Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 сентября 2021 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24588.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 28 сентября 2021 года № 473
Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24588 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 473 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін тұлғалармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС), в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС с оплатой обучения за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта
2. С лицами, поступающими на учебу в организацию образования МЧС, контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в организацию образования МЧС и издания приказа начальником организации образования МЧС о зачислении.
Контракт составляется и подписывается курсантом и начальником организации образования МЧС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Контракт составляется в двух экземплярах на государственном и русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
3. С лицами, поступающими на учебу в организацию образования МЧС, реализующую образовательные программы послевузовского образования контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в магистратуру или докторантуру PhD организации образования МЧС и издания приказа начальником организации образования МЧС о зачислении.
Контракт составляется и подписывается начальником организации образования МЧС, сотрудником, зачисленным на учебу в магистратуру или докторантуру PhD и МЧС, начальниками территориальных подразделений, командирами воинских частей гражданской обороны направивших сотрудника на учебу по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Контракт составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, один экземпляр приобщается к личному делу, второй выдается магистранту (докторанту), третий направляется в МЧС, территориальное подразделение МЧС, воинскую часть гражданской обороны, организацию образования МЧС, направившие магистранта (докторанта) на учебу. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 -тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымына (бұдан әрі – ТЖМ) білім беруді іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетін тұлғалармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртібін айқындайды бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, ТЖМ бағыты бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға ақы төлей отырып, бюджет қаражатын төлей отырып, келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбi
2. Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТЖМ білім беру ұйымына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт қабылдау комиссиясы ТЖМ білім беру ұйымына қабылдау туралы шешім шығарғаннан және ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшартты курсант және ТЖМ білім беру ұйымының бастығы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және қол қойылады. Келісімшарт мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның біреуі жеке іске тігіледі, ал екіншісі курсантқа беріледі. Келісімшарттардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
3. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТЖМ білім беру ұйымына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт қабылдау комиссиясының ТЖМ білім беру ұйымының магистратурасына немесе PhD докторантурасына қабылдау туралы шешім шығарғаннан және ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшарт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және оған ТЖМ білім беру ұйымының бастығы, магистратураға немесе PhD докторантураға қабылданған қызметкер және қызметкерді оқуға жіберген ТЖМ, ТЖМ аумақтық бөлімшелердің бастықтары, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің командирлері қол қояды.
Келісімшарт үш данада қазақ және орыс тілдерінде жасалады, бір данасы жеке іске тігіледі, екіншісі магистрантқа (докторантқа) беріледі, үшіншісі магистрантты (докторантты) оқуға жіберген ТЖМ-ге, ТЖМ аумақтық бөлімшесіне, азаматтық қорғаныстың әскери бөліміне,ТЖМ білім беру ұйымына жолданады. Келісімшарттардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.

4. С лицами, поступающими на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС контракт заключается после вынесения приемной комиссии решения о зачислении и направлении на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС с оставлением личного дела в кадровой службе организации образования МЧС.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае заключения контракта с лицами, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, прилагается письменное согласие их родителей, усыновителей (удочерителей) или попечителей в произвольной форме.
6. Контракт продлевается с лицами, обучающимися в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС, в случаях:
болезни самого курсанта, подтвержденной соответствующими документами той страны, в которой курсант проходит обучение (медицинская справка о болезни);
болезни или смерти близких родственников курсанта либо лиц, находящихся на его иждивении, при наличии подтверждающих документов (справка, свидетельство).
Продление контракта осуществляется на основании письменного ходатайства курсанта.
Срок исполнения обязательств по контракту продлевается соразмерно времени действия форс-мажорных обстоятельств, указанных в пункте 10 приложения 3 к настоящим Правилам.
Решение руководителя организации образования МЧС о продлении контракта оформляется приказом и доводится до сведения курсанта.
В случае отсутствия обстоятельств, указанных в подпункте 1) пункта 3 приложения 3 к настоящим Правилам продление контракта не допускается.
Ответ о результатах рассмотрения ходатайства направляется заявителю в течение пятнадцати календарных дней.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При переводе курсанта, магистранта, докторанта из одной организации образования МЧС в другую организацию образования контракт с ними перезаключается.
8. Контракт изменяется по соглашению сторон.

4. Шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалармен ТЖМ жолдамасы бойынша келісімшарт қабылдау комиссиясы ТЖМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау және оқуға жіберу туралы шешім шығарғаннан кейін жеке істері кадр қызметінде қалдырыла отырып жасалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жасы он сегізге толмаған адамдармен келісімшарт жасалған жағдайда, олардың ата-аналарының, бала асырап алушыларының немесе қамқоршыларының еркін нысандағы жазбаша келісімі қоса беріледі.
6. Келісімшарт шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын білім беру ұйымдарында оқитын адамдармен ТЖМ жолдамасы бойынша ұзартылады, егер:
курсанттың өзі оқитын елдің тиісті құжаттарымен расталған ауруы (ауруы туралы медициналық анықтама);
растайтын құжаттары (анықтама, куәлік) болған кезде курсанттың жақын туыстарының не оның асырауындағы адамдардың науқастануы немесе қайтыс болуы;
Келісімшартты ұзарту тыңдаушының жазбаша өтініші негізінде жүзеге асырылады.
Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осы Қағидаларға 3-қосымшаның 10-тармағында көрсетілген форс-мажорлық мән-жайлардың қолданылу уақытына мөлшерлес ұзартылады.
ТЖМ білім беру ұйымы басшысының келісімшартты ұзарту туралы шешімі бұйрықпен ресімделеді және курсанттың назарына жеткізіледі.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаның 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар болмаған жағдайда келісімшартты ұзартудан бас тартылады.
Өтінішті қарау нәтижелері туралы жауап он бес күнтізбелік күн ішінде өтініш берушіге жіберіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Курсантты, магистрантты, докторантты ТЖМ-ның бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына ауыстыру кезінде олармен келісімшарт қайта жасалады.
8. Келісімшарт тараптардың келісімі бойынша өзгертіледі.

9. Контракт расторгается досрочно в случаях:
1) увольнения со службы по состоянию здоровья на основании заключения военно-врачебной комиссии о признании курсанта (магистранта, докторанта) непригодным или ограниченно годным к службе;
2) смерти курсанта (магистранта, докторанта);
3) отчисления по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию из организации образования МЧС, организации образования, реализующей образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств;
4) отказа сотрудника проходить службу в органах гражданской защиты в течение 5 лет после окончания организации образования МЧС и организации образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС;
5) в случае увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 11), 12), 13), 14), 15), 16) и 18) пункта 1 статьи 80 Закона.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Курсанты очного отделения организации образования МЧС и организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС, достигшие призывного возраста, с которыми досрочно расторгнут контракт, снимаются со специального учета и направляются кадровой службой организации образования МЧС в органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет и призыва на воинскую службу в соответствии с пунктом 77 Правил воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14881) за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В соответствии с пунктом 8 статьи 9 Закона курсанты, с которыми досрочно расторгнут контракт возмещают государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в организации образования МЧС, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МЧС.

9. Келісімшарт мерзімінен бұрын мынадай жағдайларда:
1) курсантты (магистрантты, докторантты) қызметке жарамсыз немесе шектеулі жарамды деп тану туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы негізінде денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылғанда;
2) курсант (магистрант, докторант) қайтыс болғанда;
3) шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТЖМ білім беру ұйымынан, білім беру ұйымынан үлгерімсіздігі, тәртіпсіздігі бойынша, сондай-ақ өз қалауы бойынша оқудан шығару;
4) қызметкердің ТЖМ білім беру ұйымын және ТЖМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымын бітіргеннен кейін 5 жыл ішінде азаматтық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартуы;
5) Заңның 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 11), 12), 13), 14), 15), 16) және 18) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша босатылған жағдайда бұзылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын, шақыру жасына жеткен, келісімшартты мерзімінен бұрын бұзған ТЖМ білім беру ұйымының күндізгі бөлім курсанттары арнайы есептен шығарылады және ТЖМ білім беру ұйымының кадр қызметі әскери есепке қою және әскерге шақыру үшін тұрғылықты жері бойынша әскери басқару органдарына жібереді әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу Қағидаларының 77-тармағына сәйкес әскери қызмет, осы Қағидалардың 9-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Заңның 9-бабы 8-тармағына сәйкес мерзімінен бұрын келісімшарт бұзылған курсанттар өздерін оқыту кезеңінде оқуға, стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына баруға және кері қайтуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұсталуға тиісті сомма ТЖМ білім беру ұйымында, ТЖМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында болған әрбір толық айға пропорционалды түрде есептеледі.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Контракт прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств, указанных в контракте, а также в случаях, предусмотренных пунктами 7 и 9 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам заключения,
продления, изменения, расторжения
и прекращения контракта с лицами,
поступающими в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
в организации образования, реализующие
образовательные программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
Форма
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
КОНТРАКТ
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город "____" ________ 20__ года
_________________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС))
Расположенный по адресу __________________________________________________
(лицензия № серия _________ от "___" ______20__года
выданная Министерством образования и науки Республики Казахстан), в лице,
_________________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МЧС", с одной стороны, и лицом, зачисленным на учебу в организации
образования МЧС
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)), именуемый (ая) в дальнейшем "курсант",
с другой стороны_________________ проживающим по адресу
_________________________________________________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Контракта
1. Организация образования МЧС принимает на себя обязательства по организации обучения курсанта по образовательным программам в соответствии с государственным общеобязательным стандартом высшего образования, согласно приложению 1 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО);
по образовательной программе______________________________________________
(наименование и шифр образовательной программы, форма обучения)
______________________________________________________________________________
Сроки обучения: _______________________________________________________________
(указать период обучения в организации образования)

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тараптар келісімшартта көрсетілген өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін, сондай-ақ осы Қағидалардың 7 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларда келісімшарт өз қолданысын тоқтатады.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына түсуші тұлғалардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КЕЛІСІМШАРТ
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
қаласы 20_____ ж. "____" ________
________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы)
_______________________________________________ мекенжайы
бойынша орналасқан ____________________ (20__ ж. "__" ________
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі берген №________ сериясы__________ лицензия)
Жарғының негізінде әрекет ететін бұдан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын
_____________________________________________________________________,
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты,әкесінің аты (болған жағдайда)) бір тараптан және бұдан әрі "курсант" деп аталатын __________________
__________________________________________________ мекенжайда тұратын
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) ТЖМ білім беру ұйымына оқуға қабылданған адаммен төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты.
1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ТЖМ білім беру ұйымы "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес курсантты білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды ұйымдастыру бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды (бұдан әрі – МЖМБС);
Оқу бағдарламасы:________________________________________________
(мамандықтың атауы және шифры, оқыту нысаны)
Оқыту мерзімдері:________________________________________________
(білім беру ұйымындағы оқу кезеңі көрсетіледі)

Глава 2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МЧС имеет право:
1) в порядке, установленные Правилами заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств, утверждаемые в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", изменять и расторгать настоящий контракт;
2) поощрять курсанта, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
3) взыскать за вред, причиненный курсантом имуществу организации образования МЧС;
4) взыскать бюджетные средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендий курсанту, питание, вещевое довольствие в период обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков в случаях, предусмотренных в подпунктах 10), 11) пункта 5 настоящего Контракта;
5) предоставлять курсанту каникулярные отпуска и другие виды отпусков, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
6) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать курсанта к выполнению служебных обязанностей сверх установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни.
3. Организация образования МЧС обязана:
1) обеспечить курсанту условия получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями ГОСО;
2) получить согласие родителей, усыновителей или попечителей в случае заключения контракта с курсантами, не достигшими 18-ти летнего возраста;
3) выплачивать курсанту стипендию;
4) обеспечить курсанта бесплатно форменным и специальным обмундированием;
5) создать условия обучения и обеспечить курсанта необходимыми средствами индивидуальной защиты;
6) обеспечить курсанта медицинским обслуживанием;
7) возместить ущерб, причиненный курсанту в связи с исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды обучения курсанта;
9) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства), а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей (записи о назначении, увольнении, применении поощрений);

2-тарау. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. ТЖМ білім беру ұйымының:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін тұлғалармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларында белгіленген тәртіппен, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін, осы келісімшартты өзгерту және бұзу;
2) "Құқық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес курсантты көтермелеуге, оны материалдық және тәртіптік жауапкершілікке тартуға;
3) курсанттан ТЖМ білім беру ұйымының мүлкіне келтірген зиянды өндіріп алуға;
4) осы Келісімшарттың 5-тармағының 10), 11) тармақшаларында көзделген жағдайларда, курсантқа стипендиялар төлеуді, оқу кезеңінде тамақтануды, заттай жабдылықтаманы және каникулдық демалыстар кезеңінде оқу орнына баруға және кері қайтуға арналған шығыстарды қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын өндіріп алуға;
5) курсантқа каникулдық демалыстар және "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген демалыстардың басқа да түрлерін беруге;
6) қажет болған жағдайда жазбаша өкім бойынша курсантты белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері қызметтік міндеттерін орындауға тартуға құқығы бар.
3. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) курсантты "Білім туралы" Қазақстан Республикасынының Заңына және МЖБС талаптарына сәйкес білім алу шарттарымен қамтамасыз етуге;
2) 18 жасқа толмаған курсанттармен келісімшарт жасалған жағдайда ата-аналарының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келісімін алуға;
3) курсантқа стипендия төлеуге;
4) курсантты нысанды және арнайы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етуге;
5) оқудың жағдайларын жасауға, курсантты қажетті жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етуге;
6) курсантты медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда курсантқа қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
8) курсанттың оқу кезеңдерін растайтын құжаттарды мемлекеттік мұрағатқа тапсыруға;
9) әскери билетті (тіркеу куәлігін), сондай-ақ еңбек кітапшасын сақтауды және оған қажетті жазбалар енгізуді қамтамасыз етуге (тағайындау, босату, көтермелеуді қолдану туралы жазбалар);

10) приобщить к личному делу курсанта справку о расходах на его обучение;
11) распределить курсанта в подразделения органов гражданской защиты согласно распределения выпускников организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Курсант имеет право:
1) инициировать изменение и расторжение настоящего контракта;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
3) на возмещение вреда, причиненного его здоровью в связи с исполнением им служебных обязанностей.
5. Курсант обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной деятельности по указанной в настоящем контракте образовательной программе;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования МЧС;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать непосредственному начальнику о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества организации образования и обучаемых;
7) при приеме на учебу представлять в кадровую службу трудовую книжку, военный билет (при их наличии);
8) в случаях изменении в семейном положении, привлечения его или близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) отслужить в соответствующем подразделении органов гражданской защиты не менее пяти лет;
10) в случаях отчисления по неуспеваемости, недисциплинированности, по собственному желанию, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально, за каждый полный месяц нахождения в организации образования МЧС;
11) в случае отказа проходить службу в органах гражданской защиты после окончания организации образования МЧС, а также увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 18) и 19) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" в течение пяти лет после окончания организации образования МЧС, либо досрочного расторжения контракта, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение включая выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассматривается пропорционально за каждый полный не дослуженный месяц до окончания срока Контракта.

10) курсанттың жеке ісіне оның оқуына жұмсалған шығын туралы анықтаманы тіркеуге;
11) курсантты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының түлектерін бөлуге сәйкес азаматтық қорғау органдарының бөлімшелеріне бөлуге міндетті.
4. Курсант:
1) осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін оқу, тұру және медициналық қамтамасыз ету шарттарына;
3) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты денсаулығына келтірілген зиянның өтелуіне құқылы.
5. Курсант:
1) осы Келісімшартта көрсетілген мамандық мен мамандану бойынша кәсіби қызметтің барлық түрлерін дұрыс меңгеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) ТЖМ білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымына сәйкес өзіне сеніп тапсырылған қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) туындаған адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мен білім алушылар мүліктерінің сақталуына қауіп төндірген жағдайлар туралы хабарлауға;
7) оқуға қабылдау кезінде кадр қызметіне еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар болған кезде) ұсынуға;
8) отбасы жағдайы өзгерген, оны немесе жақын туыстарын қылмыстық жауапкершілікке тарқан, олардың біреуі шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы үш күн мерзім ішінде баянат арқылы тікелей бастығына баяндауға;
9) азаматтық қорғау органдарының тиісті бөлімшесінде кемінде 5 жыл қызмет өткеруге;
10) үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі бойынша, өз қалауы бойынша оқудан шығарылған жағдайда, өзін оқыту кезеңінде оқуға, стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай жабдылықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына бару және кері қайту жолақысы шығыстарына жұмсалған бюджет қаражаты мемлекетке өтелуге. Ұсталуға тиісті сома ТЖМ білім беру ұйымында болған әрбір толық айға пропорционалды түрде есептеледі;
11) ТЖМ білім беру ұйымын бітіргеннен кейін азаматтық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан, сондай-ақ тармақшаларда көзделген негіздер бойынша жұмыстан шығарылған жағдайда 5), 6), 11), 12), 13), 14), 15), 16) 18) және 19) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының ТЖМ білім беру ұйымын бітіргеннен кейін немесе келісімшартты мерзімінен бұрын бұзғаннан кейін бес жыл ішінде шәкіртақы төлеуді, тамақтануды қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражаты, оның оқу кезеңіндегі заттай үлесі және демалыс кезеңінде оқу орнына бару және кері қайту шығындары мемлекетке өтелсін. Ұстауға жататын сома келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін әрбір толық қызмет етілмеген ай үшін пропорционалды қаралады.

6. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также в случае нарушения условий Контракта.
Контракт по инициативе одной из сторон расторгается по истечении 30 рабочих дней, со дня письменного уведомления о его расторжении другой стороны, за исключением подпунктов 12), 13), 14), 15), 16), 18) и 19) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
7. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится в личном деле курсанта.
К настоящему контракту прилагается ____________________________
(опись личных документов курсанта, переданных им в организацию образования)
9. Настоящий Контракт прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств.
10. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшие по поводу исполнения его условий, разрешаются в установленном Гражданско-процессуальным кодексом порядке.
11. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом, стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Курсант:
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
курсанта или его законного представителя)
_______________________________
№__________________ документа,
удостоверяющего личность
ИИН____________________________
Адрес__________________________
_______________________________
Телефон________________________
Электронная почта______________
Подпись ________ Дата _________
Организация образования МЧС:
Банковские реквизиты:
ИИК____________________________
БИК____________________________
БИН____________________________
Код 16_________________________
Начальник:
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись _________ Дата _________
М.П.
С Уставом организации образования МЧС, лицензией на право ведения образовательной деятельности, Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен (-а) ___________________________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами,
поступающими в организации
образования Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
в организации образования,
реализующие образовательные
программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
Форма
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
КОНТРАКТ
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город "____" ________ 20__ года
_________________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС)) расположенный
по адресу ____________________________________ (лицензия №________________
серия _________ от ________ выданная Министерством образования и науки
Республики Казахстан), в лице,
________________________________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МЧС", с одной стороны, и лицом, зачисленным
в магистратуру/докторантуру организации образования МЧС
________________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при наличии) именуемый (ая)
в дальнейшем "магистрант/докторант", с другой стороны, и
________________________________________________________________________
(Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС),
наименование территориального подразделения МЧС, воинской части гражданской
обороны, организации образования МЧС) в лице,
________________________________________________________________________,
действующего на основании _______________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Заказчик", и в интересах магистранта/докторанта
________________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) с другой стороны,
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

6. Келісімшарт тараптардың келісімі немесе тараптардың бірінің бастамасы бойынша, сондай-ақ Келісімшарт талаптары бұзылған жағдайда бұзылады.
Тараптардың бірінің бастамасы бойынша келісімшарт "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 13), 14), 15), 16) 18) және 19) тармақшаларды қоспағанда, екінші Тараптың оны бұзғаны туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап 30 жұмыс күні өткен соң бұзылады.
7. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
8. Келісімшарт 2 данада жасалады, оның біреуі курсанттың жеке ісінде сақталады.
Осы келісімшартқа қоса беріледі ____________________________________
(курсанттың білім беру ұйымына берген жеке құжаттарының тізімдемесі)
9. Осы Келісімшарт Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін өз қолданысын тоқтатады.
10. Осы Келісімшарттың талаптарын орындауға байланысты туындаған оның Тараптары арасындағы даулар Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
11. Осы Келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Курсант:
____________________________
(курсанттың немесе оның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын
құжаттың
№__________________
ЖСН____________________________
Мекенжайы__________________________
_______________________________
Телефоны________________________
Электрондық поштасы______________
Қолы _________ Күні ________
ТЖМ білім беру ұйымы:
Банктік деректемелер:
ЖСК ________________________
БСК_________________________
БСН_________________________
16 код _____________________
Бастық:
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қолы _________ Күні ________
М.О.
ТЖМ білім беру ұйымының жарғысымен, білім беру қызметін жүргізуге құқық беретін лицензиямен, Ішкі тәртіп қағидаларымен, осы Келісімшартпен таныстым _________________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына түсуші тұлғалардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КЕЛІСІМШАРТ
қаласы 20_____ ж. "____" ________
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________,
(Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының
(бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы)
_______________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
_____________________________________________ 20____ ж. "____" ________
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі берген №______________ сериясы______________ лицензия)
Жарғы негізінде әрекет ететін, одан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын
__________________________________________________________________,
бір тараптан және ТЖМ білім беру ұйымының магистратурасына/докторантурасына қабылданған бұдан әрі "магистрант/докторант" деп аталатын тұлға _____________ _______________________________________________________ екінші тараптан
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және _________________ негізінде және магистранттың/докторанттың (арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мүддесінде, әрекет ететін, бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын
___________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ),
_______________________________________________________________________
ТЖМ аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің, ТЖМ білім беру ұйымының атауы) атынан төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Организация образования МЧС принимает на себя обязательства по организации обучения магистранта/докторанта PhD по образовательным программам в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО);
Шифр и наименование образовательной программы:
____________________________________________________________________
Глава 2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МЧС обязуется:
1) обеспечить обучение в соответствии с требованиями ГОСО;
2) выплачивать магистранту/докторанту PhD ежемесячно должностной оклад в размере семидесяти процентов от должностного оклада по последней (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
3. Организация образования МЧС имеет право:
1) требовать oт магистранта/докторанта PhD добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Контрактом, Правилами внутреннего распорядка и Устава организации образования МЧС;
2) применять к магистранту/докторанту PhD меры дисциплинарного воздействия вплоть до отчисления за невыполнение учебного и индивидуального плана, нарушения Правил внутреннего распорядка и Устава организации образования МЧС;
3) определить форму текущего контроля и промежуточной аттестации, в целях проверки учебных достижений магистранта/докторанта PhD, в соответствии с подпунктом 8) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
4. Магистрант/докторант PhD обязуется:
1) овладевать знаниями, умениями и практическими навыками в объеме ГОСО;
2) соблюдать и исполнять приказы и распоряжения руководителя организации образования МЧС, Устав и Правила внутреннего распорядка и условия настоящего Контракта;
3) при изменении семейного положения, места жительства, номера телефона сообщить об этом в течение трех рабочих дней с момента наступления вышеуказанных обстоятельств.
5. За период обучения в магистратуре/докторантуре PhD необходимо:
1) выполнить индивидуальный план работы, включающий следующие разделы:
индивидуальный учебный план;
научно-исследовательскую/экспериментально-исследовательскую работу (тему, направление исследования, сроки и форму отчетности);
практику (программа, база, сроки и форма отчетности);
тему магистерской/докторской диссертации с обоснованием и структурой;
план выполнения магистерской/докторской диссертации;
план научных публикаций и стажировок;

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ТЖМ білім беру ұйымы "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес білім беру бағдарламалары (бұдан әрі – МЖБС) бойынша магистрантты/PhD докторантты оқытуды ұйымдастыру бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды;
Шифр және білім беру бағдарламасының атауы: _____________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) МЖБС талаптарына сәйкес оқытуды қамтамасыз етуге;
2) магистрантқа/PhD докторантқа ай сайын оқуға жіберілгенге дейін атқарған соңғы (уақытша атқармайтын) штаттық лауазымы бойынша лауазымдық айлықақысының жетпіс пайызы мөлшерінде лауазымдық жалақы төлеуге міндетті.
3. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) Магистранттан/PhD докторанттан осы Келісімшартқа, ТЖМ білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және жарғысына сәйкес міндеттерін адал және тиісінше орындауды талап етуге;
2) магистрантқа/PhD докторантқа оқу және жеке жоспарды орындамағаны, ішкі тәртіп қағидаларын және ТЖМ білім беру ұйымының жарғысын бұзғаны үшін оқудан шығарғанға дейін тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануға;
3) магистранттың/PhD докторанттың оқу жетістіктерін тексеру мақсатында "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 8) тармақшасына сәйкес бекітілетін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысанын айқындауға құқылы.
4. Магистрант/PhD докторанты:
1) МЖБС көлемінде білім, біліктілікті және практикалық дағдыларды меңгеруге;
2) ТЖМ білім беру ұйымы басшысының бұйрықтары мен өкімдерін, осы Келісімшарттың жарғысы мен ішкі тәртіп қағидаларын және шарттарын сақтау және орындауға;
3) отбасы жағдайы, тұрғылықты жері, телефоны өзгерген кезде жоғарыда көрсетілген мән-жайлар басталған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы хабарлауға міндетті.
5. Магистратурада/РhD докторантурада оқу кезеңінде:
1) мына бөлімдерден тұратын жеке жұмыс жоспарын орындауға міндетті:
жеке оқу жоспары;
ғылыми-зерттеу/эксперименттік-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есептілік нысаны);
практика (бағдарлама, база, есептілік мерзімі мен нысаны);
негіздемесі мен құрылымы бар магистрлік/докторлық диссертация тақырыбы;
магистрлік/докторлық диссертацияны орындау жоспары;
ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалар жоспары;

2) отчитываться о выполнении индивидуального плана в установленные организацией образования сроки;
3) проходить промежуточную аттестацию;
4) подготовить магистерскую/докторскую диссертацию;
5) представить диссертацию в экспертный совет;
6) пройти итоговую аттестацию: сдать комплексный экзамен, публично защитить магистерскую/докторскую диссертацию.
6. Магистрант/докторант PhD имеет право:
1) пользоваться материально-техническим оснащением организации образования МЧС в целях выполнения заданий, предусмотренных образовательной программой магистратуры/докторантуры;
2) принимать участие во всех видах научно-исследовательских работ, конференциях, симпозиумах, представлять к публикации свои работы, в том числе в изданиях организации образования;
3) вносить в любой форме (письменно, устно) предложения по совершенствованию содержания организации учебного процесса послевузовского образования, методики преподавания, персональному составу преподавателей.
Глава 3. Особые условия
7. Заказчик после окончания обучения магистранта/докторанта PhD назначает на должность не ниже должности занимаемой до направления на учебу.
Глава 4. Ответственность сторон
8. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок разрешения споров
9. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
10. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются установленном Гражданско-процессуальным кодексом порядке.
Глава 6. Срок действия, порядок изменения условий Контракта и его расторжение
11. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие после отработки три года в МЧС, территориальном подразделении МЧС, воинской части гражданской обороны, организации образования МЧС после окончания обучения.
12. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
13. Настоящий Контракт составляется в 3 экземплярах, на казахском и русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу и передается по одному экземпляру для организации образования МЧС, магистранту/докторанту PhD и МЧС /территориальному подразделению МЧС/воинской части гражданской обороны/организации образования МЧС.
МЧС/территориальное подразделение
МЧС/воинская часть гражданской обороны
/организация образования МЧС.
р/с ____________________________
БИК __________________________
БИН__________________________
адрес _________________________
Начальник ____________________
______________________________
_____________________________
Организация образования МЧС:
Банковские реквизиты:
ИИК____________________________
БИК____________________________
БИН____________________________
Код 16__________________________
Магистрант/докторант:
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) _________________
_________________________________
№_____________________ документа,
удостоверяющего личность
ИИН______________________________
Адрес_____________________________
__________________________________
Телефон__________________________
Электронная почта________________
Магистрант/докторант
С Уставом организации образования, лицензией на право ведения образовательной деятельности, Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен (-а)
_______________________________________________________________ (подпись магистранта/докторанта)
Приложение 3
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами,
поступающими в организации
образования Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
в организации образования,
реализующие образовательные
программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
Форма
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
КОНТРАКТ
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город "____" ________ 20__ года
________________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС))
расположенный по адресу ________________________________________
(лицензия №________________ серия _________ от ________
выданная Министерством образования и науки Республики Казахстан),
в лице, _________________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем
"Организация образования МЧС", с одной стороны, и лицом
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность специальное звание)
направляемый на обучение в организацию образования, реализующую
образовательные программы высшего и послевузовского образования
правоохранительных органов иностранного государства, именуемый(ая)
в дальнейшем "курсант", а вместе именуемые "Стороны",
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

2) білім беру ұйымы белгілеген мерзімде жеке жоспардың орындалуы туралы есеп беруге міндетті;
3) аралық аттестаттаудан өтуге;
4) магистрлік/докторлық диссертация дайындауға;
5) диссертацияны сараптамалық кеңеске ұсынуға;
6) қорытынды аттестаттаудан өтуге: кешенді емтихан тапсыру, магистрлік/докторлық диссертацияны көпшілік алдында қорғау қажет.
6. Магистрант/PhD докторант:
1) магистратураның/докторантураның білім беру бағдарламасында көзделген тапсырмаларды орындау мақсатында ТЖМ білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық жарақтандырылуын пайдалануға;
2) ғылыми-зерттеу жұмыстарының барлық түрлеріне, конференцияларға, симпозиумдарға қатысуға, өз жұмыстарын, оның ішінде білім беру ұйымдарының басылымдарында жариялауға ұсынуға;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу процесін ұйымдастыру мазмұнын, оқыту әдістемесін, оқытушылардың дербес құрамын жетілдіру бойынша ұсыныстарды кез келген нысанда (жазбаша, ауызша) енгізуге құқылы.
3-тарау. Ерекше шарттар
7. Тапсырыс беруші магистрантты/PhD докторантын оқытуды аяқтағаннан кейін оқуға жіберілгенге дейінгі лауазымнан төмен емес лауазымға тағайындайды.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
8. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Дауларды шешу тәртібі
9. Осы Келісімшартты орындау процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен дауларды тараптар өзара қолайлы шешімдерді әзірлеу мақсатында тікелей қарайды.
10. Тараптардың келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу арқылы шешілмеген мәселелері Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
6-тарау. Келісімшарттың қолданыс мерзімі, талаптарды өзгерту және оны бұзу тәртібі
11. Осы Келісімшарт тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және оқуды аяқтағаннан кейін ТЖМ, ТЖМ аумақтық бөлімшелерінде, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінде, ТЖМ білім беру ұйымында үш жыл жұмыс істегеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
12. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
13. Осы Келісімшарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде 3 данада жасалады және ТЖМ білім беру ұйымына, магистрантқа/PhD докторантқа және ТЖМ /ТЖМ аумақтық бөлімшесіне/азаматтық қорғаныс әскери бөліміне/ТЖМ білім беру ұйымына бір-бір данадан беріледі.
ТЖМ/ТЖМ аумақтық бөлімшесі/азаматтық қорғаныс әскери бөлімі/ТЖМ білім беру ұйымы:
ТЖМ/ТЖМ аумақтық бөлімшесі/азаматтық қорғаныс әскери бөлімі/ТЖМ білім беру ұйымы:
ТЖМ білім беру ұйымы:
е/ш _____________________________
БСК ____________________________
БСН ___________________________
Мекенжайы _______________________
________________________________
________________________________
_________________________ бастығы
Банктік деректемелер:
ЖСК ______________________________
БСК ______________________________
БСН_______________________________
16-код ___________________________
Магистрант/докторант:
Т.А.Ә (болған кезде).__________________
Жеке куәліктің № _______________________
ЖСН ___________________________________
Мекенжайы______________________________
_______________________________________
Телефоны_______________________________
Электрондық поштасы____________________
Магистрант/докторант
Білім беру ұйымының жарғысымен, білім беру қызметін жүргізуге құқық беретін лицензиямен, Ішкі тәртіп қағидаларымен, осы Келісімшартпен таныстым
__________________________________________________________________ (магистранттың/докторанттың қолы)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына түсуші тұлғалардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КЕЛІСІМШАРТ
қаласы 20_____ ж. "____" ________
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"_______________________________________________________________,
(Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру
ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы)
_______________________________________мекенжайы бойынша орналасқан
____________________________________________ (20____ ж. "____" ________Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі берген №__________ сериясы______________ лицензия) Жарғы негізінде әрекет ететін, одан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын ___________________________________________________, бір тараптан және шет мемлекеттің құқық қорғау органдарының жоғары білім берудің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымына оқуға жіберілетін, бұдан әрі "курсант" деп аталатын _________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, арнаулы атағы) екінші тараптан, ал бірге "Тараптар" деп аталатын төмендегілер туралы осы Келісімшартты жасады:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Организация образования МЧС направляет курсанта на обучение
в ______________________________________________________________
(страна, город, учебное заведение)
на период с ______________20___года по _____________20___года.
Глава 2. Права сторон
2. Организация образования МЧС имеет право:
1) в порядке, установленные Правилами заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств, утверждаемые в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", изменять и расторгать настоящий контракт;
2) принимать меры по взысканию с курсанта в соответствии с пунктом 8 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", всех затрат, понесенных организацией обучения МЧС, связанных с его обучением в зарубежной стране и проездом при условии финансирования обучения курсанта в зарубежной стране за счет средств республиканского бюджета.
3. Курсант имеет право:
1) продлевать либо расторгнуть настоящий Контракт до истечения срока обучения по следующим основаниям:
в связи с болезнью самого курсанта, подтвержденной соответствующими документами той страны, в которой курсант проходит обучение;
в связи с болезнью или смертью близких родственников курсанта либо лиц, находящихся на его иждивении, при наличии подтверждающих документов;
2) ходатайствовать перед организацией образования МЧС о продлении срока действия настоящего контракта.
Глава 3. Обязанности сторон
4. Организация образования МЧС обязуется:
1) организовать обучение курсанта в вышеуказанном учебном заведении в период с "___" _______20___года по "___" _______20__года и финансирования обучения за счет средств республиканского бюджета;
2) организовать полную оплату стоимости обучения, проживания, питания, ежемесячной стипендии курсанта в вышеуказанном учебном заведении (за исключением случаев при обучении курсанта на льготной и безвозмездной основе), а также выплатить стоимость проезда на автомобильном, железнодорожном транспорте при направлении в учебные заведения (до места обучения), к месту проведения летнего каникулярного отпуска и обратно к месту обучения;
3) назначить курсанта после окончания обучения в зарубежной стране на должность в соответствии с полученной специальностью;

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ТЖМ білім беру ұйымы курсантты ________________________________
________________________________________________________________
(ел, қала, оқу орны)
20 ___ жылғы "___"_________ бастап 20 ___ жылғы "___"______ дейінгі кезеңде оқуға жібереді.
2-тарау. Тараптардың құқықтары
2. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларында белгіленген тәртіппен, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін осы Келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңы 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес сәйкес курсанттан оның шет елде оқуына және жол жүруіне байланысты ТЖМ оқу ұйымы көтерген барлық шығындарды, курсанттың шет елде оқуын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған жағдайда өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдауға құқылы.
3. Курсант:
1) оқу мерзімі аяқталғанға дейін мына негіздер бойынша осы Келісімшартты:
курсант оқытылып жатқан елдің тиісті құжаттарымен расталған курсанттың өзінің науқастануына байланысты;
растайтын құжаттары болған кезде курсанттың жақын туыстарының не оның асырауындағы адамдардың науқастануына немесе қайтыс болуына байланысты ұзартуға не бұзуға;
2) ТЖМ білім беру ұйымының алдында осы Келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасауға құқылы.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
4. ТЖМ білім беру ұйымы:
1) жоғарыда көрсетілген оқу орнында 20___жылғы "____"______ мен 20___жылғы "____"______аралығында курсантты оқытуды және оқытуды қаржыландыруды республикалық бюджет қаражаты есебінен ұйымдастыруға;
2) курсантты оқытуды, оның тұруын, тамақтануын, жоғарыда көрсетілген оқу орнындағы ай сайынғы стипендиясын толық төлеуді ұйымдастыруға (курсантты жеңілдікті және өтеусіз негізде оқыту жағдайларын қоспағанда), сондай-ақ оқу мекемелеріне жіберу кезінде (оқитын жеріне дейін), жаздық каникулярлық демалысын өткізетін жеріне және оқу орнына кері қайтуға автомобиль, темір жол көлігімен жол жүру құнын төлеуге;
3) шет елде оқуын аяқтағаннан кейін курсантты алған мамандығына сәйкес лауазымға тағайындауға;

4) организовать захоронение тела курсанта за счет средств МЧС на территории Республики Казахстан в случае его смерти в период обучения в зарубежной стране. В случае определения близкими родственниками места захоронения за пределами Республики Казахстан, МЧС оплачивает доставку тела Курсанта на территорию Республики Казахстан.
5. Курсант обязуется:
1) выполнять требования, предъявляемые учебным заведением зарубежной страны, в котором обучается;
2) овладеть знаниями и профессиональными навыками, предусмотренными программой учебного заведения;
3) представлять в организацию образования МЧС проездные документы в течение месяца по прибытию к месту отпуска и обратно;
4) своевременно информировать организацию образования МЧС о необходимости прекращения учебы;
5) после завершения учебы возвратиться в Республику Казахстан и отработать в органах гражданской защиты не менее пяти лет с момента окончания учебы. В случае невыполнения данного обязательства курсант в соответствии с Законом "О правоохранительной службе" возмещает организации образования МЧС финансовые средства в полном объеме, затраченные на обучение, с учетом перерасчета;
6) возместить финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом (стоимость билетов до места учебы и обратно, оплата за обучение, питание, проживание, вещевое довольствие, проезд в период отпуска, медицинское страхование, стипендию, приобретение учебной литературы и других расходов, подтверждающих содержание курсанта за рубежом в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящего Контракта.
Глава 4. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Срок действия Контракта
7. Контракт заключается сроком на период обучения курсанта и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Контракту.
8. Контракт расторгается или изменяется досрочно по письменному соглашению сторон, в случае нарушения другой стороной условий Контракта, по инициативе одной из сторон.
9. Настоящий Контракт не подлежит продлению, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящего Контракта.
Глава 6. Обстоятельства, исключающие ответственность сторон по Контракту
10. Стороны настоящего контракта, не исполнившее или ненадлежащим образом исполнившее обязательства по настоящему Контракту, не несут ответственность, если докажут, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).

4) шет елде оқу кезеңінде курсант қайтыс болған жағдайда ТЖМ қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының аумағында оның денесін жерлеуді ұйымдастыруға міндетті. Жақын туысқандары Қазақстан Республикасынан тыс жерде жерлеу орнын белгілеген жағдайда ТЖМ қызметкердің денесін Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуді төлейді.
5. Курсант:
1) білім алып жатқан шет елдің оқу орны қоятын талаптарды орындауға;
2) оқу орнының бағдарламасында көзделген білім мен кәсіби дағдыларды меңгеруге;
3) демалыс орнына келгеннен кейін және кері қайтқаннан кейін бір ай ішінде ТЖМ-ге жол жүру құжаттарын ұсынуға;
4) оқуды тоқтату қажеттілігі туралы ТЖМ-ге уақтылы хабар беруге;
5) оқуды аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралуға және оқуды бітірген кезден бастап кемінде бес жыл азаматтық қорғау органдарында жұмысты өтеуге міндетті. Осы міндеттемені орындалмаған жағдайда курсант "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қайта есептеуді ескере отырып, ТЖМ-ге оқуға жұмсалған қаржы қаражатын толық көлемде өтейді;
6) шетелде оқуына жұмсалған қаржы қаражатын (оқу орнына дейінгі және кері қайту билеттерінің құны, оқу ақысын төлеу, тамақтану, тұру, заттай үлес, демалыс кезеңіндегі жол жүру, медициналық сақтандыру, стипендия, оқу әдебиетін сатып алу және осы Келісімшарттың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда курсанттың шетелде қамтамасыз етілгенін растайтын басқа да шығыстарды өтеуге міндетті.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Келісімшарттың қолданыс мерзімі
7. Келісімшарт курсанттың оқу кезеңіне жасалады және Тараптар осы Келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады.
8. Тараптардың жазбаша келісімі бойынша, сондай-ақ екінші тарап Келісімшарттың талаптарын бұзған жағдайда, бір тараптың бастамасы бойынша Келісімшарт мерзімінен бұрын бұзылуы немесе өзгертілуі мүмкін.
9. Осы Келісімшартта 3-тармақпен қарастырылған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт ұзартуға жатпайды.
6-тарау. Келісімшарт бойынша тараптардың жауапкершілігін болдырмайтын мән-жайлар
10. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған осы Келісімшарттың тараптары, егер тиісті түрде орындау еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және болмай қоймайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай) салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдесе, жауапты болмайды.

11. Сторона, исполнению обязательств которой препятствуют обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно (факсимильной связью, телеграммой) уведомить об этом другую сторону в течение 24 часов с момента их окончания. По истечении действия форс-мажорных обстоятельств, Стороны уведомляют друг друга в течение трех дней, в противном случае Стороны не освобождаются от возмещения убытков.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту продлевается соразмерно времени действия форс-мажорных обстоятельств, указанных в пункте 10 приложения 3 к настоящим Правилам.
Глава 7. Рассмотрение споров
13. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
14. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются установленном Гражданско-процессуальным кодексом порядке.
Глава 8. Прочие условия
15. Условием настоящего Контракта является возмещение причиненного материального ущерба организации образования МЧС в случае расторжения настоящего Контракта по вине курсанта.
16. Контракт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой стороны, оба экземпляра идентичны и имеют одинаковую юридическую силу, и вступают в силу с момента его подписания обеими сторонами.
Глава 9. Заключительные положения
17. Положения настоящего Контракта не затрагивают обязанности сторон по иным контрактам, заключаемым Сторонами.
Глава 10. Реквизиты сторон
Курсант:
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
курсанта или его законного представителя)
_____________________________________
№__________________ документа,
удостоверяющего личность
ИИН____________________________
Адрес__________________________
_______________________________
Телефон________________________
Электронная почта______________
Подпись ________ Дата _________
Организация образования МЧС:
Банковские реквизиты:
ИИК____________________________
БИК____________________________
БИН____________________________
Код 16_________________________
Начальник:
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _________ Дата _________
М.П.

11. Міндеттемелерін орындауға еңсерілмейтін күш мән-жайлары кедергі келтіретін тарап олар аяқталған сәттен бастап 24 сағат ішінде бұл туралы басқа Тарапты жазбаша (факсимильді байланыспен, жеделхатпен) хабардар етуге міндетті. Форс-мажорлық мән-жайлардың қолданылуы аяқталғаннан кейін тараптар үш күн ішінде бір-бірін хабардар етеді, олай болмаған жағдайда Тараптар залалдарды өтеуден босатылмайды.
12. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осы Қағидаларға 3-қосымшаның 10-тармағында көрсетілген форс-мажорлық мән-жайлардың қолданылу уақытына мөлшерлес ұзартылады.
7-тарау. Дауларды қарау
13. Осы Келісімшартты орындау процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен дауларды тараптар өзара қолайлы шешімдерді әзірлеу мақсатында тікелей қарайды.
14. Тараптар келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу арқылы шешпеген мәселелер Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
8-тарау. Өзге де шарттар
15. Осы Келісімшарт курсанттың кінәсінен бұзылған жағдайда келтірген материалдық залалдың орнын толтыру осы Келісімшарттың міндетті шарты болып табылады.
16. Келісімшарт екі данада, әр тарап үшін бір данадан жасалған, екі данасы да бірдей және бірдей заңды күші бар және екі тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
9-тарау. Қорытынды ережелер
17. Осы Келісімшарттың ережелері Тараптар жасаған өзге Келісімшарттар бойынша тараптардың міндеттемелерін қозғамайды.
10-тарау. Тараптардың деректемелері
Курсант:
____________________________
курсанттың не оның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_______________________________
Жеке басын куәландыратын
құжаттың №__________________ ЖСН____________________________
Мекенжайы__________________________
_______________________________
Телефон________________________
Электронды пошта______________
Қолы ________ Күні _________
ТЖМ білім беру ұйымы:
Банк декертемелері:
ЖСК___________________________
БСК____________________________
БСН____________________________
16 код_________________________
Бастық:
________________________________
(тегі,аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Қолы ________ Күні _________
М.О.