О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 "Об утверждении Правил по нотариальному делопроизводству"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 358. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2021 года № 22700.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 "Об утверждении Правил по нотариальному делопроизводству" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7445), следующие изменения и дополнения:
в Правилах по нотариальному делопроизводству, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила по нотариальному делопроизводству (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее - Закон).
Правила устанавливают единый порядок ведения нотариального делопроизводства:
нотариусом, занимающимся частной практикой (далее - частный нотариус);
государственными нотариусами государственной нотариальной конторы (далее - государственный нотариус).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Правила определяют порядок:
1) приема, регистрации и отправление документов;
2) составления номенклатуры дел;
3) формирования дел;
4) оформления дел, составления описи дел;
5) хранения документов;
6) передачи дел в частный нотариальный или государственный архив, обеспечения сохранности архивных документов;
7) уничтожения дел;
8) регистрации консультирования;
9) оформления документов, предназначенных для совершения действий за границей;
10) использования печати, штампов и электронной цифровой подписи;
11) формирования и оформления наследственных дел.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При увольнении или переводе государственного нотариуса организация и правильное ведение делопроизводства, хранение, учет и использование нотариальных архивных документов приказом территориального органа юстиции возлагается на другого государственного нотариуса.
В случае приостановления действия лицензии частного нотариуса, территориальный орган юстиции и территориальная нотариальная палата принимают меры по передаче документов, находящихся в производстве нотариуса, другому частному нотариусу в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
При прекращении действия лицензии нотариуса, занимающегося частной практикой, территориальный орган юстиции и территориальная нотариальная палата в течение тридцати календарных дней, со дня подписания приказа о прекращении действия лицензии нотариуса, принимают меры по передаче документов другому нотариусу или в частный нотариальный архив.
При выходе из членов территориальной нотариальной палаты, территориальный орган юстиции совместно с нотариальной палатой в течение тридцати календарных дней, со дня поступления заявления нотариуса о выходе из состава членов нотариальной палаты, осуществляет прием-передачу завершенных и оформленных дел в частный нотариальный архив.
При исключении из членов территориальной нотариальной палаты территориальная нотариальная палата в течение тридцати календарных дней, со дня вступления в силу решения дисциплинарной комиссии об исключении из нотариальной палаты, осуществляет прием-передачу завершенных и оформленных дел в частный нотариальный архив.
В случае приостановления действия лицензии нотариуса, прекращении действия лицензии нотариуса, выходе или исключении нотариуса из членов нотариальной палаты Кабинет нотариуса ЕНИС передается другому частному нотариусу, по решению территориальной нотариальной палаты, а также в частный нотариальный архив.";

"Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 358 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 6 мамырда № 22700 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ереже (бұдан әрі - Ереже) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 4-бабына сәйкес әзірленді.
Ереже жеке практикамен айналысатын нотариус (бұдан әрі-жекеше нотариус);
мемлекеттік нотариаттық кеңсесінің мемлекеттік нотариустарының (бұдан әрі-мемлекеттік нотариус) нотариаттық іс жүргізудің бірыңғай тәртібін белгілейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ереже:
1) құжаттарды қабылдау, тіркеу және жіберу;
2) істер номенклатурасын жасау;
3) істерді қалыптастыру;
4) істерді ресімдеу, істер тізімдемесін жасау;
5) құжаттарды сақтау;
6) істерді жекеше нотариаттық немесе мемлекеттік мұрағатқа беру, мұрағаттық құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету;
7) істерді жою;
8) консультация беруді тіркеу;
9) шетелде іс-әрекеттер жасауға арналған құжаттарды ресімдеу;
10) мөрді, мөртабандарды және электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану;
11) мұрагерлік істерді қалыптастыру және ресімдеу тәртібін анықтайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік нотариус жұмыстан босатылған немесе ауысқан кезде іс жүргізуді ұйымдастыру және дұрыс жүргізу, нотариаттық мұрағаттық құжаттарды сақтау, есебін жүргізу және пайдалану аумақтық әділет органының бұйрығымен басқа мемлекеттік нотариусқа жүктеледі.
Жекеше нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда аумақтық әділет органы мен аумақтық нотариаттық палата осы Ережеде көзделген тәртіппен, нотариустың іс жүргізуіндегі құжаттарды басқа нотариусқа беру бойынша шаралар қолданады.
Жеке практикамен айналысатын нотариустың лицензиясының күші тоқтатылған кезде нотариустың лицензиясының күшін тоқтату туралы бұйрыққа қол қойған күннен бастап отыз күн ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата құжаттарды басқа нотариусқа немесе жекеше нотариаттық мұрағатқа беру бойынша шаралар қолданады.
Аумақтық нотариаттық палата мүшелігінен шыққанда, нотариустың нотариаттық палата мүшелігінен шығу туралы өтініші келіп түскен күннен бастап отыз күн ішінде, аумақтық әділет органы нотариаттық палатамен бірлесе аяқталған және ресімделген істерді жекеше нотариаттық мұрағатқа қабылдау-тапсыруды жүзеге асырады.
Аумақтық нотариаттық палата мүшелігінен шығарылған кезде аумақтық нотариаттық палата нотариаттық палатадан шығару туралы тәртіптік комиссияның шешімі күшіне енген күннен бастап отыз күн ішінде аяқталған және ресімделген істерді жекеше нотариаттық архивке қабылдау-тапсыруды жүзеге асырады.
Нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған, нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатылған, нотариустың нотариаттық палата мүшелігінен шыққан немесе шығарылған жағдайда нотариустың бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе (бұдан әрі-БНАЖ) кабинеті аумақтық нотариаттық палатаның шешімі бойынша басқа жекеше нотариусқа, сондай-ақ жекеше нотариаттық мұрағатқа беріледі.";

пункты 6, 7, 8 и 9 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для учета документов и контроля за их исполнением Правил ведется:
журнал регистрации входящих документов в ЕНИС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
журнал регистрации исходящих документов в ЕНИС по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Документы направляются адресатам по почте (с направлением копии на известные электронные адреса) или нарочно.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В номенклатуру дел включаются наименования (заголовки) дел, отражающие всю документируемую деятельность. Электронные документы и базы данных включаются в номенклатуру дел на общих основаниях.
В номенклатуре дел фиксируется форма документа – электронная с указанием носителя информации или бумажная.
Номенклатура дел составляется на основе Примерной номенклатуры дел согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Примерная номенклатура дел предназначена для использования в качестве основного документа при подготовке номенклатуры дел, при определении сроков хранения дел в случае их отбора для передачи в архив или для уничтожения.
Снижение сроков хранения, установленных Примерной номенклатурой дел, при составлении номенклатуры дел не допускается.
В каждом разделе номенклатуры предусматриваются резервные индексы для внесения заголовков дел, не предусмотренных в номенклатуре дел, но сформированных в течение календарного года.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Журналы, заводимые нотариусом, до внесения в них первой записи прошиваются, листы их пронумеровываются. Количество пронумерованных и сшитых листов указывается на оборотной стороне последнего листа журнала.";
пункты 43-44 изложить в следующей редакции:
"43. Частный нотариус передает в частный нотариальный архив завершенные и оформленные дела постоянного, временного (семьдесят пять лет) срока хранения:
договора об отчуждении земельных участков;
договора об отчуждении жилых домов, квартир (документы, на основании которых они удостоверены);
оконченные наследственные дела;
свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов (если такое свидетельство выдано пережившему супругу в связи с заведенным в нотариальной конторе наследственным делом, которые подшивается в наследственное дело);
Не подлежат сдаче в частный нотариальный архив нотариально удостоверенные завещания, в том числе секретные, а также неоконченное наследственное дело.
44. В случае прекращения действия лицензии частного нотариуса, выходе или исключении частного нотариуса из членов территориальной нотариальной палаты, нотариально удостоверенные завещания, в том числе секретные завещания, а также неоконченные наследственные дела, в течение десяти рабочих дней, передаются другому частному нотариусу, по совместному решению территориального органа юстиции и территориальной нотариальной палаты.
В случае приостановления действия лицензии частного нотариуса, документы, находящиеся в производстве нотариуса, в течение десяти рабочих дней передаются другому частному нотариусу, по совместному решению территориального органа юстиции и территориальной нотариальной палаты.
О произведенной передаче документов составляется акт приема-передачи документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";

6, 7, 8 және 9-тармақтар алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Құжаттарды есепке алу және олардың орындалуын бақылау үшін: осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша БНАЖ-да кіріс құжаттарын тіркеу журналы;
осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша БНАЖ-да шығыс құжаттарды тіркеу журналы жүргізіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Құжаттар адресаттарға пошта арқылы (белгілі электрондық адреске көшірмесін жолдай отырып) немесе қолма-қол жіберіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Істер номенклатурасына барлық құжатталатын қызметті көрсететін істердің атаулары (тақырыптары) енгізіледі. Электрондық құжаттар мен дерекқорлар істер номенклатурасына жалпы негіздерде енгізіледі. Істер номенклатурасында құжаттың нысаны тіркеледі – ақпарат жеткізгіші көрсетілген электрондық немесе қағаз түрінде.
Істер номенклатурасы осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес үлгілік істер номенклатурасы негізінде жасалады. Үлгілік істер номенклатурасы істер номенклатурасын дайындаған кезде, оларды мұрағатқа өткізу немесе жоюға беру үшін іріктеген жағдайда сақтау мерзімін айқындаған кезде негізгі құжат ретінде пайдалануға арналған.
Істер номенклатурасын жасаған кезде үлгілік істер номенклатурасында белгіленген сақтау мерзімін кемітуге жол берілмейді.
Номенклатураның әрбір бөлімінде істер номенклатурасында көзделмеген, алайда күнтізбелік жыл ішінде қалыптастырылған істер тақырыбына енгізу үшін резервтік индекс қарастырылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Нотариус жүргізетін журналдар оларға бірінші жазба енгізілгенге дейін тігіледі, олардың парақтары нөмірленеді. Нөмірленген және тігілген парақтардың саны журналдың соңғы парағының сыртқы бетінде көрсетіледі.";
43-44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жекеше нотариус тұрақты, уақытша (жетпіс бес жыл) сақтау мерзіміндегі аяқталған және ресімделген істерді:
жер учаскелерін иеліктен шығару туралы шарттарды;
тұрғын үйлерді, пәтерлерді иеліктен шығару туралы шарттарды (олардың негізінде куәландырылған құжаттар);
аяқталған мұрагерлік істерді;
ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктерді (егер мұндай куәлік нотариаттық кеңседе жасалған мұрагерлік іске байланысты тірі зайыбына берілген болса, ол мұрагерлік іске тігіледі) жекеше нотариаттық мұрағатқа береді.
Нотариаттық куәландырылған өсиет, оның ішінде құпия өсиеттер, сондай-ақ аяқталмаған мұрагерлік іс жекеше нотариаттық мұрағатқа тапсырылмайды.
44. Жекеше нотариустың лицензиясының қолданылуы тоқтатылған, жекеше нотариус аумақтық нотариаттық палатаның мүшелерінен шыққан немесе шығарылған жағдайда, нотариаттық куәландырылған өсиеттер, оның ішінде құпия өсиеттер, сондай-ақ аяқталмаған мұрагерлік істер он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімі бойынша басқа жекеше нотариусқа беріледі.
Жекеше нотариустың лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда нотариустың іс жүргізуіндегі құжаттар он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімі бойынша басқа жекеше нотариусқа беріледі.
Құжаттарды беру туралы осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі жасалады.";

дополнить пунктами 46-1, 46-2 и 46-3:
"46-1 Сведения о совершении нотариальных действий и иные сведения, предусмотренные Законом, должны размещаться на временное хранение в нотариальном электронном репозитории и по истечении установленного срока должны быть переданы в нотариальный электронный архив.
46-2. Нотариальным электронным репозиторием является компонент единой нотариальной информационной системы, обеспечивающий временное хранение, учет и использование нотариальных документов в электронной форме.
46-3. Нотариальным электронным архивом является централизованная информационная система, предназначенная для сбора, приобретения, комплектования, упорядочения, хранения, учета и использования нотариальных документов в электронной форме.";
Главу 9 исключить;
дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Ведение реестра учета консультирования. Регистрация консультирования.";
"59-1. Учету подлежит консультирование, осуществляемое в соответствии со статьей 17-1 Закона, предоставляемое нотариусом в форме проведения устных и письменных консультаций правового характера, не связанных непосредственно с совершением нотариальных действий; составление проектов сделок, заявлений и других документов в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
59-2. Учет консультирования ведется нотариусом в реестре учета консультирования в ЕНИС, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
59-3. Сведения подлежат включению в реестр учета консультирования в день обращения за консультацией.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Печать ставится на свободном месте документа под удостоверительной надписью, не затрагивая ее текста и подписи частного или государственного нотариуса.
Текст удостоверительной надписи (в том числе номер электронного реестра нотариальных действий, сумма взысканной государственной пошлины или сумма, оплаченная нотариусу) печатается техническими средствами (пишущей машинке, персональном компьютере).";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Печать, штампы и электронная цифровая подпись нотариуса";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Печать сдается на хранение в территориальный орган юстиции:
частным нотариусом на период приостановления действия лицензии со дня ознакомления с приказом о приостановлении действия его лицензии;
частным нотариусом в случае исключения из членства в нотариальной палате;
государственным нотариусом на период нахождения в отпуске (в том числе по уходу за ребенком) в течение одного рабочего дня со дня ознакомления с приказом.
Печать государственного или частного нотариуса в присутствии нотариуса помещается в конверт, который скрепляется подписями нотариуса, должностного лица и печатью территориального органа юстиции.
Вскрытие конверта с печатью производится в присутствии нотариуса.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

46-1, 46-2 және 46-3-тармақтармен толықтырылсын:
"46-1. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау туралы мәліметтер және Заңда көзделген өзге де мәліметтер нотариаттық электрондық репозиторийде уақытша сақтауға орналастырылуға тиіс және белгіленген мерзім өткеннен кейін нотариаттық электрондық архивке берілуге тиіс.
46-2. Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды уақытша сақтауды, есепке алу мен пайдалануды қамтамасыз ететін бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің құрамдас бойынша нотариаттық электрондық репозиторий болып табылады.
46-3. Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды жинауға, сатып алуға, жиынтықтауға, ретке келтіруге, сақтауға, есепке алу мен пайдалануға арналған орталықтандырылған ақпараттық жүйе нотариаттық электрондық архив болып табылады.";
9-тарау алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1-тараумен толықтырылсын:
"9-1 тарау. Консультация беруді есепке алу журналын жүргізу. Консультация беруді тіркеу.";
"59-1. Заңның 17-1-бабына сәйкес жүзеге асырылатын, нотариаттық іс-әрекеттер жасауға тікелей байланысты емес құқықтық сипаттағы ауызша және жазбаша консультациялар жүргізу нысанында нотариус ұсынатын консультация беру; Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мәмілелер, өтініштер және басқа да құжаттар жобаларын жасау есепке алуға жатады.
59-2. Консультацияны есепке алуды нотариус БНАЖ-дағы консультацияларды есепке алу журналында осы Ереженің 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
59-3. Мәліметтер консультацияға жүгінген күні консультацияларды есепке алу тізіліміне енгізілуге жатады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Мөр құжаттың бос орнына куәландыру жазбасының астына оның мәтінін және жекеше немесе мемлекеттік нотариустың қолтаңбасына жеткізбей қойылады.
Куәландыру жазбасының мәтіні (оның ішінде нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінің нөмірі, өндіріп алынған мемлекеттік баж сомасы немесе нотариусқа төленген сома) техникалық құралдармен (жазу машинкасымен, дербес компьютермен) басылады.";
11-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Нотариустың мөрі, мөртабандары және электрондық цифрлық қолтаңбасы";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Мөр:
жекеше нотариуспен лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы бұйрықпен танысқан кезден бастап оның лицензиясының күші тоқтатыла тұрған кезеңде;
жекеше нотариус нотариаттық палатадан мүшеліктен шығарылған жағдайда;
мемлекеттік нотариус бұйрықпен танысқан күннен бастап бір жұмыс күні ішінде демалыста (оның ішінде бала күтімі бойынша) болған кезеңде аумақтық әділет органына сақтауға тапсырылады.
Мемлекеттік немесе жекеше нотариустың мөрі нотариустың қатысуымен конвертке салынады, нотариустың, лауазымды адамның қолдары қойылады және аумақтық әділет органының мөрімен бекітіледі.
Мөрі бар конвертті ашу нотариустың қатысуымен жүргізіледі.";
"74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Частный и государственный нотариус, имеет электронную цифровую подпись в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
Совершение нотариальных действий с электронными документами и внесение сведений в ЕНИС нотариус осуществляет посредством электронной цифровой подписи.";
пункты 75-78 исключить;
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Нотариальные документы составляются на стандартных листах бумаги формата А 4.
ЕНИС по каждому нотариальному действию присваивается уникальный номер, который указывается в бумажной версии документа.";
пункты 80-84 исключить;
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"86. Печати, штампы удостоверительных надписей хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах в помещении частного нотариуса или государственной нотариальной конторе.
87. Использование, хранение и учет печати, штампов удостоверительных надписей, ведется частным и государственным нотариусом.
В государственной нотариальной конторе одним из государственных нотариусов, определенным приказом руководителя территориального органа юстиции.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Документ, послуживший основанием для начала производства по наследственному делу, регистрируется в реестре наследственных дел ЕНИС.";
пункты 91-92 исключить;
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. На основании заявлений об отказе от наследства или о принятии наследства либо о выдаче свидетельства о праве на наследство, об оплате расходов за счет наследственного имущества заводится наследственное дело и присваивается порядковый номер.
На всех заявлениях указывается дата их поступления, номер наследственного дела, присвоенный первому поступившему заявлению.
Наследственное дело является отдельным номенклатурным делом. На обложке дела к номенклатурному индексу, через дробь присваивается номер наследственного дела (Дело № 2-8/27/2021).
В наследственное дело подшиваются все документы, представленные наследниками, на основании которых выдано свидетельство о праве на наследство.
Если наследственное дело не закончено производством в текущем году, то оно переходит в следующий год под тем же номером и перерегистрации не подлежит.";
пункт 95 исключить;
пункты 98, 99 и 100 изложить в следующей редакции:
"98. В территориальной нотариальной палате ведется реестр учета завещаний, полученных от должностных лиц, уполномоченных на удостоверение завещаний, приравненных к нотариально удостоверенным по форме согласно приложению 4 к Правилам ведения реестров единой нотариальной информационной системы, утверждаемым в соответствии с пунктом 2 статьи 4-2 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате".
Сведения об удостоверенном завещании поступают в реестр учета завещаний ЕНИС после внесения записи в электронном реестре ЕНИС.

"74. Жекеше нотариус пен мемлекеттік нотариустың "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбасы болады.
Нотариус электрондық құжаттармен нотариаттық іс-әрекеттер жасауды және БНАЖ-ға мәліметтер енгізуді электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жүзеге асырады.";
75-78 –тармақтар алып тасталсын;
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Нотариаттық құжаттар А4 форматындағы қағаздың стандартты парақтарында жасалады.
БНАЖ әрбір нотариаттық іс-әрекет бойынша бірегей нөмір береді, ал құжаттың қағаз нұсқасында көрсетіледі.";
80-84-тармақтар алып тасталсын;
86-87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Мөрлер, куәландыру жазбаларының мөртабандары жекеше нотариустың үй-жайында немесе мемлекеттік нотариат кеңсесінде сейфтерде немесе мөрленетін жанбайтын металл шкафтарда сақталады.
87. Мөрді, куәландыру жазбаларының мөртабандарын пайдалануды, сақтауды және есепке алуды жекеше және мемлекеттік нотариус жүргізеді.
Мемлекеттік нотариаттық кеңседе аумақтық әділет органы басшысының бұйрығымен айқындалған мемлекеттік нотариустардың бірі.";
"90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіз болған құжат БНАЖ мұрагерлік істер тізілімінде тіркеледі.";
91-92-тармақтар алып тасталсын;
"93- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Мұрадан бас тарту немесе мұраны қабылдау туралы не мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы, шығындарды мұрагерлік мүлік есебінен төлеу туралы өтініштердің негізінде мұрагерлік іс жүргізіледі және реттік нөмір беріледі."
Барлық өтініштерде олардың келіп түскен күні, бірінші келіп түскен өтінішке берілген мұрагерлік істің нөмірі көрсетіледі.
Мұрагерлік іс жеке номенклатуралық іс болып табылады. Істің мұқабасында номенклатуралық индекске таяқша арқылы мұрагерлік істің нөмірі қойылады (№ 2-8/27/2021 іс).
Мұрагерлік іске мұрагерлер ұсынған, олардың негізінде мұраға құқық туралы куәлік берілген барлық құжаттар тігіледі.
Егер мұрагерлік іс ағымдағы жылдың іс жүргізуінде аяқталмаған болса, ол келесі жылға сол нөмірмен өтеді және қайта тіркелуге жатпайды.";
95-тармақ алып тасталсын;
98, 99-100- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Аумақтық нотариаттық палатада өсиетхаттарды куәландыруға уәкілеттік берілген лауазымды тұлғалардан алынған, нотариаттық куәландырылғанға теңестірілген өсиетхаттарды есепке алу тізілімі Қазақстан Республмикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі "Нотариат туралы" Заңының 4-2-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесіннің 4-қосымшасына сәйкес нысанда жүргізіледі.
Куәландырылған өсиет туралы мәліметтер БНАЖ электрондық тізіліміне жазба енгізілгеннен кейін БНАЖ өсиеттерді есепке алу тізіліміне түседі.

99. Оконченное наследственное дело возобновляется при выдаче дополнительного свидетельства о праве на наследство или нового свидетельства о праве на наследство в случае отмены ранее выданного свидетельства о праве на наследство. При этом в реестре учета наследственных дел регистрируются заявления, послужившие основанием для возобновления наследственного дела. Новые документы помещаются в конец наследственного дела, вносятся необходимые изменения в обложку дела, во внутреннюю опись, в лист-заверитель.
Дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, ранее выдавшим свидетельство о праве на наследство.
В случае приостановления действия лицензии нотариуса дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, которому переданы документы.
В случае прекращения действия лицензии нотариуса, выходе или исключении нотариуса из членов нотариальной палаты, ранее выдавшего свидетельство о праве на наследство и передачи дел на хранение в архив, дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, к которому обратилось заинтересованное лицо. При этом нотариус запрашивает из архива копию наследственного дела и на основании указанных документов выдает дополнительное свидетельство о праве на наследство.
100. При подготовке законченного наследственного дела к хранению, документы подшиваются по правилам пункта 39 настоящих Правил в следующем порядке:
свидетельство о праве на наследство;
заявления о принятии наследства, о выдаче свидетельства о праве на наследство, или об отказе от наследства;
копия свидетельства о смерти наследодателя либо сведения, полученные через ЕНИС в информационной системе "регистрационный пункт ЗАГС" о государственной регистрации смерти;
сведения, полученные через ЕНИС из государственной базы данных "Физические лица" о месте регистрации наследодателя;
копии документов, подтверждающих родственные отношения наследников с наследодателем, основание наследования (завещание, документы о степени родства, об усыновлении, о нахождении на иждивении наследодателя);
запросы нотариуса, сделанные для установления круга наследников, и ответы на них;
справка о наличии/ отсутствии наследственного дела в ЕНИС;
документы, подтверждающие принадлежность наследства наследодателю (правоустанавливающие документы);
иные приобщенные к наследственному делу документы.";
пункт 103 исключить;
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Нотариус формирует индивидуальное дело "Секретное завещание". Номер индивидуального дела "Секретное завещание" обозначается арабскими цифрами и состоит из номера, под которым зарегистрирован протокол вскрытия и оглашения секретного завещания в электронном реестре ЕНИС регистрации нотариальных действий, и года заведения индивидуального дела: "20/2021, где 20 – номер, под которым протокол вскрытия и оглашения секретного завещания зарегистрирован в электронном реестре ЕНИС, 2021 – год заведения индивидуального дела.

99. Аяқталған мұрагерлік іс мұраға құқығы туралы қосымша куәлік берілгенде немесе бұрын берілген мұраға құқығы туралы куәліктің күші жойылғанда мұраға құқығы туралы жаңа куәлік берілген жағдайда қайта басталады. Бұл ретте, Мұрагерлік істерді есепке алу тізілімінде мұрагерлік істің қайта басталуына негіздеме болған өтініш тіркеледі. Жаңа құжаттар мұрагерлік істің соңына орналастырылады, істің мұқабасына, ішкі тізімдемесіне, куәландырушы парағына тиісті өзгерістер енгізіледі.
Мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариус береді.
Нотариус лицензиясының күші тоқтатыла тұрған жағдайда мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті құжаттар тапсырылған нотариус береді.
Бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариустың лицезиясының күші тоқтатылғанда, нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан немесе шығарылған жағдайда және мұрағатқа істерді сақтауға тапсырылған кезде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті мүдделі тұлға жүгінген нотариус береді. Бұл ретте, нотариус мұрағаттан мұрагерлік істің көшірмесін сұратады және аталған құжаттардың негізінде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті береді.
100. Аяқталған мұрагерлік істі сақтауға дайындаған кезде құжаттар осы Ереженің 39-тармағына сәйкес мынадай тәртіппен:
мұраға құқығы туралы куәлік;
мұраны қабылдау туралы, мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы немесе мұрадан бас тарту туралы өтініштер;
мұра берушінің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі не БНАЖ арқылы "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде алынған қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
БНАЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорынан мұра берушінің тіркелген орны туралы мәліметтер;
мұрагерлер мен мұра берушінің туысқандық қатынастарын растайтын құжаттарының көшірмелері, мұраға негіздеме (өсиет, туысқандық деңгейі туралы, бала асырап алу туралы, мұра берушінің асырауында тұрғаны туралы құжаттар);
мұрагерлердің шеңберін анықтау үшін жасалған нотариустың сұрау салулары және оларға жауаптар;
БНАЖ-да мұрагерлік істің бар-жоқ екендігі туралы анықтама;
мұраның мұра берушіге тиістілігін растайтын құжаттары (құқығын белгілеуші құжаттары);
мұрагерлік іске қоса берілген өзге де құжаттар тігіледі.";
103-алып тасталсын;
106- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Нотариус "Құпия өсиет" жеке ісін қалыптастырады. "Құпия өсиет" жеке ісінің нөмірі араб сандарымен белгіленеді және БНАЖ нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеудің электрондық тізілімінде құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы тіркелген нөмірден және жеке іс жүргізілген жылдан тұрады: "20/2021, мұндағы 20 – құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы БНАЖ электрондық тізілімінде тіркелген нөмір, 2021-жеке іс жүргізілген жыл";

приложение 5 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложения 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 26, 27, 28 согласно приложениям 2, 3, 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятьдесят второго – пятьдесят пятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года; а также абзацев семьдесят четвертого – восемьдесят шестого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Согласовано
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 358
Приложение 26
к Правилам по нотариальному
делопроизводству
"Утверждаю"
Руководитель
Департамента юстиции
(наименование области или
города) или фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
нотариуса, дата, номер лицензии
___________________ фамилия,
инициалы подпись
_____ "__"______20__год
___________ №_____________
(дата) (индекс)
форма
Примерная номенклатура дел
1. Делопроизводство, административно-хозяйственные вопросы
Индекс дела
Заголовок дела (тома, части)
Количество дел (томов, частей)
Срок хранения дела (тома, части) и номер пункта по перечню
Примечание
1-1
Статистические отчеты
постоянно
1-2
Справки и акты о результатах проверки работы нотариальной конторы
5 лет
1-3
Приказы и другие документы по личному составу
75 лет
1-4
Переписка с органами юстиции и нотариальной палатой
5 лет
1-5
Переписка с учреждениями, организациями и гражданами
5 года
1-6
Документы финансовой и хозяйственной деятельности нотариальной конторы
5 лет
при условии завершения документальной ревизии финансово- хозяйственной деятельности. В случае возникновения споров, разногласий, следственных и судебных дел-сохраняются до вынесения окончательного решения
1-7
Заявления и предложения по организации работы нотариальной конторы и ответы на них
5 лет ЭПК
1-8
Номенклатура дел нотариальной конторы
постоянно
1-9
Описи документальных материалов, сданных в архив
постоянно

Ережеге 5 - қосымша, осы бұйрықтың 1- қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
26, 27, 28 - қосымшалармен, осы бұйрықтың 2, 3, 4- қосымшаларына сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың елу екінші - елу бесінші абзацтарын, сондай-ақ 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың жетпіс төртінші – сексен алтыншы абзацтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
_______________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі № 358
Бұйрығына 1-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
5-қосымша
"Бекітемін"
(облыстың немесе қаланың
атауы)
Әділет департаментінің бастығы
немесе нотариустың аты-жөні,
лицензияны берген күні, нөмірі,
___________ тегі, аты-жөні қолы
20__ жылғы "__" ___________
___________ № _____________
(күні) (индексі)
_____ жылғы
Үлгілік істер номенклатурасы
1. Іс жүргізу, әкімшілік-шаруашылық мәселелер
Істің индексі
Істің (томның, бөліктің) тақырыбы
Істің (томның, бөліктің) саны
Істі (томды, бөлікті) сақтау мерзімі және тізбесі бойынша тармақ нөмірі
Ескертпе
1-1
Статистикалық есептер
үнемі
1-2
Нотариаттық кеңсенің жұмысын тексерудің нәтижелері туралы анықтамалар мен актілер
5 жыл
1-3
Жеке құрамы бойынша бұйрықтар мен басқа да құжаттар
75 жыл
1-4
Әдіжыл органдарымен және нотариаттық палатамен хат алмасу
5 жыл
1-5
Мекемелермен, ұйымдармен және азаматтармен хат алмасу
5 жыл
1-6
Нотариаттық кеңсенің қаржылық және шаруашылық қызметінің құжаттары
5 жыл
Қаржылық шаруашылық қызметті құжаттық тексеру аяқталған жағдайда, даулар, әртүрлі келісулер пайда болған жағдайда, тергеу және сот істері түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады.
1-7
Нотариаттық кеңсенің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі өтініштер және ұсыныстар және оларға жауаптар
5 жыл ЭПК
1-8
Нотариаттық кеңсенің істер номенклатурасы
үнемі
1-9
Мұрағатқа тапсырылған құжаттамалық материалдардың тізбесі
үнемі