Об утверждении Правил предоставления информации Национальной гидрометеорологической службой
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 июля 2021 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2021 года № 23716
В соответствии с пунктом 1 статьи 169 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления информации Национальной гидрометеорологической службой.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 июля 2021 года № 267
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления информации Национальной гидрометеорологической службой (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 169 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления Национальной гидрометеорологической службой (далее – НГМС) метеорологической, гидрологической информации и информации о состоянии окружающей среды.

Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің ақпарат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 23 шiлдедегі № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 шiлдеде № 23716 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 169-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің ақпарат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ақпарат
және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Сауда
және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 23 шілдедегі
№ 267 Бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің ақпарат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің ақпарат беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 169-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің (бұдан әрі – ҰГМҚ) метеорологиялық, гидрологиялық ақпарат пен қоршаған ортаның жағдайы туралы ақпарат беру тәртібін айқындайды.

2. Предоставление НГМС экологической информации общественности, осуществляется в соответствии с требованиями предусмотренными статьями 18-20 Кодекса.
3. Потребители - государственные органы, средства массовой информации и иные организации всех форм собственности, физические лица.
Глава 2. Порядок предоставления информации
4. Объем ежегодно производимой информации в результате оказания услуг общегосударственного и международного значения в области метеорологического и гидрологического мониторинга, мониторинга состояния окружающей среды определяется в соответствии с заключаемыми между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и НГМС договорами и оплачивается по ценам, установленным уполномоченным органом в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 166 Кодекса.
5. Специализированная информация предоставляется НГМС по запросам потребителей с учетом периода, сроков, вида, объема и способа предоставления запрашиваемой информации на основании договоров на возмездном основании, согласно ценам за услуги утвержденным уполномоченным органом в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 166 Кодекса.
6. Порядок предоставления метеорологической, гидрологической информации и информации о состоянии окружающей среды определяется в зависимости от вида предоставляемой информации:
информация общего назначения, в том числе штормовая метеорологическая и гидрологическая информация;
специализированная информация.
7. Информации общего назначения приведены в Приложении 1 к настоящим Правилам.
8. Информация общего назначения, полученная с использованием государственной наблюдательной сети предоставляется по запросам потребителей без взимания стоимости запрашиваемой информации.
В целях оценки санитарно-эпидемиологического благополучия населения НГМС предоставляет информацию общего назначения государственному органу в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения один раз в полугодие в текстовом виде по сетям электронной и (или) факсимильной связи.
При предоставлении информации требующей выборку и проведения дополнительных аналитических работ и при наличии возможности ее предоставления в запрашиваемом виде, то потребители оплачивают за выборку и дополнительные аналитические работы по ценам, утвержденным в порядке, установленным действующим законодательством, за исключением государственных органов, перечень которых определен в ежегодно заключаемом договоре между НГМС и уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
9. Штормовая метеорологическая и гидрологическая информация предоставляются исключительно НГМС и включает в себя штормовые предупреждения и штормовые оповещения об опасных и стихийных гидрометеорологических явлениях.
Штормовые предупреждения содержат прогностическую метеорологическую и гидрологическую информацию об ожидаемых опасных и стихийных гидрометеорологических явлениях, штормовые оповещения - фактическую информацию о начавшихся опасных и стихийных гидрометеорологических явлениях на конкретной территории.
Наименование и критерии стихийных и опасных метеорологических и гидрологических явлении, при достижении которых выпускаются штормовые предупреждения и штормовые оповещения приведены в Приложении 2 к настоящим Правилам.

2. ҰГМҚ жұртшылыққа экологиялық ақпарат беруі Кодекстің 18-20-баптарында көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тұтынушылар - мемлекеттік органдар, бұқаралық ақпарат құралдары және меншіктің барлық нысанындағы өзге де ұйымдар, жеке тұлғалар.
2-тарау. Ақпарат беру тәртібі
4. Метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, қоршаған орта жай-күйінің мониторингі саласында жалпы мемлекеттік және халықаралық маңызы бар қызметтерді көрсету нәтижесінде жыл сайын жүргізілетін ақпараттың көлемі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен ҰГМҚ арасында жасалатын шарттарға сәйкес айқындалады және Кодекстің 166-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган белгілеген бағалар бойынша төленеді.
5. Арнаулы ақпарат Кодекстің 166-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган бекіткен қызмет көрсету бағаларына сәйкес өтеулі негізде шарттар негізінде сұратылған ақпаратты ұсыну кезеңін, мерзімдерін, түрін, көлемін және тәсілін ескере отырып, тұтынушылардың сұрау салулары бойынша ҰГМҚ-ға ұсынылады.
6. Метеорологиялық, гидрологиялық ақпаратты және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ақпаратты беру тәртібі ұсынылатын ақпараттың түріне байланысты айқындалады:
жалпы мақсаттағы ақпарат, оның ішінде дауылды метеорологиялық және гидрологиялық ақпарат;
арнаулы ақпарат.
7. Жалпы мақсаттағы ақпарат осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтірілген.
8. Мемлекеттік байқау желісін пайдалану арқылы алынған жалпы мақсаттағы ақпарат тұтынушылардың сұраныстары бойынша сұратылған ақпарат құнын төлемей-ақ ұсынылады.
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығын бағалау мақсатында ҰГМҚ жалпы мақсаттағы ақпаратты халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жарты жылда бір рет мәтіндік түрде электрондық және (немесе) факсимильді байланыс желілері арқылы ұсынады.
Іріктемені және қосымша талдамалық жұмысты жүргізуді талап ететін ақпаратты ұсынған кезде және оны сұрау салынған нысанда ұсыну мүмкіндігі болған жағдайда, тұтынушылар іріктеменің және қосымша талдамалық жұмыстың ақысын қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген бағалар бойынша төлейді, мемлекеттік органдарды қоспағанда, олардың тізбесі жыл сайын ҰГМҚ және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган арасында жасалатын келісіммен айқындалады.
9. Дауылдық метеорологиялық және гидрологиялық ақпарат тек қана ҰГМҚ-мен беріледі және ол қауіпті және дүлей гидрометеорологиялық құбылыстар туралы дауылды ескертулер мен дауылды хабарландыруларды қамтиды.
Дауылдық ескертулер күтілетін қауіпті және дүлей гидрометеорологиялық құбылыстар туралы болжамдық метеорологиялық және гидрологиялық ақпаратты, дауылды хабарламалар - нақты аумақта басталған қауіпті және дүлей гидрометеорологиялық құбылыстар туралы нақты ақпаратты қамтиды.
Дауылды ескерту мен дауыл туралы ескерту берілген табиғи және қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстардың атауы мен өлшемдері осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген.

10. Штормовые предупреждения и штормовые оповещения предоставляются потребителям метеорологической и гидрологической информации безвозмездно в текстовом виде по сетям электронной и (или) факсимильной связи.
Факт передачи (приема) штормовой метеорологической и гидрологической информации фиксируется в специальных журналах или реестрах с указанием даты, времени ее передачи (приема), фамилии работников, осуществляющих передачу (прием) такой информации.
11. При распространении информации общего назначения и штормовой метеорологической и гидрологической информации в средствах массовой информации, предоставленной НГМС дается обязательная ссылка на источник ее получения.
Приложение 1 к Правилам
предоставления Национальной
гидрометеорологической
службой информации
Информации общего назначения
Информационная продукция и виды наблюдений
Метеорологические и гидрологические данные
Метеорологическая и гидрологическая информация общего назначения
Ежедневный гидрологический бюллетень (ежедневно в будние дни)
обзор значений высоты уровней воды в реках; температуры воды в указанных водных объектах, расходов воды в реках, ледовые явления, обзор о гидрологических явлениях за прошедшие сутки и прогноз о гидрологических явлениях на ближайшие сутки.
Гидрологические прогнозы
об ожидаемом объеме стока рек за определенный период;
на вегетационный период по горным рекам;
сроки вскрытия рек ото льда;
сроки появления плавучего льда и установление ледостава.
Метеорологические
данные, полученные в результате приземных метеорологических наблюдений
значения температуры воздуха и почвы, влажности воздуха, атмосферного давления, направления и скорости ветра, количество атмосферных осадков, интенсивность, время начала и окончания осадков, время начала и окончания метеорологических явлений и их интенсивность, другие метеорологические характеристики и параметры, определяемые в соответствии с установленными программами приземных метеорологических наблюдений
Значения интенсивности солнечной радиации, полученные в результате актинометрических наблюдений
рассеянная, суммарная, отраженная солнечная (коротковолновая) радиация и другие актинометрические характеристики и параметры, определяемые в соответствии с установленными программами актинометрических наблюдений
Агрометеорологические данные, полученные в результате агрометеорологических наблюдений
температура почвы на глубинах, запасы продуктивной влаги в почве, фазы развития и параметры растений сельскохозяйственных культур, другие агрометеорологические характеристики и параметры, определяемые в соответствии с установленными программами агрометеорологических наблюдений
Бюллетень по Каспийскому морю
обзор состояния уровня моря и водной поверхности;
прогностические значения уровня моря и сгонно-нагонных колебаний в различных пунктах казахстанского побережья;
критерии опасности сгонно-нагонных явлений на северо-восточном побережье.
Бюллетень по волнению для средней части казахстанского сектора Каспийского моря
Прогнозы волнения по 5 районам Каспийского моря
Обзор ледовой обстановки на Каспийском море
описание ледовых условий, существующих на данный момент.
Обзор сгонно-нагонных явлений на каспийском море
Даты и характеристики опасных сгонно-нагонных явлений; критерии опасности сгонно-нагонных явлений на северо-восточном побережье.
Гидрометеорологические данные, полученные в результате наблюдений на морских станциях и постах
значения температуры воды и воздуха, скорости и направления ветра, уровня воды, высоты и направление волнения, солености и ледовых явлений.
Составление фондовых таблиц "Водные ресурсы по основным речным бассейнам и их участкам"
Количественная оценка водных ресурсов по основным речным бассейнам и их участкам, которые рассчитываются отдельно за наблюденный и условно-естественный период.
Составление фондовой таблицы "Ресурсы речного стока по всей территорий Казахстана"
Количественная оценка водных ресурсов местного стока и приток в бассейны с сопредельных территорий
Ежегодный бюллетень мониторинга климата
Информация о современных климатических условиях Казахстана. Оценка наблюдавшихся климатических особенностей с учетом изменения климата с приведением значений температуры, количества атмосферных осадков, количества и интенсивности опасных гидрометеорологических явлений за определенный период обобщений
Радиолокационные метеорологические данные, полученные в результате радиолокационных метеорологических наблюдений
Информация о полях облачности, осадков и связанных с ними опасных явлений погоды (гроза, град, шквал), интенсивности и накопленном количестве осадков, параметрах ветра и фазовом состоянии осадков в облаках
Аэрологические данные, полученные в результате аэрологических наблюдений
значения температуры воздуха, влажности воздуха, направления и скорости ветра, атмосферного давления на стандартных поверхностях (уровнях) атмосферы, определяемые в соответствии с установленными программами аэрологических наблюдений
Режимная метеорологическая информация, являющаяся результатом обработки и анализа первичных метеорологических данных
Результат обработки первичных метеорологических данных, определяемых в соответствии с установленными программами приземных метеорологических наблюдений
Справка о состоянии зимующих сельскохозяйственных культур в весенний и осенний периоды
оценка состояния озимых зерновых культур во время перезимовки (процент погибших озимых зерновых культур на наблюдаемом участке).
Мониторинг засухи
мониторинг засухи с использованием гидротермического коэффициента и сравнение агрометеорологических показателей со среднемноголетними значениями и значениями прошлого года.
Декадный агрометеорологический бюллетень
обзор агрометеорологических условий произрастания, формирования урожая (перезимовки), сева и уборки сельскохозяйственных культур и проведением работ на пастбищах с указанием характеристики метеорологических условий декады, оценки роста, развития и состояния сельскохозяйственных и пастбищных культур
Метеорологическая таблица по станциям
основные метеорологические характеристики декады по данным пунктов с агрометеорологическими наблюдениями (приложение к декадному бюллетеню)
Справка о запасах продуктивной влаги в почве

10. Дауылдық ескертулер мен дауылдық хабарландыру метеорологиялық және гидрологиялық ақпаратты тұтынушыларға электрондық және (немесе) факсимильдік байланыс желілері бойынша мәтіндік түрде ақысыз беріледі.
Дауылдық метеорологиялық және гидрологиялық ақпаратты беру (қабылдау) фактісі оны беру (қабылдау) күні, уақыты, осындай ақпаратты беруді (қабылдауды) жүзеге асыратын қызметкерлердің тегі көрсетіле отырып, арнайы журналдарда немесе тізілімдерде тіркеледі.
11. Бұқаралық ақпарат құралдарында ҰГМҚ ұсынған жалпы мақсаттағы ақпаратты және дауылдық метеорологиялық және гидрологиялық ақпаратты тарату кезінде оны алу көзіне міндетті сілтеме беріледі.
Ұлттық гидрометеорологиялық
қызметтің ақпарат беру
қағидаларына
1-қосымша
Жалпы мақсаттағы ақпарат
Ақпараттық өнім және бақылау түрлері
Метеорологиялық және гидрологиялық деректер
Жалпы мақсаттағы метеорологиялық және гидрологиялық ақпарат
Күнделікті гидрологиялық бюллетень
(күн сайын жұмыс күндері)
өзендердегі су деңгейлері биіктігінің мәндеріне шолу; көрсетілген су объектілеріндегі су температурасы, өзендердегі су шығыстары, мұз құбылыстары, өткен тәуліктегі гидрологиялық құбылыстар туралы шолу және алдағы тәуліктегі гидрологиялық құбылыстар туралы болжам
Гидрологиялық болжамдар
белгілі бір кезеңдегі өзендер ағынының күтілетін мөлшері туралы;
таулы өзендер бойынша вегетациялық кезеңде;
өзендерді мұздан ашу мерзімдері;
қалқыма мұздың пайда болу мерзімі және мұздың қатуын анықтау.
Жерге жақын метеорологиялық байқаулар нәтижесінде алынған метеорологиялық деректер
ауа және топырақ температурасының, ауа ылғалдылығының, атмосфералық қысымның, желдің бағыты мен жылдамдығының мәндері, атмосфералық жауын-шашынның мөлшері, қарқындылығы, жауын-шашынның басталу және аяқталу уақыты, метеорологиялық құбылыстардың басталу және аяқталу уақыты және олардың қарқындылығы, жерге жақын метеорологиялық байқаулардың белгіленген бағдарламаларына сәйкес анықталатын басқа да метеорологиялық сипаттамалар мен параметрлер
Актинометриялық байқаулар нәтижесінде алынған күн радиациясының қарқындылық мәндері
белгіленген актинометриялық байқау бағдарламаларына сәйкес анықталатын шашыраңқы, жиынтық, шағылысқан күн (қысқа толқынды) радиациясы және басқа да актинометриялық сипаттамалар мен параметрлер
Агрометеорологиялық байқау нәтижесінде алынған агрометеорологиялық деректер
тереңдіктегі топырақтың температурасы, топырақтағы өнімді ылғалдың қоры, ауыл шаруашылығы дақылдары өсімдіктерінің даму фазалары мен параметрлері, агрометеорологиялық байқаулардың белгіленген бағдарламаларына сәйкес анықталатын басқа да агрометеорологиялық сипаттамалар мен параметрлер
Каспий теңізі бойынша Бюллетень
теңіз деңгейінің және су бетінің жай-күйіне шолу;
теңіз деңгейінің болжамдық мәндері және Қазақстан жағалауының әртүрлі пункттеріндегі желқума-айдау тербелістері;
солтүстік-шығыс жағалаудағы желқума-айдау құбылыстарының қауіптілік өлшемшарттары.
Каспий теңізінің қазақстандық секторының орта бөлігіне арналған толқын жөніндегі Бюллетень
Каспий теңізінің 5 ауданы бойынша толқудың болжамдары
Каспий теңізіндегі мұз жағдайына шолу
қазіргі кездегі мұз жағдайларының сипаттамасы.
Каспий теңізіндегі желқума-айдау құбылыстарына шолу
Қауіпті желқума-айдау құбылыстарының күні мен сипаттамасы; солтүстік-шығыс жағалаудағы желқума-айдау құбылыстарының қауіптілік өлшемшарттары.
Теңіз станциялары мен бекеттеріндегі бақылау нәтижесінде алынған гидрометеорологиялық деректер
су мен ауа температурасының, желдің жылдамдығы мен бағытының, су деңгейінің, толқынның биіктігі мен бағытының, тұздылықтың және мұз құбылыстарының мәні.
"Негізгі өзен бассейндері және олардың учаскелері бойынша су ресурстары" фондық кестелерін жасау
Негізгі өзен бассейндері мен олардың учаскелері бойынша су ресурстарын сандық бағалау, олар бақыланатын және шартты табиғи кезең үшін бөлек есептеледі.
"Қазақстанның барлық аумағы бойынша өзен ағынының ресурстары" фондық кестесін жасау
Жергілікті ағынның су ресурстарын сандық бағалау және шектес аумақтардан бассейндерге ағу
Климат мониторингінің жыл сайынғы бюллетені
Қазақстанның қазіргі климаттық жағдайы туралы ақпарат. Белгілі бір жалпылау кезеңінде температураның мәнін, атмосфералық жауын-шашын мөлшерін, қауіпті гидрометеорологиялық құбылыстардың саны мен қарқындылығын келтіре отырып, климаттың өзгеруін ескере отырып, байқалған климаттық ерекшеліктерді бағалау
Радиолокациялық метеорологиялық бақылаулар нәтижесінде алынған радиолокациялық метеорологиялық деректер
Бұлттылық, жауын-шашын және онымен байланысты ауа райының қауіпті құбылыстары (найзағай, бұршақ, дауыл), жауын-шашынның қарқындылығы мен жинақталған мөлшері, жел параметрлері және бұлттардағы жауын-шашынның фазалық жай-күйі туралы ақпарат
Аэрологиялық бақылаулар нәтижесінде алынған аэрологиялық деректер
аэрологиялық бақылаулардың белгіленген бағдарламаларына сәйкес анықталатын атмосфераның стандартты беттеріндегі (деңгейлеріндегі) ауа температурасының, ауа ылғалдылығының, желдің бағыты мен жылдамдығының, атмосфералық қысымның мәні
Бастапқы метеорологиялық деректерді өңдеу және талдау нәтижесі болып табылатын режимдік метеорологиялық ақпарат
Жерге жақын метеорологиялық байқаулардың белгіленген бағдарламаларына сәйкес анықталатын бастапқы метеорологиялық деректерді өңдеу нәтижесі
Қыстап шығатын ауыл шаруашылығы дақылдарының көктемгі және күзгі кезеңдердегі жай-күйі туралы анықтама
қыстау кезінде күздік дәнді дақылдардың жай-күйін бағалау (бақыланатын учаскеде өсуін тоқтатқан күздік дәнді дақылдардың пайызы).
Құрғақшылық мониторингі
гидротермиялық коэффициентті қолдана отырып құрғақшылық мониторингі және
агрометеорологиялық көрсеткіштерді орташа көпжылдық мәнмен және өткен жылдың мәнімен салыстыру
Онкүндік агрометеорологиялық бюллетень
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, қалыптастыру (қыстату), себу және жинау агрометеорологиялық жағдайларына және он күндік метеорологиялық жағдайлардың сипаттамасын, ауыл шаруашылығы және жайылымдық дақылдардың өсуін, дамуы мен жай-күйін бағалауды көрсете отырып, жайылымдарда жұмыстар жүргізуге шолу
Станциялар бойынша метеорологиялық кесте
агрометеорологиялық бақылаулары бар пункттердің деректері бойынша онкүндіктің негізгі метеорологиялық сипаттамалары (онкүндік бюллетеньге қосымша)
Топырақтағы өнімді ылғал қоры туралы анықтама

запасы продуктивной влаги в почве по территории Республики Казахстан за декаду с нарастающим итогом и указанием запасов влаги в слое 0-20, 0-50 и 0-100 см
Справка о состоянии яровых зерновых культур
состояние яровых зерновых культур по территории Республики Казахстан за декаду с указанием даты наступления фаз развития, высоты, густоты, оценки состояния
Справка о ходе снеготаяния
информация о ходе снеготаяния на территории Республики Казахстан с описанием условий снегонакопления и указанием фактических данных, характеризующих период с устойчивым снежным покровом
Справка о состоянии озимых зерновых культур перед уходом в зиму и после схода снежного покрова
состояние озимых зерновых культур перед уходом в зиму и после схода снежного покрова по результатам маршрутного обследования, включает характеристику состояния и степень повреждения растений
Отчет о состоянии озимых зерновых культур в период возобновления вегетации
состояние озимых зерновых культур в период возобновления вегетации по территории Республики Казахстан с указанием характеристики состояния и степени повреждения растений
Справка о фактических запасах продуктивной влаги в почве
запасы продуктивной влаги в почве по территории Казахстана по результатам маршрутного обследования весной и осенью, включает оценку влагозапасов
Сравнительная характеристика метеорологических и агрометеорологических показателей по отношению к среднемноголетним значениям и значениям прошлого года
характеристика фактических метеорологических и агрометеорологических условий прошедшего периода (декада, месяц, сезон, год) в сравнении со среднемноголетними значениями и значениями прошлого года.
Справка об условиях развития болезней и вредителей
условия развития болезней и вредителей сельхозкультур в зависимости от погодных условий по территории Казахстана
Справка о маршрутном фенологическом обследовании
Результаты маршрутных фенологических обследований, формируются в фазе "колошения" яровых культур и в фазе "3-й лист" яровых зерновых культур.
Таблицы сумм активных положительных температур и эффективных температур воздуха с нарастающим итогом
таблицы сумм активных положительных температур воздуха по районам зерновой зоны Казахстана (по пунктам) по декадам за период со среднесуточной температурой выше 0 градусов и за период со средней суточной температурой выше 5 градусов с нарастающим итогом; формируется по состоянию на середину вегетационного периода и на конец вегетационного периода
Данные, относящиеся к Государственному климатическому кадастру
Состав данных определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 166 Кодекса
Данные, относящиеся к Государственному водному кадастру по разделу "Поверхностные воды" (далее ГВК "Поверхностные воды")
Данные наблюдений по рекам, озерам, морям и водохранилищам опубликованные в утверждҰнных справочно-информационных изданиях ГВК "Поверхностные воды" за определенный период наблюдений: средние, максимальные, минимальные значения уровней и расходов воды; сведения о температуре воды, толщине льда и высоте снега на льду, сведения о состоянии водного объекта, о ледовых явлениях, о половодье; испарении с водной поверхности; по Каспийскому морю сведения о температуре воздуха, скорости ветра, давлении насыщенного водяного пара, парциальном давлении и сумме осадков над поверхностью воды, солености воды, волнении моря и водном балансе Каспийского моря.
Данные, относящиеся к Государственному гидрометеорологическому фонду
Состав данных определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 166 Кодекса
Ежедневный бюллетень погоды по территории Республики Казахстан
Обзор метеорологических и гидрологических условий за прошедшие сутки, прогноз опасных метеорологических и гидрологических явлений погоды, прогноз погоды на одни сутки по территории Республики Казахстан, прогноз и климатические характеристики по столице и городам республиканского значения высота снежного покрова/пожароопасность
Ежедневный бюллетень погоды по области Республики Казахстан
Обзор метеорологических условий за прошедшие сутки, прогноз опасных метеорологических явлений погоды, прогноз погоды на одни, двое-трое суток по области, прогноз и климатические характеристики по областному центру, метеорологические сведения за прошедшие сутки по областному центру
Прогноз погоды по территории (по республике и каждой области) на одни, двое-трое суток, неделю, декаду, месяц
Прогноз атмосферных осадков, явлений погоды (метели, туманы, заморозки, грозы, град и другие), ветра (направление и скорость), температура воздуха (минимальная и максимальная)
Прогноз погоды на сезон по области Республики Казахстан
Прогноз отклонения температуры воздуха и осадков от климатической нормы
Прогноз погоды по пункту (областные центры и города республиканского значения) Республики Казахстан на одни сутки
Прогноз облачности, атмосферных осадков, явлений погоды (метели, туманы, заморозки, грозы, град и другие), ветра (направление и скорость), температура воздуха (минимальная и максимальная)
Штормовые предупреждения об опасных метеорологических явлениях по области и по пункту (областные центры и города республиканского значения) Республики Казахстан
Прогноз явлений погоды, которые по своей интенсивности, продолжительности и площади распространения достигнут критериев опасных метеорологических явлений
Штормовые предупреждения о стихийных гидрометеорологических явлениях/резких изменениях погоды по области и по пункту (областные центры и города республиканского значения) Республики Казахстан
Прогноз явлений погоды, которые по своей интенсивности, продолжительности и площади распространения достигнут критериев стихийных метеорологических явлений
Прогноз о гидрометеорологических условиях на Каспийском море
прогноз уровня моря, волнения и других характеристик
Прогноз запасов продуктивной влаги в почве к началу весенне-полевых работ
прогнозные значения запасов продуктивной влаги в метровом слое почвы к началу весенне-полевых работ
Прогноз оптимальных сроков сева яровых зерновых культур
прогнозные сроки сева яровых зерновых культур (достижение почвы мягкопластичного состояния)
Прогноз сроков созревания яровых зерновых культур
прогнозные сроки основных фаз развития и созревания яровых зерновых культур (3-й лист, колошение)
Прогноз вероятности наступлении засухи
вероятностный прогноз засухи на основе стандартизированного индекса осадков
Прогноз урожайности зерновых, масличных культур и сахарной свеклы
прогнозные значения средней урожайности зерновых, масличных культур и сахарной свеклы
Прогноз агрометеорологических условий уборки урожая
прогнозное количество дней с условиями благоприятными для проведения уборочных работ

Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ылғал қорының өсу қорытындысымен және 0-20, 0-50 және 0-100 см қабаттағы ылғал қорын көрсете отырып, онкүндік ішіндегі топырақтағы өнімді ылғал қоры
Жаздық дәнді дақылдардың жай-күйі туралы анықтама
даму фазаларының басталу күнін, биіктігін, қалыңдығын, жай-күйін бағалауды көрсете отырып, онкүндік ішіндегі Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жаздық дәнді дақылдардың жай-күйі
Қар еру барысы туралы анықтама
Қазақстан Республикасының аумағында қар еру барысы туралы ақпарат, қар еру жағдайлары сипатталған және тұрақты қар жамылғысы бар кезеңді сипаттайтын нақты деректер көрсетілген
Қысқы және қар жамылғысы түсер алдында күздік дәнді дақылдардың жай-күйі туралы анықтама
күздік дәнді дақылдардың қысқа кетер алдында және қар жамылғысы түскеннен кейін маршруттық тексеру нәтижелері бойынша жай-күйі өсімдіктердің жай-күйінің сипаттамасын және зақымдану дәрежесін қамтиды
Өсіп-өну кезеңіндегі күздік дәнді дақылдардың жай-күйі туралы есеп
өсімдіктердің жай-күйінің сипаттамасы мен зақымдану дәрежесін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша вегетацияның жаңаруы кезеңіндегі күздік дәнді дақылдардың жай-күйі
Топырақтағы өнімді ылғалдың нақты қоры туралы анықтама
көктемде және күзде маршруттық зерттеу нәтижелері бойынша Қазақстан аумағы бойынша топырақтағы өнімді ылғал қоры ылғал қорын бағалауды қамтиды
Орташа көпжылдық мәндерге және өткен жылдың мәндеріне қатысты агрометеорологиялық көрсеткіштердің салыстырмалы сипаттамасы
орташа көпжылдық мәндермен және өткен жылдың мәндерімен салыстырғанда өткен кезеңнің (онжылдық, ай, маусым, жыл) нақты метеорологиялық және агрометеорологиялық жағдайларының сипаттамалары.
Аурулар мен зиянкестердің даму жағдайы туралы анықтама
Қазақстан аумағы бойынша ауа райы жағдайына байланысты ауыл шаруашылығы дақылдарының аурулары мен зиянкестерінің даму шарттары
Маршруттық фенологиялық тексеру туралы анықтама
Маршруттық фенологиялық зерттеулердің нәтижелері жаздық дақылдардың "жарылу" фазасында және жаздық дәнді дақылдардың "3-ші кезеңі" фазасында қалыптастырылады.
Белсенді оң температуралар мен тиімді ауа температуралары жиынтықтарының кестелері
орташа тәуліктік температурасы 0 градустан жоғары кезең үшін және орташа тәуліктік температурасы 5 градустан жоғары кезең үшін өсу қорытындысымен онкүндік бойынша Қазақстанның астық аймағының аудандары бойынша (тармақтар бойынша) ауаның белсенді оң температурасы сомасының кестесі; ол вегетациялық кезеңнің ортасында және вегетациялық кезеңнің соңында қалыптасады
Мемлекеттік климаттық кадастрға қатысты деректер
Деректер құрамы Кодекстің 166-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады
"Жер үсті сулары" (бұдан әрі – ЖҮС) бөлімі бойынша Мемлекеттік су кадастрына (бұдан әрі - МСК) жататын деректер
Белгіленген бақылау кезеңінде бекітілген жыл сайынғы МСК "Жерүсті сулары" анықтамалық-ақпараттық басылымдарында жарияланған өзендер, көлдер, теңіздер және су қоймалары бойынша бақылау деректері: су деңгейлері мен шығыстарының орташа, ең аз мәндері; су температурасы, мұз қалыңдығы және мұздағы қар биіктігі, мұз құбылыстары туралы мәліметтер, көлдердің су балансы, су бетінен булану, ауа температурасы, жел жылдамдығы, қаныққан су буының қысымы, парциалды қысым және су бетінен жауын-шашын сомасы; Каспий теңізі суының тұздылығы, теңіз толқуы және Каспий теңізінің су балансы, Каспий теңізі мұз режимінің негізгі сипаттамалары, Солтүстік және Орта Каспийдің су бетінің жай-күйіне шолу.
Мемлекеттік гидрометеорологиялық қорға қатысты деректер
Деректер құрамы Кодекстің 166-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша күнделікті ауа райы бюллетені
Өткен тәуліктегі метеорологиялық және гидрологиялық жағдайларға шолу, ауа райының қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстарының болжамы, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бір тәуліктегі ауа райы болжамы, астана және республикалық маңызы бар қалалар бойынша болжам және климаттық сипаттамалары, қар жамылғысының биіктігі/өрт қаупі
Қазақстан Республикасы облысы бойынша күнделікті ауа райы бюллетені
Өткен тәулікте метеорологиялық жағдайларға шолу, ауа райының қауіпті метеорологиялық құбылыстарының болжамы, облыс бойынша бір, екі-үш тәулікке ауа райы болжамы, облыстық орталық бойынша болжам және климаттық сипаттамалар, облыстық орталық бойынша өткен тәулікте метеорологиялық мәліметтер
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша (республика және әр облыс бойынша) бір, екі-үш тәулікке, аптасына, онкүндікке, бір айға арналған ауа райы болжамы
Атмосфералық жауын-шашын, ауа райы құбылыстарының болжамы (боран, тұман, үсік, найзағай, бұршақ және т. б.), жел (бағыты мен жылдамдығы), ауа температурасы (ең төменгі және ең жоғарғы)
Қазақстан Республикасы облысы бойынша маусымға арналған ауа райы болжамы
Ауа температурасы мен жауын-шашынның климаттық нормадан ауытқу болжамы
Қазақстан Республикасының пункті бойынша (облыс орталығы және республикалық маңызы бар қалалар) бір тәулікке арналған ауа райы болжамы
Бұлттылық, атмосфералық жауын-шашын, ауа райы құбылыстарының болжамы (боран, тұман, үсік, найзағай, бұршақ және т. б.), жел (бағыты мен жылдамдығы), ауа температурасы (ең төменгі және ең жоғарғы)
Қазақстан Республикасының облыс бойынша және пункт бойынша (облыс орталығы және республикалық маңызы бар қалалар) қауіпті метеорологиялық құбылыстар туралы дауылды ескертулер
Өзінің қарқындылығы, ұзақтығы және таралу ауданы бойынша қауіпті метеорологиялық құбылыстардың өлшемшарттарына қол жеткізілген ауа райы құбылыстарының болжамы
Қазақстан Республикасының облыс бойынша және пункт бойынша (облыс орталығы және республикалық маңызы бар қалалар) апатты гидрометеорологиялық құбылыстар/ауа райының күрт өзгеруі туралы дауылды ескертулер
Өзінің қарқындылығы, ұзақтығы және таралу ауданы бойынша апатты метеорологиялық құбылыстардың өлшемшарттарына қол жеткізілген ауа райы құбылыстарының болжамы
Каспий теңізіндегі гидрометеорологиялық жағдайлар туралы болжам
Теңіз деңгейінің, толқудың және басқа да сипаттамаларының болжамы
Көктемгі егіс жұмыстарының басталуына топырақтағы өнімді ылғал қорының болжамы
көктемгі егіс жұмыстарының басталуына қарай топырақтың метрлік қабатындағы өнімді ылғал қорының болжамды мәндері
Жаздық дәнді дақылдарды егудің оңтайлы мерзімдерін болжау
жаздық дәнді дақылдарды себудің болжамды мерзімдері (топырақтың жұмсақ пластикалық жай-күйіне қол жеткізу)
Жаздық дәнді дақылдардың пісу мерзімдерін болжау
жаздық дәнді дақылдардың дамуы мен жетілуінің негізгі кезеңдерінің болжамды мерзімдері (3-ші жапырақ, масақ)
Құрғақшылық болу ықтималдығының болжамы
жауын-шашынның стандартталған индексі негізінде құрғақшылықтың ықтимал болжамы
Дәнді, майлы дақылдар мен қант қызылшасының өнімділігін болжау
дәнді, майлы дақылдар мен қант қызылшасының орташа түсімділігінің болжамды мәндері
Астық жинаудың агрометеорологиялық жағдайын болжау
жинау жұмыстарын жүргізуге қолайлы жағдайлармен күндердің болжамды саны

Гидрометеорологическая информация (с 15 мая по 15 сентября)
включающие данные о нулевой изотерме по Илейскому Алатау, данные о температуре воздуха, осадках, уровне, расходе и мутности воды
Гидрометеорологическая информация
включающие данные о температуре воздуха, осадках, ветре и высоте снежного покрова
Рекомендации о проведении профилактических спусков снежных лавин
выдача рекомендаций по бассейнам рек Киши и Улькен Алматы
Информация о состоянии загрязнения окружающей среды общего назначения
Информация о качественном состоянии объектов окружающей среды: атмосферного воздуха, поверхностных вод, атмосферных осадков, снежного покрова, почв, радиационного фона.
Данные о концентрациях загрязняющих веществ за определҰнный временной период (разовые, за сутки, месяц, квартал, полугодие, год) по определенному населенному пункту или пункту наблюдения.
Бюллетень о состоянии окружающей среды
Бюллетень, включающий информацию о максимально-разовых и среднесуточных концентрациях, количестве превышений предельно-допустимых концентраций загрязняющих веществ, случаях высокого и экстремально-высокого загрязнения.
Прогноз уровня загрязнения воздуха по городу на одни-двое суток
Прогнозные значения уровня загрязнения воздуха по городу на одни-двое суток
Информация о фоновых концентрациях загрязняющих веществ в атмосферном воздухе
Подготовка информации о фоновых концентрациях загрязняющих веществ в атмосферном воздухе (1 раз в год)
Приложение 2 к Правилам
предоставления Национальной
гидрометеорологической
службой информации
Наименования и критерии стихийных и опасных метеорологических и гидрологических явлении
Стихийные явления
очень сильный дождь, мокрый снег
количество атмосферных осадков 50 мм и более, в селеопасных районах 30 мм и более за период 12 часов и менее
очень сильный снег
количество атмосферных осадков 20 мм и более за период 12 часов и менее
очень сильный ветер, в том числе шквал и смерч
максимальная скорость ветра 30 м/с и более при любой продолжительности
сильная метель
перенос снега при средней скорости ветра 15 м/с и более продолжительностью 12 часов и более при видимости 500 м и менее
сильная пыльная буря
перенос большого количества пыли или песка сильным ветром при значениях средней скорости ветра 15 м/с и более при продолжительности 12 часов и более, при видимости 500 м и менее
сильный гололед
диаметр отложения слоя льда на проводах гололедного станка 20 мм и более при любой продолжительности
сложные отложения
диаметр отложения на проводах гололедного станка 35 мм и более при любой продолжительности
сильный туман

Гидрометеорологиялық ақпарат (15 мамырдан 15 қыркүйекке дейін)
Іле Алатауы бойынша нөлдік изотерма туралы қамтитын деректер, ауа температурасы, жауын-шашын, су деңгейі, шығысы және лайлылығы туралы деректер
Гидрометеорологиялық ақпарат
ауа температурасы, жауын-шашын, жел және қар жамылғысының биіктігі туралы қамтитын деректер
Қар көшкінінің алдын алу шараларын жүргізу туралы ұсыныстар
Кіші және Үлкен Алматы өзендерінің бассейндері бойынша ұсынымдар беру
Жалпы мақсаттағы қоршаған ортаның жай-күйі туралы ақпарат
Қоршаған орта объектілерінің сапалық жай-күйі: атмосфералық ауа, жер үсті сулары, атмосфералық жауын-шашын, қар жамылғысы, топырақ, радиациялық фон туралы ақпарат.
Белгілі бір елді мекен немесе бақылау пункті бойынша белгілі бір уақыт кезеңі (бір жолғы, тәулік, ай, тоқсан, жарты жылдық, жыл) үшін ластаушы заттардың шоғырлануы туралы деректер.
Қоршаған ортаның жай-күйі туралы бюллетень
Ең жоғары-бір реттік және орташа тәуліктік концентрациялар, ластаушы заттардың шекті жол берілетін концентрациясының асып кету саны, жоғары және экстремалды-жоғары ластану жағдайлары туралы ақпаратты қамтитын бюллетень.
Бір-екі тәулікке қала бойынша ауа ластану деңгейінің болжамы
Бір-екі тәулікке қала бойынша ауа ластану деңгейінің болжамды мәні
Атмосфералық ауадағы ластаушы заттардың фондық шоғырлануы туралы ақпарат
Атмосфералық ауадағы ластаушы заттардың фондық шоғырлануы туралы ақпарат дайындау (жылына 1 рет)
Ұлттық гидрометеорологиялық
қызметтің ақпарат беру
қағидаларына
2-қосымша
Дүлей және қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстардың атаулары мен өлшемшарттары
Дүлей құбылыстар
өте қатты жаңбыр, сулы қар
атмосфералық жауын-шашын мөлшері 50 мм және одан жоғары, сел қаупі бар аудандарда 12 сағат және одан төмен кезеңде 30 мм және одан жоғары
өте қатты қар
атмосфералық жауын-шашынның мөлшері 20 мм және одан көп кезең ішінде 12 сағат және одан аз
өте қатты жел, оның ішінде дауыл және құйын
кез келген ұзақтықта желдің ең жоғары жылдамдығы 30 м/с және одан жоғары
қатты боран
желдің басым жылдамдығы 15 м/с және одан көп болғанда ұзақтығы 12 сағат және одан көп қарды 500 м және одан кем көру кезінде тасымалдау
қатты шаңды дауыл
желдің басым жылдамдығы 15 м/с және одан жоғары болғанда 12 сағат және одан жоғары болғанда, көру мүмкіндігі 500 м және одан төмен болғанда қатты желмен шаңның немесе құмның көп мөлшерін тасымалдау
қатты көктайғақ
көктайғақ станогының сымдарында мұз қабатының шөгуінің диаметрі 20 мм және одан да көп кез келген ұзақтықта
күрделі шөгінділер
көктайғақ станогының сымдарындағы шөгіндінің диаметрі 35 мм және одан да көп кез келген ұзақтықта
қатты тұман

видимость 100 м и менее, продолжительностью 6 часов и более
крупный град
диаметр градин 20 мм и более при любой продолжительности
очень сильный мороз
минимальная температура воздуха в зависимости от региона от -25 °C … -45°C и ниже.
очень сильная жара
максимальная температура воздуха в зависимости от региона от +40 °C … +45 °C и выше.
заморозки
понижение температуры в приземном слое воздуха или на поверхности почвы в вегетационный период ниже 0°C при любой продолжительности
чрезвычайная пожарная опасность
показатель пожарной опасности, соответствующий пятому классу (10000°C и более по шкале Нестерова)
Опасные явления
сильный дождь, мокрый снег
количество атмосферных осадков 15-49 мм за период 12 часов и менее
сильный снег
количество атмосферных осадков 7-19 мм за период 12 часов и менее
сильный ветер, в том числе шквал и смерч
максимальная скорость ветра 15-29 м/с при любой продолжительности
метель
перенос снега при средней скорости ветра 15 м/с и более, при продолжительности менее 12 часов и любой видимости
пыльная буря
перенос большого количества пыли или песка сильным ветром при значениях средней скорости ветра 15 м/с и более при продолжительности менее 12 часов и любой видимости
гололҰд
диаметр отложения слоя льда на проводах гололедного станка 1-19 мм при любой продолжительности
изморозь
диаметр отложения на проводах гололедного станка 30 мм и более при любой продолжительности
туман
видимость 500 м и менее при любой продолжительности
град
диаметр градин 1-19 мм при любой продолжительности
гроза
любая
сильный мороз
минимальная температура воздуха в зависимости от региона от -20°C … до -40°C.
сильная жара
максимальная температура воздуха в зависимости от региона от +35°C … до +40°C.
засуха атмосферная
отсутствие эффективных осадков (более 5 мм в сутки) за период не менее 30 дней подряд во время вегетации сельскохозяйственных культур при низкой относительной влажности и максимальной температуре воздуха выше +20 °C весной и +25 +30°C летом, (либо меньшего количества дней при более высоких температурах в соответствии с методикой определения засухи)
засуха почвенная
запасы продуктивной влаги летом в слое почвы 0 - 20 см не более 10 мм., весной в слое почвы 0 - 20 см не более 25мм , в слое 0-100см 100мм и менее на протяжении не менее трех декад подряд
переувлажнение почвы
липкое или текучее состояние почвы на глубине 10 - 12 см по визуальной оценке увлажнения в вегетационный период в течение 20 дней подряд
В отдельные дни указанных периодов (не более 25% продолжительности периода) допускается переход почвы в мягкопластичное состояние почвы
суховей

көріну 100 м және одан кем, ұзақтығы 6 сағат және одан көп
ірі бұршақ
градиналардың диаметрі 20 мм және одан да көп кез келген ұзақтықта
өте қатты аяз
аймаққа байланысты ауаның ең төменгі температурасы -25 °C.... -45°C және одан төмен
өте қатты ыстық
аймаққа байланысты ауаның ең жоғары температурасы +40 °C-тан... + 45 ° C-қа дейін және одан жоғары
үсік
кез келген ұзақтығы кезінде ауаның жерге жақын қабатында немесе вегетациялық кезеңде топырақтың бетінде температураның 0°C төмен төмендеуі
төтенше өрт қаупі
бесінші класқа сәйкес келетін өрт қауіптілігінің көрсеткіші (Нестеров шкаласы бойынша 10000°C және одан жоғары)
Қауіпті құбылыстар
қатты жаңбыр, сулы қар
12 сағат және одан кем кезеңде атмосфералық жауын-шашынның мөлшері 15-49 мм
қатты қар
12 сағат және одан кем кезеңде атмосфералық жауын-шашынның мөлшері 7-19 мм
қатты жел, оның ішінде дауыл мен құйын
кез келген ұзақтықта желдің максималды жылдамдығы 15-29 м / с
боран
желдің басым жылдамдығы 15 м/с және одан жоғары болғанда, ұзақтығы 12 сағаттан кем және кез келген көріністе қарды тасымалдау
дауылды боран
желдің басым жылдамдығы 15 м/с және одан жоғары болғанда 12 сағаттан кем және кез келген көріну кезінде шаңның немесе құмды күшті желмен көп мөлшерде тасымалдау
көктайғақ
көктайғақ станогының сымдарында мұз қабаты шөгіндісінің диаметрі 1-19 мм кез келген ұзақтықта
мұз қату
көктайғақ станогының сымдарында мұз қабатының шөгуінің диаметрі 30 мм кез келген ұзақтықта
тұман
кез келген ұзақтықта көріну 500 м және одан кем
бұршақ
бұршақ диаметрі 1-19 мм кез келген ұзақтықта
найзағай
кез-келген
қатты аяз
аймаққа байланысты ауаның ең аз температурасы -20°C... -40°C
қатты ыстық
аймаққа байланысты ауаның ең жоғары температурасы +35°C-тан... + 40 ° C-қа дейін
атмосфералық құрғақшылық
қатарынан 30 күннен кем емес кезеңде тиімді жауын-шашынның болмауы (тәулігіне 5 мм астам) салыстырмалы ылғалдылығы төмен және ауаның ең жоғары температурасы көктемде +20 °C-ден және жазда +25 +30°C-ден жоғары болған кезде ауыл шаруашылығы дақылдарының вегетациясы (немесе құрғақшылықты анықтау әдістемесіне сәйкес неғұрлым жоғары температура кезінде аз күндер саны)
топырақ құрғақшылығы
өнімді ылғал қоры жазда топырақтың қабатындағы 0-20 см 10 мм артық емес, көктемде топырақтың қабатындағы 0-20 см артық емес 25 мм артық емес, 0-100см 100 мм кем емес және қатарынан үш онкүндік бойы кем емес
топырақтың ылғалдануы
вегетациялық кезеңде 20 күн қатарынан ылғалдануды көзбен бағалау бойынша 10 - 12 см тереңдікте топырақтың жабысқақ немесе ағымдағы жай-күйі көрсетілген кезеңдердің жекелеген күндері (кезең ұзақтығының 25% - тен аспайтын) топырақтың жұмсақ пластикалық жай-күйіне көшуіне жол беріледі
аңызақ

сочетание температуры воздуха 25оС и выше, низкой относительной влажности воздуха 30% и менее, ветра со скоростью 5 метров в секунду и более в один из сроков наблюдений в течение 5 дней подряд и более
Опасные уровни воды (при половодьях, дождевых паводках)
Значения критических уровней воды в реках, при которых происходит затопление населенных пунктов
Сели дождевого генезиса
Предупреждение об угрозе возникновения селей образующийся вследствие ливней и длительных дождей
Сход снежных лавин
Предупреждения об угрозах схода снежных лавин по бассейнам рек Киши и Улькен Алматы
Затор
Скопление льда во время ледохода, создающее стеснение русла на отдельном участке реки и вызывающее подъем уровня воды до отметок обеспеченностью наивысших уровней воды менее 10%
Зажор
Скопление масс шуги и внутриводного льда в период осеннего ледохода и в начале ледостава, создающее стеснение на отдельном участке реки и вызывающее подъем воды до отметок обеспеченностью наивысших уровней воды менее 10%
Низкая межень
Понижение уровня воды ниже проектных отметок водозаборных сооружений и навигационных уровней на судоходных реках в конкретных пунктах в течение не менее 10 дней
Сгонно-нагонные явления на Каспийском море
Изменения уровня моря в различных пунктах казахстанского побережья ниже или выше установленных опасных отметок;
Сильное волнение
Высота волн в прибрежных районах не менее 4 м, в открытом море не менее 6 м

25оС және одан жоғары ауа температурасының, 30% және одан төмен салыстырмалы ауа ылғалдылығының, секундына 5 метр және одан жоғары жылдамдықпен желдің қатарынан 5 күн және одан жоғары бақылау мерзімдерінің біріне үйлесуі
Судың қауіпті деңгейлері (су тасқыны, жаңбырлы су тасқыны)
елді мекендерді су басуы орын алатын өзендердегі су деңгейінің маңызы
Жаңбыр генезисінің селі
Нөсер және ұзақ жаңбыр салдарынан пайда болатын сел қаупі туралы ескерту
Қар көшкінінің түсуі
Кіші және Үлкен Алматы өзендерінің бассейндерінде қар көшкінінің түсу қаупі туралы ескертулер
Кептеліс
Мұз жүру кезінде мұздың жиналуы, өзеннің жеке учаскесінде арнаның тығыздалуын тудырады және судың ең жоғары деңгейлерінің 10%-нан кем қамтамасыз етілуімен белгілерге дейін су деңгейінің көтерілуін тудырады
Мұзқұрсау
Күзгі сең жүру кезеңінде және мұз қатудың басында анжыр мен су ішіндегі мұз массаларының жиналуы, өзеннің жеке учаскесінде тығыздық тудырады және судың ең жоғары деңгейінің 10%-нан кем қамтамасыз етілуімен белгілерге дейін судың көтерілуін тудырады
Төменгі саба
Су деңгейін су тарту құрылыстарының жобалық белгілерінен және нақты пункттердегі кеме қатынасы өзендеріндегі навигациялық деңгейлерден кем дегенде 10 күн ішінде төмендету
Каспий теңізіндегі желқума-айдау құбылыстары
Қазақстан жағалауының әртүрлі пункттерінде белгіленген қауіпті белгілерден төмен немесе жоғары теңіз деңгейінің өзгеруі;
Қатты толқу
Жағалаудағы аудандардағы толқындардың биіктігі кемінде 4 м, ашық теңізде кемінде 6 м