Об утверждении Методики разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2021 года № 24908.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 64 "О некоторых вопросах Системы государственного планирования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16493).
3. Департаменту стратегического анализа и развития в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, мониторингтеу, іске асыру, бағалау және бақылау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 қазанда № 24908 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, мониторингтеу, іске асыру, бағалау және бақылау әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 64 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16493 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Стратегиялық талдау және даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін. №

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 октября 2021 года № 93
Методика разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 8) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и раскрывает подходы по разработке, реализации, проведению мониторинга, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепции развития отрасли/сферы (далее – концепция), планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы (далее – документы СГП).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) декомпозиция – процесс, при котором цели, целевые индикаторы и показатели результатов вышестоящих документов СГП путем разделения или последовательного перехода отражаются в соответствующих целях, целевых индикаторах и показателях результатов нижестоящих документов СГП;
2) этап планирования – определение целей и задач, основных направлений развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 25 қазандағы
№ 93 Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, мониторингтеу, іске асыру, бағалау және бақылау әдістемесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, мониторингтеу, іске асыру, бағалау және бақылау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасын (бұдан әрі – тұжырымдама), мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын (бұдан әрі – МЖЖ құжаттары) әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу, бағалау және бақылау жүргізу жөніндегі тәсілдерді ашады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) декомпозиция – МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының мақсаттары, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері бөлу немесе дәйекті көшу жолымен тиісті мақсаттарда, МЖЖ төмен тұрған құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерінде көрсетілетін процесс;
2) жоспарлау кезеңі – елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуының мақсаттары мен міндеттерін, негізгі бағыттарын айқындау;

3) плановый период – период, на который разрабатывается соответствующий документ СГП;
4) задача – основное условие, необходимое для выполнения и достижения целей и задач вышестоящих документов СГП, а также обеспечения ключевых изменений в отрасли/сфере деятельности и в отрасли к концу планового периода;
5) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
6) целевой индикатор – количественное значение цели, позволяющее измерять уровень ее достижения;
7) разработка – процесс анализа, моделирования, формирования видения и определения целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и путей их достижения, ресурсного обеспечения документов СГП;
8) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку документа СГП;
9) соисполнитель – центральные государственные органы, местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора, подведомственные и иные организации, с которыми осуществляется межведомственное взаимодействие по разработке и реализации документов СГП, от деятельности которых зависит достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов, ответственных за их достижение в пределах своих полномочий и функциональных обязанностей;
10) этап анализа – проведение причинно-следственного анализа текущей ситуации, возможных сценариев развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
11) показатели – целевые индикаторы и показатели результатов;
12) SWOT [свот] – анализ–метод государственного планирования, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и разделении их на четыре категории: Strengths [стрэнгс] (сильные стороны), Weaknesses [викнэсес] (слабые стороны), Opportunities [апартьюнитис] (возможности) и Threats [срэтс] (угрозы).
Глава 2. Разработка документов Системы государственного планирования
3. Процесс разработки состоит из инициирования документа, анализа текущей ситуации, сбора предложений от соисполнителей, формирования видения по решению поставленных задач, определения достигаемых результатов и необходимых ресурсов, формирования проекта документа, его обсуждения заинтересованными сторонами, соотнесения с другими документами СГП, доработки, согласования и утверждения в установленном порядке.
4. Разработка документов СГП состоит из двух этапов:
1) этап анализа;
2) этап планирования.
5. На этапе анализа выявляются:
процессы и тенденции, существующие во внутренней и внешней среде;
круг возможностей и потенциальных угроз развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
проблемы, решение которых направлены для дальнейшего развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);

3) жоспарлы кезең – МЖЖ тиісті құжаты әзірленетін кезең;
4) міндет – МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының мақсаттары мен міндеттерін орындау және қол жеткізу, сондай-ақ қызметтің саласында/аясында және жоспарлы кезеңнің соңында салада шешуші өзгерістерді қамтамасыз ету үшін қажетті негізгі шарт;
5) нәтиже көрсеткіші – міндеттерді шешу деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін көрсеткіш;
6) нысаналы индикатор – қол жеткізу деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін мақсаттың сандық мәні;
7) әзірлеу – мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштері мен оларға қол жеткізу жолдарын талдау, модельдеу, пайымды қалыптастыру және айқындау, МЖЖ құжаттарын ресурстық қамтамасыз ету процесі;
8) әзірлеуші мемлекеттік орган – МЖЖ құжатын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
9) бірлесіп орындаушы – қызметіне мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу байланысты болатын, өз өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері шегінде оларға қол жеткізу үшін жауапты болатын МЖЖ құжаттарын әзірлеу және іске асыру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдар;
10) талдау кезеңі – ағымдағы жағдайға, елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуының ықтимал сценарийлеріне себеп-салдарлық талдау жүргізу;
11) көрсеткіштер – нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері;
12) SWOT [свот] – талдау–елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) ішкі және сыртқы даму ортасының факторларын анықтауды және оларды төрт санатқа: Strengths [стрэнгс] (күшті жақтар), Weaknesses [викнэсес] (әлсіз жақтар), Opportunities [апартьюнитис] (мүмкіндіктер) және Threats [срэтс] (қауіптер) деп бөлуді қамтитын мемлекеттік жоспарлау әдісі.
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу
3. Әзірлеу процесі құжатқа бастамашылық етуден, ағымдағы жағдайды талдаудан, бірлесіп орындаушылардан ұсыныстар жинаудан, қойылған міндеттерді шешу бойынша пайымды қалыптастырудан, қол жеткізілетін нәтижелер мен қажетті ресурстарды айқындаудан, құжат жобасын қалыптастырудан, оны мүдделі тараптармен талқылаудан, МЖЖ-нің басқа да құжаттарымен байланыстырудан, белгіленген тәртіппен пысықтаудан, келісуден және бекітуден тұрады.
4. МЖЖ құжаттарын әзірлеу екі кезеңнен тұрады:
1) талдау кезеңі;
2) жоспарлау кезеңі.
5. Талдау кезеңінде:
ішкі және сыртқы ортадағы процестер мен үрдістер;
елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуының мүмкіндіктері мен ықтимал қатерлерінің ауқымы;
елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) одан әрі дамуы үшін шешілуі қажет проблемалар анықталады.

6. На этапе планирования разрабатываются:
для Национального плана развития Республики Казахстан и Плана территориального развития страны - показатели, определяющие развитие страны в среднесрочном и долгосрочном периодах;
для концепции – целевые индикаторы/ожидаемые результаты;
для плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы - цели, целевые индикаторы и показатели результатов.
Показатели Карты стратегических показателей, закрепленные в приложении к Национальному плану развития Республики Казахстан, декомпозируются в нижестоящие документы СГП:
План территориального развития страны;
концепции;
национальные проекты;
планы развития государственных органов;
планы развития области, города республиканского значения, столицы;
планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Этап анализа
7. Для проведения анализа осуществляется сбор и структурирование доступной информации о ситуации в стране (в определенной отрасли/сфере деятельности, на соответствующей территории) и возможных внешних рисков.
8. Источниками информации для анализа являются:
1) официальная статистическая информация и административные данные государственных органов;
2) информация из внешних источников;
3) интерактивные семинары, интервью с представителями исполнительной и законодательной власти, субъектами предпринимательства, научной общественности, независимыми экспертами и представителями общественности;
4) опрос (анкетирование) населения, использование интернет-технологий для выявления предпочтений населения, субъектов предпринимательства, научной общественности, независимых экспертов и представителей общественности;
5) отчеты и заключения по мониторингу о реализации документов СГП.
9. При разработке и корректировке документов СГП для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
10. Выделяются следующие группы факторов:
1) экономические и финансовые;
2) демографические;
3) технологические;
4) социальные и культурные;
5) пространственные и экологические;
6) законодательные и регулятивные;
7) политические и управленческие.
11. Исходя из развития ситуации в стране (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и возможных внешних рисков, а также учитывая итоги реализации документов СГП за предыдущий период, формируются перечни внешних и внутренних факторов, оказывающих влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), по которым проводится анализ.

6. Жоспарлау кезеңінде:
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары және Елдің аумақтық даму жоспары үшін – елдің орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдердегі дамуын айқындайтын көрсеткіштер;
тұжырымдама үшін – нысаналы индикаторлар/күтілетін нәтижелер;
мемлекеттік органның даму жоспары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары үшін – мақсаттар, нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері.
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарына қосымшада бекітілген Стратегиялық көрсеткіштер картасының көрсеткіштері МЖЖ төмен тұрған құжаттарына декомпозицияланады:
Елдің аумақтық даму жоспары;
тұжырымдамалар;
ұлттық жобалар;
мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Талдау кезеңі
7. Талдау жүргізу үшін елдегі жағдай (белгілі бір саладағы/қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) және ықтимал сыртқы тәуекелдер туралы қолжетімді ақпаратты жинау және құрылымдау жүзеге асырылады.
8. Талдауға арналған ақпарат көздері:
1) ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік органдардың әкімшілік деректері;
2) сыртқы көздерден ақпарат;
3) атқарушы және заң шығарушы билік өкілдерімен, кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми жұртшылықпен, тәуелсіз сарапшылармен және жұртшылық өкілдерімен интерактивті семинарлар, сұхбаттар;
4) халыққа пікіртерім (сауалнама) жүргізу, халықтың, кәсіпкерлік субъектілерінің, ғылыми жұртшылықтың, тәуелсіз сарапшылардың және жұртшылық өкілдерінің қалауын анықтау үшін интернет-технологияларды пайдалану;
5) МЖЖ құжаттарын іске асыру туралы есептер мен мониторингі бойынша тұжырымдар.
9. МЖЖ құжаттарын әзірлеу және түзету кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
10. Мынадай факторлар топтары бар:
1) экономикалық және қаржылық;
2) демографиялық;
3) технологиялық;
4) әлеуметтік және мәдени;
5) кеңістіктік және экологиялық;
6) заңнамалық және реттеуші;
7) саяси және басқарушылық.
11. Елдегі жағдайдың (белгілі бір қызмет саласының/аясының, тиісті аумақтың) дамуын және ықтимал сыртқы тәуекелдерді негізге ала отырып, сондай-ақ өткен кезеңдегі МЖЖ құжаттарының іске асырылу қорытындыларын ескере отырып, талдау жүргізілетін елдің (белгілі бір қызмет саласының/аясының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін сыртқы және ішкі факторлардың тізбелері қалыптастырылады.

12. К внешним факторам развития относятся условия, не зависящие от действий государственных органов и субъектов предпринимательства и оказывающие существенное влияние на развитие страны, а также глобальные тенденции, актуальные для Казахстана (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), в настоящее время и в предстоящем плановом периоде.
13. К внутренним факторам развития относятся ресурсы и потенциал, на базе которых формируется документ СГП, с учетом различных изменений внешних факторов.
14. Анализ внутренних факторов развития дает целостное представление о ситуации в стране (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории).
15. Для формирования возможных тенденций развития приводится сравнение оценки внутренних факторов с практикой зарубежных стран.
16. Результаты проведенного анализа внешних и внутренних факторов, статистической информации, проведенных интервью, опросов, фокус-групп, консультаций с заинтересованными сторонами сводятся и обобщаются.
17. При проведении анализа, как один из методов, используется SWOT [свот]–анализ.
18. По данным SWOT–анализа устанавливается связь между преимуществами и недостатками, благоприятными возможностями и потенциальными угрозами.
19. Сильные стороны, способствующие развитию страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), и слабые стороны, сдерживающие развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и (или) негативно влияющие на ее развитие, являются внутренними аспектами развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), то есть подконтрольные.
20. Возможности, оказывающие положительное влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и угрозы, оказывающие негативное влияние на ее развитие, связанные с характеристиками внешней среды и неподвластные влиянию развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), являются внешними аспектами.
21. На основе анализа осуществляется формулировка проблем и определение их причинно-следственных связей.
22. На данном этапе анализируются проблемы с целью выделения основной проблемы для установления причины ее возникновения и вызываемые ею последствия, а в дальнейшем определение последовательности действий по решению проблемы.
23. К основным проблемам относятся проблемы, решение которых носит приоритетный характер и на решение которых ориентируется реализация разрабатываемого документа СГП.

12. Дамудың сыртқы факторларына мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлік субъектілерінің іс-қимылдарына тәуелді емес және елдің дамуына елеулі ықпал ететін жағдайлар, сондай-ақ қазіргі уақытта және алдағы жоспарлы кезеңде Қазақстан үшін (белгілі бір қызмет саласы/аясы, тиісті аумақ) өзекті жаһандық үрдістер жатады.
13. Дамудың ішкі факторларына сыртқы факторлардың әртүрлі өзгерістерін ескере отырып, МЖЖ құжаты қалыптасатын ресурстар мен әлеует жатады.
14. Дамудың ішкі факторларын талдау елдегі (белгілі бір саладағы/қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) жағдай туралы тұтас түсінік береді.
15. Дамудың ықтимал үрдістерін қалыптастыру үшін ішкі факторларды бағалауды шет елдердің практикасымен салыстыру келтіріледі.
16. Сыртқы және ішкі факторларға, статистикалық ақпаратқа, жүргізілген сұхбаттарға, пікіртерімдерге, фокус-топтарға, мүдделі тараптармен консультацияларға жүргізілген талдау нәтижелері жинақталады және қорытылады.
17. Талдау жүргізу кезінде әдістердің бірі ретінде SWOT [свот] - талдау пайдаланылады.
18. SWOT-талдау деректеріне сәйкес артықшылықтар мен кемшіліктер, қолайлы мүмкіндіктер мен ықтимал қауіптер арасында байланыс орнатылады.
19. Елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін күшті жақтар және елдің (белгілі бір қызмет саласының/аясының, тиісті аумақтың) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына теріс әсер ететін әлсіз жақтар ел дамуының ішкі аспектілері (белгілі бір қызмет саласының/аясының, тиісті аумақтың), яғни бақылауға жататын аспектілер болып табылады.
20. Елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына оң ықпал ететін мүмкіндіктер және сыртқы ортаның сипаттамаларына байланысты және елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) даму ықпалына бағынбайтын оның дамуына теріс ықпал ететін қатерлер сыртқы аспектілер болып табылады.
21. Талдау негізінде проблемаларды тұжырымдау және олардың себеп-салдарлық байланыстарын анықтау жүзеге асырылады.
22. Талдаудың осы кезеңінде проблемалар проблеманың туындау себептерін және оның салдарын анықтау үшін негізгі проблеманы анықтау, одан әрі проблеманы шешу бойынша іс-қимылдардың бірізділігін айқындау мақсатында талданады.
23. Негізгі проблемаларға шешімі басымды сипатқа ие және оларды шешуге әзірленіп жатқан МЖЖ құжатын іске асыру бағдарланатын проблемалар жатады.

24. Проблемы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
1) актуальность на момент разработки документов СГП;
2) реальность, то есть формулировка проблемы излагается с возможностью донесения до заинтересованных сторон;
3) краткость и лаконичность, то есть формулировка проблемы излагается без лишних подробностей.
25. Проблемы не дублируются. Если несколько проблем близки по смыслу, они объединяются вместе либо уточняется их формулировка с целью установления очевидного различия между проблемами.
26. После выявления всех возможных проблем, устанавливаются иерархическое расположение проблем и причинно-следственные связи между ними. Для этого проводится уточнение: как проблемы связаны одна с другой, то есть устанавливаются "проблемы-причины" и "проблемы-следствия".
27. Если одна проблема является причиной для другой, то она опускается на уровень ниже, если она является следствием, то выше. Если проблемы не являются ни причиной, ни следствием по отношению друг к другу, они помещаются на одном уровне.
28. После выявления возможных проблем определяются основные проблемы на предстоящий период планирования, в рамках которого планируется реализация документов СГП.
Для этого определяются:
до какого уровня проблемы решаются в результате реализации документов СГП (проблемы-причины);
какие проблемы решаются сами или вследствие решения других проблем (проблемы-следствия).
Параграф 2. Этап планирования
29. Разрабатываемые документы СГП концентрируются на решении проблем путем формирования целей и задач соответствующего документа согласно следующим требованиям:
1) обоснованность разработки отдельного документа, а также реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных);
2) соответствие предлагаемых путей целям и задачам документа, ожиданиям благополучателей;
3) соответствие целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) документа планируемым срокам его реализации, а также стратегическим целям и задачам, обозначенным в документе СГП вышестоящего уровня, в целях реализации которого разработан документ;
4) обеспеченность финансово-экономическими, материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа;
5) учет возможных внешних и внутренних рисков и обстоятельств, которые затрудняют достижение целей и задач документа, а также определение мер, которые предпринимаются для предупреждения их возникновения, в случае возникновения – для их преодоления либо для корректировки документа.

24. Проблемалар мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
1) МЖЖ құжаттарын әзірлеу сәтіндегі өзектілігі;
2) шынайылығы, яғни проблеманы тұжырымдау мүдделі тараптарға хабарлау мүмкіндігімен нақты баяндалатындығы;
3) қысқалығы және ыңғайлылығы, яғни проблема тұжырымдамасы артық ақпаратсыз баяндалады.
25. Проблемалар қайталанбайды. Егер бірнеше проблема мағынасы жағынан жақын болса, олар біріктіріледі не проблемалар арасындағы айқын айырмашылықты белгілеу мақсатында олардың тұжырымы нақтыланады.
26. Барлық ықтимал проблемалар анықталғаннан кейін проблемалардың иерархиялық орналасуы және олардың арасындағы себеп-салдарлық байланыстар белгіленеді. Ол үшін нақтылау жүргізіледі: проблемалардың бір-бірімен қалай байланысатыны, яғни "проблемалар-себептер" және "проблемалар-салдарлар" белгіленеді.
27. Егер бір проблема екіншісіне себеп болса, онда ол төмен деңгейге түсіріледі, егер ол салдары болса, онда ол жоғары болады. Егер проблемалар бір-біріне қатысты себеп те, салдар да болмаса, онда олар бір деңгейде орналастырылады.
28. Ықтимал проблемалар анықталғаннан кейін алдағы жоспарлау кезеңіне негізгі проблемалар анықталады, оның шеңберінде МЖЖ құжаттарын іске асыру жоспарлануда.
Бұл үшін:
проблемалар МЖЖ құжаттарын іске асыру нәтижесінде қандай деңгейге дейін шешілетіндігі (проблемалар-себептер);
қандай проблемалар өздігінен немесе басқа проблемаларды (проблемалар-салдарлар) шешу салдарынан шешілетіндігі айқындалады.
2-параграф. Жоспарлау кезеңі
29. Әзірленіп жатқан МЖЖ құжаттары тиісті құжаттың мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру жолымен проблемаларды шешуге шоғырланады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) жеке құжатты әзірлеудің негізділігі, сондай-ақ таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкілікті) шынайылығы;
2) ұсынылатын жолдардың құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне, игілік алушылардың үміттеріне сәйкестігі;
3) құжаттың мақсаттарының, нысаналы индикаторларының, міндеттерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкілікті) оны іске асырудың жоспарланған мерзімдеріне, сондай-ақ іске асыру мақсатында құжат әзірленген жоғары деңгейдегі МЖЖ құжатында белгіленген стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі;
4) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі;
5) құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге кедергі келтіретін сыртқы және ішкі ықтимал тәуекелдер мен мән-жайларды есепке алу, сондай-ақ олардың туындауының алдын алу үшін, туындаған жағдайда оларды еңсеру үшін не құжатты түзету үшін қабылдануы тиіс шараларды айқындау.

30. На основных проблемах формируются соответствующие цели.
31. Целью в документе СГП определяется желаемое будущее состояние страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) к концу планового периода, достижение которого обеспечивает реализацию соответствующего документа СГП.
32. Формулировка цели излагается кратко и ясно и не содержит:
терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
описания путей, средств и методов достижения цели.
33. Правильно сформулированные цели отражают набор актуальных потребностей страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) в плановом периоде.
34. При определении целей следует руководствоваться следующими критериями:
1) измеримость: достижение цели измеряются с помощью целевого индикатора, имеющего количественную величину;
2) релевантность: наличие связи целей с целями вышестоящих по иерархии документов СГП;
3) достижимость: цели потенциально достижимы в плановом периоде;
4) ясность цели: из формулировки цели понятны индикаторы ее достижения.
35. Каждой цели соответствует целевой индикатор (с промежуточными и конечными значениями) для определения степени ее достижения.
36. Качественная сторона целевого индикатора отражает сущность положительных изменений в соответствующей отрасли/сфере государственного управления, а количественная – их измеримую, абсолютную или относительную величину.
37. Целевые индикаторы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
однозначно понятными для пользователей;
достаточность информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
полнота и адекватность характеристики в целом;
достижимость и измеримость;
наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
комплексная характеристика сферы (отрасли), в том числе с учетом Целей устойчивого развития.
38. Выбираются только те целевые индикаторы, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризуют решение выявленных проблем.
39. Для каждого целевого индикатора определяются источники информации и средства сбора данных.
40. Целевые индикаторы, для которых не найдены подходящие источники проверки или сбор информации, по которым слишком трудоемкий и затратный, заменяются другими целевыми индикаторами.
41. В случае отсутствия возможности определения иных целевых индикаторов, по выбранным целевым индикаторам разрабатывается методика (формула) расчета с указанием оценочного (прогнозного) расчета данного целевого индикатора.

30. Негізгі проблемаларда тиісті мақсаттар қалыптастырылады.
31. МЖЖ құжатындағы мақсат ретінде қол жеткізілуі тиісті МЖЖ құжатын іске асыруды қамтамасыз ететін жоспарлы кезеңнің соңына қарай елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) қалаулы болашақ жай-күйі болып айқындалады.
32. Мақсаттың тұжырымы қысқаша және анық жазылады және онда мыналар:
еркін немесе әртүрлі түсінуге жол беретін беретін терминдер, ұғымдар мен тіркестер;
мақсатқа жету жолдарын, құралдары мен әдістерін сипаттау қамтылмайды.
33. Дұрыс тұжырымдалған мақсаттар жоспарлы кезеңдегі елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) өзекті қажеттіліктерінің жиынтығын көрсетеді.
34. Мақсаттарды айқындау кезінде мынадай өлшемшарттарды басшылыққа алған жөн:
1) өлшемділік: мақсатқа жету сандық шамасы бар нысаналы индикатордың көмегімен өлшенеді;
2) релеванттілігі: мақсаттардың иерархия бойынша жоғары тұрған МЖЖ құжаттарының мақсаттарымен байланысының болуы;
3) қолжетімділік: мақсаттар жоспарлы кезеңде әлеуетті қолжетімді;
4) мақсаттың айқындылығы: мақсатқа қол жеткізудің индикаторларын оның тұжырымынан түсінуге болады.
35. Әрбір мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындау үшін оған нысаналы индикатор (аралық және соңғы мәндерімен) сәйкес келеді.
36. Нысаналы индикатордың сапалық жағы тиісті саладағы/мемлекеттік басқару аясындағы оң өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы – олардың өлшенетін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын көрсетеді.
37. Нысаналы индикаторлар мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
оларды жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстыру мүмкіндігі;
пайдаланушылар үшін бірдей түсініктілігі;
оларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткіліктілігі;
тұтастай алғанда сипаттаманың толықтығы мен жеткіліктілігі;
қолжетімділік және өлшемділік;
мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуы;
аяның (саланың), оның ішінде Тұрақты даму мақсаттары ескерілген кешенді сипаттама.
38. Түйінді өзгерістерді қамтитын, анықталған проблемаларды шешуді барынша жақсы сипаттайтын нысаналы индикаторлар ғана таңдалады.
39. Әрбір нысаналы индикатор үшін ақпарат көздері және деректерді жинау құралдары айқындалады.
40. Тексерудің қолайлы көздері табылмаған немесе ақпарат жинау көп еңбекті қажет ететін шығынды нысаналы индикаторлар басқа нысаналы индикаторлармен ауыстырылады.
41. Өзге нысаналы индикаторларды айқындау мүмкіндігі болмаған жағдайда, таңдалған нысаналы индикаторлар бойынша осы нысаналы индикатордың бағалау (болжамды) есебін көрсете отырып, есептеу әдістемесі (формуласы) әзірленеді.

42. По целевым индикаторам документов СГП определяются центральные государственные и местные исполнительные органы, подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целевых индикаторов.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целей и целевых индикаторов определяются как соисполнители.
43. При разработке целевых индикаторов документов СГП учитывается, что в дальнейшем потребуется их декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, которые будут ответственны за их достижение.
44. Достижение цели обеспечивается решением различных, иногда альтернативных задач и требует различные по объему ресурсы и затраты.
45. Задачами являются основные условия, которые выполняются для достижения цели, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
46. Каждая задача соответствует лишь одной из целей. Для каждой из целей формулируется необходимое количество наиболее значимых задач, которые в совокупности охватывают все направления деятельности для достижения соответствующей цели.
47. Совокупность задач по каждой цели соответствует принципам:
1) необходимость – достижение поставленных задач является необходимым условием успешности документов СГП;
2) достаточность – решение всех задач является достаточным условием реализации документов СГП.
48. Сроки реализации каждой из задач не превышают срок достижения соответствующей цели.
49. Каждая задача содержит промежуточные и конечные значения показателей результатов (количественно измеримые), характеризующие степень решения задач проектов.
50. Показатели результатов рассматриваются на соответствие следующим критериям:
1) возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
2) однозначность понимания пользователями;
3) достаточность информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
4) полнота и адекватность характеристики в целом;
5) достижимость и измеримость;
6) наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
7) достижение вышестоящего целевого индикатора.
51. Выбираются только те показатели результатов, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризующие решение выявленных проблем и необходимые для оценки достижения задач.

42. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары бойынша нысаналы индикаторларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері айқындалады.
Бұл ретте ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады.
43. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторларын әзірлеу кезінде бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты болатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар деңгейіне декомпозициялау талап етілетіні ескеріледі.
44. Мақсатқа қол жеткізу әртүрлі, кейде балама міндеттерді шешумен қамтамасыз етіледі және әртүрлі ресурстар мен шығындарды талап етеді.
45. Ахуалды талдау негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет саласындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін мақсатқа қол жеткізу үшін орындалатын негізгі шарттар міндеттер болып табылады.
46. Әрбір міндет мақсаттардың біреуіне ғана сәйкес келеді. Мақсаттардың әрқайсысы үшін жиынтығында тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қызметтің барлық бағыттарын қамтитын неғұрлым маңызды міндеттердің қажетті саны тұжырымдалады.
47. Әрбір мақсат бойынша міндеттер жиынтығы мынадай қағидаттарға сәйкес келеді:
1) қажеттілік – қойылған міндеттерге қол жеткізу МЖЖ құжаттарының табыстылығының қажетті шарты болып табылады;
2) жеткіліктілік – барлық міндеттерді шешу МЖЖ құжаттарын іске асырудың жеткілікті шарты болып табылады.
48. Міндеттердің әрқайсысын іске асыру мерзімдері тиісті мақсатқа қол жеткізу мерзімінен аспайды.
49. Әрбір міндет жобалардың міндеттерін шешу дәрежесін сипаттайтын нәтижелер көрсеткіштерінің аралық және түпкілікті мәндерін (сандық жағынан өлшенетін) қамтиды.
50. Нәтижелер көрсеткіштері мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
1) оларды жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстыру мүмкіндігі;
2) пайдаланушылар үшін бірдей түсініктілігі;
3) оларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткіліктілігі;
4) тұтастай алғанда сипаттаманың толықтығы мен жеткіліктілігі;
5) қолжетімділік және өлшемділік;
6) мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуы;
7) жоғары тұрған нысаналы индикаторға қол жеткізу.
51. Анықталған проблемалардың шешімін жақсы сипаттайтын және міндеттерге қол жеткізуді бағалау үшін қажетті негізгі өзгерістерді қамтитын нәтижелер көрсеткіштері ғана таңдалады.

52. По всем приводимым показателям результатов указывается базовое (исходное) и планируемое значение (если планируемые перемены эффективно отражаются в такой форме), а также обозначение временного периода (года), для достижения данного значения показателя.
53. Для каждого показателя результатов определяются источники информации и средства сбора данных.
54. Показатели результатов, для которых не найдены подходящие источники проверки, или сбор информации, по которым будет слишком трудоемким и затратным, заменяются другими показателями результатов.
55. По показателям результатов документов СГП определяются центральные государственные и местные исполнительные органы, подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целевых индикаторов.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению задач и показателей результатов определяются как соисполнители.
56. При разработке показателей результатов документов СГП учитывается, что в дальнейшем потребуется их декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, которые будут ответственны за их достижение.
57. Выполнение задачи обеспечивается решением различных, иногда альтернативных решений и требует различные по объему ресурсы и затраты.
58. Проект методики расчетов по целевым индикаторам и показателям результатов документов СГП и расчеты их плановых значений вносится государственным органом-разработчиком на согласование заинтересованным государственным органам одновременно с документом СГП.
По планам развития области, города республиканского значения, столицы проект методики расчетов целевых индикаторов представляется только по дополнительным целевым индикаторам.
59. Методика расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП разрабатывается государственным органом-разработчиком по согласованию с уполномоченными органами по государственному планированию, в области государственной статистики в месячный срок со дня утверждения соответствующего документа СГП. Методика расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП формируется по форме согласно приложению 1-1 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. При декомпозиции цели целевые индикаторы и показатели результатов документов СГП делятся на два типа:
достижение которых полностью зависит от деятельности одного государственного органа (включая его подведомственные организации).
Например: "Количество вузов Казахстана, отмеченных в рейтинге QS-WUR, ТОП-200". На достижение данного показателя влияет деятельность уполномоченного органа в области образования;
достижение которых зависит от деятельности государственного органа и иных организаций.
Например: "Ожидаемая продолжительность жизни при рождении". На достижение данного показателя влияет деятельность министерств здравоохранения, внутренних дел, сельского хозяйства Республики Казахстан, местных исполнительных органов и организаций.

52. Нәтижелердің барлық келтірілген көрсеткіштері бойынша базалық (бастапқы) және жоспарланған мән (егер жоспарланған өзгерістер осындай нысанда тиімді көрсетілсе), сондай-ақ көрсеткіштің осы мәніне қол жеткізу үшін уақытша кезеңнің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
53. Нәтижелердің әрбір көрсеткіші үшін ақпарат көздері және деректерді жинау құралдары айқындалады.
54. Тексерудің қолайлы көздері табылмаған немесе ақпарат жинау көп еңбекті қажет ететін және шығынды нәтижелер көрсеткіштері басқа нәтижелер көрсеткіштерімен ауыстырылады.
55. МЖЖ құжаттары нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша нысаналы индикаторларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері айқындалады.
Бұл ретте ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады.
56. МЖЖ құжаттары нәтижелерінің көрсеткіштерін әзірлеу кезінде бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты болатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар деңгейіне декомпозициялау талап етілетіні ескеріледі.
57. Міндетті орындау әртүрлі, кейде балама шешімдерді шешумен қамтамасыз етіледі және әртүрлі ресурстар мен шығындарды талап етеді.
58. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемесінің жобасы мен олардың жоспарлы мәндерінің есептеулерін әзірлеуші мемлекеттік орган мүдделі мемлекеттік органдарға МЖЖ құжатымен бір мезгілде енгізеді.
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарлары бойынша нысаналы индикаторларды есептеу әдістемесінің жобасы қосымша нысаналы индикаторлар бойынша ғана ұсынылады.
59. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша МЖЖ тиісті құжаты бекітілген күннен бастап бір айлық мерзімде әзірлейді. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесі осы Әдістемеге 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Мақсатты декомпозициялау кезінде МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері екі типке бөлінеді:
қол жеткізілуі бір мемлекеттік органның (оның ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда) қызметімен толық байланысты.
Мысалы: "QS-WUR, ТОП-200 рейтингінде атап өтілген Қазақстанның жоғары оқу орындарының саны". Бұл көрсеткішке қол жеткізуге негізінен білім беру саласындағы уәкілетті органның қызметі ықпал етеді;
қол жеткізу мемлекеттік органның және өзге де ұйымдардың қызметіне байланысты.
Мысалы: "Туу кезіндегі күтілетін өмір сүру ұзақтығы". Осы көрсеткішке қол жеткізуге Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Ішкі істер, Ауыл шаруашылығы министрліктерінің, жергілікті атқарушы органдардың және ұйымдардың қызметі әсер етеді.

61. При декомпозиции устанавливается взаимосвязь между уровнями иерархии документов, в соответствии с которой реализация документов и достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов последовательно спускается вниз до соисполнителей.
62. На основе закрепления ответственности за достижение целевых индикаторов и показателей результатов соисполнителями разрабатываются собственные цели, целевые индикаторы и показатели результатов, согласованные с целями, целевыми индикаторами и показателями результатов вышестоящих документов СГП.
Параграф 3. Разработка Национального плана развития Республики Казахстан
63. Национальный план развития Республики Казахстан (далее – Национальный план) разрабатывается в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года и Общенациональных приоритетов и определяет основные приоритеты и подходы к их достижению по основным направлениям социально-экономического и общественно-политического развития страны в соответствующем периоде, а также ожидаемые результаты с указанием их показателей.
64. Разработка проекта Национального плана на плановый период осуществляется уполномоченным органом по стратегическому планированию не менее чем за 1 год до завершения действия предыдущего Национального плана на основе предложений заинтересованных органов и организаций в соответствии с пунктом 35 СГП.
65. Национальный план развития содержит следующие разделы:
1) введение;
2) анализ глобальных тенденций;
3) основные принципы реализации;
4) подходы к реализации и ожидаемые результаты;
5) Карта стратегических показателей (в виде приложения).
66. В разделе "Введение" указываются обоснование разработки и краткое резюме Национального плана на предстоящий период.
67. Раздел "Анализ глобальных тенденций" охватывает анализ глобальных трендов, актуальных для Казахстана.
68. Раздел "Основные принципы реализации" содержит суть Национального плана и принципы, на которых будет основана реализация приоритетов и задач, цель документа, которая определяет желаемое будущее состояние страны к концу реализации Национального плана, а также определяет основных участников реализации и мониторинга Национального плана.
69. Раздел "Подходы к реализации и ожидаемые результаты" охватывает общенациональные приоритеты, задачи и меры, которые реализуются до конца периода реализации Национального плана, а также принципиальные изменения в предстоящем периоде.
70. Раздел "Карта стратегических показателей" содержит декомпозицию стратегических показателей по соответствующим приоритетным направлениям, отраслям и сферам, а также в региональном разрезе, с разбивкой на промежуточные значения показателей по каждому году реализации.

61. Декомпозициялау кезінде құжаттар иерархиясының деңгейлері арасында өзара байланыс орнатылады, оған сәйкес құжаттарды іске асыру және мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бірлесіп орындаушыларға дейін дәйекті түрде төмен түсіріледі.
62. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапкершілікті бекіту негізінде бірлесіп орындаушылар МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарымен, нысаналы индикаторларымен және нәтижелер көрсеткіштерімен келісілген жеке мақсаттарын, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін әзірлейді.
3-параграф. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын әзірлеу
63. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын және Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру мақсатында әзірленеді және тиісті кезеңде елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының негізгі бағыттары бойынша оларға қол жеткізудің негізгі басымдықтары мен тәсілдерін, сондай-ақ олардың көрсеткіштерін көрсете отырып, күтілетін нәтижелерді айқындайды.
64. МЖЖ-нің 35-тармағына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың жобасын әзірлеуді стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі органдар мен ұйымдардың ұсыныстары негізінде алдыңғы Ұлттық жоспардың қолданылуы аяқталғанға дейін кемінде 1 жыл бұрын жүзеге асырады.
65. Ұлттық даму жоспары мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) кіріспе;
2) жаһандық үрдістерді талдау;
3) іске асырудың негізгі қағидаттары;
4) іске асыру тәсілдері және күтілетін нәтижелер;
5) Стратегиялық көрсеткіштер картасы (қосымша түрінде).
66. "Кіріспе" деген бөлімде алдағы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың әзірлеу негіздемесі және қысқаша түйіндемесі көрсетіледі.
67. "Жаһандық үрдістерді талдау" деген бөлім Қазақстан үшін өзекті жаһандық трендтердің талдауын қамтиды.
68. "Іске асырудың негізгі қағидаттары" деген бөлім Ұлттық жоспардың мәнін және басымдықтар мен міндеттерді іске асыру негізделетін қағидаттарды, Ұлттық жоспарды іске асырудың соңына қарай елдің қалаулы болашақ жай-күйін айқындайтын, сондай-ақ Ұлттық жоспарды іске асыру мен мониторингтеудің негізгі қатысушыларын айқындайтын құжаттың мақсатын қамтиды.
69. "Іске асыру тәсілдері және күтілетін нәтижелер" бөлімі Ұлттық жоспарды іске асыру кезеңінің соңына дейін іске асырылатын жалпыұлттық басымдықтарды, міндеттер мен шараларды, сондай-ақ алдағы кезеңдегі түбегейлі өзгерістерді қамтиды.
70. "Стратегиялық көрсеткіштер картасы" деген бөлім іске асырудың әрбір жылы бойынша көрсеткіштердің аралық мәндеріне бөле отырып, тиісті басым бағыттар, салалар мен аялар бойынша, сондай-ақ өңірлік бөліністе стратегиялық көрсеткіштердің декомпозициясын қамтиды.

71. Показатели Карты стратегических показателей сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения, содержат разбивку по сферам, отраслям и регионам (при возможности разбивки), а также закрепление вклада в их достижение за соответствующими ответственными центральными государственными и местными исполнительными органами, национальными компаниями.
72. Стратегические показатели определяют параметры развития страны в каждый год реализации Национального плана по приоритетным направлениям и позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных Стратегией развития Казахстана до 2050 года и Общенациональными приоритетами.
73. Государственные органы не позднее 1 апреля года окончания реализации предыдущего Национального плана направляют предложения к проекту Национального плана в уполномоченный орган по стратегическому планированию.
74. Проект Национального плана размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа по стратегическому планированию и интернет-портале открытых данных для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
75. Уполномоченный орган по стратегическому планированию формирует проект Национального плана, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 1 сентября соответствующего периода.
Параграф 4. Разработка Плана территориального развития страны
76. План территориального развития страны (далее – План территориального развития) на соответствующий период разрабатывается по поручению Президента Республики Казахстан и является документом, описывающим видение, принципы и подходы по рациональной территориальной организации страны, прогнозы демографической ситуации с учетом миграционных процессов, а также основные параметры развития страны.
77. Разработка проекта Плана территориального развития, а также доработка осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию при участии центральных государственных и местных исполнительных органов, общественных и научно-исследовательских организаций (при необходимости).
78. План территориального развития предусматривает:
1) создание условий по повышению уровня и качества жизни населения;
2) формирование центров экономического роста;
3) формирование оптимальной системы расселения населения страны;
4) формирование единого внутреннего экономического пространства, опорного каркаса территориальной структуры экономики;
5) укрепление национальной и региональной инфраструктурной сети;

71. Стратегиялық көрсеткіштер картасының көрсеткіштері мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңдестірілген және өзара байланысты, аялар, салалар және өңірлер бойынша бөлуді (бөлу мүмкін болған кезде), сондай-ақ оларға қол жеткізуге салымды тиісті жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, ұлттық компанияларға бекітуді қамтиды.
72. Стратегиялық көрсеткіштер басым бағыттар бойынша Ұлттық жоспарды іске асырудың әрбір жылында елдің даму параметрлерін айқындайды және Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясында және Жалпыұлттық басымдықтарда айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдік прогресті өлшеуге мүмкіндік береді.
73. Мемлекеттік органдар алдыңғы Ұлттық жоспарды іске асыру аяқталатын жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға Ұлттық жоспардың жобасына ұсыныстарды жібереді.
74. Ұлттық жоспардың жобасы стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында және жария талқылау үшін ашық деректердің интернет-порталында орналастырылады және келіп түскен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталады.
75. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі органдармен келісілген Ұлттық жоспардың жобасын қалыптастырады, оны тиісті кезеңнің 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің қарауына енгізеді.
4-параграф. Елдің аумақтық даму жоспарын әзірлеу
76. Тиісті кезеңге арналған Елдің аумақтық даму жоспары (бұдан әрі – Аумақтық даму жоспары) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша әзірленеді және елді ұтымды аумақтық ұйымдастыру жөніндегі пайымды, қағидаттар мен тәсілдерді, көші-қон процестерін ескере отырып, демографиялық ахуалдың болжамдарын, сондай-ақ ел дамуының негізгі параметрлерін сипаттайтын құжат болып табылады.
77. Аумақтық даму жоспарының жобасын әзірлеуді, сондай-ақ пысықтауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық және ғылыми-зерттеу ұйымдарының қатысуымен жүзеге асырады (қажет болған жағдайда).
78. Аумақтық даму жоспары мыналарды көздейді:
1) халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасын арттыру бойынша жағдайлар жасау;
2) экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру;
3) ел халқын қоныстандырудың оңтайлы жүйесін қалыптастыру;
4) бірыңғай ішкі экономикалық кеңістікті, экономиканың аумақтық құрылымының тірек қаңқасын қалыптастыру;
5) ұлттық және өңірлік инфрақұрылымдық желіні нығайту;

6) развитие конкурентоспособной экономической специализации регионов.
79. Структура Плана территориального развития содержит следующие разделы:
1) введение;
2) анализ и оценка текущей ситуации;
3) обзор международного опыта;
4) видение, принципы, подходы и направления территориального развития;
5) основные параметры развития регионов;
6) схемы перспективного развития регионов;
7) механизмы реализации Плана территориального развития.
80. В разделе "Введение" указывается основание для разработки Плана территориального развития.
81. Раздел "Анализ и оценка текущей ситуации" содержит анализ ресурсного потенциала регионов страны, вопросы обеспеченности производственной и социальной инфраструктурой, классификацию и анализ регионов по экономической специализации и системе расселения, особенности территориально-пространственного развития страны.
Анализ также включает оценку глобальных и региональных тенденций социально-экономического развития, рассматриваемых как внешние факторы территориально-пространственного развития страны в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.
82. В разделе "Обзор международного опыта" отражается анализ опыта мировой практики по решению вопросов территориально-пространственного развития.
83. Раздел "Видение, принципы, подходы и направления территориального развития" состоит из цели, принципов, подходов и направлений территориально-пространственного развития страны.
84. Раздел "Основные параметры развития регионов" содержит основные показатели развития регионов на соответствующий период.
85. Раздел "Схемы перспективного развития регионов" содержит схемы перспективной экономической специализации регионов, перспективного расселения, перспективного развития производственной и социальной инфраструктуры.
86. Раздел "Механизмы реализации Плана территориального развития" состоит из нижестоящих документов СГП, посредством которых будут реализованы направления территориально-пространственного развития.
87. Разработанный проект Плана территориального развития соответствует следующим требованиям:
1) раскрывать вопросы перспективной территориальной организации страны и оптимального использования экономических ресурсов;
2) раскрывать вопросы текущего и перспективного инфраструктурного развития территорий, достижения установленных региональных стандартов;
3) раскрывать вопросы по улучшению качества жизни населения в регионах;
4) основываться на подходах и параметрах, закрепленных в Национальном плане, иных документах СГП.
Параграф 5. Разработка концепции
Сноска. Заголовок параграфа 5 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) өңірлердің бәсекеге қабілетті экономикалық мамандандырылуын дамыту.
79. Аумақтық даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) кіріспе;
2) ағымдағы жағдайды талдау және бағалау;
3) халықаралық тәжірибеге шолу;
4) аумақтық дамудың пайымы, қағидаттары, тәсілдері мен бағыттары;
5) өңірлер дамуының негізгі параметрлері;
6) өңірлерді перспективалық дамыту схемалары;
7) Аумақтық даму жоспарын іске асыру тетіктері.
80. "Кіріспе" бөлімінде Аумақтық даму жоспарын әзірлеудің негіздемесі көрсетіледі.
81. "Ағымдағы жағдайды талдау және бағалау" бөлімі ел өңірлерінің ресурстық әлеуетін талдауды, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу мәселелерін, экономикалық мамандану және қоныстандыру жүйесі бойынша өңірлерді жіктеуді және талдауды, елдің аумақтық-кеңістіктік даму ерекшеліктерін қамтиды.
Талдау осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының сыртқы факторлары ретінде қаралатын әлеуметтік-экономикалық дамудың жаһандық және өңірлік үрдістерін бағалауды да қамтиды.
82. "Халықаралық тәжірибеге шолу" бөлімінде аумақтық-кеңістіктік даму мәселелерін шешу бойынша әлемдік практика тәжірибесінің талдауы көрсетіледі.
83. "Аумақтық дамудың пайымы, қағидаттары, тәсілдері мен бағыттары" бөлімі елді аумақтық-кеңістікте дамытудың мақсатынан, қағидаттарынан, тәсілдерінен және бағыттарынан тұрады.
84. "Өңірлер дамуының негізгі параметрлері" бөлімі тиісті кезеңге арналған өңірлер дамуының негізгі көрсеткіштерін қамтиды.
85. "Өңірлерді перспективалық дамыту схемалары" бөлімі өңірлерді перспективалық экономикалық мамандандыру, перспективалық қоныстандыру, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымды перспективалық дамыту схемаларын қамтиды.
86. "Аумақтық даму жоспарын іске асыру тетіктері" бөлімі МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарынан тұрады, олар арқылы аумақтық-кеңістіктік даму бағыттары іске асырылады.
87. Әзірленген Аумақтық даму жоспарының жобасы мынадай:
1) елдің перспективалық аумақтық ұйымдастырылуы және экономикалық ресурстарды оңтайлы пайдалану мәселелерін ашу;
2) аумақтардың ағымдағы және перспективалық инфрақұрылымдық дамуы, белгіленген өңірлік стандарттарға қол жеткізу мәселелерін ашу;
3) өңірлерде халықтың өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі мәселелерді ашу;
4) Ұлттық жоспарда, МЖЖ өзге де құжаттарында бекітілген тәсілдер мен параметрлерге негізделу талаптарына сәйкес келеді.
5-параграф. Тұжырымдама әзірлеу
Ескерту. 5-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

88. Концепция является документом, определяющим видение развития конкретной сферы/отрасли (на период 5-10 лет), а также основные принципы и подходы к реализации соответствующей политики, направленные на достижение целей и задач, подходов, определенных в вышестоящих документах СГП и Целей устойчивого развития Организации Объединенных наций.
89. Структура концепции содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) анализ текущей ситуации;
3) обзор международного опыта;
4) видение развития конкретной отрасли/сферы;
5) основные принципы и подходы развития (по задачам/направлениям);
6) целевые индикаторы и ожидаемые результаты;
7) план действий по реализации концепции (приложение к концепции).
90. В разделе "Паспорт (основные параметры)" излагаются основные параметры, включающие:
1) наименование;
2) основание для разработки (указываются вышестоящие документы СГП, в реализацию которых обеспечивается разработка концепции, поручение);
3) указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию, а также государственных органов, ответственных за реализацию концепции;
4) сроки реализации.
91. В разделе "Анализ текущей ситуации" описывается оценка текущей ситуации состояния отрасли/сферы, а также основные проблемы, тенденции.
92. В разделе "Обзор международного опыта" отражается анализ позитивного опыта мировой практики по решению аналогичных вопросов, предлагаемый к применению в условиях Казахстана.
93. В разделе "Видение развития конкретной отрасли/сферы" описывается видение развития конкретной отрасли/сферы;
94. В разделе "Основные принципы и подходы развития (по задачам/направлениям)" излагаются принципы и подходы развития конкретной отрасли/сферы.
95. В разделе "Целевые индикаторы и ожидаемые результаты" отражаются индикаторы, соответствующие стратегическим показателям, утвержденным в Национальном плане либо декомпозированные из них, а также ограниченное количество (не более 5-7) ожидаемых результатов, характеризующих положительные изменения в определенной отрасли/сфере, которые будут достигнуты в результате реализации концепции.
При этом ожидаемые результаты формулируются в качественном и/или количественном выражении к сроку завершения реализации концепции.
В случае, если период реализации концепции заканчивается позже периода реализации действующего Национального плана, значения индикаторов и ожидаемых результатов концепции развития в последующем периоде демонстрируют свое улучшение.
96. План действий по реализации концепции (далее – План действий) является неотъемлемой частью Концепции и разрабатывается в виде приложения с целью организации и координации действий по реализации концепции для своевременного и полноценного достижения показателей и получения ожидаемых результатов.
План действий содержит перечень ключевых реформ/основных мероприятий, критически важных для достижения целевых индикаторов и ожидаемых результатов в курируемой сфере/отрасли, сроки их завершения и ответственные исполнители.
Мероприятия Плана действий увязываются с подходами, отраженными в концепции.
План действий разрабатывается на весь период ее реализации.
План действий по реализации концепции развития отрасли/сферы формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений государственных органов, участвующих в реализации концепции.

88. Тұжырымдама нақты саланы / аяны дамыту пайымын (5-10 жыл кезеңге), сондай-ақ МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге, тәсілдерге және Біріккен Ұлттар Ұйымының тұрақты даму мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тиісті саясатты іске асырудың негізгі қағидаттары мен тәсілдерін айқындайтын құжат болып табылады.
89. Тұжырымдаманың құрылымы мынадай:
1) паспорт (негізгі параметрлер);
2) ағымдағы ахуалды талдау;
3) халықаралық тәжірибеге шолу;
4) нақты саланың/аяның даму пайымы;
5) дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері (міндеттер/бағыттар бойынша);
6) нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер;
7) тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (Тұжырымдамаға қосымша) бөлімдерін қамтиды.
90. "Паспорт (негізгі параметрлер)" деген бөлімде мыналарды:
1) атауын;
2) әзірлеу үшін негіздемені (іске асыру үшін тұжырымдаманы, тапсырманы әзірлеу қамтамасыз етілетін МЖЖ жоғары тұрған құжаттары көрсетіледі);
3) тұжырымдаманы әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсетуді, сондай-ақ оны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдарды көрсетуді;
4) іске асыру мерзімдерін қамтитын негізгі параметрлер баяндалады.
91. "Ағымдағы ахуалды талдау" деген бөлімде саланың/аяның жай-күйінің ағымдағы жағдайын бағалау, сондай-ақ негізгі проблемалар, үрдістер сипатталады.
92. "Халықаралық тәжірибеге шолу" деген бөлімде Қазақстан жағдайларына бейімделуі мүмкін ұқсас мәселелерді шешу бойынша әлемдік практиканың оң тәжірибесінің талдауы көрсетіледі.
93. "Пайымдау" деген бөлімде нақты саланың/аяның пайымы сипатталады;
94. "Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері (міндеттер/бағыттар бойынша)" деген бөлімде нақты саланы/аяны дамытудың қағидаттары мен тәсілдері баяндалады.
95. "Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлімде Ұлттық жоспарда бекітілген стратегиялық көрсеткіштерге сәйкес келетін не олардан декомпозицияланған индикаторлар, сондай-ақ тұжырымдаманы іске асыру нәтижесінде қол жеткізілетін белгілі бір саладағы/аядағы оң өзгерістерді сипаттайтын күтілетін нәтижелердің шектеулі саны (5-7-ден аспайтын) көрсетіледі.
Бұл ретте күтілетін нәтижелер тұжырымдаманы іске асырудың аяқталу мерзіміне сапалық және/немесе сандық мәнде тұжырымдалады.
Егер тұжырымдаманы іске асыру кезеңі қолданыстағы Ұлттық жоспарды іске асыру кезеңінен кейін аяқталған жағдайда, даму тұжырымдамасы индикаторларының және күтілетін нәтижелерінің мәндері келесі кезеңде өзінің жақсарғанын көрсетеді.
96. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдар жоспары (бұдан әрі – Іс-қимылдар жоспары) тұжырымдаманың ажырамас бөлігі болып табылады және көрсеткіштерге уақтылы және толыққанды қол жеткізу және күтілетін нәтижелерді алу үшін тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында әзірленеді.
Іс-қимылдар жоспары жетекшілік ететін аяда/салада нысаналы индикаторларға және күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін аса маңызды түйінді реформалар/негізгі іс-шаралардың тізбесін, оларды аяқтау мерзімдерін және жауапты орындаушыларды қамтиды.
Іс-қимылдар жоспарының іс-шаралары тұжырымдамада көрсетілген тәсілдермен байланысты болуы тиіс.
Іс-қимыл жоспары оны іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді.
Саланы/аяны дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары тұжырымдаманы іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.

97. При уточнении терминов и определений, использованных в концепции, предусматривается подраздел, разъясняющий их смысл.
98. Концепция на стадии разработки согласовывается с уполномоченными органами по государственному и стратегическому планированию, а также со всеми заинтересованными государственными органами.
99. Проект концепции размещается на интернет-ресурсе государственного органа государственным органом-разработчиком концепции (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования), для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
100. Необходимость разработки концепции вытекает из вышестоящих документов СГП.
101. Основанием для разработки концепции соответствующими уполномоченными государственными органами, подчиненными непосредственно Президенту Республики Казахстан, является поручение Президента Республики Казахстан.
102. Основанием для разработки концепции соответствующими уполномоченными государственными органами, входящими в структуру Правительства Республики Казахстан, является поручение Президента Республики Казахстан или Премьер-Министра Республики Казахстан.
103. К проекту концепции, направляемому в Администрацию Президента Республики Казахстан, в обязательном порядке прилагается заключение уполномоченного органа по стратегическому планированию по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Разработка Плана развития государственных органов
104. План развития государственного органа (далее – план развития) разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе Национального плана, Плана территориального развития, Стратегии национальной безопасности, концепций, национальных проектов, также прогноза социально-экономического развития.
105. План развития разрабатывается соответствующим государственным органом и согласовывается с уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.
План развития не разрабатывается государственными органами, определенными Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
106. План развития разрабатывается в соответствии с требованиями пункта 104 СГП.
107. Структура плана развития состоит из разделов согласно пункту 105 СГП.

97. Тұжырымдамада пайдаланылған терминдер мен анықтамаларды нақтылау болған кезде олардың мағынасын түсіндіретін кіші бөлім көзделеді.
98. Тұжырымдама әзірлеу сатысында мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен, сондай-ақ барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.
99. Тұжырымдама жобасын тұжырымдаманы әзірлеуші мемлекеттік орган жария талқылау үшін мемлекеттік органның интернет-ресурсында (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады және келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып пысықтайды.
100. Тұжырымдаманы әзірлеу қажеттігі МЖЖ жоғары тұрған құжаттарынан туындайды.
101. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың тұжырымдаманы әзірлеуі үшін негіз болып табылады.
102. Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың тұжырымдаманы әзірлеуі үшін негіз болып табылады.
103. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберілетін тұжырымдама жобасына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы міндетті түрде қоса беріледі.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларыy әзірлеу
104. Мемлекеттік органның даму жоспары (бұдан әрі – даму жоспары) Ұлттық жоспардың, Аумақтық даму жоспарының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, тұжырымдамалардың, ұлттық жобалардың, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде әрбір үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірленеді.
105. Даму жоспарын тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес даму жоспарын әзірлемейді.
106. Даму жоспары МЖЖ-нің 104-тармағының талаптарына сәйкес әзірленеді.
107. Даму жоспарының құрылымы МЖЖ-нің 105-тармағына сәйкес бөлімдерден тұрады.

108. В разделе "Миссия и видение" излагаются миссия и видение государственного органа.
109. Миссией государственного органа является основное предназначение государственного органа как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
Формулировка миссии государственного органа излагается конкретно и понятно для пользователей.
110. Видением государственного органа является перспективное состояние курируемых отраслей или сфер деятельности в результате реализации плана развития государственного органа.
111. В разделе "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования" в разрезе стратегических направлений государственных органов указываются цели государственного органа, исходящие из действующего законодательства и вышестоящих документов СГП, взаимоувязанные с бюджетными программами, от реализации которых зависит достижение закрепленных за государственным органом индикаторов.
112. В разделе "Стратегические направления, цели, целевые индикаторы" излагаются стратегические направления, цели, целевые индикаторы плана развития.
Стратегические направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения стратегических показателей, обозначенных в Национальном плане, а также целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, концепции и национальных проектах.
Сноска. Пункт 112 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Определение целей осуществляется государственным органом согласно следующих требований:
1) наличие четкой причинно-следственной связи цели с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям Национального плана, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, национальных проектов;
4) краткое и четкое изложение целей, при формулировании которых не допускаются:
использование терминов, понятий и выражений произвольного или неоднозначного толкования;
указание на иные цели, задачи или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели.
114. Для каждой цели в плане развития определяются целевые индикаторы, вытекающие из индикаторов и показателей, закрепленных в соответствующих документах СГП вышестоящего уровня.
Формирование целевых индикаторов осуществляется в соответствии с ожидаемыми результатами.
Целевые индикаторы плана развития указываются с делением на макроиндикаторы, характеризующие развитие курируемых отраслей/сфер, и целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами и/или зависящие от деятельности государственного органа.

108. "Миссия және пайымдау" деген бөлімде мемлекеттік органның миссиясы және пайымы баяндалады.
109. Мемлекеттік органның миссиясы мемлекеттік басқару субъектісі ретінде мемлекеттік органның тиісті салада немесе қызмет аясында мемлекеттік саясатты іске асырудағы рөлін айқындаудан тұратын негізгі мақсаты болып табылады.
Мемлекеттік орган миссиясының тұжырымы пайдаланушылар үшін нақты және түсінікті болуы керек.
110. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру нәтижесінде жетекшілік ететін салалардың немесе қызмет аясының перспективалық жай-күйі мемлекеттік органның пайымы болып табылады.
111. "Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы" деген бөлімде мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның қолданыстағы заңнамадан және МЖЖ жоғары тұрған құжаттарынан туындайтын, іске асырылуына мемлекеттік органға бекітілген индикаторларға қол жеткізу байланысты болатын бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты мақсаттары көрсетіледі.
112. "Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар" деген бөлімде даму жоспарының стратегиялық бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары баяндалады.
Стратегиялық бағыттар реттелетін салаларды немесе қызмет салаларын талдау негізінде қалыптастырылады, ондағы өзгерістер Ұлттық жоспарда белгіленген стратегиялық көрсеткіштерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, тұжырымдаманың және ұлттық жобалардың мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін аса маңызды болып табылады.
Ескерту. 112-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Мақсаттарды айқындауды е мемлекеттік орган мынадай талаптарға сәйкес жүзеге асырады:
1) мақсаттың белгіленген проблемалармен нақты себеп-салдарлық байланысының болуы;
2) сандық көрсеткіштер арқылы мақсатқа қол жеткізуді білдіру мүмкіндігі;
3) Ұлттық жоспардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, ұлттық жобалардың мақсаттарына сәйкестік;
4) тұжырымдау кезінде мыналарға:
еркін немесе екіұшты түсіндірудің терминдерін, ұғымдарын және тіркестерін пайдалануға;
мақсатқа қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге де мақсаттарды, міндеттерді немесе нәтижелерді көрсетуге жол берілмейтін мақсаттардың қысқаша және нақты баяндалуы.
114. Әрбір мақсат үшін даму жоспарында жоғары тұрған деңгейдегі МЖЖ тиісті құжаттарында бекітілген индикаторлар мен көрсеткіштерден туындайтын нысаналы индикаторлар айқындалады.
Нысаналы индикаторларды қалыптастыру күтілетін нәтижелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Даму жоспарының нысаналы индикаторлары жетекшілік ететін салалардың/аялардың дамуын сипаттайтын макроиндикаторларға және бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты және/немесе мемлекеттік органның қызметіне байланысты нысаналы индикаторларға бөле отырып көрсетіледі.

115. К целевым индикаторам, взаимосвязанные с бюджетными программами, относятся целевые индикаторы государственных органов, зависящие от деятельности самого государственного органа.
Целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами, отражают в том числе решение задач, предусмотренных в вышестоящих документах СГП.
В плане развития учитываются все показатели, закрепленные за ним в рамках Карты стратегических показателей.
По каждому целевому индикатору определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.
116. К макроиндикаторам относятся целевые индикаторы, отражающие комплексную характеристику развития отрасли/сферы в регионе, и зависящие от деятельности самого государственного органа и соисполнителей.
Макроиндикаторы переносятся из вышестоящих документов СГП. Государственный орган обеспечивает достижение макроиндикаторов посредством достижения целей стратегического плана, а также реализации политики по курируемой сфере/отрасли.
Макроиндикаторы, характеризующие развитие отрасли, не требуют взаимоувязки с бюджетными программами соответствующего государственного органа.
117. В разделе "Ресурсы" в разбивке по годам отчетного и планового периода приводятся свод бюджетных расходов и человеческие ресурсы с указанием штатной численности, задействованной в реализации плана развития.
118. План развития государственного органа формируется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике на основании предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
119. К плану развития государственного органа прилагается финансовая потребность для достижения целей и целевых индикаторов плана развития государственного органа с указанием приоритетности целей и целевых индикаторов по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Пояснительная записка составляется в произвольной форме и содержит следующую информацию:
1) наименование цели, целевого индикатора;
2) краткое описание фактического финансирования и исполнения каждого целевого индикатора за последние 3 года;
3) плановый расчет значения целевого индикатора по каждому году;
4) обоснования и расчеты финансовой потребности с указанием приоритетности по целям и целевым индикаторам.
120. Приоритетность целей и целевых индикаторов является основанием для лимитов финансирования.
121. Планы развития утверждаются в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.

115. Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторларға мемлекеттік органның өзінің қызметіне байланысты мемлекеттік органдардың нысаналы индикаторлары жатады.
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар, оның ішінде МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында көзделген міндеттердің шешімін де көрсетеді.
Даму жоспарында Стратегиялық көрсеткіштер картасы шеңберінде оған бекітілген барлық көрсеткіштер ескеріледі.
Әрбір нысаналы индикатор бойынша есепті және бес жылдық кезеңдердің жылдары бойынша нысаналы индикатордың аралық мәндерін айқындай отырып, оның жоспарланған мәніне қол жеткізудің түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.
116. Макроиндикаторларға өңірде саланы/аяны дамытудың кешенді сипаттамасын көрсететін және мемлекеттік органның өзінің және бірлесіп орындаушылардың қызметіне байланысты нысаналы индикаторлар жатады.
Макроиндикаторлар МЖЖ жоғары тұрған құжаттарынан көшіріледі. Мемлекеттік орган стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу, сондай-ақ жетекшілік ететін ая/сала бойынша саясатты іске асыру арқылы макроиндикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Саланың дамуын сипаттайтын макроиндикаторлар тиісті мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты талап етпейді.
117. "Ресурстар" деген бөлімде есепті және жоспарлы кезең жылдары бөлінісінде бюджет шығыстарының жиынтығы мен даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны көрсетіле отырып, адами ресурстар келтіріледі.
118. Мемлекеттік органның даму жоспары осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
119. Мемлекеттік органның даму жоспарына осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығын көрсете отырып, мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттілік қоса беріледі.
Түсіндірме жазба еркін нысанда жасалады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) мақсаттың, нысаналы индикатордың атауы;
2) соңғы 3 жылдағы әрбір нысаналы индикатордың нақты қаржыландырылуының және орындалуының қысқаша сипаттамасы;
3) әрбір жыл бойынша нысаналы индикатор мәнінің жоспарлы есебі;
4) мақсаттар мен нысаналы индикаторлар бойынша басымдығын көрсете отырып, қаржылық қажеттіліктің негіздемелері және есептері.
120. Мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығы қаржыландыру лимиттері үшін негіз болып табылады.
121. Даму жоспарлары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бекітіледі.

122. Государственный орган-разработчик плана развития в срок не позднее 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в уполномоченный орган по государственному планированию.
123. План развития размещается на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика и уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в срок не позднее 10 рабочих дней после его утверждения или внесения изменений и дополнений.
124. При наличии в плане развития целей, связанных с отраслями/сферами других государственных органов, план развития направляется также в уполномоченные органы по компетенции.
125. К плану развития ежегодно разрабатывается операционный план в соответствии с пунктами 118 и 119 СГП.
126. При реорганизации государственного органа цели и целевые индикаторы соответствующей сферы (отрасли) отражаются в плане развития государственного органа-правопреемника на весь плановый период.
Параграф 7. Разработка Плана развития области, города республиканского значения, столицы
127. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается на пятилетний период на основе Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Общенациональных приоритетов, Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, концепции и национальных проектов.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Для разработки плана развития области, города республиканского значения, столицы решением акима области, города республиканского значения, столицы образуется рабочая группа, сформированная из представителей местных исполнительных органов, общественных советов и депутатов маслихата, с привлечением при необходимости представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, неправительственных и научных организаций, ученых и специалистов различных областей знаний, экспертного сообщества.
129. План развития области, города республиканского значения, столицы формируется по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике.
130. Разработанный проект плана развития области, города республиканского значения, столицы соответствует следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития региона во взаимоувязке с направлениями, обозначенными вышестоящими документами СГП;

122. Даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік орган өзгерістер мен толықтырулар бекітілгеннен немесе енгізілгеннен кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
123. Даму жоспары бекітілгеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде әзірлеуші мемлекеттік органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.
124. Даму жоспарында басқа мемлекеттік органдардың салаларымен/аяларымен байланысты мақсаттар болған кезде даму жоспары құзыреті бойынша уәкілетті органдарға да жіберіледі.
125. Даму жоспарына МЖЖ-нің 118 және 119-тармақтарына сәйкес жыл сайын операциялық жоспар әзірленеді.
126. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру кезінде тиісті саланың (аяның) мақсаттары мен нысаналы индикаторлары құқықтық мирасқор-мемлекеттік органның барлық жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарында көрсетіледі.
7-параграф. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеу
127. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы, Жалпыұлттық басымдықтар, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Елдің аумақтық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы, тұжырымдама мен ұлттық жобалар негізінде бесжылдық кезеңге әзірленеді.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланының, астананың даму жоспарын әзірлеу үшін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдерінен және мәслихат депутаттарынан тұратын жұмыс тобы құрылады, қажет болған кезде орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін тарта отырып, ғылыми ұйымдардың, ғалымдар мен түрлі білім салаларының мамандарының, сарапшылар қоғамдастығының өкілдері қатысады.
129. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
130. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында белгіленген бағыттармен өзара байланыста өңір дамуының басым бағыттарын айқындау;

2) излагать пути достижения целей, решения задач, установленных в вышестоящих документах СГП, на конкретной территории;
3) излагать оценку потенциала социально-экономического развития территории;
4) определять конечные цели развития территории к концу пятилетнего периода с указанием целевых индикаторов;
5) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
6) соблюдать логическую взаимосвязь целей и целевых индикаторов;
7) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
9) содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
10) соблюдать согласованность мероприятий центральных государственных и местных исполнительных органов, а также сбалансированность документа по целям и ресурсам;
11) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
Сноска. Пункт 130 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Не допускается разработка плана развития области, города республиканского значения, столицы, направленного на решение внутриведомственных вопросов государственных органов.
132. При внесении изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы к плану развития области, города республиканского значения, столицы прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям в план развития области, города республиканского значения, столицы по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
133. Структура плана развития области, города республиканского значения, столицы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные характеристики);
2) видение и перспектива развития территории;
3) анализ текущей ситуации;
4) основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения;
5) необходимые ресурсы.
134. В разделе "Паспорт (основные характеристики)" излагаются основные параметры планов развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели и целевые индикаторы;

2) нақты аумақта МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдарын баяндау;
3) аумақтың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетін бағалауды баяндау;
4) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, бесжылдық кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың түпкілікті мақсаттарын айқындау;
5) күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдауды ескере отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдерін айқындау;
6) мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың қисынды өзара байланысын сақтау;
7) алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің өз экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлану;
9) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе даму жоспарын іске асыруға арналған шығыстардың абсолютті мәндегі көлемі туралы ақпаратты қамту;
10) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар іс-шараларының келісімділігін, сондай-ақ мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігін сақтау;
11) тезистік форматта, қысқаша және нақты баяндау.
Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағытталған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеуге жол берілмейді.
132. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кесте қоса беріледі.
133. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорт (негізгі сипаттамалар);
2) аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы;
3) ағымдағы ахуалды талдау;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары;
5) қажетті ресурстар.
134. "Паспорт (негізгі сипаттамалар)" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының негізгі параметрлері баяндалады, онда:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттар, мақсаттар мен нысаналы индикаторлар;

4) необходимые ресурсы.
135. В разделе "Видение и перспектива развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
136. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не превышает 25% от общего объема документа.
137. Раздел "Анализ текущей ситуации" формируется в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.
138. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" излагаются:
1) основные направления социально-экономического развития региона;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах СГП, с указанием целевых индикаторов;
3) пути достижения поставленных целей.
139. Цели плана развития области, города республиканского значения, столицы представляют собой видение состояния определенного направления развития региона к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.
140. Все цели плана развития области, города республиканского значения, столицы содержат целевые индикаторы с промежуточными и конечными значениями, позволяющими определить степень достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы.
141. Цели, целевые индикаторы реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
Целевые индикаторы реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы ориентируются на достижение закрепленных за соответствующим регионом целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов в вышестоящих документах СГП.
План развития области, города республиканского значения, столицы в обязательном порядке включает закрепленные за соответствующим регионом показатели, предусмотренные в Карте стратегических показателей и национальных проектах.
142. Цели и целевые индикаторы разрабатываются в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящей Методики.
143. По инициативе местного исполнительного органа в качестве целевых индикаторов реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы включаются дополнительные индикаторы, учитывающие специфику региона в количестве не более 20% от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах СГП.

4) қажетті ресурстар қамтылады.
135. "Аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалы жай-күйі сипатталады.
136. "Ағымдағы ахуалды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ өңірдің бәсекелік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталады.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 25%-ынан аспайды.
137. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімі осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес қалыптастырылады.
138. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінде:
1) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
2) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, жоғары тұрған МЖЖ құжаттарында тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының әрбір бағыты бойынша мақсаттар;
3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары баяндалады.
139. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай өңірді дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйінің пайымын, оны дамытудың сапалық бағдарларын білдіреді.
140. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының барлық мақсаттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті маңызы бар нысаналы индикаторларды қамтиды.
141. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары, іске асырудың нысаналы индикаторлары оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып келтіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың нысаналы индикаторлары тиісті өңірге бекітілген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, МЖЖ жоғары тұрған құжаттарындағы міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары міндетті тәртіппен тиісті өңірге бекітілген Стратегиялық көрсеткіштер картасы мен ұлттық жобаларда көзделген көрсеткіштерді қамтиды.
142. Мақсаттар мен нысаналы индикаторлар осы Әдістеменің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес әзірленеді.
143. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың нысаналы индикаторлары ретінде МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында өңірге бекітілген индикаторлардың 20%-ынан аспайтын мөлшерде өңірдің ерекшелігін ескеретін қосымша индикаторлар енгізіледі.

144. Целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы указываются с делением на макроиндикаторы, характеризующие развитие региона, и целевые индикаторы, взаимоувязанные с финансовыми расходами.
К макроиндикаторам относятся целевые индикаторы, отражающие комплексную характеристику развития отрасли/сферы в регионе и не требующие взаимоувязки с бюджетными программами/подпрограммами.
К целевым индикаторам, взаимосвязанным с финансовыми расходами, относятся целевые индикаторы, взаимосвязанные с бюджетными программами местных исполнительных органов и/или зависящие от деятельности местных исполнительных органов.
Деление целевых индикаторов на макроиндикаторы и индикаторы, взаимосвязанные с финансовыми расходами осуществляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы совместно с соответствующими центральными государственными органами по компетенции
145. Не допускается планирование бюджетных расходов, не связанных с достижением целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы (за исключением расходов, связанных с содержанием государственных служащих, реализацией функций и задач, определяемых непосредственно законодательными актами, или направленных на реализацию поручений Президента Республики Казахстан).
146. Не допускается инициирование центральными государственными органами включения в план области, города республиканского значения, столицы индикаторов, не закрепленных за соответствующим регионом.
147. В случае включения по инициативе местного исполнительного органа для учета специфики региона в план развития области, города республиканского значения, столицы целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, местным исполнительным органом разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию согласно пункту 141 СГП.
148. Разбивка целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов (городов областного значения) формируется по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике.
149. Целевые индикаторы, не формируемые уполномоченным органом в области государственной статистики в разрезе районов и городов областного значения, в приложение включаются без разбивки по районам и городам областного значения.
В случае внесения изменений в приложение к плану развития без корректировок целевых индикаторов и их значений в целом по области, данные изменения с заинтересованными центральными государственными органами не согласовываются.

144. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторлары өңірдің дамуын сипаттайтын макроиндикаторларға және қаржы шығыстарымен өзара байланысты нысаналы индикаторларға бөліне отырып көрсетіледі.
Макроиндикаторларға өңірде саланы/аяны дамытудың кешенді сипаттамасын көрсететін және бюджеттік бағдарламалармен/кіші бағдарламалармен өзара байланысты талап етпейтін нысаналы индикаторлар жатады.
Қаржы шығыстарымен өзара байланысты нысаналы индикаторларға жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты және/немесе жергілікті атқарушы органдардың қызметіне байланысты нысаналы индикаторлар жатады.
Нысаналы индикаторларды қаржы шығыстарымен өзара байланысты макроиндикаторлар мен индикаторларға бөлуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құзыреті бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдармен бірлесіп жүзеге асырады.
145. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге байланысты емес бюджет шығыстарын (мемлекеттік қызметшілерді ұстауға, заңнамалық актілерде тікелей айқындалатын немесе Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыруға бағытталған функциялар мен міндеттерді іске асыруға байланысты шығыстарды қоспағанда) жоспарлауға жол берілмейді.
146. Орталық мемлекеттік органдардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жоспарына тиісті өңірге бекітілмеген индикаторларды енгізуге бастамашылық жасауына жол берілмейді.
147. Өңірдің ерекшелігін есепке алу үшін жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторларды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізген жағдайда жергілікті атқарушы орган МЖЖ-нің 141-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді.
148. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларын бөлу осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
149. Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бөлінісінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган қалыптастырмайтын нысаналы индикаторлар қосымшаға аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша бөлінбестен енгізіледі.
Даму жоспарына қосымшаға нысаналы индикаторларды және олардың мәндерін тұтастай облыс бойынша түзетусіз өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісілмейді.

150. В разделе "Необходимые ресурсы" в разрезе целей излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
151. Проект плана развития области, города республиканского значения, столицы, разработанный, соответственно, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы рассматривается уполномоченным органом по государственному планированию, иными заинтересованными государственными органами в срок, не превышающий одного месяца со дня поступления.
152. План развития области, города республиканского значения, столицы представляется местным исполнительным органом на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 1 декабря текущего года в соответствии с пунктом 146 СГП.
153. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчик плана развития области, города республиканского значения в течение 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в уполномоченный орган по государственному планированию.
154. План развития области, города республиканского значения, столицы размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа (акимата) и уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.
155. К плану развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается план мероприятий.
План мероприятий по реализации планов развития областей, города республиканского значения, столицы – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей планов развития областей, города республиканского значения, столицы, с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
156. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории совместно с соисполнителями соответствующей территории.
157. К плану мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы прилагается свод предполагаемых расходов по плану развития области, города республиканского значения, столицы в разрезе администраторов бюджетных программ по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике.
Информация о предполагаемых расходах иных источников в данной таблице не указывается.

150. "Қажетті ресурстар" бөлімінде мақсаттар бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру үшін қаржылық ресурстарға қажеттілік баяндалады.
151. Тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірлеген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды.
152. МЖЖ-нің 146-тармағына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын жергілікті атқарушы орган ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына бекітуге ұсынады.
153. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын әзірлеуші бекітілгеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
154. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бекітілгеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның (әкімдіктің) және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) интернет-ресурсында орналастырылады.
155. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына іс-шаралар жоспары әзірленеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімдерін, орындаушыларын, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
156. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушыларымен бірлесіп әзірлейді.
157. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бойынша болжанатын шығыстар жиынтығы қоса беріледі.
Өзге көздердің болжамды шығыстары туралы ақпарат бұл кестеде көрсетілмейді.

Глава 3. Реализация документов Системы государственного планирования
158. Реализацией является процесс достижения заданных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) документов СГП.
159. При реализации документов СГП обеспечивается:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых и трудовых ресурсов.
160. Основными инструментами, применяемыми для успешной реализации документов СГП являются:
1) реализация документов нижестоящего уровня;
2) декомпозиция, каскадирование целей, целевых индикаторов и показателей результатов;
3) разработка и реализация планов действий (мероприятий) и операционных планов;
4) обеспечение ресурсами;
5) межведомственное взаимодействие;
6) анализ и управление рисками;
7) проведение мониторинга документов СГП;
8) корректировка документов СГП.
Параграф 1. Реализация документов нижестоящего уровня
161. Документы СГП представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровне выше, а реализация, мониторинг, документов, стоящих на уровне выше, осуществляются на основе документов нижестоящих уровней.
162. Реализация Национального плана осуществляется посредством реализации:
1) концепции, национальных проектов;
2) планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
163. Реализация Плана территориального развития страны осуществляется также посредством реализации:
Концепции, национальных проектов;
планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
164. Реализация концепции осуществляется посредством реализации:
плана действий по ее реализации;
национальных проектов;
плана развития государственных органов;
плана развития области, города республиканского значения, столицы;
плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний;
законов и иных нормативных правовых актов.
165. Реализация плана развития государственного органа осуществляется посредством реализации операционного плана и бюджетных программ.
166. Реализация планов развития областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется посредством реализации плана мероприятий по их реализации и бюджетных программ в соответствии с Правилами осуществления проектного управления, утверждаемыми в соответствии со статьей 43-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Правила осуществления проектного управления).

3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру
158. МЖЖ құжаттарында қойылған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне (аралық және түпкілікті) қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
159. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде мыналар:
ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
ресурстардың ең аз шығынымен берілген нәтижелерге қол жеткізуге бағдарлану;
қаржылық және еңбек ресурстарының теңгерімділігі қамтамасыз етіледі.
160. МЖЖ құжаттарын табысты іске асыру үшін қолданылатын негізгі құралдар:
1) төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру;
2) мақсаттарды, нысаналы индикаторларды және нәтижелер көрсеткіштерін декомпозициялау, каскадтау;
3) іс-қимыл жоспарларын (іс-шаралар) және операциялық жоспарларды әзірлеу және іске асыру;
4) ресурстармен қамтамасыз ету;
5) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
6) тәуекелдерді талдау және басқару;
7) МЖЖ құжаттарына мониторинг жүргізу;
8) МЖЖ құжаттарын түзету болып табылады.
1-параграф. Төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру
161. МЖЖ құжаттары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттілігі мен заңдылығы жоғары деңгейде тұрған құжаттардан туындайтын тұтас жүйені білдіреді, ал жоғары деңгейде тұрған құжаттарды іске асыру, мониторингтеу төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
162. Ұлттық жоспарды іске асыру:
1) тұжырымдаманы, ұлттық жобаларды;
2) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
163. Елдің аумақтық даму жоспарын іске асыру:
Тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы да жүзеге асырылады.
164. Тұжырымдамаларды іске асыру:
оны іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын;
ұлттық жобаларды;
мемлекеттік органдардың даму жоспарын;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын;
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын;
заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
165. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру операциялық жоспарды және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
166. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 43-1-бабына сәйкес бекітілетін Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидалары) сәйкес оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары мен бюджеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 166 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.07.2023 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Определение мероприятий, направленных на достижение целей
167. Для успешной реализации документов СГП определяется перечень действий (мероприятий) для их выполнения с целью достижения целей, задач и получения планируемых результатов.
168. Планы действий, планы мероприятий и операционные планы государственных органов разрабатываются на тактическом и операционном уровнях.
169. На тактическом уровне оцениваются действия (мероприятия), осуществляемые органом, участвующим в реализации концепции, планов развития области, города республиканского значения, столицы для достижения целей, целевых индикаторов.
170. Для реализации концепции разрабатываются планы действий. Для реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается план мероприятий.
171. План действий (мероприятий) по реализации документов СГП – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов концепций, планов развития области, города республиканского значения, столицы с определением сроков, ответственных исполнителей, формы завершения.
172. На операционном уровне разрабатываются операционные планы, определяющие конкретные действия (мероприятия) и критерии эффективности их выполнения для структурных подразделений органов, участвующих в реализации плана развития государственного органа.
173. Порядок разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана определены Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 7 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20006).
Параграф 3. Разработка плана действий по реализации концепции
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. План действий по реализации концепции (далее – план действий) является приложением к концепции и разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации концепции для своевременного и полноценного достижения ее целей, задач и получения планируемых результатов.

Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.07.2023 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды айқындау
167. МЖЖ құжаттарын табысты іске асыру үшін мақсаттарға, міндеттерге қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу мақсатында оларды орындау үшін іс-қимылдар (іс-шаралар) тізбесі айқындалады.
168. Мемлекеттік органдардың іс-қимыл жоспарлары, іс-шаралар жоспарлары және операциялық жоспарлары тактикалық және операциялық деңгейлерде әзірленеді.
169. Тактикалық деңгейде мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму тұжырымдамаларын, жоспарларын іске асыруға қатысатын орган жүзеге асыратын іс-әрекеттер (іс-шаралар) бағаланады.
170. Тұжырымдамаларды іске асыру үшін іс-қимыл жоспарлары әзірленеді. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру үшін іс-шаралар жоспары әзірленеді.
171. МЖЖ құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-қимылдар (іс-шаралар) жоспары – мерзімдерді, жауапты орындаушыларды, аяқтау нысанын айқындай отырып, тұжырымдамалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
172. Операциялық деңгейде мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыруға қатысатын органдардың құрылымдық бөлімшелері үшін нақты іс-қимылдарды (іс-шараларды) және оларды орындау тиімділігінің өлшемшартын айқындайтын операциялық жоспарлар әзірленеді.
173. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және іске асырылуын бақылау тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20006 болып тіркелген) бекітілген Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидаларында айқындалған.
3-параграф. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Ескерту. 3-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
174. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдар жоспары (бұдан әрі – іс-қимылдар жоспары) тұжырымдамаға қосымша болып табылады және тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында оның мақсаттарына, міндеттеріне уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін әзірленеді.

Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. План действий разрабатывается на весь период ее реализации.
176. План действий содержит систему согласованных по срокам, исполнителям мероприятий с указанием целевых индикаторов, обеспечивающих достижение поставленных целей.
177. План действий по реализации концепции формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений государственных органов, участвующих в реализации концепции.
Сноска. Пункт 177 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы
178. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы (далее – план мероприятий) – совокупность действий, направленных на достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
179. План мероприятий разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы для своевременного и полноценного достижения ее целей и получения планируемых результатов.
180. План мероприятий содержит систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленных целей, целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы, с учетом Плана территориального развития страны.
181. План мероприятий разрабатывается одновременно с разработкой плана развития области, города республиканского значения, столицы на весь период ее реализации.
182. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы формируется по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
183. К плану мероприятий прилагается свод предполагаемых расходов по плану развития области, города республиканского значения, столицы в разрезе администраторов бюджетных программ аналогично по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике.

Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Іс-қимылдар жоспары оны іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді.
176. Іс-қимылдар жоспары тұжырымдамалардың қойылған мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, мерзімдері, орындаушылары бойынша келісілген іс-шаралар жүйесін қамтиды.
177. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары Тұжырымдаманы іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
178. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) – мерзімдерін, орындаушыларын, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-қимылдар жиынтығы.
179. Іс-шаралар жоспары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына уақтылы және толық қол жеткізу және жоспарланатын нәтижелерге қол жеткізу үшін оны іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында әзірленеді.
180. Іс-шаралар жоспары Елдің аумақтық даму жоспарын ескере отырып, қойылған мақсаттарға, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз ететін күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, мерзімдері, ресурстары және орындаушылары бойынша келісілген іс-шаралар жүйесін қамтиды.
181. Іс-шаралар жоспары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеумен бір мезгілде оны іске асырудың бүкіл кезеңіне әзірленеді.
182. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
183. Іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысанға ұқсас бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бойынша болжанатын шығыстар жиынтығы қоса беріледі.

Параграф 5. Обеспечение документов Системы государственного планирования ресурсами
184. Для своевременной и качественной реализации документов СГП, важно их обеспечение необходимыми ресурсами – финансовыми, трудовыми, материально-техническими.
185. Источниками финансирования документов СГП являются:
1) средства республиканского и местных бюджетов;
2) государственные займы;
3) негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию;
4) прямые иностранные и отечественные инвестиции;
5) гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров;
6) кредиты банков второго уровня;
7) собственные средства организаций;
8) другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
186. Предполагаемые объемы финансирования документов СГП определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и документов.
187. Распределение бюджетных средств, необходимых для достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП на плановый период осуществляется в процессе формирования проектов республиканского и местных бюджетов.
188. В ходе разработки проектов бюджетов на среднесрочный период уточняются возможности финансирования документов СГП за счет средств республиканского и местных бюджетов, государственных займов, негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию.
189. Государственный орган, ответственный за достижение целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП, предусматривает в своих бюджетных программах бюджетные средства, необходимые для достижения поставленных целей, задач и запланированных целевых индикаторов, и показателей результатов.
190. Предусмотренные в документах СГП цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов, достижение которых предполагается за счет финансирования из республиканского и местных бюджетов, обеспечивают взаимоувязанность с целями и показателями результатов бюджетных программ соответствующих государственных органов.
Параграф 6. Межведомственное взаимодействие
191. Важнейшей задачей на стадии реализации документов СГП является развитие межведомственного взаимодействия. Успешность и результативность реализации документов СГП во многом зависит от согласованных действий центральных и местных государственных органов, организаций квазигосударственного сектора, их заинтересованности и вовлеченности в процесс реализации документов СГП.

5-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын ресурстармен қамтамасыз ету
184. МЖЖ құжаттарын уақтылы және сапалы іске асыру үшін оларды қажетті ресурстармен – қаржылық, еңбек, материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету маңызды.
185. МЖЖ құжаттарын қаржыландыру көздері мыналар:
1) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты;
2) мемлекеттік қарыздар;
3) мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар;
4) тікелей шетелдік және отандық инвестициялар;
5) халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары;
6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттері;
7) ұйымдардың меншікті қаражаты;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болып табылады.
186. МЖЖ құжаттарын қаржыландырудың болжамды көлемі әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлері, халықаралық шарттар мен құжаттар ескеріле отырып айқындалады.
187. Жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ құжаттарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын бөлу республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесінде жүзеге асырылады.
188. Орта мерзімді кезеңге арналған бюджеттердің жобаларын әзірлеу барысында мемлекеттік кепілдікпен тартылатын республикалық және жергілікті бюджеттердің, мемлекеттік қарыздардың, мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен МЖЖ құжаттарын қаржыландыру мүмкіндіктері нақтыланады.
189. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган өзінің бюджеттік бағдарламаларында қойылған мақсаттарға, міндеттерге және жоспарланған нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді.
190. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру есебінен қол жеткізу болжанып отырған МЖЖ құжаттарында көзделген мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері тиісті мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттары мен нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланысты қамтамасыз етеді.
6-параграф. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
191. МЖЖ құжаттарын іске асыру сатысындағы маңызды міндет ведомствоаралық өзара іс-қимылды дамыту болып табылады. МЖЖ құжаттарын іске асырудың табыстылығы мен нәтижелілігі көбінесе орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының келісілген іс-қимылдарына, олардың МЖЖ құжаттарын іске асыру процесіне мүдделілігі мен тартылуына байланысты.

192. Межведомственное взаимодействие состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными структурами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации документов СГП.
193. Межведомственное взаимодействие основывается на следующих принципах:
1) согласованность действий центральных государственных органов и местных исполнительных органов в процессе реализации документов СГП;
2) заинтересованность каждой из взаимодействующих сторон в поиске путей решения проблем и достижения результатов;
3) объединение усилий и возможностей каждой из сторон в преодолении важных проблем, решение которых поодиночке неэффективно;
4) конструктивное сотрудничество между участниками реализации документов СГП в разрешении спорных вопросов;
5) ответственность руководителей государственных органов и организаций за принятие необходимых административных и управленческих решений, направленных на достижение целей и результатов, а также за принятие решений, не соответствующих законодательству Республики Казахстан.
194. Межведомственное взаимодействие совместными усилиями государственных органов, организаций квазигосударственного сектора и иных организаций обеспечивает достижение запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП и решает значимые социальные, экономические, экологические и прочие проблемы.
195. Межведомственное взаимодействие в реализации документов СГП осуществляется на основе:
взаимодействия государственных органов и организаций в реализации документов СГП;
декомпозиции и каскадирования целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП;
планов действий (мероприятий) по реализации документов СГП.
196. Государственный орган, организация, участвующая в реализации документов СГП, концентрируется на конкретных действиях для достижения существенных результатов в соответствующей отрасли (сфере деятельности).
197. При реализации документов СГП могут применяться методы и подходы проектного управления в соответствии с пунктом 27 СГП.
Проектное управление осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления.
Параграф 7. Анализ и управление рисками
198. При реализации документов СГП особое внимание уделяется выявлению и анализу рисков, а также принятию всех необходимых мер по управлению рисками.
199. Риски, как и значительная часть информации, собранная в процессе разработки документов СГП изменяются по мере их реализации и постоянно отслеживаются.
200. В ходе реализации документов СГП имеется вероятность возникновения новых рисков.

192. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мемлекеттік құрылымдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары және МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысатын басқа да ұйымдар арасында сындарлы өзара іс-қимылды жолға қоюды қамтиды.
193. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) МЖЖ құжаттарын іске асыру процесінде орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар іс-қимылдарының келісілуі;
2) өзара іс-қимыл жасайтын әрбір тараптың проблемаларды шешу және нәтижелерге қол жеткізу жолдарын іздестіруге мүдделілігі;
3) жеке-дара шешуге тиімсіз маңызды проблемаларды еңсеруде әрбір тараптың күш-жігері мен мүмкіндіктерін біріктіру;
4) даулы мәселелерді шешуде МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысушылар арасындағы сындарлы ынтымақтастық;
5) мемлекеттік органдар мен ұйымдар басшыларының мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдағаны үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін шешімдер қабылдағаны үшін жауаптылығы.
194. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының және басқа да ұйымдардың бірлескен күш-жігерімен МЖЖ құжаттарының жоспарланған мақсаттарына, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және маңызды әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және өзге де проблемаларды шешеді.
195. МЖЖ құжаттарын іске асырудағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл:
МЖЖ құжаттарын іске асыруда мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылы;
МЖЖ құжаттарының мақсаттарын, міндеттерін, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін декомпозициялау және каскадтау;
МЖЖ құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-қимылдар (іс-шаралар) жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
196. МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысатын мемлекеттік орган, ұйым тиісті салада (қызмет аясында) елеулі нәтижелерге қол жеткізуге арналған нақты іс-қимылдарға шоғырланады.
197. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде МЖЖ-нің 27-тармағына сәйкес жобалық басқару әдістері мен тәсілдері қолданылуы мүмкін.
Жобалық басқару Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
7-параграф. Тәуекелдерді талдау және басқару
198. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде тәуекелдерді анықтап, талдауға, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға ерекше көңіл бөлінеді.
199. МЖЖ құжаттарын әзірлеу барысында жиналған ақпараттың едәуір бөлігі сияқты тәуекелдер де іске асырылу шамасына қарай өзгереді және үнемі қадағаланады.
200. МЖЖ құжаттарын іске асыру барысында жаңа тәуекелдердің туындау ықтималдығы бар.

201. При реализации документов СГП государственные органы, ответственные за их реализацию, соисполнители (государственные органы, подведомственные организации, субъекты квазигосударственного сектора), в пределах своих полномочий проводят:
1) анализ рисков – отслеживают возможные риски, которые повлияют на ход реализации документов СГП и воспрепятствуют достижению запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов;
2) управление рисками – осуществляют необходимые мероприятия (в том числе ранее запланированные) в случае усиления вероятности или наступления риска недостижения запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов.
202. Основная цель процесса управления рисками при принятии управленческих решений – увеличение вероятности успешного достижения целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов, в целом реализации документов СГП через снижение степени воздействия рисков до приемлемого уровня. Процесс управления рисками связан с принятием необходимых и своевременных решений.
203. Анализ и управление рисками выполняются на протяжении всего планового периода реализации документов СГП органами-разработчиками документов, государственными органами, ответственными за достижение целевых индикаторов, показателей результатов, и соисполнителями (государственными органами, подведомственными организациями, субъектами квазигосударственного сектора).
204. Управление рисками является реальным процессом и содержит действия, которые предпримет орган, ответственный за достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов.
Параграф 8. Корректировка документов Системы государственного планирования
205. Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, отдельные поручения Президента Республики Казахстан, результаты проведенного мониторинга реализации документов СГП являются основой для их корректировки.
206. Национальный план, План территориального развития страны, концепций корректируются на основании заключения Администрации Президента Республики Казахстан по результатам мониторинга реализации в соответствии с СГП.
207. Корректировка Карты стратегических показателей допускается в случае внесения корректировок в Национальный план.
208. В случае корректировки Карты стратегических показателей целевые индикаторы нижестоящих документов СГП подлежат соответствующей корректировке.
209. В последний год реализации документов СГП корректировка целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов не допускается, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6 СГП.

201. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушылар (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері) өз өкілеттіктері шегінде мыналарды жүргізеді:
1) тәуекелдерді талдау – МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысына әсер ететін және жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге кедергі келтіретін ықтимал тәуекелдерді қадағалайды;
2) тәуекелдерді басқару – жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу ықтималдығы күшейген немесе тәуекелі басталған жағдайда қажетті іс-шараларды (оның ішінде бұрын жоспарланған) жүзеге асырады.
202. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде тәуекелдерді басқару процесінің негізгі мақсаты – мақсаттарға, міндеттерге, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне табысты қол жеткізу, жалпы тәуекелдердің әсер ету дәрежесін қолайлы деңгейге дейін төмендету арқылы МЖЖ құжаттарын іске асыру ықтималдығын арттыру. Тәуекелдерді басқару процесі қажетті және уақтылы шешімдер қабылдаумен байланысты.
203. Тәуекелдерді талдау мен басқаруды құжаттарды әзірлеуші органдар, нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушылар (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері) МЖЖ құжаттарын іске асырудың барлық жоспарлы кезеңі ішінде орындайды.
204. Тәуекелдерді басқару нақты процесс болып табылады және мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты орган қабылдайтын іс-қимылдарды қамтиды.
8-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын түзету
205. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасы Президентінің жекелеген тапсырмалары, МЖЖ құжаттарының іске асырылуына жүргізілген мониторинг нәтижелері оларды түзету үшін негіз болып табылады.
206. Ұлттық жоспар, Елдің аумақтық даму жоспары, тұжырымдамалар МЖЖ сәйкес іске асыруды мониторингтеу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қорытындысы негізінде түзетіледі.
207. Ұлттық жоспарға түзетулер енгізілген жағдайда Стратегиялық көрсеткіштер картасын түзетуге жол беріледі.
208. Стратегиялық көрсеткіштер картасы түзетілген жағдайда МЖЖ төмен тұрған құжаттарының нысаналы индикаторлары тиісті түрде түзетілуге тиіс.
209. МЖЖ 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, МЖЖ құжаттарын іске асырудың соңғы жылында мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін түзетуге жол берілмейді.

210. Корректировка плана развития государственного органа допускается в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством.
Не допускается корректировка плана развития государственного органа позднее третьего квартала текущего финансового года, предусматривающая уменьшение значения целевых индикаторов в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств.
211. По результатам мониторинга реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы и планов мероприятий по их реализации подлежат корректировке один раз в год в срок не позднее 15 декабря текущего года.
212. В результате, корректировка документов приводит к пересмотру отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределению ресурсов или изменению их объемов, изменению значений целевых индикаторов и показателей результатов, приостановке тех действий, которые оказываются неэффективными, разработке новых подходов к преодолению проблем и устранению слабых мест, выявленных в процессе реализации документов СГП.
213. Изменение количественных значений целевых индикаторов и показателей результатов после истечения срока реализации не допускается. Плановый период по истечении срока реализации остается плановым.
214. Корректировка документов СГП осуществляется с учетом требований, установленных для разработки.
Глава 4. Проведение мониторинга документов Системы государственного планирования
215. Мониторингом является сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации документов СГП, за исключением Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Общенациональных приоритетов и Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан.
216. Мониторинг документов СГП обеспечивает:
1) регулярность получения информации о ходе реализации документа;
2) возможность осуществления оперативного анализа поступающей информации, выявления рисков его неэффективной реализации и определения возможностей для оптимизации управленческих решений;
3) согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
4) возможность своевременно вырабатывать предложения по корректировке документа в случае существенного изменения условий его реализации;
5) качественное подведение итогов реализации документа после завершения срока его действия.
217. Мониторинг осуществляется посредством регулярного сбора информации для изучения и анализа:
использования ресурсов;
выполнения запланированной деятельности;
достижения запланированных целевых индикаторов и показателей результатов.

210. Бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік органның даму жоспарын түзетуге жол беріледі.
Бюджет қаражатының күтілетін игерілмеуіне байланысты нысаналы индикаторлардың мәнін азайтуды көздейтін ағымдағы қаржы жылының үшінші тоқсанынан кеш мемлекеттік органның даму жоспарын түзетуге жол берілмейді.
211. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларының іске асырылуын мониторингтеудің нәтижелері бойынша ағымдағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде жылына бір рет түзетілуге жатады.
212. Нәтижесінде, құжаттарды түзету жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарауға, ресурстарды қайта бөлуге немесе олардың көлемін өзгертуге, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің мәндерін өзгертуге, тиімсіз болып табылатын іс-әрекеттерді тоқтата тұруға, МЖЖ құжаттарын іске асыру процесінде анықталған проблемаларды еңсерудің және әлсіз тұстарын жоюдың жаңа тәсілдерін әзірлеуге әкеледі.
213. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің сандық мәндерін іске асыру мерзімі өткеннен кейін өзгертуге жол берілмейді. Жоспарлы кезең іске асыру мерзімі өткеннен кейін жоспарлы кезең болып қала береді.
214. МЖЖ құжаттарын түзету әзірлеу үшін белгіленген талаптар ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
4-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына мониторинг жүргізу
215. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Жалпыұлттық басымдықтарды және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын қоспағанда, МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептер мен басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту мониторингтеу болып табылады.
216. МЖЖ құжаттарын мониторингтеу мыналарды:
1) құжаттың іске асырылу барысы туралы ақпарат алудың жүйелілігін;
2) келіп түскен ақпаратты жедел талдауды жүзеге асыру, оның тиімсіз іске асырылу тәуекелдерін анықтау және басқарушылық шешімдерді оңтайландыру мүмкіндіктерін айқындау мүмкіндігін;
3) мемлекеттік органдардың тиісті құжатты іске асырудағы іс-қимылдарының келісілуін;
4) іске асыру шарттары елеулі өзгерген жағдайда құжатты түзету бойынша ұсыныстарды уақтылы әзірлеу мүмкіндігін;
5) қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттың іске асырылуына сапалы қорытынды жасауды қамтамасыз етеді.
217. Мониторинг:
ресурстарды пайдалануды;
жоспарланған қызметті орындауды;
жоспарланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуді зерделеу және талдау үшін ақпаратты тұрақты жинау арқылы жүзеге асырылады.

218. Предметом мониторинга являются затраты и ресурсы на осуществление той или иной деятельности, мероприятий, прямых и конечных результатов, а также качественные результаты этой деятельности.
219. Основным результатом мониторинга документов СГП является обеспечение полного и своевременного достижения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
220. Источниками информации для проведения мониторинга документов СГП являются:
1) официальная статистическая информация уполномоченного органа в области государственной статистики;
2) международные рейтинги, результаты Целей Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
3) итоги мониторинга документов СГП нижестоящего уровня;
4) отчеты об исполнении бюджетов;
5) расчеты и заключения независимых экспертов;
6) другие источники.
221. По результатам мониторинга документов СГП может осуществляться их корректировка в соответствии с пунктом 24 СГП.
222. Мониторинг хода реализации документов СГП осуществляется уполномоченными органами в соответствии с пунктом 17 СГП.
223. Результаты мониторинга оформляются в виде отчета о реализации в порядке, предусмотренном в главе 4 настоящей Методики.
Отчет о реализации действующего документа СГП подготавливается ежегодно в сроки, установленные настоящей Методикой.
224. При мониторинге документов СГП могут применяться методы и подходы проектного управления в соответствии с пунктом 27 СГП.
Проектное управление осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления.
Параграф 1. Отчет о реализации документов Системы государственного планирования
225. Отчет о реализации содержит в себе:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показатели результатов задач, а также причины их недостижения;
3) информацию об исполненных запланированных мероприятиях, неисполненных или частичного исполненных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий) комментариев о причинах их неисполнения и влиянии на достижение установленных целей, задач и соответствующих целевых индикаторов и показателей, определенных в документах СГП;
4) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);

218. Мониторингтің нысанасы қандай да бір қызметті, іс-шараларды, тікелей және түпкілікті нәтижелерді жүзеге асыруға арналған шығындар мен ресурстар, сондай-ақ осы қызметтің сапалы нәтижелері болып табылады.
219. МЖЖ құжаттарын мониторингтеудің негізгі нәтижесі мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
220. МЖЖ құжаттарына мониторинг жүргізу үшін ақпарат көздері мыналар:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми статистикалық ақпараты;
2) халықаралық рейтингтер, Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарының нәтижелері;
3) төмен тұрған деңгейдегі МЖЖ құжаттарын мониторингтеудің қорытындысы;
4) бюджеттердің атқарылуы туралы есептер;
5) тәуелсіз сарапшылардың есептеулері мен қорытындылары;
6) басқа көздер болып табылады.
221. МЖЖ құжаттарын мониторингтеу нәтижелері бойынша оларды МЖЖ-нің 24-тармағына сәйкес түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
222. МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысын мониторингтеуді МЖЖ-нің 17-тармағына сәйкес уәкілетті органдар жүзеге асырады.
223. Мониторинг нәтижелері осы Әдістеменің 4-тарауында көзделген тәртіппен іске асыру туралы есеп түрінде ресімделеді.
МЖЖ қолданыстағы құжатының іске асырылуы туралы есеп жыл сайын осы Әдістемеде белгіленген мерзімде дайындалады.
224. МЖЖ құжаттарын мониторингтеу кезінде МЖЖ-нің 27-тармағына сәйкес жобалық басқарудың әдістері мен тәсілдері қолданылуы мүмкін.
Жобалық басқару Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
1-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру туралы есеп
225. Іске асыру туралы есепте:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушылар;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері;
2) жоспарланған және іс жүзінде қол жеткізілген нысаналы индикаторлар, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштері, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;
3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжат іске асырылған кезден бастап бүкіл кезең ішінде), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда) олардың орындалмау себептері және МЖЖ құжаттарында айқындалған белгіленген мақсаттарға, міндеттерге және тиісті нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге ықпалы туралы түсініктемелер туралы ақпарат;
4) базалық кезеңмен салыстырғанда динамикада игілік алушылардың қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжат іске асырылғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);

5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий и государственного аудита.
В случаях, когда реализация документа связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа.
6) обобщенный анализ хода реализации документа с указанием информации о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, а также выводы и предложения, в том числе касающиеся корректировки документов СГП, согласно изменениям действующего законодательства Республики Казахстан.
226. Отчет о реализации Национального плана развития Республики Казахстан заполняется по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
Заключение уполномоченного органа по государственному планированию по реализации Национального плана Республики Казахстан заполняется по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике.
227. Отчет о реализации концепции заполняется по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 227 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
228. Отчет о реализации плана развития государственного органа заполняется по форме согласно приложению 13 к настоящей Методике.
229. Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, заполняется по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике.
230. После завершения срока реализации документа подготавливается итоговый отчет о реализации документа, включающий в себя как информацию по реализации за последний год действия документа, так и обобщенную информацию за весь период действия документа.
231. Отчет о реализации в зависимости от вида документа СГП представляется в электронном виде (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) и (или) размещается за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) на интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего формирование отчета о реализации.
232. Отчет о реализации, содержащий информацию секретного характера и для служебного пользования представляется на бумажном носителе.

5) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар туралы мәліметтер және бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпарат қамтылады.
Құжатты іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты жағдайларда әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді.
6) шешуге құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы ақпаратты көрсете отырып, құжаттың іске асырылу барысын, сондай-ақ тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес МЖЖ құжаттарын түзетуге қатысты тұжырымдар мен ұсыныстарды қорытып талдау қамтылады.
226. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
227. Тұжырымдаманы іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Ескерту. 227-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
228. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
229. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
230. Құжатты іске асыру мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттың іске асырылуы туралы қорытынды есеп дайындалады, оған құжаттың соңғы қолданылу жылында іске асырылуы жөніндегі ақпарат та, құжаттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін қорытындыланған ақпарат та кіреді.
231. Іске асыру туралы есеп МЖЖ құжатының түріне қарай электрондық түрде (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) ұсынылады және (немесе) іске асыру туралы есепті қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның интернет-ресурсында бірінші басшының қолы қойылып (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.
232. Құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қамтитын іске асыру туралы есеп қағаз жеткізгіште ұсынылады.

233. Отчеты о реализации документов СГП содержатся на интернет-ресурсе государственного органа на протяжении всего периода реализации документа.
Параграф 2. Представление отчета о реализации Национального плана развития Республики Казахстан
234. Мониторинг Национального плана проводится ежеквартально и ежегодно.
235. Ежеквартальный (оперативный) мониторинг Национального плана проводится Национальным проектным офисом, в соответствии с методами и подходами проектного управления.
236. Результаты оперативного мониторинга представляются исполнителями в уполномоченные органы по стратегическому и государственному планированию на ежеквартальной основе не позднее 10 числа отчетного месяца.
237. Результаты оперативного мониторинга используются для анализа хода реализации, выявления рисков несвоевременной и/или некачественной реализации Национального плана и выработки соответствующих своевременных предложений по необходимым корректирующим действиям.
238. Уполномоченный орган по стратегическому планированию на основании данных оперативного мониторинга, а также с учетом информации Национального аналитического центра мониторинга реформ направляет соответствующие предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан.
239. Ежегодный мониторинг Национального плана проводится центральными уполномоченными органами по стратегическому и государственному планированию на основании информации, представленной государственными органами, соисполнителями ответственными за достижение стратегических показателей согласно закреплению по Карте стратегических показателей в соответствии с пунктами 44 и 45 СГП.
240. В случае, если в реализации задачи участвует соисполнитель, то он в срок до 1 мая года следующего за отчетным годом представляет в государственный орган, ответственный за достижение стратегического показателя, отчет о реализации Национального плана Республики Казахстан по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
241. Центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компаний, ответственные за достижение стратегических показателей, в пределах своей компетенции, представляют в уполномоченный орган по стратегическому и государственному планированию до 1 июня года, следующего за отчетным годом, отчет о реализации Национального плана за подписью первого руководителя данного государственного органа, организации.
242. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе отчета о реализации Национального плана Республики Казахстан, полученного от государственных органов и национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, ответственных за достижение стратегических показателей, формирует отчет по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике и заключение уполномоченного органа по государственному планированию по реализации Национального плана Республики Казахстан по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике.

233. МЖЖ құжаттарын іске асыру туралы есептер мемлекеттік органның интернет-ресурсында құжатты іске асырудың бүкіл кезеңі ішінде ұсталады.
2-параграф. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есепті ұсыну
234. Ұлттық жоспарды мониторингтеу тоқсан сайын және жыл сайын жүргізіледі.
235. Ұлттық жоспарды тоқсан сайын (жедел) мониторингтеуді жобалық басқарудың әдістері мен тәсілдеріне сәйкес Ұлттық жобалық офис жүргізеді.
236. Орындаушылар жедел мониторингтің нәтижелерін стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға тоқсан сайынғы негізде есепті айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынады.
237. Жедел мониторингтеудің нәтижелері Ұлттық жоспарды іске асыру барысын талдау, уақтылы және/немесе сапасыз іске асыру тәуекелдерін анықтау және қажетті түзету іс-қимылдары бойынша тиісті уақтылы ұсыныстар әзірлеу үшін пайдаланылады.
238. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жедел мониторингтеу деректерінің негізінде, сондай-ақ Реформаларды мониторингтеудің ұлттық талдамалық орталығының ақпаратын ескере отырып, тиісті ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жібереді.
239. МЖЖ-нің 44 және 45-тармақтарына сәйкес Ұлттық жоспарды жыл сайын мониторингтеуді Стратегиялық көрсеткіштер картасы бойынша бекітуге сәйкес стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушылар ұсынған ақпараттың негізінде стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар жүргізеді.
240. Егер міндетті іске асыруға бірлесіп орындаушы қатысқан жағдайда, онда ол есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде стратегиялық көрсеткішке қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органға осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру туралы есепті ұсынады.
241. Стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар өз құзыреті шегінде стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымына дейін осы мемлекеттік органның, ұйымның бірінші басшысының қолы қойылған Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есепті ұсынады.
242. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардан және ұлттық басқарушы холдингтерден, ұлттық холдингтерден, ұлттық компаниялардан алынған Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру туралы есептің негізінде осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру жөніндегі қорытындысын қалыптастырады.

243. Проект заключения содержит информацию согласно главе 4 настоящей Методики.
244. Отчет и проект заключения за последний год реализации Национального плана формируются и вносятся за весь период его реализации в соответствии с пунктом 45 СГП.
245. Уполномоченный орган по государственному планированию представляет в Правительство Республики Казахстан в срок до 1 июля года, следующего за отчетным периодом, сформированный отчет и проект заключения о реализации Национального плана.
246. Отчет о реализации Национального плана содержит информацию по исполнению стратегических показателей в разрезе направлений Общенациональных приоритетов, сфер, отраслей и регионов.
247. Отчет о реализации Национального плана за подписью первого руководителя уполномоченного органа по государственному планированию размещается на интернет-ресурсе государственного органа (за исключением сведений, содержащих государственные секретные и для служебного пользования).
248. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Национального плана, представленного уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан (при необходимости) дорабатывает проект заключения и представляет его с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
249. Уполномоченный орган по стратегическому планированию в срок до 15 июля года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан собственное заключение о ходе реализации Национального плана развития.
250. Администрация Президента Республики Казахстан вносит на рассмотрение Президента Республики Казахстан доклад о ходе реализации Национального плана и национальных проектов.
251. Уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, размещает на своем официальном интернет-ресурсе краткий отчет о реализации Национального плана за отчетный период в табличной форме, в формате "план-факт-комментарий".
Параграф 3. Представление отчета о реализации концепции
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
252. Мониторинг концепции проводится один раз в год по итогам года.
253. Мониторинг концепции проводится уполномоченным органом по государственному планированию, путем формирования отчета о реализации на основании информации о ходе реализации концепции, представленной государственным органом-разработчиком.

243. Қорытынды жобасы осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес ақпаратты қамтиды.
244. МЖЖ-нің 45-тармағына сәйкес Ұлттық жоспардың іске асырылуының соңғы жылындағы есеп пен қорытынды жобасы оны іске асырудың бүкіл кезеңі үшін қалыптастырылады және енгізіледі.
245. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде қалыптастырылған есепті және Ұлттық жоспарды іске асыру туралы қорытындының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
246. Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есеп Жалпыұлттық басымдықтардың бағыттары, аялар, салалар мен өңірлер бөлінісінде стратегиялық көрсеткіштердің орындалуы жөніндегі ақпаратты қамтиды.
247. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысының қолы қойылған Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есеп мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады (мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалануға арналған мәліметтерді қоспағанда).
248. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынған Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есеп пен мониторинг жөніндегі қорытынды жобасы қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі (қажет болған жағдайда) қорытындының жобасын пысықтайды және оны іске асыру туралы есеппен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
249. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Ұлттық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы өз қорытындысын енгізеді.
250. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ұлттық жоспардың және ұлттық жобалардың іске асырылу барысы туралы баяндаманы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.
251. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында есепті кезеңдегі Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы қысқаша есепті кесте нысанында, "жоспар-факт-түсініктемелер" форматында орналастырады.
3-параграф. Тұжырымдаманы іске асыру туралы есепті ұсыну
Ескерту. 3-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Тұжырымдаманы мониторингтеу жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
253. Тұжырымдаманы мониторингтеуді әзірлеуші мемлекеттік орган ұсынған тұжырымдаманы іске асыру барысы туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

254. Отчет о ходе реализации концепции соисполнители в пределах своей компетенции за подписью первого руководителя до 15 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в государственный орган-разработчик по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 254 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
255. Государственный орган-разработчик на основе информации о ходе реализации, полученной от соисполнителей, формирует отчет о реализации концепции по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 255 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
256. В срок до 1 мая года, следующего за отчетным годом, государственный орган-разработчик, сформированный отчет о реализации концепции за подписью первого руководителя представляет в уполномоченные органы по стратегическому и государственному планированию, а также размещает его на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).
257. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе отчетов о реализации концепции, формирует по каждой из них сводный отчет и проект заключения о реализации (в разрезе каждой концепции) и в срок до 1 июня года, следующего за отчетным годом, представляет в Правительство Республики Казахстан (за исключением информации ограниченного доступа).
Заключение формируется аналогично по форме заключения уполномоченного органа по государственному планированию по реализации Национального плана Республики Казахстан по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике.
258. После рассмотрения отчетов о реализации и проектов заключений по мониторингу концепции Правительство Республики Казахстан (при необходимости) дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 20 июня года, следующего за отчетным периодом.
259. Уполномоченный орган по стратегическому планированию в срок до 20 июня года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан собственное заключение о ходе реализации концепции.
260. Итоги мониторинга концепции используются Администрацией Президента Республики Казахстан при подготовке доклада о ходе реализации Национального плана и национальных проектов.

254. Бірлесіп орындаушылар өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін бірінші басшының қолы қойылған тұжырымдаманы іске асыру барысы туралы есепті әзірлеуші мемлекеттік органға осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Ескерту. 254-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
255. Әзірлеуші мемлекеттік орган бірлесіп орындаушылардан алынған іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұжырымдаманы іске асыру туралы есепті қалыптастырады.
Ескерту. 255-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
256. Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде әзірлеуші мемлекеттік орган бірінші басшының қолы қойылған тұжырымдаманың іске асырылуы туралы қалыптастырылған есепті стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға ұсынады, сондай-ақ оны интернет-ресурста орналастырады (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда).
257. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тұжырымдамаларды іске асыру туралы есептердің негізінде олардың әрқайсысы бойынша жиынтық есепті және іске асырылуы туралы қорытындының жобасын (әрбір тұжырымдама бөлінісінде) қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда).
Қорытынды осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытындысының нысаны бойынша ұқсас қалыптастырылады.
258. Іске асырылуы туралы есептер мен тұжырымдамаларды мониторингтеу жөніндегі қорытындылардың жобаларын қарағаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі (қажет болған жағдайда) қорытындылардың жобаларын пысықтайды және қорытындыларды іске асырылуы туралы есептермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
259. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне тұжырымдамалардың іске асырылу барысы туралы өз қорытындысын енгізеді.
260. Тұжырымдамаларды мониторингтеудің қорытындыларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ұлттық жоспардың және ұлттық жобалардың іске асырылу барысы туралы баяндаманы дайындау кезінде пайдаланады.

261. Уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, размещает на своем официальном интернет-ресурсе краткий отчет о реализации концепции за отчетный период в табличной форме, в формате "план-факт-комментарии".
Параграф 4. Представление отчета о реализации плана развития государственного органа
262. Мониторинг реализации плана развития государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком один раз в год по итогам отчетного года на основе анализа хода реализации операционного плана в соответствии с пунктом 120 СГП.
263. Государственные органы подготавливают отчеты о реализации планов развития и размещают их на интернет-ресурсе за подписью первого руководителя (за исключением информации ограниченного доступа) не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, на период не менее чем четырнадцать календарных дней с обеспечением широкого оповещения населения посредством средств массовой информации и возможности комментирования и внесения предложений со стороны населения.
Отчеты о реализации планов развития государственных органов не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, направляются в уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения на его интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня их поступления.
Параграф 5. Представление отчета о реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы
264. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится, соответственно, уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы.
265. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется один раз в год по итогам года.
266. Для проведения мониторинга плана развития области, города республиканского значения, столицы по итогам года:
1) государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы до 15 февраля года, следующего за отчетным периодом;

261. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында есепті кезеңдегі тұжырымдамалардың іске асырылуы туралы қысқаша есепті кесте нысанында "жоспар-нақты-түсіндірмелер" форматында орналастырады.
4-параграф. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті ұсыну
262. МЖЖ-нің 120-тармағына сәйкес мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеуді әзірлеуші мемлекеттік орган операциялық жоспардың іске асырылу барысын талдау негізінде есепті жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырады.
263. Мемлекеттік органдар даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді дайындайды және оларды бірінші басшының қолымен (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмей, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықты кеңінен хабардар етуді және халық тарапынан пікір білдіру және ұсыныстар енгізу мүмкіндігімен қамтамасыз етумен кемінде күнтізбелік он төрт кезеңіне интернет-ресурста орналастырады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмей шоғырландыру және олар келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде интернет-ресурста орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
5-параграф. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есепті ұсыну
264. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын мониторингтеуді тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
265. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын мониторингтеу жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырылады.
266. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына мониторинг жүргізу үшін, жылдың қорытындысы бойынша:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асырылуы туралы ақпарат береді;

2) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы и размещает его на интернет-ресурсе акимата области, города республиканского значения, столицы за подписью первого руководителя (за исключением информации с ограниченным доступом) в срок до 1 марта года, следующего за отчетным периодом.
267. Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы не позднее 10 марта года, следующего за отчетным периодом, направляется в уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения на его интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня его поступления.
268. В срок до 30 апреля года, следующего за отчетным периодом, краткий сводный отчет о реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы направляется уполномоченным органом по государственному планированию в Администрацию Президента Республики Казахстан.
269. По результатам мониторинга реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы и планов мероприятий по их реализации могут подлежать корректировке один раз в год в срок не позднее 15 декабря текущего года в соответствии с пунктом 159 СГП.
Глава 5. Оценка и контроль документов Системы государственного планирования
270. Оценка и контроль документов СГП осуществляется на основе отчетов их реализации, по итогам которых подготавливается заключение.
271. Заключение по мониторингу содержит:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства, включая национальные компании), сроки реализации, в том числе по этапам);
2) краткий анализ достижения конкретных результатов, запланированных на отчетный период, а также позицию в отношении объективности причин, приводимых ответственными государственными органами в качестве обоснований недостижения (за весь период с момента начала реализации документа) целевых индикаторов и показателей результатов и неисполнения конкретных мероприятий, приведших к такому недостижению;

2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпараттың негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастырады және оны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде бірінші басшының қолымен (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады.
267. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірілмей, шоғырландыру және ол келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде интернет-ресурста орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
268. Есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы қысқаша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жібереді.
269. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру мониторингінің нәтижелері бойынша МЖЖ 159-тармағына сәйкес ағымдағы жылғы 15 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде жылына бір рет түзетілуі мүмкін.
5-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау және бақылау
270. МЖЖ құжаттарын бағалау және бақылау олардың іске асырылу есептері негізінде жүзеге асырылады, олардың қорытындылары бойынша қорытынды дайындалады.
271. Мониторинг бойынша қорытынды:
1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (мемлекеттік кәсіпорындар, ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер), іске асырылу мерзімдері, оның ішінде кезеңдер бойынша);
2) есепті кезеңге жоспарланған нақты нәтижелерге қол жеткізудің қысқаша талдаудын, сондай-ақ нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеуге (құжатты іске асыру басталған кезден бастап бүкіл кезең үшін) және осындай қол жеткізбеуге әкеп соққан нақты іс-шаралардың орындалмауына негіздемелер ретінде жауапты мемлекеттік органдар келтіретін себептердің объективтілігіне қатысты ұстанымды;

3) выводы (оценку) и предложения по дальнейшим мерам, направленным на достижение поставленных в документе целей и задач, принятию корректирующих действий, а для итоговых отчетов – выводы о влиянии предпринятых в рамках реализации документа мероприятий на социально-экономическое и/или общественно-политическое развитие страны и предложения о совершенствовании дальнейшей деятельности по соответствующему направлению/сфере/отрасли.
Выводы (оценка) формируются согласно следующим критериям:
достижимость запланированных показателей и исполнение мер;
освоение финансовых средств и сопоставимость с достижением запланированных показателей;
частота внесения изменений в документ и их обоснованность;
скоординированность межведомственного взаимодействия;
полнота предоставленной информации ответственными государственными органами.
272. Полнота, качество, достоверность и своевременность представления результатов мониторинга документов СГП обеспечивается государственными органами-разработчиками и соответствующими уполномоченными государственными органами, определенными Системой государственного планирования.
Приложение 1
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана
развития Республики Казахстан,
Плана территориального
развития страны, концепций,
планов развития
государственных органов,
планов развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
План действий по реализации концепции (наименование концепции)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Направление 1
Целевой индикатор 1
1
Реформы /основные мероприятия
n
Реформы /основные мероприятия
Целевой индикатор n
n+1
Реформы /основные мероприятия
N
Реформы /основные мероприятия
Направление n
Целевой индикатор 1
Примечание: Планы действий по реализации концепции заполняются в соответствии с пояснениями по заполнению Плана действий по реализации Концепции, согласно приложению, к настоящей Форме.
План действий содержит перечень реформ/основных мероприятий, критически важных для достижения целевых индикаторов в курируемой сфере/отрасли, сроки их завершения.
Приложение
по заполнению Плана действий
по реализации концепции
Пояснения по заполнению Плана действий по реализации концепции
План действий по реализации концепции заполняется следующим образом:

3) құжатта қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге бағытталған одан арғы шаралар, түзету іс-қимылдарын қабылдау жөніндегі тұжырымдар (бағалау) мен ұсыныстар, ал қорытынды есептер үшін құжаттың іске асырылуы шеңберінде қабылданған іс-шаралардың елдің әлеуметтік-экономикалық және/немесе қоғамдық-саяси дамуына әсері туралы тұжырымдар және тиісті бағыт/ая/сала бойынша одан арғы қызметті жетілдіру туралы ұсыныстарды қамтиды.
Тұжырымдар (бағалау) мынадай өлшемшарттарға сәйкес қалыптастырылады:
жоспарланған көрсеткіштердің қол жетімділігі және шаралардың орындалуы;
қаржы қаражатының игерілуі және жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізілуімен салыстырмалылығы;
құжатқа өзгерістер енгізудің жиілігі және олардың негізділігі;
ведомствоаралық өзара іс-қимылдың үйлестірілуі;
жауапты мемлекеттік органдар ұсынған ақпараттың толықтығы.
272. МЖЖ құжаттарының мониторингі нәтижелерінің толықтығын, сапасын, анықтығын және уақтылы ұсынылуын әзірлеушілердің мемлекеттік органдары және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 1-қосымша
Нысан
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (тұжырымдаманың атауы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Реформалардың /негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқтау нысаны
Аяқталу мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1-бағыт
1-нысаналы индикатор
1
Реформалар/негізгі іс-шаралар
n
Реформалар/негізгі іс-шаралар
n-нысаналы индикаторы
n+1
Реформалар/негізгі іс-шаралар
N
Реформалар/негізгі іс-шаралар
N-бағыт
1-нысаналы индикатор
Ескертпе: Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарлары осы Нысанға қосымшаға сәйкес Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын толтыру жөніндегі түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Іс-қимыл жоспары жетекшілік ететін саланың/аяның нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін аса маңызды реформалардың/негізгі іс-шаралардың тізбесін, олардың аяқталу мерзімдерін қамтиды.
Іс-қимыл жоспарын толтыру
жөніндегі тұжырымдаманы
іске асыру бойынша
қосымша
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары былайша толтырылады:

1) по строке "Наименование концепции" указывается полное наименование концепции;
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер реформ/основных мероприятий концепции;
3) в графе 2 "Наименование" приводится наименование реформ/основных мероприятий в разрезе задач/направлений.
Целевые индикаторы, соответствующие стратегическим показателям, утвержденным в Национальном плане либо декомпозированные из них, излагаются исходя из последовательности раздела "Целевые индикаторы и ожидаемые результаты" концепции. Значения целевых индикаторов указываются по годам;
4) в графе 3 "Форма завершения" указывается форма завершения реформ/основных мероприятий (качественная характеристика реформы/основного мероприятия, раскрывающая в чем, выражается завершение реформы/основного мероприятия).
В случае, если формой завершения по предусмотренным реформам/основным мероприятиям является информирование в вышестоящие органы, то сроки исполнения данных реформ/основных мероприятий корреспондируются друг с другом и не превышают информирования вышестоящих органов более двух раз в год в целом по Плану действий;
5) в графе 4 "Срок исполнения" указываются запланированные сроки исполнения реформы /основного мероприятия;
6) в графе 5 "Ответственные исполнители" указываются государственные органы, подведомственные ему организации, субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целевых индикаторов концепции, реализацию запланированных реформ и основных мероприятий.
При этом, подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целевых индикаторов и реализации запланированных реформ/основных мероприятий указываются как соисполнители.
Приложение 1-1
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана
развития Республики Казахстан,
Плана территориального
развития страны, концепций,
планов развития
государственных органов,
планов развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
Методика расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан "наименование документа СГП"

1) "Тұжырымдаманың атауы" деген жол бойынша тұжырымдаманың толық атауы көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда тұжырымдаманың реформаларының/негізгі іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда міндеттер/бағыттар бөлінісіндегі реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы келтіріледі.
Ұлттық жоспарда бекітілген стратегиялық көрсеткіштерге сәйкес келетін не олардан декомпозицияланған нысаналы индикаторлар тұжырымдаманың "Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" бөлімінің бірізділігі негізге алына отырып жазылады. Нысаналы индикаторлардың мәндері жылдар бойынша көрсетіледі;
4) "Аяқтау нысаны" деген 3-бағанда реформаларды/негізгі іс-шараларды аяқтау нысаны көрсетіледі (реформаның/негізгі іс-шараның аяқталуын ашатын реформаның/негізгі іс-шараның сапалық сипаттамасы).
Егер көзделген реформалар/негізгі іс-шаралар бойынша аяқтау нысаны жоғары тұрған органдарға хабарлау болып табылған жағдайда, онда осы реформалардың/негізгі іс-шаралардың орындалу мерзімдері бір-біріне сәйкес келеді және жалпы іс-қимыл жоспары бойынша жоғары тұрған органдарға хабарлау жылына екі реттен аспайды;
5) "Орындау мерзімі" деген 4-бағанда реформаның/негізгі іс-шараның жоспарланған орындау мерзімдері көрсетіледі;
6) "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанда тұжырымдаманың нысаналы индикаторларына қол жеткізуге, жоспарланған реформалар мен негізгі іс-шараларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар, оған ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетіледі.
Бұл ретте ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері нысаналы индикаторларға қол жеткізу және жоспарланған реформаларды/негізгі іс-шараларды іске асыру бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын, Елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың
даму жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне
1-1-қосымша
Нысан
Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесі "МЖЖ құжатының атауы"

Сноска. Методика дополнена приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Перечень целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащих расчету
Наименование целевого индикатора и показателя результатов
Единица измерения
Виды данных (официальная статистическая информация, международная статистика, ведомственные данные)
1.
2.
3.
...
Раздел 2. Алгоритм расчета целевого индикатора и показателя результатов "наименование целевого индикатора и показателя результатов" (отдельно для каждого целевого индикатора и показателя результатов)
1.
Определение целевого индикатора и показателя результатов (понятийный аппарат)
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
4.
Алгоритм целевого индикатора и показателя результатов с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
4.1
на республиканском уровне
4.2
на местном уровне (при необходимости указать на областном/ районном/городском уровнях)
5.
Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП путем каскадирования или декомпозиции с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и показателя результатов
Приложение
к форме Методики расчетов
целевых индикаторов и
показателей
результатов документов
Системы государственного
планирования
в Республике Казахстан
Пояснения по заполнению Методики расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан
1. Методика расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП заполняется в следующем порядке:
по строке "наименование документа СГП" указывается наименование документа СГП, по которым представляется расчет целевых индикаторов и показателей результатов;

Ескерту. Әдістеме 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Есептеуге жататын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Деректердің түрлері
ресми статистикалық ақпарат, халықаралық статистика, ведомстволық деректер)
1.
...
2.
...
3.
...
2. Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін есептеу алгоритмі "нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы" (әрбір нысаналы индикатор және нәтижелер көрсеткіші үшін жеке)
1.
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін айқындау (түсіндіру аппараты)
2.
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері
3.
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша (болған жағдайда) ақпараттық жүйенің сілтемесі және есептік деректерді орналастыру орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемесін көрсете отырып)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және айқын бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің алгоритмі
4.1
республикалық деңгейде
4.2
Жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейін көрсету)
5.
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, каскадтау немесе декомпозициялау арқылы жоғары тұрған МЖЖ құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланысы
Қазақстан Республикасындағы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
құжаттарының нысаналы
индикаторлары мен нәтижелер
көрсеткіштерін есептеу
әдістемесінің нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін толтыру жөніндегі түсіндірмелер
1. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесі мынадай тәртіппен толтырылады:
"МЖЖ құжатының атауы" жолы бойынша нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің есебі ұсынылатын МЖЖ құжатының атауы көрсетіледі;

2. Раздел 1. "Перечень целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащих расчету":
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер наименования целевых индикаторов и показателей результатов;
2) в графе 2 "Наименование целевого индикатора и показателя результатов", указывается наименования целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащие к расчету;
3) в графе 3 "Единица измерения", указывается указываются единицы измерения целевых индикаторов и показателей результатов;
4) в графе 4 "Виды данных (официальная статистическая информация (статистическая информация, формируемая органами государственной статистики в соответствии с планом статистических работ), международная статистика, ведомственные данные)", указываются, вид источника данных;
3. Раздел 2. "Алгоритм расчета целевого индикатора и показателя результатов" заполняется в следующем порядке:
1) по строке "наименование целевого индикатора и показателя результатов" указывается наименование целевого индикатора и показателя результатов;
2) в графе 1 "Определение целевого индикатора и показателя результатов (понятийный аппарат), указывается определение, разъясняющее целевой индикатор и показатель результатов.
Пример: Рост ВПП – это показатель уровня экономического роста страны;
3) в графе 2 "Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов", указывается периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов;
4) в графе 3 "Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)", указывается, источники информации с указанием ссылки на информационную систему, позволяющие удостовериться в достоверности расчета/данных, при наличии место размещения отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему, также источники по составляющим формулы;
5) в графе 4 "Алгоритм целевого индикатора и показателя результатов с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения" указывается формула расчета целевого индикатора и показателя результатов с отражением детальной и четкой последовательности с указанием единицы измерения;
6) в графе 4.1 "на республиканском уровне" указывается расчет целевого индикатора и показателя результатов, охватывающая всю страну.
Пример: Рост ВПП (обобщающий показатель экономического роста страны);

2. 1-бөлім. "Есептеуге жататын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі":
1) "№" деген 1-бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері атауының реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы" деген 2-бағанда есептеуге жататын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірліктері көрсетіледі;
4) "Деректер түрлері (ресми статистикалық ақпарат (статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын статистикалық ақпарат), халықаралық статистика, ведомстволық деректер)" деген 4-бағанда деректер көзінің түрі көрсетіледі;
3. 2-бөлім. "Нысаналы индикаторды және нәтижелер көрсеткішін есептеу алгоритмі" мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы" жолы бойынша нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы көрсетіледі;
2) "Нысаналы индикаторды және нәтижелер көрсеткішін (ұғымдық аппаратты) айқындау" деген 1-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін түсіндіретін анықтама көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі – бұл елдің экономикалық өсу деңгейінің көрсеткіші;
3) "Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері" деген 2-бағанда нысаналы индикатор және нәтижелер көрсеткіші бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері көрсетіледі;
4) "Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша (болған жағдайда) ақпараттық жүйеге сілтемені және есептік деректерді орналастыру орнын көрсете отырып, ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)" деген 3-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша есептік деректерді орналастыру орны болған кезде, веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, есептің/деректердің анықтығына көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, ақпарат көздері, сондай-ақ формула құратын көздері көрсетіледі;
5) "Нысаналы индикатор мен өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және анық бірізділігін көрсете отырып, нәтижелер көрсеткішінің алгоритмі" деген 4-бағанда өлшем бірлігін көрсете отырып, егжей-тегжейлі және анық бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін есептеу формуласы көрсетіледі;
6) "Республикалық деңгейде" деген 4.1-бағанда бүкіл елді қамтитын нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің есебі көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі (елдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);

7) в графе 4.2 "на местном уровнем (при необходимости указать на областном/ районном/городском уровнях)" указывается расчет целевого индикатора и показателя результатов, охватывающий регион.
Пример: Рост ВРП (обобщающий показатель экономического роста региона);
8) в графе 5 "Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП путем каскадирования или декомпозиции с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и показателя результатов", указывается соотношение целевого индикатора и показателя результатов с показателями вышестоящих документов СГП путем каскадирования (дробления) или декомпозиции с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и показателя результатов.
Приложение 2
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов
развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ уполномоченного органа по стратегическому планированию к проекту концепции

7) "Жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейде көрсету)" деген 4.2-бағанда аймақты қамтитын нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің есебі көрсетіледі.
Мысал: ЖӨӨ өсуі (өңірдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);
8) "Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, каскадтау немесе декомпозиция жолымен жоғары тұрған МЖЖ құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланыс" деген 5-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, каскадтау (ұсақтау) немесе декомпозиция жолымен нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерімен арақатынасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу,
іске асыру, бағалау және
бақылау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тұжырымдама жобасына ҚОРЫТЫНДЫСЫ

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Государственный орган, предоставивший заключение
2.
Наименование государственного органа-разработчика
3.
Наименование проекта концепции
4.
Назначение проекта концепции
5.
Наличие в концепции анализа текущей ситуации, проблем отрасли/сферы, достаточность и качество изложения
6.
Наличие обзора международного опыта, достаточность и качество изложения
7.
Наличие основных принципов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения
8.
Наличие в концепции тенденции, видения и подходов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения
9.
Направленность предусматриваемых в концепции подходов на решение обозначенных проблем отрасли/сферы
10.
Наличие ожидаемых результатов и целевых индикаторов, соответствие целевых индикаторов вышестоящим документам СГП
11.
Наличие плана действий по реализации концепции (в виде приложения), соответствие основным подходам проекта концепции
12.
Иные замечания и предложения
13.
Рекомендации
Приложение к заключению
уполномоченного органа по
стратегическому планированию
к проекту концепции
Пояснения по заполнению заключения к проекту концепции
Заключение к проекту концепции заполняется следующим образом:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Қорытындыны ұсынған мемлекеттік орган
2.
Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы
3.
Тұжырымдама жобасының атауы
4.
Тұжырымдама жобасының мақсаты
5.
Тұжырымдамада ағымдағы жағдайға, сала/ая проблемаларына қатысты талдаудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы
6.
Халықаралық тәжірибеге шолудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы
7.
Саланы/аяны дамытудың негізгі қағидаттарының болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы
8.
Тұжырымдамада саланы/аяны дамыту үрдісінің, пайымы мен тәсілдерінің болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы
9.
Тұжырымдамада көзделген саланың / аяның белгіленген проблемаларын шешуге арналған тәсілдердің бағыттылығы
10.
Күтілетін нәтижелер мен нысаналы индикаторлардың болуы, нысаналы индикаторлардың МЖЖ жоғары тұрған құжаттарына сәйкестігі
11.
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының болуы (қосымша түрінде), тұжырымдама жобасының негізгі тәсілдеріне сәйкес келуі
12.
Өзге де ескертулер мен ұсыныстар
13.
Ұсынымдар
Стратегиялық жоспарлау
жөніндегі уәкілетті органның
тұжырымдама жобасына берген
қорытындысына қосымша
Тұжырымдама жобасына қорытындыны толтыру бойынша түсіндірмелер
Тұжырымдама жобасына қорытынды мынадай түрде толтырылады:

1) по строке "Государственный орган, предоставивший заключение" указывается наименование уполномоченного органа по стратегическому планированию;
2) по строке "Наименование государственного органа-разработчика" указывается наименование государственного органа-разработчика проекта концепции;
3) по строке "Наименование проекта концепции" указывается наименование проекта концепции;
4) по строке "Назначение проекта концепции" указывается основание для разработки концепции и цель проекта концепции;
5) по строке "Наличие в концепции анализа текущей ситуации, проблем отрасли/сферы, достаточность и качество изложения" указывается информация о наличии анализа текущей ситуации, проблем отрасли/сферы, достаточности и качеству изложения;
6) по строке "Наличие обзора международного опыта, достаточность и качество изложения" указывается информация о наличии обзора международного опыта, учета международного опыта в проекте концепции (в случае их приемлемости для Казахстана), достаточность и качество изложения;
7) по строке "Наличие основных принципов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения" указывается информация о наличии основных принципов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения;
8) по строке "Наличие в концепции тенденции, видения и подходов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения" указывается информация о наличии тенденций, видения и подходов развития отрасли/сферы, достаточность и качество изложения;
9) по строке "Направленность предусматриваемых в концепции подходов на решение обозначенных проблем отрасли/сферы" указывается информация о направленности предусматриваемых в концепции подходов на решение обозначенных проблем отрасли/сферы;
10) по строке "Наличие ожидаемых результатов и целевых индикаторов, соответствие целевых индикаторов вышестоящим документам СГП" указывается информация о наличии ожидаемых результатов и целевых индикаторов, соответствие целевых индикаторов вышестоящим документам СГП;
11) по строке "Наличие плана действий по реализации концепции (в виде приложения), соответствие основным подходам проекта концепции" указывается информация о наличии плана действий по реализации концепции (в виде приложения), соответствие основным подходам проекта концепции;
12) по строке "по строке "Иные замечания и предложения" указываются при наличии иные замечания и предложения;
13) по строке "Выводы и предложения уполномоченного органа по стратегическому планированию" указывается итоговое заключение уполномоченного органа по стратегическому планированию к проекту концепции с учетом комментариев по подпунктам 1-12) настоящего пояснения.
Приложение 3
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города республиканского значения,
столицы

1) "Қорытынды берген мемлекеттік орган" деген жолда стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның атауы көрсетіледі;
2) "Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы" жолы бойынша тұжырымдама жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның атауы көрсетіледі;
3) "Тұжырымдама жобасының атауы" деген жолда тұжырымдама жобасының атауы көрсетіледі;
4) "Тұжырымдама жобасының мақсаты" деген жолда тұжырымдаманы әзірлеудің негіздемесі мен тұжырымдама жобасының мақсаты көрсетіледі;
5) "Ағымдағы жағдайға, сала/ая проблемаларына қатысты талдаудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы" деген жолда ағымдағы жағдайға, сала/ая проблемаларына қатысты талдаудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы туралы ақпарат көрсетіледі;
6) "Халықаралық тәжірибеге шолудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы" деген жолда тұжырымдама жобасында халықаралық тәжірибеге шолудың, халықаралық тәжірибені (олар Қазақстан үшін қолайлы болған жағдайда) есепке алудың болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы туралы ақпарат көрсетіледі;
7) "Саланы/аяны дамытудың негізгі қағидаттарының болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы" деген жолда саланы/аяны дамытудың негізгі қағидаттарының болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы туралы ақпарат көрсетіледі;
8) "Тұжырымдамада саланың/аяның даму үрдісінің, пайымы мен тәсілдерінің болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы" деген жолда саланы/аяны дамыту үрдістерінің, пайымы мен тәсілдерінің болуы, баяндаудың жеткіліктілігі мен сапасы туралы ақпарат көрсетіледі;
9) "Тұжырымдамада көзделетін саланың/аяның белгіленген проблемаларын шешуге арналған тәсілдердің бағыттылығы" жолы бойынша тұжырымдамада көзделетін саланың/аяның белгіленген проблемаларын шешуге арналған тәсілдердің бағыттылығы туралы ақпарат көрсетіледі;
10) "Күтілетін нәтижелер мен нысаналы индикаторлардың болуы, нысаналы индикаторлардың МЖЖ жоғары тұрған құжаттарына сәйкестігі" деген жолда күтілетін нәтижелер мен нысаналы индикаторлардың болуы, нысаналы индикаторлардың МЖЖ жоғары тұрған құжаттарына сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі;
11) "Тұжырымдаманы (қосымша түрінде) іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының болуы, тұжырымдама жобасының негізгі тәсілдеріне сәйкес келуі" жолы бойынша тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының болуы (қосымша түрінде), тұжырымдама жобасының негізгі тәсілдеріне сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі;
12) "Өзге де ескертулер мен ұсыныстар" деген жолда болған жағдайда өзге де ескертулер мен ұсыныстар көрсетіледі;
13) "Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тұжырымдары мен ұсыныстары" деген жолда осы түсіндірменің 1-12) тармақшалары бойынша түсініктемелер ескеріле отырып, стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тұжырымдама жобасына жиынтық қорытындысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне
3-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
План развития государственного органа
_______________________________________________
(наименование государственного органа)
на ______________________ годы
(плановый период)
Раздел 1. Миссия и видение
Раздел 2. Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования
2.1. Целевые индикаторы и показатели страны
Стратегия развития Казахстана до 2050 года, Общенациональные приоритеты
Национальный план развития Республики Казахстан
Национальные проекты, концепции
Стратегические направления государственного органа
Стратегическое направление 1
Стратегическое направление n
Цели государственного органа
Цель 1.1
Цель 1.n
Цель n.1
Цель n.n
Бюджетные программы
Бюджетные программы
Бюджетные программы
Бюджетные программы
Бюджетные
программы

Ескерту. 3-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Мемлекеттік органының даму жоспары _________________жылдарға арналған (жоспарлы кезең) _________________________________ (мемлекеттік органның атауы) 1-бөлім. Миссиясы және пайымы
2-бөлім. Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы
2.1. Елдің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері
Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы, Жалпыұлттық басымдықтары
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары
Ұлттық жобалар, тұжырымдама
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары
1-стратегиялық бағыт.
n-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттік органның мақсаттары
1.1-мақсат
1.n-мақсат
n.1-мақсат
n.n-мақсат
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар

Цель 1.1
Целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами
1
Целевой индикатор 1
Целевой индикатор n
Стратегическое направление n
Макроиндикатор 1
Макроиндикатор n
Цель n
Целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами
1
Целевой индикатор 1
Целевой индикатор n
Раздел 4. Ресурсы
Ресурсы
Единица измерения
Отчетный период
План текущего периода
Плановый период
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Финансовые
в том числе на реализацию национального проекта
Человеческие
Пояснения по заполнению формата плана развития государственного органа приведены в приложении к настоящему Формату.
Приложение
к форме плана развития
государственного органа
1. В строке "Наименование государственного органа" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего план развития.
2. В строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. Раздел 1 "Миссия и видение":
В разделе излагаются миссия и видение государственного органа.
При формировании миссии государственный орган руководствуется вопросами "Что мы делаем и для кого?", в результате чего определяется его основное предназначение как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
Видение государственного органа отражает то, какими видит в перспективе государственный орган курируемые отрасли или сферу деятельности.
4. Раздел 2. "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования":
В данном разделе в схематичном виде в разрезе стратегических направлений государственных органов указываются цели государственного органа, взаимоувязанные с бюджетными программами, от реализации которых зависит достижение соответствующих стратегическим показателям страны.
В таблице раздела 2. "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования":
1) в графах "2.1. Целевые индикаторы и показатели страны" указываются стратегические показатели, определяющие развитие страны в среднесрочном и долгосрочном периодах, определенные в документах СГП первого уровня, достижение которых обеспечивается в том числе реализацией плана развития государственного органа.
2) в графах "Стратегические направления государственного органа" указываются направления деятельности государственного органа, обеспечивающие достижение вышестоящих документов СГП.
Стратегические направления государственного органа формируются на основе анализа регулируемых отраслей/сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в вышестоящих документах СГП.

1.1-мақсат
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар
1
1-нысаналы индикатор
n-нысаналы индикатор
n-стратегиялық бағыт.
1 -макроиндикатор
n-макроиндикатор
n-мақсат
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар
1
1-нысаналы индикатор
n-нысаналы индикатор
4-бөлім. Ресурстар
Ресурстар
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Ағымдағы кезеңнің жоспары
Жоспарлы кезең
1-жыл
2-жыл
3-жыл
4-жыл
5-жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қаржылық
оның ішінде ұлттық жобаны іске асыруға
Адами
Мемлекеттік органның даму жоспарының форматын толтыру бойыншаі түсіндірмелер осы Форматқа қосымшада келтірілген.
Мемлекеттік органның
даму жоспарының нысанына
қосымша
1. "Мемлекеттік органның атауы" жолында даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында даму жоспары әзірленетін кезекті бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Миссиясы және пайымы" деген 1-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның миссиясы мен пайымы жазылады.
Миссияны қалыптастыру кезінде мемлекеттік орган "Біз не істейміз және кім үшін?" деген сұрақтарды басшылыққа алады, осының нәтижесінде оның тиісті салада немесе қызмет аясында мемлекеттік саясатты іске асырудағы оның рөлін айқындаудан тұратын мемлекеттік басқару субъектісі ретіндегі негізгі мақсаты айқындалады.
Мемлекеттік органның пайымы мемлекеттік органның перспективада жетекшілік ететін салалар немесе қызмет аясы қандай болатынын көрсетеді.
4. "Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы" деген 2-бөлім:
Бұл бөлімде схемалық түрде мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттары бөлінісінде іске асыруына елдің тиісті стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізу байланысты болатын бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты мемлекеттік органның мақсаттары көрсетіледі.
2-бөлім. "Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы" кестесінде:
1) "2.1. Елдің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері" бағандарында бірінші деңгейдегі МЖЖ құжаттарында айқындалған орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерде елдің дамуын айқындайтын стратегиялық көрсеткіштер көрсетіледі, оларға қол жеткізу, оның ішінде мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
2) "Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары" бағандарында МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін мемлекеттік орган қызметінің бағыттары көрсетіледі.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарында белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін өзгерістері неғұрлым маңызды болып табылатын реттелетін қызмет салаларын/аяларын талдау негізінде қалыптастырылады.

3) в графах "Цели государственного органа" указываются цели, которые отражают желаемое будущее состояние определенной сферы деятельности государственного органа к концу планового периода.
Сформированные цели соответствуют следующим критериям:
цели государственного органа направлены на достижение показателей Карты стратегических показателей;
формулировки целей не дублируют формулировки целей вышестоящих документов СГП. Исключение составляют только те цели, достижение которых зависит от деятельности только разработчика плана развития – государственного органа, уполномоченного в той или иной сфере;
цели достижимы в текущем плановом периоде в целом по курируемой отрасли/сфере, формулировка целей излагается четко (не допускаются сложные для восприятия формулировки, или содержащие несколько разных целей);
цели не содержат текущую постоянную деятельность государственного органа.
4) в графах "Бюджетные программы" указываются коды и наименования бюджетных программ, посредством которых обеспечивается достижение целей государственного органа.
Не допускается направление бюджетной программы на реализацию нескольких целей государственного органа, за исключением:
бюджетных программ, направленных на обеспечение деятельности государственных учреждений по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, имеющих постоянный характер;
распределяемой бюджетной программы, направленной на использование резерва Правительства Республики Казахстан, подлежащей распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
В строке 2.2 "Бюджетные программы, направленные на решение иных задач, определенных положением государственного органа" указываются бюджетные программы, содержащие расходы постоянного характера, направленные на текущую деятельность государственного органа, и не направленные на достижение цели.
5. Раздел 3. "Стратегические направления, макроиндикаторы, цели и целевые индикаторы" заполняется в следующем порядке:
1) в строке "Стратегическое направление" указываются стратегические направления государственного органа;
2) в строке "Цель" указываются цели государственного органа;
3) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
4) в графе 2 "Индикатор" указываются макроиндикаторы, а также целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами.
К макроиндикаторам относятся индикаторы, характеризующие экономическое состояние страны в соответствующей отрасли/сфере, в достижении которого ответственным является отраслевое министерство. Макроиндикаторы переносятся из вышестоящих документов СГП. Государственный орган обеспечивает достижение макроиндикаторов посредством достижения целей стратегического плана, а также реализации политики по курируемой сфере/отрасли.
Макроиндикаторы не требуют взаимоувязки с бюджетными программами/подпрограммами государственного органа.
Целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами – индикаторы, раскрывающие достижение цели, зависящей от деятельности государственного органа. Целевые индикаторы взаимоувязаны с расходами и конечными результатами бюджетных программ/подпрограмм данного государственного органа.
Целевые индикаторы соответствуют следующим критериям:
отражают качественный итог реализации бюджетной программы;
минимальны по количеству и раскрывают достижение цели;
направлены на достижение макроиндикаторов;
направлены на потребности благополучателей (отражают улучшение состояния той или иной категорий благополучателей);
не отражают текущую деятельность постоянного характера;
возможны для сравнения в динамике за планируемый период;
однозначны в понимании для пользователей;
имеют достаточные информационные и технические ресурсы для оценки их достижения;
достижимы и измеримы;
имеют промежуточные значения для проведения мониторинга и оценки их достижения.
По государственным органам, деятельность которых не имеет отраслевой направленности, направлена на координацию деятельности других государственных органов или имеет высокую степень зависимости от внешних факторов (Агентство по финансовому мониторингу, Агентство по стратегическому планированию и реформам, Министерство иностранных дел), допускается установление целевых индикаторов без динамики либо в диапазоне значений (для установления значений, отражающих специфику деятельности государственного органа, например, удержание на одном уровне инфляции, дипломатического сотрудничества с зарубежными странами и так далее).

3) "Мемлекеттік органның мақсаттары" бағандарында жоспарлы кезеңнің соңына қарай мемлекеттік орган қызметінің белгілі бір саласының қалаулы болашақ жай-күйін білдіретін мақсаттар көрсетіледі.
Қалыптастырылған мақсаттар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
мемлекеттік органның мақсаттары Стратегиялық көрсеткіштер картасының көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған;
мақсаттарды тұжырымдау МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарын тұжырымдауды қайталамайды. Қол жеткізу даму жоспарын әзірлеуші – қандай да бір салада уәкілеттік берілген мемлекеттік органның қызметіне ғана байланысты болатын мақсаттарда ғана ерекшелік болып табылады;
мақсаттарға ағымдағы жоспарлы кезеңде тұтастай жетекшілік ететін сала/ая бойынша қол жеткізуге болады, мақсаттарды тұжырымдау нақты баяндалады (қабылдауға қиын немесе бірнеше түрлі мақсаттарды қамтитын тұжырымдамаларға жол берілмейді);
мақсаттар мемлекеттік органның ағымдағы тұрақты қызметін қамтымайды.
4) "Бюджеттік бағдарламалар" бағандарында мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарламалардың кодтары мен атаулары көрсетіледі.
Мыналарды:
мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын, тұрақты сипаттағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды;
әртүрлі бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасында қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарламаны қоспағанда, бюджеттік бағдарламаны мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға жіберуге жол берілмейді.
"Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар" деген 2.2-жолда мемлекеттік органның ағымдағы қызметіне бағытталған және мақсатқа қол жеткізуге бағытталмаған тұрақты сипаттағы шығыстарды қамтитын бюджеттік бағдарламалар көрсетіледі.
5. "Стратегиялық бағыттар, макроиндикаторлар, мақсаттар мен нысаналы индикаторлар" деген 3-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Стратегиялық бағыт" жолында мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
2) "Мақсаты" жолында мемлекеттік органның мақсаттары көрсетіледі;
3) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
4) "Индикатор" деген 2-бағанда макроиндикаторлар, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Макроиндикаторларға тиісті саладағы/аядағы елдің экономикалық жағдайын сипаттайтын индикаторлар жатады, оған қол жеткізуде салалық министрлік жауапты болып табылады. Макроиндикаторлар МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарынан көшіріледі. Мемлекеттік орган стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу, сондай-ақ жетекшілік ететін сала/ая бойынша саясатты іске асыру арқылы макроиндикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Макроиндикаторлар мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен/кіші бағдарламаларымен өзара байланысты талап етпейді.
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар – мемлекеттік органның қызметіне байланысты мақсатқа қол жеткізуді ашатын индикаторлар. Нысаналы индикаторлар осы мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының/кіші бағдарламаларының шығыстарымен және түпкілікті нәтижелерімен өзара байланысты.
Нысаналы индикаторлар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
бюджеттік бағдарламаның іске асырылуының сапалы қорытындысын көрсетеді;
саны бойынша ең аз және мақсатқа жеткізуді ашады;
макроиндикаторларға қол жеткізуге бағытталған;
игілік алушылардың қажеттіліктеріне бағытталған (игілік алушылардың қандай да бір санаттарының жай-күйінің жақсаруын көрсетеді);
тұрақты сипаттағы ағымдағы қызметті көрсетпейді;
жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстырылуы мүмкін;
пайдаланушылар үшін түсінікті;
оларға қол жеткізілгенін бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстары бар;
қол жеткізуге және өлшеуге болады;
мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндері бар.
Қызметінің салалық бағыттылығы жоқ, басқа мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруге бағытталған немесе сыртқы факторларға тәуелділік дәрежесі жоғары (Қаржы мониторингі агенттігі, Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттік, Сыртқы істер министрлігі) мемлекеттік органдар бойынша нысаналы индикаторларды серпінсіз не мәндер диапазонында (мемлекеттік орган қызметінің ерекшелігін көрсететін мәндерді белгілеу үшін, мысалы, инфляцияны бір деңгейде ұстап тұру, шет елдермен дипломатиялық ынтымақтастық және тағы басқа).белгілеуге жол беріледі.

5) в графе 3 "Ответственные" указываются фамилия, инициалы и должность лица, ответственного за достижение индикатора, на уровне заместителя руководителя государственного органа;
6) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикатора в отчетном периоде;
7) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения индикатора;
8) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения индикатора, достигнутые в отчетном периоде.
При этом при разработке плана развития в графе 6 указываются отчетные данные, в графе 7 – плановые значения текущего периода.
9) в графах 8-12 указываются прогнозные значения индикатора, планируемые к достижению, в разрезе по годам.
Графы 3-12 данного раздела заполняются в соответствии с подпунктами 5)-9) настоящего пункта.
6. Раздел 4. "Ресурсы":
В данном разделе приводятся данные по финансовым и человеческим ресурсам, задействованные в реализации плана развития государственного органа.
Раздел 4. "Ресурсы" заполняется в следующем порядке:
1) в графе 2 "Единица измерения" указываются единицы измерения ресурсов;
2) в графах 3-9:
в строке "Финансовые, всего" приводится общий свод бюджетных расходов государственного органа в разбивке по годам;
в строке "в том числе на реализацию национального проекта" приводится общий свод бюджетных расходов государственного органа в разбивке по годам по национальным проектам.
в строке "Человеческие" указывается штатная численность государственного органа, задействованная в реализации плана развития.
При разработке плана развития государственного органа на очередной плановый период в графе 3 указывается фактический объем финансовых ресурсов, в графе 4 указывается уточненный плановый объем финансовых ресурсов.
К проекту плана развития прилагается пояснительная записка, которая содержит информацию об основных мерах, посредством которых обеспечивается достижение целей, макроиндикаторов и целевых индикаторов, взаимоувязанных с бюджетными программами плана развития государственного органа.
Приложение 4
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы

5) "Жауаптылар" деген 3-бағанда мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде индикаторға қол жеткізуге жауапты адамның тегі, аты-жөні және лауазымы көрсетіледі;
6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде индикатордың мәндеріне көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
7) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда индикатордың өлшем бірліктері көрсетіледі;
8) "Есепті жыл" деген 6 және "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 7-бағандарда есепті кезеңде қол жеткізілген индикатордың мәндері көрсетіледі.
Бұл ретте даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда есепті деректер, 7-бағанда –ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
9) 8-12-бағандарда жылдар бойынша бөліністе қол жеткізуге жоспарланған индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
Осы бөлімнің 3-12-бағандары осы тармақтың 5)-9) тармақшаларына сәйкес толтырылады.
6. "Ресурстар" деген 4-бөлім.
Бұл бөлімде мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыруға тартылған қаржылық және адами ресурстар бойынша деректер келтіріледі.
"Ресурстар" деген 4-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Өлшем бірлігі" деген 2-бағанда ресурстардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
2) 3-9-бағандарда:
"Қаржылық, барлығы" жолында жылдар бойынша бөліністе мемлекеттік органның бюджет шығыстарының жалпы жиынтығы келтіріледі;
"оның ішінде ұлттық жобаны іске асыруға арналған" жолында ұлттық жобалар бойынша жылдар бойынша бөліністе мемлекеттік органның бюджеттік шығыстарының жалпы жиынтығы келтіріледі;
"Адами" жолында даму жоспарын іске асыруға тартылған мемлекеттік органның штат саны көрсетіледі.
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлеу кезінде 3-бағанда қаржы ресурстарының нақты көлемі көрсетіледі, 4-бағанда қаржы ресурстарының нақтыланған жоспарлы көлемі көрсетіледі.
Даму жоспарының жобасына мемлекеттік органның даму жоспарының бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты мақсаттарға, макроиндикаторлар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу қамтамасыз етілетін негізгі шаралар туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне
4-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Финансовая потребность для достижения целей и целевых индикаторов плана развития государственного органа
Наименование цели
Наименование целевого индикатора
Потребность финансирования
Наименование и код бюджетной программы (бюджетной подпрограмм)
Основания для формирования потребности финансирования (поручения)
Ожидаемый социально-экономический эффект
Вклад в рост Валового внутреннего продукта (Валовой добавленной стоимости)

Ескерту. 4-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттілік
Мақсаттың атауы
Нысаналы индикатордың атауы
Қаржыландыру қажеттілігі
Бюджеттік бағдарламаның (бюджеттік кіші бағдарламаның) атауы және коды
Қаржыландыру қажеттілігін қалыптастыру үшін негіздер (тапсырмалар)
Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер
Жалпы ішкі өнімнің (жалпы қосылған құнның) өсуіне үлес

третья приоритетность – не относящиеся к 1, 2 приоритетам.
Приложение по заполнению
финансовой потребности
Пояснения по заполнению финансовой потребности для достижения целей
и целевых индикаторов плана развития государственного органа
Финансовая потребность заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер целей, целевых индикаторов;
2) в графе 2 "Наименование цели" указывается наименование цели из плана развития государственного органа.
3) в графе 3 "Наименование целевого индикатора" указываются целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами из плана развития государственного органа.
Макроиндикаторы не указываются.
4) в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 "Потребность финансирования" указываются планируемые расходы по годам.
5) в графе 10 "Наименование и код бюджетной программы (бюджетной подпрограммы" указываются напротив каждого целевого индикатора наименование и код бюджетной программы (бюджетной подпрограммы).
6) в графе 11 "Основания для формирования потребности финансирования (поручения)" указываются основания для формирования потребности финансирования, указываются все поручения.
7) в графе 12 "Ожидаемый социально-экономический эффект" указывается ожидаемый социально-экономический эффект в качественном и (или) количественном выражении с указанием существенного ожидаемого положительного изменения в курируемой отрасли/сфере.
8) в графе 13 "Вклад в рост Валового внутреннего продукта (Валовой добавленной стоимости)" указывается вклад в рост Валового внутреннего продукта (Валовой добавленной стоимости) за плановый период по курируемой отрасли/сфере отраслевыми государственными органами.
Государственные органы не влияющие на рост Валового внутреннего продукта (Валовой добавленной стоимости) указывают свои обоснования.
9) в графе 14 "Приоритетность цели и целевого индикатора" указываются цели и целевые индикаторы с указанием их приоритетности на этапе разработки плана развития государственного органа, по которой требуется выделение финансовых средств.
Приоритетность указывается по категориям, согласно примечанию.
Приложение 5
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
План развития области, города республиканского значения, столицы
___________________________________________________________________
(наименование региона)
на __________________ годы
(плановый период)

үшінші басымдық – 1,2-басымдықтарға жатпайты.
Қаржылық қажеттілікті
толтыру бойынша
қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттілікті толтыру бойынша түсіндірмелер
Қаржылық қажеттілік былайша толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Мақсаттың атауы" деген 2-бағанда мемлекеттік органның даму жоспарынан мақсаттың атауы көрсетіледі.
3) "Нысаналы индикатордың атауы" деген 3-бағанда мемлекеттік органның даму жоспарынан бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Макроиндикаторлар көрсетілмейді.
4) "Қаржыландыру қажеттілігі" деген 4, 5, 6, 7, 8, 9-бағандарда жылдар бойынша жоспарланған шығыстар көрсетіледі.
5) "Бюджеттік бағдарламаның (бюджеттік кіші бағдарламаның) атауы және коды" деген 10-бағанда әрбір нысаналы индикаторға қарама-қарсы бюджеттік бағдарламаның (бюджеттік кіші бағдарламаның) атауы мен коды көрсетіледі.
6) "Қаржыландыру қажеттілігін қалыптастыру үшін негіздер (тапсырмалар)" деген 11-бағанда қаржыландыру қажеттілігін қалыптастыру үшін негіздер көрсетіледі, барлық тапсырмалар көрсетіледі.
7) "Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер" деген 12-бағанда жетекшілік ететін салада/аяда күтілетін елеулі оң өзгеріс көрсетіле отырып, сапалық және (немесе) сандық мәнде күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер көрсетіледі.
8) "Жалпы ішкі өнімнің (жалпы қосылған құнның) өсуіне үлес" деген 13-бағанда саланың жетекшілік ететін саласы бойынша салалық мемлекеттік органдардың жоспарлы кезеңдегі жалпы ішкі өнімнің (жалпы қосылған құнның) өсуіне қосқан үлесі көрсетіледі.
Жалпы ішкі өнімнің (жалпы қосылған құнның) өсуіне әсер етпейтін мемлекеттік органдар өздерінің негіздемелерін көрсетеді.
9) "Мақсаттың, нысаналы индикатордың басымдығы" деген 14-бағанда қаржы қаражатын бөлу талап етілетін мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлеу кезеңіндегі мақсаттар мен нысаналы индикаторлар олардың басымдылығы атала отырып көрсетіледі.
Басымдық ескертпеге сәйкес санаттар бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары _________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) _______________________________________________________________ (өңір атауы)

1. По строке "Наименование региона" указывается полное наименование области, города республиканского значения, столицы.
2. По строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития области, города республиканского значения, столицы.
3. Раздел 1 "Паспорт (основные характеристики)":
В разделе излагаются основные параметры планов развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели и целевые индикаторы;
4) необходимые ресурсы.
4. Раздел 2 "Видение и перспектива развития территории":
В разрезе "Видение и перспектива развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
5. Раздел 3. "Анализ текущей ситуации":
В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не превышает 25% от общего объема документа.
6. Раздел 4. "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения":
В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" излагаются:
1) по строке "Направление" указывается наименование направления социально-экономического развития региона;
2) по строке "Цели" указывается наименование цели по каждому направлению социально-экономического развития региона в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах СГП, с указанием целевых индикаторов;
3) по строке "Пути достижения" приводятся основные мероприятия, которые в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение каждой цели;
4) в таблице раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения":
4.1) в графе 1 "№ п/п" указывается сквозной порядковый номер.
4.2) в графе 2 "Наименование":
4.3) по строке "Макроиндикаторы" указываются целевые индикаторы, отражающие комплексную характеристику развития отрасли/сферы в регионе и не требующие взаимоувязки с бюджетными программами/подпрограммами. Макроиндикаторы переносятся из Карты стратегических показателей и национальных проектов;
4.4) по строке "Целевые индикаторы, взаимоувязанные с финансовыми расходами" указываются целевые индикаторы, взаимосвязанные с бюджетными программами местных исполнительных органов и/или зависящие от деятельности местных исполнительных органов.
По данной строке указываются целевые индикаторы, предусмотренные в Карте стратегических показателей и национальных проектах, а также по инициативе местного исполнительного органа в количестве не более 20 % от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах Системы государственного планирования.

1. "Өңірдің атауы" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары әзірленетін кезекті бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Паспорт (негізгі сипаттамалары)" деген 1-бөлім:
Бөлімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мыналарды қамтитын негізгі параметрлері баяндалады:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттар, мақсаттар және нысаналы индикаторлар;
4) қажетті ресурстар.
4. "Аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы" деген 2-бөлім:
"Аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы" бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы нәтижесіндегі өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
5. "Ағымдағы ахуалдың талдауы" деген 3-бөлім.
"Ағымдағы ахуалдың талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ өңірдің бәсекелік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталады.
Бұл бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 25%-ынан аспайды.
6. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" деген 4-бөлім.
"Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінде:
1) "Бағыт" жолында өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму бағытының атауы көрсетіледі;
2) "Мақсаттар" жолында нысаналы индикаторларды көрсете отырып, жоғары тұрған МЖЖ-нің құжаттарында тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының әрбір бағыты бойынша мақсаттың атауы көрсетіледі;
3) "Қол жеткізу жолдары" жолында әрбір мақсатқа қол жеткізуді толық көлемде және қажетті мерзімде қамтамасыз ететін негізгі іс-шаралар келтіріледі;
4) "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінің кестесінде:
4.1) "р/с №" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі.
4.2) "Атауы" деген 2-бағанда:
4.3) "Макроиндикаторлар" жолында өңірдегі саланы/аяны дамытудың кешенді сипаттамасын көрсететін және бюджеттік бағдарламалармен/кіші бағдарламалармен өзара байланысты талап етпейтін нысаналы индикаторлар көрсетіледі;
4.4) "Қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар" жолында жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты және/немесе жергілікті атқарушы органдардың қызметіне байланысты нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Осы жолда Стратегиялық көрсеткіштер картасында және ұлттық жобаларда көзделген, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында өңірге бекітілген индикаторлардан 20 % аспайтын көлемде жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша мақсатты индикаторлар көрсетіледі.

4.5) в графе 3 "Ответственные" указываются фамилия, инициалы заместителя акима области, города республиканского значения, столицы, а также структурные подразделения.
4.6) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикатора в отчетном периоде.
4.7) в графе 5 "Единица измерения" указываются единица измерения целевого индикатора.
4.8) в графе 6 "Отчетный год" указываются значения целевого индикатора, достигнутые в отчетном периоде.
4.9) в графе 7 "План (факт) текущего года" указываются значение целевого индикатора, планируемое к достижению в текущем году в соответствии с Картой стратегических показателей и других документов СГП.
При корректировке плана развития области, города республиканского значения, столицы в первом году ее реализации в графе 5 плановое значение целевого индикатора меняется на фактическое значение целевого индикатора.
5) в графах 8-12 указываются прогнозные значения целевого индикатора, планируемые к достижению, в разрезе по годам.
5.1) Раздел 5. "Необходимые ресурсы"
В разделе "Необходимые ресурсы" в разрезе целей и источников финансирования излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 6
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы
Сноска. Правый верхний угол приложения 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям в план развития
области, города республиканского значения, столицы
___________________________________________________
(наименование региона)
на _________________________ годы (плановый период)
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование
Примечание: сравнительная таблица формируется в соответствии с пояснениями по заполнению формы сравнительной таблицы, согласно приложению, к настоящей Форме.
Приложение
по заполнению формы
сравнительной таблицы
Пояснения по заполнению формы сравнительной таблицы по вносимым изменениям
и дополнениям в план развития области, города республиканского значения, столицы
1. По строке "наименование региона" указывается наименование региона, соответствующего плана развития области, города республиканского значения, столицы.

4.5) "Жауаптылар" деген 3-бағанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі орынбасарының тегі, аты-жөні, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелер көрсетіледі.
4.6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде индикатордың мәндеріне көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі.
4.7) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4.8) "Есепті жыл" деген 6-бағанда есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикатордың мәндері көрсетіледі.
4.9) "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 7-бағанда Стратегиялық көрсеткіштер картасына, МЖЖ құжаттарына сәйкес ағымдағы жылы қол жеткізуге жоспарланған нысаналы индикатордың мәні көрсетіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзету кезінде оны іске асырудың бірінші жылында 7-бағанда нысаналы индикатордың жоспарлы мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне өзгереді.
5) 8-12-бағандарда жылдар бойынша бөліністе қол жеткізуге жоспарланған нысаналы индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
5.1) 5-бөлім. "Қажетті ресурстар"
"Қажетті ресурстар" бөлімінде қаржыландыру мақсаттары мен көздері бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру үшін қаржылық ресурстарға қажеттілік баяндалады.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте _________жылдарға арналған (жоспарлы кезең) _______________________ (өңірдің атауы)
Құрылымдық элемент
Қолданыстағы редакция
Ұсынылып отырған редакция
Негіздеме
Ескертпе: салыстырма кесте осы Нысанға қосымшаға сәйкес салыстырма кесте нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмелерге сәйкес қалыптастырылады.
Салыстырма кесте нысанын
толтыру бойынша
қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кестенің нысанын толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "Өңірдің атауы" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті даму жоспарына сәйкес өңірдің атауы көрсетіледі.

2. По строке "плановый период" указываются сроки реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
3. В графе 1 "№" указывается порядковый номер вносимых изменений и дополнений.
4. В графе 2 "Структурный элемент" указывается нумерация раздела, подраздела, абзаца плана развития области, города республиканского значения, столицы, в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития области, города республиканского значения, столицы дополняется новым структурным элементом, указывается нумерация нового раздела, подраздела, абзаца.
5. В графе 3 "Действующая редакция" излагается действующая редакция из плана развития области, города республиканского значения, столицы соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития области, города республиканского значения, столицы дополняется новым структурным элементом, то в данной графе указывается "Отсутствует".
6. В графе 4 "Предлагаемая редакция" излагается редакция из плана развития области, города республиканского значения, столицы соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", с учетом вносимых изменений или дополнений.
В случае исключения одного из структурных элементов из плана развития области, города республиканского значения, столицы в данной графе указывается "Исключить".
Изменяемая или дополняемая часть в графах "Действующая редакция" и "Предлагаемая редакция" выделяется жирным шрифтом.
7. В графе 5 "Обоснование" указывается обоснование вносимых изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 7
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы

2. "Жоспарлы кезең" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру мерзімдері көрсетіледі.
3. "№" деген 1-бағанда енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың реттік нөмірі көрсетіледі.
4. "Құрылымдық элемент" деген 2-бағанда өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бөлімінің, кіші бөлімінің, абзацының нөмірленуі көрсетіледі.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылған жағдайда, жаңа бөлімнің, кіші бөлімнің, абзацтың нөмірленуі көрсетіледі.
5. "Қолданыстағы редакция" деген 3-бағанда өзгерту немесе толықтыру енгізілетін "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан қолданыстағы редакциясы баяндалады.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылса, онда бұл бағанда "Жоқ" деп көрсетіледі.
6. "Ұсынылып отырған редакция" деген 4-бағанда енгізілетін өзгерістер немесе толықтырулар ескеріле отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің редакциясы жазылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан құрылымдық элементтердің бірі алып тасталған жағдайда, осы бағанда "алып тасталсын" деп көрсетіледі.
"Қолданыстағы редакция" және "Ұсынылып отырған редакция" бағандарының өзгертілетін немесе толықтырылатын бөлігі қалың қаріппен көрсетіледі.
7. "Негіздеме" деген 5-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негіздемесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 7-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Разбивка целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов
(городов областного значения)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
n
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Примечание: Целевые индикаторы плана развития области в разрезе районов (городов областного значения) заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению, согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к заполнению формы целевых
индикаторов плана развития
области в разрезе районов
(городов областного значения)
Пояснения по заполнению формы разбивки целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов (городов областного значения)
1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора в соответствии с планом развития области.
Целевые индикаторы, по которым имеется статистическая информация, указываются в разрезе районов (городов областного значения);
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения) для целевых индикаторов, по которым имеется статистическая информация.
3. В графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора.
4. В графе 4 "Отчетный год" указываются значения целевого индикатора, достигнутые в отчетном периоде.
5. В графе 5 "План (факт) текущего года" указываются значения целевого индикатора, планируемые к достижению в текущем году в соответствии с планом развития области.
При корректировке плана развития области в первом году ее реализации в графе 5 плановое значение целевого индикатора меняется на фактическое значение целевого индикатора.
6. В графах 6-10 указываются прогнозные значения целевого индикатора, планируемые к достижению, в разрезе по годам.
Приложение 8
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы

Ескерту. 7-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларын бөлу
р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (нақты)
Жоспарлы кезең
1- жыл
2- жыл
3- жыл
4- жыл
5- жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1-нысаналы индикатор
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n
n-нысаналы индикатор
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Ескертпе: Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторлары осы нысанға қосымшаға сәйкес толтыру бойынша түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Аудандар (облыстық маңызы
бар қалалар) бөлінісінде
облыстың даму жоспарының
нысаналы индикаторларының
нысанын толтыру қосымшасы
қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларын бөлу нысанын толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "р/с №" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
2. "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында облыстың даму жоспарына сәйкес нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі.
Статистикалық ақпараты бар нысаналы индикаторлар аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде көрсетіледі;
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" деген жолында статистикалық ақпараты бар нысаналы индикаторлар үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "Есепті жыл" деген 4-бағанда есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикатордың мәні көрсетіледі.
5. "Ағымдағы жылдың жоспары (нақты)" деген 5-бағанда облыстың даму жоспарына сәйкес ағымдағы жылы қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикатордың мәні көрсетіледі.
Облыстың даму жоспарын іске асырудың бірінші жылында түзету кезінде 5-бағанда нысаналы индикатордың жоспарлы мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне өзгереді.
6. 6-10-бағандарда жылдар бөлінісінде қол жеткізуге жоспарланған нысаналы индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 8-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
План мероприятий
по реализации _________________________________________________________________
(наименование плана развития области, города республиканского значения, столицы)
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы
1-й год
2-й год
...
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Цель
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
Мероприятие n
*
Примечание: План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению Плана мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, согласно приложению, к настоящей Форме плана мероприятий.
Приложение
к заполнению плана
мероприятий по реализации
плана развития области,
города республиканского
значения, столицы
Пояснения по заполнению плана мероприятий по реализации плана развития области,
города республиканского значения, столицы
План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы заполняется следующим образом:
1) по строке "Наименование плана развития области, города республиканского значения, столицы" указывается полное наименование плана развития области, города республиканского значения, столицы;
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов и мероприятий планы развития области, города республиканского значения, столицы;
3) в графе 2 "Наименование" приводятся целевые индикаторы в разрезе цели, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения";
4) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевых индикаторов;
5) в графе 4 "Форма завершения" указывается форма завершения мероприятий (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия.
Например, мероприятие "Информирование населения о вреде курения" указываются формы завершения "лекции" или "постеры и буклеты" либо "антитабачная реклама");
6) в графе 5 "Сроки исполнения" указываются запланированные сроки исполнения мероприятий.
В случае, если формой завершения по предусмотренным мероприятиям является информирование в вышестоящие органы, то сроки исполнения данных мероприятий корреспондируются друг с другом и не превышает информирования вышестоящих органов более двух раз в год в целом по Плану мероприятий;

Ескерту. 8-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
__________________________іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының атауы)
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындалуына жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
1- жыл
2- жыл
...
n- жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мақсаты
1-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
n-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
1-іс-шара
*
n-іс-шара
*
Ескертпе: Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы іс-шаралар жоспарына қосымшаға сәйкес Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
даму жоспарын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарын
толтыру қосымшасы қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары мынадай түрде толтырылады:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының атауы" деген жолда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының толық атауы көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары мақсатының, нысаналы индикаторларының және іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда баяндау бірізділігі "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімін баяндау бірізділігінен шығатын мақсаттар бөлінісінде нысаналы индикаторлар келтіріледі;
4) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
5) "Аяқтау нысаны" деген 4-бағанда іс-шараларды аяқтау нысаны көрсетіледі (іс-шараның аяқталуы неден көрінетінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы).
Мысалы, "Темекі шегудің зияны туралы халықты хабардар ету" іс-шарасы "лекцияның" немесе "постерлер мен буклеттердің" немесе "темекіге қарсы жарнаманың" аяқталу нысаны көрсетіледі);
6) "Орындау мерзімдері" деген 5-бағанда іс-шараларды орындаудың жоспарланған мерзімдері көрсетіледі.
Егер көзделген іс-шаралар бойынша аяқтау нысаны жоғары тұрған органдарға хабарлау болып табылған жағдайда, онда осы іс-шаралардың орындалу мерзімі бір-бірімен байланыстырылады және жалпы іс-шаралар жоспары бойынша жоғары тұрған органдарды хабардар ету жылына екі реттен аспайды;

7) в графе 6 "Ответственные за исполнение" указываются должностные лица на уровне заместителей акимов, подведомственные государственному органу организации, субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы и запланированных мероприятий.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целей и целевых индикаторов указываются как соисполнители;
8) в графах 7-10:
по строке "Целевые индикаторы" приводятся количественные значения целевых индикаторов раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" плана развития области, города республиканского значения, столицы;
по строке "Мероприятие" указываются:
для мероприятий, требующих финансирования – предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы в миллионах тенге;
для мероприятий, измеряемые в натуральном выражении – их количественные значения;
9) графы 11-13 заполняются по мероприятиям, требующим финансирования:
в графе 11 "Всего" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге;
в графе 12 "Источники финансирования" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указываются источники финансирования предполагаемых сумм (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
в графе 13 "Код бюджетной программы" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указывается код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией.
Ячейки таблицы со знаком "*" не заполняются.
Приложение 9
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы
Сноска. Правый верхний угол приложения 9 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Свод предполагаемых расходов
_____________________________________________________________________
(наименование плана развития области, города республиканского значения, столицы)
в разрезе администраторов бюджетных программ
Наименование администраторов бюджетных программ
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
1-й год
2-й год
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
(Уровень бюджета)
(Уровень бюджета)
Всего
Примечание: свод предполагаемых расходов плана развития области, города республиканского значения, столицы заполняется в соответствии с пояснением по заполнению свода предполагаемых расходов по плану развития области, города республиканского значения, столицы, согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к своду предполагаемых
расходов
Пояснения по заполнению свода предполагаемых расходов в разрезе администраторов бюджетных программ
Свод предполагаемых расходов по плану развития области, города республиканского значения, столицы заполняется следующим образом:

7) "Орындауға жауаптылар" деген 6-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және жоспарланған іс-шараларға қол жеткізуге жауапты әкімдер орынбасарлары деңгейіндегі лауазымды адамдар, ұйымның мемлекеттік органына ведомстволық бағынысты, квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетіледі.
Бұл ретте, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде көрсетіледі;
8) 7-10-бағандарда:
"Нысаналы индикаторлар" деген жолда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінің нысаналы индикаторларының сандық мәндері келтіріледі;
"Іс-шара" деген жолында:
қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжанатын сома миллион теңгемен;
заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін – олардың сандық мәндері көрсетіледі;
9) 11-13-бағандар қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар бойынша толтырылады:
"Барлығы" 11-бағанында қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша "Іс-шаралар" деген жолда болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
"Қаржыландыру көздері" деген 12-бағанда қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша "Іс-шаралар" деген жолда болжамды сомаларды қаржыландыру көздері (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған ұйымдардың меншікті қаражаты ) көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 13-бағанда қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша "Іс-шаралар" деген жолында Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
"*" белгісі бар кестенің ұяшықтары толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде болжанатын шығыстар жиынтығы _____________________________________________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының атауы)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы
Болжамды шығыстар (млн. теңге)
1-жыл
2-жыл
n-жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
(Бюджет деңгейі)
(Бюджет деңгейі)
Барлығы
Ескертпе: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының болжанатын шығыстар жиынтығы осы нысанға қосымшаға сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бойынша болжанатын шығыстар жиынтығын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Болжамды шығыстар
жиынтығына қосымша
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде болжанатын шығыстар жиынтығын толтыру бойынша түсіндірмелер
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бойынша болжамды шығыстар жиынтығы мынадай түрде толтырылады:

1) по строке "Уровень бюджета" указывается уровень бюджета, за счет которого планируется финансирование плана.
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование администраторов бюджетных программ" указывается наименование администратора бюджетных программ;
4) в графах 3-6 указываются предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы в миллионах тенге;
5) в графе 7 "Всего" указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге.
Приложение 10
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана
развития Республики Казахстан,
Плана территориального
развития страны, концепций,
планов развития
государственных органов,
планов развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
Отчет о реализации Национального плана Республики Казахстан

1) "Бюджет деңгейі" деген жолында есебінен жоспарды қаржыландыру жоспарланатын бюджет деңгейі көрсетіледі.
2) "№" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
3) "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы" деген 2-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
4) 3-6-бағандарда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжамды сомалар миллион теңгемен көрсетіледі;
5) "Барлығы" деген 7-бағанда болжамды қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік
органдардың даму жоспарларын,
облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
даму жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру туралы есеп

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвержден ____________________________________________________
Отчетный период ______________________________________________
Раздел 1. Информационный раздел
Подраздел 1.1 Достижение стратегических показателей
Наименование
Единица измерения
Базовое (исходное) значение
Информация об исполнении
Причины неисполнения
план
факт
отклонение
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Общенациональный приоритет:
1.1
Стратегический показатель 1
1.1.1.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования 1 (концепции), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан
1.1.2.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования 2 (национального проекта), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан
1.1.3.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования 3 (плана развития государственного органа), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан
1.1.4.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования 4 (плана развития области, города республиканского значения, столицы), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бекітілген __________________________________________________
Есепті кезең______________________________________________
1-бөлім. Ақпараттық бөлім
1.1-кіші бөлім, стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізу
Атауы
Өлшем бірлігі
Негізгі (бастапқы) мән
Орындалуы туралы ақпарат
Орындалмау себептері
жоспар
факт
ауытқу
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Жалпыұлттық басымдық:
1.1
1- стратегиялық көрсеткіш
1.1.1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 1 (тұжырымдама) төмен тұрған құжатының көрсеткіші
1.1.2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының (ұлттық жобаның) 2-көрсеткіші
1.1.3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының (мемлекеттік органның даму жоспарының) 3-көрсеткіші
1.1.4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының) 4-көрсеткіші

1.1.5.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования 5 (плана развития национального холдинга / национальной компаний), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан
2
Общенациональный приоритет:
2.1
Стратегический показатель n
2.2.1.
Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования n (концепции), посредством которого реализуется Стратегический показатель Национального плана Республики Казахстан

1.1.5.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының (ұлттық холдингтің/ ұлттық компаниялардың даму жоспарының) 5-көрсеткіші
2
Жалпыұлттық басымдық:
2.1
n-стратегиялық көрсеткіш
2.2.1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының стратегиялық көрсеткіші іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының (тұжырымдама) n-көрсеткіші

2.2.2
….
2.2.3
….
Подраздел 1.2. Информация о выполненных и невыполненных (вертикально сквозная информация по документам Системы государственного планирования (сверху – вниз)) мероприятиях в:
плане действий концепции;
плане мероприятий национального проекта;
операционном плане плана развития государственного органа;
плане мероприятий плана развития области, города республиканского значения, столицы;
плане мероприятий плана развития национального холдинга / национальной компании;
Указываются все мероприятия, посредством которого обеспечивается достижение стратегического показателя.
Форма
Наименование стратегического показателя
Запланированные мероприятия, посредством которого обеспечивается достижение стратегического показателя
Причины невыполнения
1.
Общенациональный приоритет 1
1.2
Стратегический показатель 1
Мероприятие 1 из концепции
Мероприятие 2 из национального плана
Мероприятие 3 из операционного плана развития государственного органа
Мероприятие 4 из плана – мероприятий плана развития области, города республиканского значения, столицы
Мероприятие 5 из плана мероприятий плана развития национального холдинга / национальной компаний
1.3
Стратегический показатель n
Мероприятие n из концепции
Мероприятие n из национального плана
Мероприятие n из операционного плана развития государственного органа
Мероприятие n из плана – мероприятий плана развития области, города республиканского значения, столицы
Мероприятие n из плана мероприятий плана развития национального холдинга / национальной компаний
2.
Общенациональный приоритет n
2.1
n….
n….
Раздел 2. Аналитическая записка
Раздел 3. Выводы и предложения
Первый руководитель ________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: отчет о реализации Национального плана заполняется в соответствии с
пояснениями по заполнению отчета о реализации Национального плана, согласно
приложению, к настоящему формату.
Отчет о реализации Национального плана содержит информацию по исполнению
стратегических показателей в разрезе сфер, отраслей и регионов.
Приложение к форме
отчета о реализации
Национального плана
Пояснения по заполнению отчета о реализации Национального плана Республики Казахстан
1. Отчет о реализации Национального плана Республики Казахстан заполняется в следующем порядке:
1) по строке "Утвержден" указывается номер и дата документа, которым был утвержден Национальный план;
2) по строке "Отчетный период" указывается период (год), по итогам которого представляется отчет;
2. Подраздел 1.1. "Достижение стратегических показателей" раздела 1 "Информационный раздел":

2.2.2
….
2.2.3
….
1.2-кіші бөлім: Мыналарда:
іс-қимыл жоспарында тұжырымдамасында;
ұлттық жобаның іс-шаралар жоспарында;
мемлекеттік органның даму жоспарының операциялық жоспарында;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іс-шаралар жоспарында;
ұлттық холдингтің/ұлттық компанияның даму жоспарының іс-шаралар жоспарында орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат (мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары бойынша тікелей ақпарат (жоғарыдан-төменге)).
Стратегиялық көрсеткішке қол жеткізуді қамтамасыз ететін барлық іс-шаралар көрсетіледі.
Нысан
Стратегиялық көрсеткіштің атауы
Стратегиялық көрсеткішке қол жеткізуді қамтамасыз ететін жоспарланған іс-шаралар
Орындалмау себептері
1.
1-жалпыұлттық басымдық
1.2
1-стратегиялық көрсеткіш
Тұжырымдамадан 1 іс-шара
Ұлттық жоспардан 2 іс-шара
Мемлекеттік органның операциялық даму жоспарынан 3 іс-шара
Жоспардан 4 іс-шара – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананы даму жоспарынан іс-шаралар
Ұлттық холдингтің/ұлттық компанияның даму жоспарының іс-шаралар жоспарынан 5 іс-шара
1.3
n-стратегиялық көрсеткіш
Тұжырымдамадан n іс-шара
Ұлттық жоспардан n іс-шара
Мемлекеттік органның операциялық даму жоспарынан n іс-шара
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарының іс-шаралар жоспарынан n іс-шара
Ұлттық холдингтің/ұлттық компаниялардың даму жоспарының іс-шаралар жоспарынан n іс-шара
2.
n-жалпыұлттық басымдық
2.1
n….
n….
2-бөлім. Талдамалық жазба
3-бөлім. Қорытындылар мен ұсыныстар
Бірінші басшы______________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Ескертпе: Ұлттық жоспарды іске асыру туралы есеп осы форматқа қосымшаға сәйкес Ұлттық жоспарды іске асыру туралы есепті толтыру жөніндегі түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есепте салалар, аялар мен өңірлер бөлінісінде стратегиялық көрсеткіштердің орындалуы жөніндегі ақпарат қамтылады.
Ұлттық жоспарды
іске асыру туралы есеп
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Бекітілді" деген жолдаұлттық жоспар бекітілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
2) "Есепті кезең" жолы бойынша қорытындылары бойынша есеп берілетін кезең (жыл) көрсетіледі;
2. "Ақпараттық бөлім" 1-бөлімінің "стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізу"1.1-кіші бөлімі:

1) по строке "Общенациональный приоритет" указывается наименование общенационального приоритета, предусмотренного в Национальном плане;
2) в графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование":
по строке "Стратегический показатель" указывается наименование стратегического показателя, закрепленного в Карте стратегических показателей Национального плана;
4) в графе 3 "Единица измерения" указываются единица измерения стратегического показателя;
5) в графе 4 "Базовое (исходное) значение" указываются базовое значение стратегического показателя (при наличии);
6) в графе 5 "план":
по строке "Показатель нижестоящего документа СГП, посредством которого реализуется Стратегический показатель" указываются плановые значения целевого индикатора и (или) показателя результата утвержденные в концепции, планах развития государственных органов, планах развития области, города республиканского значения, столицы, планах развития национальных компаний с учетом их корректировки.
Указывается все нижестоящие после Национального плана документы СГП;
7) в графе 6 "факт":
по строке "Показатель нижестоящего документа СГП, посредством которого реализуется Стратегический показатель" указываются фактически значения целевого индикатора и (или) показателя результата утвержденные в концепции, планах развития государственных органов, планах развития области, города республиканского значения, столицы, планах развития национальных компаний.
В ходе проведения мониторинг за все года реализации Национального плана (за последний год реализации) данный раздел по каждому году дополняется новыми графами "план" и "факт" аналогичные графам 5 и 6;
8) в графе 7 "Отклонение" указывается отклонение фактических значений от плановых;
9) в графе 7 "Причины неисполнения" указываются факторы, повлекшие неисполнение стратегического показателя, в том числе нижестоящих документах СГП целевых индикаторов и показателей результатов концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, планов развития национальных компаний.
3. В подразделе 1.2. "Информация о выполненных и невыполненных мероприятиях с указанием причин невыполнения" раздела 1 "Информационный раздел" указывается информация по форме о выполненных и не выполненных запланированных мероприятиях, и причинах их не выполнения, влиянии не выполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране, в разрезе общенациональных приоритетов и задач.
4. Раздел 2 "Аналитическая записка" содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен Национальный план, влияния реализации Национального плана на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа);
сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации Национального плана, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля.

1) "Жалпыұлттық басымдық" деген жолда Ұлттық жоспарда көзделген жалпыұлттық басымдықтың атауы көрсетіледі;
2) "р/с №" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда:
4) "Стратегиялық көрсеткіш" деген жолда Ұлттық жоспардың стратегиялық көрсеткіштер картасында бекітілген стратегиялық көрсеткіштің атауы көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда стратегиялық көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6) "Базалық (бастапқы) мән" деген 4-бағанда стратегиялық көрсеткіштің базалық мәні (болған жағдайда) көрсетіледі;
7) "Жоспар" деген 5-бағанда:
"Стратегиялық көрсеткіш ол арқылы іске асырылатын МЖЖ-дан төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жолда тұжырымдамада, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында, ұлттық компаниялардың түзету ескеріле отырып, даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикатордың және (немесе) нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Ұлттық жоспардан кейінгі барлық төмен тұрған МЖЖ құжаттары көрсетіледі;
8) "Факт" деген 6-бағанда:
"Стратегиялық көрсеткіш іске асырылатын МЖЖ-дан төмен тұрған құжатының көрсеткіші" жолы бойынша тұжырымдамада, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикатордың және (немесе) нәтиже көрсеткішінің нақты мәндері көрсетіледі.
Ұлттық жоспарды іске асырудың барлық жылдарына (соңғы іске асырылатын жылы) мониторинг жүргізу барысында осы бөлім әрбір жыл бойынша 5 және 6-бағандарға ұқсас жаңа "жоспар" және "факт" бағандарымен толықтырылады;
9) "Ауытқу" деген 7-бағанда нақты мәндердің жоспарлы мәндерден ауытқуы көрсетіледі;
10) "Орындалмау себептері" деген 7-бағанда стратегиялық көрсеткіштің, оның ішінде нысаналы индикаторлар мен мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының төмен тұрған МЖЖ құжаттарының орындалмауына әкеп соққан факторлар көрсетіледі.
3. "Ақпараттық бөлім" 1-бөлімнің "Орындалмау себептерін көрсете отырып орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат" 1.2-кіші бөлімде орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, елдегі қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат жалпыұлттық басымдықтар мен міндеттер тұрғысынан;
4. "Талдамалық жазба" деген 2-бөлім мыналарды қамтиды:
шешілуіне Ұлттық жоспар бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі, Ұлттық жоспарды іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат (осы ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке);
бюджеттік инвестицияларды іске асыруға байланысты Ұлттық жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтер;
орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі, оның ішінде жоспарланғандардан ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтер.

5. Раздел "Выводы и предложения" содержит выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке Национального плана, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства.
Приложение 11
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы
Сноска. Правый верхний угол приложения 11 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение уполномоченного органа по государственному планированию
по реализации Национального плана Республики Казахстан
1. Наименование документа: ____________________________________________
2. Номер, дата акта, которым утверждался документ:
_____________________________________________________________________
3. Государственный орган, ответственный за разработку:
_____________________________________________________________________
4. Государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители
(государственные предприятия, акционерные общества и товарищества
с ограниченной ответственностью с участием государства,
включая национальные компании):
_____________________________________________________________________
5. Срок реализации:
_____________________________________________________________________
6. Краткий анализ достижения конкретных результатов, запланированных
на отчетный период, а также позицию в отношении объективности причин,
приводимых ответственными государственными органами в качестве обоснований
не достижения (за весь период с момента начала реализации документа) целевых
индикаторов и показателей результатов и неисполнения конкретных мероприятий,
приведших к такому не достижению:
_______________________________________________________________________
7. Выводы (оценка) и предложения по дальнейшим мерам, направленным
на достижение поставленных в документе целей и задач, принятию корректирующих
действий, а для итоговых отчетов – выводы о влиянии предпринятых в рамках
реализации документа мероприятий на социально-экономическое и/или
общественно-политическое развитие страны и предложения о совершенствовании
дальнейшей деятельности по соответствующему направлению/сфере/отрасли:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Приложение 12
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов
развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
Отчет о реализации концепции

5. "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде тұжырымдар мен ұсыныстар, Ұлттық жоспарды, оның ішінде қаржыландырудың көлемі мен көздері бойынша түзету, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстар қамтылған.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық жоспарының іске асырылуы бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы
1. Құжаттың атауы:________________________________________________________
2. Құжат бекітілген актінің нөмірі, күні:_______________________________________
3. Әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган:_______________________________________
4. Бірлесіп орындаушы-мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушы өзге де
ұйымдар (ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, акционерлік
қоғамдар және мемлекет қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер):
_________________________________________________________________________
5. Іске асыру мерзімі:_______________________________________________________
6. Есепті кезеңге жоспарланған нақты нәтижелерге қол жеткізуді қысқаша талдауды,
сондай-ақ нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеуге
(құжатты іске асыру басталған сәттен бастап бүкіл кезең үшін) және осындай қол
жеткізуге әкеп соққан нақты іс-шаралардың орындалмауына негіздемелер ретінде
жауапты мемлекеттік органдар келтіретін себептердің объективтілігіне қатысты
ұстаным:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Құжатта алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге бағытталған одан
арғы шаралар, түзету іс-қимылдарын қабылдау жөніндегі тұжырымдар (бағалау) мен
ұсыныстар, ал қорытынды есептер үшін құжатты іске асыру шеңберінде қабылданған
іс-шаралардың елдің әлеуметтік-экономикалық және/немесе қоғамдық-саяси дамуына
әсері туралы тұжырымдар және тиісті бағыт/ая/сала бойынша одан арғы қызметті
жетілдіру туралы ұсыныстар қамтылуға тиіс.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 12-қосымша
Нысан
Тұжырымдаманы іске асыру туралы есеп

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период ________________________
Утвержден _____________________________
Государственный орган _____________________________________
Раздел 1. Информация о ходе реализации мероприятий
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения/ единица измерения
Ответственные исполнители
Информация об исполнении
план
факт
комментарии
1
2
3
4
5
6
7
Целевой индикатор 1
1
Реформы /основные мероприятия
n
Реформы /основные мероприятия
Целевой индикатор n
n+1
Реформы /основные мероприятия
N
Реформы /основные мероприятия
Раздел 2. Анализ внутреннего и внешнего воздействия
Факторы внутреннего и внешнего воздействия и их влияние на достижение целевых индикаторов/ожидаемых результатов
Принятые меры
1
2
Внутренние факторы:
…..
Внешние факторы:
…..
Раздел 3. Аналитическая записка
Первый руководитель _________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: отчет о реализации концепции заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению отчета о реализации концепции, согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о реализации
концепции
Пояснения по заполнению отчета о реализации концепции
1. Отчет о реализации концепции заполняются в следующем порядке:
1) по строке "Отчетный период" указывается период, по итогам которого представляется отчет;
2) по строке "Утвержден" указывается номер и дата документа, которым была утверждена концепция;
3) по строке "Государственный орган" указывается наименование государственного органа, составляющего и предоставляющего отчет.
2. Раздел 1 "Информация о ходе реализации концепции":
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер реформы / основного мероприятия;
2) в графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указываются наименования целевых индикаторов концепции;
по строке "реформы / основные мероприятия" указываются реформы / основные мероприятия, которые соответствуют плану действий по реализации концепции;
3) в графе 3 "Форма завершения/единица измерения" указывается форма завершения реформы / основного мероприятия или единица измерения целевых индикаторов;
4) в графе 4 "Ответственные исполнители" указываются государственные органы и соисполнители, ответственные за достижение целевых индикаторов и выполнение реформы / основного мероприятия концепции;
5) в графе 5 "план":
по строке "Целевой индикатор" указываются плановые значения целевых индикаторов, утвержденных в концепции;

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең ________________________
Бекітілген _____________________________
Мемлекеттік орган _____________________________________
1-бөлім. Іс-шараларды іске асыру барысы туралы ақпарат
Реформалардың /негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқтау нысаны/өлшем бірлігі
Жауапты орындаушылар
Орындалуы туралы ақпарат
жоспары
факт
Түсініктеме
1
2
3
4
5
6
7
1-нысаналы индикатор
1
Реформалар/негізгі іс-шаралар
n
Реформалар/негізгі іс-шаралар
n-нысаналы индикатор
n+1
Реформалар/негізгі іс-шаралар
N
Реформалар/негізгі іс-шаралар
2-бөлім. Ішкі және сыртқы әсерді талдау
Ішкі және сыртқы әсер ету факторлары және олардың нысаналы индикаторларға/күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге әсері
Қабылданған шаралар
1
2
Ішкі факторлар:
…..
Сыртқы факторлар:
…..
3 бөлім. Талдамалық жазба
Бірінші басшы ____________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда)
Ескертпе: тұжырымдаманы іске асыру туралы есеп осы нысанға қосымшаға сәйкес тұжырымдаманы іске асыру туралы есепті толтыру жөніндегі түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Тұжырымдаманы іске
асыру туралы есеп нысанына
қосымша
Тұжырымдаманы іске асыру туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Тұжырымдаманы іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Есепті кезең" деген жолда қорытындылары бойынша есеп берілетін кезең көрсетіледі;
2) "Бекітілді" деген жол бойынша тұжырымдама бекітілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік орган" деген жолда есепбін жасайтын және ұсынатын мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
2. "Саланы/аяны дамыту тұжырымдамасын іске асыру барысы туралы ақпарат" 1-бөлімі:
1) "№" деген 1-бағанда реформаның/негізгі іс-шараның реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда:
нысаналы индикатор деген жол бойынша тұжырымдаманың нысаналы индикаторларының атаулары көрсетіледі;
"Реформалар/негізгі іс-шаралар" деген жолда тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарына сәйкес келетін реформалар/негізгі іс-шаралар көрсетіледі;
3) "Аяқтау нысаны/өлшем бірлігі" деген 3-бағанда реформаны/негізгі іс-шараны аяқтау нысаны немесе нысаналы индикаторлардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
4) "Жауапты орындаушылар" деген 4-бағанда нысаналы индикаторларға қол жеткізуге және тұжырымдама реформасын/негізгі іс-шарасын орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар көрсетіледі;
5) "Жоспар" деген 5-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолда тұжырымдамада бекітілген нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;

6) в графе 6 "факт":
по строке "Целевой индикатор" указываются фактически достигнутые значения показателей;
7) в графе 7 "Комментарии":
по строке "Целевой индикатор" указывается "Исполнено", "Не исполнено" или "Частично исполнено" с приведением краткой информации о причинах несоответствия фактического и планового значений показателей;
по строке "Реформы/ основные мероприятия" указывается "Исполнено", "Не исполнено" или "Частично исполнено" исполнение реформ/ основных мероприятий с приведением краткой информации о причинах неисполнения.
3. Раздел 2 "Анализ внутреннего и внешнего воздействия":
1) в графе 1 "Факторы внутреннего и внешнего воздействия и их влияние на достижение целевых индикаторов" указываются отдельно внутренние и внешние факторы и оказанное ими положительное или отрицательное влияние на достижение показателей;
2) в графе 2 "Принятые меры" приводится информация о принятых конкретных мерах по преодолению негативных последствий и (или) использования позитивного влияния внешних факторов на достижение показателей государственным органом, ответственным за их достижение.
4. Отчет включают в себя аналитическую записку.
5. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
информацию о ходе достижения ожидаемых результатов;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, об изменении действующего законодательства.
Приложение 13
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы
Сноска. Правый верхний угол приложения 13 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о реализации плана развития государственного органа
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика)
на _______________________ годы, (плановый период) утвержденного
____________________________________________________________
(наименование приказа, которым утвержден план развития государственного органа)
от "___"_____________20____года № __________
Период отчета:______________________

6) "Факт" деген 6-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолда көрсеткіштердің нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі;
7) "Түсініктемелер" деген 7-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолда көрсеткіштердің нақты және жоспарлы мәндерінің сәйкес келмеу себептері туралы қысқаша ақпарат келтіріле отырып, "Орындалды", "Орындалмады" немесе "Ішінара орындалды" деп көрсетіледі;
"Реформалар/негізгі іс-шаралар" деген жолда орындалмау себептері туралы қысқаша ақпарат келтіре отырып, реформаларды/негізгі іс-шаралардың орындалуы бойынша "Орындалды", "Орындалмады" немесе "Ішінара орындалды" деп көрсетіледі.
3. "Ішкі және сыртқы әсерді талдау" 2-бөлімі:
1) "Ішкі және сыртқы әсер ету факторлары және олардың нысаналы индикаторларға қол жеткізуге әсері" деген 1-бағанда ішкі және сыртқы факторлар жеке және олардың көрсеткіштерге қол жеткізуге оң немесе теріс әсер етуі көрсетіледі;
2) "Қабылданған шаралар" деген 2-бағанда теріс салдарларды еңсеру және (немесе) сыртқы факторлардың көрсеткіштерге қол жеткізуге оң әсерін пайдалану жөнінде оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органның қабылдаған нақты шаралары туралы ақпарат келтіріледі.
4. Есепте талдамалық жазба қамтылған.
5. Іске асыру туралы есептің талдамалық жазбасында мыналар қамтылған:
мәселені шешуге бағытталған құжаттың проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
күтілетін нәтижелерге қол жеткізу барысы туралы ақпарат;
өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға орындалмаған іс-шаралардың әсері туралы ақпарат;
қорытындылар мен ұсыныстар, оның ішінде қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы құжатты түзету бойынша ұсыныстар.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне 13-қосымша
Ескерту. 13-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп
____________________________________________________________________
(әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)
_______________________ жылдарға арналған
(жоспарлы кезең)
____________________________________________________________
(мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)
"___"_____________20____жылғы № __________ бекітілген
Есеп беру кезеңі:_____________________

3. Аналитическая записка
Первый руководитель государственного органа
___________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: отчет о реализации плана развития государственного органа заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению отчета о реализации плана развития государственного органа, согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о реализации
плана развития
государственного органа
Пояснения по заполнению отчета о реализации плана развития государственного органа
Отчет о реализации плана развития государственного органа заполняется в следующем порядке:
1. В строке "(наименование государственного органа-разработчика)" указывается полное наименование государственного органа-разработчика плана развития.
2. В строке "(плановый период)" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан план развития.
3. В строке "(наименование приказа, которым утвержден план развития государственного органа)" указываются реквизиты (номер и дата) приказа, которым утвержден план развития государственного органа.
4. В строке "Период отчета" указывается отчетный период (отчетный год).
5. Раздел 2 "Достижение целей и целевых индикаторов":
1) в строках "Стратегическое направление" указываются стратегические направления государственного органа, определенные в его плане развития;
2) в строках "Цель" указываются цели государственного органа, определенные в его плане развития;
3) в первой графе приводится наименование целевого индикатора с утвержденного плана развития государственного органа в разрезе целей и стратегических направлений государственного органа в разбивке на макроиндикаторы и индикаторы, увязанные с деньгами;
4) во второй графе указываются источник информации, подтверждающий достоверность фактически достигнутых целевых индикаторов (статистическая информация, формулы расчета и так далее);
5) в третьей графе указываются единицы измерения целевых индикаторов;
6) в четвертой графе указываются плановые значения целевых индикаторов за отчетный период;
7) в пятой графе указываются фактические значения целевых индикаторов за отчетный период;
8) в шестой графе приводится информация об исполнении или неисполнении целевых индикаторов.
6. Раздел 2 "Освоение финансовых средств" предназначен для формирования отчета о реализации плана развития:
1) в графе 1 "Источник финансирования" указывается источник финансирования документа;
2) в графе 2 "План, миллион тенге" указываются суммы финансовых средств, запланированные на отчетный год в миллионах тенге;

3. Талдамалық жазба
Мемлекеттік органның бірінші басшысы
_____________________________________
қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
Ескертпе: мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп осы нысанға қосымша сәйкес мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Мемлекеттік органның
даму жоспарының іске
асырылуы туралы есептің
нысанына қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойыншатүсіндірмелер
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "(Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)" деген жолда даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(Жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезеңнің есепті жылы көрсетіледі.
3. "(Мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)" деген жолда мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың деректемелері (нөмірі мен күні) көрсетіледі.
4. "Есеп беру кезеңі" деген жолда есепті кезең (есепті жыл) көрсетіледі.
5. 2-бөлім "Мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу":
1) "Стратегиялық бағыт" деген жолдарда мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
2) "Мақсат" деген жолдарда мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған мақсаттары көрсетіледі;
3) бірінші бағанда ақшамен байланыстырылған макроиндикаторлар мен индикаторларға бөлінген, мемлекеттік органның мақсаттары мен стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның бекітілген даму жоспарынан нысаналы индикатордың атауы көрсетіледікөрсетіледі;
4) екінші бағанда нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың дұрыстығын растайтын ақпарат көзі (статистикалық ақпарат, есептеу формулалары және тағы басқа) көрсетіледі;
5) үшінші бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
6) төртінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
7) бесінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың нақты мәндері көрсетіледі;
8) алтыншы бағанда нысаналы индикаторлардың орындалуы немесе орындалмауы туралы ақпарат көрсетіледі.
6. "Қаржы қаражатының игерілуі" деген 2-бөлім даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) "Қаржыландыру көзі" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, млн. теңге" деген 2-бағанда есепті жылға жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;

3) в графе 3 "Факт, миллион тенге" приводятся суммы фактического освоения финансовых средств за отчетный год, в миллионах тенге;
4) в графе 4 "Причины неиспользования" указываются причины неосвоения финансовых средств;
5) в конце данного раздела в строке "Итого" указывается общая сумма финансовых средств, запланированных и освоенных на конец отчетного года на реализацию документа.
7. Отчет о реализации содержит аналитическую записку.
8. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и достижение целей, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны;
информацию о влиянии недостижения целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства.
Приложение 14
к Методике разработки,
мониторинга, реализации,
оценки и контроля
Национального плана развития
Республики Казахстан, Плана
территориального развития
страны, концепций, планов
развития государственных
органов, планов развития
области, города
республиканского значения,
столицы

3) "Нақты, млн. теңге" деген 3-бағанда есепті жылда қаржы қаражатын іс жүзінде игеру сомасы көрсетіледі, миллион теңгемен;
4) "Пайдаланылмау себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатының игерілмеу себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті жылдың соңына құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
7. Іске асыру туралы есепте талдамалық жазба бар.
8. Іске асыру туралы есептің талдамалық жазбасы мыналарды қамтиды:
проблемаларды шешу және мақсаттарға қол жеткізу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат;
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі (болған жағдайда), оның ішінде жоспарланғаннан мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы мәліметтер;
тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстар.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын, елдің
аумақтық даму жоспарын,
тұжырымдамаларды,
мемлекеттік органдардың даму
жоспарларын, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың даму
жоспарларын әзірлеу,
мониторингтеу, іске асыру,
бағалау және бақылау
әдістемесіне
14-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 14 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы
Отчетный период ________________________________________
Утвержден ______________________________________________
Государственный орган ___________________________________

Ескерту. 14-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп
Есепті кезең ____________________________________________________
Бекітілген ______________________________________________________
Мемлекеттік орган ______________________________________________

3. Аналитическая записка
Аким области, города республиканского значения, столицы, района
(города областного значения) ______________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: отчет о реализации (плана развития области, города республиканского значения, столицы) заполняется в соответствии с пояснением по заполнению отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, согласно приложению, к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о реализации
плана развития области, города
республиканского значения, столицы
Пояснения по заполнению отчетов о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы
Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы (далее – план развития) заполняются в следующем порядке:
1. По строке "Отчетный период" указывается период, по итогам которого представляется отчет;
2. По строке "Утвержден" указывается номер и дата документа, которым был утвержден план развития;
3. По строке "Государственный орган" указывается наименование государственного органа, составляющего и предоставляющего отчет.
4. Раздел 1 "Информация о ходе реализации плана":
1) по строке "Направление" по плану развития указываются основные направления развития региона.
2) по строке "Цель" указывается наименование цели, определенной в плане развития;
3) в графе 1 "№" указывается порядковый номер показателя и мероприятия;
4) в графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указываются наименования целевых индикаторов (соответствующих цели) плана развития.
по строке "Мероприятие" указываются мероприятия, которые соответствуют Плану мероприятий по реализации плана развития;
5) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевых индикаторов и мероприятий;
6) в графе 4 "Источник информации" указывается источник информации, подтверждающий фактическое достижение целевых индикаторов.
Графа "Источник информации" по строкам "Мероприятие" не заполняется;
7) в графе 5 "Ответственные исполнители" указываются государственные органы и соисполнители, ответственные за достижение целевых индикаторов и выполнение мероприятий плана развития;
в графе 5 "Ответственные исполнители" плана развития дополнительно по целевым индикаторам указываются должностные лица на уровне заместителей акимов территорий.
8) в графе 6 "базовое (исходное) значение":
по строке "Целевой индикатор" указываются значения целевых индикаторов, утвержденные в плане развития (без учета корректировки);
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются их количественные значения, утвержденные в Плане мероприятий по реализации плана развития (без учета корректировки); для мероприятий, требующих финансирования, – суммы финансовых средств, утвержденных в Плане мероприятий по реализации плана развития (без учета корректировки);

3. Талдамалық жазба
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі________________________________________ қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) тегі
Ескертпе: іске асыру туралы есеп (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын) осы форматқа қосымшаға сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
дамыту жоспарының іске асыру
туралы есептің нысанына
қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырыуы туралы есептерді толтыру жөніндегі түсіндірмелер
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын (бұдан әрі – даму жоспары) іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "Есепті кезең" деген жолында қорытындыларға сәйкес есеп берілетін кезең көрсетіледі;
2. "Бекітілген" деген жолында даму жоспары бекітілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3. "Мемлекеттік орган" деген жолында есепті жасайтын және ұсынатын мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
4. 1-бөлім "Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат":
1) "Бағыты" деген жолында даму жоспары бойынша өңірді дамытудың негізгі бағыттары көрсетіледі.
2) "Мақсат" деген жолында даму жоспарында айқындалған мақсаттың атауы көрсетіледі;
3) "№" деген 1-бағанда көрсеткіш пен іс-шараның реттік нөмірі көрсетіледі;
4) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында даму жоспарының нысаналы индикаторларының (тиісті мақсаттардың) атаулары көрсетіледі.
"Іс-шара" деген жолында даму жоспарының іске асырылуы жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес келетін іс-шаралар көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мен іс-шаралардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда нысаналы индикаторларға нақты қол жеткізілгенін растайтын ақпарат көзі көрсетіледі.
"Іс-шара" деген жолдар бойынша "Ақпарат көзі" бағаны толтырылмайды;
7) "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанда нысаналы индикаторларға қол жеткізуге және даму жоспарының іс-шараларын орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар көрсетіледі;
даму жоспарының "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанында нысаналы индикаторлар бойынша аумақтар әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі лауазымды адамдар қосымша көрсетіледі.
8) "базалық (бастапқы) мән" деген 6-бағанда:
нысаналы индикатор деген жолында даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың мәндері көрсетіледі (түзетуді есепке алмағанда);
заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін "Іс-шаралар" жолы бойынша даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында бекітілген олардың сандық мәндері (түзетуді есепке алмағанда); қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін-даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында бекітілген қаржы қаражатының сомасы (түзетуді есепке алмағанда) көрсетіледі);

9) в графе 7 "план":
по строке "Целевой индикатор" указываются плановые значения целевых индикаторов, утвержденных в плане развития с учетом их корректировки;
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются их количественные значения с учетом корректировки Плана мероприятий по реализации Плана; для мероприятий, требующих финансирования, – суммы финансовых средств с учетом уточнения и корректировки бюджета в миллионах тенге;
10) в графе 8 "факт":
по строке "Целевой индикатор" указываются фактически достигнутые значения целевых индикаторов;
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются фактически исполненные значения мероприятий; для мероприятий, требующих финансирования, – суммы фактически освоенных финансовых средств за отчетный период на реализацию соответствующего мероприятия в разбивке по бюджетам в миллионах тенге с десятичными значениями после запятой.
В годы проведения оценки данный раздел по каждому оцениваемому году дополняется новыми графами "базовое (исходное) значение", "план" и "факт" аналогичные графам 6, 7 и 8.
11) в графе 9 "Источник финансирования" указывается источник финансирования данного мероприятия.
Графа "Источник финансирования" по строке "Целевой индикатор" не заполняется;

9) "жоспар" деген 7-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында оларды түзетуді ескере отырып, даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"Іс-шаралар" жолы бойынша заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін Жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын түзетуді ескере отырып, олардың сандық мәндері; қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – бюджетті нақтылау мен түзетуді ескере отырып, қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
10) "нақты" деген 8-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында нысаналы индикаторлардың нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жолында заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін іс-шаралардың нақты орындалған мәндері көрсетіледі; қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – бюджет бойынша бөлінген тиісті іс-шараны іске асыруға Есепті кезең үшін нақты игерілген қаржы қаражатының сомасы үтірден кейін ондық мәндермен миллион теңгемен көрсетіледі Бағалау жүргізілген жылдары осы бөлім әрбір бағаланатын жыл бойынша 6, 7 және 8-бағандарға ұқсас "базалық (бастапқы) мән", "жоспар" және "нақты" деген жаңа бағандармен толықтырылады.
11) "Қаржыландыру көздері" деген 9-бағанда осы іс-шараны қаржыландыру көзі көрсетіледі.
"Нысаналы индикатор" жолы бойынша "Қаржыландыру көзі" деген баған толтырылмайды;

12) в графе 10 "Код бюджетной программы" указывает код бюджетной программы, за счет которой осуществляется реализация мероприятия.
Графа "Код бюджетной программы" по строке "Целевой индикатор" не заполняется;
13) в графе 11 "Информация об исполнении" указывается "Исполнено", "Не исполнено" или "Частично исполнено" с приведением краткой информации о причинах несоответствия фактического и планового значений показателей и информация о выполнении мероприятий.
Исполненными мероприятиями считаются полностью завершенные мероприятия.
Частично исполненные мероприятия – это мероприятия долгосрочного характера, исполненные в рамках выделенных средств за один финансовый год.

12) "Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 10-бағанда оның есебінен іс-шаралар іске асырылатын бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
"Нысаналы индикатор жолы бойынша" "Бюджеттік бағдарламаның коды" деген баған толтырылмайды;
13) "Орындалуы туралы ақпарат" деген 11-бағанда көрсеткіштердің нақты және жоспарлы мәндерінің сәйкес келмеу себептері туралы қысқаша ақпарат және іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат келтіріле отырып, "Орындалды", "Орындалған жоқ" немесе "Ішінара орындалды" деп көрсетіледі.
Орындалған іс-шаралар толық аяқталған іс-шаралар болып саналады.
Ішінара орындалған іс-шаралар – бұл бір қаржы жылына бөлінген қаражат шеңберінде орындалған ұзақ мерзімді сипаттағы іс-шаралар.

Например, в рамках мониторинга за 2017 год, при полном освоении средств, выделенных/привлеченных в 2017 году, нижеуказанное мероприятие считается частично исполненным.
Мероприятие будет исполнено в 2019 году при полном его завершении и освоении выделенных/привлеченных в полном объеме финансовых средств. В случае полного освоения выделенных/привлеченных средств, объем которых ниже запланированных, данное мероприятие также считается частично исполненным.
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы

Мысалы, 2017 жылғы мониторинг шеңберінде, 2017 жылы бөлінген/тартылған қаражат толық игерілген жағдайда, төменде көрсетілген іс-шара ішінара орындалды деп саналады.
Іс-шара 2019 жылы толық аяқталған және бөлінген/толық көлемде тартылған қаржы қаражаты игерілген кезде орындалатын болады. Көлемі жоспарланғаннан төмен бөлінген/тартылған қаражат толық игерілген жағдайда, осы іс-шара ішінара орындалды деп есептеледі.
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындалуына жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды

2018
2019
Всего
Проведение обследования железнодорожных вокзалов на соответствие требованиям национальных стандартов
Обследо
вание
акты обследо
вания
2016 -2019 годы
МИИР
0
2
2
2
2
8
финансирование не требуется
5. Раздел 2 "Освоение финансовых средств" предназначен для формирования отчета о реализации плана развития:
1) в графе 1 "Источник финансирования" указывается источник финансирования документа;
2) в графе 2 "План, млн. тенге" указываются суммы финансовых средств, запланированные на отчетный год в миллионах тенге;
Если источником финансирования плана развития являются средства республиканского или местного бюджета, в данной графе указывается сумма скорректированного бюджета;

2018
2019
Барлығы
Теміржол вокзалдарының ұлттық стандарттар талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу
Қарап-тексеру
.
Қарап-тексеру
актілері
2016 -2019 жылдар
ИИДМ
0
2
2
2
2
8
қаржыландыру талап етілмейді
5. 2-бөлім "Қаржы қаражатының игерілуі" даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) "Қаржыландыру көздері" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, миллион теңге" деген 2-бағанда есепті жылға жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
Егер даму жоспарын қаржыландыру көзі республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты болып табылса, осы бағанда түзетілген бюджеттің сомасы көрсетіледі;

3) в графе 3 "Факт, миллион тенге" приводятся суммы фактического освоения финансовых средств за отчетный год, в миллионах тенге;
4) в графе 4 "Причины неиспользования" указываются причины неосвоения финансовых средств;
5) в конце данного раздела в строке "Итого" указывается общая сумма финансовых средств, запланированных и освоенных на конец отчетного года на реализацию документа.
6. Отчеты включают в себя аналитическую записку.
7. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства.

3) "Нақты, миллион теңге" деген 3-бағанда есепті жылы қаржы қаражатының іс жүзінде игерілу сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
4) "Пайдаланылмау себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатының игерілмеу себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті жылдың соңына құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
6. Есептер талдамалық жазбаны қамтиды.
7. Іске асырылуы туралы есептің талдамалық жазбасы мыналарды:
шешуге құжат бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
бюджеттік инвестицияларды іске асыруымен байланысты құжатты іске асыру бойынша іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау бойынша көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді;
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпаратты;
жоспарланғандардан ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстарды қамтиды.

8. Ячейки таблиц со знаком "*" не заполняются.
Приложение
к отчету о реализации плана
развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма
Информация о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Исполнение
Информация по исполнению
базовое (исходное) значение
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
N
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Примечание: информация о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения) заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме информации
о достижении целевых
индикаторов в разрезе районов
(городов областного значения)
Пояснения по заполнению информации о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)
1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование";
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора программы развития области.
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения).
3. В графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевого индикатора.
4. В графе 4 "базовое (исходное значение)" указываются значения целевых индикаторов, утвержденные в плане развития области (без учета корректировки).
5. В графе 5 "план" указываются плановые значения целевого индикатора, утвержденные в плане развития области с учетом их корректировки.
6. В графе 6 "факт" указываются фактически достигнутые значения целевых индикаторов.
7. В графе 7 "Информация по исполнению" указываются причины недостижения значений целевого индикатора и ответственные должностные лица на уровне заместителей акимов районов (городов областного значения), не обеспечившие достижение целевого индикатора.

8. Кестенің "*" белгісі бар ұяшықтары толтырылмайды.
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
даму жоспары ның іске
асырылуы туралы есепке
қосымша
Нысан
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат
р/с № Атауы Өлшем бірлігі Орындау Орындалуы бойынша ақпарат
базалық (бастапқы) мән жоспар нақты
1 2 3 4 5 6 7
1
1-нысаналы индикатор
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n
n-нысаналы индикатор
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Ескертпе: аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат осы форматқа қосымшаға сәйкес толтыру бойынша түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Аудандар (облыстық маңызы
бар қалалар) бөлінісінде
нысаналы индикаторларға қол
жеткізу туралы ақпарат
нысанына қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпаратты толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "р/с №" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі.
2. "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" жолында облыстың даму бағдарламасының нысаналы индикаторының атауы көрсетіледі.
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" жолында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "базалық (бастапқы мән)" деген 4-бағанда облыстың даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың мәндері көрсетіледі (түзетуді есепке алмағанда).
5. "жоспар" деген 5-бағанда облыстың даму жоспарында оларды түзетуді ескере отырып бекітілген нысаналы индикатордың жоспарлы мәндері көрсетіледі.
6. "нақты" деген 6-бағанда нысаналы индикаторлардың нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі.
7. "Орындалуы бойынша ақпарат" деген 7-бағанда нысаналы индикатордың мәндеріне қол жеткізілмеу себептері және нысаналы индикаторға қол жеткізуді қамтамасыз етпеген аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.