О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2017 года № 324 "Об утверждении Правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2021 года № 22352
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2017 года № 324 "Об утверждении Правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15514, опубликован в газетах "Казахстанская правда" от 05.09.2017 г., № 169 (28548), "Егемен Қазақстан" 05.09.2017 ж., № 169 (29150) следующие изменения:
в Правилах организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Источниками формирования данных по учету детей служат:
1) данные ЕИСО о детях дошкольного возраста;
2) данные ЕИСО о детях школьного возраста;
3) данные ЕИСО о детях, обучающихся в организациях образования технического и профессионального образования;
4) данные ЕИСО о воспитывающихся и обучающихся в негосударственных организациях образования;
5) сведения государственной базы данных "Физические лица" Министерства юстиции Республики Казахстан о детях 0-18 лет;
6) сведения автоматизированной информационной системы "Кандас" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о детях кандасов 0 - 18 лет.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Органы управления образованием местных исполнительных органов обеспечивают учет детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования и формируют единую базу данных детей от 0 до 18 лет, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуального идентификационного номера (ИИН), даты рождения, места жительства детей, проживающих на территории области, города республиканского значения, столицы на основании данных ЕИСО, включающий:
1) сведения о детях дошкольного возраста;
2) сведения о детях школьного возраста, включая данные о детях, не подлежащих обучению (по состоянию здоровья);
3) сведения о детях, обучающихся в организациях образования технического и профессионального образования;

"Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетті атқарушы 2017 жылғы 11 шілдедегі № 324 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 наурызда № 22352 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1."Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 11 шілдедегі № 324 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15514 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2017 жылғы 5 қыркүйекте № 169 (28548), "Егемен Қазақстан" газетінде 2017 жылғы 5 қыркүйекте № 169 (29150) жарияланған) өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Балаларды есепке алу бойынша мәліметтерді қалыптастыру деректері:
1) мектепке дейінгі жастағы балалар туралы ББАЖ деректері;
2) мектеп жасындағы балалар туралы ББАЖ деректері;
3) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алатын балалар туралы ББАЖ деректері;
4) мемлекеттік емес ұйымдарда тәрбиеленіп және білім алып жатқан балалар туралы ББАЖ деректері;
5) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасының 0-18 жастағы балалар туралы мәліметі;
6) Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің 0-18 жастағы қандастар балалары туралы мәліметі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастырады және ББАЖ мәліметтері негізінде:
1) мектепке дейінгі жастағы балалар туралы мәліметтер;
2) оқытуға жатпайтын (денсаулығы бойынша) балалар туралы мәліметті қоса алғанда мектеп жасындағы балалар туралы мәліметтер;
3) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алатын балалар туралы мәліметтер;

4) сведения о воспитывающихся и обучающихся в негосударственных дошкольных организациях и организациях среднего образования;
5) сведения о не обучающихся детях;
6) сведения о детях кандасов;
7) сведения о детях иностранцев и лиц без гражданства (иммигрантов);
8) сведения о детях, не охваченных обучением;
9) сведения о детях систематически пропускающих занятия без уважительной причины.
Сведения, указанные в подпункте 9) пункта 11 настоящих Правил согласовываются с местной полицейской службой органов внутренних дел области (города республиканского значения, столицы), (района, города, района в городе) и размещаются в ЕИСО к 10 числу каждого месяца.".
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа после его официального опубликования на интернет – ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов

4) мемлекеттік емес мектепке дейінгі ұйымдарда және орта білім беру ұйымдарында тәрбиеленіп жатқан және білім алушылар туралы мәліметтер;
5) оқытуға жатпайтын балалар туралы мәліметтер;
6) қандастардың балалар туралы мәліметтер;
7) шетелдік және азаматтығы жоқ (иммигранттар) балалар туралы мәліметтер;
8) оқумен қамтылмаған балалар туралы мәліметтер;
9) жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспайтын балалар туралы мәліметтері бар облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында тұратын баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), туған күні, айы, жылы, тұрғылықты орны көрсетілген 0-ден 18 жасқа дейінгі балалардың бірыңғай мәліметтер базасын қалыптастырады.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген мәліметтер облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), (аудан, қала, қаладағы аудан) ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметімен келісіледі және әр айдың 10-на қарай ББАЖ-да орналастырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов