О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 284. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2021 года № 23990.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 284
Перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 11 тамыздағы № 284 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 тамызда № 23990 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.А. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Сыртқы iстер министрлiгi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ішкі iстер министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 284 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения или продления статуса оралмана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил присвоения или продления статуса кандаса";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения или продления статуса кандаса.";
Правила присвоения или продления статуса оралмана, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. В приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема оралманов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила включения в региональную квоту приема кандасов согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
Правила включения в региональную квоту приема оралманов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
Правила включения в региональную квоту приема переселенцев, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
3. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 234 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения Республики
Казахстан и исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Правила присвоения или продления статуса кандаса

1. "Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары осы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 15 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы";
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-5) тармақшаларына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары;";
аталған бұйрықпен бекітілген Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
аталған бұйрықпен бекітілген Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 234 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 329-Ө-М бұйрығымен
бекітілген
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения или продления статуса кандаса (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок присвоения или продления статуса кандаса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности;
4) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Глава 2. Порядок присвоения статуса кандаса этническим казахам самостоятельно въехавшим на территорию Республики Казахстан
3. Заявление о присвоении статуса кандаса (далее – заявление) подается этническим казахом, претендующим на получение статуса кандаса (далее – заявитель) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Присвоение или продление статуса кандаса" (далее – Стандарт государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 9) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандас мәртебесін беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) қандас - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
3) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
4) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны.
2-тарау. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтарға қандас мәртебесін беру тәртібі
3. Қандас мәртебесін беруге өтінішті (бұдан әрі - өтініш) қандас мәртебесін алуға үміткер этникалық қазақ (бұдан әрі - өтініш беруші) жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.

4. Общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса кандаса осуществляется в течении четырех рабочих дней.
В случае наличия у заявителя индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса кандаса осуществляется в течении трех рабочих дней.
При этом при обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
5. Работник местного исполнительного органа либо Государственной корпорации, принимающий документы в день принятия документов, проверяет полноту и срок действия представленных документов.
При предоставлении заявителем документов, соответствующих стандарту государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, работник местного исполнительного органа либо Государственной корпорации в день принятия документов выдает уведомление о принятии заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При этом в случае обращении заявителя в Государственную корпорацию передача документов заявителя в местный исполнительный орган осуществляется через шлюз "электронного правительства".
6. В случаях предоставления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, работник местного исполнительного органа либо Государственной корпорации в день принятия документов выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7. Со дня поступления документов, в том числе через шлюз "электронного правительства", работник местного исполнительного органа регистрирует заявление в автоматизированной информационной системе "Кандас" (далее – АИС "Кандас"), регистрация осуществляется исключительно в случае соответствия заявителя и членов его семьи (при наличии) требованиям подпункта 3) пункта 2 настоящих Правил.
8. Местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через АИС "Кандас" на предмет его (их) регистрации в местном исполнительном органе другого региона.
Местный исполнительный орган в случае выявления регистрации заявителя и членов его семьи (при наличии) в другом регионе вносит соответствующие поправки в запись АИС "Кандас".
9. На момент регистрации заявления в АИС "Кандас" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД "Физические лица") на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физическое лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя и членов его семьи (при наличии) в АИС "Кандас" путем ручного ввода на основании документов, представленных заявителем и направляет электронный запрос для генерации ИИН в информационную систему "Миграционная полиция" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ИС "Миграционная полиция" МВД).

4. Құжаттарды қараудың және қандас мәртебесін берудің жалпы мерзімі төрт жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) болған жағдайда құжаттарды қарау және қандас мәртебесін беру жалпы мерзімі үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияға өтініш берген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
5. Құжаттарды қабылдайтын жергілікті атқарушы органның не Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаған күні ұсынылған құжаттардың толықтығын және қолданылу мерзімін тексереді.
Өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес құжаттарды ұсынған кезде жергілікті атқарушы органның не Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама береді.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде өтініш берушінің құжаттары "электрондық үкімет шлюзі" арқылы жергілікті атқарушы органға беріледі.
6. Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда жергілікті атқарушы органның не Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаған күні осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
7. Құжаттар келіп түскен, оның ішінде "электрондық үкімет шлюзі" арқылы келіп түскен күннен бастап жергілікті атқарушы органның қызметкері өтінішті "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Қандас" ААЖ) тіркейді, тіркеу өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келген жағдайда ғана жүзеге асырылады.
8. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Қандас" ААЖ арқылы оның (олардың) басқа өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелуі тұрғысынан тексереді.
Өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) басқа өңірде тіркелгені анықталған жағдайда жергілікті атқарушы орган "Қандас" ААЖ жазбасына тиісті түзетулер енгізеді.
9. Өтінішті "Қандас" ААЖ-да тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – "Жеке тұлғалар" МДҚ) арқылы оның (олардың) ЖСН-дарының болуын тексереді.
ЖСН бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН генерациясы жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН-ді пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен "Қандас" ААЖ-ға енгізеді және ЖСН генерациялау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ) электрондық сұрау салу жібереді.

10. На основании полученных персональных данных из АИС "Кандас", ИС "Миграционная полиция" МВД осуществляет процедуру генерации ИИН в режиме реального времени и направляет его в АИС "Кандас".
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в АИС "Кандас", либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в ИС "Миграционная полиция" МВД.
11. Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса при:
1) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 2) пункта 2 настоящих Правил;
2) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 3) пункта 2 настоящих Правил;
3) установлении факта недостоверности представленных документов.
12. В случае мотивированных замечаний услугополучателем по представленным документам, исполнитель услугодателя в день принятия документов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателем в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о присвоении статуса кандаса или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При этом в случае обращении заявителя через Государственную корпорацию местный исполнительный орган направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства", не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
13. Обжалование решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя местного исполнительного органа, Государственной корпорации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес местного исполнительного, Государственной корпорации, подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 2 (двух) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.

10. "Қандас" ААЖ-дан алынған дербес деректер негізінде ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ нақты уақыт режимінде ЖСН-ні генерациялау рәсімін жүзеге асырады және оны "Қандас" ААЖ-ға жібереді.
Деректер өзгерген жағдайда ("Қандас" ААЖ-ға қате деректерді енгізген немесе мәліметтерді жойған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ-нің "Көші-қон полициясы" АЖ-ында дербес деректердің жүргізілген өзгерістері туралы хабарлама жібереді.
11. Қандас мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Жергілікті атқарушы орган:
1) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес келмеген;
2) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы 3) тармақшасына сәйкес келмеген;
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі фактісі анықталған кезде қандас мәртебесін беруден бас тартады.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің ұсынылған құжаттар бойынша дәлелді ескертулері болған кезде көрсетілген қызметті берушінің орындаушысы Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73- бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстаным танытуына мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша қарсылығын көрсетілелетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде жергілікті атқарушы орган мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей "электрондық үкімет шлюзі" арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым жергілікті атқарушы орган, Мемлекеттік корпорация басшысының атына беріледі.
Жергілікті атқарушы органның, Мемлекеттік корпорацияның мекенжайына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Кодекстің 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны шағымды қарайтын органға жібереді. Шағымды көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

14. Работник местного исполнительного органа либо Государственной корпорации выдает заявителю, признанному кандасом, удостоверение кандаса по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, а члены его семьи (при наличии), признанные кандасами, вписываются в удостоверение заявителя.
15. В случае утери удостоверения кандаса, заявитель обращается в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию с заявлением в произвольной форме. Работник местного исполнительного органа либо Государственной корпорации после принятия заявления выдает дубликат удостоверения кандаса.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации.
По выбору услугополучателя государственная услуга "Присвоение или продление статуса кандаса" оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев", "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", а также "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – услуга по принципу "одного заявления").
Сроки оказания услуги по принципу "одного заявления":
Присвоение или продление статуса кандаса – 4 (четыре) рабочих дней;
Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев – 14 (четырнадцать) рабочих дней;
Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан – 45 (сорок пять) календарных дней;
Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан – 30 (тридцать) рабочих дней.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Глава 3. Порядок присвоения статуса кандаса через загранучреждения Республики Казахстан
16. Этнический казах, проживающий за пределами Республики Казахстан, подает заявление о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса в загранучреждения Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

14. Жергілікті атқарушы органның не Мемлекеттік корпорацияның қызметкері қандас деп танылған өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас куәлігін береді, ал қандасдар деп танылған оның отбасы мүшелері (бар болса) өтініш берушінің куәлігіне жазылады.
15. Қандас куәлігін жоғалтқан жағдайда өтініш беруші жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға еркін нысандағы өтінішпен жүгінеді. Жергілікті атқарушы органның не Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдағаннан кейін қандас куәлігінің телнұсқасын береді.
Мемлекеттік корпорация 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінде сақталуын қамтамасыз етеді.
Өтініш берушінің сұрауы бойынша Мемлекеттік корпорацияның қызметкері жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен жүктеп береді.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу", "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен бірге осы бұйрыққа 2-қосымшаға (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет) сәйкес көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімдері:
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту – 4 (төрт) жұмыс күні;
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу – 14 (он төрт) жұмыс күні;
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру – 45 (қырық бес) күнтізбелік күн;
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу – 30 (отыз) жұмыс күні.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері арқылы қандас мәртебесін беру тәртібі
16. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелеріне жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін беруге келісімін алу туралы өтініш береді.

17. Загранучреждения Республики Казахстан выдают заявителю письменное уведомление о регистрации его заявления о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и направляет заявление и документы в уполномоченный орган по вопросам миграции населения для принятия решения в соответствии со статьей 20 Закона.
18. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения направляет решение местного исполнительного органа о согласии на присвоение статуса кандаса либо об отказе с мотивированным обоснованием его причин в загранучреждения Республики Казахстан для препровождения заявителю.
19. Загранучреждения Республики Казахстан после получения согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса в течение одного месяца направляют его заявителю либо извещают об отказе.
20. Заявитель и члены его семьи (при наличии), получившие согласие местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса, по прибытии на место проживания для получения статуса кандаса обращаются с заявлением в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. Регистрация и рассмотрение документов этнических казахов, получивших согласие местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса осуществляется согласно пунктам 5-15 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок продления статуса кандаса
22. Для продления статуса кандаса, в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, этнические казахи, получившие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан подают в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию заявление о продлении ранее присвоенного им статуса кандаса по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Решение о продлении статуса кандаса местным исполнительным органом принимается однократно на срок не более шести месяцев, согласно пункту 2 статьи 21 Закона.
23. Регистрация и рассмотрение документов, представленных этническими казахами получивших разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан для продления статуса кандаса осуществляется согласно пунктам 5-8 и 12, 13 настоящих Правил.

17. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алу туралы оның өтінішін кіріс хат-хабар ретінде тіркеу туралы жазбаша хабарлама береді және өтініш пен құжаттарды Заңның 20-бабына сәйкес шешім қабылдау үшін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
18. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін беруге келісу туралы не себептері дәлелді түрде негізделген бас тарту туралы шешімін өтініш берушіге жіберу үшін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жібереді.
19. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін беруге келісімін алғаннан кейін бір ай ішінде оны өтініш берушіге жібереді не бас тарту туралы хабарлайды.
20. Қандас мәртебесін алуға жергілікті атқарушы органның келісімін алған өтініш беруші және оның отбасы мүшелері (бар болса) қандас мәртебесін алу үшін тұрғылықты жеріне келгеннен кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік корпорацияға не жергілікті атқарушы органға жүгінеді.
21. Жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін беруге келісімін алған этникалық қазақтардың құжаттарын тіркеу және қарау осы Қағидалардың 5-15-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қандас мәртебесін ұзарту тәртібі
22. Қандас мәртебесін ұзарту үшін оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алу мақсатында Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар мемлекеттік корпорацияға не жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес бұдан бұрын берілген қандас мәртебесін ұзарту туралы өтініш береді.
Қандас мәртебесін ұзарту туралы шешімді Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы орган алты айдан аспайтын мерзімге бір рет қабылдайды.
23. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған этникалық қазақтардың қандас мәртебесін ұзарту үшін ұсынған құжаттарын тіркеу және қарау осы Қағидалардың 5-8 және 12, 13-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Местный исполнительный орган проверяет данные заявителя через АИС "Кандас" на предмет наличия сведений о прекращении у заявителя статуса кандаса и получения им гражданства Республики Казахстан.
25. Местным исполнительным органом принимается решение о продлении статуса кандаса либо об отказе в продлении статуса кандаса по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления.
Основанием для отказа в продлении статуса кандаса является подтверждение через АИС "Кандас" получения заявителем гражданства Республики Казахстан, истечение срока подачи заявления, предусмотренного пунктом 22 настоящих Правил.
В случае выявлении оснаваний для отказа, исполнитель услугодателя в день принятия документов согласно статьи 73 АППК РК направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателем в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о продлении статуса кандаса или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
26. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

24. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің деректерін "Қандас" ААЖ арқылы өтініш берушіде Қандас мәртебесін тоқтату және оның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы туралы мәліметтердің болуы тұрғысынан тексереді.
25. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас мәртебесін ұзарту туралы не қандас мәртебесін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
"Қандас" ААЖ арқылы өтініш берушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанын растау, осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген өтініш беру мерзімінің өтуі Қандас мәртебесін ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Бас тарту үшін негіз табылған болған кезде көрсетілген қызметті берушінің орындаушысы Кодекстің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстаным танытуына мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша қарсылығын көрсетілелетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін ұзарту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
5-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
26. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымның тіркелген күні оны қараудың мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілген қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің қызметті көрсету кезіндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

27. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
28. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
___________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от ______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
_________________________________________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ о присвоении статуса кандаса
Прошу присвоить мне и членам моей семьи (при наличии) статус кандаса в связи с прибытием/планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине в ___________________ области (городе республиканского значения, столице).
Члены семьи:
1) супруг (супруга) _____________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) _________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _______________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
______________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
В случае обнаружения регистрации меня и/или членов моей семьи (при наличии) местным исполнительным органом в автоматизированной информационной системе "Кандас" в другом местном исполнительном органе области, городов Алматы, Нур-Султан, Шымкент, прошу перевести мои имеющиеся документы, в ____________________ (наименование местного исполнительного органа, в который вносится данное заявление), а также обеспечить обновление соответствующей записи в автоматизированной информационной системе "Кандас" по месту подачи данного заявления.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания услуги по присвоению статуса кандаса.
"__" _________ 20__ года _________________________
(подпись заявителя)
Документы принял: ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _____________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
Стандарт государственной услуги "Присвоение или продление статуса кандаса"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, Государственной корпорации и через Загранучреждения Республики Казахстан (Для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан).
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – в течение 4 рабочих дней.
В случае наличия у этнического казаха индивидуального идентификационного номера общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса кандаса осуществляется в течении 3 рабочих дней.

27. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасымалдағышта берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, шағымдануға Кодекстің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы) кімнен __________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________________________________________
(мекенжайында тұратын)
Қандас мәртебесін беру туралы
ӨТІНІШ
_______________ облысында (республикалық маңызы бар қалада, астанада) тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келуіме/келуді жоспарлауыма байланысты маған және менің отбасы мүшелеріме (бар болса) қандас мәртебесін беруді сұраймын.
Отбасы мүшелері:
1) жұбайы (зайыбы)_____________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) ата-аналары _______;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың отбасы мүшелері _________________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары) _________________________________________.
Өтінішке мынадай құжаттарды:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
__________________________________________________ қоса беремін.
Жергілікті атқарушы орган менің және/немесе менің отбасы мүшелерімнің (бар болса) "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде басқа облыстың, Алматы, Нұр-Сұлтан, Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарында тіркелуін анықтаған жағдайда, менің қолда бар құжаттарымды __________________________ (аталған өтініш енгізілетін жергілікті атқарушы органның атауы) жіберуді, сондай-ақ "Қандас" ақпараттық жүйесіндегі тиісті жазбаны осы өтінішті беретін орын бойынша жаңартуды қамтамасыз етуді сұраймын.
Осы арқылы қандас мәртебесін беру бойынша қызмет көрсетуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
20 ___ жылғы "__"__________
_____________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған:_______________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20 ___ жылғы "__" _________ __________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО, Мемлекеттік корпорация және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері арқылы жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі - 4 жұмыс күні ішінде.
Этникалық қазақтың жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда құжаттарды қараудың жалпы мерзімі және қандас мәртебесін беру 3 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса кандаса – выдача удостоверения кандаса, в случае продления статуса кандаса – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 5 к настоящем правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы
График работы:
1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
В загранучреждениях Республики Казахстан прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для оказания государственной услуги к заявлению прилагают следующие документы:

Көрсетілетін қызметті берушіде құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 15 минут;
көрсетілетін қызметті берушіде көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 20 минут, мемлекеттік қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген жағдайда – 60 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: қандас мәртебесін беру кезінде - қандас куәлігін беру, қандас мәртебесін ұзартқан жағдайда - осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі.
Мемлекеттік корпорация 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінде сақталуын қамтамасыз етеді.
Өтініш берушінің сұрауы бойынша Мемлекеттік корпорацияның қызметкері жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен жүктеп береді не өтініш беруші қандас куәлігін электрондық үкімет порталы арқылы өз бетінше алады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде - www.enbek.gov.kz интернет - ресурсында, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетіп қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.00-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Мемлекеттік корпорацияның www. gov4c. kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства или другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов и другие документы, подтверждающие национальность претендентов.);
3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условиям, предусмотренных подпунктом 3) пункта 2 настоящих Правил.
Заявители, получившие согласие местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждения Республики Казахстан к заявлению прилагают копию ранее вынесенного решения о согласии на присвоение статуса кандаса.
Заявители при продлении статуса кандаса в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке подают заявление и копию ранее выданного статуса кандаса.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю.
Истребование от заявителей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса при:
1) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 2) пункта 2 настоящих Правил;
2) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 3) пункта 2 настоящих Правил;
3) установлении факта недостоверности представленных документов.
Также основанием для отказа в продлении статуса кандаса является подтверждение через АИС "Кандас" получения заявителем гражданства Республики Казахстан, истечение срока подачи заявления, предусмотренного пунктом 24 настоящих Правил.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ о принятии заявления на присвоения или продления статуса кандаса
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) о присвоении или продлении статуса кандаса ему и членам его семьи (при наличии) принято ________________________
(наименование местного исполнительного органа) и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе этникалық қазақтардың шыққан елдерінің арнайы органдарының басқа да ресми құжаттары және үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттар);
3) осы қағиданың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген шарттарға сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алған өтініш берушілер өтінішке бұрын берілген қандас мәртебесін беруге келісім туралы шешімнің көшірмесін қоса береді.
Өтініш берушілер қандас мәртебесін ұзартқан кезде Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен алу мақсатында өтінішті және бұрын берілген қандас мәртебесінің көшірмесін береді.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянды қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Қандас мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және өтінішті жергілікті атқарушы орган тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Жергілікті атқарушы орган:
1) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы
2) тармақшасына сәйкес келмеген;
2) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы
3) тармақшасына сәйкес келмеген;
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі фактісі анықталған кезде қандас мәртебесін беруден бас тартады.
Сонымен қатар, "Қандас" ААЖ арқылы өтініш берушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанын растау, Қағидалардың 24-тармағында көзделген өтініш беру мерзімінің өтуі қандас мәртебесін ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қандас мәртебесін беруге немесе ұзартуға өтінішті қабылдау туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақ __________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) оған және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) қандас мәртебесін беру немесе ұзарту туралы өтініші ______________________(жергілікті атқарушы органның атауы) қабылданғанын және заңда белгіленген тәртіппен және мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған___________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________
(мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел №___ филиала Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительства для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги _____________________________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
наименование документов:
1) __________________________________________________;
2) __________________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника
Государственной корпорации, подпись)
Исполнитель:
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон _________________
Получил: __________________________________________ _________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись услугополучателя
"___" _________ 20___ года
Приложение 5
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
РЕШЕНИЕ
местного исполнительного органа о присвоении или продлении (отказе) статуса
кандаса от "__" ________ 20___ года № ________
_____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа), рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" заявление о присвоении или продлении (отказе) статуса кандаса _____________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
принял решение __________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Руководитель ________       _____________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Приложение 6
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
ҚАНДАС КУӘЛІГІ УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА
№ _________
_____________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы органның атауы/наименование местного исполнительного органа)
________________________________________
(Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии))
Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год "__"______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________ Туған жері
(елі)/Место рождения ____________
Азаматтығы/ Гражданство _________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты _______________________________ мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
_________________________________________________________ ______
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Орындаушы: ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон _________________
Алдым: __________________________________________________ ______ көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы
20 __ жылғы "___" _________
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін беру немесе ұзарту (бас тарту) туралы 20 __ жылғы "___" ________№_____ ШЕШІМІ
_________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қандас мәртебесін беру немесе ұзарту (бас тарту) туралы _________________________(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) ______________________________________________________ өтінішін қарап,_________________________________________________________________________ туралы шешім қабылдады.
Басшы ________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ҚАНДАС КУӘЛІГІ УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА
№ _________
______________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы органның атауы/наименование местного исполнительного органа)
____________________ (Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии)) Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год "__"______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________ Туған жері (елі)/Место рождения____________ Азаматтығы/ Гражданство_________________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі

Срок действия статуса қандаса с "_"___20__ж./г. бастап по "__"____20__ж./г. дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
р/с № п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/
Дата рождения месяц год
Жынысы/
Пол
Туыстық қатынасы/
Родственное отношение
ЖСН/
ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес қандас куәлігінің мерзімі қандас Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейiн немесе қандас мәртебесін алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін тоқтатылады.
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" срок действия удостоверение кандаса прекращается после получения кандасом гражданства Республики Казахстан или по истечении одного года со дня получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) электродық-цифрлық қол таңбасы
Электронно-цифровая подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность) __________________________
Қандас мәртебесі берілген күн
Дата присвоения статуса кандаса
20____ жылғы "___" _________
"____" ___________20____ года
Приложение 7
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления на присвоение статуса кандаса в качестве входящей корреспонденции
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха _______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) о присвоении ему и членам его семьи
(при наличии), планирующим въехать на территорию Республики Казахстан для постоянного
проживания в ___________ (область, города республиканского значения и столица)
статуса кандаса зарегистрировано _______________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан) в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял _____________________________________________
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы).
Приложение 8
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
___________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от ________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
__________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ о продлении статуса кандаса
В связи с прекращением статуса кандаса и в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке прошу мне и членам моей (при наличии) семьи продлить статус кандаса на установленный законодательством срок.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:

Срок действия статуса кандаса с "_"___20__ж./г. бастап по "__"____20__ж./г. дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
р/с № п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/ Дата рождения месяц год
Жынысы/ Пол
Туыстық қатынасы/Родственное отношение
ЖСН/ ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес қандас куәлігінің мерзімі қандас Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейiн немесе қандас мәртебесін алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін тоқтатылады.
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" срок действия удостоверение кандаса прекращается после получения кандасом гражданства Республики Казахстан или по истечении одного года со дня получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) электродық-цифрлық қол таңбасы
Электронно-цифровая подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность) ________________________________
Қандас мәртебесі берілген күн
Дата присвоения статуса кандаса
20____ жылғы "___" _________
"____" ___________20____ года
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қандас мәртебесін беруге өтінішті кіріс хат-хабар ретінде тіркеу туралы ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың _____________________________(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасының аумағына _________________________________ (облысына, республикалық маңызы бар қалаға және астанаға) келуді жоспарлаған оған және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) қандас мәртебесін беру туралы өтініші _______ (тіркелген күні) № ______________ кіріс хат-хабар ретінде_____________________ (Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы) тіркелгенін және заңда белгіленген тәртіппен және мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған ___________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы).
Қандас мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
8-қосымша
Нысан
___________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен _____________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________
(мекенжайында тұратын)
Қандас мәртебесін ұзарту туралы ӨТІНІШ
Қандас мәртебесінің тоқтатылуына байланысты және Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген (тіркеу) тәртіппен алу мақсатында маған және менің отбасы мүшелеріме қандас мәртебесінің мерзімін заңнамада белгіленген мерзімге ұзартуды сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелері:

1) супруг (супруга) _______________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) ___________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _________________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
________________________________________________________________.
"__" ________ 20__ года _______________________ (подпись заявителя)
Заявление принял: ________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Переченю некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения Республики
Казахстан и исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 20
Правила включения в региональную квоту приема кандасов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения в региональную квоту приема кандасов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок включения в региональную квоту приема кандасов этнического казаха и членов его семей, получивших статус кандаса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

1) жұбайы (зайыбы) ______________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) ата-аналары
________________________________________________________________;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың отбасы мүшелері
___________________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары ___________________________________________.
20__ жылғы "__" ________
_______________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған: __________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ _______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына
1-қосымша
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабы 4-5) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандас мәртебесін алған этникалық қазақты және оның отбасы мүшелерін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
3) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
4) комиссия по включению в региональную квоту приема кандасов (далее – Комиссия) – созданные местными исполнительными органами регионов, определенных Правительством Республики Казахстан соответствующие комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов;
5) региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
6) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
7) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
8) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности;
9) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Глава 2. Порядок включения этнических казахов, самостоятельно въехавших на территорию Республики Казахстан в региональную квоту приема кандасов
3. Для получения государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию Республики Казахстан, получившие статус кандаса, подают заявление в местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель) либо в Государственную корпорацию о включении в региональную квоту приема кандасов (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (далее – стандарт государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

2) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері - Қазақстан Республикасының шетелде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
3) қандас - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
4) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) - Қазақстан Республикасының Үкіметі айықындаған өңірлердің жергілікті атқарушы органдары құрған қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі тиісті комиссиялар;
5) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы - Заңның 8-бабы 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
6) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) жергiлiктi атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшылығымен өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды басшылыққа алатын алқалы атқарушы орган;
8) этникалық қазақ-ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
9) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны.
2-тарау. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтарды қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібі
3. "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген, қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету үшін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) қажет құжаттардың тізбесінде аталған құжаттарды қоса бере отырып облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – қызметті беруші) не Мемлекеттік корпорацияға Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.

3-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Государственная корпорация получает сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства и наличия у кандаса и постоянно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности в населенном пункте прибытия из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
5. Государственная корпорация в течение одного рабочего дня со дня поступления заявлений и документов заявителя, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги, направляет их в услугодателю.
Канцелярия услугодателя осуществляет прием и регистрацию документов в день их.
Подтверждением принятия канцелярией услугодателя пакета документов является – копия заявления услугополучателя со штампом услугодателя, содержащая дату, время приема и номер входящих документов, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего документы.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, сотрудник канцелярии услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При обращении через Государственную корпорацию, в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов..
6. Услугодатель формирует список этнических казахов, ходатайствующих о включении в региональную квоту приема кандасов, и не позднее трех рабочих дней со дня поступления заявлений направляет на рассмотрение Комиссии для принятия решения о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".

3-1. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты нысанында келтірілген.
4. Мемлекеттік корпорация қандастың тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін, қандаста және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің келетін елді мекенде меншік құқығында тиесілі тұрғын үйінің болуын растайтын мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
5. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіден мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесінде аталған өтініштер және құжаттарды келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күші ішінде оларды қызметті берушіге жолдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Құжаттарды қабылдап алған адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіле отырып, кіріс құжаттарын қабылдаған күні, уақыты және нөмірі бар көрсетілетін қызметті берушінің мөртаңбасы қойылған көрсетілетін қызметті алушы өтінішінің көшірмесі көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің қабылдап алғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде, қызметті алушы тарапынан құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды берілген жағдайда Мемлекеттік корпорациянің қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
6. Қызметті беруші қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш білдіруші қандастарды этникалық қазақтардың тізімін қалыптастырады және өтініштерді алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияға қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін жолдайды.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2 тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.

7. Комиссия в течение десяти рабочих дней после получения списков ходатайствующих кандасов принимает решение о включении в региональную квоту приема кандасов по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо решение об отказе по включению в региональную квоту приема кандасов по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Комиссией при рассмотрении заявлений и документов этнических казахов проверяется их соответствие требованиям, установленным Законом.
8. Основанием для отказа во включении в региональную квоту приема кандасов, этнических казахов и членов их семей самостоятельно въехавших на территорию Республики Казахстан и получивших статус кандаса, являются:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице, указанной в заявлении этнического казаха.
В случае мотивированных замечаний услугополучателем по представленным документам, исполнитель услугодателя в день принятия документов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателем в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о включении в региональную квоту приема кандасов или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
9. Услугодатель в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения Комиссией направляет решение о включении в региональную квоту приема кандасов заявителю.
При подачи документов через Государственную корпорацию, решение о включении в региональную квоту приема кандасов направляется услугодателем в Государственную корпорацию для дальнейшей выдачи заявителю не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
По выбору услугополучателя государственная услуга "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" после получения государственной услуги "Присвоение или продление статуса кандаса" оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", а также "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – услуга по принципу "одного заявления").
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" – 94 (девяносто четыре) рабочих дней, из них:
Присвоение или продление статуса кандаса – 4 (четыре) рабочих дней;
Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев – 14 (четырнадцать) рабочих дней;
Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан – 60 (шестдесять) рабочих дней;
Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан – 30 (тридцать) рабочих дней.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.

7. Комиссия өтініш білдіруші қандастардың тізімдерін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Комиссия этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттарын қараған кезде олардың Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келетінін тексереді.
8. Қазақстан Республикасының аумағына өз еркімен келген және қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту үшін негіздеме:
1) ұсынған құжаттарда деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) этникалық қазақтың өтінішінде көрсетілген әкімшілік-аумақтық бірлікте қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің ұсынылған құжаттар бойынша дәлелді ескертулері болған кезде көрсетілген қызметті берушінің орындаушысы Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73- бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстаным танытуына мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша қарсылығын көрсетілелетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
9. Қызметті беруші Комиссия тарапынан шешім қабылданғаннан соң бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім жолдайды.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы тапсырған жағдайда қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қызметті беруші тарапынан одан әрі өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алғаннан кейін, "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен бірге осы бұйрыққа 2-қосымшаға (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет) сәйкес көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 94 (тоқсан төрт) жұмыс күні, оның ішінде:
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту – 4 (төрт) жұмыс күні;
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу – 14 (он төрт) жұмыс күні;
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру – 60 (алпыс) жұмыс күні;
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу – 30 (отыз) жұмыс күні.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.

Глава 3. Порядок включения этнических казахов в региональную квоту приема кандасов до въезда на территорию Республики Казахстан
10. Этнические казахи, проживающие за пределами Республики Казахстан, подают заявление о включении в региональную квоту приема кандасов с указанием предполагаемого региона проживания на территории Республики Казахстан в загранучреждения Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных перечнем документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам .
11. Загранучреждения Республики Казахстан направляют заявление этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан с прилагаемыми документами в уполномоченный орган по вопросам миграции населения.
12. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения направляет заявление этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан с прилагаемыми документами в местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заявления.
13. Услугодатель не позднее трех рабочих дней со дня поступления заявлений направляет на рассмотрение Комиссии для принятия решения о согласии на включение в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
14. Комиссия в течение десяти рабочих дней со дня получения заявлений и документов этнических казахов принимает решение о согласии на включение в региональную квоту приема кандасов либо об отказе с мотивированным обоснованием причин отказа.
Комиссией при рассмотрении заявлений и документов этнических казахов проверяется их соответствие требованиям, установленным Законом.
15. Основанием для отказа этническим казахам на включение в региональную квоту приема кандасов до въезда на территорию Республики Казахстан является:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице, указанной в заявлении этнического казаха.
16. Услугодатель не позднее трех рабочих дней направляет решение о согласии на включение в региональную квоту приема кандасов либо об отказе (далее - решение) в уполномоченный орган по вопросам миграции населения.
17. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения в течение пяти рабочих дней со дня получения решения направляет в загранучреждения Республики Казахстан для дальнейшего препровождения заявителю.

3-тарау. Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін этникалық қазақтарды қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібі
10. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын этникалық қазақтар Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сайкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесінде көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы аумағындағы болжамды тұратын өңірін көрсете отырып, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш береді.
11. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын этникалық қазақтардың өтініштерін қоса берген құжаттарымен бірге халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.
12. Халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органы Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын этникалық қазақтардың өтініштерін қоса берілген құжаттарымен бірге өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға жолдайды.
13. Қызметті беруші өтініштер келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не бас тарту туралы шешім қабылдау үшін Комиссияның қарауына жолдайды.
14. Комиссия этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттарын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге одан келісім беру немесе бас тартудың себептерін уәжді түрде негіздей отырып, бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Комиссия этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттарын қараған кезде олардың Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келетінін тексереді.
15. Этникалық қазақтарды Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісуден бас тарту үшін негіздеме болып:
1) ұсынған құжаттарда деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) этникалық қазақтың өтінішінде көрсетілген әкімшілік-аумақтық бірлікте қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы табылады.
16. Қызметті беруші үш жұмыс күнінен кешіктірмей қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісу не одан бас тарту туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) ақпаратты халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
17. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган шешімді алған күннен бастап бес жұмыс күні Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелеріне өтініш берушіге жеткізу үшін жолдайды.

18. Загранучреждения Республики Казахстан в течение тридцати календарных дней со дня получения решения направляют его заявителю.
19. Этнические казахи и члены их семей, получившие решение о согласии на включение в региональную квоту приема кандасов по прибытии на место проживания после получения статуса кандаса обращаются в местный исполнительный орган либо в Государственную корпорацию с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
20. К заявлению прилагается копия ранее принятого решения о согласии на включение в региональную квоту приема кандасов.
21. Услугодатель направляет заявление о включении в региональную квоту приема кандасов на рассмотрение Комиссии для принятия решения о включении в региональную квоту приема кандасов не позднее трех рабочих дней.
22. Комиссия с учетом ранее принятого решения о включении в региональную квоту приема кандасов в течение десяти рабочих дней со дня получения заявления принимает решение о включении в региональную квоту приема кандасов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
23. Услугодатель в течение пяти календарных дней со дня принятия решения Комиссией направляет решение о включении в региональную квоту приема кандасов заявителю.
24. Обжалование решений, действий (бездействий) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
25. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
26. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов
Форма
Заявление о включении в региональную квоту приема кандасов
______________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в региональную квоту приема кандасов
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи (заполняется при необходимости), не являющиеся гражданами Республики Казахстан: супруг (супруга), родители заявителя, дети (в том числе усыновленные), полнородные и неполнородные братья и сестры.
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы/:
_________________________________________________________________;
_________________________________________________________________;
_________________________________________________________________.
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев".
"___" ___________ 20 ___ ____________________________________
(подпись заявителя)
___________________________________________________________
(Ф.И.О. должность лица принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов
Стандарт государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, Государственной корпорации и через Загранучреждения Республики Казахстан (Для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан), Центры занятости населения, веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 14 рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.

18. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері шешімді алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде оны өтініш берушіге жолдайды.
19. Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім беру туралы этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелері қандас мәртебесін алғанан кейін тұратын жеріне келген кезде жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
20. Өтінішке қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім беру туралы бұдан бұрын қабылдаған шешімінің көшірмесі қоса беріледі.
21. Қызметті беруші орган үш жұмыс күнінен кешіктірмей қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініштерді Комиссияға қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдау үшін жолдайды.
22. Комиссия өтінішті алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім беру туралы бұдан бұрын қабылданған шешімді ескере отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды.
23. Қызметті беруші Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде өтініш берушіге қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгені туралы шешімді жолдайды.
24. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті орган және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі.
Уәкілетті органның атына келіп түскен арыз берушiнiң шағымы оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағым оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
25. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасымалдағышта берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
26. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, шағымдануға Кодекстің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы Өтініш _______________________________________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы)
Мені/мені және менің отбасы мүшелерін өңірлік қандастар квотасына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Менің Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын келесі отбасылық құрам бар (қажет болған жағдайда толтырылады): зайыбы (жұбайы), өтініш берушінің ата-аналары, балалары (оның ішінде асырап алған), аға-інілері мен апа-сіңлілері (аға-қарындастары).
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтығы
Ұлты
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
______________________________________________________________________________;
______________________________________________________________________________;
______________________________________________________________________________.
Мен "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті жеке деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
20___жылғы "___" ___________________________________________________________
(өтініш берушінің қолы)
____________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
Қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
2-қосымша
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО, Мемлекеттік корпорация және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері арқылы жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін), Халықты жұмыспен қамту орталықтары, "электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі - 14 жұмыс күні ішінде.
Құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты: көрсетілетін қызметті берушіде - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 15 минут.

Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
4
Форма оказания и представления результата государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы

Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 20 минут, мемлекеттік қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген жағдайда – 60 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны және нәтижесі
Электронды (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу немесе бас тарту туралы шешім.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
В загранучреждениях Республики Казахстан прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
В Центрах занятости населения прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Предусмотрена предварительная запись по телефону и (или) при непосредственном обращении услугополучателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для включения в региональную квоту приема кандасов необходимо:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации) и членов его семьи (при наличии);
2) копию свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) копии документов, подтверждающих образование, квалификацию и опыт работы по определенной специальности (при наличии), либо трудовой книжки (при наличии) или справка с места работы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа по включению в региональную квоту приема кандасов:

1) көрсетілетін қызметті берушіде - www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетіп қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.00-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ға дейін.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.00-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ға дейін.
Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы заңының 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Телефон және/немесе көрсетілетін қызметті алушының тікелей жүгінуі арқылы алдын ала жазылу қарастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін:
1) Жеке басты куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін) және оның отбасы мүшелері (бар болған жағдайда)
2) Неке немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (болған жағдайда)
3) Білімін, біліктілігін және белгілі бір мамандық бойынша жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың (бар болса) не еңбек кітапшасының (бар болса) көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтама.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту негіздері:

1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице, указанной в заявлении этнического казаха.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел №___ филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительства для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги _____________________________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
наименование документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника Государственной корпорации, подпись)
Исполнитель: ________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон _________________
Получил: __________________________________ _____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись услугополучателя
"___" _________ 20___ года
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 4
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов
Форма
РЕШЕНИЕ
о включении в региональную квоту приема кандасов
"___" _________ 20___ года № ________
___________________________________________________________________
(Наименование местного исполнительного органа)
Комиссия по включению в региональную квоту приема кандасов, рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения",
приняла положительное решение:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
/Члены семьи (при наличии):
ИИН
Ф.И.О.
Дата рождения
Пол
Степень родства
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 5
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе по включению в региональную квоту приема кандасов
"__" ________20__ № _____________
__________________________________________________________________
(Наименование местного исполнительного органа)
Согласно Закону Республики Казахстан "О миграции населения" от 22 июля 2011 года.
1
Номер заявления
2
Статус
3
Тип заявление
4
Дата приема
5
Дата исполнения
Сведения о услугополучателя:
ИИН
ФИО
Дата рождения
Пол
Степень родства
1
2
3
Основанием для отказа по включению в региональную квоту приема кандасов является:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения Республики
Казахстан и исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 20
Правила включения в региональную квоту приема переселенцев

1) Ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
2) Этникалық қазақтың өтінішінде көрсетілген аумақтық-әкімшілік бірлікте қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен жүргізеді.
Қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты _______________________________ мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
_______________________________________________________________ _________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы:
________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон _________________
Алдым: ___________________________________________________ _______
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ қолы
20 __ жылғы "___" _________
Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ
Қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізу туралы ШЕШІМ 20___ жылдың "___" _________ № ________ ____________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы)
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізу бойынша комиссия Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңына сәйкес қарап, оң шешім қабылдады:
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Отбасы мүшелері (бар болса):
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Туыстық дәрежесі
Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ
Қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізуден бас тарту туралы ШЕШІМ 20__ жылғы "__" ________ № _____________ _______________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы)
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңына сәйкес.
1
Өтініш нөмері
2
Мәртебесі
3
Өтініш түрі
4
Қабылдаған күн
5
Орындалған күн
Қызмет алушы жөнінде мәліметтер:
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
1
2
3
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізуге бас тартудың негіздемесі:
________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына
2-қосымша
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения в региональную квоту приема переселенцев (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и предусматривают порядок включения в региональную квоту приема переселенцев граждан Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
3) региональная комиссия (далее – Комиссия) – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации программ занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, города республиканского значения и столицы;
4) региональная квота приема переселенцев – предельное число переселенцев или переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
5) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабы 4-5) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібін көздейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
3) өңірлік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы, жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілер өкілдерінің, кәсіптік одақтардың және облыстар, республикалық маңызы бар қала және Астана кәсіпкерлер палатасының қатысуымен жұмыспен қамту бағдарламаларын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
4) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Заңның 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылардың немесе қоныс аударушылар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
5) жергiлiктi атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшылығымен өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды басшылыққа алатын алқалы атқарушы орган;

6) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
7) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения.
Глава 2. Порядок включения в региональную квоту приема переселенцев
3. Включение в региональную квоту приема переселенцев осуществляется на основании заявления, поданного переселенцем, имеющим постоянную регистрацию, и прожившим не менее одного года на момент подачи заявления в регионе выбытия в местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель) региона выбытия через центр занятости населения.
4. Для получения государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" переселенцем либо одним из совершеннолетних членов семьи (далее – переселенцы) подается заявление услугодателю, Центры занятости населения либо в Государственную корпорацию о включении в региональную квоту приема переселенцев (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (далее – стандарт государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Выпускники в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") предоставляют справку с места обучения, подтверждающую их участие в данном проекте.
Центры занятости населения получают сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства и наличия у переселенца и постоянно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности в населенном пункте приема из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
5. Центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня приема заявлений переселенцев с прилагаемыми документами, предусмотренными перечнем документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам направляют в местный исполнительный орган регионов выбытия и уведомляют об этом переселенцев (в произвольной форме).

6) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
7) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібі
3. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тұрақты тіркеуден өткен және шыққан өңірінде өтініш беру сәтінде кемінде бір жыл тұрған қоныс аударушы шыққан өңірінің облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – қызметті беруші) халықты жұмыспен қамту орталығы арқылы берген өтініші негізінде жүзеге асырылады.
4. "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қоныс аударушылар не отбасының кәмелетке толған мүшелерінің бірі (бұдан әрі – қоныс аударушылар) осы Қағидаларға 2- қосымшаға сәйкес "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету үшін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) қажет құжаттардың тізбесінде аталған құжаттарды қоса бере отырып, қызметті берушіге, Халықты жұмыспен қамту орталықтарына не Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
"Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасының түлектері оқу орнынан аталған жобаға қатысуын растайтын анықтама ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары қоныс аударушылардың тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін онда және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің келетін елді мекенде меншік құқығында тиесілі тұрғын үйінің болуын растайтын мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
5. Халықты жұмыспен қамту орталықтары қоныс аударушылардың өтініштерін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесінде аталған қоса берілген құжаттармен бірге қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде шығу өңірлерінің жергілікті атқарушы органына жолдайды және ол туралы қоныс аударушыларды (еркін нысанда) хабардар етеді.

6. Услугодатель региона выбытия формирует списки переселенцев, ходатайствующих о включении в региональную квоту приема переселенцев с указанием количества, состава семей, включая трудоспособных членов семей, их квалификацию и направляют их в местные исполнительные органы регионов приема переселенцев ежемесячно, не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным.
7. Услугодатель региона приема переселенцев в течение трех рабочих дней со дня поступления списка переселенцев направляет их на рассмотрение региональной комиссии для вынесения рекомендаций о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.
8. Комиссия в течение десяти рабочих дней после получения списков ходатайствующих переселенцев выносит рекомендацию о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе в этом с мотивированным обоснованием причин.
Комиссией при рассмотрении заявлений и документов переселенцев проверяется их соответствие требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
9. Основанием для отказа о включении в региональную квоту приема переселенцев являются:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие региональной квоты приема переселенцев в территориально-административной единице, указанной в заявлении переселенца.
В случае мотивированных замечаний услугополучателем по представленным документам, исполнитель услугодателя в день принятия документов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателем в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о включении в региональную квоту приема переселенцев или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
10. Услугодатель региона приема переселенцев на основании рекомендации региональной комиссии принимает решение о включении в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо решение об отказе по включению в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в течение трех рабочих дней со дня поступления рекомендации региональной комиссии.

6. Шығу өңірінің қызметті берушісі қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш білдірген қоныс аударушылардың еңбек етуге қабілетті отбасы мүшелерін қоса алғанда, отбасылар санын, құрамын, біліктілігін көрсете отырып, олардың тізімдерін қалыптастырады және оларды ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей коныс аударушыларды қабылдау өңірлерінің жергілікті атқарушы органдарына жолдайды.
7. Қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің қызметті берушісі қоныс аударушылардың тізімі түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту туралы ұсынымдар шығару үшін өңірлік комиссияның қарауына жолдайды.
8. Комиссия өтініш білдіруші қоныс аударушылардың тізімін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде оларды қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту себептерін уәжді түрде негіздей отырып, шешім қабылдайды.
Комиссия қоныс аударушылардың өтініштері мен құжаттарын қараған кезде олардың "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінін тексереді.
9. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту үшін негіздеме:
1) ұсынған құжаттарда деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) бөлінген қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасының мөлшерінен асып кетуі болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің ұсынылған құжаттар бойынша дәлелді ескертулері болған кезде көрсетілген қызметті берушінің орындаушысы Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73- бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстаным танытуына мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша қарсылығын көрсетілелетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
10. Қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің қызметті берушісі өңірлік комиссияның ұсынымы негізінде өңірлік комиссияның ұсынысы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

11. Услугодатель приема переселенцев в течение трех рабочих дней после принятия решения направляет в местный исполнительный орган региона выбытия копию решения о включении в региональную квоту приема переселенцев.
12. Услугодатель региона выбытия переселенцев в течение двух рабочих дней со дня получения копии решения направляет в центры занятости населения копии принятых решений.
13. Центры занятости населения уведомляют заявителей и представляют им копии решений, принятых местным исполнительным органом региона приема переселенцев посредством услуг связи.
14. Переселенцы, самостоятельно прибывшие из регионов выбытия в регионы приема переселенцев и проживающие там не более шести месяцев, а также выпускники в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") в течении шести месяцев после выпуска из учебного заведения, независимо от времени регистрации в регионе приема переселенцев, подают заявления в центр занятости населения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. При обращении переселенцев, предусмотренных пунктом 14 настоящих Правил услугодатель приема переселенцев, решение о включении их в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе осуществляется в порядке, предусмотренными пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
16. Обжалование решений, действий (бездействий) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
17. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

11. Қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің қызметті берушісі шешім қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде шығу өңірінің жергілікті атқарушы органына қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімін көшірмесін жолдайды.
12. Қоныс аударушылардың шыққан өңірінің қызмет берушісі шешімнің көшірмесін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылданған шешімдердің көшірмелерін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жолдайды.
13. Халықты жұмыспен қамту орталықтары өтініш берушілерді хабардар етеді және қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің жергілікті атқарушы органдарымен қабылдаған шешімдерінің көшірмелерімен байланыс қызметтері арқылы қамтамасыз етеді.
14. Шыққан өңірлерінен қоныс аударушыларды қабылдау өңірлеріне өз бетінше келген және сонда алты айдан артық тұрмаған қоныс аударушылар, сондай-ақ "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасының түлектері оқу орнын аяқтаған соң алты ай мерзімінде және қоныс аударушыларды қабылдау өңірлерінде тіркелуіне тәуелсіз халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
15. Қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің қызметті берушісіне осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген қоныс аударушылар жүгінген кезде оларды қоныс аударушыларды қабылдаудың (келісудің) өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту туралы шешім осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті орган және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі.
Уәкілетті органның атына келіп түскен арыз берушiнiң шағымы оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағым оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
17. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасымалдағышта берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

18. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам включения в
региональную квоту приема
переселенцев
Форма
Заявление
о включении в региональную квоту приема переселенцев
__________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в региональную квоту приема переселенцев
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы/:
_______________________________________________________________;
_______________________________________________________________;
_______________________________________________________________
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев".
"___" ___________ 20 ___ _________________________________________
(подпись заявителя)
________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность лица принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам включения в
региональную квоту приема
переселенцев
Стандарт государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) услугодатель;
2) государственная корпорация; "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) Центры занятости населения;
4) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 14 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания и представления результата государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы

18. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, шағымдануға Кодекстің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Қоныс аударушыларды
қабылдаудың өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы Өтініш ____________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы)
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін өңірлік қоныс аударушыларды қабылдаудың квотасына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтығы
Ұлты
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
____________________________________________________________________________;
____________________________________________________________________________;
____________________________________________________________________________
Мен "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті жеке деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
"___" ___________ 20 ___ ______________________________________
(өтініш берушінің қолы)
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә., құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
Қоныс аударушыларды
қабылдаудың өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
2-қосымша
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация);
3) Халықты жұмыспен қамту орталықтары;
4) "электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі - 14 жұмыс күні ішінде.
Құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты: көрсетілетін қызметті берушіде - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 15 минут.
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны және нәтижесі
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу немесе бас тарту туралы шешім.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам включения в
региональную квоту приема
переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
о включении в региональную квоту приема переселенцев "___" _____ 20___ года № _____
_________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Комиссия по включению в региональную квоту приема переселенцев, рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения",
приняла положительное решение:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Члены семьи (при наличии):
ИИН
Ф.И.О.
Дата рождения
Пол
Родственное отношение
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 4
к Правилам включения в
региональную квоту приема
переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе по включению в региональную квоту приема переселенцев "__" ________20__ № _____________
________________________________________________________________
(Наименование местного исполнительного органа)
Согласно Закону Республики Казахстан "О миграции населения" от 22 июля 2011 года.
1
Номер заявления
2
Статус
3
Тип заявление
4
Дата приема
5
Дата исполнения
Сведения об услугополучателе:
ИИН
ФИО
Дата рождения
Пол
Степень родства
1
2
3
Основанием для отказа по включению в региональную квоту приема переселенцев является:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 5
к Правилам включения в
региональную квоту приема
переселенцев
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел №___ филиала Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительства для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги _____________________________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
наименование документов:
1) ________________________________________;

Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Қоныс аударушыларды
қабылдаудың өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізу туралы ШЕШІМ 20___ жылғы "___" _________ № ________ _______________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы)
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізу бойынша комиссия Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңына сәйкес қарап, оң шешім қабылдады:
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Отбасы мүшелері (бар болса):
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Жынысы
Туыстық қатынастар
Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ
Қоныс аударушыларды
қабылдаудың өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізуден бас тарту туралы ШЕШІМ 20__ жылғы "__" ________ № _____________ _________________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы)
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңына сәйкес.
1
Өтініш нөмері
2
Мәртебесі
3
Өтініш түрі
4
Қабылдаған күн
5
Орындалған күн
Қызмет алушы туралы мәліметтер:
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
1
2
3
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотаға енгізуге бас тартудың негіздемесі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ
Қоныс аударушыларды
қабылдаудың өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;