О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-188/2020 «Об утверждении правил разработки и пересмотра клинических протоколов»
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2021 года № 22472
ПРИКAЗЫВAЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-188/2020 «Об утверждении правил разработки и пересмотра клинических протоколов» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 21637, опубликован 18 ноября 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах разработки и пересмотра клинических протоколов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«5) объединенная комиссия по качеству медицинских услуг (далее - Комиссия) - комиссия для выработки рекомендаций по совершенствованию стандартизации, клинических протоколов, стандартов системы контроля качества и доступности услуг в области здравоохранения, а также аккредитации субъектов согласно статье 25 Кодекса;»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Клинические протоколы разрабатываются научными медицинскими центрами (институтами), высшими медицинскими учебными заведениями с привлечением неправительственных организаций в области здравоохранения по отдельным заболеваниям, состояниям или медицинским вмешательствам (группам заболеваний, состояний или медицинских вмешательств) с указанием соответствующих кодов международной классификации болезней.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Разработка и пересмотр клинических протоколов проводится согласно следующим этапам:
1) сбор заявок на разработку и пересмотр протоколов;
2) формирование списка тем протоколов;
3) приоритезация темы протоколов;
4) разработка и пересмотр протоколов;
5) размещение проектов протоколов на сайте разработчиков протоколов, проведение открытого обсуждения проектов протоколов с последующим их рецензированием;
6) экспертная оценка проектов протоколов;
7) согласование проектов протоколов на уровне Комиссии, сформированной в соответствии со статьей 15 Кодекса;
8) одобрение и рекомендации к использованию протоколов на заседании Комиссии с последующим размещением одобренных протоколов на сайте уполномоченного органа.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«Клиникалық хаттамаларды әзірлеу мен қайта қарау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ - 188/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 сәуірдегі № ҚР ДСМ-25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 сәуірде № 22472 болып тіркелді
БҰЙЫРAМЫН:
1. «Клиникалық хаттамаларды әзірлеу мен қайта қарау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-188/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21637 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 18 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Клиникалық хаттамаларды әзірлеу және қайта қарау қағидаларында:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия (бұдан әрі-Комиссия)-Кодекстің 25-бабына сәйкес стандарттауды, клиникалық хаттамаларды, денсаулық сақтау саласындағы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін бақылау жүйесінің стандарттарын жетілдіру, сондай-ақ субъектілерді аккредиттеу жөнінде ұсынымдар әзірлеуге арналған комиссия;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Клиникалық хаттамаларды үкіметтік емес ұйымдарды, тарта отырып, жекелеген аурулар, жай-күйлер немесе медициналық араласулар (аурулар топтары, жай-күйлер немесе медициналық араласулар) бойынша ғылыми медициналық орталықтар (институттар), жоғары медициналық оқу орындары халықаралық аурулар сыныптамасының тиісті кодтарын көрсете отырып әзірлейді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Клиникалық хаттамаларды әзірлеу және қайта қарау мынадай кезеңдерге сәйкес жүргізіледі:
1) хаттамаларды әзірлеуге және қайта қарауға өтінімдер жинау;
2) хаттамалар тақырыптарының тізімін қалыптастыру;
3) хаттама тақырыбына басымдық беру;
4) хаттамаларды әзірлеу және қайта қарау;
5) хаттамалар жобаларын хаттамаларды әзірлеушілердің сайтында орналастыру, хаттамалар жобаларын кейіннен рецензиялай отырып, ашық талқылау жүргізу;
6) хаттамалар жобаларын сараптамалық бағалау;
7) Кодекстің 15-бабына сәйкес қалыптастырылған Комиссия деңгейінде, хаттамалар жобаларын келісу;
8) кейіннен мақұлданған хаттамаларды уәкілетті орган айқындаған ұйымның сайтында орналастыра отырып, комиссия отырысында хаттамаларды пайдалануға мақұлдау және ұсынымдар.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Заявки на разработку и пересмотр клинических протоколов, с обязательным приложением обоснования разработки и пересмотра клинического протокола предоставляются в уполномоченный орган для проведения приоритезации актуальных тем клинических протоколов на ежегодной основе в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.»;
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
«3) отнесение заболевания (состояния) к социально значимым заболеваниям и (или) орфанным (редким) заболеваниям;»;
пункт 10 исключить;
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
«14-1. Разработанные проекты клинических протоколов размещаются на сайте разработчиков протоколов, где проводится открытое обсуждение проектов клинических протоколов в срок не менее 15 (пятнадцати) календарных дней до направления на рецензию.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Рабочая группа направляет проекты клинических протоколов с рецензиями на экспертную оценку в организацию, определенную уполномоченным органом. Организация, определенная уполномоченным органом проводит экспертную оценку в течение 15 (пятнадцати) календарных дней и предоставляет экспертное заключение в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
В случае предоставления отрицательного заключения экспертной оценки проекты клинических протоколов направляются на доработку Рабочей группы. Рабочая группа в течение 15 (пятнадцати) календарных дней предоставляет доработанные проекты клинических протоколов на повторную экспертную оценку в организацию, определенную уполномоченным органом.
При наличии положительного заключения экспертной оценки проекты клинических протоколов выносятся на рассмотрение Комиссии.»;
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
«18-1. Одобренные Комиссией клинические протоколы размещаются на сайте уполномоченного органа.»;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

«5. Клиникалық хаттаманы әзірлеу мен қайта қарау өтінімдер, клиникалық хаттаманы әзірлеу мен қайта қарау негіздемесін міндетті түрде қоса отырып, жыл сайынғы негізде клиникалық хаттамалардың өзекті тақырыптарына басымдық беру жөніндегі уәкілетті органға осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес беріледі.»;
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ауруды (жағдайды) әлеуметтік мәні бар ауруларға және (немесе) орфандық (сирек) ауруларға жатқызу;»;
10-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
«14-1. Дайын клиникалық хаттамалардың жобалары хаттамаларды әзірлеушілердің сайтында орналастырылады, онда клиникалық хаттамалардың жобалары қарауға жіберілгенге дейін кемінде 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде ашық талқыланады.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Жұмыс тобы сараптамалық бағалауға рецензиялары бар клиникалық хаттамалардың жобаларын уәкілетті орган айқындаған ұйымға жібереді. Уәкілетті орган айқындаған ұйым сараптамалық бағалауды күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде жүргізеді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес сараптамалық қорытындыны ұсынады.
Сараптамалық бағалаудың теріс қорытындысы ұсынылған жағдайда клиникалық хаттамалардың жобалары жұмыс тобын пысықтауға жіберіледі. Жұмыс тобы күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде пысықталған клиникалық хаттамалардың жобаларын уәкілетті орган айқындаған ұйымға қайта сараптамалық бағалауға ұсынады.
Сараптамалық бағалаудың оң қорытындысы болған кезде клиникалық хаттамалардың жобалары Комиссияның қарауына шығарылады.»;
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
«18-1. Комиссия мақұлдаған клиникалық хаттамалар уәкілетті орган айқындаған ұйымның сайтында орналастырылады.»;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан        A. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-25
Приложение 2 к Правилам
разработки и пересмотра
клинических протоколов
от 12 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ - 188/2020
Типовая структура клинического протокола диагностики и лечения
Название протокола
1. Вводная часть
1) Код(ы) МКБ-10:
МКБ-10
Код
Название
2) Дата разработки и пересмотра протокола;
3) Сокращения, используемые в протоколе;
4) Пользователи протокола;
5) Категория пациентов;
6) Шкала уровня доказательности;
7) Определение (необходимо указать ссылку на источник);
8) Классификация (по этиологии, стадиям).
2. Методы, подходы и процедуры диагностики
1) диагностические критерии (описание достоверных признаков заболевания в зависимости от степени тяжести процесса, по возможности с указанием уровня доказательности):
жалобы и анамнез (характер возникновения и проявления болевого синдрома);
физикальное обследование (резкая боль в эпигастральной области);
лабораторные исследования (повышение уровня лейкоцитов в крови с указанием цифровых показателей нормы и (или) показателей патологического состояния);
инструментальные исследования (рентгенологические признаки, эзофагогастродуаденоскопия);
показания для консультации специалистов (профильного специалиста с указанием цели консультации);
2) диагностический алгоритм (все вышеперечисленные диагностические критерии показать в виде алгоритма);
3) дифференциальный диагноз и обоснование дополнительных исследований (четко прописывать с каким диагнозом дифференциальная диагностика и какие критерии):
Диагноз
Обоснование для дифференциальной диагностики
Обследования
Критерии исключения диагноза
3. Тактика лечения на амбулаторном уровне:
1) немедикаментозное лечение (режим, диета);
2) медикаментозное лечение (указываются фармакологические группы, лекарственные средства, зарегистрированные в Республики Казахстан в виде международного непатентованного названия (далее - МНН) (без указания торгового названия, курсовые или суточные дозы с указанием формы выпуска (раствор, таблетка) без дополнительных характеристик. При наличии особенностей назначения необходимо указать: внутривенное введение, инсулиновая помпа);
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств* допускается в следующих случаях:

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі        A. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 1 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-25 Бұйрыққа
қосымша
Клиникалық хаттамаларды
әзірлеу және қайта қарау
Қағидаларына
2-қосымша
2020 жылғы 12 қараша
№ ҚР ДСМ - 188/2020
Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасының үлгілік құрылымы
Хаттаманың атауы
1. Кіріспе бөлім
1) AХЖ-10 коды(лар):
AХЖ-10
AХЖ
Aтауы
2) Хаттаманы әзірлеу және қайта қарау күні;
3) хаттамада пайдаланылатын қысқартулар;
4) хаттаманы пайдаланушылар;
5) пациенттердің санаты;
6) Дәлелдеу деңгейінің шкаласы;
7) анықтау (дереккөзге сілтеме көрсету қажет);
8) жіктеу (этиология, сатылар бойынша).
2. Диагностика әдістері, тәсілдері және рәсімдері
1) диагностикалық өлшемшарттар (процестің ауырлық дәрежесіне байланысты, мүмкіндігінше дәлелділік деңгейін көрсете отырып, аурудың анық белгілерін сипаттау):
шағымдар мен анамнез (ауырсыну синдромының пайда болу және көріну сипаты);
зертханалық зерттеулер (норманың цифрлық көрсеткіштерін және (немесе) патологиялық жай-күй көрсеткіштерін көрсете отырып, қандағы лейкоциттер деңгейінің жоғарылауы);
аспаптық зерттеулер (рентгенологиялық белгілер, эзофагастродуаденоскопия);
мамандардың (консультацияның мақсатын көрсете отырып, бейінді маманның) консультациясына арналған көрсетілімдер;
2) диагностикалық алгоритм (жоғарыда аталған барлық диагностикалық өлшемшарттар алгоритмі түрінде көрсетіледі);
3) сараланған диагноз және қосымша зерттеулердің негіздемесі (дифференциалды диагноздың қандай диагнозымен және қандай критерийлермен нақты жазу):
Диагноз
Сараланған диагноздың негіздемесі
Тексеру
Диагнозды алып тастау өлшемшарттары
3. Aмбулаториялық деңгейде емдеу тәсілі:
1) дәрі-дәрмексіз емдеу (режим, диета);
2) дәрі-дәрмекпен емдеу (фармакологиялық топтар, Қазақстан Республикасында халықаралық патенттелмеген атау (бұдан әрі - ХПA) түрінде тіркелген дәрілік заттар ( сауда атауын қосымша сипаттамасыз шығару (ерітінді, таблетка) нысанын көрсете отырып, курстық немесе тәуліктік дозаларын көрсетпей. Тағайындау ерекшеліктері болған кезде мыналарды көрсету қажет: венаішілік енгізу, инсулиндік помпа);
Клиникалық хаттамаға Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды* қосуға мынадай жағдайларда жол беріледі:

1) включены в Перечень орфанных заболеваний и лекарственных средств для их лечения (орфанных), утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 21479) (далее - Перечень);
2) соответствуют одному из условий, предусмотренных в подпунктах 2), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 7 Правил формирования Казахстанского национального лекарственного формуляра, а также правил разработки лекарственных формуляров организаций здравоохранения, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-326/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 21913) (далее - Правил).
* - данные препараты помечаются (*) в тексте клинического протокола и указывается информация об отсутствии регистрации лекарственного препарата в Республики Казахстан, а для орфанных препаратов обозначается статус орфанного.
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств не является основанием для возмещения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Перечень основных лекарственных средств (имеющих 100 % вероятность применения):
Фармакотерапевтическая группа
МНН лекарственного средства
Способ  применения
Уровень доказательности
Перечень дополнительных лекарственных средств (менее 100 % вероятности применения):
Фармакотерапевтическая группа
МНН лекарственного средства
Способ  применения
Уровень доказательности
3) хирургическое вмешательство (в случае если не является основным, то необходимо описание его обоснования: при неэффективности медикаментозного лечения в течение определенного периода, при отсутствии положительной динамики основных индикаторов эффективности лечения);
4) дальнейшее ведение (послеоперационное, реабилитация, сопровождение пациента на амбулаторном уровне);
5) индикаторы эффективности лечения и безопасности методов диагностики и лечения, описанных в протоколе (отсутствие признаков воспаления брюшины, отсутствие послеоперационных осложнений, с указанием диагностических критериев наблюдения за эффективностью проводимых лечебных мероприятий).
4. Показания для госпитализации с указанием типа госпитализации:
1) показания для плановой госпитализации;
2) показания для экстренной госпитализации.
5. Тактика лечения на стационарном уровне:

1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21479 болып тіркелген) орфандық аурулар және оларды емдеуге арналған дәрілік заттар (орфандық) тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) енгізілді);
2) тармақшаларында көзделген шарттардың біріне сәйкес 2), 3), 4), 6), 7), 8) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-326/2020 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21913 болып тіркелген) бекітілген Қазақстандық Ұлттық дәрілік формулярды қалыптастыру қағидаларының, сондай - ақ денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу қағидаларының (бұдан әрі-Қағидалар) 7-тармағы.
*- осы препараттар клиникалық хаттаманың мәтінінде (*) белгіленеді және дәрілік препараттың Қазақстан Республикасында тіркелмегені туралы ақпарат көрсетіледі, ал орфандық препараттар үшін орфандық мәртебесі белгіленеді.
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды клиникалық хаттамаға енгізу тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде өтеу үшін негіз болып табылмайды.
Негізгі дәрілік заттардың тізбесі (100% қолданылу ықтималдығы бар):
Фармакологиялық -
терапиялық топ
Дәрілік заттардың ХПA
Қолдану тәсілі
Дәлелділік деңгейі
Қосымша дәрілік заттардың тізбесі (қолданылу ықтималдығы 100% -дан кем):
Фармакологияллық -
терапиялық топ
Дәрілік заттардың ХПA
Қолдану тәсілі
Дәлелділік деңгейі
3) хирургиялық араласу (егер бұл негізгі болып табылмаса, онда оның негіздемесін сипаттау қажет: егер белгілі бір кезең ішінде дәрі-дәрмекпен емдеу тиімсіз болған кезде, емдеу тиімділігінің негізгі индикаторларының оң динамикасы болған кезде);
4) одан әрі қадағалап-қарау (операциядан кейінгі, оңалту, пациентті амбулаториялық деңгейде алып жүру);
5) хаттамада сипатталған емдеу тиімділігінің және диагностика мен емдеу әдістері қауіпсіздігінің индикаторлары (ішперденің қабыну белгілерінің болмауы, операциядан кейінгі асқынулардың болмауы, емдеу іс-шараларының тиімділігін бақылаудың диагностикалық өлшемшарттары көрсетілген).
4. Емдеуге жатқызудың түрін көрсете отырып емдеуге жатқызу көрсеткіштері:
1) жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштері;
2) шұғыл емдеуге жатқызудың көрсеткіштері.
5. Стационарлық деңгейде емдеу тәсілі:

1) карта наблюдения пациента, маршрутизация пациента (схемы, алгоритмы);
2) немедикаментозное лечение (режим, диета);
3) медикаментозное лечение (указываются фармакологические группы, лекарственные средства, зарегистрированные в Республики Казахстан в виде МНН (без указания торгового наименования, курсовые или суточные дозы с указанием формы выпуска (раствор, таблетка) без дополнительных характеристик. При наличии особенностей назначения необходимо указать: внутривенное введение, инсулиновая помпа);
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств* допускается в следующих случаях:
1) включены в Перечень;
2) соответствуют одному из условий, предусмотренных в подпунктах 2), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 7 Правил.
* - данные препараты помечаются (*) в тексте клинического протокола и указывается информация об отсутствии регистрации лекарственного препарата в Республики Казахстан, а для орфанных препаратов обозначается статус орфанного.
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств не является основанием для возмещения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Перечень основных лекарственных средств (имеющих 100 % вероятность применения):
Фармакотерапевтическая группа
МНН лекарственного средства
Способ  применения
Уровень доказательности
Перечень дополнительных лекарственных средств (менее 100 % вероятности применения):
Фармакотерапевтическая группа
МНН лекарственного средства
Способ  применения
Уровень доказательности
4) хирургическое вмешательство (в случае если не является основным, то необходимо описание его обоснования: при неэффективности медикаментозного лечения в течение определенного периода, при отсутствии положительной динамики основных индикаторов эффективности лечения);
5) дальнейшее ведение (послеоперационное, сопровождение пациента на амбулаторном уровне);
6) индикаторы эффективности лечения и безопасности методов диагностики и лечения, описанных в протоколе (отсутствие признаков воспаления брюшины, отсутствие послеоперационных осложнений, с указанием диагностических критериев наблюдения за эффективностью проводимых лечебных мероприятий).
6. Организационные аспекты протокола:
1) список разработчиков протокола с указание квалификационных данных;
2) указание на отсутствие конфликта интересов;
3) данные рецензентов;
4) указание условий пересмотра протокола (пересмотр протокола через 5 лет после его разработки или при наличии новых методов с уровнем доказательности);

1) пациенттерді бақылау картасы, пациенттерді бағыттау (схемалар, алгоритмдер);
2) дәрі-дәрмексіз емдеу (режим, диета);
3) дәрі-дәрмекпен емдеу (фармакологиялық топтар, Қазақстан Республикасында халықаралық патенттелмеген атау (бұдан әрі - ХПA) түрінде тіркелген дәрілік заттар ( сауда атауын қосымша сипаттамасыз шығару (ерітінді, таблетка) нысанын көрсете отырып, курстық немесе тәуліктік дозаларын көрсетпей. Тағайындау ерекшеліктері болған кезде мыналарды көрсету қажет: вена ішілік енгізу, инсулиндік помпа);
Клиникалық хаттамаға Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды* қосуға мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) Тізбеге енгізілді;
2) тармақшаларында көзделген шарттардың біріне сәйкес 2), 3), 4), 6), 7), 8) Қағидалардың 7-тармағы.
*- осы препараттар клиникалық хаттаманың мәтінінде (*) белгіленеді және дәрілік препараттың Қазақстан Республикасында тіркелмегені туралы ақпарат көрсетіледі, ал орфандық препараттар үшін орфандық мәртебесі белгіленеді.
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды клиникалық хаттамаға енгізу тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде өтеу үшін негіз болып табылмайды.
Негізгі дәрілік заттардың тізбесі (100% қолданылу ықтималдығы бар):
Фармакологиялық -
терапиялық топ
Дәрілік заттардың ХПA
Қолдану тәсілі
Дәлелділік деңгейі
Қосымша дәрілік заттардың тізбесі (қолданылу ықтималдығы 100% -дан кем):
Фармакологиялық -
терапиялық топ
Дәрілік заттардың ХПA
Қолдану тәсілі
Дәлелділік деңгейі
4) хирургиялық араласу (егер бұл негізгі болып табылмаса, онда оның негіздемесін сипаттау қажет: егер белгілі бір кезең ішінде дәрі-дәрмекпен емдеу тиімсіз болған кезде , емдеу тиімділігінің негізгі индикаторларының оң динамикасы болған кезде);
5) одан әрі қадағалап-қарау (операциядан кейінгі, оңалту, пациентті амбулаториялық деңгейде алып жүру);
6) хаттамада сипатталған емдеу тиімділігінің және диагностика мен емдеу әдістері қауіпсіздігінің индикаторлары (ішперденің қабыну белгілерінің болмауы, операциядан кейінгі асқынулардың болмауы, емдеу іс-шараларының тиімділігін бақылаудың диагностикалық өлшемшарттары көрсетілген).
6. Хаттаманың ұйымдастырушылық аспектілері:
1) біліктілік деректері көрсетілген хаттаманы әзірлеушілердің тізімі;
2) мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы нұсқама;
3) рецензенттердің деректері;
4) хаттаманы қайта қарау шарттарының нұсқамасы (хаттаманы әзірлегеннен кейін 5 жыл өткен соң немесе дәлелдемелер деңгейімен жаңа әдістер болған кезде қайта қарау);

5) список использованной литературы (необходимы ссылки на перечисленные источники в тексте протокола).
Типовая структура клинического протокола медицинского вмешательства
Название протокола
1. Вводная часть
1) код(ы) МКБ-10:
МКБ-10
Код
Название
2) дата разработки и пересмотра протокола;
3) сокращения, используемые в протоколе;
4) пользователи протокола;
5) категория пациентов;
6) определение;
7) клиническая классификация (наиболее распространенные подходы, по этиологии, стадии).
2. Методы, подходы и процедуры диагностики и лечения
1) цель проведения процедуры и вмешательства;
2) противопоказания к процедуре и вмешательству;
3) показания к процедуре и вмешательству;
4) показания и противопоказания к процедуре и вмешательству;
5) перечень основных и дополнительных диагностических мероприятий (отдельно перечислить: основные (обязательные) и дополнительные обследования);
6) требования к проведению процедуры и вмешательства: описываются условия для проведения процедуры и вмешательства (требования к соблюдению мер безопасности, санитарно-противоэпидемическому режиму), требования к оснащению, расходным материалам, медикаментам; требования к подготовке пациента (описание процесса подготовки пациента к проведению процедуры), а также непосредственная методика проведения процедуры (вмешательства);
7) индикаторы эффективности процедуры.
3. Организационные аспекты протокола:
1) список разработчиков протокола с указанием квалификационных данных;
2) указание на отсутствие конфликта интересов;
3) данные рецензента;
4) указание условий пересмотра протокола;
5) список использованной литературы (необходимы ссылки валидные исследования на перечисленные источники в тексте протокола).
Типовая структура клинического протокола  по медицинской реабилитации
Название протокола
1. Вводная часть:
1) код(ы) МКБ-10:
МКБ-10
Код
Название
2) дата разработки и пересмотра протокола;
3) сокращения, используемые в протоколе;
4) пользователи протокола (указывается состав мультидисциплинарной команды, осуществляющей медицинскую реабилитацию);
5) категория пациентов.
2. Методы и процедуры реабилитации:
1) цель реабилитации (указываются цели реабилитации):
полное или частичное восстановление нарушенных и (или) компенсация утраченных функций пораженного органа или системы;
поддержание функций организма в процессе завершения остро развившегося патологического процесса;
предупреждение, ранняя диагностика и коррекция возможных нарушений функций поврежденных органов или систем организма;
предупреждение и снижение степени возможной инвалидности;
улучшение качества жизни;
сохранение работоспособности пациента;
социальная интеграция пациента в общество.

5) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі (хаттама мәтінінде аталған көздерге сілтемелер қажет).
Медициналық араласудың клиникалық хаттамасының үлгілік құрылымы
Хаттаманың атауы
1. Кіріспе бөлім
1) AХЖ-10код(ы):
AХЖ-10
Код(ы)
Aтауы
2) хаттаманың әзірленген және қайта қаралған күні;
3) хаттамада пайдаланылатын қысқартулар;
4) хаттаманы пайдаланушылар;
5) пациенттердің санаты;
6) анықтама;
7) клиникалық жіктеме (этиологиясы бойынша барынша таралған тәсілдер, саты).
2. Диагностика мен емдеу әдістері, тәсілдері және рәсімдері:
1) рәсімдер мен араласуларды жүргізу мақсаты;
2) рәсімдер мен араласуға қарсы көрсетілімдер;
3) рәсім мен араласуға көрсетілімдер;
4) рәсім мен араласуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
5) негізгі және қосымша диагностикалық іс-шаралардың тізбесі (жеке атап көрсету: негізгі (міндетті) және қосымша зерттеп-қараулар);
6) емшара мен араласу жүргізуге қойылатын талаптар: емшара мен араласу жүргізу үшін шарттар (қауіпсіздік шараларын, санитариялық - эпидемияға қарсы режимді сақтауға қойылатын талаптарын), жарақтандыруға шығыс материалдарына, дәрі-дәрмектерге қойылатын талаптар пациентті дайындауға қойылатын талаптар ( пациентті емшараға дайындау процесін сипаттау), сондай-ақ емшараны (араласу) жүргізудің тікелей әдісі сипатталады;
7) рәсімнің тиімділігі индикаторлары.
3. Хаттаманың ұйымдастырушылық аспектілері:
1) біліктілік деректерін көрсете отырып хаттаманы әзірлеушілердің тізімі;
2) мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы нұсқама;
3) рецензенттің деректері;
4) хаттаманы қайта қарау шарттарының нұсқамасы;
5) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі (хаттаманың мәтінінде аталған көздерге арналған сілтемелер қажет).
Медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттаманың үлгілік құрылымы
Хаттаманың атауы
1. Кіріспе бөлім:
1) AХЖ-10код(ы):
AХЖ-10
Код(ы)
Aтауы
2) хаттаманың әзірленген және қайта қаралған күні;
3) хаттамада пайдаланылатын қысқартулар;
4) хаттаманы пайдаланушылар (медициналық оңалтуды жүзеге асыратын мультипәндік топтың құрамы көрсетіледі);
5) пациенттердің санаты.
2 Оңалту әдістері мен рәсімдері:
1) оңалтудың мақсаты (оңалтудың мақсаттары көрсетіледі): зақымдалған ағзаның немесе жүйенің бұзылған функцияларын толық немесе ішінара қалпына келтіру және (немесе) жоғалған функцияларын өтеу;
жіті жедел дамыған патологиялық процесті аяқтау процесінде организм  функцияларын сақтау; зақымдалған ағзалардың немесе организм жүйелерінің мүмкін болатын бұзылуларының алдын алу, ерте диагностикалау және түзету;
мүмкін болатын мүгедектік дәрежесінің алдын-алу және төмендету;
өмір сүру сапасын жақсарту; пациенттің жұмысқа қаблеттілігін сақтау; пациенттің қоғамға әлеуметтік интеграциясы.

3. Показания для реабилитации (конкретизируются соответственно профилю).
4. Критерии для определения этапа и объема реабилитационных процедур (международные шкалы согласно Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья).
5. Этапы и объемы реабилитации (указываются этапы и объемы медицинской реабилитации, а также медицинские организации, их осуществляющие, в соответствие с профилем).
6. Диагностические мероприятия с указанием уровня медицинской реабилитации:
1) основные диагностические мероприятия с указанием уровня доказательности;
2) дополнительные диагностические мероприятия с указанием уровня доказательности.
7. Тактика медицинской реабилитации с указанием уровня:
1) основные реабилитационные мероприятия с указанием уровня доказательности;
2) дополнительные реабилитационные мероприятия с указанием уровня доказательности.
8. Индикаторы эффективности реабилитационных мероприятий (результаты реабилитации в соответствие с международными шкалами согласно Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья).
9. Организационные аспекты протокола:
1) список разработчиков протокола;
2) указание на отсутствие конфликта интересов;
3) данные рецензентов;
4) указание условий разработки и пересмотра протокола;
5) список использованной литературы.
Типовая структура клинического протокола паллиативной медицинской помощи
Название протокола
1. Вводная часть:
1) код(ы) МКБ-10:
МКБ-10
Код
Название
2) дата разработки и пересмотра протокола;
3) сокращения, используемые в протоколе;
4) пользователи протокола;
5) категория пациентов для оказания паллиативной медицинской помощи;
6) определение синдрома.
2. Методы, подходы и процедуры диагностики и лечения:
1) показания для госпитализации в организацию по оказанию паллиативной медицинской помощи;
2) условия для госпитализации в организацию по оказанию паллиативной медицинской помощи.
3. Диагностические критерии (описание достоверных признаков синдрома):
1) жалобы и анамнез;
2) физикальное обследование;
3) лабораторные исследования, необходимые для определения синдрома, проведенные до госпитализации в организацию по оказанию паллиативной медицинской помощи;
4) инструментальные исследования, необходимые для определения синдрома, проведенные до госпитализации в организацию по оказанию паллиативной медицинской помощи.
4. Цели оказания паллиативной медицинской помощи.
5. Тактика оказания паллиативной медицинской помощи:
1) немедикаментозное лечение (режим, диета):
основные лечебные мероприятия с указанием уровня доказательности;
дополнительные лечебные мероприятия с указанием уровня доказательности;
2) медикаментозное лечение (указываются фармакологические группы, лекарственные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан, МНН, курсовые или суточные дозы, с указанием формы выпуска. При наличии особенностей назначения необходимо указать: внутривенное введение, инсулиновая помпа):
перечень основных лекарственных средств с указанием уровня доказательности;
перечень дополнительных лекарственных средств с указанием уровня доказательности.
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств* допускается в следующих случаях:
1) включены в Перечень;
2) соответствуют одному из условий, предусмотренных в подпунктах 2), 3), 4), 6), 7), 8) пункта 7 Правил.
* - данные препараты помечаются (*) в тексте клинического протокола и указывается информация об отсутствии регистрации лекарственного препарата в Республики Казахстан, а для орфанных препаратов обозначается статус орфанного.
Включение в клинический протокол незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств не является основанием для возмещения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.

3. Оңалту үшін көрсетілімдер (бейінге сәйкес нақтыланады).
4. Оңалту ем-шараларының кезеңі мен көлемін анықтау өлшемшарттары (жұмыс істеу, тіршілік әрекеті мен денсаулықтың шектелуінің халықаралық жіктемесіне сәйкес халықаралық шкалалар).
5. Оңалтудың кезеңдері мен көлемдері (медициналық оңалтудың кезеңдері мен көлемдері, сондай-ақ бейініне сәйкес оларды жүзеге асыратын медициналық ұйымдар көрсетіледі).
6. Медициналық оңалту деңгейін көрсететін диагностикалық іс-шаралар:
1) дәлелдеме деңгейін көрсететін негізгі диагностикалық іс-шаралар;
2) дәлелдеме деңгейін көрсететін қосымша диагностикалық іс-шаралар.
7. Деңгейді көрсете отырып, медициналық оңалту тәсілі:
1) дәлелдеме деңгейін көрсете отырып, негізгі оңалту іс-шаралары;
2) дәлелдеме деңгейін көрсете отырып қосымша оңалту іс-шаралары.
8. Оңалту іс-шаралары тиімділігінің индикаторлары (жұмыс істеу, тіршілік әрекеті мен денсаулық шектелуінің халықаралық жіктемесі бойынша халықаралық шкалаларға сәйкес оңалту нәтижелері).
9. Хаттаманың ұйымдастырушылық аспектілері:
1) хаттаманы әзірлеушілердің тізімі;
2) мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы нұсқама;
3) рецензенттердің деректері;
4) хаттаманы әзірлеу және қайта қарау шарттарын көрсету;
5) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі.
Паллиативтік медициналық көмек клиникалық хаттамасының үлгілік құрылымы
Хаттаманың атауы
1. Кіріспе бөлім:
1) AХЖ-10код(ы):
AХЖ-10
Код(ы)
Aтауы
2) хаттаманың әзірленген және қайта қаралған күні;
3) хаттамада пайдаланылатын қысқартулар;
4) хаттаманы пайдаланушылар;
5) паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін пациенттердің санаты;
6) синдромның анықтамасы.
2. Диагностика мен емдеу әдістері, тәсілдері мен рәсімдері
1) паллиативтік медициналық көмек ұйымына емдеуге жатқызуға көрсетілімдер;
2) паллиативтік медициналық көмек көрсету бойынша ұйымға емдеуге жатқызу шарттары.
3. Диагностикалық өлшемшарттар (синдромның сенімді белгілерін сипаттау):
1) шағымдар мен анамнез;
2) физикалық зерттеп-қарау;
3) паллиативтік медициналық көмек көрсету бойынша ұйымға емдеуге жатқызуға дейін жүргізілген синдромды анықтау үшін қажетті зертханалық зерттеулер;
4) паллиативтік медициналық көмек көрсету бойынша ұйымына емдеуге жатқызуға дейінгі жүргізілген синдромды анықтау үшін қажетті аспаптық зерттеулер.
4. Паллиативтік медициналық көмек көрсетудің мақсаттары.
5. Паллиативтік медициналық көмек көрсету тәсілі:
1) дәрі-дәрмексіз емдеу (режим, диета):
дәлелдеме деңгейін көрсете отырып, негізгі емдеу іс-шаралары;
дәлелдеме деңгейін көрсете отырып, қосымша емдеу іс-шаралары;
2) дәрі-дәрмекпен емдеу (Қазақстан Республикасында тіркелген фармакологиялық топтар, дәрілік заттар, ХПA, шығару нысанын көрсете отырып, курстық немесе тәуліктік дозалар көрсетіледі. Тағайындаудың ерекшеліктері болған кезде, мынаны көрсету қажет: венаішілік енгізу, инсулиндік помпа);
Клиникалық хаттамаға Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды* қосуға мынадай жағдайларда жол беріледі:
3) Тізбеге енгізілді;
4) тармақшаларында көзделген шарттардың біріне сәйкес 2), 3), 4), 6), 7), 8) Қағидалардың 7-тармағы.
*- осы препараттар клиникалық хаттаманың мәтінінде (*) белгіленеді және дәрілік препараттың Қазақстан Республикасында тіркелмегені туралы ақпарат көрсетіледі, ал орфандық препараттар үшін орфандық мәртебесі белгіленеді.
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды клиникалық хаттамаға енгізу тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде өтеу үшін негіз болып табылмайды.

6. Хирургическое вмешательство (необходимо описание его обоснования: при неэффективности медикаментозного лечения в течение определенного периода, при отсутствии положительной динамики основных индикаторов эффективности паллиативного лечения).
7. Дальнейшее ведение (сопровождение пациента на амбулаторном уровне).
8. Индикаторы эффективности паллиативного лечения.
9. Организационные аспекты протокола:
1) список разработчиков протокола с указание квалификационных данных;
2) указание на отсутствие конфликта интересов;
3) данные рецензентов;
4) указание условий разработки и пересмотра протокола;
5) список использованной литературы (необходимы ссылки на валидные исследования на перечисленные источники в тексте протокола).

6. Хирургиялық араласу (оның негіздемесін сипаттау қажет: белгілі бір кезеңнің ішінде дәрі-дәрмектермен емдеу тиімсіз болған кезде, паллиативтік емдеу тиімділігінің негізгі индикаторларының оң динамикасы болмаған кезде).
7. Одан әрі қадағалап-қарау (пациентті амбулаториялық деңгейде алып жүру).
8. Паллиативтік емдеу тиімділігінің индикаторлары.
9. Хаттаманың ұйымдастырушылық аспектілері:
1) біліктілік деректері көрсетілген хаттама әзірлеушілердің тізімі;
2) мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы нұсқама;
3) рецензенттердің деректері;
4) хаттаманы әзірлеу және қайта қарау шарттарын көрсету;
5) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі (хаттаманың мәтінінде аталған көздерге негізделген зерттеулерге сілтемелер қажет).