Об утверждении квалификационных требований к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 июля 2021 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2021 года № 23511.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 2 статьи 34 Экологического кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
2. Признать утратившими силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 января 2015 года № 6 "Об утверждении квалификационных требований к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10333).
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
от 12 июля 2021 года № 245
Квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды по их подвидам

Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 12 шiлдедегі № 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 шiлдеде № 23511 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 34-бабының 2-тармағына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10333 тіркелген) 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 6 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 12 шілдедегі
№ 245 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түрі бойынша біліктілік талаптарын олардың кіші түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғау туралы

Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.06.2023 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
К деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для объектов I категории для физических лиц включают наличие:
1
соответствующего высшего образования в области охраны окружающей среды
Форма сведений, содержащих информацию с указанием специальности и квалификации, номера и даты, места выдачи диплома, наименования учебного заведения заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
2
практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет
Форма сведений, содержащих информацию о наличии стажа работы в области охраны окружающей среды, специальности и квалификации, номера и даты, места выдачи дипломов, наименования учебных заведений, номер и дата приказа о принятии на работу и/или номер и дата индивидуального трудового договора заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
3
аккредитованной специализированной лаборатории либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории
Форма сведений с указанием наличия собственной лаборатории, номера и даты, места выдачи, органа, выдавшего аттестат аккредитации, области аккредитации, срока действия аттестата аккредитации.
В случае отсутствия собственной лаборатории – номера и даты, места заключения договора, наименования организации, имеющей лабораторию, номера и даты, места выдачи, органа, выдавшего аттестат аккредитации, области аккредитации, срока действия аттестата аккредитации заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
4
программного комплекса по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду
Форма сведений с указанием:
1) наименования программного комплекса, находящегося в собственности либо в законном пользовании;
2) производителя программного комплекса заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
К деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для объектов I категории для юридических лиц включают наличие:
5
наличие у руководителя заявителя высшего или средне-специального образования
Форма сведений, содержащих информацию с указанием:
1) специальности и квалификации, номера и даты, места выдачи диплома, наименования учебного заведения;

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.06.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Біліктілік талаптары
Құжаттар
I санаттағы объектілер үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызметке жеке тұлғалар үшін мыналардың болуын қамтиды:
1
қоршаған ортаны қорғау саласындағы тиісті жоғары білім
Мамандығы және біліктілігі көрсетілген, дипломның нөмірі мен күні, берілген орны, оқу орнының атауы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады.
2
қоршаған ортаны қорғау саласындағы кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі
Мыналар: қоршаған ортаны қорғау саласында жұмыс өтілінің болуы, мамандығы және біліктілігі, дипломның нөмірі және күні, оқу орнының атауы, диплом берген оқу орнының атауы, шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні көрсетілген ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады
3
аккредиттелген мамандандырылған зертхана не көрсетілген зертханалары бар ұйымдардың талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындауы туралы шарт
Өз зертханасының болуы, аккредиттеу аттестатының нөмірі мен күні, орны, берген орган, берілген аккредиттеу саласы, аккредиттеу атестатының жарамдылық мерзімі көрсетілген мәліметтер нысаны. Өз зертханасы болмаған жағдайда - шарттың нөмірі және күні, жасалған орны, зертханасы бар ұйымның атауы, аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні, берілген орны, берген орган, аккредиттеу саласы, аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі көрсетілген мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады
4
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық кешені
Мыналар:
1) меншігі болып табылатын немесе заңды пайдалануындағы бағдарламалық кешеннің атауы;
2) бағдарламалық кешеннің өндірушісі көрсетілген мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады.
I санаттағы объектілер үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызметке заңды тұлғалар үшін мыналардың болуын қамтиды:
5
өтініш берушінің басшысында жоғары немесе орта арнаулы білімінің болуы
Мыналар:
1) мамандығы және біліктілігі, дипломның нөмірі және күні, берілген орны, оқу орнының атауы;

2) номера и даты приказа о принятии на работу в качестве руководителя и/или номера и даты индивидуального трудового договора заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
6
не менее двух специалистов, работающих в штате данного юридического лица, имеющих соответствующее высшее образование по профилю с практическим опытом работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет
Форма сведений с указанием:
1) фамилия имя отчество (при его наличии);
2) занимаемых ими должностей;
3) стажа работы в области охраны окружающей среды (стаж работы, занимаемые должности, номер и дата приказа о принятии на работу и/или номер и дата индивидуального трудового договора);
4) специальности и квалификации, номера и даты дипломов, наименования учебных заведений заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
7
аккредитованной специализированной лаборатории либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории
Форма сведений с указанием наличия собственной лаборатории, номера и даты аттестата аккредитации, области аккредитации, срока действия аттестата аккредитации.
В случае отсутствия собственной лаборатории – номера и даты договора, наименования организации, имеющей лабораторию, номера и даты аттестата аккредитации, области аккредитации, срока действия аттестата аккредитации заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
8
программного комплекса по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду
Форма сведений с указанием:
1) наименования программного комплекса, находящегося в собственности либо в законном пользовании;
2) производителя программного комплекса заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
К деятельности по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов для физических и юридических лиц включают наличие:
9
наличие в штате эколога (по образованию) имеющего практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее одного года
Форма сведений, содержащих информацию с указанием:
1) фамилия имя отчество (при его наличии) специалиста, занимаемый должность, специальности и квалификации, номера и даты, места выдачи диплома, наименования учебного заведения;

2) басшы ретінде жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні көрсетілген ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады.
6
осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, профилі бойынша тиісті жоғары білімі кем дегенде екі маманның болуы
Мыналар:
1) эколог мамандардың тегі есімі әкесінің аты (болған жағдайда);
2) олар атқаратын лауазымдар;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындаға жұмыс өтілі (жұмыс өтілі, атқарған лауазымдары, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың нөмірі және күні және /немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні);
4) мамандығы және біліктілігі, дипломның нөмірі мен күні, берілген орны, оқу орнындарының атауы көрсетілген мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады;
7
аккредиттелген мамандандырылған зертхана не көрсетілген зертханалары бар ұйымдардың талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындауы туралы шарт
Өз зертханасының болуы, аккредиттеу аттестатының нөмірі мен күні, орны, берген орган, берілген аккредиттеу саласы, аккредиттеу атестатының жарамдылық мерзімі көрсетілген мәліметтер нысаны. Өз зертханасы болмаған жағдайда - шарттың нөмірі және күні, жасалған орны, зертханасы бар ұйымның атауы, аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні, берілген орны, берген орган, аккредиттеу саласы, аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі көрсетілген мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады
8
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық кешен
Мыналар:
1) меншігі болып табылатын немесе заңды пайдалануындағы бағдарламалық кешеннің атауы;
2) бағдарламалық кешеннің өндірушісі көрсетілген мәліметтер нысаны Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады.
Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі қызметке жеке және заңды тұлғалар үшін мыналардың болуын қамтиды:
9
штатында экологтың (білімі бойынша) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы
Көрсетілген ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны:
1) тегі есімі әкесінің аты (болған жағдайда) мамандығы мен біліктілігі, дипломның нөмірі мен күні, оқу орнының атауы көрсетіледі;

2) номера и даты приказа о принятии на работу и/или номера и даты индивидуального трудового договора заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
10
наличие в собственности или аренде у собственника производственного объекта (здания, строения, сооружения, помещения и/или полигона опасных отходов) предназначенного для переработки, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения опасных отходов (в административно-территориальной единице – области, городе республиканского значения или столице, где производятся прием и операции по управлению опасными отходами)
Форма сведений содержащих информацию с указанием:
1) технический паспорт (Ф-2) и сведения о владельце, подтверждающие наличие в собственности производственного объекта со зданиями, строениями, сооружениями, помещениями и/или полигона опасных отходов для переработки, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения опасных отходов заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды;
Арендатор к вышеперечисленным документам дополнительно предоставляет договор аренды.
11
наличие в собственности у собственника производственного комплекса (установки, оборудования и/или транспорта), указанного в заключении государственной экологической экспертизы или комплексном экологическом разрешении для операций переработки, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения опасных отходов
Форма сведений, содержащих информацию с указанием:
1) по оборудованию: договор приобретения с платежным поручением, технический паспорт с руководством по эксплуатации заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
12
соответствующего виду деятельности заявителя экологического разрешение и (или) государственная экологическая экспертиза.
13
страховой полис по обязательному экологическому страхованию
Форма сведений, содержащих информацию с указанием:
1) номер и дата выдачи страхового полиса;
2) наименование страховщика;
3) наименование страхователя;
4) срок действия страхового полиса заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
14
транспорт предприятия, управляющего опасными отходами, занятый их перевозкой оборудуется GPS устройством (трекер)
Форма сведений, содержащих информацию с указанием:
1) модель (марка) установленных GPS устройств;

2) жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі мен күні, шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады;
10
меншік иесінде қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою үшін арналған (әкімшілік-аумақтық бірлікте – қауіпті қалдықтарды басқару бойынша қабылдау және операциялар жүргізілетін облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада) өндірістік объектінің (үйдің, құрылыстың, ғимараттың, үй-жайдың және/немесе қауіпті қалдықтар полигонының) болуы
техникалық паспорт (Ф-2) және меншігінде қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою үшін қауіпті қалдықтар полигоны бар өндірістік объектінің, ғимараттарының, құрылыстарының, үй-жайларының және/немесе полигонының болуын растайтын иесі туралы мәліметтер Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады
Жалға алушы жоғарыда аталған құжаттарға қосымша жалдау шартын ұсынады.
11
меншік иесінің меншігінде қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою операциялары үшін мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысында немесе кешенді экологиялық рұқсатта көрсетілген өндірістік кешеннің (қондырғының, жабдықтың және/немесе көліктің) толық тізбесінің болуы
Көрсетілген ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны:
1) жабдықтау бойынша: төлем тапсырмасымен сатып алу шарты, пайдалану жөніндегі басшылығы бар техникалық паспорт, Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады;
12
Өтініш берушінің заңнамаға сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптамасы немесе экологиялық рұқсаттың болуы
13
міндетті экологиялық сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі
Көрсетілген ақпаратты растайтын мәліметтер нысаны:
1) сақтандыру полисінің нөмірі және берілген күні;
2) сақтанушының атауы;
3) сақтандырушының атауы;
4) сақтандыру полисінің қолданылу мерзімі Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады.
14
қауіпті қалдықтарды басқаратын кәсіпорынның оларды тасымалдаумен айналысатын көлігі GPS құрылғысымен (трекер) жабдықталады
Көрсетілген ақпаратты растайтын мәліметтер нысаны:
1) GPS құрылғысының (трекер) моделі (маркасы);

2) номер и дата технического паспорта на транспортное средство заполняется согласно приложению к Квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды.
В случае аренды транспортного средства, дополнительно предоставляется договор аренды.
Примечание: Территориальным подразделением осуществляется проверка представленных документов на соответствие квалификационным требованиям с выездом на объект заявителя и представление заключения по ее итогам.
Согласно пункту 7 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан при выезде на объект заявителя регистрация в органах прокуратуры не требуется.
Приложение
к Квалификационным требованиям
к лицензируемому виду
деятельности в области охраны
окружающей среды
по их подвидам
Формы сведений о соответствии квалификационным требованиям к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды по их подвидам
1. К деятельности по природоохранному проектированию, нормированию
для объектов I категории для физических лиц:
1) Соответствующего высшего образования в области охраны окружающей среды:
наименование специальности и квалификации _______________________;
номер и дата выдачи диплома _____________________________________;
наименование учебного заведения, выдавшего диплом ________________;
место выдачи диплома _____________________________________________
номер и дата удостоверения о признании и нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными организациями образования _________.
2) Практический опыт работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет:
стаж работы в области охраны окружающей среды ____________________;
наименование специальности и квалификации ________________________;
номер и дата выдачи диплома ______________________________________;
место выдачи диплома ____________________________________________
наименование учебного заведения, выдавшего диплом ________________;
номер и дата удостоверения о признании и нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными организациями образования ________;
номер и дата приказа о принятии на работу и (или) номер и дата индивидуального
трудового договора ______________________________________________;
3) Аккредитованная специализированная лаборатория либо договора о выполнении
аналитических работ (услуг) организациями, имеющими аккредитованные лаборатории:
наличие собственной лаборатории __________________________________;
номер и дата аттестата аккредитации ________________________________;
область аккредитации _____________________________________________;
место выдачи аттестата аккредитации ________________________________
орган, выдавший аттестат аккредитации ______________________________;
срок действия аттестата аккредитации ________________________________.
В случае отсутствия собственной лаборатории: договор о выполнении аналитических
работ (услуг) организациями, имеющими аккредитованные лаборатории:
наименования организации, имеющей лабораторию __________________;
номер и дата заключения договора _________________________________;
номер и дата аттестата аккредитации _______________________________;
область аккредитации ____________________________________________;
орган, выдавший аттестат аккредитации _____________________________;
место выдачи аттестата аккредитации _______________________________
срок действия аттестата аккредитации ______________________________.

2) көлік құралының техникалық паспортының нөмірі мен күні Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшасына сәйкес толтырылады;
Көлік құралын жалға алған жағдайда
Ескерту: Аумақтық бөлім ұсынылған құжаттарды біліктілік талаптарға сәйкестігін өтініш берушінің объектісе бару арқылы тексереді және оның нәтижелері туралы қорытынды ұсынады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабының 7-тармағына сәйкес өтініш берушінің объектісене барған кезде прокуратура органдарында тіркеу талап етілмейді.
Қоршаған ортаны қорғау
саласындағы лицензияланатын
қызмет түрі бойынша біліктілік
талаптарын олардың кіші
түрлері бойынша қоршаған
ортаны қорғау бойынша
қосымша
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түрі бойынша біліктілік талаптарын олардың кіші түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғау бойынша мәліметтер нысандары
1. I санаттағы объектілер үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызмет үшін жеке тұлғаларға:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы тиісті жоғары білімі:
мамандықтың және біліктіліктің атауы ________________________________;
дипломның нөмірі және берілген күні _________________________________;
диплом берген оқу орнының атауы ___________________________________.
шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні __________.
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі:
қоршаған ортаны қорғау саласында жұмыс өтілі _________________________;
мамандықтың және біліктіліктің атауы _________________________________;
дипломның нөмірі және берілген күні __________________________________;
диплом берген оқу орнының атауы ____________________________________.
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні _______________________________________;
шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні ___________.
3) Аккредиттелген мамандандырылған зертхана не көрсетілген зертханалары бар ұйымдардың талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындауы туралы шарт:
өз зертханасының болуы ____________________________________________;
аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні ____________________________;
аккредиттеу саласы ________________________________________________;
аттестатты берген орган _____________________________________________;
аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі ________________________;
Өз зертханасы болмаған жағдайда:
зертханасы бар ұйымның атауы ______________________________________;
шарттың нөмірі және жасалған күні ___________________________________;
аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні ____________________________;
аккредиттеу аттестатын берген орган _________________________________;
аккредиттеу саласы _________________________________________________;
аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі _________________________.

4) Программный комплекс по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду:
наименование программного комплекса ____________________________;
производитель программного комплекса ____________________________.
2. К деятельности по природоохранному проектированию, нормированию
для объектов I категории для юридических лиц:
1) Наличие у руководителя заявителя высшего или средне-специального образования:
наименование специальности и квалификации _________________________;
номер и дата выдачи диплома _______________________________________;
место выдачи диплома _____________________________________________;
наименование учебного заведения, выдавшего диплом __________________;
номер и дата удостоверения о признании и нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными организациями образования _____________;
номер и дата приказа о принятии на работу в качестве руководителя и (или) номер
и дата индивидуального трудового договора __________________________.
2) Не менее двух специалистов, работающих в штате данного юридического лица,
имеющих соответствующее высшее образование по профилю с практическим опытом
работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет:
фамилия, имя, отчество специалиста (при его наличии) _________________;
занимаемая должность: ___________________________________________;
стаж работы в области охраны окружающей среды: ____________________;
номер и дата приказа о принятии на работу и (или) номер и дата индивидуального
трудового договора _______________________________;
наименование специальности и квалификации _______________________;
номер и дата выдачи диплома _____________________________________;
место выдачи диплома ____________________________________________;
наименование учебного заведения, выдавшего диплом ________________;
номер и дата удостоверения о признании и нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными организациями образования _________.
3) Аккредитованная специализированная лаборатория либо договора о выполнении
аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории:
наличие собственной лаборатории _________________________________;
номер и дата аттестата аккредитации _______________________________;
область аккредитации ____________________________________________;
место выдачи аттестата аккредитации _______________________________
орган, выдавший аттестат аккредитации ____________________________;
срок действия аттестата аккредитации ______________________________.
В случае отсутствия собственной лаборатории договор о выполнении аналитических
работ (услуг) организациями, имеющими аккредитованные лаборатории:
наименования организации, имеющей лабораторию __________________;
номер и дата заключения договора _________________________________;
номер и дата аттестата аккредитации _______________________________;
область аккредитации ____________________________________________;
орган, выдавший аттестат аккредитации _____________________________;
место выдачи аттестата аккредитации _______________________________
срок действия аттестата аккредитации ______________________________.

4) Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық кешен:
бағдарламалық кешеннің атауы ______________________________________;
бағдарламалық кешеннің өндірушісі __________________________________.
2. I санаттағы объектілер үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызмет үшін заңды тұлғаларға:
1) өтініш берушінің басшысында жоғары немесе орта арнаулы білімінің болуы:
мамандықтың және біліктіліктің атауы ________________________________;
дипломның нөмірі және берілген күні _________________________________;
диплом берілген орын ______________________________________________;
диплом берген оқу орнының атауы ___________________________________;
шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні ___________;
басшы ретінде жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні _______________________.
2) Осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін профилі бойынша тиісті жоғары білімі, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар кем дегенде екі маманның болуы:
эколог мамандардың тегі, аты, әкесінің аты тегі есімі әкесінің аты (болған жағдайда) ___________________________________________________________;
атқаратын лауазымы _______________________________________________;
қоршаған ортаны қорғау саласындаға жұмыс өтілі ______________________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың нөмірі және күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні ________________________________________;
мамандықтың және біліктіліктің атауы ________________________________;
дипломның нөмірі және берілген күні _________________________________;
диплом берген оқу орнының атауы ___________________________________.
шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні __________.
3) Аккредиттелген мамандандырылған зертхана не көрсетілген зертханалары бар ұйымдардың талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындауы туралы шарт:
өз зертханасының болуы ____________________________________________;
аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні ____________________________;
аккредиттеу саласы ________________________________________________;
аттестатты берген орган _____________________________________________;
аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі ________________________;
Өз зертханасы болмаған жағдайда:
зертханасы бар ұйымның атауы ______________________________________;
шарттың нөмірі және жасалған күні ___________________________________;
аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні ____________________________;
аккредиттеу аттестатын берген орган _________________________________;
аккредиттеу саласы ________________________________________________
аккредиттеу аттестатының жарамдылық мерзімі________________________.

4) Программный комплекс по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду:
наименование программного комплекса ____________________________;
производитель программного комплекса ____________________________.
3. К деятельности по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или)
уничтожению опасных отходов:
1) наличие в штате эколога (по образованию) имеющего практического
опыта работы в области охраны окружающей среды не менее одного года:
фамилия, имя, отчество специалиста (при его наличии) ________________;
занимаемая должность: ___________________________________________;
наименование специальности и квалификации _______________________;
номер и дата выдачи диплома _____________________________________;
место выдачи диплома ____________________________________________;
наименование учебного заведения, выдавшего диплом ________________;
номер и дата удостоверения о признании и нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными организациями образования ____________;
номер и дата приказа о принятии на работу и (или) номер и дата индивидуального
трудового договора ________________________________.
2) наличие в собственности или аренде у собственника производственного объекта
(здания, строения, сооружения, помещения и/или полигона опасных отходов)
предназначенного для переработки, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения
опасных отходов (в административно-территориальной единице – области, городе республиканского значения или столице, где производятся прием и операции
по управлению опасными отходами):
номер и дата технического паспорта (Ф-2) ____________________________;
В случае отсутствия в собственности производственного объекта:
наименования организации, имеющей производственного объекта ______;
номер и дата договора ____________________________________________;
номер и дата технического паспорта (Ф-2) ____________________________;
3) наличие в собственности у собственника производственного комплекса (установки,
оборудования и/или транспорта), указанного в заключении государственной
экологической экспертизы или комплексном экологическом разрешении для операций
переработки, обезвреживания, утилизации и (или) уничтожения опасных отходов:
номер и дата договора приобретения оборудования (с платежным поручением)
_______________________________________________________________;
номер и дата технического паспорта по эксплуатации _________________;
4) Страховой полис по обязательному экологическому страхованию:
номер и дата выдачи страхового полиса _____________________________;
наименование страховщика _______________________________________;
наименование страхователя _______________________________________;
срок действия страхового полиса ___________________________________.

4) Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық кешені:
бағдарламалық кешеннің атауы ______________________________________;
бағдарламалық кешеннің өндірушісі __________________________________.
3. Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі қызметке:
1) штатында экологтың (білімі бойынша) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы:
маманның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________;
атқаратын лауазымы _______________________________________________;
мамандықтың және біліктіліктің атауы ________________________________;
дипломның нөмірі және берілген күні _________________________________;
диплом берген оқу орнының атауы ___________________________________;
шетел білім беру ұйымдарымен берілген білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктің нөмірі және берілген күні __________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың нөмірі және күні және/немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні _______________________________________;
2) меншік иесінде қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою үшін арналған (әкімшілік-аумақтық бірлікте – қауіпті қалдықтарды басқару бойынша қабылдау және операциялар жүргізілетін облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада) өндірістік объектінің (үйдің, құрылыстың, ғимараттың, үй-жайдың және/немесе қауіпті қалдықтар полигонының) болуы:
техникалық паспорттың (Ф-2) нөмірі және күні _________________________;
Меншігінде өндірістік объект болмаған жағдайда:
өндірістік объектісі бар ұйымның атауы _______________________________;
шарттың нөмірі мен мерзімі _________________________________________;
техникалық паспорттың (Ф-2) нөмірі және күні _________________________;
3) меншік иесінің меншігінде қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою операциялары үшін мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысында немесе кешенді экологиялық рұқсатта көрсетілген өндірістік кешеннің (қондырғының, жабдықтың және/немесе көліктің) толық тізбесінің болуы:
жабдықты сатып алу шартының нөмірі мен күні (төлем тапсырмасымен) ____;
пайдалану жөніндегі техникалық паспорттың нөмірі мен күні _____________;
4) Міндетті экологиялық сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі:
сақтандыру полисінің нөмірі және берілген күні ________________________;
сақтанушының атауы _______________________________________________;
сақтандырушының атауы ___________________________________________;
сақтандыру полисінің қолданылу мерзімі ______________________________.