О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 октября 2021 года № 425. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2021 года № 24934
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23901) следующее изменение:
Правила проведения общественных слушаний изложить в редакции согласно приложению.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 240 "Об утверждении Перечня видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14058).
3. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 октября 2021 года № 425
Правила проведения общественных слушаний
Глава 1. Общие положения

"Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушы 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 26 қазандағы № 425 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 қазанда № 24934 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидалары қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 маусымдағы № 240 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14058 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2021 жылғы 26 қазандағы
№ 425 Бұйрыққа
қосымша
Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила проведения общественных слушаний (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 58, пунктом 1 статьи 73, Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения общественных слушаний.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
общественность – одно или более чем одно физическое или юридическое лицо, некоммерческие организации, а также ассоциации, союзы или иные объединения;
заинтересованная общественность – общественность, интересы которой затрагиваются или могут быть затронуты принимаемыми решениями по вопросам, касающимся окружающей среды, или которая заинтересована участвовать в процессе принятия этих решений;
составитель отчета о возможных воздействиях – физическое и (или) юридическое лицо, имеющее лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
общественные слушания – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы охраны окружающей среды и устойчивого развития Республики Казахстан, посредством открытых собраний, публичных обсуждений на Едином экологическом портале (далее – Портал).
3. Для размещения информации по общественным слушаниям на Портале, официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и государственных органов-разработчиков проектов государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов (далее – государственный орган-разработчик) создается специальная рубрика "Общественные слушания" по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
4. Ведение Портала осуществляет подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
5. Портал работает круглосуточно, за исключением выходных, праздничных дней и технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Регистрация писем-запросов и объявлений о проведении общественных слушаний, поступивших после 18.00 часов, осуществляется на следующий рабочий день.
Глава 2. Порядок проведения общественных слушаний посредством открытых собраний
6. Общественные слушания посредством открытого собрания проводятся при:
1) проведении стратегической экологической оценки (в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий), в отношении проектов государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов, проекта отчета по стратегической экологической оценке;

1. Осы Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 58-бабының 2-тармағына, 73-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және онда қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі айқындалады.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
жұртшылық – бір немесе бірнеше жеке немесе заңды тұлға, коммерциялық емес ұйымдар, сондай-ақ қауымдастықтар, одақтар немесе өзге де бірлестіктер;
мүдделі жұртшылық – қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша қабылданатын шешімдерде мүдделері қозғалатын немесе қозғалуы мүмкін немесе осы шешімдерді қабылдау үдерісіне қатысуға мүдделі жұртшылық;
ықтимал әсерлер туралы есепті әзірлеуші – қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлға;
қоғамдық тыңдаулар – ашық жиналыстар өткізу, Бірыңғай экологиялық порталда (бұдан әрі – Портал) көпшілік талқылауларын жүргізу арқылы қоршаған ортаны қорғау және Қазақстан Республикасының тұрақты дамуы мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі болып табылады.
3. Қоғамдық тыңдаулар бойынша ақпаратты Порталда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – әзірлеуші мемлекеттік орган) ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдары құрылады.
4. Порталды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізеді.
5. Портал демалыс, мереке күндерін және жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді. Сағат 18.00-ден кейін келіп түскен сұрату хаттары мен қоғамдық тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруларды тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
2-тарау. Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі
6. Ашық жиналыс арқылы қоғамдық тыңдаулар мынадай кездерде:
1) Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың жобаларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына және елді мекендердің бас жоспарларына, стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің жобасына қатысты стратегиялық экологиялық бағалау (оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін) жүргізу;

2) проведении оценки воздействия на окружающую среду (в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий), в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях;
3) разработке планов мероприятий по охране окружающей среды местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы на трехлетнюю перспективу;
4) осуществлении государственной экологической экспертизы по объектам государственной экологической экспертизы по:
проектным документациям по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, предусмотренным для получения экологического разрешения;
проектным документациям по строительству и (или) эксплуатации объектов II категорий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе промышленных объектов, производственных зданий и сооружений, прочих сооружений, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически сложным и (или) технологически сложным объектам, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10666) (далее – Правила № 165), за исключением объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил № 165.
7. Общественные слушания по документам, намечаемая деятельность по которым может оказывать воздействие на территорию более чем одной административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного, районного значения, сельских округов, поселков, сел), проводятся на территории каждой такой административно-территориальной единицы, в том числе:
1) в каждом административном центре областей, городах республиканского значения и столице, если затронута территория всей республики;
2) в каждом административном центре областей, городах республиканского значения и (или) столице, если затронута территория нескольких областей, городов республиканского значения и (или) столицы;
3) в каждом административном центре районов, если затронута территория нескольких районов;
4) в каждом селе (сельском округе), поселке, городе областного и районного значения, если затронута территория нескольких сел (сельских округов), поселков, городов областного и районного значения.
8. Инициатор намечаемой деятельности направляет письмо-запрос на проведение общественных слушаний посредством Портала в местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы), которые полностью или частично расположены в пределах затрагиваемой территории, с указанием предлагаемых мест, доступных для общественности, даты и времени начала проведения общественных слушаний.

2) ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты қоршаған ортаға әсерді бағалау (оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін);
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының үш жылдық перспективаға арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеуі;
4) мыналар бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама объектілеріне қатысты мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыру:
экологиялық рұқсат алу үшін көзделген, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін I санат объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамалары;
қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін II санаттағы объектілерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 165 қағидалар) бекітілген № 165 қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың өнеркәсіптік объектілерін, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді қоспағанда, өзге де құрылыстарды салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамалары бойынша жүргізіледі.
7. Көзделіп отырған қызмет бір әкімшілік-аумақтық бірліктен (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің, кенттердің, ауылдардың) астам аумаққа әсер етуі мүмкін құжаттар бойынша қоғамдық тыңдаулар әрбір осындай әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында, оның ішінде:
1) егер бүкіл республиканың аумағына қатысты болса – облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың әрбір әкімшілік орталығында және астанада;
2) егер бірнеше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және (немесе) астананың аумағына қатысты болса – облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың әрбір әкімшілік орталығында және (немесе) астанада;
3) егер бірнеше ауданның аумағына қатысты болса – аудандардың әрбір әкімшілік орталығында;
4) егер бірнеше ауылдың (ауылдық округтің), кенттің, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың аумағына қатысты болса – әрбір ауылда (ауылдық округте), кентте, облыстық және аудандық маңызы бар қалада өткізіледі.
8. Көзделіп отырған қызметтің бастамашысы жұртшылық үшін қолжетімді болатын, ұсынылатын орындарды, қоғамдық тыңдаулардың басталатын күні мен уақытын көрсете отырып, қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Портал арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізуге сұрату хатын жібереді.

9. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) в течение десяти календарных дней рассматривают письмо-запрос на проведение общественных слушаний по форме согласно приложению 2 настоящих Правил, согласовывают проведение общественных слушаний и направляют письмо-ответ инициатору намечаемой деятельности по форме согласно приложению 3 настоящих Правил.
10. Местный исполнительный орган соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) не согласовывает проведение общественных слушаний с указанием мотивированных причин отказа в следующих случаях: место проведения не относится согласно пункту 7 настоящих Правил к территории административно-территориальных единиц, на которую может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности; дата и время проведения выпадает на выходные и/или праздничные дни, нерабочее время.
11. Инициатор намечаемой деятельности после согласования места, даты и времени проведения общественных слушаний, направляет в подведомственную организацию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды посредством Портала:
1) пакет документов, выносимых на общественные слушания в зависимости от предмета общественных слушаний в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил;
2) письмо-ответ о согласовании проведения общественных слушаний;
3) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний в периодическом печатном издании (газета);
4) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний не менее чем в одном теле- или радиоканале.
12. На общественные слушания, проводимые посредством открытого собрания, предоставляется следующий пакет документов:
1) проекты государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов, проект отчета по стратегической экологической оценке, в том числе резюме отчета по стратегической экологической оценке, включающее краткие и обобщенные выводы по подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 4 статьи 57 Кодекса (при стратегической экологической оценке, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий, в отношении, отчетов по стратегической экологической оценке);
2) проект отчета о возможных воздействиях, в том числе краткое нетехническое резюме с обобщением информации, указанной в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) пункта 4 статьи 72 Кодекса (при оценке воздействия на окружающую среду, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий, в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях);

9. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары күнтізбелік он күн ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуге жіберілген сұрату хатын қарап, қоғамдық тыңдаулар өткізуді келіседі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көзделіп отырған қызметтің бастамашысына жауап хатты жібереді.
10. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес өткізу орны көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде ықпал етуі мүмкін әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағына жатпайтын, сондай-ақ өткізу күні мен уақыты демалыс және/немесе мереке күндеріне, жұмыс істемейтін уақытқа сәйкес келетін жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы бас тартудың дәлелді себептерін көрсете отырып, қоғамдық тыңдаулар өткізуді келіспейді.
11. Көзделіп отырған қызметтің бастамашысы қоғамдық тыңдауларды өткізу орнын, күні мен уақытын келіскеннен кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымына портал арқылы мыналарды:
1) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына байланысты қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар топтамасын;
2) қоғамдық тыңдауларды өткізуді келісу туралы жауап хатты;
3) мерзімді баспасөз басылымында қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақтылы орналастырылғандығын растайтын құжатты (газет);
4) кемінде бір теле немесе радиоарнада қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақтылы орналастырылғандығын растайтын құжатты жібереді.
12. Ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдаулар үшін мынадай:
1) Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының және елді мекендердің бас жоспарларының жобалары, стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің жобасы, оның ішінде Кодекстің 57-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшалары бойынша қысқаша және жинақталған қорытындыларды қамтитын стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің түйіні (стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерге қатысты стратегиялық экологиялық бағалау, оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін жағдайда);
2) ықтимал әсерлер туралы есеп жобасы, оның ішінде Кодекстің 72-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) тармақшаларында көрсетілген ақпарат жинақталған, қысқаша техникалық емес түйін (ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты қоршаған ортаға әсерді бағалау, оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін жағдайда);

3) проекты планов мероприятий по охране окружающей среды, разработанные на трехлетнюю перспективу (в отношении планов мероприятий по охране окружающей среды, разрабатываемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы);
4) в отношении объектов обязательной государственной экологической экспертизы в зависимости от вида объекта государственной экологической экспертизы:
проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, предусмотренная для получения экологического разрешения;
проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе промышленных объектов, производственных зданий и сооружений, прочих сооружений, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил № 165.
13. Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение двух рабочих дней размещает документы, указанные в пункте 12 настоящих Правил, на Портале и направляет их местным исполнительным органам соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) для размещения на официальном интернет-ресурсе.
14. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) в течение одного рабочего дня со дня получения документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, размещают их на своҰм официальном интернет-ресурсе.
15. Документы, выносимые на общественные слушания размещаются для ознакомления на Портале и официальном интернет-ресурсе местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы), а также на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика не позднее тридцати календарных дней с даты размещения.
16. Инициатор намечаемой деятельности для проведения общественных слушаний в форме открытых собраний организует распространение объявления о проведении общественных слушаний в средствах массовой информации, в том числе не менее чем в одном периодическом печатном издании (газета) и посредством не менее чем одного теле или радиоканала, распространяемых на территории всех соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов) полностью или частично расположенных в пределах затрагиваемой территории, а также в местах, доступных для заинтересованной общественности, в произвольной форме с обязательным указанием наименования проекта, даты, места и времени проведения общественных слушаний.

3) үш жылдық перспективаға әзірленген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобалары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары әзірлейтін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларына қатысты);
4) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілетін объектінің түріне байланысты міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілетін объектілерге қатысты:
экологиялық рұқсат алу үшін көзделген, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін I санат объектілерді салу және (немесе) пайдаланудың жобалау құжаттамалары;
қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін II санаттағы объектілерді, оның ішінде № 165 қағидалар Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың өнеркәсіптік объектілерін, өзге де құрылыстарды салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттама топтамасы ұсынылады.
13. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынышты ұйымы екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды Порталда орналастырады және оларды ресми интернет-ресурста орналастыру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оларды өздерінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
15. Қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар Порталда және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының ресми интернет-ресурсында, сондай-ақ әзірлеуші мемлекеттік органның интернет-ресурсында танысу үшін орналастырылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей орналастырылады.
16. Қоғамдық тыңдауларды ашық жиналыстар нысанында өткізу үшін, көзделіп отырған қызметтің бастамашысы жобаның атауы, қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні, орны мен уақыты міндетті түрде көрсетілген, еркін нысанда құрастырылған, қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде бір мерзімді баспасөз басылымында (газет) және қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан барлық тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында таратылатын кемінде бір теле немесе радиоарна арқылы, сондай-ақ мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда таратуды ұйымдастырады.

17. Дата проведения общественных слушаний посредством открытых собраний назначается не ранее двадцати рабочих дней с даты размещения объявления о проведении общественных слушаний в средствах массовой информации.
18. Заинтересованные государственные органы и общественность направляют в подведомственную организацию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды свои замечания и предложения в письменной форме (на бумажных или электронных носителях) к документам, выносимым на общественные слушания, не позднее трех рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний.
19. Полученные замечания и предложения размещаются на Портале в рубрике "Общественные слушания" и направляются местным исполнительным органам соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) для размещения на официальном интернет-ресурсе.
20. Представитель местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) или государственного органа-разработчика проводит регистрацию участников общественных слушаний при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
21. Общественные слушания проводятся под председательством представителя местного исполнительного органа административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков, сельских округов), на территории которой проводятся общественные слушания, или государственного органа-разработчика, с участием представителей уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (для объектов I категории), инициатора намечаемой деятельности (его представителя) и заинтересованной общественности.
22. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) или государственный орган-разработчик обеспечивает видео- и аудиозапись всего хода общественных слушаний. Электронный носитель с видео- и аудиозаписью общественных слушаний подлежит приобщению к протоколу общественных слушаний посредством открытых собраний согласно приложению 4 настоящих Правил (далее – Протокол).
23. Общественные слушания считаются несостоявшимися при отсутствии представителей заинтересованной общественности. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) в течение семи рабочих дней размещают уведомление о несостоявшихся общественных слушаниях в рубрике "Общественные слушания".

17. Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу күні бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыру орналастырылатын күннен бастап жиырма жұмыс күнінен ерте емес уақытқа белгіленеді.
18. Мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылық қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынышты ұйымына қоғамдық тыңдаулар басталатын күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттарға өз ескертулері мен ұсыныстарын жазбаша нысанда (қағаз немесе электрондық тасымалдағышта) жібереді.
19. Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар Порталдың "Қоғамдық тыңдаулар" айдарында орналастырылады және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына ресми интернет-ресурсқа орналастыру үшін жіберіледі.
20. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының немесе әзірлеуші мемлекеттік органның өкілі жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркейді.
21. Қоғамдық тыңдаулар аумағында тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы немесе аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдар, кенттер, ауылдық округтер) әкімі аппараты өкілдерінің, немесе әзірлеуші мемлекеттік орган өкілінің төрағалық етуімен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (I санат объектілері үшін), көзделіп отырған қызметтің бастамашысының (оның өкілінің) және мүдделі жұртшылықтың қатысуымен өткізіледі.
22. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган қоғамдық тыңдаулардың толық бейне-және аудиожазбасын қамтамасыз етеді. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қоғамдық тыңдаулардың бейне және аудиожазбасы бар электрондық тасымалдағыш ашық жиналыстар арқылы өткізілген қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына (бұдан әрі – Хаттама) қоса тіркелуі тиіс.
23. Мүдделі жұртшылық өкілдері болмаған кезде қоғамдық тыңдаулар өткізілмеді деп есептеледі. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жеті жұмыс күні ішінде "Қоғамдық тыңдаулар" айдарына өткізілмеген қоғамдық тыңдаулар туралы хабарламаны орналастырады.

24. Председатель общественных слушаний открывает общественные слушания и доводит до сведения участников общественных слушаний регламент общественных слушаний. Секретарь общественных слушаний выбирается простым большинством голосов из числа участников и утверждается регламент согласно приложению 5 настоящих Правил.
25. При проведении общественных слушаний не учитываются замечания и предложения заинтересованных государственных органов и общественности, не сформулированные конкретно и не отражающие сути замечаний и предложений или явно не имеющие отношения к предмету общественных слушаний, по результатам голосования простым большинством всех участников слушаний.
26. Срок проведения общественных слушаний не превышает пять последовательных рабочих дней.
27. По результатам проведения общественных слушаний посредством открытых собраний оформляется Протокол.
28. Секретарь общественных слушаний оформляет Протокол.
29. Протокол подписывается председателем и секретарем общественных слушаний в течение двух рабочих дней с даты завершения общественных слушаний.
30. Местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), на территории которой проведены общественные слушания, или государственный орган-разработчик, в срок не позднее двух рабочих дней со дня подписания протокола размещает подписанный Протокол, видео- и аудиозапись общественных слушаний Портале и на своем официальном интернет-ресурсе.
31. В случае введения чрезвычайного положения и (или) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, общественные слушания проводятся в онлайн режиме.
32. При проведении общественных слушаний обеспечивается непрерывная запись всего хода открытого собрания общественных слушаний с начала регистрации до закрытия общественных слушаний с подведением итогов общественных слушаний.
33. Запись общественных слушаний подлежит приобщению (публикации) к Протоколу и размещается на Портале в открытом доступе.
Глава 3. Проведение общественных слушаний в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях
34. При отсутствии в протоколе замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и общественности, а также замечаний и предложений, не снятых их авторами в ходе проведения общественных слушаний, председатель общественных слушаний в течение двух рабочих дней направляет подписанный протокол в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для подготовки заключения по результатам оценки воздействия на окружающую среду в соответствии со статьей 76 Кодекса.

24. Қоғамдық тыңдаулардың төрағасы қоғамдық тыңдауларды ашады және қатысушылардың назарына оның регламентін жеткізеді. Қоғамдық тыңдаулардың хатшысы қатысушылар арасынан қарапайым көпшілік даусымен сайланады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес регламент бекітіледі.
25. Қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде барлық қатысушылардың қарапайым көпшілігі даусының нәтижелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың нақты тұжырымдалмаған және ескертулер мен ұсыныстардың мәнін білдірмейтін немесе қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертпелері мен ұсыныстары ескерілмейді.
26. Қоғамдық тыңдауларды өткізу мерзімі қатарынан бес жұмыс күнінен аспайды.
27. Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу нәтижелері бойынша хаттама ресімделеді.
28. Қоғамдық тыңдаулардың хатшысы хаттаманы ресімдейді.
29. Қоғамдық тыңдаулар аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде хаттамаға қоғамдық тыңдаулардың төрағасы мен хатшысы қол қояды.
30. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, қол қойылған хаттаманы, қоғамдық тыңдаулардың бейне және аудиожазбасын Порталда және өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
31. Төтенше жағдай және (немесе) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар енгізілген жағдайда қоғамдық тыңдаулар онлайн режимінде өткізіледі.
32. Қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде тіркеу басталғаннан бастап қоғамдық тыңдаулардың жабылуына дейін қоғамдық тыңдаулардың қорытындыларын шығара отырып, қоғамдық тыңдаулардың ашық жиналысының барлық барысын үздіксіз жазу қамтамасыз етіледі.
33. Қоғамдық тыңдаулардың жазбасы хаттамаға қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс және Порталда ашық қолжетімді етіп орналастырылады.
3-тарау. Ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты қоғамдық тыңдаулар өткізу
34. Хаттамада мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары, сондай-ақ қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған ескертулер мен ұсыныстар болмаған жағдайда, қоғамдық тыңдаулардың төрағасы екі жұмыс күні ішінде қол қойылған хаттаманы Кодекстің 76-бабына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды дайындау үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді.

35. При наличии в протоколе замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и общественности, не снятых их авторами в ходе проведения общественных слушаний, инициатор намечаемой деятельности обеспечивает доработку проекта отчета о возможных воздействиях в соответствии с такими замечаниями и предложениями и направляет доработанный проект отчета о возможных воздействиях в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
36. После получения уполномоченным органом в области охраны окружающей среды или местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы доработанного проекта отчета о возможных воздействиях организуются повторные общественные слушания.
37. При проведении повторных общественных слушаний проект отчета о возможных воздействиях рассматривается в части, доработанной в соответствии с замечаниями и предложениями, внесенными в протокол первоначальных общественных слушаний. Если при доработке документов, выносимых на повторные общественные слушания, не были учтены какие-либо замечания и предложения, внесенные в протокол общественных слушаний, то в процессе проведения повторных общественных слушаний также рассматриваются причины отказа инициатора намечаемой деятельности от доработки документов.
38. В случае несогласия инициатора с замечаниями и предложениями заинтересованных государственных органов и общественности, которые не были сняты их авторами в ходе проведения повторных общественных слушаний, соответствующее мнение инициатора вносится в протокол повторных общественных слушаний, после чего разногласия по спорным вопросам разрешаются в соответствии со статьей 74 Кодекса.
39. Протокол заседания экспертной комиссии размещается не позднее двух рабочих дней с даты подписания на Портале, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и государственным органом-разработчиком – на официальном интернет-ресурсе.
40. В случае принятия экспертной комиссией решения о необходимости доработки проекта отчета о возможных воздействиях, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды или местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы не позднее семи рабочих дней с даты подписания протокола экспертной комиссией направляют инициатору намечаемой деятельности проект отчета на доработку, после чего положения настоящих Правил применяются повторно.
Глава 4. Порядок проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений
41. Общественные слушания в форме публичного обсуждения на Едином экологическом портале проводятся инициатором намечаемой деятельности по:

35. Хаттамада қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған, мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары болған жағдайда, көзделіп отырған қызметтің бастамашысы осындай ескертулер мен ұсыныстарға сәйкес ықтимал әсерлер туралы есеп жобасын пысықтауды қамтамасыз етеді және ықтимал әсерлер туралы есептің пысықталған жобасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
36. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары ықтимал әсерлер туралы есептің пысықталған жобасын алғаннан кейін қоғамдық тыңдаулар қайтадан ұйымдастырылады.
37. Қоғамдық тыңдауларды қайта өткізу кезінде ықтимал әсерлер туралы есептің жобасы бастапқы қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына енгізілген ескертулер мен ұсыныстарға сәйкес пысықталған бөлігінде қаралады. Егер қоғамдық тыңдауларға қайта шығарылатын құжаттарды пысықтау кезінде қоғамдық тыңдаулар хаттамасына енгізілген қандай да бір ескертулер мен ұсыныстар ескерілмеген болса, онда қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу барысында көзделіп отырған қызмет бастамашысының құжаттарды пысықтаудан бас тарту себептері де қаралады.
38. Бастамашы қоғамдық тыңдауларды қайта өткізу барысында авторлары алып тастамаған, мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, оның тиісті пікірі қайтадан өткізілген қоғамдық тыңдаулар хаттамасына енгізіледі, содан кейін даулы мәселелер бойынша келіспеушіліктер Кодекстің 74-бабына сәйкес шешіледі.
39. Сараптама комиссиясы отырысының хаттамасы қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей Порталда орналастырылады, сондай-ақ оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары және әзірлеуші мемлекеттік орган ресми интернет-ресурста орналастырады.
40. Сараптама комиссиясы ықтимал әсерлер туралы есептің жобасын пысықтау қажеттігі туралы шешім қабылдаған жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары есептің жобасын сараптама комиссиясы хаттамаға қол қойған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей көзделіп отырған қызметтің бастамашысына пысықтауға жібереді, содан кейін осы Қағидалардың ережелері қайта қолданылады.
4-тарау. Жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі
41. Бірыңғай экологиялық порталда жария талқылау нысанындағы қоғамдық тыңдауларды көзделіп отырған қызметтің бастамашысы:

1) проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165 в процессе проведения государственной экологической экспертизы;
2) проектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьи 87 Кодекса;
3) проектам программ повышения экологической эффективности, в том числе в случае полного или частичного пересмотра программ, ранее согласованных с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
4) проектам справочников по наилучшим доступным техникам.
42. Инициатор намечаемой деятельности для проведения общественных слушаний в форме публичных обсуждений не позднее чем за пять рабочих дней до даты начала проведения публичных обсуждений организует опубликование объявления не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через телеканал или радиоканал) распространяемой на территории всех соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов) полностью или частично расположенных в пределах затрагиваемой территории, а также в специально предназначенных для размещения объявлений местах объявления о проведении общественных слушаний в форме публичного обсуждения на государственном и русском языках.
43. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) определяют лицо, ответственное за координацию общественных слушаний в форме публичного обсуждения.
44. Для проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений на Едином экологическом портале Инициатором намечаемой деятельности размещаются следующие документы:
1) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165;
2) проектная документация по объектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) статьи 87 Кодекса;
3) проекты программ повышения экологической эффективности;
4) проекты справочников по наилучшим доступным техникам;
5) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний посредством публичных обсуждений не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через телеканал или радиоканал).
45. Проекты, подлежащие публичному обсуждению, будут доступны с даты их размещения для предоставления замечаний и предложений в течение:

1) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында, өнеркәсіптік объектілерді, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды қоспағанда, № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді, сондай-ақ № 165 Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өзге де құрылыстарды салу жобалары бойынша;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында санамаланған жобалар бойынша;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобаларын әзірлеу кезінде, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бұрын келісілген бағдарламаларды толық немесе ішінара қайта қарайтын жағдайда;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобаларын әзірлеу кезінде өткізеді.
42. Жария талқылаулар нысанындағы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін көзделіп отырған қызметтің бастамашысы жария талқылаулар басталатын күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, қатысты аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан барлық тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында таратылатын кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы), сондай-ақ хабарландыруларды орналастыру үшін арнайы тағайындалған орындарда жария талқылау нысанындағы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі хабарландыруды жариялауды ұйымдастырады.
43. Жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін көзделіп отырған қызметтің бастамашысымен Бірыңғай экологиялық порталда мынадай құжаттар орналастырылады:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында, өнеркәсіптік объектілерді, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды қоспағанда, № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген объектілерді, сондай-ақ № 165 Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өзге де құрылыстарды салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамалары;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында санамаланған объектілер бойынша жобалау құжаттамалары;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобалары;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобалары;
5) кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы) жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақтылы орналастырылғандығын растайтын құжат.
5. Жария талқылануы тиіс жобалар орналастырылған күнінен бастап мынадай мерзім ішінде ескертулер мен ұсыныстарды ұсыну үшін қолжетімді болады:

1) двадцати рабочих дней – по объектам, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 8) статьи 87 Кодекса;
2) двадцати рабочих дней по проектам программ повышения экологической эффективности;
3) в рамках процедуры выдачи экологических разрешений в течение:
пятнадцати рабочих дней – по проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
пятнадцати рабочих дней – по проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165;
десяти рабочих дней – по объектам, указанным в подпункте 9) статьи 87 Кодекса;
4) пяти рабочих дней – по объектам, указанным в подпункте 2) статьи 87 Кодекса;
5) десяти рабочих дней – по проектам справочникам по наилучшим доступным техникам.
Замечания и предложения, не относящиеся к обсуждаемым проектам, а также по истечении срока публичного обсуждения не принимаются.
46. В период срока публичного обсуждения, инициатор намечаемой деятельности отвечает на замечания и предложения, поступившие на Портал.
47. По результатам проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений ответственное лицо местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) оформляет и подписывает протокол по форме согласно приложению 6 настоящих Правил.
48. Местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), на территории которой проведены общественные слушания, в срок не позднее двух рабочих дней со дня подписания протокола размещает подписанный Протокол на Портале и на своем официальном интернет-ресурсе.
49. В случае отсутствия обоснованных ответов инициатора намечаемой деятельности на поступившие замечания и предложения к проектным документам государственной экологической экспертизы, орган, осуществляющий государственную экологическую экспертизу, направляет ответ о необходимости проведения повторных публичных обсуждений по объектам, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьей 87 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма специальной рубрики "Общественные слушания"
Объявление о проведении общественных слушаний содержит следующую информацию:

1) Кодекстің 87-бабының 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген объектілер бойынша – жиырма жұмыс күні ішінде;
2) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобалары бойынша жиырма жұмыс күні ішінде;
3) экологиялық рұқсаттарды беру рәсімі шеңберінде:
экологиялық рұқсат алу үшін көзделген, II санат объектілерінің жобалау құжаттары бойынша – он бес жұмыс күні ішінде;
экологиялық рұқсат алу үшін, № 165 Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өзге де құрылыстарды қоспағанда, № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу жобалары бойынша - он бес жұмыс күні ішінде;
Кодекстің 87-бабының 9) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша - он жұмыс күні ішінде;
4) Кодекстің 87-бабының 2) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша - бес жұмыс күні ішінде;
5) ең озық қолжетімді техникалар жөніндені анықтамалықтардың жобалары бойынша – он жұмыс күні ішінде.
Талқыланатын жобаларға қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар, сондай-ақ жария талқылау мерзімі өткеннен кейін қабылданбайды.
45. Жария талқылау кезеңінде көзделіп отырған қызметтің бастамашысы Порталға келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға жауап береді.
46. Жария талқылау арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама ресімделеді.
47. Қоғамдық тыңдауларды жария талқылаулар арқылы өткізу нәтижелері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының жауапты адамы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттаманы ресімдейді және қол қояды.
48. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы Хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қол қойылған хаттаманы порталда және өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
49. Мемлекетттік экологиялық сараптаманың жобалау құжаттарына келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға көзделіп отырған қызмет бастамашысының дәлелді жауаптары болмаған жағдайда, экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын орган Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында көзделген объектілер бойынша қоғамдық талқылауларды қайтадан өткізу қажеттілігі туралы жауапты жібереді.
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
1-қосымша
"Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдарының нысаны
Қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландыру мынадай ақпаратты қамтиды:

1) наименование проекта;
2) список административно-территориальных единиц, на территорию которых может быть оказано воздействие и на территории которых будут проведены общественные слушания (если общественные слушания по одному и тому же предмету слушаний проводятся более чем в одной административно-территориальной единице);
3) место, дата и время начала проведения общественных слушаний. Срок проведения открытого собрания может быть продлен до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных слушаний;
4) реквизиты и контактные данные инициатора намечаемой деятельности;
5) реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях, или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной экологической экспертизы, программ повышения эффективности, планов мероприятий по охране окружающей среды;
6) ссылка на Единый экологический портал и официальный интернет-ресурс местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), по которой можно ознакомиться с материалами, выносимыми на общественные слушания, а после и с опубликованным протоколом общественных слушаний;
7) электронный адрес и номер(-а) телефона, по которым можно получить дополнительную информацию о намечаемой деятельности, проведении общественных слушаний, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
8) электронный адрес и почтовый адрес уполномоченного органа в области охраны окружающей среды или местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, по которым общественность и заинтересованная общественность может направить свои замечания и предложения в бумажной или электронной форме по документам, выносимым на общественные слушания и по опубликованному протоколу общественных слушаний;
9) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний в периодическом печатном издании (газета);
10) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний не менее чем в одном теле- или радиоканале;
11) фото объявлений о проведении общественных слушаний посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом времени съемки.
Приложение 2
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма письма-запроса на проведение общественных слушаний
_______________________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"Информируем Вас о проведении общественных слушаний
_______________________________________________________________________________
(наименование проекта)
Будет осуществляться на следующей территории:
_______________________________________________________________________________
(территория воздействия, географические координаты участка)
Предоставляем перечень административно-территориальных единиц, на территорию
которых может быть оказано воздействие, и на территории которых будут проведены
общественные слушания
_______________________________________________________________________________
Предмет общественных слушаний:
_______________________________________________________________________________
предмет общественных слушаний содержит точное наименование, место осуществления,
срок намечаемой деятельности и наименование инициатора намечаемой деятельности)
Просим согласовать нижеуказанные условия проведения общественных слушаний:
_______________________________________________________________________________
(место, дата и время начала проведения общественных слушаний)
Место проведения общественных слушаний в населенном(-ых) пункте(-ах) обосновано их
ближайшим расположением к территории намечаемой деятельности (_______ километров).
Объявление о проведении общественных слушаний на казахском и русском языках будет
распространено следующими способами:
_______________________________________________________________________________
(наименование газеты, теле- или радиоканала, где будет размещено объявление)
_______________________________________________________________________________
(расположение мест, доступных для общественности)
Просим также подтвердить наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных слушаний. В соответствии
с требованиями законодательства просим обеспечить регистрацию участников
общественных слушаний и видео- и аудиозапись общественных слушаний."
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные инициатора
общественных слушаний).
Приложение 3
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма письма-ответа инициатору общественных слушаний
_______________________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"В ответ на Ваше письмо (исх. №____________, от _____________ (дата)) о согласовании
предлагаемых Вами условий проведения общественных слушаний, сообщаем следующее:
Согласовываем проведение общественных слушаний по предмету ______________________
в предлагаемую Вами ______________________ (дату, место, время начала проведения
общественных слушаний)" или "Не согласовываем проведение общественных слушаний
по предмету__________________, в предлагаемую Вами ______________________________
(дату, место, время начала проведения общественных слушаний)
по следующим причинам:
_____________________________________________________________________________."
(к причинам несогласования относятся: место проведения не относится к территории
административно-территориальных единиц, на которую может быть оказано воздействие
в результате осуществления намечаемой деятельности; дата и время проведения выпадает
на выходные и/или праздничные дни, нерабочее время. "Поддерживаем, предложенные
Вами способы распространения объявления о проведении общественных слушаний".
или "Предлагаем дополнить (заменить) следующими способами, для более эффективного
информирования общественности___________________________________".
"Подтверждаем наличие технической возможности организации видеоконференцсвязи
в ходе проведения общественных слушаний".
"Перечень заинтересованных государственных органов: 1. 2."
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные инициатора
общественных слушаний).
Приложение 4
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма протокола общественных слушаний посредством открытых собраний

1) жобаның атауын;
2) аумағына ықпал ету мүмкін болатын және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізімін (егер тыңдаудың бір тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар бірден артық әкімшілік-аумақтық бірлікте өткізілетін болса);
3) қоғамдық тыңдаулар өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. Ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін;
4) көзделіп отырған қызмет бастамашысының деректемелері мен байланыс деректерін;
5) ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің құжаттамасын, тиімділікті арттыру бағдарламаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректерін;
6) қоғамдық тыңдауларға шығарылатын материалдармен, ал кейін қоғамдық тыңдаулардың жарияланған хаттамасымен танысуға болатын Бірыңғай экологиялық порталға және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына сілтемені;
7) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдаулар туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (- лерін);
8) қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар бойынша және қоғамдық тыңдаулардың жарияланған хаттамасы бойынша жұртшылық пен мүдделі жұртшылық өз ескертулері мен ұсыныстарын жазбаша немесе электрондық нысанда жібере алатын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының электрондық мекенжайы мен пошталық мекенжайын;
9) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
10) кемінде бір теле- немес радиоарнада қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
11) түсіру уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырулардың суретін.
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Қоғамдық тыңдаулар өткізуге сұрату хаттың нысаны
______________________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіздерге _________________________________________________________________
(жобаның атауы)
қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі жөнінде хабарлаймыз.
Ол келесі аумақта жүзеге асырылатын болады:
_________________________________________________________________________
(әсер ету аумағы, учаскенің географиялық координаттары)
Аумағына әсер етуі мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-
аумақтық бірліктердің тізбесін ұсынамыз:
__________________________________________________________________________
Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
__________________________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар тақырыбы көзделіп отырған қызметтің нақты атауын, жүзеге
асырылатын орнын, мерзімін және аталмыш қызмет бастамашысының атауын қамтиды)
Қоғамдық тыңдауларды өткізудің төменде көрсетілген шарттарын келісуді
сұраймыз:______________________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар өткізілетін орны, күні және уақыты)
Елді мекенде (мекендерде) қоғамдық тыңдауларды өткізу орны олардың көзделіп отырған
қызмет аумағына жақын орналасуына негізделген (__________км).
Қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыру
мынадай тәсілдермен таратылатын болады:
______________________________________________________________________
(хабарландыру орналастырылатын газеттің, теле-және радиоарнаның атауы)
__________________________________________________________________________
(жұртшылық үшін қолжетімді орындардың орналасуы)
Сонымен қатар қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде бейнеконференцбайланысты
ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растауды сұраймыз.
Заңнама талаптарына сәйкес қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың тіркелуін және
тыңдаулардың бейне- және аудиожазбасын қамтамасыз етуді сұраймыз."
__________________________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар бастамашысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы,
өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Қоғамдық тыңдаулардың бастамашысына ұсынылатын жауап хаттың нысаны
_______________________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіз ұсынып отырған қоғамдық тыңдауларды өткізу шарттарын келісу туралы хатыңызға
(_________________ (күні) шығ. №_________) жауап ретінде келесіні хабарлаймыз:
Сіз ұсынып отырған ______________________ (қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні, орны,
уақыты) __________________________ тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуді
келісеміз."
немесе "Мынадай себептерге байланысты___________________________________________
(келіспеу себептеріне мыналар жатады: өткізілетін орынның көзделіп отырған қызметті
жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін әкімшілік-аумақтық бірліктердің
аумағына жатпайтындығы; өткізілетін күні мен уақыты демалыс және / немесе мереке
күндеріне, жұмыс істемейтін уақытқа сәйкес келеді) Сіз ұсынып отырған
______________________ (қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні, орны, уақыты)
_______________________ тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуді келіспейміз."
"Қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыруды таратудың Сіз ұсынып
отырған тәсілдерін қолдаймыз"
немесе "Жұртшылықты неғұрлым тиімді хабардар ету үшін мынадай тәсілдермен -
___________________________________ толықтыруды (ауыстыруды) ұсынамыз".
"Қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында бейнеконференцбайланысты ұйымдастырудың
техникалық мүмкіндігі болатындығын растаймыз".
"Мүдделі мемлекеттік органдардың тізбесі:
1.
2. "
_______________________________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар бастамашысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы,
өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Ашық жиналыстар арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдаулар хаттамасының нысаны

1. Наименование местного исполнительного органа
административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского
значения, столицы), на территории которого осуществляется деятельность,
или на территорию которого будет оказано влияние:
________________________________________________________________________
2. Предмет общественных слушаний:
________________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных материалов)
3. Наименование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды или
местного исполнительного органа области, городов республиканского значения,
столицы, в адрес которого направлены материалы, выносимые на общественные слушания.
_________________________________________________________________________
4. Местонахождение намечаемой деятельности:
_________________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка намечаемой деятельности)
5. Наименование всех административно-территориальных единиц, затронутых
возможным воздействием намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________________
(перечень административно–территориальных единиц, на территорию которых может
быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности и
на территории которых будут проведены общественные слушания)
6. Реквизиты и контактные данные инициатора намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
7. Реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях,
или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической
экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной
экологической экспертизы.
__________________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
8. Дата, время, место проведения общественных слушаний (дата(-ы)
и время открытого собрания общественных слушаний):
__________________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала общественных слушаний,
полный и точный адрес места проведения слушаний.
В случае продления общественных слушаний указываются все даты)
9. Копия письма-запроса от инициатора намечаемой деятельности и копия письма-
ответа местных исполнительных органов административно-территориальных единиц
(областей, городов республиканского значения, столицы), о согласовании условий
проведения общественных слушаний прилагается к настоящему протоколу
общественных слушаний.

1. Аумағында қызмет жүзеге асырылатын немесе аумағына ықпал етілетін
әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы органының атауы:
________________________________________________________________________
2. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
__________________________________________________________________________
(қаралатын жобалау материалдарының толық, нақты атауы)
3. Қоғамдық тыңдауларға шығарылатын материалдар жіберілген қоршаған ортаны
қорғау саласындағы уәкілетті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының атауы.
4. Көзделіп отырған қызметтің орналасатын жері:
__________________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы,
географиялық координаттары)
5. Көзделіп отырған қызметтің ықтимал әсеріне қатысы бар барлық әкімшілік-
аумақтық бірліктердің атауы:
__________________________________________________________________________
(белгіленге көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі
мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізбесі)
6. Көзделіп отырған қызмет бастамашысының деректемелері және байланыс
деректері:
__________________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары,
факстары, электрондық пошталары, сайттары)
7. Ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық
экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған
сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің
құжаттамасын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректері.
__________________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары,
факстары, электрондық пошталары, сайттары)
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күн, уақыт, орын (қоғамдық тыңдаулардың ашық
жиналысы өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
________________________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық тыңдаулардың басталатын
уақыты, тыңдаудлар өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы. Қоғамдық
тыңдаулар ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)
9. Көзделіп отырған қызметтің бастамашысы жіберген сұрату хатының көшірмесі
және қоғамдық тыңдауларды өткізу шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық
бірліктердің жергілікті атқарушы органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы
қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.

10. Регистрационный лист участников общественных слушаний прилагается
к настоящему протоколу общественных слушаний.
11. Информация о проведении общественных слушаний распространена на казахском
и русском языках следующими способами:
1) на Едином экологическом портале;
2) на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа (областей,
городов республиканского значения, столицы) или официальном интернет-ресурсе
государственного органа-разработчика
__________________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет–ресурсы и даты публикации)
3) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в одной газете,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых
на территории соответствующих административно-территориальных единиц
(областей, городов республиканского значения, столицы), полностью или частично
расположенных в пределах затрагиваемой территории, не позднее чем за двадцать
рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний:
________________________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных слушаний)
_________________________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: электронный носитель с видео- и
аудиозаписью объявления о проведении общественных слушаний на теле или
радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных слушаний)
4) на досках объявлений местных исполнительных органов административно-
территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы,
районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов)
и в местах, специально предназначенных для размещения объявлений в количестве
__________объявлений по адресам_________________. Фотоматериалы прилагаются
к настоящему протоколу общественных слушаний.
12. Решения участников общественных слушаний:
_________________________________________________________________________
(о выборе секретаря. Указать количество участников общественных слушаний "за",
"против", "воздержались")
_________________________________________________________________________
(об утверждении регламента. Указать количество участников общественных
слушаний "за", "против", "воздержались")
_________________________________________________________________________
(о признании общественных слушаний несостоявшимися с указанием причин
в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил. Указать количество участников
общественных слушаний "за", "против", "воздержались")
13. Сведения о всех заслушанных докладах:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность, наименование
представляемой организации)
_________________________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные слушания,
прилагаются к настоящему протоколу общественных слушаний.

10. Қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық тыңдаулар
хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:
1) Бірыңғай экологиялық порталда;
2) жергілікті атқарушы органның (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) ресми интернет-ресурсында немесе әзірлеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында
__________________________________________________________________________
(ресми интернет–ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
3) қоғамдық тыңдаулар басталған күнге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей,
бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде бір газетте және қатысы
бараумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік – аумақтық
бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында
таратылатын кемінде бір теле-немесе радиоарна арқылы бұқаралық ақпарат
құралдарында:
________________________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету,
сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық тыңдаулар
өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген
хабарландыруды қоса ұсыну)
__________________________________________________________________________
(теле немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету, теле
немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы
хабарландырудың бейне және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық
тыңдаулардың хаттамасына
қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
4) __________ мекенжайы бойынша _______ дана хабарландыру әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың,
кенттердің, ауылдық округтердің) жергілікті атқарушы органдарының хабарландыру
тақталарында және хабарландыруларды орналастыру үшін арнайы тағайындалған
орындарда. Фотоматериалдар осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.
12. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімдері:
__________________________________________________________________________
(хатшыны таңдау туралы. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың "қолдаймын",
"қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
__________________________________________________________________________
(регламентті бекіту туралы. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың "қолдаймын",
"қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
(осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес себептерді көрсете отырып, қоғамдық
Тыңдаулар өткізілмеді деп тану туралы. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың
"қолдаймын", "қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
13 Барлық тыңдалған баяндамалар туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
отырған ұйымның атауы)
_________________________________________________________________________
(баяндаманың тақырыбы, беттердің, слайдтардың, файлдардың, плакаттардың, сызбалардың саны)
Қоғамдық тыңдауларға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың
мәтіні осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.

14. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных слушаний и содержит замечания и предложения, полученные до и
во время проведения общественных слушаний. Замечания и предложения,
явно не имеющие связи с предметом общественных слушаний, вносятся в таблицу
с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных слушаний".
15. Мнение участников общественных слушаний о качестве рассматриваемых
документов и заслушанных докладов на предмет полноты и доступности их
понимания, рекомендации по их улучшению:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование представляемой
организации, мнения и рекомендации)
16. Обжалование протокола общественных слушаний возможно в судебном порядке.
17. Председатель общественных слушаний:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
18. Секретарь общественных слушаний:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений,
полученных до и во время проведения общественных слушаний
№ пп
Замечания и предложения участников (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника, должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего, должность, наименование представляемой организации)
Примечание
(снятое замечание или предложение)
Приложение 5
к Правилам проведения
общественных слушаний
Регламент проведения общественных слушаний посредством открытых собраний
Регистрация участников общественных слушаний.
Открытие общественных слушаний в согласованное время.
Выступления докладчиков (продолжительность устанавливается отдельно в каждом конкретном случае).
Обсуждение докладов (продолжительность устанавливается в каждом конкретном случае).
По докладам заслушиваются замечания и предложения участников общественных слушаний. Докладчики, в свою очередь, отвечают участникам общественных слушаний на их замечания и предложения.
Подведение итогов общественных слушаний (продолжительность устанавливается в каждом конкретном случае).
Приложение 6
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма протокола общественных слушаний посредством публичных обсуждений
1. Наименование местного исполнительного органа административно-
территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы),
на территории которого осуществляется деятельность, или на территорию которого
будет оказано влияние:
__________________________________________________________________________

14. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және
қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен барлық
ескертулер мен ұсыныстарды қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық тыңдаулардың
тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық
тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
15. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың қаралып отырған құжаттар мен
тыңдалған баяндамалардың толықтығы мен түсіну үшін жеңілдігі тұрғысынан
алғандағы
Сапасы жөніндегі пікірі, оларды жақсарту бойынша ұсынымдары:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның
атауы, пікірлері мен ұсынымдары)
16. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасына сот тәртібімен шағым жасауға болады.
17. Қоғамдық тыңдаулардың төрағасы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
18. Қоғамдық тыңдаулардың хатшысы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
Қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
т/а
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе (алынып тасталған ескерту немесе ұсыныс)
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
5-қосымша
Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізу регламенті
Қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркеу.
Келісілген уақытта қоғамдық тыңдаулардың ашылуы.
Баяндамашылардың сөз сөйлеуі (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда жеке белгіленеді).
Баяндамаларды талқылау (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда белгіленеді).
Баяндамалар бойынша қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары тыңдалады. Баяндамашылар өз кезегінде қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстарына жауап береді.
Қоғамдық тыңдауларды қорытындылау (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда белгіленеді).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
6-қосымша
Жария талқылаулар арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдаулар хаттамасының нысаны
1. Аумағында қызмет жүзеге асырылатын немесе аумағына ықпал етілетін
әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың,
астананың) жергілікті атқарушы органының атауы:
__________________________________________________________________________

2. Предмет общественных слушаний:
__________________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных материалов)
3. Наименование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды или
местного исполнительного органа области, городов республиканского значения,
столицы, в адрес которого направлены материалы, выносимые на общественные слушания.
__________________________________________________________________________
4. Местонахождение намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка намечаемой
деятельности)
5. Наименование всех административно-территориальных единиц, затронутых
возможным воздействием намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________________
(перечень административно–территориальных единиц, на территорию которых может
быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности и
на территории которых будут проведены общественные слушания)
6. Реквизиты и контактные данные инициатора намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
7. Реквизиты и контактные данные разработчиков документации.
__________________________________________________________________________
(в том числе точное название, ведомственная подчиненность, юридический и
фактический адрес, БИН, ИИН, телефоны, факсы, электронные почты, сайты
и другую информацию)
8. Период проведения общественных слушаний:
__________________________________________________________________________
9. Информация о проведении общественных слушаний распространена на казахском
и русском языках следующими способами:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных слушаний и содержит замечания и предложения, полученные во время
проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений. Замечания
и предложения, явно не имеющие связи с предметом общественных слушаний,
вносятся в таблицу с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных слушаний.
11. Обжалование протокола общественных слушаний возможно в судебном порядке.
12. Ответственное лицо местного исполнительного органа соответствующей
административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского
значения, столицы)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных во время проведения
общественных слушаний посредством публичных обсуждений
№ №
пп
Замечания и предложения участников (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника и/или должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего и/или должность, наименование представляемой организации)
Примечание

2. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
__________________________________________________________________________
(қаралатын жобалау материалдарының толық, нақты атауы)
3. Мекенжайына қоғамдық тыңдауларға шығарылатын материалдар жіберілген,
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның немесе облыстың,
республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының
атауы
__________________________________________________________________________
4. қызметтің орналасқан жері:
__________________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы,
географиялық координаттары)
5. Көзделіп отырған қызметтің ықтимал әсеріне қатысы бар барлық әкімшілік-
аумақтық бірліктердің атауы:
________________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде оның аумағына әсер етуі
мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық
бірліктердің тізбесі)
6. Көзделіп отырған қызмет бастамашысының деректемелері және байланыс
деректері:
__________________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары,
факстары, электрондық пошталары, сайттары)
7. Құжаттаманы әзірлеушілердің деректемелері және байланыс деректері
__________________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, ведомстволық бағыныштылығы, заңды және нақты
мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары
және басқа да ақпарат)
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілген кезең:
__________________________________________________________________________
9. Қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы ақпарат мемлекеттік және орыс
тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:____________________________________
10. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және
жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізу кезінде алынған ескертулер
мен ұсыныстарды қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына
мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық тыңдаулардың
тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
11. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасына сот тәртібімен шағым жасауға болады.
12. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының жауапты адамы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
Қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
т/а
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және/немесе лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе