О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 862 "Об утверждении Правил разработки национального плана стандартизации"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 347-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2021 года № 22847
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 862 "Об утверждении Правил разработки национального плана стандартизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18006) следующее изменение:
Правила разработки национального плана стандартизации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 347-НҚ
Приложение 1 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 862
Правила разработки национального плана стандартизации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки национального плана стандартизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации" (далее – Закон) и определяют порядок разработки национального плана стандартизации.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере стандартизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере стандартизации;
2) информационная система технического регулирования – автоматизированная информационная система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.

"Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 862 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 347-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 мамырда № 22847 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18006 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 347-НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) стандарттау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – стандарттау саласында басшылық етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе.

3. Правила распространяются на субъекты национальной системы стандартизации.
4. Национальный план стандартизации (далее – национальный план) формируется национальным органом по стандартизации (далее – национальный орган) и утверждается уполномоченным органом ежегодно с учетом стратегических целей и направлений развития национальной системы стандартизации.
5. Процедуры формирования национального плана осуществляются в информационной системе технического регулирования посредством сбора и анализа предложений, разработки и согласования проекта национального плана и устанавливаются в СТ РК 1.7 "Национальный план стандартизации. Порядок разработки, согласования, утверждения, внесения изменений и (или) дополнений" (далее – СТ РК 1.7).
6. В период действия национального плана допускается внесение в него изменений и (или) дополнений по предложениям субъектов национальной системы стандартизации, направляемых в информационной системе технического регулирования.
7. Финансирование работ по разработке документов по стандартизации, включенных в национальный план осуществляется в соответствии со статьей 35 Закона.
Глава 2. Формирование проекта национального плана
8. Национальный план включает сведения по разработке национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации (далее – документы по стандартизации), второго этапа межгосударственных стандартов как переходящие из национального плана предыдущего года в соответствии с основополагающими стандартами.
9. Информация о начале формирования национального плана размещается на интернет-ресурсах национального органа и уполномоченного органа. Национальный орган направляет уведомления о начале формирования национального плана субъектам национальной системы стандартизации.
10. Проект национального плана формируется на основании:
1) предложений государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и других заинтересованных сторон;
2) планов работ технических комитетов по стандартизации (далее – технические комитеты);
3) расширения перечней взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам с учетом предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке национальных стандартов;
4) результатов мониторинга в сфере стандартизации;
5) иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан.

3. Қағидалар ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілеріне таратылады.
4. Ұлттық стандарттау жоспарын (бұдан әрі – ұлттық жоспар) стандарттау жөніндегі ұлттық орган (бұдан әрі – ұлттық орган) құрады және уәкілетті орган ұлттық стандарттау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттары мен бағыттарын есепке ала отырып жыл сайын бекітеді.
5. Ұлттық жоспарды қалыптастыру рәсімдері ұсыныстарды жинау және талдау, ұлттық жоспар жобасын әзірлеу және келісу арқылы техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады және ҚР СТ 1.7 "Ұлттық стандарттау жоспары. Әзірлеу, келісу, бекіту, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі" ұлттық стандарттармен (бұдан әрі – ҚР СТ 1.7) белгіленеді.
6. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде техникалық реттеудің ақпараттық жүйесіне жіберілетін ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары бойынша оған өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу рұқсат етіледі.
7. Ұлттық жоспарға енгізілген стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу бойынша жұмыстарды қаржыландыру Заңның 35-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ұлттық жоспар жобасын қалыптастыру
8. Ұлттық жоспар ұлттық, мемлекетаралық стандарттарын және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі құжаттар), негіз қалаушы стандарттарға сәйкес өткен жылдың ұлттық жоспарынан ауысатын мемлекетаралық стандарттардың екінші кезеңін әзірлеу жөніндегі мәліметтерді қамтиды.
9. Ұлттық жоспарды қалыптастыруды бастау туралы ақпарат ұлттық орган мен уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылады. Ұлттық орган ұлттық жоспарды қалыптастыруды бастағаны туралы хабарламаны ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілеріне жібереді.
10. Ұлттық жоспар жобасы:
1) мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің және басқа да мүдделі тараптардың ұсыныстары;
2) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің (бұдан әрі – техникалық комитеттер) жұмыс жоспарлары;
3) стандарттау жөніндегі қолданыстағы құжаттарға және ұлттық стандарттарды әзірлеу қажеттіліктеріне алдын ала талдауларды есепке ала отырып, техникалық регламенттермен өзара байланысты стандарттар тізбесін кеңейту;
4) стандарттау саласында жүргізілген мониторинг нәтижелері;
5) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына жауап беретін өзге де мәліметтер көздері негізінде қалыптастырылады.

11. Субъекты национальной системы стандартизации, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, в информационной системе технического регулирования направляют заявки, подписанные электронной цифровой подписью (далее – заявки) для включения в национальный план.
К заявке представляется пояснительная записка с указанием:
1) сведений о необходимости и целесообразности разработки документов по стандартизации, в том числе при действии аналогичных документов по стандартизации;
2) наименований организаций, заинтересованных в разработке документа по стандартизации;
3) сведений об объекте стандартизации и его характеристиках;
4) сведений об основной нормативной базе (первоисточнике);
5) сведений о проведенных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и полученных результатах (при их наличии);
6) информации об отсутствии или необходимости пересмотра либо отмены документов по стандартизации, устанавливающих требования к данному объекту стандартизации.
12. Предложения технических комитетов по разработке стандартов оформляются в виде заявки, в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил с учетом планов работ технических комитетов в части разработки документов по стандартизации.
13. Предложения для включения в проект национального плана вносятся на основе анализа взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам, с учетом предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке документов по стандартизации.
14. Предложения для включения в проект национального плана по результатам мониторинга в сфере стандартизации, проводимого государственными органами и техническими комитетами, оформляются в виде заявки, в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
15. Предложения для включения в проект национального плана вносятся на основе иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан (анализ обеспеченности принятых государственных и отраслевых программ, технических регламентов, государственных и квазигосударственных закупок и нормативных правовых актов национальными и межгосударственными стандартами, а также возможности установления дополнительных норм, ориентированных на отечественных производителей).
16. Предложения в проект национального плана вытекают из основных направлений социально-экономического развития Республики Казахстан, также учитывают результаты научных исследований и требования, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

11. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері, жоспарланған кезең алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей, техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде ұлттық жоспарға енгізу үшін электрондық цифрлық қолтаңба қойылған өтінімдерді (бұдан әрі – өтінімдер) жібереді.
Өтінімге:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу, оның ішінде стандарттау жөніндегі балама құжаттардың болуы жағдайында, олардың қажеттігі мен орындылығы туралы мәліметтер;
2) стандарттау жөніндегі құжатты әзірлеуге мүдделі ұйымдардың атауы;
3) стандарттау объектісі және оның сипаттамалары туралы мәліметтер;
4) негізгі нормативтік база (дереккөз) туралы мәліметтер;
5) өткізілген ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар және алынған нәтижелер (болған жағдайда) туралы мәліметтер;
6) осы стандарттау объектісіне талаптарды белгілейтін стандарттау жөннідегі құжаттарды қайта қарау/жоюды қажетсінбеу немесе қажеттігі туралы ақпарат көрсетіле отырып, түсіндірме жазба беріледі.
12. Техникалық комитеттердің стандарттар әзірлеу бойынша ұсыныстары стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу бөлігінде техникалық комитеттер жұмыс жоспарларын есепке алып, осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім түрінде ресімделеді.
13. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар қолданыстағы стандарттау жөніндегі құжаттарға және стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу қажеттігіне өткізілген алдын ала талдауды есепке алып, техникалық регламенттерге өзара байланысты стандарттарға талдау негізінде енгізіледі.
14. Мемлекеттік органдар мен техникалық комитеттер жүзеге асыратын стандарттау саласындағы мониторинг нәтижелері бойынша ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім түрінде ресімделеді.
15. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына жауап беретін өзге де мәліметтер көздері негізінде (қабылданған мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, техникалық регламенттердің, мемлекеттік және квазимемлекеттік сатып алулардың және нормативтік құқықтық актілердің ұлттық және мемлекетаралық стандарттармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ отандық тауар өндірушілерге бағытталған стандарттарда қосымша талаптарды белгілеу мүмкіндіктерін талдау) енгізіледі.
16. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарынан туындайды, сондай-ақ ғылыми зерттеулердің нәтижелері мен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды ескереді.

17. Национальный орган проводит анализ поступивших заявок и формирует проект национального плана.
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение национального плана
18. Проект национального плана разрабатывается национальным органом по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Проект национального плана включает следующую информацию:
1) код по межгосударственному классификатору стандартов;
2) наименование проекта документа по стандартизации;
3) основание разработки;
4) основная нормативная база;
5) сроки выполнения работ (начало разработки и представление окончательной редакции проекта в уполномоченный орган на утверждение);
6) источник финансирования;
7) наименование и бизнес-идентификационный номер организации, предоставившую заявку;
8) код товара, работы, услуги в соответствии со справочником товаров, работ, услуг, формируемым национальным органом;
9) наименования организаций, заинтересованных в разработке документа по стандартизации.
19. Проект национального плана не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, размещается в информационной системе технического регулирования на шестьдесят календарных дней для рассмотрения всеми заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации.
20. Национальный орган информирует субъекты национальной системы стандартизации о размещении проекта национального плана в информационной системе технического регулирования.
21. После предоставления замечаний и предложений субъектами национальной системы стандартизации, национальный орган формирует и размещает сводку отзывов в информационной системе технического регулирования.
Национальный орган проводит публичные обсуждения проекта национального плана и сводки отзывов к нему.
22. По итогам публичного обсуждения национальный орган проводит окончательное рассмотрение проекта национального плана с участием представителей государственных органов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
23. Национальный орган, не позднее 20 октября года, предшествующего планируемому периоду, в информационной системе технического регулирования направляет в уполномоченный орган окончательную редакцию проекта национального плана.
24. К проекту национального плана прилагаются пояснительная записка и поступившие предложения от субъектов национальной системы стандартизации. Пояснительная записка включает в себя информацию о количестве поступивших предложений, в том числе принятых и отклоненных предложений с указанием причин отклонения, аналитический обзор запланированных работ, устанавливаемых приоритетных направлений.

17. Ұлттық орган келіп түскен өтінімдерге талдау жүргізеді және ұлттық жоспар жобасын қалыптастырады.
3-тарау. Ұлттық жоспарды әзірлеу, келісу және бекіту
18. Ұлттық жоспар жобасын ұлттық орган осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
Ұлттық жоспар жобасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) стандарттардың мемлекетаралық жіктеуіші бойынша коды;
2) стандарттау жөніндегі құжат жобасының атауы;
3) әзірлеу негіздемесі;
4) негізгі нормативтік база;
5) жұмыстарды орындау (әзірлеуді бастау, жобаның соңғы редакциясын уәкілетті органға бекітуге ұсыну) мерзімдері;
6) қаржыландыру көзі;
7) өтінімді берген ұйым атауы және оның бизнес сәйкестендіру нөмірі;
8) ұлттық орган қалыптастыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығына сәйкес тауар, жұмыс, көрсетілетін қызметтің коды;
9) стандарттау жөніндегі құжатты әзірлеуге мүдделі ұйымдардың атаулары көрсетілуге тиіс.
19. Ұлттық жоспардың жобасы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірілмей барлық ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілердің қарауы үшін техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде күнтізбелік алпыс күнге орналастырылады.
20. Ұлттық орган техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы ұлттық жоспар жобасының орналастырылғаны туралы субъектілерді хабардар етеді.
21. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері ескертулер мен ұсыныстар ұсынғаннан кейін, ұлттық орган пікірлер жиынтығын қалыптастырады және оны техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде орналастырады.
Ұлттық орган ұлттық жоспар жобасының және пікірлер жинағының жария талқылауын өткізеді.
22. Жария талқылау қорытындылары бойынша ұлттық орган мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен ұлттық жоспардың жобасын түпкілікті қарауды жүргізеді.
23. Ұлттық орган жоспарланған кезең алдындағы жылдың 20 қазанынан кешіктірмей техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде уәкілетті органға ұлттық жоспар жобасының түпкілікті редакциясын жібереді.
24. Ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінен ұлттық жоспар жобасына келіп түскен өтінімдер мен түсіндірме жазба қоса беріледі. Түсіндірме жазбада белгіленетін басым бағыттарға келіп түскен ұсыныстардың саны, оның ішінде себептерін көрсете отырып, қабылдаған және қабылданбаған ұсыныстардың саны, жоспарланған жұмыстар, талдамалық шолу туралы ақпарат қамтылады.

25. Национальный план утверждается приказом уполномоченного органа не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому периоду и публикуется в информационной системе технического регулирования.
Глава 4. Порядок внесения изменений и (или) дополнений в национальный план
26. Изменения и (или) дополнения в национальный план формируются национальным органом в соответствии с СТ РК 1.7 на основании предложений субъектов национальной системы стандартизации с указанием необходимости и целесообразности внесения изменений и (или) дополнений и утверждаются уполномоченным органом.
Изменения в национальный план вносятся в части наименования документов по стандартизации, основания для разработки и основной нормативной базы.
Дополнения в национальный план предусматривают включение новых сведений о разработке документов по стандартизации.
Приложение к Правилам
разработки национального
плана стандартизации
форма
Национальный план стандартизации на 20__ год
№п/п
Код МКС (по МК (ИСО/ ИНФО МКС) 001 - 96)
Наименование проекта документа по стандартизации
Основание разработки
Основная нормативная база
Сроки выполнения работ
Источник финансирования
Наименование и бизнес-идентификационный номер организации, предоставившую заявку
Код товара, работы, услуги в соответствии со справочником товаров, работ, услуг, формируемым национальным органом
Наименования организаций, заинтересованных в разработке документа по стандартизации
начало разработки
предоставление окончательной редакции в уполномоченный орган на утверждение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

25. Ұлттық жоспар жоспарланған кезең алдындағы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі және техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде жарияланады.
4-тарау. Ұлттық жоспарға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі
26. Ұлттық орган ҚР СТ 1.7 сәйкес өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі мен орындылығын көрсете отырып, мүдделі субъектілердің ұсыныстары негізінде ұлттық жоспарға өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды қалыптастырады және оны уәкілетті орган бекітеді.
Ұлттық жоспарға өзгерістер стандарттау жөніндегі құжаттардың атауы, әзірлеу үшін негіздер және негізгі нормативтік база бөлігінде енгізіледі.
Ұлттық жоспарға толықтырулар стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу туралы жаңа мәліметтерді енгізуді көздейді.
Ұлттық стандарттау жоспарын
әзірлеу қағидаларына
қосымша
нысан
Ұлттық стандарттаудың 20__ жылға арналған жоспары
р/с №
Стандарттардың мемлекетаралық сыныптауышы бойынша коды
Стандарттау жөніндегі құжат жобасының атауы
Әзірлеу негіздемесі
Негізгі нормативтік база
Жұмыстарды орындау мерзімдері
Қаржыландыру көзі
Өтінімді берген ұйым атауы және оның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ұлттық орган қалыптастыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығына сәйкес тауар, жұмыс, көрсетілетін қызметтің коды
Стандарттау жөніндегі құжатты әзірлеуге мүдделі ұйымдардың атауы
әзірлеуді бастау
жобаның соңғы редакциясын уәкілетті органға бекітуге ұсыну
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Раздел 1. Стандарты, разрабатываемые за счет средств республиканского бюджета
1.1 Основополагающие национальные стандарты
1.2 Национальные и межгосударственные стандарты, включаемые в перечни к техническим регламентам, как взаимосвязанные
1.3 Национальные и межгосударственные стандарты в секторах экономики
1.4 Национальные классификаторы Республики Казахстан
Раздел 2. Стандарты, разрабатываемые в инициативном порядке (за счет иных источников финансирования)

1- бөлім. Республикалық бюджет қаражаты есебінен әзірленетін стандарттар
1.1 Негіз құраушы ұлттық стандарттар
1.2 Техникалық регламенттер тізбесіне өзара байланысты ретінде қосылатын ұлттық және мемлекетаралық стандарттар
1.3 Экономика секторларындағы ұлттық және мемлекеттаралық стандарттар
1.4 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауыштары
2- бөлім. Бастамашылық тәртіппен әзірленетін стандарттар (қаржыландырудың өзге көздері есебінен)