О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 82 "Об утверждении перечня необходимых сведений для паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 ноября 2021 года № 1194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2021 года № 25300
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 82 "Об утверждении перечня необходимых сведений для паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10461) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:";
перечень необходимых сведений для паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 ноября 2021 года № 1194
Утвержден приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 февраля 2015 года № 82
Перечень необходимых сведений для паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции
1. В паспорте производства этилового спирта и алкогольной продукции (далее – паспорт), разработанном и утвержденном производителем этилового спирта и алкогольной продукции (далее – производитель) и подписанном руководителем, либо уполномоченным им лицом, содержатся следующие сведения:

"Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндіру паспорты үшін қажетті мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 82 бұйрығы өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 19 қарашадағы № 1194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 қарашада № 25300 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз.
БҰЙРАМЫН:
1. "Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндіру паспорты үшін қажетті мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 82 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10461 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру паспорты үшін қажетті мәліметтер тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер Комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 19 қарашадағы
№ 1194 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министірінің
2015 жылғы 11 ақпандағы
№ 82 бұйрығымен бекітілген
Этил спиртін және алкоголь өнімін өндіру паспорты үшін қажетті мәліметтер тізбесі
1. Этил спиртін мен алкоголь өнімін өндіруші (бұдан әрі – өндіруші) әзірлеген және бекіткен және басшы немесе ол өкілеттік берген адам қол қойған этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру паспортында (бұдан әрі – паспорт) мынадай:

1) наименование производителя (юридического лица или индивидуального предпринимателя);
2) номер и дату выдачи свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, наименование органа, выдавшего свидетельство или справку;
3) юридический адрес производителя;
4) данные руководителя производителя (при наличии у производителя руководителя производства отразить его данные (фамилию, имя, отчество (при его наличии), служебный номер телефона и факса);
5) место осуществления деятельности производителя (месторасположение производства, почтовый адрес, электронный адрес (при наличии);
6) ИИН – индивидуальный идентификационный номер/БИН – бизнес-идентификационный номер;
7) наименование обслуживаемого банка, расчетный счет, индивидуальный идентификационный код (ИИК);
8) форма собственности;
9) государственная регистрации прав на недвижимое имущество;
10) железнодорожные реквизиты производителя;
11) год ввода производства в эксплуатацию, при проведении реконструкции (дата);
12) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений (в виде приложения к паспорту);
13) общую площадь территории производства;
14) площадь зданий и сооружений;
15) виды выпускаемого спирта;
16) ассортимент выпускаемой продукции;
17) технологическую схему производства этилового спирта и алкогольной продукции;
18) перечень основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве этилового спирта и алкогольной продукции;
19) о спиртохранилище (открытого или закрытого типа);
20) по технохимическому контролю производства этилового спирта и алкогольной продукции;
21) о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве этилового спирта и алкогольной продукции;
22) о складских помещениях при производстве этилового спирта и алкогольной продукции;
23) о метрологическом обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции;
24) об инженерном обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции.
2. В описании технологической схемы производства этилового спирта и алкогольной продукции указываются:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана расстановки оборудования, расчет производственной мощности;
2) при производстве этилового спирта: транспортирование зерна или мелассы (способ транспортировки, наличие автомобильных и/или железнодорожных подъездных путей, весов автомобильных и/или железнодорожных);
доработка зерна для варки и солодоращения (применяемый метод, использование передовых способов подработки);
дробление зерна (способ дробления, процент помола);
разваривание сусла (метод разваривания, температурные режимы, химико-бактериологические параметры готового сусла);
осахаривание сусла (используемый метод, параметры, время осахаривания);
подготовка мелассы к сбраживанию (подкисление, приготовление мелассного сусла);
приготовление дрожжей (используемая раса дрожжей, температура и время приготовления);
брожение сусла (количество и емкость установленных чанов, температура складки, время заполнения бродильных емкостей, объем задаваемых дрожжей, температурные режимы и время брожения, используемый способ сбраживания мелассы);
перегонка бражки на спирт (содержание спирта в зрелой бражке при переработке зерновой культуры) или концентрация мелассного сусла в процентах);
брагоректификационная или бродильная (при переработке мелассы) установка (производительность, режим управления и регулирования процессами перегонки, использование дополнительных колонн);
способ действия брагоректификационной установки (непрерывный, периодический);
стабилизация температуры спирта (наличие холодильника спирта, параметры и источник используемой на охлаждение воды, направление воды из холодильника спирта, применение системы автоматического регулирования температуры спирта);
спиртоизмеряющие аппараты (марка, их количество на отборе пастеризованного спирта и эфироальдегидной фракции, дата юстировки, передача информации в режиме реального времени уполномоченному государственному органу в сфере регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции об объемах выработки в готовом продукте);
сливное отделение (хранение эфироальдегидной фракции и сивушных масел);
спиртохранилище (тип (открытый или закрытый), единовременная емкость хранения);
замачивание ячменя на солод;
солодоращение (используемый способ, время ращения, температурно-влажностные режимы);
дробление солода и подготовка солодового молочка;
использование ферментов (наименование, страна изготовитель);
реализация отходов производства спирта (углекислота, барда, эфироальдегидная фракция, сивушные масла);
перегонка вина наливом на дистиллят (скорость сгонки, контроль за прозрачностью спирта, температурой, крепостью и органолептическим качеством);
при перегонке вина наливом на дистиллят: наименование применяемой установки и оборудования, их тип, марка, количество, производительность, завод-изготовитель, год выпуска и ввода;
выдержка дистиллятов (вид используемого резервуара, эгализация партий, режим выдержки, использование дубовых бочек, клепок или стружек, ежедневная регистрация температуры и влажности воздуха помещения, инвентаризация дистиллята);
транспортировка дистиллята (вид используемого транспорта и наличие защитного покрытия емкости);

1) өндірушінің (заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің) атауы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың нөмірі мен берілген күні, куәлікті немесе анықтаманы берген органның атауы;
3) өндірушінің заңды мекенжайы;
4) өндіруші басшысының деректері (өндірушіде өндіріс басшысы болған кезде оның деректерін (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қызметтік телефоны мен факсының нөмірін) көрсету керек);
5) өндірушінің қызметті жүзеге асыру орны (өндірістің орналасқан жері, пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы (болған жағдайда);
6) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/ БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
7) қызмет көрсететін банктің атауы, есеп шоты, жеке сәйкестендіру коды (ЖСК);
8) меншік нысаны;
9) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу;
10) өндірушінің теміржол деректемелері;
11) қайта жөндеуді жүргізген кезде өндіріс пайдалануға енгізілген жыл (күн);
12) ғимараттар мен құрылыстардың экспликациясымен өндірістің бас жоспары (паспортқа қосымша түрінде);
13) өндіріс аумағының жалпы ауданы;
14) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
15) шығарылатын спирттің түрі;
16) шығарылатын өнім түрлері;
17) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісінің технологиялық схемасы;
18) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісіндегі цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдықтар тізбесі;
19) спирт сақтау қоймасы (ашық немесе жабық түрдегі) туралы;
20) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісін техникалық-химиялық бақылау жөніндегі;
21) этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру кезіндегі негізгі шикізат пен қосымша материалдар шығыстары туралы;
22) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісіндегі қойма үй-жайлары туралы;
23) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін метрологиялық қамтамасыз ету туралы;
24) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін инженерлік қамтамасыз ету туралы мәліметтер қамтылады.
2. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісінің технологиялық схемасының сипаттамасында мыналар:
1) жабдықтың және жабдықты орналастырудың жинақтамалық жоспарының ерекшелігімен бірге өндірістің аппаратуралық-технологиялық схемасының кескіндік бейнелері; өндіру қуаттылығының есебі;
2) этил спиртінің өндірісі кезінде:
дәнді немесе мелассаны тасымалдау (тасымалдау тәсілі, автомобиль және/немесе темір жол кірме жолдарының, автомобиль (және) немесе темір жол таразылардың болуы);
қайнату және мия өсіру үшін дәнді дайындау (қолданылатын әдіс, дайындаудың алдыңғы қатарлы тәсілдерін пайдалану);
дәнді ұсақтау (ұсақтау тәсілі, ұнтақтау пайызы);
ашытқышты езіп қайнату (езіп қайнату әдісі, температуралық режимдер, дайын ашытқыштың химиялық-бактериологиялық параметрлері);
ашытқышқа қант қосу (пайдаланылатын әдіс, өлшемдері, қант қосу уақыты);
мелассаны ашытуға дайындау (қышқылдандыру, меласса ашытқышын дайындау);
ашытқыларды дайындау (ашытқылардың пайдаланылатын расасы, температурасы және дайындау уақыты);
ашытқыштың ашуы (орнатылған күбілердің саны мен сыйымдылығы, қабаттау температурасы, ашыту ыдыстарының толу уақыты, берілген ашытқылардың көлемі, ашудың температуралық режимі және уақыты, мелассаны ашытудың пайдаланылатын тәсілі);
ашымақты спиртке айдау (пісіп жетілген ашымақтағы спирт құрамы (дәнді дақылды қайта өңдеу кезінде) немесе меласса ашытқышының шоғырлануы пайызбен);
ашымақты тазарту немесе ашымақ (мелассаны қайта өңдеу кезінде) қондырғысы (өнімділігі, айдау процестерін басқару және реттеу режимі, қосымша бағандарды пайдалану);
ашымақты тазарту қондырғысының әрекет ету тәсілі (үздіксіз, ұдайы);
спирт температурасын тұрақтандыру (спирт тоңазытқышының болуы, суды салқындату өлшемдері мен пайдаланылатын көзі, спирт тоңазытқышындағы судың бағыты, спирт температурасын автоматты реттеу жүйесін қолдану);
спирт өлшеуіш аппараттар (пастеризацияланған спирт пен эфир-альдегидті фракцияның маркасы, іріктеудегі олардың саны, юстирлеу күні, дайын өнімде әзірлеу көлемі туралы этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісі мен айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға нақты уақыт режимінде ақпарат беру);
құю бөлімі (эфир-альдегидті фракция және тазартылмаған май сақтау);
спирт сақтау қоймасы (түрі (ашық немесе жабық), бір мезгілдік сақтау сыйымдылығы);
арпаны мияға былғау;
мия өсіру (пайдаланылатын тәсіл, өсіру уақыты, температуралық-ылғалдылық режимі);
мияны ұсақтау және мия сүтін дайындау;
ферменттерді пайдалану (атауы, шығарушы ел);
спирт өндірісінің қалдықтарын өткізу (көмір қышқылы, бард, эфир-альдегидті фракция, тазартылмаған май);
дистиллятқа толысылған шарап айдау (айдау жылдамдығы, спирттің мөлдірлігін, температурасын, қуаттылығы мен органолептикалық сапасын бақылау);
дистиллятқа толысылған шарап айдағанда: қолданылатын қондырғы мен жабдықтың атауы, олардың түрі, маркасы, саны, өнімділігі, жасаушы зауыт, шығарылған және енгізілген жылы;
дистиллятардың ұсталуы (пайдаланылатын резервуардың түрі, лектердің эгализациясы, ұсталу режимі, емен бөшкелерді, қалақшаларды немесе шыбықтарды пайдалану, үй-жай ауасының температурасы мен ылғалдылығын күнделікті тіркеу, арнайы бақылау журналын жүргізу, коньяк спиртін түгендеу);
дистиллятардың тасымалдау (пайдаланылатын көлік түрі және ыдыстың қорғау қабатының болуы);

3) при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков, способ умягчения воды;
приготовление водно-спиртовой смеси (используемый способ приготовления и перемешивания);
перекачка водно-спиртовой смеси в напорную емкость;
режим и скорость обработки водно-спиртовой смеси в угольно-очистительной батарее (для водок);
используемый фильтр водно-спиртовой смеси (для ликероводочных изделий);
доведение водно-спиртовой смеси до требуемых кондиций (внесение ингредиентов) и крепости;
использование новых методов обработки водно-спиртовой смеси (очистка, полировка);
розлив (количество и производительность линии розлива, ее оснащенность контрольными приборами учета (кроме газированной алкогольной продукции) и передача информации в режиме реального времени уполномоченному государственному органу в сфере регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции об объемах выработки в готовом продукте;
способ упаковки;
4) при производстве вина наливом и винодельческой продукции:
перерабатываемое сырье (используемые сорта винограда, плодов);
транспортирование сырья (используемая тара, специализированный транспорт);
приемка и взвешивание сырья;
переработка сырья (время между сбором и переработкой сырья, сортировка сырья);
отбор сусла по фракциям;
способы осветления сусла (охлаждение, сульфитация, центрифугирование, обработка бентонитом, использование ферментных препаратов);
подготовка чистой культуры дрожжей;
способы брожения (температура, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
способы спиртования;
снятие с осадка;
обработка вина наливом (схемы обработки, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
введение вторичного брожения;
хранение вина наливом (условия и режим хранения, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
способ розлива и упаковки винодельческой продукции;
транспортировка вина наливом (вид используемого транспорта, наличие у него защитного покрытия внутренней поверхности емкости);
5) при производстве пивоваренной продукции:
применяемый способ и режим затирания солода;
схема задачи хмеля и хмелепродуктов при производстве пивоваренной продукции;
способ осветления и охлаждения сусла;
температурные параметры варки сусла;
автоматическое регулирование процесса варки сусла;
использование ферментных препаратов;
виды семенных дрожжей и условия их хранения;
температурные режимы и количество дней главного брожения и дображивания;
принятая схема контроля за температурными режимами;
способ фильтрации и контроль качества;
температурный режим хранения фильтрованного пивоваренной продукции;
в форфасах;
пастеризация пивоваренной продукции и сроки его хранения;
используемый способ доставки и хранения углекислого газа;
розлив (количество и производительность линии розлива в стеклобутылку и/или жестяную банку, установки розлива в кеги);

3) арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезінде, суды жұмсарту тәсiлдерi;
су-спирт қоспасын дайындау (қолданылатын дайындау және араластыру тәсілі);
су-спирт қоспасын тегеурінді ыдысқа айдау;
су-спирт қоспасын көмірлі-тазалау батереясында өңдеу режимі және жылдамдығы (арақтар үшін);
су-спирт қоспасының пайдаланылатын сүзгісі (ликер-арақ өнімдері үшін);
су-спирт қоспасы талап етілетін кондицияларға (ингредиенттерді енгізу) және қуаттылыққа жеткізу;
су-спирт қоспасын өңдеудің жаңа әдістерін (тазалау, жылтырлату) пайдалану;
құю (құю желісінің саны мен өнімділігі, оның бақылаушы есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы (газдалған алкоголь өнімдерінен басқа) және дайын өнімде әзірлеу көлемі туралы уәкілетті органға нақты уақыт режимінде ақпарат беру;
құтылау тәсілі;
4) толысылған шарап және шарап өнімдерін өндіру кезінде:
қайта өңделетін шикізат (жүзімнің, жеміс-жидектің пайдаланылатын сорттары);
шикізатты тасымалдау (пайдаланылатын ыдыс, мамандандырылған көлік);
шикізатты қабылдау және өлшеу;
шикізатты қайта өңдеу (шикізатты жинау мен өңдеу аралығындағы уақыт, шикізатты сұрыптау);
ашытқышты фракциялар бойынша іріктеу;
ашытқышқа мөлдір рең беру тәсілдері (салқындату, сульфиттау, центрифугалау, бентонитпен өңдеу, ферменттік препараттарды пайдалану); ашытқының таза дақылдарын дайындау;
ашытқының таза дақылдарын дайындау;
ашыту тәсілдері (температура, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты); спирттеу тәсілдері;
спирттеу тәсілдері;
тұнбадан алу;
толысылған шарапты өңдеу (өңдеу схемасы, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты);
қайтадан ашытуды енгізу;
толысылған шарапты сақтау (сақтау шарттары мен режимі, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты);
шарап өнімдерін құю және құтылау тәсілі;
толысылған шарапты тасымалдау (пайдаланылатын көлік түрі, оның ішкі бетінің қорғағыш қабатының бар-жоғы);
5) сыра қайнату өнімдерін өндіру кезінде:
қолданылатын мияны жаншудың тәсілі мен режимі;
құлмақ және сыра қайнату өнімін өндіру кезінде құлмақ өнімін беру схемасы;
ашытқышқа мөлдір рең беру және салқындату тәсілі;
ашытқышты сыра қайнату өнімінің температуралық параметрлері;
ашытқышты қайнату процесін автоматты түрде реттеу;
ферменттік препараттарды пайдалану;
тұқымдық ашытқылардың түрлері және оларды сақтау шарттары;
негізгі ашыту мен жете ашытудың температуралық режимдері мен күндер саны;
температуралық режимдерді бақылаудың қабылданған схемасы;
сүзгілеу тәсілі мен сапаны бақылау;
сүзгіленген сыраны форфастарда сақтаудың температуралық режимі;
сыраны пастеризациялау және оны сақтау мерзімдері;
көмірқышқыл газын жеткізудің және сақтаудың қолданылатын тәсілі;
құю (шыны шөлмекке және/немесе қалбыр құтыға құю желісінің саны және өнімділігі, кегаларға құю қондырғылары);

6) при производстве медоваренной продукции и слабоалкогольной продукции:
перерабатываемое сырье;
транспортирование сырья (используемая тара, специализированный транспорт);
приемка и взвешивание сырья;
переработка сырья (время между сбором и переработкой сырья, сортировка сырья);
подготовка сусла (внесение расчетного количества сырья в соответствии с рецептурой, водоподготовка);
подготовка чистой культуры дрожжей;
способы брожения (температурный режим, количество дней брожения, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
способы спиртования;
снятие с осадка;
отбор сусла по фракциям;
способы осветления сусла (охлаждение, сульфитация, центрифугирование, обработка бентонитом, использование ферментных препаратов, фильтрация);
обработка (схемы обработки, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
введение вторичного брожения, дображивание;
хранение (условия и режим хранения, защитное покрытие внутренней поверхности емкости);
способ розлива и упаковки продукции;
транспортировка продукции (условия и температурный режим).
3. В перечне основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве этилового спирта указываются:
1) при приемке и подработке сырья – наименование, тип, марка платформенных весов, силоса, сборника мелассы, воздушно-ситового сепаратора, магнитного сепаратора, камнеотделителя, нории, систем противопожарной безопасности (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для местного обогрева (при переработке мелассы);
2) в варочном отделении – наименование, тип, марка дробилки, агрегата разваривания, осахаривателя, разведение и приготовление ферментов, контактной головки, стерилизатора сусла (при переработке мелассы), теплообменника для охлаждения осахаренного сусла (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
3) в бродильном отделении – наименование, тип, марка бродильных чанов, передаточного резервуара, дрожжанки или дрожжегенераторы (при переработке мелассы), спиртоловушки, насоса, приточно-вытяжного вентилятора (производительность, емкость, количество, завод-изготовитель, год, выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для охлаждения);
4) в брагоректификационном или бражном (при производстве мелассы) отделении – наименование, тип, марка бражной, эпюрационной и ректификационной колонны, рассиропника (при переработке мелассы) бардоотводчика, дефлегматоров, конденсаторов, колонны для разгонки эфироальдегидной фракции, спиртоловушки, пеноловушки (при переработке мелассы) холодильника головной фракции, фонаря смотрового, ротаметров, расходомера стеклянного для непастеризованного спирта, спиртоизмеряющих аппаратов, насосов (производительность, количество, диаметр (миллиметр (мм), тип и количество тарелок, поверхность теплообмена (метр квадратный (м2), завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию;

6) бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін өндіру кезінде:
қайта өңделетін шикізат;
шикізатты тасымалдау (пайдаланылатын ыдыс, мамандандырылған көлік);
шикiзатты қабылдау және өлшеу;
шикiзатты қайта өңдеу (шикiзатты жинау мен өңдеу аралығындағы уақыт, шикiзатты сұрыптау);
ашытқыны дайындау (рецептураға сәйкес шикізаттың есепті санын енгізу, суды дайындау);
таза ашытқыны дайындау;
ашыту тәсілі (температуралық режим, ашыту күндерінің саны, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты);
спирттеу тәсілдері;
тұнбадан алу;
фракция бойынша ашытқыны іріктеу;
ашытқышқа мөлдір рең беру тәсілдері (салқындату, сульфиттау, центрифугалау, бентонитпен өңдеу, ферменттік препараттарды пайдалану, фильтрациялау);
өңдеу (өңдеу схемасы, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты);
қайтадан ашытуды енгізу, ашыту;
сақтау (сақтау шарттары мен режимі, ыдыстың ішкі бетінің қорғағыш қабаты);
өнімді құю және құтылау тәсілі;
өнімді тасымалдау (жағдай және температуралық режим) көрсетіледі.
3. Этил спиртін өндіру кезінде цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдықтар тізбесінде:
1) шикізатты қабылдау және өңдеу кезінде: платформалық таразылардың, сүрлемнің, меласса жинағыштың, ауа-елеуіш сепаратордың, магниттік сепаратордың, тас бөлгіштің, норийдің, өртке қарсы қауіпсіздік жүйесінің атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, жергілікті жылыту (мелассаны қайта өңдеу кезінде) қондырғысы);
2) қайнату бөлімінде: ұнтақтаушының, қайнату агрегатының, қантқосқыштың, ферменттерді араластыру және дайындау, түйіспелі бастың, ашытқышты зарарсыздандырғыштың (мелассаны қайта өңдеу кезінде), қантталған ашытқышты суытуға арналған жылу алмастырғыштың атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);
3) ашыту бөлімінде: ашыту күбілерінің, беру резервуарының, ашытқыштың немесе ашытқы геператорының (мелассаны қайта өңдеу кезінде), спирт ұстағыштың, сорғыштың, кіру-сору ауа желдеткішінің атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, сыйымдылығы, саны, жасаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, суыту қондырғысы);
4) ашымақты тазарту немесе ашымақ (мелассаны қайта өңдеу кезінде) бөлімінде: ашыту, эпюрация және тазарту колоннасының, расиропниктің (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бард бөлушінің, дефлегматорлардың, конденсаторлардың, эфир-альдегидті фракцияны айдауға арналған колоннаның, спирт аулағыштың, көбік аулағыштың (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бас фракция тоңазытқышының, қарау шамының, ротаметрлердің, пастеризацияланбаған спирт үшін шыны шығын өлшеуіштің, спирт өлшеуіш аппараттардың, насостардың атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, саны, диаметрі (миллиметр (мм), табақшалардың түрі, жылу алмастырғыштың беткі қабаты (шаршы метрі (м2), жасаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);

5) в сливном отделении – спиртоприемники основные и дополнительные, тип (вертикальный, горизонтальный) мерника для спирта технического стационарного первого класса, наличие сборщика для слива спирта с коммуникацией, насоса вихревого самовсасывающего, резервуаров для хранения эфироальдегидной фракции и сивушного масла, датчика паров спирта, дыхательного клапана, огнепреградителя на газовой коммуникации, вентиляторов (производительность, емкость (вместимость), количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), заземления (дата замера).
4. В перечне основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков указываются:
1) в цехе приготовления продукции – наименование, тип, марка емкости для водно-спиртовой смеси, купажного, напорного, доводного чанов, колероварки, песочника грубой и тонкой очистки, угольной колонки, ротаметра, фильтр-пресса, аламбика, насоса, дополнительные фильтра (количество, производительность, завод-изготовитель, емкость (в декалитрах (дал), диаметр и высота (в мм), год замера);
2) в цехе розлива – тип, марка бутыломоечной машины, устройства для ополаскивания новых стеклобутылок, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки учетно-контрольных марок, термоусадочного устройства, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройство для обандероливания бутылок полимерной пленкой, (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания). При использовании моноблока для розлива и укупорки продукции в потребительскую тару его характеристика (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания).
5. В перечне основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве вина наливом и винодельческой продукции указывается:
1) при переработке сырья – наименование, тип, марка весов, бункера, дробилки, насоса, стекателя, пресса, транспортера (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию);
2) в отделении отстоя и брожения – наименование, тип, марка емкости для отстоя, емкости для брожения с защитным внутренним покрытием, дрожжанок, сульфодозатора, насоса (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год ввода в эксплуатацию и замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);

5) құю бөлімінде: негізгі және қосымша спирт қабылдағыштар, бірінші сыпыпты тұрақты техникалық спиртке арналған өлшеуіштің түрі (тік, көлденең), коммуникациялы спиртті құю үшін жинағыштың, өзі соратын құйынды сорғының, эфир—альдегидті фракцияны және тазартылмаған майды сақтауға арналған резервуарлардың, спирт буларын өлшеуіштің, тыныс алу клапанының газ коммуникациясына от бөгегіштің, желдеткіштердің (өнімділігі, көлемі(сыйымдылығы), саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы) бар-жоғы, жерге тұйықтау (өлшеу күні) көрсетіледі.
4. Арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезінде цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдық тізбесінде:
1) өнiмдi дайындау цехында: су-спирт қоспасына арналған ыдыстың, купаждық, тегеуріндік, жеткізу күбілерінің, колероварканың, iрi және мұқият тазалайтын құмсүзгінiң, көмiрлi бағанның, ротаметрдiң, сүзгi-престiң, аламбиктiң, сорғының, қосымша сүзгілердің атауы, түрі, маркасы, (саны, өнімділігі, дайындаушы зауыт, ыдыс декалтрде (дал), диаметрі және биiктiгі (мм), өлшенген жылы);
2) құю цехында – шөлмек жуғыш машинаның, жаңа шыны шөлмектерді шаю қондырғысының, бөліктен құю автоматының, тығындау автоматының, шөлмектер бракеражының, заттаңба автоматының, есепке алу – бақылау таңбаларын желімдеу автоматының, термошөгінді қондырғысы, ыдыстан шөлмекті алу автоматының, шөлмекті ыдысқа салу автоматының, полимерлік (үлдірмен шөлмектерді бандерольдау қондырғысының түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берілген жылы), өндіріс көлемдерін бақылаушы есепке алу аспаптары (атауы, саны, абонент нөмірі, үздіксіз қоректендіру көзі) көрсетіледі. Тұтыну ыдысына өнімді құю және тығындау үшін моноблок пайдаланылғанда оның сипаттамасы (атауы, саны, абонент нөмірі, үздіксіз қоректендіру көзі) көрсетіледі.
5. Толысылған шарап және шарап өнімін өндіру кезіндегі цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдық тізбесінде:
1) шикізатты қайта өңдеу кезінде – таразылардың, бункерлердің, ұнтақтаушының, сорғының, ағу науаларының, престің, транспортердің атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);
2) тұндыру және ашыту бөлімінде – тұндыру ыдысының, ішкі қорғаушы қабаты бар ашыту ыдыстарының, сульфадозаторлардың, сорғының атауы, түрі, маркасы (сыйымдылығы, өнімділігі, саны, дайындаушы зауыты, пайдалануға енгізілген және өлшенген жылы, шпунттың танк аппараттарымен қамтамасыз етілуі);

3) по винохранилищу – наименование, тип, марка емкости для хранения вина наливом и винодельческой продукции с защитным внутренним покрытием, пастеризатора, насоса, фильтр-пресса (вместимость, производительность, тип, марка, поверхности (метр кубический (м3) количество, завод-изготовитель, год замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);
4) наименование устройств и приборов, обеспечивающее в винохранилище требуемый режим хранения продукции;
5) в цехе розлива – тип, марка бутылкомоечной машины, автомата расфасовочного, сатуратора, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки учетно-контрольных марок, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, термоусадочного устройства (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания, режим работы, ведение журнала, количество и оттиск наложенных пломб). При использовании моноблока для розлива и укупорки продукции в потребительскую тару его характеристика (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания).
6. В перечне основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве пивоваренной продукции указывается:
1) в варочном отделении – наименование, тип, марка дробилки, заторного (отварного) чана, фильтров, сусловарочного котла, теплообменника, гидроциклона, хмелецедильника, полировочной машины, емкости для дробленного солода (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
2) в бродильном отделении – наименование, тип, марка резервуара для главного брожения, танка дображивания, обеспеченность танков шпунт аппаратами, дрожжанки, сборника фильтрованного пива и пивного напитка, фильтра, приемного мерника для сусла, теплообменника, насоса, (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
3) в цехе розлива – тип, марка бутыломоечной машины, устройство для ополаскивания новой стеклобутылки, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройства для обандероливания бутылок полимерной пленкой, устройства для заполнения кег-бочек, установка для мойки кег-бочек (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию).

3) шарап сақтау қоймасы бойынша: ішкі қорғаушы қабаты бар толысылған шарап және шарап өнімін сақтауға арналған ыдыстың, пастеризатордың, сорғының, сүзгі-престің атауы, түрi, маркасы (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, түрi, маркасы, бетi (шаршы метр (м3), саны, дайындаушы зауыт, өлшенген жылы, шпунттың танк аппараттарымен қамтамасыз етiлуi);
4) шарап сақтау қоймасында өнімдерді сақтаудың талап етілетін режимін қамтамасыз ететін қондырғылар мен аспаптардың атауы;
5) құю цехында – шөлмек жуғыш машинаның, бөліктеп құю автоматының, сатуратордың, тығындау автоматының, шөлмектер бракеражының, заттаңба автоматының, есепке алу – бақылау таңбаларын желімдеу автоматының, ыдыстан шөлмекті алу автоматының, шөлмекті ыдысқа салу автоматының, термошөгінді қондырғысының түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы), өндіріс көлемін бақылаушы есепке алу аспаптары (атауы, саны, абонент нөмірі, үздіксіз қоректендіру көзі, жұмыс режимі, журнал жүргізу, салынған пломбалардың саны мен бедерлерінің нөмірлері) көрсетіледі. Тұтыну ыдысына өнімді құю және тығындау үшін моноблок пайдаланылған кезде оның сипаттамасы (атауы, саны, абонент нөмірі, үздіксіз қоректендіру көзі) көрсетіледі.
6. Сыра қайнату өнімін өндіру кезіндегі цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдық тізбесінде:
1) қайнату бөлімінде-ұнтақтаушының, сүзу (қайнату) күбісінің, сүзгілердің, ашытқы қайнататын қазандықтың, жылу алмастырғыштың, гидроциклонның, құлмақ сүзгінің, жылтырлату машинасының, ұсатылған мияға арналған ыдыстың атауы, түрі, маркасы (сыйымдылығы, өнімділігі, саны, жасаушы зауыт, шығарылған, пайдалануға енгізілген және өлшенген жылы);
2) ашыту бөлімінде-негізгі ашытуға арналған резервуардың, толық ашыту танкісінің, шпунттың танк аппараттарымен қамтамасыз етілуінің, ашытқының, сүзгіленген сыраны және сыра сусынын жинағыштың, сүзгінің, ашытқышқа арналған қабылдағыш өлшеуіштің, жылу алмастырғыштың, сорғының атауы, түрі, маркасы (сыйымдылығы, өнімділігі, саны, жасаушы зауыт, шығарылған, пайдалануға енгізілген және өлшенген жылы);
3) құю цехында-шөлмек жуғыш машинаның, жаңа шыны шөлмекті шаю қондырғысының, бөліктен құятын автоматтың, тығындайтын автоматтың, шөлмек бракеражының, заттаңба автоматының, ыдыстан шөлмекті алу автоматының, ыдысқа шөлмекті орналастыру автоматының, шөлмектерді полимерлік үлдірмен бандерольдауға арналған қондырғының, кега-бөшкелерді толтыруға арналған қондырғының, кега-бөшкелерді жууға арналған қондырғының түрі, маркасы (өнімділігі, саны, жасаушы зауыт, шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы) көрсетіледі.

7. В перечне основного технологического оборудования по цехам и участкам при производстве медоваренной продукции и слабоалкогольной продукции указывается:
1) при переработке сырья – наименование, тип, марка весов, бункера, емкость, дробилки, насоса, стекателя, пресса, транспортера (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию);
2) в отделении отстоя и брожения – наименование, тип, марка емкости для отстоя, емкости для брожения с защитным внутренним покрытием, дрожжанок, сульфодозатора, насоса (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год ввода в эксплуатацию и замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);
3) по хранилищу – наименование, тип, марка емкости для хранения продукции, с защитным внутренним покрытием, пастеризатора, насоса, фильтр-пресса (вместимость, производительность, тип, марка, поверхности (м3) количество, завод-изготовитель, год замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);
4) наименование устройств и приборов, обеспечивающее в хранилище требуемый режим температуры хранения продукции;
5) в цехе розлива – тип, марка бутылкомоечной машины, автомата расфасовочного, сатуратора, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки учетно-контрольных марок, термоусадочного устройства (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания, режим работы, ведение журнала, количество и оттиск наложенных пломб). При использовании моноблока для розлива и укупорки продукции в потребительскую тару его характеристика (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания).
8. В описании спиртохранилища (открытого или закрытого типа) отражаются сведения о спиртоприемном отделении и хранилище спирта.
В сведениях о спиртоприемном отделении указывается наличие:
1) мерника для спирта технического стационарного 1 класса (тип, марка, вместимость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
2) два поверенных термометра в мернике;
3) насоса вихревого самовсасывающего для перекачки спирта (тип, марка, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
4) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
5) вентилятора, обеспечивающего восьмикратную вентиляцию;

7. Бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін өндіру кезінде цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық жабдықтар тізбесінде:
1) шикізатты өңдеу кезінде – таразылардың, сыйымдықтың, ұсатқыштың, насостың, су ағызғыштың, пресстің, тасымалдауыштың атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берілген жылы);
2) ашыту және тұндыру бөлімінде – тұндыруға арналған сыйымдылықтың, ішкі қорғаушы қабаты бар ашыту үшін сыйымдылықтың, ашытқы, сульфодозатор, насостың атауы, түрі, маркасы (өнімділігі, сыйымдылығы, саны, жасаушы зауыт, пайдалануға берілген және өлшенген жылы, шпунттың танк аппараттарымен қамтамасыз етiлуi);
3) сақтау қоймасы бойынша – ішкі қорғаушы қабаты сақтауға арналған ыдыстың, пастеризатордың, сорғының, сүзгі-престің атауы, түрi, маркасы (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, түрi, маркасы, бетi (м3), саны, дайындаушы зауыт, өлшенген жылы, шпунттың танк аппараттарымен қамтамасыз етiлуi);
4) сақтау қоймасында өнiмдердi сақтаудың талап етілетін режимін қамтамасыз ететін қондырғылар мен аспаптардың атауы;
5) құю цехында – шөлмек жуғыш машинаның, бөлiктеп құю автоматының, сатуратордың, тығындау автоматының, шөлмектер бракеражының, заттаңба автоматының, есепке алу-бақылау таңбаларын желiмдеу автоматының, ыдыстан шөлмектi алу автоматының, шөлмекті ыдысқа салу автоматының, есепке алу-бақылау таңбаларын қорғауға арналған термошөгінді қондырғысының түрі, маркасы (өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізiлген жылы), өндіріс көлемін бақылаушы есепке алу аспаптары (атауы, саны, абонент нөмірі, үздiксіз қоректендiру көзi, жұмыс режимі, журнал жүргізу, салынған пломбалардың саны мен бедерлерінің нөмірлері) көрсетіледі. Тұтыну ыдысына өнімді құю және тығындау үшін моноблок пайдаланылғанда оның сипаттамасы (атауы, саны, абонент нөмірі, үздiксiз қоректендiру көзi) көрсетіледі.
8. Спирт сақтау қоймасының (ашық немесе жабық түрдегі) сипаттамасында спирт қабылдау бөлімі және спирт сақтау қоймасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Спирт қабылдау бөлімі туралы мәліметтерде:
1) 1 — сыныпты техникалық стационарлық спирт үшін өлшеуіштің (түрі, маркасы, сыйымдылығы, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы);
2) өлшеуіште тексерілген екі термометрдің;
3) спиртті айдау үшін өзі соратын құйынды сорғының (түрі, маркасы, өнімділігі, саны, дайындаушы зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);
4) механикалық желдетуді қамтамасыз ететін желдеткіштің;
5) сегіз еселік желдетуді қамтамасыз ететін желдеткіштің;

6) заземления (дата замера);
7) перегородки, отделяющей спиртоприемное отделение от хранилища спирта;
8) средств пожаротушения.
В сведениях о хранилище спирта указывается наличие:
1) резервуаров для хранения спирта (вместимость, количество, год замера);
2) площадки для обслуживания резервуаров;
3) устройств и документов для замера спирта в резервуарах;
4) средств автоматической сигнализации предельного уровня спирта в резервуарах;
5) орошения резервуаров;
6) датчика паров спирта;
7) дыхательного клапана и огнепреградителя на газовой коммуникации;
8) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
9) вентилятора, обеспечивающего восьмикратную вентиляцию;
10) заземления (дата замера);
11) молниеотвода;
12) резервного (эвакуационного) выхода;
13) контруклона пола;
14) приемка для сбора, пролитого спирта;
15) легкосбрасываемой кровли (только для закрытого типа), за исключением хранилища дистиллята;
16) средств пожаротушения;
17) пожарно-охранной сигнализации;
18) обваловки и асфальтирования площадки (только для открытого типа);
19) железнения пола.
9. В описании технохимического контроля производства отражаются сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и используемых нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому контролю;
3) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
4) перечень проводимых анализов:
при производстве этилового спирта-сырья (зерновых культур и патоки), солода, солодового молочка, дрожжей, сусла, бражки, спирта, барды, эфироальдегидной фракции, сивушного масла, вспомогательных материалов, воды;
при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков – воды, спирта, водноспиртовой смеси, ингредиентов и другого вспомогательного материала, активированного угля, ароматных спиртов, готовой продукции, неисправимого брака;
при производстве вина наливом и винодельческой продукции – сырья, сусла, дрожжей, вина наливом и винодельческой продукции, вспомогательного материала, отходов производства, воды, спирта, готовой продукции;
при производстве пивоваренной продукции – сырья, солода и несоложенных материалов, хмеля, хмелевого продукта, сусла, дрожжей, вспомогательного материала, воды, готовой продукции;
при производстве медоваренной продукции и слабоалкогольной продукции – сырья, несоложенных материалов, меда, сусла, дрожжей, вспомогательного материала, воды, готовой продукции;

6) жерге тұйықтаудың (өлшеу күні);
7) спирт қабылдау бөлімін спирт сақтау қоймасынан бөлетін қабырғалардың;
8) өрт сөндіру құралдарының бар-жоғы көрсетіледі.
Спирт сақтау қоймасы туралы мәліметтерде:
1) спирт сақтауға арналған резервуарлардың (сыйымдылығы, саны, өлшенген жылы);
2) резервуарларға қызмет көрсету алаңдарының;
3) резервуарларда спиртті өлшеуге арналған қондырғылар мен құжаттардың;
4) резервуарлардағы спирттің шекті деңгейін автоматты сигналдау құралдарының;
5) резервуарларды суландырудыц;
6) спирт буларын есептеуіштің;
7) тыныс алу клапанының және газ коммуникациясында от бөгегіштің;
8) механикалық желдетуді қамтамасыз ететін желдеткіштің;
9) сегіз еселік желдетуді қамтамасыз ететін желдеткіштің;
10) жерге тұйықтаудың (өлшеу күні);
11) жайтартқыштардың;
12) қосалқы (эвакуациялық) шығу есігінің;
13) еденнің қарсы еңісінің;
14) төгілген спиртті жинауға арналған қабылдау бөлімінің;
15) дистиллятты сақтау қоймасын қоспағанда, жеңіл алынатын жабынның (тек жабық түрдегі);
16) өрт сөндіру құралдарының;
17) өрт – күзет дабылының;
18) алаңды тегістеудің және асфальттаудың (тек ашық түрі үшін);
19) еденді темірлеудің бар – жоғы көрсетіледі.
9. Өндірісті техникалық-химиялық бақылау сипаттамасында өндірістік зертхана, жүргізілетін талдаулар және пайдаланылатын нормативтік құжаттар тізбесі мен техникалық құжаттама:
1) өндірістік зертхананың аттестациялық куәлігі (нөмірі, күні, оны берген орган, қолданылу мерзімі);
2) аналитикалық бақылауға жататын шикізат пен дайын өнім номенклатурасы;
3) бекітілген технологиялық нұсқаулықтардың бар-жоғы және атауы;
4) жүргізілетін талдаулар тізбесі:
этил спиртін өндіру кезінде – шикізатқа (дәнді дақылдар мен натокаларға), мияға, мия сүтіне, ашытқыларға, ашытқышқа, спиртке, бардаларға, эфиральдегид фракциясына, тазартылмаған майға, қосалқы материалдарға, суға;
арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезінде – суға, спиртке, су-спирт қоспаларына, ингредиенттер мен басқа қосалқы материалдарға, белсенділендірілген көмірге, хош иісті спиртке, дайын өнімдерге, жарамсыздығы дұрысталмайтын ақауға;
толысылған шарап пен шарап өнімдерін өндіру кезінде – шикізатқа, ашытқыларға, ашымаққа, толысылған шарап және шарап өнімдеріне, қосалқы материалға, өндіріс қалдықтарына, суға, спиртке, дайын өнімге;
сыра қайнату өндіру кезінде – шикізатқа, мияға және ашытылмаған материалдарға, құлмаққа, құлмақ өніміне, ашытқышқа, ашытқыға, қосалқы материалдарға, суға, дайын өнімге;
бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін өндіру кезінде – тазартылмаған материалдарға, шикізатқа, балға, ашытқыға, қосымша материалдарға, суға, дайын өнімге;

5) наличие нормативно-технической документации;
6) наличие договора с аккредитованной лабораторией на проведение технохимического контроля (наименование, срок действия).
10. В сведениях о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве этилового спирта и дистиллята указываются:
1) выход спирта из тонны условного крахмала перерабатываемого сырья по культурам (в дал/тонн):
кукуруза;
пшеница;
просо;
рожь;
ячмень;
овес;
2) выход спирта при переработке мелассы (в дал/тонн условного крахмала);
3) выход этилового спирта (дистиллята), выработанного из вина наливом путем прямой или двойной перегонки;
4) расход зерна на приготовление солода по видам культур (в процентах к массе перерабатываемого условного крахмала сырья, включая условный крахмал солода):
зерно;
овес;
сорго;
рис;
5) расход ферментных препаратов при полной замене солода по видам (в литрах/1000 дал спирта): амилосубтилин, глюковамарин, сансупер, термомил;
6) расход вина наливом;
7) выход углекислоты (в килограмм (кг) /1000 дал спирта);
8) выход барды (в литрах/1000 дал спирта);
9) выход эфироальдегидной фракции (в дал/1000 дал спирта);
10) выход сивушного масла (в дал/1000 дал спирта);
11) расход кислоты серной (кг/1000 дал спирта);
12) расход кислоты ортофосфорной, 70 процентов (кг/1000 дал спирта);
13) расход диаммоний фосфата (кг/1000 дал спирта);
14) расход карбамида (кг/1000 дал спирта);
15) расход формалина (кг/1000 дал спирта);
16) расход извести хлорной (кг/1000 дал спирта);
17) расход соды каустической (кг/1000 дал спирта);
18) расход теплоэнергии за прошедший год (гигакалорий (гкал)/1000 дал спирта);
19) расход электроэнергии за прошедший год (киловатт-час (квт-час)/1000 дал спирта);
20) расход воды за прошедший год (м3/1000 дал спирта).
11. В сведениях о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков указываются:
1) расход спирта в производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков (дал безводного спирта/1000 дал);
2) потери спирта при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий и спиртных напитков на внутренний рынок, разливаемых по объему и уровню (в процентах от количества спирта в готовой продукции);

5) нормативтік-техникалық құжаттаманың бар-жоғы;
6) техникалық-химиялық бақылауды жүргізуге арналған аккредиттелген зертханамен шарттың (атауы, қолданылу мерзімі) бар-жоғы туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Этил спиртін және дистиллятты өндіру кезіндегі негізгі шикізат пен қосалқы материалдардың шығысы туралы мәліметтерде:
1) қайта өңделетін шикізаттың шартты крахмалының тоннасынан алынатын спирт шығымы (дал/тоннада), мына дәнді дақылдар бойынша:
жүгері;
бидай;
тары;
қара бидай;
арпа;
сұлы;
2) мелассаны қайта өңдеу кезіндегі спирт шығымы (шартты крахмалдың дал/тоннада);
3) этил спиртінің (дистилляттың), тікелей немесе екі рет айдау жолымен толысылған шараптан өндірілген;
4) мына дәнді дақыл түрлері бойынша мияны дайындауға бидай шығымы (мияның шартты крахмалын қоса алғанда, шикізаттың қайта өңделетін шартты крахмалының массасына пайыздарда):
бидай;
сұлы;
құмай;
күріш;
5) мияны мына түрлер бойынша толық ауыстырған кезде ферменттік препараттардың шығысы (литрде/1000 дал спирт): амилосубтилин, глюковамарин, сансупер, термомил;
6) толысылған шарап шығысы;
7) көмірқышқылының шығысы (килограммда (кг) /1000 дал спирт);
8) бардтың шығысы (литрде/1000 дал спирт);
9) эфиральдегидті фракцияның шығысы (далда/1000 дал спирт);
10) тазартылмаған май шығысы (далда/1000 дал спирт);
11) күкірт қышқылының шығысы (кг/1000 дал спирт);
12) ортофосфор қышқылының шығысы, 70 пайыз (кг/1000 дал спирт);
13) фосфат диаммониінің шығысы (кг/1000 дал спирт);
14) карбамид шығысы (кг/1000 дал спирт);
15) формалиннің шығысы (кг/1000 дал спирт);
16) хлорлы әктастың шығысы (кг/1000 дал спирт);
17) каустикалық соданың шығысы (кг/1000 дал спирт);
18) өткен жыл үшін жылу энергиясының шығысы (гигакалорий (гкал)/1000 дал спирт);
19) өткен жыл үшін электр энергиясының шығысы (киловатт-сағат (квт-сағ)/1000 дал спирт);
20) өткен жыл үшін судың шығысы (м3/1000 спирт далы) көрсетіледі.
11. Арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезіндегі негізгі шикізат пен қосалқы материалдардың шығысы туралы мәліметтерде:
1) арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезіндегі спирт шығысы (сусыз спирт дал/1000 дал);
2) көлемi мен деңгейi бойынша құйылатын iшкi нарыққа арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін және спирттік сусындарды өндіру кезіндегі кезiндегi спирт шығыны (дайын өнiмдегi спирт көлемiнің пайызда);

3) потери спирта при производстве ароматных спиртов (в процентах к количеству спирта, взятому на залив);
4) потери спирта при выпарке неисправимого брака (в процентах к количеству спирта, содержащегося в отгоне);
5) потери продукции в цехах разлива и складах готовых изделий (в процентах к безводному спирту, содержащемуся в готовой продукции);
6) потери (бой) стеклянных бутылок (в процентах к количеству принятых бутылок плюс отпущенных, деленное на два);
7) потери продукции при транспортировании (в процентах к отгруженному количеству);
8) потери этикеток, кольереток и контрэтикеток (в процентах от количества бутылок с готовыми изделиями);
9) расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/1000 дал продукции);
10) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал продукции);
11) расход воды (среднегодовой в м3/1000 дал продукции).
12. В сведениях о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве вина наливом и винодельческой продукции указываются:
1) переработка сырья (в процентах к массе): винограда на сусло;
гребней на сусло;
утилизируемых материалов;
2) потери спирта (снижение спиртуозности) в винах наливом (объемных в процентах):
при технологической обработке крепленных вин наливом (без термической обработки), включая купаж и розлив;
плодово-ягодных вин наливом, приготовленных из сброженно спиртованных соков, включая купаж и розлив;
при хранении вин наливом за год;
3) потери вин наливом при технологической обработке (в процентах к количеству (объему) вин наливом, поступившего на данную операцию):
при переливке (перекачке);
при перемешивании: купаже, эгализации, спиртовании, оклейке; при фильтрации: впитывание винодельческой продукции фильтркартоном, впитывание винодельческой продукции фильтрватой, впитывание винодельческой продукции диатомитом;
при термической обработке (теплом или холодом): в потоке без выдержки, в потоке с последующей выдержкой до 10 суток;
4) потери винодельческой продукции при розливе (в процентах к количеству (объему) винодельческой продукции, поступившего на данную операцию):
горячий розлив;
пастеризация в бутылке;
отделка и передача в склад готовой продукции;
хранение на складе готовой продукции;
5) потери спирта при получении дистиллята при перегонке вин наливом на аппаратах (в процентах к количеству безводного спирта, содержащегося в винах наливом);
6) потери (бой) стеклянных бутылок (в процентах к количеству принятых бутылок плюс отпущенных, деленное на два):
при хранении;
при обработке в тарных цехах;
при предварительной мойке сильно загрязненных бутылок;
при внутрискладском транспортировании, хранении и погрузке в автомашины;

3) хош иісті спирттердi өндiру кезiндегi спирт шығыны (құюға алған спирт көлемiне пайызда);
4) жарамсыздығы дұрысталмайтын ақауды буландыру кезiндегi спирт шығыны (айдаудағы спирт көлемiне пайызбен);
5) құю цехтары мен дайын өнімдер қоймаларындағы өнім шығыны (дайын өнімдегі сусыз спиртке пайызда);
6) шыны шөлмектердің шығыны (сынуы) (қабылданған қосылған босатылған, екіге бөлінген шөлмектер санына пайызбен);
7) тасымалдау кезіндегі өнім шығыны (тиеп – жөнелтілген санға пайызбен);
8) заттаңбалардың, кольереткалардың және контр заттаңбалардың шығыны (дайын өнімдері бар шөлмектер сапына пайызбен);
9) жылу энергиясының шығысы (орташа жылдық гкал/өнімнің 1000 дал);
10) электр энергиясының шығысы (орташа жылдық квт – сағ/өнімнің 1000 дал);
11) судың шығысы (орташа жылдық м3/ өнімнің 1000 дал) көрсетіледі.
12. Толысылған шарап және шарап өнімін өндіру кезіндегі негізгі шикізат пен қосалқы материалдардың шығысы туралы мәліметтерде:
1) кәдеге жаратылатын материалдарды қайта өңдеу (салмағына пайызбен);
ашытқышқа жүзімді;
ашытқышқа жүзім сағын;
2) толысылған шарапта спирттiң шығыны (спирттiктiң төмендеуі) (көлемдік пайызбен):
купаж бен құюды қоса алғанда, күшейтілген толысылған шарап технологиялық өңдеу кезінде (термикалық өңдеусіз);
купаж бен құюды қоса алғанда, ашытылған спирттелген шырындардан дайындалған жемiс-жидек толысылған шарапта;
толысылған шапарты бір жыл сақтау кезінде;
3) технологиялық өңдеу кезiнде толысылған шапартың шығыны (осы операцияға келіп түскен шарап материалының санына (көлемiне) пайызбен):
қайта құю (қайта айдау) кезінде;
араластыру кезінде: купаж кезінде, эгализация кезінде, спирттеу кезінде; желімдеу кезінде;
сүзгілеу кезінде: шарап өнімін сүзгі картонға сіңуі, шарап өнімін сүзгі мақтаға сіңуі, шарап өнімін диатомитке сіңуі кезінде;
термикалық өңдеу кезінде (жылумен не суықпен): ұстаусыз ағында, кейіннен 10 тәулікке дейін ұстай отырып ағында;
4) шарап өнімінің құю кезiндегі шығыны (осы операцияға келіп түскен шарап өнімі санына (көлемiне) пайызда):
ыстық күйінде құю;
шөлмекте пастеризациялау;
әрлеу және дайын өнімдер қоймасына беру;
дайын өнімдер қоймасында сақтау кезінде;
5) аппараттарда толысылған шарапты айдау арқылы дистилятты алу кезінде спирт шығыны (толысылған шараптағы сусыз спирт көлеміне пайызбен);
6) шыны шөлмектердің шығыны (сынуы) (қабылданған қосылған босатылған, екіге бөлінген шөлмектер санына пайызбен):
сақтау кезінде;
ыдыс цехтарында өңдеу кезінде;
өте кірленген шөлмектерді алдын-ала жуу кезінде;
ішкі қоймада тасығанда, сақтағанда және автомашинаға тиегенде;

7) потери (бой) стеклянных бутылок (в процентах к количеству бутылок, поступивших в производство) при:
мойке;
розливе;
укупорке;
оформлении;
укладки в ящики и передаче в склад готовой продукции;
8) потери продукции при транспортировании (в процентах к отгруженному количеству);
9) потери этикеток, кольереток, контрэтикеток и колпачков (в процентах от количества бутылок с готовыми изделиями);
10) расход теплоэнергии (среднегодовой гкал/тысяч (тыс.) дал продукции);
11) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/тыс. дал продукции);
12) расход воды (среднегодовой в тыс.м3/тыс. дал продукции).
13. В сведениях о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве пивоваренной продукции указываются:
1) расход сырья на выработку пивоваренной продукции (кг/1000 дал):
солода;
несоложенных материалов;
сахара-сырца;
2) потери экстракта в дробине (в процентах);
3) потери (бой) бутылок при розливе пивоваренной продукции (в процентах);
4) потери на стадии охлаждения сусла (в процентах);
5) потери при брожении (в процентах);
6) потери при дображивании (в процентах);
7) потери солода при калировке (в процентах);
8) потери пивоваренной продукции при бестарной перевозке (с учетом налива в цистерны, транспортировки и передачи в торговую сеть (в процентах);
9) потери продукции в цехах розлива и складах готовой продукции (в процентах);
10) бой бутылок при пастеризации пивоваренной продукции в пастеризаторах (в процентах);
11) расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/1000 дал пивоваренной продукции);
12) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал пивоваренной продукции);
13) расход воды (среднегодовой в тыс.м3/1000 дал пивоваренной продукции).
14. В сведениях о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве медоваренной продукции и слабоалкогольной продукции указываются:
1) расход сырья на выработку продукции (кг/1000 дал):
сырья;
несоложенных материалов;
сахара-сырца;
2) потери при испарении и варки сусло;
3) потери (бой) бутылок при розливе продукции (в процентах);
4) потери на стадии охлаждения сусла (в процентах);
5) потери при брожении (в процентах);
6) потери при снятии с осадка и при фильтрации;
7) потери продукции в цехах розлива и складах готовой продукции (в процентах);
8) потери при транспортировке и передачи в торговую сеть (в процентах);
9) расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/1000 дал медоваренной продукции и слабоалкогольной продукции);
10) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал);
11) расход воды (среднегодовой в тыс.м3/1000 дал).

7) шыны шөлмектердің шығыны (сынуы) (өндіріске келіп түскен санына пайызбен):
жуғанда;
құйғанда;
тығындағанда;
безендіргенде;
жәшіктерге салғанда және дайын өнімдер қоймасына тапсырғанда;
8) тасымалдау кезіндегі өнім шығыны (тиеп-жөнелтілген санға пайызбен);
9) заттаңбалардың, кольереткалардың және контр заттаңбалардың шығыны (дайын өнімдері бар шөлмектер санына пайызбен);
10) жылу энергиясының шығысы (орташа жылдық гкал/1000 дал өнім);
11) электр энергиясының шығысы (орташа жылдық квт-сағ/1000 дал өнім);
12) судың шығысы (орташа жылдық мың м3/ 1000 дал өнім) көрсетіледі.
13. Сыра қайнату өнімін өндіру кезіндегі негізгі шикізат пен қосалқы материалдардың шығысы туралы мәліметтерде:
1) сыра қайнату өнімін өндіру кезінде шикізатың шығыны (кг/1000 дал):
мия;
ашытылмаған материалдар;
қант шикізаты;
2) ұнтағыштағы тұнбаның шығыны (пайызбен);
3) сыра қайнату өнімін құю кезінде шөлмектердің шығыны (сынуы) (пайызбен);
4) ашытқышты суыту кезеңіндегі шығын (пайызбен);
5) ашыту кезінде шығыны (пайызбен);
6) толық ашыту кезіндегі шығын (пайызбен);
7) калировка кезіндегі мия шығыны (пайызбен);
8) ыдыссыз тасымалдау кезіндегі сыра қайнату өнімін шығыны (цистерналарға құюды, тасымалдауды және сауда желісіне беруді есепке алғанда (пайызбен));
9) құю цехтары мен дайын өнімдер қоймаларындағы өнімдер шығыны (пайызбен);
10) сыра қайнату өнімін пастеризаторларда пастеризациялау кезінде шөлмектердің сынуы (пайызбен);
11) жылу энергиясының шығысы (орташа жылдық гкал/1000 дал сыра қайнату өнімі);
12) электр энергиясының шығысы (орташа жылдық квт-сағ/1000 дал сыра қайнату өнімі);
13) судың шығысы (орташа жылдық мың.м3/1000 дал сыра қайнату өніміне) көрсетіледі.
14. Бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін өндіру кезінде негізгі шикізат пен қосалқы материалдардың шығысы туралы мәліметтерде:
1) өнімді өндіруге шикізат шығыны (кг/1000 дал):
шикізат;
тазартылмаған материалдар;
шикі-қант;
2) ашытқыны ашыту мен қайнату кезіндегі шығын;
3) өнімді құю кезiнде шөлмектердiң шығыны (сынуы) (пайызбен);
4) ашытқышты суыту кезеңіндегі шығын (пайызбен);
5) ашыту кезінде шығыны (пайызбен);
6) фильтрациялау мен шөгінділерді жою кезінде шығын;
7) құю цехтары мен дайын өнімдер қоймаларындағы өнiм шығыны (пайызда);
8) тасымалдау және сауда желісіне беру кезiндегi өнім шығыны (пайызбен);
9) жылу энергиясының шығысы (бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін орташа жылдық гкал/өнiмнiң 1000 дал);
10) электр энергиясының шығысы (орташа жылдық квт-сағ/өнiмнiң 1000 дал);
11) судың шығысы (орташа жылдық мың.м3/өнiмнiң 1000 дал) көрсетіледі.

15. В сведениях о складских помещениях при производстве этилового спирта указываются:
1) склад для хранения зерна, мелассы, углекислоты, ферментов, вспомогательных материалов (количество, площадь (м2);
2) емкость единовременного хранения (в тонн, баллонах);
3) наименование устройств, обеспечивающие требуемый режим хранения.
16. В сведениях о складских помещениях при производстве водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, водок медовых, водок виноградных, водок фруктовых, ликероводочных изделий, спиртных напитков, вина наливом, винодельческой продукции, медоваренной продукции, слабоалкогольных напитков, пивоваренной продукции указываются:
1) склад для приемки и хранения тары открытого и/или закрытого типа (количество, площадь (м2), емкость единовременного хранения (тыс. бутылок), наименование и количество устройств для обогрева помещения;
2) склад для хранения готовой продукции (количество, площадь (м2), емкость единовременного хранения (тыс. бутылок), наименование и количество устройств для обогрева и охлаждения, а также приборов контроля за хранением);
3) склад для хранения вспомогательных материалов (количество, площадь (м2), наименование хранимых материалов).
17. В сведениях о метрологическом обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции указываются:
1) наличие перечня средств измерений, подлежащих поверке с указанием наименования, типа, марки, метрологических характеристик, количество и периодичность поверки;
2) договор о метрологическом обслуживании (номер, дата, орган, его осуществляющий);
3) ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и номер приказа).
18. В сведениях об инженерном обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции указываются:
1) вентиляция и воздухоснабжение: наименование, тип, марка, производительность, количество вентиляторов, компрессорной установки для выработки сжатого воздуха, подогревателей воды и воздуха;
2) водоснабжение и канализация:
наличие источника водоснабжения (централизованного и/или артезианской скважины);
тип, марка, производительность, количество, глубинных насосов;
объем воды (м3), использованный на технологические и хозяйственно-бытовые нужды за прошедший год;
наличие бассейна для хранения резервной воды (количество, объем единовременного хранения (м3);
объем сбрасываемых стоков (м3) в систему городских очистных сооружений и/или собственных полей фильтрации за прошедший год;
3) электроснабжение:
наличие источника снабжения (централизованного и/или автономного);
тип, марка, количество, мощность трансформаторов, объем потребления электроэнергии за прошедший год (квт/час);

15. Этил спиртін өндіру кезінде қойма үй-жайлары туралы мәліметтерде:
1) бидайды, мелассаны, көмірқышқылын, ферменттерді, қосалқы материалдарды сақтауға арналған қойма (саны, ауданы (м2));
2) бір мезгілдік сақтау ыдысы (тоннада, баллонда);
3) талап етілетін сақтау режимін қамтамасыз ететін қондырғылардың атауы көрсетіледі.
16. Арақ, айырықша арақ, тауарлардың орналасу орындарының қорғалған атауымен арақ, бал арақ, жүзім арақ, жеміс арақ, ликер-арақ өнімдерін, спирттік сусындарды, толысылған шарап, шарап өндірісі, бал өнімдерін және әлсіз алкоголь өнімдерін өндіру кезінде қойма үй-жайлары туралы мәліметтерде:
1) ашық және/немесе жабық түрдегi ыдысты қабылдау және сақтау қоймасы (бiр мезгiлдік сақтауға арналған қойма саны, ауданы (м2), сыйымдылығы (мың шөлмек), үй-жайды жылытуға арналған қондырғының атауы және саны);
2) дайын өнiмдi сақтауға арналған қойма (бiр мезгiлдік сақтауға арналған қойма саны, ауданы (м2), сыйымдылығы (мың шөлмек), жылытуға және суытуға арналған қондырғының, сондай-ақ сақталуын бақылау аспаптарының атауы және саны);
3) қосалқы материалдарды сақтауға арналған қойма (саны, ауданы (м2), сақталынатын материалдардың атауы) көрсетіледі.
17. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтерде:
1) атауы, түрі, маркасы, метрологиялық сипаттамалары, саны және тексеру мерзімділігі көрсетіле отырып, тексеруге жататын өлшеуіш құралдарының тізбесінің бар-жоғы;
2) метрологиялық қызмет корсету туралы шарт (нөмірі, күні, оны жүзеге асыратын орган);
3) өлшеуіш құралдарын тексерудің жүзеге асырылуы үшін жауапты адам (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), бұйрықтың күні мен нөмірі) көрсетіледі).
18. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін инженерлік қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтерде:
1) желдеткіш және ауамен қамтамасыз ету: желдеткіштердің, сығылған ауаны өндіруге арналған компрессорлық қондырғының, су және ауа жылытқыштың атауы, түрі, маркасы, өнімділігі, саны;
2) су жеткізу және кәріз:
су жеткізу көзінің (орталықтандырылған және/немесе артезиандық құдық) бар-жоғы;
тереңдік сорғының түрі, маркасы, өнімділігі, саны;
өткен жыл үшін технологиялық және шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктеріне пайдаланылған судың көлемі (м3);
резервтегі суды сақтау үшін бассейннің бар-жоғы (саны, бір мезгілдік сақтау көлемі (м3);
өткен жылы қалалық тазалау құрылғыларына және/немесе өзінің сүзгілеу алаңдарына ағызылатын құйынды сулардың көлемі (м3);
3) электрмен жабдықтау:
жабдықтау көзінің бар-жоғы (орталықтандырылған және/немесе дербес);
трансформатордың түрі, маркасы, саны, қуаты, өткен жыл ішінде электр энергиясын тұтыну көлемі (квт/сағ);

4) теплоснабжение:
наличие источника теплоснабжения (централизованного и/или автономного);
наименование, тип, марка, производительность, количество установленных паровых котлов (вид используемого топлива), водогрейного котла, компрессорной установки для выработки холода;
количество потребленной (выработанной) теплоэнергии за прошедший год;
5) водоподготовке:
наименование, тип, марка, производительность, количество используемых установок и фильтров;
количество и вместимость (м3) сборника смягченной воды.
Примечание: * Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.

4) жылумен жабдықтау:
жабдықтау көзінің бар-жоғы (орталықтандырылған және/немесе дербес);
орнатылған бу қазандықтарының (пайдаланылатын отын түрі), су жылыту қазандығының, суық өндіретін компрессорлық қондырғының атауы, түрі, маркасы, өнімділігі, сапы;
өткен жыл ішінде тұтынылған (өндірілген) жылу энергиясының көлемі;
5) су дайындау:
пайдаланылатын қондырғылар мен сүзгілердің атауы, түрі, маркасы, өнімділігі, саны;
жұмсартылған су жинағыштың саны мен сыйымдылығы (м3) көрсетіледі.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.