О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 марта 2021 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2021 года № 22307.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911, опубликован 2 августа 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца и проездного документа, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852, приказываю:";
В Правилах оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца и проездного документа, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852 (далее - Постановление) и определяют порядок оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 5 наурыздағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 наурызда № 22307 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 2 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларының 5-тармағына сәйкес бұйырамын:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларының (бұдан әрі – Қаулы) 5-тармағына сәйкес әзірленді және жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) формуляр – типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, являющийся носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее – база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами.
2) электронный формуляр – бланк с номером и штриховым кодом для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), оформляется и заполняется посредством информационных систем "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" (далее – РП ДРН) и "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация иностранцев" (далее - РП ДРИ);
3) беженец - иностранец, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Подпись документируемого лица в формуляре выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек.
При заполнении формуляров подпись документируемого лица может не учиняться:
лицами, не достигшими 16-летнего возраста;
недееспособными, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда документируемое лицо отказывается от проставления личной подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (документ по инвалидности, протокол правоохранительного органа, документ органа здравоохранения), выданного в соответствии с формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579). На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается причина отсутствия подписи, заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) формуляр – нөмірі мен штрихты коды бар қатаң есептегі баспаханалық бланк, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізілетін ақпаратты тасымалдағыш болып табылады және одан әрі берілген құжаттармен жеке тұлғаны сәйкестендіру мақсатында пайдаланылады.
2) электрондық формуляр – жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқынның куәлігінен басқа) әзірлеу үшін нөмірі мен штрихты коды бар бланк, "Халықты құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункті" (бұдан әрі – ХҚТ ТП) және "Шетелдіктерді құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункті" (бұдан әрі – ШҚТ ТП) ақпараттық жүйелері арқылы ресімделеді және толтырылады.
"3) босқын - нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетелдік немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Формулярда құжатталушы адамның қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді.
Формулярларды толтыру кезінде:
16 жасқа толмаған балаларға;
сауатсыздығы, мүгедектігі бойынша әрекетке қабілетсіз адамдарға;
ерекше жағдайларда, құжатталушы адам (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегі адамдар) жеке қолын қоюдан бас тартқан жағдайларда қол қоймауларына болады.
Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес берілген растайтын құжаттың көшірмесі (мүгедектігі бойынша зейнеткерлік куәлігі, құқық қорғау органының хаттамасы, денсаулық сақтау органының құжаты) қабылданады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында қолтаңбаның жоқтығының себебі көрсетіледі, ол уәкілетті қызметкердің қолтаңбасымен және елтаңбалық мөрмен расталады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Все коды, а также адреса регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочником сокращений и кодов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – справочник).
Даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число.
При заполнении формуляра:
Поле без номера "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ" заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан – "N", для удостоверения лица без гражданства – "А", для вида на жительство иностранца в Республике Казахстан – "I". В случае, если гражданин Республики Казахстан получает только удостоверение личности или только паспорт, во втором поле проставляется прочерк.
В поле 1 "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ" указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии – "04", утрата документа, удостоверяющего личность – "09", смена юридического адреса – "10" либо другие коды.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Для заполнения электронного формуляра необходимо предъявление квитанции об оплате государственной пошлины за документы и один из ниже перечисленных документов в зависимости от причины оформления документов, удостоверяющих личность:
1) При оформлении электронного формуляра на получение паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан:
свидетельство о рождении;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
справку формы – 7;
удостоверение лица без гражданства.
2) при оформлении электронного формуляра на получение вида на жительство иностранца в Республике Казахстан:
действительный национальный паспорт;
вид на жительство иностранца.
3) при оформлении электронного формуляра на получение удостоверения лица без гражданства:
заграничный паспорт с истекшим сроком действия;
удостоверение лица без гражданства;
паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик);
военный билет;
справка об освобождении из мест лишения свободы;
справка о прекращении гражданства страны исхода выданная компетентным органом страны исхода;
свидетельство о рождении (при оформлении лицам до шестнадцати лет);
свидетельство на возвращение, выдаваемое загранучреждениями Республики Казахстан (при утрате удостоверения лица без гражданства временно находившимся за рубежом).
4) при оформлении электронного формуляра на получение проездного документа:
беженцами:
свидетельство о рождении (при получении проездного документа беженцами, не достигшими 16 лет);
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт;
удостоверение беженца со сроком действия статуса беженца не менее 3 месяцев на день подачи заявки;
выдворяемыми лицами:
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт;
реадмиссируемыми лицами:
актовая запись о рождении;
свидетельство о рождении;
удостоверение лица без гражданства;
заграничный паспорт.";

"11. Барлық кодтар, сондай-ақ тіркелген мекенжайлары және олар бойынша қабылданған қысқартулар кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтарына (бұдан әрі - анысәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы мерзімдер сандармен мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күні.
Формулярды толтыру кезінде:
"ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК" деген нөмірі жоқ жол тапсырыс берілген құжаттың түріне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспорты үшін – "N", азаматтығы жоқ адамның куәлігі үшін – "А", Қазақстан Республикасында тұратын шетелдіктің ықтиярхаты үшін – "І" латынша бас әріптерін қою арқылы толтырылады. Егер Қазақстан Республикасының азаматы тек жеке куәлік немесе тек паспорт алатын болса, екінші жолда сызықша қойылады.
"ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІ БЕРІЛЕДІ" деген 1-жолда формулярды толтырудың бір немесе бірнеше себептерінің коды (7 кодқа дейін) көрсетіледі, мысалы, тегін өзгерту – "04", жеке куәліктің жоғалуы – "09", заңды мекенжайын ауыстыру – "10" не басқа кодтар көрсетіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Электрондық формулярды толтыру үшін құжаттар үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы түбіртекті және жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеу себебіне байланысты төменде санамаланған құжаттардың бірін ұсыну қажет:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алуға электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
туу туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
7-нысанды анықтама;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі.
2) Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат алу үшін электрондық формуляр ресімдеу кезінде:
жарамды ұлттық паспорты;
шетелдіктің тұруына ықтиярхат.
3) азаматтығы жоқ адамның куәлігін алу үшін электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
қолданылу мерзімі өткен шетелдік паспорт;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
1974 жылғы үлгідегі паспорт (бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы);
әскери билет;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтама;
шыққан елінің құзыретті органы берген шыққан елінің азаматтығын тоқтатқандығы туралы анықтама;
туу туралы куәлік (он алты жасқа дейінгі адамдарға ресімдеген кезде);
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері беретін қайта оралуға арналған куәлік (шетелде уақытша жүрген азаматтығы жоқ адамның куәлігі жоғалған кезде).
4) жол жүру құжатын алу үшін электрондық формулярды ресімдеу кезінде:
босқындар:
туу туралы куәлігін (16 жасқа толмаған босқындардың жол жүру құжатын алу кезінде);
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын;
өтінім берген күнге босқын мәртебесінің қолданылу мерзімі кемінде 3 ай босқын куәлігін;
шығарылып жіберілетін адамдар:
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын;
реадмиссияланатын адамдар:
туу туралы акт жазбасын;
туу туралы куәлігін;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
шетелдік паспортын.";

дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. При оформлении электронного формуляра на выдачу проездного документа в поле "вид заказываемого документа" автоматически проставляется заглавная латинская буква "В".
При документировании беженцев в поле "гражданство" указывается код "991 беженец" в соответствии со справочником.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Заполнение электронного формуляра в РП ДРН, РП ДРИ производится по следующим кодам:
"00" выдача документов, удостоверяющих личность, детям до 16 лет;
"01" достижение 16-летнего возраста;
"03" перемена постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства;
"04" перемена фамилии, имени, отчества (при его наличии);
"05" перемена даты рождения;
"06" неточность записи;
"07" непригодность документа для дальнейшего использования;
"08" изменение гражданином Республики Казахстан своей национальности;
"09" утрата документов, удостоверяющих личность (кроме паспорта гражданина Республики Казахстан);
"10" смена адреса регистрации;
"11" при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства, а также при документировании граждан Республики Казахстан предъявивших паспорт бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате либо свидетельства о рождении лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность.
выдача паспорта, удостоверения личности на основании удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан либо иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан), а также при первичном документировании видом на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверением лица без гражданства или проездным документом;
"12" принятие гражданства Республики Казахстан;
"13" утрата паспорта гражданином Республики Казахстан;
"14" переименование местностей в связи с действующим административно-территориальным делением;
"15" получение удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, в связи с возвращением на постоянное местожительство в Республику Казахстан;
"16" по желанию владельца, в связи с видоизменением документов;
"17" получение документов, удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
"18" истечение срока действия документов, удостоверяющих личность.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При заполнении электронного формуляра следует руководствоваться следующим:
коды "00", "01" - по предъявленному свидетельству о рождении, имеющему ИИН, либо свидетельству о рождении с вкладышем к нему с присвоенным ИИН, производится идентификация личности по ИИН в базе данных.

мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Жол жүру құжатын беруге электрондық формулярды ресімдеу кезінде "тапсырыс берілетін құжаттың түрі" жолында "В" латынша бас әрпі автоматты түрде қойылады.
Босқындарды құжаттандыру кезінде "азаматтық" деген жолда анықтамалыққа сәйкес "991 босқын" коды көрсетіледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
31. ХҚТ ТП-да, ШҚТ ТП-да электрондық формулярларды толтыру мынадай кодтар бойынша жүргізіледі:
"00" 16 жасқа толмаған балаларға жеке басты куәландыратын құжат беру;
"01" 16 жасқа толу;
"03" Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің азаматтық елін өзгерту;
"04" тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) өзгерту;
"05" туған күнін өзгерту;
"06" жазбаның дұрыс еместігі;
"07" құжаттың одан әрі қолдануға жарамсыздығы;
"08" Қазақстан Республикасы азаматының өзінің ұлтын өзгертуі;
"09" жеке басын куәландыратын құжаттардың жоғалуы (Қазақстан Республикасы азаматының паспортынан басқа);
"10" заңды мекенжайын ауыстыру;
"11" шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды алғаш рет құжаттандыру кезінде, сондай-ақ 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО-ның паспортын немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіру үшін ұсынған Қазақстан Республикасы азаматтарын құжаттандыру кезінде, не алғаш рет жеке басты куәландыратын құжаттар алуға қолдаухатпен жүгінген 18 жастан асқан адамдар туу туралы куәліктер ұсынған кезде;
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайда) негізінде паспорт, жеке куәлік беру, сондай-ақ шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұру ықтиярхаты не азаматтығы жоқ адамның куәлігімен алғаш рет құжаттандыру;
"12" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау;
"13" Қазақстан Республикасы азаматының паспортты жоғалтуы;
"14" қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске байланысты елді мекендер атауының өзгеруі;
"15" Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайта оралуына байланысты Қазақстан Респбликасы азаматының жеке куәлігін алуы;
"16" иесінің қалауы бойынша құжат түрлерінің өзгеруіне байланысты;
"17" қолда бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының негізінде алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу;
"18" жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамдылық мерзімінің аяқталуы.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Электрондық формулярды толтыру кезінде:
"00", "01" кодтары - ұсынылған ЖСН бар туу туралы куәлік не оған ЖСН берілген жапсырмасы бар туу туралы куәлік бойынша деректер базасында ЖСН бойынша сәйкестендіру жүргізіледі.

В случае, если документируемое лицо до достижения им 16-летнего возраста получало документ, удостоверяющий личность, то при заполнении электронного формуляра по достижению 16-летнего возраста в основании указываются данные ранее выданного документа.
При заполнении электронного формуляра на основании свидетельства о рождении номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей вносятся в поле "дополнительное основание";
код "03" - при перемене постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего вида на жительство иностранца, в поле "дополнительное основание" указывается номер, дата выдачи и орган выдачи национального паспорта;
код "04" - указывается при перемене Ф.И.О. (при его наличии). Номер, дата и орган выдачи свидетельства о заключении, расторжении брака, перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, решения суда, вступившего в законную силу (при их наличии), номер и дата выдачи национального паспорта иностранца вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание" электронного формуляра;
код "05" - указывается при перемене даты рождения. Номер, дата и орган выдачи свидетельства о перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении (при их наличии), номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене даты рождения вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание".
Оформление заявки для документирования иностранцев по кодам "04" и "05" осуществляется в соответствии с национальным паспортом иностранца, номер, дата и орган выдачи национального паспорта иностранца вводятся уполномоченным сотрудником в поле "дополнительное основание" электронного формуляра, при этом проводится проверка личности по учетам органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
код "06" - указывается в случае выявления расхождений сведений в установочных данных, месте рождения. По завершению проверки, в поле "дополнительное основание" вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения.
При выявлении несоответствия фотографии документируемого, в информационной базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником производится проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах.
По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМС МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений. В поле "дополнительное основание" указывается номер и дата заключения по установлению личности, а в поле "дополнительная информация" указывается причина несоответствия фотографий.
В случае подтверждения тождественности фотографий документируемого лица в поле "дополнительная информация" указывается "тождественность фотографий Ф.И.О. (при его наличии) в документе № и в электронной заявке № подтверждается протоколом опознания личности Управления (отдела) внутренних дел от (дата составления протокола)", а в поле "дополнительное основание" указывается номер и дата заключения по установлению личности;
код "07" - указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта гражданина Республики Казахстан, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность и т.д.). Основанием оформления электронного формуляра записываются данные непригодного документа, а в поле "дополнительная информация" указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра;
код "08" - указывается при изменении гражданином Республики Казахстан своей национальности. Номер и дата заключения об изменении национальности вводятся в поле "дополнительное основание" электронного формуляра;
код "09" - указывается при утрате документов, удостоверяющих личность, регистрационный номер и дата заявления документируемого лица вводятся в поле "дополнительное основание";
код "10" - указывается при перемене адреса регистрации, если в документе, удостоверяющем личность, указан полный юридический адрес (область, город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется его замена.
До оформления электронного формуляра производится регистрация посредством информационной системы РП ДРН и РП ДРИ;

Егер құжатталушы адам 16 жасқа толғанға дейін жеке басын куәландыратын құжат алған жағдайда, онда ол 16 жасқа толуы бойынша электрондық формулярды толтыру кезінде бұрын берілген құжаттың деректері көрсетіледі.
Электрондық формуляр туу туралы куәліктің негізінде толтырылған кезде ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі, күні және оны берген орган туралы мәліметтер "қосымша негіз" жолына енгізіледі.
"03" коды – Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер азаматтығы бар елін өзгерткен кезде. Бұл ретте, 9, 10, 11-жолдарда шетелдіктің бұрынғы тұруға ықтиярхатының деректері жазылады, "қосымша негіз" жолында ұлттық паспортының нөмірі, берілген күні және берген орган көрсетіледі;
"04" коды - Т.А.Ә (ол болған кезде) өзгерткен кезде көрсетіледі. Неке қию, бұзу, айқындамалық деректерді өзгерту туралы куәліктің, қайта берілген туу туралы куәліктің, заңды күшіне енген сот шешімінің (олар болған кезде) нөмірін, күнін және оны берген органды, шетелдіктің ұлттық паспортының нөмірін және берген күнін уәкілетті қызметкер электрондық формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізеді;
"05" коды - туған күнін өзгерткен кезде көрсетіледі. Айқындамалық деректерін өзгерту, туу туралы куәлікті қайтадан алу туралы куәліктің (олар болған кезде) нөмірін, күнін және берген органды, туған күнін өзгерту туралы ішкі істер органы қорытындысының нөмірі мен күнін уәкілетті қызметкер "қосымша негіз" жолына енгізеді;
Шетелдіктерді "04" және "05" кодтары бойынша құжаттандыру шетелдіктің ұлттық паспортына сәйкес жүргізіледі, шетелдіктің ұлттық паспортының нөмірін, күнін және берген органды уәкілетті қызметкер электрондық формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізеді, бұл ретте жеке басын тексеру ішкі істер органдары мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕАК) есептері бойынша жүргізіледі.
"06" коды - айқындамалық деректерде, туған жері туралы мәліметтерде айырмашылықтар анықталған жағдайда көрсетіледі. Тексеріс аяқталғаннан кейін "қосымша негіз" жолында электрондық формулярға енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттың деректері енгізіледі.
Деректердің ақпараттық базасындағы құжатталушы адамның фотосуретінің жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесімен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжатталушы адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкес келмеушіліктің себептерін тексеруді жүргізеді.
Тексеріс нәтижелері бойынша жеке басты тану хаттамасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның фотокарточкасы мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша басқа адамдардың фотокарточкаларымен бірге жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып толтырылады, содан кейін екі жұмыс күні ішінде қорытынды шығарылады және формулярмен және жою туралы актімен бірге ІІМ КҚҚК-ге жолданады. Қорытындыны тіркеу қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі. "Қосымша негіз" жолында жеке басын анықтау бойынша қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі, ал "қосымша ақпарат" жолында фотосуреттердің сәйкес келмеу себептері көрсетіледі.
Азаматтың фотосуреттерінің сәйкестігі расталған жағдайда "қосымша ақпарат" жолында "№ құжаттағы және № электрондық өтінімдегі Т.А.Ә. (ол болған кезде) фотосуреттерінің сәйкестігі Полиция басқармасының (бөлімінің) (хаттаманың жасалған күні) жеке басын тану хаттамасымен расталады" деп көрсетіледі, ал "қосымша негіз" жолында жеке басын анықтау жөніндегі қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
"07" коды - құжат пайдалануға жарамсыз болған (Қазақстан Республикасының азаматы паспортының бүлінуі, ескіруі, техникалық ақаулар, барлық беттерінің пайдаланылуы, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН-ның болмауы және т.б.) жағдайларда көрсетіледі. Электрондық формулярды ресімдеудің негізі болып жарамсыз құжаттың деректері жазылады, ал "қосымша ақпарат" жолында құжаттың жарамсыз болуының нақты себебі көрсетіледі. Бүлінуіне, жеке басын сәйкестендірудің мүмкін болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезінде алынады;
"08" коды - Қазақстан Республикасының азаматы өз ұлтын өзгерткен кезде көрсетіледі. Ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмірі мен күні электронды формулярдың "қосымша негіз" жолына енгізіледі;
"09" коды - жеке басты куәландыратын құжатты жоғалтқан кезде көрсетіледі, құжатталушы адамның өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні "қосымша негіз" жолына енгізіледі;
"10" коды - тіркелген мекенжайы өзгерген кезде көрсетіледі, егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген толық заңды мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) жаңа тіркелген мекенжайымен сәйкес келмеген жағдайда, жеке куәлікті ауыстыру қажет болады.
Электрондық формулярды ресімдегенге дейін ХҚТ ТП және ШҚТ ТП ақпараттық жүйелері арқылы тіркеу жүргізіледі;

"11" - указывается при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства, а также при документировании граждан Республики Казахстан предъявивших паспорт бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате либо свидетельства о рождении лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность;
код "12" - указывается при приеме в гражданство Республики Казахстан, основанием для заполнения электронного формуляра является справка о приеме гражданства Республики Казахстан. Номер Указа либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается в поле "дополнительное основание";
код "13" - указывается при утрате паспорта гражданина Республики Казахстан, регистрационный номер и дата заявления гражданина о восстановлении утраченного паспорта, вводятся в поле "дополнительное основание".
Не осуществляется документирование проездным документом по кодам:
беженцев - "00-03", "08", "10", "12-17";
лиц, подлежащих реадмиссии и выдворению за пределы Республики Казахстан - "00-10", "12-18".";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение 1
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 марта 2021 года № 135
Приложение 2
к Правилам оформления,
заполнения, учета, хранения,
передачи, расходования,
уничтожения формуляра
для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
СПРАВОЧНИК сокращений и кодов

"11" коды - шетелдіктерді не азаматтығы жоқ адамдарды бастапқы құжаттандыру кезінде, сондай-ақ 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын немесе және жоғалту бойынша оны қалпына келтіру не 18 жастан асқан адамдарға жеке басты куәландыратын құжаттар беру туралы бірінші рет өтініш білдіргендерге туу туралы куәлік көрсеткен Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру кезінде көрсетіледі;
"12" коды – Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау кезінде көрсетіледі, электрондық формулярды толтыру үшін негіз Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама болып табылады. Жарлық нөмірі не Қазақстан Республикасы азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органының қорытындысы "қосымша негіз" жолында көрсетіледі;
"13" коды - Қазақстан Республикасының азаматының паспорты жоғалған кезде көрсетіледі, жоғалған паспортты қалпына келтіру туралы азамат өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні "қосымша негіз" жолына енгізіледі".
Мынадай:
"Босқындарды - "00-03", "08", "10", "12-17";
Қазақстан Республикасының тыс жеріне реадмиссиялауға және шығарып жіберуге жататын адамдарды - "00-10", "12-18" кодтары бойынша жол жүру құжаттарымен құжаттандыру жүзеге асырылмайды.";
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 5 наурыздағы
№ 135 Бұйрыққа
1-қосымша
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
2-қосымша
Қысқартулар мен кодтар АНЫҚТАМАЛЫҒЫ

1. Сокращение названий административно-территориальных объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстан.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЙ АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРРИТОРИАЛЬНЫХ ОБЪЕКТОВ
Все адреса заполняются в соответствии с существующим административно-территориальным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков, дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
с. - село;
пос. - поселок;
пгт. - поселок городского типа;
рп. - рабочий поселок;
ж.д.ст. - железнодорожная станция;
разъезд - без сокращений;
аул - без сокращений.
В наименовании городов слово "город" и сокращения типа "г", "гор." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
В наименовании улиц слово "улица" и сокращение типа "ул." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или нет) следующие сокращения:
пр. - проспект;
пер. - переулок;
мкр. - микрорайон;
проезд - без сокращений;
шоссе - без сокращений;
бул. - бульвар;
городок - без сокращения;
пл. - площадь;
пос. - поселок (включенный в состав городского деления);
разъезд - без сокращений;
ст. - станция;
дор. - дорога;
тракт - без сокращений;
ж.м. - жилой массив;
парк - без сокращений;
сквер - без сокращений;
в/ч -военная часть.
Не вошедшие в данный перечень наименования записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК КОДОВ СТРАН МИРА И ГРАЖДАНСТВА
Код
Наименование (каз)
Наименование (рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

1. Әкімшілік-аумақтық объектілер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдері және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
ӘКІМШІЛІК-АУМАҚТЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР АТАУЛАРЫНЫҢ ҚЫСҚАРТУЫ
Барлық мекенжайлар қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес толтырылады.
Уақытша мәнге ие немесе қызметтік мақсаттағы (дала қосы, қыстау, жайылым, қорықшы кордоны, орманшы, жол шеберлерінің, бакенщиктердің үйлері, метеостанция) және дербес елді мекен болып табылмайтын объектілер, олармен әкімшілік және аумақтық тұрғыда байланысатын елді мекендердің атаулары бойынша жазылады.
Елді мекендер үшін мынадай қысқартулар қолданылады:
- с. - село;
- к. - кент;
- қтк - қала типтес кент;
- жк - жұмыс кенті;
- т.ж.ст. - теміржол стансасы;
- разъезд - қыстартусыз жазылады;
- ауыл - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауында "қала" деген сөз қысқартылып "қ." немесе "қал." болып жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Көше атауындағы "көше" деген "к." деп жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Даңғылдар, орамдар, алаңдар т.б. үшін мынадай қысқартулар (немесе жоқ) қолданылады:
- д – даңғыл;
- ор. – орамдар;
- ш.а - шағын аудан;
- проезд - қысқартусыз;
- шоссе - қысқартусыз;
- буль. - бульвар;
- қалашық - қысқартусыз;
- алаң - алаң
- к. - кент (қала құрамына енгізілген);
- разъезд - қысқартусыз;
- ст. – станция;
- жол - жол;
- тракт - қысқартусыз;
- саябақ - қысқартусыз;
- түа - тұрғын үй алабы;
- сквер - қысқартусыз;
- ә/б – әскери бөлім.
Осы тізбеге енбеген атаулар қысқартусыз жазылады.
ӘЛЕМ ЕЛДЕРІ МЕН АЗАМАТТЫҒЫ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
991
БОСҚЫН
БЕЖЕНЕЦ
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК КОДОВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол
(F - женский, M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҰЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҰЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
қАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҰНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҰНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
999
ұлтын көрсетусіз
без указания национальности
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Область
Код области
Код р-на
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ

876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
991
БОСҚЫН
БЕЖЕНЕЦ
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР КОДЫ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел, M - ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҰЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҰЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
қАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҰНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҰНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
999
ұлтын көрсетусіз
без указания национальности
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОБЛЫСТАРЫ, АУДАНДАРЫ КОДТАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыс коды
Аудан коды
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ

9999
456
ТӨРЕТАМ
ТЮРЕТАМ
9999
500
ҚР ІІМ КҚҚК
КМС МВД РК
9999
600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Приложение 2
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 марта 2021 года № 135
Приложение 8
к Правилам оформления,
заполнения, учета, хранения,
передачи, расходования,
уничтожения формуляра
для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца).
ПЕРЕЧЕНЬ
причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность
НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН:
перемена Ф.И.О. (при его наличии)
перемена даты рождения
изменение национальности
неточность записей в документе, удостоверяющем личность,
изменение места жительства (для удостоверения личности)
непригодность для дальнейшего использования (документ не сдан)
утрата документа, удостоверяющего личность,
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
в связи со смертью гражданина (документ не сдан)
в связи с выходом из гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
в связи с утратой гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
в связи с приобретением гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
невостребованные документы
незаконная выдача документов (документ не сдан)
найденные, но невостребованные документы,
просроченные
неверное фото
выпуск нового документа (ранее выданный документ не сдан)
аннулирование вида на жительство иностранца в Республики Казахстан, удостоверения лица без гражданства (в соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения")
прекращение/лишение статуса беженца (документ не сдан)
выезд за пределы Республики Казахстан" для лиц, подлежащих реадмиссии или выдворению с территории Республики Казахстан (документ не сдан)

9999
456
ТӨРЕТАМ
ТЮРЕТАМ
9999
500
ҚР ІІМ КҚҚК
КМС МВД РК
9999
600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 5 наурыздағы
№ 135 Бұйрыққа
2-қосымша
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
8-қосымша
Жеке басты куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерінің ТІЗБЕСІ
СЕБЕПТЕРДІҢ АТАУЫ:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) өзгертуі
туған күнін өзгертуі
ұлтын өзгертуі
жеке басты куәландыратын құжаттағы жазулардың нақты еместігі
тұрғылықты жерін өзгертуі (жеке куәлік үшін)
одан әрі қолдануға жарамсыздығы (құжат тапсырылмаған)
жеке басты куәландыратын құжаттың жоғалуы
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету
азаматтың қайтыс болуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауына байланысты (құжат тапсырылмаған)
талап етілмеген құжаттар
құжаттарды заңсыз беру (құжат тапсырылмаған)
табылған, бірақ талап етілмеген құжаттар
мерзімі өткен құжаттар
дұрыс емес фото
жаңа құжатты шығару (бұрын берілген құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің күшін жою ("Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 49-бабына сәйкес)
босқын мәртебесін тоқтату/айыру (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының аумағынан реадмиссиялауға немесе шығарып жіберуге жататын адамдар үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерге кету (құжат тапсырылмаған).