Об утверждении Стандарта организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № ҚР ДСМ -27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2021 года № 22493.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республике Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве Юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года
№ ҚР ДСМ -27
Стандарт организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях.

Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № ҚР ДСМ -27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 22493 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ -27 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды айқындайды.

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
3) казахстанский национальный лекарственный формуляр – перечень лекарственных средств с доказанной клинической безопасностью и эффективностью, а также орфанных (редких) лекарственных препаратов, являющийся обязательной основой для разработки лекарственных формуляров медицинских организаций и формирования списков закупа лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
4) неотложная медицинская помощь– медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
5) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
6) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
7) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;
8) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
9) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
10) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
Глава 2. Структура приемного отделения медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) жедел медициналық жәрдем (бұдан әрі – ЖМЖ) – өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
3) қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр – клиникалық қауіпсіздігі мен тиімділігі дәлелденген дәрілік заттардың, сондай-ақ орфандық (сирек) дәрілік препараттардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық ұйымдардың дәрілік формулярларын әзірлеу және дәрілік заттарды сатып алу тізімдерін қалыптастыру үшін міндетті негіз болып табылатын тізбесі;
4) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
5) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
6) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
7) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника;
8) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
9) төтенше жағдайлар – адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;
10) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
2-тарау. Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінің құрылымы

3. Приемное отделение является структурным подразделением стационара, в котором осуществляется медицинская сортировка по триаж-системе с последующим оказанием экстренной медицинской помощи. Вход в приемное отделение для приема экстренных пациентов отдельный от входа для пациентов, поступающих на плановую госпитализацию.
4. Приемное отделение располагается отдельно от главного входа стационара, вблизи к главной дороге и легкодоступном месте со свободным въездом и выездом санитарного автотранспорта службы скорой медицинской помощи, имеющим пандус для носилок с уклоном не более 8 (восьми) градусов, на цокольном этаже или на этаже с прямым доступом для санитарного автотранспорта службы скорой медицинской помощи.
5. Медицинские организации, предоставляющие медицинские услуги в нескольких зданиях, расположенных на одной территории, обеспечиваются крытыми соединительными переходами для транспортировки пациента между приемным отделением и другими структурными подразделениями стационара.
6. Для предотвращения влияния негативных погодных условий на состояние пациентов между парковкой санитарного автотранспорта скорой медицинской помощи, а также другими транспортными средствами и приемным отделением устанавливается крытая зона.
7. На прилегающей территории стационара и на внешних улицах устанавливаются знаки, указывающие направление в приемное отделение.
8. При въезде на территорию организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях, устанавливаются направляющие знаки, освещенные красными надписями на белой основе и видимые в ночное время.
9. При входе в приемное отделение устанавливается освещаемая вывеска с надписью "Қабылдау бөлімі", "Приемное отделение", "Emergency department" в величину, читаемую с расстояния не менее 20 (двадцати) метров.
10. При входе в приемное отделение находится зона для хранения кресло-колясок и функциональных каталок.
11. В приемном отделении выделяется зона для проведения медицинской сортировки по триаж-системе и регистрации пациентов.
12. В структуре приемного отделения организуются:
1) пост регистрации (регистратура-диспетчерская);
2) пост для наблюдения за пациентами;
3) смотровые зоны с мобильными функциональными каталками (кроватями) с учетом результатов медицинской сортировки по триаж-системе;
4) операционный зал для экстренного хирургического вмешательства;
5) манипуляционная;
6) палаты кратковременного пребывания пациентов (диагностические палаты) для оказания экстренной медицинской помощи с момента поступления до установления показаний к госпитализации и предварительного диагноза;

3. Қабылдау бөлімшесі кейіннен шұғыл медициналық көмек көрсетумен триаж-жүйе бойынша медициналық іріктеу жүзеге асырылатын стационардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Шұғыл пациенттерді қабылдауға арналған қабылдау бөлімшесіне кіру жоспарлы емдеуге жатқызуға түсетін пациенттер үшін кіреберістен бөлек болады.
4. Қабылдау бөлімшесі стационардың негізгі кіреберісінен бөлек, негізгі жолға жақын және 8 (сегіз) градустан аспайтын еңістігі бар зембілдерге арналған пандусы бар жедел медициналық жәрдем қызметінің санитариялық автокөлігінің еркін кіру және шығу мүмкіндігі бар оңай жерде, цокольдық қабатта немесе жедел медициналық жәрдем қызметінің санитариялық автокөліктерінің тікелей кіру мүмкіндігі бар қабатта орналасады.
5. Бір аумақта орналасқан бірнеше ғимаратта медициналық қызметтерді көрсететін медициналық ұйымдар пациентті қабылдау бөлімшесі мен стационардың басқа құрылымдық бөлімшелерінің арасында тасымалдау үшін жабық жалғау өткелдерімен қамтамасыз етіледі.
6. Пациенттердің жай-күйіне жағымсыз ауа райы жағдайларының әсерін болдырмау үшін жедел медициналық жәрдемнің санитариялық автокөлік, сондай-ақ басқа да көлік құралдары тұрағы мен қабылдау бөлімшесінің арасында жабық аймақ орнатылады.
7. Стационардың іргелес аумағында және сыртқы көшелерде қабылдау бөлімшесіне бағытты көрсететін белгілер орнатылады.
8. Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымның аумағына кірер кезде ақ негізде қызыл жазулармен жарықтандырылған және түнгі уақытта көрінетін бағыттаушы белгілер орнатылады.
9. Қабылдау бөлімшесіне кіре берісте кемінде 20 (жиырма) метр қашықтықтан оқылатын шамада "Қабылдау бөлімі", "Приемное отделение", "Emergency department" деген жазулары бар жарықтандырылған маңдайша орнатылады.
10. Қабылдау бөліміне кіре берісте кресло-арбаларды және функционалдық сырғытқыларды сақтауға арналған аймақ болады.
11. Қабылдау бөлімшесінде триаж-жүйесі бойынша медициналық іріктеу жүргізуге және пациенттерді тіркеуге арналған аймақ бөлінеді.
12. Қабылдау бөлімшесінің құрылымында мыналар:
1) тіркеу орны (тіркеу орны - диспетчерлік);
2) пациенттерді байқауға арналған пост;
3) триаж-жүйесі бойынша медициналық іріктеу нәтижелерін ескере отырып, мобильдік функционалдық сырғытпалары (кереуеттері) бар қарап-тексеру аймақтары;
4) шұғыл хирургиялық араласуға арналған операциялық зал;
5) манипуляциялық;
6) келіп түскен сәттен бастап емдеуге жатқызуға көрсетілімдер және алдын ала диагноз анықталғанға дейін шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған пациенттердің қысқа мерзімді болу палаталары (диагностикалық палаталар);

7) палата (палаты) интенсивной терапии (далее – ПИТ);
8) зоны для проведения лабораторной, рентгенологической, ультразвуковой и эндоскопической диагностики;
9) зоны осмотра амбулаторных пациентов;
10) изолятор для лиц с подозрением на инфекционное заболевание.
13. Зона сортировки по триаж-системе оснащается функциональными каталками, кресло-колясками.
14. Зоны (палаты) кратковременного пребывания пациентов (диагностические палаты) определяются отдельными комнатами, оснащенными мобильными функциональными каталками (кроватями), в случае невозможности выделения отдельных комнат, кровати отделяются друг от друга межкроватными ширмами. Возле кроватей располагается мобильное диагностическое оборудование.
15. Биоматериалы для лабораторных исследований берутся в желтой и красной зонах на месте нахождения пациента и направляются в соответствующие отделения в сопровождении персонала.
16. В приемном отделении не допускается доставка биоматериалов пациентами и их близкими.
17. В приемном отделении используются мобильные, передвижные, портативные аппараты для лабораторных методов обследования, компактные автоматические гематологические анализаторы, автоматические анализаторы мочи для проведения срочной диагностики рядом с пациентом в палате.
18. ПИТ оснащается лекарственными средствами и медицинскими изделиями для проведения интенсивной терапии.
19. Операционный зал для экстренного хирургического вмешательства оснащается лекарственными средствами и медицинскими изделиями для проведения экстренных операций.
20. Вход в операционные залы и ПИТ блокируется установкой дверей, открывающихся только для медицинского персонала. В целях минимизации травматизма экстренных пациентов, дыхательное медицинское оборудование, а также оборудование для мониторинга состояния пациента приемного отделения стационара идентично оборудованию санитарного транспорта службы скорой медицинской помощи.
21. Согласно медицинской сортировке по триаж-системе, приемное отделение делится на красную зону, желтую зону и зеленую зону, которые обозначаются направляющими указателями соответствующего цвета.
22. Потоки пациентов в зоны отмечаются направляющими полосами (линиями) соответствующего цвета на полу и информационными указателями на стенах.
23. Для ожидания пациентам и их близким создается зал ожидания вблизи зеленой и желтой зон, информационная стойка.
24. В приемном отделении на видном месте устанавливается освещаемая вывеска с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), специальности, должности дежурных врачей и других работников, телефонных номеров для обращения, списка дежурных аптек.

7) қарқынды терапия палатасы (палаталары) (бұдан әрі – ҚТП);
8) зертханалық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық және эндоскопиялық диагностика жүргізуге арналған аймақтар;
9) амбулаториялық пациенттерді қарап-тексеру аймақтары;
10) инфекциялық ауруға күдігі бар адамдарға арналған изолятор ұйымдастырылады.
13. Триаж-жүйе бойынша іріктеу аймағы функционалдық сырғытқылармен, кресло-арбалармен жарақтандырылған.
14. Пациенттердің қысқа уақыт болу аймақтары (палаталары) (диагностикалық палаталар) мобильдік функционалдық сырғытқылармен (кереуеттермен) жарақтандырылған жеке бөлмелермен айқындалады, жеке бөлмелерді бөлу мүмкін болмаған жағдайда кереуеттер бір-бірінен төсекаралық перделермен бөлінеді. Кереуеттердің жанында мобильдік диагностикалық жабдық орналасқан.
15. Зертханалық зерттеулерге арналған биоматериалдар пациенттің тұрған жерінде сары және қызыл аймақтарда алынады және персоналдың алып жүруімен тиісті бөлімшелерге жіберіледі.
16. Қабылдау бөлімшесінде пациенттердің және олардың жақындарының биоматериалдарын жеткізуге жол берілмейді.
17. Қабылдау бөлімшесінде зертханалық тексеру әдістеріне арналған мобильді, жылжымалы, портативті аппараттар, ықшам автоматты гематологиялық анализаторлар, палатадағы пациенттің жанында жедел диагностика жүргізу үшін автоматты зәр анализаторлары пайдаланылады.
18. ҚТП қарқынды терапия жүргізуге арналған дәрілік заттармен және медициналық жабдықтармен жарақтандырылады.
19. Шұғыл хирургиялық араласуға арналған операциялық зал шұғыл операцияларды жүргізуге арналған дәрілік заттармен және медициналық жабдықтармен жарақтандырылады.
20. Операциялық залдарға және ҚТП кіру тек медицина персоналдарына ғана ашылатын есіктерді орнатумен бұғатталады. Шұғыл пациенттердің жарақаттануын барынша азайту мақсатында тыныс алу медициналық жабдығы, сондай-ақ стационардың қабылдау бөлімшесі пациентінің жай-күйін мониторингілеуге арналған жабдық жедел медициналық көмек қызметінің санитариялық көлігінің жабдықтарымен бірдей болуы тиіс.
21. Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеуге сәйкес қабылдау бөлімшесі қызыл аймаққа, сары аймаққа және жасыл аймаққа бөлінеді, олар тиісті түсті бағыттаушы көрсеткіштерімен белгіленеді.
22. Аймақтардағы пациенттердің ағындары еденде тиісті түсті бағыттаушы жолақтармен (сызықтармен) және қабырғалардағы ақпараттық көрсеткіштермен белгіленеді.
23. Күту үшін пациенттер мен оның жақындарына жасыл және сары аймаққа жақын күту аймақтары, ақпараттық баған қамтамасыз етіледі.
24. Қабылдау бөлімшесінде көрінетін жерде кезекші дәрігерлердің және басқа да қызметкерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мамандығы, лауазымы, өтініш жасауға арналған телефон нөмірлері, кезекші дәріханалардың тізімі көрсетілген жарықтандырылған маңдайша орнатылады.

25. При входах и выходах из приемного отделения, для обеспечения удобства пациентов с ограниченными возможностями находятся средства транспортировки (кресло-коляски, каталки).
26. Приемное отделение оснащается камерами наблюдения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-335/2020 "Об утверждении правил применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22006). Система наблюдения включает видео-аудиозапись, которая сохраняется в течение 2 (двух) месяцев.
27. Автостоянки при приемных отделениях обеспечиваются мерами безопасности, освещением, камерами наблюдения.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности приемного отделения медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях
28. Экстренная медицинская помощь оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
29. Экстренная медицинская помощь в приемном отделении стационара оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-192/2020 "Об утверждении перечня лечебно-диагностических мероприятий, проводимых в приемном отделении круглосуточного стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21639).
30. Основными направлениями деятельности приемного отделения стационара являются:
1) организация и оказание круглосуточной экстренной и неотложной медицинской помощи;
2) развитие и совершенствование организационных форм и методов оказания экстренной медицинской помощи населению, внедрение современных медицинских технологий, повышение качества работы медицинского персонала;
3) обеспечение преемственности с медицинскими организациями при оказании экстренной медицинской помощи населению;
4) участие в межсекторальном и межведомственном взаимодействии в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций.
31. Оказание экстренной медицинской помощи осуществляется на основе клинических протоколов.

25. Қабылдау бөлімшесіне кіру және шығу кезінде мүмкіндіктері шектеулі пациенттерге қолайлылықты қамтамасыз ету үшін тасымалдау құралдары (кресло-арбалар, сырғытқылар) болады.
26. Қабылдау бөлімшесі "Пациенттер мен медицина қызметкерлерінің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылауқұралдарын, байқау және тіркеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-335/2020 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22006 болып тіркелген) сәйкес бақылау камераларымен жарақтандырылады. Бақылау жүйесі 2 (екі) ай бойы сақталатын бейне- аудиожазбаны да қамтиды.
27. Қабылдау бөлімшелері жанындағы автотұрақтар қауіпсіздік шараларымен, жарықпен, бақылау камераларымен қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесі қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
28. Шұғыл медициналық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде көрсетіледі.
29. Стационардың қабылдау бөлімшесінде шұғыл медициналық көмек "Тәулік бойы стационар жағдайларында емдеуді қажет етпейтін диагнозды анықтағанға дейін тәулік бойы стационардың қабылдау бөліміндегі емдік-диагностикалық іс-шаралар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-192/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21639 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
30. Стационардың қабылдау бөлімшесі қызметінің негізгі бағыттары:
1) шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету;
2) халыққа шұғыл медициналық көмек көрсетудің ұйымдастырушылық нысандары мен әдістерін дамыту және жетілдіру, заманауи медициналық технологияларды енгізу, медицина персоналдарының жұмыс сапасын арттыру;
3) халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету;
4) төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылға қатысу болып табылады.
31. Шұғыл медициналық көмек көрсету клиникалық хаттамалардың негізінде жүзеге асырылады.

32. Первичная медицинская документация заполняется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
33. Приемные отделения обеспечиваются лекарственными средствами, перечень которых утверждается формулярной комиссией стационара на основании Казахстанского национального лекарственного формуляра, утвержденного в соответствии с подпунктом 46) статьи 7 Кодекса.
Глава 4. Порядок медицинской сортировки по триаж-системе в приемном отделении медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях
34. Медицинская помощь в приемном отделении оказывается на основе триажа (медицинской или санитарной сортировки пациентов) в зависимости от степени тяжести их состояния и санитарно-эпидемиологического риска.
35. Медицинский персонал приемного отделения обучен основным принципам организации работы приемного отделения с применением медицинской сортировки по триаж-системе.
36. Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. Весь процесс первичной оценки состояния одного пациента занимает не более 60 (шестидесяти) секунд.
37. При проведении медицинской сортировки по триаж-системе выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
38. При поступлении пациента в приемное отделение стационара, специально обученная медицинская сестра проводит первичную оценку и распределение поступающих пациентов на группы, исходя из состояния пациента, его возможного ухудшения и первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
39. По завершению первичной оценки в зоне сортировки пациенты идентифицируются браслетами (бирки, ленты), цвет которых соответствует группе сортировки.
40. В зоне регистрации на пациента заводится карта триажа по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
41. По мере потребности ответственным специалистом обеспечиваются дополнительные места и привлекаются дополнительные специалисты из подразделений вне приемного отделения для усиления работы отделения и своевременного оказания экстренной медицинской помощи.

32. Бастапқы медициналық құжаттама "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.
33. Қабылдау бөлімшелері тізбесін Кодекстің 7-бабының 46) тармақшасына сәйкес бекітілген Қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр негізінде стационардың Формулярлық комиссиясы бекітетін дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
4-тарау. Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу тәртібі
34. Қабылдау бөлімшесінде медициналық көмек олардың жай-күйінің ауырлық дәрежесіне және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпке қарай триаж (пациенттерді медициналық немесе санитариялық іріктеу) негізінде көрсетіледі.
35. Қабылдау бөлімшесінің медициналық персоналы триаж-жүйесі бойынша медициналық іріктеуді қолдана отырып, қабылдау бөлімшесінің жұмысын ұйымдастырудың негізгі қағидаттарымен оқытылған.
36. Триаж-жүйе бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бір пациенттің жай-күйін алғашқы бағалаудың бүкіл процесі 60 (алпыс) секундтан аспайды.
37. Триаж-жүйесі бойынша медициналық іріктеуді жүргізу кезінде пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттің жай-күйі;
екінші топ (сары аймақ) – өміріне әлеуетті қауіп төнетін немесе жағдайдың дамуымен өршуі мүмкін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі;
үшінші топ (жасыл аймақ) - өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп жоқ және емдеуге жатқызуды талап етпейтін пациенттің жай-күйі.
38. Пациент стационардың қабылдау бөлімшесіне келіп түскен кезде арнайы оқытылған мейіргер пациенттің жай-күйіне, оның ықтимал нашарлауына және шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігіне қарай алғашқы бағалауды және келіп түскен пациенттерді топтарға бөлуді жүргізеді.
39. Алғашқы бағалау аяқталғаннан кейін іріктеу аймағындағы пациенттер түсі іріктеу тобына сәйкес келетін білезіктермен (биркалар, ленталар) сәйкестендіріледі.
40. Пациентке тіркеу аймағында осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша триаж картасы ашылады.
41. Қажеттілігіне қарай жауапты маман қосымша орындармен қамтамасыз етіледі және бөлімшенің жұмысын күшейту және уақтылы шұғыл медициналық көмек көрсету үшін қабылдау бөлімшесінен тыс бөлімшелерден қосымша мамандар тартылады.

42. Пациент зеленой зоны направляется в смотровой кабинет приемного отделения. В смотровом кабинете проводится необходимый объем лечебно-диагностических мероприятий.
43. В приемных отделениях наблюдение за пациентом в желтой зоне не превышает 24 (двадцати четырех) часов, в течение которых специалистами приемного отделения осуществляется необходимый объем экстренной медицинской помощи.
44. Лечебно–диагностические мероприятия пациентам в желтой и зеленой зонах проводятся незамедлительно и в полном объеме.
45. При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту справку по форме № 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
46. Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив (уведомление) посредством информационной системы в организацию первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) по месту прикрепления пациента при наличии прикрепления к ПМСП.
47. Пациент красной зоны транспортируется в палату интенсивной терапии без задержки и регистрации.
48. При ухудшении или улучшении состояния, пациент переводится из первоначальной зоны в другую зону, соответствующую его состоянию.
49. Врач приемного отделения после проведения лечебно-диагностических мероприятий проводит повторную оценку состояния пациента и принимает одно из следующих решений:
1) направление пациента на амбулаторное лечение;
2) госпитализация в профильное отделение стационара;
3) перевод в другую медицинскую организацию.
50. При отсутствии свободных мест в стационаре, направление пациента осуществляется в одну из подходящих медицинских организаций, где имеется свободное место.
51. Пациенты с нестабильными показателями сердечно-сосудистой системы, дыхания, угнетением сознания и продолжающимся кровотечением не подлежат транспортировке в другую медицинскую организацию.
52. При нетранспортабельном состоянии пациента и при отсутствии необходимых профильных специалистов осуществляется вызов квалифицированных специалистов из других медицинских организаций. Пациент помещается в ПИТ, где проводится весь комплекс интенсивной терапии.
53. После стабилизации состояния пациента решением консилиума пациент переводится в профильную медицинскую организацию. Для перевода пациента в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения, направляющая медицинская организация использует свой санитарный автотранспорт.

42. Жасыл аймақтың пациенті қабылдау бөлімшесінің қарап-тексеру кабинетіне жіберіледі. Қарап-тексеру кабинетінде емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемі жүргізіледі.
43. Қабылдау бөлімшелерінде сары аймақта пациентті бақылау 24 (жиырма төрт) сағаттан аспайды, осы уақыт ішінде қабылдау бөлімшесінің мамандары шұғыл медициналық көмектің қажетті көлемін жүзеге асырады.
44. Пациенттерге сары және жасыл аймақтарда емдеу-диагностикалық іс-шаралар дереу және толық көлемде жүргізіледі.
45. Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған жағдайда қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамаларының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 027/е нысаны бойынша анықтама береді.
46. Қабылдау бөлімшесінің мейіргері медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымына МСАК-қа тіркелген жағдайда пациенттің тіркелген орны бойынша ақпараттық жүйе арқылы активті (хабарлама) жібереді.
47. Қызыл аймақ пациенті кідіріссіз және тіркеусіз қарқынды терапия палатасына тасымалданады.
48. Жай-күйінің нашарлауы немесе жақсаруы кезінде пациент алғашқы аймақтан оның жай-күйіне сәйкес келетін басқа аймаққа ауыстырылады.
49. Қабылдау бөлімшесінің дәрігері емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізгеннен кейін пациенттің жай-күйіне қайта бағалау жүргізеді және мынадай:
1) пациентті амбулаториялық емдеуге жіберу;
2) стационардың бейінді бөлімшесіне емдеуге жатқызу;
3) басқа медициналық ұйымға емдеуге ауыстыру шешімдерінің бірін қабылдайды.
50. Стационарда бос орын болмаған жағдайда пациентті бос орны бар қолайлы медициналық ұйымдардың біріне жіберу жүзеге асырылады.
51. Жүрек-қантамыр жүйесінің, тыныс алудың, санасының тежелуінің және созылмалы қан кетумен тұрақсыз көрсетілімдері бар пациенттер басқа медициналық ұйымға тасымалдауға жатпайды.
52. Пациент тасымалдауға жатпайтын жағдайда және қажетті бейінді мамандар болмаған кезде басқа медициналық ұйымдардан білікті мамандарды шақыру жүзеге асырылады. Пациент қарқынды терапияның барлық кешені жүргізілетін ҚТП-ға орналастырылады.
53. Пациенттің жай-күйі тұрақтанғаннан кейін консилиумның шешімімен пациент бейінді медициналық ұйымға ауыстырылады. Пациентті одан әрі тексеру және емдеу үшін ауру бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстыру үшін жіберуші медициналық ұйым өзінің санитариялық автокөлігін пайдаланады.

54. Пациент не направляется в другую медицинскую организацию, если в медицинской организации, в которую он обратился или доставлен, имеются все ресурсы для оказания экстренной медицинской помощи.
55. При наступлении смерти пациента в приемном отделении, факт смерти пациента регистрируется на данную медицинскую организацию в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-100/2020 "Об утверждении правил предоставления информации (экстренного извещения) о случаях наступления смерти беременных, рожениц, а также в случае смерти родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичной медико-санитарной и специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21181).
56. При выявлении факта инфекционного заболевания, представляющего опасность для окружающих, пациента помещают в изолятор, изолированный от других помещений приемного покоя для наблюдения и оказания экстренной медицинской помощи.
57. Вход в изолятор (бокс) осуществляется через специальный тамбур, в котором размещаются средства индивидуальной защиты (комплект одноразовой одежды, одноразовые маски, колпаки, бахилы) и имеется санитарная комната с санузлом.
58. Изолятор полностью оснащен необходимым медицинским оборудованием с кислородными подводками, сжатым воздухом и вакуум аспиратором, а также медицинскими изделиями и лекарственными препаратами.
59. При госпитализации пациента бригадами СМП в приемное отделение инфекционных стационаров, осуществляется дезинфекция санитарного транспорта на специально оборудованной санитарной площадке с выдачей акта проведения дезинфекционной обработки санитарного транспорта по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту и предоставляются условия для снятия защитных костюмов, средств индивидуальной защиты членов бригад, с последующим их обеззараживанием и при необходимости санитарной обработки членов бригады.
60. Приемное отделение обеспечивается медицинскими изделиями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560).

54. Егер пациент жүгінген немесе жеткізілген медициналық ұйымда шұғыл медициналық көмек көрсету үшін барлық ресурстар болса, ол басқа медициналық ұйымға жіберілмейді.
55. Пациент қабылдау бөлімшесінде қайтыс болған кезде пациенттің қайтыс болу фактісі "Жүкті, босанатын әйелдердің қайтыс болу жағдайлары, сондай-ақ босанған әйелдер босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде қайтыс болған жағдайда, пациенттерге жоспарлы медициналық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер) көрсету кезінде олардың кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-100/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21181 болып тіркелген) сәйкес осы медициналық ұйымға тіркеледі.
56. Айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық ауру фактісі анықталған кезде пациентті байқау және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін қабылдау бөлімшесінің басқа үй-жайларынан оқшауланған оқшаулағышқа орналастырады.
57. Оқшаулағышқа (боксқа) кіру арнайы тамбур арқылы жүзеге асырылады, онда жеке қорғаныш құралдары (бір реттік қолданылатын киім жиынтығы, бір реттік қолданылатын маскалар, қалпақтар, бахилалар) орналастырылады және санитариялық торабы бар санитариялық бөлме бар.
58. Оқшаулағыш оттегі жеткізгіштерімен, сығылған ауамен және вакуум аспираторымен, сондай-ақ медициналық бұйымдармен және дәрілік препараттармен қажетті медициналық жабдықпен толық жарақтандырылған.
59. ЖМК бригадалары пациентті инфекциялық стационарлардың қабылдау бөлімшесіне жатқызған кезде осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санитариялық көлікке дезинфекциялық өңдеу жүргізу актісін бере отырып, арнайы жабдықталған санитариялық алаңда санитариялық көлікті дезинфекциялауды жүзеге асырады және бригада мүшелерінің қорғаныш костюмдерін, жеке қорғаныш құралдарын алып тастау, оларды кейіннен зарарсыздандыру және қажет болған жағдайда бригада мүшелерін санитариялық өңдеу үшін жағдайлар ұсынылады.
60. Қабылдау бөлімшесі "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) сәйкес медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.