О внесении изменения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 72 "Об утверждении Инструкции по рассмотрению обращений, сообщений, предложений, откликов и запросов в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 ноября 2021 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2021 года № 25090. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 29
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 17.01.2023 № 29 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 72 "Об утверждении Инструкции по рассмотрению обращений, сообщений, предложений, откликов и запросов в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17084) следующее изменение:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона органы прокуратуры рассматривают обращения, сообщения, предложения, отклики и запросы:
1) по поручениям Президента Республики Казахстан;
2) для защиты прав, свобод и законных интересов:
лиц, которые в силу физических, психических и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять их защиту;
неограниченного круга лиц;
лиц, общества и государства, если это необходимо для предотвращения необратимых последствий для жизни, здоровья людей либо безопасности Республики Казахстан;
3) субъектов частного предпринимательства по фактам вмешательства в их деятельность со стороны государственных органов, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц.
Обращения и сообщения, предусмотренные подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, рассматриваются органами прокуратуры в случаях:
нарушения законности или угрозы их наступления в деятельности правоохранительных и специальных государственных органов;
поступления жалобы на решения и действия (бездействие) уполномоченного административного органа либо его должностных лиц.
Категория лиц и обстоятельств, указанных в подпункте 2) настоящего пункта детализирована в Инструкции по организации надзора за законностью деятельности государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц, иных организаций независимо от формы собственности, а также принимаемых ими актов и решений, судебных актов, вступивших в законную силу, исполнительного производства, представительства интересов государства в суде по гражданским, административным делам и по делам об административных правонарушениях, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 мая 2018 года № 60 "О некоторых вопросах организации прокурорского надзора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16894) (далее – Инструкция по организации надзора за законностью деятельности государственных органов и иных организаций).".

"Қазақстан Республикасының прокуратурасы органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды және сұрау салуларды қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 1 маусымдағы № 72 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 8 қарашадағы № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 қарашада № 25090 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 29 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 17.01.2023 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы прокуратурасы органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды және сұрау салуларды қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 1 маусымдағы № 72 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17084 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес прокуратура органдары:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша;
2) мыналардың:
физикалық, психикалық және өзге де мән-жайларға байланысты өз құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғауды өзі дербес жүзеге асыра алмайтын адамдардың;
шектелмеген адамдар қатарының;
егер бұл адамдардың өмірі, денсаулығы не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардаптың алдын алуға қажет болса, адамдардың, қоғамның және мемлекеттің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғау үшін;
3) мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен олардың лауазымды адамдары тарапынан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне араласу фактілері бойынша олардың жолданымдарын, хабарларын, ұсыныстарын, үн қосуларын және сұрау салуларын қарайды.
Прокуратура органдары осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жолданымдарды және хабарларды мынадай:
құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметіндегі заңдылықтың бұзылуы немесе олардың орын алу қаупі болған;
уәкілетті әкімшілік органның не оның лауазымды адамының шешіміне және әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым келіп түскен жағдайларда қарайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың және мән-жайлардың санаты "Прокурорлық қадағалауды ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 2 мамырдағы № 60 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16894 болып тіркелген) Мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және олардың лауазымды адамдары, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдар қызметінің, сондай-ақ олар қабылдайтын актілер мен шешімдердің, заңды күшіне енген сот актілерінің, атқарушылық іс жүргізу, азаматтық, әкімшілік істер бойынша және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сотта мемлекет мүдделерін білдірудің заңдылығын қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта нақтыланған (бұдан әрі – Мемлекеттік органдар және басқа ұйымдар қызметінің заңдылығын қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық).".

2. Структурному подразделению по работе с обращениями и делопроизводству Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокуроров областей, районов и приравненных к ним прокуроров.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов

2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының өтініштермен жұмыс және іс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасының прокуратурасы ведомстволарының, мекемелерінің және білім беру ұйымының басшыларына, облыстардың, аудандардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасының прокуратурасы ведомстволарының, мекемелерінің және білім беру ұйымының басшыларына, облыстардың, аудандардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Г. Нурдаулетов