О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 87 "Об утверждении Правил личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 октября 2021 года № 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2021 года № 24742. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 29
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 17.01.2023 № 29 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 87"Об утверждении Правил личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15810) следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам, руководителям ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан:
1) создать необходимые условия для проведения личного приема физических лиц и представителей юридических лиц руководителями органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, разработать график приема, определить сотрудников, ответственных за организацию личного приема, опубликовать их контактные телефоны и график приема в средствах массовой информации;
2) обеспечить надлежащий прием и рассмотрение обращений физических лиц и представителей юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.";
в Правилах личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан разработаны в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О прокуратуре" и регламентируют порядок личного приема физических лиц и представителей юридических лиц в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан" (далее - органы прокуратуры);
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 87 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 8 қазандағы № 132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 қазанда № 24742 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 29 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 17.01.2023 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 87 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 15810 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстардың, аудандардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратураның ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары:
1) прокуратура органдары, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауын жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасасын, қабылдау кестесін әзірлесін, қабылдауды ұйымдастыру үшін жауапты қызметкерлерді анықтасын, олардың байланыс телефондары мен қабылдау кестелерін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын;
2) жеке тұлғалардың және заңды тұлғалар өкілдерінің жолданымдарын тиісінше қабылдау мен қарауды Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіпте және мерзімдерде қамтамасыз етсін;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидалары Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында (бұдан әрі – прокуратура органдары) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау тәртібін регламенттейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. С согласия заявителей, прием Генеральным Прокурором и его заместителями, руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами, руководителями ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, их заместителями, районными и приравненными к ним прокурорами, их заместителями, а также прокурорами, уполномоченными на осуществление приема, осуществляется посредством видеоконференцсвязи.
В случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий (в том числе карантина) или других обстоятельств, связанных с обеспечением безопасности физических лиц и представителей юридических лиц, прием осуществляется исключительно посредством видеоконференцсвязи.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Предварительная запись на прием к Генеральному Прокурору, его заместителям и организация приема осуществляется структурным подразделением по работе с обращениями и делопроизводству Генеральной прокуратуры (далее - Центр) после изучения представленных заявителем документов и материалов переписки.
Структурные подразделения за три рабочих дня до окончания срока рассмотрения обращений о записи на прием предоставляют в Центр справку по существу вопроса заявителя.";
заголовок главы 4-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 4-1. Порядок приема прокурорами, уполномоченными на осуществление приема";
пункт 39-1 изложить в следующей редакции:
"39-1. Прокуроры, уполномоченные на осуществление приема, обеспечивают организацию приема обратившихся лиц, рассмотрение их обращений, а также консультируют по правовым вопросам.
Прием осуществляется в специально отведенном помещении – Центр приема граждан.";
пункт 39-2 изложить в следующей редакции:
39-2. Прием осуществляется прокурорами, уполномоченными на осуществление приема в рабочее время.";
пункт 39-4 изложить в следующей редакции:
39-4. Прием осуществляется прокурорами, уполномоченными на осуществление приема на государственном и русском языках, по желанию заявителя.";
пункт 39-5 изложить в следующей редакции:
39-5. Действия прокурора, уполномоченного на осуществление приема, фиксируются в информационной системе "Автоматизированное рабочее место "Центр приема граждан" (далее – АРМ "ЦПГ").";
пункт 39-6 изложить в следующей редакции:
39-6. Письменное обращение, принятое в ходе приема, подлежит регистрации и рассмотрению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан".
Содержание устного обращения заносится в АРМ "ЦПГ".
В случае, если изложенные в устном обращении факты и обстоятельства не требуют дополнительной проверки, ответ на обращение с согласия обратившегося лица предоставляется в устной форме в ходе приема, о чем делается соответствующая запись в АРМ "ЦПГ".
В необходимых случаях обратившимся лицам даются устные разъяснения законодательства Республики Казахстан.";
пункт 39-7 изложить в следующей редакции:

"11. Арыз иелерінің келісімі бойынша қабылдауды Бас Прокурор және оның орынбасарлары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволарының, мекемелерінің және білім беру ұйымының басшылары, олардың орынбасарлары, аудандық прокурорлар және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, сондай-ақ қабылдауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген прокурорлар бейнеконференц-байланыс арқылы жүзеге асырады.
Төтенше жағдай, шектеу іс-шараларын (карантинді қоса алғанда) енгізу жағдайларында немесе жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың өкілдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты басқа да мән-жайларда қабылдау бейнеконференц-байланыс арқылы ғана жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бас Прокурордың, оның орынбасарларының қабылдауына алдын ала жазуды және қабылдауды ұйымдастыруды арыз иесі ұсынған құжаттар мен хат алмасу материалдары зерделегеннен кейін Бас прокуратураның өтініштермен жұмыс және іс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.
Құрылымдық бөлімшелер қабылдауға жазу туралы жолданымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күні ішінде Орталыққа арыз иесі мәселесінің мәні бойынша анықтама береді.";
4-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1-тарау. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлардың қабылдау тәртібі.";
39-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-1. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар жүгінген адамдарды қабылдауды ұйымдастыруды, олардың жолданымдарын қарауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ құқықтық мәселелері бойынша кеңес береді.
Қабылдау арнайы бөлінген үй-жай – Азаматтарды қабылдау орталығында жүзеге асырылады.";
39-2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-2. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар қабылдауды жұмыс уақытында жүзеге асырады.";
39-4-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-4. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар қабылдауды арыз иесінің қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.";
39-5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-5. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурордың әрекеттері "Азаматтарды қабылдау орталығы" автоматтандырылған жұмыс орны" (бұдан әрі – "АҚО" АЖО) ақпараттық жүйесінде тіркеледі.";
39-6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-6. Қабылдау барысында қабылданған жазбаша жолданым Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеуге және қарауға жатады.
Ауызша жолданымның мазмұны "АҚО" АЖО-ға енгізіледі.
Ауызша жолданымда баяндалған фактілер мен мән-жайлар қосымша тексерісті талап етпеген жағдайда, жолданымға берілетін жауап жүгінген адамның келісімімен қабылдау барысында ауызша нысанда беріледі, ол туралы "АҚО" АЖО-да тиісті жазба енгізіледі.
Қажет болған жағдайда, жүгінген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша ауызша түсіндірмелер беріледі.";
39-7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:

39-7. В случае, если в обращении отсутствуют сведения, достаточные для его разрешения, либо не представляется возможным понять суть вопроса, прокурор, уполномоченный на осуществление приема, в ходе приема разъясняет заявителю требования к обращению и предлагают ему восполнить недостающие данные.";
пункт 39-8 изложить в следующей редакции:
39-8. Прокуроры, уполномоченные на осуществление приема, при наличии оснований приглашают к обратившимся лицам сотрудников структурных подразделений органов прокуратуры или согласовывают с соответствующими должностными лицами время и место приема.".
2. Департаменту по работе с обращениями и делопроизводству Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3) направление копии настоящего приказа для сведения руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокуроров областей, районов и приравненных к ним прокуроров.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов

39-7. Егер жолданымда оны шешу үшін жеткілікті мәліметтер болмаған не мәселенің мәнін түсіну мүмкін емес болған жағдайда, қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурор қабылдау барысында арыз иесіне жолданымға қойылатын талаптарды түсіндіреді және оған жетіспейтін деректерді толықтыруды ұсынады.";
39-8-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
39-8. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар негіздер болған кезде, жүгінген адамдарға прокуратура органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлерін шақырады немесе тиісті лауазымды адамдармен қабылдау уақыты мен орны туралы келіседі.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Өтініштермен жұмыс және іс жүргізу департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратураның ведомстволары, мекемелері және білім беру ұйымының басшыларына, облыстар, аудандар прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорларға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы прокуратурасының ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, облыстар, аудандар прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Г. Нурдаулетов