Об утверждении Правил государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2021 года № 543. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2021 года № 25284
В соответствии с подпунктом 5-3) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательном порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра Ш. Каринова
Приложение
к приказу Исполняющего
обязанности министра
от 1 ноября 2021 года № 543
Правила государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке" (далее – Закон), и определяют порядок Государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД), финансируемых из государственного бюджета и отчетов по их выполнению.

Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 1 қарашадағы № 543 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 қарашада № 25284 болып тіркелді
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 5-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін және олардың орындалуы жөніндегі есептерді коммерцияландыру жобаларын мемлекеттік есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Ш. Каринова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрдің
міндетін атқарушысының
2021 жылғы 1 қарашадағы
№ 543 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін және олардың орындалуы жөніндегі есептерді коммерцияландыру жобаларын мемлекеттік есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 5-3) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) проект коммерциализации РННТД (далее – проект) – документ, включающий в себя содержание предполагаемой работы, направленной на практическое применение РННТД, включая результаты интеллектуальной деятельности, с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленной на извлечение дохода;
2) отчет по проекту коммерциализации РННТД (далее – отчет) - документ, содержащий информацию о результатах реализации проекта коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
3. Государственный учет проектов, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению (далее – государственный учет) осуществляется Акционерным обществом "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – АО "НЦГНТЭ"), согласно подпункту 8) пункта 2 статьи 20 Закона.
Глава 2. Порядок государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета и отчетов по их выполнению
4. Для государственного учета проектов и отчетов физические и юридические лица предоставляют проекты и отчеты в электронной форме через информационную систему www.is.ncste.kz.
5. Для государственного учета проектов физические и (или) юридические лица в срок не позднее 30 (тридцати)календарных дней со дня начала финансирования проекта направляют в АО "НЦГНТЭ" на казахском и русском языках регистрационные карты согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. В случае предоставления неполного пакета документов и ненадлежащего их оформления документы не регистрируются до полного устранения выявленных недостатков.
7. При необходимости внесения корректировок в зарегистрированный проект физические и юридические лица в течение 30 (тридцати) календарных дней представляют в АО "НЦГНТЭ" письмо на бланке организации с обоснованием необходимости внесения изменений.
8. При необходимости засекречивания зарегистрированного проекта, физические и юридические лица в течение 10 рабочих дней в письменном виде информируют об этом АО "НЦГНТЭ".
9. Для государственного учета отчетов физические и юридические лица после окончания работ проекта, в течение 30 (тридцати) календарных дней направляют на казахском и русском языках отчеты, оформленные в соответствии с Межгосударственным стандартом ГОСТ 7.32-2017 "Отчет о научно-исследовательской работе" и информационные карты согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ҒҒТҚН коммерцияландыру жобасы (бұдан әрі – жоба) – табыс алуға бағытталған жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен көрсетілетін қызметтерді нарыққа шығару мақсатында зияткерлік қызмет нәтижелерін қоса алғанда, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін практикада қолдануға бағытталған болжанатын жұмыстың мазмұнын қамтитын құжат;
2) ҒҒТҚН коммерцияландыру бойынша есеп - ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобасын іске асыру нәтижелері туралы ақпаратты қамтитын құжат.
3. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын жобалар және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алуды (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҰҒТСО" АҚ) жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу тәртібі
4. Жобаларды және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу үшін жеке және заңды тұлғалар электрондық нысанда ақпараттық жүйе www.is.ncste.kz арқылы ұсынады.
5. Жобаны мемлекеттік есепке алу үшін жеке және заңды тұлғалар жобаны қаржыландыру басталған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде қазақ және орыс тілдеріндегі тіркеу карталарын осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "ҰҒТСО" АҚ-на жібереді.
6. Құжаттардың толық емес пакеті ұсынылған және олар тиісті түрде рәсімделмеген жағдайда анықталған кемшіліктер толық жойылмайынша құжаттар тіркелмейді.
7. Тіркелген жобаға түзетулер енгізу қажет болған кезде жеке және заңды тұлғалар 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде өзгерістер енгізу қажеттілігін негіздейтін ұйымның фирмалық бланкісіндегі хатты "ҰҒТСО" АҚ-на ұсынады.
8. Тіркелген жобаны құпияландыру қажеттігі туындағанда, жеке және заңды тұлғалар 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы "ҰҒТСО" АҚ-ны жазбаша түрде хабардар етеді.
9. Есептерді мемлекеттік есепке алу үшін жеке және заңды тұлғалар жоба бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде МЕМСТ 7.32-2017 "Ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есеп" мемлекетаралық стандартына сәйкес ресімделген қазақ және орыс тілдерінде есеп пен ақпараттық картаны Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жолдайды.

10. АО "НЦГНТЭ" регистрирует проект и выдает регистрационную карту согласно приложению 1 к настоящим Правилам с присвоенным номером государственной регистрации в течение 5 (пяти) рабочих дней.
11. АО "НЦГНТЭ" регистрирует отчет и выдает информационную карту согласно приложению 2 к настоящим Правилам с присвоенным инвентарным номером в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Приложение 1
к Правилам государственного
учета проектов
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансируемых из
государственного бюджета,
и отчетов по их выполнению
Регистрационная карта
Куда: 050026, Алматы,
ул. Богенбай батыра, дом 221
АО "Национальный центр
государственной научно-
технической экспертизы"
т. + 7 727 378 05 19, +7 727 378 05 20
Исходящий №, дата письма
Номер государственной регистрации
Сроки выполнения работы
Начало
Окончание
Основание для проведения работы Отечественные гранты
Источники и объем финансирования по календарным годам (тенге)
Всего
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Средства государственного бюджета
Средства заказчика
Собственные средства
Прочие
Сведения обоснованной организации
Телефон
Электронный адрес
Город
Полное наименование министерства (ведомства)
Полное наименование организации
Сокращенное наименование организации
Местонахождение организации (индекс, республика, область (город республиканского значения), город, улица, дом)
Организации-соисполнители
Заказчик
Наименование работы
Ожидаемые результаты
В произвольной форме описываются ожидаемые результаты регистрируемой работы с указанием конкретных планируемых характеристик и параметров объекта исследований или разработки.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ученая степень, ученое звание
Подпись
Место печати
Руководитель организации
Руководитель проекта
Индексы УДК
Дата
Коды тематических рубрик
Ключевые слова
Приложение 2
к Правилам государственного
учета проектов
коммерциализации результатов
научной и (или)
научно- технической деятельности,
финансируемых из
государственного бюджета,
и отчетов по их выполнению
Информационная карта
Куда: 050026, Алматы,
ул. Богенбай батыра, дом 221
АО "Национальный центр
государственной научно-
технической экспертизы"
т. + 7 727 378 05 19, +7 727 378 05 20
Дата утверждения отчета
Исходящий № дата письма
Инвентарный №
Номер госрегистрации
Вид документа
Условия распространения
Отчет по законченной теме
Промежуточный отчет
Безвозмездно
По договорной цене
Публикаций всего
В отечественных изданиях
В зарубежных изданиях
В том числе:
Web of Science
Scopus
Наличие внедрения
Язык документа
Количество внедрений – Не внедрено
Источников
Количество книг
Общее кол-во страниц
Приложений
Патентов
ИллюстрацийТаблиц
Объем финансирования, тенге
Наименование работы
Источник финансирования
Продукция, предлагаемая к реализации
Средства госбюджета
Технологическая документация
Сорта сельско-хозяйственных культур
Средства заказчика
Методическая документация
Породы сельско-хозяйственных животных
Собственные средства
Программная документация
Технология
Коллекции
Базы, банки данных
Отечественные гранты
Метод, способ
Карты
Прочие
Модель
Материалы
Соединения
Препараты
Стандарты, нормативы
Образец техники
Автоматизированная система
Серийная продукция
Другая (укажите)
Авторы отчета
Количество инженеров с производства - , магистрантов - , докторантов - , зарубежных ученых -
Сведения об организации-исполнителе работы
Телефон
е-mail
Город
Полное наименование министерства (ведомства)
Полное наименование организации
Сокращенное наименование организации
Адрес организации (индекс, республика, область, город, улица, дом)
Наименование отчета
Реферат
(Объект исследования, разработки или проектирования. Цель работы. Методы исследования. Полученные результаты и новизна. Основные конструктивные и технико-экономические показатели. Степень внедрения. Эффективность. Область применения)
Готовность разработки к реализации классификатора
Готова к использованию
Опытная апробация
Промышленная Апробация
Индексы УДК
Коды тематических рубрик
Ключевые слова
Дата
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Ученая степень,
ученое звание
Подпись
Место печати
Руководитель организации
Руководитель работы
Ответственный
исполнитель работы

10. "ҰҒТСО" АҚ жобаны тіркейді және 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу нөмірі бар осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес тіркеу картасын береді.
11. "ҰҒТСО" АҚ есепті тіркейді және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде берілген тізімдеме нөмірі бар ақпараттық картаны береді.
Мемлекеттік бюджеттен
қаржыландырылатын ғылыми
және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларын
және олардың орындалуы
жөніндегі есептерді мемлекеттік
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Тіркеу картасы
Қайда: 050026, Алматы,
Бөгенбай батыр көшесі, 221.
"Ұлттық мемлекеттік
ғылыми-техникалық сараптама
орталығы" АҚ
т.+ 7 727 378 05 19, +7 727 378 05 20
шығыс №, хат күні нөмірі
Мемлекеттік тіркеудің
Жұмыстың орындалу мерзімдері
Басталуы
Аяқталуы
Жұмысты жүргізу үшін негіздеме
Күнтізбелік жылдар бойынша қаржыландыру көздері мен көлемі (теңге)
Барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
Отандық гранттар
Мембюджеттің қаражаты
Тапсырыс берушінің қаражаты
Өз қаражаты
Өзгелері
Негізделген ұйымның мәліметтері
Телефон
Электрондық мекенжай
Қала
Министрліктің (ведомства) толық атауы
Қызмет алушының толық атауы
Қызмет алушының қысқартылған атауы
Ұйымның орналасқан жері (индекс, республика, облыс, қала, көше, үй)
Бірлесіп орындаушы ұйымдар
Тапсырыс беруші
Жұмыстың атауы
Күтілетін нәтижелер
Еркін нысанда зерттеу немесе әзірлеу объектісінің нақты жоспарланған сипаттамалары мен параметрлері көрсетіле отырып, тіркелетін жұмыстың күтілетін нәтижелері сипатталады.
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
Ғылыми дәрежесі, ғылыми академиялық атағы
Ұйым басшысы
Жоба жетекшісі
ӘОЖ индекстері
Тақырыптық айдарлар кодтары
Түйін сөздер
Мемлекеттік бюджеттен
қаржыландырылатын
ғылыми және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларын
және олардың орындалуы
жөніндегі есептерді мемлекеттік
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Ақпараттық карта
Қайда: 050096, Алматы,
Бөгенбай батыр көшесі, 221
"ҰМҒТСО" АҚ
т. +7 727 3780520, +7 727 3780519
Есепті бекіту күні
шығыс № хат күні
Түгендеу №
Мемтіркеудің нөмірі Құжат түрі Условия распростронения
Аяқталған тақырып бойынша есеп Өтеусіз
Аралық есеп Шарттық баға бойынша
Жарияланымдар барлығы
Отандық басылымдарда
Шетелдік басылымдарда
Оның ішінде:
Web of Science
Scopus
Ендірулердің болуы
құжат тілі
Ендірулер саны – ендірілген жоқ
Көздері
Кітап саны
Жалпы беттердің саны
Қосымшалар
Патенттер
Суреттер
Кесте
Қаржыландыру көлемі, теңге
Жұмыстың атауы
Қаржыландыру көзі
Мемлекеттік бюджет қаражаты
Тапсырыс берушінің қаражаты
Өз қаражаты
Отандық гранттар
Басқалары
Сатуға ұсынылатын өнім
Технологиялық құжаттама
Әдістемелік құжаттама
Бағдарламалық құжаттама
Технологиясы
Әдісі, тәсілі
Моделі
Материалдар
Қосылыстар
Препараттар
А.ш. мәжениетінің сорттары а. х. дақылдар
Тұқымы с.
Жануарлар
Коллекциялар
Мәліметтер базасы, банктер
Карталар
Стандарттар, нормативтер
Үлгі техникасы
Автоматтандырылған жүйе
Сериялық өнім
Басқа (көрсетіңіз)
Есеп авторлары
Өндірістен инженерлердің, магистранттардың, докторанттардың, шетелдік ғалымдардың саны -
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер
Телефон
е-mail
Қала
Министрліктің (ведомствоның) толық атауы)
Көрсетілетін қызметті алушының толық атауы
Көрсетілетін қызметті алушының қысқартылған атауы
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы (индексі, республика, облыс, қала, көше, үй)
Есептің атауы
Реферат
(Зерттеу, әзірлеу немесе жобалау объектісі. Жұмыстың мақсаты. Зерттеу әдістері. Алынған нәтижелер мен жаңалық. Негізгі конструктивтік және техникалық-экономикалық көрсеткіштер. Ендіру дәрежесі. Тиімділік. Қолдану саласы)
Жіктеуішті іске асыруға әзірлеменің дайындығы
Пайдалануға
Тәжірибелі
апробация
Өнеркәсіптік
апробация
дайын
ӘОЖ индекстері
Тақырыптық айдарлар кодтары
Түйін сөздер
Күні
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
Ғылыми дәрежесі, ғылыми, академиялық атағы
Қолы
Мөр орны
Ұйым басшысы
Жұмыс жетекшісі
Жауапты жұмысты орындаушы