О внесении изменения в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 февраля 2021 года № 64/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2021 года № 22242
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16064, опубликован 18 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Показатели качества услуг связи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
Приложение к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 19 февраля 2021 года № 64/НҚ
Утверждены приказом
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 ноября 2017 года № 410
Показатели качества услуг связи
Наименование показателя качества услуг сотовой связи
Значение показателя
Показатели качества услуг голосовой связи
1
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети сотовой связи
3%
2
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети фиксированной телефонной связи
2.5%
3
Доля вызовов, окончившихся разъединением установленного соединения не по инициативе абонента
3%
4

"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 19 ақпандағы № 64/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 ақпанда № 22242 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16064 болып тіркелген, 2018 жылғы 18 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-шараларының орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2021 жылғы 19 ақпандағы
№ 64/НҚ Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 22 қарашадағы
№ 410 бұйрығымен
бекітілген
Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштері
Ұялы байланыс қызметтерінің сапа көрсеткішінің атауы
Көрсеткіштің мәні
Дауыс байланысы қызметтерінің сапа көрсеткіштері
1
Ұялы байланыс желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
3%
2
Тіркелген телефон байланысы желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
2.5%
3
Абоненттің бастамасынсыз орнатылған қосылулардың ажырауымен аяқталған шақырулардың үлесі
3%
4
Сөздерді беру сапасы бойынша нормативтерді қанағаттандырмайтын шақырулардың үлесі

Доля вызовов, не удовлетворяющих нормативам по качеству передачи речи (MOS POLQA < 2,8)
8%
5
Среднее время установления соединения в сети сотовой связи, завершающемся на сеть сотовой связи в том же регионе
8 сек
Показатели качества услуг доступа к Интернету посредством подвижных сетей связи, в соответствии с лицензионными обязательствами оператора сотовой связи
1
Доля успешных сессий загрузки данных с сервера HTTP
95%i
2
Доля успешных сессий загрузки данных с сервера FTP по линии "вниз"
95%1
3
Доля успешных попыток сессий загрузки WEB-страницы HTTP
95%ii
4
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 2 Мбит/с по линии "вниз" (для классов Д0, Д1, Д2, Д3 в соответствии с лицензионными обязательствами) iii
10%
5
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 1 Мбит/с по линии "вниз" в технологии 3G (для классов С1С, О1С)
10%
6
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 5 Мбит/с по линии "вниз" в технологии 4G (для классов С1С, О1С)
10%
Показатели качества покрытия связи
Показатель
Тип местностиiv
1
2
3
4
1
RSSI (Received Signal
Strength Indicator) - показатель уровня сигнала в технологии 2G, dBm
Пороговое значениеv
≤-75
≤-85
≤-95
≤-95
Допустимый процентvi, %
5
10
10
10
2
CPICH RSCP - уровень принимаемого полезного сигнала на входе сканирующего приемника в технологии 3G, dBm
Пороговое значение
≤ -80
≤-90
≤-100
≤-105
Допустимый процент, %
10
10
10
10
3
Ec/Io – отношение полезного сигнала к шуму в технологии 3G, dB
Пороговое значение
<15
<15
<15
<15
Допустимый процент, %
10
10
5
15
4
RSRP - cреднее значение мощности принятых опорных сигналов на входе сканирующего приемника технологии 4G, dBm
Пороговое значение
≤ -100
≤ -105
≤ -105
не нормируется
Допустимый процент, %
5
10
15
Показатели качества услуг доступа к Интернету посредством фиксированных сетей связи
Тип подключения
Пропускная способность канала связи, Мбит/с
Время задержки IP-пакетов, не более
Вариация задержки IP-пакетов, не более
Потери IP-пакетов, не более
При передаче данных по каналам связи, организованным по ВОЛС между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
не менее 70% от значения, установленного тарифным планом, договором
20 мс
10 мс
0,2%
При передаче данных по составным каналам связи типа ВОЛС+витая пара, РРЛ+витая пара между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
150 мс
50 мс
0,3%
При передаче данных по составным каналам связи с одним спутниковым участком между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
400 мс
50 мс
0,5%
Список аббревиатур и сокращений:
MOS – средняя оценка разборчивости речи
HTTP – протокол передачи данных
FTP – протокол передачи файлов по сети WEB – интернет пространство
IP – межсетевой протокол
ВОЛС – волоконно-оптическая линия связи
Примечания:
__________________________________
i отношение числа успешных попыток загрузки данных (тестовых файлов) к общему числу попыток загрузки данных за определенный период времени, выраженное в процентах;
ii отношение числа попыток успешных загрузок WEB-страницы HTTP к общему числу попыток загрузок за определенный период времени, выраженное в процентах;
iii Классы мест проводимых измерений:
С1С - аэропорты, железнодорожные/Автобусные вокзалы, Бизнес центры, административные комплексы, выставочные площади, места проведения культурно-массовых мероприятий;

(MOS POLQA < 2,8)
8%
5
Ұялы байланыс желісінде сол өңірдегі ұялы байланыс желісімен телефон қосылуын орнатуды аяқтаудың орташа уақыты
8 сек
Ұялы байланыс операторының лицензиялық міндеттемелеріне сәйкес жылжымалы байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтерінің сапа көрсеткіштері
1
HTTP серверінен деректерді жүктеудің сәтті сессияларының үлесі
95%і
2
"Төмен" бағыты бойынша FTР серверінен деректерді жүктеудің сәтті сессияларының үлесі
95% 1
3
HTTP WEB-парақшасын жүктеу сессияларының сәтті әрекеттерінің үлесі
95% іі
4
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткішінің үлесі "төмен" желісі бойынша 2 Мбит/с кем (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес Д0, Д1, Д2, Д3 классы үшін)ііі
10%
5
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткішінің үлесі 3G технологиясындағы "төмен" желісі бойынша 1 Мбит/с кем (С1С, О1С классы үшін)
10%
6
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткішінің үлесі 4G технологиясындағы "төмен" желісі бойынша 5 Мбит/с кем (С1С, О1С классы үшін)
10%
Байланысты қамтудың сапа көрсеткіштері
Көрсеткіш
Елді мекеннің типі іv
1
2
3
4
1
RSSІ (Receіved Sіgnal
Strength Іndіcator) - 2G технологиясындағы сигнал деңгейінің көрсеткіші, dBm.
Бастапқы мәні v
≤-75
≤-85
≤-95
≤-95
Рұқсат етілген пайыз vі, %
5
10
10
10
2
CPІCH RSCP – 3G технологиясындағы сканерлеуші қабылдағышының кіруінде қабылданатын пайдалы сигналдың деңгейі, dBm.
Бастапқы мәні
≤ -80
≤-90
≤-100
≤-105
Рұқсат етілген пайыз, %
10
10
10
10
3
Ec/Іo – 3G технологиясындағы шуға пайдалы сигналдың қатысы, dB
Бастапқы мәні
<15
<15
<15
<15
Рұқсат етілген пайыз, %
10
10
5
15
4
RSRP-4G технологиясының сканерлеуші қабылдағышының кіруіндедегі қабылданған тірек сигналдар күшінің орташа мәні, dBm
Бастапқы мәні
≤ -100
≤ -105
≤ -105
Нормалауға жатпайды
Рұқсат етілген пайыз, %
5
10
15
Тіркелген байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтері сапасының көрсеткіштері
Қосылу түрі
Байланыс арнасының өткізу қабілеті, Мбит/с
ІP-пакеттердің кідіру уақыты, артық емес
ІP-пакеттердің кідіру вариациясы, артық емес
ІP пакеттерін жоғалту, артық емес
ТОБЖ бойынша ұйымдастырылған байланыс арналары бойынша деректерді өлшеу объектісі мен оператордың деректерді беру желісінде орналасқан тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасында беру кезінде
тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннен кемінде 70%
20 мс
10 мс
0,2%
Деректерді ТОБЖ+өрілген жұп, РРЛ+өлшеу объектісі мен оператордың деректерді беру желісінде орналасқан тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы өрілген жұп типті байланыстың құрамдас арналары бойынша беру кезінде
150 мс
50 мс
0,3%
Өлшеу объектісі мен оператордың деректерді беру желісінде орналасқан тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы бір жерсеріктік учаскемен байланыстың құрамдас арналары бойынша деректерді беру кезінде
400 мс
50 мс
0,5%
Аббревиатуралар мен қысқартулар тізімі:
MOS – сөйлеу түсінігін орташа бағалау
HTTP – деректерді жіберу хаттамасы
FTP – желі бойынша файлдарды жіберу хаттамасы
WEB - интернет кеңістік
ІP – желіаралық хаттама
ТОБЖ – талшықты-оптикалық байланыс желісі
Ескертпе:
_______________________________
і деректерді (тестілік файлдарды) жүктеудің сәтсіз талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде деректерді жүктеу талаптарының жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
іі HTTP WEB парақты жүктеудің сәтті талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде HTTP WEB-парақты жүктеу талаптарының жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
ііі Өлшеулер жүргізілетін орындар кластары:
С1С - Әуежайлар, теміржол/сапаржай вокзалдары, бизнес орталықтары, әкімшілік кешендер, көрмелік алаңдар, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындары

Д0 - города с населением более 1 миллиона человек;
Д1 - города республиканского значения и (или) с населением более 300 тысяч человек;
Д2 - городская местность (средние и большие города с населением от 50000 до 300000 человек);
Д3 - сельская местность и малые города с населением до 50000 человек;
О1С - измерения на основе поступивших обращений, снаружи помещений.
4 типы местности в зависимости от плотности застройки:
1 - город с высокой плотностью застройки (снаружи помещений);
2 - город с низкой плотностью застройки, окраины (снаружи помещений);
3 - сельская местность (с покрытием согласно лицензионных обязательств, снаружи помещений);
4 - автотрассы (с покрытием согласно лицензионных обязательств);
v минимальный уровень сигнала в точках приема свободного пространства, при котором обеспечивается доступность сети в разных типах местности, определяется затуханием сигнала при распространении (с учетом препятствий);
vi допустимый процент пороговых значений рассчитывается, как доля значений ниже порогового от общего числа полученных значений на участках с покрытием сетью указанной технологии.

Д0 - 1 миллионнан астам халқы бар қалалар
Д1 - Республикалық маңызы бар және (немесе) халқы 300 мың адамнан асатын қалалар
Д2 - Қалалық жер (халқы 50000-нан 300000 адамға дейін болатын орта және үлкен қалалар)
Д3 - 50000 адамға дейінгі халқы бар ауылдық жерлер және шағын қалалар
О1С - Келіп түскен өтініштер негізіндегі өлшемдер
іv құрылыстардың тығыздығына байланысты елді мекендердің типтері:
1 - құрылыс тығыздығы жоғары қала (үй-жайлардың сыртынан);
2 - құрылыс тығыздығы төмен қала, шеттегі аймақтар (үй-жайлардың сыртынан);
3 - ауылдық жер (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес желімен қамтылған, үй-жайлардың сыртынан);
4 - автомобиль жолдары (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес желімен қамтылған)
v әртүрлі елді мекендер типтерінде желінің қолжетімділігі қамтамасыз етілетін бос кеңістіктің қабылдау нүктелеріндегі сигналдың ең төменгі деңгейі сигналдың таралуы кезінде өшуімен (бөгеуілдерді ескере отырып) айқындайды;
vі бастапқы мәндердің жол берілетін пайызы көрсетілген технологиялардың желісімен қамтылған учаскелерде алынған мәндердің жалпы санынан бастапқы мәннен төмен мәндердің үлесі ретінде есептеледі.