О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2021 года № 23644
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15539), следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.";
в Правилах отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Отбор на обучение в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего образования, осуществляется из числа военнослужащих, проходящих обучение на первом курсе высших военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан (далее – ВУЗ МО РК), изъявивших желание продолжить обучение в иностранных ВУЗах на основании рапорта, поданного на имя начальника ВУЗа МО РК, до 15 августа года отбора.
Отбор на обучение в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего образования на медицинские и музыкальные специальности осуществляется из числа военнослужащих, зачисленных на первый курс обучения на основании рапорта, поданного на имя начальника ВУЗа МО РК, до 15 августа года отбора.
Поступление граждан в ВУЗы РК с целью дальнейшего обучения в иностранных ВУЗах, по медицинским и музыкальным специальностям осуществляется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268). Профильным предметом ЕНТ к поступлению на вышеуказанные специальности определить: биология, химия, для медицинских специальностей, творческий экзамен для музыкальных специальностей.
Список иностранных ВУЗов, на которые осуществляется отбор, а также информация о предъявляемых требованиях, условиях и порядке отбора размещаются в зданиях ВУЗов МО РК в местах, доступных для всеобщего обозрения, не позднее 1 августа.
В рапорте указываются воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии), год и месяц рождения, наименование иностранного ВУЗа, в которое желает поступить (независимо от специальности, по которой проходит обучение).

"Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.а. 2021 жылғы 21 шілдедегі № 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 шілдеде № 23644 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15539 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларда оқуға іріктеу оқуды шетелдік ӘОО-ларда жалғастыруға ниет білдірген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ҚР ҚМ ӘОО) бірінші курсында оқитын әскери қызметшілер қатарынан іріктеу жылының 15 тамызына дейін ҚР ҚМ ӘОО бастығының атына берілген баянат негізінде жүзеге асырылады.
Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларда медициналық және музыкалық мамандықтарға оқуға іріктеу оқудың бірінші курсына қабылданған әскери қызметшілер қатарынан іріктеу жылының 15 тамызына дейін ҚР ҚМ ӘОО бастығының атына берілген баянат негізінде жүзеге асырылады.
Азаматтардың ҚР ӘОО-на одан әрі оқуын шетелдік ӘОО-ларда жалғастыру мақсатында медициналық және музыкалық мамандықтар бойынша оқуға түсуі "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады. Жоғарыда көрсетілген мамандықтарға оқуға түсу үшін ҰБТ бейіндік пәні: медициналық мамандықтар үшін биология, химия, музыкалық мамандықтар үшін шығармашылық емтихан болып белгіленеді.
Шетелдік ӘОО-ларға іріктеу жүзеге асырылатын тізім, сондай-ақ қойылатын талаптар, іріктеу шарттары мен тәртібі туралы ақпарат 1 тамыздан кешіктірілмей ҚР ҚМ ӘОО-ның ғимараттарында жалпыға қолжетімді жерлерде орналастырылады.
Баянатта әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде), туған жылы мен айы, оқуға түскісі келетін шетелдік ӘОО-ның атауы (оқитын мамандығына қарамастан) көрсетіледі.

К рапорту прилагаются автобиография (написанная собственноручно), служебная характеристика (в произвольной форме), 3 фотографии (без головного убора, размером 4,5 х 6 сантиметров).
4. До 10 июля года отбора начальники профильных структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, главнокомандующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан представляют в структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее вопросы военного образования (далее – структурное подразделение МО РК) кандидатов для включения в проект приказа Министра обороны Республики Казахстан об утверждении составов отборочных комиссий.
Комиссии по отбору военнослужащих в иностранные ВУЗы (далее – комиссия) назначаются приказом Министра обороны Республики Казахстан до 10 августа года отбора.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В состав комиссии не включаются представители ВУЗов МО РК, в котором обучается военнослужащий, за исключением начальника ВУЗа МО РК.
Секретарь комиссии назначается председателем комиссии без права голоса и обеспечивает ведение протокола по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам (далее – протокол).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Решение комиссии об отборе на учебу либо отказе, с указанием анкетных данных военнослужащих, представляется в структурное подразделение МО РК.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Отбор военнослужащих в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего военного образования, отвечающих требованиям профессионального отбора и иностранных ВУЗов, осуществляется в три этапа:
1) на первом этапе – формируются списки военнослужащих на основании поступивших документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил;
2) на втором этапе – проводится тестирование по языку обучения на котором будет обучаться военнослужащий в зарубежной организации образования. Тестирование по языку обучения проводится для определения уровня владения языком обучения поступающих. Тестовые вопросы составляются с учетом программы основного среднего образования и состоят из 30 вопросов, 1 вопрос приравнивается к 1 баллу. Пороговый уровень составляет 10 баллов.
С отбираемыми военнослужащими на специальности органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан проводится психофизиологическое и полиграфологическое исследование (далее – исследование), за исключением лиц, ранее прошедших исследование с результатом "Рекомендован";

Баянатқа өмірбаян (өз қолымен жазылған), қызметтік мінездеме (еркін түрде), 3 фотосурет (бас киімсіз, өлшемі 4,5 х 6 сантиметр) қоса беріледі.
4. Іріктеу жылының 10 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бейінді құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бас қолбасшылары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі) іріктеу комиссияларының құрамдарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі бұйрығының жобасына қосу үшін кандидаттарды ұсынады.
Шетелдік ӘОО-ларға әскери қызметшілерді іріктеу жөніндегі комиссиялар (бұдан әрі – комиссия) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен іріктеу жылының 10 тамызына дейін тағайындалады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссияның құрамына ҚР ҚМ ӘОО-ның бастығын қоспағанда, әскери қызметші оқитын ҚР ҚМ ӘОО-ның өкілдері қосылмайды.
Комиссия хатшысы комиссияның төрағасымен дауыс беру құқығынсыз тағайындалады және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттаманы (бұдан әрі – хаттама) жүргізуді қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комиссияның оқуға іріктеу немесе одан бас тарту туралы шешімі әскери қызметшілердің сауалнамалық деректерін көрсете отырып, ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Кәсіби іріктеу және шетелдік ӘОО-лар талаптарына жауап беретін жоғары әскери білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларға әскери қызметшілерді іріктеу үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезеңде – осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген келіп түскен құжаттардың негізінде әскери қызметшілердің тізімдері қалыптастырылады;
2) екінші кезеңде – оқыту тілі бойынша тестілеу, онда әскери қызметші шетелдік білім беру ұйымында оқытылатын болады. Оқыту тілі бойынша тестілеу оқуға түсушілердің оқыту тілін меңгеру деңгейін айқындау үшін өткізіледі. Тестілеу сұрақтары негізгі орта білім беру бағдарламаларын ескере отырып, 30 сұрақтан тұрады, 1 сұрақ 1 балға теңестіріледі. Шекті деңгей 10 балды құрайды.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери барлау органдарының мамандықтарына іріктелетін әскери қызметшілермен бұдан бұрын зерттеуді "Ұсынылады" деген нәтижемен өткен адамдарды қоспағанда, психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер (бұдан әрі – зерттеу) өткізіледі;

3) на третьем этапе – осуществляется конкурсный отбор. Конкурсный отбор включает составление рейтинга поступающих от максимального до минимального рейтингового балла и проводится отборочной комиссией.
Отбираемые военнослужащие не рекомендованные по результатам исследования, считаются не прошедшими этап.
Рейтинг формируется путем суммирования результатов тестирования по языку обучения и результатов среднего балла успеваемости за первый курс обучения (или результатов ЕНТ для поступающих на медицинские и творческие специальности).
Для обучения направляются военнослужащие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора, преодолевших пороговый уровень второго этапа отбора.";
пункт 15 исключить;
приложение к указанному приказу изложить в новой редакции, согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
ВрИО Министра обороны
Республики Казахстан генерал-лейтенант
М. Бектанов
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 июля 2021 года № 470
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 371
Форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания отборочной (апелляционной) комиссии
___________________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
о прохождении отбора (отказе) в ______________________________________
(наименование ВУЗа)
Комиссия в составе:
председателя ______________________________________________________
заместителя председателя ___________________________________________
членов: ___________________________________________________________
__________________________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Число, месяц и год рождения
Национальность
Подразделение
Средний балл успеваемости по результатам промежуточной аттестации 1 курса или результат ЕНТ
Результаты тестирования языка обучения
психофизиологического и полиграфологического исследования
Общий балл
Решение комиссии
Председатель комиссии: _________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Члены комиссии: _______________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Секретарь комиссии: ____________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)

3) үшінші кезеңде – конкурстық іріктеу жүзеге асырылады. Конкурстық іріктеу ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін оқуға түсушілердің рейтингісін жасауды қамтиды және оны іріктеу комиссиясы жүргізеді.
Зерттеу нәтижелері бойынша ұсынылмайтын іріктелетін әскери қызметшілер кезеңді өтпеген болып саналады.
Рейтинг оқыту тілі бойынша тестілеу нәтижелерін және оқытудың бірінші курсы үшін үлгерімінің орташа балл нәтижелерін қосу арқылы қалыптастырылады (немесе медициналық және шығармашылық мамандықтарға оқуға түсушілерт үшін ҰБТ нәтижелері).
Оқуға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін рейтингіде тұрған, іріктеудің екінші кезеңінің шекті деңгейінен өткен әскери қызметшілер жіберіледі.";
15-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің міндетін
уақытша атқарушы генерал-лейтенант
М. Бектанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 21 шілдедегі
№ 470 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 371 бұйрығына
қосымша
Нысан
№ ____ ХАТТАМА
_______________________ іріктеу (апелляциялық) комиссиясының отырысы
(комиссия құрылатын органның атауы)
_____________________________ іріктеуден өткені (бас тартылғаны) туралы
(ӘОО-ның атауы)
Комиссия құрамы:
төрағасы ________________________________________________________
төрағаның орынбасары ____________________________________________
мүшелері: _______________________________________________________
________________________________________________________________
өз отырысында кандидаттарды қарады, зерделеді және қаулы етті:
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Туған күні, айы және жылы
Ұлты
Бөлімше
1-курс аралық аттестаттауының нәтижелері немесе ҰБТ нәтижесі бойынша үлгерімнің орташа балы
Оқыту тілі бойынша тестілеу нәтижелері
Психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер
Жалпы балы
Комиссия шешімі
Комиссия төрағасы: ____________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
Комиссия хатшысы: ___________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)