Об утверждении Нормативов расценок выполнения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2021 года № 22168
В соответствии с подпунктом 22) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:

Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың орындалуын бағалау нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 ақпанда № 22168 болып тіркелді
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:

1. Утвердить прилагаемые Нормативы расценок выполнения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;

1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың орындалуын бағалау нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта Республики Казахстан А. Раимкулова
Утверждены
приказом Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан

3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі

с добавлением нового материала на 10 %:с переклейкой на 20 %
с добавлением нового материала на 10 %:с переклейкой на 30 %
с добавлением нового материала на 10 %:с переклейкой на 40 %
с добавлением нового материала на 10 %:с переклейкой на 50 %
с добавлением нового материала на 10 %:с переклейкой на 60 %
с добавлением нового материала на10 %:с переклейкой на 70 %
с добавлением нового материала на 20 %:с переклейкой на 20 %
с добавлением нового материала на 20 %:с переклейкой на 30 %

Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 20 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 30 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 40 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 50 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 60 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 10 % қосу арқылы: 70 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 20 % қосу арқылы: 20 % қайта желімдеу
Жаңа материалды 30 % қосу арқылы: 30 % қайта желімдеу

2,036
1,0
0,696
0,356
0,254
Примечание:
*Общие рекомендации к применению нормативов расценок выполнения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
1-0101÷28-0101 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры"
1. Нормативы расценок на отдельный вид научно-реставрационных работ включают следующие нормативные ресурсные показатели, установленные на единицу измерения работы:
- затраты труда рабочих-реставраторов или художников-реставраторов в чел.-часах;
- средний разряд или категорию работы;
- затраты труда машинистов в чел.-часах;
- номенклатура и время эксплуатации строительных машин, механизмов, механизированного инструмента в маш.-часах;
- перечень материалов, изделий, конструкций, используемых в процессе
производства работ, и их расход в физических (натуральных) единицах измерения.

2,036
1,0
0,696
0,356
0,254
Ескертпе: *Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын орындау бағаларының нормативтерін қолдануға жалпы ұсыныстар 1-0101÷28-0101 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары"
1. Ғылыми-реставрациялау жұмыстарының белгілі бір түрі ресурстардың есептік норма көрсеткіші, жұмыс бірлігінің тағайындалған көрсеткішін қамтиды:
– жұмысшы-реставраторлардың немесе суретші-реставраторлардың адам-сағаттағы еңбек шығындары;
– орташа дәрежесі немесе жұмыс санаты;
– жүргізушілердің еңбек шығындары, адам-сағат;
– құрылыс машиналарының, механизмдердің, машинадағы механикаландырылған құралдардың номенклатурасы мен пайдалану уақыты, маш.-сағат;
өндіріс процесінде пайдаланылатын (нақты) материалдар өлшемдері.

2. Накладные расходы, сметная прибыль, затраты на временные здания и сооружения, дополнительные затраты при производстве научно-реставрационных работ в зимнее время, прочие работы и затраты нормами не учтены и начисляются дополнительно в соответствии с действующими нормативными документами по ценообразованию и сметам в Республике Казахстан.
3. В нормативах учтены нормальные условия производства работ. При наличии усложненных условий производства научно-реставрационных работ, обоснованных проектом организации работ, должны применяться поправочные коэффициенты, которые приведены ниже, а также в примечаниях по отдельным видам научно-реставрационных работ.
4. При выполнении научно-реставрационных работ в эксплуатируемых памятниках и в особо стесненных условиях, к нормам затрат труда применяются следующие поправочные коэффициенты:
1) при производстве работ в эксплуатируемых памятниках - 1,2
2) при особой стесненности и затрудненности в доставке материалов до рабочих мест - 1,35
3) при производстве работ в действующих помещениях, отнесенных к разряду вредных (наличие паров, пыли, вредных газов и дыма) - 1,25
4) при выполнении работ вблизи объектов, находящихся под высоким напряжением - 1,2
5) при температуре воздуха на рабочем месте более 40 °С - 1,25
6) при выполнении работ на высоте более 15 м - 1,25
7) при аварийном состоянии памятника - 1,25.
**Общие рекомендации к применению нормативов расценок выполнения научно-исследовательских и проектных работ по памятникам истории и культуры
29-0101÷29-0112 "Научно-исследовательские и проектные работы по памятникам истории и культуры"
1. Нормативы расценок 29-0101÷29-0112 содержат базовые цены в уровне 2019 года, рассчитанные на основании норм времени на выполнение научно-исследовательских и проектных работ по памятникам истории и культуры. Инфляционные изменения учитываются путем применения корректирующих коэффициентов, определяемых по соотношению МРП текущего года и МРП 2019 года.
2. Базовыми ценами не учтены следующие затраты:
1) налоги, сборы, отчисления;
2) накладные расходы организации-исполнителя;
3) плановые накопления.
3. Стоимость научно-исследовательских и проектных работ, выявленных в процессе научно-реставрационных работ и не учтенных первоначальной сметой, определяется по акту на выявленные объемы работ и расценивается дополнительно.
4. Стоимость рассмотрения выполненной ранее научно-проектной документации и возможности ее использования с составлением письменного заключения определяется по соответствующим нормативам с применением коэффициента 0,15, а при выполнении указанных работ с выездом на место и частичной проверкой в натуре – с коэффициентом 0,2.

2. Үстеме шығындар, сметалық пайда, уақытша ғимараттар мен құрылыстарға арналған шығындар, қысқы уақытта ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар, өзге де жұмыстар мен шығындар жинақ нормаларында ескерілмеген және Қазақстан Республикасындағы баға белгілеу және сметалар жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес қосымша есептеледі.
3. Нормативтерде қалыпты жағдайдағы жұмыс өндірісі ескерілген. Жұмыстарды ұйымдастыру жобасында негізделген ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізудің күрделі жағдайлары болған кезде төменде келтірілген түзету коэффициенттері, сондай-ақ ғылыми-реставрациялау жұмыстарының жекелеген түрлері бойынша ескертпелерде қолданылуы тиіс.
4. Пайдаланылып жатқан ескерткіштерде және әсіресе тар жерде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек шығындарының нормаларына келесі түзету коэффициенттері қолданылады:
1) қолданыстағы ескерткіштердегі жұмыс кезінде – 1,2
2) ерекше шектеулермен және материалдарды жұмыс орындарына жеткізуде қиындықтарда – 1.35
3) зиянды деп жіктелген қолданыстағы нысан ішінде жұмыстарды орындау кезінде (булар, шаң, зиянды газдар мен түтіндердің болуы) – 1,25
4) жоғары кернеулі нысандардың жанында жұмыс жасағанда – 1,2
5) жұмыс орнындағы ауа температурасы 40 ° C-тан жоғары болғанда – 1,25
6) 15 м астам биіктікте жұмыстарды орындау кезінде – 1,25
7) ескерткіш апаттық жағдайда болғанда – 1,25.
**Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми - зерттеу және жобалау жұмыстарын орындауға бағалау нормативтерін қолдануға жалпы ұсыныстар
29-0101÷29-0112 "Тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстары"
1. 29-01=29-0112 бағалау нормативтері тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарын орындауға арналған уақыт нормалары негізінде есептелген 2019 жылғы деңгейдегі базалық бағаларды қамтиды. Инфляциялық өзгерістер ағымдағы жылғы АЕК және 2019 жылғы АЕК арақатынасы бойынша айқындалатын түзету коэффициенттерін қолдану арқылы ескеріледі.
2. Базалық бағалармен келесі шығындар ескерілмеген:
1) салықтар, алымдар, аударымдар;
2) орындаушы ұйымның үстеме шығыстары;
3) жоспарлы жинақтар.
3. Ғылыми-реставрациялау жұмыстары процесінде анықталған және бастапқы есептеуде ескерілмеген ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының құны анықталған жұмыс көлемдерінің актісі бойынша айқындалады және қосымша бағаланады.
4. Бұрын орындалған ғылыми-жобалық құжаттаманы қарау құны және оны жазбаша қорытынды жасай отырып пайдалану мүмкіндігі 0,15 коэффициентін қолдана отырып, жинақтың тиісті бөлімдері бойынша, ал көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде нысан басына бару және нұсқаны ішінара тексеру керек жағжайда – 0,2 коэффициенті пайдаланылады.

5. Стоимость научно-исследовательских и проектных работ, выполняемых в неполном объеме, определяется с применением понижающих коэффициентов, в соответствии с трудоемкостью работ.
6. Защита научно-проектной документации при утверждении или согласовании является обязанностью организации-исполнителя и учтена базовыми ценами. Подготовка необходимых для защиты демонстрационных материалов учитывается в смете на научно-исследовательские и проектные работы по соответствующим нормативам.
7. Характеристики категорий сложности по всем видам работ даны в примечаниях к нормативам расценок. При отнесении объекта исследования к категории сложности достаточно совпадения одного из приведенных в категории фактора.
8. Базовыми ценами не учтены и определяются дополнительно затраты на следующие виды научно-исследовательских и проектных работ:
1) разработка дополнительных вариантов эскизных проектов реставрации;
2) разработка проектов графической реконструкции объектов на различные исторические периоды;
3) дополнительные обмерные и проектные работы, необходимость в которых возникает в процессе производства реставрационных работ после утверждения проекта.
9. Базовыми ценами не учтено и определяется дополнительно путем составления расчетов стоимости по трудовым затратам:
1) осуществление научно-технического руководства и авторского надзора на объекте реставрации представителями специализированных проектных организаций;
2) оказание консультативной и технической помощи сторонним организациям – соисполнителям научно-исследовательских работ, привлекаемых заказчиком по прямым договорам.
10. Базовыми ценами не учтены затраты проектной организации на командировки производственного персонала.
11. Базовыми ценами не учтено выполнение производственных работ, являющихся неотъемлемой составной частью научно-исследовательских работ:
1) копка и засыпка шурфов;
2) производство зондажей, вскрытие конструкций и их заделка;
3) устройство подмостей, лесов, стремянок, лестниц с их последующей разборкой;
4) обеспечение работ по обмерам и исследованиям автовышками и люльками, их прокат или аренда.
12 Стоимость разработки проектов специальных инженерных работ, проектов усиления основания и фундаментов памятника специальными методами определяется по действующему на территории Республики Казахстан "Сборника цен на проектные работы для строительства".
13. Стоимость фототопографических, геодезических, инженерно-геологических работ и других видов инженерных изысканий на памятнике определяется по действующему "Сборнику цен на инженерные изыскания для строительства".

5. Толық көлемде орындалмайтын ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының көлеміне байланысты жұмыс құны төмендету коэффициенттерін қолданып, айқындалады.
6. Бекіту немесе келісу кезінде ғылыми-жобалау құжаттамасын қорғау орындаушы ұйымның міндеті болып табылады және базалық бағалармен ескерілген. Қорғау үшін қажетті көрсету материалдарын дайындау тиісті нормативтер бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарына арналған сметада ескеріледі.
7. Барлық жұмыс түрлері бойынша күрделілік санаттарының сипаттамасы жинақтың тиісті бөлімдерінде берілген. Зерттеу объектісін күрделілік санатына жатқызған кезде санатта келтірілген факторлардың біреуінің сәйкес келуі жеткілікті.
8. Жинақтың нормаларында ескерілмеген және жинақтың тиісті бөлімдері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының мынадай түрлеріне арналған шығындар қосымша айқындалады:
1) реставрациялаудың эскиздік жобаларының қосымша нұсқаларын әзірлеу;
2) әртүрлі тарихи кезеңдерге объектілерді графикалық қайта жаңғырту жобаларын әзірлеу;
3) жоба бекітілгеннен кейін реставрациялау жұмыстарын жүргізу процесінде қажеттілік туындайтын қосымша өлшеу және жобалау жұмыстары.
9. Базалық бағаларда ескерілмеген және қосымша еңбек шығындарының құнын есептеу арқылы анықталады:
1) мамандандырылған жобалау ұйымдары өкілдерінің реставрациялау объектісінде ғылыми-техникалық басшылықты және авторлық қадағалауды жүзеге асыруы;
2) тікелей келісімшарттар бойынша тапсырыс беруші тартқан ғылыми жобалардың бірлескен орындаушылары – бөгде тарап ұйымдарына консультативтік-техникалық көмек көрсету.
10. Базалық бағаларымен жобалау ұйымының өндірістік қызметкерлерінің іс-сапарларына арналған шығындары ескерілмеген.
11. Базалық бағаларда ғылыми-зерттеу жұмыстарының ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын өндірістік жұмыстарды орындау ескерілмеген:
1) шурфтарды қазу және жабу;
2) зондаждар жасау, құрылымдарды ашу және оларды бітеу;
3) оларды кейіннен бөлшектей отырып уақытша тұғырдың төсенішін, уақытша тұрақтарды, жылжымалы баспалдақтарды, сатыларды орнату;
4) өлшеу және зерттеу жұмыстарын автомұнаралар мен уақытша аспалы тұғырмен қамтамасыз ету, оларды жалға беру немесе жалға алу.
12. Арнайы инженерлік жұмыстардың жобаларын, ескерткіштің негіздері мен іргетастарын күшейту жобаларын арнайы әдістермен әзірлеу құны Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы "Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағалар жинағы" бойынша анықталады.
13. Ескерткіштегі фототопографиялық (фототеодолиттік түсіру), геодезиялық, инженерлік-геологиялық жұмыстардың және инженерлік ізденістердің басқа да түрлерінің құны қолданыстағы "Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған бағалар жинағы" бойынша анықталады.

14. Базовыми ценами не учтены затраты проектных организаций, связанные с осуществлением ими функций Генпроектировщиков.
15. Базовыми ценами не учтены и оплачиваются дополнительно затраты, связанные с оплатой услуг архивов, музеев и библиотек.
16. Необходимость применения коэффициентов устанавливается проектной организацией и согласовывается с заказчиком.
17. В случаях, когда стоимость работ определяется с применением нескольких коэффициентов, последние перемножаются.

14. Базалық бағаларда жобалау ұйымдарының бас жобалаушылардың функцияларын жүзеге асыруға байланысты шығындары ескерілмеген.
15. Базалық бағаларда мұрағаттар, мұражайлар мен кітапханалардың қызметтеріне ақы төлеуге байланысты шығындар кірмейді және қосымша төленеді.
16. Коэффициенттерді қолдану қажеттілігін жобалау ұйымы белгілейді және Тапсырыс берушімен келісіледі.
17. Жұмыстардың құны жинақтың бөлімдерінде келтірілген бағалар бойынша бірнеше коэффициенттерді қолдана отырып анықталған жағдайда, соңғылары көбейтіледі.

18. Базовые цены рассчитаны для условий благоприятного периода и нормального режима проведения полевых научно-исследовательских работ по объектам.
При определении сметной стоимости исследований (обследование, изучение объекта в натуре, обмеры, работы по шурфам и зондажам и пр.) в неблагоприятный период года или в других усложняющих условиях к базовым, только на полевые работы, применяются соответствующие коэффициенты:

18. Жинақтың бағасы қолайлы кезең жағдайлары мен объектілер бойынша далалық ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің қалыпты режимі үшін есептелген.
Жылдың қолайсыз кезеңінде немесе басқа да күрделендіретін жағдайларда зерттеулердің сметалық құнын айқындау кезінде (нысанды зерттеу, түпнұсқалық зерделеу, өлшеу, шурфтар мен зондаждар бойынша жұмыстар және т.б.) бөлім кестелерінің бағаларына тек далалық жұмыстарға тиісті коэффициенттер қолданылады:

1) в горных районах – с абсолютными высотами над уровнем моря от 1000 до 2000 м коэффициент 1,15, в высокогорных районах свыше 2000 м – коэффициент 1,2;
2) в пустынных и безводных районах применять коэффициенты, приведенные в таблице 2;
3) в неблагоприятный период года, где продолжительность неблагоприятного периода года до 6 месяцев – коэффициент 1,2; свыше 6 месяцев – коэффициент 1,4.
Таблица 1
Продолжительность неблагоприятного периода, для всех видов научно-исследовательских работ на памятниках истории и культуры Республики Казахстан
Регионы и области Республики Казахстан
Неблагоприятный период
Начало
Окончание
Восточный Казахстан:
Восточно-Казахстанская область
- горная часть области
- высокогорная часть области

1) таулы аудандарда – теңіз деңгейінен абсолюттік биіктігі 1000-нан 2000 м-ге дейін коэффициент 1,15, биік таулы аудандарда 2000 м-ден жоғары – 1,2 коэффициент;
2) шөлді және сусыз аудандарда 3-қосымшада келтірілген коэффициенттерді қолдануға жол берілмейді;
3) жылдың қолайсыз кезеңінде, мұнда жылдың қолайсыз кезеңінің ұзақтығы 6 айға дейін – 1,2 коэффициенті; 6 айдан астам – 1,4 коэффициенті.
1-кесте
Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-зерттеу жұмыстарының барлық түрлері үшін қолайсыз кезеңнің ұзақтығы
Қазақстан Республикасының өңірлері мен облыстары
Қолайсыз кезең
Басталуы
Аяқталуы
Шығыс Қазақстан:
Шығыс Қазақстан облысы
- облыстың таулы бөлігі
- облыстың биік таулы бөлігі

20. При изменении масштаба чертежей в таблицах, измерителем которых является натуральная площадь ( га, м и др.), следует применять следующие коэффициенты:
п/п
Изменение масштаба
Коэффициент
1
Увеличение до 2-х раз
1,4
2
Увеличение более 2-х раз
1,8
3
Уменьшение до 2-х раз
0,8
4
Уменьшение более 2-х раз
0,6
01-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках археологии"
Археологические раскопки производятся ровными слоями толщиной не более 200 мм, с фиксацией состояния культурного слоя, с просеиванием грунта и выборкой археологических и архитектурных находок.
Характеристика групп грунтов:
I группа – грунт растительного слоя без корней; песок естественной влажности без примесей; суглинок легкий; супесь без примесей; торф без корней; шлак котельный рыхлый.
II группа – галька и гравий мелкие и средние размером до 40 мм; глина жирная и мягкая юрская; глина насыпанная, слежавшаяся с примесью гравия, гальки из растительного мусора; грунт растительного слоя с корнями кустарника и деревьев или с примесью строительного мусора, щебня и гравия; песок с примесью щебня или гравия до 40% по объему; песок сухой барханный и дюнный; солончак и солонец мягкие; суглинок с примесью щебня или гравия до 40% по объему; суглинок тяжелый; супесь с примесью щебня или гравия до 40% по объему или слежавшаяся с примесью строительного мусора; торф с корнями; чернозем естественной влажности; щебень размером до 40% мм; шлак котельный слежавшийся.
III группа – галька и гравий крупные размером до 150 мм или мелкие и средние с примесью булыг; глина мягкая карбонная, тяжелая ломовая сланцевая или мягкая ломовая с примесью щебня, гальки и булыг; песок естественной влажности с примесью щебня и гравия более 40% по объему; суглинок легкий с примесью щебня, гравия и булыг или насыпанный слежавшийся с примесью щебня или гравия более 40% по объему; строительный мусор; чернозем сухой отвердевший; щебень размером до 150 мм; шлак металлургический выветрившийся.

20. Өлшеуіші табиғи аумақ (га, м2 және т.б.) болып табылатын кестелердегі сызбалардың масштабын өзгерткен кезде мынадай коэффициенттерді қолдану керек:
№ р/с
Масштабты өзгерту
Коэффициент
1
2 есеге дейін ұлғайту
1,4
2
2 еседен астам ұлғайту
1,8
3
2 есеге дейін азайту
0,8
4
2 еседен астам азайту
0,6
01-0101-001-01 "Археология ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар":
Археологиялық қазбалар қалыңдығы 200 мм аспайтын тегіс қабаттармен, мәдени қабаттың жай-күйін тіркей отырып, топырақты елей отырып және археологиялық және сәулет табындыларын іріктей отырып жүргізіледі.
Топырақ топтарының сипаттамасы:
I-топ – өсімдік тамырлары жоқ топырақ, қоспасы жоқ табиғи ылғалды құм, жеңіл саздауыт, қоспасыз құмдақ, тамырсыз шымтезек тамырсыз, шлак.
II-топ – ұсақ және орташа қиыршық тастар 40 мм дейін, майлы және жұмсақ юр кезеңінің, үйілген топырақ, тапталып қалған қиыршықтас қосындысы араласқан, өсімдік қоқыстары араласқан малтатасты, шөп өсетін қабат бұталар мен ағаштардың тамырымен немесе құрылыс қоқысымен, ұсақталған тас пен қиыршық тастармен, құм мен ұсақталған тас араласқан көлемі 40 % дейін, құрғақ бархан және дюн құмы, сортаң және жұмсақ саздауыт, құмдақ ұсақталған тас араласқан немесе қиыршықтаспен араласқан құмы , ауыр құмдақ, борпылдақ құм ұсақталған тас араласқан немесе қиыршықтас араласқан көлемі 40 % дейін немесе басылып қалған құрылыс қоқысымен араласқан, тамырлары бар шымтезек, табиғи ылғалдылықтағы қара топырақ, ұсақталған тас өлшемі 40 % мм дейін тапталған шлак.
III-топ – өлшемі 150 мм дейінгі ірі тастар мен қиыршықтас немесе қиыршықтас қоспасы бар ұсақ және орташа, жұмсақ карбон қоспасымен, ауыр тақтатас сынықтары немесе қиыршық тастармен, қиыршық тастармен және құмыралармен араласқан жұмсақ сынықтар, Көлемі бойынша қиыршық тастар мен қиыршықтас қоспасы бар табиғи ылғал құмы, қиыршық тасты, қиыршық тасты және қиыршық тасты немесе қоспасы бар қиыршық тасты немесе қиыршық тасты қоспасы бар жеңіл саздауыт көлемі бойынша 40% астам, құрылыс қалдықтары, қатайған қара топырақ, өлшемі 150 мм дейін қиыршық тас, металлургиялық шлак.

IV группа – глина твердая карбонная или моренная с валунами весом до 50 кг до 30% по объему; солончак и солонец отвердевшие; шлак металлургический не выветрившийся.
Предусмотрены грунты естественной влажности, т.е. не находящиеся во время разработки под непосредственным воздействием грунтовых, проточных или дождевых вод. При мокрых грунтах (находящихся во время разработки под непосредственным воздействием грунтовых проточных или дождевых вод) – к трудовым затратам следует применять коэффициенты:
- при работе в грунтах I группы –1,1;
- при работе в грунтах II группы –1,2;
- при работе в грунтах III группы –1,3.
При грунтах, сильно налипающих на инструменты, следует к трудовым затратам применять коэффициент:

ІV-топ – салмағы 50 кг 30 % дейінгі салмақтағы таспен көміртекті немесе карбонды топырақ, қатайған сортаң және сортаң, металлургиялық шлактар ауада жатып қалған.
Нормамен табиғи ылғал топырақтарын, яғни жер асты суларының, ағынды сулардың немесе жаңбыр суларының тікелей әсерімен байланысып жатқан. Ылғал топырақтар (жер асты сулары немесе жаңбыр суларының тікелей әсеріндегі) – еңбек шығынына келесі коэффициенттерді қолданған жөн:
I-топтағы топырақтарда жұмыс істеу кезінде – 1,1;
II-топтағы топырақтарда жұмыс істеу кезінде – 1,2;
ІІІ-топтағы топырақтарда жұмыс істеу кезінде – 1,3.
Құралдарға қатты жабысатын топырақтар үшін еңбек шығынына келесі коэффициенттері қолдану керек:

- для грунтов I группы – 1,12;
- для грунтов II- IV групп – 1,3.
При наличии в разрабатываемом грунте прослоек иной группы в количестве, не превышающем 10% общего объема разработки, группа грунта назначается применительно к характеристике преобладающего грунта.
При невозможности замера объема работ в плотном состоянии пересчет объемов производится с применением коэффициентов разрыхления грунта, указанных в таблице 1.
При устройстве крепления следует руководствоваться следующими правилами:

I-топтағы топырақтар үшін - 1,12 дейін;
II-IV- топтардағы топырақтар үшін – 1,3 дейін.
Егер қазылып жатқан топырақта басқа топтың қабаттары болса, олардың жалпы көлемінің 10 % аспайтын болса, басымырақ топтағы топырақ сипаттамаларын алынады.
Егер жұмыстың көлемін тығыз күйде өлшеу мүмкін болмаса, көлемдерді қайта есептеу 1-кестеде көрсетілген топырақты қопсыту коэффициенттерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Бекіту құрылғысы келесі ережелерді басшылыққа алуы керек:

1) грунты, связанные естественной влажностью, при отсутствии или незначительном притоке грунтовых вод при глубине до 3-х метров крепятся необрезными досками с прозорами;
2) то же, но при глубине от 3-х до 5-ти метров крепятся сплошным креплением из обрезных досок;
3) грунты сыпучие и повышенной влажности независимо от глубины крепятся сплошным креплением из обрезных досок;
4) то же при сильном потоке грунтовых вод – крепление шпунтовое.
Объемную массу строительного мусора принимать:

1) 3 метрге дейінгі тереңдікте жер асты суларының болмауы немесе болмашы ағыны кезінде табиғи ылғалдылықпен байланысты топырақтар ойықтары бар кесілмеген тақтайлармен бекітіледі;
2) дәл сондай, бірақ тереңдігі 3-тен 5 метрге дейін кесу тақталарынан тұтас бекітпемен бекітіледі;
3) Сусымалы және ылғалдылығы жоғары топырақтар тереңдігіне қарамастан кесу тақтайларынан тұтас бекітпемен бекітіледі;
4) жер асты суларының қатты ағыны кезінде – шпунтты бекіту.
Құрылыс қоқысының көлемдік массасын қабылдау:

1,5-5
18
Торф
20-30
3-4
Пересчет объема разрыхленного грунта на объем в плотном состоянии производится:
1) для грунтов, пролежавших в отвале менее 4-х месяцев и не подвергающихся механическому уплотнению – по показателям пункта 3 таблицы 1;
2) для грунтов, пролежавших в отвале более 4-х месяцев и не подвергающихся механическому уплотнению при объеме работ до 1000 м3 в одном забое – по показателям пункта 4 таблицы 1.
При откосах котлованов и траншей, приведенных ниже, крепление не производится.
№ п/п
Наименование грунтов
Крутизна откосов при глубине выемки в метрах
до 3-х метров

1,5-5
18.
Шымтезек
20-30
3-4
Босатылған топырақ көлемін тығыз күйдегі көлемге қайта есептеу:
1) үйіндіде 4 айдан кем жатқан және механикалық тығыздалуға ұшырамаған топырақ үшін – 1 кестенің 3-тармағының көрсеткіштері бойынша;
2) үйіндіде 4 айдан артық жатқан және механикалық тығыздалуға ұшырамаған топырақ үшін, көлемі 1000 текше метрге дейін – 1 кестенің 4-тармағының көрсеткіштері бойынша.
Төменде келтірілген іргетастың шұңқырлары мен траншеялардың беткейлерін бекіту жұмыстары жүргізілмейді.
№ №
Топырақтың атауы
Қазба тереңдігіндегі беткейлердің мықтылығы
3 метрге дейін

от 3-х метров до 6 метров
1.
Насыпные, песчаные, гравелистые
1:1,25
1:1,5
2.
Супесь
1:0,67
1:1
3.
Суглинок
1:0,67
1:0,75
4.
Глина
1:0,5
1:0,67
5.
Лес
1:0,5
1:0,75
6.
Скальные разборные
1:0,1
1:0,25
7.
Скальные плитные
1:0
1:0,1
1-0101-001:
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Разрыхление и снятие грунта вручную ровными слоями толщиной не более 200 мм.
2. Откидывание грунта на расстояние до 3-х метров по горизонтали и до 1,5 метров по вертикали.
3. Необходимые остановки работ для фиксации состояния культурного слоя и отбора археологических находок.
4. Выборка из грунта археологических находок.
1-0101-001-01 Археологические раскопки при глубине раскопа до 2,5 м в грунтах I группы
1-0101-001-02 Археологические раскопки при глубине раскопа до 2,5 м в грунтах II группы
1-0101-001-03 Археологические раскопки при глубине раскопа до 2,5 м в грунтах III группы
1-0101-001-04 Археологические раскопки при глубине раскопа до 2,5 м в грунтах IV группы
1-0101-001-05 Археологические раскопки при глубине раскопа до 5,0 м в грунтах I группы
1-0101-001-06 Археологические раскопки при глубине раскопа до 5,0 м в грунтах II группы
1-0101-001-07 Археологические раскопки при глубине раскопа до 5,0 м в грунтах III группы
1-0101-001-08 Археологические раскопки при глубине раскопа до 5,0 м в грунтах IV группы
1-0101-002:
Измеритель: 1 м3 грунта
Состав работ:
1. Просеивание грунта через сито с перерывами в работе для просмотра археологом просеваемой земли.
2. Отбор мелких деталей руками.
3. Уборка отсева в сторону на расстояние до 3-х метров.
1-0101-002-01 Просеивание грунта при археологических работах, группы грунтов с I по IV
1-0101-003:
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Разрыхление и зачистка грунта с особой осторожностью, тонкими слоями с помощью археологических инструментов.
2. Выборка археологических находок.
3. Погрузка грунта на тачки.
4. Перемещение грузовой тачки по катальным ходам.
5. Выгрузка грунта.
6. Разравнивание выгруженного грунта на отвале начерно.
7. Устройство катальных ходов из досок на подкладках, содержание их в порядке и уборка.
1-0101-003-01 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта тачками на первые 20 м в грунтах I группы
1-0101-003-02 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта тачками на первые 20 м в грунтах II группы
1-0101-003-03 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта тачками на первые 20 м в грунтах III группы
1-0101-003-04 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта тачками на первые 20 м в грунтах IV группы
1-0101-003-05 При перемещении грунта на каждые последующие 20 м добавлять к 01-0101-003-01
1-0101-003-06 При перемещении грунта на каждые последующие 20 м добавлять к 01-0101-003-02
1-0101-003-07 При перемещении грунта на каждые последующие 20 м добавлять к 01-0101-003-03
1-0101-003-08 При перемещении грунта на каждые последующие 20 м добавлять к 01-0101-003-04

3 метрден 6 метрге дейін
1.
Үйме, құм, қиыршық аралас тас
1:1,25
1:1,5
2.
Құмды топырақ
1:0,67
1:1
3.
Құм мен топырақ аралас
1:0,67
1:0,75
4.
Топырақ
1:0,5
1:0,67
5.
Лес
1:0,5
1:0,75
6.
Тас жардан бөлінген
1:0,1
1:0,25
7.
Тас тақтасы
1:0
1:0,1
1-0101-001:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Әрбір қабаттың қалыңдығы 20 см аспайтын топырақты қолмен қопсыту және шығару.
2. Топырақты көлденеңінен 3 метрге дейін және тігінен 1,5 метрге дейін қашықтыққа лақтыру.
3. Мәдени қабаттың жай-күйін және археологиялық жәдігерлерді іріктеу үшін үзіліспен.
4. Топырақтан археологиялық жәдігерлерді таңдау .
1-0101-001-01 2,5 метр тереңдікке I-топтағы топырағында археологиялық қазбалар
1-0101-001-02 2,5 метр тереңдікке ІI-топтағы топырағында археологиялық қазбалар
1-0101-001-03 2,5 метр тереңдікке ІІI-топтағы топырағында археологиялық қазбалар
1-0101-001-04 2,5 метр тереңдікке IV-топтағы топырағында археологиялық қазбалар
1-0101-001-05 5 метр тереңдікке I-топтағы топырақта археологиялық қазбалар
1-0101-001-06 5 метр тереңдікке ІI-топтағы топырақта археологиялық қазбалар
1-0101-001-07 5 метр тереңдікке ІІI-топтағы топырақта археологиялық қазбалар
1-0101-001-08 5 метр тереңдікке IV-топтағы топырақта археологиялық қазбалар
1-0101-002:
Есептеуіш:1 м3 топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Еленген топырақты археолог қарау үшін үзілістермен топырақты електен өткізеді.
2. Ұсақ бөлшектерді қолмен жинау.
3. Қалған қалдықты 3 метр қашықтыққа апарып жинау.
1-0101-002-01 I-IV-топтардағы топырақты археологиялық жұмыс кезінде електен өткізу
1-0101-003:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Археологиялық құралдарды қолдана отырып, аса сақтықпен жұқа қабаттармен топырақты қопсыту және тазарту.
2. Археологиялық жәдігерлерді іріктеу.
3. Топырақты арбаға тиеу.
4. Жүк арбасын сүйрету жолы бойымен апару.
5. Топырақты түсіру.
6. Үйіндідегі түсірілген топырақты қолмен тегістеу.
7. Тақтайлардан төсемдерде сүйреткенге жол жасап, оларды жөндеп ұстау , тазалап тұру.
1-0101-003-01 I-топтағы топырақтың топырақтың мәдени қабатын қолмен кесіп оны арбамен 20 метрге тасу
1-0101-003-02 ІI-топтағы топырақтың топырақтың мәдени қабатын қолмен кесіп оны арбамен 20 метрге тасу
1-0101-003-03 ІІI-топтағы топырақтың топырақтың мәдени қабатын қолмен кесіп оны арбамен 20 метрге тасу
1-0101-003-04 ІV-топтағы топырақтың топырақтың мәдени қабатын қолмен кесіп оны арбамен 20 метрге тасу
1-0101-003-05 Әр келесі 20 м сайын топырақты жылжытқанда 1-0101-003-01 нормаға қосу
1-0101-003-06 Әр келесі 20 м сайын топырақты жылжытқанда 1-0101-003-02 нормаға қосу
1-0101-003-07 Әр келесі 20 м сайын топырақты жылжытқанда 1-0101-003-03 нормаға қосу
1-0101-003-08 Әр келесі 20 м сайын топырақты жылжытқанда 1-0101-003-04 нормаға қосу

1-0101-004:
Измеритель:1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Разрыхление и зачистка грунта с особой осторожностью с просмотром, тонкими слоями с помощью археологических инструментов.
2. Выборка археологических находок.
3. Погрузка грунта на транспорт.
4. Выгрузка грунта с транспорта и разравнивание выгруженного грунта на отвале начерно.
1-0101-004-01 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта транспортом в грунтах I группы
1-0101-004-02 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта транспортом в грунтах II группы
1-0101-004-03 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта транспортом в грунтах III группы
1-0101-004-04 Срезка культурного слоя вручную с перемещением грунта транспортом в грунтах IV группы
1-0101-005:
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Копание грунта с рыхлением.
2. Засыпка и ручное трамбование грунта.
1-0101-005-01 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 3,0 м в грунтах I группы
1-0101-005-02 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 3,0 м в грунтах II группы
1-0101-005-03 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 3,0 м в грунтах III группы
1-0101-005-04 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 3,0 м в грунтах IV группы
1-0101-005-05 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 5,0 м в грунтах I группы
1-0101-005-06 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 5,0 м в грунтах II группы
1-0101-005-07 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 5,0 м в грунтах III группы
1-0101-005-08 Закладывание шурфов для археологических работ при глубине до 5, 0 м в грунтах IV группы
1-0101-006:
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Осторожное разрыхление грунта вручную с отбором археологических артефактов послойно на глубину не более 20 см. При обнаружении большого количества артефактов необходимо просеивание грунта с отбором артефактов и привязкой шурфа к плану памятника.
2. Откидывание грунта на бровку или полку, перекидка по полкам (при глубине более 1,5 м).
3. Необходимые остановки работ для фиксации состояния грунта, выборка из грунта археологических артефактов и проб грунта.
1-0101-006-01 Закладывание археологических шурфов при глубине до 2,5 м в грунтах I группы
1-0101-006-02 Закладывание археологических шурфов при глубине до 2,5 м в грунтах II группы
1-0101-006-03 Закладывание археологических шурфов при глубине до 2,5 м в грунтах III группы

1-0101-004:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Археологиялық құралдарды қолдана отырып, аса сақтықпен қарау арқылы жұқа қабаттармен топырақты қопсыту және тазарту.
2. Археологиялық қазбаларды сұрыптау.
3. Көліктерге топырақ тиеу.
4. Көлікптен топырақты түсіру және қоқыс төгілген жерде топырақты тегістеу.
1-0101-004-01 I топтағы топырақтың мәдени қабатын қолмен аршып оны көлікпен тасу
1-0101-004-02 IІ топтағы топырақтың мәдени қабатын қолмен аршып оны көлікпен тасу
1-0101-004-03 IІІ топтағы топырақтың мәдени қабатын қолмен аршып оны көлікпен тасу
1-0101-004-04 IV топтағы топырақтың мәдени қабатын қолмен аршып оны көлікпен тасу
1-0101-005:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Топырақты қопсыту арқылы қазу.
2. Топырақты қайта толтыру және қолмен тығыздау.
1-0101-005-01 I топтағы топырақтың 3,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-02 ІI топтағы топырақтың 3,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-03 ІІI топтағы топырақтың 3,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-04 ІV топтағы топырақтың 3,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-05 I топтағы топырақтың 5,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-06 ІI топтағы топырақтың 5,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-07 ІІI топтағы топырақтың 5,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-005-08 ІV топтағы топырақтың 5,0 м тереңдікте археология ескерткішін зерттеуге арналған шұңқырлар қазу
1-0101-006:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Археологиялық артефактілерді қабаттарға 20 см аспайтын тереңдікте іріктеп топырақпен қолмен мұқият қопсыту.Егер артефактердің көп мөлшері табылса, ескерткіш жоспарына артефакттер мен ұңғылардың іріктелуі арқылы топырақ түсіру керек. 2.Топырақты шетіне немесе сөреге бүктеп, сөрелер үстінен сырғытыңыз (тереңдігі 1,5 м-ден астам).
3.Топырақтың күйін анықтау, археологиялық артефактілер мен топырақтан топырақ үлгілерін алу үшін қажетті жұмыстар тоқтайды.
1-0101-006-01 I топтағы топырақтың тереңдігі 2,5 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-02 ІI топтағы топырақтың тереңдігі 2,5 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-03 ІІI топтағы топырақтың тереңдігі 2,5 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу

1-0101-006-04 Закладывание археологических шурфов при глубине до 2,5 м в грунтах IV группы
1-0101-006-05 Закладывание археологических шурфов при глубине до 5,0 м в грунтах I группы
1-0101-006-06 Закладывание археологических шурфов при глубине до 5,0 м в грунтах II группы
1-0101-006-07 Закладывание археологических шурфов при глубине до 5,0 м в грунтах III группы
1-0101-006-08 Закладывание археологических шурфов при глубине до 5,0 м в грунтах IV группы
1-0101-007:
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Заготовка элементов креплений с перепиливанием и затеской.
2. Установка элементов временного крепления с заменой их на постоянные (перекрепление) со срезкой неровностей на стенках и засыпкой пустот за досками креплений.
3. Разборка креплений с подачей вручную разобранного материала на поверхность.
1-0101-007-01 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах I группы природной влажности
1-0101-007-02 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах II группы природной влажности
1-0101-007-03 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах III группы природной влажности
1-0101-007-04 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах I группы, насыщенных водой
1-0101-007-05 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах II группы, насыщенных водой
1-0101-007-06 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах III группы, насыщенных водой
1-0101-007-07 Устройство и разборка креплений стенок при археологических раскопках и закладывании шурфов глубиной до 5 м в грунтах IV группы, насыщенных водой
1-0101-008
Измеритель: 1 м3 грунта по обмеру в плотном состоянии
Состав работ:
1. Осторожная копка грунта с разрыхлением, отбором археологических артефактов и выкидкой на бровку. При обнаружении большого количества артефактов необходимо просеивание грунта с отбором артефактов и их фиксацией.
2. Устройство и разборка креплений.
3. Обратная засыпка грунта.
4. Отвозка оставшегося грунта тачкой на расстояние до 50 м с разравниванием в отвале.

1-0101-006-04 ІV топтағы топырақтың тереңдігі 2,5 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-05 I топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-06 ІI топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-07 ІІI топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-006-08 ІV топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейін археологиялық шұңқырлар қазу
1-0101-007:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Аралау және кесу арқылы бекітпелерді дайындау.
2. Уақытша бекіту элементтерін оларды тұрақты элементтермен ауыстыру арқылы (арматурамен) қабырғадағы бұзушылықтарды ескере отырып және бекіту тақталарының артындағы бос жерлерді толтыра отырып.
3. Бекіткіштерді бетіне қолмен бөлшектелген материалды жеткізумен бөлшектеу.
1-0101-007-01 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі I топтағы табиғи ылғал топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-02 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі IІ топтағы табиғи ылғал топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-03 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі IІІ топтағы табиғи ылғал топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-04 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі I топтағы сумен қаныққан топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-05 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі IІ топтағы сумен қаныққан топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-06 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі IІІ топтағы сумен қаныққан топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-007-07 Археологиялық қазбалар мен тереңдігі 5 м дейінгі IV топтағы сумен қаныққан топырағында шұңқырларды қазу кезінде қабырғаға тіреуіштерді орнату және жинап алу
1-0101-008:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Топырақты қопсыту, археологиялық артефактілерді іріктеу және шетін лақтыру арқылы мұқият қазу, егер көптеген артефактілер табылса, артефактілерді таңдап, оларды бекіту арқылы топырақты сүзіп алу керек.
2. Құрылғылар және тіректерді бөлшектеу
3. Топырақты қайта толтыру.
4. Қалған топырақты арбамен 50 м қашықтыққа апарып тегістеп төгу.
Тереңдігі 2,0 м дейінгі тарихи-мәдени ескерткіштердің негіздерін реставрациялау және нығайту кезінде шұңқырлар қазу:

1-0101-008-01 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 2,0 м в грунтах I - II групп
1-0101-008-02 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 2,0 м в грунтах III группы
1-0101-008-03 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 2,0 м в грунтах IV группы
1-0101-008-04 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 5,0 м в грунтах I - II групп
1-0101-008-05 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 5,0 м в грунтах III группы
1-0101-008-06 Копание ям при восстановлении и усилении фундаментов глубиной до 5,0 м в грунтах IV группы
1-0101-009
Измеритель: 1 м3 грунта в плотном состоянии
Состав работ:
1. Осторожная копка грунта с разрыхлением, отбором археологических артефактов и выкидкой на бровку.
2. Устройство и разборка креплений.
3. Обратная засыпка грунта с трамбованием ручными трамбовками.
4. Удаление лишнего грунта.
5. Устройство ходов для ручных тележек.
1-0101-009-01 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 2,0 м в грунтах I - II групп
1-0101-009-02 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 2,0 м в грунтах III группы
1-0101-009-03 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 2,0 м в грунтах IV группы
1-0101-009-04 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 5,0 м в грунтах I - II групп
1-0101-009-05 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 5,0 м в грунтах III группы
1-0101-009-06 Закладывание траншей при восстановлении фундаментов, устройстве наружных коммуникаций и т.д. глубиной до 5,0 м в грунтах IV группы
1-0101-010:
Измеритель: 1 м3 завала
Состав работ:
1. Разборка завалов вручную на отдельные кирпичи или камни.
2. Погрузка на носилки или тачки.
3. Переноска или перевозка тачками на расстояние до 100 м.
4. Укладка в штабель по сортам.
1-0101-010-01 Разборка завалов в помещениях с выносом носилками или тачками на расстояние до 100 м
1-0101-11:

1-0101-008-01 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін I-II топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-008-02 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін III топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-008-03 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін ІV топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-008-04 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін I-II топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-008-05 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін III топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-008-06 Іргетасын реставрациялау және нығайту үшін ІV топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі шұңқыр қазу
1-0101-009:
Есептеуіш: 1 м3 тығыз күйде өлшенген топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Қопсыту арқылы топырақты мұқият қазу, археологиялық артефактілерді іріктеу және жиегіне жинау.
2. Құрылғылар және тіректерді бөлшектеу.
3. Қолмен тегістеу арқылы топырақты кері толтыру.
4. Артық топырақты жою.
5. Қол көліктеріне арналған қозғалыс құралы.
01-0101-009-01 I-II топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б.,тарих және мәдениет ескерткіштерінде
01-0101-009-02 ІІI топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б.,тарих және мәдениет ескерткіштерінде
01-0101-009-03 ІV топтағы топырақтың тереңдігі 2,0 м дейінгі іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б.,тарих және мәдениет ескерткіштерінде
01-0101-009-04 I-II топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі Іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б.,тарих және мәдениет ескерткіштерінде
01-0101-009-05 ІІI топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі Іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б., тарих және мәдениет ескерткіштерінде
01-0101-009-06 ІV топтағы топырақтың тереңдігі 5,0 м дейінгі Іргетастарды реставрациялау және сыртқы құрылғы жұмыстарын орнату кезінде траншеяларды қазу, және т.б.,тарих және мәдениет ескерткіштерінде
1-0101-010:
Есептеуіш: 1 м3 оқшау
Жұмыс құрамы:
1. Кірпіш немесе тастардағы оқшаулауды қолмен бөлшектеу.
2. Зембілге немесе қол арбасына тиеу.
3. 100 м дейінгі аралықта арбалармен тасымалдау немесе тасу.
4. Сұрыптары бойынша қат-қабат қаптау.
1-0101-010-01 Бөлмелерді үйіндіден аршып тазартып, оны 100 м қашықтыққа шығару және зембілмен немесе арбамен тасу
1-0101-011:

Измеритель: 1 м3 завала
Состав работ:
1. Разрыхление грунта.
2. Погрузка на носилки или тачки.
3. Перемещение грунта на расстояние до 100 м.
1-0101-011-01 Снятие позднейших наслоений грунта в помещениях
1-0101-012:
Измеритель: 1 м3 грунта
Состав работ:
1. Засыпка ранее выброшенным грунтом с разбивкой комьев, выравниваем и трамбованием.
2. Поливка водой при необходимости.
1-0101-012-01 Засыпка шурфов и раскопов с выравниванием и ручным трамбованием в грунтах I группы
1-0101-012-02 Засыпка шурфов и раскопов с выравниванием и ручным трамбованием в грунтах II группы
1-0101-012-03 Засыпка шурфов и раскопов с выравниванием и ручным трамбованием в грунтах III группы
1-0101-012-04 Засыпка шурфов и раскопов с выравниванием и ручным трамбованием в грунтах IV группы
Поправки:
1-0101-001
Откидывание грунта обратно, выравнивание, трамбование и другие работы с рыхлением и откидыванием грунта нормируются отдельно
1-0102-002
Просеивание грунта производится при обнаружении в нем большого количества мелких архитектурных и археологических фрагментов. Количество грунта, подлежащего просеиванию, определяется археологом
1-0101-003,
1-0101-004
Учтено перемещение грунта при подъемах пути не более 4° и спусках не более 5°. При более градусах, расстояние перемещения грунтов увеличивать на 10 метр за каждый метр дополнительного подъема и на 8 метров – за каждый метр дополнительного спуска по вертикали
При обнаружении большого количества археологических артефактов необходимо учесть просеивание грунта с отбором артефактов и фиксацией данного места на плане памятника истории и культуры
1-0101-006
Обратная засыпка грунта и вывоз его стоимостью не учтены
При креплении без распорок в средней части плана к затратам труда применять коэффициент 1,15. При креплении с распорками в средней части плана к затратам труда применять коэффициент 1,4
При обнаружении большого количества археологических артефактов необходимо учесть просеивание грунта с отбором артефактов и фиксацией данного места на плане памятника истории и культуры
1-0101-008
Расход ресурсов рассчитан, исходя из условий послойного залегания грунтов I-III-групп на полную глубину траншеи. Соотношение объемов работ по группам грунтов, исходя из проектной глубины разработки принято: I-группа – 10 %; II-группа - 50 %; III-группа – 40 %.
02-0101-001-01"Реставрация, консервация и воссоздание фундаментов и конструкций памятников истории и культуры из бутового и булыжного камня":
Учтены работы по реставрации и воссозданию фундаментов зданий памятников истории и культуры, а также крепостных стен и башен, сложенных из бутового и булыжного камня.

Есептеуіш: 1 м3 топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Топырақты қопсыту.
2. Зембілге немесе қол арбасына тиеу.
3. Топырақты 100 м қашықтыққа жылжыту.
1-0101-011-01 Бөлмелердегі кейіннен жиналған үйіндіні аршып алу
1-0101-012:
Есептеуіш: 1 м3 топырақ
Жұмыс құрамы:
1. Бұрын лақтырылған топырақпен шұңқырларды толтырып,тегістеп,тығыздау.
2. Қажет болған жағдайда су құю
1-0101-012-01 I топтағы топырақтың шұңқырларды ,қазбаларды қайта толтырып,қолмен бастырып тегістеу
1-0101-012-02 ІI топтағы топырақтың шұңқырларды ,қазбаларды қайта толтырып,қолмен бастырып тегістеу
1-0101-012-03 ІІI топтағы топырақтың шұңқырларды ,қазбаларды қайта толтырып,қолмен бастырып тегістеу
1-0101-012-04 ІV топтағы топырақтың шұңқырларды ,қазбаларды қайта толтырып,қолмен бастырып тегістеу
Түзетулер:
1-0101-001
Топырақты артқа қарай тастау, тегістеу, таптау және басқа да топырақты бопсыту және лақтыру жұмыстары бөлек нормамен есептелінеді
1-0102-002
Топырақты елегіштен өткізу онда көптеген археологиялық және археологиялық фрагменттер табылған кезде жүзеге асырылады. Еленетін топырақ мөлшерін археолог анықтайды.
1-0101-003
1-0101-004
Жолдармен көтерілгенде 4° аспайтын және төмен түскенде 5° аспаған кезде топырақты тасу ескерілмеген. Көрсетілген деңгейден жоғары көтерілгенде, топырақ тасымалының қашықтықты қосымша көтерілудің әр 10 метрі үшін 1 метр және тігінен түсірудің әр метрі үшін 8 метрге 1 метр қосамыз.
Егер көптеген археологиялық артефактілер көп табылған жағдайда, топырақты елеуіштен өткізіп, тарих және мәдени ескерткіштерде, артефактілерді сол табылған орнында суретке түсіру қажет.
1-0101-006
Топырақты қайта орнына толтырып және шығарып тасымалдау нормада ескерілмеген.
Жоспардың ортасын бекіткен кезде қосымша тіреуішсіз бекітілсе еңбек шығынына 1,15 коэффициенті қолданылуы керек. Жоспардың ортасын бекіткен кезде қосымша тіреуіштермен бекітілсе еңбек шығындарына 1,4 коэффициенті қолданылады.
Егер көптеген археологиялық артефактілер көп табылған жағдайда, топырақты елеуіштен өткізіп, тарих және мәдени ескерткіштерде, артефактілерді сол табылған орнында суретке түсіру қажет.
1-0101-008
Норма бойынша I - III топтағы топырақтың қабаттасып орнасқан жағдайда ресурс шығыны траншеяның толық тереңдігіне дейін алынған. Жұмыс кезінде топырақ көлемінің арақатынасы жоспарлы түрде тереңдігі: I-топ – 10 %; II-топ – 50 %; III-топ – 40 % алынды.
Бекіту және топырақты елеуіштен өткізу нормалар бойынша қарастырылмады.
02-0101-001-01"Кесек немесе жұмыр тастан жасалған іргетастар мен құрылымдарды қайта жасау және реставрациялау";
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің кесек және жұмыр тастан қаланған іргетастары, тағы да бекініс қабырғалары мен мұнаралаларын реставрациялау және қалпына келтіру жұмыстары қарастырылған.

Предусмотрено применение оставшегося от разборки и очищенного от раствора бутового камня, плиты, булыжного камня, кирпича в количестве 50 % от нормальной потребности. При применении указанных камней и кирпича в количестве более 50 % к стоимости трудовых затрат применять коэффициент 1,1.
Учтены кладки на известково-цементном (сложном) растворе. При кладке на цементном растворе к стоимости трудовых затрат применять коэффициент 1,15, расход материалов соответственно заменять.
Учтено время, затрачиваемое на:
подготовку инертных материалов, приготовление растворов, бетонов, подноску растворов к рабочему месту в пределах до 50 метров по горизонтали и 7 метра подъема, уборку мусора на рабочем месте;
перестановку приставных лестниц и стремянок высотой до 3,5 метра, а также сборку, разборку и передвижку подмостей высотой до 2-х метров от опорной плоскости;
операции, являющиеся неотъемлемой частью технологического процесса – подбор камня или кирпича по размеру, качеству и цвету; верстовку насухо с грубой приколкой, притеской камня или кирпича по надобности, замачивание камня или кирпича; верстовку на густом растворе, расщебенку пустот и т.п.
При кладке стен криволинейного очертания к стоимости трудовых затрат применять коэффициент 1,1.
При работе на приставных лестницах на высоте более 3,5 метра к стоимости трудовых затрат применять коэффициент 1,15.
При разборке старой кладки, сложенной на особо крепком известковом растворе, разрешается применять трудовые затраты, предусмотренные для разборки кладки на известково-цементном или цементном растворе, при условии подтверждения крепости раствора соответствующим актом.
2-0101-001:
Измеритель: 1 м3 разобранной кладки
Состав работ:
1. Разборка вручную разрушенной или пришедшей в ветхость части бутовой или булыжной кладки стен и столбов на отдельные камни с осторожностью, обеспечивающей сохранность сохранившейся кладки, с откидкой камня в сторону на расстояние до 3-х метров с очисткой рабочего места от мусора.
2.Очистка бутового камня от раствора.
3.Укладка бутового камня в штабеля с отноской до 20 метров.
2-0101-001-01 Разборка бутовой или булыжной кладки стен и столбов, вид раствора – известковый или слабый
2-0101-001-02 Разборка бутовой или булыжной кладки стен и столбов, вид раствора – сложный или средней прочности
2-0101-001-03 Разборка бутовой или булыжной кладки стен и столбов, вид раствора – цементный или особой прочности
2-0101-001-04 Разборка бутовой или булыжной кладки фундаментов, вид раствора – известковый или слабый

Қалыпты қажеттіліктің 50 % мөлшерінде бөлшектеуден қалған және қоспадан тазартылған кесек тастарды, қыштарды, жұмыр тастарды, кірпішті қолдану көзделген. Аталған тастар мен кірпішті еңбек шығындарының құнына 50 % артық мөлшерде қолданған кезде 1,1 коэффициентін қолдану қажет.
Қосымша нормаларымен әк-цементті (күрделі) қоспасымен қалау ескерілген.
Әк-цемент(күрделі) қоспасымен қалану көзделген. Цемент қоспасын қолданған жағдайда еңбек шығындарының құнына 1,15 коэффициентін қолдану, ал материалдары тиісінше ауыстырылады.
Нормада төмендегі істерге арнайы уақыт бөлінген:
инертті материалдарды дайындау, қоспалар, бетондар дайындау, қоспаны жұмыс орнына көлденеңінен 50 метрге дейін және биікке 7 метрге дейін көтеру, жұмыс орнындағы қоқысты жинау;
биіктігі 3,5 метрге дейінгі сүйемелі баспалдақ пен жылжымалы баспалдақтың орнын ауыстыру, сондай-ақ тіреу жазықтығынан биіктігі 2 метрге дейінгі уақытша тұғырдың төсенішін бөлшектеу және жылжыту;
технологиялық процестің ажырамас бөлігі болып табылатын операциялар – тасты немесе кірпішті өлшеміне қарай таңдау, сапасы және түсі бойынша іріктеу; қатты қашалған кірпіш пен тасты қоспамен толтыру, тасты немесе кірпіштің қажетіне қарай құрғағын таңдау, тасты немесе кірпішті сулау; қалың қоспаны жағу, қуысты шақпақтастармен толтыру және т. б.
Кескіні қисық сызықты қабырғаларын салу кезінде еңбек шығындарының құнына 1,1 коэффициентін қолдану қажет.
Сүйемелі баспалдақтарда 3,5 метрден астам биіктікте жұмыс істеген кезде еңбек шығындарының құнына 1,15 коэффициентін қолдану керек.
Ерекше күшті әк қоспасында қалыптасқан ескі қалауды бөлшектеу кезінде, қоспаның беріктігі тиісті актімен расталған жағдайда, әк-цемент немесе цемент қоспасымен қалауды бөлшектеу үшін көзделген еңбек шығындарының нормасын қолдануға рұқсат етіледі.
2-0101-001:
Есептеуіш: 1 м3 бөлшектелген кірпіш
Жұмыс құрамы:
1. Кесек немесе жұмыр тастан қаланған қабырға мен бағанды абайлап, құрылымның сау бөлігіне зиянын тигізбей бөлшектеп 3 метр қашықтыққа апарып, жұмыс орнын қоқыстан тазарту.
2. Кесек немесе жумыр тастарды қоспасынан тазартып ажыратып алу.
3. Тастарды 20 метр жерге апарып текшелеп жинау.
2-0101-001-01 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған қабырға мен бағанды бөлшектеу, нашар қоспа –әкпен.
2-0101-001-02 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған қабырға мен бағанды бөлшектеу, қоспасы - күрделі немесе орташа берік
2-0101-001-03 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған қабырға мен бағанды бөлшектеу, өте мықты қоспасы - цементпен немесе
2-0101-001-04 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған іргетасты бөлшектеу, нашар қоспа - әкпен.

2-0101-001-05 Разборка бутовой кладки фундаментов, вид раствора – сложный или средней прочности
2-0101-001-06 Разборка бутовой или булыжной кладки фундаментов, вид раствора – цементный или особой прочности
2-0101-002:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Подготовка щебеночного основания.
2. Кладка фундаментов поочередно с оставлением штраб для перевязки между отдельными участками и сохранившимися частями.
3. Притеска кирпича и привозка бутового камня.
2-0101-002-01 Реставрация и усиление ленточных бутовых фундаментов
2-0101-002-02 Реставрация и усиление ленточных кирпичных фундаментов
2-0101-002-03 Реставрация и усиление столбовых бутовых фундаментов
2-0101-002-04 Реставрация и усиление столбовых кирпичных фундаментов
2-0101-003:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Подготовка щебеночного основания.
2. Выкладка фундамента с разверсткой и привязкой к отдельным сохранившимся частям.
3. Притеска кирпича и приколка бутового камня.
2-0101-003-01 Воссоздание ленточных бутовых фундаментов
2-0101-003-02 Воссоздание ленточных кирпичных фундаментов
2-0101-003-03 Воссоздание столбовых бутовых фундаментов
2-0101-003-04 Воссоздание столбовых кирпичных фундаментов
2-0101-004:
Измеритель: 1 м3 подводки фундамента (2-0101-004-01)
1 м3 железобетонной обоймы (2-0101-004-02)
Состав работ
2-0101-004-01:
1. Рытье грунта шурфами и штольнями с устройством и разборкой креплений из бревен и досок.
2. Устройство крепления или старых фундаментов путем подведения металлических балок.
3. Кладка фундамента (подводка).
4. Засыпка грунтом после подводки.
5. Подача материала к месту кладки через штольни.
2-0101-004-02:
1. Устройство и разборка опалубки.
2. Заготовка и установка арматуры.
3. Бетонирование и уход за бетоном в течение периода схватывания.
4. Подача материалов к месту усиления фундаментов через штольни
2-0101-004-01 Подводка фундаментов
2-0101-004-02 Усиление фундаментов железобетонными обоймами
2-0101-005:
Измеритель: 1 м2 оклеечной изоляции (с 2-0101-005-01 по 2-0101-005-06);
1 м3 глиняной изоляции (2-0101-005-07)
Состав работ
2-0101-(005-01÷005-06):
1. Очистка поверхности.
2. Выравнивание поверхности цементным раствором.
3. Нарезка изоляционного материала по размеру.
4. Варка и подогрев изоляционного состава.
5. Расчистка швов.
6. Укладка изоляции с тщательной промазкой швов.
7. Покрытие верхнего слоя изоляции битумной мастикой.
2-0101-005-07:
1. Приготовление мятой глины.
2. Укладка мятой глины с уплотнением.
2-0101-005-01 Гидроизоляция горизонтальная оклеечная, количество слоев – 2
2-0101-005-02 Гидроизоляция горизонтальная оклеечная, количество слоев - 3

2-0101-001-05 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған іргетасты бөлшектеу, қоспасы - күрделі немесе орташа берік
2-0101-001-06 Кесек немесе жұмыр тастан қаланған іргетасты бөлшектеу, қоспасы - цементпен немесе өте мықты
2-0101-002:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Қиыршық таспен негізіндің орнын дайындау.
2. Іргетасты кезекпен кемер қалдырып қалау, сақталған жерлерді байланыстыу үшін.
3. Кірпішті қашау және кесек немесе жұмыр тасымалдау.
2-0101-002-01 Таспалы кесек немесе жұмыр іргетасын реставрациялау және нығайту.
2-0101-002-02 Таспалы кірпіш іргетасын реставрациялау және нығайту
2-0101-002-03 Бағаналы шойтас іргетасын реставрациялау және нығайту
2-0101-002-04 Бағаналы кірпіш іргетасын реставрациялау және нығайту
2-0101-003:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Қиыршық таспен негіздің орнын дайындау.
2. Сақталған іргетас бөліктеріне байланыстырып жоспарлап іргетасты қалау.
3. Орнына тасты тіреп, кірпішті қашап қою.
2-0101-003-01 Кесек немесе жұмыр тастан ленталы іргетасты реставрациялау және нығайту
2-0101-003-02 Кірпіш ленталы іргетасты реставрациялау және нығайту
2-0101-003-03 Бағаналы кесек немесе жұмыр іргетасын реставрациялау және нығайту
2-0101-003-04 Бағаналы кірпіш іргетасын реставрациялау және нығайту
2-0101-004:
Есептеуіш: 1 м3 іргетасты толықтыру, іргетас және темірбетон құрсауы
Жұмыс құрамы:
2-0101-001-01:
1. Шурфпен және ұңғыма құрылғыларымен шұңқырларды қазу, бөренелер мен тақтайларды бөлшектеу.
2. Металл арқалықтары арқылы қондырғы немесе ескі іргетастарды жинақтау.
3. Іргетасты төсеу.
4. Апарғаннан кейін топырақпен толтырыңыз.
5. Өңделетін жерге материалды ұңғыма арқылы жеткізу.
2-0101-001-02:
1. Қалыпты құру және бөлшектеу.
2. Арматураны дайындау және орнату.
3. Бетондау және бетон қатқанша күтім жасау.
4. Ұңғыма арқылы іргетастарды нығайту орнына материалдар жеткізу.
2-0101-004-01 Іргетастың жоғалған жерін толықтыру.
2-0101-004-02 Темірбетонды құрсаумен іргетасты нығайту
2-0101-005:
Есептеуіш: 1м2 желімді оқшаулау,сазды оқшаулаудың 1 м3 үшін
Жұмыс құрамы:
2-0101-005-01÷06:
1. Бетті тазарту.
2. Цемент қоспасымен бетін тегістеу.
3. Оқшаулағыш материалды мөлшеріне қарай кесу.
4. Оқшаулағыш құрамды қайнату және жылыту.
5. Жіктерін тазарту.
6. Жіктерді мұқият майлап оқшаулау материалын төсеу.
7. Оқшаулаудың жоғарғы қабатын битум мастикамен майлау.
2-0101-005-07:
1. Сазды илеп дайындау.
2. Иленген сазды тығыздап салу.
2-0101-005-01 2 қайтара көлденең бетін гидрооқшаулау
2-0101-005-02 3 қайтара көлденең бетін гидрооқшаулау

2-0101-005-03 Гидроизоляция горизонтальная оклеечная, количество слоев - 4
2-0101-005-04 Гидроизоляция вертикальная оклеечная, количество слоев - 2
2-0101-005-05 Гидроизоляция вертикальная оклеечная, количество слоев - 3
2-0101-005-06 Гидроизоляция вертикальная оклеечная, количество слоев - 4
2-0101-005-07 Гидроизоляция глиняная горизонтальная и вертикальная
2-0101-006:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Вырубка ветхих участков с осторожностью, обеспечивающей сохранность не разбираемой части кладки со штраблением.
2. Околка и грубая притеска новых плит и камней для кладки с выборкой из штабеля, подбором по цвету и качеству.
3. Укладка новых плит и камней в вырубленные гнезда.
4. Забутовка пространства между лицом и массивом кладки.
2-0101-006-01 Реставрация отдельных участков лицевой поверхности кладки на толщину до 30см
2-0101-006-02 Реставрация отдельных участков лицевой поверхности кладки на толщину до 60 см
2-0101-006-03 Реставрация отдельных участков лицевой поверхности кладки на толщину до 75 см
2-0101-006-04 Реставрация отдельных участков кладки в толще стен, сложенных из бутового или булыжного камня
2-0101-007:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ
2-0101-007-01:
1. Кладка лица со сколкой или грубой притеской с выборкой плиты для лица из штабеля с привязкой к отдельным сохранившимся участкам.
2-0101-007-02:
1.Докладка или кладка зубцов, парапетов
2-0101-007-01 Воссоздание кладки стен
2-0101-007-02 Воссоздание кладки зубцов, парапетов, столбов
Поправки:
2-0101-002
1. Устройство креплений кирпичных и бутовых фундаментов путем заделки отдельных балок, рельсов, затяжек и т. п. определять отдельно.
2. Разборку бутовых фундаментов определять по 2-0101-001
3. Предусмотрены работы выше уровня земли и на глубине до 1,2 метра. При кладке на глубине более 1,2 метра к трудозатрат применять коэффициент 1,15.
4. При наличии распор к трудозатратам применять коэффициент 1,1.
5.Устройство гидроизоляции фундаментов расценивать по соответствующим данным.
2-0101-003
1. Предусмотрена кладка фундаментов выше уровня земли и на глубине до 1,2 метра. При кладке на глубине более 1,2 метра затраты времени увеличивать на 14%.
2. При наличии распор применять коэффициент 1,1.
3. Устройство гидроизоляции фундаментов нормировать дополнительно.
03-0101-001-01"Реставрация, консервация и воссоздание фундаментов и конструкций памятников истории и культуры из бутового и булыжного камня":
1. Предусмотрено выполнение работ по реставрации, консервации и воссозданию кирпичных кладок на памятниках истории и культуры.

2-0101-005-03 4 қайтара көлденең бетін гидрооқшаулау
2-0101-005-04 2 қайтара тік бетін гидрооқшаулау
2-0101-005-05 3 қайтара тік бетін гидрооқшаулау
2-0101-005-06 4 қайтара тік бетін гидрооқшаулау
2-0101-005-07 Сазбен көлденең және тік беттерін гидрооқшаулау
2-0101-006:
Есептеуіш: м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген аймақтарды абайлап, сақталған көне бүтін бөлігіне зиянын тигізбей бөлшектеу.
2. Текшелеген жерден сұрыптап, түсі мен сапасы бойынша қалау үшін ұрғылап қашаумен дәлдеу.
3. Ұңғылаған орынға жаңа қашалған, тақталанған тастарды қалау.
4. Аршылып қашалынған бетіндегі бос орынды бітеу.
2-0101-006-01 Беткі жағының қалыңдығы 30 метрге дейін реставрациялау
2-0101-006-02 Беткі жағының қалыңдығы 60 метрге дейін реставрациялау
2-0101-006-03 Беткі жағының қалыңдығы 75 метрге дейін реставрациялау
2-0101-006-04 Қалың қабырғадағы кірпішпен немесе тастан қаланған бүлінген жерлерді реставрациялау
2-0101-007:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
2-0101-007-01:
1. Бет жақтарын сынық немесе нашар өңделген тақта таспен текшеленіп тұрған жерінен ашық жерлерге формасымен сақталған жерлерімен байланыстырып қалау.
2-0101-007-02:
1. Кертеш тістері мен парапеттерді орнын толтырып қалау.
2-0101-007-03 Қабырғаларды қайта жасау
2-0101-007-02 Кертеш тістерін, парапеттерін, бағаналарды және т.б. қайта жасау
Түзетулер:
2-0101-002
1. Кірпіштен және жұмыртастан қаланған іргетастқа қадалардан, рельстен, тартпадан ж.т.б. тіреуіштер қойған жеке есептеледі.
2. Жұмыртастан немесе кескетастан қаланған іргетасты бұзу қосымшаның 2-0101-001кестесімен, кірпіштен қаланған іргетасты бұзу қосымшаның 3-0101-001 кестесімен анықталады.
3. Нормамен жер бетінде немесе 1,2 метр жер бетінен төмен жұмыс жасау алынған. 1,2 метрден артық төмендікте қаланса еңбек шығыны нормасына К-1,15 коэффициент алынады.
4. Ол жерде кергіш қолданылатын болса еңбек шығыны нормасына К-1,1 коэффициенті қолданылады.
5. Іргетастың гидрооқшаулау жұмыстары қосымшаның тиісті нормасымен алынады.
2-0101-003
1. Іргетасты қалау нормамен жер бетінен жоғары немесе 1,2 метр жер бетінен төмен алынған. 1,2 метрден артық төмендікте қаланса еңбек шығыны нормасы 14 % көбейтіледі.
2. Ол жерде кергіш қолданылатын болса еңбек шығыны нормасына К-1,1 коэффициенті қолданылады.
3. Іргетастың гидрооқшаулау жұмыстары нормада көрсетімеген, жеке алынады.
03-0101-001-01 "Кесек және жұмыр тастан жасалған тарих және мәдениет ескерткіштерінің іргетастары мен құрылымдарын реставрациялау, консервациялау және қайта жасау":
1. Осы қосымшада тарих және мәдениет ескерткіштерінде кірпіш қалауларын реставрациялау, консервациялау және қайта жасау жұмыстарын орындауға арналған ресурстардың шығын нормалары қамтылады.

2. Факторы, значительно увеличивающие трудоемкость выполнения работ по реставрации и воссозданию кирпичных кладок по сравнению с обычными кладками, следующие:
1) разборка только вручную и отдельными небольшими участками повреждений и ветхой древней кладки с осторожностью во избежание разрушений смежных участков древней кладки, которые должны быть сохранены;
2) реставрация кирпичных кладок на отдельных небольших участках памятника с непременным выполнением специфических правил сопряжений новой и старой кладки с соблюдением перевязок, строго соответствующих перевязкам древней сохранившейся кладки;
3) выполнение работ в производственных условиях, предусматривающих необходимость сохранения имеющейся в конструкции памятника истории и культуры живописи, мозаики, лепки и т.п., представляющих историко-архитектурную художественную ценность;
4) необходимость точного воспроизведения всех форм и порядков старой кладки;
5) заготовка вручную профилированных деталей с предварительным изготовлением шаблонов и притеской профилированного кирпича по месту.
3. Принято следующее распределение кладок по сложностям:
3.1. Стены и прямоугольные столбы (сложность архитектурного оформления):
3.1.1. Простые - гладкие, лишенные архитектурного декора или с простейшими архитектурными деталями (поэтажные пояски, сандрики, русты, радиаторные ниши, карнизы высотой не более 4 рядов кирпича и т.д.).
3.1.2. Средней сложности - кладки, усложненные деталями архитектурного декора, занимающими площадь, не превышающую 20% площади лицевой стороны наружных стен (карнизы высотой более 4 рядов кирпича, пилястры, полуколонны, ширинки, кокошники и другие архитектурные детали).
3.1.3. Сложные - кладки, усложненные деталями архитектурного декора, занимающими площадь, не превышающую 40% площади лицевой стороны наружных стен.
3.1.4. Особо сложные - кладки, усложненные деталями архитектурного декора, занимающими площадь более 40% лицевой стороны наружных стен.
3.2. Своды и арки (конструктивная сложность):
3.2.1. Простые - своды коробовые, цилиндрические, арки и арочные перемычки - полуциркульные, трехцентровые.
3.2.2. Средней сложности - своды сомкнутые, купольные, шатровые, лотковые, ползучие и другие с небольшим количеством распалубок, арки - двоякой кривизны, ползучие.
3.2.3. Сложные - своды крестовые и другие с большим количеством распалубок.
3.2.4. Особо сложные - все вспарушенные своды и арки.
4. Реставрацию оконных проемов определять:
4.1. Оконные откосы – по 03-0102-001 ÷ 03-0102-002.
4.2. Оконные наличники - по 03-0102-003÷ 03-0102-004.

2. Қарапайым қалаулармен салыстырғанда кірпіш қалауларын реставрациялау және қайта жасау бойынша жұмыстарды орындаудың еңбек сыйымдылығын едәуір арттыратын факторлар:
1) ескі кірпіштерді және сақталған ежелгі кірпіштердің іргелес бөлшектерін зақымдамау үшін сақтықпен тек қана қолмен жұмыс жасау;
2) ескерткіштің жекелеген кішігірім бөліктерін реставрациялау, жаңа және ескі кірпіш арасын байланыстыра отырып, қалаудың арнайы ережелерін міндетті түрде орындау;
3) ескерткіштің құрылысында тарихи және сәулет өнерінің құндылығын білдіретін кескіндемелерді, мозаика, мүсіндерді және т.б. сақтау қажеттілігін қамтамасыз ететін өндіріс жағдайында жұмыстарды орындау;
4) ескі кірпіштің барлық формалары мен ретін дәл көшірмелеу қажеттілігі;
5) қолмен профильді бөлшектердің шаблондарын алдын ала және профильді кірпішті сол жерде қашап дайындау.
3. Қосымшада қалаудың күрделілігіне байланысты келесі түрлерге бөлу қабылданған.
Қабырғалар мен тікбұрышты бағаналар (сәулеттік безендірудің күрделілігі):
1) қарапайым – тегіс, сәулет декорынан айырылған немесе қарапайым сәулет бөлшектерімен (қабаттық белдіктер, сандриктер, рустар, радиаторлық қуыстар, биіктігі 4 қатар кірпіш және т.б. аспайтын карниздер);
2) күрделілігі орташа - сыртқы қабырғалардың алдыңғы жағының ауданы 20 % аспайтын аумақты алып жатқан сәулет декорының бөлшектерімен күрделенген қалаулар (биіктігі 4 қатар кірпіш, пилястралар, жартылай толқындар, ендер, кокошниктер және басқа да сәулет бөлшектері);
3) күрделі – сыртқы қабырғалардың алдыңғы жағының ауданы 40 % аспайтын аумақты алып жатқан сәулет декорациясының бөлшектерімен күрделенген қалаулар;
4) аса күрделі - сыртқы қабырғалардың алдыңғы жағының 40 % астамын алатын, сәулет декорының бөлшектерімен күрделенген қалаулар;
Күмбез және аркалар (құрылымы күрделі):
5) қарапайым - күмбез қорапшалы, цилиндрлік, аркалар және аркалы маңдайшалар - жартылай дөңгелек, үш доғалы;
6) орташа күрделі - доғалар жабық, күмбезді, шатырлы, науа тәрізді және басқалары аласа бірнеше пішінді, арка - қос доғалы;
7) күрделі - қиылыскан күмбездер және басқалары көп пішінді аласалау;
8) өте күрделі - қиылыскан желкенше тәрізді күмбез және аркалар.
4. Терезе ойықтарын төменде көрсетілген нормалармен реставрациялау:
1) терезе жақтауының қыры – 03-0102-001 ÷ 03-0102-002 кестелері бойынша;
2) терезе жақтауының әшекей жақтауы - 03-0102-003÷ 03-0102-004 кестелері бойынша.

5. Затраты времени рабочих-реставраторов усреднены для кирпича стандартного, старого образца и большемерного.
5.1. Предусмотрены кладки кирпича трех видов:
5.1.1. Большемерного размером 300×145×80 мм, весом 7 кг;
5.1.2. Старого образца размером 270×130×65 мм, весом 4,4 кг;
5.1.3. Стандартного размером 250×120×65 мм, весом 3,75 кг.
5.2. При толщине швов горизонтальных и вертикальных соответственно:
5.2.1. Для большемерного кирпича до 20 мм и 12 мм;
5.2.2. Для кирпича старого образца до 15 мм и 12 мм;
5.2.3. Для стандартного кирпича до 12 мм и 10 мм.
6. Работы усреднены для различных видов и типов перевязки кладок, за исключением работ, специально предусматривающих криволинейные кладки - круглые колонны, своды, арки, закомары и др. Криволинейные кладки расценивать как обычные с применением к затратам труда коэффициентов:
6.1. Кладки, имеющие в плане криволинейные очертания - коэффициент 1,1;
6.2. Наклонные, конусные и цилиндрические кладки, а также контрфорсы - коэффициент 1,15.
7. Предусмотрено применение в дело кирпичного половняка в количестве до 10 % от объема кирпича. При употреблении большего количества половняка на каждые следующие 10% к затратам труда следует применять коэффициент 1,05.
8. Предусмотрено применение кирпича от разборки (очищенного от раствора) в количестве 50% от нормального потребления. При применении указанного кирпича более 50% к затратам труда следует применять коэффициент 1,1.
9. Учтены кладки на известково-цементном растворе. При кладке на цементном растворе, выполняемой в отдельных случаях по специальным решениям, к затратам труда следует применять коэффициент 1,15. Марку раствора следует определять по проектным данным.
10. Учтено следующее:
10.1. Подготовка инертных материалов, приготовление раствора и бетона, подноска материалов к рабочему месту в пределах до 50 метров по горизонтали и 7 метра подъема, уборка мусора на рабочем месте.
10.2. Перестановка приставных лестниц и стремянок высотой до 3,5 м, а также сборка, разборка и передвижка подмостей высотой до 2-х метра от опорной плоскости.
10.3. Операции, являющиеся неотъемлемой частью технологического процесса: подбор кирпича по цвету и качеству, замачивание его в воде, приколка, притеска и разверстка кирпича насухо перед укладкой его на раствор.
11. При работе с приставных лестниц на высоте более 3,5 метров к затратам труда применять коэффициент 1,15.
12. В случаях, когда разборка кирпичной кладки или вытеска профилированного кирпича для архитектурных деталей не включены в состав работ, стоимость этих работ следует учитывать отдельно.

5. Жинақтағы жұмысшы-реставратордың еңбек шығындары стандартты кірпіштерге, ескі үлгілерге және үлкен кірпіштерге орташа есептелген.
Нормамен үш түрлі кірпіш қалауды қарастырылған:
1) үлкен кірпіштерге 300×145×80 мм, салмағы 7 кг;
2) ескі үлгідегі 270×130×65 мм, салмағы 4,4 кг;
3) стандартты кірпіш 250×120×65 мм, салмағы 3,75 кг.
Жіктері қалыңдығына сәйкес көлденең және тігінен:
4) үлкен кірпіштерге 20 мм және 12 мм -ге дейін;
5) ескі үлгідегі кірпішке 15 мм және 12 мм -ге дейін;
6) стандартты кірпішке 12 мм және 10 мм -ге дейін.
6. Кірпіштерді қалау түрлерінің әр түрлері үшін ерекше қисық сызықты қалаудан басқа - дөңгелек колонналарды, аркаларды, қабырғаның аяғы әртүрлі жиекті және т.с.с. еңбек шығындарына орташа норма алынған.
Қисықсызықты кірпіштердің қалануы стандартты кірпіштің еңбек шығындарына коэффициенттермен алынады:
1) жоспарда қисықсызықы болып келсе - коэффициенті 1,1;
2) көлбеу, конус тәрізді және цилиндрлік кірпіштер қаланса, сондай-ақ контрфорстар болса - коэффициенті 1,15.
7. Нормалармен бүкіл кірпіш көлемінің 10 % дейінгі мөлшерінде жарты кірпіштің қолдануды қаралған. Ал көп мөлшерде жарты кірпіштер қолданғада келесі әр 10 % сайын еңбек шығынына - 1,05 коэффициенті қолданылады
8. Қалыпты қолданудан бөлшектеніп алынған кірпіштерді (қоспадан тазартылған) қолдану 50 % мөлшерінде қарастырылады. Аталған кірпішті 50 % жоғары қолданғанда еңбек шығынына - 1,1 коэффициенті қолданылады
9. Қосымшадағы нормада әк-цемент қоспасымен кірпішті қалау қарастырылған. Кейбір жағдайларда арнайы шешімдер арқылы жүзеге асырылатын цемент қоспасымен қалау кезінде еңбек шығынына - 1,15 коэффициенті қолданылады. Қоспаның маркасын нормамен көрсетілген жобалық мәліметтермен анықталуы керек.
10. Қосымшада нормамен ескерілген:
1) инертті материалды дайындау, қоспа және бетон дайындау, жұмыс орнына материалдарды 50 метрге және биіктігі 7 метрге дейін апару, жұмыс орнын қоқыстан тазарту.
2) биіктігі 3,5 м дейінгі баспалдақтарды және басқыштарды сондай-ақ тіреуішке қойылған биіктігі 2 м-ге дейінгі тақтайларды құрып, бұзып орнынан жылжыту.
3) технологиялық процестің ажырамас бөлігі болып табылатын операциялар: кірпішті түсі мен сапасы бойынша іріктеу, оны суға батыру, бекітіп, үйлестіру, кірпішті қоспаға салар алдында құрғату.
11. Жиылмалы баспалдақпен 3,5 м жоғары биіктікте жұмыс істегенде еңбек шығыны мен төлемақыға 1,15 коэффициенті қолданылады.
12. Қалауды бөлшектеу немесе сәулеттік бөлшектерге арналған профильді кірпіштерді орналастырып дәлдеу еңбек шығынын бағалауда есптелмеген жағдайда, осы жұмыстардың құнын жеке есептеу қажет.

13. Работы по особо сложным кладкам стен и прямоугольных столбов следует расценивать как сложные с применением к затратам труда коэффициента 1,15.
14. Поправки:
3-0101-001
1. Под кладкой слабой прочности следует подразумевать кладку, выполненную на известковом растворе или других непрочных растворах, когда ряды кирпича легко снимаются скарпелью.
2.При кладке средней прочности следует подразумевать кладку, выполненную на известковом или сложном растворе, когда ряды кладки с помощью скарпели снимаются с трудом и требуется применение зубила и ударного инструмента.
3.Под кладкой большой прочности подразумевается кладка с характеристикой, приведенной в 3.1.2, но сложенной на более прочном растворе, например, известковом растворе особой прочности, на цементном растворе, на других растворах аналогичной прочности, сильно затрудняющих разборку.
4. При разборке кладки, насыщенной профилированными архитектурными деталями, к затратам труда применять коэффициент 1,15.
5.При разборке кирпичных фундаментов к затратам труда применять коэффициент 1,1.
6. При разборке поздних пристроек и заделок, непосредственно с древней кладкой не сопрягающихся и не содержащих в себе материалов от разборки древней кладки, к затратам труда применять коэффициент 0,85.
3-0102-001
1. При толщине заделки 0,5 кирпича подразумевается чередование ложковых рядов 0,5 кирпича и тычковых в 1 кирпич.
2. Предусмотрена реставрация поверхности площадью до 1 м2 в одном месте.
При площади реставрации более 1 м2 в одном месте к затратам труда применять коэффициент 0,9.
3-0102-005-006
Предусмотрена реставрация кирпичной кладки стен или столбов объемом до 3 м3 в одном месте. При объеме реставрации более 3 м3 и воссоздании больших массивов кладки стен или столбов в древней форме и конструкции определять с применением к затратам труда коэффициента 0, 95.
3-0102-007
Предусмотрена реставрация кладки объемом до 3м3 в одном месте.
При объеме реставрации свыше 3 м3 и воссоздании больших массивов кирпичной кладки колонн, барабанов, глав в древней форме применять к затратам труда коэффициент 0,95.
3-0102-009
1.При реставрации кладок сводов, арок и закомар объемов более 1 м3 в одном месте к затратам труда применять коэффициенты:
а) при объеме до 3 м3 К-0,9;
б) при объеме более 3 м3 К-0,8
2. При воссоздании больших массивов кладок сводов, арок и закомар применять к затратам труда К-0,7.
3.При устройстве архитектурных деталей на сводах, арках, главах и закомарах и одновременной их реставрации пользоваться 3-0102-003.
4.При работах на особо сложных сводах и арках к затратам труда применять К-1,15

13. Қабырғалардың күрделі қалануы және тікбұрышты тіректерді қалаған уақытта еңбек шығынына - 1.15 коэффициентін қолдану керек.
Түзетулер:
3-0101-001
1. Кірпішті әк немесе басқа нашар ұсталатын қоспамен қалағанда қатарлары қаланған кірпіштер скарпельмен жеңіл алынып қалса – бұл қалау әлсіз деп есептелінеді.
2. Кірпішті әкпен немесе күрделі қоспамен қалаған жағдайда, скарьпельдің көмегімен қаланған қатары скарпельмен күшпен алынып, зубила мен балта қолданғанда - орташа қаланған болып саналады.
3. Кірпіштің жоғары сортты қоспамен, мысалы беріктігі жоғары әк пен цемент қосындысымен жасалғын қоспамен жоғарыда 2-пунктте сипатталған бұл бөлшектеуі қиын жағдайда – өте мықты деп есептелінеді.
4. Сәулеттік профильді бөлшектері жеткілікті кірпіштің қалауын бөлшектеу кезінде еңбек шығындары үшін 1,15 коэффициенті қолданылады.
5. Кірпіштен қаланған іргетасты бөлшектеу кезінде еңбек шығындары үшін 1,1 коэффициенті қолданылады
6. Кейіннен салынған, ежелгі қалауларға қатысы жоқ ғимараттар мен жапсырмаларды бөлшектеу кезінде еңбек шығынына 0,85 коэффициенті қолданылады.
3-0102-001
1. 0,5 кірпіштің енінен қаланғанда және 1 кірпіш ұзынынан қаланған жағдайда қалыңдығы 0,5 кірпішті қалау делінеді.
2. Нормамен бір жердің 1 м2 дейін беттерді реставрациялауы қарастырылды.
Реставрациялау орны бір жерде 1 м2 артық болса, еңбек шығынына 0,9 коэффициенті қолданылады.
3-0102-005-006
Кірпішті қабырғалар мен тіректерді қалауды реставрациялау нормалармен бір жерде 3 м3 дейін қарастырылған. Бір жердің көлемі үлкен масстивті қабырғалар мен тіреулерді, барабандары мен сопақша бұрынғы түрдегі күмбезді реставрациялауда және қайта жасауда 3 м3 асып кетсе еңбек шығындары үшін - 0, 95 коэффициенті қолданылады.
3-0102-007
Нормалармен реставрациялау бір жерде көлемі 3 м3 дейін кірпішті қалауды қарастырады.
Бір жердің көлемі үлкен масстивті қабырғалар мен тіреулерді, барабандары мен сопақша бұрынғы түрдегі күмбезді реставрациялауда және қайта жасауда 3 м3 асып кетсе еңбек шығындары үшін - 0, 95 коэффициенті қолданылады.
Нормалармен көлемі 3м3 дейінгі қалауды бір жерде реставрациялау қарастырылған.
Реставрациялау көлемі 3 м3 артық болған кезде және кірпіштен қаланған бағаналардың, барабандардың, тараулардың үлкен массивтерін қайта құру еңбек шығындарына 0,95 коэффициентін қолдану қажет.
3-0102-009
1. Бір жердің көлемі 1 м3-ден асатын аркалар мен күмбездер, қабырғаның басы әртүрлі күмбезделіп біткен басында реставрация жүргізгенде келесі факторларды қолданады:
1) көлемі 3 м3 дейін - К-0,9;
2) көлемі 3 м3 асса - К-0,8
2. Көлемі үлкен масстивті күмбездер, аркалар мен қабырғаның басы әртүрлі күмбезді реставрациялауда - 0, 95 коэффициенті қолданылады.
3. Сәулеттік бөлшектерді доғаларға, аркаларға, сопақша күмбездерге және қабырғаның басы әртүрлі біткен күмбезді реставрациялауға 3-0102-003 нормаларын қолданады.
4. Ерекше күрделі күмбез мен аркада жұмыс істеу кезінде еңбек шығынына - К-1.15 қолданылады

03-0102-011
Предусмотрена пробивка горизонтальных борозд. При пробивке вертикальных и наклонных борозд к затратам труда применять коэффициент 1,15.
При пробивке борозд в сводах и потолках к затратам труда применять коэффициент 1,25
При пробивке фигурных борозд к затратам труда применять коэффициент 1,3
03-0102-012
При заделке фигурных борозд к затратам труда применять коэффициент 1,2
03-0102-013
Потребное количество металлоконструкций определять по проекту. Разрешается проводить корректировку в соответствии с фактическим сортаментом металлоконструкций.
Очистку связей от ржавчины после их установки, а также окраску определять по соответствующим данным.
Заделку кирпичной кладки определять по соответствующим данным.

03-0102-011
Нормамен көлденең бороздаларды кесу алынған. Тік және көлбеу бороздаларды кесуге еңбек шығындарына 1,15 коэффициенті қолданылады.
Арқалар мен төбелерде бораздаларды кескенде еңбек шығынына 1,25 коэффициенті қолданылады
Формасы әртүрлі бораздаларды кесу кезінде еңбек шығынына 1,3 коэффициенті қолданылады
03-0102-012
Формасы әртүрлі бораздаларды кескен кезде еңбек шығынына 1,2 коэффициенті қолданылады
03-0102-013
Металл құрылымдарының көлемін жобамен анықтайды. Металл құрылымдарының нақты түржиынына сәйкес түзетулер енгізіледі.
Орнатылғаннан кейін байланысу орындарын тоттан тазарту, бояу түсі тиісті қосымшамен анықталады.
Кірпіш қалаулары осы қосымшаның тиісті нормасына сәйкес анықталады.

3-0101-001:
Измеритель: 1 м3 разбираемой кладки
Состав работ:
1. Разборка кирпичной кладки вручную на отдельные кирпичи с осторожностью, обеспечивающей сохранность не разбираемой части кладки.
2. Очистка кирпича от раствора.
3. Укладка годного кирпича в штабель.
4. Окучивание половняка или щебня.
3-0101-001-01 Разборка кладки стен, столбов, колонн, сводов и т.д. слабой прочности
3-0101-001-02 Разборка кладки стен, столбов, колонн, сводов и т.д. средней прочности
3-0101-001-03 Разборка кладки стен, столбов, колонн, сводов и т.д. большой прочности
3-0101-002:
Измеритель: 1 м2 пола или площадок
Состав работ:
1. Разборка кирпичной кладки с осторожностью, вручную.
2. Очистка основания с отгребанием мусора в сторону и отноской его на расстояние 10 м.
3-0101-002-01 Разборка кирпичных полов и площадок с выкладкой на ребро
3-0101-002-02 Разборка кирпичных полов и площадок с выкладкой плашмя
3-0101-003:
Измеритель: 1 зондаж площадью до 1 м2
Состав работ:
1. Вырубка кирпичной кладки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной кладки
3-0101-003-01 Зондаж кирпичных стен, глубина вырубки до 15 см
3-0101-003-02 Зондаж кирпичных стен, глубина вырубки до 30 см
3-0101-002-03 Зондаж кирпичных стен, глубина вырубки до 50 см
3-0101-004:
Измеритель: 1 зондаж площадью до 1 м2
Состав работ:
1.Вырубка или вскрытие покрытия изестественного камня (кирпича, метлахской плиткой и др.). 2. Вырубка основания. 3. Вырубка нижележащих покрытий основания.
3-0101-004-01 Зондаж полов, покрытых естественным камнем, кирпичом, метлахской плиткой и др., глубина зондажа до 15 см
3-0101-004-02 Зондаж полов, покрытых естественным камнем, кирпичом, метлахской плиткой и др., глубина зондажа до 30 см
3-0101-004-03 Зондаж полов, покрытых естественным камнем, кирпичом, метлахской плиткой и др., глубина зондажа до 50 см
3-0102-001:
Измеритель: 1 м2 лица кирпичной кладки реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Осторожная выемка ложковых рядов и вырубка тычковых гнезд для перевязки с кладкой.
2. Штрабление примыкающих частей стены.
3. Промывка места вырубки.
4. Укладка кирпича на место на растворе с подбором кирпича по цвету и качеству с обработкой швов с постановкой штырей.
5. Очистка поверхности стены от подтеков раствора.
3-0102-001-01 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки большемерным кирпичом при глубине заделки при глубине заделки 0,5 кирпича
3-0102-001-02 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки большемерным кирпичом при глубине заделки 1,0 кирпича
3-0102-001-03 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки большемерным кирпичом при глубине заделки 1,5 кирпича

3-0101-001:
Есептеуіш: 1м3 бөлшектелген қалау
Жұмыс құрамы:
1. Кірпіштің қалауын қолмен абайлап кірпіштерге бөлшектеу, бөлінбейтін бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін.
2. Кірпішті қоспадан тазарту.
3. Жарамды кірпішті бөлек қатарлап жинау.
4. Қиыршық тасты немесе сынықтарды үйіп жинау.
3-0101-001-01 Қалауы - әлсіз кірпіш қабырғаны, діңгекті, күмбезді бұзып алу
3-0101-001-02 Қалауы - орташа кірпіш қабырғаны, діңгекті, күмбезді бұзып алу
3-0101-001-03 Қалауы - мықты кірпіш қабырғаны, діңгекті, күмбезді бұзып алу
3-0101-002:
Есептеуіш: 1м2 еден немесе алаңша
Жұмыс құрамы:
1. Кірпіш едендерді абайлап, қолмен бөлшектеу.
2. Негізді тазартып, қоқысты жинап ауаша 10 м қашықтыққа тасып апару.
3-0101-002-01 Кірпіш едендерді және алаңшаларды бөлшектеп, қырынан қойып жинау.
3-0101-002-02 Кірпіш едендерді және алаңшаларды бөлшектеп, жалпағынан жинау.
3-0101-003:
Есептеуіш: 1 зондтау ауданы 1 м2 дейін
Жұмыс құрамы:
Кірпіш қалауын сақтықпен бұзып, қалған қалаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
3-0101-003-01-Кірпіш қабырғаларды зондаждау, тереңдігі 15 см дейін
3-0101-003-02-Кірпіш қабырғаларды зондаждау, тереңдігі 30 см дейін
3-0101-002-03-Кірпіш қабырғаларды зондаждау, тереңдігі 50 см дейін
3-0101-004:
Есептеуіш:1 зондаждау ауданы 1 м2 дейін
Жұмыс құрамы:
1. Табиғи тастан жасалған төсемені қопару немесе ашу (кірпіш, метлах қыштары және т.б.)
2. Негізді ашу
3. Төменгі қабаттың төсемелерін қопару.
3-0101-004-01 Табиғи тастан, кірпіштен, метлах қыштарымен және т.б. жабылған едендерді зондаждау, зондаж тереңдігі 15 см дейін
3-0101-004-02 Табиғи тастан, кірпіштен, метлах қыштарымен және т.б. жабылған едендерді зондаждау, зондаж тереңдігі 30 см дейін
3-0101-004-03 Табиғи тастан, кірпіштен, метлах қыштарымен және т.б. жабылған едендерді зондаждау, зондаж тереңдігі 50 см дейін
3-0102-001:
Есептеуіш: 1 м2 кірпіш қалауының реставрацияланатын беткі қабаты
Жұмыс құрамы:
1. Жалпағынан жатқан қатарды абайлап алып, кірпішті байланыстыру үшін қырынан жатқан қатарды шығарып алу.
2. Қабырғаның іргелес бөліктерін сүру.
3. Сүрілген орынды жуу .
4. Кірпішті түсі мен сапасы бойынша қоспамен жинап, кесінді темірлермен қосылған жерлерін байланыстыру.
5. Қабырғаның бетін ластанған қоспадан тазарту.
3-0102-001-01 Кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау, ендіру тереңдігімен 0,5 кірпіш
3-0102-001-02 Кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау, ендіру тереңдігімен 1,0 кірпіш
3-0102-001-03 Кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау, ендіру тереңдігімен 1,5 кірпіш

3-0102-001-04 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки кирпичом старого образца при глубине заделки 0,5 кирпича
3-0102-001-05 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки кирпичом старого образца при глубине заделки 1,0 кирпича
3-0102-001-06 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки кирпичом старого образца при глубине заделки 1,5 кирпича
3-0102-001-07 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки стандартным кирпичом при глубине заделки 0,5 кирпича
3-0102-001-08 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки стандартным кирпичом при глубине заделки 1,0 кирпича
3-0102-001-09 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки стандартным кирпичом при глубине заделки 1,5 кирпича
3-0102-002:
Измеритель: 10 уложенных кирпичей
Состав работ:
1. Осторожная выемка ложковых рядов и вырубка тычковых гнезд для перевязки с кладкой.
2. Штрабление примыкающей части стены.
3. Промывка мест вырубки.
4. Укладка кирпича на место на растворе с подбором кирпича по цвету и качеству с обработкой швов с постановкой штырей.
5. Очистка поверхности стены от подтеков раствора.
3-0102-002-01 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки отдельными местами от 1 до 10 кирпичей в одном месте большемерным кирпичом
3-0102-002-02 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки отдельными местами от 1 до 10 кирпичей в одном месте кирпичом старого образца
3-0102-002-03 Реставрация лицевой поверхности кирпичной кладки отдельными местами от 1 до 10 кирпичей в одном месте кирпичом старого образца
3-0102-003:
Измеритель: 10 шт. вытесанного большемерного кирпича
Состав работ:
1. Отбор кирпича из штабеля, подбор по цвету и качеству с подноской к рабочему месту.
2. Изготовление шаблонов (на группу кирпичей одного профиля).
3. Вычерчивание по шаблону.
4. Теска ранее вытесанного кирпича с притиркой вручную, резьба по кирпичу вручную.
5. Складывание в штабель после тески.
3-0102-003-01 Заготовка профилированных и резных кирпичей при простой теске на фаску
3-0102-003-02 Заготовка профилированных и резных кирпичей при простой теске полуовала, треугольника и т.п.
3-0102-003-03 Заготовка профилированных и резных кирпичей при простой теске валика с подсечкой
3-0102-003-04 Заготовка профилированных и резных кирпичей при фигурной средней сложности теске валика с двумя подсечками, полукруга и т.п.
3-0102-003-05 Заготовка профилированных и резных кирпичей при фигурной средней сложности теске вала на ребро с 2 подсечками, полуовала на ребро и т.п
3-0102-003-06 Заготовка профилированных и резных кирпичей при фигурной сложной теске - фигурная выемка угла
3-0102-003-07 Заготовка профилированных и резных кирпичей при фигурной сложной теске - 4 и более разных профилей на 1 кирпич
3-0102-003-08 Заготовка профилированных и резных кирпичей при фигурной сложной теске - 4 и более разных профилей на 1 кирпич, угол и раскреповка

3-0102-001-04 Тереңдігі 0,5 ескі үлгідегі кірпішпен қаланған алдыңғы кірпіш бетін реставрациялау
3-0102-001-05 Тереңдігі 1,0 ескі үлгідегі кірпішпен қаланған алдыңғы кірпіш бетін реставрациялау
3-0102-001-06 Тереңдігі 1,5 ескі үлгідегі кірпішпен қаланған алдыңғы кірпіш бетін реставрациялау
3-0102-001-07 Стандартты тереңдігі 0,5 кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-001-08 Стандартты тереңдігі 1,0 кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-001-09 Стандартты тереңдігі 1,5 кірпішпен қапталған кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-002:
Есептеуіш: 10 жатқызылған кірпіш
Жұмыс құрамы:
1. Жалпағынан жатқан қатарды абайлап алып, кірпішті байланыстыру үшін қырынан жатқан қатарды шығарып алу.
2. Қабырғаның іргелес бөліктерін сүру.
3. Сүрілген орынды жуу
4. Кірпішті түсі мен сапасы бойынша қоспамен жинап, кесінді темірлермен қосылған жерлерін байланыстыру.
5. Қабырғаның бетін ластанған қоспадан тазарту.
3-0102-002-01 Бір жерден үлкенірек 1-10 дейін кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-002-02 Бір жерден ескі үлгідегі 1-10 дейін кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-002-03 Бір жерден стандартты 1-10 дейін кірпіштің алдыңғы бетін реставрациялау
3-0102-003:
Есептеуіш: 10 дана қысылған үлкен өлшемді реставрациялық кірпіш
Жұмыс құрамы:
1. Жиналған үйіндіден түсі мен сапасы бойынша кірпішті таңдап жұмыс орнына апару.
2. Үлгіні дайындау(бір профильдегі кірпіштер тобы үшін).
3. Үлгімен суретін салу.
4. Қашалған кірпішті орнына дәлдеп қолмен оюлау.
5. Қашағаннан кейін қатарлап жинау
3-0102-003-01 Профильденген және оюлаған кірпіштерді дайындау, қарапайым шетін қашап
3-0102-003-02 Профильденген және оюлаған кірпіштерді дайындау, қарапайым жартылай дөңгелетіп, үшбұрыштап және т.б.
3-0102-003-03 Профильденген және оюлаған кірпіштерді дайындау, қарапайым білікшемен кертік жасап
3-0102-003-04 Профильденген және оюлаған кірпіштерді дайындау, орташа білікшемен, 2 кертікпен орташа күрделі сәнімен
3-0102-003-05 Профильденген және оюлаған кірпіштерді дайындау, білікшемен қырынан 2 кертік, қырын доғалдандырып орташа күрделі сәнімен
3-0102-003-06 Профильді және оюланған бұрышында ойығы бар кірпішті пішінді күрделі қашаумен дайындау
3-0102-003-07 Профильді және оюланған 4 және одан да көп әртүрлі ойығы бар кірпішті пішінді күрделі қашаумен дайындау
3-0102-003-08 Профильді және оюланған 4 және одан да көп ойығы, бұрышы бар кірпішті пішінді күрделі қашаумен дайындау

3-0102-003-09 Заготовка профилированных и резных кирпичей для резьбы букв и знаков гладких
3-0102-003-10 Заготовка профилированных и резных кирпичей для резьбы вязи, веревочки
3-0102-003-11 Заготовка профилированных и резных кирпичей для резьбы плоскостных орнаментованных фигур
3-0102-003-12 Заготовка профилированных и резных кирпичей для резьбы лепесткового цветочного орнамента
3-0102-004:
Измеритель: 10 уложенных кирпичей
Состав работ:
1. Осторожная выемка ложковых рядов и вырубка тычковых гнезд для перевязки с кладкой.
2. Штрабление примыкающей части стены.
3. Промывка мест вырубки.
4. Укладка готового профилированного (ранее вытесанного кирпича на растворе с обработкой швов).
5. Очистка поверхности стены от подтеков раствора.
3-0102-004-01 Реставрация кирпичных архитектурных деталей карнизов, поясков, наличников и прочих деталей от 1 до 10 кирпичей в одном месте большемерным кирпичом
3-0102-004-02 Реставрация кирпичных архитектурных деталей карнизов, поясков, наличников и прочих деталей от 1 до 10 кирпичей в одном месте кирпичом старого образца
3-0102-004-03 Реставрация кирпичных архитектурных деталей карнизов, поясков, наличников и прочих деталей от 1 до 10 кирпичей в одном месте стандартным кирпичом
3-0102-005:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Штрабление и очистка древней части кладки.
2. Промывка водой частей старой кладки в местах сопряжений ее с новой кладкой.
3. Кладка кирпича на место на растворе с соблюдением порядовок, перевязки со старой кладкой, толщины шва и обработкой швов.
4. Очистка поверхности стен от подтеков раствора.
3-0102-005-01 Реставрация простой кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 0,5м3
3-0102-005-02 Реставрация простой кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-03 Реставрация простой кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-04 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-05 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-06 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-07 Реставрация сложной кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте, до 0,5 м3
3-0102-005-08 Реставрация сложной кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте месте до 2,0 м3

3-0102-003-09 Кескінді және оюланған кірпіш дайындау - әріптер мен белгілерді ою үшін
3-0102-003-10 Кескінді және оюланған кірпіш дайындау - өрме жазу, жіп ою үшін
3-0102-003-11 Кескінді және оюланған кірпіш дайындау - жазық ою-өрнек фигураларын ою үшін
3-0102-003-12 Кескінді және оюланған кірпіш дайындау - жапырақты гүлді өрнектерді ою үшін
3-0102-004:
Есептеуіш: 10 жатқызылған кірпіш
Жұмыс құрамы:
1. Қасық қатарларын абайлап ойып алу және қалау арқылы байлау үшін қырлы ұяшықтарды кесу.
2. Қабырғаның іргелес бөлігін ойып кесу.
3. Кесілген жерлерді тазарту.
4. Дайын пішінделген (бұрын ығыстырылған кірпішті жіктерді өңдеумен қоспада қалау).
5. Қабырғаның бетін қоспадан тазарту.
3-0102-004-01 Кірпіштен жасалған ернеулерді, белбеулерді, жақтауларды және басқа да сәулеттік бөлшектерді бір жерде 1 – 10 дейінгі үлкен өлшемді кірпішпен реставрациялау
3-0102-004-02 Кірпіштен жасалған ернеулерді, белбеулерді, жақтауларды және басқа да сәулеттік бөлшектерді бір жерде 1 – 10 дейінгі ескі үлгідегі кірпішпен реставрациялау
3-0102-004-03 Кірпіштен жасалған ернеулерді, белбеулерді, жақтауларды және басқа да сәулеттік бөлшектерді бір жерде 1 – 10 дейінгі стандартты кірпішпен реставрациялау
3-0102-005:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Қалаудың көне бөлігін ойып кесу және тазарту.
2. Қалаудың көне бөліктерін жаңа қалаумен жанасу орындарында сумен шаю.
3. Ескі қалаумен байлауды, тігістің қалыңдығын және тігісті өңдеуді сақтай отырып, кірпішті қоспамен орнына қалау.
4. Қабырғаның бетін ластанудан тазарту.
3-0102-005-01 Қарапайым күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-02 Қарапайым күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-03 Қарапайым күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-04 Орташа күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-05 Орташа күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-06 Орташа күрделіліктегі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-07 Күрделі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-08 Күрделі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін

3-0102-005-09 Реставрация сложной кирпичной кладки стен большемерным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-10 Реставрация простой кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-11 Реставрация простой кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-12 Реставрация простой кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-13 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-14 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-15 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-16 Реставрация сложной кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-17 Реставрация сложной кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-18 Реставрация сложной кирпичной кладки стен кирпичом старого образца; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-19 Реставрация простой кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-20 Реставрация простой кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-21 Реставрация простой кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте месте до 5,0 м3
3-0102-005-22 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-23 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-24 Реставрация кирпичной кладки стен средней сложности стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-005-25 Реставрация сложной кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 0,5 м3
3-0102-005-26 Реставрация сложной кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 2,0 м3
3-0102-005-27 Реставрация сложной кирпичной кладки стен стандартным кирпичом; при количестве кладки в одном месте до 5,0 м3
3-0102-006:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Штрабление древней части кладки.

3-0102-005-09 Күрделі үлкен өлшемді кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-10 Қарапайым күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-11 Қарапайым күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-12 Қарапайым күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-13 Орташа күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-14 Орташа күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-15 Орташа күрделіліктегі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-16 Күрделі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-17 Күрделі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-18 Күрделі ескі үлгідегі кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-19 Қарапайым күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-20 Қарапайым күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-21 Қарапайым күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-22 Орташа күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-23 Орташа күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-24 Орташа күрделіліктегі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-005-25 Күрделі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 0,5 м3 дейін
3-0102-005-26 Күрделі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 2,0 м3 дейін
3-0102-005-27 Күрделі стандартты кірпіш қабырғаны реставрациялау; бір жерде орналасқан қалау саны 5,0 м3 дейін
3-0102-006:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Қалаудың көне бөліктерін ойып кесу.

2. Промывка и очистка мест штрабления.
3. Необходимая подтеска кирпича.
4. Кладка кирпича на место на растворе с соблюдением перевязки со старой кладкой, толщины шва и обработкой швов.
5. Очистка поверхности стен от подтеков раствора.
3-0102-006-01 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-02 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-03 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-04 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-05 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-06 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-07 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-08 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-09 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-10 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-11 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-12 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича большеразмерным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-13 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-14 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- средняя

2. Ойып кесілген жерді тазарту.
3. Кірпішті тегістеу.
4. Ескі қалаумен байлауды, тігістің қалыңдығын және тігісті өңдеуді сақтай отырып, кірпішті қоспамен орнына қалау.
5. Қабырғаның бетін ластанудан тазарту.
3-0102-006-01 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-02 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-03 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі – күрделі
3-0102-006-04 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-05 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-06 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-07 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-08 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-09 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-10 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-11 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-12 Үлкен өлшемді кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-13 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-14 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа

3-0102-006-15 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-16 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-17 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-18 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-19 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-20 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-21 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-22 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-23 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-24 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича кирпичом старого образца; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-25 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-26 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-27 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 1,5 х 1,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-28 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-29 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя

3-0102-006-15 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-16 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-17 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі – орташа
3-0102-006-18 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-19 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-20 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі – орташа
3-0102-006-21 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-22 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-23 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі – орташа
3-0102-006-24 Ескі үлгідегі кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-25 Стандартты кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-26 Стандартты кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-27 Стандартты кірпішпен қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-28 Стандартты кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-29 Стандартты кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа

3-0102-006-30 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 2,0 х 2,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-31 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-32 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-33 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,0 х 3,0 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-006-34 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-006-35 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-006-36 Реставрация кирпичной кладки прямоугольных столбов сечением 3,5 х 3,5 кирпича стандартным кирпичом; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Штрабление древней части кладки, очистка и промывка мест штрабления.
2. Изготовление шаблонов кривой по чертежам.
3. Необходимая подтеска кирпича.
4. Кладка кирпича на место на растворе с соблюдением перевязки со старой кладкой, толщины шва и обработкой швов.
5. Очистка поверхности стен от подтеков раствора.
3-0102-007-01 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича большемерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-02 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича большемерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-03 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича большемерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-04 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-05 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-06 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная

3-0102-006-30 Стандартты кірпішпен қимасы 2,0 × 2,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-31 Стандартты кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-32 Стандартты кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-33 Стандартты кірпішпен қимасы 3,0 × 3,0 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-006-34 Стандартты кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-006-35 Стандартты кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-006-36 Стандартты кірпішпен қимасы 3,5 × 3,5 кірпішті тікбұрышты бағаналардың кірпіш қалауын реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Қалаудың көне бөліктерін ойып кесу.
2. Ойып кесілген жерді тазарту.
3. Кірпішті тегістеу.
4. Ескі қалаумен байлауды, тігістің қалыңдығын және тігісті өңдеуді сақтай отырып, кірпішті қоспамен орнына қалау.
5. Қабырғаның бетін ластанудан тазарту.
3-0102-007-01 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-02 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-03 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-04 Диаметрі 3 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-05 Диаметрі 3 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-06 Диаметрі 3 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі

3-0102-007-07 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-08 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-09 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более большеразмерным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-10 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-11 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-12 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-13 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-14 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-15 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-16 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая

3-0102-007-07 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-08 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-09 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі – күрделі
3-0102-007-10 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-11 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-12 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-13 Диаметрі 3 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-14 Диаметрі 3 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-15 Диаметрі 3 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-16 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым

3-0102-007-17 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-18 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более кирпичом старого образца, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-19 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-20 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-21 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром от 1,5 до 2,5 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-22 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-23 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-007-24 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,0 кирпича стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-007-25 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-007-26 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- средняя

3-0102-007-17 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-18 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-19 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-20 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-21 Диаметрі 1,5-2,5 дейінгі кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-22 Диаметрі 3 кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-23 Диаметрі 3 кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-007-24 Диаметрі 3 кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-007-25 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-007-26 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа

3-0102-007-27 Реставрация кирпичной кладки круглых, многогранных и бочкообразных колонн, барабанов, глав диаметром 3,5 кирпича и более стандартным кирпичом, объемом до 1 м3 в одном месте; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-008:
Измеритель: 1 м2 перемычек
Состав работ:
1. Разборка старой кладки с очисткой годного в дело кирпича, с отгребанием мусора в сторону и промывкой водой мест сопряжения старой кладки с новой.
2. Разметка рядов по готовой опалубке.
3. Кладка кирпича на растворе с околкой и притеской его и обработкой швов.
4. Очистка лицевой поверхности кладки от подтеков раствора.
3-0102-008-01 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки одно- и трехцентровых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-02 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки одно- и трехцентровых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-008-03 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-04 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-008-05 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки одно- и трех центровых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-06 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки одно- и трех центровых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-008-07 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-08 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-008-09 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки одно - и трех центровых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-10 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки одно - и трех центровых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-008-11 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек прямых
3-0102-008-12 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки пятицентровых и стрельчатых кирпичных перемычек наклонных
3-0102-009:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Расчистка, штрабление, промывка в пятах и в местах примыкания к существующей кладке.
2. Подтеска кирпича.
3. Кладка на растворе по готовой опалубке с привязкой к существующей кладке.
4. Заливка кладки прыском.
5. Очистка поверхности от подтеков раствора.
3-0102-009-01 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- простая

3-0102-007-27 Диаметрі 3,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен көлемі 1 м3 дейінгі дөңгелек, көп қырлы және бөшке тәрізді бағаналардың, барабандардың, бастардың кірпіш қалауын бір жерде реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-008:
Есептеуіш: 1 м2 жалғастырғыш
Жұмыс құрамы:
1. Іске жарамды ескі кірпішті тазартып, қоқысты басқа жаққа жинап, ескі және жаңа қалаудың жанасқан жерлерін сумен жуа отырып, ескі қалауды бөлшектеу.
2. Дайын пішіндердің жолдарын белгілеу.
3. Жарып қашау, қысу және тігістерін өңдеу арқылы кірпішті қоспамен қалау.
4. Қалаудың алдыңғы бетін қоспадан тазарту.
3-0102-008-01 Үлкен өлшемді кірпішпен бір және үш орталықты тік маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-02 Үлкен өлшемді кірпішпен бір және үш орталықты көлбеу маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-03 Үлкен өлшемді кірпішпен бес орталықты және тік кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-04 Үлкен өлшемді кірпішпен бес орталықты және көлбеу кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-05 Ескі үлгідегі кірпішпен бір және үш орталықты тік маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-06 Ескі үлгідегі кірпішпен бір және үш орталықты көлбеу маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-07 Ескі үлгідегі кірпішпен бес орталықты және тік кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-08 Ескі үлгідегі кірпішпен бес орталықты және көлбеу кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-09 Стандартты кірпішпен бір және үш орталықты тік маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-10 Стандартты кірпішпен бір және үш орталықты көлбеу маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-11 Стандартты кірпішпен бес орталықты және тік кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-008-12 Стандартты кірпішпен бес орталықты және көлбеу кірпіш маңдайшалардың кірпіш қалауларын реставрациялау
3-0102-009:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Табаны мен қалауға жанасқан жерлерді тазалау, ойып кесу, жуу.
2. Кірпішті тегістеу.
3. Дайын қалыпты қолданыстағы қалауға байланыстырып қоспамен қалау
4. Қалауды бүрку арқылы құю.
5. Бетті қоспадан тазарту.
3-0102-009-01 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым

3-0102-009-02 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-03 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-009-04 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-009-05 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-06 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-009-07 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-009-08 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-09 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-009-10 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-009-11 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-12 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- сложная

3-0102-009-02 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-03 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-009-04 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-009-05 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-06 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-009-07 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-009-08 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-09 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-009-10 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-009-11 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-12 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі

3-0102-009-13 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-009-14 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-15 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 0,5 кирпича и в 1,0 кирпич; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-009-16 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- простая
3-0102-009-17 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- средняя
3-0102-009-18 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки сводов, арок, глав и закомар в старой технике объемом до 1 м3 в одном месте; при толщине кладки в 1,5 кирпича и более; сложность архитектурного оформления кладки- сложная
3-0102-010:
Измеритель: 1 м2 пола, площадки, ступеней
Состав работ:
1. Подготовка основания с подсыпкой песком, толщиной до 5 см.
2. Выстилка кирпича в елку, диагональных или прямых рядов с соблюдением правильности рядов по шнуру (ватерпасу).
3. Заливка швов раствором.
4. Выравнивание выстилки.
3-0102-010-01 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке плашмя стандартным кирпичом
3-0102-010-02 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке плашмя кирпичом старого образца
3-0102-010-03 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке плашмя большемерным кирпичом
3-0102-010-04 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке на ребро стандартным кирпичом
3-0102-010-05 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке на ребро кирпичом старого образца
3-0102-010-06 Реставрация кирпичных полов, площадок и ступеней при выстилке на ребро большемерным кирпичом
3-0102-011:
Измеритель: 1 м пробитой борозды
Состав работ:

3-0102-009-13 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-009-14 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-15 Қалыңдығы 0,5 және 1,0 кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-009-16 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - қарапайым
3-0102-009-17 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - орташа
3-0102-009-18 Қалыңдығы 1,5 және одан көп кірпішті стандартты кірпішпен бір жерде көлемі 1 м3 дейінгі сопақша күмбездер, аркалар, бастар мен жиектерді ескі техникада қалауды реставрациялау; қалаудың сәулеттік безендіруінің күрделілігі - күрделі
3-0102-010:
Есептеуіш: 1 м2 еден, алаң, баспалдақ
Жұмыс құрамы:
1. Қалыңдығы 5 см дейін құм себе отырып, негіз дайындау.
2. Кірпішті шыршаға, диагональды немесе тік қатарға сым (қалаушы ватерпасы) бойынша қатардың дұрыстығын сақтай отырып төсеу.
3. Тігістерді қоспамен құю.
4. Төсенішті тегістеу.
3-0102-010-01 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды стандартты кірпішпен жалпағынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-010-02 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды ескі үлгідегі кірпішпен жалпағынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-010-03 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды үлкен өлшемді кірпішпен жалпағынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-010-04 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды стандартты кірпішпен қырынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-010-05 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды ескі үлгідегі кірпішпен қырынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-010-06 Кірпіш едендерді, алаңдарды және сатыларды үлкен өлшемді кірпішпен қырынан төсеу кезінде реставрациялау
3-0102-011:
Есептеуіш: 1 м тесілген борозда
Жұмыс құрамы:

1. Разметка места пробивки.
2. Пробивка борозд вручную с осторожностью, обеспечивающей сохранность основной кладки.
3. Зачистка задней и боковых поверхностей борозды.
4. Отгребание мусора в сторону на расстояние до 2-х метров.
3-0102-011-01 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-02 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-03 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-04 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-05 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-06 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-07 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-08 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-09 Пробивка борозд высотой 1,5 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-10 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-11 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-12 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-13 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-14 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-15 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-16 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-17 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-18 Пробивка борозд высотой 2,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-19 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-20 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке средней прочности
3-0102-011-21 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,25 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-22 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-23 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке средней прочности

1. Тесу орнын белгілеу.
2. Негізгі қалаудың сақталуын қамтамасыз ете отырып, ойықтарды қолмен тесу.
3. Борозданың артқы жағы мен бүйір беттерін тазарту .
4. Қоқысты 2 метр қашықтыққа дейін апару.
3-0102-011-01 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-02 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-03 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-04 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-05 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-06 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-07 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-08 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-09 Биіктігі 1,5 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-10 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-11 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-12 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-13 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-14 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-15 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-16 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-17 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-18 Биіктігі 2,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-19 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-20 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-21 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,25
3-0102-011-22 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-23 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5

3-0102-011-24 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 0,5 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-011-25 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке слабой прочности
3-0102-011-26 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке среднейпрочности
3-0102-011-27 Пробивка борозд высотой 3,0 кирпича; глубиной 1,0 кирпича в кладке большой прочности
3-0102-012:
Измеритель: 1 м заделываемой борозды
Состав работ:
1. Очистка борозды с промывкой водой.
2. Подбор кирпича с необходимой подтеской.
3. Заделка борозды кирпичом на растворе, с соответствующей перевязкой.
4. Очистка лица кладки от подтеков раствора.
3-0102-012-01 Заделка большемерным кирпичом борозд сечением 1,0х0,5 кирпича
3-0102-012-02 Заделка большемерным кирпичом борозд сечением 1,0х1,0 кирпича
3-0102-012-03 Заделка большемерным кирпичом борозд сечением 1,0х1,5 кирпича
3-0102-012-04 Заделка большемерным кирпичом борозд сечением 1,5х1,5 кирпича
3-0102-012-05 Заделка большемерным кирпичом борозд сечением 2,0х1,5 кирпича
3-0102-012-06 Заделка кирпичом старого образца борозд сечением 1,0х0,5 кирпича
3-0102-012-07 Заделка кирпичом старого образца борозд сечением 1,0х1,0 кирпича
3-0102-012-08 Заделка кирпичом старого образца борозд сечением 1,0х1,5 кирпича
3-0102-012-09 Заделка кирпичом старого образца борозд сечением 1,5х1,5 кирпича
3-0102-012-10 Заделка кирпичом старого образца борозд сечением 2,0х1,5 кирпича
3-0102-012-11 Заделка стандартным кирпичом борозд сечением 1,0х0,5 кирпича
3-0102-012-12 Заделка стандартным кирпичом борозд сечением 1,0х1,0 кирпича
3-0102-012-13 Заделка стандартным кирпичом борозд сечением 1,0х1,5 кирпича
3-0102-012-14 Заделка стандартным кирпичом борозд сечением 1,5х1,5 кирпича
3-0102-012-15 Заделка стандартным кирпичом борозд сечением 2,0х1,5 кирпича
3-0102-013:
Измеритель: 1 т уложенных балок и затяжек
Состав работ:
1. Укладка стальных балок, рельсов и связей по уровню с расчисткой места кладки и устройством прокладок под концы балок.
2. Для сводов - укладка стальных затяжек с постановкой анкеров с установкой штырей, обухов, засовов, расклинкой и постановки стяжных муфт.
3. Проверка натяжения связей по истечении срока схватывания кладки.
3-0102-013-01 Укрепление стен, столбов и других конструкций путем заделки стальных балок, рельсов и т.д.
3-0102-013-02 Укрепление кирпичных кладок сводов стальными затяжками

3-0102-011-24 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 0,5
3-0102-011-25 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі әлсіз қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-26 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі орташа қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-011-27 Биіктігі 3,0 кірпіш бороздаларды тесу; беріктігі жоғары қалаудағы кірпіштің тереңдігі 1,0
3-0102-012:
Есептеуіш: 1 м өңделген борозда
Жұмыс құрамы:
1. Бороздаларды сумен шаю арқылы тазарту.
2. Қажетті тегістелген кірпіштерді таңдау.
3. Бораздалы кірпішті қоспада тиісті байлау арқылы өңдеу.
4. Бороздаларды қоспа арқылы кірпішпен сәйкесінше байланыстыра отырып өңдеу
3-0102-012-01 Бороздаларды қимасы 1,0 × 0,5 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен өңдеу
3-0102-012-02 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,0 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен өңдеу
3-0102-012-03 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,5 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен өңдеу
3-0102-012-04 Бороздаларды қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен өңдеу
3-0102-012-05 Бороздаларды қимасы 2,0 × 1,5 кірпішті үлкен өлшемді кірпішпен өңдеу
3-0102-012-06 Бороздаларды қимасы 1,0 × 0,5 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен өңдеу
3-0102-012-07 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,0 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен өңдеу
3-0102-012-08 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,5 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен өңдеу
3-0102-012-09 Бороздаларды қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен өңдеу
3-0102-012-10 Бороздаларды қимасы 2,0 × 1,5 кірпішті ескі үлгідегі кірпішпен өңдеу
3-0102-012-11 Бороздаларды қимасы 1,0 × 0,5 кірпішті стандартты кірпішпен өңдеу
3-0102-012-12 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,0 кірпішті стандартты кірпішпен өңдеу
3-0102-012-13 Бороздаларды қимасы 1,0 × 1,5 кірпішті стандартты кірпішпен өңдеу
3-0102-012-14 Бороздаларды қимасы 1,5 × 1,5 кірпішті стандартты кірпішпен өңдеу
3-0102-012-15 Бороздаларды қимасы 2,0 × 1,5 кірпішті стандартты кірпішпен өңдеу
3-0102-013:
Есептеуіш: 1 т жатқызылған бөренелер
Жұмыс құрамы:
1. Болат арқалықтарды, рельстерді және деңгей бойынша байланысты қалау орнын тазарта және арқалықтардың ұштарына төсемдер орната отырып қалау.
2. Күмбездер үшін – істіктер, желкелер, тиектерді орната отырып, анкерлерді отыртып, тартпа муфтасын ажыратып және орнатып, болаттан жасалған бағаналарды төсеу.
3. Қалауды ұстап тұру мерзімі өткеннен кейін байланыстардың тартылуын тексеру.
3-0102-013-01 Болат арқалықтарды, рельстерді және т.с.с. өңдеу арқылы қабырғалар, бағаналар және басқа да құрылымдарды нығайту
3-0102-013-02 Күмбездердің кірпіш қалауын болат тартқыштармен нығайту

3-0102-014:
Измеритель: 10 м трещин ( с 3-0102-014-01 по 3-0102 014-02);
10 розеток (3-0102-014-03); 50 л инъекционного раствора ( с 3-0102-014-04 по 3-0102-014-07)
Состав работ:
1. Расчистка и тщательная заделка или зачеканка трещин в стенах или сводах с предварительным увлажнением водой.
2. Установка розеток с одновременной формовкой и устройством отверстия в центре розетки.
3. Трехкратное нагнетание раствора при помощи ручного инъектора или гидравлического растворонасоса с предварительной промывкой трещин водой.
4. Снятие розеток и заправка трещин по лицу кладки.
5. Зачистка поверхности.
6. Ведение журнала работ по нагнетанию растворов в трещины кладки.
7. Перемещение аппаратуры в пределах объекта.
3-0102-014-01 Расчистка и обмазка трещин связующим раствором
3-0102-014-02 Расчистка и зачеканка трещин связующим раствором
3-0102-014-03 Формовка и заделка розеток связующим раствором
3-0102-014-04 Укрепление расслоившейся кирпичной кладки при ширине инъекционной трещины до 5 мм путем инъектирования связующего раствора ручным инъектором
3-0102-014-05 Укрепление расслоившейся кирпичной кладки при ширине инъекционной трещины до 5 мм путем инъектирования связующего раствора гидравлическим инъектором
3-0102-014-06 Укрепление расслоившейся кирпичной кладки при ширине инъекционной трещины более 5 мм путем инъектирования связующего раствора ручным инъектором
3-0102-014-07 Укрепление расслоившейся кирпичной кладки при ширине инъекционной трещины более 5 мм путем инъектирования связующего раствора гидравлическим инъектором
3-0103-001-01:
Измеритель: 1 м2 поверхности кладки
Состав работ:
1. Выборка выветрившегося раствора из швов кладки.
2. Промывка расчищенных швов водой.
3. Заполнение швов специальным известковым раствором с тщательным заглаживанием теркой.
4. Окончательная зачистка поверхности - отшлифовка.
5. Приготовление известкового раствора по специальной рецептуре.
3-0103-002:
Измеритель: 1 м2 расшитой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка швов старых кладок с тщательной промывкой водой.
2. Расшивка швов кладки раствором по заданному профилю с удалением излишнего раствора.
3. Очистка поверхности стен от подтеков раствора.
3-0103-002-01 Расшивка швов в старых кладках обычным кладочным раствором; вид расшивки- выпуклая
3-0103-002-01 Расшивка швов в старых кладках обычным кладочным раствором; вид расшивки- вогнутая
3-0103-003:
Измеритель: 1 реставрируемый кирпич на стене
Состав работ:
1. Тщательная расчистка отдельных глубоко выветрившихся кирпичей от покрасок и загрязнений металлической щеткой и кирочкой до здорового основания.

3-0102-014:
Есептеуіш:3-0102-(014-01÷014-02):10 м жарықша3-0102-014-03:10 розетка;3-0102-(014-04÷014-07):50 л инжектор қоспасі
Жұмыс құрамы:
1. Қабырғалардағы немесе күмбездердегі жарықтарды алдын ала сумен ылғалдандыра отырып тазалау және мұқият бітеу немесе нақыштау.
2. Розетканың ортасында бір уақытта құйылатын және ашылатын розеткаларды орнату.
3. Қолмен инжекторды немесе гидравликалық қоспа сорғысын пайдаланып, жарықтарды сумен алдын-ала жуып, қоспаға үш рет енгізу.
4. Розеткаларды алып тастау және қалау бетіндегі жарықтарды толтыру.
5. Бетті тазарту.
6. Қалау жарықтарына қоспаны айдау бойынша жұмыс журналын жүргізу.
7. Объект шегінде жабдықтарды қозғалту.
3-0102-014-01 Жарықтарды байланыстырғыш қоспамен тазалау және сылау
3-0102-014-02 Жарықтарды байланыстырғыш қоспамен тазалау және нақыштау
3-0102-014-03 Розеткаларды байланыстырғыш қоспамен қалыптау және бітеу
30102-014-04 Байланыстырғыш қоспаны инъекциялық жарықтың ені 5 мм дейін болған кезде қолмен инъекция арқылы қатпарланған кірпіш қалауды нығайту
3-0102-014-05 Байланыстырғыш қоспаны инъекциялық жарықтың ені 5 мм дейін болған кезде гидравликалық инъекция арқылы қатпарланған кірпіш қалауды нығайту
30102-014-06 Байланыстырғыш қоспаны инъекциялық жарықтың ені 5 мм көп болған кезде қолмен инъекция арқылы қатпарланған кірпіш қалауды нығайту
3-0102-014-07 Байланыстырғыш қоспаны инъекциялық жарықтың ені 5 мм көп болған кезде гидравликалық инъекция арқылы қатпарланған кірпіш қалауды нығайту
3-0103-001-01:
Есептеуіш: 1 м2 қалау беті
Жұмыс құрамы:
1. Қалаудың тігістерінен үгітілген қоспаны сұрыптау (қажет болған жағдайда).
2. Тазартылған тігістерді сумен шаю.
3. Тігістерді арнайы әк қоспасымен майдалауышпен мұқият тегістеу арқылы толтыру.
4. Беткі қабатты соңғы рет тазарту - тегістеу.
5. Арнайы рецепт бойынша әк қоспасын дайындау.
3-0103-001-01 Әк қоспасымен толтыру арқылы кірпіш тігістерін реставрациялау
3-0103-002:
Есептеуіш: 1 м2 өрілген беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі қалау тігістерін сумен шайып тазарту.
2. Қалаудың тігістерінен артық қоспаны алып тастай отырып, берілген деңгей бойынша қоспамен біріктіру.
3. Қабырғаның бетін аққан қоспадан тазарту.
3-0103-002-01 Ескі қалаудағы тігістерді әдеттегі қалау қоспасымен тазалау; біріктіру түрі - дөңес
3-0103-002-02 Ескі қалаудағы тігістерді әдеттегі қалау қоспасымен тазалау; біріктіру түрі - иілген
3-0103-003:
Есептеуіш: қабырғадағы 1 қайта жасалған кірпіш
Жұмыс құрамы:
1. Жекелеген терең үгітілген кірпіштерді бояудан және ластанудан таза қалыпқа келгенше металл щеткамен және шотбалғамен тазарту.

2. Тщательная промывка расчищенных мест водой.
3. Накладка (набрасывание) цемяночного раствора на поврежденный кирпич несколько раз (до 4-х) с просушкой каждого слоя и воспроизведением формы кирпича, путем обработки его граней.
4. Приготовление цемяночного раствора (из толченого кирпича) по специальной рецептуре.
3-0103-003-01 Реставрация поврежденных поверхностей кирпичной кладки путем обмазки специальным раствором (цемяночным) с воспроизведением форм отдельных глубоковыветрившихся кирпичей
3-0103-004:
Измеритель: 1 м2 поверхности гладких стен
Состав работ:
3-0103-004-01:
1. Расчистка поверхности от загрязнения металлической щеткой до здорового основания.
2. Тщательная промывка водой расчищенных мест.
3. Нанесение раствора с тщательным заглаживанием до гладкой поверхности.
4. Приготовление известкового раствора по специальной рецептуре.
3-0103-004-02:
1. Расчистка поверхности от загрязнения металлической щеткой до здорового основания.
2. Тщательная промывка водой расчищенных мест.
3. Заполнение раствором выбоин и мелких каверн в кирпиче с разравниванием.
4. Обмазка с тщательным заглаживанием по гладкой поверхности реставрированного кирпича.
5. Приготовление известкового раствора по специальной рецептуре.
3-0103-004-01 Реставрация поврежденных поверхностей кирпичной кладки, без воспроизведения формы кирпичей путем обмазки поврежденного кирпича известковым раствором
3-0103-004-02 Реставрация поврежденных поверхностей кирпичной кладки, без воспроизведения формы кирпичей путем обмазки поврежденного насечкой или имеющего мелкие каверны кирпича
3-0103-005:
Измеритель: 1 м2 поверхности кладки гладких стен
Состав работ:
1. Расчистка поверхности от загрязнений металлической щеткой до здорового основания.
2. Выборка выветрившегося раствора швов (в случае необходимости).
3. Промывка водой расчищенных мест.
4. Нанесение цемяночного раствора на каждый кирпич с тщательным заглаживанием по гладкой поверхности и с заполнением мелких каверн от насечки.
5. Заполнение швов известковым раствором с тщательным заглаживанием и смачиванием водой в процессе работы.
6. Окончательная отделка поверхности.
7. Приготовление цемяночного раствора и известкового раствора по специальной рецептуре.
3-0103-005-01 Комбинированная реставрация кирпичных поверхностей путем обмазки кирпича цемяночным раствором и заполнения швов известковым раствором
3-0103-006:
Измеритель: 1 м3 кладки
Состав работ:
1. Штрабление древней части кладки, очистка и промывка мест штрабления.
2. Изготовление шаблонов кривой по чертежам.
3. Необходимая подтеска кирпича.

2. Тазаланған жерлерді сумен жақсылап шаю.
3. Зақымдалған кірпіштің үстіне цемент қоспасын бірнеше рет қабаттау (4-ке дейін), әр қабатын кептіріп, оның бетін өңдеп, кірпіштің пішініне келтіріп қырын өңдеу.
3-0103-003-01 Арнайы қоспамен (цемент) сылау арқылы кірпіш қалауының зақымдалған беттерін жекелеген терең үгітілген кірпіш пішінін қалпына келтіре отырып реставрациялау
3-0103-004:
Есептеуіш: 1 м2 тегіс қабырға беттері
Жұмыс құрамы:
3-0103-004-01:
1. Терең үгітілген кірпіштерді бояудан және ластанудан таза қалыпқа келгенше металл щеткамен және шотбалғамен тазарту.
2. Тазаланған жерлерді сумен жақсылап шаю.
3. Тегіс бетке дейін мұқият тегістеп ерітіндіні жағу.
4. Әк қоспасын арнайы рецепт бойынша дайындау.
3-0103-004-02:
1. Терең үгітілген кірпіштерді бояудан және ластанудан таза қалыпқа келгенше металл щеткамен және шотбалғамен тазарту.
2. Тазаланған жерлерді сумен жақсылап шаю.
3. Тегістей отырып кірпіштердегі ойықты және кішігірім қуыстарды қоспамен толтыру.
4. Тегіс бетке дейін мұқият тегістеп қоспані жағу.
5. Әк қоспасын арнайы рецепт бойынша дайындау.
3-0103-004-01 Зақымдалған кірпішті әк қоспасымен сылау арқылы пішінін өзгертпестен кірпіштің зақымдалған беттерін реставрациялау
3-0103-004-02 Кірпіштің пішінін қалпына келтірмей, зақымданған кірпіш кертпесін немесе кішігірім қуыстарын сылау арқылы реставрациялау
3-0103-005:
Есептеуіш: 1 м2 тегіс қабырға беттері
Жұмыс құрамы:
1. Бетті ластанудан таза қалыпқа келгенше металл щеткамен тазарту.
2. Қалаудың тігістерін үгітілген қоспаны сұрыптау (қажет болған жағдайда)
3. Тазаланған жерлерді сумен жақсылап шаю.
4. Цемент қоспасын әр кірпішке жағып, кішігірім қуыстарды қоспамен толтыра отырып, бетті мұқият тегістеу.
5. Мұқият тегістеу және жұмыс барысында сумен сулау арқылы тігістерді әк қоспасымен толтыру.
6. Әк қоспасын арнайы рецепт бойынша дайындау.
3-0103-005-01 Кірпішті цемент қоспасымен сылау және тігістерді әк қоспасымен толтыру жолымен кірпіш беттерін құрамдастырылған реставрациялау
3-0103-006:
Есептеуіш: 1 м3 қалау
Жұмыс құрамы:
1. Кірпіштің көне бөлігін қазу, қазылған жерлерді тазарту және жуу.
2. Сызба бойынша ашылған орынның суретін жасау.
3. Кірпішті қажетті қашау.

4. Кладка кирпича на место на растворе с соблюдением перевязки со старой кладкой, толщины шва и обработкой швов.
5. Очистка поверхности кладки от подтеков раствора.
3-0103-006-01 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки зубцов крепостных стен простой сложности
3-0103-006-02 Реставрация большемерным кирпичом кирпичной кладки зубцов крепостных стен сложной
3-0103-006-03 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки зубцов крепостных стен простой сложности
3-0103-006-04 Реставрация стандартным кирпичом кирпичной кладки зубцов крепостных стен сложной
3-0103-006-05 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки зубцов крепостных стен простой сложности
3-0103-006-06 Реставрация кирпичом старого образца кирпичной кладки зубцов крепостных стен сложной
3-0103-008:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Огрунтовка поверхности.
2. Тонировка поверхностей за 2 раза.
3. Протирка поверхности металлической щеткой.
3-0103-008-01 Тонировка поверхности кладки с помощью силиконовых составов
3-0103-009:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Нанесение раствора на подготовленную поверхность распылителем давлением 2 атмосферы с расстояния 15 - 20 см за один раз.
3-0103-009-01 Гидрофобизация поверхности кирпичной кладки жидкостями, содержащими силикон
04-0101-001-01"Реставрация, воссоздание и ремонт конструкций и декора из естественного камня":
1.предусмотрены работы по восстановлению утраченных или пришедших в негодность каменных облицовок, цоколей, колонн, полов, лестниц и элементов архитектурного декора.
2.Принятая терминология:
1) Блок камня - камень приблизительной формы, грубо сколотый в карьере и в таком виде доставленный в построечную мастерскую или на стройплощадку.
2) Камень (в тех случаях, когда речь идет не о самом материале изделия) - штучное изделие, окончательное обработанное и готовое для укладки или уложенное в конструкцию.
3) Пиленая плита с необработанными кромками - полуфабрикат толщиной до 200 мм, получаемый распиливанием блока на распиловочном станке без обработки боковых сторон получаемых плит.
4) Древняя система разрезки (перевязки) кладки - наиболее распространенная в памятниках древней архитектуры система двухрядной кладки, при которой в каждом ряду имеется чередование по одному тычковых и ложковых камней, а оси тычковых каждого второго ряда расположены по оси ложков первого ряда и наоборот.

4. Орнына қоспамен кірпіш қалау, ескі кірпіштерге жасалған байланыстырып, жігінің қалыңдығын сақтап, өңдеп отыру.
5. Қаланған жердің бетін ағып кеткен қоспадан тазарту.
3-0103-006-01 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын үлкен өлшемді кірпіштен реставрациялау, қабырғалары күрделілігі қарапайым
3-0103-006-02 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын үлкен өлшемді кірпіштен реставрациялау, қабырғалары күрделі
3-0103-006-03 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын стандартты кірпіштен реставрациялау, қабырғалары күрделілігі қарапайым.
3-0103-006-04 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын стандартты кірпіштен реставрациялау, күрделі
3-0103-006-05 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын ескі үлгідегі кірпіштен реставрациялау, қабырғалары күрделілігі қарапайым
3-0103-006-06 Бекініс тісшелерінің кірпіш қалауларын ескі үлгідегі кірпіштен реставрациялау, қабырғалары күрделі
3-0103-007:
Есептеуіш: 1 м2 өңделген беті
Жұмыс құрамы:
1. Қасбеттің бетін қырғышпен қолмен тазалау.
2. Арнайы қоспані дайындау.
3. Мұқият щеткамен тазарту.
4. Сумен жуу.
3-0103-007-01 Қалаудың бетін жасыл балдырлардан, саңырауқұлақтардан, микроорганизмдерден арнайы ерітінділермен тазарту
3-0103-008:
Есептеуіш: 1 м2өңделген беті
Жұмыс құрамы
1. Беткі қабатты тегістеу.
2. 2 рет бетті қараңғылау.
3. Беткі қабатты металл щеткасымен тазарту.
3-0103-008-01 Силикон қосылыстарымен беткі қалау қабатты қараңғылау
3-0103-009:
Есептеуіш: 1 м2 өңделген беті
Жұмыс құрамы
1.Ерітіндіні дайындалған бетке бір уақытта 15 - 20 см қашықтықта
2 Атмосфералық қысыммен бүріккіш пистолетпен жағу
3-0103-009-01 Силикон сұйықтықтарымен кірпіш беттерін гидрофобизациялау
04-0101-001-01 "Табиғи тастан жасалған құрылымдар мен әшекейлерді реставрациялау, қайта жасау және жөндеу":
1. Осы қосымшаның нормалары мен бағалары жоғалған немесе тозған тас қаптамалар, цокольдер, бағаналар, едендер, баспалдақтарды және сәулеттік декор элементтерін реставрациялау жұмыстарын қарастырады.
2. Жинақта қабылданған терминдер:
1) Тас блогы деп болжалды пішінді тас аталады, ол шамамен карьерде кесілген және осы түрде құрылыс шеберханасына немесе құрылыс алаңына жеткізілген;
2) Тас (бұл бұйымның материалы туралы айтылмаған жағдайларда) – түпкілікті өңделген және төсеуге дайын немесе конструкцияға салынған дара бұйым.
3) Өңделмеген жиектері бар кесілген плита, қалыңдығы 200 мм дейінгі жартылай фабрикат деп аталады, алынған қыштардың беттерін өңдеместен аралау станогында аралау арқылы алынған.
4) Ескі сәулет ескерткіштерінде ағашты кесудің (байлаудың) ежелгі жүйесі кең таралған, екі қатарлы кірпіштер жүйесі, олардың әрқайсысы бір-бірін және бір-бірімен бойлық тастарын кезек-кезек орналастырады, ал екінші қатардағы тістеу біліктері бірінші қатардың бойлықтар бойымен және керісінше орналасады.

5) Хвост камня - часть камня, оставшаяся в теле кладки после срубания или разрушения остальной части камня.
3.Основным правилом работ при реставрации памятников истории и культуры является возможно большее сохранение подлинных частей памятника, поэтому предусмотренные работы с полной заменой камней должны выполняться только при полном разрушении лицевой части камня, при невозможности предотвратить такое разрушение в самом ближнем времени, при потере материалом камня прочности и в других случаях, являющихся веским основанием для такой замены.
4.Если камень разрушен лишь частично и восстановление первоначальной формы требуется по проекту реставрации, следует прибегать к замене только поврежденного участка, вырубая последний и заменяя его вновь изготовленным, т.е. делая вставку в тело камня.
Исходя из этого, к работам по реставрации путем устройства вставок отнесены работы, при которых площадь лица реставрируемого участка в каждом отдельном случае меньше площади лица камня, используемого для реставрации.
5.Если участок разрушения захватывает несколько камней, из которых некоторые заменяются полностью, а другие частично, работы расцениваются раздельно по соответствующим таблицам.
6.При выполнении работ вставками для плоских поверхностей следует делать вставки в форме куба или прямой призмы, чтобы избежать вытесывания камня или гнезда для нее под острым углом, при котором хуже обеспечен благоприятный результат работы и менее долговечен сам камень.
Глубина заделки вставки в тело камня должна приближаться к размеру вставки по высоте. При криволинейных лицевых поверхностях грани постелей в боковых гранях вставки следует направлять по нормали к лицевой поверхности.
7.По трудоемкости работ вставки разделены на три вида:
1-й вид - вставки на плоских цилиндрических или конических поверхностях;
2-й вид - вставки на профилированных поверхностях средней сложности;
3-й вид - вставки на сложных профилированных поверхностях.
Швы примыкания вставки к камню должны иметь минимальную толщину.
8. Предусмотрено удаление старых, пришедших в негодность камней, изготовление новых взамен старых. В случае, когда камень используется от разборки с частичной перетеской, к затратам труда на заготовку применять коэффициент от 0,4 до 0,8 в зависимости от трудоемкости.
9. При установке камней без перетески затраты времени на заготовку следует исключить.
10. В случае, когда старый камень полностью отсутствует, работы применяются лишь в части, относящейся к изготовлению и установке новых камней.
11. Работы с песчаником (гранитом) приняты для крепкого песчаника, относимого по трудоемкости обработки ко II группе гранитов (за исключением бурения, для которого принята III группа).

5) Тастың құйрығы – бұл тастың қалған бөлігін кесіп тастағаннан немесе жойғаннан кейін, тас үйдің корпусында қалған бөлігі.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштерін реставрациялау кезіндегі жұмыстардың негізгі ережесі ескерткіштің түпнұсқа бөліктерін барынша сақтау мүмкін болып табылады, сондықтан осы қосымшаның нормаларында көзделген тастарды толық ауыстырумен жұмыстар тастың беткі бөлігі толық бұзылған кезде ғана, мұндай қирауды ең жақын уақытта болдырмау мүмкін болмаған кезде, материал беріктігі тас жоғалған кезде және осындай ауыстыру үшін маңызды негіз болып табылатын басқа да жағдайларда орындалуға тиіс.
4. Егер тас тек ішінара қирап қалса және бастапқы нысанды реставрациялау қайта жасау жобасымен талап етілсе, сіз тек бүлінген жерді ауыстыруға, соңғысын кесіп тастауға және жаңадан жасалғанға ауыстыруға жүгінуіңіз керек, яғни, тастың корпусына кірістіру.
Осы негізде, кірістіру арқылы қайта жасау жұмыстары әр жағдайда қалпына келтірілген аймақтың бетінің ауданы қайта жасау үшін қолданылатын тас бетінің ауданынан аз болатын жұмыстарды қамтиды.
5. Егер қирау учаскесі бірнеше тастарды алып кетсе, олардың кейбіреулері толығымен, ал басқалары ішінара ауыстырылса, жұмыстар тиісті кестелерге сәйкес бөлек қарастырылады.
6. Тегіс беттерге арналған кірістірулермен жұмыс кезінде тасты немесе ұяны өткір бұрышпен кесіп алмау үшін текше немесе түзу призма түрінде жасау керек, сол кезде жұмыстың қолайлы нәтижесі нашарлап, ал тастың өзі берік болады.
Тастың корпусына ену тереңдігі биіктігі салынған мөлшерге жақын болуы керек. Қондырғының бүйір жиектеріндегі кереуеттердің беткейлерінің иілген алдыңғы беттері қалыпты алдыңғы бетке бағытталуы керек.
7. Жұмыстың күрделілігі бойынша кірістірулер үш түрге бөлінеді:
1-түр – жалпақ цилиндрлік немесе конустық беттерге салу;
2-түр – орташа күрделіліктің профильді беттеріне енгізулер;
3-түр – күрделі профильді беттерге ену. Кірпішке тастың жанындағы тігістер минималды қалыңдығына ие болуы керек.
8. Жинақта ескі, жарамсыз болып қалған тастарды алып тастау, орнына жаңаларын жасау қарастырылған. Тас жартылай қайта кесумен бөлшектеу кезінде қолданылған жағдайда, еңбек сыйымдылығына байланысты жұмыс күші мен жалақыға 0,4-ден 0,8-ге дейінгі коэффициент қолданылады.
9. Тасты өңдеусіз төсеген кезде жұмыс шығындары және жұмыс бөлігіндегі жалақы алынып тасталынады.
10. Ескі тас толығымен болмаған жағдайда, бұл коллекцияның нормалары мен бағалары жаңа тастарды өндіруге және орнатуға байланысты бөлікке ғана қолданылады.
11. Құмтаспен (гранитпен) жұмыс істеу нормалары мен бағалары қатты өңделетін құмтас үшін қабылданады, олар өңдеудің ауырлығына сәйкес граниттердің II тобына жатады (бұрғылауды қоспағанда, III топ қабылданады).

Объемный вес камня в плотном теле при подсчете затрат труда на перемещение принят равным для гранита 2,8 т/м3.
Работа из известняков принята для V группы.
Объемный вес камня в плотном теле для известняка принят 2,5 т/ м3.
12. Правила замера объема работ:
1) При реставрации лицевой части плоских и криволинейных стен и фундаментов измерение ведется по лицевой поверхности фактически выполненной кладки в осях швов между камнями, а при изломах - в плане по оси излома (ребра внутреннего и внешнего углов).
2) При реставрации лицевой кладки пилястр, столбов обмер ведется по развернутой лицевой поверхности (фасадным и боковым плоскостям) - границе фактической замене камней. Пилястры и лопатки шириной более 1,5 метра расцениваются по 4-0101-001 и действующим для нее правилам замера.
3) При замере объема выполненных работ по контрфорсам наклонные грани расцениваются раздельно от вертикальных: вертикальные боковые грани - как прямоугольные столбы, наклонные фасадные грани - как стены с наклонной или конической поверхностью.
4) При реставрации гладких цилиндрических, конических и параболических колонн измерение ведется по развернутой поверхности лицевой кладки вновь установленных камней путем умножения высоты вставок на полусумму нижней и верхней окружностей.
5) Для витых и каннелюрованных колонн замер производится аналогичным способом, но не по сгибам фактической поверхности, а по окружностям, описанным вокруг нижнего и верхнего концов вставок, и исчисляется по площади обертывающей поверхности.
6) При выполнении работ по сводам обмер ведется по нижней (чистой) поверхности фактически отреставрированных участков в осях швов между старыми и вновь установленными камнями, кривые линии замеряются по огибу.
7) При работах по покрытиям из плит измерение ведется по лицевой поверхности фактически отреставрированного участка покрытия в осях швов. При покрытии внахлестку замер производится по огибу видимой части плиты.
8) При выполнении работ по базам колонн и пилястр измерение ведется в единицах площади условной обертывающей поверхности (база целиком и вставки), которая определяется произведением полусумм верхнего и нижнего периметров по огибу лица камня (или базы) на высоту камня (или базы) по вертикали.

Қозғалуға еңбек шығындарын есептеу кезінде тығыз денедегі тастың көлемдік салмағы гранит үшін 2,8 т/м3 тең қабылданды
Әктас жұмыстары V топқа қабылданады.
Әктастың тығыз денесіндегі тастың көлемі 2,5 т/м3 құрайды.
Осы жинақта қарастырылған тасты қайта жасаудың күрделілігін анықтаған кезде 1-қосымшада көрсетілген түзету факторлары қолданылуы керек.
Әктас үшін тығыз денедегі тастың көлемдік салмағы 2,5 т/м3 қабылданды.
12. Жұмыс көлемін өлшеу ережелері:
1) тегіс және қисық қабырғалар мен іргетастардың алдыңғы бөлігін қайта жасау кезінде өлшеу тақтаның алдыңғы бетінде, тастар арасындағы жіктердің осьтерінде, ал жарықтар үшін – сыну осі тұрғысынан (ішкі және сыртқы бұрыштардың шеттері) жүзеге асырылады;
2) пилястраның, тіректердің алдыңғы бетін реставрациялау кезінде өлшеу кеңейтілген алдыңғы бетінде (қасбеттік және бүйірлік жазықтықтар) - тастарды нақты ауыстыру шекарасы бойынша жүргізіледі. Ені 1,5 метрден асатын пилястрлар мен күректер 4-0101-001-кесте және ол үшін қолданылатын өлшеу ережесі бойынша бағаланады.
3) бекіткіштерде орындалған жұмыстардың көлемін өлшеу кезінде көлбеу қырлар тігінен бөлек бағаланады: тік бүйір қырлары - тікбұрышты тіректер ретінде, көлбеу қасбеттік қырлары – көлбеу немесе конустық беті бар қабырғалар ретінде.
4) тегіс цилиндрлік, конустық және параболалық бағандарды қайта жасау кезінде кірістірулердің биіктігін төменгі және жоғарғы шеңберлердің жартысына көбейту арқылы жаңадан орнатылған тастардың алдыңғы тақтасының беткі қабатын өлшеу жүргізіледі;
5) оралған және тік науалы бағаналар үшін өлшеу ұқсас тәсілмен жүргізіледі, бірақ нақты беттің бүгілуі бойынша емес, ендірмелердің төменгі және жоғарғы ұштарының айналасында сипатталған шеңберлер бойынша жүргізіледі және орайтын беттің ауданы бойынша есептеледі;
6) арықтарда жұмыс істеу кезінде өлшеу ескі және жаңадан орнатылған тастардың арасындағы жіктер осінде нақты қалпына келтірілген учаскелердің төменгі (таза) беті бойынша жүргізіледі, қисық сызықтар қисық бойымен өлшенеді;
7) жабын тақталардың жабындарын өңдеуде өлшеу тігістердің осьтеріндегі жабынның нақты қалпына келтірілген аймағының алдыңғы бетінде жүзеге асырылады;
I. Қабаттасу кезінде өлшеу жабын тақтаның көрінетін бөлігінің иілісі бойымен жасалады.
8) бағаналар мен пилястралардың негіздерінде жұмыстарды жүргізу шартты жабу бетінің ауданындағы бірліктерде жүзеге асырылады (негіз тұтасымен және кірістірілген), ол тас (немесе негіз) бетінің айналасындағы жоғарғы және төменгі периметрлердің жарты қосындысының көбейтіндісімен және тастың (немесе негіздің) биіктігінен тігінен анықталады.

9) При выполнении работ по капителям измерение ведется в единицах площади условной обертывающей поверхности:
для капителей прямоугольных столбов и пилястр - путем умножения полусумм верхнего и нижнего периметров на высоту вставки капителей;
верхний периметр измеряется по верхнему облому капителей, нижний - по верхнему сечению столба или пилястры;
для круглых в плане (или представляющих собой часть круга) капителей замер производится аналогично, но нижний периметр измеряется не по огибу ствола, а по описанному вокруг него прямоугольнику;
высота капители сверху ограничивается нижней плоскостью архитрава, снизу – плоскостью, проходящей для капителей типа тосканского, дорического, коринфского и сложного (композитного) ордеров - по нижней границе выкружки астрагала, для капителей ионического ордера - по нижним точкам волют.
10) При выполнении работ по реставрации профилированных архитектурных стеновых деталей (карнизов) измерение ведется:
прямолинейные в плане - по проекции фактически замененных камней на вертикальную плоскость стены;
имеющие излом при раскреповках - по развернутой в плане средней линии профилированного декора (карниза и т.п.), умноженной на вертикальную проекцию его высоты. В таком случае средняя линия принимается на уровне середины высоты профилированного карниза.
Предусмотрены три градации выносов карнизов: до 20 см, от 20 до 40 см, от 40 до 60 см. Количество изломов усреднено для каждого выноса, учитывая, что чем больше вынос, тем сложнее карниз.
11) При выполнении работ по реставрации ступеней измерение ведется по площади видимой поверхности ступени, т.е. суммы площадей проступи и подступенок.
За ширину проступи с валиком принимается горизонтальная линия, ограниченная отвесными линиями, проводимыми через края валиков. За высоту подступенка принимается расстояние по вертикали между уровнями проступей соседних ступеней.
12) Замер работ по реставрации шаров производится по фактической чистотесаннной поверхности шара. Площадь поверхности шара диаметром менее 100 мм принимается равной поверхности шара диаметром 100 мм.
13) При реставрации накрывных плит измерение ведется по площади поверхности в плане, т.е. путем умножения ширины на длину вставленного камня в осях швов.
14) Объем работ по поручням измеряется в погонных метрах фактически вставленной части поручня, измеренной в осях швов.
15) Объем балясин измеряется в квадратных метрах условной обертывающей поверхности, которая определяется:
- Для балясин прямоугольного (квадратного) сечения в плане путем умножения высоты балясины на периметр наибольшего перпендикулярного к оси балясины сечения (если плиты имеют размеры более других сечений балясины, периметр измеряется по ним).
- Для круглых балясин вместо периметра принимается учетверенный диаметр.
- При балясинах со сложным характером элементов замер производится также по элементу наибольшего сечения (по периметру или учетверенному диаметру в зависимости от характера элемента).

9) Капительде жұмысты орындау кезінде өлшеу шартты жабу бетінің аудандарының өлшемдерінде жүзеге асырылады:
– тікбұрышты тіректер мен пилястралардың капительдері үшін - жоғарғы және төменгі периметрлердің жартысын қақпақтарды енгізу биіктігіне көбейту арқылы:
– жоғарғы периметрі капительдің жоғарғы аймағымен, төменгі – тіректің немесе пилястраның жоғарғы қимасы бойынша өлшенеді;
– жоспардағы дөңгелек (немесе шеңбердің бір бөлігі болып табылатын) капительдер үшін өлшеу дәл осылай жүзеге асырылады, бірақ төменгі периметрі магистральдың иілуімен емес, оның айналасында сипатталған тіктөртбұрышпен өлшенеді
II. Капительдердің биіктігі төменгі архитравиялық жазықтықпен, төменнен өтетін жазықтықпен шектеледі:
Tuscan, Doric, Korintian және күрделі (композициялық) ордерлер тәрізді капительдерде - астрагал жоңқасының төменгі шекарасы бойынша;
– иондық ордер капительдері үшін – төменгі нүктелердегі өзгергіштік.
10) кескінді сәулеттік қабырға бөліктерін (карниздер) реставрациялаған кезде өлшеу қажет:
I. Жоспардағы түзеткіш – қабырғаның тік жазықтығында нақты ауыстырылған тастардың проекциясы бойынша.
II. Кесу кезіндегі үзіліс – кескінді декор жоспарында (карниз және т.б.) жасалған, оның биіктігінің тік проекциясымен көбейтілген. Бұл жағдайда орта сызық профильді карниздің орташа биіктігінде қабылданады.
Бұл коллекцияның нормалары мен бағалары аралықтарды алып тастаудың үш сатысын қарастырады: 20 см-ге дейін, 20-дан 40 см-ге дейін, 40-тан 60 см-ге дейін. Реттеу саны әр есепке алу үшін орта есеппен шығарылады, егер бұл үлкен болған сайын, карниз қиындау болады.
11) Қадамдарды қайта жасау бойынша жұмыстарды орындау кезінде өлшеу қадамның көрінетін бетінің ауданы бойынша жүргізіледі, яғни. соққылар мен көтергіштер сомасы.
I. Роликтердің шеттері арқылы көлбеу сызықтармен шектелген көлденең сызық роликтің көмегімен ені ретінде алынады. Өткізгіштің биіктігі үшін іргелес сатылардың деңгейлері арасындағы тік қашықтық алынады.
12) Шарларды қайта жасау бойынша жұмыстар шардың нақты бетінде жүргізіледі. Диаметрі 100 мм-ден аз шардың бетінің ауданы диаметрі 100 мм шардың бетіне тең болады деп қабылданады.
13) Қақпақ қыштарын реставрациялау кезінде өлшеулер жоспардағы беттің ауданы бойынша жүргізіледі, яғни, енін тігістердің осьтеріне салынған тастың ұзындығына көбейту арқылы.
14) Тұтқалардағы жұмыс көлемі тұтқаның шынымен енгізілген бөлігінің жіктердің осьтерімен өлшенетін есептеуіштермен өлшенеді.
15) Тартқыштардың мөлшері шартты жабу бетінің шаршы метрімен өлшенеді, оны анықтаңыз:
I. Жоспардағы тіктөртбұрышты (шаршы) секцияның балясин үшін балустың биіктігін балюстердің осіне перпендикуляр орналасқан ең үлкен бөліктің периметріне көбейту арқылы (егер Қыштардың өлшемдері басқа балюстер секцияларына қарағанда көп болса, периметр олармен өлшенеді).
II. Периметрдің орнына дөңгелек үшін төртбұрыш диаметрі алынады.
III. Элюстердің күрделі сипаты бар балясиндерде өлшеу ең үлкен қиманың элементінде де жүзеге асырылады (периметрі бойынша немесе элементтің сипатына қарай төртбұрыштың диаметрі бойынша).

13. При работе с приставных лестниц к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,15.
14. Дополнительная транспортировка материалов и вынос мусора на расстояние более 50 м оплачивается особо.
15. Марка цементно-известкового раствора определяется по проектным данным.
16. При применении пиронов расход необходимо добавлять по проектным данным.
17. Данными 4-0101-001÷4-0101-008 предусмотрены плиты пиленые без обработки граней толщиной 18-20 см.
19. Поправки:
4-0101-002
1.Принята ширина облома ( по большей проекции обработанной поверхности ) до 30 мм.
2. При рустах непрофилированной поверхности (фаска) к затратам труда применять коэффициенты:
4-0101-(002-01, 002-02) – 0,6;
4-0101-(002-03÷002-06) – 0,51.
4-0101-004
1. Принята ширина облома (по большей проекции обработанной поверхности) до 30 мм.
2. При рустах непрофилированной поверхности (фаска) к затратам труда применять коэффициенты:
4-0101-(004-01÷004-02) – 0,6;
4-0101-(004-03÷004-04) – 0,51;
4-0101-(004-05÷004-06) – 0,48.
4-0101-005
При реставрации и воссоздании конических поверхностей с профилированными рустами (при ширине облома по большей проекции до 30 мм) к затраамт труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы – 1,56;
- для песчаника II-группы – 1,45.
При устройстве рустов (фасок) к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы – 1,05;
- для песчаника II-группы – 1,05.
4-0101-007
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы со шлифованной поверхностью – 1,1
- для песчаника II-группы с полированной поверхностью – 1,15.
4-0101-009
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части применять к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы со шлифованной поверхностью – 1,1
- для песчаника II-группы с полированной поверхностью – 1,16
4-0101-010
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы со шлифованной поверхностью – 1,62;
- для песчаника II- группы с полированной поверхностью – 2,03.
4-0101-011
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:

13. Баспалдақтармен жұмыс жасау кезінде еңбекақы мен жалақы құнына 1,15 коэффициентін қолдану керек.
14. Материалдарды қосымша тасымалдау және қашықтықты 50 метрден артық қоқыс шығару бөлек төленеді.
15. Нормалар мен бағаларды ескере отырып, цемент-әк қоспасының маркасы жобалық мәліметтермен анықталады.
16. Пиронды пайдалану кезінде жобалық мәліметтерге сәйкес шығындарды қосу керек.
17. 4-0101-001 ÷ 4-0101-008 кестелерінің нормалары қалыңдығы 18-20 см өңделмеген кесілген қыштарды ұсынады.
18. Бөлімше 4-04 "Табиғи тас мүсінін қайта жасау" ережелерден тұрады, 4-03 "Консервациялық жұмысқа жатады" бөлімде қарастырылмаған.
19. Нормативтерді қолдануға түзетулер:
Кесте №
Түзетулер мен ескертулер
4-0101-002
1. Нормалардың қабылданған ені (өңделген беттің үлкен проекциясы үшін) 30 мм дейін.
2. Бетін тегістемегенде (камера), еңбек шығынына еңбек коэффициенттерін қолдану:
нормаға 4-0101-(002-01, 002-02) - 0,6;
нормаға 4-0101-(002-03÷002-06) - 0,51;
4-0101-004
1. Нормалардың қабылданған ені (өңделген беттің үлкен проекциясы үшін) 30 мм дейін.
2. Профильденбеген үстіңгі қабатта (фаска) еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
4-0101-(004-01÷004-02) - 0,6;
4-0101-(004-03÷004-04) - 0,51;
4-0101-(004-05÷004-06) - 0,48.
4-0101-005
Кескінді коррозиялармен конустық беттерді реставрациялау және қайта жасау кезінде (сыну ені 30 мм-ден асатын үлкен проекциясы бар) еңбек өнімділігінің мөлшеріне келесі факторларды қолданған жөн:
- әктас үшін V топтар - 1,56;
- құмтас үшін II топтар - 1,45.
Русттарды (иілген жиек) орналастырған кезде еңбек шығындарының коэффициенттері қолданылуы керек:
- әктас үшін V топтар - 1,05;
- құмтас үшін II топтар - 1,05.
4-0101-007
Нормада алдыңғы бетке таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,1;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,15.
4-0101-009
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеумен арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,1;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,16.
4-0101-010
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,62;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 2,03.
4-0101-011
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:

- для известняков V-группы со шлифованной поверхностью – 1,87.
- для песчаника II-группы с полированной поверхностью – 2,23.
4-0101-012
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V-группы со шлифованной поверхностью – 1,14;
- для песчаника II группы с полированной поверхностью – 1,23.
4-0101-013
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V группы со шлифованной поверхностью – 1,13;
- для песчаника II группы с полированной поверхностью – 1,22
4-0101-014
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняков V группы со шлифованной поверхностью – 1,11;
- для песчаника II группы с полированной поверхностью – 1,19
4-0101-015
Предусмотрена обработка лицевой поверхности путем чистой тески.
При реставрации лицевой части к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка V группы со шлифованной поверхностью – 1,10;
- для песчаника II группы с полированной поверхностью – 1,17
4-0101-016, 4-0101-017
Устройство опалубки не учтено.
4-0101-021
При количестве обломов более 5 на 1 м видимой части периметра поперечного сечения к затратам труда применять коэффициенты:
- до 10 обломов – 1,1;
- до 20 обломов – 1,9
4-0101-022
При реставрации и воссоздании баз к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняка со шлифованной поверхностью – 1,2;
- из гранита с полированной поверхностью –1,5;
- при реставрации баз тосканского ордера – 0,8
4-0101-023
При реставрации и воссоздании баз к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняков со шлифованной поверхностью – 1,3;
- из гранита с полированной поверхностью –1,56;
- при реставрации баз тосканского ордера – 0,8
4-0101-024
При реставрации и воссоздании баз к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняков со шлифованной поверхностью – 1,4;
- из гранита с полированной поверхностью – 1,76.
4-0101-025
При реставрации и воссоздании баз к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняков со шлифованной поверхностью - 1,4;
- из гранита с полированной поверхностью - 1,76.
4-0101-026
При реставрации и воссоздании капителей из известняков со шлифованной поверхностью к затратам труда применять коэффициент 1,66.

- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,87;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 2,23.
4-0101-012
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,14;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,23.
4-0101-013
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,13;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,22
4-0101-014
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,11;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,19
4-0101-015
Нормасы мен бағасы алдыңғы бетті таза тегістеу арқылы өңдеуді қарастырады.
Алдыңғы бетті реставрациялаған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- әктас үшін V топтар тегістелген бетімен - 1,10;
- құмтас үшін II топтар жылтыратылған бетімен - 1,17
4-0101-016,
4-0101-017
Өңдеуге арналған құрылғы қарастырылмайды.
4-0101-021
Сынықтар саны көлденең қима периметрінің көрінетін бөлігінің 1 м-не 5-тен көп болған кезде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолдану:
- 10-ға дейінгі бөлім - 1,1;
- 20-ға дейінгі бөлім - 1,9
4-0101-022
Базаларды реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданыңыз:
- тегістелген әктас бетімен - 1,2;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,5;
- Тоскандық ордері реставрациялау кезінде - 0,8
4-0101-023
Базаларды реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданыңыз:
- тегістелген әктас бетімен - 1,3;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,56;
- тоскандық ордерді реставрациялау кезінде - 0,8
4-0101-024
Базаларды реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданыңыз:
- тегістелген әктас бетімен - 1,4;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,76.
4-0101-025
Базаларды реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданыңыз:
- тегістелген әктас бетімен - 1,4;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,76.
4-0101-026
Беті тегістелген әктас капительдерін реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына 1,66 коэффициенті қолданылады.

4-0101-027
При реставрации и воссоздании капителей к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняков со шлифованной поверхностью – 1,43;
- из гранита с полированной поверхностью – 1,75;
На теску резных украшений на обломах (узор из листьев по каблучку и из моников со стрелками по четвертному валику к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка со шлифованной поверхностью – 1,12;
- для гранита с полированной поверхностью – 1,13
4-0101-028
При реставрации и воссоздании капителей из известняков со шлифованной поверхностью применять К-1,49, при гранитных с полированной поверхностью –К-1,95,
На теску резных украшений на обломах и частях капителей (узор из листьев по каблучку выше волют,узор из коников и стрелок по четвертому валу и листья оканта по балюстрам) к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка со шлифованной поверхностью - 1,34;
- для гранита с полированной поверхностью - 1,36
4-0101-030
При реставрации и воссоздании архитектурных стеновых деталей к затратам труда применять коэффициенты:
- из известняка со шлифованной поверхностью – 1,4;
- из гранита с полированной поверхностью – 1,52.
4-0101-032
Относятся к части карниза, имеющего вынос в пределах 41-60 см. Нижележащую часть карниза (фриз и архитрав, если он имеется) следует учитывать раздельно в зависимости от фактического выноса и его сложности.
4-0101-033, 4-0101-034
Применять к затратам труда коэффициенты:
- при наличии прямоугольного лобика на торцах ступеней - 1,1;
- при наличии валика с полочкой и выкружкой коэффициент - 1,15
4-0101-036
Расход мраморных плит указан по среднему размеру доски, уточнять по фактической потребности.
4-0101-037
При количестве обломов более 5 на 1 м видимой части периметра поперечного сечения к затратам труда применять коэффициенты:
а) до 10 обломов:
- известняк -1,2;
- гранит - 1,14;
б) до 20 обломов:
- известняк - 1,9;
- гранит -1,75
4-0101-039
1. При обработке криволинейных фасок и лент к 4-0101-(039-11÷039-26) применять коэффициент 1,25.
2. Для 4-0101-(039-40÷039-42, 039-45÷039-46, 039-49÷039-50) при обработке архитектурных обломов с заворотком под внутренним углом применять коэффициент 1,5; при заворотке под внешним углом – коэффициент 1,25.
3. По отдельным процессам считать:
обдирка- 30%;
шлифовка -30%;
лощение -15%;
накатка глянца -25%.
Мраморы V-группы не полируются, в состав работ входит только обдирка и шлифовка
4-0101-040
Для 4-0101-(040-09÷040-24) при обработке криволинейных фасок и лент применять К-1,25.

4-0101-027
Капительдерді реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолдану:
- тегістелген әктас бетімен - 1,43;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,75;
Кесілетін әшекейлер тесігіне (өкшедегі жапырақтардың үлгісі және ширек біліктер, сызықтары бар моникалар) еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолдану:
- тегістелген әктас беті үшін - 1,12;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,13
4-0101-028
Беті тегістелген әктас капительдерін реставрациялау және қайта жасау кезінде К-1,49, жылтыратылған гранит беті үшін – K-1,95 қолданылады.
Кесілетін әшекейлер тесігіне және капительдер бөліктеріне (өрнектен жоғары өкшедегі жапырақтардың үлгісі, ширек білікке конус пен сызық үлгісі және тізбек қоршауларда жиек жапырақтары) еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолдану:
- тегістелген әктас беті үшін – 1,34;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,36
4-0101-030
Сәулет қабырғасының бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығынына коэффициенттерді
қолданыңыз:
- тегістелген әктас беті үшін - 1,4;
- жылтыратылған гранит беті үшін - 1,52.
4-0101-032
Нормалар 41-60 см-ге жететін карниздің бөлігіне қолданылады. Карниздің астыңғы бөлігі (фриз және архитрав, егер болса) нақты алынып тасталуына және оның күрделілігіне байланысты бөлек қарастырылуы керек.
4-0101-033,
4-0101-034
Жұмыс күшіне шығындарды есептеу:
- баспалдақтың ұштарында тікбұрышты маңдай болған кезде - 1.1;
- таяқша мен ернеуі бар білікшені болған кезде коэффициент - 1,15
4-0101-036
Мәрмәр қыштарын тұтыну тақтаның орташа мөлшерімен көрсетіледі, нақты қажеттілікке сәйкес тексеріледі.
4-0101-037
Сыну саны периметрінің көрінетін бөлігінің 1 м-ге 5-тен көп болған кезде еңбек шығындарының коэффициенттері қолданылады:
1) 10-ға дейінгі бөлім:
- әктас - 1,2;
- гранит - 1,14;
2) 20-ға дейінгі бөлім:
- әктас - 1,9;
- гранит -1,75
4-0101-039
1) 4-0101- (039-11 ÷ 039-26) стандарттарына сәйкес иілген жиек пен таспаларды өңдеу кезінде 1.25 коэффициентін қолданыңыз.
2) 4-0101-(039-40÷039-42, 039-45÷039-46, 039-49÷039-50) нормалары үшін ішкі бұрышпен бұралған сәулеттік бөлімді өңдеу кезінде 1,5 коэффициенті; сыртқы бұрышпен бұралған кезде – 1,25 коэффициентін қолданыңыз.
3) жеке процестер бойынша сметалық құжаттаманы жасау кезінде нормадан есептелсін:
сыдыру – 30 %;
өңдеу – 30 %;
жылтырату-15 %;
жылтыратып жағу – 25 %.
Мәрмәр V топтар жылтыратылмайды, жұмыс құрамына тек аршу мен ұнтақтау кіреді
4-0101-040
Норма үшін 4-0101-(040-09÷040-24) иілгіш иілген жиекмен таспаларды өңдеу кезінде К-1.25 қолданылады.

Для 4-0101-(040-25÷040-26, 040-29÷040-30, 040-33÷040-34) при обработке архитектурных обломов с заворотком под внутренним углом применять коэффициент 1,5; при заворотке под внешним углом – коэффициент 1,25.
При составлении сметной документации по отдельным процессам считать от:
обдирка- 30 %;
шлифовка -30 %;
лощение -15%;
накатка глянца -25%.
4-0101-041
При обработке тяг с заворотом под внутренним углом к 4-0101-(041-01÷041-02, 041-05÷041-06, 041-09÷041-10) применять коэффициент 1,5.
4-0101-044
При площади обработки менее 0,25 м2 в одном месте к затратам труда применять коэффициент 1,25.
4-0101-045
Учтена резьба высотой рельефа до 5 см.
При воссоздании резьбы со шлифованной поверхностью к затратам труда применять коэффициент 1,1.
Определение сложности резьбы, правила обмера и коэффициенты на измерение глубины рельефа даны в технической части Приложения 13 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Резьба по дереву".
Расход известняка уточнять по проекту
4-0101-047
Предусмотрено выкалывание гнезд на глубину 10 см.
При выкалывании гнезд на глубину 6 см к затратам труда применять коэффициент 0,7 , при глубине 14 см – коэффициент 1,4.
4-0102-001
При реставрации поверхности камней к затратам труда применять коэффициенты:
- для известняка со шлифованной поверхностью -1,03;

Норма үшін 4-0101-(040-25÷040-26; 040-29÷040-30, 040-33÷040-34) сәулеттік үзілістерді ішкі бұрышпен бұрап өңдеу кезінде 1,5 коэффициентін қолданыңыз; сыртқы бұрышпен ораған кезде - 1,25 коэффициенті.
Жеке процестер бойынша есептік құжаттаманы жасау кезінде нормадан есептелсін:
сыдыру – 30 %;
өңдеу – 30 % ;
жылтырату – 15 %;
жылтырақты айналдыру – 2 5 %.
4-0101-041
4-0101- (041-01 ÷ 041-02, 041-05 ÷ 041-06, 041-09 ÷ 041-10) стандарттарына ішкі бұрышы бар тартқышты өңдеген кезде 1.5 коэффициентін қолданыңыз.
4-0101-044
Өңдеу алаңы бір жерде 0,25 м2 аз болса, еңбек шығындарының нормаларына 1,25 коэффициентін қолданыңыз.
4-0101-045
Нормалармен биіктігі 5 см дейінгі бедерді ою ескерілген.
Беті тегістелген өрнекті қайта жасау кезінде еңбек шығындарының нормаларына 1,1 коэффициентін қолданыңыз.
Өрнектің күрделілігін анықтау, өлшеу ережесі және бедердің тереңдігін өлшеу коэффициенттері техникалық бөлікте берілген
13 бөлім "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары. Ағашты өрнектеу".
Әктас шығынын жоба бойынша анықтау
4-0101-047
Нормаларда ұяшықтарды 10 см тереңдікке тесу қарастырылған.
Ұяшықтарды 6 см тереңдікке тесу кезінде еңбек шығындарының нормаларына 0,7 коэффициент, 14 см тереңдікте 1,4 коэффициент қолданылады.
4-0102-001
Тастардың бетін реставрациялау кезінде еңбек шығындарының нормаларына коэффициенттер қолданылады:
- тегістелген әктас беті үшін – 1,03;

1. Приведенные в таблице 1 коэффициенты распространяются на операции по удалению камней, изготовлению камней взамен поврежденных и утраченных, установке камней на место, приготовлению раствора и перемещению материалов, оправке инструментов.
2. В случаях определения стоимости работ пооперационно коэффициенты должны исчисляться по таблице 2 и применяться только к операциям по заготовке камней (бурение, раскол, теска, шлифовка, полировка).
Таблица 2
Указания по определению групп естественных облицовочных камней
1. Камни в зависимости от трудоемкости их обработки распределяются на 8 групп: граниты - на три; мраморы - на пять.
2. Для отнесения к той или иной группе камень подвергается контрольной обработке в порядке, установленном ниже. Эта обработка ведется в производственных условиях, т.е. с соблюдением того же состава работ, тем же составом звена, тем же инструментом и теми же приспособлениями, которые предусмотрены для данной операции.
3. Контрольная обработка камня производится по распоряжению начальника реставрационной мастерской. Этим же распоряжением назначаются рабочие для выполнения контрольной обработки камня и нормировщик для проведения хронометражных наблюдений.

1. Осы кестеде келтірілген коэффициенттер тастарды жою, бүлінген және жоғалған тастардың орнына тастарды дайындау, тастарды орынға орнату, қоспа дайындау және материалдарды жылжыту, құрал-саймандарды түзету тәрізді операциялар кіретін нормаға қолданылады.
2. Операция бойынша жұмыс құны анықталған жағдайда коэффициенттер 2-кесте бойынша есептелуі керек және тастарды дайындау жөніндегі операцияларға (бұрғылау, жару, тесу, тегістеу, жылтырату) ғана қолданылуы тиіс.
2-кесте
Табиғи қаптама тас топтарын анықтауға арналған
нұсқаулар
1. Тас өңдеудің күрделілігіне қарай 8 топқа бөлінеді: граниттер - үшке; мәрмәр - беске.
2. Осы немесе басқа топқа тағайындалу үшін тасты төменде белгіленген тәртіппен өңдеуге бақылау керек. Бұл өңдеу өндіріс жағдайында жүзеге асырылады, яғни сол жұмыс құрамына, сілтеменің құрамына, сол құралға және осы жұмыс үшін берілген құрылғыларға сәйкес.
3. Тасты өңдеуді бақылау реставрациялау цехы басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады. Осы бұйрық бойынша жұмысшылар тасты бақылау процесін және уақыттық бақылау жүргізу үшін реставрациялауды жүзеге асыратын болып тағайындалды.

4. О результатах контрольной обработки камня составляется акт, в котором, кроме затрат труда на обработку, указываются породы камня, наименование его месторождения, а также описание фактуры камня.
Акт подписывается рабочими, производившими контрольную обработку камня, нормировщиком и утверждается начальником строительства.
5. Установленное в соответствии с этими актами отнесение камня к той или иной группе распространяется на весь камень того же месторождения, совпадающий по внешней характеристике (строению, цвету) с проверенным.
Контрольная проверка трудоемкости обработки камней каждого месторождения производится не реже одного раза в квартал.

4. Тас өңдеуді бақылау нәтижелері туралы акт жасалады, онда өңдеуге кететін еңбек шығындарынан басқа, тас түрлері, оның атауы, сонымен қатар тас құрылымының сипаттамасы келтіріледі.
Актіге тасты өңдеуді, бақылау жұмыстарын жүргізген жұмысшылар қол қояды және құрылыс менеджері бекітеді.
5. Осы актілерге сәйкес құрылған бір немесе басқа топқа тасты тағайындау тексерілгенімен сыртқы белгілері (құрылымы, түсі) тұрғысынан сәйкес келетін сол кен орнындағы барлық тастарға қатысты болады..
Әр кеннің тастарын өңдеудің күрделілігіне бақылауды тексеру кемінде үш айда бір рет жүргізіледі.

6. Если при контрольной обработке будет определено, что выявленная группа камня по трудоемкости обработки резко отличается от группы, установленной в классификации камней действующих, руководитель реставрационной организации назначает вторичную контрольную обработку, которая производится под руководством главного инженера.
7. При контрольной обработке пневматическими инструментами (бурение, чистая теска) давление сжатого воздуха должно составлять 4,5 атм. с отклонением в ту или другую сторону не более чем на 0,25 атм.

6. Егер бақылау жұмыстары кезінде анықталған тастар тобы өңдеудің күрделілігі тұрғысынан жұмыс істеп тұрған тастарды жіктеуде белгіленген топтан күрт ерекшеленетіні анықталса, реставрациялау ұйымының басшысы бас инженердің басшылығымен жүргізілетін қайталама бақылау әдісін тағайындайды.
7. Пневматикалық құралдармен (бұрғылау, таза шайғыштармен) бақылау кезінде қысылған ауаның қысымы 4,5 атм. болуы керек. Бір бағытта немесе басқа бағытта ауытқумен 0,25 атм. аспайды.

8. При контрольной обработке камня ведется учет затрат труда на выполнение объема работы. Затраты рабочего времени на подготовительно-заключительные и вспомогательные работы, а также на все виды перерывов (отдых, технологические перерывы, различные простои и т. п.) при контрольной обработке не учитываются.
9. В результате контрольной обработки должно быть получено 5-7 замеров затрат труда на единицу измерения соответствующей операции, на основании которых определяется среднее значение замеров. При малых затратах труда на единицу измерения количество замеров должно быть увеличено для того, чтобы контрольная обработка во всех случаях велась не менее двух 8-часовых смен.

8. Тасты өңдеуді бақылау кезінде жұмыс көлемін орындауға жұмсалған еңбек шығындарының есебі сақталады. Дайындық-қорытынды және қосалқы жұмыстарға, сондай-ақ үзілістердің барлық түрлеріне (демалыс, технологиялық үзілістер, әртүрлі үзілістер және т.б.) арналған жұмыс уақытының шығындары бақылауды өңдеу кезінде ескерілмейді.
9. Бақылауды өңдеу нәтижесінде тиісті операцияны өлшеу бірлігіне еңбек шығындарының 5-7 өлшеулерін алу керек, олардың негізінде өлшеулердің орташа мәні анықталады. Өлшем бірлігіне аз шығындар түссе, барлық жағдайларда бақылауды өңдеу кем дегенде екі 8 сағаттық ауысыммен жүргізілетін етіп өлшеу санын көбейту керек.

10. Затраты времени на единицу измерения соответствующей операции (чел.-ч) указаны в таблице 1-3 настоящего таблицы. Если полученное в результате контрольной проверки среднее значение затрат труда окажется промежуточным между соответствующими данными, камень следует относить к ближайшей по затратам труда группе по сложности обработки.
А. Бурение
11. Бурение ведется посредством пневматического молотка СМ-5 или вручную (одноручное). В обоих случаях головка буродолоточная, диаметр шпура - 25 мм, головка при ручном бурении - из углеродистой стали, при пневматическом - армированная твердыми сплавами.
Данные о средних затратах труда (чел.-ч) на бурение 1 м шпура приведены в таблице 3.
Таблица 2
№ п.п.
Группа камня по трудоемкости обработки
Способ бурения
пневматический
ручной
1
I

10. Тиісті жұмысты өлшеу бірлігіне (адам-сағат) арналған еңбек шығындары осы қосымшаның 1-3 кестесінде көрсетілген. Егер бақылауды тексеру нәтижесінде алынған еңбек шығындарының орташа мәні тиісті кестелерде келтірілген нормативтік мәліметтер арасында аралық болса, тасты өңдеу күрделілігі тұрғысынан еңбек шығындары бойынша ең жақын топқа беру керек.
А. Бұрғылау
11. Бұрғылау СМ-5 пневматикалық балғамен немесе қолмен жүзеге асырылады (бір қолмен). Екі жағдайда да бас – балғаның басы, тесіктің диаметрі - 25 мм, қолмен бұрғылауға арналған басы көміртекті болаттан жасалған, ал пневматикалық бұрғылау үшін ол қатты қорытпалармен күшейтілген. 1 м2 шұңқырды бұрғылауға арналған орташа еңбек шығындары (адам-сағат) туралы мәліметтер 3-кестеде көрсетілген.
2-кесте
№ р/с
Өңдеудің күрделілігі бойынша тас тобы
Бұрғылау әдісі
ауа-қысымды
қолмен
1
I

7. Окучивание мусора.
4-0101-001-01 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-001-02 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-001-03 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-001-04 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-001-05 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-001-06 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких криволинейных в плане стен и цоколей в перевязку с внутренней частью конструкции при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-002:
Измеритель: 1 м2 лицевой части стен и цоколей
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей, оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня, выходящих на видимые плоскости и чистая теска лицевой грани.
5. Архитектурная обработка внешних кромок плит с профилем средней сложности (для создания рустов) с чистой обработкой лицевой поверхности.
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка стен от подтеков раствора пыли и грязи.
4-0101-002-01 Реставрация и воссоздание лицевой части плоских стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-002-02 Реставрация и воссоздание лицевой части плоских стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-002-03 Реставрация и воссоздание лицевой части плоских стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - известняк (мрамор) Vгр

7. Қоқысты домбықтау.
4-0101-001-01 Бойлық қатарының қалыңдығы 30 см-ге дейін болғанда тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-001-02 Бойлық қатарының қалыңдығы 30 см-ге дейін болғанда тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-001-03 Тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-001-04 Тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-001-05 Тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-001-06 Тегіс қисықсызықты қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды ашу және бөлу.
4. Тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Күрделілігі орташа кескінді қыштардың сыртқы жиектерін беткі бөлігін таза әрлеумен сәулеттік өңдеу (руст жасау үшін).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
4-0101-002-01 Тегіс қабырғалардың және іргенің кескінді руст бөренелері бар алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - әктас (мәрмәр)V топ
4-0101-002-02 Тегіс қабырғалардың және іргенің кескінді руст бөренелері бар алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-002-03 Тегіс қабырғалардың және іргенің кескінді руст бөренелері бар алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ

2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня и чистая теска лицевой грани.
5. Архитектурная обработка внешних кромок плит профилем средней сложности (для создания рустов).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка стен от подтеков раствора пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-004-01 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 30 см, материал – известняк (мрамор) Vгр
4-0101-004-02 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 30 см, материал – песчаник (гранит) II гр
4-0101-004-03 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 20 см, материал – известняк (мрамор) Vгр
4-0101-004-04 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 20 см, материал – песчаник (гранит) II гр
4-0101-004-05 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 15 см, материал – известняк (мрамор) Vгр
4-0101-004-06 Реставрация и воссоздание лицевой части гладких, криволинейных в плане стен и цоколей с профилированными рустами в перевязку с внутренней частью конструкций при толщине ложкового ряда до 10 см, материал – песчаник (гранит) II гр
4-0101-005:
Измеритель: 1 м2 лицевой части в плане стен и цоколей
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня и чистая теска лицевой грани.
5. Архитектурная обработка внешних кромок плит профилем средней сложности (для создания рустов).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка стен от подтеков раствора пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-005-01 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - известняк (мрамор) Vгр

2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-004-01 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-004-02 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-004-03 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-004-04 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-004-05 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 15 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-004-06 Тегіс қисықсызықтымқабырғалар мен ірге құрылымдның кескінді иілген ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, бойлық жолының қалыңдығы 10 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-005:
Есептеуіш: 1 м2 қабырғалар мен іргелердің алдыңғы бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-005-01 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 метрге дейін), бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ

4-0101-005-02 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 30 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-005-03 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-005-04 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 20 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-005-05 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 15 см, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-005-06 Реставрация и воссоздание лицевой части цоколей и стен с конической поверхностью (при радиусе криволинейности от 2 до 10 м) при толщине ложкового ряда до 15 см, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-006:
Измеритель: 1 м2 лицевой грани пилястр
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей, оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня и чистая теска граней, выходящих на видимые плоскости.
5. Установка пиронов (при необходимости).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка поверхности от подтеков раствора, пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-006-01 Реставрация и воссоздание лицевой части кладки пилястр и крещатых столбов в перевязку с внутренней частью конструкций, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-006-02 Реставрация и воссоздание лицевой части кладки пилястр и крещатых столбов в перевязку с внутренней частью конструкций, материал - песчаник (гранит) II гр.
4-0101-007:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость каждой грани пилястр
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей, оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня и всех граней, выходящих на видимые плоскости.
5. Выполнение каннелюр.
6.Установка пиронов (при необходимости).
7. Установка камней на растворе и расшивка швов.
8. Очистка поверхности от подтеков раствора, пыли и грязи.
9. Окучивание мусора.
4-0101-007-01 Реставрация и воссоздание лицевой части плоских пилястр с каннелюрами, материал - известняк (мрамор) Vгр

4-0101-005-02 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 метрге дейін), бойлық жолының қалыңдығы 30 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-005-03 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 м дейін), бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-005-04 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 м дейін), бойлық жолының қалыңдығы 20 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-005-05 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 м дейін), бойлық жолының қалыңдығы 15 см дейін, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-005-06 Конустық беті бар ірге мен қабырғалардың алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (қисықсызықты радиусы 2 ден 10 м дейін), бойлық жолының қалыңдығы 15 см дейін, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-006:
Есептеуіш: 1 м2 пилястраның алдыңғы қырлары
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-006-01 Құрылыс ішкі бөліктері бар қалау пилястралар мен төрттаған бағаналарын ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-006-02 Құрылыс ішкі бөліктері бар қалау пилястралар мен төрттаған бағаналарын ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-007:
Есептеуіш: Пилястрлардың әр бетінің тік жазықтығына 1 м2 проекция
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Каннелюр орындау
6. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
7. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
8. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
9. Қоқысты домбықтау.
4-0101-007-01 Жалпақ төрт қырлы тіреулер мен каннелюрдің алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау, материал - әктас (мәрмәр) V топ

4-0101-007-02 Реставрация и воссоздание лицевой части плоских пилястр с каннелюрами, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-008:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость каждой грани пилястр
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей, оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фигурная обработка граней камня и чистая тезка всех граней, выходящих на видимые плоскости.
5.Установка пиронов (при необходимости).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка поверхности от подтеков раствора, пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-008-01 Реставрация и воссоздание лицевой части прямоугольных в плане столбов пилонов и вертикальных граней контрфорсов в перевязку с внутренней частью конструкции, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-008-02 Реставрация и воссоздание лицевой части прямоугольных в плане столбов пилонов и вертикальных граней контрфорсов в перевязку с внутренней частью конструкции, материал - песчаник (гранит) II гр.
4-0101-009:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость каждой грани столба
Состав работ:
1. Вырубка верхнего ряда камней.
2. Разборка нижележащих рядов с частичной вырубкой хвостовых частей, оставшихся в кладке.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка граней камня и всех граней, выходящих на видимые плоскости.
5. Выполнение каннелюр.
6. Установка пиронов (при необходимости).
7. Установка камней на растворе и расшивка швов.
8. Очистка поверхности от подтеков раствора пыли и грязи.
9. Окучивание мусора.
4-0101-009-01 Реставрация и воссоздание лицевой части прямоугольных в плане столбов пилонов с каннелюрами (при размере сторон столба до 1,5 м), материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-009-02 Реставрация и воссоздание лицевой части прямоугольных в плане столбов пилонов с каннелюрами (при размере сторон столба до 1,5 м), материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-010:
Измеритель: 1 м2 развернутой лицевой поверхности
Состав работ:
1. Вырубка верхней и нижней части ствола (камня) на высоту заложения пирона в тело ствола.
2. Снятие ствола.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Чистая теска лицевой поверхности и фактурных постелей.
5. Установка нового камня (ствола) на раствор и пироны.
6. Очистка поверхности от подтеков раствора пыли и грязи.
7. Окучивание мусора.
4-0101-010-01 Реставрация и воссоздание гладких цилиндрических, конических и двоякой кривизны (энтазисом) стволов колонн декоративного характера, установленных в обрамлении оконных и дверных проемов и т.п. диаметром до 20 см из плит известняка (мрамора) Vгр

4-0101-007-02 Жалпақ төрт қырлы тіреулер мен каннелюрдің алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-008:
Есептеуіш: Пилястрлардың әр бетінің тік жазықтығына 1 м2 проекция
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-008-01 Тік бұрышты пилон тіректер мен бүйіртіректің тік қырларының алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-008-02 Тік бұрышты пилон тіректер мен бүйіртіректің тік қырларының алдыңғы бөлігін құрылымның ішкі жағымен байлап реставрациялау және қайта жасау, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-009:
Есептеуіш: Бағанның әр бетінің тік жазықтығына 1 м2 проекция
Жұмыс құрамы:
1. Тастардың жоғарғы қатарын кесу.
2. Қалауда қалған соңғы бөліктерін жартылай кесу арқылы астыңғы қатарларды бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. тас беттерін фактуралық өңдеу және алдыңғы беттің таза сүргісі.
5. Каннелюр орындау
6. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
7. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
8. Қабырғаларды қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
9. Қоқысты домбықтау.
4-0101-009-01-Каннелюрі бар тіректерге қатысты тікбұрышты тіректердің алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (бағанның бүйірлерінің өлшемі 1,5 м дейін), материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-009-02-Каннелюрі бар тіректерге қатысты тікбұрышты тіректердің алдыңғы бөлігін реставрациялау және қайта жасау (бағанның бүйірлерінің өлшемі 1,5 м дейін), материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-010:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған алдыңғы беті
Жұмыс құрамы:
1. Діңнің (тас) жоғарғы және төменгі бөліктерін діңдік пиронның биіктігіне дейін кесу.
2. Діңгекті алу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Алдыңғы бетін және фактуралық төсемдерді тазалап тегістеу.
5. Жаңа тасты (дің) қоспамен пирондарға орнату.
6. Бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
7. Қоқысты домбықтау.
4-0101-010-01 Сәндік бағаналардың тегіс цилиндрлік, конустық және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағана діңін реставрациялау және қайта жасау, терезе және есік жақтауларында орнатылған және т.б. әктас қыштарынан (мәрмәр) диаметрі 20 см-ге дейін V топ

4-0101-010-02 Реставрация и воссоздание гладких цилиндрических, конических и двоякой кривизны (энтазисом) стволов колонн декоративного характера, установленных в обрамлении оконных и дверных проемов и т.п. диаметром до 20 см из плит песчаника (гранита) II гр
4-0101-011:
Измеритель: 1 м2 обертывающей цилиндрической поверхности
Состав работ:
1. Вырубка верхней и нижней части ствола (камня) на высоту заложения пирона в тело ствола.
2. Снятие ствола.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Чистая теска лицевой поверхности и фактурных постелей.
5. Установка нового камня (ствола) на раствор и пироны.
6. Очистка лицевой поверхности от подтеков раствора, пыли и грязи.
7. Окучивание мусора.
4-0101-011-01 Реставрация и воссоздание витых колонн декоративного характера, устанавливаемых в обрамлении оконных и дверных проемов и т.п., диаметром до 20 см из плит известняка (мрамора) Vгр
4-0101-011-02 Реставрация и воссоздание витых колонн декоративного характера, устанавливаемых в обрамлении оконных и дверных проемов и т.п., диаметром до 20 см из плит песчаника (гранита) II гр
4-0101-012:
Измеритель: 1 м2 поверхности лица колонны
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Чистая теска лицевой поверхности, получистая постелей и боковых граней.
4. Установка пиронов (при необходимости).
5. Установка камней на растворе и расшивка швов.
6. Очистка лица колонн от подтеков раствора, пыли и грязи.
7. Окучивание мусора.
4-0101-012-01 Реставрация и воссоздание круглых трехчетвертных в плане цилиндрических колонн, сложенных из тесаных камней (до 4-х в ряду); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-012-02 Реставрация и воссоздание круглых трехчетвертных в плане цилиндрических колонн, сложенных из тесаных камней (до 4-х в ряду); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-013:
Измеритель: 1 м2 обертывающей поверхности лица колонны
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Фактурная обработка граней камня и всех плоскостей, выходящих на лицо.
4. Выполнение каннелюр.
5. Установка пиронов (при необходимости).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка лица колонн от подтеков раствора, пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-013-01 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане цилиндрических колонн с каннелюрами (диаметром до 1 м); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-013-02 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане цилиндрических колонн с каннелюрами (диаметром до 1 м); материал - песчаник (гранит) II гр

4-0101-010-02 Сәндік бағаналардың тегіс цилиндрлік, конустық және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағана діңін реставрациялау және қайта жасау, терезе және есік жақтауларында орнатылған және т.б. құмтас қыштарынан (гранит) диаметрі 20 см-ге дейін II топ
4-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 тысталған цилиндрлік бет
Жұмыс құрамы:
1. Діңнің (тас) жоғарғы және төменгі бөліктерін діңдік пиронның биіктігіне дейін кесу.
2. Діңгекті алу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Алдыңғы бетін және фактуралық төсемдерді тазалап тегістеу.
5. Жаңа тасты (дің) қоспамен пирондарға орнату.
6. Бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
7. Қоқысты домбықтау.
4-0101-011-01 Сәндік бұралған бағандарды қайта жасау және қайта жаңғырту, терезе және есік жақтауларында орнатылған және т.б., әктас қыштарынан (мәрмәр) диаметрі 20 см-ге дейін V топ
4-0101-011-02 Сәндік бұралған бағандарды қайта жасау және қайта жаңғырту, терезе және есік жақтауларында орнатылған және т.б., құмтас қыштарынан (гранит) диаметрі 20 см-ге дейін II топ
4-0101-012:
Есептеуіш: 1 м2 колоннаның беткі қабаты
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Жартылай таза төсеніштер мен бүйірлік беттердің беткі бөлігін тазалап тегістеу.
4. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
5. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
6. Бағаналар бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
7. Қоқысты домбықтау.
4-0101-012-01 Тегістелген тастардан жасалған цилиндрлік дөңгелек үштөрттік бағандарды реставрациялау және қайта жасау (қатарынан 4-ке дейін); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-012-02 Тегістелген тастардан жасалған цилиндрлік дөңгелек үштөрттік бағандарды реставрациялау және қайта жасау (қатарынан 4-ке дейін); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-013:
Есептеуіш: 1 м2 бағананың тысталған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Тас беткейлерді және бетке қарайтын барлық жазықтықтарды фактуралық өңдеу.
4. Каннелюр орындау.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Бағаналар бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-013-01 Каннелюрі бар цилиндрлік бағандарды (диаметрі 1 м-ге дейін) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-013-02 Каннелюрі бар цилиндрлік бағандарды (диаметрі 1 м-ге дейін) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ

4-0101-014:
Измеритель: 1 м2 обертывающей поверхности лица колонны
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Чистая теска лицевой поверхности, получистая постелей и боковых граней.
4. Установка пиронов (при необходимости).
5. Установка камней на растворе и расшивка швов.
6. Очистка лица колонн от подтеков раствора, пыли и грязи.
7. Окучивание мусора.
4-0101-014-01 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане конических и с поверхностью двоякой кривизны (энтазисом) колонн, сложенных из тесаных камней (до 4-х штук в ряду диаметром до 1 м); материал – известняк (мрамор) Vгр
4-0101-014-02 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане конических и с поверхностью двоякой кривизны (энтазисом) колонн, сложенных из тесаных камней (до 4-х штук в ряду диаметром до 1 м); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-015:
Измеритель: 1 м2 обертывающей поверхности лица колонны
Состав работ:
1.Вырубка остатков старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Фактурная обработка граней камня и всех плоскостей, выходящих на лицо.
4. Выполнение каннелюр.
5. Установка пиронов (при необходимости).
6. Установка камней на растворе и расшивка швов.
7. Очистка лица колонн от подтеков раствора, пыли и грязи.
8. Окучивание мусора.
4-0101-015-01 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане конических и с поверхностью двоякой кривизны (энтазисом) колонн с каннелюрами (диаметром до 1 м); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-015-02 Реставрация и воссоздание круглых и трехчетвертных в плане конических и с поверхностью двоякой кривизны (энтазисом) колонн с каннелюрами (диаметром до 1 м); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-016:
Измеритель: 1 м2 развернутой нижней лицевой поверхности свода
Состав работ:
1. Удаление старых камней.
2. Бурение шпуров по периметру раскола и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней камня и чистая теска лицевой грани.
4. Установка камней на растворе и расшивка швов.
5. Очистка свода от потеков раствора.
6. Подъем камня на высоту до 10 м и перемещение по горизонтали на расстояние до 10 м.
7. Окучивание мусора
4-0101-016-01 Реставрация сводов при изготовлении новых камней из блоков карьерной обработки. Толщина свода до 0,4 м при размерах камней, близких к толщине свода; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-016-02 Реставрация сводов при изготовлении новых камней из блоков карьерной обработки. Толщина свода до 0,4 м при размерах камней, близких к толщине свода; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-017:
Измеритель: 1 м2 развернутой нижней лицевой поверхности свода
Состав работ:

4-0101-014:
Есептеуіш: 1 м2 бағананың тысталған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Жартылай таза төсеніштер мен бүйірлік беттердің беткі бөлігін тазалап тегістеу.
4. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
5. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
6. Бағаналар бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
7. Қоқысты домбықтау.
4-0101-014-01 Жоспардағы конустық және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағаналарын реставрациялау және қайта жасау, тегістелген тастармен қапталған (диаметрі 1 м-ден 4 данаға дейін); материал – әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-014-02 Жоспардағы конустық және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағаналарын реставрациялау және қайта жасау, тегістелген тастармен қапталған (диаметрі 1 м-ден 4 данаға дейін); материал – құмтас (гранит) II топ
4-0101-015:
Есептеуіш: 1 м2 бағананың тысталған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Тас беткейлерді және бетке қарайтын барлық жазықтықтарды фактуралық өңдеу.
4. Каннелюр орындау.
5. Пирондарды орнату (қажет болған жағдайда).
6. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
7. Бағаналар бетіндегі қоспалардың аққан жерлерін, шаң мен кірден тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-015-01 Конус тәрізді және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағандарды каннелюр көмегімен (диаметрі 1 метрге дейін) дөңгелек және үштен бір бөлігін реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-015-02 Конус тәрізді және екіжақты қисықтық (күмпиме) бағандарды каннелюр көмегімен (диаметрі 1 метрге дейін) дөңгелек және үштен бір бөлігін реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-016:
Есептеуіш: 1 м2 күмбездің астыңғы жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды алып тастау.
2. Бөлшектің периметрі бойынша бұрғылау тесіктері және блокты бөлу.
3. Фактуралы тас қырларын өңдеу және беткі қырларын тазалап тегістеу.
4. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
5. Күмбездердегі қоспаның аққан жерін тазалау.
6. Тасты 10 метрге биіктікке көтеріп, көлденеңінен 10 метр қашықтыққа жылжыту.
7. Қоқысты домбықтау
4-0101-016-01 Карьер блоктарынан жаңа тастарды өндіру кезінде күмбездерді реставрациялау. Күмбез қалыңдығы 0,4 метр дейін тас өлшемімен, күмбездің қалыңдығына жақын; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-016-02 Карьер блоктарынан жаңа тастарды өндіру кезінде күмбездерді реставрациялау. Күмбез қалыңдығы 0,4 метр дейін тас өлшемімен, күмбездің қалыңдығына жақын; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-017:
Есептеуіш: 1 м2 күмбездің астыңғы жайылған беті
Жұмыс құрамы:

1. Бурение шпуров по периметру раскола и раскол блока.
2. Фактурная обработка граней камня и чистая теска лицевой грани.
3. Установка камней на растворе и расшивка швов.
4. Очистка свода от подтеков раствора.
5. Подъем камня на высоту до 10 м и перемещение по горизонтали на расстояние до 10 м.
6. Окучивание мусора.
4-0101-017-01 Воссоздание обрушившихся сводов при изготовлении новых камней из блоков карьерной обработки. Толщина свода до 0,4 м при размерах камней, близких к толщине свода; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-017-02 Воссоздание обрушившихся сводов при изготовлении новых камней из блоков карьерной обработки. Толщина свода до 0,4 м при размерах камней, близких к толщине свода; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-018:
Измеритель: 1 м2 поверхности покрытия
Состав работ:
1. Вырубка до 1/3 площади покрытия.
2. Разборка остальной части покрытия.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка поверхности.
5. Расстилание слоя раствора до 2,5 см.
6. Укладка плит с заполнением швов раствором.
7. Очистка поверхности плит от грязи и следов раствора.
8. Окучивание мусора.
4-0101-018-01 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 5 до 7 см; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-018-02 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 5 до 7 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-018-03 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 8 до 12 см; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-018-04 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 8 до 12 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-018-05 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 13 до 17 см; материал - известняк (мрамор) Vгр

1. Бөлшектің периметрі бойынша бұрғылау тесіктері және блокты бөлу.
2. Фактуралы тас қырларын өңдеу және беткі қырларын тазалап тегістеу.
3. Қоспамен тастарды орнату және жарықтарды тігу.
4. Күмбездердегі қоспаның аққан жерін тазалау.
5. Тасты 10 метр биіктікке көтеріп, көлденеңінен 10 метр қашықтыққа жылжыту.
6. Қоқысты домбықтау.
4-0101-017-01 Карьерлік блоктардан жаңа тастарды өндіру кезінде құлаған күмбездерді қайта жасау. Күмбез қалыңдығы 0,4 метр дейін тас өлшемімен, күмбездің қалыңдығына жақын; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-017-02 Карьерлік блоктардан жаңа тастарды өндіру кезінде құлаған күмбездерді қайта жасау. Күмбез қалыңдығы 0,4 метр дейін тас өлшемімен, күмбездің қалыңдығына жақын; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-018:
Есептеуіш: 1 м2 жабын беті
Жұмыс құрамы:
1. Қаптау аймағының 1/3 бөлігін кесу.
2. Қалған қапталған бөлігін бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Беткі бөлігін фактуралық өңдеу.
5. Қоспа қабатын 2,5 см-ге дейін төсеу.
6. Қыштарды тігістерді қоспамен толтыру арқылы төсеу.
7. Қыштардың бетін кірден және қоспа орнын тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-018-01 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 м өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 5 см ден 7 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-018-02 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 м өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 5 см ден 7 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегстелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-018-03 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 8 см ден 12 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-018-04 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 8 см ден 12 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-018-05 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 13 см-ден 17 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ

4-0101-018-06 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и т.д.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных впритык с размерами в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками, при толщине покрытия от 13 до 17 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-019:
Измеритель: 1 м2 поверхности покрытия
Состав работ:
1. Вырубка до 1/3 площади покрытия.
2. Разборка остальной части покрытия.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Фактурная обработка поверхности.
5. Расстилание слоя раствора до 2,5 см.
6. Укладка плит с заполнением швов раствором.
7. Очистка поверхности плит от грязи и следов раствора.
8. Окучивание мусора.
4-0101-019-01 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 5 до 7 см; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-019-02 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 5 до 7 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-019-03 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 8 до 12 см; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-019-04 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 8 до 12 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-019-05 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 13 до 17 см; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-019-06 Реставрация и воссоздание покрытий (полов, крыш, лестничных площадок и др.) из прямоугольных чистотесанных плит, соединенных в четверть размером в плане 0,5 х 0,5 м, изготовленных из пиленых плит с неотесанными кромками, при толщине покрытия от 13 до 17 см; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-020:
Измеритель: 1 плита
Состав работ:

4-0101-018-06 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді кесілген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 13 см-ден 17 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-019:
Есептеуіш: 1 м2 жабын беті
Жұмыс құрамы:
1. Қаптау аймағының 1/3 бөлігін кесу
2. Қалған қапталған бөлігін бөлшектеу.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Беткі бөлігін фактуралық өңдеу.
5. Қоспа қабатын 2,5 см-ге дейін төсеу.
6. Қыштарды тігістерді қоспамен толтыру арқылы төсеу.
7. Қыштардың бетін кірден және қоспа орнын тазарту.
8. Қоқысты домбықтау.
4-0101-019-01 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 5см -ден 7 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-019-02 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 5 см-ден 7 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-019-03 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 8см -ден 12 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-019-04 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 метр өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 8 см-ден 12 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-019-05 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 м өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған, жабын қалыңдығы 13 см-ден 17 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-019-06 Жоспар бойынша 0,5 × 0,5 м өлшемді қабырғаларын кесілмеген қыштардан жасалған,жабын қалыңдығы 13 см-ден 17 см-ге дейін болатын тікбұрышты таза тегістелген тақталар жабындарын (едендер, шатырлар, баспалдақтар және т.б.) реставрациялау және қайта жасау; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-020:
Есептеуіш: 1 плита
Жұмыс құрамы:

1. Вырубка остатков старой плиты и затвердевшего раствора с очисткой гнезда и кромок старых плит.
2. Подбор плиты по сорту, размеру и тону.
3. Распазовка плиты с обрубкой двух кромок.
4. Теска, обдирка и шлифовка обрубленных кромок.
5. Укладка плиты на раствор на место.
6. Заправка инструмента при обработке плиты.
4-0101-020-01 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 20х20 до 30х30 см, группа камня II
4-0101-020-02 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 20х20 до 30х30 см, группа камня III
4-0101-020-03 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 30,1х30,1 до 40х40см, группа камня II
4-0101-020-04 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 30,1х30,1 до 40х40см, группа камня III
4-0101-020-05 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 40,1х40,1 до 60х60см, группа камня II
4-0101-020-06 Смена отдельных плит в мраморной облицовке полов. Размер плиты, от 40,1х40,1 до 60х60см, группа камня III
4-0101-021:
Измеритель: 1 м2 поверхности в плане
Состав работ:
1. Удаление старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Фактурная обработка поверхности в соответствии с характеристикой конструкции.
4. Установка плит на растворе.
5. Заполнение швов раствором.
6. Очистка поверхности плит от грязи и раствора.
4-0101-021-01 Реставрация и воссоздание накрывных плит на парапетах, зубцах и т.д., толщиной до 10 см, изготовленных из пиленых плит с окантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Прямолинейные поверхности, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-021-02 Реставрация и воссоздание накрывных плит на парапетах, зубцах и т.д., толщиной до 10 см, изготовленных из пиленых плит с окантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Прямолинейные поверхности, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-021-03 Реставрация и воссоздание накрывных плит на парапетах, зубцах и т.д., толщиной до 10 см, изготовленных из пиленых плит с окантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Криволинейные поверхности, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-021-04 Реставрация и воссоздание накрывных плит на парапетах, зубцах и т.д., толщиной до 10 см, изготовленных из пиленых плит с окантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Криволинейные поверхности, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-022:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:

1. Ұялар мен ескі қыштардың жиектерін тазартып, ескі плитадағы қатқан қоспаны алып тастау.
2. Қыштарды сұрыптау, өлшемі мен реңі бойынша таңдау.
3. Плитаның екі жиегін кесу арқылы қашап бөлу.
4. Тегістеу, сыдыру және кесілген жиектерді өңдеу.
5. Плитаны орнына қоспамен төсеу.
6. Плитаны өңдеу кезінде құралдарды толтыру.
4-0101-020-01 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 20×20 см-ден 30×30 см-ге дейін, тас тобы II
4-0101-020-02 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 20×20 см-ден 30×30 см-ге дейін, тас тобы III
4-0101-020-03 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 30,1×30,1см- ден 40×40 см-ге дейін, тас тобы II
4-0101-020-04 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 30,1×30,1 см-ден 40×40 см-ге дейін, тас тобы III
4-0101-020-05 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 40,1×40,1 см-ден 60×60 см-ге дейін, тас тобы II
4-0101-020-06 Мәрмәрлі едендегі жеке қыштарды ауыстыру. Тақтаның мөлшері, 40,1×40,1 см-ден 60×60 см-ге дейін, тас тобы III
4-0101-021:
Есептеуіш: 1 м2 жоспардағы беткі бөлік
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды алып тастау.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Беткі бөлігін құрылымдық сипаттамасына сәйкес фактуралық өңдеу.
4. Қоспамен қыштарды орнату.
5. Тігістерді қоспамен толтыру.
6. Плитканың беткі бөлігін кір мен қоспаның аққан жерін тазалау.
4-0101-021-01 Қалыңдығы 10 см-ге дейін, жиектері кесілген қыштардан жасалған парапеталарда, тістерде және т.б. жабын қыштарын реставрациялау және қайта жасау (қиманың көрінетін периметр бөлігі 1 м-ге 5 рет бөлім). Түзусызықты беткі бөлік, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-021-02 Қалыңдығы 10 см-ге дейін, жиектері кесілген қыштардан жасалған парапеталарда, тістерде және т.б. жабын қыштарын реставрациялау және қайта жасау (қиманың көрінетін периметр бөлігі 1 метрге 5 рет бөлім). Түзусызықты беткі бөлік, материал-құмтас (гранит) II топ
4-0101-021-03 Қалыңдығы 10 см-ге дейін, жиектері кесілген қыштардан жасалған парапеталарда, тістерде және т.б. жабын қыштарын реставрациялау және қайта жасау (қиманың көрінетін периметр бөлігі 1 м-ге 5 рет бөлім). Қисықсызықты беткі бөлік, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-021-04 Қалыңдығы 10 см-ге дейін, жиектері кесілген қыштардан жасалған парапеталарда, тістерде және т.б. жабын қыштарын реставрациялау және қайта жасау (қиманың көрінетін периметр бөлігі 1 м-ге 5 рет бөлім). Қисықсызықты беткі бөлік, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-022:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті
Жұмыс құрамы:

1. Вырубка остатков старых камней.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней и профиля лица.
4. Установка камней на растворе и с расшивкой швов.
5. Очистка лица от грязи и подтеков раствора.
4-0101-022-01 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой, прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-022-02 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой, прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-022-03 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой, прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-022-04 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой, прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-023:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней и профиля лица.
4. Установка камней на растворе и с расшивкой швов.
5. Очистка лица от грязи и подтеков раствора.
4-0101-023-01 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных в плане колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-023-02 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных в плане колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-023-03 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных в плане колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-023-04 Реставрация и воссоздание баз дорического ордера с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных в плане колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - песчаник (гранит) II гр

1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Тігістерді тігумен қоспа арқылы тастарды орнату.
5. Беткі бөлікті кір мен қоспаның аққан жерлерінен тазарту.
4-0101-022-01 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды құрылыммен, тік бұрышты бағандармен және карьерлерді өңдеу блоктарынан жасалған пилястралармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-022-02 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды құрылыммен, тік бұрышты бағандармен және карьерлерді өңдеу блоктарынан жасалған пилястралармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-022-03 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды құрылыммен, тік бұрышты бағандармен және карьерлерді өңдеу блоктарынан жасалған пилястралармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-022-04 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды құрылыммен, тік бұрышты бағандармен және карьерлерді өңдеу блоктарынан жасалған пилястралармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-023:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Тігістерді тігумен қоспа арқылы тастарды орнату.
5. Беткі бөлікті кір мен қоспаның аққан жерлерінен тазарту.
4-0101-023-01 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды, карьерді өңдеу блоктарынан жасалған тегістелген ордер түрінде дөңгелек және үш ширек бағандармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-023-02 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды, карьерді өңдеу блоктарынан жасалған тегістелген ордер түрінде дөңгелек және үш ширек бағандармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-023-03 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды, карьерді өңдеу блоктарынан жасалған тегістелген ордер түрінде дөңгелек және үш ширек бағандармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-023-04 Дорилік бұйрық негіздерін ұсақ құрылымды, карьерді өңдеу блоктарынан жасалған тегістелген ордер түрінде дөңгелек және үш ширек бағандармен реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - құмтас (гранит) II топ

4-0101-024:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней и профиля лица.
4. Установка камней на растворе и с расшивкой швов.
5. Очистка лица от грязи и подтеков раствора.
4-0101-024-01 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-024-02 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-024-03 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-024-04 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой прямоугольных в плане колонн и пилястр, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-025:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней и профиля лица.
4. Установка камней на растворе и с расшивкой швов.
4-0101-025-01- Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более ; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-025-02- Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы 0,5 м и более ; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-025-03 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-025-04 Реставрация и воссоздание баз конических и коринфских ордеров с чистотесанной фактурой круглых и трехчетвертных колонн, изготовленных из блоков карьерной обработки, при высоте базы до 0,5 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-026:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:

4-0101-024:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Тігістерді тігумен қоспа арқылы тастарды орнату.
5. Беткі бөлікті кір мен қоспаның аққан жерлерінен тазарту.
4-0101-024-01 Карьер блоктарынан жасалған тікбұрышты бағандар мен пилястралардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-024-02 Карьер блоктарынан жасалған тікбұрышты бағандар мен пилястралардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-024-03 Карьер блоктарынан жасалған тікбұрышты бағандар мен пилястралардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-024-04 Карьер блоктарынан жасалған тікбұрышты бағандар мен пилястралардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 м дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-025:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Тігістерді тігумен қоспа арқылы тастарды орнату.
4-0101-025-01 Дөңгелек және үштөрттік бағандардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-025-02 Дөңгелек және үштөрттік бағандардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-025-03 Дөңгелек және үштөрттік бағандардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метрге дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-025-04 Дөңгелек және үштөрттік бағандардың таза тегістелген фактуралы конустық және коринфтік ордер негіздерін реставрациялау және қайта жасау, негіз биіктігі 0,5 метрге дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-026:
Жұмыс құрамы:

1. Вырубка остатков старых камней до 1/3 первоначального объема.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней камня и профиля лица.
4. Установка камней на раствор.
5. Подъем материалов на высоту до 10 м.
6. Окучивание мусора.
4-0101-026-01 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр тосканского ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,6 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-026-02 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр тосканского ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,6 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-026-03 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр тосканского ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,6 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-026-04 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр тосканского ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,6 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-027:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней до 1/3 первоначального объема.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней камня и профиля лица.
4. Установка камней на раствор.
5. Подъем материалов на высоту до 10 м.
6. Окучивание мусора.
4-0101-027-01 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр дорического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,6 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-027-02 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр дорического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,6 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-027-03 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр дорического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,55 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-027-04 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр дорического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,55 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-028:

1. Ескі тастардың қалдықтарын бастапқы көлемнің 1/3 дейін кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Қоспаға тастар орнату.
5. Материалдарды 10 метр биіктікке көтеру.
6. Қоқысты домбықтау.
4-0101-026-01 Карьерлерді өңдеу блоктарынан тастар өндіру кезінде тоскандық ордер тәрізді бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-026-02 Карьерлерді өңдеу блоктарынан тастар өндіру кезінде тоскандық ордер тәрізді бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метр немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-026-03 Карьерлерді өңдеу блоктарынан тастар өндіру кезінде тоскандық ордер тәрізді бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метрге дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-026-04 Карьерлерді өңдеу блоктарынан тастар өндіру кезінде тоскандық ордер тәрізді бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метрге дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-027:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті.
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын бастапқы көлемнің 1/3 дейін кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Қоспаға тастар орнату.
5. Материалдарды 10 метр биіктікке көтеру.
6. Қоқысты домбықтау.
4-0101-027-01 Карьерді өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде дорилік тәртіптегі бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-027-02 Карьерді өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде дорилік тәртіптегі бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,6 метр немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-027-03 Карьерді өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде дорилік тәртіптегі бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,55 метрге дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-027-04 Карьерді өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде дорилік тәртіптегі бағандар, тіректер мен пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,55 метрге дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-028:

Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка остатков старых камней до 1/3 первоначального объема.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3. Фактурная обработка граней камня и профиля лица.
4. Установка камней на раствор.
5. Подъем материалов на высоту до 10 м.
6. Окучивание мусора.
4-0101-028-01 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр ионического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,5 м и более; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-028-02 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр ионического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители 0,5 м и более; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-028-03 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр ионического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,5 м; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-028-04 Реставрация и воссоздание капителей колонн, столбов и пилястр ионического ордера при изготовлении камней из блоков карьерной обработки, при высоте капители до 0,5 м; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-029:
Измеритель: 1 м2 горизонтальной поверхности
Состав работ:
1. Удаление старых камней.
2. Распазовка и раскол плит блока.
3. Изготовление шаблонов,
4. Подготовка деталей по имеющимся образцам или чертежам с фактурной обработкой граней и профиля в старой технике.
5. Выверка размеров в процессе работы.
6. Установка на растворе и пиронах (при необходимости).
7. Очистка деталей от подтеков, пыли и грязи.
4-0101-029-01   Реставрация водометов из известняка (мрамора) V группы
4-0101-029-02 Реставрация водометов из песчаника (гранита) II гр
4-0101-030:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость стены
Состав работ:
1. Удаление старых камней путем разборки с частичной (до 30%) вырубкой.
2. Фактурная обработка граней камня и лица (профиля).
3. Установка камней на растворе.
4. Очистка стены и карниза от подтеков раствора и грязи.
4-0101-030-01 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Гладкие, прямолинейные архитектурные детали (пояса, тяги, межэтажные карнизы); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-030-02 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Гладкие, прямолинейные архитектурные детали (пояса, тяги, межэтажные карнизы); материал -песчаник (гранит) II гр
4-0101-030-03 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Гладкие криволинейные архитектурные детали (архивольты, арки, карнизы, лучковые фронтоны зданий, оконные и дверные обрамления портиков; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-030-04 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Гладкие криволинейные архитектурные детали (архивольты, арки, карнизы, лучковые фронтоны зданий, оконные и дверные обрамления портиков; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-030-05 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (пояса, тяги, межэтажные карнизы, кардоны, камни, поддерживающие части венчальных карнизов, триглифы и др.); материал – известняк (мрамор) Vгр
4-0101-030-06 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (пояса, тяги, межэтажные карнизы, кардоны, камни, поддерживающие части венчальных карнизов, триглифы и др.); материал - песчаник (гранит) II гр

Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті.
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастардың қалдықтарын бастапқы көлемнің 1/3 дейін кесу.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Қырлары мен кескін бетін фактурлы өңдеу.
4. Қоспаға тастар орнату.
5. Материалдарды 10 метр биіктікке көтеру .
6. Қоқысты домбықтау.
4-0101-028-01 Карьерлік өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде иондық тәрізді колонналардың, тіректердің және пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-028-02 Карьерлік өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде иондық тәрізді колонналардың, тіректердің және пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,5 метр немесе одан жоғары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-028-03 Карьерлік өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде иондық тәрізді колонналардың, тіректердің және пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,5 метрге дейін; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-028-04 Карьерлік өңдеу блоктарынан тастарды өндіру кезінде иондық тәрізді колонналардың, тіректердің және пилястралардың капительдерін реставрациялау және қайта жасау, капитель биіктігі 0,5 метрге дейін; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-029:
Есептеуіш: 1 м2 көлденең беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды алып тастау.
2. Қыштарды бөлу және ашу блока.
3. Үлгіні дайындау.
4. Ескі техника бойынша бет пен кескінді фактуралық өңдеумен қолданыстағы үлгілерге немесе сызбаларға сәйкес бөлшектерді дайындау.
5. Жұмыс кезінде өлшемдерді салыстыру.
6. Қоспа мен пирондарға орнату (қажет болған жағдайда).
7. Бөлшектерді дақтардан, шаң мен кірден тазарту.
4-0101-029-01 V топтағы әктастан (мәрмәрден) жасалған суатқышын реставрациялау
4-0101-029-02 ІI топтағы құмтастан (граниттен) жасалған суатқышын реставрациялау
4-0101-029-03 V топтағы әктастан (мәрмәр) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі - қарапайым
4-0101-029-04 V топтағы әктастан (мәрмәр) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі - орта
4-0101-029-05 V топтағы әктастан (мәрмәр) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі - күрделі
4-0101-029-06 V топтағы құмтастан (гранит) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі - қарапайым
4-0101-029-07 V топтағы құмтастан (гранит) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі - орта
4-0101-029-08 V топтағы құмтастан (гранит) жасалған биіктігі 40 см-ге дейін мұнара, пальметка, тіреулерді реставрациялау; бөлшектердің күрделілігі – күрделі
4-0101-030:
Есептеуіш: 1 м2 қабырғаның тік жазықтығына проекция
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды жартылай (30 % дейін) бөлшектеп кесу арқылы алып тастау.
2. тас жиегі мен бетін (кескін) фактуралы өңдеу.
3. Қоспаға тастар орнату.
4. Қабырғалар мен іргелерді кір мен қоспаның аққан жерінен тазарту.
4-0101-030-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Тегіс, түзусызықты сәулеттік бөлшектер (белдіктер, шыбықтар, қабатаралық тіректері); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-030-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Тегіс, түзусызықты сәулеттік бөлшектер (белдіктер, шыбықтар, қабатаралық тіректері); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-030-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Тегіс қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (архивольт, арка, ернеу, ғимараттың алдыңғы маңдайшасы, діңмаңдайшаның терезе мен есіктің жақтаулары); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-030-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Тегіс қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (архивольт, арка, ернеу, ғимараттың алдыңғы маңдайшасы, діңмаңдайшаның терезе мен есіктің жақтаулары); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-030-05 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді тік сызықты сәулеттік бөлшектер (белдіктер, шыбықтар, қабатаралық тіректер, картондар, тастар, үйлену тіректерінің тіреу бөліктері, үш жолақты өрнек және т.б.); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-030-06 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді тік сызықты сәулеттік бөлшектер (белдіктер, шыбықтар, қабатаралық тіректер, картондар, тастар, үйлену тіректерінің тіреу бөліктері, үш жолақты өрнек және т.б.); материал - құмтас (гранит) II топ

4-0101-030-07 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (архивольты, арки, карнизы, лучковые фронтоны зданий, оконные и дверные обрамления портиков); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-030-08 Реставрация и воссоздание архитектурных деталей выносом до 20 см с изготовлением камней из плит пиленых с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (архивольты, арки, карнизы, лучковые фронтоны зданий, оконные и дверные обрамления портиков); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-031:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость стены
Состав работ:
1. Удаление старых камней путем разборки с частичной (до 30%) вырубкой.
2. Фактурная обработка граней камня и лица (профиля).
3. Установка камней на растворе.
4. Очистка стены и карниза от подтеков раствора и грязи.
4-0101-031-01 Реставрация и воссоздание архитектуры стеновых деталей выносом от 20 до 40 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (карнизы, камни свешивающихся частей и т.д.); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-031-02 Реставрация и воссоздание архитектуры стеновых деталей выносом от 20 до 40 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (карнизы, камни свешивающихся частей и т.д.); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-031-03 Реставрация и воссоздание архитектуры стеновых деталей выносом от 20 до 40 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (карнизы и др.); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-031-04 Реставрация и воссоздание архитектуры стеновых деталей выносом от 20 до 40 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (карнизы и др.); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-032:
Измеритель: 1 м2 проекции на вертикальную плоскость стены
Состав работ:
1. Удаление старых камней путем разборки с частичной (до 30%) вырубкой.
2. Фактурная обработка граней камня и лица (профиля).
3. Установка камней на растворе. 4. Очистка стены и карниза от подтеков раствора и грязи.
4-0101-032-01 Реставрация и воссоздание архитектурных стеновых деталей выносом от 40 до 60 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (карнизы); материал - известняк (мрамор) Vгр

4-0101-030-07 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (архивольт, арка,тіреу, ғимараттың алдыңғы маңдайшасы, діңмаңдайшаның терезе және есік жақтаулары); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-030-08 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (архивольт, арка,тіреу, ғимараттың алдыңғы маңдайшасы, діңмаңдайшаның терезе және есік жақтаулары); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-031:
Есептеуіш: 1 м2 қабырғаның тік жазықтығына проекция
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды жартылай (30 % дейін) бөлшектеп кесу арқылы алып тастау.
2. тас жиегі мен бетін (кескін) фактуралы өңдеу.
3. Қоспаға тастар орнату.
4. Қабырғалар мен іргелерді кір мен қоспаның аққан жерінен тазарту.
4-0101-031-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см-ден 40 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді тік сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер, ілулі тұрған тастар бөліктері және т.б.); материал- әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-031-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см-ден 40 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді тік сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер, ілулі тұрған тастар бөліктері және т.б.); материал- құмтас (гранит) II топ
4-0101-031-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см-ден 40 см-ге дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер және т.б.); материал- әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-031-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 20 см-ден 40 см-ге дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер және т.б.); материал- құмтас (гранит) II топ
4-0101-032:
Есептеуіш: 1 м2 қабырғаның тік жазықтығына проекция
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды жартылай (30 % дейін) бөлшектеп кесу арқылы алып тастау
2. Тас жиегі мен бетін (кескін) фактуралы өңдеу.
3. Қоспаға тастар орнату.
4. Қабырғалар мен іргелерді кір мен қоспаның аққан жерінен тазарту.
4-0101-032-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 40 см-ден 60 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді түзу сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер); материал- әктас (мәрмәр) V топ

4-0101-032-02 Реставрация и воссоздание архитектурных стеновых деталей выносом от 40 до 60 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные прямолинейные архитектурные детали (карнизы); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-032-03 Реставрация и воссоздание архитектурных стеновых деталей выносом от 40 до 60 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (карнизы и др.); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-032-04 Реставрация и воссоздание архитектурных стеновых деталей выносом от 40 до 60 см с изготовлением камней из пиленых плит с неокантованными кромками. Профилированные криволинейные архитектурные детали (карнизы и др.); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-033:
Измеритель: 1 м2 видимой поверхности
Состав работ:
1. Вырубка (до 30%) объема камня и разборка остальной части.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Теска поверхности и обработка граней.
4. Установка ступеней на растворе с подъемом до 5 м.
5. Окучивание мусора.
4-0101-033-01 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени (гладкие); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-033-02 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени (гладкие); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-033-03 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Треугольные ступени без лобика и валика; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-033-04 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Треугольные ступени без лобика и валика; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-033-05 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени с четвертью в нижней части подступенка; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-033-06 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени с четвертью в нижней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-033-07 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени с прямоугольным лобиком в верхней части подступенка; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-033-08 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени с прямоугольным лобиком в верхней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр

4-0101-032-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 40 см-ден 60 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді түзу сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер); материал- құмтас (гранит) II топ
4-0101-032-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 40 см-ден 60 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер және т.б); материал- әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-032-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан тастарды жасай отырып, 40 см-ден 60 см дейін шығару арқылы сәулеттік қабырға бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау. Кескінді қисық сызықты сәулеттік бөлшектер (тіреулер және т.б); материал- құмтас (гранит) II топ
4-0101-033:
Есептеуіш: 1 м2 көрінетін беті
Жұмыс құрамы:
1. Тас көлемін қысқарту (30 % дейін) және қалған бөлігін бөлшектеу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Беткі бөлігін тегістеу және жиектерін өңдеу.
4. Қоспадан 5 м биіктікке көтерілетін баспалдақ орнату.
5. Қоқысты домбықтау.
4-0101-033-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Білеулі сатылар (тегіс); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-033-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Білеулі сатылар (тегіс); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-033-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Үшбұрыштап келген баспалдақтың басқышы шығыңқы және асты жабық; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-033-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Үшбұрыштап келген баспалдақтың басқышы шығыңқы және асты жабық; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-033-05 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың төменгі жағындағы білеу сатылары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-033-06 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың төменгі жағындағы білеу сатылары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-033-07 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың түзу сызықты жоғарғы шығыңқы жағындағы білеу сатылары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-033-08 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың түзу сызықты жоғарғы шығыңқы жағындағы білеу сатылары; материал - құмтас (гранит) II топ

4-0101-033-09 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-033-10 Реставрация и воссоздание прямолинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит c неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-034:
Измеритель: 1 м2 видимой поверхности
Состав работ:
1. Вырубка (до 30%) объема камня и разборка остальной части.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Теска поверхности и обработка граней.
4. Установка ступеней на растворе с подъемом до 5 м.
5. Окучивание мусора.
4-0101-034-01 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (гладкие); материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-034-02 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (гладкие); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-034-03 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени с четвертью в нижней части подступенка; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-034-04 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени с четвертью в нижней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-034-05 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени с прямоугольным лобиком в верхней части подступенка; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-034-06 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени с прямоугольным лобиком в верхней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-034-07 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0101-034-08 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-034-09 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал – известняк (мрамор) V гр
4-0101-034-10 Реставрация и воссоздание криволинейных ступеней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Брусковые ступени (профилированные) с валиком, полочкой и выкружкой в верхней части подступенка; материал – песчаник (гранит) II гр

4-0101-033-09 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Басқыштың жоғарғы жағындағы білікше, таяқ және ернекернеулі білеу сатылары(кескінделген); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-033-10 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған түзу баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Басқыштың жоғарғы жағындағы білікше, таяқ және ернекернеулі білеу сатылары (кескінделген); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-034:
Есептеуіш: 1 м2 көрінетін беті
Жұмыс құрамы:
1. Тас көлемін қысқарту (30 % дейін) және қалған бөлігін бөлшектеу.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Беткі бөлігін тегістеу және жиектерін өңдеу.
4. Қоспадан 5 метр биіктікке көтерілетін баспалдақ орнату.
5. Қоқысты домбықтау.
4-0101-034-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Білеулі сатылар (тегіс); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-034-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Білеулі сатылар (тегіс); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-034-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың төменгі жағындағы білеу сатылары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-034-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың төменгі жағындағы білеу сатылары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-034-05 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың түзу сызықты жоғарғы шығыңқы жағындағы білеу сатылары; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-034-06 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған қисық баспалдақтарды реставрациялау және қайта жасау. Ширектік басқыштың түзу сызықты жоғарғы шығыңқы жағындағы білеу сатылары; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-034-07 Өңделмеген қыштардан жасалған қисық сызықты қадамдарды реставрациялау және қайта жасау. Басқыштың жоғарғы жағындағы білікше, таяқ және ернекернеулі білеу сатылары (кескінделген); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-034-08 Өңделмеген қыштардан жасалған қисық сызықты қадамдарды реставрациялау және қайта жасау. Басқыштың жоғарғы жағындағы білікше, таяқ және ернекернеулі білеу сатылары (кескінделген); материал - құмтас (гранит) II топ

4-0101-035:
Измеритель: 1 м2 поверхности шара
Состав работ:
1. Удаление старых камней со спуском до 10 м.
2. Бурение шпуров и раскол блока.
3.Фактурная обработка поверхности шаров по заданному диаметру.
4. Установка шаров на пироны с подъемом до 10 м по вертикали с помощью подъемных приспособлений.
4-0101-035-01 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из блоков карьерной обработки. Шары диаметром от 500 мм; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-035-02 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из блоков карьерной обработки. Шары диаметром от 500 мм; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-035-03 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из блоков карьерной обработки. Шары диаметром от 250 до 500 мм; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-035-04 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из блоков карьерной обработки. Шары диаметром от 250 до 500 мм; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-035-05 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из плит. Шары диаметром 250 мм и менее; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-035-06 Реставрация и воссоздание шаров с теской фактуры поверхности, изготовленных из плит. Шары диаметром 250 мм и менее; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-036:
Измеритель: 1 м2 подоконной доски
Состав работ:
1. Разборка старой доски с отноской мусора.
2. Распазовка мраморной шлифованной плиты по 2-м сторонам.
3. Окалывание боковых кромок плит (под углом).
4. Теска слезника на тыльной стороне доски.
5. Чистая теска фаски по периметру доски (при гладкой кромке) или чистая теска профиля на кромке доски.
6. Оправка инструмента при обработке плиты.
7. Шлифовка и полировка профилированной или гладкой кромки доски.
8. Лощение.
9. Установка на место подоконной доски с подноской к месту установки.
10. Промывка установленной доски от раствора.
4-0101-036-01 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 20 до 30 см; группа камня- II
4-0101-036-02 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 20 до 30 см; группа камня- III
4-0101-036-03 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 30 до 40 см; группа камня- II
4-0101-036-04 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 30 до 40 см; группа камня- III
4-0101-036-05 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 40 до 50 см; группа камня- II

4-0101-035:
Есептеуіш: 1 м2 шардың беткі бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды 10 метрге дейін түсіріп алып тастау.
2. Бұрғылау тесіктері және блоктарды бөлу.
3. Берілген шардың диаметрі бойынша беткі бөлігін фактуралық өңдеу.
4. Көтергіш құрылғыларды қолдана отырып, тігінен 10 метр биіктікке көтерілетін пирондарға шарларды орнату.
4-0101-035-01 Карьерлік өңдеу блоктарынан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 500 мм-ден асатын шарлар; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-035-02 Карьерлік өңдеу блоктарынан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 500 мм-ден асатын шарлар; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-035-03 Карьерлік өңдеу блоктарынан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 250-ден 500 мм дейінгі шарлар; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-035-04 Карьерлік өңдеу блоктарынан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 250-ден 500 мм дейінгі шарлар; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-035-05 Қыштардан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 250 мм және одан аз шарлар; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-035-06 Қыштардан жасалған бірдей беттік құрылымы бар шарларды реставрациялау және қайта жасау. Диаметрі 250 мм және одан аз шарлар; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-036:
Есептеуіш: 1 м2 терезе алды төсеніші
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тақтаны қоқысты апару арқылы бөлшектеу.
2. Мәрмәрмен жылтыратылған қышты екі жағынан қашау.
3. Қыштардың бүйір жиектерін кесу (бұрышпен).
4. Тақтайдың сырт жағындағы тамшыаққышты тегістеу.
5. Тақтай периметрімен иілген жиекті тазалап тегістеу (тегіс жиекте) немесе тақтай жиегіндегі кескінді тазалап тегістеу
6. Қыштарды өңдеу кезіндегі құралдарды түзету.
7. Кескінді немесе тегіс тақтаның жиектері өңдеу және жылтырату.
8. Жылтырату.
9. Терезе алды төсенішін орнатылатын орнына апарып орнату.
10. Орнатылған тақтаны қоспадан тазартыңыз.
4-0101-036-01 Ені 20 см-ден 30 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас - II тобы
4-0101-036-02 Ені 20 см-ден 30 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - III
4-0101-036-03 Ені 30 см-ден 40 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - II
4-0101-036-04 Ені 30 см-ден 40 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - III
4-0101-036-05 Ені 40 см-ден 50 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - II

4-0101-036-06 Смена мраморных подоконников с гладкой кромкой при ширине от 40 до 50 см; группа камня- III
4-0101-036-07 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 20 до 30 см; группа камня- II
4-0101-036-08 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 20 до 30 см; группа камня- III
4-0101-036-09 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 30 до 40 см; группа камня- II
4-0101-036-10 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 30 до 40 см; группа камня- III
4-0101-036-11 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 40 до 50 см; группа камня- II
4-0101-036-12 Смена мраморных подоконников с профилированной кромкой при ширине от 40 до 50 см; группа камня- III
4-0101-037:
Измеритель: 1 м в плане
Состав работ:
1. Удаление старых камней.
2. Распазовка и раскол плит.
3. Фактурная обработка поверхности в соответствии с характеристикой конструкции.
4. Установка поручня.
5. Заполнение вертикальных швов.
6. Очистка поверхности от грязи.
4-0101-037-01 Реставрация и воссоздание поручней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Прямолинейные поручни; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-037-02 Реставрация и воссоздание поручней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Прямолинейные поручни; материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-037-03 Реставрация и воссоздание поручней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Криволинейные поручни; материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-037-04 Реставрация и воссоздание поручней, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками (до 5 обломов на 1 м видимой части периметра поперечного сечения). Криволинейные поручни; материал -песчаник (гранит) II гр
4-0101-038:
Измеритель: 1 м2 условной обертывающей поверхности
Состав работ:
1. Вырубка верхней и нижней части ствола балясин на высоту заложения пирона.
2. Снятие балясин и относка по горизонтали на расстояние до 30 м.
3. Распазовка и раскол плит.
4. Заготовка балясин по шаблонам или натуре.
5. Удаление старых пиронов и расчистка их гнезда.
6. Установка нового камня на раствор и пирон.
7. Очистка балясин от подтеков раствора, пыли, грязи.
4-0101-038-01 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины простейшего типа (до 7 обломов на 1 м высоты балясины); материал - известняк (мрамор) V гр

4-0101-036-06 Ені 40 см-ден 50 см-ге дейін тегіс жиегі бар мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - III
4-0101-036-07 Ені 20 см-ден 30 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы- II
4-0101-036-08 Ені 20 см-ден 30 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - III
4-0101-036-09 Ені 30 см-ден 40 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - II
4-0101-036-10 Ені 30 см-ден 40 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - III
4-0101-036-11 Ені 40 см-ден 50 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы - II
4-0101-036-12 Ені 40 см-ден 50 см-ге дейін кескінді жиекпен мәрмәрлі терезе алды төсеніштерін ауыстыру; тас тобы – III
4-0101-037:
Есептеуіш: 1 м жоспарда
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тастарды алып тастау.
2. Қыштарды бөлу және ашу.
3. Беткі бөлігін құрылым сипаттамасына сәйкес фактуралық өңдеу.
4. Тұтқаны орнату.
5. Тік тігістерді толтыру.
6. Беткі бөлігін кірден тазарту.
4-0101-037-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған тұтқаларды реставрациялау және қайта жасау (көлденең қима периметрінің 1 м көрінетін бөлігіне 5 сыныққа дейін). Түзу тұтқалар; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-037-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған тұтқаларды реставрациялау және қайта жасау (көлденең қима периметрінің 1 м көрінетін бөлігіне 5 сыныққа дейін). Түзу тұтқалар; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-037-03 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған тұтқаларды реставрациялау және қайта жасау (көлденең қима периметрінің 1 м көрінетін бөлігіне 5 сыныққа дейін). Қисық тұтқалар; материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-037-04 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған тұтқаларды реставрациялау және қайта жасау (көлденең қима периметрінің 1 м көрінетін бөлігіне 5 сыныққа дейін). Қисық тұтқалар; материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-038:
Есептеуіш: 1 м2 шартты тыстау беті
Жұмыс құрамы:
1. Бас балясиннің жоғарғы және төменгі бөлігін пиронның биіктігіне дейін кесу.
2. Балясиндерді алу және көлденең 30 м жерге дейін апару.
3. Қыштарды бөлу және ашу.
4. Үлгіге немесе табиғатқа сәйкес балясиндерді дайындау.
5. Ескі пирондарды алып тастап және олардың ұяларын тазарту.
6. Қоспа мен пиронға жаңа тастарды орнату.
7. Балясиндерді қоспаның аққан жерінен, шаңнан, кірден тазарту.
4-0101-038-01 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Қарапайым күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 7 бөлікке дейін); материал - әктас (мәрмәр) V топ

4-0101-038-02 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины простейшего типа (до 7 обломов на 1 м высоты балясины); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-038-03 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины средней сложности (до 15 обломов на 1 м высоты балясины); материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-038-04 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины средней сложности (до 15 обломов на 1 м высоты балясины); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-038-05 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины сложного профиля (до 25 обломов на 1 м высоты балясины); материал - известняк (мрамор) V гр
4-0101-038-06 Реставрация и воссоздание балясин, изготовленных из пиленых плит с неокантованными кромками. Балясины сложного профиля (до 25 обломов на 1 м высоты балясины); материал - песчаник (гранит) II гр
4-0101-039:
Измеритель: 1 м2 облицовки ( с 4-0101-039-01 по 4-0101-039-10);
10 метров ( с 4-0101-039-11 по 4-0101-039-18);
1 м2 облицовки ( с 4-0101-039-19 по 4-0101-039-34);
1 м ( 4-0101-039-35, 4-0101-039-36);
1 м2 горизонтальной проекции подоконных досок ( с 4-0101-039-37 по 4-0101-039-40);
1 м2 развернутой поверхности ( с 4-0101-039-41 по 4-0101-039-52)
Состав работ:
1. Грубая шлифовка (обдирка) поверхности карборундовыми брусками крупного зерна.
2. Шлифовка поверхности последовательно карборундовыми брусками среднего и мелкого зерна, пемзой.
3. Лощение поверхности облицовки брусками электрокорундовыми или естественными оселками.
4. Накатка глянца после лощения на поверхность облицовки войлочными каталками и полирующим порошком.
5. Увлажнение водой обертывающей поверхности.
6. Подбор полирующих порошков и составление полировочной смеси.
4-0101-039-01 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая прямолинейная поверхность; группа камня- II
4-0101-039-02 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая прямолинейная поверхность; группа камня- III
4-0101-039-03 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая выпуклая вогнутая поверхность; группа камня- II
4-0101-039-04 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая выпуклая вогнутая поверхность; группа камня- III
4-0101-039-05 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая вогнутая поверхность; группа камня- II
4-0101-039-06 Отделка поверхности мраморной облицовки. Гладкая вогнутая поверхность; группа камня- III

4-0101-038-02 Жиектері көмкерілмеген кесілген қыштан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Қарапайым күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 7 бөлікке дейін); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-038-03 Өңделмеген қыштардан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Орта күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 15 бөлікке дейін); материал- әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-038-04 Өңделмеген қыштардан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Орта күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 15 бөлікке дейін); материал- құмтас (гранит) II топ
4-0101-038-05 Өңделмеген қыштардан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Күрделі күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 25 бөлікке дейін); материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0101-038-06 Өңделмеген қыштардан жасалған балясиндерді реставрациялау және қайта жасау. Күрделі күрделіліктегі балясиндер (биіктігі 1 м үшін 25 бөлікке дейін); материал - құмтас (гранит) II топ
4-0101-039:
Есептеуіш: 1 м2 қаптама
Жұмыс құрамы:
1. Ірітүйіршікті корунд діңгегінің бетін өңдеу (сыдыру).
2. Орташа және ұсақтүйіршікті корунд діңгегін, кеуектастар бетін кезекпен өңдеу.
3. Элетрокорундты діңгек бетінің қампатауышпен өңдеу немесе табиғи жануышпен жалтырату
4. Киіз дөңгелек мен жылтыратқыш ұнтақпен бетін жылтыратқаннан кейін қаптау.
5. Қаптаманың бетін сумен ылғалдандыру.
6. Жылтыратқыш ұнтақтарды таңдау және жылтырату қоспасын дайындау.
4-0101-039-01 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс түзу сызықты беткі бөлік; тас тобы - II
4-0101-039-02 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс түзу сызықты беткі бөлік; тас тобы - III
4-0101-039-03 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс дөңес иілген беткі бөлік; тас тобы - II
4-0101-039-04 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс дөңес иілген беткі бөлік; тас тобы - III
4-0101-039-05 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс иілген беткі бөлік; тас тобы - II
4-0101-039-06 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс иілген беткі бөлік; тас тобы - III

4-0101-039-07 Отделка поверхности мраморной облицовки. Каннелюрованная прямолинейная поверхность; группа камня- II
4-0101-039-08 Отделка поверхности мраморной облицовки. Каннелюрованная прямолинейная поверхность; группа камня- III
4-0101-039-09 Отделка поверхности мраморной облицовки. Каннелюрованная криволинейная поверхность; группа камня- II
4-0101-039-10 Отделка поверхности мраморной облицовки. Каннелюрованная криволинейная поверхность; группа камня- III
4-0101-039-11 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 2 см; группа камня- II
4-0101-039-12 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 2 см; группа камня- III
4-0101-039-13 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 3 см; группа камня- II
4-0101-039-14 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 3 см; группа камня- III
4-0101-039-15 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 5 см; группа камня- II
4-0101-039-16 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 5 см; группа камня- III
4-0101-039-17 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 7 см; группа камня- II
4-0101-039-18 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной более 40 см, шириной до 7 см; группа камня- III
4-0101-039-19 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 2 см; группа камня- II
4-0101-039-20 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 2 см; группа камня- III
4-0101-039-21 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 3 см; группа камня- II
4-0101-039-22 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 3 см; группа камня- III
4-0101-039-23 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 5 см; группа камня- II
4-0101-039-24 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 5 см; группа камня- III
4-0101-039-25 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 7 см; группа камня- II
4-0101-039-26 Отделка поверхности мраморной облицовки. Фаски и ленты длиной до 40 см, шириной до 7 см; группа камня- III

4-0101-039-07 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Түзу сызықты каннелюрленген беткі бөлік; тас тобы - II
4-0101-039-08 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Түзу сызықты каннелюрленген беткі бөлік; тас тобы - III
4-0101-039-09 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Қисық сызықты каннелюрленген беткі бөлік; тас тобы – II
4-0101-039-10 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Қисық сызықты каннелюрленген беткі бөлік; тас тобы – III
Есептеуіш: 10 метр
4-0101-039-11 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 2 см-ге дейін пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-12 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 2 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III
4-0101-039-13 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 3 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-14 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 3 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III
4-0101-039-15 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 5 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-16 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 5 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III
4-0101-039-17 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 7 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-18 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см-ден асатын, ені 7 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы – III
Есептеуіш: 1 м2 қаптама
4-0101-039-19 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 2 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-20 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 2 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III
4-0101-039-21 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 3 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-22 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 3 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы – III
4-0101-039-23 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 5 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-24 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 5 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III
4-0101-039-25 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 7 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - II
4-0101-039-26 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Ұзындығы 40 см дейін, ені 7 см-ге дейін иілген жиек пен таспалар; тас тобы - III

4-0101-039-27 Облицовка откосов шириной до 15 см. Прямолинейная; группа камня- II
4-0101-039-28 Облицовка откосов шириной до 15 см. Прямолинейная; группа камня- III
4-0101-039-29 Облицовка откосов шириной до 15 см. Криволинейная; группа камня- II
4-0101-039-30 Облицовка откосов шириной до 15 см. Криволинейная; группа камня- III
4-0101-039-31 Облицовка откосов шириной от 15 до 30 см. Прямолинейная; группа камня- II
4-0101-039-32 Облицовка откосов шириной от 15 до 30 см. Прямолинейная; группа камня- III
4-0101-039-33 Облицовка откосов шириной от 15 до 30 см. Криволинейная; группа камня- II
4-0101-039-34 Облицовка откосов шириной от 15 до 30 см. Криволинейная; группа камня- III
4-0101-039-35 Отделка поверхности мраморной облицовки. Подступенки с валиком; группа камня- II
4-0101-039-36 Отделка поверхности мраморной облицовки. Подступенки с валиком; группа камня- III
4-0101-039-37 Отделка поверхности мраморной облицовки. Мраморные подоконные доски с гладкой кромкой; группа камня- II
4-0101-039-38 Отделка поверхности мраморной облицовки. Мраморные подоконные доски с гладкой кромкой; группа камня- III
4-0101-039-39 Отделка поверхности мраморной облицовки. Мраморные подоконные доски с профилированной кромкой; группа камня- II
4-0101-039-40 Отделка поверхности мраморной облицовки. Мраморные подоконные доски с профилированной кромкой; группа камня- III
Окончание таблицы 4-0101-039
4-0101-039-41 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали простого профиля прямолинейные; группа камня II
4-0101-039-42 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали простого профиля прямолинейные; группа камня III
4-0101-039-43 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали простого профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-039-44 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали простого профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-039-45 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня II
4-0101-039-46 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня III
4-0101-039-47 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня II
4-0101-039-48 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня III

4-0101-039-27 Ені 15 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Түзу сызықты; тас тобы- II
4-0101-039-28 Ені 15 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Түзу сызықты; тас тобы- III
4-0101-039-29 Ені 15 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Қисық сызықты; тас тобы- II
4-0101-039-30 Ені 15 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Қисық сызықты; тас тобы- III
4-0101-039-31 Ені 15 см-ден 30 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Түзу сызықты; тас тобы - II
4-0101-039-32 Ені 15 см-ден 30 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Түзу сызықты; тас тобы - III
4-0101-039-33 Ені 15 см-ден 30 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Қисық сызықты; тас тобы - II
4-0101-039-34 Ені 15 см-ден 30 см-ге дейінгі қаптама беткейлер. Қисық сызықты; тас тобы – III
Есептеуіш: 4-0101-(039-35÷039-36): 1 м ; 4-0101-(039-37÷039-40): 1 м2 терезе төсенішінің көлденең проекциясы
4-0101-039-35 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Білішелі басқышасты; тас тобы - II
4-0101-039-36 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Білішелі басқышасты; тас тобы - III
4-0101-039-37 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Мәрмәрлі тегіс жиекті терезе төсеніштері; тас тобы - II
Есептеуіш: 4-0101-(039-35÷039-36): 1 м ; 4-0101-(039-37÷039-40): 1 м2 терезе төсенішінің көлденең проекциясы
4-0101-039-38 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Мәрмәрлі тегіс жиекті терезе төсеніштері; тас тобы - III
4-0101-039-39 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Мәрмәрлі кескінді жиекті терезе төсеніштері; тас тобы - II
4-0101-039-40 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Мәрмәрлі кескінді жиекті терезе төсеніштері; тас тобы - III
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
4-0101-039-41 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-42 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-039-43 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-44 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-039-45 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-46 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-039-47 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-48 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы III

4-0101-039-49 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали сложного профиля прямолинейные; группа камня II
4-0101-039-50 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали сложного профиля прямолинейные; группа камня III
4-0101-039-51 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали сложного профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-039-52 Отделка поверхности мраморной облицовки. Архитектурно профилированные детали сложного профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-040:
Измеритель: 1 м2 облицовки ( с 4-0101-040-01 по 4-0101-040-08);
10 м ( с 4-0101-040-09 по 4-0101-040-24);
1 м2 развернутой поверхности ( с 4-0101-040-25 по 4-0101-040-36)
Состав работ:
1. Грубая шлифовка (обдирка) поверхности карборундовыми брусками крупного зерна.
2. Шлифовка поверхности последовательно карборундовыми брусками среднего и мелкого зерна, пемзой.
3. Лощение поверхности облицовки брусками электрокорундовыми или естественными оселками.
4. Накатка глянца после лощения на поверхность облицовки войлочными каталками и полирующим порошком.
5. Увлажнение водой обертывающей поверхности.
6. Подбор полирующих порошков и составление полировочной смеси.
4-0101-040-01 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая прямолинейная облицовка; группа камня I
4-0101-040-02 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая прямолинейная облицовка; группа камня II
4-0101-040-03 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая выпуклая облицовка; группа камня I
4-0101-040-04 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая выпуклая облицовка; группа камня II
4-0101-040-05 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая вогнутая облицовка; группа камня I
4-0101-040-06 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая вогнутая облицовка; группа камня II
4-0101-040-07 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая облицовка подступенок с валиком; группа камня I
4-0101-040-08 Отделка поверхности гранитной облицовки. Гладкая облицовка подступенок с валиком; группа камня II
4-0101-040-09 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 2 см; группа камня I
4-0101-040-10 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 2 см; группа камня II
4-0101-040-11 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 3 см; группа камня I
4-0101-040-12 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 3 см; группа камня II
4-0101-040-13 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 5 см; группа камня I

4-0101-039-49 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-50 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-039-51 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-039-52 Мәрмәр қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-040:
Есептеуіш: 1 м2 қаптама
Жұмыс құрамы:
1. Ірітүйіршікті корунд діңгегінің бетін өңдеу (сыдыру).
2. Орташа және ұсақтүйіршікті корунд діңгегін, кеуектастар бетін кезекпен өңдеу.
3. Элетрокорундты діңгек бетінің қампатауышпен өңдеу немесе табиғи жануышпен жалытрату.
4. Киіз дөңгелек мен жылтыратқыш ұнтақпен бетін жылтыратқаннан кейін қаптау.
5. Қаптаманың бетін сумен ылғалдандыру.
6. Жылтыратқыш ұнтақтарды таңдау және жылтырату қоспасын дайындау.
4-0101-040-01 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс түзу сызықты қаптама; тас тобы I
4-0101-040-02 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс түзу сызықты қаптама; тас тобы II
4-0101-040-03 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс дөңес қаптама; тас тобы I
4-0101-040-04 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс дөңес қаптама; тас тобы II
4-0101-040-05 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс иілген қаптама; тас тобы I
4-0101-040-06 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Тегіс тілген қаптама; тас тобы II
4-0101-040-07 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Білікшелі басқышасты тегіс қаптама; тас тобы I
4-0101-040-08 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Білікшелі басқышасты тегіс қаптама; тас тобы II
Есептеуіш: 10 м
4-0101-040-09- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 2 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-10- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 2 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-11- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 3 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-12- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 3 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-13- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 5 см-ге дейін; тас тобы I

4-0101-040-14 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 5 см; группа камня II
4-0101-040-15 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 7 см; группа камня I
4-0101-040-16 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной более 40 см, шириной до 7 см; группа камня II
4-0101-040-17 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 2 см; группа камня I
4-0101-040-18 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 2 см; группа камня II
4-0101-040-19 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 3 см; группа камня I
4-0101-040-20 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 3 см; группа камня II
4-0101-040-21 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 5 см; группа камня I
4-0101-040-22 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 5 см; группа камня II
4-0101-040-23 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 7 см; группа камня I
4-0101-040-24 Отделка поверхности гранитной облицовки. Фаски длиной до 40 см, шириной до 7 см; группа камня II
4-0101-040-25 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали простого профиля прямолинейные; группа камня II
4-0101-040-26 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали простого профиля прямолинейные; группа камня III
4-0101-040-27 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали простого профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-040-28 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали простого профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-040-29 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня II
4-0101-040-30 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня III
4-0101-040-31 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня II
4-0101-040-32 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня III
4-0101-040-33 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали сложного профиля прямолинейные; группа камня II
4-0101-040-34 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали сложного профиля прямолинейные; группа камня III

4-0101-040-14- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 5 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-15- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 7 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-16- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-ден астам, ені 7 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-17- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 2 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-18- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 2 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-19- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 3 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-20- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 3 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-21- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 5 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-22- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 5 см-ге дейін; тас тобы II
4-0101-040-23- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 7 см-ге дейін; тас тобы I
4-0101-040-24- Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Иілген жиек ұзындығы 40 см-дейін, ені 7 см-ге дейін; тас тобы II
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
4-0101-040-25 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-26 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-040-27 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-28 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты қарапайым кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-040-29 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-30 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-040-31 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-32 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді қисық сызықты орта күрделіліктегі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-040-33 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-34 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы III

4-0101-040-35 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали сложного профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-040-36 Отделка поверхности гранитной облицовки. Архитектурно-профилированные детали сложного профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-041:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Выравнивание шпунтом граней профиля с удалением выветрившейся породы и проверкой выровненных поверхностей.
2. Последовательная обработка граней профиля бучардами и скарпелью.
3. Очистка обертывающей поверхности от каменной крошки и пыли.
4. Заправка инструмента.
4-0101-041-01 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали простого профиля, прямолинейные; группа камня II
4-0101-041-02 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали простого профиля прямолинейные; группа камня III
4-0101-041-03 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали простого профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-041-04 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали простого профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-041-05 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня II
4-0101-041-06 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали профиля средней сложности прямолинейные; группа камня III
4-0101-041-07 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня II
4-0101-041-08 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали профиля средней сложности криволинейные; группа камня III
4-0101-041-09 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали сложного профиля прямолинейные; группа камня II
4-0101-041-10 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали сложного профиля прямолинейные; группа камня III

4-0101-040-35 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы II
4-0101-040-36 Гранит қаптамасының бетін өңдеу. Сәулетті кескінді түзу сызықты күрделі кескін бөлшектері; тас тобы III
4-0101-041:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Кепкен беттерді алу арқылы кескін қырларын шпунтпен тегістеу және тегістелген беткі бөлікті тексеру.
2. Кескін қырларын скарпель және бучардамен жүйелі өңдеу.
3. Қапталған беткі бөлігін тас қиқымдары мен шаңдар тазарту.
4. Құралды дайындау.
4-0101-041-01 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Қарапайым кескін бөліктері, түзу сызықты; тас тобы II
4-0101-041-02 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Қарапайым кескін бөліктері, түзу сызықты; тас тобы III
4-0101-041-03 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Қарапайым кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы II
4-0101-041-04 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Қарапайым кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы III
4-0101-041-05 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Орта күрделіліктегі кескін бөліктері,түзу сызықты; тас тобы II
4-0101-041-06 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Орта күрделіліктегі кескін бөліктері, түзу сызықты; тас тобы III
4-0101-041-07 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Орта күрделіліктегі кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы II
4-0101-041-08 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Орта күрделіліктегі кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы III
4-0101-041-09 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Күрделі кескін бөліктері, түзу сызықты; тас тобы II
4-0101-041-10 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Күрделі кескін бөліктері, түзу сызықты; тас тобы III

4-0101-041-11 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали сложного профиля криволинейные; группа камня II
4-0101-041-12 Теска профиля потерявших четкость линий старых мраморных профилированных архитектурных деталей, установленных на месте. Детали сложного профиля криволинейные; группа камня III
4-0101-042:
Измеритель: 1 м2 облицовки (14-0101-042-01, 4-0101-042-02);
1 кг пиронов 4-0101-042-03)
Состав работ:
Для 14-0101-042-01, 4-0101-042-02:
1. Снятие облицовки с соблюдением осторожности в работе, с отноской на 50 м и складированием.
2. Очистка и насечка тыльной поверхности облицовки.
3. Обдирка и шлифовка кромок плит (на 50%) после разборки и очистки от затвердевшего раствора.
5. Установка на место старых обработанных плит с подноской к месту установки.
Для 4-0101-042-03:
1. Разметка и резка прутковой латуни.
2. Спайка 2-х прутков.
3. Разведение и гнутье концов.
4. Завершение прямого конца.
4-0101-042-01 Снятие и установка облицовки. Плиты, при числе плит в 1 м2 от 2 до 4 шт
4-0101-042-02 Снятие и установка облицовки. Профилированные детали и полосы шириной от 7 до 12 см
4-0101-042-03 Снятие и установка облицовки. Изготовление латунных пиронов
4-0101-043:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
Для 4-0101-043-01:
1. Перевод рисунка на кальку и с кальки на мраморную плитку.
2. Процарапывание рисунка инструментом.
3. Приклеивание плиты на основание гипсовым раствором.
4. Окантовка рисунка скарпелью, с вырубкой орнамента профилированными шпунтами.
5. Обрубка по контуру.
6. Снятие плиты с основания.
7. Шлифовка торцов абразивным камнем.
8. Заточки инструмента.
Для 4-0101-043-02:
1. Распиловка мрамора на пластины на дисковой электропиле.
2. Изготовление шаблона на бумаге.
3. Подбор, подготовка и маркировка пластиком.
4. Приклеивание пластинок на место в готовые гнезда с приготовлением мастики на эпоксидной смоле.
5. Шлифовка поверхности.
6. Разметка и гравировка декоративных швов.
4-0101-043-01 Подготовка основания с вырезкой гнезд среднего размера 0,3 дм2 в мраморе III группы
4-0101-043-02 Заготовка наклеивание в готовые гнезда пластинок среднего размера 0,3 дм2 из мрамора III группы
4-0101-044:
Состав работ:
1. Последовательная грубая, получистая и чистая обработка бучардами облицовки с проверкой поверхности.
2. Очистка обертывающей поверхности от каменной крошки и пыли.
Измеритель: 1 м2 поверхности
4-0101-044-01 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Гладкие прямолинейные поверхности; группа камня II

4-0101-041-11 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Күрделі кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы II
4-0101-041-12 Орнатылған орнында ескі мәрмәр тәрізді сәулеттік бөлшек сызықтарының кескінін тегістеу. Күрделі кескін бөліктері, қисық сызықты; тас тобы III
4-0101-042:
Есептеуіш: 14-0101-(042-01÷042-02): 1 м2 қаптама), 4-0101-042-03: (1 кг пирон)
Жұмыс құрамы:
14-0101-(042-01÷042-02):
1. Қаптаманы жұмыста сақтықпен ала отырып, 50 м жерге апару және жинақтау.
2. Қаптаманың сыртқы бөлігін оюлау және тазарту.
3. Бөлшектенгеннен кейін қыштың жиегін (50 %) сыдыру және өңдеу, қатайған қоспаны тазарту.
4. Ескі өңделген қыштарды орнататын жерге апарып орнату.
4-0101-042-03:
1. Жез шыбықтарын таңбалау және кесу.
2. Екі шыбықтарды дәнекерлеп жабыстыру.
3. Шеттерін қозғау және майыстыру.
4. Тікелей шетін аяқтау.
4-0101-042-01 Қаптаманы алу және орнату. Қыштар саны 1 м2-ден 2 дан 4 данаға дейін
4-0101-042-02 Қаптаманы алу және орнату. Ені 7-ден 12 см-ге дейін кескіндеу бөліктер мен жолақтар
4-0101-042-03 Қаптаманы алу және орнату. Жез пирондар дайындау
4-0101-043:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
4-0101-043-01:
1. Суретті калькаға және калькадан мәрмәр тақтаға салу
2. Құралмен сурет салу.
3. Плитаны негізге гипс қоспасымен желімдеу.
4. суретті скарпельмен жиектеу, ою-өрнекті кескінді шпунттармен кесу арқылы.
5. Пішінді кесу.
6. Плитаны негізден алу.
7. Шеттерін абразивті таспен тегістеу.
8. Құралды қайрау.
4-0101-043-02:
1. Дискілі электрарасымен мәрмәрді тілімшелерге кесу.
2. Үлгіні қағазда дайындау.
3. Тілімшені таңдау, дайындау және таңбалау.
4. Тілімшелерді дайын ұяларға эпоксидті шайыр арқылы желімдеу.
5. Беткі бөлігін өңдеу.
6. Сәндік тігістерді таңбалау және нақыштау.
4-0101-043-01 III топтың мәрмәрінде орташа мөлшері 0,3 дм2 ұяларды кесу арқылы негіз дайындау
4-0101-043-02 III топтың мәрмәрінен 0,3 дм2 орташа өлшемді тілімшелерді дайын ұяларға желімдеу
4-0101-044:
Есептеуіш: 1 м2 беткі бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Тұрақтылығы өрескел, қаптаманың беткі қабатын жартылай таза және таза өңдеу.
2. Орайтын бетін тас қоқымдары мен шаңнан тазалау
4-0101-044-01 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Тегіс түзу сызықты беткі бөлік; тас тобы II

4-0101-044-02 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Гладкие прямолинейные поверхности; группа камня III
4-0101-044-03 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Колонны диаметром более 400 мм; группа камня II
4-0101-044-04 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Колонны диаметром более 400 мм; группа камня III
4-0101-044-05 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Колонны диаметром менее 400 мм, шары, эллипсоиды и прочее; группа камня II
4-0101-044-06 Наковка выветрившейся или поврежденной поверхности гранитной облицовки, установленной на месте. Колонны диаметром менее 400 мм, шары, эллипсоиды и прочее; группа камня III
4-0101-045:
Измеритель: 1 дм2 резьбы
Состав работ:
1. Заготовка болванок из камня.
2. Нанесение на поверхность камня рисунка с предварительной разметкой по имеющемуся образцу или чертежу в натуральную величину.
3. Вырубка резьбы скарпелью в старой технике.
4. Выверка размеров в процессе работы.
5. Зачистка скарпелью.
4-0101-045-01 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, рельефная резьба, категория сложности I
4-0101-045-02 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, рельефная резьба, категория сложности II
4-0101-045-03 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, рельефная резьба, категория сложности III
4-0101-045-04 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, рельефная резьба, категория сложности IV
4-0101-045-05 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, объемная резьба, категория сложности I
4-0101-045-06 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, объемная резьба, категория сложности II
4-0101-045-07 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, объемная резьба, категория сложности III
4-0101-045-08 Воссоздание резьбы по камню с тесаной фактурой. Известняк (мрамор) V категории, объемная резьба, категория сложности IV
4-0101-046:
Измеритель: 1 м2 подобранной плиты
Состав работ:
1. Подноска плит к станку (щиту) на расстояние до 50 м, отбор плит по размеру и цвету, раскладка на стенде (щите) с подбором по тону и рисунку и проверкой плоскости стальной линейкой и угольником.
2. Маркировка (нумерация) плит, укладка плит в штабель по сортам с отноской на расстояние до 10 м.

4-0101-044-02 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Тегіс түзу сызықты беткі бөлік; тас тобы III
4-0101-044-03 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Диаметрі 400 мм-ден асатын бағандар; тас тобы II
4-0101-044-04 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Диаметрі 400 мм-ден асатын бағандар; тас тобы III
4-0101-044-05 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Диаметрі 400 мм-ден аз бағандар, шарлар, эллипсоидтар және басқа; тас тобы II
4-0101-044-06 Орнатылған орнында гранит қаптамасының желденген немесе бүлінген бетін соғу. Диаметрі 400 мм-ден аз бағандар, шарлар, эллипсоидтар және басқа; тас тобы III
4-0101-045:
Есептеуіш: 1 дм2 ою
Жұмыс құрамы:
1. Тастан жасалған қалыптарды дайындау.
2. Қолда бар үлгіге сәйкес алдын ала таңбаланған суретті тастың бетіне салу немесе табиғи мөлшерді сурет.
3. Ескі техника бойынша нақышты скарпельмен кесу.
4. Жұмыс кезінде өлшемдерді салыстыру.
5. Скарпельмен тазарту
4-0101-045-01 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), бедерлі ою, күрделілік санаты I
4-0101-045-02 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), бедерлі ою, күрделілік санаты II
4-0101-045-03 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), бедерлі ою, күрделілік санаты III
4-0101-045-04 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), бедерлі ою, күрделілік санаты IV
4-0101-045-05 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), көлемді ою, күрделілік категориясы I
4-0101-045-06 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), көлемді ою, күрделілік категориясы IІ
4-0101-045-07 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), көлемді ою, күрделілік категориясы III
4-0101-045-08 Тас оюды өңделген құрылымымен қайта жасау. V категориялы әктас (мәрмәр), көлемді ою, күрделілік категориясы IV
4-0101-046:
Есептеуіш: 1 м2 таңдалған қыш
Жұмыс құрамы:
1. Қышты 50 м дейін қашықтықта станокқа (қалқанға) апару, мөлшері мен түсі бойынша қыштарды таңдау, стендте (қалқанда) реңкті және үлгіні таңдап, болат сызғышпен және бұрыштық көмегімен жазықтықты тексеру.
2. Қыштарды таңбалау (белгілеу), қыштарды сұрыпы бойынша жинақтап 10 м қашықтыққа апару.

4-0101-046-01 Подбор и маркировка плит по сорту и размеру. Число плит в 1 м2 до 2 шт
4-0101-046-02 Подбор и маркировка плит по сорту и размеру. Число плит в 1 м2 до 3 шт
4-0101-046-03 Подбор и маркировка плит по сорту и размеру. Число плит в 1 м2 до 4 шт
4-0101-046-04 Подбор и маркировка плит по сорту и размеру. Добавлять на каждую следующую плиту
4-0101-046-05 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру и тону. Число плит в 1 м2 до 2 шт
4-0101-046-06 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру и тону. Число плит в 1 м2 до 3 шт
4-0101-046-07 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру и тону. Число плит в 1 м2 до 4 шт
4-0101-046-08 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру и тону. Добавлять на каждую следующую плиту
4-0101-046-09 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру, тону и рисунку. Число плит в 1 м2 до 2 шт
4-0101-046-10 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру, тону и рисунку. Число плит в 1 м2 до 3 шт
4-0101-046-11 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру, тону и рисунку. Число плит в 1 м2 до 4 шт
4-0101-046-12 Подбор и маркировка плит по сорту, размеру, тону и рисунку. Добавлять на каждую следующую плиту
4-0101-047:
Измеритель: 10 гнезд
Состав работ:
1. Разметка гнезд, насечка шпунтом центров гнезд по разметке.
2. Раскалывание гнезд, выравнивание гнезд шпунтом.
3. Проверка вертикальности боковых стенок и глубины гнезда с очисткой.
4-0101-047-01 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - гранит I группы
4-0101-047-02 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - гранит II группы
4-0101-047-03 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - гранит III группы
4-0101-047-04 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - мрамор I группы
4-0101-047-05 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - мрамор II группы
4-0101-047-06 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - мрамор III группы
4-0101-047-07 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - мрамор IV группы
4-0101-047-08 Выкалывание вручную в камнях гнезд для крепления, материал - мрамор V группы
4-0101-048:
Измеритель: 1 м борозды и четверти
Состав работ:
1. Установка камня в удобное положение для работы, разметка борозд или четвертей.
2. Скалывание массы камня четверти закольником.
3. Выкалывание борозд или четвертей шпунтом и скарпелью.
Борозды и четверти шириной до 10 см глубиной до 3 см:
4-0101-048-01 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит I группы
4-0101-048-02 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит II группы
4-0101-048-03 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит III группы
4-0101-048-04 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор I группы
4-0101-048-05 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор II группы
4-0101-048-06 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор III группы
4-0101-048-07 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор IV группы
4-0101-048-08 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор V группы
Борозды и четверти шириной до 10 см глубиной до 10 см:
4-0101-048-01Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит I группы
4-0101-048-02 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит II группы
4-0101-048-03 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит III группы
4-0101-048-04 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор I группы
4-0101-048-05 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор II группы
4-0101-048-06 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор III группы
4-0101-048-07 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор IV группы
4-0101-048-08 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор V группы
Борозды и четверти шириной до 15 см глубиной до 6 см:
4-0101-048-01Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит I группы
4-0101-048-02 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит II группы
4-0101-048-03 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - гранит III группы
4-0101-048-04 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор I группы
4-0101-048-05 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор II группы
4-0101-048-06 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор III группы
4-0101-048-07 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор IV группы
4-0101-048-08 Выкалывание вручную на камнях борозд и четвертей шириной до 10 см, глубиной до 3 см, материал - мрамор V группы

4-0101-046-01 Қыштарды сұрып және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 2 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-02 Қыштарды сұрып және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 3 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-03 Қыштарды сұрып және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 4 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-04 Қыштарды сұрып және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. Әр келесі қышқа қосу
4-0101-046-05 Қыштарды сұрып, рең және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 2 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-06 Қыштарды сұрып, рең және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 3 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-07 Қыштарды сұрып, рең және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 4 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-08 Қыштарды сұрып, рең және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. Әр келесі плитаға қосу
4-0101-046-09 Қыштарды сұрып, рең, сурет және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 2 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-10 Қыштарды сұрып, рең, сурет және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 3 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-11 Қыштарды сұрып, рең, сурет және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. 1 м2-ден 4 данаға дейінгі қыштар саны
4-0101-046-12 Қыштарды сұрып, рең, сурет және өлшем бойынша таңдау және таңбалау. Әр келесі қышқа қосу
4-0101-047:
Есептеуіш: 10 ұя
Жұмыс құрамы:
1. Ұяларды белгілеу, белгі бойынша ұялардың орталарын шпунтпен ою.
2. Ұяларды бөлу, шпунтпен тегістеу.
3. Бүйір қабырғалардың түзулігін және розетканың тереңдігін тазалаумен тексеру.
4-0101-047-01 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – гранит I топтар
4-0101-047-02 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – гранит II топтар
4-0101-047-03 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – гранит III топтар
4-0101-047-04 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – мәрмәр I топтар
4-0101-047-05 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – мәрмәр II топтар
4-0101-047-06 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – мәрмәр III топтар
4-0101-047-07 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – мәрмәр IV топтар
4-0101-047-08 Тастағы ұяларды бекіту үшін қолмен тесу, материал – мәрмәр V топтар
4-0101-048:
Есептеуіш: 1 м борозда мен ширек
Жұмыс құрамы:
1. Тасты жұмысқа ыңғайлы жерге орнату, боразда немесе ширекті белгілеу.
2. Тас ширегінің массасын қосұштықпен кесу.
3. Боразда мен ширекті шпунт және скарпельмен кесу.
4-0101-048-01 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - гранит I топтар
4-0101-048-02 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - гранит II топтар
4-0101-048-03 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу,ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - гранит III топтар
4-0101-048-04 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - мәрмәр I топтар
4-0101-048-05 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - мәрмәр II топтар
4-0101-048-06 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - мәрмәр III топтар
4-0101-048-07 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - мәрмәр IV топтар
4-0101-048-08 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 3 см-ге дейін, материал - мәрмәр V топтар
4-0101-048-09 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - гранит I топтар
4-0101-048-10 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - гранит II топтар
4-0101-048-11 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу,ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - гранит III топтар
4-0101-048-12 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - мәрмәр I топтар
4-0101-048-13 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - мәрмәр II топтар
4-0101-048-14 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - мәрмәр III топтар
4-0101-048-15 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін,тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - мәрмәр IV топтар
4-0101-048-16 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 10 см-ге дейін, тереңдігі 10 см-ге дейін, материал - мәрмәр V топтар
4-0101-048-17 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - гранит I топтар
4-0101-048-18 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - гранит II топтар
4-0101-048-19 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - гранит III топтар
4-0101-048-20 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - мәрмәр I топтар
4-0101-048-21 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - мәрмәр II топтар
4-0101-048-22 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - мәрмәр III топтар
4-0101-048-23 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін,тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - мәрмәр IV топтар
4-0101-048-24 Тастағы бораздалар мен ширектер үшін қолмен тесу, ені 15 см-ге дейін, тереңдігі 6 см-ге дейін, материал - мәрмәр V топтар

4-0102-001:
Измеритель: 1 дм2 лицевой поверхности вставки
Состав работ:
1. Вырубка гнезда с подтеской внутренних стенок в габаритах вставки.
2. Очистка гнезда от раствора.
3. Изготовление тела вставки с грубой теской тыльной стороны и обработкой лица вставки.
4. Установка вставки в гнездо на кладочном или клеевом растворе.
5. Укрепление при необходимости скобами или пиронами.
6. Зачистка шва кладки между камнями.
7. Очистка лица от пыли и подтеков раствора.
4-0102-001-01 Реставрация камней с плоской, цилиндрической или конической лицевой, чисто тесанными поверхностями путем устройства вставок, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0102-001-02 Реставрация камней с плоской, цилиндрической или конической лицевой, чисто тесанными поверхностями путем устройства вставок, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0102-002:
Измеритель: 1 дм2 поверхности вставки
Состав работ:
1. Вырубка гнезда с подтеской внутренних стенок в габаритных вставках.
2. Очистка гнезда от раствора.
3. Изготовление тела вставки с грубой теской тыльной стороны и обработкой лица вставки.
4. Установка вставки в гнездо на кладочном или клеевом растворе с укреплением, при необходимости сводами или пиронами.
5. Зачеканка шва кладки между камнями.
6. Очистка лица от подтеков раствора.
4-0102-002-01 Реставрация камней с профилем средней сложности с лицевой чистотесанной поверхностью путем устройства вставок, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0102-002-02 Реставрация камней с профилем средней сложности с лицевой чистотесанной поверхностью путем устройства вставок, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0102-003:
Измеритель: 1 дм2 поверхности вставки
Состав работ:
1. Вырубка гнезда с подтеской внутренних стенок в габаритных вставки.
2. Очистка гнезда от раствора.
3. Изготовление тела вставки с лицевой теской тыльной стороны и фактурной обработкой лица вставки.
4. Установка вставки в гнездо на кладочном или клеевом растворе с укреплением скобами или пиронами.
5. Зачеканка шва кладки между камнями.
6. Очистка лица от подтеков раствора.
4-0102-003-01 Реставрация камней сложного профиля с лицевой чистотесанной поверхностью путем устройства вставок, материал - известняк (мрамор) Vгр
4-0102-003-02 Реставрация камней сложного профиля с лицевой чистотесанной поверхностью путем устройства вставок, материал - песчаник (гранит) II гр
4-0102-004:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подбор материала по цвету и фактуре.
2. Изготовление шаблона.
3. Подбор материала для изготовления заготовки.
4. Грубая обработка массива закольником.
5. Обработка скарпелью по шаблону.
7. Обработка на шлифовальном станке.

4-0102-001:
Есептеуіш: 1 дм2 қосымшаның беткі бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Ішкі қабырғалардың ұяларын тегістеп кесу, шекті сыртқы келбетінде.
2. Ұяны ертітіндіден тазарту.
3. Қосымшаның корпусын артқы және бет жағын өңдей отырып жасау.
4. Қосымшаны ұяға қалау немесе желім қоспасмен орнату.
5. Қажет болған жағдайда қапсырма немесе пиронмен нығайту.
6. Тастардың арасындағы қалау тігістерін тазалау.
7. Беткі бөлігіндегі қоспаның аққан жері мен шаңдарды тазалау.
4-0102-001-01 Тегіс, цилиндрлік немесе конустық беті бар тастарды реставрациялау, қосымша құрылғы бойынша беткі бөлікті тазалап тегістеу, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0102-001-02 Тегіс, цилиндрлік немесе конустық беті бар тастарды реставрациялау, қосымша құрылғы бойынша беткі бөлікті тазалап тегістеу, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0102-002:
Есептеуіш: 1 дм2 қосымша беті
Жұмыс құрамы:
1. Габаритті кірістірмелерде ішкі қабырғалары бар ұяшықтарды кесу
2. Ұяны ертіндіден тазарту.
3. Қосымшаның корпусын артқы және бет жағын өңдей отырып жасау.
4. Қосымшаны ұяға қалау немесе желім қоспасымен нығайтып орнату, қажет болған жағдайда қапсырма немесе пиронмен.
5. Тастардың арасындағы қалау тігістерін нақыштау.
6. Беткі бөлігіндегі қоспаның аққан жерін тазалау.
4-0102-002-01 Күрделілігі орташа тастарды алдын ала тазартылған бетімен кірістіру арқылы реставрациялау, материал - әктас (мәрмәр) V топ
4-0102-002-02 Күрделілігі орташа тастарды алдын ала тазартылған бетімен кірістіру арқылы реставрациялау, материал - құмтас (гранит) II топ
4-0102-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ішкі қабырғалардың ұяларын тегістеп кесу,шекті сыртқы келбетінде.
2. Ұяны ертітіндіден тазарту.
3. Қосымшаның денесінің фактурланған беті мен артқы жағын өрескел тегістеп дайындау.
4. Қосымшаны ұяға қалау немесе желім қоспасын қапсырма мен пиронды нығайтып орнату
5. Тастардың арасындағы қалау тігістерін нақыштау.
6. Беткі бөлігіндегі қоспаның аққан жерін тазалау.
4-0102-003-01 Кірпіштер көмегімен күрделі профильдегі тастарды таза, тазартылған бетімен реставрациялау , материал- әктас (мәрмәр) V топ
4-0102-003-02 Кірпіштер көмегімен күрделі профильдегі тастарды таза, тазартылған бетімен реставрациялау , материал- құмтас (гранит) II топ
4-0102-004:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Түсті және құрылымы бойынша материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау.
3. Дайындаманы дайындау үшін материалды таңдау.
4. Массивті қосұштықпен қатты өңдеу.
5. Үлгі бойынша скарпельмен өңдеу.
6. Тегістеу станогында өңдеу.

4-0102-004-01 Изготовление тела вставки в профилированные или криволинейные поверхности из мрамора (известняка) II гр.
4-0102-004-02 Изготовление тела вставки в плоские гладкие поверхности из мрамора (известняка) II гр.
4-0102-004-03 Изготовление тела вставки в плоские гладкие поверхности из гранита I гр.
4-0102-004-04 Изготовление тела вставки в профилированные поверхности из гранита I гр.
4-0103-001:
Измеритель: 10 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Промывка поверхности водой, протирка, окончательная промывка.
4-0103-001-01 Промывка гладкой поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности полированная или шлифованная
4-0103-001-02 Промывка гладкой поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности тесаная
4-0103-001-03 Промывка гладкой поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности обработанная "под шубу"
4-0103-001-04 Промывка криволинейной поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности полированная или шлифованная
4-0103-001-05 Промывка криволинейной поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности тесаная
4-0103-001-06 Промывка криволинейной поверхности деталей памятников водой обработанная "под шубу"
4-0103-001-07 Промывка профилированной поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности полированная или шлифованная
4-0103-001-08 Промывка профилированной поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности тесаная
4-0103-001-09 Промывка профилированной поверхности деталей памятников водой. Фактура поверхности обработанная "под шубу"
4-0103-002:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка поверхности жесткими щетками или инструментами до полного удаления пыли, грязи, масляных покрасок различного рода наслоений и поврежденного слоя камня.
2. Правка инструмента.
4-0103-002-01   Ручная расчистка от трудноудаляемых загрязнений и масляных покрасок архитектурных деталей; вид поверхности - гладкая прямолинейная и криволинейная
4-0103-002-02   Ручная расчистка от трудноудаляемых загрязнений и масляных покрасок архитектурных деталей; вид поверхности - профилированная
4-0103-002-03   Ручная расчистка от трудноудаляемых загрязнений и масляных покрасок архитектурных деталей; вид поверхности - сложнопрофилированная
4-0103-003:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка тяг вручную карборундовыми брусками от впитавшейся пыли и грязи.
2. Наковка расчищенной поверхности тяг скарпелью с правкой инструмента.
4-0103-003-01  Расчистка карнизных тяг из песчаника от трудноудаляемых загрязнений корундом

4-0102-004-01 II топтағы мәрмәрдің (әктас) профильді немесе қисық беттеріне кірістірілген корпусты өндіру.
4-0102-004-02 ІІ топтағы мәрмәрдің (әктас) тегіс бетіне кірістіру корпусын дайындау.
4-0102-004-03 I топтағы гранитінің жалпақ тегіс бетіндегі кірістіру корпусын дайындау.
4-0102-004-04 I топтағы гранитінің кескінді беттеріне кірістіру корпусын дайындау.
4-0103-001:
Есептеуіш: 10 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бетін сумен жуу, сүрту, соңғы рет жуу.
4-0103-001-01 Ескерткіштің тегіс бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы өңделген немесе тегістелген
4-0103-001-02 Ескерткіштің тегіс бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы тегістелген
4-0103-001-03 Ескерткіштің тегіс бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі бөлігі "үлбір астында" өңделген
4-0103-001-04 Ескерткіштердің қисықсызықты бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы өңделген немесе тегістелген
4-0103-001-05 Ескерткіштердің қисықсызықты бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы тегістелген
Жұмыс құрамы:
1. Бетін сумен жуу, сүрту, соңғы рет жуу.
4-0103-001-06 Ескерткіштердің қисықсызықты бөліктерінің "үлбір астында" өңделген беттерін жуу
4-0103-001-07 Ескерткіштің кескінді бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы өңделген немесе тегістелген
4-0103-001-08 Ескерткіштің кескінді бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі фактурасы тегістелген
4-0103-001-09 Ескерткіштің кескінді бөлшектерінің беттерін жуу. Беткі бөлігі "үлбір астында" өңделген
4-0103-002:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаң, кір, түрлі қабаттардағы майлы бояулар мен тастың зақымдалған қабатын толық жойғанға дейін қатты щеткалармен немесе құралдармен тазалау
2. Құралдарды реттеу.
4-0103-002-01 Қиын алынатын ластаушы заттарды және сәулет бөлшектерінің майлы бояуларын қолмен тазарту; бетінің түрі - тегіс түзу¬сызықты және қисықсызықты
4-0103-002-02 Қиын алынатын ластаушы заттарды және сәулет бөлшектерінің майлы бояуларын қолмен тазарту; бетінің түрі – кес-кінді
4-0103-002-03 Қиын алынатын ластаушы заттарды және сәулет бөлшектерінің майлы бояуларын қолмен тазарту; бетінің түрі – күр-делі кескінді
4-0103-003:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Корундты діңгектерді шаң мен кірді қолмен тазарту.
2. Тазартылған бетін скарпельмен құралдарды реттеу арқылы тазарту.
4-0103-003-01 Корундтың ластануын кетіру үшін құмтасты ернеулерден тазарту.

4-0103-003-02  Фактурная насечка тяг из песчаника скарпелью
4-0103-004:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление рабочего состава (смешивание с водой).
2. Смачивание поверхности распыленной струей воды.
3. Нанесение состава на поверхность.
4. Экспозиция состава согласно технологии.
5. Окончательная промывка.
4-0103-004-01   Расчистка поверхности камня от легкоудаляемых загрязнений нейтральными смывками, вид поверхности - гладкая
4-0103-004-02 Расчистка поверхности камня от легкоудаляемых загрязнений нейтральными смывками, вид поверхности – профилированная
4-0103-004-03 Расчистка поверхности камня от легкоудаляемых загрязнений нейтральными смывками, вид поверхности – профилированная сложная
4-0103-004-04   Очистка поверхности камня от атмосферных загрязнений концентратом моющего вещества, вид поверхности - гладкая
4-0103-004-05  Очистка поверхности камня от атмосферных загрязнений концентратом моющего вещества, вид поверхности – профилированная
4-0103-004-06  Очистка поверхности камня от атмосферных загрязнений концентратом моющего вещества, вид поверхности – орнаментованная
4-0103-005:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление рабочего состава с дозировкой основных частей.
2. Постановка компрессов на загрязненные места.
3. Экспозиция состава до размягчения наслоений.
4. Промывка водой.
5. Расчистка инструментами размягченных загрязнений.
6. Окончательная промывка.
4-0103-005-01  Очистка поверхности камня (мрамора, доломита, известняка) от трудноудаляемых загрязнений компрессами, вид поверхности - гладкая
4-0103-005-02  Очистка поверхности камня (мрамора, доломита, известняка) от трудноудаляемых загрязнений компрессами, вид поверхности - профилированная
4-0103-005-03  Очистка поверхности камня (мрамора, доломита, известняка) от трудноудаляемых загрязнений компрессами, вид поверхности – орнаментованная
4-0103-006:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление рабочего состава.
2. Нанесение состава на поверхность.
3. Экспозиция состава до размягчения наслоений.

4-0103-003-02 Скарпельмен құмтасты фактуралап ою.
4-0103-004:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті Жұмыс құрамы:
1. Жұмыс құрамын дайындау (сумен араластыру).
2. Бүріккіш сумен бетті ылғалдандыру.
3. Құрамды бетке төсеу.
4. Технологияға сәйкес құрамның экспозициясы.
5. Соңғы рет шаю.
4-0103-004-01 Тас бетін жеңіл алынатын кірден бейтарап жуғыш құралдармен тазарту, бетінің түрі - тегіс
4-0103-004-02 Тас бетін жеңіл алынатын кірден бейтарап жуғыш құралдармен тазарту, бетінің түрі - кескінді
4-0103-004-03 Тас бетін жеңіл алынатын кірден бейтарап жуғыш құралдармен тазарту, бетінің түрі - күрделі кескінді
Жұмыс құрамы:
1. Бүріккіш сумен бетті ылғалдандыру.
2. Жуғыш зат концентратын бетіне қолдану.
3. Сулау арқылы көп рет көпірту (3 есеге дейін).
4. Соңғы рет шаю.
4-0103-004-04 Атмосфералық ластанудан тас бетін тазартқыш жуғыш концентратпен тазарту, бетінің түрі -тегіс
4-0103-004-05 Атмосфералық ластанудан тас бетін тазартқыш жуғыш концентратпен тазарту, бетінің түрі - кескінді
4-0103-004-06 Атмосфералық ластанудан тас бетін тазартқыш жуғыш концентратпен тазарту, бетінің түрі - оюлы
4-0103-005:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Негізгі бөліктердің мөлшерімен жұмыс құрамын дайындау.
2. Ластанған жерлерге компресс қою.
3. Құрамды қабаттары жұмсарғанша экспозициялау.
4. Сумен шаю.
5. Жұмсарған ласты құралдармен тазарту.
6. Соңғы рет шаю
4-0103-005-01 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан және қиын алынатын кірлерден компрессорлармен тазалау, бетінің түрі - тегіс
4-0103-005-02 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан және қиын алынатын кірлерден компрессорлармен тазалау, бетінің түрі - кескінді
4-0103-005-03 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан және қиын алынатын кірлерден компрессорлармен тазалау, бетінің түрі - оюлы
Жұмыс құрамы
1. Негізгі бөліктердің мөлшерімен жұмыс құрамын дайындау.
2. Ластанған жерлерге компресс қою.
3. Құрамды қабаттары жұмсарғанша экспозициялау.
4. Сумен шаю.
5. Жұмсарған ласты құралдармен тазарту.
6. Соңғы рет шаю.
4-0103-005-04 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан (зең, мүк, қына) компрессорлармен тазалау, бетінің түрі -тегіс
4-0103-005-05 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан (зең, мүк, қына) компрессорлармен тазалау, бетінің түрі - кескінді
4-0103-005-06 Тас бетін (мәрмәр, доломит, әктас) биозақымдаудан (зең, мүк, қына) компрессорлармен тазалау, бетінің түрі - бедерлі және оюлы
4-0103-006:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Жұмыс құрамын дайындау.
2. Құрамды бетіне төсеу.
3. Құрамды қабаттары жұмсарғанша экспозициялау.

4. Снятие размягченного слоя инструментом.
5. Довыборка не удаленных образований.
5. Промывка водой.
4-0103-006-01   Очистка поверхностей мрамора и известняка от корковых образований, содержащих гипс, вид поверхности - гладкая
4-0103-006-02   Очистка поверхностей мрамора и известняка от корковых образований, содержащих гипс, вид поверхности – профилированная
4-0103-006-03 Очистка поверхностей мрамора и известняка от корковых образований, содержащих гипс, вид поверхности – орнаментованная (несложная)
4-0103-007:
Измеритель: 100 м2
Состав работ:
1. Сухая абразивная очистка фактурных "под шубу" и грубо тесанных поверхностей тонкозернистым полевошпатовым песком пескоструйным аппаратом при рабочем давлении 4 атм.
4-0103-007-01 Сухая абразивная очистка фактурных "под шубу" и грубо тесанных поверхностей гранитных фасадов.
4-0103-008:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка разрушенной поверхности.
2. Установка пиронов со сверлением отверстий.
3. Приготовление мастики с добавлением наполнителей.
4. Наращивание каменной поверхности.
5. Подрубка наплывов мастики.
6. Грубая и тонкая шлифовка поверхности.
7. Заточка инструмента.
4-0103-008-01   Наращивание разрушенных участков профилированных и гладких поверхностей мрамора и известняка мастиками на основе минеральных вяжущих при толщине намета 5,0 см, вид поверхности - профилированная или криволинейная
4-0103-008-02   Наращивание разрушенных участков профилированных и гладких поверхностей мрамора и известняка мастиками на основе минеральных вяжущих при толщине намета 5,0 см, вид поверхности - плоская, гладкая
4-0103-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расстыковка выбоин.
2. Промывка гнезда смывкой, снятие остатков смывки смоченной в уайт-спирите ветошью.
3. Приготовление мастики (смешивание с водой сухого вещества).
4. Нанесение состава послойно толщиной слоя 1 мм.
5. Фактурная обработка каждого слоя. 6. Шлифовка заделанных мест.
4-0103-009-01  Домастиковка мелких сколов и выбоин на плотном камне шпаклевкой на минеральной основе, вид поверхности - гладкая и профилированная
4-0103-009-02  Домастиковка мелких сколов и выбоин на плотном камне шпаклевкой на минеральной основе, вид поверхности - резная
4-0103-009-03   Домастиковка мелких сколов и выбоин на плотном камне мастикой на основе сополимеров, вид поверхности - гладкая
и профилированная
4-0103-009-04   Домастиковка мелких сколов и выбоин на плотном камне мастикой на основе сополимеров, вид поверхности – резная
4-0103-009-05:
1. Расстыковка выбоин.

4. Жұмсарған қабатты құралдармен тазарту.
5. Жойылмаған нысандарды қайта іріктеу.
6. сумен шаю.
4-0103-006-01 Мәрмәр мен әктастың беттерін құрамында гипс бар қыртыс түзілімдерінен тазарту, бетінің түрі - тегіс
4-0103-006-02 Мәрмәр мен әктастың беттерін құрамында гипс бар қыртыс түзілімдерінен тазарту, бетінің түрі - кескінді
4-0103-006-03 Мәрмәр мен әктастың беттерін құрамында гипс бар қыртыс түзілімдерінен тазарту, бетінің түрі - оюлы (күрделі емес)
4-0103-007:
Есептеуіш: 100 м2
Жұмыс құрамы:
1. Құрылымын "үлбірдің астындағы" және тегістелген беттерін ұсақ түйіршікті құмды түрпілеп тазарту, 4 атм жұмыс қысымы бар құмдауыш аппараттармен тазарту.
4-0103-009-01 Құрғақ "қабық астындағы" және гранит қасбеттерінің өрілген бетін түрпілеп тазарту.
4-0103-008:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Қираған бетті тазарту.
2. Тесіктерді бұрғылау арқылы пирондарды орнату.
3. Толтырғыштарды қосу арқылы жапсыруға арналған қоспа дайындау.
4. Тас бетін ұлғайту.
5. Жапсыруға арналған қоспаның бұжыр жерлерін кесу.
6. Бетті қалың және жұқа өңдеу.
7. Құралдарды қайрау.
4-0103-008-01 Мәрмәрмен және әктаспен қапталған кескінді және тегіс беттердің құрылымын минералды байланыстырғыш негізінде 5.0 см қалыңдығымен кеңейту, бетінің түрі - кескінді немесе қисықсызықты
4-0103-008-02 Мәрмәрмен және әктаспен қапталған кескінді және тегіс беттердің құрылымын минералды байланыстырғыш негізінде 5.0 см қалыңдығымен кеңейту, бетінің түрі – жайпақ, тегіс
4-0103-009:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Шұңқырларды босату.
2. Ұяны шайып, көне қалдықтарды уайт-спиритке малынған шүберекпен тазарту.
3. Жапсыруға арналған қоспа дайындау (құрғақ заттарды сумен араластыру).
4. Құрамды қалыңдығы 1 мм қабаттап төсеу.
5. Әр қабатты фактуралық өңдеу.
6. Істелген жерлерді өңдеу.
4-0103-009-01 Минералды негізде тығыз тастағы шұңқырлар мен ұсақ тесіктерді тығындау, бетінің түрі - тегіс және кескінді
4-0103-009-02 Минералды негізде тығыз тастағы шұңқырлар мен ұсақ тесіктерді тығындау, бетінің түрі - ойылған
4-0103-009-03 Сополимер негізде тығыз тастағы шұңқырлар мен ұсақ тесіктерді мастикамен жабыстыру, бетінің түрі - тегіс және кескінді
4-0103-009-04 Сополимер негізде тығыз тастағы шұңқырлар мен ұсақ тесіктерді мастикамен жабыстыру, бетінің түрі – ойылған
Жұмыс құрамы:
4-0103-009-05.
1. Шұңқырларды босату.

2. Промывка гнезда смывкой, снятие остатков смывки смоченной в уайт-спирите ветошью.
3. Приготовление состава.
4. Нанесение состава послойно, толщина слоя - 5 мм.
5. Фактурная обработка каждого слоя.
6. Шлифовка заделанных мест.
4-0103-(009-06÷ 009-07):
1. Расстыковка выбоин.
2. Промывка гнезда смывкой, снятие остатков смывки смоченной в уайт-спирите ветошью.
3. Грунтование гнезда силикатной грунтовкой с экспозицией 24 часа.
4. Приготовление состава.
5. Нанесение состава послойно, толщина слоя - 5 мм.
6. Фактурная обработка каждого слоя.
7. Шлифовка заделанных мест.
4-0103-009-08:
1. Удаление слабо держащихся слоев с помощью "мягкого" инструмента.
2. Удаление плотных домастиковок скалыванием, начиная от организованного зондажа в выбранной зоне к периметрам, или по окружности, механическим инструментом.
3. Доочистка путем наложения смывки на очищаемый участок слоем до 10 мм.
4. Экспозиция смывки на поверхности до 24 часов.
5. В случае необходимости обработка повторяется.
6. Удаление остатков смывки с помощью смоченной в уайт-спирите ветоши.
4-0103-009-05   Домастиковка мелких сколов, выбоин на мраморе имитирующим раствором на основе белого цемента
4-0103-009-06   Домастиковка мелких сколов и выбоин на пористом известняке (толщ. мастиковки до 1 см), вид поверхности - гладкая профилированная
4-0103-009-07   Домастиковка мелких сколов и выбоин на пористом известняке (толщ. мастиковки до 1 см), вид поверхности – резная
4-0103-009-08   Удаление домастиковочных составов
4-0103-010:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
4-0103-010-01:
1. Приготовление, дозировка составных частей с перемешиванием.
2. Насыщение поверхности подготовленного участка торцеванием кистью не более 3 раз.
3. Экспозиция 2 суток.
4. Повторная трехкратная обработка. 5. Экспозиция 3 суток.
5. Трехкратная обработка. 6. Экспозиция 7 суток.
6. Проверка степени закрепления камня.
4-0103-(010-02÷ 010-03):
1. Приготовление, дозировка составных частей с перемешиванием.
2. Нанесение состава на поверхность кистью.
3. Экспозиция состава.
4. Располировка поверхности.
4-0103-(010-04÷ 010-05):
1. Приготовление, дозировка составных частей с тщательным перемешиванием.
2. Нанесение состава на поверхность распылителем.
3. Обработка кистью труднодоступных мест.
4-0103-010-01    Укрепление ослабленной поверхности камня
4-0103-010-02    Защита поверхности мрамора модифицированной восковой эмульсией, вид поверхности - гладкая
4-0103-010-03    Защита поверхности мрамора модифицированной восковой эмульсией, вид поверхности - профилированная
4-0103-010-04    Гидрофобизация каменной поверхности, вид облицовки - мрамор, известняк

2. Ұяны шайып, көне қалдықтарды уайт-спиритке малынған шүберекпен тазарту.
3. Жапсыруға арналған қоспа дайындау (құрғақ заттарды сумен араластыру).
4. Құрамды қалыңдығы 1 мм қабаттап төсеу.
5. Әр қабатты фактуралық өңдеу.
6. Істелген жерлерді өңдеу.
4-0103-(009-06÷ 009-07):
1. Шұңқырларды босату.
2. Ұяны сумен жуып, жуу қалдықтарын уайт-спиритке малынған көне шүберекпен тазарту.
3. Грунтование гнезда силикатной грунтовкой с экспозицией 24 часа.
4. Құрамды дайындау.
5. Құрамды қалыңдығы 5 мм қабаттап төсеу.
6. Әр қабатты фактуралап өңдеу.
7. Істелген жерлерді өңдеу.
4-0103-009-08:
1. Жұмсақ құралдың көмегімен әлсіз қабаттарды алып тастау.
2. Таңдалған аймақта ұйымдастырылған зондтан бастап периметрге дейін немесе айналдыра механикалық құралмен тығыз үсте¬ме-лерді кесу арқылы жою.
3. 10 мм-ге дейін қабаты бар тазартылған аймаққа жуу арқылы жоғары деңгейлі қосымша тазалау.
4. 24 сағатқа дейін бетті жуу экспозициясы.
5. Қажет болса, өңдеу қайталанады.
6. Жуудың қалдықтарын уайт-спиритке малынған шүберекпен алып тастаңыз.
4-0103-009-05 Ұсақ бөлімдерді, шұңқырларды ақ цемент негізіндегі қоспамен ұқсатып үстемелеу
4-0103-009-06 Кеуекті әктастағы ұсақ бөлімдер мен шұңқырлар (жапсыруға арналған қоспа қалыңдығы 1 см-ге дейін), бетінің түрі – тегіс және кескінді
4-0103-009-07 Кеуекті әктастағы ұсақ бөлімдер мен шұңқырлар (жапсыруға арналған қоспа қалыңдығы 1 см-ге дейін), бетінің түрі ойылған
4-0103-009-08 Үстемеленген құрамды жою
4-0103-010:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
4-0103-010-01:
1. Араластырумен компоненттерді мөлшерлеу,дайындау.
2. Дайындалған аймақтың беткі қабатын щеткамен 3 рет қапталдау.
3. 2 күн экспозициялау.
4. Қайталап үшмәрте өңдеу.
5. 3 күн экспозициялау.
5. Үшмәрте өңдеу.
6. 7 күн экспозициялау.
7. Тасты бекіту дәрежесін тексеру.
4-0103-(010-02÷ 010-03):
1. Араластырумен компоненттерді мөлшерлеу,дайындау.
2. Құрамды беткі бөлікке қылқаламмен жағу.
3. Құрамды экспозициялау.
4. Беткі бөлікті жылтырату.
4-0103-(010-04÷ 010-05):
1. Араластырумен компоненттерді мөлшерлеу, дайындау.
2. Құрамды беткі бөлікке бүріккішпен жағу.
3. Қол жетімді жерлерді қылқаламмен өңдеу.
4-0103-010-01 Тастың әлсіреген бетін нығайту
4-0103-010-02 Мәрмәр бетін жетілдірілген балауыз эмульсиясымен қорғау, беттің түрі - тегіс
4-0103-010-03 Мәрмәр бетін жетілдірілген балауыз эмульсиясымен қорғау, беттің түрі - кескінді
4-0103-010-04 Тас бетін гидрофобтау, қаптама түрі - мәрмәр, әктас

4-0103-010-05    Гидрофобизация каменной поверхности, вид облицовки – гранит
4-0103-011:
Измеритель: 1 м трещины
Состав работ:
1. Промывка трещины.
2. Приготовление специального состава.
3. Герметизация трещин с помощью глубинного микроинъектирования под давлением.
4. Очистка поверхности от наплывов состава.
5. Шлифовка поверхности.
4-0103-011-01   Заделка трещин на мраморе составом на основе сополимеров, раскрытие трещины до 1,5 мм
4-0103-011-02   Заделка трещин на мраморе составом на основе сополимеров, раскрытие трещины более 1,5 мм
4-0103-011-03   Заделка трещин на граните составом на основе сополимеров, раскрытие трещины до 1,5 мм
4-0103-011-04   Заделка трещин на мраморе составом на основе сополимеров, раскрытие трещины более 1,5 мм
4-0103-011-05   Заделка трещин в известняке, раскрытие более 1,0 мм, глубина до 2 см
4-0103-012:
Измеритель: 1 м шва
Состав работ:
1. Расчистка и промывка паза между камнями от грязи и пыли.
2. Зачеканка швов.
3. Герметизация швов инъектированием.
4-0103-012-01   Герметизация широких швов облицовки из известняка, доломита, мрамора
4-0103-012-02   Герметизация широких швов облицовки из гранит
4-0104-001:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
4-0104-(001-01÷001-02):
1. Изготовление образца с обработкой.
2. Приготовление и укладка смеси для наружного декоративного слоя.
3. Приготовление смеси для заполнения внутренней полости, набивка с увлажнением уложенной массы и установкой арматуры.
4. Освобождение копии с зачисткой формовочных швов.
4-0104-001-03:
1. Изготовление образца с обработкой.
2. Приготовление смеси.
3. Заливка в форму с установкой пиронов.
4. Освобождение отлитых деталей с зачисткой формовочных швов.
4-0104-001-01  Изготовление утраченных фрагментов и копий памятников из естественного камня по готовым формам, материал - портландцемент
4-0104-001-02 Изготовление утраченных фрагментов и копий памятников из естественного камня по готовым формам, материал - гипс
4-0104-001-03 Отливка утраченных фрагментов и копий памятников из естественного камня по готовым формам, материал - камнезаменитель на основе полиэфирной смолы
4-0104-002:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
4-0104-002-01:
1. Нанесение защитного слоя на копируемую модель или подлинник.
2. Изготовление подмодельного слоя из глины.
3. Изготовление гипсовых кусковых форм.
4. Установка гипсовых кусков на место с выделкой замков.
5. Наложение общего кожуха с армированием по всей длине.
6. Смазка поверхности кусковой формы.
7. Разборка кожуха и подготовка формы к работе.
4-0104-002-02:

4-0103-010-05 Тас бетін гидрофобтау, қаптама түрі – гранит
4-0103-011:
Есептеуіш: 1 м жарықшақтар
Жұмыс құрамы:
1. Жарықшақтарды жуу.
2. Арнайы құрамды дайындау.
3. Қысыммен терең микро инъекциялау арқылы жарықтарды тұмшалау.
4. Беткі бөліктің құрамын бұжырдан тазарту.
5. Беткі бөлігін өңдеу.
4-0103-011-01 Сополимерлі құрамы бар мәрмәрге жарықшаларды өңдеу, жарықшақты ашу 1,5 мм дейін
4-0103-011-02 Сополимерлі құрамы бар мәрмәрге жарықшаларды өңдеу, жарықшақты ашу 1,5 мм ден ары
4-0103-011-03 Сополимерлі құрамы бар гранитке жарықшаларды өңдеу, жарықшақты ашу 1,5 мм дейін
4-0103-011-04 Сополимерлі құрамы бар мәрмәрге жарықшаларды өңдеу, жарықшақты ашу 1,5 мм ден ары
4-0103-011-05 Әктас сынықтарын өңдеу, ашылуы 1,0 мм асады, тереңдігі 2 см дейін
4-0103-012:
Есептеуіш: 1 м тігіс
Жұмыс құрамы:
1. Тастар арасындағы саңылауды ластанудан және шаңнан тазарту.
2. Жікті нақыштау.
3. Инъекциялау арқылы жікті тұмшалау
4-0103-012-01 Әктас, доломит, мәрмәр қаптамасының кең жіктерін тұмшалау
4-0103-012-02 Гранит қаптамасының кең жіктерін тұмшалау
4-0104-001:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
4-0104-(001-01÷001-02):
1. Үлгіні өңдеу арқылы дайындау.
2. Сыртқы сәндік қабат үшін қоспаны дайындау және төсеу.
3. Ішкі қуысты толтыру үшін қоспаны дайындау, төселген массаны ылғалдандыру және арматураны орнату.
4. Қопсытқыштың тігісі бар көшірмесін шығару.
4-0104-001-03:
1. Үлгіні өңдеу арқылы дайындау.
2. Қоспа дайындау.
3. Пирон дайындау арқылы пішінге құю.
4. Қалыпталған бөлшектерді тазарту арқылы пішінді тігісті босату.
4-0104-018-01 Табиғи тастан жасалған ескерткіштердің жоғалған көріністері мен көшірмелерін дайын пішінде шығару, материал - портландцемент
4-0104-001-02 Табиғи тастан жасалған ескерткіштердің жоғалған көріністері мен көшірмелерін дайын пішінде шығару, материал - гипс
4-0104-001-03 Дайын қалыптарға жоғалған көріністер мен табиғи тастан жасалған ескерткіштердің көшірмелерін құю, материал - полиэфирлі шайыр негізіндегі тас алмастырғыш
4-0104-002:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
4-0104-002-01:
1. Көшірілген үлгіге немесе тұпнқұсқаға қорғаныс қабатын салу.
2. Балшықтан үлгі қабатын жасау.
3. Гипс кесектерінен пішіндерді дайындау.
4. Гипс бөліктерін қорғанмен қоршалған жерде орнату.
5. Жалпы қаптаманы бүкіл ұзындығы бойынша арматурамен қабаттастыру.
6. Кесек пішіннің бетін майлау
7. Қаптаманы бөлшектеу және пішінді жұмысқа дайындау.
4-0104-002-02:

1. Нанесение защитного слоя на копируемую модель или подлинник.
2. Изготовление подмодельного слоя из глины.
3. Раскрой марли.
4. Послойное нанесение формасила с армированием сеткой или марлей каждого слоя.
5. Изготовление гипсового кожуха.
6. Разборка кожуха и подготовка формы к работе.
4-0104-002-01   Изготовление гипсовых форм
4-0104-002-02   Изготовление формасиловых форм
05-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание деревянных конструкций и деталей памятников истории и культуры":
1. Предусмотрен расход ресурсов на реставрацию и воссоздание деревянных деталей и конструктивных элементов на памятниках истории и культуры.
2. Плотничные и столярные работы на памятниках истории и культуры имеют ряд отличительных особенностей от нового строительства и ремонтно-строительных работ:
1) все реставрационные работы должны выполняться с большой осторожностью и тщательностью. Особая осторожность необходима при всякого рода разборках, смене коробок, подоконных досок и т.д.
2) при реставрации элементов, находящихся в аварийном состоянии, в целях сохранения подлинных элементов памятника необходимо применять постановку пробок и протезов, тщательно выпиливать пораженные места, расчищать и антисептировать выпиленные участки.
3) в процессе фрагментарной замены отдельных выгнивших или поврежденных частей памятника требуется тщательный подбор древесины по породе, сорту, рисунку, степени влажности. Не допускается применение материала, поврежденного жучком или гнилью.
4) ручная обработка лесоматериала (распиловка, стеска, долбление и изготовление всех вырубок).
5) невозможность предварительной стандартной заготовки изделий, обусловленная специфической для памятников неправильностью очертаний плана, нестандартностью оконных и дверных проемов и др.
6) затруднения при устройстве балок перекрытий, лаг, настила полов и др. в сводчатых конструкциях памятников.
7) выполнение реставрационных работ по месту в стесненных и неудобных условиях.
Учтено:
1)подготовка необходимых материалов;
2) приготовление изолирующих и антисептирующих растворов;
3) антисептирование древесины специальными растворами и пастами;
4) противопожарная пропитка древесины;
5) обработка морилкой;
6) подноска материалов к рабочему в пределах 50 метров по горизонтали и 7 метров по вертикали (подъем);
7) уборка мусора на рабочем месте: устройство, перестановка и передвижка простейших подмостей высотой до 2-х метров,
8) устройство верстаков, предохранительных ограждений и т.д.;

1. Көшірілген үлгіге немесе тұпнқұсқаға қорғаныс қабатын салу.
2. Балшықтан үлгі қабатын жасау.
3. Дәкені пішу.
4. Формасилды арматуралы тормен немесе дәкемен қабаттап төсеу.
5. Гипс қаптамасын дайындау.
6. Қаптаманы бөлшектеу және пішінді жұмысқа дайындау.
4-0104-021-01 Гипс қалыптарын жасау
4-0104-022-01 Формасил қалыптарын жасау
05-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің ағаштан жасалған конструкцияларын және бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау":
1. Осы қосымшада тарих және мәдениет ескерткіштерінде ағаш бөлшектер мен құрылымдық элементтерді реставрациялау және қайта жасауға арналған шығын ресурсы нормалары енгізілген.
2. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ағаш шебері және ағаш ұстасы жұмыстары жаңа құрылыс пен жөндеу-құрылыс жұмыстарынан ерекшеленетін бірқатар ерекшеліктерге ие:
1) барлық реставрациялау жұмыстары аса сақтықпен және мұқият орындалуға тиіс. Ерекше сақтық әртүрлі бөлшектерді, қораптарды, терезе алды тақтайларды және т.б. ауыстыруда қажет.
2) апатты жағдайдағы элементтерді реставрациялау кезінде, ескерткіштің сақталған бөліктерінің бүлінбеу мақсатында тығындап, протездер қою, зақымданған жерлерді мұқият егеу, егелген жерді тазалап және антисептеу қажет.
3) ескерткіштің кейбір шіріген немесе бүлінген бөліктерін фрагменттік ауыстыру барысында тұқымына, сорты, суреті, ылғалдылық дәрежесі бойынша мұқият таңдау қажет. Құрт түскен немесе шірікпен зақымданған материалды қолдануға болмайды.
4) ағаш материалдарын қолмен өңдеу (аралау, кесу, қашау және барлық кесу жұмыстарын жасау).
5) ескерткішке тән терезе және есіктердің кескіндерінің, жоспарының стандартқа сай еместігінен және т.б. бұйымдарды алдын ала стандартты дайындау мүмкін еместігі.
6) ескерткіштердің күмбез тәрізді конструкцияларында жабын арқалықтарын, жабын көтермелейтін арқалықтың, еден төсеніштерін және т.б. орнату кезіндегі қиындықтар.
7) тар жерде және қолайсыз жағдайларда реставрациялау жұмыстарын орындау.
Бөлім қосымшаларында ескерілген:
1) қажетті материалдарды дайындау;
2) оқшаулағыш және антисептикалық ерітінділерді дайындау;
3) ағашты арнайы ерітінділермен және пасталармен антисептеу;
4) ағашты өртке қарсы ерітіндімен өңдеу;
5) морилкамен өңдеу;
6) материалдарды жұмысшыға қашықтығы 50 метр және биіктігі 7 метр аумаққа жеткізу (көтеру);
7) жұмыс орнында қоқысты жинау: биіктігі 2 метрге дейінгі басқыш төсемдерді орналастыру, орнын ауыстыру және жылжыту, жоғарыға шығатын үстелдерді, сақтандыру қоршауларын және т.б. орналастыру;
8) жұмыс орындарын, сақтандырғыш қоршауларды және т. б. орнату;

9) операции, являющиеся необходимой частью технологического процесса - разметка, острожка, пригонка, перепиливание,
10) изготовление сопряжений и т.д.
3.Не учтено:
1) подъем материалов (на высоту) выше 7 метров;
2) выпрямление скоб, болтов, гвоздей и прочих креплений.
4. Предусмотрена осторожная разборка конструкций (частичная или полная), но не валкой или обрушением.
5. В случае возможности использования материалов, получаемых от разборки отдельных элементов зданий, при распиловке, отеске и острожке леса, бывшего в употреблении, к затратам труда применять коэффициент 1.1, при той же обработке досок, бывших на подмостях и катальных ходах и имеющих на себе следы раствора- коффициент 1,2.
6.Расхода ресурсов на разборку полов определять по "Сборнику элементных сметных норм на ремонтно-строительные работы".
7.Поправки:
5-0101-001÷005
Возврат материалов от разборки определять по месту
5-0101-005
На выемку целых стекол добавлять к затратам времени рабочих 0,29299 чел/час. на 1 метр фальца.
На выемку частей стекла добавлять к затратам времени рабочих 0,1204 чел/час.
5-0102-002
1. При реставрации угловых сопряжений к стоимости Затраты времени рабочих применять К-1,20.
2. При длине заделки более 1 метр к стоимость Затраты времени рабочих применить К -1,15
5-0102-003
Предусмотрена смена не более 3-х смежных венцов или частей (по высоте). При смене большого количества венцов к применять:
1) при смене 4-х венцов –К-0,9
2) при смене 5-ти венцов и более К-0,8.
5-0102-003
1.При диаметре бревен более 24 см и размере брусьев более 20х20 см увеличивать на 15% на каждые 50 мм
Учтено следующее:
1) бревна II сорта до 24 см-1,05 м объемом 0,045 м3
2) брусья II сорта сечением 20х20 см 1,05 м объемом 0,042 м3.
5-0102-004
При смене целого элемента каркаса ( стойка, прогона, подкоса и др.) к стоимости трудозатрат применять К-0,6.
5-0102-005
Обмер сжима производится с одной стороны.
5-0102-010
При полах к стоимости трудозатрат принять К-1,25.
5-0101-001:
Измеритель: 5-0101-(001-01÷001-02): 10 м2; 5-0101-(001-03÷001-05):10м элемента; 5-0101-001-06: 1 м2 покрытия; 5-0101-001-07: 1 м2 проема
Состав работ:
1. Разборка элементов крыши с осторожностью, обеспечивающей сохранность форм конструкций материалов.

9) технологиялық процестің қажетті бөлігі болып табылатын операциялар – белгілеу, жоңқалау, шақтау, қайта аралау, қиюластыруды дайындау және т.б.
10) түйіндесулер жасау және т.б.
3. Нормалармен ескерілмеген:
1) материалдарды 7 метрден жоғары көтеру (биіктікке);
2) қапсырма шегелерді, бұрандамаларды, шегелерді және өзге де бекітпелерді түзету.
4. Бөлім нормаларында құрылымдарды абайлап бөлшектеу қарастырылған (ішінара немесе толық), бірақ құлату арқылы емес.
5. Егер пайдаланылған ағаштарды аралау, бөлу және жоңқалау кезінде ғимараттардың жекелеген элементтерін бөлшектеу нәтижесінде алынған материалдарды пайдалану мүмкін болса, онда еңбек шығыны нормасына 1,1 коэффициентін қолдану, тақтайларды дәл солай өңдеу кезінде бұрынғы мінбелердегі, сырғанау жолында қоспа іздері болса – 1,2 коэффициент.
6. Едендерді бөлшектеуге арналған ресурстардың шығын нормасын "құрылыс-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік есептік нормалардың жинағы" бойынша анықтау.
7. Түзетулер
5-0101-001÷005
Материалдарды бөлшектеуден кейін орнына қайта қолдану
5-0101-005
Бүтін әйнекті алу үшін жұмысшылардың еңбек ақы шығынына 0,29299 адам/сағат қосу. Әйнек орны 1 метр
Әйнек бөліктерін алуға жұмысшылардың еңбек шығындарына 0,1204 адам/сағ қосу.
5-0102-002
1. Баға нормаларына бұрыштық қиылысуларды реставрациялау кезінде жұмысшылардың еңбек шығындарына К-1,20 қолданылады.
2. Өңдеу ұзындығы 1 м жоғары болған жағдайда, жұмысшылардың еңбек шығындарының құны нормаларына К-1,15 қолданылады.
5-0102-003
1. Нормалар 3 көп емес іргелес бөренелерді немесе бөліктерді (биіктігі бойынша) ауыстыруды қарастырады. Көптеген бөренелерді ауыстырған кезде нормаларда қолданылады:
а) 4 бөрене ауыстырған кезде – K-0,9
б) 5 немесе одан көп бөренелерді ауыстырған кезде К-0,8.
5-0102-003
2. Егер бөренелердің диаметрі 24 см асса және арқалықтар өлшемі 20х20 см асса, норманы әр 50 мм 15 % көбейту. Бөренелер мен шығындарының бағасын қайта есептеу, нормалармен ескерілді:
а) көлемі 0,045 м3 II сұрыпты бөрене 24 см дейін – 1,05 м
б) көлемі 0,042 м3 20х20 см 1,05 м II деңгейлі арқалықтар.
5-0102-004
Қаңқаның бүкіл элементін ауыстырған кезде (тіреу, белағаш, тіреуіш және т.б.), шығындарының құнына К-0,6 қолданылады.
5-0102-005
Сығымдау өлшемі бір жағынан жасалынады.
5-0102-010
Едендер үшін еңбек шығынын К-1,25 алыңыз.
5-0101-001:
Есептеуіш: 5-0101-(001-01÷001-02): 10 м2; 5-0101-(001-03÷001-05): 10 метр элемент; 5-0101-001-06: 1 м2 жабынды; 5-0101-001-07: 1 м2 ойық
Жұмыс құрамы:
1. Шатыр элементтерін абайлап бөлшектеу, құрылымдардың формаларының материалын сақталуын қамтамасыз ету.

2. Спуск материалов, полученных от разборки с отноской на расстояние до 50 метров.
3. Сортировка и очистка материала с маркировкой.
4. Укладка материалов от разборки в штабель.
5-0101-001-01 Разборка обрешетки из брусков и досок с прозорами
5-0101-001-02 Разборка обрешетки из дощатого настила
5-0101-001-03 Разборка стропил из бревен, брусьев или пластин
5-0101-001-04 Разборка стропил из досок
5-0101-001-05 Разборка мауэрлатов
5-0101-001-06 Разборка прогонов по фермам из брусьев
5-0101-001-07 Разборка слуховых окон
5-0101-002:
Измеритель: 10 м2
Состав работ:
1. Разборка стен с отбивкой штукатурки (при оштукатуривании обшивке стен и перегородок) с осторожностью, обеспечивающей сохранность форм и конструкций.
2. Относка материала в сторону до 30 метров.
3. Сортировка и очистка полученных от разборки материалов, выдергивание гвоздей и маркировка.
4. Укладка материалов от разборки штабеля.
5-0101-002-01 Разборка обшивки наружных стен оштукатуренных
5-0101-002-02 Разборка обшивки наружных стен неоштукатуренных
5-0101-002-03 Разборка деревянных конструкций стен из бревен
5-0101-002-04 Разборка деревянных конструкций стен из брусьев
5-0101-002-05 Разборка оштукатуренных перегородок из досок в обвязку
5-0101-002-06 Разборка оштукатуренных перегородок обшивных
5-0101-002-07 Разборка оштукатуренных перегородок щитовых (без разборки щитов)
5-0101-002-08 Разборка неоштукатуренных перегородок чистых из досок в обвязку
5-0101-002-09 Разборка неоштукатуренных перегородок обшивных
5-0101-003:
Измеритель: 10 м2
Состав работ:
1. Разборка элементов перекрытий с осторожностью, обеспечивающей сохранность форм конструкций и материалов.
2. Спуск материала, полученного о разработки. С отноской на расстояние до 30 метров.
3.Сортировка и очистка материала с маркировкой, выдергиванием гвоздей.
4. Укладка материалов от разборки в штабель.
5-0101-003-01 Разборка накатов и подборов перекрытий из досок
5-0101-003-02 Разборка накатов и подборов перекрытий оштукатуренных из щитов
5-0101-003-03 Разборка накатов и подборов перекрытий неоштукатуренных из щитов
5-0101-003-04 Разборка накатов и подборов перекрытий неоштукатуренных из пластин или досок

2. Бөлшектеу нәтижесінде алынған материалдарды түсіріп, 50 метр жерге апарып жинақтау.
3. Материалды сұрыптау және таңбаларынан тазарту.
4. Бөлшектелген материалдарды текшелеп жинау.
5-0101-001-01 Кескіндер мен тақтайлардан жасалған торшаларды бөлшектеу
5-0101-001-02 Тақтай төсенішінен салынған торшаларды бөлшектеу
5-0101-001-03 Кескіндер, арқалықтан немесе тілмешеден жасалған итарқаны бөлшектеу
5-0101-001-04 Тақтайлардан итарқаны бөлшектеу
5-0101-001-05 Мауэрлаттарды бөлшектеу
5-0101-001-06 Арқалықты фермалы бөлшектеу
5-0101-001-07 Есту терезелерін бөлшектеу
5-0101-002:
Есептеуіш: 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Сақтықпен сылақ қабырғаларды бөлшектеу (қабырғалар мен қалқаларды сылағанда), формалар мен құрылымдар қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2. 30 метрге дейін материалдарды апару.
3. Бөлшектеу, шегелерді суыру және таңбалаудан алынған материалдарды сұрыптау және тазарту.
4. Бөлшектенген материалдарды қат-қабат төсеу
5-0101-002-01 Сыланған сыртқы қабырғалардың қаптамасын бөлшектеу
5-0101-002-02 Сыланбаған сыртқы қабырғалардың қаптамасын бөлшектеу
5-0101-002-03 Бөренеден жасалған қабырғалардың ағаш құрылымдарын өңдеу
5-0101-002-04 Арқалықтан жасалған қабырғалардың ағаш құрылымдарын өңдеу
5-0101-002-05 Бекітілген тақтайлардан жасалған сыланған бөлімдерді бөлшектеу
Жұмыс құрамы:
1. Сақтықпен сылақ қабырғаларды бөлшектеу (қабырғалар мен қалқаларды сылағанда) формалар мен құрылымдар қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2. 30 метрге дейін материалдарды апару.
3. Бөлшектеу, шегелерді суыру және таңбалаудан алынған материалдарды сұрыптау және тазарту.
4. Бөлшектенген материалдарды қат-қабат төсеу
5-0101-002-06 Қаптамалы сыланған бөлімдерді бөлшектеу
5-0101-002-07 Қалқанды сыланған бөлімдерді бөлшектеу (қалқандарды бөлшектемей)
5-0101-002-08 Бекітілген таза тақтайлардан жасалған сыланбаған бөлімдерді бөлшектеу
5-0101-002-09 Қаптамалы сыланбаған бөлімдерді бөлшектеу
5-0101-003:
Есептеуіш: 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Құрылымдар мен материалдар түрлерінің сақталуын қамтамасыз ететін жабынды элементтерін сақтықпен бөлшектеу.
2. Өңдеуден алынған материалды түсіріп, 30 метрге дейін апару.
3. Белгілеу, шегені суыру арқылы материалды сұрыптау және тазарту.
4. Бөлшектенген материалдарды қат-қабат төсеу.
5-0101-003-01 Тақтай жабындылардың іріктеулері мен төсемелерін бөлшектеу
5-0101-003-02 Қалқандардан жасалған сыланған жабындылардың төсемелері мен іріктеулерін бөлшектеу
5-0101-003-03 Қалқандардан жасалған сыланбаған жабындылардың төсемелері мен іріктеулерін бөлшектеу
5-0101-003-04 Пластиналардан немесе тақтайлардан жасалған сыланбаған жабындылардың қаптамалары мен іріктеулерін бөлшектеу

5-0101-003-05 Разборка накатов и подборов перекрытий оштукатуренных из пластин или досок
5-0101-003-06 Разборка подшивки потолков оштукатуренной
5-0101-003-07 Разборка подшивки потолков неоштукатуренной
5-0101-003-08 Разборка балок перекрытий с освобожденным концом в деревянных рубленых зданиях
5-0101-003-09 Разборка балок перекрытий с освобожденным концом в каменных зданиях
5-0101-004:
Измеритель:5-0101-004-01: 10м2лестничных маршей и площадок; 5-0101-004-02: 10м длины марша; 5-0101-004-03: 10м2основания крылец
Состав работ:
1. Разборка элементов лестниц и крылец с осторожностью, обеспечивающей сохранность форм конструкций и материалов.
2. Спуск материалов, полученных от разборки, с отноской на расстояние до 30 метров.
3. Сортировка и очистка материала с маркировкой.
4. Укладка в штабель материалов от разборки.
5-0101-004-01 Разборка конструкций лестниц чистых
5-0101-004-02 Разборка конструкций лестниц чердачных
5-0101-004-03 Разборка конструкций крылец с площадками и ступенями
5-0101-005:
Измеритель: 5-0101-005-01: 1 проем; 5-0101-005-02: 1 полотно; 5-0101-(005-03÷005-04): 1 створка; 5-0101-(005-05÷005-08): 1
коробка; 5-0101-(005-09÷005-10): 1 доска
Состав работ:
1. Снятие элементов проемов с отноской их на расстояние до 50 метров с осторожностью, обеспечивающей сохранность конструкций и материалов.
2. Сортировка и очистка элементов проемов с маркировкой.
3. Для снятия коробок в каменных стенах – обивка штукатурки в откосах с осторожностью, частичной разборкой кладки (при необходимости).
5-0101-005-01 Снятие наличников с одной стороны оконного или дверного проема
5-0101-005-02 Снятие дверных полотен с петель
5-0101-005-03 Снятие неостеклҰнных переплҰтов с петель
5-0101-005-04 Снятие остеклҰнных переплҰтов с петель
5-0101-005-05 Снятие коробок в перегородках
5-0101-005-06 Снятие коробок в рубленых стенах
5-0101-005-07 Снятие коробок в каменных стенах с разборкой кладки
5-0101-005-08 Снятие коробок в каменных стенах с отбивкой штукатурки в откосах
5-0101-005-09 Снятие подоконных досок в рубленых стенах
5-0101-005-10 Снятие подоконных досок в каменных стенах с отбивкой штукатурки
5-0102-001:
Измеритель: 1 стул
Состав работ:
1. Постановка временных опор в готовые ямы.
2. Выкапывание старых стульев с осторожностью, последовательно штуками во избежание проседания ветхих стен памятника.
3. Заготовка и установка новых стульев по образцу сохранившихся с осмолкой и обертыванием рубероидом.
4. Засыпка грунта с трамбованием.
5-0102-001-01 Замена стульев из бревен под стенами деревянных заданий, стулья на подкладках
5-0102-001-02 Замена стульев из бревен под стенами деревянных заданий, стулья на лежнях
5-0102-001-03 Замена стульев из бревен под стенами деревянных заданий, стулья на крестовинах с подкосами
5-0102-002:
Измеритель: 1 место
Состав работ:
1. Осмотр, обмер и разметка поврежденных участков.
2. Вырубка (выпиловка) сгнивших частей с зачисткой кромок и плоскостей скола.
3. Изготовление вставок-протезов взамен удаленных мест с подбором леса по толщине и антисептированию.
4. Установка на место вставки-протеза на деревянных нагелях и пригонкой по профилю и кромкам.
5-0102-002-01 Замена отдельных повреждҰнных мест в бревенчатых стенах с заделкой длиной до 0,35 метров при глубине заделки 10-15 см
5-0102-002-02 Замена отдельных повреждҰнных мест в бревенчатых стенах с заделкой длиной до 1,0 метров при глубине заделки 10-15 см
5-0102-003:
Измеритель: 5-0102-(003-01÷ 003-04): 1 м венца; 5-0102-003-05: 1 подъем
Состав работ:
5-0102-(003-01÷ 003-04):
1. Расшивка венцов досками для укрепления вывешиваемых стен.

5-0101-003-05 Тілімшелерден немесе тақтайлардан жасалған сыланған жабындылардың төсемелері мен іріктеулерін бөлшектеу
Жұмыс құрамы:
1. Құрылымдар мен материалдар түрлерінің сақталуын қамтамасыз ететін жабынды элементтерін сақтықпен бөлшектеу.
2. Өңдеуден алынған материалды түсіріп, 30 метрге дейін апару.
3. Белгілеу, шегені суыру арқылы материалды сұрыптау және тазарту.
4. Бөлшектенген материалдарды қат-қабат төсеу.
5-0101-003-06 Сыланған төбелердің тігістерін бөлшектеу
5-0101-003-07 Сыланбаған төбелердің тігістерін бөлшектеу
5-0101-003-08 Шабылған ағаш ғимараттарда ұштары босатылған бөрене жабындыларын бөлшектеу
5-0101-003-09 Тас ғимараттарда ұштары босатылған бөрене жабындыларын бөлшектеу
5-0101-004:
Есептеуіш: 5-0101-004-01: 10 м2 баспалдақ қадамдары мен алаңшалары; 5-0101-004-02: 10 м қадам ұзындығы; 5-0101-004-03: 10 м2 шығаберіс негізі
Жұмыс құрамы:
1. Баспалдақтар мен кіреберістің элементтерін мұқият өңдеу, құрылымдар мен материалдар түрлерінің сақталуын қамтамасыз ету.
2. Өңдеуден алынған материалды түсіріп, 30 метрге дейін апару.
3. Таңбалаумен материалды сұрыптау және тазарту.
4. Бөлшектенген материалдарды қат-қабат төсеу.
5-0101-004-01 Таза баспалдақтардың құрылымдарын бөлшектеу
5-0101-004-02 Шатыр баспалдақтарының құрылымдарын бөлшектеу
5-0101-004-03 Алаңшалары мен баспалдақтары бар шығаберістің құрылымдарын бөлшектеу
5-0101-005:
Есептеуіш: 5-0101-005-01: 1 ойық; 5-0101-005-02: 1 төсем; 5-0101-(005-03÷005-04): 1 терезе бекіткіш; 5-0101-(005-05÷005-08): 1 қорап; 5-0101-(005-09÷005-10): 1 тақтай
Жұмыс құрамы:
1. Есік, терезе ойықтарының элементтерін шешіп, оны ұқыптылықпен 50 м дейін апару, құрылымдар мен материалдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2. Жақтау материалды сұрыптау және таңбалардан тазарту.
3. Тас қабырғалардағы қораптарды шешіп алып тастау үшін – беткейлерде сылақтың қаптамасын ұқыпты қаптау, кірпішті ішінара бөл¬шектеу (қажет болған жағдайда), тақталардағы ширекке қалау.
5-0101-005-01 Терезе немесе есік ойығының бір жағынан жақтау маңдайшасын шешу
5-0101-005-02 Есік төсемдерін ілмектерден шешу
5-0101-005-03 Ілмектерден әйнектелмеген жақтауларды шешу
5-0101-005-04 Ілмектерден әйнектелген жақтауларды шешу
5-0101-005-05 Қалқалардағы қораптарды шешу
Есептеуіш: 5-0101-005-01: 1 ойық; 5-0101-005-02: 1 төсем; 5-0101-(005-03÷005-04): 1 терезе бекіткіш; 5-0101-(005-05÷005-08): 1 қорап; 5-0101-(005-09÷005-10): 1 тақтай
Жұмыс құрамы:
1. Есік, терезе ойықтарының элементтерін шешіп, оны ұқыптылықпен 50 м дейін апару, құрылымдар мен материалдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2. Жақтау материалды сұрыптау және таңбалардан тазарту.
3. Тас қабырғалардағы қораптарды шешіп алып тастау үшін беткейлерде сылақтың қаптамасын ұқыпты қаптау, кірпішті ішінара бөлшектеу (қажет болған жағдайда), тақталардағы ширекке қалау.
5-0101-005-06 Жарылған қабырғалардағы қораптарды шешу
5-0101-005-07 Қалауды бөлшектей отырып, тас қабырғалардағы қораптарды шешу
5-0101-005-08 Тас қабырғалардағы қораптарды жақтауларда сылақты ұру арқылы шешу
5-0101-005-09 Жарылған қабырғалардағы терезе алдындағы тақтайларды шешу
5-0101-005-10 Тас қабырғалардағы терезе алдындағы тақтайларды сылақты ұру арқылы шешу
5-0102-001:
Есептеуіш: 1 орындық
Жұмыс құрамы:
1. Дайын шұңқырларға уақытша тіректерді орнату.
2. Ескі орындықтарды мұқият қазып алу,ескерткіштің тозған қабырғаларының құлауына жол бермеу үшін кезекпен бөлшектеңіз.
3. Шайырлау мен қарақағазбен жабынымен сақталған үлгіге сәйкес жаңа орындықтарды дайындау және орнату.
4. Тығыздау арқылы топырақты төгу.
5-0102-001-01 Ағаш ғимараттардың қабырғаларының астындағы бөренеден жасалған орындықтарды, төсеніштердегі орындықтарды ауыстыру
5-0102-001-02 Ағаш ғимараттардың қабырғаларының астындағы бөренеден жасалған орындықтарды, төсемелердегі орындықтарды ауыстыру
5-0102-001-03 Ағаш ғимараттардың қабырғаларының астындағы бөренеден жасалған орындықтарды, тіреуіш пен айқастырғыштардағы орындықтарды ауыстыру
5-0102-002:
Есептеуіш: 1 орын
Жұмыс құрамы:
1. Зақымдалған жерлерді қарау, өлшеу және белгілеу.
2. Сынықтың жиектері мен жазықтықтарын тазарта отырып, шіріген бөліктерді кесу (аралау).
3. Ағашты қалыңдығы мен антисептиктеу бойынша іріктей отырып, алмастырылатын жерлердің орнына жапсырма-протездер дайындау.
4. Орнататын жерге ағаш сыналарынан протез қою, профильге және жиегіне шақтау.
5-0102-002-01 10-15 см өңдеу тереңдігі кезінде ұзындығы 0,35 м дейін өңдеумен бөренелі қабырғалардағы бүлінген жерлерді ауыстыру
5-0102-002-02 10-15 см өңдеу тереңдігі кезінде ұзындығы 1,0 м дейін өңдеумен бөренелі қабырғалардағы бүлінген жерлерді ауыстыру
5-0102-003:
Есептеуіш: 5-0102-(003-01÷ 003-04): 1 м бөрене; 5-0102-003-05: 1 көтеру
Жұмыс құрамы:
5-0102-(003-01÷ 003-04):
1. Өлшенген қабырғаларды нығайту үшін бөренелерді тақталармен тігіңіз.

2. Крепление венцов подкосами (при смене нижних и средних венцов) или постановка стоек под балки (при смене верхнего венца). 3. Удаление заменяемых венцов с осторожностью, обеспечивающей сохранность форм памятника.
4. Заготовка новых венцов из бревен или брусьев по сохранившемуся образцу с выделкой всех сопряжений и подбором материала. 5.Установка новых венцов с прокладкой пакли и оконопатка.
6. Осмолка нижних венцов, устройство подстилающего слоя из рубероида, устройство осмоленных дощатых прокладок.
7. Освобождение вышележащих венцов от креплений подкосами и от досок расшивки.
5-0102-003-05:
1. Подготовка мест для домкрата.
2. Проверка действия и установка домкрата.
3. Подъем домкратом на необходимую высоту с перестановкой его (при необходимости дальнего подъема).
4. Закрепление положения подъема временными креплениями.
5. Разбор временных креплений и опускание домкратом.
5-0102-003-01 Смена венцов в стенах из бревен диаметром до 24 см- без углового сопряжения
5-0102-003-02 Смена венцов в стенах из бревен диаметром до 24 см – с угловым сопряжением
5-0102-003-03 Смена венцов в стенах из брусьев сечением до 20х 20 см - без углового сопряжения
5-0102-003-04 Смена венцов в стенах из брусьев сечением до 20х 20 см - с угловым сопряжением
5-0102-003-05 Подъем рубленых стен домкратом
5-0102-004:
Измеритель: 1 м
Состав работ:
1. Разборка чистой обшивки.
2. Вывешивание стен.
3. Вырезка заменяемых частей каркаса.
4. Заготовка элементов каркаса взамен удаляемых по образцу сохранившихся (без выделки сопряжений).
5. Установка элементов каркаса на месте.
6. Прибивка обшивки стен.
7. Осмолка нижней обвязки.
5-0102-004-01 Замена части элемента обвязки каркасных стен
5-0102-004-02 Замена целого элемента обвязки каркасных стен
5-0102-004-03 Замена части элемента стойки или подкоса каркасных стен
5-0102-004-04- Замена целого элемента стойки или подкоса каркасных стен
5-0102-005:
Измеритель: 1 м
Состав работ:
5-0102-(005-01÷ 002-02:
1. Разметка отверстий для болтов, заготовка брусьев из бревен.
2. Выправка горбин с вывешиванием или подтеска горбин в венцах.
3.Установка временных подпорок, проолифка и подгонка болтов.
4. Подтягивание стен болтами.
5. Защита болтов от промерзания.
5-0102-005-03:
1. Разборка настилов и подкосов.
2.Заготовка столбика и подкоса, осмолка и оборачивание толем.
3. Сопряжение подкосов сжимов и столбиков с прибивкой гвоздями или скобами.

2. Бөренелерді ілмектермен бекіту (төменгі және орта бөренелерді ауыстыру кезінде) немесе арқалықтардың астындағы сөрелер (жоғарғы бөренені ауыстырған кезде).
3. Ескерткіш формаларының сақталуын қамтамасыз ете отырып, ауыстырылатын бөренелерді мұқият алып тастау.
4. Бөренелерден немесе діңгектерден барлық жұптарды дайындаумен дайындалған бөренелерді жинау, сұрыптау, өлшем, сапа бойынша материалдарды іріктеу.
5. Терезелер мен төсеніштерді төсеу арқылы жаңа бөренелерді орнату.
6. Төменгі бөренелерді шайырлау және қарақағаздан немесе қайың қабығынан жасалған қабат,шайырланған төсеніш тақтай.
7. Үстіндегі бөренелерді жақшалар мен тақталардан босату.
5-0102-003-05:
1. Көтергішке орын дайындау.
2. Көтергішті орнату және әрекетін тексеру.
3. Көтергішті қажетті биіктікке көтеру, оны ауыстыру (ары қарай көтеру қажет болған жағдайда).
4. Көтеру орнын уақытша бекітпелермен бекіту.
5. Уақытша бекітпелерді талдау және көтергішті түсіру
5-0102-003-01 Диаметрі 24 см дейін бөрене қабырғаларында – бұрыштық түйіндесусіз бөренелерін ауыстыру
5-0102-003-02 Диаметрі 24 см дейін бөрене қабырғаларында – бұрыштық түйіндесумен бөренелерін ауыстыру
5-0102-003-03 20x20 см дейінгі қимасы бар діңгек қабырғаларында – бұрыштық түйіндесусіз бөренелерін ауыстыру
5-0102-003-04 20x20 см дейінгі қимасы бар діңгек қабырғаларында – бұрыштық түйіндесумен бөренелерін ауыстыру
5-0102-003-05 Жарылған қабырғаларды көтергішпен көтеру
5-0102-004:
Есептеуіш: 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Таза қаптаманы сұрыптау.
2. Қабырғаны өлшеу.
3. Жақтаудың ауыстырылатын бөліктерін кесу.
4. Сақталған үлгі бойынша жақтау элементерін дайындау.
5. Жақтау элементтерін орнына орнату.
6. Қаптаманы қабырғаға қағу.
7. Төменгі бекіткішті шайырлау.
5-0102-004-01 Қабырға қаңқасының бекіткіш элементінің бөліктерін ауыстыру
5-0102-004-02 Қабырға қаңқасының бекіткіш элементін толық ауыстыру
5-0102-004-03 Тіреуіш элементінің бөлігін немесе қабырға қаңқасының көлденең тіреуіштерін ауыстыру
5-0102-004-04 Тіреуіш элементін немесе қабырға қаңқасының көлденең тіреуіштерін ауыстыру
5-0102-005:
Есептеуіш: 1 м
Жұмыс құрамы:
5-0102-(005-01÷ 002-02:
1. Бұрандамаларға арналған тесіктерді белгілеу, бөренелерден діңгектерді дайындау.
2. Өлшеумен иілімдерді жөндеу немесе бөренелердегі иілімдерді қысу.
3. Уақытша тіреулерді орнату, бұрандамаларды қиыстырып келтіру.
4. Бұрандамамен қабырғаларды тарту.
5. Бұрандаманы қатудан қорғау.
5-0102-005-03:
1. Көлденең тіреуіштер мен төсемдерді бөлшектеу.
2. Бағаналар мен көлденең тіреуіштерді дайындау, шайырлау және тольмен орау.
3. Қысқыштар мен бағаналардың тіреулерін шегелермен немесе қапсырмалармен ұштастыру.

4. Постановка столбиков в готовую яму с засыпкой и трамбовкой.
5-0102-005-01 Укрепление стен сжимами из бревен
5-0102-005-02 Укрепление стен сжимами из пластин
5-0102-005-03 Установка к стенам подкосов из бревен
5-0102-006:
Измеритель: 1 м сменяемой доски
Состав работ:
1. Удаление или частичное выпиливание ветхих или поврежденных досок.
2. Заготовка новых досок.
3. Заготовка вставок (протезов) по шаблону взамен выбранных сгнивших участков.
4. Пришивание новых досок или вставок с подгонкой и выравниванием по месту.
5-0102-006-01 Замена отдельных мест ветровых досок
5-0102-006-02 Замена отдельных мест наличников и обшивки углов
5-0102-006-03 Замена отдельных мест обшивки стен
5-0102-007:
Измеритель: 1 м2 проекции панели
Состав работ:
1. Снятие накладных украшений.
2. Снятие с места и разборка панелей и откосов на составные элементы по мере необходимости.
3. Удаление старых негодных элементов, изготовление новых элементов взамен негодных, установка их на место, постановка заделок в местах повреждения, исправление и переклейка мест сопряжений.
4.Зафанерование мест утраченной фанеровки с подбором шпона по текстуре и цвету, проглаживание мест вспучивания старой фанеровки.
5. Подготовка поверхности под отделку - тщательная шлифовка и протравка.
6. Сборка и установка панелей и откосов на место.
7. Постановка на место накладных украшений, не требующих реставрации.
5-0102-007-01 Реставрация до 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности - простая
5-0102-007-02 Реставрация до 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности - средняя
5-0102-007-03 Реставрация до 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности - сложная
5-0102-007-04 Реставрация свыше 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности - простая
5-0102-007-05 Реставрация свыше 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности - средняя
5-0102-007-06 Реставрация свыше 50% панелей и откосов из ценных пород дерева; категория сложности – сложная
5-0102-008:
Измеритель: 1 м2 заменяемой части карниза
Состав работ:
1. Удаление или частичное выпиливание ветхих или поврежденных досок.
2. Изготовление профилированных шаблонов из досок по чертежам или сохранившимся деталям.
3. Заготовка и прибивка каркаса карниза.
4. Заготовка профилированных досок карниза.
5. Пришивка досок карниза.
5-0102-008-01 Замена профилированных обшивных карнизов простых
5-0102-008-02 Замена профилированных обшивных карнизов средней сложности

4. Дайын шұңқырға бағаналарды орналастырып, толтыру және тығыздау.
5-0102-005-01 Қабырғаларды бөренеден жасалған қысқышпен нығайту
5-0102-005-02 Қабырғаларды тілімшеден жасалған қысқышпен нығайту
5-0102-005-03 Қабырғаға бөренеден жасалған қысқышты орналастыру
5-0102-006:
Есептеуіш: 1 м ауыстырылатын тақта
Жұмыс құрамы:
1. Ескі немесе бүлінген тақтайларды алып тастау немесе ішінара кесу.
2. Жаңа тақтайларды дайындау.
3. Кесілген шіріктердің орнына үлгі бойынша протездер дайындау.
4. Жаңа тақталар немесе сол жердегі жалғауларды орнына қиыстырып дәлдеп жапсыру
5-0102-006-01 Тақталардың жеке орындарын ауыстыру
5-0102-006-02 Маңдайшалар мен бұрыш қаптамаларының жеке орындарын ауыстыру
5-0102-006-03 Қабырға қаптамаларының жеке орындарын ауыстыру
5-0102-007:
Есептеуіш: 1 м2 панель проекциясы
Жұмыс құрамы:
1. Жапсырма әшекейлерді алу.
2. Қажет болған жағдайда панельдер мен бұрыштарды орнынан алу және бөлшектеу.
3. Ескі жарамсыз элементтерді алып тастау, жарамсыздардың орнына жаңа элементтер дайындау, оларды орнына орнату, зақымдану орындарын бітеу, түйінделген жерлерді түзету және қайта желімдеу.
4. Жоғалған жерлердегі шерелерді текстурамен және түсімен кілтекті таңдай отырып, ескі шереленген ісінген жерлерді үтіктеу.
5. Беттерді әрлеу үшін дайындау - мұқият тегістеу және дәрілеу.
6. Панельдер мен бұрыштарды орнына құрастыру және орнату.
7. Қайта жасауды қажет етпейтін қапталған әшекейлер орнына қою.
5-0102-007-01 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % дейін реставрациялау; қиындық категориясы – қарапайым
5-0102-007-02 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % дейін реставрациялау; қиындық категориясы – орташа
5-0102-007-03 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % дейін реставрациялау; қиындық категориясы – күрделі
5-0102-007-04 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % жоғары реставрациялау; қиындық категориясы – қарапайым
5-0102-007-05 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % жоғары реставрациялау; қиындық категориясы – орташа
5-0102-007-06 Арнайы ағаштан панельдер мен бұрыштарын 50 % жоғары реставрациялау; қиындық категориясы – күрделі
5-0102-008:
Есептеуіш: 1 м2 ауыстырылатын карниздің бөлігі
Жұмыс құрамы:
1. Ескі немесе бүлінген тақталарды алып тастау немесе ішінара кесу.
2. Суреттерге немесе сақталған бөлшектерге сәйкес тақтайдан пішінді үлгілерді өндіру.
3. Ернеудің жақтауын жинау және бекіту.
4. Пішінді ернеу тақтайларын дайындау.
5. Ернеу тақтайларын қағу.
5-0102-008-01 Карниздің қарапайым профильді қаптамасын ауыстыру
5-0102-008-02 Карниздің күрделілігі орташа профильді қаптамасын ауыстыру

5-0102-008-03 Замена профилированных обшивных карнизов сложных
5-0102-009:
Измеритель: 1 место
Состав работ:
1. Вырубка или выпиливание поврежденных участков с зачисткой кромок и плоскостей скола.
2. Заготовка вставки протеза необходимого размера.
3. Установка вставки с пригонкой по профилю и кромкам.
4. Укрепление на клей и пришивка гвоздями.
5-0102-009-01 Замена отдельных поврежденных участков деревянных колонн прямоугольных; площадь места вставки до 0,1м2, на глубину до 10 см
5-0102-009-02 Замена отдельных поврежденных участков деревянных колонн прямоугольных; площадь места вставки до 0,35м2, на глубину до 10 см
5-0102-009-03 Замена отдельных поврежденных участков деревянных колонн круглых; площадь места вставки до 0,25м2, на глубину до 10 см
5-0102-009-04 Замена отдельных поврежденных участков деревянных колонн круглых; площадь места вставки до 0,25м2, на глубину до 10 см
5-0102-010:
Измеритель: 1 м2 пола
Измеритель: 5-0102-(010-05÷ 010-08):1 м2 перестилки пола; 5-0102-010-09: 1 м2 сплачиваемого пола; 5-0102-010-10: 1 м сменяемых досок
Состав работ:
1. Разборка пола с осторожностью, обеспечивающей сохранность досок пола.
2. Удаление гвоздей из досок.
3. Маркировка и выноска досок из помещения (при необходимости).
4. Очистка кромок досок от шпатлевки и грязи.
5. Настилка старых досок.
6. Настилка новых досок с поперечным перепиливанием по размеру помещений, с подготовкой по толщине с
выделкой всех сопряжений.
7. Прострожка провесов.
5-0102-010-01 Перестилка полов с добавлением новых досок, площадь перестилки пола в одном месте до 5 м2
5-0102-010-02 Перестилка полов с добавлением новых досок, площадь перестилки пола в одном месте до 10 м2
5-0102-010-03 Перестилка полов с добавлением новых досок, площадь перестилки пола в одном месте до 20 м2
5-0102-010-04 Перестилка полов с добавлением новых досок, площадь перестилки пола в одном месте более 20 м2
5-0102-(010-05÷ 010-08):
1. Разборка пола с осторожностью, обеспечивающей сохранность досок пола.
2. Удаление гвоздей из досок.
3. Маркировка и выноска досок из помещения (при необходимости).
4. Очистка кромок досок от шпатлевки и грязи.
5. Настилка старых досок.
6. Прострожка провесов.
5-0102-010-09:
1. Отрыв досок.
2. Удаление гвоздей заподлицо с нижней плоскостью досок.
3. Направление кромок досок.
4. Сплачивание досок с прибивкой гвоздями.
5. Подгонка и укладка вставок из досок (реек) с прибивкой гвоздями.
6. Прострожка провесов.
5-0102-010-10:
1. Удаление старых досок до 3 штук в одном месте.
2. Заготовка новых досок с выделкой необходимых сопряжений и подготовка досок с учетом криволинейных и косоугольных очертаний.

5-0102-008-03 Карниздің күрделі профильді қаптамасын ауыстыру
5-0102-009:
Есептеуіш: 1 орын
Жұмыс құрамы:
1. Зақымдалған учаскелерді тазалау жиектері мен жазық кетіктерді кесу немесе аралау.
2. Жалғау протезін қажетті өлшемде дайындау.
3. Пішінмен қиылыстырып ернеуді және жалғауды орнату.
4. Желіммен бекіту және шегемен қағу.
5-0102-009-01 Жалғау орнының ауданы 0,1 м2, 10 см тереңдікке дейін тік бұрышты ағаш бағаналардың жеке зақымдалған жерін ауыстыру
5-0102-009-02 Жалғау орнының ауданы 0,35 м2, 10 см тереңдікке дейін тік бұрышты ағаш бағаналардың жеке зақымдалған жерін ауыстыру
5-0102-009-03 Жалғау орнының ауданы 0,25 м2, 10 см тереңдікке дейін дөңгелек ағаш бағаналардың жеке зақымдалған жерін ауыстыру
5-0102-009-04 Жалғау орнының ауданы 0,6 м2, 10 см тереңдікке дейін дөңгелек ағаш бағаналардың жеке зақымдалған жерін ауыстыру
5-0102-010:
Есептеуіш: еденнің 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Еден тақтайларының сақталуын қамтамасыз етіп еденді сақтықпен бөлшектеу.
2. Тақтайлардан шегелерді суыру.
3. Үй-жайдан тақтайларды таңбалау және шығару (қажет болған жағдайда).
4. Тақтай ернеулерін сылақтан және кірден тазарту.
5. Ескі тақтайларды төсеу.
6. Үй-жайлардың өлшемі бойынша көлденең қайта аралаумен, қалыңдығы бойынша барлық жанасуларды бөлумен жаңа тақтайларды төсеу.
7. Иілген жерлерді жаю.
5-0102-010-01 Жаңа тақтайшалар қосып едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 5 м2 дейін
5-0102-010-02 Жаңа тақтайшалар қосып едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 10 м2 дейін
5-0102-010-03 Жаңа тақтайшалар қосып едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 20 м2 дейін
5-0102-010-04 Жаңа тақтайшалар қосып едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 20 м2 жоғары
Есептеуіш: 5-0102-(010-05÷ 010-08): 1 м2 қайта төселінетін еден; 5-0102-010-09: 1 м2 біріктірілетін еден; 5-0102-010-10: 1 м ауыстырылатын тақтайлар
Жұмыс құрамы:
5-0102-(010-05÷ 010-08):
1.Еден тақтайларының сақталуын қамтамасыз етіп еденді сақтықпен бөлшектеу.
2.Тақтайлардан шегелерді суыру.
3.Үй-жайдан тақтайларды таңбалау және шығару (қажет болған жағдайда).
4.Тақтай ернеулерін сылақтан және кірден тазарту.
5.Ескі тақтайларды төсеу.
6.Иілген жерлерді жаю.
5-0102-010-09:
1. Тақтайларды суырып алу.
2. Беттеу тақталардың төменгі жазықтығындағы шегелерді суыру.
3. Ернеу тақтайларын бағыттау.
4. Тақтайларды топтастыру және шегемен қағу.
5. Тақтай жалғауларын (тіректерін) шеге қағумен қатар қиылыстыру және төсеу.
6. Иілген жерлерді жаю.
5-0102-010-10:
1. Бір жерден 3 данаға дейін ескі тақтайларды алу.
2. Қажетті жұптары бар жаңа тақталарды жинау және қиылыстыру, қиғаш бұрыш пен көлбеу келбетін ескере отырып тақтайлар дайындау.

3. Прибивка досок гвоздями.
4. Прострожка провесов в полах.
5-0102-010-05 Перестилка полов без добавления новых досок, площадь перестилки пола в одном месте до 5 м2
5-0102-010-06 Перестилка полов без добавления новых досок, площадь перестилки пола в одном месте, до 10 м2
5-0102-010-07 Перестилка полов без добавления новых досок, площадь перестилки пола в одном месте, до 20 м2
5-0102-010-08 Перестилка полов без добавления новых досок, площадь перестилки пола в одном месте, более 20 м2
5-0102-010-09 Сплачивание чистых полов
5-0102-010-10 Смена досок полов
5-0102-011:
Измеритель: 10 м профилированных деталей
Измеритель: 5-0102-(011-05÷ 011-07): 1 м воссозданной детали; 5-0102-011-08: 10 м профилированных деталей
Состав работ:
5-0101-011-01:
1. Снятие профилированных деталей.
2. Удаление гвоздей.
5-0102-(011-02÷ 011-04):
1. Подноска материала к рабочему месту.
2. Разметка, фугование и острожка заготовок в размер.
3. Выборка профиля в соответствии с чертежом на фрезерном станке со сменой ножа, наладкой и опробованием станка.
5-0101-11-01 Снятие плинтусов, галтелей, наличников, поручней
5-0101-11-02 Воссоздание плинтусов, наличников, поручней, галтелей, вид профиля- простой
5-0101-11-03 Воссоздание плинтусов, наличников, поручней, галтелей, вид профиля- средний
5-0101-11-04 Воссоздание плинтусов, наличников, поручней, галтелей, вид профиля- сложный
5-0102-(011-05÷ 011-07):
1. Осторожное удаление подлежащих замене поврежденных участков с расчисткой и обработкой по контуру выпиленных мест.
2. Заготовка новых элементов с полной обработкой по сохранившимся образцам или чертежам.
3. Установка вновь изготовленных элементов.
5-0102-011-08 1. Подгонка деталей. 2. Установка деталей с креплением.
5-0102-011-05 Реставрация профилированных деталей, вид профиля- простой
5-0102-011-06 Реставрация профилированных деталей, вид профиля- средний
5-0102-011-07 Реставрация профилированных деталей, вид профиля- сложный
5-0102-011-08 Установка профилированных деталей
5-0102-012:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Заготовка досок с ручной острожкой, отборка четвертей или шпунта с гребнем, подгонка крайних досок по косоугольным и криволинейным очертаниям помещений.
2. Приторцовка досок в стыках, сплачивание и прибивка всех досок гвоздями с утапливанием гвоздей, устранение провесов ручной острожкой.
5-0102-012-01 Настилка вновь чистых дощатых полов без фриза при площади пола до 10 м2
5-0102-012-02 Настилка вновь чистых дощатых полов без фриза при площади пола до 25 м2

3. Тақтайларды шегемен қағу.
4. Едендегі иілген жерлерді жою.
5-0102-010-05 Жаңа тақтайлар қоспай едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 5 м2 дейін
5-0102-010-06 Жаңа тақтайлар қоспай едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 10 м2 дейін
5-0102-010-07 Жаңа тақтайлар қоспай едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 20 м2 дейін
5-0102-010-08 Жаңа тақтайлар қоспай едендерді қайта төсеу, бір жерге еденді қайта төсеу ауданы 20 м2 жоғары
5-0102-010-09 Таза едендерді біріктіру
5-0102-010-10 Еден тақтайларын ауыстыру
5-0102-011:
Есептеуіш: 10 м профильді бөлшек
Жұмыс құрамы:
5-0101-011-01:
1. Профильді бөлшектерді алу.
2. Шегелерді суыру.
5-0102-(011-02÷ 011-04):
1. Материалды жұмыс орнына әкелу.
2. Мөлшерге сәйкес дайындамаларды белгілеу, біріктіру және жоңқалау.
3. Фрезерлік білдектегі пышақты ауыстыру арқылы сызбаға сәйкес кескінді таңдау, білдекті баптау және сынау.
5-0101-11-01 Плинтустар, галтелдер, жақтау әшекейі, көлденең тұтқаларды шешу
5-0101-11-02 Плинтустар, галтелдер, жақтау әшекейі, көлденең тұтқаларды қайта жасау, пішін түрі – қарапайым
5-0101-11-03 Плинтустар, галтелдер, жақтау әшекейі, көлденең тұтқаларды қайта жасау, пішін түрі – орташа
5-0101-11-04 Плинтустар, галтелдер, жақтау әшекейі, көлденең тұтқаларды қайта жасау, пішін түрі – күрделі
Есептеуіш: 5-0102-(011-05÷ 011-07): 1 м қайта жасалынатын бөлшек; 5-0102-011-08: 10 м пішінделген бөлшек
Жұмыс құрамы:
5-0102-(011-05÷ 011-07):
1. Зақымдалған жерлерді мұқият алып тастау керек, оларды кесу нүктелерінің контуры бойымен тазарту және өңдеу.
2. Сақталған үлгілерге немесе сызбаларға сәйкес толықтай өңдеумен жаңа элементтерді дайындау.
3. Дайындалған элементтерді қайта орнату.
5-0102-011-08:
1. Бөлшектерді қиыстыру.
2. Бөлшектерді бекітпелермен орнату.
5-0102-011-05 Пішінді бөлшектерді қайта жасау, пішін түрі – қарапайым
5-0102-011-06 Пішінді бөлшектерді қайта жасау, пішін түрі – орташа
5-0102-011-07 Пішінді бөлшектерді қайта жасау, пішін түрі – күрделі
5-0102-011-08 Пішінді бөлшектерді орнату
5-0102-012:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Қолмен өткір тақтайларды дайындау, ширектерді немесе тығын тарағын іріктеу, үй-жайлардың қиғаш бұрышты және қисық сызықты кескіні бойынша шеткі тақтайларды қиыстыру.
2. Тақтайлардың тоғысқан жерін қыру, барлық тақтайларды шегелермен қағу және топтастыру, иілген жерлерін қолмен жоңқалау.
5-0102-012-01 Еден аумағы 10 м2 дейін болатын таза тақтайлы фризсіз едендерді қайта төсеу
5-0102-012-02 Еден аумағы 25 м2 дейін болатын таза тақтайлы фризсіз едендерді қайта төсеу

5-0102-012-03 Настилка вновь чистых дощатых полов с фризом при площади пола до 10 м2
5-0102-012-04 Настилка вновь чистых дощатых полов с фризом при площади пола до 25 м2
5-0102-013:
Измеритель: 1м лаг
Состав работ:
1. Снятие старых лаг.
2. Изготовление элементов с разметкой, распиливанием по размеру и выделкой сопряжений, осмолкой и обивкой рулонными материалами (при укладке по сплошному основанию или кирпичным столбиком).
3. Укладка лаг с выверкой по уровню.
5-0102-013-01 Смена лаг из пластин
5-0102-013-02 Смена лаг из брусьев или досок
5-0102-014:
Измеритель: 1 м2 подшивки или наката
Измеритель: 1 м2 засыпки
Состав работ:
1. Разборка поврежденных накатов и подшивки (при разобранных полах) с соблюдением осторожности.
2. Изготовление наката или подшивки с заготовкой материалов и выборкой четверти при необходимости.
3. Укладка наката или подшивки.
5-0102-014-01 Замена поврежденных накатов заподлицо с низом балок- в четверть
5-0102-014-02 Замена поврежденных заподлицо с низом балок- впритык
5-0102-014-03 Замена поврежденных накатов не заподлицо с низом балок - в четверть
5-0102-014-04 Замена поврежденных накатов не заподлицо с низом балок – впритык
5-0102-014-05 Замена поврежденной подшивки - чистая подшивка
5-0102-014-06 Замена поврежденной подшивки - подшивка под штукатурку
1. Удаление засыпки перекрытий.
2. Удаление глиняной смазки или изоляции рулонными материалами.
3. Устройство новой глиняной смазки или изоляции рулонными материалами.
4. Устройство засыпки толщиной до 100 мм.
5-0102-014-07 Смена засыпки с укладкой рубероида
5-0102-014-08 Смена засыпки со смазкой глиняным раствором
5-0102-014-09 Засыпка толщиной 10 мм
5-0102-015:
Измеритель: 1 м протеза
5-0102-(015-01÷ 015-02):
1. Удаление засыпки, смазки и наката.
2. Пробивка гнезд в каменных стенах.
3.Удаление поврежденной древесины.
4. Нашивка досок с 2-х сторон для усиления балок - в случае необходимости.
5. Установка вставки - протеза.
6. Укладка старого наката, смазка и засыпка.
5-0102-(015-03÷ 015-04):
1. Удаление засыпки, смазки и наката.
2. Пробивка гнезд в каменных стенах.
3. Удаление поврежденной древесины.
4. Установка досок с 2-х сторон для усиления балок с креплением болтами, гвоздями или хомутами.

5-0102-012-03 Еден аумағы 10 м2 дейін болатын таза тақтайлы фризі бар едендерді қайта төсеу
5-0102-012-04 Еден аумағы 25 м2 дейін болатын таза тақтайлы фризі бар едендерді қайта төсеу
5-0102-013:
Есептеуіш: 1 метр еден асты арқалық қөлденең ағашы
Жұмыс құрамы:
1. Ескі еден асты арқалық қөлденең ағашын шешу.
2. Элементтерді белгілеп дайындау, өлшеммен кесу және түйіскен жерін өңдеу, шайырлау және материалдарды орамды қаптау (қатты негізге немесе кірпіш бағанға төсеу кезінде).
3. Деңгейі бойынша еден асты арқалық қөлденең ағашын төсеу.
5-0102-013-01 Еден асты арқалық қөлденең ағашын тілімшеден ауыстыру
5-0102-013-02 Еден асты арқалық қөлденең ағашын бөренеден немесе тақтайдан ауыстыру
5-0102-014:
Есептеуіш: 1 м2 бекіткіш немесе ұстын
Жұмыс құрамы:
1. Зақымдалған ұстындар мен бекіткіштерді (бөлшектелген едендер кезінде) абайлап бөлшектеу.
2. Ұстындар немесе бекіткіштерді материалдарды дайындаумен және қажет болған жағдайда ширекті таңдаумен дайындау.
3. Ұстындарды немесе бекіткіштерді төсеу.
5-0102-014-01 Еден асты ұстындары мен жылыту қабатын, бекіткіштерін бөрененің төменгі төрттен бір бөлігімен беттеп ауыстыру
5-0102-014-02 Еден асты ұстындары мен жылыту қабатын, бекіткіштерін бөрененің төменгі бөлігімен жақын беттеп ауыстыру
5-0102-014-03 Еден асты ұстындары мен жылыту қабатын, бекіткіштерін бөрененің төменгі төрттен бір бөлігімен беттемей ауыстыру
5-0102-014-04 Еден асты ұстындары мен жылыту қабатын, бекіткіштерін бөрененің төменгі бөлігімен жақын беттемей ауыстыру
5-0102-014-05 Бүлінген бекіткішті ауыстыру – таза бекіткіш
5-0102-014-06 Бүлінген бекіткішті ауыстыру – сыланған бекіткіш
Есептеуіш: 1 м2 толтырғыш
Жұмыс құрамы:
1. Жабындылардың төгілуін жою.
2. Балшықтан жасалған майлағышты кетіру немесе орама материалдармен ажырату.
3. Балшықтан жасалған майлағыш немесе орама материалдармен ажыратудың жаңа құрылғысы.
4. Қалыңдығы 100 мм дейінгі толтырғыш.
5-0102-014-07 Рубероид төсей отырып, толтырғышты ауыстыру
5-0102-014-08 Балшықты ерітіндімен толтырғышты ауыстыру
5-0102-014-09 Қалыңдығы 100 мм дейінгі толтырғыш
5-0102-015:
Есептеуіш: 1 м протез
Жұмыс құрамы:
5-0102-(015-01÷ 015-02):
1. Толтырғышты,майлағышты және төсемді жою.
2. Тас қабырғаларда ұяшықтарды тесу.
3. Зақымдалған ағашты жою.
4. Қажет болған жағдайда арқалықтарды нығайту үшін 2 жағынан тақтайларды қадау.
5. Протезді орнату.
6. Ескі толтырғышты,майлағышты және төсемді орнату.
5-0102-(015-03÷ 015-04):
1. Толтырғышты,майлағышты және төсемді жою.
2. Тас қабырғаларда ұяшықтарды тесу.
3. Зақымдалған ағашты жою.
4. Арқалықтарды нығайту үшін бұрандамалармен, шегемен немесе қамыттармен бекіту арқылы 2 жағынан тақтайларды орнату.

5. Укладка старого наката, смазка и засыпка.
5-0102-015-01 Смена концов деревянных балок в рубленых стенах
5-0102-015-02 Смена концов деревянных балок в каменных стенах
5-0102-015-03 Усиление деревянных балок по всей длине в рубленых стенах
5-0102-015-04 Усиление деревянных балок по всей длине в каменных стенах
5-0102-016:
Измеритель: 1 м балки
Состав работ:
5-0102-(015-01÷ 015-03):
1. Заготовка балок из брусьев и отесанных бревен по старому образцу (профиль, размер, врубка).
2. Пробивка гнезд в кирпичных стенах.
3. Укладка балок с подгонкой по месту, с антисептированием, с осмолкой и прокладкой рулонных материалов.
4. Пришивка черепных брусков к балкам.
5-0102-(015-04÷ 015-06):
1. Заготовка балок из брусьев и отесанных бревен по старому образцу (профиль, размер, врубка).
2. Расчистка старых гнезд.
3. Укладка балок с подгонкой по месту, с антисептированием, с осмолкой и прокладкой рулонных материалов.
4. Пришивка черепных брусков к балкам.
5-0102-016-01 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по кирпичным стенам длиной 6 м
5-0102-016-02 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по кирпичным стенам длиной 5 м
5-0102-016-03 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по кирпичным стенам длиной 4 м
5-0102-016-04 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по деревянным стенам длиной 6 м
5-0102-016-05 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по деревянным стенам длиной 5 м
5-0102-016-06 Воссоздание и укладка деревянных балок перекрытий по деревянным стенам длиной 5 м
5-0102-017:
Измеритель: 1 м конструкций
Состав работ:
1. Удаление поврежденных элементов стропильных конструкций.
2. Заготовка новых элементов и вставок с выделкой и зачисткой сопряжений.
3. Установка заменяемого элемента стропил с осмолкой закладываемых в каменные стены концов, прокладыванием
рулонных материалов, постановкой креплений.
5-0102-017-01 Замена отдельных поврежденных элементов стропильных конструкций скатных крыш. Стропила из бревен
5-0102-017-02 Замена отдельных поврежденных элементов стропильных конструкций скатных крыш. Стропила из досок
5-0102-017-03 Замена отдельных поврежденных элементов стропильных конструкций скатных крыш. Подстропильные доски и мауэрлаты
5-0102-018:
Измеритель: 1 м конструкций
Состав работ:
1. Заготовка стропил и подстропильных брусьев по сохранившимся образцам (без выделки сопряжений).
2. Установка конструкций с подгонкой по месту.
3. Осмолка и обертывание рулонными материалами подстропильных брусьев с укладкой просмоленных дощатых прокладок.

5. Ескі толтырғышты,майлағышты және төсемді орнату.
5-0102-015-01 Кесілген қабырғалардағы ағаш арқалықтардың ұштарын ауыстыру
5-0102-015-02 Тас қабырғалардағы ағаш арқалықтардың ұштарын ауыстыру
5-0102-015-03 Кесілген қабырғалардың барлық ұзындығы бойынша ағаш арқалықтарды нығайту
5-0102-015-04 Тас қабырғаларының барлық ұзындығы бойынша ағаш арқалықтарды нығайту
5-0102-016:
Есептеуіш: 1 м ұстын
Жұмыс құрамы:
5-0102-(015-01÷ 015-03):
1. Ескі үлгі бойынша бөренелер мен кесілген бөренелерден ұстындарын дайындау (кескін, өлшем, қосылыс).
2. Кірпіш қабырғаларға ұяшықтар тесу.
3. Бөренелерді зарарсыздандыру, шайырлау және орама материалдарды төсеу арқылы орналастыру.
4. Бөренелерге тіреу білеушелерін тігу.
5-0102-(015-04÷ 015-06):
1. Ескі үлгі бойынша бөренелер мен кесілген бөренелерден ұстындарын дайындау (кескін, өлшем, қосылыс).
2. Кірпіш қабырғаларға ұяшықтар тесу.
3. Бөренелерді зарарсыздандыру, шайырлау және орама материалдарды төсеу арқылы орналастыру
4. Бөренелерге тіреу білеушелерін тігу.
5-0102-016-01 Ұзындығы 6 м кірпіш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-016-02 Ұзындығы 5 м кірпіш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-016-03 Ұзындығы 4 м кірпіш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-016-04 Ұзындығы 6 м ағаш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-016-05 Ұзындығы 5 м ағаш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-016-06 Ұзындығы 4 м ағаш қабырғаларында ағаш ұстындарын толығымен ауыстырып реставрациялау
5-0102-017:
Есептеуіш: 1 м құрылым
Жұмыс құрамы:
1. Шатыр стропиласы құрылымдарының зақымдалған бөліктерін жою немесе кесу.
2. Жаңа элементтерді дайындау және өңделген түйіндерді жалғау.
3. Тас қабырғаларына салынатын ұштары шайырмен, орам материалдарын төсеумен, бекітпелерді қоюмен ауыстырылатын стропила элементін орнату
5-0102-017-01 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарының бүлінген элементтерін ауыстыру. Стропила бөренеден.
5-0102-017-02 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарының бүлінген элементтерін ауыстыру. Стропила тақтайдан
5-0102-017-03 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарының бүлінген элементтерін ауыстыру. Стропила асты тақтайлар, мауэр¬латтар
5-0102-018:
Есептеуіш: 1 м құрылым
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған үлгілерге сәйкес стропила мен стропила асты діңгектерді дайындау.
2. Құрылымды орнына қиылыстырып орнату.
3. Стропила асты діңгектерді шайырланған төсеніш тақтайларын төсеу арқылы материалды орамамен орау және шайырлау.

4. Постановка креплений.
5-0102-018-01 Воссоздание стропильных конструкций скатных крыш. Стропила из бревен
5-0102-018-02 Воссоздание стропильных конструкций скатных крыш. Стропила из досок
5-0102-018-03 Воссоздание стропильных конструкций скатных крыш. Подстропильные брусья и мауэрлаты
5-0102-019:
Измеритель: 1 м конструкции
Состав работ:
1. Устройство и разборка временных креплений.
2. Вырезка и удаление поврежденных элементов скатных стропильных конструкций.
3. Заготовка элементов и вставок с разметкой, распиливанием по размеру с выделкой сопряжений.
4. Постановка и пригонка вставок, протезов.
5. Установка конструкций на место с осмолкой, обертыванием рулонными материалами и укладкой просмоленных дощатых прокладок в местах соприкосновения с кладкой.
6. Постановка креплений.
5-0102-019-01 Замена отдельных повреждений в стропильных конструкциях глав, куполов из брусьев
5-0102-019-02 Замена отдельных повреждений в стропильных конструкциях глав, куполов из досок
5-0102-019-03 Замена отдельных повреждений в стропильных конструкциях глав, куполов из досок - журавницы
5-0102-019-04 Замена отдельных повреждений в стропильных конструкциях конусообразных и фигурных шатров и башен
5-0102-020:
Измеритель: 1 м конструкции
Состав работ:
1. Заготовка элементов конструкций по сохранившимся образцам (без выделки сопряжений).
2. Предварительная сборка конструкций на бойке.
3. Установка конструкций с подгонкой по месту, осмолкой, обертыванием рулонными материалами и укладка просмоленных дощатых прокладок в местах соприкосновения с кладкой.
4. Постановка креплений.
5-0102-020-01 Воссоздание стропильных конструкций куполов и глав из брусьев
5-0102-020-02 Воссоздание стропильных конструкций куполов и глав из досок
5-0102-020-03 Воссоздание стропильных конструкций куполов и глав из досок - журавницы
5-0102-020-04 Воссоздание стропильных конструкциях конусообразных и фигурных шатров и башен
5-0102-021:
Измеритель: 1 м2 обрешетки
Состав работ:
1. Разборка ветхих участков.
2. Разметка поверхности.
3. Заготовка(элементов) со всеми необходимыми сопряжениями.
4. Укладка на место и крепление элементов обрешетки.
5-0102-021-01 Смена обрешетки крыш из досок и брусков с прозорами
5-0102-021-02 Смена обрешетки крыш из досок сплошной
5-0102-021-03 Смена обрешетки крыш закомарных сводов с ендовами и разжелобками из досок и брусьев
5-0102-021-04 Смена обрешетки крыш глав, куполов, шатров, башен из досок сплошной

4. Бекітпелерді орнату.
5-0102-018-01 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарын қайта жасау. Стропила бөренеден
5-0102-018-02 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарын қайта жасау. Стропила тақтайдан
5-0102-018-03 Қапталды шатыр стропиласының құрылымдарын қайта жасау. Стропила асты діңгектер мен мауэрлаттар
5-0102-019:
Есептеуіш: 1 м құрылым
Жұмыс құрамы:
1. Уақытша тіректерді құрастыру және бөлшектеу.
2. Еңіс стропила құрылымының зақымдалған жерлерін кесу және жою.
3. Белгіленген жер мен жалғауларды дайындау, өңделген түйіскен өлшемі бойынша кесу.
4. Жалғау, протездерді қалыптастыру және бекіту.
5. Құрылымдарды орнына шайырлап орнату, орам материалдарымен орау және жанасқан жерге қалау арқылы шайырланған тақтай салу.
6. Бекітпелерді орнату.
5-0102-019-01 Діңгектен жасалған сопақша күмбездің, күмбездердің шатырларының стропила құрылымындағы зақымдалған жерді ауыстыру
5-0102-019-02 Тақтайдан жасалған сопақша күмбездің, күмбездердің шатырларының стропила құрылымындағы зақымдалған жерді ауыстыру
5-0102-019-03 Торламадан жасалған сопақша күмбездің, күмбездердің шатырларының стропила құрылымындағы зақымдалған жерді ауыстыру
5-0102-019-04 Конус тәрізді және пішінді шатырлар мен мұнараның стропила құрылымындағы зақымдалған жерді ауыстыру
5-0102-020:
Есептеуіш: 1 м құрылым
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған үлгілер бойынша құрылым элементтерін дайындау (түйісулерді өңдеусіз).
2. Құрылымдарды алдын ала құрастыру.
3. Құрылымды қиылыстырп орнына орнату, шайырлау, орам материалдарымен орау және жанасқан жерге қалау арқылы шайырланған тақтай салу.
4. Бекітпелерді орнату.
5-0102-020-01 Діңгектен жасалған сопақша күмбездің, шатырдың, конустың және мұнараның стропила құрылымдарын қайта жасау
5-0102-020-02 Тақтайдан жасалған сопақша күмбездің, шатырдың, конустың және мұнараның стропила құрылымдарын қайта жасау
5-0102-020-03 Торламадан жасалған сопақша күмбездің, шатырдың, конустың және мұнараның стропила құрылымдарын қайта жасау
5-0102-020-04 Конус тәрізді және пішінді шатырлар мен мұнаралардың стропила құрылымдарын қайта құру
5-0102-021:
Есептеуіш: 1 м2 торлама
Жұмыс құрамы:
1. Ескі аумақты бөлшектеу.
2. Беткі бөлікті таңбалау.
3. Барлық қажетті түйіндемелерді (элементтер) дайындау.
4. Орынға төсеу және торлама элементтерін бекіту
5-0102-021-01 Жолақты тақтай мен бөренелерден шатыр торламаларын ауыстыру
5-0102-021-02 Тұтас тақтайдан шатыр торламаларын ауыстыру
5-0102-021-03 Тақтайлар мен бөренелерден жасалған ендері мен құлақшалары бар сынық күмбез шатырлардың торламарын ауыстыру
5-0102-021-04 Тұтас тақтайшалы төсемнен жасалған күмбездер, сопақша күмбез,шатырлар,мұнаралар шатырлардың торламарын ауыстыру

5-0102-021-05 Смена обрешетки крыш из жердей под тесовые кровли
5-0102-021-06 Смена обрешетки крыш из жердей под стальные и черепичные кровли
5-0102-021-07 Смена обрешетки крыш из жердей под гонтовые кровли
5-0102-022:
Измеритель: 1 м коробки
Состав работ:
1. Снятие оконных переплетов или дверных полотен.
2. Удаление негодных частей оконных и дверных коробок, колод.
3. Заготовка по размерам новых частей коробок, колод.
4. Установка и закрепление их по месту.
5. Оконопатка и обмазка коробок.
6. Навеска оконных переплетов или дверных полотен.
5-0102-022-01 Замена негодных частей оконных и дверных коробок в каменных стенах
5-0102-022-02 Замена негодных частей оконных и дверных коробок в перегородках
5-0102-022-03 Замена негодных частей колод в деревянных стенах
5-0102-023:
Измеритель: 1 м коробки или колоды
Состав работ:
5-0102-(010-01÷ 010-04):
1. Изготовление шаблона по чертежу (для коробок с криволинейным верхом).
2. Поперечная и продольная распиловка досок и брусьев.
3. Склеивание слоев коробки (для клееных коробок).
4. Фуговка кромок коробок (для клееных коробок).
5. Чистая острожка с выборкой четвертей.
6. Выделка сопряжений с пригонкой по месту.
7. Сборка коробки.
5-0102-023-05:
1. Теска колод из бревен.
2. Острожка поверхности.
3.Профилирование колоды по старому образцу.
4. Снятие угловой фаски.
5. Сборка колоды.
6.Антисептирование.
5-0102-023-01 Воссоздание оконных и дверных коробок с прямолинейным верхом из целого элемента
5-0102-023-02 Воссоздание оконных и дверных коробок с прямолинейным верхом, клееных в 2 слоя
5-0102-023-03 Воссоздание оконных и дверных коробок с прямолинейным верхом, клееных в 3 слоя
5-0102-023-04 Воссоздание оконных и дверных коробок с прямолинейным верхом, клееных в 4 слоя
5-0102-023-05 Воссоздание колод с прямолинейным верхом
5-0102-(010-06÷ 010-09):
1. Изготовление шаблона по чертежу (для коробок с криволинейным верхом).
2. Поперечная и продольная распиловка досок и брусьев.
3. Склеивание слоев коробки (для клееных коробок).
4. Фуговка кромок коробок (для клееных коробок).
5. Чистая острожка с выборкой четвертей.
6. Выделка сопряжений с пригонкой по месту.
7. Сборка коробки.
5-0102-023-10:
1. Теска колод из бревен.
2. Острожка поверхности.
3.Профилирование колоды по старому образцу.
4. Снятие угловой фаски.
5. Сборка колоды.
6.Антисептирование.
5-0102-023-06 Воссоздание оконных и дверных коробок с криволинейным верхом из целого элемента

5-0102-021-05 Сырықты жұқа тақтайлы шатырлардың торламаларын ауыстыру
5-0102-021-06 Сырықты болат және жабынқышты шатырлардың торламаларын ауыстыру
5-0102-021-07 Сырықты гонтты жабынқыштан жасалған шатырлардың торламаларын ауыстыру
5-0102-022:
Есептеуіш: 1 метр жақтау
Жұмыс құрамы:
1. Терезе жақтауларын немесе есік төсемдерін алу.
2. Терезе мен есік жақтаулары мен астауларының жарамсыз бөліктерін алып тастау.
3. Жақтаулар мен астаулардың өлшемі бойынша жаңа бөліктер дайындау.
4. Оларды орнына орнату және бекіту.
5. Жақтауларды майлау және тығындау.
6. Терезе жақтауларының ілмектері немесе есік бөлігі.
5-0102-022-01 Тас қабырғаларда терезе мен есік жақтауларының жарамсыз бөліктерін ауыстыру
5-0102-022-02 Қалқаларда терезе мен есік жақтауларының жарамсыз бөліктерін ауыстыру
5-0102-022-03 Ағаш қабырғаларда астаудың жарамсыз бөліктерін ауыстыру
5-0102-023:
Есептеуіш: 1 м жақтау немесе астау
Жұмыс құрамы:
5-0102-(010-01÷ 010-04):
1. Сызбаға сәйкес үлгі жасау (иілген бетті жақтаулар үшін).
2. Тақтайлар мен бөренелерді көлденең және бойлық аралау.
3. Жақтау қабаттарын желімдеу (желімделтін жақтаулар үшін).
4. Жақтаудың жиегін біріктіру (желімделтін жақтаулар үшін).
5. Ширектік іріктеумен таза жоңқалау.
6. Қалыптасқан орнын түйндестіріп өңдеу.
7. Жақтауларды құрастыру.
5-0102-023-05:
1. Бөренеден жасалған астауларды сүргілеу.
2. Бетті жоңқалау.
3. Астауларды ескі үлгі бойынша белгілі бір қалыпқа келтіру.
4. Бұрыштық жүзді алу.
5. Астауларды құрастыру.
6. Зарарсыздандыру.
5-0102-023-01 Бүтін элементтерден жасалған, үсті түзусызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-02 2 қабаты желімделген, үсті түзусызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-03 3 қабаты желімделген, үсті түзусызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-04 4 қабаты желімделген, үсті түзусызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-05 Үсті түзусызықты астауларды қайта жасау
Жұмыс құрамы:
5-0102-(010-06÷ 010-09):
1. Сызбаға сәйкес үлгі жасау (иілген бетті жақтаулар үшін).
2. Тақтайлар мен бөренелерді көлденең және бойлық аралау.
3. Қорап қабаттарын желімдеу (желімделтін жақтаулар үшін).
4. Қораптың жиегін біріктіру (желімделтін жақтаулар үшін).
5. Ширектік іріктеумен таза жоңқалау.
6. Қалыптасқан орнын түйндестіріп өңдеу.
7. Қораптарды құрастыру.
5-0102-023-10:
1. Бөренеден жасалған астауларды сүргілеу.
2. Бетті жоңқалау.
3. Астауларды ескі үлгі бойынша белгілі бір қалыпқа келтіру.
4. Бұрыштық жүзді алу.
5. Астауларды құрастыру.
6. Зарарсыздандыру.
5-0102-023-06 Бүтін элементтерден жасалған, үсті қисықсызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау

5-0102-023-07 Воссоздание оконных и дверных коробок с криволинейным верхом, клееных в 2 слоя
5-0102-023-08 Воссоздание оконных и дверных коробок с криволинейным верхом, клееных в 3 слоя
5-0102-023-09 Воссоздание оконных и дверных коробок с криволинейным верхом, клееных в 4 слоя
5-0102-023-10 Воссоздание колод с криволинейным верхом
1. Установка новой коробки на место.
2. Закрепление коробки в проеме с осмолкой, проконопачиванием войлоком или паклей, пропитанной свинцовым суриком и алебастром.
3. Установка наличников с подгонкой и креплением гвоздями.
5-0102-023-11 Установка изготовленных вновь дверных и оконных коробок и колод с пригонкой по месту в каменных стенах
5-0102-023-12 Установка изготовленных вновь дверных и оконных коробок и колод с пригонкой по месту в деревянных стенах (колода)
5-0102-023-13 Установка изготовленных вновь дверных и оконных коробок и колод с пригонкой по месту в перегородках
5-0102-024:
Измеритель: 1 коробка
Состав работ:
1. Снятие коробок с места.
2. Удаление старых негодных элементов, заготовка новых элементов, антисептирование и постановка их на место.
3. Сборка полотна, постановка заделок в местах повреждений, исправление и переклейка сопряжений.
4. Подготовка поверхности под отделку с циклевкой и шлифовкой.
5. Установка коробки на место с подгонкой и креплением.
5-0102-024-01 Реставрация дубовых дверных коробок в каменных стенах при площади проема до 3,5 м2
5-0102-024-02 Реставрация дубовых дверных коробок в деревянных стенах при площади проема до 3,5 м2
5-0102-024-03 Реставрация дубовых оконных коробок в каменных стенах при площади проема до 3,5 м2
5-0102-024-04 Реставрация дубовых дверных коробок в каменных стенах при площади проема до 6,0 м2
5-0102-024-05 Реставрация дубовых дверных коробок в деревянных стенах при площади проема до 6,0 м2
5-0102-024-06 Реставрация дубовых оконных коробок в каменных стенах при площади проема до 6,0 м2
5-0102-025:
Измеритель: 1 м2 дверного полотна
Состав работ:
1. Снятие двери с петель со снятием приборов, накладных украшений (по мере необходимости).
2. Разборка полотна на элементы по мере необходимости, удаление старых негодных элементов, заготовка новых элементов, установка их на место.
3. Постановка заделок в местах повреждения, исправление и переклейка мест сопряжений.
4. Сборка полотна.
5. Фанерование утраченных мест с подбором шпона или фанеры по текстуре и цвету, проглаживание вспученных мест старой фанеровки.
6. Шлифовка.
7. Пригонка и навеска дверного полотна с врезкой петель.
5-0102-025-01 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева до 50% реставрации, сложность - простая

5-0102-023-07 2 қабаты желімделген, үсті қисықсызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-08 3 қабаты желімделген, үсті қисықсызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-09 4 қабаты желімделген, үсті қисықсызықты терезе және есік жақтауларын қайта жасау
5-0102-023-10 Үсті қисықсызықты астауларды қайта жасау
Есептеуіш: 1 қорап немесе астау
Жұмыс құрамы:
1. Жаңа жақтауды орнына орналастыру.
2. Ойықта жақтауды шайырмен, киіз немесе қорғасын жоса және алебастр сіңдірілген талшықпен бекіту.
3. Маңдайшаларды қиылыстырып орналастыру және шегемен қағу.
5-0102-023-11 Тас қабырғаларда жаңадан жасалған есік және терезе жақтауларын және астауларын орнына қиылыстырып орнату
5-0102-023-12 Ағаш қабырғаларда жаңадан жасалған есік және терезе жақтауларын және астауларын орнына қиылыстырып орнату
5-0102-023-13 Қалқаларда жаңадан жасалған есік және терезе жақтауларын және астауларын орнына қиылыстырып орнату
5-0102-024:
Есептеуіш: 1 жақтау
Жұмыс құрамы:
1. Жақтауларды орнынан алу.
2. Ескі жарамсыз элементтерді алу, жаңа элементтерді дайындау,зарарсыздандыру және орнына орнату.
3. Төсемдерді құрастыру, зақымданған жерлерді өңдеу, түйіндемелерді түзету және қайта желімдеу.
4. Тегістеп өңдеу және өңдеуге арналған бетті дайындау.
5. Жақтауларды орнына қиылыстырып орнатып бекіту.
5-0102-024-01 Ойық ауданы 3,5 м2 болғанда тас қабырғалардағы еменнен есік жақтауларын реставрациялау
5-0102-024-02 Ойық ауданы 3,5 м2 болғанда ағаш қабырғалардағы еменнен есік жақтауларын реставрациялау
5-0102-024-03 Ойық ауданы 3,5 м2 болғанда тас қабырғалардағы еменнен терезе жақтауларын реставрациялау
5-0102-024-04 Ойық ауданы 6,0 м2 болғанда тас қабырғалардағы еменнен есік жақтауларын реставрациялау
5-0102-024-05 Ойық ауданы 6,0 м2 болғанда ағаш қабырғалардағы еменнен есік жақтауларын реставрациялау
5-0102-024-06 Ойық ауданы 6,0 м2 болғанда тас қабырғалардағы еменнен терезе жақтауларын реставрациялау
5-0102-025:
Есептеуіш: 1 м2 есік төсемі
Жұмыс құрамы:
1. Құрылғыларды алу арқылы есікті топсадан шешу, жапсырылған әшекейлерді алу (қажет болған жағдайда).
2. Қажет болған жағдайда төсемді элементтерге бөлшектеу , ескі жарамсыз элементтерді жою, жаңа элемент дайындау, оларды өз орнына орналастыру.
3. Зардап шеккен жерлерге бітеме орнату, түйіндескен жерді түзеу және қайта желімдеу.
4. Төсемдерді жинау.
5. Жоғалған жерлердегі шерелерді текстурамен және түсімен кілтекті таңдай отырып, ескі шереленген ісінген жерлерді үтіктеу.
6. Тегістеу.
7. Есік төсем топсаларын әзірлеу және бекіту.
5-0102-025-01 Қымбат ағаш түрінен жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % дейін реставрациялау, күрделілігі – қарапайым

5-0102-025-02 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева до 50% реставрации, сложность - средняя
5-0102-025-03 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева до 50% реставрации, сложность - сложная
5-0102-025-04 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева более 50% реставрации, сложность - простая
5-0102-025-05 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева более 50% реставрации, сложность - средняя
5-0102-025-06 Реставрация дверей и тамбуров из ценных пород дерева более 50% реставрации, сложность – сложная
5-0102-026:
Измеритель: 5-0102-(026-06÷ 026-10): 1 м2 полотна; 5-0102-(026-11÷ 026-12): 1 проем
Состав работ:
1. Продольная и поперечная распиловка досок.
2. Чистая острожка, фуговка, удаление сучков.
3. Выборка пазов, шпунтов, четвертей и калевок.
4. Изготовление филенок со склеиванием и отборкой ригелей в точном соответствии с сохранившимися образцами.
5. Полная сборка полотен с подгонкой сопряжений, прифальцовкой, зачисткой полотен, постановкой притворных планок, раскладок.
6. Антисептирование.
5-0102-026-01 Воссоздание дверных полотен с прямолинейным верхом, филенчатых, однопольных, глухих
5-0102-026-02 Воссоздание дверных полотен с прямолинейным верхом, филенчатых, двупольных, глухих
5-0102-026-03 Воссоздание дверных полотен с прямолинейным верхом, однопольных, полусветлых (без остекления)
5-0102-026-04 Воссоздание дверных полотен с прямолинейным верхом, двупольных, полусветлых (без остекления)
5-0102-026-05 Воссоздание дверных полотен с прямолинейным верхом, простых на шпонах
5-0102-(026-06÷ 026-10):
1. Продольная и поперечная распиловка досок.
2. Чистая острожка, фуговка, удаление сучков.
3. Выборка пазов, шпунтов, четвертей и калевок.
4. Изготовление филенок со склеиванием и отборкой ригелей в точном соответствии с сохранившимися образцами.
5. Полная сборка полотен с подгонкой сопряжений, прифальцовкой, зачисткой полотен, постановкой притворных планок, раскладок.
6. Антисептирование.
5-0102-(026-11÷ 026-12):
1. Пригонка вновь изготовленного полотна. 2. Навеска на петли с креплением.
5-0102-026-06 Воссоздание дверных полотен с криволинейным верхом, филенчатых, однопольных, глухих
5-0102-026-07 Воссоздание дверных полотен с криволинейным верхом, филенчатых, двупольных, глухих
5-0102-026-08 Воссоздание дверных полотен с криволинейным верхом, однопольных, полусветлых (без остекления)
5-0102-026-09 Воссоздание дверных полотен с криволинейным верхом, двупольных, полусветлых (без остекления)
5-0102-026-10 Воссоздание дверных полотен с криволинейным верхом, простых на шпонах

5-0102-025-02 Қымбат ағаш түрінен жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % дейін реставрациялау, күрделілігі – орташа
5-0102-025-03 Қымбат ағаш түрінен жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % дейін реставрациялау, күрделілігі – күрделі
5-0102-025-04 Қымбат ағаш түрінен жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % астам реставрациялау, күрделілігі – қарапайым
5-0102-025-05 Қымбат ағаштан жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % астам реставрациялау, күрделілігі – орташа
5-0102-025-06 Қымбат ағаштан жасалған есіктер мен тамбурларды 50 % астам реставрациялау, күрделілігі – күрделі
5-0102-026:
Есептеуіш: 1 м2 төсем
Жұмыс құрамы:
1. Тақтайларды бойлық және көлденең кесу.
2. Тазалап жоңқалау, біріктіру, бұтақтарды жою.
3. Ойық, тығын, ширек және оймыштарды сұрыптау.
4. Желімделген жұқа тақтай дайындау және сақталған үлгілерге дәл сәйкестікте тіректерді таңдау.
5. Қиылыстырылып түйіндескен төсемді толық жинау,төсемді тазарту, бүркеме тақталарды жаю, орнату.
6. Зарарсыздандыру.
5-0102-026-01 Тұйық, бір қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау
5-0102-026-02 Тұйық, екі қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау
5-0102-026-03 Жартылай жарық, бір қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау (жылтырамаған)
5-0102-026-04 Жартылай жарық, екі қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау (жылтырамаған)
5-0102-026-05 Кілтектегі қарапайым жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау
Есептеуіш: 5-0102-(026-06÷ 026-10): 1 м2 төсем; 5-0102-(026-11÷ 026-12): 1 ойық
Жұмыс құрамы: 5-0102-(026-06÷ 026-10):
1. Тақтайларды бойлық және көлденең кесу.
2. Тазалап жоңқалау, біріктіру, бұтақтарды жою.
3. Ойық, тығын, ширек және оймыштарды сұрыптау.
4. Желімделген жұқа тақтай дайындау және сақталған үлгілерге дәл сәйкестікте тіректерді таңдау.
5. Қиылыстырылып түйіндескен төсемді толық жинау, төсемді тазарту, бүркеме тақталарды жаю, орнату.
6. Зарарсыздандыру.
5-0102-(026-11÷ 026-12):
1. Қайта жасалған төсемді қалыптастыру.
2. Бекіткіші бар топсаны ілу.
5-0102-026-06 Тұйық, бір қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау
5-0102-026-07 Тұйық, екі қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау
5-0102-026-08 Жартылай жарық, бір қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау (жылтырамаған)
5-0102-026-09 Жартылай жарық, екі қанатты, жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау (жылтырамаған)
5-0102-026-10 Кілтектегі қарапайым жұқа тақтайлы, қисықсызықты беті бар есік ілмектерін қайта жасау

5-0102-027-10 Воссоздание глухих переплетов из клееных элементов простых
5-0102-027-11 Воссоздание глухих переплетов из клееных элементов средней сложности
5-0102-027-12 Воссоздание глухих переплетов из клееных элементов сложных
05-0102-028:
Измеритель: 1 м2 площади проема при одинарном заполнении
Состав работ:
1. Снятие переплетов с места со снятием приборов и петель.
2. Разборка переплетов по мере необходимости и очистка сопряжений от клея.
3. Удаление старых негодных элементов, заготовка новых элементов, антисептирование и установка их взамен утраченных.
4. Склеивание переплетов с зачисткой.
5. Подготовка поверхности под отделку с тщательной шлифовкой.
6. Навеска переплетов с постановкой приборов.
5-0102-028-01 Реставрация до 50 % дубовых переплетов, глухих, средней сложности
5-0102-028-02 Реставрация до 50 % дубовых переплетов, глухих, сложных (полукруглые, круглые, многогранные)
5-0102-028-03 Реставрация до 50 % дубовых переплетов, створных, средней сложности
5-0102-028-04 Реставрация до 50 % дубовых переплетов, створных, сложных (полукруглые, круглые, многогранные)
5-0102-028-05 Реставрация более 50% дубовых переплетов, глухих, средней сложности
5-0102-028-06 Реставрация более 50% дубовых переплетов, глухих, сложных (полукруглые, круглые, многогранные)
5-0102-028-07 Реставрация более 50% дубовых переплетов, створных, средней сложности
5-0102-028-08 Реставрация более 50% дубовых переплетов, створных, сложных (полукруглые, круглые, многогранные)
05-0102-029:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
5-0102-029-01: 1. Изучение чертежа. 2. Подбор материалов по сорту и качеству.
3. Фугование пластин и кромок. 4. Строгание в размер на рейсмусовом станке. 5. Отборка калевок. 6. Сборка тумбочки. 7. Установка тумбочки с подгонкой и креплением.
5-0102-(029-02÷ 029-03): 1. Снятие тумбочек. 2. Удаление негодных мест. 3. Изготовление отдельных частей взамен утраченных или негодных в полном соответствии с сохранившимися образцами. 4. Установка по месту с креплением.
5-0102-029-01 Воссоздание тумбочек к оконным и дверным проемам

5-0102-027-10 Желімделген элементтен қарапайым, тұйық жақтауларды қайта жасау
5-0102-027-11 Желімделген элементтен орташа күрделіліктегі, тұйық жақтауларды қайта жасау
5-0102-027-12 Желімделген элементтен күрделі, тұйық жақтауларды қайта жасау
05-0102-028:
Есептеуіш: 1 м2 бір реттік толтыру кезінде ойық алаңы
Жұмыс құрамы:
1. Құрылғылар мен ілмектерді алу арқылы жақтауларды алып тастау.
2. Қажет болған жағдайда жақтауларды бөлшектеу және желімнің түйіндерін тазарту.
3. Ескі жарамсыз элементтерді алып, жаңа элементтерді дайындау, зарарсыздандыру және оларды жоғалған орнына орнату.
4. Жақтауларды тазартып желімдеу.
5. Мұқият тегістеу арқылы өңдеу үшін бетті дайындау.
6. Құралдарды орнатумен жақтауларды ілу.
05-0102-028-01 Орташа күрделіліктегі, тұйық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау
05-0102-028-02 Күрделі, тұйық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау (жартылай шеңбер, шеңбер, көпқырлы)
05-0102-028-03 Орташа күрделіліктегі, тұстамалық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау
05-0102-028-04 Күрделі, тұстамалық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау (жартылай шеңбер, шеңбер, көпқырлы)
Жұмыс құрамы:
1. Құрылғылар мен ілмектерді алу арқылы жақтауларды алып тастау.
2. Қажет болған жағдайда жақтауларды бөлшектеу және желімнің түйіндерін тазарту.
3. Ескі жарамсыз элементтерді алып, жаңа элементтерді дайындау, зарарсыздандыру және оларды жоғалған орнына орнату.
4. Жақтауларды тазартып желімдеу.
5. Мұқият тегістеу арқылы өңдеу үшін бетті дайындау.
6. Құралдарды орнатумен жақтауларды ілу.
05-0102-028-05 Орташа күрделіліктегі, тұйық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау
05-0102-028-06 Күрделі, тұйық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау (жартылай шеңбер, шеңбер, көпқырлы)
05-0102-028-07 Орташа күрделіліктегі, тұстамалық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау
05-0102-028-08 Күрделі, тұстамалық емен жақтауларының 50 % астамын реставрациялау (жартылай шеңбер, шеңбер, көпқырлы)
5-0102-029:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
5-0102-029-01:
1. Сызбаны зертеу.
2. Сұрып және сапасы бойынша материалдарды таңдау.
3. Тілімшелер мен жиектерді біріктіру.
4. Рейсмусты білдекте өлшем бойынша сүргілеу.
5. Оймышты сұрыптау.
6. Шкафтарды құрастыру.
7. Шкафтарды қиылыстырып орнату.
5-0102-(029-02÷ 029-03):
1. Шкафты алу.
2. Жарамсыз жерлерді алу.
3. Жоғалған немесе пайдаланылмайтын бөлшектерді сақталған үлгілерге сәйкес толықтай ауыстыру үшін жеке бөлшектерді шығару.
4. Берілген орынға бекітпемен орнату.
5-0102-029-01 Терезе мен есіктерге арналған шкафтарды қайта жасау

5-0102-029-02 Реставрация тумбочек к оконным и дверным проемам до 50%
5-0102-029-03 Реставрация тумбочек к оконным и дверным проемам более 50%
05-0102-030:
Измеритель: 1 м2 подоконной доски
Состав работ: 5-0102-030-01:
1.Изготовление основания подоконной доски с подбором материала, поперечной и продольной распиловкой досок на бруски. Фуговка кромок, склеивание с подбором направления волокон, укладка под пресс. Выемка из-под пресса, фугование щита, строгание в размер на рейсмусе.
2. Наклейка фанеры на щит с 2-х сторон. Укладка под пресс. Выемка из-под пресса, ценубление и ошкуривание.
3.Наклейка бязи на лицевую поверхность щита, шлифование.
4.Наклейка шпона из ценных пород с предварительной шпаклевкой поверхности, ценублением; разметка и раскрой шпона с подбором рисунка, наклеивание с 2-х сторон, притирка притирочным молотком с последующей прорезкой каждого станка, укрепление стыков и торцов гумированной лентой. Циклевка и шлифовка шпонового покрытия. Тонировка, покрытие лаком.
5. Изготовление сложного лицевого профиля и врезка его на "шпунт" в подоконную доску.
6. Подгонка подоконной доски по месту, установка с креплением.
5-0102-(030-02÷ 030-03):
1. Разборка подоконной доски на части и удаление сменяемой части.
2. Заготовка новой части доски.
3. Сборка на шпонах и склеивание.
4. Выборка профиля.
5.Окончательная острожка и шлифовка.
6. Установка на место с креплением.
5-0102-030-01 Воссоздание подоконных досок
5-0102-030-02 Реставрация подоконных досок до 50%
5-0102-030-03 Реставрация подоконных досок более 50%
5-0102-031:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осторожное удаление подлежащих замене элементов лестниц и крылец с маркировкой и сортировкой.
2. Заготовка новых элементов по сохранившимся образцам или по чертежам.
3. Установка на место заготовленных элементов.
5-0102-031-01 Реставрация деревянных крылец до 50%
5-0102-031-02 Реставрация деревянных крылец более 50%
5-0102-031-03 Реставрация чердачных лестниц до 50%
5-0102-032:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Заготовка элементов по старому образцу или по чертежам.
2. Сборка лестниц и крылец.
5-0102-032-01- Воссоздание деревянных лестниц и крылец
5-0102-033:
Измеритель: 1 м конструкции
Состав работ:
I. Расчистка старых гнезд и штраб.
2. Установка лестниц с копкой ям, осмолкой и установкой столбов и нижней вязки, засыпкой ям с трамбованием.
3. Крепление прогонов в старых гнездах, подшивкой маршей и площадок чистых лестниц.

5-0102-029-02 Терезе мен есіктерге арналған шкафтарды 50 % дейін реставрациялау
5-0102-029-03 Терезе мен есіктерге арналған шкафтардың 50 % астамын реставрациялау
5-0102-030:
Есептеуіш: 1 м2 терезе алды тақтайлары
Жұмыс құрамы:
5-0102-030-01:
1. Материалды таңдау арқылы терезе алды тақтасының негізін жасау,көлденең және ұзынынан аралау ,тақтайларды діңгектерге кесу. Жиектерді біріктіру, талшықтардың бағытын таңдай отырып желімдеу, баспаққа салу. Баспақтан шығару, қалқанды біріктіру, рейсмус бойынша өлшемде сүргілеу.
2. Екі жағынан қалқанға шере жапсыру. Баспаққа төсеу. Баспақтан шығару, тегістеу және тегістеп өңдеу.
3. Қалқанның алдыңғы бетіне бөз жабыстыру, тегістеу.
4. Алдын ала кілектің бағалы түрін тегістеу арқылы жабыстыру,тегістеп өңдеу; кескіндеме таңдаумен кілтекті пішу және белгілеу, 2 жағынан жабыстыру,әр білдек кескен сайын ысқылағыш балғамен тегістеу,гумирленген таспамен кесіктер мен түйіскен жерлерді қатайту. Кілек қабатын тегістеу және тегістеп өңдеу. Қараңғылау, лакпен қаптау.
5. Кескіннің күрделі бет пішінін жасау және оны "тығын" терезе төсенішіне салу.
6. Терезе тақтайларын қиылыстырып орнату, бекітпемен орнату
5-0102-(030-02÷ 030-03):
1. Терезе алды тақтайын бөліктерге бөлшектеу және алынбалы бөлікті алу.
2. Тақтайдын жаңа бөлшектерін дайындау.
3 Кілекте құрастыру және желімдеу.
4. Профильді таңдау.
5. Ақырқы рет тегістеу және тегістеп өңдеу.
6. Бекітпе арқылы орнына орнату.
5-0102-030-01 Терезе алды тақтайларын қайта жасау
5-0102-030-02 Терезе алды тақтайларын 50 % дейін реставрациялау
5-0102-030-03 Терезе алды тақтайларын 50 % артық реставрациялау
5-0102-031:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Баспалдақтар мен кіреберістердің элементтерін сұрыптап және белгілеп мұқият алып тастау.
2. Жаңа заттарды сақталған үлгілерге немесе сызбаларға сәйкес етіп дайындау.
3. Дайын элементтерді орнына орналастыру.
5-0102-031-01 Ағаш кіреберісін 50 % дейін реставрациялау
5-0102-031-02 Ағаш кіреберісін 50 % артық реставрациялау
5-0102-031-03 Шатырлық баспалдақтарды 50 % дейін реставрациялау
5-0102-032:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Ескі үлгіге немесе сызбаға сәйкес етіп элементтерді дайындау.
2. Кіреберіс пен баспалдақты құрастыру.
5-0102-032-01 Ағаш баспалдақтар мен кіреберісті қайта жасау
5-0102-033:
Есептеуіш: 1 м құрылым
Жұмыс құрамы:
I. Ескі ұяларды және кемелерді тазалау.
2. Қазылған шұңқырларға баспалдақтарды орнату, бағаналарды орнату және шайырлау, төменгі жағын байлау, шұңқырды тығыздап, көму.
3. Ескі ұяларға белағашты бекіту, арақашықтық пен алаңдарға таза баспалдақтарды қою.

5-0102-033-01 Установка вновь изготовленных деревянных лестниц и крылец
5-0102-034:
Измеритель: 1м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Установка подставок.
2. Подноска и укладка на подставке дверного полотна или оконной рамы.
3. Заправка бензином и проверка работы паяльной лампы,
4. Обжиг поверхности паяльной лампой с одновременным удалением размягченного красочного слоя с помощью скребков.
5. Окончательная зачистка профилированных деталей. Снятие с подставки и относка к месту складирования.
5-0102-034-01 Снятие старых многослойных трудноудаляемых покрасок методом обжига с дверных полотен
5-0102-034-01 Снятие старых многослойных трудноудаляемых покрасок методом обжига с оконных рам
5-0102-035:
Измеритель: 1 стойка
Состав работ:
1. Расчистка места для установки стоек.
2. Изготовление стоек по месту.
3. Заготовка подкладок, клиньев.
4. Установка креплений на место существующих перекрытий или с приставных лестниц.
5-0102-035-01 Временное подкружаливание оконных перемычек высотой стоек до 4,0 м
5-0102-035-02 Временное подкружаливание оконных перемычек высотой стоек до 12,0 м
5-0102-036:
Измеритель: 1 стойка крепления
Состав работ:
1. Расчистка места для установки стоек.
2. Изготовление стоек по месту.
3. Заготовка прокладок, клиньев и расшивок.
4. Вставка стоек по месту и крепление расшивок.
5-0102-036-01 Временное крепление просевших сводов при расслоившейся кладке свода высотой стоек до 4,0 м
5-0102-036-01 Временное крепление просевших сводов при расслоившейся кладке свода высотой стоек до 12,0 м
5-0102-037:
Измеритель: 1 зондаж площадью до 1 м2
Состав работ:
1. Вырубка или вскрытие верхнего покрытия.
2. Вырубка основания.
3. Вырубка нижележащих покрытий и оснований.
5-0102-037-01 Зондаж дощатых полов с основанием глубиной до 15 см
5-0102-037-02 Зондаж дощатых полов с основанием глубиной до 30 см
5-0102-037-03 Зондаж дощатых полов с основанием глубиной до 50 см
5-0102-038:
Измеритель: 1 зондаж площадью до 1 м2
Состав работ:
1. Распиливание досок по размеру с пристрожкой.
2. Скашивание досок по одной стороне по парам.
3. Склеивание пар досок между собой с подгонкой и выверкой по месту.
4. Прикашивание их на место.
5-0102-038-01 Заделка зондажных окон дощатого пола
5-0102-039:
Измеритель: 1 м2 лицевой развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подбор пиломатериала из штабеля по породе, сорту, текстуре (под прозрачную отделку) и подноска его к рабочему месту.
2. Распиловка пиломатериала на черновую заготовку в размере по толщине, ширине и длине на циркулярной пиле.
3. Фугование заготовок в размере на фуговальном станке.

5-0102-033-01 Жаңадан жасалынған ағаш баспалдақтар мен кіреберіс баспалдақты орнату
5-0102-034:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Тіреу орнату.
2. Есік төсеніштері немесе терезе жақтауларын тіреуішке төсеу және тасу.
3. Дәнекерлеу лампасына жанармай құю және жұмысын тексеру.
4. Бір мезгілде дәнекерлеу лампасымен бояу қабатының бетін күйдіріп жұмсарған бөлігін қырғышпен алып тастау.
5. Пішінді бөлшектерді ақырғы рет тазарту. Тіреуден алу және жинақтау орнына апару.
5-0102-034-01 Есік төсемдерін күйдіру арқылы ескі көп қабатты алынбайтын бояуларды алып тастау
5-0102-034-02 Терезе жақтауларын күйдіру арқылы ескі көп қабатты алынбайтын бояуларды алып тастау
5-0102-035:
Есептеуіш: 1 тіреу
Жұмыс құрамы:
1. Тіреулерді орнататын жерді тазалау.
2. Тіреулерді орны бойынша дайындау.
3. Төсемдерді,сыналарды дайындау.
4. Бекіткіштерді қолданыстағы төбелердің орнына немесе баспалдақтардан орнату.
5-0102-035-01 Тіреулердің биіктігі 4,0 м дейін болатын тіреу қою
5-0102-035-02 Тіреулердің биіктігі 12,0 м дейін болатын тіреу қою
5-0102-036:
Есептеуіш: 1 бекіту тіреуі
Жұмыс құрамы:
1. Тіреулерді орнататын жерді тазалау.
2. Тіреулерді орны бойынша дайындау.
3. Төсемдерді,сыналарды дайындау және тілу.
4. Тіреулерді орны бойынша қою және бекіткішті тілу.
5-0102-036-01 Тіреу биіктігі 4,0 м дейін болғанда, кірпіш қалауы ажырап, отырып қалған арқалықты уақытша бекіту
5-0102-036-02 Тіреу биіктігі 12,0 м дейін болғанда, кірпіш қалауы ажырап, отырып қалған арқалықты уақытша бекіту
5-0102-037:
Есептеуіш: ауданы 1 м2 дейін 1 зондаж
Жұмыс құрамы:
1. Беткі қабатты ашу немесе кесу.
2. Негізін кесу.
3. Төмен жатқан жабын мен негізді кесу.
5-0102-037-01 Тереңдігі 15 см дейін тақтайлы еденді негізімен зондаждау
5-0102-037-02 Тереңдігі 30 см дейін тақтайлы еденді негізімен зондаждау
5-0102-037-03 Тереңдігі 50 см дейін тақтайлы еденді негізімен зондаждау
5-0102-038:
Есептеуішауданы 1 м2 дейін 1 зондаж
Жұмыс құрамы:
1. Тақтайшаларды өлшемі бойынша мұқият аралау.
2. Бір жағына тақталарды жұппен шабу.
3. Тақтайлардың бір бірімен жұптасып орны бойынша қиылыстырып желімдеу.
4. Оларды орнында шабу.
5-0102-038-01 Тақтайлы еденнің зондаж жасалған бөлігін бітеу
5-0102-039:
Есептеуіш: 1 м2 алдыңғы жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ағашты тұқымға, сұрыпқа, құрылымға сәйкес таңдау (мөлдір аяқтау үшін) және оны жұмыс орнына жеткізу.
2. Кесілген материалдарды қолжазбалық нұсқаны шырайналмалы ара үшін қалыңдығы, ені және ұзындығы бойынша кесу.
3. Өлшемдері бойынша дайындамаларды білдекте біріктіру.

4. Выравнивание заготовок на рейсмусном станке.
5. Склеивание заготовок.
6. Наладка станка, смена ножей соответствующему профилю тяги.
7. Изготовление профиля на фрезерном станке с изготовлением шаблона для конечного профиля.
8. Заточка инструмента, застрожка, зачистка циклей и шлифовка наждачной бумагой профилированной поверхности тяг.
5-0102-039-01 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 1
5-0102-039-02 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 2
5-0102-039-03 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 3
5-0102-039-04 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 4
5-0102-039-05 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 5
5-0102-039-06 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 6
5-0102-039-07 Воссоздание профилированных столярных тяг при количестве заготовок в тяге 7
06-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание кровель на памятниках истории и культуры":
1.Предусмотрены работы по реставрации и воссозданию кровель памятников культуры, отличающихся от современных сложностью форм, материалом покрытия, способом крепления.
2.Классификация крыш:
1)простые крыши с прямолинейными скатами, без ендов (односкатные, двухскатные, четырехскатные, щипцовые);
2)крыши средней сложности с прямолинейными скатами, мансардные, вальмовые с переломом скатов, полувальмовые, многоскатные, многощипцовые, а также со сложным очертанием плана, шатровые (с пологим шатром при большой площади основания);
3)крыши сложные - шатровые (с круглым шатром при малой площади основания), конусообразные, с криволинейными поверхностями; купола, бочки, главы (луковичные, шлемовидные и друг), требующие выколотки.
3.Формы покрытий:
1)для металлических кровель: рядовое покрытие из долевых картин, соединенных "в гребень" (стоячим фальцем) или "в гладь" (лежащим фальцем). покрытие шашкой квадратной или ромбической, т.е. из квадратных или ромбических карт, соединенных лежачим фальцем, покрытие "гладью" из прямоугольных карт с соединением их при помощи рейки, заводимой в фальцы, покрытие чешуей, т.е. из отдельных карт квадратной или ромбической формы с выколоткой их.
2)для деревянных кровель: покрытие тесом, дранкой, лемехом.
3)для черепичных кровель: покрытие глиняной черепицей, покрытие глазурованной черепицей.
4.Предусмотрены следующие специфические особенности реставрации и воссоздания кровель:
1)нестандартность всех элементов, изготовляемых из металла, - карт, шашек, чешуи и т.п.

4. Дайындаманы рейсмусты білдекте тегістеу.
5. Дайындамаларды желімдеу.
6. Білдекті баптау, пышақтарды тиісті тарту пішініне ауыстыру.
7. Фрезерлік білдекте профильді түпкілікті кескінге үлгі жасау арқылы өндіру.
8. Құралдарды қайрау, жоңқылау, кескінді бетті тегістеу және егеуқұм қағазымен тегістеу .
5-0102-039-01 Дайындамалар саны 1 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-02 Дайындамалар саны 2 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-03 Дайындамалар саны 3 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-04 Дайындамалар саны 4 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-05 Дайындамалар саны 5 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-06 Дайындамалар саны 6 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
5-0102-039-07 Дайындамалар саны 7 болған кезде профильді ағаш белдемшені қайта жасау
06-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің шатырларын реставрациялау және қайта жасау":
1. Бағалар қазіргі заманғыдан формасының күрделілігімен, жабын материалымен, бекіту тәсілімен ерекшеленетін мәдени ескерткіштерінің шатырларын реставрациялауды және қайта жасауды көздейді.
2. Шатырлардың мынадай жіктелуі көзделген:
1) төменгі қиылысы жоқ, тік құламалы қарапайым (бір қырлы, екі қырлы, төрт қырлы, қысқышты) шатырлар;
2) тік құламалы орташа күрделіктегі төбелер, мансардты, құламасы сынған қапталды, жартылай қапталды, көп қырлы, көп қысқышты, сонымен қатар жоспары күрделі құрылымды, шатыр тәрізді (үлкен алаңы бар жазық шатырмен);
3) Күрделі төбелер – шатырлы (шағын алаңы бар дөңгелек шатырмен), конус пішінді, қисық сызықты бетті, күмбездер, бөшке, шатырлар (пияз тәрізді, шлем тәрізді және т.б.), тесуді талап ететін.
3. Сонымен қатар жабындаудың келесі формаларын қамтиды:
1) металл жабындар үшін:
– "жазық" жатқызылып немесе "қырлы" тік қиюластырылып, үлестік суреттерден біріктіріліп жасалған қатарлық жабын; шаршы немесе ромб тәрізді дойбы тақтасы сияқты жабындау, яғни шаршы немесе ромб тәрізді қиюластырылған; бағыттауыш тақтай арқылы тік "жазықпен" бөліктерден біріктіріліп қиюластыра енгізу арқылы жабындау; қабыршықтап, яғни, шаршы немесе ромб пішінді жекелеген бөліктерден, оларды тесу арқылы жабындау.
2) ағаш төбелер үшін: жұқа жабын тақтайшасымен; орта ағаш жабынымен; лемехпен жабу;
3) жабынқыш шатырлар үшін: сазды жабынқышпен жабу; зерленген жабынқышпен жабу.
4. Жабындарды реставрациялау мен қайта жасаудың мынадай ерекшеліктері көзделген:
1) металдан жасалған барлық элементтердің стандартты емес сипаты – бөліктер, дойбы тақтасы сияқты, қабыршықтар және т.б.;

2)необходимость проведения рабочими замеров и расчетов для изготовления шаблонов перед раскроем металла.
3)разнообразие шаблонов для разных форм и размеров покрытий, вызываемое неодинаковыми размерами порядовки карт и чешуи.
4)отступление от основного шаблона внутри самой порядовки, связанное с геометрической неправильностью старых архитектурных форм кровель.
5)необходимость раскроя клиньев в отдельных местах порядовки для покрытия неправильных в геометрическом отношении мест покрытия.
6)необходимость тщательной пригонки карт и чешуи на месте, а также называемая перечисленными в пунктах 4.1 и 4.5 обстоятельствами необходимость заготовки и раскроя всех элементов на месте работ на большой высоте и в стесненных условиях.
5.Предусмотрены следующие технические требования:

2) металды кесуден бұрын шаблондарды жасау үшін жұмыс өлшеулерінің және есептеулердің қажеттілігі;
3) бөліктер мен қабырщық тәрізді өлшемдердің әртүрлі болуынан туындаған әртүрлі пішіндер мен мөлшердегі жабындардың үлгілері;
4) жабынның ескі сәулеттік формаларының геометриялық қателігіне байланысты тәртіптің ішіндегі негізгі үлгіден ауытқу;
5) геометриялық тұрғыдан дұрыс емес жабындарды жабу үшін тапсырыс берудің бөлек орындарында кесектерді кесу қажеттілігі;
6) бөліктер мен қабыршықтарды орнында мұқият қию қажеттілігі, сондай-ақ 4.1 және 4.5 тармақтарда көрсетілген жағдайлар, жұмыс орнындағы барлық элементтерді үлкен биіктікте және қысылған жағдайда дайындау және пішудің қажеттілігі.
5. Келесі техникалық талаптар қарастырылады:

1)для металлических кровель:
-тщательность примыкания металлической кровли к стенам и барабанам с криволинейными очертаниями;
-пропайка швов всех соединений в ендовах и разжелобках;
-прочность и надежность установки подзоров, укрепляемых костылями;
-тщательность установки конусов и шаров под кресты;
-прочность крепления таганцев с открытием металлом всех узлов соединений с кровлей.
2)для деревянных кровель:
-надежность и прочность опалубки;
-отсутствие щелей в соединениях;
-материал, применяемый для кровель, должен быть воздушно-сухой сушки, т.е. около 18% влажности;
-нестандартность элементов и покрытия не должна превышать предусмотренных проектом допусков;
-пропитка антисептиком должна производиться изнутри покрытия, т.е. во всех скрытых элементах конструкций кровли;
-шляпки гвоздей должны быть скрыты под вышележащими элементами.
6.При сплошном покрытии кровель площадь определяется по общим размерам покрытия, площадь, занимаемая слуховыми окнами, трубами, брандмауэрами и парапетами, из общей площади покрытия не исключается, при этом покрытие слуховых окон, труб брандмауэров и парапетов расценивается отдельно. Стоячие фальцы при покрытии крыш кровельной листовой сталью при обмере площади покрытия не учитываются.
7.При покрытии малых крыш площадью менее 50 м2 к затратам труда и заработной плате применять следующие коэффициенты
Таблица 1
№ п/п
Виды покрытий
Площадь кровли, м2, до
10
25
50
1
Из деревянных и штучных материалов (черепица и др.)
1,55
1,3
1,15
2
Из кровельной листовой стали (черной или оцинкованной), меди
1,85
1,5

1) металл шатырлар үшін:
– металл шатырдың қисық сызықты кескіні бар қабырғалар мен барабандарға жанастырудағы мұқияттылық;
– енділер мен астаулардағы барлық қосылыстардың тігістерін дәнекерлеу;
– үлкен шегемен нығайтылған саңылауларды орнатудың беріктігі мен сенімділігі;
– кресттер астындағы конустар мен шарларды мұқият орнату.
– металмен жабынды қосылыстардың барлық тораптарын ашумен тағандарды бекіту беріктігі.
2) ағаш жабындар үшін:
– қалыптардың сенімділігі мен беріктігі;
– буындардағы саңылаулардың болмауы;
– шатырлар үшін қолданылатын материал ауамен кептірілген болуы керек, яғни, шамамен 18 % ылғалдылық;
– стандартты емес элементтер мен жабындар жобада қарастырылған төзімділіктен аспауы керек;
– антисептикалық сіңдіру жабынның ішкі жағынан жасалуы керек, яғни, шатыр құрылымдарының барлық жасырын элементтерінде;
– шегелердің бастары жоғарыда орналасқан элементтердің астында жасырылуы тиіс.
6. Жабынды тұтастай жабу кезінде аудан жабынның жалпы көлемі бойынша анықталады, терезелер, құбырлар, брандмауэр және парапеттер алып жатқан алаң жабынның жалпы ауданынан алынып тасталмайды, бұл ретте терезелер, брандмауэр құбырлары мен парапеттер жабыны жеке бағаланады. Шатырларды табақша болатпен жабу кезінде тұрған бүктемелер жабынның ауданын өлшеу кезінде ескерілмейді.
7. Кішкентай шатырлардың ауданы 50 шаршы метрден аз болған кезде, еңбек шығындары мен жалақыға келесі коэффициенттер қолданылады.
1 Кесте
№ р/с
Қаптау түрлері
Шатырдың ауданы, м2, дейін
10
25
50
1
Ағаш және кесек материалдардан (қыш және т.б.)
1,55
1,3
1,15
2
Жабынды болаттан (қара немесе мырышталған), мыс
1,85
1,5

1,25
Малыми кровлями считаются кровли указанного размера на отдельных строениях, а также кровли одного строения, лежащие в разных уровнях и не соединенные между собой материалом покрытия.
8. Предусматривается выполнение покрытий по деревянной обрешетке.
При устройстве покрытий:
1) по металлическим каркасам и обрешеткам к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,1;
2) по кирпичным главам (непосредственно) к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,15 за исключением черепичных покрытий.
9. При применении кровельного материала, отличающегося от принятого, надлежит стоимость и количество материала покрытия соответственно заменять, к затратам труда и заработной плате применять:
1) при применении кровельной стали, бывшей в употреблении и требующей предварительной очистки ее щетками и обрезки кромок, к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,3;
2) при применении кровельной листовой стали повышенной марки к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,4;
3) в случае выполнения покрытий из луженой кровельной стали или из стали, оклеенной алюминиевой поталью по лаку "Мордан", требующих особой осторожности при обработке соединений и не допускающих применения металлического молотка, к обрешеткам к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,1.
10. Учтено и не подлежит дополнительной оплате время, затраченное на:
1) подготовку материалов и подноску их к рабочему месту в пределах 50 метров и подъем до 7 метров;
2) уборку мусора на рабочем месте;
3) выполнение операций, являющихся неотъемлемой частью технологического процесса, как, например, проолифку кровельной стали, выдергивание и выпрямление гвоздей и т.п.;
4) подъем и спуск люлек;
5) простейшее подмешивание.
11. Стоимость устройства лесов и подмостей, а также установка и передвижка люлек по горизонтали (за исключением особо оговоренных случаев) не учтены.
12. При выполнении работ с переносных приставных лестниц, стремянок и т.п. к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,15.
13. При выполнении работ на высоте, без устройства лесов с особых приспособлений (подвесные люльки и т.п.) к затратам труда и заработной плате надлежит применять коэффициент 2,0.
14. Предусмотрены гвозди, проволока, крючья, костыли и другие поковки. При этом следует иметь в виду, что для всех работ, где употребляется оцинкованная сталь, все вышеперечисленные материалы следует применять оцинкованными.
15. Поправки:

1,25
Кішігірім жабындар – жеке ғимараттардағы белгілі бір мөлшердегі жабындар, жекелеген құрылыстардағы көрсетілген өлшемдегі жабындар, сондай-ақ әртүрлі деңгейде жатқан және бір-бірімен жабынды материалмен біріктірілмеген бір құрылыстың жабындары шағын жабындар болып саналады.
8. Ағаш торлама бойынша жабындары.
Қаптау құрылғыларында:
1) металл қаңқалар мен төсеніштер үшін еңбекақы мен жалақыға 1,1 коэффициенті қолданылады;
2) кірпіштің тараулары үшін (тікелей) қыш жабындарын қоспағанда, еңбек шығындары мен жалақыға 1,15 коэффициенті қолданылады;
9. Тиісті стандарттар мен бағаларда қабылданған материалдардан өзгеше шатыр материалын пайдаланған кезде, жабын материалының құны мен мөлшері сәйкесінше ауыстырылуы керек, еңбекақы мен жалақыға қолданылады:
1) пайдалануда болған және щеткамен және тегістеумен алдын ала тазартуды қажет ететін шатырлы болатты пайдалану кезінде еңбекақы мен жалақыға 1,3 коэффициентін қолдану керек;
2) жоғары сапалы шатырлы болат қолданған кезде еңбек шығындары мен жалақыға 1,4 коэффициенті қолданылады;
3) қалайыланған шатырлы болаттан немесе "Мордан" лактары бойынша алюминий потальмен желімделген болаттан жасалған, қосылыстарды өңдеу кезінде ерекше сақтықты талап ететін және металл балға қолдануға жол бермейтін жабындарды орындаған жағдайда торламаларға –1,1 коэффициенті.
10. Ескерілген, қосымша ақы төлеуге жатпайтын уақыт:
1) 50 метр шегінде материалдарды дайындау және оларды жұмыс орнына жеткізу және 7 метрге дейін көтеру;
2) жұмыс орнындағы қоқысты жинау;
3) технологиялық процестің ажырамас бөлігі болып табылатын операцияларды орындау, мысалы, шатыр болатынолифкалау, шегелерді тарту және түзету және т. б.;
4) уақытша аспалы тұғырларды көтеру және түсіру;
5) қарапайым илеу.
11. уақытша тұрақ пен мінбелерді орнату, сондай-ақ уақытша аспалы тұғырды көлденеңінен орнату және жылжыту құны (ерекше айтылған жағдайларды қоспағанда) осы қосымшамен ескерілмеген.
12. Сүйемелі баспалдақтарда, жылжымалы баспалдақтарда және т.б. жұмыстарды орындау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,15 коэффициенті қолданылады.
13. Бұл жинақта көрсетілген жұмыстарды арнайы құрылғылардың (уақытша аспалы тұғыр және т.б.) тіреуінсіз биіктікте орындау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 2,0 коэффициентін қолдану керек.
14. Осы қосымшада барлық нормалар мен бағаларда шегелер, сым, ілгектер, балдақтар және басқа да соғулар көзделген. Бұл ретте мырышталған болат қолданылған барлық жұмыстар үшін жоғарыда аталған барлық материалдар мырышталған болуы керек екенін есте ұстаған жөн.
15. Түзетулер.

6-0102-004
1) При покрытии чешуей крыш простой формы к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,85.
2) Расход кровельной стали уточнять по проекту.
6-0102-011-01÷02,
6-0102-012-01÷02,
6-0102-013-01÷02,
6-0102-014-01÷02, 6-0102-013-01÷03,
3) Расход стали кровельной черной и оцинкованной уточнять по проекту
6-0102-012-01÷02
4) При покрытии без пайки швов следует исключить стоимость пайки по 6-0102-015-01÷03.
5) Расход стали кровельной (черной, оцинкованной) и меди листовой уточнять по проекту.
6-0102-013-01÷02,
6) Расход стали кровельной (черной и оцинкованной) и меди листовой уточнять по проекту.
6-0102-015-01÷ 02,
÷ 6-0102-017
7) Выпуклые украшения, изготовленные выколотным путем, расцениваются соответствующим данным
6-02-014-01 ÷ 02
8) Расход стали оцинкованной уточнять по проекту
6-0102-014-01÷02,
÷ 6-0102-017
9) Расход меди листовой уточнять по проекту.
6-0102-15-19 ÷
6-0102-15-20
10) При установке золоченых изделий к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 2,0
6-0102-016-01÷06
11) Учтена пайка шва на горизонтальных, наклонных и криволинейных поверхностях. При пайке швов фасонных деталей к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,15 (6-0102-016-01÷6-0102-016-03, 6-0102-016-05,).
12) При дальнейшем золочении паяных поверхностей к затратам труда и заработной плате следует применять коэффициент 1,1 (6-0102-016,-02,  6-0102-013-06)
6-0102-019
13) Опорные пластины ставятся в тех случаях, когда требуется сохранить старые позолоченные карты с кромкой.
14) Опорные пластины крепятся по периметру листа с 4 сторон.
15) В случае замены опорной пластины с 2 сторон к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,6.
16) 6-0102-019 -,можно применять в том случае, если в одном месте площадь промывки не превышает 0,5 м2. При увеличении площади промывки в одном месте до 1 м2 применять коэффициент 0,5.
6-0103-001
17) При необходимости заготовки дранки на месте считать - на 1000 шт. заработную плату на 4,24 чел-час.
18) При необходимости заготовки дранки на месте считать - на 1000 шт. заработную плату на 4,24 чел-час
6-0103-001
19) При изготовлении лемеха с применением механизации к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,5.
6-0103-003
20) Общая стоимость определена без учета стоимости черепицы. Стоимость черепицы, изготовляемой по спецзаказу, определять по  11 "Реставрация и воссоздание керамического декора памятников истории и культуры".

6-0102-004
1) Қарапайым пішінді шатырды қабыршықтап жабындау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 0,85 коэффициенті қолданылуы керек;
2) Жабынды болаттың шығыны жобаға сәйкес анықталады;
6-0102-011-01÷02
6-0102-012-01÷02
6-0102-013-01÷02
6-0102-014-01÷02,
6-0102-013-01÷03
3) Қара және мырышталған болаттан жасалған жабынның шығыны жобаға сәйкес анықталады;
6-0102-012-01÷02
4) Дәнекерлеусіз жабу кезінде кестеге сәйкес дәнекерлеу құны 6-0102-015-01÷03 осы қосымшада;
5) Болат төсеніші (қара, мырышталған) және табақша мыс жобаға сәйкес көрсетілуі керек;
6-0102-013-01÷02
6) Болат төсенішінің (қара және мырышталған) және табақша мыстың шығыны жобаға сәйкес көрсетілуі керек;
6-0102-015-01÷ 02; ÷
6-0102-017
7) Тығыздау арқылы жасалған дөңес әшекейлер тиісті коллекцияның бағасымен бағаланады;
6-02-014-01 ÷ 02
8) Мырышталған болаттың шығыны жобаға сәйкес анықталады;
6-0102-014-01÷02;
÷ 6-0102-017
9) Мыс табағының шығыны жобаға сәйкес анықталады;
6-0102-15-19÷
6-0102-15-20
10) Алтын жалатылған бұйымдарды орнату кезінде еңбек шығындары мен жалақысына 2,0 коэффициенті қолданылуы керек;
6-0102-016-01÷06
11) Бұл кестеде тігінен, көлденең, көлбеу және қисық беттерге дәнекерлеу ескерілген. Фасонды бөлшектердің тігістерін дәнекерлеу кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,15 коэффициенті қолданылады (6-0102-016-01÷6-0102-016-03, 6-0102-016-05,). (6-0102-016-01÷6-0102-016-03, 6-0102-016-05);
12) Дәнекерленген беттерді одан әрі жылтырату кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,1 коэффициенті қолданылуы керек (6-0102-016,-02, 6-0102-013-06);
6-0102-019
13) Ескі алтын жалатылған карталарды жиектерімен сақтау қажет болған жағдайда тірек пластиналары орналастырылады;
14) Тірек пластиналары табақша периметрі бойынша 4 жағынан орнатылады;
15) Тірек пластиналарын екі жағынан ауыстырған жағдайда, еңбекақы мен жалақыға 0,6 коэффициентін қолданыңыз;
16) 6-0102-019 нормасы мен бағасын егер бір жерде жуу алаңы 0,5 шаршы метрден аспаса қолдануға болады. Жуу аумағын бір жерде 1 шаршы метрге арттырған кезде 0,5 коэффициентін қолданыңыз;
6-0103-001-03,
6-0103-04
17) Орнында қапсырма ұстынды дайындау қажет болған жағдайда еңбек шығындары 1000 данаға 4,24 адам-сағ.
6-0103-001
18) Механизацияны қолдана отырып, лемехті дайындау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 0,5 коэффициенті қолданылады.
6-0103-003
19) Жалпы құн жабынқыш құнын есепке алмай айқындалады. Арнайы тапсырыс бойынша дайындалатын жабынқыш құны "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің керамикалық декорды реставрация және қайта жасау" 11-қосымшасы бойынша анықталады.
20) Шатырлардың жекелеген орындарын 1 м2-ден кем жабу кезінде еңбек шығындарына және жалақыға 1,2 коэффициентін қолдану
6-0103-003

21) При покрытии кровель отдельными местами менее 1 м2 к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2
6-0103-004
22) При работе в помещениях площадью менее 5 м2 к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2
6-0101-001:
Измеритель: 10 м2 покрытияСостав работ:
1. Разборка покрытий с осторожностью, обеспечивающей сохранность материала и форм деревянных элементов покрытия: чешуи, шашки, подзоров и др. фигурных элементов.
2. Укладка материалов, полученных от разборки, в штабеля с отноской в сторону на расстояние 50 метров, с выборкой древних остатков.
6-0101-001-01 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, рядовые покрытия на 2, 4-скатных и многоскатных кровлях сложной формы с ендовами, покрытия из кровельной стали и меди
6-0101-001-02 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, рядовые покрытия на 2, 4-скатных и многоскатных кровлях сложной формы с ендовами, покрытия черепичные и шиферные
6-0101-001-03 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, рядовые покрытия на 2, 4-скатных и многоскатных кровлях сложной формы с ендовами, покрытия тесовые и драночные
6-0101-001-04 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, сложные покрытия закомар, раскреповок, карнизов, шатровые и купольные в шашку, покрытия из кровельной стали и меди
6-0101-001-05 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, сложные покрытия закомар, раскреповок, карнизов, шатровые и купольные в шашку, покрытия тесовые и драночные
6-0101-001-06 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, покрытия конусов, подвесных шаров, чешуйчатые покрытия куполов, глав и других фигурных форм, покрытия из кровельной стали и меди
6-0101-001-07 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, покрытия конусов, подвесных шаров, чешуйчатые покрытия куполов, глав и других фигурных форм, покрытия тесовые и драночные
6-0101-001-08 Разборка покрытий памятников с сохранением остатков первоначального материала, покрытия фигурных крыш глав с объемными выбивными украшениями, покрытия из кровельной стали и меди
6-0102-001:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
1. Подготовка поверхности под покрытие, обмер, разметка и составление расчета, вычерчивание и изготовление шаблонов по чертежу или по месту.
2. Заготовка деталей крепления.
3. Заготовка элементов покрытия, раскрой листов по шаблонам с примеркой по месту, соединение картин стоячим двойным фальцем "в гребень" или лежачим двойным фальцем "в гладь".

21) Ауданы 5 м2-ден кем үй-жайларда жұмыс істеген кезде еңбек шығындарына және жалақыға 1,2 коэффициенті қолданылады
6-0101-001:
Есептеуіш: жабу көлемі 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш жабын элементтерінің материалдары мен формаларының қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, жабынды мұқият бөлшектеу: қабыршық, дойбы тақтасы, саңылаулар және басқа пішінді элементтер.
2. Бөлшектеу нәтижесінде алынған материалдарды қөнеден қалғанын іріктеп, 50 метр қашықта апарып текшелеп жинау.
6-0101-001-01 2, 4 және күрделі формадағы көп қырлы шатырлардағы ендовамен стандартты жабындар, түрі – мыс және болатты жабын
6-0101-001-02 2, 4 және күрделі формадағы көп қырлы шатырлардағы ендовамен стандартты жабындар, түрі - жабынқышпен немесе шифермен
6-0101-001-03 2, 4 және күрделі формадағы көп қырлы шатырлардағы ендовамен стандартты жабындар, түрі – қапсырма ұстын және төбе жабын тақтайшасымен
6-0101-001-04 Бастапқы материал қалдықтарын сақтай отырып, ескерткіштер жабындарын, закомарлардың, бекітпелердің, карниздердің күрделі жабындарын, шатырлы және ойбы тәрізді күмбездерді бөлшектеу, шатырлы болаттан және мыстан жасалған жабындар
6-0101-001-05 Бастапқы материал қалдықтарын сақтай отырып, ескерткіштердің жабындарын, закомарлардың, бекітпелердің, карниздердің күрделі жабындарын, шатырлы және дойбы тәрізді күмбездерді бөлшектеу, қапсырма ұстын және төбе жабын тақтайшасымен жабындар
6-0101-001-06 Бастапқы материал қалдықтарын сақтай отырып, ескерткіш жабындарын бөлшектеу, аспалы шарлардың конустарын, қабыршық тәрізді күмбездердің, сопақша күмбездердің, шатырлардың және тағы басқа да фигуралық пішіндердің жабындары, түрі – мыс және болатты жабын
6-0101-001-07 Бастапқы материал қалдықтарын сақтай отырып, ескерткіш жабындарын бөлшектеу, аспалы шарлардың конустарын, қабыршық тәрізді күмбездердің, сопақша күмбездердің, бастардың және тағы басқа да фигуралық пішіндердің жабындары, түрі – қапсырма ұстын және төбе жабын тақтайшасы
6-0101-001-08 Бастапқы материал қалдықтарын сақтай отырып, көлемді қашалған әшекейлері бар шатырлардың фигуралық жабындарын бөлшектеу, түрі – мыс және болатты жабын
6-0102-001:
Есептеуіш: 1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Бетті жабындауға дайындау, өлшеп, белгілеп және есебін құрастыру, сызбасы немесе орны бойынша қалыптарды сызу және дайындау
2. Бекіту бөлшектерін дайындау.
3. Табақтарды орны бойынша өлшеп, қалыптарға сәйкес кескіндеп, суреттерді екі қайтара қырлы немесе жазық қайырмамен қайтарып көмкеріп, жабындау элементтерін дайындау.

4. Укладка и укрепление карнизных свесов из готовых картин, установка и пришивка костылей.
5. Укладка и укрепление настенных желобов из готовых картин с разметкой и пришивкой крючьев.
6. Покрытие разжелобков из готовых картин.
7. Укладка рядового покрытия из готовых картин с пришивкой кляммеров к обрешетке и присоединение к желобам и разжелобкам.
8. Заделка мест примыкания к стенам, барабанам, парапетам, дымовым трубам и т.п.
6-0102-001-01 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-001-02 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-001-03 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-04 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-05 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная
6-0102-001-06 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная
6-0102-001-07 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-001-08 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-001-09 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-10 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-11 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-001-12 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-001-13 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-001-14 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-001-15 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-16 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша средней сложности
6-0102-001-17 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-001-18 Рядовое покрытие крыш сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-001-19 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм двойным фальцем, крыша простая
6-0102-001-20 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм двойным фальцем, крыша простая
6-0102-001-21 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм двойным фальцем, крыша средней сложности

4. Дайын суреттерден ернеу дөңестерін төсеу және бекіту, балдақтарды орнату және тігу.
5. Дайын кескіндерден қабырға аралықтарын төсеу және нығайту ілмектерге таңбалау және тігу.
Дайын картиналардан жасалған қабырғалық науаларды ілгекті белгілеу және тігу.
6. Дайын суреттерден науаларды жабындау.
7. Дайын суреттерден кәдімгі қақпақты төсемге тігу және шұңқырлар мен ойықтарға бекіту.
8. Қабырғаларға, барабандарға, парапеттерге, мұржаларға жанасу орындарын бітеу.
6-0102-001-01 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-02 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-03 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-04 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-05 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-06 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-07 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-08 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-09 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-10 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-11 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-12 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-13 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-14 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-15 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-16 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-17 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-18 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатты жабынмен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-19 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-20 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-21 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр

6-0102-001-22 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм двойным фальцем, крыша средней сложности
6-0102-001-23 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм двойным фальцем, крыша сложная
6-0102-001-24 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм двойным фальцем, крыша сложная
6-0102-001-25 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм одинарным фальцем, крыша простая
6-0102-001-26 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм одинарным фальцем, крыша простая
6-0102-001-27 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм одинарным фальцем, крыша средней сложности
6-0102-001-28 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм одинарным фальцем, крыша средней сложности
6-0102-001-29 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 0,8 мм одинарным фальцем, крыша сложная
6-0102-001-30 Рядовое покрытие крыш медью толщиной листа 1,0 мм одинарным фальцем, крыша сложная
6-0102-002:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
6-0102-002-01 ÷ 6-0102-002-18, 6-0102-002-25 ÷ 6-0102-002-33:
1. Подготовка поверхности под покрытие, обмер и разметка, составление расчета, разбивка карт, вычерчивание и изготовление шаблонов по чертежу или по месту.
2. Заготовка деталей крепления, кляммер, заклепок.
3. Заготовка элементов покрытия – раскрой шашек и карт по шаблонам с примеркой по месту, выколотка по мере необходимости, загиб фальца.
4. Укладка и укрепление карнизных свесов из готовых картин, установка и пришивка костылей.
5. Укладка и укрепление настенных желобов из готовых картин с разметкой и пришивкой крючьев.
6. Покрытие разжелобков из готовых картин.
7. Укладка заготовленных элементов покрытия (шашек и карт) соединением их двойным лежачим фальцем "в гладь", пришивка к обрешетке гвоздями или заклейками, присоединение к желобам и разжелобкам.
8. Заделка мест примыкания к стенам, барабанам, парапетам, дымовым трубам.
6-0102-002-19 ÷ 6-0102-002-24:
1. Подготовка поверхности под покрытие, обмер и разметка, составление расчета, разбивка карт, вычерчивание и изготовление шаблонов по чертежу или по месту.
2. Заготовка элементов покрытия – раскрой шашек по шаблону, заготовка кляммер.
3. Выколотка.
4. Установка с примеркой по месту, загиб фальцев, соединение шашек лежачим одинарным фальцем с закреплением.
6-0102-002-01 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-002-02 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-002-03 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша средней сложности

6-0102-001-22 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-23 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-24 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм қос саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-25 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-26 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-001-27 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-28 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-001-29 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-001-30 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм бір саңылаулы мыспен қатарлық жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002:
Есептеуіш:1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
6-0102-002-01 ÷ 6-0102-002-18, 6-0102-002-25 ÷ 6-0102-002-33:
1. Бетті жабындауға дайындау, өлшеп, белгілеп және есебін құрастыру, сызбасы немесе орны бойынша қалыптарды сызу және дайындау
2. Бекіту бөлшектерін дайындау.
3. Табақшаларды орны бойынша өлшеп, қалыптарға сәйкес кескіндеп, суреттерді екі қайтара қырлы немесе жазық қайырмамен қайтарып көмкеріп, жабындау элементтерін дайындау.
4. Дайын суреттерден ернеу дөңестерін төсеу және бекіту, балдақтарды орнату және тігу.
5. Дайын кескіндерден қабырға аралықтарын төсеу және нығайту ілмектерге таңбалау және тігу.
6. Дайын суреттерден науаларды жабындау.
7. Дайын суреттерден кәдімгі қақпақты төсемге тігумен және шұңқырлар мен ойықтарға бекіту.
8. Қабырғаларға, барабандарға, парапеттерге, мұржаларға жанасу орындарын бітеу.
6-0102-002-19 ÷ 6-0102-002-24:
1. Бетті жабындауға дайындау, өлшеп, белгілеп және есебін құрастыру, сызбасы немесе орны бойынша қалыптарды сызу және дайындау
2. Жабын элементтерін дайындау, тақталарды шаблон бойынша пішу, кляммер дайындау.
3. Ою.
4. Орны бойынша өлшеп орнату, саңылауларды бүгу, тақталарды бір саңылаумен бекіту арқылы біріктіру.
6-0102-002-01 Табақ қалыңдығы 0,5 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-02 Табақ қалыңдығы 0,5 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-03 Табақ қалыңдығы 0,5 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр

6-0102-002-04 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-05 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная
6-0102-002-06 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная
6-0102-002-07 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-002-08 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-002-09 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-10 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-11 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-002-12 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-002-13 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-002-18 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-002-19 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-20 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-21 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-002-22 Покрытие крыш в шашку сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-002-19 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 2,0 дм2
6-0102-002-20 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 3,0 дм2
6-0102-002-21 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 5,0 дм2
6-0102-002-22 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 9,0 дм2
6-0102-002-23 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 11,0 дм2
6-0102-002-24 Покрытие глав шашками из листовой меди толщиной 0,8 мм по каменному основанию одинарным фальцем
размером 15,0 дм2
6-0102-002-25 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 1,0 мм, крыша простая

6-0102-002-04 Табақ қалыңдығы 0,5 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-05 Табақ қалыңдығы 0,5 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-06 Табақ қалыңдығы 0,5 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-07 Табақ қалыңдығы 0,6 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-08 Табақ қалыңдығы 0,6 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-09 Табақ қалыңдығы 0,6 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-10 Табақ қалыңдығы 0,6 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-11 Табақ қалыңдығы 0,6 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-12 Табақ қалыңдығы 0,6 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-13 Табақ қалыңдығы 0,7 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-14 Табақ қалыңдығы 0,7 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-15 Табақ қалыңдығы 0,7 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-16 Табақ қалыңдығы 0,7 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-17 Табақ қалыңдығы 0,7 мм қара шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-18 Табақ қалыңдығы 0,7 мм мырышталған шатырлы болатпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-19 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 2,0 дм2
6-0102-002-20 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 3,0 дм2
6-0102-002-21 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 5,0 дм2
6-0102-002-22 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 9,0 дм2
6-0102-002-23 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 11,0 дм2
6-0102-002-24 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды бір саңылаумен тас негізге жабындау, өлшемі 15,0 дм2
6-0102-002-25 Қалыңдығы 1,0 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр

6-0102-002-26 Покрытие крыш в шашку цинком толщиной листа 1,0 мм, крыша простая
6-0102-002-27 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 1,0 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-28 Покрытие крыш в шашку цинком толщиной листа 1,0 мм, крыша средней сложности
6-0102-002-29 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 0,8 мм, крыша сложная
6-0102-002-30 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 0,9 мм, крыша сложная
6-0102-002-31 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 1,0 мм, крыша сложная
6-0102-002-32 Покрытие крыш в шашку медью толщиной листа 1,5 мм, крыша сложная
6-0102-002-33 Покрытие крыш в шашку цинком толщиной листа 1,0 мм, крыша сложная
6-0102-003:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
1. Подготовка поверхности под покрытие, обмер, разметка и составление расчета, разбивка карт, вычерчивание и изготовление
шаблонов по чертежу или по месту.
2. Заготовка деталей креплений, кляммеров, заклепок.
3. Заготовка элементов покрытия – раскрой карт по шаблону с примеркой по месту, выколотка по мере необходимости, загиб
фальца.
4. Укладка и укрепление карнизных свесов из готовых картин с установкой и пришивкой костылей.
5. Укладка и укрепление настенных желобов из готовых картин с разметкой и пришивкой крючьев.
6. Покрытие разжелобков из готовых картин.
7. Устройство покрытия с окончательной выверкой, пригонкой и креплением карт между собой путем заведения снизу в фальцы
соединительной рейки.
8. Заделка мест примыкания к стенам, барабанам, парапетам, дымовым трубам и т.п.
6-0102-003-01 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм
6-0102-003-02 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью оцинкованной толщиной листа 0,5 мм
6-0102-003-03 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-003-04 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-003-05 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-003-06 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-003-07 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-003-08 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-003-09 Покрытие крыш сложных форм "на рейку" медью толщиной листа 1,5 мм

6-0102-002-26 Қалыңдығы 1,0 мм мырыш табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, қарапайым шатыр
6-0102-002-27 Қалыңдығы 1,0 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-28 Қалыңдығы 1,0 мм мырыш табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделілігі орташа шатыр
6-0102-002-29 Қалыңдығы 0,8 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-30 Қалыңдығы 0,9 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-31 Қалыңдығы 1,0 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-32 Қалыңдығы 1,5 мм мыс табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-002-33 Қалыңдығы 1,0 мм мырыш табақпен тақта тәрізді шатырларды жабындау, күрделі шатыр
6-0102-003:
Есептеуіш: 1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Бетті жабындауға дайындау, өлшеп, белгілеп және есебін құрастыру, сызбасы немесе орны бойынша қалыптарды сызу және дайындау
2. Бекіту бөлшектерін, кляммер, тойтармаларды дайындау.
3. Табақтарды орны бойынша өлшеп, қалыптарға сәйкес кескіндеп, суреттерді екі қайтара қырлы немесе жазық қайырмамен қайтарып көмкеріп, жабындау элементтерін дайындау.
4. Дайын суреттерден ернеу дөңестерін төсеу және бекіту, бекіткіштерді орнату және тігу.
5. Дайын кескіндерден қабырға аралықтарын төсеу және нығайту, ілмектерге таңбалау және тігу.
6. Дайын суреттерден науаларды жабындау.
7. Дайын суреттерден кәдімгі қақпақты төсемге тігу және шұңқырлар мен ойықтарға бекіту.
8. Қабырғаларға, барабандарға, парапеттерге, мұржаларға жанасу орындарын бітеу.
6-0102-003-01 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,5 мм қара шатырлы болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-02 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-03 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,6 мм қара шатырлы болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-04 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-05 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,7 мм қара шатырлы болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-06 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-07 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 0,8 мм мыспен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-08 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 1,0 мм мыспен "бағыттауыш тақтайға" жабындау
6-0102-003-09 Күрделі формадағы шатырларды қалыңдығы 1,5 мм мыспен "бағыттауыш тақтайға" жабындау

6-0102-004:
Измеритель: 1 м2 покрытия крыш
Состав работ:
1. Обмер поверхности, подлежащей покрытию, обмер и составление расчета, разбивка карт, вычерчивание и изготовление
шаблонов по чертежу или по месту.
2. Заготовка, раскрой и выколотка отдельных чешуек по шаблонам.
3. Заготовка деталей креплений, кляммер, заклепок.
4. Укладка чешуи на месте с подрезкой по месту и креплением к обрешетке, прибивкой гвоздями или заклепками, с устройством
опорных металлических планок и постановкой кляммер.
5. Изготовление "клиньев" с вычерчиванием и раскроем по месту "невязки" чешуи.
6-0102-004-01 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
5×5 до 7×7 см
6-0102-004-02 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
7,5×7,5 до 10×10 см
6-0102-004-03 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
11×11 до 15 ×15 см
6-0102-004-04 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
16×16 до 20×20 см
6-0102-004-05 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
20×20 до 40×40 см
6-0102-004-06 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер шашек от
40×40 см и выше
6-0102-004-07 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек от
5×5 до 7×7 см
6-0102-004-08 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек от
7,5×7,5 до 10×10 см
6-0102-004-09 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек от
11×11 до 15×15 см
6-0102-004-10 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек, от
16×16 до 20×20 см
6-0102-004-11 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек от
22×22 до 40×40 см
6-0102-004-12 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер шашек от
40×40 см и выше
6-0102-004-13 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
5×5 до 7×7см
6-0102-004-14 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
7,5×7,5 до 10×10см
6-0102-004-15 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
11×11 до 15×15 см
6-0102-004-16 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
16×16 до 20×20 см
6-0102-004-17 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
22×22 до 40×40 см
6-0102-004-18 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей черной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер шашек от
40×40 см и выше
6-0102-004-19 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 5×5 до 7×7 см
6-0102-004-20 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 7,5×7,5 до 10×10 см
6-0102-004-21 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 11×11 до 15×15 см
6-0102-004-22 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 16×16 до 20×20 см
6-0102-004-23 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 22×22 до 40×40 см
6-0102-004-24 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм, размер
шашек от 40×40 см и выше.
6-0102-004-25 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 5×5 до 7×7см
6-0102-004-26 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 7,5×7,5 до 10×10 см
6-0102-004-27 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 11×11 до 15×15см
6-0102-004-28 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 16×16 до 20×20 см
6-0102-004-29 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 22×22 до 40×40 см
6-0102-004-30 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,6 мм, размер
шашек от 40×40 см и выше.
6-0102-004-31 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 5×5 до 7×7 см
6-0102-004-32 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 7,5×7,5 до 10×10 см
6-0102-004-33 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 11×11 до 15×15 см
6-0102-004-34 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 16×16 до 20×20 см
6-0102-004-35 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 22×22 до 40×40 см
6-0102-004-36 Покрытие крыш средней сложности и сложных чешуей оцинкованной сталью толщиной листа 0,7 мм, размер
шашек от 40×40 см и выше

6-0102-004:
Есептеуіш: 1 м2 шатыр жабыны
Жұмыс құрамы:
1. Жабындауға жататын бетті өлшеу, өлшеу және есептеуді жасау, оларға карталарды бөлу, сызбалар бойынша немесе орны бойынша шаблондарды сызу және дайындау.
2. Жеке қабыршықтарды өрнектерге сәйкес кесу және мүсінін келтіріп соғу, дайындау.
3. Бекіткіштерді, қысқыштарды, тойтармаларды дайындау.
4. Қабыршықты орнында кесу және торға бекітіп, шегемен немесе тойтарма шегелермен байлап, тірек металл планкаларын орнатып, кляммер қоя отырып, орнында қалау
5. Қабыршықтың қиыспаған жерлерін сызып және пішіп, сыналарды дайындау
6-0102-004-01 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-02 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-03 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-04 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-05 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-06 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары
6-0102-004-07 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-08 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-09 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-10 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-11 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-12 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары
6-0102-004-13 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-14 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-15 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-16 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-17 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-18 Қара болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары
6-0102-004-19 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-20 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-21 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-22 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-23 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-24 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,5 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары
6-0102-004-25 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-26 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-27 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-28 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-29 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-30 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,6 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары
6-0102-004-31 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 5 × 5-тен 7 × 7 см дейін
6-0102-004-32 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі, 7,5 × 7,5-тен 10 × 10 см дейін
6-0102-004-33 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 11× 11-ден 15 × 15 см дейін
6-0102-004-34 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 16×16-дан 20 × 20 см дейін
6-0102-004-35 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 20×20-дан 40 × 40 см дейін
6-0102-004-36 Мырышталған болаттан орташа күрделі және күрделі шатырларды қабыршық тәрізді жабындау, табақтың қалыңдығы 0,7 мм, кесектердің өлшемі 40 × 40 см және одан жоғары

6-0102-006-02 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм одинарным фальцем, кровля средней сложности и сложная
6-0102-006-03 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте черной сталью толщиной листа 0,5 мм одинарным фальцем, кровля простая (разжелобки и слуховые окна)
6-0102-006-04 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм одинарным фальцем, кровля простая (разжелобки и слуховые окна)
6-0102-006-05 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте черной сталью толщиной листа 0,5 мм двойным фальцем, кровля средней сложности и сложная
6-0102-006-06 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм двойным фальцем, кровля средней сложности и сложная
6-0102-006-07 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте черной сталью толщиной листа 0,5 мм двойным фальцем, кровля простая (разжелобки и слуховые окна)
6-0102-006-08 Смена отдельных мест кровли при числе сменяемых листов не более 5 в одном месте оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм двойным фальцем, кровля простая (разжелобки и слуховые окна)
6-0102-007:
Измеритель: 1 м сменяемого элемента
Состав работ: 1. Снятие старого покрытия и замер сменяемых элементов.
2. Заготовка частей нового покрытия - картин нескольких видов и размеров.
3. Установка картин на место с креплением.
6-0102-007-01 Смена покрытий желоба материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг - черная
6-0102-007-02 Смена покрытий желоба материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг оцинкованная
6-0102-007-03 Смена покрытий желоба и свесы материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг - черная
6-0102-007-04 Смена покрытий желоба и свесы материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг- оцинкованная
6-0102-007-05 Смена покрытий разжелобки, ширина до 0,7 м материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг- черная
6-0102-007-06 Смена покрытий разжелобки, ширина до 0,7 м материал покрытия - сталь кровельная, масса 1 м2 листа - 4 кг- Оцинкованная
6-0102-007-07 Смена покрытия желобов сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм

6-0102-006-02 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен бір жерге бір қайтара көмкеріп ауыстыру, орташа күрделі және күрделі шатыр
6-0102-006-03 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатпен бір жерге бір қайтара көмкеріп ауыстыру (науалар мен терезелер), қарапайым шатыр
6-0102-006-04 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен бір жерге бір қайтара көмкеріп ауыстыру (науалар мен терезелер), қарапайым шатыр
6-0102-006-05 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатпен бір жерге екі қайтара көмкеріп ауыстыру, орташа күрделі және күрделі шатыр
6-0102-006-06 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен бір жерге екі қайтара көмкеріп ауыстыру, орташа күрделі және күрделі шатыр
6-0102-006-07 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатпен бір жерге екі қайтара көмкеріп ауыстыру (науалар мен терезелер), қарапайым шатыр
6-0102-006-08 Ауыстырылатын табақтардың саны 5-тен аспаған кезде шатырдың жекелеген орындарын табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен бір жерге екі қайтара көмкеріп ауыстыру (науалар мен терезелер), қарапайым шатыр
6-0102-007:
Есептеуіш: 1 м ауыстырылатын зат
Жұмыс құрамы:
1. Ескі жабынды алу және ауыстырылатын элементтерді өлшеу.
2. Суреттері бірнеше типтегі және көлемдегі – жаңа жабындардың бөліктерін дайындау.
3. Суреттерді бекіту орнына орнату.
6-0102-007-01 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг
6-0102-007-02 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг
6-0102-007-03 Суағар мен қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг
6-0102-007-04 Суағар мен қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг
6-0102-007-05 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг, ені – 0,7 м-ге дейін
6-0102-007-06 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, 1 м2 табақша салмағы – 4 кг, ені – 0,7 м-ге дейін
6-0102-007-07 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм

6-0102-007-08 Смена покрытия желобов сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-007-09 Смена покрытия свесов сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-007-10 Смена покрытия свесов сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-007-11 Смена покрытия разжелобков сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-007-12 Смена покрытия разжелобков сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-007-13 Смена покрытия желобов сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-14 Смена покрытия желобов сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-15 Смена покрытия свесов сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-16 Смена покрытия свесов сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-17 Смена покрытия разжелобков сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-18 Смена покрытия разжелобков сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-007-19 Смена покрытия желобов медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-007-20 Смена покрытия желобов медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-007-21 Смена покрытия желобов медью толщиной листа 1,5 мм
6-0102-007-22 Смена покрытия желобов цинком толщиной листа 1,0 мм
6-0102-007-23 Смена покрытия свесов медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-007-24 Смена покрытия свесов медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-007-25 Смена покрытия свесов медью толщиной листа 1,5 мм
6-0102-007-26 Смена покрытия свесов цинком толщиной листа 1,0 мм
6-0102-007-27 Смена покрытия разжелобков медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-007-28 Смена покрытия разжелобков медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-007-29 Смена покрытия разжелобков медью толщиной листа 1,5 мм
6-0102-007-30 Смена покрытия разжелобков цинком толщиной листа 1,0 мм
6-0102-008:
Измеритель: 1 м2 сменяемого покрытия
Состав работ:
1. Снятие старого покрытия и замер кровельной поверхности.
2. Заготовка частей нового покрытия (шашек, картин).
3. Установка деталей покрытия на место с креплением.
6-0102-008-01 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм
6-0102-008-02 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм

6-0102-007-08 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-007-09 Қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-007-10 Қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-007-11 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-007-12 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-007-13 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-14 Суағар жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-15 Қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-16 Қабырға суағарларының жабынын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-17 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – қара болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-18 Жабынның төменгі қиылыстарын ауыстыру, материалы – мырышталған болат жабын, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-007-19 Суағар жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм
6-0102-007-20 Суағар жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-007-21 Суағар жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,5 мм
6-0102-007-22 Суағар жабынын мырышпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-007-23 Қабырға суағарлары жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм
6-0102-007-24 Қабырға суағарлары жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-007-25 Қабырға суағар жабынын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,5 мм
6-0102-007-26 Қабырға суағар жабынын мырышпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-007-27 Жабынның төменгі қиылыстарын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм
6-0102-007-28 Жабынның төменгі қиылыстарын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-007-29 Жабынның төменгі қиылыстарын мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,5 мм
6-0102-007-30 Жабынның төменгі қиылыстарын мырышпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1,0 мм
6-0102-008:
Есептеуіш:1 м2 алмастырылатын жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Ескі жабындарды алып тастау және жабынның бетін өлшеу.
2. Жаңа жабындардың бөліктерін дайындау (дойбы тақтасы тәрізді жабын, суреттер).
3. Жабындау бөлшектерін бекіту орнына орнату.
6-0102-008-01 Зонт жабындарын қара болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-008-02 Зонт жабындарын мырышталған болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,5 мм

6-0102-008-03 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной черной толщиной 0,6 мм
6-0102-008-04 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-008-05 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной черной толщиной 0,6 мм
6-0102-008-06 Смена покрытий на зонтах сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-009:
Измеритель: 1 м (1, 5), 1 шт.(2-4, 6-7)
Измеритель: 1 м (8,12), 1 шт. (9-11, 13-14)
Измеритель: 1 м (15,19), 1 шт. (16-18, 20-21)
Измеритель: 1 шт.(22, 24-26, 27), 1 шт. (23, 27)
Состав работ:
1. Разъединение элементов на части, выемка из стремян и снятие.
2. Изготовление новых элементов по старому образцу с грунтовкой.
3. Установка элементов на старое место с укреплением.
4. Установка и передвижка люлек.
6-0102-009-01 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – трубы диаметром 14 см
6-0102-009-02 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – колена диаметром 14 см
6-0102-009-03 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – отливы диаметром 14 см
6-0102-009-04 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-05 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – трубы диаметром 14 см
6-0102-009-06 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – колена диаметром 14 см
6-0102-009-07 Смена фигурных элементов водосточных труб черной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-08 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – трубы диаметром 14 см
6-0102-009-09 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – колена диаметром 14 см
6-0102-009-10 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – отливы диаметром 14 см
6-0102-009-11 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с земли или с подмостей – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-12 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – трубы диаметром 14 см

6-0102-008-03 Зонт жабындарын қара болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-008-04 Зонт жабындарын мырышталған болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,6 мм
6-0102-008-04 Зонт жабындарын қара болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-008-06 Зонт жабындарын мырышталған болатпен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,7 мм
6-0102-009:
Есептеуіш: 1 м (1,5), 1 дана (2-4, 6-7)
Жұмыс құрамы:
1. Элементтерді бөліктерге бөлу, бекітпелерден суырып алу және шешу.
2. Көне үлгі бойынша жаңа элементтерді дайындап, алдын ала майлау.
3. Бөлшектерді бекіткішпен орнына орнату.
4. Аспалы тұғырды орнату және жылжыту.
6-0102-009-01 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр төсемінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-02 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр иілістерінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-03 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр құйылысынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-04 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр құйғышынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-05 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбырдан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-06 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбыр иілістерінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-07 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін қара болатпен ауыстыру, диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбыр құйғышынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
Есептеуіш: 1 м (8.12), 1 дана. (9-11, 13-14)
6-0102-009-08 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін мырышталған болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр төсемінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-09 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін мырышталған болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр иілістерінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-10 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін ауыстыру, мырышталған болаттан диаметрі жерден немесе құбыр құйылысынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-11 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін мырышталған болатпен ауыстыру, диаметрі жерден немесе құбыр құйғышынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-12 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін ауыстыру, мырышталған болаттан диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбырдан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм

6-0102-009-13 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – колена диаметром 14 см
6-0102-009-14 Смена фигурных элементов водосточных труб оцинкованной сталью толщиной листа 0,5 мм с люлек – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-15 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – трубы диаметром 14 см
6-0102-009-16 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – колена диаметром 14 см
6-0102-009-17 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – отливы диаметром 14 см
6-0102-009-18 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-19 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – трубы диаметром 18 см
6-0102-009-20 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – колена диаметром 18 см
6-0102-009-21 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – отливы диаметром 18 см
6-0102-009-22 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 1 мм – воронки диаметром 18 см
6-0102-009-23 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – трубы диаметром 14 см
6-0102-009-24 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – колена диаметром 14 см
6-0102-009-25 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – отливы диаметром 14 см
6-0102-009-26 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – воронки диаметром 14 см
6-0102-009-27 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – трубы диаметром 18 см
6-0102-009-28 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – колена диаметром 18 см
6-0102-009-29 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – отливы диаметром 18 см
6-0102-009-30 Смена фигурных элементов водосточных труб медью толщиной листа 0,8 мм – воронки диаметром 18 см

6-0102-009-13 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін мырышталған болатпен ауыстыру, диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбыр иілістерінен 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
6-0102-009-14 Су ағатын құбырлардың фигуралы элементтерін мырышталған болатпен ауыстыру, диаметрі аспалы тұғырдан немесе құбыр құйғышынан 14 см табақтың қалыңдығы 0,5 мм
Есептеуіш: 1 м (15,19), 1 дана. (16-18, 20-21)
6-0102-009-15 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр диаметрі 14 см
6-0102-009-16 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін ауыстыру, мыс табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр иілісінің диаметрі 14 см
6-0102-009-17 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр құйылысының диаметрі 14 см
6-0102-009-18 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр құйғышының диаметрі 14 см
6-0102-009-19 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін ауыстыру, мыс табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр диаметрі 18 см
6-0102-009-20 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр иілісінің диаметрі 18 см
6-0102-009-21 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 1 мм, құбыр құйылысының диаметрі 18 см
Есептеуіш: 1 дана (22, 24-26, 27), 1 дана. (23, 27)
6-0102-009-22 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр құйғышының диаметрі 18 см
6-0102-009-23 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр диаметрі 14 см
6-0102-009-24 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін ауыстыру, мыс табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр иілісінің диаметрі 14 см
6-0102-009-25 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр құйылысының диаметрі 14 см
6-0102-009-26 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр құйғышының диаметрі 14 см
6-0102-009-27 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін, мыспен ауыстыру табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр диаметрі 18 см
6-0102-009-28 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр иілісінің диаметрі 18 см
Есептеуіш:1 дана
6-0102-009-29 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр құйылысының диаметрі 18 см
6-0102-009-30 Су ағатын құбырлардың фигуралық элементтерін мыспен ауыстыру, табақтың қалыңдығы 0,8 мм, құбыр құйғышының диаметрі 18 см

6-0102-010:
Измеритель: 1 м (01-02), 1 шт.(03-04)
Измеритель: 1 шт.(05, 06, 09), 1 м (07-08)
Состав работ:
6-0102-010-01, 6-0102-010-02:
1. Открепление труб, колен, отливов и воронок от ухватов (стремян).
2. Выемка элементов труб из ухватов (стремян) с разборкой на звенья.
3. Уборка элементов труб.
6-0102-010-03 ÷ 6-0102-010-06:
1. Снятие старых ухватов.
2. Установка новых ухватов в прежние гнезда, с заготовкой и заменой пробок (при необходимости).
6-0102-010-07, 6-0102-010-08:
1. Снятие труб с коленами и воронками.
2. Выправка помятых мест частей труб и креплений.
3. Навеска труб с креплениями к ухватам проволокой или хомутами.
4. Замена частей ухватов и пробок.
6-0102-010-09:
1. Подготовка заготовок.
2. Ковка штыря.
3. Ковка полосы.
4. Обработка ухвата.
5. Сверление отверстий.
6-0102-010-01 Разборка водосточных труб с земли или подмостей
6-0102-010-02 Разборка водосточных труб с люлек
6-0102-010-03 Смена ухватов (стремян) для водосточных труб в кирпичных стенах с земли или подмостей
6-0102-010-04 Смена ухватов (стремян) для водосточных труб в деревянных стенах с земли или подмостей
6-0102-010-05 Смена ухватов (стремян) для водосточных труб в кирпичных стенах с люлек
6-0102-010-06 Смена ухватов (стремян) для водосточных труб в деревянных стенах с люлек
6-0102-010-07 Перенавеска водосточных труб с земли или подмостей
6-0102-010-08 Перенавеска водосточных труб с люлек
6-0102-010-09 Изготовление кованых ухватов из медного прутка для водосточных труб
6-0102-011:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
1. Подготовка поверхности шатра - обмер, разметка. Изготовление шаблонов по чертежам или сохранившимся образцам, заготовка элементов покрытия с примеркой но месту.
2. Изготовление шаблонов подзоров из листовой стали; выполнение подзоров по шаблонам путем выбивания зубилом вручную.
3. Установка всех элементов покрытия на место (на шатер дымника) с устройством приспособления при установке.
6-0102-011-01 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-011-02 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша простая
6-0102-011-03 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная
6-0102-011-04 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм, крыша сложная

6-0102-010:
Есептеуіш: 1 м (01-02), 1 дана(03-04)
Жұмыс құрамы:
6-0102-010-01, 6-0102-010-02:
1. Бекітпелерді (үзіктер) құбырлардан, иілістерден, құйылыстардан және құйғыштардан ажырату.
2. Құбыр бөлшектерін бекітпелерден (үзіктер) бөлшектеу арқылы ажырату.
3. Құбыр элементтерін тазарту.
6-0102-010-03 ÷ 6-0102-010-06:
1. Ескі бекітпелерді алып тастау.
2. Ескі орнына жаңа бекітпелерді орнату, тығындарды дайындау және ауыстыру (қажет болған жағдайда).
6-0102-010-07, 6-0102-010-08:
1. Иіліс және құйғыштары бар құбырларды алу.
2. Құбырлар мен бекітпелердің мыжылған жерлерін түзету.
3. Ұстағыштарға сыммен немесе қамыттармен бекіткіштері бар құбырларды ілу.
4. Ұстағыштар мен тығындардың бөліктерін ауыстыру.
6-0102-010-01 Су ағатын құбырларды жерден немесе құбыр төсемінен бөлшектеу
6-0102-010-02 Су ағатын құбырларды уақытша аспалы тұғырдан бөлшектеу
6-0102-010-03 Кірпіш қабырғалардағы су ағатын құбырларға арналған ұстағыштарды жерден немесе төсеме тақталардан ауыстыру
6-0102-010-04 Ағаш қабырғалардағы су ағатын құбырларға арналған ұстағыштарды жерден немесе төсеме тақталардан ауыстыру
Есептеуіш:1 дана.(05), 1 м (06-07), 1 көсеу (08)
Жұмыс құрамы:
Су ағатын құбырларға арналған бекітпелерді (үзіктерді) ауыстырған кезде (05).
1. Ескі бекітпелерді алып тастау.
2. Ескі ұяларға жаңа бекітпелерді орнату, тығындарды дайындау және ауыстыру (қажет болған жағдайда).
Құбырларды қайта ауыстыру кезінде (06-08).
1. Иілістері мен құйғыштары бар құбырларды алып тастау.
2. Құбырлар мен бекітпелердің қисайған бөліктерін түзету.
3. Бекіткіштері бар құбырларды сыммен немесе қамытпен бекітпелерге ілу.
4. Бекітпелер мен тығындардың бөліктерін ауыстыру
Су ағатын құбырларға арналған мыс шыбықтан жасалған иілген бекітпелерді дайындау кезінде
1. Дайындамаларды дайындау.
2. Істікті соғу.
3. Соғу жолағы.
4. Бекітпелерді өңдеу.
5. Тесіктердерді бұрғылау.
6-0102-010-05 Кірпіш қабырғаларындағы су ағатын құбырларға арналған бекітпелерді (үзіктерді) ауыстыру
6-0102-010-06 Ағаш қабырғаларындағы су ағатын құбырларға арналған бекітпелерді (үзіктерді) ауыстыру
6-0102-010-07 Құбырларды жерден немесе құбыр төсемінен қайта орналастыру
6-0102-010-08 Құбырларды жерден немесе уақытша аспалы тұғырдан қайта орналастыру
6-0102-010-09 Су ағатын құбырларға арналған мыс шыбықтан жасалған соғылған бекітпелерді дайындау
6-0102-011:
Есептеуіш:1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Шатырдың бетін дайындау - өлшеу, таңбалау. Сызбаларға немесе сақталған үлгілерге сәйкес шаблондар жасау, орны бойынша өлшей отырып, жабын элементтерін дайындау.
2. Табақ болаттан жасалған саңылаулардың шаблондарын жасау; кескішпен қолмен кесу жолымен шаблондар бойынша саңылауларды орындау.
3. Жабынның барлық элементтерін орнына (түтіндіктің шатырына) орнату кезінде керек-жарақ құрылғысымен орнату.
6-0102-011-01 Қалыңдығы 0,5 мм қара болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-02 Қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-03 Қалыңдығы 0,5 мм қара болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр
6-0102-011-04 Қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр

6-0102-011-05 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-011-06 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша простая
6-0102-011-03 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-011-04 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм, крыша сложная
6-0102-011-05 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-011-06 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша простая
6-0102-011-11 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-011-12 Окрытие древних дымников с каменными шатрами сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, крыша сложная
6-0102-012:
Измеритель: 1 м2 поверхности
1. Изготовление шаблонов.
2. Разметка и вырезка листов по шаблону с примеркой.
3. Зачистка и пайка листов.
4. Приготовление деталей крепления.
5. Пригонка, окончательная выверка.
6. Припайка к месту с зачисткой швов.
6-0102-012-01 Окрытие конусов для глав сталью кровельной черной толщиной листа 0,5 мм
6-0102-012-02 Окрытие конусов для глав сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,5 мм
6-0102-012-03 Окрытие конусов для глав сталью кровельной черной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-012-04 Окрытие конусов для глав сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,6 мм
6-0102-012-05 Окрытие конусов для глав сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-012-06 Окрытие конусов для глав сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-012-07 Окрытие конусов для глав медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-012-08 Окрытие конусов для глав медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-012-09 Окрытие конусов для глав медью толщиной листа 1,5 мм
6-0102-013:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
6-0102-013-01 ÷ 6-0102-013-04:
1. Изготовление формы полуовальной или цилиндрической.
2. Разметка и раскрой листов.
3. Выдавливание деталей по форме.
4. Сборка деталей, пайка швов.
6-0102-013-01 Покрытие способом давления подвесных шаров (яблок) сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-013-02 Покрытие способом давления подвесных шаров (яблок) сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7мм
6-0102-013-02 Покрытие способом давления подвесных шаров (яблок) медью толщиной листа 0,8 мм

6-0102-011-05 Қалыңдығы 0,6 мм қара болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-06 Қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болаттан тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-07 Қалыңдығы 0,6 мм қара болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр
6-0102-011-08 Қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр
6-0102-011-09 Қалыңдығы 0,7 мм қара болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-10 Қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, қарапайым шатыр
6-0102-011-11 Қалыңдығы 0,7 мм қара болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр
6-0102-011-12 Қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен тас шатырлары бар ежелгі түтіндіктерді жабу, күрделі шатыр
6-0102-012:
Есептеуіш:1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Үлгі жасау.
2. Үлгі шаблонға сәйкес табақтарды белгілеу және кесу.
3. Табақтарды тазалау және дәнекерлеу.
4. Бекіту бөлшектерін дайындау.
5. Қалыптастыру, түпкілікті салыстыру.
6. Тігістерді тазарта отырып, орынға дәнекерлеу.
6-0102-012-01 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм қара болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-02 Табақтың қалыңдығы 0,5 мм мырышталған болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-03 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм қара болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-04 Табақтың қалыңдығы 0,6 мм мырышталған болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-05 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-06 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-04 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыспен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-05 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыспен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-012-06 Табақтың қалыңдығы 1,5 мм мыспен шатырларға арналған конустарды жабу
6-0102-013:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
6-0102-013-01 ÷ 6-0102-013-04:
1. Жартылай сопақша немесе цилиндр тәрізді қалыптарды жасау.
2. Табақтарды белгілеу және пішу.
3. Бөлшектерді пішін бойынша сығу.
4. Бөлшектерді құрастыру, дәнекерлеу.
6-0102-013-01 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатпен аспалы шарларды (алма) қысым әдісімен жабу
6-0102-013-02 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен аспалы шарларды (алма) қысым әдісімен жабу
6-0102-013-02 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыспен аспалы шарларды (алма) қысым әдісімен жабу

6-0102-013-04 Покрытие способом давления подвесных шаров (яблок) медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-013-05 ÷ 6-0102-013-08:
1. Изготовление формы полуовальной или цилиндрической.
2. Разметка и раскрой листов.
3. Выколотка деталей по форме.
4. Сборка деталей и пайка швов.
6-0102-013-05 Покрытие способом выколотки подвесных шаров (яблок) сталью кровельной черной толщиной листа 0,7 мм
6-0102-013-06 Покрытие способом выколотки подвесных шаров (яблок) сталью кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7мм
6-0102-013-07 Покрытие способом выколотки подвесных шаров (яблок) медью толщиной листа 0,8 мм
6-0102-013-08 Покрытие способом выколотки подвесных шаров (яблок) медью толщиной листа 1,0 мм
6-0102-014:
Измеритель: 1 дм2 шаблона (1-3), 1 м2 изделия (4-7)
Измеритель: 1 м2 изделия (8-14)
Измеритель: 1 м2 изделия (15-20), 1 м подзора (21)
Состав работ:
6-0102-014-01 ÷ 6-0102-014-03:
1. Заготовка полосы из кровельной стали.
2. Разметка рисунка по чертежам или сохранившимся подзорам.
3. Выбивание рисунка зубилом с зачисткой ручными пилами.
6-0102-014-04 ÷ 6-0102-014-18:
1. Раскрой по шаблону.
2. Разметка рисунка по шаблону.
3. Выполнение рисунка зубилом и зачистка рисунка ручными пилами.
6-0102-014-19 ÷ 6-0102-014-20:
1. Установка изделий на место.
2. Укрепление костылями и крючьями.
3. Пайка швов.
6-0102-014-21:
1. Изготовление кронштейнов из полосовой стали.
2. Пробивка отверстий в кирпичных стенах шлямбуром до 25 мм и глубину 0,5 кирпича, установка пробок.
3. Установка кронштейнов с креплением к ним из полосовой стали в два ряда подзоров на высоте до 25 м.
6-0102-014-01 Изготовление шаблонов для выбивания плоских вырезных украшений, рисунок простой
6-0102-014-02 Изготовление шаблонов для выбивания плоских вырезных украшений, рисунок средней сложности
6-0102-014-03 Изготовление шаблонов для выбивания плоских вырезных украшений, рисунок сложный
6-0102-014-04 Изготовление украшений из стали кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, рисунок простой
6-0102-014-05 Изготовление украшений из стали кровельной черной толщиной листа 0,7 мм, рисунок средней сложности
6-0102-014-06 Изготовление украшений из стали кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, рисунок сложный
6-0102-014-07 Изготовление украшений из стали кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, рисунок простой
6-0102-014-08 Изготовление украшений из стали кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, рисунок средней сложности
6-0102-014-09 Изготовление украшений из стали кровельной оцинкованной толщиной листа 0,7 мм, рисунок сложный

6-0102-013-04 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыспен аспалы шарларды (алма) қысым әдісімен жабу
Жұмыс құрамы:
6-0102-013-05 ÷ 6-0102-013-08:
1. Жартылай сопақша немесе цилиндр тәрізді қалыптарды жасау.
2. Табақтарды белгілеу және пішу.
3. Бөлшектерді пішін бойынша сығу.
4. Бөлшектерді құрастыру, дәнекерлеу.
6-0102-013-05 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болатпен аспалы шарларды (алма) кесу әдісімен жабу
6-0102-013-06 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болатпен аспалы шарларды (алма) кесу әдісімен жабу
6-0102-013-07 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыспен аспалы шарларды (алма) кесу әдісімен жабу
6-0102-013-08 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыспен аспалы шарларды (алма) кесу әдісімен жабу
6-0102-014:
Есептеуіш: Үлгінің 1 дм2 (1-3), өнімнің 1 м2 (4-7)
Жұмыс құрамы:
6-0102-014-01 ÷ 6-0102-014-03:
Тегіс оюға арналған әшекей бұйымдарды оюлау үшін ою-өрнек жасауда (01-03):
1. Шатырлы болаттың жолағын дайындау.
2. Сызбаларға немесе юраның сақталған қабатына сәйкес сызба.
3. Қол арамен кесу арқылы үлгіні соғып, тазалау.
6-0102-014-04 ÷ 6-0102-014-18:
1. Үлгіні шаблон бойынша кесіңіз.
2. Шаблон бойынша суретті белгілеу.
3. Суретті кескішпен орындау және сызуды қол арамен кесіп, тазарту.
6-0102-014-19 ÷ 6-0102-014-20:
1. Бұйымдарды орнына орнату.
2. бекіткіштер мен ілгектермен нығайту.
3. Тігістерді дәнекерлеу.
6-0102-014-21:
1. Жолақты болаттан кронштейндер жасау.
2. Кірпіш қабырғаларында 25 мм дейін шлямбурмен және тереңдігі 0,5 кірпішпен тесіктер тесу, тығындарды орнату.
3. 25 м-ге дейінгі биіктікте жолақты болаттан жасалған кронштейндерді екі қатарға бекіту арқылы орнату.
6-0102-014-01 Жазық ойылған оюларға өрнек салу үшін шаблондар жасау, қарапайым сурет
6-0102-014-02 Жазық ойылған оюларға өрнек салу үшін шаблондар жасау, күрделілігі орташа сурет
6-0102-014-03 Жазық ойылған оюларға өрнек салу үшін шаблондар жасау, күрделі сурет
6-0102-014-04 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болаттан әшекейлер жасау, қарапайым сурет
6-0102-014-05 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм қара болаттан әшекейлер жасау, күрделілігі орташа сурет
6-0102-014-06 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болаттан әшекейлер жасау, күрделі сурет
6-0102-014-07 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болаттан әшекейлер жасау, қарапайым сурет
Есептеуіш: 1 м2 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Болатты шаблон бойынша пішу (08, 09).
2. Мысты шаблон бойынша пішу (10-12).
3. Суретті шаблон бойынша белгілеу.
4. Суретті кескішпен орындау және сызуды қол арамен кесіп, тазарту.
6-0102-014-08 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болаттан әшекейлер жасау, күрделілігі орташа сурет
6-0102-014-09 Табақтың қалыңдығы 0,7 мм мырышталған болаттан әшекейлер жасау, күрделі сурет

6-0102-014-10 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 0,8 мм, рисунок простой
6-0102-014-11 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 0,8 мм, рисунок средней сложности
6-0102-014-12 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 0,8 мм, рисунок сложный
6-0102-014-13 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 1,0 мм, рисунок простой
6-0102-014-14 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 1,0 мм, рисунок средней сложности
6-0102-014-15 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 1,0 мм, рисунок сложный
6-0102-014-16 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 1,5 мм, рисунок простой
6-0102-014-17 Изготовление украшений из листовой меди толщиной листа 1,5 мм, рисунок средней сложности
6-0102-014-18 Изготовление украшений из листовой меди, толщина листа - 1,5 мм, рисунок сложный
6-0102-014-19 Установка изделий на место с пайкой швов
6-0102-014-20 Установка изделий на место без пайки швов
6-0102-014-21 Изготовление и установка каркасов для подвески подзоров
6-0102-015:
Измеритель: 1 м пропаянного шва
Состав работ:
1. Очистка швов.
2. Промазывание швов соляной кислотой.
3. Разогревание паяльника, заправка и передвигание жаровни по ходу работы.
6-0102-015-01 Пропайка швов покрытий ручным паяльником, поверхность горизонтальная и наклонная
6-0102-015-02 Пропайка швов покрытий электрическим паяльником, поверхность горизонтальная и наклонная
6-0102-015-03 Пропайка швов покрытий ручным паяльником, поверхность вертикальная и криволинейная
6-0102-015-04 Пропайка швов покрытий электрическим паяльником, поверхность вертикальная и криволинейная
6-0102-015-05 Пропайка швов покрытий ручным паяльником, фасонные части кровель
6-0102-015-06 Пропайка швов покрытий электрическим паяльником, фасонные части кровель
6-0102-016:
Измеритель: 1 м пропаянного шва
Состав работ:
6-0102-016-01 ÷ 6-0102-016-05:
1. Очистка от оксидной пленки и других загрязнений тонкой наждачной шкуркой, шлифовка мелкозернистыми абразивными кругами, напильниками и шаберами.
2. Сварка серебряным припоем с прогревом основания и припоя газопламенем или электродугой с соблюдением толщины шва пайки и зазора между соединяемыми деталями до 0,08 мм.
6-0102-016-06 ÷ 6-0102-016-15:
1. Шабрение поверхности и зачистка наждачной бумагой.
2. Разогревание паяльником и подготовка муфельной печи.
3. Пайка швов с предварительным нанесением жидкого флюса кистью.
4. Обработка швов раствором щелочи и водой.
6-0102-016-16 ÷ 6-0102-016-25:
1. Шабрение, зачистка внутренней и внешней поверхности места стыка шабером, наждачной бумагой.

6-0102-014-10 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыстан әшекейлер жасау, қарапайым сурет
6-0102-014-11 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделілігі орташа сурет
6-0102-014-12 Табақтың қалыңдығы 0,8 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделі сурет
6-0102-014-13 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыстан әшекейлер жасау, қарапайым сурет
6-0102-014-14 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделілігі орташа сурет
Есептеуіш: 1 м2 өнім (15-20), 1 м кеш (21)
6-0102-014-15 Табақтың қалыңдығы 1,0 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделі сурет
6-0102-014-16 Табақтың қалыңдығы 1,5 мм мыстан әшекейлер жасау, қарапайым сурет
6-0102-014-17 Табақтың қалыңдығы 1,5 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделілігі орташа сурет
6-0102-014-18 Табақтың қалыңдығы 1,5 мм мыстан әшекейлер жасау, күрделі сурет
6-0102-014-19 Бұйымдарды тігістерді дәнекерлейтін орынға орнату
6-0102-014-20 Бұйымдарды тігістерді дәнекерлеусіз орынға орнату
6-0102-014-21 Жиектерді ілуге арналған қаңқаларды жасау және орнату
6-0102-015:
Есептеуіш: 1 м дәнекерленген тігіс
Жұмыс құрамы:
1. Тігістерді тазарту.
2. Тігістерді тұз қышқылымен сылау.
3. Дәнекерлегішті қыздыру, жұмыс барысында қуыру орнын толтыру және жылжыту
6-0102-015-01 Жабын жіктерін қол дәнекерлегішпен дәнекерлеу, беті көлденең және көлбеу
6-0102-015-02 Жабындардың тігістерін электр дәнекерлегішпен дәнекерлеу, беті көлденең және көлбеу
6-0102-015-03 Жабын тігістерін қол дәнекерлегішпен дәнекерлеу, беті тік және қисық сызықты
6-0102-015-04 Жабындардың тігістерін электр дәнекерлегішпен дәнекерлеу, беті тік және қисық сызықты
6-0102-015-05 Жабындардың жіктерін қол дәнекерлегішпен дәнекерлеу, шатырлардың фасондық бөліктері
6-0102-015-06 Жабындардың тігістерін электр дәнекерлегішпен дәнекерлеу, шатырлардың фасондық бөліктері
6-0102-016:
Есептеуіш: 1 м дәнекерленген тігіс
Жұмыс құрамы:
6-0102-016-01 ÷ 6-0102-016-05:
1. Оксидті пленкадан және басқа да ластанулардан жұқа зімпара терісімен тазарту, ұсақ түйіршікті абразивті шеңберлермен, егеуіштермен және қырғыштармен тегістеу.
2. Дәнекерлеу жігінің қалыңдығын және қосылатын бөлшектер арасындағы саңылауды 0,08 мм-ге дейін сақтай отырып, табаны мен дәнекерді газ жалынмен немесе электр доғамен қыздыра отырып, күміс дәнекермен пісіру.
6-0102-016-06 ÷ 6-0102-016-15:
1. Бетті қыру және зімпара қағазбен тазалау.
2. Дәнекерлеу үтігімен қыздыру және муфельді пешті дайындау.
3. Сұйық флюсті алдын ала жаққышпен жіктерді дәнекерлеу.
4. Жіктерді сілті ерітіндісімен және сумен өңдеу.
6-0102-016-16 ÷ 6-0102-016-25:
1. Түйісу орнының ішкі және сыртқы бетін шабермен, зімпара қағазбен тазалау.

2. Обработка внутренней поверхности места стыка ручным паяльником.
3. Изготовление обечайки с вырезкой, выколоткой, обслуживанием и заклепыванием се к внутренней поверхности по смету стыка.
4. Разогревание двух ручных паяльников в муфельной печи.
5. Пайка шва встык с предварительным нанесением жидкого флюса кистью.
6. Обработка шва раствором щелочи и водой.
7. Зачистка шва шабером, рашпилем по цветному металлу, наждачной бумагой (при подготовке поверхности под золочение)
6-0102-016-01 Пайка швов медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем при толщине металла 1,0 мм
6-0102-016-02 Пайка швов медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем при толщине металла 1,2 мм
6-0102-016-03 Пайка швов медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем при толщине металла 1,5 мм
6-0102-016-04 Пайка швов медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем при толщине металла 1,8 мм
6-0102-016-05 Пайка швов медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем при толщине металла 2,0 мм
6-0102-016-06 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва – до 0,5 м, толщина металла - 1,0 мм
6-0102-016-07 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва – до 0,5 м, толщина металла - 1,2 мм
6-0102-016-08 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва – до 0,5 м, толщина металла - 1,5 мм
6-0102-016-09 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва – до 0,5 м, толщина металла - 1,8 мм
6-0102-016-10 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва – до 0,5 м, толщина металла - 2,0 мм
6-0102-016-11 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва более 0,5 м, толщина металла - 1,0 мм

2. Түйісу орнының ішкі бетін қолмен дәнекерлейтін үтікпен өңдеу.
3. Жіктің сметасы бойынша кесу, кесу, қызмет көрсету және ішкі бетіне тойтару арқылы ернеуді жасау.
4. Муфельді пеште екі қол дәнекерлегішті қыздыру.
5. Сұйық ағынды щеткамен алдын-ала қолдана отырып, тігісті түйістіріп дәнекерлеу.
6. Тігісті сілті ерітіндісімен және сумен өңдеу.
7. Тігісті шабермен, түрлі-түсті металл бойынша рашпильмен, зімпара қағазбен тазалау (бетін алтындатуға дайындау кезінде).
6-0102-016-01 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. мыс, қола және жез қосылыстарының жіктерін металл қалыңдығы 1,0 мм баяу балқитын күміс дәнекермен дәнекерлеу
6-0102-016-02 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т. б. мыс, қола және жез қосылыстарының жіктерін металл қалыңдығы 1,2 мм баяу балқитын күміс дәнекермен дәнекерлеу
6-0102-016-03 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т. б. мыс, қола және жез қосылыстарының жіктерін металл қалыңдығы 1,5 мм баяу балқитын күміс дәнекермен дәнекерлеу
6-0102-016-04 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т. б. мыс, қола және жез қосылыстарының жіктерін металл қалыңдығы 1,8 мм баяу балқитын күміс дәнекермен дәнекерлеу
6-0102-016-05 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т. б. мыс, қола және жез қосылыстарының жіктерін металл қалыңдығы 2,0 мм баяу балқитын күміс дәнекермен дәнекерлеу
6-0102-016-06 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,0 мм
6-0102-016-07 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,2 мм
6-0102-016-08 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,5 мм
6-0102-016-09 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,8 мм
6-0102-016-10 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м дейін, металдың қалыңдығы - 2,0 мм
6-0102-016-11 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м астам, металдың қалыңдығы - 1,0 мм

6-0102-016-12 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва более 0,5 м, толщина металла - 1,2 мм
6-0102-016-13 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва более 0,5 м, толщина металла - 1,5 мм
6-0102-016-14 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва более 0,5 м, толщина металла - 1,8 мм
6-0102-016-15 Пайка фальца лежачего медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва более 0,5 м, толщина металла - 2,0 мм
6-0102-016-16 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва до 1 м, толщина металла - 1,0 мм
6-0102-016-17 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва до 1 м, толщина металла - 1,2 мм
6-0102-016-18 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва до 1 м, толщина металла - 1,5 мм
6-0102-016-19 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва до 1 м, толщина металла - 1,8 мм
6-0102-016-20 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва до 1 м, толщина металла - 2,0 мм
6-0102-016-21 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва - более 1 м, толщина металла - 1,0 мм
6-0102-016-22 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем длина шва - более 1 м, толщина металла - 1,2 мм
6-0102-016-23 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва - более 1 м, толщина металла - 1,5 мм

6-0102-016-12 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м астам, металдың қалыңдығы - 1,2 мм
6-0102-016-13 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м астам, металдың қалыңдығы - 1,5 мм
6-0102-016-14 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м астам, металдың қалыңдығы - 1,8 мм
6-0102-016-15 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 0,5 м астам, металдың қалыңдығы - 2,0 мм
6-0102-016-16 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,0 мм
6-0102-016-17 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,2 мм
6-0102-016-18 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,5 мм
6-0102-016-19 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м дейін, металдың қалыңдығы - 1,8 мм
6-0102-016-20 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м дейін, металдың қалыңдығы - 2,0 мм
6-0102-016-21 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м астам, металдың қалыңдығы - 1,0 мм
6-0102-016-22 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м астам, металдың қалыңдығы - 1,2 мм
6-0102-016-23 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м астам, металдың қалыңдығы - 1,5 мм

6-0102-016-24 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем длина шва - более 1 м, толщина металла - 1,8 мм
6-0102-016-25 Пайка швов встык медных, бронзовых и латунных соединений куполов, конусов, шаров и др. тугоплавким серебряным припоем, длина шва - более 1 м, толщина металла - 2,0 мм
6-0102-017:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
Выколотка по шаблону вручную раскроенных шашек и карт.
6-0102-017-01 Выколотка шашек и карт для сферических покрытий малых диаметров (до 3 м)
6-02-018:
Измеритель: 1 м2 лужения с двух сторон
Состав работ:
1. Очистка кровельной стали от ржавчины и окалины.
2. Закладка в ванну с кислотой для протравливания.
3. Промывка в холодной проточной воде.
4. Пропускание через протравленную кислоту.
5. Пропускание через ванну с расплавленным оловом.
6. Очистка нашатырным спиртом с мелом.
7. Промывка горячей водой.
8. Протирка опилками.
9. Покрытие лаком.
6-0102-018-01 Лужение кровельной стали оловом с двух сторон
6-0102-019:
Измеритель: 1 м2 (1), 1 лист (2,4), 1 дм2 (3)
Состав работ:
6-0102-019-01:
1. Снятие старых опорных пластин.
2. Рубка медных полос.
3. Изготовление заклепок.
4. Установка опорных пластин.
6-0102-019-02, 6-0102-019-03:
1. Зачеканка отверстий.
2. Зачистка коррозии с внутренней стороны.
3. Вырезка дисков, травление.
4. Выколотка.
5. Пропайка при толщине шва до 0,08 мм.
6-0102-019-04:
1. Промывка водой с мылом и протирка насухо с золоченой стороны до блеска.
6-0102-019-01 Замена опорных пластин
6-0102-019-02 Устройство заплат на 1 лист размером 0,4×0,7 м
6-0102-019-03 Устройство заплат на 1 дм2
6-0102-019-04 Промазка и протирка на 1 лист площади до 0,5 м2
6-0103-001:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
1. Подбор и заготовка лесоматериалов.
2. Острожка досок с подравниванием и буговка кромок.
3. Нарезка верхних и нижних торцевых кромок (при тесовых кровлях).
4. Заготовка и укладка изоляционного слоя (береста или толь).
5. Укладка теса и дранки с тщательной подгонкой и креплением.
6. Выравнивание по свесам и постановка отливных и коньковых досок.
6-0103-001-01 Покрытие крыш простой и средней сложности тесом в разбежку
6-0103-001-02 Покрытие крыш простой и средней сложности тесом в два слоя
6-0103-001-03 Покрытие крыш простой и средней сложности дранкой в три слоя
6-0103-001-04 Покрытие крыш простой и средней сложности дранкой в четыре слоя
6-0103-001-05 Покрытие сложных крыш тесом в разбежку

6-0102-016-24 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м астам, металдың қалыңдығы - 1,8 мм
6-0102-016-25 Күмбездердің, конустардың, шарлардың және т.б. баяу балқитын күміс дәнекермен жатқан қатпарлы мыс, қола және жез жалғауларының фальцын дәнекерлеу, жіктің ұзындығы 1 м астам, металдың қалыңдығы - 2,0 мм
6-0102-017:
Есептеуіш: 1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1.Кесілген үлгі мен карталарды соққылау.
6-0102-017-01 Шағын диаметрлі (3 метрге дейін) сфералық жабындарға арналған карточкаларды ілу
6-02-018:
Есептеуіш: 1 м2 екі жағынан қалайылау
Жұмыс құрамы:
1. Шатырлы болатты тоттан және қабыршықтан тазарту.
2. Дәрілеу үшін қышқылы бар ваннаға салу.
3. Суық ағынды суда жуу.
4. Уланған қышқыл арқылы өткізу.
5. Балқытылған қалайы бар ваннадан өткізу.
6. Боры бар мүсәтір спиртімен тазалау.
7. Ыстық сумен жуу.
8. Үгінділермен сүрту.
9. Лакпен жабу.
6-0102-018-01 Жабынды болатты екі жағынан қалайылау
6-0102-019:
Есептеуіш:1 м2 (01), 1 табақ (02, 04), 1 дм2 (03)
Жұмыс құрамы:
6-0102-019-01:
1. Ескі тірек тілігін алып тастау.
2. Мыс жолақтарын шабу.
3. Тойтармаларды жасау.
4. Тірек тілігін орнату.
6-0102-019-02, 6-0102-019-03:
1. Тесіктерді нашықтау.
2. Ішкі жағындағы коррозияны тазарту.
3. Дискілерді кесу, өңдеу.
4. Тесу.
5. Тігіс қалыңдығы 0,08 мм-ге дейін дәнекерлеу.
6-0102-019-04:
1. Сабынды сумен жуу және алтын жалатылған жағынан жылтырағанға дейін құрғатып сүрту.
6-0102-019-01 Тірек тіліктерін ауыстыру
6-0102-019-02 Жамау құрылғысы өлшемі 1 табақта 0,4 × 0,7 м
6-0102-019-03 Жамау құрылғысы 1 дм2-ге
6-0102-019-04 0,5 м2 дейінгі аумақтың 1 табағына жағу және сүрту
6-0103-001:
Есептеуіш: 1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш материалдарды іріктеу және дайындау.
2. Тақтайларды тегістеу және жиектерін шегендеу
3. Жоғарғы және төменгі бүйір жиектерін кесу (төбе жабын тақтайшасын жабындау кезінде).
4. Оқшаулағыш қабатты дайындау және төсеу (қайың қабығы немесе қарақағаз).
5. Төбе жабын тақтайшасын және орта ағашты мұқият қиыстырып, бекіте отырып төсеу
6. Дөңес бойынша тегістеу және құйылған және шатыржал тақтайларын отырғызу.
6-0103-001-01 Жеңіл және орташа қиындықтағы шатырларды екпіндеп төбе жабын тақтайшасымен жабындау
6-0103-001-02 Жеңіл және орташа қиындықтағы шатырларлы екі қабаттап төбе жабын тақтайшасымен жабындау
6-0103-001-03 Жеңіл және орташа қиындықтағы шатырларды үш қабаттап орта ағашпен жабындау
6-0103-001-04 Жеңіл және орташа қиындықтағы шатырларды төрт қабаттап орта ағашпен жабындау
6-0103-001-05 Күрделі шатырларды екпіндеп төбе жабын тақтайшасымен жабындау

6-0103-001-06 Покрытие сложных крыш тесом в два слоя
6-0103-001-07 Покрытие сложных крыш дранкой в три слоя
6-0103-001-08 Покрытие сложных крыш дранкой в четыре слоя
6-0103-002:
Измеритель: 1 лемех (1-2), 1 м2 покрытия (3-5)
Состав работ:
1. Подбор и заготовка лесоматериалов, изготовление лемеха вручную по древнему образцу или рисунку из осиновых досок толщиной до 25 мм с антисептированием.
2. Разборка лемеха.
3. Покрытие лемехом с креплением к обрешетке с тщательной подгонкой.
6-0103-002-01 Изготовление лемеха для покрытия кровель простых и средней сложности
6-0103-002-02 Изготовление лемеха для покрытия кровель сложных
6-0103-002-03 Покрытие кровельным лемехом крыш простой и средней сложности
6-0103-002-04 Покрытие кровельным лемехом крыш сложных - цилиндрических, конусных, бочкообразных
6-0103-002-05 Покрытие кровельным лемехом крыш сложных - купольных и луковичных
6-0103-003:
Измеритель: 1 м2 покрытия
Состав работ:
1. Разметка по деревянной обрешетке.
2. Подбор черепицы по цвету и размеру.
3. Предварительная раскладка по основанию.
4. Подгонка черепицы с подточкой по мере необходимости.
5. Отделка мест примыкания.
6. Сверление отверстий (04-06).
7. Установка черепицы (с креплением специальными гвоздями на растворе по кирпичному основанию).
8. Подъем необходимых материалов через блок вручную с особой осторожностью.
6-0103-003-01 Воссоздание черепичных кровель по деревянному основанию, крыша простая
6-0103-003-02 Воссоздание черепичных кровель по деревянному основанию, крыша средней сложности
6-0103-003-03 Воссоздание черепичных кровель по деревянному основанию, крыша сложная
6-0103-003-04 Воссоздание черепичных кровель по кирпичному основанию, крыша простая
6-0103-003-05 Воссоздание черепичных кровель по кирпичному основанию, крыша средней сложности
6-0103-003-06 Воссоздание черепичных кровель по кирпичному основанию, крыша сложная
6-0103-004:
Измеритель: 1 м2 окрашенной поверхности
Состав работ:
1. Очистка металлических поверхностей карчетками.
2. Неоднократное нанесение смывки кистью с укладкой компрессов из мешковины.
3. Очистка поверхности деревянными скребками.
4. Протирка очищенной поверхности ветошью, смоченной растворителем.
6-0103-004-01 Расчистка металлических конструкций механическим способом
6-0103-004-02 Расчистка металлических конструкций смывками
6-0103-005:
Измеритель: 1 пог. м шва
Состав работ:
1.Прочистка фальцев.
2. Приготовление мастики.
3. Мастиковка швов.
4. Отделка швов.
6-0103-05-01 Герметизация фальцев составом типа тиоколовая мастика
6-0103-006:
Измеритель: 1 пог. м шва
Состав работ:
1.Зачистка зоны шва от окислов, грязи и ржавчины механическим способом.

6-0103-001-06 Күрделі шатырларды екі қабаттап төбе жабын тақтайшасымен жабындау
6-0103-001-07 Күрделі шатырларды үш қабаттап орта ағашпен жабындау
6-0103-001-08 Күрделі шатырларды төрт қабаттап орта ағашпен жабындау
6-0103-002:
Есептеуіш: 1 ағаш тіс(1-2), 1 м2 жабындар (3-5)
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш материалдарды іріктеу және дайындау, антисептикалық өңдеумен 25 мм-ге дейінгі қалыңдықта көктерек тақтайларынан ежелгі үлгіге немесе суретке сәйкес лемехті дайындау.
2. Лемехті бөлшектеу.
3. Мұқият қиыстыра отырып, торға бекіту арқылы лемехпен жабындау
6-0103-002-01 Қарапайым және орташа күрделіктегі шатырларды жабу үшін лемех жасау
6-0103-002-02 Күрделі шатырларды жабу үшін лемех жасау
6-0103-002-03 Қарапайым және орташа күрделіктегі шатырларды шатырлық лемехпен жабу
6-0103-002-04 Күрделі – цилиндрлі, конусты, бөшке тәрізді шатырларды шатырлық лемехпен жабу
6-0103-002-05 Күрделі – күмбезді және бұдырлы шатырларды шатырлық лемехпен жабу
6-0103-003:
Есептеуіш:1 м2 жабындар
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш торламаны белгілеу.
2. Жабынққыштарды түсі мен мөлшері бойынша таңдау.
3. Негіз бойынша алдын ала орналастыру.
4. Қажет болған жағдайда жабынқышты қиыстырып келтіру.
5. Жанасқан орындарды өңдеу.
6. Тесіктерді бұрғылау (04-06).
7. Жабынқыштарды орнату (кірпіштің негізіндегі қоспаға арнайы шегелермен бекіту арқылы).
8. Қажетті материалдарды аса сақтықпен блок арқылы қолмен көтеру.
6-0103-003-01 Іргесі ағаштан жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, қарапайым шатыр
6-0103-003-02 Іргесі ағаштан жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, күрделігі орташа шатыр
6-0103-003-03 Іргесі ағаштан жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, күрделі шатыр
6-0103-003-04 Іргесі кірпіштен жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, қарапайым шатыр
6-0103-003-05 Іргесі кірпіштен жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, күрделігі орташа шатыр
6-0103-003-06 Іргесі кірпіштен жасалған жабынқыш жабындарын қайта жасау, күрделі шатыр
6-0103-004:
Есептеуіш: боялған беті 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Металл беттерін карчеткамен тазалау.
2. Кенептен компресстерді төсеу арқылы бірнеше рет жаққышпен жағу
3. Ағаш қырғыштарымен бетті тазарту.
4. Тазартылған бетті еріткішке малынған шүберекпен сүртіңіз.
6-0103-004-01 Металл құрылымдарын механикалық әдіспен тазарту
6-0103-004-02 Металл құрылымдарын шайып тазалау
6-0103-005:
Есептеуіш: тігістің 1 метрі
Жұмыс құрамы:
1. Саңылауды тазарту.
2. Мастиканы дайындау.
3. Тігісті жабыстыру.
4. Тігісті әрлеу.
6-0103-05-01 Тиокол мастикасы типті құраммен саңылауларды тығыздау
6-0103-006:
Есептеуіш: тігістің 1 метрі
Жұмыс құрамы:
1. Дәнекерлеу аймағын оксидтерден, кірден және тоттан механикалық тазарту.

2. Обезжиривание спиртом.
3. Сварка швов с подачей аргона.
4. Очистка от шлака промежуточных и последнего слоя шва.
5. Осмотр и измерение шва.
6-0103-006-01 Сварка листов меди в среде аргона при толщине шва 6 мм, шов вертикальный
6-0103-006-02 Сварка листов меди в среде аргона при толщине шва 6 мм, шов горизонтальный и потолочный
6-0103-007:
Измеритель: 1 пог. м шва
Состав работ:
1. Установка зазоров между деталями.
2. Очистка соединяемых деталей механическим способом.
3. Разогрев шва и прилегающих к нему поверхностей шириной 10 см газопламенным способом.
4. Нанесение флюса и припоя в пастообразном виде.
5. Быстрое втирание пасты по шву асбестовой (тиковой) рукавицей.
6-0103-007-01 Тиковая пайка нахлесточных швов разнородного и однородного металла, выравнивание поверхности от забоев, трещин и вмятин.
07-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание металлических конструкций и декоративных элементов памятников истории и культуры":
1.Предусматривается работа по реставрации и воссозданию древних металлических конструкций и декоративных элементов памятников культуры, поврежденных и искаженных временем или поздними ремонтами, а также полностью или частично утраченных.
Реставрация и воссоздание металлических конструкций памятников производится с учетом индивидуального характера конструкций и элементов, при этом основным принципом является максимальное сохранение существующих деталей и воссоздание утраченных деталей в строгом соответствии с начальными формами. Новые детали изготавливаются, как правило, только взамен полностью утраченных или пришедших в негодность. Деформированные, но хорошо сохранившиеся детали и элементы подвергаются необходимой правке. Удаление заменяемых или подлежащих выправке элементов может производиться путем демонтажа всей конструкции или путем вырезки той части, которая подлежит замене или выправке.
Целесообразность того или иного способа устанавливается на основе данных, получаемых в результате тщательного, предварительного осмотра конструкций и решается в каждом случае в зависимости от состояния всей конструкции.
2.Предусмотрено выполнение демонтажа и монтажа при помощи ручных лебедок или ручных блоков с устройством для них соответствующих подмостей наверху для производства работ.
К демонтажу и монтажу металлических каркасов глав следует приступать после принятия всех мер предосторожности, имея в виду что демонтаж при реставрационно-восстановительных работах является единым производственным комплексом и при этом установка монтажного и подъемного оборудования и приспособлений выполняется с расчетом демонтажа и монтажа.

2. Спиртпен майсыздандыру.
3. Аргонмен тігістерді дәнекерлеу.
4. Аралық қожды және тігістің соңғы қабатын алып тастау.
5. Тігісті тексеру және өлшеу.
6-0103-006-01 Мыс табақтарын аргонмен дәнекерлеу қалыңдығы 6 мм: тік тігіс
6-0103-006-02 Мыс табақтарын аргонмен дәнекерлеу қалыңдығы 6 мм: көлденең және төбелік тігіс
6-0103-007:
Есептеуіш: тігістің 1 метрі
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктер арасындағы саңылауларды орнату.
2. Қосылған бөлшектерді механикалық тазарту.
3. Ені 10 см жікті және оған жапсарлас беттерді газ жалын тәсілімен қыздыру.
4. Флюс пен дәнекерді паста түрінде жағу.
5. Пастаны асбест (тик) қолғабымен тігіс бойымен жылдам ысқылау.
6-0103-007-01 Әр текті және біртекті металдың төселген жіктерін тик арқылы дәнекерлеу, бетін забойлардан, жарықтар мен майысудан тегістеу
07-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің металдан жасалған конструкцияларын және декоративтік элементтерін реставрациялау және қайта жасау":
1. Уақытпен зақымданған және бұрмаланған немесе кеш жөндеуден өткен, сондай-ақ толық немесе ішінара жоғалған ежелгі металл конструкциялар мен мәдениет ескерткіштерінің сәндік элементтерін реставрациялау және қайта жасау жөніндегі жұмыс көзделеді.
Ескерткіштердің металл құрылғыларын реставрациялау және қайта жасау құрылымдар мен элементтердің жеке табиғатын ескере отырып жүзеге асырылады, негізгі қағидат - қолданыстағы бөліктердің максималды сақталуы және бастапқы нысандарға сәйкес қатаң реставрациялау. Жаңа бөлшектер, әдетте, толығымен жоғалған немесе ескіргендердің орнына жасалады. Деформацияланған, бірақ жақсы сақталған бөлшектер мен элементтер қажетті түзетулерден өтеді. Ауыстырылатын немесе түзетілетін элементтерді алып тастау бүкіл құрылымды бөлшектеу арқылы немесе ауыстырылуы немесе түзетілуі керек бөлігін кесу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Белгілі бір әдістің орындылығы, құрылымдары мұқият, алдын ала тексеру нәтижесінде алынған мәліметтер негізінде белгіленеді және барлық құрылымның күйіне байланысты әр жағдайда шешіледі.
2. Топтаманың бағалары мен нормалары бұзу немесе қайта жасауды қол арқандары мен блоктарын қолдана отырып бөлшектеу мен орнатуды қарастырады.
Бөлімдердің металл қаңқаларын бөлшектеу және монтаждау барлық сақтық шаралары қабылданғаннан кейін басталуы керек, бұзу және реставрациялау жұмыстары кезінде бөлшектеу біртұтас өндірістік кешен болып табылады, сонымен бірге бөлшектеу мен орнатуды есепке ала отырып, монтаждау және көтеру жабдықтары мен құрылғылары орнатылады.

Особенностью реставрационно-восстановительных работ является и то обстоятельство, что демонтаж и монтаж производятся в стесненных условиях, на малых площадях, шириной чаще менее 1,5 метра, на большой высоте (главы, кресты).
3. Предусмотрено изготовление изделий в условиях стационарно оборудованной кузнечно-слесарной мастерской на кузнечном горне с механическим дутьем, с применением в качестве топлива кузнечного каменного угля.
При ручном дутье на постоянном горне с любыми мехами, а также при нагревании металла на древесном угле затраты времени и заработную плату надлежит умножать на коэффициент 1,05; при ручном и ножном дутье на переносном горне - 1,1.
4.Предусматриваются следующие степени насыщенности заполнения каркаса решетки декоративными деталями в зависимости от количества деталей на 1 м2 проекции решетки:
1) низкая - до 10 дет./м2;
2) средняя - до 25 дет./м2;
3) высокая - более 25 дет./м2.
5.Предусмотрены следующие категории сложности при воссоздании декоративных элементов:
1) Вырезные декоративные детали из листовой стали подразделяются на:
простые - детали, составленные из дуг, окружностей и их сочетаний, простого геометрического рисунка, криволинейного повторяющегося рисунка, с количеством прорезных мест до 5 шт./дм2;
сложные - детали криволинейного не повторяющегося рисунка, сложного геометрического рисунка с количеством прорезных мест более 5 шт./ дм2.
2) Декоративные кованые детали подразделяются на:
простого рисунка - имеющие один простой завиток сечением металла до 200 мм2 в одной плоскости;
среднего рисунка - имеющие несколько завитков сечением металла до 200 мм2 в одной плоскости;
сложного рисунка - находящиеся в одной плоскости и имеющие несколько завитков сечением металла до 240 мм2 или имеющие завитки изгиба на ребро и детали простого растительного орнамента;
особо сложные - плоскостные детали сечением металла свыше 600 мм2, детали изгибом на ребро сечением металла свыше 240 мм2 и имеющие несколько завитков, объемные детали растительного орнамента, животных, птиц и людей.
3) Пики подразделяются на следующие категории сложности:
простые - плоские и на 3 грани;
средние - более 3 граней без дополнительных декоративных элементов;
сложные - объемные с дополнительными декоративными элементами.
4) Жиковины подразделяются на следующие категории сложности:
простая - прямолинейная и с вырубкой криволинейного фрагмента до 3 шт.
средняя - с ковкой криволинейного фрагмента до 7 шт.
сложные - с ковкой криволинейного фрагмента более 7 шт.
5) Кованые засовы и скобы для засовов подразделяются на:
простые - простого геометрического рисунка и с вырубкой и ковкой криволинейных фрагментов до 3 шт.
сложные - сложного рисунка с вырубкой и ковкой криволинейных фрагментов более 3 шт.

Реставрациялау жұмыстарының ерекшелігі – бөлшектеу және монтаждау жұмыстары дайын болған жағдайда, кішігірім жерлерде, көбінесе ені 1,5 метрден аз, биіктікте жүзеге асырылады.
3. Стационарлық жабдықталған күйдіру және слесарлық шеберханада механикалық жару бар темір пеште, көмірді отын ретінде пайдаланатын темір пешті қолдануды талап етеді.
Тұрақты темір пеште қолмен үрлеу әдісін пайдалану көрсетіледі, сондай-ақ металды көмірмен қыздыру кезінде еңбек шығыны мен жалақы 1,05 есеге көбейтілуі керек; ал пешті қолмен және аяқпен үрлету кезінде – 1.1.
Стационарлық емес шеберхана жағдайында өнімдерді пайдаланылған кезде арнайы нормалар мен бағалар жасалуы керек.
4. Қаңқадағы тордың проекциясының 1 м2 үшін бөліктерінің санына байланысты тор жақтауын сәндік бөлшектермен толтырудың келесі дәрежесін қамтамасыз етеді:
1) төмен – 10 дет./м2 дейін;
2) орташа – 25 дет./м2 дейін;
3) жоғары – 25 дет./м2 көп.
5. Сәндік элементтерді қайта құру күрделіліктің келесі категорияларын қарастырады:
1) жайма болаттан жасалған кесілген сәндік бөліктер екіге бөлінеді:
– қарапайым – доғалардан, шеңберлерден және олардың комбинацияларынан тұратын бөліктер, қарапайым геометриялық өрнек, қисық сызықты қайталанатын үлгі, слоттар саны 5 дана/дм2 дейін.
– кешен – қисық сызықты қайталанбайтын, бөлшектердің саны 5 дана/дм2-ден асатын күрделі геометриялық үлгінің бөлшектері.
2) сәндік жасанды бөліктер келесіге бөлінеді:
– қарапайым сурет – бір жазықтықта 200 мм2 дейінгі металл қимасы бар бір қарапайым бұралу;
– орташа сурет – бір жазықтықта 200 мм2 дейінгі металл қимасы бар бірнеше бұралулар;
– күрделі өрнек – сол жазықтықта орналасқан және 240 мм2 дейін металл секциясы бар бірнеше бұйралар немесе қабырғаларында иілген бұйралар және қарапайым гүлді өрнектің бөлшектері бар.
– аса күрделі – атап айтқанда күрделі металдардан жасалған қимасы 600 мм2-ден асатын, бөлшектері металдан жасалған қимасы 240 мм2-ден асатын және бірнеше бұйра, гүлді ою-өрнектің көлемді бөлшектері, жануарлар, құстар мен адамдар бар.
3) шыңдар қиындықтың келесі санаттарына бөлінеді:
– қарапайым – жалпақ және 3 бет;
– орташа – қосымша сәндік элементтерсіз 3-тен көп бет;
– күрделі – қосымша сәндік элементтері бар көлемді.
4) жиекшелер қиындықтың келесі санаттарына бөлінеді:
– қарапайым – қарапайым және қисық сызықты 3 бөлікке дейін кесу арқылы;
– орташа – 7 данаға дейін иілген фрагментті соғу арқылы;
– күрделі – 7 данадан астам иілген фрагментті соғумен.
5) ысырма құю мен қапсырмалар екіге бөлінеді:
– қарапайым – қарапайым геометриялық өрнек және қисық фрагменттерді 3 данаға дейін кесу және соғу.
– күрделі – күрделі геометриялық өрнек және қисық фрагменттерді 3 данаға дейін кесу және соғу.

6) Декоративные заклепки подразделяются на:
простые - шляпки гладкие без рисунка.
средние - шляпки геометрического простого рисунка.
сложные - шляпки, орнаментованные криволинейным рисунком.
7) Дверные приборы подразделяются на:
простой сложности - ручки-скобы, дверные и оконные приборы гладкие без декоративного орнамента и деталей;
средней сложности - дверные и оконные приборы с декоративными деталями простого рисунка;
сложные - дверные и оконные приборы сложных форм со сложными декоративными деталями.
8) Проушины металлические подразделяются на:
простые - гладкие, геометрического рисунка без декоративных фрагментов;
сложные - сложной конфигурации с декоративными фрагментами.
6.Учтено:
1) все операции, являющиеся неотъемлемой частью технологических процессов (осмотр и подготовка инструментов, разжигание и чистка горна по ходу работ и т.п.);
2) спуск, подъем и подача элементов конструкций на высоту до 25 метров, подноска элементов конструкций, материалов, инструментов и приспособлений в пределах рабочей зоны на расстояние 50 метра, уборка рабочего места.
При подъеме и спуске свыше 25 метров вводятся дополнения, указанные в п. 9.
7.Поправки:
7-0101-001-01
1) Предусмотрены демонтаж и монтаж на высоте до 25 метра при производстве работ на высоте более 25 метра, на каждый метр подъема или спуска сверх 25 метра добавлять к заработной плате рабочих-реставратора на демонтаж 0,055 чел-час, на монтаж – 0,05 чел-час
2) При реставрации металлических стропильных систем сложных крыш к заработной плате рабочих-реставратора применять коэффициент 0,7. Материалы оставлять без изменения.
3) Изготовление отдельных частей каркасов взамен утраченных расценивать по 7-0101-002. При изготовлении каркаса главы к затратам труда и заработной плате рабочих применять коэффициент 1,25.
4) Очистку каркаса от коррозии металлическими щетками расценивать по 7-0101-011
7-0101-002-01
÷7-0101-002-07
5) Предусмотрено:
- Изготовление таганцев.
- Монтаж каркаса главы на высоте до 25 метра, при монтаже каркаса главы на высоте более 25 метра, на каждый метр подъема сверх 25 метра добавлять на 1 тонн массы конструкции к заработной плате - 0,15 чел-час
- Гнутье журавцов на плоскости. При гнутье журавцов на ребро затраты времени и заработную плату на изготовление каркаса главы умножать на коэффициент 1,15.
- При восстановлении металлических стропильных систем сложных пирамидальных крыш к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,7.
7-0101-003-01
÷7-0101-003-04

6) сәндік тойтарма щегелер келесіге бөлінеді:
– қарапайым – басқа бұйымдар өрнексіз тегіс;
– орташа – қарапайым геометриялық өрнек;
– күрделі – иілген өрнек пен өрнектер.
7) есік аспаптары екіге бөлінеді:
– қарапайым күрделілік – тұтқалар, есік және терезе құралдары декоративті ою-өрнек пен бөлшектерсіз тегіс;
– орташа күрделілік – қарапайым өрнектегі декоративті бөлшектері бар есік және терезе құралдары;
– күрделі – күрделі декоративті бөлшектері бар күрделі пішіндегі есік-терезе құрылғылары.
8) металл көздер бөлінеді:
– қарапайым – декоративті фрагменттерсіз тегіс, геометриялық өрнек;
– күрделі – сәндік фрагменттері бар күрделі конфигурация.
6. Ескеріледі:
1) технологиялық процестердің ажырамас бөлігі болып табылатын барлық операциялар (құралдарды тексеру және дайындау, жұмыс барысында пешті жағу және тазарту және т.б.).
2) құрылымдық элементтерді түсіру, көтеру және 25 метр биіктікке көтеру, құрылымдық элементтерді, материалдарды, құралдар мен құрылғыларды 50 метр қашықтықта жұмыс аймағында жинау, жұмыс орнын тазарту.
25 метрден жоғары көтерілу және төмен түсу кезінде 9-қосымшада көрсетілген толықтырулар енгізіледі.
7. Түзетулер.
№ кесте
Өзгертулер мен ескертулер
7-0101-001-01
1) Норма мен бағалар 25 метрден жоғары биіктікте жұмыстарды орындау кезінде бөлшектеу мен орнатуды қарастырады, 25 метрден асатын немесе түсетін әр метр үшін демонтажды реставрациялау жұмысшыларының жалақысына 0,055 адам-сағат қосылады, ал орнату үшін 0,05 адам сағаты;
2) күрделі шатырлардың металл шатырлы жүйелерін реставрациялау кезінде реставрациялаушылардың жалақысына 0,7 коэффициент қолданылуы керек. Материалдарды өзгеріссіз қалдырыңыз;
3) қаңқалардың жекелеген бөліктерін жоғалтылғандардың орнына 7-0101-002-кесте бойынша дайындау. Бастың қаңқасын дайындау кезінде еңбек шығындары мен жұмысшылардың еңбекақысына 1,25 коэффициентін қолдану қажет;
4) раманы металл щеткамен коррозиядан тазарту 7-0101-011-кестеде "Өнімнің металл бетін таттан, қиын ластанудан және көп қабатты бояудан тазарту" қарастырылған.
7-0101-002-01 ÷7-0101-002-07
5) Нормалар мен бағалар мыналарды көздейді:
– Тағандар жасау.
– 25 метрден жоғары биіктікте бастың қаңқасын құру, 25 метрден астам биіктікке орнату кезінде әр тоннаға құрылыс салмағы жалақыға қосылады – 25 метрден асатын әр метр үшін 0,15 адам / сағат;
– жазықтықта күмбездің доғалы қаңқасын майыстыру. Доғалы қаңқаны қырына майыстыру кезінде бастың қаңқасын дайындауға кеткен еңбек шығындары мен еңбекақыны 1,15 коэффициентіне көбейту керек;
– күрделі пирамидалық шатырлардың металл шатыр тіреуішін реставрациялау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 0,7 коэффициент қолданылуы керек.
7-0101-003-01 ÷7-0101-003-04

6) При реставрации металлических дверных полотен к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2, материалы оставлять без изменения.
7) При реставрации металлических ставней площадью менее 1 м2. к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,1.
8) В случае полной замены листа изменения толщины листа на ставнях, дверных полотнах, воротах расход листовой стали уточняется по факту.
7-0101-004
9) Воссоздание декоративных деталей расценивается отдельно по 7-0101-009
7-0101-005

6) металл есік тақтасын реставрациялау кезінде еңбекақы мен жалақыға 1,2 коэффициентін қолданыңыз, материалдарды өзгеріссіз қалдырыңыз.
7) ауданы 1 м2-ден аз металл қақпақты реставрациялау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,1 коэффициенті қолданылуы керек;
8) табақшаны толығымен ауыстырған жағдайда, есік тақтасының, металл қақпақтардың, қақпалардағы табақшалардың қалыңдығының өзгеруі кезінде болат табақша шығыны факті бойынша нақтыланады.
7-0101-004
9) сәндік бөлшектерді қайта жасау осы жинақтың 7-0101-009-кестесі бойынша бөлек бағаланады.
7-0101-005

10) При сварочных работах учтены электроды
7-0101-006-05÷7-0101-006-16
11) . Воссоздание декоративных деталей расценивать отдельно по 7-0101-008 и 7-0101-009.
12) Соединение деталей в изделии расценивать отдельно по 7-0101-006.
7-0101-006-17÷7-0101-006-20
13) Расход материалов принимать по факту.
14) Изготовление накладных декоративных элементов и украшений расценивать по 7-0101-008, 7-0101-008.
15) Соединение деталей в изделии расценивать отдельно по 7-0101-006.
7-0101-009-21÷7-0101-009-32
16) При массе детали более 3 кг расход материалов принимать по факту.
7-0101-009-42÷7-0101-009-50
17) При воссоздании подстав с завершенной хвостовой частью к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,9.
7-0101-009-55 ÷7-0101-009-57
18) При длине петли более 500 мм соответственно увеличивать расход материалов.
7-0101-009-58
19) При увеличении количества пазов на каждый последующий паз прибавлять коэффициент 0,6
7-0101-001:
Измеритель: 1 т. всей конструкции
Состав работ:
Для 01 ÷ 07:
1. Демонтаж существующего металлического каркаса (с маркировкой сохранившихся элементов) на землю, тщательное обследование всей конструкции и метода крепления.
Для 08÷14:
1. Выправка существующих деформированных декоративных металлических изразцов и деталей с приданием им первоначальной формы (по мере необходимости выправка производится в холодном состоянии или в горячем состоянии).
Для 15 ÷21:
1. Предварительная сборка каркаса на бойке с маркировкой элементов каркаса, с последующей разборкой, укладкой элементов в пакеты. Подъем элементов каркаса на место установки. 2. Монтаж каркаса непосредственно на место с пригонкой выправленных и вновь изготовленных деталей, устройством необходимого крепления к основанию путем закладки анкеров в каменную кладку.
7-0101-001-01- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 0,5 т.
7-0101-001-02- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 1,0 т.
7-0101-001-03- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 1,5 т.
7-0101-001-04- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 2,0 т.
7-0101-001:
Измеритель: 1 т всей конструкции
Состав работ:
Для 01 ÷ 07:
1. Демонтаж существующего металлического каркаса (с маркировкой сохранившихся элементов) на землю, тщательное обследование всей конструкции и метода крепления.
Для 08÷14:
1. Выправка существующих деформированных декоративных металлических изразцов и деталей с приданием им первоначальной формы (по мере необходимости выправка производится в холодном состоянии или в горячем состоянии).
Для 15 ÷21:
1. Предварительная сборка каркаса на бойке с маркировкой элементов каркаса, с последующей разборкой, укладкой элементов в пакеты. Подъем элементов каркаса на место установки. 2. Монтаж каркаса непосредственно на место с пригонкой выправленных и вновь изготовленных деталей, устройством необходимого крепления к основанию путем закладки анкеров в каменную кладку.

10) дәнекерлеу жұмыстары кезінде электродтар нормалармен ескерілген
7-0101-006-05÷7-0101-006-16
11) сәндік бөлшектерді 7-0101-008 және 7-0101-009 кестелер бойынша бөлек қайта жасау;
12) бөлшектерді бұйымға біріктіруді 7-0101-006 кесте бойынша бөлек бағалау.
7-0101-006-17÷7-0101-006-20
13) материалдар шығыны факт бойынша қабылдансын;
14) жапсырма сәндік элементтер мен әшекейлерді жасау 7-0101-008, 7-0101-008 кестелері бойынша бағаланады;
15) бөлшектерді бұйымға біріктіруді 7-0101-006-кесте бойынша бөлек бағалау.
7-0101-009-21÷7-0101-009-32
16) бөлшектің салмағы 3 кг артық болған жағдайда материалдар шығыны факт бойынша қабылданады.
7-0101-009-42÷7-0101-009-50
17) аяқталған құйрық бөлігі бар тұғырды қайта құру кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 0,9 коэффициентін қолданыңыз.
7-0101-009-55 ÷7-0101-009-57
18) ілмектің ұзындығы 500 мм-ден астам болса, материалдардың шығынын тиісінше арттыру
7-0101-009-58
19) ойық саны ұлғайған кезде әрбір келесі ойыққа норма мен бағадан 0,6 коэффициентін қосу.
7-0101-001:
Есептеуіш: 1 т барлық құрылымға
Жұмыс құрамы:
Нормалар үшін 01-07:
1. Қолданыстағы металл қаңқасын (сақталған элементтерді таңбалаумен) жерге бөлшектеу, барлық конструкцияны және бекіту әдісін мұқият тексеру.
08 – 14 үшін:
1. Қолданыстағы деформацияланған декоративтік металл кесінділері мен бөлшектерін оларға бастапқы пішін бере отырып түзету (қажеттілігіне қарай түзету суық күйінде немесе ыстық күйінде жүргізіледі).
15-21 үшін:
1. Каркас элементтерін таңбалаумен, кейіннен бөлшектеумен, элементтерді пакеттерге салумен бойкада каркасты алдын ала құрастыру. Қаңқаның элементтерін орнату орнына көтеру.
2. Қаңқаны тікелей орынға түзетілген және жаңадан жасалған бөлшектерді қиюмен, анкерлерді тас қалауға салу арқылы негізге қажетті бекіту құрылғысымен монтаждау.
7-0101-001-01 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 0,5 т дейін
7-0101-001-02 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 1,0 т дейін
7-0101-001-03 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 1,5 т дейін
7-0101-001-04 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 2,0 т дейін
7-0101-001:
Жұмыс құрамы:
01-07 үшін:
1. Қолданыстағы металл қаңқасын (сақталған элементтерді таңбалаумен) жерге бөлшектеу, барлық конструкцияны және бекіту әдісін мұқият тексеру.
08 – 14 үшін:
1. Қолданыстағы деформацияланған декоративтік металл кесінділері мен бөлшектерін оларға бастапқы пішін бере отырып түзету (қажеттілігіне қарай түзету суық күйінде немесе ыстық күйінде жүргізіледі).
15-21 үшін:
1. Каркас элементтерін таңбалаумен, кейіннен бөлшектеумен, элементтерді пакеттерге салумен бойкада каркасты алдын ала құрастыру. Қаңқаның элементтерін орнату орнына көтеру.
2. Қаңқаны тікелей орынға түзетілген және жаңадан жасалған бөлшектерді қиюмен, анкерлерді тас қалауға салу арқылы негізге қажетті бекіту құрылғысымен монтаждау.

7-0101-001-05- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 2,5 т
7-0101-001-06- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 3,0 т
7-0101-001-07- Демонтаж каркаса, масса каркаса до 3,5 т и более
Состав работ:
1. Выправка существующих деформированных декоративных металлических журавцов и деталей с приданием им первоначальной формы (по мере необходимости выправка производится в холодном или горячем состоянии).
7-0101-001-08- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 0,5 т
7-0101-001-09- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 1,0 т
7-0101-001-10- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 1,5 т
7-0101-001-11- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 2,0 т
Состав работ:
1. Выправка существующих деформированных декоративных металлических журавцов и деталей с приданием им первоначальной
7-0101-001-12- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 2,5 т
7-0101-001-13- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 3,0 т
7-0101-001-14- Выправка сохранившихся декоративных деталей каркаса, масса каркаса до 3,5 т и более
Состав работ:
1. Предварительная сборка каркаса на бойке с маркировкой элементов каркаса, с последующей разборкой, укладкой элементов в пакеты. Подъем элементов каркаса на место установки.
2. Монтаж каркаса непосредственно на месте с пригонкой выправленных и вновь изготовленных деталей, устройством необходимого крепления к основанию путем закладки анкеров в каменную кладку.
7-0101-001-15- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 0,5 т
7-0101-001-16- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 1,0 т
7-0101-001-17- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 1,5 т
7-0101-001-18- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 2,0 т
Состав работ:
1. Предварительная сборка каркаса на бойке с маркировкой элементов каркаса, с последующей разборкой, укладкой элементов в пакеты. Подъем элементов каркаса на место установки.
2. Монтаж каркаса непосредственно на месте с пригонкой выправленных и вновь изготовленных деталей, устройством необходимого крепления к основанию путем закладки анкеров в каменную кладку.
7-0101-001-19- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 2,5 т

7-0101-001-05 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 2,5 т дейін
7-0101-001-06 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 3,0 т дейін
7-0101-001-07 Қаңқаны бөлшектеу, қаңқа массасы 3,5 т дейін және одан көп
Жұмыс құрамы:
1. Қолданыстағы деформацияланған сәндік металл, доғалы қаңқалар мен бөлшектерді оларға бастапқы пішін бере отырып түзету (қажеттілігіне қарай түзету суық немесе ыстық күйінде жүргізіледі).
7-0101-001-08 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 0,5 т дейін
7-0101-001-09 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 1,0 т дейін
7-0101-001-10 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 1,5 т дейін
7-0101-001-11 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 2,0 т дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қолданыстағы деформацияланған сәндік металл, доғалы қаңқалар мен бөлшектерді оларға бастапқы пішін бере отырып түзету (қажеттілігіне қарай түзету суық немесе ыстық күйінде жүргізіледі).
7-0101-001-12 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 2,5 т дейін
7-0101-001-13 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 3,0 т дейін
7-0101-001-14 Қаңқаның сақталған сәндік бөлшектерін түзету, қаңқа салмағы 3,5 т дейін және көп
Жұмыс құрамы:
1. Қаңқа элементтерін таңбалаумен, кейіннен бөлшектеумен, элементтерді пакеттерге салумен жерде қаңқаны алдын ала құрастыру. Қаңқаның элементтерін орнату орнына көтеру.
2. Қаңқаны тікелей сол жерде түзетілген және жаңадан жасалған бөлшектерді қиюмен, анкерлерді тас қалауға салу арқылы негізге қажетті бекіту құрылғысымен монтаждау.
7-0101-001-15 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 0,5 т дейін
7-0101-001-16 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 1,0 т дейін
7-0101-001-17 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 1,5 т дейін
7-0101-001-18 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 2,0 т дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қаңқа элементтерін таңбалаумен, кейіннен бөлшектеумен, элементтерді пакеттерге салумен жерде қаңқаны алдын ала құрастыру. Қаңқаның элементтерін орнату орнына көтеру.
2. Қаңқаны тікелей сол жерде түзетілген және жаңадан жасалған бөлшектерді қиюмен, анкерлерді тас қалауға салу арқылы негізге қажетті бекіту құрылғысымен монтаждау.
7-0101-001-19 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 2,5 т дейін

7-0101-001-20- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 3,0 т
7-0101-001-21- Монтаж отреставрированного каркаса главы с предварительной сборкой на бойке и подъемом всех элементов, масса каркаса до 3,5 т и более
7-0101-002:
Измеритель: 1 т конструкции
Состав работ:
1. Резка сортовой стали с выборкой соответствующего профиля.
2. Сверление отверстий.
3. Гнутье сортовой стали по заданному профилю с изготовлением шаблонов.
4. Оттяжка концов сортовой стали.
5. Изготовление узлов связи.
6. Изготовление крепежных деталей и щеколд.
7. Предварительная сборка отдельных деталей каркаса на бойке с маркировкой элементов с последующей разборкой.
7-0101-002-01- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 0,5 т
7-0101-002-02- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 1,0 т
7-0101-002-03- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 1,5 т
7-0101-002-04- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 2,0 т
7-0101-002-05- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 2,5 т
7-0101-002-06- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 3,0 т
7-0101-002-07- Изготовление каркаса главы, масса каркаса до 3,5 т и более
Состав работ:
1. Поднятие, сборка и сварка элементов.
7-0101-002-08- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 0,5 т
7-0101-002-09- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 1,0 т
7-0101-002-10- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 1,5 т
7-0101-002-11- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 2,0 т
Состав работ:
1. Поднятие, сборка и сварка элементов.
7-0101-002-13- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 3,0 т

7-0101-001-20 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 3,0 т дейін
7-0101-001-21 Жерде алдын ала құрастыра отырып және барлық элементтерді көтеріп, бастың реставрацияланған қаңқасын монтаждау, қаңқаның салмағы 3,5 т дейін
7-0101-002:
Есептеуіш: 1 т құрылым
Жұмыс құрамы:
1. Тиісті профильді таңдау арқылы болатты кесу
2. Бұрғылау тесіктері.
3. Берілген профиль бойынша үлгісін дайындаумен болатты иілу.
4. Сортты болаттың ұштарын тарту.
5. Байланыс тораптарын дайындау.
6. Бекіту бөлшектері мен щеколдарды жасау.
7. Қаңқаның жекелеген бөлшектерін кейіннен бөлшектей отырып, элементтерді таңбалап, жерде алдын ала құрастыру.
7-0101-002-01 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 0,5 т дейін
7-0101-002-02 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 1,0 т дейін
7-0101-002-03 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 1,5 т дейін
7-0101-002-04 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 2,0 т дейін
Жұмыс құрамы:
1. Тиісті профильді таңдау арқылы болатты кесу
2. Бұрғылау тесіктері.
3. Берілген профиль бойынша үлгісін дайындаумен болатты иілу.
4. Сортты болаттың ұштарын тарту.
5. Байланыс тораптарын дайындау.
6. Бекіту бөлшектері мен щеколдарды жасау.
7. Қаңқаның жекелеген бөлшектерін кейіннен бөлшектей отырып, элементтерді таңбалап, жерде алдын ала құрастыру.
7-0101-002-05 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 2,5 т дейін
7-0101-002-06 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 3,0 т дейін
7-0101-002-07 Бастың қаңқасын дайындау, қаңқа салмағы 3,5 т дейін және одан көп
Жұмыс құрамы:
1. Көтеру, құрастыру және дәнекерлеу элементтері.
7-0101-002-08 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 0,5 т дейін
7-0101-002-09 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 1,0 т дейін
7-0101-002-10 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 1,5 т дейін
7-0101-002-11 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 2,0 т дейін
Жұмыс құрамы:
1. Көтеру, құрастыру және дәнекерлеу элементтері.
7-0101-002-12 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 2,5 т дейін
7-0101-002-13 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 3,0 т дейін

7-0101-002-14- Монтаж вновь изготовленного каркаса главы на месте с креплением его к основанию и подъем всех элементов, масса каркаса до 3,5 т и более
7-0101-003:
Измеритель: 1 м2 ставни (1-4), 1 деталь (5-7)
Состав работ:
При реставрации ставень (01-04).
1. Разборка со срезкой старых заклепок зубилом вручную. Смятие пришедших в негодность декоративных украшений (в случае необходимости).
2. Выправка деформированных деталей.
3. Изготовление недостающих деталей каркаса.
4. Изготовление заполнения каркаса.
5. Сборка и установка с окончательной отделкой.
При креплении деталей на каркасе (05-07).
1. Разборка со срезкой старых декоративных деталей.
2. Установка всех декоративных украшений.
7-0101-003-01 - Реставрация ставней с прямым верхом добавление нового материала, до 20%
7-0101-003-02 - Реставрация ставней с прямым верхом добавление нового материала, до 50%
7-0101-003-03 - Реставрация ставней с криволинейным верхом добавление нового материала, до 20%
7-0101-003-04 - Реставрация ставней с криволинейным верхом добавление нового материала, до 50%
Состав работ:
При реставрации ставень (01-04).
7-0101-003-05 - Крепление деталей на каркасе с расчисткой старого места, снятие старой детали (по мере необходимости) со срубкой, с изготовлением новых деталей крепления, сложность дeтaли простого рисунка
7-0101-003-06 - Крепление деталей на каркасе с расчисткой старого места, снятие старой детали (по мере необходимости) со срубкой, с изготовлением новых деталей крепления, сложность дeтaли среднего рисунка
7-0101-003-07 - Крепление деталей на каркасе с расчисткой старого места, снятие старой детали (по мере необходимости) со срубкой, с изготовлением новых деталей крепления, сложность дeтaли сложного рисунка
7-0101-004:
Измеритель: 1 м2 ставни
Состав работ:
1. Ознакомление с технической документацией.
2. Подбор материала, рихтовка, разметка, рубка, опиловка.
3. Ковка отдельных элементов деталей.
4. Сборка каркаса и его заполнение, установка заглушки.
5. Разметка и сверление отверстий.
6. Окончательная сборка.
7-0101-004-01 – Ставни с прямолинейным верхом
7-0101-004-02 – Ставни с криволинейным верхом
7-0101-005:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Разборка со срезкой старых, пришедших в негодность элементов деталей.
2. Выправка и реставрация деформированных мест.
3. Изготовление недостающих элементов деталей (05- 06).
4. Сборка и установка вновь изготовленных деталей.

7-0101-002-14 Жаңадан дайындалған бастың қаңқасын негізге бекіте отырып, сол жерде монтаждау және барлық элементтерді көтеру, қаңқаның салмағы 3,5 т дейін және одан көп
7-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 жапқыш (1-4), 1 бөлік (5-7)
Жұмыс құрамы:
Жабындарды реставрациялау кезінде (01-04):
1. Ескі тойтармаларды қолмен кесе отырып бөлшектеу. Жарамсыз болған сәндік әшекейлерді жалтырату (қажет болған жағдайда).
2. Деформацияланған бөлшектерді түзету.
3. Қаңқаның жетіспейтін бөлшектерін жасау.
4. Қаңқаны толтыру.
5. Соңғы әрлеуімен құрастыру және орнату.
Бөлшектерді қаңқаға бекіту кезінде (05-07).
1. Ескі сәндік бөлшектерді кесу арқылы бөлшектеу.
2. Барлық сәндік әшекейлерді орнату
7-0101-003-01 Жоғарғы жағы тік жапқыштарды реставрациялау, жаңа материалдарды 20 % дейін қосу
7-0101-003-02 Жоғарғы жағы тік жапқыштарды реставрациялау, жаңа материалдарды 50 % дейін қосу
7-0101-003-03 Жоғарғы жағы иілген жапқыштарды реставрациялау, жаңа материалдарды 20 % дейін қосу
7-0101-003-04 Жоғарғы жағы иілген жапқыштарды реставрациялау, жаңа материалдарды 50 % дейін қосу
Есептеуіш: 1 м2 жапқыш (1-4), 1 бөлік (5-7)
Жұмыс құрамы:
Бөлшектерді қаңқаға бекіту кезінде (05-07).
1. Ескі сәндік бөлшектерді кесу арқылы бөлшектеу.
2. Барлық сәндік әшекейлерді орнату
7-0101-003-05 Бөлшектерді қаңқаға ескі орынды тазартып бекіту, ескі бөлігін (қажет болған жағдайда) қаңқадан кесіп алып тастау, жаңа бекіткіштер бөлшектерін дайындау, бөлшек күрделілігі – қарапайым.
7-0101-003-06 Бөлшектерді қаңқаға ескі орынды тазартып бекіту, ескі бөлігін (қажет болған жағдайда) қаңқадан кесіп алып тастау, жаңа бекіткіштер бөлшектерін дайындау, бөлшек күрделілігі – орташа.
7-0101-003-07 Бөлшектерді қаңқаға ескі орынды тазартып бекіту, ескі бөлігін (қажет болған жағдайда) қаңқадан кесіп алып тастау, жаңа бекіткіштер бөлшектерін дайындау, бөлшек күрделілігі – күрделі.
7-0101-004:
Есептеуіш: 1 м2 терезенің сыртқы жабыны
Жұмыс құрамы:
1. Техникалық құжаттамамен танысу.
2. Материалды іріктеу, түзету, белгілеу, кесу, аралау.
3. Бөлшектердің жекелеген элементтерін соғу.
4. Қаңқаны құрастыру және оны толтыру, бітеуішті орнату.
5. Тесіктерді белгілеу және бұрғылау.
6. Түпкілікті құрастыру.
7-0101-004-01 Жоғарғы жағы тік жапқыштар
7-0101-004-02 Жоғарғы жағы иілген жапқыштар
7-0101-005:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі, жарамсыз болған бөлшектер элементтерін кесе отырып бөлшектеу.
2. Деформацияланған орындарды түзету және реставрациялау.
3. Бөлшектердің жетіспейтін элементтерін жасау (05-06).
4. Жаңадан жасалған бөлшектерді құрастыру және орнату.

5. Окончательная отделка.
7-0101-005-01 - Рихтовка (правка)деформационных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из черного металла I категории сложности
7-0101-005-02 - Рихтовка (правка)деформационных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из черного металла II категории сложности
7-0101-005-03 - Рихтовка (правка)деформационных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из черного металла III категории сложности
7-0101-005-04 - Рихтовка (правка)деформационных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из цветного металла I категории сложности
7-0101-005-05 - Рихтовка (правка) деформированных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из цветного металла II категории сложности
7-0101-005-06 - Рихтовка (правка) деформированных деталей металлических решеток, оград, ворот и калиток из цветного металла III I категории сложности
7-0101-006:
Измеритель: 10 кг изделия
Состав работ:
1. Подбор металла с подноской до 50 м.
2. Рихтовка, разметка, опиловка в размер, снятие фасок.
3. Изгиб металла по шаблону (03- 04).
4. Сборка каркаса со сваркой и зачисткой мест сварки.
7-0101-006-01 - Воссоздание внешнего каркаса утраченных решеток, оград, калиток с прямолинейным верхом, масса каркаса, до 30 кг
7-0101-006-02 - Воссоздание внешнего каркаса утраченных решеток, оград, калиток с прямолинейным верхом, масса каркаса, более 30 кг
7-0101-006-03 - Воссоздание внешнего каркаса утраченных решеток, оград, калиток с криволинейным верхом, масса каркаса, до 30 кг
7-0101-006-04 - Воссоздание внешнего каркаса утраченных решеток, оград, калиток с криволинейным верхом, масса каркаса, более 30 кг
Измеритель: 1 м2 решетки
Состав работ:
1. Предварительная сборка с подгонкой декоративных деталей по месту.
2. Пробивка (сверление) отверстий.
3. Сборка всей решетки.
7-0101-006-05 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей простая, степень насыщенности низкая
7-0101-006-06 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей простая, степень насыщенности средняя
7-0101-006-07 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей простая, степень насыщенности высокая
7-0101-006-08 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей средняя, степень насыщенности низкая
7-0101-006-09 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей средняя, степень насыщенности средняя

5. Соңғы өңдеу.
7-0101-005-01 Күрделілігі І санатты қара металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-005-02 Күрделілігі ІІ санатты қара металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-005-03 Күрделілігі ІІІ санатты қара металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-005-04 Күрделілігі І санатты түсті металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-005-05 Күрделілігі ІІ санатты түсті металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-005-06 Күрделілігі ІІІ санатты түсті металдан жасалған металл торлардың, қоршаулардың, қақпалардың және есікшелердің деформациялық бөлшектерін тегістеу (түзету)
7-0101-006:
Есептеуіш: 10 кг өнім
Жұмыс құрамы:
1. Металды іріктеп 50 м дейін апару.
2. Түзету, таңбалау, өлшеммен аралау, фаскаларды түсіру.
3. Үлгімен металды ию (03-04).
4. Қаңқаны дәнекерлеу және дәнекерлеу орындарын тазарта отырып құрастыру.
7-0101-006-01 Жоғарғы жағы тік жоғалған торлардың сыртқы қаңқасын, қоршауларды, қақпаларды және есікшелерді қайта жасау, салмағы 30 кг дейін
7-0101-006-02 Жоғарғы жағы тік жоғалған торлардың сыртқы қаңқасын, қоршауларды, қақпаларды және есікшелерді қайта жасау, салмағы 30 кг көп
7-0101-006-03 Жоғарғы жағы иілген жоғалған торлардың сыртқы қаңқасын, қоршауларды, қақпаларды және есікшелерді қайта жасау, салмағы 30 кг дейін
7-0101-006-04 Жоғарғы жағы иілген жоғалған торлардың сыртқы қаңқасын, қоршауларды, қақпаларды және есікшелерді қайта жасау, салмағы 30 кг және одан көп
Есептеуіш: 1 м2 торлар
Жұмыс құрамы:
1. Сәндік бөлшектерді сәйкестіріп орнатып, алдын ала құрастыру.
2. Тесіктерді тесу (бұрғылау).
3. Бүкіл торларды жинау
7-0101-006-05 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты қарапайым, қанығу дәрежесі төмен
7-0101-006-06 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты қарапайым, қанығу дәрежесі орта
7-0101-006-07 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты қарапайым, қанығу дәрежесі жоғары
7-0101-006-08 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты орташа, қанығу дәрежесі төмен
7-0101-006-09 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты орташа, қанығу дәрежесі орта

7-0101-006-10 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей средняя, степень насыщенности высокая
7-0101-006-11 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей сложная, степень насыщенности низкая
7-0101-006-12 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей сложная, степень насыщенности средняя
7-0101-006-13 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей сложная, степень насыщенности высокая
7-0101-006-14 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей особо сложная, степень насыщенности низкая
7-0101-006-15 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей особо сложная, степень насыщенности средняя
7-0101-006-16 - Заполнение каркаса решеток декоративными деталями, категория сложности декоративных деталей особо сложная, степень насыщенности высокая
Измеритель: 1 м2 изделия (17-20), 10 мест крепления (21-23)
Состав работ:
При воссоздании оконных металлических решеток (17-20).
1. Подбор и подноска материала.
2. Рихтовка, разметка, рубка,
3. Ковка (17, 18).
4. Предварительная сборка с подгонкой деталей.
5. Окончательная сборка с зачисткой швов и рихтовкой.
При сборке металлических решеток (21-23).
1. Крепление мест соединения деталей изделия.
7-0101-006-17- Воссоздание оконных металлических решеток, прямых и фигурных в пазы фигурные
7-0101-006-18- Воссоздание оконных металлических решеток, прямых и фигурных в пазы прямые
7-0101-006-19- Воссоздание оконных металлических решеток, прямых и фигурных на сварке фигурные
7-0101-006-20- Воссоздание оконных металлических решеток, прямых и фигурных на сварке прямые
Измеритель: 1 м2 изделия (17-20), 10 мест крепления (21-23)
Состав работ:
При воссоздании оконных металлических решеток (17-20).
1. Подбор и подноска материала.
2. Рихтовка, разметка, рубка,
3. Ковка (17, 18).
4. Предварительная сборка с подгонкой деталей.
5. Окончательная сборка с зачисткой швов и рихтовкой.
При сборке металлических решеток (21-23).
1. Крепление мест соединения деталей изделия.
7-0101-006-21- Сборка металлических решеток, оград, ворот слесарным способом на заклепках
7-0101-006-22- Сборка металлических решеток, оград, ворот слесарным способом на хомутах
7-0101-006-23- Сборка металлических решеток, оград, ворот слесарным способом сварка
7-0101-007:
Измеритель: 1 м2 изделия
Состав работ:
1. Предварительная установка решеток и оград по месту с подгонкой и разметкой.

7-0101-006-10 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты орташа, қанығу дәрежесі жоғары
7-0101-006-11 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты күрделі, қанығу дәрежесі төмен
7-0101-006-12 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты күрделі, қанығу дәрежесі орта
7-0101-006-13 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты күрделі, қанығу дәрежесі жоғары
7-0101-006-14 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты аса күрделі, қанығу дәрежесі төмен
7-0101-006-15 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санаты аса күрделі, қанығу дәрежесі орта
7-0101-006-16 Торлардың қаңқасын сәндік бөлшектермен толтыру, сәндік бөлшектердің күрделілік санатыаса күрделі, қанығу дәрежесі жоғары
Есептеуіш: 1 м2 өнім (17-20)
Жұмыс құрамы:
Терезенің металл торларын қайта жасау кезінде (17-20):
1. Материалды таңдау және жеткізу.
2. Түзету, белгілеу, кесу,
3. Соғу (17, 18).
4. Бөлшектерді қиыстыра отырып алдын ала құрастыру.
5. Жіктерді тазарту және тегістеу арқылы түпкілікті құрастыру.
Металл торларды құрастыру кезінде (21-23):
1. Бұйым бөлшектерін қосу орнын бекіту.
7-0101-006-17 Тік және фигуралы ойыққа салу арқылы терезе металл торларын қайта жасау, пішіні – фигуралы
7-0101-006-18 Тік және фигуралы ойыққа салу арқылы терезе металл торларын қайта жасау, пішіні – тік
7-0101-006-19 Тік және фигуралы пішінді балқытып пісіру арқылы терезе металл торларын қайта жасау, пішіні – фигуралы
7-0101-006-20 Тік және фигуралы пішінді балқытып пісіру арқылы терезе металл торларын қайта жасау, пішіні – тік
Есептеуіш: 1 м2 өнім 10 орнату орны (21-23)
Жұмыс құрамы:
Металл торларды құрастыру кезінде (21-23):
1. Бұйым бөлшектерін қосу орнын бекіту.
7-0101-006-21 Металл торларды, қоршауларды, қақпаларды тойтармада темір ұсталық тәсілмен құрастыру
7-0101-006-22 Металл торларды, қоршауларды, қақпаларды қамыттарда темір ұсталық тәсілмен құрастыру
7-0101-006-23 Металл торларды, қоршауларды, қақпаларды балқытып пісіру арқылы темір ұсталық тәсілмен құрастыру
7-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Торлар мен қоршауларды қиыстырып және белгілеп орнына алдын ала орнату.

2. Установка изделий на место.
7-0101-007-01 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 50 кг
7-0101-007-02 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 100 кг
7-0101-007-03 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 150 кг
7-0101-007-04 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 200 кг
Состав работ:
1. Предварительная установка решеток и оград по месту с подгонкой и разметкой.
2. Установка изделий на место.
7-0101-007-05 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 250 кг
7-0101-007-06 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, до 500 кг
7-0101-007-07 - Установка решеток и оград, масса оград и решеток, более 500 кг
Измеритель: 10 отверстий (08-09), 1 шт. (10-11)
Состав работ:
При пробивке (сверлении) отверстий (08-09).
1. Пробивка (сверление) отверстий под элементы.
2. Установка элементов крепления.
При установке петель, петель-жаковин, засовов на место (10, 11).
1. Разметка мест установки.
2. Установка изделия на место.
7-0101-007-08 - При весе изделия более 500 кг на каждые последующие 10 кг добавлять к 07-0101-001-07
7-0101-007-09 - При весе изделия менее 50 кг на каждые 10 кг уменьшать 07-0101-007-01
7-0101-008:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Подбор металла, разметка, рубка.
2. Изготовление шаблона.
3. Нанесение рисунка детали на заготовку.
4. Вырезка детали (сверление, рубка, зачистка).
7-0101-008-01 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали простые толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-02 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали простые толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-03 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали простые толщина металла, 2,0 мм
7-0101-008-04 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали сложные толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-05 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали сложные толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-06 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали сложные толщина металла, 2,0 мм
Состав работ:
1. Подбор металла, разметка, рубка.
2. Изготовление шаблона.
3. Нанесение рисунка детали на заготовку.
4. Вырезка детали (сверление, рубка, зачистка).
5. Давильные работы на заготовке.
7-0101-008-07 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-08 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-09 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 2,0 мм
7-0101-008-10 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-11 – Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-12 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 2,0 мм
Состав работ:

2. Бұйымдарды орнына орнату.
7-0101-007-01 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 50 кг дейін
7-0101-007-02 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 100 кг дейін
7-0101-007-03 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 150 кг дейін
7-0101-007-04 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 200 кг дейін
Жұмыс құрамы:
1. Торлар мен қоршауларды қиыстырып және белгілеп орнына алдын ала орнату.
2. Бұйымдарды орнына орнату.
7-0101-007-05 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 250 кг дейін
7-0101-007-06 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 500 кг дейін
7-0101-007-07 Торлар мен қоршауларды орнату, қоршаулар мен торлардың салмағы 500 кг көп
Есептеуіш: 10 тесік (8-9), 1 дана (10-11)
Жұмыс құрамы:
Тесіктерді тесу (бұрғылау) кезінде (08-09):
1. Элементтер үшін тесіктерді тесу (бұрғылау).
2. Элементтер бекіткішін орнату.
Ілмектерді, жаковин ілмектері, суырмалы ілмектерді орнына орнату кезінде (10-11):
1. Орнату орындарын белгілеу.
2. Бұйымды орнына орнату.
7-0101-007-08 Бекіткіштерге арналған тесіктерді орнату, диаметрі 50 мм дейін, тереңдігі 200 мм дейін
7-0101-007-09 Бекіткіштерге арналған тесіктерді бұрғылау, диаметрі 50 мм дейін, тереңдігі 200 мм дейін, стандартты кірпіште
7-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Металды таңдау, таңбалау, кесу.
2. Үлгіні дайындау.
3. Бөлшектің суретін дайындамаға салу.
4. Бөлшектерді кесу (бұрғылау, кесу, тазалау).
7-0101-008-01 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-02 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-03 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-04 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-05 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-06 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – күрделі
Жұмыс құрамы:
1. Металды таңдау, белгілеу, кесу.
2. Үлгіні дайындау.
3. Бөлшектің суретін дайындамаға салу.
4. Бөлшектерді кесу (бұрғылау, кесу, тазалау).
5. Дайындау кезіндегі жаншу жұмысы.
7-0101-008-07 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-08 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-09 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-10 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-11 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-12 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді қысыммен қолмен жаншу құралы арқылы қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – күрделі
Жұмыс құрамы:

1. Подбор металла, разметка, рубка.
2. Изготовление шаблона.
3. Нанесение рисунка детали на заготовку.
4. Вырезка детали (сверление, рубка, зачистка).
5. Давильные работы на заготовке.
7-0101-008-07 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-08 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-09 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе простые толщина металла, 2,0 мм
7-0101-008-10 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 1,0 мм
7-0101-008-11 – Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 1,5 мм
7-0101-008-12 - Воссоздание вырезных декоративных деталей из листовой стали с давлением на ручном прессе сложные толщина металла, 2,0 мм
7-0101-009:
Измеритель: 1 изделие (1-3), 1 дм (4-6)
Состав работ: 1. Подбор материала. 2. Изготовление шаблона (при необходимости) (1-3). 3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера. 5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие. 6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009-01 - пика декоративная простого рисунка
7-0101-009-02 - пика декоративная среднего рисунка
7-0101-009-03 - пика декоративная с сложного рисунка
7-0101-009-04 - Пруток витой в 1 пог. дм, 2 шага размер профиля металла, до 10х10 мм
7-0101-009-05 - Пруток витой в 1 пог. дм, 2 шага размер профиля металла, до 20х20 мм
7-0101-009-06 - Пруток витой в 1 пог. дм, 2 шага размер профиля металла, более 20х20 мм
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Неоднократный нагрев заготовок.
3. Заготовка стержней с учетом их размера
4. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
5. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009-07 - Пруток витой в 1 пог.дм 4 шага размер профиля металла, до 10×10 мм
7-0101-009-08 - Пруток витой в 1 пог.дм 4 шага размер профиля металла, до 20×20 мм
7-0101-009-09 - Пруток витой в 1 пог.дм 4 шага размер профиля металла, более 20×20 мм
7-0101-009-10 - Пруток витой в 1 пог.дм 6 шага размер профиля металла, до 10×10 мм
7-0101-009-11 - Пруток витой в 1 пог.дм 6 шага размер профиля металла, до 20×20 мм
7-0101-009-12 - Пруток витой в 1 пог.дм 6 шага размер профиля металла, более 20×20 мм
Измеритель: 1 кольцо
Измеритель: 1 кольцо (19-20), 1 деталь (21-24)
Состав работ:

1. Металды таңдау, белгілеу, кесу.
2. Үлгіні дайындау.
3. Бөлшектің суретін дайындамаға салу.
4. Бөлшектерді кесу (бұрғылау, кесу, тазалау).
5. Бөлшекті нақыштау.
7-0101-008-13 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-14 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-15 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – қарапайым
7-0101-008-16 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 1,0 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-17 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 1,5 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-008-18 Жайма болаттан кесілген сәндік бөлшектерді нақыштаумен қайта жасау, металл қалыңдығы 2,0 мм, күрделілігі – күрделі
7-0101-009:
Есептеуіш: 1 өнім (1-3), 1 дм (4-6)
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (1-3).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-01 Қарапайым суреттің сәнді сүңгісі
7-0101-009-02 Орташа суреттің сәнді сүңгісі
7-0101-009-03 Күрделі суреттің сәнді сүңгісі
7-0101-009-04 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 2 қадам, 10х10 мм дейін
7-0101-009-05 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 2 қадам, 20х20 мм дейін
7-0101-009-06 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 2 қадам, 20х20 мм астам
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
3. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
4. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
5. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-07 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 4 қадам, 10х10 мм дейін
7-0101-009-08 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 4 қадам, 20х20 мм дейін
7-0101-009-09 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 4 қадам, 20х20 мм көп
7-0101-009-10 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 6 қадам, 10х10 мм дейін
7-0101-009-11 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 6 қадам, 20х20 мм дейін
7-0101-009-12 1 дм бұрамалы жолақты сым, металл профилінің өлшемі 6 қадам, 20х20 мм астам
Есептеуіш: 1 сақина
Жұмыс құрамы:

1. Подбор материала.
2. Изготовление шаблона (при необходимости).
3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера.
5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009-13 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, до 300 мм простой сложности сечение металла. до 20 мм
7-0101-009-14 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, до 300 мм простой сложности сечение металла. более 20 мм
7-0101-009-15 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, до 300 мм сложные сечение металла. до 20 мм
7-0101-009-16 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, до 300 мм сложные сечение металла. более 20 мм
7-0101-009-17 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, более 300 мм простой сложности сечение металла. до 20 мм
7-0101-009-18 - Кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца, более 300 мм простой сложности сечение металла. более 20 мм
7-0101-009-19 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм сложные сечение металла, до 20 мм
7-0101-009-20 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм сложные сечение металла, более 20 мм
7-0101-009-21 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм простого рисунка масса, до 1,0 кг
7-0101-009-22 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм простого рисунка масса, до 3,0 кг
7-0101-009-23 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм простого рисунка масса, более 3,0 кг
7-0101-009-24 - кольцо металлическое из прутка, диаметр кольца более 300 мм среднего рисунка масса, до 1,0 кг
Измеритель: 1 деталь
7-0101-009-25 - Декоративные кованые детали среднего рисунка масса, до 3,0 кг
7-0101-009-26 - Декоративные кованые детали среднего рисунка масса, более 3,0 кг
7-0101-009-27 - Декоративные кованые детали сложного рисунка масса, до 1,0 кг
7-0101-009-28 - Декоративные кованые детали сложного рисунка масса, до 3,0 кг
7-0101-009-29 - Декоративные кованые детали сложного рисунка масса, более 3,0 кг
Измеритель: 1 деталь (30-32), 1 изделие (33-35)
7-0101-009-30 - Декоративные кованые детали особо сложного рисунка масса, до 1,0 кг
7-0101-009-31 - Декоративные кованые детали особо сложного рисунка масса, до 3,0 кг

1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (1-3).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-13 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм дейін, металл қимасы 20 мм дейін, күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-14 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм дейін, металл қимасы 20 мм астам, күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-15 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм дейін, металл қимасы 20 мм дейін, күрделілігі – күрделі
7-0101-009-16 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм дейін, металл қимасы 20 мм астам, күрделілігі – күрделі
7-0101-009-17 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, металл қимасы 20 мм дейін, күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-18 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, металл қимасы 20 мм астам, күрделілігі – қарапайым
Есептеуіш: 1 дөңгелек (19-20), 1 бөлшек (21-24)
7-0101-009-19 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, металл қимасы 20 мм дейін, күрделілігі – күрделі
7-0101-009-20 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, металл қимасы 20 мм астам, күрделілігі – күрделі
7-0101-009-21 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, салмағы 1,0 кг дейін, сурет күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-22 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, салмағы 3,0 кг дейін, сурет күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-23 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, салмағы 3,0 кг астам, сурет күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-24 Темір шыбықтан жасалған сақина, сақина диаметрі 300 мм астам, салмағы 1,0 кг дейін, сурет күрделілігі – орташа
Есептеуіш: 1 бөлшек
7-0101-009-25 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг дейін, сурет күрделілігі – орташа
7-0101-009-26 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг астам, сурет күрделілігі – орташа
7-0101-009-27 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 1,0 кг дейін, сурет күрделілігі – күрделі
7-0101-009-28 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг дейін, сурет күрделілігі – күрделі
7-0101-009-29 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг астам, сурет күрделілігі – күрделі
Есептеуіш: 1 бөлшек(30-32), 1 өнім(33-35)
7-0101-009-30 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 1,0 кг дейін, сурет күрделілігі – аса күрделі
7-0101-009-31 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг дейін, сурет күрделілігі – аса күрделі

7-0101-009-32 - Декоративные кованые детали особо сложного рисунка масса, более 3,0 кг
7-0101-009-33 - Скобяные кованые изделия, жиковины простого рисунка длина до 0,5 м
7-0101-009-34 - Скобяные кованые изделия, жиковины простого рисунка длина до 1,0 м
7-0101-009-35 - Скобяные кованые изделия, жиковины простого рисунка длина более 1,0 м
Измеритель: 1 изделие
7-0101-009- 36- Жиковины среднего рисунка длина, до 0,5 м
7-0101-009- 37- Жиковины среднего рисунка длина, до 1,0 м
7-0101-009- 38- Жиковины среднего рисунка длина, более 1,0 м
7-0101-009- 39- Жиковины сложного рисунка длина, до 0,5 м
7-0101-009- 40- Жиковины сложного рисунка длина, до 1,0 м
7-0101-009- 41- Жиковины сложного рисунка длина, более 1,0 м
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Неоднократный нагрев заготовок.
3. Заготовка стержней с учетом их размера.
4. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
5. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 42 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 300 мм сечение металла, до 600 мм2
7-0101-009- 43 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 300 мм сечение металла, до 1000 мм2
7-0101-009- 44 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 300 мм сечение металла, более 1000 мм2
7-0101-009- 45 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 500 мм сечение металла, до 600 мм2
7-0101-009- 46 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 500 мм сечение металла, до 1000 мм2
7-0101-009- 47 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина, до 500 мм сечение металла, более 1000 мм2
Измеритель: 1 шт. (48-50), 1 изделие (51-54)
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Изготовление шаблона (при необходимости) (51-54).
3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера.
5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 48 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина более 500 мм сечение металла, до 600 мм2
7-0101-009- 49 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина более 500 мм сечение металла, до 1000 мм2
7-0101-009- 50 - Подставы с раздвоенной хвостовой частью, длина более 500 мм сечение металла, более 1000 мм2
7-0101-009- 51 - Кованые засовы простой сложности

7-0101-009-32 Соғылған сәндік бөлшектер, салмағы 3,0 кг астам, сурет күрделілігі – аса күрделі
7-0101-009-33 Темірден соғылып жасалған бұйымдар, өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 0,5 м дейін, сурет күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-34 Темірден соғылып жасалған бұйымдар, өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м дейін, сурет күрделілігі – қарапайым
7-0101-009-35 Темірден соғылып жасалған бұйымдар, өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м астам, сурет күрделілігі – қарапайым
Есептеуіш: 1 өнім
7-0101-009-36 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 0,5 м дейін, сурет күрделілігі – орташа
7-0101-009-37 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м дейін, сурет күрделілігі – орташа
7-0101-009-38 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м астам, сурет күрделілігі – орташа
7-0101-009-39 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 0,5 м дейін, сурет күрделілігі – күрделі
7-0101-009-40 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м дейін, сурет күрделілігі – күрделі
7-0101-009-41 Өрнекті жапсырма ілмектің ұзындығы 1,0 м астам, сурет күрделілігі – күрделі
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
3. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
4. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
5. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-42 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 300 мм дейін, металл қимасы 600 мм2 дейін
7-0101-009-43 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 300 мм дейін, металл қимасы 1000 мм2 дейін
7-0101-009-44 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 300 мм дейін, металл қимасы 1000 мм2 астам
7-0101-009-45 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм дейін, металл қимасы 600 мм2 дейін
7-0101-009-46 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм дейін, металл қимасы 1000 мм2 дейін
7-0101-009-47 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм дейін, металл қимасы 1000 мм2 астам
Есептеуіш: 1 дана (48-50), 1 өнім(51-54)
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (51-54).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-48 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм астам, металл қимасы 600 мм2 дейін
7-0101-009-49 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм астам, металл қимасы 1000 мм2 дейін
7-0101-009-50 Айыр құйрықты тұғырлар, ұзындығы 500 мм астам, металл қимасы 1000 мм2 астам
7-0101-009-51 Қарапайым күрделіліктегі соғылған ысырмалар

7-0101-009- 52 - Кованые засовы сложные
7-0101-009- 53 - Декоративные скобы простой сложности
7-0101-009- 54 - Декоративные скобы сложные
Измеритель: 1 шт. (55-57, 59-61), 1 комплект (58)
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Изготовление шаблона (при необходимости) (58-61).
3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера.
5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 55 - Петли металлические длиной до 500 мм толщина металла, до 10 мм
7-0101-009- 56 - Петли металлические длиной до 500 мм толщина металла, до 20 мм
7-0101-009- 57 - Петли металлические длиной до 500 мм толщина металла, более 20 мм
7-0101-009- 58- Петля шарнирная (в один паз)
Измеритель: 1 шт. (55-57, 59-61), 1 комплект (58)
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Изготовление шаблона (при необходимости) (58-61).
3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера.
5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 59 - Декоративные заклепки простой сложности, диаметр шляпки до 10 мм
7-0101-009- 60 - Декоративные заклепки простой сложности, диаметр шляпки до 20 мм
7-0101-009- 61 - Декоративные заклепки простой сложности, диаметр шляпки более 20 мм
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Неоднократный нагрев заготовок.
3. Заготовка стержней с учетом их размера.
4. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
5. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 62 - Декоративные заклепки средней сложности диаметр шляпки до 10 мм
7-0101-009- 63 - Декоративные заклепки средней сложности диаметр шляпки до 20 мм
7-0101-009- 64 - Декоративные заклепки средней сложности диаметр шляпки более 20 мм
7-0101-009- 65 - Декоративные заклепки сложные диаметр шляпки до 10 мм
7-0101-009- 66 - Декоративные заклепки сложные диаметр шляпки до 20 мм
7-0101-009- 67 - Декоративные заклепки сложные диаметр шляпки более 20 мм
Измеритель: 10 шт. (68), 1 шт. (69-71), 1 ухват (72)
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Изготовление шаблона (при необходимости) (кроме 68).
3. Неоднократный нагрев заготовок.
4. Заготовка стержней с учетом их размера.
5. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.

7-0101-009-52 Күрделі соғылған ысырмалар
7-0101-009-53 Қарапайым күрделіліктегі сәндік қапсырмалар
7-0101-009-54 Күрделі сәндік қапсырмалар
Есептеуіш: 1 дана (55-57, 59-61), 1 жиынтық (58)
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (58-61).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-55 Металл ілмектері, ұзындығы 500 мм дейін, металдың қалыңдығы 10 мм дейін
7-0101-009-56 Металл ілмектері, ұзындығы 500 мм дейін, металдың қалыңдығы 20 мм дейін
7-0101-009-57 Металл ілмектері, ұзындығы 500 мм дейін, металдың қалыңдығы 20 мм астам
7-0101-009-58 Топсалы ілмек (бір ойықта)
Есептеуіш: 1 дана (55-57, 59-61), 1 жиынтық (58)
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (58-61).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-59 Қарапайым күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 10 мм дейін
7-0101-009-60 Қарапайым күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм дейін
7-0101-009-61 Қарапайым күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм астам
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
3. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
4. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
5. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-62 Орташа күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 10 мм дейін
7-0101-009-63 Орташа күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм дейін
7-0101-009-64 Орташа күрделіктегі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм астам
7-0101-009-65 Күрделі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 10 мм дейін
7-0101-009-66 Күрделі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм дейін
7-0101-009-67 Күрделі сәндік тойтарма шегелер, шеге басының диаметрі 20 мм астам
Есептеуіш: 10 дана (68), 1 дана (69-71), 1 ұстау (72)
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Үлгі дайындау (қажет болған жағдайда) (68 басқа).
3. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
4. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
5. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.

6. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 68 - Хомуты
7-0101-009- 69 - Кованые дверные приборы (скобы, ручки) простой сложности
7-0101-009- 70 - Кованые дверные приборы (скобы, ручки) средней сложности
7-0101-009- 71 - Кованые дверные приборы (скобы, ручки) сложные
7-0101-009- 72 - Ухват кованый для водосточных труб
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Неоднократный нагрев заготовок.
3. Заготовка стержней с учетом их размера.
4. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
5. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 73 - Кованые ерши, длина 150 мм диаметр до 15 мм
7-0101-009- 74 - Кованые ерши, длина 150 мм диаметр более 15 мм
7-0101-009- 75- Кованые ерши, длина 250 мм диаметр до 15 мм
7-0101-009- 76 - Кованые ерши, длина 250 мм диаметр более 15 мм
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Неоднократный нагрев заготовок.
3. Заготовка стержней с учетом их размера.
4. Придание необходимой формы с использованием приемов: вытяжка, высадка, рубка, пробивка, изгиб, обжатие.
5. Закалка и отжиг (при необходимости).
7-0101-009- 77- Кованые ерши, длина более 250 мм диаметр до 15 мм
7-0101-009- 78 - Кованые ерши, длина более 250 мм диаметр более 15 мм
7-0101-009- 79 - Анкер кованый
Измеритель: 1 шт. (80-83), 10 шт. (84-86)
7-0101-009- 80 - Крюк средней сложности
7-0101-009- 81 - Скоба строительная
7-0101-009- 82 - Проушина металлическая кованая простого рисунка
7-0101-009- 83 - Проушина металлическая кованая сложного рисунка
Измеритель: 1 шт. (80-83), 10 шт. (84-86)
7-0101-009- 84 - Гвозди кованые, длина, до 75 мм
7-0101-009- 85- Гвозди кованые, длина, до 175 мм
7-0101-009- 86 - Гвозди кованые, длина, более 175 мм
7-0101-010:
Измеритель: 1 м металла
Состав работ:
1. Подбор металла.
2. Неоднократный нагрев и проковка.
3. Рихтовка.
7-0101-010-01 - Изменение профиля металла методом горячей ковки при помощи механического молота
7-0101-011:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
Без последующего обжига (01-03).
1. Установка изделия в нужное положение.
2. Расчистка поверхности изделия.
С последующим обжигом (04-06).
1. Установка изделия в нужное положение.
2. Расчистка поверхности изделия.
3. Обжиг расчищаемой поверхности.
4. Расчистка после обжига металлическими щетками.
5. Заточка инструментов в процессе работы.
7-0101-011-01 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий без последующего обжига простой сложности

6. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-68 Қамыттар
7-0101-009-69 Қарапайым күрделіліктегі қолдан соғылған есік құралдары (қапсырмалар, тұтқалар)
7-0101-009-70 Орташа күрделіліктегі қолдан соғылған есік құралдары (қапсырмалар, тұтқалар)
7-0101-009-71 Күрделі қолдан соғылған есік құралдары (қапсырмалар, тұтқалар)
7-0101-009-72 Соғылған су ағар құбырға арналған көсеу
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
3. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
4. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
5. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-73 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 150 мм, диаметрі 15 мм дейін
7-0101-009-74 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 150 мм, диаметрі 15 мм астам
7-0101-009-75 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 250 мм, диаметрі 15 мм дейін
7-0101-009-76 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 250 мм, диаметрі 15 мм астам
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Дайындамаларды бірнеше рет қыздыру.
3. Өзектерді олардың мөлшерін ескере отырып дайындау.
4. Сору, түсіру, шабу, тесу, иілу, қысу тәсілдерін пайдалана отырып, қажетті пішін беру.
5. Шыңдау және күйдіру (қажет болған жағдайда).
7-0101-009-77 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 250 мм астам, диаметрі 15 мм дейін
7-0101-009-78 Соғылған квадрат қималы бұрыштары кертік болат қада, ұзындығы 250 мм астам, диаметрі 15 мм астам
7-0101-009-79 Соғылған анкер
Есептеуіш: 1 дана (80-83), 10 дана (84-86)
7-0101-009-80 Орташа күрделіліктегі ілмек
7-0101-009-81 Құрылыстық қапсырма
7-0101-009-82 Қарапайым күрделіліктегі көзі бар металл құймасы
7-0101-009-83 Күрделі көзі бар металл құймасы
7-0101-009-84 Соғылған шегелер, ұзындығы 75 мм дейін
7-0101-009-85 Соғылған шегелер, ұзындығы 175 мм дейін
7-0101-009-86 Соғылған шегелер, ұзындығы 175 мм астам
7-0101-010:
Есептеуіш: 1 м металл
Жұмыс құрамы:
1. Металды таңдау.
2. Қайта қыздыру және соғу.
3. Тегістеу.
7-0101-010-01 Механикалық балғамен ыстықтай соғу арқылы металдың профилін өзгерту
7-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
Күйдірусіз жасалады (1-3):
1. Өнімді қажетті орнына орнату.
2. Өнімнің бетін тазарту.
Соңынан күйдіреді (4-6):
1. Өнімді қажетті орнына орнату.
2. Өнімнің бетін тазарту.
3. Тазартылатын бетін күйдіру.
4. Темір щеткаларымен күйдіріп болғаннан кейін тазарту.
5. Жұмыс кезінде құралдарды қайрау.
7-0101-011-01 Қарапайым күрделіліктегі кейіннен күйдірусіз кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі

7-0101-011-02 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий без последующего обжига средней сложности
7-0101-011-03 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий без последующего обжига сложные
7-0101-011-04 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий с последующим обжигом простой сложности
7-0101-011-05 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий с последующим обжигом средней сложности
7-0101-011-06 - Ручным способом от загрязнений и масляных закрасок, изделий с последующим обжигом сложные
Состав работ:
При расчистке металлической поверхности обжигом изделий (7-9).
1. Подготовительные работы.
2. Обжиг.
3. Расчистка после обжига.
При расчистке металлической поверхности с применением смывок (10).
1. Установка изделий в нужное положение.
2. Многократное нанесение смывки на поверхность кистью.
3. Расчистка поверхности размягченного красочного слоя при помощи царапок, стамесок, карцовок.
4. Промывка поверхности уайт-спиритом.
7-0101-011-07 - От коррозии, трудноудаляемых загрязнений и многослойных закрасок обжигом изделий простой сложности
7-0101-011-08 - От коррозии, трудноудаляемых загрязнений и многослойных закрасок обжигом изделий средней сложности
7-0101-011-09 - От коррозии, трудноудаляемых загрязнений и многослойных закрасок обжигом изделий сложные
7-0101-011-10 Расчистка металлической поверхности от застарелых многослойных закрасок, загрязнений с применением смывок
7-0101-012:
Измеритель: 10 ступеней
Состав работ:
При воссоздании винтовой лестницы (01).
1. Изготовление с подбором металла по профилю и размеру, разметкой, тенгекой, рихтовкой.
2. Изготовление шаблона, выборка, точка на строгальном и токарном станках.
3. Изготовление заглушки, подпятника, верхней площадки и ограждения.
4. Сборка ступеней.
При монтаже винтовой лестницы (02).
1. Монтаж центральной оси лестницы, ступеней с креплением к стене.
2. Монтаж верхней площадки с ограждением.
7-0101-012-01 - Воссоздание винтовой лестницы
7-0101-012-02 - Монтаж винтовой лестницы на место
7-0101-013:
Измеритель: 1 метр
Состав работ:
1. Промазка швов с нижней стороны "замазкой".
2. Прометание швов щеткой.
3. Резка свинцового полотна на полосы.
4. Подготовка паяльной лампы, заливка бензина, розжиг лампы.
5. Укладка свинца в емкость.
6. Плавка свинца.
7. Заливка швов жидким свинцом.
8. Обрубка наплывов свинца.
9. Прочеканка шва.
7-0101-013-01 - Зачеканка шва в металлических соединениях свинцом, ширина 10 мм, глубина 20 мм
7-0101-014:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
Для 1: 1. Разборка предмета на детали, скрепленные винтами или посредством болта с гайкой.
Для 2: 1. Разборка предмета на детали, скрепленные в паз типа "ласточкин хвост", "квадрат" и пр.

7-0101-011-02 Орташа күрделіліктегі кейіннен күйдірусіз кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі
7-0101-011-03 Күрделі кейіннен күйдірусіз кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі
7-0101-011-04 Қарапайым күрделіліктегі кейіннен күйдіре отырып кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі
7-0101-011-05 Орташа күрделіліктегі кейіннен күйдіре отырып кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі
7-0101-011-06 Күрделі кейіннен күйдіре отырып кір мен майлы дақтарды қолмен тазалау әдісі
Жұмыс құрамы:
Металл бетін тазарту кезінде бұйымдарды күйдіру (7-9):
1. Дайындық жұмыстары.
2. Күйдіру.
3. Күйдірілгеннен кейін тазарту.
Металл бетін жуып тазалаған кезде (10):
1. Өнімді қажетті күйге орнату.
2. Жуғышты бетіне бірнеше рет щеткамен жағу.
3. Жұмсартылған бояу қабатының бетін тырнауыштармен, қашаулар, карцовкалармен тазарту.
4. Уайт спиритпен бетін жуу.
7-0101-011-07 Қарапайым күрделіліктегі коррозиядан кетіруі қиын кір мен көп қабатты бояулы бұйымдарды күйдіру
7-0101-011-08 Орташа күрделіліктегі коррозиядан кетіруі қиын кір мен көп қабатты бояулы бұйымдарды күйдіру
7-0101-011-09 Күрделі коррозиядан кетіруі қиын кір мен көп қабатты бояулы бұйымдарды күйдіру
7-0101-011-10 Ескі көп қабатты бояулардан, ластанулардан шаюды қолдана отырып металл бетін тазалау
7-0101-012:
Есептеуіш: 10 баспалдақ
Жұмыс құрамы:
Бұрандалы баспалдақты реставрациялау кезінде (1):
1. Профильге және мөлшерге сәйкес металды таңдау, маркалау, кесу, түзету.
2. Үлгі жасау, сынама алу, тегістеу және токарлық станоктарға бағыт беру.
3. Бітеуіш, өкшетірек, жоғарғы алаңдар және қоршаулар дайындау.
4. Баспалдақтарды құрастыру.
Бұрандалы баспалдақты құрастырған кезде (2):
1. Баспалдақтың орталық осін баспалдақтарды қабырғаға бекіте отырып монтаждау.
2. Қоршаумен жоғарғы алаңды монтаждау.
7-0101-012-01 Бұрандалы баспалдақты реставрациялау
7-0101-012-02 Бұрандалы баспалдақты орнына орнату
7-0101-013:
Есептеуіш: 1 метр
Жұмыс құрамы:
1. Тігістерді төменгі жағынан "сылақпен" жағу.
2. Тігістерді щеткамен сыпыру.
3. Қорғасын жайманы жолақтарға кесу.
4. Дәнекерлеу лампасын дайындау, бензин құю, шамды жағу.
5. Қорғасынды ыдысқа салу.
6. Қорғасын балқыту.
7. Жіктерге сұйық қорғасын құю.
8. Қорғасын балқымаларын кесу.
9. Тігісті нақыштау.
7-0101-013-01 Металл қосылыстардағы тігісті қорғасынмен нақыштау, ені 10 мм, тереңдігі 20 мм
7-0101-014:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Жұмыс құрамы:
Норма үшін 1:
1. Бұрандалармен немесе сомынмен бұрандама арқылы бекітілген заттарды бөлшектерге бөлшектеу.
Норма үшін 2:
1. "Айырқұйрық", "шаршы", т.б. типті ойыққа бекітілген заттарды бөлшектерге бөлшектеу.

7-0101-014-01 - Разборка на детали простая
7-0101-014-02 - Разборка на детали сложная
7-0101-015:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
Для 1:
1. Обрезка деталей при подгонке.
2. Опиловка в местах стыковки деталей.
3. Опиловка в местах соединения с каркасом.
Для 2, 3:
1. Сборка посредством винтов, болтов.
2. Сборка с краплением заклепками, хомутами или креплением в паз типа "ласточкин хвост", "квадрат" и пр.
7-0101-015-01 - Предварительная сборка деталей
7-0101-015-02 - Окончательная сборка деталей: винтами, болтами
7-0101-015-03 - Окончательная сборка деталей: заклепками, хомутами
7-0101-016:
Измеритель: 1 пог. дм
Состав работ:
Для 1:
1. Зачистка, опиловка, разметка, рассверливание отверстий под шпильку.
2. Сборка частей деталей с установкой шпильки, сварка с зачисткой.
Для 2:
1. Запиловка фасок, сварка с зачисткой.
7-0101-016-01- Сборка металлоконструкций: с установкой шпильки
7-0101-016-01- Сборка металлоконструкций: сваркой
7-0101-017:
Измеритель: 10 отверстий
Состав работ:
1. Разметка мест для сверления отверстий.
2. Сверление отверстий электродрелью.
3. Повторная проходка отверстия со
сменой сверла.
7-0101-017-01 - Простая
7-0101-017-02 – сложная
7-0101-018:
Измеритель: 1 м2 при толщине стали 2 мм
Состав работ:
1. Изготовление картона, кальки.
2. Подбор материала, закрепление на верстаке.
3. Разметка.
4. Заготовление кружка с приданием ему формы и креплением к месту сваркой.
7-0101-018-01 - Изготовление шаблонов I категория сложности
7-0101-018-02 - Изготовление шаблонов I I категория сложности
7-0101-018-03 - Изготовление шаблонов I II категория сложности
7-0101-019:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Разметка по картонам и калькам.
2. Фрезерование рельефа с ручной обработкой и периодическими замерами и примеркой шаблона.
3. Зачистка, снятие фасок, шлифовка.
4. Закалка.
7-0101-019-01 - Изготовление оправок для кузнечных работ: I категория сложности
7-0101-019-02 - Изготовление оправок для кузнечных работ: II категория сложности
7-0101-019-03 - Изготовление оправок для кузнечных работ: III категория сложности
7-0101-0192-04 - Изготовление оправок для кузнечных работ: IV категория сложности
7-0101-020:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изучение чертежей, аналогов, подлинных деталей или фрагментов.
2. Нарезка заготовок, розжиг горна и разогрев заготовки.
3. Осадка, высадка по оправкам и шаблонам, протяжка, раскатка, рубка, гибка, обрубка по контуру.
4. Просечка,отделка (выглаживание), набивка рельефа и фактуры, клепка.
5. Насекание рисунка.
6. Термическая обработка (закалка и отпуск).

7-0101-014-01 Қарапайым бөлшектерге бөлшектеу
7-0101-014-02 Күрделі бөлшектерге бөлшектеу
7-0101-015:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Жұмыс құрамы:
Норма үшін 1:
1. Бөлшектерді қиыстырып келтіру кезінде қию.
2. Бөлшектің түйіскен жерлерін егеу.
3. Жақтаудың түйіскен жерлерін егеу.
Норма үшін 2, 3:
1. Бұрандалармен, бұрандамалармен құрастыру.
2. "Айырқұйрық", "шаршы", т.б. типті ойықтарға бекіту, тойтарма шегелермен, бекіткіштермен, қамыттармен бекіту арқылы құрастыру
7-0101-015-01 Бөлшектерді алдын ала құрастыру
7-0101-015-02 Бөлшектерді бұрандалар, бұрандамалармен түпкілікті құрастыру
7-0101-015-03 Бөлшектерді тойтарма шегелермен, қамыттармен түпкілікті құрастыру
7-0101-016:
Есептеуіш: 1 дециметр
Жұмыс құрамы:
Норма үшін 1:
1. Шпилька астындағы тесікті тазалау, аралау, белгілеу, бұрғылау.
2. Шпильканы орната отырып, бөлшектердің бөліктерін құрастыру, тазалап дәнекерлеу.
Норма үшін 2:
1. Жүзді кесу, тазарту арқылы дәнекерлеу
7-0101-016-01 Шпилька орнатумен металл құрылымдарын құрастыру
7-0101-016-02 Дәнекерлеумен металл құрылымдарын құрастыру
7-0101-017:
Есептеуіш: 10 тесік Жұмыс құрамы:
1. Тесіктерді бұрғылау үшін жерлерді белгілеу.
2. Тесіктерді электрлік бұрғымен бұрғылау.
3. Бұрғылау бұрандасын ауыстыра отырып қайталап бұрғылау.
7-0101-017-01 Қарапайым
7-0101-017-02 Күрделі
7-0101-018:
Есептеуіш: 1 м2 болаттың қалыңдығы 2 мм
Жұмыс құрамы:
1. Картон мен кальканы дайындау.
2. Материалды таңдау, шебер үстелінде бекіту.
3. Белгілеу.
4. Кесектерді пішіндеу және дәнекерлеу арқылы бекіту.
7-0101-018-01 Күрделілігі І санатты үлгі дайындау
7-0101-018-02 Күрделілігі ІІ санатты үлгі дайындау
7-0101-018-03 Күрделілігі ІІІ санатты үлгі дайындау
7-0101-019:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Картон мен калькада белгілеу.
2. Рельефті қолмен өңдеу және мерзімді өлшеу және үлгіні өлшеу арқылы фрезерлеу
3. Тазарту, жүздерді алу, тегістеу.
4. Шыңдау.
7-0101-019-01 Күрделілігі І санатты ұсталық жұмыстар үшін жақтау дайындау
7-0101-019-02 Күрделілігі ІІ санатты ұсталық жұмыстар үшін жақтау дайындау
7-0101-019-03 Күрделілігі ІІІ санатты ұсталық жұмыстар үшін жақтау дайындау
7-0101-019-04 Күрделілігі ІV санатты ұсталық жұмыстар үшін жақтау дайындау
7-0101-020:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Сызбаларды, аналогтарды, түпнұсқа бөліктерді немесе фрагменттерді зерттеу.
2. Дайындамаларды кесу, пештің оттығы және отты қыздыру.
3. Сызба, жақтаулар мен үлгілер бойынша бөлшектеу, контур бойымен кесу, илемдеу, созу.
4. Кесу, әрлеу (тегістеу), рельеф пен құрылымды кестелеу, жамау.
5. Суретті бедерлеу.
6. Термиялық өңдеу (шыңдау және босату).

7-0101-020-01- Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-02- Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-03- Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-04- Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020- 05 - Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020- 06 - Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020- 07 - Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020- 08 - Художественная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-09- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-10- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-11- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-12- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-13- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-14- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-15- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-16- Художественная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-017 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-018 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-019 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-020 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-021 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-022 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-023 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-024 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной до 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-025 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-026- Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-027 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-028 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью до 0,25 дм 2: IV категория сложности
7-0101-020-029 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: I категория сложности
7-0101-020-030- Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: II категория сложности
7-0101-020-031 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: III категория сложности
7-0101-020-032 - Ручная, свободная ковка из листовой стали толщиной более 3 мм; детали площадью более 0,25 дм 2: IV категория сложности

7-0101-020-01 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-02 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-03 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-04 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-05 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-06 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-07 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-08 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-09 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-10 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-11 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-12 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-13 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-14 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-15 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-16 Жайма болаттан көркем соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-17 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-18 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-19 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-20 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-21 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-22 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-23 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-24 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм дейін, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІV санатты
7-0101-020-25 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-26 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-27 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-28 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 дейінгі бөлшектер, күрделілігі ІV санатты 7-0101-020-29 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі І санатты
7-0101-020-30 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІ санатты
7-0101-020-31 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІІІ санатты
7-0101-020-32 Жайма болаттан қолмен, еркін соғу, қалыңдығы 3 мм астам, ауданы 0,25 дм2 астам бөлшектер, күрделілігі ІV санатты

7-0101-021:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Изготовление деталей с полной ручной слесарной обработкой.
2. Сборка из деталей с креплением на сварке, винтах, болтах со сверлением отверстий.
7-0101-021-01 - Изготовление закладных деталей с количеством деталей до 5 шт
7-0101-021-02 - Добавлять к 07-01-024-1 на каждую деталь сверх 5 шт.
7-0101-022:
Измеритель: 10 мест
Состав работ:
1. Разметка, кернение.
2. Нагрев места прошивки, высадка.
3. Прошивка отверстия.
7-0101-022-01 - Прошивка фигурных отверстий:в плоских деталях
7-0101-022-02 - Прошивка фигурных отверстий:на ребро
7-0101-023:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Обрубка литников и выкатов.
2. Очистка деталей от пригоревшей земли вручную и на механической щетке.
3. Исправление дефектов литья.
4. Зачистка, опиловка, шабровка и рифление.
5. Чеканка с тщательной проработкой рисунка и передача характера исполнения в стиле автора.
6. Прочеканка рельефа и шлифовка детали.
7-0101-023-01 - Обработка художественного чугунного литья: I категории сложности
7-0101-023-02 - Обработка художественного чугунного литья: II категории сложности
7-0101-023-03 - Обработка художественного чугунного литья: III категории сложности
7-0101-023-04 - Обработка художественного чугунного литья: IV категории сложности
7-0101-023-05 - Обработка художественного чугунного литья: вне категории сложности
7-0101-024:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Заделка раковин и трещин.
2. Подчеканка потерявшего рельефность орнамента.
3. Расчистка поверхности, шлифовка.
7-0101-024-01- Реставрация художественного чугунного литья: I категории сложности
7-0101-024-02- Реставрация художественного чугунного литья: II категории сложности
7-0101-024-03- Реставрация художественного чугунного литья III категории сложности
7-0101-027-04- Реставрация художественного чугунного литья: IV категории сложности
7-0101-027-05- Реставрация художественного чугунного литья: вне категории сложности
7-0101-025:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Наладка и настройка станка.
2. Заточка и установка резцов.
3. Обработка болванки до нужного размера с выверкой.
4.Вытачивание детали.
7-0101-025-01- Вытачивание на станке фигурных деталей: простых
7-0101-025-02- Вытачивание на станке фигурных деталей: сложных
7-0101-026:
Измеритель: 1 гнездо до 20 × 20 × 20 мм
Состав работ:
1. Резка свинца, укладка в емкость, плавка.
2. Очистка гнезда и заливка жидким свинцом.
3. Прочеканка под рельеф.
7-0101-026-01- Зачеканка свинцом гнезд при установке металлоконструкций
7-0101-0276
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:

7-0101-021:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Толық қолмен ұсталық өңделген бөлшектерді дайындау.
2. Дәнекерлеу, бұрандалар, бұрандамаларда тесіктерді бұрғылау арқылы бөлшектерден құрастыру.
7-0101-021-01 Бөлшектер саны 5 данаға дейін төселетін бөлшектерді дайындау
7-0101-021-02 Әр 5 данадан асатын бөлік үшін 7-0101-024-1 ге қосыңыз.
7-0101-022:
Есептеуіш: 10 орын
Жұмыс құрамы:
1. Таңбалау, тесу.
2. Тігіс орнын қыздыру, түсіру.
3. Тесіктерді тігу.
7-0101-022-01 Фигуралық тесіктерді тігу: тегіс бөлшектерде
7-0101-022-02 Фигуралық тесіктерді тігу: қабырғаға
7-0101-023:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Құймалар мен ойықтарды кесу.
2. Бөлшектерді күйген жерден қолмен және механикалық щеткамен тазалау.
3. Құйма ақауларын түзету.
4. Тазалау, аралау, шабалау және кедір-бұдырлау.
5. Суретті мұқият пысықтап, орындау сипатын автор стилінде беру.
6. Рельефті кесу және бөлшектерді тегістеу.
7-0101-023-01 Көркем шойын құюды өңдеу: күрделілігі I санатты
7-0101-023-02 Көркем шойын құюды өңдеу: күрделілігі II санатты
7-0101-023-03 Көркем шойын құюды өңдеу: күрделілігі III санатты
7-0101-023-04 Көркем шойын құюды өңдеу: күрделілігі IV санатты
7-0101-023-05 Көркем шойын құюды өңдеу: күрделілік санатынан тыс
7-0101-024:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Қуыстар мен жарықтарды бітеу.
2. Рельефін жоғалтқан ою-өрнекті нақыштау.
3. Бетін тазарту, тегістеу.
7-0101-024-01 Көркем шойын құюды реставрациялау: күрделілігі I санатты
7-0101-024-02 Көркем шойын құюды реставрациялау: күрделілігі IІ санатты
7-0101-024-03 Көркем шойын құюды реставрациялау: күрделілігі IІІ санатты
7-0101-027-04 Көркем шойын құюды реставрациялау: күрделілігі IV санатты
7-0101-027-05 Көркем шойын құюды реставрациялау: күрделілік санатынан тыс
7-0101-025:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Білдекті баптау және күйге келтіру.
2. Кескіштерді қайрау және орнату.
3. Бұранданы қажетті өлшемге дейін тексеру арқылы өңдеу.
4. Бөлшектерді ізбелеп тігу.
7-0101-025-01 Қарапайым фигуралы бөлшектерді білдекте ізбелеп тігу
7-0101-025-02 Күрделі фигуралы бөлшектерді білдекте ізбелеп тігу
7-0101-026:
Есептеуіш: 1 ұя 20 × 20 × 20 мм-ге дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қорғасынды кесу, ыдысқа салу, балқыту.
2. Ұяшықты тазалау және сұйық қорғасын құю.
3. Рельефтің астына кесу.
7-0101-026-01 Металл құрылымдарын орнату кезінде ұяшықтарды қорғасынмен нақыштау
7-0101-027:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Жұмыс құрамы:

1. Сборка в условиях мастерской на узлы без крепления для выявления утрат.
2. Разборка узлов на детали.
3. Раскладка деталей с тщательным их осмотром и маркировкой.
7-0101-027-01 - Обследование состояния демонтированных деталей с выявлением утрат и определением степени износа
сохранившихся деталей.
7-0101-028:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Настройка станка с установкой резцов (для винтов и болтов).
3. Подрезка торца и обточка наружного диаметра.
4. Нарезка резьбы и обрезка в размер.
5. Обтачивание головки.
6. Сверление и расточка внутреннего диаметра, снятие фаски, нарезка резьбы.
7. Разметка, нарезка и опиловка заготовок по контуру, загибание с 2-х сторон, сверление отверстий, снятие заусенец.
7-0101-028-01 - Изготовление деталей крепления на станке; винты длиной: до 10 мм
7-0101-028-02 - Изготовление деталей крепления на станке; винты длиной: до 50 мм мм
7-0101-028-03 - Изготовление деталей крепления на станке; винты длиной: до 75 мм
7-0101-028-04 - Изготовление деталей крепления на станке; болты простые: диаметром 16 мм, длиной до 70 мм
7-0101-028-05 - Изготовление деталей крепления на станке; болты простые: диаметром 16 мм, длиной до 100 мм
7-0101-028-06 - Изготовление деталей крепления на станке; болты простые: диаметром 22 мм, длиной до 210 мм
7-0101-028-07 - Изготовление деталей крепления на станке; болты с фигурной головкой длиной: до 70 мм
7-0101-028-08 - Изготовление деталей крепления на станке; болты с фигурной головкой длиной: до 100 мм
7-0101-028-09 - Изготовление деталей крепления на станке; болты с фигурной головкой длиной: до 210 мм
7-0101-028-10 - Изготовление деталей крепления на станке; гайки: диаметром до 16 мм
7-0101-028-11 - Изготовление деталей крепления на станке; гайки: диаметром до 20 мм
7-0101-028-12 - Изготовление деталей крепления на станке; гайки: диаметром боле 20 мм
7-0101-028-13 - Изготовление деталей крепления на станке; шайбы: 13 диаметром до 16 мм
7-0101-028-14 - Изготовление деталей крепления на станке; шайбы: диаметром до 20 мм
7-0101-028-15 - Изготовление деталей крепления на станке; шайбы: диаметром боле 20 мм
7-0101-029 Расчистка металлического орнаментованного декора в местах затруднений от трудноудаляемых покрытий, ржавчины и коррозии при толщине удаляемого слоя не менее 3,0 мм
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка инструментом затруднений орнаментованного декора с особой осторожностью.
2. Очистка поверхности с промывкой уайт-спиритом.
3. Вторичная осторожная расчистка.
7-0101-029-01 - Расчистка металлического орнаментованного декора в местах занурений от трудноудаляемых покрытий, ржавчины и коррозии при толщине удаляемого слоя, декор сложного орнамента с насыщенным рисунком
7-0101-029-02 - Расчистка металлического орнаментованного декора в местах занурений от трудноудаляемых покрытий, ржавчины и коррозии при толщине удаляемого слоя, декор с орнаментом III категории сложности коррозии при толщине удаляемого слоя не менее 3,0 мм

1. Шығындарды анықтау үшін шеберхана жағдайында тораптарды бекітусіз құрастыру.
2. Тораптарды бөлшектерге бөлшектеу.
3. Бөлшектерді мұқият қарап және таңбалай отырып салу.
7-0101-027-01 Сақталған бөлшектердің тозу дәрежесін анықтау және шығындарды анықтау арқылы бөлшектелген бөлшектердің жай-күйін тексеру
7-0101-028:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау
2. Жонғыштарды орнатумен машинаны баптау (бұрандалар мен бұрандамалар үшін).
3. Сыртқы диаметрді кесуді және бұрауды аяқтау.
4. Бұрандау және мөлшеріне қарай кесу.
5. Бастарын жону.
6. Ішкі диаметрді бұрғылау және жонып тегістеу, бұранда кесу және тоңын алу.
7. Контур бойымен дайындамаларды таңбалау, кесу және егеу, 2 жағынан ию, тесіктер бұрғылау, қылауды алу.
7-0101-028-01 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; бұрандалардың ұзындығы 10 мм дейін
7-0101-028-02 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; бұрандалардың ұзындығы 50 мм дейін
7-0101-028-03 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; бұрандалардың ұзындығы 75 мм дейін
7-0101-028-04 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; қарапайым бұрандамалар: диаметрі 16 мм, ұзындығы 70 мм дейін
7-0101-028-05 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; қарапайым бұрандамалар: диаметрі 16 мм, ұзындығы 100 мм дейін
7-0101-028-06 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; қарапайым бұрандамалар: диаметрі 22 мм, ұзындығы 210 мм дейін
7-0101-028-07 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; басы фигуралы бұрандалар ұзындығы 70 мм дейін
7-0101-028-08 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; басы фигуралы бұрандалар ұзындығы 100 мм дейін
7-0101-028-09 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; басы фигуралы бұрандалар ұзындығы 210 мм дейін
7-0101-028-10 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; диаметрі 16 мм дейінгі сомындар
7-0101-028-11 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; диаметрі 20 мм дейінгі сомындар
7-0101-028-12 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; диаметрі 20 мм астам сомындар
7-0101-028-13 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; тығырықтар диаметрі 16 мм дейін
7-0101-028-14 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; тығырықтар диаметрі 20 мм дейін
7-0101-028-15 Бекіту элементтерін білдекте дайындау; тығырықтар диаметрі 20 мм астам
7-0101-029:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Жабынды сәндік әшекейді құралдармен аса ұқыптылықпен тазарту.
2. Бетін уайт-спиритпен жуып тазарту.
3. Екінші рет мұқият тазарту.
7-0101-029-01 Үлгісі күрделі ою-өрнегі бар металмен өрнектелген әшекейді алып тастауы қиын жабындардан, қабаты қалың тот пен коррозиядан тазарту
7-0101-029-02 Күрделілігі ІІІ санатты ою-өрнегі бар металмен өрнектелген әшекейді алып тастауы қиын жабындардан, қабаттың қалыңдығы кемінде 3 мм болатын тот пен коррозиядан тазарту

7-0101-030:
Измеритель: дм2 полки уголка
Состав работ:
1. Вырезка дефектного участка.
2. Изготовление шаблона из фанеры толщиной 10 мм.
3. Изготовление новой детали гнутьем горячим способом.
4. Подгонка изготовленной детали до размера шаблона.
5. Сварка стыков детали.
7-0101-030-01 - Изготовление из уголковой стали несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: толщина полки 4 мм, сечение до 35 × 35 мм
7-0101-030-02 - Изготовление из уголковой стали несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: толщина полки 5 мм, сечение до 63 × 63 мм
7-0101-030-03 - Изготовление из уголковой стали несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: толщина полки 8 мм, сечение до 90 × 90 мм
7-0101-030-04 - Изготовление из уголковой стали несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: толщина полки 10 мм, сечение до 100 × 100 мм
7-0101-030-05 - Изготовление из уголковой стали несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: Изготовление из полосовой стали толщиной 5 мм несущих металлических конструкций отдельными мелкими участками способом гнутья с изготовлением шаблона: Для 5 д.б. полосовая сталь
08-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание штукатурной отделки памятников истории и культуры":
1. Предусмотрены реставрация и воссоздание штукатурки в зданиях историко-архитектурных памятников.
К реставрационным работам отнесено выполнение работ отдельными участками площадью до 10 м2, к воссозданию более - 10 м2.
2. Предусмотрено выполнение штукатурки толщиной 30 мм по маякам (высококачественная штукатурка).
При работе на отдельных местах площадью до 1 м2 устройство маяков не производится.
3. Учтено выполнение следующих вспомогательных операций, которые дополнительно не оплачиваются:
1) Приготовление растворов.
2) Перемешивание (заводка) растворов с добавками.
3) Процеживание раствора и просеивание для покрывки.
4) Перемещение материалов до 50 м и подъем до 7 м.
5) Перестановка и передвижка столиков-подмостей с перестилкой по ним щитов, стремянок и приставных лестниц при обработке поверхности высотой до 3,5 м.
6) Уборка мусора.
4. Устройство лесов и подмостей на высоте более 3,5 м не учтено и оплачивается дополнительно.

7-0101-030:
Есептеуіш: дм2 бұрыштық сөрелер
Жұмыс құрамы:
1. Ақаулы учаскені кесу.
2. Қалыңдығы 10 мм фанерадан шаблон жасау.
3. Жаңа бөлшектерді ыстық тәсілмен майыстырып жасау.
4. Дайындалған бөлшектерді үлгі өлшеміне дейін қиыстыру.
5. Бөлшек жіктерін пісіру.
7-0101-030-01 Үлгі жасай отырып көтергіш металл конструкцияларды майыстыру тәсілімен жекелеген ұсақ учаскелермен бұрыштамалық болаттан жасау: сөренің қалыңдығы 4 мм, қимасы 35 × 35 мм дейін
7-0101-030-02 Үлгі жасай отырып көтергіш металл конструкцияларды майыстыру тәсілімен жекелеген ұсақ учаскелермен бұрыштамалық болаттан жасау: сөренің қалыңдығы 5 мм, қимасы 63 × 63 мм дейін
7-0101-030-03 Үлгі жасай отырып көтергіш металл конструкцияларды майыстыру тәсілімен жекелеген ұсақ учаскелермен бұрыштамалық болаттан жасау: сөренің қалыңдығы 8 мм, қимасы 90 × 90 мм дейін
7-0101-030-04 Үлгі жасай отырып көтергіш металл конструкцияларды майыстыру тәсілімен жекелеген ұсақ учаскелермен бұрыштамалық болаттан жасау: сөренің қалыңдығы 10 мм, қимасы 100 × 100 мм дейін
7-0101-030-05 Үлгі жасай отырып көтергіш металл конструкцияларды майыстыру тәсілімен жекелеген ұсақ учаскелермен қалыңдығы 5 мм жолақты болаттан жасау: норма үшін жолақты болат 5 д.б.
08-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сылақпен әрлеу жұмыстарын реставрациялау және қайта жасау":
1. Бұл қосымшаның нормалары мен бағаларында тарихи-сәулет ескерткіштерінің ғимараттарындағы сылақты реставрациялау және қайта жасау жұмыстары көзделген. Реставрациялау жұмыстарына жекелеген учаскелермен ауданы 10 м2 дейінгі, қайтадан жасау жұмыстарына ауданы 10 м2 астам жатқызылады.
2. Осы қосымшаның нормалары және бағаларымен қалыңдығы 30 мм сылақты маяктар (жоғары сапалы сылақ) бойынша орындау қарастырылған.
Ауданы 1 м2 дейінгі жекелеген жерлерде жұмыс істеу кезінде маяктар жасалмайды.
3. Нормалар мен бағаларда қосымша төленбейтін мынадай қосалқы операциялардың орындалуы ескерілген::
1) Ерітінділерді дайындау.
2) Қоспалармен ерітінділерді араластыру (айналдыру).
3) Ерітіндіні сүзу және жапқыш үшін елеу.
4) Материалдарды 50 м-ге дейін жылжыту және 7 м-ге дейін көтеру.
5) 3,5 метр биіктікке дейін өңдеу кезінде уақытша тұғырдың төсенішін, жылжымалы және сүйемелі баспалдақтың орнын ауыстыру және жылжыту.
6) қоқыстарды жинау.
4. 3,5 метрден астам биіктіктегі ағаштар мен уақытша тұғырдың төсенішін орналастыру ережелер мен бағалар бойынша ескерілмеген және қосымша төленеді.

5. При работе с люлек к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2 (этим коэффициентом учитывается также и спуск рабочих в люльках). Установка и горизонтальная передвижка люлек и эксплуатационные затраты не учтены и расцениваются отдельно. Количество установок и передвижек определять по потребности в зависимости от объема работ в каждом отдельном случае.
6. При работе с приставных лестниц к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,25.

5. Уақытша аспалы тұғырда жұмыс жасау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,2 коэффициенті қолданылады (бұл коэффициентпен аспалы тұғырдан жұмысшылардың түсуі де есептелінеді).
Уақытша аспалы тұғырды орнату және көлденең жылжыту және пайдалану шығындары нормалар мен бағалар бойынша ескерілмейді және жеке қарастырылады. Орнатулар мен жылжыту саны қажеттілікке байланысты, әрбір жеке жағдайда жұмыс құрамына байланысты анықталуы керек.
6. Сүйемелі баспалдақтармен жұмыс жасау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,25 коэффициенті қолданылады.

7. Обмер выполненных работ, за исключением особо оговоренных случаев, производится по площади действительно обработанной поверхности с учетом рельефа и за вычетом необработанных мест.
8. При реставрации штукатурной отделки сужающих пилястр, колонн, полуколонн, балок переменного сечения и криволинейных балок к затратам труда и заработной плате применяется коэффициент 1,2.
9. При необходимости к затратам труда и заработной плате применять следующие коэффициенты:

7. Ерекше ескертілген жағдайларды қоспағанда, орындалған жұмыстарды өлшеу рельефті ескере отырып және өңделмеген орындарды шегере отырып, шын мәнінде өңделген беттің ауданы бойынша жүргізіледі.
8. Тарылушы пилястралардың, колонналардың, жартылай колонналардың, ауыспалы қима арқалықтарының және қисық сызықты арқалықтардың сылақ әрлеуін реставрациялау кезінде еңбек шығындары мен тиісті кестелердің еңбекақысына 1,2 коэффициенті қолданылады.
9. Қажет болған жағдайда еңбекақы мен жалақыға келесі коэффициенттер қолданылады:

1) При реставрации поверхностей до 1 м2 к затратам труда и заработной плате - 1,25.
2) Для тяг длиной до 5 м - 1,15.
10. Для криволинейных поверхностей намет принят до 10 мм толще, чем для соответствующих прямолинейных поверхностей.
11. Поправки:
8-0101-001
Предусмотрено послойное снятие слоев, при одновременном снятии нескольких слоев к затратам труда и заработной плате применяется коэффициент 1,25.
При выполнении работ на арках и сводах к затратам труда и заработной плате применяется коэффициент 1,1.
При работе на профилированных поверхностях к затратам труда и заработной плате применяется коэффициент 1,1.

1) 1 м2-ге дейінгі беттерді реставрациялау кезінде еңбек шығындары мен жалақы мөлшеріне – 1,25.
2) ұзындығы 5 метрге дейін әшекейлі сызықты өрнектер үшін – 1,15.
10. Қисық беттер үшін тегіс беттерге қарағанда 10 мм қалыңырақ қабылданады.
11. Түзетулер.
8-0101-001
Қабаттарды біртіндеп алып тастауды қарастырады, сонымен қатар бірнеше қабаттарды бір уақытта алып тастағанда, еңбекақы мен жалақыға 1,25 коэффициенті қолданылады.
Итарқалар мен күмбездерде жұмыстарды орындау кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,1 коэффициенті қолданылады.
3) Профильді беттерде жұмыс істеу кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 1,1 коэффициенті қолданылады.

8-0101-008
Предусмотрена постановка маяков (до 5 шт.) на один комплект одновременно. При поставке до 10 шт. и более к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,9.
Расход гипса на каждый дополнительный маяк увеличивается:
на стенах - 0,15 кг,
на сводах - 0,22 кг.
8-0101-015
При увеличении длины профиля шаблона на каждые 10 см к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,3.
Расход материалов увеличивается на:

8-0101-008
4) Бір уақытта бір жиынтыққа (5 данаға дейін) маяктарды қою көзделген. Еңбек және еңбекақы шығындары 10 данаға дейін және одан да көп жеткізу кезінде 0,9 коэффициентін қолдану керек.
Әрбір қосымша маяк үшін гипстің шығыны артады:
қабырғаларында – 0,15 кг,
күмбездерде – 0,22 кг.
8-0101-015
5) Шаблон профилінің ұзындығының әр 10 см артқанда еңбек шығындары мен жалақыға 1,3 коэффициенті қолданылады.
Материалдарды тұтыну артады:

При реставрации и воссоздании штукатурки площадью более 10 м2 принять коэффициент 0,8.
8-0101-001:
Измеритель: 1 зондаж площадью до 1 м2
Состав работ:
1. Изучение с помощью простукивания состояния штукатурных слоев.
2. Послойное снятие красочных слоев и штукатурки с особой осторожностью.
8-0101-001-01 - Прочность штукатурки средняя
8-0101-001-02 - Прочность штукатурки прочная
8-0101-002:
Измеритель: 1 м2 отбитой штукатурки
Состав работ:
1. Отбивка ветхой штукатурки с каменных, бетонных поверхностей с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
8-0101-002-01- Кирпичные и бетонные поверхности стены и потолки
8-0101-002-02- Кирпичные и бетонные поверхности столбы, колонны, пилястры
8-0101-003:
Измеритель: 1 м2 отбиваемой поверхности
Состав работ:
1. Отбивка ветхой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
8-0101-003-01- Площадь отбитых мест стены и потолки
8-0101-003-02- Площадь отбитых мест стены и потолки
8-0101-004:
Измеритель: 1 м2 установки каркаса на поверхности
Состав работ:
1. Устройство креплений.
2. Разбивка отверстий для установки металлических штырей.
3. Сверление (пробивка) отверстий для установки металлических штырей-анкеров.
4. Смачивание отверстий для установки штырей.
5. Установка штырей в отверстие и цементирование.
6. Заготовка металлического каркаса с расчисткой, разметкой.
7. Приварка к металлическим штырям проволочной сетки.8. Привязка к каркасу штукатурной сетки.
9. Зачистка от окалины, обработка антикоррозийным составом, окраска сетки суриком.
8-0101-004-01- Вид поверхности - стены
8-0101-004-02- Вид поверхности - потолки
8-0101-004-03- Вид поверхности - пилоны, пилястры, столбы
8-0101-004-04- Вид поверхности - балки карнизные, криволинейные стены, измельченные поверхности
8-0101-005:
Измеритель: 1 м2 поверхности обтянутой сеткой
Состав работ:
1. Очистка поверхности.
2. Натяжка и пришивка сетки с отмериванием.
8-0101-005-01- Установка металлической сетки и пришивка ее на Стены
8-0101-005-02- Установка металлической сетки и пришивка ее на Потолки подвесные
8-0101-005-03- Установка металлической сетки и пришивка ее на Пилоны, пилястры, столбы, стены криволинейные
8-0101-005-04- Установка металлической сетки и пришивка ее на Балки, карнизные измельченные поверхности
8-0101-006:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Расчистка поверхности от негодной драни, изоляционного материала.
2. Удаление гвоздей.3. Подбивка изоляционного материала и драни.
8-0101-006-01 - Вид поверхности - стены
8-0101-006-02 - Вид поверхности - потолки
8-0101-006-03 - Вид поверхности - столбы, колонны, пилястры

При реставрации и воссоздании штукатурки площадью более 10 м2 принять коэффициент 0,8.
8-0101-001:
Есептеуіш: 1 зонд ауданы 1 м2 дейін
Жұмыс құрамы:
1. Сылақ қабаттарының күйін ақырын ұрғылап зерттеу.
2. Бояу мен сылақ қабаттарын аса сақтықпен қабат-қабатымен алу.
8-0101-001-01 Сылақтың күйі орташа
8-0101-001-02 Сылақтың күйі берік
8-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 қағылған сылақ
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың бүтін бөлігін сақтай отырып, тас, бетон беттерінен ескі сылақты абайлап түсіру.
8-0101-002-01 Кірпіш және бетон төбелер мен қабырғалардың беттері
8-0101-002-02 Кірпіш және бетон тіректер, бағандар, пилястралардың беттері
8-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 түсірілетін бет
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың бүтін бөлігін сақтай отырып, ескі сылақты абайлап түсіру.
8-0101-003-01 Түсірілген қабырғалар мен төбелердің ауданы
8-0101-003-02 Түсірілген тіректер, бағандар мен пилястралардың ауданы
8-0101-004:
Есептеуіш: Беткі жақтауды орнатудың 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Бекітпені құру.
2. Металл істіктерді орнатуға арналған тесіктерді белгілеу.
3. Металл анкер-істіктерді орнатуға арналған тесіктерді бұрғылау.
4. Істіктерді орнатуға арналған саңылауларды сулау.
5. Істіктерді орнату және цементтеу.
6. Металл қаңқаны дайындап тазалау, өлшеп белгілеу.
7. Металл сым торды істіктерге жапсырып дәнекерлеу.
8. Сылақ торын қаңқаға бекіту.
9. Қақтан тазарту, коррозияға қарсы өңдеу, торды жосамен бояу.
8-0101-004-01 Беттің түрі – қабырғалар
8-0101-004-02 Беттің түрі – төбелер
8-0101-004-03 Беттің түрі – тіректер, пилястралар, тіректер.
8-0101-004-04 Беттің түрі – карниздік арқалықтар, иілген қабырғалар, майдаланған бет.
8-0101-005:
Есептеуіш: 1 м2 беті тормен тартылған
Жұмыс құрамы:
1. Бетін тазарту.
2. Торды өлшеу және созып бекіту.
8-0101-005-01 Металл торды құру және оны қабырғаға бекіту.
8-0101-005-02 Металл торды құру және оны аспалы төбелерге бекіту.
8-0101-005-03 Металл торды құру және пилондарға, пилястраларге, тіректерге, иілген қабырғаларға бекіту
8-0101-005-04 Металл торды құру және оны арқалықтарға, карниз бөлшектеріне бекіту
8-0101-006:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Жарамсыз беттерді, оқшаулағыш материалды тазартып алып тастау.
2. Шегелерді алу.
3. Оқшаулағыш және жаңа қаптау материалды шегелеу.
8-0101-006-01 Беттің түрі – қабырғалар
8-0101-006-02 Беттің түрі – төбелер
8-0101-006-03 Беттің түрі – тіректер, пилястерлер, тіректер

8-0101-007:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от негодной драни.
2. Удаление гвоздей.
3. Подбивка драни.
8-0101-007-01 - Вид поверхности (без изоляционного материала) - стены
8-0101-007-02 - Вид поверхности (без изоляционного материала) – потолки
8-0101-007-03 - Вид поверхности (без изоляционного материала) - столбы, колонны, пилястры
8-0101-008:
Измеритель: 1 комплект маяков (5 шт.)
Состав работ:
1. Расчистка места на поверхности от штукатурки и окрасок (при необходимости вытенгека кладки на глубину 2-3 см).
2. Устройство маяков из гипса с приготовлением раствора.3. Датирование установки маяка.
8-0101-008-01 - Вид поверхности - стены
8-0101-008-02 - Вид поверхности - своды
8-0101-009:
Измеритель: 1 м2 реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки с уборкой отбитого материала.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Обрызг, нанесение грунта.
4. Отделка поверхности, затирка.
8-0101-009-01 - Штукатурка по кирпичной поверхности - стены прямолинейные
8-0101-009-02 - Штукатурка по кирпичной поверхности - стены криво-линейные
8-0101-009-03 - Штукатурка по кирпичной поверхности - потолки
8-0101-009-04 - Штукатурка по кирпичной поверхности - пилястры и столбы
8-0101-009-05 - Штукатурка по кирпичной поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-009-06 - Штукатурка по кирпичной поверхности - откосы криво-линейные
8-0101-009-07 - Штукатурка по кирпичной поверхности - колонны круглые, своды, купола
8-0101-010:
Измеритель: 1 м2 воссозданной поверхности
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Обрызг, нанесение грунта.
4. Отделка поверхности, затирка.
8-0101-010-01 - Вид поверхности - стены прямолинейные
8-0101-010-02 - Вид поверхности - стены криво-линейные
8-0101-010-03 - Вид поверхности - потолки
8-0101-010-04 - Вид поверхности - пилястры и столбы
8-0101-010-05 - Вид поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-010-06 - Вид поверхности - откосы криво-линейные
8-0101-010-07 - Вид поверхности - колонны круглые, своды, купола
8-0101-011:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Обрызг, нанесение грунта.
2. Отделка поверхности, затирка.
8-0101-011-01 - Вид поверхности - стены прямолинейные
8-0101-011-02 - Вид поверхности - стены криво-линейные
8-0101-011-03 - Вид поверхности - потолки
8-0101-011-04 - Вид поверхности - пилястры и столбы
8-0101-011-05 - Вид поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-011-06 - Вид поверхности - откосы криво-линейные
8-0111-007-07- Вид поверхности - колонны круглые, своды, купола

8-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Жарамсыз беттерін тазарту.
2. Шегелерді алу.
3. Жаңа беттерді шегелеу.
8-0101-007-01 Беттің түрі (оқшаулаусыз) – қабырғалар
8-0101-007-02 Беттің түрі (оқшаулаусыз) – төбелер
8-0101-007-03 Беттің түрі (оқшаулағыш материалсыз) – тіректер, бағандар, пилястралар
8-0101-008:
Есептеуіш: 1 маяк жиынтығы (5 дана)
Жұмыс құрамы:
1. Сылақ пен бояудан жарамсыз жерлерін тазарту (қажет болса, 2-3 см тереңдікке дейін қаланған кірпішті кесу).
2. Гипстен жасалған қоспаны дайындап, маяктарды орнату.
3. Маяк орнатылатын уақытын белгілеу.
8-0101-008-01 Беттің түрі – қабырғалар
8-0101-008-02 Бетітң түрі – доғалар
8-0101-009:
Есептеуіш: Реставрацияланған бетінің 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Әлсіз ұсталынған сылақты тоқылдатып және аршып, түскен қоқысты тазалау.
2. Сылақтан тазартып, орнын сулау.
3. Топырақты бүрке жапсыру.
4. Беткі қабатты өңдеп, тегістеп сылау.
8-0101-009-01 Кірпіш бетіндегі сылақ – түзу қабырғалар
8-0101-009-02 Кірпіш бетіндегі сылақ – қисық қабырғалар
8-0101-009-03 Кірпіш бетіндегі сылақ – төбелер
8-0101-009-04 Кірпіш бетіндегі сылақ – пилястралар мен тіректер
8-0101-009-05 Кірпіш бетіндегі сылақ – түзу жақтаулар
8-0101-009-06 Кірпіш бетіндегі сылақ – қисық жақтаулар
8-0101-009-07 Кірпіш бетіндегі сылақ – дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер
8-0101-010:
Есептеуіш: 1 м2 қалпына келтірілген бет
Жұмыс құрамы:
1. Бос сылақты тоқылдату және түсіру.
2. Бетті сылақтан тазарту және сулау.
3. Топырақты бүрке жапсыру.
4. Беткі қабатты әрлеу, тегістеу.
8-0101-010-01 Беттің түрі – түзу қабырғалар
8-0101-010-02 Беттің түрі – қисық қабырғалар
8-0101-010-03 Беттің түрі – төбелер
8-0101-010-04 Беттің түрі – пилястралар мен тіректер
8-0101-010-05 Беттің түрі – түзу жақтаулар
8-0101-010-06 Беттің түрі – қисық жақтаулар
8-0101-010-07 Беттің түрі – дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер
8-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Топырақты бүрке жапсыру.
2. Беткі қабатты әрлеу, тегістеу.
8-0101-011-01 Беттің түрі - түзу қабырғалар
8-0101-011-02 Беттің түрі - қисық қабырғалар
8-0101-011-03 Беттің түрі - төбелер
8-0101-011-04 Беттің түрі - пилястралар мен тіректер
8-0101-011-05 Беттің түрі – түзу жақтаулар
8-0101-011-06 Беттің түрі – қисық жақтаулар
8-0111-011-07 Беттің түрі - дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер

8-0101-012:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Обрызг, нанесение грунта.
4. Отделка поверхности.
8-0101-012-01 - Вид поверхности - стены прямолинейные
8-0101-012-02 - Вид поверхности - стены криво-линейные
8-0101-012-03 - Вид поверхности - потолки
8-0101-012-04 - Вид поверхности - пилястры и столбы
8-0101-012-05 - Вид поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-012-06 - Вид поверхности - откосы криво-линейные
8-0101-012-07 - Вид поверхности - колонны круглые, своды, купола
8-0101-013:
Измеритель: 1 м2 воссозданной поверхности
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности с частичной подбивкой драни.
3. Обрызг, нанесение грунта.
4. Отделка поверхности, затирка.
8-0101-013-01 - Вид поверхности - стены прямолинейные
8-0101-013-02 - Вид поверхности - стены криво-линейные
8-0101-013-03 - Вид поверхности - потолки
8-0101-013-04 - Вид поверхности - пилястры и столбы
8-0101-013-05 - Вид поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-013-06 - Вид поверхности - откосы криво-линейные
8-0101-013-07 - Вид поверхности - колонны круглые, своды, купола
8-0101-014:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Обрызг, нанесение грунта.
2. Отделка поверхности, затирка.
8-0101-014-01 - Вид поверхности - стены прямолинейные
8-0101-014-02 - Вид поверхности - стены криво-линейные
8-0101-014-03 - Вид поверхности - потолки
8-0101-014-04 - Вид поверхности - пилястры и столбы
8-0101-014-05 - Вид поверхности - откосы прямо-линейные
8-0101-014-06 - Вид поверхности - откосы криво-линейные
8-0101-014-07 - Вид поверхности - колонны круглые, своды, купола
8-0101-015:
Измеритель: 1 шаблон длиной до 10 см
Состав работ:
1. Работа с чертежами.
2. Обработка жести. Подготовка под эталон.
3. Обработка профильной доски.
4. Закрепление профильной доски и жести.5. Оснастка шаблона.
8-0101-015-01 - Один шаблон до 10 см, количество обломов от 1 до 5
8-0101-015-02 - Один шаблон до 10 см, количество обломов от 5 до 10
8-0101-015-03 - Один шаблон до 10 см, количество обломов свыше 10
8-0101-016:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осторожное снятие старой (поврежденной) или ветхой штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Установка правил.
4. Примерка и переоснастка шаблона.
5. Вытягивание новых участков тяг.
6. Отделка поверхности тяг.
8-0101-016-01 - Разновидность тяг - горизонтальные, карнизы, падуги
8-0101-016-02 - Разновидность тяг - вертикальные
8-0101-016-03 - Разновидность тяг - по наклонной фронтальной поверхности из 1 центра

8-0101-012:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бос сылақты тоқылдату және түсіру.
2. Бетті сылақтан тазарту және сулау.
3. Топырақты бүрке жапсыру.
4. Беткі қабатты әрлеу.
8-0101-012-01 Беттің түрі - түзу қабырғалар
8-0101-012-02 Беттің түрі - қисық сызықты қабырғалар
8-0101-012-03 Беттің түрі - төбелер
8-0101-012-04 Беттің түрі - пилястралар мен тіректер
8-0101-012-05 Беттің түрі - көлбеу тік сызықты
8-0101-012-06 Беттің түрі - көлбеу-сызықты беткейлер
8-0101-012-07 Беттің түрі - дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер
8-0101-013:
Есептеуіш: 1 м2 қалпына келтірілген беті
Жұмыс құрамы:
1. Бос сылақты тоқылдату және түсіру.
2. Бетті сылақтан тазарту және сулау.
3. Топырақты бүрке жапсыру.
4. Беткі қабатты әрлеу, тегістеу.
8-0101-013-01 Беттің түрі - түзу қабырғалар
8-0101-013-02 Беттің түрі - қисық сызықты қабырғалар
8-0101-013-03 Беттің түрі - төбелер
8-0101-013-04 Беттің түрі - пилястралар мен тіректер
8-0101-013-05 Беттің түрі – түзу жақтаулар
8-0101-013-06 Беттің түрі – қисық жақтаулар
8-0101-013-07 Беттің түрі - дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер
8-0101-014:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Топырақты бүрке жапсыру.
2. Беткі қабатты әрлеу, тегістеу.
8-0101-014-01 Беттің түрі - түзу қабырғалар
8-0101-014-02 Беттің түрі - қисық қабырғалар
8-0101-014-03 Беттің түрі - төбелер
8-0101-014-04 Беттің түрі - пилястралар мен тіректер
8-0101-014-05 Беттің түрі – түзу жақтаулар
8-0101-014-06 Беттің түрі – қисық жақтаулар
8-0101-014-07 Беттің түрі - дөңгелек бағандар, аркалар, күмбездер
8-0101-015:
Есептеуіш: 10 см ұзындықтағы 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Сызбалармен жұмыс.
2. Қалайыны өңдеу. Үлгі бойынша дайындық.
3. Профиль тақтайын өңдеу.
4. Профильді тақтайды және қаңылтырды бекіту.
5. Үлгіні жабдықтау
8-0101-015-01 Бір үлгі 10 см дейін, қиық саны 1-5 дейін
8-0101-015-02 Бір үлгі 10 см дейін, қиық саны 5-10 дейін
8-0101-015-03 Бір үлгі 10 см дейін, қиық саны 10 асады
8-0101-016:
Есептеуіш: 1 м2 жазық беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі (бүлінген) немесе тозған сылақты абайлап алып тастау.
2. Сылақтың орнын тазарту және сулау.
3. Көрсеткіштерді орнату.
4. Өлшеу және үлгіні жинау.
5. Әшекейлі сызықты өрнектің жаңа бөліктерін тарту.
6. Әшекейлі сызықты өрнек беттерін өңдеу.
8-0101-016-01 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - көлденеңінен, карниздер, сызық үсті.
8-0101-016-02 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - тігінен
8-0101-016-03 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 1 ортадан көлбеу алдыңғы бетке

8-0101-016-04 - Разновидность тяг - по криволинейной поверхности постоянного сечения тяги из 2, 3 центров
8-0101-016-05 - Разновидность тяг - переменного сечения по криволинейной поверхности
8-0101-017:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осторожное снятие старой (поврежденной) или ветхой штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Установка правил.
4. Примерка и переоснастка шаблона.
5. Вытягивание новых участков тяг.
6. Отделка поверхности тяг.
8-0101-017-01 - Разновидность тяг - горизонтальные, карнизы, падуги
8-0101-017-02 - Разновидность тяг – вертикальные
8-0101-017-03 - Разновидность тяг - по наклонной фронтальной поверхности из 1 центра
8-0101-017-04 - Разновидность тяг - по криволинейной поверхности постоянного сечения тяги из 2, 3 центров
8-0101-017-05 - Разновидность тяг - переменного сечения по криволинейной поверхности
8-0101-018:
Измеритель: 1 м2тяг
Состав работ:
1. Осторожное снятие старой (поврежденной) или ветхой штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Установка правил.
4. Примерка и переоснастка шаблона.5. Вытягивание новых участков тяг.6. Отделка поверхности тяг.
8-0101-018-01 - Разновидность тяг - горизонтальные, карнизы, падуги
8-0101-018-02 - Разновидность тяг - вертикальные
8-0101-018-03- Разновидность тяг - по наклонной фронтальной поверхности из 1 центра
8-0101-018-04 - Разновидность тяг - по криволинейной поверхности постоянного сечения тяги из 2, 3 центров
8-0101-018-05 - Разновидность тяг - переменного сечения по криволинейной поверхности
8-0101-019:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осторожное снятие старой (поврежденной) или ветхой штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.3. Вытягивание новых участков тяг.4. Отделка поверхности тяг.
8-0101-019-01 - Разновидность тяг - горизонтальные, карнизы, падуги
8-0101-019-02 - Разновидность тяг - вертикальные
8-0101-019-03 - Разновидность тяг - по наклонной фронтальной поверхности из 1 центра
8-0101-019-04 - Разновидность тяг - по криволинейной поверхности постоянного сечения тяги из 2, 3 центров
8-0101-019-05 - Разновидность тяг - переменного сечения по криволинейной поверхности
8-0101-020:
Измеритель: 1 м2развернутой поверхности тяги
Состав работ:
1. Простукивание, осторожное снятие фрагментов.
2. Смачивание поверхности.
3. Заделка от руки мелких повреждений тяг.
4. Установка реек по мере необходимости.
8-0101-020-01 - Реставрация, 5%
8-0101-020-02 - Реставрация, 10%

8-0101-016-04 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 2, 3 ортадан тұратын сызықтардың қисық бетіндегі тұрақты қиылым
8-0101-016-05 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - қисық беттегі ауыспалы қиылым
8-0101-017:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі (бүлінген) немесе тозған сылақты абайлап алып тастау.
2. Сылақтың астын тазарту және сулау.
3. Көрсеткіштерді орнату.
4. Өлшеу және құрастырып жинау.
5. Әшекейлі сызықты өрнектің жаңа бөліктерін тарту.
6. Әшекейлі сызықты өрнек беттерін өңдеу.
8-0101-017-01 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - көлденең, карниздер, сызық үсті
8-0101-017-02 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - тігінен
8-0101-017-03 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 1 ортадан көлбеу алдыңғы бетке
8-0101-017-04 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 2, 3 ортадан тұратын әшекейлі сызықты өрнектің тұрақты бөлімінің қисық бетінде
8-0101-017-05 Әшекейлі сызықты өрнек түрі – қисық бетпен қимасы ауыспалы
8-0101-018:
Есептеуіш: 1 м2 әшекейлі сызықты өрнек
Жұмыс құрамы:
1. Ескі (бүлінген) немесе тозған сылақты абайлап алып тастау.
2. Сылақтың орнын тазарту және сулау.
3. Көрсеткіштерді орнату.
4. Өлшеу және құрастырып жинау.
5. Әшекейлі сызықты өрнектің жаңа бөліктерін тарту.
6. Әшекейлі сызықты өрнек беттерін өңдеу.
8-0101-018-01 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - көлденең, карниздер, сызық үсті.
8-0101-018-02 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - тік
8-0101-018-03 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 1 ортадан көлбеу алдыңғы бетке
8-0101-018-04 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 2, 3 ортадан тұратын қисық беттегі қиындысы тұрақты сызық
8-0101-018-05 Әшекейлі сызықты өрнек түрі – қисық беттегі қимасы сызық бойымен ауыспалы
8-0101-019:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Ескі (бүлінген) немесе тозған сылақты абайлап алып тастау.
2. Сылақтың орнын тазарту және сулау.
3. Әшекейлі сызықты өрнектің жаңа бөліктерін тарту.
4. Әшекейлі сызықты өрнек беттерін өңдеу.
8-0101-019-01 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - көлденең, карниздер, сызық үсті.
8-0101-019-02 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - тік
8-0101-019-03 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 1 ортадан көлбеу алдыңғы бетке
8-0101-019-04 Әшекейлі сызықты өрнек түрі - 2, 3 ортадан тұратын қисық беттегі қиындысы тұрақты сызық
8-0101-019-05 Әшекейлі сызықты өрнек түрі – қисық беттегі қимасы сызық бойымен ауыспалы
8-0101-020:
Есептеуіш: 1 м2 әшекейлі сызықты өрнектің жайлған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді тоқылдатып, абайлап алып тастау.
2. Алынған орнын сулау.
3. Әшекейлі сызықты өрнектің ұсақ бүлінген жерлерін қолмен жамау.
4. Қажет болса, бағыттауыш тақтай орнатыңыз.
8-0101-020-01 Реставрациялау, 5 %
8-0101-020-02 Реставрациялау, 10 %

8-0101-020-03 - Реставрация, 15%
8-0101-021:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Простукивание, осторожное снятие фрагментов.
2. Смачивание поверхности.
3. Установка реек (по мере необходимости).
4. Заделка от руки мелких повреждений.
8-0101-021-01 - Реставрация, 5%
8-0101-021-02 - Реставрация, 10%
8-0101-021-03 - Реставрация, 15%
8-0101-022:
Измеритель: 1 м2развернутой поверхности
Состав работ:
1. Простукивание, осторожное снятие фрагментов.
2. Смачивание поверхности.
3. Заделка от руки мелких повреждений тяг.
8-0101-022-01 - Реставрация, 5%
8-0101-022-02 - Реставрация, 10%
8-0101-022-03 - Реставрация, 15%
8-0101-023:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности тяги
Состав работ:
1. Простукивание, осторожное снятие фрагментов.
2. Смачивание поверхности с поднятием на место.
3. Заделка от руки мелких повреждений тяг.
8-0101-023-01 - Реставрация, 5%
8-0101-023-02 - Реставрация, 10%
8-0101-023-03 - Реставрация, 15%
8-0101-024:
Измеритель: 1 м суммы относа и высоты тяги
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Разделка от руки углов пересечения тяг.
4. Отделка, формовка углов.
8-0101-024-01 - Горизонтальная и вертикальная поверхности
8-0101-025:
Измеритель: 1 м суммы относа и высоты тяги
Состав работ:
1. Простукивание и отбивка слабодержащейся штукатурки.
2. Очистка и смачивание поверхности.
3. Разделка от руки углов пересечения с выполнением 2-х доводок.
4. Отделка, формовка углов.
8-0101-025-01 - Тяги на горизонтальной и вертикальной поверхностях
8-0101-026:
Измеритель: 1 м борозды
Состав работ:
1. Смачивание поверхности борозд водой.
2. Заделка, оштукатуривание борозд с затиркой поверхности по старой штукатурке.
8-0101-026-01 - Стены и перегородки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-026-02 - Стены и перегородки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-026-03 - Стены и перегородки, ширина борозд,150 мм
8-0101-026-04 - Стены и перегородки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-026-05 - Стены и перегородки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-026-06 - Потолки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-026-07 - Потолки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-026-08 - Потолки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-026-09 - Потолки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-026-10 - Потолки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-027:
Измеритель: 1 м борозды
Состав работ:
1. Смачивание поверхности борозд водой.
2. Приготовление раствора.
3. Заделка, оштукатуривание борозд с затиркой поверхности заподлицо со старой штукатуркой.
8-0101-027-01 - Стены и перегородки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-027-02 - Стены и перегородки, ширина борозд, 100 мм

8-0101-020-03 Реставрациялау, 15 %
8-0101-021:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді тоқылдатып, абайлап алып тастау.
2. Алынған орнын сулау.
3. Бағыттауыш тақтай орнату (қажет болған жағдайда).
4. Әшекейлі сызықты өрнектің ұсақ бүлінген жерін қолмен жасау.
8-0101-021-01 Реставрациялау, 5 %
8-0101-021-02 Реставрациялау, 10 %
8-0101-021-03 Реставрациялау, 15 %
8-0101-022:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді тоқылдатып, абайлап алып тастау.
2. Алынған орнын сулау.
3. Әшекейлі сызықты өрнектің ұсақ бүлінген жерін қолмен жасау.
8-0101-022-01 Реставрациялау, 5 %
8-0101-022-02 Реставрациялау, 10 %
8-0101-022-03 Реставрациялау, 15 %
8-0101-023:
Есептеуіш: 1 м2 әшекейлі сызықты өрнектің жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді тоқылдатып, абайлап алып тастау.
2. Алынған орнын сулау.
3. Әшекейлі сызықты өрнектің ұсақ бүлінген жерін қолмен жасау.
8-0101-023-01 Реставрациялау, 5 %
8-0101-023-02 Реставрациялау, 10 %
8-0101-023-03 Реставрациялау, 15 %
8-0101-024:
Есептеуіш: 1 м әшекейлі сызықты өрнектің ұзындығы мен биіктігінің қосындысы
Жұмыс құрамы:
1. Бос сылақты тоқылдатып және соғып түсіру.
2. Сылақ орнын тазарту және сулау.
3. Әшекейлі сызықты өрнектің қиылысу бұрыштарын қолмен өңдеу.
4. Бұрыштарды әрлеу, қалыптау.
8-0101-024-01 Көлденең және тік беттер
8-0101-025:
Есептеуіш: әшекейлі сызықты өрнектің ұзындығы мен биіктігінің қосындысы
Жұмыс құрамы:
1. Бос сылақты тоқылдатып және соғып түсіру.
2. Сылақтың орнын тазарту және сулау.
3. 2 қосылған жерді, қиылысу бұрыштарын қолмен өңдеу.
4. Бұрыштарды әрлеу, қалыптау.
8-0101-025-01 Көлденең және тік беттердегі әшекейлі сызықты өрнек
8-0101-026:
Есептеуіш: 1 м борозда
Жұмыс құрамы:
1. Борозданың бетін сумен сулау.
2. Ескі сылақтың беткі қабатымен байланыстыра өңдеп, борозданы сылау.
8-0101-026-01 Қабырғалар мен бөлімтер, борозда ені 50 мм
8-0101-026-02 Қабырғалар мен бөлімтер борозда ені 100 мм
8-0101-026-03 Қабырғалар мен бөлімтер, борозда ені 150 мм
8-0101-026-04 Қабырғалар мен бөлімтер, борозда ені 200 мм
8-0101-026-05 Қабырғалар мен бөлімтер, борозда ені 250 мм
8-0101-026-06 Төбелер, борозда ені, 50 мм
8-0101-026-07 Төбелер, борозда ені, 100 мм
8-0101-026-08 Төбелер, борозда ені, 150 мм
8-0101-026-09 Төбелер, борозда ені, 200 мм
8-0101-026-10 Төбелер, борозда ені, 250 мм
8-0101-027:
Есептеуіш: 1 м борозда
Жұмыс құрамы:
1. Борозданың бетін сумен сулау.
2. Ерітіндіні дайындау.
3. Ескі сылақтың көмегімен беткі қабатын тегістеу, борозданы сылау.
8-0101-027-01 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 50 мм
8-0101-027-02 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 100 мм

8-0101-027-03 - Стены и перегородки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-027-04 - Стены и перегородки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-027-05 - Стены и перегородки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-027-06 - Потолки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-027-07 - Потолки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-027-08 - Потолки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-027-09 - Потолки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-027-10 - Потолки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-028:
Измеритель: 1 м борозды
Состав работ:
1. Смачивание поверхности борозд водой.
2. Заделка, оштукатуривание борозд с затиркой поверхности со старой штукатуркой
8-0101-028-01 - Стены и перегородки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-028-02 - Стены и перегородки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-028-03 - Стены и перегородки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-028-04 - Стены и перегородки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-028-05 - Стены и перегородки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-028-06 - Потолки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-028-07 - Потолки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-028-08 - Потолки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-028-09 - Потолки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-028-10- Потолки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-029:
Измеритель: 1 м борозды
Состав работ:
1. Смачивание поверхности борозд водой.
2. Заделка, оштукатуривание борозд с затиркой поверхности со старой штукатуркой.
8-0101-029-01 - Стены и перегородки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-029-02 - Стены и перегородки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-029-03 - Стены и перегородки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-029-04 - Стены и перегородки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-029-05 - Стены и перегородки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-029-06 - Потолки, ширина борозд, 50 мм
8-0101-029-07 - Потолки, ширина борозд, 100 мм
8-0101-029-08 - Потолки, ширина борозд, 150 мм
8-0101-029-09 - Потолки, ширина борозд, 200 мм
8-0101-029-10 - Потолки, ширина борозд, 250 мм
8-0101-030:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Смачивание поверхности.
2. Расшивка трещин, перетирка штукатурки стен и потолков, тяг, фасадов.
8-0101-030-01 - Стены и потолки
8-0101-030-02 – Фасады – гладкие
8-0101-030-03 – Фасады – рустованные
8-0101-030-04 – Тяги
8-0101-031:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Цементная подготовка.
2. Обрызг клеевой водой.
3. Нанесение гипсового накрывочного слоя.
4. Циклевка поверхности циклями, шлифовка со шпаклевкой.
8-0101-031-01 - Вид поверхности – стены
8-0101-031-02 - Вид поверхности – потолки
8-0102-001:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка, насечка и смачивание поверхности.3. Устройство маяков.4. Оштукатуривание поверхности с разделкой изделий.

8-0101-027-03 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 150 мм
8-0101-027-04 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 200 мм
8-0101-027-05 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 250 мм
8-0101-027-06 Төбелер, борозда ені, 50 мм
8-0101-027-07 Төбелер, борозда ені, 100 мм
8-0101-027-08 Төбелер, борозда ені, 150 мм
8-0101-027-09 Төбелер, борозда ені, 200 мм
8-0101-027-10 Төбелер, борозда ені, 250 мм
8-0101-028:
Есептеуіш: 1 м борозда
Жұмыс құрамы:
1. Борозданың бетін сулау.
2. Ескі сылақтың беткі қабатымен байланыстыра бороздарды бекіту, өңдеу.
8-0101-028-01 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 50 мм
8-0101-028-02 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 100 мм
8-0101-028-03 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 150 мм
8-0101-028-04 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 200 мм
8-0101-028-05 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 250 мм
8-0101-028-06 Төбелер, борозда ені, 50 мм
8-0101-028-07 Төбелер, борозда ені, 100 мм
8-0101-028-08 Төбелер, борозда ені, 150 мм
8-0101-028-09 Төбелер, борозда ені, 200 мм
8-0101-028-10 Төбелер, борозда ені, 250 мм
8-0101-029:
Есептеуіш: 1 м борозда
Жұмыс құрамы:
1. Борозданың бетін сулау.
2. Ескі сылақтың беткі қабатымен байланыстыра бороздарды бітеу, өңдеу.
8-0101-029-01 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 50 мм
8-0101-029-02 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 100 мм
8-0101-029-03 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 150 мм
8-0101-029-04 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 200 мм
8-0101-029-05 Қабырғалар мен бөлімдер, борозда ені 250 мм
8-0101-029-06 Төбелер, борозда ені, 50 мм
8-0101-029-07 Төбелер, борозда ені, 100 мм
8-0101-029-08 Төбелер, борозда ені, 150 мм
8-0101-029-09 Төбелер, борозда ені, 200 мм
8-0101-029-10 Төбелер, борозда ені, 250 мм
8-0101-030:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Беткі қабатын сулау.
2. Жарықшаны бекіту, қабырғадағы, төбедегі, қасбеттегі және әшекейлі сызықты өрнекті сылау.
8-0101-030-01 Қабырға мен төбелеер.
8-0101-030-02 Қасбеттер – тегіс
8-0101-030-03 Қасбеттер – жиекті
8-0101-030-04 Әшекейлі сызықты өрнектер
8-0101-031:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Цементтен орын дайындау.
2. Сулы желімді шашырату.
3. Гипс жабу қабатын жағу.
4. Қырнауышпен бетін тегістеп өңдеу, шпаклмен тегістеу.
8-0101-031-01 Беттің түрі - қабырғалар
8-0101-031-02 Беттің түрі – төбелер
8-0102-001:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Бүтін бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, ескі сылақты мұқият алып тастау.
2. Тазалау, қашау және бетін сулау.
3. Маяктарды құру.
4. Беткі қабаттағы өрнектерін айқындап сылау.

8-0102-001-01 - Вид поверхности - стены гладкие
8-0102-001-02 - Вид поверхности - столбы, пилястры, колонны и криволинейные поверхности
8-0102-001-03 - Вид поверхности - стены с прорезными рустами
8-0102-001-04 - Вид поверхности - столбы и пилястры с прорезными рустами
8-0102-001-05 - Вид поверхности - оконные и дверные четверти, карнизы, колонны с каннелюрами
8-0102-002:
Измеритель: 1 м2поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка, насечка и смачивание поверхности.
3. Устройство маяков.
4. Оштукатуривание поверхности с разделкой рустов и декоративной обработкой под шубу.
8-0102-002-01 - Вид поверхности - стены гладкие
8-0102-002-02 - Вид поверхности - столбы, пилястры, колонны и криволинейные поверхности
8-0102-002-03 - Вид поверхности - стены с прорезными рустами
8-0102-002-04 - Вид поверхности - столбы и пилястры с прорезными рустами
8-0102-002-05 - Вид поверхности - оконные и дверные четверти, карнизы, колонны с каннелюрами
8-0102-003:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка поверхности и частичная подбивка драни.3. Оштукатуривание поверхности с выделкой рустов.
8-0102-003-01 -Вид поверхности - стены гладкие
8-0102-003-02 - Вид поверхности - столбы, пилястры
8-0102-003-03 - Вид поверхности - стены криволинейные поверхности
8-0101-004:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка поверхности и частичная подбивка драни.
3. Устройство маяков.
4. Оштукатуривание поверхности с выделкой рустов и декоративной обработкой под шубу.
8-0102-004-01 - Вид поверхности - стены с прорезными рустами
8-0102-004-02 - Вид поверхности - столбы и пилястры с прорезными рустами
8-0102-004-03 - Вид поверхности - стены криволинейные с прорезными рустами
8-0102-005 :
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка, насечка и смачивание поверхности.
3. Устройство маяков.
4. Оштукатуривание поверхности с разделкой изделий.
8-0102-005-01 - Вид поверхности - стены гладкие
8-0102-005-02 - Вид поверхности - столбы, пилястры, колонны и криволинейные поверхности
8-0102-005-03 - Вид поверхности - стены с прорезными рустами
8-0102-005-04 - Вид поверхности - столбы и пилястры с прорезными рустами
8-0102-005-05 - Вид поверхности - оконные и дверные четверти, карнизы, колонны с каннелюрами

8-0102-001-01 Беттің түрі - тегіс қабырғалар
8-0102-001-02 Беттің түрі - бағандар, пилястралар, бағандар және қисық беттер
8-0102-001-03 Беттің түрі - қашалған жиекті қабырғалар
8-0102-001-04 Беттің түрі – қашалған жиекті тіректер мен пилястралар
8-0102-001-05 Беттің түрі - терезе мен есіктің ширектері, карниздер, каннюлерлі бағандар
8-0102-002:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, ескі сылақты мұқият тазалау.
2. Тазалау, қашау және бетін сулау.
3. Маяктарды құру.
4. Қасбеттің жақтауын айқындап және бетін сәнді қаптамамен (тон) өңдеу.
8-0102-002-01 Беттің түрі - тегіс қабырғалар
8-0102-002-02 Беттің түрі - бағандар, пилястралар, бағандар және қисық беттер
8-0102-002-03 Беттің түрі – қабырғалар жақтаулары қашалған.
8-0102-002-04 Беттің түрі - ойылған руст тіректер мен пилястралар
8-0102-002-05 Беттің түрі - терезе мен есіктің ширектері, карниздер, каннелюрлі бағандар
8-0102-003:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың қалған сақталған бөлігін қамтамасыз ету үшін бос сылақты мұқият алып тастау.
2. Бетін тазарту және ішінара қапсырма ұстын шегелеу.
3. Жақтауларын айқындап сылау.
8-0102-003-01 Беттің түрі - тегіс қабырғалар
8-0102-003-02 Беттің түрі - тіректер, пилястралар
8-0102-003-03 Беттің түрі - қисық бетті қабырғалар
8-0102-004:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың сақталған бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, ескі сылақты мұқият алып тастау.
2. Бетін тазарту және ішінара қапсырма ұстын шегелеу.
3. Маяктар құру.
4. Жақтауларды айқындап сылап және сәндік қаптамамен (тон) әрлеу.
8-0102-004-01 Беттің түрі – жақтаулары кертіліп қашалған қабырғалар
8-0102-004-02 Беттің түрі – жақтаулары кертіліп қашалған тіректер мен пилястралар
8-0102-004-03 Беттің түрі – жақтаулары кертіліп қашалған қисық қабырғалар
8-0102-005:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың сақталған бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, ескі сылақты мұқият алып тастау.
2. Тазалау, бетін кертіп қашап сулау.
3. Маяктар құру.
4. Беткі қабат өрнектерін айқындап сылау.
8-0102-005-01 Беттің түрі - тегіс қабырғалар
8-0102-005-02 Беттің түрі - бағандар, пилястралар, бағандар және қисық беттер
8-0102-005-03 Беттің түрі – кертіліп қашалған жақтаулы қабырғалар
8-0102-005-04 Беттің түрі – кертілііп қашалған жақтаулы тіректер мен пилястралар
8-0102-005-05 Беттің типі - терезе мен есіктің ширектері, карниздер, каннелюрлі бағандар

8-0102-006:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Снятие старой штукатурки с осторожностью, обеспечивающей сохранность остальной штукатурки.
2. Очистка поверхности и частичная подбивка драни.
3. Устройство маяков.
4. Оштукатуривание поверхности с выделкой рустов и декоративной обработкой под шубу.
8-0102-006-01 - Вид поверхности - стены с прорезными рустами
8-0102-006-02 - Вид поверхности - столбы и пилястры с прорезными рустами
8-0102-006-03 - Вид поверхности - стены криволинейные с прорезными рустами
8-0102-007:
Измеритель: 10 образцов
Состав работ:
1. Разборка рецептуры и аннотации.
2. Изготовление компонентов.
3. Изготовление образца.
4. Отбор образцов.
8-0102-007-01 - Изготовление образцов размером 25х25 см цементно-терразитовой штукатурки
8-0102-008:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Полная механическая расчистка поверхностных слоев с применением фрезерной машинки.
2. Очистка щетками остаточных слоев.
3. Удаление остаточных слоев вручную.
8-0102-008-01 - Механическая расчистка гладких штукатурных поверхностей стен от поздних цементных или деструктированных слоев с сохранением подлинной штукатурки с использованием зачистной фрезерной машинки
8-0102-009:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Полная механическая расчистка поверхностных слоев с применением фрезерной машинки.
2. Очистка щетками остаточных слоев.3. Удаление остаточных слоев вручную.
8-0102-009-01 - Расчистка гладких поверхностей стен от остатков штукатурного слоя с использованием специального раствора
09-0101-001-01 "Реставрация, воссоздание и ремонт облицовок из искусственного мрамора памятников истории и культур":
1. Предусмотрены реставрация, ремонт и воссоздание утраченной облицовки искусственного оселкового мрамора в памятниках истории и культуры.
2. Особенностью данного вида работ является необходимость исключительно тонкого и точного воспроизведения рисунка искусственного мрамора и тончайшего подбора оттенков красителей, а также особо тщательная обработка мест примыкания к сохранившимся участкам облицовки.
3. Учтены и отдельно не оплачиваются следующие вспомогательные операции:
3.1. Точка и правка инструмента.
3.2. Мытье кистей и инвентаря.
3.3. Подноска и нагрев воды.
3.4. Подготовка к работе хвоща и оселков.
3.5. Варка песчаника (при необходимости).
3.6. Подноска материалов на расстояние до 50 метров и подъем на высоту до 7 метров.
3.7. Переходы в процессе работы в пределах рабочей зоны.
3.8. Установка и передвижение подмостей высотой до 3,5 метров.
4. Учтены следующие виды разрушений:
4.1. Волосяные трещины - до 0,5 мм, не подлежащие расшивке и заделке.
4.2. Мелкие трещины - до 3 мм.
4.3. Глубокие трещины - более 3 мм.

8-0102-006:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Сылақтың сақталған бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, ескі сылақты мұқият алып тастау.
2. Бетін тазарту және ішінара қапсырма ұстын шегелеу.
3. Маяктарды құру.
4. Кертіліп қашалған жақтауларды айқындап сылау және беткі қабатты сәндік қаптамамен (тон) өңдеу.
8-0102-006-01 Беттің түрі – кертіліп қашалған жақтаулы қабырғалар
8-0102-006-02 Беттің түрі – кертіліп қашалған жақтаулы тіректер мен пилястралар
8-0102-006-03 Беттің түрі – кертіліп қашалған жақтаулы қисық қабырғалар
8-0102-007:
Есептеуіш: 10 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Әдістер мен аннотацияларды талқылау.
2. Құрамын дайындау.
3. Үлгісін дайындау.
4. Үлгілерді іріктеу.
8-0102-007-01 Өлшемі 25х25 см цемент-терразит гипсімен үлгіні шығару
8-0102-008:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Фрезерлік станоктың көмегімен беткі қабаттарды толық механикалық тазарту.
2. Қалдықтарын щеткамен тазарту.
3. Қалдықтарын қолмен тазарту.
8-0102-008-01 Фрезерлік станок көмегімен қабырғаларының бетін кеш цементпен сыланған немесе жарамсыз сылақтарды механикалық тазартып көне қабатын сақтап қалу
8-0102-009:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Фрезерлік станоктың көмегімен беткі қабаттарды толық механикалық тазарту.
2. Қалған сылақты щеткамен тазарту.
3. Қалдық қабаттарды қолмен тазарту.
8-0102-009-01 Арнайы ерітіндінің көмегімен тегіс қабырға беттерінің сылақ қалдықтарын тазарту
09-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жасанды мәрмәр қаптамасын реставрациялау, қайта жасау және жөндеу":
1. Мәдениет ескерткіштеріндегі жасанды мәрмәр қаптамасының жоғалған тұстарын реставрациялау және қайта жасау көзделген.
2. Жұмыстың осы түрінің басты ерекшелігі – жасанды мәрмәрға салынатын сурет тиянақты әрі шебер жұмыс істеуді және бояғыштардың реңктерін тура таңдауды, сондай-ақ сақталған қаптау учаскелеріне жанасу орындарын аса мұқият өңдеуді қажет етеді.
3. Қосымша мынадай қосалқы операциялар қарастырылған және жеке төленбейді:
1)Аспапты дәлдеу және түзету.
2)Қылқалам мен құрал-саймандарды жуу.
3)Суды жеткізу және жылыту.
4)Қырықбуын (хвощ) пен жануыштарды (оселок) жұмысқа дайындау.
5)Құмтас қайнату (қажет болған жағдайда).
6)Материалдарды 50 метрге дейінгі қашықтыққа жеткізу және 7 метрге дейінгі биіктікке көтеру.
7)Жұмыс аймағының шегінде жұмыс процесіндегі ауысулар.
8)Биіктігі 3,5 метрге дейін төсем орнату және жылжыту.
4. Қамтылған бүлінген түрлер :
1)Түкті жарықтар-тігуге және бітеуге жатпайтын 0,5 мм-ге дейін.
2)Ұсақ жарықтар-3 мм дейін.
3)Терең жарықтар-3 мм астам.

5. Предусмотрена толщина готового слоя облицовки 1,0 см, толщина наносного слоя (нестроганого) - не более 2,5 см.
При изменении толщины облицовочного слоя расход материала уточняется в процессе реставрации и оформляется актом.
6. По своему характеру поверхность деталей, изделий, конструкций делится на четыре категории сложности:
6.1. I категория - стены прямолинейные.
6.2. II категория - откосы, столбы, пилястры гладкие, зеркала.
6.3. III категория - тяги, архитектурные детали простые (базы, капители, колонны и пилястры с каннелюрами, балясины переменного сечения и т.п.).
6.4. IV категория - тяги и архитектурные детали сложные.
При реставрации и воссоздании гладких стен с расположенными на них архитектурными деталями на расстоянии друг от друга менее 40 см поверхность считать и категории сложности.
7. При реставрации и воссоздании деталей сложноорнаментованного рисунка к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,7.
8.  9-0101-004 ÷9-0101-006 предусмотрена реставрация поверхности облицовки до 10%.
9. При реставрации и воссоздании многоцветного мрамора со сложным рисунком к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,15.
10. Поправки :
9-0101-007
Площадь поверхности определять с учетом площади выбоин, сколов
и отдельных разрушений облицовки.
9-0101-007
При наличии отдельных мест площадью более 0,1 м2 в одном месте
затраты времени и заработная плата определяется следующим образом:
Для разрушенных мест с площадью более 0,1 м2 к затратам труда
следует применять следующие коэффициенты по 1;
Определяются затраты времени по заделке отдельных мест
разрушений в соответствии с площадью разрушенных мест;
Сумма затрат труда по общей площади разрушений добавляется
к общим затратам труда, определенным по 9-0101-007
9-0101-007
В случае, когда площадь отдельных мест превышает 2,0 м2 развернутой
поверхности, следует пользоваться 9-0101-009

5. Қаптаудың дайын қабатының қалыңдығы 1,0 см, жағылатын қабаттың қалыңдығы 2,5 см артық емес. Қаптау қабатының қалыңдығы өзгерген кезде материалдың шығыны реставрациялау процесінде нақтыланады және актімен ресімделеді.
6. Бөлшектердің, бұйымдардың, конструкциялардың беті өзінің сипаты бойынша төрт күрделілік санатына бөлінеді:
1)I санат - қабырғалар тік сызықты.
2)II санат – еңістер, бағандар, тегіс пилястрлар, айналар.
3)III санат – тартқыштар, қарапайым сәулеттік бөлшектер (базалар, капительдер, бағаналар және каннелюрлі пилястралар, ауыспалы қима балясиндері және т. б.).
4)IV санат-тартқыштар мен күрделі сәулет бөлшектері.
Бір-бірінен 40 см аз қашықтықта орналасқан сәулеттік бөлшектермен тегіс қабырғаларды реставраицялау және қайта жасау кезінде беттің күрделілік категорияларын есептеу қажет.
7. Күрделі өрнектелген сурет бөлшектерін реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек және жалақы шығындарына 1,7 коэффициентін қолдану қажет.
8. 9-0101-004 ÷9-0101-006 кестеде қаптама бетін 10% дейін реставрациялау қарастырылған.
9. Күрделі суреті бар көп түсті мәрмәрді реставрациялау және қайта жасау кезінде еңбек шығындары мен еңбекақыға 1,15 коэффициентін қолдану керек.
10. Түзетулер.
9-0101-007
1) Бетінің ауданы шұңқырлардың,жарықтың және төсеніштің жеке бұзылу жерлерін ескере отырып анықталады
2) Егер бір жерде ауданы 0,1 м2 асатын жеке орындар болса, онда еңбек ақы мен жалақы келесідей анықталады:
3)Алаңы 0,1 м2-ден асатын бұзылған жерлер үшін 1 кестеге сәйкес еңбек шығынына келесі факторлар қолданылуы керек.
4) Бұзылған жерлердің ауданына сәйкес жеке қирау орындарын пломбалауға кететін еңбек шығындары анықталады.
5) Бұзылудың жалпы алаңынан асатын еңбек шығындарының сомасы кестеде анықталған жалпы еңбек шығынына қосылады. 9-0101-007 жалпы бөлме үшін.
6) Егер жекелеген орындардың ауданы ашылмаған беттің 2,0 м2 асатын болса, онда сіз кестенің нормалары мен бағаларын қолданған жөн. Осы бөлімнің 9-0101-009.

1. Разработка рецептуры и аннотации.
2. Приготовление колеров гипсовой массы.
3. Накладка и формирование рисунка образца
4. Обрубка и острожка образца.
5. Шпаклевка и проклейка 4-х кратная.
6. Грубая и тонкая шлифовка, полировка оселками.
7. Вощение образца.
9-0101-001-01-Образец размером 25×25 см с мелким рисунком и небольшим количеством пигментов
9-0101-001-02-Образец размером 40×50см с крупномасштабным рисунком, количество пигментов, до 3
9-0101-001-03 -Образец размером 40×50см крупномасштабным рисунком, количество пигментов, до 5
9-0101-001-04 -Образец размером 40×50см крупномасштабным рисунком, количество пигментов, более 5
9-0101-002:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Обеспыливание.
2. Очистка от загрязнений шпателем.
3. Промывка поверхности тепловой водой.
4. Снятие воска скипидаром.
5. Протирка труднодоступных мест хвощем.
9-0101-002-01-Трудноудаляемые загрязнения, категория сложности I
9-0101-002-02-Трудноудаляемые загрязнения, категория сложности II
9-0101-002-03-Трудноудаляемые загрязнения, категория сложности III
9-0101-002-04-Трудноудаляемые загрязнения, категория сложности IV
9-0101-003:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
С применением смывки (01,02).Приготовление и наложение компресса со смывкой.
2. Удаление размягченных слоев краски деревянным шпателем и скарпелью.
3. Промывка поверхности ацетоном.
С применением парогенератора (03, 04).1. Размягчение трудноудаляемых слоев покрасок.
2. Удаление рязмягченных слоев краски деревянным шпателем и скарпелью.
Механическим способом (05,06).
1. Удаление с поверхности старых въевшихся покрасок (олифа, краски и т.п.) вручную рубанком или стамеской.
9-0101-003-01-Легкоудаляемые загрязнения, категория сложности: с применением смывки прямо¬линейных поверхности;
9-0101-003-02-Легкоудаляемые загрязнения, категория сложности: с применением смывки криволинейных поверхности;
9-0101-003-03-Легкоудаляемые загрязнения, категория сложности: с применением парогенератора прямо¬линейных поверхности;
9-0101-003-04-Легкоудаляемые загрязнения, категория сложности: с применением парогенератора криво¬линейных и профилированных поверхности;
9-0101-003-05- Механическим способом прямолинейные поверхности
9-0101-003-06-Механическим способомкриволинейные и профилированные поверхности

1. Рецептура және аннотациялар әзірлеу.
2. Гипс массасын дайындау.
3. Сурет үлгісін қою және пішіндеу.
4. Үлгіні кесу және қайрау.
5. 4 мәрте сылау және желімдеу.
6. Ірі және жұқа тегістеу, жануышпен жылтырату.
7. Балауыз үлгісі.
9-0101-001-01 Кішкентай суреті бар 25х25см өлшемдегі үлгі, аздаған пигмент мөлшерімен
9-0101-001-02 Үлкен масштабты суреті бар 40×50см өлшемдегі үлгі, пигмент саны 3 дейін
9-0101-001-03 Үлкен масштабты суреті бар 40×50см өлшемдегі үлгі, пигмент саны 5 дейін
9-0101-001-04 Үлкен масштабты суреті бар 40×50см өлшемдегі үлгі, пигмент саны 5 артық
9-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 ашылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Шаңды кетіру.
2. Шпательмен ластанулардан тазарту.
3. Бетті жылы сумен шаю.
4. Скипидармен балауызды кетіру.
5. Қол жетпейтін жерлерді қырықбуынмен тазалау.
9-0101-002-01- Қиын кететін ластанулар, күрделілік санаты I
9-0101-002-02- Қиын кететін ластанулар, күрделілік санаты II
9-0101-002-03- Қиын кететін ластанулар, күрделілік санаты III
9-0101-002-04- Қиын кететін ластанулар, күрделілік санаты IV
9-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 ашылған бет
Жұмыс құрамы:
Жууды қолдану арқылы (01, 02).
1.Компресс дайындап және орнату, жуу.
2. Ағаш шпательмен және скарпельмен бояудың жұмсартылған қабаттарын алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу.
Бу генераторын қолдану арқылы (03, 04).
1. Бояудың қиын кететін қабаттарын жұмсарту.
2. Ағаш шпательмен және скарпельмен бояудың жұмсартылған қабаттарын алып тастау.
3. Механикалық әдіспен (05,06).
1. Ескі бояуларды (олифа, бояу және т. б.) қолмен сүргімен немесе қашаумен алып тастау.
9-0101-003-01- Жеңіл кететін ластанулар, күрделілік санаты: тік сызықты беттерді жууды қолдана отырып;
9-0101-003-02- Жеңіл кететін ластанулар, күрделілік санаты: қисық сызықты беттерді жуу;
9-0101-003-03- Жеңіл кететін ластанулар, күрделілік санаты: тік сызықты беттерге парогенераторды қолдану;
9-0101-003-04- Жеңіл кететін ластанулар, күрделілік санаты: қисық сызықты және профильді беттерге парогенераторды қолдану.
Жұмыс құрамы:
Жууды қолдану арқылы (01,02).
1. Компресс дайындап және орнату, жуу.
2. Ағаш шпательмен және скарпельмен бояудың жұмсартылған қабаттарын алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу.
Бу генераторын қолдану арқылы (03, 04).
1. Бояудың қиын кететін қабаттарын жұмсарту.
2. Ағаш шпательмен және скарпельмен бояудың жұмсарылған қабаттарын алып тастау.
Механикалық әдіспен (05,06).
1. Ескі бояуларды (олифа, бояу және т. б.) қолмен сүргімен немесе қашаумен алып тастау.
9-0101-003-05- Механикалық әдіс арқылы, түзусызықты бет
9-0101-003-06- Механикалық әдіс арқылы, қисықсызықты және профильді беттер

9-0101-004:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Отбивка мрамора.
9-0101-004-01-Отбивка старого мрамора.
9-0101-005:
Измерение: 1 м2поверхности
Состав работ:
1. Подготовка поверхности.
2. Приготовление раствора
3. Нанесение раствора.
4. нарезка борозд.
9-0101-005-01 При воссоздании облицовки поверхности I категории сложности
9-0101-005-02 При воссоздании облицовки поверхности II категории сложности
9-0101-005-03 При воссоздании облицовки поверхности III категории сложности
9-0101-005-04- при реставрации I категории сложности
9-0101-005-05- при реставрации II категории сложности
9-0101-005-06- при реставрации III категории сложности
9-0101-006:
Измеритель: 1 м2реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Расшивка трещин с помощью инструментов.
2. Изготовление образца искусственного мрамора (подготовка колера).
3. Приготовление гипсового теста в соответствии с цветом и текстурой рисунка.
4. Заделка трещин и поврежденных мест, шпаклевка.
5. Острожка заделанных трещин.9-0101-006-01-Поверхность с мелкими трещинами, I категория сложности
9-0101-006-02-Поверхность с мелкими трещинами, II категория сложности
9-0101-006-03-Поверхность с мелкими трещинами, III категория сложности
9-0101-006-04-Поверхность с мелкими трещинами, IV категория сложности
9-0101-006-05-Поверхность с глубокими трещинами, I категория сложности
9-0101-006-06-Поверхность с глубокими трещинами, II категория сложности
9-0101-006-07-Поверхность с глубокими трещинами, III категория сложности
9-0101-006-08-Поверхность с глубокими трещинами, IV категория сложности
9-0101-007:
Измеритель: 1 м2реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка мест заделки.
2. Изготовление образца искусственного мрамора.
3. Приготовление гипсового теста.
4. Заделка разрушенных мест.
5. Острожка заделанных мест.
9-0101-007-01-I категория сложности
9-0101-007-02-II категория сложности
9-0101-007-03-III категория сложности
9-0101-007-04-IV категория сложности
9-0101-008:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Шлифовка поверхности за 2 раза.
2. Шпаклевка поверхности с приготовлением шпаклевочного состава, после каждой проходки оселками.
3. Проклейка поверхности с приготовлением клеевого состава.
4. Полировка поверхности за 2 раза.
5. Отделка труднодоступных мест хвощем.
9-0101-008-01-Поверхность с мелкими трещинами I категория сложности
9-0101-008-02-Поверхность с мелкими трещинами II категория сложности
9-0101-008-03-Поверхность с мелкими трещинами III категория сложности
9-0101-008-04-Поверхность с мелкими трещинами IV категория сложности

9-0101-004:
Есептеуіш: 1 м2 бет
Жұмыс құрамы:
1. Мәрмәрді шыңдау.
9-0101-004-01- Ескі мәрмәрді шыңдау.
9-0101-005:
Есептеуіш: 1 м2 бет
Жұмыс құрамы:
1. Бетті дайындау.
2. Ерітінді жасау.
3. Ерітіндіні жағу.
4. Бороздарды кесу.
9-0101-005-01- Қаптауды жасау кезінде беттің күрделілік санаты- I;
9-0101-005-02- Қаптауды жасау кезінде беттің күрделілік санаты- II
9-0101-005-03- Қаптауды жасау кезінде беттің күрделілік санаты- III
Жұмыс құрамы:
1. Бетті дайындау.
2. Ерітінді жасау.
3. Ерітіндіні жағу.
4. Бороздаларды кесу.
9-0101-005-04- күрделілігі І санаттағы күрделілікті реставрациялау кезінде
9-0101-005-05- күрделілігі ІІ санаттағы күрделілікті реставрациялау кезінде
9-0101-005-06- күрделілігі ІІІ санаттағы күрделілікті реставрациялау кезінде
9-0101-006:
Есептеуіш: 1 м2 реставрацияланатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Жарықтарды құралдар көмегімен біріктіру.
2. Жасанды мәрмәр үлгісін шығару (колерді дайындау).
3. Суреттің түсі мен құрылымына сәйкес гипс қамырын дайындау.
4. Заделка трещин и поврежденных МЕСТ, шпаклевка.
5. Бітелген жарықтарды өткірлеу.
9-0101-006-01- Поверхность с мелкими трещинами, I күрделілік санаты
9-0101-006-02- Ұсақ жарықтары бар бет, II күрделілік санаты
9-0101-006-03- Ұсақ жарықтары бар бет, III күрделілік санаты
9-0101-006-04- Ұсақ жарықтары бар бет, IV күрделілік санаты
9-0101-006-05- Терең жарықтары бар бет, I күрделілік санаты
9-0101-006-06- Терең жарықтары бар бет, II күрделілік санаты
9-0101-006-07- Терең жарықтары бар бет, III күрделілік санаты
9-0101-006-08- Терең жарықтары бар бет, IV күрделілік санаты
9-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2 реставрацияланатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Бітеу орындарын тазалау.
2. Жасанды мәрмәрден үлгі жасау.
3. Гипс қамырын дайындау.
4. Бұзынлған орындарды бітеу.
5. Бітеу орындарын өткірлеу.
9-0101-007-01- I Күрделілік санаты
9-0101-007-02- II Күрделілік санаты
9-0101-007-03- III Күрделілік санаты
9-0101-007-04- IV Күрделілік санаты
9-0101-008:
Есептеуіш: 1 м2 ашылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бетті 2 рет жылтырату.
2. Сылақ құрамын дайындай отырып, әрбір жанудан кейін бетін сылау.
3. Желімді құрамды дайындай отырып,бетті желімдеу.
4. Бетті 2 рет жылтырату.
5. Қол жетпейтін жерлерді қырықбуынмен өңдеу.
9-0101-008-01- Ұсақ жарықтары бар бет, I күрделілік санаты
9-0101-008-02- Ұсақ жарықтары бар бет, II күрделілік санаты
9-0101-008-03- Ұсақ жарықтары бар бет, III күрделілік санаты
9-0101-008-04- Ұсақ жарықтары бар бет, IV күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Бетті 2 рет жылтырату.
2. Сылақ құрамын дайындай отырып, әрбір жанудан кейін бетін сылау.
3. Желімді құрамды дайындай отырып,бетті желімдеу.
4. Бетті 2 рет жылтырату.
5. Қол жетпейтін жерлерді қырықбуынмен өңдеу.

9-0101-008-05-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений I категория сложности
9-0101-008-06-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений II категория сложности
9-0101-008-07-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений III категория сложности
9-0101-008-08-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений IV категория сложности
9-0101-008-09-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений I категория сложности
9-0101-008-10-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений II категория сложности
9-0101-008-11-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений III категория сложности
9-0101-008-12-Поверхность с глубокими трещинами или отдельными местами разрушений IV категория сложности
9-0101-009:
Измерение: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Провешивание поверхности и постановка маяков.
2. Подготовка сухого колера по специальной рецептуре.
3. Приготовление мраморной массы.
4. Накладка мраморной массы.
5. Изготовление шаблона (для профилированных поверхностей).
6. Вытягивание профилированных элементов шаблоном или отливка их в формах.
7. Установка профилированных элементов.
8. Циклевка и острожка поверхности с проверкой по маякам.
9-0101-009-01-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-насыпной, категория сложности I
9-0101-009-02-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-насыпной ,категория сложности II
9-0101-009-03-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-накладной, категория сложности I
9-0101-009-04-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-накладной, категория сложности II
9-0101-009-05-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-лопаточный III категория сложности
9-0101-009-06-Накладка искусственного мрамора, способ накладки-лопаточный IV категория сложности
Состав работ:
1. Вырубка маяков с заделки борозд и шпаклевкой отдельных мест (для гладкой поверхности).
2. Разделка углов и доводок вручную (для профилированных поверхностей).
3. Грубое шлифование за 2 раза.
4. Тонкое шлифование за 2 раза.
5. Полирование до появления блеска.
6. Шпаклевание и приклеивание поверхности перед каждой проходкой оселком.
9-0101-009-07-Отделка поверхности оселками, I категория сложности.

9-0101-008-05- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет , I күрделілік санаты
9-0101-008-06- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, II күрделілік санаты
9-0101-008-07- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, III күрделілік санаты
9-0101-008-08- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, IV күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Бетті 2 рет жылтырату.
2. Сылақ құрамын дайындай отырып, әрбір жанудан кейін бетін сылау.
3.Желімді құрамды дайындай отырып,бетті желімдеу.
4. Бетті 2 рет жылтырату.
5. Қол жетпейтін жерлерді қырықбуынмен өңдеу.
9-0101-008-09- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, I күрделілік санаты
9-0101-008-10- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, II күрделілік санаты
9-0101-008-11- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, III күрделілік санаты
9-0101-008-12- Терең жарықтары немесе жекелеген бұзылу орындары бар бет, IV күрделілік санаты
9-0101-009:
Есептеуіш: 1 м2 ашылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Беттерді ілу және маяктарды орнату.
2. Құрғақ колерді арнайы рецепт бойынша дайындау.
3. Мәрмәр массасын дайындау.
4. Мәрмәр массасының қабаттасуы.
5. Үлгі жасау (профильді беттер үшін).
6. Профильді элементтерді үлгімен тарту немесе оларды пішіндерге құю.
7. Профильді элементтерді монтаждау.
8. Маяктар бойынша тексерумен бетін циклдеу және өткір кесу.
9-0101-009-01- жасанды мәрмәр төсеу, салу тәсілі - үйінді, күрделілік санаты I
9-0101-009-02- жасанды мәрмәр төсеу, салу тәсілі - үйінді, күрделілік санаты II
9-0101-009-03- жасанды мәрмәр төсеу, жапсырма-жүкқұжат тәсілі, күрделілік санаты I
9-0101-009-04- жасанды мәрмәр төсеу, жапсырма-жүкқұжат тәсілі, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Беттерді ілу және маяктарды орнату.
2. Құрғақ колерді арнайы рецепт бойынша дайындау.
3. Мәрмәр массасын дайындау.
4. Мәрмәр массасының қабаттасуы.
5. Үлгі жасау (профильді беттер үшін).
6. Профильді элементтерді үлгімен тарту немесе оларды пішіндерге құю.
7. Профильді элементтерді монтаждау.
9-0101-009-05- жасанды мәрмәр салу, жапсыру тәсілі-күрекше III күрделілік санаты
9-0101-009-06- жасанды мәрмәр салу, жапсыру тәсілі-күрекше IV күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Маяктарды бороздты бітеу және жекелеген орындарды бітеу арқылы кесу (тегіс бет үшін).
2. Бұрыштарды және жетілдіргіштерді қолмен өңдеу (пішінделген беттерге арналған).
3. 2 рет қатты тегістеу.
4. 2 рет жұқа тегістеу.
5. Жылтыр пайда болғанға дейін жылтырату.
6. Әрбір үңгілеу алдында бетті сылау және жабыстыру.
9-0101-009-07- Бетті жануышпен өңдеу, I күрделілік санаты.

9-0101-009-08-Отделка поверхности оселками, II категория сложности.
9-0101-009-09-Отделка поверхности оселками, III категория сложности.
9-0101-009-10-Отделка поверхности оселками, IV категория сложности.
9-0101-010:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Протирка поверхности облицовки скипидаром при помощи хвощевых тампонов.
2. Нанесение восковой пасты тонким слоем при помощи сухого холщевого тампона.
3. Растирание вручную восковой пасты марлей с силой до равномерного сильного блеска.
9-0101-010-01 I категория сложности
9-0101-010-02 II категория сложности
9-0101-010-03 III категория сложности
9-0101-010-04 IV категория сложности
9-0101-011:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Приготовление массы искусственного мрамора с подбором колера и рисунка.
2. Расчистка поверхности утраченных мест.
3. Распиливание мрамора в размер утрат с подгонкой по месту.
4. Установка утраченных деталей на эпоксидной смоле.
5. Зачистка дополненных участков.
6. Подклейка отставших деталей.
7. Шлифовка, полировка и глянцевание дополненных участков.
9-0101-011-01-Дополнение мелких утрат насыщенного рисунка площадью до 0,05 дм2 с установкой на эпоксидной смоле.
9-0101-012:
Измеритель: 1 кг смеси
Состав работ:
1. Перетирание пигментов и гипса.
9-0101-012-01- Приготовление колерных сухих смесей
9-0101-013:
Измеритель: 100 г мастики
Состав работ:
1. Измельчение воска.
2. Перемешивание воска с порошком канифоли.
3. Перемешивание смеси (воска и канифоли) со скипидаром до получения однородной массы.
9-0101-013-01- Приготовление восковой мастики
10-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание окрасок фасадов и интерьеров памятников истории и культуры":
1. Предусматриваются малярные работы, выполняемые при реставрации и воссоздании памятников истории и культуры, представляющих особую историко-архитектурную и художественную ценность.
Особенностью малярных работ, выполняемых на указанных объектах, как правило, является то, что высокие требования к качеству их выполнения связаны с одновременной необходимостью предварительного изыскания первоначальных окрасок, подбора соответствующих материалов и периодического контроля в процессе покрасок.
2. Окраска фасадов и внутренних реставрируемых и восстанавливаемых помещений производится только по утвержденным образцам.
Подбираются и подвергаются контрольной проверке сухие пигменты и связующие материалы для красочных составов (олифа, клей животный, казеиновый, растительный и др.). Подбираются и подвергаются контрольной проверке лаки, вспомогательные материалы для малярных работ.
Установление полного соответствия принятых колеров первоначальным путем пробных окрасок.

9-0101-009-08- Бетті жануышпен өңдеу, II күрделілік санаты.
9-0101-009-09- Бетті жануышпен өңдеу, III күрделілік санаты.
9-0101-009-10- Бетті жануышпен өңдеу, IV күрделілік санаты.
9-0101-010:
Есептеуіш: 1 м2 ашылған бет.
Жұмыс құрамы:
1. Жапқыштың бетін скипидармен қырықбуын тампондары арқылы сүрту.
2. Құрғақ кенеп тампонымен балауыз пастасының жұқа қабатын жағу.
3. Қолмен балауыз пастасын дәке арқылы біркелкі күшті жарқырағанша ысқылау.
9-0101-010-01- I Күрделілік санаты
9-0101-010-02- II Күрделілік санаты
9-0101-010-03- III Күрделілік санаты
9-0101-010-04- IV Күрделілік санаты
9-0101-011:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
1. Түсі мен үлгіні таңдаумен жасанды мәрмәр массасын дайындау.
2. Жоғалған жерлердің бетін тазарту.
3. Зардап шеккен мөлшерде мәрмәрді кесу, орнына бекіту.
4. Эпоксидке жоғалған бөлшектерді орнату.
5. Толтырылған жерлерді тазарту.
6. Қалған бөлшектерді қою.
7. Толтырылған жерлерді тегістеу, жылтырату.
9-0101-011-01 Эпоксидті шайырға орната отырып, ауданы 0,05 м2 дейінгі қаныққан суреттің аздап жойылған орындарын толықтыру.
9-0101-012:
Есептеуіш: 1 кг қоспа
Жұмыс құрамы:
1. Пигменттер мен гипсті сүрту.
9-0101-012-01- Колерлік құрғақ қоспаларды дайындау
9-0101-013:
Есептеуіш: 100 г мастика
Жұмыс құрамы:
1. Балауызды ұсақтау.
2. Канифоли ұнтағымен балауызды араластыру.
3. Біртекті масса алынғанға дейін скипидармен қоспаны (балауыз бен канифольді) араластыру.
9-0101-013-01- Балауыз мастикасын дайындау
10-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің қасбеттері мен интерьерлерінің бояуларын реставрациялау және қайта жасау":
1. Тарихи-сәулет және көркемдік құнды тарих және мәдениет ескерткіштерін реставрациялау және қайта жасау кезінде орындалған сырлау жұмыстары қарастырылған.
Бұл объектілерде орындалған кескіндеме жұмыстарының ерекшелігі, олардың орындалу сапасына қойылатын жоғары талаптар бастапқы жабындарды алдынала іздеудің бір мезгілдегі қажеттілігімен, бояу процесінде тиісті материалдарды іріктеумен және мерзімді бақылаумен байланысты.
2. Қасбеттер мен ішкі реставрацияланатын және қалпына келтірілетін үй-жайларды бояу тек бекітілген үлгілерге сәйкес жүзеге асырылады. Түрлі-түсті формулаларға арналған құрғақ пигменттер мен байланыстырғыш заттар (кептіру майы, жануарларға арналған желім, казеин, көкөніс және т.б.) таңдалады және тексеріледі. Бояу жұмыстарына арналған лактар, қосалқы материалдар іріктеледі және бақылау тексеруінен өтеді.

3. Окрашенные водными составами поверхности должны быть однородными, не должны содержать пятен, полос, потеков, брызг, пузырей, не должны допускаться трещины, пропуски, подправки, отличающиеся от общего фона.
Поверхности, покрытые масляными, эмалевыми и лаковыми составами, должны иметь однородную фактуру, соответствующую утвержденным образцам. Совершенно не допускается просвечивание нижележащих слоев краски, пятна, морщины, потеки, пропуски, неровности вследствие недостаточной шлифовки, следы кисти, искривление линий при всяких сопряжениях поверхности, отступление от текстуры имитируемого материала. При раскрытии архитектурно-лепного декора, сохранившего полихромную окраску фрагментарно, тоновое его восстановление производится после утверждения специальной комиссией пробного участка.
Окраска архитектурно-лепного декора должна производиться тонкомолотым мелом и тонкотертыми пигментами, не оставляющими на поверхности декора песка и крупинок, маленькими кисточками, не оставляющими на поверхности декора лажи.
Окраску лепнины с молочением за два раза производить в помещениях, имеющих особую художественную ценность лепнины. В остальных случаях окраска лепнины производится без молочения.
4. Принято следующее распределение окрашиваемых поверхностей архитектурно-лепного декора по категориям сложности:
1) I категория сложности - гладкие, профилированные прямолинейные поверхности (тяги);
2) II категория сложности - орнаментованные поверхности средней сложности рисунка: ионики, бусы, веревочки, горох, жгут;
3) III категории сложности - вышпаровка лепного декора сложного рисунка: розеток, пальметок, порезок с растительным орнаментом и пр.;
4) IV категория сложности - вышпаровка на частично золоченом или тонированном лепном декоре особо сложного рисунка: букетах, венках, гирляндах из цветов и фруктов, розетках с глубоким рельефом, поверхностей с очень измельченным рисунком; бликовка колером мельчайших пятен на позолоченной лепнине и тягах.
5. Расчистку от покрасок резьбы, лепнины, а также поверхности естественного камня, производимую специалистами (резчиками, лепщиками, камнетесами), расценивать по соответствующим данным.
Наименование операций даются лишь в общем виде с учетом, что составы работ в каждом отдельном случае практически должны соответствовать требованиям высокого качества покрасок.
6. Учтено выполнение следующих операций, которые дополнительно не оплачиваются:
1) приготовление и тщательный подбор шпаклевочных, грунтовочных и красочных составов, производство пробных окрасок.

3. Сулы қосылыстармен боялған беттер біркелкі болуы керек, дақтар, сызықтар, жолақтар, шашырамалар, көпіршіктер, жарықтар, кемшіліктер болмауы керек, жалпы фоннан ерекшеленетін түзетулерге жол берілмеуі керек.
Маймен, эмальмен және лакпен қапталған беттер бекітілген үлгілерге сәйкес келетін біркелкі құрылымға ие болуы керек. Бояудың төменгі қабаттарының, дақтардың, әжімдердің, тамшылардың, ағып кетулердің, тегістеудің жеткіліксіздігі салдарынан кедір-бұдырлардың, щетканың іздері, кез-келген беткі қабаттардағы сызықтардың қисықтығы, еліктелетін материалдың текстурасынан ауытқуға жол берілмейді. Полихромдық түсін фрагментті түрде сақтаған сәулеттік декоративті ашқан кезде оның тонусын реставрациялау сынақ учаскесі арнайы комиссиямен келісілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Сәулеттік сылақ декорациясын декор бетінде құм мен дән қалдырмайтын ұсақ ұнтақталған бормен және ұсақ түйіршікті пигменттермен, декор бетінде қоқыс қалдырмайтын кішкене щеткалармен жасау керек.
Сылақ құюды ерекше көркемдік құндылығы бар бөлмелерде екі рет сүтті күйдірумен бояу. Басқа жағдайларда, гипстің формасы сүт күйдірусіз боялған.
4. Осы қосымшаның нормаларымен күрделілік санаттары бойынша сәулет-сылақ декорының боялатын беттерін келесі күрделілік санаттарына бөлу қабылданған:
1) күрделіліктің I санаты – тегіс, пішінделген түзу сызықты беттер (әшекейлі сызықты өрнек);
2) күрделіліктің II санаты – суреттің орташа күрделілігінің өрнектелген беттері: ионика, моншақ, арқан, бұршақ, бұрау;
3) күрделіліктің III санаты – жапсырып мәнерленген күрделі өрнекті бояу: гүлөрнектер, пальметталар, гүлмен безендірілген кесектер және т.б.
4) күрделіліктің IV санаты – ерекше күрделі суреттің жартылай алтын жалатылған немесе тоналды жапсырмалы декорын бояу: гүлшоқтар, гүлдесте, гүлдер мен жемістердің гирляндтары, терең бедері бар гүлөрнек, өте ұсақталған үлгілері бар беттер; алтын жалатылған қалыптағы ұсақ дақтарды және әшекейлі сызықты өрнектерді колермен жарқырату.
5. Мамандар (оюшылар, қалыптаушылар, тас кескіштер) жүргізетін ою, сылақ қалыптарын, сондай-ақ табиғи тастың бетін тазарту тиісті қосымшаға сәйкес бағалануы керек. Нормалардағы операциялардың атаулары әр нақты жағдайда жұмыс құрамы іс жүзінде жоғары сапалы бояудың талаптарына сәйкес келуі керек екенін ескере отырып, тек жалпылама түрде беріледі.
6. Төленбейтін операциялар:
1) бітейтін, тегістейтін және бояйтын құрамдарды дайындау және мұқият іріктеу, сынамалы бояулар өндіру.

2) чистка и правка кистей и др. инструментов, мытье посуды, заливка оставшегося состава водой или олифой, подноска материалов из кладовых и колерных мастерских к рабочему месту на расстояние до 50 м, перемешивание готовых составов, обметание перед обработкой от пыли ветошью;
3) установка подмостей, стремянок, козел и т.п. для работы на высоте до 4 м, перемещение их по ходу работы в пределах этажа.
7. Устройство лесов и стационарных подмостей при работе на высоте более 4 м не учтено и оплачивается дополнительно (при обосновании их необходимости).
8. При работе с люлек с учетом на подъем и спуск в них рабочих к затратам труда применять коэффициент K = 1,2. Установка и передвижка люлек вдоль фронта работ не учтена и оплачивается отдельно.
Количество установок и передвижек определяется по потребности в зависимости от объема работ в каждом конкретном случае.
9. При работе с приставных лестниц с перемещением их к затратам труда применять коэффициент K = 1,25.
10. Применение механизированного инструмента при окраске или очистке от покрасок не учтено (за исключением оговоренных случаев).
11. При выполнении работ на потолке, арках-сводах, если это не оговорено дополнительно, к затратам труда коэффициент K = 1,2. При работе краскопультом - K = 0,8.
13. Правила исчисления объемов работ:
1) обмер выполненных работ производится на площади действительно обработанной поверхности с учетом ее рельефа и за вычетом необработанных мест;
2) для определения развернутой поверхности сложно профилированных и орнаментованных деталей из гипса, дерева и металла пользоваться 12 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры";
3) обмер поверхности, за исключением выше оговоренных случаев, производится по действующим правилам для производства малярных работ;
4) при определении площади вышпаровки фона орнаментованного декора правильных и неправильных очертаний учитывать полосу шириной до 3 см. При измельченных сложной конфигурации участках вышпаровки и при бликовке мелких мест разрешается определение объема в процентах к общей площади для развернутой поверхности декора;
5) объем работ по окраске ранее окрашенных поверхностей кессонных потолков исчисляется по площади их горизонтальной проекции с применением к затратам труда коэффициента K = 1,75;

2) қылтаяқшалар мен басқа да құралдарды тазалау және түзету, ыдыстарды жуу, қалған құрамды сумен немесе олифамен құю, қоймалардан және колерлік шеберханалардан материалдарды жұмыс орнына 50 м дейінгі қашықтыққа жеткізу, дайын құрамдарды араластыру, шаңнан өңдеу алдында шүберекпен сүрту;;
3) 4 м биіктікте жұмыс істеу үшін уақытша тұғырдың төсенішін, жылжымалы баспалдақтар, тұғыр және т.б. орнату, оларды жұмыс барысында қабат шегінде жылжыту арқылы.
7. 4 м-ден астам биіктікте жұмыс істеген кезде уақытша тұрақ пен стационарлық уақытша тұғырдың төсенішін орнату нормалармен ескерілмеген және қосымша төленеді (олардың қажеттілігін негіздеген кезде).
8. Уақытша аспалы тұғырмен жұмыс жасау кезінде олардағы жұмысшылардың еңбек шығындарының нормаларына көтеруді және түсіруді ескере отырып, K = 1,2 коэффициентін қолданыңыз. Жұмыс жағдайында уақытша аспалы тұғырды орнату және жылжыту нормалармен ескерілмеген және бөлек төленеді.
Қондырғылар мен қозғалыстардың саны әрбір нақты жағдайда жұмыс көлеміне байланысты қажеттілік бойынша айқындалады.
9. Баспалдақтармен жұмыс кезінде оларды еңбек шығындарының нормаларына ауыстыру кезінде К = 1,25 коэффициентін қолданыңыз.
10. Осы топтаманың бағасымен бояумен бояу немесе тазалау кезінде механикаландырылған құралды пайдалану ескерілмейді (келісілген жағдайларды қоспағанда).
11. Төбеге, итарқа-арқалықтарда жұмысты орындау кезінде, егер бұл нормада көзделмесе, еңбек шығындарының нормаларына К = 1,2 коэффициенті қолданылады.
12. Кейінгі кескіндеме, праймер немесе ерітінді үшін қарастырылған нормадан асып кету үшін еңбек шығындарының нормаларына – К = 1,2 коэффициенті қолданылады. Бүріккішпен жұмыс жасау кезінде – K = 0,8.
13. Жұмыс көлемін есептеу ережелері.
1) орындалған жұмысты өлшеу шынымен өңделген бетінің ауданында оның рельефі мен тазаланбаған жерлерін ескере отырып жүргізіледі.
2) гипстен, ағаштан және металдан жасалған күрделі пішінді және ою-өрнек бөлшектердің беткі қабатын анықтау үшін "Гипстен жасалған сылақты қайта жаңғырту және қайта жасау" жинағының кіріспе бөлігін пайдаланыңыз.
3) жоғарыда аталған жағдайларды қоспағанда, бетті өлшеу кескіндеме жұмыстарын өндірудің қолданыстағы ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
4) дұрыс және бұрыс пішіндермен безендірілген декордың фонын жыпылықтайтын аумақты анықтағанда, ені 3 см-ге дейінгі жолақты ескеріңіз.Алау алаңдарының ұсақталған күрделі конфигурациясы үшін және кішкене жерлердің алауы үшін декордың кеңейтілген бетінің жалпы көлемінің пайыздық мөлшерін анықтауға рұқсат етіледі..
5) бұрын боялған төсеніданаердің беттерін сырлау бойынша жұмыс көлемі олардың еңбек шығындарының нормаларына қолданылатын К = 1,75 коэффициентімен көлденең проекциясының ауданы бойынша есептеледі.

6) объем работ по окраске ранее окрашенных площадей ребристых поверхностей должен исчисляться по их горизонтальной проекции с применением к затратам труда коэффициента K = 1,6;
7) при полах из линолеума и паркетах площадь плинтусов для их окраски принимается в размере 10 % площади пола;
8) действительно окрашиваемая поверхность заполнения оконных и дверных проемов определяется путем применения к площади заполнения, исчисленной по наружному обводу коробок, переводных коэффициентов по 1, 3;
9) объем работ по окраске полуциркульных и эллиптических сводов определяется по их развернутой поверхности.
10) объем работ по окраске простых стальных решеток со всех сторон, а также оград следует исчислять по площади их вертикальной проекции (с одной стороны) без исключения промежутков между стойками и поясами. Коэффициент развертки применяется только на сложноорнаментованные решетки;
11) объем работ по окраске поверхности из волнистой фанеры и стали следует начислять на площади, замеренной без учета сгибания с применением к этой площади проекции коэффициента K = 1,2;

6) бұрын боялған беттердің боялған учаскелерін сырлау бойынша жұмыстардың көлемін олардың еңбек ені стандарттарына қолданылатын К = 1,6 коэффициентімен көлденең проекциясы бойынша есептеу керек.
7) линолеум едендері мен паркет едендерінде оларды сырлауға арналған юбка алаңы еден алаңының 10 % мөлшерінде қабылданады.
8) терезе мен есік саңылауларын толтырудың шынымен боялған беті қораптардың сыртқы контурына, 1, 3-кестеге сәйкес конверсия коэффициенттеріне есептелген толтыру аймағына қолдану арқылы анықталады.
9) жартылай дөңгелек және эллиптикалық аркаларды бояу бойынша жұмыс көлемі олардың кеңейтілген бетімен анықталады.
10) қарапайым болаттан жасалған торды әр жағынан кесу бойынша жұмыс көлемі, сондай-ақ қоршаулар, олардың тік проекцияларының ауданы бойынша есептелуі керек (бір жағынан), посттар мен белдіктер арасындағы алшақтық. Тазарту коэффициенті тек күрделі өрнектелген торларға қолданылады.
11) гофрленген фанера мен болаттың бетін сырлау бойынша жұмыс көлемін осы проекциялық аймақ үшін K = 1,2 коэффициентін қолдана отырып иілуді есепке алмай есептелген алаңға есептеу керек.

12) поверхность окраски (со всех сторон) приборов отопления принимается равной поверхности нагрева прибора;
13) поверхность окраски 100 п.м. труб, включая выступы от фасонных частей и крючьев, - в зависимости от диаметра труб по 2;
14. Приняты следующие определения сложности фасада:
1) простые фасады - фасады с гладкой штукатуркой, имеющие не более 5 проемов и горизонтальные тяги не более 10 % от общей площади.

12) қыздыру құрылғыларының бояу беті (барлық жағынан) құрылғының қыздыру бетіне тең қабылданады.
13) бояу беті 100 м 2-кестеге сәйкес құбырлардың диаметріне байланысты арматуралар мен ілмектерден шығатын түтіктер.
14. Қасбеттің күрделілігінің келесі анықтамалары қабылданды:
1) қарапайым қасбеттер - тегіс сылақпен жасалған, 5-тен көп емес және көлденең тартылу жалпы аумақтың 10% -ынан аспайтын қасбеттер..

2) сложные фасады - фасады, имеющие более 5 проемов, горизонтальные тяги более 10 % от общей площади или другие элементы декора, усложняющие оформление фасада.
15. Приняты следующие определения сложности металлических решеток:
1) простые решетки - решетки, имеющие редкое заполнение, выполненные из однородного металла, в одной технике и не имеющие накладных элементов украшений;
2) решетки средней сложности - решетки с деталями украшения до 20 % от общей площади, если они выполнены из однородного металла и в одной технике, или если решетка без украшений, но выполнена из разных металлов или в различной технике;

2) күрделі қасбеттер – 5-тен көп саңылаулары бар, көлденең тартылу жалпы алаңның 10 % -нан асатын немесе қасбеттің дизайнын қиындататын басқа сәндік элементтері бар қасбеттер..
15. Металл торлардың күрделілігіне келесі анықтамаларды қабылдады:
1) қарапайым торлар - біртекті металдан жасалған, сол техникада және үстіңгі безендірусіз сирек толтырылатын торлар..
2) орташа күрделілігі бар торлар - егер олар біртекті металдан жасалған болса және сол техникада жасалса немесе тор түрлі-түсті емес, бірақ әр түрлі металдардан жасалған болса немесе әртүрлі техникада жасалса, олардың жалпы көлемінің 20 %-ына дейін әрлеу бөлшектері бар торлар..

3) сложные решетки - решетки с деталями украшений более 20 % от общей площади, если эти детали выполнены в одной технике и из однородного металла или при любом количестве деталей украшения, если они выполнены в разной технике.
16. При производстве малярных работ под понятием "бликовка" следует считать окраску мелких пятен площадью до 0,1 дм2 в одном месте на позолоченной или тонированной лепке и тягах.

3) күрделі торлар - егер бұл бөліктер бірдей техникада және біртекті металдан жасалған болса немесе зергерлік бұйымдардың кез-келген санына арналған, егер олар әртүрлі техникада жасалса, зергерлік бөлшектердің жалпы көлемінің 20 %-дан асатын торлар.
16. Кескіндеме жасау кезінде "жарқырау" ұғымын бір жерде 0,1 дм2 дейінгі кішкентай дақтарды жалтыратылған немесе реңктелген қалыптарға және шыбықтарға салу деп қарастырған жөн.

10-0101-001:
Измеритель: 1 зондаж
Состав работ: 1. Послойное снятие красочных слоев с особой осторожностью.
10-0101-001-01-виды красок на стенах клеевая в 1 слой
10-0101-001-02- виды красок на стенах клеевая несколько слоев
10-0101-001-03-виды красок на сводах, арках, профилированных поверхностях клеевая в 1 слой
10-0101-001-04- виды красок на сводах, арках, профилированных поверхностях клеевая несколько слоев
10-0101-001-05-виды красок на стенах масляная в 1 слой
10-0101-001-06- виды красок на стенах масляная несколько слоев
10-0101-001-07-виды красок на сводах, арках, профилированных поверхностях масляная в 1 слой
10-0101-001-08- виды красок на сводах, арках, профилированных поверхностях масляная несколько слоев
10-0101-002:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
Для 01-08: 1. Очистка вручную скребками и царапками с особой осторожностью. 2. Зачистка щетками.
Для 09-17: 1. Очистка вручную стамеской и скребками с осторожностью. 2. Многократное нанесение смывки на поверхность и установка компрессов (для расчистки со смывкой). 3. Зачистка металлической щеткой с собластьюдением особой осторожности
(для кирпичных поверхностей)
10-0101-002-01-Покраска оштукатуренной поверхности известковой краской, сложность поверхности-гладкие
10-0101-002-02-Покраска оштукатуренной поверхности известковой краской, сложность поверхности-профилированные
10-0101-002-03-Покраска оштукатуренной поверхности масляной краской, сложность поверхности-гладкие
10-0101-002-04-Покраска оштукатуренной поверхности масляной краской, сложность поверхности-профилированные
10-0101-002-05-Покраска оштукатуренной поверхности ПВА, сложность поверхности-гладкие
10-0101-002-06-Покраска оштукатуренной поверхности ПВА, сложность поверхности-профилированные
10-0101-002-07-Покраска оштукатуренной поверхности клеевой краской, сложность поверхности-гладкие
10-0101-002-08-Покраска оштукатуренной поверхности известковой краской, сложность поверхности-профилированные
10-0101-002-09- деревянные поверхности без смывки- сложность поверхности- гладкие
10-0101-002-10- деревянные поверхности без смывки- сложность поверхности- профилированные
10-0101-002-11- деревянные поверхности со смывкой - сложность поверхности- сложно профилированные
10-0101-002-12- деревянные поверхности со смывкой - сложность поверхности- гладкие
10-0101-002-13- деревянные поверхности со смывкой- сложность поверхности- профилированные
10-0101-002-14- деревянные поверхности со смывкой- сложность поверхности- сложно профилированные
10-0101-002-15- кирпичных поверхностей со смывкой- сложность поверхности- гладкие

10-0101-001:
Есептеуіш: 1 зондаж
Жұмыс құрамы:
1. Аса сақтықпен бояу қабатын қабаттап алу
10-0101-001-01 1 қабаттағы желімделетін қабырғаларға арналған бояулардың түрлері
10-0101-001-02 Қабырғаларға бояулардың түрлері бірнеше қабатты жабыстырады
10-0101-001-03 Күмбез, арка, профильді беттерге 1 қабатта желімделетін бояулар түрлері
10-0101-001-04 Күмбез, арка, профильді беттерге бірнеше қабатты желімдейтін бояулардың түрлері
10-0101-001-05 1 қабаттағы желімделетін қабырғаларға арналған бояулардың түрлері
10-0101-001-06 Қабырғаларға бояулардың түрлері бірнеше қабатты жабыстырады
10-0101-001-07 Күмбез, арка, профильді беттерге 1 қабатта желімделетін бояулар түрлері
10-0101-001-08 Күмбез, арка, профильді беттерге бірнеше қабатты желімдейтін бояулардың түрлері
10-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
01-08 үшін:
1. Скреперлер мен тырнақтарды өте мұқият қолмен тазарту.
2. Щеткамен тазалау.
09-17 үшін:
1. Кескішпен және қырғышпен мұқият қолмен тазалау.
2. Беткі жууды қайталап қолдану және компресс орнату (жуу арқылы тазалау үшін).
3. Аса сақтықпен темір щеткамен тазалау (кірпіш беттері үшін)
10-0101-002-01 Сыланған бетті әкті бояумен сырлау, бетінің күрделілігі - тегіс
10-0101-002-02 Сыланған бетті әкті бояумен сырлау, беттің күрделілігі - профильді
10-0101-002-03 Сыланған бетті майлы бояумен бояу, бетінің күрделілігі - тегіс
10-0101-002-04 Сыланған бетті майлы бояумен бояу, беттің күрделілігі - профильді
10-0101-002-05 ПВА сыланған бетін бояу, бетінің күрделілігі - тегіс
10-0101-002-06 ПВА сыланған бетін бояу, бетінің күрделілігі - профильді
10-0101-002-07 Сыланған бетті желімді бояумен бояу, бетінің күрделілігі - тегіс
10-0101-002-08 Сыланған бетті әк бояумен бояу, бетінің күрделілігі – профильді
10-0101-002-09 Жуылмайтын ағаш беттер - бетінің күрделілігі - тегіс
10-0101-002-10 Жуылмайтын ағаш беттер - бетінің күрделілігі - профильді
10-0101-002-11 Жууға болатын ағаш беттер - беттің күрделілігі- күрделі профильді
10-0101-002-12 Жууға болатын ағаш беттер - бетінің күрделілігі – тегіс
10-0101-002-13 Жууға болатын ағаш беттер - бетінің күрделілігі - профильді
10-0101-002-14 Жууға болатын ағаш беттер – бетінің күрделілігі- күрделі профильді
10-0101-002-15 Жууға болатын кірпіш беттер - бетінің күрделілігі - тегіс

10-0101-002-16- кирпичных поверхностей со смывкой- сложность поверхности- профилированные
10-0101-002-17- кирпичных поверхностей- сложность поверхности- сложно профилированные
10-0101-003:
Измеритель: 10 м2 окрашиваемой поверхности
Состав работ:
Обильное смачивание водой за сутки и повторно за полчаса до окраски.
2. Приготовление шпатлевки с активным перемешиванием.
3. Нанесение шпатлевки шпателем предварительно тонким слоем втирание влажной кистью.
4. Нанесение второго слоя шпатлевки слоем до 3 мм.
5. Увлажнение поверхности с помощью распылителя.
6. Замешивание окрасочного раствора миксером.
7. Окраска в 2 слоя.
10-0101-003-01- Известковая окраска оштукатуренных поверхностей интерьеры -сложность поверхности- стены
10-0101-003-02- Известковая окраска оштукатуренных поверхностей интерьеры- сложность поверхности- своды, откосы
10-0101-003-03- Известковая окраска оштукатуренных поверхностей фасады- сложность поверхности- простые
10-0101-003-04- Известковая окраска оштукатуренных поверхностей фасады- сложность поверхности- простые
10-0101-003-05- Известковая окраска кирпичных поверхностей, интерьеры- сложность поверхности стены
10-0101-003-06- Известковая окраска кирпичных поверхностей, интерьеры- сложность поверхности своды, откосы
10-0101-003-07- Известковая окраска кирпичных поверхностей, фасады- сложность поверхности простые
10-0101-003-08- Известковая окраска кирпичных поверхностей, фасады- сложность поверхности сложные
10-0101-003-09 - архитектурно-лепного декора категории сложность I
10-0101-003-10 - архитектурно-лепного декора категории сложность II
10-0101-003-11 - архитектурно-лепного декора категории сложность III
10-0101-003-12 - архитектурно-лепного декора категории сложность IV
10-0101-004:
Измеритель: 10 м2 окрашиваемой поверхности
Состав работ:
1. Расшивка и подмазка трещин и выбоин с удалением пятен.
2. Сглаживание поверхности.
3. Огрунтовка.
4. Частичная подмазка и шлифовка подмазанных мест. 5. Сплошная шпаклевка (для высококачественной окраски за 2 раза).
6. Шлифовка каждой шпаклевки (для высококачественной окраски с последующей огрунтовкой).
7. Окраска с торцеванием (за 2 раза для фасадов).
10-0101-004-01- Улучшенная окраска казеиновыми красками фасады, сложность поверхности-простые
10-0101-004-02- Улучшенная окраска казеиновыми красками, сложность поверхности -фасады сложные
10-0101-004-03- Улучшенная окраска казеиновыми красками интерьеры, сложность поверхности- стен
10-0101-004-04- Улучшенная окраска казеиновыми красками интерьеры , сложность поверхности –потолки
10-0101-004-05-Высококачественная окраска казеиновыми красками- фасады, сложность поверхности - простые

10-0101-002-16 Жууға болатын кірпіш беттер - бетінің күрделілігі – профильді
10-0101-002-17 Кірпіш беттер - бетінің күрделілігі - күрделі профильді
10-0101-003:
Есептеуіш: 10 м2 сырланатын беті
Жұмыс құрамы:
1. Бір тәулік бұрын және бояудан жарты сағат бұрын көп мөлшерде сумен сулау.
2. Белсенді араластыру арқылы сылақты дайындау.
3. Шпатлевканы алдын ала жұқа қабатпен жағу дымқыл қылқаламмен сүрту.
4. Шпатлевканың екінші қабатын 3 мм дейінгі қабатпен жағу.
5. Бүріккішпен бетті ылғалдандыру.
6. Бояу ерітіндісін миксермен араластыру.
7. 2 қайтара бояу.
10-0101-003-01 Интерьердің сыланған беттерін әкпен бояу -беттің күрделілігі - қабырғалар
10-0101-003-02 Интерьердің сыланған беттерін әкпен бояу - беттің күрделілігі - күмбездер,жақтаулар
10-0101-003-03 Қасбеттің сыланған беттерін әкпен бояу - беттің күрделілігі - қарапайым
10-0101-003-04 Қасбеттің сыланған беттерін әкпен бояу- беттің күрделілігі - күрделі
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті
10-0101-003-05 Кірпіш беттерін әкпен бояу, интерьерлер - қабырға бетінің күрделілігі
10-0101-003-06 Кірпіш беттерін әкпен бояу, интерьерлер - күмбездер, жақтаулар бетінің күрделілігі
10-0101-003-07 Кірпіш беттерін әкпен бояу, қасбет - беттің күрделілігі қарапайым
10-0101-003-08 Кірпіш беттерін әкпен бояу, қасбет - беттің күрделілігі күрделі
10-0101-003-09 І күрделіліктегі сәулет-жапсырма әшекейлері
10-0101-003-10 ІІ күрделіліктегі сәулет-жапсырма әшекейлері
10-0101-003-11 ІІІ күрделіліктегі сәулет-жапсырма әшекейлері
10-0101-003-12 IV күрделіліктегі сәулет-жапсырма әшекейлері
10-0101-004:
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті
Жұмыс құрамы:
1. Дақтарды алып тастай отырып жарықтар мен ойықтарды тігу және сырлау.
2. Беткі бөлікті тегістеу.
3. Төсеніш салу.
4. Жағылған жерлерді ішінара жағу және тегістеу.
5. Тұтас тегістеу (жоғары сапалы бояу үшін 2 рет).
6. Әрбір тегістеуішті тегістеу (жоғары сапалы бояу үшін келесі төсеу арқылы).
7. Қапталдаумен бояу (қасбеттер үшін 2 рет).
10-0101-004-01 Қасбетті жақсартылған казеин бояуларымен бояу, беттің күрделілігі- қарапайым
10-0101-004-02 Жақсартылған казеин бояуларымен бояу, беттің күрделілігі –күрделі өасбет
10-0101-004-03 Жақсартылған казеин бояуларымен бояу, беттің күрделілігі- қабырға
10-0101-004-04 Жақсартылған казеин бояуларымен бояу, беттің күрделілігі –төбелер
Есептеуіш: 10 м2
10-0101-004-05 Жоғары сапалы казеин бояуларымен бояу - қасбет, беттің күрделілігі - қарапайым

10-0101-004-06-Высококачественная окраска казеиновыми красками- фасады, сложность поверхности- сложные
10-0101-004-07-Высококачественная окраска казеиновыми красками- интерьеры, сложность поверхности- стен
10-0101-004-08-Высококачественная окраска казеиновыми красками- интерьеры, сложность поверхности-потолки
10-0101-005:
Измеритель: 10 м2 окрашиваемой поверхности
Состав работ:
1. Огрунтовка поверхности краской ПХВ (для оштукатуренных поверхностей).
2. Сплошная шпаклевка (для оштукатуренных поверхностей).
3. Шлифовка поверхности (для оштукатуренных поверхностей).
4. Расшивка и подмазка трещин и выбоин, сглаживание поверхности.
5. Окраска поверхности за 2 раза.
6. Протирка поверхности металлической щеткой (для кирпичных поверхностей).
10-0101-005-01- Окраска перхлорвиниловыми красками оштукатуренных поверхностей фасадов, сложность поверхности- простые
10-0101-005-02- Окраска перхлорвиниловыми красками оштукатуренных поверхностей фасадов, сложность поверхности- сложные
10-0101-005-03- Окраска перхлорвиниловыми красками кирпичных поверхностей фасадов, сложность поверхности- стен
10-0101-005-04- Окраска перхлорвиниловыми красками кирпичных поверхностей фасадов, сложность поверхности- потолки
10-0101-006:
Измеритель: 10 м2 окрашиваемой поверхности
Состав работ:
Для 01, 02:
1. Разглаживание поверхности.
2. Расшивка трещин.
3. Проолифка, подмазка, шлифовка, огрунтовка.
4. Сплошная шпаклевка, шлифовка.
5. Огрунтовка за 2 раза со шлифовкой.
6. Окраска за 1 раз.
Для 03, 04:
1. Аналогично п. 01-03 улучшенной окраски.
2. Сплошная шпаклевка со шлифовкой.
3. Огрунтовка за 3 раза со шлифовкой.
4. Окраска за 2 раза со шлифовкой первой окраски и торцеванием второй окраски.
Для 05-10:
1. Проолифка горячей олифой.
2. Огрунтовка купоросом или тонким слоем мыловаренной грунтовки с молочением за 2 раза.
3. Клеевая окраска.
Для 11-16:
1. Очистка поверхности от пыли.
2. Промывка и расшивка трещин.
3. Огрунтовка и шпаклевка за 3 раза со шлифовкой.
4. Окраска за 2 раза.
10-0101-006-01-Улучшенная клеевая окраска, сложность поверхности- стен
10-0101-006-02-Улучшенная клеевая окраска, сложность поверхности- потолки
10-0101-006-03-Высококачественная клеевая окраска, сложность поверхности- стен
10-0101-006-04-Высококачественная клеевая окраска, сложность поверхности- потолки
10-0101-006-05-Высококачественная клеевая окраска лепного декора, сложность - с молочением
10-0101-006-06-Высококачественная клеевая окраска лепного декора, сложность- без молочения
10-0101-006-07- Вышпаровка лепного декора, категория сложности- II
10-0101-006-08- Вышпаровка лепного декора, категория сложности- III

10-0101-004-06 Жоғары сапалы казеин бояуларымен бояу - қасбет, беттің күрделілігі - күрделі
10-0101-004-07 Жоғары сапалы казеин бояуларымен бояу - интерьерлер, беттің күрделілігі - қабырға
10-0101-004-08 Жоғары сапалы казеин бояуларымен бояу - интерьерлер, беттің күрделілігі - төбе
10-0101-005:
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті
Жұмыс құрамы:
1. ПХВ бояумен беткі бөлігін төсеу (сыланған беттер үшін).
2. Тұтас тегістеу (сыланған беттер үшін).
3. Беткі бөлігін тегістеу (сыланған беттер үшін).
4. Жарықтар мен ойықтарды тігу және сырлау, бетін тегістеу.
5. Бетін 2 рет бояу.
6. Беттерді металл щеткамен сүрту (кірпіш беттерін үшін)).
10-0101-005-01 Қасбеттің сыланған беттерін перхлорвинилді бояулармен бояу, беттің күрделілігі - қарапайым
10-0101-005-02 Қасбеттің сыланған беттерін перхлорвинилді бояулармен бояу, беттің күрделілігі - күрделі
10-0101-005-03 Қасбеттің кірпіш беттерін перхлорвинилді бояулармен бояу, беттің күрделілігі - қабырға
10-0101-005-04 Қасбеттің кірпіш беттерін перхлорвинилді бояулармен бояу, беттің күрделілігі – төбе
10-0101-006:
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті
Жұмыс құрамы:
01, 02 үшін:
1. Бетті тегістеу.
2. Жарықтарды тігу.
3. Олифтеу, сырлау, тегістеу, сырлау.
4. Тұтас тегістеу.
5. Тегістеу арқылы 2 рет сылау.
6. 1 рет бояу.
03, 04 үшін:
1. Сол сияқты p. 01-03 жақсартылған бояу.
2. Тегістеуіш арқылы тегістеу.
3. Тегістеу арқылы 3 рет сылау.
4. Бірінші бояуды тегістей отырып және екінші бояуды ұштастыра отырып, 2 рет бояу.
05-10 үшін:
1. Ыстық кептіру әліпмаймен олифтеу.
2. Тотияйынмен сылау немесе сабынды қайнатып әктің суымен 2 қайтара жағу.
3. Желім бояуы.
11-16 үшін:
1. Бетті шаңнан тазарту.
2. Жарықтарды жуу және тігу.
3. Тегістеуіш арқылы 3 рет сылау және тегістеу.
4. 2 рет бояу.
10-0101-006-01 Жақсартылған желім бояуы, беттің күрделілігі - қабырға
10-0101-006-02 Жақсартылған желім бояуы, беттің күрделілігі - төбе
10-0101-006-03 Жоғары сапалы желім бояуы, беттің күрделілігі - қабырға
10-0101-006-04 Жоғары сапалы желім бояуы, беттің күрделілігі - төбе
10-0101-006-05 Жоғары сапалы жапсырма әшекейінің желім бояуы, күрделілігі - сүттелген
10-0101-006-06 Жоғары сапалы жапсырма әшекейінің желім бояуы, күрделілігі - сүттелмеген
10-0101-006-07 Жапсырма әшекейді кестелеу, күрделілік санаты - II
10-0101-006-08 Жапсырма әшекейді кестелеу, күрделілік санаты - III

10-0101-006-09- Клеевая окраска, вышпаровка лепного декора стен.
10-0101-006-10- Клеевая окраска, бликовка клеевым колером мельчайших пятен позолоченной лепки и тяг потолков.
10-0101-006-11- Клеевая окраска, высококачественная клеевая окраска узких полос шириной до 5 см
10-0101-006-12- Клеевая окраска, высококачественная клеевая окраска узких полос шириной до 10 см
10-0101-006-13- Высококачественная клеевая окраска узких полос шириной до 25 см
10-0101-006-14- Высококачественная клеевая окраска узких полос шириной свыше 25 см
10-0101-006-15- Клееваяокраск,вышпаровка фона вокруг орнаментованного декора (лепки, позолоты, резьбы и др.): правильного очертания
10-0101-006-16- Клеевая окраска, вышпаровка фона вокруг орнаментованного декора (лепки, позолоты, резьбы и др.): неправильного очертания.
10-0101-007:
Измеритель: 10 м2 окрашиваемой поверхности.
Состав работ:
1. Очистка поверхности вручную от пыли и грязи.
2. Подмазка выбоин, трещин и расчищенных мест.
3. Огрунтовка.4. Окраска. 5. Приготовление раствора.
10-0101-007-01- Окраска силикатными красками ранее окрашенных фасадов оштукатуренных гладких
10-0101-007-02- Окраска силикатными красками ранее окрашенных фасадов оштукатуренных рустованных
10-0101-007-03- Окраска силикатными красками ранее окрашенных фасадов кирпичных гладких
10-0101-007-04- Окраска силикатными красками ранее окрашенных фасадов кирпичных рустованных
10-0101-008:
Измеритель: 10 м2
Состав работ:
Для 01-08: 1.
Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки или вырезки сучьев с расшивкой щелей (для дерева). 2.Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки, со шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 3 раза со шлифовкой шпаклевки.
4. Огрунтовка за 2 раза со шлифовкой огрунтовок.
5. Флейцевание второй огрунтовки.
6. Окраска за 2 раза со шлифовкой первой окраски, флейцеванием или торцеванием второй.
Для 09-22:
1. Очистка поверхности от слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест за 2 раза.
3. Огрунтовка за 2 раза расчищенных мест со шлифовкой и флейцеванием второй огрунтовки.
4. Окраска за 2 раза всей поверхности со шлифовкой первой краски, флейцеванием или торцеванием второй.
Для 23-29:
1. Очистка поверхности от слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка.
3. Шпаклевка и шлифовка расчищенных мест за 2 раза.
4. Огрунтовка за 2 раза расчищенных мест со шлифовкой и флейцеванием второй огрунтовки.
5. Окраска за 2 раза всей поверхности со шлифовкой первой краски, флейцеванием или торцеванием второй.

10-0101-006-09 Желімді бояу, қабырға жапсырма әшекейін кестелеу
10-0101-006-10 Желімді бояу, алтын жалатылған мүсіндер және төбелердің бөренелердегі ұсақ дақтарды желім колерімен жылтырату
10-0101-006-11 Желімді бояу, ені 5 см дейінгі жіңішке жолақтар үшін жоғары сапалы желімді бояу
10-0101-006-12 Желімді бояу, ені 10 см дейінгі жіңішке жолақтар үшін жоғары сапалы желімді бояу
10-0101-006-13 Ені 25 см дейінгі жіңішке жолақтар үшін жоғары сапалы желімді бояу
10-0101-006-14 Ені 25 см ден ары жіңішке жолақтар үшін жоғары сапалы желімді бояу
10-0101-006-15 Желімді бояу, фонды ою-өрнектелген әшекейлер айналасында жиектеу (мүсін, алтын жалату, бұранда және т.б.): дұрыс құрылым
10-0101-006-16 Желімді бояу, фонды ою-өрнектелген әшекейлер айналасында жиектеу (мүсін, алтын жалату, бұранда және т.б.): қате құрылым
10-0101-007:
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті.
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаң мен кірден қолмен тазалау.
2. Шұңқырларды, жарықтарды және тазартылған жерлерді сырлау.
3. Сылау.
4. Бояу.
5. Қоспаны дайындау.
10-0101-007-01 Бұрын боялған сыланған тегіс қасбеттерді силикатты бояумен бояу
10-0101-007-02 Бұрын боялған сыланған жиекті қасбеттерді силикатты бояумен бояу
10-0101-007-03 Бұрын боялған тегіс кірпіш қасбеттерін силикатты бояумен бояу
10-0101-007-04 Бұрын боялған жиекті кірпіш қасбеттерін силикатты бояумен бояу
10-0101-008:
Есептеуіш: 10 м2
Жұмыс құрамы:
01-08 үшін:
1. Жарықтарды біріктіру және сырлау арқылы бетті тегістеу (бұтақтарды сылау немесе кесілген жарықтармен кесу үшін (ағаш үшін). 2. Олифтеу және ішінара сырлау, жағылған орындарды тегістей отырып.
3. Тегістеуішпен тегістей отырып, 3 рет тұтас тегістеу.
4. Тегістелген сылақты 2 рет тегістеу.
5. Екінші сылақты флейцтеу.
6. Бірінші бояуды тегістей отырып, 2 рет бояу, флейцтеу немесе екіншісін қапталдау.
09-22 үшін:
1. Жекелеген жерлердегі құрамында әлсіз бояуы бар үстіңгі бетті тазалау.
2. Тазартылған орындарды 2 рет олифтеу, тегістеу және ажарлау.
3. 2 рет тазартылған тегістеуішпен сылау және екінші сылақты флейцтеу.
4. Бірінші бояуды тегістейтін барлық бетті 2 рет бояу, флейцтеу немесе екінші қапталдау.
23-29 үшін:
1. Жекелеген жерлердегі құрамында әлсіз бояуы бар үстіңгі бетті тазалау.
2. Олифтеу.
3. Тазартылған жерлерді 2 рет ажарландыру және тегістеу.
4. 2 рет тазартылған тегістеуішпен сылау және екінші сылақты флейцтеу.
5 Бірінші бояуды тегістей отырып, 2 рет бояу, флейцтеу немесе екіншісін қапталдау.

Для 30-33:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой щелей (для дерева).
2. Протирка и проолифка поверхности за 2 раза с заделкой расшитых трещин.
3. Сплошная шпаклевка за 3 раза со шлифовкой прошпаклеванной поверхности.
4. Огрунтовка со шлифовкой.
5. Окраска за 2 раза со шлифовкой первой окраски и торцеванием второй.
Для 34-41:
1. Очистка от повреждений и слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест за 2 раза.
3. Огрунтовка расчищенных мест за 1 раз со шлифовкой.
4. Окраска за 2 раза всей поверхности со шлифовкой первой окраски и торцеванием второй.
10-0101-008-01- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь оштукатуренных стен
10-0101-008-02- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь оштукатуренных потолков
10-0101-008-03- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь деревянных стен
10-0101-008-04- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь деревянных потолков
10-0101-008-05- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь окон и деревянных тяг
10-0101-008-06- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь дверей и профилированной облицовки
10-0101-008-07- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь полов
10-0101-008-08- Высококачественная масляная окраска поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь резьбы
10-0101-008-09- Окраска масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь оштукатуренных стен
10-0101-008-10- Окраска масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь оштукатуренных потолков
10-0101-008-11- Окраска масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь деревянных стен
10-0101-00812- Окраска масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или оштукатуренных вновь деревянных потолков
10-0101-008-13- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей окон и деревянных тяг
10-0101-008-14- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей дверей и профилированной облицовки

30-33 үшін:
1. Жарықтарды (сылақ үшін) тігу және майлай отырып үстіңгі бетті тегістеу немесе саңылауларды (ағаш үшін) тіге отырып бұтақтарды кесу).
2. Тігілген жарықшақтарды бітей отырып, бетін 2 рет сүрту және олифтеу.
3. Жарықшақтардың бетін тегістей отырып, 3 рет тұтас тегістеу.
4. Тегістеуішпен сылау.
5. Бірінші бояуды тегістей отырып, 2 рет бояу, флейцтеу немесе екіншісін қапталдау.
34-41 үшін:
1. Жекелеген жерлердегі құрамында әлсіз бояуы бар үстіңгі бетті тазалау.
2. Олифтеу, тазартылған орындарды тегістеу және ажарлау.
3. Тазартылған сылақ орындарды 1 рет тегістеу.
4. Бірінші бояуды тегістей отырып бетті 2 рет бояу және екіншісін қапталдау.
10-0101-008-01 Бұрын тазартылған немесе жаңадан сыланған қабырғалардың бетін жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-02 Бұрын тазартылған немесе сыланған жаңадан сыланған төбелердің үстіңгі қабатын жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-03 Бұрын тазартылған немесе сыланған жаңа ағаш қабырғалардың бетін жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-04 Бұрын тазартылған немесе сыланған жаңа ағаш төбелерді жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-05 Бұрын тазартылған немесе жаңадан сыланған терезе мен есік тартқыштары беттерін жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-06 Бұрын тазартылған немесе жаңадан сыланған есіктер мен профильді беттерді жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-07 Бұрын тазартылған немесе жаңадан сыланған еден беттерін жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-08 Бұрын тазартылған немесе жаңадан сыланған өрнек беттерін жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-09 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін майлы бояумен бояу
10-0101-008-10 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған төбелердің сыланған және ағаш беттерін майлы бояумен бояу
10-0101-008-11 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған ағаш қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін майлы бояумен бояу
10-0101-008-12 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған ағаш төбелердің сыланған және ағаш беттерін майлы бояумен бояу
10-0101-008-13 Терезелер мен есік тартқыштарының сыланған және ағаш беттерін 10%-ке дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-14 Есіктер мен профильді беттердің сыланған және ағаш беттерін 10%-ке дейін тазалай отырып ,жоғары сапалы майлы бояумен бояу

10-0101-008-15- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей полов
10-0101-008-16- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей оштукатуренных стен
10-0101-008-17- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей деревянных стен
10-0101-008-18- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей оштукатуренных потолков
10-0101-008-19- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей деревянных потолков
10-0101-008-20- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей окон и деревянных тяг
10-0101-008-21- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей дверей и профилированной облицовки
10-0101-008-22- Высококачественная масляная окраска с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей полов
10-0101-008-23- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей оштукатуренных стен
10-0101-008-24- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей деревянных стен
10-0101-008-25- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей оштукатуренных потолков
10-0101-008-26- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей деревянных потолков
10-0101-008-27- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей окон и деревянных тяг
10-0101-008-28- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей дверей и профилированной облицовки
Измеритель: для 29: 10 м2; для 30-32: 1 м2
10-0101-008-29- Высококачественная масляная окраска с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей, полов
10-0101-008-30-Высококачественная вышпаровка масляной краской узких полос и фона вокруг орнаментованного декора с подготовкой поверхности; по штукатурке, фон неправильных очертаний
10-0101-008-31-Высококачественная вышпаровка масляной краской узких полос и фона вокруг орнаментованного декора с подготовкой поверхности; по штукатурке, фон правильных очертаний
10-0101-008-32- Высококачественнаявышпаровка масляной краской узких полос и фона вокруг орнаментованного декора с подготовкой поверхности; по дереву: полосы шириной до 5 см

10-0101-008-15 Едендердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазалай отырып ,жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-16 Сыланған қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-17 Ағаш қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін 30 % дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-18 Сыланған төбелердің сыланған және ағаш беттерін 30 % дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-19 Ағаш төбелердің сыланған және ағаш беттерін 30 % дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-20 Терезе және есік әшекейлі сызықты өрнектерінің сыланған және ағаш беттерін 30 % дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-21 Есіктер мен профильді беттердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-22 Еденнің сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-23 Сыланған қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы май-лы бояумен бояу
10-0101-008-24 Ағаш қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-25 Сыланған төбелердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-26 Ағаш төбелердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-27 Терезе және есік тартқыштарының сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-28 Есіктер мен профильді беттердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
Есептеуіш: Норма үшін 29: 10 м2; Норма үшін 30-32: 1 м2
10-0101-008-29 Еденнің сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазалай отырып, жоғары сапалы майлы бояумен бояу
10-0101-008-30 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонның бетін дайындай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; сылақта: кескін фоны дұрыс емес
10-0101-008-31 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонның бетін дайындай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; сылақта:кескін фоны дұрыс
10-0101-008-32 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонның бетін дайындай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5 см дейін

10-0011-008-33- Высоко качественнаявышпаровка масляной краской узких полос и фона вокруг орнаментованного декора с подготовкой поверхности; по дереву: полосы шириной более 5 см
10-0011-008-34- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 10 %; по штукатурке: фон неправильных очертаний
10-0011-008-35- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 10 %; по штукатурке: фон правильных очертаний
10-0011-008-36- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 10 %; по дереву: полосы полосы шириной до 5 см
10-0101-008-37- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 10 %; по дереву: полосы шириной более 5 см
10-0101-008-38- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 30 %; по штукатурке: фон неправильных очертаний
10-0101-008-39- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 30 %; по штукатурке: фон правильных очертаний
10-0101-008-40- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткойдо 30 %; по штукатурке: полосы полосы шириной до 5 см
10-0101-008-41- Высококачественная масляная окраска узких полос и вышпаровка фона с расчисткой до 30 %; по дереву: полосы шириной более 5 см
10-0101-009:
Измеритель: 10 м2.
Состав работ:
Для 01-08:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой щелей (для дерева).
2. Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки, со шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 2 раза со шлифовкой прошпаклеванной поверхности.
4. Огрунтовка за 1 раз со шлифовкой огрунтованной поверхности.
5. Флейцеваниеогрунтовки.
6. Окраска за 2 раза со шлифовкой первой окраски, флейцеванием или торцеванием второй.
Для 9-22:
1. Очистка от повреждений и слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка.
3. Шпаклевка и шлифовка расчищенных мест.
4. Огрунтовка со шлифовкой расчищенных мест.
5. Окраска за 2 раза всей поверхности с флейцеванием или торцеванием второй окраски.
Для 23-29:
1. Очистка от повреждений и слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест.
3. Огрунтовка со шлифовкой расчищенных мест.

10-0011-008-33 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонның бетін дайындай отырып, майлы бояумен жоға-ры сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5 см артық
10-0011-008-34 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 10 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; сылақта: кескін фоны дұрыс емес
10-0011-008-35 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 10 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; сылақта: кескін фоны дұрыс
10-0011-008-36 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 10 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5 см дейін
10-0101-008-37 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 10 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5см артық
10-0011-008-38 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 30 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру;сылақта: кескін фоны дұрыс емес
10-0011-008-39 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 30 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру;сылақта: кескін фоны дұрыс
10-0101-008-40 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 30 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5 см дейін
10-0101-008-41 Жіңішке жолақтарды және өрнекті декордың айналасындағы фонды 30 %-ға дейін тазалай отырып, майлы бояумен жоғары сападағы рең беру; ағашта: жолақтардың ұзындығы 5 см артық
10-0101-009:
Есептеуіш: 10 м2.
Жұмыс құрамы:
1-08 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру және сырлау арқылы беттерді жылтырату (сылақ үшін) немесе тесіктерді біріктіру арқылы бұтақтарды кесу (ағаш үшін).
2. Олифтеу және сырланған жерлерді жылтырата отырып ,жартылай сырлау.
3. Сыланған бетті 2 рет жылтырата отырып,толықтай сылау.
4. Тегістелген бетті жылтыратумен 1 рет тегістеу.
5. Флейцалы тегістеу.
6. Бірінші бояуды тегістей отырып, 2 рет бояу, флейцтеу немесе екіншісін қапталдау.
9-22 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымданулардан және әлсіз ұсталған бояулардан тазарту.
2. Олифтеу.
3. Тазартылған жерді сылау және жылтырату.
4. Тазартылған жерді өңдеу және тегістеу.
5. Барлық бетті 2 рет бояу ,екінші бояуды флейцтеу немесе тегістеу арқылы.
23-29 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымданулардан және әлсіз ұсталған бояулардан тазарту.
2. Тазаланған жерлерді олифтеу, сылау және тегістеу.
3. Тазартылған жерді өңдеу және тегістеу.

4. Окраска за 2 раза всей поверхности с флейцеванием или торцеванием второй окраски.
10-0101-009-01- Улучшенная окраска масляной краской с подготовкой оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных стен
10-0101-009-02- Улучшенная окраска масляной краской с подготовкой оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных потолков
10-0101-009-03- Улучшенная окраска масляной краской с подготовкой оштукатуренных и деревянных поверхностей: деревянных стен
10-0101-009-04- Улучшенная окраска масляной краской с подготовкой оштукатуренных и деревянных поверхностей: деревянных потолков
10-0011-009-09- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных стен
10-0011-009-10- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: деревянных стен
10-0011-009-11- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных потолков
10-0011-009-12- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: деревянных потолков
10-0101-009-13- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: окон и тяг
10-0101-009-14- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 10 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: дверей и профилированной облицовки
10-0101-009-15- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: полов
10-0101-009-16- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных стен
10-0101-009-17- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: деревянных стен
10-0101-009-18- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных потолков
10-0101-009-19- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей:деревянных потолков
10-0101-009-20- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: окон и тяг

4. Барлық бетті 2 рет бояу ,екінші бояуды флейцтеу немесе тегістеу арқылы.
10-0101-009-01 Сыланған қабырғалардың және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-02 Сыланған төбелердің және ағаш беттерін дайындай отырып ,майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-03 Ағаш қабырғалардың, сыланған қабырғалардың және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-04 Ағаш төбелердің, сыланған қабырғалардың және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-05 Терезелер мен тартқыштардың, сыланған және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-06 Есіктер мен профильді тартқыштардың, сыланған және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақ¬сар-тылған бояу
10-0101-009-07 Еденнің, сыланған және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-08 Өрнектің, сыланған және ағаш беттерін дайындай отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0011-009-09 Сыланған қабырғалардың және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0011-009-10 Сыланған ағаш қабырғалардың және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0011-009-11 Сыланған төбелердің және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0011-009-12 Сыланған ағаш төбелердің және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-13 Терезелер мен әшекейлі сызықты өрнектердің сыланған және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-14 Есіктің және профильді қаптамалардың, сыланған және ағаш беттерін 10 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-15 Едендердің, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-16 Сыланған қабырғалардың, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-17 Ағаш қабырғалардың, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-18 Сыланған төбелердің, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-19 Ағаш төбелердің, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-20 Терезелер мен әшекейлі сызықты өрнектердің сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу

10-0101-009-21- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: дверей и профилированной облицовки
10-0101-009-22- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой до 30 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: полов
10-0101-009-23- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: оштукатуренных стен
10-0101-009-24- Улучшенная окраска масляной краской с расчисткой свыше 30 % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей деревянных стен
10-0101-009-25- Улучшенная окраска масляной краской с свыше 30 расчисткой % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей
10-0101-009-26- Улучшенная окраска масляной краской с свыше 30 расчисткой % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей
10-0101-009-26- Улучшенная окраска масляной краской с свыше 30 расчисткой % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей
10-0101-009-27- Улучшенная окраска масляной краской с свыше 30 расчисткой % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей
10-0101-009-29- Улучшенная окраска масляной краской с свыше 30 расчисткой % до 50 % оштукатуренных и деревянных поверхностей: полов.
10-0101-010:
Измеритель: 10 м2.
Состав работ:
1. Очистка от пыли и копоти.
2. Проолифка.
3. Окраска за 1 раз свинцовым суриком (при необходимости).
4. Окраска за 2 раза масляной краской
10-0101-010-01- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных): больших
10-0101-010-01- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных): пояски, сливы, балки
10-0101-010-01- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных): оконные переплеты, трубы
10-0101-010-01- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных): ограды и решетки простые и средней сложности
10-0101-010-05- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных): ограды и решетки сложные
10-0101-010-06- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных):простые
10-0101-010-07- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных); крыши с желобами и лотками: средней сложности и сложные,
10-0101-010-08- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных); крыши с желобами и лотками: с предварительной окраской суриком простые,
10-0101-010-09- Масляная окраска металлических поверхностей (неочищенных); крыши с желобами и лотками: с предварительной окраской суриком средней сложности и сложные
10-0101-011:
Измеритель: 1 м2 окрашиваемой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности металла от ржавчин и отслоившейся краски.

10-0101-009-21 Есіктің және профильді қаптамалардың, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-22 Еденнің, сыланған және ағаш беттерін 30 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-23 Сыланған қабырғалардың сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақ-сартылған бояу
10-0101-009-24 Ағаш қабырғалардың, сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-25 Сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-26 Сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-27 Сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-28 Сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-009-29 Еденнің, сыланған және ағаш беттерін 30 %-дан 50 %-ға дейін тазарта отырып, майлы бояумен жақсартылған бояу
10-0101-010:
Есептеуіш: 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Шаң мен ыстан тазарту.
2. Олифтеу.
3. Қорғасын жосамен 1 рет бояу (қажет болған жағдайда).
4. 2 рет майлы бояумен бояу
10-0101-010-01 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): үлкен
10-0101-010-02 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): белбеу, ағызғыш, бөренелер
10-0101-010-03 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): терезе рамалары, құбырлар
10-0101-010-04 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): қоршаулар мен торлар қарапайым және орташа күрделілікте
10-0101-010-05 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): күрделі қоршаулар мен торлар
10-0101-010-06 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған): қарапайым
10-0101-010-07 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған); ойықтары мен науалары бар шатырлар: орташа күрделілікте және күрделі
10-0101-010-08 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған); ойықтары мен науалары бар шатырлар: алдын ала жосамен боялған; қарапайым
10-0101-010-09 Металл беттерін майлы бояумен сырлау (тазартылмаған); төсеніштері мен науалары бар шатырлар: алдын ала жосамен боялған; орташа күрделі және күрделілікте
10-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 боялған беті
Жұмыс құрамы:
1. Металл бетін тот пен қабатталған бояудан тазарту.

2. Обезжиривание поверхности при помощи растворителя.
3. Покрытие антикоррозийным составом с промывкой водой и сушкой.
4. Проолифка поверхности.
5. Окраска железным или свинцовым суриком, затворенным на натуральной олифе.
6. Покрытие черной масляной краской или эмалью ПФ-115.
7. Покрытие лаком.
8. Покрытие "на отлип" сухим графитом с обработкой поверхности жесткими щетками.
10-0101-011-01- Отделка поверхностей из черного металла графитом "на отлип" оград, переплетов, решеток и других измельченных поверхности: простых и средней сложности
10-0101-011-02- Отделка поверхностей из черного металла графитом "на отлип" оград, переплетов, решеток и других измельченных поверхности: сложных
10-0101-012:
Измеритель: 10 м2
Состав работ:
Измеритель: для 01-07, 13-24: 10 м2; для 08-12, 25-34: 1 м2
Для 01-07:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой трещин (для дерева).
2. Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки и шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 2 раза и шлифовка прошпаклеванных поверхностей с частичнойподмазкой и шлифовкой подмазанных мест.
4. Огрунтовка за 2 раза со шлифовкой.
5. Шлифовка шкуркой и флейцевание первой огрунтовки.
6. Торцевание второй огрунтовки.
7. Окраска за 2 раза (за 3 при необходимости).
Для 08-12:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой трещин (для дерева).
2. Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки и шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 2 раза и шлифовка прошпаклеванных поверхностей.
4. Огрунтовка за 2 раза со шлифовкой первой огрунтовки и торцеванием второй.
5. Окраска за 2 раза.
Для 13-24:
1. Очистка от повреждений и слабо держащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест.
3. Огрунтовка за 2 раза расчищенных мест со шлифовкой, флейцеванием первой грунтовки и торцеванием второй.
4. Окраска всей поверхности за 2 раза.
Для 25-34:
1. Очистка от повреждений и слабо держащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест.
3. Огрунтовка расчищенных мест со шлифовкой.
4. Огрунтовка всех поверхностей с торцеванием.5. Окраска за 2 раза.
10-0101-012-01- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь, оштукатуренные поверхности: стены, пилястры, откосы, колонны
10-0101-012-02- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь, оштукатуренные поверхности: потолки, тяги

2. Бетті еріткіш көмегімен майсыздандыру.
3. Сумен жуу және кептіру арқылы коррозияға қарсы құраммен жабу.
4. Бетті олифтеу.
5. Табиғи олифада темір немесе қорғасын жосасымен бояу.
6. Қара майлы бояу немесе ПФ-115 эмальмен бояу.
7. Лакпен жабу.
8. Беттерді "отлип" құрғақ графитімен жауып, қатты щеткамен өңдеу.
10-0101-011-01 Қара металдардың беттерін, қоршаулардың, ілгектердің, торлардың және басқа да ұсақ беттерді "отлип" графитімен әрлеу: қарапайым және орташа күрделілікте
10-0101-011-02 Қара металдардың беттерін, қоршаулардың, ілгектердің, торлардың және басқа да ұсақ беттерді "отлип" графитімен әрлеу: күрделі
10-0101-012:
Есептеуіш: 10 м2. Есептеуіш: Норма үшін 01-07, 13-24: 10 м2; Норма үшін 08-12, 25-34: 1 м2
Жұмыс құрамы:
01-07 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру және сырлау арқылы беттерді тегістеу (сылақ үшін) немесе тесіктерді біріктіру арқылы бұтақтарды кесу (ағаш үшін).
2. Олифтеу және сырланған жерлерді жылтырата отырып, жартылай сырлау.
3. 2 рет толықтай сылау және жартылай сырланған сыланған беттерді жылтырату және сырланған жерлерді жылтырату.
4. Жылтырата отырып, 2 рет тазарту.
5. Бірінші қапталдауды жылтырату және флейцтеу.
6. Екінші қапталдауды тегістеу.
7. 2 ретте бояу (қажет болған жағдайда 3 рет).
08-12 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру және сырлау арқылы беттерді тегістеу (сылақ үшін) немесе тесіктерді біріктіру арқылы бұтақтарды кесу (ағаш үшін).
2. Олифтеу және сырланған жерлерді жылтырата отырып, жартылай сырлау.
3. 2 рет толықтай сылау және сыланған беттерді жылтырату.
4. Жылтырата отырып, 2 рет тазарту ,біріншісі флейцтеу және екінші тегістеу.
5. 2 ретте бояу.
13-24 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымдалған және әлсіз ұсталатын бояуларды тазарту.
2. Тазаланған жерлерді олифтеу,сылау және жылтырату.
3. Тазартылған жерлерді екі рет жылтырату, бірінші флейцтеу және екінші рет тегістеу.
4. Барлық бетті 2 ретте бояу.
25-34 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымдалған және әлсіз ұсталатын бояуларды тазарту.
2. Тазаланған жерлерді олифтеу, сылау және жылтырату.
3. Тазартылған жерлерді жылтыратып тегістеу.
4. Барлық беттерін тегістеу.
5. 2 ретте бояу.
10-0101-012-01 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; сыланған беттер: қабырғалар, пилястралар, беткейлер, бағандар
10-0101-012-02 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; сыланған беттер: төбелер , тартқыштар

10-0101-012-03- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь, Деревянные поверхности стен
10-0101-012-04- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь, Деревянные поверхности потолков
Измеритель: для 5-7 10 м2; для 8 : 1 м2
10-0101-012-05- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь; деревянные поверхности: тяги
10-0101-012-06- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь; деревянные поверхности: дверей и профилированная областьицов-ка
10-0101-012-07- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; поверхности с несъемной резьбой
10-0101-012-08- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности фон неправильных очертаний
10-0101-012-09- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности фон правильных очертаний стен
10-0101-012-10- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности полосы шириной до 50 мм
10-0101-012-11- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; деревянные поверхности: полосы шириной более 50 мм
10-0101-012-12- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; деревянные поверхности: фон вокруг декора резного
10-0101-012-13- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: стены, пилястры, откосы и колонны
10-0101-012-14- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: потолки и профилированные тяг
10-0101-012-15- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой более 10 %; деревянные поверхности: стены
10-0101-012-16- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой более 10 %; деревянные поверхности: потолки

10-0101-012-03 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; қабырғаның ағаш беттері
10-0101-012-04 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; төбенің ағаш беттері
Есептеуіш: 05-07 үшін 10 м2; 0 үшін 1 м2
10-0101-012-05 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; ағаш беттер: әшекейлі сызықты өрнек
10-0101-012-06 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; ағаш беттер: есіктер және профильді тартқыштар
10-0101-012-07 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; өрнегі алынбайтын бет
10-0101-012-08 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бетте фон дұрыс емес кескінде
Есептеуіш: 1 м2
10-0101-012-09 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бетте фон дұрыс кескінде
10-0101-012-10 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бетте жолақтар ұзындығы 50 мм дейін
10-0101-012-11 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бетте жолақтар ұзындығы 50 мм артық
10-0101-012-12 Бетті дайындай отырып, жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: өрнек декоры айналасындағы фон
Есептеуіш: 10 м2
10-0101-012-13 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – қабырғалар, пилястралар, беткейлер мен бағандар
10-0101-012-14 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – төбелер және профильді әшекейлі сызықты өрнек
10-0101-012-15 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет - қабырғалар
10-0101-012-16 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет - төбелер

10-0101-012-17- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: профилированные тяги
10-0101-012-18- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: двери и профилированная облицовка
10-0101-012-18- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; оштукатуренные поверхности: стены, пилястры, откосы и колонны
10-0101-012-20- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; оштукатуренные поверхности: потолки и профилированные тяги
10-0101-012-21- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности стены
10-0101-012-22- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности потолки
10-0101-012-23- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности профилированные тяги
10-0101-012-24- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности двери и профилированная облицовка
10-0101-012-25- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; оштукатуренные поверхности: фон неправильных очертаний
10-0101-012-26- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; оштукатуренные поверхности: фон правильных очертаний
10-0101-012-27- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности: полосы шириной до 50 мм
10-0101-012-28- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности: полосы шириной более 50 мм
10-0101-012-29- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности фон вокруг декора резного
10-0101-012-30- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности фон неправильных очертаний

10-0101-012-17 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, сыланған бет – профильді әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-012-18 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – есіктер және профильді қаптама
10-0101-012-18 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, сыланған бет – қабырғалар, пилястралар, беткейлер мен бағандар
10-0101-012-20 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – төбелер және профильді әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-012-21 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет - қабырғалар
10-0101-012-22 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет - төбелер
10-0101-012-23 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – профильді әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-012-24 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу, ағаш бет – есіктер және профильді қаптама
Есептеуіш: 1 м2
10-0101-012-25 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бет:фон дұрыс емес кескінде
10-0101-012-26 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бет:фон дұрыс кескінде
10-0101-012-27 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-012-28 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: ұзындығы 50 мм артық жолақтар
10-0101-012-29 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: өрнек декоры айналасындағы фон
10-0101-012-30 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 10 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: фон дұрыс емес кескінде

10-0101-012-31- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % поливинилацетатными красками; оштукатуренные поверхности: фон правильных очертаний
10-0101-012-32- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % поливинилацетатными красками; оштукатуренные поверхности: полосы шириной до 50 мм
10-0101-012-33- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности полосы шириной до 50 мм
10-0101-012-34- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % поливинилацетатными красками; деревянные поверхности фон вокруг декора резного
10-0101-013:
Измеритель: 10 м2окрашиваемой поверхности.
Состав работ:
Для 1-7:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой щелей (для дерева).
2. Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки, со шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 2 раза со шлифовкой шпаклевки.
4. Шлифовка шкуркой и флейцевание грунтовки.
5. Огрунтовка за 1 раз со шлифовкой.
6. Окраска за 2 раза.
7. Шлифовка первой окраски с флейцеванием и торцеванием.
8. Окраска матовым колером (с добавлением воска) с торцеванием.
Для 8-12:
1. Сглаживание поверхности с расшивкой и подмазкой трещин (для штукатурки) или вырезка сучьев с расшивкой щелей (для дерева).
2. Проолифка и частичная подмазка с проолифкой подмазки, со шлифовкой подмазанных мест.
3. Сплошная шпаклевка за 2 раза со шлифовкой шпаклевки.
4. Огрунтовка за 2 раза со шлифовкой первой огрунтовки и торцеванием второй.
5. Окраска матовым колером с торцеванием.
Для 13-24:
1. Очистка от поврежденной и слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест за 2 раза.
3. Огрунтовка расчищенных мест со шлифовкой и флейцеванием.
4. Окраска за 2 раза всей поверхности.
5. Шлифовка первой окраски с флейцеванием и торцеванием.
6. Окраска матовым колером (с добавлением воска) с торцеванием.
Для 25-34:
1. Очистка от поврежденной и слабодержащейся краски отдельными местами.
2. Проолифка, шпаклевка и шлифовка расчищенных мест за 2 раза.
3. Огрунтовка расчищенных мест со шлифовкой.
4. Огрунтовка всей поверхности со шлифовкой.
5. Окраска матовым колером с торцеванием.Измеритель: для 1-7, 13-24: 10 м2 окрашиваемой поверхности; для 8-12, 25-34: 1 м2 окрашиваемой поверхности
10-0101-013-01- Высококачественная окраска матовыми масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или новых оштукатуренные поверхности: стены

10-0101-012-31 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: фон дұрыс кескінде
10-0101-012-32 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; сыланған бет: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-012-33 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-012-34 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды алдын ала 30 %-ға дейін тазарта отырып, поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш бет: өрнек декоры айналасындағы фон
10-0101-013:
Есептеуіш: 10 м2 боялған беті
Жұмыс құрамы:
1-7 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру және сырлау арқылы беттерді жылтырату (сылақ үшін) немесе тесіктерді біріктіру арқылы бұтақтарды кесу (ағаш үшін).
2. Олифтеу және май жағылған жерлерді жылтырата отырып ,жартылай сырлау.
3. Сылақты тегістей отырып, 2 рет толықтай сылау.
4. Жылтыратып тегістеу және флейцтеу.
5. Жылтырату арқылы 1 рет тазалау.
6. 2 рет бояу.
7. Бірінші бояуды флейцтеу арқылы тегістеу.
8. Күңгірт бояулармен тегістей отырып бояу (балауыз қосылған).
8-12 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру және сырлау арқылы беттерді жылтырату (сылақ үшін) немесе тесіктерді біріктіру арқылы бұтақтарды кесу (ағаш үшін).
2. Олифтеу және май жағылған жерлерді жылтырата отырып ,жартылай сырлау.
3. Сылақты тегістей отырып, 2 рет толықтай сылау.
4. Жылтырата отырып, 2 рет тазарту, біріншісі флейцтеужәне екінші тегістеу.
5. Күңгірт бояулармен тегістей отырып бояу.
13-24 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымдалған және әлсіз ұсталатын бояуларды тазарту.
2. Тазартылған жерлерді 2 ретте олифтеу, сылау және жылтырату
3. Тазаланған жерлерді тегістеу және флейцтеу.
4. Барлық бетті 2 ретте бояу.
5. Флейцтеу арқылы бірінші бояуды тегістеу.
6. Күңгірт бояулармен тегістей отырып бояу (балауыз қосылған).
25-34 үшін:
1. Жекелеген жерлерде зақымдалған және әлсіз ұсталатын бояуларды тазарту.
2. Тазартылған жерлерді 2 ретте олифтеу, сылау және тегістеу.
3. Тазартылған жерлерді жылтырату.
4. Бүкіл бетіне тегістеу.
5. Күңгірт бояумен сырлау.
10-0101-013-01 Бұрын немесе жаңадан тазартылған, сыланған және ағаш беттерін күңгірт майлы бояумен жоғары сапада бояу, сыланған бет:қабырғалар

10-0101-013-02- Высококачественная окраска матовыми масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или новых оштукатуренные поверхности: потолки
10-0101-013-03- Высококачественная окраска матовыми масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или новых деревянные поверхности: стены
10-0101-013-04- Высококачественная окраска матовыми масляными красками оштукатуренных и деревянных поверхностей, ранее очищенных или новых деревянные поверхности: потолки
10-0101-013-05- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь; деревянные поверхности: тяги
10-0101-013-06- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками поверхностей, ранее очищенных, изготовленных или оштукатуренных вновь; деревянные поверхности: дверей и профилированная облицовка
10-0101-013-07- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос матовыми масляными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности резьба и поверхности с несъемной резьбой
10-0101-013-08- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос матовыми масляными красками с подготовкой поверхности; фон неправильных очертаний
10-0101-013-09- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности фон правильных очертаний стен
10-0101-013-10- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; оштукатуренные поверхности полосы шириной до 50 мм
10-0101-013-11- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; деревянные поверхности: полосы шириной более 50 мм
10-0101-013-12- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос поливинилацетатными красками с подготовкой поверхности; деревянные поверхности: фон вокруг декора резного
10-0101-013-13- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; оштукатуренные поверхности: стены, пилястры, откосы и колонны
10-0101-013-14- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; оштукатуренные поверхности: потолки и профи-лированные тяги
10-0101-013-15- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности: стены
10-0101-013-16- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности: потолки

10-0101-013-02 Бұрын немесе жаңадан тазартылған, сыланған және ағаш беттерін күңгірт майлы бояумен жоғары сапада бояу, сыланған бет: төбелер
10-0101-013-03 Бұрын немесе жаңадан тазартылған, сыланған және ағаш беттерін күңгірт майлы бояумен жоғары сапада бояу, ағаш бет:қабырғалар
10-0101-013-04 Бұрын немесе жаңадан тазартылған, сыланған және ағаш беттерін күңгірт майлы бояумен жоғары сапада бояу, ағаш бет: төбелер
10-0101-013-05 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; ағаш беттер: әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-013-06 Бұрын тазартылған, дайындалған немесе қайта сыланған беттерді поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуларымен жоғары сапада бояу; ағаш беттер: есіктер және профильді қаптама
10-0101-013-07 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; сылан¬ған бет: өрнек және өрнегі алынбайтын бет
10-0101-013-08 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; фон дұрыс емес кескінде
10-0101-013-09 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу;сыланған бет: қабырға фоны дұрыс кескінде
10-0101-013-10 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу;сыланған бет: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-013-11 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу;сыланған бет: ұзындығы 50 мм артық жолақтар
10-0101-013-12 Беттерді дайындай отырып жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды поливинилацетатты бояулармен бояу; ағаш беттер: өрнек декорын айналасындағы фон
10-0101-013-13 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; сыланған бет: қабырғалар, пилястралар, беткейлер мен бағандар
10-0101-013-14 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; сыланған бет:төбелер және профильді әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-013-15 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; ағаш бет:қабырғалар
10-0101-013-16 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; ағаш бет: төбелер

10-0101-013-17- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности: тяги
10-0101-013-18- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности: двери и профилированная облицовка
10-0101-013-19- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: стены, пилястры, откосы и колонны
10-0101-013-20- Высококачественная окраска матовыми масляными красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 10 %; оштукатуренные поверхности: потолки и профилированные тяги
10-0101-013-21- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности стен
10-0101-013-22- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности потолков
10-0101-013-23- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности тяг
10-0101-013-24- Высококачественная окраска поливинилацетатными (водоэмульсионными) красками прежде окрашенных поверхностей с расчисткой до 30 %; деревянные поверхности двери и профилированная облицовка
10-0101-013-25- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками; оштукатуренные поверхности: фон неправильных очертаний
10-0101-013-26- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками; оштукатуренные поверхности: фон правильных очертаний
10-0101-013-27- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками; деревянные поверхности: полосы шириной до 50 мм
10-0101-013-28- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками; деревянные поверхности: полосы шириной более 50 мм
10-0101-013-29- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками, деревянные поверхности фон вокруг декора резного
10-0101-013-30- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 10 % матовыми масляными красками, деревянные поверхности фон неправильных очертаний
10-0101-013-31- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % матовыми масляными красками, оштукатуренные поверхности: фон правильных очертаний
10-0101-013-32- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % матовыми масляными красками, оштукатуренные поверхности: полосы шириной до 50 мм

10-0101-013-17 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; ағаш бет: әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-013-18 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; ағаш бет: есіктер және профильді қаптама
10-0101-013-19 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; сыланған бет: қабырғалар, пилястралар, беткейлер мен бағандар
10-0101-013-20 Бұрын боялған беттерді 10 %-ға дейін тазарта отырып, күңгірт майлы бояулармен жоғары сапада бояу; сыланған бет:төбелер және профильді әшекейлі сызықты өрнектер
10-0101-013-21 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуымен жоғары сапада бояу; қабырғалардың ағаш беті
10-0101-013-22 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуымен жоғары сапада бояу; төбенің ағаш беті
10-0101-013-23 Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуымен жоғары сапада бояу; әшекейлі сызықты өрнектердің ағаш беті
10-0101-013-24- Бұрын боялған беттерді 30 %-ға дейін тазарта отырып поливинил ацетаты (су эмульсиялық) бояуымен жоғары сапада бояу;есіктің ағаш беті және профильді бет
10-0101-013-25 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; сыланған беттер: фон дұрыс емес кескінде
10-0101-013-26 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; сыланған беттер: фон дұрыс кескінде
10-0101-013-27 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; ағаш беттер: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-013-28 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; ағаш беттер: ұзындығы 50 мм артық жолақтар
10-0101-013-29 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; ағаш беттер:өрнек декоры айналасындағы фон
10-0101-013-30 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; ағаш беттер:фон дұрыс емес кескінде
10-0101-013-31 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; сыланған беттер: фон дұрыс кескінде
10-0101-013-32 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 10 %-ға дейін тазалай отырып күңгірт майлы бояулармен бояу; сылан¬ған беттер: ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар

10-0101-013-33- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % матовыми масляными красками; деревянные поверхности полосы шириной до 50 мм
10-0101-013-33- Высококачественная вышпаровка фона и окраска полос с предварительной расчисткой до 30 % матовыми масляными красками; деревянные поверхности фон вокруг декора резного
10-0101-014:
Измеритель: 10 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
Для 1-4:
1. Расшивка трещин, очистка от пыли.
2. Грунтовка под шпатлевку, шлифовка.
3. Шпатлевка, шлифовка.
4. Сплошная грунтовка со шлифовкой.
5. Окраска за 2 раза.
Для 5-8: 1. Тщательная очистка от пыли и грязи. 2. Грунтовка, шпатлевка, шлифовка. 3. Окраска за 2 раза.
10-0101-014-01- Высококачественная окраска дисперсионными красками (акрилатные, силиконовые) ранее очищенной или оштукатуренной вновь поверхности оштукатуренные поверхности: гладкая
10-0101-014-02- Высококачественная окраска дисперсионными красками (акрилатные, силиконовые) ранее очищенной или оштукатуренной вновь поверхности оштукатуренные поверхности: профилированная
10-0101-014-03- Высококачественная окраска дисперсионными красками (акрилатные, силиконовые) ранее очищенной или оштукатуренной вновь поверхности кирпичные поверхности: гладкая
10-0101-014-04- Высококачественная окраска дисперсионными красками (акрилатные, силиконовые) ранее очищенной или оштукатуренной вновь поверхности кирпичные поверхности: профилированная
10-0101-014-05- Высококачественная окраска на основе полимерных, силаксановых и плиолитных смол оштукатуренные поверхности: гладкая
10-0101-014-06- Высококачественная окраска на основе полимерных, силаксановых и плиолитных смол оштукатуренные поверхности: профилированная
10-0101-014-07- Высококачественная окраска на основе полимерных, силаксановых и плиолитных смол кирпичные поверхности: гладкая
10-0101-014-08- Высококачественная окраска на основе полимерных, силаксановых и плиолитных смол кирпичные поверхности: профилированная
10-0101-015:
Измеритель: 1 м2 отделываемой поверхности
Состав работ:
Для 01, 02:
1. Обезжиривание поверхности разбавителем № 2.
2. Вырубка сучьев.
3. Заделка трещин и выбоин.
4. Многократная (5-6 раз) шпаклевка поверхности нитрошпаклевкой.
5. Шлифовка шпаклевок наждачным полотном.
6. Четырех разовая огрунтовка из пистолета распылителя неразбавленной эмалью НЦ-25 (белой или других цветов, согласно проекту реставрации) с последующей шлифовкой красочных слоев.
Для 03-05:
1. Многократная (до 8 раз) окраска разбеленной нитроэмалью НЦ-25 (разбавитель 646) из пистолета-распылителя с под шпаклевкой каждых двух последующих слоев краски.

10-0101-013-33 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 30 %-ға дейін тазалай отырып, күңгірт майлы бояулармен бояу;ағаш беттер:ұзындығы 50 мм дейінгі жолақтар
10-0101-013-34 Жоғары сапада фонға рең беру және жолақтарды 30 %-ға дейін тазалай отырып, күңгірт майлы бояулармен бояу; ағаш беттер:өрнек декоры айналасындағы фон
10-0101-014:
Есептеуіш: 10 м2 өңделетін бет
Жұмыс құрамы:
1-4 үшін:
1. Сызаттарды біріктіру, шаңды кетіру.
2. Сылақ астын тегістеу, жалтырату.
3. Сылау, жылтырату.
4. Жылтырату арқылы толықтай тегістеу.
5. 2 рет бояу.
5-8 үшін:
1. Шаң мен кірден мұқият тазарту.
2. Тегістеу, сылау, жылтырату.
3. 2 рет бояу.
10-0101-014-01 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған бетті дисперсиялық бояулармен (акрилат, силикон) жоғары сапада бояу,сыланған бет: тегіс
10-0101-014-02 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған бетті дисперсиялық бояулармен (акрилат, силикон) жоғары сапада бояу, сыланған бет: профильді
10-0101-014-03 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған бетті дисперсиялық бояулармен (акрилат, силикон) жоғары сапада бояу,кірпішті бет: тегіс
10-0101-014-04 Бұрын тазартылған немесе қайта сыланған бетті дисперсиялық бояулармен (акрилат, силикон) жоғары сапада бояу,кірпішті бет: профильді
10-0101-014-05- Полимерлі, силаксанды және плиолитті шайырлар негізінде жоғары сапалы бояу, сыланған бет: тегіс
10-0101-014-06- Полимерлі, силаксанды және плиолитті шайырлар негізінде жоғары сапалы бояу, сыланған бет: профильді
10-0101-014-07- Полимер, силаксан және плиолит шайырларына негізделген жоғары сапалы бояу, кірпіш беттері: тегіс
10-0101-014-08- Полимер, силаксан және плиолит шайырларына негізделген жоғары сапалы бояу, кірпіш беттері: профильді
10-0101-015:
Есептеуіш: 1 м2 әрленетін бет
Жұмыс құрамы:
01, 02 үшін:
1. № 2 еріткішпен бетті майсыздандыру.
2. Бұтақтарды кесу.
3. Жарықтар мен шұңқырларды жабу.
4. Бетті нитросылақтармен бірнеше рет (5-6 рет) сылау.
5. Сылақты ажарлағыш қағазбен тегістеу.
6. Араласпаған эмальмен бүріккіш пистолеттен төрт рет сырлау НЦ-25 (ақ немесе басқа түстер, реставрациялау жобасына сәйкес) кейіннен бояу қабаттарын жылтырату
03-05 үшін:
1. НЦ-25 нитро эмальмен (еріткіш 646) бірнеше рет (8 рет) бүріккіш пистолетпен ,әр екі бояу қабаты сайын сылай отырып бояу.

2. Полировка при помощи полировочной пасты и ваты.
3. Протирка чистой ватой.
Для 06, 07:
1. Многократное нанесение нитролака.
Для 08, 09:
1. Очистить поверхности от пыли и грязи, вырубка сучьев.
2. Проолифка горячей олифой.
3. Заделка лаковой шпаклевкой трещин и выбоин.
4. Многократная (5-6 раз) шпаклевка лаковым составом.
5. Прошкуривание наждачным полотном лаковых шпаклевок.
6. Трехкратная огрунтовка горячими эмалевыми белилами под флейц по прошкуренной поверхности шпаклевок) оклейку поверхности миткалем определять по соответствующему сборнику.
Для 10-12:
1. Четырехразовая окраска эмалью из сухих цинковых белил, затертых на лаке со шлифовкой каждого слоя наждачным полотном и порошком трепела на войлоке.
2. Окончательная полировка картофельной мукой на фланели.
3. Протирка чистой фланелью
10-0101-015-01- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" нитроэмалью (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая)- подготовка, гладкая поверхность
10-0101-015-02- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" нитроэмалью (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая)- подготовка, резная поверхность и фон вокруг резьбы
10-0101-015-03- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" нитроэмалью (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая)- отделка, гладкая поверхность
10-0101-015-04- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" нитроэмалью (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая)- отделка, фон вокруг резьбы неправильных очертаний
10-0101-015-05- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" нитроэмалью (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая)- отделка, резьба
10-0101-015-05- Покрытие деревянных поверхностей под "французский лак" бесцветным лаком (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая- покрытие, гладкая поверхность
10-0101-015-05- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) – покрытие, резная поверхность
10-0101-015-05- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) –подготовка, гладкая поверхность
10-0101-015-09- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) подготовка - Резная поверхность и фон вокруг резьбы
10-0101-015-09- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) подготовка- гладкая поверхность
10-0101-015-09- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) отделка- фон вокруг резьбы
10-0101-015-09- Высококачественная отделка деревянных поверхностей под "французский лак" эмалевыми белилами (поверхность, предварительно очищенная от отделочного слоя или новая) отделка- резьба

2. Жылтыратқыш пастасы мен дәкемен жылтырату.
3. Таза дәкемен сүрту.
06, 07 үшін:
1. Нитролакты бірнеше рет жағу.
08, 09 үшін:
1. Бетті шаң мен кірден тазарту, бұтақтарды кесу.
2. Ыстық олифамен олифтеу.
3. Жарықтар мен шұңқырлардың лак сылағымен тығыздау.
4. Лак құрамымен бірнеше рет сылау (5-6 рет).
5. Лак сылақтарын ажарлағыш қағазбен тегістеу.
6. Ыстық эмальмен үш рет қолданылатын праймер, флитц астындағы шөгінділердің тегістеу бетінде) сәйкес жинақ бойынша бетті қалыпына келтіру.
10-12 үшін:
1. Құрғақ мырыш ақ бояуы эмальмен төрт рет бояу, әр қабатты ажарлағыш қағазбен және киіздегі трепела ұнтағымен жылтырату. 2. Фланельде картоп ұнымен соңғы жылтырату.
3. Таза фланельмен сүрту
10-0101-015-01 "Француздық лак" нитроэмальымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) - дайындық, тегіс бет
10-0101-015-02 "Француздық лак" нитроэмальымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) - дайындық, өрнек беті және өрнек айналасындағы фон
10-0101-015-03 "Француздық лак" нитроэмальымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) - әрлеу, тегіс бет
10-0101-015-04 "Француздық лак" нитроэмальымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) - әрлеу, дұрыс емес кескінді өрнек айналасындағы фон
10-0101-015-05- "Француздық лак" нитро эмальмен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) - әрлеу, өрнек
10-0101-015-06 "Француздық лак" түссіз лагымен ағаш беттерін жабу (беті алдын-ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) жабынды, тегіс бет
10-0101-015-07 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) – жабынды, өрнектелген бет
10-0101-015-08 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) –дайындық, тегіс бет
10-0101-015-09 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) дайындық – өрнек айналасындағы беті мен фоны
10-0101-015-10 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) дайындық – тегіс бет
10-0101-015-11 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) әрлеу – өрнек айналасындағы фон
10-0101-015-12 "Француздық лак" эмальды ақ бояуымен ағаш беттерін жоғары сапалы әрлеу (беті алдын ала әрлеу қабатынан тазартылған немесе жаңа) әрлеу – өрнек

10-0101-016:
Измеритель: 10 м2
Состав работ:
1. Нарезка полотнищ с отрезкой кромок.
2. Нанесение клеевого состава на поверхность.
3. Оклеивание поверхности.
4. Промазывание клеевым составом полотнищ.
5. Разравнивание шпателем и снятие излишков клея.
10-0101-016-01- Оклейка бумажной тканью стен.
10-0101-016-02- Оклейка бумажной тканью потолков.
10-0101-016-03- Оклейка бумажной тканью полов.
11-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание керамического декора памятников истории и культуры":
1. Предусмотрены работы по реставрации и воссозданию керамического декора памятников истории и культуры (изразцы, плитки, черепица, керамические фигурные камни древнего образца).
2. Не учтены работы по реставрации и воссозданию объемных изразцов.
3. Предусмотрены 5 категорий сложности:
I категория сложности - изделия с гладкой или профилированной прямолинейной поверхностью.
II категория сложности - изделия с рельефной поверхностью простого гладкого рисунка.
III категория сложности - изделия с рельефом средней сложности рисунка небольшого насыщения, несложные угловые изразцы.
IV категория сложности - поверхность изделия со сложным рисунком насыщения по всей площади и со сложным орнаментом (рельефом) различной высоты.
V категория сложности - поверхность изделия барельефного рисунка с большим насыщением изображений к плоскостной части.
Каждой категории сложности изделия соответствует такая же категория сложности моделей и форм.
4. Объем работ определяется в квадратных дециметрах развернутой лицевой поверхности изделий следующим образом:
Для I-категории сложности - высота лицевой поверхности по огибу, умноженная на длину.
Для II-категории сложности - площадь лицевой части изделия, умноженная на коэффициент развертки, равный 1,15-1,3.
Для III-категории сложности - площадь лицевой части изделия, умноженная на коэффициент 1,5.
Для IV и V-категорий сложности: при высоте рельефа от 1,5 до 2 см площадь лицевой части умножить на коэффициент 2,3. Данная высота рельефа должна быть по всей длине изделия.
С одной модели допустимо снимать до 6 форм с обязательным ремонтом модели после каждого снятия формы.
Ремонт модели следует расценивать в размере 5% ее изготовления.
С одной формы допустимо снимать до 7 изделий.
5. Разработаны на массу изделий в сухом виде (т.е. естественной влажности в пределах 12-15%).
6. Поправки:
11-0101--005
1) Предусмотрен обжиг изделий типа объемом
0,4 куб. и толщине изделия до 5 см. в электропечах камерного
2) При вторичном обжиге политых изделий применять те же и расценки.
11-0101-006
3) При обжиге в двухкамерном горне с загрузкой обеих камер к затратам труда и заработной плате на изделия, обжигаемые в нижней камере, применять коэффициент 0,4.

10-0101-016:
Есептеуіш: 10 м2
Жұмыс құрамы:
1. Матаның шетін кесу.
2. Бетке желімді құрамын жағу.
3. Бетті желімдеу.
4. Матаға желімді құрамын жағу.
5. Шпательмен тегістеу және артық желімді кетіру
10-0101-016-01 Қабырғаны қағаз матамен жапсыру
10-0101-016-02 Төбені қағаз матамен жапсыру
10-0101-016-03 Еденді қағаз матамен жапсыру
11-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің керамикалық декорларын реставрациялау және қайта жасау":
1. Тарих және мәдени ескерткіштердің керамикалық декорын (өрнектелген қыш тақташа (изразец), қыш тақтайша (плитка), шатыр және ежелгі үлгідегі керамикалық бейнелі тастарды қайта жасау және реставрациялауды қарастырады.
2. Көлемді қыш тақтайшаларды қайта жасау және реставрациялау жұмыстары ескерілмейді.
3. Қиындықтардың 5 санаты қарастырылды:
1) I санаттағы күрделілік – тегіс немесе профильді тік бұрышты беті бар бұйымдар.
2) II санаттағы күрделілік – қарапайым тегіс үлгінің бедерлі беті бар бұйымдар.
3) III санаттағы күрделілік – шағын қанықтырырылған орташа күрделі рельефті бұйымдар, қарапайым бұрыштық қыш тақташалар.
4) IV санаттағы күрделілік – бұйымның беті бүкіл аймақ бойынша күрделі қанықтырылған және әртүрлі биіктіктегі күрделі ою-өрнегі бар (бедерлі).
5) V санаттағы күрделілік – бұйым беті барельефтік суреті бар, жазықтық бөлігіне қарай бейнелерінің қанықтығы мол.
Өнімнің күрделілігінің әр санаты үлгілер мен түрлер күрделілігінің сондай санатына сәйкес келеді.
4. Жұмыс құрамы өнімнің кеңейтілген алдыңғы бетінің шаршылық дециметрінде келесідей анықталады:
1) I санаттағы күрделілік үшін – ұзындыққа көбейтілген иілу бойымен алдыңғы бетінің биіктігі.
2) II санаттағы күрделілік үшін – өнімнің алдыңғы аймағы кеңейтудің 1,15-1,3 коэффициентіне көбейтілген көлемі.
3) III санаттағы күрделілік үшін – 1,5 коэффициентіне көбейтілген өнімнің алдыңғы бөлігі.
4) IV және V-санаттардағы күрделілік үшін – рельефтің биіктігі 1,5-2,0 см дейінгі алдыңғы бөлік көлемін 2,3 коэффициентіне көбейтіледі. Бұл рельефтің биіктігі өнімнің бүкіл ұзындығында болуы керек.
Үлгіден 6 қалыпқа дейін алуға болады, әр алған сайын үлгіні міндетті түрде жөндеп отыру қажет.
Үлгіні жөндеу оны өндірудің 5 % мөлшерінде қарастырылуы керек.
Бір үлгіден 7 дейін бұйым алуға рұқсат етіледі.
5. Құрғақ түрдегі өнімнің мөлшеріне (яғни, 12-15 % табиғи ылғалдылыққа) жасалған.
6. Түзетулер.
11-0101-005
1) типті өнімдер 0,4 текше метр және камера пештеріндегі бұйымның қалыңдығы 5 см дейін.
2) құйылған өнімдерді екінші рет күйдіру үшін бірдей нормалар мен бағалар қолданылады.
11-0101-006
3) екі камераны толтырып екі камералы пеште күйдіргенде еңбек шығындары мен төменгі камерада шығарылатын өнімдердің жалақысына 0,4 коэффициенті қолданылуы керек.

4) При обжиге плитки или черепицы, имеющих неплоскую поверхность, применять расценки для обжига изразцов.
11-0101-010
5) При вторичной росписи изделий к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,75.
6) При росписи однотипных изделий менее 25 шт. к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2. Расход материалов без изменений.
11-0101-012
7) Обжиг изделий производить несколько раз до получения желаемого цвета.

4) беткейі тегіс емес қыш тақтайшалар немесе шатырдың қыш жабындысын күйдіру кезінде, қыш тақташаларды күйдіру бағасы қолданылады.
11-0101-010
5) өнімді қайта өрнектеу кезінде еңбек шығындары мен жалақыға 0,75 коэффициентін қолданады. материалдар: шығыны өзгеріссіз.
6) ұқсас бұйымдарды 25 данадан кем өрнектегенде, еңбек шығындары мен жалақыға 1,2 коэффициенті қолданылуы керек. Материалдар шығыны өзгеріссіз.
11-0101-012
7) өнімнің түсі қалағандай болғанға дейін бірнеше рет күйдіру.

11-0101-013-01÷-04
8) При установке изразцов более 5 шт. в одном месте, непосредственно примыкающих друг к другу, к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,7.
9) На установку изделий завершений изразцовых печей типа "городки" принимать на одно изделие затраты времени 1,35 чел.-ч.
11-0101-013-01÷08
10) При установке изделий с приставных лестниц к затратам труда и заработной плате в расценках применять коэффициент 1,25.
11) При установке глазурованных, одноцветных, гладких изделий к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 0,8.
12) На установку изделий завершений изразцовых печей типа "городки" принимать на одно изделие затраты времени 1,35 чел.-ч
11-0103-001-01÷03
13) На подбор каждого тона при росписи деталей принимать затраты времени 0,35 чел.-ч
11-0103-002
14) Учтено количество тонов до 3.
15) При росписи однотипных изделий менее 25 шт. к затратам труда и заработной плате применять коэффициент 1,2.
16) Виды рисунка:
I вид рисунка - рамка на плоскостном изделии с гладкой поверхностью.
II вид - простой рисунок на цокольном изделии с профилированной
поверхностью (заполненность изделия рисунком - 30% общей площади).
III вид рисунка - простой рисунок в рамке на плоскостном изделии с гладкой поверхностью (заполненность изделия рисунком - 30% общей площади).
11-0103-003
17) Расход подставок - 4 шт. на одно изделие с двукратным оборотом.
11-0103-004
18) Расход тиглей с учетом оборачиваемости: один тигель на 5 колеров.
11-0101-001:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности модели
Состав работ:
Для I и II категории сложности (01,02).
1. Составление рисунка, чертежа в натуральную величину с учетом усадки.
2. Изготовление шаблонов.
3. Подготовка места для вытяжки тяг.
4. Приготовление гипсового раствора.
5. Нанесение гипса на верстак.
6. Вытяжка тяг по шаблону.
7. Снятие тяг и их доработка.
8. Распиловка гипсовых профилированных тяг на составные части.
9. Сборка моделей из составных частей с подгонкой друг другу, соединяя их гипсом.
10. Создание несложного рисунка для II категории сложности.
11. Шлифовка моделей.
12. Покрытие шеллачным лаком за 2 раза.
Для III, IV, V категории сложности (03-05).
1. Составление рисунка, чертежа в натуральную величину с учетом усадки.
2. Переноска рисунка на кальку.
3. Отливка гипсовой пластины по заданному размеру.
4. Перенос рисунка на гипсовую пластину.
5. Покрытие гипсовой пластины шеллачным лаком.
6. Лепка рисунка из пластины с учетом усадки и толщины слоя эмали.
7. Изготовление черновой формы из гипса.
8. Изготовление рабочей модели в гипсе.

11-0101-013-01÷-04
8) бір жерде бір-біріне тікелей жақын орналасқан тақташалар 5 данадан артық болса, еңбек шығындары мен жалақыға 0,7 коэффициентін қолданады.
9) пештерді аяқтауға арналған бұйымдарды "қалашық" типтегі бір қыш тақаталарды орнату үшін сағатына 1,35 адам-сағ құрайды.
11-0101-013-01÷08
10) бұйымдарды сүйемелі сатымен орнатқанда еңбек шығындары мен жалақыны есептеуге 1,25 коэффициент қолданылуы керек.
11) жылтыр, бір түсті, тегіс бұйымдарды орнатқанда еңбек шығыны мен жалақыға 0,8 коэффициенті қолданылуы керек.
12) қыш тақташалардың "қалашық" типтерін орнату үшін бір өнімнің шығыны 1,35 адам-сағ құрайды.
11-0102-001-01÷03
13) бөлшектерді өрнектеу кезінде әр түсті таңдау үшін бір өнімнің шығыны 1,35 адам / сағ құрайды
11-0103-002
14) 3 дейінгі түстің нормалар мен бағаларда ескерілген.
15) 25 данадан кем бір келкі өрнектегенде еңбек құнына жалақыға 1.2 коэффициенті қолданылады
16) сурет түрлері:
I көрініс - тегіс беті бар тегіс бұйымдағы рамка.
II көрініс - профильді беті бар жертөледегі қарапайым сурет (бұйымды өрнекпен толтыру – жалпы аумағы 30 %).
ІІІ көрініс- тегіс беті бар тегіс бұйымдағы кадрдағы қарапайым сурет (бұйымның толықтығы үлгі - жалпы ауданның 30 %).
11-0103-003
17) тұғыр шығыны - қосарланған айналымы бар бір бұйымға 4 дана.
11-0103-004
18) айналымды ескере отырып, отбақыр шығыны: 5 түске бір отбақыр ескеріледі.
11-0101-001:
Есептеуіш: 1 дм2 үлгінің беті
Жұмыс құрамы:
I және II күрделілік санаттары үшін (01, 02).
1. Шөгуін ескере отырып, толық көлемді суретті, сызбаны салу.
2. Үлгі жасау.
3. Әрлі белдеу тартуға орын дайындау.
4. Гипс қоспасын дайындау.
5. Шебер үстеліне гипсті жағу.
6. Үлгіге сәйкес әрлі белдемшені тарту.
7. Белдемшелерді алу және оларды қайта түзеу.
8. Гипсті профильді белдемшені құрамдас бөліктерге бөлу.
9. Бір-біріне сәйкес келетін бөліктерден үлгілерді құрастыру, оларды сылақпен байланыстыру.
10. II санаттағы күрделілікке қарапайым сурет салу.
11. Үлгілерді тегістеу.
12. Сілтілік лакпен 2 рет жағу.
III, IV, V күрделілік санаттары үшін (03-05).
1. Шөгуін ескере отырып, толық көлемді сурет салу.
2. Бақылау қағазына сурет салу.
3. Гипс тақталарын белгілі бір мөлшерге құю.
4. Үлгіні гипс тақталарына ауыстыру.
5. Гипс тақталарын сілтілік лакпен жағу.
6. Эмаль қабатының шөгуі мен қалыңдығын ескере отырып, суретті тақтадан мүсіндеу.
7. Гипстен жобалық түрін жасау.
8. Гипсте жұмыс үлгісін жасау.

9. Доработка рабочей модели вручную.
10. Шлифовка вручную мелкой латунной сеткой.
11. Покрытие шеллачным лаком за 2 раза.
11-0101-001-01- Изготовление гипсовых моделей для плоскостных керамических изделий I категория сложности
11-0101-001-02- Изготовление гипсовых моделей для плоскостных керамических изделий II категория сложности
11-0101-001-03- Изготовление гипсовых моделей для плоскостных керамических изделий III категория сложности
11-0101-001-04- Изготовление гипсовых моделей для плоскостных керамических изделий IV категория сложности
Состав работ:
Для I и II категории сложности (06, 07).
1. Составление рисунка, чертежа в натуральную величину с учетом усадки.
2. Изготовление шаблонов.
3. Подготовка места для вытяжки тяг.
4. Приготовление гипсового раствора.
5. Нанесение гипса на верстак.
6. Вытяжка тяг по шаблону.
7. Снятие тяг и их доработка.
8. Распиловка гипсовых профилированных тяг на составные части.
9. Сборка моделей из составных частей с подгонкой друг другу, соединяя их гипсом.
10. Создание несложного рисунка для II категории сложности.
11. Шлифовка моделей.
12. Покрытие шеллачным лаком за 2 раза.
Для III, IV, V категории сложности (08).
1. Составление рисунка, чертежа в натуральную величину с учетом усадки.
2. Переноска рисунка на кальку.
3. Отливка гипсовой пластины по заданному размеру.
4. Перенос рисунка на гипсовую пластину.
5. Покрытие гипсовой пластины шеллачным лаком.
6. Лепка рисунка из пластины с учетом усадки и толщины слоя эмали.
7. Изготовление черновой формы из гипса.
8. Изготовление рабочей модели в гипсе.
9. Доработка рабочей модели вручную.
10. Шлифовка вручную мелкой латунной сеткой.
11. Покрытие шеллачным лаком за 2 раза.
11-0101-001-05- Изготовление гипсовых моделей для плоскостных керамически изделий V категория сложности
11-0101-001-06- Изготовление гипсовых моделей для объемных керамически изделий I категория сложности
11-0101-001-07- Изготовление гипсовых моделей для объемных керамических изделий II категория сложности
11-0101-001-08- Изготовление гипсовых моделей для объемных керамических изделий III категория сложности
Состав работ:
Для IV, V категории сложности (09,10).
1. Составление рисунка, чертежа в натуральную величину с учетом усадки.
2. Переноска рисунка на кальку.
3. Отливка гипсовой пластины по заданному размеру.
4. Перенос рисунка на гипсовую пластину.
5. Покрытие гипсовой пластины шеллачным лаком.
6. Лепка рисунка из пластины с учетом усадки и толщины слоя эмали.
7. Изготовление черновой формы из гипса.
8. Изготовление рабочей модели в гипсе.
9. Доработка рабочей модели вручную.

9. Жұмыс үлгісін қолмен жөндеу.
10. Жіңішке жез тор арқылы қолмен тегістеу.
11. Сілтілік лакпен 2 рет жағу.
11-0101-001-01 I дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-02 IІ дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-03 IІІ дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-04 IV дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
Жұмыс құрамы:
I және II күрделілік санаттары үшін (01, 02).
1. Шөгуін ескере отырып, толық көлемді суретті, сызбаны салу.
2. Үлгі жасау.
3. Әрлі белдеу тартуға орын дайындау.
4. Гипс қоспасын дайындау.
5. Шебер үстеліне гипсті жағу.
6. Үлгіге сәйкес әрлі белдемшені тарту.
7. Белдемшелерді алу және оларды қайта түзеу.
8. Гипсті профильді белдемшені құрамдас бөліктерге бөлу.
9. Бір-біріне сәйкес келетін бөліктерден үлгілерді құрастыру, оларды сылақпен байланыстыру.
10. II санаттағы күрделілікке қарапайым сурет салу.
11. Үлгілерді тегістеу.
12. Сілтілік лакпен 2 рет жағу.
III, IV, V күрделілік санаттары үшін (03-05).
1. Шөгуін ескере отырып, толық көлемді сурет салу.
2. Бақылау қағазына сурет салу.
3. Гипс тақталарын белгілі бір мөлшерге құю.
4. Үлгіні гипс тақталарына ауыстыру.
5. Гипс тақталарын сілтілік лакпен жағу.
6. Эмаль қабатының шөгуі мен қалыңдығын ескере отырып, суретті тақтадан мүсіндеу.
7. Гипстен жобалық түрін жасау.
8. Гипсте жұмыс үлгісін жасау.
9. Жұмыс үлгісін қолмен жөндеу.
10. Жіңішке жез тор арқылы қолмен тегістеу.
11. Сілтілік лакпен 2 рет жағу.
11-0101-001-05 V дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-06 І дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-07 II дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-08 III дәрежелі күрделі жазық керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
Жұмыс құрамы:
IV, V күрделілік санаттары үшін (09.10).
1. Шөгуін ескере отырып, толық көлемді сурет салу.
2. Бақылау қағазына сурет салу.
3. Гипс тақталарын белгілі бір мөлшерге құю.
4. Үлгіні гипс тақталарына ауыстыру.
5. Гипс тақтайшасын сілтілік лакпен жағу.
6. Эмаль қабатының шөгуі мен қалыңдығын ескере отырып, суретті тақтасынан мүсіндеу.
7. Гипстен жобалық түрін жасау.
8. Гипсте жұмыс үлгісін жасау.
9. Жұмыс үлгісін қолмен жөндеу.

10. Шлифовка вручную мелкой латунной сеткой.
11. Покрытие шеллачным лаком за 2 раза.
11-0101-001-09- Изготовление гипсовых моделей для объемных керамических изделий IV категория сложности
11-0101-001-10- Изготовление гипсовых моделей для объемных керамических изделий V категория сложности
11-0101-002:
Измеритель: 1 форма
Состав работ:
1. Смазка модели специальным составом.
2. Установка модели и ограничителей с подгонкой на верстаке.
3. Приготовление жидкого гипса.
4. Заливка модели гипсом.
5. Разъем формы и модели с последующей доработкой вручную.
11-0101-002-01- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий I-II категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 5дм2,
11-0101-002-02- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий I-II категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 10 дм2,
11-0101-002-03- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий I-II категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 15 дм2,
11-0101-002-04- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий I-II категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 дм2,
11-0101-002-05- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий III категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 5дм2,
11-0101-002-06- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий III категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 10 дм2,
11-0101-002-07- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий III категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 15 дм2,
11-0101-002-08- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий III категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 дм2,
11-0101-002-09- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий IY категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 5дм2,
11-0101-002-10- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий IY категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 10 дм2,
11-0101-002-11- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий IY сложности, размеры рабочей поверхности форм 15 дм2,
11-0101-002-12- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий IY категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 дм2,

10. Жіңішке жез тор арқылы қолмен тегістеу.
11. Сілтілік лакпен 2 рет жағу
11-0101-001-09 IV дәрежелі күрделі көлемді керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-001-10 V дәрежелі күрделі көлемді керамикалық бұйымдарға арналған гипс үлгілерін дайындау.
11-0101-002:
Есептеуіш: 1 формасы Жұмыс құрамы:
1. Үлгіні арнайы қосылыстармен майлау.
2. Шебер үстеліне реттелетін модельдер мен шектеулерді орнату.
3. Сұйық гипсті дайындау.
4. Үлгіні гипспен толтыру.
5. Пішін мен модельді ажыратып,ары қарай қолмен өңдеу.
11-0101-002-01 5 дм2 жұмыс беті -I-II күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-02 10 дм2 жұмыс беті -I-II күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-03 15 дм2 жұмыс беті -I-II күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшекміз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-04 Әрбір келесі 5 дм2 қосатын, жұмыс беті I-II күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдары үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
Жұмыс құрамы:
1. Үлгіні арнайы қосылыстармен майлау.
2. Шебер үстеліне реттелетін модельдер мен шектеулерді орнату.
3. Сұйық гипсті дайындау.
4. Үлгіні гипспен толтыру.
5. Пішін мен модельді ажыратып, ары қарай қолмен өңдеу.
11-0101-002-05 5 дм2 жұмыс беті -III күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-06 10 дм2 жұмыс беті -III күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-07 15 дм2 жұмыс беті -III күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-08 Әрбір келесі 5 дм2 қосатын, жұмыс беті III күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдары үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
Жұмыс құрамы:
1. Үлгіні арнайы қосылыстармен майлау.
2. Шебер үстеліне реттелетін модельдер мен шектеулерді орнату.
3. Сұйық гипсті дайындау.
4. Үлгіні гипспен толтыру.
5. Пішін мен модельді ажыратып,ары қарай қолмен өңдеу.
11-0101-002-09 5 дм2 жұмыс беті - IV күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-10 10 дм2 жұмыс беті - IV күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-11 10 дм2 жұмыс беті - IV күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
11-0101-002-12 Әрбір келесі 5 дм2 қосатын, жұмыс беті IV күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдары үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау.
Жұмыс құрамы:
1. Үлгіні арнайы қосылыстармен майлау.
2. Шебер үстеліне реттелетін модельдер мен шектеулерді орнату.
3. Сұйық гипсті дайындау.
4. Үлгіні гипспен толтыру.
5. Пішін мен модельді ажыратып,ары қарай қолмен өңдеу.

11-0101-002-13- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий Y категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 5дм2,
11-0101-002-14- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий Y категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 10 дм2,
11-0101-002-15- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий Y категория сложности, размеры рабочей поверхности форм 15 дм2,
11-0101-002-16- Изготовление бескусковой гипсовой формы для плоскостных керамических изделий Y категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 дм2,
11-0101-003:
Измеритель: 1 кг
Состав работ:
1. Просеивание глиняного порошка и шамота через сито.
2. Развешивание в весовых соотношениях
3. Перемешивание сухой смеси и заливка водой.
4. Процеживание жидкой смеси через сито.
5. Разливка однородной смеси в гипсовую емкость для вытяжки влаги.
6. Извлечение полусырой массы гипсовой емкости с укладкой ее в специально отведенное место.
11-0101-003-01- Приготовление глиняной массы
11-0101-004:
Измеритель: 1 изделие
Состав работ:
1. Тщательное вымешивание полусырой массы руками.
2. Отбивка через ткань деревянным молотком.
3. Подготовка формы.
4. Оттиск изделия.
5. Осторожное извлечение изделия из формы после технологического перерыва.
6. Художественная доработка изделия.
7. Сверление отверстий в румпах.
8. Укладка изделия на стеллаж.
11-0101-004-01-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 05 кг,
11-0101-004-02-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 1 кг,
11-0101-004-03-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 1,5 кг,
11-0101-004-04-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 2 кг,
11-0101-004-05-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 2,5 кг.
11-0101-004-05-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, масса изделия до 3 кг.
11-0101-004-05-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах I категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 кг.
11-0101-004-05-Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах II категория сложности, масса изделия до 05 кг.
11-0101-004-13- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах II категория сложности, масса изделия до 3 кг.
11-0101-004-14- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах II категория сложности, добавлять на каждые следующие 5 кг.
11-0101-004-15- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 05 кг.

11-0101-002-13 5 дм2 жұмыс беті - V күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау
11-0101-002-14 10 дм2 жұмыс беті - V күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау
11-0101-002-15 15 дм2 жұмыс беті - V күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдар үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау
11-0101-002-16 Әрбір келесі 5 дм2 қосатын, жұмыс беті V күрделі санаттағы жазықтық керамикалық бұйымдары үшін бөлшексіз гипс қалыптарын дайындау
11-0101-003:
Есептеуіш: 1 кг
Жұмыс құрамы:
1. Топырақ пен шамотты електен өткізу.
2. Арақатынас салмағын өлшеу.
3. Құрғақ қоспаны араластырып, су құю.
4. Сұйық қоспаны електен өткізу.
5. Біртекті қоспандан ылғалын алу үшін гипс ыдысына құйыңыз.
6. Гипс ыдысынан тобарсыған балшық илемін.
11-0101-003-01 Балшық илемін дайындау
11-0101-004:
Есептеуіш: 1 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Қолыңызбен жартылай иі қанған балшықты мұқият араластырыңыз
2. Шүберек арқылы ағаш балғамен ұру.
3. Қалыпты дайындау.
4. Бұйымды құю.
5. Технологиялық үзілістен кейін өнімді қалыптан мұқият алу.
6. Өнімді көркемдеп өңдеу.
7. Румпада тесіктер тесу.
8. Өнімді сөреге қою.
11-0101-004-01 Салмағы 0,5 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-02 Салмағы 1 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-03 Салмағы 1,5 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-04 Салмағы 2 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-05 Салмағы 2,5 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-06 Салмағы 3 кг дейінгі I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-07 Салмағы әрбір 5 кг қосылатын I санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-08 Салмағы 0,5 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-09 Салмағы 1 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-10 Салмағы 1,5 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-11 Салмағы 2 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-12 Салмағы 2,5 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-13 Салмағы 3 кг дейінгі IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-14 Салмағы әрбір 5 кг қосылатын IІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-15 Салмағы 0,5 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю

11-0101-004-16- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 1 кг.
11-0101-004-17- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 1,5 кг
11-0101-004-18- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 2 кг
11-0101-004-19- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 2,5 кг
11-0101-004-20- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, масса изделия до 3 кг
11-0101-004-21- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах III категория сложности, на каждые следующие 0,5 кг добавлять
11-0101-004-22- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IVкатегория сложности, масса изделия до 0,5 кг
11-0101-004-23- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, масса изделия до 1,0 кг
11-0101-004-24- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, масса изделия до 1,5 кг
11-0101-004-25- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, масса изделия до 2 кг
11-0101-004-26- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, масса изделия до 2,5 кг
11-0101-004-27- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, масса изделия до 3 кг
11-0101-004-28- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах IV категория сложности, на каждые следующие 0,5 кг добавлять
11-0101-004-29- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 0,5 кг
11-0101-004-30- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 1 кг
11-0101-004-31- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 1,5 кг
11-0101-004-32- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 2кг
11-0101-004-33- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 2 кг
11-0101-004-34- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 2,5 кг
11-0101-004-35- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, масса изделия до 3 кг
11-0101-004-36- Формовка плоскостных изделий в гипсовых формах V категория сложности, на каждые следующие 0,5 кг добавлять
11-0101-004-37- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, масса изделия до 1 кг
11-0101-004-38- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, масса изделия до 1,5 кг

11-0101-004-16 Салмағы 1 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-17 Салмағы 1,5 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-18 Салмағы 2 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-19 Салмағы 2,5 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-20 Салмағы 3 кг дейінгі IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-21 Салмағы әрбір 5 кг қосылатын IІІ санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-22 Салмағы 0,5 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-23 Салмағы 1 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-24 Салмағы 1,5 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-25 Салмағы 2 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-26 Салмағы 2,5 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-27 Салмағы 3 кг дейінгі IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-28 Салмағы әрбір 0,5 кг қосылатын IV санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-29 Салмағы 0,5 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-30 Салмағы 1 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-31 Салмағы 1,5 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-32 Салмағы 2 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю
11-0101-004-33 Салмағы 2 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-34 Салмағы 2,5 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-35 Салмағы 3 кг дейінгі V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-36 Салмағы әрбір 0,5 кг қосылатын V санаттағы күрделі жазықтық пішіндегі гипс қалыбына құю.
11-0101-004-37 Салмағы 1 кг дейінгі II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтайшаның өрнегін аяқтау
11-0101-004-38 Салмағы 1,5 кг дейінгі II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтайшаның өрнегін аяқтау

11-0101-004-39- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, масса изделия до 2 кг
11-0101-004-40- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, масса изделия до 2,5 кг
11-0101-004-41- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, масса изделия до 3 кг
11-0101-004-42- Художественная доработка плоскостных изразцов II - V категория сложности, на каждые 0,5 кг изменения добавлять
11-0101-005:
Измеритель: 1 изделие
Состав работ:
1. Снятие изделий со стеллажей и переноска к электропечи на расстояние до 50 метров.
2. Загрузка электропечи.
3. Установка милливольтметра.
4. Проведение обжига при необходимом температурном режиме.
5. Выгрузка изделий из электропечи.
6. Сортировка и отбраковка.
11-0101-005-01- Утельный обжиг, количество изделий в печи 50, размеры 10х10 см
11-0101-005-02- Утельный обжиг, количество изделий в печи 40, размеры 10х15 см
11-0101-005-03- Утельный обжиг, количество изделий в печи 25, размеры 20х20 см
11-0101-005-04- Утельный обжиг, количество изделий в печи 22, размеры 25х25 см
11-0101-005-05- Утельный обжиг, количество изделий в печи 14, размеры 30х30 см
11-0101-005-06- Утельный обжиг, количество изделий в печи 6, размеры 40х40 см
11-0101-005-07- Утельный обжиг, количество изделий в печи 6, размеры 50х50 см
11-0101-005-08- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 40, размеры 10х10 см
11-0101-005-09- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 22, размеры 10х15 см
11-0101-005-10- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 13, размеры 20х20 см
11-0101-005-11- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 13, размеры 25х25 см
11-0101-005-12- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 6, размеры 30х30 см
11-0101-005-13- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 6, размеры 40х40см
11-0101-005-14- Обжиг политых изделий, количество изделий в печи 6, размеры 50х50 см
11-0101-006:
Измеритель: 1 изделие
Состав работ:
1. Загрузка изделий в печь.
2. Заделка окна горна.
3. Разведение огня, непрерывная топка печи.
4. Наблюдение за температурным режимом печи, ведение часового журнала.
5. Разработка заделки окна горна.
6. Наблюдение за температурным режимом остывания печи.
7. Выгрузка обожженных изделий, пересмотр и сортировка их.
8. Оправка малых повреждений изделий.
11-0101-006-01- Обжиг изразцов, масса изделий до 0,5 кг
11-0101-006-02- Обжиг изразцов, масса изделий до 1 кг
11-0101-006-03- Обжиг изразцов, масса изделий до 1,5 кг

11-0101-004-39 Салмағы 2 кг дейінгі II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтайшаның өрнегін аяқтау
11-0101-004-40 Салмағы 2,5 кг дейінгі II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтайшаның өрнегін аяқтау
11-0101-004-41 Салмағы 3 кг дейінгі II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтанының өрнегін аяқтау
11-0101-004-42 Әрбір 0,5 кг артық салмағы үшін II-V санаттағы күрделі жазықтық өрнектелген қыш тақтанының өрнегін аяқтау
11-0101-005:
Есептеуіш: 1 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Өнімдерді сөреден түсіріп, 50 метр қашықтыққа дейін электр пешіне апару.
2. Электр пешіне салу.
3. Милливольтметрді орнату.
4. Қажетті температура жағдайында күйдіру.
5. Электр пешінен өнімдерді шығару.
6. Сұрыптау және жарамсызын алып тастау.
11-0101-005-01 Өлшемі 10х10 см өнімдерді 1- ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 50
11-0101-005-02 Өлшемі 10х15 см өнімдерді 1- ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 40
11-0101-005-03 Өлшемі 20х20 см өнімдерді 1- ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 25
11-0101-005-04 Өлшемі 25х25 см өнімдерді 1- ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 22
11-0101-005-05 Өлшемі 30х30 см өнімдерді 1-ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 14.
11-0101-005-06 Өлшемі 40х40 см өнімдерді 1-ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 6.
11-0101-005-07 Өлшемі 50х50 см өнімдерді 1-ші күйдіру, пешке салынған өнім саны 6.
11-0101-005-08 Өлшемі 10х10 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 40.
11-0101-005-09 Өлшемі 10х15 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 22.
11-0101-005-10 Өлшемі 20х20 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 13.
11-0101-005-11 Өлшемі 25х25 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 13.
11-0101-005-12 Өлшемі 30х30 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 6.
11-0101-005-13 Өлшемі 40х40 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 6.
11-0101-005-14 Өлшемі 50х50 см күйдірілген өнімдге әсемдік құймамен, пешке салынған өнім саны 6.
11-0101-006:
Есептеуіш: 1 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Пешке өнімдерді жүктеу
2. Пеш терезесін бітеу.
3. Отты тұтату, пешті үздіксіз жағу.
4. Пештің қызуын бақылау, сағаттық журнал жүргізу.
5. Пештің аузын бітеуді дайындау.
6. Пештің салқындату қызуын бақылау.
7. Күйген бұйымдарды түсіру, қайта қарау және сұрыптау.
8. Өнімдерге аздап зиян келген жерлерді жөндеу.
11-0101-006-01 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 0,5 кг
11-0101-006-02 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 1 кг
11-0101-006-03 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 1,5 кг

11-0101-006-04- Обжиг изразцов, масса изделий до 2 кг
11-0101-006-05- Обжиг изразцов, масса изделий до 2,5 кг
11-0101-006-06- Обжиг изразцов, масса изделий до 3кг
11-0101-006-07- Обжиг изразцов, масса изделий свыше 3 кг, на каждые 0,5 кг добавлять
11-0101-006-08- Обжиг фасонного кирпича 2, масса изделий до 0,5кг
11-0101-006-09- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий до 1кг
11-0101-006-10- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий до 1,5кг
11-0101-006-11- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий до 2 кг
11-0101-006-12- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий до 2,5кг
11-0101-006-13- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий до 3кг
11-0101-006-14- Обжиг фасонного кирпича, масса изделий свыше 3 кг на каждые 0,5 кг добавлять
11-0101-006-15- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 0,5 кг
11-0101-006-16- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 1,0 кг
11-0101-006-17- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 1,5 кг
11-0101-006-18- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 2,0 кг
11-0101-006-19- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 1,5 кг
11-0101-006-20- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий до 3,0 кг
11-0101-006-21- Обжиг керамической плитки или черепицы, масса изделий свыше 3 кг на каждые 0,5 кг добавлять
11-0101-007:
Измеритель: 1 проба
Состав работ:
1. Изготовление образцов для подбора палитры.
2. Взвешивание компонентов по готовому рецепту.
3. Растирка компонентов вручную.
4. Нанесение пробной глазури на образцы.
5. Регистрация пробных образцов в журнале.
6. Запись состава глазури на обратной стороне образцов.
7. Обжиг политых образцов в муфельной печи по режиму.
8. Выгрузка образцов из муфельной печи.
9. Осмотр качества глазурованного покрытия и регистрация в журнале.
10. Корректировка состава глазури.
11-0101-007-01- Подбор палитры для росписи керамических изделий
11-0101-008:
Измеритель: 100 г сухого состава
Состав работ:
1. Взвешивание компонентов.
2. Растирка компонентов в фарфоровой ступе с водой.
3. Сливание жидкой глазури в рабочую посуду.
4. Промывка посуды от остатков краски.
11-0101-008-01- Растирка глазури по готовому рецепту вручную
11-0101-008-02- Растирка глазури по готовому рецепту механическим путем
11-0101-009:
Измеритель: 1 проба опытного цвета (1), 1 кг сухого вещества (2)
Состав работ:
При пробной варке эмали (01).
1. Дробластьение твердых материалов в медной ступке.
2. Подбор компонентов эмали и их взвешивание.
3. Засыпка в тигли компонентов эмали и установка их в плавильные муфельные печи с последующим охлаждением массы в воде.

11-0101-006-04 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 2 кг
11-0101-006-05 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 2,5 кг
11-0101-006-06 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 3 кг
11-0101-006-07 Өрнектелген қыш тақтайшаны күйдіру, салмағы 3 кг асатын әр өнімге 0,5 кг қосу
11-0101-006-08 Мүсінделген кірпішті күйдіру 2, массасы 0,5 кг дейін
11-0101-006-09 Мүсінделген кірпішті күйдіру, массасы 1 кг дейін
11-0101-006-10 Мүсінделген кірпішті күйдіру, массасы 1,5 кг дейін
11-0101-006-11 Мүсінделген кірпішті күйдіру, массасы 2 кг дейін
11-0101-006-12 Мүсінделген кірпішті күйдіру, массасы 2,5 кг дейін
11-0101-006-13 Мүсінделген кірпішті күйдіру, массасы 3 кг дейін
11-0101-006-14 Мүсінделген кірпішті күйдіру, салмағы 3 кг асатын әр өнімге 0,5 кг қосу
11-0101-006-15 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 0,5 кг дейін
11-0101-006-16 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 1 кг дейін
11-0101-006-17 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 1,5 кг дейін
11-0101-006-18 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 2 кг дейін
11-0101-006-19 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 2,5 кг дейін
11-0101-006-20 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 3 кг дейін
11-0101-006-21 Керамикалық тақтаны немесе жабынқышты күйдіру, салмағы 3 кг асатын әр өнімге 0,5 кг қосу
11-0101-007:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Түстерді таңдау үшін түп нұсқаны дайындау.
2. Дайын нұсқа бойынша құрамын өлшеу.
3. Компоненттерді қолмен үгіту.
4. Үлгілерге сынақ құймаларын жағу.
5. Сынақ үлгілерін журналға тіркеу.
6. Үлгілердің артына құймалардың құрамын жазыңыз.
7. Құйма жағылған сынамаларды тәртіпке сәйкес муфель пешіне күйдіру.
8. Муфель пешінен үлгілерді түсіру.
9. Жылтырақтың сапасын тексеру және журналға тіркеу.
10. Құйманың құрамын реттеу.
11-0101-007-01 Керамикалық бұйымдарды әшекейлеуге арналған түстерді таңдау
11-0101-008:
Есептеуіш: 100 г құрғақ құрамы
Жұмыс құрамы:
1. Құрамындағы өңдеуіштерді өлшеу.
2. Өңдеуіштерді су арқылы фарфор үккішінде тегістеу.
3. Сұйық құйманы жұмыс ыдысына құю.
4. Ыдыстарды бояу қалдықтарынан жуу.
11-0101-008-01 Дайын нұсқа бойынша өңдеуіштерді қолмен үгіту.
11-0101-008-02 Дайын нұсқа бойынша өңдеуіштерді механикалық жолмен үгіту.
11-0101-009:
Есептеуіш: 1 үлгі эксперименттік түс (1), 1 кг құрғақ зат (2)
Жұмыс құрамы:
Сынақ кезінде эмаль қайнату (01).
1. Қатты материалдарды мыс үккішінде ұнтақтау.
2. Эмаль құрамын таңдап, өлшеу.
3. Эмаль құрамын арнайы ыдыстарға құйып, оларды балқыту муфель пештеріне орнатып, содан кейін суға салқындату керек.

4. Дробластьение спекшейся массы (фритты) в медной ступке с последующей растиркой на стекле до порошкообразного состояния.
5. Просеивание порошка через сито и смешивание его с водой.
6. Нанесение пробы эмали на изделия, загрузка в печь, наблюдение за обжигом и выгрузка опытных образцов из печи.
При варке эмали по готовому рецепту (02).
1. Помол твердых материалов в шаровой мельнице.
2. Подбор компонентов эмали и их взвешивание.
3. Засыпка в тигли компонентов эмали и установка их в муфельные печи для плавки с последующим охлаждением спекшейся массы в воде.
4. Помол фритты в шаровой мельнице или батарейной.
5. Процеживание смолотой глазури через сито.
11-0101-009-01- Варка эмали и глазури пробная.
11-0101-009-02- Варка эмали и глазури по готовому рецепту.
11-0101-010:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подготовка изделия к росписи (снятие заусенцев, шлифовка кромок и лицевой поверхности, смачивание водой).
2. Роспись изделия кистью с постоянным перемешиванием глазурованного полихромного раствора.
3. Промывка кисти при каждом переходе на другой гон.
4. Укладка изделий на стеллажах для просушки.
11-0101-010-01- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 1
11-0101-010-02- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 2
11-0101-010-03- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 3
11-0101-010-04- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 4
Измеритель: 1 изделие
11-0101-010-05- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 5
11-0101-010-06- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 6
11-0101-010-07- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, количество тонов до 7
11-0101-010-08- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория I, на каждый следующий тон добавлять
11-0101-010-09- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 1
11-0101-010-10- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 2
11-0101-010-11- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 3
11-0101-010-12- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 4

4. Жабысып қалған қосындыны (фрагменттерді) мыс үккішінде ұсақтау, содан кейін оны әйнекте ұнтақтау.
5. Ұнтақты електен өткізіп, оны сумен араластыру.
6. Эмаль үлгілерін өнімдерге қолдану, пешке салу, күйдіру кезін бақылап, пештен түсіру.
Дайын нұсқа бойынша эмальды қайнату (02).
1. Шарлы диірменде қатты материалдарды ұнтақтау.
2. Эмаль құрамын таңдау және оларды өлшеу.
3. Эмаль құрамын арнайы ыдысқа салып, оларды балқыту үшін пешке орнатады, содан кейін бірігіп қалған қоспаны суда суытады.
4. Шарлар диірменінде немесе аккумулятор диірменінде ұнтақтау.
5. Ұнтақталған қоспаны електен өткізіп сүзу.
11-0101-009-01 Сынақ үшін эмаль мен құйманы қайнату
11-0101-009-02 Дайын нұсқа бойынша эмаль мен құйманы қайнату
11-0101-010:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Өнімді әшекейге дайындау (жалбырақтарын алу, шетін және алдыңғы бетін тегістеу, сулау).
2. Өнімді жылтыр полихром ерітіндісімен құйма қосып үнемі араластыра отырып қылқаламмен бояу.
3. Әрбір басқа түске ауысқан кезде қылқаламды жуып отыру.
4. Кептіру сөрелеріне өнімдерді төсеу.
11-0101-010-01 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 1 түрлі түс
11-0101-010-02 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 2 түрлі түс
11-0101-010-03 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 3 түрлі түс
11-0101-010-04 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен мен бояу (біртұтас) I санатты, 4 түрлі түс
Есептеуіш: 1 өнім
11-0101-010-05 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 5 түрлі түс
11-0101-010-06 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 6 түрлі түс
11-0101-010-07 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, 7 түрлі түс
11-0101-010-08 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) I санатты, одан көп әр түс үшін
11-0101-010-09 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 1 түрлі түс
11-0101-010-10 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 2 түрлі түс
11-0101-010-11 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 3 түрлі түс
11-0101-010-12 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 4 түрлі түс

11-0101-010-13- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 5
11-0101-010-14- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 6
11-0101-010-15- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, количество тонов до 7
11-0101-010-16- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория II, на каждый следующий тон добавлять
11-0101-010-17- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 1
11-0101-010-18- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 2
11-0101-010-19- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 3
11-0101-010-20- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 4
11-0101-010-21- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 5
11-0101-010-22- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 6
11-0101-010-23- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, количество тонов до 7
11-0101-010-24- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория III, на каждый следующий тон добавлять
11-0101-010-25- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 1
11-0101-010-26- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 2
11-0101-010-27- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 3
11-0101-010-28- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 4
11-0101-010-29- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 5
11-0101-010-30- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 6
11-0101-010-31- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, количество тонов до 7
11-0101-010-32- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория IV, на каждый следующий тон добавлять
11-0101-010-33- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 1
11-0101-010-34- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 2

11-0101-010-13 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 5 түрлі түс
11-0101-010-14 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 6 түрлі түс
11-0101-010-15 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, 7 түрлі түс
11-0101-010-16 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІ санатты, одан артық әр түс үшін
11-0101-010-17 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 1 түрлі түс
11-0101-010-18 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 2 түрлі түс
11-0101-010-19 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 3 түрлі түс
11-0101-010-20 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 4 түрлі түс
11-0101-010-21 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 5 түрлі түс
11-0101-010-22 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 6 түрлі түс
11-0101-010-23 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, 7 түрлі түс
11-0101-010-24 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IІІ санатты, әр келесі түс үшін қосу
11-0101-010-25 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 1 түрлі түс
11-0101-010-26 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 2 түрлі түс
11-0101-010-27 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 3 түрлі түс
11-0101-010-28 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 4 түрлі түс
11-0101-010-29 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 5 түрлі түс
11-0101-010-30 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 6 түрлі түс
11-0101-010-31 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, 7 түрлі түс
11-0101-010-32 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) IV санатты, әр келесі түс үшін қосу
11-0101-010-33 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 1 түрлі түс
11-0101-010-34 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 2 түрлі түс

11-0101-010-35- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 3
11-0101-010-36- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 4
11-0101-010-037- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 5
11-0101-010-38- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 6
11-0101-010-39- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, количество тонов до 7
11-0101-010-40- Роспись плоскостных изделий колерами эмали и глазури (сплошная) категория V, на каждый следующий тон добавлять
11-0101-011:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ:
1. Очистка изделий от грязи и снятие заусенцев наждачной бумагой.
2. Промывка изделий водой.
3. Укладка изделий на место пульверизация.
4. Обрызг изделий водой непосредственно перед пульверизацией глазурью.
5. Пульверизация изделий глазурью.
11-0101-011-01- Покрытие керамических изделий глазурью путем пульверизации
11-0101-012:
Измеритель: 1 изделие
Состав работ:
1. Снятие изделия со стеллажа с переноской к керамической печи.
2. Промазка капсул огнеупорной глиняной массой.
3. Установка изделия в капсулу.
4. Загрузка изделий в печь.
5. Заделка окна горна.
6. Непрерывная топка печи.
7. Наблюдение за температурным режимом.
8. Ведение часового журнала.
9. Разборка заделки окна-горна.
10. Наблюдение за температурным режимом остывания печи.
11. Выгрузка обожженных изделий.
12. Просмотр и сортировка изделий.
13. Зачистка от подтеков глазури и эмали.
11-0101-012-01- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 0,5 кг
11-0101-012-02- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 1 кг
11-0101-012-03- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 1,5 кг
11-0101-012-04- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 2 кг
11-0101-012-05- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 2,5 кг
11-0101-012-06- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 3 кг
11-0101-012-07- Обжиг политых изделий в керамической печи, на каждые следующие 0,5 кг добавлять
11-0101-012-08- Обжиг фасонного кирпича, вес до 0,5 кг
11-0101-012-09- Обжиг фасонного кирпича, вес до 1 кг
11-0101-012-10- Обжиг фасонного кирпича, вес до1,5 кг
11-0101-012-11- Обжиг фасонного кирпича, вес до 2 кг
11-0101-012-12- Обжиг фасонного кирпича, вес до 2,5 кг
11-0101-012-13- Обжиг фасонного кирпича, вес до 3 кг
11-0101-012-14- Обжиг фасонного кирпича, на каждые следующие 0,5 кг добавлять
11-0101-012-15- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 0,5 кг

11-0101-010-35 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 3 түрлі түс
11-0101-010-36 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 4 түрлі түс
11-0101-010-37 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 5 түрлі түс
11-0101-010-38 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 6 түрлі түс
11-0101-010-39 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, 7 түрлі түс
11-0101-010-40 Жалпақ бұйымдарды эмаль және құйма түсімен бояу (біртұтас) V санатты, әр келесі түс үшін қосу
11-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 беті
Жұмыс құрамы:
1. Өнімдерді кірден тазарту және жалбырауын ажарлау қағазымен алу.
2. Өнімдерді сумен жуу.
3. Өнімдерді бүрку орнына тізу.
4. Өнімдерді құймамен шашыратпас бұрын дереу сумен бүркіп алыңыз.
5. Өнімдерді құймамен бүрку.
11-0101-011-01 Керамикалық бұйымдарды бүрку арқылы құймамен қаптау
11-0101-012:
Есептеуіш: 1 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Өнімді сөреден түсіріп, керамикалық пешке апару.
2. Капсулаларды отқа төзімді саз балшықпен қаптау.
3. Өнімді капсулаға салу.
4. Пешке өнімдерді салу.
5. Пештің аузын жабу.
6. Пеште үздіксіз от жағу.
7. Температуралық жағдайды бақылауда ұстау.
8. Сағатпен журналға жазу.
9. Пештің аузын қымтау.
10. Пештің салқындау температурасын бақылау.
11. Күйген өнімдерді шығару.
12. Өнімдерді қарау және сұрыптау.
13. Құйма мен эмальдың аққан жерлерін тазарту.
11-0101-012-01 Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күйдіру, салмағы 0,5 кг-ға дейін
11-0101-012-02 Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күйдіру, салмағы 1 кг-ға дейін
11-0101-012-03 Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күйдіру, салмағы 1,5 кг-ға дейін
11-0101-012-04 Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күйдіру, салмағы 2 кг-ға дейін
11-0101-012-05- Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күдіру, салмағы 2,5 кг-ға дейін
11-0101-012-06- Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күдіру, салмағы 3 кг-ға дейін
11-0101-012-07- Керамикалық пеште құймаға батырылған өнімдерді күдіру, әрбір кейінгі 0,5 кг үшін қосу
11-0101-012-08- Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 0,5 кг дейін
11-0101-012-09 Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 1 кг дейін
11-0101-012-10 Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 1,5 кг дейін
11-0101-012-11 Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 2 кг дейін
11-0101-012-12 Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 2,5 кг дейін
11-0101-012-13 Мүсінді кірпішті күйдіру, салмағы 3 кг дейін
11-0101-012-14 Мүсінді кірпішті күйдіру, әрбір кейінгі 0,5 кг үшін қосу
11-0101-012-15 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 0,5 кг дейін

11-0101-012-16- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 1 кг
11-0101-012-17- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 1,5 кг
11-0101-012-18- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 2 кг
11-0101-012-19- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 2,5 кг
11-0101-012-20- Обжиг политых изделий в керамической печи, вес до 3 кг
11-0101-012-21- Обжиг политых изделий в керамической печи, свыше 3 кг на каждые 0,5 кг добавлять
11-0101-013
Измеритель: 1 установленное изделие
Состав работ:
1. Вырубка тычкового и ложкового ряда кирпича (заполнение румп) и остатков старых изделий с осторожностью, обеспечивающей сохранность.
2. Очистка вырубленных мест от раствора, срезка гвоздей или металлических штырей, промывка вырубленных мест водой.
3. Установка металлического каркаса на деревянных пробках (при необходимости).
4. Распаковка тары, сортировка изделий с подбором по типу и цвету (в соответствии с чертежами).
5. Разметка поверхности для установки изделий, пробная установка изделий с подвеской, подгонкой по рисунку, сверлением отверстий в румпах.
6. Постановка изделий с креплением проволокой, заполнением пустот между изделиями раствором.
7. Промывка изделий от подтеков раствора водой и протирка тряпкой.
8. Восстановление поврежденной поверхности стены вокруг установленных изделий (при необходимости).
9. Подъем и спуск на высоту до 8 м.
11-0101-013-01- Количество изразцов на 1 м2 до 10 шт.
11-0101-013-02- Количество изразцов на 1 м2 до 20 шт.
11-0101-013-03- Количество изразцов на 1 м2 до 30 шт.
Измеритель (04): 1 установленное изделие Измеритель(05-06): 1 м2
11-0101-013-01- Количество изразцов на 1 м2 до 40 шт.
11-0101-013-02- Прямолинейная поверхность, количество изделий на 1 м2 до 10 шт.
11-0101-013-03- Прямолинейная поверхность, количество изделий на 1 м2 до 20 шт.
Измеритель: 1 м2 облицовки
Состав работ:
1. (07-08). Установка керамических, орнаментованных, глазурованных, многоцветных изделий.
2. (09) Облицовка керамическими, орнаментованными, глазурированными, многоцветными изразцами; цилиндрических поверхностей при количестве на 1 м2
11-0101-013-07- Прямолинейная поверхность, количество изделий на 1 м2 до 30 шт.
11-0101-013-08- Прямолинейная поверхность, количество изделий на 1 м2 до 40 шт.
11-0101-013-09- Цилиндрическая поверхность, количество изделий на 1 м2 до 10 шт.
Состав работ:
1.(10-12) Облицовка керамическими, орнаментованными, глазурированными, многоцветными изразцами; цилиндрических поверхностей при количестве на 1 м2
11-0101-013-10- Цилиндрическая поверхность, количество изделий на 1 м2 до 20 шт.

11-0101-012-16 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 1 кг дейін
11-0101-012-17 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 1,5 кг дейін.
11-0101-012-18 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 2 кг дейін.
11-0101-012-19 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 2,5 кг дейін.
11-0101-012-20 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 3 кг дейін.
11-0101-012-21 Құймаға батырылған өнімдерді керамикалық пеште күйдіру, салмағы 3 кг асатын әр өнімге 0,5 кг қосу
11-0101-013:
Есептеуіш: 1 орнатылған өнім
Жұмыс құрамы:
1. Ұзынынан және енінен қаланған кірпіш қатарларын кесіп(румпасын толтырып) және көне қаланған сақталынған бөлігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып мұқият қалау.
2. Кесілген жерлерді қоспадан тазарту, шегелер немесе металл түйреуіштерді кесу, кесілген жерлерді сумен жуу.
3. Ағаш тығындамаларға металл қаңқасын орнату (қажет болған жағдайда).
4. Қаптамадан ашып, түр-түсі бойынша өнімді сұрыптау (сызбаларға сәйкес).
5. Өнімдерді монтаждау үшін беткі қабатты белгілеу, Ұңғыға орнатылатын өнімдерді бұрғылап тесіктерін даярлап уакытша сызбаға, суретіне сәйкес бекіту.
6. Сымдармен бекітетілетін өнімдерді бір бірімен бекітіп, арасындағы бос жерлерді қоспамен толтыру.
7. Қоспаның аққан жерлерін сумен шайып және шүберекпен сүрту.
8. Орнатылған өнімдердің айналасында зақымдалған қабырға бетін реставрациялау (қажет болған жағдайда).
9. 8 метр биіктікке көтеру және түсіру.
11-0101-013-01 1 м2 оюланған кірпіштер саны – 10 данаға дейін
11-0101-013-02 1 м2 оюланған кірпіштер саны – 20 данаға дейін
11-0101-013-03 1 м2 оюланған кірпіштер саны – 30 данаға дейін
Есептеуіш (04): 1 орнатылған өнім; Есептеуіш(05-06): 1 м2
11-0101-013-04 1 м2 оюланған кірпіштер саны, 40 данадан
11-0101-013-05 Түзу беті, 1 м2-ге өнім саны 10 данадан
11-0101-013-06 Түзу беті, 1 м2-ге өнім саны 20 данадан
Есептеуіш: 1 м2 қаптама
Жұмыс құрамы:
1. (07-08). Керамикалық, өрнектелген, құймаға батырылған, түрлі-түсті өнімдерді қалау (орнату)
2. (09) Керамикалық, өрнектелген, құймаға батырылған, көп түсті қыш тақташалармен қаптау; цилиндрлік беттер 1 м2:
11-0101-013-07 Түзу бет, 1 м2-ге өнім саны 30 данадан
11-0101-013-08 Түзу бет, 1 м2-ге өнім саны 40 данадан
11-0101-013-09 Цилиндрлі бет, 1 м2-ге өнім саны, 10 данадан
Жұмыс құрамы:
1. (10-12) 1 м2 цилиндрлік бетте саны керамикалық, өрнектелген, құймамен өңделген, көп түсті қыш тақтайшалармен қаптау.
11-0101-013-10 1 м2-ге өнім саны, 20 данадан, цилиндрлік беті

11-0101-013-11- Цилиндрическая поверхность, количество изделий на 1 м2 до 30 шт.
11-0101-013-12- Цилиндрическая поверхность, количество изделий на 1 м2 до 40 шт.
11-0102-001:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Изготовление пластилиновой модели на место утраты изделия с подгонкой его и осторожным снятием.
2. Изготовление по модели формы из специального состава на место утраты.
3. Формовка деталей из специального состава с шпаклевкой.
4. Приклеивание деталей клеем, с приготовлением клея, подгонка к изделию.
5. Грунтовка деталей.
6. Роспись художественными красками.
7. Покрытие лаком.
11-0102-001-01- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 10 см2
11-0102-001-02- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 30 см2
11-0102-001-03- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 50 см2
11-0102-001:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Изготовление пластилиновой модели на место утраты изделия с подгонкой его и осторожным снятием.
2. Изготовление по модели формы из специального состава на место утраты.
3. Формовка деталей из специального состава с шпаклевкой.
4. Приклеивание деталей клеем, с приготовлением клея, подгонка к изделию.
5. Грунтовка деталей.
6. Роспись художественными красками.
7. Покрытие лаком.
11-0102-001-01- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 10 см2
11-0102-001-02- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 30 см2
11-0102-001-03- Холодная реставрация снятых керамических изделий, площадь утрат до 50 см2
11-0102-002:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ 01-03:
1. Нанесение смывки на поверхность изделия.
2. Расчистка размягченного слоя жесткой щеткой.
3. Выборка поздних наслоений (штукатурки, краски и т.д.) с рельефной поверхности, с осторожностью.
11-0102-002-01- Ручная расчистка керамических изделий от трудноудаляемых загрязнений и поздних наслоений (штукатурка, краска и т.д.) с осторожностью, I категория сложности
11-0102-002-02- Ручная расчистка керамических изделий от трудноудаляемых загрязнений и поздних наслоений (штукатурка, краска и т.д.) с осторожностью, II категория сложности
11-0102-002-03- Ручная расчистка керамических изделий от трудноудаляемых загрязнений и поздних наслоений (штукатурка, краска и т.д.) с осторожностью, III категория сложности
Состав работ 04-05:
1. Нанесение смывки на поверхность изделия.
2. Расчистка размягченного слоя жесткой щеткой.
3. Выборка поздних наслоений (штукатурки, краски и т.д.) с рельефной поверхности, с осторожностью.
Состав работ 6:
1.Промывка изразцов теплой водой с моющими средствами.
2. Многократная пропитка поверхности сколов изразца, подлежащих компоновке.
3. Домазка изделия с приданием ему предварительной формы.
4. Удаление затвердевшего поверхностного слоя (корочки) и придание рельефа поверхности изделия.
11-0102-002-04- Ручная расчистка керамических изделий от трудноудаляемых загрязнений и поздних наслоений (штукатурка, краска и т.д.) с осторожностью, IV категория сложности
11-0102-002-05- Ручная расчистка керамических изделий от трудноудаляемых загрязнений и поздних наслоений (штукатурка, краска и т.д.) с осторожностью, V категория сложности
11-0102-002-06- Воссоздание подлинных форм изделий, I категория сложности
Состав работ 7-9:
1.Промывка изразцов теплой водой с моющими средствами.
2. Многократная пропитка поверхности сколов изразца, подлежащих компоновке.
4. Домазка изделия с приданием ему предварительной формы.
5. Удаление затвердевшего поверхностного слоя (корочки) и придание рельефа поверхности изделия.
11-0102-002-07- Воссоздание подлинных форм изделий, II категория сложности
11-0102-002-08- Воссоздание подлинных форм изделий, III категория сложности
11-0102-002-09- Воссоздание подлинных форм изделий, IV категория сложности
При приготовлении колера (12). Измеритель: 100 гр колера
Состав работ:
1. Промывка изразцов теплой водой с моющими средствами.
2. Многократная пропитка поверхности сколов изразца, подлежащих компоновке.
3. Домазка изделия с приданием ему предварительной формы.
4. Удаление затвердевшего поверхностного слоя (корочки) и придание рельефа поверхности изделия.
При докомпоновке (грунте) сколов изделий (11).
1. Обезжиривание лицевой поверхности изделия растворителем.

11-0101-013-11 1 м2-ге өнім саны, 30 данадан, цилиндрлік беті
11-0101-013-12 1 м2-ге өнім саны, 40 данадан, цилиндрлік беті
11-0102-001:
Есептеуіш: 1 дм2 шығын
Жұмыс құрамы:
1. Өнімнің жоғалған жеріне сәйкестендіріп ермексаздан моделін жасап, мұқият алу.
2. Арнайы құраммен жоғалған жердің үлгісімен қалып дайындау.
3. Бөлшектерді арнайы құраммен қалыпта дайындап, тегістеу.
4. Бөлшектерді желімдеп, дайындалған желіммен, өнімге сәйкестендіру.
5. Бөлшектерді бояуға дайындау алды жақпа.
6. Көркем бояулармен әшекейлеу.
7. Лакпен жабындау.
11-0102-001-01 Ауданы 10 см2 дейін бүліген керамикалық бұйымдарды алып салқын түрде реставрациялау.
11-0102-001-02 Ауданы 30 см2 дейін бүліген керамикалық бұйымдарды алып салқын түрде реставрациялау
11-0102-001-03 Ауданы 50 см2 дейін бүліген керамикалық бұйымдарды алып салқын түрде реставрациялау
11-0102-002:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы 01-03:
1. Өнімнің бетіне жуатын қоспа жағу.
2. Жұмсартылған қабатты қатты щеткамен тазарту.
3. Рельефті бетінен кейінгі қабаттарды (сылақ, бояу және т.б.) сақтықпен іріктеу.
11-0102-002-01 I күрделі санаттағы керамикалық бұйымдарды мұқият ауыр алынатын ластанудан және кейінгі қабаттардан қолмен тазарту (сылақ, бояу және т.б.)
11-0102-002-02 ІI күрделі санаттағы керамикалық бұйымдарды мұқият ауыр алынатын ластанудан және кейінгі қабаттардан қолмен тазарту (сылақ, бояу және т.б.)
11-0102-002-03 IІІ күрделі санаттағы керамикалық бұйымдарды мұқият ауыр алынатын ластанудан және кейінгі қабаттардан қолмен тазарту (сылақ, бояу және т.б.)
Жұмыс құрамы 04-05:
1. Өнімнің бетіне жуатын қоспа жағу.
2. Жұмсартылған қабатты қатты щеткамен тазарту.
3. Кейіннен боялған қабаттарды (сылақ, бояу және т.б.) мұқият таңдау.
Жұмыс құрамы 06:
1.Қыш тақташаларды жылы сумен, жуғыш заттармен жуу.
2. Тұтынуға болатын қыш тақташалардың жарылған бетіне көп қайтара сіңдіру,.
3. Бұрынғы қалпын беру үшін өнімді сылау.
4. Қатты беткі қабатты (қабығын) алып, бұйымның қыртысын келтіру.
11-0102-002-04 IV күрделі санаттағы керамикалық бұйымдарды мұқият ауыр алынатын ластанудан және кейінгі қабаттардан қолмен тазарту (сылақ, бояу және т.б.)
11-0102-002-05 V күрделі санаттағы керамикалық бұйымдарды мұқият ауыр алынатын ластанудан және кейінгі қабаттардан қолмен тазарту (сылақ, бояу және т.б.)
11-0102-002-06 Өнімнің түпнұсқа түрлерін қайта жасау, І күрделі санатты
Жұмыс құрамы 07-09:
1.Қыш тақташаларды жылы сумен, жуғыш заттармен жуу.
2. Тұтынуға болатын қыш тақташалардың жарылған бетіне көп қайтара сіңдіру,.
3. Бұрынғы қалпын беру үшін өнімді сылау.
4. Қатты беткі қабатты (қабығын) алып, бұйымның қыртысын келтіру.
11-0102-002-07 ІІ күрделі санаттағы өнімнің түпнұсқа түрлерін қайта жасау.
11-0102-002-08 ІІІ күрделі санаттағы өнімнің түпнұсқа түрлерін қайта жасау.
11-0102-002-09 IV күрделі санаттағы өнімнің түпнұсқа түрлерін қайта жасау.
Бояуды дайындау кезінде (12).Есептеуіш: 100 гр бояу
Жұмыс құрамы
1.Қыш тақтайшаларды жылы сумен, жуғыш заттармен жуу.
2. Тұтынуға болатын қыш тақташалардың жарылған бетіне көп қайтара сіңдіру.
3. Бұрынғы қалпын беру үшін өнімді сылау.
4. Қатты беткі қабатты (қабығын) алып, бұйымның қыртысын келтіру.
Қайта реттеу кезінде (топырақ) өнімдердің сынықтарын (11).
1. Өнімнің бірінші бетін еріткішпен майлау.

2. Приготовление докомплектовочной массы.
3. Нанесение грунта на место утраченного глазурованного слоя с последующей шлифовкой.
4. Обработка растворителем.
11-0102-002-10- Воссоздание подлинных форм изделий, V категория сложности
11-0102-002-11- Докомпоновка (грунт) сколов изделий
11-0102-002-12- Приготовление колера
Измеритель: 1 дм2 утраченной поверхности
Состав работ:
При покрытии орнаментованной поверхности изделий эмалями и лаком (13).
1. Покрытие подготовленной поверхности изделия эмалями соответствующих тонов.
2. Подбор концентрации лака и покрытия поверхности изделия с последующим намыливанием тальком, кирпичной пылью и сухими пигментами для передачи характера изделия.
3. Фрагментарная окраска и полировка изделия.
11-0102-002-13- Покрытие орнаментованной поверхности изделий эмалями и лаком.
Таблица 11-0102-003 Удаление поздних вставок с поверхности керамики
Состав работ:
1. Удаление поздних вставок с поверхности керамики механическим способом.
2. Тщательная расчистка черепка изделия скальпелем.
3. Удаление остатков известкового раствора из-под изделия раствором каустика.
4. Дополнительная промывка изделия водой.
11-0102-003-01- Удаление поздних вставок с поверхности керамики
11-0102-004:
Измеритель: 1 дм шва
Состав работ:
1. Смачивание разрушенного шва водой.
2. Выборка старого разрушенного раствора.
3. Промывка расчищенных швов водой.
4. Приготовление сложного раствора
5. Заполнение швов специальным раствором.
6. Очистка изделий от подтеков раствора.
11-0102-004-01- Расшивка швов облицовки из керамических изделий
11-0102-005:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Подбор тона.
2. Нанесение красочного слоя.
3. Покрытие лаком за 2 раза и очистка от подтеков.
11-0101-005-01- Тонировка мест утрат красочного слоя
11-0103-001:
Измеритель: 10 дм2 поверхности
Состав работ:
При атмосферных загрязнениях (01).
1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
При интерьерных загрязнениях (02-03).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-01- Расчистка гладких керамических изразцов от атмосферных загрязнений
11-0103-001-02- Расчистка гладких керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения- слабая
11-0103-001-03- Расчистка гладких керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения средняя
Состав работ:
При интерьерных загрязнениях (04,06).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
При атмосферных загрязнениях (05).

2. Қор дайындау.
3. Топырақты жоғалған жылтыр қабаттың орнына жағып,кейін тегістеу.
4. Ерітіндімен өңдеу.
11-0102-002-10 V күрделі санаттағы өнімнің түпнұсқа түрлерін қайта жасау.
11-0102-002-11 Өнім кетіктерін қайта құру (топырақ).
11-0102-002-12 Бояуды дайындау.
Есептеуіш: 1 дм2 жойылған беті
Жұмыс құрамы:
Өнімдердің әшекейленген бетін эмальмен және лакпен қаптаған кезде (13).
1. Өнімнің дайындалған бетін тиісті тондардың эмальдарымен қаптау.
2. Лактың құрамын таңдап және өнімнің табиғатын көрсету үшін өнімнің беткі қабатын тальк, кірпіш шаңы және құрғақ пигменттермен әр беру.
3. Өнімнің фрагменттерін бояу және жылтырату.
11-0102-002-13 Өнімдердің әшекейленген бетін эмальмен және лакпен жабу
11-0102-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Керамика бетіндегі кеш жапсырмаларды механикалық жолмен алып тастау.
2. Өнімнің сынығын скальпельмен мұқият тазалау.
3. Каустикалық ерітіндімен өнімнге жабысқан әк қоспасын алу.
4. Өнімді соңында сумен жуу.
11-0102-003-01 Керамика бетінің кеш жапсырмаларын алып тастау.
11-0102-004:
Есептеуіш: тігістің 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген жіктерді сулау.
2. Көне бүлінген қоспаны іріктеу.
3. Тазаланған жіктерді сумен шаю.
4. Күрделі қоспаны дайындау.
5. Жіктерді арнайы қоспамен толтыру.
6. Қаптама беттерін дақтардан тазарту.
11-0102-004-01 Керамикалық қаптама бұйымдарының жіктерін тазалау.
11-0102-005:
Есептеуіш: 1 дм2 шығын
Жұмыс құрамы:
1. Түсті таңдау.
2. Бояу қабатын жағу.
3. 2 қайтара лактау және аққан дақтарды кетіру.
11-0101-005-01 Бояу қабатының бүлінген жерлерінің түсін сәйкестендіру
11-0103-001:
Есептеуіш: 10 дм2 беті
Жұмыс құрамы:
Атмосфералық ластануы кезінде (01).
1. Керамикалық бұйымдарды сумен шаю.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
Интерьердің ластануынан (02-03).
1. Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен тазарту.
11-0103-001-01 Тегіс керамикалық қыш тақташаларды атмосфералық ластанудан тазарту.
11-0103-001-02 Тегіс керамикалық қыш тақташаларды интерьер ластануынан тазарту, ластану деңгейі – төмен
11-0103-001-03 Тегіс керамикалық қыш тақташаларды инертті ластанудан тазарту, ластану деңгейі – орташа
Жұмыс құрамы:
Инертті ластану кезінде (04,06).
1. Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
Атмосфералық ластануы кезінде (05).

1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
11-0103-001-03- Расчистка гладких керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения сильная
11-0103-001-03- Расчистка профилированных керамических изразцов от атмосферных загрязнений,
11-0103-001-03- Расчистка профилированных керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения сильная
Состав работ:
При атмосферных загрязнениях (05).
1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
При интерьерных загрязнениях (06-08).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-07- Расчистка профилированных керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения средняя
11-0103-001-08- Расчистка профилированных керамических изразцов от интерьерных загрязнений, степень загрязнения сильная
11-0103-001-09- Расчистка профилированных керамических изразцов от атмосферных загрязнений, категория сложности II
Состав работ:
При интерьерных загрязнениях (10-12).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-10- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- слабая, II категория сложности.
11-0103-001-11- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- средняя, II категория сложности.
11-0103-001-12- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- сильная, II категория сложности.
Состав работ:
При атмосферных загрязнениях (13).
1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
При интерьерных загрязнениях (15-14).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений вашим или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-13- Атмосферные загрязнения, степень загрязнения
11-0103-00114- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- слабая, III категория сложности
11-0103-001-14- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- средняя, III категория сложности
Состав работ:
При интерьерных загрязнениях (16).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений вашим или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
При атмосферных загрязнениях (17).
1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
При интерьерных загрязнениях (18).

1. Керамикалық бұйымдарды шаю.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
11-0103-001-04 Тегіс керамикалық қыш тақташаларды интерьер ластарынан заттардан тазарту, ластану деңгейі – жоғары
11-0103-001-05 Профильді керамикалық қыш тақташаларды атмосфералық ластанудан тазарту.
11-0103-001-06 Профильді керамикалық қыш тақташаларды интерьер ластарынан тазарту, ластану деңгейі – жоғары
Жұмыс құрамы:
Атмосфералық ластануы кезінде (05).
1. Керамикалық бұйымдарды шаю.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
Интерьер ластануынан (06-08).
1.Дымқыл жұмсақ шүберекпен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
11-0103-001-07 Профильді керамикалық қыш тақтайшаларды интерьер орташа ластануынан тазарту.
11-0103-001-08 Профильді керамикалық қыш тақтайшаларды интерьер қатты ластануынан тазарту.
11-0103-001-09 Профильді керамикалық қыш тақтайшаларды атмосфералық II күрделі санаттағы ластанудан тазарту
Жұмыс құрамы:
Интерьер ластанылуынан (10-12).
1. Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
11-0103-001-10 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - төмен, II күрделілік санаты
11-0103-001-11 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - орташа, II күрделілік санаты
11-0103-001-12 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - жоғары, II күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
Атмосфералық ластануы кезінде (13).
1. Керамикалық бұйымдарды шаю.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
Интерьер ластанылуынан (15-14).
1. Көне дымқыл шүберекпен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
11-0103-001-13 Атмосфералық ластануы, ластану дәрежесі
11-0103-001-14 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - төмен, IІI күрделілік санаты
11-0103-001-15 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - орташа, IІI күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
Интерьер ластанылуынан (16).
1.Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластануды тазарту.
Атмосфералық ластануы кезінде (17).
1. Керамикалық бұйымдарды сумен шайыңыз.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
Интерьер ластанылуынан (18).

1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-16- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- сильная, III категория сложности
11-0103-001-17- Атмосферные загрязнения, степень загрязнения, IV категория сложности
11-0103-001-18- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- слабая, IV категория сложности
Состав работ:
При интерьерных загрязнениях (19-20).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
При атмосферных загрязнениях (21).
1. Промывка керамических изделий водой.
2. Расчистка керамических изделий специальным порошком.
3. Промывка расчищенных изделий денатуратом.
11-0103-001-19- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- средняя, IV категория сложности
11-0103-001-20- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- сильная, IV категория сложности
11-0103-001-21- Атмосферные загрязнения, V категория сложности
Состав работ:
При интерьерных загрязнениях (22-24).
1. Протирка изделия влажной ветошью.
2. Удаление загрязнений ватным или марлевым тампоном, смоченным в денатурате.
11-0103-001-22- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- слабая, V категория сложности
11-0103-001-23- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- средняя, V категория сложности
11-0103-001-24- Интерьерные загрязнения, степень загрязнения- сильная, V категория сложности
11-0103-002:
Измеритель: 1 дм2 изделия
Состав работ:
1. Перевод рисунка с чертежа на кальку.
2. Перевод рисунка с кальки на изделие.
3. Взвешивание краски по готовому рецепту.
4. Растирка краски на стекле шпателем и курантом.
5. Роспись.
11-0103-002-01- Художественная роспись печных изделий по глазурованной поверхности, вид рисунка- Рамка на плоскостном изразце с гладкой поверхностью
11-0103-002-02- Художественная роспись печных изделий по глазурованной поверхности, вид рисунка- Простой рисунок на цокольном изразце с профилированной поверхностью (заполненность изразца рисунком- 30% общей площади)
11-0103-002-03- Художественная роспись печных изделий по глазурованной поверхности, вид рисунка- Простой рисунок в рамке на плоскостном изразце с гладкой поверхностью (заполненность изразца рисунком- 30% общей площади)
11-0103-003:
Измеритель: 100 подставок
Состав работ:
1. Приготовление огнеупорной массы.
2. Изготовление пластов и формовка из них изделий.
3. Подсушка, оправка изделий и загрузка в печь.
4. Заделка окна горна, разведение огня и непрерывная топка.
5. Наблюдение за температурным режимом.
6. Разборка заделки окна горна, выгрузка и сортировка деталей.

1. Дымқыл жұмсақ шуүберекпен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
11-0103-001-16 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - жоғары, IІI күрделілік санаты
11-0103-001-17 Атмосфералық ластануы, ластану дәрежесі, IV күрделілік санаты
11-0103-001-18 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі - төмен, IV күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
Интерьер ластанылуынан (19-20).
1. Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластануды тазарту.
Атмосфералық ластануы кезінде (21).
1. Керамикалық бұйымдарды шаю.
2. Керамикалық бұйымдарды арнайы ұнтақпен тазалау.
3. Тазартылған заттарды денатуратпен шаю.
11-0103-001-19 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі – орташа, IV күрделілік санаты.
11-0103-001-20 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі – жоғары, IV күрделілік санаты
11-0103-001-21 Атмосфералық ластануы, V санаттағы күрделілік
Жұмыс құрамы:
Интерьер ластанылуынан (22-24).
1.Дымқыл жұмсақ матамен сүрту.
2. Денатуратқа батырылған мақта немесе дәке тампонымен ластанудан тазарту.
11-0103-001-22 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі – төмен, V күрделілік санаты
11-0103-001-23 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі – орташа, V күрделілік санаты
11-0103-001-24 Интерьер ластанылуынан, ластану дәрежесі – жоғары, V күрделілік санаты
11-0103-002:
Есептеуіш: 1 дм2 өнім
Жұмыс құрамы:
1. Суретті сызбадан калька қағазына көшіру.
2. Калькадағы суретті өнімге аудару.
3. Бояуды нұсқа бойынша өлшеу.
4. Шыныға бояуды қалақшамен және курантпен тегістеу.
5. Әшекейлеу.
11-0103-002-01 Пештің құймаға батырылған өнімдерінің бетін көркемдеу, сурет түрі - беткі қабаты өрнектелген тегіс тақтайша жақтауы
11-0103-002-02 Пештің құймаға батырылған өнімдерінің бетін көркемдеу, сурет түрі –қарапайым суретпен өрнектелген беті профильді іргетас үсті тақтайшасы (қыш тақташаның беті - жалпы аумақтың 30 % өрнектелген)
11-0103-002-03 Пештің құймаға батырылған өнімдерінің бетін көркемдеу, сурет түрі – қарапайым суретпен өрнектелген беткі қабаты өрнектелген тегіс тақтайша жақтаудағы (қыш тақташаны беті - жалпы аумақтың 30 % артық өрнектелген)
11-0103-003:
Есептеуіш: 100 тіреуіш
Жұмыс құрамы:
1. Отқа төзімді илемді дайындау.
2. Дайын илемді жаймалап және олардан қалыптар дайындау.
3. Кептіру, өнім салғанға ыңғайлау және пешке салу.
4. Пеш аузын бекіту, от тұтату және үздіксіз жағу.
5. Пештің қызуын бақылау.
6. Пештің аузын ашу, бөлшектерді түсіру және сұрыптау.

11-0103-003-01- Изготовление огнеупорных подставок для обжига изделий, вес в среднем 200 гр.
11-0103-003-02- Изготовление огнеупорных подставок для обжига изделий, свыше 200 гр. добавлять за каждые 50 гр.
11-0103-004:
Измеритель: 1 тигель
Состав работ:
1. Приготовление огнеупорной массы.
2. Изготовление пластов и формовка из них изделий.
3. Подсушка изделий и загрузка в печь.
4. Заделка окна горна, разведение огня и непрерывная топка.
5. Наблюдение за температурным режимом.
6. Разборка заделки окна горна, выгрузка и сортировка деталей.
11-0103-004-01- Изготовление тиглей для варки эмали
11-0103-006:
Измеритель: 1 м каркаса
Состав работ:
1. Заготовка брусков определенных размеров.
2. Заготовка деталей каркаса.
3. Разработка чертежа каркаса М 1:100.
4. Сборка готового каркаса.
11-0103-006-01 Сборка деревянного каркаса
11-0103-007:
Измеритель: 1дм 2
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Многократное нанесение раствора до 5 раз.
11-0103-007-01- Гидрофобизация изразцов
11-0103-008:
Измеритель: 1 изразец
Состав работ:
1. Очистка склеиваемых поверхностей с обезжириванием.
2. Приготовление клея и нанесение его на склеиваемые поверхности.
3. Склеивание (сжатие) частей (деталей).
4. Удаление наплывов.
11-0103-008-01- Склеивание изразцов без применения металлического каркаса
11-0103-009:
Измеритель: 1 изразец
Состав работ:
1. Тщательное удаление прежнего клеящего состава.
2. Очистка склеиваемых поверхностей с обезжириванием.
3. Приготовление клея и нанесение его на склеиваемые поверхности.
4. Склеивание (сжатие) частей (деталей).
5. Удаление наплывов.
11-0103-009-01- Расклейка старых швов
12-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры":
I. Реставрация лепного декора.
2. Комплекс работ по реставрации архитектурно-лепного декора включает в себя следующие основные виды работ:
1) Удаление с поверхности архитектурно-лепного декора различных загрязнений (пыль, копоть, паутина), а также очистка от всех клеевых, эмульсионных или масляно-лаковых наслоений, выявившихся в результате проводимых ранее ремонтов или реставраций, с целью максимального выявления рельефа и рисунка оригинала архитектурно-лепного декора.
2). Реставрация архитектурно-лепного декора, находящегося к моменту производства реставрационных работ разбитым на отдельные фрагменты, заключающаяся в тщательном подборе и последующем склеивании имеющихся для максимального использования подлинных фрагментов при полном восстановлении архитектурно-лепного декора.

11-0103-003-01 Күйдіруге өнімге арналған отқа төзімді қалыптарды дайындау, орташа салмағы 200 гр.
11-0103-003-02 Күйдіруге өнімге арналған отқа төзімді қалыптарды дайындау, әр 200 гр астамына 50 гр қосу.
11-0103-004:
Есептеуіш: 100 отбақыр
Жұмыс құрамы:
1. Отқа төзімді илемді дайындау
2. Илемді жаймалап және олардан бұйымдарды қалыптау.
3. Кептіру және пешке салу.
4. Пеш аузын жабу, от тұтату және үздіксіз жағу.
5. Пештің қызуын бақылау.
6. Пештің аузын ашу, бөлшектерді түсіру және сұрыптау.
11-0103-004-01 Эмаль дайындауға арналған отбақыр жасау
11-0103-005:
Есептеуіш: 1 капсула
Жұмыс құрамы:
1. Шамотты қоса отырып отқа төзімді илемді дайындау.
2. Илемді жаймалап және олардан бұйымдарды қалыптау.
3. Кептіру, қалыпты өңдеу және пешке салу.
4. Пеш аузын жабу, от тұтату және үздіксіз жағу.
5. пештің қызуын бақылау.
6. Пештің аузын ашу , бөлшектерді түсіру және сұрыптау.
11-0103-005-01 Отқа төзімді капсулалар дайындау
11-0103-006:
Есептеуіш: 1 м қаңқа
Жұмыс құрамы:
1. Белгілі бір мөлшердегі ағаш қиындысын жинау.
2.Қаңқаның бөлшектерін дайындау.
3. Қаңқа сызбасын дайындау М 1:100.
4. Дайын қаңқаны құрастыру.
11-0103-006-01 Ағаш қаңқасын құрастыру
11-0103-007:
Есептеуіш: 1дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Ерітіндіні 5 қайтараға дейін жағу.
11-0103-007-01 Өрнектелген қыш тақтайшалардың су сіңдірмеуін арттыру
11-0103-008:
Есептеуіш: 1 қыш тақтақша
Жұмыс құрамы:
1. Желімделінетін беттерді майсыздандыру.
2. Желім дайындау және оны желімденетін беттерге жағу.
3. Бөлшектерді (бөліктерді) желімдеу (бастыру).
4. Артық желімді кетіру.
11-0103-008-01 Металл қаңқасыз өрнектелген қыш тақтайшаларды жабыстыру
11-0103-009:
Есептеуіш: 1 қыш тақтақша
Жұмыс құрамы:
1. Ескі желімді мұқият алып тастаңыз.
2. Желімделген беттерді майсыздандыру.
3. Желім дайындау және оны желімделетін беттерге жағу.
4. Бөлшектерді (бөліктерді) желімдеу (бастыру).
5. Артық желімді кетіру.
11-0103-009-01 Ескі жіктерді желімнен ажырату
12-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сәулеттік-құйма жапсырмалы декорларын реставрациялау және қайта жасау":
І. Жапсырма декорды реставрациялау.
2. Сәулет-жапсырма декорды реставрациялау бойынша жұмыстар кешені келесі негізгі жұмыс түрлерін қамтиды:
1)сәулет-жапсырма декорінің бетінен әртүрлі ластануларды (шаң, күйе-құрым, өрмекші торы) алып тастау, сондай-ақ сәулет-жапсырма декор түпнұсқасының бедері мен суретін барынша анықтау мақсатында бұрын жүргізілген жөндеу немесе реставрация нәтижесінде анықталған барлық желім, эмульсиялық немесе май-лак қабаттарынан тазарту;
2)жеке фрагменттерге бөлінген реставрация жұмыстарын жүргізу кезінде тұрған сәулет-мүсіндеу декорын мұқият іріктеуден және кейіннен сәулет-мүсіндеу декорын толық реставрациялау кезінде шынайы фрагменттерді барынша пайдалану үшін барынша желімдеп сәулет-мүсіндеу декорын реставрациялау;

3) Воссоздание путем отливки недостающих фрагментов или целых деталей после произведенного подбора и склеивания отдельных целых деталей после произведенного подбора и склеивания отдельных фрагментов архитектурно-лепного декора.
4) Обработка поверхности архитектурно-лепного декора, заключающаяся в догипсовке отдельных выбоин, сколов, трещин, щелей, а также в догипсовке в местах утрат.
5) Химическое укрепление гипса, разрушенного в результате протечек, а также удаления с поверхности гипсов различных высолов и ржавых пятен.
3. По своему характеру архитектурно-лепной декор делится на 4 категории сложности:
1) I-я категория - профилированные, прямолинейные погонные поверхности (профили, тяги), а также гладкие поверхности, разделяющие лепной декор (шириной до 100 мм);
2) II-я категория - детали простого рисунка (гладкие листы, гладкие модульоны, капли, гладкие шишки, сухари), а также криволинейные профилированные поверхности (дорические капители, базы);
3) III-я категория - детали средней сложности рисунка (веревочка, жгут, горох, порезка орнаментованная, меандр, бусы, орнаментованные модульоны, кронштейны с рисунком небольшого насыщения, капитель ионическая, ионики);
4) IV-я категория - детали сложного рисунка большого насыщения орнаментом (акантовый лист, коринфская капитель, сложноорнаментованные розетки, архитектурно-лепной декор типа Барокко, Рококо, Рокайль, Ампир, Ренессанс).
4. Объем работ по реставрации архитектурно-лепного декора исчисляется в квадратных метрах развернутой поверхности и определяется следующим образом:
1) Профилированные прямолинейные поверхности - высота поверхности по огибу, умноженная на длину.
2) Поверхности архитектурно-лепного декора и отдельные детали простого гладкого рисунка - площадь детали или поверхности по проекции умноженная на коэффициент развертки, равный 1,15-1,30.
3) Поверхность архитектурно-лепного декора и отдельные детали рисунка, средней сложности - площадь детали или поверхности по проекции, умноженная на коэффициент развертки, равный 1,5.
4) Поверхности архитектурно-лепного декора и отдельные детали сложного насыщенного рисунка - при высоте рельефа до 20 мм - площадь детали или поверхности по проекции, умноженная на коэффициент развертки, равный 2,0.
При высоте рельефа более 20 мм коэффициент развертки увеличивается до 2,3.
5) Капитель коринфская - средний периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 2,5-2,7.
6). Капитель ионическая - больший периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 1,3.

3)жетіспейтін фрагменттерді немесе тұтас бөлшектерді жүргізілген іріктеуден және жекелеген тұтас бөлшектерді жүргізілген іріктеуден және желімдеуден кейін сәулет-жапсырма декорациясының жекелеген фрагменттерін желімдеуден кейін құю жолымен қайта жасау;
4)жекелеген ойықтарды, сынықтарды, жарықтарды, саңылауларды гипстеуге дейін, сондай-ақ жоғалған жерлерде гипстеуге дейін сәулеттік-жапсырма декордің бетін өңдеу;
5)су өту нәтижесінде бұзылған гипстің химиялық қатайған бөлігін, сондай-ақ гипстердің бетінен түрлі артық заттар мен тотық дақтарды алып тастау.
3. Өзінің сипаты бойынша сәулеттік-жапсырма декоры 4 күрделілік санатына бөлінеді:
1)I санат – пішінделген, тік сызықты ұзындығымен өлшенетін үстіңгі беттер (профильдер, тартқыштар), сондай-ақ жапсырмалы декорды бөлетін тегіс беттер (ені 100 мм дейін);
2)II санат – қарапайым сурет бөлшектері (тегіс беттер, тегіс модульондар, тамшы қалыпсындағы жапсырма, тегіс бүрлер, қасбеттің жоғарысынан түсетін оюлы, жұқа, әсемделген жапсырма (сухари), сондай-ақ қисық сызықты профильденген беттер (дорикалық капительдер, базалар);
3)III санат – суреттің күрделілігі орташа бөлшектер (жіп, жгут, бұршақ, ою-өрнектелген кесу, меандр, моншақтар, ою-өрнектелген модульондар, аз қаныққан суреті бар кронштейндер, иондық капитель, иониктер);
4)IV санат – ою-өрнекпен қанықтырылған күрделі суреттің бөлшектері (акант табағы, коринфтық капитель, күрделі гүлөрнектер, барокко, Рококо, Рокайль, Ампир, Ренессанс түріндегі сәулет-жапсырма декор).
4. Сәулет-жапсырмалы декорды реставрациялау жұмыстарының көлемі жайылған беттің шаршы метрімен есептеледі және былайша анықталады:
1)пішінделген тік сызықты беттер – бет биіктігін ұзындыққа көбейту;
2)сәулет-жапсырмалы декордың беті және қарапайым тегіс суреттің жекелеген бөлшектері – 1,15-1,30 тең жайма коэффициентіне көбейтілген бөлшектер немесе проекция бойынша беттің ауданы;
3)сәулет-жапсырма декорінің беті және суреттің жекелеген бөлшектері, күрделілігі орташа – 1,5 тең жайма коэффициентіне көбейтілген бөлшектер немесе проекция бойынша беттің ауданы;
4)сәулет-жапсырмалы декордың беті және күрделі қаныққан суреттің жекелеген бөлшектері – рельефтің биіктігі 20 мм дейін болғанда жайма коэффициентіне көбейтілген, 2,0 тең бөлшектер немесе проекция бойынша беттің ауданы. Рельефтің биіктігі 20 мм артық болған кезде жайма коэффициенті 2,3 дейін артады;
5)коринф капитель - орташа периметр, проекция бойынша капитель биіктігіне және жайма коэффициентіне көбейтілген, 2,5-2,7 тең;
6)иондық капитель-проекция бойынша капитель биіктігіне және жайма коэффициентіне көбейтілген, 1,3 тең үлкен периметр;

7) Капитель тосканская и дорическая - средний периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 1,5.
В случаях, когда производство реставрационных работ ведется на поверхности и деталях архитектурно-лепного декора, не поименованных в данном перечне, обмер производится по аналогии, приближенной указанным наименованиям.
5. Учтено выполнение следующих вспомогательных операций, которые дополнительно не оплачиваются:
1) Получение материала из кладовой.
2) Перемещение его на расстояние до 50 м с подъемом на место до 7 м.
3) Правка и точка инструмента.
4) Приготовление раствора.
5) Сдача работ ведущему архитектору и комиссиям.
6) Уборка рабочего места.
6. Расход гипса может быть изменен против указанного после выполнения головного эталона организацией, выполняющей реставрацию, и оформлены соответствующим актом.
7. При выполнении работ на потолке к затратам труда применять коэффициент K = 1,2. При производстве работ на высоте свыше 30 м к затратам труда применять коэффициент K = 1,1.
8. Склеивание разобранных и маркированных фрагментов и установка на место, согласно маркировке, нормируется по 12-0101-005. Установка вновь отлитых целых деталей нормируется по 12-0102-039- 12-0102-048.
В случае, когда склейке подлежат фрагменты деталей сильно измельченного рисунка или глубокого рельефа, а также при склеивании фрагментов, имеющих сильные повреждения, к затратам труда применять коэффициент K = 1,2-1,35.
Склеивание или скрепление фрагментов должно производиться латунными гвоздями, медной или металлической проволокой, обработанной антикоррозийным составом. При склеивании необходимо следить за правильностью найденного места, не допускать в местах стыков грубых швов, наростов, искажающих рельеф и рисунок архитектурно-лепного декора.
II. Воссоздание лепного декора.
9. При воссоздании повторяющихся деталей архитектурно-лепного декора путем отливки в качестве модели для повторяющихся элементов, как правило, должна быть использована подлинная, наиболее сохранившаяся деталь.
В случае отсутствия подлинной сохранившейся детали, годной для использования под модель, производится изготовление модели вновь.
10. Изготовление модели.
Изготовление модели производится по рабочим чертежам, составленным, как правило, в натуральную величину. При изготовлении моделей по рабочим чертежам в масштабе 1:10 к трудозатратам применять коэффициент K = 1,2, а при изготовлении моделей по эскизам - коэффициент K = 1,35.
11. При изготовлении модели по эскизу правка модели до 3-х раз (по требованию архитектора) без исправления общей пропорции и композиции рисунка должна выполняться без особой платы.

7)тоскан және дорикалық капитель-орташа периметр, проекция бойынша капитель биіктігіне және өрістету коэффициентіне көбейтілген, 1,5 тең.
Реставрациялау жұмыстарын жүргізу осы тізбеде аталмаған сәулет-жапсырма декорының бетінде және бөлшектерінде жүргізілген жағдайларда өлшеу көрсетілген атауларға жақындатылған ұқсастық бойынша жүргізіледі.
5. Қосымша төленбейтін мынадай қосалқы операциялардың орындалуы ескерілген:
1)қоймадан материалды алу;
2)оны 50 метрге дейінгі қашықтыққа 7 метрге дейінгі орынға көтеру мен ауыстыру;
3)құралды түзету және дәлдеу;
4)қоспа дайындау;
5)жұмыстарды жетекші сәулетшіге және комиссияларға тапсыру;
6)жұмыс орнын жинау.
6. Бас эталонды реставрациялауды орындайтын ұйым жұмысты орындағаннан кейін гипс шығысының нормалары кестеде көрсетілгендерге қарсы өзгертілуі және тиісті актімен рәсімделуі мүмкін.
7. Еңбек шығынының нормасына к = 1,2 коэффициентін қолдану керек. Еңбек шығындары нормаларына 30 метр жоғары биіктікте жұмыс жүргізу кезінде k = 1,1 коэффициентін қолдану керек.
8. Бөлшектелген және таңбаланған фрагменттерді желімдеу және таңбалауға сәйкес орынға орнату 12-0101-005 кестесі бойынша нормаланады. Жаңадан құйылған тұтас бөлшектерді орнату 12-0102-039, 12-0102-048 кестелері бойынша нормаланады.
Желімдеуге қатты ұсақталған сурет немесе терең рельеф бөлшектерінің фрагменттері жатады, сондай-ақ қатты зақымдануы бар фрагменттерді желімдеу кезінде еңбек шығындары нормаларына K = 1,2-1,35 коэффициентін қолдану қажет.
Фрагменттерді желімдеу немесе бекіту жез шегелермен, коррозияға қарсы құраммен өңделген мыс немесе металл сыммен жүргізілуі тиіс. Желімдеу кезінде табылған жердің дұрыстығын бақылау қажет, жапсарлас жерлерде рельефті және сәулет-жапсырма декорациясының суретін бұрмалайтын өрескел тігістер, жиектер жібермеу керек.
II. Жапсырма декорды қайта құру.
9. Қайталанатын элементтер үшін үлгі ретінде құю жолымен сәулет-жапсырма декордың қайталанатын бөлшектерін қайта жасау кезінде, әдетте, шынайы, неғұрлым сақталған бөлшектер пайдаланылуы тиіс.
Модельге пайдалануға жарамды шынайы сақталған бөлшектер болмаған жағдайда үлгіні қайта дайындау жүргізіледі. Осы тарау бөліктерден тұрады:
1. Модель жасау.
10. Модельді дайындау, әдетте, табиғи шамаға жасалған жұмыс сызбалары бойынша жүргізіледі. Үлгілерді жұмыс сызбалары бойынша 1:10 масштабта жасау кезінде реставрациялаушілердің еңбек шығыны нормаларына K = 1,2 коэффициентін, ал үлгілерді эскиздер бойынша жасау кезінде K = 1,35 коэффициентін қолдану қажет.
11. Үлгіні эскиз бойынша дайындау кезінде үлгіні 3 есеге дейін түзету (сәулетшінің талабы бойынша) суреттің жалпы пропорциясы мен композициясын түзетпей ерекше төлемсіз орындалуы тиіс.

12. Чертежи и эскизы должны быть утверждены специальной комиссией. С одной модели может быть снято форм:
1) Для гладких поверхностей - 10.
2) Для орнаментованных - 7.
13. При изготовлении моделей для плоскостных изделий с криволинейным основанием к трудозатратам применять коэффициент K = 1,2.
14. В случае, когда в качестве модели используется подлинная деталь, производится приведение ее в модель, заключающееся в:
1) Ремонте подлинной детали - чистка от пыли, грязи, расчистка от позднейших клеевых и эмульсионных покрасок, догипсовка выбоин, щелей и трещин.
2) Изготовление черновой формы с отремонтированной подлинной детали.
3) Отливка в гипсе деталей.
4) Доведение отливной гипсовой детали до состояния модели - правка рисунка с придачей ему резкости; поправка рельефа путем наложения пластилина и т.д.
2. Изготовление форм.
15. Формы могут быть гипсовыми, клеевыми, комбинированными и виксинтовыми. Изготовление комбинированных форм (гипсоклеевых) для плоскостных изделий следует нормировать по соответствующему параграфу настоящей главы отдельно для гипсовой и клеевой части форм.
Изготовление формы не должно иметь на лицевой поверхности раковин, трещин, а также отлупов на лаковом покрытии.
16. Предусмотрен следующий состав работ:
1). При изготовлении клеевых форм
- Укладка на модель слоя глины.
- Нанесение на поверхность глины гипсового раствора для кожуха.
- Снятие кожуха с очисткой от глины.
- Просверливание отверстий в кожухе.
- Установка кожуха на модель с замазкой швов гипсовым раствором.
- Заливка формы клеем через отверстие кожуха.
- Снятие кожуха и клеевой формы с модели.
2) При изготовлении гипсовых кусковых форм.
-. Разметка модели на части по кускам формы.
- Установка бортиков из глины, реек между заготовленными кусками форм.
- Нанесение гипсового раствора на отдельные части модели и укладка металлических петель.
- Снятие кусков формы с обрезкой и зачисткой.
- Пригонка к модели.
- Устройство лунок для сцепления с кожухом.
- Нанесение на форму гипсового раствора для кожуха.
-Снятие кожуха.
- Укладка кусков формы в кожух.
С одной клеевой или гипсовой формы производится до 7 отливок.
особо сложные отливки - до 6 отливок
сложные отливки - до 10 отливок
средней сложности - до 25 отливок
простого геометрического рисунка - до 40 отливок
деталей без поднутрений - до 50 отливок
Смазка моделей гипсовых форм и кожухов, покрытие лаком гипсовых форм, а также припудривание тальком и промывка клеевых форм раствором квасцов учтено.

12. Сызбалар мен эскиздерді арнайы комиссия бекітуі тиіс. Бір үлгіден пішін алынуы мүмкін:
1)тегіс беттер үшін – 10;
2)ою-өрнектелген үшін – 7.
13. Қисық сызықты негізі бар жазық бұйымдар үшін үлгілерді жасау кезінде реставратордың еңбек шығыны нормаларына K = 1,2 коэффициентін қолдану қажет.
14. Модель ретінде шынайы бөлшекті пайдаланған жағдайда, оны модельге келтіру жүргізіледі. Оның ішіне мыналар кіреді:
1)шынайы бөліктерді жөндеу кезінде эмульсиялық бояулардан және кейін жағылған желімдерден, шаң мен тозаңнан, кірден тазарту, ойықтарды, саңылаулар мен жарықтарды гипстеу;
2)жөнделген түпнұсқа бөлшектен бастапқы пішін жасау;
3)бөлшектерді гипстен құю;
4)құйма гипс бөлшектерін модельдің жағдайына дейін жеткізу – ашықтықты бере отырып суретті түзету; ермексаз мен т. б. салу арқылы рельефті түзету.
2. Қалыптарды дайындау.
15. Қалыплар гипс, желім, аралас және виксинтті болуы мүмкін. Жазық бұйымдарға арналған құрамдастырылған қалыптарды (гипс желімімен) дайындауды осы тараудың тиісті параграфы бойынша қалыптардың гипсті және желім бөліктері үшін жеке нормалау қажет.
Қалыпны дайындағанда беткі бетінде қуыстар, жарықтар, сондай-ақ лак жабындысында тесіктер болмауы тиіс.
16. Осы тараудың нормаларымен келесі құрам көзделген:
1) Желім қалыптарын дайындау кезінде
– саз қабатын үлгіге салу;
– саздың бетіне қаптама ретінде гипс ерітіндісін жағу;
– саздың бетінен тазартумен қаптаманы алу;
– қаптамадағы тесіктерді бұрғылау;
– жіктерге гипс ерітіндісін жаға отырып үлгіге қаптаманы орнату;
– қалыпны қаптаманың тесігі арқылы желіммен құю;
– үлгіден қаптаманы және желім пішінін алу.
2) Гипсті кесек қалыптарды дайындау кезінде.
– пішін кесектері бойынша бөліктерге үлгіні белгілеу;
– дайындалған кесек қалыптарының арасында саздан, тақтайдан жасалған ернеулерді орнату;
– үлгінің жекелеген бөліктеріне гипс ерітіндісін жағу және металл ілмектерді салу;
– кесу және тазарту арқылы пішін кесектерін алу;
– үлгіні қиюластыру шешу;
– қаптамамен ілінісуге арналған шұңқыр құрылғысы;
– қаптамаға арналған гипс ерітіндісін қалыпқа жағу;
– қаптаманы алу;
– қалыптың кесектерін қаптамаға салу:
– бір желімді немесе гипсті қалыптан – 7 құймаға дейін жүргізіледі;
– аса күрделі құймалар – 6 құймаға дейін;
– күрделі құймалар – 10 құймаға дейін;
– күрделілігі орташа – 25 құймаға дейін;
– қарапайым геометриялық сурет – 40 құймаға дейін;
– ішсіз бөлшектер – 50 құймаға дейін.
Ескерту: гипс қалыптары мен қаптамаларының үлгілерін майлау, гипс қалыптарын лакпен жабу, сондай-ақ талькпен жуу және желім қалыптарын квасц ерітіндісімен жуу осы тараудың нормаларымен ескерілген.

3. Гипсовая отливка деталей.
17. На отливку гипсовых деталей предусмотрен следующий состав работ:
1) При отливке гипсовых деталей в клеевых формах:
- Заливка в форму гипсового раствора.
- Выемка формы из кожуха.
- Выемка детали из формы.
- Укладка формы в кожух.
- Зачистка и фактуровка отлитых деталей.
2) При отливке гипсовых деталей в гипсовых кусковых формах.
- Заливка в форму гипсового раствора.
- Накладывание щита на кожух.
- Перевертывание кожуха на щит.
- Снятие кожуха с формы.
- Разборка формы по кускам и укладка кусков в кожух.
- Зачистка и фактуровка отлитых деталей.
4. Установка лепного декора.
Предусмотрено выполнение работ в соответствии со следующими требованиями:
Для погонных изделий:
18. В установленном ряду не должно быть западаний и выступов. Рисунок в углах должен быть симметричен по обеим сторонам угла. Швы на стыках отдельных частей, раковины и другие мелкие дефекты должны быть заделаны и незаметны. Детали должны быть надежно скреплены с местом постановки.
Для штучных изделий:
19. При постановке изделий, собираемых на месте из отдельных деталей, должно быть обеспечено прочное скрепление деталей между собой и местом установки.
Швы и мелкие дефекты должны быть тщательно заделаны в соответствии с рисунком и рельефом изделий и не должны быть заметными.
20. На установку лепных деталей предусмотрен следующий состав работ:
1) Проверка осей и линий установки.
2) Разметка центров осей устанавливаемых изделий.
3) Просверливание отверстий в изделии для крепления и постановки ключей (в необходимых случаях).
4) Пригонка к месту установки отдельных частей или всей детали насухо.
5) Насечка ножом и смачивание водой места установки и задней поверхности детали.
6) Приготовление раствора.
7) Нанесение раствора на поверхность детали.
8) Установка детали на место.
9) Заделка и зачистка швов.
21. При установке на сильно поврежденную старую поверхность, требующую дополнительной обработки, умножать на K = 1,2.
22. Установку вновь отлитых деталей производить на латунных или медных гвоздях, латунной, медной или металлической проволоке, обработанной антикоррозийным составом.
24. Поправки:
Таблица 3.
12-0101-001 с 9 по 12
При снятии особо трудной эмульсионной краски, удаляемой только механически (скальпелем) всухую, к затратам труда применять коэффициент K = 1,3-1,5.
12-0101-001 -13, 14
Гладкие полосы шириной свыше 100 мм нормировать по 12-0101-001 с 9 по 12.

3. Бөлшектерді гипстан құю.
17. Гипс бөлшектерін құю нормаларында келесі жұмыс құрамы қарастырылған:
1) Гипс бөлшектерін желім қалыптарында құю кезінде:
– гипс ерітіндісін қалыпқа құю;
– қаптамадан пішінді алу;
– бөлшектерді қалыптан алу;
– қалыптарды қаптамаға салу;
– құйылған бөлшектерді тазалау және фактуралау.
2) Гипс бөлшектерін гипс кесек қалыптарға құю кезінде:
– гипс ерітіндісін қалыпқа құю;
– қалқанды қаптамаға салу;
– қаптаманы қалқанға айналдыру;
– қаптаманы қалыптан алу;
– қалыптарды кесектер бойынша бөлшектеу және кесектерді қаптамаға салу;
– құйылған бөлшектерді тазалау және фактуралау.
4. Жапсырма декорды орнату.
Нормаларда келесі талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау көзделген:
Ұзындығымен өлшенетін бұйымдар үшін
18. Белгіленген қатарда қисайған мен шығыңқы жерлер болмауы тиіс. Бұрыштардағы сурет бұрыштың екі жағында симметриялы болуы тиіс. Жекелеген бөліктердің түйіспесіндегі тігістер, шұқырлар және басқа да ұсақ ақаулар бітелуі және байқалмауы тиіс. Бөлшектер қойылған орынға нығыз бекітілуі тиіс.
Даналы бұйымдар үшін
19. Жекелеген бөлшектерден бір жерге жиналатын бұйымдарды қою кезінде бөлшектер өзара және орнатылатын орнына берік бекітілуі тиіс.
Жапсарлар мен ұсақ ақаулар бұйымның суреті мен рельефіне сәйкес мұқият бекітілуі тиіс және байқалмауы тиіс.
20. Жапсырма бөлшектерді орнату нормаларында келесі жұмыс құрамы қарастырылған:
1)орнату осьтері мен желілерін тексеру;
2)орнатылатын бұйымдардың осьтерінің орталықтарын белгілеу;
3)кілттерді бекітуге және қоюға арналған бұйымдағы тесіктерді бұрғылау(қажет болған жағдайда);
4)жеке бөліктерді немесе барлық бөлшектерді құрғату;
5)орнату орны мен бөлшектің артқы бетін пышақпен керту және сумен сулау;
6)ерітіндіні дайындау;
7)бөлшектің бетіне ерітіндіні жағу;
8)бөлшектерді орнына орнату;
9)тігістерді бітеу және тазалау.
21. Қосымша өңдеуді талап ететін қатты бүлінген ескі бетке орнату кезінде, нормаларды K = 1,2 көбейту керек.
22. Жаңадан құйылған бөлшектерді орнатуға коррозияға қарсы құраммен өңделген жез немесе мыс шегемен, жез, мыс немесе металл сым пайдалану қажет.
23. Сметалық нормалар кестелерінде 1.1. жұмыстың орташа санаты :
– араб сандары жұмыс дәрежесін көрсетеді;
– рим сандары жапсырма бұйымдарын реставратор-суретшілердің санатын білдіреді;
– "ЖК" – жапсырма бұйымдарымен жұмыс істейтін реставратор-суретшілердің жоғары санаты.
24. Түзетулер:
1-кесте
12-0101-001 9-дан 12-ге дейін
Тек механикалық түрде жойылған (скальпельмен) өте қиын эмульсиялы бояуды алып тастағанда, еңбек шығынына К = 1,3÷1,5 коэффициентін қолданыңыз.
12-0101-001 -13, 14
Ені 100 мм асатын тегіс жолақтар 12-001-01 сәйкес 09 ÷ 12 дейін стандартталған.

12-0102-028- 12-0102-038
При отливке рельефных и выпуклых деталей, требующих дополнительной глубокой прорезки и чистки, к затратам труда применять коэффициент K = 1,5.
12-0102-033
Предусмотрена отливка половины или полной капители полуколонны. При отливке капители пилястр к затратам труда применять коэффициент K = 0,7.
12-0101-001:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
Для 1-4:
1. Удаление с поверхности лепного декора пыли, легкого налета копоти, паутины сухим способом - кистью.
Для 5-8:
1. Смачивание поверхности лепного декора теплой водой.
2. Размывка мыльной водой и кистями поздних закрасок (в случае необходимости расслабления связующего в воду добавляется реактив). 3. Промывка водой, губкой или мягкими кистями поверхностей лепного декора, освобожденного от поздних закрасок.
Для 9-12:
1. Смачивание поверхности лепного декора теплой водой.
2. Снятие загрязнений и красочных наслоений инструментом вручную.
3. Промывка поверхности лепного декора с добавлением реактивов.
4. Повторная обработка поверхности лепного декора после расчистки, выборки.
5. Окончательная промывка водой.
Для 13, 14:
1. Промывка водой поверхности архитектурно-лепного декора от пыли и других поверхностных загрязнений.
2. Размягчение масляно-лаковых покрытий путем установки компрессов с реактивами.
3. Удаление размягченного слоя и лака или масла инструментом и вручную.
4. Промывка и обработка поверхности после расчистки-выбора мелких пятен масла или лака, не ушедших вместе с основным слоем.
5. Окончательная промывка водой.
Для 15-18:
1. Промывка от поверхностных загрязнений.
2. Размягчение масляно-лаковых покрытий феном с одновременной расчисткой инструментом.
3. Расчистка, довыборка.
4. Промывка.
12-0101-001-01 Удаление с поверхности лепного декора пыли, легкого налета копоти, паутины сухим способом - кистью I категории сложности
12-0101-001-02 Удаление с поверхности лепного декора пыли, легкого налета копоти, паутины сухим способом - кистью II категории сложности
12-0101-001-03 Удаление с поверхности лепного декора пыли, легкого налета копоти, паутины сухим способом - кистью III категории сложности
12-0101-001-04 Удаление с поверхности лепного декора пыли, легкого налета копоти, паутины сухим способом - кистью IV категории сложности
12-0101-001-05 Удаление с поверхности лепного декора загрязнений или легких поздних закрасок I категории сложности
12-0101-001-06 Удаление с поверхности лепного декора загрязнений или легких поздних закрасок II категории сложности
12-0101-001-07 Удаление с поверхности лепного декора загрязнений или легких поздних закрасок III категории сложности

12-0102-028- 12-0102-038
Қосымша терең кесуді және тазалауды қажет ететін рельефті және дөңес бөлшектерді құю кезінде еңбек шығындары нормаларына К = 1,5 коэффициентін қолданыңыз.
12-0102-033
Нормалар жарты бағанның жартысын немесе толық капителін аударуды қарастырады. Пилястралардың капитель еңбек шығындары нормаларына аударған кезде К = 0,7 коэффициенті қолданылады.
12-0101-001:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
01-04 үшін:
1. Жапсырма декор бетінен шаңды,жеңіл қопсытқышты,қылшықты жапсырма декор бетінен құрғақ әдіспен – кистьпен тазалау
05-08 үшін:
1. Жапсырма декор бетін жылы сумен сулау.
2. Кеш бояуларды сабынды сумен және кистьпен шаю(қажет болса, суға реактив қосылады).
3. Кеш бояуларды сумен шаю,гбкамен немесе жұмсақ кистьпен кетіру.
09-12 үшін:
1. Жапсырма декор бетін жылы сумен сулау.
2. Ластанулар мен бояулы қатпарларды қолмен алу.
3. Жапсырма декор бетін реактивтер қосып шаю.
4. Тазартудан, сынамадан өткізгеннен кейін жапсырма декорының бетін өңдеу.
5. Ақырғы рет сумен шаю.
13, 14 үшін:
1. Сәулеттік-жапсырма декорының шаңын және басқа беткей ластануларын сумен шаю.
2. Реактивтермен компресс орнату арқылы майлы-лак жабындарын жұмсарту.
3. Жұмсартылған қабат пен лак немесе майды құралмен және қолмен алып тастау.
4. Тазалағаннан кейін шаю және бетті тазарту, негізгі қабатпен кетпейтін майдың немесе лактың кішкене дақтарын таңдау.
5. Ақырғы рет сумен шаю.
15-18 үшін:
1. Беткі ластанудан шаю.
2. Құралмен тазалау кезінде майлы-лак жабындарын фенмен жұмсарту.
3. Тазалау, іріктеу.
4. Шаю.
12-0101-001-01 Жапсырма декор бетінен шаңды, жеңіл қопсытқышты, қылшықты жапсырма декор бетінен құрғақ әдіспен – қылқаламмен тазалау, I күрделілік санаты
12-0101-001-02 Жапсырма декор бетінен шаңды, жеңіл қопсытқышты, қылшықты жапсырма декор бетінен құрғақ әдіспен – қылқаламмен тазалау, II күрделілік санаты
12-0101-001-03 Жапсырма декор бетінен шаңды, жеңіл қопсытқышты, қылшықты жапсырма декор бетінен құрғақ әдіспен – қылқаламмен тазалау, III күрделілік санаты
12-0101-001-04 Жапсырма декор бетінен шаңды,жеңіл қопсытқышты, қылшықты жапсырма декор бетінен құрғақ әдіспен – қылқаламмен тазалау, IV күрделілік санаты
12-0101-001-05 Жапсырма декор бетінен ластануларды және жеңіл кеш бояуларды тазалау, I күрделілік санаты
12-0101-001-06 Жапсырма декор бетінен ластануларды және жеңіл кеш бояуларды тазалау, II күрделілік санаты
12-0101-001-07 Жапсырма декор бетінен ластануларды және жеңіл кеш бояуларды тазалау, III күрделілік санаты

12-0101-001-08 Удаление с поверхности лепного декора загрязнений или легких поздних закрасок IV категории сложности
12-0101-001-09 Расчистка архитектурно-лепного декора от трудноудаляемых загрязнений или трудноудаляемых клеевых или эмульсионных закрасок I категории сложности
12-0101-001-10 Расчистка архитектурно-лепного декора от трудноудаляемых загрязнений или трудноудаляемых клеевых или эмульсионных закрасок II категории сложности
12-0101-001-11 Расчистка архитектурно-лепного декора от трудноудаляемых загрязнений или трудноудаляемых клеевых или эмульсионных закрасок III категории сложности
12-0101-001-12 Расчистка архитектурно-лепного декора от трудноудаляемых загрязнений или трудноудаляемых клеевых или эмульсионных закрасок IV категории сложности
12-0101-001-13 Удаление с поверхности архитектурно-лепного декора масляно-лаковых покрытий профилированные поверхности и гладкие полосы шириной до 100 мм
12-0101-001-14 Удаление с поверхности архитектурно-лепного декора масляно-лаковых покрытий лепной декор
12-0101-001-15 Удаление многослойных масляно-лаковых покрасок методом отпаривания I категории сложности
12-0101-001-16 Удаление многослойных масляно-лаковых покрасок методом отпаривания II категории сложности
12-0101-001-17 Удаление многослойных масляно-лаковых покрасок методом отпаривания III категории сложности
12-0101-001-18 Удаление многослойных масляно-лаковых покрасок методом отпаривания IV категории сложности
12-0101-002:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Определение места разрушения гипса.
2. Многократное насыщение развернутой поверхности связующим раствором.
12-0101-002-01 Химическое укрепление гипсов.
12-0101-003:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр состояния поверхности архитектурно-лепных деталей.
2. Приготовление раствора.
3. Нанесение раствора в местах повреждений архитектурно-лепных деталей: сколы, раковины, трещины (без восстановления утраченных фрагментов).
4. Нанесение и прорезка рисунка в местах наложенного вновь гипса.
12-0101-003-01 Догипсовка архитектурно-лепных деталей I категории сложности до 10 %
12-0101-003-02 Догипсовка архитектурно-лепных деталей I категории сложности до 20 %
12-0101-003-03 Догипсовка архитектурно-лепных деталей I категории сложности более 20 %
12-0101-003-04 Догипсовка архитектурно-лепных деталей II категории сложности до 10 %
12-0101-003-05 Догипсовка архитектурно-лепных деталей II категории сложности до 20 %
12-0101-003-06 Догипсовка архитектурно-лепных деталей II категории сложности более 20 %

12-0101-001-08 Жапсырма декор бетінен ластануларды және жеңіл кеш бояуларды тазалау, IV күрделілік санаты
12-0101-001-09 Сәулеттік-жапсырма декорын қиын кететін ластанулардан немесе қиын кететін желім және эмульсионды бояуларды тазалау, I күрделілік санаты
12-0101-001-10 Сәулеттік-жапсырма декорын қиын кететін ластанулардан немесе қиын кететін желім және эмульсионды бояуларды тазалау, II күрделілік санаты
12-0101-001-11 Сәулеттік-жапсырма декорын қиын кететін ластанулардан немесе қиын кететін желім және эмульсионды бояуларды тазалау, III күрделілік санаты
12-0101-001-12 Сәулеттік-жапсырма декорын қиын кететін ластанулардан немесе қиын кететін желім және эмульсионды бояуларды тазалау, IV күрделілік санаты
12-0101-001-13 Сәулеттік-жапсырма декоры бетінен майлы-лак жабындыларын тазалау, ұзындығы 100 мм дейінгі профильді және тегіс беттер жолақтар
12-0101-001-14 Сәулеттік-жапсырма декоры бетінен майлы-лак жабындыларын тазалау,жапсырма декор
12-0101-001-15 Буландыру әдісімен көп қабатты майлы-лакты бояудан тазалау, I күрделілік санаты
12-0101-001-16 Буландыру әдісімен көп қабатты майлы-лакты бояудан тазалау, II күрделілік санаты
12-0101-001-17 Буландыру әдісімен көп қабатты майлы-лакты бояудан тазалау, III күрделілік санаты
12-0101-001-18 Буландыру әдісімен көп қабатты майлы-лакты бояудан тазалау, IV күрделілік санаты
12-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Гипстің бұзылу орнын анықтау.
2. Жайылған бетті тұндырғыш ерітіндісімен қайта қанықтыру.
12-0101-002-01 Гипсті химиялық нығайту
12-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Сәулеттік жабыспалы бөлшектерін беттік күйіне тексеру.
2. Ерітінді дайындау.
3. Ерітіндіні сәулеттік сылақтың бөлшектері зақымдалған жерлерде қолдану: беткейлер, қабықтар, жарықтар (жоғалған фрагменттерді реставрациялаусіз).
4. Жаңадан қолданылған гипс орындарында үлгіні салу және кесу.
12-0101-003-01 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, I күрделілік санаты, 10 % дейін
12-0101-003-02 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, I күрделілік санаты, 20 % дейін
12-0101-003-03 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, I күрделілік санаты, 20 % артық
12-0101-003-04 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, II күрделілік санаты, 10 % дейін
12-0101-003-05 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, II күрделілік санаты, 20 % дейін
12-0101-003-06 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, II күрделілік санаты, 20 % артық

12-0101-003-07 Догипсовка архитектурно-лепных деталей III категории сложности до 10 %
12-0101-003-08 Догипсовка архитектурно-лепных деталей III категории сложности до 20 %
12-0101-003-09 Догипсовка архитектурно-лепных деталей III категории сложности более 20 %
12-0101-003-10 Догипсовка архитектурно-лепных деталей IV категории сложности до 10 %
12-0101-003-11 Догипсовка архитектурно-лепных деталей IV категории сложности  до 20 %
12-0101-003-12 Догипсовка архитектурно-лепных деталей IV категории сложности  более 20 %
12-0101-004:
Измеритель: 1 фрагмент
Состав работ:
1. Подбор целых деталей и фрагментов деталей, сбитых ранее, несохранившихся или снятых как неправильно установленные при предыдущих реставрациях или ремонтах (криво, смещение вправо или влево).
12-0101-004-01 Разборка и подбор деталей и фрагментов деталей размером до 5 см2
12-0101-004-02 Разборка и подбор деталей и фрагментов деталей размером до 12 см2
12-0101-004-03 Разборка и подбор деталей и фрагментов деталей размером до 20 см2
12-0101-004-04 Разборка и подбор деталей и фрагментов деталей размером более 20 см2
12-0101-005
Измеритель: 10 фрагментов
Состав работ:
1. Смачивание деталей и места установки.
2. Заготовка скрепляющейся арматуры с обработкой.
3. Насечка в местах стыка склеиваемых фрагментов.
4. Сверление отверстия для арматуры.
5. Приготовление раствора.
6. Склеивание фрагментов с последующей зачисткой швов и стыков.
12-0101-005-01 Склеивание фрагментов деталей, подобранных из сохранившихся, а также отлитых вновь, при размере склеиваемых фрагментов: 1-5 см2
12-0101-005-02 Склеивание фрагментов деталей, подобранных из сохранившихся, а также отлитых вновь, при размере склеиваемых фрагментов: 6-12 см2
12-0101-005-03 Склеивание фрагментов деталей, подобранных из сохранившихся, а также отлитых вновь, при размере склеиваемых фрагментов: 13-20 см2
12-0101-005-04 Склеивание фрагментов деталей, подобранных из сохранившихся, а также отлитых вновь, при размере склеиваемых фрагментов: более 20 см2
12-0101-006:
Измеритель: 1 фрагмент
Состав работ:
1. Осмотр состояния архитектурно-лепных деталей.
2. Изготовление моделей для утраченной части детали.
3. Приготовление гипса.
4. Изготовление формы.
5. Отливка недостающих фрагментов в количестве, необходимых для реставрации архитектурно-лепных деталей.
6. Зачистка и обтирка отдельных деталей с прорезкой рельефа и рисунка для придачи ему большей четкости и рельефности.
12-0101-006-01 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по вновь изготовленным моделям, при размере фрагментов: 1-5 см2

12-0101-003-07 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, III күрделілік санаты, 10 % дейін
12-0101-003-08 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, III күрделілік санаты, 20 % дейін
12-0101-003-09 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, III күрделілік санаты, 20 % артық
12-0101-003-10 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, IV күрделілік санаты, 10 % дейін
12-0101-003-11 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, IV күрделілік санаты 20 % дейін
12-0101-003-12 Сәулет-жапсырма бөлшектерін гипстеу, IV күрделілік санаты 20 % артық
12-0101-004:
Есептеуіш: 1 фрагмент
Жұмыс құрамы:
1.Бұрынғы реставрациялау немесе жөндеу кезінде дұрыс орнатылмаған күйінде құлаған, сақталмаған немесе шығарылмаған бөлшектердің тұтас бөліктері мен бөліктерін таңдау (қисық, оңға немесе солға ауытқу).
12-0101-004-01 Өлшемі 5 см2 дейінгі бөлшектердің бөліктері мен фрагменттерін бөлшектеу және іріктеу
12-0101-004-02 Өлшемі 12 см2 дейінгі бөлшектердің бөліктері мен фрагменттерін бөлшектеу және іріктеу
12-0101-004-03 Өлшемі 20 см2 дейінгі бөлшектердің бөліктері мен фрагменттерін бөлшектеу және іріктеу
12-0101-004-04 Өлшемі 20 см2 астам бөлшектердің бөліктері мен фрагменттерін бөлшектеу және іріктеу
12-0101-005:
Есептеуіш: 10 фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді және орнатылатын жерді сулау.
2. Өңдеумен бекітетін арматураны дайындау.
3. Желімделген фрагменттердің түйіскен жеріндегі белгі.
4. Арматура үшін бұрғылау тесіктері.
5. Қоспаны дайындау.
6. Тігістер мен буындарды кейін тазартумен фрагменттерді байланыстыру.
12-0101-005-01 Сақталған бөлшектерден іріктелген, сондай-ақ жаңадан құйылған бөлшектердің фрагменттерін желімдеу, желімделетін бөлшектердің өлшемі: 1-5 см2
12-0101-005-02 Сақталған бөлшектерден іріктелген, сондай-ақ жаңадан құйылған бөлшектердің фрагменттерін желімдеу, желімделетін бөлшектердің өлшемі: 6-12 см2
12-0101-005-03 Сақталған бөлшектерден іріктелген, сондай-ақ жаңадан құйылған бөлшектердің фрагменттерін желімдеу, желімделетін бөлшектердің өлшемі: 13-20 см2
12-0101-005-04 Сақталған бөлшектерден іріктелген, сондай-ақ жаңадан құйылған бөлшектердің фрагменттерін желімдеу, желімделетін бөлшектердің өлшемі: 20 см2 артық
12-0101-006:
Есептеуіш: 1 фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Сәулет-жапсырмалық бөлшектердің жағдайын қарау.
2. Бөлшектің жоғалған бөлігі үшін үлгі дайындау.
3. Гипс дайындау.
4. Қалыпты жасау.
5. Сәулет-жапсырмалық бөлшектерді реставрациялауға қажетті мөлшерде жетіспейтін фрагменттерді құю.
6. Айқындық пен жеңілдік беру үшін рельеф пен үлгіні кесіп жеке бөлшектерді тазалау және сүрту.
12-0101-006-01 Жаңадан жасалған үлгілер бойынша жетіспейтін фрагменттерді құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 1-5 см2

12-0101-006-02 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по вновь изготовленным моделям, при размере фрагментов: 6-12 см2
12-0101-006-03 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по вновь изготовленным моделям, при размере фрагментов: 3-20 см2
12-0101-006-04 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по вновь изготовленным моделям, при размере фрагментов: более 20 см2
12-0101-007:
Измеритель: 1 фрагмент
Состав работ:
1. Осмотр состояния архитектурно-лепных деталей и выбор подлинной детали для использования под модель.
2. Приведение деталей в модель: ремонт деталей с удалением всех дефектов на ее поверхности: изготовление черновой формы по отремонтированной детали, отливка детали в черновой форме, обработка вновь отлитой детали с доведением рисунка и рельефа по требованиям, предъявленным к модели.
3. Изготовление формы.
4. Приготовление гипса.
5. Отливка недостающих фрагментов в количестве, необходимом для реставрации архитектурно-лепных деталей.
6. Зачистка и обтирка отдельных деталей с прорезкой рельефа и рисунка для придачи ему большей четкости и рельефности.
12-0101-007-01 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по подлинным деталям, "приведенным в модель", при размере фрагментов: 1-5 см2
12-0101-007-02 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по подлинным деталям, "приведенным в модель", при размере фрагментов: 6-12 см2
12-0101-007-03 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по подлинным деталям, "приведенным в модель", при размере фрагментов: 13-20 см2
12-0101-007-04 Реставрация архитектурно-лепного декора путем отливки недостающих фрагментов по подлинным деталям, "приведенным в модель", при размере фрагментов: более 20 см2
12-0102-001:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр состояния поверхности архитектурно-лепного декора после расчисток.
2. Приготовление раствора.
3. Нанесение раствора в местах повреждений.
4. Нанесение и прорезка рисунка.
12-0102-001-01 Реставрация лепного декора с прорезкой рельефа, потерявшего четкость после расчисток от многочисленных покрасок клеевых и известковых: орнаментованная поверхность простой и средней сложности
12-0102-001-02 Реставрация лепного декора с прорезкой рельефа, потерявшего четкость после расчисток от многочисленных покрасок клеевых и известковых: сложная орнаментованная поверхность
12-0102-002:
Измеритель: 1 пог. м
Состав работ:

12-0101-006-02 Жаңадан жасалған үлгілер бойынша жетіспейтін фрагменттерді құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 6-12 см2
12-0101-006-03 Жаңадан жасалған үлгілер бойынша жетіспейтін фрагменттерді құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 3-20 см2
12-0101-006-04 Жаңадан жасалған үлгілер бойынша жетіспейтін фрагменттерді құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 20 см2 артық
12-0101-007:
Есептеуіш: 1 фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Сәулет-жапсырмалық бөлшектердің жағдайын қарау және модель бойынша қолдануға болатын түпнұсқалық бөлшектерді тексеру.
2. Бөлшектерді модельге енгізу: оның бөліктеріндегі барлық кемшіліктерді жою арқылы бөлшектерді жөндеу: жөнделген бөлігінен өрескел қалып жасау, бөлігін сызба түрінде шығару, жаңадан құйылған бөлікті үлгіні және рельефті модельге қойылатын талаптарға сәйкес өңдеу.
3. Қалыпты жасау.
4. Гипс дайындау.
5. Сәулеттік-жапсырма бөлшектерді реставрациялауге қажетті мөлшерде жетіспейтін фрагменттерді құю.
6. Айқындық пен жеңілдік беру үшін рельеф пен үлгіні кесіп жеке бөлшектерді тазалау және сүрту.
12-0101-007-01 Жетіспейтін фрагменттерді "модельге келтірілген" шынайы бөлшектер бойынша құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 1-5 см2
12-0101-007-02 Жетіспейтін фрагменттерді "модельге келтірілген" шынайы бөлшектер бойынша құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 6-12 см2
12-0101-007-03 Жетіспейтін фрагменттерді "модельге келтірілген" шынайы бөлшектер бойынша құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 13-20 см2
12-0101-007-04 Жетіспейтін фрагменттерді "модельге келтірілген" шынайы бөлшектер бойынша құю жолымен сәулет-жапсырма декорды реставрациялау, фрагмент өлшемі: 20 см2 артық
12-0102-001:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Тазартудан кейін сәулеттік-жапсырмалы декорының беткі күйін тексеру.
2. Ерітінді дайындау.
3. Зақымдалған жерлерге ерітіндіні жағу.
4. Сурет салу және кесу.
12-0102-001-01 Желім және әк бояуларынан тазартқаннан кейін айқындылығын жоғалтқан рельефті кесе отырып жапсырма декорды реставрациялау: қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнектелген бет
12-0102-001-02 Желім және әк бояуларынан тазартқаннан кейін айқындылығын жоғалтқан рельефті кесе отырып жапсырма декорды реставрациялау: күрделі өрнектелген бет
12-0102-002:
Есептеуіш: 1 м
Жұмыс құрамы:

1. Изготовление шаблонов.
2. Снятие старой штукатурки.
3. Очистка и смачивание поверхности.
4. Установка правил и крепление шаблона.
5. Приготовление раствора. 6. Вытягивание тяг. 7. Отделка поверхности тяг.
12-0102-002-01 Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу: до 50 мм
12-0102-002-02 Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу: до 100 мм
12-0102-002-03 Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу: до 200 мм
12-0102-002-04 Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу: до 300 мм
12-0102-002-05  Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу:   до 400 мм
12-0102-002-06   Изготовление моделей профилированных тяг высотой модели по огибу:  до 500 мм
12-0102-003:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Изготовление тела модели из гипса.
2. Лепка в глине на основании отрезка орнамента.
3. Черновая гипсовая отливка рисунка с расколоткой черновой формы, зачистка отлитой части и правкой рисунка.
4. Изготовление клеевой формы.
5. Отливка в клеевой форме необходимого количества частей для монтировки моделей.
6. Монтировка отдельных частей на подготовленном основании, обрезка орнамента, окончательная отделка модели.
7. Покрытие модели лаком.
12-0102-003-01 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 50 мм
12-0102-003-02 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 100 мм
12-0102-003-03 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 200 мм
12-0102-003-04 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 300 мм
12-0102-003-05 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 400 мм

1. Үлгіні дайындау.
2. Ескі сылақты кетіру.
3. Бетті тазалау және сулау.
4. Ережелерді орнату және үлгіні бекіту.
5. Ерітінді дайындау.
6. Әшекейленген сызықты өрнектерді тарту.
7. Әшекейленген сызықты өрнек бетін өңдеу.
12-0102-002-01 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 50 мм дейін
12-0102-002-02 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін
12-0102-002-03 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 200 мм дейін
12-0102-002-04 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-002-05 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-002-06 Пішінделген әшекейленген сызықты өрнек үлгілерін жасау, үлгінің көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-003:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Модельдің корпусын гипстен жасау.
2. Ою-өрнек негізінде балшықтан модельдеу.
3. Сызбаның гипс құюы, пішінді пішінді тегістеу, құйылған бөлікті тазарту және сызбаны өңдеу.
4. Желімді құрылымды өндіру.
5. Монтаждық модельдерге қажетті бөлшектерді желіммен құю.
6. Жеке бөліктерді дайындалған негізге монтаждау, ою-өрнекті әрлеу, үлгіні түпкілікті әрлеу.
7. Үлгіні лакпен бояу.
12-0102-003-01 Ұзындығымен өлшенетін дөңес және бедерлі бөлшектер моделін дайындау (ойық өрнек, белдік, фриздер, карниздегі төмен қарай өрнектелген тісшелер, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 50 мм дейін
12-0102-003-02 Ұзындығымен өлшенетін дөңес және бедерлі бөлшектер моделін дайындау (ойық өрнек, белдік, фриздер, карниздегі төмен қарай өрнектелген тісшелер, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 100 мм дейін
12-0102-003-03 Ұзындығымен өлшенетін дөңес және бедерлі бөлшектер моделін дайындау (ойық өрнек, белдік, фриздер, карниздегі төмен қарай өрнектелген тісшелер, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 200 мм дейін
12-0102-003-04 Ұзындығымен өлшенетін дөңес және бедерлі бөлшектер моделін дайындау (ойық өрнек, белдік, фриздер, карниздегі төмен қарай өрнектелген тісшелер, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 300 мм дейін
12-0102-003-05 Ұзындығымен өлшенетін дөңес және бедерлі бөлшектер моделін дайындау (ойық өрнек, белдік, фриздер, карниздегі төмен қарай өрнектелген тісшелер, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 400 мм дейін

12-0102-003-06 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 500 мм
12-0102-003-07 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 50 мм
12-0102-003-08 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 100 мм
12-0102-003-09 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 200 мм
12-0102-003-10 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 300 мм
12-0102-003-11 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 400 мм
12-0102-003-12 Изготовление модели рельефных и выпуклых погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 500 мм
12-0102-003-13 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 50 мм
12-0102-003-14 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 100 мм
12-0102-003-15 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 200 мм
12-0102-003-16 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 300 мм
12-0102-003-17 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 400 мм
12-0102-003-18 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота модели по огибу: до 500 мм
12-0102-003-19 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 50 мм
12-0102-003-20 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 100 мм

12-0102-003-06 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 500 мм дейін
12-0102-003-07 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 50 мм дейін
12-0102-003-08 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 100 мм дейін
12-0102-003-09 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 200 мм дейін
12-0102-003-10 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 300 мм дейін
12-0102-003-11 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 400 мм дейін
12-0102-003-12 Ұзындығымен өлшенетін бөлшектер моделін дайындау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 500 мм дейін
12-0102-003-13 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 50 мм дейін
12-0102-003-14 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 100 мм дейін
12-0102-003-15 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 200 мм дейін
12-0102-003-16 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 300 мм дейін
12-0102-003-17 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 400 мм дейін
12-0102-003-18 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 500 мм дейін
12-0102-003-19 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 50 мм дейін
12-0102-003-20 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 100 мм дейін

12-0102-003-21 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 200 мм
12-0102-003-22 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 300 мм
12-0102-003-23 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 400 мм
12-0102-003-24 Изготовление модели плоских погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота модели по огибу: до 500 мм
12-0102-004:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Отливка гипсовой плиты для профиля.
2. Вычерчивание профиля с выемкой борозды на гипсовой плите.
3. Отливка с вычерчиванием профилем второй гипсовой плиты.
4. Вырезка профиля по обеим плитам.
5. Установка плиты вертикально по угольнику и заполнение гипсовым раствором лицевых частей по правилу.
6. Вытягивание шаблоном тяг.
7. Склеивание тяг с модульоном или кронштейном с разделкой углов.
8. Покрытие модели лаком.
12-0102-004-01 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-004-02 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-004-03 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 400 мм
12-0102-004-04 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 500 мм
12-0102-004-05 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-011-4
12-0102-004-06 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-004-07 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-004-08 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 400 мм
12-0102-004-09 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 500 мм
12-0102-011-10 Изготовление моделей модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм 12-0102-011-9
12-0102-005:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:

12-0102-003-21 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 200 мм дейін
12-0102-003-22 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 300 мм дейін
12-0102-003-23 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі: 400 мм дейін
12-0102-003-24 Тегіс бөлшектердің моделін жасау (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; үлгінің көлденеңінен өлшемі:
12-0102-004:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1.Профиль үшін гипс құю.
2. Гипс картонындағы ойыққа профильді сурет салу.
3. Екінші гипсокартонның профилін салумен құю.
4. Екі пластинадағы кесу профилі.
5. Пластинаны шаршы бойымен тігінен орнатыңыз және ережеге сәйкес бет бөліктерін гипс ерітіндісімен толтырыңыз.
6. Шыбықтардың үлгісін тарту.
7. Кесетін бұрышы бар модулятормен немесе кронштейнмен байланыстырушы шыбықтар.
8. Үлгіні лакпен бояу.
12-0102-004-01 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, тегіс ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін.
12-0102-004-02 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, тегіс ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін.
12-0102-004-03 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, тегіс ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін.
12-0102-004-04 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, тегіс ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін.
12-0102-004-05 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, тегіс ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): әр келесі үшін 12-0102-011-4 нормасына 100 мм қосу.
12-0102-004-06 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, өрнектелген ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін
12-0102-004-07 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, өрнектелген ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін
12-0102-004-08 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, өрнектелген ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін
12-0102-004-09 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, өрнектелген ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін
12-0102-011-10 Кемертіректер мен тіреуіштердің үлгілерін жасау, өрнектелген ең үлкен өлшемі (биіктігі, көлбеуі, ені): әр келесі үшін 12-0102-011-9 нормасына 100 мм қосу
12-0102-005:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:

1. Нанесение слоя гипсового раствора на деревянный щит.
2. Вычерчивание контура и лепка изделий из глины.
3. Формовка в клеевых формах.
4. Отливка частей изделий в гипсе и зачистка после отливки.
5. Сборка отлитых частей изделий на щите, скрепление на гипсовом растворе.
6. Окончательная отделка изделия и покрытие его лаком.
12-0102-005-01 Изготовление моделей венков простого орнамента диаметром: до 500 мм
12-0102-005-02 Изготовление моделей венков простого орнамента диаметром: добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-012-1
12-0102-005-03 Изготовление моделей венков орнамента средней сложности диаметром: до 500 мм
12-0102-005-04 Изготовление моделей венков орнамента средней сложности диаметром: добавлять на каждые последующие 100 мм 12-0102-012-3
12-0102-005-05 Изготовление моделей гирлянд орнамента средней сложности длиной по огибу: до 750 мм
12-0102-005-06 Изготовление моделей гирлянд орнамента средней сложности длиной по огибу: добавлять на каждые последующие 50 мм 12-0102-012-05
12-0102-005-07 Изготовление моделей гирлянд сложного орнамента длиной по огибу: до 750 мм
12-0102-005-08 Изготовление моделей гирлянд сложного орнамента длиной по огибу: добавлять на каждые последующие 50 мм 12-0102-012-07
12-0102-006:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Нанесение на деревянный щит слоя гипсового раствора и выравнивание его правилом.
2. Вычерчивание на гипсе внешних контуров моделей.
3. Лепка моделей в глине.
4. Черновая гипсовая формовка с последующей расколоткой.
5. Отливка гипсовой модели с последующей зачисткой.
6. Покрытие лаком.
12-0102-006-01 Изготовление моделей гербов средней сложности высотой до 500 мм
12-0102-006-02 Добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-013-1
12-0102-006-03 Изготовление моделей картушей средней сложности высотой до 500 мм
12-0102-006-04 Добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-013-3
12-0102-006-05 Изготовление моделей эмблем средней сложности площадью: до 0,5 м2
12-0102-006-06 Изготовление моделей эмблем средней сложности площадью: до 0,75 м2
12-0102-006-07 Изготовление моделей эмблем средней сложности площадью: до 1,0 м2
12-0102-006-08 Изготовление моделей гербов сложных высотой до 500 мм
12-0102-006-09 Добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-013-8
12-0102-006-10 Изготовление моделей картушей сложных высотой до 500 мм
12-0102-006-11 Изготовление моделей эмблем средней сложности площадью: Добавлять на каждые последующие 100 мм к 12- 0102-013-10
12-0102-006-12 Изготовление моделей эмблем сложных площадью: до 0,5 м2
12-0102-006-13 Изготовление моделей эмблем сложных площадью: до 0,75 м2

1. Ағаш тақтаға гипс ерітіндісінің қабатын салу.
2. Балшықтан жасалған бұйымдарды контурлау және үлгілеу.
3. Желімді қалыпны қалыптастыру.
4. Өнімнің бөліктерін гипста құю және құюдан кейін тазарту.
5. Тақтаға бұйымдардың құйылған бөліктерін құрастыру, гипс ерітіндісіне бекіту.
6. Өнімді әрлеу және оны лакпен жабу.
12-0102-005-01 Қарапайым өрнекті гүлшоқтардың үлгілерін жасау, диаметрі: 500 мм дейін
12-0102-005-02 Қарапайым өрнекті гүлшоқтардың үлгілерін жасау, диаметрі: әр келесі үшін 12-0102-012-1 нормасына 100 мм қосу
12-0102-005-03 Күрделілігі орташа өрнекті гүлшоқтардың үлгілерін жасау, диаметрі: 500 мм дейін
12-0102-005-04 Күрделілігі орташа өрнекті гүлшоқтардың үлгілерін жасау, диаметрі: әр келесі үшін 12-0102-012-3 нормасына 100 мм қосу
12-0102-005-05 Күрделілігі орташа өрнекті гирляндалардың үлгілерін жасау, иілу бойынша ұзындығы: 750 мм дейін
12-0102-005-06 Күрделілігі орташа өрнекті гирляндалардың үлгілерін жасау, иілу бойынша ұзындығы: әр келесі үшін 12-0102-012-05 нормасына 50 мм қосу
12-0102-005-07 Күрделі өрнекті гирляндалардың үлгілерін жасау, иілу бойынша ұзындығы: 750 мм дейін
12-0102-005-08 Күрделі өрнекті гирляндалардың үлгілерін жасау, иілу бойынша ұзындығы: әр келесі үшін 12-0102-005-07 нормасына 50 мм қосу
12-0102-006:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1.Ағаш қалқанға гипс ерітіндісін салып, ереже бойынша тегістеу.
2. Модельдердің сыртқы контурларының гипсіне сурет салу.
3. Балшықтағы модельдеу.
4. Гипсті қалыптау, кейін ұсақтау.
5. Гипсті үлгіні құю, содан кейін сырлау.
6. Бояу.
12-0102-006-01 Биіктігі 500 мм дейінгі орташа күрделіліктегі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-02 Әр келесі үшін 12-0102-013-1 нормасына 100 мм қосу
12-0102-006-03 Биіктігі 500 мм дейінгі орташа күрделіліктегі картуш үлгілерін жасау
12-0102-006-04 Әр келесі үшін 12-0102-013-3 нормасына 100 мм қосу
12-0102-006-05 Ауданы 0,5 м2 дейінгі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-06 Ауданы 0,75 м2 дейінгі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-07 Ауданы 1,0 м2 дейінгі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-08 Биіктігі 500 мм дейінгі күрделі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-09 Әр келесі үшін 12-0102-013-08 нормасына 100 мм қосу
12-0102-006-10 Биіктігі 500 мм дейінгі күрделі картуш үлгілерін жасау
12-0102-006-11 Орташа күрделіліктегі елтаңба үлгілерін жасау, ауданы: әр келесі үшін 12-0102-013-10 нормасына 100 мм қосу
12-0102-006-12 Ауданы 0,5 м2 дейінгі күрделі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-006-13 Ауданы 0,75 м2 дейінгі күрделі елтаңба үлгілерін жасау

12-0102-006-14 Изготовление моделей эмблем сложных площадью: до 1,0 м2
12-0102-007:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Нанесение слоя раствора на гипсовый щит и вытягивание основания.
2. Лепка в глине розеток в 1/2 объема.
3. Черновая формовка розетки.
4. Отливка из гипса части розетки 1/2 объема.
5. Зачистка отлитой части розетки с правкой рисунка, придачей ему необходимой четкости и резкости.
6. Изготовление клеевых форм.
7. Отливка из гипсов в клеевой форме всех частей розетки с их зачисткой.
8. Сборка отлитой розетки на основании.
9. Покрытие моделей лаком.
Изготовление моделей розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-007-01 до 200 мм
12-0102-007-02 до 300 мм
12-0102-007-03 до 400 мм
12-0102-007-04 до 500 мм
12-0102-007-05 добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-014-4
Изготовление моделей розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-007-06             до 200 мм
12-0102-007-07             до 300 мм
12-0102-007-08             до 400 мм
12-0102-007-09             до 500 мм
12-0102-007-10           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-014-9
12-0102-008:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Изготовление гипсовой болванки.
2. Вырезка из болванки моделей.
3. Склейка частей (при больших размерах) с зачисткой.
4. Покрытие лаком.
12-0102-008-01        Изготовление моделей сухарей и капель штучных высотой до 150 мм
12-0102-008-02        Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-015-1
12-0102-009:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Отливка гипсовых плит и оклеивание их по размеру маски-замка.
2. Лепка моделей в глине.
3. Черновая гипсовая формовка.
4. Отливка модели в гипсе с последующей зачисткой.
5. Покрытие модели лаком.
12-0102-009-01 Изготовление моделей масок-замков простого рисунка
12-0102-009-02 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-016-1
12-0102-009-03 Изготовление моделей масок-замков сложного рисунка
12-0102-009-04 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-016-3
2-0102-010:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Вытягивание гипса основания листа.
2. Лепка листа из глины.
3. Черновая гипсовая формовка.
4. Отливка гипсовой модели зачисткой.
5. Покрытие модели лаком.
12-0102-010-01             Изготовление моделей листьев гладких высотой до 150 мм

12-0102-006-14 Ауданы 1,0 м2 дейінгі күрделі елтаңба үлгілерін жасау
12-0102-007:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Гипс қалқанына ерітіндінің қабатын салып, негізді созу.
2. Балшық гүлөрнектерінде 1/2 көлемде модельдеу.
3. Гүлөрнекті дөрекі қалыптау.
4. Гүлөрнектің гипс бөлігін 1/2 көлемде құю.
5. Гүлөрнектің құйылған бөлігін суретті өңдеумен тазалау, оған қажетті анықтық пен айқындық беру.
6. Желімді құрылымдарды жасау.
7. Гипсті гүлөрнектің барлық бөліктерін тазалаумен құю.
8. Қалыпталған гүлөрнекті негізге жинау.
9. Лакпен жабу.
Төбелік немесе кессонды, дөңгелек, эллиптикалық, ромбикалық, көп бұрышты және дөңгелек эмблемалар гүлөрнектерінің үлгілерін жасау - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-007-01 200 мм дейін
12-0102-007-02 300 мм дейін
12-0102-007-03 400 мм дейін
12-0102-007-04 500 мм дейін
12-0102-007-05 әр келесі үшін 12-0102-014-4 нормасына 100 мм қосу
Төбелік немесе кессонды, дөңгелек, эллиптикалық, ромбикалық, көп бұрышты және дөңгелек эмблемалар гүлөрнектерінің үлгілерін жасау – негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен – диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-007-06 200 мм дейін
12-0102-007-07 300 мм дейін
12-0102-007-08 400 мм дейін
12-0102-007-09 500 мм дейін
12-0102-007-10 әр келесі үшін 12-0102-014-9 нормасына 100 мм қосу
12-0102-008:
Есептеуіш: 1 үлгі Жұмыс құрамы:
1. Гипс болванкілерін дайындау.
2. Негізден үлгіні кесу.
3. Тазалай отырып бөліктерді жабыстыру (үлкен өлшемдер кезінде).
4. Лакпен жабу.
12-0102-008-01 Биіктігі 150 мм дейінгі қасбеттің жоғарысынан түсетін оюлы,жұқа,әсемделген жапсырма (сухари) және тамшы қалыпсындағы жапсырманың даналы үлгілерін жасау
12-0102-008-02 Әр келесі үшін 12-0102-015-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-009:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Гипс тақташаларын құю және оларды пішінді маска-құлыптардың өлшеміне сәйкес жабыстыру.
2. Саздан үлгілерді дайындау.
3. Гипсті қалыптау.
4. Үлгіні гипске құю, содан кейін тазалау.
6. Үлгіні лакпен бояу.
12-0102-009-01 Қарапайым суретті пішінді құлыптардың үлгілерін дайындау
12-0102-009-02 Әр келесі үшін 12-0102-016-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-009-03 Күрделі суретті пішінді құлыптардың үлгілерін дайындау
12-0102-009-04 Әр келесі үшін 12-0102-016-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-010:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Жапырақ негізінен гипстен тарту.
2. Жапырақты саздан дайындау.
3. Гипсті қалыптау.
4. Үлгіні гипске құю, содан кейін тазалау.
6. Үлгіні лакпен бояу.
12-0102-010-01 Биіктігі 150 мм дейінгі тегіс жапырақ үлгілерін дайындау

12-0102-010-02             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-017-2
12-0102-010-03             Изготовление моделей листьев акантовых высотой до 150 мм
12-0102-010-04             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-017-3
12-0102-011:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Устройство деревянной опалубки для корпуса балясины.
2. Приготовление раствора.
3. Изгиб шаблона и его монтаж на станок.
4. Накладывание раствора на опалубку.
5. Вытягивание шаблоном.
6. Снятие черновых форм.
7. Отливка в гипсе.
8. Монтировка.
9. Покрытие лаком.
12-0102-011-01             Изготовление модели балясины с профилированной поверхностью, высотой до 500 мм
12-0102-011-02             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-018-1
12-0102-011-03             Изготовление модели балясины с орнаментованной поверхностью, высотой до 500 мм
12-0102-011-04             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-018-3
12-0102-012:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1.Устройство деревянной опалубки для корпуса капителей.
2. Приготовление раствора.
3. Изгиб шаблона и его монтаж на станок.
4. Накладывание гипсового раствора на опалубку корпуса капителей.
5. Вытягивание шаблонов на корпусе астрагала, распушки.
6. Изготовление гипсовой плиты и вырезка на ней завитка валюты.
7. Лепка из глины орнаментованных деталей капителей.
8. Изготовление гипсовой формы.
9. Отливка из гипса частей орнамента в количестве, необходимом для набора модели.
10. Монтировка всех частей на капители с окончательной отделкой модели.
11. Покрытие модели лаком.
12-0102-012-01   Изготовление моделей капителей ионических гладких, высотой до 250 мм
12-0102-012-02   Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-019-1
12-0102-012-03   Изготовление моделей капителей ионических орнаментованных, высотой до 250 мм
12-0102-012-04   Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-019-3
12-0102-013:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Устройство деревянной опалубки для корпуса капителей.
2. Приготовление раствора.
3. Изгиб шаблона и его монтаж на станок.
4. Накладывание гипсового раствора на опалубку корпуса капителей.
5. Вытягивание шаблонов на корпусе астрагала, распушки.
6. Отливка гипсовой плиты для абака и профилирование ее.
7. Вытягивание шаблонов из глины профиля частей орнамента с проработкой.
8. Формовка проработанных частей орнамента.
9. Изготовление гипсовых форм и отливка в них частей орнамента в количестве, необходимом для набора модели.
10. Монтировка отлитых частей орнамента на теле капители и окончательная ее отделка.
11. Покрытие модели лаком.

12-0102-010-02 Әр келесі үшін 12-0102-017-2 нормасына 50 мм қосу
12-0102-010-03 Биіктігі 150 мм дейінгі акантты жапырақ үлгілерін дайындау
12-0102-010-04 Әр келесі үшін 12-0102-017-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-011:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Балясин корпусына арналған ағаш өңдеу қондырғысы.
2. Ерітінді дайындау.
3. Көшірмені бүгу және оны машинаға бекіту.
4. Ерітіндіні орналастыру.
5. Үлгі бойынша созу.
6. Жобалық қалыпларды жою.
7. Гипста құю.
8. Монтаждау.
9. Лакпен жабу.
12-0102-011-01 Биіктігі 500 мм дейінгі профильді бетті балясин үлгілерін дайындау
12-0102-011-02 Әр келесі үшін 12-0102-018-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-011-03 Биіктігі 500 мм дейінгі өрнектелген бетті балясин үлгілерін дайындау
12-0102-011-04 Әр келесі үшін 12-0102-018-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-012:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Капительдер корпусына арналған ағаш өңдеу құрылғысы.
2. Ерітінді дайындау.
3. Шаблонды бүгу және оны машинаға бекіту.
4. Гипс ерітіндісін капитель корпусына орналастыру.
5. Астрагалдың денесінде шаблондарды тарту , мамық.
6. Гипс тақташасын жасау және одан валюта орамын кесу.
7. Саздан капительдің өрнектелген бөліктерін дайындау.
8. Гипс қалыптарын дайындау.
9. Үлгіні жинауға қажетті мөлшерде гипстен ою-өрнек бөліктерін құю.
10. Үлгіні түпкілікті аяқтаумен барлық бөліктерді капительге орнату.
11. Үлгіні лакпен жабу.
12-0102-012-01 Биіктігі 250 мм дейінгі тегіс капитель үлгілерін жасау
12-0102-012-02 Әр келесі үшін 12-0102-019-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-012-03 Биіктігі 250 мм дейінгі өрнектелген капитель үлгілерін жасау
12-0102-012-04 Әр келесі үшін 12-0102-019-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-013:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Капительдер корпусына арналған ағаш өңдеу құрылғысы.
2. Ерітінді дайындау.
3. Шаблонды бүгу және оны машинаға бекіту.
4. Гипс ерітіндісін капитель корпусына орналастыру.
5. Астрагалдың денесінде шаблондарды тарту , мамық.
6. Гипс тақташасын абака және оны профильдеу үшін құю.
7. Ою-өрнек бөліктерінің профилінен саздан үлгі жасау.
8. Ою-өрнектің өңделген бөліктерін қалыптастыру.
9. Үлгіні жинауға қажетті мөлшерде гипстен ою-өрнек бөліктерін құю.
10. Үлгіні түпкілікті аяқтаумен барлық бөліктерді капительге орнату.
11. Үлгіні лакпен жабу.

12-0102-013-01             Изготовление моделей капителей тосканских и дорических гладких, высотой до 250 мм
12-0102-013-02             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-020-1
12-0102-013-03             Изготовление моделей капителей тосканских и дорических орнаментованных, высотой до 250 мм
12-0102-013-04             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-020-3
12-0102-014:
Измеритель: 1 модель
Состав работ:
1. Устройство деревянной опалубки для корпуса капителей.
2. Приготовление раствора.
3. Изгиб шаблона и его монтаж на станок.
4. Накладывание гипсового раствора на опалубку корпуса капителей.
5. Вытягивание шаблонов на корпусе астрагала, абака.
6. Склейка абака и разделка углов.
7. Лепка из глины угловых и средних волют, большого и малого листов, розеток и прочих деталей с окончательной их обработкой.
8. Снятие черновых форм окончательно проработанных деталей.
9. Отливка в гипсе деталей капителей в количестве, необходимом для набора.
10. Монтировка отлитых деталей на теле капители с окончательной отделкой модели.
11. Покрытие модели лаком.
12-0102-014-01             Изготовление моделей капителей коринфских, высотой до 250 мм
12-0102-014-02             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-021-1
12-0102-015:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изготовление рисунка в натуральную величину.
2. Лепка в пластилине.
3. Формовка и отливка из гипса с зачисткой и фактуровкой.
Изготовление моделей лепных композиций:
12-0102-015-01             III категории сложности
12-0102-015-02             IV категории сложности
12-0102-015-03             вне категории сложности
12-0102-016:
Измеритель: 1 форма
Изготовление клеевых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу:
12-0102-016-01             до 50 мм
12-0102-016-02             до 100 мм
12-0102-016-03             до 200 мм
12-0102-016-04             до 300 мм
12-0102-016-05             до 400 мм
Изготовление клеевых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу:
12-0102-016-06             до 500 мм
Изготовление клеевых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу:
12-0102-016-07             до 50 мм
12-0102-016-08             до 100 мм
12-0102-016-09             до 200 мм
12-0102-016-10           до 300 мм
Изготовление клеевых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу:
12-0102-016-11           до 400 мм
12-0102-016-12           до 500 мм
Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу:

12-0102-013-01 Биіктігі 250 мм дейінгі тегіс тоскандық және дорикалық капитель үлгілерін жасау
12-0102-013-02 Әр келесі үшін 12-0102-020-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-013-03 Биіктігі 250 мм дейінгі өрнектелген тоскандық және дорикалық капитель үлгілерін жасау
12-0102-013-04 Әр келесі үшін 12-0102-020-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-014:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Капительдер корпусына арналған ағаш өңдеу құрылғысы.
2. Ерітінді дайындау.
3. Шаблонды бүгу және оны машинаға бекіту.
4. Гипс ерітіндісін капитель корпусына орналастыру.
5. Астрагал,абакада шаблондарды созу.
6. Абаканы жабыстыру және бұрыштарды бөлу.
7. Сазды бұрыштық және орташа кернеулерден, үлкен және кіші қабаттардан, розеткалардан және басқа бөлшектерден оларды түпкі-лікті өңдеуден модельдеу.
8. Соңында дайындалған бөліктердің жобалық қалыпларын алып тастау.
9. Белгіленген мөлшерде капиталдардың бөліктерін құю.
10. Үлгіге соңғы безендірумен капитель корпусына құйылған бөлшектерін орнату.
11. Үлгіні лакпен жабу.
12-0102-014-01 Биіктігі 250 мм дейінгі коринфтік капитель үлгілерін жасау
12-0102-014-02 Әр келесі үшін 12-0102-021-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-015:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Шынайы көлемде суретін жасау.
2. Ермексаздан жабыстыру.
3. Тазалау және фактуровкалай отырып гипстан құю.
Жапсырма композицияларының үлгілерін жасау:
12-0102-015-01 III күрделілік санаты
12-0102-015-02 IV күрделілік санаты
12-0102-015-03 Санатынан тыс
12-0102-016:
Есептеуіш: 1 қалып
Ұзындығымен өлшенетін желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы:
12-0102-016-01 50 мм дейін
12-0102-016-02 100 мм дейін
12-0102-016-03 200 мм дейін
12-0102-016-04 300 мм дейін
12-0102-016-05 400 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы:
12-0102-016-06 500 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы:
12-0102-016-07 50 мм дейін
12-0102-016-08 100 мм дейін
12-0102-016-09 200 мм дейін
12-0102-016-10 300 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы:
12-0102-016-11 400 мм дейін
12-0102-016-12 500 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы:

12-0102-016-13           до 50 мм
12-0102-016-14           до 100 мм
12-0102-016-15           до 200 мм
12-0102-016-16 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 300 мм
12-0102-016-17 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 400 мм
12-0102-016-18 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 500 мм
12-0102-016-19 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 50 мм
12-0102-016-20 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 100 мм
12-0102-016-21 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу до 200 мм
12-0102-016-22 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу до 300 мм
12-0102-016-23 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу до 400 мм
12-0102-016-24 Изготовление гипсовых форм рельефных и выпуклых погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу до 500 мм
12-0102-016-25 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу до 50 мм
12-0102-016-26 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 100 мм
12-0102-016-27 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 200 мм
12-0102-016-28 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 300 мм
12-0102-016-29 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 400 мм
12-0102-016-30 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 500 мм
12-0102-016-31 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 50 мм
12-0102-016-32 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 100 мм

12-0102-016-13 50 мм дейін
12-0102-016-14 100 мм дейін
12-0102-016-15 200 мм дейін
12-0102-016-16 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-016-17 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-016-18 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-016-19 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 50 мм дейін
12-0102-016-20 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін
12-0102-016-21 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы 200 мм дейін
12-0102-016-22 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы 300 мм дейін
12-0102-016-23 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы 400 мм дейін
12-0102-016-24 Ұзындығымен өлшенетін дөңес гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы 500 мм дейін
12-0102-016-25 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы 50 мм дейін
12-0102-016-26 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін
12-0102-016-27 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 200 мм дейін
12-0102-016-28 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-016-29 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-016-30 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-016-31 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 50 мм дейін
12-0102-016-32 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін

12-0102-016-33 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 200 мм
12-0102-016-34 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 300 мм
12-0102-016-35 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 400 мм
12-0102-016-36 Изготовление клеевых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 500 мм
12-0102-016-37 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 50 мм
12-0102-016-38 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 100 мм
12-0102-016-39 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 200 мм
12-0102-016-40 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 300 мм
12-0102-016-41 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 400 мм
12-0102-016-42 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент простой и средней сложности; высота по огибу: до 500 мм
12-0102-016-43 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 50 мм
12-0102-016-44 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 100 мм
12-0102-016-45 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 200 мм
12-0102-016-46 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 300 мм
12-0102-016-47 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 400 мм
12-0102-016-48 Изготовление гипсовых форм плоских погонных деталей, орнамент сложный; высота по огибу: до 500 мм
12-0102-017:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Формовка в гипсе. 2. Зачистка, фактуровка.
12-0102-017-01 Изготовление гипсовых форм для отливки композиций: III категории сложности
12-0102-017-02 Изготовление гипсовых форм для отливки композиций: IV категории сложности

12-0102-016-33 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 200 мм дейін
12-0102-016-34 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-016-35 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-016-36 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-016-37 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 50 мм дейін
12-0102-016-38 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін
12-0102-016-39 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 200 мм дейін
12-0102-016-40 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ желімді бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-016-41 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-016-42 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-016-43 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 50 мм дейін
12-0102-016-44 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 100 мм дейін
12-0102-016-45 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 200 мм дейін
12-0102-016-46 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 300 мм дейін
12-0102-016-47 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 400 мм дейін
12-0102-016-48 Ұзындығымен өлшенетін жалпақ гипсті бөлшектердің қалыптарын жасау, күрделі өрнек; көлденеңінен ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-017:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Гипста қалыптау.
2. Тазалау, есептеу.
12-0102-017-01 Композицияларды құю үшін гипсті қалыптарды дайындау: III күрделілік санаты
12-0102-017-02 Композицияларды құю үшін гипсті қалыптарды дайындау: IV күрделілік санаты

12-0102-017-03 Изготовление гипсовых форм для отливки композиций: вне категории сложности
12-0102-018:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Покрытие гипсовой модели лаком.
2. Обмазка пластилином по объему модели.
3. Изготовление обноски, предохраняющей от вытекания формасила.
4. Установка марок.
5. Приготовление состава формасила с катализатором.
6. Раскрой марли.
7. Смазка модели.
8. Заливка формасила с армированием.
9. Обрезка остатков марли.
10. Смазка формасила составом.
11. Заливка гипсом.
12. Изготовление гипсового кожуха.
12-0102-018-01 Изготовление формасиловых форм; поверхность: I категории сложности
12-0102-018-02 Изготовление формасиловых форм; поверхность: II категории сложности
12-0102-018-03 Изготовление формасиловых форм; поверхность: III категории сложности
12-0102-018-04 Изготовление формасиловых форм; поверхность: IV категории сложности
12-0102-018-05 Изготовление формасиловых форм; поверхность: вне категории сложности
12-0102-019:
Измеритель: 1 гипсовая форма
Изготовление форм модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина):
12-0102-019-01             до 200 мм
12-0102-019-02             до 300 мм
12-0102-019-03             до 400 мм
12-0102-019-04             добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-026-3
Изготовление форм модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина):
12-0102-019-05             до 200 мм
Изготовление форм модульонов и кронштейнов орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина):
12-0102-019-06             до 300 мм
12-0102-019-07             до 400 мм
12-0102-019-08             добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-026-7
12-0102-020:
Измеритель: 1 форма
Изготовление клеевых форм масок-замков простого рисунка:
12-0102-020-01             высотой до 250 мм
12-0102-020-02             высотой до 500 мм
Изготовление гипсовых форм масок-замков простого рисунка:
12-0102-020-03             высотой до 250 мм
12-0102-020-04             высотой до 500 мм
Изготовление клеевых форм масок-замков сложного рисунка:
12-0102-020-05             высотой до 250 мм
Изготовление клеевых форм масок-замков сложного рисунка:
12-0102-020-06             высотой до 500 мм
Изготовление гипсовых форм масок-замков сложного рисунка:
12-0102-020-07             высотой до 250 мм
12-0102-020-08             высотой до 500 мм
12-0102-021:
Изготовление клеевых форм венков простого орнамента, диаметром:
12-0102-021-01             до 500 мм
12-0102-021-02             до 750 мм
12-0102-021-03             добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-028-2
Изготовление гипсовых форм венков простого орнамента, диаметром:

12-0102-017-03 Композицияларды құю үшін гипсті қалыптарды дайындау: санатынан тыс
12-0102-018:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Гипс моделін лакпен жабу.
2. Үлгідегі өлшемі бойынша ермексазбен жабу.
3. Формасил ағуынан қорғайтын құю өндірісі.
4. Белгілерді орнату.
5. Катализатормен формасилдің құрамын дайындау.
6. Дәкені ашу.
7. Модельді майлау.
8. Формасилді құю.
9. Дәкенің қалған бөлігін кесу.
10. Формасилді құраммен майлау.
11. Гипспен құю.
12. Гипс қаптамасын жасау.
12-0102-018-01 Формасил қалыптарын дайындау; бет: I күрделілік санаты
12-0102-018-02 Формасил қалыптарын дайындау; бет: II күрделілік санаты
12-0102-018-03 Формасил қалыптарын дайындау; бет: III күрделілік санаты
12-0102-018-04 Формасил қалыптарын дайындау; бет: IV күрделілік санаты
12-0102-018-05 Формасил қалыптарын дайындау; бет: күрделілік санатынан тыс
12-0102-019:
Есептеуіш: 1 гипс қалып
Кемертіректер мен тіреуіштердің қалыптарын дайындау, тегіс, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені):
12-0102-019-01 200 мм дейін
12-0102-019-02 300 мм дейін
12-0102-019-03 400 мм дейін
12-0102-019-04 Келесі 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-026-3
Кемертіректер мен тіреуіштердің қалыптарын дайындау, өрнектелген, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені):
12-0102-019-05 200 мм дейін
Кемертіректер мен тіреуіштердің қалыптарын дайындау ,өрнектелген, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені):
12-0102-019-06 300 мм дейін
12-0102-019-07 400 мм дейін
12-0102-019-08 Келесі 100 мм үшін нормаға 12-0102-026-7 қосу
12-0102-020:
Есептеуіш: 1 қалып
Қарапайым суретті, желімді пішінді құлыптардың қалыптарын дайындау:
12-0102-020-01 Биіктігі 250 мм дейін
12-0102-020-02 Биіктігі 500 мм дейін
Қарапайым суретті, желімді пішінді маска-құлыптардың қалыптарын дайындау:
12-0102-020-03 Биіктігі 250 мм дейін
12-0102-020-04 Биіктігі 500 мм дейін
Күрделі суретті, желімді пішінді маска-құлыптардың қалыптарын дайындау:
12-0102-020-05 Биіктігі 250 мм дейін
Күрделі суретті, желімді пішінді маска-құлыптардың қалыптарын дайындау:
12-0102-020-06 Биіктігі 500 мм дейін
Күрделі суретті, гипсті пішінді маска-құлыптардың қалыптарын дайындау:
12-0102-020-07 Биіктігі 250 мм дейін
12-0102-020-08 Биіктігі 500 мм дейін
12-0102-021:
Есептеуіш: 1 қалып
Желімді, қарапайым өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:
12-0102-021-01 500 мм дейін
12-0102-021-02 750 мм дейін
12-0102-021-03 Әр келесі 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-2
Гипсті, қарапайым өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:

12-0102-021-04             до 500 мм
12-0102-021-05             до 750 мм
Изготовление гипсовых форм венков простого орнамента, диаметром:
12-0102-021-06             добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-028-5
Изготовление клеевых форм венков орнамента средней сложности, диаметром:
12-0102-021-07             до 500 мм
12-0102-021-08             до 750 мм
12-0102-021-09             добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-028-8
Изготовление гипсовых форм венков орнамента средней сложности, диаметром:
12-0102-021-10           до 500 мм
Изготовление гипсовых форм венков орнамента средней сложности, диаметром:
12-0102-021-11           до 750 мм
12-0102-021-12           добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-028-11
Изготовление клеевых форм гирлянд орнамента средней сложности, длиной по огибу:
12-0102-021-13           до 750 мм
12-0102-021-14           до 1000 мм
12-0102-021-15           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-028-14
Изготовление гипсовых форм гирлянд орнамента средней сложности, длиной по огибу:
12-0102-021-16           до 750 мм
12-0102-021-17           до 1000 мм
12-0102-021-18           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-028-17
12-0102-022:
Измеритель: 1 форма
Изготовление клеевых форм гербов высотой:
12-0102-022-01             до 300 мм
12-0102-022-02             до 500 мм
12-0102-022-03             добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-029-2
Изготовление гипсовых форм гербов высотой:
12-0102-022-04             до 300 мм
12-0102-022-05             до 500 мм
Изготовление гипсовых форм гербов высотой:
12-0102-022-06             добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-029-5
Изготовление клеевых форм картушей высотой:
12-0102-022-07             до 600 мм
12-0102-022-08             добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-029-7
Изготовление гипсовых форм картушей высотой:
12-0102-022-09             до 600 мм
12-0102-022-10           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-029-9
12-0102-023:
Измеритель: 1 форма
Изготовление клеевых форм розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-023-01             до 200 мм
12-0102-023-02             до 300 мм
12-0102-023-03             до 400 мм
12-0102-023-04             до 500 мм
12-0102-023-05             добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-030-4
Изготовление клеевых форм розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:

12-0102-021-04 500 мм дейін
12-0102-021-05 750 мм дейін
Гипсті, қарапайым өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:
12-0102-021-06 Әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-5
Желімді,күрделілігі орташа өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:
12-0102-021-07 500 мм дейін
12-0102-021-08 750 мм дейін
12-0102-021-09 Әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-8
Гипсті,күрделілігі орташа өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:
12-0102-021-10 500 мм дейін
Гипсті,күрделілігі орташа өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, диаметрі:
12-0102-021-11 750 мм дейін
12-0102-021-12 Әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-11
Желімді,күрделілігі орташа өрнекті гүлдесте мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, иілу бойынша ұзындығы:
12-0102-021-13 750 мм дейін
12-0102-021-14 1000 мм дейін
12-0102-021-15 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-14
Гипсті, күрделілігі орташа өрнекті гүлшоқтар мен гирляндалардың қалыптарын дайындау, иілу бойынша ұзындығы:
12-0102-021-16 750 мм дейін
12-0102-021-17 1000 мм дейін
12-0102-021-18 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-028-17
12-0102-022:
Есептеуіш: 1 қалып
Желімді елтаңба қалыптарын дайындау, биіктігі:
12-0102-022-01 300 мм дейін
12-0102-022-02 500 мм дейін
12-0102-022-03 Әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-029-2
Гипсті елтаңба қалыптарын дайындау, биіктігі:
12-0102-022-04 300 мм дейін
12-0102-022-05 500 мм дейін
Гипсті елтаңба қалыптарын дайындау, биіктігі:
12-0102-022-06 Әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-029-5
Желімді картуш қалыптарын дайындау, биіктігі:
12-0102-022-07 600 мм дейін
12-0102-022-08 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-029-7
Гипсті картуш қалыптарын дайындау,биіктігі:
12-0102-022-09 600 мм дейін
12-0102-022-10 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-029-9
12-0102-023:
Есептеуіш: 1 қалып
Қарапайым және орташа күрделіліктегі төбелер немесе кесссон әшекейлерінің розеткаларының жабысқақ түрлерін өндіру; розеткалар дөңгелек - диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты – берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-023-01 200 мм дейін
12-0102-023-02 300 мм дейін
12-0102-023-03 400 мм дейін
12-0102-023-04 500 мм дейін
12-0102-023-05 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-030-4
Күрделі ою-өрнектің төбелік немесе кесонсон гүлөрнектерінің жабысқақ түрлерін өндіру; гүлөрнектер дөңгелек – диаметрімен, эллиптпен – негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты – берілген шеңбердің диаметрімен:

12-0102-023-06             до 200 мм
12-0102-023-07             до 300 мм
12-0102-023-08             до 400 мм
12-0102-023-09             до 500 мм
12-0102-023-10           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-030-9
Изготовление гипсовых форм розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-023-11           до 200 мм
12-0102-023-12           до 300 мм
12-0102-023-13           до 400 мм
12-0102-023-14           до 500 мм
12-0102-023-15           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-030-14
Изготовление гипсовых форм розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-023-16           до 200 мм
12-0102-023-17           до 300 мм
12-0102-023-18           до 400 мм
12-0102-023-19           до 500 мм
12-0102-023-20           добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-030-19
12-0102-024:
Измеритель: 1 форма
12-0102-024-01             Изготовление гипсовых форм гладких листьев высотой до 150 мм
12-0102-024-02             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-031-1
12-0102-024-03             Изготовление клеевых форм гладких листьев высотой до 150 мм
12-0102-024-04             Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-031-3
12-0102-024-05             Изготовление гипсовых форм акантовых листьев высотой до 150 мм
12-0102-025:
Измеритель: 1 гипсовая форма
12-0102-025-01 Изготовление форм балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-025-02 Изготовление форм балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-025-03 Изготовление форм балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-025-04 Изготовление форм балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-026:
Измеритель: 1 гипсовая форма
12-0102-026-01 Изготовление форм ионических гладких капителей высотой: до 250 мм
12-0102-026-02 Изготовление форм ионических гладких капителей высотой: до 500 мм
12-0102-026-03 Изготовление форм ионических гладких капителей высотой до 750 мм
12-0102-026-04 Изготовление форм ионических орнаментованных капителей высотой: до 250 мм
12-0102-026-05 Изготовление форм ионических орнаментованных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-026-06 Изготовление форм ионических орнаментованных капителей высотой: до 750 мм

12-0102-023-06 200 мм дейін
12-0102-023-07 300 мм дейін
12-0102-023-08 400 мм дейін
12-0102-023-09 500 мм дейін
12-0102-023-10 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-030-9
Қарапайым және орташа күрделіліктегі төбеге немесе кесонға арналған ою-өрнектердің гипс формаларын өндіру; гүлөрнектер дөңгелек- диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-023-11 200 мм дейін
12-0102-023-12 300 мм дейін
12-0102-023-13 400 мм дейін
12-0102-023-14 500 мм дейін
12-0102-023-15 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-030-14
Төбенің немесе кессонның күрделі үлгілерінің розеткаларынан гипс формаларын өндіру; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптпен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты – берілген шеңбер диаметрімен:
12-0102-023-16 200 мм дейін
12-0102-023-17 300 мм дейін
12-0102-023-18 400 мм дейін
12-0102-023-19 500 мм дейін
12-0102-023-20 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-030-19
12-0102-024:
Есептеуіш: 1 қалып
12-0102-024-01 Биіктігі 150 мм дейін тегіс жапырақтардың гипс формаларын дайындау
12-0102-024-02 Әрбір кейінгі 50 мм үшін 12-0101-031-1 нормаға қосыңыз
12-0102-024-03 Биіктігі 150 мм дейін тегіс жапырақтардың желімді формаларын дайындау
12-0102-024-04 Әрбір кейінгі 50 мм үшін 12-0101-031-3 нормаға қосыңыз
12-0102-024-05 Биіктігі 150 мм дейін акантты жапырақтардың гипс формаларын дайындау
12-0102-024-06 Әр кейінгі 50 мм үшін 12-0101-031-5 нормаға қосыңыз
12-0102-024-07 Биіктігі 150 мм дейін акантты жапырақтардың желімді формаларын дайындау
12-0102-024-08 Әр кейінгі 50 мм үшін 12-0101-031-7 нормаға қосыңыз
12-0102-025:
Есептеуіш: 1 гипс қалып
12-0102-025-01 Балясин қалыптарын дайындау, профильді бет, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-025-02 Балясин қалыптарын дайындау, профильді бет, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-025-03 Балясин қалыптарын дайындау, өрнекті бет, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-025-04 Балясин қалыптарын дайындау ,өрнекті бет, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-026:
Есептеуіш: 1 гипс қалып
12-0102-026-01 Ионды тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-026-02 Ионды тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-026-03 Ионды тегіс капитель пішіндерін жасау,биіктігі 750 мм дейін
12-0102-026-04 Ионды өрнектелген капитель пішіндерін жасау,капителей биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-026-05 Ионды өрнектелген капитель пішіндерін жасау,биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-026-06 Ионды тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 750 мм дейін

12-0102-026-07 Изготовление форм тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 250 мм
12-0102-026-08 Изготовление форм тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 500 мм
12-0102-026-09 Изготовление форм тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 750 мм
12-0102-026-10 Изготовление форм тосканских и дорических орнаментованных капителей независимо от высоты
12-0102-026-11 Изготовление форм коринфских капителей
12-0102-026-12 Добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-033-11
12-0102-027:
Измеритель: 1 гипсовая форма
12-0102-027-01 Изготовление форм сухарей, капель штучных высотой до 150 мм
12-0102-027-02 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-034-1
12-0102-028:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-028-01 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 50 мм
12-0102-028-02 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 100 мм
12-0102-028-03 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 200 мм
12-0102-028-04 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 300 мм
12-0102-028-05 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 400 мм
12-0102-028-06 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 500 мм
12-0102-028-07 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 50 мм
12-0102-028-08 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 100 мм
12-0102-028-09 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 200 мм
12-0102-028-10 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 300 мм
12-0102-028-11 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 400 мм
12-0102-028-12 Отливка рельефных и выпуклых погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 500 мм
12-0102-028-13 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 50 мм
12-0102-028-14 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 100 мм

12-0102-026-07 Тосканды және дорикалық тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-026-08 Тосканды және дорикалық тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-026-09 Тосканды және дорикалық тегіс капитель пішіндерін жасау, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-026-10 Тосканды және дорикалық өрнектелген капитель пішіндерін жасау, биіктігіне тәуелсіз
12-0102-026-11 Коринфтік капитель қалыптарын дайындау
12-0102-026-12 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-033-11
12-0102-027:
Есептеуіш: 1 гипс қалып
12-0102-027-01 Қасбеттің жоғарысынан түсетін оюлы, жұқа, әсемделген жапсырма және тамшы формасындағы жапсырманың даналы қалыптарын дайындау, биіктігі 150 мм дейін
12-0102-027-02 Әр кейінгі 50 мм үшін 12-0101-034-1 нормаға қосу
12-0102-028:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-028-01 Рельефті және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 50 мм дейін
12-0102-028-02 Рельефті және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 50 мм дейін
12-0102-028-03 Рельефті және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 200 мм дейін
12-0102-028-04 Рельефті және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 300 мм дейін
12-0102-028-05 Рельефті және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 400 мм дейін
12-0102-028-06 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-028-07 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 50 мм дейін
12-0102-028-08 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 100 мм дейін
12-0102-028-09 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 200 мм дейін
12-0102-028-10 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 300 мм дейін
12-0102-028-11 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 400 мм дейін
12-0102-028-12 Бедерлі және дөңес ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-028-13 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 50 мм дейін
12-0102-028-14 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 100 мм дейін

12-0102-028-15 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 200 мм
12-0102-028-16 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 300 мм
12-0102-028-17 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 400 мм
12-0102-028-18 Отливка плоских погонных деталей; орнамент простой и средней сложности, высота детали: до 500 мм
12-0102-028-19 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 50 мм
12-0102-028-20 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 100 мм
12-0102-028-21 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 200 мм
12-0102-028-22 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 300 мм
12-0102-028-23 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 400 мм
12-0102-028-24 Отливка плоских погонных деталей; орнамент сложный, высота детали: до 500 мм
12-0102-029:
Измеритель: 1 отливка
12-0102-029-01 Отливка балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-029-02 Отливка балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-029-03 Отливка балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-029-04 Отливка балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-030:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Отливка деталей. 2. Зачистка, фактуровка.
12-0102-030-01 Отливка лепных композиций: III категории сложности
12-0102-030-02 Отливка лепных композиций: IV категории сложности
12-0102-030-03 Отливка лепных композиций: вне категории сложности
12-0102-031:
Измеритель: 1 отливка
12-0102-031-01 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-031-02 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-031-03 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 400 мм
12-0102-031-04 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 500 мм
12-0102-031-05 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 600 мм
12-0102-031-06 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-037-5
12-0102-031-07 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-031-08 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-031-06 Отливка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-037-5
12-0102-031-07 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-031-08 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм

12-0102-028-15 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 200 мм дейін
12-0102-028-16 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 300 мм дейін
12-0102-028-17 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 400 мм дейін
12-0102-028-18 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, бөлік биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-028-19 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 50 мм дейін
12-0102-028-20 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 100 мм дейін
12-0102-028-21 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 200 мм дейін
12-0102-028-22 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 300 мм дейін
12-0102-028-23 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 400 мм дейін
12-0102-028-24 Жалпақ ұзындығымен өлшенетін бөліктерді құю; күрделі өрнек, бөлік биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-029:
Есептеуіш: 1 құйма
12-0102-029-01 Профильді бетті балясин құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-029-02 Профильді бетті балясин құю, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-029-03 Өрнектелген бетті балясин құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-029-04 Өрнектелген бетті балясин құю, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-030:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді құю.
2. Тазалау,есептеу.
12-0102-030-01 Жапсырма композицияларды құю: III күрделілік санаты
12-0102-030-02 Жапсырма композицияларды құю: IV күрделілік санаты
12-0102-030-03 Жапсырма композицияларды құю: күрделілік санатынан тыс
12-0102-031:
Есептеуіш: 1 құйма
12-0102-031-01 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, тегіс, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін
12-0102-031-02 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, тегіс, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін
12-0102-031-03 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, тегіс, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін
12-0102-031-04 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, тегіс ,ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін
12-0102-031-05 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, тегіс, ең үлкен өлшемімен тегіс (биіктігі, көлбеуі, ені): 600 мм дейін
12-0102-031-06 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю ,тегіс ,ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): әрбір 100 мм үшін 12-0101-037-5 нормаға қосу
12-0102-031-07 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген, ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін
12-0102-031-08 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген, ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін
12-0102-031-09 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген ,ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін
12-0102-031-10 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген ,ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін

12-0102-031-11 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 600 мм
12-0102-031-12 Отливка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-037-5
12-0102-032:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
Отливка розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные -
12-0102-032-01 диаметром описанной окружности: до 200 мм
12-0102-032-02 диаметром описанной окружности: до 300 мм
12-0102-032-03 диаметром описанной окружности: до 400 мм
12-0102-032-04 диаметром описанной окружности: до 500 мм
12-0102-032-05 диаметром описанной окружности: до 600 мм
Отливка розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-032-06 добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-039-5
Отливка розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-032-07 до 200 мм
12-0102-032-08 до 300 мм
12-0102-032-09 до 400 мм
12-0102-032-10 до 500 мм
Отливка розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-032-11 до 500 мм
12-0102-032-12 добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-039-11
12-0102-033:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-033-01 Отливка ионических гладких капителей высотой до 250 мм
12-0102-033-02 Отливка ионических гладких капителей высотой до 500 мм
12-0102-033-03 Отливка ионических гладких капителей высотой до 750 мм
12-0102-033-04 Отливка ионических орнаментованных капителей высотой: до 250 мм
12-0102-033-05 Отливка ионических орнаментованных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-033-06 Отливка ионических орнаментованных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-033-07 Отливка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 250 мм
12-0102-033-08 Отливка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 500 мм
12-0102-033-09 Отливка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 750 мм
12-0102-033-10 Отливка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 250 мм

12-0102-031-11 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген, ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 600 мм дейін
12-0102-031-12 Кемертіректер мен тіреуіштерді құю, өрнектелген, ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-037-5
12-0102-032:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
Қарапайым және орташа күрделіліктегі төбеге немесе кесссонға арналған ою-өрнектерді құю; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-032-01 Берілген шеңбер диаметрі: 200 мм дейін
12-0102-032-02 Берілген шеңбер диаметрі: 300 мм дейін
12-0102-032-03 Берілген шеңбер диаметрі: 400 мм дейін
12-0102-032-04 Берілген шеңбер диаметрі: 500 мм дейін
12-0102-032-05 Берілген шеңбер диаметрі: 600 мм дейін
Қарапайым және орташа күрделіліктегі төбеге немесе кесссонға арналған ою-өрнектерді құю; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-032-06 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-039-5
Күрделі төбеге немесе кесссонға арналған ою-өрнектерді құю; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен:
12-0102-032-07 200 мм дейін
12-0102-032-08 300 мм дейін
12-0102-032-09 400 мм дейін
12-0102-032-10 500 мм дейін
Күрделі төбеге немесе кесссонға арналған ою-өрнектерді құю; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптімен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбердің диаметрімен::
12-0102-032-11 500 мм дейін
12-0102-032-12 Әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-039-11
12-0102-033:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-033-01 Ионды тегіс капительдер құю, биіктігі 250 мм дейін
12-0102-033-02 Ионды тегіс капительдер құю, 500 мм дейін
12-0102-033-03 Ионды тегіс капительдер құю, 750 мм дейін
12-0102-033-04 Ионды өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-033-05 Ионды өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-033-06 Ионды өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-033-07 Тосканды және дорикалық тегіс капительдер құю, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-033-08 Тосканды және дорикалық тегіс капительдер құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-033-09 Тосканды және дорикалық тегіс капительдер құю, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-033-10 Тосканды және дорикалық өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 250 мм дейін

12-0102-033-11 Отливка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-033-12 Отливка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-033-13 Отливка коринфских цельных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-033-14 Отливка коринфских цельных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-033-15 Отливка коринфских сборных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-033-16 Отливка коринфских сборных капителей высотой: добавлять каждые последующие 100 мм к 12-0102-040-15
12-0102-034:
12-0102-034-01 Отливка сухарей и капель штучных высотой до 150 мм
12-0102-034-02 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-041-1
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-035:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-035-01 Отливка масок-замков простого орнамента, высотой: до 250 мм
12-0102-035-02 Отливка масок-замков простого орнамента, высотой: до 500 мм
12-0102-035-03 Отливка масок-замков сложного орнамента, высотой: до 250 мм
12-0102-035-04 Отливка масок-замков сложного орнамента, высотой: до 500 мм
12-0102-036:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-036-01 Отливка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: до 500 мм
12-0102-036-02 Отливка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: до 750 мм
12-0102-036-03 Отливка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-043-2
12-0102-036-04 Отливка венков и гирлянд; орнамент сложный, диаметром: до 750 мм
12-0102-036-05 Отливка венков и гирлянд; орнамент сложный, диаметром: добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-043-4
12-0102-037:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-037-01 Отливка гербов высотой: до 500 мм
12-0102-037-02 Отливка гербов высотой: добавлять на каждые последующие 100 мм
12-0102-037-03 Отливка картушей высотой: до 500 мм
12-0102-037-04 Отливка картушей высотой: до 600 мм
12-0102-037-05 Отливка картушей высотой: добавлять на каждые последующие 100 мм
12-0102-038:
Измеритель: 1 гипсовая отливка
12-0102-038-01 Отливка листьев гладких высотой: до 150 мм
12-0102-038-02 Отливка листьев гладких высотой: добавлять на каждые последующие 50 мм
12-0102-038-03 Отливка листьев акантовых высотой: до 150 мм
12-0102-038-04 Отливка листьев акантовых высотой: добавлять на каждые последующие 50 мм
12-0102-039:
Измеритель: 1 м
Установка погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности;

12-0102-033-11 Тосканды және дорикалық өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-033-12 Тосканды және дорикалық өрнектелген капительдер құю, биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-033-13 Бүтін коринфті капительдер құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-033-14 Бүтін коринфті капительдер құю,биіктігі: 750 мм дейін
12-0102-033-15 Бүтін коринфті капительдер құю,биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-033-16 Құралған коринфті капительдер құю, биіктігі: әр 100 мм үшін нормаға қосу 12-0102-040-15
12-0102-034:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-034-01 Қасбеттің жоғарысынан түсетін оюлы, жұқа, әсемделген жапсырма және тамшы формасындағы жапсырманы құю, биіктігі 150мм дейін
12-0102-034-02 Әр 50 мм үшін нормаға қосу 12-0102-041-01
12-0102-035:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-035-01 Қарапайым өрнекті пішінді маска-құлыптарды құю, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-035-02 Қарапайым өрнекті пішінді маска-құлыптарды құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-035-03 Күрделі өрнекті пішінді маска-құлыптарды құю, биіктігі: 250 мм дейін
12-0102-035-04 Күрделі өрнекті пішінді маска-құлыптарды құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-036:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-036-01 Гүлдесте мен гирляндаларды құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, иілу бойынша ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-036-02 Гүлдесте мен гирляндаларды құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, иілу бойынша ұзындығы: 750 мм дейін
12-0102-036-03 Гүлдесте мен гирляндаларды құю; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, иілу бойынша ұзындығы: әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-043-2
12-0102-036-04 Гүлдесте мен гирляндаларды құю; күрделі өрнек, диаметрі: 750 мм дейін
12-0102-036-05 Гүлдесте мен гирляндаларды құю; күрделі өрнек, диаметрі: әр 250 мм үшін нормаға қосу 12-0102-043-4
12-0102-037:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-037-01 Елтаңба құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-037-02 Елтаңба құю, биіктігі: әр келесі үшін 100 мм қосу 100 мм
12-0102-037-03 Картуш құю, биіктігі: 500 мм дейін
12-0102-037-04 Картуш құю, биіктігі: 600 мм дейін
12-0102-037-05 Картуш құю, биіктігі: әр келесі үшін 100 мм қосу 100 мм
12-0102-038:
Есептеуіш: 1 гипсті құйма
12-0102-038-01 Тегіс жапырақтарды құю, биіктігі: 150 мм дейін
12-0102-038-02 Тегіс жапырақтарды құю, биіктігі: әр келесі үшін 50 мм қосу
12-0102-038-03 Акантты жапырақтарды құю, биіктігі: 150 мм дейін
12-0102-038-04 Акантты жапырақтарды құю, биіктігі: әр келесі үшін 50 мм қосу
12-0102-039:
Есептеуіш: 1 м
Ұзындығымен өлшенетін бөлшектерді орнату (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек;

12-0102-039-01 высота детали (по огибу для выпуклых деталей): до 50 мм
12-0102-039-02 высота детали (по огибу для выпуклых деталей): до 100 мм
12-0102-039-03 высота детали (по огибу для выпуклых деталей): до 200 мм
12-0102-039-04 высота детали (по огибу для выпуклых деталей): до 300 мм
12-0102-039-05 высота детали (по огибу для выпуклых деталей): до 400 мм
Установка погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент простой и средней сложности; высота детали (по огибу для выпуклых деталей):
12-0102-039-06 до 500 мм
Установка погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота детали (по огибу для выпуклых деталей):
12-0102-039-7 до 50 мм
12-0102-039-8 до 100 мм
12-0102-039-9 до 200 мм
12-0102-039-10 до 300 мм
Установка погонных деталей (порезка, пояса, фризы, сухари, капли), орнамент сложный; высота детали (по огибу для выпуклых деталей):
12-0102-039-11 до 400 мм
12-0102-039-12 до 500 мм
12-0102-040:
Измеритель: 1 балясина
12-0102-040-01 Установка балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-040-02 Установка балясин с профилированной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-040-03 Установка балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 500 мм
12-0102-040-04 Установка балясин с орнаментованной поверхностью, высотой: до 750 мм
12-0102-041:
Измеритель: 1 деталь
12-0102-041-01 Установка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-041-02 Установка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-041-03 Установка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 400 мм
12-0102-041-04 Установка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 500 мм
12-0102-041-05 Установка модульонов и кронштейнов гладких с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-048-4
12-0102-041-06 Установка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 200 мм
12-0102-041-07 Установка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 300 мм
12-0102-041-08 Установка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 400 мм
12-0102-041-09 Установка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): до 500 мм

12-0102-039-01 Бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен): 50 мм дейін
12-0102-039-02 Бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен): 100 мм дейін
12-0102-039-03 Бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен): 200 мм дейін
12-0102-039-04 Бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен): 300 мм дейін
12-0102-039-05 Бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен): 400 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін бөлшектерді орнату (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек; бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен):
12-0102-039-06 500 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін бөлшектерді орнату (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен):
12-0102-039-7 50 мм дейін
12-0102-039-8 100 мм дейін
12-0102-039-9 200 мм дейін
12-0102-039-10 300 мм дейін
Ұзындығымен өлшенетін бөлшектерді орнату (кесу, белдік, фриздер, кептіру, тамшылар), күрделі өрнек; бөлік биіктігі (дөңес бөліктердің иілісі бойымен):
12-0102-039-11 400 мм дейін
12-0102-039-12 500 мм дейін
12-0102-040:
Есептеуіш: 1 балясин
12-0102-040-01 Биіктігі 500 мм дейінгі беті профильді балясинердерді орнату
12-0102-040-02 Биіктігі 750 мм дейінгі бет профильді балясинердерді орнату
12-0102-040-03 Биіктігі 500 мм дейінгі беті өрнектелген балясинердерді орнату
12-0102-040-04 Биіктігі 750 мм дейінгі беті өрнектелген балясинердерді орнату
12-0102-041:
Есептеуіш: 1 бөлшек
12-0102-041-01 Тегіс кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін
12-0102-041-02 Тегіс кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін
12-0102-041-03 Тегіс кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін
12-0102-041-04 Тегіс кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін
12-0102-041-05 Тегіс кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): әр келесі үшін 12-0102-048-4 нормасына 100 мм қосу
12-0102-041-06 Өрнектелген кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 200 мм дейін
12-0102-041-07 Өрнектелген кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 300 мм дейін
12-0102-041-08 Өрнектелген кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 400 мм дейін
12-0102-041-09 Өрнектелген кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): 500 мм дейін

12-0102-041-10 Установка модульонов и кронштейнов, орнаментованных с наибольшим измерением (высота, откос, ширина): добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-048-9
12-0102-042
Измеритель: 1 деталь
12-0102-042-01 Установка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: до 500 мм
12-0102-042-02 Установка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: до 750 мм
12-0102-042-03 Установка венков и гирлянд; орнамент простой и средней сложности, длиной по огибу: добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102-043-2
12-0102-042-04 Установка венков и гирлянд; орнамент сложный, диаметром: до 750 мм
12-0102-042-05 Установка венков и гирлянд; орнамент сложный, диаметром: добавлять на каждые последующие 250 мм к 12-0102- 043-4
12-0102-043:
Измеритель: 1 деталь
Установка розеток потолочных или кессонных орнамента простого и средней сложности; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-043-01 до 200 мм
12-0102-043-02 до 300 мм
12-0102-043-03 до 400 мм
12-0102-043-04 добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-050-3
Установка розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-043-05 до 200 мм
Установка розеток потолочных или кессонных сложного орнамента; розетки круглые - диаметром, эллиптические - полусуммой главных осей, ромбические - полусуммой диагоналей, многоугольные - диаметром описанной окружности:
12-0102-043-06 до 300 мм
12-0102-043-07 до 400 мм
12-0102-043-08 добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-050-7
12-0102-044:
Измеритель: 1 гипсовая капитель
12-0102-044-01 Установка ионических гладких капителей высотой: до 250 мм
12-0102-044-02 Установка ионических гладких капителей высотой: до 500 мм
12-0102-044-03 Установка ионических гладких капителей высотой:до 750 мм
12-0102-044-04 Установка ионических орнаментованных капителей высотой: до 250 мм
12-0102-044-05 Установка ионических орнаментованных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-044-06 Установка ионических орнаментованных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-044-07 Установка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 250 мм
12-0102-044-08 Установка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 500 мм
12-0102-044-09 Установка тосканских и дорических гладких капителей высотой: до 750 мм

12-0102-041-10 Өрнектелген кемертіректер мен тіреуіштерді орнату ең үлкен өлшемімен (биіктігі, көлбеуі, ені): әр келесі үшін 12-0102-048-9 нормасына 100 мм қосу
12-0102-042:
Есептеуіш: 1 бөлшек
12-0102-042-01 Гүлдесте мен гирляндаларды орнату; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, иілу бойынша ұзындығы: 500 мм дейін
12-0102-042-02 Гүлдесте мен гирляндаларды орнату; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, иілу бойынша ұзындығы: 750 мм дейін
12-0102-042-03 Гүлдесте мен гирляндаларды орнату; қарапайым және орташа күрделіліктегі өрнек, әр келесі үшін 12-0102-043-2 нормасына 250 мм қосу
12-0102-042-04 Гүлдесте мен гирляндаларды орнату; күрделі өрнек, диаметрі: 750 мм дейін
12-0102-042-05 Гүлдесте мен гирляндаларды орнату; күрделі өрнек, диаметрі: әр келесі үшін 12-0102-043-4 нормасына 250 мм қосу
12-0102-043:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Күрделі ою-өрнектің төбесі немесе кессон розеткаларын монтаждау; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптпен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбер диаметрімен:
12-0102-043-01 200 мм дейін
12-0102-043-02 300 мм дейін
12-0102-043-03 400 мм дейін
12-0102-043-04 Әр келесі үшін 12-0102-050-3 нормасына 100 мм қосу
Күрделі ою-өрнектің төбесі немесе кессон розеткаларын монтаждау; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптпен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбер диаметрімен:
12-0102-043-05 200 мм дейін
Күрделі ою-өрнектің төбесі немесе кессон розеткаларын монтаждау; гүлөрнектер дөңгелек - диаметрімен, эллиптпен - негізгі осьтердің жартысымен, ромбпен - диагоналдардың жартысымен, көпбұрышты - берілген шеңбер диаметрімен:
12-0102-043-06 300 мм дейін
12-0102-043-07 400 мм дейін
12-0102-043-08 Әр келесі үшін 12-0102-050-7 нормасына 100 мм қосу
12-0102-044:
Есептеуіш: 1 гипсті капитель
12-0102-044-01 Биіктігі 250 мм дейінгі иондық тегіс капительді орнату
12-0102-044-02 Биіктігі 500 мм дейінгі иондық тегіс капительді орнату
12-0102-044-03 Биіктігі 750 мм дейінгі иондық тегіс капительді орнату
12-0102-044-04 Биіктігі 250 мм дейінгі иондық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-05 Биіктігі 500 мм дейінгі иондық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-06 Биіктігі 750 мм дейінгі иондық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-07 Биіктігі 250 мм дейінгі тосканды және дорикалық тегіс капительді орнату
12-0102-044-08 Биіктігі 500 мм дейінгі тосканды және дорикалық тегіс капительді орнату
12-0102-044-09 Биіктігі 750 мм дейінгі тосканды және дорикалық тегіс капительді орнату

12-0102-044-10 Установка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 250 мм
12-0102-044-11 Установка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-044-12 Установка тосканских и дорических орнаментованных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-044-13 Установка коринфских цельных капителей высотой: до 500 мм
12-0102-044-14 Установка коринфских цельных капителей высотой: до 750 мм
12-0102-044-15 Установка коринфских сборных капителей высотой: до 500 мм
Установка коринфских сборных капителей высотой:
12-0102-044-16 добавлять каждые последующие 100 мм к 12-0102-040-15
12-0102-045:
Измеритель: 1 деталь.
12-0102-045-01 Установка сухарей и капель штучных высотой до 150 мм
12-0102-045-02 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-052-1
12-0102-046:
Измеритель: 1 деталь
12-0102-046-01 Установка масок-замков простого орнамента, высотой: до 250 мм
12-0102-046-02 Установка масок-замков простого орнамента, высотой: до 500 мм
12-0102-046-03 Установка масок-замков сложного орнамента, высотой: до 250 мм
12-0102-046-04 Установка масок-замков сложного орнамента, высотой: до 500 мм
12-0102-047:
измеритель: 1 деталь
12-0102-047-01 Установка гербов высотой: до 500 мм
12-0102-047-02 Установка гербов высотой: добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-054-1
12-0102-047-03 Установка картушей наибольшим измерением: до 500 мм
12-0102-047-04 Установка картушей наибольшим измерением: добавлять на каждые последующие 100 мм к 12-0102-054-3
12-0102-048:
Измеритель: 1 деталь
12-0102-048-01 Установка листьев гладких высотой до 150 мм
12-0102-048-02 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-055-1
12-0102-048-03 Установка листьев акантовых высотой до 150 мм
12-0102-048-04 Добавлять на каждые последующие 50 мм к 12-0102-055-3
12-0102-049:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Предварительная подгонка элементов лепного декора.
2. Очистка от пыли.
3. Изготовление подмодельных плит.
4. Состыковка элементов декора на подмодельных плитах.
5. Приморозка элементов декора на подмодельную плиту.
6. Заделка трещин гипсом.
7. Обработка шеллаком.
8. Монтаж на место с осторожностью с креплением.
9. Установка стеллажей под монтируемые лепные композиции и детали (при необходимости).
12-0102-049-01 Монтаж на стены лепных композиций из отдельных элементов лепного декора площадью элемента: до 0,5 м2
12-0102-049-02 Монтаж на стены лепных композиций из отдельных элементов лепного декора площадью элемента: более 0,5 м2
12-0102-049-03 Монтаж на потолки лепных композиций из отдельных элементов лепного декора площадью элемента: до 0,5 м2

12-0102-044-10 Биіктігі 250 мм дейінгі тосканды және дорикалық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-11 Биіктігі 500 мм дейінгі тосканды және дорикалық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-12 Биіктігі 750 мм дейінгі тосканды және дорикалық ою өрнекті капительді орнату
12-0102-044-13 Биіктігі 500 мм дейінгі тұтас коринфтік капительдерді орнату
12-0102-044-14 Биіктігі 750 мм дейінгі тұтас коринфтік капительдерді орнату
12-0102-044-15 Биіктігі 500 мм дейінгі құрама коринфтік капительдерді орнату
Коринфтық құрама капительдерді орнату:
12-0102-044-16 Әр келесі үшін 12-0102-040-15 нормасына 100 мм қосу
12-0102-045:
Есептеуіш: 1 бөлшек.
12-0102-045-01 Биіктігі 150 мм дейінгі қасбеттің жоғарысынан түсетін түсетін оюлы,жұқа,әсемделген жапсырма (сухари) және тамшы қалыпсындағы жапсырмаларды орнату
12-0102-045-02 Әр келесі үшін 12-0102-052-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-046:
Есептеуіш: 1 бөлшек
12-0102-046-01 Биіктігі 250 мм дейінгі қарапайым өрнекті маска-құлыптарды орнату
12-0102-046-02 Биіктігі 500 мм дейінгі қарапайым өрнекті маска-құлыптарды орнату
12-0102-046-03 Биіктігі 250 мм дейінгі күрделі өрнекті маска-құлыптарды орнату
12-0102-046-04 Биіктігі 500 мм дейінгі күрделі өрнекті маска-құлыптарды орнату
12-0102-047:
Есептеуіш: 1 бөлшек
12-0102-047-01 Биіктігі 500 мм дейінгі елтаңбаларды орнату
12-0102-047-02 Әр келесіге 12-0102-047-1 нормасына 100 мм қосу
12-0102-047-03 Ең үлкен өлшемі 500 мм дейін болатын картуштарды орнату
12-0102-047-04 Әр келесіге 12-0102-047-3 нормасына 100 мм қосу
12-0102-048:
Есептеуіш: 1 бөлшек
12-0102-048-01 Биіктігі 150 мм дейінгі тегіс жапырақтарды орнату
12-0102-048-02 Әр келесіге 12-0102-048-1 нормасына 50 мм қосу
12-0102-048-03 Биіктігі 150 мм дейін акант жапырақтарын орнату
12-0102-048-04 Әр келесіге 12-0102-048-3 нормасына 50 мм қосу
12-0102-049:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Жапсырма декор элементтерін алдын ала келтіру.
2. Шаңнан тазарту.
3. Үлгі асты тақтайшаларын дайындау.
4. Үлгі асты тақтайшаларында декор элементтерін түйістіру.
5. Декор элементтерін үлгі асты тақтасына қатыру.
6. Жарықтарды гипспен тығыздау.
7. Шеллакпен өңдеу.
8. Бекіту арқылы сақтықпен орынға монтаждау.
9. Монтаждалатын жапсырма композициялар мен бөлшектерге сөрелерді орнату (қажет болған жағдайда).
12-0102-049-01 Элемент ауданы 0,5 м2 дейін болғанда жапсырма композицияларды және жапсырма декордың жеке элементтерін қабырғаға монтаждау
12-0102-049-02 Элемент ауданы 0,5м2 артық болғанда жапсырма композицияларды және жапсырма декордың жеке элементтерін қабырғаға монтаждау
12-0102-049-03 Элемент ауданы 0,5 м2 дейін болғанда жапсырма композицияларды және жапсырма декордың жеке элементтерін төбеге монтаждау

12-0102-049-04 Монтаж на потолки лепных композиций из отдельных элементов лепного декора площадью элемента: более 0,5 м2
12-0102-050:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Проведение исследовательских работ по подбору аналогов.
2. Выполнение эскиза с нанесением размеров. 3. Окончательная обработка и исполнение рисунка утраченной скульптуры.
12-0102-057-01 Изготовление рисунка утраченных фрагментов деталей скульптурного характера.
12-0102-051:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подготовка компонентов раствора.
2. Послойное нанесение грунта.
3. Отделка поверхности, затирка.
12-0102-051-01 Реставрация штукатурного слоя гладких измельченных поверхностей, разделяющих лепной декор, специально приготовленным раствором с толщиной намета до 40 мм
12-0102-052:
Измеритель: 1 м2 укрепляемой поверхности
Состав работ:
1.Заготовка кляммеров, скоб, анкеров из латуни, закладных деталей диаметром 8 мм с насечкой.
2. Оплетка закладных деталей медной проволокой диаметром 2 мм.
3. Сверление отверстия диаметром 4 мм для анкеров, кляммеров, скоб электродрелью.
4. Установка скоб, анкеров, кляммер и закладных деталей.
5. Навеска закладных деталей по скобам с привязкой медной проволокой.
6. Обмазка гипсовым раствором кляммер, скоб, анкеров и закладных деталей.
12-0102-052-01 Изготовление и установка кляммеров, скоб, анкеров и закладных деталей при укреплении лепного декора, тяг и штукатурного слоя с оплеткой медной проволокой.
12-0102-053
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1.Антисептирование кирпичной кладки, штукатурного слоя и лепного декора.
12-0102-053-01 Антисептирование лепного декора, штукатурного слоя, кирпичной кладки.
12-0102-054:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
12-0102-054-01 Покрытие олифой поверхности лепного декора за 1 раз: I категории сложности
12-0102-054-02 Покрытие олифой поверхности лепного декора за 1 раз: II категории сложности
12-0102-054-03 Покрытие олифой поверхности лепного декора за 1 раз: III категории сложности
12-0102-054-04 Покрытие олифой поверхности лепного декора за 1 раз: IV категории сложности
12-0102-055:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление клейстера из муки.
2. Замешивание теста с добавлением бумаги, мела, олифа.
3. Очистка формы от старой мастики.
4. Смазка формы.
5. Набивка формы мастикой.
6. Выемка из формы деталей.
7. Снятие наплыва с краев детали.
8. Обработка поверхности с заделкой стыков и раковин мастичной массой с последующей оттиркой шкуркой и исправлением заплывших мест рельефа.
Изготовление мастичных деталей с отделкой поверхности по готовым формам, при кол-ве деталей более 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:

12-0102-049-04 Элемент ауданы 0,5 м2 артық болғанда жапсырма композицияларды және жапсырма декордың жеке элементтерін төбеге монтаждау
12-0102-050:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1.Аналогтарды таңдау бойынша зерттеу жүргізу.
2. Өлшеммен эскизді салу.
3. Жоғалған мүсіннің сызбасын түпкілікті өңдеу және орындау.
12-0102-050-01 Мүсіндік сипаттағы бөлшектердің жоғалған фрагменттерінің суретін жасау
12-0102-051:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді компоненттерін дайындау.
2. Топырақты қабаттап төсеу.
3. Беткі қабатты әрлеу,сүрту.
12-0102-051-01 Жапсырма декорды бөлетін тегіс ұсақталған беттердің сылақ қабатын жуу қалыңдығы 40 мм дейінгі арнайы дайындалған ерітіндімен реставрациялау
12-0102-052:
Есептеуіш: 1 м2 нығайтылатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Кляммер, қапсырмалар, жезден жасалған анкерлер, диаметрі 8 мм салмалы бөлшектерді жапсыра отырып дайындау.
2. Диаметрі 2 мм мыс сыммен бекітілген бөлшектерді өру.
3. Анкерлер, кляммер, қапсырмаларға арналған диаметрі 4 мм тесікті электробұрғымен бұрғылау.
4. Қапсырмалар, анкерлер, кляммер және салмалы бөлшектерін орнату.
5. Мысты сыммен байланыстыра отырып, қапсырмаларға салмалы бөлшектерді ілу.
6. Гипс ерітіндісімен кляммер, қапсырмалар, анкерлер мен салмалы бөлшектерді сылау.
12-0102-052-01 Жапсырма декорды,тарту және сылақ қабатын мысты сыммен орай отырып бекіту кезінде кляммер, қапсырма, анкерлер мен салмалы бөлшектерді дайындау және орнату
12-0102-053:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы: Жапсырма декорды, сылақ қабатын, кірпіш қалауды залалсыздандыру.
12-0102-053-01 Жапсырма декорды, сылақ қабатын, кірпіш қалауды залалсыздандыру
12-0102-054:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
12-0102-054-01 Әліпмаймен жапсырма декор бетін 1 рет жабу: I күрделілік санаты
12-0102-054-02 Әліпмаймен жапсырма декор бетін 1 рет жабу: II күрделілік санаты
12-0102-054-03 Әліпмаймен жапсырма декор бетін 1 рет жабу: III күрделілік санаты
12-0102-054-04 Әліпмаймен жапсырма декор бетін 1 рет жабу: IV күрделілік санаты
12-0102-055:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Ұн қамырын дайындау.
2. Қағаз, бор, әліпмай қосылған қамырды илеу.
3. Қалыптарды ескі мастикадан тазарту.
4. Қалыпты майлау.
5. Қалыптарды мастикамен толтыру.
6. Бөлшектерді қалыптан алу.
7. Бөлшектің шетінен қаспағын алу.
8. Жіктер мен қабыршықтарды мастикалық массамен бітей отырып, кейіннен тегістеу қағазымен сүрту және рельефтің шығып кеткен жерлерін түзету арқылы бетін өңдеу.
1 дм2-де бөлшектердің саны 10 данадан асқанда дайын нысанда беткі қабаты бар мастика бөлшектерін жасау; күрделілік категориясы:

12-0102-055-01 I категории сложности
12-0102-055-02 II категории сложности
12-0102-055-03 III категории сложности
12-0102-055-04 IV категории сложности
Изготовление мастичных деталей с отделкой поверхности по готовым формам, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-062-5 I категории сложности
Изготовление мастичных деталей с отделкой поверхности по готовым формам, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-062-6 II категории сложности
12-0102-062-7 III категории сложности
12-0102-062-8 IV категории сложности
12-0102-056:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр состояния поверхности деталей.
2. Расчистка поверхности деталей путем смачивания теплой водой.
3. Снятие загрязнений и красочных наслоений инструментом вручную.
4. Промывка поверхности детали с добавлением реактивов.
5. Повторная обработка поверхности деталей после расчистки.
6. Окончательная промывка водой.
7. Приготовление раствора.
8. Нанесение раствора в местах повреждений деталей: сколы, раковины, трещины (без восстановления утраченных фрагментов), прорезка рисунка.
9. Прошкуривание мелкой шкуркой за три раза.
Реставрация до 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей более 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-056-01 I категории сложности
12-0102-056-02 II категории сложности
12-0102-056-03 III категории сложности
12-0102-056-04 IV категории сложности
Реставрация до 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-056-05 I категории сложности
Реставрация до 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-056-06 II категории сложности
12-0102-056-07 III категории сложности
12-0102-056-08 IV категории сложности
12-0102-057:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр состояния поверхности деталей.
2. Расчистка поверхности деталей путем смачивания теплой водой.
3. Снятие загрязнений и красочных наслоений инструментом вручную.
4. Промывка поверхности детали с добавлением реактивов.
5. Повторная обработка поверхности деталей после расчистки.
6. Окончательная промывка водой.
7. Приготовление раствора.
8. Нанесение раствора в местах повреждений деталей: сколы, раковины, трещины (без восстановления утраченных фрагментов), прорезка рисунка.
9. Прошкуривание мелкой шкуркой за три раза.
Реставрация более 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей более 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-057-01 I категории сложности
12-0102-057-02 II категории сложности
12-0102-057-03 III категории сложности

12-0102-055-01 I күрделілік санаты
12-0102-055-02 II күрделілік санаты
12-0102-055-03 III күрделілік санаты
12-0102-055-04 IV күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектердің саны 10 данадан асқанда дейін болғанда нысанда беткі қабаты бар мастика бөлшектерін жасау; күрделілік категориясы:
12-0102-055-05 I күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектердің саны 10 данадан асқанда дейін болғанда нысанда беткі қабаты бар мастика бөлшектерін жасау; күрделілік категориясы:
12-0102-055-06 II күрделілік санаты
12-0102-055-07 III күрделілік санаты
12-0102-055-08 IV күрделілік санаты
12-0102-056:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектердің беткі күйін тексеру.
2. Бөлшектердің бетін жылы сумен сулап тазалаңыз.
3. Ластанулар мен бояулы қатпарларды қолмен алу.
4. Реактивтер қосып бөліктің бетін тазартыңыз.
5. Тазалағаннан кейін бөлшектердің бетін қайта өңдеу.
6. Ақырғы рет сумен шаю.
7. Ерітінді дайындау.
8. Бөлшектердің бүлінген жерлерінде ерітіндіні жағу: кетіктер, қуыстар, жарықтар (жоғалған фрагменттерді қалпына келтірмей), суретті кесу.
9. Ұсақ тегістеуішпен үш рет тегістеу.
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данадан астам болған кезде мастикалық бөлшектерді 20 % -ға дейін реставрациялау; күрделілік санаты:
12-0102-056-01 I күрделілік санаты
12-0102-056-02 II күрделілік санаты
12-0102-056-03 III күрделілік санаты
12-0102-056-04 IV күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данаға дейін болған кезде мастикалық бөлшектерді 20 % дейін реставрациялау;күрделілік санаты:
12-0102-056-05 I күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данаға дейін болған кезде мастикалық бөлшектерді 20 % дейін реставрациялау;күрделілік санаты:
12-0102-056-06 II күрделілік санаты
12-0102-056-07 III күрделілік санаты
12-0102-056-08 IV күрделілік санаты
12-0102-057:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектердің беткі күйін тексеру.
2. Бөлшектердің бетін жылы сумен сулап тазалаңыз.
3. Ластанулар мен бояулы қатпарларды қолмен алу.
4. Реагенттер қосып бөліктің бетін тазартыңыз.
5. Тазалағаннан кейін бөлшектердің бетін қайта өңдеу.
6. Ақырғы рет сумен шаю.
7. Ерітінді дайындау.
8. Бөлшектердің бүлінген жерлерінде ерітіндіні жағу: кетіктер, қуыстар, жарықтар ( жоғалған фрагменттерді қалпына келтірмей), суретті кесу.
9. Ұсақ тегістеуішпен үш рет тегістеу.
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данадан көп болған кезде мастикалық бөлшектердің 20 %-дан астамын реставрациялау; күрделілік санаты:
12-0102-057-01 I күрделілік санаты
12-0102-057-02 II күрделілік санаты
12-0102-057-03 III күрделілік санаты

12-0102-057-04 IV категории сложности
Реставрация более 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-057-05 I категории сложности
Реставрация более 20 % мастичных деталей, при кол-ве деталей до 10 шт. в 1 дм2; категория сложности:
12-0102-057-06 II категории сложности
12-0102-057-07 III категории сложности
12-0102-057-08 IV категории сложности
13-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Резьба по дереву":
1. При работах по реставрации и воссозданию декоративной художественной резьбы используются различные породы древесины.
По техническим условиям все древесные породы делятся по степени твердости древесины на:
1) мягкие (торцевая твердость – 40 МПа и менее) – сосна, ель, пихта, кедр, тополь, липа, осина, ольха, каштан и т.п.
2) твердые (торцевая плотность – от 40,1 до 80 МПа) – береза, бук, дуб, вяз, ильм, карагач, платан, рябина, клен, орех, яблоня, груша и т.п.
3) очень твердые (торцевая твердость – более 80 МПа) – акация белая, береза железная, граб, самшит, фисташка, хмелеграб, тис и т.п.
Предусмотрены работы по восполнению утрат с использованием древесины мягких пород. В случае применения древесины твердых пород к затратам труда и расходу материалов следует применять коэффициент 1,5 по таблицам 13-0101-(002, 008÷ 009, 012÷ 013). При использовании очень твердой древесины затраты труда следует определять по реальным трудовым затратам.
При проведении работ по реставрации и воссозданию резьбы по дереву используется высококачественная, без пороков и сучков (отборная) древесина не ниже первого сорта с влажностью 8±2 %.
3. Художественная резьба разделяется на плоскую, рельефную, объемную и прорезную:
1) плоская резьба – резьба по контурам отдельных фрагментов, заглубленных от поверхности изделия (инкрустация для пола, панелей, столешниц и т.п.), их гравировка и прорезка.
2) рельефная резьба – резьба, рельеф которой выходит за пределы общей плоскости изделия или детали.
3) объемная резьба – резьба, требующая круговой обработки изделия или детали, горельефная резьба 3/4 объема с поднутрением и резьба на объемных криволинейных изделиях и деталях.
4) сквозная резьба – с частично или полностью удаленным фоном.
4. Предусмотрено следующее деление по категориям сложности:
1) I категория – резьба простая, рисунок крупный, повторяющийся, контуры и формы геометрические прямолинейные, включает в себя следующие виды резьбы:
для плоской резьбы – узоры с заглубленным рельефом, составленные из линий, ромбов, треугольников, квадратов и т.п., а также гравировка их по контуру простого рисунка на плоской поверхности изделия или детали;
для рельефной резьбы – плоскопрофилированные по контуру сечения тяги, простые орнаменты (плетенки, меандр) на плоской поверхности, а также накладные плакетки в виде различных геометрических фигур с прямыми гранями;
для объемной резьбы – прямолинейные граненые изделия и детали, отделанные резьбой, указанной в п.п. 4.1.1 и 4.1.2 настоящей категории.

12-0102-057-04 IV күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данаға дейін болған кезде мастикалық бөлшектердің 20 % дан астамын реставрациялау; күрделілік санаты:
12-0102-057-05 I күрделілік санаты
1 дм2-де бөлшектер саны 10 данаға дейін болған кезде мастикалық бөлшектердің 20 % дан астамын реставрациялау; күрделілік санаты:
12-0102-057-06 II күрделілік санаты
12-0102-057-07 III күрделілік санаты
12-0102-057-08 IV күрделілік санаты
13-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Ағашты ою":
1. Бұл қосымшада тарихи және мәдени ескерткіштердегі сәндік-көркем ағаш оюды реставрациялау және қайта жасау үшін ресурстарды тұтыну нормалары келтірілген.
2. Сәндік көркем оюларды реставрациялау және қайта жасау кезінде әртүрлі ағаш түрлері қолданылады. Техникалық жағдайларға сәйкес барлық ағаш түрлері ағаштың қаттылық дәрежесіне қарай бөлінеді:
1) жұмсақ (соңғы қаттылығы – 40 МПа және одан аз) – қарағай, шырша, шырша, балқарағай, терек, линден, көктерек, алдер, каштан және т.б.
2) қатты (соңы тығыздығы – 40,1 ден 80 МПа дейін) – қайың, бук, емен, қарағай, қарағай, қарағай, шыбын, тау күлі, үйеңкі, грек жаңғағы, алма ағашы, алмұрт және т.б.
3) өте қатты (ақырғы қаттылығы – 80 МПа астам) – ақ акация, темір қайың, мүйізтұмсық, бокс ағашы, пісте, хоп мүйізі, хмелераб, тис және т.б.
Жұмсақ ағашты пайдалану арқылы шығындарды өтеу үшін жұмыс уақытының нормалары берілген. Егер қатты ағаш қолданылса, кесте 13-0101- (002, 008 ÷ 009, 012 ÷ 013) сәйкес 1,5 коэффициенті еңбек шығындары мен материалды тұтынуға қолданылуы керек. Өте қатты ағашты пайдалану кезінде жұмыстарды орындау кезінде (тығыздығы 80 МПа астам) уақыт нормалары нақты еңбек шығындарымен анықталады.
Ағашты ою жұмыстарын реставрациялау және қайта жасау кезінде жоғары сапалы, бірінші сұрыптан төмен емес, ылғалдылығы 8±2 %, кемшіліктері мен түйіндері жоқ (іріктелген) ағаш пайдаланылады.
3. Көркем ою тегіс, бедерлі, үш өлшемді және ойық болып бөлінеді:
1) тегіс ою – бұйымның бетінен алынған жеке фрагменттердің контурлары бойымен ою (еденге төсеу, панельдер, столдар және т.б.),
оларды ою және кесу.
2) бедерлі ою – бұл бедер бұйымның немесе бөліктің жалпы жазықтығынан асатын ою.
3) көлемді ою – көлемді қисық сызықты бұйымдар мен бөліктерде асты мен оюлары бар, 3/4 көлемді жоғары бедерлі ою, өнімді немесе бөлшектерді дөңгелек өңдеуді қажет етеді.
4) өтпелі ою – ішінара немесе толығымен алып тасталған.
4. Бұл қосымша күрделілік санаттарына келесідей бөлуді қарастырады:
1) І санат – қарапайым ою, үлкен, қайталанатын өрнек, контурлары мен формалары геометриялық тік сызықты болып табылады, келесі ою түрлерін қамтиды:
жалпақ ою үшін – сызықтардан, ромбтардан, үшбұрыштардан, квадраттардан және басқалардан тұратын ойық бедерлі өрнектер, сондай-ақ бұйымның немесе бөлшектің тегіс бетіндегі қарапайым өрнектің контуры бойынша нақыштау;
бедерлі ою үшін – керу учаскесінің контуры бойымен тегістелген профильдер, жалпақ бетке қарапайым ою-өрнектер (өрмектер), сондай-ақ түзу жиектері бар әртүрлі геометриялық фигуралардағы жапсырмалар;
көлемді ою үшін – алдыңғы тармақта санатта көрсетілген оюмен кесілген тікбұрышты бұйымдар мен бөліктер.

5. Обмер площади резьбы производится:
для плоской резьбы и ее разновидностей – по площади проекции поверхности резьбы, ограниченной линией, являющейся контуром данной проекции (без зачета замкнутых пустот);
для рельефной резьбы, ее разновидностей, объемной и прорезной резьбы – перемножением двух измерений, одно из которых берется по средней линии длины проекции, повторяющей основные ее изгибы, а вторая (ширина) по сгибу, являющемуся контуром сечения поверхности резьбы (средний результат нескольких измерений);
для таблиц с единицей измерения "развернутая поверхность" коэффициенты развертки принимать по Приложению 12 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры" и Приложению 20 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Позолота".

5. Оюлардың ауданын өлшеу:
жалпақ оюлар мен оның сорттары үшін – осы проекцияның контуры болатын сызықпен шектелген ою бетінің проекциясының ауданына сәйкес (жабық қуыстардың есебінсіз);
бедерлі оюлар, оның сорттары, оюлы және саңылаулы оюлар үшін – екі өлшеуді көбейту арқылы, олардың біреуі проекциялық ұзындықтың ортаңғы сызығында қабылданады, оның негізгі иілімдерін қайталайды, ал екінші (ені) иілу бойымен, бұл ою бетінің көлденең қимасының контуры болып табылады (бірнеше өлшемдердің орташа нәтижесі);
"кескіндемені жайып көрсету үшін коэффициентті" "Сәулеттік-сәндік декорды реставрациялау және қалпына келтіру" ҒРЖ БН-12 және "Тарихи және мәдени ескерткіштерде ғылыми- қайтажаңғырту жұмыстары. Алтын жалату" ҒРЖ БН-20 қосымшларына сәйкес алынады.

6. В 13-0101-(002÷008) учтена высота рельефа до 5 см. При увеличении высоты рельефа применять следующие коэффициенты:
Высота
Коэффициент
менее 5 мм
1,25
от 5 до 8 см
1,15
от 8 до 12 см
1,30
более 12 см
1,50
7. В 13-0101-(002÷008) предусмотрена резьбы, имеющая от 1 до 6 деталей рисунка в 1 дм2 резьбы (под деталью рисунка подразумевается законченный фрагмент – лист, геометрическая фигура и т.п.). При большем количестве деталей в 1 дм2 резьбы применяются коэффициенты: от 6 до 14 деталей – коэффициент 1,1; от 14 до 20 деталей – коэффициент 1,3.

6. 13-0101-(002÷008) кестеде бедердің биіктігі 5 см алынған. Бедердің биіктігін жоғарылатқанда келесі коэффициенттері қолданылады:
Биіктігі
Коэффициенті
5 мм-ден аз
1,25
5-тен 8 см-ге дейін
1,15
8-ден 12 см-ге дейін
1,30
12 см-ден асады
1,50
7. 13-0101-(002÷008) де 1 дм2-ге дейінгі оюдың 1-ден 6-ға дейінгі бөлігіне ие ою үшін беріледі (өрнектегі бөлшектер дайын фрагментті білдіреді - парақ, геометриялық фигура және т.б.). Егер 1 дм2 оюға бірнеше бөлік сәйкес келсе, 1 дм2 оюға орналастырылған бөліктің ауданына тең коэффициент еңбек шығындарына қолданылады: 6-дан 14 бөлікке дейін – коэффициент 1,1, 14-тен 20 бөлікке дейін – 1,3 коэффициенті.

При других масштабах резьбы, когда на 1 дм2 расположено менее 1 детали, т.е. только часть ее, применяется коэффициент, соответствующей площади части детали, расположенной на 1 дм2 от всей площади детали. Например, на 1 дм2 расположено от всей площади детали: 30 % – коэффициент 0,3; 40 % – коэффициент 0,4 и т.д.
8. Даны трудозатраты для резьбы, содержащей от 1 до 20 пластических элементов в 1 дм2 резьбы. С увеличением насыщенности резьбы выше 21 пластического элемента, а также в случаях, когда на 1 дм2 расположено менее 1 пластического элемента, то есть только часть его, тудозатраты определять по реальным трудовым затратам.
Пластический элемент – каждая конкретная часть детали резьбы, имеющая свой характерный рисунок или объем и требующая самостоятельной обработки.
9. 13-0101-(012÷013) предусмотрено воссоздание и восполнение утрат сквозного орнамента в деревянных элементах здания. При воссоздании и восполнении утрат с выборкой и обработкой фона к затратам труда применять коэффициент 1,15.
10. При отсутствии модели, точной рисунку и размерам, а также при необходимости творческой доработки резьбы (например, резьба правой и левой зеркальной детали по одной модели), к затратам труда применять коэффициент 1,2.
11. Резьбу объемных скульптур и скульптурных горельефов людей, животных и птиц в таблицах 13-0101-(004÷005) нормировать с применением к затратам труда следующих коэффициентов:
Размер головы, см
Коэффициент
от 10 до 20
1,50
от 20 до 3
1,25
от 30 до 40
1,0
от 40 до 60
0,8
свыше 60
0,6
Скульптуру и скульптурные горельефы при размере головы менее 10 см (мелкая пластика) нормировать в каждом конкретном случае по реальным трудовым затратам.
12. При восполнении утраченных фрагментов резьбы с предварительной установкой пластилиновых моделей на месте утрат к трудозатрат таблицы 13-0101-008 применять коэффициент 1,7.
13. При воссоздании резьбы по дереву с изготовлением моделей по аналогам, к трудовым затратам настоящего Приложения применять коэффициенты: на изготовление моделей из мягких пород – коэффициент 2,2; на изготовление моделей из твердых пород – коэффициент 2,0.
14. 13-0101-010 предусмотрена расчистка резьбы от масляно-лаковых покрытий с количеством слоев до 5. На каждые последующие 3 слоя добавлять к затратам труда: по дереву – 0,14 чел.-ч; по левкасу - 0,3 чел.-ч.
15. 13-0101-011 не предусмотрено воссоздание непрозрачных отделочных покрытий.
16. Учтена переноска изделий и подноска материалов в пределах рабочего помещения до 20 м.
17. В графе Средний разряд (категория) работы:

Басқа оюлар үшін, егер 1 дм2 1 бөліктен аз болса, яғни оның бір бөлігі ғана, стандарттың барлық бөлігінің 1 дм2-де орналасқан бөліктің ауданына сәйкес коэффициент қолданылады. Мысалы, 1 дм2 бөліктің барлық аймағында орналасқан: 30 % – 0,3 коэффициенті; 40 % – 0,4 коэффициенті және т.б.
8. 1 дм2-ге оюдың 1-ден 20-ға дейін пластикалық элементтері бар оюдың еңбек ақысын көрсетілді.
21-ші пластикалық элементтен жоғары оюдың қанығуының жоғарылауымен, сондай-ақ 1-ден аз пластикалық элемент 1 дм2-ге орналасқан жерлерде, яғни оның тек бір бөлігінде уақыт нормалары нақты еңбек шығындарымен анықталады.
Пластикалық элемент – бұл ою бөлшегінің әр нақты бөлігі, оның өзіндік сипаттамалары немесе көлемі бар және тәуелсіз өңдеуді қажет етеді.
9. 13-0101-(012÷013) де ғимараттың ағаш элементтеріндегі ою-өрнектің жоғалуын реставрациялауді және толықтыруды көздейді. Іріктеу және өңдеумен шығындарды реставрациялау және реставрациялау кезінде еңбек шығындарына 1,15 коэффициентін қолданылады.
10. Үлгі болмаған кезде, дәл сызу мен өлшемдер, сонымен қатар оюды шығармашылық тұрғыдан нақтылау кезінде (мысалы, бір модельге сәйкес оң және сол айна бөліктерінің оюы) еңбек шығындарына 1,2 коэффициенті қолданылады.
11. 13-0101- (004 ÷ 005) кде көлемді мүсіндер мен адамдар, жануарлар мен құстардың мүсіндік биік бедерлі оюды қалыпқа келтіруі керек:
Бас мөлшері, см
Коэффициенті
10-нан 20-ға дейін
1,50
20-нан 30-ға дейін
1,25
30-нан 40-ға дейін
1,0
40-нан 60-ға дейін
0,8
60 жоғары
0,6
Мүсін мен бас мүсінінің басы 10 см-ден аз (кішігірім пластмасса) жоғары рельефтер әрбір жағдайда нақты еңбек шығындарына сәйкес қалыпқа келтірілуі керек.
12. Жоғалған оюлардың үзінділерінің орнына алдын-ала пластилин модельдерімен толтыру кезінде 13-0101-008 кестесінің еңбек нормаларына 1,7 коэффициентін қолданыңыз.
13. Ағаштан ағаш кесуді аналогтары бойынша жасау арқылы қайта құру кезінде осы бөлімнің еңбек шығынына келесі факторлар қолданылуы керек: жұмсақ тау жыныстарынан модельдер шығару бойынша 2,2 коэффициенті; 2,0 коэффициенті қатты жыныстардан модельдер жасау кезінде.
14. 13-0101-010 кестесінің нормалары қабаттардың саны 5-ке дейін майлы лак жабындыларынан оюды тазалауды қамтамасыз етеді. Әрбір кейінгі 3 қабат үшін еңбек шығындары нормаларына қосылады: ағаш үшін – 0,14 адам-сағат; левкас – 0,3 адам-сағат.
15. 13-0101-011 кестесінің нормалары мөлдір әрлеу жабындарын реставрациялауді көздемейді.
16. Осы қосымшаның нормалары өнімдерді тасымалдауды және материалдарды жұмыс бөлмесінде 20 м дейін тасымалдауды ескереді.
17. Кесте графаның есептік нормалары. Жұмыстың орташа дәрежесі (санаты):

1) арабские цифры обозначают разряд реставраторов (рабочих);
2) римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
3) "ВК" - высшая категория художника-реставратора.
20. Поправки:
13-0101-010
Кальку и полиэтиленовую пленку учитывать в случае применения компрессов
13-0101-011
Материалы, используемые для шлифования и полирования, могут быть заменены аналогичными
13-0101-012
Отделку резьбы учитывать дополнительно по 21 "Научно-реставрационные работы. Историческая мебель"

1) араб цифрлары реставрациялауші жұмысшылар санатын көрсетеді;
2) рим сандары суретші-реставратордың санатын көрсетеді;
3) "ЖК" – жоғары категориялы суретші-реставратор.
20. Түзетулер:
13-0101-010
Қағаз бен пластикалық қаптаманы компресс қолданған кезде қарау керек.
13-0101-011
Тегістеу және жылтырату үшін қолданылатын материалдарды ұқсас материалдармен ауыстыруға болады.
13-0101-012
21 де "Тарихи және мәдени ескерткіштерде ғылыми- қайта жасау жұмыстары. Тарихи жиһаз" бөлімінде оюдың әрлеуін қосымша ескеру қажет.

13-0101-001:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Удаление крепежа, снятие старой резьбы с соблюдением особой осторожности.
2. Маркировка деталей.
13-0101-001-01 Снятие резьбы, площадь детали до 1,0 дм2
13-0101-001-02 Снятие резьбы, площадь детали до 5,0 дм2
13-0101-001-03 Снятие резьбы, площадь детали до 10 дм2
13-0101-001-04 Снятие резьбы, площадь детали свыше 10,0 дм2
13-0101-002:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-002-01 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности I
13-0101-002-02 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности II
13-0101-002-03 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности III
13-0101-002-04 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности IV
13-0101-002-05 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-002-06 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория сложности I
13-0101-002-07 Воссоздание плоской резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория сложности II

13-0101-001:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бекіткіштерді алу, ескі оюларды өте сақтықпен алып тастау.
2. Бөлшектерді таңбалау.
13-0101-001-01 Бөліктің ауданы 1,0 дм2 дейін
13-0101-001-02 Бөліктің ауданы 5,0 дм2 дейін
13-0101-001-03 Бөліктің ауданы 10,0 дм2 дейін
13-0101-001-04 Бөліктің ауданы 10,0 дм2-ден астам
13-0101-002:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс істемейтін кемтіктерді өндіру (жұмыс қабаттарын өңдеу).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-002-01 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-002-02 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ІI күрделілік санаты
13-0101-002-03 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ІІI күрделілік санаты
13-0101-002-04 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-002-05 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс істемейтін крепостерлерді өндіру (жұмыс қабаттарын өңдеу).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-002-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-002-07 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, II күрделілік санаты

13-0101-003-03 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности III
13-0101-003-04 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности IV
13-0101-003-05 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-003-06 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности I
13-0101-003-07 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности II
13-0101-003-08 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности III
13-0101-003-09 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности IV
13-0101-003-10 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-003-11 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности I
13-0101-003-12 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности II

13-0101-003-03 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта жасау; III санаттағы қиындықтар
13-0101-003-04 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта жасау; IV санаттағы қиындықтар
13-0101-003-05 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта жасау; ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-003-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта құру; I күрделілік санаты
13-0101-003-07 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта құру; II күрделілік санаты
13-0101-003-08 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта құру; III күрделілік санаты
13-0101-003-09 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта құру; IV күрделілік санаты
13-0101-003-10 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюды қайта құру; ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу),ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-003-11 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау; I күрделілік санаты
13-0101-003-12 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау; II күрделілік санаты

13-0101-003-13 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности III
13-0101-003-14 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности IV
13-0101-003-15 Воссоздание рельефной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности ОС
13-0101-004:
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-004-01 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности I
13-0101-004-02 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности II
13-0101-004-03 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности III
13-0101-004-04 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности IV
13-0101-004-05 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-004-06 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из мягких пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория сложности I

13-0101-003-13 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау; III күрделілік санаты
13-0101-003-14 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау; IV күрделілік санаты
13-0101-003-15 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау; ӨК күрделілік санаты
13-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-004-01 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-004-02 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, II күрделілік санаты
13-0101-004-03 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, III күрделілік санаты
13-0101-004-04 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаш түрлерінен үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-004-05 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-004-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар жұмсақ ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды жасау, I күрделілік санаты

13-0101-005-01 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности I
13-0101-005-02 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности II
13-0101-005-03 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности III
13-0101-005-04 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности IV
13-0101-005-05 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук, категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-005-06 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория
сложности I
13-0101-005-07 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория
сложности II
13-0101-005-08 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория
сложности III
13-0101-005-09 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория
сложности IV
13-0101-005-10 Воссоздание плоской резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук, категория
сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).

13-0101-005-01 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-005-02 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ІI күрделілік санаты
13-0101-005-03 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ІІI күрделілік санаты
13-0101-005-04 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-005-05 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-005-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-005-07 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ІI күрделілік санаты
13-0101-005-08 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, IІІ күрделілік санаты
13-0101-005-09 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-005-10 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан жалпақ оюды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).

6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-006-06 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности I
13-0101-006-07 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности II
13-0101-006-08 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности III
13-0101-006-09 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности IV
13-0101-006-10 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-006-11 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук;
категория сложности I
13-0101-006-12 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук;
категория сложности II
13-0101-006-13 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук;
категория сложности III
13-0101-006-14 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук;
категория сложности IV
13-0101-006-15 Воссоздание рельефной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук;
категория сложности ОС
13-0101-007:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.

6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-006-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-006-07 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IІ күрделілік санаты
13-0101-006-08 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IІІ күрделілік санаты
13-0101-006-09 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-006-10 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болған жағдайда).
13-0101-006-11 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-006-12 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IІ күрделілік санаты
13-0101-006-13 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IІІ күрделілік санаты
13-0101-006-14 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-006-15 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан бедерлі оюларды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
13-0101-007:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.

6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-007-01 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности I
13-0101-007-02 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности II
13-0101-007-03 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности III
13-0101-007-04 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности IV
13-0101-007-05 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 6 штук; категория сложности ОС
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.
5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-007-06 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности I
13-0101-007-07 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности II
13-0101-007-08 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности III
13-0101-007-09 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности IV
13-0101-007-10 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 14 штук; категория сложности ОС (особо сложная)
Состав работ:
1. Изготовление рабочих калек (изготовление рабочих послойных калек) при необходимости.
2. Подбор материала, предварительная его обработка, склеивание заготовки (изготовление щитов и их склеивание между собой при необходимости).
3. Нанесение рисунка на заготовку или щиты.
4. Выпиливание заготовки по контуру.

6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-007-01 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-007-02 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IІ күрделілік санаты
13-0101-007-03 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IІІ күрделілік санаты
13-0101-007-04 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-007-05 1 дм2-де 6 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.
5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-007-06 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-007-07 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ІI күрделілік санаты
13-0101-007-08 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ІІI күрделілік санаты
13-0101-007-09 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-007-10 1 дм2-де 14 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда жұмыс көшірме қағаздарын дайындау (жұмыс көшірме қағаздарының қабат-қабаттарын дайындау).
2. Материалды таңдау, оны алдын-ала өңдеу, дайындаманы желімдеу (панельдер дайындау және қажет болған жағдайда оларды бір-біріне жабыстыру).
3. Дайындамаға немесе панельге сурет салу.
4. Дайындаманы контур бойымен кесу.

5. Грубая обработка заготовки (шпацировка), резьба (определение основных высот и габаритных размеров), зачистка поверхности резьбы с передачей характерных приемов обработки старых мастеров.
6. Обработка поверхности резьбы шлифовальной бумагой под прозрачную отделку (при необходимости).
13-0101-007-11 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности I
13-0101-007-12 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности II
13-0101-007-13 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности III
13-0101-007-14 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности IV
13-0101-007-15 Воссоздание объемной и прорезной резьбы из твердых пород дерева, при количестве элементов на 1 дм2 до 20 штук; категория сложности ОС
13-0101-008:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности резьбы
Состав работ:
1. Расположение на композиции сохранившихся фрагментов и зарисовок, фотография утраченных фрагментов резьбы.
2. Подрезка и зачистка мест утрат существующей резьбы.
3. Изготовление болванок для воссоздания утраченных фрагментов.
4. Нанесение рисунка на заготовки.
5. Исполнение резьбы с передачей характера существующей резьбы.
6. Зачистка восполненных фрагментов.
13-0101-008-01 Плоская резьба, категория сложности резьбы I
13-0101-008-02 Плоская резьба, категория сложности резьбы II
13-0101-008-03 Плоская резьба, категория сложности резьбы III
13-0101-008-04 Плоская резьба, категория сложности резьбы IV
13-0101-008-05 Плоская резьба, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Расположение на композиции сохранившихся фрагментов и зарисовок, фотография утраченных фрагментов резьбы.
2. Подрезка и зачистка мест утрат существующей резьбы.
3. Изготовление болванок для воссоздания утраченных фрагментов.
4. Нанесение рисунка на заготовки.
5. Исполнение резьбы с передачей характера существующей резьбы.
6. Зачистка восполненных фрагментов.
13-0101-008-06 Рельефная резьба, категория сложности резьбы I
13-0101-008-07 Рельефная резьба, категория сложности резьбы II
13-0101-008-08 Рельефная резьба, категория сложности резьбы III
13-0101-008-09 Рельефная резьба, категория сложности резьбы IV
13-0101-008-10 Рельефная резьба, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Расположение на композиции сохранившихся фрагментов и зарисовок, фотография утраченных фрагментов резьбы.

5. Дайындаманы тегістеу (жабу), ою (негізгі биіктігі мен жалпы өлшемдерін анықтау), ескі шеберлердің өңдеудің типтік әдістерін беру арқылы оюдың бетін тазарту.
6. Мөлдір әрлеу үшін оюларды тегістеу қағазымен өңдеу (қажет болса).
13-0101-007-11 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, I күрделілік санаты
13-0101-007-12 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ІI күрделілік санаты
13-0101-007-13 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ІІI күрделілік санаты
13-0101-007-14 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, IV күрделілік санаты
13-0101-007-15 1 дм2-де 20 данаға дейін элементтері бар қатты ағаштан үш өлшемді және саңылаулы оюларды қайта жасау, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
13-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті резьбы
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттер мен эскиздердің құрамы, жоғалған оюлардың суреттері.
2. Бар оюдың жоғалған жерлерін кесу және аршу.
3. Жоғалған фрагменттерді реставрациялау үшін бланкілер шығару.
4. Дайындамаға сурет салу.
5. Қолданыстағы оюдың сипаттамасымен бұрау.
6. Толтырылған фрагменттерді тазалау.
13-0101-008-01 Жазық ою, I күрделілік санаты
13-0101-008-02 Жазық ою, II күрделілік санаты
13-0101-008-03 Жазық ою, III күрделілік санаты
13-0101-008-04 Жазық ою, IV күрделілік санаты
13-0101-008-05 Жазық ою, ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттер мен эскиздердің құрамы, жоғалған оюлардың суреттері.
2. Бар оюдың жоғалған жерлерін кесу және аршу.
3. Жоғалған фрагменттерді реставрациялау үшін бланкілер шығару.
4. Дайындамаға сурет салу.
5. Қолданыстағы оюдың сипаттамасымен бұрау.
6. Жолақ толтырылған фрагменттері.
13-0101-008-06 Ілмектелген ою, I күрделілік санаты
13-0101-008-07 Бедерлі ою, II күрделілік санаты
13-0101-008-08 Бедерлі ою, III күрделілік санаты
13-0101-008-09 Ілгектелген ою, IV күрделілік санаты
13-0101-008-10 Кескінделген ою, ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттер мен эскиздердің құрамы, жоғалған оюлардың суреттері.

2. Подрезка и зачистка мест утрат существующей резьбы.
3. Изготовление болванок для воссоздания утраченных фрагментов.
4. Нанесение рисунка на заготовки.
5. Исполнение резьбы с передачей характера существующей резьбы.
6. Зачистка восполненных фрагментов.
13-0101-008-11 Объемная и сквозная резьба, категория сложности резьбы I
13-0101-008-12 Объемная и сквозная резьба, категория сложности резьбы II
13-0101-008-13 Объемная и сквозная резьба, категория сложности резьбы III
13-0101-008-14 Объемная и сквозная резьба, категория сложности резьбы IV
13-0101-008-15 Объемная и сквозная резьба, категория сложности резьбы ОС
13-0101-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат резьбы.
2. Изготовление заделок с подбором по цвету и текстуре, их установка по месту.
3. Шпатлевание мелких дефектов.
4. Доработка заделок в характере существующей резьбы.
5. Зачистка отреставрированной резьбы.
13-0101-009-01 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 10 % утрат, категория сложности резьбы I
13-0101-009-02 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 10 % утрат, категория сложности резьбы II
13-0101-009-03 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 10 % утрат, категория сложности резьбы III
13-0101-009-04 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 10 % утрат, категория сложности резьбы IV
13-0101-009-05 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 10 % утрат, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат резьбы.
2. Изготовление заделок с подбором по цвету и текстуре, их установка по месту.
3. Шпатлевание мелких дефектов.
4. Доработка заделок в характере существующей резьбы.
5. Зачистка отреставрированной резьбы.
13-0101-009-06 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 25 % утрат, категория сложности резьбы I
13-0101-009-07 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 25 % утрат, категория сложности резьбы II
13-0101-009-08 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 25 % утрат, категория сложности резьбы III
13-0101-009-09 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 25 % утрат, категория сложности резьбы IV
13-0101-009-10 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 25 % утрат, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат резьбы.
2. Изготовление заделок с подбором по цвету и текстуре, их установка по месту.
3. Шпатлевание мелких дефектов.
4. Доработка заделок в характере существующей резьбы.

2. Бар оюдың жоғалған жерлерін кесу және аршу.
3. Жоғалған фрагменттерді реставрациялау үшін бланкілер шығару.
4. Дайындамаға сурет салу.
5. Қолданыстағы оюдың сипаттамасымен бұрау.
6. Толтырылған фрагменттерді тазалау.
13-0101-008-11 Көлемді және ою арқылы, I күрделілік санаты
13-0101-008-12 Көлемді және ою арқылы, II күрделілік санаты
13-0101-008-13 Көлемді және ою арқылы, IІІ күрделілік санаты
13-0101-008-14 Көлемді және ою арқылы, IV күрделілік санаты
13-0101-008-15 Көлемді және ою арқылы, ӨК күрделілік санаты
13-0101-009:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Оюларды жоғалту орындарын дайындау.
2. Түстер мен текстураны таңдаумен терминалдарды шығару, оларды орнына орнату.
3. Кішігірім кемшіліктерді қою.
4. Қолданыстағы оюдың сипаттамасындағы терминдерді нақтылау.
5. Реставрацияланған оюларды тазарту.
13-0101-009-01 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 10 % дейін реставрациялау, оюдың I күрделілік санаты
13-0101-009-02 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 10 % дейін реставрациялау, оюдың IІ күрделілік санаты
13-0101-009-03 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 10 % дейін реставрациялау, оюдың IІІ күрделілік санаты
13-0101-009-04 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 10 % дейін реставрациялау, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-009-05 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 10 % дейін реставрациялау, оюдың ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Оюларды жоғалтуға арналған орындарды дайындау.
2. Түстер мен текстураны таңдаумен терминалдарды шығару, оларды орнына орнату.
3. Кішігірім кемшіліктерді қою.
4. Қолданыстағы оюдың сипаттамасындағы терминдерді нақтылау.
5. Қалпына келтірілген оюларды тазарту.
13-0101-009-06 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 25 % дейін реставрациялау, оюдың I күрделілік санаты
13-0101-009-07 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 25 % дейін реставрациялау, оюдың IІ күрделілік санаты
13-0101-009-08 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 25 % дейін реставрациялау, оюдың IІІ күрделілік санаты
13-0101-009-09 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 25 % дейін реставрациялау, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-009-10 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 25 % дейін реставрациялау, оюдың ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Оюларды жоғалтуға арналған орындарды дайындау.
2. Түстер мен текстураны таңдаумен терминалдарды шығару, оларды орнына орнату.3. Кішігірім кемшіліктерді қою.
4. Қолданыстағы оюдың сипаттамасындағы терминдерді нақтылау.

5. Зачистка отреставрированной резьбы.
13-0101-009-11 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин, и т. п., до 50 % утрат, категория сложности резьбы I
13-0101-009-12 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 50 % утрат, категория сложности резьбы II
13-0101-009-13 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 50 % утрат, категория сложности резьбы III
13-0101-009-14 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 50 % утрат, категория сложности резьбы IV
13-0101-009-15 Реставрация мелких утрат, сколов, трещин и т. п., до 50 % утрат, категория сложности резьбы ОС
13-0101-010:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Многократное нанесение смывки на реставрируемую поверхность с установкой компрессов.
2. Удаление размягченного масляно-лакового покрытия после каждого нанесения смывки.
3. Обработка реставрируемой поверхности растворителем после каждой расчистки.
4. Довыборка остатков непригодного масляно-лакового покрытия.
5. Выравнивание расчищенной поверхности с удалением шлифовальной пыли.
13-0101-010-01 Удаление непригодных масляно-лаковых покрытий химическим способом; категория сложности резьбы I
13-0101-010-02 Удаление непригодных масляно-лаковых покрытий химическим способом; категория сложности резьбы II
13-0101-010-03 Удаление непригодных масляно-лаковых покрытий химическим способом; категория сложности резьбы III
13-0101-010-04 Удаление непригодных масляно-лаковых покрытий химическим способом; категория сложности резьбы IV
13-0101-010-05 Удаление непригодных масляно-лаковых покрытий химическим способом; категория сложности резьбы ОС
13-0101-011:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Шлифование резьбы.
2. Приготовление красящего раствора и тонирование утрат цветовой гаммы.
3. Покрытие лаком с промежуточным шлифованием: три раза – шеллаком.
4. Разравнивание лакового покрытия.
5. Грунтование и шлифование перед полированием.
6. Приготовление политуры и четырехкратное полирование с промежуточным шлифованием.
13-0101-011-01 Лакирование шеллачным лаком, категория сложности резьбы I
13-0101-011-02 Лакирование шеллачным лаком, категория сложности резьбы II
13-0101-011-03 Лакирование шеллачным лаком, категория сложности резьбы III
13-0101-011-04 Лакирование шеллачным лаком, категория сложности резьбы IV
13-0101-011-05 Лакирование шеллачным лаком, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Шлифование резьбы.
2. Приготовление красящего раствора и тонирование утрат цветовой гаммы.
3. Покрытие лаком с промежуточным шлифованием: четыре раза – нитролаком.

5. Қалпына келтірілген оюларды тазарту.
13-0101-009-11 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 50 % дейін реставрациялау, оюдың I күрделілік санаты
13-0101-009-12 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 50 % дейін реставрациялау, оюдың IІ күрделілік санаты
13-0101-009-13 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 50 % дейін реставрациялау, оюдың IІІ күрделілік санаты
13-0101-009-14 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 50 % дейін реставрациялау, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-009-15 Ұсақ жоғалтуларды, сынықтарды, жарықтарды және т.б. 50 % дейін реставрациялау, оюдың ӨК күрделілік санаты
13-0101-010:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Орнатылған компресстермен қалпына келтірілген бетке жууды қайталап қолдану.
2. Жуғаннан кейін жұмсартылған майлы-лак жабындысын алыңыз.
3. Әр тазалаудан кейін қалпына келтірілген бетті еріткішпен өңдеу.
4. Майлы-лак жабындысының қалдықтарын қайта іріктеу.
5. Тазартылған бетті тегістеу шаңын алып тастау.
13-0101-010-01 Жарамсыз майлы және лак жабындарын химиялық жолмен шығару; оюдың I күрделілік санаты
13-0101-010-02 Жарамсыз майлы және лак жабындарын химиялық тазарту; оюдың II күрделілік санаты
13-0101-010-03 Жарамсыз майлы және лак жабындарын химиялық жолмен шығару; оюдың III күрделілік санаты
13-0101-010-04 Жарамсыз майлы және лак жабындарын химиялық жолмен шығару; оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-010-05 Жарамсыз майлы және лак жабындарын химиялық тазарту; оюдың ӨК күрделілік санаты
13-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Тегістеу оюлары.
2. Бояғыш ерітіндіні дайындау және түс жоғалуын сергіту.
3. Аралық тегістеумен лактау: қабықпен үш рет.
4. Лакпен қаптауды тегістеу.
5. Тегістеу алдында тегістеу және тегістеу.
6. Аралық тегістеумен жылтырату және төрт есе жылтырату.
13-0101-011-01 Табиғи лакпен лактау, оюдың І күрделілік санаты
13-0101-011-02 Табиғи лакпен лактау, оюдың ІІ күрделілік санаты
13-0101-011-03 Табиғи лакпен лактау, оюдың ІІІ күрделілік санаты
13-0101-011-04 Табиғи лакпен лактау, оюдың ІV күрделілік санаты
13-0101-011-05 Табиғи лакпен лактау, оюдың ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Тегістеу оюлары.
2. Бояғыш ерітіндіні дайындау және түс жоғалуын сергіту.
3. Аралық тегістеумен лактау: төрт рет нитро-лакпен.

4. Разравнивание лакового покрытия.
5. Грунтование и шлифование перед полированием.
6. Приготовление политуры и четырехкратное полирование с промежуточным шлифованием.
13-0101-011-06 Лакирование нитролаком, категория сложности резьбы I
13-0101-011-07 Лакирование нитролаком, категория сложности резьбы II
13-0101-011-08 Лакирование нитролаком, категория сложности резьбы III
13-0101-011-09 Лакирование нитролаком, категория сложности резьбы IV
13-0101-011-10 Лакирование нитролаком, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Грунтование шеллачным лаком.
2. Шлифование перед полированием.
3. Приготовление политуры и первое полирование.
4. Промежуточное шлифование.
5. Второе полирование.
4. Промежуточное шлифование.
5. Третье полирование.
6. Выполирование и просушивание.
13-0101-011-11 Полирование, грунтование шеллачным лаком, категория сложности резьбы I
13-0101-011-12 Полирование, грунтование шеллачным лаком, категория сложности резьбы II
13-0101-011-13 Полирование, грунтование шеллачным лаком, категория сложности резьбы III
13-0101-011-14 Полирование, грунтование шеллачным лаком, категория сложности резьбы IV
13-0101-011-15 Полирование, грунтование шеллачным лаком, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Грунтование нитролаком.
2. Шлифование перед полированием.
3. Приготовление политуры и первое полирование.
4. Промежуточное шлифование.
5. Второе полирование.
4. Промежуточное шлифование.
5. Третье полирование.
6. Выполирование и просушивание.
13-0101-011-16 Полирование, грунтование нитролаком, категория сложности резьбы I
13-0101-011-17 Полирование, грунтование нитролаком, категория сложности резьбы II
13-0101-011-18 Полирование, грунтование нитролаком, категория сложности резьбы III
13-0101-011-19 Полирование, грунтование нитролаком, категория сложности резьбы IV
13-0101-011-20 Полирование, грунтование нитролаком, категория сложности резьбы ОС
Состав работ:
1. Шлифование резьбы.
2. Приготовление красящего раствора и тонирование утрат цветовой гаммы.
3. Вощение.
4. Лощение.
5. Покрытие шеллачным лаком один раз.
13-0101-011-21 Вощение, категория сложности резьбы I
13-0101-011-22 Вощение, категория сложности резьбы II
13-0101-011-23 Вощение, категория сложности резьбы III
13-0101-011-24 Вощение, категория сложности резьбы IV
13-0101-011-25 Вощение, категория сложности резьбы ОС
13-0101-012:
Измеритель: 1 дм2 орнамента
Состав работ:
1. Подбор материала для заготовок.
2. Нанесение рисунка на заготовку.
3. Исполнение орнамента ручным способом.
4. Зачистка воссозданного орнамента.
5. Покрытие олифой или лаком один раз.

4. Лакпен қаптауды тегістеу.
5. Тегістеу алдында тегістеу және тегістеу.
6. Аралық тегістеумен жылтырату және төрт есе жылтырату.
13-0101-011-06 Нитролактау, оюдың І күрделілік санаты
13-0101-011-07 Нитролактау, оюдың ІІ күрделілік санаты
13-0101-011-08 Нитролактау, оюдың ІІІ күрделілік санаты
13-0101-011-09 Нитролактау, оюдың ІV күрделілік санаты
13-0101-011-10 Нитролактау, оюдың ӨК күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Табиғи лакпен бояу.
2. Жылтырату алдында тегістеу.
3. Политурамен және алғашқы жылтырату.
4. Аралық тегістеу.
5. Екінші жылтырату.
4. Аралық тегістеу.
5. Үшінші жылтырату.
6. Жылтырату және кептіру
13-0101-011-11 Жылтырату, табиғи лакпен лактау, оюдың I күрделілік санаты
13-0101-011-12 Жылтырату, табиғи лакпен лактау, оюдың IІ күрделілік санаты
13-0101-011-13 Жылтырату, табиғи лакпен лактау, оюдың IІІ күрделілік санаты
13-0101-011-14 Жылтырату, табиғи лакпен лактау, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-011-15 Жылтырату, табиғи лакпен лактау, оюдың ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Нитролакпен бояу.
2. Жылтырату алдында тегістеу.
3. Политурамен және алғашқы жылтырату.
4. Аралық тегістеу.
5. Екінші жылтырату.
4. Аралық тегістеу.
5. Үшінші жылтырату.
6. Жылтырату және кептіру
13-0101-011-16 Жылтырату, нитролакпен бояу, оюдың І күрделілік санаты
13-0101-011-17 Жылтырату, нитролакпен бояу, оюдың ІІ күрделілік санаты
13-0101-011-18 Жылтырату, нитролакпен бояу, оюдың ІІІ күрделілік санаты
13-0101-011-19 Жылтырату, нитролакпен бояу, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-011-20 Жылтырату, нитролакпен бояуу, оюдың ӨК күрделілік санаты (өте күрделі)
Жұмыс құрамы:
1. Тегістеу оюлары.
2. Бояғыш ерітіндіні дайындау және түс жоғалуын сергіту.
3. Балауыздау.
4. Жылтырату.
5. Табиғи лакпен бір рет бояу.
13-0101-011-21 Балауыздау, оюдың I күрделілік санаты
13-0101-011-22 Балауыздау, оюдың IІ күрделілік санаты
13-0101-011-23 Балауыздау, оюдың IІІ күрделілік санаты
13-0101-011-24 Балауыздау, оюдың IV күрделілік санаты
13-0101-011-25 Балауыздау, оюдың ӨК күрделілік санаты
13-0101-012:
Есептеуіш: 1 дм2 орнамента
Жұмыс құрамы:
1. Дайындамаларға материал таңдау.
2. Дайындамаға сурет салу.
3. Ою-өрнекті қолмен орындау.
4. Қайта жасалынған оюларды тазарту.
5. Бір рет майлы лакпен немесе лакпен бояу.

13-0101-012-01 Воссоздание орнамента в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 25 мм
13-0101-012-02 Воссоздание орнамента в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 35 мм
13-0101-012-03 Воссоздание орнамента в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 50 мм
13-0101-013:
Измеритель: 1 дм2 восполненного орнамента
Состав работ:
1. Расположение на композиции сохранившихся фрагментов и рисунков утраченных фрагментов.
2. Подрезка и зачистка мест утрат существующего орнамента.
3. Подбор материала и предварительная обработка заготовок.
4. Нанесение рисунка на заготовки.
5. Исполнение фрагментов орнамента с передачей характера существующего орнамента.
6. Зачистка восполненных фрагментов.
13-0101-013-01 Восполнение утраченных фрагментов орнаментов в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 25 мм
13-0101-013-02 Восполнение утраченных фрагментов орнаментов в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 35 мм
13-0101-013-03 Восполнение утраченных фрагментов орнаментов в деревянных элементах здания ручным способом, глубина пропила до 50 мм
13-0101-014:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Разметка мест установки и пригонка деталей по месту.
2. Сверление маячных отверстий.
3. Крепление отреставрированных фрагментов и изготовленных деталей резьбы на клее, мелких шурупах и деревянных нагелях.
13-0101-014-01 Установка резьбы, площадь детали до 1 дм2
13-0101-014-02 Установка резьбы, площадь детали до 5 дм2
13-0101-014-03 Установка резьбы, площадь детали до 10 дм2
13-0101-014-04 Установка резьбы, площадь детали свыше 10 дм2
13-0101-015:
Измеритель: 1 дм2 рисунка
Состав работ:
1. Подбор архивных материалов.
2. Подготовка и склеивание при необходимости бумаги (картона).
3. Изготовление рисунка с учетом размеров.
4. Прорисовка деталей и уточнение размеров.
13-0101-015-01 Исполнение рисунка в натуральную величину по архивным материалам
13-0101-016:
Измеритель: 1 дм2 рисунка
Состав работ:
1. Установка модели (аналога) и копировального станка.
2. Перевод 3-х мерного изображения в 2-х мерное на плоскость копировального станка при помощи отвеса или угольника.
3. Перевод полученного изображения на кальку.
4. Перевод полученного изображения на бумагу или картон.
5. Прорисовка и уточнение рисунка.
13-0101-016-01 Исполнение рисунка в натуральную величину по модели или аналогам
13-0101-017:
Измеритель: 1 дм2 поверхности соприкосновения деталей
Состав работ:
1. Подгонка тыльной стороны резной детали на криволинейную поверхность.

13-0101-012-01 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі ою-өрнекті қолмен қайта жасау, кесу тереңдігі 25 мм дейін
13-0101-012-02 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі ою-өрнекті қолмен қайта жасау, кесу тереңдігі 35 мм дейін
13-0101-012-03 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі ою-өрнекті қолмен қайта жасау, кесу тереңдігі 50 мм дейін
13-0101-013:
Есептеуіш: 1 дм2 толықтырылған ою-өрнек
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттер мен жоғалған фрагменттердің суреттерінің орналасуы.
2. Қолданыстағы ою-өрнектің жоғалған жерлерін тегістеу және тазарту.
3. Материалдарды таңдау және бланкілерді алдын ала өңдеу.
4. Дайындамаға сурет салу.
5. Қолданыстағы ою-өрнектің табиғатын бере отырып, ою-өрнек бөліктерін орындау.
6. Толтырылған фрагменттерді тазалау.
13-0101-013-01 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі жоғалған ою-өрнек бөліктерін қолмен толықтыру (үй-жай ою өрнегі), кесу тереңдігі 25 мм
13-0101-013-02 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі жоғалған ою-өрнек бөліктерін қолмен толықтыру (үй-жай ою өрнегі), кесу тереңдігі 35 мм
13-0101-013-03 Ғимараттың ағаш элементтеріндегі жоғалған ою-өрнек бөліктерін қолмен толықтыру (үй-жай ою өрнегі), кесу тереңдігі 50 мм
13-0101-014:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған беті
Жұмыс құрамы:
1. Орнату орындарын белгілеу және бөлшектерді орнына келтіру.
2. Маяк шұңқырларын бұрғылау.
3. Реставрацияланған фрагменттер мен оюланған бөлшектерді желімге, кішкене бұрандалар мен ағаш түйреуіштерге бекіту.
13-0101-014-01 Оюды орнату, бөлшектің ауданы 1 дм2 дейін
13-0101-014-02 Оюды орнату, бөлшектің ауданы 5 дм2 дейін
13-0101-014-03 Оюды орнату, бөлшектің ауданы 10 дм2 дейін
13-0101-014-04 Оюды орнату, бөлшек ауданы 10 дм2 астам
13-0101-015:
Есептеуіш: 1 дм2 рисунка
Жұмыс құрамы:
1. Мұрағаттық материалдарды таңдау.
2. Қажет болса, қағазды (картонды) дайындау және желімдеу.
3. Өлшемдерін ескере отырып сурет салу.
4. Бөлшектердің суреттері мен өлшемдерін нақтылау.
13-0101-015-01 Мұрағат материалдары бойынша суретті толық көлемде орындау
13-0101-016:
Есептеуіш: 1 дм2 рисунка
Жұмыс құрамы:
1. Модельді (аналогты) және көшіру машинасын орнату.
2. 3 өлшемді бейнені 2 өлшемді көшіргіш станоктың жазықтығына тіктеуіштің немесе бұрыштаманың көмегімен аудару
3. Суретті бақылау қағазына аудару.
4. Алынған суретті қағазға немесе картонға аудару.
5. Суретті салу және нақтылау.
13-0101-016-01 Үлгі немесе аналогтар бойынша суретті толық көлемде орындау
13-0101-017:
Есептеуіш: 1 дм2 бөлшектердің жанасатын беттері
Жұмыс құрамы:
1. Кесілген бөліктің артқы жағын иілген бетке бекіту.

2. Наклеивание детали.
13-0101-017-01 Подгонка тыльной стороны резной детали на криволинейную поверхность
14-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание паркетных полов памятников истории и культуры":
1. Предусмотрена работа по реставрации находящихся в памятниках культуры паркетных полов следующих видов:
1.1. Полы прямолинейные геометрического рисунка:
- щитовой паркетный пол с простейшим рисунком прямолинейного очертания - "сороковка", "пятидесятка" и "кирпичик" типа "Специал", уложенный в "елку";
- щитовой паркетный пол с крупным геометрическим рисунком прямолинейного очертания - ромбы, треугольники, прямоугольники (чубуковый паркет, кирпич со шпаклей);
- щитовой паркетный пол с мелким геометрическим рисунком прямолинейного очертания - ромбы, треугольники, прямоугольники (чубуковый паркет, кирпич со шпаклей).
1.2. Полы с наборным художественным рисунком:
- щитовой наборный художественный паркетный пол с простым крупным повторяющимся орнаментом, набранный из деталей прямолинейного или криволинейного очертания - крупные звезды, фрезы, меандр и др.;
- щитовой наборный художественный паркетный пол с простым мелким повторяющимся орнаментом средней сложности;
- щитовой наборный художественный паркетный пол со сложным неповторяющимся орнаментом.
2. Предусмотрена реставрация паркетных полов из дуба и других ценных пород дерева (красное и лимонное, орех и др.) в следующем соотношении на 1 м2 пола:
14-0101-001-1÷3 и 14-0101-002-1÷3 предусмотрено использование 100 % дуба.
14-0101-003-1÷3 предусмотрено использование:
- дуба - до 70 %;
- дерева ценных пород - до 30 %.
14-0101-004-01÷03 предусмотрено использование дуба – до 60 %.
14-0101-005-01÷03 предусмотрено использование дерева ценных пород - до 40 %.
14-0101-006-01÷03 предусмотрено использование:
- дуба - до 40 %;
- дерева ценных пород - до 60 %.
4. Обмер работ по реставрации щитовых паркетных полов производится следующим образом:
- измеряется площадь деталей и квадр, подлежащих замене новыми, определяется процентдобавления нового материала;
- измеряется площадь деталей и квадр, подлежащих переклейке, определяется процент переклейки.
4.1. При реставрации паркетных полов, имеющих участки различной сложности и видов паркета, обмер производится по каждому виду отдельно с последующим суммированием результатов обмера.
4.2. При обмере художественных сложноорнаментованных паркетных полов площадь фона, непосредственно примыкающая к орнаментованной части, включается в площадь орнамента в пределах 25 % площади самого орнамента.

2. Бөлшектерді жабыстыру.
13-0101-017-01 Қисық беттегі ою-өрнек салынған бөлшекті сыртынан дәнекерлеу.
14-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің паркеттік едендерін реставрациялау және қайта жасау":
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің паркет еден қабаттарын реставрациялау және қайта жасау кезінде және ресурстар әдісін қолдана отырып бюджеттік сметалар жасау кезінде ресурстарға қажеттілікті (реставратордың, құрылыс машиналарының, материалдардың еңбек шығындарын) анықтауға арналған. Қосымшада жалпылама нормаларды әзірлеудің бастапқы нормативі ставкалары реставрациялау жұмысшыларының, құрылыс машиналары мен механизмдерінің, технологиялары мен реставрация жұмыстарының түрі бойынша ұйымдастырудың орташа еңбек ақысын көрсетеді.
2. Мәдениет ескерткіштердегі паркет едендерінің келесі түрлерін реставрациялауды қарастырады:
1 ) Едендер тік төртбұрышты геометриялық өрнек:
– "шырша тәрізді" салынған "арнайы" типтегі "қырық", "елулік" және "кірпіш секілді" қарапайым сызбалары бар тақталы паркет едені;
– түзу сызықты үлкен геометриялық өрнегі бар тақталық паркет - ромбтар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар (шыбық паркеті, кірпіш шпаклімен жасалған);
– паркет едені – түзу сызықты тақталы кішкентай геометриялық үлгісіндегі - ромбтар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар (шыбық паркеті, кірпіш шпаклімен жасалған).
2) Еден әсемделген сурет жиынтығымен:
– тақталы өрнекті еден қарапайым және қайталанатын өрнекпен, тік немесе тік қисық сызықтың бөлшектерінен - үлкен жұлдыздар, фрезалар, кескіш және т.б. тұрады;
– паркет түріндегі тақталы еден, қарапайым күрделі қайталанатын қарапайым қайталанатын өрнек;
– күрделі қайталанбайтын суретімен тақталы еден жиынтығына арналған.
3. Еменнен және ағаштың басқа да бағалы түрлерінен (қызыл және лимон, грек жаңғағы және т.б.) паркет едендерінің 1 м2 еденге реставрациялау қарастырады:
1) 14-0101-001-01 ÷ 03 және 14-0101-002-01 ÷ 03 кестелерінің нормалары 100 % еменнің қолданылуын қарастырады.
2) 14-0101-003-01 ÷ 03 кестелерінің нормалары мыналарды пайдалануды қарастырады:
– емен – 70 % дейін;
– құнды ағаш түрлері – 30 % дейін.
3) 14-0101-004-01 ÷ 03 кестелерінің нормалары еменнің қолданылуын- 60 % дейін қарастырады.
4) 14-0101-005-01 ÷ 03 кестелерінің нормалары ағаштың құнды түрлерін пайдалануды 40 % дейін қарастырады.
5) 14-0101-006-01 ÷ 03 кестелерінің нормалары мыналарды пайдалануды қарастырады:
– емен – 40 % дейін;
– ағаштың құнды түрлерін – 60 % дейін.
6) паркет едендерін реставрациялау кезінде стандарттармен қабылданған емен ағашының мен құнды ағаш қатынасынан айтарлықтай ауытқуымен қосымша бірыңғай нормалар жасалуы керек.
4. Панельдік паркет едендерін реставрациялау бойынша жұмыстардың өлшемі:
– ауыстырылатын бөлшектер мен квадраттардың ауданы өлшенеді, жаңа материалды қосу % анықталды;
– қайта өлшенетін бөлшектер мен квадраттардың ауданы өлшенеді, қайта желімделу % анықталады.
1) әртүрлі күрделілігі және паркет түрлері бар паркет едендерін реставрациялау кезінде өлшеу әр түрге бөлек жасалады, содан кейін өлшеу нәтижелері қосылады.
2) көркем түрдегі күрделі паркет полдарын өлшеу кезінде, өрнектелген бөлікке жақын орналасқан өңдік өрнек аймағының 25% шегінде ою өрісіне енеді.

5. Не предусмотрена заготовка деталей и квадр и нормируется дополнительно.
6. Не предусмотрено восстановление основания под паркет. Эти работы нормируются дополнительно.
7Учтено и не подлежит дополнительной оплате время, затрачиваемое на получение материала из кладовой и подноску его на расстояние 50 метров.
8. В графе Средний разряд (категория) работы:
- арабские цифры обозначают разряд работы;
- римские цифры обозначают категорию реставратора паркетных полов;
- "ВК" - высшая категория реставратора паркетных полов
9. Поправки:
14-0101-001, 002
На каждые 10 % замены паркетного пола добавляется изготовление заменяемых деталей и квадр: трудозатраты – 3,81 чел.-ч
14-0101-003
На каждые 10 % замены паркетного пола добавляется изготовление заменяемых деталей и квадр: трудозатраты – 9,52 чел.-ч
14-0101-004
На каждые 10 % замены паркетного пола добавляется изготовление заменяемых деталей квадр: трудозатраты – 5,72 чел.-ч
14-0101-005
На каждые 10 % замены паркетного пола добавляется талей изготовление заменяемых деталей и квадр: трудозатраты – 19,5 чел.-ч
14-0101-006
На каждые 10 % замены паркетного пола добавляется изготовление заменяемых деталей и квадр: трудозатраты – 25,2 чел.-ч
14-0101-012

5. Бөлшектер мен квадраларды дайындауды көздемейді және ескертумен қосымшада ескертілген.
6. Паркет асты негізін реставрациялауді көздемейді. Бұл жұмыстар қосымшада қалыпқа ескертілген.
7. Материалды қоймадан алған және оны 50 метр қашықтыққа жеткізуге кеткен уақыт үшін қосымша төлем алынбайды.
8. Кестелерде, жұмыстың орташа дәрежесі (санаты):
– араб цифрлары жұмыс категориясын көрсетеді;
– рим сандары паркет еденін реставрациялаушілердің санатын көрсетеді;
"ЖК" - паркет еденін реставрациялаушілердің жоғары категориясы
9. Түзетулер:
14-0101-001, 14-0101-002
Паркет еденін ауыстырудың әрбір 10 % ауыстырылатын бөлшектер мен квадралар(үлкен төртбұрыш кесек) дайындауы қосылады: еңбек шығыны - 3,81 адам-с.
14-0101-003
Паркет еденін ауыстырудың әрбір 10 % ауыстырылатын бөлшектер мен квадралар дайындауы қосылады: еңбек шығыны - 9,52 адам-с.
14-0101-004
Паркет еденін ауыстырудың әрбір 10 % ауыстырылатын квадраны шығару қосылады: еңбек шығындары - 5,72 адам-с.
14-0101-005
Паркет еденін ауыстырудың әрбір 10 % ауыстыру бөлшектері мен квадраны жасау үшін көтергіш қосылады: еңбек шығындары - 19,5 адам-с.
14-0101-006
Паркет еденін ауыстырудың әрбір 10 % - ауыстырылатын бөлшектер мен квадраны дайындауы қосылады: еңбек шығыны - 25,2 адам-с.
14-0101-012

На участке паркета с прожилками из металла применять к затратам труда коэффициент 1,3.
14-0101-001:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Вырубка негодных мест, снятие квадр и деталей, подлежащих переклейке.
2. Снятие и установка на место галтелей и плинтусов.
3. Очистка от грязи и клея квадр, деталей и основания.
4. Подбор материалов по породе и текстуре для замены негодных деталей.
5. Пригонка по месту и между собой готовых заменяемых деталей.
6. Наклейка деталей на основание с закреплением гвоздями.
7. Удаление гвоздей после наклейки.
8. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
9. Восковая натирка.
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-001-01 с переклейкой на 10 %
14-0101-001-02 с переклейкой на 20 %
14-0101-001-03 с переклейкой на 30 %
14-0101-001-04 с переклейкой на 40 %
14-0101-001-05 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-001-06 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-07 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-001-08 с переклейкой на 20 %
14-0101-001-09 с переклейкой на 30 %
14-0101-001-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-001-11 с переклейкой на 50 %
14-0101-001-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-001-14 с переклейкой на 30 %
14-0101-001-15 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-001-16 с переклейкой на 50 %
14-0101-001-17 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-18 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-001-19 с переклейкой на 40 %
14-0101-001-20 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 40 %:

Металл жолақтары бар паркет алаңында еңбек шығынына 1,3 коэффициентін қолданыңыз.
14-0101-001:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Жарамсыз жерлерді алып тастау, квадралар мен бөлшектерді қайта желімдеу.
2. Галтелдер мен еден жақтауларын алу және ауыстыру.
3. Кірді және желімді квадрадан, бөлшектер мен негізден тазарту.
4. Пайдалануға жарамсыз бөлшектерді ауыстыру үшін материалдарды үлгісімен және құрамымен таңдау.
5. Дайын бөлшектерді орнына дәлдеп, ауыстырып қою.
6. Бөлшектерді негізге жабыстырып, шегелеу .
7. Жапсырғаннан кейін шегелерді алып тастау.
8. Паркетті өңдеу, сүргілеу, әрлеу қағазымен тегістеу.
9. Балауызбен сүрту.
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 10 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-01 Қайта желімдеу 10 %
14-0101-001-02 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-001-03 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-001-04 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-001-05 Қайта желімдеу 50 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 10 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-06 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-07 Қайта желімдеу 70 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 20 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-08 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-001-09 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-001-10 Қайта желімдеу 40 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 20 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-11 қайта желімдеу 50 %
14-0101-001-12 қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-13 қайта желімдеу 70 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 30 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-14 қайта желімдеу 30 %
14-0101-001-15 қайта желімдеу 40 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 30 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-16 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-001-17 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-18 Қайта желімдеу 70 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 40 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-19 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-001-20 Қайта желімдеу 50 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 40 % жаңа материал қосып реставрациялау:

14-0101-001-21 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-22 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 50 %:
14-0101-001-23 с переклейкой на 50 %
14-0101-001-24 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-25 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола прямолинейного геометрического рисунка: "сороковка", "пятидесятка" и кирпичик "Специал"; с добавлением нового материала на 60 %:
14-0101-001-26 с переклейкой на 60 %
14-0101-001-27 с переклейкой на 70 %
14-0101-001-28 Добавлять на каждые 10 % замены паркетного пола.
14-0101-002:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Вырубка негодных мест, снятие квадр и деталей, подлежащих переклейке.
2. Снятие и установка на место галтелей и плинтусов.
3. Очистка отгрязи и клея квадр, деталей и основания.
4. Подбор материалов по породе и текстуре для замены негодных деталей.
5. Пригонка по месту и между собой готовых заменяемых деталей.
6. Наклейка деталей на основание с закреплением гвоздями.
7. Удаление гвоздей после наклейки.
8. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
9. Восковая натирка.
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-002-01 с переклейкой на 10 %
14-0101-002-02 с переклейкой на 20 %
14-0101-002-03 с переклейкой на 30 %
14-0101-002-04 с переклейкой на 40 %
14-0101-002-05 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-002-06 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-07 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-002-08 с переклейкой на 20 %
14-0101-002-09 с переклейкой на 30 %
14-0101-002-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-002-11 с переклейкой на 50 %
14-0101-002-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-002-14 с переклейкой на 30 %
14-0101-002-15 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола с
14-0101-002-16 с переклейкой на 50 %
14-0101-002-17 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-18 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 40 %:

14-0101-001-21 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-22 Қайта желімдеу 70 %
түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 50 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-23 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-001-24 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-25 Қайта желімдеу 70 %
Түзу сызықты қалқан паркет еденін: "қырық", "елу" және "арнайы" кірпіш геометриялық үлгідегі суретпен; 60 % жаңа материал қосып реставрациялау:
14-0101-001-26 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-001-27 Қайта желімдеу 70 %
14-0101-001-28 Әрбір 10 % паркет еденін ауыстыру үшін қосыңыз
14-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Жарамсыз жерлерді алып тастап, квадралар мен бөлшектерді қайта желімдеу.
2. Толтырғыштар мен тақталарды алу және ауыстыру.
3. Кірді және желімді квадрадан, бөлшектер мен негізден тазарту.
4. Пайдалануға жарамсыз бөлшектерді ауыстыру үшін материалдарды тұқымдық және құрылымды таңдау.
5. Дайын ауыстыру бөлшектерін бір-бірінің орнына және орнына қою.
6. Бөлшектерді негізге тырнақпен жабыстыру.
7. Жапсырмадан кейін тырнақтарды алып тастау.
8. Паркет тегістеу, тегістеу және тегістеу.
9. Балауызбен сүрту.
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды қосқанда 10%:
14-0101-002-1 қайта желімдеу 10 %
14-0101-002-2 қайта желімдеу 20 %
14-0101-002-3 қайта желімдеу 30 %
14-0101-002-4 қайта желімдеу 40 %
14-0101-002-5 қайта желімдеу 50 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды қосқанда 10 %:
14-0101-002-06 қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-07 қайта желімдеу 70 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-002-08 қайта желімдеу 20 %
14-0101-002-09 қайта желімдеу 30 %
14-0101-002-10 қайта желімдеу 40 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-002-11 қайта желімдеу 50 %
14-0101-002-12 қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-13 қайта желімдеу 70 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды 30 % қосқанда:
14-0101-002-14 қайта желімдеу 30 %
14-0101-002-15 қайта желімдеу 40 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды 30 % қосқанда:
14-0101-002-16 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-002-17 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-18 Қайта желімдеу 70 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды 40 % қосқанда:

14-0101-002-19 с переклейкой на 40 %
14-0101-002-20 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-002-21 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-22 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 50 %:
14-0101-002-23 с переклейкой на 50 %
14-0101-002-24 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-25 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с крупным прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 60 %:
14-0101-002-26 с переклейкой на 60 %
14-0101-002-27 с переклейкой на 70 %
14-0101-002-28 Добавлять на каждые 10 % замены паркетного пола.
14-0101-003:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Вырубка негодных мест, снятие квадр и деталей, подлежащих переклейке.
2. Снятие и установка на место галтелей и плинтусов.
3. Очистка от грязи и клея квадр, деталей и основания.
4. Подбор материалов по породе и текстуре для замены негодных деталей.
5. Пригонка по месту и между собой готовых заменяемых деталей.
6. Наклейка деталей на основание с закреплением гвоздями.
7. Удаление гвоздей после наклейки.
8. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
9.Восковая натирка.
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-003-01 с переклейкой на 10 %
14-0101-003-02 с переклейкой на 20 %
14-0101-003-03 с переклейкой на 30 %
14-0101-003-04 с переклейкой на 40 %
14-0101-003-05 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-003-06 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-07 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-003-08 с переклейкой на 20 %
14-0101-003-09 с переклейкой на 30 %
14-0101-003-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-003-11 с переклейкой на 50 %
14-0101-003-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-003-14 с переклейкой на 30 %
14-0101-003-15 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 30 %:

14-0101-002-19 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-002-20 Қайта желімдеу 50 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; жаңа материалды 40 % қосқанда:
14-0101-002-21 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-22 Қайта желімдеу 70 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; 50 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-002-23 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-002-24 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-25 Қайта желімдеу 70 %
Қалқан паркет еденін үлкен тік бұрышты геометриялық үлгіні реставрациялау; 60 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-002-26 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-002-27 Қайта желімдеу 70 %
14-0101-002-28 Әрбір 10 % паркет еденіін ауыстыру үшін қосу
14-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Жарамсыз жерлерді алып тастау, қайта желімдеуге жарамды квадраттар мен бөлшектерді алу.
2. Толтырғыштар мен тақталарды алу және ауыстыру.
3. Кірді және желімді квадрадан, бөлшектер мен негізден тазарту.
4. Пайдалануға жарамсыз бөлшектерді ауыстыру үшін материалдарды тұқымдық және құрылымды таңдау.
5. Дайын ауыстыру бөлшектерін бір-бірінің орнына және орнына қою.
6. Бөлшектерді негізге тырнақпен жабыстыру.
7. Жапсырмадан кейін тырнақтарды алып тастау.
8. Паркет тегістеу, тегістеу және тегістеу.
9. Балауызбен сүрту.
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды қосқанда 10 %:
14-0101-003-1 Қайта желімдеу 10 %
14-0101-003-2 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-003-3 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-003-4 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-003-5 Қайта желімдеу 50 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды қосқанда 10 %:
14-0101-003-6 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-7 Қайта желімдеу 70 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-003-8 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-003-9 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-003-10 Қайта желімдеу 40 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-003-11 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-003-12 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-13 Қайта желімдеу 70 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды 30 % қосқанда:
14-0101-003-14 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-003-15 Қайта желімдеу 40 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды 30 % қосқанда:

14-0101-003-16 с переклейкой на 50 %
14-0101-003-17 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-18 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-003-19 с переклейкой на 40 %
14-0101-003-20 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-003-21 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-22 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 50 %:
14-0101-003-23 с переклейкой на 50 %
14-0101-003-24 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-25 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового паркетного пола с мелким прямолинейным геометрическим рисунком; с добавлением нового материала на 60 %:
14-0101-003-26 с переклейкой на 60 %
14-0101-003-27 с переклейкой на 70 %
14-0101-003-28 Добавлять на каждые 10 % замены паркетного пола.
14-0101-004:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли.
2. Снятие и установка на место галтелей и плинтусов.
3. Копировка рисунка.
4. Вырубка негодных деталей.
5. Подбор материалов по породе и текстуре для замены негодных деталей.
6. Выпиловка шаблона.
7. Примерка и подгонка шаблона и деталей с зачисткой рашпилем.
8. Наклейка деталей на основание.
9. Прорисовка рисунка.
10. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
11. Восковая натирка.
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с простым крупным повторяющимся рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-004-01с переклейкой на 10 %
14-0101-004-02с переклейкой на 20 %
14-0101-004-03 с переклейкой на 30 %
14-0101-004-04 с переклейкой на 40 %
14-0101-004-05с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с простым крупным повторяющимся рисунком; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-004-06 с переклейкой на 60 %
14-0101-004-07 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с простым крупным повторяющимся рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-004-08 с переклейкой на 20 %
14-0101-004-09 с переклейкой на 30 %
14-0101-004-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с простым крупным повторяющимся рисунком; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-004- с переклейкой на 50 %
14-0101-004-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-004-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с простым крупным повторяющимся рисунком; с добавлением нового материала на 30 %:

14-0101-003-16 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-003-17 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-18 Қайта желімдеу 70 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды 40 % қосқанда:
14-0101-003-19 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-003-20 Қайта желімдеу 50 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; жаңа материалды 40 % қосқанда:
14-0101-003-21 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-22 Қайта желімдеу 70 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; 50 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-003-23 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-003-24 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-25 Қайта желімдеу 70 %
Кішкентай тік бұрышты геометриялық өрнекпен қалқан паркет еденін реставрациялау; 60 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-003-26 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-003-27 Қайта желімдеу 70 %
14-0101-003-28 Әрбір 10 % паркет еденін ауыстыру үшін қосыңыз.
14-0101-004:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаңнан тазарту.
2. Толтырғыштар мен тақталарды алу және ауыстыру.
3. Суретті көшіріңіз.
4. Жарамсыз бөлшектерді сату.
5. Пайдалануға жарамсыз бөлшектерді ауыстыру үшін материалдарды тұқымдық және құрылымды таңдау.
6. Шаблонды кесу.
7. Шаблонды және бөлшектерді бөртпені бекіту және бекіту.
8. Бөлшектердің негізіндегі жапсырма.
9. Сурет салу.
10. Паркет тегістеуішімен тігіс, төсеу және тегістеу.
11. Балауызбен сүрту.
Қарапайым үлкен қайталанатын үлгісімен паркет тақтасының артқы тақтасын реставрациялау; 10 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-004-1 Қайта желімдеу 10 %
14-0101-004-2 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-004-3 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-004-4 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-004-5 Қайта желімдеу 50 %
Қарапайым үлкен қайталанатын үлгісімен паркет тақтасының артқы тақтасын реставрациялау; 10 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-004-06 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-004-07 Қайта желімдеу 70 %
Қарапайым үлкен қайталанатын үлгісімен паркет тақтасының артқы тақтасын реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-004-08 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-004-09 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-004-10 Қайта желімдеу 40 %
Қарапайым үлкен қайталанатын үлгісімен паркет тақтасының артқы тақтасын реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-004-11 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-004-12 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-004-13 Қайта желімдеу 70 %
Қарапайым үлкен қайталанатын үлгісімен паркет тақтасының артқы тақтасын реставрациялау; 30 % жаңа материалды қосқанда:

14-0101-005-09 с переклейкой на 30 %
14-0101-005-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного полас мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-005-11 с переклейкой на 50 %
14-0101-005-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-005-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-005-14 с переклейкой на 30 %
14-0101-005-15 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-005-16 с переклейкой на 50 %
14-0101-005-17 с переклейкой на 60 %
14-0101-005-18 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-005-19 с переклейкой на 40 %
14-0101-005-20 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-005-21 с переклейкой на 60 %
14-0101-005-22 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 50 %:
14-0101-005-23 с переклейкой на 50 %
14-0101-005-24 с переклейкой на 60 %
14-0101-005-25 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола с мелким повторяющимся рисунком средней сложности; с добавлением нового материала на 60 %:
14-0101-005-26 с переклейкой на 60 %
14-0101-005-27 с переклейкой на 70 %
14-0101-005-28 Добавлять на каждые 10 % замены паркетного пола.
14-0101-006:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли.
2. Снятие и установка на место галтелей и плинтусов.
3. Копировка рисунка.
4. Вырубка негодных деталей.
5. Подбор материалов по породе и текстуре для замены негодных деталей.
6. Выпиловка шаблона.
7. Примерка и подгонка шаблона и деталей с зачисткой рашпилем.
8. Наклейка деталей на основание.
9. Прорисовка рисунка.
10. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета. 1
1. Восковая натирка.
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-006-01 с переклейкой на 10 %
14-0101-006-02 с переклейкой на 20 %
14-0101-006-03 с переклейкой на 30 %
14-0101-006-04 с переклейкой на 40 %
14-0101-006-05 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 10 %:
14-0101-006-06 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-07 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-006-08 с переклейкой на 20 %
14-0101-006-09 с переклейкой на 30 %

14-0101-005-09 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-005-10 Қайта желімдеу 40 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 20 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-11 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-005-12 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-005-13 Қайта желімдеу 70 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 30 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-14 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-005-15 Қайта желімдеу 40 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 30 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-16 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-005-17 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-005-18 Қайта желімдеу 70 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 40 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-19 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-005-20 Қайта желімдеу 50 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 40 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-21 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-005-22 Қайта желімдеу 70 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 50 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-23 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-005-24 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-005-25 Қайта желімдеу 70 %
Орташа күрделі қайталанатын кішкентай үлгісімен паркет тақтасының еденін реставрациялау; 60 % жаңа материал қосқанда:
14-0101-005-26 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-005-27 Қайта желімдеу 70 %
14-0101-005-28 Әрбір 10 % паркет еденін ауыстыру үшін қосыңыз.
14-0101-006:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаңнан тазарту.
2. Толтырғыштар мен тақталарды алу және ауыстыру.
3. Суретті көшіріңіз.
4. Жарамсыз бөлшектерді сату.
5. Пайдалануға жарамсыз бөлшектерді ауыстыру үшін материалдарды тұқымдық және құрылымды таңдау.
6. шаблонды кесу.
7. Шаблонды және бөлшектерді бөртпені бекіту және бекіту.
8. Бөлшектердің негізіндегі жапсырма.
9. Сурет салу.
10. Паркет тегістеуішімен тігіс, төсеу және тегістеу.
11. Балауызбен сүрту.
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; жаңа 10 % материалды қосқанда:
14-0101-006-1 Қайта желімдеу 10 %
14-0101-006-2 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-006-3 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-006-4 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-006-5 Қайта желімдеу 50 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 10 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-6 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-7 Қайта желімдеу 70 %
Күрделі қайталанбайтын үлгідегі панельдік еденді реставрациялау; 20 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-8 Қайта желімдеу 20 %
14-0101-006-9 Қайта желімдеу 30 %

14-0101-006-10 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 20 %:
14-0101-006-11 с переклейкой на 50 %
14-0101-006-12 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-13 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-006-14 с переклейкой на 30 %
14-0101-006-15 с переклейкой на 40 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 30 %:
14-0101-006-16 с переклейкой на 50 %
14-0101-006-17 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-18 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-006-19 с переклейкой на 40 %
14-0101-006-20 с переклейкой на 50 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 40 %:
14-0101-006-21 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-22 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 50 %:
14-0101-006-23 с переклейкой на 50 %
14-0101-006-24 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-25 с переклейкой на 70 %
Реставрация щитового художественного наборного паркетного пола сложного неповторяющегося рисунка; с добавлением нового материала на 60 %:
14-0101-006-26 с переклейкой на 60 %
14-0101-006-27 с переклейкой на 70 %
14-0101-006-28 Добавлять на каждые 10 % замены паркетного пола.
14-0101-007:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Копирование рисунка (при отсутствии проекта), изготовление шаблонов.
2. Подготовка поверхности щита с разбивкой по рисунку.
3. Подбор материалов по породе и текстуре, заготовка квадр и деталей с подгонкой по месту и между собой "насухо".
4. Наклейка деталей на основание и между собой с временным креплением гвоздями.
5. Удаление гвоздей после наклейки.
6. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
Воссоздание паркетного пола с повторяющимся геометрическим рисунком (ромбы, треугольники, прямоугольники, чубуковый паркет, кирпич со шпаклей) без изготовления подпаркетного шита с рисунком:
14-0101-007-01 крупным прямолинейным, геометрическим
14-0101-007-02 мелким прямолинейным, геометрическим
14-0101-008:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Копирование рисунка (при отсутствии проекта), изготовление шаблонов.

14-0101-006-10 Қайта желімдеу 40 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 20 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-11 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-006-12 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-13 Қайта желімдеу 70 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 30 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-14 Қайта желімдеу 30 %
14-0101-006-15 Қайта желімдеу 40 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 30 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-16 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-006-17 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-18 Қайта желімдеу 70 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 40 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-19 Қайта желімдеу 40 %
14-0101-006-20 Қайта желімдеу 50 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 40 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-21 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-22 Қайта желімдеу 70 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 50 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-23 Қайта желімдеу 50 %
14-0101-006-24 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-25 Қайта желімдеу 70 %
Күрделі қайталанбайтын көркем терілген паркет еденді реставрациялау; 60 % жаңа материалды қосқанда:
14-0101-006-26 Қайта желімдеу 60 %
14-0101-006-27 Қайта желімдеу 70 %
14-0101-006-28 Әрбір 10 % паркет еденін ауыстыру үшін қосыңыз.
14-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Суретті көшіру (жоба болмаған жағдайда), шаблондар жасау.
2. Суретті бөліп, қалқанның бетін дайындау.
3. Тұқым және құрылым бойынша материалдарды іріктеу, квадраттар мен бөлшектерді бір-бірінің орнына және "құрғақ" сатып алу.
4. Бөлшектерді негізге және олардың арасына шегелермен уақытша бекітіңіз.
5. Жапсырмадан кейін шегелерді алып тастау.
6. Қаю, төсеу және паркетті тегістеп өңдеу.
Паркет еденін қайталанатын геометриялық өрнекпен (ромбтар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар, чубук паркеті, кірпіштермен) ішкі паркет қалқандарын үлгісімен қайта жасау:
14-0101-007-01 Үлкен тік бұрышты, геометриялық
14-0101-007-02 Кішкентай тік бұрышты, геометриялық
14-0101-008:
Есептеуіш: 1 м2 едені
Жұмыс құрамы:
1. Суретті көшіру (жоба болмаған жағдайда), шаблондар жасау.

2. Подготовка поверхности щита с разбивкой по рисунку.
3. Подбор материалов по породе и текстуре, заготовка квадр и деталей с подгонкой по месту и между собой "насухо".
4. Наклейка деталей на основание и между собой с временным креплением гвоздями.
5. Удаление гвоздей после наклейки.
6. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
Воссоздание художественного наборного паркетного пола простого рисунка (звезды, меандр, фризы и др.) без изготовления подпаркетного щита:
14-0101-008-01 крупного рисунка
14-0101-008-02 мелкого рисунка
14-0101-009:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Копирование рисунка (при отсутствии проекта), изготовление шаблонов.
2. Подготовка поверхности щита с разбивкой по рисунку.
3. Подбор материалов по породе и текстуре, заготовка квадр и деталей с подгонкой по месту и между собой "насухо".
4. Наклейка деталей на основание и между собой с временным креплением гвоздями.
5. Прорисовка рисунка.
6. Удаление гвоздей после наклейки.
7. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
Воссоздание художественного наборного паркетного пола с рисунком средней сложности без изготовления подпаркетного щита; рисунок паркетного покрытия крупный:
14-0101-009-01 повторяющийся
14-0101-009-02 неповторяющийся
Воссоздание художественного наборного паркетного пола с рисунком средней сложности без изготовления подпаркетного щита; рисунок паркетного покрытия мелкий:
14-0101-009-03 повторяющийся
14-0101-009-04 неповторяющийся
14-0101-010:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Копирование рисунка (при отсутствии проекта), изготовление шаблонов.
2. Подготовка поверхности щита с разбивкой по рисунку.
3. Подбор материалов по породе и текстуре, заготовка квадр и деталей с подгонкой по месту и между собой "насухо".
4. Наклейка деталей на основание и между собой с временным креплением гвоздями.
5. Прорисовка рисунка.
6. Удаление гвоздей после наклейки.
7. Прострожка, циклевка и прошкуровка наждачной бумагой паркета.
Воссоздание художественного наборного паркетного пола сложного рисунка без изготовления подпаркетного щита; рисунок паркетного покрытия крупный:
14-0101-010-01 повторяющийся
14-0101-010-02 неповторяющийся
Воссоздание художественного наборного паркетного пола сложного рисунка без изготовления подпаркетного щита; рисунок паркетного покрытия мелкий:
14-0101-010-03 повторяющийся
14-0101-010-04 неповторяющийся
14-0101-011:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Разборка изношенных щитов ( 1, 2).
2. Заготовка досок с ручной обработкой и выделкой сопряжений.
3. Сборка щитов или заменяемых участков с подгонкой при необходимости по криволинейным или косоугольным очертаниям помещений. 4. Прострожка провесов, антисептирование.
Реставрация подпаркетных щитов участками площадью:

2. Суретті бөліп, қалқанның бетін дайындау.
3. Тұқым және құрылым бойынша материалдарды іріктеу, квадраттар мен бөлшектерді бір-бірінің орнына және "құрғақ" сатып алу.
4. Бөлшектерді негізге және олардың арасына тырнақтармен уақытша бекітіңіз.
5. Жапсырмадан кейін тырнақтарды алып тастау.
6. Қаю, төсеу және паркетті тегістеп өңдеу
Төменгі паркет қалқанын жасамай, қарапайым үлгідегі көркем паркет еденін (жұлдыздар, меандрлар, фриздер және т.б.) реставрациялау:
14-0101-008-01 Үлкен сурет
14-0101-008-02 Кіші сурет
14-0101-009:
Есептеуіш: 1 м2 едені
Жұмыс құрамы:
1. Суретті көшіру (жоба болмаған жағдайда), шаблондар жасау.
2. Суретті бөліп, қалқанның бетін дайындау.
3. Тұқым және құрылым бойынша материалдарды іріктеу, квадраттар мен бөлшектерді бір-бірінің орнына және "құрғақ" сатып алу.
4. Бөлшектерді негізге және олардың арасына шегелермен уақытша бекітіңіз.
5. Сурет салу.
6. Жапсырмадан кейін шегелерді алып тастау.
7. Қаю, төсеу және паркетті құмегеумен тегістеп өңдеу
Төменгі паркет қалқаны жасамай, күрделілігі орташа паркет еденін орташа күрделілік үлгісімен қайта құру; үлкен паркет үлгісі:
14-0101-009-01 Қайталанатын
14-0101-009-02 Қайталанбайтын
Төменгі паркет қалқаны жасамай, күрделілігі орташа паркет еденін орташа күрделілік үлгісімен қайта құру; суреті кішкентай паркет жабыны:
14-0101-009-03 Қайталанатын
14-0101-009-04 Қайталанбайтын
14-0101-010:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Суретті көшіру (жоба болмаған жағдайда), шаблондар жасау.
2. Фигураны бөліп, қалқанның бетін дайындау.
3. Тұқым және құрылым бойынша материалдарды іріктеу, квадраттар мен бөлшектерді бір-бірінің орнына және "құрғақ" сатып алу.
4. Бөлшектерді негізге және олардың арасына шегелермен уақытша бекітіңіз.
5. Сурет салу.
6. Жапсырмадан кейін шегелерді алып тастау.
7. Қаю, төсеу және паркетті құмегеумен тегістеп өңдеу
Күрделі суреттің көркем терілген паркет еденін паркет асты қалқанын дайындамай қайта жасау; ірі паркет жабынының суреті:
14-0101-010-01 Қайталанатын
14-0101-010-02 Қайталанбайтын
Күрделі суреттің көркем терілген паркет еденін паркет асты қалқанын дайындамай қайта жасау; ірі паркет жабынының суреті:
14-0101-010-03 Қайталанатын
14-0101-010-04 Қайталанбайтын
14-0101-011:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Тозған қалқандарды бөлшектеу (01, 02) ге.
2. Қолмен өңдейтін және өңдеп түюсуі бар тақталары дайындау.
3. Қажет болса, үй-жайдың қисық немесе көлбеу сызбаларына сәйкес қалқандарды немесе ауыстырылатын жерлерді жинау.
4. Сүзгілеу, залалсыздандыру.
Паркет асты Қалқандарын реставрациялау:

14-0101-011-01 до 2,0 м2
14-0101-011-02 от 2,1 до 5,0 м2
14-0101-011-03 Изготовление подпаркетных щитов.
14-0101-011-04 Настилка подпаркетных щитов.
14-0101-012:
Измеритель: 1 м2 пола
Состав работ:
1. Острожка.
2. Циклевка.
3. Заделка сколов, трещин.
4. Шлифовка.
5. Тонирование.
6. Восковая натирка поверхности паркета (1).
7. Покрытие лаком за 1 раз (2)
Отделка поверхности паркета:
14-0101-012-01 с восковой натиркой
14-0101-012-02 с покрытием лаком
15-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Изделия художественного литья":
1. Предусмотрены работы по реставрации и воссозданию утраченных деталей художественного литья из латуни, бронзы, чугуна и алюминия для осветительных, оконных и дверных приборов, решеток и др.; литью цинковых форм для выколотки художественных деталей из листовой меди и латуни.
2. 15-0101-(001÷002) принята следующая характеристика деталей:
2.1. простые – гладкие и профилированные детали простых очертаний;
2.2. средней сложности – орнаментованные детали с рисунком простым и средней сложности, с невысоким рельефом (1,0-5,0 см) и фигурные детали, детали гладкие и профилированные сложных очертаний;
2.3. сложные – орнаментованные детали сложного рисунка с высоким рельефом, сложной конфигурации, ажурные и орнаментованные детали с очень мелким (высота рельефа до 1,0 см) рисунком, гладкие и профилированные со сложными криволинейными поверхностями, тонкостенные, пустотелые, длинномерные объемные.
3. 5-0101-(003÷007) принята следующая характеристика деталей:
3.1. простые – детали гладкие и профилированные, имеющие обратный уклон без поднутрений;
3.2. средней сложности – орнаментованные детали с рисунком средней сложности, с невысоким рельефом (до 2,0 см) и фигурные детали, имеющие обратный уклон и неглубокие поднутрения;
3.3. сложные – орнаментованные детали сложного рисунка, с рельефом высотой более 1,0 см, сложной конфигурации, имеющие обратный уклон и глубокие поднутрения. Детали, имеющие значительные поднутрения, отливаются по восковым моделям.
4. 15-0101-(008÷010) на модельные работы предусмотрены следующие категории сложности:
4.1. I категория – профилированные, прямолинейные погонные поверхности (профили, тяги);
4.2. II категория – детали простого рисунка, а также криволинейные профилированные поверхности;
4.3. III категория – детали средней сложности рисунка (веревочка, жгут, меандр, бусы и пр.);
4.4. IV категория – детали сложного рисунка, большого насыщения орнаментом, с глубиной рельефа более 2 см;
4.5. ОС (особо сложная) категория - детали мелкого сложного рисунка (более 20 элементов на 1дм2), детали скульптурного характера.

14-0101-011-01 Ауданы 2,0 м2 дейін ішкі панельді қайта жасау
14-0101-011-02 Ауданы 2,1-5,0 м2 ішкі панельді қайта жасау
14-0101-011-03 Паркет асты қалқандарын жасау
14-0101-011-04 Паркет асты қалқандарын төсеу
14-0101-012:
Есептеуіш: 1 м2 еден
Жұмыс құрамы:
1. Жоңқалау.
2. Тегістеп өғдеу.
3. Жарықшақтар мен жарықтарды бітеу.
4. Тегістеу.
5. Күңгірттеу.
6. Паркет бетіндегі балауызбен сүрту (01).
7. 1 рет лактау (02)
Паркет бетін әрлеу:
14-0101-012-01 Балауызбен сүрту
14-0101-012-02 Лакталған
15-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Көркемделіп құйылған бұйымдар":
1. Жезден, қоладан, шойын мен алюминийден құйманың жоғалған бөліктерін реставрациялау, терезе мен есік техникасы, торлар және басқалар, көркем бөлшектерді мыс пен жезден құю үшін мырыш қалыптарды дайындау.
2. 15-0101- (001 ÷ 002) кестелерінің нормалары бөлшектердің келесі сипаттамаларын қабылдайды:
1) қарапайым - қарапайым пішіндердің тегіс және профильді бөлшектері;
2) орташа күрделілік – қарапайым және орташа күрделілік үлгісімен, орта бедермен (1,0-5,0 см) және пішінді бөлшектермен, күрделі пішіндердің тегіс және профильді бөлшектерімен әшекейленген бөлшектер;
3) күрделі – өте кішкентай (рельефтің биіктігі 1,0 см-ге дейін), тегіс және профильденген, күрделі қисық беттер, профильденген, жұқа қабырғалы, қуыс, ұзындықтары жоғары бедерлеер, күрделі конфигурациялы, нәзік және өрнектелген бөлшектері.
3. 15-0101- (003 ÷ 007) кестелерінде бөлшектердің келесі сипаттамаларын қабылдайды:
1) қарапайым – бөлшектер тегіс және профильді, артқы көлбеуі жоқ;
2) ораша күрделілік – орташа ауырлықтағы өрнекпен, орташа бедерлі (2,0 см-ге дейін), өрнектелген бөлшектер және кері еңіс пен терең асты сызбалар,
3) күрделі – рельефінің биіктігі 1,0 см-ден асатын күрделі конфигурация, кері еңіс және терең асты сызбалармен өрнектелген бөлшектері. Елеулі шектеулер бөліктері балауыз үлгісінде құйылған.
4. Үлгілік жұмыстарға арналған 15-0101- (008 ÷ 010) кестелерінің нормалары күрделіліктің келесі категорияларын қарастырады:
1) I санат – профильді, түзу сызықты жұмыс жасайтын беттер (профильдер, шыбықтар);
2) II санат – қарапайым сызбаның бөлшектері, сонымен қатар қисық профильді беттер;
3) III санат – суреттің орташа күрделілігі туралы бөлшектер(арқан, белбеу, тоқу, бисер және т.б.);
4) IV санат – күрделі ою бөлшектері, ою-өрнекпен қанықтылық, бедердің тереңдігі 2,0 см-ден асады;
5) ӘК (әсіресе күрделі) санаты - кішкентай күрделі үлгінің бөлшектері (1 дм2-ге 20-дан астам элемент), мүсіндік сипаттағы бөлшектер.

5. Для таблиц с единицей измерения "развернутая поверхность" коэффициенты развертки принимать по 12 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры" и 20 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Позолота".
6. С одной модели может быть снято форм: для гладких деталей - 10 форм, для орнаментованных деталей - 7 форм.
7. При отливке восковых моделей для художественного литья из одной формопластовой (формасиловой) формы снимается следующее количество восковых отливок:
для деталей сложного орнамента - 30 шт.;
для деталей орнамента средней сложности - 50 шт.;
для деталей простого рисунка - 100 шт.
8. Объем литейных работ определять по весу нетто без литников. Расход металла дан без учета веса литников. Вес литников составляет 45 %.
9. Учтено выполнение следующих вспомогательных операций:
- получение материала со склада;
- перемещение его на расстояние до 50 м;
- топка и загрузка плавильной и сушильной печи;
- очистка инструментов и приспособлений;
- уборка рабочего места;
- устройство, передвижка и перестановка простейших приспособлений.
10. Не учтены затраты по эксплуатации плавильных печей.
11. В графе Средний разряд (категория) работы:
-арабские цифры обозначают разряд реставратора;
- римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
- "ВК" - высшая категория художника-реставратора.
15-0101-001:
Измеритель: 1 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-01 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до200г
15-0101-001-02 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 300г
15-0101-001-03 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500г
15-0101-001-04 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 2 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.

5. Өлшем бірлігі бар кестелер үшін қашау коэффициенттері ҒРЖ БН -12 "Сәулеттік-жапсырма безендіруді реставрациялау және қайта жасау" және ҒРЖ БН-20 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары. Алтын жалату" бөлімдері бойынша алынады.
6. Пішіндерді бір модельден алуға болады: тегіс бөліктер үшін - 10 форма, ою-өрнектер үшін - 7 форма.
7. Бір формопласттан (формакүші) көркем құюға арналған балауыз модельдерін құю кезінде балауыздың келесі саны алынады:
– күрделі ою-өрнек бөлшектері үшін – 30 дана;
– орташа күрделіліктегі ою-өрнек бөлшектері үшін – 50 дана;
– қарапайым сурет бөлшектері үшін – 100 дана.
8. Құю көлемі құймажолы жоқ таза салмақпен анықталады. Нормалардағы металл шығыны құймажолдың салмағын есепке алмай беріледі. Құймажолдың салмағы 45 % құрайды.
9. Көмекші операциялар ескерілді:
– қоймадан материалды қабылдау;
– оны 50 метр қашықтыққа жылжыту;
– пеш және балқыту пешін кептіру,тиеу;
– тазалау құралдары мен арматурасы;
– жұмыс орнын тазарту;
– құрылғы, қарапайым құрылғылардың қозғалысы және қайта орналасуы.
10. Балқыту пештерін пайдалану шығындары ескерілмеген.
15-0101-001:
Есептеуіш: 1 кг құйма
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-01 Салмағы 200 г дейінгі дайын гипспен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-02 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипспен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-03 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-04 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.

15-0101-001-05 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5 кг
15-0101-001-06 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 10 кг
15-0101-001-07 Литье деталей простых из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 15 кг
15-0101-001-08 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 200г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-09 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 300г
15-0101-001-10 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500г
15-0101-001-11 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 2 кг
15-0101-001-12 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-13 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до10 кг
15-0101-001-14 Литье деталей простых из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до15 кг
15-0101-001-15 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 200г
15-0101-001-16 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 300г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-17 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 500 г

15-0101-001-05 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-06 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-07 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым жезден жасалған бөлшектерді құю
15-0101-001-08 Мырыштың қарапайым бөлшектерін салмағы 200 г дейін дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-09 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне қарапайым мырыш бөлшектерін құю
15-0101-001-10 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металды және ағаштан жасалған қарапайым мырыш бөлшектерін құю
15-0101-001-11 Салмағы 2 кг дейінгі гипс, металл және ағаш үлгілері бойынша қарапайым мырыш бөлшектерін құю
15-0101-001-12 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым мырыш бөлшектерін құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-13 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған қарапайым мырыш бөлшектерін құю
15-0101-001-14 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілері бойынша қарапайым мырыш бөлшектерін құю
15-0101-001-15 Салмағы 200 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаштан жасалған қарапайым шойын бөлшектерін құю
15-0101-001-16 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілері бойынша қарапайым шойын бөлшектерін құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-17 Шойыннан қарапайым бөлшектерді салмағы 500 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне құю

15-0101-001-18 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 2 кг
15-0101-001-19 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 5 кг
15-0101-001-20 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 10 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-21 Литье деталей простых из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 15 кг
15-0101-001-22 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до100 г
15-0101-001-23 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 300г
15-0101-001-24 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение. 2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм. 3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-25 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 2 кг
15-0101-001-26 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5 кг
15-0101-001-27 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 10 кг
15-0101-001-28 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 15 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-29 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до100 г
15-0101-001-30 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 300г

15-0101-001-18 Шойыннан салмағы 2 кг дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілері бойынша қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-001-19 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілері үшін қарапайым бөлшектерді шойыннан құю
15-0101-001-20 Шойыннан қарапайым бөлшектерді салмағы 10 кг-ға дейін дайын гипс, металл және ағаш үлгілері бойынша құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-21 Шойыннан салмағы 15 кг дейінгі дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолданып қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-001-22 Салмағы 100 г дейін дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолданып жезден орташа күрделілікке арналған бөлшектерді құю
15-0101-001-23 Салмағы 300 г дейін дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолдана отырып, орташа күрделіліктің бөлшектерін жезден құю
15-0101-001-24 Салмағы 500 г дейін дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолдана отырып, орташа күрделіліктің бөлшектерін жезден құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-25 Салмағы 2 кг-ға дейін дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолдана отырып, орташа күрделіліктің бөлшектерін жезден құю
15-0101-001-26 Салмағы 5 кг-ға дейін,дайын гипстен, металл және ағаш үлгілеріне орташа күрделіліктің бөліктерін жезден құю
15-0101-001-27 Салмағы 10 кг-ға дейін дайын гипс, металл және ағаш модельдерін қолдана отырып, орташа күрделіліктің бөлшектерін жезден құю
15-0101-001-28 Салмағы 15 кг-ға дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге жезден орташа күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-29 Салмағы 100 г дейін дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-30 Салмағы 300 г дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге, мырыштан орташа күрделілікке арналған бөлшектерді құю

15-0101-001-31 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500г
15-0101-001-32 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 2 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-33 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5 кг
15-0101-001-34 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 10 кг
15-0101-001-35 Литье деталей средней сложности из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 15 кг
15-0101-001-36 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 100 г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-37 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до300 г
15-0101-001-38 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500 г
15-0101-001-39 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до2 кг
15-0101-001-40 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-41 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до10 кг
15-0101-001-42 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до15 кг

15-0101-001-31 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөлшектерін мырыштан құю
15-0101-001-32 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөлшектерін құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-33 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-34 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-35 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипстен, металдан және ағаштан жасалған модельдерге орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-36 Шойыннан орташа күрделіліктің бөліктерін салмағы 100 г дейін дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-37 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипс, металл және ағаш үлгілеріне шойыннан орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-38 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге шойыннан орташа күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-39 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипс, металл және ағаштан жасалған модельдерге шойыннан орташа күрделіліктің бөліктерін құю
15-0101-001-40 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге шойыннан орташа күрделі
бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-41 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге шойыннан орташа күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-42 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерге шойыннан орташа күрделі бөлшектерді құю

15-0101-001-43 Литье деталей сложноорнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 50г
15-0101-001-44 Литье деталей сложноорнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 100г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-45 Литье деталей сложно орнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 300г
15-0101-001-46 Литье деталей сложно орнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 500г
15-0101-001-47 Литье деталей сложно орнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 2кг
15-0101-001-48 Литье деталей сложно орнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 5кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-49 Литье деталей сложноорнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 10кг
15-0101-001-50 Литье деталей сложноорнаментованных из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 15кг
15-0101-001-51 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 50 г
15-0101-001-52 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до 100г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-53 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 300г
15-0101-001-54 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 500г

15-0101-001-43 Салмағы 50 г дейін жезден дайындалған гипс, металл және ағаш үлгілеріне құю бөлшектері
15-0101-001-44 Салмағы 100 г дейін жезден дайындалған гипс, металл және ағаштан жасалған бұйымдарға құю бөлшектері
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-45 Салмағы 300 г дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-46 Салмағы 500 г дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-47 Салмағы 2 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-48 Салмағы 5 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-49 Салмағы 10 кг дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-50 Салмағы 15 кг дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-51 Салмағы 50 дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-52 Салмағы 100 г дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-53 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-54 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю

15-0101-001-55 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 2 кг
15-0101-001-56 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-57 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 10кг
15-0101-001-58 Литье деталей сложноорнаментованных из цинка по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 15кг
15-0101-001-59 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 50г
15-0101-001-60 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 100г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-61 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 300г
15-0101-001-62 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 500г
15-0101-001-63 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 2 кг
15-0101-001-64 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-001-65 Литье деталей сложноорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 10кг
15-0101-001-66 Литье деталей сложнорнаментованных из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 15 кг

15-0101-001-55 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан, ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-56 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті,металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-57 Салмағы 10 кг дейін дайын гипстен, металдан, ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-58 Салмағы 15 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-59 Салмағы 50 г дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-60 Салмағы 100 г дейінгі дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-61 Салмағы 300 г дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-62 Салмағы 500 гдейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-63 Салмағы 2 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-64 Салмағы 5 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-001-65 Салмағы 10 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-001-66 Салмағы 15 кг дейін дайын гипстен, металдан,ағаштан жасалған модельдерді қолданып мырыштан жасалған күрделі бөлшектерді құю

15-0101-002:
Измеритель: 1 кг литья
Состав работ:
1.Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, и тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-002-01 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весомдо 200г
15-0101-002-02 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесомдо300г
15-0101-002-03 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до500г
15-0101-002-04 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до2 кг
15-0101-002-05 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-002-06 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 10 кг
15-0101-002-07 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделямвесом до 15 кг
15-0101-002-08 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до100г 15-0101-002-09 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до300г
15-0101-002-10 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до500г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-002-11 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до2 кг

15-0101-002:
Есептеуіш: 1 кг құйма Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-002-01 Салмағы 200 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-02 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-03 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-04 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-05 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-002-06 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-07 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-002-08 Салмағы 100 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-002-09 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-002-10 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды, құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-002-11 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю

15-0101-002-12 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до5 кг
15-0101-002-13 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до10 кг
15-0101-002-14 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до15 кг
15-0101-002-15 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до50г
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, и тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-002-16 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до100г
15-0101-002-17 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до300г
15-0101-002-18 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до500г
15-0101-002-19 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до2 кг
15-0101-002-20 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление форм, припыливание, устройство литников и сушка форм.
3. Подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, и тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-002-2 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до10 кг
15-0101-002-22 Литье деталей сложноорнаментованных из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям весом до15 кг
15-0101-003:
Измеритель: 1 кг литья
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.

15-0101-002-12 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-002-13 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-002-14 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-002-15 Салмағы 50 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған орта бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-002-16 Салмағы 100 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-002-17 Салмағы 300 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-002-18 Салмағы 500 г дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-002-19 Салмағы 2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-002-20 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды, құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-002-21 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-002-22 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003:
Есептеуіш: 1 кг құйма
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.

4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-003-01 Литье простых деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
105-0101-003-02 Литье простых деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
15-0101-003-03 Литье простых деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг
15-0101-003-04 Литье простых деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг
15-0101-003-05 Литье простых деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-003-06 Литье простых деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
15-0101-003-07 Литье простых деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг
15-0101-003-08 Литье простых деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг
15-0101-003-09 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкойкустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-003-10 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-003-11 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг
15-0101-003-12 Литье деталей средней сложности из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг

4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-003-01 Салмағы 0,5-2 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-02 Салмағы 5 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-03 Салмағы 10 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-04 Салмағы 15 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-05 Салмағы 0,5-2 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-003-06 Салмағы 5 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған қарапайым
бөлшектерді құю
15-0101-003-07 Салмағы 10 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-08 Салмағы 15 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-003-09 Салмағы 0,5-2 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта бөлшектерді құю
15-0101-003-10 Салмағы 5 кг дейін дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта бөлшектерді құю
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып, қалыптарды, құйма жолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-003-11 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан жасалған модельдерді қолданып жезден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-003-12 Салмағы 1 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю

15-0101-003-13 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-003-14 итье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
15-0101-003-15 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение. 2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников. 3. Сушка форм, подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм. 4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-003-16 Литье деталей средней сложности из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг
15-0101-003-17 Литье сложных деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-003-18 Литье сложных деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до5 кг
15-0101-003-19 Литье сложных деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до10 кг
15-0101-003-20 Литье сложных деталей из латуни по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до5 кг
Состав работ
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, просеивание, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формовочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка плавильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-003-21 Литье сложных деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-003-22 Литье сложных деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до5 кг
15-0101-003-23 Литье сложных деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до10 кг
15-0101-003-24 Литье сложных деталей из чугуна по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до15 кг
15-0101-004:
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка правильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-004-01 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-004-02 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
15-0101-004-03 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг

15-0101-003-13 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-003-14 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-003-15 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-003-16 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-003-17 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-18 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-19 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-20 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып жезден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-21 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-22 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-23 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-003-24 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-004:
Есептеуіш: 1 кг құйма
Жұмыс құрамы:
1. Қалыптау құмын дайындау: кептіру, тегістеу, електен өткізу, мөлшерлеу, араластыру, ылғалдандыру.
2. Ыдыстарды құммен толтырып,қалыптарды,құймажолы және кептіру қалыптарын дайындау.
3. Балқыту пешін дайындау, пеште металды балқыту, отбақыр және құйма құю.
4. Колбалар салқындағаннан кейін құймаларды соғу.
15-0101-004-01 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-004-02 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-004-03 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю

15-0101-004-04 Литье простых деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг
15-0101-004-05 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка правильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-004 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям формовкой кустованием весом до5 кг
15-0101-004-07 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до10 кг
15-0101-004-08 Литье деталей средней сложности из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям формовкой кустованием весом до15 кг
15-0101-004-09 Литье сложных деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом 0,5-2 кг
15-0101-004-10 Литье сложных деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление формовочной смеси: сушка, размол, дозировка, перемешивание, увлажнение.
2. Набивка опок формировочной смесью, изготовление фальшивой опоки, изготовление форм, припыливание, устройство литников.
3. Сушка форм, подготовка правильной печи, плавка металла в печи, в тиглях и заливка форм.
4. Выбивка отливок после остывания из опок.
15-0101-004-11 Литье сложных деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 10 кг
15-0101-004-12 Литье сложных деталей из алюминия по готовым гипсовым, металлическим и деревянным моделям с формовкой кустованием весом до 15 кг
15-0101-005:
Измеритель: 1 кг литья
Состав работ:
1. Приготовление раствора для обмазки.
2. Обмазка моделей за 6раз с обсыпкой кварцем после каждой обмазки.
3. Установка моделей в аммиачный шкаф.
4. Очистка литниковых воронок.
5. Закрепление керамических форм.
6. Вытапливание модельного состава из форм и держателей.
7. Промывка форм и установка их в печь для прокаливания с подключением термопары.
8. Периодическое включение и выключение печи для поддержания заданного топливного режима.
9.Установка прокаленных форм в опоки с укреплением их в песке.
10. Подготовка печи, плавка и заливка металла в формы.
11. Разбивка форм и выемка отливок.
15-0101-005-01 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до0,5 кг
15-0101-005-02 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 1 кг
15-0101-005-03 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 2 кг
15-0101-005-04 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 5 кг
15-0101-005-05 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 10 кг
Состав работ:
1. Приготовление раствора для обмазки.
2. Обмазка моделей за 6раз с обсыпкой кварцем после каждой обмазки.
3. Установка моделей в аммиачный шкаф.
4. Очистка литниковых воронок.
5. Закрепление керамических форм.
6. Вытапливание модельного состава из форм и держателей.
7. Промывка форм и установка их в печь для прокаливания с подключением термопары.
8. Периодическое включение и выключение печи для поддержания заданного топливного режима.
9. Установка прокаленных форм в опоки с укреплением их в песке.
10. Подготовка печи, плавка и заливка металла в формы.
11. Разбивка форм и выемка отливок.
15-0101-005-06 Литье деталей простых из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 15 кг
15-0101-005-07 Литье деталей средней сложности из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 0,5 кг
15-0101-005-08 Литье деталей средней сложности из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 1 кг
15-0101-005-09 Литье деталей средней сложности из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 2 кг
15-0101-005-10 Литье деталей средней сложности из бронзы, латуни и чугуна, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 5 кг
Состав работ:
1. Приготовление раствора для обмазки.
2. Обмазка моделей за 6раз с обсыпкой кварцем после каждой обмазки.
3. Установка моделей в аммиачный шкаф.
4. Очистка литниковых воронок.
5. Закрепление керамических форм.
6. Вытапливание модельного состава из форм и держателей.
7. Промывка форм и установка их в печь для прокаливания с подключением термопары.
8. Периодическое включение и выключение печи для поддержания заданного топливного режима.
9.Установка прокаленных форм в опоки с укреплением их в песке.
10. Подготовка печи, плавка и заливка металла в формы.
11. Разбивка форм и выемка отливок.

15-0101-004-04 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-004-05 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-004-06 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-004-07 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-004-08 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-004-09 Салмағы 0,5-2 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-004-10 Салмағы 5 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-004-11 Салмағы 10 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-004-12 Салмағы 15 кг дейінгі дайын гипсті, металдан және ағаштан шоқтау үлгісін қолданып алюминийден жасалған күрделі бөлшектерді құю
15-0101-005:
Есептеуіш: 1 кг құйма
Жұмыс құрамы:
1. Сылау ерітіндісін дайындау.
2. Әр сылаудан кейін кварц арқылы 6 рет жабу үлгілері.
3. Аммиак шкафына үлгілерді орнату.
4. Құймажолын тазарту.
5. Керамикалық қалыптарды бекіту.
6. Формалар мен ұстағыштарды үлгілі қалыпта шыжғырту.
7. Қалыптарды шайып, термопарасы қосылған күйдіру пешіне орнату.
8. Берілген отын режимін сақтау үшін пешті уақытылы өшіріп қосу.
9. Ылғалдандырылған пішінді колбаларды құмға нығайта отырып орнату.
10. Пешті дайындау, балқыту және металды қалыпқа құю.
11. Құймаларды қалыпқа келтіру және қазу.
15-0101-005-01 Салмағы 0,5 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-02 Салмағы 1 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-03 Салмағы 2 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-04 Салмағы 5 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-05 Салмағы 10 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-06 Салмағы 15 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған қарапайым бөлшектерді құю
15-0101-005-07 Салмағы 0,5 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-005-08 Салмағы 1 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-005-09 Салмағы 2 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю
15-0101-005-10 Салмағы 5 кг дейінгі жез бен шойынды балауыздау үлгісі арқылы қоладан жасалған орта күрделілік бөлшектерді құю

15-0101-005-33 Литье деталей сложных из алюминия, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 2 кг
15-0101-005-34 Литье деталей сложных из алюминия, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до5 кг
15-0101-005-35 Литье деталей сложных из алюминия, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 10 кг
Состав работ:
1. Приготовление раствора для обмазки.
2. Обмазка моделей за 6раз с обсыпкой кварцем после каждой обмазки.
3. Установка моделей в аммиачный шкаф.
4. Очистка литниковых воронок.
5. Закрепление керамических форм.
6. Вытапливание модельного состава из форм и держателей.
7. Промывка форм и установка их в печь для прокаливания с подключением термопары.
8. Периодическое включение и выключение печи для поддержания заданного топливного режима.
9.Установка прокаленных форм в опоки с укреплением их в песке.
10. Подготовка печи, плавка и заливка металла в формы.
11. Разбивка форм и выемка отливок.
15-0101-005-36 Литье деталей сложных из алюминия, выплавляемых по готовым восковым моделям; вес детали до 15 кг
15-0101-006:
Измеритель: 1 дм
Состав работ:
1. Устройство металлического короба.
2. Засыпка короба песком.
3. Подогрев стыков.
4. Запиловка фасок.
5. Сверление отверстий на концах шва.
6. Сварка чугунных деталей.
7. Очистка сварных швов.
8. Зачистка поверхности околошовной зоны.
9. Полировка поверхности.
15-0101-006-01 Заварка трещин чугунных литых деталей
15-0101-007:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изготовление форм для отливки вставки.
2. Изготовление моделей под литье.
3. Отливка деталей вставки.
4. Обработка чугунного литья.
5. Изготовление шаблонов из отливки.
6. Сварка чугунной вставки с полировкой поверхности.
15-0101-007-01 Воссоздание утрат чугунных литых элементов простых
15-0101-007-02 Воссоздание утрат чугунных литых элементов средней сложности
15-0101-007-03 Воссоздание утрат чугунных литых элементов сложных
15-0101-008:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Изготовление рисунка в натуральную величину.
2. Лепка в пластилине.
3. Формовка моделей, выполненных в пластилине, и отливка их из гипса.
4. Зачистка и фактуровка гипсовых моделей.
15-0101-008-01 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели до 3,9 дм2, категория сложности I
15-0101-008-02 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели до 3,9 дм2, категория сложности II
15-0101-008-03 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели до 3,9 дм2, категория сложности III
15-0101-008-04 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели до 3,9 дм2, категория сложности IV
15-0101-008-05 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели до 3,9 дм2, категория сложностиОС (особо сложная)
Состав работ:
1. Изготовление рисунка в натуральную величину.
2. Лепка в пластилине.
3. Формовка моделей, выполненных в пластилине, и отливка их из гипса.
4. Зачистка и фактуровка гипсовых моделей.
15-0101-008-06 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели от 3,9 до 10,0 дм2,категория сложности I
15-0101-008-07 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели от 3,9 до 10,0 дм2, категория сложностиII
15-0101-008-08 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели от 3,9 до 10,0 дм2, категория сложностиIII
15-0101-008-09 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели от 3,9 до 10,0 дм2, категория сложностиIV
15-0101-008-10 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели от 3,9 до 10,0 дм2, категория сложности ОС (особо сложная)
Состав работ:
1. Изготовление рисунка в натуральную величину.
2. Лепка в пластилине.
3. Формовка моделей, выполненных в пластилине, и отливка их из гипса.
4. Зачистка и фактуровка гипсовых моделей.
Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2, категория сложности:
15-0101-008-11 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2,категория сложности I
15-0101-008-12 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2, категория сложности II
15-0101-008-13 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2, категория сложностиIII
15-0101-008-14 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2, категория сложности IV
15-0101-008-15 Изготовление гипсовых моделей под восковое литье при развернутой поверхности модели более 10,0 дм2, категория сложности ОС (особо сложная)
15-0101-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Отливка пробной модели в гипсе, обработка задней стороны до получения равномерных стенок толщиной будущего воскового изделия и заливка на него подмодельной основы из гипса.
2. Зачистка и фактуровка восковой модели. Удаление литниковой системы, полученной при заливке воском швов сопряжения кусков и фактуровка поверхности рельефа восковой модели.

15-0101-005-33 Салмағы 2 кг дейін дайын балауыз модельдеріне сәйкес балқытылған күрделі алюминий бөлшектерін құю
15-0101-005-34 Салмағы 5 кг дейін дайын балауыз модельдеріне сәйкес балқытылған күрделі алюминий бөлшектерін құю
15-0101-005-35 Салмағы 10 кг дейін дайын балауыз модельдеріне сәйкес балқытылған күрделі алюминий бөлшектерін құю
15-0101-005-36 Салмағы 15 кг дейін дайын балауыз модельдеріне сәйкес балқытылған күрделі алюминий бөлшектерін
15-0101-006:
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Металл қораптағы құрылғы.
2. Қорапты құммен толтыру.
3. Түйіскен жерлерді қыздыру.
4. Тозған жерін кесу.
5. Тігістің ұштарындағы тесіктерді бұрғылау.
6. Шойын бөлшектерін дәнекерлеу.
7. Дәнекерленген жерлерді тазалау.
8. Дәнекерге ұшыраған аймақтың бетін тазарту.
9. Бетін жылтырату.
15-0101-006-01 Шойынның құйма бөлшектерін дәнекерлеу
15-0101-007:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Құюға арналған қалыптарды жасау.
2. Құюға арналған үлгілерді шығару.
3. Құю бөлшектерін орнату.
4. Шойын құймасын өңдеу.
5. Құю өрнектерін жасау.
6. Шойын қоспасын жылтырату бетімен дәнекерлеу
15-0101-007-01 Шойын құймасының қарапайым құртылған жерлерін жаңғырту
15-0101-007-02 Шойын құймасының орта күрделілік құртылған жерлерін жаңғырту
15-0101-007-03 Шойын құймасының орта күрделі құртылған жерлерін жаңғырту
15-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1.Суретті берілген қалпында дайындау.
2. Ермексаздан мүсінін жасау.
3.Үлгіні ермексаз бен гипстан қалыпқа құю.
4. Гипс үлгілерін төсеу және штамптау.
15-0101-008-01 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9 дм2 дейін, І санат
15-0101-008-02 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9 дм2 дейін, ІІ санат
15-0101-008-03 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9 дм2 дейін, ІІІ санат
15-0101-008-04 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9 дм2 дейін, IV санат
15-0101-008-05 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9 дм2 дейін, санат өте жоғары
15-0101-008-06 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9-10,0 дм2 дейін, І санат
15-0101-008-07 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9-10,0 дм2 дейін, ІІ санат
15-0101-008-08 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9-10,0 дм2 дейін, ІІІ санат
15-0101-008-09 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9-10,0 дм2 дейін, IV санат
15-0101-008-10 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 3,9-10,0 дм2 дейін, санат ӨЖ (өте жоғары)
15-0101-008-11 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 10,0 дм2 астам, І санат
15-0101-008-12 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 10,0 дм2 астам, ІІ санат
15-0101-008-13 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 10,0 дм2 астам, ІІІ санат
15-0101-008-14 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 10,0 дм2 астам, ІV санат
15-0101-008-15 Балауызды құюға арналған гипс үлгілерін өндіру, асылмаған бетіндегі үлгілері 10,0 дм2 астам, санат ӨЖ (өте жоғары)
15-0101-009:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Сынақ үлгіні гипске құю, жаңа балауыз өнімінің қалыңдығымен біркелкі қабырғаларды алу үшін оның артқы жағын өңдеп, оған гипстің модельдік негізін құю.
2. Балауыз моделін тазарту және есеп айырысу. Буындарды балауыз кесектерімен толтыру және балауыз моделінің рельефті бетін балқыту арқылы алынады.

15-0101-009-01 Изготовление восковых моделей под литье из бронзы и других материалов деталей, категория сложности IV
15-0101-009-02 Изготовление восковых моделей под литье из бронзы и других материалов деталей, категория сложности III
15-0101-009-03 Изготовление восковых моделей под литье из бронзы и других материалов деталей, категория сложности II
15-0101-009-04 Изготовление восковых моделей под литье из бронзы и других материалов деталей, категория сложности I
15-0101-010:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Покрытие моделей лаком.
2. Приготовление глины.
3. Формовка в глине.
4. Приготовление гипсового раствора.
5. Отливка кожуха.
6. Снятие и зачистка кожуха.
7. Покрытие кожуха лаком.
8. Отливка форм.
9. Примораживание кожуха.
10. Разъятие и зачистка кожуха.
15-0101-010-01 Изготовление формопластовых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности IV
15-0101-010-02 Изготовление формопластовых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности III
15-0101-010-03 Изготовление формопластовых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности II
15-0101-010-04 Изготовление формопластовых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности I
Состав работ:
1. Покрытие моделей лаком.
2. Приготовление глины.
3. Формовка в глине.
4. Приготовление гипсового раствора.
5. Отливка кожуха.
6. Снятие и зачистка кожуха.
7. Покрытие кожуха лаком.
8. Отливка форм.
9. Примораживание кожуха.
10. Разъятие и зачистка кожуха.
15-0101-010-05 Изготовление формасиловых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности IV
15-0101-010-06 Изготовление формасиловых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности III
15-0101-010-07 Изготовление формасиловых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности II
15-0101-010-08 Изготовление формасиловых форм для отливки восковых моделей деталей, категория сложности I
16-0101-001-01 "Художественная обработка металлических изделий памятников истории и культуры гальваническим способом":
1. Включены работы по реставрации поверхности деталей и предметов декоративно-прикладного искусства из металлов, являющихся принадлежностью фасадов и интерьеров памятников истории и культуры.
2. Учтены и отдельно не оплачиваются следующие вспомогательные операции:
1) подготовка ванн;
2) составление электролитов и растворов ванн;
3) корректировка гальванических ванн;
4) зачистка катодных и анодных штанг;
5) проверка кислотности (pH) растворов.
3. Учтены основные специфические условия производства реставрационных работ, ограничивающие возможность применения новых методов труда, внедряемых в промышленности:

15-0101-009-01 Қоладан және басқа бөлшектердің материалдарынан құюға арналған балауыз модельдерін өндіру, IV санаттағы күрделілік
15-0101-009-02 Қоладан және басқа бөлшектердің материалдарынан құюға арналған балауыз модельдерін өндіру, IІІ санаттағы күрделілік
15-0101-009-03 Қоладан және басқа бөлшектердің материалдарынан құюға арналған балауыз модельдерін өндіру, IІ санаттағы күрделілік
15-0101-009-04 Қоладан және басқа бөлшектердің материалдарынан құюға арналған балауыз модельдерін өндіру, I санаттағы күрделілік
15-0101-010:
Есептеуіш: 1 дм2 ашылмаған беті
Жұмыс құрамы:
1. Үлгінің бетін лактау.
2. Балшық жасау.
3. Балшықты пішіндеу.
4. Гипс ерітіндісін дайындау.
5. Қаптамаға құю.
6. Қаптаманы алу және тазарту.
7. Қаптаманы лактау.
8. Құйманы құю.
9. Қаптаманы қатысу.
10. Қаптаманы ашу және тазалау.
15-0101-010-01 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IV санаттағы күрделілік
15-0101-010-02 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IІІ санаттағы күрделілік
15-0101-010-03 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IІ санаттағы күрделілік
15-0101-010-04 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, I санаттағы күрделілік
15-0101-010-05 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IV санаттағы күрделілік
15-0101-010-06 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IІІ санаттағы күрделілік
15-0101-010-07 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, IІ санаттағы күрделілік
15-0101-010-08 Бөлшектердің балауыз модельдерін құюға арналған қалыптарды өндіру, I санаттағы күрделілік
16-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің металл бұйымдарын гальваникалық тәсілмен көркемдік өңдеу":
1. Бұл қосымшада тарихи және мәдени ескерткіштердің қасбеттері мен интерьерінің бөлігі болып табылатын металдардан декоративті-техникалық бұйымдар мен бөлшектердің бетін ғылыми-реставрациялау нормалары бар.
2. Қосымша нормалары ескеріліп, келесі көмекші операциялар бөлек төленбейді:
1) Ванна дайындау;
2) Электролиттер мен ваннаға арналған ерітінділерді дайындау;
3) Гальваникалық ванналарды түзету;
4) Катодты және анодты қарнақтарды тегістеу;
5) Ерітінділердің қышқылдығын (рН) тексеру.
3. қосымшада нормалар өндірісте енгізілген жаңа еңбек әдістерін қолдану мүмкіндігін шектейтін реставрация жұмыстарының негізгі нақты жағдайларын ескереді.:

1) необходимость соблюдения особой осторожности при производстве работ для обеспечения сохранности первоначального облика поверхности деталей и предметов декоративно-прикладного искусства;
2) крайне ограниченные возможности применения современных методов организации производства работ.
4. По своему характеру поверхность деталей делится на три категории сложности:
I категория сложности – детали простой геометрической формы с плоской поверхностью, имеющие самые незначительные гладкие выпуклости и овалы, а также крепежные детали (винты, шайбы, болты, гайки).
II категория сложности – детали с круглыми сферическими или овальными поверхностями, имеющие углубления, выпуклости и изгибы, без резких переходов, а также детали с неглубоким и редким орнаментом на поверхности.
III категория сложности – детали сложной геометрической формы с большим числом пересекающихся плоскостей с резкими переходами, с выступами и углублениями, расположенные в нескольких плоскостях и труднодоступные для обработки, а также детали с глубоким и частым орнаментом на поверхности.
5. В расходе материалов учтены химические реактивы марки "х.ч.", если не указано другое.
6. При обработке деталей из черных металлов следует применять к затратам труда коэффициент 1,2.
7. При обработке деталей менее 5 штук следует применять к затратам труда коэффициент 1,1.
8. 24-0102 "Гальванические покрытия" предусматривает толщину покрытия 4 мкм и 2 мкм, которые соответствуют 0,04 мм и 0,02 мм.
9. Поправки:
16-0201-(008-06÷008-010)
Расчет расхода выполнен для дицианоаргентата калия с содержанием 54,0 %
16-0201-009
Расчет расхода выполнен для дицианоауарата калия с содержанием 68,4 %
16-0301-008
Расчет расхода выполнен для дицианоаргентата калия с содержанием 54,0 % и дицианоауарата калия с содержанием 68,4 %.
16-0301-009
Обработку деталей (уплотнение покрытия полировальниками, прочеканку) определять по 15 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Изделия художественного литья".
16-0101-001:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Подноска деталей к рабочему месту.
2. Крацевание.
16-0101-001-01 Крацевание, I категория сложности
16-0101-001-02 Крацевание, II категория сложности
16-0101-001-03 Крацевание, III категория сложности
16-0101-002:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Накатка кругов: подноска шлифпорошка, клея и войлочных кругов к рабочему месту, приготовление клея, накатка клея и шлифпорошка на круги.
2. Смена войлочных кругов, подноска деталей, заточка ножей для обрезки засалившейся поверхности кругов.

1) Сәндік өнер бұйымдары мен бөлшектері бетінің бастапқы келбетін сақтауды қамтамасыз ету үшін жұмысты орындау кезінде ерекше сақтықты сақтау қажеттілігі;
2) Жұмысты ұйымдастырудың заманауи әдістерін қолдану мүмкіндіктері тым шектеулі (механизация, стандарттау).
4. Өзінің табиғаты бойынша бөлшектер беті күрделіліктің үш санатына бөлінеді:
1)Күрделіліктің I санаты - тегіс беті бар қарапайым геометриялық пішіннің бөліктері, олар ең кішкентай тегіс бұдырлары мен ойыстары, сондай-ақ бекіткіштері (бұрандалар, шайбалар, болттар, гайкалар).
2) Күрделіліктің II санаты - дөңгелек сфералық немесе сопақ беткейлері бар, дөңес жерлері, иілімдері мен майысқан бөліктері, сонымен қатар бетінде ойылған және жиі кездесетін оюлары бар бөліктер.
3) III санаттағы күрделілік - көптеген қиылысатын беттері және күрт өзгерістері бар, бірнеше жазықтықта орналасқан және қол жетімділігі қиын, геометриялық пішіндері күрделі, сондай-ақ беткі қабатта терең және жиі кездесетін бөліктер.
5. Материалды тұтыну нормаларында, егер басқаша көрсетілмесе, химиялық таза химиялық заттар ("х.ч." маркалы) ескеріледі.
6. Бөлшектерді қара металдан өңдеген кезде еңбек шығынына 1,2 коэффициент қолданылуы керек.
7. 5 данадан аз бөлшектерді өңдеу кезінде еңбек шығынына 1,1 коэффициенті қолданылуы керек.
8. Бөлімше 16-02 "Гальванмен қаптау" қалыңдығы 4 мкм және 2 мкм қалыңдығын қарастырады, ол 0,04 мм және 0,02 мм сәйкес келеді.
9. Түзетулер:
16-0201-(008-06÷008-010)
Калий дицико-аргентаты үшін ағынның шығынын 54,0 % есептеу
16-0201-009
Калий дициканаваураты үшін ағынның шығынын 68,4% есептеу
16-0301-008
Ағынның шығынын калий дицико-аргентаты үшін 54,0 % құрайды. Ағынның шығын мөлшерін есептеу калий дицианавраты үшін 68,4 % құрайды.
16-0301-009
Бөлшектерді өңдеу (түсті жабынмен жылтыратқыш төсеу, өрнек салу) 25-қосымшада "Тарихи және мәдени ескерткіштерде ғылыми- қайтажаңғырту жұмыстары. Жарықтандыру құрылғылары " қарастырылады.
16-0101-001:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Жұмыс орнына бөлшектерді әкелу.
2. Крацтау.
16-0101-001-01 Крацтау, күрделілік санаты I
16-0101-001-02 Крацтау, күрделілік санаты II
16-0101-001-03 Крацтау , күрделілік санаты III
16-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Қысқыштар: тырнақты ұнтақ, желім және киіз дөңгелектерін жұмыс орнына апару, желім, илейтін желім және ұнтақтау ұнтағын шеңберге айналдыру.
2. Дөңгелектердің майлы бетін кесу үшін киіз шеңберлерді, бөлшектерді ауыстыру, пышақтарды қайрау.

3. Шлифование с периодическим смазыванием кругов стеарином.
16-0101-002-01 Шлифование, категория сложностиI
16-0101-002-02 Шлифование, категория сложности II
16-0101-002-03 Шлифование, категория сложности III
16-0101-003:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Сбивка бязевых кругов в секцию (в секции 5 кругов).
2. Смена кругов, обрезка засалившейся поверхности круга, заточка ножей.
3. Полирование с периодическим смазыванием кругов пастой ГОИ.
16-0101-003-01 Полирование, категория сложностиI
16-0101-003-02 Полирование, категория сложности II
16-0101-003-03 Полирование, категория сложности III
16-0101-004:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Промывка деталей в растворителе.
2. Промывка в горячей и проточной воде.
3. Протирка деталей фланелью.
16-0101-004-01 Промывка деталей в органическом растворителе, категория сложности I
16-0101-004-02 Промывка деталей в органическом растворителе, категория сложности II
16-0101-004-03 Промывка деталей в органическом растворителе, категория сложности III
16-0101-005:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Очистка деталей. 2. Протирка деталей.
16-0101-005-01 Очистка деталей от старых лаковых покрытий, категория сложности I
16-0101-005-02 Очистка деталей от старых лаковых покрытий, категория сложности II
16-0101-005-03 Очистка деталей от старых лаковых покрытий, категория сложности III
16-0101-006:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Монтаж деталей на приспособление.
2. Химическое обезжиривание.
3. Двукратная промывка в воде.
16-0101-006-01 Химическое обезжиривание в щелочных растворах деталей площадью до5дм2
16-0101-006-02 Химическое обезжиривание в щелочных растворах деталей площадью до10дм2
16-0101-006-03 Химическое обезжиривание в щелочных растворах деталей площадью до20дм2
16-0101-006-04 Химическое обезжиривание в щелочных растворах деталей площадью более 20 дм2
16-0101-007:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Травление.
2. Двукратная промывка в воде.
3. Активация.
4. Двукратная промывка в воде.
16-0101-007-01 Травление и активация деталей из меди и ее сплавов площадью до 5дм2
16-0101-007-02 Травление и активация деталей из меди и ее сплавов площадьюдо 10дм2
16-0101-007-03 Травление и активация деталей из меди и ее сплавов площадью до 20дм2
16-0101-007-04 Травление и активация деталей из меди и ее сплавов площадью более 20дм2
16-0101-007-05 Травление и активация деталей из алюминия площадьюдо5дм2
16-0101-007-06 Травление и активация деталей из алюминия площадью до10дм2
16-0101-007-07 Травление и активация деталей из алюминия площадью до20дм2
16-0101-007-08 Травление и активация деталей из алюминия площадью более 20дм2
16-0101-007-09 Травление и активация деталей из черных металлов площадью до5дм2
16-0101-007-10 Травление и активация деталей из черных металлов площадью до 10 дм2
16-0101-007-11 Травление и активация деталей из черных металлов площадью до20дм2
16-0101-007-12 Травление и активация деталей из черных металлов площадью более 20дм2

3. Стеаринмен шеңберлерді мерзімді майлаумен тегістеу.
16-0101-002-01 Тегістеу, күрделілік санаты I
16-0101-002-02 Тегістеу, күрделілік санаты II
16-0101-002-03 Тегістеу, күрделілік санаты III
16-0101-003:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бяз матадан дөңгелек қиықтардан бөлшектер құру(1 бөлшекте 5 дөңгелек қиық).
2. Дөңгелектерді ауыстыру, майланған дөңгелек бетіндегі маталарды қиып алу, пышақтарды қайрау.
3. ГОИ пастасымен дөңгелектердегі пастаны әлсін-әлсін жуып жылтырату.
16-0101-003-01 Жылтырату, күрделілігі I санаты
16-0101-003-02 Жылтырату, күрделілігі IIсанаты
16-0101-003-03 Жылтырату, күрделілігі III санаты
16-0101-004:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді еріткіште шаю.
2. Ыстық және ағынды сумен шаю.
3. Бөлшектерді фланельмен сүрту.
16-0101-004-01 Бөлшектерді органикалық еріткіште шаю, I күрделілік санаты
16-0101-004-02 Бөлшектерді органикалық еріткіште шаю, II күрделілік санаты
16-0101-004-03 Бөлшектерді органикалық еріткіште шаю, III күрделілік санаты
16-0101-005:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді тазалау.
2. Бөлшектерді сүрту.
16-0101-005-01 Ескі лак жабындарынан бөлшектерді тазарту, күрделілік санаты I
16-0101-005-02 Ескі лак жабындарынан бөлшектерді тазарту, күрделілік санаты II
16-0101-005-03 Ескі лак жабындарынан бөлшектерді тазарту, күрделілік санаты III
16-0101-006:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшекті қолданысқа қосу.
2. Майды химиялық жолмен тазарту.
3. Екі қайтара суға шайқау.
16-0101-006-01 Ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді сілті ерітіндісінде химиялық майсыздандыру
16-0101-006-02 Ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді сілті ерітіндісінде химиялық майсыздандыру
16-0101-006-03 Ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді сілті ерітіндісінде химиялық майсыздандыру
16-0101-006-04 Ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді сілті ерітіндісінде химиялық майсыздандыру
16-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Өңдеу.
2. Сумен екі рет жуу.
3. Белсендіру.
4. Сумен екі рет жуу.
16-0101-007-01 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 5 дм2ге дейін
16-0101-007-02 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 10 дм2ге дейін
16-0101-007-03 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ге дейін
16-0101-007-04 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ден көп
Жұмыс құрамы:
1. Өңдеу.
2. Сумен екі рет жуу.
3. Белсендіру.
4. Сумен екі рет жуу.
16-0101-007-01 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 5 дм2ге дейін
16-0101-007-02 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 10 дм2ге дейін
16-0101-007-03 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ге дейін
16-0101-007-04 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ден көп
Жұмыс құрамы:
1. Өңдеу.
2. Сумен екі рет жуу.
3. Белсендіру.
4. Сумен екі рет жуу.
16-0101-007-01 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 5 дм2ге дейін
16-0101-007-02 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 10 дм2ге дейін
16-0101-007-03 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ге дейін
16-0101-007-04 Мыстан және оның қорытпаларынан жасалған бөлшектерді өңдеу және белсендіру 20 дм2ден көп

16-0101-008:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Протирка деталей содой пищевой.
2. Промывка водой из шланга.
16-0101-008-01 Обезжиривание содой пищевой деталей I категории сложности площадьюдо 1 дм2
16-0101-008-02 Обезжиривание содой пищевой деталей I категории сложности площадьюдо10дм2
16-0101-008-03 Обезжиривание содой пищевой деталей I категории сложности площадью более 10дм2
16-0101-008-04 Обезжиривание содой пищевой деталей II категории сложности площадью до1 дм2
16-0101-008-05 Обезжиривание содой пищевой деталей II категории сложности площадью до10дм2
16-0101-008-06 Обезжиривание содой пищевой деталей II категории сложности площадью более 10дм2
16-0101-008-07 Обезжиривание содой пищевой деталей III категории сложности площадью до1 дм2
16-0101-008-08 Обезжиривание содой пищевой деталей III категории сложности площадью до10дм2
16-0101-008-09 Обезжиривание содой пищевой деталей III категории сложности площадью более 10дм2
16-0101-009:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Монтаж деталей на приспособления.
2. Завешивание деталей в ванну.
3. Постоянное наблюдение за процессом снятия.
4. Выгрузка деталей из ванны и промывка в воде.
5. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
6. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0101-009-01 Снятие старого никелевого покрытия электрохимическим способом с деталей площадью до5дм2
16-0101-009-02 Снятие старого никелевого покрытия электрохимическим способом с деталей площадью до10дм2
16-0101-009-03 Снятие старого никелевого покрытия электрохимическим способом с деталей площадью до20дм2
16-0101-009-04 Снятие старого никелевого покрытия электрохимическим способом с деталей площадью более 20дм2
16-0201-001:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-001-01 Латунирование толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-001-02 Латунирование толщиной 4 мкм в железистосинеродистомэлектролите деталей площадью до10дм2
16-0201-001-03 Латунирование толщиной 4 мкм в железистосинеродистомэлектролите деталей площадьюдо20дм2
16-0201-001-04 Латунирование толщиной 4 мкм в железистосинеродистомэлектролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-001-05 Латунирование в железистосинеродистом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1 мкм, добавлять к 16-0201-(001-01÷001-04)

16-0101-008:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы: 1. Бөлшектерді ас содасымен ысқылау. 2. Шланг сумен шаю.
16-0101-008-01 Ас содасымен майдан тазарту I күрделілік санаты ауданы 1 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-008-02 Ас содасымен майдан тазарту I күрделілік санаты ауданы до 10 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-008-03 Ас содасымен майдан тазартуI күрделілік санаты ауданы более 10 дм2 ден көп бөлшектер
16-0101-008-04 Ас содасымен майдан тазарту II күрделілік санаты ауданы до 1 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-008-05 Ас содасымен майдан тазарту II күрделілік санаты ауданы до 10 дм2 ге дейін бөлшектер
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді ас содасымен ысқылау.
2. Шланг сумен шаю.
16-0101-008-06 Ас содасымен майдан тазарту II күрделілік санаты ауданы 10 дм2 ден көп бөлшектер
16-0101-008-07 Ас содасымен майдан тазарту III күрделілік санаты ауданы 1 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-008-08 Ас содасымен майдан тазарту III күрделілік санаты ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-008-09 Ас содасымен майдан тазарту III күрделілік санаты ауданы 10 дм2 ден көп бөлшектер
16-0101-009:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді құрылғыға орнату.
2. Ванна бөліктерін аяқтау.
3. Шығару процесін үнемі бақылау.
4. Бөлшектерді ваннаға түсіріп, суға шаю.
5. Бөлшектерді кептіру шкавына ілу.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау.
16-0101-009-01 Электрохимиялық әдіспен ескі никельді қаптаудан тазарту ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-009-02 Электрохимиялық әдіспен ескі никельді қаптаудан тазарту ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-009-03 Электрохимиялық әдіспен ескі никельді қаптаудан тазарту ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектер
16-0101-009-04 Электрохимиялық әдіспен ескі никельді қаптаудан тазарту ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектер
16-0201-001:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш кафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-001-01 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 5 дм2ге дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-02 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 10 дм2 дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-03 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 20 дм2 дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-04 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді жездеу
16-0201-001-05 Теміркөк электролитте жездеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге ұлғайту арқылы түзету, 16-0201- (001-01 ÷ 001-04) кестелерінің нормаларына қосу
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау

16-0201-001-06 Латунирование толщиной 4 мкм в пирофосфатном электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-001-07 Латунирование толщиной 4 мкм в пирофосфатном электролите деталей площадью до10дм2
16-0201-001-08 Латунирование толщиной 4 мкм в пирофосфатном электролите деталей площадьюдо20дм2
16-0201-001-09 Латунирование толщиной 4 мкм в пирофосфатном электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-001-10 Латунирование толщиной 4 мкм в пирофосфатном электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(001-06÷001-09)
16-0201-002:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянноенаблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-002-01 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сульфаминовокислом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-002-02 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сульфаминовокислом электролите деталей площадью до10дм2
16-0201-002-03 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сульфаминовокислом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-002-04 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сульфаминовокислом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-002-05 Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(002-01÷002-04)
16-0201-002-06 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-002-07 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью до10дм2
16-0201-002-08 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-002-09 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-002-10 Никелирование матовое толщиной 4 мкм в сернокислом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(002-06÷002-09)
16-0201-003:
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф. 5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-003-01 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 1 деталей площадьюдо5дм2
16-0201-003-02 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 1 деталей площадью до10дм2
16-0201-003-03 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 1 деталей площадью до20дм2

16-0201-001-06 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-07 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-08 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді жездеу
16-0201-001-09 қалыңдығы 4 мкм в теміркөк электролитте ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді жездеу
16-0201-001-10 Теміркөк электролитте жездеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге ұлғайту арқылы түзету,
16-0201-(001-06÷001-10)кестелерінің нормаларына қосу
16-0201-002:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-002-01 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте 5 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-02 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте 10 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-03 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте 20 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-04 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте 20 дм2ден көп бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-05 Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге арттыру арқылы түзету, 16-0201-(002-01÷002-04) кестенің нормаларына қосыңыз
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-002-06 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-07 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-08 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-09 Қалыңдығы 4 мкм в сульфат қышқылы электролитте ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді күңгірт никельдеу
16-0201-002-10 Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге арттыру арқылы түзету, 16-0201-(002-06÷002-09)кестенің нормаларына қосыңыз
16-0201-003:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-003-01 Қалыңдығы 4 мкм электролитте № 1 бөлшектерді ауданы 5 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу
16-0201-003-02 Қалыңдығы 4 мкм электролитте № 1 бөлшектерді ауданы 10 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу
16-0201-003-03 Қалыңдығы 4 мкм электролитте № 1 бөлшектерді ауданы 20 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу

16-0201-003-04 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 1 деталей площадью более 20дм2
16-0201-003-05 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 1. Поправка при увеличении толщины
покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(003-01÷003-04)
16-0201-003-06 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 2 деталей площадьюдо5дм2
16-0201-003-07 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 2 деталей площадью до 10 дм2
16-0201-003-08 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 2 деталей площадью до20дм2
16-0201-003-09 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 2 деталей площадью более 20дм2
16-0201-003-10 Никелирование блестящее толщиной 4 мкм в электролите № 2. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(003-06÷003-09)
16-0201-004:
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-004-01 Никелирование черное толщиной 4 мкм деталей площадью до5дм2
16-0201-004-02 Никелирование черное толщиной 4 мкм деталей площадьюдо10дм2
16-0201-004-03 Никелирование черное толщиной 4 мкм деталей площадью до20дм2
16-0201-004-04 Никелирование черное толщиной 4 мкм деталей площадью более 20дм2
16-0201-004-05 Никелирование черное толщиной 4 мкм. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(004-01÷004-04)
16-0201-005:
Состав работ:
1. Приготовление раствора и его нагревание.
2. Завешивание деталей в ванну.
3. Активное наблюдение за процессом снятия.
4. Промывка в воде.
5. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
6. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-005-01 Никелирование химическое толщиной 4 мкм деталей площадьюдо5дм2
16-0201-005-02 Никелирование химическое толщиной 4 мкм деталей площадьюдо10дм2
16-0201-005-03 Никелирование химическое толщиной 4 мкм деталей площадью до20дм2
16-0201-005-04 Никелирование химическое толщиной 4 мкм деталей площадьюболее 20дм2
16-0201-005-05 Никелирование химическое толщиной 4 мкм. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(005-01÷005-04)
16-0201-006:
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.

16-0201-003-04 Қалыңдығы 4 мкм электролитте № 1 бөлшектерді ауданы 20 дм2 ден көп жылтырақ никельдеу
16-0201-003-05 Қалыңдығы 4 мкм электролитте № 1 бөлшектерді. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету,
кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(003-01÷003-04)
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-003-06 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте № 2 бөлшектерді ауданы до 5 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу
16-0201-003-07 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте № 2 бөлшектерді ауданы до 10 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу
16-0201-003-08 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте № 2 бөлшектерді ауданы до 20 дм2 ге дейін жылтырақ никельдеу
16-0201-003-09 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте № 2 бөлшектерді ауданы более 20 дм2 ден көп жылтырақ никельдеу
16-0201-003-10 Қалыңдығы 4 мкм в электролите № 2 жылтырақ никельдеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(003-06÷003-09)
16-0201-004:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-004-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін қара никельдеу
16-0201-004-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін қара никельдеу
16-0201-004-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін қара никельдеу
16-0201-004-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп қара никельдеу
16-0201-004-05 Қалыңдығы 4 мкм қара никельдеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(004-01÷004-04)
16-0201-005:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді дайындау және оны жылыту.
2. Ванна бөліктерін аяқтау.
3. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
4. Сумен жуу.
5. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-005-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді химиялық никельдеу
16-0201-005-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді химиялық никельдеу
16-0201-005-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді химиялық никельдеу
16-0201-005-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді химиялық никельдеу
16-0201-005-05 Қалыңдығы 4 мкм химиялық никельдеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(005-01÷005-04)
16-0201-006:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.

3. Промывка в воде. 4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-006-01 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-006-02 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадьюдо10дм2
16-0201-006-03 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-006-04 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в сернокислом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-006-05 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в сернокислом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(006-01÷006-04)
16-0201-007:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-007-01 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до5дм2
16-0201-007-02 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до10дм2
16-0201-007-03 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до20дм2
16-0201-007-04 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью более 20дм2
16-0201-007-05 Меднение блестящее толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(007-01÷007-04)
16-0201-007-06 Меднение матовое толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до5дм2
16-0201-007-07 Меднение матовое толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до10дм2
16-0201-007-08 Меднение матовое толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадью до20дм2
16-0201-007-09 Меднение матовое толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах деталей площадьюболее 20дм2
16-0201-007-10 Меднение матовое толщиной 4 мкм в пирофосфатных электролитах. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(007-06÷007-09)
16-0201-008:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Взвешивание деталей и анодов или взвешивание анодов и отбор проб электролита серебрения.
2. Завешивание деталей в ванну.
3. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.

3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-006-01 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді күкірт қышқылында мыспен жылтырату
16-0201-006-02 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді күкірт қышқылында мыспен жылтырату
16-0201-006-03 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді күкірт қышқылында мыспен жылтырату
16-0201-006-04 Қалыңдығы 4 мкм в электролитте ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді күкірт қышқылында мыспен жылтырату
16-0201-006-05 Қалыңдығы 4 мкм в күкірт қышқылында мыспен жылтырату. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(006-01÷006-04)
16-0201-007:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-007-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-04 Қалыңдығы 4 ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-05 Қалыңдығы 4 мкм пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(007-01÷007-04)
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-007-06 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-07 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-08 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2ге дейін бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-09 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау
16-0201-007-10 Қалыңдығы 4 мкм пирофосфатты электролитте жылтыратып мыстау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(007-06÷007-09)
16-0201-008:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектер мен анодтарды өлшеу немесе анодтарды өлшеу және күміс электролиттерін іріктеу.
2. Ванна бөліктерін аяқтау.
3. Тұндыру процесін үнемі бақылау.

4. Промывка в воде.
5. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
6. Демонтаж деталей с приспособлений.
7. Взвешивание деталей и анодов или взвешивание анодов и отбор проб электролита серебрения.
8. Анализ проб электролита серебрения.
9. Укладка деталей в тару.
10. Сбор и переработка возвратных отходов
16-0201-008-01 Серебрение толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-008-02 Серебрение толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите деталей площадью до 10дм2
16-0201-008-03 Серебрение толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-008-04 Серебрение толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-008-05 Серебрение толщиной 4 мкм в железистосинеродистом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(008-01÷008-04)
16-0201-008-06 Серебрение толщиной 4 мкм в йодистом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-008-07 Серебрение толщиной 4 мкм в йодистом электролите деталей площадью до 10 дм2
16-0201-008-08 Серебрение толщиной 4 мкм в йодистом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-008-09 Серебрение толщиной 4 мкм в йодистом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-008-10 Серебрение толщиной 4 мкм в йодистом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к16-0201-(008-06÷008-09)
16-0201-009:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Взвешивание деталей и отбор проб электролита золочения.
2. Завешивание деталей в ванну.
3. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
4. Промывка в воде.
5. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
6. Демонтаж деталей с приспособлений.
7. Взвешивание деталей и отбор проб электролита золочения.
8. Анализ проб электролита золочения.
9.Укладка деталей в тару.
10. Сбор и переработка возвратных отходов.
16-0201-009-01 Золочение при толщине покрытия 2 мкм деталей площадью до 5дм2
16-0201-009-02 Золочение при толщине покрытия 2 мкм деталей площадью до 10дм2
16-0201-009-03 Золочение при толщине покрытия 2 мкм деталей площадью до 20дм2

4. Сумен жуу.
5. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу.
7. Бөлшектер мен анодтарды өлшеу немесе анодтарды өлшеу және күміс электролитін іріктеу.
8. Күміс электролит үлгілерін талдау.
9. Бөлшектерді орау.
10. Қайта өңделетін қалдықтарды жинау және қайта өңдеу
16-0201-008-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді теміркөк электролитте күміс жалату
16-0201-008-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді теміркөк электролитте күміс жалату
16-0201-008-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді теміркөк электролитте күміс жалату
16-0201-008-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді теміркөк электролитте күміс жалату
16-0201-008-05 Қалыңдығы 4 мкм электролитте күміс жалату. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(008-01÷008-04)
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектер мен анодтарды өлшеу немесе анодтарды өлшеу және күміс электролиттерін іріктеу.
2. Ванна бөліктерін аяқтау.
3. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
4. Сумен жуу.
5. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу.
7. Бөлшектер мен анодтарды өлшеу немесе анодтарды өлшеу және күміс электролитін іріктеу.
8. Күміс электролит үлгілерін талдау.
9. Бөлшектерді орау.
10. Қайта өңделетін қалдықтарды жинау және қайта өңдеу
16-0201-008-06 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді иодты электролитте күміс жалату
16-0201-008-07 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді иодты электролитте күміс жалату
16-0201-008-08 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді иодты электролитте күміс жалату
16-0201-008-09 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді иодты электролитте күміс жалату
16-0201-008-10 Қалыңдығы 4 мкм бөлшектерді иодты электролитте күміс жалату. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(008-06÷008-09)
16-0201-009:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді өлшеу және алтын жалатылған электролиттерді іріктеу.
2. Ванна бөліктерін аяқтау.
3. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
4. Сумен жуу.
5. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу.
7. Бөлшектерді өлшеу және жалтыратылған электролиттерді іріктеу.
8. Алтын жалатылған электролит үлгілерін талдау.
9. Бөлшектерді контейнерлерге жинау.
10. Қайтарылатын қалдықтарды жинау және өңдеу.
16-0201-009-01 Қалыңдығы 2 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді алтын жалату
16-0201-009-02 Қалыңдығы 2 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді алтын жалату
16-0201-009-03 Қалыңдығы 2 мкм 20 дм2 ге дейін бөлшектерді алтын жалату

16-0201-009-04 Золочение при толщине покрытия 2 мкм. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять 16-0201-(009-01÷009-03)
16-0201-010:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-010-01 Цинкование толщиной 4 мкм в аммиачном электролите деталей площадью до 5дм2
16-0201-010-02 Цинкование толщиной 4 мкм в аммиачном электролите деталей площадью до 10дм2
16-0201-010-03 Цинкование толщиной 4 мкм в аммиачном электролите деталей площадью до 20дм2
16-0201-010-04 Цинкование толщиной 4 мкм в аммиачном электролите деталей площадью более 20 дм2
16-0201-010-05 Цинкование толщиной 4 мкм в аммиачном электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(010-01÷010-04)
16-0201-010-06 Цинкование толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до5дм2
16-0201-010-07 Цинкование толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до10дм2
16-0201-010-08 Цинкование толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до20дм2
16-0201-010-09 Цинкование толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью более 20дм2
16-0201-010-10 Цинкование толщиной 4 мкм в кислом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм,добавлять к 16-0201-(010-06÷010-09)
16-0201-011:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-011-01 Хромирование толщиной 4 мкм деталей площадью до5дм2
16-0201-011-02 Хромирование толщиной 4 мкм деталей площадью до10дм2
16-0201-011-03 Хромирование толщиной 4 мкм деталей площадью до20дм2
16-0201-011-04 Хромирование толщиной 4 мкм деталей площадью более 20дм2
16-0201-011-05Хромирование толщиной 4 мкм. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(011-01÷011-04)
16-0201-012:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание деталей в ванну.
2. Постоянное наблюдение за процессом осаждения.
3. Промывка в воде.
4. Завешивание деталей в сушильный шкаф.
5. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0201-012-01 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до 5 дм2
16-0201-012-02 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до 10 дм2

16-0201-009-04 Қалыңдығы 2 мкм бөлшектерді алтын жалату. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(009-01÷009-03)
16-0201-010:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0201-010-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2ге дейін аммиакты электролитте цинктеу
16-0201-010-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін аммиакты электролитте цинктеу
16-0201-010-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін аммиакты электролитте цинктеу
16-0201-010-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп аммиакты электролитте цинктеу
16-0201-010-05 Қалыңдығы 4 мкм в аммиакты электролитте цинктеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(010-01÷010-04)
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау.
16-0201-010-06 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін қышқыл электролитте цинктеу
16-0201-010-07 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін қышқыл электролитте цинктеу
16-0201-010-08 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін қышқыл электролитте цинктеу
16-0201-010-09 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп қышқыл электролитте цинктеу
16-0201-010-10 Қалыңдығы 4 мкм қышқыл электролитте цинктеу. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(010-06÷010-09)
16-0201-011:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау.
16-0201-011-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерін хромдау
16-0201-011-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерін хромдау
16-0201-011-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерін хромдау
16-0201-011-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерін хромдау
16-0201-011-05 Қалыңдығы 4 мкм бөлшектерін хромдау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(011-01÷011-04)
16-0201-012:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау.
16-0201-012-01 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді электролитте қалайылау
16-0201-012-02 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді электролитте қалайылау

16-0201-012-03 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью до 20 дм2
16-0201-012-04 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в кислом электролите деталей площадью более 20 дм2
16-0201-012-05 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в кислом электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(012-01÷012-04)
16-0201-012-06 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в щелочном электролите деталей площадью до 5 дм2
16-0201-012-07 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в щелочном электролите деталей площадью до 10 дм2
16-0201-012-08 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в щелочном электролите деталей площадью до 20 дм2
16-0201-012-09 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в щелочном электролите деталей площадью более 20 дм2
16-0201-012-10 Оловянирование (лужение) толщиной 4 мкм в щелочном электролите. Поправка при увеличении толщины покрытия на 1мкм, добавлять к 16-0201-(012-06÷012-09)
16-0301-001:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Завешивание катодов соответственно конфигурации деталей.
2. Монтаж деталей на приспособлении.
3. Завешивание деталей в ванну.
4. Постоянное наблюдение за процессом полировки.
5. Выгрузка детали из ванны и промывка в воде.
6. Демонтаж деталей с приспособлений и укладка в тару.
16-0301-001-01 Электрополирование с применением хромового ангидрида меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью до5дм2
16-0301-001-02 Электрополирование с применением хромового ангидрида меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью до10дм2
16-0301-001-03 Электрополирование с применением хромового ангидрида меди, латуни и гальванических медных покрытий площадьюдо20дм2
16-0301-001-04 Электрополирование с применением хромового ангидрида меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью более 20дм2
16-0301-001-05 Электрополирование с применением бутилового спирта меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью до 5 дм2
16-0301-001-06 Электрополирование с применением бутилового спирта меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью до 10 дм2
16-0301-001-07 Электрополирование с применением бутилового спирта меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью до 20дм 2
16-0301-001-08 Электрополирование с применением бутилового спирта меди, латуни и гальванических медных покрытий площадью более 20 дм 2
16-0301-002:

16-0201-012-03 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді электролитте қалайылау
16-0201-012-04 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді ге дейін бөлшектерді электролитте қалайылау
16-0201-012-05 Қалыңдығы 4 мкм бөлшектерді электролитте қалайылау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(012-01÷012-04)
Жұмыс құрамы:
1. Ванна бөліктерін аяқтау.
2. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
3. Сумен жуу.
4. Бөлшектерді кептіргіш шкафка іліп қою.
5. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау.
16-0201-012-06 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді сілтілі электролитте қалайылау
16-0201-012-07 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді сілтілі электролитте қалайылау
16-0201-012-08 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді сілтілі электролитте қалайылау
16-0201-012-09 Қалыңдығы 4 мкм ауданы 20 дм2ден көп бөлшектерді сілтілі электролитте қалайылау
16-0201-012-10 Қалыңдығы 4 мкм бөлшектерді сілтілі электролитте қалайылау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0201-(012-06÷012-09)
16-0301-001:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Катодтарды бөліктердің конфигурациясына сәйкес аяқтау.
2. Бөлшектерді құрылғыға бекіту.
3. Ванна бөліктерін аяқтау.
4. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
5. Сумен жуу.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0301-001-01 5 дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының хром ангидридін қолдана отырып электролиттеу
16-0301-001-02 10 дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының хром ангидридін қолдана отырып электролиттеу
16-0301-001-03 20 дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының хром ангидридін қолдана отырып электролиттеу
16-0301-001-04 20 дм2 ден көп мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының хром ангидридін қолдана отырып электролиттеу
Жұмыс құрамы:
1. Катодтарды бөліктердің конфигурациясына сәйкес аяқтау.
2. Бөлшектерді құрылғыға бекіту.
3. Ванна бөліктерін аяқтау.
4. Тұндыру процесін үнемі бақылау.
5. Сумен жуу.
6. Бөлшектерді құрылғылардан бөлшектеу және орау
16-0301-001-05 5 дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының бутил спиртін қолданып электролиттеу
16-0301-001-06 10дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының бутил спиртін қолданып электролиттеу
16-0301-001-07 20 дм2 дейінгі мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының бутил спиртін қолданып электролиттеу
16-0301-001-08 20 дм2 ден көп мыс, жез және гальваникалық мыс жабындарының бутил спиртін қолданып электролиттеу
16-0301-002:

Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Погружение в раствор деталей.
2. Промывка в воде.
16-0301-002-01 Осветление деталей площадью до 5 дм2
16-0301-002-02 Осветление деталей площадью до10 дм2
16-0301-002-03 Осветление деталей площадью до 20 дм2
16-0301-002-04 Осветление деталей площадью более 20 дм2
16-0301-003:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Погружение в раствор деталей.
2. Промывка в воде.
16-0301-003-01 Пассивирование деталей из меди и ее сплавов, цинка, олова площадью до 5 дм2
16-0301-003-02 Пассивирование деталей из меди и ее сплавов, цинка, олова площадью до 10 дм2
16-0301-003-03 Пассивирование деталей из меди и ее сплавов, цинка, олова площадью до 2 0дм2
16-0301-003-04 Пассивирование деталей из меди и ее сплавов, цинка, олова площадью более 20 дм2
16-0301-003-05 Пассивирование с применением оксида хрома деталей из серебра площадью до 5 дм2
16-0301-003-06 Пассивирование с применением оксида хрома деталей из серебра площадью до 10 дм2
16-0301-003-07 Пассивирование с применением оксида хрома деталей из серебра площадью до 20 дм2
16-0301-003-08 Пассивирование с применением оксида хрома деталей из серебра площадью более 20 дм2
16-0301-003-09 Пассивирование с применением хромовокислого калия деталей из серебра площадью до 5 дм2
16-0301-003-10 Пассивирование с применением хромовокислого калия деталей из серебра площадью до 10 дм2
16-0301-003-11 Пассивирование с применением хромовокислого калия деталей из серебра площадью до 20 дм2
16-0301-003-12 Пассивирование с применением хромовокислого калия деталей из серебра площадью более 20 дм2
16-0301-004:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Промывка в уайт-спирите.
2. Монтаж на приспособление.
3. Обезжиривание.
4. Отбеливание.
5. Травление.
6. Демонтаж.
7. Крацевание.
8. Нейтрализация.
9. Травление.
10. Оксидирование.
11. Сушка в опилках.
12. Художественная расчистка с разделкой под старую медь.
13. Промывка в горячей и холодной воде после каждой операции.
16-0301-004-01 Оксидирование (патинирование) под старую медь деталей площадью до 5 дм2
16-0301-004-02 Оксидирование (патинирование) под старую медь деталей площадью до 10 дм2
16-0301-004-03 Оксидирование (патинирование) под старую медь деталей площадью до 20 дм2
16-0301-004-04 Оксидирование (патинирование) под старую медь деталей площадью более 20 дм2
16-0301-005:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Оксидирование.
3. Промывка в воде и загрузка деталей в сушильный шкаф.
4. Выгрузка деталей из сушильного шкафа, демонтаж с приспособлений и укладка в тару.

Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді қоспаға батыру.
2. Сумен жуу.
16-0301-002-01 Ауданы 5 дм2 ге дейін бөлшектерді жарықтандыру
16-0301-002-02 Ауданы 10 дм2 ге дейін бөлшектерді жарықтандыру
16-0301-002-03 Ауданы 20 дм2 ге дейін бөлшектерді жарықтандыру
16-0301-002-04 Ауданы 20 дм2 ден көп бөлшектерді жарықтандыру
16-0301-003:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді қоспаға батыру.
2. Сумен жуу.
16-0301-003-01 Бөлшектерді мыс пен оның қорытпаларынан, мырыштан, қалайыдан ауданы 5 дм2-ге дейін пассивтау
16-0301-003-02 Бөлшектерді мыс пен оның қорытпаларынан, мырыштан, қалайыдан ауданы 10 дм2-ге дейін пассивтау
16-0301-003-03 Бөлшектерді мыс пен оның қорытпаларынан, мырыштан, қалайыдан ауданы 20 дм2-ге дейін пассивтау
16-0301-003-04 Бөлшектерді мыс пен оның қорытпаларынан, мырыштан, қалайыдан ауданы 20 дм2-ден көп пассивтау
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді қоспаға батыру.
2. Сумен жуу.
16-0301-003-05 Ауданы 5 дм2 ге дейінгі күміс бөліктерінің хром оксидін қолданумен пассивтеу
16-0301-003-06 Ауданы 10 дм2 ге дейінгі күміс бөліктерінің хром оксидін қолданумен пассивтеу
16-0301-003-07 Ауданы 20 дм2 ге дейінгі күміс бөліктерінің хром оксидін қолданумен пассивтеу
16-0301-003-08 Ауданы 20 дм2 ден көп күміс бөліктерінің хром оксидін қолданумен пассивтеу
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді қоспаға батыру.
2. Сумен жуу.
16-0301-003-09 Ауданы 5 дм2 дейінгі күміс бөліктерінің калий хроматын қолдану арқылы пассивация
16-0301-003-10 Ауданы 10 дм2 дейінгі күміс бөліктерінің калий хроматын қолдану арқылы пассивация
16-0301-003-11 Ауданы 20 дм2 дейінгі күміс бөліктерінің калий хроматын қолдану арқылы пассивация
16-0301-003-12 Ауданы 20 дм2 ден көп күміс бөліктерінің калий хроматын қолдану арқылы пассивация
16-0301-004:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Уайт-спиритте шаю.
2. Құрылғыға орнату.
3. Майсыздандыру.
4. Ағарту.
5. Өңдеу.
6. Бөзу.
7. Механикалық өңдеу.
8. Бейтараптандыру.
9. Өңдеу.
10. Тотықтыру.
11. Ағаш үгіндісінде кептіру.
12. Ескі мыс әшекейді көркемдік тазарту.
13. Әрбір операциядан кейін ыстық және суық сумен шаю.
16-0301-004-01 Ауданы 5 дм2 ге дейін ескі мысқа ұқсатып тотықтыру (зеңжарлау)
16-0301-004-02 Ауданы 10 дм2 ге дейін ескі мысқа ұқсатып тотықтыру (зеңжарлау)
16-0301-004-03 Ауданы 20 дм2 ге дейін ескі мысқа ұқсатып тотықтыру (зеңжарлау)
16-0301-004-04 Ауданы 20 дм2ден көп ескі мысқа ұқсатып тотықтыру (зеңжарлау)
16-0301-005:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді дайындау.
2. Тотықтыру.
3. Сумен шаю және бөліктерді кептіру шкафына салу.
4. Бөлшектерді кептіру шкафынан түсіру, құрылғылардан шығару және контейнерлерге орау.

16-0301-005-01 Оксидирование меди и ее сплавов в черный цвет, черный цвет с синеватым, зеленоватым, бурым оттенками площадью до5дм2
16-0301-005-02 Оксидирование меди и ее сплавов в черный цвет, черный цвет с синеватым, зеленоватым, бурым оттенками площадью до10дм2
16-0301-005-03 Оксидирование меди и ее сплавов в черный цвет, черный цвет с синеватым, зеленоватым, бурым оттенками площадью до20дм2
16-0301-005-04 Оксидирование меди и ее сплавов в черный цвет, черный цвет с синеватым, зеленоватым, бурым оттенками площадью более 20дм2
16-0301-006:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Оксидирование.
3. Промывка в воде и загрузка деталей в сушильный шкаф.
4. Выгрузка деталей из сушильного шкафа, демонтаж с приспособлений и укладка в тару.
16-0301-006-01 Оксидирование деталей из латуни и бронзы в черный цвет с синеватым отливом площадью до 5 дм2
16-0301-006-02 Оксидирование деталей из латуни и бронзы в черный цвет с синеватым отливом площадью до 10 дм2
16-0301-006-03 Оксидирование деталей из латуни и бронзы в черный цвет с синеватым отливом площадью до 20 дм2
16-0301-006-04 Оксидирование деталей из латуни и бронзы в черный цвет с синеватым отливом площадью более 20 дм2
16-0301-007
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Покрытие детали лаком с просушкой.
16-0301-007-01 Покрытие лаком деталей, категория сложностиI
16-0301-007-02 Покрытие лаком деталей, категория сложности II
16-0301-007-03 Покрытие лаком деталей, категория сложности III
16-0301-008:
Измеритель: 1 м2 обрабатываемой поверхности
Состав работ:
1. Промывка деталей водой с детским мылом, просушка.
2. Снятие старого лака ацетоном при помощи жесткой кисточки.
3. Промывка поверхности ацетоном, обезжиривание поверхности гидролизным спиртом, просушка.
4. Приготовление тампона из марли и ваты с прикреплением его к токопроводу (нержавеющая сталь или уголь).
5. Гальваническое нанесение на поверхность путем протирки тампоном от 25 до 35 раз.
6.Удаление остатков раствора сухим тампоном, смачивание поверхности водой и повторное удаление остатков раствора (сбор отходов, содержащих драгоценные металлы).
7. Промывка чистой водой через 4-7 покрытий, с протиркой насухо, просушка, протирка спиртом. 8. Полирование меловым раствором, мягким фетром и раствором БТА. 9. Покрытие лаком за 2 раза.
16-0301-008-01 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до 5 дм2
16-0301-008-02 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до 10 дм2

16-0301-005-01 Ауданы 5 дм2 ге дейін мыс пен оның қорытпаларын қара, қара көк, көкшіл, қоңыр реңктермен тотықтыру
16-0301-005-02 Ауданы 10 дм2 ге дейін мыс пен оның қорытпаларын қара, қара көк, көкшіл, қоңыр реңктермен тотықтыру
16-0301-005-03 Ауданы 20 дм2 ге дейін мыс пен оның қорытпаларын қара, қара көк, көкшіл, қоңыр реңктермен тотықтыру
16-0301-005-04 Ауданы 20 дм2ден көп мыс пен оның қорытпаларын қара, қара көк, көкшіл, қоңыр реңктермен тотықтыру
16-0301-006:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Приготовление раствора.
2. Оксидирование.
3. Промывка в воде и загрузка деталей в сушильный шкаф.
4. Выгрузка деталей из сушильного шкафа, демонтаж с приспособлений и укладка в тару.
16-0301-006-01 Ауданы 5 дм2 ге дейін жезден және қоладан қара бөліктерді көкшіл реңмен тотықтыру
16-0301-006-02 Ауданы 10 дм2 ге дейін жезден және қоладан қара бөліктерді көкшіл реңмен тотықтыру
16-0301-006-03 Ауданы 20 дм2 ге дейін жезден және қоладан қара бөліктерді көкшіл реңмен тотықтыру
16-0301-006-04 Ауданы 20 дм2 ден көп жезден және қоладан қара бөліктерді көкшіл реңмен тотықтыру
16-0301-007:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектер бетін кептіру арқылы лактау
16-0301-007-01 Бөлшектер бетін лактау, күрделілік санатыI
16-0301-007-02 Бөлшектер бетін лактау, күрделілік санатыII
16-0301-007-03 Бөлшектер бетін лактау, күрделілік санатыIII
16-0301-008:
Есептеуіш: 1 м2 бетінің әрлеуі
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді сумен және иіс сабынымен жуу, кептіру.
2. Ескі лакты ацетонмен қатты щеткамен алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу, бетті гидролиз спиртімен майсыхдандыру, кептіру.
4. Қазіргі қорғасынға (тот баспайтын болат немесе көмір) бекітілген дәке мен мақта жүнінің тампонын дайындау.
5. Гальваникалық жағындымен жағу арқылы тампонмен 25-тен 35 рет сүрту.
6. Беттерден алдық ерітіндіні құрғақ жағындымен сүрту, бетін сумен сулау және қалдық ерітіндісін қайта кетіру (құрамында қымбат металдар бар қалдықтарды жинау).
7. Таза сумен 4-7 жабын арқылы шайыңыз, құрғақ, құрғақ, спиртпен сүртіңіз.
8. Бор, жұмсақ киіз және БТА ерітіндісімен жылтырату. 9. 2 рет лактау.
16-0301-008-01 I дәрежелі күрделілігі 5 дм2 дейінгі бөліктер үшін гальваникалық тампон әдісін қолдана отырып, қалыңдығы 4,0 микронды күміс жабынының ысырабын реставрациялау
16-0301-008-02 I дәрежелі күрделілігі 10 дм2 дейінгі бөліктер үшін гальваникалық тампон әдісін қолдана отырып, қалыңдығы 4,0 микронды күміс жабынының ысырабын реставрациялау

16-0301-008-03 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-04 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью более 20 дм2
16-0301-008-05 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до5 дм2
Состав работ:
1. Промывка деталей водой с детским мылом, просушка.
2. Снятие старого лака ацетоном при помощи жесткой кисточки.
3. Промывка поверхности ацетоном, обезжиривание поверхности гидролизным спиртом, просушка.
4. Приготовление тампона из марли и ваты с прикреплением его к токопроводу (нержавеющая сталь или уголь).
5. Гальваническое нанесение на поверхность путем протирки тампоном от 25 до 35 раз.
6.Удаление остатков раствора сухим тампоном, смачивание поверхности водой и повторное удаление остатков раствора (сбор отходов, содержащих драгоценные металлы).
7. Промывка чистой водой через 4-7 покрытий, с протиркой насухо, просушка, протирка спиртом.
8. Полирование меловым раствором, мягким фетром и раствором БТА. 9. Покрытие лаком за 2 раза.
16-0301-008-06 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до10 дм2
16-0301-008-07 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-08 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей I категории сложности площадью более 20 дм2
16-0301-008-09 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до 5 дм2
16-0301-008-10 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до 10 дм2
Состав работ:
1. Промывка деталей водой с детским мылом, просушка.
2. Снятие старого лака ацетоном при помощи жесткой кисточки.
3. Промывка поверхности ацетоном, обезжиривание поверхности гидролизным спиртом, просушка.
4. Приготовление тампона из марли и ваты с прикреплением его к токопроводу (нержавеющая сталь или уголь).
5. Гальваническое нанесение на поверхность путем протирки тампоном от 25 до 35 раз.
6.Удаление остатков раствора сухим тампоном, смачивание поверхности водой и повторное удаление остатков раствора (сбор отходов, содержащих драгоценные металлы).

16-0301-008-03 I дәрежелі күрделілігі 20 дм2 дейінгі бөліктер үшін гальваникалық тампон әдісін қолдана отырып, қалыңдығы 4,0 микронды күміс жабынының ысырабын реставрациялау
16-0301-008-04 I дәрежелі күрделілігі 20 дм2 ден көп бөліктер үшін гальваникалық тампон әдісін қолдана отырып, қалыңдығы 4,0 микронды күміс жабынының ысырабын реставрациялау
16-0301-008-05 I дәрежелі күрделілігі 5 дм2 дейінгі бөлшектерді гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 мкм алтын жабындысының реставрациялау
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді сумен және иіс сабынымен жуу, кептіру.
2. Ескі лакты ацетонмен қатты щеткамен алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу, бетті гидролиз спиртімен майсыхдандыру, кептіру.
4. Қазіргі қорғасынға (тот баспайтын болат немесе көмір) бекітілген дәке мен мақта жүнінің тампонын дайындау.
5. Гальваникалық жағындымен жағу арқылы тампонмен 25-тен 35 рет сүрту.
6. Беттерден алдық ерітіндіні құрғақ жағындымен сүрту, бетін сумен сулау және қалдық ерітіндісін қайта кетіру (құрамында қымбат металдар бар қалдықтарды жинау).
7. Таза сумен 4-7 жабын арқылы шайыңыз, құрғақ, құрғақ, спиртпен сүртіңіз.
8. Бор, жұмсақ киіз және БТА ерітіндісімен жылтырату.
9. 2 рет лактау.
16-0301-008-06 10 дм2 дейінгі I күрделілік дәрежелі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын реставрациялау
16-0301-008-07 20 дм2 дейінгі I күрделілік дәрежелі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын реставрациялау
16-0301-008-08 20 дм2 ден көп I күрделілік дәрежелі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын реставрациялау
16-0301-008-09 5 дм2 дейінгі I күрделілік дәрежелі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын реставрациялау
16-0301-008-10 10 дм2 дейінгі I күрделілік дәрежелі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын күміс жабынын реставрациялау
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді сумен және иіс сабынымен жуу, кептіру.
2. Ескі лакты ацетонмен қатты щеткамен алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу, бетті гидролиз спиртімен майсыхдандыру, кептіру.
4. Қазіргі қорғасынға (тот баспайтын болат немесе көмір) бекітілген дәке мен мақта жүнінің тампонын дайындау.
5. Гальваникалық жағындымен жағу арқылы тампонмен 25-тен 35 рет сүрту.
6. Беттерден алдық ерітіндіні құрғақ жағындымен сүрту, бетін сумен сулау және қалдық ерітіндісін қайта кетіру (құрамында қымбат металдар бар қалдықтарды жинау).

7. Промывка чистой водой через 4-7 покрытий, с протиркой насухо, просушка, протирка спиртом.
8. Полирование меловым раствором, мягким фетром и раствором БТА. 9. Покрытие лаком за 2 раза.
16-0301-008-11 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-12 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью более 20 дм2
16-0301-008-13 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до 5 дм2
16-0301-008-1 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до10 дм2
16-0301-008-15 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-16 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей II категории сложности площадьюболее 20 дм2
16-0301-008-17 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до 5 дм2
16-0301-008-18 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до 10 дм2
16-0301-008-19 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-20 Реставрация утрат серебряного покрытия толщиной 4,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью более 20 дм2
Состав работ:
1. Промывка деталей водой с детским мылом, просушка.
2. Снятие старого лака ацетоном при помощи жесткой кисточки.
3. Промывка поверхности ацетоном, обезжиривание поверхности гидролизным спиртом, просушка.
4. Приготовление тампона из марли и ваты с прикреплением его к токопроводу (нержавеющая сталь или уголь).

7. Таза сумен 4-7 жабын арқылы шайыңыз, құрғақ, құрғақ, спиртпен сүртіңіз.
8. Бор, жұмсақ киіз және БТА ерітіндісімен жылтырату.
9. 2 рет лактау.
16-0301-008-11 II күрделілік санаттағы бөлшектердің 20 дм2 дейінгі гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерлерін қайтажаңғырту
16-0301-008-12 II санаттағы бөлшектердің 20 дм2 ден көп гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерлерін қайтажаңғырту
16-0301-008-13 II күрделілік санаттағы бөлшектердің 5 дм2 дейінгі гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 мкм алтын жабындысының қайтажаңғырту
16-0301-008-14 II күрделілік санаттағы бөлшектердің 10 дм2 дейінгі гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 мкм алтын жабындысының қайтажаңғырту
16-0301-008-15 II күрделілік санаттағы бөлшектердің 20 дм2 дейінгі гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 мкм алтын жабындысының қайтажаңғырту
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді сумен және иіс сабынымен жуу, кептіру.
2. Ескі лакты ацетонмен қатты щеткамен алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу, бетті гидролиз спиртімен майсыхдандыру, кептіру.
4. Қазіргі қорғасынға (тот баспайтын болат немесе көмір) бекітілген дәке мен мақта жүнінің тампонын дайындау.
5. Гальваникалық жағындымен жағу арқылы тампонмен 25-тен 35 рет сүрту.
6. Беттерден алдық ерітіндіні құрғақ жағындымен сүрту, бетін сумен сулау және қалдық ерітіндісін қайта кетіру (құрамында қымбат металдар бар қалдықтарды жинау).
7. Таза сумен 4-7 жабын арқылы шайыңыз, құрғақ, құрғақ, спиртпен сүртіңіз.
8. Бор, жұмсақ киіз және БТА ерітіндісімен жылтырату.
9. 2 рет лактау.
16-0301-008-16 Ауданы 20 дм-ден асатын күрделілік II күрделілік санаттағы бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын қайтажаңғырту
16-0301-008-17 III санатты күрделілік бөлшектерін гальваникалық тампон әдісімен ауданы 5 дм2 дейінгі қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерін қайтажаңғырту
16-0301-008-18 III санатты күрделілік бөлшектерін гальваникалық тампон әдісімен ауданы 10 дм2 дейінгі қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерін қайтажаңғырту
16-0301-008-19 III санатты күрделілік бөлшектерін гальваникалық тампон әдісімен ауданы 20 дм2 дейінгі қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерін қайтажаңғырту
16-0301-008-20 III санатты күрделілік бөлшектерін гальваникалық тампон әдісімен ауданы 20 дм2 ден көп қалыңдығы 4,0 мкм күміс жабынының жойылған жерін қайтажаңғырту
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді сумен және иіс сабынымен жуу, кептіру.
2. Ескі лакты ацетонмен қатты щеткамен алып тастау.
3. Бетті ацетонмен жуу, бетті гидролиз спиртімен майсыхдандыру, кептіру.
4. Қазіргі қорғасынға (тот баспайтын болат немесе көмір) бекітілген дәке мен мақта жүнінің тампонын дайындау.

5. Гальваническое нанесение на поверхность путем протирки тампоном от 25 до 35 раз.
6.Удаление остатков раствора сухим тампоном, смачивание поверхности водой и повторное удаление остатков раствора (сбор отходов, содержащих драгоценные металлы).
7. Промывка чистой водой через 4-7 покрытий, с протиркой насухо, просушка, протирка спиртом.
8. Полирование меловым раствором, мягким фетром и раствором БТА. 9. Покрытие лаком за 2 раза.
16-0301-008-21 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до 5 дм2
16-0301-008-22 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до10 дм2
16-0301-008-23 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью до 20 дм2
16-0301-008-24 Реставрация утрат золотого покрытия толщиной 2,0 мкм гальваническим тампонным способом деталей III категории сложности площадью более 20 дм2
16-0301-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Подготовка восковых моделей или пластиковых форм - нанесение графита.
2. Монтаж в ванну.
3. Регулярное наблюдение за процессом.
4. Нанесение покрытия толщиной до 100 мкм.
5. Выемка из ванны, крацевание, промывка.
6.Завешивание в ванну, нанесение покрытия толщиной до 150 мкм.
7. Снятие, промывка в воде.
8. Завешивание в сушильный шкаф.
16-0301-009-01 Изготовление деталей в технике гальванопластики из меди площадью до 5 дм2
16-0301-009-02 Изготовление деталей в технике гальванопластики из меди площадью до10 дм2
16-0301-009-03 Изготовление деталей в технике гальванопластики из меди площадью до 20 дм2
16-0301-009-04 Изготовление деталей в технике гальванопластики из меди площадью более 20 дм2
16-0301-009-05 Изготовление деталей в технике гальванопластики из меди. Поправка при увеличении толщины покрытия свыше 250 мкм, на 10 мкм добавлять к 16-0301-(009-01÷009-04)
17-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Чеканные, выколотные, давильные процессы":
1. Включены работы по реставрации и воссозданию утраченных выколотных художественных изделий из листовой меди, латуни, их чеканку, чеканку изделий художественного литья из металла, реставрацию утраченных форм, рельефов и орнаментов, давильные работы.
2. Характеристика категорий сложности для выколотных деталей и выколотных изделий с последующей чеканкой:
I категория – детали с высотой рельефа до 15 мм, с крупным ненасыщенным рисунком прямолинейной формы;
II категория – детали, имеющие до 5 элементов рисунка на 1 дм2 высотой рельефа от 16 до 25 мм овальной формы с углом 110-160°;
III категория – орнаментованные детали, имеющие до 10 элементов рисунка на 1 дм2 с высотой рельефа от 26 до 50 мм с углом от 90 до 110°.
IV категория – мелкоорнаментованные детали, имеющие свыше 10 элементов рисунка на 1 дм2 с высотой рельефа 50 мм и с остротой угла 75-90°. ОС (особо сложная) категория – детали скульптурные (фигуры людей и животных).

5. Гальваникалық жағындымен жағу арқылы тампонмен 25-тен 35 рет сүрту.
6. Беттерден алдық ерітіндіні құрғақ жағындымен сүрту, бетін сумен сулау және қалдық ерітіндісін қайта кетіру (құрамында қымбат металдар бар қалдықтарды жинау).
7. Таза сумен 4-7 жабын арқылы шайыңыз, құрғақ, құрғақ, спиртпен сүртіңіз.
8. Бор, жұмсақ киіз және БТА ерітіндісімен жылтырату.
9. 2 рет лактау.
16-0301-008-21 III күрделілік санатындағы ауданы 5 дм2 дейінгі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын қайтажаңғырту
16-0301-008-22 III күрделілік санатындағы ауданы 10 дм2 дейінгі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын қайтажаңғырту
16-0301-008-23 III күрделілік санатындағы ауданы 20 дм2 дейінгі бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын қайтажаңғырту
16-0301-008-16 III күрделілік санатындағы ауданы 20 дм2 көп бөлшектердің гальваникалық тампон әдісімен қалыңдығы 2,0 микрон болатын алтын жабынын қайтажаңғырту
16-0301-009:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Балауыз модельдерін немесе пластикалық қалыптарды дайындау - графитті қолдану.
2. Ваннаға орнату.
3. Процесті үнемі бақылау.
4. Қалыңдығы 100 мкм дейін жабын жабу.
5. Ваннадан суды ағызу, қылшақпен жуу.
6. Моншаға ілулі, қалыңдығы 150 мкм дейін.
7. Алып тастау, суда жуу.
8. Кептіру пешке іліп қою.
16-0301-009-01 Ауданы 5 дм2 дейінгі мысты гальванопластик техникасында бөлшектер шығару
16-0301-009-02 Ауданы 10 дм2 дейінгі мысты гальванопластик техникасында бөлшектер шығару
16-0301-009-03 Ауданы 20 дм2 дейінгі мысты гальванопластик техникасында бөлшектер шығару
16-0301-009-04 Ауданы 20 дм2 көп мысты гальванопластик техникасында бөлшектер шығару
16-0301-009-05 Бөлшектерді мыс гальванопластик техникасында дайындау. Қаптаудың қалыңдығын 1 мкм-ге дейін түзету, кесте стандарттарына қосыңыз 16-0301-(007-01÷007-04)
17-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар.Соғу, тесу, жаншу процестері":
1. Жойылып кеткен мыс, жез табақтарынан соғып жасалған көркем бұйымдарды жаңғырту, оларды нақыштау; металдан құйылған көркем бұйымдарды нақыштау, жойылған пішіндерді, бедерлер мен өрнектерді жаңғырту жаншу жұмыстары нормалары енгізілген.
2. Кейін нақышталатын соғып жасалған бөліктер мен соғып жасалған бұйымдардың күрделілік дәрежелеріне сипаттама:
1) I-санат – үлкен қанық емес түзу сызықты пішіні бар бедерінің биіктігі 15 мм дейінгі бөліктер;
2) II-санат – бедерінің биіктігі 16-дан 25 мм-ге дейін, пішіні сопақ, бұрышы 110-160 °-қа тең, суреттің 1 дм²-де 5 элементке дейін қамтыған бөліктер;
3) III-санат – бедерінің биіктігі 26-дан 50мм-ге дейін, бұрышы 90-110 °-қа тең, суреттің 1 дм²-де 10 элементтен артық қамтыған өрнектелген бөліктер;
4) IV-санат – бедерінің биіктігі 50мм, сүйір бұрышы 75-90 °-қа тең, , суреттің 1 дм²-де 10 элементтен артық қамтыған ұсақ өрнектелген бөліктер;
5) АК (аса күрделі) санат – мүсінді бөліктер (адамдар мен жануарлар мүсіндері).

3. Характеристика категорий сложности для выполнения работ по чеканке художественного литья из бронзы, алюминия, чеканки по листу:
I категория – детали простого геометрического рисунка с редким заполнением или простые детали, имеющие до 5 элементов рисунка на 1 дм2;
II категория – орнаментованные детали с более плотным заполнением рисунка до 10 элементов на 1 дм2;
III категория – детали с ажурным насыщением, требующим тщательной проработки рисунком;
IV категория – детали мелкого, сложного рисунка, требующего особо тщательной проработки;
ОС (особо сложная) категория – детали скульптурные (фигуры людей и животных).
4. Характеристика категорий сложности давильных работ:
I категория – детали простой формы, без переходов и перетяжек (без обжига);
II категория – детали без сложной конфигурации, имеющие до двух переходов, обжигов, перетяжек;
III категория – детали сложной конфигурации, имеющие три и более переходов, перетяжек, обжигов, закаткой соединений (при составлении деталей из нескольких частей). К III-й категории относится шар, а также детали крупных размеров с использованием металла большого сечения от 1,5 мм и более.
5. Омеднение поверхности паяных швов и тиковой пайки:

3. Қоладан, алюминиден жасалған көркем құйманы нақыштау, табақтың бетін нақыштау жұмыстары атқарылуының күрделілік дәрежелеріне сипаттама:
1) I-санат – толтырылуы сирек қарапайым геометриялық сурет немесе суреттің 1 дм²-де 5 элементке дейін қамтыған қарапайым бөлік.
2) II-санат – толтырылуы көбірек суреттің 1 дм²-де 10 элементке дейін қамтыған өрнектелген бөліктер;
3) III-санат – суретпен мұқият пысықтауды қажет ететін ажурмен қаныққан бөліктер;
4) IV-санат – аса пысықтауды қажет ететін ұсақ, күрделі суреті бар бөліктер;
5) АК (аса күрделі) санат – мүсінді бөліктер (адамдар мен жануарлар мүсіндері).
4. Жаншу жұмыстарының күрделілік дәрежелеріне сипаттама:
1) I-санат – асусыз және көшірусіз (күйдіруісіз) қарапайым пішінді бөліктер;
2) II-санат – екі асуға дейін қамтыған, күйдірусіз, көшірусіз, кескіндемесі күрделі емес бөліктер;
3) III-санат – үш және одан да көп асуы, көшіруі, күйдіруі, жалғауы бар тегістелген (бөліктер бірнеше бөлшектерден тұрған жағдайда) кескіндемесі күрделі бөліктер. III санатқа шар, соған қоса қимасы үлкен 1,5 мм-ден артық метал қолданылған көлемі ірі бөліктер жатады.
5. Үсті дәнекерленген тігістер мен тиктік жамауды мыстау:

1) для поверхности изделий:
мелкие дефекты (каверны, углубления, волосяные трещины) покрываются припоем, а затем восстанавливаются нанесением 30-40 мкм слоя меди. При значительных утратах металла воссоздаются детали в пластичном материале. Данная операция 17 не учтена и учитывается дополнительно.
2) для мелких и крупных трещин:
определение начала и конца трещин, характера распространения и глубины, заполнение их медью либо пайка припоем с последующим покрытием медью.

1) Бұйымдардың сыртқы бетіне:
Ұсақ ақаулар (қуыстар, жамдар, қыл шытынақтар) дәнекермен жамалады, сонан соң 30-40 мкм қабат мыс жағу арқылы қалпына келтіріледі. Метал едәуір жоғалған жағдайда, бөліктер иілімді материалмен қалпына келтіріледі. Бұл әрекет жинақтың нормаларымен ескерілмеген және қосымша түрде есептеледі.
2) Ұсақ және үлкен сызаттарға:
Сызаттардың басы мен соңын, өрістеуі мен тереңдігі сипатын анықтау, оларды мыспен толтыру немесе дәнекермен жамап, мыс жалату.

3) для сквозных трещин:
заполнение вставками из припоя или меди с зачеканиванием по периметру углублений, последующее нанесение выравнивающего слоя меди газодинамическим способом.
6. Для единицы измерения "развернутая поверхность" коэффициенты развертки принимать по 12 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры" и 20 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Позолота".

3) Өтпелі сызаттарға:
Қуыстардың периметріне нақыштау арқылы дәнекер немесе мыс ендірмелерімен толтырып, газдинамикалық әдіс арқылы тегістеуіш мыс қабаын жалату.
6. "Ұңғымалы бет" өлшем бірлігі бар кестелерге ұңғыма коэффициентін 12 нің "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сәулеттік-жабыстырмалы декорын реставрациялау және жаңғырту" мен 20 ның "Тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Алтын жалату" тараулары бойынша қабылдау керек.

7. Поправки:
17-0101-001
Распайку старых швов принимать с коэффициентом 0,6 к затратам труда.
17-0101-002
Расход меди и латуни в зависимости от толщины листа изделия на 1 дм2 изделия:
Толщина металла, мм:                                   Вес, кг:
0,8                                                             0,021
1,0                                                             0,026
2,0                                                             0,052
3,0                                                             0,104
4,0                                                             0,104
5,0                                                             0,130
Прочеканку поверхности нормировать дополнительно по 17-0101-004
17-0101-(004-01÷ 004-15)
При чеканке деталей под модель для литья к затратам труда применять коэффициент 1,2.
При чеканке деталей, отлитых восковым способом, к затратам труда применять коэффициент 0,8.
17-0101-(004-16÷17)
Изготовление подкладок учитывается один раз на партию.
Расход материалов для вспомогательных работ следует определять по фактическим затратам.
17-0101-(005÷ 006)
Расход меди и латуни в зависимости от толщины листа на 1 дм2 изделия:
Толщина металла, мм:                                  Вес, кг:
0,8                                                             0,082
1,0                                                             0,102
2,0                                                             0,204
3,0                                                             0,306
4,0                                                             0,408
5,0                                                             0,510
17-0101-006
Прочеканку поверхности учитывать дополнительно по 17-0101-005
17-0101-007
Изготовление рисунка учитывать один раз на партию.
Расход материалов следует определять по фактическим затратам.
17-0101-008
На изделия из стали и цинка следует применять к затратам труда коэффициент 1,5.
Расход материала указан только на выколотку по листовому металлу.
Расход меди и латуни в зависимости от толщины листа на 1 дм2 изделия следует определять по 17-0101-(005÷ 006).
17-0101-009
При расчете расхода металла следует учитывать металл толщиной 1 мм.
Отход металла исчислять в размере 25 % от его расхода.

7. Түзетулер:
17-0101-001
Ескі тігістегі дәнекерді ыдыратудағы еңбек шығындары 0,6 коэффициенпен қабылдану керек.
17-0101-002
Бұйымның қалыңдығына байланысты табақтағы 1 дм²-ге мыс пен жездің шығындары
Металдың қалыңдығы, мм: Салмағы, кг:
0,8 0,021
1,0 0,026
2,0 0,052
3,0 0,104
4,0 0,104
5,0 0,130
Беткі қабатын нақыштап өту жұмыстарын 17-0101-004 кестесі бойынша қосымша нормалау керек.
17-0101-(004-01÷ 004-15)
Бұйымдарды құйма моделіне келтіру үшін нақыштаудағы еңбек шығындары 1,2 коэффициентпен қабылдану керек.
Балауыз әдісімен құйылған бөліктерді нақыштаудағы еңбек шығындары 0,8 коэффициентпен қабылдану керек
17-0101-(004-16÷17)
Төсемді дайындау жұмыстары бір топтамаға бір рет есептеледі.
Қосалқы жұмыстарға материалдардың шығындары нақты жұмсалғаны бойынша анықталу керек.
17-0101-(005÷ 006)
Табақтың қалыңдығына байланысты 1 дм²-ге мыс пен жездің шығындары
Металдың қалыңдығы, мм: Салмағы, кг:
0,8 0,082
1,0 0,102
2,0 0,204
3,0 0,306
4,0 0,408
5,0 0,510
17-0101-006
Беткі қабатын нақыштап өту жұмыстарын 17-01-005 нормасы бойынша қосымша есептеу керек
17-0101-007
Суретті дайындау нормалары бір топтамаға бір рет есептеледі
Материалдардың шығындары нақты жұмсалғаны бойынша анықталады.
17-0101-008
Мырыш пен болат бұйымдарына еңбек шығындары 1,5 коэффициентпен қабылдану керек.
Материалдардың шығындары тек табақ метал бойынша соғып жасауға көрсетілген.
Табақтың қалыңдығына байланысты 1 дм²-ге мыс пен жездің шығындары
Металдың қалыңдығы, мм: Салмағы, кг:
0,8 0,082
1,0 0,102
2,0 0,204
3,0 0,306
4,0 0,408
5,0 0,510
Материалдардың шығындары нақты жұмсалғаны бойынша анықталады.
17-0101-009
Металдың шығындарын есептеу барысында қалыңдығы 1 мм металды ескеру керек.
Метал шығындарын жұмсалғанның 25 % көлемінде есептеу керек.

17-0101-001:
Измеритель: 17-0101-001-01: 1 м шва пайки; 17-0101-001-02: 1 соединение; 17-0101-(001-03÷001-05): 1 дм2 снятых деталей
Состав работ:
17-0101-001-01:
1. Пригонка элементов деталей после выколотки по форме.
2. Пропайка швов соединений. 3. Зачистка швов соединений.
17-0101-001-02:
1. Пригонка элементов деталей после выколотки по форме.
2. Сборка элементов детали.
17-0101-(001-03÷001-05):
1. Снятие деталей с соблюдением осторожности.
2. Маркировка снятых деталей.
17-0101-001-01 Сборка выколотных деталей методом пропайки швов
17-0101-001-02 Сборка выколотных деталей посредством болтов, винтов, заклепок
17-0101-001-03 Демонтаж выколотных деталей размером до 1 дм2
17-0101-001-04 Демонтаж выколотных деталей размером до 5 дм2
17-0101-001-05 Демонтаж выколотных деталей размером до 10 дм2
Состав работ:
17-0101-001-06:
1. Снятие деталей с соблюдением осторожности.
2. Маркировка снятых деталей.
17-0101-(001-07÷001-10):
1. Пригонка выколотных деталей по месту.
2. Установка выколотных деталей на место.
17-0101-001-06 Демонтаж выколотных деталей размером более 10 дм2
17-0101-001-07 Монтаж выколотных деталей размером до 1 дм2
17-0101-001-08 Монтаж выколотных деталей размером до 5 дм2
17-0101-001-09 Монтаж выколотных деталей размером до 10 дм2
17-0101-001-10 Монтаж выколотных деталей размером более 10 дм2
17-0101-002:
Измеритель: 1 дм2 выколотки
Состав работ:
1. Снятие деталей, подлежащих реставрации.
2. Обработка цинковой формы после литья (в случае необходимости изготовления цинковых форм).
3. Разметка и раскрой меди для заделок с постановкой на место.
4. Исправление деформированных мест выколоткой.
17-0101-002-01 Реставрация выколотных деталей простого геометрического рисунка
17-0101-002-02 Реставрация выколотных деталей орнаментованных, средней сложности с редким заполнением рисунка
17-0101-002-03 Реставрация выколотных деталей погонных орнаментованных, средней сложности (прорезка)
17-0101-002-04 Реставрация выколотных деталей орнаментованных, средней сложности мелкого рисунка
Состав работ:
1. Снятие деталей, подлежащих реставрации.
2. Обработка цинковой формы после литья (в случае необходимости изготовления цинковых форм).
3. Разметка и раскрой меди для заделок с постановкой на место.
4. Исправление деформированных мест выколоткой.
17-0101-002-05 Реставрация выколотных деталей орнаментованных, сложного рисунка

17-0101-001:
Есептеуіш: 17-0101-001-01: 1 м дәнекер тігіс; 17-0101-001-02: 1 жалғау; 17-0101-(001-03÷001-05): 1 дм² шешілген бөлік
Жұмыс құрамы: 17-0101-001-01:
1. Бөліктердің пішін бойынша соғып жасалған элементтерін қиюластыру.
2. Жалғанған тігістерді дәнекерлеу.
3. Жалғанған тігістерді тазалау.
17-0101-001-02:
1. Бөліктердің пішін бойынша соғып жасалған элементтерін қиюластыру.
2. Бөліктердің элементтерін құрастыру.
17-0101-(001-03÷001-05):
1. Ептілікті сақтап, бөліктерді шешу.
2. Шешілген бөліктерді таңбалау.
17-0101-001-01 Соғып жасалған бөліктерді тігістерді дәнекерлеу әдісімен құрастыру
17-0101-001-02 Соғып жасалған бөліктерді бұрандама, бұрама, тойтармамен арқылы құрастыру
17-0101-001-03 1 дм²-ге дейін соғып жасалған бөліктерді шешу
17-0101-001-04 5 дм²-ге дейін соғып жасалған бөліктерді шешу
17-0101-001-05 10 дм²-ге дейін соғып жасалған бөліктерді шешу
Есептеуіш: 17-0101-001-06: 1 дм² шешілген бөліктер; 17-0101-(001-07÷001-10): 1 дм² орантылған бөліктер
Жұмыс құрамы:
17-0101-001-06:
1. Ептілікті сақтап, бөліктерді шешу.
2. Шешілген бөліктерді таңбалау.
17-0101-(001-07÷001-10):
1. Соғып жасалған бөліктерді орнына қиылыстыру.
2. Соғып жасалған бөліктерді орнына орнату.
17-0101-001-06 Көлемі 10 дм² артық соғып жасалған бөліктерді шешу
17-0101-001-07 Көлемі 1 дм² дейін соғып жасалған бөліктерді орнату
17-0101-001-08 Көлемі 5 дм² дейін соғып жасалған бөліктерді орнату
17-0101-001-09 Көлемі 10 дм² дейін соғып жасалған бөліктерді орнату
17-0101-001-10 Көлемі 10 дм² артық соғып жасалған бөліктерді орнату
17-0101-002:
Есептеуіш: 1 дм² соғып жасалған
Жұмыс құрамы:
1. Реставрацияға жататын бөліктерді шешу.
2. Мырыш пішіндерді құйылғаннан соң өңдей (мырыш пішіндерді құю қажеттілігі болған жағдайда).
3. Бітеп, орнына қою үшін мысты белгілеп кесу.
4. Деформацияланған орындарды соғап жөндеу.
17-0101-002-01 Соғып жасалған бөліктердің қарапайым геометриялық суретін реставрациялау
17-0101-002-02 Соғып жасалған өрнектелген, күрделігі орташа сирек суретпен қаныққан бөліктерді реставрациялау
17-0101-002-03 Соғып жасалған өні бойы күрделігі орташа (кертіккесілген) өрнектелген бөліктерді реставрациялау
17-0101-002-04 Соғып жасалған өрнектелген бөліктердің күрделіші орташа ұсақ суреттерді реставрациялау
Жұмыс құрамы:
1. Реставрацияға жататын бөліктерді шешу.
2. Мырыш пішіндерді құйылғаннан соң өңдей (мырыш пішіндерді құю қажеттілігі болған жағдайда).
3. Бітеп, орнына қою үшін мысты белгілеп кесу.
4. Деформацияланған орындарды соғап жөндеу.
17-0101-002-05 Соғып жасалған күрделі суретті, өрнектелген бөліктерді реставрациялау.

17-0101-002-06 Реставрация выколотных деталей скульптурных (фигуры людей и животных)
17-17-0101-003:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка деталей от окислов и загрязнений вручную или механической щеткой.
2. Рихтовка деформированных деталей.
3. Подчеканка потерявшего рельефность орнамента.
4. Шлифовка детали.
17-0101-003-01 Реставрация литых деталей из бронзы простого геометрического рисунка
17-0101-003-02 Реставрация литых деталей из бронзы орнаментованных, средней сложности рисунка
17-0101-003-03 Реставрация литых деталей из бронзы орнаментованных, ажурных, средней сложности рисунка
17-0101-003-04 Реставрация литых деталей из бронзы орнаментованных, сложного рисунка
17-0101-003-05 Реставрация литых деталей из бронзы скульптурного характера (фигуры людей и животных)
Состав работ:
1. Очистка деталей от окислов и загрязнений вручную или механической щеткой.
2. Рихтовка деформированных деталей.
3. Подчеканка потерявшего рельефность орнамента.
4. Шлифовка детали.
17-0101-003-06 Реставрация литых деталей из алюминия простого геометрического рисунка
17-0101-003-07 Реставрация литых деталей из алюминия орнаментованных, средней сложности рисунка
17-0101-003-08 Реставрация литых деталей из алюминия орнаментованных, ажурных, средней сложности рисунка
17-0101-003-09 Реставрация литых деталей из алюминия орнаментованных, сложного рисунка
17-0101-003-10 Реставрация литых деталей из алюминия скульптурного характера
17-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 развернутой прочеканенной поверхности
Состав работ:
1. Изготовление подкладки и выточка под литник на подкладке (один раз на всю партию).
2. Сруб облоев на литье и предварительная крацовка.
3. Запиловка поверхности под чеканку.
4. Вырубка на литье сечкой и заделка раковин чеканом, надфилем, шабером с последующей зачисткой поверхности шкуркой среднего зерна.
5. Насмолка и расходка деталей расходником, чеканка с последующей обработкой поверхности шкуркой и крацовочной щеткой.
17-0101-004-01 Чеканка художественного литья из бронзы и латуни площадью деталей до 0,25 дм2, категория сложности I
17-0101-004-02 Чеканка художественного литья из бронзы и латуни площадью деталей до 0,25 дм2, категория сложности II
17-0101-004-03 Чеканка художественного литья из бронзы и латуни площадью деталей до 0,25 дм2, категория сложности III
17-0101-004-04 Чеканка художественного литья из бронзы и латуни площадью деталей до 0,25 дм2, категория сложности IV
17-0101-004-05 Чеканка художественного литья из бронзы и латуни площадью деталей до 0,25 дм2, категория сложности ОС
Состав работ:

17-0101-002-06 Соғып жасалған мүсінді бөліктерді реставрациялау (адам және жануарлар мүсіндері)
17-0101-003:
Есептеуіш: 1 дм² жайма беті
Жұмыс құрамы:
1. Қол немесе механикалы щеткамен бөліктерді тотықтан және ластанудан тазарту.
2. Деформацияланған бөліктерді тегістеу.
3. Бедерін жоғалтқан өрнекті нақыштап өту.
4. Бөліктерді ажарландыру.
17-0101-003-01 Қоладан құйылған қарапайым геометриялық суреті бар бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-02 Қоладан құйылған суретінің күрделігі ортдаша, өрнектелген бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-03 Қоладан құйылған суретінің күрделігі орташа, өрнектелген, үлдір бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-04 Қоладан құйылған суреті күрделі, өрнектелген бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-05 Қоладан құйылған сипаты мүсінді бөліктерді реставрациялау (адам және жануарлар мүсіні)
Жұмыс құрамы:
1. Қол немесе механикалы щеткамен бөліктерді тотықтан және ластанудан тазарту.
2. Деформацияланған бөліктерді тегістеу.
3. Бедерін жоғалтқан өрнекті нақыштап өту.
4. Бөліктерді ажарландыру.
17-0101-003-06 Алюминиден құйылған қарапайым геометриялық суреті бар бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-07 Алюминиден құйылған суретінің күрделігі орташа, өрнектелген бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-08 Алюминиден құйылған суретінің күрделігі орташа, өрнектелген, үлдір бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-09 Алюминиден құйылған суреті күрделі, өрнектелген бөліктерді реставрациялау
17-0101-003-10 Алюминиден құйылған сипаты мүсінді бөліктерді реставрациялау (адам және жануарлар мүсіні)
17-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм² нақышталған жайма беті
Жұмыс құрамы:
1. Төсем дайындау және төсемде құйма жолын қырнау (бүкіл топтамаға бір рет).
2. Құймаға кенерік қима жасау және алдын ала метал щеткамен өндеу (крацовка).
3. Нақыштау үшін беткі қабатын егеу.
4. Құйманы шапқымен жону және қуысты безеубаспен, қылауықпен, қырнауышпен өңдеп, сыртқы бетін түйіршік тобы орташа түрпімен өңдеу.
5. Шайырлау және бедеулеу безеубасымен өтіп, нақыштаған соң, сыртқы бетін түрпімен және крац щеткасымен өңдеу.
17-0101-004-01 Ауданы 0,25 дм²-ден асатын қола мен мыс көркем құймасын нақыштау, Күрделілік санаты I
17-0101-004-02 Ауданы 0,25 дм²-ден асатын қола мен мыс көркем құймасын нақыштау, Күрделілік санаты II
17-0101-004-03 Ауданы 0,25 дм²-ден асатын қола мен мыс көркем құймасын нақыштау, Күрделілік санаты III
17-0101-004-04 Ауданы 0,25 дм²-ден асатын қола мен мыс көркем құймасын нақыштау, Күрделілік санаты IV
17-0101-004-05 Ауданы 0,25 дм²-ден асатын қола мен мыс көркем құймасын нақыштау, Күрделілік санаты АК (аса күрделі)
Жұмыс құрамы:

17-0101-008-21 Выколотка деталей из листа латуни и давлҰнки при толщине металла более 1,5 мм, категория сложности I
17-0101-008-22 Выколотка деталей из листа латуни и давлҰнки при толщине металла более 1,5 мм, категория сложности II
17-0101-008-23 Выколотка деталей из листа латуни и давлҰнки при толщине металла более 1,5 мм, категория сложности III
17-0101-008-24 Выколотка деталей из листа латуни и давлҰнки при толщине металла более 1,5 мм, категория сложности IV
Состав работ:
1. Заготовка болванки из стали.
2. Разметка рисунка карандашом по предварительно окрашенной поверхности болванки.
3. Гравировка рисунка штихелем.
4. Опускание рисунка чеканами.
5. Доводка рисунка штихелем.
6. Термическая закалка пуансона.
7. Пробивка пуансоном матрицы предварительно шлифованной стальной пластины.
8. Доводка рисунка на матрице штихелем.
9. Закалка матрицы.
17-0101-008-25 Изготовление матрицы и пуансона, категория сложности I
17-0101-008-26 Изготовление матрицы и пуансона, категория сложности II
17-0101-008-27 Изготовление матрицы и пуансона, категория сложности III
17-0101-008-28 Изготовление матрицы и пуансона, категория сложности IV
17-0101-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Разметка и укрепление планшайбы, точка и правка резцов, изготовление шаблона.
2. Точка оправки на станке с периодическими замерами и примерки шаблона, ошкуривание оправки выточенной.
17-0101-009-01 Изготовление оправки (модели) из дерева для производства давильных работ, категория сложности I
17-0101-009-02 Изготовление оправки (модели) из дерева для производства давильных работ, категория сложности II
17-0101-009-03 Изготовление оправки (модели) из дерева для производства давильных работ, категория сложности III
17-0101-009-04 Изготовление оправки (модели) из стали для производства давильных работ, категория сложности I
17-0101-009-05 Изготовление оправки (модели) из стали для производства давильных работ, категория сложности II
Состав работ:
17-0101-009-06:
1. Разметка и укрепление планшайбы, точка и правка резцов, изготовление шаблона.
2. Точка оправки на станке с периодическими замерами и примерки шаблона, ошкуривание оправки выточенной.
17-0101-(009-07÷009-10):
1. Разметка и вырезка заготовок.
2. Закрепление и центровка заготовки, затяжка давильником, обжиг, подрезка краев детали, нанесение рисунка, проточка и обработка шкуркой.
17-0101-009-06 Изготовление оправки (модели) из стали для производства давильных работ, категория сложности III
17-0101-009-07 Производство давильных работ из меди, категория сложности I

17-0101-008-21 Бөліктің қалыңдығы 1,5 мм-ден артық жез табағы мен жаншылған бұйымнан соғып жасау, Күрделілік санаты I
17-0101-008-22 Бөліктің қалыңдығы 1,5 мм-ден артық жез табағы мен жаншылған бұйымнан соғып жасау, Күрделілік санаты II
17-0101-008-23 Бөліктің қалыңдығы 1,5 мм-ден артық жез табағы мен жаншылған бұйымнан соғып жасау, Күрделілік санаты III
17-0101-008-24 Бөліктің қалыңдығы 1,5 мм-ден артық жез табағы мен жаншылған бұйымнан соғып жасау, Күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Болатпен кесек дайындау.
2. Сыртқы беті алдын ала боялған кесекке қарындашпен суретті белгілеп өту.
3. Суретту безеуішпен (штихель) нақыштамалау.
4. Суретті нақыштармен төмендету.
5. Суретті безеуішпен жетілдіру.
6. Пуансонды термиялық шыңдау.
7. Алдын ала ажарланған болат тілімшесіне пуансонмен қалыптаманы тесіп өту.
8. Қалыптамада суретті безеуішпен жетілдіру.
9. Закалка матрицы.
17-0101-008-25 Қалыптама мен пуансонды жасау, Күрделілік санаты I
17-0101-008-26 Қалыптама мен пуансонды жасау, Күрделілік санаты II
17-0101-008-27 Қалыптама мен пуансонды жасау, Күрделілік санаты III
17-0101-008-28 Қалыптама мен пуансонды жасау, Күрделілік санаты IV
17-0101-009:
Есептеуіш: 1 дм² жайма беті
Жұмыс құрамы:
1. Қысқұрылғыны белшілеу және бекемдеу, кескілерді қайрау және түзету, үлгіні жасау.
2. Үлгіні оқтын өлшеп және шақтап, станокта түзетушіні қайрау, қайралған түзетушіні жону.
17-0101-009-01 Жаншу жұмыстарын атқару үшін ағаштан түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты I
17-0101-009-02 Жаншу жұмыстарын атқару үшін ағаштан түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты II
17-0101-009-03 Жаншу жұмыстарын атқару үшін ағаштан түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты III
17-0101-009-04 Жаншу жұмыстарын атқару үшін болатпен түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты I
17-0101-009-05 Жаншу жұмыстарын атқару үшін болатпен түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
17-0101-009-06:
1. Қысқұрылғыны белшілеу және бекемдеу, кескілерді қайрау және түзету, үлгіні жасау.
2. Үлгіні оқтын өлшеп және шақтап, станокта түзетушіні қайрау, қайралған түзетушіні жону.
17-0101-(009-07÷009-10):
1. Дайындамаларды белгілеу және ою.
2. Дайындаманы бекіту орталықтау, сыққышпен тарту, босаңдыру, бөліктің шеттерін кесіп өту, суретті қондыру, қайрау және қажау.
17-0101-009-06 Жаншу жұмыстарын атқару үшін болатпен түзетушіні (модельді) жасау, Күрделілік санаты III
17-0101-009-07 Мыспен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты I

17-0101-009-08 Производство давильных работ из меди, категория сложности II
17-0101-009-09 Производство давильных работ из меди, категория сложности III
17-0101-009-10 Производство давильных работ из латуни и цинка, категория сложности I
Состав работ:
1. Разметка и вырезка заготовок.
2. Закрепление и центровка заготовки, затяжка давильником, обжиг, подрезка краев детали, нанесение рисунка, проточка и обработка шкуркой.
17-0101-009-11 Производство давильных работ из латуни и цинка, категория сложности II
17-0101-009-12 Производство давильных работ из латуни и цинка, категория сложности III
17-0101-009-13 Производство давильных работ из стали, категория сложности I
17-0101-009-14 Производство давильных работ из стали, категория сложности II
17-0101-009-15 Производство давильных работ из стали, категория сложности III
17-0101-010:
Измеритель: 17-0101-010-01:1 дм2 развернутой поверхности, 17-0101-010-02:1 дм2 площади покрытия припоем
Состав работ:
17-0101-010-01:
1. Расчистка газодинамическим методом поверхности от загрязнений, коррозии и прежних покрасок напылением высокодисперсного медно-керамического порошка.
2. Нанесение тонкого слоя меди (40 мкм) на участки, покрытые припоем.
3. Нанесение выравнивающего слоя медно-керамическим порошком толщиной 40 мкм для устранения мелких дефектов (каверны, углубления, волосяные трещины). 4. Нанесение порошка закиси меди, модифицированного фуллеренами, толщиной 20 мкм для получения защитного слоя.
17-0101-010-02:
1. Осмотр состояния после расчистки.
2. Анализ состояния повреждений, определение границ участков, подлежащих реставрации.
3. Нанесение смеси порошков свинца, олова и керамики (покрытие припоем) на выявленные дефекты (каверны, трещины, разрывы).
17-0101-010-01 Омеднение паяных швов и тиковой пайки на поверхности медных изделий методом газодинамического
напыления
17-0101-010-02 Реставрация выколотных медных изделий методом напыления смеси порошков свинца, олова и керамики
18-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Инкрустированные поверхности":
1. Предусмотрены работы по консервации, реставрации и воссозданию деревянных поверхностей, инкрустированных металлом, и инкрустации в технике Буль (медью, бронзой, перламутром, черепахой и другими материалами).
2. Реставрация и консервация интарсии и маркетри включены в 21 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Историческая мебель".
3. При реставрации инкрустации металлом по дереву предусмотрены следующие категории сложности:
I категория – прямолинейный геометрический рисунок;
II категория – криволинейный геометрический рисунок;
III категория – рисунок из набора мелких фигур различной конфигурации;
IV категория – сложный рисунок из набора очень мелких криволинейных фигур.

17-0101-009-08 Мыспен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты II
17-0101-009-09 Мыспен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты III
17-0101-009-10 Жез бен мырыштан жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты
Жұмыс құрамы:
1. Дайындамаларды белгілеу және ою.
2. Дайындаманы бекіту орталықтау, сыққышпен тарту, босаңдыру, бөліктің шеттерін кесіп өту, суретті қондыру, қайрау және қажау..
17-0101-009-11 Жез бен мырыштан жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты II
17-0101-009-12 Жез бен мырыштан жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты III
17-0101-009-13 Болатпен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты I
17-0101-009-14 Болатпен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты II
17-0101-009-15 Болатпен жаншу жұмыстарын атқару, Күрделілік санаты III
17-0101-010:
Есептеуіш: 17-0101-010-01:1 дм² жайма беті, 17-0101-010-02:дәнекерлеу ауданының 1 дм²
Жұмыс құрамы:
17-0101-010-01:
1. Газдинамикалық әдіспен сыртқы бетін ластан, жемірленуден және бұрынға бояуларды жоғары дисперстік мыс-керамикалық ұнтақпен тозаңдату.
2. Дәнекермен жабылған жерлерге жұқа мыс қабатын (40 мк) жағу.
3. Ұсақ ақауларды (қуыстарды, тесіктерді, шаш сызаттарды) жою үшін қалыңдығы 40 мк. мыс-керамикалық ұнтақтың тегістеу қабатымен бөлеу.
4. Қорғау қабатын жасау үшін қалыңдығы 20 мк. фуллерендермен түрленген мыс қышқылы ұнтағымен бөлеу.
17-0101-010-02:
1. Тазаланғаннан кейін қалпына қарау.
2. Зақым ахуалдарын саралау, реставрацияға жататын жерлердің шектерін анықтау.
3. Анықталған ақаулықтарға (тесіктерге, сызаттарға, жарықтарға) қорғасын, қалайы және керамика ұнтақтарының қоспасымен бөлеу (дәнекерлеу).
17-0101-010-01 Мыс бұйымдары беттеріне газдинамикалық тозаңдату әдісімен дәнекерленген және тиктік тегістерді мыстау
17-0101-010-02 Соғып жасалған мыс бұйымдарын қорғасын, қалайы және керамика ұнтақтарының қоспасымен бөлеу әдісімен раставрациялау
18-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Инкрустацияланған сырт беттері":
1. Буль техникасы бойынша ағаш беттерін металмен инкрустациялаған (мыс, қола, перламутр және басқа материалдар) реставрациялау нормалары қарастырылған.
2. Интарсия мен маркетияны реставрациялау және нығайту 21-бөліміне еңгізілген "Тарих және мәдениет ескерткіштеріне жүргізілген ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Тарихи жиһаз"
3. Ағашқа металмен инкрустациялау, реставрациялау жүргізген кезде туындайтын қиындықтар санаты.
1) I санат - тік сызықты геометриялық сурет;
2) II санат-қисық сызықты геометриялық сурет;
3) III санат-түрлі конфигурациялы ұсақ пішіндер жиынтығынан сурет;
4) IV санат - өте ұсақ қисық сызықты фигуралар жиынтығынан күрделі сурет.

4. При реставрации инкрустации в технике Буль предусмотрены следующие категории сложности:
I категория – орнамент из набора фигур прямолинейных очертаний, выполненных из двух материалов;
II категория – простой орнамент из набора фигур криволинейных очертаний, выполненный из двух материалов; орнамент из набора фигур прямолинейных очертаний, выполненных более чем из двух материалов;
III категория – орнамент средней сложности из набора фигур криволинейных очертаний, выполненный из двух и более материалов;
IV категория – сложные орнаментально скульптурные композиции из набора фигур различной конфигурации, выполненных из двух материалов и более.
5. Учтена степень насыщенности рисунком инкрустированной поверхности:
до 20 % – среднее расстояние между элементами рисунка более 5 см;
до 50 % – среднее расстояние между элементами рисунка от 5 до 1 см;
более 50 % – среднее расстояние между элементами рисунка менее 1 см.
При измерении расстояния между элементами рисунка фон не учитывается.
6. Не включен расход специфических материалов для инкрустации (медь, перламутр, черепаха и т.д.), а также специальный инструмент, которые следует учитывать в каждом конкретном случае по фактическим затратам.
7. Не предусмотрено изготовление криволинейных деревянных цулаг, которые следует учитывать дополнительно.
8. Учтена переноска изделий и подноска материалов до 20 метров в пределах рабочего помещения.
9. При выполнении работ по гравировке рисунка следует применять к затратам труда коэффициенты:
по контуру - 1,1, по площади - 1,2.
10. Учтена плоская инкрустированная поверхность, в случае выпукло-вогнутой поверхности к затратам труда применять коэффициент 1,2.
11. При реставрации или воссоздании инкрустации в труднодоступных местах к затратам труда применять коэффициент 1,25.
12. Клеящие составы уточнять по методике реставрационных работ.
13. В графе Средний разряд (категория работы):
арабские цифры обозначают разряд реставраторов;
римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
"ВК" - высшая категория художника-реставратора.
18-0101-001:
Измеритель: 1 дм2 инкрустированной поверхности
Состав работ: 1. Вклейка на месте сохранившегося орнамента.
2. Подшлифовка укрепленной инкрустированной поверхности.
18-0101-001-01 Укрепление сохранившегося орнамента (по дереву металлом); степень насыщенности рисунка до 20 %
18-0101-001-02 Укрепление сохранившегося орнамента (по дереву металлом); степень насыщенности рисунка до 50 %

4. Инкрустацияны реставрациялау кезінде Буль техникасында мынадай қиындықтар санаттары қарастырылған:
1) I санат-екі материалдан жасалған тік сызықты сұлбалар жиынтығынан жасалған ою-өрнек;
2) II санат-қисық сызықты кескінді сұлбалар жиынтығынан жасалған, екі материалдан жасалған қарапайым ою-өрнек, екі материалдан астам орындалған тік сызықты кескінді сұлбалар жиынтығынан жасалған қарапайым ою-өрнек;
3) III санат-екі және одан да көп материалдардан жасалған қисық сызықты сұлбалар жиынтығынан жасалған күрделілігі орташа ою-өрнек;
4) IV санат-екі және одан да көп материалдардан жасалған түрлі конфигурациялы фигуралар жиынтығынан жасалған күрделі ою өрнектелген мүсін композициялары.
5. Инкрустацияланған беттің суретінің қанық дәрежесін ескере отырып әзірленген:
1) 20 % дейін-сурет элементтері арасындағы орташа қашықтық 5 см артық;
2) 50 %-ға дейін-сурет элементтері арасындағы орташа қашықтық 5-тен 1 см-ге дейін;
3) 50 %-дан артық-сурет элементтері арасындағы орташа қашықтық 1 см-ден кем;
Сурет элементтері арасындағы қашықтықты өлшеген кезде фон ескерілмейді.
6. Осы жинаққа инкрустацияға арналған арнайы материалдардың шығыс нормалары (мыс, жез, перламутр, тасбақа және т.б.), сондай-ақ нақты шығындар бойынша әрбір нақты жағдайда ескерілуі тиіс арнайы құрал енгізілмеген.
7. Осы жинақтың нормаларында қисық сызықты ағаш цулагалар жасау көзделмеген, оларды қосымша ескеру керек.
8. Жинақтың нормаларында бұйымдарды тасымалдау және жұмыс үй-жайы шегінде 20 м дейін материалдарды жеткізу ескерілді.
9. Суретті нақыштау бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбек шығындарына коэффициенттер қолданылады:
контуры бойынша-1,1, аудан бойынша - 1,2.
10. Инкрустацияланған беті тегіс қабатқа арналған нормалар анықталған, егер беткі қабаты дөңес-ойықты болған жағдайда еңбек шығындарына 1,2 коэффициентті қолдану қажет.
11. Жету қиын жерлерде инкрустацияны реставрациялау немесе қайта жасау кезінде еңбек шығындарына 1,25 коэффициенті
қолданылады.
12 желімдеуші құрамдарды реставрациялау жұмыстарының әдістемесі бойынша анықтау.
13. Сметалық нормаларда п. 1.1. Орташа разряд (Жұмыс санаты):
- араб сандары жұмыс дәрежесін көрсетеді;
- рим сандары жиһаздың реставратор-суретшілерінің санатын білдіреді.
- "ЖК" -жиһаз жасаушы суретшілердің жоғары санаты.
18-0101-001:
Есептеуіш: 1 дм2 Инкрустацияланған беткі қабаттар
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған ою-өрнекті орнына жапсыру.
2. Бекітілген инкрустацияланған беткі қабатты тегістеу.
18-0101-001-01 сақталған ою-өрнекті нығайту (ағашқа металмен); суреттің қанық дәрежесі % 20 дейін
18-0101-001-02 сақталған ою-өрнекті нығайту (ағашқа металмен); суреттің қанық дәрежесі % 50 дейін

18-0101-001-03 Укрепление сохранившегося орнамента (по дереву металлом); степень насыщенности рисунка более 50 %
18-0101-002:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Подготовка гнезда с проработкой орнамента.
2. Перенос рисунка на бумагу с последующей наклейкой бумаги на металл.
3. Обработка данного орнамента в металле лобзиковыми пилами или ножницами, доводка надфилями различных профилей.
4. Вклеивание орнамента.
5. Расчистка орнамента после вклеивания с доработкой уровня орнамента.
6. Заключительная шлифовка инкрустированной поверхности.
18-0101-002-01 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности I
18-0101-002-02 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности II
18-0101-002-03 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности III
18-0101-002-04 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности IV
18-0101-002-05 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности I
18-0101-002-06 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 %, категория
сложности II
18-0101-002-07 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 %, категория
сложности III
18-0101-002-08 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 %, категория
сложности IV
18-0101-002-09 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 %,
категория сложности I
18-0101-002-010 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 %,
категория сложности II
18-0101-002-011 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 %,
категория сложности III
18-0101-002-012 Восполнение утрат рисунка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 %,
категория сложности IV

18-0101-001-03 сақталған ою-өрнекті нығайту (ағашқа металмен); суреттің қанық дәрежесі % - дан 50-ге дейін
18-0101-002:
Өлшемі: 1 дм2 кететін шығыны
Жұмыс құрамы:
1. Ою-өрнекті пысықтай отырып ұяны дайындау.
2. Суретті қағазға түсіру, кейіннен металға қағазды жапсыру.
3. Осы ою-өрнектерді металда лобзик арасымен немесе қайшымен өңдеу, түрлі бейіндегі түйреуіштерді жетілдіру.
4. Ою-өрнекті жапсыру.
5. Ою-өрнектерді желімдегеннен кейін ою-өрнектің деңгейін пысықтай отырып тазалау.
6. Инкрустацияланған беткі қабатын соңғы рет тегістеу.
18-0101-002-01 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 20% дейін, күрделілік санаты I
18-0101-002-02 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 20% дейін, күрделілік санаты II
18-0101-002-03 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 20% дейін, күрделілік санаты III
18-0101-002-04 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 20% дейін, күрделілік санаты IV
18-0101-002-05 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты I
18-0101-002-06 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% күрделілік санаты II
18-0101-002-07 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты III
18-0101-002-08 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты IV
18-0101-002-09 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты I
18-0101-002-010 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Ою-өрнекті пысықтай отырып ұяны дайындау.
2. Суретті қағазға түсіру, кейіннен металға қағазды жапсыру.
3. Осы ою-өрнектерді металда лобзик арасымен немесе қайшымен өңдеу, түрлі бейіндегі түйреуіштерді жетілдіру.
4. Ою-өрнекті жапсыру.
5. Ою-өрнектерді желімдегеннен кейін ою-өрнектің деңгейін пысықтай отырып тазалау.
6. Инкрустацияланған беткі қабатын соңғы рет тегістеу.
18-0101-002-011 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты III
18-0101-002-012 Инкрустация суреттің өшіп қалған жерін толтыру (ағашқа металмен), суреттің қанығу дәрежесі 50% дейін, күрделілік санаты IV

18-0101-003:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Снятие слабодержащихся деталей орнамента.
2. Расчистка и подготовка гнезда.
3. Рихтовка и доводка орнамента надфилями различных профилей.
4. Вклеивание орнамента.
5. Расчистка орнамента после вклеивания с доработкой уровня орнамента.
6. Заключительная шлифовка поверхности.
18-0101-003-01 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 % категория сложности I
18-0101-003-02 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 % категория сложности II
18-0101-003-03 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 % категория сложности III
18-0101-003-04 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 20 % категория сложности IV
18-0101-003-05 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 % категория сложности I
18-0101-003-06 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 % категория сложности II
18-0101-003-07 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 % категория сложности III
18-0101-003-08 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка до 50 % категория сложности IV
18-0101-003-09 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 % категория сложности I
18-0101-003-10 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 % категория сложности II
18-0101-003-11 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 % категория сложности III
18-0101-003-12 Переклейка инкрустации (по дереву металлом), степень насыщенности рисунка более 50 % категория сложности IV
18-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Снятие рисунка с сохранившихся фрагментов на папиросную бумагу с проработкой рисунка.
2. Перенос рисунка на бумагу (шаблон) с наклеиванием бумажного шаблона на поверхность заготовки.
3. Подготовка поверхностей к склеиванию с цинублением поверхности и подбором материалов.
4. Склеивание всех материалов в многослойную заготовку с промазыванием клеем и разметкой заготовки, с зажимом и снятием пресса.
5. Выпиливание орнамента вручную лобзиковыми пилами.
6. Размачивание выпиленных деталей в ванне с горячей водой.
7. Опиловка деталей по контуру.
8. Сборка деталей орнамента по рисунку с подгонкой.
9. Заливка орнамента по контуру специальными материалами.
10. Приклеивание поверхности орнамента гуммированной лентой.
11. Обработка обратной стороны орнамента (шабровка) с промазыванием клеем.
12. Расчистка поверхности инкрустированной детали от остатков старой инкрустации и клея.
13. Наклеивание орнамента на подготовленную поверхность с промазыванием клеем, с зажимом и снятием пресса.
14. Расчистка поверхности от гуммированной бумаги напильником и шкуркой разного зерна (в сторону уменьшения) с доработкой уровня орнамента.
15. Шлифовка инкрустированной поверхности пастой.
16. Промывка инкрустированной поверхности бензином.
18-0101-004-01 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности I
18-0101-004-02 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности II
18-0101-004-03 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности III
18-0101-004-04 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности IV
18-0101-004-05 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности I
18-0101-004-06 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности II
18-0101-004-07 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности III
18-0101-004-08 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности IV
18-0101-004-09 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности I
18-0101-004-010 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности II
18-0101-004-011 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности III
18-0101-004-012 Воссоздание инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами), степень
насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности IV

18-0101-003:
Өлшемі: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ою-өрнектің нашар ұсталынып тұрған бөлшектерін алу.
2. Ұяны тазалау және дайындау.
3. Ою-өрнектерді әртүрлі бейіндегі түйреуіштермен тегістеу және жетілдіру.
4. Ою-өрнекті жапсыру.
5. Ою-өрнектерді желімдегеннен кейін ою-өрнектің деңгейін пысықтай отырып тазалау.
6. Беткі қабатын соңғы тегістеу.
18-01-003-01 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 20% дейін күрделілік санаты I
18-01-003-02 Инкрустацияны қайта желімдеу( ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін күрделілік санаты II
18-01-003-03 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 20% дейін күрделілік санаты III
18-01-003-04 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 20% дейін күрделілік санаты IV
18-01-003-05 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Ою-өрнектің нашар ұсталынып тұрған бөлшектерін алу.
2. Ұяны тазалау және дайындау.
3. Ою-өрнектерді әртүрлі бейіндегі түйреуіштермен тегістеу және жетілдіру.
4. Ою-өрнекті жапсыру.
5. Ою-өрнектерді желімдегеннен кейін ою-өрнектің деңгейін пысықтай отырып тазалау.
6. Беткі қабатын соңғы рет тегістеу.
18-0101-003-06 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты II
18-0101-003-07 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты III
18-0101-003-08 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты IV
18-0101-003-09 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты I
18-0101-003-10 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50% дейін күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Ою-өрнектің нашар ұсталынып тұрған бөлшектерін алу.
2. Ұяны тазалау және дайындау.
3. Ою-өрнектерді әртүрлі бейіндегі түйреуіштермен тегістеу және жетілдіру.
4. Ою-өрнекті жапсыру.
5. Ою-өрнектерді желімдегеннен кейін ою-өрнектің деңгейін пысықтай отырып тазалау. 6. Беткі қабатын соңғы рет тегістеу.
18-0101-003-11 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін күрделілік санаты III
18-0101-003-12 Инкрустацияны қайта желімдеу (ағашқа металмен), суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін күрделілік санаты IV
18-0101-004:
Өлшемі: 1 дм2 шығыны
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттерден суретті алып, папиросты қағазға түсіру.
2. Суретті қағазға көшіру арқылы қағаз үлгіні дайындаманың беткі қабатына желімдеп қағазға (шаблонға) аудару.
3. Беткі қабатын цинубленген қабатқа желімдеуге дайындау және материалдарды іріктеу.
4. Барлық материалдарды көп қабатты дайындамаға желімді жағу арқылы желімдеу және дайындаманы белгілеу, нығыздау және бастырмадан алу.
5. Оюларды лобзик арасының көмегімен қолмен егеу.
6. Кесілген бөлшектерді ыстық суы бар ваннада жібіту.
7. Бөлшектерді контуры бойынша аралау.
8. Ою-өрнек бөлшектерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
11. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
12. Инкрустацияланған бөлшектердің беткі қабатын бастырмадан кейін тазалау.
13. Оюды желіммен жуып, қысып және бастырмадан алып, дайындалған бетке желімдеу.
14. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әр түрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
15. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
16. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-004-01 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты I
18-0101-004-02 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты II
18-0101-004-03 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты ІІ
18-0101-004-04 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақа, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты iv
18-0101-004-05 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттерден суретті алып, папиросты қағазға түсіру.
2. Суретті қағазға көшіру арқылы қағаз үлгіні дайындаманың беткі қабатына желімдеп қағазға (шаблонға) аудару.
3. Беткі қабатын цинубленген қабатқа желімдеуге дайындау және материалдарды іріктеу.
4. Барлық материалдарды көп қабатты дайындамаға желімді жағу арқылы желімдеу және дайындаманы белгілеу, нығыздау және бастырмадан алу.
5. Оюларды лобзик арасының көмегімен қолмен егеу.
6. Кесілген бөлшектерді ыстық суы бар ваннада жібіту.
7. Бөлшектерді контуры бойынша аралау.
8. Ою-өрнек бөлшектерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
11. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
12. Инкрустацияланған бөлшектердің беткі қабатын бастырмадан кейін тазалау.
13. Оюды желіммен жуып, қысып және бастырмадан алып, дайындалған бетке желімдеу.
14. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әр түрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
15. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
16. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-004-06 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты II
18-0101-004-07 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты III
18-0101-004-08 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты IV
18-0101-004-09 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты I
18-0101-004-010 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған фрагменттерден суретті алып, папиросты қағазға түсіру.
2. Суретті қағазға көшіру арқылы қағаз үлгіні дайындаманың беткі қабатына желімдеп қағазға (шаблонға) аудару.
3. Беткі қабатын цинубленген қабатқа желімдеуге дайындау және материалдарды іріктеу.
4. Барлық материалдарды көп қабатты дайындамаға желімді жағу арқылы желімдеу және дайындаманы белгілеу, нығыздау және бастырмадан алу.
5. Оюларды лобзик арасының көмегімен қолмен егеу.
6. Кесілген бөлшектерді ыстық суы бар ваннада жібіту.
7. Бөлшектерді контуры бойынша аралау.
8. Ою-өрнек бөлшектерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
11. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
12. Инкрустацияланған бөлшектердің беткі қабатын бастырмадан кейін тазалау.
13. Оюды желіммен жуып, қысып және бастырмадан алып, дайындалған бетке желімдеу.
14. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әртүрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
15. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
16. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-004-011 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты III
18-0101-004-012 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта жасау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты IV

18-0101-005:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Снятие слабодержащихся сохранившихся фрагментов с особой осторожностью.
2. Расчистка тыльной стороны от остатков старого клея и других наслоений.
3. Расчистка места установки инкрустации от остатков старой инкрустации и клея.
4. Подбор фрагментов орнамента.
5. Сборка фрагментов орнамента по рисунку с подгонкой.
6. Приклеивание поверхности фрагментов орнамента гуммированной лентой.
7. Обработка обратной стороны орнамента (шабровка) с промазыванием клеем.
8. Наклеивание фрагментов орнамента на подготовленную поверхность с промазыванием клеем, с зажимом и снятием пресса.
9. Заливка орнамента по контуру специальными материалами.
10. Расчистка поверхности от гуммированной бумаги шкуркой разного зерна (в сторону уменьшения)
11. Шлифовка инкрустированной поверхности пастой.
12. Промывка инкрустированной поверхности бензином.
18-0101-005-01 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности I
18-0101-005-02 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности II
18-0101-005-03 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности III
18-0101-005-04 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 20 %, категория сложности IV
18-0101-005-05 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности I
18-0101-005-06 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности II
18-0101-005-07 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности III
18-0101-005-08 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка до 50 %, категория сложности IV
18-0101-005-09 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности I
18-0101-005-10 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности II
18-0101-005-11 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности III
18-0101-005-12 Реставрация-переклейка инкрустации мебели в технике Буль (медью, бронзой, черепахой, другими материалами),
степень насыщенности рисунка более 50 %, категория сложности IV
19-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Обивка стен, дверей и мебели":
1. Предусмотрены следующие научно-реставрационные работы:
1) реставрация обивки предметов мебельного убранства памятников истории и культуры;

18-0101-005:
Өлшемі: 1 дм2 шығыны
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді ерекше сақтықпен алу.
2. Ескі желімнің қалдықтарынан және басқа қабаттардан сырт жағын тазалау.
3. Инкрустация орнату орнын ескі инкрустация мен желімнің қалдықтарынан тазалау.
4. Ою-өрнектің фрагменттерін таңдау.
5. Ою-өрнек фрагменттерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
6. Ою-өрнектің фрагменттерінің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
7. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
8. Дайын беткі қабатқа желім жағу арқылы ою-өрнектердің бөлшектерін желімдеу, қысып және бастырмадан алу.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әр түрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
11. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
12. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-005-01 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты I
18-0101-005-02 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты II
18-0101-005-03 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты III
18-0101-005-04 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 20 % дейін; күрделілік санаты IV
18-0101-005-05 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді ерекше сақтықпен алу.
2. Ескі желімнің қалдықтарынан және басқа қабаттардан сырт жағын тазалау.
3. Инкрустация орнату орнын ескі инкрустация мен желімнің қалдықтарынан тазалау.
4. Ою-өрнектің фрагменттерін таңдау.
5. Ою-өрнек фрагменттерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
6. Ою-өрнектің фрагменттерінің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
7. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
8. Дайын беткі қабатқа желім жағу арқылы ою-өрнектердің бөлшектерін желімдеу, қысып және бастырмадан алу.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әр түрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
11. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
12. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-005-06 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты II
18-0101-005-07 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты III
18-0101-005-08 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты IV
18-0101-005-09 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты I
18-0101-005-10 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді ерекше сақтықпен алу.
2. Ескі желімнің қалдықтарынан және басқа қабаттардан сырт жағын тазалау.
3. Инкрустация орнату орнын ескі инкрустация мен желімнің қалдықтарынан тазалау.
4. Ою-өрнектің фрагменттерін таңдау.
5. Ою-өрнек фрагменттерін сурет бойынша қиыстыра отырып құрастыру.
6. Ою-өрнектің фрагменттерінің бетін гуммирленген лентамен жабыстыру.
7. Ою-өрнектің сыртқы бетін желім жағу арқылы өңдеу (жону).
8. Дайын беткі қабатқа желім жағу арқылы ою-өрнектердің бөлшектерін желімдеу, қысып және бастырмадан алу.
9. Арнайы материалдармен ою-өрнектердің контурын құю.
10. Ою-өрнектің сыртқы бетін гуммирленген қағаздан егеумен және әртүрлі дәннің қабығымен (кему жағына қарай) тазалау.
11. Инкрустацияланған беткі қабатын пастамен тегістеу.
12. Инкрустацияланған беткі қабатын бензинмен жуу.
18-0101-005-11 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты III
18-0101-005-12 Буль техникасында (мыс, қола, тасбақалар, басқа да материалдар) жиһаздың инкрустациясын қайта желімдеп реставрациялау, суреттің қанық дәрежесі 50 % дейін; күрделілік санаты IV
19-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Қабырғаларды, есіктерді және жиһаздарды қаптау":
1. Ғылыми-реставрациялық жұмытар:
1) тарих және мәдениет ескерткіштерінің жұмсақ жиһаздарын, ломберлік және жазба үстелдерін - жиһаздық жинау заттарын қаптау жөніндегі реставрациялау жұмыстары;

2) реставрация обивки стен и дверей;
3) воссоздание штор и портьер.
2. Учтена переноска изделий и подноска материалов до 20 метров в пределах рабочего помещения.
3. Расход обивочного материала определяется по обмеру в натуре с коэффициентом 1,1-1,3 на отходы в зависимости от ширины и рисунка ткани.
4. Расход аграманта определяется по обмеру в натуре с коэффициентом 1,1 на отход.
5. Клеящие составы определяются методикой реставрации.
6. В графе Средний разряд (категория работы):
1) арабские цифры обозначают разряд реставраторов (рабочих);
2) римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
3) "ВК" – высшая категория художника-реставратора.
7. Поправки:
19-0101-008
Расход кожи рассчитывать по соответствующей калькуляции.
19-(0101-009, 0101-024)
Расход материала для обивки рассчитывать по соответствующей калькуляции.
19-0101-017
Разборку старой обивки принимать по 19-0101-001
19-0101-018
Изготовление каркаса, изготовление и установка штапиков определяются отдельно.
При обивке плафонов применять к затратам труда коэффициент 1,25.
При работе с приставных лестниц применять к затратам труда коэффициент 1,15.
19-(0101-019÷
0101-022)
Расход материала определяется по проекту.
19-0101-023
Изготовление брусков учитывается отдельно.
При работе с приставных лестниц применять к затратам труда коэффициент 1,15.
19-0101-001:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Удаление старых гвоздей.
2. Снятие старого обивочного материала.
3. Разборка всех подчерновых материалов.
19-0101-001-01 Разборка обивки мягкой мебели, вид обивки - жесткая
19-0101-001-02 Разборка обивки мягкой мебели, вид обивки - полумягкая
19-0101-001-03 Разборка обивки мягкой мебели, вид обивки – мягкая
19-0101-002:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой по форме и размеру парусины и ремней, их крепление к деревянному каркасу сиденья гвоздями "текс".
2. Обтяжка пружин лентой.
3. Крепление пружин к ремням, фиксация их шпагатом в одной плоскости, переплет пружин с осадкой на нужную высоту.
4. Покрытие мешковиной и укрепление ее к верхней части пружин шпагатом, к деревянному каркасу - гвоздями "текс".
5. Переборка и расщипка волоса и морской травы.
6. Равномерная укладка волоса и травы по площади, натяжка мешковины серпянкой, выработка бортов с протяжкой по всей площади.
7. Подбор волоса и покрытие его тонким слоем ваты.
8. Раскрой миткали, покрытие поверхности, затяжка и крепление ее к деревянному каркасу гвоздями "текс".
19-0101-002-01 Черновая обивка мягкого сиденья на пружинах

2) әртүрлі жұмыстар: жиһазға арналған қаптарды тігу, қабырғаларды штофпен қаптау, есіктерді қаптау.
Әрбір жиһаз төрт түрден тұрады:
- тік сызықты симметриялы пішімді;
- тік сызықты, симметрия сақталмаған пішімді;
- қисық пішімді;
- қисық сызықты ерекше күрделі симметриясыз пішімді
2. Бұйымдарды тасымалдау және жұмыс үй-жайы шегінде 20 м дейін материалдарды жеткізу ескерілді.
3. Қаптау материалының шығысы матаның ені мен суретіне байланысты қалдықтарға 1,1-1,3 коэффициентімен заттай өлшеу бойынша анықталады.
4. Аграманттың шығысы қалдықтың 1,1 коэффициентімен заттай өлшеу бойынша анықталады.
5. Желім құрамдары реставрациялау әдістемесімен анықталады.
6. Сметалық нормалар кестелерінде 1.1. Орташа разряд (Жұмыс санаты):
- араб сандары жұмыс дәрежесін көрсетеді;
- рим сандары мұражай жиһаздарын реставратор-суретшілердің санатын білдіреді.
- "ЖС" – мұражай жиһаздарының реставраторсуретшілерінің жоғары санаты.
7. Түзетулер:
№ таблиц
Түзетулер және ескертулер
19-0101-008
Тері шығыны тиісті калькуляция бойынша есептеледі.
19-0101-009
Қаптауға арналған материалдың шығыны тиісті калькуляция бойынша есептеледі.
19-0101-017
Ескі қаптаманы бөлшектеу норма бойынша қабылдау 19-01-001
19-0101-018
Қаңқаны дайындау, штапиктерді дайындау және орнату жеке анықталады.
19-0101-019,
19-0101-020,
19-0101-021,
19-0101-022
Плафондарды қаптау кезінде еңбек шығындарына 1,25 коэффициенті қолданылады.
19-0101-023
Қосымша сатылармен жұмыс істеу кезінде еңбек шығындарына 1,15 коэффициентін қолдану қажет.
19-0101-024
Материалдың шығыны жоба бойынша анықталады.
19-0101-001:
Өлшемі: 1 м2
19-0101-001-01 Жұмсақ жиһаз қаптамасын бөлшектеу, қаптау түрі – қатты
19-0101-001-02 Жұмсақ жиһаздың қаптамасын бөлшектеу, қаптау түрі – жартылай жұмсақ
19-0101-001-03 Жұмсақ жиһаз қаптамасын бөлшектеу, қаптау түрі – жұмсақ
19-0101-002:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Желкенді және белдіктерді белгілеу,пішу, оларды орындықтың ағаш қаңқасына "текс" шегемен бекіту.
2. Серіппелерді лентамен қаптау.
3. Серіппелерді белдіктерге бекіту, оларды шпагатпен бір жазықтықта бекіту,серіппелерді қажетті биіктіккте шөктіріп түптеу.
4. Қаптармен жабу және оны серіппелердің жоғарғы бөлігіне шпагатпен, ағаш қаңқаға - "текс"шегемен бекіту.
5. Шаш пен теңіз шөптерін іріктеу және жұлып алу.
6. Шаш пен шөптерді ауданы бойынша біркелкі төсеу, қаптарды орап керу, борттарды бүкіл ауданы бойынша соза отырып өңдеу.
7. Шашты іріктеу және оны мақтаның жұқа қабатымен жабу.
8. Миткаль пішу, бетін жабу, оны ағаш қаңқаға "текс"шегемен тарту және бекіту.
19-0101-002 Серіппелі жұмсақ орындықты бастапқы қаптау

19-0101-003:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Многократная перевязка каждого витка пружины шпагатом (с шагом витка 1,5-2 см) по горизонтали с переходом от заднего борта к переднему.
2. Крепление шпагата на деревянном каркасе гвоздями.
19-0101-003-01 Устройство ходового борта мягкого сидения
19-0101-004:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой по форме и размеру парусины и ремней, их крепление к деревянному каркасу сиденья гвоздями "текс".
2. Простежка всей поверхности шпагатом.
3. Переборка и расщипка волоса и морской травы, укладка их под шпагат равным слоем.
4. Покрытие слоем ваты и мешковины, закрепление на каркас гвоздями.
5. Выработка бортов сидения по форме с добавлением ваты и простежкой шпагатом.
6. Раскрой миткали и обивка сидения.
7. Простежка по всей площади и периметру бортов 3 раза.
19-0101-004-01 Черновая обивка полумягкого сиденья
19-0101-005:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой по форме и размеру парусины и ремней, их крепление к деревянному каркасу сиденья гвоздями "текс".
2. Простежка всей поверхности шпагатом.
3. Переборка и расщипка волоса и замена набивки из морской травы, укладка ее под шпагат ровным слоем.
4. Покрытие слоем ваты и мешковины, закрепление на каркас гвоздями.
5. Выработка бортов сидения по форме с добавлением ваты и простежкой шпагатом.
6. Раскрой миткали и обивка сидения.
7. Простежка по всей площади и периметру бортов 3 раза.
19-0101-005-01 Черновая обивка полумягкого вкладного сиденья
19-0101-006:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой парусины и крепление гвоздями "текс" к деревянному каркасу.
2. Простежка поверхности шпагатом, расщипка волоса с подборкой под шпагат.
3. Покрытие внутренней поверхности мешковиной и крепление ее гвоздями.
4. Простежка поверхности с выборкой бортов 3 раза по периметру с креплением гвоздями "текс".
19-0101-006-01 Черновая обивка с двух сторон рамочного каркаса спинки-раковины
19-0101-007:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой парусины и крепление гвоздями "текс" к деревянному каркасу.
2. Простежка поверхности шпагатом с подбором морской травы, покрытием ватой и их закреплением
3. Разметка, раскрой миткали, ее крепление с натяжкой гвоздями "текс" к деревянному каркасу.
4. Разработка и 3-х разовая простежка бортов передней части локотников.
19-0101-007-01 Черновая обивка мягких подлокотников криволинейной конфигурации
19-0101-008:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой по старой форме натуральной кожи и мешковины.
2. Крепление мешковины, простежка шпагатом по всей поверхности.

19-0101-003:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Серіппені шпагатпен (ширату қадамымен 1,5-2 см) артқы борттан алдыңғы бортқа ауыса отырып, көлденеңінен бірнеше рет байлау.
2. Шпагатты ағаш қаңқада шегемен бекіту.
19-0101-003-01 Жұмсақ орындықтың жүру бортының құрылғысы
19-0101-004:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Желкенді және белдіктерді белгілеу,пішу, оларды орындықтың ағаш қаңқасына "текс" шегемен бекіту.
2. Барлық бетті шпагатпен жабу.
3. Шаш пен теңіз шөптерін іріктеу және жұлып алу, оларды шпагат астына тең қабатпен төсеу.
4. Мақта мен қаптарды қабатпен жабу, қаңқаға шегемен бекіту.
5. Мақтаны қосып және шпагатпен жабысып, нысан бойынша отырудың ернеуін өңдеу.
6. Микталь пішу және отырғышты қаптау.
7. Барлық аудан бойынша және борт периметрі бойынша 3 рет ілу.
19-0101-004-01 Жартылай жұмсақ орындықтың бастапқы қаптамасы.
19-0101-005:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Желкенді және белдіктерді белгілеу, пішу, оларды орындықтың ағаш қаңқасына "текс" шегемен бекіту.
2. Барлық бетті шпагатпен жабу.
3. Шашты іріктеу және жұлып алу және теңіз шөптерінен толтырғышты ауыстыру, оны шпагатқа тең қабатпен салу.
4. Мақта мен қаптарды қабатпен жабу, қаңқаға шегемен бекіту.
5. Мақтаны қосып және шпагатпен жабысып, нысан бойынша отырудың ернеуін өңдеу.
6. Миткаль пішу және отырғышты қаптау.
7. Барлық аудан бойынша және борт периметрі бойынша 3 рет ілу.
19-0101-005-01 Жартылай жұмсақ орындық отырғышының бастапқы қаптамасы
19-0101-006:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Желкенді белгілеу,пішу және ағаш қаңқаға шегемен бекіту.
2. Бетін шпагатпен тегістеу, шпагат астына іріктеу арқылы шашты жұлып алу.
3. Ішкі бетін қаптармен жабу және оны шегемен бекіту.
4. "Текс"шегемен бекіте отырып, периметрі бойынша 3 рет борттарды іріктей отырып, бетін тегістеу.
19-0101-006-01 Арқалықтың рамалы қаңқасының екі жағынан бастапқы қаптау
19-0101-007:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Желкенді белгілеу,пішу және ағаш қаңқаға шегемен бекіту.
2. Теңіз шөптерін іріктей отырып, мақтамен қаптап және оларды бекіте отырып, шпагатпен бетін тегістеу.
3. Миткалді белгілеу,пішу, оны ағаш қаңқаға шегелермен соза отырып бекіту.
4. Шынтақ таяныштардың алдыңғы бөлігінің борттарын әзірлеу және 3 рет жабу.
19-0101-007-01 Қисық сызықты конфигурациялы жұмсақ шынтақшаларды бастапқы қаптау
19-0101-008:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Табиғи былғары мен қаптарды ескі нысанда белгілеу, пішу.
2. Қаптарды бекіту, барлық бетін шпагатпен жабу.

3. Переборка, расщипка волоса.
4. Закладка под шпагат волоса и слоя ваты, выравнивание поверхности спинки, покрытие мешковиной с креплением к каркасу с простежкой по всей площади.
5. Выработка и 3-х разовая простежка бортов.
6. Раскрой и покрытие поверхности миткалем.
7. Обивка кожей с двух сторон гвоздями "текс".
8. Закрытие крепления кожаной лентой с креплением фасонными гвоздями.
19-0101-008-01 Обивка натуральной кожей спинки стула с двух сторон с черновой заготовкой
19-0101-009:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Проглаживание ткани, раскрой, подгонка по месту с натяжкой.
2. Крепление гвоздями "текс" на деревянный каркас, посадка на клей тесьмы по месту крепления.
19-0101-009-01 Обивка мягкой мебели плюшем (бархатом)
19-0101-009-02 Обивка мягкой мебели набивным шелком, штофом
19-0101-009-03 Реставрационная обивка
19-0101-009-04 Обивка мягкой мебели гобеленом
19-0101-009-05 Обивка мягкой мебели кожей
19-0101-010:
Измеритель: 1 м шва
Состав работ: 1. Раскрой ткани с подгонкой рисунка. 2. Сметка, стачивание шва на швейной машине. 3. Разутюжка шва.
19-0101-010-01 Стачивание шва на гладкой ткани, шов прямой
19-0101-010-02 Стачивание шва на гладкой ткани, шов криволинейный
19-0101-010-03 Стачивание шва на набивной ткани, шов прямой
19-0101-010-04 Стачивание шва на набивной ткани, шов криволинейный
19-0101-011:
Измеритель: 1 дм шва
Состав работ:
1. Разметка, раскрой и подгонка по форме и размеру.
2. Снятие мездры на половину толщины кожи по месту склейки (левой и правой стороны).
3. Нанесение клея по месту склейки с укладкой под пресс склеенного шва.
19-0101-011-01 Склеивание натуральной кожи (для обивки мебели)
19-0101-012:
Измеритель: 1 м
Состав работ:
1. Обмер периметра с разбивкой и разметкой на равные интервалы.
2. Укрепление гвоздями обивки с предварительной наклейкой кожи.
19-0101-012-01 Обивка фасонными гвоздями мягкой мебели
19-0101-013:
Измеритель: 10 пуговиц
Состав работ:
1. Заготовка шпагата.
2. Распаривание старых пуговиц для использования металлических пуговиц.
3. Протягивание шпагата в ушки пуговиц.
4. Выкраивание по шаблону кожи для обтягивания пуговиц.
5. Обтяжка пуговиц.
6. Установка пуговиц с разметкой мест установки, продергиванием шпагата через черновую обивку и завязыванием на узел.
19-0101-013-01 Изготовление обтянутых пуговиц для мебели
19-0101-013-02 Установка обтянутых пуговиц для мебели
19-0101-014:
Измеритель: 15 пружин
Состав работ:
1. Размотка пружин.
2. Обмотка пружин.
19-0101-014-01 Размотка пружин
19-0101-014-02 Обмотка пружин
19-0101-015:
Измеритель: 1чехол
Состав работ:
1. Обмер предмета.
2. Раскрой материала и шитье простого чехла.

3. Шашты іріктеу, жұлып алу.
4. Түкті және мақта қабатын шпагат астына салу, арқасының бетін тегістеу, қаңқаға бекіте отырып, барлық аудан бойынша ілмекпен қаптау.
5. Борттарды өндіру және 3 рет жабу.
6. Миткаль бетін пішу және жабу.
7. Екі жағынан "текс" шегемен терімен қаптау.
8. Былғары таспаны тартып жауып, фасонды шегемен бекіту.
19-0101-008-01 Табиғи былғарыдан екі жағынан орындықтың арқалығын бастапқы дайындамамен қаптау
19-0101-009:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Матаны үтіктеу, пішу, керумен орны бойынша қиыстырып келтіру.
2. "Текс" шегемен ағаш қаңқаға бекіту, желімге бекіту орны бойынша тесік салу.
19-0101-009-01 Жұмсақ жиһазды барқытпен қаптау
19-0101-009-02 Тығыз жібек, штофпен жұмсақ жиһазды қаптау
19-0101-009-03 Реставрациялау қаптамасы
19-0101-009-04 Жұмсақ жиһазды гобеленмен қаптау
19-0101-009-05 Жұмсақ жиһазды былғарымен қаптау
19-0101-010:
Өлшемі: 1 м шва
Жұмыс құрамы:
1. Суретті қиыстырып матаны пішу.
2. Көктеу, тігін машинасында қайырып тігу.
3. Тігісті ашу.
19-01-010-01 Тегіс матаға тігісті жүргізу, түзу тігіспен қайырып тігу.
19-01-010-02 Тегіс матада тігісті қайырып тігу; қисық сызықты тігістер жүргізу.
19-01-010-03 Тығыздалған матаны қайырып тігу; түзу тігіс жүргізу.
19-01-010-04 Тығыздалған матаны қайырып тігу, қисық сызықты тігіс жүргізу.
19-0101-011:
Өлшемі: 1 дм тігіс
Жұмыс құрамы:
1. Пішіні мен өлшемі бойынша белгілеу, пішу және қиыстырып келтіру.
2. Желімдеу орны бойынша тері қалыңдығының жартысына шелді алу (сол және оң жағы).
3. Желімді желімдеу орнына нығыздалған тігістің астына сала отырып жағу.
19-0101-011-01 Табиғи былғарыны желімдеу (жиһазды қаптау үшін)
19-0101-012:
Өлшемі: 1 м
Жұмыс қүрамы:
1. Тең интервалды сақтаған периметрлік өлшем жүргізу.
2. Былғары жапсырманы шегемен бекітіп жиектеу
19-0101-012-01 Жұмсақ жиһазды фасонды шегемен жиектеу
19-0101-013:
Өлшемі: 10 түйме
Жұмыс құрамы:
1. Шпагат дайындау.
2. Метал түймелерді пайдалану үшін ескі түймелерді булау.
3. Шпагатты түйменің құлағына тарту.
4. Түймелерді қаптау үшін тері үлгісі бойынша пішу.
5. Түймені қаптау.
6. Орнату орындарын белгілеумен, шпагатты бастапқы қаптау арқылы тартумен және түйінге байлаумен түймелерді орнату.
19-0101-013-01 Жиһазға арналған тартылған түймелерді дайындау
19-0101-013-02 Жиһазға арналған тартылғы түймелерді орнату
19-0101-014:
Өлшемі: 15 серіппе
Жұмыс құрамы: 1. Серіппелерді тарқату, жазу. 2. Серіппелерді орау.
19-0101-014-01 Серіппені тарқату
19-0101-014-02 Серіппелерді орау
19-0101-015:
Өлшемі: 1 қап
Жұмыс құрамы: 1.Затты өлшеу. 2. Материалды пішу және сырттық тыстарды тігу.

19-0101-015-01 Шитье чехлов для большого дивана
19-0101-015-02 Шитье чехлов для малого дивана
19-0101-015-03 Шитье чехлов для кресла
19-0101-015-04 Шитье чехлов для стула
19-0101-015-05 Шитье чехлов для рояля
19-0101-016:
Измеритель: 19-0101-(016-01, 016-02, 01604): 1 дверь; 19-0101-016-03: 1 м2
Состав работ:
1. Обмер, раскрой войлока и обивочного материала.
2. Обивка дверей с двух сторон войлоком, обивочным материалом и набивка тесьмы.
3. Приколачивание фасонными гвоздями.
19-0101-016-01 Реставрация обивки двупольных дверей с двух сторон
19-0101-016-02 Реставрация обивки двупольных дверей с одной стороны
19-0101-016-03 Реставрация обивки двупольных дверей с одной стороны
19-0101-016-04 Реставрация обивки однопольных дверей с двух сторон
Измеритель: 19-0101-01605): 1 дверь; 19-0101-016-06: 1 м2
Состав работ:
1. Обмер, раскрой войлока и обивочного материала.
2. Обивка дверей с двух сторон войлоком, обивочным материалом и набивка тесьмы.
3. Приколачивание фасонными гвоздями.
19-0101-016-05 Реставрация обивки однопольных дверей с одной стороны
19-0101-016-06 Реставрация обивки однопольных дверей с одной стороны
19-0101-017:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Натягивание на филенки с временным креплением гвоздями.
2. Приклеивание с промазкой клеем и креплением штапиками по периметру.
3. Подрезка, снятие штапиков и удаление гвоздей временного крепления.
19-0101-017-01 Оклейка крышки стола сукном
19-0101-017-02 Оклейка крышки стола сафьяном
19-0101-018:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка, раскрой и сшивка подкладки и штофа с подбором рисунка штофа.
2. Натягивание и укрепление гвоздями подкладки и штофа на готовом каркасе (установка штапиков не учтена).
19-0101-018-01 Обивка стен штофом гладкая
19-0101-018-02 Обивка стен штофом драпри
19-0101-019:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Подбор материала.
2. Раскладка, разметка и раскрой ткани.
3. Прошивка одинарных и двойных швов для подъемов, подрубка кромки.
4. Разметка под закройку.
5. Набор подъема с разметкой и нарезкой шнуров.
6. Подрубка верха шторы с закреплением шнура.
7. Пришивка металлических колец и набор фалд.
8. Подрубка низа шторы.
9. Разметить и пришить бахрому.
10. Пошив и пришивка мешочков для груза.
19-0101-019-01 Изготовление французских штор
19-0101-020:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Раскрой с разутюжкой, разметкой по заданным размерам и подрубкой кромок.
2. Пришивка бахромы по периметру с 2-х сторон с приметкой.

19-0101-015- 01 Үлкен диван үшін сырттық тыс тігу
19-0101-015-02 Шағын диванға арналған сырттық тыс тігу
19-0101-015-03 Креслоларға арналған сырттық тыс тігу
19-0101-015-04 Орындыққа арналған сырттық тыс тігу
19-0101-015-05 Рояльге арналған сырттық тыс тігу
19-0101-016:
Өлшемі:19-0101-(016-01, 016-02, 01604): 1 есік; 19-0101-016-03: 1 м2Жұмыс құрамы:
1. Киіз және қаптау материалдарын өлшеу, пішу.
2. Есіктерді екі жағынан киізбен, қаптау материалымен қаптау және таспа толтыру.
3. Фасонды шегемен тесу.
Есептеуіш:
1 есік (нормалар 1, 2, 4, 5);
1 м2 (3, 6 нормалар)
19-0101-016-01 Қос жаппалы есіктердің екі жақ қаптамасын реставрациялау
19-0101-016-02 Қос жаппалы есіктердің қаптамасын бір жағынан реставрациялау
19-0101-016-03 Қос қабатты есіктердің қаптамасын бір жағынан реставрациялау
19-0101-016-04 Сыңар қабатты есіктердің қаптамасын реставрациялау
Өлшемі:19-0101-01605): 1 есік; 19-0101-016-06: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Киіз және қаптау материалдарын өлшеу, пішу.
2. Есіктерді екі жағынан киізбен, қаптау материалымен қаптау және таспа толтыру.
3. Фасонды шегемен тесу.
19-0101-016-05 Сыңар қабатты есіктердің қаптамасын реставрациялау.
19-0101-016-06 Сыңар қабат есіктердің қаптамасын реставрациялау
19-0101-017:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Шегемен уақытша бекітумен филенкаларға тарту.
2. Желіммен майлау және периметрі бойынша штапиктермен бекіту арқылы желімдеу.
3. Штапиктерді кесу, шешу және уақытша бекітпе шегелерін жою.
19-0101-017-01 Шұғамен үстел қақпағын тыстап желімдеу
19-0101-017-02 Сафьянмен үстелдің қақпағын тыстап желімдеу
19-0101-018:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Штоф суретін таңдай отырып, астар мен штофты белгілеу, пішу және тігу.
2. Дайын қаңқада астар мен штофты периметрі бойынша штапиктермен керіп бекіту.
3. Штапиктерді де, уақытша бекіткен шегелерді де суыру.
19-0101-018-01 Қабырғаларды тегіс штофпенн қаптау
19-0101-018-02 Қабырғаларды драп штофпен қаптау
19-0101-019:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Матаны салу, белгілеу және пішу.
3. Көтеру үшін бір және екі жіктерді тігу, жиектерін кесу.
4. Құрылыс салуға белгілеу.
5. Бауларды белгілеу және кесу арқылы көтеру жиынтығы.
6. Шнурды бекіте отырып, перделердің үстін шабу.
7. Металл сақиналарды тігу және фалдалар жиынтығы.
8. Перделердің төменгі жағын кесу.
9. Шаштарды белгілеу және тігу.
10. Жүкке арналған қаптарды тігу және аузын бекітіп тігу.
19-0101-019-01 Француз перделерін дайындау
19-0101-020:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Кесу, белгіленген өлшем бойынша белгілеу және жиектерін кесу арқылы пішу.
2. Периметрі бойынша 2 жағынан белгілері бар шашақтарды тігу.

3. Отделка по периметру галуном.
4. Пришивка на портьеру декоративных отделочных полос вручную или на швейной машинке (в зависимости от полос) с разметкой, раскроем и подгонкой по месту.
19-0101-020-01 Изготовление портьер без подкладки с декоративной отделкой и бахромой
19-0101-021:
Измеритель: 19-0101-021-01: 1 м2 фигурного ламбрекена; 19-0101-021-02: 1 м прямого ламбрекена
Состав работ:
1. Изготовление картонного шаблона для ламбрекена с подбором картона, разметкой по проекту и вырезкой.
2. Наклеивание материала на картон с разметкой и выкраиванием материала.
3. Изготовление шаблона из фанеры для раскроя декоративной отделки.
4. Изготовление картонной основы по шаблону для наклейки на нее декоративной отделки.
5. Обтяжка картонной основы отделочным материалом.
6. Наклеивание отделочных полос на фестоны.
19-0101-021-01 Изготовление фигурного ламбрекена с фестонами и отделочной полосой
19-0101-021-02 Изготовление прямого ламбрекена с фестонами и отделочной полосой
19-0101-022:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Изготовление шаблона.
2. Разметка ткани по шаблону.
3. Раскрой и сметка ткани из пометки с прошивкой на швейной машине с разглаживанием швов.
4. Сметка портьеры с ламбрекенами по периметру с прошивкой на машине.
5. Приметка и пришивка аграманта или бахромы по периметру.
6. Разметка складок и сборка портьеры с ламбрекенами на стенде.
19-0101-022-01 Изготовление портьер с подкладкой из шелка или сатина и прокладкой из фланели или байки
19-0101-023:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Разметка и подгонка бруска по месту.
2. Разметка и установка колец на бруске.
3. Протаскивание шнуров подъема.
4. Крепление шторы к бруску.
5. Установка бруска со шторой в проем.
6. Пришивка грузов.
7. Выправка подъемов на месте.
19-0101-023-01 Навеска шторы на карниз и установка его в проем
19-0101-024:
Измеритель: 19-0101-024-01: 1 дм2; 19-0101-(024-02, 024-03): 1 см2; 19-0101-024-04: 1 м
Состав работ:
19-0101-024-01:
1. Профилактическая заклейка тисненой кожи папиросной бумагой.
2. Подготовка материалов к работе.
3. Нанесение клея на бумагу и кожу при помощи кисти.
4. Наложение бумаги с нажатием.
5. Затяжка дратвой разрывов и прорывов пласта кожи.
6. Очистка тыльной стороны кожи от грязи, остатков клея и снятие эпидермиса с особой осторожностью скальпелем и жесткой кистью с последующим выравниванием поверхности наждачным полотном.
7. Пластификация (размягчение) кожи путем пропитки ее тыльной стороны касторовым маслом.
19-0101-024-02:
1. Обработка кромок прорыва.
2. Перевод на кальку места утраты с прилегающим рисунком.

3. Периметрі бойынша оқамен өңдеу.
4. Портьерге сәндік әрлеу жолақтарын қолмен немесе тігін машинасымен (жолақтарға байланысты) жүргізу, пішу және орны бойынша қиыстырып тігу.
19-0101-020-01 Сәндік әрленген және шашағы бар астарсыз портьер тігу
19-0101-021:
Өлшемі:19-0101-021-01: 1 м2 фигуралы ламбрекен; 19-0101-021-02: 1 п.м. фигуралы ламбрекен
Жұмыс құрамы:
1. Картонды таңдау, жоба бойынша белгілеу және кесу арқылы ламбрекенге арналған картон шаблонын дайындау.
2. Материалды белгілеу және пішу арқылы материалды картонға желімдеу.
3. Декоративті әрлеу үшін фанерадан шаблон жасау.
4. Декоративті әрлеуге жапсыру үшін картон негізді шаблон бойынша дайындау.
5. Картон негізді өңдеу материалымен қаптау.
6. Әрлеу жолақтарын фестондарға жапсыру.
19-0101-021-01 Фестон және әрлеу жолағы бар фигуралы ламбрекен жасау
19-0101-021-02 Фестон және әрлеу жолағы бар тікелей ламбрекен дайындау
19-0101-022:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Шаблонды дайындау.
2. Шаблон бойынша матаны белгілеу.
3. Тігістерді тегістей отырып, тігін машинасында тігу арқылы белгіден жасалған матаны пішу және қайырып тігу.
4. Периметрі бойынша ламбрекендері бар портьерлерді машинамен қайырыцп тігу.
5. Периметрі бойынша аграмантты немесе бахроманы белгі және тігу.
6. Стендіде ламбрекендері бар портьерлерді жинау және қатпарларды белгілеу.
19-01-022-01 Жібектен немесе сатиннен астары бар және фланельден немесе байкадан астары бар портьерді дайындау
19-0101-023:
Өлшемі: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Орны бойынша қырлы карнизге белгілеу және қиыстырып келтіру.
2. Кесектегі сақиналарды белгілеу және орнату.
3. Көтеру бауларын енгізу.
4. Перделерді карнизге бекіту.
5. Бруска-бабына орай тесіктеріне орнату.
6. Жүктерді тігу.
7. Көтергіштерді орнында түзету.
19-0101-023-01 Перделеді карнизге ілу және оны ойыққа орнату
19-0101-024:
Өлшемі: 19-0101-024-01: 1 дм2; 19-0101-(024-02, 024-03): 1 см2; 19-0101-024-04: 1 пог. м
Жұмыс құрамы:
19-0101-024-01:
1. Папирос қағазбен басылған теріні алдын ала жабыстыру.
2. Материалдарды жұмысқа дайындау.
3. Қолдың көмегімен қағаз бен теріге желімді жағу.
4. Басу арқылы қағаз салу.
5. Тері қабатының жарылуы мен жарылуын дратвамен созу.
6. Терінің сырт жағын балшықтан, желім қалдықтарынан тазарту және аса сақтықпен скальпельмен және қатты қылқаламмен тазалау, кейіннен бетін зімпаралы төсеммен тегістеу.
7. Теріні кастор майын сіңдіру арқылы пластификациялау (жұмсарту).
19-0101-024-02:
1. Жарылу жиектерін өңдеу.
2. Жоғалған жерді жапсарлас суретпен калькаға ауыстыру.

3. Перевод с кальки контура заплаты на новый пласт кожи.
4. Вырезка заплаты.
5. Подготовка заплаты по высоте тиснения рисунка.
6. Установка заплат по месту и закрепление.
19-0101-024-03:
1. Приготовление мастики.
2. Мастиковка мелких утрат (до 0,5 мм2) прорывов с проработкой рельефа, промежуточной просушкой, зачисткой и покрытием лаком.
19-0101-024-04:
1. Приготовление мастики.
2. Подрезка шва и подклейка.
3. Мастиковка швов на стыках полотен с проработкой рельефа, промежуточной просушкой, зачисткой и покрытием лаком.
19-0101-024-01 Очистка и заделка прорывов
19-0101-024-02 Заготовка и установка заплат на место прорыва с подготовкой по высоте тиснения рисунка
19-0101-024-03 Мастиковка мелких прорывов и проколов натуральной кожи
19-0101-024-04 Мастиковка швов на стыках полотнищ
20-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Позолота":
1. Предусмотрены работы по консервации, реставрации и воссозданию позолоты наружных и внутренних элементов памятников истории и культуры на деревянных, металлических и гипсовых поверхностях.
2. Принято следующее распределение поверхностей по категориям сложности:
I-категория сложности – поверхности простого рисунка: гладкие, большие сферические, конусообразные и многогранные (купола, шпили);
II-категория сложности – профилированные прямолинейные поверхности (тяги) с площадью золочения до 0,25 дм2, а также от 0,25 до 1,0 дм2 и свыше 1 дм2, поверхности средней сложности рисунка: объемные гладкие и сферические (кресты, шары, конусы и т. п.), поверхности профилированные прямолинейные с количеством изломов до 3-х на 1 дм2 проекции поверхности поперечного сечения, а также рельефные и орнаментованные (гладкие вазы, листы, модульоны и шишки, простые розетки, плетенки и меандры, цепи рельефного изображения, сухари, капли, чешуя, дорические и тосканские капители, базы, заглубленные шрифты высотой до 10 см);
III-категория сложности – поверхности сложного рисунка: веревочка, ионики, жгут, горох, бусы, пальметки, орнаментованные порезки, модульоны, кронштейны, картуши, розетки и шишки, листы дубовые, виноградные и пальмовые, капители конические, просеченные подзоры и кресты, объемные звенья растяжек и цепи, поверхности профилированные прямолинейные с количеством изломов более 3-х на 1 дм2 проекции поверхности поперечного сечения, накладной шрифт высотой до 10 см;
IV категория сложности – поверхности особо сложного рисунка: букеты, венки и гирлянды из цветов и фруктов, акантовые листы, рельефные изображения пейзажного характера, композиции в стиле рокайль, барокко, рококо, ампир и ренессанс, объемные и рельефные изображения людей, животных и птиц, натюрморты, эмблемы, коринфские капители.

3. Калькадан жамау контурын терінің жаңа қабатына ауыстыру.
4. Жамауды кесу.
5. Суретті өрнектеу биіктігі бойынша жамауды дайындау.
6. Орнына жалғау орнату және бекіту.
19-0101-024-03:
1. Мастиканы дайындау.
2. Рельефті пысықтай отырып, арасында кептіре отырып, тазарта отырып және лакпен жаба отырып, майды сіңдіру (0,5 мм2 дейін) мастикалау.
19-0101-024-04
1. Мастиканы дайындау.
2. Тігісті кесу және желімдеу.
3. Жайманың түйіскен жерлерінде жіктерді рельефті пысықтап, арасында кептіріп, тазартып және лак жабуымен мастикалау.
19-0101-024-01 Жарылған жерлерді тазалау және бітеу
19-0101-024-02 Сурет салу биіктігі бойынша дайындай отырып, жарылу орнына жамау дайындау және орнату
19-0101-024-03 Табиғи терінің ұсақ жарылуы мен тесіктерін мастикалау
19-0101-024-04 Кенептердің түйіскен жерінде тігістерді мастикалау
20-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар.Алтын жалату":
1. Ағаш, металл және гипс беттеріндегі тарихи және мәдени ескерткіштердің сыртқы және ішкі элементтеріне реставрациялау және қайта жасау нормалары кіріктірілген.
2. Беткі қабат күрделілігіне қарай келесідей таралады:
1) күрделілігі бойынша І-санат- қарапайым сурет беттері: тегіс, үлкен сфералық, конус тәрізді және көп қырлы (күмбездер, шпалдар);
2) күрделілігі бойынша ІІ-санат- алтын қабығы 0,25 дм²-ге дейінгі профильді тікбұрышты беттер, сондай-ақ 0,25 дм²-ден 1,0 дм²-ге дейін және 1 дм²-ден астам, орташа күрделілігі бар беттер; көлемді тегіс және сфералық (кресттер, шарлар, конустар және т.б.) беттер, профильді тікбұрышты беттер, көлденең қиманың проекциясының 1 дм²-ге 3-ке дейін сынығы бар, сондай-ақ рельефті және өрнектелген (тегіс құмыралар, парақтар, модулон сәулеті мен шишкалар, қарапайым розеткалар, өрмектер мен меандрлар, рельефті сызбалар мен дентикулдар, тамшылар, қабыршық, дорикандық және тоскандық каптелдер, негіз,биіктігі 10-см-ге дейін тереңдетілген қаріптер);
3) күрделілігіне қарай ІІІ-санат- күрделі сурет беттері: арқан, ионика, сабан, бұршақ, моншақтар, орнамент, сәндік кесулер, модулон, кронштейн, картуш, розеткалар мен конустар, емен, жүзім және пальма жапырағы секілді оюлау, колонналар,ойып салу мен кресттер, көлемді созылған тізбектес байланыстары, көлденең қимасының проекциясы үшін 1 дм²-ге 3-тен көп сынық саны бар, шрифт биіктігі 10 см-ге дейінгі тік бұрышты беттер.
4) күрделілігі бойынша IV-санат- ерекше күрделі суреттердің беттері: гүлдер мен жемістерден жасалған гүлшоқтар, гүлді тоқымалар мен тізбектері пейзажды бейнелейтін акантус жапырақтар, рельефтік бейнелер Рокайл, Барокко, Рококо, Ампир,Ренессанс стиліндегі композициялар, көлемді және рельефтік адам, жануарлар мен құстардың бейнелері, натюрморттар, эмблемалар, каринфтық капител.

3. Для золочения поверхности внутри помещения употребляется золото весом 1,25 граммов в книжке, а для поверхностей, подвергающихся атмосферному воздействию, и при золочении на полимент – весом от 2,5 до 6 граммов в одной книжке.
Сусальное золото по ГОСТ 6902-2018 принято размерами листа 91,5×91,5 мм при 60 листах в одной книжке.
4. Объем позолотных работ исчисляется в дм2 развернутой поверхности и определяется:
в случае проектирования воссоздаваемых деталей, подлежащих золочению, на основании проектной документации;
при отсутствии проекта площадь позолоты исчисляется при помощи замера поверхности, подлежащей золочению.

3. Ішкі бетті алтынмен қаптау үшін кітапта салмағы 1,25 грамм, ал атмосфералық әсерге ұшырайтын полимент сыртын бір кітапта 2,5-тен 6-граммға дейін алтынмен қаптайды.
ГОСТ 6902-2018-ге сәйкес бір кітапта жұқа алтын кабықтың 60-парақтағы өлшемі 91,5 × 91,5 мм қабылданады.
4. Алтынмен қаптау жұмыстарының көлемі ұңғымалы бетінің дм²-мен есептеледі және келесідей анықталады:
1) алтынмен капталатын қайта жасалған бөліктерді жобалау жобалық құжаттама негізінде жүреді;
2) жоба болмаған жағдайда алтынмен қаптау оны қаптауы тиіс ауданы арқылы есептеледі.

5. Обмер позолоченной поверхности производится следующим образом:гладкие, сферические, конусообразные, многогранные и профилированные поверхности – высота поверхности по огибу, умноженная на длину или ширину;орнаментованные поверхности разной сложности – площадь деталей или поверхности по проекции, умноженная на соответствующий коэффициент развертки (см. таблицу 1);капители тосканские и дорические – средний периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 1,5;
капитель ионическая – большой периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 2,3;капитель коринфская – средний периметр, умноженный на высоту капители по проекции и на коэффициент развертки, равный 2,7.
Обмер позолоченной поверхности производится в соответствии с правилами обмера: конфигурация деталей разбивается на простые геометрические формы с дальнейшими подсчетами площадей по формулам.
В случаях, когда золочение производится на деталях, не вошедших в данный перечень, обмер производится по аналогии, приближенной к указанным наименованиям.
При золочении скульптур, архитектурных деталей с высотой рельефа более 5 см площадь определяется обмером отдельных деталей по огибу при помощи курвиметра.
Таблица 1 – Коэффициенты развертки
Категория
сложности
Высота
рельефа
Насыщенность рисунка на 1 дм2 площади
Редкое заполнение (до 3-х элементов)
Среднее заполнение (до 10-ти элементов)
Насыщение рисунка более 10-ти элементов
II категория
до 2-х см

5. Алтын жалатылған бет келесідей өлшенеді:
1) тегіс, сфералық, конус тәрізді, көп қырлы және профильденген беттер - ұзындығына немесе еніне көбейтілген беткейдің биіктігімен есептеледі;
2) әртүрлі күрделенген ою-өрнек беттері - тиісті жайма коэффициентіне көбейтілген бөліктердің немесе жобаланған беттердің ауданымен өлшенеді;
3) тоскандар мен Дорик капителдері - орта периметрдің проекциясы бойынша жүргізілген биіктігі мен 1.5-ке тең жайма коэффициентіне көбейтіндісі;
4) иондық капителі - үлкен периметрдің проекциясы бойынша жүргізілген биіктігі мен 2.3-ке тең жайма коэффициентіне көбейтіндісі;
5) Коринф капителі - орта периметрінің капител биіктігі мен 2.7-ге тең жайма коэффициентіне көбейтіндісі;
6) алтын жалатылған бет өлшеу берілген ережелеріне сәйкес өлшенеді: бөліктердің конфигурациясы қарапайым геометриялық фигураларға бөлінеді де, содан кейін формулаларға сәйкес аудандар есептеледі.
7) егер алтынмен қаптау берілген тізімге кірмеген бөліктерде орын алса, өлшеу көрсетілген элементтерге жақын аналогия арқылы жүргізіледі;
8) рельеф биіктігі 5-см-ден асқан мүсіндер мен сәулеттік бөлшектердің жұқа алтынмен қапталу ауданы жеке бөлшектердің майысуы арқылы курвиметрдің көмегімен өлшенеді.
1-кесте – Жайма коэффициенті
Санат күрделілігі
Бедерінің биіктігі
1 дм² ауданға суретпен қанығуы
Сирек қаныққан (3 элементке дейін)
Орташа қаныққан (10 элементке дейін)
10 элементтен арттық қаныққан сурет
II санат
2 см-ге дейін

от 7 метров до 25 метров – 1,05;
от 25 метров до 50 метров – 1,15;
от 50 метров и выше – 1,25.
9. При производстве работ внутри помещения на высоте свыше 30 метров к затратам труда применять коэффициент 1,1.
10. Все вспомогательные работы (приготовление полимента, левкаса, гульфарбы, матирующего раствора, шпаклевки, мастики, отмучивание мела, обжиг бронзового порошка, варка клея) учтены и дополнительно оплате не подлежат.
11. Цировка – это художественная прорезка (гравировка) в верхнем слое левкаса с целью выявления объемности и всего рисунка мельчайших деталей резьбы (с применением фотографии, калек и трафаретов). Цировка оплачивается и нормируется отдельно.
12. Фликовка – золочение вновь возможных трещин и разрывов листов золота - учтена и дополнительно оплате не подлежит.
13. Бликовка – выборочное золочение сусальным золотом с целью усиления художественной выразительности орнамента при размере "блика" от 0,5 до 1 дм2, а также при реставрации позолоты - восполнение мелких утрат золочения.
14. Поправки:
20-0101-010 ÷ 20-0101-016
Расход сусального золота уточняется по фактическим затратам
20-0101-016
В 20-0101-(016-01 ÷ 016-12) при нанесении сурика и шпаклевании свыше 2-х слоев добавляются затраты времени на каждую дополнительную операцию: нанесение сурика – 0,044 чел.-ч; шпаклевание – 0,046 чел.-ч. Дополнительный расход материалов определяется по фактическому расходу.
15. В графе Средний разряд (категория работы):
1) арабские цифры обозначают разряд реставраторов;
2) римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
3) "ВК" – высшая категория художника-реставратора.
20-0101-001:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Пропитка поверхности спиртом.
2. Нанесение укрепляющего состава.
3. Крепление отслаивающейся позолоты прижиманием.
20-0101-001-01 Укрепление разрушенного слоя позолоты на крепком грунте с применением синтетических материалов; категория сложности I
20-0101-001-02 Укрепление разрушенного слоя позолоты на крепком грунте с применением синтетических материалов; категория сложности II
20-0101-001-03 Укрепление разрушенного слоя позолоты на крепком грунте с применением синтетических материалов; категория сложности III
20-0101-001-04 Укрепление разрушенного слоя позолоты на крепком грунте с применением синтетических материалов; категория сложности IV
20-0101-002:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Обработка поверхности спиртом.
3. Нанесение укрепляющего раствора на поверхность (до 5 раз и более).
4. Укладка и крепление отслаивающихся частей грунта и позолоты прижиманием.
5. Удаление излишков с помощью ватного тампона.

- 7 метрден 25 метрге дейін - 1,05;
- 25 метрден 50 метрге дейін - 1,15;
- 50 метр және одан жоғары - 1,25.
9. Баспана ішінде 30 метрден астам биіктікте жұмысты орындау кезінде еңбек шығынына 1,1 коэффициентін қолдану керек.
10. Барлық қосалқы жұмыстар (полимер, левкас, гульфарб, күліңгір ерітіндіні дайындау, тегістеу, жапсыру жұмыстары (мастика), бор шығару, қола ұнтағын жағу, желімді қайнату) өзіндік нормалар бойынша ескеріліп, қосымша төлеуді қажет етпейді.
11. Цировка - өте ұсақ бөлшектегі кескіндерді бүкіл суретте көрсетіп, оның көлемін анықтау мақсатында (фотосуреттерді, калка, трафареттерді қолдану арқылы) левкастың жоғарғы қабатындағы көркем кескіндер ( гравировка). Цировка төленеді және тұрақталуы бөлек жүреді.
12. Фликтеу- алтын парақтарының тыртықталған немесе үзілген аймақтарын қайтадан алтынмен қаптау. Нормалар мен бағаларды әзірлеу ескерілген және қосымша төлеуді қажет етпейді.
13. Жылтырату- ою-өрнектің көркемдік мәнерлілігін арттыру үшін 0,5-тен 1 дм²-ге дейінгі мөлшерде алтын жалатылған таңдамалы жылтырату, сондай-ақ алтын қаптауының реставрациясы - жылтыратудың аздаған шығындарын толықтыру болып табылады.
14. Түзетулер:
Кесте №
Түзетулер, ескертулер
20-0101-010 ÷ 20-0101-016
Қаптамалық жұқа алтынның нақты шығыны нақты жұмсалғаны бойынша анықталу керек.
20-0101-016
20-0101-(016-01 ÷ 016-12) нормаларында жоса жағу және тегістеу барысында 2 немесе одан да көп қатпар болса әр қосымша операцияға еңбек шығындары қосылады: жосы жағу – 0,044 адам-с.; тегістеу – 0,046 адам-с.
Материалдардың қосымша шығынын нақты жұмсалуына байланысты анықталады.
15. Бағаланатын нормалар кестесінде орташа рангы (жұмыс санаты):
- араб цифрлары жұмысшы-реставратор санатын көрсетеді;
- Рим сандары суретші-реставратор санатын көрсетеді;
- "ЖС" - суретші-реставратордың жоғары санаты.
20-0101-001:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыстың құрылымы:
1. Беткі қабатты спиртпен өңдеу;
2. Қатайтқыш құрамды жағу;
3. Қабаттасқан алтын қабатын басу арқылы қатайту.
20-0101-001-02 Қатты грунттағы жалатылған алтынды синтетикалық материалдардың қолданысымен бекемдеу, күрделілік санаты II
20-0101-001-03 Қатты грунттағы жалатылған алтынды синтетикалық материалдардың қолданысымен бекемдеу, күрделілік санаты III
20-0101-001-04 Қатты грунттағы жалатылған алтынды синтетикалық материалдардың қолданысымен бекемдеу, күрделілік санаты IV
20-0101-002:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Сыртқы бетін спиртпен өңдеу.
3. Сыртқы бетіне нығайту ерітіндісін жағу (5 немесе одан да көп рет)

20-0101-002-01 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности I
20-0101-002-02 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности II
20-0101-002-03 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности III
20-0101-002-04 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности IV
20-0101-002-05 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности I
20-0101-002-06 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности II
20-0101-002-07 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности III
20-0101-002-08 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты применением натуральных материалов; категория сложности IV
20-0101-003:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление состава.
2. Обработка поверхности спиртом.
3. Нанесение укрепляющего раствора на поверхность (до 5 раз и более).
4. Укладка и крепление отслаивающихся частей грунта и позолоты прижиманием.
5. Удаление излишков с помощью ватного тампона.
20-0101-003-01 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности I
20-0101-003-02 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности II
20-0101-003-03 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности III
20-0101-003-04 Общее укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности IV

20-0101-002-01 Табиғи материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік бірыңғай нығайту, күрделілік санаты I
20-0101-002-02 Табиғи материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік бірыңғай нығайту, күрделілік санаты II
20-0101-002-03 Табиғи материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік бірыңғай нығайту, күрделілік санаты III
20-0101-002-04 Табиғи материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік бірыңғай нығайту, күрделілік санаты IV
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Беткі қабатты спиртпен өңдеу.
3. Беткі қабатқа нығайтқыш ерітіндіні жағу (5 және одан да көп рет).
4. Бетінде қабаттасқан жұқа алтын қабаттарын басу арқылы бекіту және қатайту.
5. Артылғандарды мақта тампондары арқылы кетіру.
20-0101-002-05 Негізі қираған немесе бүлінген грунтты және жаланған алтынды табиғи материалдармен фрагменттік нығайту, күрделілік санаты I
20-0101-002-06 Негізі қираған немесе бүлінген грунтты және жаланған алтынды табиғи материалдармен фрагменттік нығайту, күрделілік санаты II
20-0101-002-07 Негізі қираған немесе бүлінген грунтты және жаланған алтынды табиғи материалдармен фрагменттік нығайту, күрделілік санаты III
20-0101-002-08 Негізі қираған немесе бүлінген грунтты және жаланған алтынды табиғи материалдармен фрагменттік нығайту, күрделілік санаты IV
20-0101-003:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Беткі қабатты спиртпен өңдеу.
3. Беткі қабатқа нығайтқыш ерітіндіні жағу (5 және одан да көп рет).
4. Бетінде қабаттасқан жұқа алтын қабаттарын басу арқылы бекіту және қатайту.
5. Артылғандарды мақта тампондары арқылы кетіру.
20-0101-003-01 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты бірыңғай нығайту, күрделілік санаты І
20-0101-003-02 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты бірыңғай нығайту, күрделілік санаты II
20-0101-003-03 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты бірыңғай нығайту, күрделілік санаты III
20-0101-003-04 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты бірыңғай нығайту, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Беткі қабатты спиртпен өңдеу.
3. Беткі қабатқа нығайтқыш ерітіндіні жағу (5 және одан да көп рет).
4. Бетінде қабаттасқан жұқа алтын қабаттарын басу арқылы бекіту және қатайту.
5. Артылғандарды мақта тампондары арқылы кетіру.

20-0101-003-05 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности I
20-0101-003-06 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности II
20-0101-003-07 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности III
20-0101-003-08 Фрагментарное укрепление разрушенного или отставшего от основы грунта и позолоты с применением синтетических материалов; категория сложности IV
20-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка от пыли, удаление бытовых загрязнений при помощи пинцета и ватных тампонов, смоченных в медицинской желчи, нейтрализация поверхности этиловым спиртом.
20-0101-004-01 Удаление бытовых загрязнений с позолоченных поверхностей; категория сложности I
20-0101-004-02 Удаление бытовых загрязнений с позолоченных поверхностей; категория сложности II
20-0101-004-03 Удаление бытовых загрязнений с позолоченных поверхностей; категория сложности III
20-0101-004-04 Удаление бытовых загрязнений с позолоченных поверхностей; категория сложности IV
20-0101-004-05 Удаление масляных и художественных лаков с позолоченных поверхностей; категория сложности I
20-0101-004-06 Удаление масляных и художественных лаков с позолоченных поверхностей; категория сложности II
20-0101-004-07 Удаление масляных и художественных лаков с позолоченных поверхностей; категория сложности III
20-0101-004-08 Удаление масляных и художественных лаков с позолоченных поверхностей; категория сложности IV
20-0101-004-09 Удаление масляной и бронзовой краски с позолоченных поверхностей; категория сложности I
20-0101-004-10 Удаление масляной и бронзовой краски с позолоченных поверхностей; категория сложности II
20-0101-004-11 Удаление масляной и бронзовой краски с позолоченных поверхностей; категория сложности III
20-0101-004-12 Удаление масляной и бронзовой краски с позолоченных поверхностей; категория сложности IV
20-0101-005:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли при помощи кисти и пылесоса.
2. Приготовление раствора.
3. Промывка теплой водой с мылом при помощи кисти и греческой губки.

20-0101-003-05 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік нығайту, күрделілік санаты I
20-0101-003-06 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік нығайту, күрделілік санаты II
20-0101-003-07 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік нығайту, күрделілік санаты III
20-0101-003-08 Синтетикалық материалдарды қолдана отырып, бұзылған немесе негізінен ажыраған грунтты фрагменттік нығайту, күрделілік санаты IV
20-0101-004:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Майлы және қола бояуларын еріткіштер көмегімен жою, майлы компрессін орнату, беткі қабатты залалсыздандыру, құрғақ сүрткіш немесе тампонмен сүрту.
20-0101-004-01 Тұрмыстық ластанудан алтын жаланған беттерді тазалау, күрделілік санаты I
20-0101-004-02 Тұрмыстық ластанудан алтын жаланған беттерді тазалау, күрделілік санаты II
20-0101-004-03 Тұрмыстық ластанудан алтын жаланған беттерді тазалау, күрделілік санаты III
20-0101-004-04 Тұрмыстық ластанудан алтын жаланған беттерді тазалау, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Еріткіштерді қолданып майлы және көркем лактарын жою (ацетон, спирт, шающылар, ДМФА құрамы және басқа еріткіштер), құрғақтыққа дейін сүрту немесе тампондау.
20-0101-004-05 Алтын жаланған беттерден еріткіштерді қолданып майлы және көркем лактарын жою, күрделілік санаты I
20-0101-004-06 Алтын жаланған беттерден еріткіштерді қолданып майлы және көркем лактарын жою, күрделілік санаты II
20-0101-004-07 Алтын жаланған беттерден еріткіштерді қолданып майлы және көркем лактарын жою, күрделілік санаты III
20-0101-004-08 Алтын жаланған беттерден еріткіштерді қолданып майлы және көркем лактарын жою, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Алтын жаланған беттерден еріткіштерді қолданып майлы және қола бояуларын жою, майлық компрессті орнату, бетін бейтараптандыру, құрғақтыққа дейін сүрту немесе тампондау.
20-0101-004-09 Алтын жаланған беттерден майлы және қола бояуларын жою, күрделілік санаты I
20-0101-004-10 Алтын жаланған беттерден майлы және қола бояуларын жою, күрделілік санаты II
20-0101-004-11 Алтын жаланған беттерден майлы және қола бояуларын жою, күрделілік санаты III
20-0101-004-12 Алтын жаланған беттерден майлы және қола бояуларын жою, күрделілік санаты IV
20-0101-005:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Беткі қабатты щеткамен және шаңсорғышпен шаң-тозаңнан тазарту.
2. Ерітіндіні дайындау.
3. Жылы су және сабынмен щетка және грек губкасымен жуу.

4. Промывка теплой водой, просушка насухо ватным тампоном.
20-0101-005-01 Промывка позолоченных на лаке "Мордан" поверхностей; категория сложности I
20-0101-005-02 Промывка позолоченных на лаке "Мордан" поверхностей; категория сложности II
20-0101-005-03 Промывка позолоченных на лаке "Мордан" поверхностей; категория сложности III
20-0101-005-04 Промывка позолоченных на лаке "Мордан" поверхностей; категория сложности IV
Состав работ:
1. Промывка (снятие) легкоудаляемых загрязнений 5 % раствором синтанола в смеси спирта и воды (1:4) с приготовлением составов.
2. Промывка дистиллированной водой при помощи ватных тампонов.
7. Протирка тампонами насухо с осторожностью.
20-0101-005-05 Промывка позолоченных на полимент поверхностей; категория сложности I
20-0101-005-06 Промывка позолоченных на полимент поверхностей; категория сложности II
20-0101-005-07 Промывка позолоченных на полимент поверхностей; категория сложности III
20-0101-005-08 Промывка позолоченных на полимент поверхностей; категория сложности IV
20-0101-006:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка поверхности от спрессованной пыли, копоти, следов побелки и других загрязнений тампонами.
2. Установка компрессов с расчисткой (при необходимости).
3. Довыборка отдельных мест скальпелем (с сохранением авторской манеры исполнения и стиля подлинника).
20-0101-006-01 Расчистка позолоченной поверхности с соблюдением особой осторожности от спрессованных трудноудаляемых наслоений; категория сложности I
20-0101-006-02 Расчистка позолоченной поверхности с соблюдением особой осторожности от спрессованных трудноудаляемых наслоений; категория сложности II
20-0101-006-03 Расчистка позолоченной поверхности с соблюдением особой осторожности от спрессованных трудноудаляемых наслоений; категория сложности III
20-0101-006-04 Расчистка позолоченной поверхности с соблюдением особой осторожности от спрессованных трудноудаляемых наслоений; категория сложности IV
20-0101-007:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Обеспыливание позолоченных поверхностей, анализ состояния позолоты.
2. Снятие позолоты вручную прошкуриванием водоустойчивым наждачным полотном мест с применением растворителей, обметание поверхности кисточкой и ветошью.
20-0101-007-01 Снятие позолоты с деревянных и гипсовых поверхностей при помощи наждачного полотна или с применением растворителей; категория сложности I
20-0101-007-02 Снятие позолоты с деревянных и гипсовых поверхностей при помощи наждачного полотна или с применением растворителей; категория сложности II

4. Жылы сумен шаю, мақта тампонымен құрғату.
20-0101-005-01 "Мордан" лагымен жуқа алтын қабатын жуу, күрделілік санаты I
20-0101-005-02 "Мордан" лагымен жуқа алтын қабатын жуу, күрделілік санаты II
20-0101-005-03 "Мордан" лагымен жуқа алтын қабатын жуу, күрделілік санаты III
20-0101-005-04 "Мордан" лагымен жуқа алтын қабатын жуу, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Спирттің және су (1: 4) қоспасын 5 %-дық синтанол ерітіндісімен араластырып, оңай алынатын кірлерді шайып тастау (кетіру).
2. Мақта тампондарын пайдаланып, Тазартылған сумен шаю.
3. Тампондармен абайлап құрғақтыққа дейін сүрту.
20-0101-005-05 Полимент бетіндегі жұқа алтын қабатын тазалау, күрделілік санатыI
20-0101-005-06 Полимент бетіндегі жұқа алтын қабатын тазалау, күрделілік санаты II
20-0101-005-07 Полимент бетіндегі жұқа алтын қабатын тазалау, күрделілік санаты III
20-0101-005-08 Полимент бетіндегі жұқа алтын қабатын тазалау, күрделілік санаты IV
20-0101-006:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Беткі қабатты тұрып қалған шаңнан, күлден, ақ іздерден,басқа ластаушы заттардан тампондармен тазарту.
2. Тазалағыш компресс орнату (қажет болған жағдайда).
3. Жеке жерлерді скальпельмен қосымша іріктеу (автордың орындау тәсілі мен сценарий стилін сақтай отырып)
20-0101-006-01 Алтын жаланған бетті қатып қалған қиын жойылатын қабаттардан ерекше сақтықпен тазарту, күрделілік санаты I
20-0101-006-02 Алтын жаланған бетті қатып қалған қиын жойылатын қабаттардан ерекше сақтықпен тазарту, күрделілік санаты II
20-0101-006-03 Алтын жаланған бетті қатып қалған қиын жойылатын қабаттардан ерекше сақтықпен тазарту, күрделілік санаты III
20-0101-006-04 Алтын жаланған бетті қатып қалған қиын жойылатын қабаттардан ерекше сақтықпен тазарту, күрделілік санаты IV
20-0101-007:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Алтын жаланған беттерді шаңнан тазарту, алтын қабат күйінің анализі.
2. Ерітінділерді қолдана отырып, сыртқы бетті суға төзімді зімпара шүберекпен тегістеу, бетті щеткамен және шүберекпен сүрту арқылы алтын қабатты қолмен тазарту.
20-0101-007-01 Зімпара шүберекпен немесе еріткіштердің көмегімен ағаш және гипс бетінен алтын қабатты кетіру, күрделілік санаты I
20-0101-007-02 Зімпара шүберекпен немесе еріткіштердің көмегімен ағаш және гипс бетінен алтын қабатты кетіру, күрделілік санаты II

20-0101-007-03 Снятие позолоты с деревянных и гипсовых поверхностей при помощи наждачного полотна или с применением растворителей; категория сложности III
20-0101-007-04 Снятие позолоты с деревянных и гипсовых поверхностей при помощи наждачного полотна или с применением растворителей; категория сложности IV
Состав работ:
1. Промывка золоченых деталей водой с маслом.
2. Анализ состояния позолоты.
3. Снятие позолоты при помощи водоустойчивого наждачного полотна и воды
20-0101-007-05 Снятие позолоты с металлической поверхности; вид поверхности - гладкая и профилированная
20-0101-007-06 Снятие позолоты с металлической поверхности; вид поверхности - орнаментированная средней сложности
20-0101-007-07 Снятие позолоты с металлической поверхности; вид поверхности - орнаментированная сложная
20-0101-008:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Удаление структурно-разрушенного левкаса при помощи резного инструмента со смачиванием водой, протирка ветошью, расчистка поверхности наждачным полотном, обеспыливание.
20-0101-008-01 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей всухую; категория сложности I
20-0101-008-02 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей всухую; категория сложности II
20-0101-008-03 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей всухую; категория сложности III
20-0101-008-04 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей всухую; категория сложности IV
Состав работ:
1. Наложение горячих и холодных компрессов на левкас.
2. Удаление размягченного левкаса вручную с помощью инструмента (скальпеля, царапок и т.д.), протирка ветошью, зачистка наждачным полотном, обеспыливание.
20-0101-008-05 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей с применением компресса; категория сложности I
20-0101-008-06 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей с применением компресса; категория сложности II
20-0101-008-07 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей с применением компресса; категория сложности III
20-0101-008-08 Снятие левкаса с деревянных и гипсовых поверхностей с применением компресса; категория сложности IV
Состав работ.
1. Удаление краски (сурик, кроп и др.) при помощи смывки АТФ и других смывок по металлу специальным инструментом для позолотных работ с протиркой ветошью.
5. Нейтрализация смывки ацетоном (или другим растворителем).
6. Промывка теплой водой с мылом, просушка.
20-0101-008-09 Снятие масляной подготовки с металлической поверхности; вид поверхности - гладкая и профилированная
20-0101-008-10 Снятие масляной подготовки с металлической поверхности; вид поверхности - орнаментированная средней
сложности

20-0101-007-03 Зімпара шүберекпен немесе еріткіштердің көмегімен ағаш және гипс бетінен алтын қабатты кетіру, күрделілік санаты III
20-0101-007-04 Зімпара шүберекпен немесе еріткіштердің көмегімен ағаш және гипс бетінен алтын қабатты кетіру, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Алтындатылған бөліктерді сумен және маймен жуу.
2. Жылтыр күйінің анализі.
3. Су өткізбейтін зімпара мата және сумен алтын қабатты кетіру.
20-0101-007-05 Металл бетінен жалтырды кетіру; беткі қабаттың түрі – тегіс және профильденген
20-0101-007-06 Металл бетінен жалтырды кетіру; беткі қабаттың түрі – күрделігі орташа өрнектелген
20-0101-007-07 Металл бетінен жалтырды кетіру; беткі қабаттың түрі – күрделі өрнектелген
20-0101-008:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Кесу құралымен сулай тұрып құрылымы қираған левкасты алу, шүберекпен сүрту, қажақ кенеппен бетін тазалау, щаңсыздату.
20-0101-008-01 Левкасты құрғақ күйінде ағаштан және гипстен кетіру, күрделілік санаты I
20-0101-008-02 Левкасты құрғақ күйінде ағаштан және гипстен кетіру, күрделілік санаты II
20-0101-008-03 Левкасты құрғақ күйінде ағаштан және гипстен кетіру, күрделілік санаты III
20-0101-008-04 Левкасты құрғақ күйінде ағаштан және гипстен кетіру, күрделілік санатыIV
Жұмыс құрамы:
1. Левкас бетіне ыстық және суық компресстерді орнату.
2. Жұмсартылған левкасты құралдарды (скальпель, тырнағыш және т.б.) пайдалану арқылы қолмен алып тастау, шүберекпен сүрту, зімпара төсеммен шаңнан тазарту
20-0101-008-05 Компресстерді қолдана отырып, ағаш және гипс беттерін левкастан тазалау, күрделілік санаты I
20-0101-008-06 Компресстерді қолдана отырып, ағаш және гипс беттерін левкастан тазалау, күрделілік санаты II
20-0101-008-07 Компресстерді қолдана отырып, ағаш және гипс беттерін левкастан тазалау, күрделілік санаты III
20-0101-008-08 Компресстерді қолдана отырып, ағаш және гипс беттерін левкастан тазалау, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. AТФ және басқа металл жуғыш заттарды алтын жаланған беттерге арналған арнайы құрал көмегімен бояуды (жоса, кроп және т.б.) зімпара шүберегімен алып тастау.
2. Ацетонмен (немесе басқа еріткішпен) жуғышты бейтараптандыру.
3. Жылы су және сабынмен жуу, кептіру.
20-0101-008-09 Майлы дайындаманы металл бетінен алу; бетінің түрі – тегіс және профильденген
20-0101-008-10 Майлы дайындаманы металл бетінен алу; бетінің түрі – күрделігі орташа өрнектелген

20-0101-008-11 Снятие масляной подготовки с металлической поверхности; вид поверхности - орнаментированная сложная
20-0101-009:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Промывка водой с разбавителем № 2 и детским мылом.
2. Зачистка остатков грунта (краски) специальным инструментом.
3. Зачистка крупнозернистым наждачным полотном.
4. Зачистка мелкозернистым наждачным полотном.
5. Снятие металлической пыли при помощи пылесоса.
6. Промывка водой.
20-0101-009-01 Зачистка и шлифовка металлической поверхности после снятия масляной краски обжигом; вид поверхности – гладкая и профилированная
20-0101-009-02 Зачистка и шлифовка металлической поверхности после снятия масляной краски обжигом; вид поверхности – орнаментованная средней сложности
20-0101-009-03 Зачистка и шлифовка металлической поверхности после снятия масляной краски обжигом; вид поверхности – орнаментованная сложная
20-0101-010:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: Подготовка поверхности:
1. Зачистка поверхности при помощи наждачного полотна, обеспыливание, проклеивание синтетическим клеем за 2 раза, проклеивание тонкой тканью трещин.
2. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея, смешивание компонентов).
3. Нанесение левкаса 8-10 раз с просушкой каждого слоя, приготовление шпаклевки, шпаклевание изъянов, зачистка и подрезка, чистка пылесосом, подлишовка режущим инструментом по слегка смоченной поверхности через 5-6 слоев левкаса для выявления формы элементов лепного декора.
4. Лишовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости с целью выявления формы детали, обеспыливание поверхности пылесосом.
5. Шихтановка (шлифовка) всухую водоустойчивым наждачным полотном гладких мест, не подлежащих цировке, частичная цировка.
6. Покрытие поверхности спиртовым лаком за 2-3 раза с последующей шлифовкой каждого слоя, приготовление спиртового лака.
7. Приготовление гульфарбы, нанесение на поверхность гульфарбы в 1 слой.
20-0101-010-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-010-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-010-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-010-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-010-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-010-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-010-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-010-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-010-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-010-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-010-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-010-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(010-13÷010-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: Золочение поверхности:
1. Накладка золота с протиркой ватным тампоном, фликовка разрывов золота, обметание позолоченной поверхности, сбор золотосодержащих отходов.
2. Приготовление матирующего состава, покрытие позолоченной поверхности матирующим составом до 3-х раз.
20-0101-010-13 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-010-14 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-010-15 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-010-16 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-010-17 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-010-18 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-010-19 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-010-20 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-010-21 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-010-22 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-010-23 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-010-24 Золочение сусальным золотом на гульфарбу гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-008-11 Майлы дайындаманы металл бетінен алу; бетінің түрі – күрделі өрнектелген
20-0101-009:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. № 2 ерітіндіні сумен араластырып сәбилерге арналған сабынмен жуу.
2. Грунт қалдықтарын (бояу) арнайы құралмен тазарту.
3. Ірі түйіршікті шүберекпен тазалау.
4. Ұсақ түйіршікті шүберекпен тазалау.
5. Металл шаңын шаңсорғышпен кетіру.
6. Сумен шаю.
20-0101-009-01 Майлы бояуды отпен кетіргеннен кейін Металлл бетін тазарту және тегістеу; бетінің түрі - тегіс және профильденген
20-0101-009-02 Майлы бояуды отпен кетіргеннен кейін Металлл бетін тазарту және тегістеу; бетінің түрі - күрделігі орташа өрнектелген
20-0101-009-03 Майлы бояуды отпен кетіргеннен кейін Металлл бетін тазарту және тегістеу; бетінің түрі - орнаментованная сложная
20-0101-010:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды кетіру, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, жарықтардың бетін жұқа матамен жабыстыру
2. Левкас дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру ).
3. Левкас қабатын кепкен сайын үстіне қайталап 8-10 рет жағу, бітеуіштерді дайындау, ақауларды бітеу, тазалау және тегістеу, шаңсорғышпен шаңды тазалау, кесу құралымен аздап ылғалданған бетке левкастың 5-6 қабатынан сәндік элементтерінің пішінін анықтау.
4. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
5. Цировкаға қатысты емес құрғақ бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу, жартылай цировка жүргізу.
6. Әр 2-3 рет жүргізілген тегістеуден кейін, сыртқы бетін спирт лагымен қаптау, спирт лагын дайындау.
7. Гульфарбаны дайындау, гульфарбаның сыртқы бетіне 1 қабаттап жағу.
20-0101-010-01 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-010-02 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-010-03 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-010-04 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-010-05 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды кетіру, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, жарықтардың бетін жұқа матамен жабыстыру
2. Левкас дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру ).
3. Левкас қабатын кепкен сайын үстіне қайталап 8-10 рет жағу, бітеуіштерді дайындау, ақауларды бітеу, тазалау және тегістеу, шаңсорғышпен шаңды тазалау, кесу құралымен аздап ылғалданған бетке левкастың 5-6 қабатынан сәндік элементтерінің пішінін анықтау.
4. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
5. Цировкаға қатысты емес құрғақ тегіс бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу. частичная цировка.
6. Әр 2-3 рет жүргізілген тегістеуден кейін, сыртқы бетін спирт лагымен қаптау, спирт лагын дайындау.
7. Гульфарбаны дайындау, гульфарбаның сыртқы бетіне 1 қабаттап жағу.
20-0101-010-06 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-010-07 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-010-08 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-010-09 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты, күрделілік санаты I
20-0101-010-10 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
20-0101-(010-11÷010-12):
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды кетіру, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, жарықтардың бетін жұқа матамен жабыстыру
2. Левкас дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру ).
3. Левкас қабатын кепкен сайын үстіне қайталап 8-10 рет жағу, бітеуіштерді дайындау, ақауларды бітеу, тазалау және тегістеу, шаңсорғышпен шаңды тазалау, кесу құралымен аздап ылғалданған бетке левкастың 5-6 қабатынан сәндік элементтерінің пішінін анықтау.
4. Лищовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости с целью выявления формы детали, шаңсыздату поверхности пылесосом.
5. Цировкаға қатысты емес құрғақ тегіс бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу. частичная цировка.
6. Әр 2-3 рет жүргізілген тегістеуден кейін, сыртқы бетін спирт лагымен қаптау, спирт лагын дайындау.
7. Гульфарбаны дайындау, гульфарбаның сыртқы бетіне 1 қабаттап жағу.
20-0101-(010-13÷010-15): Беткі қабатты алтынмен қаптау:
1. Алтын қабатты мақта тампонымен сүрту, алтынның үзілген аймақтарына фликтеу жүргізу, алтынның беткі қабатын орау, алтын құрамдас қалдықтарды жинау.
2. Күліңгір құрамды дайындау, оны алтын жаланған жылтыр бетке 3 ретке дейін жағу.
20-0101-010-11 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты, күрделілік санаты III
20-0101-010-12 Гипс бетіндегі гульфарбаға алтын жылтырын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты, күрделілік санаты IV
20-0101-010-13 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-010-14 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-010-15 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
Жұмыс құрамы:
Беткі қабатты алтынмен қаптау:
1. Алтын қабатты мақта тампонымен сүрту, алтынның үзілген аймақтарына фликтеу жүргізу, алтынның беткі қабатын орау, алтын құрамдас қалдықтарды жинау.
2. Күліңгір құрамды дайындау, оны алтын жаланған жылтыр бетке 3 ретке дейін жағу.
20-0101-010-16 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-010-17 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-010-18 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-010-19 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-010-20 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
Беткі қабатты алтынмен қаптау:
1. Алтын қабатты мақта тампонымен сүрту, алтынның үзілген аймақтарына фликтеу жүргізу, алтынның беткі қабатын орау, алтын құрамдас қалдықтарды жинау.
2. Күліңгір құрамды дайындау, оны алтын жаланған жылтыр бетке 3 ретке дейін жағу.
20-0101-010-21 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-010-22 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-010-23 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-010-24 Гульфарбаға гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV

20-0101-011:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
Подготовка поверхности:
1. Зачистка поверхности при помощи наждачного полотна, обеспыливание, проклеивание синтетическим клеем за 2 раза, проклейка миткалевой тканью.
2. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея, смешивание компонентов и другие сопутствующие вспомогательные работы).
3. Нанесение левкаса 10-12 раз с промежуточной подрезкой, подлицовка после нанесения 5-6 слоев левкаса, приготовление шпаклевки, шпаклевание дефектов поверхности, зачистка прошпаклеванных мест, обеспыливание поверхности.
4. Лишовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости с целью выявления формы детали, обеспыливание поверхности пылесосом.
5. Тонирование золотистой охрой (разведенной на воде) полиментных мест для выявления небольших неровностей и других дефектов поверхности, шлифовка (шихтановка) мелкозернистым наждачным полотном всухую (наждачное полотно № 6, 4, 1,0), обеспыливание поверхности.
6. Промывка дистиллированной водой, покрытие белком, нанесение полимента 8-10 раз с периодическим процеживанием состава, очесывание сукном после каждого покрытия полиментом, обеспыливание.
20-0101-011-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-011-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-011-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-011-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-011-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-011-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-011-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-011-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-011-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-011-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-011-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-011-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(011-13÷011-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: Золочение поверхности:
1. Нанесение освежающего состава полимента, очесывание полимента сукном.
2. Смачивание поверхности спиртом, разведенным водой, накладка золота, просушка.
3. Полировка золота агатовым зубком, шлифовка.
4. Обметание позолоты, сбор золотосодержащих отходов.
20-0101-011-13 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-011-14 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-011-15 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-011-16 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-011-17 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-011-18 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-011-19 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-011-20 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-011-21 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-011-22 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-011-23 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-011-24 Золочение сусальным золотом на полимент гипсовых поверхностей, площадь более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-011:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
Сыртқы бетті дайындау:
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды сүрту, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, миткаль матасын жабыстыру.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру және сол сияқты басқа да қосалқы жұмыстарды жасау).
3. 3. 5-6 қабат левкас жағылған соң, шпаклевканы дайындап, сыртқы бетіндегі ақауларды тегістеп, тазартып, шаңнан арылту керек. 10-12 рет қайта жағылған левкасты тегістеп кесу (подлишовка).
4. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
5. Полимент бетіндегі кішігірім бұзылулар мен басқа да ақауларды алтын жосамен реңктеу (суда ерітілген) жасау. Құрғақ күйінде ұсақ түйіршікті шүберекпен тегістеу (ұсақ түйіршікті шүберек №6, 4, 1,0) және шаңнан тазарту.
6. Тазартылған сумен шаю, ақуызбен қаптау, полимерді белгілі бір уақыт сайын сүзгіден өткізіп, 8-9 реттен жағу, әр жағылуда шұғамен түтіп отыру, шаңнан тазартып тұру
20-0101-011-01 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-011-02 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-011-03 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-011-04 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-011-05 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
Сыртқы бетті дайындау:
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды сүрту, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, миткаль матасын жабыстыру.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру және сол сияқты басқа да қосалқы жұмыстарды жасау).
3. 3. 5-6 қабат левкас жағылған соң, шпаклевканы дайындап, сыртқы бетіндегі ақауларды тегістеп, тазартып, шаңнан арылту керек. 10-12 рет қайта жағылған левкасты тегістеп кесу (подлишовка).
4. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
5. Полимент бетіндегі кішігірім бұзылулар мен басқа да ақауларды алтын жосамен реңктеу (суда ерітілген) жасау. Құрғақ күйінде ұсақ түйіршікті шүберекпен тегістеу (ұсақ түйіршікті шүберек №6, 4, 1,0) және шаңнан тазарту.
6. Тазартылған сумен шаю, ақуызбен қаптау, полимерді белгілі бір уақыт сайын сүзгіден өткізіп, 8-9 реттен жағу, әр жағылуда шұғамен түтіп отыру, шаңнан тазартып тұру.
20-0101-011-06 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-011-07 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-011-08 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-011-09 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, площадь более 1,0 дм², күрделілік санаты I
20-0101-011-10 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, площадь более 1,0 дм², күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
20-0101-(011-11÷011-12):
Сыртқы бетті дайындау:
1. Бетті зімпара шүберекпен тазарту, шаңды сүрту, синтетикалық желіммен 2 рет желімдеу, миткаль матасын жабыстыру.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, компоненттерді араластыру және сол сияқты басқа да қосалқы жұмыстарды жасау).
3. 5-6 қабат левкас жағылған соң, шпаклевканы дайындап, сыртқы бетіндегі ақауларды тегістеп, тазартып, шаңнан арылту керек. 10-12 рет қайта жағылған левкасты тегістеп кесу (подлишовка).
4. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
5. Полимент бетіндегі кішігірім бұзылулар мен басқа да ақауларды алтын жосамен реңктеу (суда ерітілген) жасау. Құрғақ күйінде ұсақ түйіршікті шүберекпен тегістеу (ұсақ түйіршікті шүберек №6, 4, 1,0) және шаңнан тазарту.
6. Тазартылған сумен шаю, ақуызбен қаптау, полимерді белгілі бір уақыт сайын сүзгіден өткізіп, 8-9 реттен жағу, әр жағылуда шұғамен түтіп отыру, шаңнан тазартып тұру.
20-0101-(011-13÷011-15):
Сыртқы бетті алтынмен қаптау:
1. Полиментке сергіткіш құрамды жағу, шұғамен түту.
2. Суға сұйылтылған алкогольмен бетін сүртіп, алтынмен қаптап, кептіру.
3. Ақық тісшелерімен алтынды жылтырату, алтын жанған жерлердің ақаулықтарын фликтеу.
4. Алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-011-11 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, площадь более 1,0 дм², күрделілік санаты III
20-0101-011-12 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, площадь более 1,0 дм², күрделілік санаты IV
20-0101-011-13 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-011-14 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-011-15 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
Жұмыс құрамы:
Сыртқы бетті алтынмен қаптау:
1. Полиментке сергіткіш құрамды жағу, шұғамен түту.
2. Суға сұйылтылған алкогольмен бетін сүртіп, алтынмен қаптап, кептіру.
3. Ақық тісшелерімен алтынды жылтырату, алтын жанған жерлердің ақаулықтарын фликтеу.
4. Алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-011-16 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-011-17 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-011-18 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-011-19 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-011-20 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
Сыртқы бетті алтынмен қаптау:
1. Полиментке сергіткіш құрамды жағу, шұғамен түту.
2. Суға сұйылтылған алкогольмен бетін сүртіп, алтынмен қаптап, кептіру.
3. Ақық тісшелерімен алтынды жылтырату, алтын жанған жерлердің ақаулықтарын фликтеу.
4. Алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-011-21 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, площадь более 1,0 дм², күрделілік санаты I
20-0101-011-22 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, площадь более 1,0 дм²; күрделілік санаты II
20-0101-011-23 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, площадь более 1,0 дм²; күрделілік санаты III
20-0101-011-24 Полиментке гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, площадь более 1,0 дм²; күрделілік санаты IV

20-0101-012:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Зачистка поверхности при помощи наждачного полотна, обеспыливание поверхности, закрепление поверхности горячей натуральной олифой.
2. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея, смешивание компонентов).
3. Шпаклевание изъянов, выбоин, сколов, зачистка прошпаклеванных мест, обеспыливание, нанесение левкаса 5-6 раз, подрезка (расчистка) рисунка в левкасе.
4. Лишовка по смоченной поверхности при помощи резного инструмента, хвоща, холстины. Шлифовка гладких мест мелкозернистым наждачным полотном всухую, обеспыливание.
5. Приготовление шеллачного спиртового лака, покрытие поверхности в 2-3 слоя со шлифовкой между слоями, нанесение масляного лака в 2 слоя.
20-0101-012-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-012-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-012-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-012-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-012-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-012-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-012-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-012-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-012-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-012-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-012-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0дм2; категория сложности III
20-0101-012-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0дм2; категория сложности IV
20-0101-(012-13÷012-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Протирка поверхности спиртовым составом, нанесение лака "Мордан" с располировкой ватным тампоном.
2. Накладка золота, фликовка, обметание позолоченной поверхности, сбор золотосодержащих отходов.
3. Приготовление матирующего состава, покрытие позолоченной поверхности матирующим составом 1-2 слоя.
20-0101-012-13 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-012-14 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-012-15 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-012-16 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-012-17 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-012-18 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-012-19 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-012-20 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-012-21 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-012-22 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-012-23 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-012-24 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-012:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетін зімпара шүберегімен тазарту, шаңды кетіру, әліпмай табиғи майымен бекіту.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді дайындау, компоненттерді араластыру).
3. Кемшілік, кетік, ойыс жерлерді тегістеу, шаңнан тазарту, левкасты 5-6 рет қайталап жағу, левкастағы суретті бітеу (тазарту).
4. Суланған бетті кескіш құрал, кенеп, қырықбуын арқылы тегістеу. Құрғақ бетті ұсақ түйіршікті шүберекпен сүртіп, шаңнан тазарту.
5. Сілті алкогольді лак дайындау, сыртқы бетін 2-3 қабаттап, арасында тегістей отырып, майлы лакпен 2 қабаттап жағу.
20-0101-012-01 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-012-02 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-012-03 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-012-04 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-012-05 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетін зімпара шүберегімен тазарту, шаңды кетіру, әліпмай табиғи майымен бекіту.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді дайындау, компоненттерді араластыру).
3. Кемшілік, кетік, ойыс жерлерді тегістеу, шаңнан тазарту, левкасты 5-6 рет қайталап жағу, левкастағы суретті бітеу (тазарту).
4. Суланған бетті кескіш құрал, кенеп, қырықбуын арқылы тегістеу. Құрғақ бетті ұсақ түйіршікті шүберекпен сүртіп, шаңнан тазарту.
5. Сілті алкогольді лак дайындау, сыртқы бетін 2-3 қабаттап, арасында тегістей отырып, майлы лакпен 2 қабаттап жағу.
20-0101-012-06 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-012-07 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-012-08 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-012-09 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-012-10 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
20-0101-(012-11÷012-12):
1. Сыртқы бетін зімпара шүберегімен тазарту, шаңды кетіру, әліпмай табиғи майымен бекіту.
2. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді дайындау, компоненттерді араластыру).
3. Кемшілік, кетік, ойыс жерлерді тегістеу, шаңнан тазарту, левкасты 5-6 рет қайталап жағу, левкастағы суретті бітеу (тазарту).
4. Суланған бетті кескіш құрал, кенеп, қырықбуын арқылы тегістеу. Құрғақ бетті ұсақ түйіршікті шүберекпен сүртіп, шаңнан тазарту.
5. Сілті алкогольді лак дайындау, сыртқы бетін 2-3 қабаттап, арасында тегістей отырып, майлы лакпен 2 қабаттап жағу.
20-0101-(012-13÷012-15):
1. Сыртқы қабатын алкогольдік құраммен сүрту, "Мордан" лагын мақта тампонымен жағу.
2. Алтынмен қаптау, тегістеу, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамды дайындау, 1-2 қабаттан тұратын күліңгір құраммен бетін алтынмен қаптау.
20-0101-012-11 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-012-12 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-012-13 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-012-14 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-012-15 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін", күрделілік санаты III
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы қабатын алкогольдік құраммен сүрту, "Мордан" лагын мақта тампонымен жағу.
2. Алтынмен қаптау, тегістеу, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамды дайындау, 1-2 қабаттан тұратын күліңгір құраммен бетін алтынмен қаптау.
20-0101-012-16 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-012-17 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-012-18 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-012-19 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-012-20 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы қабатын алкогольдік құраммен сүрту, "Мордан" лагын мақта тампонымен жағу.
2. Алтынмен қаптау, тегістеу, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамды дайындау, 1-2 қабаттан тұратын күліңгір құраммен бетін алтынмен қаптау.
20-0101-012-21 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-012-22 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-012-23 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-012-24 "Мордан" лагымен гипс бетін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV

20-0101-013:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Зачистка поверхности от пыли и грязи.
2. Подрезка заусенцев.
3. Укрепление деревянной основы горячим клеевым раствором за 2-3 раза.
4. Частичное шпаклевание и заделка дефектов поверхности.
5. Варка клея ПВС и приготовление шпаклевки.
6. Проклеивание тонкой тканью стыков древесины, сучков, трещин.
7. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея). Покрытие левкасом за 10-12 раз с просушкой каждого слоя.
8. Шпаклевание трещин и неровностей левкаса.
9. Зачистка и подрезка потеков левкаса.
10. Чистка пылесосом.
1. Подлишовка (прорезка) рисунка резьбы и формы ее элементов режущим инструментом (через 5-6 слоев левкаса).
2. Чистка пылесосом.
3. Лишовка(шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости.
4. Чистка пылесосом.
5. Шихтановка (шлифовка) всухую водоустойчивым наждачным полотном гладких мест, не подлежащих цировке
6. Приготовление спиртового шеллачного лака и покрытие поверхности за 3 раза с промежуточной шлифовкой наждачным полотном.
7. Приготовление гульфарбы и покрытие гульфарбой за 1 раз колонковой кисточкой.
20-0101-013-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-013-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-013-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-013-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25дм2; категория сложности IV
20-0101-013-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-013-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-013-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-013-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-013-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-013-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-013-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-013-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(013-13÷013-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Накладка золота на гульфарбу с протиркой ватным тампоном.
2. Фликовка (золочение) трещин и разрывов золота. Обметание позолоты и сбор золотосодержащих отходов.
3. Приготовление матирующего состава, покрытие позолоченной поверхности матирующим составом за 2-3 раза.
20-0101-013-13 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-013-14 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-013-15 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-013-16 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-013-17 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-013-18 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2, категория сложности II
20-0101-013-19 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-013-20 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-013-21 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-013-22 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-013-23 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-013-24 Золочение сусальным золотом на гульфарбу деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-013:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаң мен кірден тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желім қайнату). Әр кепкен қабатты 10-12 рет левкаспен жабу
8. Левкастың жарықтары мен кетіктерін бітеу.
9. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
10. Шаңсорғышпен тазалау.
11. Кескіш құралмен суреттегі нақыштардың, элементтерінің пішінін ою.
12. Шаңсорғышпен тазалау.
13. Кескіш құралдармен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау, шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
14. Шаңсорғышпен тазалау.
15. Цировкаға қатысты емес құрғақ тегіс бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу.
16. Сілті алкогольді лак дайындау, зімпара шүберегімен тазалай отырып, сыртқы бетін 3 мәрте қаптау.
17. Гульфарбаны дайындау және гульфарбамен 1 рет баған щеткасын қолдана отырып қаптау.
20-0101-013-01 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-013-02 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-013-03 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-013-04 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, площадь деталей до 0,25дм², күрделілік санаты IV
20-0101-013-05 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаң мен кірден тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желім қайнату). Әр кепкен қабатты 10-12 рет левкаспен жабу.
8. Левкастың жарықтары мен кетіктерін бітеу.
9. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
10. Шаңсорғышпен тазалау.
11. Кескіш құралмен суреттегі нақыштардың, элементтерінің пішінін ою.
12. Шаңсорғышпен тазалау.
13. Кескіш құралдармен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау, шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
14. Шаңсорғышпен тазалау.
15. Цировкаға қатысты емес құрғақ тегіс бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу.
16. Сілті алкогольді лак дайындау, зімпара шүберегімен тазалай отырып, сыртқы бетін 3 мәрте қаптау.
17. Гульфарбаны дайындау және гульфарбамен 1 рет баған щеткасын қолдана отырып қаптау.
20-0101-013-06 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-013-07 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-013-08 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-013-09 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-013-10 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
20-0101-(013-11÷013-12):
1. Бетті шаң мен кірден тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желім қайнату). Әр кепкен қабатты 10-12 рет левкаспен жабу
8. Левкастың жарықтары мен кетіктерін бітеу.
9. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
10. Шаңсорғышпен тазалау.
11. Кескіш құралмен суреттегі нақыштардың, элементтерінің пішінін ою.
12. Шаңсорғышпен тазалау.
13. Кескіш құралдармен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау, шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
14. Шаңсорғышпен тазалау.
15. Цировкаға қатысты емес құрғақ тегіс бетті суға төзімді зімпара шүберегімен тегістеу.
16. Сілті алкогольді лак дайындау, зімпара шүберегімен тазалай отырып, сыртқы бетін 3 мәрте қаптау.
17. Гульфарбаны дайындау және гульфарбамен 1 рет баған щеткасын қолдана отырып қаптау.
20-0101-(013-13÷013-15):
1. Алтынды гульфарба бетіне мақта тампонымен қаптау.
2. Алтынның жарықтары мен сынықтарын бекіту.
Алтын жалатылған аймақты орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамын дайындау, жылтыратылған алтын бетті күліңгір құрамымен 2-3 рет қаптау.
20-0101-013-11 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-013-12 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен капталуына дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-013-13 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-013-14 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-013-15 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
Жұмыс құрамы:
1. Алтынды гульфарба бетіне мақта тампонымен қаптау.
2. Алтынның жарықтары мен сынықтарын бекіту. Алтын жалатылған аймақты орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамын дайындау, жылтыратылған алтын бетті күліңгір құрамымен 2-3 рет қаптау.
20-0101-013-16 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-013-17 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-013-18 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-013-19 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-013-20 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Алтынды гульфарба бетіне мақта тампонымен қаптау.
2. Алтынның жарықтары мен сынықтарын бекіту. Алтын жалатылған аймақты орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
3. Күліңгір құрамын дайындау, жылтыратылған алтын бетті күліңгір құрамымен 2-3 рет қаптау.
20-0101-013-21 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық; күрделілік санаты І
20-0101-013-22 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық; күрделілік санаты II
20-0101-013-23 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық; күрделілік санаты III
20-0101-013-24 Ағаш бетіндегі гульфарбаны алтынмен каптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық; күрделілік санаты IV

20-0101-014:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Зачистка поверхности от пыли и грязи.
2. Подрезка заусенцев.
3. Укрепление деревянной основы горячим клеевым раствором за 2-3 раза.
4. Частичное шпаклевание и заделка дефектов поверхности.
5. Варка клея ПВС и приготовление шпаклевки.
6. Проклеивание тонкой тканью стыков древесины, сучков, трещин.
7. Покрытие левкасом за 14-16 раз с просушкой каждого слоя.
8. Шпаклевание трещин и неровностей левкаса (по необходимости).
9. Зачистка и подрезка потеков левкаса.
10. Чистка пылесосом.
11. Подлишовка (подрезка) рисунка резьбы и формы ее элементов режущим инструментом (через 5-6 слоев левкаса).
12. Чистка пылесосом.
13. Лишовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости.
14. Чистка пылесосом.
15. Тонирование золотистой охрой полиментных мест для выявления небольших неровностей и других дефектов поверхности.
16. Шихтановка (шлифовка) мелкозернистым наждачным полотном.
17. Обеспыливание.
18. Нанесение полимента 8-10 раз с очесом поверхности сукном.
19. Обеспыливание. 20. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея, приготовление левкасной массы).
21. Приготовление полимента (отмучивание глины, приготовление развода и варка полимента, растирание сухого полимента на мраморной доске курантом).
20-0101-014-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-014-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-014-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-014-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-014-05 Подготовка под золочение на полимент сусальным золотом деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-014-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-014-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-014-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-014-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-014-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-014-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-014-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-014:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаң мен кірден тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкаспен 14-16 рет әр қатпарын кептіріп қаптау.
8. Левкастың сызаттары мен бұдырларын тегістеу (қажеттілігі бойынша).
9. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
10. Шаңсорғышпен тазалау.
11. Кескіш құралмен сурет элементтерінің оюы мен пішіндерін тегістеп кесу (әр 5-6 қабаттан кейін).
12. Шаңсорғышпен тазалау.
13. Левкас бетін кесуші құралмен, ұсақтүйіршікті қажақпен, қырықбуынның сабақшаларымен, сулы кенеппен мінсіз тегістікке дейін ажарлап өңдеу.
14. Шаңсорғышпен тазалау.
15. Кішігірім бұдырлар мен басқа да ақаулықтарды анықтау үшін полиментті орындарды алтын түсті жосамен реңктеу.
16. Ұсақтүйіршікті қажақ кенебімен ажарландыру (шихтановка).
17. Шаңсыздату.
18. Полиментті мәуітімен 8-10 рет тарап отырып, қаптау.
19. Шаңнан тазарту.
20. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді қайнату, левкас қоспасын дайындау).
21. Полиментті дайындау (сазды тұндыру, еріткішті дайындау және полиментті қайнату, құрғақ полиментті мәрмәр келіде келсаппен үгу).
20-0101-014-01 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-014-02 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-014-03 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-014-04 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-014-05 Полиментке ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-014-06 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-014-07 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-014-08 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-014-09 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-014-10 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-014-11 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-014-12 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV

20-0101-(014-13÷014-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Нанесение освежающего слоя полимента, очесывание сукном, обеспыливание, накладка золота на водный раствор спирта, просушка.
2. Полировка золота агатовым зубком, фликовка дефектов позолоты.
3. Обметание поверхности и сбор золотосодержащих отходов.
20-0101-014-13 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-014-14 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-014-15 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-014-16 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-014-17 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-014-18 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-014-19 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-014-20 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-014-21 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадью деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-014-22 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-014-23 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-014-24 Золочение сусальным золотом на полимент деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-015:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли и грязи.
2. Подрезка заусенцев.
3. Укрепление деревянной основы горячим клеевым раствором за 2-3 раза.
4. Частичное шпаклевание и заделка дефектов поверхности.
5. Варка клея ПВС и приготовление шпаклевки.
6. Проклеивание тонкой тканью стыков древесины, сучков, трещин.
7. Приготовление левкаса.
8. Покрытие левкасом за 7-9 раз с просушкой каждого слоя.
9. Шпаклевание трещин и неровностей левкаса (по необходимости).
10. Зачистка и подрезка потеков левкаса.
11. Чистка пылесосом.
12. Подлишовка (подрезка) рисунка резьбы и формы ее элементов режущим инструментом (через 5-6 слоев левкаса).

20-0101-(014-13÷014-24):
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Полименттің балғындағыш қабатын жағу, шұғамен түту, шаңнан арылту. Суға сұйылтылған алкогольмен бетін сүрту, алтынмен қаптап, кептіру.
2. Ақық тісшелерімен алтынды жылтырату, алтын жанған жерлердің ақаулықтарын фликтеу.
3. Алтын жалатылған аймақты орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау..
20-0101-014-13 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-014-14 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-014-15 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-014-16 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-014-17 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-014-18 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-014-19 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-014-20 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-014-21 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау,, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық,, күрделілік санаты I
20-0101-014-22 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-014-23 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-014-24 Полиментке ағаш қабаттарын жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-20-0101-015:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетті шаң мен ластанудан тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкасты дайындау.
8. Левкаспен 7-9 рет әр қатпарын құрғатып жағу.
9. Левкастың сызаттары мен бұдырларын тегістеу (қажеттілігі бойынша).
10. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
11. Шаңсорғышпен тазалау.
12. Кескіш құралмен сурет элементтерінің оюы мен пішіндерін тегістеп кесу (әр 5-6 қабаттан кейін).

13. Чистка пылесосом.
14. Лишовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости.
15. Чистка пылесосом.
16. Шлифовка гладких мест всухую, обеспыливание пылесосом.
17. Приготовление шеллачного спиртового лака, покрытие поверхности за 2-3 раза со шлифовкой между слоями.
18. Нанесение масляного лака за 2 раза с просушкой между слоями.
20-0101-015-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-015-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-015-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадью деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-015-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-015-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-015-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-015-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-015-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-015-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2 категория сложности I
20-0101-015-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-015-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-015-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(015-13÷015-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Протирка поверхности спиртовым составом, просушка, нанесение лака "Мордан" с располировкой поверхности.
2. Накладка золота, фликовка, обметание позолоченной поверхности, сбор золотосодержащих отходов.

13. Шаңсорғышпен тазалау.
14. Левкас бетін кесуші құралмен, ұсақтүйіршікті қажақпен, қырықбуынның сабақшаларымен, сулы кенеппен мінсіз тегістікке дейін ажарлап өңдеу.
15. Шаңсорғышпен тазалау.
16. Тегіс жерлерді құрғақ түрінде ажарлау, шаңсорғышпен шаңсыздату.
17. Шеллак спирті лагын дайындау, бетін 2-3 рет қатпар арасын ажарлатып қаптау.
18. Майлы лакты 2 ретте қатпар арасын кептіріп жағу.
20-0101-015-01 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-015-02 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-015-03 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, площадью деталей до 0,25 дм², күрделілік санаты III
20-0101-015-04 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-015-05 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-015-06 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-015-07 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-015-08 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-015-09 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-015-10 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-015-11 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-015-12 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-(015-13÷015-24):
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы қабатын алкогольдік құраммен сүрту, кептіру, ысып жылтырату, "Мордан" лагын жағу.
2. Алтынмен қаптау, тегістеу, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.

3. Приготовление матирующего состава, покрытие позолоченной поверхности матирующим составом за 2-3 раза.
20-0101-015-13 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-015-14 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-015-15 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-015-16 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-015-17 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-015-18 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-015-19 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-015-20 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-015-21 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-015-22 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-015-23 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-015-24 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-016:
Измеритель: 10 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли и грязи, нейтрализация уксусной(ортофосфорной) кислотой с последующей промывкой теплой водой с содой, просушка, обезжиривание поверхности уайт-спиртом или разбавителем № 2 (бронза, латунь, медь-спиртом).
2. Приготовление свинцового сурика на натуральной олифе с добавлением сиккатива.
3. Грунтовка поверхности свинцовым суриком за 1-ый раз, приготовление шпаклевки, шпаклевка швов, трещин, выбоин с заделкой паклей, с последующей зачисткой наждачным полотном и частичной подкраской (при необходимости производится неоднократное шпаклевание с подкраской), приготовление сурика на масляном лаке, покрытие суриком за 2-ой раз со шлифовкой водоустойчивым наждачным полотном с промывкой водой и протиркой греческой губкой насухо после окрасочного слоя (при необходимости окраска производится до 4-х и более раз).

3. Күліңгір құрамын дайындау, жылтыратылған алтын бетті күліңгір құрамымен 2-3 рет қаптау.
20-0101-015-13 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-015-14 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-015-15 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-015-16 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-015-17 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-015-18 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-015-19 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-015-20 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-015-21 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-015-22 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-015-23 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-015-24 "Мордан" лагымен ағаш беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-016:
Есептеуіш: 10 дм² жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетті шаң мен ластанудан тазарту, сірке (ортофосфор) қышқылымен бейтараптандыру, содан кейін жылы су және содамен жуу, кептіру, бетті ақ спиртпен немесе №2 (қола, жез, мыс-спирт) қоспасымен майлы бетті тазарту.
2. Сиккатив қосылған табиғи әліпмайда қорғасын жосасын дайындау.
3. Ірінші қорғасын жосамен бетін тегістеу, бітеуіштерді дайындау, тыртық, шұңқырлар, жарық, тесіктерді талшықтармен тегістеу, содан кейін зімпара шүберегімен тазалау және жартылай бояу(қажет болған жағдайда бірнеше рет бояу арқылы тегістеумайлы лакта жосаны дайындау, бояп болғаннан кейін сыртқы бетін суға шайып, суға төзімді зімпара шүберегімен және грек губкасымен кептіріп, 2-рет жосамен қаптау(қажет болған жағдайда бояу 4 немесе одан да көп рет орындалады).

4. Приготовление свинцового крона на масляном лаке и сиккативе. Покрытие поверхности тонкотертым свинцовым кроном за 2 раза со шлифовкой наждачным полотном, промывкой водой, протиркой насухо после каждого окрасочного слоя.
5. Покрытие поверхности масляным лаком за 3 раза, с располировкой тонким фетром с порошком "Трепел" перед последним покрытием лаком.
20-0101-016-01 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-016-02 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-016-03 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-016-04 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-016-05 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-016-06 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-016-07 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей площадью деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-016-08 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей площадью деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-016-09 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей площадью деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-016-10 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей площадью деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-016-11 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-016-12 Подготовка под золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(016-13÷016-24):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой.
2. Нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
3. Пробное золочение, накладка золота, фликовка, обметание позолоты, сбор отходов золота.
20-0101-016-13 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2 категория сложности I
20-0101-016-14 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-016-15 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-016-16 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-016-17 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2;
категория сложности I
20-0101-016-18 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-016-19 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-016-20 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-016-21 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-016-22 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-016-23 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-016-24 Золочение сусальным золотом на лак "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

4. Майлы лак пен сиккативта қорғасын бояуын дайындау. Бетін жұқа түйіршіктелген қорғасын бояуымен 2 рет жабу, оны зімпара шүберекпен тегістеу, сумен жуып, әр бояудан кейін құрғатып сүртіп тұру.
5. Сыртқы бетін майлы лакпен үш рет жабу, одан кейін жұқа тебіскі және "Трепел" ұнтағымен жылтырату.
20-0101-016-01 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-016-02 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-016-03 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-016-04 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-016-05 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-016-06 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-016-07 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-016-08 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-016-09 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты I
20-0101-016-10 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты II
20-0101-016-11 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-016-12 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қапталуын дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-(016-13÷016-24):
Есептеуіш: 10 дм² жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру.
2. "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
3. Алтынды сынап жалату, алтынмен қаптау, фликтеу, алтын қалдықтарын жинау.
20-0101-016-13 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін Күрделілік санаты I
20-0101-016-14 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-016-15 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-016-16 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-016-17 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-016-18 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-016-19 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-016-20 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-016-21 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-016-22 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-016-23 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-016-24 "Мордан" лагымен Металл беттерін жұқа алтын қабығымен қаптау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV

20-0101-017:
Измеритель: 10 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли.
2. Нейтрализация уксусной (ортофосфорной) кислотой.
3. Промывка теплой водой с содой.
4. Просушка.
5. Обезжиривание поверхности уайт-спиртом или разбавителем №2 (бронза, латунь, медь-спиртом).
6. Приготовление свинцового сурика на натуральной олифе с добавлением сиккатива с просеиванием сурика.
7. Процеживание сурика перед каждым употреблением.
8. Грунтовка поверхности свинцовым суриком 1-й раз.
9. Приготовление шпаклевки на лаке.
10. Шпаклевка швов, трещин, выбоин.
11. Заделка паклей швов, трещин.
12. Зачистка поверхности после первого покрытия суриком и шпаклевание зачищенных участков.
13. Подкраска прошпаклеванных мест.
14. Приготовление сурика на масляном лаке.
15. Окраска суриком 2-й раз (при необходимости окраска производится до 4-х и более раз).
16. Приготовление свинцового крона на масляном лаке и сиккативе.
17. Покрытие кроном 1-й раз.
18. Шлифовка после покрытия.
19. Покрытие кроном 2-й раз.
20. Покрытие лаком 1-й раз.
21. Шлифовка поверхности, промывка водой.
22. Покрытие поверхности лаком 2-й раз.
23. Располировка тонким фетром с порошком "Трепел".
24. Покрытие лаком до 3 раз.
20-0101-017-01 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-02 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-017-03 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-04 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-05 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-06 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-07 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-08 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-09 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2 категория сложности I
20-0101-017-10 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-11 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-12 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-13 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-14 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-017-15 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-16 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических
поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-17 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-18 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-19 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-20 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-21 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-22 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-23 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-24 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-25 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-26 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-017-27 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-28 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-29 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-30 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-31 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-32 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-33 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-34 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2 категория сложности II
20-0101-017-35 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан"
металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-36 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-017:
Есептеуіш: 10 дм² жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бетті шаңнан тазарту.
2. Сірке (ортофосфор) қышқылымен бейтараптандыру.
3. Сода аралас жылы сумен шаю.
4. Кептіру.
5. Сыртқы бетіндегі майлы қабатты ақ спирт немесе №2 (қола, жез, мыс-спирті) қоспасымен кетіру.
6. Сиккатив қосылған табиғи әліпмайда қорғасын жосасын дайындау.
7. Әр қолданар алдында жосаны көп мөлшерде сүзгілеп тұру.
8. 1-рет қорғасын жосасымен беткі қабатты тегістеу.
9. Бітеуішті лакта дайындау.
10. Буындар, жарықтар мен кетіктерді бітеуіштермен тегістеу.
11. Тігістерді, жарықтарды тығыздау.
12. Бірінші рет жосамен жабылып,тазаланған аймақтар тегістелгеннен кейін бетін тазарту.
13. Бітелген жерлерді бояу.
14. Майлы лакта жосаны дайындау.
15. Жосамен екінші рет бояу (қажет болған жағдайда бояу 5 немесе одан да көп рет жасалады).
16. Майлы лак пен сиккативте қорғасын бояуын дайындау.
17. Қорғасын бояуымен 1-ші рет қаптау.
18. Қаптағаннан кейін тегістеу.
19. Қорғасын бояуымен 2-ші рет қаптау.
20. 1-ші рет лакпен қаптау.
21. Бетін тегістеу, сумен жуу.
22. Бетті лакпен 2-рет жабу.
23. Жұқа тебіскі және "Трепел" ұнтағымен жылтырату.
24. Лакпен 3-рет бояу.
20-0101-017-01 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-02 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-03 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-04 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-05 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-06 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-07 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-08 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-09 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты I
20-0101-017-10 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты II
20-0101-017-11 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты III
20-0101-017-12 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV
20-0101-017-13 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-14 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-15 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-16 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-17 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-18 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-19 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-20 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-21 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-017-22 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты II
20-0101-017-23 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты III
20-0101-017-24 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты IV
20-0101-017-25 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-26 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-27 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-28 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-29 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-30 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-31 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-32 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-33 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты I
20-0101-017-34 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық Күрделілік санаты II
20-0101-017-35 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты III
20-0101-017-36 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-дан артық, күрделілік санаты IV

20-0101-(017-37÷017-60):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Нанесение бронзы способом напыления бархоткой, обметание бронзы кисточкой и пылесосом.
20-0101-017-37 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-38 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-017-39 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-40 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-41 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-42 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-43 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-44 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-45 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-46 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-47 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-48 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-49 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-50 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
Состав работ:
1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.

20-0101-(017-37÷017-60):
Есептеуіш: 10 дм² жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру, "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Беткі қабатты барқытпен тозаңдату арқылы қоламен жабу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору.
20-0101-017-37 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-38 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-39 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-40 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-41 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-42 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-43 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-44 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты IV
20-0101-017-45 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты I
20-0101-017-46 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты II
20-0101-017-47 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты III
20-0101-017-48 Металл беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты IV
20-0101-017-49 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты I
20-0101-017-50 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру, "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.

2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Нанесение кисточкой бронзы, разведенной на спирте, обметание бронзовой поверхности кисточкой и пылесосом.
20-0101-017-51 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-52 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-53 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-54 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-55 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-56 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-57 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-017-58 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-59 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-60 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(017-61÷017-72):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Покрытие бронзовой поверхности лаком. 30. Процеживание лака, разведение бронзы на лаке при постоянном помешивании в течение 15-25 минут, протирка поверхности спиртовым составом, просушка, нанесение бронзы, разведенной на лаке, за 2-3 раза с просушкой между слоями
20-0101-017-61 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-017-62 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-017-63 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-017-64 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-65 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2 категория сложности I
20-0101-017-66 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-67 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-68 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-017-69 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2 категория сложности I
20-0101-017-70 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-017-71 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-017-72 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на лаке, по лаку "Мордан" металлических поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV

2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Беткі қабатты барқытпен тозаңдату арқылы қоламен жабу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору..
20-0101-017-51 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III
20-0101-017-52 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-017-53 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-017-54 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты II
20-0101-017-55 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-017-56 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-017-57 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-017-58 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-017-59 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-017-60 Металл беттерін "Мордан" лагына спиртта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-(017-61÷017-72):
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру, "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Қола бетін лакпен жабу. 30. Лакты сүзу, қола мен лакты 15-25 минут тұрақты араластыру арқылы қоспаны дайындау, бетін алкогольді құраммен сүрту, кептіру, лакпен сұйылтылған қоланы 2-3 кабаттап кепкен сайын жағу.
20-0101-017-61 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-017-62 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-017-63 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-017-64 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-017-65 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-017-66 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-017-67 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-017-68 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-017-69 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-017-70 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-017-71 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-017-72 Металл беттерін "Мордан" лагына лакта ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV

20-0101-018:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Очистка поверхности от пыли и грязи.
2. Подрезка заусенцев.
3. Укрепление деревянной основы горячим клеевым раствором за 2-3 раза.
4. Частичное шпаклевание и заделка дефектов поверхности.
5. Варка клея ПВС и приготовление шпаклевки.
6. Проклеивание тонкой тканью стыков древесины, сучков, трещин.
7. Приготовление левкаса.
8. Покрытие левкасом за 7-9 раз с просушкой каждого слоя.
9. Шпаклевание трещин и неровностей левкаса (по необходимости).
10. Зачистка и подрезка потеков левкаса.
11. Чистка пылесосом.
12. Подлишовка (подрезка) рисунка резьбы и формы ее элементов режущим инструментом (через 5-6 слоев левкаса).
13. Чистка пылесосом.
14. Лишовка (шлифовка) поверхности левкаса режущим инструментом, мелкозернистой шкуркой, стеблями хвоща, холстиной с водой до абсолютной гладкости.
15. Чистка пылесосом.
16. Шлифовка гладких мест всухую. Обеспыливание пылесосом.
17. Приготовление шеллачного спиртового лака, покрытие поверхности 2-3 раза со шлифовкой между слоями.
18. Нанесение масляного лака 2 раза с просушкой между слоями.
20-0101-018-01 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-018-02 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-018-03 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-018-04 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-05 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-06 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-07 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-08 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-09 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2 категория сложности I
20-0101-018-10 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-11 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных
поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-12 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных
поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-13 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2 категория сложности I
20-0101-018-14 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-018-15 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-018-16 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-17 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-18 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-19 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-20 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-21 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-22 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-23 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-24 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-25 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
Состав работ:

20-0101-018:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетті шаң мен ластанудан тазарту.
2. Қылауларды кесу.
3. Ағаш негізін ыстық желім ерітіндісімен 2-3 есе нығайту.
4. Беткі аймақты жартылай тегістеу, ақауларды жөндеу.
5. ПВС желімін қайнату және бітеуіштерді дайындау.
6. Ағаш түйіндерін, ойыстарын, жарықтарын жұқа матамен желімдеу.
7. Левкасты дайындау.
8. Левкаспен 7-9 рет әр қатпарын құрғатып жағу.
9. Левкастың сызаттары мен бұдырларын тегістеу (қажеттілігі бойынша).
10. Левкастың ағып түскен іздерін тазалау және тегістеу.
11. Шаңсорғышпен тазалау.
12. Кескіш құралмен сурет элементтерінің оюы мен пішіндерін тегістеп кесу (әр 5-6 қабаттан кейін).
13. Шаңсорғышпен тазалау.
14. Левкас бетін кесуші құралмен, ұсақтүйіршікті қажақпен, қырықбуынның сабақшаларымен, сулы кенеппен мінсіз тегістікке дейін ажарлап өңдеу.
15. Шаңсорғышпен тазалау.
16. Тегіс жерлерді құрғақ түрінде ажарлау, шаңсорғышпен шаңсыздату.
17. Шеллак спирті лагын дайындау, бетін 2-3 рет қатпар арасын ажарлатып қаптау.
18. Майлы лакты 2 ретте қатпар арасын кептіріп жағу.
20-0101-018-01 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-02 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-03 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-04 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-05 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-06 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-07 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-08 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-09 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-018-10 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-018-11 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-018-12 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-018-13 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-14 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-15 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-16 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-17 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-18 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-19 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-20 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-21 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-018-22 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-018-23 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-018-24 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-018-25 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:

1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой. Нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Нанесение бронзы способом напыления бархоткой, обметание бронзы кисточкой и пылесосом
20-0101-018-26 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-018-27 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-018-28 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-29 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-30 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-31 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-32 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-33 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-34 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-35 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-36 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(018-37÷018-48):
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ: 1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой. Нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Покрытие бронзовой поверхности лаком.
4. Нанесение кисточкой бронзы, разведенной на спирте, обметание бронзовой поверхности кисточкой и пылесосом.
20-0101-018-37 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-018-38 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-018-39 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-018-40 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-41 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-42 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-43 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-44 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-018-45 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-018-46 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-018-47 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-018-48 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" деревянных поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV

1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру. "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Беткі қабатты барқытпен тозаңдату арқылы қоламен жабу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору..
20-0101-018-26 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-27 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-28 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-29 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-30 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-31 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-32 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-33 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-018-34 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-018-35 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-018-36 Ағаш беттерін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-(018-37÷018-48):
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру. "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Қола бетін лакпен жабу.
4. Спиртте ерітілген қоланы қылқалам арқылы жағу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору.
20-0101-018-37 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-38 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-39 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-40 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-41 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-018-42 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-018-43 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-018-44 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-018-45 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-018-46 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-018-47 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-018-48 Ағаш беттерін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV

20-0101-019:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Зачистка поверхности при помощи наждачного полотна, обеспыливание поверхности, закрепление поверхности горячей натуральной олифой.
2. Проклеивание поверхности за 2 раза.
3. Приготовление левкаса (отмучивание мела, варка клея, смешивание компонентов).
4. Шпаклевание изъянов, выбоин, сколов, зачистка прошпаклеванных мест, обеспыливание, нанесение левкаса 5-6 раз, подрезка (расчистка) рисунка в левкасе.
5. Лишовка по смоченной поверхности при помощи резного инструмента, хвоща, холстины, шлифовка гладких мест мелкозернистым наждачным полотном всухую, обеспыливание.
6. Приготовление шеллачного спиртового лака, покрытие поверхности в 2-3 слоя со шлифовкой между слоями, нанесение масляного лака в 2 слоя.
20-0101-019-01 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-019-02 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-019-03 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-019-04 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-05 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-06 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-07 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-08 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-09 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-10 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-11 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-12 Подготовка к бронзированию под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-13 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-019-14 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-019-15 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-019-16 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-17 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-18 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-19 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-20 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан"
гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-21 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-22 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-23 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-24 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV

20-0101-019:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетін зімпара шүберегімен тазарту, шаңды кетіру, әліпмай табиғи майымен бекіту.
2. Беткі қабатын екі ретте желімдеу
3. Левкасты дайындау (борды тұндыру, желімді дайындау, компоненттерді араластыру).
4. Кемшілік, кетік, ойыс жерлерді тегістеу, шаңнан тазарту, левкасты 5-6 рет қайталап жағу, левкастағы суретті бітеу (тазарту).
5. Кескіш құралдарымен, ұсақ түйіршікті шүберекпен, қырықбуын сабақтарын, қынап және су арқылы біркелкі тегіс бет жасау (лишовка), шаңсорғышпен бетті шаңнан тазарту.
6. Сілті алкогольді лак дайындау, сыртқы бетін 2-3 қабаттап, арасында тегістей отырып, майлы лакпен 2 қабаттап жағу. Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау.
20-0101-019-01 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-02 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-03 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-04 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-05 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-06 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-07 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-08 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-09 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-019-10 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-019-11 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-019-12 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-019-13 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-14 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-15 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-16 Подготовка к бронзированию под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-17 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-18 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-19 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-20 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-21 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-019-22 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-019-23 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-019-24 Гипс бетін "Мордан" лагына спиртте ерітілген қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалауға дайындау бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV

20-0101--(019-25÷019-36):
Состав работ: 1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Нанесение бронзы способом напыления бархоткой, обметание бронзы кисточкой и пылесосом.
20-0101-019-25 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
Состав работ:
1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Нанесение бронзы способом напыления бархоткой, обметание бронзы кисточкой и пылесосом
20-0101-019-26 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-019-27 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-019-28 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-29 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-30 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-31 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-32 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-33 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-34 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-35 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-36 Бронзирование под позолоту сухим бронзовым порошком по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь
деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-(019-37÷019-48):
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Обезжиривание поверхности спиртом с просушкой, нанесение масляного лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.

20-0101--(019-25÷019-36):
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру, "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.
2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Беткі қабатты барқытпен тозаңдату арқылы қоламен жабу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору..
20-0101-019-25 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, площадью деталей до 0,25 дм²; күрделілік санаты I
20-0101-019-26 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-27 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-28 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-29 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-30 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-31 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-32 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-33 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-019-34 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-019-35 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-019-36 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-(019-37÷019-48):
Есептеуіш: 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Бетті алкогольмен майсыздандыру және кептіру, "Мордан" майлы лагымен мақта тампонын қолдана отырып бетін жабу.

2. Обжиг бронзы на латунной сковородке.
3. Покрытие бронзовой поверхности лаком.
4. Нанесение кисточкой бронзы, разведенной на спирте, обметание бронзовой поверхности кисточкой и пылесосом.
20-0101-019-37 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-019-38 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-019-39 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III
20-0101-019-40 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-41 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-42 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-43 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-44 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-019-45 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей, площадь деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-019-46 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-019-47 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности III
20-0101-019-48 Бронзирование под позолоту бронзовым порошком, разведенным на спирте, по лаку "Мордан" гипсовых поверхностей площадью деталей свыше 1,0 дм2; категория сложности IV
20-0101-020:
Измеритель: 1 см2 развернутой поверхности
Состав работ:
20-0101-020-01:
1. Протирка поверхности спиртовым составом, нанесение лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Накладка золота, фликовка, обметание позолоты, сбор золотосодержащих отходов.

2. Қоланы жез табада босаңдату.
3. Қола бетін лакпен жабу.
4. Спиртте ерітілген қоланы қылқалам арқылы жағу, қоланы қылшамен сүртіп, шаңсорғышпен сору.
20-0101-019-37 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-38 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-39 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-40 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-41 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты I
20-0101-019-42 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты II
20-0101-019-43 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты III
20-0101-019-44 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін; күрделілік санаты IV
20-0101-019-45 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты I
20-0101-019-46 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты II
20-0101-019-47 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты III
20-0101-019-48 Гипс бетін "Мордан" лагына құрғақ қола ұнтағымен алтын жалатылған тәрізді қолалау, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық; күрделілік санаты IV
20-0101-020:
Есептеуіш: 1 см2 жайылған беттің
Жұмыс құрамы:
20-0101-020-01:
1. Сыртқы бетіндегі майлылықты алкогольмен жою және кептіру, "Мордан" май лагын мақта тампонымен жағып жылтырату.
2. Алтын салу, фликтеу, алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.

3. Приготовление матирующего состава, нанесение состава на поверхность (при необходимости).
20-0101-020-02:
1. Нанесение освежающего слоя полимента, просушка, очесывание полимента.
2. Смачивание поверхности спиртом, разведенным водой, накладка золота.
3. Полировка золота, фликовка золота.
4. Обметание позолоты, сбор золотосодержащих отходов.
20-0101-020-03:
1. Покрытие поверхности спиртовым лаком за 3 раза с промежуточной просушкой и шлифовкой наждачным полотном.
2. Покрытие поверхности гульфарбой (с приготовлением состава).
3. Выборочное золочение (бликовка) сусальным золотом.
20-0101-020-04:
1. Обезжиривание поверхности спиртом, нанесение лака "Мордан" с располировкой ватным тампоном.
2. Пробное золочение, золочение, фликовка, обметание позолоты, сбор золотосодержащих отходов.
20-0101-020-01 Бликовка деревянных и гипсовых поверхностей сусальным золотом на лак "Мордан"
20-0101-020-02 Бликовка деревянных и гипсовых поверхностей сусальным золотом на полимент
20-0101-020-03 Бликовка деревянных и гипсовых поверхностей сусальным золотом на гульфарбу
20-0101-020-04 Бликовка металлических поверхностей сусальным золотом на лак "Мордан"
20-0101-020-05:
Состав работ:
1. Протирка поверхности спиртовым составом, нанесение лака "Мордан" с располировкой поверхности ватным тампоном.
2. Накладка золота, фликовка, обметание позолоты, сбор золотосодержащих отходов.
20-0101-020-06:
1. Растереть сусальное золото с чистым медом.
2. Залить растертое золото чистой водой.
3. Промыть золото путем неоднократного отстоя золота (до 5 раз).
4. Промытое золото просушить в той же посуде.
5. Нанести твореное золото на подготовленную поверхность живописи.
20-0101-020-05 Бликовка по живописи сусальным золотом на лак "Мордан"
20-0101-020-06 Бликовка по живописи твореным золотом
20-0101-021:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Прорезка мельчайших штрихов и углублений в последнем, верхнем слое левкаса с применением фотографий, калек и трафаретов.
20-0101-021-01 Цировка поверхности, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности I
20-0101-021-02 Цировка поверхности, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности II
20-0101-021-03 Цировка поверхности, площадь деталей до 0,25 дм2; категория сложности III-IV
20-0101-021-04 Цировка поверхности, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-021-05 Цировка поверхности, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-021-06 Цировка поверхности, площадь деталей до 1,0 дм2; категория сложности III-IV
20-0101-021-07 Цировка поверхности, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности I
20-0101-021-08 Цировка поверхности, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности II
20-0101-021-09 Цировка поверхности, площадь деталей более 1,0 дм2; категория сложности III-IV

3. Күліңгір құрамды дайындау, күліңгір құраммен бетін қаптау(қажет болған жағдайда).
20-0101-020-02:
1. Полименттің балғындағыш қабатын жағу, кептіру, полиментті тарау.
2. Су араласқан спиртпен бетін сулау, алтын салу.
3. Алтынды жарқырату, алтынды фликтеу.
4. Алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-020-03:
1. Бетін алкогольдік лакпен 3 рет кепкен сайын жағу және зімпара шүберекпен тегістей отырып қаптау.
2. Гульфарбамен бетті жабу (құрамынның дайындалуымен).
3. Таңдалмалы жұқа алтынмен жабу (шағылыстыру).
20-0101-020-04:
1. Сыртқы бетіндегі майлылықты алкогольмен жою және кептіру, "Мордан" май лагын мақта тампонымен жағып жылтырату.
2. Сынамалы алтын жалату, фликтеу, алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-020-01 Ағаш және гипс беттеріне "Мордан" лагына жұқа алтынмен шағылыстыру
20-0101-020-02 Ағаш және гипс беттеріне полиментке жұқа алтынмен шағылыстыру
20-0101-020-03 Ағаш және гипс беттеріне гульфарбуға жұқа алтынмен шағылыстыру
20-0101-020-04 Металл беттеріне "Мордан" лагына жұқа алтынмен шағылыстыру
20-0101-020-05:
Жұмыс құрамы:
1. Сыртқы бетіндегі майлылықты алкогольмен жою және кептіру, "Мордан" май лагын мақта тампонымен жағып жылтырату.
2. Алтын салу, фликтеу, алтын жалатылған сыртқы бетті орау, құрамында алтыны бар қалдықтарды жинау.
20-0101-020-06:
1. Алтын жапырақты таза балмен ұнтақтаңыз.
2. Ұнтақталған алтынға таза су құйыңыз.
3. Алтынды бірнеше рет тұндыру арқылы шайыңыз (5 есеге дейін).
4. Жуылған алтынды сол ыдысқа кептіріңіз.
5. Ерітілген алтынды дайындалған сырлау бетіне жағыңыз.
20-0101-020-05 "Мордан" лактағы алтын жапырақпен сурет салудағы жарқыл
20-0101-020-06 Балқытылған алтынмен сырлау туралы жарқыл
20-0101-021:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Левкастың соңғы, сыртқы қабатындағы өте ұсақ штрихтар мен шегіністерді фотосуреттер, калька мен трафареттер арқылы кесу.
20-0101-021-01 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, Күрделілік санаты I
20-0101-021-02 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, Күрделілік санаты II
20-0101-021-03 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 0,25 дм²-ге дейін, Күрделілік санаты III-IV
20-0101-021-04 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, Күрделілік санаты I
20-0101-021-05 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, Күрделілік санаты II
20-0101-021-06 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ге дейін, күрделілік санаты III-IV
20-0101-021-07 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты I
20-0101-021-08 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты II
20-0101-021-09 Сыртқы бетін жиектеу, бөліктердің ауданы 1,0 дм²-ден артық, күрделілік санаты III-IV

20-0101-022:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Художественное тонирование новой позолоты под старое окружение.
20-0101-022-01 Тонирование позолоты гладких и профилированных поверхностей
20-0101-022-02 Тонирование позолоты орнаментированных поверхностей
21-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Историческая мебель":
1. Предусмотрены работы по реставрации, консервации и воссозданию мебели, представляющей историко-архитектурную и художественную ценность.
2. Предусматривается реставрация изделий малыми партиями с изготовлением недостающих деталей вручную и подбором по цвету и текстуре реставрируемых изделий.
3. Предусмотрены следующие степени реставрации: до 15%; до 25 %; до 50 %; до 75 %.
4. 21-0101-(005, 006, 008) не учтено изготовление деревянных криволинейных цулаг.
5. При реставрации интарсии и маркетри предусмотрены следующие категории сложности:
I категория – рисунок выполнен из шпона дерева одной породы, текстуры, цвета.
II категория – стыки элементов рисунка прямолинейного геометрического очертания из шпона дерева разных пород, текстуры, цвета.
III категория – стыки элементов рисунка криволинейного геометрического очертания из шпона дерева разных пород, текстуры, цвета.
IV категория – фрагмент рисунка насыщен элементами, имеющими сложные криволинейные формы.
6. Для единиц измерения "развернутая поверхность" коэффициенты развертки принимать по 12 "Реставрация и воссоздание архитектурно-лепного декора памятников истории и культуры" и 20 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Позолота".
7. Не предусмотрены золочение и работы по декоративно-художественной резьбе.
8. Учтена переноска изделий и подноска материалов до 20 м в пределах рабочего помещения.
9. В графе Средний разряд (категория) работы:
1) арабские цифры обозначают разряд реставраторов;
2) римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
3) "ВК" – высшая категория художника-реставратора.
10. Поправки:
21-0101-002
Состав и расход смывки уточняется после проведения пробных расчисток.
21-0101-(004÷009, 012)
Предусмотрена реставрация на плоских поверхностях. При выполнении работ на выпукло-вогнутых поверхностях к затратам труда применять коэффициент 1,1.
21-0101-011
Необходимо использовать один из ресурсов: или бруски, или шпон.

20-0101-022:
Есептеуіш: жайылған беттің 1 дм²
Жұмыс құрамы:
1. Жалатылған алтынның жаңа қабатына ескі айналасына сай көркем реңк беру.
20-0101-022-01 Тегіс және профильденген жалатын алтынға реңк беру
20-0101-022-02 Өрнектелген жалатылған алтынға реңк беру
21-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Тарихи жиҺаз":
1. Тарихи-сәулет және көркемдік құндылығы бар жиһазды реставрациялау нормаларын қамтиды.
2. Жетіспейтін бөлшектерді қолмен жасап және реставрацияланатын бұйымдарды түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бұйымдарды шағын топтамамен реставрациялау көзделеді. Білдектерде бөлшектерді дайындау кезінде уақыттың және бағаның арнайы нормаларын құрауы тиіс.
3. Реставрациялаудың келесі дәрежесі көзделген: 15 %-ға дейін, 25 %-ға дейін, 50 %-ға дейін, 75 %-ға дейін
4. 21-0101 - (005, 006, 008) кестелерінің қисықсызықты ағаш цулагты дайындау қарастырылмаған.
5. Интарсия мен маркетрді реставрациялау кезінде келесі күрделілік санаттары қарастырылған:
1) I санат - сурет бір тұқымды ағаш қабыршағынан, текстурадан, түстен жасалған.
2) II санат-түрлі тұқымдағы, текстурадағы, түстегі ағаш қабыршағынан жасалған тік сызықты геометриялық кескінді сурет элементтерінің түйісуі.
3) II санат-түрлі тұқымдағы, текстурадағы, түстегі ағаш қабыршағынан жасалған қисық сызықты геометриялық кескінді сурет элементтерінің түйісуі.
4) IV санат- күрделі қисық сызықты элементтерден тұратын суреттің фрагменті.
6. "Жайылған бет" өлшем бірл. бар кестелер үшін қашау коэффициенттерін 12 "Тарихи және мәдени ескерткіштердің сәулеттік және сәндік безендірілуін реставрациялау және қайта жасау" және 20 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Алтындау" бөліміне сәйкес алынады.
7. Алтын салу және сәндік-көркем ою жұмыстары қарастырылмаған. Осы жұмыстарды орындау кезінде тиісті жинақтарды пайдалану қажет.
8. Бұйымдарды тасымалдау және жұмыс үй-жайы шегінде 20 м дейін материалдарды жеткізу ескерілген.
9. Жұмыстың орташа разряды (санаты):
- араб сандары-реставратордың дәрежесін білдіреді;
- рим сандары -суретші-реставратордың санатын білдіреді;
- "ЖС" - суретші-реставратордың жоғары санаты
10. Түзетулер:
21-0101-002
Шайындылардың құрамы мен шығыны сынамалы тазарту жүргізілгеннен кейін нақтыланады.
21-0101-(004÷009, 012)
Нормалармен тегіс беттерде реставрациялау қарастырылған. Шығыңқы-иілген беттерде жұмыстарды орындау кезінде еңбек шығындарына 1,1 коэффициентін қолдану керек.
21-0101-011
Нормаларда ресурстардың бірін пайдалану қажет: бөренелер немесе қабыршық.

21-0101-013
При тонировании особо сложной и прорезной резьбы с обработкой фона к затратам труда применять коэффициент 1,15.
21-0101-(017-01÷017-04, 017-09÷017-20)
Состав материалов уточняется в процессе производства.
21-0101-(017-05÷017-24)
Такие материалы, как вата техническая, марля, миткаль, фетр могут быть заменены аналогичными.
21-0101-001:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр и разборка изделия на отдельные элементы.
2. Дезинфекция и укрепление деструктированной древесины.
3. Очистка мест сопряжений от старого клея.
4. Заделка повреждений с обработкой, подшлифовкой, шпатлевкой.
5. Восполнение недостающих фрагментов деталей.
6. Переклейка мест сопряжений.
7. Предварительная сборка (насухо).
8. Окончательная сборка предмета.
21-0101-001-01 Реставрация остова мебели до 15 %
21-0101-001-02 Реставрация остова мебели до 25 %
21-0101-001-03 Реставрация остова мебели до 50 %
21-0101-001-04 Реставрация остова мебели до 75 %
21-0101-002:
Измеритель: 21-0101-(002-01÷002-04): 1 м2 развернутой поверхности; 21-0101-002-05: 1 дм2
Состав работ:
21-0101-(002-01÷002-04):
1. Трехкратное нанесение смывки на реставрируемую поверхность.
2. Удаление старого отделочного покрытия после каждого нанесения смывки.
3. Удаление смывки и остатков отделочного покрытия.
4. Шлифование реставрируемой поверхности с удалением пыли.
21-0101-002-05:
1. Подбор и нанесение смывки.
2. Пробное удаление старого отделочного покрытия после нанесения смывки.
3. Удаление смывки.
21-0101-002-01 Удаление непригодных отделочных покрытий химическим способом; вид поверхности – гладкая
21-0101-002-02 Удаление непригодных отделочных покрытий химическим способом; вид поверхности – криволинейная
21-0101-002-03 Удаление непригодных отделочных покрытий химическим способом; вид поверхности – тяги, калевки
21-0101-002-04 Удаление непригодных отделочных покрытий химическим способом; вид поверхности – инкрустированная
21-0101-002-05 Пробные расчистки
21-0101-003:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Расчистка места утрат от лака и грязи.
2. Подготовка мест утрат шпона.
3. Изготовление заделок из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
4. Фанерование утрат с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-003-01 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой
поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат до 0,5 см2
21-0101-003-02 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой
поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат от 0,5 до 1,0 см2
21-0101-003-03 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой
поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат от 1,0 до 5,0 см2
21-0101-003-04 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой
поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат от 5,0 до 10,0 см2
Состав работ:

21-0101-013
Фонды өңдей отырып, ерекше күрделі және ойық бұранданы тондау кезінде еңбек шығындарына 1,15 коэффициентін қолдану қажет.
21-0101-(017-01÷017-04, 017-09÷017-20)
Материалдар құрамы өндіріс барысында нақтыланады.
21-0101-(017-05÷017-24)
Техникалық мақта, дәке, миткаль, тебіскі сияқты материалдар ұқсас заттармен алмастырылуы мүмкін.
21-0101-001:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бұйымдарды жеке бөліктерге тексеру және бөлшектеу.
2. Тозған ағаштарды залалсыздандыру және нығайту.
3. Жанасу орындарын ескі желімнен тазалау.
4. Өңдеу, тегістеу, құю арқылы зақымдарды жөндеу.
5. Бөліктерін жетіспейтін фрагменттерін толтыру.
6. Жанасу орындарын қайта желімдеу.
7. Алдын ала құрастыру (құрғақ).
8. Затты толықтай жинақтауды аяқтау.
21-0101-001-01 Жиһаз арқауын 15 %-ға дейін реставрациялау
21-0101-001-02 Жиһаз арқауын 25 %-ға дейін реставрациялау
21-0101-001-03 Жиһаз арқауын 50 %-ға дейін реставрациялау
21-0101-001-04 Жиһаз арқауын 75 %-ға дейін реставрациялау
21-0101-002:
Есептеуіш: 21-0101-(002-01÷002-04): 1 м2 жайылған бет; 21-0101-002-05: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
21-0101-(002-01÷002-04):
1. Реставрацияланатын бетке шайындыларды үш рет жағу.
2. Әрбір шайынды жаққаннан кейін ескі өңдеу жабынын алып тастау.
3. Өңдеу жабынының шайындысын және қалдықтарын жою.
4. Шаңды жою арқылы реставрацияланатын бетті теістеу.
21-0101-002-05:
1. Шайындыларды таңдау және жағу.
2. Шайынды жаққаннан кейін ескі өңдеу жабынын сынамалық алып тастау.
3. Шайындыны кетіру.
21-0101-002-01 Жарамсыз өңдеу жабындарын химиялық әдіспен жою; беттің түрі-тегіс
21-0101-002-02 Жарамсыз өңдеу жабындарын химиялық әдіспен жою; беттің түрі-қисықсызықты
21-0101-002-03 Жарамсыз өңдеу жабындарын химиялық әдіспен жою; беттің түрі-тартқыштар, оймыштар
21-0101-002-04 Жарамсыз өңдеу жабындарын химиялық әдіспен жою; беттің түрі-бедерлі
21-0101-002-05 Сынамалық тазалау
21-0101-003:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
1. Жойылаты жерді лак пен балшықтан тазарту.
2. Қабыршықтың жою орындарын дайындау.
3. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш жиымынан бітеулерді дайындау.
4. Орны бойынша қиыстырып, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы жойылуды шерелеу.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-003-01 Жойылулардың мөлшері 0,5 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
21-0101-003-02 Жойылулардың мөлшері 1,0 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм
қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
21-0101-003-03 Жойылулардың мөлшері 1,0-ден 5,0 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
21-0101-003-04 Жойылулардың мөлшері 5,0-тен 10,0 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
Жұмыс құрамы:

1. Расчистка места утрат от лака и грязи.
2. Подготовка мест утрат шпона.
3. Изготовление заделок из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
4. Фанерование утрат с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-003-05 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой
поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат от 10,0 до 50,0 см2
21-0101-003-06 Восполнение мелких утрат, сколов и трещин с короблеными, рваными краями на фанерованной выпукло-вогнутой поверхности мебели шпоном толщиной 2-4 мм из массива дерева ценных пород (палуба) при размере утрат от 50,0-100,0 см2
21-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Расчистка места утрат от лака и грязи.
2. Подготовка мест утрат авторского шпона.
3. Изготовление заделок из шпона дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
4. Фанерование утрат с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-004-01 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат до 0,5 см2
21-0101-004-02 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат от 0,5 до 1,0 см2
21-0101-004-03 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат от 1,0 до 5,0 см2
21-0101-004-04 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат от 5,0 до 10,0 см2
Состав работ:
1. Расчистка места утрат от лака и грязи.
2. Подготовка мест утрат авторского шпона.
3. Изготовление заделок из шпона дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
4. Фанерование утрат с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-004-05 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат от 10,0 до 50,0 см2
21-0101-004-06 Восполнение мелких утрат на фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева при размере утрат более 50 см2
21-0101-005:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:

1. Жойылаты жерді лак пен балшықтан тазарту.
2. Қабыршықтың жою орындарын дайындау.
3. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш жиымынан бітеулерді дайындау.
4. Орны бойынша қиыстырып, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы жойылуды шерелеу.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-003-05 Жойылулардың мөлшері 10,0-нан 50,0 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
21-0101-003-06 Жойылулардың мөлшері 50,0-ден 100,0 см2 дейін болған кезде бағалы ағаш тұқымынан (палубадан) қалыңдығы 2-4 мм қалыңдығы бар жиһаздың дөңес-иілген бетіндегі ұсақталған, жыртылған жиектері бар ұсақ жойылуларды, сынықтар мен жарықтарды толықтыру
21-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
1. Лак пен балшықтың жойылған жерін тазарту.
2. Авторлық қабыршықтың жою орындарын дайындау.
3. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш жиымынан бітеулерді дайындау.
4. Орны бойынша қиыстырып, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы жойылуды шерелеу.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-004-01 Жойылу мөлшері 0,5 см2 дейін болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру
21-0101-004-02 Жойылу мөлшері 0,5-тен 1,0 см2 дейін болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру
21-0101-004-03 Жойылу мөлшері 1,0-ден 5,0 см2 дейін болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру
21-0101-004-04 Жойылу мөлшері 5,0-ден 10 см2 дейін болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру.
Жұмыс құрамы:
1. Лак пен балшықтың жойылған жерін тазарту.
2. Авторлық қабыршықтың жою орындарын дайындау.
3. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш жиымынан бітеулерді дайындау.
4. Орны бойынша қиыстырып, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы жойылуды шерелеу.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-004-05 Жойылу мөлшері 10-нан 50 см2 дейін болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген
бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру
21-0101-004-06 Жойылу мөлшері 10 см2 жоғары болғанда ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағынан жиһаздың фанерленген бетіндегі ұсақ жойылуларды толтыру
21-0101-005:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:

1. Удаление слабо держащихся фрагментов старого шпона.
2. Расчистка гнезда от лака и грязи.
3. Зачистка и подбор фрагментов старого шпона.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-005-01 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов до 0,5 см2
21-0101-005-02 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов от 0,5 до 1,0 см2
21-0101-005-03 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов от 1,0 до 5,0 см2
21-0101-005-04 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов от 5,0 до 10,0 см2
Состав работ:
1. Удаление слабо держащихся фрагментов старого шпона.
2. Расчистка гнезда от лака и грязи.
3. Зачистка и подбор фрагментов старого шпона.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание зафанерованной поверхности.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-005-05 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов от 10,0 до 50,0 см2
21-0101-005-06 Реставрация фанерованной поверхности мебели – переклейка шпона ценных пород дерева при размере фрагментов от 50,0 до 100 см2
21-0101-006:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
21-0101-006-01:
1. Отпаривание старого шпона.
2. Удаление фрагментов старого шпона (поврежденного).
3. Зачистка старого шпона.
4. Восполнение утрат реставрируемой поверхности.
5. Выравнивание и шлифование зафанерованной поверхности.
21-0101-006-02:
1. Удаление фрагментов поврежденной фанеровки.
2. Восполнение утрат реставрируемой поверхности.
3. Выравнивание и шлифование зафанерованной поверхности.
21-0101-006-01 Реставрация фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева с утратами более 1 дм2 с отпариванием
21-0101-006-02 Реставрация фанерованной поверхности мебели шпоном ценных пород дерева с утратами более 1 дм2 без отпаривания
21-0101-007:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Подготовка поверхности под фанеровку.
2. Обезжиривание поверхности.
3. Фанерование поверхности с набором шпона по рисунку.
4. Шлифовка поверхности.
21-0101-007-01 Воссоздание фанеровки шпоном ценных пород дерева по старинным образцам – больших поверхностей
21-0101-007-02 Воссоздание фанеровки шпоном ценных пород дерева по старинным образцам – мелких поверхностей

1. Ескі қабыршықтың әлсіз сақталған бөліктерін алып тастау.
2. Ұяны лак пен балшықтан тазарту.
3. Ескі қабыршық бөліктерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-005-01 Бөліктердің мөлшері 0,5 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
21-0101-005-02 Бөліктердің мөлшері 0,5-тен 1 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
21-0101-005-03 Бөліктердің мөлшері 1,0-ден 5,0 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
21-0101-005-04 Бөліктердің мөлшері 5,0-ден 10 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
Жұмыс құрамы:
1. Ескі қабыршықтың әлсіз сақталған бөліктерін алып тастау.
2. Ұяны лак пен балшықтан тазарту.
3. Ескі қабыршық бөліктерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Шереленген бетті тегістеу.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-005-05 Бөліктердің мөлшері 10,0-нан 50 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
21-0101-005-06 Бөліктердің мөлшері 50,0-ден 100 см2 дейін болғанда жиһаздың шереленген бетін реставрациялау-ағаштың бағалы тұқымдарының қабыршағын жабыстыру
21-0101-006:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
21-0101-006-01:
1. Ескі қабыршықты булап жібіту.
2. Ескі қабыршықтың бөліктерін жою (бүлінген).
3. Ескі қабыршықты тазалау.
4. Реставрацияланатын беттің орнын толтыру.
5. Шереленген бетті тегістеу және өңдеу.
21-0101-006-02:
1.Шереленген беттің бүлінген бөліктерін жою.
2. Реставрацияланатын беттің орнын толтыру.
3. Шереленген бетті тегістеу және өңдеу.
21-0101-006-01 1 дм2-ден артық жоғалған бағалы ағаш тұқымдарының қабыршағымен жиһаздың шереленген бетін булап жібітумен реставрациялау
21-0101-006-02 1 дм2-ден артық жоғалған бағалы ағаш тұқымдарының қабыршағымен жиһаздың шереленген бетін булап жібітусіз реставрациялау
21-0101-007:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Шереленетін бетін дайындау.
2. Бетті майсыздандыру.
3. Сурет бойынша қабыршық жиынтығымен бетті шерелеу.
4. Бетті өңдеу.
21-0101-007-01 Ескі үлгілер бойынша бағалы ағаш тұқымдарының қабыршағымен шерені реставрациялау – үлкен бет үшін
21-0101-007-02 Ескі үлгілер бойынша бағалы ағаш тұқымдарының қабыршағымен шерені реставрациялау – кіші бет үшін

Таблица 21-0101-008:
Измеритель: 1 дм2 реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр поврежденной поверхности.
2. Удаление старого клея с поврежденной поверхности.
3. Проклеивание поверхности микалентной бумагой с горячим рыбьим клеем.
4. Выправление деформации с регенерацией старого клея.
5. Раскрытие поверхности с удалением остатков микалентной бумаги и клея.
6. Закрепление поверхности гуммированной бумагой.
21-0101-008-01 Укрепление отставшего от основы шпона на фанерованной поверхности интарсии и маркетри
21-0101-009:
Измеритель: 1 дм2 реставрируемой поверхности
Состав работ:
1. Осмотр поврежденной поверхности.
2. Удаление старого клея с поврежденной поверхности.
3. Укрепление поврежденной поверхности с особой осторожностью проклеиванием микалентной бумагой и инъектированием.
4. Раскрытие инкрустированной поверхности, удаление остатков микалентной бумаги.
5. Довыборка неудаленного клея.
21-0101-009-01 Укрепление сильно отциклеванного шпона, отставшего от основы, на мозаичной поверхности (маркетри).
21-0101-010:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Заготовка и раскрой шпона из массива дерева.
2. Подготовка мест утрат и установка фрагментов на место.
3. Зачистка восполненных фрагментов.
21-0101-010-01 Реставрация интарсии – кромка
21-0101-011:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-01 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности I
21-0101-011-02 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности II
21-0101-011-03 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности III
21-0101-011-04 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности IV
21-0101-011-05 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности I
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.

21-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2 реставрацияланатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген бетті қарау.
2. Бүлінген беттен ескі желімді кетіру.
3. Ыстық балық желімімен микалентті қағазбен бетін желімдеу.
4. Ескі желімнің регенерациясы бар өзгерісті түзету.
5. Микалентті қағаз бен желімнің қалдықтарын алып тастай отырып бетті ашу.
6. Бетін гуммирленген қағазбен бекіту.
21-0101-008-01 Интарсия мен маркетрдің шереленген бетінде негізден қалған қабыршықты нығайту
21-0101-009:
Есептеуіш: 1 дм2 реставрацияланатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген бетті қарау.
2. Бүлінген беттен ескі желімді кетіру.
3. Микалентті қағазбен желімдеумен және инъекциялаумен аса сақтықпен зақымдалған бетті нығайту.
4. Инкрустелген бетті ашу, микалентті қағаз қалдықтарын жою.
5. Кетпеген желімді алып тастау.
21-0101-009-01 Өрнекті беттен қалыс қалған қатты тегістелген қабыршықты нығайту (маркетри)
21-0101-010:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш жиымынан қабыршықты дайындау және пішу.
2. Жоятын орынды дайындау және бөліктерді орынға орнату.
3. Толтырылған фрагменттерді тазалау.
21-0101-010-01 Интарсияны реставрациялау жиегі
21-0101-011:
Есептеуіш: 1 дм2 жойылу
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-01 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-02 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты ІІ
21-0101-011-03 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты ІІІ
21-0101-011-04 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты IV
21-0101-011-05 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.

21-0101-011-06 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-07 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-08 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности IV
21-0101-011-09 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-10 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности II
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-11 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-12 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности IV
21-0101-011-13 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-14 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-15 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности III
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-16 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности IV
21-0101-011-17 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-18 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-19 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-20 Восполнение утрат интарсии и маркетри на плоской поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности IV
Состав работ:

21-0101-011-06 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІІ
21-0101-011-07 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІІІ
21-0101-011-08 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты IV
21-0101-011-09 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-10 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІІ
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-11 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІІI
21-0101-011-12 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты IV
21-0101-011-13 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-14 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІI
21-0101-011-15 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІII
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-16 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік санаты
IV
21-0101-011-17 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты
І
21-0101-011-18 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты
ІI
21-0101-011-19 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты
ІІІ
21-0101-011-20 Жазық бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІV
Жұмыс құрамы:

1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-21 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности I
21-0101-011-22 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности II
21-0101-011-23 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности III
21-0101-011-24 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат до 0,5 см2; категория сложности IV
21-0101-011-25 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности I
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-26 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-27 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-28 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 0,5 до 1,0 см2; категория сложности IV
21-0101-011-29 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-30 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности II
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-31 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-32 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 1,0 до 5,0 см2; категория сложности IV

1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-21 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-22 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты ІІ
21-0101-011-23 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты ІІІ
21-0101-011-24 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5 см2 дейін; күрделілік санаты ІV
21-0101-011-25 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-26 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІI
21-0101-011-27 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІII
21-0101-011-28 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін; күрделілік санаты IV
21-0101-011-29 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-30 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІI
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-31 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІII
21-0101-011-32 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІV

21-0101-011-33 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-34 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-35 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности III
Состав работ:
1. Подготовка мест утрат авторского шпона с расчисткой мест утрат.
2. Калькировка и изготовление утраченных фрагментов из массива дерева ценных пород с подбором по цвету и текстуре.
3. Установка изготовленных фрагментов на место с подгонкой.
4. Выравнивание восполненных фрагментов, снятие провесов, расчистка от клея.
21-0101-011-36 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 5,0 до 10,0 см2; категория сложности IV
21-0101-011-37 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности I
21-0101-011-38 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности II
21-0101-011-39 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности III
21-0101-011-40 Восполнение утрат интарсии и маркетри на выпукло-вогнутой поверхности; площадь утрат от 10 до 25,0 см2; категория сложности IV
21-0101-012:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Удаление слабо держащихся фрагментов.
2. Расчистка гнезда от клея.
3. Расчистка и подбор сохранившихся фрагментов инкрустации.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание и закрепление фрагментов.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-012-01 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью до 0,5 см2, категория сложности I
21-0101-012-02 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью до 0,5 см2, категория сложности II
21-0101-012-03 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью до 0,5 см2, категория сложности III
21-0101-012-04 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью до 0,5 см2, категория сложности IV
21-0101-012-05 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 0,5 до 1,0 см2, категория сложности I
Состав работ:

21-0101-011-33 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік
санаты І
21-0101-011-34 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІI
21-0101-011-35 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІII
Жұмыс құрамы:
1. Қабыршықтың нұсқасын жоғалған орындарын, тегістеп дайындау.
2. Түсі мен текстурасы бойынша іріктей отырып, бағалы тұқымды ағаш массивінен жоғалған фрагменттерді калькалау және дайындау.
3. Дайындалған фрагменттерді бір орынға келтіру арқылы орнату.
4. Толтырылған фрагменттерді тегістеу, салмаларды шешу, желімнен тазарту.
21-0101-011-36 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІV
21-0101-011-37 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты І
21-0101-011-38 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІI
21-0101-011-39 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік
санаты ІII
21-0101-011-40 Дөңес-иілген бетте интарсия және маркетри жойылуларын толтыру; жойылу ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін; күрделілік санаты ІV
21-0101-012:
Есептеуіш1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді жою.
2. Ұяны желімнен тазарту.
3. Бедердің сақталған фрагменттерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Фрагменттерді түзету және бекіту.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-012-01 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5 см2 дейін, күрделілік санатыI
21-0101-012-02 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5 см2 дейін, күрделілік санаты II
21-0101-012-03 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5 см2 дейін, күрделілік санаты III
21-0101-012-04 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5 см2 дейін, күрделілік санаты IV
21-0101-012-05 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін, күрделілік санаты I
Жұмыс құрамы:

1. Удаление слабо держащихся фрагментов.
2. Расчистка гнезда от клея.
3. Расчистка и подбор сохранившихся фрагментов инкрустации.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание и закрепление фрагментов.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-012-06 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 0,5 до 1,0 см2, категория сложности II
21-0101-012-07 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 0,5 до 1,0 см2, категория сложности III
21-0101-012-08 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 0,5 до 1,0 см2, категория сложности IV
21-0101-012-09 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 1,0 до 5,0 см2, категория сложности I
21-0101-012-10 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 1,0 до 5,0 см2, категория сложности II
Состав работ:
1. Удаление слабо держащихся фрагментов.
2. Расчистка гнезда от клея.
3. Расчистка и подбор сохранившихся фрагментов инкрустации.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание и закрепление фрагментов.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-012-11 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 1,0 до 5,0 см2, категория сложности III
21-0101-012-12 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 1,0 до 5,0 см2, категория сложности IV
21-0101-012-13 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 5,0 до 10,0 см2, категория сложности I
21-0101-012-14 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 5,0 до 10,0 см2, категория сложности II
21-0101-012-15 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 5,0 до 10,0 см2, категория сложности III
Состав работ:
1. Удаление слабо держащихся фрагментов.
2. Расчистка гнезда от клея.
3. Расчистка и подбор сохранившихся фрагментов инкрустации.
4. Установка сохранившихся фрагментов с подгонкой по месту, приклеиванием и сжатием струбцинами.
5. Выравнивание и закрепление фрагментов.
6. Зачистка зафанерованной поверхности.
21-0101-012-16 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 5,0 до 10,0 см2, категория сложности IV
21-0101-012-17 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 10 до 25,0 см2, категория сложности I
21-0101-012-18 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 10 до 25,0 см2, категория сложности II
21-0101-012-19 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 10 до 25,0 см2, категория сложности III
21-0101-012-20 Реставрация - переклейка инкрустированной плоской поверхности интарсии и маркетри; площадью от 10 до 25,0 см2, категория сложности IV

1. Нашар сақталған фрагменттерді жою.
2. Ұяны желімнен тазарту.
3. Бедердің сақталған фрагменттерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Фрагменттерді түзету және бекіту.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-012-06 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін, күрделілік санаты II
21-0101-012-07 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін, күрделілік санаты III
21-0101-012-08 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 0,5-тен 1,0 см2 дейін, күрделілік санатыIV
21-0101-012-09 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін, күрделілік санаты I
21-0101-012-10 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді жою.
2. Ұяны желімнен тазарту.
3. Бедердің сақталған фрагменттерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Фрагменттерді түзету және бекіту.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-012-11 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін, күрделілік санаты III
21-0101-012-12 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 1,0-ден 5,0 см2 дейін, күрделілік санаты IV
21-0101-012-13 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін, күрделілік санаты I
21-0101-012-14 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін, күрделілік санаты II
21-0101-012-15 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін, күрделілік санаты III
Жұмыс құрамы:
1. Нашар сақталған фрагменттерді жою.
2. Ұяны желімнен тазарту.
3. Бедердің сақталған фрагменттерін тазалау және іріктеу.
4. Сақталған бөліктерді орнына келтіру, желімдеу және қысқыштармен сығу арқылы орнату.
5. Фрагменттерді түзету және бекіту.
6. Шереленген бетті тазалау.
21-0101-012-16 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 5,0-тен 10,0 см2 дейін, күрделілік санаты IV
21-0101-012-17 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін, күрделілік санаты I
21-0101-012-18 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін, күрделілік санаты II
21-0101-012-19 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін, күрделілік санаты III
21-0101-012-20 Интарсия мен маркетридің бедерленген бетін реставрациялау-қайта жабыстыру; ауданы 10,0-нан 25,0 см2 дейін, күрделілік санаты IV

21-0101-013:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление красящего раствора.
2. Крашение с сохранением текстуры.
21-0101-013-01 Крашение (тонирование) восполненных фрагментов и деталей мебели с сохранением текстуры, гладкая поверхность
21-0101-013-02 Крашение (тонирование) восполненных фрагментов и деталей мебели с сохранением текстуры, криволинейная поверхность
21-0101-013-03 Крашение (тонирование) восполненных фрагментов и деталей мебели с сохранением текстуры, тяги, калҰвки
21-0101-013-04 Крашение (тонирование) восполненных фрагментов и деталей мебели с сохранением текстуры, резьба
21-0101-014:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Приготовление рабочего раствора.
2. Расчистка от загрязнений.
21-0101-014-01 Расчистка металлических протяжек от легкоудаляемых поверхностных загрязнений
21-0101-014-02 Расчистка металлических протяжек от трудноудаляемых поверхностных загрязнений
21-0101-015:
Измеритель: 1 комплект
Состав работ:
1. Разметка, набор металла.
2. Обрезка по размерам и пазам, обработка пилкой и напильником.
3. Зачистка, разметка и сверление отверстий, подбор и крепление болтов.
4. Пробная протяжка и доводка.
21-0101-015-01 Изготовление "фильеров" простого профиля
21-0101-015-02 Изготовление "фильеров" профиля средней сложности
21-0101-015-03 Изготовление "фильеров" сложного профиля
Состав работ:
1. Нарезка полос с разметкой, смазка.
2. Установка на приспособление и протяжка.
3. Подгон на верстаке.
4. Подготовка к обжигу и обжиг.
5. Установка для протяжки после обжига.
6. Травление, обезжиривание, обрезка, нанесение рисок.
21-0101-015-04 Воссоздание протяжек из металла для предметов мебели; изготовление простых протяжек из цветного металла шириной до 5 см
21-0101-015-05 Воссоздание протяжек из металла для предметов мебели; изготовление протяжек из цветного металла средней сложности шириной от 5 до 8 см
21-0101-015-06 Воссоздание протяжек из металла для предметов мебели; изготовление сложных протяжек из цветного металла шириной от 8 до 10 см
21-0101-016:
Измеритель: 1 дм
Состав работ:
21-0101-(016-01, 016-03):
1. Очистка поверхности от старого клея.
2. Изготовление деревянного профиля.
3. Цинубление деревянного профиля.
4. Изготовление цулаги.
5. Нагрев на электроплите.
6. Приклеивание металлической протяжки на деревянный профиль с фиксацией.
7. Установка по месту на клей с подгонкой и фиксацией.
8. Снятие струбцин и очистка от излишков клея.
21-0101-(016-02, 016-04):
1. Очистка поверхности от старого клея.
2. Изготовление цулаги.
3. Нагрев на электроплите.
4. Установка по месту на клей с подгонкой и фиксацией.

21-0101-013:
Есептеуіш: м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бояйтын ерітінді дайындау.
2. Бітімін сақтай отырып бояу.
21-0101-013-01 Бітімін сақтай отырып, жиһаздың толықтырылған фрагменттері мен бөлшектерін бояу (тондау), тегіс бет
21-0101-013-02 Бітімін сақтай отырып, жиһаздың толықтырылған фрагменттері мен бөлшектерін бояу (тондау),қисықсызықты бет
21-0101-013-03 Бітімін сақтай отырып, жиһаздың толықтырылған фрагменттері мен бөлшектерін бояу (тондау), тартқыштар,оймыштар
21-0101-013-04 Бітімін сақтай отырып, жиһаздың толықтырылған фрагменттері мен бөлшектерін бояу (тондау), өрнек
21-0101-014:
Есептеуіш: дм2
Жұмыс құрамы:
1. Жұмыс ерітіндісін дайындау.
2. Ластанулардан тазарту.
21-0101-014-01 Металл тартқыштарды оңай кететін беткі ластанулардан тазарту
21-0101-014-02 Металл тартқыштарды қиын кететін беткі ластанулардан тазарту
21-0101-015:
Есептеуіш: 1 жиынтық
Жұмыс құрамы:
1. Металл жиынтыған таңбалау.
2. Өлшемі мен жіктері бойынша кесу, арамен және егеумен өңдеу.
3. Тесіктерді тазалау, белгілеу және бұрғылау, бұрандамаларды іріктеу және бекіту.
4. Сынама созу және жетілдіру.
21-0101-015-01 Қарапайым бейіндегі "сүзгілерді"дайындау
21-0101-015-02 Күрделілігі орташа бейіндегі "сүзгілерді" дайындау
21-0101-015-03 Күрделі бейіндегі "сүзгілерді" дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Таңбалы жолақтарды кесу, майлау.
2. Құрылғыға орнату және созу.
3. Шеберүстелге қиыстырып келтіру.
4. Күйдіруге дайындау және күйдіруге.
5. Күйдіргеннен кейін созуға орнату.
6. Сызықізді өңдеу, майсыздандыру, кесу, салу.
21-0101-015-04 Жиһаз бұйымдарына арналған металдан жасалған тартқышты қайта жасау; түсті металдан жасалған ұзындығы 5 см дейін қарапайым тартқышты қайта жасау
21-0101-015-05 Жиһаз бұйымдарына арналған металдан жасалған тартқышты қайта жасау; түсті металдан жасалған ұзындығы 5-тен 8 см дейін күрделілігі орташа тартқышты қайта жасау
21-0101-015-06 Жиһаз бұйымдарына арналған металдан жасалған тартқышты қайта жасау; түсті металдан жасалған ұзындығы 8-ден 10 см дейін күрделі тартқышты қайта жасау
21-0101-016:
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
21-0101-(016-01, 016-03):
1. Беткі бөлігін ескі желімнен тазарту.
2. Ағаш кескінін дайындау.
3. Ағаш кескінін сүргілеу.
4. Цулага дайындау.
5. Электр плитада жылыту.
6. Бекіткіші бар ағаш кескінге металл тартпаларды бекіту.
7. Желім арқылы реттеп орнына орналастыру және бекіту.
8. Бұрандама қысқыштар мен артық желімді алып тастау.
21-0101-(016-02, 016-04):
1. Беткі бөлігін ескі желімнен тазарту.
2. Цулага дайындау.
3. Электр плитада жылыту.
4. Желім арқылы реттеп орнына орналастыру және бекіту.

5. Снятие струбцин и очистка от излишков клея.
21-0101-016-01 Установка фрагментов декоративных металлических протяжек, выпукло-вогнутых с деревянной основой
21-0101-016-02 Установка фрагментов декоративных металлических протяжек, выпукло-вогнутых без деревянной основы
21-0101-016-03 Установка фрагментов декоративных металлических протяжек, профилированных с деревянной основой
21-0101-016-04 Установка фрагментов декоративных металлических протяжек, профилированных без деревянной основы
21-0101-017:
Измеритель: 1 м2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Шпатлевание дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Покрытие лаком первый раз.
5. Промежуточное шлифование.
6. Покрытие лаком второй раз.
7. Промежуточное шлифование.
8. Покрытие лаком третий раз.
9. Разравнивание лакового покрытия.
21-0101-017-01 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование шеллачным лаком, гладкая поверхность
21-0101-017-02 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование шеллачным лаком, криволинейная поверхность
21-0101-017-03 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование шеллачным лаком, тяги, калҰвки
21-0101-017-04 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование шеллачным лаком, инкрустированнаяповерхность
Состав работ:
1. Шпатлевание дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Четырехкратное покрытие нитролаком.
5. Промежуточное шлифование между 2-3 слоем.
6. Промежуточное шлифование между 3-4 слоем.
7. Разравнивание нитролакового покрытия.
21-0101-017-05 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование нитролаком, гладкая поверхность
21-0101-017-06 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование нитролаком, криволинейная поверхность
21-0101-017-07 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование нитролаком, тяги, калевки
21-0101-017-08 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – лакирование нитролаком, инкрустированная поверхность
Состав работ:
1. Шпатлевание дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Грунтование олифой.
5. Затирание олифы.
6. Грунтование шеллачным лаком один раз.
7. Шлифование перед полированием.
8. Приготовление политуры и первое полирование.
9. Промежуточное шлифование.

5. Бұрандама қысқыштар мен артық желімді алып тастау.
21-0101-016-01 Сәндік металл тартқыштардың фрагменттерін орнату, дөңес-иілген ағаш негізді
21-0101-016-02 Сәндік металл тартқыштардың фрагменттерін орнату, дөңес-иілген ағаш негізсіз
21-0101-016-03 Сәндік металл тартқыштардың фрагменттерін орнату, кескінденлген ағаш негізді
21-0101-016-04 Сәндік металл тартқыштардың фрагменттерін орнату, кескінденлген ағаш негізсіз
21-0101-017:
Есептеуіш: 1 м2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Сүректің беткі ақауларын тегістеу.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Бірінші рет лактау.
5. Аралық жылтырату.
6. Екінші рет лактау.
7. Аралық жылтырату.
8. Үшінші рет лактау.
9. Лакталған бетті тегістеу.
21-0101-017-01 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- шеллак лагымен лактау, беткі бөлігі тегіс
21-0101-017-02 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- шеллак лагымен лактау, беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-03 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- шеллак лагымен лактау, тарту, қалыптау
21-0101-017-04 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу– шеллак лагымен лактау,беткі бөлігі әшекейленген
Жұмыс құрамы:
1. Сүректің беткі ақауларын тегістеу.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Төрт рет нитролды лакпен жабу.
5. 2-3 қабат арасында аралық тегістеу.
6. 3-4 қабат арасында аралық тегістеу.
7. Нитрол лагымен жағылған жерді тегістеу.
21-0101-017-05 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу–нитролакпен лактау, беткі бөлігі тегіс
21-0101-017-06 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- нитролакпен лактау,беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-07 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- нитролакпен лактау,тарту, қалыптау
21-0101-017-08 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- нитролакпен лактау, беткі бөлігі әшекейленген
Жұмыс құрамы:
1. Сүректің беткі ақауларын тегістеу.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Кептіру майымен майлау.
5. Кептіру майларымен сүрту.
6. Шеллак лагымен бір рет тегістеу.
7. Жылтыратар алдында тегістеу.
8. Политураны дайындау және алғашқы тегістеу.
9. Аралық тегістеу.

10. Второе полирование.
11. Промежуточное шлифование. 1
2. Третье полирование. 1
3. Выполирование и просушивание.
21-0101-017-09 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком), гладкая поверхность
21-0101-017-10 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком), криволинейная поверхность
21-0101-017-11 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком), тяги, калевки
21-0101-017-12 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком), инкрустированная поверхность
Состав работ:
1. Шпатлевание дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Грунтование олифой.
5. Затирание олифы.
6. Грунтование шеллачным лаком первый раз.
7. Промежуточное шлифование.
8. Грунтование шеллачным лаком второй раз.
9. Промежуточное шлифование.
10. Грунтование шеллачным лаком третий раз.
11. Шлифование перед полированием.
12. Приготовление политуры и первое полирование.
13. Промежуточное шлифование.
14. Второе полирование.
15. Промежуточное шлифование.
16. Третье полирование.
17. Выполирование и просушивание.
21-0101-017-13 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком крупнопористой древесины), гладкая поверхность
21-0101-017-14 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком крупнопористой древесины), криволинейная поверхность
21-0101-017-15 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком крупнопористой древесины), тяги, калевки
21-0101-017-16 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование (грунтование олифой и шеллачным лаком крупнопористой древесины), инкрустированная поверхность
Состав работ:
1. Шлифование дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Грунтование нитролаком 4 раза.
5. Шлифование между 2-3 лаковыми покрытиями.
6. Шлифование между 3-4 лаковыми покрытиями.
7. Шлифование перед полированием.
8. Разравнивание нитролакового покрытия.
9. Первое полирование.
10. Шлифование перед полированием.
11. Второе полирование.
12. Третье полирование.
13. Выполирование с просушиванием.
21-0101-017-17 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование; грунтование нитролаком, гладкая поверхность

10. Екінші рет тегістеу.
11. Аралық тегістеу.
12. Үшінші рет тегістеу.
13. Жылтырату және кептіру.
21-0101-017-09 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу - жылтырату (кептіру майымен және шеллака лакпен тегістеу), беткі бөлігі тегіс
21-0101-017-10 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу– жылтырату (кептіру майымен және шеллака лакпен тегістеу), беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-11 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу– жылтырату (кептіру майымен және шеллака лакпен тегістеу), тарту, қалыптау
21-0101-017-12 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу– полирование жылтырату (кептіру майымен және шеллака лакпен тегістеу), беткі бөлігі әшекейленген
Жұмыс құрамы:
1. Сүректің беткі ақауларын тегістеу.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Кептіру майымен тегістеу.
5. Кептіру майларымен сүрту.
6. Шеллак лагымен бір рет тегістеу.
7. Аралық тегістеу.
8. Шеллак лагымен екінші рет тегістеу.
9. Аралық тегістеу.
10. Шеллак лагымен үшінші рет тегістеу.
11. Жылтыратар алдында тегістеу.
12. Политураны дайындау және алғашқы тегістеу.
13. Аралық тегістеу.
14. Екінші рет тегістеу.
15. Аралық тегістеу.
16. Үшінші рет тегістеу.
17. Жылтырату және кептіру.
21-0101-017-13 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу - жылтырату (ірі кеуекті ағашты кептіру майымен және шеллак лагымен тегістеу), беткі бөлігі тегіс
21-0101-017-14 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу - жылтырату (ірі кеуекті ағашты кептіру майымен және шеллак лагымен тегістеу), беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-15 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу - жылтырату (ірі кеуекті ағашты кептіру майымен және шеллак лагымен тегістеу), тарту, қалыптау
21-0101-017-16 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу - жылтырату (ірі кеуекті ағашты кептіру майымен және шеллак лагымен тегістеу), беткі бөлігі әшекейленген
Жұмыс құрамы:
1. Шлифование дефектов поверхности древесины.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Нитрол лакпен 4 рет тегістеу.
5. 2-3 лак арасында тегістеу.
6. 3-4 лак арасында тегістеу.
7. Жылтыратар алдында тегістеу.
8. Нитролак қабатын тегістеу.
9. Бірінші рет тегістеу.
10. Жылтыратар алдында тегістеу.
11. Екінші рет тегістеу.
12. Үшінші рет тегістеу.
13. Кептіріп жылтырату.
21-0101-017-17 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- жылтырату; нитролакпен тегістеу, беткі бөлігі тегіс

21-0101-017-18 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование; грунтование нитролаком, криволинейная поверхность
21-0101-017-19 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование; грунтование нитролаком, тяги, калевки
21-0101-017-20 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – полирование; грунтование нитролаком, инкрустированная поверхность
Состав работ:
1. Шпатлевание дефектов поверхности древесины.
2. Шлифование зашпатлеванной поверхности.
3. Приготовление красящего раствора и тонирование мест утрат цветовой гаммы.
4. Приготовление восковой мастики и вощение реставрируемой поверхности.
5. Лощение.
6. Покрытие поверхности шеллачным лаком за 2 раза
21-0101-017-21 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – вощение, гладкая поверхность
21-0101-017-22 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – вощение, криволинейная поверхность
21-0101-017-23 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – вощение, тяги, калевки
21-0101-017-24 Отделка поверхности мебели из ценных пород дерева – вощение, инкрустированная поверхность
21-0101-018:
Измеритель: 1 дм2 плетения
Состав работ:
1. Необходимая разборка старого плетения.
2. Подготовка ячеек для восполненных нитей соломки.
3. Пропитка старой соломки и зачистка оборванных концов.
4. Плетение с восполнением нитей соломки.
5. Закрепление концов нитей соломки в восполненных фрагментах.
21-0101-018-01 Реставрация плетеной мебели
21-0101-019:
Измеритель: 1 дм2 плетения
Состав работ:
1. Удаление разрушенного плетения.
2. Подготовка ячеек.
3. Парное натягивание в одном направлении.
4. Парное плетение в перпендикулярном направлении.
5. Плетение по диагонали.
6. Окантовка периметра плетения.
21-0101-019-01 Воссоздание плетеной мебели
21-0101-020:
Измеритель: 1 крепление
Состав работ:
1. Разметка мест крепления.
2. Высверливание отверстий.
3. Крепление.
21-0101-020-01 Крепление накладных элементов из металла на шурупах
21-0101-020-02 Крепление накладных элементов из металла на болтах
21-0101-021:
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Многократное покрытие горячим раствором мебели (кистью, тампоном).
3. Приготовление шпатлевки.
4. Заделка отверстий от мебельного жучка точильщика горячей шпатлевкой.
5. Зачистка поверхности от излишней шпатлевки.
21-0101-021-01 Консервация рамно-каркасной мебели пропиткой
21-0101-022:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ:
1. Периодическое нанесение раствора на шляпки гвоздей.
2. Зачистка водой и шкуркой.
3. Промывка и протирка ветошью насухо.
4. Покрытие лаком.
21-0101-022-01 Очистка латунных гвоздей

21-0101-017-18 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- жылтырату; нитролакпен тегістеу, беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-19 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- жылтырату; нитролакпен тегістеу, тарту, қалыптау
21-0101-017-20 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу- жылтырату; нитролакпен тегістеу, беткі бөлігі әшекейленген
Жұмыс құрамы:
1. Сүректің беткі ақауларын тегістеу.
2. Тегістелген бетті жылтырату.
3. Бояйтын ерітінді дайындау және түс гаммасын жоғалтқан жерлерді бояу.
4. Жапсыруға арналған балауызды дайындау және реставрацияланатын бетті балауыздау.
5. Жылтырату.
6. Беткі бөлікті шеллак лагымен 2 рет қаптау.
21-0101-017-21 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу – балауыздау, беткі бөлігі тегіс
21-0101-017-22 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу – балауыздау, беткі бөлігі қисықсызықты
21-0101-017-23 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу – балауыздау, тарту, қалыптау
21-0101-017-24 Ағаштың бағалы тұқымдарынан жасалған жиһаз бетін әрлеу– балауыздау, беткі бөлігі әшекейленген
21-0101-018:
Есептеуіш: 1 дм2 тоқу
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тоқуды міндетті түрде бөлшектеу.
2. Толықтырылған сабан жіптеріне ұяшықтарын дайындау.
3. Ескі сабанды сіңдіру және үзілген ұштарын тазалау.
4. Сабан жіптерін толықтыру арқылы тоқу.
5. Толтырылған бөліктердегі сабан жіптерінің ұштарын бекіту.
21-0101-018-01 Тоқылған жиһазды реставрациялау
21-0101-019:
Есептеуіш: 1 дм2 тоқу
Жұмыс құрамы:
1. Бұзылған тоқуды жою.
2. Ұяшықтарды дайындау.
3. Бір бағытта қостап өру.
4. Перпендикуляр бағытта қостап өру.
5. Қиғаш өру.
6. Өру периметрін жиектеу.
21-0101-019-01 Тоқылған жиһазды қайта жасау
21-0101-020:
Есептеуіш: 1 бекітпе
Жұмыс құрамы:
1. Бекітетін жерді белгілеу.
2. Тесіктерді тесу.
3. Бекіту.
21-0101-020-01 Металдан жасалған жапсырма элементтерді бұрамашегемен бекіту
21-0101-020-02 Металдан жасалған жапсырма элементтерді бұрандамамен бекіту
21-0101-021:
Есептеуіш: 1 м2 каңқа
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Жиһазды ыстық ерітіндімен бірнеше еселеп жағу (щеткамен, тампонмен).
3. Тегістеуішті дайындау.
4. Жиһаз саңылауларын бітеу қайраушысын ыстық тегістеуішпен өңдеу.
5. Артық тегістеуіштен бетті тазалау.
21-0101-021-01 Рамалы-қаңқалы жиһазды сіңірумен сақтау
21-0101-022:
Есептеуіш: 10 дана
Жұмыс құрамы:
1. Шеге қалпақшасына ерітіндіні мерзімді жағу.
2. Сумен және егеу қағазымен тазалау.
3. Шүберекпен құрғату және сүрту.
4. Лакпен жабу.
21-0101-022-01 Жез шегелерді тазалау

21-0101-023:
Измеритель: 1 м2 каркаса
Состав работ:
1. Продольная и поперечная распиловка досок.
2. Острожка, фуговка по заданному профилю.
3. Выделка сопряжений в соответствии со старыми образцами.
4. Обработка антисептиком.
5. Сборка каркаса на клей.
21-0101-023-01 Изготовление соснового каркаса мебели прямолинейного
21-0101-023-02 Изготовление соснового каркаса мебели криволинейного
21-0101-024:
Измеритель: 1 м2 каркаса
Состав работ:
1. Разборка каркаса на детали.
2. Зачистка мест сопряжений.
3. Замена поврежденных деталей с заготовкой и выделкой в точном соответствии со старыми формами.
4. Обработка антисептиком.
5. Сборка каркаса на клей.
21-0101-024-01 Большой ремонт соснового каркаса мебели прямолинейного
21-0101-024-02 Большой ремонт соснового каркаса мебели криволинейного
21-0101-025:
Измеритель: 1 м2 каркаса
Состав работ:
1. Демонтаж каркаса.
2. Постановка заделок.
3. Обработка антисептиком.
4. Монтаж каркаса
21-0101-025-01 Малый ремонт соснового каркаса мебели прямолинейного
21-0101-025-02 Малый ремонт соснового каркаса мебели криволинейного
21-0101-026:
Измеритель: 21-0101-026-01: 1 проушина; 21-0101-026-02: 1 шип; 21-0101-026-03: 1 узел
Состав работ:
21-0101-026-01:
1. Наметить место проушины или гнезда.
2. Вырубить гнезда или проушины.
3. Подогнать по месту. 21-0101-026-02:
1. Подготовка гнезда для вставки шипа.
2. Изготовить шип, подогнать по месту, вклеить, очистить от клея.
21-0101-026-03:
1. Собрать узел насухо.
2. Проверить правильность и плотность соединений с подгонкой.
3. Собрать на клей, при необходимости зареять образовавшиеся щели в местах сопряжений.
4. Очистить от подтеков клея.
21-0101-026-01 Изготовление сопряжений гнезд и проушин
21-0101-026-02 Изготовление сопряжений шипов
21-0101-026-03 Сборка узлов сопряжений
21-0101-027:
Измеритель: 0,1 кг
Состав работ:
1. Освобождение клеянки от остатков старого клея.
2. Измельчение сухого осетрового клея и удаление грязи.
3. Замачивание измельченного клея.
4. Подготовка водяной бани, варка клея двух концентраций с периодическим помешиванием и удалением пены и грязи.
5. Процеживание клея.
21-0101-027-01 Приготовление осетрового клея
22-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры.Оконные и дверные приборы":
1. Предусмотрены работы по реставрации и воссозданию оконных и дверных приборов в зданиях – памятниках истории и культуры.
2. К дверным и оконным приборам относятся: ручки фалевые с подручечными розетками, платами, ключевинами, накладками, ручки глухие с платами, кронштейнами (или кнопками) и деталями крепления ручек, шпингалеты (сквозные, накладные) дверные и оконные, петли, угольники, пятники, замки, воротные приборы.

21-0101-023:
Есептеуіш: 1 м2 қаңқа
Жұмыс құрамы:
1. Тақтайларды бойлық және көлденең аралау.
2. Берілген кескін бойынша жоңқалау, сүргілеу.
3. Ескі үлгілерге сәйкес жұптастыру өңдеу.
4. Антисептикпен өңдеу.
5. Қаңқа желімге құрастыру.
21-0101-023-01 Жиһаздың түзусызықты қарағай қаңқасын дайындау
21-0101-023-02 Жиһаздың қисықсызықты қарағай қаңқасын дайындау
21-0101-024:
Есептеуіш: 1 м2 қаңқа
Жұмыс құрамы:
1. Қаңқаны бөлшектерге бөлшектеу.
2. Жанасу орындарын тазалау.
3. Ескі формаларға дәл сәйкестікте дайындай және өңдей отырып, зақымдалған бөлшектерді ауыстыру.
4. Антисептикпен өңдеу.
5. Қаңқа желімге құрастыру.
21-0101-024-01 Жиһаздың түзусызықты қарағай қаңқасын үлкен жөндеу
21-0101-024-02 Жиһаздың қисықсызықты қарағай қаңқасын үлкен жөндеу
21-0101-025:
Есептеуіш: 1 м2 қаңқа
Жұмыс құрамы:
1. Қаңқаны бөлшектеу.
2. Өңдемелерді орнату.
3. Антисептикпен өңдеу.
4. Қаңқаны құрастыру.
21-0101-025-01 Жиһаздың түзусызықты қарағай қаңқасын кіші жөндеу
21-0101-025-02 Жиһаздың қисықсызықты қарағай қаңқасын кіші жөндеу
21-0101-026:
Өлшем:21-0101-026-01: 1 тесік ; 21-0101-026-02:1 тиек; 21-0101-026-03: 1 түйін
Жұмыс құрамы:
21-0101-026-01:
1. Тесік немесе ұяшық орнын белгілеу.
2. Ұяларды немесе тесіктерді кесу.
3. Орны бойынша қиылыстыру.
21-0101-026-02:
1. Тиек қоюға арналған ұяшықты дайындау.
2. Тиек дайындау, орны бойынша қиылыстыру, желімдеу, желімнен тазарту.
21-0101-026-03:
1. Тиекті құрғатып жинау.
2. Қиыстырып қосулардың дұрыстығы мен тығыздығын тексеру.
3. Қажет болған жағдайда жанасу орындарында пайда болған саңылауларды желімдеу.
4. Желімнің аққан жерлерін тазарту.
21-0101-026-01 Тесіктер мен ұялардың түйіндесулерін жасау
21-0101-026-02 Тиектердің түйіндесулерін жасау
21-0101-026-03 Түйісу тораптарын құрастыру
21-0101-027:
Есептеуіш: 0,1 кг
Жұмыс құрамы:
1. Ескі желімнің қалдықтарынан босату.
2. Құрғақ бекіре желімін ұсақтау және кірді жою.
3. Ұсақталған желімді жібіту.
4. Су моншасын дайындау, көбікті және кірді мерзімді араластырып, желімді екі топтап пісіру.
5. Желімді сүзу.
21-0101-027-01 Бекіре желімін дайындау
22-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Терезе және есіктер құралдары":
1. Тарих және мәдениет ескерткіштер-ғимараттардағы терезе және есік аспаптарын реставрациялау және жаңғырту нормалары енгізілген.
2. Есік және терезе аспаптарына мыналар жатады: жылжымалы тұтқалар тұтқа астындағы розеткалармен, платалармен, есік құлпының санылауна басылған сәндік қаптамалармен, жапсырмалармен; бітеу тұтқалар платалармен,кронштейндермен және тұтқаларды бекіту бөлшектермен; есік және терезе сұқпатиектері (өтпелі, жапсырмалы); ілмектер; бұрыштықтар; төменгі топсалар; құлыптар; қақпа аспаптары

3. Принято четыре категории сложности:
I категория сложности – детали простой формы, гладкие, состоящие из 2-х скоб с платой, ручкой, с розеткой, замок шкафной и ящичный, петли с облицовкой дверные и оконные, петли шкафные и форточные, угольники, шпингалеты накладные, задвижки;
II категория сложности – детали нескольких профилей, состоящих из 3-х и более частей - прибор из двух ручек, скоб, замок врезной с облицовкой, врезные шпингалеты с обкладкой, пятники массивные дверные угловые;
III категория сложности – приборы, состоящие из деталей орнаментованных с рисунком простой и средней сложности, невысокого рельефа, фигурные – прибор из 2-х ручек с фалевым замком, шпингалеты накладные длиной до 2,5 метра;
IV категория сложности – детали сложной конфигурации с ажурным рельефом, орнаментованные, с мелким рисунком и детали скульптурного характера – накладные и врезные замки с двумя корпусами, шпингалеты сквозные длиной от 2,5 до 4 метров.
4. Оконные и дверные приборы каждой категории сложности делятся по размерам площади развернутой поверхности – до 10 дм2 и более 10 дм2.
5. Изготовление гипсовых моделей и виксинтовых или цинковых форм не учтено. В случае необходимости их изготовление следует определять по 15 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Изделия художественного литья".
6. Прочеканка утратившего четкость орнамента литых орнаментальных изделий не учтена и в случае необходимости нормируется по 26 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Предметы декоративно-прикладного искусства".
7. Поправки:
22-0101-002
При реставрации приборов, состоящих из одной ручки и подручечной розетки или накладки, применять 22-0101-(002-01÷002-03) с коэффициентом 0,5
22-0101-006
При изготовлении облицовки для одной карты петли применять 22-0101-(006-05÷006-06) с коэффициентом 0,5.
При изготовлении облицовки для одного пятника применять 22-0101-(006-07÷006-08)
с коэффициентом 0,5
22-0201-001
При изготовлении приборов, состоящих из одной ручки-скобы, применять 22-0201-(001-15, 001-17, 001-18) с коэффициентом 0,5
22-0101-001:
Измеритель: 1 комплект
Состав работ:
1. Выемка деталей крепления и снятие прибора.
2. Снятие деталей крепления для отделения розеток от ручек.
3. Разборка прибора на детали
22-0101-001-01 Выемка деталей крепления, площадь прибора до 10 м2, категория сложности I

3. Төрт күрделілік санаты қабылданды:
1) күрделіліктің I-санаты – платасы, тұтқасы, розеткасы бар 2 құлақ тұтқадан тұратын қарапайым пішінді бөлшектер, шкафтың және жәшіктің құлпы, есік және терезе ілмектері қаптаумен, шкафтың және желдеткіштің ілмектері, бұрыштықтар, жапсырмалы сұқпатиектер, ысырмалар;
2) күрделіліктің 2-санаты – 3 және одан да көп бөліктерден тұратын бірнеше пішіндердің бөлшектері-екі тұтқадан жасалған аспап, құлақ тұтқа, ойма құлып қаптаумен, ойып салынған сұқпатиектер, үлкен бұрышты төменгі топсалар;
3) күрделіліктің 3-санаты – қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер, жоғары емес бедер суреті бар ою-өрнектелген бөлшектерден тұратын аспаптар, пішінді аспаптар-жылжымалы құлпы бар 2 тұтқадан тұратын аспаптар, жапсырмалы сұқпатиектер -ұзындығы 2,5 м-ге дейін;
4) күрделіліктің 4-санаты – нәзік бедермен, ою-өрнектелген, ұсақ суреті бар күрделі конфигурациялы бөлшектер және мүсін сипатындағы бөлшектер-екі корпусты жапсырмалы және ойма құлыптар, өтпелі сұқпатиектер - ұзындығы 2,5метрден 10метрге дейін.
4. Әр күрделілік санатының терезе және есік аспаптары 1 квадрат дециметрден 10 квадрат дециметрге одан да астам көлемде ашылған беттің ауданының өлшемі бойынша бөлінеді.
5. Гипс үлгілері және виксинттік немесе мырыш үлгілерінің жасауы 22-қосымшада ескерілмеген. Қажет болған жағдайда олардыжасау "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары. Көркемдік құйма бұйымдары" 15-қосымшасы бойынша нормалануы тиіс.
6. Құйма ою-өрнек бұйымдарын нақыштау ескерілмеген, қажет болған жағдайда "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары. Декоративтік-қолданбалы өнер заттары" 26 бойынша.
7. Түзетулер:
22-0101-002
Бір тұтқадан және тұтқа астындағы розеткадан немесе жапсырмадан тұратын аспаптарды реставрациялау кезінде 0,5 коэффициентімен 22-01-(002-01÷ 002-03) нормаларын қолдану керек.
22-0101-006
Қаптауды дайындау кезінде ілмектің бір жартысы үшін 22-0101-(006-05÷ 006-06) норманы қолдану керек
0,5 коэффициентімен.
Қаптауды дайындау кезінде бір төменгі топса үшін 22-0101 - (006-07÷ 006-08) норманы 0,5 коэффициентімен қолдану керек.
22-0201-001
Бір құлақ тұтқадан тұратын аспаптарды дайындау кезінде 0,5 коэффициентімен 22-0201-(001-15, 001-17, 001-18) нормаларын қолдану.
22-0101-001:
Есептеуіш: 1 жиынтық
Жұмыс құрамы:
1. Бекіту бөлшектерін шығарып алу және аспапты алу.
2. Розеткаларды тұтқалардан бөлу үшін бекіту бөлшектерін алу.
3. Аспапты бөлшектеріне бөлшектеу.
22-0101-001-01 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты I

22-0101-001-02 Выемка деталей крепления, площадь прибора до 10 м2, категория сложности II
22-0101-001-03 Выемка деталей крепления, площадь прибора до 10 м2, категория сложности III
22-0101-001-04 Выемка деталей крепления, площадь прибора до 10 м2, категория сложности IV
22-0101-001-05 Выемка деталей крепления, площадь прибора более 10 м2, категория сложности I
22-0101-001-06 Выемка деталей крепления, площадь прибора более 10 м2, категория сложности II
22-0101-001-07 Выемка деталей крепления, площадь прибора более 10 м2, категория сложности III
22-0101-001-08 Выемка деталей крепления, площадь прибора более 10 м2, категория сложности IV
Состав работ:
1. Выемка деталей крепления и снятие прибора.
2. Снятие деталей крепления для отделения розеток от ручек.
3. Разборка прибора на детали
22-0101-001-09 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора до 10 м2, категория сложности I
22-0101-001-10 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора до 10 м2, категория сложности II
22-0101-001-11 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора до 10 м2, категория сложности III
22-0101-001-12 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора до 10 м2, категория сложности IV
22-0101-001-13 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора более 10 м2, категория сложности I
22-0101-001-14 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора более 10 м2, категория сложности II
22-0101-001-15 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора более 10 м2, категория сложности III
22-0101-001-16 Разборка на детали снятого прибора, площадь прибора более 10 м2, категория сложности IV
22-0101-002:
Измеритель: 1 комплект ручек
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб
22-0101-002-01 Реставрация бронзовых дверных комплектов из двух ручек с розетками или накладками (без замков) - гладких или профилированных
22-0101-002-02 Реставрация бронзовых дверных комплектов из двух ручек с розетками или накладками (без замков) – с орнаментом средней сложности

22-0101-001-02 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты II
22-0101-001-03 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты III
22-0101-001-04 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2- дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Бекіту бөлшектерін шығарып алу және аспапты алу.
2. Розеткаларды тұтқалардан бөлу үшін бекіту бөлшектерін алу.
3. Аспапты бөлшектеріне бөлшектеу
22-0101-001-05 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты I
22-0101-001-06 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2- ден астам, күрделілік санаты II
22-0101-001-07 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты III
22-0101-001-08 Бекіту бөлшектерін шығарып алу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Бекіту бөлшектерін шығарып алу және аспапты алу.
2. Розеткаларды қаламдардан бөлу үшін бекіту бөлшектерін алу.
3. Құралды бөлшектерге бөлшектеу
22-01-001-09 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты I
22-01-001-10 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты ІІ
22-01-001-11 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты III
22-01-001-12 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ге дейін, күрделілік санаты IV
Жұмыс құрамы:
1. Бекіту бөлшектерін шығарып алу және аспапты алу.
2. Розеткаларды тұтқадан бөлу үшін бекіту бөлшектерін алу.
3. Аспапты бөлшектеріне бөлшектеу
22-0101-001-13 Алынған аспапты бөлшектерін бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты I
22-0101-001-14 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты II
22-0101-001-15 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты III
22-0101-001-16 Алынған аспапты бөлшектеріне бөлшектеу, аспаптың ауданы 10 м2-ден астам, күрделілік санаты IV
22-0101-002:
Есептеуіш: 1 тұтқа жиынтығы
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ тұтқаны өңдеу
22-0101-002-01 Тегіс немесе пішінделген қола есік жиынтықтарын – екі тұтқасы розеткалармен немесе жапсырмалармен (құлыпсыз) - реставрациялау
22-0101-002-02 Қола есік жиынтықтарын -екі тұтқасы розеткалармен немесе жапсырмалармен (құлыпсыз) - күрделілігі орташа ою-өрнегі бар реставрациялау

22-0101-002-03 Реставрация бронзовых дверных комплектов из двух ручек с розетками или накладками (без замков) -сложноорнаментованных
Измеритель: 1 ключевина
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб
22-0101-002-04 Реставрация бронзовых ключевин гладких или профилированных диаметром 5,0 см
22-0101-002-05 Реставрация бронзовых ключевин с орнаментом средней сложности диаметром 3,0 см
22-0101-002-06 Реставрация бронзовых ключевин сложноорнаментованных диаметром 6,0 см
Измеритель: 1 ручка
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-07 Реставрация бронзовых дверных ручек-скоб с гладкими и профилированными накладками размером 13,0 см
22-0101-002-08 Реставрация бронзовых дверных ручек-скоб с дубовым стержнем, бронзовыми профилированными цапфами с гладкими накладками размером 22 см
22-0101-002-09 Реставрация бронзовых дверных ручек-скоб с дубовым стержнем и бронзовыми профилированными цапфами размером 46 см
Измеритель:22-0101-002-10: 1 ручка; 22-0101-(002-11÷002-12): 1 шпингалет
Состав работ:
22-0101-002-10:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-(002-11÷002-12):
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Шлифовка.
3. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
4. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней
22-0101-002-10 Реставрация бронзовых дверных ручек-скоб с дубовым стержнем и бронзовыми орнаментованными цапфами размером 46 см
22-0101-002-11 Реставрация сквозных шпингалетов с поворотной ручкой из черного металла; длиной от 1,5 до 2,5 м без ремонта механизма
22-0101-002-12 Реставрация сквозных шпингалетов с поворотной ручкой из черного металла; длиной от 1,5 до 2,5 м с ремонтом механизма
Измеритель: 1 шпингалет
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Шлифовка.
3. Сборка деталей прибора и замена 50 % крепежных винтов и шурупов.

22-0101-002-03 Қола есік жиынтықтарын – екі тұтқамен розеткалармен немесе жапсырмалармен (құлыпсыз) - күрделі ою-өрнегімен реставрациялау
Есептеуіш: 1қаптама
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ тұтқаны өңдеу
22-0101-002-04 Тегіс немесе пішінделген қола қаптамаларды диаметрі 5,0см реставрациялау,
22-0101-002-05 Ою-өрнектелген күрделілігі орташа қола қаптамаларды, диаметрі 3,0см реставрациялау
22-0101-002-06 Күрделі ою-өрнектелген қола каптамаларды, диаметрі 6,0см реставрациялау
Есептеуіш: 1 есіктің тұтқасы
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 % ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ түтқаны өңдеу.
22-0101-002-07 Қола есік құлақ тұтқаларын тегіс немесе пішінделген жапсырмаларымен өлшемі 13,0 см реставрациялау
22-0101-002-08 Қола есік құлақ тұтқаларын емен өзегімен, тегіс пішінделген цапфаларын тегіс жапсырмаларымен өлшемі 22 см реставрациялау
22-0101-002-09 Қола есік құлақ тұтқаларын емен өзегімен, қола пішінделген цапфаларымен өлшемі 46 см реставрвциялау
Есептеуіш: 22-0101-002-10: 1 есіктің тұтқасы; 22-0101-(002-11÷002-12): 1 сұқпатиек
Жұмыс құрамы:
22-0101-002-10:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрандалары мен бұраншегелерінің 50%-ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ тұтқаларын өңдеу.
22-0101-(002-11÷002-12):
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегістеу.
3. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұра малары мен бұраншегелерінің 50 %-ын ауыстыру.
4. Ескі өңдеу қабатынан тазарту және емен өзектерін өңдеу.
22-0101-002-10 Емен өзегімен және қола өрнектелген цапфасымен қола есік құлақ тұтқаларын реставрациялау, цапфаның өлшемі 46 см
22-0101-002-11 Өтпелі сұқпатиектерді қара металдан жасалған бұрылмалы тұтқасымен реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге механизмді жөндеусіз
22-0101-002-12 Өтпелі сұқпатиектерді қара металдан жасалған тұтқасымен реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін механизмді жөндеумен
Есептеуіш: 1 сұқпатиек
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегістеу.
3. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.

4. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней
22-0101-002-13 Реставрация сквозных шпингалетов с поворотной ручкой из черного металла длиной от 2,5 до 4,0 м- без ремонта механизма
22-0101-002-14 Реставрация сквозных шпингалетов с поворотной ручкой из черного металла длиной от 2,5 до 4,0 м- с ремонтом механизма
22-0101-002-15 Реставрация сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом из черного металла; длиной от 1,5 до 2,5 м – без ремонта механизма
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Шлифовка.
3. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
4. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней
22-0101-002-16 Реставрация сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом из черного металла; длиной от 1,5 до 2,5 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-17 Реставрация сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом из черного металла; длиной от 2,5 до 4,0 м – без ремонта механизма
22-0101-002-18 Реставрация сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом из черного металла; длиной от 2,5 до 4,0 м – с ремонтом механизма
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-19 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с поворотной ручкой, длиной от 1,5 до 2,5 м – без ремонта механизма
22-0101-002-20 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с поворотной ручкой, длиной от 1,5 до 2,5 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-21 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с поворотной ручкой, длиной от 2,5 до 4,0 м – без ремонта механизма
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-22 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с поворотной ручкой; длиной от 2,5 до 4,0 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-23 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 1,5 до 2,5 м – без ремонта механизма
22-0101-002-24 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 1,5 до 2,5 м – с ремонтом механизма
Состав работ:

4. Ескі әрлеу қабатынан тазартау және емен өзектерін өңдеу
22-0101-002-13 Ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейінгі қара металдан жасалған бұрылмалы тұтқасы бар өтпелі сұқпатиектерді
реставрациялау-механизмді жөндеусіз
22-0101-002-14 Өтпелі сұқпатиектерді қара металдан жасалған бұрылмалы тұтқасымен реставрациялау, ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-15 Өтпелі сұқпатиектерді қара металдан жасалған ысырылмалы механизмімен реставрациялау, ұзындығы 1,5 м -ден
2,5 м- ге дейін – механизмді жөндеусіз
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегістеу.
3. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
4. Ескі өңдеу қабатынан тазарту және емен өзектерін өңдеу.
22-0101-002-16 Өтпелі сұқпатиектерді қара металдан жасалған ысырылмалы механизмімен реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін механизмді жөндеумен
22-0101-002-17 Қара металдан жасалған ысырылмалы механизмімен өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау; ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін механизмді жөндеумен
22-0101-002-18 Қара металдан жасалған ысырылмалы механизмімен өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 2,5м-ден 4,0м-ге дейін механизмді жөндеумен
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ тұтқаларын өңдеу
22-0101-002-19 Бұрылмалы тұтқасымен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
22-0101-002-20 Бұрылмалы тұтқасымен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін –механизмді жөндеумен
22-0101-002-21 Бұрылмалы тұтқасымен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 %-ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ -тұтқаларды өңдеу.
22-0101-002-22 Бұрылмалы тұтқасымен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-23 Ысырылмалы механизмімен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін –механизмді жөндеусіз
22-0101-002-24 Ысырылмалы механизмімен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау , ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін –механизмді жөндеумен
Жұмыс құрамы:

1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-25 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 2,5 до 4,0 м – без ремонта механизма
22-0101-002-26 Реставрация латунных сквозных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 2,5 до 4,0 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-27 Реставрация бронзовых сквозных, с орнаментом средней сложности шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 1,5 до 2,5 м – без ремонта механизма
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-28 Реставрация бронзовых сквозных, с орнаментом средней сложности шпингалетов с раздвижным механизмом длиной от 1,5 до 2,5 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-29 Реставрация бронзовых сквозных, с орнаментом средней сложности шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 2,5 до 4,0 м – без ремонта механизма
22-0101-002-30 Реставрация бронзовых сквозных, с орнаментом средней сложности шпингалетов с раздвижным механизмом; линой от 2,5 до 4,0 м – с ремонтом механизма
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-31 Реставрация бронзовых сквозных, сложно орнаментованных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 1,5 до 2,5 м – без ремонта механизма
22-0101-002-32 Реставрация бронзовых сквозных, сложно орнаментованных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 1,5 до 2,5 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-33 Реставрация бронзовых сквозных, сложно орнаментованных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 2,5 до 4,0 м – без ремонта механизма
Измеритель: 22-0101-002-34: 1 шпингалет; 22-01-(002-35÷002-36): 1 задвижка
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.

1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 %-ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ- тұтқаларды өңдеу.
22-0101-002-25 Ысырылмалы механизмімен жез сұқпатиектерді реставрациялау , ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді
22-0101-002-26 Ысырылмалы механизмімен жез өтпелі сұқпатиектерді реставрациялау; ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-27 Ысырылмалы механизмімен жез сұқпатиектерді реставрациялау, күрделілігі орташа, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ тұтқаларды өңдеу.
22-0101-002-28 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатиектерді, ою-өрнегімен күрделілігі орташа реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-29 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатиектерді ою-өрнегімен, күрделілігі орташа реставрациялау , ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
22-0101-002-30 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатиектерді ою-өрнегімен, күрделілігі орташа реставрациялау, ұзындығы 2,5 м-ден 4,0 м-ге дейін
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 пайызын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ- тұтқаларды өңдеу
22-0101-002-31 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатиектерді ою-өрнегімен, күрделілігі орташа реставрациялау, ұзындығы 1,5 м-ден 2,5 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
22-0101-002-32 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпаттиектерді, күрделі ою-өрнектелген реставрациялау, ұзындығы 1,5м - ден 2,5 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-33 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатектерді күрделі ою-өрнектелген реставрациялау, ұзындығы 2,5м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеусіз
Есептеуіш:22-0101-002-34: 1 сұқпатиек;22-0101-(002-35÷002-36): 1 ысырма
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 %-ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ -тұтқаларды өңдеу.

22-0101-002-34 Реставрация бронзовых сквозных, сложно орнаментованных шпингалетов с раздвижным механизмом; длиной от 2,5 до 4,0 м – с ремонтом механизма
22-0101-002-35 Реставрация латунных накладных шпингалетов-задвижек длиной 140см
22-0101-002-36 Реставрация латунных накладных шпингалетов-задвижек длиной 90см
Измеритель: 1 задвижка
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-37 Реставрация латунных накладных шпингалетов-задвижек длиной 35см
22-0101-002-38 Реставрация латунных накладных шпингалетов-задвижек длиной 25 см
22-0101-002-39 Реставрация латунных задвижек размером 6,5×4,5 см
Состав работ:
1. Ручная расчистка деталей прибора.
2. Полировка гладких поверхностей.
3. Покрытие лаком "Цапон".
4. Сборка деталей прибора и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
5. Очистка от старого отделочного слоя и отделка дубовых стержней и ручек-скоб.
22-0101-002-40 Реставрация врезных дверных шпингалетов с латунной обкладкой длиной 80см
22-0101-002-41 Реставрация врезных дверных шпингалетов с латунной обкладкой длиной 40см
22-0101-003:
Измеритель: 22-0101-003-01, 22-0101-003-04: 1 петля; 22-0101-(003-02÷003-03): облицовка 1-й петли; 22-0101-003-05: 1 угольник
Состав работ:
1. Ручная очистка деталей прибора.
2. Рихтовка деформации латунной облицовки или латунных деталей (в случае необходимости).
3. Шлифовка и полировка гладких поверхностей.
4. Проверка и выправка стальных деталей (для пятников).
5. Покрытие лаком "Цапон" латунных лицевых поверхностей.
6. Ремонт механизма, изготовление 2-х ключей и смена латунной обкладки (для замков).
7. Сборка деталей приборов и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
22-0101-003-01 Реставрация петли из черного металла с колпачками
22-0101-003-02 Реставрация латунной облицовки дверной петли размером 175×50 мм
22-0101-003-03 Реставрация латунной облицовки оконной петли размером 125×40 мм
22-0101-003-04 Реставрация латунной шкафной или форточной петли размером
22-0101-003-05 Реставрация латунного угольника размером 180×180 мм
Измеритель: 22-0101-003-06: 1 петля; 22-0101-003-07, 22-0101-003-09: 2 пятника; 22-0101-003-08, 22-0101-003-10: облицовка 2-х пятников
Состав работ:
1. Ручная очистка деталей прибора.
2. Рихтовка деформации латунной облицовки или латунных деталей (в случае необходимости).

22-0101-002-34 Ысырылмалы механизмімен қола өтпелі сұқпатиектерді күрделі ою- өрнектелген реставрациялау, ұзындығы 2,5м-ден 4,0 м-ге дейін – механизмді жөндеумен
22-0101-002-35 Жез салма сұқпатиек- ысырмаларды реставрациялау,ұзындығы 140 см келтіру
22-0101-002-36 Жез салма сұқпатиек- ысырмаларды, ұзындығы 90 см реставрациялау
Есептеуіш: 1 ысырма
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрмаалары мен бұраншегелерінің 50 %-ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ- тұтқаларды өңдеу
22-0101-002-37 Жез салма сұқпатиек - ысырмаларды реставрациялау, ұзындығы 35см
22-0101-002-38 Жез салма сұқпатиек - ысырмаларды реставрациялау, ұзындығы 25 см
22-0101-002-39 Жез ысырмаларды реставрациялау, өлшемі 6,5 х 4,5 см
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Тегіс беттерді жылтырату.
3. "Цапон" лагын жағу.
4. Аспаптың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50 % -ын ауыстыру.
5. Ескі әрлеу қабатынан тазарту және емен өзектері мен құлақ-тұтқаларды өңдеу
22-0101-002-40 Жез құрсаумен ойып орнатылған есік сұқпатиектерді реставрациялау, ұзындығы 80 см
22-0101-002-41 Жез құрсаумен ойып орнатылған есік сұқпатиектерін реставрациялау, ұзындығы 40 см
22-0101-003:
Есептеуіш: 22-0101-003-01,22-0101-003-04: 1 ілмек;22-0101-(003-02÷003-03): 1 ілмектің қаптауы;22-0101-003-05: 1 бұрыштық
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Жез қаптаудың немесе жез бөлшектердің деформациясын түзету (қажет болған жағдайда).
3. Тегіс беттерді қырнау және жылтырату.
4. Болат бөлшектерді тексеру және түзету (төменгі топсалар үшін).
5. Жез беттерді "Цапон" лагын жағу.
6. Механизмді жөндеу, 2 кілтті дайындау және жез құрсауды ауыстыру (құлыптар үшін).
7. Аспаптардың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50%-ын ауыстыру.
22-0101-003-01 Қара металдан жасалған ілмекті қалпақшаларымен реставрациялау
22-0101-003-02 Өлшемі 175х 50 мм есік ілмегінің жез қаптауын реставрациялау
22-0101-003-03 Өлшемі 125х 40 мм терезе ілмегінің жез қаптауын реставрациялау
22-0101-003-04 Шкафтың немесе желдеткіштің жез ілмегін реставрациялау
22-0101-003-05 Өлшемі 180 х 180 мм жез бұрыштықтарды реставрациялау
Есептеуіш: 22-0101-003-06: 1 ілмек;22-0101-003-07,22-0101-003-09: 2 төменнгі топса;22-0101-003-08,22-0101-003-10: 2төменгі топсаның қаптауы
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Жез қаптаудың немесе жез бөлшектердің деформациясын түзету (қажет болған жағдайда).

3. Шлифовка и полировка гладких поверхностей.
4. Проверка и выправка стальных деталей (для пятников).
5. Покрытие лаком "Цапон" латунных лицевых поверхностей.
6. Ремонт механизма, изготовление 2-х ключей и смена латунной обкладки (для замков).
7. Сборка деталей приборов и смена 50 % крепежных винтов и шурупов.
22-0101-003-06 Реставрация петли автоматической из черного металла
22-0101-003-07 Реставрация дверного пятника массивного стального
22-0101-003-08 Реставрация латунной облицовки массивного пятника
22-0101-003-09 Реставрация дверного пятника массивного стального углового
22-0101-003-10 Реставрация латунной облицовки массивного углового пятника
Измеритель: 22-0101-003-11: 2 пятника; 22-0101-003-12: 1 решетка; 22-0101-(003-13÷003-15): 1 замок
Состав работ:
1. Ручная очистка деталей прибора.
2. Рихтовка деформации латунной облицовки или латунных деталей (в случае необходимости).
3. Шлифовка и полировка гладких поверхностей.
4. Проверка и выправка стальных деталей (для пятников).
5. Покрытие лаком "Цапон" латунных лицевых поверхностей.
6. Ремонт механизма, изготовление 2-х ключей и смена латунной обкладки (для замков).
7. Сборка деталей приборов и замена 50 % крепежных винтов и шурупов.
22-0101-003-11 Реставрация латунного шкафного пятника
22-0101-003-12 Реставрация предохранительной решетки из цветных металлов (из 5 прутков)
22-0101-003-13 Реставрация дверных замков врезных сложных
22-0101-003-14 Реставрация дверных замков врезных простых
22-0101-003-15 Реставрация замков врезных шкафных или ящичных
Измеритель: 1 замок
Состав работ:
1. Ручная очистка деталей прибора.
2. Рихтовка деформации латунной облицовки или латунных деталей (в случае необходимости).
3. Шлифовка и полировка гладких поверхностей.
4. Проверка и выправка стальных деталей (для пятников).
5. Покрытие лаком "Цапон" латунных лицевых поверхностей.
6. Ремонт механизма, изготовление 2-х ключей и смена латунной обкладки (для замков).
7. Сборка деталей приборов и замена 50 % крепежных винтов и шурупов.
22-0101-003-16 Реставрация замков накладных гладких, с двумя корпусами и задвижкой
22-0101-003-17 Реставрация замков накладных с орнаментом средней сложности, с двумя корпусами и задвижкой
22-0101-004:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка с придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе по восковым моделям или по гипсовым, или деревянным моделям, или существующим образцам.

3. Тегіс беттерді қырнау және жылтырату.
4. Болат бөлшектерді тексеру және түзету (төменгі топсалар үшін).
5. Жез беттерді "Цапон" лагын жағу.
6. Механизмді жөндеу, 2 кілтті дайындау және жез құрсауды ауыстыру (құлыптар үшін).
7. Аспаптардың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерін 50 %-ын ауыстыру.
22-0101-003-06 Қара металдан жасалған автоматты ілмекті реставрациялау
22-0101-003-07 Есіктің үлкен болат төменгі топсасын реставрациялау
22-0101-003-08 Үлкен төменгі топсаның жез қаптауын реставрациялау
22-0101-003-09 Есіктің үлкен болат бұрыштағы төменгі топсасын реставрациялау
22-0101-003-10 Үлкен бұрыштағы төменгі топсаның жез қаптауын реставрациялау
Есептеуіш: 22-0101-003-11: 2 төменгі топса; 22-0101-003-12: 1 тор; 22-0101-(003-13 ÷003-15): 1 құлып
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Жез қаптаудың немесе жез бөлшектердің деформациясын түзету (қажет болған жағдайда).
3. Тегіс беттерді қырнау және жылтырату.
4. Болат бөлшектерді тексеру және түзету (төменгі топса үшін).
5. Жез беттерді "Цапон" лагын жағу.
6. Механизмді жөндеу, 2 кілтті жасау және жез құрсауды ауыстыру (құлыптар үшін).
7. Аспаптардың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50%-ын ауыстыру.
22-0101-003-11 Шкафтың жез төменгі топсасын реставрациялау
22-0101-003-12 Түсті металдардан жасалған сақтандыру торын реставрациялау (5 шыбықтан)
22-0101-003-13 Күрделі ойып орнатылған есік құлыптарын реставрациялау
22-0101-003-14 Қарапайым ойып орнатылған есік құлыптарын реставрациялау
22-0101-003 14 Шкафтың немесе жәшіктің ойып орнатылған құлыптарын реставрациялау
Есептеуіш: 1 құлып
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың бөлшектерін қолмен тазалау.
2. Жез қаптаудың немесе жез бөлшектердің деформациясын түзету (қажет болған жағдайда).
3. Тегіс беттерді қырнау және жылтырату.
4. Болат бөлшектерді тексеру және түзету (төменгі топса үшін).
5. Жез беттерді "Цапон" лагын жағу.
6. Механизмді жөндеу, 2 кілтті дайындау және жез құрсауды ауыстыру (құлыптар үшін).
7. Аспаптардың бөлшектерін құрастыру және бекіту бұрамалары мен бұраншегелерінің 50%-ын ауыстыру.
22-0101-003-16 Екі корпусымен және ысырмасымен тегіс салма құлыптарды реставрациялау
22-0101-003-17 Екі корпусымен және ысырмасымен, ою- өрнекпен күрделілігі орташа тегіс салма құлыптарды реставрациялау
22-0101-004:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Балауыз үлгілерін дайын виксинттік қалыптарда құю (бұрыш тесігімен пішінді бөлшектер үшін).
2. Балауыз құймаларында ою өрнектің суретіне анықтық келтіріп түзету.
3. Балауыз үлгілері бойынша не гипс не ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қола бұйымдарын жасау.

4. Удаление литников, зачистка деталей, опиловка и шабровка.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких частей.
6. Разметка и сверление отверстий с раззенковкой.
7. Слесарная обработка отлитых ручек с пригонкой к существующему квадратному стержню.
22-0101-004-01 Изготовление ручек овальных диаметром 50 мм гладких
22-0101-004-02 Изготовление ручек овальных диаметром 80 мм с орнаментом средней сложности на рамках
22-0101-004-03 Изготовление ручек овальных диаметром 60 мм сложноорнаментованных с профилированной рамкой
22-0101-004-04 Изготовление ручек продолговатой формы профилированных (размер 11 см)
22-0101-004-05 Изготовление ручек продолговатой формы гладких фигурных с орнаментованными деталями и профилированной рамкой (размер 18 см)
Состав работ:
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка с придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе по восковым моделям или по гипсовым, или деревянным моделям, или существующим образцам.
4. Удаление литников, зачистка деталей, опиловка и шабровка.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких частей.
6. Разметка и сверление отверстий с раззенковкой.
7. Слесарная обработка отлитых ручек с пригонкой к существующему квадратному стержню.
22-0101-004-06 Изготовление ручек продолговатой формы орнаментованных средней сложности
22-0101-004-07 Изготовление ручек продолговатой формы сложного рисунка с отливкой по восковым моделям
22-0101-004-08 Изготовление ручек продолговатой формы фигурной сложного орнамента с профилированной рамкой с отливкой по восковым моделям
22-0101-004-09 Изготовление розеток или ключевин профилированных диаметром 50 см
22-0101-004-10 Изготовление розеток или ключевин с отделкой орнаментом диаметром 8 см
Состав работ:
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка с придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе по восковым моделям или по гипсовым, или деревянным моделям, или существующим образцам.
4. Удаление литников, зачистка деталей, опиловка и шабровка.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких частей.
6. Разметка и сверление отверстий с раззенковкой.
7. Слесарная обработка отлитых ручек с пригонкой к существующему квадратному стержню.
22-0101-004-11 Изготовление накладок орнаментованных мелкого рисунка диметром 6 см
22-0101-004-12 Изготовление накладок орнаментованных средней сложности размером 22,0×5,5 см
22-0101-004-13 Изготовление накладок гладких или с простым профилем размером 20,0×5,0 см

4. Құйма жолдарын -литниктерді -кесіп тастау, бөлшектерді тазалау, аралау және қырып тегістеу.
5. Оюларды нақыштау, тегіс бөліктерді жылтырату.
6. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
7. Құйылған тұтқаларды қолданыстағы шаршы өзекке қиюластырып слесарлық өңдеу.
22-0101-004-01 Диаметрі 50 мм тегіс сопақ тұтқаларды жасау
22-0101-004-02 Диаметрі 80 мм орташа күрделіктегі ою-өрнекпен сопақ тұтқаларды рамкаларда жасау
22-0101-004-03 Диаметрі 60 мм күрделі ою-өрнекпен сопақ тұтқаларды пішінделген рамкаларымен дайындау
22-0101-004-04 Пішінделген ұзынша тұтқаларды жасау (өлшемі 11 см)
22-0101-004-05 Ою-өрнектелген бөлшектерімен және пішінделген рамкасымен тегіс ұзынша бейнелі тұтқаларды жасау (өлшемі 18 см)
Жұмыс құрамы:
1. Балауыз үлгілерін дайын виксинттік қалыптарда құю (бұрышпен тесік бар бөлшектер үшін).
2. Балауыз құймаларында ою – өрнектің суретіне анықтық келтіріп түзету.
3. Балауыз үлгілері бойынша немесе гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қола бұйымдар жасау.
4. Құйма жолдарын – литниктерді-кесіп тастау, бөлшектерді тазалау, аралау және қырып тегістеу.
5. Оюларды нақыштау және тегіс бөліктерді жылтырату.
6. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
7. Құйылған тұтқаларды қолданыстағы шаршы өзекке қиюластырып слесарлық өңдеу.
22-0101-004 06 Ою-өрнектелген күрделілігі орташа ұзынша тұтқаларды жасау
22-0101-004-07 Ұзынша суреті күрделі тұтқаларды жасау, балауыз үлгілері бойынша құю
22-0101-004-08 Ұзынша пішінді күрделі ою-өрнегімен, пішінделген рамкасымен тұтқаларды жасау балауыз үлгілері бойынша құю
22-0101-004-09 Пішіделген розеткаларды немесе есіктегі құлып қаптамасын диаметрі 50 см жасау
22-0101-004-10 Диаметрі 8 см оюмен өрнектелген розеткаларды немесе есіктегі құлып қаптамасын жасау.
Жұмыс құрамы:
1. Балауыз үлгілерін дайын виксинттік қалыптарда құю (бұрышпен тесік бар бөлшектер үшін).
2. Балауыз құймаларында ою- өрнектің суретіне анықтық келтіріп түзету .
3. Балауыз үлгілері бойынша немесе гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қола бұйымдарын құю.
4. Құйма жолдарын - литниктерді - кесіп тастау, бөлшектерді тазалау, аралау және қырып тегістеу.
5. Оюларды нақыштау және тегіс бөліктерді жылтырату.
6. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
7. Құйылған тұтқаларды қолданыстағы шаршы өзекке қиюластырып слесарлық өңдеу.
22-0101-004-11 Диаметрі 6 см өрнектелген ұсақ суретімен жапсырмаларды жасау
22-0101-004-12 Өрнектелген жапсырмаларды жасау, күрделілігі орташа, өлшемі 22,0х5,5 см
22-0101-004-13 Тегіс жапсырмаларды немесе қарапайым пішінді жапсырмаларды жасау, өлшемі 20,0х5,0 см

22-0101-004-14 Изготовление накладок сложноорнаментованных
22-0101-005:
Измеритель: 1 шт. или комплект
Состав работ: Изготовление детали согласно существующему образцу или проекту с правкой, разметкой, вырезкой, пайкой, сверлением и обработкой отверстий, вытачиванием мелких частей и слесарной обработкой сортовой стали для получения требующихся нестандартных сечений (в случае необходимости).
22-0101-005-01 Изготовление гладких ручек для шпингалетов из черного металла
22-0101-005-02 Изготовление крючков с зацепом для шпингалета с поворотной ручкой из черного металла
22-0101-005-03 Изготовление комплекта деталей для раздвижного механизма шпингалета из черного металла
22-0101-005-04 Изготовление башмачка (верхнего или нижнего) для шпингалета с раздвижным механизмом из черного металла
22-0101-005-05 Изготовление пластинки с гладкой втулкой из черного металла
Состав работ:
1. Изготовление деталей согласно существующему образцу или проекту из листовой или прутковой латуни с разметкой, вырезкой, сверлением и обработкой отверстий, нарезкой резьбы и полировкой.
22-0101-005-06 Изготовление башмачка (верхнего или нижнего) для шпингалета с раздвижным механизмом из цветного металла
22-0101-005-07 Изготовление фигурной втулки с переходной шейкой из цветного металла
22-0101-005-08 Изготовление фигурной втулки без переходной шейки из цветного металла
22-0101-005-09 Изготовление гладкого держателя для накладного шпингалета из цветного металла
22-0101-005-10 Изготовление башмачка-ограничителя для накладного шпингалета из цветного металла
Состав работ:
22-0101-005-11:
1. Изготовление деталей согласно существующему образцу или проекту из листовой или прутковой латуни с разметкой, вырезкой, сверлением и обработкой отверстий, нарезкой резьбы и полировкой.
22-0101-(005-12÷005-15):
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка с придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе по восковым моделям или по гипсовым, или деревянным моделям, или существующим образцам.
4. Удаление литников, зачистка деталей, опиловка и шабровка.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких частей.
6. Разметка и сверление отверстий с раззенковкой.
7. Слесарная обработка отлитых ручек с пригонкой к существующему стержню.
22-0101-005-11 Изготовление винта латунного из цветного металла
22-0101-005-12 Изготовление бронзовых или латунных ручек для шпингалетов, профилированных, диаметром 2,5 см
22-0101-005-13 Изготовление бронзовых или латунных ручек для шпингалетов, овальных сложнопрофилированных, средним диаметром 5,0 см

22-0101-004-14 Күрделі ою-өрнектелген жапсырмаларды жасау
22-0101-005:
Есептеуіш: 1 дана немесе жиынтық
Жұмыс құрамы:
1.Бөлшектерді қолданыстағы үлгіге немесе жобаға сәйкес дайындау, тесіктерді түзету,белгілеу, ойып алу, дәнекерлеп жамау, бұрғылау және өңдеу, ұсақ бөліктерді қырнау, қалыпсыз қималарды жасау үшін сұрыпталған болатты слесарлық өңдеу (қажет болған жағдайда).
22-0101-005-01 Тегіс тұтқаларды сұқпатиектер үшін қара металдан жасау
22-0101-005-02 Бұрылмалы тұтқасымен ілмекті сұқпатиектер үшін жасау
22-0101-005-03 Сұқпатиектің ысырылмалы механизміне арналған бөлшектер жиынтығын қара металдан жасау
22-0101-005-04 "Башмачок" деген бөлшегін (жоғарғы немесе төменгі) ысырылмалы механизмімен сұқпатиек үшін қара металдан жасау
22-0101-005-05 Пластинканы тегіс төлкесімен қара металдан дайындау.
Жұмыс құрамы:
1. Бөлшектерді колданыстағы үлгіге немесе жобаға сәйкес табақ жезден немесе шыбықты жезден дайындау, тесіктерді белгілеу, ойып алу, бұрғылау және өңдеу, бұранданы кесу және жылтырату
22-0101-005-06 Ысырылмалы механизмімен сұқпатиек үшін "башмачок" деген бөлшекті (жоғарғы немесе төменгі) түсті металдан жасау
22-0101-005-07 Пішінді төлкені өтпелі мойнымен түсті металдан жасау
22-0101-005-08 Пішінді төлкені өтпелі мойынсыз түсті металдан жасау
22-0101-005-09 Тегіс ұстағышты жапсырмалы сұқпатиек үшін түсті металдан жасау
22-0101-005-10 "Башмачок" шектегішті жапсырмалы сұқпатиек үшін түсті металдан жасау
Жұмыс құрамы:
22-0101-005-11:
1. Бөлшектерді колданыстағы үлгіге немесе жобаға сәйкес табак жезден немесе шыбықты жезден дайындау, тесіктерді белгілеу, түзету, ойып алу, бұрғылау және өңдеу, бұранданы кесу және жылтырату.
22-0101-(005-12÷005-15):
1. Балауыз үлгілерін дайын виксинттік қалыптарда құю (бұрыш тесікпен пішінді бөлшектер үшін).
2. Балауыз құймаларында ою- өрнектің суретіне анықтық келтіріп түзету.
3. Балауыз үлгілері бойынша немесе гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қола бұйымдар жасау.
4. Құйма жолын кесіп алып тастау, бөлшектерді тазалау, аралау және қырып тегістеу.
5. Оюларды нақыштау және тегіс бөліктерді жылтырату.
6. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
7. Құйылған тұтқаларды қолданыстағы өзекке қиюластырып слесарлық өңдеу.
22-0101-005-11 Жез бұранданы түсті металдан жасау
22-0101-005-12 Піішінделген қола немесе жез тұтқаларды диаметрі 2,5 см сұқпатиектер үшін жасау
22-0101-005-13 Сұқпатиектерге арналған сопақ , күрделі пішінделген, қола немесе жез тұтқаларды жасау, тұтқалардың диаметрі 5,0 см

22-0101-005-14 Изготовление бронзовых или латунных ручек для шпингалетов, овальных с орнаментом средней сложности, средним диаметром 7,0 см
22-0101-005-15 Изготовление бронзовых или латунных ручек для шпингалетов, фигурных сложноорнаментованных, средним диаметром 7,0 см с отливкой по восковым моделям
22-0101-006:
Измеритель: 22-0101-(006-01÷006-04): 1 шт.; 22-0101-006-05: 1 петля
Состав работ: 22-0101-(006-01÷006-02):
1. Отливка по готовым моделям, чеканка, сверление отверстий в колпачках и нарезка внутренней резьбы.
22-0101-(006-03÷006-04):
1. Разметка, вырезка, вытачивание и слесарная обработка детали, с подгонкой к корпусу петли.
22-0101-006-05:
1. Разметка, вырезка, выколотка по конфигурации петли или корпуса пятника, сверление и раззенковка отверстий, изготовление винтов для крепления облицовки (50 % нужного количества).
22-0101-006-01 Изготовление колпачков бронзовых для петель профилированных
22-0101-006-02 Изготовление колпачков бронзовых для петель орнаментованных
22-0101-006-03 Изготовление фигурных колпачков диаметром 30 мм
22-0101-006-04 Изготовление заводного кольца диаметром 25 мм
22-0101-006-05 Изготовление латунной облицовки петель дверных, размером 175×50 мм
Измеритель:22-0101-006-06: 1 петля; 22-0101-(006-07÷006-08): 2 пятника
Состав работ:
1. Разметка, вырезка, выколотка по конфигурации петли или корпуса пятника, сверление и раззенковка отверстий, изготовление винтов для крепления облицовки (50 % общего количества).
22-0101-006-06 Изготовление латунной облицовки петель оконных, размером 125×40 мм
22-0101-006-07 Изготовление латунной облицовки пятников размером 85×300 мм
22-0101-006-08 Изготовление латунной облицовки пятников угловых размером 85×300мм
22-0101-007:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
1. Сборка простых металлических деталей прибора (без слесарной обработки и изготовления крепежа).
2. Сборка металлических сложных деталей прибора (без слесарной обработки и изготовления крепежных винтов).
3. Крепление металлических деталей прибора между собой с механической слесарной обработкой (сверлением и обработкой отверстий, пайкой и пр. работами), без изготовления крепежных винтов.
22-0101-007-01 Сборка деталей простых без слесарной обработки
22-0101-007-02 Сборка деталей сложных без слесарной обработки
22-0101-007-03 Сборка деталей приборов со слесарной обработкой
22-0101-008:
Измеритель:1 прибор
Состав работ:
1. Разметка места установки.
2. Долбление или ремонт гнезда для врезных приборов.
3. Установка и крепление приборов шурупами.
4. Укрепление латунной облицовки.
5. Проверка правильности действия прибора.

22-0101-005-14 Сұқпатиектерге арналған сопақ қола немесе жез тұтқаларды жасау, орташа диаметрі 7,0 см, ою-өрнегі орташа күрделілікті
22-0101-005-15 Сұқпатиектерге арналған қола немесе жез тұтқаларды жасау, тұтқалар пішінделген, күрделі ою-өрнектелген, орташа диаметрі 7,0 см, тұтқаларды балауыз үлгілері бойынша құю
22-0101-006:
Есептеуіш: 22-0101-(006-01÷006-04): 1 дана; 22-0101-006-05: 1 ілмек
Жұмыс құрамы:
22-0101-(006-01÷006-02):
1. Бөлшектерді дайын үлгілер бойынша құйып алу, нақыштау, қалпақшаларға тесіктерді бұрғылау, ішкі бұранданы кесіп жасау.
22-0101-(006-03÷006-04):
1. Бөлшектерді белгілеу, жону, слесарлық өңдеу, ілмектің корпусына қиюластыру.
22-0101-006-05:
1. Ілмекті немесе төменгі топсаның корпусын белгілеу, ою, конфигурация бойынша қағып алу, тесіктерді бұрғылап кеңейту, қаптауды бекіту үшін бұрамаларды жасау (Қажетті санның 50 %-ын).
22-0101-006-01 Пішінделген ілмектерге арналған қола қалпақшаларды жасау
22-0101-006-02 Ою-өрнектелген ілмектерге арналған қола қалпақшаларды жасау
22-0101-006-03 Пішінді қалпақшаларды жасау, диаметрі 30мм
22-0101-006-04 Бұрандалы шығыршықты жасау, диаметрі 25см
22-0101-006-05 Есік ілмектерінің жез қаптауын жасау, өлшемі 175х50 мм
Есептеуіш: 22-0101-006-06: 1 ілмек; 22-0101-(006-07÷006-08): 2 төменгі топса
Жұмыс құрамы:
1. Ілмекті немесе төменгі топсаның корпусын белгілеу, ою, конфигурация бойынша қағып алу, тесіктерді бұрғылап кеңейту, қаптауды бекіту үшін бұрандамаларды жасау (жалпы санның 50 %-ын).
22-0101-006-06 Терезе ілмектердің жез қаптауын жасау, өлшемі 125х40 мм
22-0101-006-07 Төменгі топсалардың жез қаптауын жасау, 85х300 мм
22-0101-006-08 Бұрыштық төменгі топсалардың жез қаптауын жасау, 85х300 мм
22-0101-007:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптың қарапайым металл бөлшектерін құрастыру (слесарлық өңдеусіз және бекіткішсіз).
2. Аспаптың металл күрделі бөлшектерін құрастыру (слесарлық өңдеусіз және бекіту бұрандамаларын жасаусыз).
3. Аспаптың металл бөлшектерін өзара бекіту, механикалық слесарлық өңдеу, (тесіктерді бұрғылау, өңдеу, дәнекерлеу және т.б. жұмыстар), бұрандамаларын жасаусыз
22-0101-007-01 Слесарлық өңдеусіз қарапайым бөлшектерді құрастыру
22-0101-007-02 Слесарлық өңдеусіз күрделі бөлшектерді құрастыру
22-0101-007-03 Слесарлық өңдеумен аспаптар бөлшектерін құрастыру
22-0101-008:
Есептеуіш: 1 аспап
Жұмыс құрамы:
1. Орнату орнын белгілеу.
2. Ойып орнатылатын аспаптарының орнын қашау немесе жөндеу.
3. Аспаптарды орнату және бұраншегелермен бекіту.
4. Жезді қаптауды нығайту.
5. Аспаптың іс-қимылының дұрыстығын тексеру

22-0101-008-01 Установка скоб с накладкой или овальной ручки с розеткой
22-0101-008-02 Установка ключевин
22-0101-008-03 Установка прибора из двух ручек с фалевым замком
22-0101-008-04 Установка прибора из двух ручек-скоб с цапфами
22-0101-008-05 Установка врезного дверного замка с латунной облицовкой
Измеритель: 22-0101-(008-06 ÷008-07):1 прибор; 22-0101-(008-08 ÷008-09): 1 шпингалет; 22-0101-008-10: 1шт.
Состав работ:
1. Разметка места установки.
2. Долбление или ремонт гнезда для врезных приборов.
3. Установка и крепление приборов шурупами.
4. Укрепление латунной облицовки.
5. Проверка правильности действия прибора.
22-0101-008-06 Установка резного шкафного или ящичного замка
22-0101-008-07 Установка накладного бронзового замка с двумя корпусами
22-0101-008-08 Установка сквозного шпингалета длиной до 2,5 м
22-0101-008-09 Установка сквозного шпингалета длиной от 2,55 до 4,0 м
22-0101-008-10 Установка накладного шпингалета-задвижки
Измеритель: 22-0101-(008-11÷008-13): 1шт.; 22-0101-(008-14÷008-15): 1 пара петель
Состав работ:
1. Разметка места установки.
2. Долбление или ремонт гнезда для врезных приборов.
3. Установка и крепление приборов шурупами.
4. Укрепление латунной облицовки.
5. Проверка правильности действия прибора.
22-0101-008-11 Установка врезного шпингалета-задвижки
22-0101-008-12 Установка задвижки латунной
22-0101-008-13 Установка угольника латунного
22-0101-008-14 Установка дверных петель с латунной облицовкой
22-0101-008-15 Установка оконных петель с латунной облицовкой
Измеритель: 22-0101-008-16: 1 пара петель; 22-0101-(008-17÷008-18): 2 пятника; 22-0101-008-19: 1 решетка
Состав работ:
1. Разметка места установки.
2. Долбление или ремонт гнезда для врезных приборов.
3. Установка и крепление приборов шурупами.
4. Укрепление латунной облицовки.
5. Проверка правильности действия прибора.
22-0101-008-16 Установка шкафных или форточных петель с латунной облицовкой
22-0101-008-17 Установка массивных дверных угловых пятников с латунной облицовкой
22-0101-008-18 Установка шкафных пятников с латунной облицовкой
22-0101-008-19 Установка предохранительной решетки на остекленные двери
22-0201-001:
Измеритель:22-0201-001-01, 22-0201-001-03, 22-0201-001-05: 1 комплект (2 ручки и 2 розетки); 22-0201-001-02, 22-0201-001-04: 1 комплект (2 ручки и 2 ключевины)
Состав работ:
1. Отливка из бронзы или латуни по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам деталей приборов.
2. Удаление литников, очистка деталей от формовочной земли, зачистка, опиловка и шабровка.
3. Чеканка орнамента и мелких профилей деталей и полировка гладких поверхностей.

22-0101-008-01 Жапсырмасымен құлақ тұтқаны немесе розеткамен сопақ тұтқаны орнату
22-0101-008-02 Есік қаптамасын орнату
22-0101-008-03 Екі тұтқамен жылжымалы құлыппен аспапты орнату
22-0101-008-04 Цапфамен екі құлақ тұтқамен аспапты орнату
22-0101-008-05 Есік ойма құлпын жез қаптауымен орнату
Есептеуіш: 22-0101-(008-06 ÷008-07):1 аспап; 22-0101-(008-08 ÷008-09): 1 сұқпатиек; 22-0101-008-10: 1дана
Жұмыс құрамы:
1. Орнату орнын белгілеу.
2. Ойып орнатылатын аспаптарының орның қашау немесе жөндеу.
3. Аспаптарды орнату және бұраншегелермен бекіту.
4. Жезді қаптауды нығайту.
5.Аспаптың іс қимылының дұрыстығын тексеру
22-0101-008-06 Шкафтың немесе жәшіктің ойма құлпын орнату
22-0101-008-07 Екі корпусымен жапсырмалы қола құлыпты орнату
22-0101-008-08 Өтпелі сұқпатиекті орнату, ұзындығы 2,5 м-ге дейін
22-0101-008-09 Өтпелі сұқпатиекті орнату, ұзындығы 2,55 м-ден 4,0 м-ге дейін
22-0101-008-10 Жапсырмалы сұқпатиек-ысырманы орнату
Есептеуіш: 22-0101-(008-11÷008-13): 1дана.; 22-0101-(008-14÷008-15): 1 ілмектер жұбы
Жұмыс құрамы:
1. Орнату орнын белгілеу.
2. Ойып орнатылатын аспаптарының орнын қашау немесе жөндеу.
3. Аспаптарды орнату және бұраншегелермен бекіту.
4. Жезді қаптауды нығайту.
5.Аспаптың іс- қимылының дұрыстығын тексеру
22-0101-008-11 Ойма сұқпатиек -ысырманы орнату
22-0101-008-12 Жез ысырманы орнату
22-0101-008-13 Жез бұрыштықты орнату
22-0101-008-14 Есік ілмектерін жез қаптаумен орнату
22-0101-008-15 Терезе ілмектерін жез қаптаумен орнату
Есептеуіш: 22-0101-008-16): 1 ілмек жұбы; 22-0101-(008-17 ÷008-18): 2 төменнгі топса; 22-0101-008-19: 1 тор
Жұмыс құрамы:
1. Орнату орнын белгілеу.
2. Ойып орнатылатын аспаптардың орнын қашау немесе жөндеу.
3. Аспаптарды бұрандалармен орнату және бекіту.
4. Жезд қаптауды нығайту.
5.Аспаптың іс- қимылының дұрыстығын тексеру.
22-0101-008-16 Шкафтың немесе желдеткіштің ілмектерін жез қаптауымен орнату
22-0101-008-17 Үлкен есік бұрышты төменгі топсаларын жез қаптауымен орнату
22-0101-008-18 Шкафтың төменгі топсаларын жез қаптауымен орнату
22-0101-008-19 Әйнектелген есіктерге сақтандыру торларын орнату
22-0201-001:
Есептеуіш: 22-0201-001-01,22-0201-001-03,22-0201-001-05: 1 жиынтық (2 тұтқа және 2 розетка); 22-0201-001-02,22-0201-001-04: 1 жиынтық (2 тұтқа және 2 каптама)
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптардың бөлшектерін дайын гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілері бойынша қоладан немесе жезден құю.
2. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді қалыптық жерден тазарту, тегістеу, аралау және қырып тегістеу.
3. Ою-өрнектер мен бөлшектердің ұсақ пішіндерін нақыштау және тегіс беттерді жылтырату.

4. Разметка и сверление отверстий и раззенковка.
5. Изготовление латунных винтов для крепления деталей ручек.
6. Изготовление квадратного стержня, слесарная обработка отлитых бронзовых или латунных ручек и сборка прибора.
22-0201-001-01 Изготовление приборов с овальными гладкими ручками размером 60×40 мм, с профилированными розетками
22-0201-001-02 Изготовление приборов с овальными гладкими ручками, ключевины профилированные диаметром 50 мм
22-0201-001-03 Изготовление приборов с овальными гладкими ручками размером 90×70 мм, с профилированными розетками и орнаментом на рюмках и розетках
22-0201-001-04 Приборы с овальными гладкими ручками, ключевины орнаментованные диаметром 80 мм
22-0201-001-05 Приборы с овальными сложноорнаментованными ручками размером 75×45 мм, со сложноорнаментованными розетками диаметром 6 мм
Измеритель: 22-0201-001-06: 1 комплект (2 ручки и 2 ключевины); 22-0201-001-07, 22-0201-001-09: 1 комплект (2 ручки и 2 розетки); 22-0201-001-08, 22-0201-001-10: 1 комплект (2 ручки и 2 накладки)
Состав работ:
1. Отливка из бронзы или латуни по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам деталей приборов.
2. Удаление литников, очистка деталей от формовочной земли, зачистка, опиловка и шабровка.
3. Чеканка орнамента и мелких профилей деталей и полировка гладких поверхностей.
4. Разметка и сверление отверстий и раззенковка.
5. Изготовление латунных винтов для крепления деталей ручек.
6. Изготовление квадратного стержня, слесарная обработка отлитых бронзовых или латунных ручек и сборка прибора.
22-0201-001-06 Изготовление приборов с овальными сложноорнаментованными ручками, ключевины сложноорнаментованные диаметром 60 мм
22-0201-001-07 Изготовление приборов из профилированных деталей, размер ручки 11 см, с розетками и ключевинами
22-0201-001-08 Изготовление приборов из профилированных деталей, размер ручки 11 см, с накладками
22-0201-001-09 Изготовление приборов из гладких фигурных деталей, частично орнаментованных, размер ручки 13 см, с розетками и ключевинами
22-0201-001-10 Изготовление приборов из гладких фигурных деталей, частично орнаментованных, размер ручки 13 см, с накладками
Измеритель:22-0201-001-11:1 комплект (2 ручки и 2 розетки); 22-0201-001-12÷001-14): 1 комплект (2 ручки и 2 накладки);
22-0201-001-15: 1 комплект (1 скоба и 1 накладка)
Состав работ:
22-0201-(001-11÷001-12):
1. Литье из бронзы или латуни по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам деталей приборов.
2. Удаление литников, очистка деталей от формовочной земли, зачистка, опиловка и шабровка.

4. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
5. Тұтқа бөлшектерін бекіту үшін жез бұрамаларды жасау.
6. Шаршы өзекті жасау, құйылған қола немесе жез тұтқаларды слесарлық өңдеу, аспапты құрастыру.
22-0201-001-01 Аспаптарды тегіс сопақ тұтқалармен өлшемі 60×40 мм пішінделген розеткалармен жасау
22-0201-001-02 Аспаптарды тегіс сопақ тұтқалармен, пішінделген қаптамалармен диаметрі 50 мм жасау
22-0201-001-03 Аспаптарды тегіс сопақ тұтқалармен өлшемі 90×70 мм пішінделген розеткалармен және ою-өрнектелген розеткалармен жасау
22-0201-001 04 Аспаптарды тегіс сопақ тұтқалармен, ою- өрнектелген қаптамалармен диаметрі 80 мм жасау
22-0201-001-05 Аспаптарды сопақ күрделі ою өрнектелген тұтқалармен өлшемі 75×45 мм, күрделі ою-өрнектелген розеткалармен диаметрі 6 мм жасау
Есептеуіш: 22-0201-001-06:1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 қаптама); 22-0201-001-07,22-0201-001-09: 1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 розетка); 22-0201-001-08,22-0201-001-10: 1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 жапсырма)
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптардың бөлшектерін дайын гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қоладан немесе жезден құю.
2. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді қалыптық жерден тазарту, тазалау, аралау және қырып тегістеу.
3. Ою-өрнектер мен бөлшектердің ұсақ пішіндерін нақыштау және тегіс беттерді жылтырату.
4. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
5. Тұтқа бөлшектерін бекіту үшін жез бұрамаларды жасау.
6. Шаршы өзекті жасау, құйылған қола немесе жез тұтқаларды слесарлық өңдеу, аспапты құрастыру.
22-0201-001-06 Аспаптарды сопак күрделі орнектелген тұтқалармен жасау, күрделі орнектелген қаптамамен, диаметрі 60 мм
22-0201-001-07 Аспаптарды пішінделген бөлшектерден жасау, тұтқаның өлшемі 11 см, розеткалармен және қаптамалармен
22-0201-001-08 Аспаптарды пішінделген бөлшектерден жасау, тұтқаның өлшемі 11 см, жапсырмамен
22-0201-001-09 Аспаптарды тегіс пішінді бөлшектерден жасау ,жартылай өрнектелген, тұтқаның өлшемі 13 см, розеткалармен және қаптпмалармен
22-0201-001-10 Аспаптарды тегіс пішінді бөлшектерден жасау, жартылай өрнектелген, тұтқаның өлшемі 13 см, жапсырмалармен
Есептеуіш: 22-0201-001-06:1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 қаптама); 22-0201-001-07,22-0201-001-09: 1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 розетка); 22-0201-001-08,22-0201-001-10: 1 жиынтық (2 есіктің тұтқасы және 2 жапсырма)
Жұмыс құрамы:
22-0201-(001-11÷001-12):
1. Аспаптардың бөлшектерін дайын гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қоладан немесе жезден құю.
2. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді қалыптық жерден тазарту, тазалау, аралау және қырып тегістеу.

3. Чеканка орнамента и мелких профилей деталей и полировка гладких поверхностей.
4. Разметка и сверление отверстий и раззенковка.
5. Изготовление латунных винтов для крепления деталей ручек.
6. Изготовление квадратного стержня, слесарная обработка отлитых бронзовых или латунных ручек и сборка прибора.
22-0201-(001-13÷001-15):
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка и придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе или латуни (по восковой модели) фигурных деталей с занутрениями.
4. Литье в бронзе или латуни обычным способом по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам, не требующим восковых моделей.
5. Удаление литников, очистка деталей от формовочной земли, зачистка, опиловка и шабровка.
6. Чеканка орнамента и полировка гладких поверхностей.
7. Разметка и сверление отверстий и раззенковка.
8. Изготовление латунных винтов для крепления деталей.
9. Изготовление квадратного стержня, слесарная обработка отлитых бронзовых или латунных ручек и сборка прибора.
22-0201-001-11 Изготовление приборов из орнаментованных деталей средней сложности, с розетками и ключевинами
22-0201-001-12 Изготовление приборов из орнаментованных деталей средней сложности, с накладками
22-0201-001-13 Изготовление приборов из сложноорнаментованных фигурных деталей с накладками
22-0201-001-14 Изготовление приборов из фигурных сложноорнаментованных ручек с профилированной фигурной рамкой и сложноорнаментованными накладками
22-0201-001-15 Изготовление приборов из ручек-скоб. Бронзовая фигурная ручка-скоба размером 13 см с гладкой накладкой 25×5см
Измеритель:22-0201-001-16:1 комплект (1 скоба и 1 накладка); 22-0201-001-17÷001-18): 2 ручки-скобы
Состав работ:
1. Отливка восковых моделей для фигурных деталей с занутрениями в готовых виксинтовых формах.
2. Проработка орнамента на восковых отливках с правкой рисунка и придачей ему резкости.
3. Литье в бронзе или латуни (по восковой модели) фигурных деталей с занутрениями.
4. Литье в бронзе или латуни обычным способом по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам, не требующим восковых моделей.
5. Удаление литников, очистка деталей от формовочной земли, зачистка, опиловка и шабровка.
6. Чеканка орнамента и полировка гладких поверхностей.
7. Разметка и сверление отверстий и раззенковка.
8. Изготовление латунных винтов для крепления деталей.
9. Изготовление квадратного стержня, слесарная обработка отлитых бронзовых или латунных ручек и сборка прибора.

3. Ою-өрнектер мен бөлшектердің ұсақ пішіндерін нақыштау және тегіс беттерді жылтырату.
4. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
5. Тұтқа бөлшектерін бекіту үшін жез бұрамаларды жасау.
6. Шаршы өзекті жасау, құйылған қола немесе жез тұтқаларды слесарлық өңдеу, аспапты құрастыру.
22-0201-(001-13÷001-15):
1 Аспаптар бөлшектерінің балауыз үлгілерін дайын виксинттік қалыптарда құю.
2. Оюды балауыз құймаларында тексеру, оюдың суретіне анықтық келтіріп түзету.
3. Пішінді бұрышты тесікпен бөлшектерді қоладан немесе жезден (балауыз үлгілері бойынша) құю.
4. Бөлшектерді кәдімгі тәсілмен гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қоладан немесе жезден құю, балауыз үлгілерін қолданусыз.
5. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді қалыптық жерден тазарту, тазалау, аралау және қырып тегістеу.
6. Оюларды нақыштау және тегіс беттерді жылтырату.
7. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
8. Бөлшектерді бекіту үшін жез бұрамаларды жасау.
9. Шаршы өзекті жасау, құйылған қола немесе жез тұтқаларды слесарлық өңдеу, аспапты құрастыру.
22-0201-001-11 Аспаптарды ою өрнектелген бөлшектерден күрделілігі орташа жасау, розеткалармен және қаптамалармен
22-0201-001-12 Аспаптарды ою өрнектелген бөлшектерден жасау, жапсырмалармен
22-0201-001-13 Аспаптарды күрделі ою -өрнектелген пішінді бөлшектерден жасау, жапсырмалармен
22-0201-001-14 Күрделі ою - өрнектелген тұтқаларды жасау, пішінделген бейнелі рамкамен және күрделі ою- өрнектелген жапсырмалармен
22-0201-001-15 Қола бейнелі құлақ тұтқаны жасау, өлшемі 13 см тегіс жапсырмамен, өлшемі 25×5 см
Есептеуіш: 22-0201-001-16: 1 жиынтық (1 құлақ тұтқа, 1 жапсырма); 22-0201-001-17÷001-18): 2 құлақ- тұтқа
Жұмыс құрамы:
1. Аспаптардың бөлшектерінің балауыз үлгілерін дайын гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қоладан немесе жезден құю
2. Балауыз құймаларында ою өрнектің суретіне анықтық келтіріп түзету.
3. Пішінді бөлшектерді бұрышты тесікпен қоладан немесе жезден балауыз үлгілері бойынша құю.
4. Бөлшектерді кәдімгі тәсіл қолдануымен гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша қоладан немесе жезден жасау, балауыз үлгілерін қолданусыз.
5. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді қалыптық жерден тазарту, тазалау, аралау және қырып тегістеу.
6. Оюларды нақыштау және тегіс беттерді жылтырату.
7. Тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту.
8. Бөлшектерді бекіту үшін жез бұрамаларды жасау 9, Шаршы өзекті жасау құйылған қола немесе жез тұтқаларды слесарлық өңдеу, аспапты құрастыру

22-0201-001-16 Изготовление приборов из ручек-скоб. Ручка-скоба размером 22 см с дубовым стержнем и латунными цапфами с накладкой 25×5 см
22-0201-001-17 Изготовление приборов из ручек-скоб. Ручки-скобы размером 46 см с дубовым стержнем и латунными профилированными цапфами
22-0201-001-18 Изготовление приборов из ручек-скоб. Ручки-скобы размером 46 см с дубовым стержнем и латунными орнаментованными цапфами
22-0201-002:
Измеритель: 1 шпингалет
Состав работ:
22-0201-(002-01÷002-04):
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с правкой железа, разметкой, вырезкой и рихтовкой деталей, со слесарной обработкой бортового железа для получения требующихся нестандартных сечений (в случае необходимости).
2. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
3. Сборка шпингалетов.
22-0201-002-05:
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с разметкой, вырезкой и рихтовкой деталей, слесарной обработки с вытачиванием деталей.
2. Шлифовка и полировка гладких и полированных латунных деталей.
3. Отливка профилированной ручки и коробки для раздвижного механизма.
4. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
5. Сборка шпингалетов и изготовление крепежных винтов.
22-0201-002-01 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из черного металла; с поворотной ручкой и крючком длиной 1,5-2,5 м (из 10 деталей)
22-0201-002-02 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из черного металла; с поворотной ручкой и крючком длиной 2,55-4 м (из 12 деталей)
22-0201-002-03 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из черного металла; с раздвижным механизмом длиной 1,5-2,5 м (из 10 деталей)
22-0201-002-04 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из черного металла; с раздвижным механизмом длиной 2,55-4 м (из 14 деталей)
22-0201-002-05 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из цветного металла; с поворотной ручкой и крючком длиной 1,5-2,5 м (из 15 деталей)
Состав работ:
22-0201-(002-06÷002-08):
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с разметкой, вырезкой и рихтовкой деталей, слесарной обработки с вытачиванием деталей.
2. Шлифовка и полировка гладких и полированных латунных деталей.
3. Отливка профилированной ручки и коробки для раздвижного механизма.
4. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
5. Сборка шпингалетов и изготовление крепежных винтов.

22-0201-001- 16 Құлақ- тұтқаларды жасау, өлшемі 22см емен өзегімен, жез цапфамен және жапсырмамен өлшемі 25х 5см
22-0201-001 -17 Құлақ -тұтқаларды жасау өлшемі 46см, емен өзегімен және пішінделген жез цапфамен
22-0201-001- 18 Құлақ -тұтқаларды жасау өлшемі 46см, емен өзегімен және ою- өрнектелген цапфамен
22-0201-002:
Есептеуіш: 1 сұқпатиек
Жұмыс құрамы:
22-0201-(002-01÷002-04):
1. Сұқпатиектің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, темірді түзету, бөлшектерге белгі қойып кесу және тегістеу, керекті қалыпсыз қималарды алу үшін бортты темірді слесарлық өңдеу (қажет болған жағдайда).
2. Тесіктерді белгілеу және монтаждық бұраншегелер үшін бұрғылап кеңейту.
3. Сұқпатиектерді құрастыру.
22-0201-002-05:
1. Сұқпатиектердің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, бөлшектерге белгі қойып кесу және тегістеу, бөлшектерді слесарлық өңдеу және жону.
2. Тегіс жез бөлшектерді тегістеу және жылтырату.
3. Пішінделген тұтқаны және қорапты ысырылмалы механизм үшін құю.
4. Тесіктерді монтаждық бұраншегелер үшін белгілеу және бұрғылап кеңейту.
5 Сұқпатиектерді құрастыру және бекіту бұрамаларын жасау.
22-0201-002-01 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы- қара металдан жасау, бұрылмалы тұтқамен және ілмекпен, ұзындығы 1,5-2,5 м (10 бөлшек)
22-0201-002-02 Терезе және есік сұқпатиетерін - өтпелі, жапсырмалы- қара металдан жасау, бұрылмалы тұтқамен және ілмекпен, ұзындығы 2,55-4 м (12 бөлшек)
22-0201-002-03 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы – қара металдан жасау ысырылмалы механизммен , ұзындығы 1,5-2,5 м (10 бөлшек)
22-0201-002-04 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы- қара металдан жасау, ысырылмалы механизммен, ұзындығы 2,55-4 м (14 бөлшек)
Есептеуіш: 1 сұқпатиек
Жұмыс құрамы:
22-0201-(002-06÷002-08):
1. Сұқпатиектердің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, бөлшектерге белгі қойып кесу және тегістеу, бөлшектерді слесарлық өңдеу және жону темірді түзету.
2. Тегіс жез бөлшектерд қырнау және жылтырату.
3. Пішінделген тұтқаны және қорапты ысырылмалы механизм үшін құю.
4. Тесіктерді монтаждық бұраншегелер үшін белгілеу және бұрғылап кеңейту.
5. Сұқпатиектерді құрастыру және бекіту бұрамаларды жасау.

22-0201-(002-09÷002-10):
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с разметкой, вырезкой и рихтовкой листовой латуни и сортового железа, слесарной обработки и облицовкой стержня латунью.
2. Отливка по готовым моделям, или существующим образцам, или с отливкой восковых моделей орнаментованных бронзовых деталей в готовых виксинтовых формах.
3. Удаление литников, очистка, опиловка и шабровка литых деталей.
4. Слесарная обработка средников после литья.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких поверхностей питых деталей и латунной облицовки стержня.
6. Изготовление латунных крепежных винтов.
7. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
8. Сборка шпингалетов.
22-0201-002-06 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из цветного металла; с поворотной ручкой и
крючком длиной от 2,5 до 4 м (из 19 деталей)
22-0201-002-07 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из цветного металла; с раздвижным
механизмом длиной от 1,5 до 2,5 м (из 19 деталей)
22-0201-002-08 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов из цветного металла; с раздвижным механизмом длиной от 2,5 до 4 м (из 23 деталей)
22-0201-002-09 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов с раздвижным механизмом из цветного металла с орнаментованными литыми бронзовыми деталями средней сложности длиной от 1,5 до 2,5 м (из 15 деталей)
22-0201-002-10 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов с раздвижным механизмом из цветного металла с орнаментованными литыми бронзовыми деталями средней сложности длиной от 2,5 до 4 м (из 17 деталей)
Измеритель: 22-0201-(002-11÷002-12): 1 шпингалет; 22-0201-(002-13÷002-15): 1 задвижка
Состав работ:
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с разметкой, вырезкой и рихтовкой листовой латуни и сортового железа, слесарной обработки и облицовкой стержня латунью.
2. Отливка по готовым моделям, или существующим образцам, или с отливкой восковых моделей в готовых виксинтовых формах орнаментованных бронзовых деталей.
3. Обрубка, очистка, опиловка и шабровка литых деталей.
4. Слесарная обработка средников после литья.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких поверхностей питых деталей и латунной облицовки стержня.
6. Изготовление латунных крепежных винтов.
7. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
8. Сборка шпингалетов.
22-0201-002-11 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов с раздвижным механизмом из цветного металла со сложно орнаментованными литыми бронзовыми деталями длиной от 1,5 до 2,5 м (из 15 деталей)
22-0201-002-12 Изготовление оконных и дверных сквозных накладных шпингалетов с раздвижным механизмом из цветного металла со сложно орнаментованными литыми бронзовыми деталями длиной от 2,5 до 4 м (из 17 деталей)

22-0201-(002-09÷002-10):
1. Сұқпатиектің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, жез табаққа және жақсы сұрыпталған темірге белгі қойып кесу және тегістеу, өзекті слесарлық өңдеу және жезбен қаптау.
2. Пішінделген жез бқлшектерді дайын үлгілер бойыша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша құю, балауыз үлгілерін дайын виксинтік қалыптарда құю.
3. Құйылған бөлшектерді кесіп алу, тазарту, аралау және қырып тегістеу.
4. Құйғаннан кейін средниктерді слесарлық өңдеу.
5. Ою-өрнектерді нақыштау, құйылған бөлшектерінің тегіс беттерін, өзектің жезді қаптауын жылтырату.
6. Жез бекіту бұрамаларды жасау.
7. Тесіктерді белгілеу және монтаждық бұраншегелер үшін бұрғылап кеңейту.
8. Сұқпатиектерді құрастыру.
22-0201-002-06 Терезе және есік сұқпатиектерін -өтпелі, жапсырмалы-түсті металдан жасау, бұрылмалы тұтқамен және ілмекпен, ұзындығы 2,55-4 м (19 бөлшек)
22-0201-002-07 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы-түсті металдан жасау, ысырылмалы механизммен 1,5-2,5 м (19 бөлшек)
22-0201-002-08 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы-түсті металдан жасау, ысырылмалы механизммен, ұзындығы 2,55-4 м (23 бөлшек)
22-0201-002-09 Терезе және есік сұқпатиектерін өтпелі, жапсырмалы-түсті металдан жасау, ою өрнектелген құйылған қолабөлшектермен, күрделілігі орташа, 1,5-2,5 м (15 бөлшек)
22-0201-002-10 Терезе және есік сұқпатиектерін -өтпелі, жапсырмалы- түсті металдан жасау, ысырылмалы механизммен, ою-өрнектелген құйылған қола бөлшектермен, күрделілігі орташа, ұзындығы 2,55-4 м (17 бөлшек)
Есептеуіш: 22-0201-(002-11÷002-12): сұқпатиек 22-0201-(002-13÷002-15): 1 ысырма
Жұмыс құрамы:
1. Сұқпаттиектің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, жез табақты және сұрыптылған темірді белгілеп шығу, кесу және тегістеу, өзекті жезбен қаптау және слесарлық өңдеу.
2. Пішінделген қола бөшектерді дайын виксинттік қалыптарда құю.
3. Құйылған бөлшектерді кесу, тазарту, аралау және қырып тегістеу.
4. Құйғаннан кейін средниктерді слесарлық өңдеу.
5. Ою - өрнекті нақыштау, құйылган бөлшектерінің тегіс беттерін және жез өзектің қаптауын жылтырату.
6. Жез бекіту бұрамаларды жасау.
7.Тесіктерді белгілеу және монтаждық бұраншегелер үшін бұрғылап кеңейту.
8. Сұқпатиекттерді құрастыру.
22-0201-002-11 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы- түсті металдан жасау, кұрделі орнектелген құйылган қола болшектермен ұзындығы 1,5-2,5 м (15 бөлшек)
22-0201-002-12 Терезе және есік сұқпатиектерін- өтпелі, жапсырмалы- түсті металдан жасау, күрделі өрнектелген құйылған қола бөлшектермен ұзындығы 2,55-4 м (17 бөлшек)

22-0201-002-13 Изготовление накладных задвижек-шпингалетов с профилированной литой ручкой диаметром 25 см, длиной 140 см
22-0201-002-14 Изготовление накладных задвижек-шпингалетов с профилированной литой ручкой диаметром 25 см, длиной 90 см
22-0201-002-15 Изготовление накладных задвижек-шпингалетов с профилированной литой ручкой диаметром 25 см, длиной 25 см
Измеритель: 1 задвижка
Состав работ:
1. Изготовление металлических деталей шпингалета согласно существующему образцу или проекту, с разметкой, вырезкой и рихтовкой листовой латуни и сортового железа, слесарной обработки и облицовкой стержня латунью.
2. Отливка по готовым моделям, или существующим образцам, или с отливкой восковых моделей в готовых виксинтовых формах орнаментованных бронзовых деталей.
3. Обрубка, очистка, опиловка и шабровка литых деталей.
4. Слесарная обработка средников после литья.
5. Чеканка орнамента и полировка гладких поверхностей питых деталей и латунной облицовки стержня.
6. Изготовление латунных крепежных винтов.
7. Разметка и сверление отверстий для монтажных шурупов с раззенковкой.
8. Сборка шпингалетов.
22-0201-002-16 Изготовление врезных дверных шпингалетов с латунной облицовкой длиной до 80 см
22-0201-002-17 Изготовление врезных дверных шпингалетов с латунной облицовкой длиной более 80 см
22-0201-002-18 Изготовление латунных задвижек размером 6,5×4,5 см
22-0201-003:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Изготовление петли из стали с разметкой, рубкой, гнутьем по лекалу и ковкой карт с заготовкой монтажных отверстий, изготовление штыря с нарезкой и сборкой лекал.
2. Изготовление латунной облицовки или латунных угольников с разметкой, вырезкой, сверлением с раззенковкой отверстий, полировкой и выколоткой латунной облицовки и конфигурации петли.
3. Изготовление латунных винтов для крепления облицовки петли.
4. Изготовление из бронзы по готовой модели или существующему образцу колпачков для петли с отливкой, чеканкой, сверлением отверстия в колпачках и нарезкой внутренней резьбы.
5. Пригонка и сборка изготовленных деталей петли.
22-0201-003-01 Изготовление дверных и оконных петель с латунной облицовкой и латунных угольников; дверные петли (размер карты 175×50 мм) с профилированными колпачками
22-0201-003-02 Изготовление дверных и оконных петель с латунной облицовкой и латунных угольников; дверные петли (размер карты 175×50 мм) с орнаментованными колпачками
22-0201-003-03 Изготовление дверных и оконных петель с латунной облицовкой и латунных угольников; оконные петли (размер карты 125×40 мм) с профилированными колпачками

22-0201-002-13 Терезе және есік жапсырмалы ысырма- сұқпатиектерді пішінделген құйылған тұтқамен жасау, диаметрі 25 см, ұзындығы 140 см
22-0201-002-14 Терезе және есік жапсырмалы ысырма -сұқпаттиектерді пішінделген құйылған тұтқамен жасау, диаметрі 25 см, ұзындығы 90 см
22-0201-002-15 Терезе және есік жапсырмалы ысырма- сұқпатиектерді пішінделген құйылған тұтқамен жасау ,диаметрі 25 см, ұзындығы 25 см
Есептеуіш: 1 ысырма
Жұмыс құрамы:
1. Сұқпатиектің металл бөлшектерін қолданыстағы үлгі немесе жоба бойынша жасау, жез табаққа және жақсы сұрыпталған темірге белгі қойып, кесу және тегістеу, өзекті слесарлық өңдеу және жезбен қаптау.
2. Пішінделген жез бөлшектерді дайын үлгілер бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша құю, балауыз үлгелерін дайын виксинттік қалыптарда құю.
3.Құйылған бөлшектерді кесіп алу, тазарту, аралау және қырып тегістеу.
4. Құйғаннан кейін средниктерді слесарлық өңдеу.
5. Ою-өрнектерді нақыштау, құйылған бөлшектерінің тегіс беттерін және өзектің жез қаптауын жылтырату.
6. Жез бекіту бұрамаларды жасау.
7. Тесіктерді белгілеу және монтаждық бұраншегелер үшін бұрғылап кеңейту.
8. Сұқпатиектерді құрастыру.
22-0201-002-16 Ойып орнатылатын есік сұқпатиектерін жез қаптаумен, ұзындығы 80 см жасау
22-0201-002-17 Ойып орнатылатын есік сұқпатиектерін жез қаптаумен жасау, ұзындығы 80 см- ден астам
22-0201-002-18 Жез ысырмаларды жасау, өлшемі 6,5×4,5 см
22-0201-003:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Ілмекті болаттан жасау, пластинкаларды белгілеу, кесу, үлгі құрылғы бойынша бүгу және соғу, монтаждық тесіктерді жасау, істікті ойықпен жасау, үлгі құрылғыларды құрастыру.
2. Жезді қаптауды немесе жезді бұрыштықтарды жасау, тесіктерді белгілеу, кесіп жасау, бұрғылап кеңейту, жез қаптауды және ілмектің конфигурациясын қағып шығару және жылтырату.
3.Жез бұрамаларды ілмектің қаптауын бекіту үшін жасау.
4. Қалпақшаларды ілмек ушін дайын улгі бойынша немесе қолданыстағы үлгі бойынша қоладан жасау, құю, тегістеу, тесіктерді қалпақшаларға бұрғылау, ішкі бұранданы кесу.
5. Ілмектің дайындалған бөлшектерін қиюластыру және құрастыру.
22-0201-003-01 Есік және терезе ілмектерін жез каптаумен жасау, жез бұрыштықтарды жасау, есік ілмектерін пішінделген қалпақшалармен жасау, пластинканың өлшемі 175×50 мм)
22-0201-003-02 Есік және терезе ілмектерін жез каптаумен жасау, жез бұрыштықтарды жасау, есік ілмектерін ою- өрнектелген қалпақшалармен жасау, пластинканың өлшемі 175×50 мм
22-0201-003-03 Есік және терезе ілмектерін жез қаптаумен жасау, жез бұрыштықтарды жасау, терезе ілмектерін пішінделген қалпақшалармен жасау, пластинканың өлшемі 125×40 мм

22-0201-003-04 Изготовление дверных и оконных петель с латунной облицовкой и латунных угольников; оконные петли (размер карты 125×40 мм) с орнаментованными колпачками
22-0201-003-05 Изготовление латунных петель размером 60×75 мм
Измеритель: 22-0201-003-06: 1 шт;22-0201-(003-07÷003-09): 1 комплект для навески одного полотна двери; 22-01-003-10: 1 замок с 2 ключами
Состав работ: 22-0201-003-06:
1. Изготовление петли из стали с разметкой, рубкой, гнутьем по лекалу и ковкой карт с заготовкой монтажных отверстий, изготовление штыря с нарезкой и сборкой лекал.
2. Изготовление латунной облицовки или латунных угольников с разметкой, вырезкой, сверлением с раззенковкой отверстий, полировкой и выколоткой латунной облицовки и конфигурации петли.
3. Изготовление латунных винтов для крепления облицовки петли.
4. Изготовление из бронзы по готовой модели или существующему образцу колпачков для петли с отливкой, чеканкой, сверлением отверстия в колпачках и нарезкой внутренней резьбы.
5. Пригонка и сборка изготовленных деталей петли. 22-0201-(003-07÷003-08):
1. Изготовление кованых стальных корпусов с шабровкой после ковки, пробивки и оправкой отверстий для штырей и нарезкой внутренней резьбы.
2. Изготовление штырей, с нарезкой резьбы и оформлением головки и стального кольца.
3. Изготовление стальных пластинок и крепление их к кованому корпусу с опиловкой и сваркой.
4. Изготовление латунной облицовки пластинок и корпусов с разметкой, вырезкой, сверлением и раззенковкой отверстий, полировкой и выколоткой облицовки по конфигурации корпусов.
5. Изготовление латунных винтов для крепления облицовки.
6. Пригонка и сборка изготовленных деталей. 22-0201-003-09:
1. Изготовление из латуни пластинок и штырей пятников с разметкой, вырезкой, опиловкой и обточкой, шлифовкой и полировкой деталей, сверление и раззенковка отверстий. 22-01-003-10:
1. Изготовление из листовой стали фигурных накладок с разметкой, вырезкой по лекалу, опиловкой и сверлением отверстий, изготовление из сортовой стали задвижек с направляющими пластинками и ковкой фигурных стержней.
22-0201-003-06 Изготовление латунных угольников размером 180×180 мм, шириной 30 мм
22-0201-003-07 Изготовление дверных пятников с пластинами длиной 30 см, с латунной облицовкой, с корпусом размером 8,5 см
22-0201-003-08 Изготовление дверных пятников с пластинами длиной 30 см, с латунной облицовкой угловых, с корпусом
размером 8,5 см
22-0201-003-09 Изготовление латунных пятников для шкафов
22-0201-003-10 Изготовление врезных замков с облицовкой планок латунью сложных
Измеритель: 22-0201-(003-11÷003-14): 1 замок с 2 ключами; 22-01-003-15: 1 ключ
Состав работ:

22-0201-003-04 Есік және терезе ілмектерін жез қаптаумен жасау, жез бұрыштықтарды жасау, терезе ілмектерін ою- өрнектелген қалпақшалармен жасау, пластинканың өлшемі 125×40 мм
22-0201-003-05 Жез ілмектерді жасау, өлшемі 60×75 мм
Есептеуі: 22-0201-003-06: 1 дана; 22-0201-(003-07÷003-09): 1 есіктің бір бөлігін ілу үшін, 1 жиынтық; 22-0101-003-10: 1 құлып 2 кілтпен
Жұмыс құрамы:
22-0201-003-06:
1. Ілмекті болаттан жасау, пластинкаларды белгілеу, кесу, үлгі құрылғы бойынша бүгу және соғу, монтаждық тесіктерді жасау, істікті ойықпен жасау, үлгі құрығыларды құрастыру.
2. Жез қаптауды немесе жез бұрыштықтарды жасау, тесіктерді белгілеу, кесіп алу, бұрғылап кеңейту, жез қаптауды және ілмектің конфигурациясың қағып шығару және жылтырату.
3. Жез бұрамаларды ілмектің каптауын бекіту үшін жасау. 4.Қалпақшаларды ілмек үшін дайын үлгі бойынша немесе қолданыстағы үлгі бойынша коладан жасау, құю, тегістеу тесіктерді қалпақшаларда бұрғылау, ішкі бұранданы кесу.
5. Ілмектің дайындалған бөлшектерін қиюластыру және құрастыру.
22-0201-(003-07÷003-08):
1. Соғылған болатты корпустарды жасау, соғылғаннан кейін қырып тегістеу, тесіктерді істіктер үшін тесіп шығу және түзету, ішкі бұранда кесу.
2. Істіктерді жасау, бұранданы кесу, бастиекті және болатты шығыршықты безендіру.
3. Болатты пластинкаларды жасау және соғылған корпусына бекіту, аралау және дәнекерлеп жамау.
4. Пластинкалардың және корпустардың жез қаптауын жасау, тесіктерді белгілеу және бұрғылап кеңейту, қаптауды корпустын конфигурациясы бойынша қағу және жылтырату.
5. Жез бұрамаларды қаптауды бекіту үшін жасау.
6. Дайындалған бөлшектерді қиюластыру және құрастыру.
22-0201-003-09:
1. Төменгі топсаның пластинкаларын және істіктерін жасау, белгілеу, кесу, аралау, қайрау, бөлшектерді қырнау және жылтырату, тесіктерді бұрғылап кеңейту.
22-0101-003-10:
1. Пішінді жапсырмаларды табақ болаттан жасау, белгілеу және үлгі құрылғы бойынша кесу, тесіктерді бұрғылау, сұрыпталған болаттан ысырмаларды бағыттаушы пластинкалармен жасау, өзектерді соғу.
22-0201-003-06 Жез бұрыштықтарды жасау, өлшемі 180×180 мм, ені 30 мм
22-0201-003-07 Есік төменгі топсаларын пластиналармен жасау ұзындығы 30см, жез қаптаумен және корпуспен, өлшемі 8,5см
22-0201-003-08 Есік бұрышты төменгі топсаларын пластиналармен жасау, ұзындығы 30см, жез қаптаумен, корпуспен, өлшемі 8,5см
22-0201-003-09 Шкафка арналған жез төменгі топсаларды жасау
22-0201-003-10 Күрделі ойма құлыптарды жасау, тақтайшаларды жезбен қаптау
Есептеуіш: 22-0201-(003-11÷003-14): 1 құлып 2 кілтпен; 22-0101-003-15: 1 кілт
Жұмыс құрамы:

22-0201-(003-11÷003-12):
1. Изготовление замка с разметкой, вырубкой, сверлением отверстий, слесарной обработкой деталей, сборкой и проверкой действий.
2. Изготовление латунной облицовки планок с разметкой, вырезкой, сверлением и раззенковкой отверстия и изготовление латунных шурупов для крепления планок.
3. Изготовление 2-х ключей к замку.
22-0201-(003-13÷003-14):
1. Отливка по готовым гипсовым или деревянным моделям, или существующим образцам бронзовых корпусов.
2. Удаление литников, очистка деталей, опиловка и шабровка.
3. Чеканка орнамента и полировка гладких частей.
4. Изготовление механизма замка с двумя ключами.
5. Слесарная обработка бронзовых корпусов с устройством прорезей и сверлением отверстий.
6. Изготовление нижних металлических пластинок с разметкой и сверлением отверстий.
7. Изготовление задвижки с фигурным латунным движком (для замка с задвижкой).
8. Сборка заготовленных деталей и механизма замка.
22-0201-003-11 Изготовление врезных замков с облицовкой планок латунью, простых
22-0201-003-12 Изготовление врезных замков из цветного металла, шкафных
22-0201-003-13 Изготовление накладных замков из цветного металла, гладких с двумя корпусами с задвижкой
22-0201-003-14 Изготовление накладных замков из цветного металла с орнаментом средней сложности с двумя корпусами
22-0201-003-15 Изготовление ключей к замкам
22-0201-004:
Измеритель: 1 изделие для деталей ковродержателей
Состав работ:
1. Изготовление деталей ковродержателя с выточкой и слесарной обработкой бронзовых узлов и головок, разметкой и нарезкой прутков, шлифовкой и полировкой поверхностей.
2. Установка ушка ковродержателя в ступени с пробивкой гнезда и зачеканкой его свинцом.
22-0201-004-01 Изготовление бронзового ушка ковродержателя
22-0201-004-02 Изготовление латунных прутков с бронзовыми головками диаметром 1,6 см длиной 120см
22-0201-004-03 Изготовление латунных прутков с бронзовыми головками диаметром 1,6 см длиной 135-145 см
22-0201-004-04 Изготовление латунных прутков с бронзовыми головками диаметром 1,6 см длиной 175-185 см
22-0201-004-05 Изготовление бронзовой головки для прутка
Измеритель: 22-0201-(004-06÷004-07): 1 изделие для деталей ковродержателей; 22-0201-004-08: 1 дм2 облицовки
Состав работ:
22-0201-(004-06÷004-07):
1. Изготовление деталей ковродержателя с выточкой и слесарной обработкой бронзовых узлов и головок, разметкой и нарезкой прутков, шлифовкой и полировкой поверхностей.
2. Установка ушка ковродержателя в ступени с пробивкой гнезда и зачеканкой его свинцом.
22-0201-004-08:
1. Разметка и раскрой листовой латуни, выколотка, шлифовка и полировка поверхностей.

22-0201-(003-11÷003-12):
1. Құлыптарды жасау, тесіктерді белгілеу, бұрғылау, бөлшектерді слесарлық өңдеу, құрастыру, іс- қимылын тексеру.
2. Тақтайшалардың жез қаптауын жасау, тесіктерді белгілеу, кесіп алу, бұрғылап кеңейту, тақтайшаларды бекіту үшін жез бұраншегелерді жасау.
3. Құлып үшін 2 кілтті жасау.
22-0201-(003-13÷003-14):
1. Қола корпустарды дайын гипс немесе ағаш үлгілері бойынша немесе қолданыстағы үлгілер бойынша құю.
2. Құйма жолдарын кесіп алу, бөлшектерді тазалау, аралау, қырып тегістеу.
3. Оюларды нақыштау және тегіс бөліктерді жылтырату.
4. Құлып механизмін 2 кілтпен жасау.
5. Қол корпустарды слесарлық өңдеу, тесіктерді бұрғылау, кесікті жасау.
6.Төменгі метал пластинкаларды жасау, тесіктерді белгілеу және бұрғылау.
7. Ысырманы пішінді жез қозғалтқышпен жасау (құлып ысырма үшін).
8. Дайындалған бөлшектер мен құлыптың механизмін құрастыру.
22-0201-003-11 Қарапайым ойма құлыптарды жасау, тақтайшаларды жезбен қаптау
22-0201-003-12 Шкаф ойма құлыптарын түсті металдан жасау
22-0201-003-13 Тегіс жапсырмалы құлыптарды түсті металдан жасау, екі корпуспен, қозғалтқышпен
22-0201-003-14 Тегіс жапсырмалы құлыптарды тусті металдан жасау ою -өрнектелген, күрделілігі орташа, екі корпуспен
22-02013-003-15 Құлыптар үшін кілттер жасау
22-0201-004:
Есептеуіш: 1 бұйым кілем ұстағыштардың бөлшектері үшін
Жұмыс құрамы:
1. Кілем ұштағыштың бөлшектерін жасау, қола түіндерді және бастиектерді қырнау және слесарлық өңдеу, шыбықтарды белгілеп шығу және кесу, беттерді ажарлау және жылтырату.
2. Кілем ұстағыштың құлақшаны сатыда орнату, орнын тесу және қорғасынмен шеку.
22-0201-004-01 Кілем ұстағыштың құлақшасын жасау
22-0201-004-02 Жез шыбықтарды кола бастиектермен жасау, диаметрі 106 см, ұзындығы 120 см
22-0201-004-03 Жез шыбықтарды қола бастиектермен жасау, диаметрі 106 см, ұзындығы 135х145 см
22-0201-004-04 Жез шыбықтарды қола бастиектермен жасау ,диаметрі 1,6 см, ұзындығы 175х 185 см
22-0201-004-05 Қола бастиекті шыбық үшін жасау
Есептеуіш: 22-0201-(004-06÷004-07): 1 кілем ұстағыш бөлшектеріне арналған бұйым; 22-0201-004-08: 1 м2 қаптау
Жұмыс құрамы:
22-0201-(004-06÷004-07):
1. Кілем ұстағыштың бөлшектерін жасау, қола түіндерді және бастиектерді қырнау және слесарлық өңдеу, шыбықтарды белгілеп шығу және кесу, беттерді ажарлау және жылтырату.
2. Кілем ұстағыштың құлақшасын сатыда орнату, орның тесу және қорғасынмен шеку.
22-0201-004-08:
1. Табақ жезді белгілеу, қию, беттерді қағып алу, қырнау және жылтырату.

2. Разметка, керновка, сверление и раззенковка отверстий.
3. Изготовление латунного крепежа.
4. Установка облицовки на месте.
22-0201-004-06 Установка ушка в каменную ступень
22-0201-004-07 Снятие ушка из каменной ступени
22-0201-004-08 Облицовка цоколей и порогов латунью
22-0201-005:
Измеритель: 22-0201-005-01: 1 дм2; 22-0201-(005-02÷005-04): 1 изделие
Состав работ:
22-0201-005-01:
1. Разметка, нарезка и рих товка латунных листов.
2. Разметка, керновка, сверление и распиловка отверстий и полировка решетки. 22-0201-(005-02÷005-04):
1. Заготовка деталей из листовой и прутковой латуни с разметкой, резкой, гнутьем и сверлением.
2. Сборка и клепка деталей.
3. Полировка лицевых поверхностей.
22-0201-005-01 Изготовление радиаторных или вентиляционных решеток из листовой латуни
22-0201-005-02 Изготовление гладких каминных и вьюшечных дверок из латуни (без учета литых или точеных ручек) площадью до 14,0 дм2
22-0201-005-03 Изготовление гладких каминных и вьюшечных дверок из латуни (без учета литых или точеных ручекплощадью от 14 до 20 дм2
22-0201-005-04 Изготовление гладких каминных и вьюшечных дверок из латуни (без учета литых или точеных ручек площадью от 20 до 45дм2
Измеритель: 1 изделие
Состав работ:
22-0201-005-05:
1. Изготовление латунных накладок с разметкой, резкой, сверлением отверстий и полировкой.
2. Правка латунного прутка, перерезка с отмериванием длины, гнутье по шаблону и нарезка резьбы на прутках.
3. Сборка решетки из изготовленных деталей с пайкой мест крепления.
4. Полировка поверхностей.
22-0201-005-06:
1. Изготовление кляммера с разметкой, резкой, гнутьем латуни, сверлением отверстий и полировкой поверхности.
22-0201-005-05 Изготовление предохранительной решетки на 1 полотно двери с пятью прутками
22-0201-005-06 Изготовление латунных кляммеров размером 60×15 см
23-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Текстильные изделия":
1. Предусмотрены консервация, реставрация и воссоздание текстиля из интерьеров памятников истории и культуры по сохранившимся образцам и историко-архивным документам. К текстилю относятся все тканые и валяные материалы, в том числе и войлок.
2. 23-01 – консервация и реставрация тканых материалов;
23-02 – консервация и реставрация валяных материалов;
23-03 – воссоздание тканых материалов
3. 23-01 предусмотрены следующие характеристики категорий сложности реставрации тканых материалов:
I категория - простые обивки, несложные костюмы без декоративных деталей, драпировки;
II категория - головные уборы, костюмы сложного кроя с декоративными деталями, изделия из бархата, тонкого шелка, а также из материала с местами сечений;
III категория – изделия, декорированные вышивкой, живописью, бисером, жемчугом и пр., шпалеры (гобелены), тканые ковры;
IV категория - ветхие, руинированные предметы из тканых материалов.

2. Тесіктерді белгілеу, нүктебелгілеу және бұрғылап кеңейту.
3. Жез бекіткішті жасау.
4. Қаптауды орналастыру кезінде орнату.
22-0201-004-06 Құлақшаны тас сатыға орнату
22-0201-004-07 Құлақшаны тас сатыдан алу
22-0201-004-08 Іргелерді және табалдырықтарды жезбен қаптау
22-0201-005
Есептеуіш: 22-0201-005-01: 1 дм2; 22-0201-(005-02÷005-04):1 бұйым
Жұмыс құрамы:
22-0201-005-01:
1. Табақ жездерді белгілеу, кесу және түзету.
2. Тесіктерді белгілеу, нүктебелгілеу, бұрғылау, аралау, торды жылтырату.
22-0201-(005-02÷005-04):
1. Бөлшектерді табақ жезден және шыбық жезден жасау, белгілеу, кесу, бүгу және бұрғылау .
2. Бөлшектерді құрастыру және тойтару.
3. Беттік беттерін жылтырату.
22-0201-005-01 Табақ жезден радиаторлық немесе желдеткіш торларды жасау
22-0201-005-02 Тегіс алауошақ және пештің жаппасын жезден жасау, ауданы (құйылған немесе нүктелі тұтқаларды есептеусіз) 14,0 дм2
22-0201-005-03 Тегіс алауошақ және пештің жаппаларың жезден жасау, құйылған немесе нүктелі тұтқаларды есептеусіз ауданы 14 дм2-ден 20 дм2-ғе дейін
22-0201-005-04 Тегіс алауошақ және пештің жаппаларын жезден жасау, (құйылған немесе нүктелі тұтқаларды есептеусіз ) ауданы 20 дм2-ден 45 дм2-ге дейін
Есептеуіш: 1 бұйым
Жұмыс құрамы:
22-0201-005-05:
1. Жез жапсырмаларды жасау, жылтырату, тесіктерді белгілеу, бұрғылау.
2. Жез шыбықты түзету, ұзындығын өлшеп кесу, үлгі бойынша шыбықтарда бұранданы кесу.
3. Торды дайындалған бөлшектерден құрастыру, бекіту орындарын дәнекерлеу.
4. Беттерді жылтырату.
22-0201-005-06:
1 Кляммерді жасау, белгілеу, кесу, және бүгу, тесіктерді бұрғылау, беттерді жылтырату.
22-0201-005-05 Есіктің бір бөлігіне 5 шыбықпен сақтандыру торын жасау
22-0201-005-06 Жез кляммерді жасау,өлшеміі 60×15 см
23-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Тоқыма бұйымдары":
1. Ережелері сақталған үлгілерге және тарихи-мұрағат құжаттарына сәйкес тарихи-мәдени ескерткіштердің интерьерлеріндегі тоқылған материалдарды реставрациялау және қайта жасауды көздейді. Тоқыма барлық тоқылған және балқытылған материалдар, соның ішінде киіздерді де жатады.
2. 23-01 – тоқылған материалдарды реставрациялау;
23-02 – балқытылған материалдарды реставрациялау;
23-03 – тоқылған материалдарды қайта жасау.
23-01 – тарау бөлігінде тоқылған материалдарды реставрациялаудің күрделілік санаттарына келесі сипаттамалар келтірілген:
I санат – қарапайым төсеніштер, сәндік бөлшектерсіз және төсемсіз қарапайым костюмдер;
II санат – бас киімдер, сәндік бөлшектері бар күрделі кесілген костюмдер, барқыттан, жұқа жібектен жасалған бұйымдар, сонымен қатар қисынды бөлшектері материалдардан жасалған бұйымдар;
III санат – кестелермен, кескіндемелермен, моншақтармен, інжу-маржандармен және басқалармен безендірілген бұйымдар, жолақтар (гобелен), тоқылған кілемдер;
IV санат - ескірген, тозығы жеткен тоқылған бұйымдар.

4. При необходимости крашения шерсти при реставрации валяных материалов 23-02 пользоваться 23-03.
5. Специфическим условием воссоздания тканей является изготовление их на ручном жаккардовом станке, обеспечивающем необходимую технику исполнения, плотность, сложность структуры, рисунка.
6. По трудоемкости работ изготовление шаблона технического рисунка и жаккардового картона разделяются на четыре степени сложности, приведенные в таблице 1.
При воссоздании ткани по имеющемуся образцу сложность определяется по его структуре. При плохой сохранности образца ткани применять к затратам труда коэффициент 1,5.
При изготовлении ткани по проекту, составленному на основе историко-архитектурных документов, сложность определяется по структуре будущей ткани.
Таблица 1 – Характеристика категорий сложности изготовления шаблона технического рисунка и жаккардового картона
Структура ткани
Категория сложности
I
II
III
IV
Основа
одна
одна или две
две
одна или более
Уток
один
один или один-два
три и более
один и более
Способ изготовления технического рисунка
Заливка с частичной насечкой картона с ярлыка
Заливка
Заливка с частичной разделкой нераппортных переплетений по фону и узору
Полная разделка всех переплетений по фону и узору
Цветное соотношение фона и рисунка
Контрастные цвета
Один или несколько близких по тону цветов
Один или несколько близких по тону цветов
Одноцветная (разница в цветах за счет переплетений)

4. Қажет болса, балқыту арқылы жасалған бұйымдарды реставрациялау кезінде жүнді бояу (тараудың бөлігі 23-02), 23-03
тармағында келтірілген бояу стандарттарын қолданыңыз.
5. Маталарды қайта жаңғыртудың ерекше шарты (тараудың бөлігі 23-03) - бұл қажетті жұмыс техникасын, сызба құрылымының
күрделілігін, тығыздығын қамтамасыз ететін жаккард қол машинасы арқылы жасау.
6. Жұмыстың күрделілігіне сәйкес техникалық сызба шаблонын және жаккард картонын жасау техникалық бөлімнің 1-кестесінде
көрсетілген күрделіліктің төрт дәрежесіне бөлінеді.
Қолданыстағы үлгідегі тіндерді қайта құру кезінде күрделілігі оның құрылымымен анықталады. Тіндік үлгінің нашар сақталуы жағдайында еңбек шығындарына 1,5 коэффициентін қолдану керек.
Тарихи-сәулеттік құжаттар негізінде құрастырылған жоба бойынша мата өндірісінде күрделілік болашақ матаның құрылымымен анықталады.
1-кесте – Техникалық сызба мен жаккард картонын дайындаудың күрделілік санаттарының сипаттамасы
Матаның құрылымы
Күрделілік санаттары
I
II
III
IV
Негіз
бір
бір немесе екі
екі
бір немесе одан көп
Арқау
бір
бір немесе бір-екі
үш және одан көп
бір және одан көп
Техникалық сызба жасау әдісі
Жапсырмадан ішінара кесілген картонды толтыру
Толтыру
Қайталанбайтын тоқуды өңі мен өрнегі бойынша ішінара кескінмен толтыру
Барлық тоқылған бұйымдарды өңі мен өрнегі бойынша толық кесу
Фон мен өрнектің тү қатынасы
Қарама-қарсы түстер
Бір немесе бірнеше ұқсас түстер
Бір немесе бірнеше ұқсас түстер
Бір түсті (өруге байланысты түс айырмашылығы)

7. Воссоздание тканых материалов производится в два этапа:
7.1. Подготовительные работы;
7.2. Изготовление ткани.
8. 23-03 предусмотрены следующие характеристики категорий сложности воссоздания шпалер (гобеленов) на ручном станке:
8.1. I категория - ткачество цветного плоскостного орнамента с оттенком каждого цвета (полутона) до 2-х. Толщина нити до № 9/1.
8.2. II категория - ткачество цветного орнамента с объемной разработкой рисунка, с оттенком каждого из цветов (полутонов) от 4 до 6. Толщина нити до № 32/2.
8.3. III категория - ткачество рисунка с изображением лиц и фигур людей, а также фигур животных и других объемных изображений с количеством оттенков каждого цвета более 6. Толщина нити № 32/2 и выше.

7. Тоқылған материалдарды қайта жаңғырту екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) Дайындық жұмыстары;
2) Мата өндірісі.
8. 23-03-тің қол машинасындағы шпагер (гобеленді) қайта құру кезіндегі қиындық категорияларының келесі
сипаттамаларын ұсынады:
I санат – әр түсті (жарты реңкті) реңкі 2-ге дейін түрлі-түсті ою-өрнек тоқу. Жіптің қалыңдығы № 9/1 дейін.
II санат – өрнектің көлемді дамыиу үшін түрлі-түсті ою-өрнектерді 4-тен 6-ға дейін әр түстің (тонның) реңктерімен тоқу, жіптің қалыңдығы № 32/2 дейін.
III санат – адамдардың бет-әлпеті, жануарлардың суреттері, сонымен қатар әр түрлі түсті реңктердің саны 6-дан асатын басқа да үш өлшемді суреттер тоқу, жіп қалыңдығы № 32/2 және одан жоғары.

150
0,73
10. 23-0301-009 предусмотрено крашение натурального шелка, шелковой, хлопчатобумажной, льняной и шерстяной пряжи естественными и химическими красителями в один тон с обязательной подготовкой в цвет по сохранившимся образцам.
11. Крашение пряжи производится партиями разного веса в зависимости от метода подогрева емкости барок и вида сырья.
Партия сырья весом до 0,5 кг окрашивается в бачке емкостью 15 л с подогревом на электроплите.
При большем весе партии метод крашения приведен в таблице 4:
Таблица 4 – Методы крашения ткани
Емкости барок и метод подогрева
Вес партии сырья, кг
натуральный шелк и шелковой пряжи
хлопчатобумажная, льняная и шерстяная пряжи

150
0,73
10. 23-0103-009 кестесінің табиғи жібек, жібек, мақта, зығыр және жүннен жасалған жіптерді табиғи және химиялық бояғыштармен сақталған үлгілерге міндетті түрде сай бірдей тондағы бояуға, түске дайындауды қамтиды.
11. Иірілген жіптерді бояу астауларының сыйымдылығына және шикізат түріне сай қыздыру әдісіне байланысты әр түрлі салмақтағы топтамада жүзеге асырылады.
Салмағы 0,5 кг дейінгі шикізат топтамасы электр плитасында қыздырылған 15 литрлік ыдыста боялады.
Топтаманың салмағы аса түскен жағдайда бояу әдісі 4 кестеде көрсетілген:
4-кесте – Матаны бояу әдістері
Астаулардың сыйымдылығы мен қыздыру әдістері
Шикізат топтамасының салмағы
Табиғи жібек пен жібек иірімжіптері
Мақта, зығыр және жүн иірімжіптері

Электроподогрев барок тенами мощностью 32-44 квт/час при емкости барок, л
310
от 0,5 до 1,5
от 0,5 до 1,5
640
от 1,5 до 4,5
от 1,5 до 6,0
940
от 4,5 до 8,0
от 6,0 до 10,0
12. При отварке и крашении натуральный шелк теряет в весе (за счет удаления клеящего вещества - серицина и др.) от 22 до 27 %, поэтому после крашения определяется процент увара и производится перерасчет веса сырца к крашеному шелку.
Крашение сырца производится одновременно для заказа определенной ткани. Хранить крашеный шелк в помещении с влажностью 70 %.

Қуаты 32-44 квт/сағ тендермен астауды электрқыздыру,
астаудың сыйымдылығы л.
310
0,5-тен 1,5-ға дейін
0,5-тен 1,5-ға дейін
640
1,5-тен 4,5-ға дейін
1,5-тен 6-ға дейін
940
4,5-тен 8,0-ге дейін
6-дан 10-ға дейін
12. Қайнау және бояу кезінде табиғи жібек салмағын 22% -дан 27% -ға дейін жоғалтады (серицин және т.б. желімді заттардың алынуына байланысты), сондықтан бояудан кейін суал пайызы анықталады және боялған жібектен өңделмеген шикізаттың салмағы қайта есептеледі. Шикізатты бояу белгілі бір матаға тапсырыс беру үшін де жасалады. Боялған жібекті ылғалдылығы 70% бөлмеде сақтау керек.

13. Поправки:
23-0101-004
При чистке ветхих тканей, изделий, декорированных вышивкой, живописью, бисером, жемчугом и пр. обеспыливание производить через сетку и к затратам труда применять коэффициент 1,2.
23-0101-007
При чистке художественных тканей, покрытых консервирующими составами, к затратам труда применять коэффициент 1,5.
23-0101-011
Учтено приготовление 10 % мучного клея.
Расход клея на 1 м2 -1,25 л.
23-0101-(012÷014)
Расход ткани учитывать дополнительно.
23-0101-017
Расход красителей следует определять по фактическим затратам.
23-0101-019
Расход ткани учитывать дополнительно.

13. Түзетулер:
23-0101-004
Тозған маталарды, кестелермен, кескіндемелермен, моншақтармен, інжу-маржандармен және басқалармен безендірілген бұйымдарды тазалағанда, шаңды тордан тазартып, еңбек шығындарына 1,2 коэффициент қолдану керек.
23-0101-007
Консервантты қосылыстармен апталған көркем маталарды тазарту кезінде еңбек шығындарына 1,5 коэффициент қолданылуы керек.
23-0101-011
10 % ұнды желімін дайындауды ескереді.
1 м2-ге желім шығындары -1,25 л.
23-0101-(012÷014)
Мата шығындары қосымша қарастырылады.
23-0101-017
Бояу шығындары нақты өзіндік құны бойынша анықталуы керек.
23-0101-019
Мата шығындары қосымша қарастырылады.

23-0101-027
Расход бисера, стекляруса, жемчуга, блесток учитывать дополнительно.
23-0101-029
При необходимости изготовления выкройки по аналогиям или фотографиям к затратам труда применять коэффициент 2,0.
23-0101-030, 032
Расход ткани учитывать дополнительно.
23-0101-033
Учтены размеры лепестков и листьев до 5 см × 5 см. При увеличении размеров применять коэффициент 1,5.
23-0201-011
Расход шерсти и мыла учитывать дополнительно.
23-0301-001

23-0101-027
Моншақтарды, шыны моншақтарды, інжу-маржандарды, жарқылдарды тұтыну қосымша қарастырылуы керек.
23-0101-029
Егер аналогия немесе фотосурет арқылы үлгіні жасау қажет болса, еңбек шығындарына 2,0 коэффициентін қолданылады.
23-0101-030, 032
Мата шығындары қосымша қарастырылады.
23-0101-033
Жапырақшалары мен жапырақтарының мөлшерін 5 см × 5 см-ге дейін болады деп ескереді. Өлшемдерді көбейту кезінде нормаларға 1,5 коэффициентін қолданылады.
23-0102-011
Жүн мен сабынның шығындарын қосымша ескеру қажет.
23-0103-001

1. При плохом состоянии образца ткани к затратам труда применять коэффициент 1,5.
2. На III категорию сложности рисунка к затратам труда применять коэффициент 1,1, на IV категорию - 1,2.
23-0301-002
1. Расход канвовой бумаги определяется расчетом и зависит от размера сетки и способа изготовления технического рисунка.
Пример: На листе бумаги размером 53×74 см укладывается 370 карт и 270 крючков с размещением рисунка по одной карте со строки.
Расход бумаги равен:
на 400 крючков - 0,004 листа;
на 600 крючков - 0,006 листа;
на 800 крючков - 0,008 листа;
на 1000 крючков - 0,01 листа;
на 1320 крючков - 0,014 листа;
на 1760 крючков - 0,018 листа.
При размещении технического рисунка по 2 и более карт с одной стороны расход канвовой бумаги соответственно уменьшается в 2 раза и более.
23-0301-003
Расход материалов (шерстяная пряжа) рассчитывается по формуле.
23-0301-(004-01 ÷ 004-12)
1. Частичная замена картона производится по мере износа через каждые 6 месяцев.
2. Полная замена картона производится через каждые 2 года.
23-0301-(004-13 ÷ 004-17
1. Исправление ошибок в насечке картона производится без дополнительной оплаты.
2. Расход натурального сырья определяется в каждом отдельном случае по соответствующей смете
23-0301-005
Расход материалов рассчитывается по факту.
23-0301-006-02
При количестве аркатов в узле менее 2-х к затратам труда применять коэффициент 1,4.
23-0301-006-03
При количестве аркатов в узле свыше 22-х к затратам труда применять коэффициент 1,15.
23-0301-006-11
"Проборка основы в заправку" включает в себя одну проборку основы. При необходимости делать несколько проборок одной и той же основы, следует учитывать повторно в зависимости от количества проборок.
23-0301-006-12
При заправке тканей амальгамой, сводной, многочастной к затратам труда применять коэффициент 1,25.
23-0301-(009-01 ÷ 009-12)
1. Учтено применение гексаметафосфата натрия для травления. Применение других компонентов следует брать по фактическому расходу, т.к. их виды и количество зависят от применения красителей в количестве до 100 % от веса сырья.
2. Расход красителей при крашении натурального шелка, шелковой, хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи:
а) кошениль - 25-50 %;
б) корень дуба - 25-100 %;
в) корень марены молотой -12-50 %.
Диапазон расхода красителей приведен в процентах от веса партии сырья и требуемого тона цвета.
3. Все другие естественные красители (корни растений, кора, травы и др.) в зависимости от цвета крашения натурального шелка, шелковой, хлопчатобумажной, льняной и шерстяной пряжи следует брать от 50 до 300 % от веса сырья.
4. Расход фактически требуемого естественного красителя определяется расчетным путем.
23-0301-010
1. Предусмотрено изготовление одного квадратного метра ткани плотностью 30 прокидок в 1 см. При увеличении плотности на одну прокидку в 1 см трудовые затраты увеличиваются, а при уменьшении - уменьшаются (таблица 3).
2. Расход сырья определяются в каждом отдельном случае по соответствующей калькуляции.
3. При выработке уникальных особо сложных тканей применять повышающий коэффициент 1,8
23-0301-011-01
При размотке пряжи плохого качества к затратам труда применять коэффициент 2.
23-0301-(011-02, 011-03)
1. При обработке сырца натурального шелка пользоваться 23-0301-008 - крутка основы и утка натурального шелка.
2. Расчет расхода материалов производить по приведенным формулам.
23-0301-(011-04÷

1. Егер мата үлгілері нашар жағдайда болса, еңбек шығындарына 1,5 коэффициент қолданылуы керек.
2. Сурет салу күрделілігінің III санаты үшін еңбек шығындарына 1,1 коэффициенті қолданылады, IV санат үшін - 1,2
23-0103-002
1. Кенеп қағазының шығындары есептеу жолымен анықталады және тордың мөлшеріне мен техникалық сызбаны дайындау әдісіне байланысты болады.
Мысалы: өлшемі 53х74 см болатын қағаз табағында 370 карточка және 270 ілмек сызықтан бір картаға сурет салынған.
Қағаз шығындары:
400 ілмек үшін – 0,004 парақ
600 ілмек – 0,006 парақ
800 ілмек үшін – 0,008 парақ
1000 ілмекке – 0,01 парақ
1320 ілмек – 0,014 парақ
1760 ілмек – 0,018 парақ
2 немесе одан да көп картаның техникалық суретін бір жағына орналастырған кезде кенеп қағазын тұтыну сәйкесінше 2 есе немесе одан да көп азаяды.
23-0103-003
Материалдардың шығындары (иірілген жіп) формула бойынша есептеледі (қараңыз: "Техникалық бөлім")
23-0103-(004-01÷ 004-12)
Картонды жартылай ауыстыру тозылуына қарай әр 6 айда бір рет жасалады.
Картонды толық ауыстыру 2 жыл сайын жүргізіледі.
23-0103-(004-13÷ 004-17
Картонның кескініндегі қателерді түзету қосымша ақысыз жүзеге асырылады.
Табиғи шикізатты тұтыну нормасы әрбір жағдайда тиісті сметаға сәйкес анықталады.
23-0103-005
Материалдардың шығындары факт бойынша есептеледі.
23-0103-006-02
Егер учаскедегі арка саны 2-ден аз болса, жұмыс күшіне 1,4 коэффициентін қолданыңыз
23-0103-006-03
Учаскедегі аркада саны 22-ден асқанда, еңбек шығындарына 1,15 коэффициенті қолданылуы керек
23-0103-006-11
"Толтыруға негізді таңдау" бір негізгі бөлікті қамтиды. Егер бір негіздің бірнеше бөлігін жасау қажет болса, бөлімдердің санына байланысты норма қайта қолданылуы керек
23-0103-006-12
Маталарды жиынтық, еңбек шығындарына көп қатысы бар амальгамамен толтыру кезінде 1,25 коэффициенті қолданылады.
23-0103-(009-01÷ 009-12)
Гексаметафосфат натрийін қайнату үшін қолдануды ескереді. Басқа компоненттерді қолдануды нақты шығын бойынша алған жөн, өйткені олардың түрлері мен саны шикізат салмағынан 100 % дейінгі мөлшерде бояғыштарды қолдануға байланысты.
Табиғи жібек, жібек, мақта, жүн және зығыр жіптерін бояғанда бояғыштың шығындары:
коохинальды - 25-50 %
емен қабығының тамыры - 25-100 %
қопсытқыштың тамыры -12-50 %
Бояуды тұтыну ауқымы шикізат партиясының салмағына және қалаған түс реңіне пайыздық қатынаста.
Табиғи жібек, жібек, мақта, зығыр және жүн иірімдерінің бояу түсіне байланысты барлық қалған табиғи бояғыштар (өсімдік тамырлары, қабығы, шөптер және т.б.) шикізаттың салмағымен 50-ден 300 % -ға дейін алынуы керек.
Нақты талап етілетін табиғи бояудың шығындары есептеу жолымен анықталады
23-0103-010
1 шаршы метрге 30 түйреуіштің тығыздығы 1 шаршы метр матаның өндірісі қарастырылған, тығыздығы 1 см өскен кезде еңбек шығындары артады, ал төмендеген кезде олар азаяды ("Техникалық бөлімнің" 3 кестесін қараңыз).
Шикізатты тұтыну нормалары әр жағдайда тиісті есептеуге сәйкес анықталады.
Бірегей ерекше күрделі маталарды жасағанда 1,8 коэффициенті - брошеттер маталарына, брокатор маталарына - 1,2 коэффициенті қолданылады.
Шикізатты тұтыну нормалары әр жағдайда тиісті есептеуге сәйкес анықталады.
Бірегей ерекше күрделі маталарды жасағанда 1,8 коэффициентін қолданыңыз - брошеттер маталарына, брокатор маталарына - 1,2 фактор
23-0103-011-01
Сапасыз иірілген жіптерді (төмен сортты бояудан кейін және т.б.) тоқу кезінде еңбек шығындарына 2 коэффициентін қолдану керек
23-0103-(011-02, 011-03)
Табиғи жібекті өңдеу кезінде 23-0103-008 - табиғи жібектің бұралу және тоқу ережелерін қолданыңыз.
Өндіру үшін материалдардың шығындары техникалық бөлімдегі формулаларға сәйкес есептеледі.
23-0103-(011-04÷

011-52)
Расход сырья на выработку аграманта определяется по расчетам.
23-0301-012
Расход сырья на выработку узкополосной ткани определяется по расчетам.
14. Определение объемов работ:
14.1. Объем работ по реставрации и воссозданию деталей исчисляется в м2 или дм2 развернутой поверхности изделия и определяется путем перемножения длины размонтированных деталей на ширину с учетом запасов на швы и подгибку.
14.2. Объем работ по выведению пятен различного происхождения исчисляется в см2 и определяется либо в процентном отношении от всей площади экспоната, либо измерением каждого пятна.
14.3. Аналогично определяется объем работ по воссозданию утрат вышивки, шитья бисером, жемчугом и пр.
14.4. При размонтировании экспонатов и сборке объем работ исчисляется в дециметрах и определяется измерением длины швов, их количества.
14.5. Объем работ по воссозданию искусственных цветов исчисляется в деталях., т.е. количеством лепестков, листьев, стеблей.
15. Учтены вспомогательные работы (приготовление растворов для чистки, крашения, консервации, увлажнения) и дополнительной оплате не подлежат, за исключением варки клея для дублирования - 23-0101-011.
16. Учтены специфические условия производства реставрационных работ:
- необходимость соблюдения особой осторожности при производстве работ для обеспечения сохранности первоначального облика экспоната;
- неизбежность перерывов в работе, связанных с дополнительными исследованиями, фотофиксацией;
- наиболее характерные виды процесса реставрации; предусмотрены усредненные условия и методы, включающие весь технологический комплекс реставрационных процессов.
17. В графе Средний разряд (категория) работы:
- арабские цифры обозначают разряд реставраторов;
- римские цифры обозначают категорию художников-реставраторов;
- "ВК" - высшая категория художников-реставраторов.
23-0101-001:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Определение техники и времени изготовления изделия, его состояния
23-0101-001-01 Предварительное обследование изделий из художественных тканей
23-0101-001-01 Предварительное обследование изделий из художественных тканей
23-0101-002:
Измеритель: 1 дм
Состав работ: 1. Распарывание монтировочных швов, отпарывание подкладки, бахромы, пуговиц, петель и прочих декоративных деталей. 2. Удаление нитяного мусора ножницами и пинцетом. 3. Маркировка деталей с описанием швов.
23-0101-002-01 Размонтирование изделий: швы на хлопчатобумажных и льняных тканях
23-0101-002-02 Размонтирование изделий: швы на объемных экспонатах

011-52)
Аграмант өндіруге арналған шикізатты тұтыну техникалық бөлімдегі есептеулер арқылы анықталады
23-0103-012
Тар жолақты мата өндіруге арналған шикізатты тұтыну техникалық бөлікте есептеулермен анықталады
14. Жұмыс құрамын анықтау:
1) Бөлшектерді реставрациялау және қайта жасау бойынша жұмыс құрамы өнімнің бітелмеген бетінің м2 немесе dm2-де есептеледі және тігістер мен иілуге ​​арналған резервтерді ескере отырып, бөлінбеген бөліктердің ұзындығын енге көбейту арқылы анықталады.
2) Әр түрлі жағдайда пайда болған дақтарды кетіру бойынша жұмыстардың мөлшері см2-де есептелінеді және экспонаттың бүкіл ауданына пайыздық көрсеткіш бойынша немесе әр дақты жеке өлшеу арқылы анықталады.
3) Кесте тігу, моншақтармен, інжу-маржандармен тігу және тағы басқа жұмыстарды реставрациялау бойынша жұмыс құрамы де сол жолмен анықталады.
4) Экспонаттарды бөлшектеу және құрастыру кезінде жұмыс құрамы dm-де есептеледі және буындардың ұзындығын, олардың санын өлшеу арқылы анықталады.
5) Жасанды гүлдерді реставрациялау бойынша жұмыс құрамы бөлшектер арқылы есептеледі, яғни жапырақшалары, жапырақтары және сабақтарының саны.
15. Қосалқы жұмыстарды (тазарту, бояу, сақтау, ылғалдандыру үшін ерітінділерді дайындау) ескереді және қайталануға арналған қайнаған желімді қоспағанда, қосымша ақы төленбейді - 23-0101-011 кесте.
16. Реставрациялау жұмыстарының нақты шарттары ескеріледі:
экспонаттардың бастапқы көрінісінің сақталуын қамтамасыз ету үшін жұмыстарды орындау кезінде ерекше сақтықты сақтау қажеттілігі;
қосымша зерттеулерге, фотофикациялауға байланысты жұмыстағы үзілістердің сөзсіздігі;
реставрациялау процесінің ең тән түрлері; реставрациялау процесінің барлық технологиялық кешенін қамтитын орташаланған жағдайлар мен әдістер көзделген.
17. Кестеде жұмыстың орташа санаты (категориясы):
1) араб цифрлары реставрациялауші жұмысшылар санатын көрсетеді;
2) рим сандары реставрация суретшілерінің санатын көрсетеді;
3) "ЖК" – жоғары категориялы суретші-реставратор.
23-0101-001:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Өнімді дайындау техникасы мен уақытын, оның жағдайын анықтау
23-0101-001-01 Көркем маталардан жасалған бұйымдарды алдын ала сараптау
23-0101-002:
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Бекіту тігістерін ашу, төсеніштерді, шашақтарды, түймелерді, ілмектерді және басқа сәндік бөлшектерді алып тастау.
2. Қайшы мен пинцет көмегімен жіп қалдықтарын кетіру.
3. Бөлшектерді тігістердің сипаттамасымен таңбалау.
23-0101-002-01 Бұйымдарды жөндеу: мақта мен зығыр маталардағы тігістер
23-0101-002-02 Бұйымдарды жөндеу: көлемді экспонаттардағы тігістер

23-0101-002-03 Размонтирование изделий: швы на тонком шелке, кружеве
23-0101-002-04 Размонтирование изделий: швы на руинированных предметах
23-0101-003:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Подрезка нитей старой штопки, заплат, поздних добавлений. 2. Удаление нитей ножницами и пинцетом.
23-0101-003-01 Удаление старой штопки: простые заплаты, грубые штопки
23-0101-003-02 Удаление старой штопки на головных уборах, костюмах
23-0101-003-03 Удаление старой штопки на шелке и кружевах
23-0101-003-04 Удаление старой штопки на лицевом шитье
23-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 очищаемой поверхности
Состав работ: 1. Механическая чистка ткани с лицевой и изнаночной стороны пылесосом с осторожностью.
23-0101-004-01 Механическая чистка от пыли хорошо сохранившихся тканей
23-0101-004-02 Механическая чистка от пыли тканей в составе объемных предметов (костюмы и др.)
23-0101-004-03 Механическая чистка от пыли ветхих тканей
23-0101-004-04 Механическая чистка от пыли руинированных тканей
23-0101-005:
Измеритель: 1 проба
Состав работ: 1. Пробные расчистки на неответственных участках тампонированием ватно-марлевым тампоном, смоченным в растворителе или моющем средстве на фильтровальную бумагу. 2. Определение состава для чистки ткани
23-0101-005-01 Пробы на текучесть красителей
23-0101-006:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Запаривание через марлю, смоченную в уксусе и глицерине или обводка кисточкой, смоченной в уксусе по контуру рисунка.
23-0101-006-01 Закрепление текучих красителей
23-0101-007:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Приготовление состава. 2. Нанесение на поверхность детали. 3. Чистка щеткой, тампоном.
23-0101-007-01 Химическая чистка ткани
23-0101-007-02 Химическая чистка шпалер (гобеленов)
23-0101-008:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Приготовление раствора. 2. Погружение предмета в кювету. 3. Удаление загрязнений щеткой или губкой. 4. Тщательная промывка водой.
23-0101-008-01 Чистка тканей водными растворами
23-0101-009:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Подбор материалов для удаления пятен. 2. Многократное нанесение раствора на пятно. 3. Промывка водой. 4. Нейтрализация спиртовым раствором.
23-0101-009-01 Удаление или ослабление пятен ржавчины
23-0101-009-02 Удаление или ослабление мушиных засидов, экскрементов насекомых
23-0101-009-03 Удаление или ослабление пятен органического происхождения (кровь, жир и пр.)
23-0101-009-04 Удаление или ослабление пятен сырости, плесени
23-0101-010:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Устранение деформации ткани проглаживанием. 2. Устранение деформации на сложных или объемных изделиях натягиванием на подрамник с отпрессовкой.

23-0101-002-03 Бұйымдарды жөндеу: жұқа жібек, шілтердегі тігістер
23-0101-002-04 Бұйымдарды жөндеу: бүлінген заттардағы тігістер
23-0101-003:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Ескі тігістердің жіптерін, жамауларды, кешеуіл толықтыруларды кесу.
2. Қайшымен және кішкентай қысқышпен жіптерді алу.
23-0101-003-01 Ескі жамауды алып тастау: қарапайым жамаулар, дөрекі торланған жамауларды
23-0101-003-02 бас киімдерде, костюмдерде ескі жамауды алып тастау
23-0101-003-03 жібек пен шілтерлерде ескі жамауды алып тастау
23-0101-003-04 бет тігісінде ескі жамауды алып тастау
23-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм2 тазаланатын бет
Жұмыс құрамы:
1. Шаңсорғышпен матаны беткі және шаншқы жағынан мұқият механикалық тазалау.
23-0101-004-01 жақсы сақталған маталарды шаңнан механикалық тазалау
23-0101-004-02 көлемді заттар құрамында маталарды (костюмдер және т. б.)) шаңнан механикалық тазалау
23-0101-004-03 көне маталарды шаңнан механикалық тазалау
23-0101-004-04 бүлінген маталарды шаңнан механикалық тазалау
23-0101-005:
Есептеуіш: 1 сынам
Жұмыс құрамы:
1. Жауапкершілігі төмен учаскелерде қоспаға немесе жуу құралына сүзгіш қағазға батырылған мақта-дәке тампонымен тығындап
23-0101-006:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Сірке суы мен глицеринге батырылған дәке арқылы булау немесе сурет контуры бойынша сірке суы батырылған қылқаламмен қаптау.
23-0101-006-01 Сұйық бояғыштарды бекіту
23-0101-007:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Құрамды дайындау.
2. Бөлшектің бетіне жағу.
3. Щеткамен, тампонмен тазалау.
23-0101-007-01 маталарды химиялық тазалау
23-0101-007-02 тіреуіш бағаналарды (гобелендерді) химиялық тазалау
23-0101-008:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Затты кюветке батыру.
3. Щеткамен немесе ысқышпен ластануды жою.
4. Сумен мұқият жуу.
23-0101-008-01 маталарды су ерітінділерімен тазалау
23-0101-009:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Дақтарды жою үшін материалдарды таңдау.
2. Даққа ерітіндіні бірнеше рет жағу.
3. Сумен жуу.
4. Спирт ерітіндісімен бейтараптандыру.
23-0101-009-01 тот дақтарын жою немесе әлсірету
23-0101-009-02 шыбын ластаған, жәндіктердің экскременттері дақтарын жою немесе әлсірету
23-0101-009-03 органикалық заттардың (қан, май және т. б.) дақтарын жою немесе әлсірету
23-0101-009-04 шикізаттар, зеңдердің дақтарын жою немесе әлсірету
23-0101-010:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Матаның деформациясын үтіктеу арқылы жою.
2. Күрделі немесе көлемді бұйымдардағы деформацияны престей отырып, жиектемеге тарту арқылы жою.

23-0101-010-01 Устранение деформации простых предметов
23-0101-010-02 Устранение деформации головных уборов
23-0101-010-03 Устранение деформации знамен, лицевого шитья и других сложных предметов
23-0101-011:
Измеритель: 1 л
Состав работ: 1. Приготовление состава со взвешиванием компонентов. 2. Процеживание через марлю. 3. Варка на медленном огне.
23-0101-011-01 Варка мучного клея
23-0101-012:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Растяжка дублировочного материала на столе, фиксация. 2. Проклейка дублировочного материала и ткани. 3. Наложение ткани на дублет с выравниванием складок, заломов и пузырей.
23-0101-012-01 Дублирование хлопчатобумажных и плотных тканей с незначительными повреждениями
23-0101-012-02 Дублирование тонкого шелка и предметов в неудовлетворительном состоянии
23-0101-012-03 Дублирование руинированных предметов, предметов с росписью, декором из бисера, блесток
23-0101-013:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Натягивание дублировочной ткани на подрамник. 2. Нанесение пульверизатором клея на дублировочную ткань. 3. Снятие с подрамника. 4. Наложение предмета на дублировочную ткань с последующей отпрессовкой и проглаживанием.
23-0101-013-01 Дублирование на клей А-45-К пленочным методом
23-0101-013-02 Дублирование на клей А-45-К методом распыления
23-0101-014:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Раскрой ткани для дублирования мелких прорывов и утрат. 2. Дублирование с проглаживанием и просушкой.
23-0101-014-01 Фрагментарное дублирование мелких прорывов на сложных экспонатах
23-0101-014-02 Дублирование археологических тканей
23-0101-015:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Разъединение (расслоение) дубля и ткани с увлажнением или распариванием в сложных случаях. 2. Удаление остатков клея. 3. Промывка спиртоглицериновым раствором.
23-0101-015-01 Раздублирование хлопчатобумажной ткани и плотного шелка
23-0101-015-02 Раздублирование ветхих тканей и тонкого шелка
23-0101-015-03 Раздублирование руинированных тканей
23-0101-016:
Измеритель: 1 образец
Состав работ: 1. Подбор и взвешивание компонентов. 2. Растирка компонентов. 3. Приготовление и процеживание раствора. 4. Пробное крашение образца. 5. Запись состава в журнал.
23-0101-016-01 Выбор технологии окрашивания дублировочного материала: несложный цвет без подгонки оттенка
23-0101-016-02 Выбор технологии окрашивания дублировочного материала: несложный цвет c подгонкой оттенка
23-0101-016-03 Выбор технологии окрашивания дублировочного материала: сложный цвет c подгонкой оттенка и интенсивности
23-0101-016-04 Выбор технологии окрашивания дублировочного материала: сложный цвет c применением комбинированных
Технологий

23-0101-010-01 қарапайым заттардың деформациясын жою
23-0101-010-02 бас киімдердің деформациясын жою
23-0101-010-03 тулар, беттік тігістер және басқа да күрделі заттардың деформациясын жою
23-0101-011:
Есептеуіш: 1 л
Жұмыс құрамы:
1.Компоненттерді өлшей отырып құрамды дайындау.
2. Дәке арқылы сүзу.
3. Баяу отта қайнату.
23-0101-011-01 Ұн желімін қайнату
23-0101-012:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Қайталанатын материалды үстелде созу, бекіту.
2. Қайталанатын материал мен матаны желімдеу.
3. Бүктемелерді, сынықтарды және көпіршіктерді тегістей отырып, дублетке матаны салу.
23-0101-012-01 Аздап зақымдалған мақта-мата және тығыз маталарды біріктіру
23-0101-012-02 Қанағаттанғысыз күйдегі жұқа жібекті және заттарды біріктіру
23-0101-012-03 Бүлінген заттарды, әшекейленген, моншақтан жасалған декормен, жылтыратылған заттарды біріктіру
23-0101-013:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Бірігетін матаны зембілге тарту.
2. Бірігетін матаны пульветизатор арқылы желімдеу.
3. Зембектен шығару. 4.Нысанды бірігетін матада қолдану, содан кейін басу және үтіктеу.
23-0101-013-01 А-45-К желіміне пленкалық әдіспен біріктіру
23-0101-013-02 А-45-К желіміне бүрку арқылы біріктіру
23-0101-014:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1.Ұсақ жарылу мен жоғалтуды қайталау үшін матаны пішу.
2. Үтіктеу және кептіру арқылы қайталау.
23-0101-014-01 Күрделі экспонаттардағы ұсақ бұзылыстардың фрагментті бірігуі
23-0101-014-02 Археологиялық тіндердің бірігуі
23-0101-015:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Күрделі жағдайларда ылғалдау немесе булау арқылы имен мен матаны ажырату (қатпарлау).
2. Желім қалдықтарын жою.
3. Спиртглицерин ерітіндісімен жуу.
23-0101-015-01 Мақта-мата мен тығыз жібекті бөлу
23-0101-015-02 Ескі ұлпалар мен жіңішке жібекті бөлу
23-0101-015-03 Бүлінген тіндерді қайта бөлу
23-0101-016:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:
1. Компоненттерді іріктеу және өлшеу.
2. Компоненттерді ысқылау.
3. Ерітіндіні дайындау және сүзу.
4. Үлгіні сынамалық бояу.
5. Құрамды журналға жазу.
23-0101-016-01 Бірігетін материалды бояу технологиясын таңдау: реңкі қиыстырылмаған қарапайым түс
23-0101-016-02 Бірігетін материалды бояу технологиясын таңдау: реңкі қиыстырылған күрделі емес түс
23-0101-016-03 Бірігетін материалды бояу технологиясын таңдау: реңкі мен қарқындылығы қиыстырылған күрделі түс
23-0101-016-04 Бірігетін материалды бояу технологиясын таңдау: аралас технологиялары қолданылған күрделі түс

23-0101-017:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Приготовление состава. 2. Отварка и крашение материала. 3. Промывка в уксусном растворе. 4. Просушка. 5. При крашении растительными красителями - протравка в квасцах.
23-0101-017-01 Естественное крашение одним растительным красителем
23-0101-017-02 Естественное крашение несколькими растительными красителями
23-0101-017-03 Химическое крашение (кубовые, кислотные, металлосодержащие красители)
23-0101-018:
Измеритель: 1 см2
Состав работ:1. Подклейка тонкой ткани под места утрат. 2. Приготовление пуха (дробление материала). 3. Нанесение на места утрат клея. 4. Мастиковка пухом с помощью пинцета в несколько приемов с последующим отпариванием утюгом.
23-0101-018-01 Мастиковка мелких утрат на художественных тканях
23-0101-019:
Измеритель: 1 см2
Состав работ:1. Подбор ткани, раскрой. 2. Обработка мест утрат (укрепление краев прорыва). 3. Постановка заплат с учетом направления нитей маскировочным швом или проклейкой с тыльной стороны.
23-0101-019-01 Постановка заплат простых
23-0101-019-02 Постановка заплат стыковым методом
23-0101-019-03 Постановка заплат стыковым методом на коже
23-0101-020:
Измеритель: 1 дм
Состав работ:1. Укрепление по контуру с тыльной стороны для придания прочности экспонату. 2. Укрепление в виде рамки с подбором фактуры и цвета материала. 3. Укрепление галуном (металлической тесьмой).
23-0101-020-01 Укрепление по периметру хлопчатобумажных тканей
23-0101-020-02 Укрепление по периметру шелковых тканей
23-0101-020-03 Укрепление по периметру объемных предметов
23-0101-020-04 Укрепление по периметру орнаментов, букв
23-0101-021:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Подрезка нитей старой штопки. 2. Удаление штопки ножницами или пинцетом.
23-0101-021-01 Удаление старой штопки
23-0101-022:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Фиксация ткани в пяльцах. 2. Подбор колера и номера нити. 3. Художественная штопка.
23-0101-022-01 Художественная штопка на костюмах, знаменах, обивках и пр.
23-0101-022-02 Реставрация шпалер методом штопки по фону с сохранившейся основой
23-0101-022-03 Реставрация шпалер методом штопки по фону без основы или рисунку с сохранившейся основой
23-0101-022-04 Реставрация шпалер методом штопки по рисунку с незакрепленной основой или без основы
23-0101-023:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Укрепление секущихся нитей пропиткой закрепителем. 2. То же механическим путем: подведение с тыльной стороны тонированной ткани с последующей пропиткой.
23-0101-023-01 Укрепление нитей в местах сечений пропиткой закрепителем
23-0101-023-02 Укрепление нитей в местах сечений механическим путем

23-0101-017:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Құрамды дайындау.
2. Материалды қайнату және бояу.
3. Сірке су ерітіндісінде жуу.
4. Кептіру.
5. Өсімдік бояғыштарымен бояу кезінде-квасцаларда дәрілеу.
23-0101-017-01 бір өсімдік бояғышымен табиғи бояу
23-0101-017-02 бірнеше өсімдік бояғыштарымен табиғи бояу
23-0101-017-03 химиялық бояу (текше, қышқыл, құрамында металл бар бояғыштар)
23-0101-018:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Жұқа матаны жойық орнына желімдеу.
2. Мамықты дайындау (материалды ұсақтау).
3. Желімді жойық орнына жағу.
4. Пинцеттің көмегімен түбітпен сүртіп, кейіннен үтікпен булауды бірнеше рет қайталау.
23-0101-018-01 көркем маталардағы ұсақ жойықтарды мастикалау
23-0101-019:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Матаны таңдау, пішу.
2. Жойық орындарын өңдеу (жарылу жиектерін нығайту).
3. Жіптердің бағытын ескере отырып, бүркемелеу тігісімен немесе сырт жағынан желімдеумен жамау жасау.
23-0101-019-01 қарапайым жамау орнату
23-0101-019-02 түйіспе әдісімен жамау орнату
23-0101-019-03 терідегі түйісу әдісімен жамау орнату
23-0101-020:
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Экспонатқа беріктік беру үшін сыртқы жағынан контур бойынша нығайту.
2. Материалдың түсі мен фактурасын таңдау арқылы рамка түрінде бекіту.
3. Оқаны (металл тоқыма) бекіту.
23-0101-020-01 мақта мата периметрі бойынша бекіту
23-0101-020-02 жібек маталардың периметрі бойынша бекіту
23-0101-020-03 көлемдік заттардың периметрі бойынша бекіту
23-0101-020-04 ою-өрнекті, әріптерді периметрі бойынша бекіту
23-0101-021:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Ескі торлап жамау жіптерін кесу.
2. Торлап жамауды қайшымен немесе кішкентай қысқышпен алып тастау.
23-0101-021-01 ескі торлап жамауды алып тастау
23-0101-022:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Матаны кесте кергішінде бекіту
2. Жіптің колері мен нөмірін таңдау
3. Көркем торлап жамау
23-0101-022-01 костюмдерде, жалауларда, қаптамаларда және т. б. көркем торлап жамау
23-0101-022-02 сақталған негізі бар торлап жамау әдісімен шпалерді реставрациялау
23-0101-022-03 сақталған негізі бар негізі немесе суреті жоқ фоны бойынша торлап жамау әдісімен шпалерлерді реставрациялау
23-0101-022-04 бекітілмеген негізі бар немесе негізі жоқ сурет бойынша торлап жамау әдісімен шпалерлерді реставрациялау
23-0101-023:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Бөлінген жіптерді бекіткішпен нығайту.
2. Сол механикалық жолмен: кейіннен сіңдірумен тондалған матаның артқы жағынан жеткізу.
23-0101-023-01 бекітпемен сіңдірумен қима орындарындағы жіптерді бекіту
23-0101-023-02 механикалық жолмен қима жерлерінде жіптерді нығайту

23-0101-024:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Раскрой полос ткани. 2. Нашивка полос с тыльной стороны экспоната параллельно нитям основы.
23-0101-024-01 Укрепление сеткой из театральных тюлей, марли
23-0101-024-02 Укрепление сеткой из ткани
23-0101-024-03 Укрепление сеткой для экспонатов из стекляруса, бисера
23-0101-024-04 Укрепление сеткой-скелетажем для шпалер и гобеленов
23-0101-025:
Измеритель: 1 см2
Состав работ:1. Подбор нитей из имеющихся в наличии или тонирование. 2. Фиксация нитей пришивкой, приштопкой, закрепителем с расчесыванием иглой.
23-0101-025-01 Укрепление отстающих нитей несложной вышивки по рисунку
23-0101-025-02 Укрепление отстающих нитей сложной вышивки по рисунку
23-0101-026:
Измеритель: 1 см2
Состав работ:1. Устранение деформации нитей разглаживанием инструментом или отбивкой молотком. 2. Фиксация отстающих нитей клеем и прикреплением иглой.
23-0101-026-01 Укрепление металлических нитей на галунах
23-0101-026-02 Укрепление металлических нитей на головных уборах, вышивках
23-0101-026-03 Укрепление металлических нитей на шитье, на тонких шелках и кисейных тканях
23-0101-027:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Отстающие детали укрепляют, используя существующий прием крепления бисера, жемчуга, стекляруса.
23-0101-027-01 Укрепление отстающих и осыпающихся деталей на головных уборах и одежде
23-0101-027-02 Укрепление отстающих и осыпающихся деталей на лицевом шитье, бисерных изделиях
23-0101-027-03 Укрепление отстающих и осыпающихся деталей на орнаментальном шитье жемчугом, бисером или перламутром под бинокуляром
23-0101-028:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Подбор или тонирование нитей. 2. Изготовление трафарета с предполагаемым рисунком. 3. Воссоздание вышивки в авторской технике.
23-0101-028-01 Восстановление утрат вышивки сложной
23-0101-028-02 Восстановление утрат вышивки сложной с восстановлением рисунка
23-0101-028-03 Восстановление утрат кружева несложного
23-0101-028-04 Восстановление утрат кружева сложного
23-0101-029:
Измеритель: 1 см2
Состав работ:1. Подбор нитей-бить, канитель и пр. 2. Подбор нитей для прикрепы. 3. Воссоздание утрат вышивки в авторской технике.
23-0101-029-01 Воссоздание утрат несложной вышивки, орнамента из аграманта, галуна
23-0101-029-02 Воссоздание утрат сложной вышивки битью, канителью с восстановлением рисунка
23-0101-029-03 Воссоздание утрат металлического орнаментального шитья под бинокуляром
23-0101-030:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Обрезка по контуру вышивки ветхой ткани с осторожностью. 2. Закрепление в пяльцах новой ткани. 3. Фиксация фрагментов вышивки с пришивкой по периметру тонированными нитками.

23-0101-024:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Мата жолақтарын пішу.
2. Экспонаттың артқы жағынан негіз жіптеріне параллель жолақтарды жапсыру.
23-0101-024-01 театр тюльдерін, марлиді тор арқылы бекіту
23-0101-024-02 матадан жасалған тормен бекіту
23-0101-024-03 шыны, бисерден жасалған экспонаттарға арналған тормен бекіту
23-0101-024-04 шпалерлер мен гобелендерге арналған тор-қаңқалы бекіту
23-0101-025:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Қолда бар жіптерді таңдау немесе тондау.
2. Жіптерді тігу, ұштап, инемен тарап бекіту.
23-0101-025-01 сурет бойынша күрделі емес кестелеудің артта қалған жіптерін бекіту
23-0101-025-02 сурет бойынша күрделі кестелеудің артта қалған жіптерін бекіту
23-0101-026:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Жіптердің деформациясын құралмен немесе балғамен тегістеу арқылы жою.
2. Тұнған жіптерді желіммен және инемен бекіту.
23-0101-026-01 Оқадағы метал жіптерді бекіту
23-0101-026-02 Бас киімде, кестелерде метал жіптерді бекіту
23-0101-026-03 Жіпте, жұқа жібек және киселік маталарда метал жіптерді бекіту
23-0101-027:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Кері қалған бөлшектер бисерді, інжуді, әйнекрусты бекітудің қолданыстағы тәсілін пайдалана отырып бекітіледі.
23-0101-027-01 Бас киімдер мен киімдегі кері қалған және шашылатын бөлшектерді бекіту
23-0101-027-02 Бет тігісіндегі, бисерлік бұйымдардағы кері қалған және шашылатын бөлшектерді бекіту
23-0101-027-03 Кері қалған және шашылатын бөлшектерді маржанмен, бисермен немесе інжумен өрнектелген тігіске бинокуляр арқылы бекіту
23-0101-028:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Жіптерді таңдау немесе тондау.
2. Болжамды суреті бар трафарет дайындау.
3. Авторлық техникадағы кестені қайта жасау.
23-0101-028-01 күрделі кестені реставрациялау
23-0101-028-02 суретті қалпына келтіріп, күрделі кестелеудің шығындарын реставрациялау
23-0101-028-03 күрделі емес шілдерді реставрациялау
23-0101-028-04 күрделі шілтерді реставрациялау
23-0101-029:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Бить-жіптерін, зерлі жіпті және т.б. таңдау.
2. Бекітуге арналған жіптерді таңдау.
3. Авторлық техникадағы кестені қайта жасау.
23-0101-029-01 қарапайым кестені, аграманттан жасалған ою-өрнекті, оқаны қайта жасау
23-0101-029-02 күрделі кестені битпен, суретті қалпына келтіре отырып, жіппен қайта жасау
23-0101-029-03 бинокуляр астындағы метал ою-өрнекті тігістің күшін қайта жасау
23-0101-030:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ескі матаны кестелеу контуры бойынша сақтықпен кесу.
2. Пяльцаларда жаңа матаны бекіту.
3. Кесте фрагменттерін периметрі бойынша боялған жіппен тігу.

23-0101-030-01 Перенесение вышивки на новую основу
23-0101-031:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Бисер, жемчуг, блестки и прочие детали нанизывают на новые нити и пришивают, используя прием существующего плетения.
23-0101-031-01 Восстановление низания на костюмах, головных уборах
23-0101-031-02 Восстановление низания на бисерных изделиях
23-0101-031-03 Восстановление низания на орнаментальном шитье жемчугом, бисером и пр. (под бинокуляром)
23-0101-032:
Измеритель: 10 дм2
Состав работ: 1. Распарывание сохранившейся, требующей замены детали. 2. Изготовление выкройки по сохранившейся детали, аналогам или фотографиям. 3. Подбор ткани, раскрой. 4. Стачивание детали с учетом технологии изготовления всего предмета.
23-0101-032-01 Воссоздание утраченных деталей экспонатов простых по крою с простыми швами
23-0101-032-02 Воссоздание утраченных деталей экспонатов средней сложности
23-0101-032-03 Воссоздание утраченных деталей экспонатов сложного кроя с большим количеством швов
23-0101-033:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ: 23-0101-033-01: 1. Подготовка ткани с закреплением желатином проглаживанием. 2. Изготовление шаблона лепестка. 3. Раскрой ткани по шаблону. 4. Формовка лепестка в специальных приспособлениях с вощением. 5. Тонирование лепестка художественными красками. 23-0101-033-02: 1. Нарезка проволоки. 2. Обвивка проволоки ватой с проклейкой ПВА. 3. Тонировка. 23-0101-033-03: 1. Подготовка ткани с закреплением желатином проглаживанием. 2. Изготовление шаблона. 3. Раскрой ткани по шаблону. 4. Формовка лепестка с вощением и нанесением прожилок (выдавливанием). 5. Тонировка. 6. Подклейка стебелька. 23-0101-037-04: 1. Сборка цветка из отдельных деталей.
23-0101-033-01 Изготовление лепестков
23-0101-033-02 Изготовление стебля
23-0101-033-03 Изготовление листьев
23-0101-033-04 Сборка цветка
23-0101-034:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Чистка бархата. 2. Расчесывание щеткой фрагментами над паром.
23-0101-034-01 Обработка изделий из бархата
23-0101-035:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Чистка от загрязнений и коррозии.
23-0101-035-01 Чистка металлических деталей
23-0101-036:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Приготовление увлажняющего состава на основе спирта и глицерина, 2. Нанесение состава на ткань путем пульверизации для придания эластичности. 3. Обработка разрушающейся ткани пропиткой клеем.
23-0101-036-01 Консервация экспонатов с пропиткой увлажнителем для придания эластичности
23-0101-036-02 Консервация экспонатов с укреплением пропиткой реставрационным клеем
23-0101-037:
Измеритель: 1 дм
Состав работ: 1. Обметка сыпучих тканей. 2. Подбор фрагментов, сметывание. 3. Сшивка вручную с подгонкой рисунка. 4. Закрепление шва на ветхих тканях.

23-0101-030-01 кестені жаңа негізге ауыстыру
23-0101-031:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Бисер, інжу, жылтыр және басқа да бөлшектер жаңа жіптерге тігіледі және қолданыстағы тоқуды қолдана отырып тігеді.
23-0101-031-01 костюмдердегі, бас киімдердегі тізгініндерді реставрациялау
23-0101-031-02 бисер бұйымдарындағы тізгініндерді реставрациялау
23-0101-031-03 маржанмен, бисермен және т. б. ою-өрнектелген тігісте тізгініндерді реставрациялау (бинокуляр арқылы)
23-0101-032:
Есептеуіш: 10 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Сақталған, ауыстырылуды талап ететін бөлшектерді булау.
2. Сақталған бөлшектер, аналогтар немесе фотосуреттер бойынша үлгі жасау.
3. Матаны таңдау, пішу.
4. Затты толық жасау технологиясын ескере отырып, бөлшектерді қайрау.
23-0101-032-01 жай тігіспен пішімі бойынша қарапайым экспонаттардың жоғалған бөлшектерін қайта жасау
23-0101-032-02 күрделілігі орташа экспонаттардың жоғалған бөлшектерін қайта жасау
23-0101-032-03 көп тігісі бар күрделі пішімдегі экспонаттардың жоғалған бөлшектерін қайта жасау
23-0101-033:
Есептеуіш: 1 бөлшек
Жұмыс құрамы:
23-0101-033-01:
1. Желатинмен үтіктеп матаны дайындау.
2. Жапырақшаның үлгісін жасау.
3. Матаны шаблон бойынша пішу.
4. Жапырақшаны арнайы құрылғыларда арықумен қалыптау.
5. Көркем бояулармен жапырақшаларды тондау.
23-0101-033-02:
1. Сымды кесу.
2. Сымдарды ПВА-мен желімдеп, мақтамен қаптау.
3. Тондау.
23-0101-033-03:
1. Желатинмен үтіктеп матаны дайындау.
2. Шаблонды дайындау.
3. Матаны шаблон бойынша пішу.
4. Жапырақшаларды арық және салумен (сығумен) қалыптау.
5. Тондау.
6. Сабақты желімдеу.
23-0101-037-04:
1. Гүлдерді жеке бөлшектерден құрастыру.
23-0101-033-01 Жапырақшаларды жасау
23-0101-033-02 Сабағын жасау
23-0101-033-03 Жапырақтарды жасау
23-0101-033-04 Гүлді жинау
23-0101-034:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Барқыт тазалау.
2. Бу үстінде фрагменттерді щеткамен тарақтау.
23-0101-034-01 Барқыттан жасалған бұйымдарды өңдеу
23-0101-035:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ластанудан және коррозиядан тазалау.
23-0101-035-01 метал бөлшектерді тазалау
23-0101-036:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Спирт және глицерин негізінде ылғалдайтын құрамды дайындау,
2. Серпімділік беру үшін пульверизация жолымен матаға құрамды жағу.
3. Бұзылған матаны желіммен сіңдіріп өңдеу.
23-0101-036-01 серпімділік беру үшін ылғалдандырғышы бар экспонаттарды консервациялау
23-0101-036-02 реставрациялық желіммен сіңдірілген экспонаттарды консервациялау
23-0101-037:
Есептеуіш: 1 дм
Жұмыс құрамы:
1. Сусымалы тіндерді белгілеу.
2. Фрагменттерді іріктеу, сметалау.
3. Суретті қиыстырып қолмен тігу.
4. Тозған маталарда тігісті бекіту.

23-0101-037-01 Монтаж-сборка изделий с простыми швами
23-0101-037-02 Монтаж-сборка изделий со сложными швами, с укреплением нескольких слоев ткани
23-0101-037-03 Монтаж-сборка изделий со сложными швами на лицевом шитье
23-0101-038:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ: 1. Обметка по краям для оформления под стекло. 2. Монтирование на подкладку для оформления в паспарту размером до 2 дм2.
23-0101-038-01 Оформление фрагментов для экспонирования в паспарту
23-0101-038-02 Оформление фрагментов для экспонирования в футляр под стекло
23-0201-001:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Определение техники и времени изготовления, состояния войлока, степени сохранности
23-0201-001-01 Обследование изделия
23-0201-002:
Измеритель: 1 дм2 очищаемой поверхности
Состав работ:
Для 23-0201-002-01:
1. Механическая чистка войлока с лицевой и изнаночной стороны пылесосом с осторожностью.
Для 23-0201-(002-02÷002-04):
1. Наложение влажной марли. 2. Ручная выбивка пыли с промежуточной промывкой марли.
23-0201-002-01 Механическая чистка хорошо сохранившегося войлока
23-0201-002-02 Механическая чистка войлока в составе объемных предметов (халаты, седла и др.)
23-0201-002-03 Механическая чистка ветхого войлока
23-0201-002-04 Механическая чистка руинированного войлока
23-0201-003:
Измеритель: 1 проба
Состав работ: 1. Пробные расчистки на неответственных участках тампонированием ватно-марлевым тампоном, смоченным в растворителе или моющем средстве на фильтровальную бумагу. 2. Определение состава для чистки окрашенного войлока.
23-0201-003-01 Пробы на текучесть
23-0201-004:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Запаривание через марлю, смоченную в уксусе и глицерине или обводка кисточкой, смоченной в уксусе по контуру рисунка.
23-0201-004-01 Закрепление текучих красителей
23-0201-005:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:1. Приготовление состава. 2. Нанесение на поверхность войлока. 3. Чистка кистью, тампоном.
23-0201-005-01 Химическая чистка войлока
23-0201-006:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Приготовление раствора. 3. Удаление загрязнений кистью на промывочном столе 4. Тщательная промывка водой.
23-0201-006-01 Чистка войлока водными растворами
23-0201-007:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Подбор материалов для удаления пятен. 2. Многократное нанесение раствора на пятно. 3. Промывка водой. 4. Нейтрализация спиртовым раствором.
23-0201-007-01 Удаление пятен ржавчины
23-0201-007-02 Удаление мушиных засидов, экскрементов насекомых
23-0201-007-03 Удаление пятен органического происхождения (кровь, жир и пр.)
23-0201-007-04 Удаление пятен сырости, плесени

23-0101-037-01 қарапайым жіктері бар бұйымдарды монтаждау-құрастыру
23-0101-037-02 матаның бірнеше қабаттарын нығайтумен, күрделі жіктері бар бұйымдарды монтаждау-құрастыру
23-0101-037-03 бет тігісінде күрделі жіктері бар бұйымдарды монтаждау-құрастыру
23-0101-038:
Есептеуіш: 1 шт.
Жұмыс құрамы:
1. Шыны астына безендіру үшін шеттерін белгілеу.
2. 2 дм2-ге дейінгі өлшемдегі паспортқа рәсімдеу үшін астарға орнату.
23-0101-038-01 Паспортқа экспонаттау үшін фрагменттерді безендіру
23-0101-038-02 Шыны қабатына экспонаттау үшін фрагменттерді безендіру
23-0201-001:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Киіздің дайындау техникасы мен уақытын, жай-күйін, сақталу дәрежесін анықтау
23-0102-001-01 бұйымды тексеру
23-0201-002:
Есептеуіш: 1 дм2 тазаланатын бет
Жұмыс құрамы: 23-0201-002-01:
1. Киізді шаңсорғышпен механикалық тазалау. 23-0201-(002-02÷002-04):
1. Ылғалды дәкені салу.
2. Шаңды қолмен қағып, арасында дәкемен жуып тұру.
23-0201-002-01 жақсы сақталған киіз механикалық тазалау
23-0201-002-02 көлемді заттар (халаттар, ершіктер және т. б.) құрамындағы киізді механикалық тазалау
23-0201-002-03 көне киізді механикалық тазалау
23-0201-002-04 бүлінген киізді механикалық тазалау
23-0201-003:
Есептеуіш: 1 сынам
Жұмыс құрамы:
1. Жауапты емес учаскелерде қоспаға немесе жуу құралына сүзгіш қағазға батырылған мақта-дәке тампонымен тығындап сынамалық тазартулар.
2. Боялған киізді тазалауға арналған құрамды анықтау.
23-0201-003-01 Ағымдылыққа сынамалар
23-0201-004:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Сірке суы мен глицеринге батырылған дәке арқылы булау немесе сурет контуры бойынша сірке суына батырылған қылқаламмен жүргізіп шығу.
23-0201-004-01 Сұйық бояғыштарды бекіту
23-0201-005:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Құрамды дайындау.
2. Киіз бетіне жағу.
3. Щеткамен, тампонмен тазалау
23-0201-005-01 Киізді химиялық тазалау
23-0201-006:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
3. Жуу үстелінде қылқаламмен ластануды жою
4. Сумен мұқият жуу.
23-0201-006-01 Киізді сулы ерітінділермен тазалау
23-0201-007:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Дақтарды жою үшін материалдарды таңдау.
2. Даққа ерітіндіні бірнеше рет жағу.
3. Сумен жуу.
4. Спирт ерітіндісімен бейтараптандыру.
23-0201-007-01 Тот дақтарын жою
23-0201-007-02 Мүшті қышқылдарын, жәндіктердің экскременттерін жою
23-0201-007-03 Органикалық дақтарды алып тастау (қан, май және т. б.)
23-0201-007-04 Ылғалдылық, зең дақтарын жою

23-0201-008:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ :1. Устранение деформации увлажнением с отпрессовкой.
23-0201-008-01 Устранение деформации простых изделий
23-0201-008-02 Устранение деформации головных уборов
23-0201-008-03 Устранение деформации сложных изделий
23-0201-009:
Измеритель: 1 эскиз
Состав работ: 1. Изучение техники изготовления войлочного изделия, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
23-0201-009-01 Разработка эскиза вставки орнамента для воссоздания утраченного фрагмента площадью до 1 дм2
27-0201-009-02 Разработка эскиза вставки орнамента для воссоздания утраченного фрагмента площадью от 1 до 5 дм2
27-0201-009-03 Разработка эскиза вставки орнамента для воссоздания утраченного фрагмента площадью от 5 до 25 дм2
27-0201-009-04 Разработка эскиза вставки орнамента для воссоздания утраченного фрагмента площадью от 25 до 100 дм2
27-0201-009-05 Разработка эскиза вставки орнамента для воссоздания утраченного фрагмента площадью более 100,0 дм2
23-0201-010:
Измеритель: 1 кг шерсти
Состав работ:
Для 23-0201-010-01:
1. Сухая очистка шерсти. 2. Подготовка горячего раствора. 3. Трехкратная промывка шерсти в горячем растворе при постоянном перемешивании, сушка.
Для 23-0201-010-02:
4. Сбивание и чесание (распушивание) шерсти.
23-0201-010-01 Чистка шерсти
23-0201-010-02 Сбивание и чесание шерсти
23-0201-011:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
Для 23-0201-011-01:
1. Раскладка шерсти.
2. Валяние войлока, сушка.
Для 23-0201-011-02:
1. Раскладка шерсти основы и орнамента.
2. Валяние войлока, сушка.
Для 23-0201-011-03:
1. Валяние войлока разного цвета, сушка.
2. Нанесение контура орнамента, вырезание орнамента.
3. Сшивание элементов орнамента соединительным швом.
4. Обшивка контуров орнамента согласно подлиннику
23-0201-011-01 Изготовление однотонного войлока
23-0201-011-02 Изготовление орнаментированного войлока в технике "текемет"
23-0201-011-03 Изготовление орнаментированного войлока в технике "сырмак"
23-0201-012:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Вставка изготовленного фрагмента войлока, пришивка маскировочным швом к войлоку с обратной стороны.
23-0201-012-01 Вставка однотонного фрагмента войлока
23-0201-012-02 Вставка орнаментированного войлока стыковым методом
23-0301-001:
Измеритель: 23-0301-001-01: 1 проект; 23-0301-001-02: 1 образец; 23-0301-(001-03÷001-04): 1 дм2
Состав работ:
Для 23-0301-001-01:
1. Изучение техники структур тканей при помощи лупы или микроскопа, подбор архивных материалов, фотодокументов, аналогий, копий, зарисовок и прочих.
2. Производство прорисовок интерьеров.
3. Разработка рисунков подлинных тканей, эскизов рисунка ткани в цвете в соответствии с архитектурным стилем и художественным оформлением интерьера, исполнение чистового рисунка в натуральную величину в цвете.

23-0201-008:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Нығыздау арқылы ылғалдаумен деформацияны жою.
23-0201-008-01 Қарапайым бұйымдардың деформациясын жою
23-0201-008-02 Бас киімдердің деформациясын жою
23-0201-008-03 Күрделі бұйымдардың деформациясын жою
23-0201-009:
Есептеуіш: 1 эскиз
Жұмыс құрамы:
1. Киіз бұйымдарын, фотоқұжаттар мен аналогтарды дайындау техникасына зерттеу.
2. Эскизді орындау.
23-0201-009-01 1 дм2-ге дейін алаңның жоғалған фрагментін реставрациялау үшін ою-өрнекті ендірудің эскизін әзірлеу.
27-0201-009-02 1-ден 5 дм2 дейін алаңның жоғалған фрагментін реставрациялау үшін ою-өрнекті ендірудің эскизін зірлеу.
27-0201-009-03 5-тен 25 дм2 дейін алаңның жоғалған фрагментін реставрациялау үшін ою-өрнекті ендірудің эскизін әзірлеу.
27-0201-009-04 25-тен 100 дм2 дейін алаңның жоғалған фрагментін реставрациялау үшін ою-өрнекті ендірудің эскизін әзірлеу.
27-0201-009-05 100,0 дм2 артық алаңның жоғалған фрагментін реставрациялау үшін ою-өрнекті ендірудің эскизін әзірлеу.
23-0201-010:
Есептеуіш: 1кг жүн
Жұмыс құрамы:
1. Жүнді құрғақ тазалау.
2. Ыстық ерітіндіні дайындау.
3. Тұрақты араластыру кезінде жүнді ыстық ерітіндіде үш рет жуу, кептіру.
4. Жүнді жаю және түту (кептіру).
23-0201-010-01 Жүнді тазалау
23-0201-010-02 Жүнді түйістіру және түту
23-0201-011:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
23-0201-011-01:
1. Жүнді орналастыру.
2. Киіз басу, кептіру. 23-0201-011-02:
1. Негіз бен ою-өрнек жүнін орналастыру.
2. Киіз басу, кептіру 23-0201-011-03:
1. Киіз түрлі түсті, кептіру.
3. Ою-өрнек контурын жағу, ою-өрнек кесу.
4. Ою элементтерін біріктіру тігісімен тігу.
5. Түпнұсқаға сәйкес ою-өрнек контурын қаптау
23-0201-011-01 Бір түсті киіз жасау
23-0201-011-02 "Текемет" техникасында ою-өрнектелген киіз жасау
23-0201-011-03 "Сырмақ" техникасында ою-өрнектелген киіз жасау
23-0201-012:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Дайындалған киіз фрагментін қою, сыртқы жағынан киізге бүркеме тігіспен тігу.
23-0201-012-01 Киізбен бір түсті фрагментті кірістіру
23-0201-012-02 Өрнектелген киізді жапсырма әдісімен кірістіру
23-0301-001:
Есептеуіш:23-0301-001-01: 1 жоба; 23-0301-001-02: 1 үлгі; 23-0301-(001-03÷001-04): 1 дм2
Жұмыс құрамы:
23-0301-001-01:
1. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен маталар құрылымының техникасын зерттеу, мұрағаттық материалдарды, фотоқұжаттарды, ұқсастықтарды, көшірмелерді, суреттемелерді және басқаларды іріктеу.
2. Интерьерлердің суреттерін жасау.
3. Шынайы маталардың өрнектерін, сәулеттік стильге және интерьерді көркемдік безендіруге сәйкес түсті матаның суретінің эскиздерін әзірлеу, таза өрнекті түстегі табиғи өлшемде орындау.

Для 23-0301-001-02:
1. Определение раппорта узора по основе и по утку в см, определение количества использованных крючков в жаккардовой машине и количества использованных нитей основы от одного крючка.
2. Определение заправочного расчета с полным описанием заправки и схемами переплетений. 3. Снятие шаблона с рисунка ткани.
С 23-0301-001-03 по 23-0301-001-04:
1. Наложение кальки на образец или рисунок ткани.
2. Перенесение изображения одного раппорта рисунка на кальку тушью с точным изображением всех элементов рисунка.
3. Разметка кальки по заданному расчету ткани на требуемое число клеток по вертикали и горизонтали.
4. Разграфление клетки цветной тушью и пронумерование их по вертикали и горизонтали.
23-0301-001-01 Проектирование рисунка ткани
23-0301-001-02 Технологический анализ и заправочный расчет образца ткани
23-0301-001-03 Воссоздание рисунка ткани, категория сложности I
23-0301-001-04 Воссоздание рисунка ткани, категория сложности II
Измеритель:1 дм2
Состав работ: 1. Наложение кальки на образец или рисунок ткани. 2. Перенесение изображения одного раппорта рисунка на кальку тушью с точным изображением всех элементов рисунка. 3. Разметка кальки по заданному расчету ткани на требуемое число клеток по вертикали и горизонтали. 4. Разграфление клеток цветной тушью и пронумерование их по вертикали и горизонтали.
23-0301-001-05 Воссоздание рисунка ткани, категория сложности III
23-0301-001-06 Воссоздание рисунка ткани, категория сложности IV
23-0301-002:
Измеритель: 1 карта
Состав работ: 1. Расчет канвовой бумаги для данного рисунка ткани с нанесением номеров клеток и указанием ярусов. 2. Программирование рисунка ткани на канвовую бумагу при помощи лупы или микроскопа. 3. Закрашивание акварельными красками технического рисунка ткани по контуру необходимым цветом.
23-0301-002-01 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 400
23-0301-002-02 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 600
23-0301-002-03 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 800
23-0301-002-04 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 1200
23-0301-002-05 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 1320
Состав работ: 1. Расчет канвовой бумаги для данного рисунка ткани с нанесением номеров клеток и указанием ярусов. 2. Программирование рисунка ткани на канвовую бумагу при помощи лупы или микроскопа. 3. Закрашивание акварельными красками технического рисунка ткани по контуру необходимым цветом.

23-0301-001-02:
1. Үлгі раппортын негізінде және арқау бойынша см анықтау, жаккард машинасында пайдаланылған ілмектердің санын және бір ілгектің пайдаланылған негіз жіптерінің санын анықтау.
2. Май құюдың толық сипаттамасымен және өрім схемаларымен май құю есебін анықтау.
3. Матаның өрнегінен шаблонды алу.
23-0301-(001-03÷001-04):
1. Матаның үлгісіне немесе өрнегіне калька салу.
2. Өрнектің бір раппортының суретін өрнектің барлық элементінің дәл бейнесі бар тушпен калькаға көшіру.
3. Тігінен және көлденеңінен қажетті жасушалар санына матаның берілген есебі бойынша кальканы белгілеу.
4. Клеткаларды түрлі-түсті тушьпен салу және тігінен және көлденеңінен нөмірлеу.
23-0301-001-01 Матаның өрнегін жобалау
23-0301-001-02 Матаның үлгісін технологиялық талдау және толтыру есебі
23-0301-001-03 Матаның өрнегін қайта жасау, күрделілік санаты I
23-0301-001-04 Матаның өрнегін қайта жасау, күрделілік санаты II
Есептеуіш:1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Матаның үлгісіне немесе өрнегіне калька салу.
2. Өрнектің бір раппортының суретін өрнектің барлық элементінің дәл бейнесі бар тушпен калькаға көшіру.
3. Тігінен және көлденеңінен қажетті жасушалар санына матаның берілген есебі бойынша кальканы белгілеу.
4. Клеткаларды түрлі-түсті тушпен салу және тігінен және көлденеңінен нөмірлеу.
23-0301-001-05 Матаның өрнегін қайта жасау, күрделілік санаты III
23-0301-001-06 Матаның өрнегін қайта жасау, күрделілік санаты IV
23-0301-002:
Есептеуіш: 1 карта
Жұмыс құрамы:
1. Матаның осы өрнегі үшін клеткалардың нөмірлерін салу және қабаттарды көрсету арқылы канваалық қағазды есептеу.
2. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен канва қағазына матаның өрнегін бағдарламалау.
3. Матаның техникалық өрнегін акварельді бояулармен контуры бойынша қажетті түспен бояу.
23-0301-002-01 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 400-ге дейін
23-0301-002-02 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 600-ге дейін
23-0301-002-03 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 800-ге дейін
23-0301-002-04 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 1200-ге дейін
23-0301-002-05 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 1320-ға дейін
Жұмыс құрамы:
1. Матаның осы өрнегі үшін клеткалардың нөмірлерін салу және қабаттарды көрсету арқылы канваалық қағазды есептеу.
2. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен канваа қағазына матаның өрнегін бағдарламалау.
3. Матаның техникалық өрнегін акварельді бояулармен контуры бойынша қажетті түспен бояу.

23-0301-002-06 Изготовление технического рисунка ткани 1 категории сложности при количестве крючков до 1760
23-0301-002-07 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 400
23-0301-002-08 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 600
23-0301-002-09 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 800
23-0301-002-10 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 1200
Состав работ:1. Расчет канвовой бумаги для данного рисунка ткани с нанесением номеров клеток и указанием ярусов. 2. Программирование рисунка ткани на канвовую бумагу при помощи лупы или микроскопа. 3. Закрашивание акварельными красками технического рисунка ткани по контуру необходимым цветом.
23-0301-002-11 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 1320
23-0301-002-12 Изготовление технического рисунка ткани 2 категории сложности при количестве крючков до 1760
23-0301-002-13 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 400
23-0301-002-14 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 600
23-0301-002-15 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 800
Состав работ: 1. Расчет канвовой бумаги для данного рисунка ткани с нанесением номеров клеток и указанием ярусов. 2. Программирование рисунка ткани на канвовую бумагу при помощи лупы или микроскопа. 3. Закрашивание акварельными красками технического рисунка ткани по контуру необходимым цветом.
23-0301-002-16 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 1200
23-0301-002-17 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 1320
23-0301-002-18 Изготовление технического рисунка ткани 3 категории сложности при количестве крючков до 1760
23-0301-002-19 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 400
23-0301-002-20 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 600
Состав работ: 1. Расчет канвовой бумаги для данного рисунка ткани с нанесением номеров клеток и указанием ярусов. 2. Программирование рисунка ткани на канвовую бумагу при помощи лупы или микроскопа. 3. Закрашивание акварельными красками технического рисунка ткани по контуру необходимым цветом.
23-0301-002-21 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 800

23-0301-002-06 1 санаттағы күрделіліктегі матаның техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 1760-қа дейін
23-0301-002-07 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 400-ге дейін
23-0301-002-08 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 600-ге дейін
23-0301-002-09 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 800-ге дейін
23-0301-002-10 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін жасау, ілмектер саны 1200-ге дейін
Жұмыс құрамы:
1. Матаның осы өрнегі үшін клеткалардың нөмірлерін салу және қабаттарды көрсету арқылы канваалық қағазды есептеу.
2. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен канваа қағазына матаның өрнегін бағдарламалау.
3. Матаның техникалық өрнегін акварельді бояулармен контуры бойынша қажетті түспен бояу.
23-0301-002-11 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1320-ға дейін
23-0301-002-12 2 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1760-қа дейін
23-0301-002-13 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 400-ге дейін
23-0301-002-14 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 600-ге дейін
23-0301-002-15 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 800-ге дейін
Жұмыс құрамы:
1. Матаның осы өрнегі үшін клеткалардың нөмірлерін салу және қабаттарды көрсету арқылы канваалық қағазды есептеу.
2. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен канва қағазына матаның өрнегін бағдарламалау.
3. Матаның техникалық өрнегін акварельді бояулармен контуры бойынша қажетті түспен бояу.
23-0301-002-16 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1200-ге дейін
23-0301-002-17 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1320-ға дейін
23-0301-002-18 3 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1760-қа дейін
23-0301-002-19 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 400-ге дейін
23-0301-002-20 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 600-ге дейін
Жұмыс құрамы:
1. Матаның осы өрнегі үшін клеткалардың нөмірлерін салу және қабаттарды көрсету арқылы канваалық қағазды есептеу.
2. Лупаның немесе микроскоптың көмегімен канва қағазына матаның өрнегін бағдарламалау.
3. Матаның техникалық өрнегін акварельді бояулармен контуры бойынша қажетті түспен бояу.
23-0301-002-21 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 800-ге дейін

23-0301-002-22 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 1200
23-0301-002-23 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 1320
23-0301-002-24 Изготовление технического рисунка ткани 4 категории сложности при количестве крючков до 1760
23-0301-003:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Натяжка основы на раму станка. 2. Проклейка желатиновым клеем (на 10 слоев с интервалом 10-15 мин, окончательное высыхание - сутки). 3. Прокладка ценовых палочек для образования гарнитурного переплетения. 4. Прокладка вторичного зева (воздушные ремизы). 5. Заработка основы. 6. Установка рисунка. 7. Ручное ткачество (установка растяжки для сохранения ширины шпалеры, соединение).
23-0301-003-01 Воссоздание шпалер на ручном станке, категория сложности I
23-0301-003-02 Воссоздание шпалер на ручном станке, категория сложности II
23-0301-003-03 Воссоздание шпалер на ручном станке, категория сложности III
23-0301-004:
Измеритель: 1 карта
Состав работ: 1. Нарезка из рулонного или листового картона карты требуемого размера. 2. Просечка в картах шиповых и вязочных отверстий. 3. Просечка в картах отверстия для механа и фланок с ярлыка, засечка карты с технического рисунка. 4. Пронумеровывание всех насеченных карт.
23-0301-004-01 Насечка жаккардового картона 1 категории сложности при количестве секций в машине 2
23-0301-004-02 Насечка жаккардового картона 1 категории сложности при количестве секций в машине 3
23-0301-004-03 Насечка жаккардового картона 2 категории сложности при количестве секций в машине 2
23-0301-004-04 Насечка жаккардового картона 2 категории сложности при количестве секций в машине 3
23-0301-004-05 Насечка жаккардового картона 3 категории сложности при количестве секций в машине 2
Состав работ: 1. Нарезка из рулонного или листового картона карты требуемого размера. 2. Просечка в картах шиповых и вязочных отверстий. 3. Просечка в картах отверстия для механа и фланок с ярлыка, засечка карты с технического рисунка. 4. Пронумеровывание всех насеченных карт.
23-0301-004-06 Насечка жаккардового картона 3 категории сложности при количестве секций в машине 3
23-0301-004-07 Насечка жаккардового картона 4 категории сложности при количестве секций в машине 2
23-0301-004-08 Насечка жаккардового картона 4 категории сложности при количестве секций в машине 3
23-0301-004-09 Насечка жаккардового картона 4 категории сложности при количестве секций в машине 2
23-0301-004-10 Насечка жаккардового картона 4 категории сложности при количестве секций в машине 3
Состав работ:
Для 23-0301-(004-11÷004-12): Нарезка из рулонного или листового картона карты требуемого размера. 2. Просечка в картах шиповых и вязочных отверстий. 3. Просечка в картах отверстия для механа и фланок с ярлыка, засечка карты с технического рисунка. 4. Пронумеровывание всех насеченных карт.
Для 23-0301-(004-13÷004-14): 1. Заправка картовязальной машины шнуром для вязки картона. 2. Вязка жаккардового картона. 3. Расправление и сложение картона в складки по 7-8 карт.
Для 23-0301-004-15: 1. Очистка и выравнивание прутков. 2. Вязка прутков в картон тонким аркатом через каждые 14-16 карт. 3. Выравнивание и натяжка картона, сложение в складки по 7-8 карт.

23-0301-002-22 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1200-ге дейін
23-0301-002-23 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1320-ға дейін
23-0301-002-24 4 санаттағы күрделілік матасының техникалық өрнегін дайындау, ілмектер саны 1760-қа дейін
23-0301-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Станоктың рамасына негізді керу.
2. Желатинді желіммен желімдеу (10 қабатты 10-15 мин аралықпен, соңғы кептіру-кесте – 1тәулік).
3. Гарнитуралық өрім жасауға арналған баға таяқшаларын төсеу.
4. Екінші егісті төсеу (әуе ремиздері).
5. Табыс негіздері.
6. Суретті орнату.
7. Қолмен тоқу (шпалер енін сақтау үшін созуды орнату, қосу).
23-0301-003-01 Қол станогында шпалерді қайта жасау, күрделілік санаты I
23-0301-003-02 Қол станогында шпалерді қайта жасау, күрделілік санаты IІ
23-0301-003-03 Қол станогында шпалерді қайта жасау, күрделілік санаты IІІ
23-0301-004:
Есептеуіш: 1 карта
Жұмыс құрамы:
1. Рулонды немесе парақты картоннан қажетті өлшемдегі картаны кесу.
2. Карталарда шипалы және тұтқыр тесіктерді кесу.
3. Карталарда үлбірге және фланкаларға арналған тесіктерді жапсырмадан кесу, техникалық суреттен картаны кесу.
4. Барлық белгіленген карталарды нөмірлеу.
23-0301-004-01 1-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 2
23-0301-004-02 1-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 3
23-0301-004-03 2-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 2
23-0301-004-04 2-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 3
23-0301-004-05 3-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 2
Жұмыс құрамы:
1. Рулонды немесе парақты картоннан қажетті өлшемдегі картаны кесу.
2. Карталарда шипалы және тұтқыр тесіктерді кесу.
3. Карталарда үлбірге және фланкаларға арналған тесіктерді жапсырмадан кесу, техникалық суреттен картаны кесу.
4. Барлық белгіленген карталарды нөмірлеу.
23-0301-004-06 3-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 3
23-0301-004-07 4-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 2
23-0301-004-08 4-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 3
23-0301-004-09 4-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 2
23-0301-004-10 4-санат күрделіліктегі жаккард картонын керту, машинадағы секциялар саны 3
Жұмыс құрамы:
23-0301-(004-11÷004-12): Рулонды немесе парақты картоннан қажетті өлшемдегі картаны кесу.
2. Карталарда шипалы және тұтқыр тесіктерді кесу.
3. Карталарда үлбірге және фланкаларға арналған тесіктерді жапсырмадан кесу, техникалық суреттен картаны керту.
4. Барлық белгіленген карталарды нөмірлеу.
23-0301-(004-13÷004-14):
1. Картон тоқу үшін картон тоқу машинасын баумен толтыру.
2. Жаккард картонды тоқу.
3. Картонды 7-8 карта бойынша қатпарларға жазу және қосу.
23-0301-004-15:
1. Шыбықтарды тазалау және тегістеу.
2. Шыбықтарды әрбір 14-16 карта арқылы жұқа аркатпен картонға байлау.
3. Картонды тегістеу және керу, қатпарларға 7-8 карта бойынша қосу.

23-0301-004-11 Насечка жаккардового картона, карты накладные при количестве секций в машине 2
23-0301-004-12 Насечка жаккардового картона, карты накладные при количестве секций в машине 3
23-0301-004-13 Вязка жаккардового картона при количестве провязок в картоне 3
23-0301-004-14 Вязка жаккардового картона при количестве провязок в картоне 4
23-0301-004-15 Вязка прутков в картон при количестве провязок в картоне 3
Состав работ:
Для 23-0301-004-16: 1. Очистка и выравнивание прутков. 2. Вязка прутков в картон тонким аркатом через каждые 14-16 карт. 3. Выравнивание и натяжка картона, сложение в складки по 7-8 карт.
Для 23-0301-004-17: 1. Проработка картона на стенке. 2. Отметка ошибок на картах. 3. Проработка проверенного картона.
23-0301-004-16 Вязка прутков в картон при количестве провязок в картоне 4
23-0301-004-17 Проработка жаккардового картона с выделением ошибок
23-0301–005:
Измеритель:23-0301-005-01: 1 крючок; 23-0301-005-02:1 фланка; 23-0301-(008-03÷008-05): 1 станок
Состав работ:
Для 23-0301-005-01: 1. Срезка и разборка старой заправки. 2. Разборка машин со складыванием по порядку рядов крючков и игл. 3. Прочистка и сборка машины. 4. Установка машины на место с подхлестыванием рамника.
Для 23-0301-005-02: 1. Подготовка необходимого шнура. 2. Протяжка шнура в отверстия фланок и кассетной доски. 3. Подхлестывание шнура к рамнику, затяжка узлов и выравнивание фланок.
Для 23-0301-(005-03÷005-05): 1. Установка новой основы. 2. Натягивание основы на товарный валик с подвеской груза. 3. Обработка станка с одновременным выведением ошибки проборки.
23-0301-005-01 Подготовка машины
23-0301-005-02 Подвеска фланок к крючкам
23-0301-005-03 Обработка станка с выведением ошибок проборки при количестве основ одна
23-0301-005-04 Обработка станка с выведением ошибок проборки при количестве основ две
23-0301-005-05 Обработка станка с выведением ошибок проборки при количестве основ три
23-0301-006:
Измеритель: 100 нитей основы
Состав работ: 1. Заправка жаккардового станка
23-0301-006-01 Сновка и петляние арката.
23-0301-006-02 Подхлестка арката к рамнику
23-0301-006-03 Проборка арката в кассетную доску
23-0301-006-04 Ручная вязка жаккардовых лиц с металлическими глазками
23-0301-006-05 Подхлестка подвеса к лицам с выравниванием и чисткой подвеса
23-0301-006-06 Ручная вязка петельчатого нитяного ремиза
23-0301-006-07 Подхлестка лиц к аркату
23-0301-006-08 Подравнивание лиц
23-0301-006-09 Наборка цен для лиц
23-0301-006-10 Наборка лиц на фланки
23-0301-006-11 Проборка основы в заправку
23-0301-006-12 Проборка основы в бҰрдо

23-0301-004-11 Жаккард картонын орнату, жапсырма карталар машинада секциялар саны 2
23-0301-004-12 Жаккард картонын орнату, жапсырма карталар машинада секциялар саны 3
23-0301-004-13 Жаккард картонын картондағы байлау саны 3 болған кезінде байлау
23-0301-004-14 Жаккард картонын картондағы байлау саны 4 болған кезінде байлау
23-0301-004-15 Шыбықтарды картонда байлау саны бойынша картонға байлау
Жұмыс құрамы:
23-0301-004-16:
1. Шыбықтарды тазалау және тегістеу.
2. Шыбықтарды әрбір 14-16 карта сайын жұқа аркатпен картонға байлау.
3. Картонды тегістеу және керу, қатпарларға 7-8 карта етіп қосу.
23-0301-004-17:
1. Қабырғада картонды пысықтау.
2. Қателерді карталарда белгілеу.
3. Тексерілген картонды пысықтау.
23-0301-004-16 Шыбықтарды картонға байлау саны бойынша байлау
23-0301-004-17 Қателерді көрсете отырып, жаккард картонын пысықтау
23-0301–005:
Есептеуіш:23-0301-005-01: 1 ілмек; 23-0301-005-02:1 фалка; 23-0301-(008-03÷008-05): 1 станок
Жұмыс құрамы: 23-0301-005-01:
1. Екінші салымды кесу және бөлшектеу.
2. Ілгектер мен инелер қатарларын ретімен жинай отырып машиналарды бөлшектеу.
3. Машинаны тазалау және құрастыру.
4. Рамникті құрғату арқылы машинаны орынға орнату.
23-0301-005-02:
1. Қажетті бауды дайындау.
2. шнурды фланкалардың тесіктеріне және кассеталық тақтаға тарту.
3. шнурды рамнаға сылау, тораптарды созу және фланкаларды тегістеу.
23-0301-(005-03÷005-05):
1. Жаңа негізді орнату.
2. Жүкті аспаны тауар білікшесімен негізді тарту.
3. Тығындау қатесін бір уақытта шығара отырып, станокты өңдеу.
23-0301-005-01 Машинаны дайындау
23-0301-005-02 Ілмектерге фланецті ілу
23-0301-005-03 Негіздердің саны біреу болған кезде тесу қателерін шығаратын станокты өңдеу
23-0301-005-04 Негіздердің саны екеу болған кезде тесу қателерін шығаратын станокты өңдеу
23-0301-005-05 Негіздердің саны үшеу болған кезде тесу қателерін шығаратын станокты өңдеу
23-0301-006:
Есептеуіш: 100 негіз жіптері
Жұмыс құрамы:
1. Жаккард станогын толтыру
23-0301-006-01 Арқаттың бауы және ілмегі.
23-0301-006-02 Арқаттың рамкаға тіреуіші
23-0301-006-03 Арқатты кассеталық тақтаға тесу
23-0301-006-04 Метал көздерімен жаккардты тұлғаларды қол тоқу
23-0301-006-05 Подвесаларды тегістеп және тазалап тұлғаларға ілу
Жұмыс құрамы:
1. Жаккард станогын толтыру
23-0301-006-06 Ілмекті жіп ремизін қолмен тоқу
23-0301-006-07 Арқаттың галевасын жинау
23-0301-006-08 Галеваны теңестіру
23-0301-006-09 Галеваларға арналған бағалар жиыны
23-0301-006-10 Фланкаларға галевалардың жинағы
Жұмыс құрамы:
1. Жаккард станогын толтыру
23-0301-006-11 Толтыру үшін негізді тесу
23-0301-006-12 Бердо үшін негізді тесу

23-0301-007:
Измеритель: 1 кг сырья
Состав работ: Размотка пряжи: 1. Получение по весу мотков пряжи и катушек из кладовой. 2. Расправление мотка и надевание его на крону. 3. Нахождение конца мотка и заправка катушки. 4. Разматывание пряжи с мотка на катушку на мотальной машине. 5. Сдача катушек и рвани по весу.
23-0301-007-01 Размотка льняной основы, номер пряжи 22/1-28/1
23-0301-007-02 Размотка льняной основы, номер пряжи 40/2
23-0301-007-03 Размотка льняной основы, номер пряжи 54/2
23-0301-007-04 Размотка льняной основы, номер пряжи 5/2
23-0301-007-05 Размотка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 10/1-16/1
Состав работ:
Для 23-0301-(007-06÷007-08): Размотка пряжи: 1. Получение по весу мотков пряжи и катушек. 2. Расправление мотка и надевание его на крону. 3. Нахождение конца мотка и заправка катушки. 4. Разматывание пряжи с мотка на катушку на мотальной машине. 5. Сдача катушек и рвани по весу.
Для 23-0301-(007-09÷007-10): Шпулевка: 1. Получение по весу катушек с уточной пряжей в пустые уточные шпули. 2. Установка на стойке требуемого количества катушек. 3. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 4. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 5. Намотка шпули правильной формы с заданным числом концов уточной пряжи. 6.Закрепление конца на шпуле. 7. Сдача шпулей и рвани по весу.
23-0301-007-06 Размотка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 16/1-18/1
23-0301-007-07 Размотка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 20/1-24/1
23-0301-007-08 Размотка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 28/1-34/1
23-0301-007-09 Шпулевка льняной основы, номер пряжи 22/1-28/1
23-0301-007-10 Шпулевка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 10/1-16/1
Состав работ:
Для 23-0301-(007-11÷007-13): Шпулевка: 1. Получение по весу катушек с уточной пряжей в пустые уточные шпули. 2. Установка на стойке требуемого количества катушек. 3. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 4. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 5. Намотка шпули правильной формы с заданным числом концов уточной пряжи. 6. Закрепление конца на шпуле. 7. Сдача шпулей и рвани по весу.
Для 23-0301-(007-11÷007-16): Сновка: 1. Получение по весу пряжи для основы на катушках и расчет основы. 2. Установка катушки на стойку и набор цеп. 3. Производство сновки основы заданной длины с прокладкой цепы через каждые 35-40 м. 4. Перевитие основы со сновального барабана на новый с перекладкой основы картоном.
23-0301-007-11 Шпулевка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 16/1-18/1
23-0301-007-12 Шпулевка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 20/1-24/1
23-0301-007-13 Шпулевка хлопчатобумажного утка, номер пряжи 28/1-34/1
23-0301-007-14 Сновка льняной основы, номер пряжи 40/2
23-0301-007-15 Сновка льняной основы, номер пряжи 54/2
23-0301-007-16 Сновка льняной основы, номер пряжи 5/2
Для 23-0301-(007-17÷007-27): Размотка пряжи: 1. Получение по весу мотков пряжи и катушек из кладовой. 2. Расправление мотка и надевание его на крону. 3. Нахождение конца мотка и заправка катушки. 4. Разматывание пряжи с мотка на катушку на мотальной машине. 5. Сдача катушек и рвани по весу.
23-0301-007-17 Размотка основы из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/2
23-0301-007-18 Размотка основы из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/2
23-0301-007-19 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/3, количество концов 1

23-0301-007:
Есептеуіш: 1 кг шикізат
Жұмыс құрамы:
Иірімжіпті тарқату:
1. Қоймадан иірімжіптер мен шағырларды салмағы бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың ұшын табу және орауышты толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып орау машинасындағы шағырға орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-01 Зығыр негізгін тарқату, иірімжіп, нөмірі 22/1-28/1
23-0301-007-02 Зығыр негізгін тарқату, иірімжіп, нөмірі 40/2
23-0301-007-03 Зығыр негізгін тарқату, иірімжіп, нөмірі 54/2
23-0301-007-04 Зығыр негізгін тарқату, иірімжіп, нөмірі 5/2
23-0301-007-05 Мақта-мата арқауды тарқату, иірімжіп, нөмірі 10/1-16/1
Жұмыс құрамы:
23-0301-(007-06÷007-08): Иірімжіпті тарқату:
1. Иірімжіптер мен шағырларды салмақтары бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың соңын табу және шағырды толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып, орау машинасының шағырына орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру. 23-0103-(007-09÷007-10): Шарықтау
1. Арқау иірімжібі бар шағырларды бос арқау шарықтарында салмағы бойынша алу.
2. Қажетті шағырлардың санын тірекке орнату.
3. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
4. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
5. Дұрыс формадағы шарықтарды иірімжіп ұштарының берілген саны бойынша орау. 6.Шарықта ұшын бекіту.
7. Шарықтарды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-06 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 16/1-18/1
23-0301-007-07 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 20/1-24/1
23-0301-007-08 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 28/1-34/1
23-0301-007-09 Зығыр негізін шарықтау, иірімжіп, нөмірі 22/1-28/1
23-0301-007-10 Мақта-мата арқауын шарықтау, иірімжіп, нөмірі 10/1-16/1
Жұмыс құрамы:
23-0301-(007-06÷007-08): Иірімжіпті тарқату:
1. Иірімжіптер мен шағырларды салмақтары бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың соңын табу және шағырды толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып, орау машинасының шағырына орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру. 23-0103-(007-09÷007-10):
Шарықтау
1. Арқау иірімжібі бар шағырларды бос арқау шарықтарында салмағы бойынша алу.
2. Қажетті шағырлардың санын тірекке орнату.
3. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
4. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
5. Дұрыс формадағы шарықтарды иірімжіп ұштарының берілген саны бойынша орау. 6.Шарықта ұшын бекіту.
7. Шарықтарды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-06 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 16/1-18/1
23-0301-007-07 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 20/1-24/1
23-0301-007-08 Мақта-мата арқауын тарқату, иірімжіп, нөмірі 28/1-34/1
23-0301-007-09 Зығыр негізін шарықтау, иірімжіп, нөмірі 22/1-28/1
23-0301-007-10 Мақта-мата арқауын шарықтау, иірімжіп, нөмірі 10/1-16/1
Жұмыс құрамы:
23-0301-(007-11÷007-13):
Шарықтау:
1. Арқау иірімжібі бар шағырларды бос арқау шарықтарына салмағы бойынша алу.
2. Қажетті шағырлардың санын тірекке орнату.
3. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
4. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
5. Дұрыс формадағы шарықтарды иірімжіп ұштарының берілген саны бойынша орау.
6. Шарықта ұшын бекіту.
7. Шарықтарды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-(007-11÷007-15):
Арқау өткізу:
1. Шағырдағы негіз үшін иірімжіпті салмағы бойынша алу және негізді есептеу.
2. Шағырды тірекке орнату және шынжыр жиынтығы..
3. Әрбір 35-40 м сайын шынжыр төсей отырып, берілген ұзындықтағы негіздің түйіндерін өндіру. Негізді жиналмалы барабан арқылы картонға салып, жаңа негізге айналдыру.
23-0301-007-11 Мақта-мата арқауын шарықтау, иірімжіп, нөмірі 16/1-18/1
23-0301-007-12 Мақта-мата арқауын шарықтау, иірімжіп, нөмірі 20/1-24/1
23-0301-007-13 Мақта-мата арқауын шарықтау, иірімжіп, нөмірі 28/1-34/1
23-0301-007-14 Зығыр негізгіне арқау өткізу, иірімжіп, нөмірі 40/2
23-0301-007-15 Зығыр негізгіне арқау өткізу, иірімжіп, нөмірі 54/2
Жұмыс құрамы:
23-0301-007-16:
Арқау өткізу:
1. Шағырдағы негіз үшін иірімжіпті салмағы бойынша алу және негізді есептеу.
2. Шағырды тірекке орнату және цеп жиынтығы..
3. Әрбір 35-40 м сайын шынжыр төсей отырып, берілген ұзындықтағы негіздің түйіндерін өндіру. Негізді жиналмалы барабан арқылы картонға салып, жаңа негізге айналдыру
23-0301-(007-17÷007-20): Иірімжіпті тарқату:
1. Қоймадан иірімжіптер мен шағырларды салмағы бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың ұшын табу және шағырды толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып, орау машинасының шағырына орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-16 Зығыр негізгіннің сновкасы, иірімжіп, нөмірі 5/2
23-0301-007-17 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/2
23-0301-007-18 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 429/2
23-0301-007-19 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 429/3, ұштардың саны 1

23-0301-007-20 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 2
23-0301-007-21 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 4
23-0301-007-22 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 6
23-0301-007-23 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/6, количество концов 8
23-0301-007-24 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/6, количество концов 6
23-0301-007-25 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 1
23-0301-007-26 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 2
23-0301-007-27 Размотка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 5
Для 23-0301-(007-28÷007-35): Шпулевка: 1. Получение по весу катушек с уточной пряжей в пустые уточные шпули. 2. Установка на стойке требуемого количества катушек. 3. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 4. Заправка устанавливаемого числа концов нитей с катушек в трубочку и закрепление на шпуле. 5. Намотка шпули правильной формы с заданным числом концов уточной пряжи. 6.Закрепление конца на шпуле. 7. Сдача шпулей и рвани по весу.
23-0301-007-28 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 2
23-0301-007-29 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 4
23-0301-007-30 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/4, количество концов 6
23-0301-007-31 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/6, количество концов 8
23-0301-007-32 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/6, количество концов 6
23-0301-007-33 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 1
23-0301-007-34 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 2
23-0301-007-35 Шпулевка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/5, количество концов 5
Измеритель:23-0301-(007-36÷007-38):1 кг сырья; 23-0301-(007-39÷007-44): 100 нитей
Состав работ:
Для 23-0301-(007-36÷007-38): Сновка: 1. Получение по весу пряжи для основы на катушках и расчет основы. 2. Установка катушки на стойку и набор цеп. 3. Производство сновки основы заданной длины с прокладкой цепы через каждые 35-40 м. 4. Перевитие основы со сновального барабана на новый с перекладкой основы картоном.
Для 23-0301-(007-39÷007-44): Присучка основы: 1. Проверка наличия ценовых шнуров в основе. 2. Присучивание нити новой основы к нитям старой основы по установленному порядку. 3. Протаскивание присученной основы в заправку в бҰрдо. 4. Ликвидация обрывов нитей и заработка ленточки - 3,5-4 см.
23-0301-007-36 Сновка основы из шелка натурального крашеного, крученого номер 643/2

23-0301-007-20 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/4, ұштардың саны 2
Жұмыс құрамы:
Иірімжіпті тарқату:
1. Қоймадан иірімжіптер мен шағырларды салмағы бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың ұшын табу және шағырды толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып, орау машинасының шағырына орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-21 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/4, ұштардың саны 4
23-0301-007-22 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/4, ұштардың саны 6
23-0301-007-23 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/6, ұштардың саны 8
23-0301-007-24 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 643/6, ұштардың саны 6
23-0301-007-25 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 429/5, ұштардың саны 1
Жұмыс құрамы:
23-0301-(007-26÷007-27):
Иірімжіпті тарқату:
1. Қоймадан иірімжіптер мен шағырларды салмағы бойынша алу.
2. Орамды түзету және оны кронаға кигізу.
3. Орауыштың ұшын табу және шағырды толтыру.
4. Иірімжіпті ораудан тарқатып, орау машинасының шағырына орау.
5. Шағырларды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-(007-28÷007-30):
Шарықтау:
1. Арқау иірімжібі бар шағырларды бос арқау шарықтарына салмағы бойынша алу.
2. Қажетті шағырлардың санын тірекке орнату.
3. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
4. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
5. Дұрыс формадағы шарықтарды иірімжіп ұштарының берілген саны бойынша орау.
6. Шарықта ұшын бекіту.
7. Шарықтарды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-26 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 429/5, ұштардың саны 2
23-0301-007-27 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді тарқату, нөмірі 429/5, ұштардың саны 5
23-0301-007-28 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 643/4, ұштардың саны 2
23-0301-007-29 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 643/4, ұштардың саны 4
23-0301-007-30 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 643/4, ұштардың саны 6
Жұмыс құрамы:
Шарықтау:
1. Арқау иірімжібі бар шағырларды бос арқау шарықтарына салмағы бойынша алу.
2. Қажетті шағырлардың санын тірекке орнату.
3. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
4. Шағырлардан жіптер ұштарының орнатылатын санын түтікке салу және шарыққа бекіту.
5. Дұрыс формадағы шарықтарды иірімжіп ұштарының берілген саны бойынша орау.
6. Шарықта ұшын бекіту.
7. Шарықтарды және жыртпаларды салмағы бойынша тапсыру.
23-0301-007-31 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 643/6, ұштардың саны 8
23-0301-007-32 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 643/6, ұштардың саны 6
23-0301-007-33 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 429/5, ұштардың саны 1
23-0301-007-34 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 429/5, ұштардың саны 2
23-0301-007-35 Табиғи боялған, ширатылған жібектен негізді шарықтау, нөмірі 429/5, ұштардың саны 5
Есептеуіш:23-0301-(007-36÷007-38):1 кг шикізат; 23-0301-(007-39÷007-40): 100 нитей
Жұмыс құрамы:
23-0301-(007-36÷007-38):
Арқау өткізу:
1. Шағырдағы негіз үшін иірімжіпті салмағы бойынша алу және негізді есептеу.
2. Шағырды тірекке орнату және цеп жиынтығы.
3. Әрбір 35-40 м сайын шынжыр төсей отырып, берілген ұзындықтағы негіздің түйіндерін өндіру.
4. Негізді ширатқыш барабан арқылы картонға салып, жаңа негізге айналдыру
23-0301-(007-39÷007-40):
Негіздің ширақтап жалғануы:
1. Ценді бауларының негізде бар болуын тексеру.
2. Белгіленген тәртіп бойынша ескі негіз жіптеріне жаңа негіз жіптерін ілу.
3. Бердоны толтыруға негізгді өткізу.
4. Жіптердің қалдықтарын және ленталардың артық жерлерін жою-3,5-4 см.
23-0301-007-36 Табиғи боялған, ширатылған жібектен жасалған негізді қалыптау, нөмірі 643/2

23-0301-007-37 Сновка основы из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/2
23-0301-007-38 Сновка утка из шелка натурального крашеного, крученого номер 429/3, количество концов 1
23-0301-007-39 Присучка основы хлопчатобумажной, номер пряжи 40/2
23-0301-007-40 Присучка основы хлопчатобумажной, номер пряжи 54/2
23-0301-007-41 Присучка основы хлопчатобумажной, номер пряжи 85/2
23-0301-007-42 Присучка основы из шелка натурального, номер пряжи 643/2
23-0301-007-43 Присучка основы из шелка натурального, номер пряжи 429/2
23-0301-007-44 Присучка основы из шелка натурального, номер пряжи 429/3
23-0301-008:
Измеритель: 1 кг сырья
Состав работ:
Для 23-0301-(008-01÷008-03): Крутка основы натурального шелка: 1. Замочка. 2. Размотка на катушки. 3. Крутка 1. 4. Запарка. 5. Крутка 2. 6. Запарка. 7. Размотка на мотки.
Для 23-0301-(008-04÷008-07): Крутка утка натурального шелка: 1. Замочка. 2. Размотка шелка с мотков на катушки. 3. Крутка. 4. Запарка. 5. Размотка с катушек.
23-0301-008-01 Крутка основы натурального шелка № 643/2
23-0301-008-02 Крутка основы натурального шелка № 429/3
23-0301-008-03 Крутка основы натурального шелка № 429/2
23-0301-008-04 Крутка утка натурального шелка № 643/4
23-0301-008-05 Крутка утка натурального шелка № 429/5
23-0301-008-06 Крутка утка натурального шелка № 429/3
23-0301-008-07 Крутка утка натурального шелка № 129/2
23-0301-009 - Крашение натурального шелка, шелковой, хлопчатобумажной, льняной и шерстяной пряжи натуральными и химическими красителями в барках с электроподогревом
Измеритель: 1 партия сырья
Состав работ для 23-0301-(009-01÷009-12): 1. Отварка. 2. Травление. 3. Крашение.
23-0301-009-01 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья до 0,5кг
23-0301-009-02 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 0,5 до 1,5 кг
23-0301-009-03 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 1,5 до 3 кг
23-0301-009-04 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 3до 4,5кг

23-0301-007-37 Табиғи боялған, ширатылған жібектен жасалған негізді қалыптау, нөмірі 429/2
23-0301-007-38 Табиғи боялған, ширатылған жібектен жасалған негіздің арқауын қалыптау, нөмірі 429/3, ұштарының саны 1
23-0301-007-39 мақта-мата негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 40/2
23-0301-007-40 мақта-мата негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 54/2
Есептеуіш: 100 нитей
Жұмыс құрамы:
Негіздің ширақтап жалғануы:
1. Ценді бауларының негізде бар болуын тексеру.
2. Белгіленген тәртіп бойынша ескі негіз жіптеріне жаңа негіз жіптерін ілу.
3. Бердоны толтыруға негізді өткізу.
4. Жіптердің қалдықтарын және ленталардың артық жерлерін жою-кесте – 3,5-4 см.
23-0301-007-41 мақта-мата негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 85/2
23-0301-007-42 табиғи жібектен жасалған негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 643/2
23-0301-007-43 табиғи жібектен жасалған негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 429/2
23-0301-007-44 табиғи жібектен жасалған негізі ширақтап жалғануы, иірімжіптің нөмірі 429/3
23-0301-008:
Есептеуіш: 1 кг шикізат
Жұмыс құрамы:
23-0301-(011-01÷011-03):
Табиғи жібек негіздерін айналдыру:
1. Сулау.
2. Орамдағы жібекті тарқатып, шарғыға орау.
3. 1 айналдыру.
4. Булау.
5. Айналдыру.
6. Булау.
7. Орамды тарқату.
23-0301-008-04:
Табиғи жібекті арқауды айналдыру:
1. Сулау.
2. Жібекті орамнан шарғыға орау.
3. Айналдыру.
4. Булау.
5. Шарғыларды тарқату.
23-0301-008-01 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № 643/2
23-0301-008-02 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № 429/3
23-0301-008-03 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № 429/2
23-0301-008-04 Табиғи жібекті арқауды айналдыру № 643/4
Жұмыс құрамы:
Табиғи жібекті арқауды айналдыру:
1. Сулау.
2. Жібекті орамнан шарғыға орау.
3. Айналдыру.
4. Булау.
5. Шарғыларды тарқату.
23-0301-008-05 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № № 429/5
23-0301-008-06 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № № 429/3
23-0301-008-07 Табиғи жібек негіздерін айналдыру № № 129/2
23-0301-009:
Есептеуіш: 1 партия сырья
Жұмыс құрамы:
1. Қайнату.
2. Өңдеу.
3. Бояу.
23-0301-009-01 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті табиғи бояғыштармен электрмен жылытатын баркаларда бояу, шикізат топтаманың салмағы 0,5 кг дейін
23-0301-009-02 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті табиғи бояғыштармен электрмен жылытатын баркаларда бояу, шикізат топтаманың салмағы 0,5-тен 1,5 кг-ға дейін
23-0301-009-03 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті табиғи бояғыштармен электрмен жылытатын баркаларда бояу, шикізат топтаманың салмағы 1,5-нан 3 кг-ға дейін
23-0301-009-04 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті табиғи бояғыштармен электрмен жылытатын баркаларда бояу, шикізат топтаманың салмағы 3-тен 4,5 кг-ға дейін

23-0301-009-05 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 4,5 до 6 кг
23-0301-009-06 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи естественными красителями в барках с электроподогревом, вес
партии сырья от 6 до 8 кг
23-0301-009-07 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья до 0,5 кг
23-0301-009-08 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья от 0,5 до 1,5 кг
23-0301-009-09 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья от1,5 до 3 кг
23-0301-009-10 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья от 3 до 4,5 кг
23-0301-009-11 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья от 4,5 до 6 кг
23-0301-009-12 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи естественными красителями в барках с
электроподогревом, вес партии сырья от 6 до 8 кг
Состав работ для 23-0301-(009-13÷009-24): 1. Отварка. 2. Крашение.
23-0301-009-13 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес
партии сырья до 0,5 кг
23-0301-009-14 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес
партии сырья от 0,5 до 1,5 кг
23-0301-009-15 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес
партии сырья от1,5 до 3 кг
23-0301-009-16 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 3 до 4,5 кг
23-0301-009-17 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 4,5 до 6 кг
23-0301-009-18 Крашение натурального шелка и шелковой пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 6 до 8 кг
23-0301-009-19 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья до 0,5 кг
23-0301-009-20 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 0,5 до 1,5 кг

23-0301-009-05 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті табиғи бояғыштармен электрмен жылытатын баркаларда бояу, шикізат топтаманың салмағы 4,5-тен 6 кг-ға дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қайнату.
2. Өңдеу.
3. Бояу.
23-0301-009-06 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 6-дан 8 кг-ға дейін
23-0301-009-07 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 0, 5кг-ға дейін
23-0301-009-08 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 0,5-тен 1,5 кг-ға дейін
23-0301-009-09 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 1, 5-нан 3 кг-ға дейін
23-0301-009-10 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 3-тен 4,5 кг дейін
Жұмыс құрамы:
23-0301-(009-11÷009-12):
1. Қайнату.
2. Өңдеу.
3. Бояу.
23-0301-(009-13÷009-15):
1. Қайнату.
2. Бояу.
23-0301-009-11 Мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 4,5-нан 6 кг-ға дейін
23-0301-009-12 Мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда табиғи бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 6-дан 8 кг-ға дейін
23-0301-009-13 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 0,5 кг-ға дейін
23-0301-009-14 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 0,5-тен 1,5 кг-ға дейін
23-0301-009-15 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электрмен жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 1,5-нан 3 кг-ға дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қайнату.
2. Бояу.
23-0301-009-16 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электр жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 3-тен 4,5 кг-ға дейін
23-0301-009-17 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электр жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтаманың салмағы 4,5-нан 6 кг-ға дейін
23-0301-009-18 Табиғи жібекті және жібек иірімжіпті электр жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат
топтаманың салмағы 6-дан 8 кг-ға дейін
23-0301-009-19 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электр жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат
топтаманың салмағы 0,5 кг дейін
23-0301-009-20 мақта-мата, жүн және зығыр иірімжіпті электр жылытатын баркаларда химиялық бояғыштармен бояу, шикізат
топтаманың салмағы 0,5-тен 1,5 кг-ға дейін
Жұмыс құрамы:
1. Қайнату.
2 Бояу.

23-0301-009-21 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 1,5 до 3 кг
23-0301-009-22 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 3 до 4,5 кг
23-0301-009-23 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 4,5 до 6 кг
23-0301-009-24 Крашение хлопчатобумажной, шерстяной и льняной пряжи химическими красителями в барках с электроподогревом, вес партии сырья от 6 до 8 кг
23-0301-010:
Измеритель: 1 м2 ткани
Состав работ: 1. Выработка ткани на ручном жаккардовом станке: а) уход за основой (чистка основы, ручное шлихтование и пр.); б) поддерживание требуемого натяжения основы; в) заправка челнока и заправка шпули; г) проступ ногой для образования зева посредством жаккардовой машины; д) проверка правильности проступания фланок и очередности кидки челноков, ликвидация обрывов нити основы, навешивание и поправка картона, соблюдение заданной плотности по утку, по контрольной ленте и номерам карт жаккардового картона, устранение мелких разладок жаккардовой машины (обрывов арката и рамников), срезка готовой ткани и заработка нового куска. 2. Чистка ткани после ткачества: а) очистка ткани ножницами с двух сторон от концов нитей основы и утка; б) глажка ткани.
23-0301-010-01 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 45 см
23-0301-010-02 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 50 см
23-0301-010-03 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 55 см
23-0301-010-04 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 60 см
23-0301-010-05 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 65 см
23-0301-010-06 Выработка ткани на ручном жаккардовом станке (чисто шелковые ткани) шириной ткани 70 см

23-0301-009-21 Электр жылытатын баркаларда мақта-мата, жүн және зығыр иірімжібін химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтамасының салмағы 1,5-нан 3 кг-ға дейін
23-0301-009-22 Электр жылытатын баркаларда мақта-мата, жүн және зығыр иірімжібін химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтамасының салмағы 3-тен 4,5 кг-ға дейін
23-0301-009-23 Электр жылытатын баркаларда мақта-мата, жүн және зығыр иірімжібін химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтамасының салмағы 4,5-тен 6 кг-ға дейін
23-0301-009-24 Электр жылытатын баркаларда мақта-мата, жүн және зығыр иірімжібін химиялық бояғыштармен бояу, шикізат топтамасының салмағы 6-дан 8 кг-ға дейін
23-0301-010:
Есептеуіш:1 м2 ткани
Жұмыс құрамы:
Жаккард қол станогында матаны өндіру:
1. Негізге күтім жасау (негізді тазалау, қолмен шлихталау және т. б.).
2. Негіздің қажетті созылуын қадағалау.
3. Жүкті және шпульді толтыру.
4. Жаккардты машина арқылы аузы пайда болу үшін аяқпен басу.
5. Фланкалардың теріс қылығының дұрыстығын және жүк жиегінің кезектілігін тексеру, негіз жіптерінің үзілуін жою, картонды ілу және түзету, арқау, бақылау лентасы және жаккард картонының нөмірлері бойынша берілген тығыздықты сақтау, жаккард машинасының ұсақ бөлінуін (аркат пен рамниктердің үзілуін) жою, дайын матаны кесу және жаңа кесек табанын табу.
Матаны тоқудан кейін тазалау:
1. Матаны қайшымен екі жағынан негіз бен арқау жіптерінің ұштарынан тазалау.
2. Матаны үтіктеу.
23-0301-010-01 ені 45 см жаккард қол станогында матаны өндіру (таза жібек маталар)
23-0301-010-02 ені 55 см жаккард қол станогында матаны өндіру (таза жібек маталар)
23-0301-010-04 ені 60 см жаккард қол станогында матаны өндіру (таза жібек маталар)
23-0301-010-05 ені 65 см жаккард қол станогында матаны өндіру (таза жібек маталар)
Жұмыс құрамы:
Жаккард қол станогында матаны өндіру:
1. Негізге күтім жасау (негізді тазалау, қолмен шлихталау және т. б.).
2. Негіздің қажетті созылуын қадағалау.
3. Жүкті және шпульді толтыру.
4. Жаккардты машина арқылы аузы пайда болу үшін аяқпен басу.
5. Фланкалардың теріс қылығының дұрыстығын және жүк жиегінің кезектілігін тексеру, негіз жіптерінің үзілуін жою, картонды ілу және түзету, арқау, бақылау лентасы және жаккард картонының нөмірлері бойынша берілген тығыздықты сақтау, жаккард машинасының ұсақ бөлінуін (аркат пен рамниктердің үзілуін) жою, дайын матаны кесу және жаңа кесек табанын табу.
Матаны тоқудан кейін тазалау:
1. Матаны қайшымен екі жағынан негіз бен арқау жіптерінің ұштарынан тазалау.
2. Матаны үтіктеу.
23-0301-010-06 ені 70 см жаккард қол станогында матаны өндіру (таза жібек маталар)

23-0301-011-36 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 10 и количестве прокидок на 1 см 8
23-0301-011-37 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 10 и количестве прокидок на 1 см 9
23-0301-011-38 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 10 и количестве прокидок на 1 см 10
23-0301-011-39 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 4
23-0301-011-40 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 5
23-0301-011-41 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 6
23-0301-011-42 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 7
23-0301-011-43 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 8
23-0301-011-44 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 9
23-0301-011-45 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 11 и количестве прокидок на 1 см 10
23-0301-011-46 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 4
23-0301-011-47 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 5
23-0301-011-48 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 6
23-0301-011-49 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 7
23-0301-011-50 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 8
23-0301-011-51 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 9
23-0301-011-52 Выработка аграманта при количестве шнуров (катушек) 12 и количестве прокидок на 1 см 10
23-0301-012:
Измеритель: 23-0301-(012-01÷012-03): 1 м2 ткани; 23-0301-012-04: 1 м ткани
Состав работ:
Для 23-0301-012-01: 1. Уход за основой (чистка основы, шлихтование и др., поддержание требуемого натяжения основы, заправка челнока). 2. Проступ ногой для образования зева. 3. Прокидка челнока вручную, ликвидация обрывов, устранение мелких разладок станка, срезка готовой ткани, заработка нового куска.
Для 23-0301-012-02: 1. Резка ткани ножницами с соблюдением особой осторожности во избежание повреждения прилегающей нити.
Для 23-0301-(012-03÷012-04): 1. Заправка полосы в цанговый патрон станка. 2. Крутка нити до бархатного состояния при ручном натяжении, не допуская ее перетягивания.
23-0301-012-01 Выработка узкополосной ткани на ручном станке, плотность прокидки 22 на 1 см2, ширина 13 см
23-0301-012-02 Резка узкополосной ткани на полосы
23-0301-012-03 Крутка бархатной нити – на 1 м2 ткани
23-0301-012-04 Крутка бархатной нити – на 1 м нити
24-0101-001-01 "Реставрация и воссоздание мозаики памятников истории и культуры":
1. Предусмотрены работы по реставрации мозаики из смальты, цветных поделочных камней.
2. 24-0101-001 по 24-0101-009 учтена реставрация набора мозаики из смальты, получаемой с завода-изготовителя в блоках (плитах), прутках. Раскол плиты специальным инструментом на фрагменты производится в соответствии с размерами фрагментов реставрируемого набора мозаики и учтен при воссоздании утрат мозаичного набора. При воссоздании больших утрат мозаики возникает необходимость изготовления эскизов, картонов, разработка которых не учтена и оплачивается отдельно по работам на реставрацию станковой и монументальной живописи.
3. Учтена степень насыщенности рисунка мозаики:
степень насыщенности до 20 % – среднее расстояние между элементами рисунка 5 см и более;
степень насыщенности до 50 % – среднее расстояние между элементами рисунка от 1 см до 4,9 см;
степень насыщенности более 50 % – среднее расстояние между элементами рисунка менее 1 см.

23-0301-011-36 Баулар (шарғылар) саны 10 және 1 см арқау тарқатудың саны 8 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-37 Баулар (шарғылар) саны 10 және 1 см арқау тарқатудың саны 9 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-38 Баулар (шарғылар) саны 10 және 1 см арқау тарқатудың саны 10 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-39 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 4 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-40 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 5 болған кезде аграмантты өндіру
Жұмыс құрамы:
1.Негізді күту, жүктерді толтыру, шарғыларды ауыстыру.
2. Ауызын жасау үшін аяқпен басу.
3. Жүктерді төсеу.
4. Негіз жіптерінің үзілуін жою, ауыз түзуші күймешектің ұсақ бүлінуін жою.
5. Арқау бойынша берілген тығыздықты сақтау.
6. Дайын таспаны кесу, сапасын тексеру, анықталған ақауларды жою, орамға салу, картон мен баудың көмегімен орамды бекіту, қағазға орау.
23-0301-011-41 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 6 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-42 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 7 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-43 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 8 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-44 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 9 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-45 Баулар (шарғылар) саны 11 және 1 см арқау тарқатудың саны 10 болған кезде аграмантты өндіру
Жұмыс құрамы:
1.Негізді күту, жүктерді толтыру, шарғыларды ауыстыру.
2. Ауызын жасау үшін аяқпен басу.
3. Жүктерді төсеу.
4. Негіз жіптерінің үзілуін жою, ауыз түзуші күймешектің ұсақ бүлінуін жою.
5. Арқау бойынша берілген тығыздықты сақтау.
6. Дайын таспаны кесу, сапасын тексеру, анықталған ақауларды жою, орамға салу, картон мен баудың көмегімен орамды бекіту, қағазға орау.
23-0301-011-46 Баулар (шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 4 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-47 Баулар (шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 5 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-48 Баулар (шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 6 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-49 Баулар (шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 7 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-50 Баулар (шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 8 болған кезде аграмантты өндіру
Жұмыс құрамы:
1.Негізді күту, жүктерді толтыру, шарғыларды ауыстыру.
2. Ауызын жасау үшін аяқпен басу.
3. Жүктерді төсеу.
4. Негіз жіптерінің үзілуін жою, ауыз түзуші күймешектің ұсақ бүлінуін жою.
5. Арқау бойынша берілген тығыздықты сақтау.
6. Дайын таспаны кесу, сапасын тексеру, анықталған ақауларды жою, орамға салу, картон мен баудың көмегімен орамды бекіту, қағазға орау.
23-0301-011-51 Баулар(шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 9 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-011-52 Баулар(шарғылар) саны 12 және 1 см арқау тарқатудың саны 10 болған кезде аграмантты өндіру
23-0301-012:
Есептеуіш: 23-0301-(012-01÷012-03): 1 м2 мата; 23-0301-012-04: 1 м мата
Жұмыс құрамы:
23-0301-012-01:
1. Негізді күту (негізді тазалау, шлихталау және т.б., негізді қажетті созуды қадағалау, қайықты толтыру).
2. Ауызын жасау үшін аяқпен басу.
3. Қайықты қолмен салу,үзіктерді жою, станоктың ұсақ тарауын жою, дайын матаны кесу, жаңа кесек табу.
23-03013-012-02:
1. Жапсарлас жіптің зақымдануын болдырмау үшін ерекше сақтықты сақтай отырып, матаны қайшымен кесу.
23-0301-(012-03÷012-04):
1. Станоктың цангасы патронына жолақтарды толтыру.
2. Жіпті қолмен тарту кезінде барқыт күйге дейін оның аса тартылуына жол бермей бұрау.
23-0301-012-01 Қол станогында тар жолақты матаны өндіру, 1 см2-ге 22 лақтырылған жолақтын тығыздығы, ені 13 см
23-0301-012-02 Тар жолақты матаны жолаққа кесу
23-0301-012-03 Барқыт жібін айналдыру-1 м2 матаға
23-0301-012-04 Барқыт жібін айналдыру-1 м. жіп
24-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі мозаикаларды реставрациялау және қайта жасау":
1. Смальт мозаиканы, түрлі-түсті сәндік тастардан реставрациялауді қарастырады. Қосымша жергілікті стандарттар мен суретші-реставраторларға арналған санаттар бойынша тарифтер негізінде жасалды.
2. 24-0101-001-ден 24-0101-009-ға дейінгі кестелердің нормалары өндірушіден блоктарда (тақталарда), шыбықтарда алынған
смальтты мозаика жиынтығын реставрациялауді ескереді. Плитаны арнайы құралмен фрагменттерге бөлу қалпына келтірілген мозаика жиынтығының фрагменттерінің өлшемдеріне сәйкес жүзеге асырылады және мозаикалық жиынтықтың шығындарын реставрациялау нормаларында ескеріледі. Үлкен мозаикалық ысыраптарды қалпына келтірген кезде эскиздер мен картондар жасау қажет болады, олардың дамуы нормалармен ескерілмейді және станок пен монументалды кескіндемені реставрациялау үшін коллекция нормаларына сәйкес бөлек төленеді.
3. Мозаикалық үлгінің қанықтылық дәрежесін ескере отырып әзірленген:
1) 20 % қанықтық дәрежесі – суреттің элементтері арасындағы орташа қашықтық 5 см немесе одан көп;
2) қанықтылық деңгейі 50 % дейін – сурет элементтері арасындағы орташа қашықтық 1 см-ден 4,9 см-ге дейін,
3) қанықтылық деңгейі 50 % -дан жоғары – суреттің элементтері арасындағы орташа қашықтық 1 см-ден аз.

4. Поделочные камни по трудоемкости их обработки распределяются на 3 группы:
1 группа - агальматолит, янтарь, серпентин, гагат;
2 группа - коралл, малахит, мраморный оникс, жемчуг;
3 группа - обсидиан, апатит, чароит, бирюза, опал, диопсид, лазурит, нефрит, гематит.
Для определения трудоемкости реставрационных работ по твердости камня к трудозатратам применяются следующие коэффициенты:
1 группа – коэффициент 0,8;
2 группа – коэффициент 1,0;
3 группа – коэффициент 1,4.
Расход цветных поделочных камней следует рассчитывать по фактическим затратам.
5. Учтена реставрация мозаики на плоских поверхностях, при реставрации на выпукло-вогнутых поверхностях к трудозатратам применяется коэффициент 1,2.
6. Поправки:
24-0101-009 Для набора фона к трудозатратам применять коэффициент 0,7
Для набора из трубчатой мозаики к трудозатратам применять коэффициент 0,7
При воссоздании мозаичного набора на потолках к трудозатратам применять коэффициент 1,2
24-0101-010
24-0101-011 При воссоздании мозаичного набора на потолках к трудозатратам применять коэффициент 1,2
24-0101-019 Изготовление гипсовых моделей учитывать дополнительно по 15 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Изделия художественного литья".
Клей и поделочные камни учитывать по проектным данным.
24-0101-001:
Измеритель: 1 м2
Состав работ:
1. Простукивание поверхности мозаики деревянными молотками для определения участков отслаивания набора смальты,
участков утрат, сколов, повреждений.
24-0101-001-01 Предреставрационное обследование мозаики -на стенах
24-0101-001-02 Предреставрационное обследование мозаики- на потолках
24-0101-002:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Промывка едким натром. 2. Промывка водой. 3. Очистка резиновой крошкой. 4. Протирка мягкой ветошью.
24-0101-002-01 Промывка поверхности мозаики на стенах
24-0101-002-02 Промывка поверхности мозаики на потолках
24-0101-003:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Удаление высолов с поверхности мозаики с тщательной обработкой поверхности жесткой капроновой щеткой и скальпелем.
2. Протирка тампоном, смоченным в спирте.
24-0101-003-01 Расчистка мозаики от трудноудаляемых загрязнений- на стенах
24-0101-003-02 Расчистка мозаики от трудноудаляемых загрязнений- на потолках
24-0101-004:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Вырубка разрушенной смальты с особой осторожностью. 2. Зачистка основания.
24-0101-004-01 Вырубка разрушенной смальты с поверхности мозаики на стенах
24-0101-004-02 Вырубка разрушенной смальты с поверхности мозаики на потолках
24-0101-005:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Отделение смальты от основы с особой осторожностью. 2. Расчистка фрагмента от раствора.

4. Сәндік тастар оларды өңдеудің күрделілігіне қарай 3 топқа бөлінеді:
1) 1-топ – агальматолит, янтарь, серпентин, гагат ;
2) 2-топ – маржан, малахит, мәрмәр оникс, меруерт;
3) 3-топ – обсидиан, апатит, чароит, бирюза, опал, диопсид, лазурит, нефрит, гематит.
Тастың қаттылығы бойынша реставрация жұмыстарының күрделілігін анықтау үшін еңбек нормаларына келесі коэффициенттер қолданылады:
1-топ - коэффициент 0,8;
2-топ - коэффициент 1,0;
3-топ - коэффициент 1,4.
5.Түрлі-түсті әшекейлі тастардың шығыны нақты шығындармен есептелуі керек. Тегіс беттердегі мозаикаларды реставрациялауді ескереді, дөңес-ойықты беттерде реставрацияға еңбек нормаларына 1,2 коэффициенті қолданылады.
6. Түзетулер:
24-0101-009
Еңбек нормаларының негізін анықтау үшін 0,7 коэффициентін қолданыңыз.
Құбырлы әшекейлер жиынтығы үшін еңбек нормаларына 0,7 коэффициенті қолданылады.
Төбелердегі мозаиканы қайта құру кезінде еңбек нормаларына 1,2 коэффициенті қолданылуы керек.
24-0101-010
24-0101-011
Төбелердегі мозаиканы қайта құру кезінде еңбек нормаларына 1,2 коэффициенті қолданылуы керек.
24-0101-019 Гипс үлгілерін мөделдеу №15 "Құйылған сәндік-қолданбалы өнер нысандары.Тарих және мәдени ескерткіштердегі ғылыми –ретаврациялық жұмыстар" бөліммен есептеледі.
Желім және сәндік тастарды жоба бойынша алынады.
24-0101-001:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Смальта жиынтығының босаған аймақтарын, сынған, сызат алған, бүлінген, зақымдану аймақтарды анықтау үшін, мозаика бетін ағаш балғамен ұрыңқырап тексеру.
24-0101-001-01 Мозаиканы реставрациялауге дейінгі тексеру қабырғаларда
24-0101-001-02 Мозаиканы реставрациялауге дейінгі тексеру төбелерде
24-0101-002:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Натрий гидроксидімен жуу.
2. Сумен шаю.
3. Резеңке үгіндісімен тазарту.
4. Жұмсақ шүберекпен сүртіңіз.
24-0101-002-01 Қабырғалардағы мозаика бетін тазартып жуу
24-0101-002-02 Төбелерде мозаика бетін тазартып жуу
24-01-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Мозаика бетінің тұздарын қатты капрон щеткасымен және скальпельмен мұқият тазалау.
2. Спиртті тампонмен сүрту.
24-01-003-01 Қабырғаларда-мозаиканы өте ластардан тазарту
24-01-003-02 Төбелерде-мозаиканы өте ластардан тазарту
24-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген смальттарды өте сақтықпен кесу.
2. Орнын тазарту.
24-0101-004-01 Қабырғалардағы бүлінген смальталарды мозаика бетінен кесу
24-0101-004-02 Төбелердегі бүлінген смальталарды мозаика бетінен кесу
24-0101-005:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Смальтты өте сақтықпен негізінен бөлу.
2. Фрагментті ерітіндіден тазарту.

3. Зачистка основания. 4. Установка на место с очисткой лицевой поверхности и подгонкой в размер. 5. Подбор по цвету и тону.
24-0101-005-01 Переклейка фрагментов мозаики на стенах
24-0101-005-02 Переклейка фрагментов мозаики на потолках
24-0101-006:
Измеритель: пог. м
Состав работ: 1. Смачивание разрушенного шва водой. 2. Выборка старого деструктивного раствора. 3. Промывка шва водой. 4. Приготовление раствора. 5. Заполнение шва раствором с зачисткой лицевой поверхности.
24-0101-006-01 Расшивка швов и трещин шириной до 3 мм мозаики на стенах
24-0101—007:
Измеритель: 1 пог. м
Состав работ: 1. Оттиск трещин на кальку с помощью графита. 2. Расшивка трещин с вырубкой фрагментов набора. 3. Подготовка смальты для набора трещин. 4. Заполнение трещин цементным фунтом. 5. Установка смальты на место.
24-0101-007-01 Заделка трещин шириной более 3 мм мозаики на стенах с устройством вставок из смальты
24-0101-008:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Нанесение на эскиз модулей. 2. Графическая разбивка.
24-0101-008-01 Разбивка эскиза мозаики на модуль, размер фрагмента 0,3х0,5 и 0,4х0,8 см
24-0101-008-02 Разбивка эскиза мозаики на модуль; размер фрагмента 1,0х1,0 см
24-0101-008-03 Разбивка эскиза мозаики на модуль; размер фрагмента 1,0х1,5 см
24-0101-009:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Заготовка смальты с раскапыванием готовой плиты (стеклянного прутка). 2. Подбор по цвету, тону и размеру. 3. Примерка и подгонка на готовый картон с маркировкой. 4. Установка на место.
24-0101-009-01 Воссоздание цветного мозаичного набора из отдельных фрагментов размером 0,3×0,5 и 0,4×0,8 см
24-0101-009-02 Воссоздание цветного мозаичного набора из отдельных фрагментов размером 1,0×1,0 см
24-0101-009-03 Воссоздание цветного мозаичного набора из отдельных фрагментов размером 1,0×1,5 см
24-0101-010:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Заготовка смальты. 2. Примерка и подгонка на готовый картон с маркировкой. 3. Установка на место.
24-0101-010-01 Воссоздание мозаичного набора из смальты золоченой
24-0101-010-02 Воссоздание мозаичного набора из смальты серебряной
24-0101-011:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Обдирка брусками крупного зерна. 2. Шлифовка брусками среднего и мелкого зерна. 3. Лощение. 4. Накатка глянца.
24-0101-011 Отделка набора мозаики из смальты
24-0101-012:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Протирка влажной ветошью. 2. Удаление загрязнений ватным тампоном, смоченным в денатурате.
24-0101-012-01 Расчистка от загрязнений поверхности мозаики из цветных поделочных камней – слабая степень загрязнения
24-0101-012-02 Расчистка от загрязнений поверхности мозаики из цветных поделочных камней – сильная степень загрязнения

3. Орнын тазарту.
4. Алдыңғы бетін тазалап, мөлшеріне сай дәлдеп орнына қою.
5. Түс пен реңін келтіру.
24-0101-005-01 Қабырғалардағы мозаикалық фрагменттерді қайта жабыстыру
24-0101-005-02 Төбелердегі мозаикалық фрагменттерді қайта жабыстыру
24-0101-006:
Есептеуіш: дм2
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген жіктерді сулау.
2. Жарамсыз ескі қоспаларды анықтау.
3. Жіктерді сумен жуу.
4. Қоспаны дайындау.
5. Жіктерге қоспаны жағып, сыртын тазалау.
24-0101-006-01 Қабырғалардағы мозаиканың ені 3 мм-ге дейін жіктер мен жарықшақтарды бекіту
24-0101-007:
Есептеуіш: 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Графитті пайдаланып калкаға жарықты көшіру.
2. Фрагменттің бөліктерін кұрап кесу арқылы жарықшақтарды бекіту.
3. Жарықтарды бекітуге смальтты дайындау.
4. Жарықтарды цементпен қысыммен толтыру.
5. Смальтты орнына орнату.
24-0101-007-01 Ені 3 мм-ден асатын қабырғадағы мозаика жарықшағын смальтпен жамап бекіту
24-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Модульдерді эскизге тусіру.
2. Графикалық қиылымдарын жасау.
24-0101-008-01 Мозаика эскизін модульге қиылымдарын жасау, фрагмент өлшемі: 0,3×0,5 и 0,4×0,8 см
24-0101-008-02 Мозаика эскизін модульге қиылымдарын жасау, фрагмент өлшемі: 1,0×1,0 см
24-0101-008-03 Мозаика эскизін модульге қиылымдарын жасау, фрагмент өлшемі: 1,0×1,5 см
24-0101-009:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Дайын тақтайшаларды (шыны таяқшалар) қазып алып смальтаны дайындау.
2. Түрі мен реңін, мөлшерін келтіру.
3. Маркерленген дайын картонға өлшеп, сәйкестендіру.
4. Орнына кою.
24-0101-009-01 Жеке фрагменттерден түрлі-түсті мозаика жиынтығын қайта жасау мөлшері 0,3×0,5 и 0,4×0,8 см
24-0101-009-02 Жеке фрагменттерден түрлі-түсті мозаика жиынтығын қайта жасау мөлшері 1,0×1,0 см
24-0101-009-03 Жеке фрагменттерден түрлі-түсті мозаика жиынтығын қайта жасау мөлшері 1,0×1,5 см
24-0101-010:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Смалт дайындау.
2. Маркерленген дайын картонға өлшеп, сәйкестендіру.
3. Орнына қою.
24-0101-010-01 Алтын жалатқан смальтаның мозаикалық жиынтығын қайта жасау
24-0101-010-02 Күміс жалатқан смальтаның мозаикалық жиынтығын қайта жасау
24-0101-011:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Үлкен бөлшекті қайрақпен алу.
2. Орта және кішкене бөлшекті қайрақпен тегістеу.
3. Жылтырату.
4. Жылтыратқыштан өткізу.
24-0101-011 - Смальтпен мозаика жиынтығын әрлеу
24-0101-012:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Дымқыл шүберекпен сүрту.
2. Мақта тампонымен ластаушы заттарды этилденген спиртке сүрту.
24-0101-012-01 Мозаиканың бетін қатты ластанбаған түрлі-түсті лас сәндік тастардан тазарту.
24-0101-012-02 Мозаиканың бетін қатты ластанған түрлі-түсті лас сәндік тастардан тазарту.

24-0101-013:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Разборка фрагментов набора, отстающих от основы с маркировкой.
2. Очистка тыльной стороны фрагментов от старого деструктированного клея.
3. Расчистка основания. 4. Наклеивание фрагментов набора на подготовленную основу.
24-0101-013-01 Реставрация набора мозаики из цветных камней с переклейкой; размер фрагмента до 0,5 см
24-0101-013-02 Реставрация набора мозаики из цветных камней с переклейкой; размер фрагмента до 1,0 см
24-0101-013-03 Реставрация набора мозаики из цветных камней с переклейкой; размер фрагмента до 5,0 см
24-0101-013-04 Реставрация набора мозаики из цветных камней с переклейкой; размер фрагмента до 10,0 см
24-0101-014:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Распиловка блоков на каменную фанеру. 2. Обрезка и раскладка каменной фанеры в кассеты. 3. Калибровка в размер по толщине. 4. Шлифовка каменной фанеры для выявления цвета.
24-0101-014-01 Заготовка каменной фанеры
24-0101-015:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:
1. Подбор фрагментов основания с зачисткой торцевых сторон (для 1-3).
2. Сверление отверстий под пироны в деталях мраморного основания (для 1).
3. Склеивание мраморного основания на эпоксидной смоле (для 2); на эпоксидной смоле и пиронах (для 1).
4. Заготовка стального основания (плиты) для шиферного основания (для 3).
5. Монтаж фрагментов шиферного основания на стальную плиту с проклейкой притычных сторон (для 3).
24-0101-015-01 Склеивание разбитого мраморного основания на эпоксидной смоле с установкой пиронов
24-0101-015-02 Склеивание разбитого мраморного основания на эпоксидной смоле
24-0101-015-03 Реставрация разбитого шиферного основания
25-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Осветительные приборы":
1. Предусмотрены работы по реставрации и воссозданию осветительных приборов памятников истории и культуры, к которым относятся светильники, подсвечники, канделябры, жирандоли, люстры и т.д.
25-0101 – реставрация и воссоздание металлических деталей осветительной арматуры;
25-0201 – реставрация деталей из стекла, хрусталя, фарфора.
2. Для изготовления металлических деталей осветительных приборов в технике литья, чеканки, выколотки, ковки следует применять соответствующие данные.
3. При необходимости гальванической обработки металлических деталей применять 16.
4. При реставрации бронзовых, латунных и алюминиевых литых деталей с выправкой погнутых элементов и подчеканкой мест, утративших четкость рисунка, применяются данные по чеканным работам с коэффициентом 0,5.

24-0101-013:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Таңбамен базаның артында тұрған фрагменттерді бөлшектеу.
2. Ескі тозған желімнен фрагменттердің артын тазарту.
3. Негізді тазарту.
4. Жинақтың фрагменттерін дайындалған негізге жабыстыру.
24-0101-013-01 Фрагмент өлшемі: 0,5 см-ге дейінгі мозаика жиынтығын түрлі-түсті тастармен желімдеп реставрациялау
24-0101-013-02 Фрагмент өлшемі:1,0 см-ге дейінгі мозаика жиынтығын түрлі-түсті тастармен желімдеп реставрациялау
24-0101-013-03 Фрагмент өлшемі: 5,0 см-ге дейінгі мозаика жиынтығын түрлі-түсті тастармен желімдеп реставрациялау
24-0101-013-04 Фрагмент өлшемі:10,0 см-ге дейінгі мозаика жиынтығын түрлі-түсті тастармен желімдеп реставрациялау
24-0101-014:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Тақтайшаларды тас фанераға бөліп аралау.
2. Тас тақтаны кесіп және орналастыру.
3. Қалыңдығына сәйкестеп реттеу.
4. Түсті анықтау үшін тас тақтаны қашау.
24-0101-014-01 Тастан фанера дайындау.
24-0101-015:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Шет жақтарын тазалаумен негізгі фрагменттерді таңдау (01-03 нормаларына).
2. Мрамор бөлшектері пирондардың негізіне арнап тесіп бұрғылау (01-норма үшін).
3. Эпоксидті смоласымен мрамор негізін жабыстыру (02 норма үшін); эпоксидті смоламен мен пирондарда (01- норма үшін).
4. Шифер негізі үшін болат негізін (табақша) дайындау (03-норма үшін).
5. Шифер негізінің фрагменттерін болат табақшаға енімен желімдеп дәнекерлеу орнату(03-норма үшін).
24-0101-015-01 Сынған мәрмәр негізін эпоксид смоласымен жапсырып пирондарды орнату
24-0101-015-02 Сынған мәрмәр негізін эпоксидті смоламен жапсыру:
24-0101-015-03 Сынған шифер негізін реставрациялау
25-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Жарықтандыру аспаптары":
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жарықтандыру жабдықтарын реставрациялау және реставрациялау
бойынша жұмыстар нормалары енгізілген, оларға шырақтар, шамдалдар, шырағдандар, жирандоллар, люстралар және т. б. жатады.
25-0101 -жарықтандырғыш темір арқауының металл бөліктерін реставрациялау және қайта жаңғырту;
25-0201 шыныдан, хрустальтан, фарфордан жасалған бөліктерді реставрациялау.
2. Жарық беру жабдықтарының металл бөліктерін құю, нақыштау, тесу, соғу техникасында жасау үшін жинақтың тиісті қосымшаның нормаларын қолдану қажет.
3. Металл бөліктерді гальваникалық өңдеу қажет болған жағдайда 16-қосымшаның нормаларын қолдану керек.
4. Иілген элементтерді түзете отырып және суреттің айқындығын жоғалтқан орындарды нақыштай отырып, қола, жез және алюминий құйма бөліктерін реставрациялау кезінде 0,5 коэффициенті бар нақыштау жұмыстары бойынша нормалар қолданылады.

5. Характеристика сложности работ при разборке и сборке осветительных приборов:
к простым работам относятся разборка и сборка деталей простой конфигурации с креплением винтом в одном месте;
к работам средней сложности относятся разборка и сборка деталей с конфигурацией средней сложности, с креплением на винтах в двух местах или посредством болтов с гайкой;
к сложным работам относятся разборка путем обрезки крепежных деталей, разборка и сборка деталей сложной конфигурации с креплением одной детали в 2-х и более местах, либо креплением в паз типа "ласточкин хвост", "квадрат" и т.п.
6. Учтены вспомогательные работы по подноске материалов, инструментов и приспособлений в пределах рабочей зоны, а также получение задания, разбор чертежей, подготовка инструмента.
7. Не учтено изготовление специальных инструментов и приспособлений (если это специально не оговорено в составе работ)).
8. В графе Средний разряд (категория) работы:
1) арабские цифры обозначают разряд работы;
2) римские цифры обозначают категорию работы;
3) "ВК" – высшая категория художника-реставратора.
9. Поправки:
25-0101-020
На увеличение толщины проволоки сверх 3 мм на каждый 1 мм изменения толщины применять коэффициент 1,1
25-0101-001:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
25-0101-001-01:
1. Разборка деталей, закрепленных на 1 винте.
25-0101-001-02:
1. Разборка деталей, закрепленных на 2-х винтах или на 1 болте с гайкой.
25-0101-001-03:
1. Разборка деталей простой конфигурации, закрепленных в более чем 2-х местах или деталей сложной конфигурации, закрепленных в 2-х и более местах, а также разборка деталей с применением резки металла.
25-0101-001-01 Разборка осветительных приборов на отдельные детали простая
25-0101-001-02 Разборка осветительных приборов на отдельные детали средней сложности
25-0101-001-03 Разборка осветительных приборов на отдельные детали сложная
25-0101-002:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
25-0101-002-01:
1. Крепление деталей на винте в одном месте без слесарной обработки и изготовления крепежа.
25-0101-002-02:
1. Крепление деталей на 2-х винтах или на 1 болте с гайкой без слесарной обработки и изготовления крепежа.
25-0101-002-03:
1. Крепление одной детали в 2-х или более местах или крепление в паз со слесарной обработкой (сверление отверстий и обработка мест креплений, пайка и др.) без изготовления крепежа.
25-0101-002-01 Сборка осветительных приборов из отдельных деталей простая
25-0101-002-02 Сборка осветительных приборов из отдельных деталей средней сложности

5. Жарықтандыру жабдықтарын бөлшектеу және жинау кезіндегі жұмыс күрделілігінің сипаттамасы:
1) қарапайым жұмыстарға бұранданы бір жерде бекіте отырып, қарапайым пішінді бөліктерді бөлшектеу және құрастыру жатады;
2) күрделілігі орташа жұмыстарға күрделілігі орташа пішінді бөліктерді бөлшектеу және құрастыру, бұрандаларда екі орынға немесе
сомынысы бар болттар арқылы бекіту жатады;
3) күрделі жұмыстарға бекіту бөліктерін кесу жолымен бөлшектеу, күрделі пішінді бөліктерді бөлшектеу және құрастыру, бір
бөліктерді 2 және одан да көп орындарда бекіту немесе "қарлығаш құйрығы", "текше" және т. б. типті саңылауға бекіту жатады.
6. Жұмыс аймағы шегінде материалдарды, жабдықтар мен құралдарды жеткізу бойынша қосалқы жұмыстар, сондай-ақ
тапсырманы алу, сызбаларды талдау, құралды дайындау ескерілген.
7. Арнайы құралдар мен құрылғылардың өндірісі ескерілмейді (егер жұмыс көлемінде нақты көрсетілмесе).
8. Сметалық нормалар кестелерінде жұмыстың орташа разряды (санаты):
1) араб сандары жұмыс дәрежесін көрсетеді;
2) рим сандары жұмыс санатын білдіреді;
3)"ЖС"– суретші-реставратордың жоғары санаты.
9. Түзетулер:
25-0101-020
Сымның қалыңдығын 3 мм-ден артық ұлғайтуға әрбір 1 мм қалыңдығының өзгеруі 1,1 коэффициентін қолдану керек
25-0101-001:
Есептеуіш: 1 бөлік
Жұмыс құрамы:
25-0101-001-01:
1. 1 бұрандаға бекітілген бөліктерді бөлшектеу.
25-0101-001-02:
1. 2 бұрандаға немесе сомынмен 1 бұрандамаға бекітілген бөліктерді бөлшектеу.
25-0101-001-03:
1. Екі немесе одан да көп жерде бекітілген қарапайым конфигурацияның бөліктерін немесе 2 және одан да көп жерде бекітілген күрделі
конфигурациялы бөліктерді бөлшектеу , сондай-ақ металлды кесу арқылы бөліктерді бөлшектеу.
25-0101-001-01 Жарық беру жабдықтарын жеке қарапайым бөліктерге бөлшектеу.
25-0101-001-02 Жарықтандыру жабдықтарын күрделілігі орташа жеке бөліктерге бөлшектеу.
25-0101-001-03 Жарықтандыру жабдықтарын күрделі жеке бөліктерге бөлшектеу.
25-0101-002:
Есептеуіш: 1 бөлік
Жұмыс құрамы:
25-0101-002-01:
1. Бөліктерді 1 бұрандамен ұсталық өңдеусіз және нығайтқышты жасамай бір жерде бекіту .
25-0101-002-02:
1. Бөліктерді 2 бұрандамен немесе сомыны бар 1 бұранадамамен ұсталық өңдеусіз және нығайтқышты жасамай бір жерде бекіту . 25-0101-002-03:
1. Бөліктерді бір немесе одан да көп жерде бекіту немесе нығайтқышты жасамай саңылауға ұсталық өңдеумен бекіту (саңылауларды бұрғылау және бекіту, дәнекерлеу т.б. орындарын өңдеу).
25-0101-002-01 Жарықтандыру жабдықтарын жеке қарапайым бөліктерден құрастыру
25-0101-002-02 Жарықтандыру жабдықтарын жеке күрделігі орташа бөліктерден құрастыру

25-0101-002-03 Сборка осветительных приборов из отдельных деталей сложная
25-0101-003:
Измеритель: 1 деталь
Состав работ:
1. Раскладка деталей с тщательным их осмотром, отбраковкой не подлежащих реставрации деталей и определением методов реставрации сохранившихся деталей.
2. Сборка деталей на узлы без крепления их между собой для выявления утрат.
3. Разборка узлов на детали, маркировка деталей.
25-0101-003-01 Обследование состояния демонтированных частей осветительных приборов для выявления утрат и определения степени износа сохранившихся деталей
25-0101-004:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Приготовление раствора.
2. Замачивание деталей в растворе.
3. Промывка в растворе кистью с зачисткой на карчетке (при необходимости).
4. Промывка проточной холодной, а затем горячей водой.
5. Протирка деталей с просушкой на эл. печи.
25-0101-004-01 Промывка поверхностно-активными жидкостями деталей гладких профилированных
25-0101-004-02 Промывка поверхностно-активными жидкостями деталей орнаментованных
25-0101-005:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Закладка и выемка деталей в ванну с плавиковой кислотой для удаления маршалита после литья (для новых деталей).
2. Снятие с поверхности деталей старого лака ветошью, смоченной ацетоном (для старых деталей).
3. Отбелка деталей в серной кислоте с последующей промывкой водой.
4. Монтаж на приспособление.
5. Обработка деталей в кислотных ваннах с загрузкой, выгрузкой и промывкой водой и закрепление в растворе хромового калия или хромового ангидрида (до 5 раз). Промывка в содовом растворе.
6. Обработка на латунной карчетке. Промывка в холодной и горячей воде.
7. Сушка деталей с протиркой ветошью.
25-0101-005-01 Обработка металлических деталей в кислотных ваннах
25-0101-006:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
25-0101-006-01:
1. Шлифовка поверхности детали вручную.
2. Очистка поверхности от пасты.
25-0101-006-02:
1. Полировка занутрений при помощи ручного полировальника.
25-0101-006-01 Шлифовка поверхности металлических изделий
25-0101-006-02 Полировка занутрений при помощи полировальника
25-0101-007:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
25-0101-007-01:
1. Обезжиривание поверхности.
2. Покрытие металлических деталей лаком.
25-0101-007-02:
1. Тонирование.
25-0101-007-01 Покрытие металлических деталей лаком
25-0101-007-02 Тонировка
25-0101-008:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Расчистка деталей из цветного металла карчеткой.
2. Удаление наслоений растворителем.
25-0101-008-01 Расчистка деталей из цветных металлов от трудноудаляемых старых наслоений

25-0101-002-03 Жарықтандыру жабдықтарын жеке күрделі бөліктерден құрастыру
25-0101-003:
Есептеуіш: 1 бөлік
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді мұқият қарау, қалпына келтірілуге жатпайтын бөліктерді бракқа шығара отырып, сақталған бөліктерді реставрациялау әдістерін анықтау.
2. Бөліктерді бір-бірімен бекітпей, олардың жұрындарын (утрат) анықтау үшін тораптарға құрастыру.
3. Тораптарды бөліктерге бөлу, және оларды таңбалау.
25-0101-003-01 Жарықтандыру жабдықтарының бөлшектелген бөліктерінің жай-күйін тексеру барысында жұрынды (утрат) және сақталғандарының тозу дәрежесін анықтау.
25-0101-004:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау.
2. Бөліктерді ерітіндіде сулау.
3. Ерітіндіде карчеткамен тазарта отырып, қылқаламмен жуу. (қажет болған жағдайда).
4. Суық, содан кейін ыстық ағынды сумен жуу.
5. Бөліктерді эл.пештерде кептіре отырып сүрту.
25-0101-004-01 Тегіс пішінделген бөліктердің беткі қабатын белсенді сұйықтықтармен жуу.
25-0101-004-02 Өрнектелген бөліктердің беткі қабатын белсенді сұйықтықтармен жуу.
25-0101-005:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Құйылғаннан кейін маршалитті жою үшін балқытқыш қышқылды ваннаға бөліктерді салу және алу (жаңа бөліктер үшін).
2. Ескі бөліктердің бетінен лакты ацетонмен, суланған жұмсак матамен алу (ескі бөліктер үшін).
3. Бөліктерді күкірт қышқылында өңдеу және де кейіннен сумен шаю .
4. Құрылғыға монтаждау.
5. Бөліктерді қышқыл ванналарға салу, түсіру және сумен шайып өңдей отырып, хром калийінің немесе хром ангидридінің ерітіндісінде бекіту (5 ретке дейін). Сода ерітіндісінде жуу.
6. Жез карчеткасымен өңдеу. Суық және ыстық суда жуу.
7. Бөліктерді жұмсак матамен сүртіп кептіру.
25-0101-005-01 Металлл бөліктерді қышқыл ванналарда өңдеу.
25-0101-006:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
25-0101-006-01:
1. Бөлшектердің бетін қолмен жылтырату.
2. Бетті пастадан тазарту.
25-0101-006-02:
1. Қол жылтыратқыштың көмегімен шымылдығын жылтырату.
25-0101-006-01 Металлл бұйымдарының бетін жылтырату.
25-0101-006-02 Жылтыратқыштың көмегімен шымылдығын жылтырату
25-0101-007:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
25-01-007-01:
1. Бетті майсыздандыру.
2. Металлл бөліктерді лакпен жабу.
25-01-007-02:
1. Реңк беру.
25-0101-007-01 Металлл бөліктерді лакпен әрлеу
25-0101-007-02 Реңк беру
25-0101-008:
Есептеуіш: 1 дм2 жайылған бет
Жұмыс құрамы: 1. Түсті металлдан жасалған бөліктерді карчеткамен тазалау.
2. Еріткішпен қатпарларды жою.
25-0101-008-01 Түсті металдардан жасалған бөліктерді қиын жойылатын ескі қатпарлардан тазалау

25-0101-009:
Измеритель: 1 крепление
Состав работ:
1. Зачистка и опиловка плоскости.
2. Разметка и рассверливание отверстий в деталях под штифт с нарезкой резьбы.
3. Изготовление шпильки с нарезкой резьбы.
4. Запиловка фасок под сварку.
5. Сборка частей деталей с установкой шпилек.
6. Зачистка мест сварки.
25-0101-009-01 Крепление обломанной части деталей из цветных металлов с установкой штифта, длина шва от 10 до 60 мм
25-0101-010:
Измеритель: 1 место пайки (площ. 1,0 см2)
Состав работ:
1. Зачистка поверхности в месте пробоин на карчетке.
2. Изготовление заплат для пробоин (при необходимости).
3. Лужение поверхности после предварительной обработки соляной кислотой.
4. Пайка пробоин и вмятин.
5. Зачистка мест пайки.
25-0101-010-01 Пайка мелких пробоин и вмятин припоем ПСР-40
25-0101-010-02 Пайка мелких пробоин и вмятин припоем ПСР-45
25-0101-011:
Измеритель: 1 крепление (длина шва от 10 до 60 мм)
Состав работ:
1. Зачистка и опиловка плоскости.
2. Запиловка фасок под сварку.
3. Сварка частей деталей. 4. Зачистка мест сварки.
25-0101-011-01 Крепление деталей между собой со сваркой
25-0101-012:
Измеритель: 10 отверстий
Состав работ:
1. Установка деталей в тиски.
2. Разметка отверстий.
3. Кернение.
4. Сверление отверстий электродрелью.
5. Снятие заусениц.
25-0101-012-01 Сверление отверстий в деталях из латуни
25-0101-012-02 Сверление отверстий в деталях из бронзы
25-0101-012-03 Сверление отверстий в деталях из стали
25-0101-013:
Измеритель: 25-0101-(013-01÷013-03): 10 отверстий; 25-0101-013-04: 10 шт. деталей
Состав работ:
1. Установка деталей в тиски.
2. Нарезка резьбы.
3. Очистка от стружки.
4. Проверка резьбы.
25-0101-013-01 Нарезка внутренней резьбы в деталях из латуни
25-0101-013-02 Нарезка внутренней резьбы в деталях из бронзы
25-0101-013-03 Нарезка внутренней резьбы в деталях из стали
25-0101-013-04 Нарезка резьбы на крепежных деталях из латуни
Измеритель: 10 шт. деталей
Состав работ:
1. Установка деталей в тиски.
2. Нарезка резьбы.
3. Очистка от стружки.
4. Проверка резьбы.
25-0101-013-05 Нарезка резьбы на крепежных деталях из бронзы
25-0101-013-06 Нарезка резьбы на крепежных деталях из стали
25-0101-014:
Измеритель: 1 светоточка
Состав работ:
1. Нарезка провода по длине.
2. Заправка провода в патрон.
3. Наружная прокладка с креплением нитками (для наружной проводки) или заправка провода (при внутренней проводке).
4. Зачистка концов провода.
5. Покрытие концов оловом.
6. Соединение провода.

25-0101-009:
Есептеуіш: 1 бекіткіш (тігіс ұзындығы 10-нан 60 мм-ге дейін)
Жұмыс құрамы:
1.Тегіс бетін тазалау және егеу.
2. Бұранданы кесе отырып, штифт астындағы бөлшектердегі саңылауларды белгілеу және бұрғылау.
3. Бұранда кесіп, түйреуіш жасау.
4. Жүздерді дәнекерлеу әсерімен кесу.
5. Түйреуіштерді орната отырып бөлшектерді құрастыру.
6. Дәнекерлеу орындарын тазалау.
25-0101-009-01 Түсті металдардан жасалған бөлшектердің сынған бөлігін түйреуіштерді орната отырып бекіту
25-0101-010:
Есептеуіш: 1 дәнекер орын (ауданы 1,0 см2)
Жұмыс құрамы:
1. Карчеткамен тесілген жердің бетін тазалау.
2. Сынама алу үшін қоспа дайындау (қажет болған жағдайда).
3. Тұзды қышқылмен алдын ала өңдеуден кейін бетті қалайылау.
4. Саңылаулар мен майысуларды дәнекерлеу.
5. Дәнекерлеу орындарын тазалау.
25-0101-010-01 ПСР-40 дәнекерімен ұсақ саңылаулар мен ішіне майысқан жерлерді дәнекерлеу
25-0101-010-02 ПСР-45 дәнекерімен ұсақ саңылаулар мен ішіне майысқан жерлерді дәнекерлеу
25-0101-011:
Есептеуіш: 1 бекіту (тігістің ұзындығы 10-нан 60 мм-ге дейін)
Жұмыс құрамы:
1. Жазықтықты тазалау және егеу.
2. Фаскаларды пісіруге дайындау.
3. Бөліктердің бөлшектерін пісіру.
4. Дәнекерленген орындарды тазалау.
25-0101-011-01 Бөліктерді пісіру арқылы өзара бекіту
25-0101-012:
Есептеуіш: 10 тесік
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді қысқышқа орнату.
2. Саңылауларды белгілеу.
3. Тығыздау.
4. Электробұрғымен саңылауларды бұрғылау.
5. Тұздықты алу.
25-0101-012-01 Жезден жасалған бөліктерге саңылаулар бұрғылау
25-0101-012-02 Қоладан жасалған бөліктерге саңылаулар бұрғылау
25-0101-012-03 Болаттан жасалған бөліктерге саңылаулар бұрғылау
25-0101-013:
Есептеуіш: 25-0101-(013-01÷013-03): 10 тесік ; 25-0101-013-04: 10 дана бөлшек
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді қысқышқа орнату.
2. Бұранда кесу.
3. Жоңқадан тазарту.
4. Бұранданы тексеру.
25-0101-013-01 Жезден жасалған бөліктерге ішкі бұранда кесу
25-0101-013-02 Қоладан жасалған бөліктерге ішкі бұранда кесу
25-0101-013-03 болаттан жасалған бөліктерге ішкі бұранда кесу
25-0101-013-04 Жезден жасалған бөліктерге бұранда кесу
Есептеуіш: 10 дана. бөлшек
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді қысқышқа орнату.
2. Бұранда кесу.
3. Жоңқадан тазарту.
4. Бұранданы тексеру.
25-0101-013-05 Қоладан жасалған бөліктерге бұранда кесу
25-0101-013-06 Болаттан жасалған бөліктерге бұранда кесу
25-0101-014:
Есептеуіш: 1 жарық нүктесі
Жұмыс құрамы:
1. Сымды ұзындығы бойынша кесу.
2. Сымдарды патронға салу.
3. Жіптермен бекітіп, сыртымен өткізу (сыртқы сым үшін) немесе сым салу (сым ішімен өткізілгенде).
4. Сымның ұштарын тазалау.
5. Ұштарын қалайымен жабу.
6. Сымды қосу.

7. Проверка провода мегометром.
8. Пропайка концов провода.
9. Обмотка провода изолентой.
25-0101-014-01 Зарядка предметов осветительной арматуры цветным проводом с припайкой концов, внутренняя проводка
25-0101-014-02 Зарядка предметов осветительной арматуры цветным проводом с припайкой концов, наружная проводка
25-0101:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
25-0101-015-01:
1. Подбор материала.
2. Настройка станка с установкой резцов.
3. Изготовление латунных болтов.
4. Нарезка резьбы и обрезка в размер.
6. Обтачивание головок.
25-0101-015-02:
1. Подбор материала.
2. Настройка станка с установкой резцов.
3. Изготовление гаек.
4. Нарезка резьбы и обрезка в размер.
25-0101-015-01 Изготовление болтов из цветных металлов
25-0101-015-02 Изготовление гаек из цветных металлов
25-0101-016:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Настройка станка.
2. Подбор заготовки, разметка, рубка.
3. Изготовление латунных винтов или гаек с нарезкой резьбы.
4. Вытягивание головок.
25-0101-016-01 Изготовление крепежных винтов из латуни
25-0101-017:
Измеритель: 1 каркас
Состав работ:
1. Изготовление стальных ободков.
2. Изготовление уголков и косынок крепления.
3. Изготовление металлических тяг для крепления блоков.
4. Изготовление штока, серьги, фланцев и пр. деталей каркаса.
5. Сборка каркаса на болтах со сверлением отверстий.
6. Окраска звеньев металлического каркаса.
25-0101-017-01 Изготовление стального каркаса, состоящего из 20 деталей, диаметром 1,0 м
25-0101-017-02 Добавлять или исключать из 25-0101-017-01 на каждую деталь каркаса сверх или менее 20 шт.
25-0101-017-03 Добавлять или исключать из 25-0101-017-01 на каждые 20 см изменения диаметра каркаса
25-0101-017-04 Изготовление латунного каркаса, состоящего из 20 деталей, диаметром 1,0 м
Состав работ:
1. Изготовление стальных ободков.
2. Изготовление уголков и косынок крепления.
3. Изготовление металлических тяг для крепления блоков.
4. Изготовление штока, серьги, фланцев и пр. деталей каркаса.
5. Сборка каркаса на болтах со сверлением отверстий.
6. Окраска звеньев металлического каркаса.
25-0101-017-05 Добавлять или исключать из 25-0101-017-04 на каждую деталь каркаса сверх или менее 20 шт
25-0101-017-06 Добавлять или исключать из 25-0101-017-04 на каждые 20 см изменения диаметра каркаса
25-0101-018:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ:
1. Разметка, нарезка и опиловка заготовок по контуру.
2. Разметка и сверление отверстий.
3. Рихтовка деталей.
25-0101-018-01 Изготовление накладных крепежных деталей из цветного металла разной конфигурации и размеров
25-0101-019:
Измеритель: 1,0 м
Состав работ:

7. Сымды мегометрмен тексеру.
8. Сым ұштарын дәнекерлеу.
9. Сымды изолентамен орау.
25-0101-014-01 Жарық темір арқауының заттарын түрлі-түсті сым ұштарын дәнекерлеп зарядтау, ішкі сымдар
25-0101-014-02 Жарық темір арқауының заттарын түрлі-түсті сым ұштарын дәнекерлеп зарядтау, сыртқы сымдар
25-0101-015:
Есептеуіш: 1 дана.
Жұмыс құрамы:
25-01-015-01:
1. Материалды таңдау.
2. Кескішті орната отырып станокты баптау.
3. Жез бұрандамасын дайындау.
4. Бұрандамаға бұранды кесіп, өлшемге кесу.
5. Ұштарын жону.
25-01-015-02:
1. Материалды таңдау.
2. Кескішті орната отырып станокты баптау.
3. сомыларды дайындау.
4. Бұрандамаға бұранды кесіп, өлшемге кесу.
25-01-015-01 түсті металдардан бұрандамаларды дайындау
25-01-015-02 түсті металдардан сомын дайындау
25-0101-016:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Білдекті баптау.
2. Дайындамаларды іріктеу , белгілеу, кесу.
3. Өрнек салумен жез бұрандалар немесе сомындарды дайындау.
4. Ұштарынк сал.
25-0101-016-01 Жезден бекітетін бұрандаларды жасау
25-0101-017:
Есептеуіш: 1 қаңқа
Жұмыс құрамы:
1. Болат жиектерді дайындау.
2. Бекітпе бұрыштар мен бұрамаларды жасау.
3. Блоктарды бекіту үшін металлл тартқыштарды дайындау.
4. Соташық , сырғалар, фланецтер және т.б. қаңқа бөліктерін жасау.
5. Саңылауларды бұрғылау арқылы болтты қаңқа құрастыру.
6. Металлл қаңқасының түйіндерін бояу.
25-0101-017-01 Диаметрі 1,0 м 20 бөліктен тұратын болат қаңқасын дайындау
25-0101-017-02 Қаңқаның әрбір 20 дана бөлшегінен артық немесе кем болуына байланысты 25-01-017-01 нормасынан қосу немесе алу
25-0101-017-03 Қаңқаның әр 20 см диаметріне жасалған өзгерістерге байланысты 25-01-017-01 нормасынан қосу немесе алу
25-0101-017-04 Диаметрі 1,0 м 20 бөлшектен тұратын жез қаңқасын дайындау
Есептеуіш: 1 каркас
Жұмыс құрамы:
1. Болат жиектерді дайындау.
2. Бекітпе бұрыштар мен бұрамаларды жасау.
3. Блоктарды бекіту үшін металл тартқыштарды дайындау.
4. Соташық , сырғалар, фланецтер және т.б. қаңқа бөліктерін жасау.
5. Саңылауларды бұрғылау арқылы болтты қаңқа құрастыру. 6. Металл қаңқасының түйіндерін бояу.
25-0101-017-05 Қаңқаның017-05йіндерін бояу.ылы болтты қаңқа құрастыру. 6. жасау. 1-017-01 нормасынан қосу немесе алуесе алу
25-0101-017-06 Қаңқаның017-06йіндерін бояу.ылы болтты қаңқа құрастыру. 6. жасау. 1-017-01 нормасынан осу немесе алу
25-0101-018:
Есептеуіш: 10 дана
Жұмыс құрамы:
1. Дайындамаларды контуры бойынша белгілеу, кесу және аралау.
2. Саңылауларды белгілеу және бұрғылау.
3. Бөліктерді түзету.
25-0101-018-01 Кескіні мен өлшемі әртүрлі түсті металдан жапсырма бекіту бөліктерін жасау
25-0101-019:
Есептеуіш: 1,0 м
Жұмыс құрамы:

1. Резка латунных полос с разметкой.
2. Зачистка кромок латунных полос.
3. Обрезка латунных полос по длине со снятием фасок.
4. Пропуск через вальцы (гладкий обод).
5. Пропуск через фигурные вальцы (профилированный обод).
6. Сварка латунных полос для ободов.
7. Обработка сварочного шва латунных ободов.
25-0101-019-01 Изготовление латунных гладких ободов шириной 20 мм толщиной 0,8 мм
25-0101-019-02 Изготовление латунных гладких ободов шириной 20 мм толщиной 1,0 мм
25-0101-019-03 Добавлять на каждый мм толщины сверх 1 мм
25-0101-019-04 Изготовление латунных профилированных ободов шириной 20 мм толщиной 0,8 мм
Состав работ:
1. Резка латунных полос с разметкой.
2. Зачистка кромок латунных полос.
3. Обрезка латунных полос по длине со снятием фасок.
4. Пропуск через вальцы (гладкий обод).
5. Пропуск через фигурные вальцы (профилированный обод).
6. Сварка латунных полос для ободов.
7. Обработка сварочного шва латунных ободов.
25-0101-019-05 Изготовление латунных профилированных ободов шириной 20 мм толщиной 1,0 мм
25-0101-019-06 Изготовление латунных профилированных ободов шириной 20 мм: добавлять на каждый мм толщины сверх 1 мм
25-0101-020:
Измеритель: 25-0101-020-01: 1 звено (2 кольца); 25-0101-020-02: 1 шаблон
Состав работ:
1. Изготовление звена цепи с набивкой на шаблон и перерубкой.
2. Сборка звена со сдавливанием прорезки колец.
3. Сварка прорези с зачисткой мест сварки.
25-0101-020-01 Изготовление цепей из латунной проволоки толщиной 3 мм для подвески осветительных приборов со сваркой
25-0101-020-02 Изготовление стального шаблона для воссоздания цепей из латунной проволоки
25-0101-021:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Разметка и распиловка стальной трубы по размеру с зачисткой.
2. Нарезка резьбы.
3. Разметка и сверление отверстий для крепления проводов.
25-0101-021-01 Изготовление стального патронодержателя размером 150×20 мм
25-0101-022:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор материала, обточка заготовки для ниппеля до нужного диаметра.
2. Нарезка резьбы.
3. Обработка заготовок для шайб и гаек, обрезка в размер, сверление отверстий.
4. Нарезка резьбы на гайки.
25-0101-022-01 Изготовление латунного ниппеля с 2-мя гайками
25-0101-023:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
25-0101-023-01:
1. Вытачивание формы модели на токарном станке.
2. Шлифовка поверхности формы модели.
25-0101-(023-02, 023-03):
1. Подбор материала с разметкой и нарезкой заготовки.
2. Выдавливание из латуни.
3. Обрезка по размеру.
25-0101-023-01 Изготовление формы модели для профиток или тюльпанодержателей
25-0101-023-02 Изготовление из листовой латуни методом давления вкладышей или профиток

1. Жез жолақтарын белгілеумен кесу.
2. Жез жолақтарының жиектерін тазалау.
3. Жүздерін алып тастай отырып, ұзындығы бойынша жез жолақтарды кесу.
4. Біліктер арқылы өткізу (тегіс жиек).
5. Пішінді бөліктер арқылы өткізу (қалыпқа келтірілген шеңбер).
6. Жиектер үшін жез жолақтарды дәнекерлеу.
7. Жез жиектерінің пісіру тігісін өңдеу.
25-0101-019-01 Ені 20 мм қалыңдығы 0,8 мм жез тегіс жиектерді дайындау
25-0101-019-02 Ені 20 мм қалыңдығы 0,8 мм жез тегіс жиектерді дайындау
25-0101-019-03 Әрбір мм қалыңдығына 1 мм артық қосу
25-0101-019-04 Ені 20 мм қалыңдығы 0,8 мм жез қалыпқа келтірілген жиектерді дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Жез жолақтарын белгілеумен кесу.
2. Жез жолақтарының жиектерін тазалау.
3. Жүздерін алып тастай отырып, ұзындығы бойынша жез жолақтарды кесу.
4. Біліктер арқылы өткізу (тегіс жиек).
5. Пішінді бөліктер арқылы өткізу (қалыпқа келтірілген шеңбер).
6. Жиектер үшін жез жолақтарды дәнекерлеу.
7. Жез жиектерінің пісіру тігісін өңдеу.
25-0101-019-05 Ені 20 мм қалыңдығы 1,0 мм жез қалыпқа келтірілген жиектерді дайындау
25-0101-019-06 Әрбір мм қалыңдығына 1 мм артық қосу
25-0101-020:
Есептеуіш: 25-0101-020-01: 1 буын (2 сақина); 25-0101-020-02: 1 қалып
Жұмыс құрамы:
1. Шынжырдың буынын үлгіге толтырып және кесіп жасау.
2. Сақиналардың кертікқысығын қысып үзбесін құрастыру.
3. Кертікқысығын пісіре отырып, орындарын тазарту.
25-0101-020-01 Қалыңдығы 3 мм жез сымнан пісірушімен жарық беретін жабдықтарды ілетін шынжыр жасау
25-0101-020-02 Болаттан жез сымының шынжырларын қайта құру үшін үлгі жасау
25-0101-021:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Болат құбырды тазалай отырып, белгілеу және аралау.
2. Бұранда кесу.
3. Сымдарды бекітуге арналған саңылауларды белгілеу және бұрғылау.
25-0101-021-01 Көлемі 150×20 мм болат патрон ұстағышты дайындау
25-0101-022:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Материалды іріктеу, қажетті диаметрге дейін ниппельдің дайындамасын қайрау.
2. Бұранда кесу.
3. Шайбалар мен сомындарға арналған дайындамаларды өңдеу, өлшемге кесу, саңылауларды бұрғылау.
4. Бұранданы сомындарға кесу.
25-0101-022-01 2 сомынды жез ниппелін дайындау
25-0101-023:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
25-01-023-01:
1. Жонушы білдекте үлгі моделін шығару.
2. Модель пішінінің бетін тегістеу. 2
5-01-(023-02, 023-03):
1. Дайындаманы белгілеу және кесу арқылы материалды іріктеу.
2. Жезден сығу.
3. Өлшемі бойынша кесу.
25-0101-023-01 Түкті немесе қызғалдақ ұстағыштарға арналған үлгіні дайындау
25-0101-023-02 Табақты жезден жапсырмалардың қысымы немесе ток профилі әдісімен дайындау

25-0101-023-03 Изготовление из листовой латуни методом давления тюльпанодержателей
25-0101-024:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Разметка, нарезка заготовок.
2. Раскладка трубки с одной стороны.
3. Заполнить трубку расплавленным свинцом.
4. Изготовить рожок по шаблону.
5. Выплавить свинец.
6. Обрезать по размеру и нарезать резьбу.
7. Изготовить необходимые приспособления.
25-0101-024-01 Изготовление фигурных рожков из латунной трубки длиной 30 см
25-0101-024-02 Изготовление фигурных рожков из латунной трубки длиной 50 см
25-0101-024-03 Изготовление фигурных рожков из латунной трубки длиной 1,0 м
25-0101-024-04 Изготовление фигурных рожков из латунной трубки длиной до 1,0 м, типа "волюты"
25-0101-025:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ:
1. Подбор, нарезка проволоки, расплющить проволоку на концах, просверлить отверстие, согнуть проволоку (дождик) по форме.
2. Изготовить базик со сверлением отверстий в центре и по контуру (6 шт.).
3. Подгонка дождика с пайкой и зачисткой мест пайки.
25-0101-025-01 Изготовление латунного дождика с базиком (на 6 прутков 1 базик) длиной до 100 мм
25-0101-025-02 Изготовление латунного дождика с базиком (на 6 прутков 1 базик) длиной до 200 мм
25-0101-025-03 Добавлять на каждый пруток сверх 6 к 25-0101-025-01
25-0101-025-04 Добавлять на каждый пруток сверх 6 к 25-0101-025-02
25-0101-026:
Измеритель: 1 комплект
Состав работ:
1. Обрезка деталей в размер с зачисткой планки по контуру.
2. Ковка фигурной скобы.
3. Сверление отверстий в пластинке.
4. Приваривание фигурной скобы к упорной пластинке.
5. Зачистка мест сварки.
25-0101-026-01 Изготовление серьги, состоящей из фигурной скобы, втулки, упорной пластинки
25-0101-027:
Измеритель: 1 м штока
Состав работ:
1. Заготовка трубки вручную со снятием внутренних и наружных фасок.
2. Нарезка резьбы на штоке.
25-0101-027-01 Изготовление штока латунного
25-0101-027-02 Изготовление штока стального
25-0101-028:
Измеритель: 1 крюк
Состав работ:
1. Подбор материала, подноска к механическим ножницам.
2. Обрезка прутка в размер с предварительной разметкой.
3. Накаливание прутков в горке, придание нужной формы.
25-0101-028-01 Изготовление крюков из прутковой стали длиной 150 мм для подвески осветительных приборов
25-01-029:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:1. Промывка деталей теплой водой с мылом.
2. Обезжиривание деталей бензином.
3. Приготовление состава для патинирования.
4. Покрытие деталей составом едкого натрия.
5. Покрытие поверхности составом азотнокислой меди и азотнокислого серебра.
6. Приготовление воска.
7. Промывка деталей от выступившей зелени.

25-0101-023-03 Қызғалдақ ұстағыштардың қысым әдісімен жез табақты дайындау
25-0101-024:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы:
1. Дайындамаларды белгілеу, кесу.
2. Түтікті бір жағынан орналастыру.
3. Түтікті балқытылған қорғасынмен толтыру.
4. Үлгі бойынша мүйізді дайындау.
5. Қорғасын балқыту.
6. Өлшемі бойынша кесу және бұранданы кесу.
7. Қажетті құрылғыларды жасау.
25-0101-024-01 Ұзындығы 30 см жез түтікшеден мүйіз пішінін жасау
25-0101-024-02 Ұзындығы 50 см жез түтікшеден мүйіз пішінін жасау
25-0101-024-03 Ұзындығы 1 м жез түтікшеден мүйіз пішінін жасау
25-0101-024-04 "Волюта" типті ұзындығы 1 м-дейін жез түтікшеден мүйіз пішінін жасау
25-0101-025:
Есептеуіш: 1 дана.
Жұмыс құрамы: 1. Сымды іріктеу, кесу, ұштарын жаю, тесу, сымды (жаңбыршаны) пішін бойынша бүгу.
2. Ортасында және сұлбасы бойынша саңылауларды бұрғылау арқылы базик жасау (6 дана).
3. Жаңбыршаны дәнекерлеу және дәнекерленеген орындарды тазартып, қиыстырып келтіру.
25-0101-025-01 Ұзындығы 100 мм-ге дейін жез базикті жаңбыршасын жасау (6 шыбыққа 1 базик)
25-0101-025-02 Ұзындығы 200 мм-ге дейін жез базикті жаңбыршасын жасау (6 шыбыққа 1 базик)
25-0101-025-03 6-дан аса әр шыбыққа 25-01-025-01 нормасына қосу
25-0101-025-04 6-дан аса әр шыбыққа 25-01-025-02 нормасына қосу
25-0101-026:
Есептеуіш: 1 жинақ
Жұмыс құрамы:
1. Сұлба бойынша планканы тазарта отырып, бөліктерді өлшемге кесу.
2. Пішінді қапсырманы соғу.
3. Пластинкада саңылауларды бұрғылау.
4. Тіреуіш пластинкаға тұтқаны дəнекерлеу
5. Дәнекерлеу орындарын тазалау.
25-0101-026-01 Пішінді сырғаны қапсырмадан, төлкеден, тірек пластинкадан жасау
25-0101-027:
Есептеуіш: 1 м өзек
Жұмыс құрамы:
1. Түтікті ішкі және сыртқы жағынан өлшеп-орау арқылы қолмен дайындау.
2. Соташық ты бұранда кесу.
25-0101-027-01 Жезден соташық жасау
25-0101-027-02 Болаттан соташық жасау
25-0101-028:
Есептеуіш: 1 ілмек
Жұмыс құрамы:
1. Материалды іріктеу, механикалық қайшыға орналастыру.
2. Алдын ала белгілеумен өлшемдеп шыбықты кесу.
3. Шыбықтарды көрігіде қыздыру, қажетті пішін беру.
25-0101-028-01 Жарықтандыру жабдықтарды үшін 150 мм ұзындықтағы болат ілмектерді жасау
25-01-029:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді жылы сумен, сабынмен жуу.
2. Бөліктерді бензинмен майсыздандыру.
3. Зеңжарлау үшін құрамды дайындау.
4. Бөліктерді күйдіргіш натрий құрамымен бүркеу.
5. Беткі қабатты құрамында азотқышқылды мыс және азотқышқылды күміспен бүркеу.
6. Балауызды дайындау.
7. Бөліктерді жаңа шыққан көктен жуу.

8. Покрытие деталей сернистым аммонием.
9. Восковка деталей за 2 раза.
10. Протирка деталей суконной тряпкой после каждой восковки.
25-01-029-01 Патинирование деталей из цветных металлов (бронза, медь, латунь)
25-0101-030:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Вырезка из листовой стали по шаблону.
2. Опиловка по контуру, сверление отверстий, рихтовка.
3. Выколотка по цинковой форме (придание сферической формы).
4. Полировка поверхности.
25-0101-030-01 Изготовление отражателей из листовой нержавеющей стали
25-0101-031:
Измеритель: 1 шаблон
Состав работ:
25-0101-031-01:
1. Разметка фанеры для шаблона.
2. Выпиловка шаблона из фанеры.
25-0101-031-02:
1. Выпиловка заготовки заданного размера из алюминия с предварительным просверливанием отверстий по контуру.
2. Запиловка кромок заготовки напильником.
3. Подгонка по лекалу.
4. Шлифовка и полировка поверхности.
25-0101-031-01 Изготовление шаблона отражателя из фанеры
25-0101-031-02 Изготовление шаблона отражателя из алюминия
25-0101-032:
Измеритель: 1 предмет
Состав работ:
1. Переноска осветительных приборов на расстояние до 200 м к автомашине, погрузка, разгрузка, перевозка и переноска к месту установки. 2. Установка и крепление приспособлений.
3. Установка осветительного прибора на место с его креплением.
4. Монтаж электропривода (для электроарматуры).
5. Снятие приспособлений.
25-0101-032-01 Монтаж осветительных приборов весом до 50 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением до 1,0 м
25-0101-032-02 Монтаж осветительных приборов весом до 50 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением более 1,0 м
25-0101-032-03 Монтаж осветительных приборов весом до 50 кг любых размеров с хрупкими деталями
25-0101-032-04 Монтаж осветительных приборов весом до 100 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением до 1,0 м
Измеритель: 1 прибор
Состав работ:
1. Переноска осветительных приборов на расстояние до 200 м к автомашине, погрузка, разгрузка, перевозка и переноска к месту установки. 2. Установка и крепление приспособлений.
3. Установка осветительного прибора на место с его креплением.
4. Монтаж электропривода (для электроарматуры).
5. Снятие приспособлений.
25-0101-032-05 Монтаж осветительных приборов весом до 100 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением более 1,0 м
25-0101-032-06 Монтаж осветительных приборов весом до 100 кг любых размеров с хрупкими деталями
25-0101-033:
Измеритель: 1 прибор
Состав работ:
1. Осмотр помещения, установка и крепление приспособлений.
2. Демонтаж электропровода. 3. Спуск осветительных приборов.
4. Разборка осветительных приборов на крупные узлы (при необходимости) для удобства транспортировки с маркировкой узлов.

8. Бөліктерді күкіртті аммониймен бүркеу. 9. Бөліктерді 2 рет балауыздау.
10. Әрбір балауыздаудан кейін бөліктерді шұға жұмсак матамен сүрту.
25-01-029-01 Түсті металдардан жасалған бөліктерді зеңжарлау (қола, мыс, жез)
25-0101-030:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Үлгі бойынша табақшаны болаттан кесу.
2. Сұлба бойынша аралау, саңылауларды бұрғылау, түзету.
3. Мырыш формасы бойынша соғып жасау (сфералық пішін беру).
4. Бетін жылтырату.
25-0101-030-01 Тот баспайтын болаттан жасалған шағылдырғыштарды жасау
25-0101-031:
Есептеуіш: 1 шаблон
Жұмыс құрамы:
25-0101-031-01:
1. Үлгі жасау үшін шерені белгілеу.
2. Шереден үлгіні арамен кесу.
25-0101-031-02:
1. Сұлба бойынша саңылауларды алдын ала бұрғылай отырып, берілген көлемдегі алюминийден жасалған дайындаманы арамен кесу.
2. Дайындаманың жиектерін түрпімен егеу.
3. Сызба үлгіызбадаманың жиекте
4. Бетін тегістеу және жылтырату.
25-0101-031-01 Шереден шағылдырғыштардың үлгісін жасау
25-0101-031-02 Алюминийден шағылдырғыштардың үлгісін жасау
25-0101-032:
Есептеуіш: 1 зат
Жұмыс құрамы:
1. Жарықтандыру жабдықтарын 200 м дейінгі қашықтыққа автомашинамен тасымалдау, тиеу, түсіру және орнату орнына жеткізу.
2. Жабдықтарды орнату және бекіту.
3. Жарықтандыру жабдықтарын орнына бекіткіштермен орнату.
4. Электр жетегін монтаждау (электрарматура үшін).
5. Тетіктерді алып тастау.
25-0101-032-01 Салмағы 50 кг дейінгі нәзік бөліктерсіз, ең үлкен өлшемі 1,0 м дейінгі жарық беру жабдықтарын монтаждау
25-0101-032-02 Салмағы 50 кг дейінгі нәзік бөліктерсіз, ең үлкен өлшемі 1,0 м астам жарық беру жабдықтарын монтаждау
25-0101-032-03 Салмағы 50 кг дейін кез келген өлшемдегі нәзік бөліктері бар жарықтандыру жабдықтарын монтаждау
25-0101-032-04 Салмағы 100 кг-ға дейін, ең үлкен өлшемі 1,0 м дейін сынғыш бөліктерсіз жарықтандыру жабдықтарын монтаждау
Есептеуіш: 1 аспап
Жұмыс құрамы:
1. Жарықтандыру құрылғыларын 200 м дейінгі қашықтыққа автокөлікке жеткізу , тиеу, түсіру, тасымалдау және орнату орнына жеткізу.
2. Орнату және бекіту құрылғылары.
3. Жарықтандыру құрылғысын оны бекіту орнына орнату.
4. Электр жетегін құрастыру (электрлік арматура үшін).
5. Құрылғыларды алу.
25-0101-032-05 Салмағы 100 кг-ға дейін, ең үлкен өлшемі 1,0 м артық сынғыш бөліктерсіз жарықтандыру жабдықтарын монтаждау
25-0101-032-06 Салмағы 100 кг-ға дейін, сынғыш бөліктері бар жарықтандыру жабдықтарын монтаждау құрастыру
25-0101-033:
Есептеуіш: 1 аспап
Жұмыс құрамы:
1. Үй-жайды қарау, құрылғыларды орнату және бекіту.
2. Электр сымын бөлу.
3. жарықтандыру құрылғылары түсіру.
4. Белгілеу түйіндерімен тасымалдауды жеңілдету үшін жарықтандыру жабдықтарын ірі түйіндерге бөлу (қажет болған жағдайда).

5. Снятие приспособлений.
6. Погрузка на автомашину с перевозкой к месту реставрации, разгрузка и переноска на расстояние до 200 м.
25-0101-033-01 Демонтаж осветительных приборов весом до 50 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением до 1,0 м
25-0101-033-02 Демонтаж осветительных приборов весом до 50 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением более 1,0 м
25-0101-033-03 Демонтаж осветительных приборов весом до 50 кг любых размеров с хрупкими деталями
25-0101-033-04 Демонтаж осветительных приборов весом до 100 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением до 1,0 м
Состав работ:
1. Осмотр помещения, установка и крепление приспособлений.
2. Демонтаж электропровода.
3. Спуск осветительных приборов.
4. Разборка осветительных приборов на крупные узлы (при необходимости) для удобства транспортировки с маркировкой узлов.
5. Снятие приспособлений.
6. Погрузка на автомашину с перевозкой к месту реставрации, разгрузка и переноска на расстояние до 200 м.
25-0101-033-05 Демонтаж осветительных приборов весом до 100 кг без хрупких деталей с наибольшим измерением более 1,0 м
25-0101-033-06 Демонтаж осветительных приборов весом до 100 кг любых размеров с хрупкими деталями
Таблица 25-0101-034 – Упаковка деталей в ящики объемом 1,0 м3 для транспортировки
Состав работ:
1. Упаковка деталей в ящик с обертыванием ватой, ветошью, бумагой.
25-01-034-01 Упаковка деталей в ящики объемом 1,0 м3 для транспортировки
25-0201-001:
Измеритель: 25-0201-(001-01÷001-04): 10 гирлянд; 25-0201-001-05: 10 деталей
Состав работ:
1. Отсоединение гирлянды от арматуры.
2. Разъединение подвесок, вытяжка проволоки из отверстия.
3. Рассортировка хрустальных подвесок по видам, размерам и степени утрат первоначального вида.
25-0201-001-01 Демонтаж гирлянд при количестве подвесок в гирлянде до 15 штук
25-0201-001-02 Демонтаж гирлянд при количестве подвесок в гирлянде от 16 до 25 штук
25-0201-001-03 Демонтаж гирлянд при количестве подвесок в гирлянде от 26 до 35 штук
25-0201-001-04 Демонтаж гирлянд при количестве подвесок в гирлянде более 35 штук
25-0201-001-05 Демонтаж штучных хрупких деталей
25-0201-002:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ:
1. Протирка от пыли и загрязнений.
2. Промывка в теплой мыльной воде, промывка в теплой воде без мыла.
3. Промывка в подсиненной воде.
25-0201-002-01 Очистка от загрязнений подвесок весом до 60 г
25-0201-002-02 Очистка от загрязнений подвески весом до 100 г
25-0201-002-03 Очистка от загрязнений подвесок весом до 150 г
25-0201-003:
Измеритель: 1 дм2 развернутой поверхности
Состав работ:
1. Обеспыливание.
2. Промывка в теплом растворе детского мыла или стирального порошка, промывка в чистой теплой воде, промывка в подсиненной воде.

5. Құрылғыларды шығару.
6. Реставрациялау орнына автомашинамен тасымалдау, тиеу, түсіру және 200 м дейінгі қашықтыққа жеткізу.
25-0101-033-01 Салмағы 50 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, ең үлкен өлшемі 1,0 м-ге дейін.
25-0101-033-02 Салмағы 50 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, ең үлкен өлшемі 1,0 м-ден артық, сынғыш бөлшектерсіз.
25-0101-033-03 Салмағы 50 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, кез-келген өлшемде, сынғыш бөлшектері бар.
25-0101-033-04 Салмағы 100 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, ең үлкен өлшемі 1,0 м-ге дейін.
Жұмыс құрамы:
1. Үй ыс құрамы: рының құнысысанаты)ыру жабдықтарын
2. Электр сымын бөлу.
3. жарықтандыру құрылғылары түсіру.
4. Белгілеу түйіндерімен тасымалдауды жеңілдету үшін жарықтандыру құрылғыларын ірі түйіндерге бөлу (қажет болған жағдайда).
5. Құрылғыларды шығару.
6. Реставрациялау орнына транспортмен тасымалдау, тиеу, түсіру және 200 м дейінгі қашықтыққа жеткізу.
25-0101-033-05 Салмағы 100 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, ең үлкен өлшемі 1,0 м-ге дейін.
25-0101-033-06 Салмағы 100 кг дейінгі жарықтандыру жабдықтарын демонтаждау, кез-келген өлшемде, сынғыш бөлшектері бар.
25-0101-034:
Есептеуіш: 1 жәшік
Жұмыс құрамы:
1. Бөліктерді жәшікке мақтамен, жұмсак матамен, қағазбен орап, қаптау.
25-01-034-01 Тасымалдау үшін көлемі 1,0 м3 болатын жәшіктерге бөліктерді орау.
25-0201-001:
Есептеуіш: 25-0201-(001-01÷001-04): 10 гирлянд; 25-0201-001-05: 10 бөлшек
Жұмыс құрамы:
1. Тізбекті арматурадан ажырату.
2. Салпыншақтарды ажырату, сымды саңылаулардан тарту.
3. Хрусталь салпыншақтарды түрлері, мөлшері және бастапқы түрдің жоғалу дәрежесі бойынша сұрыптау.
25-0201-001-01 Тізбекте салпыншақтардың саны 15 данадан кем болған жағдайда демонтаждау.
25-0201-001-02 Тізбекте салпыншақтардың саны 16-дан 25 данаға дейін болған жағдайда демонтаждау.
25-0201-001-03 Тізбекте салпыншақтардың саны 26-дан 35 данаға дейін болған жағдайда демонтаждау.
25-0201-001-04 Тізбекте салпыншақтардың саны 35 данадан артық болған жағдайда демонтаждау.
25-0201-001-05 Жеке нәзік бөліктерді бөлу
25-0201-002:
Есептеуіш: 10 ілме
Жұмыс құрамы:
1. Шаң мен ластанулардан сүрту.
2. Жылы сабынды суда жуу, сабынсыз жылы суда жуу.
3. Тұзды суда жуу.
25-0201-002-01 Салмағы 60 г дейінгі салпыншақтарды ластанудан тазарту.
25-0201-002-02 Салмағы 100 г дейінгі салпыншақтарды ластанудан тазарту.
25-0201-002-03 Салмағы 150 г дейінгі салпыншақтарды ластанудан тазарту.
25-0201-003:
Есептеуіш: 1 дм2 жазылған бет
Жұмыс құрамы:
1. Шаңсыздандыру.
2. Балалар сабынының немесе кір жуғыш ұнтағының жылы ерітіндісінде жуу, таза жылы суда жуу, тұзды суда жуу.

3. Протирка насухо.
25-0201-003-01 Промывка орнаментованного плафона из хрусталя, стекла, фарфора и т.д.
25-0201-004:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ:
1. Подшлифовка мелких сколов.
2. Полировка подвесок.
25-0201-004-01 Подшлифовка и полировка утративших прозрачность хрустальных подвесок весом до 40 г
25-0201-004-02 Подшлифовка и полировка утративших прозрачность хрустальных подвесок весом до 60 г
25-0201-004-03 Подшлифовка и полировка утративших прозрачность хрустальных подвесок весом до 100 г
25-0201-004-04 Подшлифовка и полировка утративших прозрачность хрустальных подвесок весом до 150 г
25-0201-005:
Измеритель: 1 дм2 поверхности
Состав работ:
1. Подчистка края на чугунной шайбе.
2. Разметка рисунка.
3. Гравировка рисунка на ребровом станке.
4. Полировка рисунка на ребровом станке.
25-0201-005-01 Глубокая алмазная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности I
25-0201-005-02 Глубокая алмазная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности II
25-0201-005-03 Глубокая алмазная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности III
25-0201-005-04 Комбинированная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности I
25-0201-005-05 Комбинированная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности II
Состав работ:
1. Подчистка края на чугунной шайбе.
2. Разметка рисунка.
3. Гравировка рисунка на ребровом станке.
4. Полировка рисунка на ребровом станке.
25-0201-005-06 Комбинированная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности III
25-0201-005-07 Художественная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности I
25-0201-005-08 Художественная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности II
25-0201-005-09 Художественная гравировка хрусталя и стекла, категория сложности III
25-0201-006:
Измеритель: 10 отверстий
Состав работ:
1. Промывка подвесок в теплой воде и протирка.
2. Сверление отверстий с применением скипидара.
3. Промывка в воде от скипидара и протирка.
4. Обработка после сверления.
5. Укладка в ящик.
25-0201-006-01 Сверление отверстий в хрустальных деталях диаметром 2 мм (по 2 отверстия в каждой подвеске)
25-0201-006-02 Сверление отверстий в акантных листьях диаметром 6,0-8,0 мм (по 2 отверстия в каждом)
25-0201-006-03 Сверление отверстий в розетке с наружными зубцами
25-0201-007:
Измеритель: 10 подвесок
Состав работ:
1. Подборка хрустальных подвесок для вязки в гирлянды.
2. Нарезка проволоки и изготовление крючков.
3. Шпильковка. 4. Вязка гирлянд. 5. Упаковка в бумагу.
25-0201-007-01 Сборка подвесок в гирлянды, вязка с одной, двумя и тремя закрутками
25-0201-007-02 Сборка подвесок в гирлянды, вязка мягкая с двойными крючками

3. Құрғақ сүрту.
25-0201-003-01 Хрустальдан, әйнектен, фарфордан және т.б. жасалған ою-өрнекті жуу
25-0201-004:
Есептеуіш: 10 дана
Жұмыс құрамы:
1. Ұсақ саңылауларды тегістеу.
2. Салпыншақтарды жылтырату.
25-0201-004-01 Салмағы 40 г дейінгі хрусталь салпыншақтары мөлдірлігін жоғалтқан тегістеу және жылтырату
25-0201-004-02 Салмағы 60 г дейінгі хрусталь салпыншақтары мөлдірлігін жоғалтқан тегістеу және жылтырату
25-0201-004-03 Салмағы 100 г дейінгі хрусталь салпыншақтары мөлдірлігін жоғалтқан тегістеу және жылтырату
25-0201-004-04 Салмағы 150 г дейінгі хрусталь салпыншақтары мөлдірлігін жоғалтқан тегістеу және жылтырату
25-0201-005:
Есептеуіш: 1 дм2 бет
Жұмыс құрамы:
1. Шойын шайбада жиегін тазалау.
2. Суретті белгілеу.
3. Қырлы станокта суретті нақыштамалау.
4. Қырлы станокта суретті жылтырату
25-0201-005-01 Хрусталь мен шыныны терең алмазды нақыштамалау, күрделілік санаты I
25-0201-005-02 Хрусталь мен шыныны терең алмазды нақыштамалау, күрделілік санаты II
25-0201-005-03 Хрусталь мен шыныны терең алмазды нақыштамалау, күрделілік санаты III
25-0201-005-04 Хрусталь мен шыныны аралас нақыштамалау, күрделілік санаты I
25-0201-005-05 Хрусталь мен шыныны аралас нақыштамалау, күрделілік санаты II
Жұмыс құрамы:
1. Шойын шайбада жиегін тазалау.
2. Суретті белгілеу.
3. Қырлы станокта суретті нақыштамалау.
4. Қырлы станокта суретті жылтырату
25-0201-005-06 Хрусталь мен шыныны аралас нақыштамалау, күрделілік санаты IIІ
25-0201-005-07 Хрусталь мен шыныны көркем нақыштамалау, күрделілік санаты I
25-0201-005-08 Хрусталь мен шыныны көркем нақыштамалау, күрделілік санаты II
25-0201-005-09 Хрусталь мен шыныны көркем нақыштамалау, күрделілік санаты IIІ
25-0201-006:
Есептеуіш: 10 тесік
Жұмыс құрамы:
1. Салпыншақтарды жылы суда жуу және сүрту.
2. Скипидарды қолдана отырып саңылауларды бұрғылау.
3. Скипидардан суда жуу және сүрту.
4. Бұрғылаудан кейін өңдеу.
5. Жәшікке жинау.
25-0201-006-01 Бұрғылау станогында хрусталь бөліктеріне диаметрі 2 мм саңылауларды жасау (әр салпыншақта 2 саңылаудан)
25-0201-006-02 Бұрғылау станогында аканф жапырақтары хрусталь бөліктеріне диаметрі 6,0-8,0 мм саңылауларды жасау (әрбіреуінде 2 саңылаудан)
25-0201-006-03 Бұрғылау станогында сыртқы тістері бар гүлөрнек хрусталь бөліктеріне саңылауларды жасау
25-0201-007:
Есептеуіш: 10 ілмек
Жұмыс құрамы:
1. Хрусталь салпыншақтарын тізбектерге байлау үшін іріктеу.
2. Сымды кесу және ілмектерді жасау.
3. Түйреуіштеу.
4. Тізбектерді байлау.
5. Қағазға орау.
25-0201-007-01 Салпыншақтарды тізбектерде құрастыру, бір, екі және үш қайтара ширата тоқу.
25-0201-007-02 Салпыншақтарды тізбектерде құрастыру, екі ілгекті жұмсақ жолмен тоқу.

25-0201-008:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ:
1. Монтаж гирлянд, штучных изделий или подвесок в соответствии с проектом.
2. Выравнивание отдельных подвесок.
25-0201-008-01 Монтаж подвесок длиной до 150,0 мм
25-0201-008-02 Монтаж гирлянд длиной от 150,0 до 600,0 мм
25-0201-008-03 Монтаж гирлянд длиной от 600,0 до 1200,0 мм
25-0201-008-04 Монтаж гирлянд длиной свыше 1200,0
25-0201-008-05 Монтаж штучных стеклянных или хрустальных деталей
25-0201-009:
Измеритель: 1 м2 шаблона
Состав работ:
1. Заготовка фанеры по размеру.
2. Составление схем расположения деталей люстр с их вычерчиванием.
25-0201-009-01 Изготовление шаблона для контрольной сборки осветительных приборов
26-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Предметы декоративно-прикладного искусства":
1. Учтенные процессы и условия:
1) специфические условия работ, ограничивающие возможность применения механизации работ;
2) необходимость соблюдения особой осторожности при выполнении работ для обеспечения максимальной сохранности произведений прикладного искусства;
3) особая тщательность всех видов научно-реставрационных работ, обеспечивающая их высокое качество и точнейшее воссоздание утраченных частей и элементов, а также гарантирующая полное сохранение его подлинного исторического облика;
4) работа в помещениях при электрическом освещении;

25-0201-008:
Есептеуіш: 10 дана
Жұмыс құрамы:
1. Тізбектерді, жеке бұйымдарды немесе салпыншақтарды жобаға сәйкес құрастыру.
2. Бөлек салпыншақтарды тегістеу.
25-0201-008-01 Ұзындығы 150,0 мм және одан да артық тізбектерді құрастыру
25-0201-008-02 Ұзындығы 600,0 мм-ге дейін тізбектерді құрастыру
25-0201-008-03 Ұзындығы 601,0 мм-ден 1200,0 мм-ге дейін тізбектерді құрастыру
25-0201-008-04 Ұзындығы 1200,0 мм-ден артық тізбектерді құрастыру
25-0201-008-05 Шыны немесе хрустальдан дана бөліктерін құрастыру
25-0201-009:
Есептеуіш: 1 м2 шаблон
Жұмыс құрамы:
1. Өлшемі бойынша шерені дайындау.
2. аспалы шам бөліктерінің орналасу сызбасын құрастыру.
25-0201-009-01 Жарықтандыру жабдықтарының бақылау жиналуына үлгі жасау
26-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Декоративтік-қолданбалы өнер заттары":
1. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі декоративтік-қолданбалы өнер заттары ғылыми-реставрациялау
жұмыстарының бағалау нормасы көрсетілген
2. Ендірілген ресурстар шығындарының нормалары қол өнер бұйымдарын реставрациялау және қайта жасау
жұмыстарының өзіне тән шарттарын қарастырады. Нормада қарастырылған процесстер мен шарттар:
1) жұмысты механизациялау мүмкіндігіне шектеу қоятын жұмыстың өзіне тән шарттары;
2) қол өнер бұйымдарымен жұмыс істеу кезінде максималды сақтық шараларын қамтамасыз ету үшін жұмыс істеу кезінде ерекше
ыждағаттылықты сақтау аса қажет;
3) жоғалған бөліктер мен элементтерді жөндеу-реставрациялау жұмысының барлық түрінде олардың жоғары сапасы мен нақпа нақ
қайтадан жасалуын қамтамасыз етеді, сондай ақ, оның тарихи бейнесінің толық сақталуына кепілдік береді;
4) электр жарығы бар жерде жұмыс істеу;

5) подготовка рабочего места, инструментов, получение материалов с доставкой их к рабочему месту, уборка рабочего места после окончания работ, отдых и личные надобности;
6) приготовление растворов, моющих составов, красок и т.п.
2. Не учтено и оплачивается отдельно изготовление специальных инструментов и приспособлений.
3. Работа с применением химических реактивов, растворителей, лаков и других подобных материалов, проводится по утвержденной технологии.
4. Работу в архивах, составление отчетной документации, шаблонов, эскизов определять по 27 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Монументальная и станковая живопись".
5. В графе Средний разряд (категория) работы:
- арабские цифры обозначают разряд реставраторов (рабочих);
- римские цифры обозначают категорию художника-реставратора;
- "ВК" - высшая категория художника-реставратора.

5) жұмыс орнын, құрал жабдықтарды дайындау, материалдарды жұмыс орнына жеткізу, жұмыс аяқталған соң, жұмыс орнын
жинастыру, демалу және жеке қажеттіліктер;
6) жуатын құрамдарды, ерітінділерді, бояуларды және т.б. дайындау.
3. Бұл нормалар жинағында арнайы құрал жабдықтар мен қосымша құралдарды дайындау қарастырылмаған және оған бөлек төленеді.
4. Ертінділермен, химикаттармен, лактармен және де осындай басқа да материалдармен жұмыс істеу бекітілген технология бойынша
жүргізіледі.
5. Архивтермен, есеп беру құжаттарымен, үлгілермен, эскиздермен жұмыс істеуді "Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-
реставрациялау жұмыстары. Монументтік және станок кескіндемесі" бойынша анықтау.
6. Орташа разряд (категория) сметалық нормаларының жұмысы таблица түрінде:
1) араб цифрлары жұмыстың разрядын білдіреді;
2) рим цифрлары суретші рестовраторлардың категориясын білдіреді;
3) "ЖК" – жоғары категориялы суретші-реставратор;

7. Поправки:
26-0101-005
В случаях трудноудаляемых загрязнений допускается применение компресса.
26-0101-007
При необходимости вырубки зубилом внутренних контуров криволинейных деталей к 26-0101-007-2 добавлять затраты времени - 0,4 чел.-ч.
Выколотка производится с помощью специально изготовленных пуансона и матриц. Изготовление пуансона и матриц не учтено.
26-0101-008
Предусмотрено от 2 до 4 погонных см шва в 1 месте пайки.
26-0101-010
При запаивании оловянно-свинцовым припоем сквозных трещин, пробоин, царапин в неудобных местах к затратам труда применять коэффициент 1,6. Изготовление дублей определять по 26-0101-007.
26-0101-011
Площадь чеканки до 80 % от общей площади одной накладки.
26-0101-015
Площадь чеканки в одном узоре до 30 %.
26-0101-016
Площадь чеканки в одном орнаменте до 50 %.

7. Түзетулер:
26-0101-005
Қатты ластанған жағдайда компресс қолдануға болады
26-0101-007
Қисық сызықты бөліктердің ішкі сұлбаларын қашаумен кесу қажет болғанда 26-0101-007-02-ге еңбек шығындарына 0,4 адам сағат қосылуы керек.
Соғып шығару арнайы жасалған пуансондар мен қалыптамалар арқылы жасалады. пуансондар мен қалыптамалардың жасалуы тарау нормаларында ескерілмеген.
26-0101-008
1 тігіс орнына 2-ден 4 см-не дейін ескерілген.
26-0101-010
Ыңғайсыз жерлердегі өтпелі жарықтарды, ойықтарды, сызаттарды қалайы-қорғасын дәнекермен өткен кезде еңбек шығындарына 1,6 адам-с. коэфициент қосылу керек. Сыңарлардың жасалуын 26-0101-007-кестесімен нормалау керек.
26-0101-011
Нақыштау ауданы қаптаманың жалпы ауданының 80 %-на дейін.
26-0101-015
Бір өрнекте нақыштау ауданы 30 %-на дейін.
26-0101-016
Бір ою-өректе нақыштау ауданы 50 %-на дейін.

26-0201-001
Расслаивание слюды производить только в случае послойного загрязнения воском, нагаром, копотью или при наличии грибковых и плесневелых заболеваний слюды.
При очистке и промывке фрагментов из слюды, состоящих из 2, 3, 4 и т.д. слоев затраты времени и расход материалов умножить на 2, 3, 4 и т.д.
Предусмотрена работа со следующими растворителями: растворитель или ацетон, уайт-спирит или бензин.
26-0201-002

26-0201-001
Слюданы қабаттарға бөлу тек аралық қабаттары балауыз, күйік, ыспен ластанып немесе слюда зең ауруларына шалдыққан жағдайда ғана атқарылады. Слюдадан жасалған 2, 3, 4 ж.т.б қабаттан тұратын фрагменттерді тазалау мен жуу барысында еңбек шығындары мен материал шығындарын 2, 3, 4 ж.т.б көбейту керек.
Бұл кестеде келесі еріткіштермен жұмыс істеу ескерілген: еріткіш немесе ацетон, уайт-спирит немесе бензин.
26-0201-002

При восполнении утрат площадью более 5 см2 принимать на 1 вклейку затраты времени 0,22 чел.-ч.
Определение расхода слюды следует производить по таблице1.
26-0201-003
Работу следует производить с особой осторожностью без повреждений подлинных цветовых покрытий и фактуры слюды.
В настоящей таблице предусмотрена работа со следующими растворителями: растворитель или разбавитель, формальгликоль, 25 % водный раствор аммиака по необходимости.

Ауданы 5 см2-ден артық жұрындарының орнын толтыру үшін 1 желімдеуге 0,22 адам-с. қосылуы керек.
Слюданың шығындарын 1-кесте бойынша анықтау керек.
26-0201-003
Жұмыстарды слюданың нағыз сипаты мен түстік қаптамасына зақым келдірмей ерекше мұқияттылықпен атқару керек.
Бұл кестеде келесі еріткіштермен жұмыс істеу ескерілген: еріткіш немесе сұйылтқыш, формальгликоль, қажеттілігі бойынша 25 % сулы аммиак ерітіндісі

13,0
5
0,5
г
15,0
26-0101-001:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1 Выправка деформаций узорного металла вручную с применением деревянных шпателей
26-0101-001-01 Выправка деформированного узорного металла
26-0101-002:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Визуальный осмотр фрагмента металла с помощью ручной смотровой линзы. Многоканальная водно-щелочная промывка ватным тампоном и кистями. 2. Промывка химическим раствором с последующей тщательной промывкой горячей и холодной проточной водой (для металла без остатков позолоты). 3. Выборка отдельных уплотнений, грязевых и других скоплений без повреждения поверхности художественного литья и остатков позолотного слоя деревянными стеками с заостренным концом. 4. Лощение поверхности металла деревянными шпателями.

13,0
5
0,5
Г
15,0
26-0101-001:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш шпательмен оюлы металдың деформациясын қолмен түзету
26-0101-001-01 Оюлы металдардың деформациясын түзету
26-0101-002:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Тексеретін қол линзамен фрагментті визуалды қарап шығу. Сілтілі сумен мақталы тампон және жаққышпен көп каналды шаю.
2 Химиялық ертіндімен жуып, соңынан ыстық жіне суық ағын сумен мұқият шаю (алтын жалатылмаған металдар үшін).
3. Балшық жиналуларды және басқа жинауларды, көркем құюлардың беткі қабатына зақым келтірмей және алтынжалатылған қабатты сүйір ұшты ағаш стегімен, жеке нығыздауларды сұрыптау .
4. Металлдың беткі қабатын ағаш қалақшамен жылтырату.

26-0101-002-01 Двухсторонняя очистка поверхности узорного металла с остатками позолоты от многослойных, разновременных
покрытий
26-0101-002-02 Двухсторонняя очистка поверхности узорного металла без остатков позолоты от многослойных, разновременных покрытий
26-0101-003:
Измеритель: 1 фрагмент литья
Состав работ: 1. Осмотр и характеристика утрат по изломам. 2. Подбор и вырезка фрагментов из воссозданных накладок, отлитых с подлинников. Зачистка шабером (скальпелем) торцов в местах пайки с соблюдением точной подгонки. 3. Пайка сплавов Вуда в местах касания металла (не более 3-х касаний на фрагментах площадью до 0,5 см2) с предварительным нанесением жидкого флюса 4. Обработка мест пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление затеков припоя шабером.
26-0101-003-01 Впаивание воссозданных фрагментов литья площадью до 0,5 см2 в местах утрат узорного металла
26-0102-001:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: Рихтовка производится деревянными лощатником и киянкой специального изготовления из твердых пород дерева под размеры обрабатываемых деталей.
26-0102-001-01 Рихтовка деформированного каркасного металла
26-0102-002:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Двухсторонняя химическая очистка каркасного металла от застаревших многослойных лаковых покрытий и масляных красок щетинной кистью.
26-0102-002-01 Двухсторонняя химическая очистка каркасного металла от застаревших многослойных лаковых покрытий и масляных красок
26-0102-006:
Измеритель: 26-0102-(003-01÷003-04):1 дм2; 26-0102-003-05: 100 шт.
Состав работ: 26-0102-(003-01, 003-02): 1. Лужение металла натиранием с двух сторон с помощью паяльника с предварительным нанесением жидкого флюса кистью и промывкой за 3 раза вручную. 26-0102-(003-03, 003-04): 1. Лужение металла способом погружения в ванну с расплавленным оловом с предварительным нанесением жидкого флюса кистью и промывкой после лужения 3 раза вручную. 26-0102-003-05: 1. Лужение погружением в ванну.
26-0102-003-01 Лужение черного металла натиранием с двух сторон с помощью паяльника оловом или оловянно-свинцовым
сплавом, при площади детали до 0,2дм2
26-0102-003-02 Лужение черного металла натиранием с двух сторон с помощью паяльника оловом или оловянно-свинцовым
сплавом, при площади детали более 0,2дм2
26-0102-003-03 Лужение металла способом погружения в ванну с расплавленным оловом, при площади детали до 0,2дм2
26-0102-003-04 Лужение металла способом погружения в ванну с расплавленным оловом, при площади детали более 0,2дм2
26-0102-003-05 Лужение погружением в ванну гвоздей-заклепок, заклепок-винтов

26-0101-002-01 Алтын жалатылған қалдықтары бар оюланған металлдын беткі қабатын көпқабатты, әркезенді жабындардан екіжақты тазалау.
26-0101-002-02 Алтын жалатылған қалдықтары жоқ оюланған металлдың беткі қабатын көпқабатты, әркезенді жабындардан екіжақты тазалау.
26-0101-003:
Есептеуіш: Құйманың 1 фрагменті
Жұмыс құрамы :
1. Жойықтағы сынықты қарау және сипаттау
2. Фрагменттерді, түпнұсқадан құйылған қайта жасалған қаптамалардан тандап алу және ою. Бүйір жағының дәнекерленген жерлерін қырғышпен (қандауыр пышақпен), дәл қиыстыруды қадағалап тазалау
3. Вуд қорытпасын алдын ала сұйық флюс қондырып металға жанасу орындарында дәнекерлеу (ауданы 0,5см2 фрагментте 3 тен артық жанасу болмайды)
4. Дәнекерленген орындарын сілт ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, дәнекерлеу іспекті қырғышпен жою.
26 -0101-003-01 Ауданы 0,5 см2 дейін қайта жасалған құю фрагменттерді, оюланған металл жойылған жерлерін дәнекерлеу.
26-0102-001:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
Түзету, өңделетін бөлікөлшемдеріне сай арнайы қатты ағаш түрлерінен жасалған балғамен немесе тегістеуіш безеубаспен (лошатник) жасалады.
26-0102-001-01 Деформацияланған қанқалы металды түзету
26-0102-002:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Қанқалы металды ескірген көпқабатты лак жабындардан және майлы бояулардан қылтан қылқаламмен екіқабатты химиялық тазалау
26-0102-002-01 Қанқалы металды ескірген көпқабатты лак жабындардан және майлы бояулардан екіқабатты химиялық тазалау
26-0102-003:
Есептеуіш: 26-0102-(003-01÷003-04):1 дм2; 26-0102-003-05: 100 дана.
Жұмыс құрамы:
26-0102-(003-01 003-02):
1. Металды қалайылау дәнекерлегіштің көмегімен алдын ала сұйық флюс қондырып кейін қолмен 3 рет жуып дәнекерлеу.
26-0102-(003-03, 003-04):
1. Металды балқыған қалайы қосылған ваннаға батыру әдісімен алдын ала қылқаламмен сұйық флюс қондырып қалайылау, одан кейін 3 рет қолмен жуу.
26-0102-003-05:
1. Ваннаға батырып қалайылау .
26-0102-003-01 Қара металды қалайылау дәнекерлегіштің көмегімен қалайы немесе қалайы-қорғасын қорытпасын жағып екі жақтан қалайылау, бөлік ауданы 0,2 дм2 дейін.
26-0102-003-02 Қара металды қалайылау дәнекерлегіштің көмегімен қалайы немесе қалайы-қорғасын қорытпасын жағып екі жақтан қалайылау, бөлік ауданы 0,2 дм2 ден үлкен.
26-0102-003-03 Металды балқыған қалайы қосылған ваннаға батыру әдісімен қалайылау, бөлік ауданы 0,2 дм2 дейін
26-0102-003-04 Металды балқыған қалайы қосылған ваннаға батыру әдісімен қалайылау, бөлік ауданы 0,2 дм2 ден үлкен.
26-0102-003-05 Тойтарма-шегелерді, тойтарма-бұрамаларды ваннаға батырып қалайылау.

26-0102-004:
Измеритель: 1 дм
Состав работ: 26-0102-004-01: 1. Нарезка полос из листового железа ножницами. 2. Выколотка деталей пуансоном по заданной форме. 3. Обработка краев детали на наждаке с доводкой вручную напильником. 26-0102-004-02: 1. Перевод изображения детали на металл шаблона через копировальную бумагу. 2. Вырезка контуров детали ножницами. 3. Выколотка деталей пуансоном по заданной форме. 4. Обработка краев детали напильником и надфилем.
26-0102-004-01 Выколотка по шаблону вручную погонных деталей шириной 9-11 мм прямолинейных
26-0102-004-02 Выколотка по шаблону вручную погонных деталей шириной 9-11 мм криволинейных
26-0102-005:
Измеритель: 1 место пайки
Состав работ: 1. Пайка внахлест прямолинейных и криволинейных деталей оловянно-свинцовым припоем. 2. Обработка места пайки слабым раствором щелочи, проточной водой. 3. Удаление затеков припоя шабером.
26-0102-005-01 Пайка внахлест погонных деталей шириной 9-11 мм
26-0102-006:
Измеритель: 26-0102-(006-01, 006-02): 1 дм2; 26-0102-006-03: 1 фрагмент; 26-0102-006-04: 1 заплата
Состав работ: 26-0102-(006-01, 006-02): 1. Изготовление шаблона согласно подлиннику. 2. Разметка, вырезка деталей из металла по шаблону. Рихтовка и обработка торцов деталей надфилями. 3. Закрепление детали в струбцины и разметка узора на плоскости металла штангенциркулем под чеканку. 4. Имитация фактуры металла согласно подлиннику с применением специально изготовленных фактурных чеканов. 5. Чеканка точного узора в три раза (1 см2 - 15 точек), специально изготовленным чеканом. 6. Окончательная доработка фактуры и прочеканенного узора с помощью легкого деревянного молотка. 7. Снятие детали со струбцины. 26-0102-006-03: 1. Изготовление фрагмента с чеканкой точечных узоров до трех рядов согласно подлиннику. 2. Пайка подлинного и воссозданного фрагментов каркасного металла с соблюдением точной подгонки. 3. Обработка места пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление затеков припоя шабером. 26-0102-006-04: 1. Разметка на металле и вырезка ножницами заплат. 2. Обработка краев заплаты надфилями. 3. Подгонка заплат по месту, нанесение кистью жидкого флюса, пайка с подлинником маленьким паяльником. 4. Обработка места пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление излишков припоя шабером.
26-0102-006-01 Воссоздание каркасного металла с чеканкой до трех рядов точечных узоров
26-0102-006-02 Воссоздание каркасного металла с чеканкой точечных узоров площадью 1 см2- 15 точек
26-0102-006-03 Изготовление фрагментов площадью 2-5 см2 и установка их в местах утрат методом пайки оловянно-свинцовым припоем

26-0102-004:
Есептеуіш: бөліктің ені 9-11 мм болған жағдайда 1 дм
Жұмыс құрамы :
26-0102-004-01:
1. Қанылтырдан қайшымен тілкем кесу
2. Берілген пішінмен бөліктерді пуансонмен соғып шығару3.Бөлік қырларын егеуқұммен өндеп егеумен ж Бөлшек етілдіру.
26-0102-004-02:
1. Көшіргіш қағаз арқылы бөліктер бейнелеуін үлгі металлға аудару.
2. Бөлік сұлбасын қайшымен қию 3.Бөліктерді пуансонмен берілген пішінмен соғып шығару
4. Бөлік қырларын қылауықпен және егеумен өңдеу
26-0102-004-01 Ені 9-11 мм түзусызықты погон бөліктерін үлгі бойынша соғып шығару
26-0102-004-02 Ені 9-11 мм қисықсызықты погон бөліктерін үлгі бойынша соғып шығару
26-0102-005:
Есептеуіш: 1 дәнекерленген орын
Жұмыс құрамы:
1. Түзусызықты және қисықсызықты бөліктерді қалайы-қорғасын дәнекермен асата дәнекерлеу.
2. Дәнекерленген орынды әлсіз сілті ерітіндісімен өңдеу
3. Дәнекер іспекті қырғышпен кетіру
26-0102-005-01 Ені 9-11 мм погон бөліктерін асата дәнекерлеу
26-0102-006:
Есептеуіш :26-0102-(006-01, 006-02): 1 дм2; 26-0102-006-03: 1 фрагмент; 26-0102-006-04: 1 жамау
Жұмыс құрамы:
26-0102-(006-01, 006-02):
1. Түпнұсқаға сай үлгі жасау
2. Металлдан үлгі бойынша бөлік қию, белгілеу. Бөліктердің жандарын қылауықпен түзету және өңдеу.
3. Бөлікті бұрандама қысқышқа бекіту және оюды металл жазықтығына штангенциркульмен нақыштау
4. Арнайы жасалған сипатты безеубас қолданып түпнұсқаға сай металдын сипатына еліктеу
5. Арнайы жасалған нақышпен нақты оюды үш есе нақыштау ( 1 см 2-15 нүкте)
6. Сипатты және нақыштап өрнектелген жеңіл ағаш балғаның көмегімен соңғы рет жөндеу
7. Бұрандама қысқыштан бөлікті түсіру.
26-0102-006-03:
1. Түпнұсқаға сай нүктелі оюларды үш қатарға дейін нақыш фрагментті жасау.
2. Түпнұсқалы және қайта жасалған қанқалы метал фрагменттерін дәл қиыстыруды сақтап дәнекерлеу.
3. Дәнекерленген орындарын әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, дәнекер іспекті қырғышпен жою.
26-0102-006-04:
1. Жамауларды металға белгілеп қайшымен қию.
2. Жамау қырларын қылауықпен өңдеу.
3. Жамауларды орнына қиыстырып келтіру, қылқаламмен сұйық флюсты жағу,түпнұсқамен дәнекерлеу
4. Дәнекерленген орындарын әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, артық дәнекерді қырғышпен жою.
26-0102-006-01 Қанқалы металды үш қатарға дейін нүктелі оюлы чеканкамен қайта жасау.
26-0102-006-02 Қанқалы металды нүктелі өрнекпен нақыштап 1 см2-15 нүкте қайта жасау
26-0102-006-03 Ауданы 2-5 см2 фрагментті жасап, жойылған жерлерге қалайы-қорғасын дәнекер әдісімен дәнекерлеу.

26-0102-006-04 Укрепление плоскостей металла методом установки заплат размером от 1 до 2 см2
26-0102-007:
Измеритель:26-0102-007-01: 1 п. дм шва пайки; 26-0102-007-02: 1 дм2 пайки
Состав работ: 26-0102-007-01: 1. Запаивание оловянно-свинцовым припоем сквозных трещин, пробоин, царапин паяльником. 2. Обработка металла после пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, протирка ветошью. 26-0102-007-02: 1. Подготовка, размещение подлинных фрагментов металла на готовых дублях по шаблону с выверкой по картограмме. 2. Напаивание подлинных фрагментов металла на дублирующие поверхности паяльником. 3. Обработка металла после пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, протирка ветошью.
26-0102-007-01 Реставрация каркасного металла методом запаивания оловянно-свинцовым припоем сквозных трещин, пробоин,
царапин
26-0102-007-02 Реставрация каркасного металла методом напаивания подлинных фрагментов металла на дублирующие поверхности оловянно-свинцовым припоем
26-0102-008:
Измеритель: 1 шт. (накладка)
Состав работ: 26-0102-008-01: 1. Разметка на металле и вырезка ножницами детали диаметром 25 мм. 2. Вырубка отверстий диаметром 12 мм зубилом. 3. Снятие заусенцев после вырубки надфилями и фасонными головками. 26-0102-008-02: 1. Изготовление дублирующего кольца диаметром 25 мм из листового металла. 2. Напаивание подлинного и воссозданного фрагментов узорной круглой накладки на дублирующее кольцо оловянно-свинцовым припоем с соблюдением точной подгонки. 3. Обработка мест пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление затеков припоя шабером.
26-0102-008-01 Воссоздание узорных круглых накладок "денежки" диаметром 25 мм с чеканкой точечного орнамента
26-0102-008-02 Реставрация узорных круглых накладок "денежки" диаметром 25 мм с чеканкой точечного орнамента
26-0102-009:
Измеритель:26-0102-(009-01÷009-03): 1 дм2; 26-0102-009-04:1 заплата
Состав работ: 26-0102-(009-01,009-02): 1. Изготовление шаблона согласно подлиннику. 2. Вырубка зубилом детали по шаблону. 3. Опиловка надфилями контуров детали. 4. Выколотка детали с прочеканкой борозд. 26-0102-009-03: 1. Запаивание серебряным припоем сквозных трещин, изломов с помощью паяльного аппарата. 26-0102-009-04: 1. Разметка и вырезка из листового железа ножницами заплаты по форме дефекта подлинника. 2. Выколотка с прочеканкой заплаты. 3. Пайка заплаты по месту паяльным аппаратом серебряным припоем.

26-0102-006-04 Металдың жазықтығын 1ден 2 см2 дейін жамау қою арқылы нығайту.
26-0102-007:
Есептеуіш: 26-0102-007-01: 1 дм шва пайки; 26-0102-007-02: 1 дм2 пайки
Жұмыс құрамы:
26-0102-007-01:
1. Өтпелі жарықтарды, ойылып кеткен жерлерді, сызаттарды дәнекермен қалайы-қорғасынмен дәнекерлеу.
2. Металлды дәнекерлеген сон әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, шүберекпен сүрту.
26-0102-007-02:
1. Түпнұсқа фрагменттерін дайындау, дайын дубльға картограммамен тексеріп шаблонмен орналастыру
2. Металдың түпнұсқа фрагменттерін біріккен беткі қабатқа дәнекерлеу аспаппен дәнекерлеу
3. Металды дәнекерлеген соң әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, шүберекпен сүрту.
26-0102-007-01 Қанқалы металлды дәнекерлеу әдісімен қалайы-қорғасын дәнекерімен өтпелі жарықтарды, ойылып кеткен жерлерді, сызаттарды реставрациялау.
26-0102-007-02 Қанқалы металлды дәнекерлеу әдісімен түпнұсқа фрагменттерді біріккен беткі қабатқа қалайы-қорғасын дәнекерімен реставрациялау.
26-0102-008:
Есептеуіш: 1 дана (қаптама)
Жұмыс құрамы:
26-0102-008-01:
1. Диаметрі 25 мм бөлікті металлда белгілеу және қайшымен қию.
2. Кескішпен диаметрі 12 мм саңылау кесу.
3. Қылауықпен, үлгілемді бастиегімен қылауларды кесіп алып алу.
26-0102-008-02:
1. Қаңылтырдан диаметрі 25 мм біріктірілген сақина жасау.
2. Түпнұсқалы және қайта жасалған өрнектелген дөнгелек қаптамаларды нақты қиыстыруын сақтап біріккен сақинаға қалайы-қорғасын дәнекермен дәнекерлеу.
3. Дәнекерленген орындарды әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өңдеу, дәнекер іспектерін қырғышпен жою.
26-0102-008-01 Нүктелі өрнек нақышталған диаметрі 25 мм "ақша бейнесі" өрнектелген дөңгелек қаптамаларды қайта жасау
26-0102-008-02 Нүктелі өрнек нақышталған диаметрі 25 мм "ақша бейнесі" өрнектелген дөңгелек қаптамаларды реставрациялау
26-0102-009:
Жұмыс құрамы :
Есептеуіш:26-0102-(009-01÷009-03): 1 дм2; 26-0102-009-04:1 жамау
26-0102-(009-01,009-02):
1. Тұпнұсқаға сай қылып жасау.
2. Бөлікті кескішпен қалыппен кесіп алу .
3. Бөлік қырларын қылауықпен аралау. 4.Бөлікті сүдігер нақышымен соғып шығару
26-0102-009-03:
1. Дәнекерлеу аспаптың көмегімен өтпелі жарықтарды, сынған жерлерді күміс дәнекермен дәнекерлеу
26-0102-009-04:
1. Қаңылтырдан түпнұсқанын ақау жерлеріне жамау өлшеп қайшымен қиып алу
2. Жамауды нақыштап соғып шығару
3. Жамалған жерді дәнекерлеу аспаппен күміс дәнекермен дәнекерлеу.
26-0102-(009-05÷009-07):
1. Түпнұсқамен қалып жасау .
2. Фрагментті қалыппен металға белгілеп қайшымен қиып алу.
3. Түпнұсқаға сай фрагментті нақыштап соғу. 4 Фрагмент қырларын қылауықпен өңдеу.
5. Фрагментті жойылған орындарға дәнекерлеу аспабымен күміс дәнекермен дәнекерлеу әдісімен орнату.

26-0102-009-01 Воссоздание орнаментированных выколотных деталей из черного металла простого контура
26-0102-009-02 Воссоздание орнаментированных выколотных деталей из черного металла сложного контура
26-0102-009-03 Реставрация орнаментированных выколотных деталей из черного металла: запаивание серебряным припоем сквозных трещин, изломов
26-0102-009-04 Реставрация орнаментированных выколотных деталей из черного металла: изготовление заплат размером 0,5-1,0 см2 и установка их методом пайки
Измеритель: 1 фрагмент
Состав работ: 1. Изготовление шаблонов по подлиннику. 2. Разметка на металле и вырезка ножницами фрагмента по шаблону. 3. Выколотка с прочеканкой фрагмента согласно подлиннику. 4. Обработка краев фрагмента надфилями. 5. Установка фрагмента в место утраты методом пайки паяльным аппаратом серебряным припоем
26-0102-009-05 Изготовление по аналогам утраченных фрагментов на деталях и установка их в местах утрат площадью до 1,0 см2
26-0102-009-06 Изготовление по аналогам утраченных фрагментов на деталях и установка их в местах утрат площадью до 2,0 см2
26-0102-009-07 Изготовление по аналогам утраченных фрагментов на деталях и установка их в местах утрат площадью до 5,0 см2
26-0102-010:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Вычерчивание рисунка орнамента по сохранившимся частям орнамента и выверкой отдельных изображений на подлинном металле. Изготовление шаблона на металле. 2. Просечка стилизованного орнамента средней сложности зубилом по шаблону. Обработка надфилями контуров узора после высечки. 3. Рихтовка с последующей прочеканкой. 4. Напаивание подлинных сохранившихся частей орнамента на поверхности дубля серебряным припоем с соблюдением точной подгонки.
26-0102-010-01 Дублирование орнаментированных выколотных деталей с просечным орнаментом средней сложности
26-0102-011:
Измеритель: 26-0102-011-01: 1 деталь; 26-0102-011-02: 1 заплата
Состав работ: 26-0102-011-01: 1. Изготовление шаблона по подлиннику. 2. Разметка деталей на металле по шаблону. 3. Вырубка деталей зубилом. 4. Обработка краев детали надфилями и фасонными наждачными головками. 5. Обработка поверхности детали в соответствии с фактурой подлинника легким стальным молотком с применением наждачного порошка или наждачной бумаги. 6.Пайка детали с учетом точной подгонки по месту утраты маленьким паяльником. 7. Обработка места пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление затеков припоя шабером. 26-0102-011-02: 1. Разметка на металле и вырезка ножницами заплаты согласно дефекта подлинника. 2. Обработка краев заплаты надфилями. 3. Пайка заплаты с учетом точной подгонки по месту маленьким паяльником. 4. Обработка места пайки слабым раствором щелочи, проточной водой, удаление излишков припоя шабером.

26-0102-009-01 Қара металдан өрнектелген соғып жасалған бөліктерді жай сұлбамен қайта жасау
26-0102-009-02 Қара металдан өрнектелген соғып жасалған бөліктерді күрделі сұлбамен қайта жасау
26-0102-009-03 Қара металдан өрнектелген соғып жасалған бөліктерді реставрациялау: күміс дәнекермен өтпелі жарықтарды, сынық жерлерді дәнекерлеу
26-0102-009-04 Қара металдан өрнектелген соғып жасалған бөліктерді реставрациялау: өлшемі 0,5-1,0 см2 жамау жасап дәнекерлеу әдісімен орнату
26-0102-009-05 Жоғалған фрагменттерді бөлшектерде аналог бойынша жасау және жойылған, ауданы 1,0 см 2 дейін, орындарда орнату
26-0102-009-06 Жоғалған фрагменттерді бөлшектерде аналог бойынша жасау және жойылған, ауданы 2,0 см 2 дейін, орындарда орнату
26-0102-009-07 Жоғалған фрагменттерді бөлшектерде аналог бойынша жасау және жойылған, ауданы 5,0 см 2 дейін, орындарда орнату
26-0102-010:
Есептеуіш : 1 дм2
Жұмыс құрамы :
1. Өрнектің сақталған бөлшектерімен суретті сызу және жеке бейнелеуде түпнұсқа металда тексеру. Металда қалыпты жасау.
2. Орташа күрделі стилденген өрнекті кескішпен калыппен ойып кесу. Керітпелеген соң өрнек қырларын қылауықпен өңдеу
3. Түзету, кейіннен нақыштау
4. Өрнектің түпнұсқалық сақталған бөліктерін дубльдың беткі қабатында күміс дәнекермен нақты қиыстыруды сақтап дәнекерлеу.
26-0102-010-01 Орташа күрделі ойылған өрнекпен өрнектелген соғып жасалған бөліктерді біріктіру
26-0102-011:
Есептеуіш: 26-0102-011-01: 1 бөлік ; 26-0102-011-02: 1 жамау
Жұмыс құрамы:
26-0102-011-01:
1. Түпнұсқамен қалып жасау.
2. Бөліктерді металда қалыппен белгілеу.
3. Кескішпен бөліктерді кесіп алу .
4. Бөлік қырларын қылауқпен және үлгідегі нақышталған бастиекпен өңдеу 5.Бөліктің беткі қабатын түпнұсқа фактурасына сай жеңіл болат балғамен нақыш ұнтағын немесе нақыш қағазды пайдаланып өңдеу .6 Бөлікті нақты қиыстыруды ескере отырып жойылған орындарын кішкентай дәнекерлеу аспабымен дәнекерлеу.
7. Дәнекерленген орынды әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өндеп, дәнекер іспектерін жою.
26-0102-011-02:
1. Түпнұсқа дефектіне металда сай жамау белгілеп қайшымен қиып алу.
2. Қылауықпен жамау қырларын өңдеу.
3. Жамауды нақты қиыстыруды ескере отырып кішкентай дәнекермен дәнекерлеу.
4. Дәнекерленген орындарын әлсіз сілті ерітіндісімен, ағын сумен өндеп, артық дәнекерді қырғышпен тазалау.

26-0102-011-01 Изготовление утраченных деталей размером 22×2 мм по аналогам подлинника и установка их в местах утрат
методом пайки оловянно-свинцовым припоем
26-0102-011-02 Закрепление ветхих плоскостей металла заплатами размером от 1 до 2 см2 и установке их методом пайки
оловянно-свинцовым припоем
26-0102-012:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Изготовление шаблона согласно подлиннику. 2. Разметка, вырезка детали из металла по шаблону. 3. Закрепление детали в струбцины и разметка узора под чеканку штангенциркулем. Чеканка точечного узора (1 см2 - 7 точек) двумя специально изготовленными чеканами. 4. Вырубка внутреннего отверстия для петли. 5. Выколотка петли с обработкой заусенцев надфилем.
26-0102-012-01 Воссоздание петельчатых креплений
26-0102-013:
Измеритель: 1 шт.
Состав работ: 1. Заготовка полосы металла по размеру и нарезка из нее деталей восьмигранной формы. 2. Просечка отверстия по центру восьмигранной формы размером 12 мм в поперечнике зубилом. 3. Обработка (опиловка) краев детали от заусенцев надфилем. 4. Чеканка точечных узоров (1 кв. см -15 точек) в два раза по периметру восьмигранника с применением одного специально изготовленного чекана.
26-0102-013-01 Воссоздание просечных узоров восьмигранной формы размером в поперечнике 30 мм
26-0102-014:
Измеритель: 10 шт
Состав работ: 1. Срезка остатка стержня гвоздя бокорезом. 2. Подготовка (опиловка) среза гвоздя под пайку надфилем. 3. Промывка гвоздя от ржавчины в растворе соляной кислоты с последующей нейтрализацией в растворе щелочи и промывкой в горячей воде. 4. Нарезка стержня по размеру из стальной проволоки соответствующего диаметра с подготовкой плоскости под пайку. 5. Пайка бензиновой горелкой стержня к подлинной шляпке гвоздя с применением специально изготовленного приспособления - зажима. Удаление затеков припоя шабером.
26-0102-014-01:
Измеритель: 10 шт.
26-0102-015 Воссоздание гвоздей с кованой шляпкой конической формы по образцу подлинных из обойных гвоздей "Текс"
Состав работ: 1. Холодная ковка шляпки конической формы. 2. Опиловка излишней толщины стержней до диаметра 12 мм.
26-0102-015-01 Воссоздание гвоздей с кованой шляпкой конической формы по образцу подлинных из обойных гвоздей "Текс"
26-0201-001:
Измеритель: 1 дм2 одного слоя.
Состав работ: 1. Обеспыливание поверхности слюды сухой кистью. 2. Многократная двухсторонняя очистка и промывка слюды от различных загрязнений. 3. Обезжиривание и высушивание слюды этиловым спиртом.
26-0201-001-01 Многократная двухсторонняя очистка и промывка слюды "на просвет" от различных загрязнений в местах
креплений; площадь фрагментов до 10 см2
26-0201-001-02 Многократная двухсторонняя очистка и промывка слюды "на просвет" от различных загрязнений в местах
креплений; площадь фрагментов более 10 см2

26-0102-011-01 Есептеуіш 22х2 мм жойылған бөліктерді түпнұсқа аналогы бойынша жасау және жойылған орындарын қалайы-қорғасын қалайымен дәнекерлеу әдісімен орнату.
26-0102-011-02 Металдың ескі жазықтықтарын өлшемі 1 ден 2 см2 дейің жамаумен бекіту және оларды қалайы-қорғасын дәнекермен дәнекерлеу.
26-0102-012:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы :
1. Түпнұсқамен қалып жасау.
2. Бөліктерді металда қалыппен белгілеп қию.
3. Бөлікті бұрандама қысқышқа бекіту және өрнекті штангенциркульмен нақыштау. Арнайы дайындалған екі нақышпен нүктелі өрнекті нақыштау ( 1см 2-7 нүкте).
4. Ілмекке ішкі тесікті кесу.
5.Қырғышпен қылауды өндеп ілмекті соғып жасау.
26-0102-015-01 Ілмекті бекітулерді қайта жасау
26-0102-013:
Есептеуіш: 1 дана
Жұмыс құрамы :
1. Металдан жолақ дайындау және сегізқырлы пішінді бөліктерді кесіп алу .
2. Сегізқырлы пішінңің ортасынан көлденен өлшемі 12 мм ойық кескішпен кесіп алу.
3. Бөлік қырларын қылаудан қылауықпен өңдеу (аралау).
4. Арнайы дайындалған нақышпен сегізқырдың периметрімен нүктелі өрнекпен екі рет нақыштау .
26-0102-013-01 30 мм Көлденен өлшемі 30мм сегізқырлы пішінді ойылған өрнекті қайта жасау
26-0102-014:
Есептеуіш: 10дана
Жұмыс құрамы :
1. Пәлеккескімен шегенін қалдық өзегін кесу. 2.Шегенің өзегін нақышпен дәнекерлеуге дайындау( аралау)
3. Шегені тоттан тұз қышқылында, кейіннен сілті ерітіндісінде бейтараптандырып ыстық суда жуу.
4. Өзегін өлшем бойынша болат сымнан диаметріне сай дәнекерлеуге жазықтық дайындап кесу.
5. Жанармай шілтермен өзегін шегенің бүркеншігіне арнайы жасалған құрылғымен –қысқышпен дәнекерлеу. Қырғышпен дәнекер іспекті жою.
26-0102-014-01 Сынған соғылған шегелерді реставрациялау
26-0102-015:
Есептеуіш: 10 дана.
Жұмыс құрамы :
1. Конус пішінді бүркеншікті суық соғу.
2. Артық жуандығын диаметрі 12мм дейін аралау.
26-0102-015-01 Бүркеншігі соғылған конус пішінді шегелерді "Текс" жапсырма шегелейтін шегелердін үлгісімен қайта жасау
26-0201-001:
Есептеуіш: бір қабаттың 1 дм2
Жұмыс құрамы :
1. Слюданын беткі қабатын құрғақ жаққышпен шансыздандыру
2. Слюданы түрлі ластанудан көпмәрте екіжақты жуу және тазалау
3. Слюданы этил спиртімен майсыздандыру және кептіру
26-0201-001-01 Слюданың бекітілген жерлерін фрагмент ауданы 10 см2 дейін түрлі ластанудан көпмәрте екіжақты тазалау және (жарық түсіріп) жуу
26-0201-001-02 Слюданың бекітілген жерлерін фрагмент ауданы 10 см2 ден көп түрлі ластанудан көпмәрте екіжақты тазалау және (жарық түсіріп) жуу

26-0201-001-03 Многократная двухсторонняя очистка и промывка слюды "на просвет" от различных загрязнений по всей
поверхности; площадь фрагментов до 10 см2
26-0201-001-04 Многократная двухсторонняя очистка и промывка слюды "на просвет" от различных загрязнений по всей
поверхности; площадь фрагментов более 10 см2
26-0201-002:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Подбор и расслаивание кристалла слюды на слои, соответствующие толщине, цвету и тону подлинника. 2. Нарезка подобранной слюды ножницами по форме восполняемого фрагмента и вклейка ее в местах утрат.
26-0201-002-01 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 5 %
26-0201-002-02 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 10 %
26-0201-002-03 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 15 %
26-0201-002-04 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 20 %
Состав работ:1. Подбор и расслаивание кристалла слюды на слои, соответствующие толщине, цвету и тону подлинника. 2. Нарезка подобранной слюды ножницами по форме восполняемого фрагмента и вклейка ее в местах утрат.
26-0201-002-05 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 25 %
26-0201-002-06 Восполнение утрат площадью до 5 см2 на фрагментах слюды "на просвет"; процент утрат до 30 %
26-0201-003:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Удаление со слюды поновлений и записей красочного слоя скальпелем и различными химическими растворами. 2. Укрепление остатков подлинного красочного слоя дамарным лаком
26-0201-003-01 Удаление со слюды от 65 до 75 % поновлений и записей красочного слоя - пленкообразование мягкое
26-0201-003-02 Удаление со слюды от 65 до 75 % поновлений и записей красочного слоя - пленкообразование твердое
26-0201-003-03 Удаление со слюды 100 % поновлений и записей красочного слоя - пленкообразование мягкое
26-0201-003-04 Удаление со слюды 100 % поновлений и записей красочного слоя - пленкообразование твердое
26-0201-004:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Склеивание отреставрированных слоев фрагментов слюды между собой с предварительной выверкой по картограмме.
26-0201-004-01 Склеивание отреставрированных слоев фрагментов слюды между собой, площадью до 1 дм2
26-0201-004-02 Склеивание отреставрированных споев фрагментов слюды между собой, площадью более 1 дм2
26-0201-005:
Измеритель: 1 дм шва
Состав работ:1. Сверление отверстия малой электродрелью в слюде. 2. Вощение нити. 3. Сшивание внахлест фрагментов слюды.

26-0201-001-03 Слюданың беткі қабатын түрлі ластанудан көпмәрте екіжақты толық тазалау және (жарық түсіріп) жуу
26-0201-001-04 Слюданың беткі қабатын түрлі ластанудан көпмәрте екіжақты толық тазалау және (жарық түсіріп) жуу фрагмент ауданы 10 см2 асады
26-0201-002:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Слюда кристалдарын түпнұсқа түсі мен қалыңдығына қарай қатпарлап, таңдау.
2. Таңдап алынған слюданы толықтырылып жатқан фрагменттің формасы бойынша қайшымен кесіп, керек жеріне желімдеу.
26-0201-002-01 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 5 %-ды құрайды.
26-0201-002-02 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 10 %-ды құрайды.
26-0201-002-03 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 15 %-ды құрайды.
26-0201-002-04 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 20 %-ды құрайды.
Жұмыс құрамы:
1. Слюда кристалдарын түпнұсқа түсі мен қалыңдығына қарай қатпарлап, таңдау.
2 Таңдап алынған слюданы толықтырылып жатқан фрагменттің формасы бойынша қайшымен кесіп, керек жеріне желімдеу.
26-0201-002-05 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 25 %-ды құрайды.
26-0201-002-06 Слюдадан жасалған көлемі 5 см2 болатын жойылған жерді толыту үшін, шығын көлемі 30 %-ды құрайды.
26-0201-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Слюданың бояулы қабатынан скальпелмен немесе түрлі химиялық ертінділермен жазуларды кетіру. 2 түпнұсқадағы қалған бояулы қатпарды дамарлы лакпен бекіту.
26-0201-003-01 Слюданың үлбіртектес жұмсақ – бояулы қабатынан жазуларды 65 тен 75 %-ға дейін кетіру.
26-0201-003-02 Слюданың үлбіртектес қатты – бояулы қабатынан жазуларды 65 тен 75 %-ға дейін кетіру.
26-0201-003-03 Слюданың үлбіртектес жұмсақ – бояулы қабатынан жазуларды 100 %-ға дейін кетіру.
26-0201-003-04 Слюданың үлбіртектес қатты – бояулы қабатынан жазуларды 100 %-ға дейін кетіру.
26-0201-004:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1.Картограммадан алдын ала тексеріп,реставрацияланған слюдадан жасалынған фрагмент қатпарларын желімдеу
26-0201-004-01 Көлемі 1 дм2 ден артық реставрацияланған слюдадан жасалынған фрагменттерді өзара желімдеу
26-0201-004-02 Көлемі 1 дм2 ден артық реставрацияланған слюдадан жасалынған фрагменттерді өзара желімдеу
26-0201-005:
Есептеуіш: 1 дм шва
Жұмыс құрамы:
1.Слюдаға кішкентай электродрельмен тесік тесу.
2. Жіпті балауыздау.
3. Слюда фрагменттерін қабаттастыра тігу.

26-0201-005-01 Сшивка фрагментов слюды вощеной нитью
26-0201-006:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ:1. Подбор кристалла слюды и расслаивание его с выверкой тона и цвета на световом столе. 2. Нарезка и установка защитных слоев с двух сторон с проклейкой.
26-0201-006-01 Консервация фрагментов подлинной слюды площадью до 1,0 дм2
26-0201-006-02 Консервация фрагментов подлинной слюды площадью более 1,0 дм2
26-0202-001:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Изготовление шаблона по подлиннику. 2. Подбор и расслаивание кристалла слюды согласно образцу по размеру, цвету, тону и толщине с выверкой на световом столе. 3. Нарезка плоскостей слюды по шаблону ножницами.
26-0202-001-01 Воссоздание фрагментов из слюды с выверкой на световом столе площадью от 0,5 до 2,0 дм2
26-0202-001-02 Воссоздание фрагментов из слюды с выверкой на световом столе площадью от 2,0 до 3,0 дм2
26-0202-002:
Измеритель: 1 образец
Состав работ: 1. Предварительный осмотр и изучение ряда подлинных фрагментов слюды с декоративным открытием. Выявление поновлений и записей, сохранности цвета красителей и фактуры. 2. Выборка наиболее характерных подлинных фрагментов для создания образцов. 3. Подбор красок и предварительные пробы цветовых соотношений на палитре и слюде с учетом выявления наиболее характерных декоративных приемов на подлиннике. 4. Создание образца с подбором и подготовкой слюды, воссозданием художественно-декоративного покрытия художественными масляными красками, фольгой и установкой защитных споев.
26-0202-002-01 Создание образца художественно-декоративного покрытия на слюде размером 0,5-1,0 дм2 художественными масляными красками и фольгой
26-0202-003:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 26-0202-(003-01, 003-02): 1. Изготовление картонного шаблона по подлиннику. 2. Подбор слюды и расслаивание ее согласно толщине подлинника. 3. Нарезка слюды по шаблону ножницами. 4. Очистка слюды влажным ватным тампоном и обезжиривание спиртом или денатуратом. 5. Воссоздание художественно-декоративного покрытия слюды художественными масляными красками согласно утвержденному образцу. 26-0202-003-03: 1. Нарезка фольги по шаблону. 2. Имитация фактуры фольги торцом щетинной кисти согласно подлиннику. 3. Наложение подготовленной фольги на поверхность красочного споя методом "на отлип".
26-0202-003-01 Воссоздание художественно-декоративного покрытия слюды художественными масляными красками и фольгой
26-0202-003-02 Воссоздание художественно-декоративного покрытия слюды художественными масляными красками
26-0202-003-03 Воссоздание художественно-декоративного покрытия слюды фольгой

26-0201-005-01 Слюда фрагменттерін балауыздалған жіппен тігу
26-0201-006:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1.Жарық үстелінде слюда кристалдарын реңіне, түсіне қарай таңдау
2. Қорғаныш қабаттарды кесіп, екі жағынан желімдеу.
26-0201-006-01 Көлемі 1,0 дм2 болатын түпнұсқа слюда фрагментін сақтау
26-0201-006-02 Көлемі 1,0 дм2 асатын түпнұсқа слюда фрагментін сақтау
26-0202-001:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Түпнұсқаға сәйкес үлгі жасау.
2. Жарық үстелінде үлгіге өлшемі, реңі мен түсі, қалыңдығы сай келетін слюда кристалдарын таңдау және қабаттарды ажырату. 3.Үлгіге қарап слюда тегіс қатпарларын қайшымен бөлу.
26-0202-001-01 Көлемі 0,5 тен 2,0 дм2 дейін болатын слюдадан жасалған фрагменттерді жарық үстелінде қайта жасау
26-0202-001-02 Көлемі 2,0 тен 3,0 дм2 дейін болатын слюдадан жасалған фрагменттерді жарық үстелінде қайта жасау
26-0202-002:
Есептеуіш: 1 үлгі
Жұмыс құрамы:1.Декоративті түпнұқса слюдаларды алдын ала тексеру және зерттеу. Фактураның және бояу түстерінің сақталуын, жаңа жазулардың пайда болуын анықтау.
2. Үлгі жасау үшін түпнұсқа фрагменттерге сәйкестерін таңдау.
3. Түпнұсқада декоративті жұмыстар жүргізу мақсатында палитра мен слюдада алдын ала түстердің сәйкестігін тексеріп, таңдау.
4. Үлгі жасау үшін майлы бояулармен, фольгамен және қорғаныш қабатын орнатып, көркемдік-декоративті жабынды қайта жасау үшін слюданы таңдап, дайындау.
26-0202-002-01 Көркемдік майлы бояулар мен фольганы пайдалана отырып, көлемі 0,5-1,0 дм2 болатын слюдада көркемдік- декоративті жабынды үлгісін дайындау.5
26-0202-003:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
26-0202-(003-01, 003-02):
1. Түпнұсқа бойынша картоннан үлгі дайындау.
2. Түпнұсқаның қалыңдығына қарай слюда таңдап, қабаттарын ажырату. 3.Үлгі бойынша слюданы қайшымен кесу.
4. Слюданы ылғал мақтамен тазартып, спирт немесе денатурмен майсыздандыру.
5. Слюданың көркем қабатын көркем майлы бояумен бекітілген үлгі бойынша қайта жасау.
26-0202-003-03:
1. Фольганы үлгі бойынша кесу.
2.Түпнұсқаға сәйкес фольганы қылшықты жаққыштың сыртымен қалыпқа келтіру.
26-0202-003-01 Слюданың көркем қабатын көркем майлы бояумен және фольгамен қайта жасау.
26-0202-003-02 Слюданың көркем қабатын көркем майлы бояумен қайта жасау.
26-0202-003-03 Слюданың көркем қабатын фольгамен қайта жасау.

26-0301-001:
Измеритель: 10 шт.
Состав работ: 1. Разметка и рубка зубилом шпилек необходимой длины из проволоки соответствующего диаметра. 2. Выпрямление (рихтовка) шпилек металлическим молотком. 3. Зачистка концов шпилек напильником.
26-0301-001-01 Изготовление шпилек для петельчатых креплений из стальной проволоки длиной 145-350 мм, диаметром 1,0 мм
26-0301-001-02 Изготовление шпилек для петельчатых креплений из стальной проволоки длиной 145-350 мм, диаметром 1,5 мм
26-0301-001-03 Изготовление шпилек для петельчатых креплений из стальной проволоки длиной 145-350 мм, диаметром 2,0 мм
26-0301-002:
Измеритель: 26-0301-(002-01, 002-02, 002-04,002-05): 1 шпилька; 26-0301-002-03: 10 шт. гвоздей-заклепок
Состав работ: 26-0301-(002-01÷002-03): 1. Тщательный осмотр фонаря с внешней и внутренней сторон. Удаление с поверхности фонаря пыли, грязи и копоти сухой кистью. 2. Выем шпилек из петельчатых креплений и разборка фонаря на основные части и детали с раскладкой их на картограммном столе. 3. Освобождение деталей от закрепочных гвоздей. Раскладка узорного металла, слюды и каркасного металла на картограммном столе. 26-0301-(002-04÷002-05): 1. Подгонка и совмещение узорного металла, слюды и каркасного металла. 2. Сверление отверстий электродрелью. 3. Закрепление деталей. 4. Сборка шатров, фонарной части и килевидного низа с помощью шпилек для петельчатых креплений. 5. Сборка фонаря с помощью шпилек для петельчатых креплений.
26-0301-002-01 Разборка оловянно-слюдяных фонарей с прямолинейными шпильками
26-0301-002-02 Разборка оловянно-слюдяных фонарей с криволинейными шпильками
26-0301-002-03 Разборка оловянно-слюдяных фонарей с гвоздями-заклепками
26-0301-002-04 Сборка оловянно-слюдяных фонарей с прямолинейными шпильками
26-0301-002-05 Сборка оловянно-слюдяных фонарей с криволинейными шпильками
Измеритель:10 шт. гвоздей-заклепок
Состав работ: 26-0301-002-06: 1. Подгонка и совмещение узорного металла, слюды и каркасного металла. 2. Сверление отверстий электродрелью. 3. Закрепление деталей. 4. Сборка шатров, фонарной части и килевидного низа с помощью шпилек для петельчатых креплений. 5. Сборка фонаря с помощью шпилек для петельчатых креплений. 26-0301-002-07: 1. Тщательный осмотр оконницы, удаление с поверхности оконницы пыли, грязи и копоти сухой кистью. 2. Освобождение от заклепочных гвоздей каркасного металла и слюды с раскладкой их на картограммном столе. 26-0301-002-08: 1. Подгонка и совмещение каркасного металла и слюды. 2. Сверление отверстий электродрелью. 3. Сборка оконницы с помощью гвоздей-заклепок.
26-0301-002-06 Сборка оловянно-слюдяных фонарей с гвоздями-заклепками
26-0301-002-07 Разборка слюдяных оконниц
26-0301-002-08 Сборка слюдяных оконниц

26-0301-001 нормативіне:
Есептеуіш: 10 дана
Жұмыс құрамы:
1. Сәйкес диаметрдегі сымнан керекті ұзындықтағы түйреуішті өлшеп, кесіп алу.
2.Түйреуіштерді метал балғамен түзету.
3. Түйреуіштер ұшын егеумен тегістеу.
26-0301-001-01 Ілмекті бекіткішке арналған болат сымнан ұзындығы 145-350 см, диаметрі 1-2 мм түйреуіштерді дайындау
26-0301-001-02 Ілмекті бекіткішке арналған болат сымнан ұзындығы 145-350 см, диаметрі 1,5 мм түйреуіштерді дайындау
26-0301-001-03 Ілмекті бекіткішке арналған болат сымнан ұзындығы 145-350 см, диаметрі 2,0мм түйреуіштерді дайындау
26-0301-002:
Есептеуіш:26-0301-(002-01, 002-02, 002-04,002-05): 1 түйреуіш; 26-0301-002-03: тойтарма шегелердің 10 данасы
Жұмыс құрамы:
26-0301-(002-01÷002-03):
1. Шаммен ішкі және сыртқы жағын мұқият тексеру. Құрғақ жаққышпен шам үстінің шаңын, кірін кетіру.
2. Ілмекті бекіткіштен түйреуіш жасау, картограм үстел үстіне шамды негізгі бөліктерге және бөлшектерге бөлу.
3. Бөліктерді бекіткіш шегелерден босату. Оюлы металды, қаңқалы металды картограм үстеліне орналастыру
26-0301-(002-04÷002-05):
1. Оюлы металды, слюданы және қаңқалы металды сәйкестендіру және біріктіру.
2. Электродрельмен тесік жасау.
3. Бөліктерді біріктіру.
4. Шатыр құру, ілмекті бекіткіш үшін түйреуіштің көмегімен және шам бөлігін құрастыру.
5. Түйреуіш көмегімен шамды құрастыру.
26-0301-002-01 қалайы-слюда шамдарды бөлшектеу – түзу сызықты түйреуіш
26-0301-002-02 қалайы-слюда шамдарды бөлшектеу – қисық сызықты түйреуіш
26-0301-002-03 қалайы-слюда шамдарды бөлшектеу – 10 тойтарма шеге
26-0301-002-04 қалайы-слюда шамдарды құрастыру – түзу сызықты түйреуіш
26-0301-002-05 қалайы-слюда шамдарды құрастыру – қисық сызықты түйреуіш
Есептеуіш: тойтарма шегелердің 10 данасы
Жұмыс құрамы:26-0301-002-06:
1. Оюлы металды, слюда және қаңқалы металды сәйкестеніріп біріктіру.
2. Электродрельмен тесік тесу.
3. Бөліктерді бекіту.
4. Шатыр құру, ілмекті бекіткіш үшін түйреуіштің көмегімен және шам бөлігін құрастыру.
5. Түйреуіш көмегімен шамды құрастыру.
26-0301-002-07:
1. Терезені мұқият тексеру, терезенің жоғарғы жағындағы шаң, кірді құрғақ жаққышпен тазалау.
2. Қаңқалы метал мен слюданы тойтарма шегелерден арылтып, картограм үстеліне орналастыру.
26-0301-002-08:
1. Қаңқалы метал мен слюданы сәйкестендіру және біріктіру.
2. Электродрельмен тесік тесу.
3. Тойтарма шегелермен терезе құрау
26-0301-002-06 Қалайы- слюда шамдар құрастыру- 10 тойтарма шеге
26-0301-002-07 Слюда терезелерді бөлшектеу
26-0301-002-08 Слюда терезелерді құрастыру

27-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Монументальная и станковая живопись":
1. Характеристика сложности процессов:
1) тонирование:
- простое – тонирование средним тоном без воссоздания рисунка;
- средней сложности – тонирование пуантелью различными тонами с восстановлением основных цветовых пятен; –
- сложное – живописное тонирование утраченной детали в технике, близкой к авторской.

27-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Монументтік және станок кескіндемесі":
Үдерістер күрделілігінің сипаттамасы:
1) рең беру:
қарапайым – суретті қайтадан жасамай орташа реңк беріп қараңғылау;
орташа күрделілік - негізгі түсті дақтарды қалпына келтіріп, әр түрлі реңк бере отырып пуантель әдісімен қараңғылау;
күрделі- жойылған бөлшектерді авторға жақын тәсілмен кескіндемелік қараңғылау.

2) воссоздание:
- простая сложность – воссоздание по кромкам и воссоздание одноцветных мест и отдельных точек;
- средняя сложность – воссоздание многоцветных мест живописи без воссоздания рисунка, а также многоцветное точечное тонирование;
- сложное – воссоздание живописного многоцветья с восстановлением рисунка; воссоздание живописного слоя в лаковой технике; работа с применением лупы;
- особо сложное – воссоздание уникальной живописи, представляющей особую ценность как произведение известных авторов, школы, техники (уникальность произведения определяется специальной художественной комиссией).

2) қайта жасау:
қарапайым күрделілік – жиектері бойынша қайта жасау, сондай-ақ бір түсті орындар мен жеке нүктелерді қайта жасау;
орташа күрделілік – суретті қайтадан жасамай кескіндеменің көптүсті орындарын қайта жасау, сонымен қатар көптүсті нүктелік қараңғылау;
күрделі – суретті қалпына келтіре отырып, кескіндемелік көп түстерді қайта жасау, лак техникасында кескіндемелік қабатты қайта жасау, лупаны қолдана отырып жұмыс істеу;
аса күрделі – танымал авторлардың, мектептің, техниканың туындысы ретінде ерекше құндылықты көрсететін бірегей кескіндемені қайта жасау.

3) работы с миниатюрами (миниатюра – произведение изобразительного искусства, отличающееся тонкостью художественных приемов с размером изображения лика от подбородка до волосяной части не более 3 см2).
2. Поправки:
27-0101-001
27-0101-(001-15÷001-17) учтено комплектование альбомов с подборкой аннотированных фотографий и чертежей.
27-0101-002
При наличии архитектурных обмерных чертежей к 27-0101-(002-01÷002-03) применять коэффициент 0,8.
27-0201-002
В случае одновременного отставания грунта от основы укрепление отслоившихся участков определять по 27-0201-001.
Пробное укрепление грунта входит в состав трудозатрат.
27-0201-008
Мелкими утратами штукатурки считать утраты площадью не более 5 дм2 в одном месте или очень узкие полоски с неровными краями шириной до 1,5 дм неограниченной длины.
27-0201-011
Мелкими вставками считать вставки площадью в одном месте до 10 дм2, крупными вставками - более 10 дм2.
27-0201-012
При укреплении мелких и уникальных фрагментов применять 27-0201-013.
27-0201-015
Для фрески и уникальных фрагментов к 27-0201-015-04 применять коэффициент 1,5
27-0201-016
Для фрески и уникальных фрагментов к затратам труда применять коэффициент 1,5.
Для мелких засмолившихся участков (до 1 м2) применять 27-0201-021.
27-0201-017
Для мелких засмолившихся участков (до 1 м2) применять 27-0201-021.
27-0201-019
При удалении застарелых ржавых пятен к составу работ добавить: 1. Вырубка застарелых ржавых пятен, не подлежащих нейтрализации. Шпаклевку вырубленных участков определять по 27-0201-009.
27-0201-020
При наличии нескольких слоев записи, снимаемых одновременно, применять коэффициент 1,2 независимо от количества слоев. При удалении записей с живописи, не представляющей художественной ценности, впоследствии прописываемой, применять K = 0,6. На фресках и уникальных фрагментах применять K = 1,5 на удаление записи с темперной техники.
27-0201-021
Предусмотрено удаление набрызгов штукатурных растворов, птичьего помета, воска, смол, разновременных заправок, тонировок, пробликовок, следов не полностью удаленных записей при предшествующих реставрациях.
Удаление клеевого набела приравнивать к удалению клеевой записи.
Удаление известкового набела приравнивать к удалению темперной записи.
27-0201-026
Эскиз выполняется в масштабе 1:10 или 1:20 в зависимости от размера фрагмента, для малоформатной живописи в натуральную величину.
27-0201-029
Под фоном имеется в виду локальный, не входящий в композицию.
27-0201-030
На фресках и уникальных фрагментах к затратам труда применять K = 1,5.
Тонирование выполняется пуантелью, штрихами, сеткой или заливкой в зависимости от техники живописи и характера утрат на основании решения специальной комиссии.

3) миниатюра – келбет бейнесінің есептеуіш иектен түкті бөлігіне дейін 3 см²-тан аспайтын, көркемдік тәсілдердің шеберлігімен
ерекшеленетін бейнелеу өнерінің туындысы;
2. Түзетулер:
27-0101-001
27-0101-(001-15÷001-17) нормалары аннотацияланған фотосуреттер мен сызбаларды іріктей отырып, альбомдарды жинақтау ескерілген
27-0101-002
27-0101-(002-01÷002-03) нормаларына сәулеттік өлшейтін сызбалары болған жағдайда 0,8 коэффициентін қолдану
27-0201-001
Сынамалық нығайтудың ауданы бір жерде 25 дм2 -тан аспайды. Аса ірі телімдерде сынамалық тазалау қажет болған жағдайда 0,8 коэффициентін қолдану. Монументалдық кескіндеменің сынамалық тазарту ауданы әр қабат үшін 2 дм2 -тан аспауы тиіс. Станокты кескіндемедегі сынамалық тазалау ауданы әрбір қабат үшін 20 см2 -тан аспауы тиіс. Сынамалық нығайту мен тазарту үдерістерінде қолданылған материалдар нақты қолдану бойынша ескеріледі.
27-0201-001
Ауданы 0,25 м2 -қа дейінгі грунттың ұсақ телімдерін нығайту кезінде еңбек шығындары нормаларына 1,15 коэффициентін қолдану.
Ірі жабысқақ емес грунтты нығайту кезінде еңбек шығындары нормаларына 1,25 коэффициентін қолдану.
Грунттың сынамалық нығаюы еңбек шығындары құрамына кіреді.
27-0201-002
Грунттың негізден бір мезгілде қалып қойған жағдайында қатпарланған телімдерді нығайтуды 27-0201-001 кестесі бойынша нормалау.
Грунттың сынамалық нығаюы еңбек шығындары құрамына кіреді.
27-0201-008
Сылақтың болмашы жойылуына бір жерде ауданы 5 дм²-тан аспайтын немесе ені 1,5 дм шексіз ұзындықтағы жиектері тегіс емес өте тар жолақтардың жойылуы жатқызылады.
27-0201-011
Шағын ендірмелерге бір жерде ауданы 10 дм2-қа дейінгілер, ірі ендірмелере 10 дм²-тан асатындар жатқызылады.
27-0201-012
Ұсақ және бірегей фрагменттерді нығайту кезінде 27-0201-013 кестесінің нормаларын қолдану
27-0201-015
Фреска және бірегей фрагменттер үшін 27-0201-015-04 нормасына 1,5 коэффициентін қолдану
27-0201-016
Еңбек шығындары нормаларына фрескалар мен бірегей фрагменттер үшін 1,5 коэффициентін қолдану.
Аз шайырланған телімдер үшін (1 м2 -қа дейін) 27-0201-021 кестесінің нормаларын қолдану
27-0201-017
Аз шайырланған телімдер үшін (1 м2 -қа дейін) 27-0201-021-кестесінің нормаларын қолдану.
27-0201-019
Татты дақтарды жою кезінде жұмыс құрамына: 1. Бейтараптандыруға жатпайтын, татты дақтарды жою. Жойылған телімдердің бітеуішін 27-0201-009 кестесі бойынша нормалау
27-0201-020
Біруақытта алынатын жазбаның бірнеше қабаты болған жағдайда, нормаларға қабаттардың санынан тәуелсіз түрде 1,2 коэффициентін қолдану. Көркемдік құндылығы жоқ, кейіннен жазылатын кескіндеме жазбаларын алып тастағанда, нормаларға K = 0,6 қолдану. Фрескалар мен бірегей фрагменттерде темперлік техникадан жазбаны жою нормаларына K = 1,5 қолдану.
27-0201-021
Берілген кесте бойынша сылақ ерітінділерінің шашырамасы, құстың саңғырығын, балауызды, шайырды, әр түрлі кезең бойынша құю, қараңғылау, тесіктерді, бұрынғы реставрациялау кезінде толық жойылмаған жазбалардың іздерін алып тастау нормаланады.
Желімнің дағын жою желімдік жазбаны жоюға теңестіріледі.
Әк дақтарын жою темперлік жазбаны жоюға теңестіріледі.
27-0201-026
Эскиз кіші форматты кескіндеме үшін натурал шамада фрагменттің Есептеуішне байланысты 1:10 немесе 1:20 масштабында орындалады.
27-0201-029
Жергілікті фонға сәйкес композицияға кірмеу
27-0201-030
Фрескалар мен бірегей фрагменттерде еңбек шығындары нормаларына K = 1,5 қолдану.
Қараңғылау арнайы комиссияның шешімі негізінде пуантельмен, штрихтармен, тормен немесе кескіндеме техникасы мен жойылу сипатына байланысты құю арқылы орындалады.

27-0201-031
При копировании с уменьшением масштаба к затратам труда применять K = 1,15.
27-0201-032
Расход материалов берется по составляющим процессам.
На приготовление каждого последующего литра раствора колера к затратам труда применять K = 0,85.
27-0202-001
Калькирование живописи определять по 27-0201-025.
Изготовление основы под снятие фрагмента, нормировать отдельно.
27-0202-006
Размер снимаемого фрагмента не должен превышать 2,0 дм2.
27-0203-001
Предусмотрено снятие холстов с живописью, представляющей художественную ценность (для реставрации и консервации).
Для живописи, заменяемой после снятия с основы, к затратам труда применять K = 0,3. Изготовление барабана определяется отдельно.
27-0203-004
При разрушенной основе догипсовка или ремонт деревянной основы определяются отдельно.
27-0203-007
При стыковке холстов на подрамнике к составу работ добавляется:
а) заклейка мест стыковки проклеенной тканью;
б) подведение грунта.
27-0203-009
В случае отделения дублировочного холста, прокрашенного масляной краской, и пересохшего холста, применять K = 1,25.
27-0203-011
При воссоздании утраченных фрагментов пользоваться 27-0201.
27-0301-001
Предусмотрен процесс сплошной и фрагментарной заклейки живописи. Заклейка, входящая в состав различных процессов, отдельно не определяется.
При профилактической заклейке картины (иконы) более 3-х м2 к затратам труда применять K = 1,15.
27-0301-004
При удалении скобы-шпонки в состав работ добавляется зажим доски (основы) струбцинами.
27-0301-006
При дополнении левкаса в одном месте более 1,0 дм2 применять 27-0301-006-01.
27-0301-007
При удалении загрязнений с басмы и оклада к затратам труда применять K = 0,85.
27-0301-008
При послойном снятии многослойной записи каждый слой нормировать отдельно.
При одновременном снятии многослойной записи к затратам труда применять K = 1,15.
При удалении лака (олифы) с басмы и оклада к 27-0301-00801 применять K = 0,9.
27-0301-013

27-0201-031
Масштабын кішірейте отырып көшіру кезінде еңбек шығындары нормасына K = 1,15 қолдану.
27-0201-032
Материалдар шығыны құру үдерістері бойынша алынады.
Әрбір кейінгі колер ерітіндісінің литрін дайындау үшін еңбек шығындары нормаларына k = 0,85 қолдану.
27-0201-001
Кескіндемені калькалауды 27-0201-025 кестесі бойынша нормалау.
Фрагментті алып тастау арқылы негізді дайындау, бөлек нормалау.
27-0201-006
Алынатын фрагменттің мөлшерін 2,0 дм2 -тан асырмау.
27-0203-001
Берілген кесте бойынша көркемдік құндылығын көрсететін (реставрациялау және консервациялау үшін) кескіндемесі бар кенептерді алу нормаланады.
Негізден алынғаннан кейін алмастырылатын кескіндеме үшін еңбек шығындары нормаларына K = 0,3 қолдану. Барабанды дайындау бөлек нормаланады.
27-0203-004
Негіз бұзылғанда гипспен бітеу немесе ағаш негізді жөндеу жеке нормаланады.
27-0203-007
Кенептерді жиектемеде түйістіру кезінде жұмыс құрамына келесілер қосылады:
а) түйістірілетін жерлерді желімделген матамен жабыстыру;
б) грунт төсеу.
27-0203-009
Майлы бояумен боялған, қабаттап қатырмалайтын кенепті және кеуіп қалған кенепті бөлген жағдайда
нормаға K = 1,25 қолдану.
27-0203-011
Жоғалған фрагменттерді қайта жасау кезінде 27-0201 тобының тиісті нормаларын пайдалану
27-0301-001
Берілген кесте бойынша кескіндеменің тұтас және фрагменттік жапсыру үдерісі нормаланады. Әртүрлі үдерістердің құрамына кіретін желімдеу жеке нормаланбайды.
3 м2 -тан асатын картиналар (иконалар) профилактикалық желімдеуде еңбек шығындары нормаларына K = 1,15 қолдану.
27-0301-004
Қапсырма - сынаны алып тастағанда жұмыс құрамына тақтайдың (негіздің) қысқышының бұрандама қысқышпен қысылуы кіреді.
27-0301-006
Левкасты толықтыру кезінде 1,0 дм²-тан астам жерде 27-0301-006-01 нормасын қолдану.
27-0301-007
Басма мен әлеміш ластан тазарту кезінде еңбек шығындары нормасына K = 0,85 қолдану.
27-0301-008
Көп қабатты жазбаны қабаттап алып тастау кезінде әрбір қабатты жеке нормалау.
Көп қабатты жазбаны бір уақытта алып тастау кезінде еңбек шығындары нормаларына K = 1,15 қолдану.
Басмадан және әлеміштен лакты (әліпмайды) кетіру кезінде 27-0301-00801 нормасына K = 0,9 қолдану.
27-0301-013

Протирка нерасчищенной живописи пиненом с олифой определяется по 27-0301-013-01.
При покрытии олифой (лаком) басмы и оклада с рельефной поверхностью к затратам труда применять K = 1,2.
27-0301-022
Предусмотрено также укрепление досок старыми шпонками.
Изготовление шпонок больших размеров (более 15 см) не учтено.
27-0301-024
Осуществление надзора за вставкой и выемкой иконы .
27-0302-007
При устранении утрат основы (картона, дерева) в состав работ включать процесс приготовления массы и доливку утрат картона и дерева. При применении заделки прорывов стыковым методом к затратам труда применять K = 1,3.

Әліпмайы бар пиненмен тазартылмаған кескіндемені сүрту 27-0301-013-01 нормасы бойынша нормаланады.
Басма мен бедерлі бетті окладты әліпмаймен (лакпен) жабу кезінде еңбек шығындары нормасына K = 1,2 қолдану.
27-0301-022
Тақтайшаларды ескі сыналармен нығайту кезінде Есептеуішне байланысты осы кестенің тиісті нормаларын пайдалану.
Үлкен көлемді (15 см-ден астам) сыналарды дайындауға нормалар ескерілмеген.
27-0301-024
Иконаны қою мен алуды қадағалау осы кесте бойынша жүзеге асырылады
27-0302-007
(картонның, ағаштың) негізін жоғалтуын жою кезінде жұмыс құрамына массаны дайындау және картон мен ағаштың жоғалуын толықтыру үдерісін енгізу. Тесіктерді түйісу әдісімен бітеуді қолданғанда еңбек шығындары нормасына K = 1,3 қолдану.

27-0302-009
В случае удаления лакового покрытия с добавлением воска к 27-0302-009-02 применять K = 1,2.
27-0302-011
При необходимости послойного снятия нескольких слоев записи каждый слой нормировать отдельно.
27-0302-016
При дополнении грунта в одном месте более 1,0 дм2 следует применять 27-0302-016-02. При подведении тонированного грунта к затратам труда применять K = 1,15.
27-0302-018
Для картин размером до 0,5 м2 натяжку на подрамник определять по 27-0302-018-02 и 27-0302-018-04.

27-0302-009
Балауыз қоса отырып лакпен жабуды жою жағдайында 27-0302-009-02 нормасына K = 1,2 қолдану.
27-0302-011
Жазбаның бірнеше қабаттарын қабаттап алу қажет болған жағдайда әр қабатты жеке нормалау.
27-0302-016
Грунтты 1,0 дм2 -тан астам орында толықтыру кезінде 27-0302-016-02 нормасын қолдану. Күңгірт грунтты төсеу кезінде еңбек шығындары нормасына K = 1,15 қолдану.
27-0302-018
Көлемі 0,5 м2 -қа дейінгі картиналарға арналған жақтауға керуді 27-0302-018-02 және 27-0302-018-04 нормалары бойынша нормалау.

27-0302-020
В особых случаях для достижения матового покрытия приготавливается лак с воском; при этом применяется K = 1,1.
Предусмотрено также промежуточное покрытие лаком перед тонированием (подготовка под живопись).
27-0101-001:
Измеритель: 27-0101-(001-01÷001-02): 1 каталог; 27-0101-(001-03÷001-05): 1 страница просмотренного текста
Состав работ: 1. Ознакомление с материалами по указателям и путеводителям архивов и библиотек, с составлением перечня отобранного материала.
27-0101-001-01 Ознакомление с материалами по указателям и путеводителям архивов и библиотек, с составлением перечня отобранного материала
27-0101-001-02 Составление карточек по документальным архивам, фондам, библиографии на отобранный текстовой, графический и фотоматериал
27-0101-001-03 Просмотр текстового архивного материала по теме (общее ознакомление с содержанием), категория сложности I
27-0101-001-04 Просмотр текстового архивного материала по теме (общее ознакомление с содержанием), категория сложности II
27-0101-001-05 Просмотр текстового архивного материала по теме (общее ознакомление с содержанием), категория сложности III
Измеритель: 27-0101-(001-06÷001-08): 1 печатный лист; 27-0101-(001-09÷001-10): 1 единица хранения
Состав работ: 1. Выписки из архивных дел и фондов. 2. Просмотр графического материала.
27-0101-001-06 Выписки из архивных дел и фондов, категория сложности I
27-0101-001-07 Выписки из архивных дел и фондов, категория сложности II
27-0101-001-08 Выписки из архивных дел и фондов, категория сложности III
27-0101-001-09 Просмотр систематизированного графического материала
27-0101-001-10 Просмотр несистематизированного графического материала
Измеритель: 27-0101-(001-11÷001-12): 1 страница печатного текста формата А4; 27-0101-001-13: 1 комплект; 27-0101-001-14: 1 печатный лист; 27-0101-001-15: 1 карточка
Состав работ: 1. Просмотр литературы и выписки из литературных источников.
27-0101-001-11 Просмотр литературы по теме. Казахский и русский текст
27-0101-001-12 Просмотр литературы по теме. Иностранный текст
27-0101-001-13 Просмотр литературы по теме. Годовой комплект газет
27-0101-001-14 Краткие выписки из литературных источников
27-0101-001-15 Описание отобранного графического материала. Составление аннотированных карточек на акварели, гравюры и другой графический материал

27-0302-020
Айрықша жағдайларда бұлыңғыр түсті жабынға қол жеткізу үшін балауызы бар лак әзірленеді; бұл ретте нормаларға K = 1,1 қолданылады.
Берілген кесте бойынша, қараңғылау алдында (кескіндемеге дайындық) лакпен аралық жабу нормаланады.
27-0101-001:
Есептеуіш: 27-0101-(001-01÷001-02): 1 топтама; 27-0101-(001-03÷001-05): қаралған мәтіннің 1 беті
Жұмыс құрамы:
1. Іріктелген материалдар тізімін құра отырып, мұрағаттар мен кітапханалардың көрсеткіштері және жолсілтемелері бойынша материалдармен танысу.
27-0101-001-01 Iріктелген материалдар тізімін құра отырып, мұрағаттар мен кітапханалардың көрсеткіштері және жолсілтемелері бойынша материалдармен танысу
27-0101-001-02 Iріктелген мәтіндік, графикалық және фотоматериалдарға құжаттық мұрағаттар, қорлар, библиография бойынша карточкалар жасау
27-0101-001-03 Тақырыбы (мазмұнмен жалпылама танысу) бойынша мәтіндік мұрағаттық материалды қарастыру, күрделілік санаты І
27-0101-001-04 Тақырыбы (мазмұнмен жалпылама танысу) бойынша мәтіндік мұрағаттық материалды қарастыру, күрделілік санаты II
27-0101-001-05 Тақырыбы (мазмұнмен жалпылама танысу) бойынша мәтіндік мұрағаттық материалды қарастыру, күрделілік санаты III
Есептеуіш: 27-0101-(001-06÷001-08): 1 баспа табақ (А4 форматындағы 12 бет); 27-0101-(001-09÷001-10): 1 сақтау бірлігі
Жұмыс құрамы:
1. Мұрағаттық істер мен қорлардан үзінді көшірмелер.
2. Графикалық материалды қарастыру.
27-0101-001-06 Мұрағаттық істер мен қорлардан үзінді көшірмелер, күрделілік санаты І
27-0101-001-07 Мұрағаттық істер мен қорлардан үзінді көшірмелер, күрделілік санаты II
27-0101-001-08 Мұрағаттық істер мен қорлардан үзінді көшірмелер, күрделілік санаты III
27-0101-001-09 Просмотр несистематизированного графического материала
27-0101-001-10 Просмотр несистематизированного графического материала
Есептеуіш: 27-0101-(001-11÷001-12): А4 форматындағы баспа мәтін 1 бет; 27-0101-001-13: 1 жинақ; 27-0101-001-14: 1 баспа табақ (А4 форматындағы 12 бет); 27-0101-001-15: 1 карточка
Жұмыс құрамы:
1. Әдебиеттер мен әдебиет көздерінің үзінді көшірмелерін қарап шығу.
27-0101-001-11 Tақырып бойынша әдебиеттерді қарап шығу. Қазақ және орыс тіліндегі мәтін
27-0101-001-12 Tақырып бойынша әдебиеттерді қарап шығу. Шетел тіліндегі мәтін
27-0101-001-13 Tақырып бойынша әдебиеттерді қарап шығу. Жылдық газеттер жиынтығы
27-0101-001-14 Әдебиет көздерінен алынған қысқаша үзінді көшірмелер
27-0101-001-15 Таңдалған графикалық материалдың сипаттамасы. Акварельдерге, гравюраларға және басқа графикалық материалдарға аннотацияланған карточкаларды жасау

Измеритель: 27-0101-(001-16 ÷ 001-17):10 штук; 27-0101-(001-18÷001-20): 1 снимок
Состав работ: 1. Просмотр фотоматериалов с составлением перечня просмотренного и отобранного материала. 2. Организация производства фоторепродукций
27-0101-001-16 Просмотр фотографий и репродукций с составлением перечня просмотренного и отобранного материала
27-0101-001-17 Просмотр негативов и диапозитивов с составлением перечня просмотренного и отобранного материала
27-0101-001-18 Организация производства фоторепродукций в архивах и хранилищах с выездом фотографа на место в пределах города
27-0101-001-19 Организация производства фоторепродукций с выездом фотографа на место в пределах города. Фотофиксация с натуры
27-0101-001-20 Организация производства фоторепродукций в условиях мастерской
Измеритель: 27-0101-001-21: 1 страница формата А4 печатного текста через 1,5 интервала; 27-0101-(001-22 ÷ 001-24): 1 печатный лист (12 страниц формата А4); 27-0101-001-25: 1 печатный лист (12 страниц формата А4) текста отчета
Состав работ: 1. Составление развернутых аннотаций к графическим материалам и иллюстративным материалам отчетов. 2. Составление исторических справок, научно-методических указаний, научно-реставрационного отчета о проделанных работах.
27-0101-001-21 Составление развернутых аннотаций к графическим материалам и иллюстративным материалам отчетов
27-0101-001-22 Составление исторических справок, научно-методических указаний, научно-реставрационного отчета о проделанных работах. Полный объем выполненных работ
27-0101-001-23 Составление исторических справок, научно-методических указаний, научно-реставрационного отчета о проделанных работах. Написание текстов
27-0101-001-24 Составление исторических справок, научно-методических указаний, научно-реставрационного отчета о проделанных работах. Редактирование
27-0101-001-25 Подбор иллюстративного материала к отчету
27-0101-002:
Измеритель: 1 м2 площади в натуре
Состав работ: 1. Обмеры живописи, подлежащей реставрации, с учетом выпуска схем для составления дефектных ведомостей и отчета о проведении реставрационных работ.
27-0101-002-01 Зарисовка кроки с обмером и простановкой размеров, категория сложности I
27-0101-002-02 Зарисовка кроки с обмером и простановкой размеров, категория сложности II
27-0101-002-03 Зарисовка кроки с обмером и простановкой размеров, категория сложности III
27-0101-002-04 Вычерчивание в масштабе 1:20, 1:10, категория сложности I
27-0101-002-05 Вычерчивание в масштабе 1:20, 1:10, категория сложности II
Измеритель: 27-0101-002-06: 1 м2 площади в натуре; 27-0101-(002-07÷002-10): форматка
Состав работ: 1. Обмеры живописи, подлежащей реставрации, с учетом выпуска схем для составления дефектных ведомостей и отчета о проведении реставрационных работ.

Есептеуіш: 27-0101-(001-16 ÷ 001-17):10 дана; 27-0101-(001-18÷001-20): 1 түсірілім
Жұмыс құрамы:
1. Қарастырылып Iріктелген материалдар тізімін жасай отырып фотоматериалдарды қарастыру.
2. Фотоөнімдер өндірісін ұйымдастыру.
27-0101-001-16 Қарастырылып Iріктелген материалдар тізімін жасай отырып, фотосуреттер мен репродукцияларды қарастыру
27-0101-001-17 Қарастырылып Iріктелген материалдар тізімін жасай отырып негативтер мен диапозитивтерді қарастыру
27-0101-001-18 Фотографтың қала маңындағы орынға шығуымен мұрағаттар мен сақтау орындарында фотоөнімдер өндірісін ұйымдастыру
27-0101-001-19 Фотографтың қала маңындағы орынға шығуымен фотоөнімдер өндіруін ұйымдастыру. Тікелей затты фотоға түсіру
27-0101-001-20 Шеберхана жағдайында фотоөнімдер өндірісін ұйымдастыру
Есептеуіш: 27-0101-001-21: А4 форматында 1,5 интервалы бар баспа мәтін 1 бет; 27-0101-(001-22 ÷ 001-24): 1 баспа табақ (А4 форматындағы 12 бет); 27-0101-001-25: 1 баспа табақ (А4 форматындағы 12 бет) есеп мәтініЖұмыс құрамы:
1. Графикалық материалдары мен есептердің иллюстрациялық материалдарына толық аннотациялар жасау.
2. Атқарылған жұмыстар туралы тарихи анықтамалар, ғылыми-әдістемелік нұсқаулар, ғылыми-реставрациялық есептеме жасау
27-0101-001-21 Есептердің графикалық материалдары мен иллюстрациялық материалдарына толық аннотациялар жасау
27-0101-001-22 Атқарылған жұмыстар туралы тарихи анықтамалар, ғылыми-әдістемелік нұсқаулар, ғылыми-реставрациялық есептеме жасау. Орындалған жұмыстардың толық көлемі
27-0101-001-23 Тарихи анықтамалар, ғылыми-әдістемелік нұсқаулар, атқарылған жұмыстар туралы ғылыми-реставрациялық есептеме жасау. Мәтін жазу
27-0101-001-24 Атқарылған жұмыстар туралы тарихи анықтамалар, ғылыми-әдістемелік нұсқаулар, ғылыми-реставрациялық есептеме жасау. Редакциялау
27-0101-001-25 Иллюстрациялық материалдарды есептеме жасауға іріктеу
27-0101-002:
Есептеуіш: 1 м2 нақтылы ауданы
Жұмыс құрамы:
1. Реставрациялау жұмыстарын жүргізу туралы есептеме мен ақаулықтар тізімдемесін жасау үшін сұлбаларды шығаруды есепке алғандағы реставрациялауға жататын кескінде өлшемдері.
27-0101-002-01 Өлшеу арқылы және өлшеусіз нобайын салу, күрделілік санаты I
27-0101-002-02 Өлшеу арқылы және өлшеусіз нобайын салу, күрделілік санаты II
27-0101-002-03 Өлшеу арқылы және өлшеусіз нобайын салу, күрделілік санаты III
27-0101-002-04 1:20, 1:10 масштабында сызу, күрделілік санаты I
27-0101-002-05 1:20, 1:10 масштабында сызу, күрделілік санаты II
Есептеуіш: 27-0101-002-06: 1 м2 нақтылы ауданы; 27-0101-(002-07÷002-10): форматка
Жұмыс құрамы:
1. Ақаулықтар тізімдемесін жасау үшін сұлбалар шығару мен реставрациялық жұмыстарын жүргізу туралы есептемені есепке алғандағы реставрациялауға жататын кескіндеме өлшемдері.

27-0101-002-06 Вычерчивание в масштабе 1:20, 1:10, категория сложности III
27-0101-002-07 Калькирование схем, категория сложности I
27-0101-002-08 Калькирование схем, категория сложности II
27-0101-002-09 Калькирование схем, категория сложности III
27-0101-002-10 Покраска схем, категория сложности I
Измеритель: форматка
Состав работ: 1. Обмеры живописи, подлежащей реставрации, с учетом выпуска схем для составления дефектных ведомостей и отчета о проведении реставрационных работ.
27-0101-002-11 Покраска схем, категория сложности II
27-0101-002-12 Покраска схем, категория сложности III
27-0101-002-13 Нанесение условных обозначений на копии, категория сложности I
27-0101-002-14 Нанесение условных обозначений на копии, категория сложности II
27-0101-002-15 Нанесение условных обозначений на копии, категория сложности III
27-0101-003:
Измеритель: 27-0101-003-01: 1 паспорт; 27-0101-003-02: 1 позиция описи; 27-0101-003-03: 1 запись
Состав работ: 1. Составление паспорта реставрации художественного произведения. 2. Составление ведомости объемов реставрации живописи (описи работ) 3. Ведение журнала реставрационных работ
27-0101-003-01 Составление паспорта реставрации художественного произведения
27-0101-003-02 Составление ведомости объемов реставрации живописи (описи работ)
27-0101-003-03 Ведение журнала реставрационных работ
27-0102-001:
Измеритель: 27-0102-(001-01÷ 001-03): 1дм2; 27-0102-001-04: 1 см2
Состав работ: 27-0102-(001-01÷ 001-02): 1. Подготовка поверхности к укреплению – очистка от пыли и легкоудаляемых загрязнений. 2. Определение рН среды. 3. Нанесение пропиточного раствора. 4. Определение скорости пропитки. 5. Подбор концентрации укрепляющего состава. 27-0102-(001-03÷ 001-04): 1. Выбор контрольного участка для расчистки. 2. Опробование действия компрессов с растворителями. 3. Определение времени размягчения одного слоя записи. 4. Определение количества слоев.
27-0102-001-01 Пробное укрепление грунта стенописи
27-0102-001-02 Пробное укрепление разрушающегося красочного слоя стенописи
27-0102-001-03 Пробная расчистка стенописи
27-0102-001-04 Пробная расчистка станковой живописи
27-0201-001:
Измеритель: 1 м2 поверхности грунта
Состав работ: 1. Определение места отставания грунта. 2. Выбор места для введения раствора. 3. Подготовка прижимных устройств и инструментов. 4. Приготовление раствора. 5. Просверливание и подготовка отверстий для заливки раствора. 6. Введение в отверстие воды для смачивания поверхности основы и отставшего грунта. 7. Многократное и последовательное введение раствора. 8. Установка прижимов. 9. Снятие прижимов после полного просыхания и проверки укрепленного участка. 10. Заделка отверстий.

27-0101-002-06 1:20, 1:10 масштабында сызу, күрделілік санаты III
27-0101-002-07 Сұлбаларды калькалау, күрделілік санаты I
27-0101-002-08 Сұлбаларды калькалау, күрделілік санаты II
27-0101-002-09 Сұлбаларды калькалау, күрделілік санаты III
27-0101-002-10 Сұлбаларды бояу, күрделілік санаты I
Есептеуіш: форматка
Жұмыс құрамы:
1. Ақаулықтар тізімдемесін жасау үшін сұлбалар шығару мен реставрациялау жұмыстарын жүргізу туралы есептемені есепке алғандағы реставрациялауға жататын кескіндеме өлшемдері.
27-0101-002-11 Сұлбаларды бояу, күрделілік санаты II
27-0101-002-12 Сұлбаларды бояу, күрделілік санаты III
27-0101-002-13 Көшірмелерге шартты белгілер салу, күрделілік санаты І
27-0101-002-14 Көшірмелерге шартты белгілер салу, күрделілік санаты II
27-0101-002-15 Көшірмелерге шартты белгілер салу, күрделілік санаты III
27-0101-003:
Есептеуіш: 27-0101-003-01: 1 паспорт; 27-0101-003-02: тізімнің 1 позициясы; 27-0101-003-03: 1 жазба
Жұмыс құрамы:
1. Көркем туындыларды реставрациялау паспортын жасау.
2. Кескіндемені реставрациялау көлемдерінің тізімдемесін жасау (жұмыстардың тізімдемесі)
3. Реставрациялау жұмыстарының журналын жүргізу
27-0101-003-01 Көркем туындыны реставрациялау паспортын жасау
27-0101-003-02 Кескіндемені реставрациялау көлемдерінің тізімдемесін жасау (жұмыстардың тізімдемесі)
27-0101-003-03 Реставрациялау жұмыстарының журналын жүргізу
27-0101-004:
Есептеуіш: 27-0101-(004-01÷ 004-03): 1дм2; 27-0101-004-04: 1 см2
Жұмыс құрамы:
27-0101-(004-01÷ 004-02):
1. Беткі қабатын бекітуге дайындау - шаңнан және оңай кетірілетін ластардан тазарту.
2. Ортаның рН анықтамасы.
3. Сіңірілетін езіндіні жағу.
4. Сіңіру жылдамдығын анықтау.
5. Бекітуші құрамының қоюлануын іріктеу.
27-0101-(004-03÷ 004-04):
1. Тазалау үшін бақылау телімін таңдау.
2. еріткіштермен компресстердің әрекетін сынау.
3. Жазбаның бір қабатын жұмсарту уақытын анықтау.
4. Қабаттар санын анықтау.
27-0101-004-01 Қабырғаға салынған суреттің грунтын сынамалық нығайту
27-0101-004-02 Қабырғаға салынған суреттің бұзылатын түсті қабаттарын сынамалық нығайту
27-0101-004-03 Қабырғаға салынған суретті сынамалық тазалау
27-0101-004-04 Станокты кескіндемені сынамалық тазалау
27-0201-001:
Есептеуіш: 1 м2 су бояу беті.
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген бояу асты орынды анықтау .
2. Қоспаны қолданатын орын таңдау.
3. Қысқыш құрылғылары мен құралдарын дайындау.
4. Қоспаны дайындау.
5. Қоспаны құю үшін тесіктер дайындап және тесу.
6.Нұсқаның беткі қабаты мен қопарылған қабатты дымқылдау үшін тесіп сулау.
7. Қоспаны бірнеше мәрте және біртіндеп енгізу.
8. Қысқыштарды орнату.
9. Толығымен кепкен жерлерді, тексергеннен кейін бекіткен қысқыштарды алу.
10. Тесіктерін бітеу.

27-0201-001-01 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего раствора
синтетических смол. Однослойный грунт
27-0201-001-02 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
раствора синтетических смол. Двухслойный грунт
27-0201-001-03 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего раствора
синтетических смол. Многослойный грунт
27-0201-001-04 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известково-синтетического раствора. Однослойная штукатурка
27-0201-001-05 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известково-синтетического раствора. Двухслойная штукатурка
Состав работ: 1. Определение места отставания грунта. 2. Выбор места для введения раствора. 3. Подготовка прижимных устройств и инструментов. 4. Приготовление раствора. 5. Просверливание и подготовка отверстий для заливки раствора. 6. Введение в отверстие воды для смачивания поверхности основы и отставшего грунта. 7. Многократное и последовательное введение раствора. 8. Установка прижимов. 9. Снятие прижимов после полного просыхания и проверки укрепленного участка. 10. Заделка отверстий.
27-0201-001-06 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известково-синтетического раствора. Многослойная штукатурка
27-0201-001-07 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известкового раствора с наполнителем. Однослойная штукатурка
27-0201-001-08 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известкового раствора с наполнителем. Двухслойная штукатурка
27-0201-001-09 Укрепление отставшего от основы грунта монументальной живописи на штукатурке инъекцией связующего
известкового раствора с наполнителем. Многослойная штукатурка
27-0201-002:
Измеритель: 1 м2 поверхности грунта
Состав работ: 1. Определение места разрушения. 2. Приготовление раствора, подогрев с постоянным помешиванием. 3. Многократное нанесение раствора до полного насыщения разрушенного слоя с многократным уплотнением. 4. Удаление излишков раствора.
27-0201-002-01 Укрепление структурно разрушенного грунта монументальной живописи на штукатурке толщиной до 1,0 см
27-0201-002-02 Укрепление структурно разрушенного грунта монументальной живописи на штукатурке толщиной до 2,0 см

27-0201-001-01 Синтетикалық шайырдың байланыстырғыш қоспасын инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Бір қабатты дайындық сылақ
27-0201-001-02 Синтетикалық шайырдың байланыстырғыш қоспасын инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Екі қабатты дайындық сылақ
27-0201-001-03 Синтетикалық шайырдың байланыстырғыш қоспасын инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Көп қабатты дайындық сылақ
27-0201-001-04 Байланыстырғаш әк-синтетикалық қоспаны инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Бір қабатты дайындық сылақ
27-0201-001-05 Байланыстырғыш әк-синтетикалық қоспаны инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Екі қабатты дайындық сылақ
Жұмыс құрамы:
1. Бүлінген бояу асты орынды анықтау . 2. Қоспаны қолданатын орын таңдау. 3. Қысқыш құрылғылары мен құралдарын дайындау. 4. Қоспаны дайындау. 5. Қоспаны құю үшін тесіктер дайындап және тесу. 6.Нұсқаның беткі қабаты мен қопарылған қабатты дымқылдау үшін тесіп сулау.
7. Қоспаны бірнеше мәрте және біртіндеп енгізу. 8. Қысқыштарды орнату. 9. Толығымен кепкен жерлерді, тексергеннен кейін бекіткен қысқыштарды алу. 10. Тесіктерін бітеу.
27-0201-001-06 Байланыстырғыш әк-синтетикалық қоспаны инъекциялау арқылы нұсқамен сылаққа монументалды кескіндемені нығайту. Көпі қабатты сылақ
27-0201-001-07 Толтырғышпен байланыстырғыш әкті қоспаны инъекциялау арқылы сылақта негізден қалған монументалды кескіндеме грунтын нығайту. Бір қабатты сылақ
27-0201-001-08 Толтырғышпен байланыстырғыш әкті қоспаны инъекциялау арқылы сылақта негізден қалған монументалды кескіндеме грунтын нығайту. Екі қабатты сылақ
27-0201-001-09 Толтырғышпен байланыстырғыш әкті қоспаны инъекциялау арқылы сылақта негізден қалған монументалды кескіндеме грунтын нығайту. Көп қабатты сыла
27-0201-002:
Есептеуіш: 1 м2 дайындық сылақ беті .
Жұмыс құрамы: 1. Бұзылған орнын анықтау.
2. Тұрақты араластыру арқылы қыздыра отырып қоспаны дайындау.
3. Бірнеше мәрте нығыздалып бұзылған қабат толық қанықтырылғанша қоспаны бірнеше мәрте жағу.
4. Артық ерітіндіні тазалау.
27-0201-002-01 Қалыңдығы 1,0 см дейінгі сылақта монументальды кескіндеме құрамының бұзылған дайындық сылағын нығайту
27-0201-002-02 Қалыңдығы 2,0 см дейінгі сылақта монументальды кескіндеме құрамының бұзылған дайындық сылағын нығайту

27-0201-002-03 Укрепление структурно разрушенного грунта монументальной живописи на штукатурке толщиной более 2,0 см
27-0201-003:
Таблица 27-0201-003 - Укрепление грунта, отставшего от основы, механическим способом (кляммерами)
Измеритель: 1 кляммер
Состав работ: 1. Определение места отставания грунта. 2. Просверливание отверстий. 3. Изготовление и установка пробок. 4. Вырубка в грунте места для углубления пластин. 5. Обработка кляммер изоляционным слоем (свинцовым суриком на олифе). В случае установки кляммер без пробки в составе работ вместо п.п. 3, 4 ввести: 6. Изготовление проволочной спирали. 7. Приготовление раствора (известкового или гипсового). 8. Заделка кляммера на растворе.
27-0201-003-01 Укрепление грунта монументальной живописи на штукатурке, отставшего от основы, механическим способом – кляммерами на пробке с врубкой в грунт
27-0201-003-02 Укрепление грунта монументальной живописи на штукатурке, отставшего от основы, механическим способом – кляммерами на пробке поверхностными
27-0201-003-03 Укрепление грунта монументальной живописи на штукатурке, отставшего от основы, механическим способом – кляммерами без пробки с врубкой в грунт
27-0201-003-04 Укрепление грунта монументальной живописи на штукатурке, отставшего от основы, механическим способом – кляммерами без пробки поверхностными
27-0201-004:
Измеритель: 1 м кромки
Состав работ: 1. Зачистка краев кромок от старого раствора с промывкой водой от пыли и грязи. 2. Многократная обмазка кромок раствором с уплотнением, заглаживанием и профилированием. 3. Промывка края стенописи, граничащего с местом бортовой обмазки. 4. Подготовка и установка прижимного приспособления (при необходимости).
27-0201-004-01 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке с установкой прижимного приспособления при толщине грунта до 0,5 см
27-0201-004-02 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке с установкой прижимного приспособления при толщине грунта до 2,0 см
27-0201-004-03 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке с установкой прижимного приспособления при толщине грунта более 2,0 см
27-0201-004-04 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке без установки прижимного приспособления при толщине грунта до 0,5 см
Состав работ: 1. Зачистка краев кромок от старого раствора с промывкой водой от пыли и грязи. 2. Многократная обмазка кромок раствором с уплотнением, заглаживанием и профилированием. 3. Промывка края стенописи, граничащего с местом бортовой обмазки. 4. Подготовка и установка прижимного приспособления (при необходимости).
27-0201-004-05 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке без установки прижимного
приспособления при толщине грунта до 2,0 см
27-0201-004-06 Бортовое укрепление штукатурного слоя монументальной живописи на штукатурке без установки прижимного
приспособления при толщине грунта более 2,0 см

27-0201-002-03 Қалыңдығы 2,0 см артық сылақта монументальды кескіндеме құрамының бұзылған дайындық сылағын нығайту
27-0201-003:
Есептеуіш: 1 кляммер
Жұмыс құрамы:
1. Дайындық сылағының қопарылған орнын анықтау.
2. Тесіктер бұрғылау.
3. Тығындарды жасау және орнату.
4. Пластиналарды тереңдетуге арналған орынды дайындық сылақтан қашау.
5. Оқшаулағыш қабатпен кляммер өңдеу (әліпмайдағы қорғасынды қызыл бояумен). Жұмыс құрамында тығынсыз кляммер орнатылған жағдайда 3, 4 т.т. келесілер енгізілуі тиіс:
6. Сым шиыршығын жасау.
7. Қоспаны (әкті немесе гипсті) дайындау.
8. Қоспада кляммерді бітеу.
27-0201-003-01 Монументалды кескіндеменің сылақты нұсқадан қопарылған жерлерін дайындық сылақты механикалық тәсілмен нығайту –
Дайындық сылақты шауып кляммермен тығындау
27-0201-003-02 Монументалды кескіндеменің сылақты нұсқадан қопарылған жерлерін дайындық сылақты механикалық тәсілмен нығайту –
Дайындық сылақтың бетіне кляммермен тығындау
27-0201-003-03 Монументалды кескіндеменің сылақты нұсқадан қопарылған жерлерін дайындық сылақты механикалық тәсілмен нығайту –
Дайындық сылақты шауып кляммермен тығынсыз
27-0201-003-04 Монументалды кескіндеменің сылақты нұсқадан қопарылған жерлерін дайындық сылақты механикалық тәсілмен нығайту –
Дайындық сылақтың бетіне кляммермен тығынсыз
27-0201-004:
Есептеуіш: 1 м жиек
Жұмыс құрамы:
1. Жиектерін ескі ерітіндіден тазарту, шаң мен былғанышты сумен тазарту.
2. Жиектерін нығыздау, тегістеу және пішіндеу арқылы ерітіндімен бірнеше рет майлау.
3. Бүйірлік сылау орнымен шектесетін қабырғаға салынған суреттің жиегін жуып шаю.
4. Қысу құрылғыларын дайындау және орнату (қажет болған жағдайда).
27-0201-004-01 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қабатын қысу құрылғысын орната отырып бүйірлеп нығайту, дайындық сылақтың қалыңдығы 0,5 см дейін
27-0201-004-02 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қабатын қысу құрылғысын орната отырып бүйірлеп нығайту, дайындық сылақтың қалыңдығы 2,0 см дейін
27-0201-004-03 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қысу құрылғысын орната отырып бүйірлеп нығайту, қабатын дайындық сылақтың қалыңдығы 2,0 см артық
27-0201-004-04 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қысу құрылғысын орнатпай бүйірлеп нығайту, дайындық сылақтың қалыңдығы 0,5 см дейін
Жұмыс құрамы:
1. Жиектерін ескі ерітіндіден тазарту, шаң мен былғанышты сумен тазарту.
2. Жиектерін нығыздау, тегістеу және пішіндеу арқылы ерітіндімен бірнеше рет майлау.
3. Бүйірлік сылау орнымен шектесетін қабырғаға салынған суреттің жиегін жуып шаю.
4. Қысу құрылғыларын дайындау және орнату (қажет болған жағдайда).
27-0201-004-05 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қысу құрылғысын орнатпай бүйірлеп нығайту, дайындық сылақтың қалыңдығы до 2,0 см
27-0201-004-06 Сылақта монументалды кескіндеме сылағының қысу құрылғысын орнатпай бүйірлеп нығайту, дайындық сылақтың қалыңдығы 2,0 см артық

27-0201-005:
Измеритель: 1 м трещин
Состав работ: 1. Подготовка инструмента и раствора. 2. Зачистка кромок трещин от пыли, грязи, раствора, смачивание. 3. Многократное наложение раствора с уплотнением, заглаживанием и шлифовкой.
27-0201-005-01 Заделка в грунте монументальной живописи на штукатурке трещин толщиной до 3,0 мм
27-0201-005-02 Заделка в грунте монументальной живописи на штукатурке трещин толщиной до 10,0 мм
27-0201-005-03 Заделка в грунте монументальной живописи на штукатурке трещин толщиной более 10,0 мм
27-0201-006:
Измеритель: 1 м трещин
Состав работ: 1. Заклейка бумагой или марлей аварийного места стенописи. 2. Удаление кирпичной крошки, пыли, грязи, смачивание. 3. Приготовление раствора. 4. Заделка трещин в кирпичной кладке раствором. 5. Промывка живописи после заделки раствором. 6. Удаление заклейки и остатков клея с живописи.
27-0201-006-01 Заделка мелких трещин известково-песчаным раствором в кладке при наличии монументальной живописи на штукатурке
27-0201-006-02 Заделка крупных трещин раствором с забутовкой в кладке при наличии монументальной живописи на штукатурке
27-0201-007:
Измеритель: 1 м2 поверхности штукатурки
Состав работ: 1. Зачистка места для наложения нового грунта. 2. Заготовка раствора и инструмента. 3. Многократное наложение раствора с уплотнением, отшлифовкой. 4. Промывка края стенописи, граничащего с местом дополнения грунта.
27-0201-007-01 Дополнение штукатурки в монументальной живописи на штукатурке в местах больших утрат с устройством проволочного каркаса (при необходимости). Однослойный грунт
27-0201-007-02 Дополнение штукатурки в монументальной живописи на штукатурке в местах больших утрат с устройством проволочного каркаса (при необходимости). Двухслойный грунт
27-0201-007-03 Дополнение штукатурки в монументальной живописи на штукатурке в местах больших утрат с устройством проволочного каркаса (при необходимости). Многослойный грунт
27-0201-008:
Измеритель: 1 дм2 поверхности
Состав работ: 1. Заготовка раствора и инструмента. 2. Зачистка мест для нанесения нового грунта со смачиванием водой. 3. Многократное наложение раствора с уплотнением, отшлифовкой. 4. Промывка живописи от раствора в местах, граничащих с местами утрат грунта.
27-0201-008-01 Дополнение грунта (штукатурки) в монументальной живописи на штукатурке в местах мелких утрат. Однослойный грунт
27-0201-008-02 Дополнение грунта (штукатурки) в монументальной живописи на штукатурке в местах мелких утрат. Двухслойный грунт
27-0201-008-03 Дополнение грунта (штукатурки) в монументальной живописи на штукатурке в местах мелких утрат. Многослойный грунт

27-0201-005:
Есептеуіш: 1 м сызаттар
Жұмыс құрамы:
1. Құрал мен ерітіндіні дайындау.
2. Сызаттардың жиегін шаңнан, кірден, ерітіндіден, суланудан тазарту.
3. Сығымдау, тегістеу, өңдеу арқылы ерітіндіні бірнеше мәрте жағу.
27-0201-005-01 Сылақтағы монументалды кескіндеме грунтында қалыңдығы 3,0 мм дейінгі сызаттарды бітеу
27-0201-005-02 Сылақтағы монументалды кескіндеме грунтында қалыңдығы 10,0 мм дейінгі сызаттарды бітеу
27-0201-005-03 Сылақтағы монументалды кескіндеме грунтында қалыңдығы 10,0 мм артық сызаттарды бітеу
27-0201-006:
Есептеуіш: 1 м сызаттар
Жұмыс құрамы:
1. Қабырғаға салынған суреттің апаттық орнын қағазбен немесе дәкемен желімдеу.
2. Кірпіш үгіндісін, шаңды, кірді кетіру, сулау.
3. Ерітінді дайындау.
4. Кірпіш қалауында сызаттарды қоспамен бітеу.
5. Ерітіндімен бітелгеннен кейін кескіндемені жуу.
6. Қабырғаға салынған суреттен желім мен желім қалдықтарын жою.
27-0201-006-01 Сылақта монументалды кескіндеме болған жағдайда әк-құмды қоспамен ұсақ сызаттарды бітеу
27-0201-006-02 Сылақта монументалды кескіндеме болған жағдайда кесек таспен толтырып қаланған ірі сызаттарды қоспамен бітеу
27-0201-007:
Есептеуіш: 1 м2 сылаудың беткі қабаты
Жұмыс құрамы:
1. Жаңа грунт салуға арналған орынды тазалау.
2. Қоспаны мен құралды дайындау.
3. Нығыздау, тегістеу арқылы қоспаныі бірнеше мәрте жағу.
4. Дайындық сылақты толықтыру орнымен шектесетін қабырғаға салынған суреттің жиегін жуу.
27-0201-007-01 Сымдар қаңқасын орната отырып, монументалды кескіндемедегі көп бүлінген жерлерін сылақпен толықтыру (қажет болған жағдайда). Бір қабатты дайындық сылақ
27-0201-007-02 Сымдар қаңқасын орната отырып, монументалды кескіндемедегі көп бүлінген жерлерін сылақпен толықтыру (қажет болған жағдайда). Екі қабатты дайындық сылақ
27-0201-007-03 Сымдар қаңқасын орната отырып, монументалды кескіндемедегі көп бүлінген жерлерін сылақпен толықтыру (қажет болған жағдайда). Көп қабатты дайындық сылақ
27-0201-008:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы беті
Жұмыс құрамы:
1. Қоспаны мен құралды дайындау.
2. Сумен сулай отырып, жаңа дайындық сынақты жағу үшін орындарды тазалау.
3. Нығыздау, тегістеу арқылы қоспаны бірнеше мәрте жағу.
4. Дайындық сылақ жою орындарымен шектесетін жерлерде кескіндемені ерітіндіден жуып -шаю.
27-0201-008-01 Сылаудағы монументалды кескіндемедедегі ұсақ жұрын жерлерін грунтпен (сылаумен) толтыру.Бір қабатты дайындық сылақ
27-0201-008-02 Сылаудағы монументалды кескіндемедедегі ұсақ жұрын жерлерін грунтпен (сылаумен) толтыру.Екі қабатты дайындық сылақ
27-0201-008-03 Сылаудағы монументалды кескіндемедедегі ұсақ жұрын жерлерін грунтпен (сылаумен) толтыру. Көп қабатты дайындық сылақ

27-0201-009:
Измеритель: 1 дм2 поверхности грунта
Состав работ: 1. Приготовление шпаклевки. 2. Шпаклевка (зачистка места, многократное наложение раствора, приглаживание, отшлифовка). 3. Очистка живописи после шпаклевки (в местах, граничащих с местами утрат).
27-0201-009-01 Шпаклевка утрат грунта монументальной живописи на штукатурке площадью более 100 дм2
27-0201-009-02 Шпаклевка утрат грунта монументальной живописи на штукатурке площадью более 1 дм2
27-0201-009-03 Шпаклевка утрат грунта монументальной живописи на штукатурке площадью менее 1 дм2
27-0201-010:
Измеритель: 1 гвоздь (костыль)
Состав работ: 1. Проверка состояния грунта живописи. 2. Определение способа выемки или спиливания. 3. Подготовка инструмента. 4. Выемка гвоздей с большой осторожностью во избежание повреждения древнего грунта живописи.
27-0201-010-01 Удаление гвоздей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей. Кирпичная
или каменная основа
27-0201-010-02 Удаление гвоздей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей. Деревянная
основа
27-0201-010-03 Удаление гвоздей с пробкой из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей.
Кирпичная или каменная основа
27-0201-010-04 Удаление гвоздей с пробкой из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей.
Деревянная основа
27-0201-010-05 Удаление костылей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей. Кирпичная
или каменная основа
Состав работ: 1. Проверка состояния грунта живописи. 2. Определение способа выемки или спиливания. 3. Подготовка инструмента. 4. Выемка гвоздей с большой осторожностью во избежание повреждения древнего грунта живописи.
27-0201-010-06 Удаление костылей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке с обработкой гвоздей. Деревянная основа
27-0201-010-07 Удаление гвоздей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей. Кирпичная
или каменная основа
27-0201-010-08 Удаление гвоздей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей. Деревянная
основа
27-0201-010-09 Удаление гвоздей с пробкой из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей.
Кирпичная или каменная основа
27-0201-010-10 Удаление гвоздей с пробкой из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей.Деревянная основа
Измеритель: 1 костыль
Состав работ: 1. Проверка состояния грунта живописи. 2. Определение способа выемки или спиливания. 3. Подготовка инструмента. 4. Выемка гвоздей с большой осторожностью во избежание повреждения древнего грунта живописи.

27-0201-009:
Есептеуіш: 1 дм² дайындық сылақтың сыртқы беті
Жұмыс құрамы:
1. Бітеуішті дайындау.
2. Тығындау (орынды тазалау, ерітіндіні бірнеше мәрте жағу, тегістеу, кедір-бұдырын жою).
3. Тығындаудан кейін кескіндемені тазалау (түскен жерлерімен шектесетін жерлерін).
27-0201-009-01 Ауданы 100 дм²-ден астам сылақта монументалды кескіндемеде дайындық сылақты түскен жерді бітеу
27-0201-009-02 Ауданы 1 дм²-ден астам сылақта монументалды кескіндемеде дайындық сылақты түскен жерді бітеу
27-0201-009-03 Ауданы 1 дм²-ден кем сылақта монументалды кескіндемеде дайындық сылақты түскен жерді бітеу
27-0201-010:
Есептеуіш: 1 шеге (балдақ)
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме грунтының жағдайын тексеру.
2. Алу немесе кесіп түсіру тәсілін анықтау.
3. Құралды дайындау.
4. Кескіндеменің ескі грунтының зақымдануын болдырмау үшін шегелерді үлкен сақтықпен суыру.
27-0201-010-01 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан шегелерді алып тастау. Кірпіш немесе тас негізі
27-0201-010-02 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан шегелерді алып тастау. Ағаш негізі
27-0201-010-03 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан тығыны бар шегелерді алып тастау.
Кірпіш немесе тас негізі
27-0201-010-04 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан тығыны бар шегелерді алып тастау. Ағаш негізі
27-0201-010-05 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан балдақтарды алып тастау. Кірпіш немесе тас негізі
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме дайындық сылақтың жағдайын тексеру.
2. Алу немесе кесіп түсіру тәсілін анықтау.
3. Құралды дайындау.
4. Кескіндеменің ескі дайындық сылақтың зақымдануын болдырмау үшін шегелерді үлкен сақтықпен суыру.
27-0201-010-06 Шегелерді өңдеу арқылы сылақта монументалды кескіндеменің көне дайындық сылақтан балдақтарды алып тастау. Ағаш негізі.
27-0201-010-07 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне дайындық сылақтан шегелерді алып тастау. Кірпіш немесе тас негізі
27-0201-010-08 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне дайындық сылақтан шегелерді алып тастау. Деревянная
основа
27-0201-010-09 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне дайындық сылақтан тығыны бар шегелерді алып тастау. Кірпіш немесе тас негізі
27-0201-010-10 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан тығыны бар шегелерді алып тастау. Ағаш негізі
Есептеуіш: 1 балдақ
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме грунтының жағдайын тексеру.
2. Алу немесе кесіп түсіру тәсілін анықтау.
3. Құралды дайындау.
4. Кескіндеменің ескі грунтының зақымдануын болдырмау үшін шегелерді үлкен сақтықпен суыру.

27-0201-010-11 Удаление костылей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей. Кирпичная
или каменная основа
27-0201-010-12 Удаление костылей из древнего грунта монументальной живописи на штукатурке без обработки гвоздей. Деревянная основа
27-0201-011:
Измеритель: 1 дм2 разрушенной поверхности
Состав работ: 1. Определение границ участка для удаления грунта. 2. Подготовка инструмента, заточка. 3. Удаление разрушившегося участка грунта или позднейшей вставки.
27-0201-011-01 Удаление разрушенного грунта или позднейших вставок монументальной живописи на известковом или
алебастровом растворе. Мелкие вставки
27-0201-011-02 Удаление разрушенного грунта или позднейших вставок монументальной живописи на известковом или
алебастровом растворе. Крупные вставки
27-0201-011-03 Удаление разрушенного грунта или позднейших вставок монументальной живописи на цементном растворе или
жидком стекле. Мелкие вставки
27-0201-011-04 Удаление разрушенного грунта или позднейших вставок монументальной живописи на цементном растворе или
жидком стекле. Крупные вставки
27-0201-012:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Приготовление рабочих растворов согласно утвержденной методике. 2. Обработка водно-спиртовым раствором поверхности укрепляемого участка. 3. Прокалывание тонкой иглой вспучившихся участков красочного слоя. 4. Введение укрепляющего состава под каждое шелушение и вспучивание мягкой мелкой кистью. 5. Приглаживание или прижатие красочного слоя через фильтровальную бумагу ватным тампоном.
27-0201-012-01 Укрепление раствором разрушенного красочного слоя масляной монументальной живописи на штукатурке при
распылении
27-0201-012-02 Укрепление раствором разрушенного красочного слоя масляной монументальной живописи на штукатурке при
шелушении и вспучивании
27-0201-012-03 Укрепление раствором разрушенного красочного слоя темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке
при распылении
27-0201-012-04 Укрепление раствором разрушенного красочного слоя темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке при шелушении и вспучивании
27-0201-013:
Состав работ: 1. Приготовление растворов согласно утвержденной методике. 2. Обработка водно-спиртовым раствором поверхности укрепляемого участка. 3. Введение шприцем или мягкой гладкой кистью укрепляющего раствора через микалентную бумагу. 4. Приглаживание или прижатие поверхности ватным тампоном. 5. Удаление с поверхности живописи избытка раствора.
27-0201-013-01 Укрепление раствором сильно разрушенного красочного слоя масляной монументальной живописи на штукатурке. Однослойная живопись

27-0201-010-11 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан балдақтарды алып тастау. Кірпіш немесе тас негізі
27-0201-010-12 Шегелерді өңдеусіз сылақта монументалды кескіндеменің көне грунттан балдақтарды алып тастау. Ағаш негізі
27-0201-011:
Есептеуіш: 1 дм² разрушенной сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Грунтты жою үшін телімнің шекарасын анықтау.
2. Құралды дайындау, қайрау.
3. Бұзылған грунт телімін немесе кейінгі ендірмелерді жою.
27-0201-011-01 Әкті немесе алебастрлы ерітіндісінде монументалды кескіндеменің бұзылған грунтын немесе
кейінгі ендірмелерді жою. Шағын ендірмелер.
27-0201-011-02 Әкті немесе алебастрлы ерітіндісінде монументалды кескіндеменің бұзылған грунтын немесе
кейінгі ендірмелерді жою. Ірі ендірмелер
27-0201-011-03 Әкті немесе сұйық шыны ерітіндісінде монументалды кескіндеменің бұзылған дайындық сылақты немесе
кейінгі ендірмелерді жою. Ірі ендірмелер
27-0201-011-04 Әкті немесе сұйық шыны ерітіндісінде монументалды кескіндеменің бұзылған дайындық сылақты немесе
кейінгі ендірмелерді жою. Ірі ендірмелер
27-0201-012:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Бекітілген әдістемеге сәйкес жұмыс ерітінділерін дайындау.
2. Нығайтылатын телімнің бетін су-спирттік ерітіндімен өңдеу.
3. Бояу қабатының қопсыған телімдерін жіңішке инемен тесу.
4. Қабыршықтанып қопсыған сайын жұмсақ шағын щеткамен бекіту құрамын енгізу.
5. Сүзгіш қағаз арқылы түсті қабатты мақталы тампонмен тегістеу немесе қысу.
27-0201-012-01 Ыдырау кезінде сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің бұзылған түсті қабатын ерітіндімен бекіту
27-0201-012-02 қабыршықтану және қопсуы кезінде сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің бұзылған түсті қабатын ерітіндімен бекіту
27-0201-012-03 Ыдырау кезінде темперлік-желімді монументалды кескіндеменің бұзылған түсті қабатын ерітіндімен нығайту
27-0201-012-04 Қабыршықтану және қопсуы кезінде темперлік-желімді монументалды кескіндеменің бұзылған түсті қабатын ерітіндімен нығайту
27-0201-013:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Бекітілген әдістемеге сәйкес ерітінділерді дайындау.
2. Нығайтылатын телімнің беткі қабатын су-спирттік ерітіндімен өңдеу.
3. Шприцпен немесе жұмсақ тегіс щеткамен бекітуші ерітіндіні микалентті қағаз арқылы енгізу.
4. Беткі қабатын мақта тампонмен тегістеу немесе басу.
5. Кескіндеменің беткі қабатынан артық ерітіндіні алып тастау.
27-0201-013-01 Сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің қатты бүлінген бояулы қабатын ерітіндімен нығайту.
Бір қабатты кескіндеме

27-0201-013-02 Укрепление раствором сильно разрушенного красочного слоя масляной монументальной живописи на штукатурке.
Многослойная живопись
27-0201-013-03 Укрепление раствором сильно разрушенного красочного слоя темперно-клеевой монументальной живописи на
штукатурке. Однослойная живопись
27-0201-013-04 Укрепление раствором сильно разрушенного красочного слоя темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке. Многослойная живопись
27-0201-014:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ: 1. Приготовление дезинфицирующего раствора. 2. Промывка стенописи раствором при помощи кисти, ватного тампона или пульверизатора. 3. Промывка стенописи чистой водой.
27-0201-014-01 Удаление плесени с живописного слоя масляной монументальной живописи на штукатурке с дезинфекцией.
27-0201-014-02 Удаление плесени с живописного слоя темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке с дезинфекцией
27-0201-015:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Приготовление раствора. 2. Промывка живописи растворами от пыли, легкого налета плесени и птичьего помета. 3. Для клеевой техники удаление загрязнений сухим способом - прокатка тестом.
27-0201-015-01 Удаление раствором загрязнений с поверхности масляной живописи
27-0201-015-02 Удаление загрязнений с поверхности темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке раствором
27-0201-015-03 Удаление загрязнений с поверхности темперно-клеевой монументальной живописи на штукатурке сухим способом
27-0201-015-04 Удаление загрязнений с поверхности масляной фактурной монументальной живописи на штукатурке без
применения раствора
27-0201-016:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Приготовление раствора. 2. Многократное нанесение раствора до полного смачивания красочного слоя. 3. Снятие застарелой копоти тампоном и скальпелем. 4. Нейтрализация поверхности живописи льняным маслом.
27-0201-016-01 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с монументальной живописи на штукатурке, выполненной в масляной, темперной технике и фреске. Гладкая поверхность
27-0201-016-02 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с монументальной живописи на штукатурке, выполненной в масляной, темперной технике и фреске. Фактурная поверхность
27-0201-017:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Приготовление теста на 70 % спиртовом растворе до густой массы, не прилипающей к рукам. 2. Прокатка тестом стенописи неоднократно.
27-0201-017-01 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с красочного слоя в хорошем состоянии клеевой монументальной живописи на штукатурке. Гладкая поверхность

27-0201-013-02 Сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің қатты бүлінген бояулы қабатын ерітіндімен нығайту.
Көп қабатты кескіндеме
27-0201-013-03 Сылақтағы темперлік-желімді монументалды кескіндеме. Бір қабатты кескіндеме
27-0201-013-03 Сылақтағы темперлік-желімді монументалды кескіндеменің қатты бүлінген бояулы қабатын ерітіндімен нығайту.
Бір қабатты кескіндеме
27-0201-013-04 Сылақтағы темперлік-желімді монументалды кескіндеменің қатты бүлінген бояулы қабатын ерітіндімен нығайту.
Көп қабатты кескіндеме
27-0201-014:
Есептеуіш: 1 м2 сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1 Дезинфекциялау ерітіндісін дайындау.
2. Щетка, мақта тампонның немесе бүріккішті пайдаланып қабырғаға салынған суретті ерітіндімен жуу.
3. Қабырғаға салынған суретті таза сумен жуу.
27-0201-014-01 Дезинфекциялау арқылы сылақта майлы монументалды кескіндеменің көркем қабатынан зеңді алып тастау.
27-0201-014-02 Дезинфекциялау арқылы сылақта темперлік-желімді монументалды кескіндеменің көркем қабатынан зеңді алып тастау.
27-0201-015:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді дайындау.
2. Кескіндемені шаңнан, жеңіл зең басуынан және құс саңғырығынан ерітінділермен тазарту.
3. Желімдеу техникасы үшін ластануды құрғақ әдіс - илектеу арқылы жою.
27-0201-015-01 Майлы кескіндеменің беткі қабатындағы ластанған жерлерді ерітіндімен тазарту
27-0201-015-02 Сылақтағы темперлі-желімді монументалды кескіндеменің беткі қабатындағы ластанған жерлерді ерітіндімен тазарту
27-0201-015-03 Сылақтағы темперлі-желімді монументалды кескіндеменің беткі қабатындағы ластанған жерлерді құрғақ тәсілмен тазарту
27-0201-015-04 Сылақта майлы фактуралық монументалды кескіндеменің беткі қабатының ластанған жерлерін ерітіндіні қолданусыз
тазарту
27-0201-016:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді дайындау.
2. Бояу қабатын толық сулағанға дейін ерітіндіні бірнеше мәрте жағу.
3. Ескі күйені тампон және қандауыр пышақпен жою.
4. Кескіндеменің беткі қабатын зығыр майымен бейтараптандыру.
27-0201-016-01 Майлы, темперлік техникасымен және фрескада орындалған сылақтағы монументалды кескіндемеден шайырланған, тазартылуы қиын күйені жою. Жазық бет
27-0201-016-02 Майлы, темперлік техникасымен және фрескада орындалған сылақтағы монументалды кескіндемеден шайырланған, тазартылуы қиын күйені жою.Фактуралық беті
27-0201-017:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. 70% спирт ерітіндісінде қоюланғанша қолға жабыспайтын қамыр дайындау.
2. Қабырғаға салынған суретті қамырмен бірнеше мәрте илектеу
27-0201-017-01 Сылақтағы жақсы күйдегі желімдік монументалдық кескіндеменің бояулы қабатынан шайырланған, тазартылуы қиын күйені жою. Жазық бет.

27-0201-017-02 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с красочного слоя в хорошем состоянии клеевой монументальной живописи на штукатурке. Фактурная поверхность
27-0201-017-03 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с красочного слоя в плохом состоянии клеевой монументальной живописи на штукатурке. Гладкая поверхность
27-0201-017-04 Удаление засмолившейся трудноудаляемой копоти с красочного слоя в плохом состоянии клеевой монументальной живописи на штукатурке. Фактурная поверхность
27-0201-018:
Измеритель: 1 дм2 поверхности
Состав работ: 1. Приготовление раствора. 2. Многократная обработка раствором (травление). 3. Нанесение изоляционного раствора. 4. Вырубка инструментом ржавых ореолов при необходимости.
27-0201-018-01 Удаление ржавых пятен с поверхности монументальной живописи на штукатурке с вырубкой ржавых ореолов
27-0201-018-02 Удаление ржавых пятен с поверхности монументальной живописи на штукатурке без вырубки ржавых ореолов
27-0201-019:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Легкое смачивание с помощью кисти и удаление емчуги пушистой. 2. Тщательное удаление емчуги стекловидной скальпелем.
27-0201-019-01 Удаление емчуги с монументальной живописи на штукатурке. Гладкая поверхность
27-0201-019-02 Удаление емчуги с монументальной живописи на штукатурке. Фактурная поверхность
27-0201-020:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Подбор растворителей, нанесение растворителя на лаковую пленку с помощью кисти или компресса. 2. Снятие покрывной пленки олифы или лака с поверхности стенописи. 3. Промывка поверхности стенописи тампонами.
27-0201-020-01 Удаление олифы или лака с поверхности фрески или темперной монументальной живописи на штукатурке без снятия записи
27-0201-020-02 Удаление олифы или лака с поверхности масляной монументальной живописи на штукатурке без снятия записи. Гладкая поверхность
27-0201-020-03 Удаление олифы или лака с поверхности масляной монументальной живописи на штукатурке без снятия записи. Фактурная поверхность
27-0201-021:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Подготовка растворителей и приготовление растворов. 2. Размягчение слоя записи (с помощью компресса). 3. Удаление набухшей пленки записи. 4. Выборка-обработка раскрытой живописи путем удаления загрязнений и записей, не ушедших после снятия в неровностях грунта.
27-0201-021-01 Удаление с темперной монументальной живописи на штукатурке темперной записи с выборкой
27-0201-021-02 Удаление с темперной монументальной живописи на штукатурке масляной записи с выборкой

27-0201-017-02 Сылақтағы жақсы күйдегі желімдік монументалдық кескіндеменің бояулы қабатынан шайырланған, тазартылуы қиын күйені жою. Фактуралық бет.
27-0201-017-03 Сылақтағы нашар күйдегі желімді монументалды кескіндеменің бояу қабатынан шайырланған, кетуі қиын күйені жою. Жазық бет.
27-0201-017-04 Сылақтағы нашар күйдегі желімді монументалды кескіндеменің бояу қабатынан шайырланған, кетуі қиын күйені жою. Фактуралық бет.
27-0201-018:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді дайындау.
2. Ерітіндімен бірнеше мәрте өңдеу (улау).
3. Оқшаулау ерітіндісін жағу.
4. Қажет болған жағдайда тоттанған жиектерін құралмен кесіп алу.
27-0201-018-01 Тоттанған жиектерін кесу арқылы сылақтағы монументалды кескіндеменің беткі қабатынан татты дақтарды жою
27-0201-018-02 Тоттанған жиектерін кесусіз сылақтағы монументалды кескіндеменің беткі қабатынан татты дақтарды жою
27-0201-019:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Жаққышпен жеңіл сулау және үлпілдек жұқа қатпарын жою.
2. Жұқа қатпарды шыны қандауырмен мұқият кетіру.
27-0201-019-01 сылақта монументалды кескіндемеден шіріген жерін алып тастау. Жазық бет
27-0201-019-02 сылақта монументалды кескіндемеден шіріген жерін алып тастау. Фактуралық беті
27-0201-020:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Еріткіштерді іріктеу, еріткішті лакты қабыршыққа қылқалам немесе компресстің көмегімен жағу.
2. Қабырғаға салынған суреттің беткі қабатынан әліпмайдың немесе лактың жабынды қабыршағын алып тастау.
3. Қабырғаға салынған суреттің беткі қабатын тампондармен жуып-шаю.
27-0201-020-01 Жазбаны алмай сылақтағы фресканың немесе темперлік монументалды кескіндеменің беткі қабатынан әліпмайды немесе лакты жою
27-0201-020-02 Жазбаларды алмай сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің беткі қабатынан әліпмайды немесе лакты жою. Жазық бет
27-0201-020-03 Жазбаларды алмай сылақтағы майлы монументалды кескіндеменің беткі қабатынан әліпмайды немесе лакты жою. фактуралық бет
7-0201-021:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. еріткіштерді дайындау және ерітінділерді әзірлеу.
2. Жазу қабатын (компресстің көмегімен) жұмсарту.
3. Жазбаның ісінген қабыршықты жою.
4. Грунттың тегіс еМЕСТігінен кетпеген жазбалар мен ластарды жою арқылы ашылған кескіндемені іріктеу -өңдеу.
27-0201-021-01 Сылақтағы темперлік монументалды кескіндемеден майлы жазбаны іріктеу арқылы жою
27-0201-021-02 Сылақтағы темперлік монументалды кескіндемеден темперлік жазбаны іріктеу арқылы жою

27-0201-021-03 Удаление с темперной монументальной живописи на штукатурке клеевой записи с выборкой
27-0201-021-04 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке темперной записи с выборкой
Состав работ: 1. Подготовка растворителей и приготовление растворов. 2. Размягчение слоя записи (с помощью компресса). 3. Удаление набухшей пленки записи. 4. Выборка-обработка раскрытой живописи путем удаления загрязнений и записей, не ушедших после снятия в неровностях грунта.
27-0201-021-05 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке масляной записи с выборкой
27-0201-021-06 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке клеевой записи с выборкой
27-0201-022:
Измеритель: 1 дм2 обрабатываемой поверхности
Состав работ: 1. Определение мест, подлежащих частичной расчистке. 2. Подготовка растворителей. 3. Удаление записи, расчистка. 4. Выборка на раскрытой записи.
27-0201-022-01 Удаление частичной записи с монументальной живописи на штукатурке с выборкой.
27-0201-023:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Определение места и метода расчистки. 2. Приготовление растворителей. 3. Размягчение шпаклевки путем подогрева (электроприборами). 4. Удаление шпаклевки скальпелем. 5. Обработка растворами для удаления остатков шпаклевки (промывка).
27-0201-023-01 Удаление масляной шпаклевки с масляной, темперной монументальной живописи на штукатурке, фрески
27-0201-023-02 Удаление клеевой шпаклевки с масляной монументальной живописи на штукатурке
27-0201-023-03 Удаление клеевой шпаклевки с темперной монументальной живописи на штукатурке
27-0201-023-04 Удаление клеевой шпаклевки с клеевой монументальной живописи на штукатурке
27-0201-024:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Определение способа удаления штукатурки. 2. Срезание слоев штукатурки. 3. Удаление остатков штукатурки с поверхности раскрываемой стенописи. 4. Промывка поверхности. 5. Выборка на поверхности живописи.
27-0201-024-01 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя известковой штукатурки
27-0201-024-02 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя алебастровой (или гипсовой штукатурки)
27-0201-024-03 Удаление с масляной монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя цементной штукатурки
27-0201-024-04 Удаление с клеевой монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя известковой штукатурки
Состав работ: 1. Определение способа удаления штукатурки. 2. Срезание слоев штукатурки. 3. Удаление остатков штукатурки с поверхности раскрываемой стенописи. 4. Промывка поверхности. 5. Выборка на поверхности живописи.

27-0201-021-03 Сылақтағы темперлік монументалды кескіндемеден желімді жазбаны іріктеу арқылы жою
27-0201-021-04 Сылақтағы майлы монументалды кескіндемеден темперлік жазбаны іріктеу арқылы жою
Жұмыс құрамы:
1. еріткіштерді дайындау және ерітінділерді дайындау.
2. Жазу қабатын (компресс арқылы) жұмсарту.
3. Жазбаның ісінген қабыршағын жою.
4. Грунттың тегіс еместігінен кетпеген жазбалар мен ластарды жою арқылы ашылған кескіндемені іріктеу -өңдеу.
27-0201-021-05 Сылақтағы майлы монументалды кескіндемеден іріктеу арқылы майлы жазбаларды жою
27-0201-021-06 Сылақтағы майлы монументалды кескіндемеден іріктеу арқылы желімді жазбаларды жою
27-0201-022:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Жартылай тазартуларға жататын жерлерді анықтау.
2. еріткіштерді дайындау.
3. Жазбаны жою, тазалау.
4. Ашылған жазбадан іріктеу.
27-0201-022-01 Фреска, сылақ бетіндегі майлы, темперлі, монументалды кескіндемеден майлы жабынды кетіру
27-0201-023:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. тазартуларға жататын жерлер мен әдісін анықтау.
2. еріткіштерді дайындау.
3. Сылақты ысыту (электрқұралдарымен) арқылы жұмсақтату.
4. Сылақты қандауырмен алу.
5. Сылақтың қалдықтарын жою үшін ерітінділермен өңдеу (шаю).
27-0201-022-01 Фреска, сылақ бетіндегі майлы, темперлі, монументалды кескіндемеден майлы жабынды кетіру
27-0201-023-02 Сылақ бетіндегі майлы монументалды кескіндемеден желімделген қабатты кетіру
27-0201-023-03 Сылақ бетіндегі темперлі монументалды кескіндемеден желімделген қабатты кетіру
27-0201-023-04 Сылақ бетіндегі желімді монументалды кескіндемеден желімделген қабатты кетіру
27-0201-024:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Сылақты кетіру жолдарын анықтау.
2. Сылақ қабаттарын кесу.
3. Қабырға бетіндегі сылақ қалдықтарын жою.
4. Бетті тазарту.
5. Кескіндеме бетіне іріктеу жүргізу.
27-0201-024-01 Сылақ бетіндегі майлы монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі әктас бетін жою
27-0201-024-02 Сылақ бетіндегі майлы монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі алебастр бетін жою (немесе гипс сылағын)
27-0201-024-03 Сылақ бетіндегі майлы монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі цемент бетін жою
27-0201-024-04 Сылақ бетіндегі желімді монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі әктас бетін жою
Жұмыс құрамы:
1. Сылақты кетіру жолдарын анықтау.
2. Сылақ қабаттарын кесу.
3. Қабырға бетіндегі сылақ қалдықтарын жою.
4. Бетті тазарту.
5. Кескіндеме бетіне іріктеу жүргізу.

27-0201-024-05 Удаление с клеевой монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя алебастровой (или гипсовой) штукатурки
27-0201-024-06 Удаление с клеевой монументальной живописи на штукатурке с промывкой и выборкой на раскрытой поверхности живописи слоя цементной штукатурки
27-0201-025:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Калькирование (карандашом или кистью) с укреплением подготовленной кальки на участок калькирования. 2. Прорисовка скалькированной детали со снятием кальки. 3. Перевод рисунка с промасленной кальки на чистую с прокалыванием. 4. Нанесение припороха тампоном с приготовлением тампонов с размолотым углем, с укреплением и снятием кальки.
27-0201-025-01 Калькирование монументальной живописи на стене с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность рисунка
до 30 %
27-0201-025-02 Калькирование монументальной живописи на своде, плафоне с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность рисунка до 30 %
27-0201-025-03 Калькирование монументальной живописи на стене с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность рисунка
до 50 %
27-0201-025-04 Калькирование монументальной живописи на своде, плафоне с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность
рисунка до 50 %
Измеритель: 1 м2 утрат живописи
Состав работ: 1. Калькирование (карандашом или кистью) с укреплением подготовленной кальки на участок калькирования. 2. Прорисовка скалькированной детали со снятием кальки. 3. Перевод рисунка с промасленной кальки на чистую с прокалыванием. 4. Нанесение припороха тампоном с приготовлением тампонов с размолотым углем, с укреплением и снятием кальки.
27-0201-025-05 Калькирование монументальной живописи на штукатурке с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность рисунка более 50 % на стене
27-0201-025-06 Калькирование монументальной живописи на штукатурке с припорохом и прорисовкой контуров; насыщенность рисунка более 50 %на своде, плафоне
27-0201-026:
Измеритель: 1 эскиз
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-01 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной до 5,0 м2
27-0201-026-02 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной до 5,0 м2
27-0201-026-03 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-04 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-05 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной от 25,0 до 100,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-06 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-07 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной более 100,0 м2
27-0201-026-08 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной более 100,0 м2
27-0201-026-09 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной до 5,0 м2
27-0201-026-10 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной до 5,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-11 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохром ной от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-12 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-13 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-14 Разработка эскиза сюжетной однофигурной композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-15 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной более 100,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-16 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (до 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной более 100,0 м2:

27-0201-024-05 Сылақ бетіндегі желімді монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі алебастр бетін жою (немесе гипс сылағын)
27-0201-024-06 Сылақ бетіндегі желімді монументалды кескінді іріктеу мен тазалау арқылы кескіндегі цемент бетін жою
27-0201-025:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Калькалау (қарындаш немесе қылқалам арқылы),калькалайтын аймаққа дайындалған кальканы қатайту
2. Калькасы шешілген бөлшектің сызбасын салу.
3. Суретті майланған калькадан таза калькаға шанышқылай отырып өткізу.
4. ұнтақталған көмірді тампонмен қылаулау арқылы кальканы қатайту және шешу.
27-0201-025-01 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды кескінді қабырғада калькалау; сурет қанықтығы 30%-ға дейін
27-0201-025-02 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды кескінді күмбез, плафонда калькалау; сурет қанықтығы 30%-ға дейін
27-0201-025-03 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды кескінді қабырғада калькалау; сурет қанықтығы 50%-ға дейін
27-0201-025-04 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды кескінді күмбез, плафонда калькалау; сурет қанықтығы 50%-ға дейін
Есептеуіш: 1 м2 жұрын кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Калькалау (қарындаш немесе қылқалам арқылы),калькалайтын аймаққа дайындалған кальканы қатайту
2. Калькасы шешілген бөлшектің сызбасын салу
3. Суретті майланған калькадан таза калькаға шанышқылай отырып өткізу.
4. ұнтақталған көмірді тампонмен қылаулау арқылы кальканы қатайту және шешу
27-0201-025-05 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды сылақта калькалау; сурет қанықтығы қабырғада 50%-ға дейін
27-0201-025-06 Жөндеу мен контурын келтіру арқылы монументалды сылақта калькалау; сурет қанықтығы күмбез бен плафонда 50%-ға дейін
27-0201-026:
Есептеуіш: 1 эскиз
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-01 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-02 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау до
27-0201-026-03 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0-тен 25,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-04 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0-тен 25,0 м²-ге -ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-05 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-06 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-07 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100,0 м²-ден астам монохромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-08 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100,0 м²-ден астам полихромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау более
27-0201-026-09 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-10 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-11 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-12 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-13 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-14 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті бірфигуралы композиция эскизін дайындау
27-0201-026-15 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-16 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²-ден көп полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан дейін) композиция эскизін дайындау

27-0201-026-17 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной до 5,0 м2
27-0201-026-18 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной до 5,0 м2
27-0201-026-19 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-20 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 5,0 до 25,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-21 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-22 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-23 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромной более 100,0 м2
27-0201-026-24 Разработка эскиза сюжетной многофигурной (более 5 фигур) композиции для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромной более 100,0 м2
27-0201-026-25 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного до 5,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-26 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного до 5,0 м2
27-0201-026-27 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-28 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-29 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-30 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного от 25,0 до 100,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-31 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного более 100,0 м2
27-0201-026-32 Разработка эскиза простого орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного более 100,0 м2
27-0201-026-33 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного до 5,0 м2
27-0201-026-34 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного до 5,0 м2
27-0201-026-35 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного от 5,0 до 25,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-36 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-37 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-38 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-39 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке монохромного более 100,0 м2
27-0201-026-40 Разработка эскиза орнамента средней сложности для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке полихромного более 100,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-41 Разработка эскиза сложного монохромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке до 5,0 м2
27-0201-026-42 Разработка эскиза сложного полихромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке до 5,0 м2
27-0201-026-43 Разработка эскиза сложного монохромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-44 Разработка эскиза сложного полихромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-45 Разработка эскиза сложного монохромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 25,0 до 100,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-46 Разработка эскиза сложного полихромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-47 Разработка эскиза сложного монохромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке более 100,0 м2
27-0201-026-48 Разработка эскиза сложного полихромного орнамента для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке более 100,0 м2
27-0201-026-49 Разработка эскиза монохромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке до 5,0 м2
27-0201-026-50 Разработка эскиза полихромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке до 5,0 м2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-51 Разработка эскиза монохромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-52 Разработка эскиза полихромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 5,0 до 25,0 м2
27-0201-026-53 Разработка эскиза монохромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-54 Разработка эскиза полихромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке от 25,0 до 100,0 м2
27-0201-026-55 Разработка эскиза монохромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке более 100,0 м2

27-0201-026-17 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м2 дейінгі көп монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-18 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м2 дейінгі көп полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-19 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге көп монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау монохромдық
27-0201-026-20 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге көп полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-21 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі көп монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-22 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-23 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²-ден көп монохромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-24 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²-ден көп полихромдық сылақта сюжетті көпфигуралы (5 фигурадан артық) композиция эскизін дайындау
27-0201-026-25 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-26 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау 5,0 м2 дейінгі
27-0201-026-27 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі монохромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
27-0201-026-28 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
27-0201-026-29 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
27-0201-026-30 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-31 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп монохромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
27-0201-026-32 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп полихромдық сылақта қарапайым эскизін дайындау
27-0201-026-33 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау 5,0 м2 дейінгі
Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
27-0201-026-34 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау 5,0 м2 дейінгі
27-0201-026-35 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі монохромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-36 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі полихромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
27-0201-026-37 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
27-0201-026-38 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
27-0201-026-39 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп монохромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
27-0201-026-40 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп полихромдық сылақта орта қиындықтағы эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-41 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-42 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта күрделі эскизін дайындау 5,0 м2 дейінгі
27-0201-026-43 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі монохромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-44 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі полихромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-45 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-46 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-47 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- ден көп дейінгі монохромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-48 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²- көп ден полихромдық сылақта күрделі эскизін дайындау
27-0201-026-49 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау 5,0 м2 дейінгі
27-0201-026-50 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-51 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-026-52 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 5,0 м²- ден 25.0м²-ге дейінгі полихромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-026-53 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау 25,0-тен 100,0 м²-ге
27-0201-026-54 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 25,0-тен 100,0 м²-ге дейінгі полихромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау 25,0-тен 100,0 м²-ге
27-0201-026-55 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100.0м²-ден көп монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау

Измеритель: 27-0201-026-56:1 эскиз; 27-0201-(026-57÷026-59): 1 дм2
Состав работ: 1. Изучение техники письма оригинальной живописи иконографических материалов, фотодокументов и аналогий. 2. Исполнение эскиза.
27-0201-026-56 Разработка эскиза полихромной вставки (цветы, пейзажи, геральдика) для воссоздания утраченной или сильно разрушенной монументальной живописи на штукатурке более 100,0 дм2
27-0201-026-57 Разработка эскиза для воссоздания утраченной или сильно разрушенной малоформатной монументальной живописи на штукатурке площадью от 10,0 до 30,0 дм2
27-0201-026-58 Разработка эскиза для воссоздания утраченной или сильно разрушенной малоформатной монументальной живописи на штукатурке площадью до 50,0 дм2
27-0201-026-59 Разработка эскиза для воссоздания утраченной или сильно разрушенной малоформатной монументальной живописи на штукатурке площадью до 100,0 дм2
27-0201-027:
Измеритель: 1 м2 картона
Состав работ: 1. Изучение сохранившейся живописи в натуре, изучение манеры письма авторской живописи. 2. Подбор аналогий-копий, фото, если не был предварительно разработан эскиз. 3. Разработка картона на бумаге по месту утраты. 4. Исполнение картона.
27-0201-027-01 Исполнение картона в натуральную величину композиции однофигурной и многофигурной с фигурами 2 м и более по высоте для восстановления утраченных мест монохромной монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-027-02 Исполнение картона в натуральную величину композиции однофигурной и многофигурной с фигурами 2 м и более по высоте для восстановления утраченных мест полихромной монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-027-03 Исполнение картона в натуральную величину композиции многофигурной для восстановления утраченных мест монохромной монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-027-04 Исполнение картона в натуральную величину композиции многофигурной для восстановления утраченных мест полихромной монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
Исполнение картона в натуральную величину орнамента для восстановления утраченных мест монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш):
27-0201-02705 Исполнение картона в натуральную величину простого монохромного орнамента для восстановления утраченных мест монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
Состав работ: 1. Изучение сохранившейся живописи в натуре, изучение манеры письма авторской живописи. 2. Подбор аналогий-копий, фото, если не был предварительно разработан эскиз. 3. Разработка картона на бумаге по месту утраты. 4. Исполнение картона.

Есептеуіш: 27-0201-026-56:1 эскиз; 27-0201-(026-57÷026-59): 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Иконографиялық материалдардың, фотоқұжаттар мен аналогтардың түпнұсқа кескіндеме техникасын зерттеу.
2. Эскизді орындау.
27-0201-026-56 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100,0 дм²-ден көп полихромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-026-57 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 10,0 дм²-ден 30 дм²-ге дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-026-58 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 50дм²-ге дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-026-59 Жойылған немесе қатты бұзылған кескіндемелерді қайта жаңғырту үшін ауданы 100,0 дм2 дейінгі монохромдық сылақта (гүлдер, пейзаж, геральдика) эскизін дайындау
27-0201-027:
Есептеуіш: 1 м2 картона
Жұмыс құрамы:
1. Табиғи күйінде сақталған кескіндер мен авторлық кескіндеме мәнерін зерттеу.
2. Егер эскиз алдын-ала жасалынбаған болса, көшіртпе-аналогын, фотоларды жинақтау.
3. Қағазда жоғалған аймағына картон жасау.
4. Картонның орындалуы.
27-0201-027-01 Жоғалған монохромды кескіндеме (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін 2м және одан да биік бір фигуралы және көп фигуралы композициялар табиғи өлшемін картонда орындау
27-0201-027-02 Жоғалған полихромдық кескіндеме (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін 2м және одан да биік бір фигуралы және көп фигуралы композициялар табиғи өлшемін картонда орындау
27-0201-027-03 Сылақ бетіндегі монохромды Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін көп фигуралы композициялар табиғилшемін картонда орындау
27-0201-027-04 Сылақ бетіндегі полихромды Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін көп фигуралы композициялар табиғилшемін картонда орындау
27-0201-02705 Сылақ бетіндегі Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін қарапайым монохромды орнаменттің табиғи өлшемін картонда орындау
Жұмыс құрамы:
1. Изучение сохранившейся кескіндеме в натуре, изучение манеры письма авторской кескіндеме.
2. Подбор аналогий-копий, фото, если не был предварительно разработан эскиз.
3. Жүргізілетін жерде қағазға картон жасау.
4. Исполнение картона.

27-0201-027-06 Исполнение картона в натуральную величину полихромного орнамента средней сложности для восстановления утраченных мест монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-027-07 Исполнение картона в натуральную величину сложного монохромного орнамента для восстановления утраченных мест монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-027-08 Исполнение картона в натуральную величину сложного полихромного орнамента для восстановления утраченных мест монументальной живописи на штукатурке (уголь, соус, карандаш)
27-0201-028:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Изучение манеры письма и техники исполнения авторской живописи. 2. Подготовка и нанесение грунта. 3. Исполнение картона копии.
27-0201-028-01 Копирование композиции масляной монументальной живописи на штукатурке однофигурной и многофигурной с фигурами 2 м и более по высоте в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-02 Копирование композиции темперной и клеевой монументальной живописи на штукатурке однофигурной и многофигурной с фигурами 2 м и более по высоте в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-03 Копирование композиции масляной монументальной живописи на штукатурке многофигурной с фигурами менее 2 м по высоте в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-04 Копирование композиции темперной и клеевой монументальной живописи на штукатурке многофигурной с фигурами менее 2 м по высоте в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-05 Копирование простого орнамента масляной монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
Состав работ: 1. Изучение манеры письма и техники исполнения авторской живописи. 2. Подготовка и нанесение грунта. 3. Исполнение картона копии.
27-0201-028-06 Копирование простого орнамента темперной и клеевой монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-07 Копирование орнамента средней сложности масляной монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-08 Копирование орнамента средней сложности темперной и клеевой монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-09 Копирование сложного орнамента масляной монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-028-10 Копирование сложного орнамента темперной и клеевой монументальной живописи на штукатурке в материале, аналогичном оригиналу
27-0201-029:
Измеритель: 1 дм2 утрат
Состав работ:1. Подготовка поверхности под живопись. 2. Исполнение живописи в пределах утрат по утвержденному эскизу и картону.

27-0201-027-06 Сылақ бетіндегі Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін орта қиындықтағы полихромды орнаменттің табиғи өлшемін картонда орындау
27-0201-027-07 Сылақ бетіндегі монохромды Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін табиғи өлшемдерді картонда орындау
27-0201-027-08 Сылақ бетіндегі күрделі полихромды Монументалды кескіндеменіңжоғалған кескіндемелердің (көмір, тұздық, қарындаш) орнын реставрациялау үшін көп фигуралы композициялар табиғилшемін картонда орындау
27-0201-028:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Авторлық кескіндеменің орындалу техникасы мен мәнерлі жазылымын зерттеу.
2. Грунтты дайындау және жағу.
3. Картонның көшірмесін дайындау.
27-0201-028-01 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, материалда фигурасы 2м немесе одан да биік бір және көп фигуралы майлы монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-02 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, материалда фигурасы 2м немесе одан да биік бір және көп фигуралы темперлі және желімді монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-03 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, материалда фигурасының биіктігі 2м-ден төмен болатын бір және көп фигуралы майлы монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-04 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, материалда фигурасының биіктігі 2м-ден төмен болатын бір және көп фигуралы темперлі және желімді монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-05 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, қарапайым орнаментті майлы монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
Жұмыс құрамы:
1. Авторлық кескіндеменің орындалу техникасы мен мәнерлі жазылымын зерттеу.
2. Грунтты дайындау және жағу.
3. Картонның көшірмесін дайындау.
27-0201-028-06 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, қарапайым орнаментті темперлі және желімді монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-07 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, орта қиындықтағы орнаментті майлы монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-08 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, орта қиындықтағы орнаментті темперлі және желімді монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-09 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, күрделі орнаментті майлы монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-028-10 Түпнұсқасының аналогына сәйкес, күрделі орнаментті темперлі және желімді монументалды кескіндеме композициясын сылақта көшіру
27-0201-029:
Есептеуіш: 1 дм² жұрын
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме астындағы бетті дайындау.
2. Берілген эскиз бен картонды қолдана отырып бұзылған беттерде кескінді орындау

27-0201-029-01 Воссоздание малофигурной композиции масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-02 Воссоздание многофигурной композиции масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-03 Воссоздание простого орнамента масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-04 Воссоздание орнамента средней сложности масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-05 Воссоздание сложного орнамента масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
Измеритель: 27-0201-029-06: 1м2 утрат; 27-0201-(029-07÷029-10): 1 дм2 утрат
Состав работ:1. Подготовка поверхности под живопись. 2. Исполнение живописи в пределах утрат по утвержденному эскизу и картону.
27-0201-029-06 Воссоздание фона масляной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-07 Воссоздание малофигурной композиции темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-08 Воссоздание многофигурной композиции темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-09 Воссоздание простого орнамента темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-10 Воссоздание орнамента средней сложности темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
Измеритель: 27-0201-(029-11, 029-13÷029-15): 1 дм2 утрат; 27-0201-029-12: 1м2 утратСостав работ:1. Подготовка поверхности под живопись. 2. Исполнение живописи в пределах утрат по утвержденному эскизу и картону.
27-0201-029-11 Воссоздание сложного орнамента темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-12 Воссоздание фона темперной монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-13 Воссоздание малофигурной композиции клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-14 Воссоздание многофигурной композиции клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-15 Воссоздание простого орнамента клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи

27-0201-029-01 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде аз фигуралы композицияларды майлы монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-02 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде көп фигуралы композицияларды майлы монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-03 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде қарапайым орнаментті майлы монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-04 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде орта қиындықтағы орнаментті майлы монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-05:
Есептеуіш: 27-0201-029-06: 1м2 жұрын; 27-0201-(029-07÷029-10): 1 дм² жұрын
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме астындағы бетті дайындау.
2. Берілген эскиз бен картонды қолдана отырып бұзылған беттерде кескінді орындау
27-0201-029-06 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде фонды майлы монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-07 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде аз фигуралы композицияларды темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-08 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде көп фигуралы композицияларды темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-09 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде қарапайым орнаментті темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-10 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде орта қиындықтағы орнаментті темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
Есептеуіш: 27-0201-(029-11, 029-13÷029-15): 1 дм² жұрын; 27-0201-029-12: 1м2 жұрын
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме астындағы бетті дайындау.
2. Берілген эскиз бен картонды қолдана отырып бұзылған беттерде кескінді орындау
27-0201-029-11 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде күрделі орнаментті темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-12 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде фонды темперлі монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-13 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде аз фигуралы композицияларды желімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-14 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде көп фигуралы композицияларды желімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-15 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде қарапайым орнаментті желімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау

Измеритель: 27-0201-(029-16÷029-17): 1дм2; 27-0201-029-18: Состав работ:1. Подготовка поверхности под живопись. 2. Исполнение живописи в пределах утрат по утвержденному эскизу и картону.
27-0201-029-16 Воссоздание орнамента средней сложности клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-17 Воссоздание сложного орнамента клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
27-0201-029-18 Воссоздание фона клеевой монументальной живописи на штукатурке в местах утрат в цвете и тоне авторской живописи
1м2
27-0201-030:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Подготовка красок и инструмента. Подготовка поверхности под живопись (нанесение промежуточного покрытия в местах утрат живописи). 3. Тонирование утрат живописи - выполняется пуантелью, штрихами, сеткой или заливкой в зависимости от техники живописи и характера утрат.
27-0201-030-01 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 10 %
27-0201-030-02 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 30 %
27-0201-030-03 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат более 30 %
27-0201-030-04 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на вновь подведенном грунте.
27-0201-030-05 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 10 %
Измеритель: 1 м2 стенописи
Состав работ: 1. Подготовка красок и инструмента. Подготовка поверхности под живопись (нанесение промежуточного покрытия в местах утрат живописи). 3. Тонирование утрат живописи - выполняется пуантелью, штрихами, сеткой или заливкой в зависимости от техники живописи и характера утрат.
27-0201-030-06 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 30 %

Есептеуіш: 27-0201-(029-16÷029-17): 1дм2; 27-0201-029-18: 1м2
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме астындағы бетті дайындау.
2. Берілген эскиз бен картонды қолдана отырып бұзылған беттерде кескінді орындау
27-0201-029-16 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде орта қиындықтағы орнаментті желімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-17 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде орта қиындықтағы орнаментті желімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-029-18 Авторлық кескіндеменің түсі мен реңгіне сай сылақ бетінде фондыжелімді монументалды кескінде бұзылған бетті қайта жасау
27-0201-030:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Бояулар мен құралдарды дайындау.
2. Бояу үшін сыртқы бетті дайындау (кескіндеме жоғалған жерлерде аралық жабынды қолдану).
3. Кескіндеменің бұзылған бетіне тонировка жасау- кескіндеме техникасына және бұзылу сипатына байланысты пуантель, штрих, тор немесе толтыру арқылы орындалады.
27-0201-030-01 Бастапқы негізбен салыстырғанда 10%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі майлы Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-02 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі майлы Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-03 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-дан артық бұзылған сылақ бетіндегі майлы Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-04 Қайта жаңартылған грунт бетінде майлы Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-05 Бастапқы негізбен салыстырғанда 10%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі темперлі Монументалды кескіндеменің бұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
Есептеуіш: 1 м2 қабырғаға салынған сурет
Жұмыс құрамы:
1. Бояулар мен құралдарды дайындау.
2. Бояу үшін сыртқы бетті дайындау (кескіндеме жоғалған жерлерде аралық жабынды қолдану).
3. Кескіндеменің бұзылған бетіне тонировка жасау- кескіндеме техникасына және бұзылу сипатына байланысты пуантель, штрих, тор немесе толтыру арқылы орындалады
27-0201-030-06 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі темперлі Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)

27-0201-030-07 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат более 30 %
27-0201-030-08 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на вновь подведенном грунте.
27-0201-030-09 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 10 %
27-0201-030-10 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат до 30 %
Состав работ: 1. Подготовка красок и инструмента. Подготовка поверхности под живопись (нанесение промежуточного покрытия в местах утрат живописи). 3. Тонирование утрат живописи - выполняется пуантелью, штрихами, сеткой или заливкой в зависимости от техники живописи и характера утрат
27-0201-030-11 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на изначальной основе при размере утрат более 30 %
27-0201-030-12 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на штукатурке (выпады краски, трещины, царапины и прочие мелкие повреждения) на вновь подведенном грунте
27-0201-031:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Изучение манеры письма и техники исполнения оригинальной живописи. 2. Подготовка пигментов. 3. Исполнение копии.
27-0201-03-101 Копирование композиции монументальной живописи на бумаге
27-0201-031-02 Копирование простого орнамента монументальной живописи на бумаге
27-0201-031-03 Копирование орнамента средней сложности монументальной живописи на бумаге
27-0201-031-04 Копирование сложного орнамента монументальной живописи на бумаге
27-0201-032:
Измеритель: 1 л колера
Состав работ: 1. Подготовка пигментов (перетирка курантом, замачивание, многократное процеживание). 2. Приготовление клеевого состава или эмульсии (связующего). 3. Тщательное перемешивание подготовленного пигмента со связующими. 4. Подгонка цвета и тона колера.
27-0201-032-01 Составление колеров для монументальной живописи на штукатурке. Масляная техника
27-0201-032-02 Составление колеров для монументальной живописи на штукатурке. Темперно-клеевая техника
27-0202-001:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Определение границ снимаемого фрагмента. 2. Обследование состояния фрагмента. 3. Устройство простейших конструкций, обеспечивающих снятие фрагмента. 4. Выявление мест нахождения кляммеров с пометкой на профилактической заклейке. 5. Спиливание кляммеров. 6. Подготовка щита для укладки снятого фрагмента. 7. Обрезка границ по контуру снимаемого фрагмента. 8. Пропиливание границ снимаемого фрагмента. 9. Отслоение фрагмента от стены.

27-0201-030-07 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-дан артық бұзылған сылақ бетіндегі темперлі Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-08 Қайта жаңартылған грунт бетінде темперлі Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-09 Бастапқы негізбен салыстырғанда 10%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі желімдік Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-10 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-ға дейін бұзылған сылақ бетіндегі желімдік Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
Жұмыс құрамы:
1. Бояулар мен құралдарды дайындау.
2. Бояу үшін сыртқы бетті дайындау (кескіндеме жоғалған жерлерде аралық жабынды қолдану).
3. Кескіндеменің бұзылған бетіне тонировка жасау- кескіндеме техникасына және бұзылу сипатына байланысты пуантель, штрих, тор немесе толтыру арқылы орындалады
27-0201-030-11 Бастапқы негізбен салыстырғанда 30%-дан артық бұзылған сылақ бетіндегі желімдік Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-030-12 Қайта жаңартылған грунт бетінде желімді Монументалды кескіндеменіңбұзылған бетін тонировка жасау (бояу тамшылары, жарықтар, сызаттар және басқа да ұсақ зақымдар)
27-0201-031:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Авторлық кескіндеменің орындалу техникасы мен мәнерлі жазылымын зерттеу.
2. Пигменттерді дайындау.
3. Көшірмені орындау.
27-0201-03-101 Қағазда монументалды кескіндеме композициясын көшіру
27-0201-03-102 Қағазда монументалды кескіндеме қарапайым орнаментін көшіру
27-0201-03-103 Қағазда монументалды кескіндеме орта қиындықтағы орнаментін көшіру
27-0201-03-104 Қағазда монументалды кескіндеме күрделі орнаментін көшіру
27-0201-032:
Есептеуіш: 1 л колер
Жұмыс құрамы:
1. Пигменттерді дайындау (курантпен сүрту, сулау, қайта-қайта сүзгілеу).
2. Эмульсия немесе желімді құрамды дайындау( байланыстырғыштар).
3. Дайындалған эмульсия мен байланыстырғыштарды жақсылап араластыру.
4. Түс пен реңін келтіру
27-0201-032-01 Сылақ бетінде монументалды кескіндемеге реңк беру. Майлы техника.
27-0201-032-02 Сылақ бетінде монументалды кескіндемеге реңк беру. Темперлі- желімді техника.
27-0202-001:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Шешілетін фрагменттің шекараларын анықтау.
2. Фрагменттің күйін зерттеу.
3. Фрагменттің шешілуін қамтамасыз ететін қарапайым контрукция құрылғысы.
4. Профилактикалық жапсырмада белгіленген кляммердің орнын анықтау.
5. Кляммерлерді кесу.
6. Шешілген кляммерлерді орналастыру үшін қалқандарды дайындау.
7. Шешілетін фрагменттердің шекарасын контурлап кесу.
8. Шешілетін фрагменттердің шекарасын аралау.
9. Қабырғадан Фрагментті шешу.

27-0202-001-01 Снятие фрагмента монументальной живописи с вертикальной поверхности. Стены кирпичные
27-0202-001-02 Снятие фрагмента монументальной живописи с вертикальной поверхности. Стены каменные
27-0202-001-03 Снятие фрагмента монументальной живописи с горизонтальной поверхности. Плафоны кирпичные
27-0202-001-04 Снятие фрагмента монументальной живописи с горизонтальной поверхности. Плафоны каменные
Состав работ: 1. Определение границ снимаемого фрагмента. 2. Обследование состояния фрагмента. 3. Устройство простейших конструкций, обеспечивающих снятие фрагмента. 4. Выявление мест нахождения кляммеров с пометкой на профилактической заклейке. 5. Спиливание кляммеров. 6. Подготовка щита для укладки снятого фрагмента. 7. Обрезка границ по контуру снимаемого фрагмента. 8. Пропиливание границ снимаемого фрагмента. 9. Отслоение фрагмента от стены.
27-0202-001-05 Снятие фрагмента монументальной живописи с криволинейной поверхности. Своды кирпичные
27-0202-001-06 Снятие фрагмента монументальной живописи с криволинейной поверхности. Своды каменные
27-0202-002:
Измеритель: 1 м2 поверхности
Состав работ: 1. Приготовление клея (смоляные или растительные на водяной основе). 2. Заклеивание тыльной стороны марлей,
стеклотканью, армирование волосом с выравниванием раствором.
27-0202-002-01 Заклейка тыльной стороны снятого со стены или из раскопа фрагмента монументальной живописи
27-0202-003:
Измеритель: 1 дм2 фрагмента
Состав работ: 1. Зачистка тыльной стороны фрагмента. 2. Подклейка разделившихся, не сдвинувшихся с места частей фрагмента. 3. Дублирование тыльной стороны (стесывание) неровностей с предварительным размягчением слоя штукатурки, выравнивание раствором рельефа тыльной стороны. 4. Подготовка раствора. 5. Определение местоположения фрагмента на основе. 6. Прикрепление основы с помощью соединительного раствора.
27-0202-003-01 Монтировка на основу для экспозиции вновь снятого фрагмента монументальной живописи
27-0202-003-02 Монтировка на основу для экспозиции фрагмента монументальной живописи, снятого при перемонтировке
27-0202-003-03 Монтировка на основу для экспозиции фрагмента монументальной живописи, снятого ранее, не смонтированного
27-0202-003-04 Монтировка на основу для экспозиции фрагмента монументальной живописи, извлеченного из раскопа
27-0202-004:
Измеритель: 1 м2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Зачистка стены от реставрационных растворов, пыли, копоти, грязи и удаление кляммеров. 2. Уменьшение слоя штукатурки. 3. Обработка обратной стороны фрагмента и стены для лучшего сцепления. 4. Определение местоположения фрагмента. 5. Установка прижимных устройств. 6. Устройство монтировочных приспособлений для установки фрагмента. 7. Приготовление раствора. 8. Многократное нанесение (или введение) раствора. 9. Снятие прижимных устройств после высыхания. 10. Удаление заклейки лицевой стороны фрагмента.

27-0202-001-01 Монументалды кескіндеме фрагментін вертикалды беттен шешу. Кірпішті қабырғалар
27-0202-001-02 Монументалды кескіндеме фрагментін вертикалды беттен шешу. Тасты қабырғалар
27-0202-001-03 Монументалды кескіндеме фрагментін вертикалды беттен шешу. Кірпішті плафондар
27-0202-001-04 Монументалды кескіндеме фрагментін вертикалды беттен шешу. Тасты плафондар
Жұмыс құрамы:
1. Шешілетін фрагменттің шекараларын анықтау.
2. Фрагменттің күйін зерттеу.
3. Фрагменттің шешілуін қамтамасыз ететін қарапайым контрукция құрылғысы.
4. Профилактикалық жапсырмада белгіленген кляммердің орнын анықтау.
5. Кляммерлерді кесу.
6. Шешілген кляммерлерді орналастыру үшін қалқандарды дайындау.
7. Шешілетін фрагменттердің шекарасын контурлап кесу.
8. Шешілетін фрагменттердің шекарасын аралау.
9. Қабырғадан Фрагментті шешу.
27-0202-001-05 Монументалды кескіндеме фрагментін қисық беттерден шешу. Кірпішті күмбездер.
27-0202-001-06 Монументалды кескіндеме фрагментін қисық беттерден шешу. Тасты күмбездер.
27-0202-002:
Есептеуіш: 1 м2 сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Желімді дайындау ( сулы негіздегі өсімдік немесе қарамай).
2. Сыртқы жағын дәкемен, шыны матамен жабыстыру, ерітіндімен түзулеу арқылы шашпен арқалау.
27-0201-002-01 Монументалды кескіндеменіңшешілген немесе қазылған фрагментін сырт жағынан жабыстыру
27-0202-003:
Есептеуіш: 1 дм² фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Фрагменттің артқы жағын тазарту.
2. Фрагменттің орнынан қозғалмаған, бөлініп кеткен бөлшектерін желімдеу.
3. Сылақ қабатын алдын-ала жұмсарта отырып, артқы жағындағы рельефті ерітіндімен тегістеп, артқы жағын қатырмалау(сығу).
4. Ерітіндіні дайындау.
5. Негіздегі фрагменттің орналасуын анықтау.
6. Біріктіргіш ерітіндімен негізді бекіту.
27-0202-003-01 Қайта шешілген монументалды кескіндеме фрагментін экспозициялау үшін негізді монтаждау
27-0202-003-02 Қайта монтаждау кезінде шешілген монументалды кескіндеме фрагментін экспозициялау үшін негізді монтаждау
27-0202-003-03 Монтаждалмаған кезде шешілген
27-0202-003-04 Қазып алынған
27-0202-004:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеменің беті
Жұмыс құрамы:
1. Реставрацияланатын ерітінділерден, шаңнан, кірден қабырғаларды тазарту және кляммерлерді жою.
2. Сылақ қабатын азайту.
3. Дұрыс бекіту үшін фрагмент пен қабырғаның артқы жағын өңдеңіз.
4. Фрагменттің орнын анықтау.
5. Қысқыш құрылғыларды орнату.
6. Фрагментті орналастыруға арналған қондырғыларды орнату.
7. Ерітіндіні дайындау.
8. Ерітіндіні қайта-қайта қолданылуы (немесе қаптау).
9. Кептіріп болғаннан кейін қысқыш құрылғыларды алып тастау.
10. Фрагменттің жабысқақ бетін алып тастау.

27-0202-004-01 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе без уменьшения слоя штукатурки фрагмента или стесывания кладки. Вертикальная поверхность
27-0202-004-02 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе без уменьшения слоя штукатурки фрагмента или стесывания кладки. Горизонтальная поверхность
27-0202-004-03 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе без уменьшения слоя штукатурки фрагмента или стесывания кладки. Криволинейная поверхность
27-0202-004-04 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе с уменьшением слоя штукатурки фрагмента или стесыванием кладки. Вертикальная поверхность
Состав работ: 1. Зачистка стены от реставрационных растворов, пыли, копоти, грязи и удаление кляммеров. 2. Уменьшение слоя штукатурки. 3. Обработка обратной стороны фрагмента и стены для лучшего сцепления. 4. Определение местоположения фрагмента. 5. Установка прижимных устройств. 6. Устройство монтировочных приспособлений для установки фрагмента. 7. Приготовление раствора. 8. Многократное нанесение (или введение) раствора. 9. Снятие прижимных устройств после высыхания. 10. Удаление заклейки лицевой стороны фрагмента.
27-0202-004-05 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе с уменьшением слоя штукатурки фрагмента или стесыванием кладки. Горизонтальная поверхность
27-0202-004-06 Установка и закрепление (монтирование) фрагмента монументальной живописи на прежнее место на растворе с уменьшением слоя штукатурки фрагмента или стесыванием кладки. Криволинейная поверхность
27-0202-005:
Измеритель: 1 фрагмент
Состав работ: 1. Выбор фрагментов из завалов (или во время раскопок). 2. Подбор разрозненных мелких фрагментов и определение их местоположения. 3. Зачистка кромок фрагментов и промывка. 4. Частичное выравнивание тыльной стороны отдельных фрагментов. 5. Приготовление клея. 6. Нанесение клея на кромки фрагментов. 7. Склейка подобранных фрагментов.
27-0202-005-01 Подбор и склейка разрозненных фрагментов монументальной живописи размером до 10 см2
27-0202-005-02 Подбор и склейка разрозненных фрагментов монументальной живописи размером до 100 см2
27-0202-005-03 Подбор и склейка разрозненных фрагментов монументальной живописи размером более 1 дм2
27-0202-006:
Измеритель: 1 дм2 фрагмента
Состав работ: 1. Заклеивание папиросной бумагой фрагмента стенописи. 2. Прорезка окошечка. 3. Отделение от основы. 4. Постановка фрагмента на место на клеевом составе. 5. Отмывка бумаги, приглаживание. 6. Ретушь стенописи.

27-0202-004-01 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартпай немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка). Тік сыртқы қабат.
27-0202-004-02 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартпай немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка). Колденең сыртқы қабат.
27-0202-004-03 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартпай немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка). Қисықпішінді сыртқы қабат.
27-0202-004-04 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартып немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка). Тік сыртқы қабат.
Жұмыс құрамы:
1. Реставрацияланатын ерітінділерден, шаңнан, кірден қабырғаларды тазарту және кляммерлерді жою.
2. Сылақ қабатын азайту.
3. Дұрыс бекіту үшін фрагмент пен қабырғаның артқы жағын өңдеңіз.
4. Фрагменттің орнын анықтау.
5. Қысқыш құрылғыларды орнату.
6. Фрагментті орналастыруға арналған қондырғыларды орнату.
7. Ерітіндіні дайындау.
8. Ерітіндіні қайта-қайта қолданылуы (немесе қаптау).
9. Кептіріп болғаннан кейін қысқыш құрылғыларды алып тастау.
10. Фрагменттің жабысқақ бетін алып тастау.
27-0202-004-05 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартып немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка). Тік сыртқы қабат
27-0202-004-06 Сылақ қабаты фрагменітін жұқартып немесе қалауды сүрлемеймонументалды кескіндеме фрагментін бұрынғы орнына ерітіндімен орналастыру және бекіту (монтировка).Қисықпішінді сыртқы қабат
27-0202-005:
Есептеуіш: 1 фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Қалдықтардан (немесе қазып алынған) фрагменттерді таңдау.
2. Шашыраңқы ұсақ фрагменттерді таңдау және олардың орналасқан жерін анықтау.
3. Фрагменттердің шиегін тазалап, шаю.
4. Жеке фрагменттердің артқы бөлігін тегістеу.
5. Желімді дайындау.
6. Фрагменттердің шиегін желімдеу.
7. Таңдалған фрагменттерді жабыстыру.
27-0202-005-01 10 см²-ге дейінгі көлемдегі шашыраңқы монументалды кескіндеме фрагменттерін жинау және жабыстыру.
27-0202-005-02 100 см²-ге дейінгі көлемдегі шашыраңқы монументалды кескіндеме фрагменттерін жинау және жабыстыру.
27-0202-005-03 1 дм²-ден артық көлемдегі шашыраңқы монументалды кескіндеме фрагменттерін жинау және жабыстыру.
27-0202-006:
Есептеуіш: 1 дм² фрагмент
Жұмыс құрамы:
1. Қабырға жазылымдарының фрагментін папирус қағазымен жабыстыру.
2. Терезені кесу.
3. Негізден ажырату .
4. Фрагментті желімденген құрамынға орнату.
5. Қағазды жуу, тегістеу.
6. Қабырға жазылымдарын өңдеу.

27-0202-006-01 Снятие на месте зондажных исследований фрагмента клеевой монументальной живописи, фрески
27-0202-006-02 Снятие на месте зондажных исследований фрагмента масляной и темперной монументальной живописи
27-0203-001:
Измеритель: 1 м2 холста
Состав работ: 1. Постепенное снятие холста с мелким смачиванием водно-спиртовым раствором (с добавлением глицерина) с помощью скальпеля, скручивая снимаемый холст в рулон (или барабан).
27-0203-001-01 Снятие холста гладкой монументальной живописи с основы (штукатурки, дерева)
27-0203-001-02 Снятие холста фактурной монументальной живописи с основы (штукатурки, дерева)
27-0203-002:
Измеритель: 1 м2 холста
Состав работ: 1. Определение способа крепления подрамника на стене или плафоне. 2. Установка поддерживающих съемных приспособлений. 3. Отвинчивание тетивы (болтов, шурупов). 4. Отделение и снятие подрамника с холстом.
27-0203-002-01 Снятие монументальной живописи на холсте с подрамником с вертикальной поверхности
27-0203-002-02 Снятие монументальной живописи на холсте с подрамником с криволинейной и горизонтальной поверхности
27-0203-003:
Измеритель: 1 м2 холста
Состав работ: 1. Свертывание холстов в рулон (на барабан). 2. Многократное проклеивание основы. 3. Наложение холста на основу и проклеивание валиком. 4. Стыковка, подгонка холста с подрезкой.
27-0203-003-01 Наклейка на основу вертикальной поверхности холста монументальной живописи с грунтом
27-0203-003-02 Наклейка на основу вертикальной поверхности холста монументальной живописи без грунта
27-0203-003-03 Наклейка на основу вертикальной поверхности холста монументальной живописи с живописью
27-0203-003-04 Наклейка на основу горизонтальной поверхности холста монументальной живописи с грунтом
27-0203-003-05 Наклейка на основу горизонтальной поверхности холста монументальной живописи без грунта
Состав работ: 1. Свертывание холстов в рулон (на барабан). 2. Многократное проклеивание основы. 3. Наложение холста на основу и проклеивание валиком. 4. Стыковка, подгонка холста с подрезкой.
27-0203-003-06 Наклейка на основу горизонтальной поверхности холста монументальной живописи с живописью
27-0203-003-07 Наклейка на основу криволинейной поверхности холста монументальной живописи с грунтом
27-0203-003-08 Наклейка на основу криволинейной поверхности холста монументальной живописи без грунта
27-0203-003-09 Наклейка на основу криволинейной поверхности холста монументальной живописи с живописью

27-0202-006-01 Желімді монументалды кескіннің, фресканың фрагментін зондажды аймақтан ажырату
27-0202-006-02 Майлы және темперлі монументалды кескінде кескіннің, фресканың фрагментін зондажды аймақтан ажырату
27-0203-001:
Есептеуіш: 1 м2 кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Кенепті су спирт ерітіндісімен (глицерин қосылған) біртіндеп алып тастау, кенептерді орау арқылы скальпельмен (немесе барабанмен) шешіп алу.
27-0203-003-01 Грунтты монументалды кескінде вертикалды сыртқы бетке кенепті жабыстыру
27-0203-003-02 Грунтсыз монументалды кескінде вертикалды сыртқы бетке кенепті жабыстыру
Таблица 27-0203-002:
Есептеуіш: 1 м2 кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Қабырғадағы немесе шамшырақтың жақтауының бекіткен түрін анықтау.
2. Алмалы-салмалы ұстатқыш тіректі орнату
3. Ұстатқыш бұранданы (болттар, бұрандалар) алып тастау.
4. Жақтауы бар кенептегі кескіндемені шешіп, бөліп алу.
27-0203-002-01 Жақтауы бар кенептегі монументалды кескіндемені тік сыртқы қабаттан шешу.
27-0203-002-02 Жақтауы бар кенептегі монументалды кескіндемені қисықпішінді және көлденең сыртқы қабаттан шешу.
27-0203-003:
Есептеуіш: 1 м2 кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Кенептерді орам етіп орау (барабанға).
2. Негізді қайта-қайта жабыстыру.
3. Кенепті негізге орнатып, білікшемен жабыстыру.
4. Кенепті кесе отырып түйістіру, қиыстыру.
27-0203-003-01 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің тік сыртқы қабатына негізді грунтпен желімдеу
27-0203-003-02 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің тік сыртқы қабатына негізді грунтсыз желімдеу
27-0203-003-03 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің тік сыртқы қабатына негізді кескіндемемен желімдеу
27-0203-003-04 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің көлденең сыртқы қабатына негізді грунтпен желімдеу
27-0203-003-05 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің көлденең сыртқы қабатына негізді грунтсыз желімдеу
Жұмыс құрамы:
1. Кенептерді орам етіп орау (барабанға).
2. Негізді қайта-қайта жабыстыру.
3. Кенепті негізге орнатып, білікшемен жабыстыру.
4. Кенепті кесе отырып түйістіру, қиыстыру.
27-0203-003-06 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің көлденең сыртқы қабатына негізді кескіндемемен желімдеу
27-0203-003-07 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің қисықпішінді сыртқы қабатына негізді грунтпен желімдеу
27-0203-003-08 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің қисықпішінді сыртқы қабатына негізді грунтсыз желімдеу
27-0203-003-09 Кенептің кескіндемеделген монументалды кескіндеменің қисықпішінді сыртқы қабатына негізді кескіндемемен желімдеу

27-0203-004:
Измеритель: 1 дм2 поврежденного холста
Состав работ: 1. Профилактическая заклейка. 2. Надрез холста и зачистка обратной стороны. 3. Приготовление клеящего раствора. 4. Приглаживание горячим утюгом (с увлажнением). 5. При разрушенной основе - догипсовка (или ремонт деревянной основы) нормируется отдельно.
27-0203-004-01 Исправление коробленности холста монументальной живописи (взбугренности, продавленности) на основе (стене, плафоне и др.) с надрезом холста
27-0203-004-02 Исправление коробленности холста монументальной живописи (взбугренности, продавленности) на основе (стене, плафоне и др.) без надреза холста
27-0203-005:
Измеритель: 27-0203-005-01: 1 дм2; 27-0203-005-02: 1 см2; 27-0203-(005-03÷005-04): 1 м2
Состав работ: 1. Приготовление грунта и инструмента. 2. Нанесение грунта за несколько раз с последующей шлифовкой.
27-0203-005-01 Подведение грунта на холсте в местах утрат монументальной живописи площадью до 1,0 м2
27-0203-005-02 Подведение грунта на холсте в местах утрат монументальной живописи площадью до 1,0 дм2
27-0203-005-03 Подведение грунта на новом холсте монументальной живописи. Вертикальные поверхности
27-0203-005-04 Подведение грунта на новом холсте монументальной живописи. Горизонтальные поверхности
27-0203-006:
Измеритель: 1 дм2 отставшего холста
Состав работ: 1. Приготовление клеящего состава и профилактическая заклейка. 2. Введение клеящего состава под отставший холст. 3. Проглаживание валиком или тампоном участка укрепления. 4. Удаление профилактической заклейки с промывкой от излишков клея.
27-0203-006-01 Подклейка холста монументальной живописи частично отставшего от основы (штукатурка, дерево) по кромкам холста
27-0203-006-02 Подклейка холста монументальной живописи частично отставшего от основы (штукатурка, дерево) в середине холста
27-0203-007:
Измеритель: 1 м шва
Состав работ: 1. Приготовление раствора и инструмента. 2. Нанесение раствора с последующей шлифовкой и подготовкой под живопись.
27-0203-007-01 Заделка швов стыковки нового холста монументальной живописи
27-0203-007-02 Заделка швов стыковки дублированного холста монументальной живописи
27-0203-007-03 Заделка швов стыковки холста монументальной живописи на подрамнике
27-0203-008:
Измеритель: 1 дм2 отставшего холста
Состав работ: 1. Увлажнение. 2. Введение клеящего состава. 3. Приглаживание. 4. Отпрессовка. 5. Удаление излишков клея.
27-0203-008-01 Исправление отставания дублировочного холста монументальной живописи по кромкам холста
27-0203-008-02 Исправление отставания дублировочного холста монументальной живописи в середине холста

27-0203-004:
Есептеуіш: 1 дм² зақымдалған кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Алдын-алу үшін жапсыру.
2. Кескіндемелі кенепті артқы жағын тазалауға сәл кесу.
3. Жапсырма қоспасын дайындау.
4. Ыстық үтікпен (сулап) үтіктеу.
5. Негізі бүлінген кезде - гипспен жамау (немесе ағаш негізін жөндеу.
27-0203-004-01 Негіз бетіндегі (қабырға, төбе және т.б.) монументалды кескіндемеде кесілген кенептің өзгеруін (түтіктелуі, шөгуі) түзету
27-0203-004-02 Негіз бетіндегі (қабырға, төбе және т.б.) монументалды кескіндемеде кесілмеген кенептің өзгеруін (түтіктелуі, шөгуі) түзету
27-0203-005:
Есептеуіш: 27-0203-005-01: 1 дм2; 27-0203-005-02: 1 см2; 27-0203-(005-03÷005-04): 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Грунт пен құрылғыларды дайындау.
2. Грунтты тегістей отырып жағу
27-0203-005-01 Ауданы 10м2 болатын монументалды кескіндеменің бұзылған орнындағы кенептің бетіне грунтпен жүргізу
27-0203-005-02 Ауданы 10дм2 болатын монументалды кескіндеменің бұзылған орнындағы кенептің бетіне грунтпен жүргізу
27-0203-005-03 Монументалды кескіндеменің жаңа кенеп бетінде грунтпен жүргізу. Тік сыртқы қабатта.
27-0203-005-04 Монументалды кескіндеменің жаңа кенеп бетінде грунтпен жүргізу. Көлденең сыртқы қабатта.
27-0203-006:
Есептеуіш: 1 дм² жемірленген кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Желімді құрамды дайындау және профилактикалық жабыстыру.
2. Ажыраған кенептің астына желімді құрамды жағу.
3. Қатайған аймақты валикпен немесе тампонмен тегістеу.
4. Профилактикалық жабычтырғыш затты алу, желім қалдықтарын жуу.
27-0203-006-01 Негізден (сылақ, ағаш) ажыраған монументалды кескіндемеде кенебінің жиегін жабыстыру.
27-0203-006-02 Негізден (сылақ, ағаш) ажыраған монументалды кескіндемеде кенебінің ортасын жабыстыру.
27-0203-007:
Есептеуіш: 1 м тігіс
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді мен құрылғыларды дайындау.
2. Қайта тегістей отырып ерітіндіні жағу және кескіндеме астына дайындау.
27-0203-007-01 Монументалды кескіндемеде жаңа кенептерінің түйіскен тігістерін жөндеу
27-0203-007-02 Монументалды кескіндемеде қосарлы кенептерінің түйіскен тігістерін жөндеу
27-0203-007-03 Кергіш монументалды кескіндемеде кенептің түйіскен тігістерін жөндеу
27-0203-008:
Есептеуіш: 1 дм² жемірленген кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Ылғалдандыру.
2. Желімді құрамды жағу.
3. Тегістеу.
4. Пресстеу.
5. Артық желімді жою.
27-0203-008-01 Монументалды кескіндеменің кергішінде ажыраған қосарлы кенепті жөндеу
27-0203-008-02 Монументалды кескіндемедегі кенептің ортасында ажыраған қосарлы кенепті жөндеу

27-0203-009:
Измеритель: 1 м2 холста
Состав работ: 1. Разъединение (расслоение) холстов с увлажнением и распариванием в сложных случаях с удалением клея с обратной стороны авторского холста с дополнительным распариванием.
27-0203-009-01 Раздублирование холста монументальной живописи
27-0203-010:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Подбор и приготовление раствора. 2. Снятие записи и лака с помощью тампонов (или компрессов). 3. Довыборка записи или лака скальпелем. 4. Нейтрализация живописного слоя.
27-0203-010-01 Удаление реставрационных записей или лака с фактурной монументальной живописи на холсте
27-0203-010-02 Удаление реставрационных записей или лака с гладкой монументальной живописи на холсте
27-0203-011:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Тонирование живописи выполняется в зависимости от характера утрат способом и методом, утвержденным специальной художественной комиссией.
27-0203-011-01 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на холсте при размере утрат до 10 %
27-0203-011-02 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на холсте при размере утрат до 30 %
27-0203-011-03 Тонирование утрат масляной монументальной живописи на холсте при размере утрат более 30 %
27-0203-011-04 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на холсте при размере утрат до 10 %
27-0203-011-05 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на холсте при размере утрат до 30 %
Состав работ: 1. Тонирование живописи выполняется в зависимости от характера утрат способом и методом, утвержденным специальной художественной комиссией.
27-0203-011-06 Тонирование утрат темперной монументальной живописи на холсте при размере утрат более 30 %
27-0203-011-07 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на холсте при размере утрат до 10 %
27-0203-011-08 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на холсте при размере утрат до 30 %
27-0203-011-09 Тонирование утрат клеевой монументальной живописи на холсте при размере утрат более 30 %
27-0203-013:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Подбор материала. 2. Фуговка ручная. 3. Распиловка продольная на циркулярной пиле. 4. Торцовка ножовкой. 5. Разметка под шип. 6. Изготовление шипов 2-х видов: а) скрытый, б) в лапу. 7. Разметка под острожек и снятие фаски. 8. Острожка под внутренний скос. 9. Изготовление колков из дубового пиломатериала и пропилов под них. 10. Предварительная подгонка и сборка деталей подрамника. 11. Окончательная сборка с зачисткой подрамника шкуркой.

27-0203-009:
Есептеуіш: 1 м2 кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Кенепті артқы жағындағы желімді алып тастай отырып, қиын жағдайда ылғалданду және буландыру арқылы кенепті ажырату (қабаттарға бөлу).
27-0203-009-01 Монументалды кескіндеменің кенепін қосарлау
27-0203-010:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні дайындау және жинау.
2. Тампон (немесе компресстерді) қолдана отырып жазылымдар мен лакты ажырату.
3. Скальпельмен жазбалар мен лакты жинау.
4. Кескіндемеді қабатты бейтараптандыру.
27-0203-010-01 Кенептегі фактуралық монументалды кескіндемеден реставрациялық жазбаларын немесе лактарды алып тастау
27-0203-010-02 Кенептегі тегіс монументалды кескіндемеден реставрациялық жазбаларын немесе лактарды алып тастау
27-0203-011:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндемедеменің тонировкасы орныдалу сипатына қарай арнайы көркемдік комиссия бекіткен тәртіп пен әдіс бойынша жүзеге асырылады.
27-0203-011-01 10%-ға дейін жойылған монументалды майлы кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-02 30%-ға дейін жойылған монументалды майлы кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-03 30%-дан аса жойылған монументалды майлы кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-04 10%-ға дейін жойылған монументалды темперлі кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-05 30%-ға дейін жойылған монументалды темперлі кескіндеменің кенепін тонировка жасау
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндемедеменің тонировкасы орныдалу сипатына қарай арнайы көркемдік комиссия бекіткен тәртіп пен әдіс бойынша жүзеге асырылады.
27-0203-011-06 30%-дан аса жойылған монументалды темперлі кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-07 10%-ға дейін жойылған монументалды темперлі кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-08 30%-ға дейін жойылған монументалды темперлі кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-011-09 30%-дан аса жойылған монументалды желімді кескіндеменің кенепін тонировка жасау
27-0203-012:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндемені қабатқа папирус қағазын желіммен жағу.
2. Пресстеп және кептіріп тегістеу.
3. Шприцпен ерітіндіні қою (қажет болған жағдайда пресстеу)
27-0203-012-01 Монументалды кескіндеменің бояулы қабатын инъекция қолданып қатайту.
27-0203-012-02 Монументалды кескіндеменің бояулы қабатын сіңдіріп қатайту
27-0203-013:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Материалдарды таңдау.
2. Қолдан жасалған фуговка.
3. Дөңгелек арамен бойлық аралау.
4. Пышақпен торцовка асау.
5. Тікенек астына белгі қою.
6. Екі түрлі тікенек дайындау: а) жасырын, б) табанда.
7. Тоңқа астын таңбалау және фасканы шешу.
8. Ішкі қиғаштықты тоңқалау.
9. Емен полиматериалдары мен оның астындағы пропилден шоқорман шығару.
10. Алдын-ала қиыстыру орнату және кергіш бөлшектерін жинау. 1
1. Кергішті елтірімен тазалап, соңында жинау.

27-0203-013-01 Изготовление рабочего подрамника для монументальной живописи на холсте
27-0203-014:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Соблюдение правильности разметки шипов. 2. Подгонка шипов. 3. Заделка или чинка сучков. 4. Выверка правильности углов по диагонали.
27-0203-014-01 Сборка рабочего подрамника для монументальной живописи на холсте при размере площади, ограниченной подрамником до 5,0 м2
27-0203-014-02 Сборка рабочего подрамника для монументальной живописи на холсте при размере площади, ограниченной подрамником от 5,0 до 10,0 м2
27-0203-014-03 Сборка рабочего подрамника для монументальной живописи на холсте при размере площади, ограниченной подрамником от 10,0 до 30,0 м2
27-0203-014-04 Сборка рабочего подрамника для монументальной живописи на холсте при размере площади, ограниченной подрамником более 30,0 м2
27-0203-015:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Раскрой холста с разметкой нитей холста. 2. Распределение холста на подрамник (равномерные кромки, соблюдение направления нитей по основе и утку). 3. Натяжка холста с помощью щипцов и гвоздей.
27-0203-015-01 Натяжка холста монументальной живописи на рабочий подрамник при размере площади, ограниченной подрамником до 5,0 м2
27-0203-015-02 Натяжка холста монументальной живописи на рабочий подрамник при размере площади, ограниченной подрамником от 5,0 до 10,0 м2
27-0203-015-03 Натяжка холста монументальной живописи на рабочий подрамник при размере площади, ограниченной подрамником от 10,0 до 30,0 м2
27-0203-015-04 Натяжка холста монументальной живописи на рабочий подрамник при размере площади, ограниченной подрамником более 30,0 м2
27-0203-016:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Проверка подрамника по диагонали. 2. Распределение холста на подрамнике. 3. Предварительное закрепление холста на подрамнике. 4. Натяжение холста на подрамник. 5. Удаление кромок.
27-0203-016-01 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на недублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником до 5,0 м2
27-0203-016-02 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на недублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником от 5,0 до 10,0 м2
27-0203-016-03 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на недублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником от 10,0 до 30,0 м2
27-0203-016-04 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на недублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником более 30,0 м2

27-0203-013-01 Монументалды кескіндеменің кенепіне жұмыс кергішін дайындау
27-0203-014:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Тікенектердің таңбалануының дұрыстығы.
2. Тікенектерді қиыстыру.
3. Бұтанақтарды жөндеу және ретке келтіру.
4. Диоганаль бойындағы бұрыштардың дұрыстығын салыстыру.
27-0203-014-01 Кенептегі монументалды кескіндемесінің жұмыс кергішін жинау, кергішпен шектелген аудан 5,0 м2 дейін.
27-0203-014-02 Кенептегі монументалды кескіндемесінің жұмыс кергішін жинау, кергішпен шектелген аудан 5м²-ден 10м²-ге дейін
27-0203-014-03 Кенептегі монументалды кескіндемесінің жұмыс кергішін жинау, кергішпен шектелген аудан 10м²-ден 30м²-ге дейін
27-0203-014-04 Кенептегі монументалды кескіндемесінің жұмыс кергішін жинау, кергішпен шектелген аудан 30м²-ден көп
27-0203-015:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Кенеп жібінің белгісімен кенепті пішу.
2. Кергіштің бетіне кенепті орнату ( біркелкі жиектер, жіпті негіз бағытымен ұстау).
3. Қысқыш пен шегелерді қолдана отырып кенеппен жабу.
27-0203-015-01 5м²-ге дейінгі аудандағы жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді кенепті кигізу
27-0203-015-02 5м²-ден 10м²-ге дейін аудандағы жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді кенепті кигізу
27-0203-015-03 10м²-ден 30м²-ге дейін дейінгі аудандағы жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді кенепті кигізу
27-0203-015-04 30м²-ден аса аудандағы жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді кенепті кигізу
27-0203-016:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Диоганаль бойымен кергішті тексеру.
2. Кергіштің бетіне кенепті орнату.
3. Кенепті кергішке алдын-ала бекіту.
4. Кенепті кергішке созу.
5. Жиектерді жою.
27-0203-016-01 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілмеген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 5,0 м2 дейін
27-0203-016-02 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілмеген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 5м²-ден 10м²-ге дейін
27-0203-016-03 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілмеген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 10м²-ден 30м²-ге дейін
27-0203-016-04 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілмеген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 30м²-ден көп

27-0203-016-05 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на дублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником до 5,0 м2
Состав работ: 1. Проверка подрамника по диагонали. 2. Распределение холста на подрамнике. 3. Предварительное закрепление холста на подрамнике. 4. Натяжение холста на подрамник. 5. Удаление кромок.
27-0203-016-06 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на дублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником от 5,0 до 10,0 м2
27-0203-016-07 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на дублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником от 10,0 до 30,0 м2
27-0203-016-08 Натяжка на подрамник картины монументальной живописи, выполненной на дублированном холсте, при размере площади, ограниченной подрамником более 30,0 м2
27-0301-001:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Нанесение клеящего состава кистью, пульверизатором. 2. Заклейка красочной поверхности бумагой с раскроем.
27-0301-001-01 Профилактическая заклейка фактурной станковой темперной живописи с применением инъекций
27-0301-001-02 Профилактическая заклейка гладкой станковой темперной живописи
27-0301-001-03 Профилактическая заклейка станковой темперной живописи, фрагментарная заклейка
27-0301-002:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Увлажнение заклейки теплой водой. 2. Осторожное отделение заклейки с отделением остатков клея с поверхности живописи.
27-0301-002-01 Отмывка профилактической заклейки со станковой темперной живописи фактурной
27-0301-002-02 Отмывка профилактической заклейки со станковой темперной живописи гладкой
27-0301-003:
Измеритель: 1 дм2 красочной поверхности
Состав работ: 1. Нанесение клеящего состава. 2. Заклейка поверхности бумагой. 3. Многократное нанесение укрепляющего раствора на поверхность разрушенной живописи. 4. Расправление чешуек и приглаживание поверхности. 5. Удаление бумаги (или кальки) и клея с осторожностью и предварительным увлажнением теплой водой.
27-0301-003-01 Повторное укрепление красочной поверхности станковой темперной живописи после расчистки
27-0301-003-02 Укрепление красочного слоя станковой темперной живописи
27-0301-004:
Измеритель: 1 гвоздь (скоба)
Состав работ: 1. Удаление гвоздя (скобы) с подготовкой инструментов и приспособлений.
27-0301-004-01 Выемка с деревянной основы с лицевой стороны картины (иконы) станковой темперной живописи гвоздей размером до 15 мм
27-0301-004-02 Выемка с деревянной основы с лицевой стороны картины (иконы) станковой темперной живописи гвоздей размером до 40 мм

27-0203-016-05 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 5,0 м2 дейін
Жұмыс құрамы:
1. Диоганаль бойымен кергішті тексеру.
2. Кергіштің бетіне кенепті орнату.
3. Кенепті кергішке алдын-ала бекіту.
4. Кенепті кергішке созу.
5. Жиектерді жою.
27-0203-016-06 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 5м²-ден 10м²-ге дейін
27-0203-016-07 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 10м²-ден 30м²-ге дейін
27-0203-016-08 Жұмыс кергішіне монументалды кескіндемеді біріктірілген кенепті керіп кигізу, кергішпен шектелген аудан 30м²-ден көп
27-0301-001:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Жабысқақ құрамды қылқалам, пульверизатормен жағу.
2. Боялған бетке пішу арқылы қағаз жабыстыру.
27-0301-001-01 Инъекцияларды қолдану арқылы фактуралы станокты темперлі кескіндемеді профилактикалық жабыстыру
27-0301-001-02 Тегіс станокты темперлі кескіндемеді профилактикалық жабыстыру
27-0301-001-03 Станокты темперлі кескіндемеді профилактикалық жабыстыру. Фрагментарлы жабыстыру
27-0301-002:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Жабыстырғышты жылы сумен ылғалдандыру.
2. Кескіндеме бетінен жабыстырғышты мұқияттықпен желімді алып тастау арқылы бөліп алу.
27-0301-002-01 Фактурлы станокты темперлі Кескіндемеден профилактикалық жабыстырғышты жуу
27-0301-002-02 Тегіс станокты темперлі Кескіндемеден профилактикалық жабыстырғышты жуу
27-0301-003:
Есептеуіш: 1 дм² красочной сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Желімдеу құрамын жағу.
2. Сыртқы қабатына қағаз желімдеу.
3. Бүлінген кескіндеменің бетіне көп рет нығайтатын ерітіндіні жағу.
4. Қабыршықтарды түзеу және бетін сипап тегістеу.
5. Алдын ала жылы сумен ылғалдатып қағазды (немесе кальканы) және желімді мұқият алу.
27-0301-003-01 Станокты темперлі кескіндеменің бояу қабаты тазаланған соң қайта нығайту.
27-0301-003-02 Темперлі станокпен кескіндеменің бояу қабатын нығайту.
27-0301-004:
Есептеуіш: 1 шеге (тоғын)
Жұмыс құрамы:
1. Құралдар мен жабдықтарды дайындап, шегелерді (тоғындарды) алу.
27-0301-004-01 Станокты темперлі кескіндеме суретінің (иконаның) бет жақтағы ағаш негізінен шегелерді алу, өлшемі 15 мм-ге дейін
27-0301-004-02 Станокты темперлі кескіндеме суретінің (иконаның) бет жақтағы ағаш негізінен шегелерді алу, өлшемі до 40 мм

27-0301-004-03 Выемка с деревянной основы с лицевой стороны картины (иконы) станковой темперной живописи гвоздей размером более 40 мм
27-0301-004-04 Выемка металлических скоб с деревянной основы картины (иконы) станковой темперной живописи с оборотной стороны
27-0301-004-05 Выемка металлических скоб с деревянной основы картины (иконы) станковой темперной живописи с торцевой стороны
27-0301-005:
Измеритель: 27-0301-005-01: 1 дм2; 27-0301-(005-02÷005-03): 1 см2
Состав работ: 1. Приготовление раствора и инструмента. 2. Определение границ отставшего левкаса или поволоки с заклейкой бумагой. 3. Введение шприцем спиртового раствора для размягчения. 4. Укрепление левкаса инъекцией или пропиткой раствором клея. 5. Приглаживание через бумагу теплым утюгом. 6. Подклейка в случае необходимости. 7. Отмывание бумаги. 8. Удаление с поверхности живописного остатка клеящего раствора.
27-0301-005-01 Удаление разрушенного (распиленного) или отставшего от основы левкаса и паволоки станковой темперной живописи без подбора отдельных фрагментов
27-0301-005-02 Удаление разрушенного (распиленного) или отставшего от основы левкаса и паволоки станковой темперной живописи с подбором отдельных фрагментов в количестве до 3
27-0301-005-03 Удаление разрушенного (распиленного) или отставшего от основы левкаса и паволоки станковой темперной живописи с подбором отдельных фрагментов в количестве более 3
27-0301-006:
Измеритель: 27-0301-(006-01, 006-03) - 1 дм2; 27-0301-(006-02, 006-04) - 1 см2
Состав работ: 1. Удаление механическим путем разрушенных поздних чинок мелового левкаса или заделок воска. 2. Заделка краев авторского левкаса. 3. Подготовка места для наложения нового левкаса. 4. Проклейка краев левкаса и места наложения нового левкаса с приготовлением клеящего раствора и левкаса. 5. Заготовка материалов и инструмента. 6. Многократное наложение раствора с просушкой каждого слоя с последующей шлифовкой.
27-0301-006-01 Дополнение левкаса без удаления разрушенного позднего левкаса или восковых чинок станковой темперной живописи в местах больших утрат
27-0301-006-02 Дополнение левкаса без удаления разрушенного позднего левкаса или восковых чинок станковой темперной живописи в местах мелких утрат
27-0301-006-03 Дополнение левкаса с удалением разрушенного позднего левкаса или восковых чинок станковой темперной живописи в местах больших утрат
27-0301-006-04 Дополнение левкаса с удалением разрушенного позднего левкаса или восковых чинок станковой темперной живописи в местах мелких утрат
27-0301-007:
Измеритель: 1 дм2 живописи
Состав работ: 1. Просушка памятника в помещении с нормальной температурой и влажностью воздуха. 2. Приготовление растворов. 3. Снятие пленки плесени. 4. Промывка поверхности реактивами и дезинфектором. 5. Полное удаление загрязнений по установленной методике.

27-0301-004-03 Станокты темперлі кескіндеме суретінің (иконаның) бет жақтағы ағаш негізінен шегелерді алу, өлшемі более 40 мм
27-0301-004-04 Станокты темперлі кескіндеме суретінің (иконаның) сыртқы жақтағы ағаш негізінен шегелерді алу
27-0301-004-05 Станокты темперлі кескіндеме суретінің (иконаның) бүйір жақтағы ағаш негізінен шегелерді алу
27-0301-005:
Есептеуіш: 27-0301-005-01: 1 дм2; 27-0301-(005-02÷005-03): 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінді мен құралдарды дайындау.
2. левкас пен паволоканың жемірленген шегін қағащ желімдеп анықтау.
3. Жұмсарту үшін спирт ерітіндісін шприцпен инъекция жіберу.
4. Левкасты инъекциямен немесе желім ерітіндісін сіңіртіп нығайту.
5. Жылы үтікпен қағаз үстімен сипап өту.
6. Қажет болған жағдайда желіммен астарлау.
7. Қағазды жуып шаю.
8. Кескіндемеденің бетінен желім ерітіндісінің қалдығын алу.
27-0301-005-01 Жеке фрагменттерді іріктемей станокты темперлі кескіндеме негізінен қираған (кесілген) немесе жемірленген левкас пен паволоканы жою.
27-0301-005-02 Жеке фрагменттерді 3-ке дейін іріктеп, станокты темперлі кескіндеме негізінен қираған (кесілген) немесе жемірленген левкас пен паволоканы жою.
27-0301-005-03 Жеке фрагменттерді 3-тен артық іріктеп, станокты темперлі кескіндеме негізінен қираған (кесілген) немесе жемірленген левкас пен паволоканы жою.
27-0301-006:
Есептеуіш: 27-0301-(006-01, 006-03) - 1 дм2; 27-0301-(006-02, 006-04) - 1 см2
Жұмыс құрамы: Соңғы бор левкасының өңдеулерін немесе балауыздың бітелулерін механикалық әдіспен алу.
2. Авторлық левкастың жиектерін толтыру.
3. Жаңа левкасты жағу үшін орнын дайындау.
4. Желімдеу ерітінділері мен левкасты дайындап, левкастың жиектері мен жаңа левкастың орнын желімдеп өту.
5. Материалдар мен құралдарды дайындау.
6. Ерітіндіні әр қабатын кептіріп бірнеше рет қаптау, кейін ажарлау.
27-0301-006-01 Станокты темперлі кескіндеменің ірі жойылған жерлерінде левкастың немесе балауыздың соңғы өңдеулерінің қирағанын алмай левкаспен толтыру.
27-0301-006-02 Станокты темперлі кескіндеменің ұсақ жойылған жерлерінде левкастың немесе балауыздың соңғы өңдеулерінің қирағанын алмай левкаспен толтыру.
27-0301-006-03 Станокты темперлі кескіндеменің ірі жойылған жерлерінде левкастың немесе балауыздың соңғы өңдеулерінің қирағанын алып левкаспен толтыру.
27-0301-006-04 Станокты темперлі кескіндеменің ұсақ жойылған жерлерінде левкастың немесе балауыздың соңғы өңдеулерінің қирағанын алып левкаспен толтыру.
27-0301-007:
Есептеуіш: 1 дм² кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Ескерткішті температурасы мен ауа ылғалдығы қалыпты бөлмеде кептіру.
2. Ерітінділерді дайындау.
3. Зеңнін қабықшаларын шешу.
4. Сыртқы бетін рекативтермен және дезинфекторлармен жуып шаю.
5. Белгіленген әдіспен ластануды толықтай тазалау.

27-0301-007-01 Удаление загрязнения и плесени с обратной стороны станковой темперной живописи
27-0301-007-02 Удаление легкого загрязнения с поверхности станковой темперной живописи
27-0301-007-03 Удаление засмолившегося загрязнения с поверхности станковой темперной живописи
27-0301-008:
Измеритель: 1 дм2 живописи
Состав работ: 1. Подготовка растворителей. 2. Размягчение слоя записи. 3. Удаление записи с выборкой.
27-0301-008-01 Удаление записи с авторской станковой темперной живописи с выборкой расчищенной живописи с олифы
27-0301-008-02 Удаление записи с авторской станковой темперной живописи с выборкой расчищенной живописи с миниатюры
27-0301-009:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Наложение компресса, смоченного раствором (при необходимости). 2. Удаление под микроскопом записи с поверхности живописи микроскальпелем, кистью, тампоном.
27-0301-009-01 Удаление записи со станковой темперной живописи под микроскопом на миниатюре
27-0301-010:
Измеритель: 1 дм2 живописи
Состав работ: 1. Наложение компресса, смоченного раствором (при необходимости). 2. Удаление лаково-олифных покрытий под микроскопом с помощью микроскальпеля, кисти, тампона.
27-0301-010-01 Выборка лаково-олифных покрытий под микроскопом на миниатюре станковой темперной живописи
27-0301-011:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Приготовление растворителей и растворов. 2. Наложение компресса, смоченного раствором. 3. Удаление пленки олифы с поверхности живописи тампоном и скальпелем.
27-0301-011-01 Удаление с поверхности станковой темперной живописи олифы или лака гладкого
27-0301-011-02 Удаление с поверхности станковой темперной живописи олифы или лака сморщенного
27-0301-012:
Измеритель: 1 дм2 поверхности живописи
Состав работ: 1. Удаление олифы или лака, не полностью удаленных в процессе расчистки.
27-0301-012-01 Выборка поверхности, расчищенной станковой темперной живописи от олифы или лака
27-0301-013:
Измеритель: 1 дм2 поверхности
Состав работ: 1. Покрытие живописи олифой (или лаком) с многократным разравниванием олифы. 2. Снятие излишков олифы.
27-0301-013-01 Покрытие расчищенной станковой темперной живописи, басмы и оклада лаком
27-0301-013-02 Покрытие расчищенной станковой темперной живописи, басмы и оклада олифой
27-0301-014:
Измеритель: 1 дм2 поверхности
Состав работ: 1. Приготовление пропитывающего состава согласно методике. 2. Пропитка дерева с последующей просушкой и пропиткой дерева.
27-0301-014-01 Укрепление разрушенной древесины станковой темперной живописи пропиткой раствором с дезинфекцией
27-0301-015:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Приготовление скипидарно-воскового раствора. 2. Нанесение раствора на доску.

27-0301-007-01 Станокты темперлі кескіндеменің сырт жағын ластану мен зеңнен тазалау.
27-0301-007-02 Станокты темперлі кескіндеменің бет жағын жеңіл ластанудан тазалау.
27-0301-007-03 Станокты темперлі кескіндеменің бет жағын шайырланған ластанудан тазалау.
27-0301-008:
Есептеуіш: 1 дм² кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Еріткіштерді дайындау.
2. Жазба қабатын жұмсақтату.
3. Іріктелген жазбаларды өшіру.
27-0301-008-01 Авторлық станокты темперлі кескіндеме Iріктелген тазаланған кескіндеменің әліпмайынан жазбаны өшіру.
27-0301-008-02 Авторлық станокты темперлі кескіндеме Iріктелген тазаланған кескіндеменің миниатюрасынан жазбаны өшіру.
27-0301-009:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Еріткішпен суланған компрессті таңу (қажет болған жағдайда).
2. Микроскоп астында кескіндеменің бетінен минатюралардағы жазбаларды микроскальпелмен, қылқаламмен, тампонмен өшіру.
27-0301-009-01 Станокты темперлі кескіндемеден микроскоп астында жазбаларды өшіру.
27-0301-010:
Есептеуіш: 1 дм² кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Еріткішпен суланған компрессті таңу (қажет болған жағдайда).
2. Микроскоп астында кескіндеменің бетінен лакты-әліпмай жағындыларын микроскальпелмен, қылқаламмен, тампонмен өшіру.
27-0301-010-01 Микроскоп астында кескіндеменің бетіндегі миниатюрадаг лакты-әліпмай жағындыларын, қылқаламмен, тампонмен іріктеу.
27-0301-011:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Еріткіштер мен ерітінділерді дайындау.
2. Еріткішпен суланған компрессті таңу.
3. Кескіндеменің бетінен тампон мен скальпель қолданып әліпмайдың үлдірін өшіру.
27-0301-011-01 Станокты темперлі кескіндеме бетінен лак пен әліпмайды өшіру.
27-0301-011-02 Станокты темперлі кескіндеме бетінен бүріскен лак пен әліпмайды өшіру.
27-0301-012:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы беті кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Тазалау барысында толығымен өшпеген лак пен әліпмайды өшіру.
27-0301-012-01 Лак пен әліпмайдан тазаланған станокты темперлі кескіндеменің бетін іріктеу.
27-0301-013:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Әліпмайды бірнеше рет біркелкі отыра, кескіндемені әліпмаймен (немесе лакпен) жамау.
2. Әліпмайдың артығын алу.
27-0301-013-01 Тазаланған кескіндеменің басмасы мен әлемішін лакпен жамау.
27-0301-013-02 Тазаланған кескіндеменің басмасы мен әлемішін әліпмаймен жамау.
27-0301-014:
Есептеуіш: 1 дм² сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Әдістемеге сай сіңдіру ерітіндісін дайындау.
2. Ағашты сіңдіре кептіріп, қайта сіңдіру.
27-0301-014-01 Санокты темперлі кескіндеменің қираған ағашқа дезинфекциялы ерітіндіні сіңдіріп нығайту.
27-0301-015:
Есептеуіш: 1 м2
Жұмыс құрамы:
1. Скипидар-балауыз ерітіндісін дайындау.
2. Ерітіндіні тақтайға жағу.

27-0301-015-01 Обработка тыльной стороны иконы станковой темперной живописи скипидарно-восковым раствором
27-0301-016:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Калькирование места утрат и изготовление шаблона. 2. Подгонка ткани (замочка, сушка и глажение). 3. Зачистка дерева и краев левкаса. 4. Проклейка древесины. 5. Выкраивание ткани по шаблону. 6. Наложение паволоки на клеящий состав (с приглаживанием).
27-0301-016-01 Дополнение паволоки станковой темперной живописи в местах утрат
27-0301-017:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Приготовление размягчающего состава. 2. Наложение смягчающего компресса (многократно). 3. Стесывание левкаса послойно, многократно скальпелем. 4. Выборка остатков левкаса.
27-0301-017-01 Удаление позднейших фактурных наслоений грунта станковой темперной живописи
27-0301-018:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Подготовка схемы с нанесением контура басмы. 2. Пометка на схеме местоположения каждого фрагмента басмы и последовательности их наложения. 3. Маркировка каждого фрагмента басмы.
27-0301-018-01 Снятие со станковой темперной живописи басмы
27-0301-018-02 Снятие со станковой темперной живописи оклада
27-0301-018-03 Постановка на станковую темперную живопись басмы
27-0301-018-04 Постановка на станковую темперную живопись оклада
27-0301-019:
Измеритель: 1 дм2 склеиваемой поверхности
Состав работ: 1. Выемка шпонок. 2. Зачистка склеиваемых поверхностей. 3. Многократное нанесение клея с выдерживанием до отлива и соединение склеиваемых досок. 4 Постановка прижимающих струбцин.
27-0301-019-01 Склеивание деревянной основы картины (иконы) станковой темперной живописи
27-0301-020:
Измеритель: 1 памятник
Состав работ: 1. Укладка памятника в горизонтальном положении лицевой стороной вниз. 2. Многократное увлажнение тыльной стороны при помощи периодически сматываемого и покрывающего всю поверхность доски плотного слоя ткани. 3. Постановка специальных зажимов после снятия ткани с выдерживанием памятника в зажимах до полного высыхания.
27-0301-020-01 Выпрямление деревянной основы картины (иконы) станковой темперной живописи размером до 1,0 м2
27-0301-020-02 Выпрямление деревянной основы картины (иконы) станковой темперной живописи размером более 1,0 м2
27-0301-021:
Измеритель: 27-0301-021-01: 1 м; 27-0301-(021-02÷021-03): 1 шт.
Состав работ: 1. Изучение красочной поверхности, выявление наличия сквозных или закрытых трещин. 2. Определение способа скрепления досок. 3. Подгонка по размеру рейки, карасика, скобы. 4. Подготовка места для установки карасика. 5. Установка рейки, карасика, скобы. 6. Зачистка рейки, карасика, скобы.

27-0301-015-01 Станокты темперлі кескіндеме иконаның сыртжағын скипидар-балауыз ерітіндісімен өңдеу.
27-0301-016:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Жойылған жерлерді калькалау және үлгілерді дайындау.
2. Матаны қиыстыру (шылау, кептіру және сипап тігістеу).
3. Ағаш пен левкас жиектерін тазалау.
4. Ағашты желімдеу.
5. Матаны үлгі бойынша пішу.
6. Паволоканы желім құрамына таңу (сипап тігістеу).
27-0301-016-01 Станокты темперлі кескіндемеде паволоканың жойылған жерлерін толықтау.
27-0301-017:
Есептеуіш: 1 дм²
Жұмыс құрамы: Жұмсақтайтын құрамды дайындау.
2. Жұмсақтайтын компрессті таңу (бірнеше рет).
3. Левкасты қабатты жону, скальпельпен бірнеше рет.
4. Левкастың қалдығын іріктеу.
27-0301-017-01 Станокты темперлі кескіндемедегі грунттың соңғы фактуралық қаптамаларын жою.
27-0301-018:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Басманың жағылу контурын қондырып схемасын дайындау.
2. Схемада басманың әр фрагментінің орнын көрсету және олардың жағылу кезегін көрсету.
3. Басманың әр фрагменті маркілеу.
27-0301-018-01 Станокты темперлі кескіндемеден басманы алу.
27-0301-018-02 Станокты темперлі кескіндемеден әлемішті алу.
27-0301-018-03 Станокты темперлі кескіндемеге басманы салу
27-0301-018-04 Станокты темперлі кескіндемеден әлемішті салу.
27-0301-019:
Есептеуіш: 1 дм² желімденетін сыртқы бет
Жұмыс құрамы:
1. Кілтіктерді алу.
2. Желімденетін беттерді тазарту.
3. Желімді бірнеше рет құлпырып, жабыстырылатын тақтайлар біріккенше дейін ұстап жағу.
4. Бұрандама қысқышты орнату.
27-0301-019-01 Станокты темперлі кескіндемедеде суреттің (иконаның) ағаш негізін жабыстыру.
27-0301-020:
Есептеуіш: 1 ескерткіш
Жұмыс құрамы:
1. Ескерткішті көлденең, бет жағымен төмен жатқызу. 2, Қайта-қайта жиналып және тақтайдың жалпы бетін жаба алатын тығыз матамен бірнеше рет сыртжағын ылғалдау.
3. Матаны шешкеннен кейін арнайы қысқыштарға толығымен кепкенше дейін орнату.
27-0301-020-01 Өлшемі 1,0 м²-ге дейін станокты темперлі кескіндеменің суретінің (иконаның) ағаш негізін түзету.
27-0301-020-02 Өлшемі 1,0 м²-ден артық станокты темперлі кескіндеменің суретінің (иконаның) ағаш негізін түзету.
27-0301-021:
Есептеуіш: 27-0301-021-01: 1 м; 27-0301-(021-02÷021-03): 1 дана.
Жұмыс құрамы:
1. Боялған бетті зерттеу, өтпелі немесе жабық сызаттардың бар болуын анықтау.
2. Тақтайларды бекіту әдісін анықтау.
3. Карасиктерді , тоғындарды, төрткілдештерді өлшемі бойынша қиыстыру.
4. Карасиктің орнатылатын жерді дайындау.
5. Карасиктерді, тоғындарды, төрткілдештерді орнату.
6. Карасиктерді (кілтелерді), тоғындарды, төрткілдештерді тазалау.

27-0301-021-01 Скрепление досок станковой темперной живописи рейками
27-0301-021-02 Скрепление досок станковой темперной живописи карасиками
27-0301-021-03 Скрепление досок станковой темперной живописи скобами
27-0301-022:
Измеритель: 1 шт. (шпонка)
Состав работ: 1. Изготовление деревянных шпонок (до 15 см). 2. Подготовка места для установки шпонки. 3. Установка шпонок.
27-0301-022-01 Скрепление досок станковой темперной живописи размером до 15 см шпонками
27-0301-022-02 Скрепление досок станковой темперной живописи размером до 30 см шпонками
27-0301-022-03 Скрепление досок станковой темперной живописи размером до 60 см шпонками
27-0301-022-04 Скрепление досок станковой темперной живописи размером до 1,5 м шпонками
27-0301-023:
Измеритель: 1 дм трещины
Состав работ: 1. Просушка древесных опилок, просеивание их. 2. Приготовление клеящего раствора и замешивание с опилками. 3. Зачистка поверхности древесины. 4. Заделка трещин в несколько приемов. 5. Зачистка поверхности после заделки.
27-0301-023-01 Заделка древесными опилками трещин и гвоздевых отверстий в доске станковой темперной живописи
27-0301-024:
Измеритель: 1 памятник
Состав работ: 1. Выемка и вставка иконы с соблюдением всех правил предосторожности и сохранения живописи.
27-0301-024-01 Выемка иконы станковой темперной живописи до 1 м2 из иконостаса
27-0301-024-02 Вставка иконы станковой темперной живописи до 1 м2 в иконостас
27-0301-025:
Измеритель: 1 памятник
Состав работ: 1. Укладка памятника в ящик. 2. Закрепление памятника в неподвижном состоянии рейками, при необходимости с мягкими прокладками и бумагой. 3. При распаковке осторожное снятие реек и прочих креплений. 4. Выемка памятника из ящика.
27-0301-025-01 Упаковка памятника станковой темперной живописи (картины, иконы) размером до 1,5 м2
27-0301-025-02 Упаковка памятника станковой темперной живописи (картины, иконы) размером более 1,5 м2
27-0301-025-03 Распаковка памятника станковой темперной живописи (иконы, картины) размером до 1,5 м2
27-0301-025-04 Распаковка памятника станковой темперной живописи (иконы, картины) размером более 1,5 м2
27-0302-001:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Очистка живописи и обратной стороны холста механическим способом (тампоном, скальпелем, щетками, пылесосом). 2. Обработка дезинфицирующим составом с просушкой и приготовлением состава. 3. Удаление плесени тампоном, с периодической сменой их. 4. Отпрессовка дезинфицированного холста (картона, дерева)

27-0301-021-01 Станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын төрткілдештермен бекіту.
27-0301-021-02 Станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын карасиктармен бекіту.
27-0301-021-03 Станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын тоғындармен бекіту.
27-0301-022:
Есептеуіш: 1 дана. (кілтек)
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш кілтелерді жасау (15 см-ге дейін). Кілтелер орнатылатын жерді дайындау. Кілтелерді орнату.
27-0301-022-01 Өлшемі 15 см-ге дейін станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын кілтелермен бекіту.
27-0301-022-02 Өлшемі 30 см-ге дейін станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын кілтелермен бекіту.
27-0301-022-03 Өлшемі 60 см-ге дейін станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын кілтелермен бекіту.
27-0301-022-04 Өлшемі 1,5 м-ге дейін станокты темперлі кескіндеменің тақтайларын кілтелермен бекіту.
27-0301-023:
Есептеуіш: 1 дм сызат
Жұмыс құрамы:
1. Ағаш жоңқасын кептіріп елеу.
2. Желім еріндісін дайындап, жоңқалармен араластыру.
3. Ағаш бетін тазалау.
4. Бірнеше рет сызаттарды бітеу.
5. Бітегеннен кейін бетін тазалау.
27-0301-023-01 Станокты темперлі кескіндеменің тақтайларындағы сызаттар мен шеге саңылауларын ағаш жоңқасымен бітеу,
27-0301-024:
Есептеуіш: 1 ескерткіш
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндемеден иконаны иконостастан мұқияттық пен сақтықтың барлық ережелерін сақтап шығару және салу.
27-0301-024-01 Станокты темперлі кескіндеменің 1 м²-ге дейін иконостастынан иконаны шығару
27-0301-024-02 Станокты темперлі кескіндеменің 1 м²-ге дейін иконостастына иконаны салу
27-0301-025:
Есептеуіш: 1 ескерткіш
Жұмыс құрамы:
1. Ескерткішті жәшікке салу.
2. Ескерткішті қозғалмайтын жағдайда тақтайшалармен, қажет болған жағдайда жұмсақ төсемдермен және қағазбен бекіту.
3. Тарқату кезінде реек және басқа бекітпелерді абайлап шешу.
4. Ескерткішті жәшіктен алу.
27-0301-025-01 Көлемі 1,5 м2 дейінгі станокты темперлі кескіндеме ескерткішін (суреттер, икондар) қаптау
27-0301-025-02 Көлемі 1,5 м2 астам станокты темперлі кескіндеме ескерткішін (суреттер, икондар) қаптау
27-0301-025-03 Көлемі 1,5 м2 дейінгі станокты темпераменті кескіндеменің (иконалар, картиналар) ескерткішін ашу.
27-0301-025-04 Көлемі 1,5 м2 астам станокты темпераменті кескіндеменің (иконалар, картиналар) ескерткішін ашу.
27-0302-001:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеменің және кенептің артқы жағын механикалық тәсілмен (тампонмен, скальпельмен, щеткамен, шаңсорғышпен) тазалау.
2. Құрамды кептіру және дайындау арқылы дезинфекциялық құраммен өңдеу.
3. Зеңді тампонмен алып тастау, оларды мезгіл-мезгіл ауыстыру.
4. Дезинфицирленген кенепті (картон, ағаш) нығыздау)

27-0302-001-01 Обработка станковой масляной живописи и холста с удалением плесени с дезинфекцией с лицевой стороны
27-0302-001-02 Обработка станковой масляной живописи и холста с удалением плесени с дезинфекцией с обратной стороны
27-0302-002:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Подбор материала. 2. Фуговка ручная. 3. Распиловка продольная на циркулярной пиле. 4. Торцовка ножовкой. 5. Разметка под шип. 6. Изготовление шипов 2-х видов вручную: а) скрытый, б) в лапу. 7. Разметка под острожку и снятие фаски. 8. Снятие фаски и острожка под внутренний скос вручную. 9. Изготовление колков из дубового пиломатериала и пропилов под них. 10. Предварительная подготовка и сборка деталей подрамника. 11. Окончательная сборка и зачистка подрамника шкуркой.
27-0302-002-01 Изготовление экспозиционного подрамника для станковой масляной живописи
27-0302-003:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Нанесение клея на живописный слой (кистью или пульверизатором). 2. Наложение бумаги и прокатка резиновым валиком (или тампоном).
27-0302-003-01 Профилактическая заклейка гладкой станковой масляной живописи
27-0302-003-02 Профилактическая заклейка фактурной станковой масляной живописи
27-0302-004:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Увлажнение заклейки теплой водой. 2. Осторожное удаление бумаги с удалением остатков клея с поверхности живописи.
27-0302-004-01 Удаление профилактической заклейки гладкой станковой масляной живописи
27-0302-004-02 Удаление профилактической заклейки фактурной станковой масляной живописи
27-0302-005:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Соблюдение правильности разметки шипов, подгонка их, заделка и чинка сучков, выверка углов по диагонали. 2. Раскрой холста с разметкой нитей. 3. Распределение холста на подрамнике (равномерные кромки, соблюдение направления нитей по основе и утку). 4. Натяжка холста с помощью щипцов и гвоздей.
27-0302-005-01 Натяжка на рабочий подрамник холста станковой масляной живописи размером до 1,0 м2
27-0302-005-02 Натяжка на рабочий подрамник холста станковой масляной живописи размером до 3,0 м2
27-0302-006:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Нанесение клея на живописный слой с заклейкой папиросной бумагой. 2. Приглаживание с последующей отпрессовкой и просушкой. 3. Введение раствора шприцем (при необходимости с отпрессовкой). 4. Удаление папиросной бумаги и излишков клея.
27-0302-006-01 Укрепление красочного слоя станковой масляной живописи сложное, пропиткой с применением инъекций
27-0302-006-02 Укрепление красочного слоя станковой масляной живописи инъектированием

27-0302-001-01 Алдыңғы жағын дезинфекциялай отырып, зеңді алып тастай отырып, станокты майлы кескендемені және кенепті өңдеу
27-0302-001-02 Кері жағынан дезинфекциялай отырып, зеңді алып тастай отырып, станокты майлы кескендемені және кенепті өңдеу
27-0302-002:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Материалды таңдау.
2. Қолмен біріктіру.
3. Циркулярлы арада бойлық аралау.
4. Пышақпен жентектеу.
5. Шип астына белгілеу.
6. 2 түрлі шиптерді қолмен жасау: А) жасырын, Б) табанға.
7. Фасканы өткір қою және алу.
8. Фасканы алу және ішкі скосқа қолмен үйкелу.
9. Емен аралау материалынан қоңырау жасау және олардың астына кесу.
10. Раманың бөлшектерін алдын ала дайындау және құрастыру.
11. Рамканы соңғы құрастыру және терімен тазалау.
27-0302-002-01 Станокты майлы кескіндеме үшін экспозициялық жақтау дайындау
27-0302-003:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеме қабатқа желім жағу (қылқалам немесе пульверизатор).
2. Қағаз салу және резеңке білікшемен (немесе тампонмен) илектеу.
27-0302-003-01 Тегіс станокты майлы кескіндеме алдын ала жабыстыру
27-0302-003-02 Фактуралық станокты майлы кескіндеме алдын ала жабыстыру
27-0302-004:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Ылғалдандыру жылы суда.
2. Кескіндеме беті бар желімнің қалдықтарын алып тастай отырып, қағазды абайлап жою.
27-0302-004-01 Тегіс станокты майлы кескіндеме жапсырмасын жою
27-0302-004-02 Фактуралық станокты майлы кескіндеме жапсырмасын жою
27-0302-005:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Шиптердің дұрыс белгілеуін сақтау, оларды қиыстырып келтіру, бұтақтарды бітеу және шыңдау, бұрыштарды диагональ бойынша салыстыру.
2. Жіптерді белгілеумен кенепті пішу.
3. Кенепті подрамникке бөлу(бірқалыпты жиектер, жіптердің негіз және үйрек бойынша бағытын сақтау).
4. Қысқыштар мен шегелердің көмегімен кенепті керу.
27-0302-005-01 Станокты майлы кескіндеме кенептерінің жұмыс жақтауына керу, өлшемі 1,0 м2 дейін
27-0302-005-02 Станокты майлы кескіндеме кенептерінің жұмыс жақтауына керу , өлшемі 3,0 м2 дейін
27-0302-006:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Папиросты қағазбен жабыстырылған көркем қабатқа желім жағу.
2. Кейіннен нығыздау және кептіру арқылы үтіктеу.
3. Шприцпен ерітіндіні енгізу (қажет болған жағдайда престеумен).
4. Папиросты қағазды және артық Желімді жою.
27-0302-006-01 Станокты майлы кескіндеме бояғыш қабатын күрделі, инъекцияны қолдана отырып инъекций жіберіп нығайту
27-0302-006-02 Станокты майлы кескіндеме бояғыш қабатын күрделі, инъекцияны қолдана отырып инъектия арқылы нығайту

27-0302-006-03 Укрепление красочного слоя станковой масляной живописи пропиткой
27-0302-007:
Измеритель: 27-0302-(007-01÷007-03): 1 см; 27-0302-007-04: 1 см2
Состав работ: 1. Проглаживание с увлажнением, отпрессовка, стягивание краев прорыва, уменьшением краев прорыва холста. 2. Калькирование места прорыва. 3. Заготовка заплаты (проклейка холста, крой заплаты с укладкой волокон с подбором идентичного холста). 4. Отпрессовка заплаты, проклейка, проглаживание, отпрессовка.
27-0302-007-01 Устранение прорывов без утрат холста станковой масляной живописи с вытянутостью
27-0302-007-02 Устранение прорывов без утрат холста станковой масляной живописи с седанием (сжатие красочного слоя)
27-0302-007-03 Устранение прорывов с утратами холста станковой масляной живописи подведение заплаты
27-0302-007-04 Устранение прорывов с утратами холста станковой масляной живописи наращивание утрат холста
27-0302-008:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Составление раствора. 2. Расчистка ватным тампоном или с помощью компрессов.
27-0302-008-01 Устранение загрязнений с поверхности станковой масляной живописи гладкой
27-0302-008-02 Устранение загрязнений с поверхности станковой масляной живописи фактурной
27-0302-008-03 Устранение загрязнений с поверхности станковой масляной живописи без лакового покрытия
27-0302-009:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Подбор и составление растворов. 2. Контроль снятия слоя лака с помощью ультрафиолетовых лучей. 3. Снятие лака ватным тампоном.
27-0302-009-01 Устранение с поверхности станковой масляной живописи спиртового лака
27-0302-009-02 Устранение с поверхности станковой масляной живописи масляного лака
27-0302-010:
Измеритель: 1 дм2 живописи
Состав работ: 1. Приготовление ящика Петенкофера, фланелевого полотна, смоченного ректификатом. 2. Наложение на картину с периодической проверкой и контролем времени регенерации. 3. Снятие лака ватным тампоном.
27-0302-010-01 Регенерация лака станковой масляной живописи поверхностная
27-0302-010-02 Регенерация лака станковой масляной живописи глубинная
27-0302-011:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Подбор и приготовление растворов. 2. Снятие записи с помощью тампонов (или компресса). 3. Выборка остатков записи скальпелем. 4. Нейтрализация химического слоя.
27-0302-011-01 Удаление записи с выборкой с поверхности станковой масляной живописи фактурной
27-0302-011-02 Удаление записи с выборкой с поверхности станковой масляной живописи гладкой
27-0302-012:
Измеритель: 1 см2 повреждения холста
Состав работ: 1. Заклейка живописи с пропиткой основы клеем в местах продавленности и покоробленности. 2. Проглаживание, отпрессовывание с периодической заменой фильтрованной бумаги. 3. Стягивание холста бумажными полосами и нитками в местах прорывов.

27-0302-006-03 Станокты майлы кескіндеме бояғыш қабатын күрделі, инъекцияны қолдана отырып сіңдіру арқылы нығайту
27-0302-007:
Есептеуіш: 27-0302-(007-01÷007-03): 1 см; 27-0302-007-04: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Ылғалдай отырып үтіктеу, нығыздау, жарылу жиектерін тарту, кенептің жарылу жиектерін азайту.
2. Жарылу орнын калькирлеу.
3. Жамауды дайындау (кенепті желімдеу, талшықты төсей отырып, сәйкес кенепті таңдау арқылы жамауды пішу).
4. Жамауды нығыздау, желімдеу, үтіктеу, нығыздау.
27-0302-007-01 Созыңқы станокты майлы кескіндеме кенептерін жоғалтпай жаруды жою
27-0302-007-02 Седумен (бояу қабатын қысу) станокты майлы кескіндеме кенептерін жоғалтпай жаруды жою
27-0302-007-03 жамауды төсеу арқылы станокты майлы кескіндеме кенептерін жоғалтпай жаруды жою
27-0302-007-04 Кенептің жоғалуын өсіру арқылы станокты майлы кескіндеме кенептерін жоғалтпай жаруды жою
27-0302-008:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітіндіні құрастыру.
2. Мақталы тампонмен немесе компресс көмегімен тазалау.
27-0302-008-01 Тегіс станокты майлы кескіндеме бетінен ластануды жою
27-0302-008-02 Фактуралық станокты майлы кескіндеме бетінен ластануды жою
27-0302-008-03 лак жабыны жоқ станокты майлы кескіндеме бетінен ластануды жою
27-0302-009:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінділерді іріктеу және құрастыру.
2. Ультракүлгін сәулелердің көмегімен лак қабатын алуды бақылау.
3. Лакты мақта тампонмен алу.
27-0302-009-01 Спиртті лакты станокты майлы кескіндеме бетінен жою
27-0302-009-02 Майлы лакты станокты майлы кескіндеме бетінен жою
27-0302-010:
Есептеуіш: 1 дм² кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Петенкофер жәшігін, ректификатпен суланған фланель жаймасын дайындау.
2. Реставрациялау уақытын мерзімдік тексеру және бақылау арқылы суретке салу.
3. Лакты мақта тампонмен алу.
27-0302-010-01 Станокты майлы кескіндеме беттік лакты регенерациялау
27-0302-010-02 Станокты майлы кескіндеме тереңдік лакты регенерациялау
27-0302-011:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Ерітінділерді іріктеу және дайындау.
2. Тампондар (немесе компресс) арқылы жазбаны алу.
3. Жазу қалдықтарын скальпельмен таңдау.
4. Химиялық қабатты бейтараптандыру.
27-0302-011-01 Фактуралық станокты майлы кескіндеме бетінен іріктеумен жазбаны жою
27-0302-011-02 Тегіс станокты майлы кескіндеме бетінен іріктеумен жазбаны жою
27-0302-012:
Есептеуіш: 1 см2 повреждения кенеп
Жұмыс құрамы:
1. Кескіндеменің желім негізін сіңдіріп, сатылу және бағындыру орындарында желім жапсыру.
2. Сүзілген қағазды мерзімді ауыстыра отырып үтіктеу, нығыздау.
3. Жарылу орындарында кенепті қағаз жолақтармен және жіптермен тарту.

27-0302-012-01 Устранение коробленности и продавленности холста (картины) станковой масляной живописи с прорывом холста
27-0302-012-02 Устранение коробленности и продавленности холста (картины) станковой масляной живописи без прорыва холста
27-0302-013:
Измеритель: 1 см2 отставания холста
Состав работ: 1. Увлажнение, проглаживание, отпрессовка, инъекции при необходимости.
27-0302-013-01 Исправление отставания дублировочного холста станковой масляной живописи по кромкам
27-0302-013-02 Исправление отставания дублировочного холста станковой масляной живописи в середине
27-0302-014:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Разъединение (расслоение) холстов с увлажнением (распариванием в сложных случаях) и с удалением клея с обратной стороны авторского холста с дополнительным распиливанием.
27-0302-014-01 Раздублирование холста станковой масляной живописи несложное
27-0302-014-02 Раздублирование холста станковой масляной живописи сложное
27-0302-015:
Измеритель: 1 дм2
Состав работ: 1. Зачистка обратной стороны авторского холста с проклейкой. 2. Проклейка дублировочного холста с пемзовкой. 3. Растяжка и фиксация холста на дублировочном холсте. 4. Приглаживание холста с живописью и дублировочного холста на мраморной доске с помощью теплого и холодного утюга.
27-0302-015-01 Дублирование холста гладкой станковой масляной живописи
27-0302-015-02 Дублирование холста фактурной станковой масляной живописи
27-0302-016:
Измеритель: 27-0302-(016-01, 016-03): 1 см2; 27-0302-016-02: 1 дм2
Состав работ: 1. Нанесение мастиковки в местах утрат (шпателем, скальпелем или кистью) с предварительной зачисткой авторского холста. 2. Зачистка (выравнивание мастиковки) неоднократная.
27-0302-016-01 Подведение грунта гладкой станковой масляной живописи в местах мелких утрат
27-0302-016-02 Подведение грунта гладкой станковой масляной живописи в местах больших утрат
27-0302-016-03 Подведение грунта фактурной станковой масляной живописи или имитация фактуры станковой масляной живописи в местах утрат
27-0302-017:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Определение размеров холста. 2. Раскрой полос для кромок. 3. Дублирование кромок с проглаживанием и просушкой.
27-0302-017-01 Дублирование кромок холста станковой масляной живописи способом наложения
27-0302-017-02 Дублирование кромок холста станковой масляной живописи стыковым методом
27-0302-018:
Измеритель: 1 м периметра
Состав работ: 1. Проверка подрамника по диагонали. 2. Распределение холста на подрамнике. 3. Предварительное закрепление холста на подрамнике. 4. Натяжка холста на подрамник с удалением фалд. 5. Заделка кромок.

27-0302-012-01 Кенептің жарылуы бар станокты майлы кескіндеме кенептің (суреттің) қораптылығы мен сатылуын жою
27-0302-012-02 Кенептің жарылуы жоқ станокты майлы кескіндеме кенептің (суреттің) қораптылығы мен сатылуын жою
27-0302-013:
Есептеуіш: 1 см2 кенеп жемірлері
Жұмыс құрамы:
1. Қажет болған жағдайда ылғалдандыру, үтіктеу, нығыздау, инъекция.
27-0302-013-01 станокты майлы кескіннің жиектері бойынша қиылыстырған кенептің артта қалуын түзету
27-0302-013-02 станокты майлы кескіннің ортасымен қиылыстырған кенептің артта қалуын түзету ортасында
27-0302-014:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Кенепті ылғалдандыру (күрделі жағдайларда булау) және қосымша арамен авторлық кенептің артқы жағынан Желімді алып тастау арқылы ажырату (қатпарлау).
27-0302-014-01 Станокты майлы кескіндеме кенептерін қиылыстыру, күрделі емес.
27-0302-014-02 Станокты майлы кескіндеме кенептерін қиылыстыру, күрделі.
27-0302-015:
Есептеуіш: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Авторлық кенептің артқы жағын желіммен тазалау.
2. Пемзовкамен қиылыстырылатын кенепті желімдеу.
3. Қиылыстырылушы кенепте кенепті созу және бекіту.
4. Жылы және суық үтіктің көмегімен мәрмәр тақтасында кескіндеме мен қиылыстырылушы жағу.
27-0302-015-01 Тегіс станокты майлы кескіндеме кенептерін қайталау
27-0302-015-02 Фактуралық станокты майлы кескіндеме кенептерін қайталау
27-0302-016:
Есептеуіш: 27-0302-(016-01, 016-03): 1 см2; 27-0302-016-02: 1 дм2
Жұмыс құрамы:
1. Авторлық кенепті алдын ала тазарта отырып, ысқылау орындарында (шпательмен, скальпельмен немесе қылқаламмен) мастиковка жағу.
2. Тазалау (мастиковканы тегістеу) бірнеше рет.
27-0302-016-01 Ұсақ жойылған жерлерде тегіс станокты май кескіндеменің грунтын жеткізу
27-0302-016-02 Қатты жойылған жерлерде тегіс станокты май кескіндеменің грунтын жеткізу
27-0302-016-03 Фактуралық станокты майлы кескіндеме грунтын жеткізу немесе жойылатын жерлерде станокты майлы кескіндеме фактурасын имитациялау
27-0302-017:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Кенептің мөлшерін анықтау.
2. Жиектерге арналған жолақтарды пішу.
3. Жиектерін үтіктей және кептіре отырып қиылыстыру.
27-0302-017-01 Станокты майлы кескіндеме кенептерінің жиектерін салу тәсілімен қиылыстыру
27-0302-017-02 Станокты майлы кескіндеме кенептерінің жиектерін түйісу әдісімен қиылыстыру
27-0302-018:
Есептеуіш: периметрдің 1 м
Жұмыс құрамы:
1. Жақтауды диагональ бойынша тексеру.
2. Төсемедегі кенептің таралуы.
3. Рамаға кенепті алдын ала бекіту.
4. Фалдаларды алып тастай отырып, кенепті жақтауға керу.
5. Жиектерін бітеу.

27-0302-018-01 Натяжка на подрамник картины станковой масляной живописи, выполненной на недублированном холсте размером от 0,5 до 1,0 м2
27-0302-018-02 Натяжка на подрамник картины станковой масляной живописи, выполненной на недублированном холсте размером до 3,0 м2
27-0302-018-03 Натяжка на подрамник картины станковой масляной живописи, выполненной на дублированном холсте размером от 0,5 до 1,0 м2
27-0302-018-04 Натяжка на подрамник картины станковой масляной живописи, выполненной на дублированном холсте размером до 3,0 м2
27-0302-019:
Измеритель: 1 см2
Состав работ: 1. Исследование техники и манеры письма автора. 2. Приготовление пигментов. 3. Приготовление пигментов с лаком (тщательное перемешивание). 4. Воссоздание рисунка в цвете и тоне автора.
27-0302-019-01 Воссоздание станковой масляной живописи в местах утрат красочного слоя простое
27-0302-019-02 Воссоздание станковой масляной живописи в местах утрат красочного слоя средней сложности
27-0302-019-03 Воссоздание станковой масляной живописи в местах утрат красочного слоя сложное
27-0302-019-04 Воссоздание станковой масляной живописи в местах утрат красочного слоя особо сложное
27-0302-019-05 Воссоздание станковой масляной живописи в местах утрат красочного слоя - миниатюра
27-0302-020:
Измеритель: 1 м2 живописи
Состав работ: 1. Приготовление лака нужной концентрации. 2. Двухкратное нанесение флейцем (или тампоном) лака на живопись.
27-0302-020-01 Покрытие лаком гладкой станковой масляной живописи
27-0302-020-02 Покрытие лаком фактурной станковой масляной живописи
28-0101-001-01 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Разные работы":
1. Предусмотрены работы на сооружение и разборку лесов металлических инвентарных, комбинированных, неинвентарных и поддерживающих с сооружением и разборкой опалубки кладки сводов, арок, глав, закомар и перемычек; подноска, подъем и спуск грузов при производстве научно-реставрационных работ.
2. Поддерживающие леса и опалубки выполняются по индивидуальным проектам (индивидуальным расчетным схемам) для каждого конкретного памятника.
3. Расход материалов при устройстве неинвентарных и комбинированных лесов, а также опалубок, при необходимости может быть уточнен по проекту.
4. Работу подъемных механизмов для вертикальной транспортировки материалов и рабочих (лебедки, грузопассажирские лифты и т.д.) учитывать отдельной строчкой с учетом продолжительности работы и марки механизмов согласно проекта организации реставрации, металлических инвентарных, комбинированных, неинвентарных и поддерживающих с сооружением и разборкой опалубки кладки сводов, арок, глав, закомар и перемычек; подноска, подъем и спуск грузов при производстве реставрационно-восстановительных работ.

27-0302-018-01 Қиылыстырылмаған кенепте 0,5-тен 1,0 м2 дейінгі өлшеммен орындалған станокты майлы кескіндеме суретінің жақтауына керу
27-0302-018-02 Қиылыстырылмаған кенепте 3,0 м2 дейін орындалған дейінгі өлшеммен орындалған станокты майлы кескіндеме суретінің жақтауына керу
27-0302-018-03 Қиылыстырылған кенепте мөлшері 0,5-тен 1,0 м2 дейін орындалған дейінгі өлшеммен орындалған станокты майлы кескіндеме суретінің жақтауына керу
27-0302-018-04 Қиылыстырылған кенепте мөлшер 3,0 м2 дейін орындалған дейінгі өлшеммен орындалған станокты майлы кескіндеме суретінің жақтауына керу
27-0302-019:
Есептеуіш: 1 см2
Жұмыс құрамы:
1. Автор жазбасының техникасы мен мәнерін зерттеу.
2. Пигменттерді дайындау.
3. Лакты пигменттерді дайындау (мұқият араластыру).
4. Автордың түсі мен тонында суретті қайта жасау.
27-0302-019-01 Бояу қабатының жоғалған жерлерінде станокты майлы кескіндеме жасау, қарапайым.
27-0302-019-02 Бояу қабатының жоғалған жерлерінде станокты майлы кескіндеме жасау, күрделілігі орташа.
27-0302-019-03 Бояу қабатының жоғалған жерлерінде станокты майлы кескіндеме жасау, күрделі.
27-0302-019-04 Бояу қабатының жоғалған жерлерінде станокты майлы кескіндеме жасау, аса күрделі.
27-0302-019-05 Бояу қабатының жоғалған жерлерінде станокты майлы кескіндеме жасау, миниатюра.
27-0302-020:
Есептеуіш: 1 м2 кескіндеме
Жұмыс құрамы:
1. Қажетті концентрациядағы лак дайындау.
2. Флейцпен (немесе тампонмен) лакты кескіндемеге екі рет жағу.
27-0302-020-01 Тегіс станокты майлы кескіндеме лактарымен жабу
27-0302-020-02 Фактуралық станокты майлы кескіндеме лактарымен жабу
28-0101-001-01 "Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар. Әртүрлі жұмыстар":
1.Орнату және бөлшектеу жұмыстары қарастырылған:
Жоспарда ескерткіштің күрделі кескіні және биіктігі бойынша. Тіреулер арасындағы қашықтық:
аралас құрылыс ағаштары үшін қабырға бойымен - 2 метр; қабырғаға перпендикуляр-1,2 метр;
қабырғаға перпендикуляр емес құрылыс ағаштары үшін - 2 метр; қабырғаға перпендикуляр-1,5 метр.
2. Тіреу құрылыс ағаштары мен қалыптар әрбір нақты ескерткіш үшін жеке жобалар (жеке есептік схемалар) бойынша орындалады.
3. Инвентарлық емес және аралас құрылыс ағаштары, сондай-ақ қалыптар орнату кезіндегі материалдардың шығыны қажет болған жағдайда жоба бойынша нақтылануы мүмкін.
4. Материалдар мен жұмысшыларды тігінен тасымалдау үшін көтеру механизмдерінің жұмысын (шығырлар, жүк-жолаушы лифтілері және т.б.) реставрациялауды ұйыметрдастыру жобасына сәйкес жұмыс ұзақтығы мен механизмдердің маркасын жеке тарметрақпен ескеру қажет. металл мүкәмалдық, құрамдастырылған, инвентарлық емес және тіреуіштердің, аркалардың, тараулардың, бітеуіштердің және маңдайшалардың қалауларын салу және бөлшектеу арқылы ұстап тұратын металл мүкәалдық, құрамдастырылған, инвентарлық емес және тіреуіштерді орнату және бөлшектеу; реставрациялық-қайта жасау жұмыстарының өндірісі кезінде жүктерді жеткізу, көтеру және түсіру.
5. Нормаларды әзірлеу негізіне хронометретраждық бақылау алынған.

6. Учтены и отдельно не оплачиваются следующие вспомогательные операции:
1) заточка инструмента в процессе работы;
2) установка режущего инструмента и проверка его в работе, устранение мелких неисправностей, включение в сеть и выключение из сети;
3) проверка качества работ;
4) переезды с объекта на объект;
5) перерывы, связанные с погодными условиями;
6) подъем и спуск рабочего.
7. Учтены основные специфические условия производства реставрационных работ:
1) необходимость соблюдения особой осторожности при устройстве и разборке лесов для обеспечения сохранности поверхности стен, потолков;
2) крайне ограниченные возможности применения современных методов организации производства работ.
8. Предусмотрена высота лесов до 16 метров. При большей высоте лесов затраты труда следует увеличивать на 15 % для каждых следующих 4-х метров.
9. Предусмотрено устройство лесов непосредственно с земли. При устройстве лесов, опирающихся на уступы кровель, к затратам труда и стоимости трудовых затрат применять коэффициент 1,1.
10. При эксплуатации лесов более одного года заказчиком возмещаются затраты на восстановление лесов за каждый последующий год в размере:
1) 10 % первоначальной стоимости трудовых затрат для инвентарных лесов;
2). 25 % первоначальной стоимости трудовых затрат для неинвентарных и комбинированных лесов.
11. Вес груза при подъеме или спуске принят равным:
1). на электролебедке - 80 кг;
2) с помощью укосин, блоков - 15 кг;
3) вручную - 10 кг.
12. Сооружение лесов должно производиться с соблюдением всех действующих требований, изложенных в СНиП-III-40-80, в действующих инструкциях по технике безопасности.
13. Инвентарные металлические леса монтируются по проекту в соответствии с паспортом завода изготовителя. Инвентарные леса подразделяются на:
1) обычные – устанавливаются для зданий и частей зданий простой формы в плане и по высоте с малым выносом карнизов и других архитектурных деталей. расстояние между стойками: вдоль фасада – 2,5 метра, перпендикулярно стене – 1,4 метра.
2) усиленные – устанавливаются для зданий и частей зданий сложной формы в плане и по высоте с большим выносом карнизов и других архитектурных деталей. Усиление лесов осуществляется за счет уменьшения шага стоек до 1 метра или дополнительными лагами, сваренными из 2-х труб или установкой стоек в 3 ряда.
14. Неинвентарные и комбинированные леса сооружаются по проекту и расчетам проектных организаций.
Устройство неинвентарных и комбинированных лесов производится при невозможности установки на объекте инвентарных лесов, а также при наличии сложных очертаний памятника в плане и по высоте. Расстояние между стойками:
для комбинированных лесов вдоль стены – 2 метра; перпендикулярно стене – 1,2 метра;
для неинвентарных лесов вдоль стены – 2 метра; перпендикулярно стене – 1,5 метра.

6. Қосымшаның нормаларымен мынадай қосалқы операциялар ескерілді және жеке төленбейді:
1) жұмыс процесінде құралды қайрау;
2) кесу құралын орнату және оны жұмыста тексеру, ұсақ ақауларды жою, желіге қосу және желіден ажырату;
3) жұмыс сапасын тексеру;
4) объектіден объектіге бару жолдары;
5) ауа райы жағдайына байланысты үзілістер;
6) жұмысшыны көтеру және түсіру.
7. Қосымшаның нормаларымен реставрациялық жұмыстар өндірісін жүргізудің негізгі ерекше шарттары ескерілген:
1) Қабырғалардың, төбелердің және т. б. сақталуын қамтамасыз ету үшін құрылыс ағаштарын орнату және бөлшектеу кезінде ерекше сақтықты сақтау қажеттілігі.
2) Жұмыс өндірісін ұйымдастырудың қазіргі заманғы әдістерін қолданудың өте шектеулі мүмкіндіктері.
8. Құрылыс ағаштары биік болған кезде еңбек және бағалау шығындары норметраларын әрбір келесі 4 метретр үшін 15% - ға ұлғайту керек.
9. Норметраларда құрылыс ағаштарын жерден тікелей орналастыру қарастырылған. Шатырлардың кемеріне сүйенетін құрылыс ағаштарын орналастыру кезінде еңбек шығындары нормаларына және еңбек шығындары құнына 1,1 коэффициенті қолданылады.
10. Құрылыс ағаштарын бір жылдан астам пайдаланған кезде Тапсырыс беруші әрбір келесі жыл үшін құрылыс ағаштарын реставрациялауге арналған шығындарды өтейді.:
1) Түгендеу құралыс ағаштары үшін еңбек шығындары бастапқы құнының 10 % ;
2) Инвентарлық емес және аралас құрылыс ағаштары үшін еңбек шығындары бастапқы құнының 25 % ;
11. Көтеру немесе түсіру кезіндегі жүктің салмағы тең нормалармен қабылданған:
1) электролебеде-80 кг;
2 қиғаш тіреумен, блоктарды - 15 кг;
3) қолмен - 10 кг.
12. Ағаштар құрылысы, барлық қолданыстағы талаптарды сақтай отырып, қауіпсіздік техникасы жөніндегі қолданыстағы нұсқаулықтарда жүргізілуі тиіс.
13. Инвентарлық металл құрылыс ағаштары дайындаушы зауыттың паспортына сәйкес жоба бойынша құрастырылады. Түгендеу құрылыс ағаштары:
1) қарапайым-ғимараттар мен ғимараттардың қарапайыметр формадағы бөліктері үшін жоспарда және биіктігі бойынша карниздер мен басқа да сәулет бөлшектерін аз шығарып орнатылады. Тіреулер арасындағы қашықтық: қасбеттің бойымен-2,5 метр; қабырғаға перпендикуляр - 1,4 метр.
2) күшейтілген-күрделі формадағы ғимараттар мен ғимараттардың бөліктері үшін жоспарда және биіктігі бойынша карниздер мен басқа да сәулет бөлшектерін үлкейтіп шығарып орнатады. Құрылыс ағаштарын күшейту тіректердің қадамын 1 метрге дейін азайту немесе 2 құбырдан пісірілген қосымша лагалармен немесе 3 қатарға тіреулер орнатумен жүзеге асырылады.
14. Инвентарлық емес және құрамдастырылған құрылыс ағаштары жоба және жобалау ұйымдарының есептері бойынша салынады.

15. Поправки:
28-0101-001
При усилении лесов к затратам труда применять коэффициент 2,7
28-0101-009
28-0101-010
При подъеме или спуске грузов свыше 10 метров на каждые следующие 5 метра (полные и неполные) к затратам труда применять коэффициент 1,15
28-0101-011
Средний вес груза за 1 перенос равен 20 кг
28-0101-012
При визуальном осмотре места производства работ на высоте применять коэффициент 0,6. Ширина одной захватки 2 метра

15. Түзетулер:
28-0101-001
Құрылыс ағаштарын күшейту кезінде еңбек шығындары нормаларына 2,7 коэффициентін қолдану керек
28-0101-009
28-0101-010
Жүктерді 10 метр-ден артық көтеру немесе түсіру кезінде келесі әр 5 метр (толық және толық емес) еңбек шығындары нормаларына 1,15 коэффициентін қолдану керек
28-0101-011
Жүктің 1 тасымалының орта салметрағы 20 кг-ға тең
28-0101-012
Биіктікте жұмыс атқару орындарын көзбен шолу кезінде (1 ілінуге дейін) 0,6 коэффициентін қолдану керек
Қамту ені 2 метр

28-0101-001:
Измеритель: 1 м2 вертикальной проекции лесов на стену
Состав работ: 28-0101-001-01: 1. Изучение проектной документации. 2. Планировка места установки лесов. 3. Подвозка элементов лесов и их разгрузка. 4. Подноска деталей на расстояние до 50 метров. 5. Укладка подкладок и подпятников. 6. Выпрямление монтажных деталей (при необходимости). 7. Ограждение места установки лесов. 8. Установка и сборка лесов. 9. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 10. Крепление лесов к конструкции стен здания с пробивкой гнезд и установкой пробок и анкеров или через проемы. 11. Обработка (при необходимости) деревянных элементов лесов антисептиком или антипиреном. 12. Укладка щитов настила с устройством ограждений, лестниц и грузовых площадок. 13. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 14. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 15. Устройство молниезащиты. 16. Изготовление скамеек. 17. Разборка ограждения места установки лесов. 18. Уборка с лесов инструмента, отходов и мусора. 19. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-001-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Уборка с лесов материалов, инвентаря, средств пожаротушения. 3. Поярусная разборка всех элементов лесов. 4. Спуск демонтируемых элементов. 5. Демонтаж ограждения места разборки лесов. 6. Сортировка элементов лесов с удалением гвоздей из деревянных элементов. 7. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров и их складирование. 8. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-001-01 Устройство металлических инвентарных лесов на фасадах
28-0101-001-02 Разборка металлических инвентарных лесов на фасадах
28-0101-002:
Измеритель: 1 м2 вертикальной проекции лесов на стену
Состав работ 28-0101-002-01: 1. Изучение проектной документации. 2. Планировка места установки лесов. 3. Подвозка элементов лесов и их разгрузка. 4. Подноска деталей на расстояние до 50 метров. 5. Укладка подкладок и подпятников. 6. Выпрямление монтажных деталей (при необходимости). 7. Подготовка пиломатериалов (разметка, раскрой, а при необходимости изготовление обрезных досок и брусьев на циркулярной пиле). 8. Ограждение места установки лесов. 9. Установка и сборка элементов лесов. 10. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 11. Обработка (при необходимости) деревянных элементов лесов антисептиком или антипиреном. 12. Крепление лесов к конструкции стен здания с пробивкой гнезд и установкой пробок и анкеров или через проемы. 13. Укладка щитов настила с устройством ограждений, лестниц и грузовых площадок. 14. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 15. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 16. Устройство молниезащиты. 17. Изготовление скамеек. 18. Разборка ограждения места установки лесов. 19. Уборка с лесов инструмента, отходов и мусора. 20. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-002-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Уборка с лесов материалов, инвентаря, средств пожаротушения. 3. Поярусная разборка всех элементов лесов. 4. Спуск демонтируемых элементов лесов. 5. Демонтаж ограждения места разборки лесов. 6. Сортировка элементов лесов с удалением гвоздей из деревянных элементов. 7. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров, их складирование. 8. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-002-01 Устройство комбинированных лесов на фасадах
28-0101-002-02 Разборка комбинированных лесов на фасадах

28-0101-001:
Есептеуіш: 1 метр2 құрылыс ағашының тік проекциясы
Жұмыс құрамы:
28-0101-001-01: 1. Жобалық құжаттаметраны зерттеу. 2. Құрылыс ағаштарын орнату орнын жоспарлау. 3. Құрылыс ағаштарының элементтерін жеткізу және оларды түсіру. 4. Бөлшектерді 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу. Астарлар мен подпятниктерді салу. 6. Монтаждық бөлшектерді түзету (қажет болған жағдайда). 7. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау. 8. Құрылыс ағаштарын орнату және құрастыру. 9. Бөліктерге кесе отырып, болат сыметрды күйдіру. 10. Ұяларды тесіп, тығындар мен анкерлер орната отырып немесе ойықтар арқылы ғиметрарат қабырғаларының конструкциясына құрылыс ағаштарын бекіту. 11. Құрылыс ағаштарының ағаш элементтерін антисептикпен немесе антипиренмен өңдеу (қажет болған жағдайда).
12. Қоршаулар, баспалдақтар және жүк алаңдары құрылғысымен төсеметрнің қалқандарын төсеу. 13. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен укосиналарды монтаждау. 14. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау. 15. Найзағайдан қорғау құрылғысы. 16. Орындықтар жасау.
17. Құрылыс ағаштарын орнату орнының қоршауын бөлшектеу. 18. Құрал-сайметрандарды, қалдықтар мен қоқыстарды құрылыс ағаштарынан жинау.
19. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе кометриссияға тапсыру.
28-0101-001-02: 1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау. 2. Құрылыс ағаштарыдан материалдарды, метрүкәметралды, өрт сөндіру құралдарын жинау. 3. Құрылыс ағаштарының барлық элементтерін порустық бөлшектеу. 4. Бөлшектелетін элементтерді түсіру. 5. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орнының қоршауын бөлшектеу. 6. Ағаш элементтерден шегелерді алып тастай отырып, Құрылыс ағаш элементтерін сұрыптау.
7. Құрылыс ағаш элементтерін 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау. 8. Құрылыс ағаш элементтерін автометробильдерге тиеу оларды қойметрада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-001-01 Қасбеттердегі метреталл инвентарлық құрылыс ағаштарын орнату
28-0101-001-02 Қасбеттердегі метреталл инвентарлық құрылыс ағаштарын бөлшектеу
28-0101-002:
Есептеуіш: 1 метр2 құрылыс ағашының тік проекциясы
Жұмыс құрамы:
28-0101-002-01:
1. Жобалық құжаттаметраны зерттеу.
2. Құрылыс ағаштарын орнату орнын жоспарлау.
3. Құрылыс ағаштарының элементтерін жеткізу және оларды түсіру.
4. Бөлшектерді 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу. Астарлар мен подпятниктерді салу.
6. Монтаждық бөлшектерді түзету (қажет болған жағдайда).
7. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау.
8. Құрылыс ағаштарын орнату және құрастыру.
9. Бөліктерге кесе отырып, болат сыметрды күйдіру.
10. Ұяларды тесіп, тығындар мен анкерлер орната отырып немесе ойықтар арқылы ғиметрарат қабырғаларының конструкциясына құрылыс ағаштарын бекіту.
11. Құрылыс ағаштарынң ағаш элементтерін антисептикпен немесе антипиренмен өңдеу (қажет болған жағдайда).
12. Қоршаулар, баспалдақтар және жүк алаңдары құрылғысымен төсеметрнің қалқандарын төсеу.
13. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен укосиналарды монтаждау.
14. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау.
15. Найзағайдан қорғау құрылғысы.
16. Орындықтар жасау.
17. Құрылыс ағаштарын орнату орнының қоршауын бөлшектеу.
18. Құрал-сайметрандарды, қалдықтар мен қоқыстарды құрылыс ағаштарынан жинау.
19. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе кометриссияға тапсыру.
28-0101-002-02:
1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау.
2. Құрылыс ағаштарыдан материалдарды, метрүкәметралды, өрт сөндіру құралдарын жинау.
3. Құрылыс ағаштарының барлық элементтерін порустық бөлшектеу.
4. Бөлшектелетін элементтерді түсіру.
5. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орнының қоршауын бөлшектеу.
6. Ағаш элементтерден шегелерді алып тастай отырып, Құрылыс ағаш элементтерін сұрыптау.
7. Құрылыс ағаш элементтерін 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау.
8. Құрылыс ағаш элементтерін автометробильдерге тиеу оларды қойметрада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-002-01 Қасбеттердегі құраметрдастырылған құрылыс ағаштарыды орнату
28-0101-002-02 Қасбеттердегі құраметрдастырылған құрылыс ағаштарыды бөлшектеу

28-0101-003:
Измеритель: 1 м3 реставрируемого помещения
Состав работ 28-0101-003-01: 1. Изучение проектной документации. 2. Планировка места установки лесов. 3. Подвозка элементов лесов и их разгрузка. 4. Подноска деталей на расстояние до 50 метров. 5. Укрытие пола полиэтиленовой пленкой. 6. Укладка подкладок и подпятников. 7. Выпрямление монтажных деталей (при необходимости). 8. Подготовка пиломатериалов (разметка, раскрой, а при необходимости изготовление обрезных досок и брусьев). 9. Ограждение места установки лесов. 10. Установка и сборка элементов лесов. 11. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 12. Крепление лесов к конструкции стен здания с пробивкой гнезд и установкой пробок и анкеров или через проемы. 13. Обработка (при необходимости) деревянных элементов лесов антисептиком или антипиреном. 14. Укладка щитов настила с устройством ограждений, лестниц и грузовых площадок. 15. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 16. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 17. Устройство молниезащиты. 18. Изготовление скамеек. 19. Разборка ограждения места установки лесов. 20. Уборка с лесов инструмента, отходов и мусора. 21. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-003-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Уборка с лесов материалов, инвентаря, средств пожаротушения. 3. Поярусная разборка всех элементов лесов. 4. Спуск демонтируемых элементов лесов. 5. Демонтаж ограждения места разборки лесов. 6. Уборка укрытия (пленки) пола. 7. Сортировка элементов лесов с удалением гвоздей из деревянных элементов. 8. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров, их складирование. 9. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-003-01 Устройство комбинированных лесов в помещениях
28-0101-003-02 Разборка комбинированных лесов в помещениях
28-0101-004:
Измеритель: 1 м2 вертикальной проекции лесов на стену
Состав работ 28-0101-004-01: 1. Изучение места установки лесов, проведение необходимых замеров, планировка. 2. Подноска материалов на расстояние до 50 метров, их сортировка и складирование. 3. Разметка и раскрой материалов. 4. Подготовка стоек с изготовлением сопряжений всех видов, запиливанием, долблением отверстий. 5. Ограждение места установки лесов. 6. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 7. Установка стоек по отвесу или по заданному уклону с устройством специальных подушек-прокладок при ломаной или круглого очертания конфигурации памятника, на которую опираются стойки без какого-либо нарушения конструктивных элементов стропил, кровель и кладки. 8. Установка и укрепление гвоздями, стальной проволокой, болтами, хомутами и т.п. вспомогательных стоек, подкосов, схваток, прогонов, пальцев. 9. Расшивка стоек до скрепления их с другими элементами. 10. Укладка настила с устройством нижнего ярусного настила. Сооружение лестниц грузовых площадок, установка ограждений. 11. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 12. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 13. Устройство молниезащиты. 14. Изготовление скамеек. 15. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-004-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Постепенное снятие по ходу разборки всех металлических креплений. 3. Снятие настила и ограждения. 4. Снятие пальцев, прогонов, подкосов, схваток. 5. Раскрепление и снятие стоек. 6. Спуск всех элементов лесов. 7. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров, их складирование. 8. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-004-01 Устройство неинвентарных лесов на фасадах
28-0101-004-02 Разборка неинвентарных лесов на фасадах
14-0101-005:

28-0101-003:
Есептеуіш: 1 метр3 реставрацияланатын үй-жайдың
Жұмыс құрамы:
28-0101-003-01:
1. Жобалық құжаттаманы зерттеу.
2. Құрылыс ағаштарын орнату орнын жоспарлау.
3. Құрылыс ағаштарының элементтерін жеткізу және оларды түсіру.
4. Бөлшектерді 50 метрге дейінгі қашықтыққа жеткізу. Астарлар мен подпятниктерді салу.
6. Монтаждық бөлшектерді түзету (қажет болған жағдайда).
7. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау.
8. Құрылыс ағаштарын орнату және құрастыру.
9. Бөліктерге кесе отырып, болат сыметрды күйдіру.
10. Ұяларды тесіп, тығындар мен анкерлер орната отырып немесе ойықтар арқылы ғиметрарат қабырғаларының конструкциясына құрылыс ағаштарын бекіту.
11. Құрылыс ағаштарынң ағаш элементтерін антисептикпен немесе антипиренмен өңдеу (қажет болған жағдайда).
12. Қоршаулар, баспалдақтар және жүк алаңдары құрылғысымен төсеметрнің қалқандарын төсеу.
13. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен укосиналарды монтаждау.
14. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау.
15. Найзағайдан қорғау құрылғысы.
16. Орындықтар жасау.
17. Құрылыс ағаштарын орнату орнының қоршауын бөлшектеу.
18. Құрал-саймандарды, қалдықтар мен қоқыстарды құрылыс ағаштарынан жинау.
19. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе комиссияға тапсыру.
28-0101-003-02:
1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау.
2. Құрылыс ағаштарыдан материалдарды, мүкәмалды, өрт сөндіру құралдарын жинау.
3. Құрылыс ағаштарынң барлық элементтерін порустық бөлшектеу.
4. Бөлшектелетін элементтерді түсіру.
5. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орнының қоршауын бөлшектеу.
6. Ағаш элементтерден шегелерді алып тастай отырып, Құрылыс ағаш элементтерін сұрыптау.
7. Құрылыс ағаш элементтерін 50 метрге дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау.
8. Құрылыс ағаш элементтерін автометробильдерге тиеу оларды қойметрада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-003-01 Үй-жайлардағы құрамдастырылған құрылыс ағаштарыды орнату
28-0101-003-02 Үй-жайларда құрастырылған құрылыс ағаштарыды бөлшектеу
28-0101-004:
Есептеуіш: 1 метр2 құрылыс ағашының тік проекциясы
Жұмыс құрамы:
28-0101-004-01: Үй-жайларда инвентарлық емес құрылыс ағаштарын орнату және бөлшектеу
1. Құрылыс ағаштарын орнату орнын зерттеу, қажетті Өлшемдері атқару, жоспарлау.
2. Бөлшектерді 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу. Астарлар мен подпятниктерді салу.
3. Материалдарды белгілеу және кесу.
4. Тіреулерді түйіндесудің барлық түрлерін аралау, саңылауларды қағу арқылы жасап дайындау.
5. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау.
6. Болат сыметрды босаңдатып, бөлшектерге кесу.
7. Тіреулерді тіктеуіш бойынша немесе ескерткіштің пішіні қисық немесе дометралақ болған жағдайда итарқасы, шатыры, құрылысы элементінің құрылымын бұзбай орнатылған арнайы жастық-төсеметрімен берілген еніс бойынша орнату.
8. Қосалқы тіреулерді, көлбеулерді, арқалықтарды, сұққыларлы орнату және шегелермен, болат метрымен, бұрандылармен, қамыттармен т.б. бекіту.
9. Тіреулерді басқа элементтермен біріктірер алдында кестелеу
10. Төменгі ярустағы төсемді жасалуымен төсемдер жасау. Жүк алаңдарының сатыларын құру, қоршау қою.
11. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен қаметртаметрасыз ету
12. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен қиғаш тіреулерді монтаждау.
13. Найзағайдан қорғауды ұйыметрдастыру.
14. Орындықтар жасау.
15. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе комиссияға тапсыру.
28-0101-004-02:
1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау.
2. Жинау барысында барлық металл бекіткіштерді біртіндеп шешу.
3. Төсеметр мен қоршауды шешу.
4. Тіреулерді, көлбеулерді, арқалықтарды, сұққыларлы шешу.
5. Тіреулерді босату және шешу
6. Құрылыс ағаштарының барлық элементтерін түсіру.
7. Құрылыс ағаштарының элементтерін 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау.
8. Құрылыс ағаштарының элементтерін автомобильдерге тиеу оларды қоймада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-004-01 Қасбеттерде инвентарлық емес құрылыс ағаштарын орнату
28-0101-004-02 Қасбеттерде инвентарлық емес құрылыс ағаштарын бөлшектеу
28-0101-005:

Измеритель: 1 м3 реставрируемого помещения
Состав работ 28-0101-005-01: 1. Изучение места установки лесов, проведение необходимых замеров. 2. Подноска материалов на расстояние до 50 метров, их сортировка и складирование. 3. Разметка и раскрой материалов. 4. Подготовка стоек с изготовлением сопряжений всех видов, запиливанием, долблением отверстий. 5. Ограждение места установки лесов. 6. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 7. Укрытие пола полиэтиленовой пленкой или другим материалом. 8. Установка стоек по отвесу или по заданному уклону с устройством специальных подушек-прокладок при ломаной или круглого очертания конфигурации памятника, на которую опираются стойки без какого-либо нарушения конструктивных элементов стропил, кровель и кладки. 9. Установка и укрепление гвоздями, стальной проволокой, болтами, хомутами и т.п. вспомогательных стоек, подкосов, схваток, прогонов, пальцев. 10. Расшивка стоек до скрепления их с другими элементами. 11. Укладка настила с устройством нижнего ярусного настила. Сооружение лестниц грузовых площадок, установка ограждений. 12. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 13. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 14. Устройство молниезащиты. 15. Изготовление скамеек. 16. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-005-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Постепенное снятие по ходу разборки всех металлических креплений. 3. Снятие настила и ограждения. 4. Снятие пальцев, прогонов, подкосов, схваток. 5. Уборка укрытия (пленки или другого материала) пола. 6. Раскрепление и снятие стоек. 7. Спуск всех элементов лесов. 8. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров, их складирование. 9. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-005-01 Устройство неинвентарных лесов в помещениях
28-0101-005-02 Разборка неинвентарных лесов в помещениях
28-0101-006:
Измеритель: 1 м3 сооружаемых поддерживающих лесов
Состав работ 28-0101-006-01: 1. Изучение места установки лесов, проведение необходимых замеров. 2. Подноска материалов на расстояние до 50 метров. 3. Обработка (при необходимости) деревянных элементов лесов антисептиком или антипиреном. 4. Разметка и раскрой материалов. 5. Ограждение места сооружения лесов. 6. Отжиг стальной проволоки с нарезкой на куски. 7. Изготовление в размер стоек, их установка, взаимное крепление гвоздями, стальной проволокой, болтами, хомутами, вспомогательных стоек, подкосов, схваток, прогонов и пальцев. 8. Сооружение верхнего настила, установка, крепление лаг и щитов. 9. Сооружение лестниц, грузовых площадок, установка ограждений. 10. Заготовка и установка кружал по шаблонам, устройство сплошной опалубки по кружалам. 11. Оборудование лесов средствами пожаротушения. 12. Монтаж электролебедок, стреловых блоков и укосин. 13. Изготовление скамеек. 14. Сдача лесов производителю работ или комиссии.
28-0101-006-02: 1. Ограждение мест разборки лесов. 2. Постепенное снятие по ходу разборки всех металлических креплений. 3. Снятие настила и ограждения. 4. Снятие пальцев, прогонов, подкосов, схваток. 5. Раскрепление и снятие стоек. 6. Разборка опалубки. 7. Спуск всех элементов лесов. 8. Переноска элементов лесов на расстояние до 50 метров, их складирование. 9. Погрузка на автомобили элементов лесов с разгрузкой их на складе или на другом объекте.
28-0101-006-01 Устройство поддерживающих лесов и опалубки при реставрации кладки сводов, арок, глав, закомар и перемычек

Есептеуіш: реставрацияланатын үй-жайдың 1 метр3
Жұмыс құрамы:
28-0101-005-01:
1. Құрылыс ағаштарын орнату орнын зерттеу, қажетті Өлшемдерді жүргізу.
2. Бөлшектерді 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу. Астарлар мен өкшеліктерді салу.
3. Материалдарды белгілеу және кесу.
4. Тіреулерді түйіндесудің барлық түрлерін аралау, саңылауларды қағу арқылы жасап дайындау.
5. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау.
6. Болат сымды босаңдатып, бөлшектерге кесу.
7. Еденді полиэтиленмен жабу.
8. Тіреулерді тіктеуіш бойынша немесе ескерткіштің пішіні қисық немесе домалақ болған жағдайда итарқасы, шатыры, құрылысы элементінің құрылымын бұзбай орнатылған арнайы жастық-төсемімен берілген ені бойынша орнату.
9. Қосалқы тіреулерді, көлбеулерді, арқалықтарды, сұққыларлы орнату және шегелермен, болат метрымен, бұрандылармен, қамыттармен т.б. бекіту
10. Тіреулерді басқа элементтермен біріктірер алдында Кестелеу
11. Төменгі ярустағы төсемді жасалуымен төсемдер жасау. Жүк алаңдарының сатыларын құру, қоршау қою.
12. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен қаметртаметрасыз ету
13. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен қиғаш тіреулерді монтаждау.
14. Найзағайдан қорғауды ұйыметрдастыру.
15. Орындықтар жасау.
16. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе кометриссияға тапсыру.
28-0101-005-02:
1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау.
2. Жинау барысында барлық метретал бекіткіштерді біртіндеп шешу.
3. Төсеметр мен қоршауды шешу.
4. Тіреулерді, көлбеулерді, арқалықтарды, сұққыларлы шешу.
5. Еден жаппасын (қабыршықты немесе басқа метратериалды) жинау.
6. Тіреулерді босату және шешу
7. Құрылыс ағаштарының барлық элементтерін түсіру.
8. Құрылыс ағаштарының элементтерін 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау.
9. Құрылыс ағаштарының элементтерін автомобильдерге тиеу оларды қоймада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-005-01 Үй-жайларда инвентарлық емес құрылыс ағаштарды орналастыру
28-0101-005-02 Үй-жайларда инвентарлық емес құрылыс ағаштарды бөлшектеу
28-0101-006:
Есептеуіш: құрылатын тірек құрылыс ағаштарының 1 метр3
Жұмыс құрамы:
28-0101-006-01:
1. Құрылыс ағаштарын орнату орнын зерттеу, қажетті Өлшемдері атқару.
2. Бөлшектерді 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу.
3. Құрылыс ағаштарының ағаш элементтерін антисептикпен немесе антипиренмен өңдеу (қажет болған жағдайда).
4. Материалдарды белгілеу және кесу.
5. Құрылыс ағаштарын орнату орнын қоршау.
6. Болат сыметрды босаңдатып, бөлшектерге кесу.
7. Өлшеміне сай тіреулерді жасау және шегелермен, болат сымен, бұрандылармен, қамыттармен т.б. өзара бекітіп орнату.
8. Жоғарғы төсемді құрастыру, орнату, лагтар мен қалқандарды бекіту.
9. Сатыларды, жүк алаңдарын, қоршауларды жасау.
10. Үлгі бойынша доғақалыпты орнату, тұтас қалыпты доғақалыпты бойынша құру.
11. Құрылыс ағаштарын өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету
12. Электржарғыштарды, жебелік блоктар мен қиғаш тіреулерді монтаждау.
13. Орындықтар жасау.
14. Құрылыс ағаштарын жұмыс жүргізушіге немесе комиссияға тапсыру.
28-01006-02:
1. Құрылыс ағаштарын бөлшектеу орындарын қоршау.
2. Жинау барысында барлық метретал бекіткіштерді біртіндеп шешу.
3. Төсем мен қоршауды шешу.
4. Тіреулерді, көлбеулерді, арқалықтарды, сұққыларлы шешу.
5. Тіреулерді босату және шешу
6. Тіреулерді бөлшектеу.
7. Құрылыс ағаштарының барлық элементтерін түсіру.
8. Құрылыс ағаштарының элементтерін 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау және оларды жинау.
9. Құрылыс ағаштарының элементтерін автометробильдерге тиеу оларды қойметрада немесе басқа объектіде түсіру.
28-0101-006-01 Күмбездерді, аркаларды, тарауларды, жиектер мен маңдайшаларды реставрациялау кезінде ұстап тұратын құрылыс ағаштары мен қалыпты орнату.

28-0101-006-02 Разборка поддерживающих лесов и опалубки при реставрации кладки сводов, арок, глав, закомар и Перемычек
28-0101-007:
Измеритель: 1 установка или передвижка
Состав работ: 1. Доставка люльки и троса от объекта завершенной реставрации к новому объекту со снятием люльки с автотранспорта. 2. Установка люльки. 3. Передвижка люлек по горизонтали с одного рабочего места на другое. 4. Закрепление троса за стропила со вскрытием и обратной заделкой кровли. 5. Открепление троса люльки от стропил объекта завершенной реставрации, спуск троса, заделка кровли в месте крепления троса.
28-0101-007-01 Навеска и передвижка подвесных люлек
28-0101-008:
Измеритель: 1 м2
Состав работ: 1. Обшивка фанерой. 2. Прокладка утеплителя.
28-0101-008-01 Обшивка каркаса лесов фанерой с прокладкой утеплителя для производства работ в зимнее время
28-0101-009:
Измеритель: 1 подъем или спуск
Состав работ 28-0101-009-01: 1. Отбор необходимого груза в местах его складирования. 2. Подноска груза к месту подъема на расстояние до 50 метров, при необходимости укладывание в пакеты. 3. Застроповка груза и укрепление оттяжки. 4. Подъем груза. 5. Расстроповка груза. 6. Переноска груза на расстояние до 10 метров. 7. Спуск троса для следующего приема груза.
28-0101-009-02: 1. Подноска груза к месту спуска на расстояние до 10 метров. 2. Подготовка пакетов (при необходимости). 3. Застроповка груза и укрепление оттяжки. 4. Спуск груза. 5. Расстроповка груза. 6. Переноска груза на расстояние до 50 метров. 7. Укладка груза в штабель. 8. Поднятие троса для следующего спуска груза.
28-0101-009-01 Подъем грузов при помощи электролебедок до 10 метров
28-0101-009-02 Спуск грузов при помощи электролебедок до 10 метров
28-0101-010:
Измеритель: 1 подъем или спуск
Состав работ 28-0101-010-01:
1. Отбор необходимого груза в местах его складирования.
2. Подноска груза к месту подъема на расстояние до 50 метров, при необходимости укладывание в пакеты.
3. Застроповка груза и укрепление оттяжки.
4. Подъем груза.
5. Расстроповка груза.
6. Переноска груза на расстояние до 10 метров.
7. Спуск троса для следующего приема груза.
28-0101-010-02: 1. Подноска груза к месту спуска на расстояние до 10 метров.
2. Подготовка пакетов (при необходимости).
3. Застроповка груза и укрепление оттяжки.
4. Спуск груза.
5. Расстроповка груза.
6. Переноска груза на расстояние до 50 метров.
7. Укладка груза в штабель.
8. Поднятие троса для следующего спуска груза.

28-0101-006-02 Күмбездерді, аркаларды, тарауларды, жиектер мен маңдайшаларды реставрациялау кезінде ұстап тұратын құрылыс ағаштары мен қалыпты бөлшектеу аркалар, сопақша күметрбез, үшкілденіп аяқталған қабырға мен тіреуіш маңдайша.
28-0101-007:
Есептеуіш: 1 орнату немесе жылжыту
Жұмыс құрамы:
1. Аспалы бесікті және тросты реставрациялық жұмысы аяқталғаннан кейін, жұмыс жүргізілген объектіден алып, автокөліктен түсіріп, жаңа объектіге жеткізу.
2. Аспалы бесікті орнату.
3. Бесікшелерді көлденең қалпында бір жұмыс орнынан екінші жұмыс орнына жылжыту.
4. Тросты шатырды ашу және қайта бітеу арқылы ілмектерге бекіту.
5. Аспалы бесіктің арқанын реставрациялау аяқталған объектінің арқандарынан босату, арқанды түсіру, арқанды бекіту орнында шатырды бітеу.
28-0101-007-01 Аспалы бесікті асу, жылжыту
28-0101-008:
Есептеуіш: 1 метр2
Жұмыс құрамы:
1. Фанерамен қаптау.
2. Жылытқышты төсеу.
28-0101-008-01 Қысқы уақытта жұмыс жүргізу өндірісіне арналған жылытқышты салу арқылы шеремен құрылыс ағаш қаңқасын қаптау.
28-0101-009:
Есептеуіш: 1 көтеру немесе түсіру
Жұмыс құрамы:
1 28-0101-009-01:
1. Жинау орындарында қажетті жүкті іріктеу.
2. Жүкті көтеру орнына 50 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу, қажет болған жағдайда пакеттерге салу.
3. Жүкті ілмектеу және тартқышты нығайту.
4. Жүкті көтеру.
5. Жүкті босату.
6. Жүкті 10 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау.
7. Жүкті келесі қабылдау үшін арқанды түсіру.
28-0101-009-02:
1. Жүкті түсіру орнына 10 метр дейінгі қашықтыққа жеткізу. Пакеттерді дайындау (қажет болған жағдайда) .
3. Жүкті ілмектеу және тартқышты нығайту.
4. Жүкті түсіру.
5. Жүкті босату.
6. Жүкті 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау. Жүкті штабельге салу.
8. Жүкті келесі түсіру үшін арқанды көтеру.
28-0101-009-01 10 метрге дейін электржарғыштардың көмегімен жүктерді көтеру
28-0101-009-02 10 метрге дейін электржарғыштардың көмегімен жүктерді түсіру
28-0101-010:
Есептеуіш: 1 көтеру немесе түсіру
Жұмыс құрамы:
28-0101-010-01:
1. Жинау орындарында қажетті жүкті іріктеу.
2. Жүкті көтеру орнына 50 метрге дейінгі қашықтыққа жеткізу, қажет болған жағдайда пакеттерге салу.
3. Жүкті ілмектеу және тартқышты нығайту.
4. Жүкті көтеру.
5. Жүкті босату.
6. Жүкті 10 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау.
7. Жүкті келесі қабылдау үшін арқанды түсіру.
28-0101-010-02:
1. Жүкті түсіру орнына 10 метрге дейінгі қашықтыққа жеткізу. Пакеттерді дайындау (қажет болған жағдайда) .
3. Жүкті ілмектеу және тартқышты нығайту.
4. Жүкті түсіру.
5. Жүкті босату.
6. Жүкті 50 метр дейінгі қашықтыққа тасымалдау. Жүкті штабельге салу.
8. Жүкті келесі түсіру үшін арқанды көтеру.

28-0101-010-01 Подъем грузов при помощи каната и блока до 10 метров
28-0101-010-02 Спуск грузов при помощи каната и блока до 10 метров
28-0101-011:
Измеритель: 50 кг груза
Состав работ: Подноска деталей лесов, лесоматериалов и прочих материалов к месту складирования (на территории памятника).
28-0101-011-01 Подноска грузов на 10 метров сверх учтенного расстояния (до 50 метров)
28-0101-012:
Измеритель: 1 захватка
Состав работ: 1. Разматывание канатов вручную (до 100 метров каната).
2. Наматывание канатов вручную на вилки по окончании работ.
3. Подъем оснастки на кровлю.
4. Изготовление стропов страховки двухпетельным кольцевым соединением.
5. Установка полиспастов.
6. Снятие полиспастов по окончании работ.
7. Оснастка полиспастов.
8. Запасовка полиспастов на высоте (до 5 зависок).
9. Распасовка полиспастов на высоте (до 5 зависок).
10. Закрепление расчалок и оттяжек.
11. Снятие расчалок и оттяжек.
12. Закрепление канатов.
13. Закрепление оснастки после закрепления.
28-0101-012-01 Производство высотных реставрационных работ верхолазным способом

28-0101-010-01 Арқанның және блоктың көмегімен жүктерді 10 метрге дейін көтеру
28-0101-010-02 Арқанның және блоктың көмегімен жүктерді түсіру 10 метрге дейін
28-0101-011:
Есептеуіш: 50 кг жүк
Жұмыс құраметры:
Ағаш бөлшектерін, ағаш материалдарын және басқа да материалдарды қоймалау орнына (ескерткіш аумағында) жеткізу.
28-0101-011-01 Жүкті нормамен ескерілген қашықтықтан (50 метрге дейін) 10 метр артық тасымалдау
28-0101-012:
Есептеуіш: 1 қармау
Жұмыс құрамы:
1. Арқандарды қолмен тарқату (100 метрге дейін).
2. Жұмыс аяқталғаннан кейін арқандарды айырларға қолмен орау.
3. Жарақты төбеге көтеру.
4. Екі ілмекті сақиналы қосындылармен сақтандыру ілмектерін дайындау.
5. Полиспастар орнату.
6. Жұмыс аяқталғаннан кейін полиспастарды алу.
7. Полиспасттарды жабдықтау.
8. Полиспасттарды биіктікте (ілгіштен 5-ке дейін) қорт жасау.
9. Полиспастарды биіктікте (ілгіштен 5-ке дейін) тарқату.
10. Айлақтар мен тартқыштарды бекіту.
11. Айлақтар мен тартқыштарды алу.
12. Арқандарды бекіту.
13. Бекітілгеннен кейін жабдықты бекіту.
28-0101-012-01 Өрмелеу әдісімен биіктікте жөндеу жұмыстарын атқару

29-0101-001-01 "Научно-исследовательские и проектные работы по памятникам градостроительства и архитектуры":
Не учтено и оплачивается дополнительно:
1) обмер частей памятника (здания), находящегося под водой;
2) обмеры и проектирование предметов интерьера;
3) фотофиксация;
4) сметные работы.
Обмерные и проектные работы на отдельных объектах, находящихся в комплексе архитектурных ансамблей, расцениваются раздельно, как самостоятельные памятники, в том числе крепостные стены, башни и отдельные прясла стен между двумя башнями.
Предварительные работы
Стоимость составления реставрационного задания на разработку научно-проектной документации определяется по суммарным значениям горизонтальных граф 29-0101-001 с коэффициентом 0,5. При этом другие коэффициенты, приведенные в настоящих пояснениях, не учитываются.

29-0101-001-01 "Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстары":
Бөлімнің бағалары ескерілмеген және қосымша төленеді:
1) су астындағы ескерткіштің (ғимараттың) бөліктерін өлшеу;
2) интерьер заттарын өлшеу және жобалау;
3) фотофиксация;
4) сметалық жұмыстар.
Архитектуралық ансамбльдер кешенінде орналасқан жеке объектілерде өлшеу және жобалау жұмыстарын орындау кезінде олар жеке ескерткіштер ретінде қарастырылады, оның ішінде бекіністер мен монастырь мұнаралары және екі мұнараның арасындағы бөлек қабырғалар.
Ескерткіштің көлемін анықтау 1-қосымшада берілген.
Алдын ала жұмыстар
Осы тарауда сәулет және тарих ескерткіштеріндегі ғылыми-жобалау жұмыстарының бағытын, дәйектілігін айқындайтын бастапқы деректерді алуға және жинақтауға бағалар көзделген.
Ғылыми-жобалау құжаттамасын әзірлеуге арналған реставрациялық тапсырманы жасау құны 0,5 коэффициентімен 1-1-кестенің көлденең бағандарының жиынтық мәндері бойынша айқындалады. Бұл ретте осы түсіндірмелерде келтірілген басқа да коэффициенттер ескерілмейді.

29-0101-001:
Измеритель: памятник
Объем памятника в тыс. м3
Ознакомление с "Заданием", предъявленной "Заказчиком" документацией и с памятником в натуре
Определение физического объема памятника
Составление актов технического состояния и утрат первоначального облика
Предварительное инженерное заключение и рекомендации
Краткие историко-архивные и библиографические сведения
Составление тематического плана научно-проектных работ
Итого
до 0,25

29-0101-001:
Есептеуіш: памятник
Ескерткіштің көлемі мың м3
"Тапсырыс беруші" ұсынған "Тапсырмамен" және ескерткішпен түпнұсқалық танысу
Ескерткіштің нақты көлемін анықтау
Техникалық жай-күй және бастапқы келбетін жоғалту актілерін жасау
Алдын ала инженерлік қорытынды және ұсыныстар
Қысқаша тарихи-мұрағаттық және библиографиялық мәліметтер
Ғылыми-жобалау жұмыстарының тақырыптық жоспарын жасау
Жиыны
0,25 дейін

29-0101-003:
Измеритель: памятник
Характеристика категорий сложности
Время постройки
до XVIII в.
XVIII в.
после XVIII в.
Памятники с простой историей строительства, имеющие небольшие переделки
29-0101-003-01
29-0101-003-02
29-0101-003-03
Памятники с простой историей строительства, имеющие небольшие переделки и незначительные утраты первоначального облика
29-0101-003-04
29-0101-003-05
29-0101-003-06
Памятники со сложной историей строительства, имеющие значительные утраты первоначального облика
29-0101-003-07
29-0101-003-08
29-0101-003-09
Памятники со сложной историей строительства, имеющие большое количество переделок, значительные утраты первоначального облика
29-0101-003-10
29-0101-003-11
29-0101-003-12
Процентное соотношение этапов работ к 29-0101-003:
а) составление библиографического списка и описи архивных дел - 20%;
б) выписки из архивных и библиографических источников, просмотр музейных и архивных фондов, гравюр, акварелей и т.д. - 80%.
29-0101-004:
Измеритель: печатный лист
Состав работ
На основе опубликованных материалов
На основе вновь выявл. документов
Исторические записки, справки по памятникам, имеющим до 30% утрат первоначального облика, с простой историей строительства
29-0101-004-01
29-0101-004-02
Исторические записки, справки по памятникам с утратой первоначального облика более 30%, с несложной историей строительства и наличием большого количества архивных документов
29-0101-004-03
29-0101-004-04
Исторические записки, справки по памятникам до XVIII века вне зависимости от утраты первоначального облика, а также по памятникам XVIII, XIX веков, с утратой первоначального облика более 30% со сложной историей строительства
29-0101-004-05
29-0101-004-06
Архитектурно-археологические обмеры
Предусмотрено производство архитектурно-археологических обмеров памятников. При производстве архитектурных обмеров стоимость их определять с коэффициентом 0,6, а стоимость схематических обмеров с коэффициентом 0,3.
Предусмотрена стоимость производства полевых работ на открытом воздухе или в неотапливаемых помещениях в благоприятный для производства работ период. В случае производства полевых работ в неблагоприятных условиях (только на полевые работы) применять коэффициенты в соответствии с указаниями *Общих рекомендаций к применению нормативов.
Коэффициенты, применяемые к стоимости полевых работ при обмерах памятников:
№п/п
Факторы, влияющие на производство работ
Размер коэффициента
1
Обмеры памятников с труднодоступными подходами к местам обмеров (в помещениях, занятых мебелью, оборудованием или другими предметами, мешающими производству обмерных работ)
1,1
2
Обмеры памятников в подвалах, затемненных помещениях и на чердаках
1,2
3
Обмеры с подмостей, стремянок, лестниц
1,3
4
Обмеры на высоте свыше 12 метров
1,3
5
Свыше 20 метров
1,5

29-0101-003:
Есептеуіш: ескерткіш
Күрделілік санаттарының сипаттамасы
Құрылыс уақыты
до XVIII в.
XVIII в.
после XVIII в.
Шағын өзгерістерге ие қарапайым құрылыс тарихы бар ескерткіштер
29-0101-003-01
29-0101-003-02
29-0101-003-03
Құрылыстың қарапайым тарихы бар, кішігірім өзгерістері бар және бастапқы келбетін аздап жоғалтқан ескерткіштер
29-0101-003-04
29-0101-003-05
29-0101-003-06
Бастапқы келбетін едәуір жоғалтқан, күрделі құрылыс тарихы бар ескерткіштер
29-0101-003-07
29-0101-003-08
29-0101-003-09
Күрделі құрылыс тарихы бар, көптеген өзгерістері бар, бастапқы келбетін едәуір жоғалтқан ескерткіштер
29-0101-003-10
29-0101-003-11
29-0101-003-12
Жұмыс кезеңдерінің кестеге пайыздық қатынасы 1-4:
а) мұрағаттық істердің библиографиялық тізімін және тізімдемесін жасау – 20 %;
б) мұрағаттық және библиографиялық дереккөздерден үзінділер, мұражай және мұрағат қорларын, гравюраларды, акварельдерді және т.б. қарау – 80 %.
29-0101-004:
Есептеуіш: баспа табақ
Жұмыс құрамы
Жарияланған материалдар негізінде
Жаңадан анықталған құжаттар негізінде
30 %-ға дейін бастапқы келбетін жоғалтқан, қарапайым құрылыс тарихы бар ескерткіштер туралы анықтамалар, тарихи жазбалар
29-0101-004-01
29-0101-004-02
Бастапқы келбетін 30 %-дан артық жоғалтқан, күрделі емес құрылыс тарихы және көптеген мұрағаттық құжаттар бар ескерткіштер бойынша анықтамалар, тарихи жазбалар
29-0101-004-03
29-0101-004-04
Бастапқы келбетін жоғалтуына қарамастан XVIII ғасырға дейінгі ескерткіштер бойынша, сондай-ақ күрделі құрылыс тарихымен бастапқы келбетін 30 %-дан астам жоғалтуымен XVIII, XIX ғасырлардағы ескерткіштер бойынша анықтамалар, тарихи жазбалар
29-0101-004-05
29-0101-004-06
Сәулет-археологиялық өлшемдер
Тарау кестелерінің бағаларымен ескерткіштердің сәулеттік-археологиялық өлшемдерін жүргізу көзделген. Сәулеттік өлшеулерді жүргізу кезінде олардың құны 0,6 коэффициенті бар тиісті кестелер бойынша, ал сұлбалық өлшеулердің құны 0,3 коэффициенті бойынша анықталады.
Тараудың бағаларымен ашық ауада немесе жылытылмайтын үй-жайларда жұмыстарды жүргізу үшін қолайлы кезеңде дала жұмыстарын жүргізу құны көзделген.
Дала жұмыстарын қолайсыз жағдайларда жүргізген жағдайда кесте бағаларына (тек дала жұмыстарына) *Нормативтерді қолдануға жалпы ұсыныстар нұсқаулықтарына сәйкес коэффициенттер қолданылады.
Ескерткіштерді өлшеу кезінде дала жұмыстарының құнына қолданылатын коэффициенттер:
№ п/п
Жұмыс өндірісіне әсер ететін факторлар
Коэффициент мөлшері
1
Ескерткіштерді өлшеу учаскелеріне қол жетімді емес тәсілдермен өлшеу (жиһаз, жабдық немесе өлшеу жұмысына кедергі келтіретін басқа заттар орналасқан бөлмелерде)
1,1
2
Жертөлелердегі, қараңғыланған үй-жайлардағы және шатырлардағы ескерткіштерді өлшеу
1,2
3
Уақытша тұғырдың төсенішінен, жылжымалы баспалдақтардан, баспалдақтардан өлшеу
1,3
4
12 метрден жоғары биіктікте өлшеу
1,3
5
20 метрден жоғары
1,5

Стоимость архитектурно-археологических обмеров памятников из естественного камня с замерами каждого блока определять с коэффициентом 1,5.
Стоимость архитектурно-археологических обмеров памятников деревянного зодчества определять с коэффициентом 1,15.
Состав обмерных работ и удельный вес в процентах от общей стоимости:
1) полевые работы – обмеры памятника в натуре с зарисовкой обмерных схем (кроки), с постановкой на них размеров, нулевки и т.д. – 42%;
б) камеральная обработка – составление обмерных чертежей по обмерным схемам с нанесением надписей, размеров и пр. – 58%.
Архитектурно-археологические обмеры предусмотрены для памятников четырех категорий сложности:
I категория-
памятники простой прямоугольной формы с небольшим количеством отдельных помещений, с малым количеством архитектурных деталей, с простой кровлей
II категория
памятники прямолинейной ломаной конфигурации в плане, с малым количеством архитектурных деталей, с простым декором и несложной кровлей
Ill категория
памятники ломаной, частично криволинейной конфигурации в плане, с небольшим количеством сложного декора, с неповторяющимися деталями, с барабанами или сложной прямолинейной кровлей
IV категория
памятники со сложной ломаной и криволинейной конфигурацией в плане, с большим количеством сложного декора, с неповторяющимися деталями, со сложной кровлей, с закомарами, кокошниками, барабанами и т.п.

Әр блоктың өлшемдері бар табиғи тастан жасалған ескерткіштердің сәулет-археологиялық өлшемдерінің құны тараудың кестелері бойынша 1,5 коэффициентімен анықталады.
Ағаш сәулет ескерткіштерінің сәулет-археологиялық өлшемдерінің құны 1,15 коэффициентімен тараудың кестелері бойынша анықталады.
Өлшеу жұмыстарының құрамы және жалпы құнынан пайызбен үлес салмағы:
а) дала жұмыстары – өлшеу сызбалары (кроки) салынған, өлшемдері, нулевкалар және т.б. орнатылған ескерткіштерді нақты өлшеу – 42 %;
б) камералдық өңдеу – өлшеу сызбалары бойынша өлшеу сызбаларын жазу, өлшемдері және т.б. – 58 %
II тарау кестелерінің бағасы ескерткіштерді сәулет-археологиялық өлшеу үшін белгіленген күрделіліктің төрт санаты:
I санат
жеке үй-жайлары аз, сәулеттік бөлшектері аз, шатыры қарапайым тік бұрышты нысандағы ескерткіштер
II санат
сәулет бөлшектерінің саны аз, қарапайым декоры және күрделі емес шатыры бар жоспардағы тік сызықты сынық пішінді ескерткіштер
Ill санат
жоспардағы сынған, жартылай қисық конфигурациядағы, аз мөлшерде күрделі декор, қайталанбайтын бөлшектері бар, барабандары немесе күрделі тік төбесі бар ескерткіштер
IV санат
жоспардағы күрделі сынған және қисық конфигурациясы бар, күрделі декоры көп, қайталанбайтын бөлшектері бар, күрделі шатыры бар, закомарлары, кокошниктері, барабандары және т. б. ескерткіштер.

29-0101-010-11
29-0101-010-12
Зондажи и шурфы
В исследование 1 зондажа площадью до 1 м2 входит: выбор места зондажа, исследование зондажа, организация производства работ, руководство фиксацией раскрытий, описание места раскрытия с выводами по результатам исследования.
В исследование 1 шурфа размерами до 4 м2 входит: выбор места заложения шурфа, наблюдение при открытии шурфа, описание места заложения шурфа с выводами о проведенной работе.

29-0101-010-11
29-0101-010-12
Зондаждар мен шурфтар
Ауданы 1 м2 дейінгі 1 зондаждың бағасына: зондаж орнын таңдау, зондажды зерттеу, жұмыс өндірісін ұйымдастыру, ашылымдарды тіркеуді басқару, зерттеу нәтижелері бойынша қорытындылары бар ашу орнын сипаттау кіреді.
Көлемі 4 м2 дейінгі 1 шурфтың бағасына мыналар кіреді: шурфтың орнын таңдау, шурфтың ашылуын бақылау, орындалған жұмыс туралы қорытындылары бар шурфтың орнын сипаттау.

29-0101-011:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
Глубина зондажа или шурфа
снятие штукатурного слоя
до 0,3 м
более 0,3 м
Зондаж
Зондаж
29-0101-011-01
29-0101-011-02
29-0101-011-03
до 3 м
до 5 м
более 5 м
Шурф
Шурф
29-0101-011-04
29-0101-011-05
29-0101-011-06
1. При увеличении площади зондажа до 3-х м2 к ценам таблицы 1-10 п.1 применять коэффициент 1,2.
2. При увеличении площади зондажа более 3-х м2 к ценам таблицы 1-10 п.1 применять коэффициент 1,3.
3. При увеличении площади шурфов до 6 м2 к ценам таблицы 1-10 п.2 применять коэффициент 1,3.
29-0101-012:
Измеритель: форматка
Наименование работ
Масштаб
№№
Фиксация по шурфам и зондажам с привязкой к нулевке без вычерчивания

29-0101-011:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
Зондтың немесе шурфтың тереңдігі
сылақ қабатын алу
0,3 м дейін
0,3 м астам
Зондаж
Зондаж
29-0101-011-01
29-0101-011-02
29-0101-011-03
3 м дейін
5 м дейін
5 м астам
Шурф
Шурф
29-0101-011-04
29-0101-011-05
29-0101-011-06
1. Зондаж алаңын 3 м2-ге дейін ұлғайту кезінде 1-10-кестенің 1 тармағының бағасына 1,2 коэффициенті қолданылады.
2. Зондаждың ауданы 3 м2-ден артық ұлғайған кезде 1-10-кестенің 1 тармағының бағасына 1,3 коэффицент қолданылады.
3. Шурфтардың ауданы 6 м2-ге дейін ұлғайған кезде 1-10 кестенің 2 тармағының бағаларына 1,3 коэффициенті қолданылады.
29-0101-012:
Есептеуіш: форматка
Жұмыстардың атауы
Масштабы
Нормалары
Сызусыз нулевкаға байланыстыра отырып, шурфтар мен зондаждар бойынша бекіту

1:10
1:5
29-0101-012-01
То же с вычерчиванием
1:10
1:5
29-0101-012-02
Разработка схем с показом шурфов, зондажей и фотофиксации
1:10
29-0101-012-03
Инженерное обследование
Характеристика категорий сложности конструкций памятника:
I категория – памятники с простыми конструктивными элементами, не требующие специальных исследований, конструкции доступные для наблюдения (простые стропильные системы, кровли плоские балочные, перекрытия без подвесных потолков, простые, сводчатые перекрытия без подвесных потолков, простые, сводчатые перекрытия без нервюр, подпружных арок и отверстий, стены одноэтажных зданий, деревянные срубы, ограды, простые лестничные марши, фундаменты мелкого заложения).
II категория – памятники и их конструкции, требующие специальных исследований для определения характера работы отдельных элементов и состояния строительного материала (сложные стропильные системы, плоские комбинированные стропильные системы; плоские комбинированные металлодеревянные перекрытия и перекрытия с подвесными потолками, однопролетные сводчатые перекрытия с подпружными арками, световыми отверстиями и т.п.; системы простых сводов, стены многоэтажных зданий с небольшим числом проемов, растесок, пилястр и контрфорсов; крепостные стены и башни, стены любых сооружений с нерегулярной системой кладки, перестроенные, усиленные и т.п.; многомаршевые и винтовые лестницы; заглубленные в грунт конструкции - каналы, колодцы, некоторые археологические памятники, глубокие фундаменты).
III категория – памятники, имеющие пространственные конструкции со сложной передачей нагрузок и усилий, требующие специальных исследований, предварительного расчета, изучения аналогий (особо сложные стропильные системы, металлические и комбинированные большепролетные фермы, каркасы больших церковных глав, решетчатые шатры и купола; сложные сводчатые перекрытия с нервюрами, подпружными арками, многоярусные системы сводов и арок, перестроенные сводчатые перекрытия с дополнительными поддерживающими элементами; стены многоэтажных зданий с большим количеством проемов, растесок и пилястр, фахверковые и подпорные стены; пространственные балочно-стоечные конструкции; пролетные строения и опоры мостов, сложные гидротехнические сооружения - мельницы, плотины, шлюзы набережные и др.; старинные агрегаты, башенные часовые механизмы, старинные суда, скульптурные композиции).

1:10
1:5
29-0101-012-01
Сызу арқылы
1:10
1:5
29-0101-012-02
Шурфтар, зондаждар және фотофиксация көрсету сұлбаларын әзірлеу
1:10
29-0101-012-03
Инженерлік зерттеу
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – арнайы зерттеулерді қажет етпейтін қарапайым құрылымдық элементтері бар ескерткіштер, бақылауға болатын құрылымдар. (Қарапайым итарқа жүйелері, жалпақ Арқалық шатырлар, аспалы төбелері жоқ жабындар, аспалы төбелері жоқ қарапайым, күмбезді жабындар, нервюрасы жоқ қарапайым, күмбезді жабындар, су асты аркалары мен тесіктері, бір қабатты ғимараттардың қабырғалары, ағаш бөрене үйлері, қоршаулар, қарапайым баспалдақты марштары, ұсақ іргетастар).
II санат – жекелеген элементтер жұмысының сипатын және құрылыс материалының жай-күйін анықтау үшін арнайы зерттеулерді талап ететін ескерткіштер мен олардың құрылымдары. (Күрделі итарқа жүйелері, жалпақ құрама итарқа жүйелері; аспалы төбелері бар жалпақ құрама металл ағаш жабындары және жабындар, су асты аркалары, жарық саңылаулары және т.б. бар бір аралықты күмбезді жабындар; қарапайым күмбез жүйелері, ойықтары, пилястрлары және контрфорстары аз көп қабатты ғимараттардың қабырғалары; бекіністер мен мұнаралар, кез келген құрылымның қабырғалары, тұрақты емес кірпіш жүйесі бар, қайта салынған, күшейтілген және т.б.; көп қабатты және бұрандалы баспалдақтар; жерге көмілген құрылымдар-каналдар, құдықтар, кейбір археологиялық ескерткіштер, терең іргетастар).
III санат – арнайы зерттеулерді, алдын-ала есептеуді, ұқсастықтарды зерттеуді қажет ететін жүктемелер мен күш-жігердің күрделі тасымалымен кеңістіктік құрылымдары бар ескерткіштер.. (Аса күрделі итарқа жүйелері, металл және құрамдастырылған үлкен аралықты фермалар, үлкен шіркеу тарауларының қаңқалары, торлы шатырлар мен күмбездер; нервюралар, серіппелі аркалары бар күрделі күмбезді жабындар, күмбездер мен аркалардың көп деңгейлі жүйелері, қосымша қолдау элементтері бар қайта салынған күмбезді жабындар; ойықтары мен пилястрлары көп қабатты ғимараттардың қабырғалары, жартылай ағаштан жасалған және тіреуіш қабырғалар; кеңістіктік Арқалық-тіреуіш құрылымдар; көпірлердің аралық құрылыстары мен тіректері, күрделі гидротехникалық құрылыстар – диірмендер, бөгеттер, жағалау шлюздері және т.б.; көне агрегаттар, мұнара сағат тетіктері, көне кемелер, мүсіндік композициялар).

29-0101-013-19
29-0101-013-20
29-0101-013-21
1. Процентное соотношение отдельных этапов работ:
1) обследование и замеры конструкций и их деформаций (без выпуска обмерных чертежей) – 30%;
2) определение и фиксация мест отбора проб – 6%;
3) определение статической схемы памятника и производство статических расчетов – 11%;
4) изучение и привязка геологических и топографических условий района памятника – 8%;

29-0101-013-19
29-0101-013-20
29-0101-013-21
1. Жұмыстың жекелеген кезеңдерінің 1-12-кестеге пайыздық арақатынасы:
1) құрылымдарды және олардың деформацияларын тексеру және өлшеу (өлшеу сызбаларын шығармай) – 30 %;
2) сынамаларды іріктеу орындарын анықтау және тіркеу – 6 %;
3) ескерткіштің статикалық сызбасын анықтау және статикалық есептеулер жүргізу – 11 %;
4) ескерткіш ауданының геологиялық және топографиялық жағдайларын зерттеу және байланыстыру – 8 %;

5) обработка результатов обследования с выдачей заключения о техническом состоянии памятника – 45%.
2. В случае аварийного состояния памятника к ценам таблицы применять коэффициент 1,3.
Проектные работы
Стоимость проектных работ по памятникам определяется в зависимости от процента утрат первоначального облика и категории сложности, которые устанавливаются заданием на проектирование.
29-0101-014÷29-0101-022 предусмотрены для памятников, утрата первоначального облика которых не превышает 30%. При утрате первоначального облика до 50% на проектные работы применять коэффициент 1,4, а до 80% – коэффициент 1,6.
При утрате первоначального облика памятника более 80% стоимость проектных работ определяется по индивидуальным калькуляциям.
Характеристика категорий сложности памятников:
I категория – памятники простой формы с разновеликими проемами с несложными, повторяющимися архитектурными деталями
II категория – памятники усложненной формы с малым количеством разновеликих проемов, с повторяющимся архитектурным декором средней сложности.
III категория – памятники усложненной формы с разновеликими проемами с большим количеством архитектурного декора средней сложности.
IV категория – памятники сложной формы с разновеликими проемами с большим количеством архитектурного декора.
Стоимость фиксации реставрационных работ, исполнительная документация оплачивается по 29-0101-005 с коэффициентом 0,3.
Эскизный проект реставрации
Предусмотрено составление чертежей эскизного проекта в графическом оформлении и объеме, необходимом для представления на рассмотрение и утверждение, с защитой проекта на научных советах и в утверждающей инстанции.
Не учтено и оплачивается дополнительно:

5) ескерткіштің техникалық жай-күйі туралы қорытынды бере отырып, зерттеу нәтижелерін өңдеу – 45 %.
2. Ескерткіштің апаттық жағдайында кесте бағаларына 1,3 коэффициенті қолданылады.
Жобалау жұмыстары
Ескерткіштер бойынша жобалау жұмыстарының құны жобалауға арналған тапсырмамен белгіленетін бастапқы келбеті мен күрделілік санатының жоғалу пайызына байланысты айқындалады.
29-0101-014÷29-0101-022 нормаларының бағасы бастапқы келбетін жоғалту пайызы 30 % аспайтын ескерткіштер үшін жасалған. Бастапқы көрініс 50 %-ға дейін жоғалған кезде тарау кестелерінің бағаларына 1,4 коэффициенті, ал 80 %-ға дейін – 1,6 коэффициенті қолданылады.
Ескерткіштің бастапқы келбетін 80 %-дан артық жоғалтқан жағдайда жобалау жұмыстарының құны жеке калькуляциялар бойынша анықталады.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – күрделі емес, қайталанатын сәулеттік бөлшектері бар әртүрлі ойықтары бар қарапайым нысандағы ескерткіштер
II санат – күрделілігі орташа қайталанатын сәулет декорымен әртүрлі саңылаулардың саны аз күрделі нысандағы ескерткіштер.
Ill категориясы – күрделілігі орташа сәулет декоры көп әртүрлі саңылаулары бар күрделі нысандағы ескерткіштер.
IV санат – сәулет декорының көп мөлшері бар әртүрлі саңылаулары бар күрделі нысандағы ескерткіштер.
25. Реставрациялау жұмыстарын тіркеу құны, атқарушылық құжаттамасы 0,3 коэффициентімен 1-7 кестенің бағасы бойынша төленеді.
Реставрациялаудың эскиздік жобасы
Ескерткішті реставрациялаудың эскиздік жобасын әзірлеу құны жобаны ғылыми кеңестерде және бекітуші инстанцияларда қорғай отырып, қарауға және бекітуге ұсыну үшін қажетті көлемде және графикалық ресімдеуде нобайлық жобаның сызбаларын жасауды көздейді.
Эскиздік жобаның бағалары ескерілмеген және қосымша төленеді:

1) стоимость разработки чертежей дополнительных вариантов эскизного проекта и чертежей графической реконструкции памятника на различные исторические периоды;
2) стоимость разработки объемных моделей эскизного проекта реставрации;
3) стоимость составления пояснительной записки к проекту
4) наблюдение, в том числе инструментальное, за деформациями памятника или отдельных конструкций. памятника определять дополнительно.
29-0101-014:
Измеритель: памятник
Объем памятника в
тыс. м³ до:
Категория сложности
I
II
III
IV

1) эскиздік жобаның қосымша нұсқаларының сызбаларын және ескерткішті түрлі тарихи кезеңдерге графикалық қайта құру сызбаларын әзірлеу құны;
2) реставрациялаудың нобайлық жобасының көлемдік модельдерін әзірлеу құны;
3) жобаға түсіндірме жазбаны жасау құны;
4) Қажет болған жағдайда ескерткіштің инженерлік жабдықтарының техникалық жағдайын зерттеу қосымша анықталады.
29-0101-014:
Есептеуіш: ескерткіш
Ескерткіштің көлемі, мың м3 дейін:
Ескерткіштің күрделілік санаты
I
II
III
IV

1:20
29-0101-020-09
29-0101-020-10
29-0101-020-11
29-0101-020-12
Отдельные архитектурные детали
1:10
29-0101-020-13
29-0101-020-14
29-0101-020-15
29-0101-020-16
Шаблоны
1:1
29-0101-020-17
29-0101-020-18
29-0101-020-19
29-0101-020-20
1. При разработке рабочих чертежей реставрации фасадов и интерьеров, включающих уникальные виды отделок (мозаика, керамика, сложные композиции из горельефов, барельефов и пр.), а также интерьеров с художественными паркетами, особо сложными резным и лепным декорами к 29-0101-020 применять коэффициенты в зависимости от процента утрат первоначального облика: до 30% - коэффициент 1,6; до 50% - коэффициент 1,8; до 80% - коэффициент 2,0.
Разработка рабочих чертежей архитектурных и конструктивных элементов памятника
29-0101-021 предусмотрена разработка рабочих чертежей скобянки, крестов, решеток, металлических дверей, заполнение проемов и т.п.
Характеристика категорий сложности изделий:
I категория – несложные изделия с простой профилировкой;
II категория – то же, но при изделиях криволинейного очертания; изделия, требующие индивидуальной проработки отдельных узлов и элементов;
III категория – изделия прямолинейного очертания и криволинейного очертания с наличием резных, металлических или иных элементов декора средней сложности;
IV категория – изделия криволинейного очертания с наличием большого количества сложных элементов и узлов декора (барочная и фигурная резьба, сложные инкрустации и т.п.).
29-0101-021:
Измеритель: лист
Вид чертежей
Масштаб чертежей
Категория сложности
I
II
III
IV
Общий вид предметов
1:10
29-0101-021-01
29-0101-021-02
29-0101-021-03
29-0101-021-04
Детали
1:5
29-0101-021-05
29-0101-021-06
29-0101-021-07
29-0101-021-08
Шаблоны
1:1
29-0101-021-09
29-0101-021-10
29-0101-021-11
29-0101-021-12
Отдельные виды работ
Характеристика категорий сложности:
I категория – памятники, фрагменты и детали простой прямолинейной формы с несложным повторяющимся декором, архитектурные комплексы или ансамбли с малым количеством отдельных объектов (до 10) без показа зеленых насаждений, простых по форме, без показа декоративных деталей.
II категория – памятники, фрагменты и детали с частично криволинейным очертанием и сложным архитектурным декором; архитектурные комплексы и ансамбли с большим количеством отдельных объектов (более 10) с небольшим количеством показываемого декора и зеленых насаждений.
III категория – памятники, фрагменты и детали сложной криволинейной конфигурации с большой насыщенностью архитектурным декором; архитектурные комплексы и ансамбли, как и по II-й категории, но с большим количеством декора, с показом благоустройства и озеленения.

1:20
29-0101-020-09
29-0101-020-10
29-0101-020-11
29-0101-020-12
Жеке архитектуралық бөлшектер
1:10
29-0101-020-13
29-0101-020-14
29-0101-020-15
29-0101-020-16
Үлгілер
1:1
29-0101-020-17
29-0101-020-18
29-0101-020-19
29-0101-020-20
1. Әрлеудің бірегей түрлерін (мозаика, керамика, биік рельефтерден, барельефтерден және т.б. күрделі композициялар), сондай-ақ көркем паркет, аса күрделі ою және жапсырмалы декорлары бар интерьерлерді қамтитын қасбеттер мен интерьерлерді реставрациялаудың жұмыс сызбаларын әзірлеу кезінде 29-0101-020 нормаларының бағаларына бастапқы келбетінің жоғалу пайызына қарай коэффициенттер қолданылады: 30 %-ға дейін – 1,6 коэффициенті; 50 %-ға дейін – 1,8 коэффициенті; 80 %-ға дейін – 2,0 коэффициенті. Бұл жағдайда 23-тармақта көрсетілген коэффициенттер қолданылмайды
Ескерткіштің сәулеттік және құрылымдық элементтерінің жұмыс сызбаларын әзірлеу
29-0101-021 нормаларының бағалары кронштейндердің, кресттердің, торлардың, металл есіктердің жұмыс сызбаларын әзірлеуді, саңылауларды толтыруды және т.б. қамтиды.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – жеңіл профильді қарапайым өнімдер.
II санат – дәл сондай, бірақ қисық сызықты пішінді бұйымдарда; жекелеген тораптар мен элементтерді жеке пысықтауды талап ететін бұйымдар.
Ill санат – оюланған, металл немесе күрделілігі орташа өзге де декор элементтері бар тік сызықты кескіндегі және қисық сызықты кескіндегі бұйымдар.
IV санат – көптеген күрделі элементтері бар және декор түйіндері бар қисық сызықты бұйымдар (барокко және фигуралы ою, күрделі құймалар және т.б.).
29-0101-021:
Есептеуіш: табақ
Сызбалар түрлері
Сызбаның
масштабы
Күрделілік санаты
I
II
III
IV
Заттардың жалпы түрі
1:10
29-0101-021-01
29-0101-021-02
29-0101-021-03
29-0101-021-04
Бөлшектер
1:5
29-0101-021-05
29-0101-021-06
29-0101-021-07
29-0101-021-08
Үлгілер
1:1
29-0101-021-09
29-0101-021-10
29-0101-021-11
29-0101-021-12
Жекелеген жұмыс түрлері
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – күрделі емес қайталанатын декоры бар қарапайым тік сызықты нысандағы ескерткіштер, фрагменттер және бөлшектер, сәулет кешендері немесе жасыл екпелерді көрсетпей, нысаны бойынша қарапайым, декоративтік бөлшектерді көрсетпей жекелеген объектілер саны аз (10-ға дейін) ансамбльдер.
II санат – жартылай қисық сызықты кескіні және күрделі сәулеттік декоры бар ескерткіштер, фрагменттер және бөлшектер; көрсетілетін декор мен жасыл екпелердің саны аз жеке объектілер саны көп (10-нан астам) сәулет кешендері мен ансамбльдер.
III санат – ескерткіштер, фрагменттер және бөлшектер күрделі қисық сызықты конфигурациясы үлкен қанықтылығымен сәулет декором; сәулет кешендері мен ансамбльдер, II санат бойынша, бірақ көп декор, көрсете отырып, абаттандыру және көгалдандыру.

29-0101-022-14
29-0101-022-15
Колерная обработка графическими редакторами чертежей, сильно насыщенных архитектурными деталями, с показом резьбы, лепнины, рисунка паркета и т.п., требующих прорисовки элементов, а также экспозиционные чертежи расцениваются по 1-24 п.1 с коэффициентом 1,6.
Инженерно-конструкторская документация
Состав работ к 29-0101-023: разработка инженерных решений восстановления (реставрации), усиления или замены конструкций, инженерные расчеты и конструирование, разработка на ватмане рабочих чертежей общего вида, рабочих чертежей узлов, деталей и пр. со спецификациями и указаниями по производству работ.
29-0101-023:
Измеритель: лист
Наименование работ
Масштаб
Категория сложности
I
II
III
Разработка рабочих чертежей общего вида конструкций
1:50
29-0101-023-01
29-0101-023-02
29-0101-023-03
Разработка рабочих чертежей узлов и деталей конструкций
1:10-1:1
29-0101-023-04
29-0101-023-05

29-0101-022-14
29-0101-022-15
1. Элементтерді сызуды қажет ететін оюлар, жапсырылып мәнерленген әшекейлер, паркет суреттері және т.б. көрсетілген сәулеттік бөлшектермен қаныққан сызбаларды графикалық редакторларымен колермен өңдеу, сонымен қатар экспозициялық сызбалар 1,6 коэффициентімен 1-тармақтың 29-0101-024-кестесі бойынша бағаланады
Инженерлік-конструкторлық құжаттама
Ескерткіш құрылымдарының жұмыс сызбаларын әзірлеу 29-0101-023-кестеде келтірілген және мынадай жұмыс құрамын көздейді: қалпына келтірудің (реставрациялаудың), құрылымдарды нығайтудың немесе ауыстырудың инженерлік шешімдерін әзірлеу, инженерлік есептеулер мен құрылымдау, ватманда жалпы түрдегі жұмыс сызбаларын, тораптардың, бөлшектердің жұмыс сызбаларын және т.б. жұмыстарды өндіру жөніндегі ерекшеліктер мен нұсқаулармен әзірлеу.
29-0101-023:
Есептеуіш: табақ
Жұмыстардың атауы
Масштабы
Күрделілік санаты
I
II
III
Конструкциялардың жалпы түрінің жұмыс сызбаларын әзірлеу
1:50
29-0101-023-01
29-0101-023-02
29-0101-023-03
Тораптар мен құрылым бөлшектерінің жұмыс сызбаларын әзірлеу
1:10-1:1
29-0101-023-04
29-0101-023-05

29-0101-023-06
1. При частичной замене старых конструкций, реставрации, усилении или укреплении остальных ее элементов, связанных с решением вопроса сохранения или укрепления элементов архитектурной отделки фасадов или интерьера, применять коэффициент 1,3.
2. При полной замене конструкций перекрытий с переводом находящихся на нижней поверхности архитектурных покровов с лепниной и живописью и решением вопроса их сохранения и укрепления - коэффициент 1,5.
Характеристика категорий сложности конструкций памятника даны в 29-0101-013.
Стоимость разработки чертежей сейсмического укрепления конструкций памятника, определяется по 29-0101-023 с коэффициентом 1,4.
При разработке инженерных чертежей для памятников, которые расположены в районах с просадочными и набухающими грунтами; с карстовыми и оползневыми явлениями; в подтапливаемых районах - к 29-0101-023 применять коэффициент 1,2 (стоимость проектирования специальных защитных сооружений от опасных физико-геологических процессов и явлений: оползней, селей, обвалов и пр., определяется путем расчета стоимости по трудовым затратам, исходя из конкретных условий и оплачивается дополнительно).
Проект организации реставрации
При разработке эскизных решений проекта организации реставрации, т.е. основных положений по созданию строительно-реставрационной площадки и укрупненных графиков очередности реставрационных работ и разбивки их по этапам, стоимость этих работ определять по 29-0101-024 с коэффициентом 0,3.
Учтено и дополнительной оплате не подлежит время, затрачиваемое на согласование проекта с Заказчиком, с организациями, производящими работы, с органами охраны памятников, с СЭС и др., а также внутри проектной организации.
Состав работ: составление ведомостей и графиков, объемов работ, потребностей в трудовых и материальных ресурсах; выборка из смет объемов реставрационных работ, определение по действующим нормативам потребностей в трудовых материальных ресурсах, необходимых для производства реставрационных работ; составление календарного графика распределения объемов работ по срокам, составление графика потребности и движения рабочей силы и графика потребности материалов и полуфабрикатов, необходимых для выполнения реставрационных работ по срокам календарного графика; составление ведомости машин и механизмов, таблиц расхода электроэнергии, воды и пара, и пр.

29-0101-023-06
1. Ескі құрылымдарды ішінара ауыстыру, қасбеттерді немесе интерьерді сәулеттік әрлеу элементтерін сақтау немесе нығайту мәселесін шешумен байланысты оның қалған элементтерін реставрациялау, күшейту немесе нығайту кезінде 1,3 коэффициенті қолданылады.
2. Төменгі бетінде орналасқан сәулет жабындарын сылақпен және кескіндемемен ауыстыра отырып, жабын конструкцияларын толық ауыстыру және оларды сақтау мен нығайту мәселесін шешу кезінде – 1,5 коэффициенті қолданылады.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы осы бөлімнің 24-тармағында берілген.
Ескерткіш конструкцияларын сейсмикалық нығайту сызбаларын әзірлеу құны 1,4 коэффициентімен 1-25-кестенің бағалары бойынша айқындалады.
Шөгетін және ісінген топырақтары бар; карст және сырғыма құбылыстары бар аудандарда орналасқан ескерткіштер үшін инженерлік сызбаларды әзірлеу кезінде; су басқан аудандарда – 1-25 кестенің бағаларына 1,2 коэффициенті қолданылады (қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан: сырғымалардан, селдерден, опырылымдардан және т.б. арнайы қорғау құрылыстарын жобалау құны нақты жағдайларға сүйене отырып, еңбек шығындары бойынша құнын есептеу жолымен айқындалады және қосымша төленеді).
Реставрациялауды ұйымдастыру жобасы
Осы тарауда мынадай жұмыс түрлерін орындауға бағалар көзделген: реставрациялау жұмыстары көлемінің тізімдемесін жасау; реставрациялау жұмыстары өндірісінің күнтізбелік кестелерін және еңбек және материалдық ресурстарға қажеттілік кестелерін жасау, машиналарға, механизмдерге қажеттілік және электр энергиясы, су, жылу және т.б. шығындар тізімдемесін жасау; – реставрациялауды ұйымдастырудың бас жоспарын әзірлеу және құру.
Реставрациялауды ұйымдастыру жобасының эскиздік шешімдерін, яғни құрылыс-реставрациялау алаңын құру жөніндегі негізгі ережелерді және реставрациялау жұмыстары кезегінің ірілендірілген графиктерін әзірлеу және оларды кезеңдерге бөлу кезінде осы жұмыстардың құны 0,3 коэффициентімен осы тарау кестелерінің бағалары бойынша айқындалады.
Реставрациялауды ұйымдастыру жобасын әзірлеу бағалары ескерілді және жобаны Тапсырыс берушімен, жұмыс жүргізетін ұйымдармен, ескерткіштерді қорғау органдарымен, СЭС және т.б., сондай-ақ жобалау ұйымының ішінде келісуге кететін уақыт қосымша ақы төлеуге жатпайды.
Жұмыс құрамы: тізімдер мен кестелерді, жұмыс көлемін, еңбек және материалдық ресурстарға қажеттілікті жасау; реставрациялау жұмыстарының көлемін сметадан таңдау, реставрациялау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті еңбек материалдық ресурстарына қажеттіліктердің қолданыстағы стандарттары бойынша анықтау; жұмыс көлемін уақыт бойынша бөлудің күнтізбелік кестесін құру, жұмыс күшінің қажеттілігі мен қозғалысының кестесін және күнтізбелік кесте бойынша реставрациялау жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдар мен жартылай фабрикаттардың қажеттілік кестесін құру; машиналар мен механизмдер тізімін және электр энергиясын, су мен буды тұтыну кестелерін жасау және т.б.

29-0101-024:
Измеритель: указан в таблице
Наименование видов работ
Измеритель
№№
Составление ведомости объемов реставрационных работ с составлением календарного графика производства работ
Ведомость с графиком
29-0101-024-01
Составление ведомости потребности в трудовых ресурсах с составлением графика движения рабочей силы
Ведомость с графиком
29-0101-024-02
Составление ведомости потребности в материальных ресурсах с построением графика потребности в материалах и полуфабрикатах по срокам производства реставрационных работ
Ведомость с графиком
29-0101-024-03
Составление ведомости машин и механизмов, необходимых для проведения установленного объема реставрационных работ (с указанием марок машин)
Ведомость
29-0101-024-04
Составление технических таблиц расхода электроэнергии, воды, пара и пр. необходимых для осуществления производства реставрационных работ (по каждому виду)
Таблица
29-0101-024-05
1. Стоимость разработки и составления сводных графиков и ведомостей объемов работ и потребности в трудовых и материальных ресурсах и пр. определять по 29-0101-024 .
2. Предусмотрено выполнение работ по следующему количеству наименований:
- объем работ – 40 наименований;
- рабочая сила – 40 наименований;
- материалы и полуфабрикаты – 40 наименований;
- машины и механизмы – 10 наименований.
Генеральный план организации реставрации
Состав работ: осмотр территории памятника, нанесение на геоподоснову временных помещений для обслуживания производственных процессов, площадок для складирования материалов, мест складирования после разборки пришедших в негодность конструкций и материалов, временных бункеров для сыпучих материалов, площадок для приготовления растворов, мест для установки подъемников, временных дорог, площадок для отдыха рабочих и т.д.
29-0101-025:
Измеритель: памятник
Категория сложности
I
II
29-0101-025-01
29-0101-025-02
При составлении генерального плана организации реставрации, по отдельным памятникам, входящим в архитектурный ансамбль или комплекс, к 29-0101-025 применять следующие коэффициенты:
- до 5-ти объектов в ансамбле или комплексе коэффициент 0,8;
- от 6-ти до 10 объектов коэффициент 0,6;
- более 10 объектов коэффициент 0,4 за каждый памятник.
Сводный генеральный план организации реставрации расценивать по 29-0101-025-02.
44. Стоимость составления пояснительной записки к проекту организации реставрации не учтена и расценивается по 29-0101-026.
Характеристика категорий сложности при разработке проекта организации реставрации:
I категория – памятники, находящиеся на территории, не стесненной застройкой или зелеными насаждениями, позволяющей беспрепятственную организацию ведения реставрационных работ.
II категория – памятники, находящиеся в стесненных условиях (городских) в непосредственной близости к существующим строениям, затрудняющим беспрепятственную организацию ведения реставрационных работ по памятнику, а также памятники деревянного зодчества.
Научно-реставрационный отчет
Стоимость составления научно-реставрационных отчетов, пояснительных записок, заключений к проекту реставрации, описаний архитектурного облика памятника, научно-методических указаний, рекомендаций и пр. предусмотрена 29-0101-026.
29-0101-026:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Единица измерения
№№
I категория – памятники истории и культуры ХIХ-ХX вв. с утратой первоначального облика до 50%
Печатный лист текстового материала

29-0101-024:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыс түрлерінің атауы
Есептеуіш
№№
Жұмыстарды жүргізудің күнтізбелік кестесін жасай отырып, реставрациялау жұмыстары көлемдерінің тізімдемесін жасау
Кестесі бар тізімдеме
29-0101-024-01
Жұмыс күшінің қозғалыс кестесін жасай отырып, еңбек ресурстарына қажеттілік тізімдемесін жасау
-"-
29-0101-024-02
Реставрациялау жұмыстарын жүргізу мерзімдері бойынша материалдар мен жартылай фабрикаттарға қажеттілік кестесін құра отырып, материалдық ресурстарға қажеттілік тізімдемесін жасау
Кестесі бар тізімдеме
29-0101-024-03
Реставрациялау жұмыстарының белгіленген көлемін жүргізу үшін қажетті машиналар мен механизмдердің тізімдемесін жасау (машиналардың маркаларын көрсете отырып)
Тізімдеме
29-0101-024-04
Реставрациялау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті электр энергиясын, суды, буды және т.б. тұтынудың техникалық кестелерін жасау (әрбір түрі бойынша)
Кесте
29-0101-024-05
1. Жұмыс көлемі мен еңбек және материалдық ресурстарға қажеттілік және т.б. жиынтық кестелер мен тізімдемелерін әзірлеу және құру құны 1-26 кесте бойынша анықталады.
2. Бөлімнің бағаларында жұмыстың келесі атаулар саны бойынша орындалуы қарастырылған:
– жұмыс көлемі – 40 атау;
– жұмыс күші – 40 атау;
– материалдар мен жартылай фабрикаттар – 40 атау;
– машиналар мен механизмдер – 10 атау.
Реставрациялауды ұйымдастырудың бас жоспары.
Жұмыс құрамы: ескерткіштің аумағын қарау, өндірістік процестерге қызмет көрсетуге арналған уақытша үй-жайларды, материалдарды жинауға арналған алаңдарды, жарамсыз болып қалған құрылымдар мен материалдарды бөлшектегеннен кейін қоймалау орындарын, сусымалы материалдарға арналған уақытша бункерлерді, ерітінділерді дайындауға арналған алаңдарды, көтергіштерді орнатуға арналған орындарды, уақытша жолдарды, жұмысшылардың демалуына арналған алаңдарды және т.б. салу.
29-0101-025:
Есептеуіш: ескерткіш
Күрделілік санаты
I
II
29-0101-025-01
29-0101-025-02
Реставрациялауды ұйымдастырудың бас жоспарын жасау кезінде сәулет ансамбліне немесе кешеніне кіретін жекелеген ескерткіштер бойынша 1-27-кестенің бағаларына мынадай коэффициенттер қолданылады:
– ансамбльде немесе кешенде 5 нысанға дейін коэффициент – 0,8;
– 6-дан 10 нысанға дейін коэффициент – 0,6;
– 10-нан астам нысан коэффициент – әрбір ескерткіш үшін – 0,4.
Реставрациялауды ұйымдастырудың жиынтық бас жоспарын 1-27-кесте бойынша бағалау керек.
Реставрациялауды ұйымдастыру жобасына түсіндірме жазбаны жасау құны тараудың бағаларымен ескерілмеген және 1-28 кесте бойынша бағаланады.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді кедергісіз ұйымдастыруға мүмкіндік беретін құрылыс немесе жасыл желек тартылмаған аумақта орналасқан ескерткіштер.
II санат – ескерткіш бойынша реставрациялау жұмыстарын жүргізуді кедергісіз ұйымдастыруды қиындататын, қазіргі құрылыстарға тікелей жақын (қалалық) жағдайларда орналасқан ескерткіштер, сондай-ақ ағаш сәулет ескерткіштері.
Ғылыми-реставрациялық есеп
Ғылыми-реставрациялық есептерді, түсіндірме жазбаларды, реставрациялау жобасына қорытындыларды, ескерткіштің сәулеттік келбетін сипаттауды, ғылыми-әдістемелік нұсқауларды, ұсынымдарды және т.б. жасау құны 29-0101-028-кестенің бағаларында көзделген.
29-0101-026:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Нормалары
I санат – алғашқы келбетін 50 %-ға дейін жоғалтумен ХІХ-ХХ ғғ. тарих және мәдениет ескерткіштері.
Мәтіндік материалдың баспа табағы

29-0101-026-01
II категория – памятники истории и культуры XVII-XVIII вв. с утратой первоначального облика до 50%, памятники истории и культуры XIX века с утратой первоначального облика более 50%
Печатный лист текстового материала
29-0101-026-02
III категория – памятники истории и культуры до XVII века, независимо от процента утраты первоначального облика и памятники истории и культуры XVII-XVIII вв. с утратой первоначального облика более 50%
Печатный лист

29-0101-026-01
II санат – алғашқы келбетін 50 %-ға дейін жоғалтумен XVII-XVIII ғғ. тарих және мәдениет ескерткіштері, алғашқы келбетін 50 %-дан астам жоғалтумен XIX ғ. тарих және мәдениет ескерткіштері.
Мәтіндік материалдың баспа табағы
29-0101-026-02
III санат – бастапқы келбетін жоғалту пайызына қарамастан XVII ғасырға дейінгі тарих және мәдениет ескерткіштері және XVII-XVIII ғғ. тарих және мәдениет ескерткіштері.
Баспа табақ

29-0101-026 -03
Составление научно-методических указаний, технологических карт, рабочих инструкций по производству реставрационных и прочих работ по памятнику
Печатный лист
29-0101-026-04
Альбом фотоиллюстраций с подбором, наклейкой, компоновкой и составлением кратких аннотаций, включающий в себя до 20 фотографий
Альбом до 5 экз.
29-0101-026-05
Работы по фотофиксации 29-0101-026 не учтены и оплачиваются дополнительно согласно 29-0108.
Приложение 1. Определение объема памятника (здания)

29-0101-026 -03
Ескерткіш бойынша реставрациялау және басқа да жұмыстарды жүргізу бойынша ғылыми-әдістемелік нұсқауларды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын жасау.
Баспа табақ
29-0101-026-04
Ескерткішті реставрациялау немесе пайдалану жөніндегі ұсынымдар, ғылыми-әдістемелік нұсқаулар, 20 фотосуретке дейін қамтитын жапсырмасы, құрастыруы және қысқаша аннотациясы бар фотоиллюстрациялар альбомы.
Альбом
5 данаға дейін
29-0101-026-05
. 1. 29-0101-028-кестенің бағаларымен фотофиксациялау бойынша жұмыстар ескерілмеген және осы жинақтың 8-бөліміне сәйкес қосымша төленеді.
1-қосымша. Ескерткіштің (ғимараттың) көлемін анықтау

1. Площадь памятника определяется путем умножения его длины на ширину. Длина и ширина здания принимается по внешнему очертанию стен на уровне выше цоколя, включая слой штукатурки и облицовки, а также выступающие на поверхности стен архитектурные детали.
При сложной конфигурации плана памятника, его следует разбивать на простые геометрические фигуры, а площадь памятника (здания) определять как сумму площадей этих фигур.
2. При определении высоты здания необходимо за нижнюю точку выбрать:
а) для обмерных работ - отметку на уровне земли;
б) для проектных работ - отметку от нижней части цоколя; за верхнюю точку высоты берется уровень примыкания кровли.
3 Определение объема кровли и глав производится отдельно и включается в общий объем:
а) объем чердака при двускатной кровле определяется умножением площади основания на 1/2 высоты от пола до конька кровли;
б) объем барабанов определяется умножением площади барабана на высоту;
в) объем чердака или четырехскатной кровли определяется умножением площади пола чердака на 1/3 высоты от пола до конька кровли.
4. В общий объем памятника (здания) должны также включаться объем эркеров, тамбуров, закрытых веранд, парадных и служебных лестниц, имеющих под маршами и площадками встроенные помещения служебного или бытового характера, и другие части здания, увеличивающие их полезный объем.
Объем световых барабанов и фонарей, выступающих за наружное очертание крыши, а также объем мансард, светелок и мезонинов определяется умножением площади их горизонтального сечения по внешнему обводу стен на уровне пола на высоту от пола мансарды, светелки, мезонина до верха засыпки чердачного перекрытия над ними. При криволинейном очертании перекрытий мансарды, светелки, мезонина следует принимать их среднюю высоту.
5. При наличии в памятнике подвальных помещений их объем включается в общий объем дополнительно;
а) подсчет объема подвального помещения производится следующим образом: площадь по внутреннему контуру подвала на уровне пола умножается на высоту от уровня пола до уровня 1-го этажа.
В общий объем памятника включаются ниши и лоджии, а также пристройки одного и того же назначения, что и основное здание.
6. Объем крепостных стен определяется путем умножения площади вертикального поперечного сечения стен на их длину. Площадь вертикального поперечного сечения стен определяется по обводу наружной поверхности стены средней высоты, где наивысшей точкой считается верхняя кромка зубцов или парапета с фасадной стороны стены и верхняя кромка парапета с внутренней стороны стены, а при отсутствии парапета -- верхняя линия карниза или обреза стены. Уровень чистого пола 1-го этажа – нижняя точка. Длина стен определяется путем замера расстояния между башнями на уровне первого этажа выше цоколя.
Объем крепостных башен определяется в порядке, принятом для подсчета объемов зданий.

1. Ескерткіштің ауданы оның ұзындығын еніне көбейту арқылы анықталады. Ғимараттың ұзындығы мен ені гипс пен қаптау қабатын, сондай-ақ қабырға бетінде шығатын сәулеттік бөлшектерді қоса алғанда, қабырғалардың сыртқы пішіні бойынша негізден жоғары деңгейде қабылданады.
Ескерткіш жоспарының күрделі конфигурациясымен оны қарапайым геометриялық фигураларға бөліп, ескерткіштің (ғимараттың) аумағын осы фигуралардың аудандарының қосындысы ретінде анықтау керек.
2. Ғимараттың биіктігін анықтаған кезде төменгі нүктені таңдау керек:
а) жұмысты өлшеу үшін - жер деңгейіндегі белгі;
б) жобалау жұмыстарына - негіздің төменгі жағынан белгі; биіктіктің жоғарғы нүктесі ретінде шатырдың жанасу деңгейі қабылданады.
3. Шатырдың және тараулардың көлемін анықтау жеке жүргізіледі және жалпы көлемге қосылады:
а) габельді шатырдағы шатырдың көлемі негіздің ауданын еденнен шатырдың жотасына дейінгі биіктіктің 1/2 көбейтумен анықталады;
б) барабандардың көлемі барабанның ауданын биіктікке көбейту арқылы анықталады;
в) шатырдың немесе төрт көлбеу шатырдың көлемі шатыр еденінің ауданын еденнен шатырдың жотасына дейінгі биіктіктің 1/3 бөлігіне көбейту арқылы анықталады.
4. Ескерткіштің (ғимараттың) жалпы көлеміне, сондай-ақ марштардың және алаңдардың астында қызметтік немесе тұрмыстық сипаттағы жапсарлас үй-жайлары бар, шығыңқы терезелерінің, тамбурлардың, жабық верандалардың, салтанатты және қызметтік сатылардың және олардың пайдалы көлемін ұлғайтатын ғимараттың басқа да бөліктерінің көлемі қосылуы тиіс.
Шатырдың сыртқы кескінінен шығатын жарық барабандары мен шамдардың көлемі, сондай-ақ мансардалардың, светелкалар мен мезониндердің көлемі олардың көлденең қимасының ауданын еден деңгейіндегі қабырғалардың сыртқы жиегі бойынша мансарда, кішкентай жарық бөлмелердің, мезанин еденінен олардың үстіндегі шатыр жабынының үстіңгі қабатына дейінгі биіктікке көбейту арқылы анықталады. Мансард, жарық бөлмелердің, мезанин жабындарының қисық сызықты кескінінде олардың орташа биіктігін қабылдау керек.
5. Ескерткіште жертөле үй-жайлары болған кезде олардың көлемі қосымша жалпы көлемге қосылады;
а) жертөле үй-жайының көлемін есептеу мынадай түрде жүргізіледі: еден деңгейіндегі жертөленің ішкі контуры бойынша алаң еден деңгейінен 1-қабат деңгейіне дейінгі биіктікке көбейтіледі.
Ескерткіштің жалпы көлеміне ойықша мен лоджиялар, сондай-ақ негізгі ғимаратпен бірдей мақсаттағы қосымшалар кіреді.
Бекініс қабырғаларының көлемі қабырғалардың тік көлденең қимасының ауданын олардың ұзындығына көбейту арқылы анықталады. Қабырғалардың тік көлденең қимасының ауданы орташа биіктіктегі қабырғаның сыртқы бетін қоршау арқылы анықталады, мұнда қабырғаның алдыңғы жағынан тістердің немесе парапеттің жоғарғы жиегі және қабырғаның ішкі жағынан парапеттің жоғарғы жиегі, ал парапет болмаған кезде – карниздің немесе қабырғаның жоғарғы жиегі ең жоғары нүкте болып саналады. 1-қабаттың таза еден деңгейі – төменгі нүкте. Қабырғалардың ұзындығы мұнаралар арасындағы қашықтықты жертөледен жоғары бірінші қабат деңгейінде өлшеу арқылы анықталады.
Бекініс мұнараларының көлемі ғимараттардың көлемін есептеу үшін қабылданған тәртіппен анықталады.

29-02 "Научно-исследовательские и проектные работы по предметам материальной культуры, связанным с памятниками истории и культуры":
Предусмотрены научные исследования и проектирование по предметам материальной культуры, связанным с памятниками истории и культуры – произведения живописи, скульптуры, прикладного искусства, науки и техники и др. (далее – предметы материальной культуры).
Предусмотрено выполнение следующих видов работ:
1) предварительные работы;
2) историко-архивные и библиографические изыскания;
3) натурные исследования по предметам материальной культуры;
4) проектные работы по предметам материальной культуры;
Не учтены работы по живописи.
Характеристика категорий сложности предметов материальной культуры:
Предметы:
предметы простой прямолинейной геометрической формы с деталями простого сечения; с малым количеством декора, не имеющие сложных отделок
I
предметы простой лекальной формы, небольшой насыщенности рельефным декором
II
предметы сложной лекальной формы с небольшой насыщенностью сложным декором; предметы простой лекальной формы, насыщенные сложным мелкоорнаментованным декором или разнотипными отделками
III
предметы сложной лекальной формы или сложной конструкции, насыщенные сложным мелкоорнаментованным декором; скульптура; предметы, находящиеся в руинированном состоянии
IV
Узлы:
по деревянным деталям – простейшие соединения 2-х деталей (прямые шипы, шканты), соединение 2-х деталей склеиванием; по металлическим деталям – простейшие нерезьбовые соединения 2-х деталей (крюки и петли для подвески люстр и бра и т.д.), резьбовые соединения 2-х деталей, выполненные при помощи резьбонарезного инструмента (шпильки, винты)
I
по деревянным деталям – соединение 2-х деталей сложным шипом ("ласточкин хвост", вставной шип сложной формы и т.д.), соединение 3-х и более деталей склеиванием; по металлическим деталям – резьбовые соединения, выполненные без резьбонарезного инструмента, разъемные соединения, осуществленные с помощью пазов различной формы, резьбовые (стандартные) соединения 3-х и более деталей между собой и соединения при помощи дополнительной нерезьбовой детали (шплинты, клинья и т.п.).
II
по деревянным деталям – сложные подвижные соединения деталей, узлы всех видов, находящиеся в руинированном состоянии или имеющие значительные изменения первоначального облика; по металлическим деталям – различные механизмы (замки, шпингалеты, подвижные ручки, петли, подъемные механизмы в осветительной арматуре и т.д.), соединительные узлы всех типов, находящиеся в руинированном состоянии.
III
Предварительные работы
Коэффициенты, учитывающие влияние усложняющих факторов по предварительным работам:
Усложняющие факторы
Коэффициент
предметы, разобранные на отдельные узлы
1,5
археологические комплексы и предметы
1,8
иконостас площадью вертикальной поверхности до 50 м2
1,3
иконостас площадью вертикальной поверхности более 50 м2
3,4
обследование предметов в помещении, находящемся в аварийном состоянии
1,5
предметы, выполненные из различных материалов или в разной технике исполнения
1,5
затрудненность подхода, затемненность
1,3
использование лестниц, стремянок
1,3

29-02 "Тарихи-мәдени ескерткіштерімен байланысты материалдық объектілерде ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстары"
Тарих және мәдениет ескерткіштерімен байланысты материалдық мәдениет объектілері – кескіндеме, мүсін, қолданбалы өнер, ғылым мен техника және т.б. туындылары (бұдан әрі – материалдық мәдениет заттары) бойынша ғылыми зерттеулер мен жобалауға арналған бағалау нормативтерін қамтиды.
Тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарына арналған бағалау нормативтерінің **жалпы ұсыныстардың ережелерін басшылыққа алған жөн.
Бөлімнің нормативтері келесі жұмыс түрлерін орындауды қарастырады:
1) алдын ала жұмыстар;
2) тарихи-мұрағаттық және библиографиялық ізденістер;
3) материалдық мәдениет пәндері бойынша заттай зерттеулер;
4) материалдық мәдениет пәндері бойынша жобалау жұмыстары;
Кескіндеме бойынша жұмыстар ескерілмеген.
Материалдық мәдениет заттарының күрделілік санаттарының сипаттамасы:
Заттар:
Күрделілік санаты
қарапайым қималы бөлшектері бар қарапайым тік сызықты геометриялық пішіндегі заттар; декор саны аз, күрделі өңдеулері жоқ
I
қарапайым пішінді, бедерлі декормен аз қаныққан заттар
II
күрделі декормен аз қаныққан күрделі лекалды нысандағы заттар; күрделі ұсақ-түйекті декормен немесе түрлі типті әрлеулермен қаныққан қарапайым лекалды нысандағы заттар
III
күрделі ұсақ-түйекті декормен қаныққан күрделі лекалды нысандағы немесе күрделі құрылымды заттар; мүсін; қираған күйдегі заттар
IV
Түйіндер:
ағаш бөлшектер бойынша – 2 бөлшектің қарапайым қосылыстары (тік шыбықтар, шканттар), 2 бөлшекті желімдеу арқылы біріктіру; металл бөлшектер бойынша – 2 бөлшектің қарапайым жіксіз қосылыстары (люстралар мен браларды ілуге және т.б. арналған ілмектер), бұранда кескіш құралдың көмегімен орындалған 2 бөлшектің бұрандалы қосылыстары (түйреуіштер, бұрандалар)
I
ағаш бөлшектер бойынша – 2 бөлшекті күрделі тиекпен жалғау ("Қарлығаш құйрығы", күрделі пішінді кірістірілген тиек және т.б.), 3 және одан да көп бөлшектерді желімдеу арқылы жалғау; металл бөлшектер бойынша – бұранда кескіш құралсыз орындалған бұрандалы қосылыстар, әртүрлі нысандағы ойықтардың көмегімен жүзеге асырылған алмалы-салмалы қосылыстар, 3 және одан да көп бөлшектерді өзара бұрандалы (стандартты) жалғаулар және қосымша бұранда емес бөлшектің (шплинттер, сыналар және т.б.) көмегімен жалғаулар.
II
ағаш бөлшектер бойынша – бөлшектердің күрделі жылжымалы қосылыстары, қираған күйдегі немесе бастапқы келбетінің елеулі өзгерістері бар барлық түрдегі тораптар; металл бөлшектер бойынша – әртүрлі механизмдер (құлыптар, шпингалеттер, жылжымалы тұтқалар, ілмектер, жарықтандыру арматурасындағы көтергіш механизмдер және т.б.), қираған күйдегі барлық түрдегі жалғағыш тораптар.
III
Алдын ала жұмыстар
Алдын ала жұмыстар бойынша күрделендіретін факторлардың әсерін ескеретін коэффициенттер
Жұмыстың күрделілігіне әсер ететін факторлар
Коэффициент
жекелеген тораптарға бөлшектелген заттар
1,5
археологиялық кешендер мен заттар
1,8
тік бетінің ауданы 50 м2 дейінгі иконостас
1,3
тік бетінің ауданы 50 м2 астам иконостас
3,4
апаттық жағдайдағы үй-жайдағы заттарды тексеру
1,5
әртүрлі материалдардан немесе әртүрлі орындау техникасында жасалған заттар
1,5
тәсілдің қиындығы, қараңғылық
1,3
Баспалдақтарды, жылжымалы баспалдақтарды пайдалану
1,3

В случае необходимости составления отчета-заключения о предварительных работах, стоимость этих работ определять по 29-0101.
При необходимости составления исполнительной сметы-калькуляции, стоимость этих работ определять по 29-0102-001-02 с применением коэффициента 0,8.
29-0102-001:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
№№
Ознакомление с памятником и с исходной документацией заказчика с последующим составлением акта технического состояния, включающим определение степени сохранности памятника и его категорий сложности
один предмет или комплект предметов
29-0102-001-01
Составление договорной документации и сметы-калькуляции на научно-исследовательские и проектные работы
смета
29-0102-001-02
Составление "Задания" на разработку научно-проектной документации
задание
29-0102-001-03
Ознакомление с литературным и графическим материалом
один предмет или комплект предметов
29-0102-001-04
Подборка и систематизация отдельных деталей, элементов и фрагментов руинированных памятников с маркировкой деталей
количество просматриваемых деталей до 20
29-0102-001-05
1. Процентное соотношение работ по 29-0102-001-01:
1) ознакомление с памятником и с исходной документацией – 10 %;
2) составление акта технического состояния – 90 %.
2. Комплект предметов предполагает предметы, относящиеся к одному стилю и к одному времени изготовления.
3. При количестве просматриваемых деталей свыше 20-ти к 29-0102-001 на каждые следующие 5 деталей применять коэффициент 1,15.
29-0102-002:
Измеритель: один предмет или комплект предметов
Время изготовления предмета материальной культуры
№№
до XVIII в.

Алдын ала жұмыстар туралы есеп-қорытынды жасау қажет болған жағдайда, осы жұмыстардың құнын 29-0101- бойынша айқындау қажет.
Атқарушы смета-калькуляцияны жасау қажет болған жағдайда, бұл жұмыстардың құны 29-0102-001-02-кестесі бойынша 0,8 коэффициентін қолдана отырып анықталады.
29-0102-001:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстың атауы
Есептеуіш
Нормалары
Ескерткіштің сақталу дәрежесін және оның күрделілік санаттарын анықтауды қамтитын техникалық жай-күйі актісін кейіннен жасай отырып, ескерткішпен және Тапсырыс берушінің бастапқы құжаттамасымен танысу
один предмет или комплект предметов
29-0102-001-01
Шарттық құжаттаманы және ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарына смета-калькуляцияны жасау
Есептеуіш
29-0102-001-02
Ғылыми-жобалау құжаттамасын әзірлеуге "тапсырма" құрастыру
бір зат немесе заттар жиынтығы
29-0102-001-03
Әдеби және графикалық материалдармен танысу
смета
29-0102-001-04
Бөлшектерге белгі қоя отырып, қираған ескерткіштердің жекелеген бөлшектерін, элементтері мен фрагменттерін іріктеу және жүйелеу
тапсырма
29-0102-001-05
1. 1-тармақ бойынша жұмыстардың пайыздық арақатынасы:
1) ескерткішпен және бастапқы құжаттамамен танысу – 10 %;
2) техникалық жай-күйі актісін жасау – 90 %.
2. Заттар жиынтығы бір стильге және бір өндіріс уақытына қатысты заттарды қамтиды.
3. Қаралатын бөлшектердің саны 20-дан жоғары болған кезде 5-тармақтың уақыт нормаларына және бағаларына әрбір келесі 5 детальға 1,15 коэффициенті қолданылады
29-0102-002:
Есептеуіш: бір зат немесе заттар жиынтығы
Материалдық мәдениет заттарын дайындау уақыты
Нормалары
до XVIII в.

29-0102-002-01
XVIII-XIX вв.
29-0102-002-02
после XIX в.
29-0102-002-03
1. Комплект предметов предполагает предметы, относящиеся к одному стилю и к одному времени изготовления.
2. Процентное соотношение этапов работ:
1) составление библиографического списка и описи архивных дел – 20%;
2) выписки из архивных и библиографических источников, просмотр музейных и архивных фондов, гравюр, акварелей и т.д. – 80%.

29-0102-002-01
XVIII-XIX вв.
29-0102-002-02
после XIX в.
29-0102-002-03
1. Заттар жиынтығы бір стильге және бір өндіріс уақытына қатысты заттарды қамтиды.
2. Жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
1) библиографиялық тізімді және мұрағаттық істер тізімдемесін жасау – 20 %
2) мұрағаттық және библиографиялық көздерден үзінділер, мұражай және мұрағат қорларын, гравюраларды, акварельдерді және т.б. қарау. 80 %.

3. Составление исторических записок, справок по результатам историко-архивных и библиографических изысканий 29-0102-002 не учтено и определяется по 29-01.
4. При наличии факторов, влияющих на проведение историко-архивных и библиографических изысканий по памятнику, к 29-0102-002 применять коэффициенты:
1) при работе в различных архивах и хранилищах в пределах одного города коэффициент 1,2;
2) при работе в архивах и хранилищах, находящихся в различных городах коэффициент 1,4;
3) при необходимости отыскания большого количества аналогов в целях реставрации памятника коэффициент 1,2.
Обмеры предметов материальной культуры
Коэффициенты, учитывающие влияние усложняющих факторов при выполнении обмеров:
Условия работ
Коэффициент
Обмеры в помещениях, занятых мебелью, легким оборудованием и другими предметами, затрудняющими выполнение работ; обмеры в затемненных помещениях; обмеры в подвалах
1,15
Обмеры в затемненных помещениях
1,15
Обмеры в подвалах
1,15
Обмеры в помещениях, насыщенных оборудованием и сооружениями с труднодоступными подходами к местам обмеров
1,30
Обмеры с подмостей, стремянок и лестниц до 8 метров
1,30
Обмеры в археологическом раскопе
1,30
Обмеры на высоте свыше 8 метров на лесах
1,30
При обмере предмета с показом различного материала к 29-0102-003- и 29-0102-004 применять коэффициент 1,2.

3. Нормалар бойынша тарихи-мұрағаттық және библиографиялық зерттеулердің нәтижелері бойынша тарихи жазбалар, анықтамалар жасау 2.4-кестеде ескерілмеген және 2.9-кесте бойынша айқындалады.
4. Ескерткіш бойынша тарихи-мұрағаттық және библиографиялық ізденістер жүргізуге әсер ететін факторлар болған жағдайда, 2.4-кесте бағаларына келесі коэффициенттерді қолдану:
1) бір қала шегінде әртүрлі архивтер мен қоймаларда жұмыс істеген кезде 1,2 коэффициенті;
2) әртүрлі қалалардағы архивтер мен қоймаларда жұмыс істеген кезде 1,4 коэффициенті;
3) ескерткішті қалпына келтіру мақсатында аналогтардың көп санын табу қажет болған кезде 1,2 коэффициенті.
Материалдық мәдениет заттарын өлшеу
Өлшеулерді орындау кезінде күрделендіретін факторлардың әсерін ескеретін коэффициенттер
Жұмыс шарттары
Коэффициент
Жиһаз, жеңіл жабдық және жұмыстарды орындауды қиындататын басқа да заттар бар үй-жайлардағы өлшеулер; қараңғыланған үй-жайлардағы өлшеулер; жертөлелердегі өлшеулер
1,15
Қараңғыланған үй-жайлардағы өлшеулер
1,15
Жертөлелердегі өлшеулер
1,15
Өлшеу орындарына жетуі қиын жабдықтар мен құрылыстармен қаныққан үй-жайлардағы өлшеулер
1,30
Уақытша тұғырдың төсеніші, жылжымалы баспалдақтардан және баспалдақтардан 8 метрге дейін өлшеу
1,30
Археологиялық қазбадағы өлшеулер
1,30
Ормандарда 8 метрден жоғары биіктіктегі өлшеулер
1,30
Заттардың құрамын коресете тұрып өлшеген кезде 29-0102-003 және 29-0102-004 1,2 коэффициенті алынады.

Стоимость схематических обмеров определяется по 29-0102-003- и 29-0102-004 с коэффициентом 0,3.
Состав обмерных работ и процентное соотношение этапов работ:
1) обмер предмета в натуре с зарисовкой обмерных схем (кроки), с простановкой размеров – 45%;
2) составление обмерных чертежей в заданном масштабе, с нанесением размеров, надписей, спецификаций и пр. – 55%.
29-0102-004 предусмотрено вычерчивание чертежей в М 1:1.
29-0102-003:
Измеритель: предмет
Объем предмета в м3
Категория сложности
I
II
III
IV

Схемалық олшем алынған кезде 29-0102-003 және 29-0102-004 0,3 коэффициенті алынады.
Өлшеу жұмыстары мен пайыздық қатынастар құрамы:
1.Нұсқадан өлшем схемасын және олшемдерін жасай отырып – 45%
2.Өлшем сызбаларын белгілі масштабта олшемдерін, жазбаларын, спецификацияларын және т.б. дайындау – 55%.
29-0102-004 көрсетілген М 1:1 сызба жұмыстары.
29-0102-003:
Есептеуіш: зат
Заттың көлемі м3
Күрделілік санаты
I
II
III
IV

5) построение обмерных чертежей в 3D моделях;
6) инвентаризация хрустального убранства – снятие хрустальных подвесок; сортировка подвесок по видам и размерам; зарисовка подвесок; подсчет общего количества подвесок и по сортировочным группам
Категория сложности для графических исследований по фотографиям приведена выше.
Характеристика категорий сложности при составлении картограммы физического состояния памятника:
I категория – памятники с количеством мест утрат до 5 на 10 дм² просмотренной площади;
II категория – памятники с количеством мест утрат до 10 на 10 дм² просмотренной площади;
III категория – памятники с количеством мест утрат до 20 на 10 дм² просмотренной площади;
IV категория – памятники с количеством мест утрат более 20 на 10 дм² просмотренной площади.
29-0102-005:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
Категория сложности
I
II
III
IV
Графические исследования по фотографиям

5) 3D модельдерде өлшемді сызбалар құру;
6) хрусталь бұйымдарды түгендеу хрусталь аспаларды алу; аспаларды түрлері мен өлшемдері бойынша сұрыптау; аспаларды суреттеу; аспалардың жалпы санын және сұрыптау топтары бойынша есептеу;
Фотосуреттер бойынша графикалық ізденістер үшін күрделілік санаты 2.1-кесте бойынша айқындалады.
Ескерткіштің физикалық жай-күйінің картограммасын жасау кезіндегі күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – 10 дм қаралған алаңда орын санын 5-ке дейін жоғалтқан ескерткіштер;
II санат – 10 дм қаралған алаңда орын санын 10-ке дейін жоғалған ескерткіштер;
III санат – 10 дм қаралған алаңда орын санын 20-ға дейін жоғалтқан ескерткіштер;
IV санат – 10 дм қаралған алаңда орын санын 20-дан астам жоғалтқан ескерткіштер.
29-0102-005:
Есептеуіш: указан в таблице
Жұмыс атауы
Есептеуіш
Күрделілік санаты
I
II
III
IV
Фотосуреттер бойынша графикалық ізденістер

1 снимок 24х30
29-0102-005-01
29-0102-005-02
29-0102-005-03
29-0102-005-04
Составление картограммы физического состояния памятника на копиях обмерных чертежей
10 дм исследованной площади
29-0102-005-05
29-0102-005-06
29-0102-005-07
29-0102-005-08
1. Процентное соотношение работ к графическим исследованиям по фотографиям:
1) определение по фотографиям исходных данных для построения точек схода, горизонта, совмещения точки зрения и пр. – 78%;
2) графическое построение по фотографиям проекции основных элементов композиции; определение пропорций изображения и натурных величин в М 1:5 – 22%.

1 сурет 24х30
29-0102-005-01
29-0102-005-02
29-0102-005-03
29-0102-005-04
Фотосуреттер бойынша графикалық ізденістер
1 сурет 24х30
29-0102-005-05
29-0102-005-06
29-0102-005-07
29-0102-005-08
1. Жұмыстардың 1-тармаққа пайыздық арақатынасы:
1) түсу нүктелерін, горизонтты құру, көзқарасты біріктіру және т. б. үшін бастапқы деректерді фотосуреттер бойынша анықтау – 78%;
2) композицияның негізгі элементтерінің проекциясының фотосуреттері бойынша графикалық құру; М 1: 5-22 бейненің пропорциясын және натуралық шамаларды анықтау %;

2. При неясной фотографии применять коэффициент 1,2.
3. При размере снимка, менее указанного в таблице, по пункту 1-1 применять коэффициент 1,5.
4. Процентное соотношение работ к составлению картограммы:
1) нанесение мест утрат на обмерные чертежи – 40%;
2) обработка в компьютерной графике – 60%.
29-0102-006:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
№№
Описание памятника с перечислением всех параметров, отражающих его техническое и художественное состояние
п/лист
29-0102-006-01
Разборка и сборка предмета для проведения фиксации
1 предмет до 10 деталей включительно
29-0102-006-02
Построение обмерных чертежей в 3D моделях
форматка
29-0102-006-03
Инвентаризация хрустального убранства – снятие хрустальных подвесок; сортировка подвесок по видам и размерам; зарисовка подвесок; подсчет общего количества подвесок и по сортировочным группам
10 шт. подвесок
29-0102-006-04
1. При разборке и сборке предмета, состоящего из более 10 деталей, на каждые последующие 10 деталей применять коэффициент 1,3.
2. При разборке и сборке археологического предмета применять коэффициент 1,8.
3. При необходимости установки подвесок на место применять коэффициент 1,2.
Проектные работы по предметам материальной культуры,
связанным с памятниками истории и культуры

2. Түсініксіз фотосурет кезінде 1-тармақ бойынша уақыт нормаларына К - 1,2 қолданылады.
3. Сурет кестеде көрсетілгеннен аз мөлшерде болса, осы ескертпенің 1.1 тармағы бойынша уақыт нормаларына К - 1,5 қолданылсын.
4. 2.8-кестенің 2-тармағына жұмыстардың пайыздық арақатынасы:
a) өлшеу сызбаларына жоғалту орындарын салу – 40 %;
б) компьютерлік графикада өңдеу – 60 %.
29-0102-006:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыс атауы
Есептеуіш
Нормалары
Ескерткіштің техникалық және көркемдік жай-күйін көрсететін барлық параметрлерін тізбелей отырып, оның сипаттамасы
п/табақ
29-0102-006-01
Бекітуді жүргізу үшін затты бөлшектеу және жинау
1 зат 10 бөлшекке дейін қоса алғанда
29-0102-006-02
3D модельдерінде өлшемді сызбаларды құру
форматка
29-0102-006-03
Хрусталь бұйымдарын түгендеу – хрусталь аспаларды алу; аспаларды түрлері мен өлшемдері бойынша сұрыптау; аспаларды суреттеу; аспалардың жалпы санын және сұрыптау топтары бойынша есептеу
10 дана аспалар
29-0102-006-04
1. 10-нан астам бөлшектерден тұратын затты бөлшектеу және құрастыру кезінде әрбір келесі 10 бөлшекке уақыт нормасына және 5-тармақ бойынша бағалауда 1,3 коэффициенті қолданылады.
2. Археологиялық затты бөлшектеу және жинау кезінде 5-тармақ бойынша уақыт пен бағалау нормасына 1,8 коэффициенті қолданылады.
3. Аспаларды орнына орнату қажет болған кезде уақыт нормасына және 7-тармақ бойынша бағалауға 1,2 коэффициенті қолданылады.
Тарих және мәдениет ескерткіштерімен байланысты материалдық мәдениет объектілері бойынша жобалау жұмыстары

16. Виды работ:
1) разработка эскизного проекта;
2) выполнение рабочих чертежей.
17. 29-0102-007 предусмотрены для предметов материальной культуры при условии сохранения аналога на памятнике, с сохранением отделочных покрытий в верхнем слое до 30%, за исключением предметов, фанерованных без набора.
При утратах на памятнике до 50% и без сохранения аналога на памятнике, с полной утратой отделочных покрытий в верхнем слое к 29-0102-007 применять коэффициент 1,5, за исключением предметов, фанерованных без набора.
При незначительном изменении внешнего вида памятника, без сохранения аналога и с утратами покрытий до 80% к 29-0102-007 применять коэффициент 2,0.

16. Жұмыс түрлері:
1) нобайлық жобаны әзірлеу;
2) жұмыс сызбаларын орындау.
17. 2.10-кестенің нормативтері жинақсыз фанерленген заттарды қоспағанда, материалдық мәдениет заттары үшін ескерткіште ұқсастығы сақталған жағдайда, жоғарғы қабаттағы әрлеу жабындары 30 %-ға дейін сақтала отырып көзделген.
Ескерткіште 50 %-ға дейін жоғалса және ескерткіште аналогы сақталмаса, жоғарғы қабаттағы әрлеу жабындары толық жоғалса, 2.10-кестенің уақыт нормалары мен бағаларына жинақсыз фанерленген заттарды қоспағанда, 1,5 коэффициенті қолданылады.
Ескерткіштің сыртқы түрі шамалы өзгерген кезде, ұқсастығы сақталмаған және жабындары 80 %-ға дейін жоғалған кезде 2.10-кестенің уақыт нормалары мен бағаларына 2,0 коэффициенті қолданылады.
18. Жұмыс өндірісінің картограммаларын жасауды 2.8-кестенің 2-тармағы бойынша бағалау керек.

19. Составление пояснительной записки расценивать по 29-01.
20. В случае выполнения рабочего проекта без эскизного проекта к 29-0102-007 применять коэффициент 1,2.
29-0102-007:
Измеритель: форматка
Наименование работ
Категория сложности
I
II
III
IV
Разработка эскизного проекта
29-0102-007-01
29-0102-007-02
29-0102-007-03
29-0102-007-04
Разработка рабочих чертежей. Фронтальные, горизонтальные и профильные проекции
29-0102-007-05
29-0102-007-06
29-0102-007-07
29-0102-007-08
Разработка рабочих чертежей узлов и отдельных деталей
29-0102-007-09
29-0102-007-10
29-0102-007-11
29-0102-007-12
Разработка чертежей шаблонов
29-0102-007-13
29-0102-007-14
29-0102-007-15
29-0102-007-16
1. При разработке рабочих чертежей деталей, требующих особой проработки, размер которых не превышает 1 дм, допустимо увеличение масштаба до 5:1 без применения понижающего коэффициента.
2. При разработке рабочих чертежей деталей с насыщенным рисунком, размер которых не превышает 2 дм, к 29-0102-007 пo III и IV категории сложности следует применять коэффициент 2,0.

19. Түсіндірме жазбаны жасау 2.9-кестенің 4-тармағы бойынша бағаланады.
20. Эталондық жұмыстарға тапсырма жасау 2.3-кестенің 3-тармағы бойынша анықталады.
21. Қалпына келтіру жұмыстарын тіркеу, атқару құжаттамасы 2.10-кестенің нормаларымен ескерілмеген және 0,6 коэффициентімен 2-бөлімнің кестелері бойынша анықталады.
22. Жұмыс жобасы эскиздік жобасыз орындалған жағдайда 2.10-кестенің бағаларына 2, 3, 4-тармақтар бойынша 1,2 коэффициенті қолданылады.
29-0102-007:
Есептеуіш: форматка
Жұмыстардың атауы
Күрделілік санаты
I
II
III
IV
Эскиздік жобаны әзірлеу
29-0102-007-01
29-0102-007-02
29-0102-007-03
29-0102-007-04
Жұмыс сызбаларын әзірлеу. Алдыңғы, көлденең және бейінді проекциялар
29-0102-007-05
29-0102-007-06
29-0102-007-07
29-0102-007-08
Тораптар мен жеке бөлшектердің жұмыс сызбаларын әзірлеу
29-0102-007-09
29-0102-007-10
29-0102-007-11
29-0102-007-12
Үлгі сызбаларын әзірлеу
29-0102-007-13
29-0102-007-14
29-0102-007-15
29-0102-007-16
1. Ерекше пысықтауды талап ететін, мөлшері 1 дм-ден аспайтын бөлшектердің жұмыс сызбаларын (3-тармақ) әзірлеу кезінде төмендету коэффициентін қолданбай масштабты 5:1-ге дейін ұлғайтуға жол беріледі.
2. Мөлшері 2 дм аспайтын қаныққан суреті бар бөлшектердің жұмыс сызбаларын әзірлеу кезінде еңбек шығындарының нормасына және III және IV күрделілік санаты бойынша 2.10-кестенің 3-тармағының бағаларына 2,0 коэффициентін қолдану керек.

3. При разработке эскизного проекта и рабочих чертежей предмета III и IV категории сложности, площадь проекции которого не превышает 0,5х0,5 м2, к 29-0102-007 следует применять коэффициент 1,5.
29-0102-008:
Измеритель: позиция
Наименование работ
№№
Расчет расхода материалов на отделочное покрытие
29-0102-008-01
29-0103 Сметные работы по памятникам истории и культуры
Предусмотрены цены на составление следующей сметной документации:
- составление смет и сметных расчетов на реставрационные, реставрационно-восстановительные, консервационные, санитарно-технические и другие виды специальных работ;
- составление описей работ (ведомостей объемов работ при отсутствии проекта) с подсчетом объемов работ;
- составление сметно-финансового расчета по укрупненным показателям;
- составление единичных расценок.
Стоимость составления описей работ к сметам (ведомостей объемов работ и смет) по особо сложным реставрационным работам, как передвижка памятников, подводка фундаментов, необычные крепления, а также реставрация уникальных образцов лепнины, живописи, художественного инкрустированного паркета и т.п. - не учтена и определяется по индивидуальному расчету (форма 3п).
Стоимость составления описи работ (ведомости объемов работ) рассчитывается по количеству позиций описи.
Стоимость составления сметы определяется по количеству позиций собственно сметы и по количеству позиций дополнительных затрат (расчет ценообразования, выборка ресурсов и др.).
Корректировка экземпляров сметной документации после печати ценами учтена и выполняется непосредственно исполнителем без дополнительной оплаты.
Не допускается увеличение количества позиций сметы за счет применения нескольких единичных расценок на отдельные элементы работ вместо одной имеющейся комплексной единичной расценки на работу в целом.
При наличии факторов, вызывающих изменение предусмотренной трудоемкости работ, применяются следующие коэффициенты:
Факторы, влияющие на трудоемкость выполняемых работ
Коэффициенты
При повторном использовании материалов для составления сметной документации
не более 0,7
Проставление в сметах только объема работ или только расценки
не более 0,5
При повторяемости в смете наименования работы более двух
0,8
При наличии условий, усложняющих ознакомление с объектом, проведение по нему необходимых зарисовок, обмеров и домеров, к ценам таблицы применять на каждый усложняющий фактор следующие коэффициенты:
Условия работы
Коэффициенты
В помещениях, занятых предметами, мешающими ознакомлению с объектом, с труднодоступными подходами к местам обмеров
1,15
В затемненных помещениях, а также чердаках, подвалах
1,15
На лесах свыше 12 метров
1,3
При работе с подмостей, стремянок и лестниц, с люлек и автовышек
1,3
На лесах свыше 30 метров
1,6
При работе на памятниках, находящихся в аварийном состоянии
1,5
Ценами на составление смет и описей работ (ведомостей объемов работ) учтено участие исполнителей при их согласовании и утверждении. Согласование сметной документации с Подрядчиком производится Заказчиком.
Составление описи работ (ведомости объемов работ)
А. По объектам, не имеющим проектной документации
Состав работ: Выход на место, технический осмотр реставрационных, реставрационно-восстановительных и консервационных работ, проведение необходимых обмеров с зарисовками, с указанием места производства работ и количества добавляемого в той или иной конструкции или элемента здания нового основного материала в процентах; составление описи по конструктивным элементам или видам работ с подсчетами, согласование описи с ответственным руководителем работ по объекту и с Заказчиком; арифметические подсчеты с их проверкой.
Б. При наличии по объектам проектно-технической документации
Состав работ: Предварительное ознакомление с проектно-технической документацией, выход на место для ознакомления с объектом и проведение необходимых замеров и зарисовок; уточнение количества добавляемого в той или иной конструкции или элемента здания нового основного материала в процентах; составление описи работ и согласование ее с автором проекта; систематизация описи по конструктивным элементам и видам работ с подсчетами; арифметические подсчеты описи с их проверкой.

3. Проекцияның ауданы 0, 5х0,5 м2 аспайтын III және IV күрделілік санатындағы заттың эскиздік жобасын және жұмыс сызбаларын әзірлеу кезінде еңбек шығындарының нормасына және 29-0102-007 нормалары бағаларына 1,5 коэффициентін қолдану қажет.
29-0102-008:
Есептеуіш: позиция
Жұмыстардың атауы
Нормалары
Әрлеу жабынына арналған материалдар шығынын есептеу
29-0102-008-01
29-0103 "Тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша сметалық жұмыстар"
Келесі сметалық құжаттаманы жасауға арналған бағалар көзделген:
– реставрациялау, реставрациялау-қалпына келтіру, консервациялау, санитарлық-техникалық және басқа да арнайы жұмыс түрлеріне сметалар мен сметалық есептер жасау;
– жұмыс көлемін есептей отырып, жұмыс тізімдемесін жасау (жоба болмаған жағдайда жұмыс көлемінің тізімдемесін);
– ірілендірілген көрсеткіштер бойынша сметалық-қаржылық есепті жасау;
– жеке баға белгілеу.
Сметаларға жұмыстардың тізімдемелерін жасау құны (ескерткіштерді жылжыту, іргетастарды келтіру, ерекше бекітпелер, сондай-ақ сылақ, кескіндеме, көркем қапталған паркет және т.б. бірегей үлгілерін реставрациялау сияқты аса күрделі реставрациялық жұмыстар бойынша жұмыстар көлемінің ведомостері мен сметалар) – бөлім бағаларымен ескерілмеген және жеке есеп бойынша айқындалады (3п формасы).
3.3. Жұмыстар тізімдемесін (жұмыстар көлемінің тізімдемесін) жасау құны тізімдеме позицияларының саны бойынша есептеледі.
Сметаны жасау құны сметаның өз позицияларының саны бойынша және қосымша шығындар позицияларының саны бойынша (баға белгілеуді есептеу, ресурстарды іріктеу және т.б.) айқындалады.
Бағаны басып шығарғаннан кейін сметалық құжаттаманың даналарын түзету ескерілді және орындаушы қосымша төлемсіз тікелей орындайды.
Тұтас жұмыс үшін бір қол жетімді күрделі бірлік бағасының орнына жұмыстың жекелеген элементтері үшін бірнеше бірлік бағалардың қолданылуына байланысты смета позицияларының санын көбейтуге жол берілмейді.
Көрсетілген жұмыстардың құрамы мен көлеміне қарай белгіленеді.
Жұмыстардың көзделген еңбек сыйымдылығының өзгеруіне әкелетін факторлар болған кезде бөлім кестелерінің бағаларына мынадай коэффициенттер қолданылады:
Орындалатын жұмыстардың еңбек сыйымдылығына
әсер ететін факторлар
Коэффициенттер
Сметалық құжаттаманы жасау үшін материалдарды қайта пайдалану кезінде
0,7 дейін
Сметаларға тек жұмыс көлемін немесе тек бағаны қою
0,5 дейін
Сметада екіден артық жұмыс атауы қайталанғанда
0,8
Егер объектімен танысуды қиындататын жағдайлар болса, оған қажетті эскиздерді, өлшеулерді және өлшемдерді жүргізе отырып, әр қиындататын фактор үшін кесте бағаларына келесі коэффициенттерді қолданыңыз:
Жұмыс шарттары
Коэффициенттер
Нысанмен танысуға кедергі жасайтын заттар орналасқан, өлшеу орындарына жету қиын жерлері бар үй-жайларда
1,15
Қараңғы бөлмелерде, сондай-ақ шатырларда, жертөлелерде
1,15
12 метрден биік уақытша тұрақтарда
1,3
Уақытша тұғырдың төсенішімен, жылжымалы баспалдақ пен баспалдақтарда, уақытша аспалы тұғыр және автомұнараларда жұмыс істеу кезінде
1,3
30 метрден биік уақытша тұрақтарда
1,6
Апаттық жағдайдағы ескерткіштерде жұмыс істеу кезінде
1,5
Осы коэффициенттерді қолдану қажеттілігі Тапсырыс беруші мен жобалау ұйымының мердігері қол қоятын актімен ресімделеді.
Материалдарды бағалармен кодтау ескерілмеген.
Сметалар мен жұмыстар тізімдемелерін (жұмыстар көлемінің ведомостарын) жасауға арналған бағалармен орындаушылардың оларды келісу және бекіту кезінде қатысуы ескерілген. Сметалық құжаттаманы мердігермен келісуді тапсырыс беруші жүргізеді.
Жұмыс тізімдемесін (жұмыс көлемінің тізімдемесін) жасау
А. Жобалық құжаттамасы жоқ объектілер бойынша
Жұмыс құрамы: орнына шығу, реставрациялау, реставрациялау-қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын техникалық тексеру, жұмыс жүргізу орнын және қандай да бір конструкцияға немесе ғимарат элементіне қосылатын жаңа негізгі материалдың санын көрсете отырып, суреттемелермен қажетті өлшеулер жүргізу; есептеу арқылы конструктивтік элементтер немесе жұмыс түрлері бойынша тізімдеме жасау, объект бойынша жұмыстардың жауапты басшысымен және Тапсырыс берушімен тізімдемені келісу; оларды тексеру арқылы арифметикалық есептеулер жүргізу.
Б. Объектілер бойынша жобалау-техникалық құжаттама болған кезде
Жұмыс құрамы: жобалық-техникалық құжаттамамен алдын ала танысу, объектімен танысу үшін орынға шығу және қажетті өлшеулер мен суреттемелер жүргізу; қандай да бір конструкцияға немесе ғимарат элементіне қосылатын жаңа негізгі материалдың мөлшерін пайызбен нақтылау; жұмыстар тізімдемесін жасау және оны жоба авторымен келісу; құрылымдық элементтер және жұмыс түрлері бойынша есептеулермен тізімдемені жүйелеу; оларды тексерумен тізімдемені арифметикалық есептеу.

29-0103-001:
Измеритель: 10 позиций описи
Виды работ
По объектам, не имеющим проектной документации
29-0103-001-01
При наличии по объектам проектно-технической документации:
а) реставрационные, ремонтно-реставрационные, консервационные работы
29-0103-001-02
б) санитарно-технические и специальные работы
29-0103-001-03
Составление смет
Учтено составление смет по конструктивным элементам памятника (объекта) и видам работ по нему с итогом сметной стоимости по разделам и видам работ.
Каждая строка итогов к смете оплачивается как позиция сметы.
29-0103-002:
Измеритель: 10 позиций расчетов
Составление сметно-финансовых расчетов
Опись работ
Сметный расчет
При отсутствии докумен-тации
При наличии обмерных чертежей
При наличии документации
Сметный расчет по укрупнен. показат.
Смета по развернутой форме
Смета по закрытой форме
На научно-реставрационные работы
29-0103-002-01
29-0103-002-02
29-0103-002-03
29-0103-002-07
29-0103-002-08
29-0103-002-09
На санитарно-технические и специальные работы

29-0103-001:
Есептеуіш: тізімдеменің 10 позициясы
Жұмыс түрлері
Жобалау құжаттамасы жоқ объектілер бойынша
29-0103-001-01
Нысандар бойынша жобалық-техникалық құжаттама болған кезде:
а) реставрациялық, жөндеу-реставрациялық; консервациялық жұмыстар
29-0103-001-02
б) санитарлық-техникалық және арнайы жұмыстар
29-0103-001-03
Сметалық жинақ
Кестелерде келтірілген бағалармен ескерткіштің (объектінің) конструктивтік элементтері және ол бойынша жұмыс түрлері бойынша сметалар жасау, бөлімдер мен жұмыс түрлері бойынша сметалық құнның қорытындысы ескерілді.
Сметаның соңында құрылымдық элементтер мен жұмыс түрлері бойынша тікелей шығындардың жиынтық құны және үстеме, күтпеген және басқа да шығыстарды қоса отырып, жалпы құны келтіріледі.
Сметаның әрбір жиынтық жолы сметаның позициясы ретінде төленеді.
29-0103-002:
Есептеуіш: сметаның 10 позициясы
Сметалық-қаржылық есептерді жасау
Жұмыс тізімдемесі
Сметалық есеп
Құжаттама болмаған кезде
Өлшеу сызбалары болған кезде
Құжаттама болған кезде
Ірілендірілген көрсеткіштер бойынша сметалық есеп
Кеңейтілген формадағы смета
Жабық түрдегі смета
Реставрациялау, реставрациялау-қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарына
29-0103-002-01
29-0103-002-02
29-0103-002-03
29-0103-002-07
29-0103-002-08
29-0103-002-09
Санитарлық-техникалық және арнайы жұмыстарға

29-0103-002-04
29-0103-002-05
29-0103-002-06
29-0103-002-10
1. Стоимость составления описи работ для составления сметно-финансового расчета по укрупненным показателям определяется по 29-0103-003.
29-0103-003:
Измеритель: 10 позиций сметы
Виды работ
№№
Составление смет на научно-реставрационные работы
29-0103-003-01
Составление смет на санитарно-технические и специальные работы
29-0103-003-02
29-0103-004:
Измеритель: расценка
Виды работ
до 8
до 15
до 20
Составление единичных расценок по производственным нормам с выпиской состава работ, элементов затрат, переводом производственной в сметную, определением цен на материалы по действующим ценникам с подсчетами стоимости материалов и собственно единичной расценки для утверждения

29-0103-002-04
29-0103-002-05
29-0103-002-06
29-0103-002-10
1. Ірілендірілген көрсеткіштер бойынша сметалық-қаржылық есепті жасау үшін жұмыстар тізімдемесін жасау құны 3-3-кестенің бағалары бойынша анықталады.
29-0103-003:
Есептеуіш: сметаның 10 позициясы
Жұмыс түрлері
Нормалары
Ғылыми-реставрациялау жұмыстарына сметалар жасау
29-0103-003-01
Санитарлық-техникалық және арнайы жұмыстарға сметалар жасау
29-0103-003-02
29-0103-004:
Есептеуіш: баға
Жұмыс түрлері
8 дейін
15 дейін
20 дейін
Өндірістік стандарттарға сәйкес жұмыс көлемінің, шығын элементтерінің көшірмесімен бірлік бағаларын құру, өндіріс мөлшерлемесін сметаға ауыстыру, материалдардың бағаларын қолданыстағы баға белгілері бойынша материалдардың құнын арифметикалық есептеулермен және бекіту үшін нақты бірлік мөлшерлемесімен анықтау.

29-0103-004-01
29-0103-004-02
29-0103-004-03
29-0103-005:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
№№
Расчет ценообразования, подсчет трудозатрат, пересчет стоимости материалов; пересчет расценки
Расчет
29-0103-005-01
Составление пояснительной записки к смете
1 стр. текста через 1,5 интервала
29-0103-005-02
Составление калькуляций стоимости строительных материалов, изделий с учетом отпускных цен, транспортных расходов, наценок снабженческой, сбытовых организаций и заготовительно-складских расходов
Одно наименование материала, изделия

29-0103-004-01
29-0103-004-02
29-0103-004-03
29-0103-005:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
Нормалары
Бағаны есептеу, еңбек шығындарын есептеу, материалдардың құнын қайта есептеу; бағаларды қайта есептеу
Есептеу
29-0103-005-01
Сметаға түсіндірме жазба жасау
Мәтіннің 1 беті 1,5 интервалмен
29-0103-005-02
Көлік шығыстарының босату бағаларын, жабдықтау бағалары, өткізімді ұйымдастыру және дайындау-қойма шығыстарын ескере отырып, құрылыс материалдарының, бұйымдар құнының калькуляциясын жасау
Материалдың, бұйымның бір атауы

29-0103-005-03
29-0104 Реставрация исторической среды памятников истории и культуры, благоустройство территории вокруг памятников
Предусмотрены научно-исследовательские и проектные работы по реставрации исторической среды памятников истории и культуры (природных ландшафтов, садов и парков), благоустройства территории вокруг памятников, реставрации памятников архитектуры малых форм.
Не учтено и определяется дополнительно:
1) историко-библиографические исследования;
2) составление смет на производство работ;
4) фотофиксация;
5) составление научно-реставрационного отчета, пояснительных записок, заключений к проекту реставрации, научно-методических указаний, рекомендаций и пр.
4. Не учтено и определяется по действующим нормативным документам Республики Казахстан выполнение следующих видов работ:
1) изучение геологических условий районов;
2) съемочно-геодезические работы;
3) проведение изысканий гидрологических парковых систем прудов, водостоков и пр.;
4) инвентаризация (таксация) зеленых насаждений;
5) дендропроекты;
6) разработка мероприятий по охране окружающей среды;
7) проектирование схем функционального зонирования, экскурсионных маршрутов и схем движения пешеходов и транспорта;
8) наблюдение за территорией после восстановления (реставрации).
Предусмотрено выполнение чертежей в масштабе 1:500, 1:1000 (кроме специально оговоренных случаев), в случае изменения масштаба чертежей к ценам применять коэффициенты, указанные **Общие рекомендации к применению нормативов.
В случае необходимости составления реставрационного задания стоимость этой работы определяется в размере 50% от суммы предварительных работ.
Характеристика категорий сложности объектов исторической среды:
I категория

29-0103-005-03
29-0104 "Тарихи және мәдени ескерткіштердің тарихи ортасын қалпына келтіру, ескерткіштердің айналасын абаттандыру":
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің тарихи ортасын (табиғи ландшафтарды, бақтар мен саябақтарды) қалпына келтіру, ескерткіштердің айналасын абаттандыру, шағын нысандағы сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру жөніндегі ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарына бағалау нормативтерін қамтиды.
Ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, осы бейіндегі жұмыстарды орындайтын барлық ұйымдардың қолдануына арналған.
Ескерілмеген және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құжаттары бойынша келесі жұмыс түрлерін орындау анықталады::
1) тарихи-библиографиялық зерттеулер;
2) жұмыстарды жүргізуге сметалар жасау;
4) фотофиксация;
5) ғылыми-реставрациялық есепті, түсіндірме жазбаларды, реставрациялау жобасына қорытындыларды, ғылыми-әдістемелік нұсқауларды, ұсынымдарды және т.б. жасау.
Бөлім нормаларымен келесі жұмыс түрлерін орындау Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құжаттары бойынша есептелмейді және төленеді:
1) аудандардың геологиялық жағдайларын зерттеу;
2) түсіру-геодезиялық жұмыстар;
3) тоғандардың, суағарлардың және т.б. гидрологиялық парк жүйелеріне іздестіру жүргізу ;
4) жасыл желектерді түгендеу (таксациялау);
5) дендрожобалар;
6) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
7) функционалдық аймақтарға бөлу сұлбаларын, экскурсиялық маршруттарды және жаяу жүргіншілер мен көлік қозғалысының сұлбаларын жобалау;
8) қалпына келтірілгеннен кейін аумақты қадағалау.
Бөлімнің нормаларында сызбаларды 1:500, 1:1000 масштабында орындау көзделген (арнайы келісілген жағдайлардан басқа), сызбалардың масштабы өзгерген жағдайда бөлімнің бағасына **Нормативтерді қолдануға жалпы ұсыныстар нұсқаулығында көрсетілген коэффициенттер қолданылады.
Қалпына келтіру тапсырмасын жасау қажет болған жағдайда, бұл жұмыстың құны алдын ала жұмыс сомасының 50 % мөлшерінде анықталады.
Тарихи орта объектілерінің күрделілік санаттарының сипаттамасы 4-1-кестеде келтірілген.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат

1) территории с плотностью застройки до 25%, с малым количеством зеленых насаждений (деревьев, кустарников и т.д.);
2) территории с крупной застройкой несложной конфигурации;
3) сады и парки с плоским рельефом территории, простой планировки, с небольшим количеством прогулочных дорожек, аллей, малых форм и сооружений, не имеющие перепланировок различных периодов; время основания-ХХ-начало ХХI века
II категория
1) территории с плотностью застройки от 25 до 50% простой конфигурации, с небольшим количеством деревьев, кустарников и т.п.;

1) жасыл желектер саны аз (ағаштар, бұталар және т. б.), құрылыс салу тығыздығы 25 %-ға дейінгі аумақтар);
2) күрделі емес конфигурациялы ірі құрылысы бар аумақтар;
3) әртүрлі кезеңдерде қайта жоспарланбаған, аумағы тегіс бедерлі бақтар мен саябақтар, жай жоспарлануы, серуендеу жолдары, аллеялар, шағын нысандар мен құрылыстар саны аз; құрылу уақыты – XX-XXI ғасырдың басы.
II санат
1) құрылыс тығыздығы 25-тен 50 %-ға дейін қарапайым конфигурациялы, ағаштар, бұталар және т.б. саны аз аумақтар;

2) территории с крупной застройкой сложной конфигурации, со значительным количеством деревьев, кустарников и т.п.;
3) территории с мелкой застройкой, с небольшим количеством надворных построек, палисадов, заборов, деревьев, кустарников и пр.;
4) сады и парки с выраженным рельефом территории, имеющие значительное число ландшафтных композиций, садово-парковых сооружений, малых форм (беседок, фонтанов, бассейнов и пр. парковых сооружений), с небольшим количеством садово-парковой скульптуры; время основания-ХХ век.
III категория

2) күрделі пішінді ірі құрылысы бар, ағаштар, бұталар және т.б. саны едәуір аумақтар жатады;
3) аулалық құрылыстар, қоршаулар, дуалдар, ағаштар, бұталар және т.б. саны аз ұсақ құрылыстары бар аумақтар жатады.;
4) ландшафтық композициялардың, бау-саябақ құрылыстарының, шағын нысандардың (күркелердің, субұрқақтардың, бассейндердің және саябақ құрылыстарының) едәуір саны бар, бау-саябақ мүсіндерінің саны аз аумақтар, бедері айқын бақтар мен парктер; құрылу уақыты – XIX ғасыр.
III санат

1) территории с плотностью застройки более 50%;
2) территории с мелкой застройкой, с большим количеством надворных построек, палисадов, заборов, деревьев, кустарников и пр;
3) сады и парки со сложным рельефом территории, сложные по своей планировке, с многочисленными аллеями, дорожками; имеющие насыщенную сложную систему ландшафтных композиций, с большим количеством садово-парковых сооружений, малых архитектурных форм (беседок, декоративных арок, пешеходных мостиков, фонтанов, бассейнов, садово-парковой скульптуры и пр.); время основания до первой половины ХIХ века
А. Реставрация исторической среды, благоустройство территории вокруг памятников

1) құрылыс салу тығыздығы 50 %-дан асатын аумақтар;
2) ұсақ құрылысы бар, аулалық құрылыстары, қоршаулар, ағаштар, бұталар және т.б. көп аумақтар;
3) аумағы күрделі бедерлі, өзінің жоспарлануы бойынша күрделі, көптеген аллеялары, жолдары бар; ландшафтық композициялардың бай күрделі жүйесі бар, көптеген бау-саябақ құрылыстары, шағын сәулет нысандары (күркелер, декоративтік аркалар, жаяу жүргіншілер көпірлері, субұрқақтар, бассейндер, бау-саябақ мүсіні және т.б.) бар бақтар мен саябақтар; құрылу уақыты – XIX ғасырдың бірінші жартысына дейін;
4) республикалық маңызы бар бақтар, саябақтар, сарай-саябақ ансамбльдері
1. Нысанның күрделілік санаты бір сипаттамалық белгінің болуымен анықталады

29-0104-001:
Измеритель: памятник (объект, территория)
Наименование работ
Территори, га, до
Добавлять на каждые 10 га свыше 50 га
1,0
5,0
10,0
25,0
50,0
Сбор исходной документации, предварительное обследование объекта, определение границ и размеров
29-0104-001-01
29-0104-001-02
29-0104-001-03
29-0104-001-04
29-0104-001-05
29-0104-001-06
Сверка геоподосновы с натурой и нанесение текущих изменений
29-0104-001-07
29-0104-001-08
29-0104-001-09
29-0104-001-10
29-0104-001-11
29-0104-001-12
Составление акта технического состояния с определением процента утрат, категории сложности
29-0104-001-13
29-0104-001-14
29-0104-001-15
29-0104-001-16
29-0104-001-17
29-0104-001-18
Разработка предварительного перечня работ
29-0104-001-19
29-0104-001-20
29-0104-001-21
29-0104-001-22
29-0104-001-23
29-0104-001-24
Предварительное изучение литературных и графических источников с краткой исторической справкой
29-0104-001-25
29-0104-001-26
29-0104-001-27
29-0104-001-28
29-0104-001-29
29-0104-001-30
Составление программы научно-исследовательских и проектных работ
29-0104-001-31
29-0104-001-32
29-0104-001-33
29-0104-001-34
29-0104-001-35
29-0104-001-36
Подготовка договорной документации с составлением сметы-калькуляции
29-0104-001-37
29-0104-001-38
29-0104-001-39
29-0104-001-40
29-0104-001-41
29-0104-001-42
1. Участие специалистов-смежников определяется дополнительно.
2. Предусмотрена утрата первоначального облика памятника до 30%. При утрате первоначального облика более 30% применять следующие коэффициенты: утрата до 50% – коэффициент 1,4; утрата более 50% – коэффициент 1,6.
Натурные исследования
Натурные исследования памятника включают следующие работы: подготовка геоподосновы; составление планов и схем по натурным данным; вертикальная планировка; зондажи.
29-0104-002:
Измеритель: форматка
Наименование работ
Категория сложности
I
II
III
Подготовка геоподосновы (перевод геоподосновы в нужный масштаб)
29-0104-002-01
29-0104-002-02
29-0104-002-03
Копирование, оформление архивных схем, чертежей, карт, планов
29-0104-002-04
29-0104-002-05
29-0104-002-06
Построение и исследование схем исторических этапов изменения планировочной и объемно-пространственной структуры памятника; приведение архивных графических материалов (схем, чертежей, планов) к единому масштабу и совмещение их с современной геоподосновой (масштаб 1:1000)
29-0104-002-07
29-0104-002-08
29-0104-002-09
Разработка плана графической реконструкции планировочной и объемно-пространственной структуры памятника на определенный исторический период (масштаб 1:1000)
29-0104-002-10

29-0104-001:
Есептеуіш: ескерткіш (нысан, аумақ)
Жұмыстардың атауы
Аумақ, га, дейін
Әрбір 10 га-ға 50 га-дан астам қосу
Бастапқы құжаттаманы жинау, объектіні алдын ала тексеру, шекаралар мен өлшемдерді анықтау
29-0104-001-01
29-0104-001-02
29-0104-001-03
29-0104-001-04
29-0104-001-05
29-0104-001-06
Сверка геоподосновы с натурой и нанесение текущих изменений
29-0104-001-07
29-0104-001-08
29-0104-001-09
29-0104-001-10
29-0104-001-11
29-0104-001-12
Геологиялық негізді натурамен салыстыру және ағымдағы өзгерістерді енгізу
29-0104-001-13
29-0104-001-14
29-0104-001-15
29-0104-001-16
29-0104-001-17
29-0104-001-18
Жоғалту пайызын, күрделілік санатын айқындай отырып, техникалық жай-күй актісін жасау
29-0104-001-19
29-0104-001-20
29-0104-001-21
29-0104-001-22
29-0104-001-23
29-0104-001-24
Жұмыстардың алдын ала тізбесін әзірлеу
29-0104-001-25
29-0104-001-26
29-0104-001-27
29-0104-001-28
29-0104-001-29
29-0104-001-30
Қысқаша тарихи анықтамамен әдеби және графикалық дереккөздерді алдын ала зерттеу
29-0104-001-31
29-0104-001-32
29-0104-001-33
29-0104-001-34
29-0104-001-35
29-0104-001-36
Ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының бағдарламасын жасау
29-0104-001-37
29-0104-001-38
29-0104-001-39
29-0104-001-40
29-0104-001-41
29-0104-001-42
1. Аралас мамандардың қатысуы қосымша кесте бойынша анықталады.
2. Кестеде ескерткіштің бастапқы көрінісін 30 % дейін жоғалту қарастырылған. Бастапқы көрінісін 30 %-дан артық жоғалтқан кезде мынадай коэффициенттер қолданылады: жоғалту 50 %-ға дейін – 1,4 коэффициенті; жоғалту 50 %-дан астам – 1,6 коэффициенті.
Түпнұсқалық зерттеулер
11. Осы тарауда ескерткіштің түпнұсқалық зерттеулерін бағалау нормативтері келтірілген: геологиялық негізді дайындау; түпнұсқалық деректер бойынша жоспарлар мен сұлбаларды жасау; тік жоспарлау; зондаждар.
29-0104-002:
Есептеуіш: форматка
Жұмыстардың атауы
Күрделілік санаты
I
II
III
Геологиялық негізді дайындау (геологиялық негізді қажетті масштабқа аудару)
29-0104-002-01
29-0104-002-02
29-0104-002-03
Мұрағаттық диаграммаларды, сызбаларды, карталарды, жоспарларды көшіру, тіркеу
29-0104-002-04
29-0104-002-05
29-0104-002-06
Ескерткіштің жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік құрылымындағы өзгерістердің тарихи кезеңдерінің сызбаларын құру және зерттеу; архивтік графикалық материалдарды (сұлбалар, сызбалар, жоспарлар) бір масштабқа келтіру және оларды заманауи географиялық базамен үйлестіру (масштабы 1: 1000)
29-0104-002-07
29-0104-002-08
29-0104-002-09
Белгілі бір тарихи кезеңге ескерткіштің жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік құрылымын графикалық қайта құру жоспарын құру (масштабы 1: 1000)
29-0104-002-10

29-0104-002-11
29-0104-002-12
1. При совмещении нескольких разновременных планов к 10-12 применять коэффициент 1,5.
29-0104-003:
Измеритель: форматка
Наименование работ
Категория сложности
I
II
III
Разработка историко-архитектурного опорного плана на геоподоснове с выявлением существующей и исторической планировки, объемной структуры; исследование зеленых насаждений, рельефа территории, видовых точек и пр.
29-0104-003-01

29-0104-002-11
29-0104-002-12
1. 4-тармақтың мәндеріне бірнеше мезгілдік жоспарларды біріктірген кезде 1,5 коэффициенті қолданылады.
29-0104-003:
Есептеуіш: форматка
Жұмыстардың атауы
Күрделілік санаты
I
II
III
Қолданыстағы және тарихи жоспарлауды, көлемдік құрылымды анықтай отырып, геологиялық негізде тарихи-сәулет тірек жоспарын әзірлеу; жасыл екпелерді, аумақтың рельефін, түр нүктелерін және т.б. зерттеу
29-0104-003-01

29-0104-007-15
на каждые последующие 10 га свыше 50 га добавлять
29-0104-007-16
29-0104-007-17
29-0104-007-18
1. Процентное соотношение этапов и видов работ:
a) генплан – 22%;
б) разбивочный чертеж – 15%;
в) вертикальная планировка (план организации рельефа) – 20%;
г) план дорожных покрытий – 17%;
д) картограмма земляных работ – 15%;
е) разрезы – 11%.
2. Предусмотрена утрата первоначального облика памятника до 30 %. При утрате более 30 % применять коэффициенты:
утраты до 50 % – 1,4; утраты до 80 % – 1,6; утраты свыше 80 % – 2,0.

29-0104-007-15
әрбір келесі 10 га үшін 50 га-дан астам қосыңыз
29-0104-007-16
29-0104-007-17
29-0104-007-18
1. Жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
a) бас жоспар – 50 %;
б) Аймақты жайғастыру, қималар – 30 %;
в) ситуациялық жоспар – 20 %.
2. Кестеде ескерткіштің бастапқы көрінісін 30 %-ға дейін жоғалту қарастырылған. 30 %-дан артық жоғалтқан кезде коэффициенттерді қолдану: 50 % дейін жоғалту – 1,4; 80 % дейін жоғалту – 1,6; 80 % жоғары жоғалту – 2,0.

3. Масштаб чертежей принят 1:500.
4. Покраску чертежей определять дополнительно.
29-0104-008:
Измеритель: форматка
Масштаб чертежа
Категория сложности
I
II
III
1:50
29-0104-008-01
29-0104-008-02
29-0104-008-03
1:100
29-0104-008-04
29-0104-008-05
29-0104-008-06
1:200
29-0104-008-07
29-0104-008-08
29-0104-008-09
1. При проектировании деталей генплана особо сложной конфигурации применять коэффициент 1,5.
Б. Реставрация памятников архитектуры малых форм
Стоимость составления реставрационного задания определяется в размере 50% от стоимости предварительных работ.
Характеристика категорий сложности архитектуры малых форм:
I категория – памятники простые по форме и конструкциям;
II категория – памятники прямоугольной формы с несложными повторяющимися архитектурными деталями;
III категория – памятники усложненной конфигурации с небольшим количеством декора;
IV категория – памятники сложной конфигурации, насыщенные сложным декором.
Масштабы чертежей:

3. Түсіндірме жазба жасау және сызбаларды бояу қосымша анықталады.
4. Сызбалардың масштабы 1: 1000 қабылданады.
29-0104-008:
Есептеуіш: форматка
Сызба масштабы
Күрделілік санаты
I
II
III
1:50
29-0104-008-01
29-0104-008-02
29-0104-008-03
1:100
29-0104-008-04
29-0104-008-05
29-0104-008-06
1:200
29-0104-008-07
29-0104-008-08
29-0104-008-09
1. Ерекше күрделі конфигурацияның бас жоспарының бөлшектерін жобалау кезінде 1,5 коэффициентін қолданыңыз.
Б. шағын формадағы сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру
Реставрациялау тапсырмасын жасау құны алдын ала жұмыс құнының 50 % мөлшерінде анықталады.
Шағын нысандар сәулетінің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – нысаны мен құрылымы бойынша қарапайым ескерткіштер;
II санат – күрделі емес қайталанатын сәулеттік бөлшектері бар тікбұрышты нысандағы ескерткіштер;
III санат – декор саны аз күрделі конфигурацияның ескерткіштері;
IV санат – күрделі декормен қаныққан күрделі конфигурациялық ескерткіштер.
Сызбалардың Масштабы:

29-0104-009-81
29-0104-009-82
29-0104-009-83
29-0104-009-84
Изгороди и тротуары
29-0104-009-85
29-0104-009-86
29-0104-009-87
29-0104-009-88
1. Стоимость разработки рабочих чертежей со специальными инженерными решениями и расчетами определяется дополнительно по 29-0101.
2. Стоимость разработки рабочих чертежей по памятникам, включающим особо сложные, уникальные виды отделки (мозаики, майолики, особо сложные резной и лепной декоры и т.п.) определяется дополнительно.

29-0104-009-81
29-0104-009-82
29-0104-009-83
29-0104-009-84
Қоршаулар және тротуарлар
29-0104-009-85
29-0104-009-86
29-0104-009-87
29-0104-009-88
1. Арнайы инженерлік шешімдермен және есептермен жұмыс сызбаларын әзірлеу құны 1-бөлімнің 1-20-кестесінің бағалары бойынша қосымша айқындалады.
2. Ерекше күрделі, бірегей әрлеу түрлерін (Мозаика, майолика, аса күрделі ою және жапсырмалы декорлар және т.б.) қамтитын ескерткіштер бойынша жұмыс сызбаларын әзірлеу құны 1-бөлімнің 1-19-кестесінің бағалары бойынша қосымша айқындалады.

3. Предусмотрена утрата первоначального облика памятника до 30 %. При утрате более 30 % применять коэффициенты:
утраты до 50 % – 1,4; утраты до 80 % – 1,6; утраты свыше 80 % – 2,0.
29-0105 Определение охранных зон памятников истории и культуры
Не учтено и определяется дополгительно:
1) составление исторических записок, пояснительных записок и научных отчетов;
2) обмерные работы по памятникам истории и культуры;
3) графические зарисовки, построение перспектив и аксонометрий;
4) фотофиксация.
Предусмотрено выполнение чертежей историко-архитектурного опорного плана и проекта определения охранных зон в масштабе 1:1000.
Стоимость историко-архивных и библиографических изысканий при проектировании охранных зон единичных памятников градостроительства и архитектуры, ансамблей и комплексов, включающих до 20 памятников, следует определять по 29-0101 с применением всех полагающихся коэффициентов; для ансамблей и комплексов, включающих в себя более 20 памятников, стоимость историко-архивных и библиографических изысканий определяется как сумма стоимости работ, определенной по 29-0101 для 20-ти памятников и дополнительно за каждый памятник сверх 20-ти с коэффициентом 0,1 с применением всех полагающихся коэффициентов.
В случае разработки проектов определения охранных зон в действующей архитектурной среде, включающей в себя много исторических мест, или проектов определения охранных зон для территорий, включающих в себя большие участки ландшафта, для которых необходимы сводные историко-архитектурный опорный план и сводный проект определения охранных зон, выполняемые в масштабе 1:5000 или 1:10000, эту работу следует расценивать дополнительно по 29-0105-001, 29-0105-002 с коэффициентом 0,2 или 0,1 соответственно в зависимости от масштаба.
Характеристики категорий сложности:
I категория
1) участок со спокойным рельефом территории, с однотипной застройкой низкой, средней и высокой плотности, с количеством классификационных групп до 5, редкой и густой однородной растительностью, с размещением памятников истории и культуры на неискаженных террасах и с частичным нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с сохранившимися первоначальными зонами композиционного влияния памятников истории и культуры;
2) участок со спокойным рельефом территории, с разнотипной и сложной застройкой низкой плотности; с количеством классификационных групп до 5, редкой и густой однородной растительностью, с размещением памятников истории и культуры на неискаженных террасах и с частичным нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с сохранившимися первоначальными зонами композиционного влияния памятников культуры;

3. Кестеде ескерткіштің бастапқы көрінісін 30 %-ға дейін жоғалту қарастырылған. 30 %-дан артық жоғалтқан кезде коэффициенттерді қолдану:
50 % дейін жоғалту – 1,4; 80 % дейін жоғалту – 1,6; 80 % жоғары жоғалту – 2,0.
29-0105 "Тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарын анықтау"
Ескерілмеген қосымша бойынша анықталады:
1) тарихи жазбаларды, түсіндірме жазбаларды және ғылыми есептерді жинақтау;
2) тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша өлшеу жұмыстары;
3) графикалық эскиздер, перспективалар мен аксонометриялардың сызбасын құру;
4) фототүсірілім.
Бағалары 1:1000 масштабында тарихи-сәулет тірек жоспарының сызбаларын және қорғау аймақтарын айқындау жобасын орындау көзделген.
Қала құрылысы мен сәулеттің бірлі-жарым ескерткіштерінің, 20-ға дейін ескерткішті қамтитын ансамбльдер мен кешендердің қорғау аймақтарын жобалау кезінде тарихи-мұрағаттық және библиографиялық ізденістердің құнын барлық тиісті коэффициенттерді қолдана отырып, 1-бөлімнің, 2-тараудың, 1-4-кестенің бағалары бойынша айқындаған жөн; 20-дан астам ескерткіштерді қамтитын ансамбльдер мен кешендер үшін тарихи-мұрағаттық және библиографиялық ізденістердің құны 20 ескерткіш үшін 1-бөлім, 2-тарау, 1-4-кесте бойынша және барлық тиісті коэффициенттерді қолдана отырып, 0,1 коэффициентімен 20-дан астам қосымша әрбір ескерткіш үшін анықталған жұмыстар құнының сомасы ретінде айқындалады.
Көптеген тарихи орындарды қамтитын қолданыстағы сәулет ортасында қорғау аймақтарын айқындау жобаларын немесе жиынтық тарихи-сәулет тірек жоспары және 1:5000 немесе 1:10000 масштабында орындалатын қорғау аймақтарын айқындаудың жиынтық жобасы қажет орман алқаптары бар ландшафттың үлкен учаскелерін қамтитын аумақтар үшін қорғау аймақтарын айқындау жобаларын әзірлеген жағдайда, бұл жұмысты масштабқа байланысты тиісінше 0,2 немесе 0,1 коэффициентімен 5-2, 5-3-кесте бойынша қосымша бағалау қажет.
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат
1) тарих және мәдениет ескерткіштерін бұрмаланбаған террасаларға орналастырумен және көріну мен кеңістіктік қатынастар жүйесін қабылдаудың бастапқы жолдарының ішінара бұзылуымен, 5-ке дейін жіктеу топтарының санымен, сирек және тығыз біртектес өсімдіктермен, бірдей типтегі ғимараттармен, тарихи және мәдени ескерткіштердің композициялық әсерінің сақталған өзіндік аймақтары бар аумағы тыныш рельефті учаске;
2) тарих және мәдениет ескерткіштерін бұрмаланбаған террасаларға орналастырумен және көріну жүйесі мен кеңістіктік қатынастарды қабылдаудың бастапқы жолдарын ішінара бұзылған, 5-ке дейін жіктеу топтарының санымен, сирек және тығыз біртектес өсімдіктермен, әртүрлі және күрделі төмен тығыздықтағы ғимараты бар, мәдени ескерткіштердің композициялық әсерінің сақталған өзіндік аймақтары бар аумағы тыныш бедерлі учаске;

3) участок с всхолмленным рельефом территории, с однотипной застройкой низкой плотности, с количеством классификационных групп до 5, редкой и густой однородной растительностью, с размещением памятников истории и культуры на искаженных трассах и с частичным нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с сохранившимися первоначальными зонами композиционного влияния памятников истории и культуры.
II категория
1) участок с всхолмленным рельефом территории с разнообразной застройкой низкой, средней и высокой плотности со сложной застройкой средней плотности, с количеством классификационных групп до 8, с густой низкорослой или неоднородной растительностью, с частичным или большим нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с частичным нарушением зон композиционного влияния памятников истории и культуры;
2) участок со спокойным рельефом территории, со сложной застройкой высокой плотности, с количеством классификационных групп до 8, с густой низкорослой или неоднородной растительностью, с частичным или большим нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с частичным нарушением зон композиционного влияния памятников истории и культуры;
3) участок с гористым рельефом территории, с однотипной застройкой низкой плотности, с количеством классификационных групп до 5, с густой низкорослой или неоднородной растительностью, с частичным или большим нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с частичным нарушением зон композиционного влияния памятников истории и культуры.
III категория
1) участок территории с всхолмленным рельефом, со сложной застройкой высокой плотности; участок с холмистым рельефом территории с однотипной и разнотипной застройкой средней и высокой плотности с количеством классификационных групп до 8 и более, с густой низкорослой или разнообразной растительностью, с большим нарушением первоначальных трасс восприятия системы видимости и пространственных взаимосвязей, с большим нарушением зон композиционного влияния памятников истории и культуры.
Процентное соотношение этапов предварительных работ:
1) ознакомление с заданием Заказчика, с предъявленной им документацией – 10%;
2) ознакомление с проектной документацией по данному объекту в организациях градостроительного профиля – 10%;
3) предварительное натурное ознакомление с объектом, определение территории для исследования, сверка геоподосновы с натурой и нанесение текущих изменений – 45%;

3) тарих және мәдениет ескерткіштерін бұрмаланған терассаларға орналастырумен және көріну жүйесі мен кеңістіктік қатынастарды қабылдаудың бастапқы жолдары ішінара бұзылған, бір типті ғимараттардың тығыздығы төмен, 5-ке дейін жіктеу тобы бар, сирек және тығыз біртектес өсімдіктер орналасқан, түпнұсқасы сақталған тарихи және мәдениет ескерткіштерінің композициялық әсер ету аймақтары бар аумағы төбелі бедерлі учаске.
II санат
1) 8-ге дейінгі топтастыру топтарының саны бар, тығыз төмен бойлы немесе біртекті емес өсімдіктері бар, көру жүйесі мен кеңістіктік өзара байланыстарды қабылдаудың бастапқы трассаларын ішінара немесе үлкен бұза отырып, тарих және мәдениет ескерткіштерінің композициялық әсер ету аймақтары ішінара бұзылған, тығыздығы төмен, орташа және жоғары әртүрлі құрылыстары бар аумақтың төбелі бедері бар учаске;
2) тығыздығы жоғары күрделі құрылысы бар, топтастыру топтарының саны 8-ге дейінгі, қалың төмен бойлы немесе біртекті емес өсімдіктері бар, көріну жүйесі мен кеңістіктік өзара байланыстарды қабылдаудың бастапқы трассаларын ішінара немесе үлкен бұзылған, тарих және мәдениет ескерткіштерінің композициялық әсер ету аймақтары ішінара бұзылған, аумақтың тыныш бедері бар учаске;
3) тығыздығы төмен, топтастыру топтарының саны 5-ке дейінгі, тығыз аласа бойлы немесе біртекті емес өсімдіктері бар, көріну жүйесі мен кеңістіктік өзара байланыстарды қабылдаудың бастапқы трассаларын ішінара немесе көп бұзылған, тарих және мәдениет ескерткіштерінің композициялық әсер ету аймақтары ішінара бұзылған, аумақтың таулы бедері бар учаске.
III санат
1) жоғары тығыздықтағы күрделі құрылысы бар, 8 және одан да көп топтастыру топтарының саны бар, тығыздығы төмен немесе алуан түрлі өсімдіктері бар, көріну жүйесін қабылдаудың бастапқы трассалары мен кеңістіктік өзара байланыстары үлкен бұзылған, тарих және мәдениет ескерткіштерінің композициялық әсер ету аймақтары үлкен бұзылған, орташа және жоғары тығыздықтағы біртипті және әр түрлі типтегі құрылысы бар аумақтың төбелі бедері бар учаске
Алдын ала жұмыс кезеңдерінің пайыздық қатынасы:
1) Тапсырыс берушінің тапсырмасымен, ол ұсынған құжаттамамен танысу – 10 %;
2) қала құрылысы бейіні ұйымдарында осы объект бойынша жобалау құжаттамасымен танысу – 10 %;
3) объектімен алдын ала натуралық танысу, зерттеу үшін аумақты анықтау, геотіректі натурамен салыстырып тексеру және ағымдағы өзгерістерді жазу – 45 %;

4) предварительное изучение литературных и графических источников – 20%;
5) определение основных положений по разработке охранных зон и состава научно-исследовательской и проектной документации – 15%.
29-0105-001:
Измеритель: памятник (ансамбль, комплекс)
Виды памятников истории и культуры
№№
Памятники градостроительства и архитектуры, сооружения монументального искусства
29-0105-001-01
Ансамбли и комплексы
29-0105-001-02
Памятники археологии площадью до 500 га
29-0105-001-03
Памятники археологии площадью до 1000 га
29-0105-001-04
Памятники археологии площадью более 1000 га
29-0105-001-05
Стоимость составления задания определяется в размере 30% от стоимости предварительных работ
Натурные исследования. Разработка историко-архитектурного опорного плана
Установлены три категории сложности, предусмотрено выполнение работ на открытом воздухе в условиях благоприятного для производства работ периода.

4) әдеби және графикалық дереккөздерді алдын ала зерттеу – 20 %;
5) қорғау аймақтарын әзірлеу жөніндегі негізгі ережелерді және ғылыми-зерттеу және жобалау құжаттамасының құрамын айқындау – 15 %.
29-0105-001:
Есептеуіш: ескеркіш (ансамбль, кешендер)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері, монументалды өнер құрылыстары
29-0105-001-01
Ансамбльдер және кешендер
29-0105-001-02
Ауданы 500 га дейінгі археология ескерткіштері
29-0105-001-03
Ауданы 1000 га дейінгі археология ескерткіштері
29-0105-001-04
Ауданы 1000 га астам археология ескерткіштері
29-0105-001-05
29-0105-001 ескертулер: тапсырманы жасау құны алдын ала жұмыс құнының 30% мөлшерінде айқындалады
Заттай зерттеулер. Тарихи-сәулет тірек жоспарын әзірлеу
Заттай зерттеулердің бағасы күрделіліктің үш санаты үшін белгіленген және жұмыстарды жүргізу үшін қолайлы кезең жағдайында ашық ауада жұмыстарды орындауды көздейді

Процентное соотношение этапов работ к 29-0105-002:
1) разгрузка геоподосновы от объектов и условных обозначений, не являющихся необходимыми для разработки проекта определения охранных зон; построение схем исторических этапов изменения планировочной и объемно-пространственной структуры развития объекта исследования, совмещение архивных материалов с современной геоподосновой – 20%;
2) разработка и составление историко-архитектурного опорного плана – 80%,
в том числе:
а) исследование, фиксация на геоподоснове планировочной и пространственной структуры объекта, анализ и камеральная обработка его исторических элементов – 32%,
б) исследование, фиксация на геоподоснову, анализ и камеральная обработка объемной структуры объекта – 30%;
в) исследование, фиксация на геоподоснову, анализ и камеральная обработка ландшафта объекта – 18%.
При работе с геоподосновой и историческими архивными материалами предусмотрено построение и совмещение с современной геоподосновой не более 3-х схем исторических этапов развития объекта. При построении каждой последующей схемы (плана) исторического этапа развития объекта и совмещение ее с современной геоподосновой к 29-0105-002 добавлять соответственно по категории сложности за каждую форматку: I категория – 17942 тенге, II категория – 20417 тенге, III категория – 23510 тенге.
Стоимость приведения архивных графических материалов и геоподосновы к единому масштабу учтена и дополнительной оплате не подлежит.

Жұмыс кезеңдерінің 29-0105-002 кестеге пайыздық қатынасы:
1) қорғау аймақтарын айқындау жобасын әзірлеу үшін қажетті болып табылмайтын объектілер мен шартты белгілерден геологиялық негіздерді түсіру; зерттеу объектісін дамытудың жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік құрылымын өзгертудің тарихи кезеңдерінің схемаларын құру, мұрағат материалдарын қазіргі заманғы геологиялық негізбен біріктіру – 20 %;
2) тарихи-сәулет тірек жоспарын әзірлеу және жасау – 80 %,
оның ішінде:
а) объектінің жоспарлау және кеңістік құрылымын зерттеу, геологиялық негізге бекіту, оның тарихи элементтерін талдау және камералдық өңдеу – 32 %,
б) объектінің көлемдік құрылымын зерттеу, геологиялық негізге бекіту, талдау және камералдық өңдеу – 30 %;
в) объект ландшафтын зерттеу, геологиялық негізге бекіту, талдау және камералдық өңдеу – 18 %.
29-0105-002-кестенің бағаларымен геологиялық негізбен және тарихи мұрағаттық материалдармен жұмыс істеу кезінде объектіні дамытудың тарихи кезеңдерінің 3-тен аспайтын сызбаларын қазіргі заманғы геологиялық негізде құру және қиыстыру көзделген. Объектіні дамытудың тарихи кезеңінің әрбір кейінгі схемасын (жоспарын) құру және оны қазіргі заманғы геологиялық негізбен біріктіру кезінде 5-3-кестенің бағаларына тиісінше күрделілік санаты бойынша I санат – 1,05 адам-күн-17942,24 тг қосу қажет; II санат – 1,023 адам-күн-20417,03 тг; III санат – 1,385 адам-күн-23510,52 тг.
Мұрағаттық графикалық материалдарды және геологиялық негіздерді бірыңғай масштабқа келтіру құны осы тараудың бағаларымен ескерілген және қосымша ақы төлеуге жатпайды.

29-0105-003-17
29-0105-003-18
Памятники археологии площадью от 500 до 1000 га
29-0105-003-19
29-0105-003-20
29-0105-003-21
Памятники археологии площадью более 1000 га
29-0105-003-22
29-0105-003-23
29-0105-002-24
29-0106 Археологические исследования объектов историко-культурного наследия
Не учтены и оплачиваются дополнительно следующие виды работ:
1) историко-архивные и библиографические исследования;
2) фотофиксация в процессе ведения археологических исследований;

29-0105-003-17
29-0105-003-18
Ауданы 500 га - 1000 га дейінгі археология ескерткіштері
29-0105-003-19
29-0105-003-20
29-0105-003-21
Ауданы 1000 га астам археология ескерткіштері
29-0105-003-22
29-0105-003-23
29-0105-002-24
29-0106 "Тарихи-мәдени мұра объектілерін археологиялық зерттеу"
Ескерілмеген және келесі жұмыс түрлері қосымша төленеді:
1) тарихи-мұрағаттық және библиографиялық ізденістер;
2) археологиялық зерттеулер жүргізу процесінде фотофиксация;

3) проект организации археологических работ;
4) надзорно-консультативная помощь специалиста-археолога при производстве различных земляных работ, не являющихся археологическими работами;
5) консультации специалистов (антропологов, палеоботаников и т.д.).
6) геологические и топографические работы.
При работе на объектах исследования до ХV века применять коэффициент 1,5.
При производстве полевых исследований при неблагоприятных погодных условиях, зафиксированных в полевом дневнике, к стоимости археологических исследований применять коэффициент 1,2.
При проведении археологических исследований в городской среде в стесненных условиях применять коэффициент 1,1.
Предусмотрены следующие основные масштабы чертежей:
1) вычерчивание (зарисовка) находок – M 1:1;
2) фиксация раскрытия – М 1:5, 1:10, 1:20;
3) ситуационный план и план-схема расположения раскопа (шурфа) – М1:50, 1:100, 1:200;
4) генплан исследуемой территории – М 1:500, 1:1000, 1:2000.
Покраска чертежей и прорисовка деталей с элементами художественного оформления не учтена и определяется по 29-0101.
Виды предварительных работ и их процентное соотношение:
1) ознакомление с заданием Заказчика, с предоставленной им документацией – 13%;
2) ознакомление с данными геологических и геофизических материалов – 21%;
3) обследование территории памятника, сбор подъемного материала, изучение микрорельефа – 28%;
4) опрос местного населения (старожилов), краеведов, представителей органов охраны памятников – 24%;

3) археологиялық жұмыстарды ұйымдастыру жобасы;
4) археологиялық жұмыстар болып табылмайтын әртүрлі жер жұмыстарын жүргізу кезінде археолог маманның қадағалау-консультациялық көмегі;
5) арнайы зертханалық зерттеулер жүргізу үшін үлгілерді (сынамаларды) іріктеу және мамандармен (остеологтармен, антропологтармен және т.б.) консультациялар жүргізу.
6) геологиялық және топографиялық жұмыстар.
ХV ғасырға дейінгі зерттеу объектілерінде жұмыс істеу кезінде бөлімнің уақыт нормалары мен бағаларына 1,5 коэффициенті қолданылады.
Археологиялық құралдардың (пышақ, щетка, қылқалам және т.б.) көмегімен мәдени қабатты аса сақтықпен және мұқият, жұқа қабаттармен кесу және тазалау қажет болған жағдайда археологтың тұрақты бақылауындағы 6.5-кестенің мәндеріне 1,3 коэффициенті қолданылады.
Далалық күнделікте тіркелген қолайсыз ауа-райы жағдайларында далалық зерттеулер жүргізу кезінде археологиялық зерттеулердің құнына 1,2 коэффициенті қолданылады.
Тар жағдайларда қалалық ортада археологиялық зерттеулер жүргізу кезінде 1,1 коэффициенті қолданылады.
Баға сызбалардың келесі негізгі масштабын ұсынады:
1) табылған заттарды сызу (сызу) – M 1:1;
2) ашуды белгілеу – М 1:5, 1:10, 1:20;
3) жағдайлық жоспар және қазбаның (шурфтың) орналасу жоспар-схемасы – М1:50, 1:100, 1:200;
4) зерттелетін аумақтың бас жоспары-М 1:500, 1:1000, 1:2000.
Сызбаларды бояу және бөлшектерді көркем безендіру элементтерімен сурет салу бөлімнің бағасымен ескерілмеген және 1-бөлімнің 1.18-кестесі бойынша анықталады 29-0101.
Жұмыс түрлері және олардың пайыздық арақатынасы:
1) Тапсырыс берушінің тапсырмасымен, оларға ұсынылған құжаттамамен танысу – 13 %;
2) Геологиялық және геофизикалық материалдардың деректерімен танысу – 21 %;
3) ескерткіштің аумағын зерттеу, көтеру материалын жинау, микрорельефті зерттеу – 28 %;
4) жергілікті халықтан (ескі тұрғындардан), өлкетанушылардан, ескерткіштерді қорғау органдарының өкілдерінен сұрау – 24 %;

5) определение основных положений по ведению археологических исследований с согласованием, получением Открытого листа на право ведения археологических исследований – 14%.
Учтены три категории объектов:
1) объект, на котором проводились археологические исследования;
2) объект, о котором имеются только историко-архивные и библиографические материалы или данные инженерно-геологических изысканий;
3) объект исследования, о котором не имеется никаких сведений.
12. Характеристика категорий сложности объектов:
I категория – одиночные захоронения (грунтовые);
II категория – групповые грунтовые и курганные могильники;
III категория – однослойные поселения и городища;
IV категория – поселения и городища со сложной стратиграфией.

5) археологиялық зерттеулер жүргізу құқығына Ашық парақ алумен келісе отырып, археологиялық зерттеулер жүргізу жөніндегі негізгі ережелерді айқындау – 14 %.
Еңбек шығындарының нормалары мен бағалары объектілердің үш санаты үшін келтірілген:
1) археологиялық зерттеулер жүргізілген объект;
2) тек тарихи-мұрағаттық және библиографиялық материалдар немесе инженерлік-геологиялық ізденістер деректері бар объект;
3) ол туралы ешқандай мәліметтер жоқ зерттеу объектісі.
Объектілердің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – жеке көмінділер (топырақ);
II санат – топтық топырақты және қорғанды қорымдар;
III санат – бір қабатты қоныстар мен қалашықтар;
IV санат – күрделі стратиграфиясы бар қоныстар, қалашықтар және ежелгі қалалар.

29-0106-003-05
29-0106-003-06
29-0106-003-07
29-0106-003-08
до 2
29-0106-003-09
29-0106-003-10
29-0106-003-11
29-0106-003-12
Стоимость исследования площади свыше 2-х га определять по пункту 3 таблицы 6-3 с коэффициентом 0,86 на каждый последующий гектар.
29-0106-002-29-0106-002 не учтена стоимость следующих работ:
1) предварительное изучение литературных и графических источников с краткой исторической справкой, определять по 29-0101;

29-0106-003-05
29-0106-003-06
29-0106-003-07
29-0106-003-08
2 дейін
29-0106-003-09
29-0106-003-10
29-0106-003-11
29-0106-003-12
2 гектардан жоғары ауданды зерттеу құны кестенің 3-тармағы бойынша әрбір келесі гектарға 0,86 коэффициентімен анықталады.
12. 6.1-6.3 кестелерінің бағаларымен келесі жұмыстардың құны ескерілмеген:
1) қысқаша тарихи анықтамамен әдеби және графикалық дереккөздерді алдын ала зерделеу, 1-бөлімнің 1.2-кестесі бойынша анықтау (ҒЗЖжЖЖ БН-2020);

2) составление тематического плана и сметы-калькуляции на археологические исследования в зоне памятников истории и культуры, определять по 29-0101 .
Археологическая разведка (выявление памятников археологии)
Учтены следующие виды работ:
1) снятие плана с обозначением мест предшествующих раскопок и шурфов, природных осыпей и иных естественных и техногенных нарушений целостности объекта;
2) полное описание археологического объекта с восстановлением названия, географического положения и топографических особенностей, формы, размера, ориентации, числа единиц в групповом объекте (при проведении данных работ возможно использование спутниковой системы ориентации на местности);
3) характеристика культурного слоя (плотность, глубина залегания, насыщенность артефактами);
4) состояние поверхности, площадь распространения находок на поверхности; история сведений об археологическом объекте;
5) фотографирование для наиболее полной научной фиксации вида объекта, характера и деталей;
6) сбор подъемного материала;
7) зачистка обнажений культурного слоя и копание шурфов.
Характеристика категорий сложности объектов:
I категория – одиночные захоронения (грунтовые);
II категория – групповые грунтовые захоронения и курганные могильники;
III категория – однослойные поселения и городища;
IV категория – поселения и городища со сложной стратиграфией.
29-0106-004:
Измеритель: объект
Категория сложности
I
II
III
IV
29-0106-004-01
29-0106-004-02
29-0106-004-03
29-0106-004-04
Археологические исследования
Учтены следующие виды работ:
1) обмеры археологических раскрытий с привязкой шурфа (раскопа) на местности на геоподоснову с поквадратной разбивкой, наблюдением, описанием, ведением полевого дневника;
2) обмеры находок и массового материала с разбивкой, подсчетом по пластам, составлением полевой описи индивидуальных находок с указанием координат и схематической зарисовкой;
3) обработка находок с подготовкой для передачи в музей, шифровкой, упаковкой и составлением передаточной описи индивидуальных находок и массового материала;
4) зарисовка (вычерчивание) находок в карандаше с обводкой тушью;
5) снятие прорисей с надгробных плит, изразцов и т.п.;
6) ведение полевых чертежей и изготовление планиметрического и графического материала.
Не учтено:

2) тарих және мәдениет ескерткіштері аймағында археологиялық ізденістерге арналған тақырыптық жоспар мен смета-калькуляцияны жасау, 1-бөлімнің 1.2-кестесі бойынша анықтау 29-0101
3) археологиялық зерттеулер кезінде геологиялық және топографиялық жұмыстарды "құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған бағалар жинағы" бойынша айқындауға міндетті.
Археологиялық барлау (археология ескерткіштерін анықтау)
13. Осы бөлімде мынадай жұмыс түрлері ескерілген:
1) алдыңғы қазба орындары мен шурфтарды, табиғи шөгінділерді және объект тұтастығының өзге де табиғи және техногендік бұзылуларын белгілей отырып, жоспарды алып тастау;
2) топтық объектідегі бірліктердің атауын, географиялық орналасуын және топографиялық ерекшеліктерін, нысанын, мөлшерін, бағдарын, санын қалпына келтіре отырып, археологиялық объектінің толық сипаттамасы (осы жұмыстарды жүргізу кезінде жергілікті жерде бағдарлаудың спутниктік жүйесін пайдалануға болады);
3) мәдени қабаттың сипаттамасы (тығыздығы, жату тереңдігі, артефактілермен қанықтылығы);
4) жер бетінің жай-күйі, жер бетіндегі олжалардың таралу алаңы; археологиялық объект туралы мәліметтердің тарихы;
5) объектінің түрін, сипаты мен бөлшектерін неғұрлым толық ғылыми тіркеу үшін суретке түсіру;
6) көтеру материалын жинау;
7) мәдени қабаттың жалаңаштауын тазалау және шурфтарды қазу.
14. Объектілердің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат - жеке көмінділер (топырақ);
II санат - топтық топырақты және қорғанды қорымдар;
III санат-бір қабатты қоныстар мен қалашықтар;
IV санат-күрделі стратиграфиясы бар қоныстар, қалашықтар және ежелгі қалалар.
29-0106-004:
Есептеуіш: нысан
Күрделілік санаты
I
II
III
IV
29-0106-004-01
29-0106-004-02
29-0106-004-03
29-0106-004-04
Археологиялық зерттеулер
Осы тараудың бағалары келесі жұмыс түрлерін ескереді:
1) жергілікті жерде геологиялық негізге шурфты (қазбаны) байланыстыра отырып, далалық күнделік жүргізіп, төртбұрышпен бөле отырып, археологиялық ашылуларды өлшеу;
2) табылған заттар мен жаппай материалдарды бөлу арқылы өлшеу, қабаттар бойынша санау, координаталармен және схемалық эскиздермен жеке табылған материалдардың далалық тізімдемесін жасау;
3) табылған заттарды блоктармен алу;
4) табылған заттарды мұражайға тапсыру үшін дайындаумен, шифрлап, ораумен және жеке табылған заттар мен жаппай материалдардың тапсыру тізімдемесін жасаумен өңдеу;
5) сүрмені айналдыра отырып, қарындашта табылған заттарды суреттеу (сызу);
6) қабір тастарынан, плиткадан және т.б. іздерді алып тастау;
7) сүрмені айналдыра отырып, ватманда өлшеулерді сызу.
Бағасы ескерілмеген:

1) определение и классификация нумизматического материала;
2) подготовка, прочтение и перевода эпиграфического материала.
Предусмотрена стоимость полевых археологических исследований при производстве земляных работ в соответствии с методическими указаниями – ручным способом с помощью лопаты, ровными слоями одинаковой толщины (не более неполного штыка лопаты – 20 см), с просмотром грунта методом переборки или просеивания при наблюдении археолога (земляные и другие производственные работы, выполняемые рабочими, расцениваются по 01-0101).
При необходимости срезки и зачистки культурного слоя с особой осторожностью и тщательностью, тонкими слоями с помощью археологических инструментов (нож, щетка, кисть и др.) при постоянном наблюдении археолога к 29-0106-004 применять коэффициент 1,3.
Характеристика групп грунтов:
I группа
Грунты растительного характера без повреждений;
песок природной консистенции без примесей;
торф без корней.
II группа
Галька и гравий мелкие и средние размером до 40 мм;
глина жирная мягкая;
глина насыпная слежавшаяся;
грунты растительного характера с корнями кустов или деревьев, с примесью строительного мусора, щебня и гравия;
песок с примесью щебня или гравия до 40 % от объема;
песок сухой дюнный или донный;
солончак и солонец мягкий;
суглинок с примесью щебня или гравия до 40 % объема либо слежавшийся с остатками строительного мусора;
торф с корнями, чернозем природной влажности;
щебень размером до 40 мм;
шлак котельный слежавшийся.
III группа
Галька и гравий крупные размером до 150 мм или мелкие и средние с примесью камней;
глина мягкая карбонная тяжелая ломовая;
твердая или мягкая глина с добавками щебня или гравия больше 40 % от объема;
суглинок легкий с примесью щебня, гравия и камней или слежавшийся с примесью щебня, гравия, строительного мусора;
супесь с примесью больше 40 % от объема;
строительный мусор;
чернозем сухой затвердевший;
щебень размером более 150 мм;
шлак металлургический и стекольный.
IV группа

1) нумизматикалық материалды анықтау және жіктеу;
2) эпиграфиялық материалды дайындау, оқу және аудару.
5-кестенің бағасымен әдістемелік нұсқауларға сәйкес жер жұмыстарын жүргізу кезінде далалық археологиялық зерттеулердің құны – күректің көмегімен қол тәсілімен, қалыңдығы бірдей тегіс қабаттармен (күректің толық емес штығынан артық емес – 20 см), археологтың бақылауы кезінде топырақты іріктеу немесе елеу әдісімен қарау көзделген(01-0101).
29-0106-004 -археологтың тұрақты бақылауымен мәдени қабатты аса сақтықпен және мұқият, жұқа қабатпен кесу және тазалау қажет болған жағдайда археологиялық құралдардың көмегімен (пышақ, щетка, қылқалам және т.б.) 1,3 коэффициентін қолдану қажет.
Топырақ топтарының сипаттамасы:
I топ
Өсімдік сипатындағы топырақтар зақымданусыз;
қоспасыз табиғи консистенциясы бар құм;
тамыры жоқ шымтезек.
II топ
Көлемі 40 мм-ге дейінгі ұсақ және орташа малтатастар мен қиыршықтастар;
жұмсақ майлы саз;
сыланған үйінді саз;
құрылыс қоқысы, шағылтас және қиыршықтас араласқан, түп немесе ағаш тамыры бар өсімдік сипатындағы топырақтар;
көлемнің 40% - на дейін қиыршық тас немесе қиыршық тас қоспасы бар құм;
құрғақ дөңді немесе түптік құм;
сортаң және сортаң жұмсақ;
көлемі 40% - ға дейінгі қиыршық тас немесе қиыршық тас қоспасы бар немесе құрылыс қоқысының қалдықтарымен тегістелген саздақ;
тамыры бар шымтезек, табиғи ылғалдылықтың қара топырағы;
көлемі 40 мм дейінгі қиыршық тас;
қож қазандығы.
III топ
Мөлшері 150 мм-ге дейінгі ірі немесе тастар араласқан ұсақ және орташа малтатастар мен қиыршықтастар;
ауыр сынықты жұмсақ карбонды саз;
көлемнің 40% - дан асатын қиыршық тас немесе қиыршық тас қоспалары бар қатты немесе жұмсақ саз;
қиыршық тас, қиыршық тас және тастар араласқан немесе қиыршық тас, қиыршық тас, құрылыс қоқысы араласқан жеңіл саздақ;
көлемнің 40% - нан астам қоспасы бар құмдақ;
құрылыс қоқысы;
құрғақ қатайған чернозем;
көлемі 150 мм астам қиыршық тас;
Металлургиялық және шыны шлак.
IV топ

2. При извлечении находок крупными блоками (размером не менее 1 м2) к ценам на полевые и камеральные работы применять коэффициент 3,0.
3. Процентное соотношение этапов работ:
1) полевые и камеральные работы – 58%;
2) графическое оформление полевых работ – 42%
29-0106-006:
Измеритель: проба (образец)
№ п/п
Наименование работ
№№
1
Отбор образцов из металла, камня, костей, древесины, керамики, кожи, ткани, злаков, растительных спор
29-0106-006-01
2
Отбор проб из ценных металлов и камня
29-0106-006-02
Отчет об археологических исследованиях
Составление отчета по археологическим исследованиям, проведенным на памятнике включает в себя следующие работы:
1) подготовка данных о заказчике и задании, источнике финансирования, специалистах и рабочей силе;
2) подготовка информация об исторической топографии объекта, историографии его исследования с дополнениями специального археологического характера, о раскопках на памятнике, проводившихся ранее; геологические и краеведческие данные.
3) описание методики производства работ, способов, приемов фиксации и обработки материалов;
4) стратиграфический анализ, описание открытых раскопками объектов;
5) описание результатов анализа вещевого материала, статистическая обработка артефактов;
6) датировка и синхронизация археологических объектов;
7) подготовка предложений по исторической реконструкции объекта, обобщение взаимосвязей (в случае значительных потерь первоначального облика объекта).
29-0106-007 не учтено:
1) составление научно-методических указаний, технологических карт, рабочих инструкций;
2) оформление альбомов фотоиллюстраций.
Характеристика категорий сложности объектов исследования:
I категория – объект однослойный;
II категория – объект многослойный;
III категория – объект со сложной стратиграфией;
IV категория – объект с остатками архитектурных сооружений.
29-0106-007:
Измеритель: печатный лист
Наименование работ
Категория сложности
I
II
III
IV
Отчет о проведенных исследованиях
29-0106-007-01
29-0106-007-02
29-0106-007-03
29-0106-007-04
29-0107 Исследование состояния материалов и разработка технологий реставрации памятников истории и культуры
Предусмотрено выполнение следующих видов работ:
1) предварительное обследование состояния материалов – комплексное предварительное обследование памятника и предварительное обследование состояния материалов отделки и предметов убранства интерьера;
2) натурное исследование состояния материалов архитектурно-конструктивных и декоративных элементов памятника, различных видов отделки;
3) лабораторные анализы, исследования и испытания материалов памятника и реставрационных материалов;

2. Кейінгі қабаттардың, үйінділердің, траншеяларға арналған қазулардың, инженерлік коммуникациялардың топырағын алу кезіндегі зерттеулер және т.б. механикаландырылған тәсілмен және қолмен – күрекпен археологтың бақылауы кезінде, осы кезеңнің тән бөлшектерін іріктей отырып, далалық және ғылыми өңдеу жұмыстарының құнынан 0,3 коэффициентпен бағалалсын.
3. Сынамаларды (арнайы зертханалық талдауларды жүргізу үшін үлгілерді) іріктеу қажет болған жағдайда 7-бөлімнің (ҒЗжЖЖ-БН-7-2020 ҒЖ) бағаларын пайдалану қажет.
4. Жұмыс кезеңдерінің 6.5-кестеге пайыздық арақатынасы:
1) далалық және ғылыми өңдеу жұмыстары – 58 %;
2) далалық жұмыстарды графикалық ресімдеу – 42 %.
29-0106-006:
Есептеуіш: сынама (үлгі)
№ п/п
Жұмыстардың атауы
Базалық құны, теңге
1
Металлдан, тастан, сүйектен, ағаштан, керамикадан, былғарыдан, матадан, дәнді дақылдардан, өсімдік спораларынан үлгілерді іріктеу
29-0106-006-01
2
Бағалы металдардан және тастан сынама алу
29-0106-006-02
Археологиялық зерттеулер туралы есеп
Осы бөлімнің бағаларында ескерткіште жүргізілген археологиялық зерттеулер бойынша есепті жасау құны көзделген және оған мынадай жұмыстар кіреді:
1) тапсырыс беруші мен тапсырма, қаржыландыру көзі, мамандар және жұмыс күші туралы деректерді дайындау;
2) объектінің тарихи топографиясы, арнайы археологиялық сипаттағы толықтырулары бар оның зерттеулерінің тарихнамасы, бұрын жүргізілген ескерткіштегі қазба жұмыстары туралы ақпарат дайындау; геологиялық және өлкетану деректері.
3) жұмыстарды жүргізу әдістемесін, материалдарды тіркеу және өңдеу тәсілдерін, тәсілдерін сипаттау;
4) стратиграфиялық талдау, ашық қазба нысандарының сипаттамасы;
5) заттай материалды талдау нәтижелерінің сипаттамасы, артефактілерді статистикалық өңдеу;
6) археологиялық нысандарды танысу және синхрондау;
7) объектіні тарихи қайта жаңарту бойынша ұсыныстар дайындау, өзара байланысты қорыту (нысанның бастапқы келбетін айтарлықтай жоғалтқан жағдайда).
Зерттеу объектілерінің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – бір қабатты нысан;
II санат – көп қабатты нысан;
III санат – күрделі стратиграфиясы бар нысан;
IV санат – монументалды құрылыстардың қалдықтары бар нысан.
29-0106-007- ескерілмеген және оларды орындау үшін келесі жұмыс түрлерін қосымша есепке алуды талап етеді:
1) ғылыми-әдістемелік нұсқауларды, технологиялық карталарды, жұмыс нұсқаулықтарын және т.б. жасау;
2) фотоиллюстрация альбомдарын безендіру.
Зерттеу объектілерінің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-бір қабатты объект;
II санат-көп қабатты объект;
III санат - күрделі стратиграфиясы бар объект;
IV санат-сәулет құрылыстарының қалдықтары бар объект.
29-0106-007:
Есептеуіш: баспа табағы
Жұмыс атауы
Күрделілік санаты
I
II
III
IV
Жүргізілген зерттеулер туралы есеп
29-0106-007-01
29-0106-007-02
29-0106-007-03
29-0106-007-04
29-0107 "Тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарына бағалар нормативтері. Материалдардың жай-күйін зерттеу және реставрациялау технологияларын әзірлеу":
Келесі жұмыс түрлерін орындау қарастырылған:
1) материалдардың жай-күйін алдын ала тексеру – ескерткішті кешенді алдын ала тексеру және әрлеу материалдары мен интерьер жабдығы заттарының жай-күйін алдын ала тексеру;
2) ескерткіштің сәулет-конструктивтік және декоративтік элементтері материалдарының, әртүрлі әрлеу түрлерінің жай-күйін натуралық зерттеу;
3) ескерткіш материалдары мен қалпына келтіру материалдарын зертханалық талдау, зерттеу және сынау;

4) разработка технологий, научно-методических рекомендаций, составление научно-технических отчетов.
Предусмотрено проведение исследования состояния материалов памятника визуальными и лабораторными методами.
Не учтено выполнение следующих видов работ:
1) исследование состояния материалов методами неразрушающего инструментального контроля, требующими применения специальной аппаратуры;
2) проведение натурно-экспериментальных работ – опробование предложенной технологии в натурных условиях, экспериментальное внедрение, контроль состояния экспериментальных участков;
3) внедрение предложенной технологии в практику;
4) оперативное решение технологических вопросов в процессе работ по памятнику;
5) исследование температурно-влажностного режима памятника;
6) проведение инженерно-геологических изысканий в зоне памятников истории и культуры;
7) исследование состояния произведений станковой и уникальных творений монументальной живописи;
8) научно-методическое руководство производством работ на памятнике.
Предусмотрено выполнение натурно-исследовательских работ на открытом воздухе и в неотапливаемых помещениях в благоприятный для производства работ период. В случае производства натурных исследований памятника в неблагоприятных условиях только на полевые работы применять коэффициент в соответствии с указаниями *Общих рекомендаций к применению нормативов.
При наличии факторов, усложняющих исследовательские работы на памятнике, только на полевые работы применять следующие коэффициенты:
1) натурные исследования памятников с труднодоступными подходами к местам исследований: в помещениях, занятых мебелью, оборудованием или другими предметами, мешающими производству исследовательских работ, в подвалах или затемненных помещениях, на чердаках – коэффициент 1,2;
2) работы с подмостей, стремянок, лестниц – коэффициент 1,3;
3) натурные исследования памятника на высоте свыше 12 метров – коэффициент 1,3, свыше 20 метров – коэффициент 1,5;
4) натурные исследования труднодоступных, скрытых конструкций – коэффициент 1,3.
При определении категории сложности работ доминирующим фактором следует считать состояние архитектурно-конструктивных элементов и материалов отделки памятника.
При выполнении неполного объема работ, по сравнению с предусмотренным составом работ, вводятся понижающие коэффициенты в зависимости от трудоемкости работ.
Предварительное обследование состояния материалов памятника

4) технологияларды, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу, ғылыми-техникалық есептерді жасау.
Көрнекі және зертханалық әдістермен ескерткіш материалдарының жай-күйіне зерттеу жүргізу қарастырылған.
Келесі жұмыс түрлерін орындау ескерілмеген:
1) арнайы аппаратураны қолдануды талап ететін бұзбайтын аспаптық бақылау әдістерімен материалдардың жай-күйін зерттеу;
2) натуралық-эксперименттік жұмыстарды жүргізу – ұсынылған технологияны заттай жағдайларда байқап көру, эксперименттік енгізу, эксперименттік учаскелердің жай-күйін бақылау;
3) ұсынылған технологияны практикаға енгізу;
4) ескерткіш бойынша жұмыс процесінде технологиялық мәселелерді жедел шешу;
5) ескерткіштің температуралық-ылғалдылық режимін зерттеу;
6) тарих және мәдениет ескерткіштері аймағында инженерлік-геологиялық ізденістер жүргізу;
7) станоктық және монументалды кескіндеме туындыларының жай-күйін зерттеу;
8) ескерткіштегі жұмыс өндірісіне ғылыми-әдістемелік басшылық жасау.
Ашық ауада және жылытылмайтын бөлмелерде жұмыс өндірісі үшін қолайлы кезеңде табиғи зерттеу жұмыстарын жүргізу қарастырылған). Қолайсыз жағдайларда ескерткіштің натуралық зерттеулерін жүргізген жағдайда бөлім кестелерінің нормаларына тек далалық жұмыстарға ғана *Нормативтерді қолдануға жалпы ұсыныстар нұсқаулықтарына сәйкес коэффициент қолданылады.
Ескерткіштегі зерттеу жұмыстарын қиындататын факторлар болған жағдайда бөлім кестелерінің нормаларына (тек далалық жұмыстарға) келесі коэффициенттер қолданылады:
1) зерттеу орындарына жету қиын жолдары бар ескерткіштерді заттай зерттеу: зерттеу жұмыстарын жүргізуге кедергі келтіретін жиһаз, жабдық немесе басқа заттар орналасқан үй-жайларда, жертөлелерде немесе қараңғыланған үй-жайларда, шатырларда – 1,2 коэффициент;
2) төсеме тақталардан, басқыштардан, баспалдақтардан жасалатын жұмыстар – 1,3 коэффициент;
3) 12 метрден жоғары биіктіктегі ескерткішті натуралық зерттеу – 1,3 коэффициенті, 20 метрден жоғары – 1,5 коэффициенті;
4) қол жеткізу қиын, жасырын конструкцияларды заттай зерттеу – 1,3 коэффициенті.
Көзделген жұмыстардың күрделілік санатын айқындау кезінде басым фактор ретінде ескерткіштің сәулеттік-конструктивтік элементтері мен әрлеу материалдарының жай-күйін есептеген жөн.
Қарастырылған жұмыс құрамымен салыстырғанда жұмыстың толық емес көлемін орындау кезінде бөлімнің нормаларына жұмыстың күрделілігіне байланысты төмендету коэффициенттері енгізіледі.
Ескерткіш материалдарының жай-күйін алдын ала тексеру
Ескерткіштің сәулет-конструкциялық, декоративтік және әрлеу элементтері материалдарының, ескерткіштің ішкі бұйымдарының жай-күйін алдын ала тексеру жөніндегі жұмыстар көзделген.

Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-001 и 29-0107-002:
1) предварительное натурное обследование состояния материалов памятника – 30%;
2) составление программы работ и сметы-калькуляции – 70%.
При одновременном проведении работ по объектам ансамбля или комплекса памятников, относящихся к одному строительному периоду, включающих в себя до 5-ти объектов, к 29-0107-001 и 29-0107-002 применять коэффициент 0,8 – по каждому объекту. При наличии в комплексе или ансамбле более 5-ти объектов применять коэффициент 0,6.

Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-001 және 29-0107-002 - пайыздық қатынасы:
1) ескерткіш материалдарының жай-күйін алдын ала заттай тексеру – 30 %;
2) Жұмыс бағдарламасын және смета-калькуляцияны жасау – 70 %.
Бір құрылыс кезеңіне жататын, өзіне 5 объектіге дейінгі ансамбль немесе ескерткіштер кешені объектілері бойынша жұмыстарды бір мезгілде жүргізген кезде 29-0107-001, 29-0107-002- әрбір объект бойынша 0,8 коэффициенті қолданылады. Кешенде немесе ансамбльде 5-тен астам объектілер болған жағдайда 0,6 коэффициенті қолданылады.

Характеристика категорий сложности к 29-0107-001:
I категория – памятники простые, с небольшим количеством отдельных помещений, с малым количеством конструктивных элементов и архитектурных деталей, содержащие материалы отделки и декора в небольшом количестве, памятник находится в удовлетворительном техническом состоянии;
II категория – памятники средней сложности, с большим количеством отдельных помещений, с разнообразными конструктивными элементами и архитектурными деталями, содержащие различные материалы отделки и декора, памятник находится в неудовлетворительном техническом состоянии;
III категория – памятники сложные, с большим количеством различных помещений, с наличием сложных конструктивных элементов и архитектурных деталей, насыщенные большим количеством различных строительных и отделочных материалов, памятник находится в плохом техническом состоянии.

29-0107-001 -ге күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – ескерткіштер қарапайым, жеке үй-жайлар саны аз, конструкциялық элементтер мен сәулеттік бөлшектер саны аз, құрамында әрлеу және декор материалдары аз мөлшерде, ескерткіш қанағаттанарлық техникалық жай-күйде;
II санат – күрделілігі орташа, көптеген жеке үй-жайлары бар, әртүрлі конструкциялық элементтері мен сәулеттік бөлшектері бар, әртүрлі әрлеу және безендіру материалдары бар ескерткіштер, ескерткіш қанағаттанарлықсыз техникалық жай-күйде;
Ill категориясы – күрделі ескерткіштер, әртүрлі бөлмелері көп, күрделі құрылымдық элементтері мен сәулеттік бөлшектері бар, көптеген түрлі құрылыс және әрлеу материалдарымен қаныққан, ескерткіштің техникалық жағдайы нашар.

Характеристика категорий сложности к 29-0107-002:
I категория – интерьеры простые с повторяющимися архитектурными деталями, предметы убранства интерьера несложные по форме, количество отделочных материалов до 3-х, все элементы находятся в хорошем техническом состоянии;
II категория – интерьеры средней сложности и насыщенности деталями отделки и декора, предметы убранства интерьера усложненной конфигурации с наличием резных, накладных и прочих деталей, количество отделочных материалов более 3-х, отдельные элементы находятся в неудовлетворительном состоянии;
III категория – интерьеры с большой насыщенностью сложными и разнообразными деталями отделки и декора, предметы убранства интерьера сложные с наличием разнообразных элементов, отделочных деталей, количество отделочных материалов более 5-ти, имеются поздние наслоения покрасок, отделки, все элементы находятся в неудовлетворительном состоянии.
29-0107-001 Комплексное предварительное обследование состояния материалов и конструкций памятника
Измеритель: памятник
Объем памятника в тыс. м³ , до
Категория сложности
I
II
III
1,0

29-0107-002 -күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – қайталанатын сәулеттік бөлшектермен қарапайым интерьерлер, пішіні бойынша күрделі емес интерьер бұйымдары, 3-ке дейін әрлеу материалдарының саны, барлық элементтер жақсы техникалық жай-күйде;
II санат – күрделілігі орташа және әрлеу және декор бөлшектерімен қаныққан интерьерлер, оюланған, үстеме және өзге де бөлшектері бар күрделі конфигурациялы интерьер бұйымдарының заттары, әрлеу материалдарының саны 3-тен астам, жекелеген элементтер қанағаттанарлықсыз жағдайда болады;
III санат – әрлеу мен декордың күрделі және әртүрлі бөлшектерімен қаныққан интерьерлер, әртүрлі элементтері, әрлеу бөлшектері, әрлеу материалдарының саны 5-тен асатын күрделі интерьер элементтері, ескі бояу қабаттары, әрлеу қабаттары бар, барлық элементтер қанағаттанарлықсыз жағдайда.
Есептеуіш: ескерткіш
Ескерткіш көлемі мың м, дейін
Күрделілік санаты
I
II
III
1,0

29-0107-002-09
1500
29-0107-002-10
29-0107-002-11
29-0107-002-12
Предметы убранства интерьера
29-0107-002-13
29-0107-002-14
29-0107-002-15
При одновременном обследовании до 10 предметов к пункту "а" применять коэффициент 0,8 по каждому предмету, более 10 предметов – коэффициент 0,6 по каждому предмету.
Натурное исследование состояния материалов архитектурно-конструктивных элементов памятника
Предусмотрено проведение натурного исследования технического состояния материалов памятника по следующим направлениям:

29-0107-002-09
1500
29-0107-002-10
29-0107-002-11
29-0107-002-12
Интерьер безендіру заттары
29-0107-002-13
29-0107-002-14
29-0107-002-15
Бір мезгілде 10 затқа дейін зерттеу кезінде "а" тармағының нормаларына әрбір зат бойынша 0,8 коэффициенті, 10-нан астам затқа әрбір зат бойынша 0,6 коэффициенті қолданылады.
Материалдардың жай-күйін заттай зерттеу ескерткіштің сәулеттік-құрылымдық элементтері
Мынадай бағыттар бойынша ескерткіш материалдарының техникалық жай-күйіне натуралық зерттеу жүргізу көзделген:

1) исследование состояния архитектурно-конструктивных и декоративных элементов памятника из естественного камня и кирпича;
2) исследование состояния архитектурно-конструктивных и декоративных элементов памятника из дерева;
3) исследование состояния архитектурно-конструктивных и декоративных элементов памятника из металла;
4) исследование состояния материалов отделки памятника (покраски фасадов и интерьера, декор, предметы убранства интерьера);
5) исследование состояния материалов художественной отделки памятника (живопись, роспись, позолота).
Стоимость проведения лабораторных анализов, исследований, испытаний материалов, отбор проб и образцов на памятнике, обработка их для проведения лабораторных работ, составление отчета по результатам лабораторных исследований в стоимость вышеперечисленных работ не входит.
При одновременном проведении натурных исследований по объектам ансамбля или комплекса памятников, относящихся к одному строительному периоду, включающих в себя до 5-ти объектов, применять коэффициент 0,8 по каждому объекту; от 6-ти до 10 объектов – коэффициент 0,6; при наличии более 10 объектов – коэффициент 0,4 по каждому объекту.
Результаты натурных исследований состояния материалов памятника (карты разрушений, дефектов, биопоражений, схемы заложения шурфов, зондажей, раскрытий и расчисток) наносятся на готовые архитектурные чертежи, в случае их отсутствия стоимость разработки чертежа-схемы исследуемой части памятника определяется по 29-0101 по I категории сложности с коэффициентом 0,2.
А. АРХИТЕКТУРНО-КОНСТРУКТИВНЫЕ И ДЕКОРАТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ ПАМЯТНИКА ИЗ ЕСТЕСТВЕННОГО КАМНЯ И КИРПИЧА
В стоимость работ по исследованию состояния материалов архитектурно-конструктивных и декоративных элементов из естественного камня и кирпича входит исследование камня различных пород, кирпича, плинфы, черепицы, кладочных растворов, архитектурного декора и т.п.
Характеристика категорий сложности к 29-0107-003:
I категория – памятники простого архитектурного оформления, кладка памятника находится в удовлетворительном техническом состоянии, не имеет значительных утрат и разрушений, имеются волосяные трещины по швам кладки и в отдельных местах, небольшие выбоины, выкрашивание и выветривание раствора из швов и т.п.;
II категория – памятники средней сложности с небольшим количеством архитектурных деталей, кладка памятника находится в удовлетворительном состоянии, однако имеются дефекты в виде отдельных трещин, утраты отдельных элементов кладки, выветривание швов на глубину до 2-х см, отдельные разрушения кладки на площади до 30%, дефекты отмостки, нарушение гидроизоляции;
III категория – памятники сложного архитектурного оформления с большим количеством различных архитектурных деталей, кладка памятника находится в плохом техническом состоянии (имеются сквозные осадочные трещины, массовое выпадение кирпичей, разрушение и расслоение кладки стен на площади более 30%, высолы и сырые пятна на поверхности кладки, незначительные отклонения от вертикали); необходимо тщательное и углубленное изучение материалов кладки и причин ее разрушения.
При определении категории сложности работ основными факторами являются характеристики состояния кладки.
Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-003:

1) табиғи тастан және кірпіштен жасалған ескерткіштің сәулет-конструктивтік және декоративтік элементтерінің жай-күйін зерттеу;
2) ағаштан жасалған ескерткіштің сәулет-конструктивтік және декоративтік элементтерінің жай-күйін зерттеу;
3) металлдан жасалған ескерткіштің сәулет-конструктивтік және декоративтік элементтерінің жай-күйін зерттеу;
4) ескерткішті әрлеу материалдарының жай-күйін зерттеу (қасбеттер мен интерьерді, декорды, интерьерді безендіру заттарын бояу);
5) ескерткішті көркемдеп әрлеу материалдарының жай-күйін зерттеу (кескіндеме, жазу, алтын жалату).
Зертханалық талдаулар, зерттеулер, материалдарға сынақтар жүргізу құны, ескерткіште сынамалар мен үлгілерді іріктеу, оларды зертханалық жұмыстар жүргізу үшін өңдеу, зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша есеп жасау осы бөлімнің жұмыс құнына кірмейді.
Бір құрылыс кезеңіне жататын, өзіне 5 объектіге дейінгі ансамбль немесе ескерткіштер кешені объектілері бойынша бір мезгілде заттай зерттеулер жүргізген кезде 2-бөлім кестелерінің нормаларына – әрбір объект бойынша 0,8 коэффициенті; 6-дан 10 объектіге дейін – 0,6 коэффициенті; 10-нан астам объект болған кезде – әрбір объект бойынша 0,4 коэффициенті қолданылады.
Ескерткіш материалдарының жай-күйін заттай зерттеу нәтижелері (қираулар, ақаулар, биобұзылыс карталары, шурфтарды салу, зондтау, ашу және тазарту схемалары) дайын сәулет сызбаларына түсіріледі, олар болмаған жағдайда ескерткіштің зерттелетін бөлігінің сызба-схемасын әзірлеу құны 0,2 коэффициентімен күрделіліктің I санаты бойынша 1 бөлім бойынша айқындалады.
А. ТАБИҒИ ТАСТАН ЖӘНЕ КІРПІШТЕН ЖАСАЛҒАН ЕСКЕРТКІШТІҢ
СӘУЛЕТТІК-КОНСТРУКТИВТІК ЖӘНЕ ДЕКОРАТИВТІК ЭЛЕМЕНТТЕРІ
Табиғи тастан және кірпіштен жасалған сәулет-конструкциялық және сәндік элементтер материалдарының жай-күйін зерттеу жұмыстарының құнына әртүрлі жыныстағы тастарды, кірпіштерді, плинфаларды, жабынқыштарды, қалау ерітінділерін, сәулет декорын және т.б. зерттеу кіреді.
29-0107-003- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-қарапайым сәулеттік безендіру ескерткіштері, ескерткіштің қалануы қанағаттанарлық техникалық жай-күйде, айтарлықтай шығындар мен қираулар жоқ, қалаудың тігістері бойынша және жекелеген жерлерде түкті жарықтар, шағын ойықтар, тігістерден ерітіндіні бояу және ауа-райы және т.б. бар;
II санат – сәулет бөлшектерінің саны аз орташа күрделіктегі ескерткіштер, ескерткішті қалау қанағаттанарлық жағдайда, алайда жекелеген жарықтар түріндегі ақаулар, қалаудың жекелеген элементтерінің жоғалуы, жіктердің 2 см тереңдікке дейін желденуі, алаңдағы қалаудың 30 %-ға дейінгі жекелеген бұзылуы, соқыр аймақ ақаулары, гидрооқшаулаудың бұзылуы бар;
III санат – әртүрлі сәулеттік бөлшектері көп күрделі сәулеттік безендіру ескерткіштері, ескерткіштің қалануы техникалық жағдайы нашар (өтпелі шөгінді жарықтар, кірпіштің жаппай құлауы, 30 %-дан астам алаңда қабырға қалауының бұзылуы және қатпарлануы, қалаудың бетіндегі биік және дымқыл дақтар, тігінен болмашы ауытқулар бар); қалау материалдарын және оның бұзылу себептерін мұқият және терең зерделеу қажет.
Жұмыстың күрделілік санатын анықтау кезінде негізгі факторлар кірпіштің жай-күйінің сипаттамалары болып табылады.
Жұмыс кезеңдерінің 7-3 кесте нормаларына пайыздық қатынасы:

1) натурное исследование состояния материалов (полевые работы) – 45%;
2) изучение документации по памятнику (сведения о строительных материалах) – 15%;
3) составление заключения о состоянии материалов памятника – 40%.
29-0107-003 этапа натурного исследования состояния материалов памятника (полевые работы) предусмотрено выполнение следующего состава работ: осмотр технического состояния кладки, разработка карты разрушений, дефектов (или "Акта технической экспертизы"), работы по шурфам и зондажам (выбор места заложения шурфов, зондажей, фиксация на схеме мест заложения шурфов и зондажей; организация работ по шурфам и зондажам; описание и выводы по результатам исследований).
29-0107-003:
Измеритель: памятник
Площадь лицевой поверхности
в м2
Кладка каменная или кирпичная
Кладка смешанная
Категория сложности
Категория сложности
I
II
III
I
II
III

1) материалдардың жай-күйін заттай зерттеу (дала жұмыстары) – 45 %;
2) ескерткіш бойынша құжаттаманы зерделеу (құрылыс материалдары туралы мәліметтер) – 15 %;
3) ескерткіш материалдарының жай-күйі туралы қорытынды жасау – 40 %.
Ескерткіш материалдарының жай-күйін заттай зерттеудің (далалық жұмыстар)
29-0107-003 - мынадай жұмыс құрамын орындау көзделген: қалаудың техникалық жай-күйін тексеру, қираулар, ақаулар картасын (немесе "техникалық сараптама актісін") әзірлеу, шурфтар мен зондаждар бойынша жұмыстар (шурфтар, зондаждар салу орнын таңдау, шурфтар мен зондаждарды салу орындарын сызбаға бекіту; шурфтар мен зондаждар бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; зерттеулер нәтижелері бойынша сипаттама мен қорытындылар).
29-0107-003:
Есептеуіш: ескерткіш
Алдыңғы бетінің ауданы м2
Тастан немесе кірпіштен қалау
Аралас қалау
Күрлелік санаты
Күрлелік санаты
I
II
III
I
II
III

200
29-0107-003-01
29-0107-003-02
29-0107-003-03
29-0107-003-19
29-0107-003-20
29-0107-003-21
400
29-0107-003-04
29-0107-003-05
29-0107-003-06
29-0107-003-22
29-0107-003-23
29-0107-003-24
600
29-0107-003-07
29-0107-003-08
29-0107-003-09
29-0107-003-25
29-0107-003-26
29-0107-003-27
900
29-0107-003-10
29-0107-003-11
29-0107-003-12
29-0107-003-28
29-0107-003-29
29-0107-003-30
1200
29-0107-003-13
29-0107-003-14
29-0107-003-15
29-0107-003-31
29-0107-003-32
29-0107-003-33
1500
29-0107-003-16
29-0107-003-17
29-0107-003-18
29-0107-003-34
29-0107-003-35
29-0107-003-36
Площадь лицевой поверхности
в м2
Кладка со штукатуркой и лепниной
Категория сложности
I
II
III
200
29-0107-003-37
29-0107-003-38
29-0107-003-39
400
29-0107-003-40
29-0107-003-41
29-0107-003-42
600
29-0107-003-43
29-0107-003-44
29-0107-003-45
900
29-0107-003-46
29-0107-003-47
29-0107-003-48
1200
29-0107-003-49
29-0107-003-50
29-0107-003-51
1500
29-0107-003-52
29-0107-003-53
29-0107-003-54
Б. АРХИТЕКТУРНО-КОНСТРУКТИВНЫЕ И ДЕКОРАТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ ПАМЯТНИКА ИЗ ДЕРЕВА
29-0107-004, 29-0107-005 предусмотрены работы по исследованию состояния памятника в целом и отдельных архитектурных-конструктивных и декоративных элементов памятника из дерева, определение видов и объемов биопоражений, причин их возникновения.
Характеристика категорий сложности к 29-0107-004, 29-0107-005:
I категория – здания и сооружения простого архитектурного оформления, конструкции простые, все конструкции и декоративные элементы памятника доступны для наблюдения (срубы одноэтажных и простых зданий, неоштукатуренные дощатые стены и потолки, фундаменты столбчатые мелкого заложения, обрешетка простых кровель, открытые стропила малых проемов, открытые мауэрлаты, перекрытия простые, служащие одновременно и потолком);
II категория – здания и сооружения средней сложности с большим количеством несложного декора, конструкции средней сложности, отдельные элементы, узлы конструкций, труднодоступные для наблюдения (сложные срубы, стены, перегородки, потолки, оштукатуренные с несложным лепным декором, лежни и свайные конструкции древних фундаментов, междуэтажные перекрытия с раздельными функциями балок пола и потолка с засыпкой, большепролетные (больше 8 м) балки междуэтажных перекрытий, панели и узлы ферм небольшого пролета (до 10 м), деревянные фахверки, многослойные тесовые кровли; каркасные и ряжевые конструкции шатров);
III категория – здания, сооружения сложные с большим количеством архитектурных и декоративных элементов, конструкции сложные, пространственные, со сложной передачей нагрузок, исследование состояния материалов труднодоступно (сложные каркасные конструкции стен - стены со штукатуркой, окраской и наличием пилястр, порталов, сложных лепных резных и прочих декоративных элементов: сложные каркасы (оштукатуренные) сводов, куполов, кубовидные сводчатые кессонные потолки, шатры, купола, главы, покрытие лемехом, гонтом, со сложными труднодоступными каркасами, с журавцами, кружалами, комбинированные колонны с деревянным сердечником, сложные фундаменты глубокого заложения с подклетом или цокольным этажом, ростверки, сложные стропильные системы, балочно-отсечные пространственные конструкции, большепролетные деревянные и комбинированные фермы и их узлы, составные балки).

200
29-0107-003-01
29-0107-003-02
29-0107-003-03
29-0107-003-19
29-0107-003-20
29-0107-003-21
400
29-0107-003-04
29-0107-003-05
29-0107-003-06
29-0107-003-22
29-0107-003-23
29-0107-003-24
600
29-0107-003-07
29-0107-003-08
29-0107-003-09
29-0107-003-25
29-0107-003-26
29-0107-003-27
900
29-0107-003-10
29-0107-003-11
29-0107-003-12
29-0107-003-28
29-0107-003-29
29-0107-003-30
1200
29-0107-003-13
29-0107-003-14
29-0107-003-15
29-0107-003-31
29-0107-003-32
29-0107-003-33
1500
29-0107-003-16
29-0107-003-17
29-0107-003-18
29-0107-003-34
29-0107-003-35
29-0107-003-36
Алдыңғы бетінің ауданы м2
Сылақпен және жапсырмамен қалау
Күрлелік санаты
I
II
III
200
29-0107-003-37
29-0107-003-38
29-0107-003-39
400
29-0107-003-40
29-0107-003-41
29-0107-003-42
600
29-0107-003-43
29-0107-003-44
29-0107-003-45
900
29-0107-003-46
29-0107-003-47
29-0107-003-48
1200
29-0107-003-49
29-0107-003-50
29-0107-003-51
1500
29-0107-003-52
29-0107-003-53
29-0107-003-54
Б. АҒАШТАН ЖАСАЛҒАН ЕСКЕРТКІШТІҢ СӘУЛЕТТІК-КОНСТРУКТИВТІК
ЖӘНЕ ДЕКОРАТИВТІК ЭЛЕМЕНТТЕРІ
29-0107-004, 29-0107-005 –ескерткіштің жалпы жай-күйін және ағаштан жасалған ескерткіштің жекелеген сәулеттік-конструктивтік және декоративтік элементтерін зерттеу, биозақымданулардың түрлері мен көлемін, олардың пайда болу себептерін анықтау бойынша жұмыстар көзделген.
29-0107-004, 29-0107-005 -күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – қарапайым сәулеттік безендірудің ғимараттары мен құрылыстары, қарапайым конструкциялар, ескерткіштің барлық конструкциялары мен сәндік элементтері байқауға қол жетімді (бір қабатты және қарапайым ғимараттардың бөрене үйлері, сыланбаған тақтай қабырғалары мен төбелері, кішігірім іргетастар, қарапайым шатырлардың торлары, шағын саңылаулардың ашық сөрелері, ашық мауерлаттар, төбелер бір уақытта және төбеге қызмет ететін қарапайым төбелер);
II санат – күрделі емес декордың көп мөлшері бар күрделілігі орташа ғимараттар мен құрылыстар, күрделілігі орташа конструкциялар, жекелеген элементтер, байқауға қол жеткізу қиын конструкциялардың тораптары (күрделі бөрене үйлер, қабырғалар, қалқалар, күрделі емес жапсырмалы декормен сыланған төбелер, жатақтар және ежелгі Іргетастардың қадалы конструкциялары, еден мен төбе арқалықтарының бөлек функциялары бар жапқышы бар қабатаралық жабындар, қабатаралық жабындардың үлкен аралықты (8 м-ден астам) арқалықтары, шағын аралықтағы фермалардың панельдері мен тораптары (10 м-ге дейін), ФАХВЕРКТЕР, көп қабатты тығыз жабындар; шатырлардың рамалық және ряждық конструкциялары);
III санат – көп сәулеттік және декоративтік элементтері бар күрделі ғимараттар, құрылыстар, күрделі, кеңістіктік, жүктемелерді күрделі берумен конструкциялар, материалдардың жай-күйін зерттеуге қол жеткізу қиын (қабырғалардың күрделі қаңқалы конструкциялары - сылақпен, бояумен және пилястрлардың, порталдардың, күрделі жапсырмалы оюлардың және өзге де сәндік элементтердің болуымен қабырғалар: күмбездердің, күмбездердің күрделі қаңқалары (сыланған) күмбездердің, текше тәрізді күмбезді кессон төбелердің, шатырлардың, күмбездердің, бөлімлардың, лемехпен, гонтпен, күрделі қол жеткізу қиын қаңқалармен, тырналармен, дөңгелектермен, ағаш өзекшесі бар біріктірілген бағаналармен, ішкі қабаты немесе жертөле қабаты бар терең төсемнің күрделі іргетастарымен, ростверкалармен, күрделі итарқа жүйелерімен, Арқалық-бөлгіш кеңістіктік құрылымдар, үлкен аралықты ағаш және аралас фермалар және олардың тораптары, құрама арқалықтар).

Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-004, 29-0107-005:
1) натурное исследование состояния материалов (полевые работы) – 50%;
2) изучение документации по памятнику (сведения по истории строительства, о строительных материалах) – 10%;
3) составление заключения о состоянии материалов памятника – 40%.
29-0107-004, 29-0107-005 этапа натурного исследования состояния материалов памятника (полевые работы) предусмотрено выполнение следующего состава работ: осмотр технического состояния древесины, разработка карты биопоражений, дефектов (или "Актов технической экспертизы"); работы по шурфам и зондажам (выбор места заложения шурфов, зондажей, фиксация на схеме мест заложения шурфов и зондажей; организация работ по шурфам, зондажам; описание и выводы по результатам исследований).

Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-004, 29-0107-005 - пайыздық қатынасы:
1) материалдардың жай – күйін заттай зерттеу (дала жұмыстары) – 50 %;
2) ескерткіш жөніндегі құжаттаманы зерделеу (құрылыс тарихы, Құрылыс материалдары туралы мәліметтер) – 10 %;
3) ескерткіш материалдарының жай-күйі туралы қорытынды жасау – 40 %.
Ескерткіш материалдарының жай-күйін натуралық зерттеу кезеңінің 29-0107-004, 29-0107-005 -кестелерінің нормаларында (дала жұмыстары) мынадай жұмыс құрамын орындау көзделген: сүректің техникалық жай-күйін тексеру, биозақымдану, ақаулар картасын (немесе "техникалық сараптама актілерін") әзірлеу; шурфтар мен зондаждар бойынша жұмыстар (шурфтар, зондаждар салу орнын таңдау, шурфтар мен зондаждарды салу орындарын схемаға бекіту; шурфтар, зондаждар бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; зерттеулер нәтижелері бойынша сипаттама мен қорытындылар).

700,0
29-0107-005-13
29-0107-005-14
29-0107-005-15
1000,0
29-0107-005-16
29-0107-005-17
29-0107-005-18
В. АРХИТЕКТУРНО-КОНСТРУКТИВНЫЕ И ДЕКОРАТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ ПАМЯТНИКА, ПРЕДМЕТЫ УБРАНСТВА ИНТЕРЬЕРА ИЗ МЕТАЛЛА
29-0107-006, 29-0107-007 предусмотрены работы по исследованию состояния конструкций, декора и предметов убранства интерьера из металла.
Характеристика категорий сложности к 29-0107-006:
I категория – конструкции простые по форме, все элементы доступны для наблюдения, техническое состояние конструкций удовлетворительное (незначительная коррозия металла);
II категория – конструкции усложненных форм, отдельные элементы труднодоступны для наблюдения, техническое состояние отдельных элементов, узлов конструкций неудовлетворительное (наличие коррозии во многих, местах, утрата металлом в отдельных местах необходимой прочности);
III категория – конструкции сложные, со сложной передачей нагрузок, исследование состояния материала труднодоступно, техническое состояние конструкций неудовлетворительное (металл деструктирован от коррозии, во многих местах жесткость и прочность конструкций нарушена).
Характеристика категорий сложности к 29-0107-007:
I категория – предметы простые, небольшой насыщенности деталями, легко поддающиеся демонтажу и разборке, предмет выполнен из одного материала с одним слоем покрытия, техническое состояние удовлетворительное, утрат и разрушений нет;
II категория – предметы усложненной конфигурации с наличием резных, накладных и пр. деталей, возможность демонтажа и разборка затруднена, количество материалов в одном предмете 2-3, имеются наслоения поздних покрытий, предмет находится в неудовлетворительном состоянии (имеются утраты отдельных элементов, волосяные трещины на металле, наличие коррозийных пятен в отдельных местах);
Ill категория – предметы сложные, насыщенные разнообразными деталями отделки, демонтаж и разборка очень затруднены или совсем невозможны, количество материалов в одном предмете более 3-х, имеются наслоения поздних покрытий, предмет находится в плохом техническом состоянии (имеются значительные утраты элементов, трещины по металлу, шелушение и отслоение отделки, металл подвергся коррозии).
Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-006:
1) натурное исследование состояния материалов (полевые работы) – 45%;
2) изучение документации по памятнику (сведения по истории строительства, о строительных материалах, конструкциях) –15%;
3) составление заключения о состоянии материалов памятника – 40%.
Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-007:

700,0
29-0107-005-13
29-0107-005-14
29-0107-005-15
1000,0
29-0107-005-16
29-0107-005-17
29-0107-005-18
В. ЕСКЕРТКІШТІҢ СӘУЛЕТТІК-КОНСТРУКТИВТІК ЖӘНЕ СӘНДІК ЭЛЕМЕНТТЕРІ ЖӘНЕ МЕТАЛДАН ЖАСАЛҒАН ИНТЕРЬЕР БҰЙЫМДАРЫ
29-0107-006, 29-0107-007 - конструкциялардың, декордың және металлдан жасалған интерьер бұйымдарының жай-күйін зерттеу бойынша жұмыстарды қарастырады.
29-0107-006- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-пішіні бойынша қарапайым конструкциялар, барлық элементтер бақылау үшін қолжетімді, конструкциялардың техникалық жай-күйі қанағаттанарлық (металдың болмашы коррозиясы);
II санат-күрделі формалардың конструкциялары, жекелеген элементтерге байқау үшін қол жеткізу қиын, жекелеген элементтердің, конструкция тораптарының техникалық жай-күйі қанағаттанарлықсыз (көптеген жерлерде коррозияның болуы, жекелеген жерлерде металдың қажетті беріктікті жоғалтуы);
III санат-күрделі конструкциялар, жүктемелерді күрделі берумен, материалдың жай-күйін зерттеуге қол жеткізу қиын, конструкциялардың техникалық жай-күйі қанағаттанарлықсыз (металл коррозиядан бұзылған, көптеген жерлерде конструкциялардың қаттылығы мен беріктігі бұзылған).
29-0107-007 - күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-бөлшектеуге және бөлшектеуге оңай, бөлшектермен аздап қаныққан қарапайым заттар, бір қабаты бар бір материалдан жасалған, техникалық жағдайы қанағаттанарлық, жоғалу және бұзылу жоқ;
II санат-кесілген, үстіңгі және т. б. бөлшектері бар күрделі конфигурациядағы заттар, бөлшектеу және бөлшектеу мүмкіндігі қиын, бір заттағы материалдар саны 2-3, кеш жабындардың қабаттары бар, зат қанағаттанарлықсыз күйде (жеке элементтердің жоғалуы, металлдағы шаш сызаттары, кейбір жерлерде коррозиялық дақтардың болуы).);
Ill категориясы-әр түрлі әрлеу бөлшектерімен қаныққан күрделі заттар, бөлшектеу және бөлшектеу өте қиын немесе мүлдем мүмкін емес, бір заттағы материалдар саны 3-тен асады, кеш жабындардың қабаттары бар, зат нашар техникалық күйде (элементтердің едәуір жоғалуы, металлдағы жарықтар, пиллинг және қабыршақтану, металл коррозияға ұшырайды).
Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-006 - пайыздық қатынасы:
1) материалдардың жай-күйін заттай зерттеу (дала жұмыстары) – 45 %;
2) ескерткіш жөніндегі құжаттаманы зерделеу (құрылыс тарихы, Құрылыс материалдары, конструкциялары туралы мәліметтер) -15%;
3) ескерткіш материалдарының жай-күйі туралы қорытынды жасау – 40 %.
Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-007 - пайыздық қатынасы:

1) натурное исследование состояния предмета – 40%;
2) изучение архивной документации (сведения об истории, стилевом решении, материалах отделки, декоре) – 10%;
3) составление заключения о состоянии предмета – 50%.
29-0107-006, 29-0107-007 этапа натурных исследований состояния материалов памятника (полевые работы) предусмотрено выполнение следующего состава работ: осмотр технического состояния металлических конструкций и предметов, разработка карты разрушений, дефектов, утрат, (или "Акта технической экспертизы"); работы по зондажам (выбор места заложения зондажей; фиксация на схеме мест зондажей; проведение работ по зондажам; описание и выводы по результатам исследований).
29-0107-006:
Измеритель: конструкция, элемент
Площадь исследуемой конструкции, элемента в м² , до
Категория сложности
I
II
III

1) Заттың жай-күйін заттай зерттеу – 40 %;
2) мұрағаттық құжаттарды зерделеу (тарихы, стильдік шешімі, әрлеу материалдары, декор туралы мәліметтер) – 10%;
3) заттың жағдайы туралы қорытынды жасау – 50 %.
Ескерткіш материалдарының жай-күйін заттай зерттеу кезеңінің 29-0107-006, 29-0107-007 - (далалық жұмыстар) мынадай жұмыс құрамын орындау көзделген: металл конструкциялар мен заттардың техникалық жай-күйін тексеру, қираулар, ақаулар, жоғалулар картасын (немесе "техникалық сараптама актісін") әзірлеу; зондаждар бойынша жұмыстар (зондаждарды салу орнын таңдау; зондаждарды орналастыру орындарын сызбаға бекіту; зондаждар бойынша жұмыстарды жүргізу; зерттеу нәтижелері бойынша сипаттама мен қорытындылар).
29-0107-006
Есептеуіш: құрылым, элемент
Зерттелетін конструкцияның, элементтің ауданы м2 дейін
Күрделілік санаты
I
II
III

29-0107-007-13
29-0107-007-14
29-0107-007-15
10,0
29-0107-007-16
29-0107-007-17
29-0107-007-18
1. При одновременном обследовании однотипных предметов убранства интерьера к 29-0107-007 применять следующие коэффициенты по каждому предмету: до 5 предметов – коэффициент 0,8; до 10 предметов – 0,6; более 10 предметов – коэффициент 0,4.
Г. МАТЕРИАЛЫ ОТДЕЛКИ ПАМЯТНИКА (ПОКРАСКИ ФАСАДОВ И ИНТЕРЬЕРА, ЛЕПНОЙ ДЕКОР, ШТУКАТУРКА) И ПРЕДМЕТОВ УБРАНСТВА ИНТЕРЬЕРА

29-0107-007-13
29-0107-007-14
29-0107-007-15
10,0
29-0107-007-16
29-0107-007-17
29-0107-007-18
1.Интерьер жабдықтарының бір үлгідегі заттарын бір мезгілде тексерген кезде 29-0102-007 - нормаларына әрбір пән бойынша мынадай коэффициенттер қолданылады: 5 затқа дейін – 0,8 коэффициенті; 10 затқа дейін – 0,6; 10 заттан астам – 0,4 коэффициенті.
Г. ЕСКЕРТКІШТІ ӘРЛЕУ МАТЕРИАЛДАРЫ (ҚАСБЕТТЕР МЕН ИНТЕРЬЕРДІ БОЯУ, ДЕКОР, СЫЛАҚ) ЖӘНЕ ИНТЕРЬЕРДІ БЕЗЕНДІРУ ЗАТТАРЫ

29-0107-008, 29-0107-009 предусмотрены работы по исследованию состояния материалов отделки памятника, отдельных элементов и предметов убранства интерьера, работы по исследованию и открытию первоначальных покрасок памятника.
Характеристика категорий сложности к 29-0107-008:
I категория – фасады и интерьеры простого архитектурного оформления, все элементы отделки находятся в удовлетворительном техническом состоянии, не имеют утрат и разрушений, количество отделочных материалов 1-2, наслоения покрасок и отделки либо отсутствуют, либо незначительны;
II категория – фасады и интерьеры средней сложности и насыщенности деталями отделки и декора, элементы отделки и декора имеют разрушения (трещины, отслоения штукатурных и красочных слоев) и утраты отдельных элементов, количество отделочных материалов 3-4, имеются наслоения строительных периодов, покрасок и отделки;
III категория – фасады и интерьеры сложные, насыщенные деталями отделки и декора, элементы отделки и декора находятся в плохом техническом состоянии (утраты структурной прочности, разрушение отдельных элементов, шелушение, распыление штукатурных и красочных слоев, высолы, мокрые, ржавые пятна на стенах, потолке), количество отделочных материалов более 4-х, имеются наслоения покрасок, отделки с изменением первоначального стилевого решения.
Характеристика категорий сложности к 29-0107-009:
I категория – предметы убранства интерьера простые по форме, количество материалов в одном предмете 1-2, наслоения отделочных периодов либо отсутствуют, либо незначительны, предмет находится в удовлетворительном состоянии; утрат и разрушений нет;
II категория – предметы убранства интерьера усложненной конфигурации с наличием резных, накладных и прочих деталей, количество материалов в одном предмете 2-4, имеются наслоения отделочных периодов, утраты отдельных элементов, предмет находится в неудовлетворительном состоянии (имеются трещины, расслоения отдельных слоев, нарушение устойчивости конструкции);
III категория – предметы убранства интерьера сложные, насыщенные разнообразными деталями отделки, количество материалов в одном предмете более 4-х, имеются наслоения отделочных периодов, меняющие первоначальное авторское или стилевое решение предмета, предмет находится в плохом техническом состоянии (нарушение конструкции предмета, разрушение отделочных элементов, отслоение, шелушение отделочных слоев).

29-0107-008, 29-0107-009 -ескерткішті әрлеу материалдарының жай-күйін, интерьердің жекелеген элементтері мен бұйымдарын зерттеу, ескерткіштің бастапқы бояуларын зерттеу және ашу бойынша жұмыстар көзделген.
29-0107-008- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-қарапайым сәулеттік безендірудің қасбеттері мен интерьерлері, әрлеудің барлық элементтері қанағаттанарлық техникалық жай-күйде, жоғалу және бүліну жоқ, әрлеу материалдарының саны 1-2, бояу мен әрлеу қабаттары жоқ немесе шамалы;
II санат-күрделілігі орташа және әрлеу және декор бөлшектерімен қаныққандығы орташа қасбеттер мен интерьерлер, әрлеу және декор элементтері бұзылған (жарықтар, сылақ және бояу қабаттарының қабыршақтануы) және жекелеген элементтер жоғалған, әрлеу материалдарының саны 3-4, Құрылыс кезеңдерінің қабатталуы, бояу және әрлеу бар;
III санат-күрделі, әрлеу және декор бөлшектерімен қаныққан қасбеттер мен интерьерлер, әрлеу және декор элементтері нашар техникалық күйде (құрылымдық беріктігін жоғалту, жекелеген элементтердің бұзылуы, қабыршықтану, сылақ және түрлі-түсті қабаттардың шашырауы, қабырғалардағы, төбелердегі дымқыл, тат дақтары), әрлеу материалдарының саны 4-тен асады, бояулардың қатпарлануы бар, бастапқы стиль шешімін өзгерте отырып әрлеу.
29-0107-009 -күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат-нысаны бойынша қарапайым интерьер бұйымдары, бір заттағы материалдар саны 1-2, әрлеу кезеңдерінің қабаттары жоқ немесе шамалы, зат қанағаттанарлық жағдайда; жоғалту және бұзылу жоқ;
II санат-оюланған, қондырма және өзге де бөлшектері бар күрделі конфигурациялы интерьер бұйымдары, бір заттағы материалдар саны 2-4, әрлеу кезеңдерінің қабаттасуы, жекелеген элементтердің жоғалуы бар, зат қанағаттанарлықсыз күйде (жарықтар, жекелеген қабаттардың қабаттасуы, құрылым орнықтылығының бұзылуы бар);
III санат-интерьерді безендіру заттары күрделі, әртүрлі әрлеу бөлшектерімен қаныққан, бір заттағы материалдар саны 4-тен асады, әрлеу кезеңдерінің қабаттары бар, олар заттың бастапқы авторлық немесе стильдік шешімін өзгертеді, зат техникалық жағдайы нашар (объектінің құрылымын бұзу, әрлеу элементтерін бұзу, қабыршықтану, әрлеу қабаттарының қабыршықтануы).

Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-008:
1) натурное исследование состояния материалов (полевые работы) – 50%;
2) изучение документации по памятнику (сведения об истории строительства отделочных материалах) – 10%;
3) составление заключения о состоянии материалов – 40%.
Процентное соотношение этапов работы к 29-0107-009:
1) натурное исследование состояния предмета – 40%;
2) изучение архивной документации (сведения об истории, стилевом решении, материалах отделки, декора) – 10%;

Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-008 нормаларына пайыздық қатынасы:
1) материалдардың жай-күйін заттай зерттеу (дала жұмыстары) – 50 %;
2) ескерткіш бойынша құжаттаманы зерделеу (құрылыс тарихы, әрлеу материалдары туралы мәліметтер) – 10 %;
3) материалдардың жай-күйі туралы қорытынды жасау – 40 %.
Жұмыс кезеңдерінің 29-0107-009 кесте нормаларына пайыздық қатынасы:
1) Заттың жай-күйін заттай зерттеу – 40 %;
2) мұрағаттық құжаттарды зерделеу (тарихы, стильдік шешімі, әрлеу материалдары, декор туралы мәліметтер) – 10%;

3) составление заключения о состоянии предмета – 50%
29-0107-008, 29-0107-009 этапа натурного исследования памятника (полевые работы) предусмотрено выполнение следующих видов работ: осмотр технического состояния материалов отделки, декора, разработка карты разрушений, дефектов, утрат (или "Актов технической экспертизы"), работы по зондажам (выбор мест заложения зондажей; фиксация на схеме мест заложения зондажей; проведение работ по зондажам; описание и выводы по результатам исследований).

3) заттың жағдайы туралы қорытынды жасау – 50 %
Ескерткішті заттай зерттеу кезеңінің 29-0107-008, 29-0107-009 -кестелерінің нормаларында (далалық жұмыстар) мынадай жұмыс түрлерін орындау көзделген: әрлеу, безендіру материалдарының техникалық жай-күйін тексеру, қираулар, ақаулар, жоғалулар (немесе "техникалық сараптама актілері") картасын әзірлеу, зондаждар бойынша жұмыстар (зондаждарды салу орындарын таңдау; зондаждарды салу орындарын сызбаға бекіту; зондаждар бойынша жұмыстарды жүргізу; зерттеу нәтижелері бойынша сипаттама және қорытындылар).

29-0107-009-13
29-0107-009-14
29-0107-009-15
10,0
29-0107-009-16
29-0107-009-17
29-0107-009-18
При одновременном обследовании однотипных предметов убранства интерьера к таблицы 29-0107-009 применять следующие коэффициенты по каждому предмету: до 5 предметов – коэффициент 0,8; до 10 предметов – 0,6; более 10 предметов – 0,4.
Д. МОНУМЕНТАЛЬНАЯ ЖИВОПИСЬ, ДЕКОРАТИВНЫЕ РОСПИСИ, ПЛАФОНЫ, МЕТАЛЛИЧЕСКИЕ ПОКРЫТИЯ (ПОЗОЛОТА, СЕРЕБРЕНИЕ)

29-0107-009-13
29-0107-009-14
29-0107-009-15
10,0
29-0107-009-16
29-0107-009-17
29-0107-009-18
1. Интерьер жабдықтарының бір үлгідегі заттарын бір мезгілде тексерген кезде 7-9-кестенің нормаларына әрбір пән бойынша мынадай коэффициенттер қолданылады: 5 затқа дейін – 0,8 коэффициенті; 10 затқа дейін – 0,6; 10 заттан астам – 0,4.
Д. МОНУМЕНТАЛДЫ КЕСКІНДЕМЕ, СӘНДІК КЕСКІНДЕМЕ, ПЛАФОНДАР, МЕТАЛЛ ЖАБЫНДАР (АЛТЫН ЖАЛАТУ, КҮМІС ЖАЛАТУ)

1. Результаты натурных исследований состояния живописи, картограмма утрат, схема зондажей - наносятся на готовые чертежи-схемы; в случае их отсутствия, стоимость разработки чертежей-схем определяется по НР НРР-27 "Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры. Монументальная и станковая живопись".
2. При одновременном обследовании красочных слоев живописи и грунта (основания) стоимость работы определяется по 29-0107-010 с коэффициентом 0,6 за каждый вид исследования (исследование красочного слоя, исследование грунта).
Лабораторные анализы, исследования, испытания материалов
Предусмотрены следующие лабораторные анализы, исследования, испытания материалов памятника и реставрационных материалов:
1) отбор проб и образцов материалов;
2) количественный химический анализ;
3) качественный химический анализ;

1. Кескіндеменің жай-күйін заттай зерттеу нәтижелері, жоғалту картограммасы, зондтау схемасы-дайын сызба-схемаларға жазылады; олар болмаған жағдайда сызба-схемаларды әзірлеу құны 27 "тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары. Монументалды және станоктық кескіндеме".
2. Кескіндеме мен топырақтың (негіздің) түрлі-түсті қабаттарын бір мезгілде зерттеу кезінде жұмыстың құны зерттеудің әрбір түрі үшін 0,6 коэффициентімен 29-0107-010 - бойынша айқындалады (бояу қабатын зерттеу, топырақты зерттеу).
Зертханалық талдаулар, зерттеулер, материалдарды сынау
Осы бөлімда ескерткіш материалдары мен қалпына келтіру материалдарын зертханалық талдауға, зерттеуге, сынауға арналған нормалар көзделген:
1) материалдардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу;
2) Сандық химиялық талдау;
3) сапалы химиялық талдау;

4) микробиологический, микологический и энтомологический анализы;
5) петрографический и минералогический анализ;
6) физико-механические испытания.
Стоимость составления заключения по проведению и обобщению результатов лабораторных анализов, исследований, испытаний материалов определяется с коэффициентом 0,2 от стоимости лабораторных исследований и включает в себя: систематизацию материалов, анализ и увязку первичных данных, составление таблиц, ведомостей, графиков, производство необходимых расчетов, увязку результатов различных видов анализов и исследований.
Предусмотрено выполнение анализов и исследования методами и приборами, вошедшими в практику работы научно-исследовательских лабораторий, и не охватывает работ на новых приборах, еще не освоенных в массовом и практическом применении.
Учтены и дополнительной оплате не подлежат подготовительные лабораторные работы (приготовление растворов, кислот, щелочей, реактивов и пр.; образцов, шлифов; настройка и уход за приборами и аппаратами; мытье химической посуды и т.п.). Затраты времени на проведение операций, не требующих присутствия исполнителя (высушивание, охлаждение, выпаривание, фильтрование, озоление и т.п.), в трудозатраты не включены.

4) микробиологиялық, микологиялық және энтомологиялық талдаулар;
5) петрографиялық және минералогиялық талдау;
6) физикалық-механикалық сынақтар.
Зертханалық талдаулар, зерттеулер, материалдарды сынау нәтижелерін жүргізу және қорыту бойынша қорытынды жасау құны зертханалық зерттеулер құнының 0,2 коэффициентімен айқындалады және оған: материалдарды жүйелеу, бастапқы деректерді талдау және байланыстыру, кестелер, ведомостар, графиктер жасау, қажетті есептеулер жүргізу, талдаулар мен зерттеулердің әртүрлі түрлерінің нәтижелерін байланыстыру кіреді.
Осы бөлімдың нормаларында талдау мен зерттеуді ғылыми-зерттеу зертханаларының жұмыс практикасына кірген әдістермен және аспаптармен орындау көзделген және жаппай және практикалық қолдануда әлі игерілмеген жаңа аспаптардағы жұмыстарды қамтымайды.
Бөлімдың нормалары ескеріледі және қосымша ақы төлеуге дайындық зертханалық жұмыстары жатпайды (ерітінділерді, қышқылдарды, сілтілерді, реактивтерді және т.б. дайындау; үлгілер, шлифтер; аспаптар мен аппараттарды баптау және күту; химиялық ыдыстарды жуу және т. б.). Орындаушының қатысуын талап етпейтін операцияларды жүргізуге арналған уақыт шығындары (кептіру, салқындату, буландыру, сүзу, тұздау және т.б.) еңбек шығынына енгізілмеген.

29-0107-011:
Измеритель: образец
Толщина монолита в см , до
№№
5,0
29-0107-011-01
15,0
29-0107-011-02
30,0
29-0107-011-03
1. Состав работ: выбор места отбора образца; фиксация на схеме (плане) места отбора образца; отделение монолита от основного массива кладки; отбор, упаковка и маркировка образца; оформление первичной документации.
2. При отборе образца в местах заложения зондажей к ценам таблицы применять коэффициент 0,7.

29-0107-011:
Есептеуіш: үлгі
Монолиттің қалыңдығы см, дейін
Нормалар
5,0
29-0107-011-01
15,0
29-0107-011-02
30,0
29-0107-011-03
1. Жұмыс құрамы: үлгіні іріктеу орнын таңдау; үлгіні іріктеу орнын сызбаға (жоспарға) бекіту; монолитті қалаудың негізгі массивінен бөлу; үлгіні іріктеу, буып-түю және таңбалау; бастапқы құжаттаманы ресімдеу.
2. Зондтарды қою орындарында үлгіні іріктеу кезінде кесте бағаларына 0,7 коэффициенті қолданылады.

3. При одновременном отборе с одного объекта более 10 образцов к таблицы применять коэффициент 0,8; более 20 образцов – коэффициент 0,6.
29-0107-012:
Измеритель: образец, проба
Наименование работ
№№
Отбор образцов древесины размером до (15х15х15) см3 и образцов металла:
а) с открытых конструкций (поверхностей)
29-0107-012-01
б) со скрытых конструкций (поверхностей)
29-0107-012-02
Отбор проб красочного слоя, грунта, левкаса, лаковых слоев, декоративных металлических покрытий и проб микологических и микробиологических поражений на памятнике

3. Бір объектіден бір мезгілде 10-нан астам үлгіні іріктеу кезінде кесте нормаларына 0,8 коэффициенті; 20-дан астам үлгіні – 0,6 коэффициенті қолданылады.
29-0107-012:
Есептеуіш: үлгі, сынама
Жұмыстардың атауы
Көлемі (15х15х15) см дейінгі сүрек үлгілерін және металл үлгілерін іріктеу:
а) ашық конструкциялардан (беттерден)
29-0107-012-01
б) жасырын конструкциялардан (беттерден)
29-0107-012-02
Ескерткіште бояу қабатының, топырақтың, левкастың, лак қабаттарының, декоративтік металл жабындарының сынамаларын және микологиялық және микробиологиялық зақымданулардың сынамаларын іріктеу

29-0107-012-03
29-0107-013:
Измеритель: образец, проба
№ п/п
Наименование исследования
Состав работ
№№
I. Анализы состава материалов
1
Подготовка проб (образцов) к исследованию
Оформление первичной документации, маркировка проб (образцов), отбор средней пробы из трех образцов
29-0107-013-01
2
Подготовка проб (образцов) к исследованию, изготовление образцов неправильной формы:
а) твердые материалы
Оформление первичной документации, маркировка проб (образцов), отбор средней пробы из трех образцов. Изготовление образца неправильной формы, регистрация, маркировка

29-0107-012-03
29-0107-013:
Есептеуіш: үлгі, сынама
Зерттеулердің атауы
Жұмыс құрамы
I. Материалдар құрамын талдау
Сынамаларды (үлгілерді) зерттеуге дайындау
Бастапқы құжаттаманы дайындау, үлгілерді (үлгілерді) таңбалау, үш сынамадан орташа үлгіні таңдау
29-0107-013-01
Сынамаларды (үлгілерді) зерттеуге дайындау, дұрыс емес пішінді үлгілерді дайындау:
а) қатты материалдар
Бастапқы құжаттаманы ресімдеу, сынамаларды (үлгілерді) таңбалау, үш үлгіден орташа сынаманы іріктеу. Дұрыс емес пішіндегі үлгіні жасау, тіркеу, таңбалау

29-0107-013-02
б) материалы средней твердости
Оформление первичной документации, маркировка проб (образцов), отбор средней пробы из трех образцов. Изготовление образца неправильной формы, регистрация, маркировка
29-0107-013-03
в) мягкие материалы
Оформление первичной документации, маркировка проб (образцов), отбор средней пробы из трех образцов. Изготовление образца неправильной формы, регистрация, маркировка
29-0107-013-04
3
Определение влажности
Определение по трем образцам с вычислением средней величины
29-0107-013-05
4
Микроскопическое исследование измельченной пробы:
а) содержащей до 3-х компонентов
Исследование средней пробы под микроскопом до измельчения, измельчение пробы до фракции 0,25-0,15 мм, исследование измельченной пробы под микроскопом, описание результатов
29-0107-013-06
б) содержащей более трех компонентов
Исследование средней пробы под микроскопом до измельчения, измельчение пробы до фракции 0,25-0,15 мм, исследование измельченной пробы под микроскопом, описание результатов
29-0107-013-07
5
Микроскопическое исследование пробы без измельчения:
а) содержащей до 3-х компонентов,
Исследование средней пробы под микроскопом, запись результатов
29-0107-013-08
б) содержащей более 3-х компонентов
Исследование средней пробы под микроскопом, запись результатов
29-0107-013-09
6
Определение общего (полного) кремнезема
Растирание пробы, высушенной до постоянного веса, через сито № 008, сплавление, растворение сплава в горячей воде, отбор аликвотной части, осаждение, промывание с прокаливанием, доведением до постоянного веса
29-0107-013-10
7
Определение растворимого (активного) кремнезема
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, осаждение, выпаривание, фильтрование, промывание, прокаливание с доведением до постоянного веса
29-0107-013-11
8
Определение полуторных окислов (сумма RО):
а) весовым методом
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, нагревание с упариванием, двукратное осаждение осадка, фильтрование, промывание, прокаливание с доведением до постоянного веса
29-0107-013-12
б) методом титрования
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, нагревание до кипения, добавление реактивов, титрование трилоном Б
29-0107-013-13
9
Определение серного ангидрида
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, нагревание с упариванием, осаждение, фильтрование, сжигание с прокаливанием и доведением до постоянного веса
29-0107-013-14
10
Определение суммы окислов (СаО+МgО)
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, разбавление, введение буферного раствора и индикатора, титрование с приготовлением эталонного образца, расчеты

29-0107-013-02
б) орташа қаттылық материалдары
Бастапқы құжаттаманы ресімдеу, сынамаларды (үлгілерді) таңбалау, үш үлгіден орташа сынаманы іріктеу. Дұрыс емес пішіндегі үлгіні жасау, тіркеу, таңбалау
29-0107-013-03
в) жұмсақ материалдар
Бастапқы құжаттаманы ресімдеу, сынамаларды (үлгілерді) таңбалау, үш үлгіден орташа сынаманы іріктеу. Дұрыс емес пішіндегі үлгіні жасау, тіркеу, таңбалау
29-0107-013-04
Ылғалдылықты анықтау
Орташа шаманы есептеумен үш үлгі бойынша анықтау
29-0107-013-05
Ұсақталған сынаманы микроскопиялық зерттеу:
а) құрамында 3 компонентке дейін
Ұнтақталғанға дейін орташа сынаманы микроскоппен зерттеу, сынаманы 0,25-0,15 мм фракцияға дейін ұсақтау, ұсақталған сынаманы микроскоппен зерттеу, нәтижелерді сипаттау
29-0107-013-06
б) құрамында үш компоненттен артық
Ұнтақталғанға дейін орташа сынаманы микроскоппен зерттеу, сынаманы 0,25-0,15 мм фракцияға дейін ұсақтау, ұсақталған сынаманы микроскоппен зерттеу, нәтижелерді сипаттау
29-0107-013-07
Сынаманы ұсақтамай микроскопиялық зерттеу:
а) құрамында 3 компонентке дейін
Орташа сынаманы микроскоппен зерттеу, нәтижелерін жазу
29-0107-013-08
б) құрамында үш компоненттен артық
Орташа сынаманы микроскоппен зерттеу, нәтижелерін жазу
29-0107-013-09
Жалпы (толық) кремнеземді анықтау
Тұрақты салмаққа дейін кептірілген сынаманы №008 елеуіш арқылы ысқылау, қорытпаны ыстық суда еріту, аликвот бөлігін алу, тұндыру, тұрақты салмаққа дейін жеткізе отырып, қыздыру арқылы жуу
29-0107-013-10
Еритін (белсенді) кремнеземді анықтау
Тұз қышқылды сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, тұндыру, буландыру, сүзу, жуу, тұрақты салмаққа дейін жеткізе отырып қыздыру
29-0107-013-11
Бір жарым тотықты анықтау (сомасы RО ):
а) салмақ әдісі
Тұз қышқылды сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, булау арқылы қыздыру, тұнбаны екі рет тұндыру, сүзу, жуу, тұрақты салмаққа дейін жеткізе отырып қыздыру
29-0107-013-12
б) титрлеу әдісі
Тұз қышқылды сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, қайнағанға дейін қыздыру, реактивтерді қосу, Б трилонымен титрлеу
29-0107-013-13
Күкірт ангидридін анықтау
Тұз қышқылды сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, булау арқылы қыздыру, тұндыру, сүзу, қыздыру және тұрақты салмаққа дейін жеткізу
29-0107-013-14
Тотықтардың жалпы мөлшерін анықтау (СаО+МgО)
Тұз қышқылы сығындысының аликвотасын таңдау, сұйылту, буферлік ерітінді мен индикаторды енгізу, эталонды сынама дайындай отырып титрлеу, есептеулер

29-0107-013-15
11
Определение окиси кальция (СаО) или окиси магния (МgО)
Отбор аликвотной части солянокислой вытяжки, добавление раствора щелочи и индикатора, титрование с приготовлением эталонного образца и расчетом
29-0107-013-16
12
Определение Na или K на пламенном фотометре
Приготовление стандартных растворов с построением графика. Определение показаний на пламенном фотометре с расчетом результатов
29-0107-013-17
13
Комплексный химический анализ
Получение сухой навески, определение потерь при прокаливании, получение солянокислой вытяжки из навески, определение сухого остатка, полного и растворимого кремнезема, полуторных окислов, серного ангидрида, суммы окислов СаО и МgО, натрия и калия на пламенном фотометре, окиси кальция, окиси магния, расчет, запись результатов
29-0107-013-18
14
Комплексный химический анализ без определения полного общего кремнезема, натрия, калия
Получение сухой навески, определение потерь при прокаливании, получение солянокислой вытяжки из навески, определение сухого остатка, растворимого кремнезема, полуторных окислов, серного ангидрида, суммы окислов СаО и МgО, окиси кальция, окиси магния, расчет, запись результатов
29-0107-013-20
15
Рентгеноструктурный минералогический анализ
Отбор пробы под микроскопом, рентгеноструктурный анализ пробы, расшифровка рентгенограммы, запись результатов
29-0107-013-21
16
Спектральный (или рентгеноспектральный) анализ металла
Отбор пробы под микроскопом, спектрографические исследования пробы с расшифровкой пластин, запись и обобщение данных анализа
29-0107-013-22
17
Получение сухой навески с приготовлением водной вытяжки
Обработка дистиллированной водой навески размельченной пробы с выдерживанием, фильтрованием, промыванием, добавлением воды до определенного объема
29-0107-013-23
18
Определение суммы солей в водной вытяжке
Отбор аликвотной части водной вытяжки, выпаривание, высушивание до постоянного веса при температуре 110-115 °С
29-0107-013-24
19
Определение общей (свободной) щелочи
Отбор аликвотной части водной вытяжки, добавление реактивов, титровани
а) методом титрования
Отбор аликвотной части водной вытяжки, добавление реактивов, титрование с приготовлением эталонного образца
29-0107-013-25
б) весовым методом
Отбор аликвотной части водной вытяжки, осаждение, фильтрование, промывание, сжигание с прокаливанием и доведением до постоянного веса
29-0107-013-26
20
Определение сульфат-иона
Отбор аликвотной части водной вытяжки, нагревание, добавление нагретого реактива, доведение до кипения, осаждение, коагуляция осадка, фильтрование декантацией, высушивание и сжигание осадка на фильтре, прокаливание до постоянного веса

29-0107-013-15
Кальций тотығын (СаО) немесе магний тотығын (МgО) анықтау
Тұз қышқылы сығындысының аликвотасын таңдау, сілтілік ерітінді мен индикаторды қосу, эталонды сынама дайындап титрлеу және есептеу
29-0107-013-16
Жалын фотометріндегі Na немесе K анықтамасы
Стандартты ерітінділерді график құра отырып дайындау. Нәтижелерді есептей отырып жалынды фотометрдегі көрсеткіштерді анықтау
29-0107-013-17
Кешенді химиялық талдау
Құрғақ сынама алу, қыздыру кезіндегі шығындарды анықтау, аспадан тұз қышқылды сығынды алу, құрғақ қалдықты, толық және еритін кремнеземді, бір жарым тотықты, күкірт ангидридін, ОАО және МgО тотықтарының, жалынды фотометрдегі натрий мен калийдің, кальций тотығының, магний тотығының қосындысын анықтау, есептеу, нәтижелерді жазу
29-0107-013-18
Толық жалпы кремнеземді, натрийді, калийді анықтамай кешенді химиялық талдау
Құрғақ сынама дайындау, тұтану кезіндегі шығындарды анықтау, сынамадан тұз қышқылының сығындысын алу, құрғақ қалдықты, еритін кремнеземді, сесквиоксидті, күкірт ангидридін, СаО және MgO оксидтерінің, кальций оксидінің, магний оксидінің қосындысын анықтау, есептеу, нәтижелерді жазу
29-0107-013-20
Рентгендік құрылымдық минералогиялық талдау
Микроскоппен сынама алу, сынаманы рентгенқұрылымдық талдау, рентгенограмманы таратып жазу, нәтижелерді жазу
29-0107-013-21
Металды спектрлік (немесе рентгендік спектрлік) талдау
Микроскоппен сынамаларды іріктеу, пластиналарды ашып көрсете отырып сынамаларды спектрографиялық зерттеу, талдау деректерін жазу және қорыту
29-0107-013-22
Су сығындысын дайындаумен құрғақ аспа алу
Белгілі бір көлемге дейін суды қосып, сүзіп, жуып, үгітілген сынаманың асуын дистилденген сумен өңдеу
29-0107-013-23
Су сығындысындағы тұздардың мөлшерін анықтау
Су сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, буландыру, 110-115 °С температурада тұрақты салмаққа дейін кептіру
29-0107-013-24
Жалпы (бос) сілтіні анықтау
Су сорғыштың аликвот бөлігін іріктеу, реактивтерді қосу, титрлеу
а) титрлеу әдісі
Су сығындысының аликвот бөлігін іріктеу, реактивтерді қосу, эталондық үлгіні дайындай отырып титрлеу
29-0107-013-25
б) салмақ әдісі
Су сорғыштың аликвот бөлігін іріктеу, тұндыру, сүзу, жуу, күйдіру және тұрақты салмаққа дейін жеткізу
29-0107-013-26
Сульфат ионын анықтау
Су сығындысын алу, қыздыру, қыздырылған реагент қосу, қайнату, тұндыру, тұнбаның коагуляциясы, декантация арқылы сүзу, кептіру және тұнбаны сүзгіге жағу, тұрақты салмаққа дейін күйдіру

29-0107-013-27
21
Определение нитрат-иона
Отбор аликвотной части водной вытяжки, осаждение, фильтрование, добавление реактивов, колориметрирование с построением калибровочной кривой
29-0107-013-28
22
Сокращенный количественный анализ водорастворимых солей в водной вытяжке
Получение сухой навески, приготовление и анализ водной вытяжки: определение суммы солей в водной вытяжке и кристаллизационной воды в пробе, расчет, запись результатов
29-0107-013-29
23
Сокращенный количественный анализ водорастворимых солей в водной вытяжке с определением сульфатов
Получение сухой навески, приготовление и анализ водной вытяжки: определение суммы солей в водной вытяжке, кристаллизационной воды в пробе, определение сульфат-иона, расчет, запись результатов

29-0107-013-27
Нитрат ионын анықтау
Сулы сығынды аликвотасын таңдау, тұндыру, фильтрлеу, реактивтерді қосу, калибрлеу қисығын құра отырып колориметрлеу
29-0107-013-28
Су сығындысындағы суда еритін тұздардың қысқартылған сандық талдауы
Құрғақ сынама алу, сулы сығынды дайындау және талдау: сулы сығындыдағы тұздардың және сынамадағы кристалдану суларының қосындысын анықтау, есептеу, нәтижелерін жазу
29-0107-013-29
Сульфаттарды анықтай отырып, суда еритін тұздарды қысқартылған сандық талдау
Құрғақ сынама дайындау, сулы сығынды дайындау және талдау: сулы сығындыдағы тұздардың мөлшерін, сынамадағы кристалдану суын анықтау, сульфат ионын анықтау, есептеу, нәтижелерін жазу

29-0107-013-30
24
Комплексный количественный анализ водорастворимых солей (содержание и состав водорастворимых солей)
Получение сухой навески, приготовление и анализ водной вытяжки, количественное определение суммы солей в водной вытяжке и кристаллизационной воды в пробе, определение общей (или свободной) щелочности, хлорид-иона, нитрат-иона, сульфат-иона, суммы окислов кальция и магния, натрия и калия на пламенном фотометре, окиси кальция, окиси магния, расчет, запись результатов

29-0107-013-30
Суда еритін тұздардың кешенді сандық талдауы (суда еритін тұздардың құрамы мен құрамы)
Құрғақ сынама дайындау, сулы сығынды дайындау және талдау, сулы экстракттағы тұздардың және сынамадағы кристалдану суларының қосындысын сандық анықтау, жалпы (немесе бос) сілтілік, хлорид ионы, нитрат ионы, сульфат-ион, кальций мен магний оксидтерінің қосындысын, натрийді анықтау және жалын фотометріндегі калий, кальций оксиді, магний оксиді, есептеу, нәтижелерін жазу

29-0107-013-31
1. По пункту 2 предусмотрено следующее распределение каменных материалов по категории твердости в зависимости от предела прочности (сопротивления) при одноосном сжатии:
I твердые – прочность свыше 450 кГс/см² , к ним относятся песчаники, доломиты, граниты и отдельные виды кирпичей, а также некоторые растворы (типа цементных);
II средней твердости – прочность от 150 до 450 кГс/см² , к группе материалов средней твердости относятся большинство видов известняков и кирпича.
III мягкие – прочность менее 150 кГс/см² , к группе мягких материалов относятся штукатурки и известковые растворы.
2. Предусмотрено проведение и расчет результатов количественного анализа по количеству параллельных определений – не менее 3-х.
3. При исследовании гипсосодержащих и сложных растворов к 29-0107-013 применять коэффициент 1,3.
4. В пункте 16 29-0107-013 измеритель – 1 элемент.
5. Стоимость проведения количественного анализа (сортности) извести, применяемой на объектах реставрации, определять по ценам пункта 10.
29-0107-014:
Измеритель: указан в таблице
№ п/п
Наименование исследований
Состав работ
Измеритель
№№
I. Анализ пигментов
1
Подготовка пробы к исследованиям
Отбор микропробы под микроскопом иглой
проба

29-0107-013-31
1. 2-тармақта тас материалдарды бір осьті қысу кезінде беріктік (кедергі) шегіне байланысты қаттылық санаты бойынша мынадай бөлу көзделген:
I қатты – беріктігі 450 кГс/см-ден жоғары, оларға құмтастар, доломиттер, граниттер және кірпіштің жекелеген түрлері, сондай-ақ кейбір ерітінділер (цемент ерітінділері);
II орташа қаттылық – беріктігі 150-ден 450 кГс/см-ге дейін, орташа қатты материалдар тобына әктас пен кірпіштің көптеген түрлері кіреді.
III жұмсақ – беріктігі 150 кГс/см-ден аз, жұмсақ материалдар тобына сылақтар мен әк ерітінділері жатады.
2. параллельді анықтамалардың саны бойынша сандық талдау нәтижелерін есептеу және есептеу қарастырылған – кем дегенде 3.
3. Құрамында гипс бар және күрделі ерітінділерді зерттеу кезінде 7-13 кестенің бағаларына 1,3 коэффициенті қолданылады.
4. 7-13-де 16-тармағында өлшеуіш – 1 элемент.
5. Қалпына келтіру объектілерінде қолданылатын әктің сандық талдауын (сорттылығын) жүргізу құны 10-тармақтың бағасы бойынша айқындалады
29-0107-014:
Есептегіш: кестеде көрсетілген
Зерттеулердің атауы
Жұмыс құрамы
Есептеуіш
I. Пигменттерді талдау
Сынаманы зерттеуге дайындау
Микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу
сынама

29-0107-014-01
2
Подготовка пробы к исследованию, предварительное исследование пробы:
а) до 2-х пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, отбор микропробы под микроскопом иглой, описание
проба
29-0107-014-02
б) до 5-ти пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, отбор микропробы под микроскопом иглой, описание
проба
29-0107-014-03
в) более 5-ти пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, отбор микропробы под микроскопом иглой, описание
проба

29-0107-014-01
Сынаманы зерттеуге дайындау, сынаманы алдын ала зерттеу:
а) сынамада 2 пигментке дейін
Сынаманы микроскоппен алдын ала қарау, бірқатар пигменттерге бөлу, микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу, сипаттамасы
сынама
29-0107-014-02
б) сынамада 5 пигментке дейін
Микроскоппен сынаманы алдын ала зерттеу, бірқатар пигменттерге бөлу, микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу, сипаттамасы
сынама
29-0107-014-03
в) сынамада 5 пигменттен астам
Микроскоппен сынаманы алдын ала зерттеу, бірқатар пигменттерге бөлу, микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу, сипаттамасы
сынама

29-0107-014-04
3
Подготовка пробы к исследованию, предварительное исследование пробы, подготовка постоянного препарата, микроскопическое исследование пробы:
а) до 2-х пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, подготовка постоянного препарата, отбор микропроб под микроскопом иглой, микроскопическое исследование пробы, описание
проба
29-0107-014-05
б) до 5-ти пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, подготовка постоянного препарата, отбор микропроб под микроскопом иглой, микроскопическое исследование пробы, описание
проба
29-0107-014-06
в) более 5-ти пигментов в пробе
Предварительное исследование пробы под микроскопом, разделение на ряд пигментов, подготовка постоянного препарата, отбор микропроб под микроскопом иглой, микроскопическое исследование пробы, описание
проба

29-0107-014-04
Сынаманы зерттеуге дайындау, сынаманы алдын ала зерттеу, тұрақты препаратты дайындау, сынаманы микроскопиялық зерттеу:
а) сынамада 2 пигментке дейін
Микроскоппен сынаманы алдын ала зерттеу, бірқатар пигменттерге бөлу, тұрақты препаратты дайындау, микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу, сынаманы микроскопиялық зерттеу, сипаттамасы
сынама
29-0107-014-05
б) сынамада 5 пигментке дейін
Сынаманы микроскоппен алдын ала зерттеу, бірқатар пигменттерге бөлу, тұрақты препаратты дайындау, микроскоппен инемен микросынамаларды іріктеу, сынаманы микроскопиялық зерттеу, сипаттамасы
сынама
29-0107-014-06
в) сынамада 5 пигменттен астам
Сынаманы микроскоппен алдын ала зерттеу, бірқатар пигменттерге бөлу, тұрақты препаратты дайындау, микроскоппен инемен микропробтарды іріктеу, сынаманы микроскопиялық зерттеу, сипаттамасы
сынама

29-0107-014-07
4
Стратиграфический анализ пробы:
а) до 2-х слоев в пробе
Описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба
29-0107-014-08
б) до 5-ти слоев в пробе
Описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба
29-0107-014-09
в) более 5-ти слоев в пробе
Описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба
29-0107-014-10
5
Подготовка пробы к исследованию, стратиграфический анализ пробы:
а) до 2-х слоев в пробе
Подготовка пробы (микропробы) под микроскопом, описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба
29-0107-014-11
б) до 5-ти слоев в пробе
Подготовка пробы (микропробы) под микроскопом, описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба

29-0107-014-07
Сынаманың стратиграфиялық талдауы:
а) сынамада 2 қабатқа дейін
Кесте-схеманы құрастырумен әр қабаттың сипаттамасы
сынама
29-0107-014-08
б) сынамада 5 қабатқа дейін
Кесте-схеманы құрастырумен әр қабаттың сипаттамасы
сынама
29-0107-014-09
в) сынамада 5 қабаттан астам
Кесте-схеманы құрастырумен әр қабаттың сипаттамасы
сынама
29-0107-014-10
Сынаманы зерттеуге дайындау, стратиграфикалық сынаманы талдау:
а) сынамада 2 қабатқа дейін
Микроскоппен сынаманы (микропробты) дайындау, кесте-схеманы жасай отырып, әрбір қабатты сипаттау
сынама
29-0107-014-11
б) сынамада 5 қабатқа дейін
Микроскоппен сынаманы (микропробты) дайындау, кесте-схеманы жасай отырып, әрбір қабатты сипаттау
сынама

29-0107-014-12
в) более 5-ти слоев в пробе
Подготовка пробы (микропробы) под микроскопом, описание каждого слоя с составлением таблицы-схемы
проба
29-0107-014-13
6
Термический и микрохимический капельный анализ определения в пробе одного пигмента:
а) I категория сложности
Прокаливание пробы, микрохимические исследования пробы до, в процессе и после прокаливания, проведение специфических капельных реакций, запись результатов
пигмент

29-0107-014-12
в) сынамада 5 қабаттан астам
Микроскоппен сынаманы (микропробты) дайындау, кесте-схеманы жасай отырып, әрбір қабатты сипаттау
сынама
29-0107-014-13
Бір пигмент сынамасындағы анықтаманы қыздырмалы және микрохимиялық тамшылатып талдау:
а) I күрделілік санаты
Сынаманы қыздыру, сынаманы қыздырғанға дейін, процесінде және одан кейін микрохимиялық зерттеу, ерекше тамшылау реакцияларын жүргізу, нәтижелерді жазу
пигмент

29-0107-014-17
7
Комплексный анализ пигментов, до 2-х пигментов в пробе:
а) I категория сложности
Отбор пробы под микроскопом, предварительное исследование пробы с разделением на ряд пигментов, термический и микрохимический капельный анализ пробы, запись результатов
проба
29-0107-014-18
б) II категория сложности
Отбор пробы под микроскопом, предварительное исследование пробы с разделением на ряд пигментов, термический и микрохимический капельный анализ пробы, запись результатов
проба
29-0107-014-19
в) III категория сложности
Отбор пробы под микроскопом, предварительное исследование пробы с разделением на ряд пигментов, термический и микрохимический капельный анализ пробы, запись результатов
проба

29-0107-014-17
Сынамадағы 2 пигментке дейін пигменттерді кешенді талдау:
а) I күрделілік санаты
Микроскоппен сынама алу, бірқатар пигменттерге бөле отырып сынаманы алдын ала зерттеу, сынаманы термиялық және микрохимиялық тамшылатып талдау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-18
б) II күрделілік санаты
Микроскоппен сынама алу, бірқатар пигменттерге бөле отырып сынаманы алдын ала зерттеу, сынаманы термиялық және микрохимиялық тамшылатып талдау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-19
в) III күрделілік санаты
Микроскоппен сынама алу, бірқатар пигменттерге бөле отырып сынаманы алдын ала зерттеу, сынаманы термиялық және микрохимиялық тамшылатып талдау, нәтижелерді жазу
сынама

29-0107-014-29
10
Спектральный анализ пигментов с предварительной подготовкой пробы к исследованию
Отбор пробы под микроскопом, спектрографические исследования пробы с расшифровкой пластин, запись и обобщение данных анализа
анализ
29-0107-014-30
11
Рентгеноструктурный анализ пигментов, грунтов с предварительной подготовкой пробы к исследованию
Отбор пробы под микроскопом, рентгеноструктурный анализ пробы, расшифровка рентгенограммы, запись результатов
анализ
29-0107-014-31
12
Анализ органических красителей
Идентификация красителей методами молекулярной спектроскопии и жидкостной хроматографии
анализ
29-0107-014-32
13
Реакция разделения связующего от металла, специфическая реакция "на золото" с предварительной подготовкой к анализу
Отбор пробы под микроскопом, воздействие на пробу раствором щелочи с последующим растворением "металла" в кислоте, проведение специфической капельной реакции на "золото", микроскопическое исследование, запись результатов
проба
29-0107-014-33
14
Реакция разделения связующего от металла, специфическая реакция "на серебро", или "на медь", или "на алюминий", или "на олово" и др.
Отбор пробы под микроскопом, воздействие на пробу раствором щелочи с последующим растворением "металла" в кислоте, проведение специфической капельной реакции с приготовлением препарата для элементного анализа, запись результатов
проба
29-0107-014-34
15
Определение групп связующих специфическими реакциями (белков, липидов, восков)
Проведение специфических реакций, определение групп связующих с наблюдением под микроскопом и описание результатов
проба
29-0107-014-35
16
Определение каждой из групп связующих специфическими реакциями:
а) группа белков
Проведение специфических реакций определения группы белков с наблюдением под микроскопом, прокаливанием, приготовлением специфического реагента, описанием результатов
проба
29-0107-014-36
б) группа липидов
Проведение специфических реакций определения группы липидов (реакции омыления жиров) с наблюдением реакции на предметном стекле, прокаливание пробы с последующим воздействием специальными реагентами, наблюдение, описание результатов
проба
29-0107-014-37
в) группа восков
Проведение специфической реакции определения группы восков с нагреванием пробы, приготовление специфического реагента, наблюдение, описание результатов
проба
29-0107-014-38
17
Определение групп связующих с помощью активных красителей (белков, липидов)
Прокрашивание пробы активным красителем с наблюдением под микроскопом и описанием результатов
проба
29-0107-014-39
18
Определение каждой из групп связующих с помощью активных красителей (белков или липидов)
Прокрашивание пробы активным красителем с наблюдением под микроскопом и описанием результатов
проба

29-0107-014-29
Сынаманы зерттеуге алдын ала дайындаумен пигменттерді спектрлік талдау
Микроскоппен сынамаларды іріктеу, пластиналарды ашып көрсете отырып сынамаларды спектрографиялық зерттеу, талдау деректерін жазу және қорыту
талдау
29-0107-014-30
Сынаманы зерттеуге алдын ала дайындай отырып, пигменттерді, топырақтарды рентгенқұрылымдық талдау
Микроскоппен сынамаларды іріктеу, пластиналарды ашып көрсете отырып сынамаларды спектрографиялық зерттеу, талдау деректерін жазу және қорыту
талдау
29-0107-014-31
Органикалық бояғыштарды талдау
Молекулалық спектроскопия және сұйық хроматография әдістерімен бояғыштарды сәйкестендіру
талдау
29-0107-014-32
Талдауға алдын ала дайындықпен "алтынға" ерекше реакция, байланыстырғышты металдан бөлу реакциясы
Микроскоппен сынама алу, сынамаға сілтінің ерітіндісімен әсер ету, кейіннен "металды" қышқылда еріту, "алтынға" спецификалық тамшы реакциясын жүргізу, микроскопиялық зерттеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-33
"Күміске" немесе "мысқа" немесе "алюминийге" немесе "қалайы" және т.б. ерекше реакция, байланыстырғыштың металдан бөліну реакциясы
Микроскоппен сынама алу, сынамаға сілтінің ерітіндісімен әсер ету, кейіннен "металды" қышқылда еріту, элементті талдау үшін препаратты дайындаумен спецификалық тамшы реакциясын жүргізу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-34
Байланыстырғыш топтарды ерекше реакциялармен (ақуыздар, липидтер, балауыздар) анықтау
Нақты реакцияларды жүргізу, микроскоппен бақылаумен байланыстырғыш топтарды анықтау және нәтижелерді сипаттау
проба
29-0107-014-35
Определение каждой из групп связующих специфическими реакциями:
а) ақуыздар тобы
Микроскоппен бақылаумен ақуыздар тобын анықтау үшін арнайы реакциялар жүргізу, күйдіру, белгілі бір реагентті дайындау, нәтижелерін сипаттау
сынама
29-0107-014-36
б) липидтер тобы
Липидтер тобын анықтау үшін арнайы реакцияларды жүргізу (майлардың сабындану реакциялары) шыны слайдтағы реакцияны бақылаумен, үлгіні күйдіріп, содан кейін арнайы реагенттермен әсер ету, бақылау, нәтижелерін сипаттау
сынама
29-0107-014-37
в) балауыз тобы
Сынаманы қыздырып, балауыздар тобын анықтау үшін нақты реакция жүргізу, белгілі бір реагентті дайындау, бақылау, нәтижелерін сипаттау
сынама
29-0107-014-38
Белсенді бояғыштарды (ақуыздар, липидтер) қолданатын байланыстырушы топтарды анықтау
Микроскоппен бақылаумен және нәтижелерін сипаттай отырып, белсенді бояғышпен сынаманы бояу
сынама
29-0107-014-39
Белсенді бояғыштарды (ақуыздар немесе липидтер) қолдана отырып, байланыстырушы топтардың әрқайсысын анықтау
Микроскоппен бақылаумен және нәтижелерін сипаттай отырып, белсенді бояғышпен сынаманы бояу
сынама

29-0107-014-40
19
Индивидуальная идентификация связующих с приготовлением экстракта связующего:
а) спектрофотограмметрическим методом (белков, углеводов, камедей)
Спектрофотограмметрическое исследование пробы с приготовлением экстракта связующего, экстракцией пробы в дистиллированной воде и обработкой специальными реагентами; запись результатов
проба
29-0107-014-41
б) методом тонкослойной жидкостной хроматографии (липидов, восков, клея, белков, углеводов и камедей)
Экстракция связующего органическими растворителями с предварительным приготовлением экстракта связующего, определение связующего методом тонкослойной хроматографии экстракта и методом высокоэффективной жидкостной хроматографии, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-42
в) методом электрофореза (белков, клея)
Исследование пробы методом электрофореза, с предварительным приготовлением экстракта связующего, экстракция связующего водным буферным раствором, окрашиванием активными красителями, наблюдение, запись результатов
проба

29-0107-014-40
Индивидуальная идентификация связующих с приготовлением экстракта связующего:
а) спектрофотограмметриялық әдіспен (ақуыздар, көмірсулар, шайырлар)
Байланыстырғыш экстракты дайындаумен, сынаманы дистилденген суда экстракциялаумен және арнайы реагенттермен өңдеумен сынаманы спектрофотограмметриялық зерттеу; нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-41
б) жұқа қабатты сұйық хроматография әдісімен (липидтер, балауыздар, желімдер, ақуыздар, көмірсулар және шайырлар)
Байланыстырғыш сығындысын алдын ала дайындаумен байланыстырғышты органикалық еріткіштермен экстракциялау, байланыстырғышты сығындының жұқа қабатты хроматография әдісімен және тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен анықтау, бақылау, нәтижелерді жазу
сынам
29-0107-014-42
в) электрофорез әдісімен (ақуыз, желім)
Байланыстырғыш сығындысын алдын ала дайындай отырып, электрофорез әдісімен сынаманы зерттеу, байланыстырғышты сулы буферлі ерітіндімен экстракциялау, белсенді бояғыштармен бояу, бақылау, нәтижелерді жазу
сынама

29-0107-014-43
20
Индивидуальная идентификация белков с приготовлением экстракта связующего:
а) спектрофотограмметрическим методом
Спектрофотограмметрическое исследование пробы с приготовлением экстракта связующего с экстракцией белка, водным буферным раствором, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-44
б) методом тонкослойной хроматографии
Исследование пробы методом тонкослойной хроматографии с приготовлением экстракта связующего, экстракцией связующего водным буферным раствором, органическими растворителями, с последующим специфическим окрашиванием хроматограммы, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-45
21
Индивидуальная идентификация липидов с приготовлением экстракта связующего:
а) методом тонкослойной хроматографии
Тонкослойная хроматография экстракта с обнаружением липидов реагентом, с предварительным приготовлением экстракта связующего, экстракцией связующего органическими растворителями, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-46
б) методом жидкостной хроматографии
Определение связующего методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с предварительным приготовлением экстракта связующего, экстракцией связующего органическими растворителями, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-47
22
Определение восков методом тонкослойной хроматографии с приготовлением экстракта связующего
Определение связующего и методом тонкослойной хроматографии экстракта с предварительным приготовлением экстракта связующего, экстракцией пробы органическими растворителями, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-48
23
Определение восков методом тонкослойной хроматографии с приготовлением экстракта связующего:
а) методом тонкослойной хроматографии
Тонкослойная хроматография экстракта с окрашиванием хроматограммы активными красителями, с предварительным приготовлением экстракта связующего, наблюдение в ультрафиолетовых лучах, запись результатов
проба

29-0107-014-43
Байланыстырушы сығынды дайындаумен ақуыздарды жеке сәйкестендіру:
а) спектрофотограмметриялық әдіспен
Белок экстракциясы бар, су буферлік ерітіндімен байланыстыратын сығынды дайындаумен сынаманы спектрофотограмметриялық зерттеу, бақылау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-44
б) жұқа қабатты хроматография әдісімен
Байланыстырғыш сығындысын дайындай отырып, байланыстырғышты сулы буферлі ерітіндімен, органикалық еріткіштермен экстракциялап, кейіннен хроматограмманы ерекше бояй отырып, жұқа қабатты хроматография әдісімен сынаманы зерттеу, бақылау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-45
Байланыстырушы сығынды дайындаумен ақуыздарды жеке сәйкестендіру:
а) жұқа қабатты хроматография әдісі
Липидтерді реагентпен анықтай отырып, байланыстырғыш сығындыны алдын ала дайындай отырып, байланыстырғышты органикалық еріткіштермен экстракциямен жұқа қабатты хроматографиясы, бақылау, нәтижелерін жазу
сынама
29-0107-014-46
б) сұйық хроматография әдісі
Байланыстырғыш сығындысын алдын ала дайындай отырып, өнімділігі жоғары сұйық хроматография арқылы байланыстырғышты анықтау, байланыстырғышты органикалық еріткіштермен алу, бақылау, нәтижелерін жазу
сынама
29-0107-014-47
Байланыстырушы сығынды дайындаумен жұқа қабатты хроматография әдісімен балауызды анықтау
Байланыстырғышты анықтау және байланыстырғыштың сығындысын алдын ала дайындаумен, сынаманы органикалық еріткіштермен экстракциямен жұқа қабатты хроматография әдісімен, бақылау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-48
Байланыстырушы сығынды дайындаумен жұқа қабатты хроматография әдісімен балауызды анықтау:
а) жұқа қабатты хроматография әдісі
Хроматограмманы белсенді бояғыштармен бояй отырып, байланыстырғыш сығындыны алдын ала дайындай отырып, сығындының жұқа қабатты хроматографиясы, ультракүлгін сәулелерде бақылау, нәтижелерді жазу
сынама

29-0107-014-49
б) методом спектрофотометрии
Спектрофотометрическое исследование пробы с предварительным приготовлением экстракта связующего, с экстракцией пробы в дистиллированной воде, с обработкой экстракта в серной кислоте, наблюдение, запись результатов
проба
29-0107-014-50
24
Приготовление аншлифа
Заливка микропробы эпоксидной смолой с последующей шлифовкой
аншлиф
29-0107-014-51
25
Качественный анализ штукатурных и кладочных растворов:
а) содержащих до 3-х компонентов
Подготовка пробы к исследованию, исследование средней пробы под микроскопом до и после измельчения, получение сухой навески, определение потерь при прокаливании, приготовление соляно-кислой вытяжки, определение сухого остатка, проведение микрохимического капельного анализа, подсчет результатов
проба

29-0107-014-49
б) спектрофотограмметриялық әдіспен
Байланыстырғыш сығындысын алдын ала дайындаумен, сынаманы дистилденген суда экстракциямен, сығындыны күкірт қышқылында өңдеумен сынаманы спектрофотометриялық зерттеу, бақылау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-014-50
Аншлифті дайындау
Микросынамаларды кейіннен тегістей отырып эпоксидті шайырмен құю
аншлиф
29-0107-014-51
Сылақ және қалау ерітінділерін сапалы талдау:
а) құрамында 3 компонентке дейін
Сынаманы зерттеуге дайындау, ұнтақтауға дейін және ұсақтағаннан кейін орташа үлгіні микроскоппен зерттеу, құрғақ сынама алу, тұтану кезіндегі шығынды анықтау, тұз қышқылының сығындысын дайындау, құрғақ қалдықты анықтау, микрохимиялық тамшыларға талдау, нәтижелерді есептеу
сынама

29-0107-014-52
б) содержащих более 3-х компонентов
Подготовка пробы к исследованию, исследование средней пробы под микроскопом до и после измельчения, получение сухой навески, определение потерь при прокаливании, приготовление соляно-кислой вытяжки, определение сухого остатка, проведение микрохимического капельного анализа, подсчет результатов
проба
29-0107-014-53
1. По пункту 6 расценивается определение анионов и катионов при качественном анализе различных материалов.

29-0107-014-52
б) құрамында 3-тен астам компоненттер бар
Сынаманы зерттеуге дайындау, ұнтақтауға дейін және ұсақтағаннан кейін орташа үлгіні микроскоппен зерттеу, құрғақ сынама алу, тұтану кезіндегі шығынды анықтау, тұз қышқылының сығындысын дайындау, құрғақ қалдықты анықтау, микрохимиялық тамшыларға талдау, нәтижелерді есептеу
сынама
29-0107-014-53
1. 6-тармақтың нормалары бойынша аниондар мен катиондарды анықтау әртүрлі материалдарды сапалы талдау кезінде бағаланады.

2. Процентное соотношение к пункту 6:
термохимический анализ – 30%;
микрохимический капельный анализ – 70%.
Характеристика категорий сложности проведения качественного анализа по пунктам 6÷9:
I категория – вещества, легко растворимые в кислотах и др. реактивах и имеющие чувствительные и избирательные реакции;
II категория – вещества, труднорастворимые в кислотах и др. реактивах, но имеющие чувствительные и избирательные реакции;
III категория – вещества, легкорастворимые в кислотах и др. реактивах, но имеющие малочувствительные и малоизбирательные реакции;
IV категория – вещества труднорастворимые в кислотах и др. реактивах и имеющие малочувствительные и малоизбирательные реакции, смесовые вещества.
При исследовании материалов покрытия с химически изменившимися составами к трудозатратам и ценам по пунктам 13-14 применять коэффициент 2,0.
3. При исследовании образцов покрасок более 10 красочных слоев к 29-0107-014 применять коэффициенты от 1,5 до 2,0.
29-0107-015:
Измеритель: указан в таблице
№ п/п
Наименование исследований
Состав работ
Измеритель
№№
I. Микробиологические, микологические анализы
1
Микроскопические исследования микроорганизмов методом посева на питательную среду:
а) определение до рода
Приготовление питательных сред, культивирование трех параллельных посевов, с периодическим наблюдением за результатами посева; микроскопическое исследование проб (по трем параллельным посевам), выделенных микроорганизмов с предварительным приготовлением препаратов для микроскопирования, идентификация и запись результатов исследования
1 определение

2. 6-тармақтың нормаларына пайыздық арақатынасы:термохимиялық талдау – 30 %;микрохимиялық тамшылатып талдау – 70 %.
6÷9-тармақтар бойынша сапалы талдау жүргізудің күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – қышқылдарда және басқа реактивтерде жеңіл еритін және сезімтал және селективті реакциялары бар заттар;
II санат – қышқылдарда және басқа реактивтерде ерімейтін, бірақ сезімтал және селективті реакциялары бар заттар;
III санат – қышқылдарда және басқа реактивтерде оңай еритін, бірақ сезімталдығы төмен және аз таңдамалы реакциялары бар заттар;
IV санат – қышқылдарда және басқа реактивтерде ерімейтін және сезгіштігі төмен және аз таңдамалы реакциялары бар заттар, аралас заттар.
2. Химиялық өзгерген құрамдары бар жабын материалдарын зерттеу кезінде еңбек шығынына және 13-14-тармақтар бойынша бағаларға 2,0 коэффициенті қолданылады.
3. 10-нан астам бояу қабаттарының үлгілерін зерттеу кезінде 7-14 кестенің бағаларына 1,5-тен 2,0-ге дейінгі коэффициенттер қолданылады.
29-0107-015:
Есептегіш: кестеде көрсетілген
Зерттеулердің атауы
Жұмыс құрамы
Есептеуіш
I. Микробиологиялық, микологиялық талдаулар
Микроорганизмдерді қоректік ортаға себу әдісімен микроскопиялық зерттеу:
а) тұқымға дейін анықтау
Қоректік орталарды дайындау, себу нәтижелерін мезгіл-мезгіл бақылай отырып, үш қатарлас егісті культивациялау; микроскоптауға арналған препараттарды алдын ала дайындай отырып, бөлінген микроорганизмдерді (үш қатарлас себу бойынша), сынамаларды микроскопиялық зерттеу, зерттеу нәтижелерін сәйкестендіру және жазу
1 анықтама

29-0107-015-01
б) определение до вида
Приготовление питательных сред, культивирование трех параллельных посевов, с периодическим наблюдением за результатами посева; микроскопическое исследование проб (по трем параллельным посевам), выделенных микроорганизмов с предварительным приготовлением препаратов для микроскопирования, идентификация и запись результатов исследования
1 определение
29-0107-015-02
2
Исследование дереворазрушающих грибов:
а) при наличии плодового тела
Определение вида поражения с использованием стандартного определителя, определение вида древесины, на котором возникло поражение, запись результатов
определение
29-0107-015-03
б) при отсутствии плодового тела, определение характера гнили
Определение деструкции древесины, характера и типа гнили, исследование местных признаков поражения (синевы, плесени), определение вида древесины, на которой возникло поражение, запись результатов
определение

29-0107-015-01
б) түрге дейін анықтау
Қоректік орталарды дайындау, себу нәтижелерін мезгіл-мезгіл бақылай отырып, үш қатарлас егісті культивациялау; микроскоптауға арналған препараттарды алдын ала дайындай отырып, бөлінген микроорганизмдерді (үш қатарлас себу бойынша), сынамаларды микроскопиялық зерттеу, зерттеу нәтижелерін сәйкестендіру және жазу
1 анықтама
29-0107-015-02
Ағаш бұзатын саңырауқұлақтарды зерттеу:
а) жеміс денесі болған кезде
Стандартты идентификатордың көмегімен зақымдану түрін анықтау, зақымдану болған ағаштың түрін анықтау, нәтижелерін жазу
анықтама
29-0107-015-03
б) жеміс денесі болмаған кезде шірік сипатын анықтау
Ағаштың жойылуын, шірік сипаты мен түрін анықтау, зақымданудың жергілікті белгілерін зерттеу (көк дақ, көгеру), зақымдану болған ағаш түрін анықтау, нәтижелерін жазу
анықтама

29-0107-015-04
3
Исследование пробы после обработки во влажной камере
Исследование пробы под микроскопом (2-3 параллельных образца) с предварительным помещением пробы во влажную камеру, периодическим наблюдением и описанием результатов, запись результатов исследований
определение
29-0107-015-05
II. Энтомологический анализ
4
Подготовка образца к исследованию
Разделка образца с отысканием личинок или взрослых особей (имаго), а также следов разрушений
образец
29-0107-015-06
III. Исследование видового состава растений на памятнике
5
Отбор образцов, растений на памятнике (для исследования или для гербария)
Отбор образца с выбором места отбора и фиксацией его на схеме, упаковка, маркировка образца, оформление первичной документации
образец
29-0107-015-07
6
Подготовка образца для гербария, комплектование гербария
Укладка образцов растений в "рубашке" на ботанической сетке для высушивания, комплектование и оформление гербария
образец
29-0107-015-08
7
Визуальное определение видов растений (предварительное исследование)
Отбор проб с 1 дм2 пораженной площади конструкции памятника, фиксация на схеме места отбора пробы, упаковка, маркировка пробы, оформление первичной документации, бинокулярное исследование пробы (по 2-3 образца) с определением количества видов растений в пробе, запись результатов
образец
29-0107-015-09
8
Морфологический анализ
Микроскопическое исследование пробы (по 2-3 образца) с предварительным приготовлением препарата, определение видов и родов растений, по стандартным определителям, запись результатов
проба
29-0107-015-10
9
Анатомический анализ
Микроскопическое исследование пробы (по 2-3 образца) с предварительным приготовлением препарата (фиксация сред в микротоме, наклеивание на предметное стекло), определение родов и видов растений по определителям, запись результатов
проба
29-0107-015-11
10
Спорово-пыльцевой анализ
Отбор проб, обработка проб, микроскопическое определение спор и пыльцы по морофологическим признакам, вычисление спорово-пыльцевых спектров, составление диаграмм
анализ
29-0107-015-12
IV. Отдельные определения и анализы древесины
11
Определение вида древесины
Изготовление кубика из образца древесины, замачивание в глицерине (или спирте), изготовление прозрачных срезов по радиальному, поперечному и тангентальному направлениям, микроскопическое исследование срезов с использованием эталонов, запись результатов
определение
29-0107-015-13
12
Определение плотности древесины
Подготовка образцов пробы (2-3 образца) древесины правильной геометрической формы (кубик, цилиндр, параллелепипед), обмер, определение текущего веса, вычисление плотности, запись результатов
проба

29-0107-015-04
Ылғалды камерада өңдеуден кейін сынаманы зерттеу
Сынаманы ылғалды камераға алдын ала орналастыра отырып, микроскоппен (2-3 параллель сынама) зерттеу, нәтижелерді мерзімді бақылау және сипаттау, зерттеу нәтижелерін жазу
анықтама
29-0107-015-05
II. Энтомологиялық талдау
Үлгіні зерттеуге дайындау
Үлгіні личинкаларды немесе ересектерді (ересектер), сондай-ақ жойылу іздерін таба отырып кесу
үлгі
29-0107-015-06
III. Ескерткіштегі өсімдіктердің түрлік құрамын зерттеу
Ескерткіште өсімдіктер үлгілерін, іріктеу (зерттеу үшін немесе гербарий үшін)
Іріктеу орнын таңдау және оны сызбаға бекіту арқылы үлгіні іріктеу, буып-түю, үлгіні таңбалау, бастапқы құжаттаманы ресімдеу
үлгі
29-0107-015-07
Гербарийге үлгі дайындау, гербарийді жинақтау
Өсімдіктердің үлгілерін кептіруге арналған ботаникалық торға "жейдеге" салу, гербарийді жинақтау және ресімдеу
үлгі
29-0107-015-08
Өсімдік түрлерін визуалды анықтау (алдын ала зерттеу)
Ескерткіш конструкциясының зақымданған 1 дм2 алаңынан сынама алу, сынаманы іріктеу орнының сызбасына бекіту, буып-түю, сынаманы таңбалау, бастапқы құжаттаманы ресімдеу, сынамадағы өсімдік түрлерінің санын анықтай отырып сынаманы (2-3 үлгі бойынша) бинокулярлық зерттеу, нәтижелерді жазу
үлгі
29-0107-015-09
Морфологиялық талдау
Препаратты алдын ала дайындаумен сынаманы (2-3 үлгі бойынша) микроскопиялық зерттеу, стандартты анықтағыштар бойынша өсімдіктердің түрлері мен тектерін анықтау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-10
Анатомиялық талдау
Препаратты алдын ала дайындаумен сынаманы (2-3 үлгіден) микроскопиялық зерттеу (ортаны микротомада бекіту, заттық шыныға желімдеу), өсімдіктердің тектері мен түрлерін анықтағыштар бойынша анықтау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-11
Споралы-тозаңды талдау
Отбор проб, обработка проб, микроскопическое определение спор и пыльцы по морофологическим признакам, вычисление спорово-пыльцевых спектров, составление диаграмм
талдама
29-0107-015-12
IV. Ағаштың жеке анықтамалары мен талдаулары
Ағаш түрін анықтау
Ағаш үлгісінен текшені дайындау, глицеринге (немесе спиртке) жібіту, радиалды, көлденең және тангенттік бағыттар бойынша Мөлдір кесінділерді дайындау, эталондарды пайдалана отырып кесінділерді микроскопиялық зерттеу, нәтижелерді жазу
анықтама
29-0107-015-13
Ағаштың тығыздығын анықтау
Дұрыс геометриялық пішіндегі (текше, цилиндр, параллелепипед) сүрек сынамасының (2-3 үлгінің) үлгілерін дайындау, өлшеу, ағымдағы салмақты анықтау, тығыздығын есептеу, нәтижелерді жазу
сынама

29-0107-015-14
13
Определение влажности древесины
Подготовка образцов пробы (2-3 образца) древесины размером 20х20х3 мм, высушивание до постоянного веса с неоднократным взвешиванием, запись результатов
проба
29-0107-015-15
14
Определение твердости древесины
Подготовка образцов пробы (2-3 образца), определение твердости на приборе в трех измерениях (торцевое, радиальное, тангентальное), расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-16
15
Определение сырьевого состава бумаги (обои, папье-маше и др.)
Предварительное измельчение пробы, высушивание до постоянного веса, проведение капельной реакции с обработкой пробы дистиллированной водой и специальным реагентом (цинк-хлор-йод), исследование пробы под микроскопом, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-17
16
Химические анализы древесины:
а) определение зольности

29-0107-015-14
Ағаштың ылғалдылығын анықтау
Көлемі 20х20х3 мм сүрек сынамасының (2-3 үлгінің) үлгілерін дайындау, бірнеше рет өлшей отырып тұрақты салмаққа дейін кептіру, нәтижелерін жазу
сынама
29-0107-015-15
Ағаштың қаттылығын анықтау
Сынама үлгілерін дайындау (2-3 үлгі), аспапта қаттылықты үш өлшемде анықтау (шеткі, радиалды, тангентальды), есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-16
Қағаздың шикізат құрамын анықтау (тұсқағаздар, папье-маше және т. б.)
Сынаманы алдын ала ұсақтау, тұрақты салмаққа дейін кептіру, сынаманы дистилденген сумен және арнайы реагентпен (мырыш-хлор-йод) өңдей отырып тамшылатып реакция жүргізу, сынаманы микроскоппен зерттеу, есептеу, нәтижелерді жазу
проба
29-0107-015-17
Ағаштың химиялық анализі::
а) күл құрамын анықтау

Определение по 2-3 образцам с предварительным измельчением пробы, сжигание пробы в муфеле, доведение до постоянного веса, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-18
б) определение целлюлозы
Определение по 2-3 образцам с предварительным измельчением пробы: обессмоливание пробы в аппарате Сокслета с обработкой спиртобензольным раствором, высушивание до постоянного веса, выделение целлюлозы 12%-ным раствором HCI, фильтрование, высушивание до постоянного веса, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-19
в) определение полисахаридов
Определение по 2-3 образцам с предварительным измельчением пробы; обработка пробы соляной кислотой, наблюдение, прогревание, фильтрация, приготовление специального раствора, осаждение и определение осадка на фильтре, доведение его до постоянного веса, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-20
г) определение лигнина
Определение по 2-3 образцам с предварительным измельчением пробы; обессмоливание пробы, выделение лигнина путем кипячения в 10%-ном растворе Н2SO4 с обратным холодильником, фильтрование, доведение до постоянного веса, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-21
17
Определение количественного содержания антисептика в древесине:
а) бор
Определение по 2-3 образцам, подготовка, доведение до постоянного веса и сжигание навески в колбе Къельдаля в конц. растворе Н2SO4 и HNO3 до полного осветления раствора с подогреванием, перенос в мерную колбу аликвотной части с добавлением буфера и специального реагента, добавление до метки бидистиллята, выстаивание; определение плотности раствора, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-22
б) фтор (или хлор)
Определение по 2-3 образцам, подготовка и сжигание навески в токе кислорода в платиновой корзинке в присутствии поглотителя, выдержка, добавление индикатора, спец. реактивов, титрование, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-23
в) азот
Определение по 2-3 образцам; подготовка и сжигание навески в колбе Къельдаля в присутствии H2SO4 до полного обесцвечивания раствора, перенос пробы в аппарат Къельдаля с добавлением раствора 40% NaOH отгонка аммиака, титрование, расчет, запись результатов
проба
29-0107-015-24
1. При проведении микологических и микробиологических анализов редко встречающихся и трудноопределяемых видов поражений, а также при работе с культурами вновь выделенных и не идентифицированных микроорганизмов, по пунктам 1÷3 применять коэффициент 1,5.
2. При проведении микологических анализов без определения вида древесины, на котором возникло поражение, к пункту 2 применять коэффициент 0,5.

Сынаманы алдын ала ұсақтай отырып, 2-3 үлгі бойынша анықтау, сынаманы муфельде жағу, тұрақты салмаққа дейін жеткізу, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-18
б) целлюлозаны анықтау
Сынаманы алдын ала ұсақтай отырып, 2-3 үлгі бойынша анықтау: Сокслет аппаратындағы сынаманы спирттібензолды ерітіндімен өңдеу, тұрақты салмаққа дейін кептіру, целлюлозаны 12 % HCI ерітіндісімен бөлу, сүзу, тұрақты салмаққа дейін кептіру, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-19
в) полисахаридтерді анықтау
Сынаманы алдын ала ұсақтай отырып, 2-3 үлгі бойынша анықтау; сынаманы тұз қышқылымен өңдеу, бақылау, қыздыру, сүзу, арнайы ерітіндіні дайындау, тұндыру және сүзгіде тұнбаны анықтау, оны тұрақты салмаққа дейін жеткізу, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-20
г) лигнинді анықтау
Сынаманы алдын ала ұсақтай отырып, 2-3 үлгі бойынша анықтау; сынаманы тұзсыздандыру, кері тоңазытқышы бар НSO 10 % ерітіндісінде қайнату жолымен лигнинді бөлу, сүзу, тұрақты салмаққа дейін жеткізу, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-21
Ағаштағы антисептиктің сандық құрамын анықтау:
а) бор
2-3 үлгі бойынша анықтау, дайындау, тұрақты салмаққа дейін жеткізу және Къельдаль колбасындағы аспаны соңына жағу. НSO және HNO ерітіндісінде ерітіндіні қыздырып толық ағартқанға дейін, буфер мен арнайы реагент қосып, аликвот бөлігін өлшеу колбасына ауыстыру, бидистиллят белгісіне дейін қосу, тұрып қалу; ерітіндінің тығыздығын анықтау, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-22
б) фтор (немесе хлор)
2-3 үлгі бойынша анықтау, платина себетіндегі оттегі тогындағы аспаны жұтқыштың қатысуымен дайындау және жағу, ұстау, индикаторды қосу, арнайы. реактивтерді титрлеу, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-23
в) азот
2-3 үлгі бойынша анықтау; ерітінді толық түссізденгенге дейін HSO қатысуымен Къельдаль колбасындағы аспаны дайындау және жағу, 40 % NaOH ерітіндісін қоса отырып Къельдаль аппаратына сынаманы көшіру, аммиакты айдау, титрлеу, есептеу, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-015-24
29-0107-015-нормаға ескертулер:
1. Сирек кездесетін және анықтау қиын зақымдану түрлеріне микологиялық және микробиологиялық талдау жүргізу кезінде, сондай-ақ жаңадан бөлінген және сәйкестендірілмеген микроорганизмдер дақылдарымен жұмыс істеу кезінде 1÷3-тармақтар бойынша нормаларға 1,5 коэффициенті қолданылады.
2. Зақымдану пайда болған ағаштың түрін анықтамай микологиялық талдау жүргізу кезінде 2-тармақтың нормаларына 0,5 коэффициенті қолданылады.

3. При проведении энтомологических анализов и определении редко встречающихся и трудноопределяемых видов поражений по пункту 4 применять коэффициент 2-2,5 в зависимости от сложности исследования.
4. При исследовании трудноопределяемых родов растений и их видов по пунктам 8÷10 применять коэффициент 1,3.
5. При исследовании археологических образцов к 29-0107-015 применять коэффициент 2,5.
29-0107-0016:
Измеритель: указан в таблице
№ п/п
Наименование исследований
Состав работ
Измеритель
№№
1
Подготовка пробы к изготовлению шлифа (или временного препарата):
а) I категория сложности
Подготовка пробы с отделением ее от образца, маркировка, оформление первичной документации, макроописание
проба
29-0107-016-01
б) II категория сложности
Подготовка пробы с отделением ее от образца, маркировка, оформление первичной документации, макроописание
проба
29-0107-016-02
в) III категория сложности
Подготовка пробы с отделением ее от образца, маркировка, оформление первичной документации, макроописание
проба
29-0107-016-03
2

3. Энтомологиялық талдау жүргізу және зақымданудың сирек кездесетін және анықтау қиын түрлерін анықтау кезінде 4-тармақ бойынша нормаларға зерттеудің күрделілігіне байланысты 2-2,5 коэффициенті қолданылады.
4. Өсімдіктердің қиын анықталатын ұрпақтарын және олардың түрлерін зерттеу кезінде 8÷10-тармақтар бойынша нормаларға 1,3 коэффициенті қолданылады.
5. Археологиялық үлгілерді зерттеу кезінде кесте нормаларына 2,5 коэффициенті қолданылады.
29-0107-0016:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
№ р/с
Зерттеулердің атауы
Жұмыс құрамы
Есептеуіш
1
Сынаманы шлифті (немесе уақытша препаратты) дайындауға дайындау):
а) I күрделілік санаты
Сынаманы оны үлгіден бөле отырып дайындау, таңбалау, бастапқы құжаттаманы ресімдеу, макро сипаттау
сынама
29-0107-0016-01
б) II күрделілік санаты
Сынаманы оны үлгіден бөле отырып дайындау, таңбалау, бастапқы құжаттаманы ресімдеу, макро сипаттау
сынама
29-0107-0016-02
в) III күрделілік санаты
Сынаманы оны үлгіден бөле отырып дайындау, таңбалау, бастапқы құжаттаманы ресімдеу, макро сипаттау
сынама
29-0107-0016-03
2

Изготовление прозрачных петрографических шлифов размером до 4-х см2:
а) I категория сложности
Изготовление шлифа с предварительной резкой, укреплением раствором канифоли в бензоле и ксилоле, шлифовкой и последующей доводкой под микроскопом, регистрацией, маркировкой
шлиф
29-0107-016-04
б) II категория сложности
Изготовление шлифа с предварительной резкой, укреплением раствором канифоли в бензоле и ксилоле, шлифовкой и последующей доводкой под микроскопом, регистрацией, маркировкой
шлиф
29-0107-016-05
в) III категория сложности
Изготовление шлифа с предварительной резкой, укреплением раствором канифоли в бензоле и ксилоле, шлифовкой и последующей доводкой под микроскопом, регистрацией, маркировкой
шлиф
29-0107-016-06
3

Көлемі 4 см2 дейінгі мөлдір петрографиялық шлифтерді дайындау:
а) I күрделілік санаты
Алдын ала кесумен, бензол мен ксилолдағы канифоль ерітіндісімен нығайтумен, ажарлаумен және кейіннен микроскоппен жетілдірумен, тіркеумен, таңбалаумен шлифті дайындау
шлиф
29-0107-0016-04
б) II күрделілік санаты
Алдын ала кесумен, бензол мен ксилолдағы канифоль ерітіндісімен нығайтумен, ажарлаумен және кейіннен микроскоппен жетілдірумен, тіркеумен, таңбалаумен шлифті дайындау
шлиф
29-0107-0016-05
в) III күрделілік санаты
Алдын ала кесумен, бензол мен ксилолдағы канифоль ерітіндісімен нығайтумен, ажарлаумен және кейіннен микроскоппен жетілдірумен, тіркеумен, таңбалаумен шлифті дайындау
шлиф
29-0107-0016-06
3

Изготовление непрозрачных петрографических шлифов размером до 8 см2:
Изготовление непрозрачных, полированных шлифов с предварительной резкой, укреплением раствором канифоли в бензоле и ксилоле, полировкой с одной стороны, регистрацией, маркировкой
полированный. шлиф
29-0107-016-07
I. Определение и описание горной породы
4
Определение процентного соотношения минералов в породе; до 3-х минералов в породе:
а) по глазомерной оценке (предварительное определение)
Исследование шлифа под бинокуляром, запись результатов
шлиф
29-0107-016-08
б) определение процентного соотношения минералов в породе; до 3-х минералов в породе путем количественного подсчета
Исследование шлифа с помощью интеграционного столика или оптической линейки (сетки), запись результатов
шлиф
29-0107-016-09
5
Определение процентного соотношения минералов в породе; более трех минералов в породе:
а) по глазомерной оценке (предварительное определение)
Исследование шлифа под бинокуляром, запись результатов
шлиф
29-0107-016-10
б) путем количественного подсчета
Исследование шлифа с помощью интеграционного столика или оптической линейки (сетки), запись результатов
шлиф
29-0107-016-11
6
Определение и описание минералов в породе визуальным микроскопическим методом, до 3-х минералов в породе
Определение характера минералов (размер, форма зерен, окраска, характер спайности); характеристика включений, состав, описание структуры
шлиф
29-0107-016-12
7
Определение и описание минералов в породе визуальным микроскопическим методом, более 3-х минералов в породе
Определение характера минералов (размер, форма зерен, окраска, характер спайности); характеристика включений, состав, описание структуры
шлиф
29-0107-016-13
8
Определение и описание минералов в породе иммерсионным методом:
а) одноосный минерал
Подготовка породы к минералогическому анализу (растирание пробы до фракции 0,25-0,1 мм, удаление цемента, глиножелезистых пленок, разделение минералов по магнитным свойствам), определение минерала по показателю преломления с приготовлением временного (или постоянного) препарата, запись результатов (по 3-5 образцам)
минерал
29-0107-016-14
б) двуосный минерал
Подготовка породы к минералогическому анализу (растирание пробы до фракции 0,25-0,1 мм, удаление цемента, глиножелезистых пленок, разделение минералов по магнитным свойствам), определение минерала по показателю преломления с приготовлением временного (или постоянного) препарата, запись результатов (по 3-5 образцам)
минерал
29-0107-016-15
9
Определение и описание структуры породы, до 3-х минералов в породе
Определение и описание структуры породы на основании микроскопического или иммерсионного методов изучения породы
шлиф
29-0107-016-16
10
Определение и описание структуры породы, более 3-х минералов в породе
Определение и описание структуры породы на основании микроскопического или иммерсионного методов изучения породы
шлиф
29-0107-016-17
11
Определение названия горной породы
На основании полученных данных нахождение по справочникам номенклатурного названия (определения) породы
шлиф
29-0107-016-18
II. Определение и описание штукатурных и кладочных растворов
12
Определение и описание общей структуры раствора:
а) по глазомерной оценке (предварительное определение)
Исследование шлифа под бинокуляром, определение заполнителя, равномерности, особенности форм обломков, соотношение заполнителя и вяжущего в процентах от объема раствора, запись результатов
шлиф
29-0107-016-19
б) путем количественного подсчета
Исследование шлифа с помощью интеграционного столика или оптической линейки (сетки), определение заполнителя, равномерности, особенности форм обломков, соотношение заполнителя и вяжущего в процентах от объема раствора, запись результатов
шлиф
29-0107-016-20
13
Определение и описание вкрапленников (заполнителей) раствора визуальным микроскопическим методом
Визуальное микроскопическое исследование с описанием агрегатного состава зернистой фракции, с указанием процентного содержания каждого типа вещества, запись результатов
шлиф
29-0107-016-21
14
Определение и описание вяжущего
Определение качества вяжущего и его содержания под микроскопом, запись результатов
шлиф (временный препарат)
29-0107-016-22
III. Комплексное исследование и отдельные определения оптических констант минералов в породе, растворах
15
Определение и описание минералов в породе, растворах, методом сбора всех оптических констант до 3-х минералов в породе, растворе
Исследование под поляризационным микроскопом по 3-5 шлифам определение светопреломления и знака осности, силы двойного лучепреломления (визуально) по монограмме Мишель-Леви, двойного лучепреломления при помощи поворотного кальцитового компенсатора, наблюдение окраски и плеохроизма, определение угла и дисперсии оптических осей, обобщение полученных данных и определение видов минералов в пробе
проба
29-0107-016-23
16
Определение и описание минералов в породе, растворах, методом сбора всех оптических констант более 3-х минералов в породе, растворе
Исследование под поляризационным микроскопом по 3-5 шлифам определение светопреломления и знака осности, силы двойного лучепреломления (визуально) по монограмме Мишель-Леви, двойного лучепреломления при помощи поворотного кальцитового компенсатора, наблюдение окраски и плеохроизма, определение угла и дисперсии оптических осей, обобщение полученных данных и определение видов минералов в пробе
проба
29-0107-016-24
17
Определение светопреломления
Определение по рельефу шагрени, дисперсионному эффекту и полоске Бекке (по 3-5 шлифам)
минерал
29-0107-016-25
18
Определение направления и знака осности
Определение положения и наименования осей индикатрисы, характера удлинения и угла угасания с определением знака главной зоны и знака удаления на ориентированном разрезе (по 3-5 шлифам)
минерал
29-0107-016-26
19
Визуальное определение силы двойного лучепреломления
Нахождение подходящих сечений, определение высоты интерференционной окраски в шлифе, с определением силы относительного двойного лучепреломления по монограмме Мишель-Леви (по 3-5 шлифам)
минерал
29-0107-016-27
20
Определение двойного лучепреломления
Определение при помощи поворотного кальцитового компенсатора с установлением величины его постоянной С и толщины шлифа (по 3-5 шлифам)
минерал
29-0107-016-28
21
Наблюдение окраски и плеохроизма
Наблюдение минерала в нескрещенных пиколях с использованием справочников (по 3-5 шлифам)
минерал
29-0107-016-29
22
Определение угла и дисперсии оптических осе1
Нахождение осей минерала при помощи линзы Бертрана и установления угла между ними (по 3-5-ти шлифам)
минерал
29-0107-016-30
23
Определение названия минерала
На основании проведенных исследований обобщение и сопоставление результатов - по справочникам и таблицам
минерал
29-0107-016-31

Көлемі 8 см2 дейінгі мөлдір емес петрографиялық шлифтерді дайындау:
Мөлдір емес, жылтыратылған кесінділерді алдын ала кесу арқылы өндіру, бензол мен ксилолда канифоль ерітіндісімен нығайту, бір жағынан жылтырату, тіркеу, таңбалау
жылтыратылған шлиф
29-0107-0016-07
I. Тау жыныстарын анықтау және сипаттау
4
Тау жыныстарындағы минералдардың пайыздық мөлшерін анықтау; тау жыныстарындағы 3 минералға дейін:
а) көз мөлшерімен бағалау (алдын ала анықтау) бойынша
Бинокуляр астындағы шлифті зерттеу, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-08
б) жыныстағы минералдардың пайыздық арақатынасын анықтау; сандық есептеу арқылы жыныстағы 3 минералға дейін
Шлифті интеграциялық үстел немесе оптикалық сызғыш (тор) көмегімен зерттеу, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-09
5
Жыныстағы минералдардың пайыздық арақатынасын анықтау; жыныстағы 3 минералдан артық:
а) көз мөлшерімен бағалау (алдын ала анықтау) бойынша
Бинокуляр астындағы шлифті зерттеу, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-10
б) сандық есептеу арқылы
Шлифті интеграциялық үстел немесе оптикалық сызғыш (тор) көмегімен зерттеу, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-11
6
Тау жынысындағы минералдарды визуалды микроскопиялық әдіспен, тау жынысындағы 3 минералға дейін анықтау және сипаттау
Минералдардың сипатын анықтау (дәннің мөлшері, пішіні, түсі, жабысу сипаты); қосындылардың сипаттамасы, құрамы, құрылымының сипаттамасы
шлиф
29-0107-0016-12
7
Тау жынысындағы минералдарды визуалды микроскопиялық әдіспен, тау жынысындағы 3-тен астам минералдарды анықтау және сипаттау
Минералдардың сипатын анықтау (дәннің мөлшері, пішіні, түсі, жабысу сипаты); қосындылардың сипаттамасы, құрамы, құрылымының сипаттамасы
шлиф
29-0107-0016-13
8
Жыныстағы минералдарды иммерсиялық әдіспен анықтау және сипаттау:
а) бір осьті минерал
Жынысты минералогиялық талдауға дайындау (сынаманы 0,25-0,1 мм фракцияға дейін ысқылау, цементті, сазды-сілтілі қабыршақтарды алып тастау, минералдарды магниттік қасиеттері бойынша бөлу, уақытша (немесе тұрақты) препаратты дайындай отырып, сыну көрсеткіші бойынша минералды анықтау, нәтижелерді жазу (3-5 үлгі бойынша)
минерал
29-0107-0016-14
б) екі осьті минерал
Жынысты минералогиялық талдауға дайындау (сынаманы 0,25-0,1 мм фракцияға дейін ысқылау, цементті, сазды-сілтілі қабыршақтарды алып тастау, минералдарды магниттік қасиеттері бойынша бөлу), уақытша (немесе тұрақты) препаратты дайындай отырып, сыну көрсеткіші бойынша минералды анықтау, нәтижелерді жазу (3-5 үлгі бойынша)
минерал
29-0107-0016-15
9
Тау жынысының құрылымын анықтау және сипаттау, жыныстағы 3 минералға дейін
Микроскопиялық немесе иммерсиялық зерттеу әдістері негізінде тау жынысының құрылымын анықтау және сипаттау
шлиф
29-0107-0016-16
10
Жыныстағы 3 минералдан артық тау жынысының құрылымын анықтау және сипаттау
Микроскопиялық немесе иммерсиялық зерттеу әдістері негізінде тау жынысының құрылымын анықтау және сипаттау
шлиф
29-0107-0016-17
11
Тау жыныстарының атауын анықтау
Алынған мәліметтер негізінде тұқымның номенклатуралық атауының (анықтамасының) анықтамалары бойынша табылуы
шлиф
29-0107-0016-18
II. Сылақ және қалау ерітінділерін анықтау және сипаттау
12
Ерітіндінің жалпы құрылымын анықтау және сипаттау:
а) көз мөлшерімен бағалау бойынша (предварительное определение)
Бинокуляр астындағы шлифті зерттеу, толтырғышты, біркелкілікті, сынықтар формаларының ерекшеліктерін, ерітінді көлемінен пайызбен агрегат пен байланыстырғыштың арақатынасын анықтау, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-19
б) сандық есептеу арқылы
Шлифті интеграциялық үстел немесе оптикалық сызғыш (тор) көмегімен зерттеу, толтырғышты, біркелкілікті, сынықтар формаларының ерекшеліктерін анықтау, ерітінді көлемінен пайызбен агрегат пен байланыстырғыштың арақатынасы, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-20
13
Көзбен микроскопиялық әдіспен ерітінді қосындыларын (толтырғыштарын) анықтау және сипаттау
Түйіршікті фракцияның агрегаттық құрамын сипаттай отырып, заттың әрбір түрінің пайыздық құрамын көрсете отырып, көзбен микроскопиялық зерттеу, нәтижелерді жазу
шлиф
29-0107-0016-21
14
Тұтқырдың анықтамасы және сипаттамасы
Тұтқырдың сапасын және оның құрамын микроскоппен анықтау, нәтижелерді жазу
шлиф
(уақытша препарат)
29-0107-0016-22
III. Тау жыныстарындағы, ерітінділердегі минералдардың оптикалық константаларын кешенді зерттеу және жеке анықтау
15
Жыныстағы, ерітінділердегі, жыныстағы 3 минералға дейінгі барлық оптикалық константаларды жинау әдісімен, ерітіндідегі минералдарды анықтау және сипаттау
Поляризациялық микроскоппен 3-5 шлифтер бойынша зерттеу Мишель-Леви монограммасы бойынша жарықтың сынуын және ось белгісін, қос сәуленің сыну күшін (көзбен шолып), айналмалы кальцитті компенсатордың көмегімен қос сәуленің сынуын анықтау, бояу мен плеохроизмді бақылау, оптикалық осьтердің бұрышы мен дисперсиясын анықтау, алынған деректерді қорыту және сынамадағы минералдардың түрлерін анықтау
сынама
29-0107-0016-23
16
3-тен астам минералдардың барлық оптикалық тұрақтыларын жинау арқылы тау жыныстарындағы минералдарды, ерітінділерді анықтау және сипаттау
Поляризациялық микроскоппен 3-5 шлифтер бойынша зерттеу Мишель-Леви монограммасы бойынша жарықтың сынуын және ось белгісін, қос сәуленің сыну күшін (көзбен шолып), айналмалы кальцитті компенсатордың көмегімен қос сәуленің сынуын анықтау, бояу мен плеохроизмді бақылау, оптикалық осьтердің бұрышы мен дисперсиясын анықтау, алынған деректерді қорыту және сынамадағы минералдардың түрлерін анықтау
сынама
29-0107-0016-24
17
Жарықтың сынуын анықтау
Шегрен рельефі, дисперсиялық эффект және Беккенің жолағы бойынша анықтау (3-5 шлифтер бойынша)
минерал
29-0107-0016-25
18
Бағыт пен осьтік белгісін анықтау
Индикатрисаның осьтерінің орны мен атауын, басты аймақ белгісін және бағдарланған кесіндіде (3-5 шлифтер бойынша) жою белгісін айқындай отырып, ұзарту сипатын және өшу бұрышын айқындау)
минерал
29-0107-0016-26
19
Қос сәуленің сыну күшін визуалды анықтау
Сәйкес қималарды табу, Мишель-Леви монограммасы (3-5 шлифтер бойынша) бойынша салыстырмалы қос сәуленің сыну күшін айқындай отырып, ажарлаудағы интерференциялық бояудың биіктігін анықтау
минерал
29-0107-0016-27
20
Қос сәуленің сынуын анықтау
Айналмалы кальцитті компенсатордың көмегімен оның тұрақты С шамасын және шлифтің қалыңдығын (3-5 шлифтер бойынша) белгілей отырып анықтау
минерал
29-0107-0016-28
21
Бояу мен плеохроизмді бақылау
Минералды анықтамалық кітаптарды пайдаланып айқаспаған пиколаларда бақылау (3-5 шлифтер бойынша)
минерал
29-0107-0016-29
22
Оптикалық осьтердің бұрышы мен дисперсиясын анықтау
Бертран линзасының көмегімен минералдың осьтерін табу және олардың арасындағы бұрышты орнату (3-5 шлифтер бойынша)
минерал
29-0107-0016-30
23
Минералдың атауын анықтау
Жүргізілген зерттеулер негізінде нәтижелерді жалпылау және салыстыру – анықтамалар мен кестелер бойынша
минерал
29-0107-0016-31
29-0107-016-нормаға ескертулер:

1. Характеристика категорий сложности изготовления прозрачных шлифов к пунктам 1, 2:
I категория – граниты и близкие к ним породы и кристаллические сланцы, кварциты, кремнистые осадочные породы, мрамор и т.п.
II категория – выветренные интрузивные и другие аналогичные породы, песчано-глинистые и тальковые сланцы, слабоцементированные песчаники, известняки и другие аналогичные породы.
III категория – древние штукатурные, кладочные и забутовочные растворы.
2. При изготовлении прозрачных петрографических шлифов, имеющих готовую площадь размером более 4-х см2 к пункта 2 добавлять на каждый см2 сверх названного размера:
I категория сложности – 1700 тенге;
II категория сложности – 3400 тенге;
III категория сложности – 5100 тенге.

1. 1, 2-тармақтарға мөлдір шлифтерді дайындаудың күрделілік санатының сипаттамасы:
I санат – граниттер және оларға жақын жыныстар және кристалдық тақтатастар, кварциттер, кремнийлі шөгінді жыныстар, мәрмәр және т. б.
II санат – жел соғатын интрузивті және басқа ұқсас жыныстар, құм-сазды және талькті тақтатастар, әлсіз цементтелген құмтастар, әктастар және басқа да ұқсас жыныстар.
III санат – көне сылау, қалау және тығындау ерітінділері.
2. Көлемі 4 см2-ден асатын дайын алаңы бар мөлдір петрографиялық шлифтерді дайындау кезінде 2-тармақтың еңбек шығынына әрбір см2-ге аталған мөлшерден артық қосу қажет:
I күрделілік санаты – 0,1 адам. күн.;
II күрделілік санаты – 0,2 адам. күн.;
III күрделілік санаты – 0,3 адам. күн.

3. 2. При изготовлении непрозрачных шлифов полированных, имеющих готовую площадь размером более 8 см2 к пункта 3 добавлять на каждый см2 сверх названного размера 1700 чел. дн.
4. При изготовлении непрозрачных полированных шлифов на смоляных полировальниках к трудозатратам и ценам пункта 3 применять коэффициент 1,2.
5. При изготовлении шлифов и проведении исследований материалов деструктированных, засоленных к таблицы применять коэффициент 1,3.

3. 2. Көлемі 8 см2-ден асатын дайын алаңы бар жылтыратылған мөлдір емес шлифтерді дайындау кезінде 3-тармақтың еңбек шығынына әрбір см2-ге аталған мөлшерден артық 0,1 адам қосу керек.
4. Шайырлы жылтыратқыштарда мөлдір емес жылтыратылған тегістеуіштерді дайындау кезінде еңбек шығынына және 3-тармақтың бағасына 1,2 коэффициенті қолданылады.
5. Шлифтерді дайындау және бұзылған, тұздалған материалдарға зерттеу жүргізу кезінде кесте нормаларына 1,3 коэффициенті қолданылады.

29-0107-0017:
№ п/п
Наименование исследований
Состав работ
Измеритель
№№
1
Подготовка проб к испытаниям
Оформление первичной документации, маркировка проб, разделка материала, отбор средней пробы из трех образцов
проба
29-0107-017-01
2
Изготовление кубиков из твердых материалов
Изготовление одного кубика размером 5х5х5 см или 7х7х7 см со шлифовкой, подготовка кубика к испытаниям (проверка) образца, маркировка
кубик
29-0107-017-02
3
Изготовление кубиков из материалов средней твердости
Изготовление одного кубика размером 5х5х5 см или 7х7х7 см со шлифовкой, подготовка кубика к испытаниям (проверка) образца, маркировка
кубик
29-0107-017-03
4
Изготовление кубиков из мягких материалов
Изготовление одного кубика размером 5х5х5 см или 7х7х7 см со шлифовкой, подготовка кубика к испытаниям (проверка) образца, маркировка
кубик
29-0107-017-04
5
Изготовление цилиндра из твердых материалов
Изготовление одного цилиндра диаметром 5 см, высотой 5 см, со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
цилиндр
29-0107-017-05
6
Изготовление цилиндра из материалов средней твердости
Изготовление одного цилиндра диаметром 5 см, высотой 5 см, со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
цилиндр
29-0107-017-06
7
Изготовление цилиндра из мягких материалов
Изготовление цилиндра диаметром 5 см, высотой 5 см, со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
цилиндр
29-0107-017-07
8
Изготовление призм из твердых материалов
Изготовление призмы размером 5х5х14 см со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
призма
29-0107-017-08
9
Изготовление призм из материалов средней твердости
Изготовление призмы размером 5х5х14 см со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
призма
29-0107-017-09
10
Изготовление призм из мягких материалов
Изготовление призмы размером 5х5х14 см со шлифовкой, подготовка к испытаниям (проверка) образца, маркировка
призма
29-0107-017-10
11
Изготовление пластин из твердых материалов
Изготовление одной пластины размером 5х5х1 см со шлифовкой, подготовка пластины к испытаниям (проверка) образца, маркировка
пластина
29-0107-017-11
12
Изготовление пластин из материалов средней твердости
Изготовление одной пластины размером 5х5х1 см со шлифовкой, подготовка пластины к испытаниям (проверка) образца, маркировка
пластина
29-0107-017-12
13
Изготовление пластин из мягких материалов
Изготовление одной пластины размером 5х5х1 см со шлифовкой, подготовка пластины к испытаниям (проверка) образца, маркировка
пластина
29-0107-017-13
14
Изготовление образцов неправильной формы из твердых материалов
Изготовление образцов неправильной формы для определения физических свойств материала (проба из трех образцов), подготовка пробы к испытаниям (проверка) образцов, маркировка
проба
29-0107-017-14
15
Изготовление образцов неправильной формы из материалов средней твердости
Изготовление образцов неправильной формы для определения физических свойств материала (проба из трех образцов), подготовка пробы к испытаниям (проверка) образцов, маркировка
проба
29-0107-017-15
16
Изготовление образцов неправильной формы из мягких материалов
Изготовление образцов неправильной формы для определения физических свойств материала (проба из трех образцов), подготовка пробы к испытаниям (проверка) образцов, маркировка
проба
29-0107-017-16
17
Определение водопоглощения
Определение по трем образцам с высушиванием до постоянного веса, погружением в воду, выдерживанием по ГОСТу, взвешивание, расчет
проба
29-0107-017-17
18
Определение морозостойкости непосредственным замораживанием
Один цикл определения по трем образцам с предварительным обмером, взвешиванием, осмотр после оттаивания, запись результатов
цикл
29-0107-017-18
19
Определение объемного веса (массы):
а) с помощью объемомера
Определение по 2-3 образцам с предварительным обмером, доведением до постоянного веса, парафинированием, погружением в объемомер, расчет
проба
29-0107-017-19
б) методом гидростатического взвешивания
Определение по 2-3 образцам с взвешиванием на специальных весах, в воде, расчет
проба
29-0107-017-20
20
Определение паропроницаемости
Определение по 2-3 образцам с предварительным обмером, парафинированием, многократное промежуточное взвешивание доведение до постоянного веса, расчет
проба
29-0107-017-21
21
Определение плотности (удельного веса)
Определение по 3-м образцам с предварительным измельчением, просеиванием, и отбором средней пробы; доведение до постоянного веса, вакуумирование, взвешивание, расчет по формуле
проба
29-0107-017-22
22
Определение пористости методом гидростатического взвешивания с вакуумированием
Определение по трем образцам с предварительным обмером и взвешиванием, водонасыщение, ваккумирование, расчет
проба
29-0107-017-23
23
Определение сорбционной влажности
Исследование образцов, установленных в бюксы, в камерах (эксикаторах) с различной влажностью воздуха, периодическое взвешивание образцов до достижения постоянной массы, расчеты, построение графиков, таблиц
проба
29-0107-017-24
24
Определение прочности методом дробимости
Определение по трем образцам, дробление образцов в цилиндре.

29-0107-0017:
№ р/с
Зерттеулердің атауы
Жұмыс құрамы
Есептеуіш
1
Сынамаларды сынауға дайындау
Бастапқы құжаттаманы ресімдеу, сынамаларды таңбалау, материалды бөлу, үш үлгіден орташа сынаманы іріктеу
сынама
29-0107-0017-01
2
Қатты материалдардан текшелер жасау
5х5х5 см немесе 7х7х7 см мөлшерінде бір текшені ұнтақтай отырып жасау, текшені сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
текше
29-0107-0017-02
3
Қаттылығы орташа материалдардан текшелер жасау
5х5х5 см немесе 7х7х7 см мөлшерінде бір текшені ұнтақтай отырып жасау, текшені сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
текше
29-0107-0017-03
4
Жұмсақ материалдардан текшелер жасау
5х5х5 см немесе 7х7х7 см мөлшерінде бір текшені ұнтақтай отырып жасау, текшені сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
текше
29-0107-0017-04
5
Қатты материалдардан цилиндр жасау
Диаметрі 5 см, биіктігі 5 см бір цилиндрді ұнтақтай отырып жасау, үлгіні сынауға (тексеруге) дайындау, таңбалау
цилиндр
29-0107-0017-05
6
Қаттылығы орташа материалдардан цилиндр жасау
Диаметрі 5 см, биіктігі 5 см бір цилиндрді ұнтақтай отырып жасау, үлгіні сынауға (тексеруге) дайындау, таңбалау
цилиндр
29-0107-0017-06
7
Жұмсақ материалдардан цилиндр жасау
Диаметрі 5 см, биіктігі 5 см бір цилиндрді ұнтақтай отырып жасау, үлгіні сынауға (тексеруге) дайындау, таңбалау
цилиндр
29-0107-0017-07
8
Қатты материалдардан призмалар жасау
5х5х14 см өлшемдегі призманы ұнтақтаумен жасау, үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
призма
29-0107-0017-08
9
Орташа қатты материалдардан призмалар жасау
5х5х14 см өлшемдегі призманы ұнтақтаумен жасау, үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
призма
29-0107-0017-09
10
Жұмсақ материалдардан призмалар жасау
5х5х14 см өлшемдегі призманы ұнтақтаумен жасау, үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
призма
29-0107-0017-10
11
Қатты материалдардан пластиналар жасау
5х5х1 см өлшеміндегі бір пластинаны ұнтақтап дайындау, пластинаны үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
пластина
29-0107-0017-11
12
Қаттылығы орташа материалдардан пластина жасау
5х5х1 см өлшеміндегі бір пластинаны ұнтақтап дайындау, пластинаны үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
пластина
29-0107-0017-12
13
Жұмсақ материалдардан пластина жасау
5х5х1 см өлшеміндегі бір пластинаны ұнтақтап дайындау, пластинаны үлгіні сынауға дайындау (тексеру), таңбалау
пластина
29-0107-0017-13
14
Қатты материалдардан дұрыс емес пішіннің үлгілерін жасау
Материалдың физикалық қасиеттерін анықтау үшін дұрыс емес пішіндегі үлгілерді өндіру (үш үлгіден алынған сынама), сынамаларды сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
сынама
29-0107-0017-14
15
Қаттылығы орташа материалдардан дұрыс емес пішіннің үлгілерін жасау
Материалдың физикалық қасиеттерін анықтау үшін дұрыс емес пішіндегі үлгілерді өндіру (үш үлгіден алынған сынама), сынамаларды сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
сынама
29-0107-0017-15
16
Жұмсақ материалдардан дұрыс емес пішіннің үлгілерін жасау
Материалдың физикалық қасиеттерін анықтау үшін дұрыс емес пішіндегі үлгілерді өндіру (үш үлгіден алынған сынама), сынамаларды сынаққа (тексеруге) дайындау, таңбалау
сынама
29-0107-0017-16
17
Су сіңіруді анықтау
Тұрақты салмаққа дейін кептіру арқылы үш сынама арқылы анықтау, суға батыру, МемСт бойынша ұстау, өлшеу, есептеу
сынама
29-0107-0017-17
18
Тікелей мұздату арқылы аязға төзімділікті анықтау
Алдын ала өлшеумен, өлшеумен, ерітуден кейінгі тексерумен үш үлгі бойынша анықтаудың бір циклі, нәтижелерді жазу
цикл
29-0107-0017-18
19
Көлемдік салмақты (массаны) анықтау:
а) көлем өлшегіш көмегімен
Алдын ала өлшеу, тұрақты салмаққа дейін жеткізу, парафиндеу, көлем өлшеуішке батыру арқылы 2-3 үлгі бойынша анықтау, есептеу
сынама
29-0107-0017-19
б) гидростатикалық өлшеу әдісімен
Арнайы таразыларда, суда өлшей отырып, 2-3 үлгі бойынша анықтау, есептеу
сынама
29-0107-0017-20
20
Бу өткізгіштігін анықтау
2-3 үлгіні алдын-ала өлшеу, балауызбен анықтау, тұрақты салмаққа дейін бірнеше аралық өлшеу арқылы анықтау, есептеу
сынама
29-0107-0017-21
21
Тығыздықты (үлес салмағын) анықтау
Алдын ала өлшеумен, парафиндеумен 2-3 үлгі бойынша анықтау, тұрақты салмаққа дейін бірнеше рет аралық өлшеу, есептеу
сынама
29-0107-0017-22
22
Кеуектілікті вакууммен гидростатикалық өлшеу арқылы анықтау
Алдын ала өлшеумен және өлшеумен үш үлгі бойынша анықтау, сумен қанықтыру, ваккумдау, есептеу
сынама
29-0107-0017-23
23
Сорбциялық ылғалдылықты анықтау
Бюкстерде, ауаның ылғалдылығы әртүрлі камераларда (эксикаторларда) орнатылған үлгілерді зерттеу, үлгілерді тұрақты массаға жеткенге дейін мерзімді өлшеу, есептеулер, графиктер, кестелер құру
сынама
29-0107-0017-24
24
Ұсақтау әдісімен беріктігін анықтау

Гранулометрический анализ ситовым или ареометрическим методом с разделением на фракции от 0,5 до 0,005 мм и от 0,005 до 0,002 мм, расчет
проба
29-0107-017-25
25
Определение прочности при сжатии или при растяжении (разрыве)
Определение по трем образцам (кубикам) расчет
проба
29-0107-017-26
26
Определение основных физико-механических характеристик материала
Подготовка пробы к исследованию, изготовление образцов неправильной формы (3 образца), определение влажности, водопоглощения, объемного веса, плотности (удельного веса), пористости, запись результатов
проба
29-0107-017-27
27
Комплекс определений физико-механических свойств:
а) для твердых материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), запись результатов
проба
29-0107-017-28
б) для материалов средней твердости
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), запись результатов
проба
29-0107-017-29
в) для мягких материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), запись результатов
проба
29-0107-017-30
28
Комплекс определений физико-механических свойств и определение морозостойкости 25 циклов:
а) для твердых материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 25 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-31
б) для материалов средней твердости
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 25 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-32
в) для мягких материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 25 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-33
29
Комплекс определений физико-механических свойств и определение морозостойкости 50 циклов:
а) для твердых материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 50 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-34
б) для материалов средней твердости
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 50 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-35
в) для мягких материалов
Подготовка пробы к исследованиям, изготовление кубиков, пластин из твердых материалов (6 кубиков, 3 пластины), определение водопоглощения, объемного веса методом гидростатического взвешивания, пористости, прочности при сжатии и растяжении (разрыве), определение морозостойкости по трем образцам (3 кубика) 50 циклов, запись результатов
проба
29-0107-017-36
30
Определение гранулометрического состава ситовым и гидрометрическим методом
Удаление водорастворимых веществ, ситовой анализ, гидрометрический анализ тонких частиц путем измерения плотности суспензии в течение 8 часов, расчеты, построение гранулометрических кривых
проба
29-0107-017-37
31
Определение предела пластичности глиняной массы
Приготовление глиняной пасты, определение границ текучести и раскатывания, влажности на границах текучести и раскатывания, расчеты.
проба

Үш үлгіні анықтау, цилиндрдегі сынамаларды ұсақтау. Фракцияларға бөлу арқылы електен немесе ареометриялық әдіспен гранулометриялық талдау 0,5-тен 0,005 мм-ге дейін және 0,005-тен 0,002 мм-ге дейін, есептеу
сынама
29-0107-0017-25
25
Қысудың беріктігін немесе созылуға беріктігін анықтау (жыртылу)
Үш үлгі (текше) бойынша анықтау есептеу
сынама
29-0107-0017-26
26
Материалдың негізгі физикалық-механикалық сипаттамаларын анықтау
Сынаманы зерттеуге дайындау, дұрыс емес пішінді үлгілерді дайындау (3 үлгі), ылғалдылықты, су сіңіруді, көлемдік салмақты, тығыздықты (үлес салмағын), кеуектілікті анықтау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-27
27
Физика-механикалық қасиеттерді анықтау кешені:
а) қатты материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жарылу) кезіндегі беріктігін анықтау, нәтижелерді жазу
проба
29-0107-0017-28
б) қаттылығы орташа материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жарылу) кезіндегі беріктігін анықтау, нәтижелерді жазу
проба
29-0107-0017-29
в) жұмсақ материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жарылу) кезіндегі беріктігін анықтау, нәтижелерді жазу
проба
29-0107-0017-30
28
Физикалық-механикалық қасиеттерді анықтайтын жиынтық және 25 цикл үшін аязға төзімділікті анықтау:
а) қатты материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жыртылу) кезіндегі беріктігін анықтау, 25 циклдың үш үлгісі бойынша аязға төзімділігін анықтау (3 текше), нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-31
б) қаттылығы орташа материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жыртылу) кезіндегі беріктігін анықтау, 25 циклдың үш үлгісі бойынша аязға төзімділігін анықтау (3 текше), нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-32
в) жұмсақ материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңірілуін, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмағын, кеуектілігін, сығылу және созылу (жарылу) кезіндегі беріктігін анықтау, нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-33
29
Физикалық-механикалық қасиеттерді анықтайтын жиынтық және 25 цикл үшін аязға төзімділікті анықтау:
а) қатты материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңіруді, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмақты, кеуектілікті, сығылу және созылу (жыртылу) кезіндегі беріктікті анықтау, 50 циклдың үш үлгісі бойынша аязға төзімділікті анықтау (3 текше), нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-34
б) қаттылығы орташа материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңіруді, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмақты, кеуектілікті, сығылу және созылу (жыртылу) кезіндегі беріктікті анықтау, 50 циклдың үш үлгісі бойынша аязға төзімділікті анықтау (3 текше), нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-35
в) жұмсақ материалдар үшін
Сынаманы зерттеуге дайындау, қатты материалдардан (6 текше, 3 пластина) текшелер, пластиналар дайындау, су сіңіруді, гидростатикалық өлшеу әдісімен көлемдік салмақты, кеуектілікті, сығылу және созылу (жыртылу) кезіндегі беріктікті анықтау, 50 циклдың үш үлгісі бойынша аязға төзімділікті анықтау (3 текше), нәтижелерді жазу
сынама
29-0107-0017-36
30
Елек және гидрометриялық әдіспен гранулометриялық құрамды анықтау
Суда еритін заттарды алып тастау, Елек талдауы, суспензияның тығыздығын 8 сағат бойы өлшеу арқылы жұқа бөлшектерді гидрометриялық талдау, есептеулер, гранулометриялық қисықтардың құрылысы
сынама
29-0107-0017-37
31
Балшық массасының икемділік шегін анықтау
Саз пастасын дайындау, аққыштық және жаю шекараларын, аққыштық және жаю шекараларындағы ылғалдылықты анықтау, есептеулер
сынама

29-0107-0017-38
32
Определение линейной усадки глины
Изготовление образцов, нанесение меток, высушивание, измерение расстояния между метками, расчет
проба
29-0107-17-39
1. При определении категории твердости материалов для изготовления кубиков, цилиндров, призм и пластин и образцов неправильной формы см. пункт 1 к 29-0107-013.
2. При изготовлении партии образцов из одного вида материала в количестве более 3-х штук (за каждый вид образцов) по пунктам 2÷16 применять коэффициент 0,9; более 10 штук – коэффициент 0,75 за каждый образец.

29-0107-0017-38
32
Балшықтың сызықтық шөгуін анықтау
Үлгілерді жасау, белгілерді салу, кептіру, белгілер арасындағы қашықтықты өлшеу, есептеу
сынама
29-0107-0017-39
1. Текшелерді, цилиндрлерді, призмаларды және пластиналарды және дұрыс емес пішінді үлгілерді дайындауға арналған материалдардың қаттылық санатын айқындау кезінде 29-0107-013-нормаға 1-ескертпені қараңыз.
2. Саны 3 данадан астам материалдың бір түрінен үлгілер партиясын дайындау кезінде (үлгілердің әрбір түрі үшін) 2÷16-тармақтар бойынша нормаларға 0,9 коэффициенті; 10 данадан астам – әрбір үлгі үшін 0,75 коэффициенті қолданылады.

3. При изготовлении всех видов образцов из материалов деструктурированных, засоленных, требующих применения специальных приемов резки, шлифовки, полировки, имеющих прочность менее 25 кГс/см² к по пунктам 2, 7÷16 применять коэффициент 1,5.
4. При определении паропроницаемости и сорбционной влажности деструктированных, засоленных материалов к по пунктам 20, 23 применять коэффициент 1,3.
Разработка технологий реставрации памятников
29-0107-018 предусмотрено выполнение следующих видов работ:
1) изучение и анализ специальной литературы, технических документов, справочников, в библиотеках и архивных фондах с необходимыми выписками;
2) сопоставление различных приемов реставрации, выбор оптимального метода с подбором реставрационных составов, материалов, технологий;
3) разработка схемы технологических этапов ведения реставрационных работ на памятнике;
4) проработка отдельных технологических этапов реставрации с лабораторным опробованием и исследованием эффективности предложенного метода (материала, состава, технологии).
Характеристика категорий сложности разработки технологического этапа:
I категория – выбор и разработка метода (материала, состава), хорошо изученного и часто применяемого в практике реставрации памятников, требующего незначительной доработки к применению в конкретных случаях;
II категория – выбор и разработка метода (материала, состава), мало изученного в практике реставрации памятников и требующего углубленного изучения и доработки по применению в конкретных условиях.
Не учтена и определяется по фактическим трудозатратам разработка новых технологий (методов, составов), требующих исследований по тематике НИР (научно-исследовательских работ).
29-0107-018:
Измеритель: указан в таблице
№ п/п
Наименование работ
Измеритель
№№
1
Разработка технологической схемы реставрационных работ
схема
29-0107-018-01
2
Разработка технологического этапа (операции)
с подбором материала, состава, метода реставрации I категории сложности
этап, операция

3. 2, 7÷16-тармақтар бойынша нормаларға 25 кГс/см-ден кем беріктігі бар кесудің, тегістеудің, жылтыратудың арнайы тәсілдерін қолдануды талап ететін, бұзылған, тұздалған материалдардан үлгілердің барлық түрлерін дайындау кезінде 1,5 коэффициентін қолдану қажет.
4. Деструктивті, тұздалған материалдардың бу өткізгіштігі мен сорбциялық ылғалдылығын анықтау кезінде 20, 23-тармақтар бойынша нормаларға 1,3 коэффициенті қолданылады.
Ескерткіштерді қалпына келтіру технологияларын әзірлеу
Табиғи тастан және кірпіштен қалауларды, ағаш сәулет ескерткіштерін немесе ағаштан жасалған жекелеген конструкцияларды, ескерткіштің металл конструкцияларын, әрлеу және сәндік элементтерін, интерьерді безендіру, кескіндеме заттарын қалпына келтіру технологияларын әзірлеу бойынша жұмыстар көзделген.
29-0107-018 нормаларында келесі жұмыс түрлерін орындау қарастырылған:
1) арнайы әдебиетті, техникалық құжаттарды, анықтамалықтарды, кітапханаларда және мұрағат қорларында қажетті үзінді көшірмелерді зерделеу және талдау;
2) реставрациялаудың әртүрлі тәсілдерін салыстыру, реставрациялық құрамдарды, материалдарды, технологияларды таңдаумен оңтайлы әдісті таңдау;
3) ескерткіште реставрациялау жұмыстарын жүргізудің технологиялық кезеңдерінің схемасын әзірлеу;
4) ұсынылған әдістің (материалдың, құрамның, технологияның) тиімділігін зертханалық сынамалау және зерттеу арқылы реставрациялаудың жекелеген технологиялық кезеңдерін пысықтау.
Технологиялық кезеңді әзірлеудегі күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – нақты жағдайларда қолдануға болмашы пысықтауды талап ететін, ескерткіштерді қалпына келтіру практикасында жақсы зерделенген және жиі қолданылатын әдісті (материалды, құрамды) таңдау және әзірлеу;
II санат – ескерткіштерді қалпына келтіру практикасында аз зерттелген және нақты жағдайларда қолдану бойынша тереңдетілген зерделеу мен пысықтауды талап ететін әдісті (материалды, құрамды) таңдау және әзірлеу.
Ғылыми-зерттеу жұмыстары тақырыбы бойынша зерттеулерді талап ететін жаңа технологияларды (әдістерді, құрамдарды) әзірлеу ескерілмеген және нақты еңбек шығындары бойынша айқындалады.
29-0107-018:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
№ р/с
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
1
Қалпына келтіру жұмыстарының технологиялық схемасын әзірлеу
схема
29-0107-018-01
2
I күрделілік санатындағы материалды, құрамды, реставрациялау әдісін таңдай отырып, технологиялық кезеңді (операциялар) әзірлеу
кезең, операция

29-0107-018-02
3
Разработка технологического этапа (операции) с подбором материала, состава, метода реставрации II и I категории сложности
этап, операция
29-0107-018-03
1. Общая стоимость разработки технологии ведения реставрационных работ на памятнике определяется суммированием стоимости разработки технологической схемы работ (пункт 1) и стоимости разработки отдельных технологических этапов (пункты 2, 3)

29-0107-018-02
3
I күрделілік санатындағы материалды, құрамды, реставрациялау әдісін таңдай отырып, технологиялық кезеңді (операциялар) әзірлеу
кезең, операция
29-0107-018-03
1. Ескерткіште реставрациялау жұмыстарын жүргізу технологиясын әзірлеудің жалпы құны жұмыстардың технологиялық схемасын әзірлеу құнын (1-тармақ) және жекелеген технологиялық кезеңдерді әзірлеу құнын (2, 3-тармақтар) жинақтаумен айқындалады.

2. Стоимость разработки типовых технологических этапов (методов, составов, материалов) входит в состав пункта 1 и дополнительно не оплачивается.
3. В случае, если нет необходимости работы в библиотеках, архивах или лабораторном апробировании предложенного состава, материала, метода, к по пунктам 2, 3 следует применять понижающие коэффициенты 0,7 до 0,5 в зависимости от трудоемкости работ.
4. Технология – это совокупность технологических этапов (операций), комплексное осуществление которых обеспечивает задачу реставрации памятника. При разработке технологии разрабатывается технологическая схема ведения научно-реставрационных работ на памятнике, которая состоит из технологических этапов (операций).
Технологический этап – это законченный технологический процесс, характеризуемый выполнением одной задачи из всего комплекса мероприятий по реставрации памятника.
Составление научно-технических отчетов, научно-методических рекомендаций
Характеристика категорий сложности к 29-0107-019:
I категория – составление научных отчетов, научно-методических рекомендаций, по памятникам XIX-XX веков, находящимся в удовлетворительном состоянии, несущим в себе не более 2-х строительных периодов, не имеющим исторических наслоений покрасок и отделки;
II категория – составление научных отчетов, научно-методических рекомендаций по памятникам XIX-XX веков, находящимся в неудовлетворительном техническом состоянии, имеющим значительные наслоения поздних покрасок и отделки; по памятникам XVIII века, находящимся в удовлетворительном состоянии, несущим в себе не более 2-х строительных периодов, имеющим небольшое число поздних наслоений покрасок, отделки, декора;
III категория – составление научных отчетов, научно-методических рекомендаций по памятникам XVIII века, находящимся в плохом техническом состоянии, несущим в себе более 2-х строительных периодов и имеющим большое количество отделочных материалов, исследование которых затруднено поздними наслоениями покрасок, отделки, декора; по памятникам до XVIII века.
29-0107-019:
Измеритель: п/л текстового материала, со схемами, расчетами, таблицами
№ п/п
Наименование работ
№№
1
Составление научно-технических отчетов, научно-методических рекомендаций I категории сложности
29-0107-019-01
2
Составление научно-технических отчетов, научно-методических рекомендаций II категории сложности
29-0107-019-02
3
Составление научно-технических отчетов, научно-методических рекомендаций III категории сложности
29-0107-019-03
Приложение 1
Порядок определения объема памятника и площади архитектурно-конструктивных и декоративных элементов

2. Үлгілік технологиялық кезеңдерді (әдістерді, құрамдарды, материалдарды) әзірлеу құны 1-тармақтың құрамына кіреді және қосымша төленбейді.
3. Егер ұсынылған құрамды, материалды, әдісті кітапханаларда, мұрағаттарда немесе зертханалық байқаудан өткізудің қажеттілігі болмаса, 2, 3-тармақтар бойынша нормаларға жұмыстың еңбек сыйымдылығына байланысты 0,7-ден 0,5-ке дейін төмендету коэффициенттерін қолдану қажет.
Ғылыми-техникалық есептерді, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды жасау
Атқарылған жұмыс туралы ғылыми-техникалық есептерді және мәдениет тарихы ескерткіштерін реставрациялау, консервациялау, қорғау жөніндегі ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды жасау жөніндегі жұмыс көзделген.
29-0107-019- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
І санат – ХІХ-ХХ ғасырлардағы қанағаттанарлық жағдайдағы, 2 құрылыс кезеңінен аспайтын, кескіндеме мен декорацияның тарихи қабаттары жоқ ескерткіштер туралы ғылыми есептер, ғылыми-әдістемелік ұсынымдар дайындау;
II санат – қанағаттанғысыз техникалық жай-күйдегі XIX-XX ғасырлар ескерткіштері бойынша, кеш бояулары мен әрлеулерінің елеулі қатпарлары бар ғылыми есептер, ғылыми-әдістемелік ұсынымдар жасау; қанағаттанарлық жай-күйдегі, өзінде 2 құрылыс кезеңінен аспайтын, бояуларының, әрлеуінің, декорациясының бояу қатпарларының саны аз XVIII ғасыр ескерткіштері бойынша;
III санат – техникалық жағдайы нашар, 2 құрылыс кезеңінен асатын және көптеген әрлеу материалдары бар XVIII ғасырдың ескерткіштері бойынша ғылыми есептерді, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды құрастыру, оларды зерттеу бояулардың, әрлеудің, декорацияның қатпарларымен қиындатылған; XVIII ғасырға дейінгі ескерткіштер бойынша
29-0107-019:
Есептеуіш: сызбалары, есептеулері, кестелері бар мәтіндік материалдың бет
№ п/п
Жұмыстардың атауы
1
I күрделілік санатындағы ғылыми-техникалық есептерді, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды жасау
29-0107-019-01
2
IІ күрделілік санатындағы ғылыми-техникалық есептерді, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды жасау
29-0107-019-02
3
IІІ күрделілік санатындағы ғылыми-техникалық есептерді, ғылыми-әдістемелік ұсынымдарды жасау
29-0107-019-03
1 қосымша
Ескерткіштің көлемін және сәулеттік-конструктивтік және декоративтік элементтер алаңын анықтау тәртібі

1. Площадь исследуемых прямоугольных поверхностей памятника (кладка, отделка) определяется путем умножения длины исследуемой поверхности на ее ширину или высоту. При сложной конфигурации исследуемой поверхности следует разбить на простые геометрические фигуры и определять как сумму площадей этих фигур.
2. Площадь стен памятника должна определяться за вычетом площади оконных и дверных проемов.
3. Площадь строительных систем, двускатных и четырехскатных кровель определяется по площади данных конструкций в плане.
4. Площадь поверхности шатров, глав, барабанов определяется как площадь близкой к ним геометрической фигуры – конуса, цилиндра, шара и т.п.
5. Площадь элемента декора определяется по площади проекции основного вида этих элементов.
6. При подсчете площади исследуемой поверхности памятников следует учитывать, что на этапе натурных исследований предусмотрено проведение работ по зондажам из расчета не менее 1 зондажа на 100 м2 исследуемой площади.
7. В случае не полного, а выборочного натурного исследования состояния материалов кладки, отделки, кровли и т.п. за площадь исследуемой поверхности принимается не вся площадь стен фасадов, интерьеров, кровли и т.п., а только площадь выбранных специалистом характерных для данного памятника участков, дающих полную необходимую для выдачи заключения информацию.
8. При обследовании смешанных строений (каменное или кирпичное основание, деревянная пристройка или деревянный 2-й этаж и т.п.) стоимость натурных исследований деревянной части памятника определяется по его объему.
9. Габариты предметов убранства интерьера определяются по площади геометрической фигуры, которую дает данный предмет в проекции основного вида.
29-0108 Документирование и фотофиксация памятников истории и культуры
Содержатся следующие виды фоторабот при исследовании и реставрации памятника истории и культуры:
1) документально-протокольная съемка и печать;
2) художественная съемка и печать;
3) специализированная фотосъемка;
4) изготовление диапозитивов и слайдов.
Состав работ:
1) при производстве репродукционных и натурных съемок цифровыми фотокамерами: выбор точки съемки, выбор наиболее рационального освещения объекта съемки, съемка, обработка отснятого материала;
2) при изготовлении отпечатков: подготовка фотоснимка в графических редакторах.
В случае необходимости съемки размеров фотоснимка больше указанного, цена его определяется путем экстраполяции.
Предусмотрены и дополнительной оплате не подлежат следующие виды работ:
1) ознакомление с объектом;
2) согласование с автором проекта желаемых кадров;
3) создание условий для съемки - выбор точки съемки, освещения, и т.п.;
4) подготовка и зарядка аппаратуры;
5) запись на носитель или печать на принтере.
Коэффициенты на факторы, влияющие на выполнение работ по фотофиксации:
Факторы, влияющие на выполнение работ
Коэффициент
Съемка больших чертежей, гравюр, иллюстраций:
1) размещение на двух соединяющихся фотоснимках
1,2
2) размещение на трех и более фотоснимках
1,3
Съемка с цветных оригиналов или оригиналов, выполненных в карандаше
1,2
Съемка с одиночных калек (при массовых съемках с калек коэффициент не применяется)

1. Ескерткіштің зерттелетін тік бұрышты беттерінің ауданы (қалау, өңдеу) зерттелетін беттің ұзындығын оның еніне немесе биіктігіне көбейту жолымен анықталады. Зерттелетін беттің күрделі конфигурациясымен қарапайым геометриялық фигураларға бөлініп, осы фигуралардың аудандарының қосындысы ретінде анықталуы керек.
2. Ескерткіш қабырғаларының ауданы терезе және есік ойықтарының ауданын шегере отырып анықталуы тиіс.
3. Құрылыс жүйелерінің, екі және төрт жағы да құламалы шатырлардың ауданы жоспардағы осы құрылымдардың ауданы бойынша анықталады.
4. Шатырлар, бөлімлар, барабандар бетінің ауданы оларға жақын геометриялық фигураның ауданы ретінде анықталады – конус, цилиндр, доп және т.б.
5. Сәндік элементінің ауданы осы элементтердің негізгі түрінің проекциясының ауданы бойынша анықталады.
6. Ескерткіштердің зерттелетін бетінің ауданын есептеу кезінде 7-бөлімнің нормаларымен натуралық зерттеулер кезеңінде зерттелетін алаңның 100 м2-не кемінде 1 зондаж есебінен зондаждар бойынша жұмыстар жүргізу көзделгенін ескеру қажет.
7. Зерттеу бетінің ауданы ретінде қасбеттердің, интерьерлердің, шатырдың және т.б. қабырғаларының барлық ауданы емес, қорытынды беру үшін қажетті толық ақпарат беретін маман таңдаған осы ескерткішке тән учаскелердің ауданы ғана алынады.
8. Аралас құрылыстарды (тас немесе кірпіш негіз, ағаш жапсаржай немесе ағаш 2-қабат және т.б.) тексеру кезінде ескерткіштің ағаш бөлігін натуралық зерттеу құны оның көлемі бойынша айқындалады.
9. Интерьерді безендіру заттарының өлшемдері негізгі көріністің проекциясында берілген геометриялық фигураның ауданы бойынша анықталады.
29-0108 "Тарих және мәдениет ескерткіштерін құжаттандыру және фототүсірілім жасау"
"Фототүсірілім" бөлімі тарих және мәдениет ескерткішін зерттеу және реставрациялау кезіндегі фотожұмыстардың мынадай түрлерінің бағаларын қамтиды:
а) құжаттық-хаттамалық түсіру және басып шығару;
б) көркем түсіру және басып шығару;
в) стереофотограмметриялық түсірілім (осы жинақтың 19-23-тармағының 1-бөлімін қараңыз);
г) диапозитивтер мен слайдтарды дайындау.
Бөлім кестелерінде қарастырылған жұмыс құрамы:
а) сандық фотокамералармен репродукциялық және заттай түсірілімдерді жүргізу кезінде: түсіру нүктесін таңдау, түсіру объектісін неғұрлым ұтымды жарықтандыруды таңдау, түсіру, түсірілген материалды өңдеу;
б) басып шығаруларды дайындау кезінде: графикалық редакторларда фотосуретті дайындау.
Фотосуреттің өлшемдерін түсіру қажет болған жағдайда кестелерде көрсетілгеннен үлкен болса, оның бағасы экстраполяция арқылы анықталады.
Бөлімнің бағаларымен жұмыстардың мынадай түрлері көзделген және қосымша ақы төлеуге жатпайды:
а) объектімен танысу;
б) жоба авторымен қажетті кадрларды келісу;
в) түсіру үшін жағдай жасау – түсіру нүктесін, жарықтандыруды және т.б. таңдау;
г) аппаратураны дайындау және зарядтау;
д) тасымалдағышқа жазу немесе принтерде басып шығару.
Фотофиксация бойынша жұмыстарды орындауға әсер ететін факторларға коэффициенттер:
Жұмысты орындауға әсер ететін факторлар
Коэффициенттер
Үлкен сызбаларды, гравюраларды, иллюстрацияларды және т.б. түсіру.
а) байланыстыратын екі фотосуретте орналастыру
1,2
б) үш немесе одан да көп фотосурет
1,3
Түсті түпнұсқалардан немесе қарындашпен жазылған түпнұсқалардан түсіру
1,2
Бір көшірме қағаздан түсіру (Көшірме қағаздан жаппай түсіру кезінде коэффициент қолданылмайды)

29-0108-005-03
29-0108-005-04
29-0108-005-05
Тонировка отпечатков
29-0108-005-06
29-0108-005-07
29-0108-005-08
29-0108-005-09
29-0108-005-10
29-0109 Проектирование музеев под открытым небом
Предусмотрены работы по проектированию музеев под открытым небом, создаваемых с целью музеефикации памятников археологии и других объектов историко-культурного наследия Республики Казахстан.
Не учтены и определяются по соответствующим данным следующие виды работ:

29-0108-005-03
29-0108-005-04
29-0108-005-05
29-0108-005-06
29-0108-005-07
29-0108-005-08
29-0108-005-09
29-0108-005-10
29-0109 "Ашық аспан астындағы мұражайларды жобалау"
Қазақстан Республикасының археология ескерткіштері мен басқа да тарихи-мәдени мұра объектілерін мұражайландыру мақсатында құрылатын ашық аспан астындағы мұражайдарды жобалау жөніндегі жұмыстар көзделген.
Ескерілмеген және тиісті келесі жұмыс түрлері анықталады:

1) историко-библиографические исследования;
2) фотофиксация;
3) обмерные работы по памятникам архитектуры;
4) построение перспектив и аксонометрий;
5) отмывка и покраска чертежей;
6) вертикальная планировка;
7) проект организации реставрации.
Не учтены и определяются по действующим нормативным документам Республики Казахстан следующие виды работ:
1) дендропроект;
2) фототеодолитная съемка.
Предусмотрено выполнение чертежей в следующих масштабах:

1) тарихи-библиографиялық зерттеулер;
2) фототүсірілім;
3) сәулет ескерткіштері бойынша өлшеу жұмыстары;
4) перспективалар мен аксонометрияны құру;
5) сызбаларды жуу және бояу;
6) Аймақты жайғастыру;
7) Қалпына келтіруді ұйымдастыру жобасы.
Келесі жұмыс түрлері ескерілмеген және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құжаттары бойынша анықталады:
1) дендрожоба;
2) стереофотограмметрия және лазерлік түсіру.
Сызбаларды келесі масштабта орындау қарастырылған:

29-0109-004-08
Процентное соотношение этапов работ:
1) общее зонирование территории музея – 14%;
2) проектирование планировочной структуры зон музея, деление зон на сектора – 16%;
3) проектирование схемы экскурсионных маршрутов музея – 15%;
4) проектирование транспортной схемы – 15%;
5) ситуационная схема увязки территории музея с окружающей средой – 12%;
6) предложения по благоустройству территории и инженерному обеспечению – 9%;
7) предложения по организации работ – 19%.

29-0109-004-08
1. Жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
a) мұражай аумағын жалпы аймақтарға бөлу – 14 %;
б) мұражай аймақтарының жоспарлау құрылымын жобалау, аймақтарды секторларға бөлу – 16 %;
в) музейдің экскурсиялық маршруттарының схемасын жобалау – 15 %;
г) көлік схемасын жобалау – 15 %;
д) музей аумағын қоршаған ортамен байланыстырудың ахуалдық схемасы – 12 %;
е) аумақты абаттандыру және инженерлік қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар – 9 %;
ж) жұмыстарды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар – 19 %

Обмеры предметов, размеры которых менее 0,5х0,5 м в натуре
1,5
6
Обмеры памятников деревянного зодчества
1,2
7
Обмеры памятников из естественного камня с замерами каждого блока
1,5
В случаях одновременного применения нескольких коэффициентов стоимость для конкретной работы определяется умножением основной стоимости на произведение применяемых коэффициентов.
Приведенные в ценах числовые показатели (площадь и т.п.), в которых указано "до", следует считать включительно.
Учтены архитектурные обмеры.
Не учтена и определяется дополнительно оплата за пользование материалами архивов, музеев и библиотек.

Түпнұсқалық өлшемдері 0,5х0,5 м кем заттарды өлшеу
1,5
6
Ағаш сәулет ескерткіштерін өлшеу
1,2
7
Табиғи тастан жасалған ескерткіштерді әр блоктың өлшемдерімен
1,5
Бір мезгілде бірнеше факторларды қолданатын жағдайларда, белгілі бір жұмыс орнына кететін шығындар негізгі шығындарды қолданылатын факторлардың көбейтіндісіне көбейту арқылы анықталады.
Бағаларда келтірілген "дейін" көрсетілген сандық көрсеткіштерді (алаңды және т.б.) қоса есептегенде есептеу керек.
Баға сәулет өлшемдерін ескереді.
Бағалары ескерілмеген және мұрағат, мұражай және кітапхана материалдарын пайдаланғаны үшін қосымша ақы төленеді.

29-0110-001:
Измеритель: объект
Наименование работ
№№
Задание на выполнение работ, составление сметы-калькуляции, схемы маршрута поездок, графика проведения работ.
29-0110-001-01
Предварительное ознакомление с литературой, графическими материалами, материалами предыдущих экспедиций. Привязка и изучение спутниковых снимков.
29-0110-001-02
Процентное соотношение этапов:
1) задание на выполнение работ – 26%;
2) составление сметы-калькуляции – 20%;
3) схема маршрута поездок – 37%;
4) график проведения работ – 17%.
Учетная документация на памятники градостроительства и архитектуры, сооружения монументального искусства, ансамбли и комплексы
Характеристика категорий сложности:
Планы
I категория
планы простые, прямоугольной формы с небольшим числом отдельных помещений в пределах этажа (до 5-ти)
II категория
планы прямолинейной ломаной конфигурации или со значительным числом отдельных помещений в пределах этажа (до 10-ти).
III категория
планы ломаной, частично криволинейной и косоугольной конфигурации или с большим числом отдельных помещений в пределах этажа (более 10-ти) или с большим количеством разномерных проемов, ниш, столбов и т.д.
IV категория
планы особо сложной ломаной и криволинейной конфигурации с большим числом проемов, ниш, столбов, колонн, с показом проекций сводов и раскрепов
Архитектурные детали
I категория
детали простого очертания и несложного рисунка с небольшим членением, с прямолинейными и циркулярными тягами, повторяющиеся лепные порезки
II категория
детали средней сложности, требующие прорисовки отдельных узлов, с различными профилями членений, наличием нециркульных тяг, разнообразием лепных порезок и орнамента
III категория
детали сложного криволинейного очертания, требующие общей прорисовки, с разнообразными лепными орнаментами и барельефами (ионические капители, витые колонки и т.д.), с нанесением рисунка каменной или кирпичной кладки; памятники деревянного зодчества с показом конструкций; балясины, изразцы и т.д.
IV категория
IV категория - детали те же, что и по III категории, но предельной сложности (коринфские и композитные капители, барельефы с большим количеством фигур, скульптуры и пр.); аксонометрия

29-0110-001:
Есептеуіш: нысан
Жұмыстардың атауы
Жұмыстарды орындауға тапсырма, смета-калькуляция, сапар маршрутының сызбасы, жұмыстарды жүргізу кестесін жасау.
Әдебиеттермен, графикалық материалдармен, алдыңғы экспедициялардың материалдарымен алдын ала танысу. Спутниктік суреттерді байланыстыру және зерттеу.
29-0110-001-02
1. 1-тармақ бойынша кезеңдердің пайыздық арақатынасы:
1) жұмыстарды орындауға тапсырма – 26 %;
2) смета-калькуляция жасау – 20 %;
3) сапарлар маршрутының сызбасы – 37 %;
4) жұмыстарды жүргізу кестесі – 17 %.
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштерін, монументтік өнер құрылыстарын, ансамбльдер мен кешендерді есепке алу құжаттамасы
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
Жоспарлар
I санат
жоспарлар қарапайым, қабат шегінде (5-ке дейін) ішіндегі жеке бөлмелердің саны аз тікбұрышты пішінді
II санат
тік сызықты сынық конфигурациялы немесе қабат шегіндегі (10-ға дейін) жеке бөлмелердің едәуір саны бар жоспарлар
III санат
сынған, жартылай қисық сызықты және қиғаш бұрышты конфигурациялы немесе қабат шегінде (10-нан астам) жеке бөлмелердің саны көп немесе әртүрлі өлшемді ойықтардың, қуыстардың, бағаналардың және т.б. саны көп жоспарлар.
IV санат
ойықтардың, қуыстардың, бағандардың, бағандардың саны көп, доғалардың және бекітпелердің проекцияларын көрсете отырып, ерекше күрделі сынған және қисық сызықты конфигурацияның жоспарлары
Сәулеттік бөлшектер
I санат
тік сызықты және айналмалы тартқыштары, қайталанатын жапсырмалы кесінділері бар, қарапайым кескінді және жеңіл суретті шағын мүшеленген бөлшектер
II санат
әртүрлі мүшелеу профильдері, дөңгелек тартқыштары, әртүрлі жапсырмалы кесіктер мен ою-өрнектер бар, жекелеген түйіндерді сызуды талап ететін күрделілігі орташа бөлшектер
III санат
жалпы сурет салуды талап ететін, әртүрлі жапсырмалы ою-өрнектері мен барельефтері (ионды капительдер, бұралған бағаналар және т.б.) бар, тас немесе кірпіш қалау суреті салынған күрделі қисық сызықты кескіндегі бөлшектер; конструкциялары көрсетілген ағаш сәулет ескерткіштері; балясиндер, тақтайшалар және т.б.
IV санат
IV санат – бөлшектер III санаттағы сияқты, бірақ өте күрделі (коринфтік және құрама капительдер, фигуралар, мүсіндер және т.б. көп барельефтер); аксонометрия

29-0110-003:
Измеритель: форматка
Наименование работ
Масштаб
№№
Генплан с обмерами, вычерчиванием в графических редакторах
до 5 объектов
1:2000
29-0110-003-01
Генплан с обмерами, вычерчиванием в графических редакторах
более 5 объектов
1:2000
29-0110-003-02
Схематический ситуационный план с вычерчиванием в графических редакторах
1:5000
29-0110-003-03
Карта-схема районов области с нанесением на карту памятников, вычерчиванием в графических редакторах
1:100000
29-0110-003-04
Карта-схема маршрута бригады с вычерчиванием в графических редакторах
1:100000
29-0110-003-05
Схема фотофиксации с вычерчиванием в графических редакторах – план
1:200
29-0110-003-06
Схема фотофиксации с вычерчиванием в графических редакторах – генплан
1:2000
29-0110-003-07
Процентное соотношение этапов работ по пунктам 1, 2, 3:
1) полевые работы – 60%;
2) камеральные работы – 40%.
29-0110-004:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
№№
Натурное обследование памятника, определение периодов строительства, перестроек и т.д.
объект
29-0110-004-01
Историко-архивные работы
объект
29-0110-004-02
Заполнение формы паспорта: анализ имеющегося материала (историко-архивные выписки, полевые записи, графические материалы, фото), написание текстов по установленной форме
паспорт
29-0110-004-03
Написание текстов вкладышей к паспорту
1 стр. текста
29-0110-004-04
Составление учетной карточки
карточка
29-0110-004-05
Аннотированный список памятников для постановки на охрану с историко-художественным обоснованием значимости
позиция списка
29-0110-004-06
При обследовании памятника объемом менее 5,0 тыс. м3 применять к 29-0110-004-01 коэффициент 0,8, при обследовании памятника объемом более 5,0 тыс. м3 – коэффициент 1,3.
29-0110-005:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
№№
Натурное обследование памятника
объект
29-0110-005-01
Историко-архивные работы
объект
29-0110-005-02
Заполнение формы паспорта: анализ имеющегося материала (историко-архивные выписки, полевые записи, графические материалы, фото), написание текстов по установленной форме
паспорт
29-0110-005-03
Написание текстов вкладышей к паспорту
1 стр. текста
29-0110-005-04
Составление учетной карточки
карточка
29-0110-005-05
Учетная документация по обследованию садов, парков и природных ландшафтов на территории памятников истории и культуры
Характеристика категорий сложности:
I категория

29-0110-003:
Есептеуіш: форматка
Жұмыстардың атауы
Масштабы
Графикалық редакторларда сызумен, өлшемдермен бас жоспар
5 нысанға дейін
1:2000
29-0110-003-01
Графикалық редакторларда сызумен, өлшемдермен бас жоспар
5 нысаннан астам
1:2000
29-0110-003-02
Графикалық редакторларда сызумен сұлбалық ситуациялық жоспар
1:5000
29-0110-003-03
Графикалық редакторларда сызып, ескерткіштерді картаға түсірумен облыс аудандарының карта-сызбасы
1:100000
29-0110-003-04
Графикалық редакторларда сызумен бригада маршрутының карта-сұлбасы
1:100000
29-0110-003-05
Графикалық редакторларда сызу арқылы фотофиксация сұлбасы – жоспар
1:200
29-0110-003-06
Графикалық редакторларда сызу арқылы фотофиксация сұлбасы – бас жоспар
1:2000
29-0110-003-07
1. 1, 2, 3-тармақтар бойынша жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
1) дала жұмыстары – 60 %;
2) камералдық жұмыс – 40 %.
29-0110-004:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
Ескерткішті түпнұсқалық тексеру, құрылыс, қайта салу кезеңдерін анықтау және т.б.
нысан
29-0110-004-01
Тарихи-мұрағат жұмыстары
нысан
29-0110-004-02
Паспорт формасын толтыру: қолда бар материалды талдау (тарихи-мұрағаттық үзінділер, далалық жазбалар, графикалық материалдар, фото), белгіленген форма бойынша мәтіндер жазу
паспорт
29-0110-004-03
Паспортқа қосымша бет мәтіндерін жазу
мәтіннің 1 беті
29-0110-004-04
Есеп карточкасын жасау
карточка
29-0110-004-05
Маңыздылығын тарихи-көркем негіздеумен қорғауға қоюға арналған ескерткіштердің аннотацияланған тізімі
тізімнің орны
29-0110-004-06
1. Көлемі 5,0 мың м3 кем ескерткішті тексеру кезінде 1-тармаққа 0,8 коэффициенті, көлемі 5,0 мың м3 асатын ескерткішті тексеру кезінде 1,3 коэффициенті қолданылады.
29-0110-005:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
Ескерткішті түпнұсқалық тексеру
нысан
29-0110-005-01
Тарихи-мұрағат жұмыстары
нысан
29-0110-005-02
Паспорт формасын толтыру: қолда бар материалды талдау (тарихи-мұрағаттық үзінділер, далалық жазбалар, графикалық материалдар, фото), белгіленген форма бойынша мәтіндер жазу
паспорт
29-0110-005-03
Паспортқа қосымша бет мәтіндерін жазу
мәтіннің 1 беті
29-0110-005-04
Есеп карточкасын жасау
карточка
29-0110-005-05
Күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат

1) территория с плотностью застройки до 25% с малым количеством зеленых насаждений (деревьев, кустарников и т.п.);
2) территория с крупной застройкой несложной конфигурации;
3) сады и парки с плоским рельефом территории, по своей планировке простые, с небольшим количеством прогулочных дорожек, аллеи, малых форм и сооружений, не имеющие наслоений строительных периодов (перепланировок), время основания - вторая половина XIX - начало XX века.
II категория

1) жасыл желектер саны аз (ағаштар, бұталар және т. б.) құрылыс салу тығыздығы 25 %-ға дейінгі аумақ;
2) күрделі емес конфигурациялы ірі құрылысы бар аумақ;
3) тегіс рельефі бар бақтар мен саябақтар, олардың орналасуы бойынша қарапайым, серуендеу жолдары, аллеялар, шағын нысандар мен құрылыстар аз, құрылыс кезеңдерінің қабаттары жоқ (қайта құру), құрылу уақыты – XIX ғасырдың екінші жартысы – ХХ ғасырдың басы.
II санат

1) территория с плотностью застройки от 25 до 50% простой конфигурации, с небольшим количеством деревьев и кустарников и т.д.;
2) территория с крупной застройкой сложной конфигурации, со значительным количеством деревьев, кустарника и т д.;
3) территория с мелкой застройкой с небольшим количеством надворных построек, палисадов, заборов, деревьев, кустарников и пр.
4) сады и парки с выраженным рельефом территории, по своей планировке имеющие значительное число ландшафтных композиций, садово-парковых сооружений, малых форм (беседок, фонтанов, бассейнов и пр. парковых сооружений) с небольшим количеством садово-парковой скульптуры, время основания – первая половина XIX века.
III категория

1) құрылыс тығыздығы 25-тен 50% - ға дейін қарапайым конфигурациясы бар, ағаштар мен бұталардың саны аз және т. б. аумақ;
2) күрделі конфигурациялы ірі құрылысы бар, ағаштар, бұталар және т.б. саны едәуір аумақ;
3) аула құрылыстары, палисадалар, қоршаулар, ағаштар, бұталар және т. б. саны аз шағын ғимараттары бар аумақ;
4) айқын рельефі бар бақтар мен саябақтар, олардың орналасуы бойынша ландшафтық композициялар, бақша-саябақ құрылыстары, шағын нысандар (беседкалар, субұрқақтар, бассейндер және т.б. саябақ құрылыстары), аз мөлшерде бақша-саябақ мүсіндері бар, құрылу уақыты – XIX ғасырдың бірінші жартысы.
III санат

1) территория с плотностью застройки более 50%;
2) территория с мелкой застройкой, с большим количеством надворных построек, палисадов, заборов, деревьев, кустарников и пр.;
3) сады и парки со сложным рельефом территории, сложные по своей планировке, с многочисленными аллеями, дорожками, имеющие насыщенную сложную систему ландшафтных композиций, с большим количеством садово-парковых сооружений, малых архитектурных форм (беседок, декоративных арок, пешеходных мостиков, фонтанов, бассейнов, садово-парковой скульптуры и пр.), время основания до первой половины XIX века;

1) құрылыс салу тығыздығы 50-ден асатын аумақ %;
2) шағын құрылыстары бар, аулалық құрылыстары, палисадалар, қоршаулар, ағаштар, бұталар және т.б. көп аумақ;
3) күрделі жер бедері бар, жоспарлануы күрделі, көптеген аллеялары, жолдары бар, ландшафтық композициялардың бай күрделі жүйесі бар, бақша-саябақ құрылыстары, шағын сәулет нысандары (күркелер, сәндік аркалар, жаяу жүргіншілер көпірлері, субұрқақтар, бассейндер, бақ-саябақ мүсіндері және т. б.), құрылу уақыты XIX ғасырдың бірінші жартысына дейін.

29-0110-006-19
29-0110-006-20
29-0110-006-21
Процентное соотношение этапов работ:
1) историко-архивные работы – 10%;
2) полевые работы – 55%;
3) камеральная обработка – 35%.
29-0110-007:
Измеритель: указан в таблице
Наименование работ
Измеритель
Масштаб
№№
Обследование территории для выявления памятника археологии
1км2
-
29-0110-007-01
План памятника с обмерами и вычерчиванием в графических редакторах на имеющейся геоподоснове
форматка
1:500
29-0110-007-02
План памятника с обмерами и вычерчиванием в графических редакторах без геодезической подосновы (глазомерная съемка)
форматка
1:500
29-0110-007-03
Схематический ситуационный план с вычерчиванием в графических редакторах на имеющейся геоподоснове
форматка
1:10000
29-0110-007-04
Схематический ситуационный план с вычерчиванием в графических редакторах без геоподосновы (глазомерная съемка)
форматка
1:10000
29-0110-007-05
Карта-схема обследованных районов
форматка
1:100000
29-0110-007-06
Паспорт, историко-архивные работы, учетная карточка, визуальное обследование
объект
-
29-0110-007-07
Процентное соотношение этапов работ:
1) визуальное обследование – 8%;
2) историко-архивные работы – 78%;
3) заполнение формы паспорта – 11%;
4) составление учетной карточки – 3%.
29-0111 Научно-проектные работы по приспособлению памятников истории и культуры под современное использование
Учтено: согласование проекта приспособления с органами охраны, составление пояснительной записки, расчеты площадей и объемов.
Не учтено:
1) художественное оформление интерьеров;
2) проектирование предметов интерьера (мебель, осветительная арматура и др.);
3) благоустройство территории;
4) специальные работы (сантехнические и др.).
Характеристика категорий сложности к 29-0111-001, 003, 007, 008:
I категория
1) памятники, имеющие простую объемно-пространственную структуру, первоначальные функции близки или совпадают с проектируемыми, с простой технологией приспособления;
2) памятники, имеющие простую объемно-пространственную структуру, первоначальные функции совпадают с проектируемыми, с усложненной технологией приспособления
II категория
1) памятники, имеющие объемно-пространственную структуру средней сложности, первоначальные функции не совпадают с проектируемыми, с простой технологией приспособления;
2) памятники, имеющие сложную объемно-пространственную структуру, первоначальные функции совпадают с проектируемыми, с простой технологией приспособления
III категория

29-0110-006-19
29-0110-006-20
29-0110-006-21
1. Жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
а) тарихи-мұрағат жұмыстары – 10 %;
б) дала жұмыстары – 55 %;
в) камералдық өңдеу – 35 %.
29-0110-007:
Есептеуіш: кестеде көрсетілген
Жұмыстардың атауы
Есептеуіш
Масштаб
Нормы
Археология ескерткішін анықтау үшін аумақты зерттеу
1 км2
-
29-0110-007-01
Қолданыстағы геологиялық негізде графикалық редакторларда сызу және өлшеу арқылы ескерткіштің жоспары
форматка
1:500
29-0110-007-02
Геодезиялық негізсіз графикалық редакторларда өлшеу және сызу арқылы ескерткіштің жоспары (көз мөлшерімен түсіру)
форматка
1:500
29-0110-007-03
Қолданыстағы геологиялық негізде графикалық редакторларда сызумен сұлбалық ситуациялық жоспар
форматка
1:10000
29-0110-007-04
Геологиялық негізсіз графикалық редакторларда сызумен сұлбалық ситуациялық жоспар (көз мөлшерімен түсіру)
форматка
1:10000
29-0110-007-05
Зерттелген аудандардың карта-сұлбасы
форматка
1:100000
29-0110-007-06
Паспорт, тарихи-мұрағат жұмыстары, есепке алу карточкасы, көзбен шолу
нысан
-
29-0110-007-07
1. 7-тармақ бойынша жұмыс кезеңдерінің пайыздық арақатынасы:
а) көзбен шолу – 8 %;
б) тарихи-мұрағат жұмыстары – 78 %;
в) паспорт формасын толтыру – 11 %;
г) есепке алу карточкасын жасау – 3 %.
29-0111 "Тарих және мәдениет ескерткіштерін заманауи пайдалануға бейімдеу жөніндегі ғылыми-жобалау жұмыстары"
Тарих және мәдениет ескерткіштерін заманауи пайдалануға бейімдеудің сәулеттік-құрылыстық жобалау нормалары қарастырылған.
Ескерткіштерді толық немесе ішінара реставрациялау кезінде бейімдеуге жобалау ескеріледі.
Ескерілген: бейімдеу жобасын қорғау мекемелерімен келісу, түсіндірме жазба жасау, аудандар мен көлемдерді есептеу.
Ескерілмеген:
1) Интерьерді көркемдеп безендіру;
2) фотофиксация (макеттер) – интерьер заттарын жобалау (жиһаз, жарықтандыру арматурасы және т. б..);
3) аумақты абаттандыру;
4) арнайы жұмыстар (сантехника, электрик).
29-0111-001, 003, 007, 008- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат
1) қарапайым көлемдік-кеңістіктік құрылымды ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаға жақын немесе сәйкес келеді, қарапайым бейімделу технологиясына;
2) қарапайым көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келеді, күрделі бейімделу технологиясымен;
II санат
1) күрделілігі орташа көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келмейді, қарапайым бейімделу технологиясымен;
2) күрделі көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келеді, қарапайым бейімделу технологиясымен;
III санат

1) памятники, имеющие объемно-пространственную структуру средней сложности, первоначальные функции не совпадают с проектируемыми, с усложненной технологией приспособления;
2) памятники, имеющие сложную объемно-пространственную структуру, первоначальные функции совпадают с проектируемыми, с усложненной технологией приспособления;
3) памятники, имеющие простую объемно-пространственную структуру, первоначальные функции не совпадают с проектируемыми, со сложной технологией приспособления;
4) памятники, имеющие объемно-пространственную структуру средней сложности, первоначальные функции совпадают с проектируемыми, со сложной технологией приспособления
IV категория
1) памятники, имеющие сложную объемно-пространственную структуру, со сложной технологией приспособления, независимо от совпадения первоначальных функций с проектируемыми
Характеристика технологий приспособления:
1) простая – административные, приемные и спальные корпуса, пункты проката, буфеты, почтовые отделения и т.д.
2) усложненная – лечебные корпуса, музеи, клубы, лабораторные корпуса, библиотеки, учебные заведения, торговые центры, пищеблоки на полуфабрикатах и т.д.
3) сложная – пищеблоки на сырье, больницы, жилые дома и т.д.
Характеристика категорий сложности к 29-0111-009:
Архитектурные детали и шаблоны
I категория
детали простого очертания, несложного рисунка, шаблоны простого профиля с небольшим количеством членений.
II категория
детали средней сложности с различным орнаментом, шаблоны несложного профиля с небольшим количеством членений
III категория
детали сложного криволинейного очертания с показом конструкций, шаблоны сложного профиля с показом орнамента и лепки
IV категория
детали особой сложности очертаний и рисунка, шаблоны особо сложного объемного профиля
Конструкции
I категория
простые конструкции с небольшим количеством размеров
II категория
простые конструкции со средним количеством размеров
III категория
сложные конструкции со средним количеством размеров
IV категория
сложные конструкции, с большим количеством размеров
Предусмотрено приспособление одноэтажного памятника, с одной функцией. При проектировании комплекса цены следует определять, как на каждый отдельно стоящий памятник с применением повышающего коэффициента, в зависимости от количества памятников, входящих в данную группу. Комплекс памятников – группа памятников, объединенная едиными историческими и технологическими связями.
Коэффициенты на факторы, влияющие на трудоемкость работ:
Факторы, влияющие на трудоемкость работ
Коэффициенты
№№
Этажность (на каждый этаж)

1) күрделілігі орташа көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келмейді, күрделі бейімделу технологиясымен;
2) күрделі көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келеді, күрделі бейімделу технологиясымен;
3) қарапайым көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келмейді, күрделі бейімделу технологиясымен;
4) күрделілігі орташа көлемдік-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер, бастапқы функциялары жобаланғандармен сәйкес келеді, күрделі бейімделу технологиясымен
IV санат
1) бастапқы функциялардың жобаланғанымен сәйкес келуіне қарамастан, бейімделудің күрделі технологиясы бар, көлемді-кеңістіктік құрылымы бар ескерткіштер
Бейімделу технологиясының сипаттамасы:
1) жай – әкімшілік, қабылдау және жатын корпустары, жалға беру пункттері, буфеттер, пошта бөлімшелері және т.б.
2) күрделенген – емдеу корпустары, мұражайлар, клубтар, зертханалық корпустар, кітапханалар, оқу орындары, сауда орталықтары, жартылай фабрикаттарға арналған ас блоктары және т.б.
3) күрделі – шикізатқа арналған ас блоктары, ауруханалар, тұрғын үйлер және т.б.
29-0111-009- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
Сәулеттік бөлшектер мен үлгілер
I санат
қарапайым контурдың, қарапайым суреттің бөлшектері, аз бөліктерімен қарапайым профиль үлгілері
II санат
әртүрлі ою-өрнектері бар орташа күрделіктегі бөлшектер, бірнеше бөліктері бар қарапайым профиль үлгілері
III санат
конструкцияларды көрсете отырып, күрделі қисық сызықты пішіннің бөлшектері, ою-өрнек пен мүсіндеуді көрсете отырып, күрделі пішіннің үлгілері
IV санат
аса күрделі кескіндемелер мен суреттер бөлшектері, аса күрделі көлемді профиль үлгілері
Құрылымдар
I санат
өлшемдері аз қарапайым құрылымдар
II санат
орташа өлшемді қарапайым құрылымдар
III санат
орташа өлшемді күрделі құрылымдар
IV санат
көптеген өлшемдері бар күрделі құрылымдар
Бір қабатты ескерткішті бір функциямен орнатуға арналған. Еңбек шығындары кешенін жобалау кезінде осы топқа кіретін ескерткіштердің санына байланысты көтеру коэффициентін қолдана отырып, әр жеке ескерткіш ретінде анықталуы керек (11-1-кестені қараңыз.). Ескерткіштер кешені – біртұтас тарихи және технологиялық байланыстармен біріктірілген ескерткіштер тобы.
Жұмыстардың күрделілігіне әсер ететін факторларға коэффициенттер:
Жұмыстың күрделілігіне әсер ететін факторлар
Коэффициенттер
Қабаттылық (әр қабатқа)

29-0111-010-03
29-0112 Разные работы
Предусмотрены дополнительные, вспомогательные и сопутствующие работы по памятникам истории и культуры: подготовка демонстрационных материалов, тиражирование проектной документации и других материалов.
Виды демонстрационных материалов:
1) объемные демонстрационные материалы – макеты памятников истории и культуры;
2) плоскостные демонстрационные материалы – демонстрационные чертежи и буклеты;
3) компьютерные демонстрационные материалы – компьютерные презентации и трехмерные модели (3D модели).
Объемные демонстрационные материалы
Виды работ при изготовлении макетов:
1) изготовление макетов отдельных зданий и сооружений;
2) изготовление планировочных макетов рельефа и планировочных макетов с объемами застройки;
3) изготовление макетов отдельных деталей.
Не учтено:
1) выполнение специальных чертежей для изготовления макетов;
2) изготовление основания макета (подрамника, планшета и пр.);
3) исполнение надписей и других пояснительных элементов.
Порядок определения сложности архитектурного оформления макетов предусматривает насыщенность декором, распределенную на общую поверхность стен здания в пределах:
1) до 5% – при простом архитектурном оформлении;
2) до 30% – при архитектурном оформлении средней насыщенности;
3) до 50% – при большой насыщенности архитектурным декором.
В зависимости от различных факторов, влияющих на сложность изготовления и реставрации макетов, необходимо применять коэффициенты, приведенные ниже:
Факторы, влияющие на трудоемкость работ
Коэффициенты
Макеты зданий и сооружений для выставок и музеев
1,25
Макеты зданий и сооружений с показом в разрезе интерьеров
1,5
Макеты с детализацией архитектурного декора и планировочных элементов (зеленые насаждения, благоустройство, инженерные сооружения и т.п.)
1,25
Выполнение рабочего макета (эскиза)
0,6
Предусмотрено выполнение макетов из гипса, при изготовлении макетов из других материалов применять коэффициенты:
а) из бумаги или картона
0,7
б) из дерева, пластмассы, оргстекла
1,3
в) из разнофактурных материалов
1,5
Характеристика категорий сложности к 29-0112-001, 29-0112-002:
I категория
здания и сооружения прямолинейных очертаний с простым архитектурным или конструктивным решением фасада
II категория
здания и сооружения простых очертаний со средней насыщенностью архитектурным декором
III категория
здания и сооружения сложных очертаний с большой насыщенностью архитектурным декором и с наличием скульптуры
IV категория
здания и сооружения сложных очертаний с большой насыщенностью архитектурным декором, с наличием скульптуры и разнообразных фактуроотделочных материалов, с живописью, мозаикой, резьбой, изразцами

29-0111-010-03
29-0112 "Әртүрлі жұмыстар"
Негізгі ескерілмеген тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша қосымша және қосалқы жұмыстар – көрсету материалдарын дайындау, жобалау құжаттамасын және басқа да материалдарды тираждау көзделген.
Көрсету материалдарының түрлері:
1) көлемді көрсету материалдары – тарих және мәдениет ескерткіштерінің макеттері;
2) жазық көрсету материалдары – көрсету сызбалары мен буклеттері;
3) компьютерлік көрсету материалдары – компьютерлік презентациялар және үш өлшемді үлгілер (3D үлгілер).
Көлемді көрсету материалдары
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің макеттерін реставрациялау мен дайындауға арналған бағалар қамтылған.
Макеттерді дайындау кезіндегі жұмыс түрлері:
1) жекелеген ғимараттар мен құрылыстардың макеттерін дайындау;
2) жер бедерінің жоспарлау макеттерін және құрылыс салу көлемімен жоспарлау макеттерін дайындау;
3) жекелеген бөлшектердің макеттерін дайындау.
Ескерілмеген:
1) макеттерді дайындауға арналған арнайы сызбаларды орындау;
2) макет негізін дайындау (кергіш, планшет және т.б.);
3) жазуларды және басқа да түсіндірме элементтерді орындау.
Қабылданған макеттерді сәулеттік безендірудің күрделілігін анықтау тәртібі ғимарат қабырғаларының жалпы бетіне бөлінген декормен қанықтылықты қарастырады:
1) 5 % дейін – қарапайым сәулеттік безендіру кезінде;
2) 30 % дейін – орташа қаныққан сәулеттік ресімдеу кезінде;
3) 50 % дейін – сәулет декорымен бай қаныққан.
Макеттерді дайындау мен реставрациялаудың күрделілігіне әсер ететін әртүрлі факторларға байланысты төмендегі кестеде келтірілген коэффициенттер бағаларға қолданылады.
№ реттік саны
Жұмыстың күрделілігіне әсер ететін факторлар
Коэффициенттер
1
Көрмелер мен мұражайларға арналған ғимараттар мен құрылыстардың макеттері
1,25
2
Интерьерлер кесіндісінде көрсетілген ғимараттар мен құрылыстардың макеттері
1,5
3
Сәулеттік декор мен жоспарлау элементтерін егжей-тегжейлі көрсететін макеттер (жасыл желектер, абаттандыру, инженерлік құрылыстар және т.б.)
1,25
4
Жұмыс макетін (эскизді) орындау
0,6
5
Бөлімнің бағасы гипстен макеттерді орындауды қарастырады, басқа материалдардан макеттер жасаған кезде мына коэффициенттерді қолданыңыз:
а) қағаздан немесе картоннан
0,7
б) ағаштан, пластмассадан, органикалық әйнектен
1,3
в) түрлі фактуралық материалдардан жасалған
1,5
29-0112-001, 29-0112-002- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат
қасбеттің қарапайым сәулеттік немесе конструктивті шешімі бар тік сызықты кескіндегі ғимараттар мен құрылыстар
II санат
сәулеттік декормен орташа қаныққан қарапайым кескіндегі ғимараттар мен құрылыстар
III санат
сәулеттік декормен қаныққан және мүсіннің қатысуымен күрделі пішінді ғимараттар мен құрылыстар
IV санат
сәулеттік декормен қаныққан, мүсін мен әртүрлі текстуралық және әрлеу материалдарының қатысуымен, кескіндемелермен, мозайкалармен, оюлармен, плиткалары бар күрделі контурлы ғимараттар мен құрылыстар

Характеристика категорий сложности к 29-0112-003:
I категория
рельеф спокойный с уклоном до 4% с разностью отметок до 15 м
II категория
пересеченный рельеф с уклоном до 8% с разностью отметок от 15 до 30 м
III категория
сложный рельеф с уклоном выше 8%, пересеченный или ровный рельеф с разностью более 30 м
Характеристика категорий сложности к 29-0112-004:
I категория
здания и сооружения с показом крыш и основных архитектурных объемов; плотность заполнения макета зданиями до 30%
II категория
здания и сооружения с показом крыш, основных архитектурных объемов, с членением фасадов; плотность заполнения макета зданиями от 30 до 50%
III категория
здания и сооружения в точных габаритах с показом крыш, с членением фасадов, показом карнизов, проемов и основных элементов архитектурной обработки; плотность заполнения макета зданиями свыше 50%
IV категория
здания и сооружения в точных габаритах с показом крыш, с членением фасадов, показом карнизов, проемов и подробным показом архитектурного и лепного декора, вплоть до цветового решения; плотность заполнения макета зданиями свыше 50%

29-0112-003- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат
бедері тыныш, еңісі 4 % дейін, белгі айырмасы 15 м дейін
II санат
15-тен 30 м-ге дейінгі белгілер айырмашылығымен 8 % дейінгі еңіспен қиылысқан бедер
III санат
еңісі 8 % жоғары күрделі жер бедері, айырмасы 30 м асатын қиылысқан немесе тегіс жер бедері
29-0112-004- күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат
шатыры мен негізгі сәулеттік көлемі көрсетілген ғимараттар мен құрылыстар; макет тығыздығын 30 % дейін ғимараттармен толтыру
II санат
шатырлары, негізгі сәулеттік көлемдері көрсетілген, қасбеттері бөлінген ғимараттар мен құрылыстар; макет тығыздығын 30-дан 50 % дейін ғимараттармен толтыру
III санат
шатырлары көрсетілген, қасбеттері бөлінген, карниздері, ойықтары мен сәулеттік өңдеудің негізгі элементтері көрсетілген ғимараттар мен құрылыстардың нақты габариттері; макет тығыздығын 50 % астам ғимараттармен толтыру
IV санат
ғимараттар мен құрылыстарды шатырлармен, қасбеттердің бөлінуімен, карниздермен, саңылаулармен және сәулет және сылақ декорациясының түс схемасына дейін егжей-тегжейлі көрсетілуімен; макет тығыздығын 50 % астам ғимараттармен толтыру

2) подбор исходных материалов – 12%;
3) подготовка аннотаций – 20%;
4) компоновка графических материалов с определением масштаба – 33%;
5) подготовка задания для сканирования – 10%.
2. Стоимость носителя в 29-0112-007-19 не учтена
Компьютерные демонстрационные материалы
Не учтены и определяются дополнительно:
1) запись компьютерной презентации на электронный носитель;
2) перенос компьютерной презентации на бумажный носитель.
Характеристика категорий сложности работ по подготовке компьютерных презентаций:
I категория – типовое оформление презентации в программе PowerPoint без обработки слайдов;
II категория – подготовка презентации средней степени сложности: несложная предварительная обработка исходных материалов (сканирование схем, цветовое оформление графиков и диаграмм в других графических программах - Corel-Draw, Photoshop, AdobeAcrobat, Adobe Indesign и др.);
III категория – подготовка презентации повышенной степени сложности: предварительная обработка исходных материалов в других графических программах – Corel-Draw, Photoshop, AdobeAcrobat, Adobe Indesign и др.), оформление анимационных эффектов PowerPoint и Adobe After Effects;
IV категория – подготовка презентации высшей степени сложности: помимо изложенного в III категории, предварительная подготовка (проработка концепции, разбивка на разделы, настройка макетов слайдов, разработка уникальных шаблонов), оптимизация текстового и графического наполнения (оформление элементов в различных графических программах, разработка собственного дизайна, отрисовка изображений и подготовка фотоматериалов).
29-0112-008:
Измеритель: презентация
Количество слайдов в презентации
№№
до 10 слайдов

2) бастапқы материалдарды таңдау – 12 %;
3) аннотацияларды дайындау – 20 %;
4) масштабын айқындай отырып графикалық материалдарды құрастыру – 33 %;
5) сканерлеу үшін тапсырманы дайындау – 10 %.
2. Тасымалдағыштың құны 29-0112-де ескерілмеген.
Компьютерлік көрсету материалдары
Компьютерлік презентацияларды дайындауға және ескерткіш аумағын жоспарлы ұйымдастырудың үш өлшемді үлгілерін (3D үлгілерін) әзірлеуге арналған бағалар қамтылған.
Тараудың бағалары ескерілмеген және қосымша анықталады:
1) компьютерлік презентацияны электрондық тасымалдағышқа жазу;
2) компьютерлік презентацияны қағаз нұсқаға көшіру.
Компьютерлік презентацияларды дайындау бойынша жұмыстың күрделілік санаттарының сипаттамасы:
I санат – слайдтарды өңдеусіз PowerPoint бағдарламасында презентацияны типтік өңдеу;
II санат – күрделілігі орташа дәрежедегі презентацияны дайындау: бастапқы материалдарды қарапайым алдын ала өңдеу (схемаларды сканерлеу, графиктер мен диаграммаларды басқа графикалық бағдарламаларда – Corel-Draw, Photoshop, AdobeAcrobat, Adobe Indesign және т.б.);
III санат – күрделілік дәрежесі жоғары презентацияны дайындау: бастапқы материалдарды алдын ала өңдеу (басқа графикалық бағдарламаларда – Corel-Draw, Photoshop, AdobeAcrobat, Adobe Indesign және т.б.), PowerPoint және Adobe After Effects анимациялық эффектілерін рәсімдеу;
IV санат – күрделілік дәрежесі жоғары презентацияны дайындау: III санатта баяндалғандардан басқа, алдын ала дайындау (тұжырымдаманы әзірлеу, бөлімдерге бөлу, слайдтардың макеттерін құру, бірегей шаблондарды әзірлеу), мәтіндік және графикалық мазмұнды оңтайландыру (әртүрлі графикалық бағдарламалардағы элементтерді рәсімдеу, жеке дизайн әзірлеу, кескіндер ұсыну және фотоматериалдар дайындау).
29-0112-008:
Есептеуіш: презентация
Презентациядағы слайдтар саны
10 слайдқа дейін

29-0112-011-50
1. Предусмотрено одностороннее ксерокопирование, при двухстороннем ксерокопировании применять коэффициент 1,95.
2. При количестве листов свыше 30 штук применять коэффициент 0,85, свыше 50 штук – 0,8, свыше 100 штук – 0,75.
3. При ксерокопировании с масштабированием применять коэффициент 1,2.

29-0112-011-50
1. Бір жақты ксерокөшірме көзделген, екі жақты ксерокөшірме жасау кезінде 1,95 коэффициенті қолданылады.
2. Парақтардың саны 30 данадан асқанда 0,85, 50 данадан асқанда – 0,8, 100 данадан асқанда – 0,75 коэффициенті қолданылады.
3. Масштабтаумен ксерокөшірме жасау кезінде 1,2 коэффициентін қолдану керек.