О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2021 года № 23503
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпункта 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" (далее – государственная услуга).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая на уровне областей, городов республиканского значения и столицы, которая формируется из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен"), общественных отраслевых союзов/ассоциаций/республиканских палат и специалистов структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы (далее - местный исполнительный орган (услугодатель)), и осуществляющая сверку по наличию соответствующей инфраструктуры, выдачу и отзыв заключений у товаропроизводителя;

"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2021 жылғы 13 шілдедегі № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 шілдеде № 23503 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1 тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат есебінен және шегінде бюджеттік субсидияларды (бұдан әрі – субсидиялар) беру тәртібін, сондай-ақ, "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы комиссия – облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде құрылатын, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – "Атамекен" ҰКП) өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың/қауымдастықтардың/республикалық палаталардың өкілдерінен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші)) мамандарынан қалыптастырылатын және тауар өндірушілерде тиісті инфрақұрылымның бар-жоғы бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыратын комиссия;

2) специальный счет – счет финансового института в банке второго уровня, на который зачисляются суммы субсидий;
3) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом в области ветеринарии;
4) сельскохозяйственный товаропроизводитель (далее – товаропроизводитель) - физическое или юридическое лицо, занимающиеся производством сельскохозяйственной продукции, в том числе воспроизведением животных высоким генетическим потенциалом, их сохранение и разведение;
5) откормочная площадка – субъект агропромышленного комплекса, имеющий специализированную площадку и осуществляющий закуп крупного рогатого скота/мелкого рогатого скота мужских особей для дальнейшего откорма;
6) оператор в мясном скотоводстве – откормочная площадка, осуществляющая передачу в аренду племенных быков-производителей в товарные и общественные стада, а также осуществляющая закуп крупного рогатого скота мужских особей для дальнейшего откорма;
7) договор кредитования - договор, заключенный между финансовым институтом и заемщиком (услугополучателем), по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/микрокредит и включает в себя рамочное соглашение, соглашение об открытии кредитной линии, кредитное соглашение, кредитный договор, договор займа, договор о предоставлении микрокредита, а также иные договора, отвечающие требованиям к договору займа;
8) финансовый институт – финансовые организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также кредитные товарищества и микрофинансовые организации в сфере агропромышленного комплекса;
9) общественное стадо – стадо крупного рогатого скота, сформированное из поголовья личных подсобных хозяйств;
10) оператор в овцеводстве – откормочная площадка, осуществляющая передачу в аренду племенных баранов-производителей в товарные отары, а также осуществляющая закуп мелкого рогатого скота мужских особей для дальнейшего откорма;
11) заявка – электронная заявка на получение товаропроизводителем субсидий;
12) целевое использование приобретенных животных – использование приобретенных и просубсидированных животных в целях воспроизводства на условиях и в сроки, указанные в настоящих Правилах;

2) арнайы шот – субсидиялар сомалары аударылатын қаржы институтының екінші деңгейдегі банктегі шоты;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор (бұдан әрі – АЖБ) – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және ветеринария саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бөлігі;
4) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (бұдан әрі – тауар өндіруші) – ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен, оның ішінде тектік әлеуеті жоғары жануарлардың өсімін молайтумен, оларды сақтаумен және өсірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
5) бордақылау алаңы – мамандандырылған алаңы бар және одан әрі бордақылау үшін ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарын сатып алуды жүзеге асыратын агроөнеркәсіптік кешен субъектісі;
6) етті мал шаруашылығындағы оператор – асыл тұқымды тұқымдық бұқашықтарды тауарлық және қоғамдық табындарға жалға беруді жүзеге асыратын, сондай-ақ одан әрі бордақылау үшін ірі қара малдың еркек дарақтарын сатып алуды жүзеге асыратын бордақылау алаңы;
7) кредит беру шарты – қаржы институты мен қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) арасында жасалған шарт, оның талаптары бойынша қаржы институты кредит/микрокредит береді және негіздемелік келісімнен, кредиттік желіні ашу туралы келісімнен, кредиттік келісімнен, кредиттік шарттан, қарыз шартынан, микрокредит беру туралы шарттан, сондай-ақ қарыз шартына қойылатын талаптарға сай келетін өзге де шарттардан тұрады;
8) қаржы институты – банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар қаржылық ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредиттік серіктестіктер мен микроқаржы ұйымдары;
9) қоғамдық табын – жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған ірі қара малдың табыны;
10) қой шаруашылығындағы оператор – тауарлық отарларға асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды жалға беруді жүзеге асыратын, сондай-ақ одан әрі бордақылау үшін ұсақ малдардың еркек дарақтарын сатып алуды жүзеге асыратын бордақылау алаңы;
11) өтінім – тауар өндірушінің субсидиялар алуға арналған электрондық өтінімі;
12) сатып алынған жануарларды мақсатты пайдалану – осы Қағидаларда көрсетілген шарттар мен мерзімдерде сатып алынған және субсидияланған жануарларды өсімді молайту мақсатында пайдалану;

13) информационная база селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР) – автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных в субъектах племенного животноводства и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования стада и повышения генетического потенциала животных, сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 34) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве";
14) маточное поголовье, участвующее в селекционной и племенной работе – поголовье, достигшее половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по коневодству – от 36 месяцев, по верблюдоводству – 36 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по мараловодству (оленеводству) – от 24 месяцев, по свиноводству – от 8 месяцев), используемое для воспроизводства стада;
15) информационная система субсидирования (далее – ИСС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий размещенной в сети Интернет, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее автоматизированной обработкой в электронном виде, являющееся подсистемой ИБСПР;
16) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о заемщиках, финансовых институтах, и иные сведения, отраженные в ИСС;
17) товарное стадо/отара – стадо крупного рогатого скота/отара овец, сформированное из поголовья хозяйства или сельскохозяйственного кооператива, осуществляющего ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота/овец;
18) породное преобразование – улучшение породных и продуктивных качеств маточного поголовья путем использования в воспроизводстве племенных производителей;
19) случной сезон – период воспроизводства сельскохозяйственных животных;
20) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме;

13) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры (бұдан әрі – САТЖАҚ) – "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 34) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған, оператор сүйемелдейтін, жануарлардың табынын жетілдіру және генетикалық әлеуетін арттыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілеріндегі асыл тұқымды жануарлар туралы және селекциялық процеске тартылған жануарлар туралы деректерді жинаудың, жинақтаудың және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі;
14) селекциялық және асыл тұқымды жұмысқа қатысатын аналық бас – табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген бас (мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар - 13 айдан бастап, тауарлық жануарлар - 18 айдан бастап, жылқы шаруашылығы бойынша - 36 айдан бастап, түйе шаруашылығы бойынша - 36 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша - 12 айдан бастап, марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы) бойынша - 24 айдан бастап, шошқа шаруашылығы бойынша - 8 айдан бастап);
15) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – САЖ) – САТЖАҚ-ның кіші жүйесі болып табылатын, субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған, "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жүргізуге, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ оны электрондық түрде автоматтық өңдеуге мүмкіндік беретін, Интернет желісінде орналасқан ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
16) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, қаржы институттары туралы мәліметтердің жиынтығы және САЖ-да көрсетілген өзге де мәліметтер;
17) тауарлық табын/отар – ірі қара малдың/қойдың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді жүзеге асыратын шаруашылықтың немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің мал басынан қалыптастырылған ірі қара малдың табыны/қой отары;
18) тұқымдық түрлендіру – өсімді молайтуда асыл тұқымды тұқымдық жануарларды пайдалану жолымен аналық бастың тұқымдық және өнімділік сапаларын жақсарту;
19) шағылыстыру маусымы – ауыл шаруашылығы жануарларының өсімін молайту кезеңі;
20) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен өзге де қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;

21) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 7 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи заявки в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ИСС:
на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочных, молочно-мясных, мясных и мясо-молочных пород), племенных быков-производителей мясных и мясо-молочных пород, импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению, племенных овец, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного поголовья свиней, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за содержание племенных быков-производителей, используемых для воспроизводства стада по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за содержание племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарной отары по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий племенным и дистрибьютерным центрам за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах, а также маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 6 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 7 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 8 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

21) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.";
7-тармақ алынып тасталсын:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған жағдайда төленеді:
1) "электрондық үкімет" веб-порталының САЖ-мен өзара іс-қимылы арқылы электрондық түрде:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті тұқымдар), етті және етті-сүтті асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын, асыл тұқымды қойларды, өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, шошқалардың асыл тұқымдық басын, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанды және асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алып үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын, сондай-ақ шаруашылықтар мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілген қызметтер үшін асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтарға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша қойлардың асыл тұқымды аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша қойлардың тауарлық аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;

на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 9 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 10 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным и ремонтным поголовьем свиней по форме 11 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочных и молочно-мясных пород по форме 12 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за удешевления стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 13 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса птицы (мясо птицы, мясо индейки, водоплавающей птицы), пищевого яйца, (куриное яйцо), молока (коровье, кобылье, верблюжье), а также заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме 14 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости крупного рогатого скота (в том числе племенные мужские особи молочных или молочно-мясных пород) /мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных или перемещенных на откорм в откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/ не менее 300 голов овец в сутки по форме 15 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по форме 16 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на причитающиеся субсидии за приобретение импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) регистрации поданной заявки в ИСС с использованием ЭЦП;
3) соответствии заявки критериям, установленным в приложении 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к получению субсидий, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат предоставления субсидий, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления субсидий изложен в стандарте государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымдық бұқалардың бір жынысты және қос жынысты ұрығын сатып алу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша ірі қара мал мен қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша құс етін (құс етін, күркетауық етін, суда жүзетін құс етін), тағамдық жұмыртқаны (тауық жұмыртқасын), сүтті (сиыр сүті, бие сүті, түйе сүті) өндіру, сондай-ақ ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас қой соятын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе ауыстырылған ірі қара малдың (оның ішінде сүтті немесе сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды еркек дарақтары)/ұсақ малдардың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша арнайы шотқа субсидиялар аударуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе тұқымдық тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу үшін тиесілі субсидияларға өтінімнің берілуі;
2) берілген өтінімнің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, САЖ-да тіркелуі;
3) өтінімнің осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келуі.
Субсидияларды беру процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ субсидияларды беру ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын субсидиялар алуға қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында жазылған.

Местный исполнительный орган (услугодатель) обеспечивает внесение данных о стадии получения субсидий в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и ИСС осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
До 20 декабря 2022 года включительно норматив субсидий на удешевление стоимости производства мяса индейки составляет 200 тенге, с 1 января 2023 года действует норматив 100 тенге.
Нормативы субсидий, критерии к получателям субсидий, и сроки подачи заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных утверждаются постановлением местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Прием заявок осуществляется по месту нахождения/регистрации сельскохозяйственных животных в сроки, предусмотренные в критериях согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заявки принимаются в пределах средств, предусмотренных на соответствующие направления, согласно утвержденному постановлению местного исполнительного органа (услугодателя).
При нехватки средств, предусмотренных на соответствующие направления, согласно утвержденному постановлению местного исполнительного органа (услугодателя), заявки поступают в резерв (лист ожидания).";
пункты 15, 16, 17, 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"15. Формирование и регистрация заявки товаропроизводителя производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) заявка регистрируется в ИСС путем ее подписания ЭЦП товаропроизводителя и становится доступной в Личном кабинете местного исполнительного органа (услугодателя). На электронный адрес местного исполнительного органа (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
16. Ответственный исполнитель местного исполнительного органа (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявки осуществляет проверку заявки на полноту данных, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам. А также направляет уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.

Жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне субсидияларды алу сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы мен САЖ-ның ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2022 жылғы 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін күрке тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялау нормативі 200 теңге қолданылады, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 100 теңге нормативі қолданылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар нормативтері, субсидиялар алушыларға қойылатын өлшемшарттар, субсидиялар алуға арналған өтінім беру мерзімдері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының қаулысымен бекітіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтінімдерді қабылдау ауыл шаруашылығы жануарларының орналасқан/тіркелген жері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өлшемшарттарда көзделген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Өтінімдер жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) бекітілген қаулысына сәйкес тиісті бағыттарға көзделген қаражат шегінде қабылданады.
Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) бекітілген қаулысына сәйкес тиісті бағыттарға көзделген қаражат жетіспеген кезде өтінімдер резервке (күту парағына) келіп түседі.";
15, 16, 17, 18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тауар өндірушінің өтінімін Жеке кабинетте қалыптастыру және тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім оған тауар өндірушінің ЭЦҚ-сын қою жолымен САЖ-да тіркеледі және жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына өтінімнің қарастыруға келіп түскендігі туралы электрондық хабарлама жолданады.
16. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы өтінімді тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген деректердің толықтығына тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ, субсидия алуға берілген өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты жолдайды.

17. Ответственный исполнитель местного исполнительного органа (услугодателя) формирует в ИСС счетов к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение 2 (двух) рабочих дней после подтверждения принятия заявки.
По заявкам, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления заявок, при выделении дополнительных бюджетных средств в следующем финансовом году на основании утвержденного постановления местного исполнительного органа (услугодателя), с объемами субсидий по направлениям субсидирования.
18. Финансовый институт в рамках заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан договора кредитования подает в местный исполнительный орган (услугодателю) заявку на перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Для получения субсидий на специальный счет, финансовый институт к заявке подгружает в электронном формате "PDF (сканированная версия бумажного варианта с письменной подписью или заверенного с ЭЦП (QR-кодом)): положительное решение кредитного комитета финансового института, договор кредитования.
В течение 3 (трех) рабочих дней с даты регистрации заявки в ИСС субсидии перечисляются на специальный счет финансового института в банке второго уровня в рамках заключенного договора с отсрочкой платежа (с частичной оплатой) или договора кредитования на приобретение импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению.
Товаропроизводитель по факту приобретения импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению вносит в ИСС сведения указанные, в заявке по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При отсутствии факта приобретения импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению, товаропроизводителем, подтверждаемой регистрацией крупного рогатого скота/овец в ИБСПР и подачей заявки на причитающиеся субсидии за приобретение импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению, по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам, финансовый институт в течение 120 (ста двадцати) дней с момента получения суммы субсидий возвращает их в местный исполнительный орган (услугодателю).

17. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы өтінімді қабылдау расталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шотын САЖ-да қалыптастырады.
Резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер бойынша субсидиялар төлеу жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялар көлемдері көрсетілген қаулысы негізінде келесі қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде өтінімдердің келіп түскен күніне және уақытына сәйкес кезектілік бойынша жүзеге асырылады.
18. Қаржы институты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған кредит беру шарты шеңберінде жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша арнайы шотқа субсидиялар аударуға өтінім береді.
Арнайы шотқа субсидияларды алу үшін қаржы институты өтінімге "PDF" (жазбаша қолы қойылған немесе ЭЦҚ-мен (QR кодпен) куәландырылған қағаз нұсқасының сканерленген нұсқасы) электрондық форматында қаржы институтының кредиттік комитетінің оң шешімін, кредит беру шартын жүктейді.
Өтінім САЖ-да тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялар төлемді немесе ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алуға арналған кредитті кейінге қалдыра отырып (ішінара төлей отырып), жасалған шарт немесе кредит беру шарты шеңберінде қаржы институтының екінші деңгейдегі банктегі арнайы шотына аударылады.
Тауар өндіруші ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу фактісі бойынша САЖ-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша өтінімде көрсетілген мәліметтерді енгізеді.
Тауар өндірушінің ірі қара малды/қойды САТЖАҚ-да тіркеуі және ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу үшін тиесілі субсидияға өтінім беруі расталған, ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу фактісі болмаған кезде, қаржы институты субсидия сомасын алған сәттен бастап 120 (жүз жиырма) күн ішінде оны жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) қайтарады.

19. Птицефабрики/откормочные площадки /молочно-товарные фермы/мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью от 50 голов крупного рогатого скота или 300 голов овец получают заключение специальной комиссии на соответствие инфраструктуры товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий (далее – заключение) согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Процедура формирования и работа комиссии регламентируется решением НПП "Атамекен".
20. Специальная комиссия сверяет наличие соответствующей инфраструктуры предприятий критериям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, и выдает заключение по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Сканированная копия и сведения из заключения вносятся местным исполнительным органом (услугодателем) в ИСС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты предоставления подписанного заключения специальной комиссией.
Определение соответствия товаропроизводителя критериям осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней на безвозмездной основе на основании письменного уведомления товаропроизводителя в региональную палату предпринимателей НПП "Атамекен". Срок рассмотрения продлевается на не более 5 (пяти) рабочих дней, по согласованию с товаропроизводителем.
Сверка соответствия товаропроизводителей критериям специальной комиссией осуществляется один раз в три года, либо при изменении критериев, установленных настоящими Правилами.
Специальная комиссия уполномочена проводить мониторинг деятельности товаропроизводителей, получивших заключение, на соответствие критериям и требованиям по каждому виду субсидирования и в случае выявления нарушений отзывать заключение у товаропроизводителя.
Товаропроизводителю направляется уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий в форме электронного документа согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Уведомление направляется на адрес электронной почты, указанный товаропроизводителем при регистрации в ИСС, также в "личный кабинет" ИСС.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";

19. Құс фабрикалары/бордақылау алаңдары/тауарлық сүт фермалары/сою қуаты 50 бас ірі қара малдан немесе 300 бас қойдан басталатын ет өңдеуші кәсіпорындар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушінің инфрақұрылымының сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысын (бұдан әр – қорытынды) алады. Комиссияның қалыптасу рәсімі мен жұмысы "Атамекен" ҰКП-ның шешімімен регламенттеледі.
20. Арнайы комиссия кәсіпорындардың осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін инфрақұрылымының бар-жоғын салыстырып-тексереді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды береді. Сканерленген көшірмені және қорытындының мәліметтерін жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) арнайы комиссияның қол қойылған қорытындысы берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде САЖ-ға енгізеді.
Тауар өндірушінің өлшемшарттарға сәйкестігін айқындау 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтеусіз негізде "Атамекен" ҰКП-ның өңірлік кәсіпкерлер палатасына тауар өндірушінің жазбаша хабарламасы негізінде жүзеге асырылады. Қарау мерзімі тауар өндірушінің келісуі бойынша 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Арнайы комиссияның тауар өндірушілердің өлшемшарттарға сәйкестігін салыстырып-тексеруі үш жылда бір рет не осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттар өзгерген кезде жүзеге асырылады.
Арнайы комиссияға қорытынды алған тауар өндіруші қызметінің субсидиялаудың әр түрі бойынша өлшемшарттар мен талаптарға сәйкестігіне мониторинг жүргізуге және егер бұзушылықтар анықталса, тауар өндірушіден қорытындыны қайтарып алуға уәкілеттік беріледі.
Тауар өндірушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында субсидиялар алуға берілген өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама САЖ-да тіркелген жағдайда, тауар өндіруші көрсеткен электрондық почта мекенжайына, сондай-ақ САЖ "жеке кабинетке" жіберіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі –шағымды қарайтын орган) қарайды.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Егер шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам 3 (үш) жұмыс күні ішінде шешім қабылдап, шағымда көрсетілген талаптарды толығымен қанағаттандыратын әкімшілік іс-қимыл жасаса, онда ол шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағымданудан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";

пункты 23, 24 и 25 исключить;
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 июля 2021 года № 207
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидирования
№ п/п
Направления субсидирования
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
Голова/случной сезон

23, 24 және 25-тармақтар алып тасталсын.
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2021 жылғы 13 шілдедегі
№ 207 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялау бағыты
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
Бас/шағылыстыру маусымы

5 000
3.
Удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова
40 000
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55
Примечание:
Приобретение животных всех видов, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц, суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы, эмбрионов крупного рогатого скота и овец субсидируется до утвержденного норматива, но не более 50 % от его стоимости приобретения.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 100 % от стоимости приобретения, но не более утвержденного норматива.

5 000
3.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас
40 000
5.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
Килограм
60
6.
Түйе сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
Килограм
55
Ескертпе:
Жануарлардың барлық түрлерін, етті бағыттағы құстардың ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын, асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды, ірі қара малдың және қойлардың эмбриондарын сатып алу бекітілген нормативке дейін, бірақ оны сатып алу құнының 50%-ынан аспайтын мөлшерде субсидияланады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 100%-на дейін субсидияланады, бірақ бекітілген нормативтерден аспайды.

При дальнейшей передачи племенных быков-производителей/баранов-производителей в аренду в товарное стадо/отару, заявителем является оператор в мясном скотоводстве/овцеводстве. Расчет соотношения к маточному поголовью составляет не менее 13 и не более 25 голов маточного поголовья на одного производителя (за исключением племенных и дистрибьютерных центров).
Приобретение племенных жеребцов-производителей и верблюдов-производителей субсидируется при наличии маточного поголовья. Расчет соотношения наличия маточного поголовья, составляет не менее 8 и более 15 голов маточного поголовья на одного производителя.
Уполномоченный орган разрабатывает алгоритм работы ИСС и размещает его в ИСС и ИБСПР.
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ п/п
Направления субсидирования
Критерии
Метод проверки в ИСС на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
Наличие регистрации и соответствие данных всего поголовья животных в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Использование в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии со следующими требованиями:
1) не менее одного племенного быка – производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;
2) использование не более двух случных сезонов подряд;
3) возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;
4) ранее не использованных в породном преобразовании.
2. Выход приплода не менее 65%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР (за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавшиеся впервые в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки).
3. Для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) использование в воспроизводстве племенных быков-производителей первой категории в соответствии со следующими условиями - не менее одного племенного быка – производителя на двадцать пять голов маточного поголовья, возраст не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года или искусственное осеменение маточного поголовья семенем племенных быков-производителей;

Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/тұқымдық қошқарларды тауарлық табынға/отарға одан әрі жалға беру кезінде өтінім беруші етті мал шаруашылығындағы/қой шаруашылығындағы оператор болып табылады. Аналық мал басына арақатынасты есептеу бір тұқымдық аталыққа (асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтарды қоспағанда) кемінде 13 аналық басты құрайды және 25 аналық мал басынан аспайды.
Асыл тұқымды тұқымдық айғырлар мен тұқымдық түйелерді сатып алу аналық мал басы бар болған кезде субсидияланады. Аналық мал басының арақатынасын есептеу бір тұқымдық аталыққа кемінде 8 аналық басты құрайды және 15 аналықтан аспайды.
Уәкілетті орган САЖ жұмысының алгоритмін әзірлейді және оны САЖ және САТЖАҚ-да орналастырады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с
Субсидиялау бағыты
Өлшемшарттар
САЖ-да субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеру әдісі
Өтінімді беру мерзімі
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да барлық мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Өсімді молайтуда асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай талаптарға сәйкес пайдалану:
1) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа;
2) шағылыстыру маусымын қатарынан екі реттен артық пайдаланбау;
3) жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы;
4) бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
2. Төлдің тууы 65%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 ай бұрын САТЖАҚ-да алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда).
3. Ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) өсімді молайтуда бірінші санаттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай шарттарға сәйкес пайдалану:
- жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық бұқа, ағымдағы жылғы 1 маусымға жасы 12 айдан кем емес немесе аналық басты асыл тұқымды тұқымдық бұқаның ұрығымен қолдан ұрықтандыру;

3) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки);
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота;
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Содержание племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород, используемых для воспроизводства стада
1) наличие регистрации и соответствия данных используемого племенного быка-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие у оператора в мясном скотоводстве учетного номера и сертификации откормочной площадки, имеющее положительное заключение специальной комиссии на соответствие инфраструктуры товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий по форме согласно приложению 5 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила);
3) наличие договора аренды племенных быков-производителей оператора в мясном скотоводстве (раздача племенных быков – производителей из расчета не более 30% от мощности откормочной площадки) с хозяйством/сельскохозяйственным кооперативом или наличие протокола схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, по форме согласно приложению 1 к настоящим критериям;
4) передача племенных быков в аренду и использование племенных быков-производителей в соответствии со следующими нормативами:
из расчета не менее одного племенного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья (в учет берется маточное поголовье, не имеющее племенного статуса);
возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;
использование не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;

3) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда);
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі;
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап).
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл;
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасын күтіп-бағу
1) өтінімді берген сәтте пайдаланылатын тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректерінің сәйкестігі;
2) етті мал шаруашылығындағы операторда Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялар алуға үміткер тауар өндіруші инфрақұрылымының сәйкестігіне арнайы комиссияның оң қорытындысы бар бордақылау алаңының есептік нөмірінің және сертификатының болуы;
3) етті мал шаруашылығындағы оператордың шаруашылықпен/ауыл шаруашылығы кооперативімен жасалған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды жалдау шартының (бордақылау алаңы қуатының 30%-нан аспайтындай есеппен асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды тарату) немесе осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі елді мекен тұрғындары-мал иелерінің жиыны хаттамасының болуы;
4) асыл тұқымды бұқаларды жалға беру және асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай нормативтерге сәйкес пайдалану: жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа есебінен (асыл тұқымдық мәртебесі жоқ аналық бас есепке алынады);
ағымдағы жылдың 1 маусымына жасы 12 айдан кем болмауы;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.
Етті, етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;

2) наличие собственного маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением операторов в мясном скотоводстве);
3) наличие у поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
4) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно;
быки – до 26 месяцев включительно;
5) использование в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет;
6) постановка приобретенных племенных быков на использование в товарное, либо племенное стадо (при использовании в товарном стаде, учитывается маточное поголовье без племенного статуса; при использовании в племенном стаде, учитывается племенное маточное поголовье).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
5.
Приобретение импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие экспортного сертификата или карточки племенного быка и карточки племенной коровы/телочки или племенного свидетельства;
3) возраст приобретенного маточного поголовья не превышает на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) от 6 месяцев до 27 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет;
5) наличие заключения с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного Республиканской палатой по соответствующей породе.
6.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе племенные мужские особи молочных или молочно-мясных пород), реализованного или перемещенного на откорм в откормочные площадки или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованного или перемещенного крупного рогатого скота мужской особи, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки, наличие маточного поголовья у товаропроизводителя от которого рождаются откормочный контингент;

2) тауар өндірушіде (етті мал шаруашылығындағы операторларды қоспағанда) өзінің аналық басының болуы;
3) мал басында тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
4) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда); құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда); бұқашықтар - 26 айға дейін (қоса алғанда);
5) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл;
6) сатып алынған асыл тұқымды бұқаларды тауарлық немесе асыл тұқымды табынға пайдалануға қою (тауарлық табында пайдалану кезінде асыл тұқымды мәртебесі жоқ аналық бас ескеріледі; асыл тұқымды табында пайдалану кезінде асыл тұқымды аналық бас ескеріледі).
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу
5.
Тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) экспорттық сертификаттың немесе асыл тұқымды бұқа карточкасының және асыл тұқымды сиыр/қашар карточкасының немесе асыл тұқымды куәліктің болуы;
3) сатушыдан (экспорттаушыдан) карантинге қойылған кездегі сатып алынған аналық мал басының жасы 6 айдан 27 айға дейін қоса алғанда аспайды;
4) өсімді молайту мақсатында сатып
алынған асыл тұқымды аналық мал басын
өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы
шегінде пайдалану - кемінде екі жыл;
5) тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата ұсынған бонитер берген бағалау ведомосі бар қорытындының болуы.
6.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал соятын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті тұқымдардың еркек дарақтары) құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтардың тіркелуінің болуы және мәліметтердің сәйкестігі;

2) живой вес реализованного или перемещенного крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку от 200 до 300 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 400 до 450 килограмм;
3) возраст крупного рогатого скота мужской особи от 7 до 18 месяцев включительно;
4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки;
5) реализуемые или перемещаемые бычки должны быть прикреплены к матерям и рождены от племенных отцов или племенных матерей.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения
7.
Удешевление стоимости заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота
Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота, имеющее:
1) собственное оборудование по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки;
2) собственную систему утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) наличие индексов племенной ценности семени быков-производителей:
комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;
3) наличие электронного племенного свидетельства на семя племенных быков-производителей, молочных и молочно-мясных пород, выданного Республиканской палатой;
4) норма потребности (из расчета две дозы на одну голову);
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года);
6) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР

2) бордақылау алаңына өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтарының тірідей салмағы 200-ден 300 килограмға дейін, ет өңдеуші кәсіпорынға – 400-ден 450 килограмға дейін;
3) ірі қара малдың еркек дарақтарының жасы 7-ден 18 айға дейін (қоса алғанда);
4) бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
5) өткізілетін немесе орны ауыстырылатын бұқашықтар аналарына бекітіліп, асыл тұқымды аталықтан немесе асыл тұқымды аналықтан туылуы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орны ауыстырылғаннан бастап алты айдың ішінде беріледі)
7.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандату
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы, онда:
1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас болатын ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өз жабдығының болуы;
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесінің болуы;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен, тиісті сертификатпен расталған) сәйкес болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнім үшін төлем алынған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқасының ұрығын сатып алу
1) аналық мал басында тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) тұқымдық бұқалар ұрығының асыл тұқымдық құндылығы индекстерінің: асыл тұқымдық сапаларының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы болуы;
3) сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына Республикалық палата берген электронды асыл тұқымды куәліктің болуы;
4) қажеттілік нормасы (бір басқа екі доза есебінен);
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап);
6) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда).
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл

3) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве, при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)):
телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока:
Наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки (за исключением сельскохозяйственных кооперативов).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 600 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;
3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее помещение для беспривязного содержания коров, доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина), кормоцех, ветеринарный пункт.
3.2
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 400 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;
3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки, кормоцех, ветеринарный пункт.
3.3
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 50 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);

3) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда); құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);
4) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату:
өтінімді берген сәтте аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі (ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда).
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.1
Бағымдағы сиырларының саны 600 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің болуы (аккредиттелген зертханаларда);
2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;
3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, сиырларды байламай ұстауға арналған қора-жайы, автоматтандырылған сауу қондырғысы бар, сауу залы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина), азықтық цехтары, ветеринариялық пункты бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.2
Бағымдағы сиырларының саны 400 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің болуы (аккредиттелген зертханаларда);
2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;
3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы, азықтық цехтары, ветеринариялық пункті бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.3
Бағымдағы сиырларының саны 50 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің (аккредиттелген зертханаларда) болуы;

2) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, имеющее, помещение для содержания коров, машинное доение, включая переносные доильные установки, место для хранения ветеринарных препаратов, фиксатор для скота.
3.4
Сельскохозяйственный кооператив
1) наличие собственного молокоприемного пункта, или наличие собственного/арендуемого молоковоза при расстоянии до 100 километров (включительно) от молокоперерабатывающего завода;
2) реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие.
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1) наличие индексов племенной ценности эмбриона: комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;
2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
5.
Субсидирование племенных и дистрибьютерных центров за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья, указанное в заявке на получение субсидий в ИБСПР и ИСЖ;
2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;
3) наличие акта об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим критериям;
4) наличие племенного свидетельства на маркированное семя племенных быков-производителей, выданного Республиканской палатой.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1) наличие регистрации племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки;
2) наличие племенного статуса, присвоенного Республиканской палатой.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса птицы
1) фактическое производство от 500 тонн птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);
2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех));
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости производства мяса индейки
4.
Удешевление стоимости производства мяса водоплавающей птицы
1) фактическое производство от 20 тонн мяса птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);
2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, имеющее помещение для содержания птицы, оборудование для убоя.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
При импорте: наличие племенного свидетельства (сертификата) на суточный молодняк финальной формы и/или наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское поголовье, от которого получен суточный молодняк финальной формы и регистрация в Республиканской палате; При приобретении внутри страны: наличие регистрации родителей суточного финала в Республиканской палате на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства пищевого яйца:
1) фактическое производство от 20 миллионов штук в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);
2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматической машины для сортировки яиц);
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)

2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машина саууға арналған жабдығы, сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жай; тасымалды сауу қондырғысын қоса алғанда, машинамен сауу; ветеринариялық препараттарды сақтау орны, малға арналған бекіткіші бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.4
Ауыл шаруашылығы кооперативі
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе сүт өңдеу зауытынан 100 километрге (қоса алғанда) дейінгі қашықтық болғанда меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) дайындалған сүтті сүт өңдеуші кәсіпорынға өткізу.
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1) эмбрионның асыл тұқымды құндылық индекстерінің: асыл тұқымдық сапасының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы;
2) эмбрионға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
5.
Шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер үшін асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтарды субсидиялау
1) субсидия алуға арналған өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі;
2) шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаның ұрығымен қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;
3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтарында ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы актінің болуы;
4) асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың таңбаланған ұрығына Республикалық палата берген асыл тұқымдық куәліктің болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1) өтінімді берген сәтте асыл тұқымды тәуліктік балапанның САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) Республикалық палата берген асыл тұқымды мәртебенің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 500 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);
2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы)) құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.
Күрке тауық етін өндіру құнын арзандату
4.
Суда жүзетін құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 20 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);
2) құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жайы, союға арналған жабдығы бар құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
Импорт кезінде: финалдық нысандағы тәуліктік балапанға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) және/немесе финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелеріне асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) және Республикалық палатада тіркелген болуы; Елдің ішінде сатып алғанда: өтінім берген сәтте финалдық нысандағы тәуліктік балапанның ата-енелерінің Республикалық палатада тіркелген болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Тағамдық жұмыртқа өндіру құнын арзандату:

1)
фактическое производство от 200 миллионов штук;
2)
фактическое производство от 150 миллионов штук;
3)
фактическое производство от 100 миллионов штук;
4)
фактическое производство от 50 миллионов штук;
5)
фактическое производство от 20 миллионов штук.
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
Наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой;
2) осеменение маточного поголовья племенными баранами-производителями (собственных или на условиях аренды) в соответствии со следующими условиями:
не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при ручной случке и/или не менее одного племенного барана-производителя на триста голов маточного поголовья либо замороженной спермой племенных баранов-производителей при искусственном осеменении; использование племенного барана-производителя при ручной случке не менее двух случных сезонов подряд, при искусственном осеменении - не более пяти лет;
3) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР (за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки);
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья овец;
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1) осеменение маточного поголовья и (или) использование в воспроизводстве и замена на ранее не использованных в породном преобразовании племенных баранов-производителей (собственных или на условиях аренды) в соответствии со следующими требованиями: не менее одного племенного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке и/или не менее одного барана-производителя на триста голов маточного поголовья либо замороженной спермой племенных баранов-производителей при искусственном осеменении; использование племенного барана-производителя не более двух случных сезонов подряд при вольной случке и не более пяти лет при искусственном осеменении племенными центрами;
2) возраст племенных баранов-производителей на 1 октября текущего года не менее 12 месяцев;
3) выход приплода не менее 65%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки);

1)
200 миллион данадан басталатын нақты өндіріс;
1) құс етінің нақты өндірісі жылына 20 млн. данадан бастап (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін қызмет кезеңі айларға бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып айқындалады);
2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдықтау бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдықтар, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жұмыртқаларды сұрыптауға арналған автоматты машина) инфрақұрылымы бар құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
2)
150 миллион данадан басталатын нақты өндіріс;
3)
100 миллион данадан басталатын нақты өндіріс;
4)
50 миллион данадан басталатын нақты өндіріс;
5)
20 миллион данадан басталатын нақты өндіріс.
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Өтінімді берген сәтте барлық мал басын САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 тамыздан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) аналық басты асыл тұқымды тұқымдық қошқарлармен (меншікті немесе жалға алу шартымен)
мынадай шарттарға сәйкес ұрықтандыру:
қолдан шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар және / немесе үш жүз аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар не жасанды ұрықтандыру кезінде асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың мұздатылған тұқымын пайдалану; қолмен шағылыстыру кезінде тұқымдық қошқарды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында, жасанды ұрықтандыру кезінде - бес жылдан артық емес пайдалану;
3) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту ((өтінім беру сәтіне дейін 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда);
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі;
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап)
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1) мынадай талаптарға сәйкес аналық басты ұрықтандыру және (немесе) өсімін молайтуда пайдалану және бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлармен (өзінің қошқарларын немесе жалға алу шарттарында) ауыстыру: еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар және/немесе үш жүз аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар не қолдан ұрықтандыру кезінде асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың мұздатылған тұқымымен; асыл тұқымды тұқымдық қошқарды еркін шағылыстыру кезінде тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау және асыл тұқымды орталықтардың қолдан ұрықтандыруы кезінде бес жылдан артық пайдаланбау;
2) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына 12 айдан кем болмауы;
3) төлдің тууы 65%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін 12 айдан кем уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда);

4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 5 до 18 месяцев включительно; маточное поголовье овец – от 5 до 18 месяцев включительно;
3) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Содержание племенного барана-производителя, используемых для воспроизводства товарной отары
1) наличие договора оператора с товарными хозяйствами по аренде племенных баранов-производителей в отаре;
2) наличие регистрации и соответствия данных барана-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
3) использование племенных баранов-производителей не более двух случных сезонов в данной отаре;
4) не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
4.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованного или перемещенного мелкого рогатого скота мужской особи, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст мелкого рогатого скота мужской особи, реализуемых или перемещаемых на откорм от 4 до 12 месяцев включительно;
3) живой вес реализованного или перемещенного мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку от 25 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 30 килограмм;
4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения)
5.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец

4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 тамыздан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Асыл тұқымды қойларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар - 5 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда); қойлардың аналық басы - 5 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдалынылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарды күтіп-бағу
1) операторда тауарлық шаруашылықпен жасалған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарға жалға беру шартының болуы;
2) өтінімді берген сәтте тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуі және деректердің сәйкестігі;
3) аталған отарда асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
4) еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқардың болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
4
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының тіркелуі және мәліметтердің сәйкестігі;
2) бордақылау алаңдарына өткізілетін немесе орны ауыстырылатын ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4 айдан 12 айға дейін қоса есептегенде;
3) бордақылау алаңдарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының тірідей салмағы 25 килограмнан, ет өңдеуші кәсіпорнына - 30 килограмнан басталады;
4) бордақылау алаңына немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орнын ауыстырған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
5.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату

1) наличие у племенного животного, используемого в качестве донора, оценки по собственной продуктивности;
2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
6.
Субсидирование племенных и дистрибьютерных центров за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья указанное в заявке на получение субсидий, в ИБСПР и ИСЖ;
2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;
3) наличие акта об осеменении маточного поголовья овец по форме 3 согласно приложению 2 к настоящим критериям;
4) наличие племенного барана-производителя, оцененного по собственной продуктивности (бонитировка);
5) использование племенных баранов-производителей не более пяти лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)) – от 18 до 60 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного жеребца-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): верблюды-производители – от 12 до 60 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного верблюда-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней

1) донор ретінде пайдаланатын асыл тұқымды малда өз өнімділігі бойынша бағаның болуы;
2) эмбрионға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
6.
Шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтарды субсидиялау
1) субсидияларды алуға арналған өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;
3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша қойлардың аналық бастарын ұрықтандыру туралы актінің болуы;
4) өз өнімділігі бойынша бағаланған (бонитирлеу) асыл тұқымды тұқымдық қошқардың болуы;
5) асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану бес жылдан аспайды.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жылқы шаруашылығы
1.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1) өтінім берілген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің және деректердің сәйкес болуы;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 18 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық айғырды өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған малдың жасы (елдің ішінен сатып алған кезде - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде, импорттаған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 12 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық түйені өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқаларды сатып алу

1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья не превышает:
внутри страны - от 3 до 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте - от 1 до 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера);
3) использование приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным и ремонтным поголовьем свиней
1) наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ, а также не менее 50 голов свиноматок на момент подачи заявки;
2) использование в воспроизводстве искусственного осеменения маточного и ремонтного поголовья или использование племенных хряков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами не менее одного хряка-производителя на пятьдесят голов при ручной случке или не менее одного хряка-производителя на двести голов поголовья при искусственном осеменении;
3) использование хряков-производителей не более двух лет подряд;
4) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
1) и 3) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
2) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств, выделенных из местного бюджета:
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1) наличие регистрации поголовья в ИБСПР и Республиканской палате на момент подачи заявки;
2) возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года;
3) не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья;
4) использование самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1) наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР и размещение в ИСС копии скриншота из тетради учета крестьянских или фермерских хозяйств по форме согласно приложению 2 статистической методологии по ведению электронного похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6334) и/или выписки из статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030) на момент подачи заявки;

1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған жануар басының жасы: ел ішінен сатып алынған жағдайда асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде - 3 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
импорт кезінде жануарды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте - 1 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық басын пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1) өтінімді берген сәтте барлық мал басын, содай-ақ кемінде 50 бас мегежінді САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) өсімді молайтуда аналық және шошқа басын толықтыратын басты қолдан ұрықтандыруда пайдалану немесе зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық еркек шошқаларды қолдан шағылыстыру кезінде елу басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқаны немесе қолдан ұрықтандыру кезінде екі жүз басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқаны пайдалану;
3) тұқымдық еркек шошқаларды қатарынан екі жылдан артық пайдаланбау;
4) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап).
1) және 3) САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл 2) САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жергілікті бюджеттен бөлінген бюджет қаражаты есебінен:
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) өтінімді берген сәтте мал басын САТЖАҚ-да және Республикалық палатада тіркеудің болуы;
2) аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы;
3) отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық;
4) тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 1 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) САТЖАҚ-да кемінде 10 балара ұясының тіркелуі және болуы және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген) бекітілген есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары жөніндегі статистикалық әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу дәптерінен алынған скриншот көшірмесінің және/немесе өтінім берілген сәтке Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы №21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі жылдық) жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанынан үзінді көшірменің САЖ-да орналастырылуы;

2) наличие и размещение в ИСС плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией;
3) регистрация племенных пчелосемей в Республиканской палате;
4) средняя продолжительность хозяйственного использования пчелосемей не более 3 лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 сентября 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): поголовье коз – от 6 до 18 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;
3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;
4) годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;
3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;
4) годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Примечание:
При приобретении животных в течение календарного года, расчет суммы субсидий на удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных осуществляется с момента регистрации животных в ИСЖ.
Республиканские палаты по соответствующей породе проводят выборочный мониторинг товаропроизводителей на фактическое наличие переданных в аренду племенных быков – производителей в товарном и общественном стаде. В случае выявления факта отсутствия племенных быков-производителей, составляется акт о выявлении нарушения в произвольной форме, который направляется специальной комиссии. На основе акта, специальная комиссия отзывает заключение у оператора в мясном скотоводстве.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Субсидированию не подлежат:

2) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы және САЖ-да орналастырылуы;
3) асыл тұқымды балара ұясын Республикалық палатада тіркеу;
4) балараларды шаруашылықта пайдаланудың орташа ұзақтығы 3 жылдан аспайды.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) ешкілердің басы - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
4.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да аналық мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) өтінім берген сәтте үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы;
3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;
4) бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
5.
Түйе сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте аналық мал басын тіркеудің САТЖАҚ-да және АЖБ-да болуы және деректердің сәйкестігі;
2) үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы; 3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;
4) түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын інгеннің 1 басына 1500 килограммнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Ескертпе:
Жануарларды күнтізбелік жыл ішінде сатып алған кезде ауыл шаруашылығы жануарларының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар сомасының есебі жануарларды АЖБ-да тіркеген сәттен бастап жүзеге асырылады.
Тиісті тұқым жөніндегі республикалық палаталар тауар өндірушілерге тауарлық және жалпы табында жалға берілген асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың іс жүзінде бар-жоғына ішінара мониторинг жүргізеді. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болмау фактісі анықталған жағдайда, бұзушылықты анықтау туралы еркін формадағы акт жасалады, ол арнайы комиссияға жіберіледі. Акт негізінде арнайы комиссия етті мал шаруашылығындағы оператордан қорытындыны кері қайтарып алады.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:

1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году по направлению субсидирования за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) племенные быки-производители/племенные бараны-производителей, используемые для воспроизводства в стадах/отарах, просубсидированные в текущем году по направлению содержания племенных быков-производителей/племенных баранов-производителей;
4) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки, за исключением сельскохозяйственных кооперативов;
5) крупный рогатый скот мужской особи, реализованный или перемещенный на откорм в откормочные площадки и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, полученный не в результате породного преобразования (за исключением крупного рогатого скота мужской особи, полученного от племенного маточного поголовья);
6) мелкий рогатый скот мужской особи, реализованный или перемещенный на откорм в откормочные площадки и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов овец в сутки, полученный не в результате породного преобразования (за исключением мелкого рогатого скота мужской особи, полученного от племенного маточного поголовья);
7) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
8) переработанное молоко, реализованное без упаковки;
9) товаропроизводители, на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения отечественного племенного маточного поголовья в случае реализации собственного племенного маточного поголовья (в рамках одного направления продуктивности) на племенные цели за последние двенадцать месяцев;
10) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
11) крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, реализованные или перемещенные на откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия, не рожденные от маточного поголовья в хозяйстве на момент подачи заявки;
12) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии Критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам, и не имеющие земель сельскохозяйственного назначения;

1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізілгені үшін субсидиялау бағыты бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) ағымдығы жылы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу бағыты бойынша субсидияланған, табындарда/отарларда өсімді молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалар/асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар;
4) тауар өндірушілер ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда, басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары;
5) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтары (асыл тұқымды аналық малдан алынған ірі қара малдың еркек дарақтарын қоспағанда);
6) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтары (асыл тұқымды аналық малдан алынған ұсақ малдың еркек дарақтарын қоспағанда);
7) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
8) қаптамасыз өткізілген өңделген сүт;
9) тауар өндірушілер, соңғы он екі айда асыл тұқымды мақсаттарға меншікті асыл тұқымды аналық мал басын сатқан жағдайда (өнімділіктің бір бағыты шеңберінде), отандық асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
10) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
11) өтінім берген сәтте шаруашылықтағы аналық мал басынан тумаған, бордақылау алаңдарына немесе ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары;
12) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген мал басы туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туған күні) алшақтық бар және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері жоқ тауар өндірушілер;

13) удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных, понесенных в предыдущем году и ранее просубсидированных в текущем году. Если совокупная сумма затрат, понесенных при заготовке кормов меньше, чем заявленная сумма субсидий.
Расшифровка аббревиатур:
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИСС – информационная система субсидирования;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points) – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек;
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization) – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации.
Приложение 1
к критериям
товаропроизводителя,
претендующих
на получение субсидий
Форма
Протокол схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению
и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
1. Населенный пункт _______________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
2. Дата проведения схода "_____"_____________ 20_____ года.
3. Участвовало в сходе владельцев скота, имеющих скот ______человек.
4. Планируется организовать вольную случку маточного поголовья крупного рогатого
скота в общественном стаде племенными быками-производителями в текущем
пастбищном сезоне в количестве_______________________ голов, что соответствует
Плану по управлению пастбищами и их использованию, утвержденному
от _____ 20_ года №______, общей площадью ___ гектар, средняя нагрузка
на 1 (одну) условную голову ____ гектар.

13) өткен жылы жұмсалған және ағымдағы жылы бұрын субсидияланған ауыл шаруашылығы жануарлары азығына жұмсалған шығындардың құнын арзандату. Егер азық дайындау кезінде жұмсалған шығындардың жиынтық сомасы мәлімделген субсидия сомасынан аз болса.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖБ - ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САЖ – субсидиялаудың ақпараттық жүйесі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ХАССП (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт;
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушілерге қойылатын
өлшемшарттарға
1-қосымша
Нысан
Елді мекен тұрғындары – мал иелері жиынының жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі хаттамасы
1. Елді мекен __________________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)
2. Жиынның өткізілген күні 20___ жылғы "_____"_____________.
3. Мал иелері жиынына малдары бар __________ адам қатысты.
4. Ағымдағы жайылым маусымында қоғамдық табындағы ірі қара малдың
__________________________ аналық басын асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен еркін шағылыстыруды ұйымдастыру жоспарлануда, бұл жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 20 _____ жылғы _______ № ________ бекітілген жоспарға сәйкес келеді, жалпы алаңы ______ гектар, 1 (бір) шартты басқа орташа жүктеме ______гектар.

5. Использовать в воспроизводстве племенных быков-производителей
в соответствии с зоотехническими нормативами.
6. Кастрация беспородных быков общественного стада старше 6 месяцев.
Список участников схода жителей по закреплению и использованию племенных
быков-производителей в общественном стаде
______________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Подпись
Дата
1
2
3
4
5
1.
2.
По итогам проведения схода, жители вышеуказанного населенного пункта, приняли решения:
1) об использовании племенных быков-производителей в общественном стаде;
2) о кастрации всех беспородных быков данного общественного стада.
Список племенных быков-производителей, закрепленных в общественном стаде
№ п/п
Идентификационный номер племенного быка-производителя
Порода
Регистрационный номер
Владелец быка
1
2
3
4
5
1.
2.
Список маточного поголовья общественного стада
№ п/п
Идентификационный номер маточного поголовья
Порода
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер владельца маточного поголовья
1
2
3
4
1.
2.
Физическое/юридическое лицо, предоставляющее в аренду племенного быка
____________ ______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Аким сельского округа _________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Секретарь схода жителей _________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта
______________ _____________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Сканированная копия и сведения данного протокола подлежат размещению
в информационной базе селекционной и племенной работы отделом сельского
хозяйства соответствующего района, не позднее 1 июля текущего года.
Приложение 2
к критериям
товаропроизводителя,
претендующих
на получение субсидий
Форма 1
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья
крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства _________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов маточного
поголовья, и по результатам обследования выявлено фактически осемененными
_________ голов маточного поголовья крупного рогатого скота,
согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Мы, настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный
приплод в информационной базе селекционной и племенной работы и базе данных
по идентификации сельскохозяйственных животных и внести сведения данного акта
в информационную базу селекционной и племенной работы.
Техник-осеменатор:
______________________ ___________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель хозяйства:_______________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 2
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота
в сельскохозяйственных кооперативах № ________ от "____" ___________ 20___ года

5. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өсімді молайтуда зоотехникалық нормативтерге сәйкес пайдалану.
6. Қоғамдық табынның 6 айдан асқан тұқымсыз бұқаларын піштіру.
Қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану бойынша тұрғындар жиынына қатысушылардың тізімі ____________________________________________________________________ (өңірдің, елді мекеннің атауы)
Р/с
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қолы
Күні
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Жиынды өткізу қорытындылары бойынша жоғарыда көрсетілген елді мекен тұрғындары:
1) қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану туралы;
2) аталған қоғамдық табынның барлық тұқымсыз бұқаларын піштіру туралы шешім қабылдады.
Қоғамдық табынға бекітіліп берілген асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың тізімі:
р/с
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Тіркеу нөмірі
Бұқаның иесі
1
2
3
4
5
1.
2.
Қоғамдық табындағы аналық бастың тізімі:
р/с №
Аналық бастың бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Аналық мал басы иесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
1.
2.
Асыл тұқымды бұқаны жалға беретін жеке/заңды тұлға
__________________ __________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің әкімі ___________ ____________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тұрғындар жиынының хатшысы ________ _______________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері_________________
_____________ ______________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,)
Осы хаттаманың сканерленген көшірмесі мен мәліметтерін тиісті ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорында орналастыруы тиіс.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушілерге қойылатын
өлшемшарттарға
2-қосымша
1-нысан
Шаруа (фермер) қожалықтарындағы ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акт
20___ жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник _____________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық басшысы_____________________________________
______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ аналық бастың қолдан ұрықтандырылғаны және зерттеп-қарау нәтижелері бойынша ірі қара малдың _________ аналық басының нақты ұрықтандырылғанының анықталғаны туралы осы актіні жасадық.
Р/с №
Шаруашылықтың атауы
Иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп- қаралған күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Біз осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник:
______________ ________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық басшысы: ___________ ______________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2-нысан
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акт
20___ жылғы "___"_______________ № _______

1. Искусственно осеменено ______ голов маточного поголовья.
2. В результате обследования выявлено фактически осемененными _________ голов
маточного поголовья крупного рогатого скота, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование сельскохозяйственного кооператива
ФИО и ИИН владельца
Идентификационный номер скота, принадлежащий владельцу
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Сельскохозяйственный кооператив, настоящим принимает на себя обязательство
зарегистрировать полученный приплод в информационной базе селекционной и
племенной работы и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
и внести сведения данного акта в информационную базу селекционной и племенной
работы.
Техник-осеменатор: ______________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель кооператива: ____________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта
_____________ _________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 3
Акт об осеменении маточного поголовья овец
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
_______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов,
согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер животного
Дата осеменения
1
2
3
4
5
1.
2.
Мы, настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный
приплод в информационной базе селекционной и племенной работы и базе данных
по идентификации сельскохозяйственных животных и внести сведения данного акта
в информационную базу селекционной и племенной работы.
Техник-осеменатор:_______________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель хозяйства/кооператива: ________________ ________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта
_____________ ____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
При оказании услуги сельскохозяйственному кооперативу:
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья
крупного рогатого скота (молочных, молочно-мясных, мясных и мясо-молочных
пород), племенных быков-производителей мясных и мясо-молочных пород,
импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее
породному происхождению, племенных овец, племенного жеребца-производителя
продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного
поголовья свиней, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного
молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц
и суточного молодняка финальной формы яичного направления,
полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Номер заявки:_____
Дата формирования заявки:___________

1. Қолдан ұрықтандырылған аналық мал басы _______ бас.
2. Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ нақты ұрықтандырылған ______ ірі қара малдың аналық басы анықталды.
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің А.Ә.Т және ЖСН-сы
Иесіне тиесілі малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп- қаралған күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативі осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемесін қабылдайды.
Ұрықтандырушы-техник:
______________ ____________________________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кооператив басшысы _________ ______________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері
_____________ _________ ___________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
3-нысан
Қойдың аналық басын ұрықтандыру туралы акт
20__жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник _______________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы_____________________________
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ бастың қолдан ұрықтандырылғаны туралы осы актіні жасадық:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
1
2
3
4
5
1.
2.
Біз осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник______________ ________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылықтың/кооперативтің басшысы_____ _________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері
_____________ _____________________________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауыл шаруашылығы кооперативіне қызмет көрсету кезінде:
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті тұқымдар), етті және етті-сүтті тұқымдық асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын, асыл тұқымды қойларды, өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, шошқалардың асыл тұқымдық басын, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісі қалдырылады)
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған күн:_

1. Наименование товаропроизводителя
_______________ _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя:
_________________ _____________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ___________________________________________________________
(для физического/юридического лица)

1. Тауар өндірушінің атауы: _______________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:__________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН: ___________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Учетный номер хозяйства ______________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя: ___________________________________
6. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных
(в случае если заявителем является сельскохозяйственный кооператив)
№ п/п
Наименование или фамилия, имя, отчество члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняются из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке

4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ______________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі: _______________________________
6. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері-ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (өтініш беруші ауыл шаруашылығы кооперативі болған жағдайда)
Р/с №
ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы немесе аты, әкесінің аты, тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН/ЖСН
1
2
3
1.
2.
Мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталының анықтамасынан толтырылады

7. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения (заполняется в случае приобретения крупного рогатого скота/овец/лошадей/ верблюдов/свиней)
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Целевое назначение
Наименование и БИН/ИИН собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
1.
2.
8. Фактически приобретено поголовья в 20___ году:
1) вид: ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(крупный рогатый скот/овцы/козы/лошади/свинья/верблюд, суточные цыплята)

7. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер (ірі қара малды/қойларды/жылқыларды/түйелерді/шошқаларды сатып алған жағдайда толтырылады)
Р/с №
кадастрлық нөмірі
барлық алаңы, гектар
нысаналы мақсаты
жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы және БСН/ЖСН
1
2
3
4
5
1.
2.
8. 20__ жылы нақты сатып алынған мал басы:
1) түрі: _______________________________________________________
(ірі қара мал/қой/ешкі/жылқы/шошқа/түйе/тәуліктік балапандар)

2) порода (кросс), направление продуктивности: ________________________________
__________________________________________________________________________
3) половозрастная группа, возраст (для отечественного скота – на момент даты
продажи, для импортированного скота – на момент постановки их
на карантинирование у продавца):
__________________________________________________________________________
4) данные о продавце (страна, наименование продавца, месторасположение,
ИИН/БИН (при приобретении у отечественных товаропроизводителей):
__________________________________________________________________________
Список приобретенного поголовья:
№ п/п
Идентификационный номер сельскохозяйственного животного (не требуется для птиц)
Порода/породное происхождение и страна приобретения
Возраст, месяцев
1
2
3
4
1.
2.
3.
Статистика по приобретенному поголовью:
Скотоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов отечественного происхождения
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Племенное маточное поголовье мясных и мясо-молочных пород
Всего голов отечественного происхождения
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Племенной бык-производитель мясной и мясо-молочной породы
Всего голов
Итого:
Импортированное маточное поголовье крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Всего голов
Итого:
Овцеводство/козоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
Племенных овец:
Всего голов отечественного происхождения
Всего голов, импортированных племенных маточных овец
Всего голов, импортированных племенных баранов-производителей
Племенное маточное поголовье коз
Итого:
Коневодство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
Племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Итого:
Верблюдоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
Племенных верблюдов-производителей
Итого:
Свиноводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
Племенных свиней
Итого:
Птицеводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
Мясное птицеводство
Племенной суточный молодняк мясного направления родительской/прародительской формы
Яичное птицеводство
Суточный молодняк финальной формы яичного направления
Итого:
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя (заполняется при приобретении крупного рогатого скота мясных и мясо-молочных пород/овец/ лошадей/ верблюдов)
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
2.
Договор купли-продажи животных, племенной птицеводческой продукции
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Номер и дата электронной счет-фактуры
Сумма по договору, тенге
3.
Платежные документы, подтверждающие полную оплату и/или отсрочку платежа по договору купли-продажи животных, племенной птицеводческой продукции
Наименование документа (ов)
Всего оплаченная сумма, тенге
4.
Племенное свидетельство племенного животного, племенных суточных цыплят/экспортный сертификат или заключение с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного соответствующей Республиканской палатой
Номер
ИНЖ/ номер партии,
Дата выдачи
5.
Акт приема-передачи животных и/или птицы
Номер акта
Дата
Количество, голов
6.
Акт эпизоотологического обследования
у продавца в случае приобретения из-за рубежа
Номер акта (ов)
Дата (ы) постановки на карантинирование
Дата (ы) снятия с карантинирования
Количество, голов
7.
Документы, подтверждающие наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания птицы
Наименование документа (ов)
Номер и дата (при наличии)
8.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю, что обеспечу сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение 2 (двух) лет, в случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
СНГ – Содружество независимых государств;
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК - индивидуальный идентификационный код;
Кбе - код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 2
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за содержание племенных быков- производителей,
используемых для воспроизводства стада
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________

2) тұқым (кросс), өнімділік бағыты: _____________________________
____________________________________________________________________
3) жыныстық-жастық тобы, жасы (отандық малдар үшін - сату сәтіндегі, импортталған мал үшін - оларды сатушыда карантинге қою сәтіндегі):
____________________________________________________________________
4) сатушы туралы деректер (сатушының елі, атауы, орналасқан жері,
ЖСН/БСН (отандық тауар өндірушілерден сатып алған кезде):
____________________________________________________________________
Сатып алынған мал басының тізімі:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы жануарының бірдейлендіру нөмірі (құстарға қажет емес)
Тұқымы/тұқымдық шығу тегі мен сатып алынған ел
Жасы, ай
1
2
3
4
1.
2.
3.
Сатып алынған мал басы бойынша статистика
Мал шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Отандық мал басы, барлығы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД, Украина елдері
Етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Отандық мал басы, барлығы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Етті және етті-сүтті тұқымның асыл тұқымды тұқымдық бұқасы
Мал басы, барлығы
Барлығы:
Шығу тегі асыл тұқымдыға сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басы
Мал басы, барлығы
Жиыны:
Қой шаруашылығы/ешкі шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Асыл тұқымдық қойлар:
Отанымызда өсірілген барлық мал басы
Импортталған асыл тұқымды қойлардың барлық мал басы
Импортталған асыл тұқымды қошқарлардың барлық мал басы
Асыл тұқымды ешкілердің аналық басы
Жиыны:
Жылқы шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар
Жиыны:
Түйе шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер
Жиыны:
Шошқа шаруашылығы
Сатып алынған жануар басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Асыл тұқымды шошқалар
Жиыны:
Құс шаруашылығы
Сатып алынған құс басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Етті құс шаруашылығы
Ата-енелік/ата-тектік нысанды етті бағыттағы асыл тұқымды тәуліктік балапан
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
Финалдық нысанды жұмыртқа бағытындағы тәуліктік балапан
Жиыны:
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Тауар өндірушіде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің барын растайтын құжат (етті және етті-сүтті тұқымды ірі қара малды/қойларды/ жылқыларды/ түйелерді сатып алған кезде толтырылады)
Мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі және берілген күні
Кадастрлық нөмірі
алаң, гектар
2.
Жануарларды, асыл тұқымды құс шаруашылығы өнімін сатып алу-сату шарты
Шарттың (дың) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні
Шарт бойынша сомасы, теңге
3.
Жануарларды, асыл тұқымды құс шаруашылығы өнімін сатып алу-сату шарты бойынша толық төлемді және/немесе төлемнің кейінге қалдырылғанын растайтын төлем құжаттары
Құжаттың (дың) атауы
Барлық төленген сома, теңге
4.
Асыл тұқымды жануарлардың, асыл тұқымды тәуліктік балапандардың асыл тұқымдық куәлігі/тиісті республикалық палата ұсынған бонитер берген экспорттық сертификат немесе бағалау ведомосі бар қорытынды
Нөмірі
ЖБН/партия нөмірі
Берілген күні
5.
Жануарларды және/немесе құстарды қабылдау-беру актісі
Акт нөмірі
Күні
Бас саны
6.
Шетелден сатып алынған жағдайда сатып алушыда эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі
Акт (лер) нөмірі
Каратинге қою күн (дер) і
Карантиннен алу күн (дері) і
Бас саны
7.
Құсты торда немесе еденде күтіп-бағуға арналған технологиялық жабдықтың болуын растайтын құжаттар
Құжат (тар) атауы
Нөмірі және күні (бар болса)
8.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Субсидияланған аналық мал басының (табиғи кему нормалары шегіндегі өлім-жітімді қоспағанда) 2 (екі) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етемін, сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда, алынған субсидияларды сақталмаған ауыл шаруашылығы жануарларының бастарына қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" _________ сағат _____ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТМД - Тәуелсіз мемлекеттер достастығы;
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН -жануардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
2-нысан
___________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Табынның өсімін молайтуға пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:____________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______

1. Наименование товаропроизводителя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _____________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства ________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя _____________________________________
6. Количество племенных быков-производителей _________голов
7. Норматив субсидирования _______ тенге
8. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о быках-производителях, используемых для случки
в товарных/общественных стадах
№ п/п
Сведения о быке-производителе
Использование быка-производителя
ИНЖ
Инвентарный номер (при наличии)
Возраст (месяцев)
Порода
Регистрационный номер в Республиканской палате
Начало, дата
Населенный пункт/хозяйство
Наименование стада
Нагрузка, голов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Список маточного поголовья (только для общественного стада)
№ п/п
ИНЖ
Возраст, месяцев
ИИН/БИН владельца
1
2
3
4
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных (заполняется в случае передачи в аренду племенных
быков-производителей в товарные стада сельскохозяйственного кооператива)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняются из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Протокол схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
Наименование населенного пункта
Дата проведения схода
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке, голов
Количество племенных быков производителей, голов
Идентификационный номер (а) племенных быков-производителей
Порода
Регистрационный номер в Республиканской палате
2.
Договор между оператором в мясном скотоводстве и хозяйством или сельскохозяйственным кооперативом по закреплению и использованию в товарном стаде племенных быков-производителей
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке, голов
Количество племенных быков производителей, голов
Идентификационный номер (а) племенных быков-производителей
Порода племенного быка-производителя
Регистрационный номер в Республиканской палате
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ______20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 3
Местный исполнительный орган
___________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за содержание племенных баранов-производителей,
используемых для воспроизводства товарной отары
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:

1. Тауар өндірушінің атауы__________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:____________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН: _____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _________________________________
6. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны ______________________бас
7. Субсидиялау нормативі _______теңге
8. Өтелетін сома ______________ теңге
Тауарлық/қоғамдық табындарда шағылыстыру үшін пайдаланылатын тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер
Р/с №
Тұқымдық бұқа туралы мәліметтер
Тұқымдық бұқаны пайдалану
ЖБН
Түгендеу нөмірі (бар болса)
Жасы, (ай)
Тұқымы
Республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
Басталуы, күні
Елді мекен/шаруа шылық
Табынның атауы
Жүктеме, бас
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Аналық бастың тізімі (тек қоғамдық табын үшін)
Р/с №
ЖБН
жасы, ай
Мал иесінің ЖСН/БСН-сы
1
2
3
4
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелері-ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды ауыл шаруашылығы кооперативінің тауарлық табынына жалға берген кезде толтырылады)
р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН/ЖСН-сы
1
2
3
Мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкімет" веб-порталының анықтамасынан толтырылады
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Елді мекеннің тұрғындары жиынының жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі хаттамасы
Елді мекен атауы
Жиынның өткізілген күні
Еркін шағылыстыруға қатыстыруға жоспарланған аналық бас саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың бірдейлендіру нөмірлері
Тұқымы
Республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
2.
Етті бағыттағы оператор мен шаруашылық немесе ауыл шаруашылығы кооперативі арасындағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және тауарлық табында пайдалану жөніндегі шарт
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Еркін шағылыстыруға қатыстыруға жоспарланған аналық бастың саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың бірдейлендіру нөмірі
Асыл тұқымды тұқымдық бұқа тұқымы
Республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді өңдеу, жинауға келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН – жануардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды.
3-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Тауарлық отардың өсімін молайтуға пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:____________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______

1. Наименование товаропроизводителя
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)

1. Тауар өндірушінің атауы ____________________________________________
_________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:_______________________________________
_________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)

3. ИИН/БИН _____________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства ________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ____________________________
6. Количество племенных баранов-производителей _________голов
7. Норматив субсидирования __________ тенге
8. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о баранах-производителях, используемых для воспроизводства товарных отар
№ п/п
Сведения о баране-производителе
Использование барана-производителя
ИНЖ
Инвентарный номер (при наличии)
Возраст, (месяцев)
Порода
Регистрационный номер в Республиканской палате
Начало, дата
Населенный пункт
Наименование отары
Нагрузка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
3.
Список маточного поголовья
№ п/п
ИНЖ
Возраст, месяцев
ИИН/БИН владельца
1
2
3
4
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных (заполняется в случае передачи в аренду племенных
баранов-производителей в отары сельскохозяйственного кооператива)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняется из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор между оператором в овцеводстве и хозяйством или сельскохозяйственным кооперативом по закреплению и использованию (аренде) племенных баранов-производителей в отаре
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке
Количество племенных баранов-производителей, голов
Идентификационный номер (а) племенных баранов-производителей
Порода племенного барана-производителя
Регистрационный номер в Республиканской палате
2.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП - электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК - индивидуальный идентификационный код;
Кбе - код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 4
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий племенным и дистрибьютерным центрам за услуги
по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота
в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах,
а также маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:

3. ЖСН/БСН __________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ____________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _____________________________________
6. Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың саны ________________________ бас
7. Субсидиялау нормативі _______теңге
8. Өтелетін сома ______________ теңге
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын тұқымдық қошқарлар туралы мәліметтер
Р/с №
Тұқымдық қошқарлар туралы мәліметтер
Тұқымдық қошқарды пайдалану
ЖБН
Түгендеу нөмірі (бар болса)
Жасы, (ай)
Тұқымы
Республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
Басталуы, күні
Елді мекен
Табынның атауы
Жүктеме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Аналық бастың тізімі
Р/с №
ЖБН
Жасы, ай
Мал иесінің ЖСН/БСН
1
2
3
4
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері-ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (ауыл шаруашылығы кооперативінің отарына асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды жалға берген жағдайда толтырылады)
№ Р/с
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің
БСН/ЖСН-сы
1
2
3
2
3
Мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкімет" веб-порталының анықтамасынан толтырылады
Р/с №
деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Қой шаруашылығындағы оператор мен шаруашылық немесе ауыл шаруашылығы кооперативі арасындағы асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарға бекітіп беру және пайдалану шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Еркін шағылыстыруға жоспарланған аналық бас саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың бірдейлендіру нөмір(лер)і
Асыл тұқымды тұқымдық қошқардың тұқымы
Республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
2.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________сағат ___қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН -жануардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
4-нысан
_________________
__________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын, сондай-ақ шаруашылықтар мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі _______
Өтінім қалыптастырылған күн
________

1. Наименование племенного или дистрибьютерного центра: _____________________
__________________________________________________________________________
2. БИН____________________________________________________________________
3. Юридический адрес: ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Учетный номер племенного и дистрибьютерного центра _______________________
__________________________________________________________________________

1. Асыл тұқымдық немесе дистрибьютерлік орталықтың атауы
__________________________________________________________________
2. БСН ____________________________________________________________
3. Заңды мекенжайы: _______________________________________________
__________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
4. Асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтың есепке алу нөмірі
_________________________________________________________________

5. Номер телефона хозяйства/сельскохозяйственного кооператива _________________
__________________________________________________________________________
6. Вид животного __________________________________________________________
7. Количество осемененного маточного поголовья _____________ голов
8. Норматив субсидирования ________________ тенге
9. Сумма возмещения _______________ тенге
Список осемененного маточного поголовья
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
ИИН или БИН
ИНЖ маточного поголовья
Дата осеменения
Дата обследования (для КРС)
Результат обследования (для КРС)
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Список полученного приплода за последние двенадцать месяцев:
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
ИИН или БИН
ИНЖ маточного поголовья
Идентификационный номер приплода
Дата рождения
Вес приплода на момент рождения, килограмм
Пол
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных (в случае если поголовье закреплено
за сельскохозяйственным кооперативом)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняются из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец
Номер договора
Дата заключения
Всего затрат, тенге
Количество осеменҰнного поголовья, голов
Затраты на 1 голову, тенге
2.
Документы, подтверждающие затраты
Сумма, тенге
3.
Акт осеменения маточного поголовья овец
Номер и дата акта
Количество осемененного поголовья, голов
наименование сельского округа и фамилия, имя, отчества (при его наличии) техника-осеменатора
4.
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
Номер и дата акта
Количество осемененного поголовья, голов
Количество стельного осемененного поголовья, голов
Наименование сельского округа и фамилия, имя, отчества (при его наличии) техника-осеменатора
5.
Племенное свидетельство на семя племенных быков-производителей, выданного Республиканской палатой
Номер и дата выдачи
6.
Индивидуальная маркировка
Производитель и дата маркировки семени
7.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП - электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК - индивидуальный идентификационный код;
Кбе - код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 5
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы
с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица/наименование юридического лица)

5. Тауар өндірушінің/ ауыл шаруашылығы кооперативінің телефон нөмірі
_________________________________________________________________
6. Жануар түрі_____________________________________________________
7. Ұрықтандырылған аналық бас саны __________ бас
8. Субсидиялау нормативі ______________________ теңге
9. Өтелетін сома _______________________ теңге
Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі
Р/с №
Шаруашылықтың/ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
ЖБН немесе БСН
Аналық мал басының бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (ІҚМ үшін)
Зерттеп-қарау нәтижесі (ІҚМ үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Соңғы он екі айда алынған төлдің тізімі
Р/с №
Шаруашылықтың/ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
ЖБН немесе БСН
Аналық мал басының бірдейлендіру нөмірі
Төлдің бірдейлендіру нөмірі
Туған күні
Туған кездегі төлдің салмағы, килограмм
Жынысы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері-ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (егер мал басы ауыл шаруашылығы кооперативінде бекітілген болса)
№ р/с
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
1.
2.
Мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан алынған анықтамадан толтырылады
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ірі қара малдың/қойдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету жөніндегі шарт
Шарттың нөмірі
Жасалған күні
2.
Шығындарды растайтын құжаттар
Сомасы, теңге
3.
Қойдың аналық басын ұрықтандыру актісі
Акт нөмірі және күні
Ұрықтандырылған мал басының саны, бас
Ауылдық округ атауы және техник-ұрықтандырушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
4.
Шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акті
Акт нөмірі және күні
Ұрықтандырылған мал басының саны, бас
Ұрықтандырылған буаз мал басының саны, бас
Ауылдық округ атауы және ұрықтандырушы-техниктің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
5.
Республикалық палата берген асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына асыл тұқымдық куәлік
Берілген нөмірі мен күні
6.
Жеке таңбалау
Өндіруші және тұқымды таңбалау күні
7.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__"__________сағат___қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
5-нысан
____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың тауарлық аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы _______________________________________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________________
6. Статистика по ведению породного преобразования:
1) маточное поголовье, голов ________________________________________________
2) племенные быки мясных и мясо-молочных пород ____________________________
3) нагрузка на быка-производителя, голов _____________________________________
4) всего маточного поголовья, подлежащего субсидированию, голов ______________
5) норматив субсидирования _________________ тенге
6) сумма возмещения _______________________ тенге
Сведения о быках-производителях, используемых в породном преобразовании:
№ п/п
Сведения о быке-производителе
Использование быка-производителя
Сведения о приобретении/об аренде
ИНЖ
возраст, месяцев
порода
регистрационный номер в Республиканской палате
начало, дата
период, сезонов
дата поступления
наименование продавца/арендодателя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
Маточное поголовье, охваченное породным преобразованием:
№ п/п
ИНЖ
Возраст, месяцев
Дата поступления в хозяйство/сельскохозяйственный кооператив
ИИН/БИН владельца (для членов сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
2.
Список полученного приплода за последние двенадцать месяцев:
№ п/п
ИНЖ
Дата рождения
Дата регистрации в хозяйстве
Вес приплода при рождении, килограмм
Пол
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах сельскохозяйственных животных
(в случае если поголовье закреплено за сельскохозяйственным кооперативом)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняется из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
Документ, подтверждающий наличие пастбищ (для сельскохозяйственных кооперативов)
Номер и дата принятия решения районного маслихата или номер государственного акта на землепользование
Площадь отведенных пастбищ для выпаса стада, гектар
2.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств (для сельскохозяйственных кооперативов)
Дата
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю, что обеспечу сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли, выбраковки) в течение года, в случае необеспечения сохранности согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП - электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК - индивидуальный идентификационный код;
Кбе - код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 6
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы
с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:__________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі____________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі________________________________
6. Тұқымдық түрлендіруді жүргізу бойынша статистика:
1) аналық бас,_________________ бас
2) етті және етті-сүтті тұқымды асыл тұқымды бұқалар:_____________
3) тұқымдық бұқаға жүктеме, ______________ бас
4) субсидиялауға жататын барлық аналық бас, ___________ бас
5) субсидиялау нормативі ________________ теңге
6) өтелетін сомасы _______________ теңге
Тұқымдық түрлендіруде пайдаланылатын тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер:
Р/с №
Тұқымдық бұқа туралы мәліметтер
Тұқымдық бұқаны пайдалану
Сатып алу/жалға беру туралы мәліметтер
ЖБН
жасы, ай
тұқымы
Республикалық палатада тіркелген нөмірі
басталуы, күні
кезең, маусым
келіп түскен күні
сатушының/ жалға берушінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
Тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық мал басы:
Р/с №
ЖБН
Жасы, ай
Шаруашылыққа/ауыл шаруашылығы кооперативіне келіп түскен күні
Мал иесінің (ауыл шаруашылығы кооператив мүшелері үшін) ЖСН/БСН-ы
1
2
3
4
5
1.
2.
Соңғы он екі айда алынған төлдің тізімі
Р/с №
ЖБН
Туған күні
Шаруашылықта тіркелген күні
Төлдің туғандағы салмағы, килограмм
Жынысы
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелері – ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (мал басы ауыл шаруашылығы кооперативтеріне бекітіліп берілген жағдайда)
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН-ы
1
2
3
1.
2.
Мәлімет өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталы анықтамасынан толтырылады.
Р/с №
деректер көзі
қажетті мәліметтер
деректер
1
2
3
4
1.
Тауар өндірушіде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің барын растайтын құжат
мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні
Кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар
Жайылымдардың бар-жоғын растайтын құжат (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін)
аудандық мәслихат шешімінің қабылданған күні және нөмірі немесе мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі
табынды жаюға бөлінген жайылым алаңы, гектар
2.
Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерінің есепке алынуын тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін)
күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Субсидияланған аналық мал басының (табиғи кему нормалары шегіндегі өлім-жітімді, жарамсыздарын қоспағанда) жыл бойы сақталуын қамтамасыз ететінімді, сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісетінімді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН - жануардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
6-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың асыл тұқымдық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы_______________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _______________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ____________________________________
6. Статистика по ведению селекционно-племенной работы:
1) маточное поголовье, голов _______

2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН ___________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _____________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі_______________________________
6. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізу бойынша статистика:
1) Аналық бас:________________ бас

2. Адрес товаропроизводителя: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _____________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства ________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________
6. Норматив субсидирования ________________ тенге
7. Сумма возмещения _______________ тенге

2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН ___________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмері______________________________
5. Тауар өндірушінің телефоны____________________________________
6. Субсидиялау нормативі __________________________теңге
7. Өтелетін сомасы ___________________________________теңге

8. Статистика по ведению селекционной и племенной работы:
№ п/п
Наименование направления
Искусственное осеменение
Вольная случка
1
2
3
4
1.
Всего маточного поголовья (от 12 месяцев), голов:
2.
Удовлетворяющее маточное поголовье (от 12 месяцев), голов:
3.
Племенных баранов-производителей, голов:
4.
Нагрузка на барана-производителя, голов:
Сведения о племенных баранах-производителях при использовании в воспроизводстве племенного маточного поголовья:
№ п/п
ИНЖ
Возраст, месяцев
Порода
1
2
3
4
1.
2.
Список маточного поголовья овец, участвующего в селекционной и племенной работе*
№ п/п
ИНЖ
ИНЖ
ИНЖ
Номер электронных способов идентификации
1
2
3
4
5
1.
2.
* таблица включает информацию только по идентификационным номерам животных; овцы, приведенные в таблице, участвуют в селекционной и племенной работе на дату формирования заявки, номера отсортированы в порядке увеличения
Список полученного приплода за последние двенадцать месяцев:
№ п/п
ИНЖ
Дата рождения
Дата регистрации в хозяйстве
Вес приплода при рождении, килограмм
Пол
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных
(в случае если поголовье закреплено за сельскохозяйственным кооперативом)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняется из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
Документ, подтверждающий наличие пастбищ (для сельскохозяйственных кооперативов)
Номер и дата принятия решения районного маслихата или номер государственного акта на землепользование
Площадь отведенных пастбищ для выпаса стада, гектар
2.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов (представительств) юридического лица (для сельскохозяйственных кооперативов)
Дата
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю, что обеспечу сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли, выбраковки) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 8
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы
с товарным маточным поголовьем овец
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)

8. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу бойынша статистика:
Р/с №
Бағыттың атауы
Қолдан ұрықтандыру
Еркін шағылыстыру
1.
Барлық аналық бас (12 айдан бастап), бас
2.
Қанағаттандыратын аналық бас (12 айдан бастап), бас
3.
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар, бас
4.
Тұқымдық қошқарларға түсетін жүктеме, бас:
Асыл тұқымды аналық мал басының өсімін молайтуға пайдалану кезіндегі асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәліметтер
Р/с №
ЖБН
жасы, ай
тұқымы
1
2
3
4
1.
2.
Селекциялық және тұқымдық жұмысқа қатысатын аналық қой басының тізімі*
Р/с №
ЖБН
ЖБН
ЖБН
Электрондық бірдейлендіру тәсілдерінің нөмірі
1
2
3
4
5
1.
2.
* кесте тек жануарлардың бірдейлендіру нөмірлері жөніндегі ақпаратты қамтиды; кестеде келтірілген қойлар селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа өтінімді қалыптастыру күнінде қатысады, нөмірлер ұлғаю тәртібімен сұрыпталған
Соңғы он екі айда алынған төлдің тізімі
Р/с №
ЖБН
туған күні
шаруашылықта тіркелген күні
төлдің туғандағы салмағы, килограмм
жынысы
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелері – ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (мал басы ауыл шаруашылығы кооперативтеріне бекітіліп берілген жағдайда)
р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН-сы/БСН-сы
1
2
3
1.
2.
Мәліметтер өтінішке қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталы анықтамасынан толтырылады
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Тауар өндірушіде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің барын растайтын құжат
Мемлекеттік жерді пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні
кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар
Жайылымдардың барын растайтын құжат (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін)
Аудандық мәслихат шешімінің қабылданған күні және нөмірі немесе мемлекеттік жерді пайдалану актісінің нөмірі
Табынды жаюға бөлінген жайылым алаңы, гектар
2
Заңды тұлғалардың тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу туралы анықтама (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін)
Күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Субсидияланған аналық мал басының (табиғи кему нормалары шегіндегі өлім-жітімді, жарамсыздарын қоспағанда) жыл бойы сақталуын қамтамасыз ететінімді, сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісетінімді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН – жануардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды.
8-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Қойлардың тауарлық аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:__________
Өтінім қалыптастырылған
күн:_______
1.Тауар өндірушінің атауы ________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя:
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________________
6. Статистика по поголовью:
1) количество всего маточного поголовья, голов:

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:__________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН (жеке/заңды тұлға үшін) ______________________________
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмері_____________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _______________________________
6. Мал басы бойынша статистика:
1) Барлық аналық бастың саны, бас________________________________

3. ИИН/БИН_____________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _______________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя_____________________________________
6. Количество пчелосемей: ________________________
7. Норматив субсидирования _________________ тенге
8. Сумма возмещения _______________________ тенге
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Копия скриншота из тетради учета крестьянских или фермерских хозяйств по форме согласно приложению 2 статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6334) или выписка из статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030 (только для юридических лиц)
Дата подачи
2.
Племенное свидетельство на племенную пчелиную семью (для племенных пчелосемей)
Номер свидетельства (в)
Дата выдачи
Регистрационный номер
Дата подтверждения племенного статуса
3.
План селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией
Номер, дата
4.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 11
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы
с маточным и ремонтным поголовьем свиней
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:

3. ЖСН/БСН ____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ______________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі ________________________________
6. Балара ұясының саны __________
7. Субсидиялау нормативі ____________________ теңге
8. Өтелетін сома _______________ теңге
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген) бекітілген әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары жөніндегі статистикалық әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу дәптерінен алынған скриншот көшірмесінің және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанынан үзінді (тек заңды тұлғалар үшін)
Берілген күні
2.
Асыл тұқымды балара ұясына асыл тұқымдық куәлік (асыл тұқымды балара ұялары үшін)
Куәлік (тердің) нөмірі
Берілген күні
тіркеу нөмірі
Асыл тұқымдық мәртебесінің расталған күні
3.
Бейінді ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспары
Нөмірі, күні
4.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банкінің немесе почта операторының деректемелері банкінің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
11-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______

1. Наименование товаропроизводителя_________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя:_______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН_______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________________
6. Статистика по ведению селекционной и племенной работы:
№ п/п
Наименование направления
При ручной случке
При искусственном осеменении
1.
Селекционно-племенная работа с маточным и ремонтным поголовьем свиней
2.
Всего маточного и ремонтного поголовья, голов:
3.
Удовлетворяющее маточное и ремонтное поголовье, голов:
4.
Племенных хряков-производителей, голов:
5.
Нагрузка на хряка-производителя, голов:

1. Тауар өндірушінің атауы ________________________________________
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: __________________________________
_______________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН ____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ______________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі________________________________
6. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізу бойынша статистика:
Р/с №
Бағыттың атауы
Қолмен шағылыстырған кезде
Қолдан ұрықтандырған кезде
1.
Шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын бастарымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс
2.
Барлық аналық және шошқа басын толықтыратын бас, бас
3.
Қанағаттандыратын аналық және шошқа басын толықтыратын бас, бас
4.
Асыл тұқымды тұқымдық еркек шошқалар, бас
5.
Тұқымдық еркек шошқаларға түсетін жүктеме, бас

5. Номер телефона товаропроизводителя _______________________________________
6. Маточное поголовье, голов ________________________________________________
7. Фактически приобретено семени ____ доз:
1) порода _______________________________
2) область, страна происхождения ___________________________________________
3) данные о продавце (страна, наименование компании - поставщика)
_________________________________________________________________________
8. Подлежит субсидированию, доз ________________
Статистика по приобретенной племенной продукции (материала):
№ п/п
Вид семени
Приобретено доз
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению, тенге
1
2
3
4
5
1.
Однополое
2.
Двуполое
3.
Итого:
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор купли-продажи семени
Наименование продавца
ИИН/БИН продавца (при наличии)
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество доз
Сумма по договору, тенге
Номер и дата электронной счет-фактуры
2.
Племенное свидетельство на племенной материал
Номер свидетельства (в)
Дата выдачи
3.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 13
Местный исполнительный орган
___________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов
крупного рогатого скота и овец
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя _______________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)

5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі______________________________
6. Аналық бас, _________________ бас
7. Нақты сатып алынған ұрықтар: ____ доза
1) тұқымы ___________
2) облыс, шығарған ел: ___________________
3) сатушы туралы мәлімет (ел, жеткізуші компанияның атауы):
_________________________________________________________________
8. Субсидиялауға жататыны, _____________________ доза
Сатып алынған асыл тұқымды өнім (материал) бойынша статистика:
Р/с №
Ұрық түрі
Сатып алынған доза
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома, теңге
1
2
3
4
5
1.
бір жынысты
2.
қос жынысты
3.
Жиыны:
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ұрықты сатып алу-сату шарты
Сатушының атауы
Сатушының ЖСН-сы/БСН-сы (бар болса)
Шарттың (тардың ) нөмірі
Жасалған күні
Дозалар саны
Шарт бойынша сома, теңге
Электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні
2.
Асыл тұқымды материалға арналған асыл тұқымдық куәлік
Куәліктің (тердің) нөмірі
Берілген күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН-сы/БСН-сы
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
13-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың және қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы:_____________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________
__________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)

3. ИИН/БИН______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства ________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________________
6. Фактически приобретено эмбрионов ____ штук:
1) порода _______________
2) область, страна происхождения: ___________________________________________
3) данные о продавце (страна, наименование компании - поставщика):
_________________________________________________________________________

3. ЖСН/БСН __________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі_____________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі ______________________________
6. Нақты сатып алынған эмбриондар: ____ дана
1) тұқымы ___________
2) облыс, шығарған ел: ___________________
3) сатушы туралы мәлімет (ел, жеткізуші компанияның атауы):
_____________________________________________________________

1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. ИИН/БИН ______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес товаропроизводителя _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)

1. Тауар өндірушінің атауы __________________________________________
______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. ЖСН/БСН ______________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің мекенжайы _____________________________________
______________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі №)

Результат ежегодного зоотехнического анализа кормов (заполняется при подаче заявки на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока, за исключением хозяйств с фуражным поголовьем коров от 50 голов до 400 голов и сельскохозяйственного кооператива)
Дата выдачи
6.
Акт забоя мужских особей крупного рогатого скота
Номер и дата
7.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года.
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 15
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости крупного рогатого скота
(в том числе племенные мужские особи молочных или молочно-мясных пород)/
мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных или перемещенных на откорм
в откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия
с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/
не менее 300 голов овец в сутки (оставить нужное)
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя_________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН_______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)

Азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау нәтижесі (бағымдағы сиырлары 50 бастан 400 басқа дейінгі шаруашылықтарды және ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда, сүт өндірісінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға өтінім берген кезде толтырылады)
Берілген күні
6.
Ірі қара малдың еркек дарақтарын сою актісі
Нөмірі мен күні
7.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
15-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас қой соятын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың (оның ішінде сүтті немесе сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды еркек дарақтары)/ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісі қалдырылады)
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ____________________________________
______________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл, көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН _____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Учетный номер хозяйства _________________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ______________________________________
6. Всего реализовано или перемещено крупного рогатого скота/мелкого рогатого
скота мужских особей____________ голов
7. Наименование откормочной площадки или мясоперерабатывающего предприятия,
БИН, учетный номер ____________________________
8. Норматив субсидирования _______________ тенге за килограмм живого веса
9. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах
сельскохозяйственных животных (в случае если поголовье закреплено
за сельскохозяйственным кооперативом)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
1.
2.
Сведения заполняются из справки с веб-портала "электронного правительства", которая прилагается к заявке
Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Целевое назначение
Наименование и БИН/ИИН собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
1.
2.
Сведения о крупном рогатом скоте/мелком рогатом скоте мужских особей,
реализованных или перемещенных на откормочную площадку или мясоперерабатывающее предприятие:
№ п/п
ИНЖ
Дата рождения крупного рогатого скота/мелкого рогатого скота мужских особей
Дата отъема/отбивки
Вес при отъеме/отбивке, килограмм
Возраст при продаже или перемещении, месяцев
Живая масса при продаже или перемещении, килограмм
Дата продажи или перемещения
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1. При реализации крупного рогатого скота/мелкого рогатого скота мужских особей:
1.1
Договор купли-продажи крупного рогатого скота/мелкого рогатого скота мужских особей на откормочную площадку/ мясоперерабатывающее предприятие
Наименование откормочной площадки/ мясоперерабатывающего предприятия
Учетный номер откормочной площадки/ мясоперерабатывающего предприятие
Номер и дата заключения
Количество реализованных крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей, голов
Стоимость килограмма живого веса, тенге
Всего сумма по договору, тенге
1.2
Документы, подтверждающие полную оплату за реализованных крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей
Наименование документа (ов)
Номер (а) (при наличии)
Дата, указанная в документе (ах)
Количество реализованных крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей
Оплаченная сумма, тенге
1.3
Акт приема-передачи крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей на откормочную площадку/мясоперерабатывающее предприятие
Номер и дата акта
Количество крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей, голов

4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі__________________________________
6. Барлық өткізілген ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары_________________ бас
7. Бордақылау алаңының атауы, БСН, есепке алу нөмірі
8. Субсидиялау нормативі 1 килограмм тірідей салмағы үшін __________ теңге
9. Өтелетін сома _______________ теңге
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері-ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтер (мал басы ауыл шаруашылығы кооперативіне бекітіліп берілген жағдайда)
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
1.
2.
Мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталының анықтамасынан толтырылады
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы және БСН/және ЖСН
1
2
3
4
5
1.
2.
Бордақылау алаңына немесе ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары туралы мәліметтер:
Р/с №
ЖЖН
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының туған күні
Енесінен айырған/енесінен бөлген күні
Енесінен айырған кездегі/енесінен бөлген кездегі салмағы, килограм
Сатқан немесе орнын ауыстырған кездегі жасы, ай
Сатқан немесе орнын ауыстырған кездегі тірідей салмағы, килограмм
Сатқан немесе орнын ауыстырған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізген кезде;
1.1
Бордақылау алаңына/ет өңдеуші кәсіпорындарға ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарын сатып алу-сату шарты
Бордақылау алаңының/ет өңдеуші Кәсіпорынның атауы
Бордақылау алаңының/ет өңдеуші кәсіпорынның есепке алу нөмірі
Шарттың (тардың ) нөмірі және жасалған күні
Өткізілген ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының саны, бас
Тірідей салмақтағы 1 килограмның құны, теңге
Шарт бойынша барлық сома, теңге
1.2
Өткізілген ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарына толық төлем жасалғанын растайтын құжаттар
Құжатта (тар) атауы
Нөмір (лер) (бар болса)
Құжатта (тарда) көрсетілген күн
Өткізілген ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының саны, бас
1.3
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарын бордақылау алаңына/ет өңдеуші кәсіпорынға қабылдау-тапсыру актісі
Актінің нөмірі және күні
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының саны, бас

2. При перемещении крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей:
2.1
Реестр товарно-транспортных накладных на перемещенных крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей
Номер и дата товарно-транспортной накладной (указывается по каждой накладной)
Количество перемещенных крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей (указывается по каждой накладной)
2.2
Акт перевода крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей на откормочную площадку/мясоперерабатывающее предприятие
Номер и дата акта
количество крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей, голов
Живой вес крупных рогатых скотов/мелких рогатых скотов мужских особей согласно ведомости взвешивания
3.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
4.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 16
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма
маточному поголовью сельскохозяйственных животных
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)

2. Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының орнын ауыстырған кезде:
2.1
Орны ауыстырылған ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарына арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттардың тізілімі
Тауарлық-көліктік жүкқұжаттың нөмірі және күні (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
Орны ауыстырылған ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының саны (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
2.2
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарын бордақылау алаңдарына/ет өңдеуші кәсіпорындарға ауыстыру актісі
Актінің нөмірі мен күні
Ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының саны
Өлшеу ведомосіне сәйкес ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтарының тірідей салмағы
3.
Тауар өндірушіде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуын растайтын құжат
Мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні
кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар
4.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН- жануарлардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
16-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы _____________________________________________
_________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. БИН ___________________________________________________________________
4. Номер телефона _________________________
5. Статистика по сельскохозяйственным животным:
1. Список маточного поголовья сельскохозяйственных животных на момент подачи заявки:
№ п/п
ИНЖ
1.
2.
3.

2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл, көше, үйдің нөмірі)
3. БСН _______________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі_________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі ______________________________
Ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша статистика:
1. Өтінім берген сәттегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының тізімі:
ЖБН
1.
2.
3.

2. Количество маточного поголовья, подлежащее субсидированию ________ голов
3. Норматив субсидирования ________________ тенге
4. Сумма возмещения ______________________ тенге
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Акт об отводе земельного участка на кормовые культуры и (или) сенокосных (косимых) угодий (пашни, сенокосы, пастбища коренного улучшения)
Номер акта
Дата выдачи акта
Кадастровый номер
Площадь, гектар
2.
Площадь сева кормовых культур (при наличии) на соответствующий календарный год
Площадь засеянных под кормовые культуры, в том числе по видам, гектар
3.
Объем заготовленных кормов
Наименование и дата документа, подтверждающего заготовку кормов
Заготовлено кормов по видам за текущий год, тонн
4.
Документ, подтверждающий затраты на заготовку кормов
Сумма затрат на заготовку кормов, тенге
5.
Договор купли-продажи кормов
Наименование продавца
БИН продавца
Номер и дата заключения договора
Объем кормов, тонн
Номер и дата электронной счет-фактуры
Всего сумма по договору, тенге
6.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю, что обеспечу сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 17
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на перечисление субсидий на специальный счет
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование финансового института ____________________________________
________________________________________________________________________
2. БИН финансового института _____________________________________________

2. Субсидиялауға жататын аналық мал басының саны________бас
3. Субсидиялау нормативі ________________ теңге
4. Өтелетін сома _______________ теңге
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Азықтық дақылдарға арналған жер учаскелерін және (немесе) шабындық (жайылымдық) алқаптарды (егістіктер, шабындықтар, түбегейлі жақсартылған жайылымдар) бөлу туралы акт
Актінің нөмірі
Актінің берілген күні
Кадастрлық нөмірі
Алаң, гектар
2.
Тиісті күнтізбелік жылға азықтық дақылдарды себу алаңы (бар болса)
Азықтық дақылдар себілген алаң, оның ішінде түрлері бойынша, гектар
3
Дайындалған азықтың көлемі
Азықтың дайындалғанын растайтын құжаттың атауы мен күні
Ағымдағы жылы түрлері бойынша дайындалған азық
4.
Азық дайындауға жұмсалған шығынды растайтын құжат
Азық дайындауға жұмсалған шығындар сомасы, теңге
5.
Азықтың сатып алу-сату шарты
Сатушының атауы
Сатушының БИН-і
Шарттың нөмірі мен жасалған күні
Азықтың көлемі, тонна
Электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні
Шарт бойынша барлық сома, теңге
6.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Субсидияланған аналық мал басының (табиғи кему нормалары шегіндегі өлім-жітімді қоспағанда) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етемін, сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
17-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Субсидияларды арнайы шотқа аударуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Қаржы институтының атауы ________________________________
_______________________________________________________________
2. Қаржы институтының БСН-сы__________________________________

3. Наименование товаропроизводителя (заемщика) ____________________________
________________________________________________________________________
4. Учетный номер хозяйства _______________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя ____________________________________
Статистика по приобретаемому поголовью:
Скотоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, тенге
сумма к возмещению, тенге
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Племенное маточное поголовье мясных и мясо-молочных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Импортированное маточное поголовье крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Всего голов:
Итого:
Овцеводство
приобретено голов
норматив субсидирования, тенге
сумма к возмещению
Племенных овец:
Всего голов импортированных племенных маточных овец
Итого:
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор с отсрочкой платежа (с частичной оплатой) или кредита/ рамочное соглашение об открытии кредитной линии на приобретение импортированного племенного крупного рогатого скота/овец/импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма, тенге
2.
Решение кредитного комитета финансового института
Номер решения
Дата решения
3.
Справка финансового института о наличии специального счета в банке второго уровня
Наименование банка
ИИН/БИН
ИИК
БИК
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено финансовым институтом в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 18
Местный исполнительный орган
___________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на причитающиеся субсидии за приобретение импортированного племенного
маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец или импортированного маточного
поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя _______________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)

3. Тауар өндірушінің (қарыз алушының) атауы:
_________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _____________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі ____________________________
Сатып алынатын мал басы бойынша статистика:
Мал шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басы
Мал басы, барлығы
Жиыны:
Қой шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Асыл тұқымдық қойлар:
Импортталған асыл тұқымды қойлардың барлық мал басы
Жиыны:
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Импортталған асыл тұқымды ірі қара малды/қойларды/ тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алуға төлеу мерзімін (ішінара төленген немесе кредитті кейінге қалдыра отырып, жасалған шарт/кредиттік желі ашу туралы негіздемелік келісім
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Сома, теңге
2.
Қаржы институтының кредиттік комитетінің шешімі
Шешім нөмірі
Шешім күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе қаржы институтының арнайы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
Банктің атауы
ЖСН/БСН
ЖСК
БСК
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
18-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың /қойлардың импортталған асыл тұқымдық аналық басын немесе ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басын сатып алу үшін тиесілі субсидияларға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған
күн: ______
1. Тауар өндірушінің атауы: ____________________________________________
________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН______________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства ________________________________________________
5. Номер телефона _______________________________________________
6. Фактически приобретено импортированного племенного маточного поголовья
крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного
рогатого скота, соответствующее породному происхождению в 20___ году
___________________________________ голов:
1) половозрастная группа, (возраст на момент постановки их на карантинирование
у продавца) _____________________________________________________________
2) данные о продавце (страна, наименование продавца, месторасположение)
________________________________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что мною заключен кредитный договор с
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование финансового института)
на приобретение _____________________________________ племенного маточного
поголовья крупного рогатого скота/овец/импортированного маточного поголовья
крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению в количестве
______ голов и причитающиеся мне субсидии, в размере__________ тенге
перечислены на специальный счет ________________________________________________________________________
(наименование финансового института) в счет погашения.
Список фактически приобретенного импортированного племенного маточного
поголовья крупного рогатого скота/овец/импортированного маточного поголовья
крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению:
№ п/п
ИНЖ
Дата рождения
Возраст, месяцев
Дата регистрации в хозяйстве/ постановки на карантинирование у продавца
Пол, порода/породное происхождение и страна приобретения
Регистрационный номер в Республиканской палате
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Статистика по приобретенному поголовью:
Скотоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, тенге
причитающаяся сумма субсидий, тенге
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
страны СНГ, Украина
Племенное маточное поголовье мясных и мясо-молочных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Импортированное маточное поголовье крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Всего голов
Итого:
Овцеводство
приобретено голов
норматив субсидирования, тенге
причитающаяся сумма субсидий, тенге
Племенных овец:
Всего голов импортированных племенных маточных овец
Итого:
Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Целевое назначение
Наименование и БИН/ИИН собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
1.
2.
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
2.
Договор купли-продажи импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Номер и дата электронной счет-фактуры
Сумма по договору, тенге
3.
Платежные документы, подтверждающие полную оплату по договору купли-продажи
Наименование документа (ов)
Всего оплаченная сумма, тенге
4.
Договор с отсрочкой платежа (с частичной оплатой) или кредита/ рамочное соглашение об открытии кредитной линии на приобретение импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма по договору, тенге
5.
Племенное свидетельство племенного животного/экспортный сертификат или заключение с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного соответствующей Республиканской палатой
Номер
Дата выдачи
6.
Акт эпизоотологического обследования
у продавца (в случае завоза, импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению)
Номер акта (ов)
Дата (ы) постановки на карантинирование
Дата (ы) снятия с карантинирования
Количество, голов
Подтверждаю, что обеспечу сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение 2 (двух) лет, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года.
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Стандарт государственной услуги
"Субсидирование на развитие племенного животноводства,
повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
1.
Наименование услугодателя
Местные испольнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный ответ об отказе. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:_______________________________________
________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН _________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі __________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі____________________________________
6. 20__ жылы нақты сатып алынған ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымдық аналық басы немесе ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басы: ____________________________________________________________________ бас
1) жыныстық-жастық тобы, оларды сатушыда карантинге қою сәтіндегі жасы:
_______________________________________________________________________
2) сатушы туралы деректер (елі, сатушының атауы, орналасқан жері):
_______________________________________________________________________
Осымен ___________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
саны ______ бас ________________ ірі қара малдың/қойлардың асыл тұқымды аналық басын/ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басын сатып алуға кредиттік шартты жасасқанымды және маған тиесілі ___________________________ теңге мөлшеріндегі субсидияның өтеу есебіне
_______________________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
арнайы шотына аударылғанын растаймын.
Нақты сатып алынған ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басы/ ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басының тізімі:
Р/с №
ЖБН
Туған күні
Жасы, айы
Шаруашылықта тіркелген /сатушыда карантинге қойылған күні
Жынысы, тұқымы /шығу тегі мен сатып алынған елі
Республикалық палатада тіркелген нөмірі
1
2.
3
4
5
6
7
1.
2.
Сатып алынған мал басы бойынша статистика:
Мал шаруашылығы
сатып алынғаны, басы
субсидиялау нормативі, теңге
тиесілі субсидия сомасы, теңге
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басы
Мал басы, барлығы
Жиыны:
Қой шаруашылығы
сатып алынғаны, басы
субсидиялау нормативі, теңге
тиесілі субсидия сомасы, теңге
Асыл тұқымды қойлар:
импортталған асыл тұқымды аналық қойлардың барлық мал басы
Жиыны:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы және БСН/және ЖСН
1
2
3
4
5
1.
2.
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуын растайтын құжат
Мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні
кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар
2.
Ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басын сатып алу-сату шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күн
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
3.
Сатып алу-сату шарты бойынша толық төлем жасалғанын растайтын құжаттар
Құжат (тар) атауы
Барлық төленген сома, теңге
4.
Ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басын сатып алуға арналған төлемді немесе кредитті кейінге қалдыра отырып (ішінара төлеп) жасалған шарт/кредиттік желі ашу туралы негіздемелік келісім
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
5.
Асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымдық куәлігі/ тиісті Республикалық палата ұсынған бонитер берген экспорттық сертификат немесе бағалау ведомосі бар қорытынды
Нөмірі
Берілген күні
6.
Сатушыда эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі (ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын немесе ірі қара малдың тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық басын сатып алған жағдайда)
Акт (лер) нөмірі
Карантинге қою күн (дер) і
Карантиннен алу күн (дер) і
Бас саны
Субсидияланған аналық мал басының (табиғи кему нормалары шегіндегі өлім-жітімді қоспағанда) 2 (екі) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етемін, сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған ауыл шаруашылығы жануарлары басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ, дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН - жануарлардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидияларды алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама не бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жолданады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тауар өндірушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7.
Жұмыс кестесі

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства – www. egov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) на портале в информационной системе субсидирования.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет в информационную систему субсидирования заявку: на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочных, молочно-мясных, мясных и мясо-молочных пород), племенных быков-производителей мясных и мясо-молочных пород, импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению, племенных овец, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного поголовья свиней, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила); на получение субсидий за содержание племенных быков-производителей, используемых для воспроизводства стада по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий за содержание племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарной отары по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий племенным и дистрибьютерным центрам за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах, а также маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным и ремонтным поголовьем свиней по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочных и молочно-мясных пород по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий за удешевления стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса птицы (мясо птицы, мясо индейки, водоплавающей птицы), пищевого яйца, (куриное яйцо), молока (коровье, кобылье, верблюжье), а также заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам; на получение субсидий на удешевление стоимости крупных рогатых скотов(в том числе племенные мужские особи молочных или молочно-мясных пород) /мелких рогатых скотов мужских особей, реализованных или перемещенных на откорм в откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/ не менее 300 голов овец в сутки по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам; на перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к Правилам; на причитающиеся субсидии за приобретение импортированного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению по форме 18 согласно приложению 3 к Правилам, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в информационной системе субсидирования о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) порталдың - жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (тауар өндіруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін. Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:
1) www. gov. kz Министрліктің интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі порталда орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті тұқымдар), етті және етті-сүтті асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, шошқалардың асыл тұқымдық басын, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанды және асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын, сондай-ақ шаруашылықтар мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде саулық қойларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілген қызметтер үшін асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтарға субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша қойлардың асыл тұқымды аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша тауарлық саулық қойлармен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымдық бұқалардың бір жынысты және қос жынысты ұрығын сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша ірі қара мал мен қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша құс етін (құс етін, күркетауық етін, суда жүзетін құс етін), тағамдық жұмыртқаны (тауық жұмыртқасын), сүтті (сиыр сүті, бие сүті, түйе сүті) өндіру, сондай-ақ ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас қой соятын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың (оның ішінде сүтті немесе сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды еркек дарақтары)/ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша аналық ауыл шаруашылығы малдарының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша арнайы шотқа субсидиялар аударуға арналған; осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ірі қара малдың/қойлардың импортталған асыл тұқымды аналық басын/тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін импортталған аналық мал басын сатып алу үшін тиесілі субсидияларға арналған өтінім береді.
Өтінімнің қабылданғанын көрсетілетін қызметті алушының субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе растайды.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя критериям, установленным Правилами.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" информационной системы субсидирования, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к Правилам
субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Заключение специальной комиссии на соответствие инфраструктуры
товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства: _________________________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных,
заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья
животного происхождения, а также организациям по производству, хранению
и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10466):
__________________________________________________________________________
5. Направление субсидирования ______________________________________________
6. Фактическое производство за прошедший год (на основании годовых
статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих
деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется
исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный
на период деятельности в месяцах и умноженный на двенадцать месяцев)
__________________________________________________________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Критерия и требования
Соответствует
Не соответствует

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар: 1414, 8 800 080 7777.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Арнайы комиссияның субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушінің инфрақұрылымының сәйкестігі туралы қорытындысы
20 ___ жылғы "___" _______
1. Тауар өндірушінің атауы: ______________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:___________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _____________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды: ____________________________________________________________________
5. Субсидиялау бағыты___________________________________________
6. Өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып, айқындалады)______________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Өлшемшарттар мен талаптар
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді

Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота, вместимостью не менее 1000 голов крупных рогатых скотов мужских особей единовременно (для Атырауской, Кызылординской и Мангистауской областей – не менее 500 голов бычков) с развитой инфраструктурой, соответствующей рекомендованной норме технологического проектирования предприятий крупного рогатого скота мясного направления, имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы (30 сантиметров на одну голову); автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); навозохранилище и лагуна для сбора талых вод; кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота; считыватель электронных способов идентификации; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма крупных рогатых скотов мужских особей.
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота, вместимостью не менее 5000 голов мелких рогатых скотов мужских особей в единовременно (для Атырауской, Кызылординской и Мангистауской областей – не менее 500 голов мелких рогатых скотов мужских особей) с развитой инфраструктурой, расположенная согласно санитарно-эпидемиологических требований по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов и имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы (10 сантиметров на одну голову); автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов.
Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/ не менее 300 голов овец в сутки: предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, цехом обвалки и жиловки, цехом упаковки готовой продукции, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота, имеющее:

Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 1000 бас ірі қара малдың еркек дарағы болатын (Атырау, Қызылорда және Маңғыстау облыстары үшін – кемінде 500 бас бұқашық), ет бағытындағы ірі қара мал кәсіпорындарын технологиялық жобалаудың ұсынылған нормасына сәйкес келетін дамыған инфрақұрылымы, карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері (бір басқа 30 сантиметр); автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); көң сақтау орны және еріген суды жинауға арналған мүйісі; азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ірі қара малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; сәйкестендірудің электрондық тәсілдерін есептегіші; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы және ірі қара малдың еркек дарақтарын астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы бар ірі қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 5000 бас ұсақ
малдың еркек дарағы болатын (Атырау, Қызылорда және Маңғыстау облыстарында – кемінде 500 бас ұсақ малдың еркек дарақтары), дамыған инфрақұрылымы, өндірістік объектілердің санитариялық-эпидемиологиялық қорғаныш аймағы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес орналасқан және карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері (бір басқа 10 сантиметр); автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ұсақ малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы қажетті азық көлемі бар ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас қой болатын ет өңдеуші кәсіпорындар:
мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазытқыш камералары, етті сүйегінен ажырату және бөлшектеу цехы, дайын өнімді буып-түю цехы, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымы және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын, онда:

1) собственное оборудование по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки;
2) собственную систему утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов: молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;
2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов: молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт.
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов;4) фиксатор для скота.
Мясная птицефабрика:
1) фактическое производство от 500 тонн птицы в год;
2) вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех));
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Птицефабрика, занимающаяся производством мяса водоплавающей птицы имеющая:
1) помещение для содержания птицы;
2) оборудование для убоя.
Яичная птицефабрика:
1) фактическое производство от 20 миллионов штук в год;
2) вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматической машины для сортировки яиц);
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Примечание: по результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу
по каждому критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии ________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Состав специальной комиссии: ____________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
наименование организации и должность)
_______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
наименование __________________________________________ ________________
(организации и должность) (подпись)
Подпись товаропроизводителя: ___________________________________
Данное заключение подлежит размещению в информационной системе субсидирования.
Расшифровка аббревиатур:
ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points) –
международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков
и критических контрольных точек;
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization) –
международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией
национальных организаций по стандартизации.

1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өзінің жабдығы;
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес келеді.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы, оның
1) сиырларды байламай күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) автоматтандырылған сауу қондырғысы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина) бар сауу залы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар.
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы, оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті бар.
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылық тауарлық сүт фермасы, оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машинамен саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар.
Етті құс фабрикасы:
1) жылына 500 тонна құс етінің нақты өндірісі;
2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдығы бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы));
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
Суда жүзетін құс етін өндірумен айналысатын құс фабрикасы, онда: 1) құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жай; 2) союға арналған жабдық бар.
Жұмыртқалы құс фабрикасы:
1) жылына 20 миллион данадан бастап нақты өндіріс;
2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жұмыртқаларды сортқа бөлуге арналған автоматтандырылған машина);
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
Ескертпе: қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға инфрақұрылымның әрбір өлшемшарты бойынша жеке-жеке қанатбелгі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы: _______________________________
_______________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:_____________________________________
_______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________________________________ __________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы___________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде орналастырылуы тиіс.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ХАССП (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) - тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт;
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) - стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт.