О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2021 года № 24965. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 192.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.05.2023 № 192 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11745) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 7 статьи 5 и пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах назначения и выплаты специального государственного пособия, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила назначения и выплаты специального государственного пособия (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок назначения и выплаты специального государственного пособия.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) лицо, осуществляющее уход – физическое лицо, непосредственно осуществляющее уход за инвалидом первой группы, независимо от родственной связи с ним;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) филиалы Государственной корпорации – филиалы Государственной корпорации области, городов республиканского значения и столицы;";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Пособие выплачивается ежемесячно за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено со дня возникновения права на его получение размерах, установленных Законом.
В случае смерти получателя, а также лица за которым осуществляется уход в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 1 Закона, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.
В случае выезда получателя, а также лица за которым осуществляется уход в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 1 Закона, на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, выплата пособия производится по месяц выезда включительно.
В случае смены лица, осуществляющего уход, пособие выплачивается по день смены.

"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 396 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 қазанда № 24965 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 192 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.05.2023 № 192 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11745 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7-тармағына және 6-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) күтімді жүзеге асыратын адам – бірінші топтағы мүгедекке онымен туыстық байланысына қарамастан күтімді тікелей жүзеге асыратын жеке тұлға;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Мемлекеттік корпорацияның филиалы – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары;";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жәрдемақы ай сайын ағымдағы ай үшін және Заңда белгіленген мөлшерде оны алуға құқық туындаған күннен бастап жәрдемақы тағайындалған шарттардың сақталуы кезеңіне төленеді.
Жәрдемақы алушы, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адам қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айын қоса алғанға дейін төленеді.
Жәрдемақы алушы, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адам Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда жәрдемақы төлеу кеткен айын қоса алғанға дейін жүргізіледі.
Күтімді жүзеге асыратын адам ауысқан жағдайда, жәрдемақы ауыстыру күніне дейін төленеді.

5. Для назначения пособия заявитель обращается в уполномоченный орган по назначению пособий через Государственную корпорацию с заявлением по форме 1 и 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне документов, необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Назначение специального государственного пособия" (далее – стандарт государственной услуги) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
При первичном установлении инвалидности лица, указанные в подпунктах 1-3), 7), 8), 8-1) пункта 1 статьи 4 Закона, обращаются за назначением пособия по инвалидности, а также лица, имеющие право на уход согласно подпункту 1-1) статьи 1 Закона за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 3 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110) (далее – Правила № 223).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Работник Государственной корпорации, услугодателя получает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче заявителем требуемых документов заявителю выдается:
в Государственной корпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
у услугодателя – отрывной талон заявления с указанием даты регистрации и даты получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
через портал – в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа удостоверяющего личность при личном посещении заявителя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности):
в Государственной корпорации – на основании расписки о приеме соответствующих документов;
в случае обращения за назначением пособия через услугодателя – на основании отрывного талона заявления.
Государственная корпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.

5. Жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымша сәйкес 1 және 2 нысан бойынша өтінішті осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде Заңның 4-бабының 1-тармағының 1-3), 7), 8), 8-1) тармақшаларында көрсетілген адамдар мүгедектігі бойынша, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адамға күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 223 Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсеткен кезде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін алады.
Өтініш беруші талап етілген құжаттарды ұсынған жағдайда өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияда - тиісті құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат;
көрсетілетін қызметті берушіде - өтініштің тіркелген күні және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген өтініштің үзбелі талоны беріледі;
портал арқылы - өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі өтініш беруші жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде:
Мемлекеттік корпорацияда - тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жәрдемақы тағайындауға көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш білдірген жағдайда - өтініштің үзбелі талоны негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

При обращении заявителя за назначением пособия лицу, осуществляющему уход согласно пункту 2 статьи 5 Закона посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме 3 заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам осуществляется самим заявителем.
Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", а также лица, осуществляющим уход не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Назначение пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", а также лицам, осуществляющим уход указанным в подпунктах 4-2) и 4-3) пункта 1 и пункта 2 статьи 4 Закона через проактивную услугу осуществляется без заявления получателя при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи получателя на портале.
При возникновении права на назначение пособия по основаниям, предусмотренным Законом, услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, посредством информационной системы "Е-макет" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан направляется сообщение о возможности назначения пособия и выборе языка.
После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособия через проактивную услугу считается день согласия на назначение пособия.
При отсутствии ответа от получателя в течение 3 календарных дней со дня направления ему sms-сообщения, процесс оказания проактивной услуги завершается.
6. Для назначения пособий лицам, указанным в подпунктах 1-3), 7), 8), 8-1) пункта 1 статьи 4 Закона, запрашиваются сведения из государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений к заявлению прилагаются документы, указанные в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам, заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.";

Өтініш беруші портал арқылы Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындауға жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 1-қосымшасына сәйкес 3-нысанындағы өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйесіне сұрау салу портал арқылы өтініш берушінің өзімен жүзеге асырылады.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жәрдемақы проактивті қызмет арқылы тағайындалған кезде "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға, сондай-ақ күтімді жүзеге асыратын адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтініш беру талап етілмейді.
Заңның 4-бабының 1-тармағының 4-2) және 4-3) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға, сондай-ақ күтімді жүзеге асыратын адамдарға проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау алушының ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда жәрдемақы алушының өтінішінсіз жүзеге асырылады.
Заңда көзделген негіздер бойынша жәрдемақыны тағайындауға құқық пайда болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген телефон нөміріне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-макет" ақпараттық жүйесі арқылы жәрдемақыны тағайындау және тіл таңдау мүмкіндігі туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызметті көрсетуге келісімін алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген мобильді телефон нөміріне банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш берген күн жәрдемақы тағайындауға келісім берген күн болып есептеледі.
Алушыға sms-хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік 3 күннің ішінде одан жауап болмаған кезде проактивті қызметті көрсету процесі аяқталады.
6. Заңның 4-бабының 1-тармағының 1-3), 7), 8), 8-1) тармақшаларында көрсетілген адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер сұратылады.
Мәліметтер болмаған кезде осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесінде көрсетілген құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі немесе қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші адамдар береді.";

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. При обращении заявителя за назначением пособия в отделение Государственной корпорации осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты, а также на наличие у заявителя факта предоставления услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход).
При получении сведений из информационной системы Государственной корпорации, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пособия, а также сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт предоставления услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
9. Специалист отделения Государственной корпорации, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии со стандартом государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного стандартом государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам и (или) документов с истекшим сроком действия или отсутствия сведений необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими правилами работник Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня принятия документов направляет заявителю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов и сроки приведения его в соответствие, на период которого оказание государственной услуги приостанавливается.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет два рабочих дня.
В случае, если в течении двух рабочих дней со дня получения уведомления заявитель не привел его в соответствие с требованиями, работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего заявление и документы, представленные заявителем в подлинниках, возвращаются заявителю.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінген кезде өтініш берушіде тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына, сондай-ақ өтініш берушіде жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісінің орын алуына (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) тексеру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен тиісті төлем тағайындау немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісін растайтын мәліметтер (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) алынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
9. Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сай ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған немесе осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттар қабылданғаннан кейінгі екі жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасының қандай талаптарға сәйкес келмейтінін және оны сәйкестікке келтіру мерзімін көрсете отырып, өтініш берушіге хабарлама жібереді, сол кезеңде мемлекеттік қызмет көрсету тоқтатылады.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкестікке келтіру мерзімі екі жұмыс күнін құрайды.
Өтініш беруші хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкестендірмеген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорация бөлімшесі қызметкерінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш пен өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Отделение Государственной корпорации в день регистрации заявления в течение двух рабочих дней формирует ЭМД и проект решения на назначение пособия.
При назначении пособий проактивным способом, электронная заявка, состоящая из электронных сведений, поступает в информационную систему центрального исполнительного органа для формирования ЭМД и электронного проекта решения отделением Государственной корпорации.
При этом информационной системой центрального исполнительного органа осуществляется:
запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам для получения необходимых сведений, предусмотренных стандартом государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
проверка на отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособия.
В случае положительного результата проверки происходит помещение электронной заявки в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
При регистрации электронной заявки отделением Государственной корпорации, сформированной информационной системой центрального исполнительного органа, получателю проактивной услуги направляется уведомление о регистрации электронной заявки, удостоверенной ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), уполномоченный орган по назначению пособия в течение восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации выносит решение об отказе в назначении пособия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае выявлении оснований для отказа, исполнитель уполномоченного органа по назначению пособия в день принятия документов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги через отделение Государственной корпорации, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Возражения заявителя по предварительному решению принимается исполнителем уполномоченного органа по назначению пособия в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пособия принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пособия для принятия решения о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия через филиал Государственной корпорации.";

"12. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЭІМ-ді және жәрдемақы тағайындауға шешім жобасын қалыптастырады.
Жәрдемақыларды проактивті тәсілмен тағайындаған кезде электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінім Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭІМ-ді және шешімнің электрондық жобасын қалыптастыруы үшін орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі:
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартында көзделген қажетті мәліметтерді алу туралы сұрау салуды;
жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауын тексеруді жүзеге асырады.
Тексерудің нәтижесі оң болған жағдайда электрондық өтінім өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі қалыптастырған электрондық өтінімді тіркеген кезде проактивті қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық өтінімді тіркеу туралы хабарлама жіберіледі.
ЭІМ-де тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті ақпарат болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш барлық қажетті құжаттармен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның орындаушысы құжаттарды қабылдау күні Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымды білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау уақыты мен орны туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның орындаушысы оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралышешім қабылдайды.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.";

пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Отделение Государственной корпорации вручает заявителю при личном обращении уведомление о принятом решении об отказе в назначении по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам или уведомление о назначении по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При указании заявителем в заявлении на назначение пособия номера мобильного телефона уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При наличии у заявителя индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и ЭЦП имеется возможность получения заявителем информации о назначении пособия в режиме удаленного доступа через портал, чьи документы были ранее представлены на бумажном носителе в отделение Государственной корпорации или уполномоченному органу по назначению пособия и на момент получения информация о назначении государственной услуги, данные о заявителе находятся в электронном виде в базе данных автоматизированной информационной системы Государственной корпорации.
18. В случае изменения размера месячного расчетного показателя или прожиточного минимума отделение Государственной корпорации готовит проект решения об изменении размера пособия по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, указанных в пунктах 2 и 6 статьи 8 Закона, в том числе из ИС "ГБДФЛ".
В случае смены лица, осуществляющего уход, выплаченный размер пособия за соответствующий месяц пересматривается с учетом дней фактически осуществленного ухода и разница подлежит возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Пособие назначается со дня обращения за назначением пособия после возникновения права на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления со всеми необходимыми документами.
Получатели обязуются в случае утраты оснований для назначения пособия в течение десяти рабочих дней сообщить об этом в отделение Государственной корпорации.
В случае предоставления заявителем неполных сведений о стаже, необходимых для назначения пособия, отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней направляет документы на рассмотрение специальной комиссий по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Специальные комиссии рассматривают представленные материалы в соответствии с разделом 4 к настоящим Правилам.

17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындаудан бас тарту жөнінде қабылданған шешім туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау туралы хабарламаны береді.
Хабарлама осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі.
Жәрдемақы тағайындауға өтінішінде өтініш беруші мобильді телефон нөмірін көрсеткен жағдайда жәрдемақының тағайындалу (тағайындалмауы) туралы хабарлама sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушінің мобильді телефон нөміріне автоматты түрде жіберіледі. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) мен ЭЦҚ-сы болған кезде, құжаттары бұдан бұрын Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға қағаз жеткізгіште ұсынылған және мемлекеттік көрсетілетін қызметті тағайындау туралы ақпаратты алу сәтіне ол туралы деректер Мемлекеттік корпорацияның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында электрондық түрде сақталған өтініш берушінің жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
18. Айлық есептiк көрсеткіштің немесе ең төменгі күнкөріс деңгейінің мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгергендігі туралы шешім жобасын дайындайды және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтату туралы шешімінің негізінде Заңның 8-бабының 2 және 6-тармақтарында көрсетілген, оның ішінде "ЖТМД" АЖ-дан мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жәрдемақы төлеуді тоқтатады.
Күтімді жүзеге асыратын адам ауысқан жағдайда, сәйкес айға төленген жәрдемақылар сомасы күтім жасалған нақты күндерді есепке ала отырып, қайта қаралады және айырмасы ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда – сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтаруға жатады.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жәрдемақы оны алу құқығы туындағаннан кейін жәрдемақы тағайындау үшін жүгінген күннен бастап тағайындалады. Барлық қажетті құжаттарымен бірге өтініш берілген күн жүгінген күн болып есептеледі.
Жәрдемақы тағайындау үшін негіздеме жойылған жағдайда алушылар бұл туралы он жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға міндеттенеді.
Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін қажетті жұмыс өтілі туралы толық емес мәліметтер ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде құжаттарды арнайы комиссиялардың қарауына осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Арнайы комиссиялар ұсынылған материалдарды осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес қарайды.

Приложение 1-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Стандарт государственной услуги
"Назначение специального государственного пособия"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) Государственную корпорацию – в случае обращения за назначением специального государственного пособия (далее – пособие);
2) услугодателя – при первичном установлении инвалидности;
3) веб-портал электронного правительства (далее - портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию, к услугодателю – со дня регистрации пакета документов в Государственной корпорации – 8 (восемь) рабочих дней;
Срок оказания государственной услуги:
продлевается в случаях необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для проверки достоверности представленного (ых) документа (ов) или истребования недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) рабочих дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается – 8 (восемь) рабочих дней со дня предоставления недостающего (их) документа (ов) в Государственную корпорацию. Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления недостающего (их) документа (ов) – 5 (пять) рабочих дней;
для получения информации на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационную систему Государственной корпорации;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, у услугодателя – времени на ожидание не требуется;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут, у услугодателя – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) проактивная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
В случае оказания услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно.
7
График работы
График работы:

1-1-қосымша
"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік қызмет ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі - жәрдемақы) тағайындауға алғаш рет жүгінген жағдайда - Мемлекеттік корпорация;
2) мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде көрсетілетін қызметті беруші;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады;
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап - 8 (сегіз) жұмыс күні;
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру немесе қосымша құжат (құжаттар) сұрату үшін қажеттігіне қарай істер материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайда - 30 (отыз) жұмыс күні мерзіміне ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні көрсетіледі. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
порталда ақпарат алу үшін - Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесіне электрондық сұрау салу түскен сәттен бастап 30 минут;
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты Мемлекеттік корпорацияда - 15 минут, көрсетілетін қызметті берушіде - күту үшін уақыт талап етілмейді;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты көрсетілетін қызметті берушіде - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) проактивті және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақыны тағайындау туралы ақпарат өтініш берушінің "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген жағдайда қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оларды алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления на оказание государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме 1 и 2 согласно приложению 1 к Правилам назначения и выплаты специального государственного пособия утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 (далее – Правила), услугодателю – по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110), а также следующие документы:
в Государственную корпорацию либо услугодателю:
1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);

1) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;
3) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден бастап 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесі
1. Өтініш беруші (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығымен бекітілген Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 1-қосымшасының 1 және 2-нысанына сәйкес, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттарды ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);

2) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над лицом за которым осуществляется уход – в случае установления опеки (попечительства) над лицом за которым осуществляется уход;
3) справка об инвалидности (для назначения пособия по уходу за лицом за которым осуществляется уход);
4) для жителей города Байконыр – сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства в населенном пункте приграничной территории.
5) документы, подтверждающие право на получение пособия, указанные в пункте 2 графы 8 настоящего стандарта государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, подтверждающих регистрацию по месту жительства, свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельства о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), справки подразделения медико-социальной экспертизы об инвалидности услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
2. Документами, подтверждающими право на получение пособия, являются:
1) для ветеранов Великой Отечественной войны – удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
2) для Героев Советского Союза, Героев Социалистического Труда, кавалеров орденов Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней – удостоверение к награде и (или) удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
3) для лиц, удостоенных почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" – документ, подтверждающий присвоение почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
4) для лиц, удостоенных звания "Халық қаһарманы" – документ, подтверждающий присвоение звания "Халық қаһарманы";
5) для лиц, удостоенных звания "Қазақстанның Еңбек Epi" – документ, подтверждающий присвоение звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
6) для лиц, приравненных по льготам к участникам Великой Отечественной войны:
на основании перечня городов и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 3 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 5 к Правилам:
военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союз ССР), проходивших в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавших штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, принимавших участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
работников спецформирований Народного Комиссариата путей сообщения, Народного Комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного Комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенных в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявших задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
граждан, работавших в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда" – удостоверение к медали "За оборону Ленинграда" или к знаку "Жителю блокадного Ленинграда" или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
бывших несовершеннолетних узников концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны – удостоверение бывшего несовершеннолетнего узника, либо архивная справка о принудительном содержании в концлагерях, гетто и других местах принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;

2) күтім көрсетілетін адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген жағдайда – күтім көрсетілетін адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат;
3) мүгедектік туралы анықтама (күтім көрсетілетін адамның күтімі бойынша жәрдемақы тағайындау үшін);
4) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – шекаралас аумақтағы елді мекендегі тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгендігі туралы мәліметтер;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-бағанының 2-тармағында көрсетілген жәрдемақы алуға құқығын растайтын құжаттар.
Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелер растаған жағдайда, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатты, тұрғылықты тұратын жерін растайтын құжатты, Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша баланың (балалардың) тууы туралы куәлігін (куәліктері) не туу туралы акті жазбасынан үзінді көшірмені, неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесінің мүгедектік туралы анықтамаларын көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бірреттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
2. Жәрдемақы алу құқығын растайтын құжаттар:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін – Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
2) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ орденінің, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлері үшін – награданың куәлігі және (немесе) Ұлы Отан соғысына қатысушының немесе мүгедегінің куәлігі;
3) "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағы берілгенін растайтын құжат;
4) "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдар үшін – "Халық қаһарманы" атағы берілгенін растайтын құжат;
5) "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы берілгенін растайтын құжат;
6) жеңілдіктер Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар үшін:
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары жүрген қалалар мен жүргізілген кезеңдер тізбесінің және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелетін қалаларда Ұлы Отан соғысы кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСР Одағы) iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезінде майдандағы армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық лауазымда болған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік әскерлері мен органдарының ерікті жалдама құрамаларының адамдары немесе тиісті кезеңде қорғанысына қатысу 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау үшін еңбек өткерген жылдарына есептелетін қалаларда болған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк баласы (тәрбиеленушісі) және теңізші бала ретінде болғандар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шет елдердің аумағында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да антифашистік құралымдар құрамында қатысқан адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсібі комиссариатының, Теңіз және өзен флотының, Солтүстік теңіз жолы Бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезінде әскери қызметшілер жағдайына көшірілген және ұрыс майдандарының тылдағы шептері, флоттардың жедел іс-қимыл жасау аймақтары шегінде майдандағы армия мен флот мүдделеріне орай міндеттер атқарған қызметкерлері, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бастапқы кезінде басқа мемлекеттердің порттарында тұтқындалған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелері – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
қоршаудағы кезеңінде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен әрі "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған адамдар үшін – "Ленинградты қорғағаны үшін" медаліне немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісіне қоса берілетін куәлік немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердің, гетто және басқа еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары үшін - жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқын куәлігі немесе екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлерде, гетто және басқа еріксіз ұстау орындарында мәжбүрлеп ұсталғандығы туралы архивтік анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;

лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее – Чернобыльской АЭС) в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавших непосредственно в ядерных испытаниях – удостоверение участника ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или документ, подтверждающий участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, участие непосредственно в ядерных испытаниях или справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в ликвидации радиационных катастроф и аварий на объектах военного или гражданского назначения, участия непосредственно в ядерных испытаниях;
7) для лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны:
военнослужащих, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – удостоверение инвалида из числа военнослужащих (инвалида Советской Армии о праве на льготы), справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, ставших инвалидами, вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, соответствующая справка из органов внутренних дел, Комитета национальной безопасности;
лиц из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях;
рабочих и служащих соответствующих категорий, обслуживающих действующие воинские контингенты в других странах и ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, документ, подтверждающий соответствующую категорию и возникновение инвалидности вследствие обслуживания действующих воинских контингентов других стран;
лиц, ставших инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия и их детей, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка территориального органа уполномоченного государственного органа в области социальной защиты населения об инвалидности вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия или заключение Регионального экспертного совета по установлению причинной связи заболевания с радиационным воздействием;

1986-1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясындағы (бұдан әрі - Чернобыль АЭС) апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдар үшін - Чернобыль АЭС-індегі апаттың зардаптарын жоюға қатысушы куәлігі немесе Чернобыль АЭС-індегі апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқанын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын құжат немесе жергілікті әскери басқару органынан азаматтық немесе әскери тағайындау объектілеріндегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан фактісін растайтын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын анықтама;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар үшін:
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа уақытта орындау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери міндетін өтеу кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшілер үшін - әскери қызметшілер қатарындағы мүгедек екендігі туралы куәлігі (Кеңес Армиясы мүгедегінің жеңілдіктерге құқығы туралы), жараланғаны, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
әскери міндетін орындау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттерде әскери міндетін орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар үшін - 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, ішкі істер органдарының, Ұлттық Қауіпсіздік комитетінің тиісті анықтамасы;
1944 жылғы 1 қаңтардан 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Украин КСР-і, Беларусь КСР-і, Литва КСР-і, Латвия КСР-і, Эстон КСР-і аумақтарында іс-қимыл жасаған халықты қорғаушы, жауды жоюшы батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлермен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтік міндетін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама;
басқа елдерде іс-қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргізу кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болған тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілер үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, тиісті санатын және басқа елдерде қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсету салдарынан мүгедек болуын растайтын құжат;
Чернобыль АЭС-індегі апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар мен ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуы себебімен мүгедектігі тектік байланыстағы олардың балалары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, Чернобыль АЭС-індегі апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарынан мүгедектігі жөніндегі халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы аумақтық органының анықтамасы немесе Радиациялық әсерге байланысты аурудың себептік байланысын анықтау жөніндегі Өңірлік сараптама кеңесінің қорытындысы;

8) для ветеранов боевых действий на территории других государств:
на основании перечня периодов ведения боевых действий на территории других государств с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 4 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 5 к Правилам:
участников боевых действий на территории других государств, а именно: военнослужащих Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лиц рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанных, призывавшихся на учебные сборы и направлявшихся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащих автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащих летного состава, совершавших вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочих и служащих, обслуживающих советский воинский контингент в Афганистане, получивших ранения, контузии или увечья, либо награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года; справка местного органа военного управления, подтверждающая участие в боевых действиях на территории других государств или военный билет с отметкой об участии в боевых действиях на территории других государств, документ, подтверждающий работу по обслуживанию советского воинского контингента в Афганистане и медицинские документы, подтверждающие ранение, контузию, увечье, удостоверения к орденам и медалям бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащих Республики Казахстан, выполнявших задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в охране границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке;
военнослужащих Республики Казахстан, принимавших участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в миротворческой операции в Ираке;
военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавших участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе;

8) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері үшін:
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысумен басқа мемлекеттер аумағында жүргізілген ұрыс қимылдары кезеңдері тізбесінің және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
басқа мемлекеттердің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда: бұрынғы КСР Одағы үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілері, бұрынғы КСР Одағы Ішкі істер министрлігінің қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілер; ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде осы елге жүк жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілері; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларды орындау үшін ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшілері; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілер үшін - 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жергілікті әскери басқару органынан басқа мемлекет аумағында соғыс қимылдарына қатысқандығын растайтын анықтама немесе басқа мемлекеттердің аумағында ұрыс қимылдарына қатысқандығы туралы белгі соғылған әскери билет, Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткендігін растайтын құжат және жараланған, контузия алған немесе зақымданғанын растайтын медициналық құжаттар, ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендеріне және медальдарына қоса берілетін куәлік;
Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері – Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауға қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері – Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының қатардағы және басшы құрамының адамдары – Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;

9) для родителей и не вступивших в повторный брак вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – свидетельство или извещение о смерти или справка местного органа военного управления о гибели или факте пропажи без вести, документы, подтверждающие родственные связи с военнослужащим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
10) для не вступивших в повторный брак супруги (супруга) умершего инвалида Великой Отечественной войны и лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а также супруги (супруга) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных) – свидетельство о браке, свидетельство о смерти супруга (супруги), документ, подтверждающий инвалидность супруга (супруги);
11) для семей:
военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели или пропажи без вести военнослужащего, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели или пропажи без вести военнослужащего при прохождении воинской службы в мирное время, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей – извещение или свидетельство о смерти погибшего, справка из органов внутренних дел или документ, подтверждающий факт гибели при исполнении служебных обязанностей, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения – свидетельство о смерти погибшего, документ, подтверждающий, что смерть наступила при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний – свидетельство о смерти умершего вследствие лучевой болезни или умершего инвалида, а также гражданина, смерть которого в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, документ, подтверждающий, что смерть наступила вследствие радиационного воздействия, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);

9) Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің ата-аналары мен қайтадан некеге отырмаған жесірлері үшін - әскери қызметшінің қайтыс болғандығы туралы куәлік немесе хабарлама немесе жергілікті әскери басқару органынан хабар-ошарсыз кету фактісі туралы анықтама, әскери қызметшіге туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
10) қайтыс болған соғыс мүгедегінің және оларға теңестірілген мүгедектердің қайтадан некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізгендердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған, жалпы аурудың, еңбек жарақатының салдарынан және басқа да себептерден (заңға қарсы әрекеттерден басқа) мүгедек деп танылған азаматтардың зайыбы (жұбайы) үшін - неке туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) қайтыс болғандығы туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) мүгедектігін растайтын құжат;
11) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттердегі ұрыс қимылдары кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, әскери қызметшінің қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, әскери қызметшінің бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кету фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
қызмет міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, қызмет міндеттерін атқару кезінде қаза табу фактісін растайтын ішкі істер органдарынан анықтама немесе құжат, қаза тапқан адаммен туыстық байланысын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәліктері);
Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасылары үшін – қаза тапқан адамның өлімі туралы куәлік, Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қайтыс болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
сәулелену ауруы салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердің, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың әсер етуіне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтардың отбасылары үшін – сәулелену ауруы салдарынан қайтыс болған адамның немесе қайтыс болған мүгедектің, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың әсер етуіне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтың өлімі туралы куәлік, өлімнің радиациялық әсер ету салдарынан болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);

12) для лиц, награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР согласно приложению 6 к Правилам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года или удостоверение к награде, или архивная справка, или трудовая книжка с записью о факте награждения;
13) для лиц, проработавших (прослуживших) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, и, не награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – трудовая книжка или иные документы, содержащие сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, военный билет или справка, содержащие сведения о периоде военной службы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года.
Также к документам, содержащим сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, относятся:
документы, содержащие сведения о периодах работы, выданные с места работы, а также архивными учреждениями;
выписки из приказов, лицевых счетов и ведомостей на выдачу заработной платы;
членские билеты или учетные карточки членов коммунистической партии или профсоюзов;
решения комиссий по установлению стажа работы, по назначению пенсий, осуществлявшие деятельность в соответствии с ранее действовавшим законодательством; решения судов;
решения специальных комиссий;
удостоверение о праве на льготы, выданное до 1998 года;
справки, подтверждающие факт учебы в фабрично-заводских училищах;
14) для лиц из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии– удостоверение участника ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или документ, подтверждающий факт участия в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, свидетельство о рождении детей;
15) для инвалидов I, II и III групп, в том числе детей-инвалидов с 7 до 18 лет, проживающих в городе Байконыр – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
16) для детей-инвалидов до 7 лет, проживающих в городе Байконыр – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

12) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік немесе наградтау куәлігі немесе архивтік анықтама немесе наградталу фактісі туралы жазбасы бар еңбек кітапшасы;
13) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар үшін – еңбек кітапшасы немесе 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, әскери қызмет кезеңі туралы мәліметтерді қамтитын әскери билет немесе анықтама.
Сондай-ақ, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттарға:
жұмыс орны, сондай-ақ архив мекемелері берген жұмыс кезеңдері туралы мәліметтері бар құжаттар;
бұйрықтардан, жеке шоттары мен жалақы төлеуге арналған ведомостардан үзінді көшірмелер;
коммунистік партия немесе кәсіподақ мүшелерінің мүшелік билеттері немесе есеп карточкалары;
қызметін бұрын қолданыста болған заңнамаға сәйкес жүзеге асырып келген жұмыс өтілін белгілеу жөніндегі, зейнетақы тағайындау жөніндегі комиссиялардың шешімдері;
сот шешімдері;
арнайы комиссиялардың шешімдері;
1998 жылға дейін берілген жеңілдіктерді алуға құқығы туралы куәлік;
фабрика-зауыт училищелерінде оқу фактісін растайтын анықтамалар жатады.
14) 1988-1989 жылдарда Чернобыль АЭС-індегі апаттың салдарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күніне құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және қоныс аудару аймағынан (өз бетімен кеткен) Қазақстан Республикасына қоныс аударғандар қатарындағы адамдар үшін – Чернобыль АЭС-індегі аварияны жоюға қатысушының куәлігі немесе Чернобыль АЭС-індегі аварияны жоюға қатысу фактісін растайтын құжат, балалардың туу туралы куәлігі;
15) Байқоңыр қаласында тұрып жатқан I, II және III топтағы мүгедектер, оның ішінде 7-дан 18 жасқа дейінгі мүгедек балалар үшін - мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;
16) Байқоңыр қаласында тұрып жатқан 7 жасқа дейінгі мүгедек балалар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;

17) для жертв политических репрессий, лиц, пострадавших от политических репрессий, имеющих инвалидность или являющихся пенсионерами – справка об инвалидности, пенсионные удостоверения, удостоверения реабилитированного гражданина или справки о реабилитации из органов прокуратуры, или органов внутренних дел, или национальной безопасности, или решение суда о реабилитации;
18) для лиц, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан – удостоверение персонального пенсионера или выписка из решения Комиссии по установлению пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан при Кабинете Министров Республики Казахстан о назначении пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
19) для лица, определенного как осуществляющий уход:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
В случае обращения за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса для идентификации;
документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации;
сведения о дееспособности лица, определенного как осуществляющий уход, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе ГБДФЛ;
сведения об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья;
3. Для получения информации на портале:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному графой 8 настоящего стандарта государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия;
3) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом;
4) получения информации из Государственной корпорации, подтверждающий факт назначения, выплаты или подачи заявления на пособия.
При наличии факта предоставления социальной услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к Правилам.

17) саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, зейнеткерлік куәлік, ақталған азаматтың куәлігі немесе прокуратура органдарынан немесе ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдарынан ақталғаны туралы анықтамалары немесе ақталғаны туралы соттың шешімі;
18) Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар үшін – дербес зейнеткер куәлігі немесе Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы белгілеу жөніндегі комиссияның Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындау туралы шешімінен үзінді көшірме;
19) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін).
Күтім көрсетілетін қандас мәртебесі бар адамдар күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындауға жүгінген жағдайда сәйкестендіру үшін қандас куәлігін ұсынады;
жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат – сәйкестендіру үшін;
күтім жасау үшін айқындалған адамның әрекетке қабілеттілігі туралы мәліметтер жеке басты куәландыратын құжат бойынша ЖТМД ақпараттық жүйесінде тексеріледі;
психикалық денсаулық сақтау орталығында есепте тұру фактісінің болмауы туралы мәліметтер.
3. Порталда ақпарат алу үшін:
Өтініш берушінің ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тарту негіздері
Мыналар:
1) өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) өтініш берушінің осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-бағанында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) мерзімі өткен құжаттарды ұсынуы;
3) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) Мемлекеттік корпорациядан жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алу мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметін ұсыну фактісі болған кезде (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.

В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 7-1 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Заявителем, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Заявитель имеет возможность получения информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Заявитель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
4. Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
5. Назначение пособия лицу, осуществляющему уход через проактивную услугу, предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
6. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 2 к Правилам
назначения и выплаты
специального государственного пособия
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организации

Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданыс мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілер 1414, 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. ЭЦҚ-сы болған кезде өтініш берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету статусы туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
4. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру талап етілмейді.
5. Проактивті қызмет арқылы күтімді жүзеге асыратын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
6. Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторизацияланған қолданушыларға қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдалану арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өту, содан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау керек.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
3-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу

1. Отделение Государственной корпорации при приеме документов от заявителя на назначение пособия в зависимости от категории заявителя формирует запросы по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) заявителя в информационные системы государственных органов через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя;
3) о назначении пенсионной выплаты по возрасту или пенсионной выплаты за выслугу лет при назначении пособия, указанного в подпункте 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (далее - Закон);
4) о получении доплаты к пенсионной выплате по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренной пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", при назначении пособия, указанного в подпункте 7) статьи 4 Закона;
5) из справки об инвалидности по форме согласно приложению 13 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589);
6) о банковских реквизитах в уполномоченной организации по выдаче пособий;
7) о коде отделения Государственной корпорации из информационной системы центрального исполнительного органа;
8) удостоверяющих личность лица, определенного как осуществляющий уход;
9) наличие инвалидности первой группы у лица за которым осуществляется уход (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
10) отсутствие факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным (для лица, определенного как осуществляющий уход);
11) установлении возраста лица, определенного как осуществляющий уход, не моложе восемнадцати лет из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
12) отсутствие факта состояния на учете в центре психического здоровья (для лица, определенного как осуществляющий уход);
13) наличие регистрации постоянного места жительства лица, определенного как осуществляющий уход (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, лица, определенного как осуществляющий уход, и лица за которым осуществляется уход).
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из информационных систем государственных органов и (или) организации и информационных систем банков второго уровня, удостоверяются электронной цифровой подписью соответствующих государственных органов и (или) организаций, банков второго уровня и шлюз "электронного правительства", а также электронной цифровой подписью осуществившего запрос отделения Государственной корпорации.
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 7 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления
_________________________________________
(указать вид) от "___" _________ 20____ года
Гражданин (ка)________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" __________ ____ года
Дата обращения "___" _________ 20___ года
По информационной системе Государственной корпорации факт назначения,
выплаты или подачи заявления, а также факт предоставления услуги индивидуального
помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) подтвержден
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 5 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396

1. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіден өтініш берушінің санатына байланысты жәрдемақы тағайындауға құжаттарды қабылдаған кезде өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы;
3) "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі Заң) 4-бабы 7) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде жасына байланысты зейнетақы төлемін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындау туралы;
4) Заңның 4-бабы 7) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты зейнетақы төлеміне мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша төлем алу туралы;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітіліген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 10589 тіркелген) 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтамалар;
6) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның банктік реквизиттері туралы;
7) орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінен Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
8) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның жеке басты куәландыратын;
9) күтім көрсетілетін адамда бірінші топтағы мүгедектігінің болуы (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін);
10) соттың әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы фактісінің болмауы (күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін);
11) "ЖТМД" АЖ-дан күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам жасының он сегізден жас болмауын анықтау (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін);
12) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы (күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін);
13) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның тұрақты тұрғылықты жерінің тіркелуінің болуы (күтімді жүзеге асыратын адамның және күтім көрсетілетін адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру фактісін растау үшін).
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерінен сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың, екінші деңгейдегі банктердің және "электрондық үкімет" шлюзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен, сондай-ақ сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
4-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтініш қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама _____________________________________________________ (түрін көрсету) 20__ жылғы "___" ______________
Азамат (ша)___________________________________________________
______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" __________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ___________
Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу немесе
өтініш беру, сондай-ақ жеке көмекшінің қызметін ұсыну (күтімді жүзеге асыратын
адамға жәрдемақы тағайындау үшін) фактісі расталды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
5-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына

Приложение 7-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Расписка № ____ об отказе в приеме заявления на назначение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать вид) от "___" ___________ 20____ года
Гражданин (ка) _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ______________ ____ года
Опекун ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "____" ___________ 20 ___ года
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного
пакета документов, сведений из информационных систем, и (или) документов
с истекшим сроком действия, требуемых для назначения выплаты, отсутствия
права на выплату.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 6 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 11 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Код ___________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ год
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _______________________ области (городу)
№ дела _______
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении)
специального государственного пособия
Гражданин (ка) ______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол _____
Дата рождения "__" __________ __ года
Дата обращения "___" __________ 20__ года
№ ______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка- инвалида,
лица, осуществляющего уход)
I. Назначить специальное государственное пособие в соответствии
с подпунктом ______ статьи 7 Закона Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года
"О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" по категории
_______________________________________________________________________
Размер месячного пособия ___________________________ тенге (сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ год
II. Отказать в назначении:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента _______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 13 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Уведомление № __________
о назначении ________________________________________
(вид выплаты) от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка)_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" _________ ____ года
Решение о назначении № ___ от "__" ______ 20__ года
Назначенная сумма: ___________________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
* пособия лицу, осуществляющему уход с ______ 20__года по ______20__года.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 8 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396

7-1 қосымша
Нысан
____________________________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы № ______ ҚОЛХАТ
20__ жылғы "___" _____________
Азамат (ша) ___________________________________________________
______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ___________
Қамқоршы_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Төлем тағайындау үшін қажетті құжаттардың толық топтамасын ұсынбау, ақпараттық
жүйелерден алынатын мәліметтерді және (немесе) қолданылу мерзімі өткен
құжаттарды ұсыну, төлемге құқығының болмауы себебі бойынша тағайындауға өтініш
қабылдаудан бас тартылды.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
6-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Код ___________________________
Облыс (қала) __________________
ШЕШІМІ 20__ жылғы "___" _______ № ________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті департаментінің
_____________________ облысы (қаласы) бойынша
Істің № _______
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту)
туралы
Азамат (ша)____________________________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы: ________________________________
Туған күні: _____ жылғы "____" _____________
Өтініш берілген күн 20____ жылғы "___" _____________
№ ______
___________________________________________________________
(мүгедек баланың ата-анасының/асырап алушысының, күтімді жүзеге асыратын
адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
I. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан
Республикасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі Заңының 7-бабының ___ тармақшасына
сәйкес __________________________________ санат бойынша арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындалсын.
Айлық жәрдемақы мөлшері 20___ жылғы "____" ____ бастап 20___ жылғы "__" ___
қоса алғандағы мерзімге ______________ теңге сомасында _____ (сомасы жазумен)
II. Тағайындаудан бас тартылсын:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ (негіз)
Департамент басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
7-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_______________________________тағайындау (төлемнің түрі) туралы № ________ хабарлама 20__ жылғы "___" ____________
Азамат (ша)_____________________________________________________
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындау туралы 20__ жылғы "___" ______ № _______ шешім
Тағайындалған сома: 20__ жылғы "___" ____________
бастап_______________________________________________теңге (сомасы жазбаша)
* күтімді жүзеге асырушы адамға жәрдемақы 20 ___ _______-дан 20___ ______-ге дейін
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
8-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына

Приложение 13-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Уведомление № __________
о дате выплаты ________________________________________
(вид выплаты) от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка)_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" _________ ____ года
Дата выплаты ежемесячно не ранее "__" число
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 9 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 15 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Электронный журнал sms-оповещений
_________________________________________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
Назначение/Выплата
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
телефона
Специалист
Приложение 10 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 16 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" ________ 20__ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ______________ области
№ дела __________
Об изменении размера специального государственного пособия
Гражданин(ка) ___________________________________________________
Пол _____ Дата рождения "__" ___________19____ года
Размер пособия по категории _________________ до "__" _____ 20__ года
____________________ тенге (сумма прописью)
Установить новый размер специального государственного пособия в связи
с изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума:
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "__" ____ 20__ года ______________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента ___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен: Директор областного филиала Государственной
корпорации _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 11 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 396
Приложение 17 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Код ______
Область (город) _________
РЕШЕНИЕ № ________
от "__" ________ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
__________________________ области (городу)
№ дела _______
О продлении срока действия решения и (или) изменения размера специального
государственного пособия, смены опекуна или получателя
Гражданин (ка) ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол ______
Дата рождения "___" ____________ ___ год
Дата обращения "__" ______ 20___ год № _____
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка- инвалида,
лица, осуществляющий уход)
Категория специального государственного пособия__________________________
______________________________________________________________________
I. Продлить срок действия решения № __ от ______ 20__ года
о назначении специального государственного пособия:

13-1-қосымша
________________________________________ төлеу (төлемнің түрі) туралы № ________ хабарлама 20__ жылғы "___" ____________
Азамат (ша)______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Төлеу күні ай сайын " " _________ ерте емес. күні
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
9-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар журналы
_________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Тағайындау/ Төлеу
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
10-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Код ___________________________
Облыс (қала) __________________
______________________ облысы (қаласы) бойынша
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті департаментінің
20___ жылғы "___" № ________
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы көлемін өзгерту туралы
ШЕШІМІ Істің № ___________
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы: ________________
туған күні: _____ жылғы "____" ______________________________________________
______________ санаты бойынша жәрдемақы көлемі 20 __ жылғы
"__" ______ дейін __________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
Айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты
арнаулы мемлекеттік жәрдемақының жаңа көлемі бекітілсін:
________________________________________________________________________
(нормативті құқықтық актінің нөмірі және күні, атауы) ____________________
20__жылғы "__" ________ жәрдемақы көлемі_________________________________
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 396 бұйрыққа
11-қосымша
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала) _____________
______________________ облысы (қаласы) бойынша
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті департаментінің 20__ жылғы "___"
№ ________
Шешім мерзімінің ұзартылуы және (немесе) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
көлемінің өзгеруі, қамқоршының немесе алушының ауысуы туралы
ШЕШІМІ Істің № ___________
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы: ________________
Туған күні: _____ жыл "____" ________________________________
Өтініш күні _____ жыл "____" __________ № ___________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(ата-анасының/мүгедек бала қамқоршысының, күтімді жүзеге асыратын адамның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
_______________________________________ арнаулы мемлекеттік жәрдемақы санаты
I. 20 ___ ________ № ___ арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау туралы
шешімінің қолдану мерзімін ұзарту: