Об утверждении Правил организации и прохождения профессиональной практики и стажировки, обучающихся в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24179.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающихся в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти рабочих дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 августа 2021 года № 418
Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающихся в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки, обучающихся в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающихся в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС).

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасын мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № 418 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24179 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасын мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 26 тамыздағы
№ 418 бұйрығымен бекітіліген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасын мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасын мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Білім туралы" Заңының 5-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасын мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту тәртібін айқындайды.

2. Виды, сроки и содержание профессиональной практики и стажировки определяются согласно академическому календарю в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта высшего образования, согласно приложению 1 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – приказ № 2) и Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования, согласно приложению 2 к приказу № 2 (далее – ГОСО).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация и проведение профессиональной практики и стажировки осуществляется начальниками специального учебного заведения МЧС, территориальных подразделений МЧС, командиров воинских частей гражданской обороны.
4. Профессиональная практика и стажировка обучающихся в специальном учебном заведении МЧС, являющихся гражданами иностранных государств, проводится в органах гражданской защиты соответствующих государств.
Глава 2. Организация и прохождение профессиональной практики и стажировки в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
5. Профессиональная практика и стажировка организуется в соответствии с графиком учебного процесса, рабочими учебными планами и методическими указаниями, разрабатываемые специальным учебным заведением МЧС.
6. Обучающиеся по образовательным программам с сокращенным сроком обучения, с применением дистанционного обучения в специальном учебном заведении МЧС, при условии их работы по специальности, освобождаются от прохождения профессиональной практики и стажировки. Они представляют в специальное учебное заведение МЧС справку с места службы и характеристику, подписанную непосредственным начальником, отражающую их профессиональную деятельность.
Обучающиеся по образовательным программам с сокращенным сроком обучения, с применением дистанционного обучения в специальном учебном заведении МЧС, не работающие по специальности, для прохождения профессиональной практики и стажировки в свободное от исполнения основных функциональных обязанностей время, направляются приказом начальника специального учебного заведения МЧС в территориальные подразделения МЧС по месту службы.

2. Кәсіптік тәжірибе мен тағылымдаманың түрлері, мерзімдері мен мазмұны "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 2 бұйрық) 1-қосымшаға сәйкес Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және № 2 бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі-МЖМБС) сәйкес айқындалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кәсіптік практика мен тағылымдаманы ұйымдастыруды және өткізуді ТЖМ арнаулы оқу орнының, ТЖМ аумақтық бөлімшелерінің бастықтары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлері жүзеге асырады.
4. Шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын ТЖМ арнаулы оқу орнында білім алушылардың кәсіптік практикасы мен тағылымдамасы тиісті мемлекеттердің азаматтық қорғау органдарында өткізіледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында кәсіптік практика мен тағылымдаманы ұйымдастыру және одан өту
5. Кәсіптік практика мен тағылымдама ТЖМ арнаулы оқу орны әзірлейтін оқу үрдісі кестесіне, жұмыс оқу жоспарлары мен әдістемелік нұсқауларына сәйкес ұйымдастырылады.
6. ТЖМ арнаулы оқу орнында қашықтықтан оқытуды қолдана отырып, оқу мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар мамандығы бойынша жұмыс істеген жағдайда кәсіптік практика мен тағылымдамадан өтуден босатылады. Олар ТЖМ арнаулы оқу орнына қызмет орнынан анықтама және тікелей бастық қол қойған, олардың кәсіби қызметін көрсететін мінездеме ұсынады.
Мамандық бойынша жұмыс істемейтін, ТЖМ арнаулы оқу орнында қашықтықтан оқытуды қолдана отырып, қысқартылған оқу мерзімімен білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар негізгі функционалдық міндеттерін орындаудан бос уақытта кәсіптік практика мен тағылымдамадан өту үшін ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен қызмет орны бойынша ТЖМ аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.

7. Направление на прохождение профессиональной практики и стажировки оформляется приказом начальника специального учебного заведения МЧС с указанием сроков и места прохождения практики и стажировки, а также руководителей профессиональной практики и стажировки от специального учебного заведения МЧС.
8. Специальное учебное заведение МЧС перед направлением обучающихся на профессиональную практику и стажировку за 7 календарных дней информируют территориальные подразделения МЧС, воинские части гражданской обороны, о сроках проведения профессиональной практики и стажировки, количестве обучающихся и конкретных должностях, в которых они практикуются (стажируются).
Приказом начальника специального учебного заведения МЧС назначаются руководители практики и стажировки из числа профессорско-преподавательского состава кафедр и соответствующих подразделений специального учебного заведения МЧС имеющий опыт работы не менее 3-х лет по специфике практики.
Выпускающие кафедры обеспечивают обучающихся методическими указаниями, дневником практики и стажировки.
9. Методические указания разрабатываются профилирующими кафедрами, рассматриваются на заседании учебно-методического совета и утверждаются решением Ученого совета специального учебного заведения МЧС.
10. Методические указания содержат:
1) общие положения;
2) учебные, воспитательные цели и задачи профессиональной практики и стажировки;
3) этапы профессиональной практики и стажировки;
4) организационные мероприятия, обязанности и права руководителей профессиональной практики и стажировки от специального учебного заведения, обучающихся и руководителей профессиональной практики и стажировки от территориальных подразделений;
5) задания по профилю предстоящей профессиональной практики и стажировки, методические рекомендации, сроки их выполнения;
6) порядок подготовки и сроки защиты обучающимися отчета по практике и стажировке, требования к содержанию отчетных материалов;
7) образцы отчетной документации по профессиональные практики и стажировки.
11. Руководитель профессиональной практики и стажировки от специального учебного заведения МЧС проводит с обучающимися консультации, проверяет отчеты по профессиональной практике и стажировке и представляет их начальнику кафедры специального учебного заведения МЧС.
12. Начальники территориальных подразделений МЧС, командиры воинских частей гражданской обороны:
определяют подразделения для прохождения обучающимися профессиональной практики и стажировки;
утверждают приказом непосредственных руководителей практики и стажировки из числа наиболее подготовленных сотрудников (военнослужащих), имеющих стаж работы в данной должности не менее 3 лет, обладающих высокими деловыми и моральными качествами, этим же приказом закрепляют за руководителями практики и стажировки обучающихся (не более трех за одним сотрудником (военнослужащим)), о чем информируют специальное учебное заведение МЧС в течение 3 рабочих дней с момента получения уведомления от специального учебного заведения МЧС об организации практики;
организуют своевременное оформление и выдачу обучающимся на период практики и стажировки вкладыша к документу, удостоверяющему личность, свидетельствующего о выполнении ими обязанностей в конкретной должности по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Обучающихся представляют личному составу подразделения, разъясняют их правовое положение, роль и место руководителей практики и стажировки, других сотрудников (военнослужащих) подразделений при выполнении обучающимися своих обязанностей.
Контроль за прохождением профессиональной практики и стажировки, подведение итогов практики и стажировки, обобщение и анализ результатов практики и стажировки, выработку рекомендации по ее совершенствованию осуществляет руководитель территориального подразделения.

7. Кәсіптік практика мен тағылымдамадан өтуге жолдама ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен тәжірибе мен тағылымдамадан өту мерзімдері мен орны, сондай-ақ ТЖМ арнаулы оқу орнынан кәсіптік практика мен тағылымдама жетекшілері көрсетіле отырып ресімделеді.
8. ТЖМ арнаулы оқу орны білім алушыларды кәсіптік практика мен тағылымдамаға жіберер алдында күнтізбелік 7 күн ішінде ТЖМ аумақтық бөлімшелерін, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерін кәсіптік практика мен тағылымдаманы өткізу мерзімдері, білім алушылардың саны және олар тәжірибеден өтетін (тағылымдамадан өтетін) нақты лауазымдары туралы хабардар етеді.
ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен тәжірибе ерекшелігі бойынша кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі бар ТЖМ арнаулы оқу орны кафедраларының және тиісті бөлімшелерінің профессорлық-оқытушы құрамы қатарынан тәжірибе және тағылымдама жетекшілері тағайындалады.
Бітіртуші кафедралар білім алушыларды әдістемелік нұсқаулармен, тәжірибе және тағылымдама күнделігімен қамтамасыз етеді.
9. Әдістемелік нұсқауларды бейіндік кафедралар әзірлейді, оқу-әдістемелік кеңестің отырысында қаралады және ТЖМ арнаулы оқу орны ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
10. Әдістемелік нұсқаулар:
1) жалпы ережелерден;
2) кәсіптік практика мен тағылымдаманың оқу, тәрбие мақсаттары мен міндеттерінен;
3) кәсіптік практика мен тағылымдама кезеңдерінен;
4) ұйымдастыру іс-шаралары, арнаулы оқу орнынан кәсіптік практика мен тағылымдама жетекшілерінің, аумақтық бөлімшелерден кәсіптік практика мен тағылымдама білім алушылары мен басшыларының міндеттері мен құқықтарынан;
5) алдағы кәсіптік практика мен тағылымдама бейіні бойынша тапсырмалардан, әдістемелік ұсынымдардан, оларды орындау мерзімдерінен;
6) білім алушылардың тәжірибе және тағылымдама бойынша есепті дайындау тәртібі мен қорғау мерзімдерінен, есептік материалдардың мазмұнына қойылатын талаптардан;
7) кәсіптік практика мен тағылымдама бойынша есептік құжаттама үлгілерінен тұрады.
11. ТЖМ арнаулы оқу орнының кәсіптік практика мен тағылымдама жетекшісі білім алушылармен консультациялар өткізеді, кәсіптік практика мен тағылымдама бойынша есептерді тексереді және оларды ТЖМ арнаулы оқу орны кафедрасының бастығына ұсынады.
12. ТЖМ аумақтық бөлімшелерінің бастықтары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлері:
білім алушылардың кәсіптік практика мен тағылымдамадан өтуі үшін бөлімшелерді айқындайды;
осы лауазымда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар, жоғары іскерлік және моральдық қасиеттері бар неғұрлым даярланған қызметкерлер (әскери қызметшілер) қатарынан тәжірибе және тағылымдама тікелей жетекшілерін бұйрықпен бекітеді, осы бұйрықпен тәжірибе және тағылымдама жетекшілеріне білім алушыларды (бір қызметкерге үштен аспайтын) бекітеді, бұл туралы ТЖМ арнаулы оқу орнынан тәжірибе ұйымдастыру туралы хабарлама алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде ТЖМ арнаулы оқу орнын хабардар етеді;
тәжірибе және тағылымдама кезеңінде білім алушыларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты лауазымдағы міндеттерін орындағаны туралы куәландыратын жеке басын куәландыратын құжатқа қосымша парақты уақтылы ресімдеуді және беруді ұйымдастырады.
Білім алушыларды бөлімшенің жеке құрамына таныстырады, олардың құқықтық жағдайын, тәжірибе және тағылымдама жетекшілерінің, білім алушылардың өз міндеттерін орындау кезіндегі бөлімшелердің басқа да қызметкерлерінің (әскери қызметшілер) рөлі мен орнын түсіндіреді.
Кәсіптік практика мен тағылымдамадан өтуін бақылауды, тәжірибе мен тағылымдаманың қорытындыларын шығаруды, тәжірибе мен тағылымдаманың нәтижелерін жинақтауды және талдауды, оны жетілдіру жөнінде ұсынымдар әзірлеуді аумақтық бөлімшенің басшысы жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. По прибытию для прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися, совместно с руководителем практики и стажировки от органа гражданской защиты, разрабатываются индивидуальные планы на основании методических указаний.
Индивидуальный план утверждается руководителем практики и стажировки от органа гражданской защиты.
14. Непосредственный руководитель практики и стажировки от органа гражданской защиты осуществляет ежедневный контроль над выполнением индивидуального плана, оказывает обучающемуся методическую и практическую помощь по прохождению профессиональной практики и стажировки, ознакамливает с оперативной обстановкой на участке (объекте, районе) с характером и особенностями выполняемых работ, осуществляет постоянный учет и оценку работы обучающегося, контроль за ведением ими соответствующей документации, соблюдением дисциплины и внутреннего распорядка, изучают личные и деловые качества обучающегося, составляет на обучающегося не менее чем за 3 рабочих дня до окончания профессиональной практики и стажировки характеристику и представляет ее начальнику структурного подразделения органа гражданской защиты на утверждение.
15. В характеристике на обучающегося отражаются качество выполнения индивидуального плана, степень подготовленности обучающегося к исполнению должностных обязанностей, знание нормативных правовых документов и умение пользоваться ими в работе, наличие навыков составления оперативно-служебных документов, грамотное применение специальных технических средств, наличие организаторских способностей, морально-волевые качества, дисциплинированность, исполнительность, общий культурный уровень развития, рекомендации по использованию обучающегося на службе.
Непосредственным руководителем практики и стажировки в характеристике выставляются следующие оценки за практику и стажировку.
1) "100-90 балла / отлично" — содержание и оформление отчета по практике и дневника прохождения практики полностью соответствуют предъявляемым требованиям, характеристики курсанта положительные, ответы на вопросы по программе практики полные и точные;
2) "89-70 / хорошо" — при выполнении основных требований к прохождению практики и при наличии несущественных замечаний по содержанию и формам отчета и дневника, характеристики курсанта положительные, в ответах на вопросы по программе практики курсант допускает определенные неточности, хотя в целом отвечает уверенно и имеет твердые знания;

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Кәсіптік практика мен тағылымдамадан өту үшін келген кезде білім алушылар азаматтық қорғау органынан тәжірибе және тағылымдама жетекшісімен бірлесіп, әдістемелік нұсқаулар негізінде жеке жоспарлар әзірлейді.
Жеке жоспарды азаматтық қорғау органының тәжірибе және тағылымдама жетекшісі бекітеді.
14. Азаматтық қорғау органының тәжірибе мен тағылымдаманың тікелей жетекшісі жеке жоспардың орындалуын күнделікті бақылауды жүзеге асырады, білім алушыға кәсіптік практика мен тағылымдамадан өту бойынша әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді, учаскедегі (объектідегі, аудандағы) жедел жағдаймен, орындалатын жұмыстардың сипатымен және ерекшеліктерімен таныстырады, білім алушының жұмысын тұрақты есепке алуды және бағалауды жүзеге асырады, олардың тиісті құжаттаманы жүргізуіне, тәртіп пен ішкі тәртіпті сақтауына бақылауды жүзеге асырады, білім алушының жеке және іскерлік қасиеттерін зерделейді, білім алушыға кәсіптік практика мен тағылымдама аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын мінездеме жасайды және оны азаматтық қорғау органының құрылымдық бөлімшесінің бастығына бекітуге ұсынады.
15. Білім алушыға мінездемеде жеке жоспарды орындау сапасы, білім алушының лауазымдық міндеттерді орындауға дайындық дәрежесі, нормативтік құқықтық құжаттарды білуі және оларды жұмыста пайдалана білуі, жедел-қызметтік құжаттарды жасау дағдыларының болуы, арнайы техникалық құралдарды сауатты қолдануы, ұйымдастырушылық қабілетінің болуы, моральдық-ерік-жігер қасиеттері, тәртіптібі, тыңғылықтылығы, жалпы мәдени даму деңгейі, білім алушыны қызметте пайдалану бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
Тәжірибе мен тағылымдаманың тікелей басшысы мінездемеде тәжірибе мен тағылымдама үшін келесі бағалар:
1) "100-90 балл / үздік" - тәжірибе бойынша есептің және тәжірибеден өту күнделігінің мазмұны мен ресімделуі қойылатын талаптарға толық сәйкес келеді, курсанттың мінездемелері оң, тәжірибе бағдарламасы бойынша сұрақтарға жауаптар толық және дәл;
2) "89-70 / жақсы" - тәжірибеден өтуге қойылатын негізгі талаптарды орындаған кезде және есеп пен күнделіктің мазмұны мен нысандары бойынша елеусіз ескертулер болған кезде курсанттың сипаттамасы оң, тәжірибе бағдарламасы бойынша сұрақтарға жауаптарда курсант белгілі бір дәлсіздіктерге жол береді, бірақ тұтастай алғанда сенімді жауап береді және жақсы білімі бар;

3) "69-50 / удовлетворительно" - небрежное оформление отчета и дневника. Отражены все вопросы программы практики, но имеют место отдельные существенные погрешности, характеристики курсанта положительные, при ответах на вопросы по программе практики курсант допускает ошибки;
4) "49-0 / неудовлетворительно" — эта оценка выставляется курсанту, если в отчете освещены не все разделы программы практики, на вопросы не дает удовлетворительных ответов, не имеет четкого представления о функциях служб, организации управления, не владеет практическими навыками и оценки уровня организации управления.
Глава 3. Подведение итогов профессиональной практики и стажировки
16. По итогам профессиональной практики и стажировки, обучающиеся представляют на соответствующую кафедру специального учебного заведения МЧС отчет по практике и стажировке с характеристикой (отзывом), выданных руководителем практики и стажировки от территориальных подразделений.
Отчет по практике и стажировке проверяется руководителем практики и стажировки от специального учебного заведения и защищается перед комиссией.
17. В состав комиссии входят руководитель практики и стажировки от специального учебного заведения, профессорско-преподавательский состав выпускающих кафедр.
Председателями комиссий являются начальники выпускающих кафедр специального учебного заведения МЧС. Состав комиссии составляет не менее 3 человек.
Решение комиссии принимается простым большинством голосов, при равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
18. По итогам защиты практики и стажировки составляется протокол защиты профессиональной практики и стажировки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. Итоговая оценка по профессиональной практике и стажировке выставляется с учетом оценки руководителя практики и стажировки от территориального подразделения, удельный вес которой составляет 60 % от итоговой оценки и оценки по защите представленного отчета руководителем практики и стажировки от специального учебного заведения МЧС, удельный вес которой составляет 40 % от итоговой оценки.
Результаты защиты отчета оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценок учета учебных достижений обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок.
Итоги защиты отчета по профессиональной практике и стажировке заносятся в ведомость итогового контроля.
Итоги профессиональной практики и стажировки обсуждаются на соответствующих факультетах, кафедрах специального учебного заведения МЧС. Общие итоги практики и стажировки подводятся на учебно-методическом совете специального учебного заведения МЧС.
Приложение 1
к Правилам организации и
прохождения профессиональной
практики и стажировки
обучающимися специального
учебного заведения
Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ВКЛАДЫШ
к документу, удостоверяющему личность № _________________
обучающийся ________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
является практикантом (стажером) в должности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование должности и подразделения)
Начальник кадровой службы территориального подразделения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, воинской части гражданской обороны
________________       __________       ______________________________________
(звание)       (подпись)       (Фамилия, имя, отчество, (при его наличии))
"__" _________ 20__ года
Действителен до "______" _________________ 20___ года
При предъявлении удостоверения личности ________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам организации и
прохождения профессиональной
практики и стажировки
обучающимися специального
учебного заведения
Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Протокол защиты профессиональной практики и стажировки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося
Должность, место прохождения практики и стажировки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность руководителя практики и стажировки
Результаты защиты практики и стажировки
Председатель комиссии: __________________________
Руководитель практики и стажировки: ______________
Члены комиссии: ________________________________

3) "69-50 / қанағаттанарлық" - есеп пен күнделіктің ұқыпсыз ресімделуі. Тәжірибе бағдарламасының барлық сұрақтары көрсетілген, бірақ жеке маңызды қателіктері бар, курсанттың сипаттамалары оң, тәжірибе бағдарламасы бойынша сұрақтарға жауап бергенде курсант қателіктер жібереді;
4) "49-0 / қанағаттанарлықсыз" - баға курсантқа, егер есепте тәжірибе бағдарламасының барлық бөлімдері қамтылмаса, сұрақтарға қанағаттанарлық жауап бермесе, қызметтердің, басқаруды ұйымдастырудың функциялары туралы нақты түсінігі болмаса, практикалық дағдылары мен басқаруды ұйымдастыру деңгейін бағалауы болмаса қойылады.
3. Кәсіптік практика мен тағылымдаманың қорытындыларын шығару
16. Кәсіптік практика мен тағылымдама қорытындылары бойынша білім алушылар ТЖМ арнаулы оқу орнының тиісті кафедрасына аумақтық бөлімшелерден тәжірибе және тағылымдама жетекшісі берген мінездемесі (пікірі) бар тәжірибе және тағылымдама бойынша есепті ұсынады.
Тәжірибе және тағылымдама жөніндегі есепті арнаулы оқу орнының тәжірибе және тағылымдама жетекшісі тексереді және комиссия алдында қорғалады.
17. Комиссия құрамына арнаулы оқу орнының тәжірибе және тағылымдама жетекшісі, бітіруші кафедралардың профессор-оқытушылар құрамы кіреді.
ТЖМ арнаулы оқу орнының бітіруші кафедраларының бастықтары комиссиялардың төрағалары болып табылады. Комиссия құрамы кемінде 3 адамды құрайды.
Комиссия шешімі қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
18. Тәжірибе мен тағылымдаманы қорғау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік практика мен тағылымдаманы қорғау хаттамасы жасалады.
19. Кәсіптік практика мен тағылымдама бойынша қорытынды баға үлес салмағы қорытынды бағаның 60% құрайтын аумақтық бөлімшенің тәжірибе және тағылымдама жетекшісінің ТЖМ арнаулы оқу орнынан ұсынған есепті қорғау бойынша бағасы ескеріле отырып қойылады, оның үлес салмағы қорытынды бағаның 40% құрайды.
Есепті қорғау нәтижелері дәстүрлі бағалау шкаласына ауыстырыла отырып, білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
Кәсіптік практика мен тағылымдама бойынша есепті қорғау қорытындылары қорытынды бақылау ведомосына енгізіледі.
Кәсіптік практика мен тағылымдаманың қорытындылары ТЖМ арнаулы оқу орнының тиісті факультеттерінде, кафедраларында талқыланады. Тәжірибе мен тағылымдаманың жалпы қорытындылары ТЖМ арнаулы оқу орнының оқу-әдістемелік кеңесіне шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігінің
арнаулы оқу орнында
білім алушылардың кәсіптік практикасы мен тағылымдамасын ұйымдастыру
және одан өту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ҚОСЫМША ПАРАҚ
№ _________________________________ жеке басын куәландыратын құжатқа
курсант _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)), арнаулы атағы)
_________________________________________________________ лауазымдағы
_____________________________________________________________________
(лауазымның және бөлімшенің атауы)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің кадр қызметінің бастығы
______________ ___________ _____________________________________________
(арнаулы атағы)       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20__ жылғы "____"____________
20___ жылғы "____"_________________ дейін жарамды
Жеке куәлікті көрсеткен кезде _________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігінің
арнаулы оқу орнында
білім алушылардың кәсіптік практикасы мен тағылымдамасын ұйымдастыру
және одан өту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кәсіптік практика мен тағылымдаманы қорғау хаттамасы
Білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тәжірибе және тағылымдамадан өту орны, лауазымы
Тәжірибе және тағылымдама жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы
Тәжірибені және тағылымдаманы қорғау нәтижелері
Комиссия төрағасы: ______________________________________
Тәжірибе және тағылымдама жетекшісі: ______________________
Комиссия мүшелері: ______________________________________