Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2021 года № 25167.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8687);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-47 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18143).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 ноября 2021 года
№ ҚР ДСМ-112
Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания онкологической помощи взрослому населению Республики Казахстан со злокачественными новообразованиями (далее – ЗН) в соответствии с перечнем злокачественных новообразований согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.

Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қарашада № 25167 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 452 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8687 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 452 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18143 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 12 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-112 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7 – бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қатерлі ісіктері (бұдан әрі – ҚІ) бар Қазақстан Республикасының ересек халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Основные понятия, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) верифицированный диагноз – клинический диагноз, подтвержденный морфологическими, лабораторными и инструментальными методами исследования;
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
5) клиническая группа – классификационная единица динамического медицинского наблюдения пациентов с онкологическими заболеваниями;
6) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
7) таргетная терапия злокачественных опухолей – метод химиотерапевтического лечения, характеризующийся блокированием роста раковых клеток с помощью вмешательства в механизм действия конкретных целевых (таргетных) молекул, необходимых для канцерогенеза и роста опухоли;
8) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
9) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
10) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
11) онкологическая помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на профилактику опухолей, диагностику и их раннее выявление, сохранение и восстановление здоровья онкологических пациентов;
12) патоморфологический референс-центр – лаборатория патоморфологии, проводящая референтно-экспертные исследования гистологических материалов, иммуногистохимические исследования (далее – ИГХ исследования) опухолей всех локализаций, молекулярные методы исследования опухолей человека для верификации диагноза ЗН и определения тактики лечения;

2. Осы Стандартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі бар, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) верификацияланған диагноз – морфологиялық, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерімен расталған клиникалық диагноз;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурс қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
5) клиникалық топ – онкологиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық медициналық байқаудың сыныптау бірлігі;
6) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе пациенттің жай-күйі кезінде профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек жөніндегі ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
7) қатерлі ісіктерді таргеттік терапия – канцерогенез және ісіктің өсуі үшін қажетті нақты мақсатты (таргеттік) молекулалардың әсер ету механизміне араласу арқылы қатерлі ісік жасушаларының өсуін бөгеумен сипатталатын химиотерапиялық емдеу әдісі;
8) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттарды диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалау жүргізу, аталған адамдарды сәйкестендіру, сондай-ақ олар жасайтын іс-әрекеттерді құжаттау мақсатында медициналық қызметтер көрсету;
9) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
10) мультидисциплинарлық топ (бұдан әрі – МДТ) – пациент ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына қарай қалыптасатын әртүрлі мамандар тобы;
11) онкологиялық көмек – ісіктердің профилактикасына, оларды ерте анықтауға, онкологиялық пациенттердің денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
12) патоморфологиялық референс – орталық-гистологиялық материалдарға референттік – сараптамалық зерттеулер, барлық оқшаулау ісіктеріне иммуногистохимиялық зерттеулер (бұдан әрі – ИГХ зерттеулер) жүргізетін патоморфология зертханасы, ҚІ диагнозын верификациялау және емдеу тактикасын айқындау үшін адам ісіктерін зерттеудің молекулалық әдістері;

13) радионуклидная диагностика – лучевое исследование, основанное на использовании радиоактивных изотопов или соединений, меченных радионуклидами, радиофармацевтическими лекарственными препаратами;
14) радионуклидная терапия – введение радиофармацевтического лекарственного препарата, который с помощью обмена веществ переносится к пораженному органу или ткани, эффект лечения основывается на местном радиоактивном излучении препарата;
15) радиофармацевтический лекарственный препарат – лекарственный препарат, содержащий в готовом для применения состоянии один или несколько радионуклидов (радиоактивных изотопов) в качестве действующего вещества или в составе действующего вещества;
16) лучевая терапия (радиотерапия) – метод лечения опухолей и некоторых неопухолевых заболеваний путем направленного и специально дозированного ионизирующего излучения;
17) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
18) противоопухолевая иммунотерапия – способ терапии онкологических заболеваний при помощи препаратов, которые стимулируют и модифицируют естественные механизмы защиты организма от вредного воздействия атипичных клеток;
19) лечение противоопухолевыми препаратами – использование лекарственных средств, тормозящих пролиферацию или необратимо повреждающих опухолевые клетки;
20) ядерная медицина – область медицины, в которой с целью профилактики, диагностики и лечения различных заболеваний органов и систем человека, включая онкологические заболевания, применяются радиоактивные элементы и ионизирующее излучение.
3. Организации, оказывающие онкологическую помощь, в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом, отраслевыми нормативными правовыми актами, настоящим Стандартом и осуществляют свою работу на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.
4. Онкологическая помощь оказывается медицинскими организациями вне зависимости от форм собственности и ведомственной принадлежности, имеющими лицензию на медицинскую деятельность по подвиду "Онкология", в целях обеспечения территориальной доступности онкологической медицинской помощи населению по месту их жительства и (или) прикрепления с учетом права выбора медицинской организации, во взаимодействии с общественными организациями.
Онкологическая помощь в регионах координируется медицинской организацией, определяемой решением местных государственных органов управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.

13) радионуклидтік диагностика – радионуклидтермен, радиофармацевтикалық дәрілік препараттармен таңбаланған радиоактивті изотоптарды немесе қосылыстарды пайдалануға негізделген сәулелік зерттеу;
14) радионуклидтік терапия – зат алмасудың көмегімен зақымданған органға немесе тінге ауыстырылатын радиофармацевтикалық дәрілік препаратты енгізу, емдеу әсері препараттың жергілікті радиоактивтік сәулеленуіне негізделеді;
15) радиофармацевтикалық дәрілік препарат – әсер етуші зат ретінде немесе әсер етуші зат құрамында қолдануға дайын күйінде бір немесе бірнеше радионуклидтер (радиоактивті изотоптар) бар дәрілік препарат;
16) сәулелік терапия (радиотерапия) – бағытталған және арнайы мөлшерленген иондаушы сәулелену жолымен ісіктерді және кейбір ісік емес ауруларды емдеу әдісі;
17) скринингтік қарап-тексеру зерттеулер – әртүрлі аурулардың ерте сатысында дамуын, сондай-ақ олардың пайда болу қаупі факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты медициналық тексеру кешені;
18) ісікке қарсы иммунотерапия – ағзаны атипті жасушалардың зиянды әсерінен қорғаудың табиғи тетіктерін ынталандыратын және түрлендіретін препараттардың көмегімен онкологиялық ауруларды емдеу тәсілі;
19) ісікке қарсы препараттармен емдеу – пролиферацияны тежейтін немесе ісік жасушаларын қалпына келтірмейтін дәрілерді қолдану;
20) ядролық медицина – онкологиялық ауруларды қоса алғанда, адам ағзалары мен жүйелерінің әртүрлі ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мақсатында радиоактивті элементтер мен иондаушы сәулелену қолданылатын медицина саласы.
3. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, кодексті, салалық нормативтік құқықтық актілерді, осы Стандартты басшылыққа алады және өз жұмысын Медициналық қызметке мемлекеттік лицензия негізінде жүзеге асырады.
4. Онкологиялық көмекті қоғамдық ұйымдармен (бұдан әрі – онкологиялық ұйым) өзара іс-қимыл жасай отырып, медициналық ұйымды таңдау құқығын ескере отырып, тұрғылықты және (немесе) тіркелген жері бойынша халыққа онкологиялық медициналық көмектің аумақтық қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, "Онкология"-ның кіші түрі бойынша Медициналық қызметке лицензиясы бар медициналық ұйымдар көрсетеді.
Өңірлердегі онкологиялық көмекті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті мемлекеттік органдарының шешімімен айқындалатын медициналық ұйым үйлестіреді.

5. Онкологическая помощь оказывается врачами, имеющими сертификат специалиста в области здравоохранения по специальностям "Онкология", "Онкология радиационная", "Онкология химиотерапевтическая", "Радиология", "Ядерная медицина", и по специализациям: "Маммология", "Онкологическая хирургия".
6. Онкологическая помощь оказывается населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и регулируется статьей 196 Кодекса.
7. При проведении профилактических скрининговых обследований и при подозрении на ЗН диагностические исследования проводятся в рамках ГОБМП и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), оказание услуг регулируются статьями 196 и 200 Кодекса.
8. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями прикрепленных пациентов с ЗН осуществляется в рамках ГОБМП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24069). Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями пациентов с ЗН в амбулаторных условиях осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885). За координаторами онкологической помощи в регионах закрепляется анализ и составление заявок на лекарственные средства и медицинские изделия на амбулаторном уровне, которые согласуются с республиканским координатором.
9. Отказ от онкологической помощи пациентов регламентирован статьей 136 Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьей 137 Кодекса. Оказание онкологической помощи без согласия пациента допускается в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Кодекса.

5. Онкологиялық көмекті "Онкология", "Радиациялық онкология", "Химиотерапиялық онкология", "Радиология", "Ядролық медицина" мамандықтары және "Маммология", "Онкологиялық хирургия" мамандықтары бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар дәрігерлер көрсетеді.
6. Халыққа онкологиялық көмек тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде көрсетіледі және Кодекстің 196-бабымен реттеледі.
7. Профилактикалық скринингтік зерттеп-қараулар жүргізу кезінде және ҚІ-ке күдік болған кезде диагностикалық зерттеулер ТМККК шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде жүргізіледі, қызметтер көрсету Кодекстің 196 және 200-баптарымен реттеледі.
8. Тіркелген ҚІ бар пациенттерді дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрығына сәйкес ТМККК шеңберінде жүзеге асырылады, сондай-ақ "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24069 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады. ҚІ бар пациенттерді амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету "Белгілі бір аурулары (жай – күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады. Өңірлердегі онкологиялық көмектің үйлестірушілеріне республикалық үйлестірушімен келісілетін амбулаториялық деңгейде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға арналған өтінімдерді талдау және жасау бекітіледі.
9. Пациенттердің онкологиялық көмектен бас тартуы Кодекстің 137-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кодекстің 136-бабында регламенттелген. Кодекстің 137-бабының 1-тармағына сәйкес пациенттің келісімінсіз онкологиялық көмек көрсетуге жол беріледі.

10. Онкологическая помощь пациентам с ЗН осуществляется на первичном, вторичном и третичном уровнях в форме плановой медицинской помощи в виде специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи, медицинской реабилитации, паллиативной медицинской помощи в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, а также на дому и в санаторно-курортных организациях. Мониторинг за соблюдением преемственности и комплексности в оказании онкологической помощи на первичном и вторичном уровнях возлагается на координаторов онкологической помощи в регионах.
11. Онкологическая помощь оказывается в соответствии с клиническими протоколами, а в случае их отсутствия в соответствии с современными достижениями науки и практики в области онкологии с учетом принципов доказательности.
12. Для обеспечения индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам с ЗН в организациях, оказывающих онкологическую помощь, создаются МДГ на первичном, вторичном, третичном уровнях.
13. МДГ состоит из руководителя (врач менеджер здравоохранения или врач по специальности "Онкология"), врачей по специальностям: "Онкология"; "Онкология и гематология детская"; "Онкология радиационная", "Онкология химиотерапевтическая", "Радиология", "Ядерная медицина", "Маммология", "Онкологическая хирургия", "Ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности", "Эндоскопия по профилю основной специальности", "Патологическая анатомия", "Цитопатология", "Хоспис и паллиативная помощь", средний медицинский работник для ведения протокола заседания. В сложных клинических случаях привлекаются профильные специалисты соответствующих специальностей и специализаций, а также специалисты психолого-социального профиля.
14. Работа МДГ строится на принципах комплексности, преемственности оказания онкологической помощи. МДГ принимает решение в пределах уровня оказания медицинской помощи. На первичном уровне функции МДГ возлагаются на утвержденные врачебно-консультативные комиссии медицинских организаций первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и клинико-диагностической помощи (далее – КДП). На вторичном и третичном уровнях МДГ создаются из специалистов в каждой организации, оказывающей онкологическую помощь. В случае расхождения мнений, решение принимается путем открытого голосования, учитывая предшествующие решения. Решение МДГ организации третичного уровня является приоритетным при рассмотрении вопроса о тактике, выборе метода лечения и в спорных случаях. Решение МДГ оформляется в виде заключения МДГ согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.

10. ҚІ бар пациенттерге онкологиялық көмек бастапқы, екінші және үшінші деңгейлерде жоспарлы медициналық көмек нысанында мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек, медициналық оңалту, амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда паллиативтік медициналық көмек түрінде, сондай-ақ үйде және санаторий-курорттық ұйымдарда жүзеге асырылады. Бастапқы және қайталама деңгейлерде онкологиялық көмек көрсетуде сабақтастық пен кешенділіктің сақталуына Мониторинг өңірлердегі онкологиялық көмек үйлестірушілеріне жүктеледі. Онкологиялық көмек клиникалық хаттамаларға сәйкес, ал олар болмаған жағдайда дәлелдемелер қағидаттарын ескере отырып, онкология саласындағы ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес көрсетіледі.
11. Онкологиялық көмек клиникалық хаттамаларға сәйкес, ал олар болмаған жағдайда дәлелдемелер қағидаттарын ескере отырып, онкология саласындағы ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес көрсетіледі.
12. ҚІ бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуге жеке көзқарасты қамтамасыз ету үшін онкологиялық ұйымдарда бастапқы, екінші, үшінші деңгейлерде МДТ құрылады.
13. МДТ басшыдан ("Денсаулық сақтау менеджері" дәрігері немесе "Онкология" мамандығы бойынша дәрігер), "Онкология", "Балалар онкологиясы және гематологиясы", "Радиациялық онкология", "Химиотерапиялық онкология", "Радиология", "Ядролық медицина", "Маммология", "Онкологиялық хирургия", "Негізгі мамандық бейіні бойынша Ультрадыбыстық диагностика", "Негізгі мамандық бейіні бойынша Эндоскопия", "Патологиялық анатомия", "Цитопатология", "Хоспис және паллиативтік көмек" мамандықтары бойынша дәрігерлерден тұрады. Күрделі клиникалық жағдайларда тиісті мамандықтар мен мамандандырулардың басқа да бейінді мамандары, сондай-ақ психологиялық-әлеуметтік бейіндегі мамандар тартылады.
14. МДТ жұмысы онкологиялық көмек көрсетудің кешенділігі, сабақтастығы қағидаттарына негізделеді. МДТ медициналық көмек көрсету деңгейі шегінде шешім қабылдайды. Бастапқы деңгейде МДТ функциялары медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі-МСАК) және клиникалық – диагностикалық көмек (бұдан әрі-КДК) медициналық ұйымдарының бекітілген дәрігерлік – консультациялық комиссияларына жүктеледі. Екінші және үшінші деңгейлерде МДТ онкологиялық көмек көрсететін әр ұйымның мамандарынан құрылады. Пікірлер алшақтаған жағдайда, шешім алдыңғы шешімдерді ескере отырып, ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Үшінші деңгейдегі ұйымдардың МДТ шешімі емдеу тәсілін, әдісін таңдау туралы және даулы жағдайларда басымдық болып табылады. МДТ шешімі осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес МДТ қорытындысы түрінде ресімделеді.

15. Основными задачами МДГ являются:
На первичном уровне:
1) коллегиальный выбор методов диагностики, динамического наблюдения, психологическая коррекция пациентов со ЗН;
2) постановка и снятие с динамического медицинского наблюдения пациентов в зависимости от клинических групп.
На вторичном уровне:
1) определение тактики лечения;
2) мониторинг эффективности лечения пациентов со ЗН в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях;
3) направление на получение медицинских услуг на третичный уровень;
4) мониторинг постановки и снятия с динамического медицинского наблюдения пациентов со ЗН в зависимости от клинических групп.
На третичном уровне (республиканские организации):
1) оценка эффективности лечения пациентов со ЗН в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях на первичном и вторичном уровнях;
2) выработка рекомендаций по новым методам терапии, с учетом персонифицированного подхода и предшествующего лечения.
16. На заседаниях МДГ рассматриваются:
1) все первичные пациенты с верифицированным диагнозом ЗН. В случае установки диагноза ЗН после проведенного планового оперативного лечения заседание МДГ проводится в отделении, по результатам полученного гистологического заключения;
2) пациенты с подозрением на ЗН, диагностика которых затруднена;
3) пациенты с рецидивом ЗН;
4) пациенты, нуждающиеся в изменении тактики лечения в связи с возникшими осложнениями, противопоказаниями, прогрессированием процесса; при получении дополнительных данных в процессе лечения;
5) пациенты в случае невозможности выполнения рекомендаций предыдущего заседания МДГ по причине осложнений, прогрессирования, наличия противопоказаний, отказа пациента;
6) пациенты, нуждающиеся в направлении на диагностику и лечение в организации третичного уровня и за рубеж;
7) пациенты, нуждающиеся в таргетных и иммунопрепаратах.
17. Решение МДГ осуществляется организациями, оказывающими онкологическую помощь, на всех уровнях. За организацией, координирующей онкологическую помощь в регионах, закрепляется анализ работы всех комиссий МДГ медицинских организаций.
18. Заключение МДГ вносится в медицинскую информационную систему (далее – МИС) в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 052/у (далее – медицинская карта амбулаторного пациента) и (или) медицинскую карту стационарного пациента по форме № 001/у (далее – медицинская карта стационарного пациента), утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020), с последующим автоматическим формированием записи в журнале заседаний МДГ.

15. МДТ-ның негізгі міндеттері:
Бастапқы деңгейде
1) диагностиканың, динамикалық бақылаудың әдістерін алқалық таңдау, ҚІ бар пациенттерді психологиялық түзету;
2) клиникалық топтарға байланысты пациенттерді динамикалық медициналық бақылаудан алу және қою.
Екінші деңгейде:
1) емдеу тәсілін анықтау;
2) амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда ҚІ бар пациенттерді емдеу тиімділігінің мониторингі;
3) үшінші деңгейде медициналық қызмет алуға жолдама (республикалық ұйымдар);
4) клиникалық топтарға байланысты ҚІ бар пациенттерді динамикалық медициналық бақылаудан алу және қою мониторингі;
Үшінші деңгейде (республикалық ұйымдар):
1) бастапқы және қайталама деңгейлерде амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда ҚІ бар пациенттерді емдеу тиімділігін бағалау;
2) дербестендірілген тәсілді және алдыңғы емдеуді ескере отырып, терапияның жаңа әдістері бойынша ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
16. МДТ отырысында қаралатын пациенттер:
1) верификацияланған ҚІ диагнозы бар барлық бастапқы пациенттер; жоспарлы жедел емдеуден кейін ҚІ диагнозы қойылған жағдайда, алынған гистологиялық қорытынды нәтижелері бойынша бөлімшеде МДТ отырысы өткізіледі;
2) диагностикасы қиын ҚІ күдікті пациенттер;
3) ҚІ қайталануы бар пациенттер;
4) емдеу процесінде қосымша деректер алған кезде туындаған асқынуларға, қарсы көрсетілімдерге, процестің өршуіне байланысты емдеу тәсілін өзгертуді қажет ететін пациенттер;
5) асқыну, өршу, қарсы көрсетілімдердің болуы, пациенттің бас тартуы себебі бойынша МДТ-ның алдыңғы отырысының ұсынымдарын орындау мүмкін болмаған жағдайдағы пациенттер;
6) уәкілетті органның қарауындағы, онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – республикалық ұйым) және шетелде емделуге жолдаманы қажет ететін пациенттер;
7) таргеттік және иммунопрепараттарға мұқтаж пациенттер жіберіледі.
17. МДТ шешімін барлық деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар жүзеге асырады. Өңірлердегі онкологиялық көмекті үйлестіретін ұйымға медициналық ұйымдардың МДТ барлық комиссияларының жұмысына талдау бекітіледі.
18. МДТ қорытындысы медициналық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – МАЖ) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) № 052/е нысаны бойынша науқастың амбулаториялық медициналық картасына (бұдан әрі – науқастың амбулаториялық медициналық картасы) және № 001/е нысаны бойынша науқастың стационарлық медициналық картасына (бұдан әрі – науқастың стационарлық медициналық картасы) және кейіннен МДТ отырыстар журналына жазбаны автоматты түрде қалыптастыру арқылы енгізіледі.

19. В случае направления пациентов на лечение в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном или третичном уровнях, в МИС формируется выписка из протокола заседания МДГ с принятым решением, которая поступает в организацию направления на согласование.
Глава 2. Структура организаций, оказывающих онкологическую помощь
20. На первичном уровне онкологическая помощь осуществляется медицинскими организациями ПМСП и КДП.
21. В организациях, оказывающих онкологическую помощь, на вторичном и третичном уровнях, организуются структурные подразделения:
1) клинико-диагностическое отделение с подразделением динамического наблюдения;
2) отделение лучевой терапии (радиологическое отделение);
3) отделение химиотерапии;
4) отделение хирургии опухолей.
Дополнительно организуются следующие отделения:
1) отделение (центр) ядерной медицины: отделение радионуклидной диагностики, отделение радионуклидной терапии;
2) узкоспециализированные отделения и центры;
3) отделение (кабинет) восстановительного лечения и реабилитации онкологических больных;
4) отделение (центр) паллиативной медицинской помощи и поддерживающей терапии.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих онкологическую помощь
22. Организации, оказывающие онкологическую помощь, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику, лечение, паллиативную помощь и медицинскую реабилитацию пациентов с ЗН на первичном, вторичном и третичном уровнях.
23. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих онкологическую помощь, определены Положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 70) статьи 7 Кодекса.
24. Организации, оказывающие онкологическую помощь, обеспечивают оказание медицинской помощи с соблюдением противоэпидемического режима работы на основании действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Глава 4. Порядок оказания онкологической помощи
Параграф 1. Порядок оказания онкологической помощи в амбулаторных условиях
25. Онкологическая помощь в амбулаторных условиях оказывается организациями здравоохранения, оказывающими ПМСП и КДП (первичный уровень), клинико-диагностическим отделением с подразделением динамического наблюдения организаций, оказывающих онкологическую помощь на вторичном и третичном уровнях, вне зависимости от форм собственности и ведомственной принадлежности.

19. Пациенттерді екінші немесе үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымға емдеуге жіберген жағдайда, МАЖ-да МДТ отырысының хаттамасынан қабылданған шешімі бар үзінді қалыптастырылады, ол келісуге жіберу ұйымына түседі.
2-тарау. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
20. Бастапқы деңгейде онкологиялық көмекті МСАК және КДК медициналық ұйымдары жүзеге асырады.
21. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда екінші және үшінші деңгейлерде құрылымдық бөлімшелер ұйымдастырылады:
1) динамикалық бақылау бөлімшесі бар клиникалық-диагностикалық бөлімше;
2) сәулелік терапия бөлімшесі (радиологиялық бөлімше);
3) химиотерапия бөлімшесі;
4) ісіктер хирургиясы бөлімшесі.
Қосымша мынадай бөлімшелер ұйымдастырылады:
1) ядролық медицина бөлімшесі (орталығы): радионуклидтік диагностика бөлімшесі, Радионуклидтік терапия бөлімшесі;
2) жоғары мамандандырылған бөлімшелер мен орталықтар;
3) онкологиялық науқастарды қалпына келтіру емі және оңалту бөлімшесі (кабинеті) ;
4) паллиативтік медициналық көмек және қолдаушы терапия бөлімшесі (орталығы).
3 -тарау. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
22. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар бастапқы, қайталама және үшінші деңгейлерде ҚІ бар пациенттерді профилактикалауға, диагностикалауға, емдеуге, паллиативтік көмекке және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы жүргізу мақсатында құрылады.
23. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары Кодекстің 7-бабының 70) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеде айқындалған.
24. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер негізінде эпидемияға қарсы жұмыс режимін сақтай отырып, медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
4 -тарау. Онкологиялық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Амбулатория жағдайында онкологиялық көмек көрсету тәртібі
25. Амбулаториялық жағдайларда онкологиялық көмекті меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, екінші және үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымдардың динамикалық байқау бөлімшесімен МСАК және КДК (бастапқы деңгей) көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, клиникалық-диагностикалық бөлімше көрсетеді.

26. Специалисты ПМСП обеспечивают организацию:
1) комплекса мероприятий по профилактике и раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний, включая информационно-разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам онкологической настороженности;
2) скрининговых исследований целевых групп взрослого населения для раннего выявления ЗН и поведенческих факторов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572);
3) опроса и осмотра пациентов в смотровом, доврачебном кабинетах с целью раннего выявления предраковых и онкологических заболеваний;
4) осмотра врача общей практики (далее – ВОП) с целью определения состояния пациента и направления к врачу онкологу, маммологу, профильным специалистам при подозрении на ЗН и прогрессировании процесса в соответствии с порядком осмотра пациента при подозрении на злокачественное новообразование и (или) прогрессировании онкологического процесса врачом общей практики организации первичной медико-санитарной помощи, врачом специалистом организации консультативно-диагностической помощи согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
5) формирования групп лиц с риском развития онкологических заболеваний для их последующего оздоровления с привлечением профильных специалистов, мониторинг поведенческих факторов риска и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска ЗН осуществляется в соответствии с порядком наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи согласно приложению 4 к настоящему Стандарту;
6) выездов мобильных групп на места с целью повышения уровня диагностики ЗН в составе ВОП, онколога, профильных специалистов с использованием передвижных медицинских комплексов согласно приказу Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21745);
7) динамического наблюдения за пациентами с онкологическими, хроническими и предопухолевыми заболеваниями в зависимости от клинической группы;

26. МСАК мамандары мыналарды ұйымдастыруды қамтамасыз етуі қажет:
1) Онкологиялық сақтық мәселелері бойынша тіркелген халық арасында ақпараттық түсіндіру жұмысын қоса алғанда, обыралды және онкологиялық аурулардың профилактикасы және ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешені;
2) "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы зерттеулерді жүргізу қағидаларын, көлемін және кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген), ҚІ мен мінез-құлық факторларын ерте анықтау үшін ересек халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеу;
3) обыр алды және онкологиялық ауруларды ерте анықтау мақсатында қарау, дәрігерге дейінгі кабинеттерде пациенттен сұрау және қарап-тексеру жүргізу;
4) ҚІ күдікті және үдерістің өршуі кезінде пациенттің жай-күйін анықтау және онколог, маммолог, бейінді мамандарға жіберу мақсатында жалпы практика дәрігерінің (бұдан әрі – ЖПД) қарап, осы Стандартқа 3 – қосымшаға сәйкес пациенттің жай-күйін айқындау және ҚІ-ға күдік болған және қатерлі ісікке күдік туындаған және (немесе) онкологиялық процесс өршіген кезде пациентті қарап-тексеру тәртібіне сәйкес процесс үдеген кезде онкологқа, маммологқа, бейінді мамандарға жіберу мақсатында жалпы практика дәрігерін (бұдан әрі-ЖПД) қарап-тексеру;
5) бейінді мамандарды тарта отырып, оларды кейіннен сауықтыру үшін онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру, мінез-құлықтық қауіп факторларының мониторингі және анықталған ҚІ қауіп факторларын төмендету дағдыларына оқыту осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес бастапқы медициналық-санитариялық көмек және консультациялық-диагностикалық көмек медициналық ұйымдарында жоғары онкологиялық қатер топтарын байқау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады;
6) "Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық поездар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21745 болып тіркелген) сәйкес ЖПД, онколог, бейінді мамандар құрамында ЖПД диагностикасының деңгейін арттыру мақсатында жергілікті жерлерге мобильдік топтардың шығуы;
7) клиникалық топқа байланысты онкологиялық, созылмалы және ісік алды аурулары бар пациенттерді динамикалық бақылау;

8) паллиативной медицинской помощи и медицинской реабилитации пациентам с ЗН в соответствии с клиническими протоколами.
27. КДП включает:
1) врачебный осмотр с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
2) дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
3) лабораторное и инструментальное обследование пациента; отбор и направление на госпитализацию онкологических пациентов для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
4) ведение и лечение пациента с учетом рекомендаций МДГ;
5) проведение амбулаторной противоопухолевой терапии.
28. КДП оказывается врачами онкологами, маммологами и профильными специалистами.
29. При отсутствии в штате врача-онколога, назначается координатор оказания онкологической помощи (далее – КООП) из числа медицинских работников организации, оказывающей ПМСП или КДП, прошедших курсы повышения квалификации по онконастороженности и ранней диагностике ЗН.
30. При подозрении или выявлении опухолевого заболевания ВОП направляют пациента к онкологу или КООП.
31. Онколог или КООП с момента выдачи направления ВОП в течение семи рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования, по результатам которых направляет пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь, для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения.
32. Врач-онколог с момента установления предварительного диагноза ЗН или подозрения на рецидив заболевания организует забор цитологического, гистологического материала (биопсийного, операционного материала), консервацию, маркировку и направление на морфологическое исследование материала, а также направляет на диагностические исследования, необходимые для установления диагноза, распространенности онкологического процесса и определения стадии заболевания, рецидива заболевания.
33. Для определения молекулярно-биологических особенностей опухолей с целью индивидуализации лечения пациентов, а также для подтверждения (верификации) диагноза ЗН, проводятся ИГХ и молекулярно-генетические исследования. ИГХ исследования проводятся на уровне патоморфологических лабораторий организаций, оказывающих онкологическую помощь, вторичного уровня и референс-центров третичного уровня и осуществляются согласно клиническим протоколам.
34. К направлению материала для ИГХ исследований (парафиновые блоки и микропрепараты) прилагаются выписка из медицинской карты амбулаторного или стационарного пациента, заключение МДГ, гистологическое заключение. Доставка материалов для ИГХ исследований осуществляется по почте, курьерской службой, лично пациентом и (или) его родственниками.

8) клиникалық хаттамаларға сәйкес ҚІ бар пациенттерге паллиативтік медициналық көмек және медициналық оңалту.
27. КДК қамтиды:
1) науқастың жағдайын анықтау және диагноз қою үшін медициналық тексеру;
2) диагнозды верификациялау мақсатында ҚІ күдікті адамдарды жете тексеру;
3) пациентті зертханалық және аспаптық тексеру; мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық пациенттерді іріктеу және емдеуге жатқызуға жіберу;
4) МДТ ұсынымдарын ескере отырып, пациентті жүргізу және емдеу;
5) Амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу.
28. КДҚ онколог дәрігерлер, маммологтар және бейінді мамандармен көрсетіледі.
29. Штатта онколог-дәрігер болмаған кезде МСАК немесе КДҚ көрсететін ұйымның онкосақтық және ҚІ ерте диагностикасы бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен медицина қызметкерлерінің қатарынан онкологиялық көмек көрсетуді үйлестіруші (бұдан әрі – ОККҮ) тағайындалады.
30. Ісік ауруына күдік болған немесе анықталған жағдайда ЖПД пациентті онкологқа немесе ОККҮ-ға жібереді.
31. Онколог немесе ОККҮ ЖПД жолдаманы берген сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарап-тексеруді және қажетті зерттеулерді жүргізеді, олардың нәтижелері бойынша диагнозды растау және қадағалап-қарау мен емдеудің кейінгі тәсілін айқындау үшін пациентті онкологиялық көмек көрсететін ұйымға жібереді.
32. Онколог-дәрігер ҚІ алдын ала диагнозын қойған немесе аурудың қайталануына күдіктенген сәттен бастап цитологиялық, гистологиялық материал (биопсиялық, операциялық материал) алуды, консервациялауды, таңбалауды және материалды морфологиялық зерттеуге жіберуді ұйымдастырады, сондай-ақ диагнозды, онкологиялық процестің таралуын белгілеу және аурудың сатысын, аурудың қайталануын айқындау үшін қажетті диагностикалық зерттеулерге жібереді.
33. Пациенттерді емдеуді даралау мақсатында ісіктердің молекулярлық-биологиялық ерекшеліктерін анықтау, сондай-ақ ҚІ диагнозын растау (верификациялау) үшін ИГХ және молекулярлық-генетикалық зерттеулер жүргізіледі. ХГҚ зерттеулер онкологиялық көмек көрсететін ұйымдардың патоморфологиялық зертханалары, Екінші деңгейдегі және үшінші деңгейдегі референс-орталықтары деңгейінде жүргізіледі және клиникалық хаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады.
34. ИГХ зерттеулерге арналған материалдың бағытына (парафинді блоктар және микропрепараттар) амбулаториялық немесе стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірме, МДТ қорытындысы, гистологиялық қорытынды қоса беріледі. ИГХ зерттеулерге арналған материалдарды жеткізуді пошта, курьерлік қызмет, пациенттің жеке өзі және (немесе) оның туыстары жүзеге асырады.

35. Сроки проведения ИГХ исследований не превышают четырнадцати рабочих дней со дня получения материала. Заключение ИГХ исследования с указанием даты, номера исследования, фамилии исполнителя вносится в МИС и передается в организацию, направившую материал на исследование, посредством информационного взаимодействия или по почте.
36. Референс-центр осуществляет консультации сложных диагностических случаев, экспертизу ИГХ исследования с использованием возможностей телемедицинского консультирования (дистанционных медицинских услуг). Экспертиза ИГХ исследований, проводимых в патоморфологических лабораториях, осуществляется референс-центрами не реже одного раза в год.
37. Хранение парафиновых блоков, стеклопрепаратов и заключений в архиве патоморфологических лабораторий осуществляется в течение пятнадцати лет, в архиве референс-центров – двадцать пять лет.
38. Для уточнения диагноза в сложных клинических случаях проводятся международные телеконсультации биообразцов опухолей через систему телепатологии. Сроки проведения телеконсультаций не превышают тридцать рабочих дней.
39. Обследование пациентов с применением методов ядерной медицины осуществляется в диагностических отделениях центров ядерной медицины.
40. Весь период обследования пациентов с подозрением на наличие ЗН в амбулаторных условиях отображается в МИС с указанием маркеров онконастороженности в рамках следующих сроков обследования:
1) специалист смотрового кабинета при подозрении или выявлении опухолевого заболевания выставляет маркер "Онконастороженность 1", направляет пациента к ВОП в течение трех рабочих дней;
2) ВОП совместно с профильным специалистом проводит дообследование и направляет пациента к онкологу или КООП в течение пяти рабочих дней с установкой маркера "Онконастороженность 2";
3) онколог или КООП с момента выдачи направления ВОП в течение десяти рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования, по результатам которых направляет пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь, для подтверждения и установления диагноза, определения последующей тактики ведения и лечения с установкой маркера "Онконастороженность 3";
4) консультации специалистами и обследование пациентов с подозрением на ЗН в амбулаторных условиях проводится по "зеленому" коридору – вне общей очерҰдности и ограничений, в течение восемнадцати рабочих дней;
5) врач-онколог организации вторичного уровня проводит диагностические исследования, необходимые для подтверждения и установления окончательного диагноза, распространҰнности процесса.

35. ИГХ зерттеулер жүргізу мерзімдері материал алынған күннен бастап он төрт жұмыс күнінен аспайды. Зерттеудің ИГХ қорытындысы зерттеудің күнін, нөмірін, орындаушының тегін көрсете отырып, МАЖ-ға енгізіледі және материалды зерттеуге жіберген ұйымға ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы немесе пошта арқылы беріледі.
36. Референс-орталық телемедициналық консультация беру (қашықтықтан медициналық қызмет көрсету) мүмкіндіктерін пайдалана отырып, күрделі диагностикалық жағдайларға консультация беруді, ИГХ зерттеуді сараптауды жүзеге асырады. Патоморфологиялық зертханаларда жүргізілетін зерттеулердің ИГХ сараптамасын референс-орталықтар жылына кемінде бір рет жүзеге асырады.
37. Парафинді блоктарды, шыны препараттарды және қорытындыларды патоморфологиялық зертханалардың мұрағатында сақтау он бес жыл ішінде, референс-орталықтардың мұрағатында – жиырма бес жыл ішінде жүзеге асырылады.
38. Күрделі клиникалық жағдайларда диагнозды нақтылау үшін телепатология жүйесі арқылы ісіктердің биоәртүрлеріне халықаралық телеконсультациялар жүргізіледі. Телеконсультация өткізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайды.
39. Пациенттерді ядролық медицина әдістерін қолдана отырып зерттеп-қарау ядролық медицина орталықтарының диагностикалық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
40. Амбулаториялық жағдайларда ҚІ бар деген күдігі бар пациенттерді тексерудің барлық кезеңі МАЖ-да келесі мерзімдері шеңберінде онкоcақтық маркерлерін көрсете отырып жүргізіледі:
1) қарау кабинетінің маманы ісік ауруына күдік болған немесе анықталған кезде "Онкосақтық 1" маркерін қояды, пациентті үш жұмыс күні ішінде ЖПД-ға жібереді;
2) ЖПД бейінді маманмен бірлесіп толық тексеру жүргізеді және пациентті онкологқа немесе ООКҮ "Онкосақтық 2" маркерін орната отырып, бес жұмыс күні ішінде жібереді;
3) онколог немесе ОККҮ ЖПД жолдаманы берген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде қарап-тексеруді және қажетті зерттеулерді жүргізеді, олардың нәтижелері бойынша пациентті диагнозды растау және белгілеу, "Онкосақтық 3" маркерін орната отырып, жүргізу мен емдеудің кейінгі тәсілін айқындау үшін онкологиялық көмек көрсететін ұйымға жібереді;
4) мамандардың консультациялары және амбулаториялық жағдайларда ҚІ күдікті пациенттерді тексеру "жасыл" дәліз бойынша – жалпы кезектілік пен шектеулерден тыс, он сегіз жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
5) Екінші деңгейдегі ұйымның онколог дәрігері түпкілікті диагнозды, процестің таралуын растау және белгілеу үшін қажетті диагностикалық зерттеулер жүргізеді;

6) углубленное обследование пациентов Iа клинической группы с целью верификации диагноза проводится в течение пятнадцати рабочих дней с момента обращения в организацию, оказывающую онкологическую помощь, с целью уточнения тактики лечения и персонификации терапии – в течение тридцати рабочих дней;
7) весь маршрут первичного онкологического пациента согласно приложению 5 к настоящему Стандарту, сроки обследования в соответствии с маркерами онконастороженности мониторируются в ситуационном центре организации, координирующую онкологическую помощь в регионе.
41. При невозможности окончательного утверждения о наличии или отсутствии ЗН после проведения полного обследования на вторичном уровне, пациент направляется на консультацию в организации третичного уровня.
42. Специализированное лечение пациента с ЗН начинается не позднее тридцати календарных дней с момента установления диагноза и взятия под динамическое наблюдение.
43. Пациенты с подозрением на ЗН и подтвержденным диагнозом ЗН подлежат динамическому наблюдению по клиническим группам:
1) группа Iа – пациенты с заболеванием, подозрительным на ЗН;
2) группа Iб – пациенты с предопухолевыми заболеваниями;
3) группа II – пациенты со ЗН, подлежащие специальному лечению (хирургическое лечение, химиотерапия, лучевая терапия, иммунная клеточная терапия);
4) группа IIа – пациенты с ранними формами ЗН, подлежащие радикальному лечению;
5) группа III – пациенты после проведенного радикального лечения злокачественной опухоли (практически здоровые лица);
6) группа IV – пациенты с распространенными формами ЗН, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
44. По результатам углубленного обследования пациента Iа клинической группы врачи первичного уровня снимают подозрение на ЗН или переводят в соответствующие клинические группы:
1) при выявлении предопухолевого заболевания пациента переводят в Iб клиническую группу;
2) при подтверждении (верификации) диагноза ЗН пациента берут на динамическое наблюдение по II клинической группе;
3) пациенты с запущенными формами ЗН, не поддающимися специальному лечению, переводятся в IV клиническую группу.
45. Пациенты Iб клинической группы подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению специалистами ПМСП и КДП в организациях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях по месту их прикрепления, осуществляемые в соответствии с порядком наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.

6) диагнозды верификациялау мақсатында клиникалық Іа топтың пациенттерін тереңдетіп тексеру онкологиялық көмек көрсететін ұйымға жүгінген кезден бастап он бес жұмыс күні ішінде, емдеу тәсілін нақтылау және терапияны дербестендіру мақсатында - отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
7) осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес бастапқы онкологиялық пациенттің барлық бағыты, онкосақтық маркерлеріне сәйкес тексеру мерзімдері қайталама деңгейде онкологиялық көмек көрсететін ұйымның ахуалдық орталығында мониторинг жүргізіледі.
41. Қайталама деңгейде толық тексеру жүргізілгеннен кейін ҚІ бар немесе жоқ екендігі туралы түпкілікті бекіту мүмкін болмаған кезде пациент үшінші деңгейдегі ұйымда консультацияға жіберіледі.
42. ҚІ бар пациентті мамандандырылған емдеу диагноз қойылған және динамикалық бақылауға алынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей басталады.
43.ҚІ-ға күдікті және ҚІ диагнозымен расталған пациенттер клиникалық топтар бойынша динамикалық бақылауға жатады:
1) Іа тобы – ҚІ күдікті ауруы бар пациенттер;
2) Іб тобы – ісік алды аурулары бар пациенттер;
3) II топ – арнайы емдеуге жататын ҚІ бар пациенттер (хирургиялық емдеу, химиотерапия, сәулелік терапия, иммундық жасушалық терапия);
4) ІІа тобы – түбегейлі емдеуге жататын ҚІ ерте нысандары бар пациенттер;
5) III топ – қатерлі ісікті радикалды емдеуден кейінгі пациенттер (іс жүзінде сау адамдар);
6) IV топ – паллиативтік немесе симптоматикалық емдеуге жататын ҚІ таралған нысандары бар пациенттер.
44. Іа клиникалық тобындағы пациентті тереңдетіп тексеру нәтижелері бойынша бастапқы деңгейдегі дәрігерлер ҚІ-ға күдікті алып тастайды немесе тиісті клиникалық топтарға ауыстырады:
1) ісік алды ауруы анықталған кезде пациентті Iб клиникалық топқа ауыстырады;
2) ҚІ диагнозын растау (верификациялау) кезінде пациентті II клиникалық топ бойынша динамикалық бақылауға алады;
3) арнайы емдеуге келмейтін ҚІ дамыған нысандары бар пациенттер IV клиникалық топқа ауыстырылады.
45. Клиникалық топтың Іб пациенттері осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек көрсету медициналық ұйымдарында жоғары онкологиялық қауіп топтарын бақылау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылатын, бекітілген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдарда МСАК және КДК мамандарының динамикалық бақылауына және сауықтыруына жатады.

46. Во II клинической группе наблюдаются все первичные пациенты со ЗН, которым показано специальное лечение, независимо от стадии заболевания, в том числе пациенты с 4 стадией ЗН, при наличии показаний к специальному лечению.
47. Перевод из II клинической группы в III группу осуществляется после завершения полного курса специального лечения при получении диагностически подтвержденных результатов радикального излечения, а также отсутствия прогрессирования и рецидива ЗН.
48. Медицинское динамическое наблюдение пациентов III клинической группы осуществляется:
1) в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
2) в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
3) с третьего года – один раз в год.
49. Динамическое наблюдение II клинической группы специалистами вторичного уровня проводится в соответствие с периодическими клиническими протоколами, не менее чем один раз в три месяца.
50. Пациенты из III клинической группы переводятся во II при прогрессировании и рецидиве ЗН.
51. К IV клинической группе относятся пациенты с запущенными формами ЗН, с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специальное лечение, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
52. Перевод из II клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания на фоне лечения.
53. Перевод из III клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания за время динамического наблюдения и ухудшения состояния, не позволяющего проводить специальное лечение.
54. Пациенты IV клинической группы, нуждающиеся в получении паллиативного и симптоматического лечения, наблюдаются в организации ПМСП по месту прикрепления. С онкологического учета пациенты IV клинической группы не снимаются.
55. Пациенты со ЗН подлежат пожизненному медицинскому динамическому наблюдению в организации, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях по месту прикрепления – первичный уровень (III клиническая группа) и организациями, оказывающими онкологическую помощь на вторичном уровне (II клиническая группа) по месту жительства и прикрепления.
56. При смене места жительства и смене организации прикрепления в пределах страны, региона, пациент с динамического наблюдения не снимается, а проводится его дислокация по месту нового прикрепления или проживания, с направлением документов в организации первичного и вторичного уровней.
57. Пациент со ЗН снимается с учета в случаях:
1) переезда в другую страну с выдачей ему подробной выписки из медицинской карты амбулаторного пациента;

46. II клиникалық топта аурудың сатысына қарамастан арнайы емдеу көрсетілген ҚІ бар барлық бастапқы пациенттер, оның ішінде арнайы емдеуге көрсетілімдер болған кезде ҚІ 4 сатысы бар пациенттер байқалады.
47. II клиникалық топтан III топқа ауыстыру түбегейлі емдеудің диагностикалық расталған нәтижелерін алған кезде арнайы емдеудің толық курсы аяқталғаннан кейін, сондай-ақ ҚІ үдеуі мен қайталануы болмаған кезде жүзеге асырылады.
48. III клиникалық топтағы пациенттерді медициналық динамикалық бақылау жүзеге асырылады:
1) аурудың бірінші жылында – үш айда бір рет;
2) аурудың екінші жылында – алты айда бір рет;
3) үшінші жылдан бастап – жылына бір рет.
49. Екінші деңгейдегі мамандардың II клиникалық топты динамикалық бақылауы мерзімді клиникалық хаттамаларға сәйкес кемінде үш айда бір рет жүргізіледі.
50. III клиникалық топтағы пациенттер ІҚ өршуі және қайталануы кезінде II клиникалық топқа ауыстырылады.
51. IV клиникалық топқа паллиативтік немесе симптоматикалық емдеуге жататын арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін қатарлас патологиясы бар, ҚІ-нің асқынған нысандары бар пациенттер жатады.
52. II клиникалық топтан IV-ге ауыстыру емдеу аясында аурудың өршуі кезінде жүзеге асырылады.
53. III клиникалық топтан IV-ге ауыстыру арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін динамикалық бақылау және жай-күйі нашарлаған уақытта аурудың өршуі кезінде жүзеге асырылады.
54. Паллиативтік және симптоматикалық ем алуды қажет ететін IV клиникалық топтың пациенттері тіркелген жері бойынша МСАК ұйымында байқалады. IV клиникалық топтағы пациенттер онкологиялық есептен шығарылмайды.
55. ҚІ бар пациенттер тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымда – бастапқы деңгейде (III клиникалық топ) және тұрғылықты және тіркелген жері бойынша қайталама деңгейде онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда (II клиникалық топ) өмір бойы медициналық динамикалық бақылауға жатады.
56. Тұрғылықты жері өзгерген және ел, өңір шегінде бекіту ұйымы ауысқан кезде пациент динамикалық бақылаудан алынбайды, ал бастапқы және қайталама деңгейдегі ұйымдарға құжаттарды жібере отырып, оны жаңа тіркелген немесе тұратын жері бойынша орналастыру жүргізіледі.
57. ҚІ бар пациент мынадай жағдайларда есептен шығарылады:
1) оған амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан толық үзінді көшірме бере отырып, басқа елге көшкен кезде;

2) наблюдения в организации, оказывающей онкологическую помощь, с диагнозом "Базалиома кожи", "Трофобластическая болезнь" свыше пяти лет после излечения, при отсутствии рецидивов;
3) смерти на основании медицинского свидетельства о смерти.
58. Ведение медицинской учетной документации и представление отчетов осуществляется по формам и в порядке, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020 с учетом специфики деятельности.
59. При установлении диагноза ЗН впервые на каждого пациента заполняется форма № 034/у "Извещение" (далее – "Извещение"), утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020, которая в течение трех рабочих дней направляется в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном уровне по месту постоянного проживания пациента для регистрации в Электронном регистре онкологических больных (далее – ЭРОБ) и взятия на учет, с указанием обстоятельств установления диагноза (самообращение пациента в медицинскую организацию ПМСП, КДП – первичный уровень, самообращение пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном и третичном уровнях, диагноз установлен при проведении скринингового обследования, диагноз установлен при проведении профилактического осмотра).
60. Регистрация в ЭРОБ, а также перерегистрация и снятие с учета пациента с ЗН осуществляется ответственным лицом организации, оказывающей онкологическую помощь, в зависимости от уровня наблюдения и клинической группы.
61. Внесение изменений в ЭРОБ осуществляется на основании форм, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-175/2020: формы "Извещение", вкладного листа 5 "Динамическое (диспансерное) наблюдение пациента" к форме "Медицинская карта амбулаторного пациента" и формы № 012/у "Статистическая карта выбывшего из стационара" (круглосуточного, дневного).
62. Медицинская карта амбулаторного пациента с ЗН, снятого с учета, хранится в электронном или бумажном варианте в архиве организации, оказывающей онкологическую помощь, двадцать пять лет.
63. На каждого пациента с впервые в жизни установленным диагнозом ЗН IV стадии заболевания и при визуально доступных локализациях III стадии заполняется протокол на случай выявления у пациента запущенной формы злокачественного новообразования (клиническая группа IV) по форме согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
64. В организации ПМСП, КДП к которой прикреплен пациент с выявленным запущенным ЗН, проводится в обязательном порядке разбор всех выявленных запущенных случаев. Материалы разбора запущенного случая направляются в организацию, координирующую онкологическую помощь в регионе в течение десяти рабочих дней с момента получения протокола о запущенном случае ЗН. Информация по разборам запущенных случаев ежемесячно предоставляется организацией, координирующую онкологическую помощь в регионе, в уполномоченный орган в области здравоохранения главному специалисту (внештатному онкологу).

2) "Тері базалиомасы", "Трофобластикалық ауру" диагнозымен онкологиялық көмек көрсететін ұйымда емделгеннен кейін рецидивтер болмаған кезде бес жылдан астам бақылаулар жүргізу;
3) қайтыс болу туралы медициналық куәлік негізінде қайтыс болған жағдайларда тоқтатылады.
58. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қызметтің ерекшелігін ескере отырып, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен жүзеге асырылады.
59. ҚІ диагнозы анықталған кезде әрбір пациентке алғаш рет № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 034/е нысаны бойынша хабарлама толтырылады, ол үш жұмыс күні ішінде онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінде (бұдан әрі – ОНЭТ) тіркеу және есепке алу үшін пациенттің тұрақты тұратын жері бойынша онкологиялық орталыққа немесе диспансерге жіберіледі. (пациенттің МСАК медициналық ұйымына өз бетінше жүгінуі, КДК – бастапқы деңгей, пациенттің екінші және үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымға өз бетінше жүгінуі, скринингтік тексеру жүргізу кезінде диагноз, профилактикалық тексеру жүргізу кезінде диагноз белгіленген).
60. ОНЭТ-ке тіркеуді, сондай-ақ ҚІ бар пациентті қайта тіркеуді және есептен шығаруды онкологиялық орталықтың немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы бар диспансердің жауапты адамы жүзеге асырады.
61. ОНЭТ-ке өзгерістер енгізу № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысандар негізінде жүзеге асырылады: № 034/е "Хабарлама" нысаны, № 052/е "Науқастың амбулаториялық медициналық картасы" нысанына 5 "Пациентті динамикалық (диспансерлік) бақылау" қосымша парағы және № 012/е "Науқастың стационардан шыққан статистикалық картасы" нысаны (тәулік бойы, күндізгі).
62. Есептен шығарылған ҚІ бар амбулаториялық пациенттің медициналық картасы онкологиялық көмек көрсететін ұйымның мұрағатында электрондық немесе қағаз нұсқада жиырма бес жыл сақталады.
63. Өмірінде алғаш рет аурудың IV сатысындағы ҚІ диагнозы қойылған және III сатысындағы көзбен шолып қолжетімді локализациялары бар әрбір пациентке осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациентте қатерлі ісіктің асқынған нысаны (IV клиникалық тобы) анықталған жағдайда хаттама толтырылады.
64. Анықталған асқынған ҚІ бар пациент тіркелген МСАК ұйымында барлық анықталған асқынған жағдайларды міндетті түрде талдау жүргізіледі. Іске қосылған жағдайды талдау материалдары ҚІ-ның іске қосылған жағдайы туралы хаттаманы алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіретін ұйымға жіберіледі. Асқынған жағдайларды талдау бойынша ақпаратты ай сайын өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіруші ұйым денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бас маманға (штаттан тыс онкологқа) ұсынады.

65. На каждого пациента с впервые в жизни установленным диагнозом заполняется вкладной лист 5 к медицинской карте амбулаторного пациента "Динамическое (диспансерное) наблюдение пациента" по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе посредством МИС.
66. Специалисты ПМСП осуществляют динамическое наблюдение пациентов со ЗН в соответствие с клиническими группами и Правилами организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513).
67. При наличии показаний привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни организаций ПМСП.
Параграф 2. Порядок оказания онкологической помощи в стационарных условиях
68. Онкологическая помощь в стационарных условиях пациентам с ЗН оказывается онкологическими организациями на вторичном и третичном уровнях.
69. В стационарных условиях пациентам с ЗН оказывается специализированная медицинская помощь, в том числе с применением высокотехнологических медицинских услуг: хирургическое лечение, лечение противоопухолевыми препаратами, лучевая и радионуклидная терапия, иммунная терапия, психологическая и социальная помощь, восстановительное лечение и медицинская реабилитация, паллиативная медицинская помощь.
70. Специализированная, в том числе высокотехнологичная, медицинская помощь оказывается согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
71. Метод и тактику лечения определяет МДГ. Заседания МДГ в организации, оказывающей онкологическую помощь в стационарных условиях, проводятся по показаниям.
72. Противоопухолевые препараты разводятся в кабинетах централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ) для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств.
73. Заявки на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента предоставляет врач клинического подразделения совместно с ответственным специалистом КЦРЦ.

65. Өмірінде алғаш рет белгіленген диагнозы бар әрбір пациентке № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша, оның ішінде МАЖ арқылы амбулаториялық пациенттің "Пациентті динамикалық (диспансерлік) бақылау" медициналық картасына 5-қосымша парақ толтырылады.
66. МСАК мамандары ҚІ бар пациенттерді клиникалық топтарға және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларына, байқау мерзімділігі мен мерзімділігіне, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігіне сәйкес динамикалық бақылауды жүзеге асырады.
67. Көрсетілімдер болған кезде денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және МСАК ұйымдарының саламатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады.
2-параграф. Стационар жағдайында онколгиялық көмек көрсету тәртібі
68. ҚІ бар пациенттерге стационарлық жағдайларда онкологиялық көмекті екінші және үшінші деңгейлерде онкологиялық ұйымдар көрсетеді.
69. Стационарлық жағдайларда ҚІ бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып: хирургиялық емдеу, ісікке қарсы препараттармен емдеу, сәулелік және радионуклидтік терапия, иммундық терапия, психологиялық және әлеуметтік көмек, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, паллиативтік медициналық көмек көрсетіледі.
70. Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
71. Емдеу әдісі мен тісілін МДТ анықтайды. Стационарлық жағдайда онкологиялық көмек көрсететін ұйымда МДТ отырыстары көрсетілімдер бойынша өткізіледі.
72. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды және ісікке қарсы препараттардың уытты әсерінен медицина персоналының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ісікке қарсы препараттар және цитостатикалық дәрілік заттар орталықтандырылған сұйылту кабинеттерінде (бұдан әрі – ЦДЗОСК) таратылады.
73. Ісікке қарсы дәрілік заттарды ерітуге арналған өтінімдерді әрбір пациентке клиникалық бөлімшенің дәрігері ЦДЗОСК-нің жауапты маманымен бірлесіп ұсынады.

74. Противоопухолевые лекарственные средства разводятся согласно поданным заявкам. Разведенные лекарственные средства пакуются в одноразовые стерильные емкости, маркируются. К емкости прикрепляется второй экземпляр заявки.
75. Разведенные противоопухолевые лекарственные средства получает и транспортирует медицинская сестра клинического подразделения. Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.
76. Процедурная медицинская сестра клинического подразделения перед введением противоопухолевого лекарственного средства сопоставляет данные пациента, заявки и маркировку на флаконах и (или) шприцах.
77. Лучевая терапия проводится по принципу "единый врач – лучевой терапевт (радиационный онколог)", предусматривающий клиническое ведение пациента, проведение предлучевой подготовки и лучевого лечения одним врачом – лучевым терапевтом (радиационным онкологом).
78. Процедуры предлучевой подготовки выполняются на специальных рентгеновских аппаратах (симуляторах, компьютерных томографах), на которых получают данные места облучения и окружающих органов и тканей. Также эти аппараты передают в компьютерные системы планирования следующие топографические характеристики места облучения: размеры, вес, ориентацию и дополнительные сведения, необходимые для последующих дозиметрических расчетов.
79. В целях обеспечения бесперебойности работы и контроля качества оборудования для лучевой терапии, верификации планов излучения с помощью фантомных измерений при наличии сложного оборудования для лучевой терапии создается служба физико-технического обеспечения лучевой терапии или группа медицинских физиков и инженеров по обслуживанию оборудования для лучевой терапии.
Параграф 3. Порядок оказания онкологической помощи в стационарозамещающих условиях
80. В стационарозамещающих условиях пациентам с ЗН проводится противоопухолевая терапия, лучевая и радионуклидная терапия, паллиативная медицинская помощь в случаях, не требующих постоянного врачебного наблюдения, в организациях, оказывающих онкологическую помощь на вторичном и третичном уровнях в отделениях химиотерапии, лучевой терапии, паллиативной медицинской помощи, медицинской реабилитации.
81. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в онкологической организации вторичного и третичного уровней по направлению онколога с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента с учетом рекомендации МДГ.
82. Проведение амбулаторной противоопухолевой терапии относится к оказанию медицинских услуг в стационарозамещающих условиях.

74. Ісікке қарсы дәрілік заттар берілген өтінімдерге сәйкес сұйылтылады. Сұйылтылған дәрілік заттар бір рет қолданылатын стерильді ыдыстарға (сауыттарға, шприцтерге) оралады, таңбаланады. Сыйымдылыққа өтінімнің екінші данасы бекітіледі.
75. Сұйылтылған ісікке қарсы дәрілік заттарды клиникалық бөлімшенің мейіргері алады және тасымалдайды. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүзеге асырылады.
76. Клиникалық бөлімшенің емшара мейірбикесі ісікке қарсы дәрілік затты енгізер алдында пациенттің деректерін, сауыттардағы және (немесе) шприцтердегі өтінімдер мен таңбалауды салыстырады.
77. Сәулелік терапия "бірыңғай дәрігер – сәулелік терапевт (радиациялық онколог)" қағидаты бойынша жүргізіледі, ол пациентті клиникалық жүргізуді, сәуле алды даярлықты және сәулелік емдеуді бірыңғай дәрігер – сәулелік терапевтпен (радиациялық онкологпен) бірге жүзеге асырады.
78. Сәулеалды дайындық рәсімдері сәулелендіру орындары мен қоршаған ағзалар мен тіндердің деректерін алатын арнайы рентген аппараттарында (симуляторларда, компьютерлік томографтарда) орындалады. Сондай-ақ, бұл құрылғылар компьютерлік жоспарлау жүйелеріне сәулелену орнының келесі топографиялық сипаттамаларын береді: өлшемдері, салмағы, бағыты және кейінгі дозиметриялық есептеулер үшін қажетті қосымша ақпарат.
79. Сәулелік терапияға арналған жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және сапасын бақылау, фантомдық өлшеулердің көмегімен сәулелену жоспарларын верификациялау мақсатында сәулелік терапияға арналған күрделі жабдық болған кезде сәулелік терапияны физикалық-техникалық қамтамасыз ету қызметі немесе сәулелік терапияға арналған жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі медициналық физиктер мен инженерлер тобы құрылады.
3-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда онкологиялық көмек көрсету тәртібі
80. Стационарды алмастыратын жағдайларда ҚІ бар пациенттерге химиотерапия, сәулелік терапия, паллиативтік медициналық көмек, медициналық оңалту бөлімшелерінде қайталама және үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда тұрақты дәрігерлік бақылауды талап етпейтін жағдайларда ісікке қарсы терапия, сәулелік және Радионуклидтік терапия, паллиативтік медициналық көмек жүргізіледі.
81. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек МДТ ұсынымдарын ескере отырып, осы пациентті емдеу үшін қажетті зертханалық, аспаптық зерттеулердің және бейінді мамандардың консультацияларының нәтижелерімен онкологтың жолдамасы бойынша екінші және үшінші деңгейдегі онкологиялық ұйымда көрсетіледі.
82. Амбулаториялық ісікке қарсы ем жүргізу стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық қызмет көрсетуге жатады.

83. Амбулаторная противоопухолевая терапия по решению МДГ проводится в кабинете амбулаторной химиотерапии (далее – КАХ) организации, оказывающей онкологическую помощь, в отделении или центре амбулаторной химиотерапии, в отделении химиотерапии организации, оказывающей онкологическую помощь, при режимах лечения, не требующих постоянного врачебного контроля.
84. Помимо амбулаторной химиотерапии, КАХ осуществляет также следующие функции:
1) обеспечение преемственности медицинского наблюдения за пациентами, получившими противоопухолевую терапию между консультативно-диагностическим отделением и круглосуточным стационаром организации, вторичного и третичного уровня;
2) оказание консультативной помощи пациентам по вопросам лекарственного противоопухолевого лечения в стационарозамещающих условиях;
3) проведение амбулаторного обследования пациентов, в том числе контроль показателей периферической крови в процессе лечения противоопухолевыми препаратами;
4) анализ результатов амбулаторной противоопухолевой терапии (эффективность лечения, побочные действия препаратов);
5) направление на госпитализацию пациентов с осложнениями на фоне амбулаторной противоопухолевой терапии, требующими постоянного врачебного наблюдения;
6) планирование, учҰт и расход противоопухолевых лекарственных препаратов.
85. В составе отделения или центра восстановительного лечения и реабилитации организовываются логопедический кабинет для пациентов со ЗН органов головы и шеи, кабинет пациентов со стомой.
Параграф 4. Порядок оказания онкологической помощи на дому
86. Онкологическая помощь на дому оказывается:
1) при вызове медицинского работника ПМСП или КДП (первичный уровень), пациентом, находящимся под динамическим наблюдением (Iб, III клинические группы) при невозможности очного консультирования в организации;
2) при вызове мобильной бригады в порядке посещения пациентов со ЗН вне обострения заболевания при ограничении передвижения и нуждающихся в паллиативной медицинской помощи, в том числе с использованием дистанционных медицинских услуг;
3) в форме активного патронажа пациентов со ЗН в тяжелом состоянии при ограничении передвижения, выписанных из стационара или передачи активов из станции скорой медицинской помощи;
4) при организации лечения на дому (стационаре на дому), пациентам с IV клинической группой.
Параграф 5. Порядок реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями в санаторно-курортных организациях
87. Реабилитация пациентов с ЗН осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381) и в соответствии с клиническими протоколами.

83. МДТ шешімі бойынша амбулаториялық ісікке қарсы терапия онкологиялық көмек көрсететін ұйымның амбулаториялық химиотерапия кабинетінде (бұдан әрі – АХК), амбулаториялық химиотерапия бөлімшесінде немесе орталығында, онкологиялық көмек көрсететін ұйымның химиотерапия бөлімшесінде тұрақты дәрігерлік бақылауды талап етпейтін емдеу режимі кезінде жүргізіледі.
84. Амбулаториялық химиотерапиядан басқа, АХК мынадай функцияларды орындайды:
1) консультациялық-диагностикалық бөлімше мен онкологиялық орталықтың тәулік бойы жұмыс істейтін стационары арасында ісікке қарсы терапия алған пациенттерді медициналық бақылау сабақтастығын қамтамасыз ету;
2) стационарды алмастыратын жағдайларда ісікке қарсы дәрілік емдеу мәселелері бойынша пациенттерге консультациялық көмек көрсету;
3) пациенттерді амбулаториялық тексеруді жүргізу, оның ішінде ісікке қарсы препараттармен емдеу процесінде перифериялық қан көрсеткіштерін бақылау;
4) амбулаториялық ісікке қарсы ем нәтижелерін талдау (емдеу тиімділігі, препараттардың жанама әсерлері);
5) тұрақты дәрігерлік бақылауды талап ететін амбулаториялық ісікке қарсы терапия аясындағы асқынулары бар пациенттерді емдеуге жатқызуға жіберу;
6) ісікке қарсы дәрілік препараттарды жоспарлау, есепке алу және жұмсау.
85. Қалпына келтіру емі және оңалту бөлімшесінің немесе орталығының құрамында бас және мойын ағзалары ҚІ бар пациенттерге арналған логопедтік кабинет, стомасы бар пациенттер кабинеті ұйымдастырылады.
4-параграф. Үйде онкологиялық көмек көрсету тәртібі
86. Үйде онкологиялық көмек көрсетіледі:
1) МСАК немесе КДҚ (бастапқы деңгей) медицина қызметкері ұйымда бетпе-бет консультация беру мүмкін болмаған кезде динамикалық бақылаудағы пациентті (Іб, III клиникалық топтар) шақырған кезде;
2) жүріп-тұруы шектелген және паллиативтік медициналық көмекке мұқтаж, оның ішінде қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерді пайдалана отырып, ҚІ бар пациенттерге аурудың өршуінен тыс бару тәртібімен мобильді бригаданы шақыру кезінде;
3) стационардан шығарылған немесе жедел медициналық жәрдем станциясынан активтерді беру кезінде ауыр жағдайдағы ҚІ бар пациенттерді белсенді патронаж нысанында;
4) IV клиникалық тобы бар пациенттерге үйде (үйдегі стационарда) емдеуді ұйымдастыру кезінде.
5-параграф. Санаторийлік-курорттық ұйымдарда қатерлі ісіктерімен ауыратын пациенттерді оңалту тәртібі
87. Қатерлі ісіктері бар пациенттерді оңалту "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады және клиникалық хаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 6. Порядок оказания онкологической помощи вне медицинской организации
88. В целях повышения доступности медицинской помощи используются возможности телемедицинского консультирования (дистанционных медицинских услуг), а также передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21745).
Параграф 7. Порядок оказания паллиативной медицинской помощи пациентам с злокачественными новообразованиями
89. Паллиативная медицинская помощь онкологическим больным оказывается в соответствии со стандартом организации оказания паллиативной медицинской помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-209/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания паллиативной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21687) и в соответствии с клиническими протоколами.
90. Штаты работников организаций, оказывающих онкологическую помощь устанавливаются согласно минимальным нормативам обеспеченности регионов медицинскими работниками, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020 "Об утверждении минимальных нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21679).
91. Оснащение медицинскими изделиями организаций, оказывающих онкологическую помощь, осуществляется в соответствии с минимальными стандартами оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560).
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Перечень злокачественных новообразований (далее – Перечень)
Заболевания
Коды Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ-10)
1.
Злокачественные новообразования уточненных локализаций, которые обозначены как первичные или предположительно первичные, кроме новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей

6-параграф. Қатерлі ісіктерімен ауыратын пациенттерге паллиативтік медициналық көмек көрсету тәртібі
88. Медициналық көмектің қолжетімділігін арттыру мақсатында "Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық поездар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21745 болып тіркелген) сәйкес телемедициналық консультация беру (қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтер), сондай-ақ жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық поездар мүмкіндіктері пайдаланылады.
7 - параграф. Қатерлі ісіктері бар пациенттерге паллиативтік медициналық көмек көрсету тәртібі
89. Онкологиялық науқастарға паллиативтік медициналық көмек "Паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-209/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21687 болып тіркелген) бекітілген паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес және клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетіледі.
90. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің Штаттары "Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 21679 болып тіркелген) бекітілген өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
91. Онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарды медициналық бұйымдармен жарақтандыру "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Осы стандартпен реттелетін қатерлі ісіктердің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
Сырқат
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің кодтары
(АХЖ-10)
1.
Лимфоидты, қан өндіру және оларға ұқсас тіндердің ісіктерін қоспағанда, бастапқы немесе болжамды бастапқы деп белгіленген анықталған орындардағы қатерлі ісіктер

C00-C75
2.
Злокачественные новообразования неточно обозначенные, вторичные и неуточненных локализаций
C76-C80
3.
In situ новообразования
D00-D09
4.
Новообразования неопределенного или неизвестного характера
D37-D48
5.
Злокачественные новообразования самостоятельных (первичных) множественных локализаций
C97-C97
*Примечание: настоящий Перечень не является исчерпывающим.
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Мультидисциплинарлық топтың (МДТ) қорытындысы*
Заключение мультидисциплинарной группы (МДГ)*
1) Комиссия төрағасының Т.А.Ә. (бар болса) _________________ маман дәрігер
Председатель комиссии специалист _______________ ФИО (при его наличии)
2) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) ______________________ маман дәрігер
_______________ ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
3) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) ______________________ маман дәрігер
_______________ ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
4) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) ______________________ маман дәрігер
_______________ ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
5) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) ______________________ маман дәрігер
_______________ ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
Науқастың стационарлық медициналық картасының № (амбулаторлық науқастың)
(№ медицинской карты стационарного пациента (амбулаторного пациента))
_______________________________________________________________________
1. Қай медициналық ұйымда толтырылды
(Составлено медицинской организацией ____________________________________
(аты мен орналасқан жері)
__________________________________________________________________________
(название и ее местонахождение)
2. Науқастың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента)
__________________________________________________________________________
3. Жасы (Возраст) _________________
4. Жынысы (Пол) Е (М) Ә (Ж) - _________________
5. Науқастың тұрақты мекенжайы
(Адрес постоянного местожительства пациента) ________________________________
__________________________________________________________________________
6. МДТ жолдамасы бойынша диагноз
(Диагноз при направлении на МДГ) ___________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Сатысы (Стадия) _________________________________________________________
8. Медициналық тарих
(Анамнез заболевания) ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

C00-C75
2.
Дәл белгіленбеген, қайталама және анықталмаған орындардағы қатерлі ісіктер
C76-C80
3.
In situ ісіктері
D00-D09
4.
Белгіленбеген, қайталама және анықталмаған орындардағы қатерлі ісіктер
D37-D48
5.
Дербес (бастапқы) көптеген оқшаулаудың қатерлі ісіктер
C97-C97
*Ескертпе: осы Тізбе түпкілікті болып табылмайды.
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
А4 форматы
Формат А4
КҰЖЖ бойынша ұйым коды ______
БСН бойынша ұйым коды _______
Код организации по ОКПО ________
Код организации по БИН _________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Ұйымның атауы
Наименование организации
Мультидисциплинарлық топтың (МДТ) қорытындысы* Заключение мультидисциплинарной группы (МДГ)*
1) Комиссия төрағасының Т.А.Ә. (бар болса) ____________ маман дәрігер ___________
ФИО (при его наличии) Председатель комиссии специалист
2) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) _______________ маман дәрігер_____________
ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
3) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) _______________ маман дәрігер_____________
ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
4) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) _____________ маман дәрігер_______________
ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
5) комиссия мүшесі Т.А.Ә. (бар болса) _______________ маман дәрігер______________
ФИО (при его наличии) член комиссии специалист
Науқастың стационарлық медициналық картасының № (амбулаториялық науқастың) (№ медицинской карты стационарного пациента (амбулаторного пациента)) ______________
1. Қай медициналық ұйымда толтырылды (Составлено медицинской организацией ____
(атауы мен орналасқан жері)
__________________________________________________________________________
(название и ее местонахождение)
2. Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента)
__________________________________________________________________________
3. Жасы (Возраст) _________________
4. Жынысы (Пол) Е (М) Ә (Ж) - _______________
5. Науқастың тұрақты мекенжайы (Адрес постоянного местожительства пациента) ____
__________________________________________________________________________
6. МДТ жолдамасы бойынша диагноз (Диагноз при направлении на МДГ) __________
__________________________________________________________________________
7. Сатысы (Стадия) ___________________________________
8. Аурудың анамнезі (Анамнез заболевания) ___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

3) Клиникалық топқа сәйкес бақылау ұсынылады
(Рекомендовано динамическое наблюдение, согласно клинической группе (Iб), (II), (III))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4) Симптоматикалық ем ұсынылады (IV клиникалық топ)
(Рекомендовано симптоматическое лечение (IV клиническая группа))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
МДТ қорытындысын жасайтын дәрігердің қолы
(Подпись врача, составляющего заключение МДГ) ______________________________
__________________________________________________________________________
Медициналық ұйым басшысының қолы
(Подпись председателя МДГ) ________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хаттаманың толтырылған күнi
(Дата составления заключения)
20__жылғы (года) "_____"___________________
Приложение 3
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Порядок осмотра пациента при подозрении на злокачественное новообразование
и (или) прогрессировании онкологического процесса врачом общей практики
организации первичной медико-санитарной помощи, врачом специалистом
организации консультативно-диагностической помощи
1. Принципы этики и деонтологии в онкологии.
Взаимоотношения врача с пациентом строятся на основе принципов деонтологии в онкологии:
максимальная защита психического здоровья пациента;
каждый пациент со злокачественным новообразованием (далее – ЗН) имеет право на лечение.
С целью защиты психологического статуса пациента, следует использовать следующие подходы общения с пациентом:
помнить, что пациенты со ЗН и подозрением испытывают тяжелый эмоциональный стресс с развитием неадекватных психологических реакций (отрицание болезни, отказ от лечения, вплоть до агрессивных или суицидальных настроений);
установить доверительные отношения с пациентом, выразить уважение к его чувствам, выяснить причины тревог, смягчить стресс (или, по крайней мере, не усугубить его), психологически подготовить к предстоящему лечению путем внимательного сочувственного общения;
учитывать различный уровень интеллекта, характер, жизненный опыт пациентов;
индивидуально подходить к вопросу информирования пациента о его заболевании или подозрении на ЗН;
информировать пациента о методах диагностики и лечения, исходя из данных научных исследований, убедить о необходимости проведения тех или иных диагностических исследований и методов лечения.

3) Клиникалық топқа сәйкес бақылау ұсынылады (Рекомендовано динамическое наблюдение, согласно клинической группе (Iб), (II), (III))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4) Симптоматикалық ем ұсынылады (IV клиникалық топ) (Рекомендовано симптоматическое лечение (IV клиническая группа))
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
МДТ қорытындысын жасайтын дәрігердің қолы (Подпись врача, составляющего заключение МДГ) __________
__________________________________________________________________________
Медициналық ұйым басшысының қолы (Подпись председателя МДГ) ______________
__________________________________________________________________________
Хаттаманың толтырылған күнi (Дата составления заключения)
20__жылғы (года) "_____"___________________
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-қосымша
Қатерлі ісікке күдік туындаған және (немесе) онкологиялық процесс өршіген кезде пациентті медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымының жалпы практика дәрігері, консультациялық-диагностикалық көмек ұйымының маман дәрігері қарап-тексеру тәртібі
1. Онкологиядағы этика және деонтология қағидаттары.
Дәрігердің пациентпен қарым-қатынасы онкологиядағы деонтология қағидаттарының негізінде құрылады:
науқастың психикалық денсаулығын барынша қорғау;
қатерлі ісігі (бұдан әрі – ҚІ) бар әрбір пациенттің емделуге құқығы бар.
Пациенттің психологиялық мәртебесін қорғау мақсатында пациентпен қарым-қатынастың мынадай тәсілдерін пайдалану керек:
ҚІ бар және күдікпен ауыратын науқастар жеткіліксіз психологиялық реакциялардың дамуымен ауыр эмоционалды стресті сезінетінін есте сақтаңыз (ауруын жасыру, емдеуден бас тарту, агрессивті немесе суицидтік көңіл-күйге дейін);
пациентпен сенімді қарым-қатынас орнатыңыз, оның сезімдерін құрметтеңіз, мазасыздықтың себептерін анықтаңыз, стресті жеңілдетіңіз (немесе, кем дегенде, оны нашарлатпаңыз), мұқият жанашыр қарым-қатынас арқылы алдағы емделуге психологиялық тұрғыдан дайын болыңыз;
ақыл-ойдың әртүрлі деңгейін, сипатын, пациенттердің өмірлік тәжірибесін ескеру;
пациентті оның ауруы немесе ҚІ күдікті туралы хабардар ету мәселесіне жеке қарау;
пациентті ғылыми зерттеулердің деректеріне сүйене отырып, диагностикалау мен емдеу әдістері туралы хабардар ету, қандай да бір диагностикалық зерттеулер мен емдеу әдістерін жүргізу қажеттілігі туралы сендіру.

2. Принципы опроса пациентов при подозрении на ЗН и прогрессирование процесса.
1) сбор анамнеза: выявление поведенческих факторов риска (курение – стаж, количество выкуриваемых сигарет, употребление крепкого алкоголя, привычки питания, низкая физическая активность), профессиональных вредностей, наследственной предрасположенности (случаи рака среди кровных родственников); наличие хронических заболеваний – изменение характера, частоты клинических проявлений, ощущений, появление новых симптомов; имевшие место ранее лечебные и оперативные пособия;
2) опрос: при наличии патологических симптомов обратить внимание на наличие крови в мокроте, моче, кале, увеличения регионарных лимфоузлов, опухолевидных образований на теле;
3) обратить внимание на общие симптомы, появившиеся на фоне полного благополучия: утомляемость, сонливость, потеря интереса к окружающему, снижение работоспособности, субфебрилитет, беспричинное похудание, бледность кожных покровов и слизистых.
3. Принципы осмотра. Важно помнить, что визуальные локализации ЗН возможно выявить на ранних стадиях, поэтому обязательному осмотру подлежат:
кожные покровы,
полость рта, губа,
щитовидная железа,
молочные железы,
половые органы,
прямая кишка,
лимфатические узлы.
Клиническая диагностика ранних форм ЗН внутренних (висцеральных) локализаций затруднительна. В этих случаях используются инструментальные и лучевые методы диагностики.
Осмотр любого пациента с подозрением на ЗН патологии начинается с исследования пораженной области и зоны возможного регионарного метастазирования, но не ограничиваться осмотром только пораженной области.
4. Клиническая симптоматика основных локализаций ЗН, объем обследования при подозрении на ЗН или прогрессирование ЗН, динамическом наблюдении пациентов III клинической группы и периодичность их обследования приведены в таблицах 1 и 2.
Таблица 1. Симптоматика и объем обследования пациента при подозрении на ЗН или прогрессирование ЗН
Код по МКБ 10
Наименование по МКБ 10
Симптомы опухолевой патологии
Объем обследования в соответствии с клиническими протоколами
Код услуги
Наименование услуги
Все локализации
B02.113.002
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
B03.155.002
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
B03.293.002
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
B03.335.002
Определение глюкозы в сыворотке крови на анализаторе
B03.363.002
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
B03.386.002
Определение мочевины в сыворотке крови на анализаторе

2. ҚІ пен процестің өршуіне күдік туындаған кезде пациенттерді зерттеу қағидаттары.
1) анамнез жинау: мінез – құлықтық қауіп факторларын анықтау (шылым шегу-өтілі, шегілетін темекінің саны, күшті алкогольді тұтыну, тамақтану әдеті, дене белсенділігінің төмендігі), кәсіби зияндылықтарды, тұқымқуалаушылыққа бейімділікті (қандас туыстар арасындағы қатерлі ісік жағдайлары); созылмалы аурулардың болуы, мінезінің өзгеруі, клиникалық көріністердің жиілігі, түйсіктер, жаңа симптомдардың пайда болуы; бұрын болған емдік және операциялық жәрдемақылар;
2) сауалнама: патологиялық симптомдар болған кезде қақырықта, несепте, нәжісте қанның болуына, өңірлік лимфа түйіндерінің ұлғаюына, денеде ісік тәрізді түзілімдерге назар аудару;
3) толық әл-ауқат аясында пайда болатын жалпы белгілерге назар аударыңыз: шаршау, ұйқышылдық, қоршаған ортаға деген қызығушылықтың жоғалуы, өнімділіктің төмендеуі, субфебрилит, себепсіз салмақ жоғалту, терінің және шырышты қабаттардың бозаруы.
3. Тексеру қағидаттары. ҚІ визуалды орнын ерте кезеңдерде анықтауға болатындығын есте ұстаған жөн, сондықтан олар міндетті түрде тексерілуі керек:
тері жамылғысы,
ауыз қуысы, ерін,
қалқанша безі,
сүт бездері,
жыныстық ағзалар,
тік ішек,
лимфа түйіндері.
Ішкі (висцеральды) орнының ерте ҚІ нысандарының клиникалық диагностикасы қиын. Мұндай жағдайларда аспаптық және сәулелік диагностикалық әдістер қолданылады.
Патологияның пайда болуына күдікті кез-келген пациентті тексеру зардап шеккен аймақты және аймақтық метастаздың мүмкін аймағын зерттеуден басталады, бірақ тек зардап шеккен аймақты тексерумен шектелмейді.
4. ҚІ негізгі орнының клиникалық симптоматикасы, ҚІ күдікті немесе ҚІ үдеуі кезіндегі тексеру көлемі, III клиникалық топтағы пациенттерді динамикалық бақылау және оларды тексеру мерзімділігі 1 және 2-кестелерде келтірілген.
1-Кесте. ҚІ-ке немесе ҚІ-дің өршуіне күдік туындаған кездегі пациенттің симптоматикасы және тексеру көлемі
АХЖ 10 коды бойынша
АХЖ 10 коды бойынша атауы
Ісік патологиясының симптомдары
Клиникалық хаттамаларға сәйкес тексеру көлемі
Қызметтер коды
Қызметтердің атауы
Барлық орны
B02.113.002
Талдағыштағы қан жасушаларының санмен берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
B03.155.002
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) қол әдісімен анықтау
B03.293.002
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазды (АСаТ) қол әдісімен анықтау
B03.335.002
Қан сарыуызындағы глюкозаны қол әдісімен анықтау
B03.363.002
Қан сарысуындағы креатининді қол әдісімен анықтау
B03.386.002
қан сарысуындағы несепнәрді қол әдісімен анықтау

B03.397.002
Определение общего белка в сыворотке крови на анализаторе
B03.156.002
Определение альбумина в сыворотке крови на анализаторе
B03.398.002
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
B03.401.002
Определение общего холестерина в сыворотке крови на анализаторе
B04.149.002
Определение активированного частичного тромбопластинового времени (АЧТВ) в плазме крови на анализаторе
B04.379.002
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
B04.501.002
Определение фибриногена в плазме крови на анализаторе
B01.077.002
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
C03.020.005
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
C03.001.004
Ультразвуковое исследование
(далее –УЗИ) гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
А02.039.000
Консультация: онколог
С 00-14, D09.7
Новообразования губы, полости рта и глотки
Губа: болезненное или безболезненное уплотнение или шероховатая бляшка, слегка возвышающаяся над окружающими тканями, или сосочкового вида кровоточащая поверхность, длительно незаживающая язва с валикообразными краями, кровоточивость при контакте. Увеличение лимфатических узлов подбородочной, подчелюстной областей.
Полость рта и глотки: наличие длительно незаживающей язвы во рту, непроходящая боль в полости рта. Припухлость или утолщение щеки. Белые или красные пятна на деснах, языке, миндалинах или слизистой оболочке полости рта. Ощущение инородного тела при глотании. Затруднение жевания или глотания, движения челюстью или языком. Онемение языка. Появление припухлости на шее.
D.91.496.105
Забор мазка на онкоцитологию
D89.700.020
Пункция увеличенного лимфатического узла (диагностическая пункция поверхностная)
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе,
Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
C03.019.004
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (шеи)
C03.008.006
Компьютерная томография придаточных пазух носа
C03.002.006
Компьютерная томография шеи
C03.012.006
Компьютерная томография шеи с контрастированием
C03.069.005
Рентгенография пазух носа
C03.026.005
Рентгенография гортани с контрастированием
C03.071.005
Томография гортани
C03.072.005
Томография носоглотки, пазух носа
A02.014.000
Консультация: оториноларинголог
A02.023.000
Консультация: офтальмолог
A02.018.000
Консультация: невропатолог

B03.397.002
Сарысудағы жалпы нәруызды қол әдісімен анықтау
B03.156.002
Қан сарысуындағы альбуминді анализаторда анықтау
B03.398.002
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді қол әдісімен анықтау
B03.401.002
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді қол әдісімен анықтау
B04.149.002
Қан плазмасында белсендірілген жартылай тромбопластин уақытын (БЖТУ) қол әдісімен анықтау
B04.379.002
Қан плазмасында қол әдісімен (ПВ-ПТИ-МНО) протромбинді индекс (ПТИ) пен халықаралық қалыпты қатынасын (ХҚҚ) кезекті есептеумен протромбин уақытын (ПУ) анықтау
B04.501.002
Қан плазмасында фибриногенді қол әдісімен анықтау
B01.077.002
Несепті талдауышта жалпы клиникалық (несеп тұнбасындағы жасуша элементтерінің санын есептеумен физико-химиялық құрамы) зерттеу
C03.020.005
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (екі кескінде)
C03.001.004
Гепатобилиопанкреатиттік аймақтың (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр) ультрадыбыстық зерттеуі (бұдан әрі – УДЗ)
A02.039.000
Кеңес: Онколог
С 00-14, D09.7
Еріннің, ауыз қуысының және жұтқыншақтың ісіктері
Ерін: ауыр немесе ауыртпалықсыз тығыздау Қоршаған тіндерге немесе папиллярлы түрлерге сәл көтерілген қан кету беті, ролик тәрізді жиектері бар ұзақ емделмеген жара, байланыс кезінде қан кету. Иек, жақ асты аймағының лимфа түйіндерінің ұлғаюы.
Ауыз қуысы мен жұтқыншақ: аузында ұзақ емделмейтін жараның болуы, ауыз қуысында өтпейтін ауырсыну. Беттің ісінуі немесе қалыңдауы. Қызыл иектерде, тілде, бездерде немесе ауыз қуысының шырышты қабығында ақ немесе қызыл дақтар. Жұту кезінде бөтен дененің сезімі. Шайнау немесе жұту, жақ немесе тіл қозғалысы қиын. Тілдің ұюы. Мойында ісінудің пайда болуы.
D.91.496.105
Онкоцитологияға жағындыны жинау
D89.700.020
Үлкейген лимфа түйінінің пункциясы Диагностикалық пункция (беткей)
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Папаниколай, Дифф Квик, Май-Грюнвальд, Грамм, Паппенгейм бойынша бояу)
C03.019.004
Өңірлік лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық зона)
C03.008.006
Мұрын қуысы қосалқыларының компьютерлік томографиясы
C03.002.006
Мойынның компьютерлік томографиясы
C03.012.006
Контрастпен мойынның компьютерлік томографиясы
C03.069.005
Мұрын қуысының рентгенографиясы
C03.026.005
Контрастпен көмейдің рентгенографиясы
C03.071.005
Көмей томографиясы
C03.072.005
Мұрын-жұтқыншақтың, мұрын қуыстарының томографиясы
A02.014.000
Оториноларинголог кеңесі
A02.023.000
Офтальмологтың кеңесі
A02.018.000
Невропатологтың кеңесі

A02.056.000
Консультация: стоматолог-хирург
С15-С26, D00-D01
Новообразования органов пищеварения
Пищевод: дисфагия, усиленная саливация, боли при глотании, особенно твҰрдой и вязкой пищи, ощущение неопределҰнного "царапания" за грудиной.
Желудок: ухудшение общего самочувствия, беспричинная слабость, снижение трудоспособности, быстрая утомляемость, отвращения к пище, стойкое снижение аппетита, потеря веса. Беспричинное прогрессирующее похудание, ощущение переполнения и тяжести в желудке после еды. Боли после приема пищи. Отрыжка, рвота, приносящая облегчение, желудочные кровотечения. Анемия.
Толстая кишка: вздутие живота, прощупываемая опухоль живота. Запоры, сменяемые поносами. Схваткообразные боли в животе, кишечные кровотечения (кровь в кале). Анемия. Чувство инородного тела в заднем проходе. Выделение слизи и крови при акте дефекации, чувство неполного опорожнения прямой кишки при акте дефекации, частые, ложные позывы на стул.
Печень: тяжесть в правом подреберье, общая слабость, повышенная утомляемость (умственная и физическая), пониженная работоспособность, тошнота и потеря аппетита; появление сосудистых звездочек или сеток на теле, носовые кровотечения.
Поджелудочная железа: общая слабость, пониженная работоспособность, тошнота и потеря аппетита, желтушность кожных покровов, слизистых, боли в эпигастрии, опоясывающего характера.
D.91.496.105
Забор мазка на онкоцитологию
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
C01.002.001* или
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001* или
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Тотальная видеоколоноскопия
C01.027.001
Эндоскопическая щипковая биопсия
B08.737.001
B08.764.001
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности
C03.024.004
УЗИ забрюшинного пространства
C03.005.006* или
Компьютерная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства
C03.015.006 * или
Компьютерная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства с контрастированием
C03.016.006* или
Компьютерная томография органов малого таза)
C03.006.006* или
Компьютерная томография органов малого таза с контрастированием
C03.031.005* или
Рентгеноскопическое исследование пищевода с контрастированием
C03.032.005* или
Рентгеноскопическое исследование желудка с контрастированием (двойное контрастирование)
C03.034.005*
Ирригоскопия/ирригография (двойное контрастирование)
B06.123.005* или
Определение АФП (альфафетопротеин) в сыворотке крови методом иммунофлуоресцентного анализа (далее -ИФА-метод)

A02.056.000
Стоматолог-хирургтің кеңесі
С15-С26, D00-D01
Өңештің орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
Өңеш: дисфагия, қатты сілкей бөлу, жұтылу кезіндегі ауырсыну, әсіресе қатты және жабысқақ тамақ кезінде, кеудедгі белгісіз "тырналу" сезімі.
Асқазан: жалпы әл-ауқаттың нашарлауы, себепсіз әлсіздік, еңбекке қабілеттіліктің төмендеуі, шаршау, тамақтанудан бас тарту, тәбеттің тұрақты төмендеуі, салмақ жоғалту. Себепсіз прогрессивті салмақ жоғалту, тамақтанғаннан кейін асқазанда толып кету және ауырлық сезімі. Тамақтанғаннан кейінгі ауырсыну. Регургитация, құсу, жеңілдік, асқазаннан қан кету. Анемия.
Тоқ ішек: ентігу, іштің пальпацияланған ісігі. Диареямен алмастырылатын іш қату. Іштің ауырсынуы, ішектен қан кету (нәжістегі қан). Анемия. Тік ішектегі бөтен дене сезімі. Дефекация кезінде шырыш пен қанның бөлінуі, дефекация кезінде тік ішектің толық босатылмау сезімі, нәжіске жиі, жалған шақыру.
Бауыр: оң жақ гипохондриядағы ауырлық, жалпы әлсіздік, шаршаудың жоғарылауы (ақыл-ой және физикалық), өнімділіктің төмендеуі, жүрек айну және тәбеттің жоғалуы; денеде тамырлы жұлдыздардың немесе торлардың пайда болуы, мұрыннан қан кету.
Ұйқы безі: жалпы әлсіздік, өнімділіктің төмендеуі, жүрек айну және тәбеттің жоғалуы, терінің сарғаюы, шырышты қабаттар, эпигастриядағы ауырсыну, белдемше.
D.91.496.105
Онкоцитологияға сүртінді алу
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик (Diff-Quik), Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
C01.002.001* немесе
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001* немесе
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Толық қамтитын бейнеоколоноскопия
C01.027.001
Эндоскопиялық шертпелі биопсия
B08.737.001
B08.764.001
Күрделілігі 4- санатты ота- биопсиялық материалдың 1 шығыр- препаратын гистологиялық зерттеу
C03.024.004
Іш перде артындағы кеңістіктің УДЗ
C03.005.006* немесе
Ішперде қуысы ағзаларын және ішперде артқы кеңістіктің компьютерлік томографиясы
C03.015.006 * немесе
Контрастілеумен ішперде қуысы және ішперде артыңғы ағзалардың компьютерлік томографиясы
C03.016.006* немесе
Контрастілеумен кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
C03.006.006* немесе
Кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
C03.031.005* немесе
Қарама-қарсы кескінде өңешті рентгеноскопиялық зерттеу
C03.032.005* немесе
Қарама-қарсы кескінде асқазанды рентгеноскопиялық зерттеу (қосарлы қарама-қарсы кескіндеу)
C03.034.005*
Ирригоскопия/ирригография (қосарлы қарама-қарсы кескіндеу)
B06.123.005* немесе
Иммунофлуоресценттік талдау әдісімен (бұдан әрі - ИФТ-әдісі) қан сарысуында АФП (альфафетопротеин) анықтау

B06.123.006* или
Определение альфафетопротеина (АФП) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
С30-С39, D02
Новообразования органов дыхания
Гортань: Першение или щекотание в горле. Ощущение присутствия в горле инородного тела, постоянное желание откашляться. Кашель, иногда покашливание. Охриплость или только изменение тембра голоса. Осиплость голоса на протяжении 2 и более недель. Неловкость и боли при глотании. Непроходящая боль в горле. Непроходящая боль в ухе.
Увеличение лимфатических узлов на шее.
Трахея, бронхи, легкие: длительный кашель, сухой или с мокротой, кровохарканье. Изменение характера кашля у курильщиков. Одышка. Боль в грудной клетке. Беспричинное повышение температуры тела. Общая слабость, похудание
D.91.496.105
Забор мазка на онкоцитологию
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
С01.025.001 или
Фиброларингоскопия
С01.033.001 или
Видеоларингоскопия
С01.009.001 или
Фибробронхоскопия диагностическая
С01.010.001 или
Видеобронхоскопия диагностическая
C01.027.001
Эндоскопическая щипковая биопсия
B08.737.001,
B08.764.001
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности
C03.026.005*
Рентгенография гортани с контрастированием
C03.071.005*
Томография гортани
C03.002.006*
Компьютерная томография шеи
C03.013.006*
Компьютерная томография органов грудной клетки с контрастированием
C03.019.004
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (шейных, надключичных лимфатических узлов)
C03.056.004
УЗИ забрюшинных лимфатических узлов
A02.014.000*
Консультация: оториноларинголога
A02.044.000
Консультация: фтизиатра
С43-С44, С46.0
Новообразования кожи, в том числе меланома кожи
Безболезненные уплотнения или длительно незаживающие язвы на коже, разрастания в некоторых участках кожи в виде бородавок.
Изменение цвета давно существующей родинки, появление зуда, покалывания в области родинки – увеличение, уплотнение или кровоточивость родимого пятна.
Увеличение лимфатических узлов
D.91.496.105
Забор мазка на онкоцитологию
D89.700.020
Пункция увеличенного лимфатического узла (диагностическая пункция поверхностная)
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
C03.019.004
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (одна анатомическая зона)
Дерматоскопия
С40-С41,
С45-С47,
С49
Новообразования опухоли костей, мягких тканей
Локальные болевые ощущения, нарушение функции пораженной конечности, наличие припухлости, пальпируемого образования

B06.123.006* немесе
Иммунохемилюминесценция әдісімен қан сарысуында альфафетопротеин (АФП) анықтау
С30-С39, D02
Тыныс алу мүшелерінің ісіктері
Көмей: тамақтың жыбырлауы немесе қышуы. Тамақта бөтен нәрсенің болуын сезу, жөтелу қысуы. Жөтелу. Дауыс ырғағы немесе тек дауыс тембрінің өзгеруі. 2 және одан да көп апта бойы дауыстың қарлығуы. Жұтылу кезінде ыңғайсыздық пен ауырсыну. Тамақтағы ауырсыну. Құлақтың ауруы.
Мойындағы лимфа түйіндерінің ұлғаюы. Трахея, бронх, өкпе: ұзақ жөтел, құрғақ немесе қақырықпен, гемоптиз. Темекі шегушілерде жөтелдің сипатын өзгерту. Ентігу. Кеуде тұсының ауруы. Дене температурасының себепсіз жоғарылауы. Жалпы әлсіздік, салмақ жоғалту
D.91.496.105
Онкоцитологияға сүртінді алу
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик (Diff-Quik), Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
С01.025.001 немесе
Фиброларингоскопия
С01.033.001 немесе
Бейнеларингоскопия
С01.009.001 немесе
Фибробронхоскопия диагностикалық
С01.010.001 немесе
Диагностикалық бейнебронхоскопия
C01.027.001
Эндоскопиялық шертпелі биопсия
B08.737.001,
B08.764.001
Күрделілігі 3-4 санат ота-биопсиялық материалдың 1блок- препаратын гистологиялық зерттеу
C03.026.005*
Қарама-қарсы кескіндегі көмейдің рентгенографиясы
C03.071.005*
Көмейдің томографиясы
C03.002.006*
Мойынның компьютерлік томографиясы
C03.013.006*
Контрастілеумен кеуде ағзаларының компьютерлік томографиясы
C03.019.004
Үстіңгі лимфа түйіндерінің УДЗ (мойын, супаклавикулярлы лимфа түйіндері)
C03.056.004
Ретроперитонеальді лимфа түйіндерінің УДЗ
A02.014.000*
Оториноларингологтың кеңесі
A02.044.000
Фтизиатр кеңесі
С43-С44, С46.0
Тері ісіктері, оның ішінде тері меланомасы
Терідегі ауыртпалықсыз тығыздағыштар немесе ұзақ уақыт емделмеген жаралар, сүйел түрінде терінің кейбір жерлерінде өсу.
Бұрыннан бар қал түсінің өзгеруі, қал аймағында қышу, қышыну пайда болуы, қалдың ұлғаюы, тығыздалуы немесе қан кетуі.
Лимфа түйіндерінің ұлғаюы
D.91.496.105
Онкоцитологияға сүртінді алу
D89.700.020
Үлкейген лимфа түйінінің пункциясы (диагностикалық пункция беті)
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик (Diff-Quik), Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша)
C03.019.004
Беткі лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық аймақ)
Дерматоскопия
С40-С41,
С45-С47,
С49
Жұмсақ тіндердің сүйек ісіктерінің ісіктері
Жергілікті ауырсыну, аяқ-қол функциясының бұзылуы, зақымдалуы, ісінудің, пальпацияның пайда болуы

C03.037.005
C03.038.005 или C03.039.005 или
C03.040.005 или
C03.041.005 или C03.043.005 или C03.044.005 или C03.045.005 или
C03.046.005 или C03.048.005 или C03.049.005 или C03.096.005 или C03.097.005 или C03.098.005 или C03.099.005 или C03.101.005 или C03.103.005 или
Рентгенография костей и суставов области поражения
C03.023.004*
УЗИ мягких тканей
C03.007.006
Компьютерная томография костно-суставной системы (1 анатомическая зона)
C04.004.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая скелета - каждая последующая проекция
D.91.496.105*
Забор мазка на онкоцитологию
B08.746.001*
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
С48
Новообразования забрюшинного пространства и брюшины
Диспепсические расстройства (тошнота, рвота), нарушения стула, мочеиспускания. Одышка, неврологические симптомы. Отеки и варикоз нижних конечностей. Возможны гипотермия и гипергидроз нижней конечности на стороне поражения.
C03.010.007
Магниторезонансная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства с контрастированием
C01.002.001 или
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 или
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.015.001 или
Тотальная фиброколоноскопия
C01.016.001 или
Тотальная видеоколоноскопия
C03.034.005
Ирригоскопия/ирригография (двойное контрастирование)
С50, D05
Новообразования молочной железы
Изменения формы молочной железы, еҰ кожи и соска.
Выделения из соска молочной железы. Уплотнения в молочной железе.
Увеличение подмышечных лимфоузлов
D41.312.427
Трепанобиопсия
B08.737.001,
B08.764.001
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности
C03.018.004
УЗИ молочных желез
C03.082.005 (для лиц до 40 лет – только УЗИ)
Маммография (4 снимка)
C03.084.005
Прицельная маммография (1 проекция)
C03.029.004
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
C51-58, D06-D07
Новообразования женских половых органов
Шейка матки: контактные кровотечения – кровотечения, не связанные с менструацией, гнойные выделения из половых путей, боли внизу живота, длительно существующая нелеченная эрозия шейки матки.
Тело матки: первичное бесплодие, ациклические маточные кровотечения, дисфункция яичников у молодых женщин, маточное кровотечение в постменопаузальном периоде.
Яичники: Боли и чувство дискомфорта в брюшной полости. Диспепсия и другие нарушения деятельности желудочно- кишечного тракта. Дизурические явления. Нарушения менструального цикла. Увеличение живота за счет как асцита, так и опухолевых масс в брюшной полости и малом тазу. Респираторные симптомы (одышка, кашель) за счет транссудации жидкости в плевральную полость, а также за счет увеличения внутрибрюшного давления (нарастание асцита и массы опухоли). Общая слабость, потеря аппетита, увеличение живота за счет асцита

C03.037.005
C03.038.005 немесе
C03.039.005 немесе
C03.040.005 немесе
C03.041.005 немесе C03.043.005 немесе C03.044.005 немесе C03.045.005 немесе
C03.046.005 немесе C03.048.005 немесе C03.049.005 немесе C03.096.005 немесе C03.097.005 немесе C03.098.005 немесе C03.099.005 немесе C03.101.005 немесе C03.103.005 немесе
Зақымданған аймақтың сүйектері мен буындарының рентгенографиясы
C03.023.004*
Жұмсақ тіндердің УДЗ
C03.007.006
Сүйек-буын жүйесінің компьютерлік томографиясы (1 анатомиялық аймақ)
C04.004.009
Статикалық қаңқаның бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томографиясы-әрбір кейінгі проекция
D.91.496.105*
Онкоцитологияға сүртінді алу
B08.746.001*
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик (Diff-Quik), Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
С48
Ретроперитонеальді кеңістік пен перитонийдің ісіктері
Диспепсиялық бұзылулар (жүрек айну, құсу), нәжістің бұзылуы, зәр шығару. Ентігу, неврологиялық белгілер. Төменгі аяқтардың ісінуі және варикоз. Төменгі аяқтың гипотермиясы және гипергидрозы зақымдану жағында мүмкін.
C03.010.007
Қарама-қарсы орналасқан ішперде қуысы мен ішперде артындағы кеңістіктің магнитті резонансты томографиясы
C01.002.001 немесе
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 немесе
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.015.001 немесе
Жалпы фиброколоноскопия
C01.016.001 немесе
Жалпы бейне колоноскопиясы
C03.034.005
Ирригоскопия / ирригография(Қос контраст)
С50, D05
Сүт безінің ісіктері
Сүт безіндегі тері мен емізіктің өзгеруі,
Емшектен сүт безінің бөлінуі. Сүт безінің тығыздалуы. Қолтық астында лимфа түйіндерінің ұлғаюы
D41.312.427
Трепанобиопсия
B08.737.001,
B08.764.001
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3-4 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
C03.018.004
Сүт бездерін УДЗ
C03.082.005 (40 жасқа дейінгі тұлғалар үшін-тек УДЗ)
Маммография (4 сурет)
C03.084.005
Мақсатты маммография (1 проекция)
C03.029.004
Гинекологиялық УДЗ (трансабдоминальді)
C51-58, D06-D07
Әйел жыныс ағзаларының ісіктері
Жатыр мойны – контактілі қан кетулер-менструациямен байланысты емес қан кетулер, жыныс жолдарынан іріңді ағу, іштің төменгі бөлігіндегі ауырсыну, жатыр мойнының ұзақ уақыт емделмеген эрозиясы.
Жатыр денесі: бастапқы бедеулік, жатырдан ациклді қан кету, жас әйелдердегі аналық бездердің дисфункциясы, менопаузадан кейінгі кезеңде жатырдан қан кету.
Аналық бездер: іштің ауыруы және ыңғайсыздық сезімі. Диспепсия және асқазан-ішек жолы қызметінің басқа да бұзылулары. Дизуриялық құбылыстар. Етеккір оралымының бұзылуы. Іштің және жамбас аймағындағы асцит пен ісік массаларының әсерінен іштің ұлғаюы. Тыныс алу белгілері (ентігу, жөтел) сұйықтықтың плевра қуысына трансудациясы, сондай-ақ іш қуысының қысымының жоғарылауы (асцит пен ісік массасының жоғарылауы). Жалпы әлсіздік, тәбеттің жоғалуы, асциттің әсерінен іштің ұлғаюы

B08.749.001 или
Цитологическое исследование мазка из шейки матки тестом Папаниколау (далее -ПАП-тест)
B08.749.002 или
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
D70.210.117 или
Кольпоскопия
C01.034.001 или
Видеокольпоскопия
D69.090.129*
Диагностическое выскабливание полости матки
B08.737.001,
B08.764.001
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности
C03.029.004
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
C03.056.004
УЗИ забрюшинных лимфатических узлов
C60-С63
Новообразования мужских половых органов
Половой член: наличие опухолевого образования (узла, язвы, бляшки) в любой части пениса, чаще на крайней плоти или головке. Развитие фимоза, изменение цвета кожи. Отечность пениса. Увеличение регионарных лимфоузлов.
Предстательная железа: учащенное мочеиспускание частые ночные мочеиспускания, вялая струя мочи, мочеиспускание малыми порциями, чувство неполного опорожнения мочевого пузыря, неприятные ощущения при мочеиспускании, появление крови в моче (гематурия). Задержка мочеиспускания, вплоть до острой задержки мочи.
Резкое похудание, слабость, бледность кожи с землистым оттенком.
Яичко: увеличение в объеме, чувство тяжести в мошонке.
D.91.496.105*
Забор мазка на онкоцитологию
D89.700.020*
Пункция увеличенного лимфатического узла (диагностическая пункция поверхностная)
B08.746.001*
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
B06.399.005* или
Определение общего простат-специфический антиген (ПСА) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.399.006* или
Определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.444.006* или
Определение свободного F-простат-специфический антиген (F-ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.444.005* или
Определение свободного ПСА (F-простат-специфический антиген) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.123.005 * или
Определение АФП (альфафетопротеин) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.123.006* или
Определение альфафетопротеина (АФП) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B03.367.002*
Определение лактатдегидрогиназы (ЛДГ) в сыворотке крови на анализаторе
B06.518.005*
Определение хорионического гонадотропина человека (ХГЧ) в сыворотке крови ИФА-методом
C03.013.004
Трансабдоминальное УЗИ предстательной железы и мочевого пузыря с определением остаточной мочи
C03.011.004 или
УЗИ почек, мочевого пузыря с определением остаточной мочи
C03.010.004 или
УЗИ органов мочеполовой системы комплексное у мужчин (почки, надпочечники, мочевой пузырь с определением остаточной мочи, предстательная железа, яички)

B08.749.001 немесе
Папаниколау тестімен (бұдан әрі - ПАП-тест) жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу
B08.749.002 немесе
Жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу сұйықтық цитология аппаратында ПАП-тест
D70.210.117 немесе
Кольпоскопия
C01.034.001 немесе
Бейнекольпоскопия
D69.090.129*
Жатыр қуысының диагностикалық куретажы
B08.737.001,
B08.764.001
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3-4 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
C03.029.004
Гинекологиялық УДЗ (трансабдоминальді)
C03.056.004
Ретроперитонеальді лимфа түйіндерінің УДЗ
C60-С63
Ерлердің жыныс ағзаларының ісіктері
Жыныс мүшесі: жыныс мүшесінің кез-келген бөлігінде ісік түзілуінің болуы (түйін, ойық жара, түйін), көбінесе саусақта немесе баста. Фимоздың дамуы, тері түсінің өзгеруі. Жыныс мүшесінің ісінуі. Аймақтық лимфа түйіндерінің ұлғаюы.
Қуық асты безі: жиі зәр шығару түнгі зәр шығару, баяу зәр шығару, кішкене бөліктерде зәр шығару, қуықтың толық емес босатылуы, зәр шығару кезінде ыңғайсыздық, зәрде қанның пайда болуы (гематурия). Жедел зәрді ұстап тұруға дейін зәр шығару. Қатты салмақ жоғалту, әлсіздік, терінің бозғылт реңі.
Ұрық: көлемнің ұлғаюы, сіңірдегі ауырлық сезімі.
D.91.496.105*
Онкоцитологияға сүртінді алу
D89.700.020*
Үлкейген лимфа түйінінің пункциясы (диагностикалық пункция Үстірт)
B08.746.001*
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик, Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
B06.399.005* немесе
Қан сарысуындағы жалпы простатқа тән антигенді (ПСА) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.399.006* немесе
Қан сарысуындағы жалпы простат-спецификалық антигенді (ПСА) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B06.444.006* немесе
Қан сарысуындағы бос F-простат-спецификалық антигенді (F-ПСА) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B06.444.005* немесе
Қан сарысуындағы бос ПСА (F-простат-спецификалық антиген) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.123.005 * немесе
Қан сарысуындағы АФП (альфафетопротеин) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.123.006* немесе
Қан сарысуындағы альфафетопротеинді (АФП) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B03.367.002*
Қан сарысуындағы лактатдегидрогиназаны (ЛДГ) талдағышта анықтау
B06.518.005*
Қан сарысуындағы адамның хорионикалық гонадотропинін (ХГЧ) ИФТ-әдісімен анықтау
C03.013.004
Қуық асты безі мен қуықтың қалдық несепті анықтаумен трансабдоминальді УДЗ
C03.011.004 немесе
Бүйректі, қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
C03.010.004 немесе
Ерлердегі несеп-жыныс жүйесінің кешенді ағзаларының УДЗ (бүйрек, бүйрек үсті бездері, несеп қалдығын анықтаумен қуық, қуық асты безі, аталық бездер)

C03.024.004
УЗИ забрюшинного пространства
C03.019.004*
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (одна анатомическая зона)
C03.006.006
Компьютерная томография органов малого таза
C03.005.006
Компьютерная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства
C03.043.005*
Рентгенография костей таза и тазобедренных суставов
A02.026.000
Консультация уролога
C64-C68,
D09.0-D09.1
Новообразования мочевых путей
Боли и тяжесть в поясничной области. Появление крови в моче (гематурия). Задержка мочеиспускания, неприятные ощущения при мочеиспускании Общие симптомы: слабость, похудание
C03.011.004
УЗИ почек, мочевого пузыря с определением остаточной мочи
C03.024.004
УЗИ забрюшинного пространства
C03.058.005
Урография внутривенная
C03.005.006* или
Компьютерная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства
C03.015.006 * или
Компьютерная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства с контрастированием
C03.016.006* или
Компьютерная томография органов малого таза)
C03.006.006* или
Компьютерная томография органов малого таза с контрастированием
D57.321.604
хромоцистоскопия
С69-С72
Новообразования глаза, головного мозга и других отделов центральной нервной системы
Глаз, глазница, придаточный аппарат: покраснение глаз, экзофтальм, боли в глазу, снижение зрения, вплоть до слепоты. Косоглазие. Появление опухолевого образования в орбите. Припухлость век. Птоз. Костный дефект височной стенки орбиты. Центральная нервная система: общемозговые (головная боль, головокружение, рвота, застойные диски зрительных нервов и др.) и локальные знаки (неврологическая симптоматика – парезы, параличи верхних и нижних конечностей, парестезии, гиперестезии, нарушения функций внутренних органов, боли по ходу позвоночного столба и в месте локализации опухоли, патологические неврологические симптомы). Судорожные припадки. Нейроэндокринные нарушения (при опухолях гипофиза)
C03.001.006* или
Компьютерная томография головного мозга
C03.011.006* или
Компьютерная томография головного мозга с контрастированием
C03.001.007* или
Магниторезонансная томография головного мозга
C03.008.007 * или
Магниторезонансная томография головного мозга с контрастированием
C03.006.007* или
Магниторезонансная томография позвоночника (1 анатомическая зона)
C03.013.007* или
Магниторезонансная томография позвоночника с контрастированием (1 анатомическая зона)
C03.004.005
Рентгенография черепа (2 проекции)
C03.007.005*
Рентгенография турецкого седла
C03.080.005*
Рентгенография орбит по Резе
C03.015.005*
Рентгенография шейного отдела позвоночника

C03.024.004
Ретроперитонеальді кеңістікті УДЗ
C03.019.004*
Беткі лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық аймақ)
C03.006.006
Кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
C03.005.006
Ішперде қуысы ағзаларының және ішперде артындағы кеңістіктің компьютерлік томографиясы
C03.043.005*
Жамбас сүйектері мен жамбас буындарының рентгенографиясы
A02.026.000
Урологтың кеңесі
C64-C68,
D09.0-D09.1
Зәр шығару жолдарының ісіктері
Бел бұлшықеті аймағында ауыруы мен ауырлық. Несепте қанның пайда болуы (гематурия). Зәр шығарудың кідірісі, зәр шығарудағы ыңғайсыздық жалпы белгілер: әлсіздік, салмақ жоғалту
C03.011.004
Бүйректі, қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
C03.024.004
Ретроперитонеальді кеңістікті УДЗ
C03.058.005
Урография венаішілік
C03.005.006* немесе
Ішперде қуысы ағзаларын және ішперде артқы кеңістіктің компьютерлік томографиясы
C03.015.006 * немесе
Контрастілеумен ішперде қуысы және ішперде артыңғы ағзалардың компьютерлік томографиясы
C03.016.006* немесе
Контрастілеумен кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
C03.006.006* немесе
Кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
D57.321.604
хромоцистоскопия
С69-С72
Көздің, мидың және орталық нерв жүйесінің басқа бөлімдерінің ісіктері
Көз, көз розеткасы, қосалқы аппарат: көздің қызаруы, экзофтальмоз, көздің ауыруы, көру қабілетінің төмендеуі, соқырлыққа дейін. Страбизм. Орбитада ісік түзілуінің пайда болуы. Қабақтың ісінуі. Птоз. Орбитаның уақытша қабырғасының сүйек ақауы. Орталық жүйке жүйесі: Жалпы церебральды (бас ауруы, бас айналу, құсу, оптикалық нервтердің тоқырау дискілері және т.б.) және жергілікті белгілер (неврологиялық белгілер – парез, жоғарғы және төменгі аяқтың сал ауруы, парестезия, гиперестезия, ішкі ағзалар функциясының бұзылуы, омыртқа бағанының бойымен және ісіктің орналасқан жеріндегі ауырсыну, патологиялық неврологиялық белгілер). Конвульсиялық ұстамалар. Нейроэндокринді бұзылулар (гипофиз ісіктері кезінде)
C03.001.006* немесе
Мидың компьютерлік томографиясы
C03.011.006* немесе
Қарама-қарсы мидың компьютерлік томографиясы
C03.001.007* немесе
Мидың магниторезонанстық томографиясы
C03.008.007 * немесе
Контрастпен мидың магниторезонанстық томографиясы
C03.006.007* немесе
Омыртқаның магнитті резонансты томографиясы (1 анатомиялық аймақ)
C03.013.007* немесе
Контрастпен омыртқаның магниторезонанстық томографиясы (1 анатомиялық аймақ)
C03.004.005
Бас сүйегінің рентгенографиясы (2 проекция)
C03.007.005*
Түрік ер-тоқымының рентгенографиясы
C03.080.005*
Кесу бойынша орбиталардың рентгенографиясы
C03.015.005*
Омыртқаның мойын бөлігінің рентгенографиясы

C03.017.005*
Рентгенография грудного отдела позвоночника
C03.041.005*
Рентгенография пояснично-крестцового отдела позвоночника
C03.027.004*
УЗИ глаз
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
A02.023.000
Консультация: Офтальмолог
C73, D09.3
Новообразования щитовидной железы
Уплотнение (опухолевое образование) на шее, причем иногда быстрорастущее. Боль в области шеи, иногда распространяющаяся на область уха. Охриплость голоса, нарушение глотания. Затрудненное дыхание. Кашель, не связанный с инфекционным заболеванием
C03.017.004
УЗИ щитовидной железы
C03.019.004
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (одна анатомическая зона)
B06.484.005
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.484.006 или
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.446.005
Определение свободного трийодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.446.006 или
Определение свободного трийодтиронина (T3) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.400.005 или
Определение общего тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.400.006 или
Определение общего тироксина (T4) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.400.006
Определение антител к тиреопероксидазе (а-ТПО) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.202.005 или
Определение антител к тиреопероксидазе (а-ТПО) в сыворотке крови ИФА-методом
B06.202.006 или
Определение антител к тиреопероксидазе (а-ТПО) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
D92.090.003
Тонкоигольная аспирационная биопсия
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
A02.021.000
Консультация эндокринолога
C04.003.011*
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография, совмещенная с компьютерной томографией щитовидной железы
C80
Новообразования неточно обозначенные, вторичные и неуточненные локализации (метастазы без первично выявленного очага)
Увеличение лимфатических узлов.
Общие симптомы: слабость, потеря аппетита, снижение работоспособности, похудание.
Гистологически картина злокачественного новообразования
D.91.496.105 или
Забор мазка на онкоцитологию
D92.090.003 или
Тонкоигольная аспирационная биопсия доступных метастатических опухолей, лимфатических узлов
B08.746.001
Цитологическое исследование (с окраской по Романовскому-Гимзе, Дифф Квик (Diff Qwik), Май-Грюнвальду, Грамму, Паппенгейму)
D41.312.427
Трепанобиопсия доступных метастатических опухолей
B08.737.001,
B08.764.001
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности

C03.017.005*
Кеуде омыртқасының рентгенографиясы
C03.041.005*
Омыртқаның бел-құйымшақ бөлігінің рентгенографиясы
C03.027.004*
Көз УДЗ
A02.033.000
Кеңес: Нейрохирург
A02.018.000
Кеңес: Невропатолог
A02.023.000
Кеңес: Офтальмолог
C73, D09.3
Қалқанша безінің ісіктері
Мойында тығыздық (ісік қалыптастыру), тез өсу. Мойын аймағындағы ауырсыну, кейде құлақтың аймағына таралады. Дауыстың қарлығуы, жұтылудың бұзылуы. Тыныс алудың қиындауы. Инфекциялық аурумен байланысты емес жөтел
C03.017.004
Қалқанша безінің УДЗ
C03.019.004
Беткі лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық аймақ)
B06.484.005
Қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.484.006 немесе
Қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B06.446.005
Қан сарысуындағы бос трийодтиронинді (T3) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.446.006 немесе
Қан сарысуындағы бос триодотирононды (T3) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B06.400.005 немесе
Қан сарысуындағы жалпы тироксинді (T4) ИФТ-әдісімен анықтау
B06.400.006 немесе
Қан сарысуындағы жалпы тироксинді (T4) иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
B06.400.006
Қан сарысуындағы тиреопероксидазаға (А-ТПО) антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
B06.202.005 немесе
Қан сарысуындағы тиреопероксидазаға (А-ТПО) антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
B06.202.006 немесе
Қан сарысуындағы тиреопероксидазаға (А-ТПО) антиденелерді иммунохемилюминесценция әдісімен анықтау
D92.090.003
Жіңішке инелі аспирациялық биопсия
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик, Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
A02.021.000
Эндокринологтың кеңесі
C04.003.011*
Қалқанша безінің компьютерлік томографиясымен біріктірілген бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография
C80
Дәл белгіленбеген, қайталама және анықталмаған (алғашқы анықталған ошағы жоқ метастаздар)жаңа түзілімдер
Лимфа түйіндерінің ұлғаюы.
Жалпы белгілері: әлсіздік, тәбеттің жоғалуы, өнімділіктің төмендеуі, салмақ жоғалту.
Қатерлі ісіктің гистологиялық көрінісі
D.91.496.105 немесе
Онкоцитологияға сүртінді алу
D92.090.003 немесе
Қол жетімді метастатикалық ісіктердің, лимфа түйіндерінің жұқа инелі аспирациялық биопсиясы
B08.746.001
Цитологиялық зерттеу (Романовский-Гимзе, Дифф Квик, Май-Грюнвальд, грамм, Паппенгейму бойынша бояумен)
D41.312.427
Қол жетімді метастатикалық ісіктердің трепанобиопсиясы
B08.737.001,
B08.764.001
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3-4 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу

C04.001.010
ПЭТ + компьютерная томография одной анатомической зоны
C03.019.004*
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (одна анатомическая зона)
C03.017.006*
Компьютерная томография прочих органов с контрастированием
C03.014.007*
Магниторезонансная томография прочих органов с контрастированием
C01.002.001или
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 или
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Тотальная видеоколоноскопия
С01.009.001* или
Фибробронхоскопия диагностическая
С01.010.001 * или
Видеобронхоскопия диагностическая
C01.027.001*
Эндоскопическая щипковая биопсия
B08.737.001, B08.764.001*
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3-4 категории сложности
C03.028.004*
УЗИ забрюшинного пространства
C03.010.004*
УЗИ органов мочеполовой системы комплексное у мужчин (почки, надпочечники, мочевой пузырь с определением остаточной мочи, предстательная железа, яички)
* - в зависимости от локализации новообразования
Таблица 2. Объем и периодичность обследования пациента со ЗН III клинической группы при динамическом наблюдении
Код МКБ 10
Наименование по МКБ 10
Код услуги
Наименование услуги
Кратность
Всем пациентам
B02.113.002
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
B03.155.002
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
B03.293.002
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
B03.335.002
Определение глюкозы в сыворотке крови на анализаторе
B03.363.002
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
B03.386.002
Определение мочевины в сыворотке крови на анализаторе
B03.397.002
Определение общего белка в сыворотке крови на анализаторе
B03.156.002
Определение альбумина в сыворотке крови на анализаторе
B03.398.002
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
B03.401.002
Определение общего холестерина в сыворотке крови на анализаторе
B04.149.002
Определение активированного частичного тромбопластинового времени (АЧТВ) в плазме крови на анализаторе
B04.379.002
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
B04.501.002
Определение фибриногена в плазме крови на анализаторе
B01.077.002
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)

C04.001.010
ПЭТ + бір анатомиялық аймақтың компьютерлік томографиясы
C03.019.004*
Беткі лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық аймақ)
C03.017.006*
Контрастпен басқа ағзалардың компьютерлік томографиясы
C03.014.007*
Контрастпен басқа ағзалардың магниторезонансты томографиясы
C01.002.001 немесе
Бейнеэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 немесе
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Жалпы бейне колоноскопия
С01.009.001* немесе
Диагностикалық Фибробронхоскопия
С01.010.001 * немесе
Бейнебронхоскопия диагностикалық
C01.027.001*
Эндоскопиялық шымшу биопсиясы
B08.737.001, B08.764.001*
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3-4 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
C03.028.004*
Ретроперитонеальді кеңістікті УДЗ
C03.010.004*
Ерлердегі несеп-жыныс жүйесінің кешенді ағзаларының УДЗ (бүйрек, бүйрек үсті бездері, несеп қалдығын анықтаумен қуық, қуық асты безі, аталық бездер)
* - қатерлі ісіктердің орнына байланысты
2-Кесте. Динамикалық бақылау кезінде III клиникалық топтың қатерлі ісігі бар пациентті тексерудің көлемі мен кезеңділігі
АХЖ 10 коды
АХЖ 10 кодының атауы
Қызмет коды
Қызметтің атауы
Еселігі
Барлық пациенттерге
B02.113.002
Талдауышта қан жасушаларының сандық бейнесі бар 34 параметрлі жалпы қан талдауы
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
B03.155.002
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) талдағышта анықтау
B03.293.002
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) талдағышта анықтау
B03.335.002
Қан сарысуындағы глюкозаны анализаторда анықтау
B03.363.002
Қан сарысуындағы креатининді анализаторда анықтау
B03.386.002
Қан сарысуындағы мочевинаны анализаторда анықтау
B03.397.002
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анализаторда анықтау
B03.156.002
Қан сарысуындағы альбуминді анализаторда анықтау
B03.398.002
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анализаторда анықтау
B03.401.002
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анализаторда анықтау
B04.149.002
Қан плазмасындағы белсендірілген ішінара тромбопластиндік уақытты (АЧТВ) талдағышта анықтау
B04.379.002
Қан плазмасындағы протромбин индексін (ПТИ) және халықаралық нормаланған қатынасын (ХНҚ) талдауышта (ПВ-ПТИ-ХНҚ)кейіннен есептей отырып, протромбин уақытын (ПВ) анықтау
B04.501.002
Қан плазмасындағы фибриногенді анализаторда анықтау
B01.077.002
Анализаторда несептің жалпы талдауын зерттеу (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептей отырып, физикалық-химиялық қасиеттері)

C03.037.005 или C03.038.005 или C03.039.005 или C03.040.005 или C03.041.005 или C03.043.005 или C03.044.005 или C03.045.005 или C03.046.005 или C03.048.005 или C03.049.005 или C03.096.005 или C03.097.005 или C03.098.005 или C03.099.005 или C03.101.005 или C03.103.005 или
Рентгенография костей и суставов области поражения
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
C03.023.004
УЗИ мягких тканей
C03.007.006*
Компьютерная томография костно-суставной системы (1 анатомическая зона)
C04.004.009*
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая скелета - каждая последующая проекция
С48
Новообразования забрюшинного пространства и брюшины
C03.010.007*
Магниторезонансная томография органов брюшной полости и забрюшинного пространства с контрастированием
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
C03.056.004
УЗИ забрюшинных лимфатических узлов
С50, D05
Новообразования молочной железы
C03.018.004
УЗИ молочных желез
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
C03.082.005
Маммография (4 снимка),
(для лиц до 40 лет – только УЗИ);
C03.084.005
Прицельная маммография (1 проекция)
C03.029.004
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
C51-58, D06-D07
Новообразования женских половых органов
B08.749.001 или
Цитологическое исследование мазка из матки ПАП-тест
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
B08.749.002 или
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
D69.090.129*
Диагностическое выскабливание полости матки
D70.210.117 или
Кольпоскопия
C01.034.001 или
Видеокольпоскопия
C03.029.004
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
C03.056.004*
УЗИ забрюшинных лимфатических узлов
C60-С63
Новообразования мужских половых органов
B06.399.005* или
Определение общего простат-специфический антиген (ПСА) в сыворотке крови ИФА-методом
в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
с третьего года – один раз в год
B06.399.006* или
Определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
B06.444.006* или
Специфический антиген (F-ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции

C03.037.005 немесе C03.038.005 немесе C03.039.005 немесе C03.040.005 немесе C03.041.005 немесе C03.043.005 немесе C03.044.005 немесе C03.045.005 немесе C03.046.005 немесе C03.048.005 немесе C03.049.005 немесе C03.096.005 немесе C03.097.005 немесе C03.098.005 немесе C03.099.005 немесе C03.101.005 немесе C03.103.005 немесе
Зақымданған аймақтың сүйектері мен буындарының рентгенографиясы
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
C03.023.004
Жұмсақ тіндердің УДЗ
C03.007.006*
Сүйек-буын жүйесінің компьютерлік томографиясы (1 анатомиялық аймақ)
C04.004.009*
Статикалық қаңқаның бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томографиясы-әрбір кейінгі проекция
С48
Ретроперитонеальді кеңістік пен перитонийдің ісіктері
C03.010.007*
Контрастілеумен ішперде қуысы және ішперде артыңғы ағзалардың магниттік-резонанстық томографиясы
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
C03.056.004
Ретроперитонеальді лимфа түйіндерінің УДЗ
С50, D05
Сүт безінің ісіктері
C03.018.004
Сүт бездерін УДЗ
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
C03.082.005
Маммография (4 сурет),
(40 жасқа дейінгі тұлғалар үшін-тек УДЗ);
C03.084.005
Нысаналы маммография (1 кескінде)
C03.029.004
Гинекологиялық УДЗ (трансвагиналдық)
C51-58, D06-D07
Әйел жыныс ағзаларының ісіктері
B08.749.001 немесе
Жатыр мойнынан сүртіндіні цитологиялық зерттеу. ПАП-тест
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
B08.749.002 немесе
Сұйықтық цитологиясы құралында ПАП-тестілеу жатыр мойнынан жағындыны йитологиялық зерттеу
D69.090.129*
Жатыр қуысының диагностикалық қыруы
D70.210.117 немесе
Кольпоскопия
C01.034.001 или
Бейнекольпоскопия
C03.029.004
Гинекологиялық УДЗ (трансвагиналдық)
C03.056.004*
Іш қуысы лимфа түйіндерінің УДЗ
C60-С63
Ерлердің жыныс мүшелерінің ісіктері
B06.399.005* немесе
ИФА әдісімен қан сарысуында жалпы (ПСА) простат-спецификалы антиген анықтау
аурудың бірінші жылында-үш айда бір рет;
аурудың екінші жылында-алты айда бір рет;
үшінші жылдан бастап – жылына бір рет
B06.399.006* немесе
Иммунохемилюминесценция әдісімен қан сарысуында жалпы (ПСА) простат-спецификалы антиген анықтау
B06.444.006* немесе
Иммунохемилюминесценция әдісімен қан сарысуында жалпы (ПСА) простат-спецификалы антиген анықтау

C03.019.004*
УЗИ поверхностных лимфатических узлов (одна анатомическая зона)
C03.017.006* или
Компьютерная томография прочих органов с контрастированием
C03.014.007* или
Магниторезонансная томография прочих органов с контрастированием
C01.002.001 или
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 или
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Тотальная видеоколоноскопия
С01.009.001* или
Фибробронхоскопия диагностическая
С01.010.001* или
Видеобронхоскопия диагностическая
C03.024.004
УЗИ забрюшинного пространства
C03.028.004*
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное
C03.010.004*
УЗИ органов мочеполовой системы комплексное у мужчин (почки, надпочечники, мочевой пузырь с определением остаточной мочи, предстательная железа, яички)
* – в зависимости от локализации новообразования
Приложение 4
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Порядок наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи
Основной задачей специалистов медицинских организаций первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП в работе по профилактике онкологических заболеваний является своевременное распознавание и лечение предопухолевых состояний, на фоне которых развивается ЗН (факультативный, облигатный предрак), а также своевременная диагностика малигнизации (озлокачествления).
Основная предопухолевая патология (клиническая группа Iб) и специалисты, которые осуществляют консультации и (или) динамическое наблюдение представлены в таблице 3:
Таблица 3 – Перечень локализаций предопухолевой патологии,
подлежащей динамическому наблюдению у профильных специалистов (Iб клиническая группа)
Специалист
Предопухолевая патология
Кратность
Онколог
неинвазивный рак (carcinoma in situ), кроме локализаций в женских половых органах, которые консультируются и наблюдаются у гинекологов и (или) онкогинекологов;
пигментная ксеродерма (совместно с дерматологом);
болезнь Боуэна;
болезнь Педжета с локализацией вне зоны ареолы молочной железы;
дискератозы кожи и нижней губы, лейкоплакия, эритроплакии, кожный рог;
хейлит Мангоннотти красной каймы нижней губы
не менее 1 раза в год
Маммолог
узловые фиброзно-кистозные мастопатии, в том числе после хирургического лечения по поводу доброкачественных образований, филлоидные опухоли молочных желез, после хирургического лечения;
доброкачественные дисплазии молочных желез;
не менее 1 раза в год
Врач общей практики, терапевт
хронический рецидивирующий бронхит;
локализованный пневмосклероз, другие хронические обструктивные болезни легких;
не менее 1 раза в год
Гастроэнтеролог, проктолог
хронический язвенный эзофагит;
пищевод Барретта;
атрофический гастрит;
язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки;
пептическая язва;
полип и полипоз желудочно-кишечного тракта;
диффузный полипоз толстой кишки;
тубулярно-ворсинчатые аденомы желудочно-кишечного тракта;
болезнь Менитрие;
болезнь Крона;
неспецифический язвенный колит;
циррозы печени
не менее 1 раза в год
Оториноларинголог
папилломы слизистых полости носа, носоглотки, гортаноглотки, гортани;
лейкоплакии, эритроплакии слизистых;
пахидермия;
контактная фиброма гортани
не менее 1 раза в год
Уролог
папилломы мочевого пузыря;
полипы уретры;
крипторхизм;
лекоплакии и лейкокератоз головки полового члена;
остроконечные кандиломы;
гиперплазия предстательной железы
не менее 1 раза в год
Хирург, травматолог
фиброзная дисплазия костей;
деформирующая остеодистрофия (болезнь Педжета);
экзостозы;
хондромы
не менее 1 раза в год
Эндокринолог
мужчины любого возраста с узловыми образованиями в щитовидной железе;

C03.019.004*
Беткі лимфа түйіндерінің УДЗ (бір анатомиялық аймақ)
C03.017.006* или
Контрастпен басқа органдардың компьютерлік томографиясы
C03.014.007* или
Контрастпен басқа органдардың магниторезонансты томографиясы
C01.002.001 или
Бейнеэзофагогастродуоденоскопия
C01.001.001 или
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
C01.016.001*
Тотальды видеоколоноскопия
С01.009.001* или
Диагностикалық фибробронхоскопия
С01.010.001* или
Диагностикалық видеобронхоскопия
C03.024.004
Ретроперитонеальді кеңістікті УДЗ
C03.028.004*
Гинекологиялық УДЗ (трансабдоминальді
C03.010.004*
Ерлердегі несеп-жыныс жүйесінің кешенді ағзаларының УДЗ (бүйрек, бүйрек үсті бездері, несеп қалдығын анықтаумен қуық, қуық асты безі, аталық бездер)
* – қатерлі ісіктер орнына байланысты
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
4-қосымша
Жоғары тұрған топтарды бақылау тәртібі медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық диагностикалық көмек көрсету ұйымдарындағы онкологиялық тәуекел
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) медициналық ұйымдары мамандарының онкологиялық аурулардың профилактикасы жөніндегі жұмыстағы негізгі міндеті ҚІ (факультативтік, міндетті алдын ала емдеу) дамитын ісік алды жай-күйін уақтылы тану және емдеу, сондай-ақ малигнизацияны (қатерлі ісік ауруының) уақтылы диагностикалау болып табылады.
Негізгі ісік алды патологиясы (Iб клиникалық топ) және консультацияларды және (немесе) динамикалық бақылауды жүзеге асыратын мамандар 3-кестеде ұсынылған:
3-кесте. Бейінді мамандарда динамикалық бақылауға жататын ісікалды патологияны оқшаулау тізбесі (Іб клиникалық топ)
Мамандық
Ісікалды патология
Еселігі
Онколог
инвазивті емес қатерлі ісік (carcinoma in situ), гинекологтарда және (немесе) онкогинекологтарда кеңес беретін және байқалатын әйел жыныс мүшелеріндегі локализациядан басқа;
пигментті ксеродерма (дерматологпен бірге); Боуэн ауруы;
сүт безі ареолы аймағынан тыс жерде орналасқан Пагет ауруы;
тері және төменгі ерін дискератоздары, лейкоплакия, эритроплакия, тері мүйізі;
хейлит манганотти қызыл жиегі төменгі ерін
жылына 1 кемінде 1 рет
Маммолог
түйінді фиброзды-кистозды мастопатиялар, оның ішінде қатерсіз түзілімдер бойынша хирургиялық емдеуден кейін, сүт бездерінің филлоидты ісіктері, хирургиялық емдеуден кейін; сүт бездерінің қатерсіз дисплазиялары;
жылына кемінде 1 рет
Жалпы практика дәрігері, терапевт
созылмалы қайталанатын бронхит;
локализацияланған пневмосклероз, өкпенің басқа созылмалы обструктивті аурулары;
жылына кемінде 1 рет
Гастроэнтеролог, проктолог
созылмалы ойық жаралы эзофагит;
Баррет өңеші;
атрофиялық гастрит;
асқазан мен он екі елі ішектің ойық жарасы;
асқазан жарасы;
асқазан-ішек жолының полипі және полипозы;
тоқ ішектің диффузды полипозы;
асқазан-ішек жолының тубулярлы-виллалы аденомалары;
Менетрия ауруы;
Крон ауруы;
спецификалық емес ойық жаралы колит;
бауыр циррозы
жылына кемінде 1 рет
Оториноларинголог
мұрын қуысының, жұтқыншақтың, көмей жұтқыншақтың, көмейдің шырышты папилломалары; лейкоплакия, сілекей эритроплакиясы; пахидермия; көмейдің жанаспалы фибромасы
жылына кемінде 1 рет
Уролог
қуықтың папилломалары;
уретра полиптері;
крипторхидизм;
лейкоплакия және лейкокератоз жыныс мүшесінің бастары;
ұшқыр кондиломалар;
қуық асты безінің гиперплазиясы
жылына кемінде 1 рет
Хирург, травматолог
фиброзды сүйек дисплазиясы;
деформациялаушы остеодистрофия (Пагет ауруы);
экзостоздар;
хондромалар
жылына кемінде 1 рет
Эндокринолог
қалқанша безінде түйіндік түзілімдері бар кез-келген жастағы ер адамдар;

пациенты (мужчины и женщины) с узловыми образованиями в щитовидной железе старше 50 лет и моложе 25 лет;
лица, получившие общее или местное воздействие на область головы и шеи ионизирующего излучения, особенно в детском возрасте
не менее 1 раза в год
Гинеколог
неинвазивный рак (carcinoma in situ) женских половых органов (D 06-07.3), совместно с онкогинекологом;
пограничные опухоли яичников (D 39.1), совместно с онкогинекологом;
дисплазии, возникающие в области фоновых процессов или на неизмененной шейке матки;
лейкоплакии, эритроплакии, лекокератоз наружных половых органов;
крауроз вульвы;
рецидивирующий полип цервикального канала;
атипическая гиперплазия эндометрия;
полипы эндометрия;
доброкачественные образования яичников
не менее 1 раза в год
Обследования пациентов проводятся согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513).
Приложение 5
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Маршрут первичного онкологического пациента
Примечание: Расшифровка аббревиатур и сокращений:
АФП – альфа-фетопротеин;
ОФЭКТ – однофотонная эмиссионная компьютерная томография;
ОФЭКТ-КТ – однофотонная эмиссионная томография, совмещҰнная с компьютерной томографией;
ОАМ – общий анализ мочи;
ИГХ – иммуногистохимическое исследование;
КДО – консультативно-диагностическое отделение;
КДП – консультативно-диагностическая помощь;
КТ – компьютерная томография;
ОАК – общий анализ крови;
МРТ – магнитно-резонансная томография;
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
ПСА – простат-специфический антиген;
ПЭТ – позитрон-эмиссионная томография
ТТГ – тиреотропный гормон;
УЗИ – ультразвуковое исследование;
ЭКГ – электрокардиография.
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания онкологической
помощи населению
Республики Казахстан
Науқаста асқынған түрдегi қатерлі ісік (IV клиникалық топ) анықталған жағдайға толтырылатын Хаттама*
Протокол* на случай выявления у пациента запущенной формы злокачественного новообразования (клиническая группа IV)
1. ________________________________________________________________________
(екі дана толтырылады: біріншісі стационарлық науқастың медициналық картасында,
амбулаторлық картасында қалады. Екіншісі науқастың мекенжайындағы
онкологиялық орталыққа немесе диспансерге жіберіледі)
(составляется в двух экземплярах: первый остается в медицинской карте
стационарного пациента, (амбулаторного пациента).
Второй пересылается в организацию, оказывающую онкологическую помощь
на вторичном уровне по месту жительства пациента)

қалқанша безінде түйіндік түзілімдері 50 жастан асқан және 25 жастан асқан пациенттер (ерлер мен әйелдер);
иондаушы сәулеленудің бас және мойын аймағына жалпы немесе жергілікті әсер алған адамдар, әсіресе балалық шақта
жылына кемінде 1 рет
Гинеколог
онкогинекологпен бірге, әйел жыныс мүшелерінің (D 06-07.3) инвазивті емес обыры (carcinoma in situ);
аналық бездердің шекаралық ісіктері (D 39.1), онкогинекологпен бірге;
фондық процестер аймағында немесе өзгермеген жатыр мойнында пайда болатын дисплазия;
лейкоплакия, эритроплакия, сыртқы жыныс мүшелерінің лейкокератозы;
крауроз вульвы;
жатыр мойны каналының қайталанатын полипі;
эндометрияның атиптік гиперплазиясы;
эндометрия полиптері;
аналық бездің қатерсіз түзілімдері
жылына кемінде 1 рет
Пациенттерді тексеру "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
5-қосымша
Бастапқы онкологиялық науқастың бағыты
Ескертпе: аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
АФП-альфа-фетопротеин;
БФЭКТ-бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография;
БФЭКТ-КТ-компьютерлік томографиямен біріктірілген бір фотонды эмиссиялық томография;
ЖЗТ-жалпы зәр талдауы;
ИГХ-иммуногистохимиялық зерттеу;
КДБ-консультациялық-диагностикалық бөлімше;
КДК-консультациялық-диагностикалық көмек;
КТ-компьютерлік томография;
ҚЖТ-қанның жалпы талдауы;
МРТ-магниттік-резонанстық томография;
МСАК - медициналық-санитариялық алғашқы көмек;
ПСА-простатикалық спецификалық антиген;
ПЭТ-позитронды эмиссиялық томография;
ТТГ-тиреотропты гормон;
УДЗ-ультрадыбыстық зерттеу;
ЭКГ-электрокардиография.
Қазақстан Республикасының
халқына онкологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
6-қосымша
Науқаста асқынған түрдегi қатерлі ісік (IV клиникалық топ) анықталған жағдайға толтырылатын Хаттама* Протокол* на случай выявления у пациента запущенной формы злокачественного новообразования (клиническая группа IV)
1. _______________________________________________________________________
(екі дана толтырылады: біріншісі стационарлық науқастың медициналық картасында, амбулаториялық картасында қалады.
Екіншісі науқастың мекенжайындағы онкологиялық орталыққа немесе диспансерге жіберіледі)
(составляется в двух экземплярах: первый остается в медицинской карте стационарного пациента, (амбулаторного пациента).
Второй пересылается в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном уровне по месту жительства пациента)