О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2021 года № 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 мая 2021 года № 22685
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие настоящего постановления см. п. 7.
В соответствии с подпунктом 58) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 2) пункта 4 статьи 5 и пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, опубликовано 24 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 92 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 29 июня 2020 года, подпунктом 58) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 2) пункта 4 статьи 5 и пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 26 сәуірдегі № 49 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 мамырда № 22685 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 7 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 58) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 1-тармағына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына және 12-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 24 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 92-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 58) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына және 12-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В Правилах используются следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и позволяющее без участия его работника осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) обменный пункт – специально оборудованное место для осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой, созданное уполномоченной организацией или уполномоченным банком, имеющими право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан или уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законов Республики Казахстан;
4) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира, обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой, а также при покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках);
5) аппаратно-программный комплекс – совокупность программного обеспечения и технических средств, реализующих функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающих ведение учета обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, некорректируемую регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям, операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках;
6) аэропорт – комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие необходимые сооружения и оборудование;
7) единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;

"2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оның қызметкерінің қатысуынсыз оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар;
3) айырбастау пункті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы немесе Қазақстан Республикасының заңдары негізінде Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк құрған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру үшін арнайы жабдықталған орын;
4) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде, сондай-ақ "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған тазартылған құйма алтынды (бұдан әрі – тазартылған құйма алтын) сатып алу және (немесе) сату кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған арнайы жабдықталған бөлігі;
5) аппараттық-бағдарламалық кешен – айырбастау операцияларының, аффинирленген құйма алтынды сатып алудың және (немесе) сатудың есебін жүргізуді, жасалған айырбастау операциялары, аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары бойынша ақпараттың түзетілмейтін тіркелуін және энергияға тәуелсіз сақталуын қамтамасыз ететін, бақылау-касса машинасының функцияларын іске асыратын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
6) әуежай – әуе кемелерiн қабылдауға және жөнелтуге, әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсаттар үшiн әуеайлағы, аэровокзалы, сондай-ақ басқа да қажетті құрылыстары мен жабдығы бар құрылыстар кешенi;
7) бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;

8) казино – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые столы;
9) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
10) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
11) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты, монеты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
12) юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющие право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией Национального Банка, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан;
13) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
14) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;
15) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
16) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
17) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
18) информационная система мониторинга оказания государственных услуг – информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию "Правительство для граждан";

8) казино – құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу үшін ойын үстелдері пайдаланылатын ойын мекемесі;
9) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
10) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
11) қолма-қол шетел валютасы – шетелдік мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар, монеталар және қазынашылық билеттер;
12) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне Ұлттық Банк, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;
13) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
14) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;
15) лицензияға қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
16) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
17) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
18) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған ақпараттық жүйе;

19) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
20) пункт пропуска через Государственную границу – территория (акватория) в пределах железнодорожного, автомобильного вокзала или станции, морского или речного порта, международного аэропорта или аэродрома, а также иной специально выделенный в непосредственной близости от Государственной границы участок местности с соответствующей инфраструктурой, на котором осуществляется пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров;
21) стационарный торговый объект – здание или часть здания (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), сооружение или часть сооружения (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), прочно связанные с землей и подключенные (технологически присоединенные) к сетям инженерно-технического обеспечения;
22) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы, вокзальные переходы и привокзальную территорию) и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа в зависимости от класса;
23) уполномоченные банки – созданные в Республике Казахстан банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением уполномоченных организаций), а также осуществляющие деятельность в Республике Казахстан филиалы иностранных банков, которые проводят валютные операции, в том числе по поручениям клиентов;
24) уполномоченные организации – финансовые организации Республики Казахстан, не являющиеся банками, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
25) национальная валюта – денежные знаки в виде банкнот и монет Национального Банка Республики Казахстан, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории Республики Казахстан, а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах Республики Казахстан;
26) иностранная валюта – денежные знаки в виде банкнот, монет, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории иностранного государства (группы государств), а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах иностранных государств (группы государств) и международных денежных или расчетных единицах;

19) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
20) мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті – теміржол, автомобиль вокзалы немесе станциясы, теңіз немесе өзен порты, халықаралық әуежай немесе әуеайлақ шектеріндегі аумақ (акватория), сондай-ақ адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу жүзеге асырылатын тиісті инфрақұрылымы бар, Мемлекеттік шекараға тікелей жақын жерде арнайы бөлінген өзге де жергілікті жер учаскесі;
21) стационарлық сауда объектісі – жермен берік байланысқан және инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылған (технологиялық жалғанған) ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай), құрылысжай немесе құрылысжайдың бiр бөлiгі (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай);
22) теміржол вокзалы – класына қарай халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үйлердің, ғимараттардың (жолаушы платформаларын, вокзал өтпелерін және вокзал маңындағы аумақты қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
23) уәкілетті банктер – валюталық операцияларды, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізетін, Қазақстан Республикасында құрылған банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (уәкілетті ұйымдарды қоспағанда), сондай-ақ шетелдік банктердің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдары;
24) уәкілетті ұйымдар – банктер болып табылмайтын, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдары;
25) ұлттық валюта – Қазақстан Республикасының аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттары мен монеталары түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы Қазақстан Республикасының ақша бірліктеріндегі ақша;
26) шетел валютасы – шет мемлекеттің (мемлекеттер тобының) аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын банкноттар, монеталар түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы шет мемлекеттердің (мемлекеттер тобының) ақша бірліктеріндегі және халықаралық ақша немесе есеп айырысу бірліктеріндегі ақша;

27) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе;
28) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
29) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Учредителями (участниками) (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации являются физические и юридические лица-резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением лиц:
1) являющихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года;
2) в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации;
3) находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с Законом о ПОДФТ;
4) являвшихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Руководителем уполномоченной организации (ее филиала) не назначается лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) находящееся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с Законом о ПОДФТ;

27) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы лицензия және лицензияға қосымша;
28) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
29) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мына:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылатын тұлғалар үш жыл өтпеген күннен бастап;
2) оларға қатысты қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкерінің лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы соттың заңды күшіне енген шешімі бар тұлғалар;
3) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі тұлғалар;
4) оларға қатысты Ұлттық Банк бастаған тексеру үш жыл өтпеген күннен жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебі бойынша аяқтамаған уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылатын тұлғаларды қоспағанда Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті жеке және заңды тұлғалар уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Мына адамдар:
1) жоғары білімі жоқ;
2) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі тұлға;

3) в отношении которого имеется вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 14, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под№ 20075;
2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации в течение 30 (тридцати) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования, при этом в зоне видимости видеонаблюдения находятся рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения;
3) рабочее место кассира оборудуется аппаратно-программным комплексом либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) кассир, прошедший подготовку по работе с наличной иностранной валютой либо имеющий опыт работы с наличной иностранной валютой не менее шести месяцев.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения лицензии и приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:

3) оған қатысты қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар адамдар уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы болып тағайындалмайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) айырбастау пунктінің үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20075 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жою мен редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көріну аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиент болады, ал тиісті құрылғылар бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін орындарда орнатылады;
3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешенмен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі бар кассир болуға тиіс.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті ұйым лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:

1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам, электронные копии документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренных пунктом 13 Правил;
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте.
13. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 12 Правил), электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
2) электронную копию документа банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе выписку о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающего зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданного не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
3) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающей прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо электронную копию документа, предусмотренного статьей 13 Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее 6 (шести) месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой (за исключением автоматизированного обменного пункта);

1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш, өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) "электрондық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шотының болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесі.
13. Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау ретінде уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
2) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжатының электрондық көшірмесін (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме), не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы анықтамасының электрондық көшірмесін не Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде 6 (алты) ай еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда);

4) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
При обращении уполномоченной организацией за получением приложения к действительной лицензии на дополнительно открываемый обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) документ, предусмотренный подпунктом 4) части первой настоящего пункта, представляется при отсутствии у территориального филиала Национального Банка сведений, подтверждающих источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации с учетом дополнительно открываемого обменного пункта.
В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям при открытии автоматизированного обменного пункта уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" электронный документ, указанный в подпункте 1) части первой настоящего пункта, электронные копии документов, указанных в подпунктах 2) и 4) части первой настоящего пункта, а также электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным пунктом 37 Правил.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Уполномоченная организация обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "электронного правительства" за переоформлением действительной лицензии в следующих случаях:
1) реорганизации уполномоченной организации в форме слияния, присоединения;
2) изменения наименования и (или) места государственной регистрации уполномоченной организации;
3) изменения наименования вида деятельности уполномоченной организации.
Уполномоченная организация (ее филиал) обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "электронного правительства" за переоформлением действительного приложения к действительной лицензии в следующих случаях:
1) переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой;
2) изменения адреса места нахождения обменного пункта без его физического перемещения.
Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии не осуществляется в случаях, указанных в подпункте 2) части первой и подпункте 2) части второй настоящего пункта, если изменения места государственной регистрации уполномоченной организации, адреса места нахождения обменного пункта уполномоченной организации произошли в связи с изменением наименования населенных пунктов, названия улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".

4) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді.
Уәкілетті ұйым қосымша ашылатын айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) жарамды лицензияға қосымшаны алу үшін өтініш білдірген кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалында қосымша ашылатын айырбастау пунктін ескере отырып уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін растайтын мәліметтер болмаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген құжат ұсынылады.
Автоматтандырылған айырбастау пунктін ашқан кезде біліктілік талаптарына сәйкес келуді растау ретінде уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген электрондық құжатты, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, сондай-ақ автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидалардың 37-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті ұйым мынадай:
1) уәкілетті ұйым қосылу, бірігу нысанында қайта ұйымдастырылған;
2) уәкілетті ұйымның атауы және (немесе) мемлекеттік тіркеу орны өзгерген;
3) уәкілетті ұйымның қызмет түрінің атауы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Уәкілетті ұйым (оның филиалы) мынадай:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген;
2) айырбастау пунктінің нақты орын ауыстырмай орналасқан жерінің мекенжайы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияның қолданыстағы қосымшасын қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, егер уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркеу орнының, уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан жерінің мекенжайының өзгеруі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көшелер атауының өзгеруіне байланысты болса, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу жүзеге асырылмайды.

Электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам направляется через веб-портал "электронного правительства" в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.";
пункт 19-4 изложить в следующей редакции:
"19-4. Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении лицензии и (или) приложения к ней являются:
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании и пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях, а также непредставление документов, предусмотренных в пункте 8 приложения 4-1 к Правилам;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктом 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании и пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях.";
пункт 19-5 изложить в следующей редакции:
"19-5. Обжалование решений, действий (бездействий) территориального филиала Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменной (бумажной и (или) электронной) форме. Жалоба в электронной форме подается через веб-портал "электронного правительства".
Жалоба подается услугополучателем в территориальный филиал Национального Банка не позднее трех месяцев со дня, когда ему стало известно о принятом решении.
При пропуске по уважительной причине срока, установленного частью второй настоящего пункта, этот срок по ходатайству услугополучателя восстанавливается Национальным Банком.
В целях восстановления пропущенного срока подачи жалобы Национальным Банком в качестве уважительных причин признаются болезнь, обстоятельства непреодолимой силы.
Пропущенный для обжалования срок не является основанием для отказа в принятии жалобы Национальным Банком. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы и являются одним из оснований для отказа в удовлетворении жалобы.
Территориальный филиал Национального Банка не позднее следующего рабочего дня поступления жалобы направляет ее на рассмотрение в подразделение Национального Банка, ответственное за качество оказания государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата подачи жалобы. Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы в бумажной форме является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии территориального филиала Национального Банка, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. Подтверждением принятия жалобы в электронной форме является поступление в личный кабинет пользователя веб-портала "электронного правительства" уведомления о регистрации обращения с указанием даты регистрации и регистрационного номера, присвоенного территориальным филиалом Национального Банка.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственной услуги, поступившая в адрес территориального филиала Национального Банка, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылады.";
19-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-4. Мыналар лицензияны және (немесе) оған қосымшаны беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады:
1) Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 4-тармағында және Рұқсаттар туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, сондай-ақ Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 4-тармағында және Рұқсаттар туралы заңның 32-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.";
19-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-5. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) нысанда жүргізіледі. Электрондық нысандағы шағым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы қабылданған шешім туралы өзіне белгілі болған күннен бастап үш айдан кешіктірмей шағым береді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімді дәлелді себеппен өткізіп алған кезде Ұлттық Банк бұл мерзімді көрсетілген қызметті алушының өтінішхаты бойынша қалпына келтіреді.
Шағым берудің өткізіп алынған мерзімін қалпына келтіру мақсатында Ұлттық Банк ауруды, еңсерілмейтін күштің мән-жайларын дәлелді себептер ретінде таниды.
Шағым жасау үшін өткізіп алынған мерзім Ұлттық Банктің шағымды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды. Мерзімді өткізіп алу себептері шағымды қарау кезінде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тарту үшін негіздердің бірі болып табылады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы шағым түскен келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оны Ұлттық Банктің мемлекеттік қызмет көрсету сапасына жауапты бөлімшесінің қарауына жібереді.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және шағым жасалған күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалының кеңсесінде қағаз нысандағы шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) қағаз түріндегі шағымның қабылданғанын растау болып табылады. "Электрондық үкімет" веб-порталын пайдаланушының жеке кабинетіне Ұлттық Банктің аумақтық филиалы берген тіркеу күні мен тіркеу нөмірін көрсете отырып, өтінішті тіркеу туралы хабарламаның түсуі шағымның электрондық нысанда қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалының атына келіп түскен көрсетілетін қызмет алушының шағымы оны тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. При добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает о принятом решении территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.
При добровольном прекращении деятельности своего филиала уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает об этом территориальный филиал Национального Банка по месту учетной регистрации прекращающего деятельность филиала с приложением копии соответствующего решения.
При закрытии обменного пункта уполномоченная организация (ее филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты закрытия обменного пункта письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает территориальный филиал Национального Банка о принятом решении.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Уполномоченный банк (его филиал) открывает обменные пункты (автоматизированные обменные пункты) только в пределах региона (области, города республиканского значения, столицы) места нахождения уполномоченного банка (его филиала), за исключением филиала уполномоченного банка с местом нахождения в столице или городе республиканского значения, который открывает обменные пункты (автоматизированные обменные пункты) в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Каждая проводимая в обменном пункте обменная операция, в том числе через автоматизированный обменный пункт, после ее завершения учитывается в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который ведется в электронном виде содержит все реквизиты и показатели, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме согласно приложению 11 к Правилам (далее – журнал реестров).
Журнал реестров ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта и в каждом автоматизированном обменном пункте в аппаратно-программном комплексе. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным обменным операциям, отраженным в журнале реестров, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
Для уполномоченных организаций допускается ведение журнала реестров в электронном виде с использованием программного обеспечения с учетом требований настоящего пункта.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"26. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметтен бас тартқан кезде, уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Уәкілетті ұйым өз филиалының қызметін ерікті тоқтатқан кезде тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қызметі тоқтатылатын филиалды есептік тіркеу орны бойынша бұл туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Айырбастау пунктін жапқан кезде, уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пункті жабылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалына қабылданған шешім туралы жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Уәкілетті банк (оның филиалы) астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде айырбастау пункттерін (автоматтандырылған айырбастау пункттерін) ашатын астанада немесе республикалық маңызы бар қалада орналасқан уәкілетті банктің филиалын қоспағанда, айырбастау пункттерін (автоматтандырылған айырбастау пункттерін) уәкілетті банктің (оның филиалының) орналасқан жері өңірінің (облыстың, республикалық мәні бар қаланың немесе астананың) шегінде ғана ашады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Айырбастау пунктінде, оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункті арқылы жүргізілетін әрбір айырбастау операциясы аяқталғаннан кейін электрондық түрде жүргізілетін және Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) белгіленген барлық деректемелер мен көрсеткіштерді қамтитын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында ескеріледі.
Тізілімдер журналы айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында және аппараттық-бағдарламалық кешендегі әрбір автоматтандырылған айырбастау пунктінде жеке жүргізіледі. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға тізілімдер журналында көрсетілген жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымдар үшін осы тармақтың талаптары ескеріліп, тізілімдер журналын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента.
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале реестров осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента.";
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. Не устанавливаются ограничения в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии при проведении обменных операций, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, в соответствии с частью третьей пункта 51 Правил.
При отказе физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).
54. Обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) подтверждает проведение обменной операции выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"51. Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомаға айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы тіркеледі.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомаға айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін тізілімдер журналында тіркеу клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері негізінде жүзеге асырылады.";
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Айырбастау операцияларын жүргізу кезінде айналыстағы ақша белгілерін номиналы және эмиссия жылдары бойынша қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ КЖТҚК туралы Заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 51-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжатты ұсынбаған жағдайларды қоспағанда айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға айырбастау операциясын жүргізуден бас тарту жүзеге асырылмайды.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған кезде, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрін және сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
54. Айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) айырбастау операциясының жүргізілгенін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бақылау чегін бере отырып растайды.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"70. Не устанавливаются ограничения в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, и (или) аффинированного золота в слитках в объеме, необходимом для проведения такой операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, в соответствии с частью пятой пункта 73 Правил.";
пункты 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"72. Обменный пункт уполномоченной организации подтверждает проведение операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Налогового кодекса.
73. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта уполномоченной организации в аппаратно-программном комплексе. Уполномоченная организация обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, отраженным в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, не превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:

"70. Түрлері бойынша аффинирленген құйма алтынды қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ КЖТҚҚ туралы Заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 73-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжатты ұсынбаған жағдайларды қоспағанда айырбастау пунктінде осындай операцияны жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол ұлттық валюта және (немесе) осындай операцияны жүргізу үшін қажетті көлемде аффинирленген құйма алтын болған кезде жеке тұлғаларға мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізуден бас тарту жүзеге асырылмайды.";
72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Уәкілетті ұйымның айырбастау пункті Салық кодексінің 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясының жүргізілгенін бақылау чегін бере отырып растайды.
73. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі әрбір операция Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу электрондық журналында (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында аппараттық-бағдарламалық кешенде жеке жүргізіледі. Уәкілетті ұйым аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында көрсетілген аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жасалған операциялар жөніндегі ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомадағы операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мыналар:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы тіркеледі.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден аспайтын сомаға операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында тіркеу клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері негізінде жүзеге асырылады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"76. Уполномоченная организация проводит операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках в целостной специальной упаковке.
Не осуществляется продажа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, выпущенного Национальным Банком до 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках старого образца).
Прием аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца с целью направления для выкупа Национальному Банку осуществляется уполномоченными организациями, имеющими договорные отношения по их выкупу с Национальным Банком.
На основании обращения физического лица аффинированное золото в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированное золото в слитках старого образца направляется Национальному Банку для выкупа.
При принятии аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, уполномоченная организация предупреждает физическое лицо о взимании комиссионного вознаграждения за направление такого золота в Национальный Банк с целью его выкупа.
Физическому лицу выдается письменная справка в произвольной форме о приеме аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца (далее – письменная справка). Письменная справка подписывается руководителем уполномоченной организации (ее филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия. Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на подписание письменной справки о приеме аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
Экспертиза и расчет цены выкупа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца осуществляется Национальным Банком в течение 45 (сорока пяти) календарных дней со дня подписания акта принятия на выкуп таких слитков.
Уполномоченная организация самостоятельно устанавливает комиссионное вознаграждение за направление в Национальный Банк аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, с целью их выкупа, не превышающее 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости аффинированного золота в слитках и (или) аффинированного золота в слитках старого образца.";

"76. Уәкілетті ұйым аффинирленген алтынды тұтас арнайы ораудағы құймаларда сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізеді.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ Ұлттық Банк 2017 жылға дейін шығарған сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды (бұдан әрі – ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын) сату жүзеге асырылмайды.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберу мақсатында қабылдауды оларды сатып алу бойынша Ұлттық Банкпен шарттық қатынастары бар уәкілетті ұйымдар жүзеге асырады.
Жеке тұлғаның өтініші негізінде арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтын, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберіледі.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтын, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын қабылданған кезде, уәкілетті ұйым осындай алтынды сатып алу мақсатында Ұлттық Банкке жібергені үшін комиссиялық сыйақы алынатыны туралы жеке тұлғаға ескертеді.
Жеке тұлғаға аффинирленген құйма алтынды арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды қабылдау туралы еркін нысандағы жазбаша анықтама (бұдан әрі – жазбаша анықтама) беріледі. Жазбаша анықтамаға уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға қол қояды. Уәкілетті ұйым басшысының өкілеттіктерін арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды қабылдау туралы жазбаша анықтамаға қол қоюға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы орауы жоқ аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу сараптамасын және бағасын есептеуді Ұлттық Банк осындай құймаларды сатып алуға қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйым Ұлттық Банкке арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу мақсатында жібергені үшін аффинирленген құйма алтынның және (немесе) ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынның номиналды құнының 10 (он) пайызынан аспайтын комиссиялық сыйақыны дербес белгілейді.";

дополнить пунктом 76-1 следующего содержания:
"76-1. Оплата стоимости аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, направленных Национальному Банку для выкупа, осуществляется физическому лицу уполномоченной организацией в наличной национальной валюте за вычетом комиссионного вознаграждения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения от Национального Банка подтверждения о готовности их выкупить в связи с положительными результатами экспертизы, проведенной Национальным Банком.";
приложения 1, 2, 4-1, 9, 12 и 13 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему постановлению;
в приложении 14:
в пояснении по заполнению формы административных данных:
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
"В графе 2.4 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".";
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
в приложении 16:
в пояснении по заполнению формы административных данных:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 7 и 10 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.".
2. Уполномоченным организациям в течение двух месяцев после дня первого официального опубликования настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями абзацев сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого и пятидесятого пункта 1 настоящего постановления.
3. Уполномоченным банкам в течение двух месяцев после дня первого официального опубликования настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями абзаца пятидесятого пункта 1 настоящего постановления.

мынадай мазмұндағы 76-1-тармақпен толықтырылсын:
"76-1. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банкке сатып алу үшін жіберілген арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынның, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынның құнын төлеуді Ұлттық Банк жүргізген сараптаманың оң нәтижелеріне байланысты Ұлттық Банктен оларды сатып алуға дайын екендігі туралы растауды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде комиссиялық сыйақыны шегергенде, жеке тұлғаға қолма-қол ұлттық валютада жүзеге асырады.";
1, 2, 4-1, 9, 12 және 13-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымшада:
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2.4-бағанда "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.";
15-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымшада:
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Теңгедегі деректерге арналған есеп айырысуларда Нысанды жасау кезінде Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 7 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен операциялардың сомасы пайдаланылады.".
2. Уәкілетті ұйымдар осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін екі ай ішінде өз қызметін осы қаулының 1-тармағының қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы және елуінші абзацтарының талаптарына сәйкес келтірсін.
3. Уәкілетті банктер осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін екі ай ішінде өз қызметін осы қаулының 1-тармағының елуінші абзацының талаптарына сәйкес келтірсін.

4. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, восемьдесят первого, восемьдесят второго, восемьдесят третьего, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого и восемьдесят девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 апреля 2021 года № 49
Приложение 1 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной
иностранной валютой и приложения к лицензии
В __________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
От __________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой и
приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного обменного
пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер дома
(здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и другое (при его наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

4. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
7. Осы қаулының 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының үшінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 26 сәуірдегі
№ 49 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) (қажетін көрсету)
мына мекенжай бойынша:
__________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы,
үйінің (ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты,
секторы, блогы және басқалары (ол бар болса) ашу үшін қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және
лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 30 (тридцати) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы: 1. 2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению
обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже
аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках,
соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан
СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным
Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного
инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком
Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта
уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ __________________________________________________________________
(должность)                   (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные
операции с наличной иностранной валютой для дополнительно
открываемого обменного пункта
Лицензиат: ________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: ______________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
_________________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции с
наличной иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
(нужное указать), расположенный по адресу**:
___________________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына (құрылтайшылардың) қатысушылардың қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық почта _______________________________________________
Телефондары ____________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты ____________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келеді.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларын жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
_________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат:________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: ___________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның
нөмірі мен күні: ___________________________________
_____________________________________________________ мекенжайы **
бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті)
(қажетін көрсету) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған
қолданыстағы лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса ***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения***:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения***:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 30 (тридцати) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии; на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации; все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности. Уполномоченное лицо заявителя: __________ _____________________________________ _________ (должность) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 3
к постановлению

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары ***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары***:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары***:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық почта _____________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты ____________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілетін құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келеді.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
___________ __________________________________ _________
(лауазымы) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
*** автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына

Приложение 4-1 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям"
1.
Наименование услугодателя
Территориальные филиалы Национального Банка Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Со дня регистрации обращения на портале:
при выдаче лицензии и приложения к ней – в течение 20 (двадцати) рабочих дней;
при выдаче приложения к действительной лицензии – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
при переоформлении лицензии и (или) приложения к ней – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная
5.
Результат оказания государственной услуги
Лицензия и (или) приложение к действительной лицензии по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, (далее – Правила), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в личном кабинете услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью руководителя территориального филиала Национального Банка.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Уплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
Территориальные филиалы Национального Банка – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов по времени города Нур-Султана, кроме выходных и праздничных дней;
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:

4-1-қосымша
"Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтінішті порталда тіркеген күннен бастап:
лицензияны және оған қосымшаны берген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
қолданыстағы лицензияға қосымша берген кезде – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияны және (немесе) оған қосымшаны қайта ресімдеген кезде – 10 (он) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағида) 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қосымшасы не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензия беру үшін лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 40 (қырық) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алым екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, қолма-қол ақшасыз нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленеді.
7.
Жұмыс кестесі
Ұлттық Банк аумақтық филиалының жұмыс кестесі – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Уәкілетті ұйым қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды:

1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте;
5) электронную копию документа банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе выписку о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающего зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданного не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии;
6) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающей прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо электронную копию документа, предусмотренного Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее 6 (шести) месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой (за исключением автоматизированного обменного пункта);
7) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
Для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронную копию документа банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе выписку о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающего зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданного не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии;

1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) жарғының электрондық көшірмесін;
3) "электрондық үкіметтің" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шоты болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесін;
5) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжатының электрондық көшірмесін (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме);
6) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы анықтамасының электрондық көшірмесін не 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде 6 (алты) ай еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда);
7) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді.
Қосымша ашылатын айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мына құжаттарды:
1) қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжатының электрондық көшірмесін (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) не уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің қосымша айырбастау пунктін ескере отырып белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;

3) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающей прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо электронную копию документа, предусмотренного Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее 6 (шести) месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой (за исключением автоматизированного обменного пункта);
4) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации);
5) электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным Правилами (за исключением обменного пункта).
Для переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании) и пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), а также непредставление документов, предусмотренных в пункте 8 Стандарта;

3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы анықтамасының электрондық көшірмесін не Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінде көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде 6 (алты) ай еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда);
4) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді;
5) автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді (айырбастау пунктін қоспағанда).
Қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен шұғылдану құқығы үшін лицензиялық алым төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген жағдайда).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) 12-бабының 4-тармағында және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 32-бабының 1-тармағында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, сондай-ақ Стандарттың 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбау;

2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктом 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании и пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Территориальный филиал Национального Банка в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе Национального Банка: www.nationalbank.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны услугодателя указаны на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Потребителям услуг" далее "Государственные услуги".
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 4
к постановлению
Приложение 9 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Письменное подтверждение
№ _________ от "____" _________ года
_____________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
подтверждает ______________________________________________________
(наименование уполномоченного банка (филиала уполномоченного банка)
о получении уведомления о начале (изменении данных, прекращении деятельности
обменного пункта) за №_________________ от _________ года.
Регистрационные данные обменного пункта _________ от ________ года.
Адрес обменного пункта ________________________________________
____________________________________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется
_________________________ филиалом Национального Банка Республики Казахстан
(не указывается в случае закрытия обменного пункта уполномоченного банка).
Руководитель территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
_______________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Место печати
Приложение 5
к постановлению
Приложение 12 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz
Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы административных данных: NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ___________ 20 ____года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченный банк (его филиал)
Срок представления: ежемесячно, до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 4-тармағында және Рұқсаттар туралы заңының 32-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы жеке кабинеті арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Қызметті тұтынушыларға" одан әрі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жазбаша растау
____ жылғы "____" _________ № _________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______________ филиалы
______________________________________________________
(уәкілетті банктің (уәкілетті банк филиалының) атауы) _______ жылғы
№____ _____________ айырбастау пункті қызметінің басталғандығы
(деректерінің өзгеруі, қызметінің тоқтатылғандығы) туралы хабарламаны
алғандығын растайды.
_________ жылғы ________ айырбастау пунктінің тіркеу деректері.
Айырбастау пунктінің мекенжайы _________________________________
_______________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің _____________ филиалы бақылайды (уәкілетті банктің айырбастау
пункті жабылған жағдайда көрсетілмейді).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы
_______________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
Мөр орны
Қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет ресурсында орналасқан
Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Есеп ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

322
X
X
Наименование уполномоченного банка (его филиала) ________________________
Адрес_________________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________________
Исполнитель___________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложениек форме отчета
об обменных операциях,
проведенных через
обменные пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком (его филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
5. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
2. Пояснение по заполнению Формы
7. В графе 1 отчета представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
8. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).

322
X
X
Уәкілетті банктің (оның филиалының) атауы _________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы__________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк (оның филиалы) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептелінеді.
8. 1-бағанда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).

9. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
10. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
11. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
12. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
13. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
Приложение 6
к постановлению
Приложение 13 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz
Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы административных данных: NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

9. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пунктері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
11. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
12. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасының бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
13. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол+ коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол+ коды 223-жол.
Қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: NIV_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылғы __________
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
___________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталардың түрлері бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсету)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода(440 = 441 + 442)
440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе (включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках (указать уполномоченные банки)
__________________
__________________
442
Наименование уполномоченной организации (ее филиала) _____________________
Адрес___________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________________
Ұ            фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме отчета
о движении иностранной валюты и
обменных операциях,
проведенных через обменные
пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
5. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.

(440 = 441 + 442)
440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
______________
______________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктердегі валюталық шоттардағы шетел валютасы
442
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы ________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_____________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Шетел валютасының қозғалысы
және айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айға арналған деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген айырбастау операциясының теңгемен сомасы пайдаланылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерді түзету (түзеу, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.

2. Пояснение по заполнению Формы по разделам 1 и 2
7. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
8. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
9. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
10. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
11. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
12. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
13. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
14. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
по разделу 3

2. 1 және 2-бөлімдер бойынша Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
7. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
8. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
9. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі - бірге дейін дөңгелектенеді).
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттарының доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
11. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
12. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
13. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша - уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
14. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол.
3-бөлім бойынша

15. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
16. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.
17. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.
18. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430 и 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
Приложение 7
к постановлению
Приложение 15 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Журнал учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Наименование уполномоченной организации или ее филиала, бизнес-идентификационный номер _________________________________________
Номер приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан уполномоченной организации________________________ "____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Номер и дата распоряжения руководителя об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Стоимость одного слитка аффинированного золота в национальной валюте по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан за "____"_________________20____года
№п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге****
Уникальный номер слитка
6
7
8
9
10
11
12
Итого по:
Кассир ___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание:
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов;
** – в случаях, предусмотренных в части четвертой пункта 73 Правил заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента;
*** – исчисляется по стоимости покупки;
**** – исчисляется по стоимости продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.

15. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
16. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.
17. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған 110 және тиісінше 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.
18. Есептің 3-бөлімін толтыру кезінде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандар және одан әрі нөмірленген бағандар бойынша 410, 420, 430 және 440-жолдар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
Қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу журналы
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі _________________________________________________
Уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған 20 ____ жылғы "____" ______________ лицензиясына қосымшаның нөмірі
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
Құйма алтынның массадағы (грамм) түрлері бойынша саны
күннің басына
күннің соңына
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімнің күні және қолданысының басталу сәті
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы басшының өкімінің нөмірі және күні
Массадағы (грамм) түрлері бойынша аффинирленген бір құйма алтынның ұлттық валютадағы құны
Сатып алу (массалары бойынша)
Сату (массалары бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу тізілімі 20____жылғы "____"______________
Р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Сатып алынды
Сатылды
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
6
7
8
9
10
11
12
Жиынтығы:
Кассир _____________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
Ескертпе:
* – клиент операция жүргізген кезде ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін;
** – Қағидалардың 73-тармағының төртінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) толтырылады;
*** – сатып алу құны бойынша есептеледі;
**** – сату құны бойынша есептеледі;
***** – бақылау чегінде көрсетілген операцияны өткізу уақыты.