О внесении изменений в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 29 июня 2021 года № 5-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2021 года № 23373
В соответствии со статьей 18-3 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые нормативные постановления Счетного комитета следующие изменения:
1) в нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 21-НҚ "Об утверждении Правил проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12595):
в Правилах проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Аудит специального назначения проводится аудиторской организацией в соответствии с утвержденной руководителем аудиторской организации программой аудита с соблюдением требований, предусмотренных законодательством об аудиторской деятельности, Законом о государственном аудите, стандартами государственного аудита и финансового контроля и Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070).";
приложение к Правилам проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, утвержденный вышеуказанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2) в нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647):
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:

Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 29 маусымдағы № 5-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 шілдеде № 23373 болып тіркелді
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-3-бабына, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 21-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12595 болып тіркелген):
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды ұсыну қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Арнайы мақсаттағы аудитті аудиторлық қызмет туралы заңнамада, Мемлекеттік аудит туралы заңда, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттары мен Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) көзделген талаптарды сақтай отырып, аудиторлық ұйымның басшысы бекіткен аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық ұйым жүргізеді.";
жоғарыда көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды беру қағидаларына қосымша осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2) "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген):
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Тиімділік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Аудит эффективности в соответствии с компетенциями органов аудита начинается с формирования перечня объектов государственного аудита и осуществляется по этапам, предусмотренным Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила).";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по привлечению аудиторских организаций и экспертов к проведению государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При проведении государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия привлекаемые Эксперты руководствуются законодательством о государственном аудите и финансовом контроле, в том числе стандартами государственного аудита и финансового контроля, Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила).;
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Учет выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского мероприятия при поступлении средств в бюджет представляется ревизионной комиссией за отчетный период по форме согласно Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля ревизионными комиссиями, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила). Форма заполняется на основе данных сводных реестров выявленных нарушений и недостатков по результатам государственного аудита.";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению экспертно-аналитического мероприятия органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"11. Тиімділік аудиті аудит органдарының құзыреттеріне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастырудан басталады және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар) көзделген кезеңдер бойынша жүзеге асырылады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау іс-шараларын жүргізуге аудиторлық ұйымдар мен сарапшыларды тарту бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік аудитті немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізу кезінде тартылатын Сарапшылар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнаманы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) басшылыққа алады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Тексеру комиссиясы есепті кезеңде бюджетке қаражат түскен кездегі аудиторлық іс-шара нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді есепке алуды Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес нысан бойынша ұсынады. Нысан мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімінің деректері негізінде толтырылады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуі бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Экспертно-аналитическое мероприятие, проводимое в качестве самостоятельного мероприятия, осуществляется на основании плана работ органов внешнего государственного аудита на соответствующий год. Основой для формирования тематики такого экспертно-аналитического мероприятия являются поручения Президента Республики Казахстан, его Администрации, руководителя соответствующего органа внешнего государственного аудита.
В случае, если экспертно-аналитическое мероприятие планируется осуществлять по тематикам предстоящих аудитов эффективности, в целях использования его результатов в аудиторской деятельности сроки его проведения планируются заблаговременного до запланированного периода начала аудита эффективности.
Продолжительность экспертно-аналитического мероприятия определяется в зависимости от масштаба и сложности исследуемого предмета, но не более срока аудита эффективности, если бы соответствующее направление было бы предметом аудиторского мероприятия.
Планирование, проведение и подведение итогов экспертно-аналитического мероприятия в составе аудита эффективности осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070).";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Общий порядок планирования аудиторских мероприятий, включая формы плана и программы аудита определен Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила). Стандарте отражены специфические особенности аудита финансовой отчетности.".
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение к нормативному
постановлению Счетного
комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 29 июня 2021 года № 5-НҚ
Приложение к Правилам
проведения аудита специального
назначения субъектов
квазигосударственного сектора
и представления аудиторского
заключения по аудиту
специального назначения
субъектов
квазигосударственного сектора
Форма
Утверждаю: _______________
__________________________
__________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя аудиторской
организации, подпись,
наименование аудиторской
организации, место печати
(при наличии),
№, дата выдачи лицензии)
Аудиторское заключение по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора
_________________________                   _________________________
(место составления)                                           (дата)
Аудиторской организацией,____________________________________________
(наименование аудиторской организации, бизнес-идентификационный номер
(далее – БИН)
____________________________________________________________________
на основании договора на проведение аудита специального назначения субъектов
квазигосударственного сектора от "__" _____ 20__ года проведен аудит специального
назначения субъектов квазигосударственного сектора (далее – аудит) в отношении
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________,
(наименование юридического лица-резидента, БИН) в соответствии с Правилами
проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного
сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального
назначения субъектов квазигосударственного сектора, утвержденными нормативным
постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского
бюджета от 30 ноября 2015 года № 21-НҚ (зарегистрировано в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов № 12595), Правилами
роведения внешнего государственного аудита и финансового контроля,
утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ
(зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов № 21070) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, по
итогам которого составлено аудиторское заключение по аудиту специального
назначения субъектов квазигосударственного сектора (далее – аудиторское

"14. Дербес іс-шара ретінде жүргізілетін сараптамалық-талдау іс-шарасы сыртқы мемлекеттік аудит органдарының тиісті жылға арналған жұмыс жоспары негізінде жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Президентінің, оның Әкімшілігінің, тиісті сыртқы мемлекеттік аудит органы басшысының тапсырмалары осындай сараптамалық-талдау іс-шарасының тақырыптарын қалыптастыру үшін негіз болып табылады.
Сараптамалық-талдау іс-шарасын алдағы тиімділік аудиттерінің тақырыптары бойынша жүзеге асыру жоспарланған жағдайда, оның нәтижелерін аудиторлық қызметте пайдалану мақсатында оны жүргізу мерзімдері тиімділік аудитін бастау жоспарланған кезеңнен ерте жоспарланады.
Сараптамалық-талдау іс-шарасының ұзақтығы зерттелетін нысанасының ауқымына және күрделілігіне қарай айқындалады, бірақ егер тиісті бағыт аудиторлық іс-шараның нысанасы болғанда, тиімділік аудитінің мерзімінен аспайды.
Тиімділік аудитінің құрамында сараптамалық-талдау іс-шарасын жоспарлау, жүргізу және қорытындыларын шығару Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Аудит жоспары мен бағдарламасының нысанын қоса алғанда, аудиторлық іс-шараларды жоспарлаудың жалпы тәртібі Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларымен (бұдан әрі – Қағидалар) айқындалған. Стандартта қаржылық есептілік аудитіне тән айрықша ерекшеліктер көрсетілген.".
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2021 жылғы 29 маусымдағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
қосымша
Квазимемлекеттік сектор
субъектілеріне арнайы
мақсаттағы аудит жүргізу және
квазимемлекеттік сектор
субъектілеріне арнайы
мақсаттағы аудит бойынша
аудиторлық қорытынды беру
қағидаларына қосымша
Нысан
Бекітемін:___________________
____________________________
(Аудиторлық ұйым
басшысының Т.А.Ә.
(болған жағдайда) қолы,
аудиторлық ұйымның атауы,
мөрдің орны (болған жағдайда),
лицензияның №, берілген күні)
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу бойынша аудиторлық қорытынды
__________________________                        ___________________
(жасалған орны)                                    (күні)
Аудиторлық ұйым,_____________________________________________________
(аудиторлық ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – БСН)
____________________________________________________________________
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізуге арналған 20__ жылғы "__"_____шарттың негізінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 21-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды ұсыну қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12595 болып тіркелген), Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес___________________ қатысты
(заңды тұлға-резидент атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)

заключение) за период с "__"_______ 20__ года по "__" _______20__ год.
Аудит начат _________________ Аудит окончен ________________
(дата)                               (дата)
Цель аудита: ______________________________________________________
Предмет аудита: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
(бюджетные средства указываются в разрезе бюджетных программ и подпрограмм,
бюджетные кредиты, займы (государственные и гарантированные государством
займы, а также займы, привлекаемые под поручительство государства), бюджетные
инвестиции (формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических
лиц, создание и (или) развитие активов государства путем реализации бюджетных
инвестиционных проектов), государственные концессионные обязательства,
связанные гранты, государственные задания, государственный заказ за исключением
казенных предприятий, а также организаций, оказывающих гарантированный объем
бесплатной медицинской помощи и реализующих оборонный заказ охваченные
аудитом):
Контактные телефоны аудируемого субъекта: телефоны, факс: ___________
____________________________________________________________________
Перечень документов, предоставленные в ходе аудита: ________________
____________________________________________________________________
Перечень запрошенных аудиторской организацией документов, но не
предоставленных в ходе аудита: ________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
1. Общие сведения об аудируемом субъекте
1.Свидетельство (справка) о государственной регистрации/перерегистрации
юридического лица: регистрационный номер ___, дата выдачи "__" ______ года.
2. Организационно-правовая форма: __________________________________
3. Вид собственности: ______________________________________________
4. Сведения о переходе на международные стандарты финансовой отчетности (далее –
МСФО):
__________________________________________________
___________________________________________________________________
(Да/Нет, дата перехода на МСФО, основание)

квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит (бұдан әрі – аудит) жүргізілді және оның қорытындысы бойынша 20__жылғы "__" ______және 20__ жылғы "__"_______ аралығындағы кезең үшін квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу бойынша аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – аудиторлық қорытынды) жасалды.
Аудит басталды ______________ Аудит аяқталды ___________
(күні)                              (күні)
Аудиттің мақсаты:_______________________________________________
Аудиттің мәні: __________________________________________________
__________________________________________________________________
(бюджет қаражаты (бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалар бөлінісінде), бюджеттік кредиттер, қарыздар (мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар), бюджеттік инвестициялар (заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жолымен мемлекет активтерін құру және (немесе) дамыту), мемлекеттік концессиялық міндеттемелер, байланысты гранттар, мемлекеттік тапсырмалар, қазынашылық кәсіпорындарды, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін ұйымдар мен қорғаныстық тапсырысты іске асыратын ұйымдарды қоспағанда мемлекеттік тапсырыс көрсетіледі):
Аудиттелетін субъектінің байланыс телефондары: телефондар, факс: ___
__________________________________________________________________
Аудит барысында ұсынылған құжаттар тізбесі: _____________________
__________________________________________________________________
Аудит барысында аудиторлық ұйым сұратқан, бірақ ұсынылмаған құжаттар тізбесі:
____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
1. Аудиттелетін субъекті туралы жалпы мәліметтер
1. Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі/қайта тіркелуі туралы куәлік (анықтама): тіркеу нөмірі ___, берілген күні _________ жылғы "__"________________________________
________________________________________________________________________________
2. Ұйымдық-құқықтық нысаны: __________________________________
3. Меншік түрі:________________________________________________
4. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі – ХҚЕС) көшу туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ (Иә/Жоқ, ХҚЕС-ке көшкен күні, негізі)

5. Учредители (участники): __________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) учредителей (участников) индивидуальный
идентификационный номер (далее – ИИН), наименование юридического лица
учредителя БИН, сумма уставного капитала, доля участия в %)
6. Адрес аудируемого субъекта (юридический): _________________________
_________________________________________________________________
Почтовый индекс: _________________________________________________
Область/район: ___________________________________________________
Город/Район: _____________________________________________________
Поселок/Село: ____________________________________________________
Улица/Микрорайон:
_________________________________________________________________
Номер дома: ______________________________________________________
Квартира/комната/офис: ___________________________________________
Адрес аудируемого субъекта (фактический): __________________________
Почтовый индекс: _________________________________________________
Область/район: ___________________________________________________
Город/Район: _____________________________________________________
Поселок/Село: ____________________________________________________
Улица/ Микрорайон:
______________________________________________________________
Номер дома: ______________________________________________________
Квартира/комната/офис: ___________________________________________
7. Должностными лицами в периоде охваченной аудитом являлись: ______
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) руководителя, ИИН, период, ИИН бухгалтер, период)
8. Сведения о банковских счетах: ____________________________________
(наименование банка, БИН, БИК, № счета, вид счета валюты, дата открытия и
закрытия)
9. Сведения о предыдущем аудите (контроле) по вопросам использования бюджетных
средств (указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее
другими органами государственного аудита и финансового контроля и
правоохранительными органами, предмет проверки (аудита) которых совпадает с
предметом аудита, проводимого аудиторской организацией, меры по устранению
выявленных нарушений, принятые аудируемым субъектом в качестве объекта
государственного аудита. По находящимся на контроле постановлениям
(предписаниям) органов государственного аудита и финансового контроля
указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения),
сведения об аудите финансовой отчетности за последние три года (№, дата,
наименование аудиторской организации, Ф.И.О. (при его наличии) аудитора, адрес,
контактные телефоны аудитора
_______________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(№, дата акта, наименование аудиторской организации, Ф.И.О. (при его наличии)
исполнителя, место проведения, период и вид аудита (контроля), сумма нарушений,
принятые меры для устранения нарушений, контактные телефоны аудитора)

5. Құрылтайшылар (қатысушылар):_________________________________
__________________________________________________________________ (Құрылтайшылардың (қатысушылардың) Т.А.Ә.(болған жағдайда), жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ЖСН), заңды тұлғаның құрылтайшының атауы, БСН, жарғылық капиталдың сомасы, қатысу үлесі %-бен)
6. Аудиттелетін субъектінің мекенжайы (заңды):______________________
Пошта индексі:____________________________________________________
Облыс/Аудан:_____________________________________________________
Қала/Аудан:_______________________________________________________
Кент/Ауыл:_______________________________________________________
Көше/Шағынаудан:________________________________________________
Үйдің нөмірі:______________________________________________________
Пәтер/бөлме/офис:_________________________________________________
Аудиттелетін субъектінің мекенжайы (нақты): _________________________
Пошта индексі: ____________________________________________________
Облыс/Аудан:_____________________________________________________
Қала/Аудан:_______________________________________________________
Кент/Ауыл:_______________________________________________________
Көше/Шағынаудан:________________________________________________
Үйдің нөмірі:______________________________________________________
Пәтер/Бөлме/офис:_________________________________________________
7. Аудитпен қамтылған кезеңде лауазымды адамдар болып табылғандар:______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Басшының Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН-ы, кезең, бухгалтердің ЖСН-ы,кезең)
8. Банк шоттары туралы мәліметтер:________________________________
(банктің атауы, БСН, БСК, шот №, валюта шотының түрі, ашылған және жабылған күні)
9. Бюджет қаражатын пайдалану мәселелері бойынша алдыңғы аудит (бақылау) туралы мәліметтер (тексеру (аудит) мәні аудиторлық ұйым жүргізген аудит мәнімен сәйкес келетін басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының және құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған мәселелері бойынша ғана қысқаша мәліметтер, аудиттелетін субъектінің мемлекеттік аудит объектісі ретінде қабылдаған, анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының бақылауда тұрған қаулылары (нұсқамалары) бойынша орындау мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі), соңғы үш жылдағы қаржылық есептілік аудиті туралы мәліметтер (№, күні, аудиторлық ұйымның атауы, аудитордың Т.А.Ә. (болған жағдайда), мекенжайы, аудитордың байланыс телефондары)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(актінің №, күні, аудиторлық ұйымның атауы, орындаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда), аудиттің (бақылаудың) жүргізілген орны, кезеңі және түрі, бұзушылықтар сомасы, бұзушылықтарды жою үшін қабылданған шаралар, аудитордың байланыс телефондары)

10. Сведения о фактических видах деятельности: ______________________
11. Сведения о реорганизации: ______________________________________
12. Сведения о филиалах и представительствах:________________________
13. Сведения о юридических лицах, в которых аудируемый субъект является
собственником (участником): _____________________
____________________________________________________________________
14. Наличие учетной политики: _____________________________________
(Да/Нет)
2. Сведения аудита
Настоящим аудитом установлено следующее: __________________________
____________________________________________________________________
Указываются сведения о результатах проведенного аудита, достаточные для
подтверждения того, что цель аудита достигнута. Фиксируются ответы на вопросы
Программы аудита, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы
аудита.
Ответы на вопросы программы аудита излагаются полно, точно, объективно и
лаконично. Результаты деятельности аудируемого субъекта по проверяемым вопросам в
аудиторском заключении фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной
информации в приложениях к аудиторскому заключению.
В случае выявления нарушений, недостатков, в том числе связанных с
противоречиями между нормативными правовыми актами, правовыми коллизиями и (или)
отсутствием или недостаточной компетенцией, дублированием полномочий, отсутствием
механизма взаимодействия с другими организациями, по вопросам аудита каждый факт
нарушения (недостатка) нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом
(пункт 1., пункт 2. и так далее) с отражением рекомендаций по их устранению, описанием
характера и вида нарушения (недостатка) со ссылкой на статьи, пункты и подпункты
нормативных и правовых актов, в том числе внутренних актов, положения которых
нарушены, с указанием документов, которые служат доказательством соответствующего
нарушения (недостатка).
Если по вопросу Программы аудита, за исключением вопросов аналитического
характера, нарушения (недостатки) не выявлены, то приводится краткая информация и
делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушения (недостатки) не
установлены.". К аудиторскому заключению прилагается перечень подвергнутых проверке
документов с указанием их реквизитов.
Заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к
аудиторскому заключению:

10. Қызметтің нақты түрлері туралы мәліметтер:______________________
11. Қайта ұйымдастыру туралы мәліметтер:________________________
12. Филиалдар және өкілдіктер туралы мәліметтер: ______
__________________________________________________________
13. Аудиттелетін субъект оларда меншік иесі (қатысушы) болып табылатын, заңды тұлғалар туралы мәліметтер:_________
__________________________________________________________________ __________________________________________________________________
14. Есеп саясатының болуы: _______________________________________
(Иә/Жоқ)
2. Аудит мәліметтері
Осы аудитпен мыналар анықталды: ______________________________
__________________________________________________________________
Аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті, жүргізілген аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар белгіленеді, бұл ретте Аудит бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар толық, дәл, объективті және қысқа баяндалады. Аудиттелетін субъект қызметінің тексерілетін мәселелер бойынша нәтижелері аудиторлық қорытындының қосымшаларында толық ақпаратты көрсете отырып, аудиторлық қорытындыда жалпылама түрде белгіленеді.
Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер, соның ішінде нормативтік құқықтық актілер, құқықтық коллизиялар арасындағы қайшылықтармен және (немесе) құзыреттің болмауымен немесе жеткіліксіз болуымен, өкілеттіктердің қайталануымен, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл тетігінің болмауымен байланысты бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған жағдайда, әрбір бұзушылық (кемшілік) фактісі жалғасу тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік және құқықтық актілер, соның ішінде ішкі актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтың (кемшіліктің) сипаты мен түрі баяндалып, оларды жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіліп жеке тармақпен белгіленеді (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) және тиісті бұзушылыққа (кемшілікке) дәлел болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша талдамалық сипатқа ие мәселелерден басқа бұзушылықтар (кемшіліктер) анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар (кемшіліктер) анықталған жоқ" деген жазба жасалады. Аудиторлық қорытындыға тексеруге жатқызылған құжаттар тізбесі олардың деректемелері көрсетіле отырып қоса беріледі.
Аудиторлық қорытындыға қосымша ретінде ресімделетін мынадай кестелер толтырылады:

1) таблица 1. Информация по исполнению бюджетных программ (подпрограмм)
охваченных аудитом;
2) таблица 2. Информация по исполнению бюджетных кредитов, охваченных
аудитом;
3) таблица 3. Информация по исполнению связанных грантов, охваченных аудитом;
4) таблица 4. Информация по исполнению и удорожанию концессионных
(государственных концессионных обязательств) и инвестиционных проектов, а также о
выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в
эксплуатацию объектов строительства;
5) таблица 5. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на пополнение
уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора.
Аудиторами могут быть составлены и иные необходимые таблицы к аудиторскому
заключению, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в
аудиторском заключении обязательны.
3. Данные об аудируемом субъекте
1. Годовой доход и общий оборот по реализации товаров, работ и услуг
аудируемого субъекта: ________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Приобретенные товары, работы и услуги аудируемого субъекта: ______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Количество работников и начисленные суммы их доходов: __________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сведения об участии аудируемого субъекта в государственных
закупках:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Ранее не устраненные нарушения и недостатки, выявленные органами
государственного аудита и финансового контроля, в отношении аудируемого
субъекта по результатам аудита (контроля) и принятые меры по их устранению в ходе
аудита: ________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Движение денежных средств по кассе, банковским счетам и контрольно -кассовым
машинам с фискальной памятью аудируемого субъекта от администратора
бюджетной программы до конечного получателя бюджетных средств
_____________________________________________________________
(№ счета, валюта счета, обороты, сальдо на начало и на конец календарного года)

1) 1-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік кредиттердің орындалуы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. Аудитпен қамтылған байланысты гранттардың орындалуы туралы ақпарат;
4) 4-кесте. Концессиялық (мемлекеттік концессиялық міндеттемелер) және инвестициялық жобалардың орындалуы және қымбаттауы туралы, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемдері және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
5) 5-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Аудиторлар аудиторлық қорытындының қосымшалары болып табылатын өзге де қажетті кестелерді жасауы мүмкін. Аудиторлық қорытындыдағы аталған қосымшаларға сілтемелердің болуы міндетті.
3. Аудиттелетін субъекті туралы деректер
1. Аудиттелетін субъектінің тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін сату бойынша жылдық табыс және жалпы айналым: __________
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
2. Аудиттелетін субъектінің сатып алған тауарлары, жұмыстары және көрсетілетін қызметтері:___________________________________________________
_____________________________________________________________________________
3. Қызметкерлер саны және олардың табыстарының есептелген сомалары: __________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
4. Аудиттелетін субъектінің мемлекеттік сатып алуға қатысуы туралы мәліметтер:____________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________
5. Аудит (бақылау) нәтижелері бойынша аудиттелетін субъектіге қатысты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының анықтаған, бұрын жойылмаған бұзушылықтар мен кемшіліктер және аудит барысында оларды жою жөнінде қабылданған шаралар:
_______________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Аудиттелетін субъектінің касса, банк шоттары және фискальды жадысы бар бақылау-кассалық машиналары бойынша ақша қаражатының бюджеттік бағдарлама әкімшісінен бюджет қаражатын түпкілікті алушыға дейінгі қозғалысы:
________________________________________________________________________________
(шот №, шот валютасы, айналымдар, күнтізбелік жыл басындағы және соңындағы сальдо)

7. Результаты направленных запросов по контрагентам аудируемого субъекта в ходе
аудита: ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Результаты направленных запросов уполномоченным органам и организациям по
вопросу использования бюджетных средств: _______________
____________________________________________________________________
9. Информация по экспортно-импортным операциям аудируемого субъекта в ходе
аудита: ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование участника внешнеэкономической деятельности, общая сумма
таможенной стоимости (количество объектов) за соответствующие налоговые
периоды)
10. Информация о наличии операции аудируемого субъекта со лжепредприятиями, о
штрафах (административных и др.), сделках, признанных судом совершенным
субъектом без намерения осуществления предпринимательской деятельности,
расходов по сделке, признанной судом недействительной, об операциях с
контрагентами, регистрация которых признана судом недействительной, сведения об
операциях с контрагентами, признанные
бездействующими: _________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, ИИН/БИН, №, даты судебных актов, признания
бездействующих налогоплательщиков и суммы операции по контрагентам)
11. Информация о дебиторской и кредиторской задолженности аудируемого
субъекта: ________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) _____ физического лица или индивидуального
предпринимателя, наименование юридического лица, ИИН/БИН, обороты, сальдо на
начало и на конец соответствующих периодов)
12. Сведения о перемене лиц и прекращении обязательств в договорах и сделках
(цессии, уступках требований, взаимозачете, зачет встречных требований, прощение
долга, отступное, новация, прекращение обязательства невозможностью исполнения)
аудируемого субъекта: _________________
____________________________________________________________________
13. Сведения по операциям с нерезидентами аудируемого субъекта: ______
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), наименование нерезидентов, номер и дата договора
(контракта), сумма начисленных и выплаченных доходов)

7. Аудит барысында аудиттелетін субъектінің контрагенттері бойынша жіберілген сұрау салулардың нәтижелері:______________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Бюджет қаражатын пайдалану мәселесі бойынша уәкілетті органдар мен ұйымдарға жіберілген сұрау салулардың нәтижелері:____________________________________
________________________________________________________________________________
9. Аудиттелетін субъектінің аудит барысындағы экспорттық-импорттық операциялары жөніндегі ақпарат:_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сыртқы экономикалық қызметке қатысушының атауы, тиісті салықтық кезеңдер бойынша кедендік құнның жалпы сомасы (объектілер саны)
10. Аудиттелетін субъектінің жалған кәсіпорындармен жасалған операцияларының бар-жоғы туралы, айыппұлдар (әкімшілік және т.б.), сот субъект кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру ниетінсіз жасаған деп таныған, сот жарамсыз деп таныған мәмілелер туралы, тіркелуін сот жарамсыз деп таныған контрагенттермен жасалған, жарамсыз деп танылған операциялар туралы ақпарат, әрекетсіз деп танылған контрагенттермен жасалған операциялар туралы мәліметтер:______________________________________________________________________
_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, ЖСН/БСН, сот актілерінің №, күні, әрекетсіз салық төлеушілерді тану және контрагенттер бойынша операциялардың сомалары)
11. Аудиттелетін субъектінің дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы ақпарат:
______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің Т.А.Ә. (болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы, ЖСН/БСН, айналымдар, тиісті кезеңдердің басындағы және соңындағы сальдо)
12. Аудиттелетін субъектінің шарттары мен мәмілелеріндегі (цессиялар, талаптарын беру, өзара есепке жатқызу, қарсы талаптарды есепке жатқызу, борышты кешу, бас тарту, жаңалық, орындауға мүмкiндiк болмағандықтан мiндеттеменiң тоқтатылуы және) тұлғаларды ауыстыру және міндеттемелерді тоқтату туралы мәліметтер: __________________________
________________________________________________________________________________
13. Аудиттелетін субъектінің резидент еместермен операциялары бойынша мәліметтер:
_____________________________________________
_______________________________________________________________________________
(резидент еместердің Т.А.Ә. (болған жағдайда), атауы, шарттың (келісімшарттың) нөмірі және күні, есептелген және төленген кірістердің сомасы)

14. Сведения о признаках уголовно наказуемых деяний по использованию бюджетных
средств: __________________________________________________
15. Дополнительные сведения: _____________________________________
16. Меры, принятые в ходе аудита. Указываются сведения о мерах, принятых
аудируемым субъектом по устранению нарушений (недостатков), выявленных в ходе
аудита (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно
использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету
и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг
договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к
должностным лицам аудируемого субъекта, и другие).
17. Приложение к аудиторскому заключению на ____ листах. Лица, проводившие
аудит: __________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), аудиторов-исполнителей, подпись, печать аудиторов,
№, дата выдачи квалификационного свидетельства) Аудиторское заключение
получил (-а): ________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) аудируемого субъекта и (или) представителя,
подпись, дата)
Аудиторское заключение вручено аудируемому субъекту: ________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица аудиторской организации, подпись,
дата)
Аудиторское заключение отправлено аудируемому субъекту: ____________
____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения, нарочно, заказным
письмом с уведомлением).
18. Аудиторское заключение пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется
печатью аудитора.
19. Приложения:
1) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудита (в
обязательном порядке) (по форме согласно приложению 21 к Правилам проведения
внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным
постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов № 21070);
2) копии документов, заверенные соответствующим образом, справки, таблицы,
фотографии, подтверждающие факты нарушений (недостатков);

14. Бюджет қаражатын пайдалану бойынша қылмыс ретінде жазаланатын әрекеттердің белгілері туралы мәліметтер:______________________________
________________________________________________________________________________
15. Қосымша мәліметтер:__________________________________________
________________________________________________________________________________
16. Аудит барысында қабылданған шаралар. Аудиттелетін субъектінің аудит барысында анықталған бұзушылықтарды (кемшіліктерді) жою бойынша қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды жете есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, аудиттелетін субъектінің лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалары).
17. Аудиторлық қорытындыға қосымша ____ парақ.
Аудит жүргізген адамдар:_________________________________________
________________________________________________________________________________
(Аудитор-орындаушылардың Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы, аудиторлардың мөрі, біліктілік куәлігінің №, берілген күні)
Аудиторлық қорытындыны: ______________________________________ ____________________________________________________________алдым
(Аудиттелетін субъектінің не (немесе) оның өкілінің Т.А.Ә.болған жағдайда), қолы, күні)
Аудиторлық қорытынды аудиттелген субъектіге табыс етілді: _________
__________________________________________________________________
(Аудиторлық ұйымның лауазымды адамының Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы, күні)
Аудиторлық қорытынды аудиттелген субъектіге жіберілді:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(оның жіберілгенін және (немесе) қолма-қол, хабарламасы бар тапсырыс хатпен алу фактісін растайтын құжат).
18. Аудиторлық қорытынды нөмірленеді, тігіледі және аудитордың мөрімен бекітіледі.
19. Қосымшалар:
1) аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі (міндетті түрде) (Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) 17-қосымшасына сай нысан бойынша;
2) тиісінше куәландырылған құжаттардың көшірмелері, бұзушылық (кемшілік) фактілерін растайтын анықтамалар, кестелер, фотосуреттер;

3) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям
(недостаткам), исходя из функциональных и должностных обязанностей (при
необходимости);
4) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
5) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов,
другие документы или их копии, связанные с результатами аудита (в случае их составления);
6) экспертные заключения (в случае привлечения экспертов);
7) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности
получателей государственных услуг (в случае проведения);
8) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления)
средств в ходе аудита): платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или)
другие); ведомости, ордера, наряды; письменные пояснения объекта государственного
аудита, подтверждающие (поясняющие) факт оплаты (на официальном бланке с исходящим
номером и датой);
9) документ (копия), подтверждающая дату направления (вручения) аудиторского
заключения на ознакомление (в случае отсутствия штампа объекта аудита о принятии
заключения на ознакомление);

3) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай, жол берілген бұзушылықтарға (кемшіліктерге) қатысы бар адамдардың жазбаша түсіндірмелері (қажет болған жағдайда);
4) бақылау өлшемі және тексеріп қарау актілері (оларды жасаған жағдайда);
5) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқа), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиттің нәтижелеріне байланысты басқа құжаттар немесе олардың көшірмелері (оларды жасаған жағдайда);
6) сараптамалық қорытындылар (сарапшылар тартылған жағдайда);
7) мемлекеттік қызметті алушылардың қанағаттанушылығы тұрғысынан халыққа сауалнама жүргізу нәтижелері (жүргізілген жағдайда);
8) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (аудит барысында қаражатты өтеген (қалпына келтірген) жағдайда): төлем тапсырмалары (төлеуге берілетін шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалар); тізімдемелер, ордерлер, өкімхаттар; мемлекеттік аудит объектісінің ақы төлеу фактісін растайтын (түсіндіретін) жазбаша түсіндірмелері (шығыс нөмірі мен күні көрсетілген ресми бланкте);
9) аудиторлық қорытындының танысуға жіберілген (тапсырылған) күнін растайтын құжат (көшірме) (қорытындының танысуға қабылданғандығы туралы аудит объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда);

10) комментарии и (или) возражения аудируемого субъекта к Аудиторскому
заключению (если таковые имеются).
Примечание: Информация в аудиторском заключении аудита специального
назначения отражается в рамках выделенных бюджетных средств, в том числе и активов
государства.
Приложение 1
к Аудиторскому заключению
от 29 июня 2021 года № 5-ҢҚ
Таблица 1. Информация об исполнении бюджетных программ (подпрограмм), охваченных аудитом (тысяч тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм), специфик
Потребность средств по бюджетной заявке к проекту бюджета администратора бюджетной программы
Утвержденная сумма плана развития на начало года
Отклонение утвержденной суммы от потребности бюджетной заявки (+;-)
Скорректированная (уточненная) сумма плана развития на конец года
Оплаченные обязательства по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджетная программа
подпрограмма
специфики
Всего
Примечание:
графа 3 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на начало года;
графа 5 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на конец года;
графа 6 – данные баланса;
графа 7 – данные баланса.
Приложение 2
к Аудиторскому заключению
от 29 июня 2021 года № 5-ҢҚ
Таблица 2. Информация об исполнении бюджетных кредитов, охваченных аудитом
(тысяч тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм), специфик
Потребность средств по бюджетной заявке к проекту бюджета администратора бюджетной программы
Утвержденная сумма плана развития на начало года
Отклонение утвержденной суммы от потребности бюджетной заявки (+;-)
Скорректированная (уточненная) сумма плана развития на конец года
Оплаченные обязательства по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджетная программа
подпрограмма
специфики
Всего
Примечание:
графа 3 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных
программ (подпрограмм) на начало года;
графа 5 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных
программ (подпрограмм) на конец года;
графа 6 – данные баланса;
графа 7 – данные баланса.
Приложение 3
к Аудиторскому заключению
от 29 июня 2021 года № 5-ҢҚ
Таблица 3. Информация об использовании связанных грантов, охваченных аудитом
(тысяч тенге)
№ п/п
Наименование грантов (наименование бюджетных программ (подпрограмм), специфик
Период использования гранта
Потребность средств по заявке
Утвержденная сумма плана развития на начало года
Отклонение утвержденной суммы от потребности заявки (+;-)
Скорректированная (уточненная) сумма плана развития на конец года
Сумма и назначение использованных связанных грантов
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и использованными связанными грантами, указать причины неиспользования
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения использованных связанных грантов от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
графа 5 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на начало года;
графа 6 – предусмотренные средства плана развития в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на конец года;
графа 7 – данные баланса;
графа 8 – данные баланса.
Приложение 4
к Аудиторскому заключению
от 29 июня 2021 года № 5-ҢҚ
Таблица 4. Информация об исполнении и удорожании Концессионных (государственных концессионных обязательств) и инвестиционных проектов, а также о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи вэксплуатацию объектов строительства
№ п/п
Наименование бюджетной программы (подпрограммы) / объекта инвестиционного /концессионного проекта
Стоимость утвержденного инвестиционного /концессионного проекта
Период реализации инвестиционного /концессионного проекта
В том числе
Сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Период реализации
Договорная стоимость строительства (тыс тенге)
Выполненный (принятый) объем работ с начала строительства, (тыс. тенге)
Запланированный срок сдачи объекта в эксплуатацию согласно договору
Фактический срок сдачи объекта в эксплуатацию
Причины несвоевременной сдачи объектов в эксплуатацию
Сумма удорожания строительства
Причины удорожания строительства
Сумма на строительство
Сумма на другие товары, работы и услуги
Нормативная продолжительность строительства
по договору
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1.
2.
продолжение
Стоимость товаров, работ и услуг согласно инвестиционному /концессионному проекту
В том числе основных средств, земельного участка
В том числе нематериальных активов (программного обеспечения и др.)
Стоимость согласно договору
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг согласно договору
Фактические расходы
Сумма удорожания
Причины удорожания
Фактический срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг
Причины отклонения
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Приложение 5
к Аудиторскому заключению
от 29 июня 2021 года № 5-ҢҚ
Таблица 5. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на пополнение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора
№ п/п
Финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций
На какие цели выделены бюджетные средства
Предусмотренные средств уставного капитала
Фактическое использование выделенных средств уставного капитала
Результаты достижения бюджетных инвестиции посредством участия государства в уставном капитале
мероприятия
сумма (тыс.тенге)
мероприятия
сумма (тыс.тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Примечание:
графа 2 – обоснование, целесообразность и оценка результата от вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц;
графа 3 – увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития или расширения деятельности;
графа 4 – на какие мероприятия планировалось использовать средства;
графа 5 – сумма планируемых средств;
графа 6 – на какие мероприятия фактически использованы средства;
графа 7 – сумма фактических расходов;
графа 8 – достигнуты ли цели, предусмотренные в финансово-экономическом обосновании, нет ли фактов отвлечения выделенных бюджетных средств.

10) Аудиттелген субъектінің Аудиторлық қорытындыға түсініктемесі және (немесе) қарсылығы (егер ондайлар болса).
Ескертпе: Арнайы мақсаттағы аудиттің аудиторлық қорытындысындағы ақпарат бөлінген бюджет қаражатының, соның ішінде мемлекет активтерінің шеңберінде көрсетіледі.
20 жылғы " "
Аудиторлық қорытындыға
1-қосымша
1-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуы туралы ақпарат (мың теңге)
Р/с №
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың), ерекшеліктердің атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджет жобасына бюджеттік өтінім бойынша қаражат қажеттілігі
Даму жоспарының жыл басына бекітілген сомасы
Бекітілген соманың бюджеттік өтінім қажеттілігінен ауытқуы (+;-)
Даму жоспарының жыл соңына түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептерін көрсету
Жыл қорытындысы бойынша нақты шығыстар
Төленген міндеттемелердің жыл қорытындысы бойынша нақты жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарлама
кіші бағдарлама
Ерекшеліктер
Барлығы
Ескертпе:
3-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл басына көзделген қаражаты;
5-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл соңына көзделген қаражаты;
6-баған – баланс деректері;
7-баған – баланс деректері.
20 жылғы " "
Аудиторлық қорытындыға
2-қосымша
2-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік кредиттердің орындалуы туралы ақпарат (мың теңге)
Р/с №
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың), ерекшеліктердің атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджет жобасына бюджеттік өтінім бойынша қаражат қажеттілігі
Даму жоспарының жыл басына бекітілген сомасы
Бекітілген соманың бюджеттік өтінім қажеттілігінен ауытқуы (+;-)
Даму жоспарының жыл соңына түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептерін көрсету
Жыл қорытындысы бойынша нақты шығыстар
Төленген міндеттемелердің жыл қорытындысы бойынша нақты жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарлама
кіші бағдарлама
ерекшеліктер
Барлығы
Ескертпе:
3-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл басына көзделген қаражаты;
5-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл соңына көзделген қаражаты;
6-баған – баланс деректері;
7-баған – баланс деректері.
20 жылғы " "
Аудиторлық қорытындыға
3-қосымша
3-кесте. Аудитпен қамтылған байланысты гранттарды пайдалану туралы ақпарат (мың теңге)
Р/с №
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың), ерекшеліктердің атауы
Грантты пайдалану кезеңі
Өтінім бойынша қаражат қажеттілігі
Даму жоспарының жыл басына арналған бекітілген сомасы
Бекітілген соманың өтінім қажеттілігінен ауытқуы (+;-)
Даму жоспарының жыл соңына түзетілген (нақтыланған) сомасы
Пайдаланылған байланысты гранттар сомасы және оларды мақсаты
Түзетілген (нақтыланған) сома мен пайдаланылған байланысты гранттар арасындағы ауытқу, қаражаттың пайдаланылмау себептерін көрсету
Жыл қорытындысы бойынша нақты шығыстар
Пайдаланылған гранттардың жыл қорытындысы бойынша нақты жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе:
5-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл басына көзделген қаражаты;
6-баған – даму жоспарының бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісіндегі жыл соңына көзделген қаражаты;
7-баған – баланс деректері;
8-баған – баланс деректері.
20 жылғы " "
Аудиторлық қорытындыға
4-қосымша
4-кесте. Концессиялық (мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің) және инвестициялық жобалардың орындалуы және қымбаттауы туралы, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемдері және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат
Р/с №
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның)/инвестициялық/ концессиялық жоба объектісінің/ атауы
Бекітілген инвестициялық/ концессиялық жобаның құны
Инвестициялық/ концессиялық жобаны іске асыру кезеңі
Соның ішінде
Мемлекеттік сараптама жасау бойынша құрылыстың сметалық құны (мың теңге)
Іске асыру кезеңі
Құрылысқа арналған сома
Басқа тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге арналған сома
құрылыстың нормативтік ұзақтығы
шарт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
кестенің жалғасы
Құрылыстың шарттық құны (мың теңге)
Құрылыс басталғаннан бері орындалған (қабылданған) көлем (мың теңге)
Шартқа сай объектіні пайдалануға берудің жоспарланған мерзімі
Объектіні пайдалануға берудің нақты мерзімі
Объектілерді пайдалануға уақтылы бермеудің себептері
Құрылыстың қымбаттау сомасы
Құрылыстың қымбаттау себептері
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Инвестициялық/концессиялық жобаға сәйкес тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің құны
Соның ішінде жер учаскесінің негізгі құралдары
Соның ішінде материалдық емес активтер (бағдарламалық қамтамасыз ету және басқалары)
Шартқа сәйкес құны
Шартқа сәйкес тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі
Нақты шығыстар
Қымбат-тау сомасы
Қымбат-тау себептері
Тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың және қызметтерді көрсетудің нақты мерзімі
Ауытқу себептері
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
20 жылғы " "
Аудиторлық қорытындыға
5-қосымша
5-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер
Р/с №
Бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесі
Бюджет қаражаты қандай мақсаттарға бөлінді
Жарғылық капиталдың көзделген қаражаты
Жарғылық капиталдың бөлінген қаражатының нақты пайдаланылуы
Жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларға қол жеткізу нәтижелері
іс-шара
сома (мың теңге)
іс-шара
сома (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Ескертпе:
2-баған – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың негіздемесі, орындылығы және нәтижесін бағалау;
3-баған – заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражатының есебінен ұлғайтуға қызметті дамыту немесе кеңейту мақсаттары үшін жол беріледі;
4-баған – қаражатты қандай іс-шараларға пайдалану жоспарланды;
5-баған – жоспарланған қаражат сомасы;
6-баған – қаражат қандай іс-шараларға нақты пайдаланылды;
7-баған – нақты шығыстар сомасы;
8-баған – қаржылық-экономикалық негіздемеде көзделген мақсаттарға қол жеткізілді ме, бөлінген бюджет қаражатын оқшаулау фактілері.