Об утверждении Методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2021 года № 24908.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 14 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 64 "О некоторых вопросах Системы государственного планирования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16493).
3. Департаменту стратегического анализа и развития в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 қазанда № 24908 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 64 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16493 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Стратегиялық талдау және даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін. №
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 октября 2021 года № 93
Методика разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы
Сноска. Методика - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 14 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 (далее – СГП), и раскрывает подходы по разработке, реализации, проведению мониторинга и корректировке Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы (далее – документы СГП).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) декомпозиция – процесс разделения или последовательного перехода целей, показателей, задач и мероприятий из вышестоящих документов СГП в нижестоящие документы СГП;
2) документы целеполагания – Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года;
3) вышестоящий документ – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Национальный план, Стратегия национальной безопасности);
4) нижестоящий документ – планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы;
5) плановый период – период, на который разрабатывается соответствующий документ СГП;
6) показатели – целевые индикаторы и показатели результатов;
7) ключевой национальный индикатор – показатель, характеризующий достижение целей приоритетов развития Национального плана;

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 25 қазандағы
№ 93 Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және түзету әдістемесін бекіту туралы
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – МЖЖ) және Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының, астананың даму жоспарларын (бұдан әрі – МЖЖ құжаттары) әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету жөніндегі тәсілдерді ашады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) декомпозиция – мақсаттарды, көрсеткіштерді, міндеттер мен іс-шараларды МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарынан МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарына бөлу немесе дәйекті көшіру процесі;
2) мақсат қою құжаттары – "Қазақстан – 2050" пайымы және Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы;
3) жоғары тұрған құжат – Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бұдан әрі – Ұлттық жоспар, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы);
4) төмен тұрған құжат – мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары;
5) жоспарлы кезең – МЖЖ тиісті құжаты әзірленетін кезең;
6) көрсеткіштер – түйінді индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері;
7) түйінді ұлттық индикатор – Ұлттық жоспардағы даму басымдықтарының мақсаттарына қол жеткізуді сипаттайтын көрсеткіш;

8) целевой индикатор – количественное значение цели, позволяющее измерить уровень прогресса в достижении цели или его отсутствия;
9) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
10) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку документа СГП;
11) соисполнитель – центральные государственные органы, местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора, подведомственные и иные организации, с которыми осуществляется межведомственное взаимодействие по разработке и реализации документов СГП, от деятельности которых зависит достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов в пределах своих полномочий и функциональных обязанностей.
Глава 2. Управление данными Системы государственного планирования
3. Управление данными СГП предусматривает определение, создание, сбор, накопление, хранение, распространение, уничтожение, поддержку данных, обеспечение их аналитики, качества, доступности, защиты, межотраслевую координацию в соответствии с законодательством по управлению данными.
4. Управление данными СГП обеспечивается путем внесения данных документов СГП в информационную систему государственного планирования, перепроверки вводимых данных, их архивирования и предоставления доступа к ним в целях обеспечения возможности однократного предоставления и многократного использования достоверных данных СГП ее участниками.
5. Обеспечение и определение качества данных СГП осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан по управлению данными и в области государственной статистики.
Глава 3. Управление процессами Системы государственного планирования
6. Управление процессами СГП – это комплекс деятельности государственных органов при процессах разработки, реализации, мониторинга и корректировки ее документов.
7. Государственные органы осуществляют свою деятельность в Информационной системе государственного планирования, данные из которой являются основой при управлении процессами СГП.
Параграф 1. Процесс разработки документов Системы государственного планирования
8. Процесс разработки документов СГП состоит из этапов инициирования документа, анализа текущей ситуации, моделирования, проектирования сценариев развития, формирования видения, определения приоритетов, целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов, путей их достижения, ресурсного обеспечения, а также выстраивания коммуникаций, в том числе при его публичном обсуждении, согласовании, утверждении и публикации в установленном законодательством порядке.

8) түйінді индикатор – мақсаттың оған жетудегі немесе оның болмауындағы прогресс деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін сандық мәні;
9) нәтиже көрсеткіші – міндетті шешу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін санмен өлшенетін көрсеткіш;
10) әзірлеуші мемлекеттік орган – МЖЖ құжатын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
11) бірлесіп орындаушы – МЖЖ құжаттарын әзірлеу және іске асыру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын, өз өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері шегінде мақсаттарға, түйінді индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу олардың қызметтеріне байланысты болатын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдар.
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің деректерін басқару
3. МЖЖ деректерін басқаруда деректерді басқару жөніндегі заңнамаға сәйкес деректерді айқындау, құру, жинау, жинақтау, сақтау, тарату, жою, қолдау, сондай-ақ олардың талдануы, сапасы, қолжетімділігі, қорғалуы, салааралық үйлестіруді қамтамасыз ету көзделеді.
4. МЖЖ деректерін басқару МЖЖ құжаттарының деректерін мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесіне енгізу, енгізілетін деректерді қайта тексеру, оларды архивтеу және қатысушылардың МЖЖ-нің дәйекті деректерін бір рет беру және бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында оларға қол жеткізуді ұсыну жолымен қамтамасыз етіледі.
5. МЖЖ деректерінің сапасын қамтамасыз ету және айқындау Қазақстан Республикасының деректерді басқару жөніндегі және мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестерін басқару
6. МЖЖ процестерін басқару – мемлекеттік органдардың құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету процестері кезіндегі қызмет кешені.
7. Мемлекеттік органдар өз қызметін Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады, оның деректері МЖЖ процестерін басқару кезінде негіз болып табылады.
1-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу процесі
8. МЖЖ құжаттарын әзірлеу процесі құжатқа бастама жасау, ағымдағы жағдайды талдау, модельдеу, даму сценарийлерін жобалау, пайымдауды қалыптастыру, басымдықтарды, мақсаттарды, түйінді индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, оларға қол жеткізу жолдарын айқындау, ресурстық қамтамасыз ету, сондай-ақ коммуникацияларды құру, оның ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен оны жария талқылау, келісу, бекіту және жариялау кезеңдерінен тұрады.

9. На этапе инициирования государственными органами-разработчиками формируются предложения по разработке документа СГП для решения задач, установленных в документах целеполагания и вышестоящих документах СГП, а также по поручению Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
10. На этапе анализа текущей ситуации выявляются:
1) процессы и тенденции, существующие во внутренней и внешней среде;
2) внешние и внутренние факторы, оказывающие влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
3) возможности и потенциальные угрозы развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
4) проблемы, решение которых необходимо для дальнейшего развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории).
11. Для проведения анализа осуществляется сбор и структурирование информации о ситуации в стране (в определенной отрасли/сфере деятельности, на соответствующей территории) и возможных внешних рисках.
12. Источниками информации для анализа являются:
1) официальная статистическая информация, административные данные государственных органов, ведомственные статистические наблюдения;
2) информация из внешних источников;
3) семинары, интервью с представителями исполнительной и законодательной власти, субъектами предпринимательства, научной общественности, независимыми экспертами;
4) опрос (анкетирование) населения, в том числе посредством использования интернет-технологий для выявления предпочтений населения;
5) отчеты и заключения о реализации документов СГП, иных документов планирования, а также результаты их общественного мониторинга, проводимого в установленном законодательством порядке.
13. К внешним факторам развития относятся глобальные мировые тенденции, актуальные для страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), в том числе в основных государствах-торговых партнерах.
14. К внутренним факторам развития относятся социально-экономические, демографические, природно-климатические условия страны и уровень научно-технологического развития.
15. При проведении анализа, как один из методов, используется SWOT-анализ.
По данным SWOT–анализа устанавливается связь между преимуществами и недостатками, благоприятными возможностями и потенциальными угрозами.
Сильные стороны, способствующие развитию страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), и слабые стороны, сдерживающие развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и (или) негативно влияющие на ее развитие, являются внутренними аспектами развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории).
Возможности, оказывающие положительное влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и угрозы, оказывающие негативное влияние на ее развитие, связанные с характеристиками внешней среды и неподвластные влиянию развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), являются внешними аспектами.

9. Бастама жасау кезеңінде әзірлеуші мемлекеттік органдар мақсат қою құжаттарында және МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында белгіленген міндеттерді шешу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы бойынша МЖЖ құжатын әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастырады.
10. Ағымдағы жағдайды талдау кезеңінде:
1) ішкі және сыртқы ортадағы процестер мен үдерістер;
2) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына әсер ететін сыртқы және ішкі факторлар;
3) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) даму мүмкіндіктері мен ықтимал қауіптері;
4) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) одан әрі дамуы үшін шешілуі тиіс проблемалар анықталады.
11. Талдау жүргізу үшін елдегі (белгілі бір саладағы/қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) жағдай және ықтимал сыртқы тәуекелдер туралы қолжетімді ақпаратты жинау және құрылымдау жүзеге асырылады.
12. Талдауға арналған ақпарат көздері:
1) ресми статистикалық ақпарат, мемлекеттік органдардың әкімшілік деректері, ведомстволық статистикалық байқаулар;
2) сыртқы көздерден ақпарат;
3) семинарлар, атқарушы және заң шығарушы билік өкілдерімен, кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми жұртшылық өкілдерімен тәуелсіз сарапшылармен сұхбаттар;
4) халық арасында, оның ішінде халықтың қалауын анықтау үшін интернет-технологияларды пайдалану арқылы пікіртерім (сауалнама) жүргізу;
5) МЖЖ құжаттарын, өзге де жоспарлау құжаттарын іске асыру туралы есептер мен қорытындылар, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізілетін олардың қоғамдық мониторингінің нәтижелері.
13. Дамудың сыртқы факторларына ел (белгілі сала/қызмет аясы, тиісті аумақ) үшін, оның ішінде саудадағы негізгі әріптес мемлекеттердегі өзекті жаһандық әлемдік үдерістер жатады.
14. Дамудың ішкі факторларына елдің әлеуметтік-экономикалық, демографиялық, табиғи-климаттық жағдайлары және ғылыми-технологиялық даму деңгейі жатады.
15. Талдау жүргізу кезінде әдістердің бірі ретінде SWOT-талдау пайдаланылады.
SWOT-талдау деректері бойынша артықшылықтар мен кемшіліктер, қолайлы мүмкіндіктер мен ықтимал қауіптер арасында байланыс орнатылады.
Елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін мықты тұстар және елдің (белгілі бір саланың/ қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына теріс әсер ететін әлсіз тұстар ел (белгілі бір сала/қызмет аясы, тиісті аумақ) дамуының ішкі аспектілері болып табылады.
Елдің (белгілі саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына оң ықпал ететін мүмкіндіктер және сыртқы ортаның сипаттамаларына байланысты және елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) даму ықпалына бағынбайтын, оның дамуына теріс ықпал ететін қауіптер сыртқы аспектілер болып табылады.

16. В результате проведения анализа осуществляется определение основных проблем, их причинно-следственных связей, вызываемых ими последствий.
17. После определения основных проблем проводится моделирование и прогнозирование с использованием экономических, математических подходов, методов и инструментов, в том числе используемых при разработке прогноза социально-экономического развития, а также компьютерных симуляций, экспертных оценок и опросов.
18. На основании данных моделирования проводится проектирование возможных сценариев развития с целью выработки наиболее эффективных управленческих решений.
19. Разрабатываемые документы СГП концентрируются на стратегических ориентирах развития страны и решении обозначенных проблем путем формулирования видения, определения приоритетов, целей и задач соответствующего документа СГП, мер по их достижению, ресурсного обеспечения в соответствии со следующими требованиями:
1) обоснованность и реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных);
2) включение целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий, направленных на повышение качества жизни, благосостояния и социального благополучия населения, таких как создание рабочих мест с приоритетом на постоянные, привлечение инвестиций, развитие человеческого капитала, обеспечение экологической и общественной безопасности и иные;
3) направленность предлагаемых мероприятий на достижение целей и задач документа;
4) установление реальных сроков достижения целевых индикаторов и показателей результатов;
5) обеспеченность финансово-экономическими (в том числе внебюджетными), материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа.
20. По основным проблемам, с учетом результатов SWOT-анализа, а также стратегических ориентиров развития страны, устанавливаемых документами целеполагания и вышестоящими документами СГП, формируются соответствующие цели.
21. Целями в документах СГП определяются желаемое будущее состояние страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) к концу планового периода, достижение которого обеспечивает реализацию соответствующего документа СГП.
22. Формулировка цели излагается кратко и ясно и не содержит:
терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
описания путей, средств и методов достижения цели.
23. При определении целей следует руководствоваться общепринятыми критериями SMART:
1) конкретность – формулировка цели без возможности неоднозначного толкования;

16. Талдау жүргізу нәтижесінде негізгі проблемаларды, олардың себеп-салдарлық байланыстарын, олардан туындайтын салдарларды айқындау жүзеге асырылады.
17. Негізгі проблемалар анықталғаннан кейін экономикалық, математикалық тәсілдерді, әдістер мен құралдарды, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық дамудың болжамын жасауда қолданылатын модельдеу және болжау, сондай-ақ компьютерлік модельдеу, сараптамалық бағалау және сауалнамалар жүргізіледі.
18. Модельдеу деректерінің негізінде ең тиімді басқару шешімдерін әзірлеу мақсатында ықтимал даму сценарийлерін жобалау жүргізіледі.
19. Әзірленетін МЖЖ құжаттары ел дамуының стратегиялық бағдарларына және белгіленген проблемаларды шешуге, пайымдауды тұжырымдауға, МЖЖ тиісті құжатының басымдықтарын, мақсаттары мен міндеттерін айқындауға, оларға қол жеткізу жөніндегі шараларға, мынадай мынадай:
1) таңдалған мақсаттардың, түйінді индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер (аралық және түпкілікті) көрсеткіштерінің негізділігі мен шынайылығы;
2) тұрақты жұмыс орындарына басымдық беретін жұмыс орындарын құру, инвестициялар тарту, адами капиталды дамыту, экологиялық және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және өзге де халықтың өмір сүру сапасын, әл-ауқаты мен әлеуметтік саламаттылығын арттыруға бағытталған түйінді индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін, іс-шараларды қосу;
3) ұсынылатын іс-шаралардың құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталуы;
4) түйінді индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің нақты мерзімдерін белгілеу;
5) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық (оның ішінде бюджеттен тыс), материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету талаптарына сәйкес ресурстық қамтамасыз ету арқылы шоғырландырылады.
20. SWOT-талдау нәтижелерін, сондай-ақ ел дамуының стратегиялық бағдарларын ескере отырып, мақсат қою құжаттарымен және МЖЖ жоғары тұрған құжаттарымен белгіленетін негізгі проблемалар бойынша тиісті мақсаттар қалыптастырылады.
21. МЖЖ құжатындағы мақсаттар ретінде қол жеткізілуі МЖЖ тиісті құжатын іске асыруды қамтамасыз ететін жоспарлы кезеңнің соңына қарай елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) қалаудағы болашақ жай-күйі болып айқындалады.
22. Мақсаттың тұжырымы қысқаша және анық жазылады және онда мыналар:
еркін немесе әртүрлі түсінуге жол беретін беретін терминдер, ұғымдар мен тіркестер;
мақсатқа жету жолдарын, құралдары мен әдістерін сипаттау қамтылмайды.
23. Мақсаттарды анықтау кезінде жалпыға ортақ қабылданған мынадай SMART өлшемшарттарын басшылыққа алу қажет:
1) нақтылық – мақсаттың екіұшты түсіндіру мүмкіндігінсіз тұжырымдалуы;

2) измеримость – достижение цели измеряется с помощью целевого индикатора, имеющего количественную величину;
3) достижимость – цели потенциально достижимы в плановом периоде;
4) релевантность – актуальность цели и ее соответствие целям документов целеполагания и вышестоящих документов СГП;
5) ограниченность во времени – достижение цели к определенному сроку.
24. Каждой цели соответствует один или несколько целевых индикаторов (с промежуточными и конечными значениями) для определения степени ее достижения.
25. Качественная сторона целевого индикатора отражает положительные изменения в соответствующей отрасли/сфере государственного управления, а количественная – их измеримую, абсолютную или относительную величину.
26. Достижение цели обеспечивается решением задач в виде исполнения конкретных мер/действий и(или) проектов и требует различные, иногда альтернативные по источникам, объему ресурсы и затраты.
27. Задачами являются основные условия, которые выполняются для достижения цели, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
28. Каждая задача соответствует лишь одной из целей. Для каждой из целей формулируется необходимое количество наиболее значимых задач, которые в совокупности охватывают все направления деятельности для достижения соответствующей цели.
29. Совокупность задач по каждой цели соответствует критериям:
1) необходимости – достижение поставленных задач является необходимым условием;
2) достаточности – решение всех задач является достаточным условием достижения поставленных целей;
3) актуальности – значимость поставленных задач сохраняется в течение всего планируемого периода.
30. Сроки реализации каждой из задач не превышают срок достижения соответствующей цели.
31. Каждая задача содержит количественно измеримые показатели результатов (с промежуточными и конечными значениями), характеризующие степень решения задач проектов.
32. По всем приводимым показателям результатов указывается базовое (исходное) и планируемое значение, а также обозначение временного периода (года), для достижения данного значения показателя.
33. Целевые индикаторы и показатели результатов рассматриваются на соответствие следующим критериям:
1) возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
2) однозначность понимания пользователями;
3) достаточность информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
4) полнота и адекватность характеристики в целом;
5) достижимость и измеримость;

2) өлшемділік – мақсатқа жету сандық шамасы бар түйінді индикатордың көмегімен өлшенеді;
3) қол жетімділік – жоспарлы кезеңде мақсаттарға қол жеткізуге болады;
4) релеванттылық – мақсаттың өзектілігі және оның мақсат қою құжаттары мен МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарына сәйкестігі;
5) уақыт шектеулігі – белгілі бір мерзімге мақсатқа жету.
24. Әрбір мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындау үшін оған бір немесе бірнеше түйінді индикаторлар (аралық және түпкілікті мәндерімен) сәйкес келеді.
25. Түйінді индикатордың сапалық тұсы тиісті саладағы/мемлекеттік басқару аясындағы оң өзгерістерді, ал сандық тұсы – олардың өлшенетін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын көрсетеді.
26. Мақсатқа қол жеткізу нақты шараларды/әрекеттерді және (немесе) жобаларды орындау түрінде міндеттерді шешумен қамтамасыз етіледі және көздер, көлем бойынша әртүрлі, кейде баламалы ресурстар мен шығындарды талап етеді.
27. Ахуалды талдау негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет саласындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін мақсатқа қол жеткізу үшін орындалатын негізгі шарттар міндеттер болып табылады.
28. Әрбір міндет мақсаттардың біреуіне ғана сәйкес келеді. Мақсаттардың әрқайсысы үшін жиынтығында тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қызметтің барлық бағыттарын қамтитын неғұрлым маңызды міндеттердің қажетті саны тұжырымдалады.
29. Әрбір мақсат бойынша міндеттер жиынтығы мынадай қағидаттарға сәйкес келеді:
1) қажеттілік – қойылған міндеттерге қол жеткізу қажетті шарты болып табылады;
2) жеткіліктілік – барлық міндеттерді шешу қойылған мақсаттарға жетудің жеткілікті шарты болып табылады;
3) өзектілік – қойылған міндеттердің маңыздылығы жоспарланатын барлық кезең ішінде сақталады.
30. Міндеттердің әрқайсысын іске асыру мерзімдері тиісті мақсатқа қол жеткізу мерзімінен аспайды.
31. Әрбір міндет жобаларлың міндеттердің шешу дәрежесін сипаттайтын нәтижелердің сандық тұрғыдан өлшенетін көрсеткіштерін (аралық және түпкілікті мәндермен) қамтиды.
32. Нәтижелердің барлық келтірілген көрсеткіштері бойынша базалық (бастапқы) және жоспарланған мән, сондай-ақ көрсеткіштің осы мәніне қол жеткізу үшін уақытша кезеңнің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
33. Түйінді индикаторлар және нәтиже көрсеткіштері мынадай:
1) оларды жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстыру мүмкіндігі;
2) пайдаланушылар үшін бірдей түсініктілігі;
3) оларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткіліктілігі;
4) тұтастай алғанда сипаттаманың толықтығы мен жеткіліктілігі;
5) қолжетімділік және өлшемділік;

6) наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
7) достижение вышестоящего показателя;
8) комплексная характеристика сферы (отрасли), в том числе с учетом Целей Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
9) нацеленность на ключевые изменения и решение выявленных проблем.
34. Для каждого целевого индикатора и показателя результатов определяются источники информации и средства сбора данных.
35. По выбранным целевым индикаторам и показателям результатов разрабатывается методика (формула) расчета с указанием оценочного (прогнозного) расчета данного целевого индикатора.
36. По целевым индикаторам и показателям результатов документов СГП определяются ответственные за их достижение центральные государственные и местные исполнительные органы, подведомственные организации, субъекты квазигосударственного сектора.
37. Проект методики расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП разрабатывается государственным органом-разработчиком одновременно с проектом документа СГП по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
38. Разработка методик не требуется по показателям, рассчитываемым в соответствии с методиками расчета административных показателей, разработанных и утвержденных органом-разработчиком в рамках Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденных приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2010 года № 6394).
39. Государственный орган-разработчик в месячный срок со дня утверждения соответствующего документа СГП обеспечивает утверждение методики расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП приказом первого руководителя государственного органа по согласованию с уполномоченными органами по государственному планированию, в области государственной статистики и ее публикацию на своем интернет-ресурсе.
40. Уполномоченные органы по государственному планированию, в области государственной статистики рассматривают проекты методик расчетов целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП в течение десяти календарных дней со дня поступления проекта на согласование.
41. При разработке документов СГП предусматривается размещение их проектов на интернет-ресурсах государственных органов-разработчиков, анонсирование и разъяснение основных положений проектов/направлений деятельности государственных органов, изучение общественного мнения по проектам документов, полученного по итогам их размещения, публичное обсуждение проектов в установленных законодательством случаях.

6) мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуы;
7) жоғары тұрған көрсеткішке қол жеткізу;
8) саланың (аяның), оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттары ескерілген кешенді сипаттамасы;
9) түйінді өзгерістерге және анықталған проблемаларды шешуге бағытталғаны өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қаралады.
34. Әрбір түйінді индикатор мен нәтиже көрсеткіші үшін ақпарат көздері және деректерді жинау құралдары айқындалады.
35. Таңдалған түйінді индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша осы түйінді индикаторды бағалау (болжамдау) есеп-қисабы көрсетілген есеп-қисап әдістемесі (формула) әзірленеді.
36. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторларына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері айқындалады.
37. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемесінің жобасы әзірлеуші мемлекеттік органмен осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша МЖЖ құжатының жобасымен қатар әзірленеді.
38. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасы міндетін атқарушының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 тамыздағы № 6394 болып тіркелген) Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде әкімшілік дереккөздермен ұсыну қағидалары шеңберінде әзірлеуші орган әзірлеген және бекіткен әкімшілік көрсеткіштерді есептеу әдістемелеріне сәйкес есептелетін көрсеткіштер бойынша әдістемелерді әзірлеу талап етілмейді.
39. Әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органдардың келісімі бойынша мемлекеттік органның тиісті құжаты бекітілген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелерінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекітуді және оны өз интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етеді.
40. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік статистика саласында уәкілетті органдар МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторларды және нәтижелерінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесінің жобасын жоба келісуге келіп түскен күннен бастап он күн мерзімде қарайды.
41. МЖЖ құжаттарын әзірлеу кезінде олардың жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарына орналастыру, жобалардың негізгі ережелерін/мемлекеттік органдар қызметінің бағыттарын жариялау және түсіндіру, оларды орналастыру қорытындылары бойынша алынған құжаттардың жобалары бойынша қоғамдық пікірді зерделеу, заңнамада белгіленген жағдайларда жобаларды жария талқылау көзделеді.

Параграф 2. Реализация документов Системы государственного планирования
42. Реализацией является процесс достижения заданных в документах СГП целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов (промежуточных и конечных).
43. Управление реализацией предусматривает применение проектирования, проектного управления, выстраивание коммуникаций, осуществление мониторинга с принятием мер, направленных на реализацию системы управления рисками и механизмов реагирования для обеспечения своевременной и качественной реализации документов.
44. При реализации документа СГП обеспечивается:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
реализация запланированных мер с учетом минимизации отрицательного воздействия на окружающую среду;
прогнозирование и оценка возможных рисков возникновения чрезвычайных ситуаций с привлечением научного потенциала;
соблюдение социальной ответственности участниками его реализации;
ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
45. Основными инструментами реализации документов СГП являются:
1) обеспечение ресурсами (финансовыми, материально-техническими, трудовыми);
2) межведомственное взаимодействие;
3) анализ и управление рисками.
46. Источниками финансирования документов СГП являются:
1) средства республиканского и местных бюджетов;
2) государственные займы;
3) негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию;
4) прямые иностранные и отечественные инвестиции;
5) гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров;
6) кредиты банков второго уровня;
7) собственные средства организаций;
8) другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
47. Необходимый объем финансирования документов СГП определяется с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и документов по принятым обязательствам.
48. Распределение бюджетных средств, необходимых для достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП на плановый период осуществляется в процессе формирования проектов республиканского и местных бюджетов.
49. Государственный орган, ответственный за достижение целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП, предусматривает в своих бюджетных программах средства, необходимые для достижения поставленных целей, задач и запланированных целевых индикаторов, и показателей результатов.

2-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру
42. МЖЖ құжаттарында қойылған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне (аралық және түпкілікті) қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
43. Іске асыруды басқару жобалауды, жобалық басқаруды қолдануды, коммуникацияларды құруды, құжаттарды уақтылы және сапалы іске асыруды қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару жүйесін және ден қою тетіктерін іске асыруға бағытталған шараларды қабылдай отырып, мониторингті жүзеге асыруды көздейді.
44. Мыналар:
ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайтуды ескере отырып, жоспарланған шараларды іске асыру;
ғылыми әлеуетті тарта отырып, төтенше жағдайлардың ықтимал тәуекелдерін болжау және бағалау;
оны іске асыруға қатысушылардың әлеуметтік жауапкершілікті сақтауы;
ресурстардың ең аз шығынымен берілген нәтижелерге қол жеткізуге бағдарлану;
қаржылай, еңбек және басқа ресурстардың теңгерімділігі МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде қамтамасыз етіледі.
45. Мыналар:
1) ресурстармен қамтамасыз ету (қаржылық, материалдық-техникалық, еңбек);
2) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
3) тәуекелдерді талдау және басқару МЖЖ құжаттарын табысты іске асырудың негізгі құралдары болып табылады.
46. Мыналар:
1) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты;
2) мемлекеттік қарыздар;
3) мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар;
4) тікелей шетелдік және отандық инвестициялар;
5) халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары;
6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттері;
7) ұйымдардың меншікті қаражаты;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер МЖЖ құжаттарын қаржыландыру көздері болып табылады.
47. МЖЖ құжаттарын қаржыландырудың қажетті көлемі әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлерін, халықаралық шарттар мен қабылданған міндеттемелер бойынша құжаттарды ескере отырып айқындалады.
48. Жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ құжаттарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын бөлу республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесінде жүзеге асырылады.
49. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган өзінің бюджеттік бағдарламаларында қойылған мақсаттарға, міндеттерге және жоспарланған нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді.

50. Предусмотренные в документах СГП цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов, достижение которых предполагается за счет финансирования из республиканского и местных бюджетов, обеспечивают взаимоувязанность с целями и показателями результатов бюджетных программ соответствующих государственных органов.
51. Межведомственное взаимодействие состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными органами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации документов СГП с целью обеспечения достижения запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов документов СГП и решения значимых социальных, экономических, экологических и прочих проблем.
52. Межведомственное взаимодействие основывается на принципах:
1) согласованности действий центральных государственных органов и местных исполнительных органов в процессе реализации документов СГП;
2) заинтересованности каждой из взаимодействующих сторон в поиске путей решения проблем и достижения результатов;
3) объединения усилий и возможностей каждой из сторон для эффективного преодоления важных проблем;
4) конструктивного сотрудничества между участниками реализации документов СГП в разрешении спорных вопросов;
5) ответственности руководителей государственных органов и организаций за принятие необходимых административных и управленческих решений, направленных на достижение целей и результатов, а также за принятие решений, не соответствующих законодательству Республики Казахстан.
53. Метод декомпозиции в соответствии с пунктами 36, 37 и 38 СГП предусматривает формирование центральными государственными и местными исполнительными органами конкретных задач, показателей и мероприятий/проектов, в результате исполнения которых ожидается достижение установленных Национальным планом задач, ключевых национальных индикаторов, подходов и мероприятий.
54. Декомпозиция предусматривает выработку государственными органами предложений, совместное обсуждение и принятие решений в рамках рабочей группы под председательством Министра национальной экономики Республики Казахстан.
График заседаний рабочей группы утверждается Председателем.
55. Выработка государственным органом-разработчиком документа СГП предложений по декомпозиции ключевых национальных индикаторов в конкретные цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов, мероприятия/проекты осуществляется с привлечением представителей экспертных групп соответствующей отрасли/сферы, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.

50. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру есебінен қол жеткізу болжанып отырған МЖЖ құжаттарында көзделген мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері тиісті мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттары мен нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланысты қамтамасыз етеді.
51. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл МЖЖ құжаттарының жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуді және маңызды әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және өзге де проблемаларды шешуді қамтамасыз ету мақсатында МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары және басқа да ұйымдар арасындағы сындарлы өзара іс-қимылды жолға қоюдан тұрады.
52. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) МЖЖ құжаттарын іске асыру процесінде орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар іс-қимылдарының келісілуі;
2) өзара іс-қимыл жасайтын әрбір тараптың проблемаларды шешу және нәтижелерге қол жеткізу жолдарын іздестіруге мүдделілігі;
3) жеке-дара шешуге тиімсіз маңызды проблемаларды еңсеруде әрбір тараптың күш-жігері мен мүмкіндіктерін біріктіру;
4) даулы мәселелерді шешуде МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысушылар арасындағы сындарлы ынтымақтастық;
5) мемлекеттік органдар мен ұйымдар басшыларының мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдағаны үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін шешімдер қабылдағаны үшін жауапкершілігі.
53. МЖЖ-нің 36, 37 және 38-тармақтарына сәйкес декомпозиция әдісі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың нақты міндеттер, көрсеткіштер мен іс-шараларды қалыптастыруын көздейді, олардың нәтижесінде Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында белгіленген міндеттер мен түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізу күтіледі.
54. Декомпозиция мемлекеттік органдардың ұсыныстарды әзірлеуін, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі төрағалық ететін жұмыс тобы шеңберінде бірлесіп талқылауды және шешімдер қабылдауды көздейді.
Жұмыс тобы отырыстарының кестесін Төраға бекітеді.
55. МЖЖ құжаттың әзірлеуші мемлекеттік органның нақты мақсаттарға, міндеттерге, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне, іс-шараларға/жобаларға түйінді ұлттық индикаторларды декомпозициялау жөнінде ұсыныстар әзірлеуі жобалық басқарудың әдістері мен құралдарын пайдалана отырып және тиісті саланың/аяның сараптамалық топтарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өкілдерін тарта отырып жүзеге асырылуы мүмкін.

56. Центральные государственные и местные исполнительные органы в месячный срок со дня утверждения Национального плана формируют исходя из стратегических направлений и Карты ключевых национальных индикаторов конкретные цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и предлагаемые мероприятия/проекты для их достижения и направляют уполномоченному органу по государственному планированию для вынесения на рассмотрение рабочей группы.
В состав направляемых материалов входят перечень предлагаемых декомпозируемых целевых индикаторов и показателей результатов, формулы расчета их значений по годам, перечень мероприятий и (или) проектов, посредством реализации которых ожидается достижение установленных ключевых национальных индикаторов, расчеты и обоснования прогнозной потребности в ресурсах (трудовых, финансовых, материально-технических, бюджетных) в разрезе конкретных целей, задач и мероприятий.
Включение центральным государственным органом целевых индикаторов и (или) показателей результатов, достижение которых планируется обеспечить на местном уровне, осуществляется по согласованию данных предложений с заинтересованными местными исполнительными органами.
57. Рассмотрение предлагаемых к декомпозиции целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий/проектов проводится на соответствие критериям:
нацеленности на достижение ключевого национального индикатора;
ресурсной обеспеченности;
реалистичности и достижимости в установленные сроки;
согласованности показателей, мероприятий / проектов между собой;
степени воздействия предлагаемого показателя на решение поставленной стратегической цели/задачи.
58. По итогам решений рабочей группы Председателем утверждается Перечень декомпозированных целевых индикаторов и показателей результатов, мероприятий/проектов в разрезе соответствующих отраслей/сфер, территорий.
59. Целевые индикаторы, показатели результатов, мероприятия/проекты включаются в планы развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы и(или) в проекты изменений и дополнений в них.
60. В случаях изменения функций, структуры государственных органов или изменения административно-территориального устройства проводится пересмотр декомпозиции ключевых национальных индикаторов в планы развития вновь создаваемых государственных органов и (или) административно-территориальных единиц в течение двух месяцев в порядке, установленном для процесса декомпозиции.
61. Государственные органы обеспечивают внесение Перечня декомпозированных целевых индикаторов и показателей результатов, мероприятий/проектов в Информационную систему государственного планирования согласно пункту 24 СГП.

56. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде стратегиялық бағыттар мен негізгі ұлттық индикаторлар картасын негізге ала отырып, оларға қол жеткізу үшін нақты мақсаттарды, міндеттерді, нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін және ұсынылатын іс-шараларды/жобаларды қалыптастырады және жұмыс тобының қарауына шығару үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Ұсынылатын декомпозицияланатын нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі, олардың жылдарға бөлінген есептеу формулалары, іске асыру арқылы белгіленген түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуі күтілетін іс-шаралар және (немесе) жобалар тізбесі, нақты мақсаттары, міндеттері мен іс-шаралары бөлінісінде ресурстарға (еңбек, қаржы, материалдық-техникалық, бюджеттік) болжамды қажеттіліктің есептері мен негіздемелері, жіберілетін материалдардың құрамына кіреді.
Орталық мемлекеттік органның жергілікті деңгейде қол жеткізуді қамтамасыз ету жоспарланатын нысаналы индикаторларды және (немесе) нәтижелер көрсеткіштерін қосуы осы ұсыныстарды мүдделі жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.
57. Декомпозицияға ұсынылатын нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін, іс-шараларды/жобаларды қарау мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуіне жүргізіледі:
түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізуге бағыттылығы;
ресурстық қамтамасыз етілуі;
белгіленген мерзімде шынайылық және қолжетімді болуы;
көрсеткіштердің, іс-шаралардың/жобалардың бір-бірімен үйлесімділігі;
ұсынылған көрсеткіштің қойылған стратегиялық мақсатты/міндетті шешуге әсер ету дәрежесі.
58. Жұмыс тобы шешімдерінің қорытындылары бойынша Төраға тиісті салалар/аялар, аумақтар бөлінісінде декомпозицияланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың/жобалардың тізбесін бекітеді.
59. Нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері, іс-шаралар / жобалар мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларына және (немесе) оларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларына енгізіледі.
60. Мемлекеттік органдардың функциялары, құрылымы өзгерген немесе әкімшілік-аумақтық құрылымы өзгерген жағдайларда түйінді ұлттық индикаторлардың декомпозициясы декомпозиция процесі үшін белгіленген тәртіппен екі ай ішінде жаңадан құрылатын мемлекеттік органдардың және (немесе) әкімшілік-аумақтық бірліктердің даму жоспарларына қайта қаралады.
61. Мемлекеттік органдар МЖЖ-нің 24-тармағына сәйкес Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесіне декомпозицияланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер, іс-шаралар/жобалар көрсеткіштерінің тізбесін енгізуді қамтамасыз етеді.

62. При реализации документов СГП особое внимание уделяется выявлению и анализу рисков, а также принятию всех необходимых мер по управлению рисками.
63. При исполнении дорожных карт по реализации документов СГП ответственные государственные органы и соисполнители, уполномоченный орган по проектному управлению в пределах своих полномочий проводят:
1) анализ рисков – отслеживают возможные риски, которые повлияют на ход реализации документов СГП и воспрепятствуют достижению запланированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов;
2) управление рисками – осуществляют необходимые мероприятия (в том числе ранее запланированные) в случае усиления вероятности или наступления риска недостижения запланированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
64. Основная цель процесса управления рисками при принятии управленческих решений – увеличение вероятности успешного достижения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов, в целом реализации документов СГП через снижение степени воздействия рисков. Процесс управления рисками связан с принятием необходимых и своевременных решений.
65. Управление рисками содержит действия, которые предпримет орган, ответственный за достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
Параграф 3. Мониторинг документов Системы государственного планирования
66. Мониторингом является процесс сбора, систематизации, анализа и обобщения отчетов и другой информации о ходе реализации документов СГП с учетом данных Информационной системы государственного планирования, а также информации, формируемой в установленном законодательством порядке о проектном управлении (далее – результаты мониторинга проектного управления).
67. Мониторинг документов СГП предусматривает оценку хода реализации документов СГП (за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа), проводимую государственными органами, уполномоченными СГП и законодательством о государственном аудите.
68. Управление процессом мониторинга предусматривает проведение работ по формированию/получению необходимых достоверных и корректных данных по реализации документов СГП.
69. Источниками информации для проведения мониторинга документов СГП являются:
1) официальная статистическая информация уполномоченного органа в области государственной статистики, административные данные, ведомственные статистические наблюдения государственных органов;
2) международная статистика, в том числе международные рейтинги, результаты Целей Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;

62. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде тәуекелдерді анықтау мен талдауға, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға ерекше назар аударылады.
63. МЖЖ құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру кезінде жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушылар, жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган өз өкілеттіктері шегінде:
1) тәуекелдерді талдау – МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысына әсер ететін және жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге кедергі келтіретін ықтимал тәуекелдерді қадағалайды;
2) тәуекелдерді басқару – жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу ықтималдығы немесе тәуекел басталған жағдайда қажетті іс-шараларды (оның ішінде бұрын жоспарланғандарын) жүзеге асырады.
64. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде тәуекелдерді басқару процесінің негізгі мақсаты – тәуекелдердің әсер ету дәрежесін қолайлы деңгейге дейін төмендету арқылы мақсатқа, міндеттерге, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне табысты қол жеткізу ықтималдығын ұлғайту, жалпы алғанда МЖЖ құжаттарын іске асыру. Тәуекелдерді басқару процесі қажетті және уақтылы шешімдер қабылдаумен байланысты.
65. Тәуекелдерді басқару мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты орган қабылдайтын әрекеттерді қамтиды.
3-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу
66. Мониторинг Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінің деректері, сондай-ақ жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын ақпарат (бұдан әрі – жобалық басқару мониторингінің нәтижелері) ескеріле отырып, МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту процесі болып табылады.
67. МЖЖ құжаттарының мониторингі МЖЖ-мен уәкілетті мемлекеттік органдар және мемлекеттік аудит туралы заңнамамен жүргізілетін МЖЖ құжаттарының (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда) іске асырылу барысын бағалауды көздейді.
68. Мониторинг процесін басқару МЖЖ құжаттарын іске асыру бойынша қажетті анық және дұрыс деректерді алу/қалыптастыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуді көздейді.
69. Мыналар:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми статистикалық ақпараты, әкімшілік деректер, мемлекеттік органдардың ведомстволық статистикалық бақылаулары;
2) халықаралық статистика, оның ішінде халықаралық рейтингтер, Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарының нәтижелері;

3) итоги мониторинга документов СГП нижестоящего уровня, в том числе результаты мониторинга проектного управления;
4) отчеты об исполнении бюджетов;
5) заключения независимых экспертов;
6) информация по результатам общественного мониторинга;
7) социологические исследования, опросы;
8) другие источники.
70. Мониторинг документов СГП осуществляется с учетом данных Информационной системы государственного планирования, информации по результатам общественного мониторинга, проводимого независимыми экспертами и общественными организациями в соответствии с законодательством об общественном контроле, а также результатов мониторинга проектного управления посредством сбора информации для изучения и анализа:
использования ресурсов;
выполнения запланированных задач и мероприятий;
достижения запланированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов и выявлении рисков их недостижения.
71. Результаты мониторинга оформляются в виде отчета о реализации документа СГП в порядке, предусмотренном в зависимости от вида документа СГП главами 4, 5 и 6 настоящей Методики.
72. После завершения срока реализации документа СГП подготавливается итоговый отчет о реализации документа, включающий в себя информацию по реализации за последний год действия документа и обобщенную информацию за весь период действия документа СГП.
73. Отчет о реализации за подписью первого руководителя в зависимости от вида документа СГП представляется в электронном виде, за исключением информации секретного характера и для служебного пользования, и размещается на интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего формирование отчета о реализации, и уполномоченного органа по государственному планированию.
74. Отчет о реализации документа СГП, содержащий информацию секретного характера и для служебного пользования, представляется в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
75. Отчеты о реализации документов СГП содержатся на интернет-ресурсе государственного органа на протяжении всего периода реализации документа.
76. Полнота, качество, достоверность и своевременность представления отчетности для проведения мониторинга и результатов мониторинга документов СГП обеспечивается государственными органами-разработчиками, государственными органами-соисполнителями и соответствующими уполномоченными государственными органами, определенными настоящей Методикой.

3) төмен тұрған деңгейдегі МЖЖ құжаттарын мониторингтеудің қорытындылары, оның ішінде жобаларды/бағдарламаларды іске асырудың операциялық мониторингінің нәтижелері;
4) бюджеттердің атқарылуы туралы есептер;
5) тәуелсіз сарапшылардың есептері мен қорытындылары;
6) қоғамдық бақылау туралы заңнамаға сәйкес тәуелсіз сарапшылар мен қоғамдық ұйымдар жүргізетін қоғамдық мониторинг нәтижелері;
7) әлеуметтану зерттеулері, сауалнамалар;
8) басқа көздер МЖЖ құжаттарына мониторинг жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.
70. МЖЖ құжаттарының мониторингі мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінің деректерін (бар болса), қоғамдық бақылау туралы заңнамаға сәйкес тәуелсіз сарапшылар мен қоғамдық ұйымдар жүргізетін қоғамдық мониторинг нәтижелерін, сондай-ақ мыналарды зерттеу және талдау үшін ақпарат жинау арқылы жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын ақпарат ескеріле отырып жүзеге асырылады:
ресурстардың пайдаланылуы;
жоспарланған міндеттер мен іс-шаралардың орындалуы;
жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу және оларға қол жеткізбеу тәуекелдерін анықтау.
71. Мониторинг нәтижелері осы Әдістеменің 4, 5 және 6-тарауларында МЖЖ құжатының түріне қарай көзделген тәртіппен МЖЖ құжатының іске асырылуы туралы есеп түрінде ресімделеді.
72. Құжатты іске асыру мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттың іске асырылуы туралы қорытынды есеп дайындалады, оған құжаттың қолданысының соңғы жылындағы іске асыру жөніндегі ақпарат және МЖЖ құжатының қолданылу кезеңіндегі жалпыланған ақпарат кіреді.
73. Бірінші басшының қолы қойылған іске асырылу туралы есеп МЖЖ құжатының түріне қарай құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда, электрондық түрде ұсынылады, іске асыру туралы есепті қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
74. Құпия сипаттағы және қызметтік пайдалану үшін ақпаратты қамтитын МЖЖ құжатының іске асырылуы туралы есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ұсынылады.
75. МЖЖ құжаттарын іске асыру туралы есептер мемлекеттік органның интернет-ресурсында құжатты іске асырудың бүкіл кезеңі ішінде қамтылады.
76. МЖЖ құжаттарының мониторингі мен мониторингі нәтижелерін жүргізу үшін есептілікті ұсынудың толықтығын, сапасын, дұрыстығын және уақтылығын әзірлеуші мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және осы Әдістемеде айқындалған тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.

Параграф 4. Корректировка документов Системы государственного планирования
77. В процессе реализации документы СГП могут корректироваться путем внесения изменений и дополнений по итогам проведенного мониторинга, и в случаях, установленных пунктами 46, 59 и 76 СГП и настоящей Методикой.
78. Корректировка документов СГП осуществляется с учетом требований, установленных для разработки, за исключением пункта 41 настоящей Методики для планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы.
79. Ответственность за некачественное планирование и реализацию документов СГП, недостижение поставленных целей и задач, ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов возлагается на первых руководителей государственных органов и организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Национальный план развития Республики Казахстан
80. Национальный план разрабатывается на основании документов целеполагания и положений Предвыборной программы Президента Республики Казахстан и предусматривает цель, основные принципы, направления, и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны.
81. Разработка проекта Национального плана на плановый период осуществляется уполномоченным органом по стратегическому планированию в год завершения действующего Национального плана на основе предложений заинтересованных органов и организаций, в том числе Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
82. Государственные органы не позднее 1 апреля года завершения реализации действующего Национального плана направляют предложения к проекту Национального плана в уполномоченный орган по стратегическому планированию.
83. Национальный план должен соответствовать требованиям пункта 34 СГП.
84. Национальный план содержит следующие разделы:
1) введение;
2) основные принципы реализации;
3) основные направления развития;
4) Карта ключевых национальных индикаторов (в виде приложения).
85. В разделе "Введение" указываются цель, обоснование разработки и краткое резюме Национального плана на предстоящий плановый период.
86. Раздел "Основные принципы реализации" содержит принципы Национального плана развития, которые задают ценностные ориентиры среднесрочного видения и находят отражение в приоритетах развития и ожидаемых результатах.
87. Раздел "Основные направления развития" содержит анализ текущей ситуации по отраслям/сферам деятельности, приоритеты развития и ожидаемые результаты, задачи и подходы.

4-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын түзету
77. Іске асыру процесінде МЖЖ құжаттары жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен және МЖЖ -нің 46, 59 және 76-тармақтарында және осы Әдістемеде белгіленген жағдайларда түзетілуі мүмкін.
78. Мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары үшін осы Әдістеменің 41-тармағын қоспағанда, МЖЖ құжаттарын түзету әзірлеу үшін белгіленген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
79. МЖЖ құжаттарын сапасыз жоспарлау және іске асыру, қойылған мақсаттар мен міндеттерге, олардың түйінді ұлттық индикаторларына, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапкершілік заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
4-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары
80. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасы Президентінің Сайлауалды бағдарламасының мақсат қою құжаттары мен ережелерінің негізінде әзірленеді және тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған мақсатын, негізгі бағыттарын, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және елдің дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейді.
81. Жоспарлы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың жобасын әзірлеуді мүдделі органдар мен ұйымдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстары негізінде қолданыстағы Ұлттық жоспар аяқталған жылы стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
82. Мемлекеттік органдар қолданыстағы Ұлттық жоспарды іске асыру аяқталған жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей Ұлттық жоспардың жобасына ұсыныстарды стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
83. Ұлттық жоспар МЖЖ-нің 34-тармағының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
84. Ұлттық жоспар мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) кіріспе;
2) іске асырудың негізгі қағидаттары;
3) негізгі даму бағыттары;
4) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы (қосымша ретінде).
85. "Кіріспе" бөлімінде алдағы жоспарлы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың мақсаты, әзірлеу негіздемесі және қысқаша түйіндемесі көрсетіледі.
86. "Іске асырудың негізгі қағидаттары" бөлімі Ұлттық жоспардың орта мерзімді пайымының құнды бағдарларын көрсететін және даму басымдықтарында және күтілетін нәтижелерде көрінетін даму қағидаттарын қамтиды.
87. "Негізгі даму бағыттары" бөлімінде қызмет салалары/аялары бойынша ағымдағы ахуалды талдау, басымдықтар мен міндеттерді іске асыру негізделетін негізгі тәсілдер, ұлттық жоспарды іске асырудың соңына қарай елдің қажетті болашақ жай-күйін айқындайтын құжаттың мақсаты қамтылады.

88. Определение приоритетов, целей и задач развития осуществляется с учетом положений главы 3 настоящей Методики.
89. Раздел "Карта ключевых национальных индикаторов" содержит перечень ключевых национальных индикаторов по соответствующим стратегическим направлениям, с разбивкой на промежуточные значения показателей по каждому году реализации.
90. Ключевые национальные индикаторы должны быть сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения.
91. Ключевые национальные индикаторы определяют параметры развития страны в каждый год реализации Национального плана по приоритетным направлениям и позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных в документах целеполагания.
92. Применяемые источники данных и (или) методики соответствующих расчетов индикаторов Карты ключевых национальных индикаторов утверждаются совместным приказом уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию.
93. Проект Национального плана размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа по стратегическому планированию и интернет-портале открытых данных для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
94. Уполномоченный орган по стратегическому планированию формирует проект Национального плана, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Аппарата Правительства Республики Казахстан.
95. После согласования с Правительством Республики Казахстан проект Национального плана вносится уполномоченным органом по стратегическому планированию для утверждения Президентом Республики Казахстан.
96. Реализация Национального плана осуществляется посредством реализации планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, предусматривающих декомпозированные ключевые национальные индикаторы.
97. Центральные государственные и местные исполнительные органы под координацией уполномоченного органа по государственному планированию, осуществляют декомпозицию ключевых национальных индикаторов в целевые индикаторы, показатели результатов планов развития, а также в конкретные мероприятия/проекты.
98. Декомпозиция ключевых национальных индикаторов обеспечивается государственными органами в трехмесячный срок после утверждения Национального плана согласно порядку, обозначенному параграфом 2 главы 3 настоящей Методики.
99. Ежегодный мониторинг реализации Национального плана проводится с целью оценки достигнутых результатов и полученных эффектов, влияния его реализации на социально-экономическое развитие страны и на благополучателей, выявления барьеров и рисков при его реализации.

88. Дамудың стратегиялық басымдықтарын, мақсаттары мен міндеттерін айқындау осы Әдістеменің 3-тарауының ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
89. "Түйінді ұлттық индикаторлар картасы" бөлімі іске асырудың әрбір жылы бойынша көрсеткіштердің аралық мәндеріне бөле отырып, тиісті стратегиялық бағыттар бойынша түйінді ұлттық индикаторлардың тізбесін қамтиды.
90. Түйінді ұлттық индикаторлар мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңдестірілген және өзара байланысты болуы тиіс.
91. Түйінді ұлттық индикаторлар басым бағыттар бойынша Ұлттық жоспарды іске асырудың әр жылындағы елдің даму параметрлерін айқындайды және мақсат қою құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдегі прогресті өлшеуге мүмкіндік береді.
92. Қолданылатын дереккөздер және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы индикаторларының тиісті есептеулерінің әдістемелері мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
93. Ұлттық жоспардың жобасы стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында және жария талқылау үшін ашық деректердің интернет-порталында орналастырылады және келіп түскен ұсыныстар ескеріліп, пысықталады.
94. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі органдармен келісілген Ұлттық жоспардың жобасын қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының қарауына енгізеді.
95. Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісілгеннен кейін Ұлттық жоспардың жобасын Қазақстан Республикасының Президенті бекіту үшін стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган енгізеді.
96. Ұлттық жоспарды іске асыру мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, декомпозияланған түйінді ұлттық индикаторларды көздейтін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
97. Ұлттық даму жоспарында айқындалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді басқару үшін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның үйлестіруімен түйінді ұлттық индикаторларды нақты міндеттер мен іс-шараларға, нысаналы индикаторларға, даму жоспарлары нәтижелерінің көрсеткіштеріне декомпозициялауды жүзеге асырады.
98. Түйінді ұлттық индикаторларды декомпозициялауды осы Әдістеменің 3-тарауының 2-параграфында белгіленген тәртіпке сәйкес Ұлттық даму жоспары бекітілгеннен кейін екі ай мерзімде мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
99. Ұлттық жоспардың іске асырылуын жыл сайынғы мониторингтеу қол жеткізілген нәтижелер мен алынған әсерлерді, оның іске асырылуының елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және игілік алушыларға ықпалын бағалау, оны іске асыру кезіндегі кедергілер мен тәуекелдерді анықтау мақсатында жүргізіледі.

100. Мониторинг Национального плана проводится уполномоченными органами по государственному и стратегическому планированию, в том числе на основании анализа отчетов о реализации планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, формируемых в Информационной системе государственного планирования, и результатов мониторинга проектного управления.
101. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченным органам по стратегическому планированию и государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в разрезе ключевых национальных индикаторов и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков,
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами; 3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение ключевых национальных индикаторов по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий государственными органами, ответственными за достижение ключевых национальных индикаторов в процессе реализации, межведомственной координации, решении вопросов обоснованного финансирования, предотвращения /минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о наличии рисков, в том числе по итогам общественного мониторинга (с указанием, при наличии, информации количества мероприятий/целевых индикаторов, имеющих риски реализации) и невыполнении рекомендаций общественного мониторинга, с указанием доли нереализованных рекомендаций из общего количества рекомендаций.
102. Для мониторинга Национального плана уполномоченным органам по стратегическому и государственному планированию предоставляется доступ к информационным системам государственного планирования и проектного управления.
103. Центральные государственные и местные исполнительные органы, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию отчеты о реализации планов развития до 1 марта года, следующего за отчетным годом.
104. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе полученной информации формирует проект отчета о реализации Национального плана по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.

100. Ұлттық жоспарды мониторингтеу мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар, оның ішінде мемлекеттік органдардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру туралы есептерді, мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және жобалық басқару мониторингінің нәтижелерін талдаудың негізінде жүргізеді.
101. Жобалық басқаруды мониторингтеудің нәтижелерін стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей, түйінді ұлттық индикаторлар бөлінісінде, жинақтау әдісімен ұсынады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдерді бұза отырып іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы,
2) тиісті уәкілетті органдар немесе сарапшылар белгілеген нормаларды, стандарттарды, талаптарды сақтамай іс-шараларды іске асыру жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау/барынша азайту мәселелерін шешу процесінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқарушылық іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық мәнін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру барысы туралы ақпараттың дұрыс еместігі және толық еместігі фактілерінің болуы туралы;
6) тәуекелдердің, оның қоғамдық мониторингтің қорытындысы бойынша болуы (іске асыру тәуекелдері бар іс-шаралар/нысаналы индикаторлар саны туралы ақпаратты көрсете отырып) және ұсынымдардың жалпы санынан іске асырылмаған ұсынымдардың үлесін көрсете отырып, қоғамдық мониторинг ұсынымдарының орындалмауы туралы ақпаратты қамтиды.
102. Ұлттық жоспарды мониторингтеу үшін стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға мемлекеттік жоспарлау мен жобалық басқарудың ақпараттық жүйелеріне рұқсат беріледі.
103. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға даму жоспарларының іске асырылуы туралы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін ұсынады.
104. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган алынған ақпараттың негізінде осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есептің жобасын қалыптастырады.

105. Отчет о реализации Национального плана включает в себя информацию:
1) о запланированных и фактически достигнутых (недостигнутых) ключевых национальных индикаторах, а также причинах их недостижения (в случаях недостижения);
2) о реализованных, неисполненных или частично исполненных мероприятиях/проектах планов развития с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий) комментарии о причинах их неисполнения и влиянии на достижение установленных ключевых национальных индикаторов Национального плана, в том числе с учетом межведомственного взаимодействия, деятельности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний;
3) о полученных эффектах в результате принятых мер по реализации Национального плана, их влияния на благополучателей (государство, граждане, бизнес) в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателей на начало реализации Национального плана, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год его реализации);
4) в виде обобщенного анализа хода реализации документа с указанием информации о степени решения проблем и задач, предусмотренных Национальным планом, а также выводов и предложений, в том числе касающихся необходимости корректировки документов СГП, действующего законодательства Республики Казахстан.
106. Отчет за последний год реализации Национального плана включает в себя информацию по реализации за последний год действия документа и обобщенную информацию за весь период действия.
107. Уполномоченный орган по государственному планированию представляет сформированный проект отчета о реализации Национального плана в Правительство Республики Казахстан в срок до 1 мая года, следующего за отчетным годом.
108. После рассмотрения проекта отчета о реализации Национального плана, представленного уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан доработанный отчет (при необходимости) направляет в уполномоченный орган по стратегическому планированию в течение десяти рабочих дней.
109. Уполномоченный орган по стратегическому планированию на основании отчета Правительства Республики Казахстан о реализации Национального плана, итоговой информации по результатам общественного мониторинга (при наличии) формирует заключение с оценкой хода реализации Национального плана и рекомендациями и направляет его в Правительство до 1 июля года, следующего за отчетным годом.

105. Ұлттық жоспарды іске асыру туралы есеп:
1) жоспарланған және нақты қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) түйінді ұлттық индикаторлар, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері (қол жеткізілмеген жағдайларда) туралы;
2) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, іске асырылған, орындалмаған немесе ішінара орындалған даму жоспарларының іс-шаралары туралы, сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда) олардың орындалмау себептері және Ұлттық жоспардың белгіленген түйінді ұлттық индикаторларына қол жеткізуге әсері туралы, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды ескере отырып,, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың қызметі туралы түсініктемелерді;
3) Ұлттық жоспарды іске асыру бойынша қабылданған шаралардың нәтижесінде алынған әсерлер, олардың базалық кезеңмен салыстырғанда динамикадағы игілік алушыларға (мемлекетке, азаматтарға, бизнеске) әсері туралы (Ұлттық жоспарды іске асырудың басындағы тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – оны іске асырудың бірінші жылы базалық деп танылады);
4) Ұлттық жоспарда көзделген проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты, сондай-ақ қорытындылар мен ұсыныстарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын түзету қажеттігіне қатысты ақпаратты көрсете отырып, құжаттың іске асырылу барысын жалпылама талдау түрінде ақпаратты қамтиды.
106. Ұлттық жоспарды іске асырудың соңғы жылындағы есеп құжаттың соңғы қолданылу жылында іске асырылуы жөніндегі ақпаратты және бүкіл қолданылу кезеңі үшін жалпылама ақпаратты қамтиды.
107. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есептің қалыптастырылған жобасын есепті жылдан кейінгі жылғы 1 мамырға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
108. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынған Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есептің жобасы қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі (қажет болған жағдайда) пысықталған есепті он жұмыс күні ішінде стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
109. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есебінің, қоғамдық мониторингтің нәтижелері бойынша ақпаратың (бар болса) негізінде Ұлттық жоспардың іске асырылу барысын бағалай отырып және ұсынымдарымен қорытынды қалыптастырады және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейін Үкіметке жібереді.

110. Итоговое заключение, содержащее отчет Правительства о реализации Национального плана и заключение уполномоченного органа по стратегическому планированию, направляется Правительством Республики Казахстан в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
111. Основные итоги мониторинга Национального плана размещаются уполномоченным органом по государственному планированию на своем официальном интернет-ресурсе в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, и публикуются в средствах массовой информации в доступной для общественности форме.
112. Корректировка Национального плана осуществляется на основании положений посланий и поручений Президента Республики Казахстан.
113. В случае корректировки Карты ключевых национальных индикаторов целевые индикаторы и показатели результатов планов развития подлежат соответствующей корректировке.
Глава 5. План развития государственного органа
114. План развития государственного органа (далее – план развития) определяет деятельность центрального государственного органа в среднесрочном периоде и направлен на реализацию вышестоящих документов СГП, функций, полномочий и компетенций, определенных законами Республики Казахстан, обеспечивающую взаимоувязку стратегического и бюджетного планирования.
115. План развития разрабатывается соответствующим государственным органом каждые три года на пятилетний период на основе Национального плана, Стратегии национальной безопасности, а также прогноза социально-экономического развития.
116. План развития не разрабатывается государственными органами, определенными Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан разрабатывает стратегический план в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
117. План развития разрабатывается в соответствии с требованиями параграфов 1 и 2 главы 3 настоящей Методики.
118. При разработке плана развития для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
119. Структура плана развития состоит из следующих разделов:
1) видение;
2) направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы;
3) межведомственное взаимодействие;
4) дорожная карта по реализации плана развития (в виде приложения).
120. В разделе "Видение" излагается перспективное состояние курируемых отраслей/сфер деятельности в результате реализации плана развития.
121. В разделе "Направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы" излагаются направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и планируемые для их достижения ресурсы плана развития.
Направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения стратегических целей и задач, обозначенных в Национальном плане и Стратегии национальной безопасности.

110. Ұлттық жоспарды іске асыру туралы Үкіметтің есебін және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысын қамтитын жиынтық қорытындыны Үкімет есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейін Президент Әкімшілігіне жібереді.
111. Ұлттық жоспарды мониторингтеудің негізгі қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде орналастырады және бұқаралық ақпарат құралдарында жұртшылық үшін қолжетімді нысанда жариялайды.
112. Ұлттық жоспарға түзетулер Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларының ережелерінің және тапсырмаларының негізінде жүзеге асырылады.
113. Түйінді ұлттық индикаторлар картасы түзетілген жағдайда, даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелерінің көрсеткіштері тиісті түзетуге жатады.
5-тарау. Мемлекеттік органның даму жоспары
114. Мемлекеттік органның даму жоспары (бұдан әрі – даму жоспары) орталық мемлекеттік органның орта мерзімді кезеңдегі қызметін айқындайды және стратегиялық және бюджеттік жоспарлауды өзара байланыстыруды қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған МЖЖ жоғары тұрған құжаттарын, функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін іске асыруға бағытталған.
115. Даму жоспарын тиісті мемлекеттік орган Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының негізінде, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, бес жылдық кезеңге әрбір үш жыл сайын әзірлейді.
116. Даму жоспарын Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған мемлекеттік органдар әзірлемейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес стратегиялық жоспар әзірлейді.
117. Даму жоспары осы Әдістеменің 3-тарауының 1 және 2-параграфының талаптарына сәйкес әзірленеді.
118. Даму жоспарын әзірлеу кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
119. Даму жоспарының құрылымы келесі бөлімдерден тұрады:
1) пайым;
2) бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері мен ресурстар;
3) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
4) даму жоспарын іске асыру жөніндегі жол картасы (қосымша түрінде).
120. "Пайымдау" бөлімінде даму жоспарын іске асыру нәтижесінде жетекшілік ететін салалардың/қызмет салаларының перспективалық жай-күйі баяндалады.
121. "Бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері мен ресурстар" бөлімінде стратегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері мен оларға қол жеткізу үшін жоспарланатын даму жоспарының ресурстары баяндалады.
Бағыттар Ұлттық жоспарда және Ұлттық қауіпсіздік стратегиясында белгіленген стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін өзгерістері аса маңызды болып табылатын реттелетін салаларды немесе қызмет салаларын талдаудың негізінде қалыптастырылады.

122. Определение целей и задач осуществляется государственным органом согласно следующих требований:
1) наличие четкой причинно-следственной связи цели, задачи с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели, задачи с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям Национального плана, Стратегии национальной безопасности, Целям Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
4) краткое и четкое изложение целей при формулировании которых не допускаются:
использование терминов, понятий и выражений произвольного или неоднозначного толкования;
указание на иные цели, задачи или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели.
123. Для каждой цели, задачи в плане развития определяются целевые индикаторы и показатели результатов, вытекающие из показателей вышестоящих документов СГП, а также функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан.
Целевые индикаторы и показатели результатов плана развития указываются во взаимосвязи с соответствующими ключевыми национальными индикаторами Национального плана.
124. По каждому целевому индикатору и показателю результата определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.
125. По каждой цели приводятся данные по планируемым финансовым и человеческим ресурсам в разбивке по годам отчетного и планового периода в виде свода прогноза бюджетных расходов и штатной численности, задействованной в реализации плана развития.
126. При определении финансовой потребности, необходимой для реализации плана развития, государственным органом проводится расчет ожидаемого социально-экономического эффекта отдельно по каждому целевому индикатору, мероприятию/проекту, а также аналогичные расчеты по не менее двум альтернативным путям решения поставленной задачи.
Данные расчеты вносятся в уполномоченный орган по государственному планированию вместе с проектом плана развития.
127. Раздел "Межведомственное взаимодействие" отражает взаимодействие государственного органа-разработчика с центральными государственными и местными исполнительными органами в рамках реализации мероприятий/проектов, направленных на достижение ключевых национальных индикаторов, целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов под координацией уполномоченного органа по государственному планированию.
128. План развития государственного органа формируется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике на основании предложений структурных подразделений, подведомственных организаций государственного органа, с учетом результатов ранее проведенных мониторингов, контрольных мероприятий, государственного аудита.

122. Мақсаттар мен міндеттерді айқындауды мемлекеттік орган мынадай:
1) мақсаттың белгіленген проблемалармен нақты себеп-салдарлық байланысының болуы;
2) сандық көрсеткіштердің көмегімен мақсатқа қол жеткізуді білдіру мүмкіндігі;
3) Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының мақсаттарына, Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына сәйкестігі;
4) тұжырымдау кезінде:
еркін немесе екіұшты түсіндіру терминдерін, ұғымдарын және тіркестерін пайдалануға;
мақсаттың өзіне қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге де мақсаттарды, міндеттерді немесе нәтижелерді көрсетуге жол берілмейтін, мақсаттардың қысқаша және нақты баяндалуы деген талаптарға сәйкес жүзеге асырады.
123. Даму жоспарындағы әрбір мақсат, міндеттер үшін МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің көрсеткіштерінен туындайтын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері айқындалады.
Даму жоспарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелерінің көрсеткіштері Ұлттық жоспардың тиісті түйінді ұлттық индикаторларымен өзара байланыста көрсетіледі.
124. Әрбір нысаналы индикатор және нәтижелер көрсеткіші бойынша есепті және бес жылдық кезеңдер бойынша жылдар бойынша нысаналы индикатордың аралық мәндерін айқындай отырып, оның жоспарланатын мәніне қол жеткізудің түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.
125. Әрбір мақсат бойынша бюджеттік шығыстар жиынтығы және даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны түрінде есепті және жоспарлы кезең жылдары бойынша бөліністе жоспарланатын қаржылық және адами ресурстар бойынша деректер келтіріледі.
126. Даму жоспарын іске асыру үшін қажетті қаржылық қажеттілікті айқындау кезінде мемлекеттік орган әрбір нысаналы индикатор, іс-шара/жоба бойынша жеке күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсерді есептеуді, сондай-ақ қойылған міндетті шешудің кемінде екі балама жолы бойынша ұқсас есептеулерді жүргізеді.
Бұл есептеулер мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға даму жоспарының жобасымен бірге енгізіледі.
127. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" бөлімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның үйлестіруімен мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізуге бағытталған шараларды/жобаларды іске асыру шеңберінде әзірлеуші мемлекеттік органның орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылын көрсетеді.
128. Мемлекеттік органның даму жоспары бұрын жүргізілген мониторингтердің, бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің нәтижелерін ескере отырып, мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде осы Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.

129. К проекту плана развития в виде приложения прилагается дорожная карта по его реализации. Дорожная карта разрабатывается на весь период реализации плана развития по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике.
130. Государственный орган-разработчик размещает проект плана развития на интернет-ресурсе, анонсирует и разъясняет основные положения проекта плана развития, изучает общественные мнения по проекту документа, полученные по итогам его размещения, публичного обсуждения проекта в установленных законодательством случаях.
131. Проект плана развития государственного органа согласовывается центральным уполномоченным органом по государственному планированию и бюджетному планированию, иными заинтересованными государственными органами и утверждается руководителем государственного органа в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
132. План развития размещается на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика (за исключением информации с ограниченным доступом) в срок не позднее десяти рабочих дней после его утверждения или внесения изменений и дополнений.
133. При реорганизации государственного органа цели и целевые индикаторы соответствующей сферы (отрасли) отражаются в плане развития государственного органа-правопреемника на весь плановый период.
134. Реализация плана развития государственного органа осуществляется посредством реализации дорожной карты и бюджетных программ.
135. При реализации планов развития государственными органами проводится анализ рисков. В случае усиления вероятности или наступления рисков недостижения запланированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов государственными органами принимаются необходимые меры.
136. Ежегодный мониторинг проводится государственным органом-разработчиком на основании данных исполнения дорожной карты, в том числе результатов мониторинга проектного управления.
137. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченному органу по государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение целевых индикаторов и показателей результатов по источникам финансирования;

129. Даму жоспарының жобасына қосымша түрінде оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жол картасы қоса беріледі. Жол картасы осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша даму жоспарын іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді.
130. Әзірлеуші мемлекеттік орган даму жоспарының жобасын интернет-ресурстарға орналастырады, даму жоспары жобасының негізгі ережелерін жарнамалайды және түсіндіреді, оны орналастыру, заңнамада белгіленген жағдайларда жобаны жария талқылаудың қорытындысы бойынша алынған құжат жобасы бойынша қоғамдық пікірлерді зерделейді.
131. Мемлекеттік органның даму жоспарының жобасы мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен, өзге де мүдделі органдармен (қажет болған жағдайда) келісіледі және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
132. Даму жоспары әзірлеуші мемлекеттік органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) ол бекітілгеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.
133. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған кезде тиісті саланың (аяның) мақсаттары мен нысаналы индикаторлары құқықтық мирасқор мемлекеттік органның бүкіл жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарында көрсетіледі.
134. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру жол картасы мен бюджеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
135. Даму жоспарларын іске асыру кезінде мемлекеттік органдар тәуекелдерге талдау жүргізеді. Жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу ықтималдығы немесе тәуекелдер туындаған жағдайда мемлекеттік органдар қажетті шаралар қабылдайды.
136. Жыл сайынғы мониторингті әзірлеуші мемлекеттік орган іс-шаралар жоспарының жол картасын орындау деректері, оның ішінде жобалық басқару мониторингінің нәтижелері негізінде жүргізеді.
137. Жобалық басқару мониторингінің нәтижелері стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жинақтау әдісімен ұсынылады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдерді бұза отырып іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы,
2) тиісті уәкілетті органдар немесе сарапшылар белгілеген нормаларды, стандарттарды, талаптарды сақтамай іс-шараларды іске асыру жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;

4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий государственными органами, ответственными за достижение целевых индикаторов и показателей результатов в процессе реализации, межведомственной координации, предотвращения минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о мероприятиях, целевых индикаторах, показателях результатов, имеющих риски неисполнения или недостижения плановых значений.
138. Ежегодные отчеты о реализации планов развития формируются по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике и содержат:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показатели результатов, а также причины их недостижения;
3) информацию об исполненных, неисполненных или частичного исполненных запланированных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий, в том числе требующих межведомственного взаимодействия) комментариев о причинах их неисполнения с учетом информации по деятельности государственного органа, сформированной в установленном законодательством порядке о проектном управлении при его наличии;
4) информацию о влиянии достигнутых/недостигнутых целевых индикаторов и показателей результатов планов развития на достижение установленных целей, задач и соответствующих показателей Национального плана и (или) Стратегии национальной безопасности;
5) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий, государственного аудита и общественного мониторинга.
В случаях, когда реализация плана развития связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа;

4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау /азайту мәселелерін шешу процесінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқару іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық көрінісін көрсете отырып, іс-шараларды/жобаларды іске асыру барысы туралы ақпараттың дұрыс истігі және толық факстігі фактілерінің болуы туралы;
6) іске асыру тәуекелдері бар іс-шаралар/нысаналы индикаторлар туралы ақпаратты қамтиды.
138. Даму жоспарларын іске асыру туралы жыл сайынғы есептер осы Әдістеменің 5 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және мыналарды қамтиды:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші және бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңмен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;
3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжатты іске асырған сәттен бастап барлық кезең үшін), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін) олардың орындалмау себептері туралы түсініктемелер туралы ақпарат жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылған мемлекеттік органның қызметі бойынша ақпарат болған кезде;
4) қол жеткізілген/қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлар мен даму жоспарларының нәтижелер көрсеткіштерінің белгіленген мақсаттарға, міндеттерге және Ұлттық даму жоспарының және (немесе) Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының тиісті көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері туралы ақпарат;
5) игілік алушылардың базалық кезеңмен салыстырғанда, динамикадағы қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжатты іске асырғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер және бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің және қоғамдық мониторингтің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпаратты.
Даму жоспарын іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты болған жағдайларда әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;

7) обобщенный анализ хода реализации плана развития с указанием информации о степени решения проблем и задач, с учетом информации по результатам общественного мониторинга (при наличии), а также выводы и предложения, в том числе касающиеся корректировки плана развития, согласно изменениям действующего законодательства Республики Казахстан.
139. Государственные органы направляют отчеты о реализации планов развития за подписью первого руководителя (за исключением информации ограниченного доступа) уполномоченному органу по государственному планированию для консолидации и размещают в Информационной системе государственного планирования и на интернет-ресурсе не позднее 1 марта года, следующего за отчетным годом.
140. Ответственность за достоверность, полноту, качество и своевременность предоставляемой информации несут государственные органы и соисполнители в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
141. Корректировка плана развития производится государственным органом в случаях, установленных пунктом 59 СГП.
142. Не допускается корректировка плана развития государственного органа, предусматривающая изменение значений целевых индикаторов и показателей результата в целях приведения их к фактическим значениям, а также в случаях снижения финансирования или его сокращения и в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств.
Глава 6. План развития области, города республиканского значения, столицы
143. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается на пятилетний период на основе документов целеполагания, Национального плана, Стратегии национальной безопасности.
144. Для разработки плана развития области, города республиканского значения, столицы решением акима области, города республиканского значения, столицы образуется рабочая группа, сформированная из представителей местных исполнительных органов, общественных советов, депутатов маслихата, представителей региональных палат предпринимателей, с привлечением при необходимости представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, неправительственных и научных организаций, ученых и специалистов различных областей знаний, экспертного сообщества.
145. План развития области, города республиканского значения, столицы формируется по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
146. Разработанный проект плана развития области, города республиканского значения, столицы должен соответствовать следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития региона во взаимоувязке с направлениями, обозначенными вышестоящими документами СГП;

7) қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып, проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты көрсете отырып, даму жоспарының іске асырылу барысын жалпылама талдау (бар болса), сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес даму жоспарын түзетуге қатысты қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
139. Мемлекеттік органдар бірінші басшының қолымен даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) шоғырландыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді және есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде және интернет-ресурста орналастырады.
140. Ұсынылатын ақпараттың дұрыстығы, толықтығы, сапасы мен уақтылығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар жауапты болады.
141. Даму жоспарын түзетуді мемлекеттік орган МЖЖ-нің 59-тармағында белгіленген жағдайларда жүргізеді.
142. Нысаналы индикаторлар мен нәтиже көрсеткіштерінің мәндерін оларды нақты мәндерге келтіру мақсатында өзгертуді көздейтін, сондай-ақ қаржыландыру төмендеген немесе қысқартылған жағдайларда, сондай-ақ бюджет қаражатының күтілетін игерілмеуіне байланысты мемлекеттік органның даму жоспарын түзетуге жол берілмейді.
6-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
143. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары мақсат қою құжаттары, Ұлттық жоспар, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы негізінде бес жылдық кезеңге әзірленеді.
144. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеу үшін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен, қажет болған жағдайда, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, үкіметтік емес және ғылыми ұйымдардың өкілдерін, әртүрлі білім салаларының ғалымдары мен мамандарын, сараптамалық қоғамдастықты тарта отырып, жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдері және мәслихат депутаттарынан, өңірлік кәсіпкерлік палаталарының өкілдерінен құрылған жұмыс тобы құрылады.
145. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
146. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) өңірді дамытудың басым бағыттарын МЖЖ-ның жоғары тұрған құжаттарында белгіленген бағыттармен өзара байланыстыра отырып айқындау;

2) излагать оценку потенциала социально-экономического развития территории;
3) излагать пути достижения целей, решения задач, установленных в вышестоящих документах СГП, на конкретной территории;
4) определять конечные цели развития территории к концу планового периода с указанием целевых индикаторов;
5) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
6) соблюдать логическую взаимосвязь целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов;
7) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
8) содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
9) соблюдать согласованность мероприятий центральных государственных и местных исполнительных органов, а также сбалансированность документа по целям и ресурсам;
10) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
147. Структура плана развития области, города республиканского значения, столицы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные характеристики);
2) видение развития территории;
3) анализ текущей ситуации;
4) основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы;
5) межведомственное взаимодействие.
148. В разделе "Паспорт (основные характеристики)" излагаются основные параметры плана развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов;
4) необходимые ресурсы.
149. В разделе "Видение развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
150. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее состояние социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не превышает 25% от общего объема документа.
151. Раздел "Анализ текущей ситуации" формируется на основании подходов, изложенных в параграфе 1 главы 3 настоящей Методики.
152. При разработке плана развития для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
153. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы" излагаются:

2) аумақтың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетінің бағасын баяндау;
3) нақты аумақта МЖЖ-ның жоғары тұрған құжаттарында белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдарын баяндау;
4) түйінді индикаторларды көрсете отырып, жоспарлы кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың түпкі мақсаттарын айқындау;
5) күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдауды ескере отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдерін айқындау;
6) мақсаттардың, түйінді индикаторлардың, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің логикалық өзара байланысын сақтау;
7) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің өзіндік экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлану;
8) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе абсолютті мәнде даму жоспарын іске асыруға арналған шығыстардың көлемі туралы ақпаратты қамту;
9) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар іс-шараларының келісілуін, сондай-ақ құжаттың мақсаттар мен ресурстар бойынша теңгерімділігін сақтау;
10) тезистік форматта қысқаша және нақты баяндау.
147. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) паспорт (негізгі сипаттамалары);
2) аумақты дамыту пайымы;
3) ағымдағы жағдайды талдау;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, түйінді индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері және ресурстар;
5) ведомствоаралық өзара іс-қимыл.
148. "Паспорт (негізгі сипаттамалар)" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мыналарды:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттары, мақсаттары, түйінді индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері;
4) қажетті ресурстарды қамтитын негізгі параметрлері баяндалады.
149. "Аумақты дамыту пайымы" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
150. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы жағдайы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, өңірдің бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталған.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 25%-нан аспайды.
151. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімі осы Әдістеменің 3-тарауынының 1-параграфында баяндалған тәсілдер негізінде қалыптастырылады.
152. Даму жоспарын әзірлеу кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
153. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, түйінді индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері және ресурстар" бөлімінде:

1) основные направления социально-экономического развития территории;
2) цели, задачи по каждому направлению социально-экономического развития территории с указанием целевых индикаторов и показателей результатов;
3) необходимые ресурсы (финансовые, человеческие).
154. Цели плана развития области, города республиканского значения, столицы представляют собой видение состояния определенного направления развития территории к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.
155. Все цели, задачи плана развития области, города республиканского значения, столицы содержат целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными и конечными значениями, позволяющими определить степень достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы.
156. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов плана развития области, города республиканского значения, столицы приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
Целевые индикаторы и показатели результатов плана развития области, города республиканского значения, столицы обеспечивают достижение декомпозированных ключевых национальных индикаторов и показателей вышестоящих документов СГП.
157. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов разрабатываются в соответствии с положениями главы 3 настоящей Методики.
158. Не допускается инициирование центральными государственными органами включения в план развития области, города республиканского значения, столицы индикаторов, не закрепленных за соответствующим регионом в Карте ключевых национальных индикаторов.
159. По инициативе местного исполнительного органа в качестве целевых индикаторов реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы могут включаться дополнительные индикаторы, учитывающие специфику территории в количестве не более 20% от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах СГП.
160. В случае включения в план развития области, города республиканского значения, столицы по инициативе местного исполнительного органа целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация и(или) отсутствуют утвержденные центральными государственными органами методики расчетов, местным исполнительным органом разрабатываются и в месячный срок утверждаются методики их расчетов по согласованию с отраслевым центральным государственным органом, центральным уполномоченным органом в области статистики, уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.

1) аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
2) түйінді индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін көрсете отырып, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша мақсаттары, міндеттері;
3) қажетті ресурстар (қаржылық, адами) баяндалады.
154. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйін, оны дамытудың сапалық бағдарларын білдіреді.
155. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының барлық мақсаттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті маңызы бар түйінді индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін қамтиды.
156. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары, түйінді индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып келтіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының түйінді индикаторлары МЖЖ-ның жоғары тұрған құжаттарының декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторларына және түйінді индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
157. Мақсаттар, түйінді индикаторлар, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері осы Әдістеменің 3-тарауының ережелеріне сәйкес әзірленеді.
158. Орталық мемлекеттік органдардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жоспарына тиісті өңірге Түйінді ұлттық индикаторлар картасында бекітілмеген индикаторларды енгізуіне бастамашылық жасауға жол берілмейді.
159. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың түйінді индикаторлары ретінде аумақтың ерекшелігін ескеретін қосымша индикаторлар өңірге МЖЖ-ның жоғары тұрған құжаттарында бекітілген индикаторлардың 20%-нан аспайтын мөлшерде енгізілуі мүмкін.
160. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық мемлекеттік органдар бекіткен есептеулер әдістемесі жоқ түйінді индикаторлар енгізілген жағдайда, жергілікті атқарушы орган салалық орталық мемлекеттік органмен, статистика саласындағы орталық уәкілетті органмен, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша есеп айырысу әдістемелерін әзірлейді және бір айлық мерзімде бекітеді.

161. Разбивка целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов (городов областного значения) формируется в виде приложения к плану развития по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике.
162. Целевые индикаторы, не формируемые уполномоченным органом в области государственной статистики в разрезе районов и городов областного значения, в приложение включаются без разбивки по районам и городам областного значения.
163. В случае внесения изменений в приложение к плану развития без корректировок целевых индикаторов и их значений в целом по области, данные изменения с заинтересованными центральными государственными органами не согласовываются.
164. Ресурсы приводятся в разрезе целей и отмечают потребность в финансовых и человеческих ресурсах для реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
165. Раздел "Межведомственное взаимодействие", в рамках реализации мероприятий/проектов, направленных на достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов плана развития региона, отражает взаимодействие местного исполнительного органа-разработчика с центральными государственными и местными исполнительными органами под координацией уполномоченного органа по государственному планированию, взаимодействие между местными исполнительными органами, под координацией уполномоченного органа по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
166. Местный исполнительный орган-разработчик размещает проект плана развития на интернет-ресурсах, анонсирует и разъясняет основные положения проекта плана развития, изучает общественные мнения по проекту документа, полученные по итогам его размещения, публичного обсуждения проекта в установленных законодательством случаях.
167. Проект плана развития области, города республиканского значения, столицы, разработанный, соответственно, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы рассматривается центральным уполномоченным органом по государственному планированию, иными заинтересованными государственными органами в срок, не превышающий одного месяца со дня поступления.
168. План развития области, города республиканского значения, столицы представляется местным исполнительным органом на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 1 декабря текущего года.
169. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчик плана развития области, города республиканского значения в течение 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.

161. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының түйінді индикаторларын бөлу осы Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша даму жоспарына қосымша түрінде қалыптастырылады.
162. Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бөлінісінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган қалыптастырмайтын түйінді индикаторлар қосымшаға аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша бөлінбей енгізіледі.
163. Даму жоспарына қосымшаға облыс бойынша түйінді индикаторларды және олардың мәндерін түзетусіз өзгерістер енгізілген жағдайда, аталған өзгерістер мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісілмейді.
164. Ресурстар мақсаттар бөлінісінде келтіріледі және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру үшін қаржылық және адами ресурстарға қажеттілікті атап өтеді.
165. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" бөлімі өңірдің даму жоспарының мақсаттарына, түйінді индикаторларына, міндеттеріне және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды/жобаларды іске асыру шеңберінде әзірлеуші жергілікті атқарушы органның облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның үйлестіруімен орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылын көрсетеді.
166. Әзірлеуші жергілікті атқарушы орган даму жоспарының жобасын интернет-ресурстарға орналастырады, даму жоспары жобасының негізгі ережелерін жариялайды және түсіндіреді, оны орналастыру, заңнамада белгіленген жағдайларда жобаны жария талқылау қорытындылары бойынша алынған құжат жобасы бойынша қоғамдық пікірлерді зерделейді.
167. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірлеген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды.
168. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын жергілікті атқарушы орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына ағымдағы жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде бекітуге ұсынады.
169. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын әзірлеуші өзгерістер мен толықтырулар бекітілгеннен немесе енгізілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

170. План развития области, города республиканского значения, столицы размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа (акимата) и центрального уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.
171. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется посредством исполнения дорожной карты по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
172. Дорожная карта по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы (далее – дорожная карта) представляет собой совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей и задач плана развития области, города республиканского значения, столицы, с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на его реализацию.
173. Проект дорожной карты разрабатывается одновременно с проектом плана развития области, города республиканского значения, столицы на весь период ее реализации по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
174. При внесении в уполномоченный орган по государственному планированию проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы прилагается проект дорожной карты по его реализации.
175. Дорожная карта по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории и утверждается постановлением акимата области в месячный срок после утверждения плана развития области, города республиканского значения, столицы и направляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 рабочих дней.
176. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется в соответствии с методами и подходами проектного управления с целью организации и координации действий по своевременному и полноценному достижению ее целей и получения планируемых результатов.
177. Ежегодный мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится государственным органом-разработчиком на основании данных исполнения дорожной карты, в том числе результатов мониторинга проектного управления.
178. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченному органу по государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и включают информацию:

170. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жергілікті атқарушы органның (әкімдіктің) және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) өзгерістер мен толықтырулар бекітілгеннен немесе енгізілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде орналастырылады.
171. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі жол картасын орындау арқылы жүзеге асырылады.
172. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру жөніндегі жол картасы (бұдан әрі – жол картасы) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мерзімдерін, орындаушыларды, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
173. Жол картасының жобасы осы Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оны іске асырудың бүкіл кезеңіне облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасымен бір мезгілде әзірленеді.
174. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасы енгізілген кезде оны іске асыру жөніндегі жол картасының жобасы қоса беріледі.
175. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі жол картасы тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп әзірлейді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі және 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
176. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру оның мақсаттарына уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
177. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жыл сайынғы мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган жол картасын орындау деректері, оның ішінде жобалық басқару мониторингінің нәтижелері негізінде жүргізеді.
178. Жобалық басқару мониторингінің нәтижелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жинақтау әдісімен ұсынылады және мынадай:

1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение целевых индикаторов и показателей результатов по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий, ответственными за достижение целевых индикаторов и показателей результатов в процессе реализации, межведомственной координации, предотвращения минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о мероприятиях, целевых индикаторах, показателях результатов, имеющих риски неисполнения или недостижения плановых значений.
179. Ежегодный мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы и с учетом результатов мониторинга проектного управления и общественного мониторинга.
180. Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, заполняется по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике и содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показатели результатов, а также причины их недостижения;
3) информацию об исполненных запланированных мероприятиях, неисполненных или частичного исполненных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий, в том числе требующих межведомственного взаимодействия) комментариев о причинах их неисполнения с учетом информации по деятельности государственного органа, сформированной в установленном законодательством порядке о проектном управлении при его наличии;

1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдерді бұза отырып іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы;
2) тиісті уәкілетті органдар немесе сарапшылар белгілеген нормаларды, стандарттарды, талаптарды сақтамай іс-шараларды іске асыру жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша негізгі ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау процесінде негізгі түйінді индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауаптылардың қажетті басқару іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық көрінісін көрсете отырып, іс-шараларды/жобаларды іске асыру барысы туралы ақпараттың қате және толық емес фактілерінің болуы туралы;
6) жоспарлы мәндердің орындалмау және қол жеткізілмеу тәуекелдері бар іс-шаралар, түйінді индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері туралы ақпаратты қамтиды.
179. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын жыл сайын мониторингтеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
180. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістеменің 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады және мыналарды:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші және бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңмен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйінді индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;
3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжатты іске асырған сәттен бастап барлық кезең үшін), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін) олардың орындалмау себептері туралы түсініктемелер туралы ақпарат жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылған мемлекеттік органның қызметі бойынша ақпарат болған кезде;

4) информацию о влиянии достигнутых/недостигнутых целевых индикаторов и показателей результатов планов развития на достижение установленных целей, задач и соответствующих показателей вышестоящих документов СГП;
5) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий, государственного аудита и общественного мониторинга.
В случаях, когда реализация плана развития связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа;
7) обобщенный анализ хода реализации плана развития с указанием информации о степени решения проблем и задач, с учетом информации по результатам общественного мониторинга (при наличии), а также выводы и предложения, в том числе касающиеся корректировки плана развития, согласно изменениям действующего законодательства Республики Казахстан.
181. Для проведения мониторинга плана развития области, города республиканского значения, столицы по итогам года:
1) государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы до 15 февраля года, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, в срок до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, формирует отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, размещает его на интернет-ресурсе акимата области, города республиканского значения, столицы за подписью первого руководителя (за исключением информации с ограниченным доступом) и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения его на интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня его поступления.

4) қол жеткізілген/қол жеткізілмеген түйінді индикаторлар мен даму жоспарлары нәтижелері көрсеткіштерінің МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының белгіленген мақсаттарына, міндеттеріне және тиісті көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері туралы ақпарат;
5) базалық кезеңмен салыстырғанда серпінде игілік алушылардың қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжат іске асырылғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер және бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің және қоғамдық мониторингтің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпаратты қамтиды.
Даму жоспарын іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты болған жағдайларда әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;
7) қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып, проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты көрсете отырып, даму жоспарының іске асырылу барысын жалпылама талдау (болған кезде), сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес даму жоспарын түзетуге қатысты қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
181. Жыл қорытындысы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына мониторинг жүргізу үшін:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 наурызына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есепті қалыптастырады, оны облыс әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады, қалаларның, бірінші басшының қолымен (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) және ол келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде шоғырландыру және оның интернет-ресурсында орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

182. Отчетная информация о ходе реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы включает в себя детализацию степени достижения целей, задач и соответствующих показателей вышестоящих документов СГП, причин недостижения и предпринимаемых мер для улучшения ситуации.
183. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития области, города республиканского значения, столицы и отчета о его реализации, размещаемых на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчика плана развития области, города республиканского значения, столицы.
184. Корректировка плана развития области, города республиканского значения, столицы производится в случаях, установленных пунктом 76 СГП.
185. При внесении изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы к плану развития области, города республиканского значения, столицы прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям в план развития области, города республиканского значения, столицы по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
186. Не допускается корректировка плана развития области, города республиканского значения, столицы, предусматривающая изменение значений целевых индикаторов и показателей результата в целях приведения их к фактическим значениям, а также в случаях снижения финансирования или его сокращения и в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств.
Глава 7. Переходные положения
187. Положения пунктов 4, 7, 61, 66, 70, 100, 102 и 139 настоящей Методики в части использования возможностей функционала информационных систем применяются c 1 января 2026 года.
Приложение 1
к Методике разработки,
реализации, проведения мониторинга
и корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
Методика расчетов целевых индикаторов и (или) показателей результатов
__________________________________________________________
"наименование документа СГП"

182. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының іске асырылу барысы туралы есепті ақпарат мақсатқа, міндеттерге қол жеткізу дәрежесін және МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының тиісті көрсеткіштерін, қол жеткізбеу себептерін және жағдайды жақсарту үшін қабылданып жатқан шараларды нақтылауды қамтиды.
183. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және оның іске асырылуы туралы есептің мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына-облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеушіге жүктеледі.
184. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзету МЖЖ-нің 76-тармағында белгіленген жағдайларда жүргізіледі.
185. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кесте қоса беріледі.
186. Түйінді индикаторлар мен нәтиже көрсеткіштерінің мәндерін оларды нақты мәндерге келтіру мақсатында өзгертуді көздейтін, сондай-ақ қаржыландыру төмендеген немесе қысқартылған жағдайларда, сондай-ақ бюджет қаражатының игерілмеуі күтілетін жағдайларға байланысты облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзетуге жол берілмейді.
7-тарау. Өтпелі ережелер
187. Әдістеменің ақпараттық жүйелер функционалының мүмкіндіктерін қолдану бөлігінде 4, 7, 61, 66, 70, 100, 102 және 139-тармақтарының ережелері 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Нысаналы индикаторлар және (немесе) нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесі __________________________________________________________ "МЖЖ құжатының атауы"

Раздел 1. Перечень целевых индикаторов и (или) показателей результатов, подлежащих расчету
Наименование
целевого индикатора и (или) показателя результата
Единица измерения
Виды данных (международная статистика, официальная статистическая информация, административные данные)
Источники данных (информационная система, официальная статистическая информация, полученная на основе общегосударственных статистических наблюдений, ведомственных статистических наблюдений, социологические исследования и опросы)
1.
2.
3.
...
Раздел 2. Алгоритм расчета целевого индикатора и (или) показателя результата
________________________ (отдельно для каждого показателя)
"наименование"
1.
Определение целевого индикатора и (или) показателя результата
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору и (или) показателю результата
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по целевому индикатору и (или) показателю результата (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
4.
Алгоритм целевого индикатора и (или) показателя результата с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
4.1
на республиканском уровне
4.2
на местном уровне (при необходимости указать на областном/районном/ городском уровнях)
5.
Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и (или) показателя результата
Приложение
к Методике расчетов целевых
индикаторов и (или) показателей
результатов
Пояснения по заполнению Методики расчетов целевых индикаторов и (или) показателей результатов документа СГП

1-бөлім. Есептеуге жататын нысаналы индикаторлар және (немесе) нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі
Нысаналы индикатор және (немесе) нәтиже көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Деректердің түрлері (халықаралық статистика, ресми статистикалық ақпарат, әкімшілік деректер)
1.
2.
3.
...
2-бөлім. Нысаналы индикатор және (немесе) нәтиже көрсеткішін есептеу алгоритмі
___________________ (әрбір көрсеткіш үшін жеке)
"көрсеткіштің атауы"
1.
Нысаналы индикатор және (немесе) нәтижелер көрсеткішін айқындау (түсіндіру аппараты)
2.
Көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері
3.
Көрсеткіш бойынша (болған жағдайда) ақпараттық жүйенің сілтемесі және есептік деректерді орналастыру орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемесін көрсете отырып)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және айқын бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатор және (немесе) нәтижелер көрсеткішінің алгоритмі
4.1
республикалық деңгейде
4.2
жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейін көрсету)
5.
Нысаналы индикатор және нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, жоғары тұрған МЖЖ құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланысы
Нысаналы индикаторлар және
(немесе) нәтиже көрсеткіштерін
есептеу әдістемесіне
қосымша
МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлар және (немесе) нәтиже көрсеткіштерін есептеу әдістемесін толтыру жөніндегі түсіндірмелер

1. Методика расчетов целевых индикаторов и (или) показателей результатов документа СГП заполняется в следующем порядке:
по строке "наименование документа СГП" указывается наименование документа СГП, по которому представляется расчет целевых индикаторов и показателей результатов.
2. В разделе 1. "Перечень показателей, подлежащих расчету":
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер наименования целевых индикаторов и показателей результатов;
2) в графе 2 "Наименование целевого индикатора и (или) показателя результата", указывается наименование целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащих к расчету;
3) в графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов и показателей результатов;
4) в графе 4 "Виды данных (международная статистика, официальная статистическая информация, административные данные)" указывается вид данных;
5) в графе 5 "Источники данных (информационная система, официальная статистическая информация, полученная на основе общегосударственных статистических наблюдений, ведомственных статистических наблюдений, социологические исследования и опросы)" указывается источник данных.
3. Раздел 2. "Алгоритм расчета показателя" заполняется в следующем порядке:
1) по строке "наименование" указывается наименование целевого индикатора и показателя результатов;
2) в графе 1 "Определение целевого индикатора и (или) показателя результата", указывается определение, разъясняющее целевой индикатор и показатель результатов.
Пример: Рост ВВП – это показатель уровня экономического роста страны;
3) в графе 2 "Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по показателю", указывается периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов;
4) в графе 3 "Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по показателю (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)" указываются источники информации с указанием ссылки на информационную систему, позволяющие удостовериться в достоверности расчета/данных, при наличии место размещения отчетных данных по целевому индикатору и показателю результатов с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему, также источники по составляющим формулы;
5) в графе 4 "Алгоритм показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения" указывается формула расчета целевого индикатора и показателя результатов с отражением детальной и четкой последовательности с указанием единицы измерения;

1. МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторлар және (немесе) нәтиже көрсеткіштерін есептеу әдістемесі келесі тәртіппен толтырылады:
"МЖЖ құжатының атауы" жолы бойынша нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің есебі ұсынылатын МЖЖ құжатының атауы көрсетіледі.
2. 1-бөлім. "Есептеуге жататын көрсеткіштердің тізбесі":
1) "№" деген 1-бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері атауының реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Көрсеткіштің атауы" деген 2-бағанда есептеуге жататын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірліктері көрсетіледі;
4) "Деректер түрлері (халықаралық статистика, ресми статистикалық ақпарат, әкімшілік деректер)" деген 4-бағанда деректер көзінің түрі көрсетіледі;
5) "Деректер көздері (ақпараттық жүйе, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар, ведомстволық статистикалық байқаулар, әлеуметтанулық зерттеулер мен сауалнамалар негізінде алынған ресми статистикалық ақпарат)" деген 5-бағанда деректер көзі көрсетіледі.
3. 2-бөлім. "Көрсеткішін есептеу алгоритмі" мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Көрсеткішінің атауы" жолы бойынша нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы көрсетіледі;
2) "Көрсеткішті айқындау (түсіндіру аппараты)" деген 1-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін түсіндіретін анықтама көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі – бұл елдің экономикалық өсу деңгейінің көрсеткіші;
3) "Көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері" деген 2-бағанда нысаналы индикатор және нәтижелер көрсеткіші бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері көрсетіледі;
4) "Көрсеткіш бойынша (болған жағдайда) ақпараттық жүйеге сілтемені және есептік деректерді орналастыру орнын көрсете отырып, ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)" деген 3-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткіші бойынша есептік деректерді орналастыру орны болған кезде, веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, есептің/деректердің анықтығына көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, ақпарат көздері, сондай-ақ формула құратын көздері көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және айқын бірізділігін көрсете отырып, көрсеткіштің алгоритмі" деген 4-бағанда өлшем бірлігін көрсете отырып, егжей-тегжейлі және анық бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішін есептеу формуласы көрсетіледі;

6) в графе 4.1 "на республиканском уровне" указывается расчет целевого индикатора и показателя результатов, охватывающего всю страну.
Пример: Рост ВВП (обобщающий показатель экономического роста страны);
7) в графе 4.2 "на местном уровнем (при необходимости указать на областном/ районном/городском уровнях)" указывается расчет целевого индикатора и показателя результатов, охватывающего регион.
Пример: Рост ВРП (обобщающий показатель экономического роста региона);
8) в графе 5 "Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и (или) показателя результата" указывается соотношение целевого индикатора и показателя результатов с показателями вышестоящих документов СГП путем декомпозиции с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора и показателя результатов.
Приложение 2
к Методике разработки,
реализации, проведения мониторинга
и корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
Отчет о реализации Национального плана развития Республики Казахстан
Утвержден ____________________________________________________
Отчетный период ______________________________________________

6) "Республикалық деңгейде" деген 4.1-бағанда бүкіл елді қамтитын нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің есебі көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі (елдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);
7) "Жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейде көрсету)" деген 4.2-бағанда аймақты қамтитын нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің есебі көрсетіледі.
Мысал: ЖӨӨ өсуі (өңірдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);
8) "Көрсеткішке қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, каскадтау немесе декомпозиция жолымен жоғары тұрған МЖЖ құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланыс" деген 5-бағанда нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның салым үлесін айқындай отырып, каскадтау (ұсақтау) немесе декомпозиция жолымен нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерімен арақатынасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есеп
Бекітілген ____________________________________________________
Есепті кезең ___________________________________________________

Раздел 2. Аналитическая записка.
Раздел 3. Выводы и предложения.
Первый руководитель _________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к Отчету о реализации
Национального плана развития
Республики Казахстан
Пояснения по заполнению Отчета о реализации Национального плана развития Республики Казахстан
1. Отчет о реализации Национального плана заполняется в следующем порядке:
1) по строке "Утвержден" указывается номер и дата утверждения Национального плана;
2) по строке "Отчетный период" указывается период (год), по итогам которого представляется отчет;
2. Подраздел 1.1. "Достижение ключевых национальных индикаторов" раздела 1 "Информационный раздел":
1) по строке "Направление" указывается наименование направления, предусмотренного в Национальном плане;
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование":
по строкам "Ключевой национальный индикатор" указывается наименование ключевых национальных индикаторов, закрепленных в Карте ключевых национальных индикаторов Национального плана;
по строкам "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указывается наименование декомпозированных целевых индикаторов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний;
4) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов;
5) в графе 4 "Базовое (исходное) значение" указывается базовое значение ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов (при наличии);
6) в графе 5 "план":
по строке "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указываются плановые значения целевых индикаторов, утвержденные в планах развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний с учетом их корректировки.
Указываются все нижестоящие после Национального плана документы СГП;
7) в графе 6 "факт":
по строке "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указываются фактические значения целевых индикаторов, утвержденные в планах развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний.
При отсутствии факта за отчетный период указываются фактические данные за предыдущий период.
В ходе проведения мониторинга за все года реализации Национального плана (за последний год реализации) данный раздел по каждому году дополняется новыми графами "план" и "факт", аналогичными графам 5 и 6;
8) в графе 7 "% достижения" указывается доля достижения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов как соотношение фактических значений к плановым;

2-бөлім. Талдамалық жазба.
3-бөлім. Қорытындылар мен ұсыныстар.
Бірінші басшы ________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарды
іске асыру туралы есеп
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Ұлттық жоспарын іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Бекітілді" деген жолда бекітілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
2) "Есепті кезең" жолы бойынша қорытындылары бойынша есеп берілетін кезең (жыл) көрсетіледі;
2. "Ақпараттық бөлім" 1-бөлімінің "Түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізу" 1.1-кіші бөлімі:
1) "стратегиялық бағы" деген жолда Ұлттық жоспарда көзделген стратегиялық бағыттың атауы көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолда Ұлттық жоспардың Түйінді ұлттық индикаторлар картасында бекітілген түйінді ұлттық индикаторлардың атауы көрсетіледі;
4) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда түйінді ұлттық индикаторларың өлшем бірлігі көрсетіледі;
5) "Базалық (бастапқы) мән" деген 4-бағанда түйінді ұлттық индикатордың базалық мәні (болған жағдайда) көрсетіледі;
6) "Жоспар" деген 5-бағанда:
"МЖЖ-дан төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жолда түзету ескеріле отырып, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында, ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикатордың және (немесе) нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Ұлттық жоспардан кейінгі барлық төмен тұрған МЖЖ құжаттары көрсетіледі;
7) "Факт" деген 6-бағанда:
"МЖЖ-дан төмен тұрған құжатының көрсеткіші" жолы бойынша мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында, ұлттық басқарушы холдингттердің, ұлттық холдингттердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикатордың және (немесе) нәтиже көрсеткішінің нақты мәндері көрсетіледі.
Ұлттық жоспарды іске асырудың барлық жылдарына (соңғы іске асырылатын жылы) мониторинг жүргізу барысында осы бөлім әрбір жыл бойынша 5 және 6-бағандарға ұқсас жаңа "жоспар" және "факт" бағандарымен толықтырылады;
8) "Ауытқу" деген 7-бағанда нақты мәндердің жоспарлы мәндерден ауытқуы көрсетіледі;

9) в графе 7 "Причины неисполнения" указываются факторы, повлекшие неисполнение ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний.
3. В подразделе 1.2. "Информация о выполнении мероприятий/подходов Национального плана" раздела 1 "Информационный раздел":
1) в графе "№" указывается порядковый номер направления, ключевого национального индикатора, мероприятий, направленных на его достижение;
2) в графе "Наименование" указывается наименование направлений, ключевых национальных индикаторов, мероприятий планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, национальных компаний, направленных на их достижение;
3) в графе "Выделено средств" указывается объем запланированных и выделенных на реализацию мероприятий средств в миллионах тенге;
4) в графе "Освоено средств" указывается объем фактически использованных, освоенных при реализации мероприятий средств в миллионах тенге;
5) в графе "Источник финансирования" указывается источник выделения средств – республиканский бюджет, местные бюджеты, частные инвестиции (при наличии);
6) в графе "Статус достижения ключевого национального индикатора/исполнения мероприятия с указанием причин неисполнения или частичного исполнения" отражаются статус исполнения мероприятий "выполнено", "частично выполнено", "не выполнено", причины частичного выполнения и (или) невыполнения запланированных мероприятий, степень влияния их реализации на достижение установленных ключевых национальных индикаторов, на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране в разрезе направлений, целей и задач Национального плана с указанием принятых мер межведомственного взаимодействия, деятельности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
4. Раздел 2 "Аналитическая записка" содержит:
1) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен Национальный план, влияния его реализации на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа);
2) сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации Национального плана, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
3) информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране;
4) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа); 5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного аудита и финансового контроля, итоги общественного мониторинга.
5. Раздел "Выводы и предложения" содержит выводы и предложения, в том числе информацию о наличии рисков достижения ключевых национальных индикаторов, предложения по корректировке Национального плана, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства, принятию мер административного характера к руководителям государственных органов в случаях систематического, необоснованного недостижения ключевых национальных индикаторов.
Приложение 3
к Методике разработки,
реализации, проведения мониторинга
и корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
План развития государственного органа
______________________________________________
(наименование государственного органа)
на ___________________________ годы
(плановый период)
Раздел 1. Видение
Раздел 2. Направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы
Индикатор
Ответственные
Источник информации
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача
Показатель результата 1.1
Показатель результата 1.2
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Цель
Целевой индикатор 2
Задача
Показатель результата 2.1
Показатель результата 2.2
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Иные цели государственного органа
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Итого финансовые ресурсы
Итого человеческие ресурсы
Раздел 3. Межведомственное взаимодействие
Цели/мероприятия
Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие
Описание взаимодействия
Реализация Национального плана развития
Ключевой национальный индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Иные цели государственного органа
Целевой индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Первый руководитель ____________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к Плану развития
государственного органа
Пояснения по заполнению плана развития государственного органа

9) "Орындалмау себептері" деген 7-бағанда түйінді ұлттық индикатордың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының, ұлттық басқарушы холдингттердің, ұлттық холдингттердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының нысаналы индикаторлар мен нәтиже көрсеткіштердің орындалмауына әкеп соққан факторлар көрсетіледі.
3. "Ақпараттық бөлім" 1-бөлімнің "Орындалмау себептерін көрсете отырып орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат" 1.2-кіші бөлімде орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, елдегі қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер тұрғысынан;
4. "Талдамалық жазба" деген 2-бөлім мыналарды қамтиды:
шешілуіне Ұлттық жоспар бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі, Ұлттық жоспарды іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат (осы ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке);
бюджеттік инвестицияларды іске асыруға байланысты Ұлттық жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтер;
орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі, оның ішінде жоспарланғандардан ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары, қоғамдық мониторинг қорытындылары туралы мәліметтер.
5. "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде тұжырымдар мен ұсыныстар, Ұлттық жоспарды, оның ішінде қаржыландырудың көлемі мен көздері бойынша түзету, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстар қамтылған.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органының ______________________________________ (мемлекеттік органның атауы) ___________________________ жылдарға арналған даму жоспары (жоспарлы кезең)
1-бөлім. Пайымы
2-бөлім. Бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері және ресурстар
Индикатор
Жауаптылар
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есеп жылы
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
1-нысаналы индикатор
Міндет
1.1-нәтиже көрсеткіші
1.2 -нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мақсат
2-нысаналы индикатор
Міндет
2.1-нәтиже көрсеткіші
2.2-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n -түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
n-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n-бағыт
n -түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мемлекеттік органның өзге мақсаттары
n-бағыт
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Барлық қаржылық ресурстар
Барлық адами ресурстар
3-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Мақсаттар/іс-шаралар
Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар
Өзара әрекеттесу сипаттамасы
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
Түйінді ұлттық индикатор
1-іс-шара / жоба
2-іс-шара / жоба
Мемлекеттік органның өзге мақсаттары
Нысаналы индикатор
1-іс-шара / жоба
2-іс-шара / жоба
Бірінші басшы ________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мемлекеттік органның
даму жоспарына
қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В строке "Наименование государственного органа" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего план развития.
2. В строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. В разделе 1 "Видение" излагается видение государственного органа. Видение государственного органа отражает то, какими видит в перспективе государственный орган курируемые отрасли или сферу деятельности.
4. Раздел 2 "Направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы" разделяется на блоки, направленные на реализацию Национального плана и иных направлений государственного органа, не взаимоувязанных с реализацией Национального плана, и заполняется в следующем порядке:
1) в строках "Направление", "Цели", "Задачи" в текстовом формате указываются направления, цели и задачи государственного органа;
Направления государственного органа формируются на основе анализа регулируемых отраслей/сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, в том числе обозначенных в Национальном плане, Стратегии национальной безопасности.
Цели и задачи отражают желаемое будущее состояние определенной сферы деятельности государственного органа к концу планового периода.
2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
3) в графе 2 "Индикатор" по строкам "Ключевой национальный индикатор", "Целевой индикатор", "Показатель результата" указываются наименования ключевых национальных индикаторов и декомпозированных на их достижение целевых индикаторов и показателей результатов, а также наименования целевых индикаторов и показателей результатов, необходимые для достижения иных целей государственного органа, не связанных с реализацией Национального плана;
Ключевые национальные индикаторы переносятся из Карты ключевых национальных индикаторов Национального плана.
Целевые индикаторы и показатели результатов раскрывают достижение цели, зависящей от деятельности государственного органа и взаимоувязаны с расходами и конечными результатами бюджетных программ/подпрограмм данного государственного органа.
Целевые индикаторы соответствуют следующим критериям:
минимальны по количеству и раскрывают достижение цели;
направлены на достижение ключевых национальных индикаторов;
направлены на потребности благополучателей (отражают улучшение состояния той или иной категорий благополучателей);
возможны для сравнения в динамике за планируемый период;
однозначны в понимании для пользователей;
имеют достаточные информационные и технические ресурсы для оценки их достижения;
достижимы и измеримы;
имеют промежуточные значения для проведения мониторинга и оценки их достижения.
По государственным органам, деятельность которых не имеет отраслевой направленности, направлена на координацию деятельности других государственных органов или имеет высокую степень зависимости от внешних факторов, допускается установление целевых индикаторов без динамики либо в диапазоне значений (для установления значений, отражающих специфику деятельности государственного органа, например, удержание на одном уровне инфляции, дипломатического сотрудничества с зарубежными странами и так далее).
4) в графе 3 "Ответственные" указываются фамилия, инициалы и должность лица, ответственного за достижение индикатора, на уровне заместителя руководителя государственного органа;

1. "Мемлекеттік органның атауы" жолында даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында даму жоспары әзірленетін кезекті бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Пайымы" деген 1-бөлімінде мемлекеттік органның пайымы жазылады.
Мемлекеттік органның пайымы мемлекеттік органның перспективада жетекшілік ететін салалар немесе қызмет аясы қандай болатынын көрсетеді.
4. "Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, ресурстар" деген 3-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Стратегиялық бағыт" жолында мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары Ұлттық жоспарда белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін өзгерістері неғұрлым маңызды болып табылатын реттелетін салаларды/қызмет салаларын талдау негізінде қалыптастырылады.
2) "Мақсат" жолында жоспарлы кезеңнің соңына қарай мемлекеттік органның белгілі бір саласының / қызмет аясының қалаулы болашақ жай-күйін көрсететін мемлекеттік органның мақсаттары көрсетіледі.
Қалыптасқан мақсаттар келесі критерийлерге сәйкес келеді:
мемлекеттік органның мақсаттары түйімді ұлттық индикаторлар картасының көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған;
мақсаттарды тұжырымдау МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарын тұжырымдауды қайталамайды. Бұған қол жеткізу тек даму жоспарын әзірлеушінің – белгілі бір салада уәкілеттік берілген мемлекеттік органның қызметіне байланысты болатын мақсаттар ғана жатады;
мақсаттарға жетекшілік ететін сала / ая бойынша тұтастай алғанда ағымдағы жоспарлы кезеңде қол жеткізуге болады, мақсаттарды тұжырымдау нақты баяндалады (қабылдау үшін күрделі тұжырымдарға жол берілмейді немесе бірнеше түрлі мақсаттардан тұрады);
мақсаттар мемлекеттік органның ағымдағы тұрақты қызметін қамтымайды.
3) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
4) "Индикатор" деген 2-бағанда Ұлттық жоспарды іске асыру мақсатында декомпозирленген түйінді ұлттық индикаторлар мен нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Түйінді ұлттық индикаторлар Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторлар картасынан көшіріледі.
Мемлекеттік органның нысаналы индикаторлары макроиндикаторлармен және (немесе) бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлармен ұсынылуы мүмкін.
Макроиндикаторлар елдің тиісті саладағы/қызмет саласындағы экономикалық жағдайын сипаттайды. Мемлекеттік орган даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу, сондай-ақ жетекшілік ететін сала / қызмет саласы бойынша саясатты іске асыру арқылы макроиндикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді. Макроиндикаторлар орнату болып табылады және мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен / кіші бағдарламаларымен өзара байланыстыруды талап етпейді.
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар – мемлекеттік органның қызметіне байланысты мақсатқа қол жеткізуді ашатын индикаторлар. Нысаналы индикаторлар осы мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының/кіші бағдарламаларының шығыстарымен және түпкілікті нәтижелерімен өзара байланысты.
Нысаналы индикаторлар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
бюджеттік бағдарламаның іске асырылуының сапалы қорытындысын көрсетеді;
саны бойынша ең аз және мақсатқа жеткізуді ашады;
макроиндикаторларға қол жеткізуге бағытталған;
игілік алушылардың қажеттіліктеріне бағытталған (игілік алушылардың қандай да бір санаттарының жай-күйінің жақсаруын көрсетеді);
тұрақты сипаттағы ағымдағы қызметті көрсетпейді;
жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстырылуы мүмкін;
пайдаланушылар үшін түсінікті;
оларға қол жеткізілгенін бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстары бар;
қол жеткізуге және өлшеуге болады;
мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндері бар.
Қызметінің салалық бағыттылығы жоқ, басқа мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруге бағытталған немесе сыртқы факторларға тәуелділік дәрежесі жоғары (Қаржы мониторингі агенттігі, Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттік, Сыртқы істер министрлігі) мемлекеттік органдар бойынша нысаналы индикаторларды серпінсіз не мәндер диапазонында (мемлекеттік орган қызметінің ерекшелігін көрсететін мәндерді белгілеу үшін, мысалы, инфляцияны бір деңгейде ұстап тұру, шет елдермен дипломатиялық ынтымақтастық және тағы басқа).белгілеуге жол беріледі.

5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов, показателей результатов в отчетном периоде;
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов, показателей результатов;
7) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения целевых индикаторов, показателей результатов;
При разработке плана развития в графе 6 указываются отчетные данные, в графе 7 – плановые значения текущего периода.
8) в графах 8-12 указываются прогнозные значения целевых индикаторов, показателей результатов, планируемые к достижению в плановом периоде по годам;
9) в строках "Финансовые ресурсы" приводятся данные в виде свода бюджетных расходов государственного органа по годам в разрезе целей государственного органа;
10) в строках "Человеческие ресурсы" приводятся данные по человеческим ресурсам в виде штатной численности, задействованной в реализации плана развития государственного органа в разрезе целей государственного органа;
11) в строках "Итого финансовые ресурсы" и "Итого человеческие ресурсы" указывается итоговый объем бюджета и общая штатная численность государственного органа.
5. Таблица раздела 3 "Межведомственное взаимодействие" разделена на блоки "Реализация Национального плана развития" и "Иные цели государственного органа" и заполняется следующим образом:
1) в графе "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе "Цели/мероприятия" в зависимости от блока указываются ключевые национальные индикаторы/целевые индикаторы государственного органа и мероприятия, направленные на их достижение;
3) в графе "Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие" в разрезе мероприятий перечисляются государственные органы, от взаимодействия с которыми ожидается достижение ключевого национального индикатора, целевого индикатора государственного органа;
5) в графе "Описание взаимодействия" указываются способы взаимодействия, направленные на обеспечение исполнения целей и целевых индикаторов государственного органа.
Приложение 4
к Методике разработки,
реализации, проведения мониторинга
и корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
Приложение
Дорожная карта по реализации
плана развития государственного органа
_______________________________________________
(наименование государственного органа)
на ___________________________ годы
(плановый период)
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
Источник финансирования
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача
Показатель результата 1.1
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Показатель результата 1.2
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Цель
Целевой индикатор 2
Задача
Показатель результата 2.1
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Показатель результата 2.2
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Иные цели государственного органа
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Итого финансовые ресурсы
Итого человеческие ресурсы
Первый руководитель ______________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к Дорожной карте по реализации
Плана развития
государственного органа
Пояснения по заполнению Дорожной карты по реализации Плана развития государственного органа

5) "Жауаптылар" деген 3-бағанда мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде индикаторға қол жеткізуге жауапты адамның тегі, аты-жөні және лауазымы көрсетіледі;
6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде индикатордың мәндеріне көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
7) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда индикатордың өлшем бірліктері көрсетіледі;
8) "Есепті жыл" деген 6 және "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 7-бағандарда есепті кезеңде қол жеткізілген индикатордың мәндері көрсетіледі.
Бұл ретте даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда есепті деректер, 7-бағанда –ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
9) 8-12-бағандарда жылдар бойынша бөліністе қол жеткізуге жоспарланған индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
10) 13-бағанда әрбір нысаналы индикаторға қарама-қарсы мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізу қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының (кіші бағдарламаларының) кодтары мен атаулары көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға жіберуге жол берілмейді, мыналарды қоспағанда:
мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын, тұрақты сипаттағы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар;
бюджет бағдарламаларының әртүрлі әкімшілері арасында қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарлама.
"Мемлекеттік органның өзге де мақсаттары" деген жолда мемлекеттік органның ағымдағы қызметіне бағытталған және мақсатқа қол жеткізуге бағытталмаған тұрақты сипаттағы шығыстарды қамтитын бюджеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Осы бөлімнің 3-13-бағандары осы тармақтың 5)-10) тармақшаларына сәйкес толтырылады.
12) "Қаржылық" деген жолда стратегиялық бағыттар бойынша жылдар бойынша бөліністе мемлекеттік органның бюджет шығыстарының жиынтығы түріндегі қаржы ресурстары бойынша деректер келтіріледі.
Мемлекеттік органның кезекті жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда қаржы ресурстарының нақты көлемі көрсетіледі, 7-бағанда қаржы ресурстарының нақтыланған жоспарлы көлемі көрсетіледі.
13) "Адами" деген жолда стратегиялық бағыттар бөлінісінде мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны түріндегі адам ресурстары бойынша деректер келтіріледі.
Даму жоспарының жобасына мемлекеттік органның даму жоспарының бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты мақсаттарға, макроиндикаторлар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу қамтамасыз етілетін негізгі шаралар туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба қоса беріледі.
5. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" деген 4-бөлім былайша толтырылады:
1) бөлім кестесі "Ұлттық даму жоспарын іске асыру" және "Мемлекеттік органның өзге де мақсаттары" блоктарына бөлінген;
2) "№" бағанында өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
3) "Мақсаттар/іс-шаралар" бағанында блокқа байланысты мемлекеттік органның түйінді ұлттық индикаторлары/мақсаттары және оларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар көрсетіледі;
4) "Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар" бағанында іс-шаралар бөлінісінде өзара іс-қимылдан мемлекеттік органның түйінді ұлттық индикаторына немесе мақсатына қол жеткізу күтілетін мемлекеттік органдар аударылады.
5) "Өзара іс-қимылды сипаттау" бағанында мемлекеттік органның мақсаттары мен нысаналы индикаторларының орындалуын қамтамасыз етуге бағытталған өзара іс-қимыл тәсілдері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның ____________________ (мемлекеттік органның атауы) _____ жылға арналған даму жоспарын іске асыру жөніндегі жол картасы
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Есеп жылы
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
1-нысаналы индикатор
Міндет
1.1-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
1.2-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мақсат
2-нысаналы индикатор
Міндет
2.1-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
2.2-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба n
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба n
көрсеткіш
сомасы
...
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n-бағыт
n-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба n
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мемлекеттік органның өзге мақсаттары
n-бағыт
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба n
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Барлық қаржылық ресурстар
Барлық адами ресурстар
Бірінші басшы _____________________________________________
қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
Мемлекеттік органның
даму жоспарын іске асыру
бойынша жол картасына
қосымша
Мемлекеттік органныңдаму жоспарын іске асыру бойынша Жол картасын толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В строке "Наименование государственного органа" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего план развития.
2. В строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. В графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер.
4. В графе 2 "Наименование" указываются в зависимости от строк наименования ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий / проектов.
Ключевые национальные индикаторы, целевые индикаторы и показатели результатов переносятся из плана развития государственного органа и раскрываются через перечень реализуемых мероприятий / проектов.
5. В графе 3 "Ответственные исполнители" указываются фамилия, инициалы и должность лица, ответственного за достижение индикатора: по целевым индикаторам и показателям результатов – на уровне заместителя руководителя государственного органа, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения государственного органа.
6. В графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикаторов, показателей результата и (или) мероприятий / проектов в отчетном периоде.
7. В графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий / проектов.
По строкам "Мероприятие / проект" указывается единица измерения мероприятий / проектов в виде показателя и в виде суммы необходимого объема финансирования в миллионах тенге.
8. Графы 6 "Срок исполнения" и 7 "Форма завершения" заполняются по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных сроков и форм исполнения планируемого к реализации мероприятия / проекта.
9. В графах 8 "Отчетный год" и 9 "План (факт) текущего года" указываются соответственно отчетные данные и плановые значения текущего периода целевых индикаторов, показателей результата и мероприятий / проектов.
По мероприятиям / проекта отчетные и плановые значения указываются в разрезе значений показателя и суммы финансирования.
10. В графах 10-14 указываются прогнозные значения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий / проектов, планируемые к достижению в разрезе годов.
11. В графе 15 "Источник финансирования" указывается источник финансирования: средства республиканского и (или) местных бюджетов, внебюджетные источники.
Напротив каждого мероприятия / проекта указывается код и наименование бюджетной программы (подпрограммы) государственного органа, посредством которых будет обеспечено достижение запланированных показателей государственного органа.
Не допускается направление бюджетной программы (подпрограммы) на реализацию нескольких целей государственного органа, за исключением:
бюджетных программ, направленных на обеспечение деятельности государственных учреждений по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, имеющих постоянный характер;
распределяемой бюджетной программы, направленной на использование резерва Правительства Республики Казахстан, подлежащей распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
В строке "Иные цели государственного органа" указываются бюджетные программы, содержащие расходы постоянного характера, направленные на текущую деятельность государственного органа, и не направленные на достижение цели.

1. "Мемлекеттік органның атауы" жолында даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында даму жоспары әзірленетін кезекті бес жылдық кезең көрсетіледі.
3. "№"1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі.
4. "Атауы" 2-бағанында түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың / жобалардың атауына байланысты көрсетіледі.
Түйінді ұлттық индикаторлар, нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері мемлекеттік органның даму жоспарынан көшіріледі және іске асырылатын іс-шаралар / жобалар тізбесі арқылы ашылады.
5. "Жауапты орындаушылар" 3 – бағанында индикаторға қол жеткізуге жауапты адамның тегі, аты – жөні және лауазымы көрсетіледі: нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша-Мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде, іс-шаралар / жобалар бойынша-мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының деңгейінде.
6. "Ақпарат көзі" 4-бағанында есепті кезеңдегі индикаторлардың, нәтиже көрсеткіштерінің және (немесе) іс-шаралар / жобалардың мәндерінде куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі.
7. "Өлшем бірлігі" 5-бағанында түйінді ұлттық индикаторлар, нысаналы индикаторлар мәндерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің және іс-шаралар / жобалардың өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Іс-шара / жоба" жолдары бойынша іс-шаралардың / жобалардың өлшем бірлігі көрсеткіш түрінде және қаржыландырудың қажетті көлемінің сомасы түрінде миллион теңгемен көрсетіледі.
8. "Орындау мерзімі" 6-бағанында және "Аяқтау нысаны" 7 -бағанында іске асыруға жоспарланған іс-шараны / жобаны орындаудың нақты мерзімдері мен нысандарын енгізу жолымен "іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша толтырылады.
9. "Есепті жыл" 8-бағанында және "ағымдағы жылдың жоспары (фактісі)" 9-бағанында тиісінше нысаналы индикаторлардың ағымдағы кезеңінің есептік деректері мен жоспарлы мәндері, нәтиже көрсеткіштері және іс-шаралар / жобалар көрсетіледі.
Іс-шаралар / жоба бойынша есепті және жоспарлы мәндер көрсеткіштің және қаржыландыру сомасының мәндері бөлінісінде көрсетіледі
10. 10-14-бағандарында жылдар бөлінісінде қол жеткізуге жоспарланатын түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың / жобалардың болжамды мәндері көрсетіледі.
11. "Қаржыландыру көзі" 15-бағандарында қаржыландыру көзі: республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты, бюджеттен тыс көздер көрсетіледі.
Әрбір іс-шараның / жобаның қарама-қарсы жағында мемлекеттік органның жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізу қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) коды мен атауы көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға жіберуге жол берілмейді, мыналарды қоспағанда:
Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын, тұрақты сипаттағы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар;
бюджет бағдарламаларының әртүрлі әкімшілері арасында қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарлама.
"Мемлекеттік органның өзге мақсаттары" деген жолда мемлекеттік органның ағымдағы қызметіне бағытталған және мақсатқа қол жеткізуге бағытталмаған тұрақты сипаттағы шығыстарды қамтитын бюджеттік бағдарламалар көрсетіледі.

12. В строке "Финансовые ресурсы" приводятся данные в виде свода бюджетных расходов государственного органа по годам в разрезе целей государственного органа.
12) В строке "Человеческие ресурсы" приводятся данные в виде штатной численности, задействованной в реализации плана развития государственного органа в разрезе целей государственного органа.
13) В строках "Итого финансовые ресурсы", "Итого человеческие ресурсы" указывается итоговый объем бюджета и общая штатная численность государственного органа.
Приложение 5
к Методике разработки, реализации,
проведения мониторинга и
корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
Отчет о реализации плана развития государственного органа
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
на _______________________ годы,
(плановый период)
утвержденного_____________________________________________________
(наименование приказа, которым утвержден план развития)
от "___"_____________20____года № __________
Период отчета: _____________________

12. "Қаржы ресурстары" деген жолда мемлекеттік органның мақсаттары бөлінісінде жылдар бойынша мемлекеттік органның бюджеттік шығыстарының жиынтығы түріндегі деректер келтіріледі.
12) "Адами ресурстар" жолында мемлекеттік органның мақсаттары бөлінісінде мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны түріндегі деректер келтіріледі.
13) "Қаржы ресурстарының барлығы", "адами ресурстарының барлығы" жолдарында бюджеттің жиынтық көлемі және мемлекеттік органның жалпы штат саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның _________________________________________ (әзірлеуші мемлекеттік органның атауы) _______________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) ____________________________________________________________ (мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың атауы) "___"_____________20____жылғы № __________ бекітілген даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп Есеп беру кезеңі:______________________

Показатель результата 1.1
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Показатель результата 1.2
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Цель
Целевой индикатор 2
Задача
Показатель результата 2.1
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Показатель результата 2.2
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Мероприятие / проект
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Иные цели государственного органа
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Мероприятие / проект n
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Итого финансовые ресурсы
Итого человеческие ресурсы
2. Аналитическая записка
Первый руководитель ______________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение к форме отчета
о реализации плана развития
государственного органа
Пояснения по заполнению отчета о реализации плана развития государственного органа
Отчет о реализации плана развития государственного органа заполняется в следующем порядке:
1. В строке "(наименование государственного органа-разработчика)" указывается полное наименование государственного органа-разработчика плана развития.
2. В строке "(плановый период)" указывается плановый пятилетний период, на который разработан план развития.
3. В строках "(наименование приказа, которым утвержден план развития государственного органа)" и "от "___"_____________20____года № __________" указываются реквизиты документа, которым утвержден план развития государственного органа: наименование, номер и дата утверждения приказа.
4. В строке "Период отчета" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан план развития.
5. Раздел "Достижение целевых индикаторов, показателей результатов и исполнение мероприятий/проектов" заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе 2 "Наименование" указываются в зависимости от строк наименования ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий / проектов;

1.1-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
1.2-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мақсат
2-нысаналы индикатор
Міндет
2.1-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
2.2-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n-бағыт
n-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n -нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / жоба
көрсеткіш
сомасы
...
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мемлекеттік органның өзге мақсаттары
n-бағыт
Мақсат
n -нысаналы индикатор
n -нәтиже көрсеткіші
Іс-шара / n-жоба
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Барлық қаржылық ресурстар
Барлық адами ресурстар
2. Талдамалық жазба
Мемлекеттік органның
бірінші басшысы ________________________________________________
қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
Мемлекеттік органның даму
жоспарының іске асырылуы
туралы есептің нысанына
қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірмелер
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "(Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)" деген жолда даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(Жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезеңнің есепті жылы көрсетіледі
3. "(Мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)" деген жолда мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген бұйрықтың деректемелері (нөмірі мен күні) көрсетіледі
4. "Есеп беру кезеңі" деген жолда есепті кезең (есепті жыл) көрсетіледі.
5. 2-бөлім "Мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу":
1) "Стратегиялық бағыт" деген жолдарда мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
2) "Мақсат" деген жолдарда мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған мақсаттары көрсетіледі;
3) бірінші бағанда ақшамен байланыстырылған макроиндикаторлар мен индикаторларға бөлінген, мемлекеттік органның мақсаттары мен стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның бекітілген даму жоспарынан нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі;
4) екінші бағанда нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың дұрыстығын растайтын ақпарат көзі (статистикалық ақпарат, есептеу формулалары және тағы басқа) көрсетіледі;
5) үшінші бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
6) төртінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
7) бесінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың нақты мәндері көрсетіледі;
8) алтыншы бағанда нысаналы индикаторлардың орындалуы немесе орындалмауы туралы ақпарат көрсетіледі.
6. "Қаржы қаражатының игерілуі" деген 2-бөлім даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) "Қаржыландыру көзі" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, млн. теңге" деген 2-бағанда есепті жылға жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;

3) в графе 3 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикатора, показателя результата и (или) мероприятия / проекта в отчетном периоде;
4) в графе 4 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора, показателя результата и (или) мероприятия / проекта;
5) графы 5 "Срок исполнения" и 6 "Форма завершения" заполняются по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных сроков и форм исполнения планируемого мероприятия / проекта;
6) в графах 7 "План", 8 "Факт", 9 "Доля (%) достижения / исполнения / освоения" указываются плановые и фактические значения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов, прямых показателей, объемы финансирования в разрезе запланированных мероприятий / проектов в миллионах тенге, а также доля их фактического достижения / исполнения в %;
7) в графе 10 "Информация о достижении / исполнении / освоении (с причинами недостижения / неисполнения / неосвоения)" отражается детальная информация о ходе достижения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов, реализации мероприятий / проектов.
При неисполнении, частичном исполнении указываются причины неисполнения запланированных мероприятий / неосвоения финансовых средств с указанием принятых государственным органом мер по предотвращению и (или) минимизации рисков срыва исполнения.
8) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся сводные данные по расходам государственного органа в разрезе целей государственного органа;
9) в строке "Человеческие ресурсы" приводятся плановые и фактические данные штатной численности государственного органа, задействованной в реализации плана развития, в разрезе целей государственного органа;
10) в строках "Итого финансовые ресурсы", "Итого человеческие ресурсы" указывается итоговый объем запланированного и фактического бюджета и общей штатной численности государственного органа.
6. Раздел "Аналитическая записка" содержит информацию:
об общей динамике достижения установленных целевых индикаторов и показателей результатов, фактического исполнения запланированных мероприятий / проектов с указанием основных причин неисполнения или частичного исполнения;
о степени решения проблем и достижения целей, влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие страны, курируемой отрасли / сферы деятельности;
о влиянии недостижения установленных целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства.
Приложение 6
к Методике разработки, реализации,
проведения мониторинга и
корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
План развития области, города республиканского значения, столицы
___________________________________________________________________
(наименование региона)
на _____________________ годы
(плановый период)
Раздел 1. Паспорт (основные характеристики)
Раздел 2. Видение развития территории
Раздел 3. Анализ текущей ситуации
Раздел 4. Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы
Индикатор
Ответственные
Источник информации
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача
Показатель результата 1.1
Показатель результата 1.2
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Цель
Целевой индикатор 2
Задача
Показатель результата 2.1
Показатель результата 2.2
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Иные цели
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача
Показатель результата n
Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
Итого финансовые ресурсы
Итого человеческие ресурсы
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Цели/мероприятия
Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие
Описание взаимодействия
Реализация Национального плана развития
Ключевой национальный индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Иные цели
Целевой индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Аким
____________________________________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
____________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к форме плана развития области,
города республиканского
значения, столицы
Пояснения по заполнению плана развития области, города республиканского значения, столицы

3) "Нақты, млн. теңге" деген 3-бағанда есепті жылда қаржы қаражатын іс жүзінде игеру сомасы көрсетіледі, миллион теңгемен;
4) "Пайдаланылмау себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатының игерілмеу себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті жылдың соңына құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
8. Іске асыру туралы есептің талдамалық жазбасы мыналарды қамтиды:
проблемаларды шешу және мақсаттарға қол жеткізу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат;
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі (болған жағдайда), оның ішінде жоспарланғаннан мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы мәліметтер;
тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстар.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың __________________________________________ (өңірдің атауы) ________________________ жылдарға арналған даму жоспары
Бөлім 1. Паспорт (негізгі сипаттамалары)
Бөлім 2. Аумақты дамыту пайымы
Бөлім 3. Ағымдағы жағдайды талдау
Бөлім 4. Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және ресурстар
Индикатор
Жауаптылар
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есеп жылы
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
1-нысаналы индикатор
Міндет
1.1-нәтиже көрсеткіші
1.2 -нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Мақсат
2-нысаналы индикатор
Міндет
2.1-нәтиже көрсеткіші
2.2-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n -нысаналы индикатор
Міндет
n -нәтиже көрсеткіші
n -нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
n-бағыт
n -түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
Өзге мақсаттар
n-бағыт
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Міндет
n-нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
Адами ресурстар
...
Барлық қаржылық ресурстар
Барлық адами ресурстар
5-бөлім. Ведомствоаралық іс-қимыл
Мақсаттар/іс-шаралар
Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар
Өзара әрекеттесу сипаттамасы
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
Түйінді ұлттық индикатор
1 іс-шара / жоба
2 іс-шара / жоба
Өзге мақсаттары
Нысаналы индикатор
1 іс-шара / жоба
2 іс-шара / жоба
Әкім ____________________________________________ _________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
астананың атауы)
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
даму жоспар нысанына
қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В строке "Наименование региона" указывается полное наименование области, города республиканского значения, столицы.
2. В строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития области, города республиканского значения, столицы.
3. В разделе 1 "Паспорт (основные характеристики)" излагаются основные параметры планов развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов;
4) необходимые ресурсы.
4. В разделе 2 "Видение развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
5. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности региона. Объем данного раздела не превышает 25% от общего объема документа.
6. Раздел 3. "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы" разделяется на блоки, направленные на реализацию Национального плана и иных целей плана развития, не взаимоувязанных с реализацией Национального плана, и заполняется в следующем порядке:
1) в строках "Направление", "Цели", "Задачи" в текстовом формате указываются наименование основных направлений, целей и задач социально-экономического развития региона;
2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
3) в графе 2 "Индикатор" по строкам "Ключевой национальный индикатор", "Целевой индикатор", "Показатель результата" указываются наименования ключевых национальных индикаторов и декомпозированных на их достижение целевых индикаторов и показателей результатов, а также наименования целевых индикаторов и показателей результатов, необходимые для достижения иных целей социально-экономического развития региона, не связанных с реализацией Национального плана;
Ключевые национальные индикаторы переносятся из Карты ключевых национальных индикаторов Национального плана.
Целевые индикаторы раскрывают достижение цели, зависящей от деятельности государственных органов территории и взаимоувязаны с расходами и конечными результатами бюджетных программ/подпрограмм.
По данной строке также указываются целевые индикаторы по инициативе местного исполнительного органа в количестве не более 20 % от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах СГП.
4) в графе 3 "Ответственные" указываются фамилия, инициалы заместителя акима области, города республиканского значения, столицы, а также руководителей местных исполнительных органов;
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов и показателей результатов;

1. "Өңірдің атауы" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары әзірленетін кезекті бес жылдық кезең көрсетіледі.
3. 1-бөлім "Паспорт (негізгі сипаттамалары)":
Бөлімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мыналарды қамтитын негізгі параметрлері баяндалады:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттар, мақсаттар және нысаналы индикаторлар;
4) Қажетті ресурстар.
4. "Аумақты дамыту пайымы" деген 2-бөлімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
5. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ өңірдің бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталған.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 25% - % аспайды.
6. 3 бөлім. "Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен ресурстар" мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Бағыт" жолында өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму бағытының атауы көрсетіледі;
2) "Түйінді ұлттық индикатор" жолында ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторының атауы көрсетіледі;
Негізгі ұлттық индикаторлар Ұлттық жоспардың негізгі ұлттық индикаторлар картасынан көшіріледі.
3) "Мақсат" жолында ұлттық жоспарда тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының әрбір бағыты бойынша мақсаттың атауы көрсетіледі;
4) "№" 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
5) "Атауы" 2-бағанында Ұлттық Жоспарды іске асыру мақсатында декомпозирленген нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Нысаналы индикаторлар бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты макроиндикаторлармен және (немесе) нысаналы индикаторлармен ұсынылуы мүмкін.
Макроиндикаторлар өңірдегі сала/сала дамуының кешенді сипаттамасын көрсетеді және бюджеттік бағдарламалармен/кіші бағдарламалармен өзара байланыстыруды талап етпейді.
Қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты және/немесе жергілікті атқарушы органдардың қызметіне байланысты нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
Осы жол бойынша Ұлттық жоспардың негізгі ұлттық индикаторларының картасында, тұжырымдамаларда/ұлттық жобаларда (бар болса) көзделген нысаналы индикаторлар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша өңірге бекітілген индикаторлардың 20% - нан аспайтын мөлшерде МЖЖ-нің Жоғары тұрған құжаттарында көрсетіледі.
тиісті саладағы/қызмет саласындағы елдің экономикалық жағдайы. Мемлекеттік орган даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу, сондай-ақ жетекшілік ететін сала / қызмет саласы бойынша саясатты іске асыру арқылы макроиндикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.

6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов и показателей результатов;
7) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения целевых индикаторов и показателей результатов.
При разработке плана развития в графе 6 указываются отчетные значения целевых индикаторов и показателей результатов, достигнутые в отчетном периоде, в графе 7 – значения целевых индикаторов и показателей результатов, планируемые к достижению в текущем году, в том числе декомпозированных в соответствии с Картой национальных индикаторов Национального плана.
При корректировке плана развития области, города республиканского значения, столицы в первом году ее реализации в графе 7 плановое значение целевого индикатора меняется на фактическое значение целевого индикатора.
10) в графах 8-12 указываются прогнозные значения целевых индикаторов и показателей результатов, планируемые к достижению, по годам.
11) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся данные в виде свода бюджетных расходов местного исполнительного органа в разрезе запланированных целей в разбивке по годам.
При разработке плана развития области, города республиканского значения, столицы на очередной плановый период в графе 6 указывается фактический объем финансовых ресурсов, в графе 7 указывается уточненный плановый объем финансовых ресурсов.
12) в строке "Человеческие ресурсы" приводятся данные по человеческим ресурсам в виде штатной численности, задействованной в реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы в разрезе запланированных целей.
13) в строках "Итого финансовые ресурсы", "Итого человеческие ресурсы" указывается итоговый объем бюджета и общая штатная численность местного исполнительного органа.
5. Таблица раздела 5 "Межведомственное взаимодействие" разделена на блоки "Реализация Национального плана развития" и "Иные цели" и заполняется следующим образом:
1) в графе "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе "Цели/мероприятия" в зависимости от блока указываются ключевые национальные индикаторы, целевые индикаторы развития региона и мероприятия, направленные на их достижение;
3) в графе "Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие" в разрезе мероприятий перечисляются государственные органы, от взаимодействия с которыми ожидается достижение ключевого национального индикатора или целевого индикатора плана развития.
4) в графе "Описание взаимодействия" указываются способы взаимодействия, направленные на обеспечение исполнения целей и целевых индикаторов плана развития.
Приложение 7
к Методике разработки, реализации,
проведения мониторинга и
корректировки Национального
плана развития Республики Казахстан,
планов развития государственных
органов, областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
Разбивка целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов (городов областного значения)
Наименование
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
n
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Приложение
к разбивке целевых индикаторов
плана развития области в разрезе
районов
Пояснения по заполнению формы разбивки целевых индикаторов плана развития области в разрезе районов (городов областного значения)
1. В графе 1 "№" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора в соответствии с планом развития области.
Целевые индикаторы, по которым имеется статистическая информация, указываются в разрезе районов (городов областного значения);
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения) для целевых индикаторов, по которым имеется статистическая информация.

6) "жауапты" деген 3-бағанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі орынбасарының тегі, аты-жөні, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелер көрсетіледі;
7) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде индикатордың мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
8) "өлшем бірлігі" деген 5-бағанда индикатордың өлшем бірліктері көрсетіледі;
9) "есепті жыл" 6-бағанында есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикатордың мәндері көрсетіледі.
10) "ағымдағы жылдың жоспары (фактісі)" 7-бағанында Ұлттық жоспардың ұлттық индикаторларының картасына және МЖЖ-нің басқа да құжаттарына сәйкес ағымдағы жылы қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикатордың мәні көрсетіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзету кезінде оны іске асырудың бірінші жылында 7-бағанда нысаналы индикатордың жоспарлы мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне өзгереді.
11) 8-12-бағандарда жылдар бойынша бөліністе қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
10) 13-бағанда әрбір нысаналы индикаторға қарама-қарсы мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізу қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының (кіші бағдарламаларының) кодтары мен атаулары көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламаны (Кіші Бағдарламаны) мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға жіберуге жол берілмейді, мыналарды қоспағанда:
Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын, тұрақты сипаттағы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар;
бюджет бағдарламаларының әртүрлі әкімшілері арасында қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарлама.
"Мемлекеттік органның өзге де мақсаттары" деген жолда мемлекеттік органның ағымдағы қызметіне бағытталған және мақсатқа қол жеткізуге бағытталмаған тұрақты сипаттағы шығыстарды қамтитын бюджеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Осы бөлімнің 3-13-бағандары осы тармақтың 5)-10) тармақшаларына сәйкес толтырылады.
12) "қаржы ресурстары" деген жолда бағыттар бойынша жылдар бойынша бөліністе жергілікті атқарушы органның бюджет шығыстарының жиынтығы түріндегі қаржы ресурстары бойынша деректер келтіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кезекті жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда қаржы ресурстарының нақты көлемі көрсетіледі, 7-бағанда қаржы ресурстарының нақтыланған жоспарлы көлемі көрсетіледі.
13) "адам ресурстары" деген жолда бағыттар бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны түріндегі адам ресурстары бойынша деректер келтіріледі.
Даму жоспарының жобасына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты мақсаттарға, макроиндикаторлар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу қамтамасыз етілетін негізгі шаралар туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба қоса беріледі.
5. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" деген 4-бөлім былайша толтырылады:
1) бөлім кестесі "ұлттық даму жоспарын іске асыру" және "мемлекеттік органның өзге де мақсаттары" блоктарына бөлінген;
2) "№" бағанында өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
3) "мақсаттар/іс-шаралар" бағанында блокқа байланысты өңірді дамытудың түйінді ұлттық индикаторлары/мақсаттары және оларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар көрсетіледі;
4) "өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар" бағанында іс-шаралар бөлінісінде өзара іс-қимылдан мемлекеттік органның түйінді ұлттық индикаторына немесе мақсатына қол жеткізу күтілетін мемлекеттік органдар аударылады.
5) "өзара іс-қимылды сипаттау" бағанында мемлекеттік органның мақсаттары мен нысаналы индикаторларының орындалуын қамтамасыз етуге бағытталған өзара іс-қимыл тәсілдері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, олардың
мониторингтеу және
түзету әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облысты дамыту жоспарының нысаналы индикаторларын бөлу
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (фактісі)
Жоспарлы кезең
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Нысаналы индикатор 1
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n
Нысаналы индикатор 1
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Аудандар (облыстық маңызы
бар қалалар) бөлінісінде
облысты дамыту жоспарының
нысаналы бөлуге
қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларын бөлу нысанын толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "№" 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі
2. 2 "Атауы" 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" жолы бойынша облыстың даму жоспарына сәйкес нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі.
Статистикалық ақпарат бар нысаналы индикаторлар аудандар (облыстық маңызы бар қалалар)бөлінісінде көрсетіледі;
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" жолы бойынша статистикалық ақпарат бар нысаналы индикаторлар үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.

2) по строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается план развития;
3) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
4) в графе 2 "Наименование" в зависимости от строк приводятся наименования ключевых национальных индикаторов, целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов, мероприятий / проектов;
Ключевые национальные индикаторы, целевые индикаторы, показатели результатов переносятся из плана развития области, города республиканского значения, столицы.
Целевые индикаторы излагаются в разрезе целей, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов и ресурсы".
Задачи и показатели результатов направлены на достижение установленных целевых индикаторов и ключевых национальных индикаторов Национального плана и раскрываются через перечень реализуемых мероприятий / проектов.
5) в графе 3 "Ответственные исполнители" указываются фамилия и инициалы ответственного должностного лица: по целевым индикаторам и показателям результатов – на уровне заместителей акимов, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа, подведомственной организации, субъекта квазигосударственного сектора;
6) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикатора, показателя результата и (или) мероприятия / проекта в отчетном периоде;
7) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий / проектов;
По строкам "Мероприятие / проект" указывается единица измерения мероприятий / проектов в виде показателя и в виде суммы необходимого объема финансирования в миллионах тенге.
8) в графе 6 "Срок исполнения" указываются запланированные сроки исполнения мероприятий.
В случае, если формой завершения по предусмотренным мероприятиям является информирование в вышестоящие органы, то сроки исполнения данных мероприятий корреспондируются друг с другом и не превышают информирования вышестоящих органов более двух раз в год в целом по Плану мероприятий;
9) в графе 7 "Форма завершения" указывается по строкам "Мероприятия / проекты" форма исполнения планируемого мероприятия / проекта (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия).
Например, мероприятие "Информирование населения о вреде курения" указываются формы завершения "лекции" или "постеры и буклеты" либо "антитабачная реклама";

2) "Мақсат" деген жолында даму жоспарында айқындалған мақсаттың атауы көрсетіледі;
3) "№" деген 1-бағанда көрсеткіш пен іс-шараның реттік нөмірі көрсетіледі;
4) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында даму жоспарының нысаналы индикаторларының (тиісті мақсаттардың) атаулары көрсетіледі.
"Іс-шара" деген жолында даму жоспарының іске асырылуы жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес келетін іс-шаралар көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мен іс-шаралардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда нысаналы индикаторларға нақты қол жеткізілгенін растайтын ақпарат көзі көрсетіледі.
"Іс-шара" деген жолдар бойынша "Ақпарат көзі" бағаны толтырылмайды;
7) "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанда нысаналы индикаторларға қол жеткізуге және даму жоспарының іс-шараларын орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар көрсетіледі;
даму жоспарының "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанында нысаналы индикаторлар бойынша аумақтар әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі лауазымды адамдар қосымша көрсетіледі.
8) "базалық (бастапқы) мән" деген 6-бағанда:
нысаналы индикатор деген жолында даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың мәндері көрсетіледі (түзетуді есепке алмағанда);
заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін "Іс-шаралар" жолы бойынша даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында бекітілген олардың сандық мәндері (түзетуді есепке алмағанда); қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін-даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында бекітілген қаржы қаражатының сомасы (түзетуді есепке алмағанда) көрсетіледі);
9) "жоспар" деген 7-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жолында оларды түзетуді ескере отырып, даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"Іс-шаралар" жолы бойынша заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін Жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын түзетуді ескере отырып, олардың сандық мәндері; қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – бюджетті нақтылау мен түзетуді ескере отырып, қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;

740,0
2 000,0
2 200,0
РБ
003/005
Мероприятия, имеющие количественное измерение считаются исполненными при достижении запланированных значений мероприятий. Например:
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы (подпрограммы)
2015
2016
2017
2018
2019
Всего
Проведение обследования железнодорожных вокзалов на соответствие требованиям национальных стандартов
Обследование
акты обследования
2021 -2024 годы
МТ
0
2
2
2
2
8
финансирование не требуется
9) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся сводные данные по расходам государственного органа в разбивке по целям плана развития региона;
10) в строке "Человеческие ресурсы" приводятся плановые и фактические данные штатной численности государственного органа, задействованной в реализации плана развития, в разбивке по целям плана развития региона;
11) в строках "Итого финансовые ресурсы", "Итого человеческие ресурсы" указывается итоговый объем запланированного и фактического бюджета и общей штатной численности государственного органа.
6. Раздел "Аналитическая записка" содержит информацию:
об общей динамике достижения установленных целевых индикаторов и показателей результатов, фактического исполнения запланированных мероприятий / проектов с указанием основных причин неисполнения или частичного исполнения;
о степени решения проблем и достижения целей, влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие страны, курируемой отрасли / сферы деятельности;
о влиянии недостижения установленных целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства.
Приложение
к отчету о реализации плана развития
области, города республиканского
значения, столицы
Форма
Информация о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)
Наименование
Единица измерения
Исполнение
Информация по исполнению
базовое (исходное) значение
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
N
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Приложение
к форме информации о достижении
целевых индикаторов в разрезе
районов (городов областного значения)
Пояснения по заполнению информации о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)

740,0
2 000,0
2 200,0
4940, 0
РБ
003/005
Сандық өлшемі бар іс-шаралар іс-шаралардың жоспарланған мәндеріне жеткен кезде орындалды деп есептеледі. Мысалы:
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындалуына жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды
2015
2016
2017
2018
2019
Всего
Теміржол вокзалдарының ұлттық стандарттар талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу
Қарап-тексеру
Қарап-тексеру
актілері
2016 -2019 жылдар
КМ
0
2
2
2
2
8
қаржыландыру талап етілмейді
5. 2-бөлім "Қаржы қаражатының игерілуі" даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) "Қаржыландыру көздері" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, миллион теңге" деген 2-бағанда есепті жылға жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
Егер даму жоспарын қаржыландыру көзі республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты болып табылса, осы бағанда түзетілген бюджеттің сомасы көрсетіледі;
3) "Нақты, миллион теңге" деген 3-бағанда есепті жылы қаржы қаражатының іс жүзінде игерілу сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
4) "Пайдаланылмау себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатының игерілмеу себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті жылдың соңына құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
6. Есептер талдамалық жазбаны қамтиды.
7. Іске асырылуы туралы есептің талдамалық жазбасы мыналарды:
шешуге құжат бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
бюджеттік инвестицияларды іске асыруымен байланысты құжатты іске асыру бойынша іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау бойынша көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді;
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпаратты;
жоспарланғандардан ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ұсыныстарды қамтиды.
8. Кестенің "*" белгісі бар ұяшықтары толтырылмайды.
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
даму жоспары ның іске
асырылуы туралы есепке
қосымша
Нысан
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат
Атауы
Өлшем бірлігі
орындалуы
Орындалуы бойынша ақпарат
базалық (бастапқы) мән
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
1
1-нысаналы индикатор
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
N
n-нысаналы индикатор
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Аудандар (облыстық маңызы
бар қалалар) бөлінісінде
нысаналы индикаторларға
қол жеткізу туралы
ақпарат нысанына
қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпаратты толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В графе 1 "№" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование";
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора программы развития области.
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения).
3. В графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевого индикатора.
4. В графе 4 "базовое (исходное значение)" указываются значения целевых индикаторов, утвержденные в плане развития области (без учета корректировки).
5. В графе 5 "план" указываются плановые значения целевого индикатора, утвержденные в плане развития области с учетом их корректировки.
6. В графе 6 "факт" указываются фактически достигнутые значения целевых индикаторов.
7. В графе 7 "Информация по исполнению" указываются причины недостижения значений целевого индикатора и ответственные должностные лица на уровне заместителей акимов районов (городов областного значения), не обеспечившие достижение целевого индикатора.
Приложение 10
к Методике разработки, реализации,
проведения мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан, планов
развития государственных органов,
областей, городов республиканского
значения, столицы
Форма
Сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям в план развития
области, города республиканского значения, столицы
___________________________________________________
(наименование региона)
на _________________________ годы
(плановый период)
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование
Приложение
по заполнению формы
сравнительной таблицы
Пояснения по заполнению формы сравнительной таблицы по вносимым изменениям и дополнениям в план развития области, города республиканского значения, столицы
1. По строке "наименование региона" указывается наименование региона, соответствующего плана развития области, города республиканского значения, столицы.
2. По строке "плановый период" указываются сроки реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
3. В графе "№" указывается порядковый номер вносимых изменений и дополнений.
4. В графе "Структурный элемент" указывается нумерация раздела, подраздела, абзаца плана развития области, города республиканского значения, столицы, в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития области, города республиканского значения, столицы дополняется новым структурным элементом, указывается нумерация нового раздела, подраздела, абзаца.

1. "№" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі.
2. "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" жолында облыстың даму бағдарламасының нысаналы индикаторының атауы көрсетіледі.
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" жолында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "базалық (бастапқы мән)" деген 4-бағанда облыстың даму жоспарында бекітілген нысаналы индикаторлардың мәндері көрсетіледі (түзетуді есепке алмағанда).
5. "жоспар" деген 5-бағанда облыстың даму жоспарында оларды түзетуді ескере отырып бекітілген нысаналы индикатордың жоспарлы мәндері көрсетіледі.
6. "нақты" деген 6-бағанда нысаналы индикаторлардың нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі.
7. "Орындалуы бойынша ақпарат" деген 7-бағанда нысаналы индикатордың мәндеріне қол жеткізілмеу себептері және нысаналы индикаторға қол жеткізуді қамтамасыз етпеген аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру,
олардың мониторингтеу
және түзету әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте ___________________________________________________ (өңірдің атауы) _________________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең)
Құрылымдық элемент
Қолданыстағы редакция
Ұсынылып отырған редакция
Негіздеме
Салыстырма кесте нысанын
толтыру бойынша
қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кестенің нысанын толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "Өңірдің атауы" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті даму жоспарына сәйкес өңірдің атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру мерзімдері көрсетіледі.
3. "№" деген 1-бағанда енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың реттік нөмірі көрсетіледі.
4. "Құрылымдық элемент" деген 2-бағанда өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бөлімінің, кіші бөлімінің, абзацының нөмірленуі көрсетіледі.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылған жағдайда, жаңа бөлімнің, кіші бөлімнің, абзацтың нөмірленуі көрсетіледі.

5. В графе "Действующая редакция" излагается действующая редакция из плана развития области, города республиканского значения, столицы соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития области, города республиканского значения, столицы дополняется новым структурным элементом, то в данной графе указывается "Отсутствует".
6. В графе "Предлагаемая редакция" излагается редакция из плана развития области, города республиканского значения, столицы соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", с учетом вносимых изменений или дополнений.
В случае исключения одного из структурных элементов из плана развития области, города республиканского значения, столицы в данной графе указывается "Исключить".
Изменяемая или дополняемая часть в графах "Действующая редакция" и "Предлагаемая редакция" выделяется жирным шрифтом.
7. В графе "Обоснование" указывается обоснование вносимых изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы.

5. "Қолданыстағы редакция" деген 3-бағанда өзгерту немесе толықтыру енгізілетін "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан қолданыстағы редакциясы баяндалады.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылса, онда бұл бағанда "Жоқ" деп көрсетіледі.
6. "Ұсынылып отырған редакция" деген 4-бағанда енгізілетін өзгерістер немесе толықтырулар ескеріле отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің редакциясы жазылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарынан құрылымдық элементтердің бірі алып тасталған жағдайда, осы бағанда "алып тасталсын" деп көрсетіледі.
"Қолданыстағы редакция" және "Ұсынылып отырған редакция" бағандарының өзгертілетін немесе толықтырылатын бөлігі қалың қаріппен көрсетіледі.
7. "Негіздеме" деген 5-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негіздемесі көрсетіледі.