Об утверждении Правил осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки (для местных исполнительных органов)
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 262. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2021 года № 23640
В соответствии с пунктом 3 статьи 204 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки (для Местных исполнительных органов) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
\Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 19 июля 2021 года № 262
Правила осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки (для местных исполнительных органов).
Глава 1. Общие положения
1. Правила осуществления инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки данных, документирования и хранения данных, полученных в результате инвентаризации и корректировки для местных исполнительных органов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 204 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения инвентаризации стационарных источников и выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, корректировку ее данных, документирование и хранение данных.

Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеуді жүзеге асыру, деректерді түзету, түгендеу және түзету нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидаларын (жергілікті атқарушы органдар үшін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 262 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 шiлдеде № 23640 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 204-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеуді жүзеге асыру, деректерді түзету, түгендеу және түзету нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидалары (жергілікті атқарушы органдар үшін) бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 19 шілдедегі
№ 262 бұйрығына қосымша
Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеуді жүзеге асыру, деректерді түзету, түгендеу және түзету нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидалары (жергілікті атқарушы органдар үшін).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеуді жүзеге асыру, деректерді түзету, түгендеу және түзету нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидалары (жергілікті атқарушы органдар үшін) (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 204-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және стационарлық көздерге және атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларына түгендеу жүргізудің, оның деректерін түзетудің, деректерді құжаттаудың және сақтаудың өткізу тәртібін айқындайды.
Начало формы
________________________________________________________________
Конец формы

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) пылегазоочистная установка – сооружение, состоящее из одного или нескольких аппаратов по очистке загрязняющих веществ, вспомогательного оборудования и коммуникаций, предназначенное для улавливания из выбросов или вентиляционного воздуха загрязняющих веществ с целью предотвращения загрязнения атмосферного воздуха;
2) стационарный источник выброса – источник выброса, который не может быть перемещен без его демонтажа и постоянное местоположение которого может быть определено с применением единой государственной системы координат или который может быть перемещен посредством транспортного или иного передвижного средства, но требует неподвижного (стационарного) относительно земной поверхности положения в процессе его эксплуатации.
3. Согласно пункту 1 статьи 205 Кодекса, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы обеспечивают проведение сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и составление на их основе сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта.
4. При проведении инвентаризации выбросов выявляются и учитываются все стационарные источники, устанавливаются их характеристики, а также определяются количественные и качественные показатели выбросов из всех стационарных источников выбросов, систематизируются и документируются полученные результаты.
5. Инвентаризация стационарных источников выбросов осуществляется на основании следующих исходных данных:
1) выданных комплексных экологических разрешений;
2) выданных экологических разрешений на воздействие;
3) предоставленных деклараций о воздействии на окружающую среду;
4) статистической информации по объектам IV категории;
5) данных государственного экологического мониторинга;
6) результатов государственного экологического контроля.
Глава 2. Порядок работ при проведении инвентаризации выбросов населенного пункта
6. Инвентаризация выбросов загрязняющих веществ в атмосферу является систематизацией сведений о распределении источников выбросов на территории населенного пункта, количестве и составе выбросов.
Проверку достоверности и полноты инвентаризации выбросов местные исполнительные органы осуществляют при анализе результатов государственного экологического контроля на предприятиях, расположенных на территории населенного пункта.
Инвентаризация выбросов является систематизацией сведений о распределении стационарных источников на рассматриваемой территории и является основой для разработки сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) шаңгазтазарту жабдықтары – атмосфералық ауаның ластауын жою мақсатында шығарындылардан немесе ластаушы заттарды желдеткіш ауасынан аулап алу үшін арналған қосалқы жабдықтарды және коммуникацияларды ластаушы заттарды тазарту бойынша бір немесе бірнеше аппараттан тұратын құрылысжай.
2) шығарындының стационарлық көзі – бөлшектемей орнын ауыстыруға болмайтын және тұрақты орналасқан жері бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесін қолдана отырып айқындалуы мүмкін немесе көлік құралы немесе өзге жылжымалы құрал арқылы орнын ауыстыруға болатын, бірақ пайдаланылу процесінде жер бетіне қатысты қозғалмайтын (стационарлық) жағдайды талап ететін шығарынды көзі танылады.
3. Кодекстің 205-бабының 1-тармағына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауа ластануының жиынтық есеп-қисаптарын жүргізуді және олардың негізінде елді мекеннің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томын жасауды қамтамасыз етеді.
4. Шығарындыларға түгендеу жүргізу кезінде барлық стационарлық көздер анықталады және есепке алынады, олардың сипаттамалары белгіленеді, сондай-ақ шығарындылардың барлық стационарлық көздерінен шығарындылардың сандық және сапалық көрсеткіштері айқындалады, алынған нәтижелер жүйеленеді және құжатталады.
5. Шығарындылардың стационарлық көздерін түгендеу мынадай бастапқы деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) берілген кешенді экологиялық рұқсаттар;
2) әсер етуге берілген экологиялық рұқсаттар;
3) қоршаған ортаға әсер ету туралы ұсынылған декларациялар;
4) IV санаттағы объектілер бойынша статистикалық ақпарат;
5) мемлекеттік экологиялық мониторингтің деректері;
6) мемлекеттік экологиялық бақылаудың нәтижелері.
2-тарау. Елді мекен шығарындыларына түгендеу жүргізу кезіндегі жұмыс тәртібі
6. Атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларын түгендеу елді мекен аумағында шығарындылар көздерін бөлу, шығарындылардың саны мен құрамы туралы мәліметтерді жүйелеу болып табылады.
Шығарындыларды түгендеудің дұрыстығы мен толықтығын тексеруді жергілікті атқарушы органдар, әдетте, елді мекен аумағында орналасқан кәсіпорындарда мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелерін талдау кезінде жүзеге асырады.
Шығарындыларды түгендеу қаралып отырған аумақта стационарлық көздерді бөлу туралы мәліметтерді жүйелеу болып табылады және елді мекеннің шекті рұқсат етілген шығарындыларының жиынтық томын әзірлеу үшін негіз болып табылады.

7. При проведении инвентаризации выбросов:
1) дается краткая характеристика населенного пункта (например, климатические характеристики), с указанием жилой застройки и зон с особыми условиями использования территорий, в том числе ландшафтно- рекреационных зон, зон отдыха, территорий курортов, санаториев и домов отдыха, стационарных лечебно-профилактических учреждений; размеры и границы зоны воздействия;
2) определяется и анализируется вид деятельности (технологии производства) предприятия, результаты производственного экологического контроля;
3) определяются сооружения, технические устройства, оборудование, технологические или процессы, являющиеся источниками образования и выделения загрязняющих веществ, и выявляются все стационарные источники;
4) систематизируются сведения о пространственном размещении стационарных источников на объекте;
5) указываются типы (организованный, неорганизованный), виды (точечный, линейный, площадной), наименование (труба, вентшахта, аэрационный фонарь, дефлектор, свеча) и геометрические характеристики стационарных источников (длина, ширина, высота, при наличии устья - вид и размеры устья источника);
6) определяются координаты стационарных источников загрязнения;
7) определяются показатели выбросов, в том числе устанавливается качественный и количественный состав выбросов с учетом всех загрязняющих веществ, которые могут образоваться, выделиться и поступить в атмосферный воздух (перечень загрязняющих веществ и их концентрации), а также определяются показатели отходящих газов (скорость, температура, объемный расход); сведения о количестве, характеристиках и эффективности пылегазоочистных установок;
8) документируются результаты инвентаризации выбросов.
К основным показателям, которые определяются при инвентаризации выбросов, относятся максимальные разовые значения выбросов в граммах в секунду и значения суммарных годовых (валовых) выбросов в тоннах в год.
Систематизация сведений о пространственном размещении стационарных источников выбросов загрязняющих веществ осуществляется путем определения координат стационарных источников, выявление порядковых номеров и анализа карт-схем предприятий населенного пункта. Формируется ситуационный план населенного пункта с указанием действующих стационарных источников выбросов. Устанавливаются параметры привязки системы координат карты-схемы к системе координат, в которой проводятся сводные расчеты. Принятая нумерация не может быть изменена при проведении следующей инвентаризации выбросов.

7. Шығарындыларды түгендеу жүргізу кезінде:
1) тұрғын үй құрылысы мен аумақтарды, оның ішінде ландшафтық-рекреациялық аймақтарды, демалыс аймақтарын, курорттар, санаторийлер мен демалыс үйлері аумақтарын, стационарлық емдеу-алдын алу мекемелерін пайдаланудың ерекше жағдайлары бар аймақтарды көрсете отырып, елді мекеннің қысқаша сипаттамасы беріледі (мысалы, климаттық сипаттамалар); санитариялық-қорғаныш аймағының көлемі мен шекаралары;
2) кәсіпорынның қызмет түрі (өндіріс технологиясы), өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері анықталады және талданады;
3) ластаушы заттардың түзілу және бөліну көздері болып табылатын құрылыстар, техникалық құрылғылар, жабдықтар, технологиялық немесе өзге де процестер анықталады және барлық стационарлық көздер айқындалады;
4) объектіде стационарлық көздердің кеңістікте орналасуы туралы мәліметтер жүйеленеді;
5) стационарлық көздердің типтері (ұйымдастырылған, ұйымдастырылмаған), түрлері (нүктелі, желілік, алаңдық), атауы (құбыр, вентшахта, аэрациялық фонарь, дефлектор, шырақ) және геометриялық сипаттамалары (ұзындығы, ені, биіктігі, сағасы болған жағдайда көз сағасының түрі мен өлшемдері көрсетіледі);
6) стационарлық ластану көздерінің координаттары анықталады;
7) шығарындылар көрсеткіштері айқындалады, оның ішінде атмосфералық ауаға түзілуі, бөлінуі және түсуі мүмкін барлық ластаушы заттарды (ластаушы заттар тізбесі және олардың шоғырлануы) ескере отырып, шығарындылардың сапалық және сандық құрамы белгіленеді, сондай-ақ шығатын газдардың көрсеткіштері (жылдамдық, температура, көлемдік шығысы) айқындалады; шаң тазарту қондырғыларының саны, сипаттамасы және тиімділігі туралы мәліметтер;
8) шығарындыларды түгендеу нәтижелері құжатталады.
Шығарындыларды түгендеу кезінде айқындалатын негізгі көрсеткіштерге шығарындылардың секундына граммдағы ең жоғары бір реттік мәндері және жылына тоннадағы жиынтық жылдық (жалпы) шығарындылардың мәндері жатады.
Ластаушы заттар шығарындыларының стационарлық көздерін кеңістікте орналастыру туралы мәліметтерді жүйелеу стационарлық көздердің координаталарын анықтау, реттік нөмірлерін анықтау және елді мекен кәсіпорындарының карта-схемаларын талдау арқылы жүзеге асырылады. Шығарындылардың қолданыстағы стационарлық көздерін көрсете отырып, елді мекеннің ситуациялық жоспары қалыптастырылады. Сондай-ақ, карта-схеманың координаттар жүйесін жиынтық есептеулер жүргізілетін координаттар жүйесіне байланыстыру параметрлері белгіленеді. Шығарындыларды келесі түгендеу кезінде қабылданған нөмірлеуді өзгертуге болмайды.

Глава 3. Документирование и хранение данных, полученных в результате инвентаризации выбросов
8. По результатам инвентаризации выбросов местными исполнительными органами составляются сводные данные, содержащие данные инвентаризации. Образец структуры сводных данных об инвентаризации стационарных источников выбросов населенного пункта приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.
9. Образец документирования данных о стационарных источниках выбросов загрязняющих веществ приведен в приложении 2 к настоящим Правилам. Источниками информации для документирования данных являются: выданные комплексные экологические разрешения, выданные экологические разрешения на воздействие, предоставленные декларации о воздействии на окружающую среду, результаты государственного экологического контроля. При этом, количество и нумерация граф таблицы в приложении 2, в которых указываются размеры и координаты источника выбросов, а также показатели выбросов, даны условно, зависят от особенностей поступления загрязняющих веществ в атмосферный воздух от конкретного стационарного источника.
10. Высота источника выбросов указывается с точностью до одной десятой (0,1) метра. Если источники выбросов расположены ниже 2 метра над поверхностью земли, такая высота принимается равной 2 метр. В случаях, когда источники загрязнения расположены ниже уровня земной поверхности (например, в карьерах, угольных разрезах), источник выбросов рассматривается как площадной неорганизованный с высотой, равной 2 метр. Если источники загрязнения расположены ниже уровня земной поверхности, но данный объект (например, шахта) оборудован системой вентиляции с выбросом над земной поверхностью, то такой источник выбросов рассматривается как организованный с высотой, равной фактической высоте выброса над земной поверхностью (из трубы, вентшахты или аналогичного сооружения).
Значения диаметра точечного стационарного источника с круглым устьем, значения длины и ширины с прямоугольным устьем указываются с точностью до одной сотой (0,01) метра.
Значения координат стационарных источников указываются с точностью до метра. Для точечных источников с круглым устьем не требуются данные о длине и ширине устья, для одиночных точечных источников приводится одна пара координат и не требуется указывать ширину как для площадного источника. Для линейных источников выбросов приводятся координаты концов источника; для площадных источников, как правило, - координаты середин сторон прямоугольника, ограничивающего источник.
Ширина площадного источника выбросов указывается с точностью до метра. В случае, если поверхность площадного источника не горизонтальна (например, оконные и дверные проемы), следует указывать длину горизонтальной стороны прямоугольника, ограничивающего источник.
Для неорганизованных источников данные о размерах устья, а также данные о скорости выхода, расходе и температуре газовоздушной смеси не требуются. Значения скорости выхода, расхода и температуры газовоздушной смеси приводятся осредненными за период времени, соответствующий периоду, для которого определяется осредненная концентрация.
Данные об установках очистки газа и условий их эксплуатации вносятся в таблицу, образец которой приведен в приложении 3 к настоящим Правилам. Источниками информации для документирования данных являются: выданные комплексные экологические разрешения, выданные экологические разрешения на воздействие, предоставленные декларации о воздействии на окружающую среду, статистическая информация по объектам IV категории, данные государственного экологического мониторинга.
При этом в указанную таблицу не вносятся данные об установках и устройствах очистки газа, являющихся неотъемлемой частью технологического оборудования и (или) не осуществляющих выбросы загрязняющих веществ непосредственно в атмосферный воздух.

3-тарау. Шығарындыларды түгендеу нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау
8. Шығарындыларды түгендеу нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы органдар түгендеу деректерін қамтитын жиынтық деректер жасайды. Шығарындыларды түгендеу жөніндегі жиынтық деректер құрылымының үлгісі осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
9. Ластаушы заттар шығарындыларының стационарлық көздері туралы деректерді құжаттаудың үлгісі осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген. Деректерді құжаттау үшін ақпарат көздері: берілген кешенді экологиялық рұқсаттар, әсер етуге берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялар, мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері болып табылады. Бұл ретте, көрсетілген кестенің үлгісінде шығарындылар көзінің мөлшері мен координаттары, сондай-ақ шығарындылар көрсеткіштері көрсетілетін бағандардың саны мен нөмірленуі шартты түрде берілген, нақты стационарлық көзден атмосфералық ауаға ластаушы заттардың түсу ерекшеліктеріне байланысты.
10. Шығарындылар көзінің биіктігі метрдің оннан біріне дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Егер шығарындылар көздері жер бетінен 2 метрге төмен орналасқан болса, мұндай биіктік 2 метрге тең болып қабылданады, ластану көздері жер бетінің деңгейінен төмен орналасқан жағдайларда (мысалы, карьерлерде, көмір тіліктерінде) шығарындылар көзі биіктігі 2 метр тең ұйымдастырылмаған алаң ретінде қарастырылады. Егер ластану көздері жер бетінің деңгейінен төмен орналасқан болса, бірақ осы объект (мысалы, шахта) жер бетінің үстінен шығарындылары бар желдету жүйесімен жабдықталған болса, онда мұндай шығарындылар көзі жер бетінен (құбырдан, вентшахтадан немесе ұқсас құрылыстан) шығарындының нақты биіктігіне тең биіктікте ұйымдастырылған ретінде қаралады.
Дөңгелек сағасы бар нүктелі стационарлық көз диаметрінің мәндері, тік бұрышты сағасы бар ұзындық және ен мәндері метрдің жүзден біріне дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Стационарлық көздер координаталарының мәндері метрге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Дөңгелек сағасы бар нүктелі көздер үшін сағаның ұзындығы мен ені туралы деректер талап етілмейді, дара нүктелі көздер үшін бір жұп координаттар келтіріледі және ауданды көздер ретінде енін көрсету талап етілмейді. Шығарындылардың сызықтық көздері үшін көз ұштарының координаттары келтіріледі; алаңдық көздер үшін, әдетте, көзді шектейтін тіктөртбұрыштың жақтары орталарының координаттары.
Шығарындылардың алаңдық көзінің ені метрге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Егер алаңдық көздің беті көлденең болмаса (мысалы, терезе және есік ойықтары), көзді шектейтін тікбұрыштың көлденең жағының ұзындығын көрсету керек.
Ұйымдастырылмаған көздер үшін ауыздың мөлшері туралы деректер, сондай-ақ газ-ауа қоспасының Шығу жылдамдығы, шығысы және температурасы туралы деректер талап етілмейді. Газ-ауа қоспасының шығу жылдамдығының, шығысының және температурасының мәндері орташа концентрация анықталатын кезеңге сәйкес келетін уақыт кезеңі үшін орташаландырылған болып келтіріледі.
Газды тазарту қондырғылары және оларды пайдалану шарттары туралы деректер Үлгі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген кестеге енгізіледі. Деректерді құжаттау үшін ақпарат көздері: берілген кешенді экологиялық рұқсаттар, әсер етуге берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға әсер ету туралы берілген декларациялар, IV санаттағы объектілер бойынша статистикалық ақпарат, мемлекеттік экологиялық мониторинг деректері болып табылады.
Бұл ретте көрсетілген кестеге технологиялық жабдықтың ажырамас бөлігі болып табылатын және (немесе) ластаушы заттардың шығарындыларын тікелей атмосфералық ауаға жүзеге асырмайтын газды тазарту қондырғылары мен құрылғылары туралы деректер енгізілмейді.

11. Образец документирования данных о суммарных выбросах загрязняющих веществ по населенному пункту, их очистке и утилизации приведен в приложении 4 к настоящим Правилам. Источниками информации для документирования данных являются: stat.gov.kz — интернет-ресурс Бюро национальной статистики, Государственный фонд экологической информации.
12. Годовой выброс загрязняющих веществ (т/год) от всего населенного пункта рассчитывается как сумма годовых выбросов этого загрязняющих веществ из всех стационарных источников загрязнения.
При документировании результатов инвентаризации выбросов значения максимального разового (г/с) и валового (т/г) выброса загрязняющих веществ допускается указывать числом с тремя знаками после запятой.
Глава 4. Корректировка и хранение данных инвентаризации выбросов
13. Корректировка данных инвентаризации выбросов населенного пункта свыше десяти тысяч человек осуществляется в случае выявления несоответствия между показателями выбросов и данными инвентаризации выбросов, корректировка инвентаризации выбросов обязательна, если фактические показатели выбросов населенного пункта превышают более чем на 10% суммарные годовые (валовые) показатели, соответствующие нормативам выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, установленным для данного населенного пункта.
14. Корректировка данных инвентаризации выбросов проводится не позднее одного года со дня возникновения указанных обстоятельств. Определяются сроки проведения такой корректировки и назначается должностное лицо, ответственное за ее проведение.
15. Инвентаризация стационарных источников населенного пункта проводятся не реже одного раза в пять лет.
Сведения, необходимые для корректировки данных инвентаризации выбросов вносятся в сводные данные о результатах инвентаризации выбросов.
На титульном листе сводных данных об инвентаризации выбросов указывается дата проведения корректировки, раздел "Введение" дополняется пояснениями о причинах и составе корректировки.
Данные о результатах инвентаризации выбросов, ее корректировки хранятся местным исполнительным органом в бумажном и электронном виде и подлежат постоянному хранению.
Местный исполнительный орган определяет место хранения (хранилище, архив), а также назначает должностное лицо, ответственное за хранение данных инвентаризации выбросов.
Приложение 1 к Правилам
осуществления инвентаризации
стационарных источников
выбросов, корректировки
данных, документирования и
хранения данных, полученных в
результате инвентаризации и
корректировки (для местных
исполнительных органов)
Структура сводных данных об инвентаризации стационарных источников выбросов населенного пункта

11. Жалпы елді мекенде ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары, оларды тазарту және кәдеге жарату туралы деректерді Құжаттаудың үлгісі осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген. Деректерді құжаттау үшін ақпарат көздері: stat.gov.kz — Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсы, мемлекеттік экологиялық ақпарат қоры.
12. Барлық елді мекеннен ластаушы заттардың (т/жыл) жылдық шығарындылары ластанудың барлық стационарлық көздерінен осы ластаушы заттардың жылдық шығарындыларының сомасы ретінде есептеледі.
Шығарындыларды түгендеу нәтижелерін құжаттау кезінде ластаушы заттардың ең жоғары бір реттік (г/с) және жалпы (т/г) шығарындыларының мәндерін үтірден кейін үш маңызды санмен көрсетуге жол беріледі.
4-тарау. Шығарындыларды түгендеу деректерін түзету және сақтау
13. Он мың адамнан астам елді мекен шығарындыларын түгендеу деректерін түзету шығарындылар көрсеткіштері мен шығарындыларды түгендеу деректерінің арасында сәйкессіздік анықталған жағдайда жүзеге асырылады, егер елді мекен шығарындыларының нақты көрсеткіштері осы елді мекен үшін белгіленген атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының нормативтеріне сәйкес келетін жиынтық жылдық (жалпы) көрсеткіштерден 10% - дан асатын болса, шығарындыларды түгендеуді түзету міндетті.
14. Шығарындыларды түгендеу деректерін түзету көрсетілген мән-жайлар туындаған күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей жүргізіледі. Мұндай түзетуді жүргізу мерзімдері айқындалады және оны жүргізуге жауапты лауазымды адам тағайындалады.
15. Елді мекеннің стационарлық көздерін түгендеу кемінде бес жылда бір рет жүргізіледі.
Шығарындыларды түгендеу деректерін түзету үшін қажетті мәліметтер шығарындыларды түгендеу нәтижелері туралы жиынтық деректерге енгізіледі.
Шығарындыларды түгендеу туралы жиынтық деректердің титулдық бетінде түзету жүргізілген күн көрсетіледі, "Кіріспе" бөлімі түзетудің себептері мен құрамы туралы түсіндірмелермен толықтырылады.
Шығарындыларды түгендеу, оны түзету нәтижелері туралы деректерді жергілікті атқарушы орган қағаз және электрондық түрде сақтайды және тұрақты сақтауға жатады.
Жергілікті атқарушы орган сақтау орнын (сақтау орнын, мұрағатты) айқындайды, сондай-ақ шығарындыларды түгендеу деректерін сақтауға жауапты лауазымды адамды тағайындайды.
Стационарлық шығарындылар
көздерін түгендеуді жүзеге
асыру, деректерді түзету,
түгендеу және түзету
нәтижесінде алынған деректерді
құжаттау және сақтау
қағидаларына
1-қосымша
Елді мекеннің стационарлық көздерін түгендеу туралы жиынтық деректердің құрылымы

1. Титульный лист;
2. Введение;
3. Сведение о населенном пункте, характеристика местности;
4. Перечень предприятий и их краткая характеристика;
5. Перечень стационарных источников выбросов населенного пункта, и карта-схема их расположения;
6. Сведения о пылегазоочистных установках с указыванием эффективности очистки;
7. Таблицы, заполненные по форме согласно приложениям 2, 3, 4 к настоящим Правилам.
Приложение 2 к Правилам
осуществления инвентаризации
стационарных источников
выбросов, корректировки
данных, документирования и
хранения данных, полученных в
результате инвентаризации и
корректировки (для местных
исполнительных органов)
Документирование данных об инвентаризации стационарных источников выбросов населенного пункта
Цех
Число часов работы в год
Наименование стационарного источника выброса загрязняющих веществ
Число ист. выброса
Hомер ист. выброса
Высота источника выброса, м
Диаметр устья трубы м
Параметры газовозд. смеси на выходе из ист. выброса
Скорость, м/с

1. Титул парағы;
2. Кіріспе;
3. Елді мекен туралы мәлімет, жергілікті жердің сипаттамасы;
4. Кәсіпорындар тізбесі және олардың қысқаша сипаттамасы;
5. Елді мекеннің стационарлық көздерінің тізбесі және олардың орналасу карта-схемасы;
6. Тазалау тиімділігін көрсете отырып, шаң тазарту қондырғылары туралы мәліметтер;
7. Осы Қағидаларға 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша толтырылған кестелер.
Шығарындылардың
стационарлық көздерін
түгендеуді жүзеге асыру,
деректерді түзету, түгендеу және
түзету нәтижесінде алынған
деректерді құжаттау және сақтау
қағидаларына
2-қосымша
Ластаушы заттар шығарындыларының көздері туралы деректерді құжаттау
Цех
Жылына жұмыс сағаттарының саны
Ластаушы заттар шығарындысының стационарлық көзінің атауы
Шығару көздерінің саны
Шығару көздерінің нөмірлері
Шығару көздерінің биіктігі, м
Құбыр сағасының диаметрі, м
Газ-ауа қоспасының параметрлері шығару көздерінен шығу кезінде
Жылдамдығы, м/с

2. Наименование предприятия
n. Наименование предприятия
Приложение 3 к Правилам
осуществления инвентаризации
стационарных источников
выбросов, корректировки
данных, документирования и
хранения данных, полученных в
результате инвентаризации и
корректировки (для местных
исполнительных органов)
Данные о пылегазоочистных установках на предприятиях населенного пункта
Номер источника загрязнения
Наименование и тип пылегазоочистного оборудования
КПД аппаратов, %
Код загрязняющего вещества по которому происходит очистка 1
Проектный
фактический
1
2
3
4
5
1. Наименование предприятия
2. Наименование предприятия
3. Наименование предприятия
Примечание 1- указывается код загрязняющего вещества в соответствии с гигиеническими нормативами, утвержденными уполномоченным органом в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приложение 4 к Правилам
осуществления инвентаризации
стационарных источников
выбросов, корректировки
данных, документирования и
хранения данных, полученных в
результате инвентаризации и
корректировки (для местных
исполнительных органов)
Суммарные выбросы загрязняющих веществ по населенному пункту
Код загрязняющ вещества
Наименование загрязняющего вещества
Количество загрязняющих веществ отходящих от источников загрязнения, т/год
В том числе
Из поступивших на очистку
Всего выброшено в атмосферу, т/год
выбрасывается без очистки, т/год
поступает на очистку, т/год
выброшено в атмосферу, т/год
уловлено и обезврежено, т/год
фактически
из них утилизовано
1
2
3
4
5
6
7
8
9
В с е г о:
в том числе:
т в е р д ы е
из них:
г а з о о б р а з н ы е и ж и д к и е

2. Кәсіпорынның атауы
N. Кәсіпорынның атауы
Шығарындылардың
стационарлық көздерін
түгендеуді жүзеге асыру,
деректерді түзету, түгендеу және
түзету нәтижесінде алынған
деректерді құжаттау және сақтау
қағидаларына
3-қосымша
Елді мекен кәсіпорындарындағы шаңгазтазартқыш қондырғылары туралы деректер
Бөліну көзінің нөмірі
Шаңгазтазартқыш қондырғыларының атауы мен типі
Аппараттардың пайдалы әрекет коэффициенті (ПӘК), %
Тазарту жүргізілетін ластаушы заттың коды1
жобалық
нақтылы
1
2
3
4
5
1. Кәсіпорынның атауы
2. Кәсіпорынның атауы
3. Кәсіпорынның атауы
Ескертпе 1 - санитарлық-эпидемиялық қолайлылығын қамтамасыз ететін саласындағы өкілетті органмен бекітілген гигиеналық нормативтерге сәйкес зиянды (ластаушы) заттың коды көрсетіледі.
Шығарындылардың
стационарлық көздерін
түгендеуді жүзеге асыру,
деректерді түзету, түгендеу және
түзету нәтижесінде алынған
деректерді құжаттау және сақтау
қағидаларына
4-қосымша
Елді мекен бойынша ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары
Ластаушы заттың коды
Ластаушы заттың атауы
Ластану көздерінен шығатын ластаушы заттардың саны
Оның ішінде
Тазартуға түскендердің ішінен
Барлығы атмосфераға шығарылды
тазалаусыз лақтырылады
тазалауға түседі
атмосфераға лақтырылды
ұсталған және залалсыздандырылған
нақты
оның ішінде кәдеге жаратылды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы:
оның ішінде:
қ а т т ы
оның ішінде:
г а з т ә р і з д і ж ә н е
с ұ й ы қ