О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 мая 2019 года № 355 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2021 года № 22563. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 911.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 13.10.2022 № 911 (вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 мая 2019 года № 355 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18715, опубликован 28 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения и дополнения:
главу 2 дополнить параграфом 1-1 следующего содержания:
"Параграф 1-1. Организация государственно-правовой подготовки в ВС РК
11-1. Государственно-правовая подготовка (далее – ГПП), являясь одной из наиболее действенных составляющих информационного обеспечения в решении задач, стоящих перед ВС РК осуществляется путем применения различных форм и методов информационно-идеологического и воспитательного воздействия на воинский коллектив.
11-2. ГПП организуется и проводится во всех органах военного управления, воинских частях и учреждениях ВС РК до роты (батареи, корабля) и им равных включительно со всеми категориями личного состава.
11-3. ГПП направлена на формирование в сознании военнослужащих чувства казахстанского патриотизма, верности конституционному и воинскому долгу по защите Отечества, правильного понимания основных положений Стратегии развития государства "Казахстан-2050".
11-4. Основными задачами ГПП являются:
1) привитие личному составу высокой духовной культуры и нравственности, государственного мировоззрения и социальной активности, повышение степени правовой информированности и грамотности путем разъяснения ему основ государственной политики и мер, принимаемых руководством страны в сфере развития и преобразования казахстанского общества;

"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 21 мамырдағы № 355 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 сәуірде № 22563 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 13 қазандағы № 911 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2022 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 21 мамырдағы № 355 "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18715 болып тіркеліп, 2019 жылғы 28 мамырда электронды түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқұқтық актілердің эталондық бақылау банкісінде жарияланған) келесідей өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тарау. 1-1 параграф келесідей мазмұнда толықтырылсын:
"1-1 параграф. ҚР ҚК-да мемлекеттік-құқұқтық даярлықты ұйымдастыру
11-1. Мемлекеттік-құқықтық даярлық (бұдан әрі – МҚД) ҚР ҚК алдында тұрған міндеттерді шешуде ақпараттық қамтамасыз етудің анағұрлым пәрменді құрамдастарының бірі болып табыла отырып, әскери ұжымға ақпараттық-идеологиялық және тәрбиелік ықпал етудің әртүрлі нысандары мен әдістерін қолдану жолымен жүзеге асырылады.
11-2. МҚД ҚР ҚК барлық әскери басқару органдарында, әскери бөлімдері мен мекемелерінде ротаға (батареяға, корабльге) дейін және оларға теңестірілгендерді қоса алғанда, жеке құрамның барлық санаттарымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
11-3. МҚД әскери қызметшілердің санасында қазақстандық патриотизм сезімін, Отанды қорғау бойынша конституциялық және әскери борышына адалдығын қалыптастыруға, "Қазақстан – 2050" мемлекетті дамыту стратегиясының негізгі ережелері аясында мемлекетте жүргізілетін саясатты (идеологияны) дұрыс түсінуге бағытталған.
11-4. МҚД-ның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) жеке құрамға жоғары рухани мәдениетті және адамгершілікті, мемлекеттік көзқарас пен әлеуметтік белсенділікті дарыту, оған мемлекеттік саясаттың негіздерін және ел басшылығы қазақстандық қоғамның дамуы мен өзгеруі саласында қабылдайтын шараларды түсіндіру жолымен құқықтық хабардар болу және сауаттылық дәрежесін арттыру;

2) идеологическое обеспечение стоящих перед ВС РК задач, направленных на укрепление законности, воинской дисциплины и правопорядка, предупреждение правонарушений, фактов гибели и травматизма среди личного состава, противодействие негативным информационным влияниям на воинские коллективы;
3) укрепление высокой волевой устойчивости, корпоративного духа и сплоченности личного состава, поддержание здоровой морально-нравственной атмосферы в воинских коллективах;
4) дальнейшее развитие аспектов комплексного воспитания личного состава (идеологического, военно-патриотического, правового, духовно-нравственного, эстетического) в процессе развития и профессионализации армии;
5) совершенствование правовых, психологических и педагогических знаний, навыков и умений должностных лиц в практической деятельности по руководству (управлению) воинскими коллективами.
11-5. Занятия по ГПП проводятся на постоянной основе по единому тематическому плану и календарным планам, утвержденным на учебный год по категориям военнослужащих:
1) с офицерами структурных подразделений МО РК и ГШ ВС РК, главных управлений ВС РК, управлений начальника Тыла и вооружений, главнокомандующих видами, командующих родами и войсками региональных командований, учреждений (военных учебных заведений, местных органов военного управления) – по 20-часовой программе, при этом не менее 2 учебных часа выделяется на резерв;
2) с офицерами воинских частей (бригад, полков, кораблей, баз, арсеналов, отдельных батальонов, дивизионов и рот) и подразделений (линейных батальонов, дивизионов, рот, батарей и им равных) – по 50-часовой программе, при этом не менее 2 учебных часов выделяется на резерв;
3) с сержантами (старшинами) и военнослужащими по контракту – по 100-часовой программе, включая 30 учебных часов, при этом не менее 4 учебных часов выделяется на резерв;
4) с солдатами (матросами) – по 160-часовой программе, при этом не менее 6 часов выделяется на резерв.
11-6. Занятия с личным составом по ГПП проводятся в утреннее время из расчета:
1) с офицерами – 2 раза в месяц (первый и третий понедельник) по два учебных часа;
2) с сержантами (старшинами) и военнослужащими по контракту, проходящими воинскую службу на должностях сержантского состава – 1 раз в неделю по понедельникам два учебных часа;
3) с сержантами (старшинами) и военнослужащими по контракту, проходящими воинскую службу на должностях рядового состава – 1 раз в неделю по понедельникам два учебных часа;

2) ҚР ҚК алдында тұрған заңдылықты, әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайтуға, жеке құрам арасында құқық бұзушылықтардың, қаза табу және жарақаттану дәйектерінің алдын алуға, армиялық ортада теріс ақпараттық ықпал етуге қарсы іс-қимылға бағытталған міндеттерді идеологиялық қамтамасыз ету;
3) жеке құрамның жоғары ерікті төзімділігін, корпоративтік рухы мен ұйымшылдығын нығайту, әскери (еңбек) ұжымдарда салауатты моральдық-адамгершілік ахуалды ұстау;
4) армияны дамыту және кәсібилендіру процесінде жеке құрамды кешенді (идеологиялық, әскери-патриоттық, құқықтық, рухани-адамгершілік, эстетикалық) тәрбиелеу аспектілерін одан әрі дамыту;
5) әскери (еңбек) ұжымдарға басшылық жасау (басқару) жөніндегі практикалық қызметтегі лауазымды адамдардың құқықтық, психологиялық және педагогикалық білімдерін, дағдылары мен машықтарын жетілдіру.
11-5. МҚД бойынша сабақтар оқу жылына бекітілген бірыңғай тақырыптық жоспар және күнтізбелік жоспарлар бойынша жеке құрамның мынадай санаттары бойынша тұрақты негізде ұйымдастырылады және өткізіледі:
1) ҚР ҚМ мен ҚР ҚК БШ құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР ҚК бас басқармаларының, Тыл және қару-жарақ бастығының, түрлері бас қолбасшыларының, тектері мен өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының басқармаларының, мекемелердің (әскери оқу орындарының, жергілікті әскери басқару органдарының) офицерлерімен - 20 оқу сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
2) әскери бөлімдердің (бригадалардың, полктардың, корабльдардың, базалардың, арсеналдардың, жеке батальондардың, дивизиондар және роталардың) және бөлімшелердің (желілік батальондардың, дивизиондардың, роталардың, батареялардың және оларға теңестірілгендердің) офицерлерімен – 50 сағаттық бағдарлама, бұл ретте кемінде 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
3) сержанттармен (старшиналармен) және келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – 100 сағаттық бағдарлама бойынша, 30 оқу сағатын қоса, бұл ретте кемінде 4 оқу сағаты резервке бөлінеді;
4) сарбаздармен (матростармен) – 160 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 6 сағат резервке бөлінеді.
11-6. Жеке құраммен МҚД бойынша сабақтар таңертеңгі уақытта мынадай есеппен өткізіледі:
1) офицерлермен – айына 2 рет (бірінші және үшінші дүйсенбі) екі оқу сағатынан;
2) сержанттар құрамы лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызметін өткеріп жатқан сержанттармен (старшиналар) және келісімшарт бойынша әскери қызметшілерімен – аптасына 1 рет дүйсенбі күндері екі оқу сағатынан;
3) қатардағы құрам лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызметін өткеріп жатқан сержанттармен (старшиналар) және келісімшарт әскери қызметкершілерімен – аптасына 1 рет дүйсенбі күндері екі оқу сағатынан;

4) с солдатами (матросами) – 2 раза в неделю в понедельник и пятницу (для авиационных баз – в понедельник и четверг) по 2 учебных часа.
11-7. Инструкторско-методические занятия с руководителями групп ГПП в воинских частях (учреждениях) организовать и проводить – еженедельно по средам по одному учебному часу в рамках "Дня воспитателя".
11-8. Время, место и порядок проведения занятий по ГПП, военной психологии и педагогике определять перед началом нового периода обучения.
11-9. Руководителями групп ГПП назначаются:
1) с офицерами управлений воинских частей (учреждений) – командир (начальников) воинских (учреждений);
2) с офицерами батальона (дивизиона) – командир батальона (дивизиона);
3) с военнослужащими, проходящих воинскую службу на должностях сержантского состава – заместитель командира (начальников) воинской части (учреждения), подразделения по воспитательной и идеологической работе;
4) с военнослужащими по контракту, проходящими воинскую службу на должностях рядового состава – командир (заместитель командира) роты (батареи);
5) с военнослужащими срочной службы – командир взвода.
11-10. Количественный состав военнослужащих групп ГПП определить решением руководителя соответствующего органа военного управления, командира воинской части (начальника учреждения) не более 30 человек.
11-11. Единый тематический план занятий по ГПП с личным составом ВС РК (далее – Тематический план) на учебный год утверждается первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК не позднее 10 суток до начала нового учебного года и направляется в подчиненные органы военного управления, воинские части и учреждения для его последующей реализации.
11-12. Тематический план предусматривает учебный курс занятий, который состоит из двух основных разделов:
1) ГПП (для военнослужащих всех категорий);
2) военная психология и педагогика (для офицеров, сержантов (старшин) командного звена и должностных лиц, имеющих в подчинении личный состав).
11-13. В тематическом плане отражать темы занятий по разделам (подразделам), выстроенных в хронологическом порядке.
11-14. Порядок изучения тем (дата, время, формы и методы проведения занятий) определяется первым руководителем (штабом) соответствующего органа военного управления (главного управления ВС РК, вида ВС РК, рода войск, регионального командования, воинской части, учреждения, военного учебного заведения) в Календарном плане занятий по ГПП на учебный год.

4) сарбаздармен (матростармен) – аптасына 2 рет дүйсенбі мен жұмада (авиациялық базалар үшін – дүйсенбі мен бейсенбіде) 2 оқу сағатынан.
11-7. МҚД топтарының жетекшілерімен нұсқау беру-әдістемелік сабақтар әскери бөлімдерде (мекемелерде) – апта сайын әр сәрсенбіде бір оқу сағатынан "Тәрбиеші күні" шеңберінде ұйымдастырылады және өткізіледі.
11-8. МҚД, әскери психология мен педагогика, жалпы құқықтық білім беру бойынша сабақтардың уақыты, орны мен өткізу тәртібін жаңа оқу кезеңі басталар алдында белгіленсін.
11-9. МҚД топтары жетекшілері болып тағайындалады:
1) әскери бөлімдер (мекемелер) басқармаларының офицерлерімен – әскери бөлімдер (мекемелер)командирлері (бастықтары);
2) батальон (дивизион) офицерлерімен – батальон (дивизион) командирлері;
3) сержанттар құрамы лауазымдарында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерімен – әскери бөлім (мекеме), бөлімшелер командирінің (бастықтарының) тәрбие және идеологиялық жұмыстар жөніндегі орынбасарлары;
4) қатардағы құрам лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен – рота (батарея) командирі (командир орынбасары);
5) мерзімді әскери қызметшілермен – взвод командирі.
11-10. МҚД топтарындағы әскери қызметшілердің сандық құрамы тиісті әскери басқару органы басшысының, әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) шешімімен 30 адамнан аспайтын болып белгіленсін.
11-11. Оқу жылына арналған ҚР ҚК жеке құрамымен МҚД бойынша сабақтардың бірыңғай тақырыптық жоспары (бұдан әрі – Тақырыптық жоспар) жаңа оқу жылы басталғанға дейін 10 тәуліктен кешіктірмей Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығымен бекітіледі және одан кейін іске асыру үшін бағынысты әскери басқару органдарына, әскери бөлімдер мен мекемелерге жолданады.
11-12. Тақырыптық жоспар сабақтардың оқу курсын көздейді, ол негізгі екі бөлімнен тұрады:
1) МҚД (барлық санаттағы әскери қызметшілер үшін);
2) әскери психология және педагогика (командалық буынның офицерлері, сержанттары (старшиналары) және бағынысында жеке құрам бар лауазымды адамдар үшін).
11-13. Тақырыптық жоспарда хронологиялық тәртіпте жасалған бөлімдер (кіші бөлімдер) бойынша сабақтар тақырыптары көрсетіледі.
11-14. Тақырыптарды зерделеу тәртібін (сабақтарды өткізу күнін, уақытын, нысандары мен әдістерін) оқу жылына арналған МҚД бойынша күнтізбелік сабақтар жоспарында тиісті әскери басқару органының (ҚР ҚК бас басқармасының, ҚР ҚК түрінің, әскер тегінің, өңірлік қолбасшылығының, әскери бөлімнің, мекеменің, әскери оқу орнының) бірінші басшысы (штабы) айқындайды.

11-15. Календарный план утверждается первым руководителем органа военного управления (вида ВС РК, главного управления ВС РК, рода войск, регионального командования, воинской части, корабля, учреждения) в соответствии с тематикой занятий, определенных Тематическим планом, установлением конкретных дат, времени, форм и методов проведения занятий, привязкой их к событийному ряду в жизни государства (основные и знаменательные даты), за исключением структурных подразделений МО РК и ГШ ВС РК.
11-16. Учет посещаемости и успеваемости групп ГПП во всех органах военного управления, воинских частях и учреждениях ВС РК вести в журналах учета посещаемости и успеваемости военнослужащих.
11-17. Основные формы проведения занятий по ГПП:
1) с офицерами, сержантами и военнослужащими по контракту – лекция, тестирование (письменный опрос), контрольное занятие по итогам периода обучения (учебного года);
2) с солдатами (матросами) – лекция, самостоятельная подготовка, тестирование (письменный опрос), контрольное занятие по итогам периода обучения (учебного года);
3) с офицерами (сержантами, старшинами) в системе военной психологии и педагогики – лекция, тестирование (письменный опрос), контрольное занятие по итогам периода обучения (учебного года).
11-18. В период проведения инспекторских, итоговых и контрольных проверок, контрольных занятий по ГПП, знания оцениваются в объеме тем ГПП, изученных с начала учебного года, по 4-х бальной системе: "отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно".
11-19. Тестирование (письменный опрос) также используется руководителями групп ГПП в целях определения степени усвоения учебного материала военнослужащих после каждой изученной темы с выставлением оценок в журнал.
11-20. При этом оценка за тестирование военнослужащих выводится, если количество правильных ответов от общего числа контрольных вопросов составило:
"отлично" – свыше 90%;
"хорошо" – от 75% до 90%;
"удовлетворительно" – от 50% до 75%;
"неудовлетворительно" – менее 50%.
11-21. Оценки учебным группам (подразделениям, воинским частям, учреждениям) по ГПП определяются на основе индивидуальных оценок военнослужащих из расчета:
"отлично", если не менее 90% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, из них не менее 60% – не ниже оценки "отлично";
"хорошо", если не менее 90% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, из них не менее 60% – не ниже оценки "хорошо";
"удовлетворительно", если не менее 80% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки;
"неудовлетворительно", если не выполнены условия для определения оценки "удовлетворительно".";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

11-15. Күнтізбелік жоспарды ҚР ҚМ және ҚР ҚК БШ құрылымдық бөлімшелерін қоспағанда, сабақтарды өткізудің нақты күндерін, уақытын, нысандары мен әдістерін белгілеумен, оларды мемлекеттің өміріндегі оқиғалар қатарына (негізгі және айтулы күндер) байланыстыра отырып, Тақырыптық жоспарда айқындалған сабақтар тақырыбына сәйкес тиісті әскери басқару органының (Қарулы Күштер түрінің, ҚР ҚК бас басқармасының, әскер тегінің, өңірлік қолбасшылығының, әскери бөлімнің, корабльдің, мекеменің) бірінші басшысы бекітеді.
11-16. МҚД топтары әскери қызметшілері қатысуы мен үлгерімін есепке алу барлық әскери басқару органдарында, ҚР ҚК әскери бөлімдері мен мекемелерінде әскери қызметшілердің қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналдарында жүргізілcін.
11-17. МҚД бойынша сабақтарды өткізудің негізгі нысандары:
1) офицерлермен, сержанттармен және келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – дәріс, тестілеу (жазбаша жауап алу), оқыту кезеңінің (оқу жылының) қорытындылары бойынша бақылау сабағы;
2) сарбаздармен (матростармен) – дәріс, өзіндік дайындық, тестілеу (жазбаша жауап алу), оқыту кезеңінің (оқу жылының) қорытындылары бойынша бақылау сабағы;
3) әскери психология мен педагогика жүйесінде офицерлермен (сержанттармен, старшиналармен) – дәріс, тестілеу (жазбаша жауап алу), оқыту кезеңінің (оқу жылының) қорытындылары бойынша бақылау сабағы;
11-18. Инспекторлық, қорытынды және бақылау тексерулер, МҚД бойынша бақылау сабақтарын өткізу кезеңінде тыңдаушылардың білімі оқу жылының басынан бастап зерделенген МҚД тақырыптары көлемінде 4 балдық жүйе бойынша: "үздік", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлықсыз" болып бағаланады.
11-19. Сонымен қатар, тестілеуді (жазбаша жауап алуды) МҚД топтарының жетекшілері журналға бағаларды қоя отырып, әрбір зерделенген тақырыптан кейін әскери қызметшілердің оқу материалын меңгеру дәрежесін айқындау мақсатында пайдаланады.
11-20. Бұл ретте, әскери қызметшілерге тестілеу үшін баға, егер бақылау сұрақтарының жалпы санынан дұрыс жауаптардың саны мыналарды құраса қойылады:
"үздік" – 90 %-дан жоғары;
"жақсы" – 75 %-дан 90 %-ға дейін;
"қанағаттанарлық" – 50 %-дан 75 %-ға дейін;
"қанағаттанарлықсыз" –50 %-дан аз.
11-21. МҚД бойынша оқу-жаттығу топтарына (бөлімшелерге, әскери бөлімдерге, мекемелерге) бағалар мынадай есеппен әскери қызметшілердің жеке бағалары негізінде айқындалады:
"үздік", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 90 %-ы оң баға алса, олардың ішінде кемінде 60 %-ы – "үздік" деген бағадан төмен емес;
"жақсы", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 90 %-ы оң баға алса, олардың ішінде кемінде 60 %-ы – "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"қанағаттанарлық", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 80 %-ы оң баға алса;
"қанағаттанарлықсыз", егер "қанағаттанарлық" деген бағаны айқындау үшін шарттар орындалмаса.";
12-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:

"12. Офицерское собрание действует на постоянной основе в форме общественного консультативно-совещательного органа офицерского состава, являясь дополнительным инструментом воспитания и управления офицерами путем общественного (коллективного) воздействия на их самосознание и дальнейшее поведение в коллективе.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Председателем офицерского собрания является первый руководитель органа военного управления, командир (начальник) воинской части (учреждения).";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Состав Совета избирается на общем собрании офицеров путем открытого голосования большинством голосов из числа заместителей командира (начальника) воинской части (учреждения), а также офицеров, пользующихся доверием, авторитетом и уважением в офицерском коллективе.
23. Количественный состав Совета определяется решением офицерского собрания и состоит из нечетного количества членов. Секретарем Совета назначается офицер кадрового органа (службы) воинской части (учреждения).";
пункт 25 исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Решения офицерского собрания принимаются путем открытого голосования простым большинством голосов из числа присутствующих и отражаются секретарем Совета в соответствующем протоколе.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Военнослужащие с высоким уровнем суицидального риска имеющие признаки нервно-психической неустойчивости, дезадаптации и депрессии, переживающие негативные жизненные события, семейно-бытовые и финансовые трудности, психофизиологические, личностные и другие проблемы учитываются в журнале динамического наблюдения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Военнослужащие включаются (исключаются) в группу динамического наблюдения на основании рапорта психолога на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
При перемещении военнослужащего включенного в группу динамического наблюдения, на него составляется информационная справка, которая направляется к месту перемещения вместе с личным делом военнослужащего. Информационная справка должна содержать психологическую характеристику и причины нахождения военнослужащего в группе динамического наблюдения.
При направлении военнослужащего включенного в группу динамического наблюдения в лечебное учреждение, руководство (командование) лечебного учреждения письменно предупреждается о нахождении данного военнослужащие в группе динамического наблюдения.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. По результатам психодиагностического обследования выносится одно из следующих заключений:

"12. Офицерлік жиналыс олардың сана-сезіміне және ұжымда одан әрі мінез-құлқына қоғамдық (ұжымдық) ықпал ету арқылы офицерлерді қосымша тәрбиелеу мен басқару тетігі болып табыла отырып, тұрақты негізде офицерлер құрамының қоғамдық консультативтік-кеңесші органы нысанында әрекет етеді.";
20-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"20. Әскери басқару органының бірінші басшысы, әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) офицерлер жиналысының төрағасы болып табылады.";
22 және 23-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"22. Кеңес құрамы офицерлердің жалпы жиналысында ашық дауыс беру арқылы әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) орынбасарлары, сондай-ақ офицерлер ұжымында сенімді, беделді және құрметті пайдаланатын офицерлер санының көпшілік даусымен сайланады.";
"23. Кеңестің сандық құрамы офицерлер жиналысының шешімімен айқындалады және мүшелердің тақ санынан тұрады. Кеңес хатшысы болып әскери бөлімнің (мекеменің) кадр органының (қызметінің) офицері тағайындалады.";
25-тармақ алынып тасталсын;
28-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"28. Офицерлер жиналысының шешімдері ашық дауыс беру арқылы қатысып отырғандардың қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады және Кеңес хатшысы тиісті хаттамада көрсетеді.";
73-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"73. Нервтік-психикалық тұрақсыздық, бейімсіздік және күйзеліс белгілері бар, өмірінде жағымсыз оқиғалардан, отбасылық-тұрмыстық және қаржылық қиындықтарды, психофизиологиялық, жеке басылық және басқа да проблемаларды бастан өткеріп жатқан жоғары деңгейдегі өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар әскери қызметшілер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша динамикалық қадағалау журналында есепке алынады.
Әскери қызметшілер динамикалық қадағалау тобына әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына психологтың баянаты негізінде енгізіледі (алынып тасталады).
Динамикалық қадағалау тобына енгізілген әскери қызметшіні ауыстырған кезде оған ақпараттық анықтама жасалады, ол әскери қызметшінің жеке ісімен бірге ауыстыру орнына жіберіледі. Ақпараттық анықтамада психологиялық сипаттама және әскери қызметшінің динамикалық қадағалау тобында болу себептері мазмұндалуы тиіс.
Динамикалық қадағалау тобына енгізілген әскери қызметшіні емдеу мекемесіне жіберген кезде емдеу мекемесінің басшылығы (қолбасшылығы) осы әскери қызметшінің динамикалық қадағалау тобында болғаны туралы жазбаша ескертіледі.";
75-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"75. Психодиагностикалық қарап тексеру нәтижелері бойынша мынадай қорытындылардың бірі шығарылады:

1) "рекомендуется в первую очередь" - первая категория;
2) "рекомендуется" - вторая категория;
3) "рекомендуется условно" - третья категория;
4) "не рекомендуется" - четвертая категория.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Профилактика суицидальных происшествий представляет собой комплекс организационных, психологических, медицинских, воспитательных, социальных и правовых мероприятий, проводимых в целях предотвращения суицидальных происшествий среди личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан, устранения причин и условий, способствующих их совершению.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Работа по профилактике суицидальных происшествий предусматривает проведение мероприятий общей и специальной направленности.";
дополнить пунктами 89-1 и 89-2 следующего содержания:
"89-1. Профилактические мероприятия общей направленности включают в себя:
1) выявление лиц с риском суицидального поведения из числа граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, в военные учебные заведения Министерства обороны, а также военнослужащих, проходящих воинскую службу в рядах ВС РК в ходе психодиагностических мероприятий;
2) проведение комплекса мероприятий по оптимизации процесса адаптации молодого пополнения к условиям воинской службы;
3) организацию занятий (тренингов) направленных на формирование у личного состава психической устойчивости к стрессовым ситуациям в служебной деятельности;
4) обеспечение оптимального режима служебного времени и времени отдыха военнослужащих для предупреждения переутомления и психоэмоционального напряжения среди личного состава;
5) оценку психического состояния военнослужащих перед заступлением на боевое дежурство, караульную и внутреннюю службу;
6) проведение профилактической работы с военнослужащими, склонными к нарушению воинской дисциплины, имеющими конфликтные взаимоотношения в коллективе и семье, выполнявшими служебные обязанности в особых условиях;
7) организацию реабилитационных мероприятий, направленных на снижение последствий неблагоприятного влияния экстремальных условий служебной деятельности на состояние здоровья военнослужащих;
8) изучение внутригрупповых процессов в воинских коллективах;
9) оптимизацию морально-психологического климата, поддержание в служебных коллективах атмосферы дружбы, товарищества, взаимопомощи, уважения личного достоинства каждого военнослужащего;
10) своевременное предупреждение и разрешение конфликтов в воинских коллективах;
11) реализацию гарантий социальной и правовой защиты военнослужащих;
12) создание благоприятной социокультурной среды в воинских частях (учреждениях), формирующей у военнослужащих позитивные ценностные ориентиры, взгляды и настроения, социальный оптимизм;

1) "бірінші кезекте ұсынылады" – бірінші санат;
2) "ұсынылады" – екінші санат;
3) "шартты түрде ұсынылады" – үшінші санат;
4) "ұсынылмайды" – төртінші санат.";
88-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"88. Өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларының профилактикасы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамы арасында өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларын болдырмау, оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою мақсатында жүргізілетін ұйымдық, психологиялық, медициналық, тәрбиелік, әлеуметтік және құқықтық іс-шаралар кешенін ұсынады.";
89-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"89. Өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларының профилактикасы жөніндегі жұмыс жалпы және арнайы бағыттағы іс-шараларды жүргізуді көздейді.";
89-1 және 89-2 тармағымен келесі мазмұнда толықтырылсын:
"89-1. Жалпы бағыттағы профилактикалық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) психодиагностикалық іс-шаралар барысында келісімшарт бойынша әскери қызметке, Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына оқуға түсетін азаматтар, сондай-ақ Қарулы Күштер қатарында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер қатарынан өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық қаупі бар адамдарды анықтау;
2) жас буынның әскери қызмет жағдайларына бейімдеу процесін оңтайландыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу;
3) жеке құрамның қызметтік іс-әрекетінде стресстік жағдайларға психикалық тұрақтылығын қалыптастыруға бағытталған сабақтарды (тренингтерді) ұйымдастыру;
4) әскери қызметшілердің шамадан тыс шаршауын және психоэмоционалдық ширығуын ескерту үшін жеке құрамның қызмет уақыты мен демалыс уақытының тиімді режимін қамтамасыз ету;
5) жауынгерлік кезекшілікке, қарауылдық және ішкі қызметке түсер алдындағы әскери қызметшілердің психикалық жай-күйін бағалау;
6) әскери тәртіпті бұзуға бейім, ұжымда және отбасында жанжалдық өзара қарым-қатынастары бар, ерекше жағдайларда қызметтік міндеттерін орындаған әскери қызметшілермен профилактикалық жұмыс жүргізу;
7) қызметтік қызметтің қысылтаяң жағдайларының әскери қызметшілердің денсаулық жай-күйіне жағымсыз әсер етуінің салдарларын төмендетуге бағытталған оңалту іс-шараларын ұйымдастыру;
8) әскери ұжымдардағы топішілік процестерді зерделеу;
9) моральдық-психологиялық ахуалды оңтайландыру, қызметтік ұжымдарда достық, жолдастық, өзара көмек атмосферасын, әрбір әскери қызметшінің жеке басының қадір-қасиетін сыйлауды қолдау;
10) әскери ұжымдардағы жанжалдардың уақтылы ескерту және оларды шешу;
11) әскери қызметшілерді әлеуметтік және құқықтық қорғау кепілдіктерін іске асыру;
12) әскери бөлімдер (мекемелерде) әскери қызметшілердің бойында жағымды құндылық бағдарларын, көзқарастары мен талаптарын, әлеуметтік оптимизмін қалыптастыратын қолайлы әлеуметтік-мәдени ортаны құру;

13) укрепление среди военнослужащих института семьи, развитие духовно-нравственных традиций семейных отношений, оказание консультативной помощи и психологической поддержки неблагополучным семьям;
14) использование духовно-нравственного потенциала традиционных религиозных конфессий, общественных объединений в интересах профилактики суицидальных происшествий;
15) повышение правовой информированности, финансовой грамотности, укрепление психического здоровья личного состава;
16) улучшение досуга, создание необходимых условий для занятий физической культурой и спортом с учетом интересов военнослужащих.
89-2. Профилактические мероприятия специальной направленности включают в себя:
1) выявление военнослужащих с риском суицидального поведения по результатам психологического обследования, проводимого специалистами психологической работы и проведение последующей психолого-педагогической работы с ними;
2) обучение командиров (руководителей) способам выявления признаков социально-психологической дезадаптации, суицидального поведения у военнослужащих, а также методике проведения профилактических мероприятий;
3) контроль за психическим состоянием военнослужащих при выполнении учебно-боевых задач и в повседневной жизнедеятельности;
4) индивидуальный контроль за военнослужащими с неустойчивой психикой, отстающими в освоении военной специальности и физическом развитии, из неблагополучных семей, склонными к употреблению спиртных напитков (наркотиков), игромании (лудомании), а также имеющими финансовые и семейно-бытовые трудности;
5) проведение индивидуальной воспитательной и профилактической работы с военнослужащими, у которых выявлены признаки острого кризисного состояния, суицидального поведения, оказание им психологической поддержки и помощи;
6) направление в установленном порядке по медицинским показаниям военнослужащих, находящихся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, в медицинские учреждения;
7) оказание военнослужащим, находящимся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, специализированной медицинской помощи;
8) осуществление мероприятий по социально-психологической адаптации военнослужащим, переживших острое кризисное состояние с признаками суицидального поведения, организация оптимального режима служебного времени и времени отдыха;
9) проведение работы с членами семей военнослужащих, находящихся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, и оказание им консультативной помощи, социальной и психологической поддержки.";

13) әскери қызметшілер арасында отбасы институтын нығайту, отбасылық қатынастардың рухани-адамгершілік дәстүрлерін дамыту, қолайсыз отбасыларға консультативтік көмек көрсету және психологиялық қолдау көрсету;
14) өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларының профилактикасы мүддесінде дәстүрлі діни конфессиялардың, қоғамдық бірлестіктердің рухани-адамгершілік әлеуетін пайдалану;
15) жеке құрамның құқықтық ақпараттандырылуын, қаржылық сауаттылығын арттыру, психологиялық денсаулығын нығайту;
16) әскери қызметшілердің мүдделерін ескере отырып, бос уақытын жақсарту, дене шынықтыру сабақтары және спорт үшін қажетті жағдайлар жасау.";
"89-2. Арнайы бағыттағы профилактикалық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) психологиялық жұмыс мамандары жүргізген психологиялық тексеру нәтижелері бойынша өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық қаупі бар әскери қызметшілерді анықтау және олармен кейіннен психологиялық-педагогикалық жұмыс жүргізу;
2) командирлерді (басшыларды) әскери қызметшілерде әлеуметтік-психологиялық бейімсіздік, өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілерін анықтау тәсілдеріне, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу әдістемесіне оқыту;
3) оқу-жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде және күнделікті тыныс-тіршілікте әскери қызметшілердің психикалық жай-күйін бақылау;
4) психикасы тұрақсыз, әскери мамандықты игеруде және дене бітімін дамытуда қалып қойған, қолайсыз отбасылардан шыққан, спирттік ішімдіктерді (есірткіні) пайдалануға бейім, құмар ойындарға (лудоманияға) бейім, сондай-ақ қаржылық және отбасылық-тұрмыстық қиындықтары бар әскери қызметшілерді жеке бақылау;
5) жіті дағдарыс жағдайы, өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілері анықталған әскери қызметшілермен жеке тәрбие және профилактикалық жұмыс жүргізу, оларға бастапқы психологиялық қолдау және көмек көрсету;
6) өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілері бар жіті дағдарыс жағдайындағы әскери қызметшілерді медициналық айғақтар бойынша белгіленген тәртіппен медициналық мекемелерге жіберу;
7) өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілері бар жіті дағдарыс жағдайындағы әскери қызметшілерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
8) өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілері бар өткір дағдарыс жағдайын бастан өткерген әскери қызметшілерге әлеуметтік-психологиялық бейімдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, қызмет уақыты мен демалыс уақытының тиімді режимін ұйымдастыру;
9) өзіне-өзі қол жұмсау мінез-құлық белгілері бар өткір дағдарыс жағдайындағы әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жүргізу және оларға консультациялық көмек, әлеуметтік және психологиялық қолдау көрсету.";

дополнить пунктом 94-1 следующего содержания:
"94-1. Для эффективной реализации мер по недопущению суицидальных происшествий в воинских коллективах, установления доверительных отношений в ходе оказания психологической помощи, не допускается возложение на специалистов психологической работы дополнительных функции, несвойственных их деятельности, требующих от них применения административных, дисциплинарных мер воздействия на личный состав и предписывающих психологу занимать доминантную, директивную позицию по отношению к личному составу.";
подпункт 1) пункта 117 изложить в следующей редакции:
"1) организация и проведение в войсках воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом, разъяснение идеологии государства, мер принимаемых руководством страны по укреплению обороноспособности, обеспечению межнационального и межконфессионального согласия;";
пункт 118 изложить в следующей редакции:
"118. Идеологическая работа в сфере недопущения проникновения деструктивных идей в воинские коллективы организовывается и проводится в следующем порядке:
1) планирование идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму;
2) организация и проведение комплекса мероприятий по духовной поддержке военнослужащих и членов их семей, созданию атмосферы уважения к защитникам Отечества, мероприятий по пропаганде воинской службы и повышения престижа ВС РК;
3) принятие оперативных мер по реализации обращений военнослужащих по фактам попыток проникновения религиозных идей в воинские коллективы и информирование личного состава о принятых решениях;
4) анализ информационной обстановки в местах дислокации органов военного управления;
5) принятие мер по защите личного состава от негативного информационного воздействия.";
пункт 121 исключить;
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту воспитательной и идеологической работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.

94-1 тармағымен келесі мазмұнда толықтырылсын:
"94-1. Әскери ұжымдарда өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларына жол бермеу жөніндегі шараларды тиімді іске асыру, психологиялық көмек көрсету барысында сенімді қарым-қатынас орнату үшін психологиялық жұмыс мамандары нарядтарға және жеке құрамға әкімшілік, тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануды талап ететін және психологқа әскери қызметшілер мен азаматтық персоналға қатысты доминантты, директивалық позицияны ұстануды ұйғаратын қызметтік жұмыстың басқа да түрлеріне тағайындалмайды.";
117-тармақтың 1) тармақшасы келесідей редакцияда жазылсын:
"1) әскерлерде жеке құраммен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру және өткізу, мемлекеттік идеологияны және ел жетекшілігімен мемлекеттің қорғаныс қабілетін нығайту, ұлтаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету жөнінде қабылданып жатқан шараларды түсіндіру;";
118-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Әскери ұжымдарға деструктивті идеялардың енуіне жол бермеу саласындағы идеологиялық жұмыс мынадай тәртіппен ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмысты жоспарлау;
2) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін рухани қолдау, Отан қорғаушыларды құрметтеу атмосферасын құру, әскери қызметті насихаттау және ҚР ҚК беделін арттыру жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізу;
3) армия ортасына діни идеялардың енуіне әрекет жасау фактісі бойынша әскери қызметшілердің өтініштерін іске асыру бойынша жедел шаралар қабылдау және жеке құрамды қабылданған шешімдер туралы хабардар ету;
4) әскери басқару органдары орналасқан орындардағы ақпараттық жағдайды талдау;
5) жеке құрамды теріс ақпараттық әсерден қорғау жөнінде шешімді шаралар қабылдау.";
121-тармақ алынып тасталсын;
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) бірінші ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.

4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Н. Ермекбаев
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 222
Перечень отчетно-плановой документации по организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в органах военного управления, воинских частях (учреждениях), подразделениях
1. Подразделение Генерального штаба ВС РК ответственное за вопросы организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК на учебный год.
Срок: ежегодно до 1 ноября на предстоящий год;
2) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 15 декабря на предстоящий год;
3) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК за учебный год.
Срок: до 1 ноября за отчетный год;
4) приказ первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК об итогах состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК за учебный год.
Срок: до 20 ноября за отчетный год;
5) тематический план занятий в системе ГПП, военной педагогики и психологии с личным составом ВС РК на учебный год.
Срок: ежегодно до 1 ноября на предстоящий год;
6) анализ результатов изучения молодого пополнения.
Срок: два раза в год весной и осенью, составляется не позднее 20 календарных дней после окончания курса молодого бойца;
7) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
8) журнал диагностических и профилактических бесед психолога;
9) списки военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения.
Срок: ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным месяцем.
2. Виды войск ВС РК:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на учебный год.
Срок: ежегодно до 10 ноября на предстоящий год;
2) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 20 декабря на предстоящий год;

4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 222 бұйрығына
1-қосымша
Әскери басқару органдарында, әскери бөлімдерде (мекемелерде), бөлімшелерде ҚР ҚК жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі есеп беру-жоспарлау құжаттамасының тізбесі
1. ҚР ҚК-да тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру мәселелеріне жауапты ҚР ҚК Бас штабының құрылымдық бөлімшесі:
1) оқу жылына арналған ҚР ҚК-да тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 1 қарашаға дейін алдағы жылға;
2) бір жылға арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 15 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
3) оқу жылында ҚР ҚК-да тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жай-күйін талдау.
Мерзімі: есепті жылдан кейін 1 қарашаға дейін;
4) оқу жылында ҚР ҚК-да тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жай-күйінің қорытындылары туралы Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығы.
Мерзімі: есепті жылдан кейін 20 қарашаға дейін;
5) оқу жылына арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен МҚД, әскери педагогика және психология жүйесіндегі сабақтардың тақырыптық жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 1 қарашаға дейін алдағы жылға;
6) жас буынды зерделеу нәтижелерін талдау.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде, жас жауынгер курсы аяқталған соң 20 күнтізбелік күннен кешіктірмей жасалады;
7) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
8) психологтың диагностикалық және профилактикалық әңгімелесу журналы;
9) динамикалық қадағалау тобына енгізілген әскери қызметшілердің тізімдері.
Мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күніне дейін.
2. ҚР ҚК әскер түрлері:
1) оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 10 қарашаға дейін алдағы жылға;
2) күнтізбелік жылға арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 20 желтоқсанға дейін алдағы жылға;

3) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за полугодие - к 13 июля месяца, следующего за отчетным полугодием, за год - к 13 января месяца следующему за отчетным годом;
4) приказ главнокомандующего видом войск ВС РК об итогах состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за полугодие - к 20 июля месяца, следующего за отчетным полугодием, за год - к 20 января месяца, следующего за отчетным годом;
5) единый журнал учета происшествий и правонарушений;
6) календарный план занятий в системе ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом видов войск ВС учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
7) приказ главнокомандующего видом войск ВС РК об организации и проведении ГПП с личным составом управлений главнокомандующего видом ВС на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября;
8) приказ главнокомандующего видом войск ВС РК об итогах состояния ГПП.
Срок: за полугодие - к 25 мая месяца, следующего за отчетным полугодием, за год - к 20 ноября отчетного года;
9) анализ состояния ГПП с личным составом вида войск ВС РК.
Срок: за полугодие - к 23 мая месяца, следующего за отчетным полугодием, за год - к 18 ноября отчетного года;
10) донесение об итогах состояния ГПП с личным составом вида войск ВС.
Срок: за полугодие - к 23 мая месяца, следующего за отчетным полугодием, за год - к 18 ноября отчетного года;
11) журналы учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
12) план-конспекты занятий по ГПП;
13) план идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму в видах войск ВС РК (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
14) анализ работы в сфере противодействия религиозному экстремизму в видах войск ВС РК.
Срок: ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за год к 20 ноября отчетного года;
15) донесение о состоянии работы в сфере противодействия религиозному экстремизму в видах войск ВС РК.
Срок: ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;

3) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйін талдау.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 13 шілдесіне қарай, бір жыл үшін – есепті жылдан кейінгі айдың 13 қаңтарына қарай;
4) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйінің қорытындылары бойынша ҚК түрі бас қолбасшысының бұйрығы.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 шілдесіне қарай, бір жыл үшін – есепті жылдан кейінгі айдың 20 қаңтарына қарай;
5) оқиғалар мен құқық бұзушылықтарды есепке алудың бірыңғай журналы;
6) оқу жылына арналған ҚК түрлерінің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлық, әскери педагогика мен психология жүйесіндегі сабақтардың күнтізбелік жоспары.
мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
7) оқу жылына арналған ҚК түрі бас қолбасшысы басқармаларының жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлықты ұйымдастыру және жүргізу туралы ҚК түрі бас қолбасшысының бұйрығы.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін;
8) МҚД жай-күйінің қорытындылары туралы ҚР ҚК түрі бас қолбасшысының бұйрығы.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 25 мамырына қарай, бір жыл үшін – есепті жылдың 20 қарашасына қарай;
9) ҚР ҚК түрінің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлықтың жай-күйін талдау.
Мерзімі: жартыжылдық үшін - есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 23 мамырына қарай, бір жыл үшін - есепті жылдың 18 қарашасына қарай;
10) ҚК әскер түрінің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлық жай-күйінің қорытындылары туралы жеткізілім.
Мерзімі: жартыжылдық үшін - есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 23 мамырына қарай, бір жыл үшін - есепті жылдың 18 қарашасына қарай;
11) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналдары;
12) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
13) ҚР ҚК түрлерінде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмыс жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
14) ҚР ҚК түрлерінде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы жұмысты талдау.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне қарай, жартыжылдық үшін мамырдың 20-сы күніне қарай, бір жыл үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
15) ҚР ҚК әскер түрлерінде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы жұмыстың жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне қарай, жартыжылдық үшін – мамырдың 20-сы күніне қарай, бір жыл үшін – қарашаның 20-сы күніне қарай;

16) анализ результатов анкетирования, тестирования, опроса личного состава с целью выявления лиц подверженных воздействию деструктивных идей.
Срок: ежеквартально к 25 числу;
17) план работы с членами семей военнослужащих на год.
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
18) план работы с членами семей военнослужащих месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
19) журнал протоколов рабочих заседаний (совещаний);
20) журнал индивидуальных бесед с членами семей военнослужащих;
21) отчеты (донесения) о работе с членами семей военнослужащих.
Срок: ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;
22) анализ результатов проведения анонимного анкетирования военнослужащих за вид войск ВС РК.
Срок: ежемесячно до 30 числа отчетного месяца;
23) донесение о результатах психологической работы.
Срок: ежемесячно до 5 числа, следующего за отчетным месяцем;
24) донесение о результатах изучения призыва молодого пополнения.
Срок: два раза в год весной и осенью, составляется не позднее 15 календарных дней после окончания курса молодого бойца;
25) план мероприятий по предупреждению суицидальных проявлений среди личного состава.
Срок: два раза в год весной и осенью, отчетность составляется не позднее 10 календарных дней после окончания мероприятий;
26) список специалистов психологической работы;
27) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
28) журнал диагностических и профилактических бесед психолога;
29) списки военнослужащих, включенного в группу динамического наблюдения.
Срок: ежемесячно до 5 числа, следующего за отчетным месяцем;
30) план работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с общественными организациями планы, согласовываются с данными общественными организациями).
Срок: ежегодно до 20 декабря на предстоящий год;
31) донесение о состоянии работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями в видах ВС РК.
Срок: ежеквартально к 25 числу, следующего за отчетным кварталом; за год к 20 числу ноября.
3. Рода войск ВС РК, региональные командования ВС РК, управление начальника Тыла и вооружения ВС, Главное управление военной полиции ВС РК:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;

16) құрылымды бұзатын идеялардың ықпал етуіне ұшыраған адамдарды анықтау мақсатында жеке құрамға сауалнама жүргізу, тестілеу, сұрау нәтижелерін талдау.
Мерзімі: тоқсан сайын 25-і күніне қарай;
17) бір жылға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
18) бір айға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
19) жұмыс отырыстарының (кеңестерінің) хаттамалары журналы;
20) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жеке әңгімелесулер журналы;
21) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс туралы есеп берулер (жеткізілімдер).
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне қарай, жартыжылдық үшін – мамырдың 20-сы күніне қарай, бір жыл үшін – қарашаның 20-сы күніне қарай;
22) ҚР ҚК түрлерінің әскери қызметшілеріне анонимдік сауалнама жүргізу нәтижелерін талдау.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 30 күніне дейін;
23) психологиялық жұмыстың нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-і күніне дейін;
24) жас буынды әскерге шақыруды зерделеу нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде жас жауынгер курсы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей жасалады;
25) жеке құрам арасында өзіне-өзі қол жұмсау көріністерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде есептілік іс-шаралар аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей жасалады;
26) психологиялық жұмыс мамандарының тізімі;
27) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
28) психологтың диагностикалық және профилактикалық әңгімелесулері журналы;
29) динамикалық байқау тобына енгізілген әскери қызметшілердің (азаматтық персонал адамдарының) тізімдері.
Мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-і күніне дейін;
30) күнтізбелік жылға арналған ардагерлермен жұмыс және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жоспары (қоғамдық ұйымдармен бірлесіп өткізетін іс-шаралар болғанда, осы қоғамдық ұйымдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
31) ҚР ҚК түрлерінде ардагерлермен жұмыс және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі 25-сі күніне; бір жыл үшін – қарашаның 20-сы күніне қарай.
3. ҚР ҚК әскер тектері, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтары, ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы, ҚК Әскери полициясы бас басқармасы:
1) оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;

2) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
3) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за полугодие - к 13 июля месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 13 января месяца следующему за отчетным годом;
4) приказ командующего родом войск ВС РК, войсками регионального командования ВС РК, начальников Тыла и вооружения ВС, Главного управления военной полиции ВС РК об итогах состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за полугодие - к 20 июля месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 20 января месяца, следующего за отчетным годом;
5) единый журнал учета происшествий и правонарушений;
6) календарный план занятий в системе ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом родов войск ВС РК, региональных командований ВС РК, воинских частей и учреждений, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
7) приказ командующего родом войск ВС РК, войсками регионального командования ВС РК, начальников Тыла и вооружения ВС, Главного управления военной полиции ВС РК об организации и проведении ГПП с личным составом на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября;
8) приказ командующего родом войск ВС РК, войсками регионального командования ВС РК, начальников Тыла и вооружения ВС, Главного управления военной полиции ВС РК об итогах состояния ГПП.
Срок: за полугодие - к 25 мая месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 20 ноября отчетного года;
9) анализ состояния ГПП с личным составом рода войск ВС РК, региональных командований ВС РК; воинских частей и учреждений, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК.
Срок: за полугодие - к 23 мая месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 18 ноября отчетного года;
10) донесение об итогах состояния ГПП с личным составом рода войск ВС РК, региональных командований ВС РК; воинских частей и учреждений, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК.

2) бір жылға арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
3) тәрбие, әлеуметтік-құқsқтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жай-күйін талдау.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 13 шілдесіне қарай, бір жыл үшін – есепті жылдан кейінгі айдың 13 қаңтарына қарай;
4) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйінің қорытындылары туралы ҚР ҚК әскер тектері, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылығы әскерлері қолбасшыларының, ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ, ҚК Әскери полициясы бас басқармасы бастықтарының бұйрығы.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 шілдесіне қарай, бір жыл үшін – есепті жылдан кейінгі айдың 20 қаңтарына қарай;
5) оқиғалар мен құқық бұзушылықтарды есепке алудың бірыңғай журналы.
6) оқу жылына арналған ҚР ҚК әскер тектерінің, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарының, ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелердің жеке құрамымен МҚД, әскери педагогика және психология жүйесіндегі сабақтардың күнтізбелік жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
7) оқу жылына арналған жеке құраммен МҚД ұйымдастыру және жүргізу туралы ҚР ҚК әскер тектерінің, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтары әскерлерінің қолбасшыларының, ҚК Тыл және қару-жарақ, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасы бастықтарының бұйрығы.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін;
8) ҚР ҚК әскер тектері, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылығы әскерлері қолбасшысының, ҚК Тыл және қару-жарақ, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасы бастықтарының мемлекеттік-құқықтық даярлық жай-күйінің қорытындылары туралы бұйрығы.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 25 мамырына қарай, бір жыл үшін – есепті жылдың 20 қарашасына қарай;
9) ҚР ҚК әскер тектерінің, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарының, ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелердің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлықтың жай-күйін талдау.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 23 мамырына қарай, бір жыл үшін – есепті жылдың 18 қарашасына қарай;
10) ҚР ҚК әскер тектерінің, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарының, ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелердің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлық жай-күйінің қорытындылары туралы жеткізілім.

Срок: за полугодие - к 23 мая месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 18 ноября отчетного года;
11) журналы учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
12) план-конспекты занятий по ГПП;
13) план идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму родах войск ВС РК, региональных командованиях ВС РК; воинских частях и учреждениях, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
14) анализ работы в сфере противодействия религиозному экстремизму в родах войск ВС РК, региональных командованиях ВС РК; воинских частях и учреждениях, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК.
Срок: ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за год к 20 ноября отчетного года;
15) донесение о состоянии работы в сфере противодействия религиозному экстремизму в родах войск ВС РК, региональных командованиях ВС РК; воинских частях и учреждениях, подчиненных начальнику Тыла и вооружения ВС, Главному управлению военной полиции ВС РК.
Срок: ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;
16) анализ результатов анкетирования, тестирования, опроса личного состава с целью выявления лиц подверженных воздействию деструктивных идей.
Срок: ежеквартально к 25 числу;
17) план работы с членами семей военнослужащих на год.
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
18) план работы с членами семей военнослужащих месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
19) журнал протоколов рабочих заседаний (совещаний);
20) журнал индивидуальных бесед с членами семей военнослужащих;
21) отчеты (донесения) о работе с членами семей военнослужащих.
Срок: ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;
22) анализ результатов проведения анонимного анкетирования военнослужащих.
Срок: ежемесячно до 25 числа отчетного месяца;
23) донесение о результатах психологической работы.
Срок: ежемесячно до 30 числа отчетного месяца;
24) донесение о результатах изучения призыва молодого пополнения.
Срок: два раза в год весной и осенью, составляется не позднее 10 календарных дней после окончания курса молодого бойца;

Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 23 мамырына қарай, бір жыл үшін – есепті жылдың 18 қарашасына қарай;
11) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналдары;
12) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
13) ҚР ҚК әскер тектерінде, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарында, ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелерде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмыс жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
14) ҚР ҚК әскер тектерінде, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарында, ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелерде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы жұмысты талдау.
Мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 күні; бір жыл үшін – есепті жылдың 25 қарашасына қарай;
15) ҚР ҚК әскер тектерінде, ҚР ҚК өңірлік қолбасшылықтарында, ҚК Тыл және қару-жарақ бастығына, ҚР ҚК Әскери полициясы бас басқармасына бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелерде діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы жұмыстың жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне қарай, жартыжылдық үшін мамырдың 20-сы күніне қарай, бір жыл үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
16) құрылымды бұзатын идеялардың ықпал етуіне ұшыраған адамдарды анықтау мақсатында жеке құрамға сауалнама жүргізу, тестілеу, сұрау нәтижелерін талдау.
Мерзімі: тоқсан сайын 25-і күніне қарай;
17) бір жылға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
18) бір айға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
19) жұмыс отырыстарының (кеңестерінің) хаттамалары журналы;
20) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жеке әңгімелесулер журналы;
21) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс туралы есеп берулер (жеткізілімдер).
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне қарай, жартыжылдық үшін мамырдың 20-сы күніне қарай; бір жыл үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
22) әскери қызметшілеріне анонимдік сауалнама жүргізу нәтижелерін талдау.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 30-ы күніне дейін;
23) психологиялық жұмыс нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 30-ы күніне дейін;
24) жас буынды әскерге шақыруды зерделеу нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде жас жауынгер курсын аяқтағаннан кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей жасалады;

25) план мероприятий по предупреждению суицидальных проявлений среди личного состава.
Срок: два раза в год весной и осенью, отчетность составляется не позднее 10 календарных дней после окончания мероприятий;
26) список специалистов психологической работы;
27) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
28) журнал диагностических и профилактических бесед;
29) списки военнослужащих, включенного в группу динамического наблюдения.
Срок: ежемесячно до 30 числа;
30) план работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с общественными организациями планы, согласовываются с данными общественными организациями).
Срок: ежегодно до 20 декабря на предстоящий год;
31) донесение о состоянии работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями в видах ВС РК.
Срок: ежеквартально к 25 числу, следующего за отчетным кварталом; за год к 20 числу ноября;
32) список ветеранских организаций.
4. Документация в воинской части (бригаде, полку), учреждений (ВУЗы):
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
2) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
3) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
4) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за месяц - к 25 числу отчетного месяца; за период обучения к 20 мая; за учебный год к 20 ноября;
5) приказ командира воинской части (начальника), учреждения об итогах состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за полугодие - к 20 июля месяца, следующего за отчетным полугодием; за год - к 20 января месяца, следующего за отчетным годом;
6) единый журнал учета происшествий и преступлений;
7) календарный план занятий в системе ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом воинской части, учреждения на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
8) приказ командира воинской части (начальника), учреждения об организации и проведении ГПП с личным составом воинской части, учреждения на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября;

25) жеке құрам арасында өзіне-өзі қол жұмсау көріністерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде, есептілік іс-шаралар аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмей жасалады;
26) психологиялық жұмыс мамандарының тізімі;
27) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
28) диагностикалық және профилактикалық әңгімелесулер журналы;
29) динамикалық байқау тобына қосылған әскери қызметшілердің тізімдері.
Мерзімі: ай сайын 30-ы күніне дейін;
30) күнтізбелік жылға арналған ардагерлермен және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жұмыс жоспары (қоғамдық ұйымдармен бірлесіп өткізетін іс-шаралар болғанда, осы қоғамдық ұйымдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
31) ҚР ҚК түрлерінде ардагерлермен және ардагерлер ұйымдарымен жұмыстың жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне қарай; бір жыл үшін – қарашаның 20-сы күніне қарай;
32) ардагерлер ұйымдарының тізімі.
4. Әскери бөлімдегі (бригададағы, полктегі), мекемедегі (ЖОО) құжаттама:
1) оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
2) бір айға арналған әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
3) бір жылға арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
4) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жай-күйін талдау.
Мерзімі: бір ай үшін - есепті айдың 25-і күніне қарай; оқу кезеңі үшін 20 мамырға қарай; оқу жылы үшін 20 қарашаға қарай;
5) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жай-күйінің қорытындылары бойынша әскери бөлім, мекеме командирінің (бастығының) бұйрығы.
Мерзімі: жартыжылдық үшін – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 шілдесіне қарай; бір жыл үшін – есепті жылдан кейінгі айдың 20 қаңтарына қарай;
6) оқиғалар мен қылмыстарды есепке алудың бірыңғай журналы;
7) оқу жылына арналған әскери бөлімнің, мекеменің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлық, әскери педагогика және психология жүйесіндегі сабақтардың күнтізбелік жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
8) оқу жылына арналған әскери бөлімнің, мекеменің жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлықты ұйымдастыру және жүргізу туралы әскери бөлім, мекеме командирінің (бастығының) бұйрығы.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін;

9) донесение об итогах состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом воинской части (учреждения).
Срок: за квартал - к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 мая; за год к 20 ноября;
10) журнал учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
11) план-конспекты занятий по ГПП;
12) план идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами).
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
13) план работы с членами семей военнослужащих на год.
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
14) план работы с членами семей военнослужащих на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
15) журнал протоколов рабочих заседаний (совещаний);
16) журнал индивидуальных бесед с членами семей военнослужащих;
17) отчеты (донесения) о работе с членами семей военнослужащих.
Срок: ежеквартально к 1 числу месяца, следующего за отчетным кварталом; за полугодие к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;
18) анализ результатов проведения анонимного анкетирования военнослужащих за воинские части (бригад, полк), учреждении.
Срок: ежемесячно до 20 числа отчетного месяца;
19) донесение о результатах психологической работы.
Срок: ежемесячно до 25 числа отчетного месяца;
20) донесение о результатах изучения призыва молодого пополнения.
Срок: два раза в год весной и осенью, не позднее 5 календарных дней после окончания курса молодого бойца;
21) акт психологического обследования военнослужащих, допущенных к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы.
Срок: к 20 числу мая; за год к 20 числу ноября;
22) рапорт о допуске личного состава к несению боевого дежурства, караульной службы, а также внутренней службы со стрелковым оружием.
Срок: ежедневно;
23) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
24) журнал диагностических и профилактических бесед психолога;
25) журнал группы динамического наблюдения;
26) план работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с общественными организациями планы, согласовываются с данными общественными организациями).
Срок: ежегодно до 20 декабря на предстоящий год;

9) әскери бөлімнің (мекеменің) жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйі қорытындылары туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан үшін – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне қарай; жартыжылдық үшін 20 мамырға қарай; бір жыл үшін 20 қарашаға қарай;
10) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналы;
11) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
12) діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмыс жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
13) бір жылға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
14) бір айға арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
15) жұмыс отырыстарының (кеңестерінің) хаттамалары журналы;
16) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жеке әңгімелесулер журналы;
17) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс туралы есеп берулер (жеткізілімдер).
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-і күніне қарай; жартыжылдық үшін мамырдың 20-сы күніне қарай, бір жыл үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
18) әскери бөлім (бригада, полк), мекеме үшін әскери қызметшілерге анонимдік сауалнама жүргізу нәтижелерін талдау.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 25-і күніне дейін;
19) психологиялық жұмыс нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 25-і күніне дейін;
20) жас буынды әскерге шақыруды зерделеу нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: жылына екі рет көктемде және күзде жас жауынгер курсын аяқтағаннан кейін күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей;
21) жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілген әскери қызметшілерді психологиялық тексеру актісі.
Мерзімі: мамырдың 20-сы күніне қарай; бір жыл үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
22) атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, қарауылдық қызметті, сондай-ақ ішкі қызметті атқаруға жеке құрамды жіберу туралы баянат.
Мерзімі: күнделікті;
23) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
24) психологтың диагностикалық және профилактикалық әңгімелесулері журналы;
25) динамикалық байқау тобының журналы;
26) күнтізбелік жылға арналған ардагерлермен жұмыс және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жұмыс жоспары (қоғамдық ұйымдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы қоғамдық ұйымдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;

27) донесение о состоянии работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями.
Срок: ежеквартально к 25 числу, следующего за отчетным кварталом; за год к 20 числу ноября;
28) список ветеранов воинской части (учреждения).
5. В департаменте по делам обороны (далее – ДДО):
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
2) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
3) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на учебный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами) с отчетными материалами о проведении запланированных мероприятий.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
4) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за месяц - к 25 числу отчетного месяца; за зимний период обучения к 20 мая; за учебный год к 20 ноября;
5) донесение о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за месяц - к 30 числу отчетного месяца; за зимний период обучения к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
6) приказ начальника ДДО по итогам состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за зимний период обучения - к 20 мая; за учебный год - к 20 января;
7) единый журнал учета происшествий и правонарушений;
8) календарный план занятий в системе ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом местных органов военного управления.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
9) приказ начальника ДДО об организации и проведении ГПП с личным составом на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
10) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за квартал - к 5 марта, 5 сентября; за зимний период обучения – к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;

27) ардагерлермен жұмыс және ардагерлер ұйымымен өзара іс-қимыл жұмысының жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне қарай; бір жыл үшін – қарашаның 20-сы күніне қарай;
28) әскери бөлімде (мекеме) ардагерлерінің тізімі.
5. Қорғаныс істері бойынша департаментінде (бұдан әрі – ҚІЖД):
1) оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы оқу жылына;
2) бір айға арналған тәрбие әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстар жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
3) жоспарланған іс-шараларды өткізу туралы есептік материалдармен оқу жылына арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы оқу жылына;
4) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйін талдау.
Мерзімі: бір ай үшін – есепті айдың 25-і күніне қарай; қысқы оқу кезеңі үшін - 20 мамырға қарай; оқу жылы үшін – 20 қарашаға қарай;
5) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: бір ай үшін – есепті айдың 30 күніне қарай; қысқы оқу кезеңі үшін - 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін – 15 қарашаға қарай;
6) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйі қорытындылары бойынша ҚІД бастығының бұйрығы.
Мерзімі: қысқы оқу кезеңі үшін - 20 мамырға қарай; оқу жылы үшін – 20 қаңтарға қарай;
7) оқиғалар мен құқық бұзушылықтарды есепке алудың бірыңғай журналы.
8) жергілікті әскери басқару органының жеке құрамымен мемлекеттік-құқықтық даярлық, әскери педагогика және психология жүйесіндегі сабақтардың күнтізбелік жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға.
9) оқу жылына арналған жеке құраммен мемлекеттік-құқықтық даярлықты ұйымдастыру және жүргізу туралы ҚІД бастығының бұйрығы.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға.
10) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында жеке құраммен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйі сараптамасы.
Мерзімі: тоқсан үшін – 5-ші наурызға қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 15 мамырға қарай; бір жыл үшін 15 қарашаға қарай;

11) приказ начальника ДДО об итогах состояния ГПП в ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за квартал - к 5 марта, 5 сентября; за зимний период обучения – к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
12) донесение об итогах состояния ГПП с личным составом ДДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за квартал - к 10 марта, 10 сентября; за зимний период обучения - к 20 мая; за учебный год - к 20 ноября;
13) журнал учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
14) план-конспекты занятий по ГПП;
15) анализ результатов анкетирования, тестирования, опроса личного состава с целью выявления лиц подверженных воздействию деструктивных идей.
Срок: ежеквартально, к 25 числу последнего месяца квартала;
16) план работы с членами семей военнослужащих на учебный год с отчетными материалами о проведении запланированных мероприятий.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
17) журнал протоколов рабочих заседаний (совещаний);
18) журнал индивидуальных бесед с членами семей военнослужащих;
19) отчеты (донесения) о работе с членами семей военнослужащих.
Срок: за квартал - к 5 марта, 5 сентября; за зимний период обучения - к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
20) план мероприятий по психологической работе и предупреждению суицидальных проявлений среди личного состава на учебный год с отчетными материалами о проведении запланированных мероприятий.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий год;
21) анализ результатов проведения анонимного анкетирования военнослужащих.
Срок: ежемесячно до 20 числа отчетного месяца;
22) акт психологического обследования военнослужащих, допущенных к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы.
Срок: за зимний период обучения - к 20 мая; за учебный год - к 20 ноября;
23) рапорт о допуске личного состава к несению боевого дежурства, караульной службы, а также внутренней службы со стрелковым оружием.
Срок: ежедневно;
24) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
25) журнал диагностических и профилактических бесед психолога;
26) журнал группы динамического наблюдения;
27) донесение о результатах психологической работы.
Срок: ежемесячно до 25 числа отчетного месяца;

11) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында мемлекеттік-құқықтық даярлық жай-күйінің қорытындылары туралы ҚІЖД бастығының бұйрығы.
Мерзімі: тоқсан үшін – 5-ші наурызға қарай, 5 қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін 15 қарашаға қарай;
12) ҚІД-да және бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында жеке құраммен мемлекеттік-құқықтық даярлық жай-күйінің қорытындылары туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан үшін – 10-шы наурызға қарай, 10 қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 20 мамырға қарай; оқу жылы үшін 20 қарашаға қарай;
13) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналы;
14) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
15) деструктивті идеялардың ықпалына түскен адамдарды анықтау мақсатында жеке құраммен сауалнама, тестілеу, сұраулар нәтижелерін талдау.
Мерзімі: тоқсан сайын тоқсанның соңғы айының 25 қарай;
16) жоспарланған іс-шараларды өткізу туралы есептік материалдармен оқу жылына арналған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға.
17) жұмыс отырыстарының (кеңестерінің) хаттамалары журналы;
18) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жеке әңгімелесулер журналы;
19) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс туралы есеп берулер (жеткізілімдер).
Мерзімі: тоқсан үшін – 5 наурызға қарай, 5 қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін – 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін – 15 қарашаға қарай;
20) жоспарланған іс-шараларды өткізу туралы есептік материалдармен оқу жылына арналған психологиялық жұмыс және жеке құрам арасында өзіне-өзі қол жұмсау көріністерін ескерту жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
21) әскери қызметшілермен анонимдік сауалнама жүргізу нәтижелерін талдау.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 20-і күніне дейін;
22) жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілген әскери қызметшілерді психологиялық тексеру актісі.
Мерзімі: қысқы оқу кезеңі үшін мамырдың 20-сы күніне қарай; оқу жылы үшін қарашаның 20-сы күніне қарай;
23) атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, қарауылдық қызметті, сондай-ақ ішкі қызметті атқаруға жеке құрамды жіберу туралы баянат.
Мерзімі: күнделікті;
24) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
25) психологтың диагностикалық және профилактикалық әңгімелесулері журналы;
26) динамикалық байқау тобының журналы;
27) психологиялық жұмыс нәтижелері туралы жеткізілім.
Мерзімі: ай сайын есепті айдың 25-і күніне дейін;

28) план работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями на календарный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с общественными организациями планы, согласовываются с данными общественными организациями).
Срок: ежегодно до 25 декабря на предстоящий год;
29) донесение о состоянии работы с ветеранами и взаимодействия с ветеранскими организациями.
Срок: ежеквартально к 20 числу, следующего за отчетным кварталом; за год к 15 числу ноября;
30) список ветеранских организаций.
6. В управлении (отделе) по делам обороны (далее - У(О)ДО):
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
2) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
3) единый план профилактических мероприятий по укреплению воинской дисциплины и правопорядка на учебный год (при наличии мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами планы, согласовываются с данными государственными органами)
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
4) анализ состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за месяц - к 25 числу отчетного месяца; за зимний период обучения к 20 мая; за учебный год к 20 ноября;
5) донесение о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы.
Срок: за месяц - к 30 числу отчетного месяца; за зимний период обучения к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
6) единый журнал учета происшествий и правонарушений;
7) календарный план занятий в системе ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом местных органов военного управления.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
8) приказ начальника У(О)ДО об организации и проведении ГПП с личным составом на учебный год.
Срок: ежегодно до 25 ноября на предстоящий учебный год;
9) анализ состояния ГПП с личным составом.
Срок: за квартал - к 5 марта, 5 сентября; за зимний период обучения – к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
10) приказ начальника У(О)ДО об итогах состояния ГПП в У(О)ДО и подчиненных местных органов военного управления.
Срок: за квартал - к 5 марта, 5 сентября; за зимний период обучения – к 15 мая; за учебный год - к 15 ноября;
11) донесение об итогах состояния ГПП с личным составом.

28) күнтізбелік жылға арналған ардагерлермен және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жұмысының жоспары (қоғамдық ұйымдармен бірлесіп өткізетін іс-шаралар болғанда, осы қоғамдық ұйымдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
29) ардагерлермен және ардагерлер ұйымдарымен өзара іс-қимыл жұмысының жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сі күніне; бір жыл үшін – қарашаның 15-сы күніне қарай;
30) ардагерлер ұйымдарының тізімі.
6. Қорғаныс істері жөнінде басқармада (бөлімде) (бұдан әрі – ҚІБ(б):
1) оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың кешенді жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 желтоқсанға дейін алдағы жылға;
2) бір айға арналған тәрбие әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
3) оқу жылына арналған әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірыңғай жоспары (басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін іс-шаралар болған кезде жоспарлар осы мемлекеттік органдармен келісіледі).
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
4) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйін талдау.
Мерзімі: бір ай үшін – есепті айдың 25-і күніне қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 20 мамырға қарай; бір жыл үшін 20 қарашаға қарай;
5) тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстардың жай-күйі туралы жеткізілім.
Мерзімі: бір ай үшін – есепті айдың 30 қарай; қысқы оқу жылы үшін - 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін – 15 қарашаға қарай;
6) оқиғалар мен құқық бұзушылықтарды есепке алудың бірыңғай журналы;
7) жергілікті әскери басқару органдарының жеке құрамымен МҚД, әскери педагогика және психология жүйесіндегі сабақтардың күнтізбелік жоспары.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
8) оқу жылына арналған жеке құраммен мемлекеттік-құқықтық даярлықты ұйымдастыру және жүргізу туралы ҚІБ(б) бастығының бұйрығы.
Мерзімі: жыл сайын 25 қарашаға дейін алдағы жылға;
9) жеке құраммен МҚД жай-күйін талдау.
Мерзімі: тоқсан үшін – 5-ші наурызға, 5-ші қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін 15 қарашаға қарай;
10) ҚІБ(б) мен бағынысты жергілікті әскери басқару органдарында МҚД жай-күйінің қорытындылары туралы ҚІБ(б) бастығының бұйрығы.
Мерзімі: тоқсан үшін – 5-ші наурызға, 5 қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 15 мамырға қарай; оқу жылы үшін 15 қарашаға қарай;
11) Жеке құраммен МҚД жай-күйі қорытындылары туралы жеткізілім.

Срок: за квартал - к 10 марта, 10 сентября; за зимний период обучения - к 20 мая; за учебный год - к 20 ноября;
12) журнал учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
13) план-конспекты занятий по ГПП;
14) журнал группы динамического наблюдения.
7. Документация в батальоне (дивизионе):
1) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу;
2) журнал подведения итогов батальоне (дивизионе);
3) единый журнал дисциплинарного учета, травматизма и гибели личного состава батальона (дивизиона);
4) план-конспекты занятий по ГПП;
5) журнал учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП;
6) рапорт о результатах психологической работы на имя психолога воинской части.
Срок: еженедельно каждую пятницу;
7) журнал учета лиц, обратившихся за психологической помощью;
8) журнал диагностических и профилактических бесед психолога;
9) журнал группы динамического наблюдения.
8. Документация в роте (батарее):
1) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы на месяц.
Срок: ежемесячно к 25 числу
2) журнал подведения итогов роте (батарее);
3) план-конспекты занятий по ГПП;
4) журнал учета посещаемости и успеваемости занятий по ГПП.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 222
Оценка состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в повседневной деятельности
1. Состояние воспитательной и идеологической работы оценивается по следующим показателям:
1) состояние воспитательной работы;
2) состояние идеологической работы;
3) состояние воинской дисциплины;
4) состояние культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания;
5) состояние психологической работы;
6) морально-психологическое состояние личного состава;
7) состояние работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями;
8) состояние работы с членами семей военнослужащих.
2. Состояние воспитательной работы оценивается:
3 балла - работа организована, согласно требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме; государственно-правовая подготовка (далее – ГПП) организована в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Из проверенных не менее 30% от общего количества учебных групп, по категориям, 100% учебных групп оценены положительно, в том числе не менее 60% на "отлично";

Мерзімі: тоқсан үшін – 10-шы наурызға қарай, 10 қыркүйекке қарай; қысқы оқу кезеңі үшін 20 мамырға қарай; оқу жылы үшін 20 қарашаға қарай;
12) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналы;
13) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
14) динамикалық байқау тобының журналы.
7. Батальондағы (дивизиондағы) құжаттама:
1) бір айға арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыс жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
2) батальонда (дивизионда) қорытындылады жасау журналы;
3) батальонның (дивизионның) жеке құрамын тәртіптік есепке алудың, оның жарақаттануы мен қаза табуының бірыңғай журналы;
4) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
5) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналы;
6) әскери бөлімнің (мекеменің) психологы атына психологиялық жұмыс нәтижелері туралы баянат.
Мерзімі: апта сайын әр жұмада;
7) психологиялық көмек көрсетуге өтініш білдірген адамдарды есепке алу журналы;
8) психологтың диагностикалық және профилактикалық әңгімелесулері журналы;
9) динамикалық байқау тобының журналы.
8. Ротадағы (батареядағы) құжаттама:
1) бір айға тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыс жоспары.
Мерзімі: ай сайын 25-і күніне қарай;
2) ротада (батареяда) қорытындылар шығару журналы;
3) МҚД бойынша сабақтардың жоспар-конспектілері;
4) МҚД бойынша сабақтарға қатысушылығы мен үлгерімін есепке алу журналы.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 222 бұйрығына
2 қосымша
ҚР ҚК жеке құрамымен күнделікті қызметте тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйін бағалау
1. Тәрбие және идеологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай көрсеткіштер бойынша бағаланады:
1) тәрбие жұмысының жай-күйі;
2) идеологиялық жұмыстың жай-күйі;
3) әскери тәртіптің жай-күйі;
4) мәдени-демалыс жұмысының жай-күйі және техникалық тәрбиелеу құралдарымен қамтамасыз ету;
5) психологиялық жұмыстың жай-күйі;
6) жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі;
7) ҚР ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен жұмыстың жай-күйі;
8) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыстың жай-күйі.
2. Тәрбие жұмысының жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – жұмыс Қағидалар талаптарына сәйкес ұйымдастырылған, жоспарлау және есептік құжаттар толық көлемде пысықталған; мемлекеттік-құқықтық дайындық (бұдан әрі – МҚД) осы Қағидалар талаптарына сәйкес ұйымдастырылған.
Санаттар бойынша тексерілген оқу топтарының жалпы санынан кемінде 30%, оқу топтарының 100% оң, оның ішінде кемінде 60% "үздік" деп бағаланған;

2 балла - работа организована согласно требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме, но имеются отдельные недостатки, не влияющие на организацию работы; ГПП организована в соответствии с требованиями настоящих Правил. Из проверенных не менее 30% от общего количества учебных групп, по категориям, 100% учебных групп, оценены положительно, в том числе не менее 60% на "отлично" и "хорошо";
1 балл - работа организована с нарушениями требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы отработаны в неполном объеме, имеются срывы в проведении воспитательных мероприятий; ГПП организовано с нарушениями требований настоящих Правил. Из проверенных не менее 30% от общего количества учебных групп, по категориям, не менее 90% учебных групп получили положительные оценки;
0 баллов - работа не организована, планирующие и отчетные документы не отработаны, ГПП организовано с нарушениями требований настоящих Правил. Из проверенных не менее 30% от общего количества учебных групп, по категориям, более 10% оценены на "неудовлетворительно".
3. Состояние идеологической работы оценивается:
3 балла - работа по профилактике противодействия деструктивным религиозным течениям, ограждению личного состава от деструктивного религиозного воздействия и недопущению проникновения экстремисткой идеологии в воинские коллективы организована и проводится в тесном взаимодействии с соответствующими уполномоченными государственными органами и соответствует предъявляемым требованиям настоящих Правил; в ходе проведенного тестирования на знание идеологических приоритетов Республики Казахстан 100% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме;
2 балла - работа по профилактике противодействия деструктивным религиозным течениям, ограждению личного состава от деструктивного религиозного воздействия и недопущению проникновения экстремисткой идеологии в воинские коллективы организована и проводится в тесном взаимодействии с соответствующими уполномоченными государственными органами и, в основном, соответствует предъявляемым требованиям настоящих Правил при наличии незначительных недостатков, не влияющих на содержание оцениваемых мероприятий (в неполном объеме отработаны планы и отчетные материалы проводимых мероприятий, взаимодействие с соответствующими уполномоченными государственными органами организовано в неполном объеме); в ходе проведенного тестирования на знание идеологических приоритетов Республики Казахстан 90% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки;

2 балл – жұмыс осы Қағидалар талаптарына сәйкес ұйымдастырылған, жоспарлау және есептік құжаттар толық көлемде пысықталған, бірақ жұмысты ұйымдастыруға әсер етпейтін жекелеген кемшіліктер бар; МҚД осы Қағидалар талаптарына сәйкес ұйымдастырылған. Санаттар бойынша тексерілген оқу топтарының жалпы санынан кемінде 30%, оқу топтарының 100% оң, оның ішінде кемінде 60% "үздік" және "жақсы" деп бағаланған;
1 балл – жұмыс осы Қағидалар талаптарын бұзумен ұйымдастырылған, жоспарлау және есептік құжаттар толық емес көлемде пысықталған, тәрбие іс-шаралары өткізілмеген; МҚД осы Қағидалар талаптарын бұзумен ұйымдастырылған. Санаттар бойынша тексерілген оқу топтарының жалпы санынан кемінде 30%, оқу топтарының кемінде 90% оң баға алған;
0 балл – жұмыс ұйымдастырылмаған, жоспарлау және есептік құжаттар пысықталмаған, МҚД осы Қағидалар талаптарын бұзумен ұйымдастырылған. Санаттар бойынша тексерілген оқу топтарының жалпы санынан кемінде 30%, 10% астамы "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған.
3. Идеологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – құрылымды бұзатын діни ағымдарға қарсы тұру профилактикасы, жеке құрамды құрылымды бұзатын діни ықпалдан қорғау және әскери ұжымдарға экстремистік идеологияның енуіне жол бермеу жөніндегі жұмыс ұйымдастырылған және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен тығыз өзара іс-қимылда жүргізіледі және қойылатын осы Қағидалар талаптарына сәйкес келеді; Қазақстан Республикасының идеологиялық басымдықтарын білуге өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 100% оң баға алған, жоспарлау және есептік құжаттар толық көлемде пысықталған;
2 балл – құрылымды бұзатын діни ағымдарға қарсы тұру профилактикасы, жеке құрамды құрылымды бұзатын діни ықпалдан қорғау және әскери ұжымдарға экстремистік идеологияның енуіне жол бермеу жөніндегі жұмыс ұйымдастырылған және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен тығыз өзара іс-қимылда жүргізіледі және негізінен бағаланатын іс-шаралар мазмұнына ықпал етпейтін елеусіз кемшіліктер болған кезде қойылатын осы Қағидалар талаптарына сәйкес келеді (өткізілетін іс-шаралардың жоспарлары және есептік құжаттары толық емес көлемде пысықталған, тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл толық емес көлемде ұйымдастырылған); Қазақстан Республикасының идеологиялық басымдықтарын білуге өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 90% оң баға алған;

1 балл - работа по профилактике противодействия деструктивным религиозным течениям, ограждению личного состава от деструктивного религиозного воздействия и недопущению проникновения экстремисткой идеологии в воинские коллективы организована и проводится со значительными нарушениями настоящих Правил, влияющими на содержание оцениваемых мероприятий (не отработаны планы и отчетные материалы проводимых мероприятий, не организовано взаимодействие с соответствующими уполномоченными государственными органами); в ходе проведенного тестирования на знание идеологических приоритетов Республики Казахстан 85% проверяемых военнослужащих получили положительные оценки;
0 баллов - идеологическая работа по профилактике противодействия деструктивным религиозным течениям, ограждению личного состава от деструктивного религиозного воздействия и недопущению проникновения экстремисткой идеологии в воинские коллективы не организована, проводится бессистемно и не соответствует предъявляемым требованиям настоящих Правил, планирующая и отчетная документация не отработана; в ходе проведенного тестирования на знание идеологических приоритетов Республики Казахстан более 25% военнослужащих получили отрицательные оценки.
4. Состояние воинской дисциплины оценивается:
3 балла – если состояние воинской дисциплины и правопорядка оценивается на "удовлетворительно" (исходя из расчета общего суммарного коэффициента Кос); учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы в соответствии с требованиями настоящих Правил; не допущено преступлений и гибели личного состава по вине военнослужащих либо в результате противоправных деяний должностных лиц; не допущено роста административных правонарушений; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины (организации профилактической работы) отработаны в полном объеме;
2 балла – если состояние воинской дисциплины и правопорядка оценивается на "удовлетворительно" (исходя из расчета общего суммарного коэффициента Кос); учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы в соответствии с требованиями настоящих Правил; в сравнении с аналогичным периодом прошлого года не допущено роста уголовных, административных правонарушений, фактов гибели военнослужащих; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины (организации профилактической работы) отработаны не менее чем на 80%;
1 балл – если состояние воинской дисциплины и правопорядка оценивается на "удовлетворительно" (исходя из расчета общего суммарного коэффициента Кос); учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы с незначительными нарушениями требований настоящих Правил; в сравнении с аналогичным периодом прошлого года допущен рост уголовных правонарушений либо фактов гибели военнослужащих (не более 50%); планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины (организации профилактической работы) отработаны не менее чем на 50%;

1 балл – құрылымды бұзатын діни ағымдарға қарсы тұру профилактикасы, жеке құрамды құрылымды бұзатын діни ықпалдан қорғау және әскери ұжымдарға экстремистік идеологияның енуіне жол бермеу жөніндегі жұмыс ұйымдастырылған және бағаланатын іс-шаралар мазмұнына ықпал ететін осы Қағидалар талаптарын елеулі бұзумен өткізіледі (өткізілетін іс-шаралардың жоспарлары және есептік құжаттары пысықталмаған, тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл ұйымдастырылмаған); Қазақстан Республикасының идеологиялық басымдықтарын білуге өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 85% оң баға алған;
0 балл – құрылымды бұзатын діни ағымдарға қарсы тұру профилактикасы, жеке құрамды құрылымды бұзатын діни ықпалдан қорғау және әскери ұжымдарға экстремистік идеологияның енуіне жол бермеу жөніндегі жұмыс ұйымдастырылмаған, жүйесіз жүргізіледі және қойылатын осы Қағидалар талаптарына сәйкес келмейді, жоспарлау және есептік құжаттар пысықталмаған; Қазақстан Республикасының идеологиялық басымдықтарын білуге өткізілген тестілеу барысында әскери қызметшілердің 25% астамы теріс баға алған.
4. Әскери тәртіптің жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – егер әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйі "қанағаттанарлық" деп бағаланса (ЖЖК жалпы жиынтық коэффициенті есебіне сүйене отырып); әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылса; әскери қызметшілердің кінәсінен немесе лауазымды адамдардың заңға сыйымсыз әрекеті нәтижесінде қылмыстарға және жеке құрамның қаза табуына жол берілмесе; әкімшілік құқық бұзушылықтардың артуына жол берілмесе; әскери тәртіпті нығайту бойынша (профилактикалық жұмысты ұйымдастыру) жоспарлау және есептік құжаттар толық көлемде пысықталса;
2 балл – егер әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйі "қанағаттанарлық" деп бағаланса (ЖЖК жалпы жиынтық коэффициенті есебіне сүйене отырып); әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылса; өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда қылмыстық, әкімшілік құқық бұзушылықтардың, әскери қызметшілердің қаза табуы фактілерінің артуына жол берілмесе; әскери тәртіпті нығайту бойынша (профилактикалық жұмысты ұйымдастыру) жоспарлау және есептік құжаттар кемінде 80%-ке пысықталса;
1 балл – егер әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйі "қанағаттанарлық" деп бағаланса (ЖЖК жалпы жиынтық коэффициенті есебіне сүйене отырып); әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарын елеулі бұзумен ұйымдастырылса; өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда қылмыстық құқық бұзушылықтардың немесе әскери қызметшілердің қаза табуы фактілерінің артуына жол берілсе (50%-тен астам емес); әскери тәртіпті нығайту бойынша (профилактикалық жұмысты ұйымдастыру) жоспарлау және есептік құжаттар кемінде 50%-ке орындалса;

0 баллов – если состояние воинской дисциплины и правопорядка оценивается на "неудовлетворительно" (исходя из расчета общего суммарного коэффициента Кос); учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы с грубыми нарушениями требований настоящих Правил; в сравнении с аналогичным периодом прошлого года отмечается значительный рост уголовных, административных правонарушений либо фактов гибели военнослужащих (на 100% и более); планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины (организации профилактической работы) отработаны менее чем на 50%.
5. Состояние психологической работы оценивается:
2 балла - за проверяемый период не допущено суицидальных происшествий; должностные лица знают и выполняют функциональные обязанности и требованиям настоящих Правил по психологической работе в полном объеме; планирующие и отчетные документы по психологической работе отработаны на 100% (при этом имеются незначительные недостатки не влияющие на качество проводимой работы); комната психологической разгрузки имеется и используется по назначению, материально-техническая база психологической работы позволяет осуществлять практическую работу и постоянно совершенствуется;
1 балл - за проверяемый период имелись факты попытки суицида среди военнослужащих; должностные лица знают и выполняют функциональные обязанности и требованиям настоящих Правил; планирующие и отчетные документы по психологической работе отработаны на 80%, комната психологической разгрузки имеется; материально-техническая база не позволяет проводить психологическую работу на качественном уровне;
0 баллов - если за проверяемый период допущен факт совершения самоубийства военнослужащих и не выполнено одно из требований оценки на 1 балл.
6. Морально-психологическое состояние личного состава оценивается:
3 балла – уровень МПС офицеров и военнослужащих по контракту по итогам анкетного опроса должен быть не ниже 74 баллов, а военнослужащих, проходящих службу по призыву, не ниже 70 баллов и оценивается, как "высокий";
2 балла - уровень МПС офицеров и военнослужащих по контракту по итогам анкетного опроса не ниже 52 баллов, а военнослужащих, проходящих службу по призыву, не ниже 49 баллов и оценивается, как "стабильный";
1 балл - уровень МПС по итогам анкетного опроса должен быть не ниже 30 баллов и оценивается, как "нестабильный";

0 балл – егер әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйі "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланса (ЖЖК жалпы жиынтық коэффициенті есебіне сүйене отырып); әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарын өрескел бұзумен ұйымдастырылса; өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда қылмыстық, әкімшілік құқық бұзушылықтардың немесе әскери қызметшілердің қаза табуы фактілерінің елеулі артуы байқалса (100%-ке және одан астам); әскери тәртіпті нығайту бойынша (профилактикалық жұмысты ұйымдастыру) жоспарлау және есептік құжаттар кемінде 50%-ке орындалса.
5. Психологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
2 балл – тексерілген кезеңде өзіне-өзі қол жұмсау оқиғаларына жол берілмеген; лауазымды адамдар функционалдық міндеттерін және психологиялық жұмыс бойынша осы Қағидалардың талаптарын толық көлемде біледі және орындайды; психологиялық жұмыс бойынша жоспарлау және есептік құжаттар 100% орындалған (бұл ретте жүргізілетін жұмыстың сапасына ықпал етпейтін шамалы кемшіліктер бар); психологиялық жеңілдету бөлмесі бар және арналуы бойынша қолданылады, психологиялық жұмыстың материалдық-техникалық базасы практикалық жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік береді және ұдайы жетілдіріледі;
1 балл – тексерілген кезеңде әскери қызметшілер арасында өзіне-өзі қол жұмсау әрекеті фактісі болған; лауазымды адамдар функционалдық міндеттерін және осы Қағидалар талаптарын біледі және оларды орындайды; психологиялық жұмыс бойынша жоспарлау және есептік құжаттары 80%-ке пысықталған; психологиялық жеңілдету бөлмесі бар; материалдық-техникалық база психологиялық жұмысты сапалы деңгейде жүргізуге мүмкіндік бермейді;
0 балл – егер тексерілген кезеңде әскери қызметшілердің өзіне-өзі қол жұмсау фактісіне жол берілсе және 1 балға бағалау талаптарының біреуі орындалмаса.
6. Жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұраудың қорытындылары бойынша 74 балдан, ал әскерге шақыру бойынша қызмет өткеретін әскери қызметшілер – 70 балдан төмен болмауы тиіс және "жоғары" деп бағаланады;
2 балл – офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұраудың қорытындылары бойынша 52 балдан төмен емес, ал әскерге шақыру бойынша қызмет өткеретін әскери қызметшілердікі 49 балдан төмен емес және "тұрақты" деп бағаланады;
1 балл – сауалнамалық сұраудың қорытындылары бойынша МПЖ деңгейі 30 балдан төмен емес болуы тиіс және "тұрақты емес" деп бағаланады;

0 баллов - уровень МПС по итогам анкетного опроса не достигает 30 баллов и оценивается, как "низкий".
7. Состояние культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания оценивается:
2 балла – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны на 100%.
Технические средства воспитания в наличии, содержатся в исправности, и используется по назначению.
Организация учета, хранения и списания технических средств воспитания и культурно просветительского имущества проводится своевременно в соответствие с требованиями настоящих Правил.
Наглядная агитация в части и учреждении оформлена, в соответствие с требованиями настоящих Правил;
1 балл – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны на 70%.
Технические средства воспитания в наличии, содержатся в исправности, но используется не по назначению.
Организация учета, хранения и списания технических средств воспитания и культурно просветительского имущества проводится в соответствие с требованиями настоящих Правил, но требует доработки.
Наглядная агитация в части и учреждении оформлена, с не значительными нарушениями требований настоящих Правил;
0 баллов – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны менее 50%.
Технические средства воспитания в наличии, содержатся в не исправном состоянии, и используется не по назначению.
Организация учета, хранения и списания технических средств воспитания и культурно просветительского имущества в соответствие с требованиями настоящих Правил не проводится.
Наглядная агитация в части (учреждении) оформлена с нарушениями требований настоящих Правил.
8. Состояние работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями оценивается:
3 балла – план совместной работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 100 %, обращения рассмотрены, ответы (разъяснение) заявителю направлены своевременно;
2 балла – план совместной работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 70 %, обращения рассмотрены, но имели место факты несвоевременного предоставления ответа (разъяснения) заявителю;
1 балл – план совместной работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 40 %, обращения рассмотрены, но имели место факты несвоевременного предоставления ответа (разъяснения) заявителю;
0 баллов – план совместной работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями не разработан или составлен формально, отчетный материал по проведенным мероприятиям отсутствует, поступившие обращения ветеранов ВС РК не рассмотрены.

0 балл – сауалнамалық сұраудың қорытындылары бойынша МПЖ деңгейі 30 баллға жетпейді және "төмен" деп бағаланады.
7. Мәдени-демалыс жұмысының жай-күйі және техникалық тәрбиелеу құралдарымен қамтамасыз ету мынадай болып бағаланады:
2 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есептік құжаттар және техникалық тәрбиелеу құралдарымен қамтамасыз ету 100% орындалған.
Техникалық тәрбиелеу құралдары қолда бар, ақаусыз және арналуы бойынша пайдаланылады.
Техникалық тәрбиелеу құралдарын және мәдени ағарту мүлкін есепке алуды, сақтау мен есептен шығаруды ұйымдастыру осы Қағидалардың талаптарына сәйкес уақтылы жүргізіледі.
Бөлімдегі және мекемедегі көрнекі үгіт-насихат құралдары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделген.
1 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есептік құжаттар және техникалық тәрбиелеу құралдарымен қамтамасыз ету 70%-ке орындалған.
Техникалық тәрбиелеу құралдары қолда бар, ақаусыз жай-күйде ұсталады, бірақ арналуы бойынша пайдаланылмайды.
Техникалық тәрбиелеу құралдары мен мәдени ағарту мүлкін есепке алуды, сақтау мен есептен шығаруды ұйымдастыру осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүргізіледі, бірақ пысықтауды қажет етеді.
Бөлімдегі және мекемедегі көрнекі үгіт-насихат құралдары осы Қағидалардың талаптарын шамалы бұзумен ресімделген.
0 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есептік құжаттар және техникалық тәрбиелеу құралдарымен қамтамасыз ету кемінде 50%-ке орындалған.
Техникалық тәрбиелеу құралдары қолда бар, ақаулы жай-күйде ұсталады және арналуы бойынша пайдаланылмайды.
Техникалық тәрбиелеу құралдары мен мәдени ағарту мүлкін есепке алуды, сақтау мен есептен шығаруды ұйымдастыру басшылық құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізілмейді.
Бөлімдегі (мекемедегі) көрнекі үгіт-насихат құралдары осы Қағидалардың талаптарын бұзумен ресімделген.
8. ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 100% пысықталған, өтініштер қаралған, өтініш иелеріне жауаптар (түсініктеме) уақтылы жолданған;
2 балл – ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 70%-ке пысықталған, бірақ өтініш иесіне жауапты (түсініктемені) уақтылы жолдамау фактілері орын алған;
1 балл – ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 40%-ке пысықталған, өтініштер қаралған, бірақ өтініш иесіне жауапты (түсініктемені) уақтылы жолдамау фактілері орын алған;
0 балл – ҚК ардагерлерімен және ардагерлік бірлестіктермен бірлескен жұмыс жоспары әзірленбеген немесе атүсті жасалған, өткізілген іс-шаралар бойынша есептік материалдар жоқ, ҚР ҚК ардагерлерінен түскен өтініштер қаралмаған;

9. Состояние работы с членами семей военнослужащих:
3 балла – план работы с членами семей разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 100 %, обращения рассмотрены, ответы (разъяснение) заявителю направлены своевременно;
2 балла – план работы с членами семей разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 70 %, обращения рассмотрены, но имели место факты несвоевременного предоставления ответа (разъяснения) заявителю;
1 балл – план работы с членами семей разработан, утвержден, отчетный материал согласно пунктов настоящего плана отработан на 40 %, обращения рассмотрены, но имели место факты несвоевременного предоставления ответа (разъяснения) заявителю;
0 баллов – план работы с членами семей не разработан или составлен формально, отчетный материал по проведенным мероприятиям отсутствует, поступившие обращения не рассмотрены.
Состояние воспитательной и идеологической работы оценивается:
"хорошо" – если получено от 16 до 21 баллов, при этом по всем проверяемым показателям получено не ниже 1 балла;
"удовлетворительно" – если получено от 11 до 16 баллов, при этом по 7 проверяемым показателям получено не ниже 1 балла;
"неудовлетворительно" – если получено менее 11 баллов, или по 2 из всех проверяемых показателей оценены на 0 баллов.
10. Порядок расчета общего суммарного коэффициента (Кос):
1) в видах ВС, родах войск, региональных командованиях, воинских частях и учреждениях:
Кг – коэффициент гибели (безвозвратных потерь);
Куп – коэффициент уголовных правонарушений;
Кап – коэффициент административных правонарушений;
Кт – коэффициент травм (ранений, увечий);
4 – количество учитываемых коэффициентов для расчета среднего арифметического значения;
М – количество месяцев для расчета среднемесячного значения.
2) в структурных подразделениях Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК:
Кг – коэффициент гибели (безвозвратных потерь);
Куп – коэффициент уголовных правонарушений;
Кап – коэффициент административных правонарушений;
Кт – коэффициент травм (увечий, ранений);
Кин – коэффициент иных нарушений по линии органов военной полиции;
5 – количество учитываемых коэффициентов для расчета среднего арифметического значения;
М – количество месяцев для расчета среднемесячного значения.
3) фактическое состояние воинской дисциплины и правопорядка в органе военного управления по итогам периода (года) с применением вышеуказанного коэффициента оценивается:
"удовлетворительно" – если среднемесячный основной суммарный коэффициент Кос не превышает предельного (порогового) значения "0,5" включительно;

9. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 100% пысықталған, өтініштер қаралған, өтініш иелеріне жауаптар (түсініктемелер) уақтылы жолданған;
2 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 70%-ке пысықталған, өтініштер қаралған, бірақ өтініш иелеріне жауапты (түсініктемені) уақтылы бермеу фактілері орын алған;
1 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген, бекітілген, осы жоспардың тармақтарына сәйкес есептік материал 40%-ке пысықталған, өтініштер қаралған, бірақ өтініш иелеріне жауапты (түсініктемені) уақтылы бермеу фактілері орын алған;
0 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленбеген немесе атүсті жасалған, өткізілген іс-шаралар бойынша есептік материалдар жоқ, келіп түскен өтініштер қаралмаған.
Тәрбие және идеологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
"жақсы" –егер жалпы көрсеткіш 16 – 21 балл болса, бұл ретте барлық тексерілетін көрсеткіштер 1 балдан төмен болмаса;
"қанағаттанарлық" – егер жалпы көрсеткіш 11 – 16 балл болса, бұл ретте 7 тексерілетін көрсеткіш бойынша 1 балдан төмен болмаса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер 11 балдан кем болса немесе 2 тексерілген көрсеткіш 0 балға бағаланса.
10. Жалпы жиынтық коэффициентін есептеу тәртібі (ЖЖК):
1) ҚК түрлерінде, әскер тектерінде, өңірлік қолбасшылықтарда, әскери бөлімдер мен мекемелерде:
Кқ – қаза табулар коэффициенті (орны толмас шығындар);
Кққ – қылмыстық құқық бұзушылық коэффициенті;
Кәқ – әкімшілік құқық бұзушылық коэффициенті;
Кж – жарақаттану коэффициенті (жаралану, мертігу);
4 – орташа арифметикалық мәнді есептеу үшін ескерілетін коэффициенттер саны;
А – орташа айлық мәнді есептеуге арналған айлар саны.
2) Қорғаныс министрлігінің және ҚР ҚК Бас штабының құрылымдық бөлімшелерінде:
Кқ – қаза табулар коэффициенті (орны толмас шығындар);
Кққ – қылмыстық құқық бұзушылық коэффициенті;
Кәқ – әкімшілік құқық бұзушылық коэффициенті;
Кж – жарақаттану коэффициенті (жаралану, мертігу);
Көб – әскери полиция органдары желісі бойынша өзге де бұзушылықтар коэффициенті;
5 – орташа арифметикалық мәнді есептеу үшін ескерілетін коэффициенттер саны;
А – орташа айлық мәнді есептеуге арналған айлар саны.
3) әскери басқару органындағы әскери тәртіп пен құқық тәртібінің нақты жай-күйі кезең (жыл) қорытындылары бойынша жоғарыда көрсетілген коэффициентті қолдана отырып бағаланады:
"қанағаттанарлық" – егер орташа айлық негізгі жиынтық коэффициент (Жжк) шекті "0,5" мәнін қоса алғанда шекті (бастапқы) мәннен аспайтын болса;

"неудовлетворительно" – если среднемесячный основной суммарный коэффициент (Кос) превышает предельное (пороговое) значение "0,5" (0,51 и выше).
11. Порядок расчета коэффициентов:
1) коэффициент гибели (безвозвратных потерь) военнослужащих (Кг) высчитывается путем расчета среднего арифметического значения от суммы коэффициентов боевых, небоевых и косвенных потерь личного состава (в том числе самоубийств, противоправных действий со стороны военнослужащих, дорожно-транспортных происшествий, нарушения мер безопасности) по следующей формуле:
3 – числовой показатель для расчета среднего арифметического значения.
Кбп – коэффициент боевых потерь, который рассчитывается по формуле:
Кнб – коэффициент небоевых потерь, который рассчитывается по формуле:
Ккп – коэффициент косвенных потерь, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных фактов гибели;
3, 5, 7 – индекс тяжести;
Л – количество личного состава по списку;
1000 – показатель индексации.
Факты смерти военнослужащих, умерших (скончавшихся) по болезни, если они не явились следствием противоправных действий либо бездействия должностных лиц, учитываются в установленном порядке, в оценку состояния воинской дисциплины не входят и расчету при выведении коэффициента не подлежат.
2) коэффициент уголовных правонарушений (Куп) высчитывается путем расчета среднего арифметического значения от суммы коэффициентов уголовных правонарушений, по которым приняты процессуальные решения (регистрация в Единый реестр досудебных расследований, возбуждение уголовного дела), квалифицированных по степеням их тяжести, по следующей формуле:
3 – числовой показатель для расчета среднего арифметического значения.
Кпот –коэффициент уголовных правонарушений, квалифицированных как особо тяжкие, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных правонарушений;
5 – индекс тяжести правонарушений;
Л – количество личного состава по списку;
1000 – показатель индексации.
Кпт – коэффициент уголовных правонарушений, квалифицированных как тяжкие, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных правонарушений;
4 – индекс тяжести правонарушений;
Л – количество личного состава по списку;
1000 – показатель индексации.
Кпсн – коэффициент уголовных правонарушений, квалифицированных как средней и небольшой степени тяжести, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных правонарушений;
3 – индекс тяжести правонарушений;
Л – количество личного состава по списку;
1000 – показатель индексации.
3) коэффициент административных правонарушений (Кап) вычитывается путем расчета среднего арифметического значения всех зарегистрированных (учтенных) административных правонарушений, независимо от обстоятельств, места и времени их совершения (в служебное и во внеслужебное время).
Ч – количество учтенных административных правонарушений;
Л – количество личного состава по списку;
10 – показатель индексации.

"қанағаттанарлықсыз" - егер орташа айлық негізгі жиынтық коэффициент (Нжк) шекті (бастапқы) мәннен "0,5" (0,51 және одан жоғары) артық болса.
11. Коэффициенттерді есептеу тәртібі:
1) әскери қызметшілердің қаза табу коэффициенті (Кқ) (орны толмас шығындар) жеке құрамның жауынгерлік, жауынгерлік емес және жанама шығындары (оның ішінде өзіне-өзі қол жұмсау, әскери қызметшілер тарапынан заңға сыйымсыз әрекеттер, жол-көлік оқиғалары, қауіпсіздік шараларын бұзу) коэффициенттерінің сомасынан орташа арифметикалық мәнді есептеу жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
3 – орташа арифметикалық мәнді есептеу үшін сандық көрсеткіш.
Кжш – жауынгерлік шығын коэффициенті осы формула бойынша есептеледі:
Кжеш – жауынгерлік емес шығын коэффициенті осы формула бойынша есептеледі:
Кжш – жанама шығын коэффициенті осы формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған қаза табу фактілерінің саны;
3, 5, 7 – ауырлық индексі;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрам саны;
1000 – индекстеу көрсеткіші.
Науқастануы бойынша қайтыс болған әскери қызметшілердің қайтыс болу фактілері, егер олар лауазымды адамдардың заңға сыйымсыз әрекеттерінің не әрекетсіздігінің салдары болып табылмаса, белгіленген тәртіппен есепке алынады, әскери тәртіптің жай-күйін бағалауға кірмейді және коэффициентті шығару кезіндегі есепке жатпайды.
2) қылмыстық құқық бұзушылықтар коэффициенті (Кққ) процессуалдық шешімдер қабылданған (Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінде тіркеу, қылмыстық іс қозғау), олардың ауырлық дәрежесі бойынша жіктелген қылмыстық құқық бұзушылықтар коэффициенттері сомасының орташа арифметикалық мәнін есептеу жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
3 – орташа арифметикалық мәнді есептеу үшін сандық көрсеткіш.
Каақ – аса ауыр дәрежедегі қылмыстық құқық бұзушылықтар коэффициенті, мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған құқық бұзушылықтар саны;
5 – құқық бұзушылық ауырлығының индексі;
Ж/қ– тізім бойынша жеке құрамның саны;
1000- индекстеу көрсеткіші.
Кақ – ауыр дәрежедегі қылмыстық құқық бұзушылықтар коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған құқық бұзушылықтар саны;
5 – құқық бұзушылық ауырлығының индексі;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
1000 – индекстеу көрсеткіші.
Кжоқ – жеңіл және орта дәрежедегі қылмыстық құқық бұзушылықтар коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған құқық бұзушылықтар саны;
3 – құқық бұзушылық ауырлығының индексі;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
1000 – индекстеу көрсеткіші.
3) әкімшілік құқық бұзушылықтар коэффициенті (Қәқ) оларды жасаудың мән-жайларына, орны мен уақытына (қызметтік және қызметтен тыс уақытта) қарамастан, барлық тіркелген (есепке алынған) әкімшілік құқық бұзушылықтардың орташа арифметикалық мәнін есептеу жолымен есептеледі.
С – есепке алынған әкімшілік құқық бұзушылықтар саны;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
10 – индекстеу көрсеткіші.

4) коэффициент травм (увечий, ранений) (Кт) высчитывается путем расчета среднего арифметического значения от суммы коэффициентов травм, полученных военнослужащими в результате противоправных действий военнослужащих, попыток самоубийства, нарушений мер безопасности и иных причин, по следующей формуле:
3 – числовой показатель для расчета среднего арифметического значения.
Ктпд –коэффициент травм, полученных личным составом в результате противоправных действий военнослужащих, в том числе неуставных взаимоотношений между военнослужащими, превышения власти со стороны начальника, насильственных действий в отношении начальника, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных травм;
3 – индекс тяжести травм;
Л – количество личного состава по списку;
100 – показатель индексации.
Ктпс – коэффициент травм, полученных военнослужащими вследствие совершения ими попыток самоубийства (суицида) или их имитации, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных травм;
2 – индекс тяжести травм;
Л – количество личного состава по списку;
100 – показатель индексации.
Ктмб – коэффициент травм, полученных военнослужащими в результате нарушения мер (техники) безопасности, на учебных занятиях и иных причин, в том числе и без наступления трудопотери, если в действиях военнослужащих установлена вина, признаки противоправных деяний, нарушения ими правил и норм, установленных действующим законодательством, который рассчитывается по формуле:
Ч – количество учтенных травм;
Л – количество личного состава по списку;
100 – показатель индексации.
При расчетах указанных коэффициентов учету не подлежат травмы, приведшие к гибели военнослужащих, учитываются отдельно при выведении коэффициента гибели (безвозвратных потерь).
5) коэффициент иных нарушений (Кин), высчитывается путем расчета среднего арифметического значения нарушений, допущенных военнослужащими в служебное время в виде нарушения регламента служебного времени, пропускного режима и по иным причинам, по следующей формуле:
Ч – количество учтенных дисциплинарных проступков;
Л – количество личного состава по списку;
100 – показатель индексации.

4) жарақаттар коэффициенті (мертігулер, жараланулар) (Кж) әскери қызметшілердің заңға сыйымсыз іс-қимылдары, өзіне-өзі қол жұмсау әрекеттері, қауіпсіздік шараларын бұзу және өзге де себептер нәтижесінде алған жарақаттар коэффициенттері сомасының орташа арифметикалық мәнін есептеу жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
3 – орташа арифметикалық мәнді есептеу үшін сандық көрсеткіш.
Кзәж – әскери қызметшілердің құқыққа қарсы іс-әрекеттері, оның ішінде әскери қызметшілер арасындағы жарғыдан тыс өзара қарым-қатынастар, бастық тарапынан билікті, бастыққа қатысты күш қолдану іс-қимылдарының нәтижесінде жеке құрам алған жарақаттар коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған жарақаттар саны;
3 – жарақаттану ауырлығының индексі;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
100 – индекстеу көрсеткіші.
Көқж – әскери қызметшілердің өзіне-өзі қол жұмсау немесе оларды имитациялау әрекеттерін жасауы салдарынан алған жарақаттарының коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған жарақаттар саны;
2 – жарақаттану ауырлығының индексі;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
100 – индекстеу көрсеткіші.
Кқшж – егер әскери қызметшілердің іс-қимылдарында кінәсі, заңға сыйымсыз әрекеттер белгілері, олардың қолданыстағы заңнамада белгіленген қағидалар мен нормаларды бұзуы белгіленсе, оқу-жаттығу сабақтарында қауіпсіздік шараларын (техникасын) бұзу және өзге де себептер нәтижесінде, оның ішінде еңбек шығынынсыз әскери қызметшілер алған жарақаттар коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған жарақаттар саны;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
100 – индекстеу көрсеткіші.
Көрсетілген коэффициенттерді есептеу кезінде әскери қызметшілердің қаза табуына әкеп соқтырған жарақаттар есепке алуға жатпайды, қаза табудың (орны толмас шығындардың) коэффициентін шығару кезінде жеке есепке алынады.
5) өзге бұзушылықтар коэффициенті (Қөб) әскери қызметшілер қызмет уақытында қызмет уақытының регламентін, өткізу режимін бұзу түрінде және өзге де себептер бойынша жол берген бұзушылықтардың орташа арифметикалық мәнін есептеу жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
С – есепке алынған тәртіптік теріс қылықтар саны;
Ж/қ – тізім бойынша жеке құрамның саны;
100 – индекстеу көрсеткіші.