О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 930 "Об утверждении Правил проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 388-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2021 года № 22924
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 930 "Об утверждении Правил проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18114) следующее изменение:
Правила проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 2 июня 2021 года № 388-НҚ
Утверждены приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 930
Правила проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений.

"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 930 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 2 маусымдағы № 388-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 маусымда № 22924 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 930 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18114 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 2 маусымдағы
№ 388-НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 930 бұйрығымен
бекітілді
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) метрологическая экспертиза – анализ и оценивание правильности и полноты применения метрологических требований, правил и норм, связанных с единством измерений;
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
3. Метрологическая экспертиза проектов и действующих нормативных правовых актов, технических регламентов, а также проектов межгосударственных и национальных стандартов (за исключением стандартов, разрабатываемых на основе международных и региональных стандартов с идентичной степенью соответствия), содержащих требования к измерениям, средствам измерений, в том числе стандартным образцам является обязательной и проводится государственным научным метрологическим центром (далее – ГНМЦ).
4. Метрологическая экспертиза проектов и действующих нормативных правовых актов (далее – НПА) осуществляется в рамках соответствующей республиканской бюджетной программы по метрологической экспертизе НПА.
5. Метрологическая экспертиза проектов технических регламентов (далее – ТР) и перечней стандартов к ним, разработанных в рамках Евразийского экономического союза организуется уполномоченным органом и осуществляется в рамках республиканской бюджетной программы по метрологической экспертизе ТР.
6. Метрологическая экспертиза проектов межгосударственных и национальных стандартов (далее – стандарты) осуществляется на договорной основе по заявке разработчика стандартов, разработанных в рамках:
национального плана стандартизации, утверждаемого уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 6) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации";
по инициативе разработчика стандарта.
7. Метрологической экспертизе подлежат стандарты на продукцию и услуги, работы (процессы), методы контроля (испытаний, измерений, анализа) которые устанавливают:
требования к характеристикам точности измерений, достоверности измерительного контроля;
требования к методикам выполнения измерений, средствам измерений, стандартным образцам, аттестованным смесям;
методики выполнения измерений, анализа, испытаний и измерительного контроля;
данные о свойствах веществ и материалов, в том числе стандартные справочные данные;
применение стандартных образцов;
методики поверки и калибровки средств измерений.
Глава 2. Порядок проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов
8. Разработчик НПА, в котором содержатся требования к измерениям, средствам измерений, стандартным образцам представляет его в ГНМЦ для проведения метрологической экспертизы.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) метрологиялық сараптама – метрологиялық талаптарды, өлшем бірлігімен байланысты қағидалар мен нормаларды қолдану дұрыстығын және толықтығын талдау және бағалау;
2) уәкілетті орган - техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Өлшеулерге, өлшем құралдарына, оның ішінде стандартты үлгілерге қойылатын талаптарды қамтитын жобаларға және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттар жобаларына (сәйкестік дәрежесі ұқсас халықаралық және өңірлік стандарттар негізінде әзірленетін стандарттарды қоспағанда) метрологиялық сараптама міндетті болып табылады және оны мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық (бұдан әрі – МҒМО) жүргізеді.
4. Жобаларға және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің (бұдан әрі – НҚА) метрологиялық сараптамасы НҚА-ға метрологиялық сараптама жөніндегі тиісті республикалық бюджеттік бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде әзірленген қолданыстағы техникалық регламенттерге (бұдан әрі – ТР) жобаларының және оларға стандарттар тізбелерінің метрологиялық сараптамасын уәкілетті орган ұйымдастырады және ТР метрологиялық сараптамасы жөніндегі республикалық бюджеттік бағдарлама шеңберінде іске асырады.
6. Мемлекетаралық және ұлттық стандарттар (бұдан әрі – стандарттар) жобаларының метрологиялық сараптамасы:
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін ұлттық стандарттау жоспар;
стандарт әзірлеушісінің бастамасы бойынша әзірленген стандарттардың әзірлеушісінің өтінімі бойынша шарт негізінде жүзеге асырылады.
7. Метрологиялық сараптамаға өнім мен көрсетілетін қызметтерге, жұмыстарға (процестерге), бақылау (сынау, өлшеу, талдау) әдістеріне арналған стандарттардың жобалары жатады, олар:
өлшемдер дәлдігінің сипаттамаларына, өлшеуіш бақылаудың нақтылығына қойылатын талаптарды;
өлшемдерді орындау әдістемелеріне, өлшем құралдарына, стандартты үлгілерге, аттестатталған қоспаларға қойылатын талаптарды;
өлшемдерді орындау әдістемелерін, талдауды, сынақтарды және өлшеуіш бақылауды;
заттар мен материалдардың қасиеттері туралы деректерді, оның ішінде стандартты анықтамалық деректерді;
стандартты үлгілерді қолдануды;
өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу әдістемелерін.
2-тарау. Нормативтік құқықтық актілерге метрологиялық сараптама жүргізу тәртібі
8. Өлшемдерге, өлшем құралдарына, стандарттық үлгілерге қойылатын талаптарды қамтитын НҚА әзірлеушісі оны метрологиялық сараптама жүргізу үшін МҒМО ұсынады.

9. Метрологическая экспертиза осуществляется в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней.
При проведении метрологической экспертизы выполняется анализ и проводится оценивание:
правильности установления и соблюдения метрологических требований;
наличия и полноты изложения метрологических требований, включая требования к показателям точности, к измерениям, средствам измерений, стандартным образцам, методикам (методам) измерений, методам оценки соответствия характеристик объектов регулирования;
реализуемости установленных обязательных метрологических требований;
соответствия показателей точности заданным требованиям к объектам регулирования;
соответствия средств и методик (методов) исследований (испытаний) и измерений установленным показателям точности измерений;
возможности метрологического обеспечения указанных в проекте акта средств измерений, технических систем и устройств с измерительными функциями;
соответствия алгоритмов обработки результатов измерений задачам исследований (испытаний) и измерений, изложенным в НПА;
правильности применения метрологических терминов, наименований и обозначений измеряемых величин.
10. По результатам метрологической экспертизы ГНМЦ направляет разработчику НПА заключение по метрологической экспертизе нормативного правового акта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок проведения метрологической экспертизы технических регламентов
11. Метрологическая экспертиза ТР Евразийского экономического союза, проектов перечней стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений или проектов акта о внесении изменений в ТР или акта о внесении изменений перечни стандартов осуществляется в соответствии с Порядком проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 января 2017 года № 10 (далее – Решение).
По результатам метрологической экспертизы ТР ГНМЦ направляет разработчику ТР заключение по метрологической экспертизе технического регламента по форме согласно приложению Решения.

9. Метрологиялық сараптама 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімінде жүзеге асырылады.
Метрологиялық сараптама жүргізу кезінде талдау жасалады және бағалау жүргізіледі:
метрологиялық талаптарды белгілеу және сақтау дұрыстығы;
дәлдік көрсеткіштеріне, өлшемдерге, өлшем құралдарына, стандартты үлгілерге, өлшем әдістемелеріне (әдістеріне), реттеу объектілері сипаттамаларының сәйкестігін бағалау әдістеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, метрологиялық талаптарды баяндаудың болуына, толық жазылуы;
белгіленген міндетті метрологиялық талаптардың іске асырылуын;
дәлдік көрсеткіштерінің реттеу берілген объектілеріне қойылатын талаптарға сәйкестігі;
құралдардың және зерттеулер (сынақтар) әдістемелерінің (әдістерінің) және өлшемдердің өлшем дәлдігінің белгіленген көрсеткіштеріне сәйкестігі;
акт жобасында көрсетілген өлшем құралдарын, техникалық жүйелер мен өлшем функциялары бар құрылғыларды метрологиялық қамтамасыз ету мүмкіндіктері;
өлшемдер нәтижелерін өңдеу алгоритмдерінің НҚА жобасында жазылған зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер міндеттеріне сәйкестігі;
метрологиялық терминдерді, өлшенетін шамалардың атаулары мен белгіленулерін қолданудың дұрыстығы.
10. Метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша МҒМО НҚА-ны әзірлеушісіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нормативтік құқықтық актінің метрологиялық сараптамасы жөніндегі қорытындыны жібереді.
3-тарау. Техникалық регламенттерге метрологиялық сараптама жүргізу тәртібі
11. Еуразиялық экономикалық одақтың қолданыстағы ТР және олардың жобаларына, зерттеу (сынау) және өлшем қағидалары мен әдістерін қамтитын стандарт тізбелерінің жобаларына немесе ТР-ға өзгерістер енгізу туралы акті жобаларына немесе стандарт тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы актіге метрологиялық сараптама, қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін, зерттеу (сынау) және өлшем қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану және орындау және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 10 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің жобасына, стандарттар тізбесінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
ТР метрологиялық сараптамасының нәтижелері бойынша МҒМО ТР әзірлеушісіне Шешімнің қосымшасына сәйкес нысан бойынша Техникалық регламенттің метрологиялық сараптамасы бойынша қорытындыны жібереді.

Глава 4. Порядок проведения метрологической экспертизы межгосударственных и национальных стандартов
12. Метрологическая экспертиза стандартов осуществляется в соответствии с СТ РК 2.71 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Метрологическая экспертиза документов. Основные положения".
По результатам метрологической экспертизы ГНМЦ в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней направляет разработчику стандарта заключение по метрологической экспертизе межгосударственных и национальных стандартов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
проведения метрологической
экспертизы нормативных
правовых актов, технических
регламентов, а также межгосударственных и
национальных стандартов в
области обеспечения единства измерений
форма
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан Комитет технического регулирования и метрологии Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт стандартизации и метрологии"
Заключение по метрологической экспертизе нормативного правового акта
Дата выдачи "____" ________ 20___ г.
__________________________
Наименование нормативного правового акта _______________________
Государственный орган-разработчик ______________________________
Отрасль законодательства _______________________________________
Предмет правового регулирования ________________________________
Результаты метрологической экспертизы ___________________________
Вывод о соответствии/не соответствии нормативного правового акта, положениям
законодательства Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Эксперт, проводивший Экспертизу
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2 к Правилам
проведения метрологической
экспертизы нормативных
правовых актов, технических
регламентов, а также межгосударственных и
национальных стандартов в
области обеспечения единства измерений
форма
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан Комитет технического регулирования и метрологии Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт стандартизации и метрологии"
Заключение по метрологической экспертизе межгосударственных и
национальных стандартов
Дата выдачи "____" ________ 20___ г.
Наименование межгосударственных и национальных стандартов _________
_________________________________________________________________
Обозначение и наименование документа по стандартизации, применяемого для
гармонизации __________________________________________________________
Организация, представившая документ _______________________________
Стандарт устанавливает ____________________________________________
_________________________________________________________________
Результаты метрологической экспертизы _____________________________
_________________________________________________________________
Иные результаты экспертизы ________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение по метрологической экспертизе межгосударственных и национальных
стандартов _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
Эксперт, проводивший экспертизу
Фамилия, имя, отчество (при наличии)

4-тарау. Стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу тәртібі
12. Стандарттардың метрологиялық сараптамасы ҚР СТ 2.71 "Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Құжаттардың метрологиялық сараптамасы. Негізгі ережелерге" сәйкес жүзеге асырылады.
МҒМО метрологиялық сараптамасының нәтижелері бойынша 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімінде стандартты әзірлеушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекетаралық және ұлттық стандарттардың метрологиялық сараптамасы жөніндегі қорытындыны жібереді.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы нормативтік
құқықтық актілерге, техникалық
регламенттерге, сондай-ақ
мемлекетаралық және ұлттық
стандарттарға метрологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Нормативтік құқықтық актінің метрологиялық сараптамасы бойынша қорытынды
20___ жылғы "____" ________
Нормативтік құқықтық актінің атауы _____________________________________
Әзірлеуші-мемлекеттік орган ____________________________________________
Заңнама саласы _______________________________________________________
Құқықтық реттеу мәні __________________________________________________
Метрологиялық сараптама нәтижелері ___________________________________
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнама ережелеріне нормативтік
құқықтық актінің сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы тұжырым
____________________________________________________________
Сараптама жүргізген сарапшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы нормативтік
құқықтық актілерге, техникалық
регламенттерге, сондай-ақ
мемлекетаралық және ұлттық
стандарттарға метрологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті "Қазақстан стандарттау және метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Мемлекетаралық және ұлттық стандарттардың метрологиялық сараптамасы бойынша қорытынды
20___ жылғы "____" ________
Стандарттың атауы ___________________________________________________
Үйлестіру үшін қолданылатын стандарттау жөніндегі құжаттың белгіленуі және атауы
_______________________________________________________________
Құжатты ұсынған ұйым ________________________________________________
Стандарт белгілейді ___________________________________________________
Метрологиялық сараптама нәтижелері ___________________________________
Сараптаманың өзге де нәтижелері _______________________________________
Сараптама қорытындысы ______________________________________________
Сараптама жүргізген сарапшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)