Об утверждении типовой формы договора залога имущества в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2021 года № 23933
В соответствии с частью первой пункта 4 статьи 150 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора залога имущества в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утверждена приказом
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 3 августа 2021 года № 287
Типовая форма договора залога имущества в качестве финансового обеспечения
исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов
I категории
№_____ от "____" _____________ года
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(далее – оператор объекта I категории)
в лице __________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
действующего на основании _____________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
и (или) третьим лицом ___________________________________________________________,
именуемый____________________________________ в дальнейшем "Залогодатель", в лице
______________________________________________________________________________,
действующего на основании
________________________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
в лице уполномоченного органа в области охраны окружающей среды Республики
Казахстан, именуемого в дальнейшем "Залогодержатель", от имени которого настоящий
Договор подписывает
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного лица)
на основании ______________________________________________ _____________________
(вид документа,                         дата и номер),
руководствуясь нормами Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть)
(далее – Гражданский кодекс) и Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс),
принимая во внимание, что Залогодателем является собственником имущества
______________________________________________________________________________
(далее – Имущество),
учитывая, что Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог Имущество на условиях настоящего Договора в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории в соответствии с Кодексом на __________________(далее – объект I категории), (указать объект I категории)
Залогодержатель, Залогодатель и оператор объекта I категории, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога имущества в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории (далее – Договор) о нижеследующем:

I санаттағы объектілерді пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілі шартының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 3 тамыздағы № 287 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 тамызда № 23933 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 150-бабы 4-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған I санаттағы объектілерді пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілі шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 3 тамыздағы
№ 287 Бұйрығымен бекітілген
I санаттағы объектілерді пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілі шартының нысаны
"__" _____________жылғы № ____
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(бұдан әрі – I санаттағы объектінің операторы) атынан _________________________________
негізінде әрекет ететін _________________________________________________ және (немесе) бұдан әрі "Кепіл беруші" деп аталатын _____________________________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ______________, бірініші тараптан, және бұдан әрі "Кепіл ұстаушы" негізінде әрекет ететін _________________ Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының атынан _____________________________________________________________________________________________________________ негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________________,
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) және Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) нормаларын басшылыққа ала отырып, кепіл беруші _________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________ мүліктің (бұдан әрі – Мүлік) меншік иесі болып табылатындығын назарға ала отырып,
Кепіл беруші Кодекске сәйкес объектіге I санаттағы объектілерді пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды қаржылық қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында Кепіл ұстаушыға Мүлікті кепілге беруге ниеттенгенін ескере отырып,
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, Кепіл ұстаушы, Кепіл беруші және I санаттағы объектінің операторы төмендегі туралы I санаттағы объектілерді пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды қаржылық қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілі шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные термины и определения:
1) имущество – движимое и недвижимое имущество, за исключением предусмотренных в пункте 6 статьи 150 Кодекса;
2) методика – Методика определения размера финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, утвержденная Приказом министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Методика);
3) объект I категории – объект, оказывающий значительное негативное воздействие на окружающую среду,
_________________________________________________________________________;
(наименование объекта I категории, ликвидация последствий, эксплуатации которого обеспечивается по настоящему Договору)
4) оператор объекта I категории – физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий значительное негативное воздействие на окружающую среду.
Иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и Гражданским кодексом.
Глава 2. Предмет залога
2. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств оператора объекта I категории по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, на сумму
______________________________________________________________ тенге,
(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную согласно Методике),Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог Имущество (далее – Предмет залога).
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в срок, предусмотренный Гражданским кодексом.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя в том, что на дату заключения настоящего Договора, Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Имущество является застрахованным от риска утраты или повреждения в соответствии с Договором страхования имущества № __________ от _____________ года, заключенном между
_________________________________________________________________ и
(Залогодателем/оператором объекта I категории)
____________________________________________________________________
(далее – Договор страхования имущества).
(наименование страховой организации).
6. Предмет залога остается во владении и пользовании у залогодателя, если залогодержателем не принято иное решение
___________________________________________________________________
(Залогодателя)
7. В случае если залог Имущества подлежит обязательной государственной регистрации, Залогодатель регистрирует соответствующее имущество в соответствии со статьей 308 Гражданского кодекса.

1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) мүлік – Кодекстің 150-бабының 6-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, жылжымалы және жылжымайтын мүлік;
2) әдістеме – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығымен бекітілген I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме);
3) I санаттағы объект – қоршаған ортаға елеулі теріс әсер ететін объект, ____________________________________________________________________;
(осы Шарт бойынша қамтамасыз етілетін пайдалану салдарын жою бойынша, I санаттағы объектінің атауы)
4) I санаттағы объектінің операторы – меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға елеулі теріс әсер ететін жеке немесе заңды тұлға.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Азаматтық кодексте көзделген мағынаға ие.
2-тарау. Кепіл заты
2. I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою бойынша I санаттағы объект операторының міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету, сомасы_________________________________________________________ теңге, (Әдістемеге сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету), Кепіл беруші Кепіл ұстаушыға Мүлікті (бұдан әрі – Кепіл заты) кепілге береді.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі Азаматтық кодексте көзделген мерзімде басталады.
4. Кепіл беруші Кепіл ұстаушыны осы Шартты жасасу күніне кепіл затының заңды және іс жүзінде үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. ________________________________және _________________ арасында (I санаттағы объектінің кепіл берушісі/операторы) (сақтандыру ұйымының атауы)
жасалған №___ ______жылғы мүлікті сақтандыру шартына(бұдан әрі – мүлікті сақтандыру шарты) сәйкес мүлік жоғалу немесе бүліну қаупінен сақтандырылған болып есептеледі.
6. Егер кепіл ұстаушы өзгеше шешім қабылдамаса, кепіл нысанасы кепіл берушінің иелігінде және пайдалануында қалады_____________________________________________________________
(Кепіл беруші)
7. Егер мүлік кепілі міндетті мемлекеттік тіркеуге жататын болса, Кепіл беруші Азаматтық кодекстің 308-бабына сәйкес тиісті мүлікті тіркейді.

8. В случае если Предметом залога выступают товары в обороте в значении, предусмотренном Гражданским кодексом:
1) общая стоимость Предмета залога не должна быть меньше суммы, указанной в пункте 2 настоящего Договора;
2) Залогодатель ведет отдельный учет по заложенным товарам и по первому требованию Залогодержателя предоставляет доступ к книге учета товаров.
При нарушении Залогодателем условий залога товаров в обороте Залогодержатель вправе путем наложения своих знаков на заложенные товары приостановить операции с ними до устранения нарушения.
9. В случае если Предметом залога выступает недвижимое имущество и Предмет залога остается во владении и пользовании Залогодателя если Залогодержателем непринято иного решения, правоотношения по настоящему Договору регулируются Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" (далее – Закон).
Глава 3.Оценка Имущества
10. Оценка Имущества производится Залогодателем в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности".
11. В соответствии с отчетом об оценке №_________ от _________ года, подготовленного независимым оценщиком,_______(имя, фамилия и отчество (при его наличии) оценщика), имеющим право на осуществление оценочной деятельности №______________от __________________года (номер и дата выдачи свидетельства о присвоении квалификации "оценщик"), рыночная стоимость Имущества на дату заключения настоящего Договора составляет
_____________________________ (________________________________) тенге.
(сумма цифрами)                         (сумма прописью)
12. Изменение рыночной стоимости Имущества после заключения настоящего Договора не является основанием для изменения или прекращения залога за исключением случаев предусмотренных подпунктом 6) пункта 14 настоящего Договора.
13. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе распоряжаться Предметом залога, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 15 настоящего Договора.
Глава 4. Права и обязанности Сторон
14. Залогодатель обязуется:
1) в дату заключения настоящего Договора Залогодержателем предоставить ему правоустанавливающие документы на Предмет залога, а также нотариально заверенную копию Договора страхования имущества;
2) без согласия Залогодержателя не передавать или иным образом распоряжаться Имуществом, если иное не предусмотрено настоящим Договором;
3) не предоставлять в пользу какого-либо лица, кроме Залогодержателя, какого-либо права в отношении Предмета залога, включая последующий залог, аренду, безвозмездное пользование, иное распоряжение Предметом залога;

8. Егер Азаматтық кодексте көзделген мағынада айналымдағы тауарлар кепіл нысанасы болған жағдайда:
1) кепіл затының жалпы құны осы Шарттың 2-тармағында көрсетілген құннан кем болмауға тиіс;
2) Кепіл беруші кепілге салынған тауарлар бойынша жеке есеп жүргізеді және кепіл ұстаушының бірінші талабы бойынша тауарларды есепке алу кітабына қол жеткізуді ұсынады.
Кепіл беруші айналымдағы тауарлар кепілінің талаптарын бұзған жағдайда Кепіл ұстаушы кепілге салынған тауарларға өз белгілерін қою арқылы бұзушылық жойылғанға дейін олармен жасалатын операцияларды тоқтата тұруға құқылы.
9. Егер кепіл заты жылжымайтын мүлік болған жағдайда Кепіл заты Кепіл берушінің иелігінде және пайдалануында қалса, егер кепіл ұстаушы өзге шешім қабылдамаса, осы Шарт бойынша құқықтық қатынастар "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі – Заң) реттеледі.
3-тарау. Мүлікті бағалау
10. Мүлікті бағалауды Кепіл беруші "Бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізеді.
11. №______ _______ ________________________жылғы тәуелсіз бағалаушы қызметін
(лицензия нөмірі) (лицензия берілген күн)
атқаруқұқығына лицензиясы бар _________________________________________________,
(Бағалаушының Т.А.Ә.) ("бағалаушы" біліктілігін беру туралы
куәліктің нөмірі мен берілген күні), дайындаған есепке сәйкес осы Шартты жасасу күніне мүлікті _____________________________________________________________________
нарықтық құны (_____________________________________) теңге. (сома цифрмен) (сома жазумен)
12. Осы шарт жасалғаннан кейін Мүліктің нарықтық құнының өзгеруі осы Шарттың 14-тармағының 6) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепілді өзгерту немесе тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
13. Тараптар осы Шарттың 15-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін Кепіл берушінің кепіл затына иелік етуге құқығы жоқ деп келісті.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
14. Кепіл беруші:
1) осы Шартты Кепіл ұстаушы жасасқан күні оған Кепіл затына құқық белгілейтін құжаттарды, сондай-ақ Мүлікті сақтандыру шартының нотариалды куәландырылған көшірмесін беруге;
2) егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, мүлікті Кепіл ұстаушының келісімінсіз бермеуге немесе оған өзгеше түрде иелік етпеуге;
3) Кепіл ұстаушыдан басқа қандай да бір тұлғаның пайдасына кепіл затына қатысты кейінгі кепілді, жалға алуды, өтеусіз пайдалануды, өзге де иелік етуді қоса алғанда, қандай да бір құқықты бермеуге;

4) немедленно письменно извещать Залогодержателя о любом распоряжении, указании, разрешении, извещении или любом другом документе, который касается Предмета залога, и получен Залогодателем от какой-либо третьей стороны (в том числе о возникновении обстоятельств, создающих угрозу утраты Залогодателем прав на Предмет залога и (или) наличию и сохранности Предмета залога);
5) оказывать содействие в проведении Залогодержателем проверок по документам и фактически наличия, состояния и условий хранения Предмета залога;
6) в случае возникновения угрозы и (или) наступления факта уменьшения размера залоговой стоимости, утраты (гибели или повреждения) Предмета залога, а также в случае наложения ареста или иного обременения на Предмет залога в рамках исполнительного производства по вступившим в законную силу решениям судов, арбитражей, по искам третьих лиц имущественного характера, по требованию Залогодержателя предоставить в залог иное равноценное имущество, соответствующее требованиям Гражданского кодекса, в срок, предусмотренный Кодексом;
7) в случае обращения взыскания добросовестно сотрудничать и оказывать содействие любым действиям Залогодержателя, осуществляемым в соответствии настоящим Договором;
8) нести все расходы, в том числе по заключению и оформлению настоящего Договора;
9) сообщить Залогодержателю о своей предстоящей ликвидации, а также о принятии в отношении него реабилитационной процедуры, реорганизации путем уведомления в письменном виде в соответствии с пунктом 29 настоящего Договора в течение 3 (трех) рабочих дней со дня, когда Залогодателю (юридическому лицу) стало об этом известно.
15. Залогодатель вправе:
1) пользоваться Предметом залога в соответствии с его назначением, если Предмет залога остается во владении и пользовании у Залогодателя;
2) с согласия Залогодержателя произвести замену Предмета залога;
3) прекратить обращение взыскания на Предмет залога в любое время посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства;
4) получить разницу между суммой, вырученной при реализации заложенного Имущества и размером обеспеченного залогом требования Залогодержателя, если сумма, вырученная при реализации Предмета залога, превышает размер обеспеченного залогом требования Залогодержателя;
5) при реализации Предмета залога, в любое время до того, как состоялась продажа предмета залога, прекратить обращение на него взыскания и его реализацию, исполнив обеспеченное залогом обязательство или ту его часть, исполнение которой просрочено;
6) после полного прекращения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории требовать от Залогодержателя:

4) Кепіл ұстаушыға кепіл затына қатысты кез келген иелік ету, нұсқау, рұқсат беру, хабарлау немесе кез келген басқа құжат туралы және Кепіл беруші қандай да бір үшінші тараптан алған (оның ішінде кепіл берушінің кепіл нысанасына құқықтарын жоғалтуға және (немесе) кепіл затының болуы мен сақталуына қатер төндіретін мән-жайлардың туындағаны туралы) дереу жазбаша хабарлауға;
5) Кепіл ұстаушының құжаттар бойынша және кепіл затының нақты бар жоғына, жай-күйіне және оларды сақтау шарттарына тексеру жүргізуіне жәрдем көрсетуге;
6) Кепіл құнының мөлшерін азайту, кепіл нысанасының жоғалу (жойылу немесе бүліну) қаупі туындаған және (немесе) фактісі басталған жағдайда, сондай-ақ соттардың, төреліктердің заңды күшіне енген шешімдері бойынша, мүліктік сипаттағы үшінші тұлғалардың талап-арыздары бойынша атқарушылық іс жүргізу шеңберінде кепіл затына тыйым салынған немесе өзге де ауыртпалық салынған жағдайда, Кепіл ұстаушының талабы бойынша Кодексте көзделген мерзімде және Азаматтық кодекстің талаптарына сәйкес өзге де тең бағалы мүлікті кепілге беруге;
7) жаза қолданылған жағдайда адал ынтымақтасуға және Кепіл ұстаушының осы Шартқа сәйкес жүзеге асырылатын кез келген іс-әрекетіне жәрдем көрсетуге;
8) барлық шығыстарды, оның ішінде осы Шартты жасасу және ресімдеу бойынша шығыстарды көтеруге;
9) өзінің алдағы таратылуы туралы, сондай-ақ оған қатысты оңалту рәсімінің қабылданғанын, бұл жөнінде белгілі болған күннен бастап осы Шарттың 29-тармағына сәйкес 3 (үш) жұмыс күні ішінде, Кепіл беруші (заңды тұлғаға) жазбаша түрде Кепіл ұстаушыға хабарлауға міндетті.
15. Кепіл беруші құқылы:
1) Кепіл заты Кепіл берушінің иелігінде және пайдалануында қалатын болса, Кепіл затын оның мақсатына сәйкес пайдалануға;
2) Кепіл ұстаушының келісімімен кепіл затын ауыстыруды жүргізуге;
3) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау арқылы кез келген уақытта Кепіл затын өндіріп алуды тоқтатуға;
4) егер Кепіл затын өткізу кезінде алынған сома Кепіл ұстаушының кепілмен қамтамасыз етілген талабының мөлшерінен асып кетсе, кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде алынған сомамен Кепіл ұстаушының кепілмен қамтамасыз етілген талабының мөлшері арасындағы айырманы алуға;
5) кепіл затын сату кезінде кепіл затын сату өткізілгенге дейін кез келген уақытта кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені немесе оның орындалу мерзімі өтіп кеткен бөлігін орындап, оған өндіріп алуды қолдануды және оны өткізуді тоқтатуға;
6) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелер толық тоқтатылғаннан кейін Кепіл ұстаушыдан талап етуге:

возврата документов в отношении Предмета залога, указанных в подпункте 1) пункта 14 настоящего Договора, либо иных документов, принятых Залогодержателем в период действия Договора;
принятия мер, необходимых от Залогодержателя в соответствии с Гражданским кодексом, для прекращения залога.
16. Залогодержатель вправе:
1) требовать от Залогодателя представления и передачи Залогодержателю на хранение оригиналов правоустанавливающих документов на Предмет залога на весь срок действия настоящего Договора;
2) в случае если Предмет залога остается во владении Залогодателя, запрашивать у Залогодателя любую информацию, касающуюся Предмета залога, которая предоставлена Залогодержателю в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения соответствующего письменного требования;
3) требовать от Залогодателя незамедлительного совершения всех и любых действий, необходимых в рамках Гражданского кодекса для поддержания, защиты или замены Предмета залога, и по своему усмотрению требовать получения от Залогодателя полного возмещения любых обоснованных затрат и расходов, понесенных Залогодержателем при принятии таких мер самостоятельно;
4) требовать от физических и юридических лиц (в том числе и от Залогодателя) прекращения любого посягательства на Предмет залога, угрожающего его утратой;
5) в случае, предусмотренном настоящим Договором и Кодексом, по своему выбору получить удовлетворение за счет всего Предмета залога, либо за счет его части, сохраняя возможность впоследствии получить удовлетворение за счет оставшейся части;
6) в соответствии с настоящим Договором и Кодексом Залогодержатель имеет право в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем, обеспеченного залогом обязательства получить удовлетворение путем обращения взыскания на Предмет залога.
7) уступить свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с Гражданским кодексом;
8) в силу залога Залогодержатель имеет право в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем обязательства, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, получить удовлетворение из стоимости заложенного Имущества преимущественно перед другими кредиторами Залогодателя.
17. Залогодержатель обязан:
1) выдавать, в случае необходимости, Залогодателю любую необходимую информацию и сведения для осуществления прав Залогодателя;
2) после полного исполнения оператором объекта I категории своих обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории:
возвратить документы в отношении Предмета залога, указанные в подпункте 1) пункта 14 настоящего Договора;
принять меры, требуемые от Залогодержателя в соответствии с Кодексом и Гражданским кодексом, для прекращения залога.

осы Шарттың 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген Кепіл затына қатысты құжаттарды, не Шарттың қолданылу кезеңінде Кепіл ұстаушы қабылдаған өзге де құжаттарды қайтаруға;
кепілді тоқтату үшін Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан қажетті шаралар қолдануға құқылы.
16. Кепіл ұстаушы құқылы:
1) Кепіл берушіден осы Шарттың бүкіл қолданылу мерзіміне Кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын ұсынуды және Кепіл ұстаушыға сақтауға беруді талап етуге;
2) егер Кепіл зат Кепіл берушінің иелігінде қалған жағдайда, Кепіл берушіден тиісті жазбаша талапты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кепіл ұстаушыға берілетін тиіс кепіл затына қатысты кез келген ақпаратты сұратуға;
3) Кепіл берушіден кепіл затын қолдау, қорғау немесе ауыстыру үшін Азаматтық кодекс шеңберінде қажетті барлық және кез келген іс-әрекеттерді дереу жасауды талап етуге және өз қалауы бойынша кепіл берушіден мұндай шараларды өз бетінше қабылдаған кезде Кепіл ұстаушы шеккен кез келген негізделген шығындар мен шығыстардың толық өтелуін талап етуге;
4) жеке және заңды тұлғалардан (оның ішінде Кепіл берушіден) оның жоғалуына қатер төндіретін кез келген қол сұғушылықтың тоқтатылуын талап етуге құқығы бар;
5) осы Шартта және Кодексте көзделген жағдайда, кейіннен қалған бөлігі есебінен қанағаттандыру мүмкіндігін сақтай отырып, өз қалауы бойынша кепіл нысанасының барлығы есебінен не оның бір бөлігі есебінен қанағаттандырылуға
6) осы Шартқа және Кодекске сәйкес Кепіл ұстаушы Кепіл беруші кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кепіл затын өндіріп алуды қолдану арқылы қанағаттандырылуға құқығы бар.;
7) Кепіл ұстаушы Азаматтық кодекске сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.
8) Кепілдің күшіне орай Кепіл ұстаушы Кепіл беруші осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепіл берушінің басқа кредиторларының алдында кепілге салынған мүлік құнынан басым түрде қанағаттандырылуға құқылы
17. Кепіл ұстаушы:
1) қажет болған жағдайда Кепіл берушіге, Кепіл берушінің құқықтарын жүзеге асыру үшін кез келген қажетті ақпарат пен мәліметтер беруге;
2) I санаттағы объектінің операторы I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін:
осы Шарттың 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кепіл затына қатысты құжаттарды қайтаруға;
кепілді тоқтату үшін Кодекске және Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан талап етілетін шараларды қабылдауға міндетті.

Глава 5. Обращение взыскания на Предмет залога
18. Стороны соглашаются, что удовлетворение требования Залогодержателя из стоимости Предмета залога производится посредством обращения взыскания на Предмет залога в порядке, предусмотренном пунктами 19 и 20 настоящего Договора.
19. Обращение взыскания на Предмет залога производится путем реализации Имущества в принудительном внесудебном порядке, в соответствии со статьями 318, 319 и 320 Гражданского кодекса.
20. В случае, предусмотренном пунктом 9 настоящего Договора, реализация Предмета залога производится в принудительном внесудебном порядке, предусмотренном Законом.
21. Для обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором без согласия Залогодателя, Залогодержателем или иным государственным органом, действующим в интересах Республики Казахстан, назначается любое уполномоченное лицо.
22. Залогодатель и оператор объекта I категории обязуются не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
23. При недостаточности суммы, вырученной в результате обращения взыскания на Предмет залога, для погашения требования Залогодержатель вправе удовлетворить свое требование в непогашенной части за счет иного имущества оператора объекта I категории, не пользуясь преимуществом, основанным на залоге.
Если сумма, вырученная в результате обращения взыскания на Предмет залога, превышает размер обеспеченного залогом требования Залогодержателя, разница возвращается Залогодателю.
24. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая необходимые издержки по содержанию Предмета залога, возмещение расходов по обращению взыскания, и прочие издержки.
Глава 6. Прекращение залога
25. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при полном исполнении оператором объекта I категории всех своих обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в соответствии с Кодексом и Гражданским кодексом;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором и Гражданским кодексом;
3) с письменного согласия Залогодержателя при передаче объекта I категории оператором в собственность или другое законное владение новому оператору и предоставлении новым оператором объекта I категории другого надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в соответствии с Гражданским кодексом;

5-тарау. Кепіл затын өндіріп алу
18. Тараптар Кепіл ұстаушының талабын кепіл затының құнынан қанағаттандыру осы Шарттың 19-20-тармақтарында көзделген тәртіппен Кепіл затынан өндіріп алу арқылы жүргізілетіндігімен келіседі.
19. Кепіл затынан өндіріп алу Азаматтық кодекстің 318, 319 және 320-баптарында белгіленген мүлікті соттан тыс мәжбүрлеу тәртібімен сату арқылы жүргізіледі.
20. Осы Шарттың 9-тармағында көзделген жағдайда кепіл затын өткізу Заңда көзделген соттан тыс мәжбүрлі тәртіппен жүргізіледі.
21. Осы Шартқа сәйкес кепіл затын өндіріп алу үшін Кепіл берушінің келісімінсіз Кепіл ұстаушы немесе Қазақстан Республикасының мүддесі үшін әрекет ететін өзге де мемлекеттік орган кез келген уәкілетті адамды тағайындайды.
22. Кепіл беруші мен I санаттағы объектінің операторы кепіл затына өндіріп алуды қолдану жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
23. Кепіл затына өндіріп алуды қолдану нәтижесінде алынған сома талапты өтеу үшін жеткіліксіз болған кезде Кепіл ұстаушы кепілге негізделген артықшылықты пайдаланбай, I санаттағы объект операторының өзге мүлкі есебінен өтелмеген бөлігінде өз талабын қанағаттандыруға құқылы.
Егер Кепіл затына өндіріп алуды қолдану нәтижесінде алынған сома Кепіл ұстаушының кепілмен қамтамасыз етілген талабының мөлшерінен асып кетсе, айырма Кепіл берушіге қайтарылады.
24. Осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушының кепіл затын ұстау жөніндегі қажетті шығындарды, өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою құны бойынша оның нақты қанағаттандырылған кезге қарай қандай мөлшерде талап етуі қамтамасыз етіледі.
6-тарау. Кепілді тоқтату
25. Осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) І санаттағы объектінің операторы Кодекске және Азаматтық кодекске сәйкес І санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі өзінің барлық міндеттемелерін толық орындаған кезде;
2) осы Шартқа және Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл затынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
3) оператор I санаттағы объектіні жаңа оператордың меншігіне немесе басқа да заңды иеленуіне берген және жаңа I санаттағы объектінің операторы, Азаматтық кодекске сәйкес I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын басқа да тиісінше қамтамасыз етуді берген кезде Кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен жүзеге асырылады;

4) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Имущества другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в соответствии с Гражданским кодексом.
26. По письменному запросу Залогодателя и (или) оператора объекта I категории Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней предоставляет письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.
Глава 7. Порядок разрешения споров
27. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим Гражданским кодексом.
28. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном Гражданским кодексом.
Глава 8. Уведомления
29. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с Гражданским кодексом, уведомление Залогодержателя направляется по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.
Глава 9. Ответственность Сторон
30. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским кодексом.
Глава 10. Заключительные положения
31. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
32. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с Гражданским кодексом без согласия других Сторон.

4) Кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен Кепіл берушінің Азаматтық кодекске сәйкес I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етудің басқа тәсілімен кепілге салынған мүлікті ауыстырған кезде тоқтатылады.
26. Кепіл берушінің және (немесе) I санаттағы объект операторының жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынады.
7-тарау. Дауларды шешу тәртібі
27. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Азаматтық кодекске сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
28. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Азаматтық кодексте көзделген сот тәртібінде шешілуге тиіс.
8-тарау. Хабарламалар
29. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол, не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе Азаматтық кодекске сәйкес I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі оның функциялары мен өкілеттіктері басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, Кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберіледі.
9-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
30. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы үшін Азаматтық кодекске сәйкес жауапты болады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
31. Кепіл затына меншік құқығы Кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша Кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
32. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі, оның ішінде осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Азаматтық кодекске сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.

33. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.
34. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
35. Настоящий Договор составлен на русском и казахском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Глава 11. Реквизиты и подписи сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(полное наименование
собственника Имущества)
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(полное наименование
государственного органа)
Бизнес-идентификационный номер:
Бизнес-идентификационный номер:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Место печати (при ее наличии)
(для юридических лиц, за исключением
субъектов частного предпринимательства)
Место печати (при ее наличии)
(для юридических лиц, за исключением
субъектов частного предпринимательства)
Оператор объекта I категории
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(полное наименование
оператора объекта I категории)
Бизнес-идентификационный номер:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Место печати (при ее наличии)
(для юридических лиц, за исключением
субъектов частного предпринимательства)

33. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.
34. Осы Шарт 20__ жылғы "__" __________жасалды.
35. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
________________________________
________________________________
(мүлік иесінің толық атауы)
___________________________________
__________________________________
__________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлікті қоспағанда, заңды тұлғалар үшін)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлікті қоспағанда, заңды тұлғалар үшін)
I санаттағы объектінің операторы
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(I санаттағы объект операторының толық атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлікті қоспағанда, заңды тұлғалар үшін)