Об утверждении Правил предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду) без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 октября 2021 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2021 года № 24750.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 11 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду) без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства.
2. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 октября 2021 года № 91
Правила предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду)
без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду) без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок предоставления в имущественный наем (аренду) государственного имущества без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
2) наймодатель – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган (исполнительный орган финансируемый из местного бюджета) либо по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также аким города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) наниматель (арендатор) – субъекты социального предпринимательства являются индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства.

Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 8 қазандағы № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 қазанда № 24750 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары бекітілсін.
2. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 8 қазандағы
№ 91 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) баланс ұстаушы – объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығымен бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
2) жалға беруші – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты, сондай-ақ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі;
3) жалдаушы (жалға алушы) – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) болып табылады.

Глава 2. Порядок предоставления государственного имущества в имущественный наем
(аренду) без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства
Параграф 1. Подготовка к проведению тендера
3. Предоставление государственного имущества в имущественный наем (аренду) без права выкупа на льготных условиях субъектам социального предпринимательства осуществляется на тендерной основе.
В качестве организатора тендера выступает наймодатель.
4. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера на веб-портале реестра государственного имущества (далее – реестр) не менее чем за пятнадцать календарных дней до его проведения на казахском и русском языках.
5. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:
1) наименование наймодателя;
2) условия проведения тендера и требования к участнику тендера;
3) краткую характеристику объекта тендера;
4) дату, время проведения тендера;
5) сроки принятия заявки на участие в тендере;
6) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы;
7) периодичность оплаты арендного платежа;
8) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
9) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
10) срок заключения договора;
11) адрес, сроки и условия ознакомления с объектом тендера.
6. После публикации извещения о проведении тендера, наймодатель обеспечивает доступ к информации об объекте через веб-портал реестра, а балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру объекта.
7. При подготовке и проведении тендера наймодатель:
1) формирует тендерную комиссию;
2) определяет сроки проведения тендера;
3) готовит тендерную документацию;
4) публикует извещение о проведении тендера на веб-портале реестра;
5) осуществляет подготовку проекта договора;
6) подписывает протоколы заседания тендерной комиссии;
7) обеспечивает заключение договора с победителем тендера.
8. Тендерная документация содержит:
1) сведения об объекте тендера с указанием его целевого назначения;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия тендера;
4) порядок проведения тендера;
5) проект договора.
9. Формирование состава тендерной комиссии, проведение заседаний, полномочия тендерной комиссии, внесение и возврат гарантийного взноса осуществляется согласно пунктам 16, 17 и 21 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10467) (далее – Правила).

2-тарау. Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру тәртібі 1-параграф. Тендер өткізуге дайындық
3. Мемлекеттік мүлікті әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне сатып алу құқығынсыз жеңілдікті шарттармен мүліктік жалдауға (жалға) беру тендерлік негізде жүзеге асырылады.
Жалға беруші тендерді ұйымдастырушы ретінде әрекет етеді.
4. Жалға беруші мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) веб-порталында тендер өткізу туралы хабарламаны ол өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде жариялауды қамтамасыз етеді.
5. Тендер өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) жалға берушінің атауы;
2) тендер өткізу шарттары және тендерге қатысушыға қойылатын талаптар;
3) тендер объектісінің қысқаша сипаттамасын;
4) тендерді өткізу күні, уақыты;
5) тендерге қатысуға өтінімді қабылдау мерзімдері;
6) мүліктік жалдау (жалға алу) мерзімі және жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесінің мөлшері;
7) жалдау төлемін төлеу кезеңділігі;
8) кепілдік жарнаның мөлшері, оны енгізу мерзімі мен банк деректемелері;
9) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
10) шарт жасасу мерзімі;
11) тендер объектісінің мекенжайы, онымен танысу мерзімдері мен шарттары.
6. Тендер өткізу туралы хабарлама жарияланғаннан кейін жалға беруші тізілімнің веб-порталы арқылы объект туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етеді, ал баланс ұстаушы объектіні тексеруге қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
7. Тендерді дайындау және өткізу кезінде жалға беруші:
1) тендерлік комиссияны қалыптастырады;
2) тендер өткізу мерзімдерін айқындайды;
3) тендерлік құжаттаманы дайындайды;
4) тізілімнің веб-порталында тендер өткізу туралы хабарламаны жариялайды;
5) шарт жобасын дайындауды жүзеге асырады;
6) тендерлік комиссия отырысының хаттамаларына қол қояды;
7) тендер жеңімпазымен шарт жасасуды қамтамасыз етеді.
8. Тендерлік құжаттамада мыналар қамтылады:
1) тендер объектісі туралы оның нысаналы мақсаты көрсетілген мәліметтер;
2) өтінімнің және онымен бірге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер шарттары;
4) тендер өткізу тәртібі;
5) шарт жобасы.
9. Тендерлік комиссияның құрамын қалыптастыру, оның отырыстарын өткізу, өкілеттілігі, кепілдік жарнаны енгізу және қайтару Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 17 наурызда № 10467 болып тіркелген) Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 16, 17 және 21-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.

10. В случае изменения условий тендера либо отмены тендера по ходатайству балансодержателя наймодатель публикует на веб-портале реестра на казахском и русском языках извещение об изменениях или отмене тендера не менее чем за три рабочих дня до его проведения.
Лицам, подавшим заявки на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера либо отмене тендера, гарантийный взнос возвращается на основании заявления на возврат гарантийного взноса, подписанного с использованием электронной цифровой подписи на веб-портале реестра.
Параграф 2. Проведение тендера
11. Тендер на веб-портале реестра проводится со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан". Тендер начинается в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Нур-Султан и заканчивается в день проведения тендера.
12. Регистрация участников тендера на веб-портале реестра производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за пять минут до проведения тендера, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
13. Для регистрации в качестве участника на веб-портале реестра необходимо зарегистрировать заявку на участие в тендере по предоставлению в имущественный наем (аренду) государственного имущества по форме, согласно приложению 3 к Правилам (далее – заявка), подписанную электронной цифровой подписью участника.
14. Для участия в тендере участнику необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для индивидуальных предпринимателей: индивидуального идентификационного номера, фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня;
4) контактных данных участника (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
5) выписку из реестра субъектов социального предпринимательства.
При изменении вышеуказанных данных участник в течение одного рабочего дня с момента наступления изменений вносит актуализированные данные в веб-портал реестра государственного имущества.
15. Участники регистрируют заявку, содержащую согласие с тендерными условиями и ценовое предложение, загружаемое в электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра, с приложением электронных (сканированных) копий документов, подтверждающих соответствие требованиям к участнику, указанным в извещении о проведении тендера.

10. Тендердің шарттары өзгерген не тендердің күші жойылған жағдайда баланс ұстаушының өтініші бойынша жалға беруші тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде тендердің өзгеруі немесе күшін жою туралы хабарламаны ол өткізілгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жариялайды.
Тендер шарттарының өзгеруі не тендердің күшін жою туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген тұлғаларға тізілімнің веб-порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып қол қойылған кепілдік жарнаны қайтаруға арналған өтініш негізінде кепілдік жарна қайтарылады.
2-параграф. Тендер өткізу
11. Тізілім веб-порталында тендер демалыс және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мереке күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұмаға дейін өткізіледі. Тендер Нұр-сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 13:00-ге дейінгі кезеңде басталады және тендер өткізілетін күні аяқталады.
12. Тендерге қатысушыларды тізілімнің веб-порталында тіркеу тендер өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер өткізілгенге дейін бес минут бұрын аяқталады, содан соң қатысушылар берілген өтінімді кері қайтара алмайды.
13. Қатысушы ретінде тіркелу үшін тізілімнің веб-порталында Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру жөніндегі тендерге қатысушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) тіркеу қажет.
14. Тендерге қатысу үшін қатысушы тізілімнің веб-порталында алдын ала мыналарды көрсете отырып тіркелуі қажет:
1) дара кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) қатысушының байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
5) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен үзінді көшірме.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы өзгерістер болған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде өзектендірілген деректерді мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталына енгізеді.
15. Қатысушылар тендерді өткізу туралы хабарламада көрсетілген қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса бере отырып, тізілімнің арнайы бөлінген веб-парағында электрондық конвертке жүктелетін тендерлік шарттармен келісімі мен баға ұсынысын қамтитын өтінімді тіркейді.

16. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников хранятся на веб-портале реестра и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении тендера.
17. Основанием для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки является несоблюдение участником требований, указанных в пункте 15 настоящих Правил, а также не поступление гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении тендера, на счет единого оператора.
18. В случае наличия сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора, а также заявки, содержащей согласие с тендерными условиями и ценовое предложение веб-портал реестра осуществляет принятие заявки.
Веб-портал реестра направляет автоматически на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
19. Если на момент начала тендера отсутствуют зарегистрированные заявки участников, тендер веб-порталом реестра признается несостоявшимся автоматически.
20. Веб-портал реестра автоматически по наступлению даты и времени тендера, указанных в извещении о проведении тендера, производит вскрытие заявок.
21. При проведении тендера победителем признается единственный участник или участник тендера, предложивший наибольшую сумму арендной платы за объект, и отвечающий требованиям, указанным в извещении о проведении тендера.
В случае совпадения (равенства) сумм арендной платы, предложенные участниками, относящимися к разным категориям субъектов социального предпринимательства определение победителя тендера осуществляется в следующей последовательности/приоритетности:
1) первая категория;
2) вторая категория;
3) третья категория;
4) четвертая категория.
В случае совпадения (равенства) сумм арендной платы, предложенные участниками, относящимися к одной категории субъектов социального предпринимательства, победителем, признается участник, ранее зарегистрировавший заявку.
22. Веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений и подведение итогов тендера.
Протокол об итогах тендера размещается на веб-портале автоматически после их подведения по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Параграф 3. Оформление результатов тендера
23. Наймодатель в срок не позднее двух рабочих дней с даты проведения тендера формирует проект договора и посредством веб-портала реестра направляет его победителю.
24. Договор заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем и нанимателем с использованием электронной цифровой подписи в течение пяти рабочих дней с даты проведения тендера и регистрируется на веб-портале с указанием идентификатора договора.

16. Өтінімдер және оларға қоса берілетін қатысушылардың электрондық (сканерленген) құжаттарының көшірмелері тізілімнің веб-порталында сақталады және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақыт пен күнге дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз.
17. Қатысушының осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ бірыңғай оператордың шотына тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның түспеуі тізілім веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
18. Бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер, сондай-ақ тендерлік шарттармен келісуді және баға ұсынысын қамтитын өтінім болған жағдайда, тізілімнің веб-порталы өтінімді қабылдауды жүзеге асырады.
Тізілім веб-порталы автоматты түрде қатысушының тізілім веб-порталында көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
19. Егер тендер басталған сәтте қатысушылардың тіркелген өтінімдері болмаса, тізілім веб-порталында тендер автоматты түрде өткізілмеген болып танылады.
20. Тізілімнің веб-порталы тендерді өткізу туралы хабарламада көрсетілген тендер күні мен уақытының басталуы бойынша өтінімдерді ашуды автоматты түрде жүргізеді.
21. Тендер өткізу кезінде объект үшін жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сай келетін жалғыз қатысушы немесе тендерге қатысушы жеңімпаз деп танылады.
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің әртүрлі санатына жататын қатысушылар ұсынған жалдау ақысының сомалары сәйкес келген (тең болған) жағдайда, тендер жеңімпазын айқындау мынадай ретпен/басымдықпен жүзеге асырылады:
1) бірінші санат;
2) екінші санат;
3) үшінші санат;
4) төртінші санат.
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің бір санатына жататын қатысушылар ұсынған жалдау ақысының сомасы сәйкес келген (тең болған) жағдайда, өтінімді бұрын тіркеген қатысушы жеңімпаз болып танылады.
3-параграф. Тендер нәтижелерін ресімдеу
23. Жалға беруші тендер өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде шарттың жобасын қалыптастырады және оны тізілімнің веб-порталы арқылы жеңімпазға жібереді.
24. Шарт тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және тендер өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, жалға беруші мен жалға алушы қол қояды және шарттың сәйкестендіргішін көрсете отырып, веб-порталда тіркеледі.

25. В случае не подписания победителем договора в установленные сроки, наймодателем подписывается с использованием электронной цифровой подписи акт об отмене результатов тендера, формируемый на веб-портале реестра.
26. Договор имущественного найма (аренды) на недвижимое имущество, заключенный на срок не менее одного года, подлежит государственной регистрации в правовом кадастре.
Государственная регистрация в правовом кадастре договоров осуществляется за счет средств нанимателя.
27. Сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается победителю в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору.
Глава 3. Передача объекта по акту приема-передачи
28. В течение пяти рабочих дней после подписания договора объект передается балансодержателем нанимателю по акту приема-передачи, который подписывается балансодержателем, нанимателем и утверждается наймодателем.
При расторжении или истечении срока договора наниматель возвращает объект балансодержателю не позднее даты расторжения договора или срока истечения договора, по акту приема-передачи, который подписывается балансодержателем, нанимателем и утверждается наймодателем.
Наймодатель в течение трех рабочих дней после утверждения акта приема-передачи объекта включает сведения по нему в реестр.
29. В акте приема-передачи указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) наименование передаваемого объекта, его место расположения, технические характеристики и состояние, с перечнем выявленных неисправностей.
30. Акт приема-передачи подписывается представителями сторон и заверяется печатями (при наличии).
31. Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, один из которых хранится у наймодателя, один у балансодержателя и один передается нанимателю.
32. Наймодатель при расчете ставки арендной платы руководствуется базовыми ставками и размерами применяемых коэффициентов, установленными пунктом 49 Правил.

25. Жеңімпаз белгіленген мерзімде шартқа қол қоймаған жағдайда, жалға беруші электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын тендер нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
26. Кемінде бір жыл мерзімге жасалған жылжымайтын мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шарты құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркелуге жатады.
Шарттардың құқықтық кадастрында мемлекеттік тіркеу жалға алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жеңімпазға жасалған шарт бойынша тендер объектісін пайдаланғаны үшін төлем есебіне есептеледі.
3-тарау. Объектіні қабылдау-тапсыру актісі бойынша беру
28. Шартқа қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде объектіні баланс ұстаушы қабылдау-тапсыру актісі бойынша жалға алушыға береді, оған баланс ұстаушы, жалға алушы қол қояды және жалға беруші бекітеді.
Шарт бұзылған немесе мерзімі өткен кезде жалға алушы объектіні баланс ұстаушыға шарт бұзылған күннен немесе шарттың аяқталу мерзімінен кешіктірмей, баланс ұстаушы, жалға алушы қол қоятын және жалға беруші бекітетін қабылдау-тапсыру актісі бойынша қайтарады.
Жалға беруші объектіні қабылдау-тапсыру актісі бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ол жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізеді.
29. Қабылдау-тапсыру актісінде:
1) актінің жасалған орны мен күні;
2) оларға сәйкес өкілдердің тараптардың мүдделерін білдіруге уәкілетті құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) соған сәйкес объектіні беру жүргізілетін шарттың нөмірі мен қол қойылған күні;
4) берілетін объектінің атауы, оның орналасқан жері, анықталған ақаулықтардың тізбесі бар техникалық сипаттамалары мен жай-күйі көрсетіледі.
30. Қабылдау-тапсыру актісіне тараптардың өкілдері қол қояды және мөрлермен (бар болса) куәландырылады.
31. Қабылдау-тапсыру актісі қазақ және орыс тілдерінде үш данада жасалады, оның біреуі жалға берушіде, біреуі баланс ұстаушыда сақталады және біреуі жалға алушыға беріледі.
32. Жалға беруші жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу кезінде Қағидалардың 49-тармағында белгіленген базалық мөлшерлемелерді және қолданылатын коэффициенттердің мөлшерін басшылыққа алады.