О внесении дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2021 года № 22936
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613) следующее дополнение:
в Нормах расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае продления срока академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) вследствие ограничительных мероприятий, связанных с пандемией коронавирусной инфекции, повлекших невозможность завершения обучения в сроки, предусмотренные утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом, начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание, производится в пределах норм расходов страны академического обучения в размере не более чем:
1) 1 (одного) семестра/триместра, для стипендиатов, обучающихся по программе бакалавриата, магистратуры;
2) 12 (двенадцать) месяцев для стипендиатов, обучающихся по программе докторантуры.
Начисление сумм расходов на приобретение учебной литературы (материалов) в случае продления срока академического обучения вследствие ограничительных мероприятий, связанных с пандемией коронавирусной инфекции, не производится.
Начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производится в пределах срока, определенного Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" (далее – Комиссия) индивидуально и не превышает срок, установленный подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
Периодом начисления ежемесячных сумм расходов на проживание и питание является период фактического академического обучения согласно переутвержденного учебного плана/индивидуального учебного плана.
Ежемесячные суммы расходов на проживание и питание доначисляются лицам, обращавшимся вследствие ограничительных мероприятий, связанных с пандемией коронавирусной инфекции, в 2020 году о необходимости продления академического обучения за период, указанный в решении Комиссии.
Подсчет количества дней для начисления ежемесячных сумм расходов за проживание и питание производится согласно пункту 3 настоящих норм расходов.

"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 маусымда № 22936 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін шығыс нормаларында:
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жеке оқу жоспарында көзделген мерзімде оқуды аяқтаудың мүмкін болмауына әкеп соққан, коронавирустық инфекция пандемиясымен байланысты шектеу іс-шараларының салдарынан академиялық оқыту (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс) мерзімі ұзартылған жағдайда, тұруға және тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасын есептеу академиялық оқу елінің шығыстары нормаларының шегінде:
1) бакалавриат, магистратура бағдарламалары бойынша оқитын стипендиаттар үшін 1 (бір) семестрден/триместрден артық емес;
2) докторантура бағдарламасы бойынша білім алатын стипендиаттар үшін 12 (он екі) айдан аспайтын мөлшерінде жүргізіледі.
Академиялық оқу мерзімі коронавирустық инфекция пандемиясымен байланысты шектеу іс-шараларының салдарынан ұзартылған жағдайда оқу әдебиетін (материалдарын) сатып алуға арналған шығыстар сомасын есептеу жүргізілмейді.
Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жеке айқындаған мерзім шегінде жүргізіледі және осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында белгіленген мерзімнен аспайды.
Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу кезеңі қайта бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына сәйкес нақты академиялық оқу кезеңі болып табылады.
Тұруға және тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасы 2020 жылы коронавирустық инфекция пандемиясымен байланысты шектеу іс-шараларының салдарынан өтініш жасаған адамдарға Комиссия шешімінде көрсетілген кезеңге академиялық оқуды ұзарту қажеттігі туралы қосымша есептеледі.
Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу үшін күндер санын есептеу осы шығыстар нормасының 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.

Действие пункта 5 настоящего приказа распространяется на лиц, оказавшихся в обстоятельствах, связанных с пандемией коронавирусной инфекции, с 11 марта 2020 года.".
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" ________2021 г.

Осы бұйрықтың 5-тармағының күші 2020 жылғы 11 наурыздан бастап коронавирустық инфекция пандемиясымен байланысты шектеу іс-шараларының жағдайларында болған адамдарға қолданылады.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2021 жылғы "__"________