О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 100. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2021 года № 25548
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 4.
В соответствии с подпунктами 63), 64) и 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 7 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности, который вводится в действие с 1 января 2022 года.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 ноября 2021 года № 100
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 қарашадағы № 100 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 желтоқсанда № 25548 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63), 64) және 65) тармақшаларына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшыбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 7-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөніндегі агенттігінің
ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 22 қарашадағы
№ 100 Қаулымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 134 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5089) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

1. "Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы № 134 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5089 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының сенімгерлік операциялар мен кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";

"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының сенімгерлік операциялар мен кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының сенімгерлік операциялар мен кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), (далее – Типовой план счетов бухгалтерского учета), международными стандартами финансовой отчетности.

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының сенімгерлік операциялар мен кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) (бұдан әрі – бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.

2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности, осуществляемых банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки) на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении у организации, осуществляющей управление инвестиционным портфелем, принятых на основании кастодиального договора, в ценные бумаги осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму приобретения ценных бумаг:
Приход

2. Осы Нұсқаулық екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (бұдан әрі – банктер) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асыратын сенімгерлік операциялардың және кастодиандық қызметтің бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және кастодиандық шарт негізінде қабылданған инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін бағалы қағаздарға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
бағалы қағаздарды сатып алу сомасына:
Кіріс

7401
"Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан"
7403
"Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан"
7404
"Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи"
7405
"Ценные бумаги международных финансовых организаций"
7407
"Прочие пенсионные активы";
на сумму приобретенного вознаграждения (купона):
Приход
7408
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы"
7409
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы"
7410
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы"
7411
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы".";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, и осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) при признании убытка от обесценения ценных бумаг:
Расход
7401
"Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан"
7403
"Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан"
7404
"Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи"
7405
"Ценные бумаги международных финансовых организаций"
7408
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы"
7409
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы"
7410
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы"
7411
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы"
7413
"Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы";
2) при восстановлении ранее признанного убытка от обесценения ценных бумаг:
Приход

7401
"Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары"
7403
"Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары"
7404
"Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар"
7405
"Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары"
7407
"Басқа да зейнетақы активтері";
сатып алынған сыйақы (купон) сомасына:
Кіріс
7408
"Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7409
"Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7410
"Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7411
"Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)".";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Әрбір есепті күнге банк амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануына тест жүргізеді және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған залалды тану кезінде:
Шығыс
7401
"Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары"
7403
"Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары"
7404
"Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар"
7405
"Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары"
7408
"Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7409
"Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7410
"Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7411
"Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)"
7413
"Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы";
2) бағалы қағаздардың құнсыздануынан бұрын танылған залалды қалпына келтіру кезінде:
Кіріс

7413
"Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы".";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении у организации, осуществляющей управление инвестиционным портфелем во вклады в банках и Национальном Банке Республики Казахстан на сумму вклада с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7406
"Вклады в других банках".";
пункт 87 изложить в следующей редакции:

7413
"Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы"
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, салым сомасына орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7406
"Басқа банктердегі салымдар".";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"87. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение вкладов и осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) при признании убытка от обесценения вкладов:
Расход
7406
"Вклады в других банках"
7412
"Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы";
2) при восстановлении ранее признанного убытка от обесценения вкладов:
Приход
7406
"Вклады в других банках"

"87. Әрбір есепті күнге банк салымдардың құнсыздануына тест жүргізеді және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) салымдардың құнсыздануынан болған залалды тану кезінде:
Шығыс
7406
"Басқа банктердегі салымдар"
7412
"Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы";
2) салымдардың құнсыздануынан бұрын танылған залалды қалпына келтіру кезінде:
Кіріс
7406
"Басқа банктердегі салымдар"

7412
"Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы".";
дополнить пунктом 89-1 следующего содержания:
"89-1. В соответствии с кастодиальным договором, заключенным между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом, в сроки, определенные учетной политикой банка-кастодиана, производится начисление сумм вознаграждения (доходов) за кастодиальное обслуживание управляющего инвестиционным портфелем, а также начисление сумм комиссионных расходов по переводам денег и других расходов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7412
"Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы".";
мынадай мазмұндағы 89-1-тармақпен толықтырылсын:
"89-1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шартқа сәйкес кастодиан-банктің есеп саясатында айқындалған мерзімдерде инвестициялық портфельді басқарушыға кастодиандық қызмет көрсеткені үшін сыйақы (кірістер) сомасын есептеу, сондай-ақ ақша аударымдары мен басқа да шығыстар бойынша комиссиялық шығыстар сомасын есептеу жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1819
"Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
Кт
4609
"Комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг".";
пункты 90, 91, 92 и 93 изложить в следующей редакции:
"90. При оплате услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг и других понесенных расходов, подлежащих возмещению управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом в соответствии с кастодиальным договором осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1819
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер"
Кт
4609
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша комиссиялық кірістер".";
90, 91, 92 және 93-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Инвестициялық портфельді басқарушының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиандық шартқа сәйкес өтеуге жататын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың көрсетілетін қызметтеріне және басқа да шеккен шығыстарына ақы төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности"
Кт
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках".
91. При возмещении и оплате управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом расходов, произведенных банком-кастодианом, подлежащих возмещению в соответствии с кастодиальным договором, а также оплате начисленных сумм комиссионного вознаграждения банка-кастодиана, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт
1819
"Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности".

1860
"Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар"
Кт
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар".
91. Инвестициялық портфельді басқарушы, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры кастодиан-банк жүргізген, кастодиан-Шартқа сәйкес өтелуге жататын шығыстарды өтеу және төлеу, сондай-ақ кастодиан-банктің комиссиялық сыйақысының есептелген сомаларын төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт
1819
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер "
1860
"Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар".

92. При задержке управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом платежей по начисленному вознаграждению осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму начисленного, но непогашенного вознаграждения за предоставленные добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора:
Дт
1839
"Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
Кт
1819
"Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности";
на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности"
Кт
4900
"Неустойка (штраф, пеня)".
93. При погашении начисленного просроченного вознаграждения за оказанные управляющему инвестиционным портфелем, добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора, а также начисленной суммы неустойки (штрафа, пени) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного просроченного вознаграждения:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт
1839
"Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
2) на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности".".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 2:
в параграфе 3:
после счета 3440 дополнить счетами 3440 61 и 3440 63 следующего содержания:
"3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
3440 63
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный)";
в параграфе 5:

92. Инвестициялық портфельді басқарушы, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры есептелген сыйақы бойынша төлемдерді кешіктірген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиандық шарт негізінде көрсетілген қызметтер үшін есептелген, бірақ өтелмеген сыйақы сомасына:
Дт
1839
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер"
Кт
1819
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер "
1860
"Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
1860
"Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар"
Кт
4900
"Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
93. Инвестициялық портфельді басқарушыға, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиандық шарт негізінде көрсетілген қызметтер үшін есептелген мерзімі өткен сыйақыны, сондай-ақ тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) есептелген сомасын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген мерзімі өткен сыйақы сомасына:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт
1839
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер";
2) тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт
1860
"Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар".".
2. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
2-тарауда:
3-параграфта:
3440 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 3440 61 және 3440 63 шоттармен толықтырылсын:
"3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
3440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер (пассив)";
5-параграфта:

после счета 5460 дополнить счетом 5460 63 следующего содержания:
"5460 63
Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности";
в параграфе 7:
после счета 7440 62 дополнить счетом 7440 63 следующего содержания:
"7440 63
Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности";
в главе 3:
в параграфе 1:
описание счета 3380 61 изложить в следующей редакции:
"3380 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода при их оплате накопительным пенсионным фондам либо управляющему инвестиционным портфелем.";
после описания счета 3440 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 3440 61 и 3440 63 следующего содержания:
"3440 61 "Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения управляющими инвестиционным портфелем в случае получения отрицательного инвестиционного дохода.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
3440 63 "Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма обязательств, при их возникновении.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств при их исполнении.";
после описания счета 5460 дополнить номером, названием и описанием счета 5460 63 следующего содержания:

5460 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 5460 63 шотпен толықтырылсын:
"5460 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв";
7-параграфта:
7440 62 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 63 шотпен толықтырылсын:
"7440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс";
3-тарауда:
1-параграфта:
3380 61 шотының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3380 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорына және инвестициялық портфельді басқарушыларға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын жинақтаушы зейнетақы қорларына не инвестициялық портфельді басқарушыға төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.";
3440 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3440 61 және 3440 63 шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3440 61 "Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушылардың теріс инвестициялық кіріс алған жағдайда теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3440 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша міндеттемелер туындаған кездегі олардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелерді орындау кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
5460 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5460 63 шотының нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:

"5460 63 "Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм разницы между резервами, подлежащими созданию в соответствии с Правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 февраля 2021 года № 30 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22216), и обязательствами, признаваемыми в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
По кредиту счета проводится сумма резерва, при его формировании и (или) увеличении.
По дебету счета проводится списание суммы резерва при его исполнении и (или) уменьшении.";
после описания счета 7440 62 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 63 следующего содержания:
"7440 63 "Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм расходов по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма расходов по возмещению отрицательной разницы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика и филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"5460 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 30 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22216 болып тіркелген) бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес құрылуға жататын резервтер мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес танылатын міндеттемелер арасындағы айырма сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша резервтің сомасы оны қалыптастыру және (немесе) ұлғайту кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша резервтің сомасын оны орындау және (немесе) азайту кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
7440 62 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 63 шотының нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс".
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыстардың сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша № 5610 баланстық шотына келтірілген шығыстар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.".
3. "Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика и филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика и филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета:
управляющими инвестиционным портфелем активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика и филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, (далее – организация);
организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, (далее – брокер) активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг.

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және:
клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің инвестициялық портфелін басқарушылардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – ұйым);
бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – брокер) брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізуін нақтылайды.

2. При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг, организацией и брокером применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348).
При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении страховой организации, применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).";
главу 11 исключить.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 118 изложить в следующей редакции:
"118. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода по пенсионным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің және брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде ұйым және брокер "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) сәйкес баланстан тыс шоттарды қолданады.
Клиенттердің сақтандыру ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) сәйкес баланыстан тыс шоттар қолданылады.";
11-тарау алып тасталсын.
4. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
118-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода
Кт
6110 61
Комиссионные доходы от инвестиционного дохода.";
дополнить пунктами 118-1, 118-2 и 118-3 следующего содержания:
"118-1. При отрицательном инвестиционном доходе на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения по пенсионным активам управляющим инвестиционным портфелем осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 61
Расходы по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.

1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер
Кт
6110 61
Инвестициялық кірістен комиссиялық кірістер.";
мынадай мазмұндағы 118-1, 118-2 және 118-3-тармақтармен толықтырылсын:
"118-1. Зейнетақы активтері бойынша теріс комиссиялық сыйақы сомасына теріс инвестициялық кіріс болған кезде инвестициялық портфельді басқарушы мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
7470 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар
Кт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер.

118-2. На конец отчетного месяца на сумму в пределах ранее начисленного отрицательного комиссионного вознаграждения от отрицательного инвестиционного дохода по пенсионным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода;
при получении комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода.
118-3. При расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами на сумму обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждению управляющим инвестиционным портфелем осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.";
дополнить главами 14 и 15 следующего содержания:
"Глава 14. Бухгалтерский учет операций по возмещению отрицательной разницы между доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов
134. При формировании и (или) увеличении управляющим инвестиционным портфелем резерва по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
5460 63
Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный).
135. При списании и (или) уменьшении управляющим инвестиционным портфелем сформированного резерва по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5460 63
Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный)
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года.
136. При признании управляющим обязательств по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученных управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 63
Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт
3440 63
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности;
при возмещении отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученных управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 63
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт

118-2. Есепті айдың соңында зейнетақы активтері бойынша теріс инвестициялық кірістен бұрын есептелген теріс комиссиялық сыйақы шегіндегі сомаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер;
комиссиялық сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер.
118-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған кезде инвестициялық портфельді басқарушы теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.";
мынадай мазмұндағы 14 және 15-тараулармен толықтырылсын:
"14-тарау. Зейнетақы активтерінің кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің барынша төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
134. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резервті қалыптастырған және (немесе) ұлғайтқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5610
Есепті жылдың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны)
Кт
5460 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв (пассив).
135. Инвестициялық портфельді басқарушы номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша қалыптастырылған резервті есептен шығарған және (немесе) азайтқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5460 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв (пассив)
Кт
5610
Есепті жылдың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны.
136. Басқарушы инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі міндеттемелерді таныған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс;
Кт
3440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер;
инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт

1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 15. Бухгалтерский учет операций по начислению комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода и за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг
137. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения:
Дт
1270 83
Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг
Кт
6110 82
Комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг;
2) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 83
Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО";
дополнить пунктом 58-1 следующего содержания:
"58-1. При совершении операции РЕПО (при продаже ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
15-тарау. Инвестициялық кірістен және бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін комиссиялық сыйақыны есептеу бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
137. Тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 83
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістер
Кт
6110 82
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін комиссиялық кірістер;
2) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 83
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістер.".
5. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
8-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. РЕПО және кepi РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі";
мынадай мазмұндағы 58-1-тармақпен толықтырылсын:
"58-1. РЕПО операцияларын жүргізген кезде (бағалы қағаздарды сатқан кезде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1060 61
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3050 03
Операции РЕПО с ценными бумагами.";
дополнить пунктом 59-1 следующего содержания:
"59-1. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
Кт
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами.";
дополнить пунктом 60-1 следующего содержания:

1060 61
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3050 03
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары.";
мынадай мазмұндағы 59-1-тармақпен толықтырылсын:
"59-1. РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде шығысты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7310 04
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақыны төлеумен байланысты шығыс
Кт
3380 02
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс.";
мынадай мазмұндағы 60-1-тармақпен толықтырылсын:

"60-1. При получении ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по сделке РЕПО и сумму закрытия сделки РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3050 03
Операции РЕПО с ценными бумагами
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
Кт

"60-1. РЕПО операциялары бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды алған кезде РЕПО мәмілесі бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс сомасына және РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәмілені жасасу кезінде белгіленген мәмілені жабу сомасы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3050 03
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары
3380 02
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
Кт

1060 61
Денежные средства на текущих счетах.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. При формировании инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму имеющихся доходов:
Дт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
6290 13
Доходы по сделкам своп
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам

1060 61
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Инвестициялық кірісті қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бар кіріс сомасына:
Дт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
6110 04
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кіріс
6110 29
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кіріс
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен кіріс
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кіріс
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс
6280 01
Аффинирленген бағалы металдарды сатудан кіріс
6280 05
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кіріс
6280 07
Басқа да кіріс
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кіріс
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кіріс
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кіріс
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кіріс
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
2) бар шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыс
7310 04
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыс
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыс
7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс

7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион

7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) құру бойынша шығыс
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыс
7470 01
Аффинирленген бағалы металдардың баланстық құны
7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен шығыс
7470 07
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыс
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыс
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша комиссиялық шығыс
7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыс
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыс
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыс

7480 13
Расходы по сделкам своп.";
пункты 87 и 88 изложить в следующей редакции:
"87. На сумму комиссионного вознаграждения Фонда от пенсионных активов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 27
Прочие комиссионные расходы
Кт
3380 62
Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов.
При перечислении суммы комиссионного вознаграждения от пенсионных активов Фонда на текущий счет Фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 62
Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
Кт

7480 13
Своп мәмілелері бойынша шығыс.";
87 және 88-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Қорға зейнетақы активтерінен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
Кт
3380 62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақылар.
Қордың зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақы сомасын Қордың ағымдағы шотына аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялык сыйақылар
Кт

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).".
88. При начислении комиссионного вознаграждения управляющего пенсионными активами от инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
7470 27
Прочие комиссионные расходы
Кт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода.";
дополнить пунктами 88-1, 88-2 и 88-3 следующего содержания:
"88-1. При отрицательном инвестиционном доходе управляющего пенсионными активами, на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения.
88-2. На конец отчетного месяца на сумму в пределах ранее начисленного отрицательного комиссионного вознаграждения от отрицательного инвестиционного дохода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность;
при перечислении суммы комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
88-3. При возмещении управляющим инвестиционным портфелем Фонду дебиторской задолженности по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению в случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.";
главу 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Бухгалтерский учет операций по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
93. При начислении требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов:
Дт
1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).
88. Иинвестициялық кiрiстен зейнетақы активтерін басқарушының комиссиялық сыйақысын есептеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
Кт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар.";
мынадай мазмұндағы 88-1, 88-2 және 88-3-тармақтармен толықтырылсын:
"88-1. Зейнетақы активтерін басқарушының теріс инвестициялық кірісі болған кезде теріс комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
88-2. Есепті айдың соңында теріс инвестициялық кірістен бұрын есептелген теріс комиссиялық сыйақы шеңберіндегі сомаға мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек;
инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы сомасын аударған кезде мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi).
88-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы Қорға есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешекті өтеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi).
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.".
12-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
93. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талапты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша есептелген талап сомасына:
Дт
1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар
Кт

6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности;
2) при получении возмещения:
Дт
1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, осуществляемых страховыми (перестраховочными) организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховые (перестраховочные) организации), страховыми брокерами и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховые брокеры).
2. Требования к раскрытию финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, а также требования к формированию учетной политики устанавливаются международными стандартами финансовой отчетности.".

6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер;
2) өтемді алған кезде:
Дт
1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (Ағымдағы шоттағы ақша (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
Кт
1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар.".
6. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1 және 2 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес әзiрлендi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары), сақтандыру брокерлері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары (бұдан әрі – сақтандыру брокерлері) жүзеге асыратын сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті ашуы, сондай-ақ есеп саясатын қалыптастыру халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.".

7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765) следующее изменение:
в Стандарте финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденном указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сделки по покупке и продаже финансовых активов, за исключением сделок с производными финансовыми активами, учитываются по методу учета по дате расчетов.
Датой расчетов является дата, на которую актив поставляется организации или организацией.
Бухгалтерский учет на дату расчетов предусматривает следующее:
1) признание актива в день его получения организацией;
2) прекращение признания актива и признание прибыли или убытка от выбытия в день его поставки организацией.
Расчет дохода или расхода от выбытия финансового актива осуществляется по методу ФИФО "первое поступление – первый отпуск" (далее – метод ФИФО).
Применение метода ФИФО заключается в том, что активы, приобретенные первыми, будут реализованы первыми.".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735) следующее изменение:
в Стандарте бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденном указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Стандарт не распространяется на банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющие лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности.".
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 83 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:

7. "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді қоспағанда, қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелері есептеу күні бойынша есепке алу әдісі бойынша есепке алынады.
Актив ұйымға жеткізілетін немесе ұйым жеткізетін күн есеп айырысу күні болып табылады.
Есеп айырысу күнгі бухгалтерлік есеп мыналарды көздейді:
1) ұйым алған күні активті тану;
2) ұйым жеткізген күні активті тануды тоқтату және есептен шығарудан пайда немесе зиянды тану.
Қаржы активін шығынға жазудан кірісті немесе шығысты есептеу ФИФО "бірінші түсу - бірінші босату" әдісі (бұдан әрі – ФИФО әдісі) бойынша жүзеге асырылады.
ФИФО әдісін қолдану бірінші сатып алынған активтер бірінші болып өткізілетін білдіреді.".
8. "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Стандарт брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына қолданылмайды.".
9. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгеріс енгізу және Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру және қайта сақтандыру операциялары бойынша бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 83 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11653 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", статьи 52-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", статьи 52-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – исламские страховые (перестраховочные) организации).".

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгеріс енгізу және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-3-бабына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі қоса беріліп отырған нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру және қайта сақтандыру операциялары бойынша бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру және қайта сақтандыру операциялары бойынша бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-3-бабына (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң), "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес әзiрлендi және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары (бұдан әрі – исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары) филиалдарының сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуін нақтылайды.".

10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504) следующие изменения:
в Правилах представления финансовой отчетности финансовыми организациями, утвержденных указанным постановлением:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В Национальный Банк ежемесячную финансовую отчетность:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации представляют не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 9 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 10 к Правилам;
2) единый накопительный пенсионный фонд представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 14 к Правилам;
3) добровольные накопительные пенсионные фонды представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 14 к Правилам;
4) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
5) управляющие инвестиционным портфелем представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 19 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 20 к Правилам;

10. "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық Банкке ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшааға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;
4) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
5) инвестициялық портфельді басқарушылар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;

6) страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, представляют не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
7) Национальный оператор почты представляет не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 21 к Правилам;
8) центральный депозитарий представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
9) организатор торгов представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам.";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 19 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 20 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению.".
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084) следующее изменение:
в Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. На уровне главной книги совершаемые организацией операции отражаются на счетах бухгалтерского учета в соответствии с типовыми планами счетов бухгалтерского учета, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан:

6) "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
7) Ұлттық пошта операторы есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
8) орталық депозитарий есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
9) сауда-саттықты ұйымдастырушы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады..";
4-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.".
11. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы қаулымен бекітілген бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұйымның бас кітап деңгейінде жүргізетін операциялары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының мынадай:

от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348);
от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793);
от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).".
Приложение 1
к постановлению
Приложение 4
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в капитале
Индекс формы административных данных: Ф4.
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств.
Срок представления:

"Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері үшін бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген);
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген);
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) қаулыларымен бекітілген бухгалтерлік есептің үлгі шоттар жоспарына сәйкес бухгалтерлік есеп шоттарында көрсетіледі.".
Қаулыға
1-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4Н.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пунктері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар.
Ұсыну мерзімі:

1) банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования - ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
2) банки второго уровня - ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
3) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств - в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Уставный капитал
Наименование компонента собственного капитала
Итого капитал
1
2
n
На конец предыдущего отчетного года
Прочий совокупный доход
Общий совокупный доход/убыток за период
Остаток на отчетную дату
Наименование _________________________________________
Адрес ____________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ___________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _______________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет об изменениях
в капитале"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в капитале"
(индекс - Ф4, периодичность: ежегодная / ежеквартальная)

1) екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пунктері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары – есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
2) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
3) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Жарғылық капитал
Меншікті капитал құрамдасының атауы
Капитал жиынтығы
1
2
n
Өткен есепті жылдың соңында
Басқа да жиынтық кіріс
Кезең ішіндегі жалпы жиынтық кіріс/шығын
Есепті кезеңге қалдықтар
Атауы
___________________________________________
Мекенжайы
_____________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер
___________________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Капиталдағы өзгерістер туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 4Н, кезеңділігі: жыл сайын / тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в капитале" (далее - форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций), банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования отдельно представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. Наименования статей графы 1 заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. Количество граф "Наименование компонента собственного капитала" в форме определяется организацией самостоятельно исходя из операций организации. Наименование граф "Наименование компонента собственного капитала", включенных в форму, указывается организацией исходя из специфики деятельности и операций организации и заполняются произвольно с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пунктері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке капиталдағы өзгерістер туралы есепті және шоғырландырылған капиталдағы өзгерістер туралы есепті жеке ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке капиталдағы өзгерістер туралы есепті және шоғырландырылған капиталдағы өзгерістер туралы есепті жеке ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанның баптарының атаулары ұйымның операцияларына сүйене отырып, еркін толтырылады.
7. Нысандағы "Меншікті капитал құрамдасының атауы" бағандарының санын ұйым операцияларына сүйене отырып, ұйым дербес айқындайды. Нысанға енгізілген "Меншікті капитал құрамдасының атауы" бағандарының атауын ұйым қызметінің және операцияларының ерекшелігін негізге ала отырып көрсетеді және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, өз бетінше толтырады.

8. Вид финансовой отчетности: отдельная и консолидированная.
Приложение 2
к постановлению
Приложение 10
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-СО.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации.
Срок представления: не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы
Доходы от страховой деятельности
Страховые премии, принятые по договорам страхования
1
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования
2
Страховые премии, переданные на перестрахование
3
Чистая сумма страховых премий
4
Изменение резерва незаработанной премии
5
Изменение активов перестрахования по незаработанным премиям
6
Чистая сумма заработанных страховых премий
7
Доходы в виде комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
8
Прочие доходы от страховой деятельности
9
Доходы от инвестиционной деятельности
Доходы, связанные с получением вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде вознаграждения по ценным бумагам

8. Қаржылық есептілік түрі: жеке және шоғырландырылған.
Қаулыға
2-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н -СҰ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін
Өткен жылдың басынан бастап ұқсас кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Кіріс
Сақтандыру қызметінен кіріс
Сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
1
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
2
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
3
Сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
4
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
5
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
6
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
7
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер
8
Сақтандыру қызметінен түсетін басқа кірістер
9
Инвестициялық қызметтен түсетін кірістер
Сыйақы алуға байланысты кірістер
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі кірістер

46.1
от иной деятельности
46.2
Итого чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
47
Наименование _________________________________________
Адрес ____________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _______________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках"
(индекс – Ф2-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 47 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 3
к постановлению
Приложение 13
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф1ПА-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды.
Сроки представления:

46.1
өзге қызметтен
46.2
Салықтарды төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян) жиынтығы
47
Атауы
___________________________________________
Мекенжайы
_____________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер
___________________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 2Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда өткен жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1 - 47 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
11. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаулыға
3-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсыну мерзімдері:

15.1
от инвестиционного дохода (убытка)
15.2
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
16
Производные финансовые инструменты
17
Обязательства по операциям РЕПО
18
Прочие обязательства
19
Итого обязательства
20
Итого чистые активы
21
Наименование ____________________________________________
Адрес ____________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
(индекс – Ф1ПА-ЕиДНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 21 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).

15.1
инвестициялық кірістен (зияннан)
15.2
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
16
Туынды қаржы құралдары
17
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
18
Басқа міндеттемелер
19
Міндеттемелер жиынтығы
20
Таза активтер жиынтығы
21
Атауы
___________________________________________
Мекенжайы
_____________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер
___________________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Таза зейнетақы активтері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н ЗА -БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда өткен жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 21 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелді) талаптары есепке алына отырып топтастырылған дерекқордан немесе бас кітаптан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются примечания.
7. В графе 3 указываются данные, за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 4 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. В строках с 1 по 29 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 5
к постановлению
Приложение 19
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф1ПА-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем, осуществляющие доверительное управление пенсионными активами.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады в банках
3
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости
4
Требования по операциям "обратное РЕПО"
5
Дебиторская задолженность
6
Производные финансовые инструменты
7
Требования по получению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
8
Ценные бумаги, оцениваемые по амортизированной стоимости
9
Прочие активы
10
Итого активы
11
Обязательства
Производные финансовые инструменты
12
Кредиторская задолженность
13
Обязательства по операциям "РЕПО"
14
Прочие обязательства
15
Итого обязательства
16
Итого чистые активы
17
Наименование ____________________________________________
Адрес ____________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах"
(индекс – Ф1ПА-УИП, периодичность: ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндеттерін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде ескертпелер көрсетіледі.
7. 3-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 4-бағанда өткен жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
9. 1 - 29 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
10. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаулыға
5-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА-ИПБ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушылар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңына
Есепті кезеңнің басына
1
2
3
4
Активтер
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
1
Аффинирленген қымбат металдар
2
Банктердегі салымдар
3
Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
5
Дебиторлық берешек
6
Туынды қаржы құралдары
7
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы алу бойынша талаптар
8
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
9
Басқа активтер
10
Активтер жиыны
11
Міндеттемелер
Туынды қаржы құралдары
12
Кредиторлық берешек
13
"РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер
14
Басқа міндеттемелер
15
Міндеттемелер жиынтығы
16
Таза активтер жиыны
17
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы___________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ___________________________
______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Таза зейнетақы активтері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – Н1ЗА-ИПБ, кезеңділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, осуществляющим доверительное управление пенсионными активами по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 18 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 6
к постановлению
Приложение 20
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф2ПА-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем, осуществляющие доверительное управление пенсионными активами.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За период с начала года по отчетную дату
За отчетный период
1
2
3
4
Чистые пенсионные активы на начало периода
1
Пенсионные взносы
2
в том числе:
обязательные
2.1
обязательные профессиональные
2.2
добровольные
2.3
Доходы в виде вознаграждения по размещенным вкладам
3
Доходы в виде вознаграждения (купона и (или) дисконта) по пенсионным активам
4
Доходы по операциям "обратное РЕПО"
5
Доходы в виде дивидендов по акциям
6
Доход (расход) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)
7
Доходы (расходы) от переоценки (нетто)
8
в том числе:
от изменения справедливой стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости
8.1
от переоценки иностранной валюты
8.2
прочие доходы от переоценки
8.3
Доходы в виде вознаграждения по прочим финансовым активам
9
Прочие доходы
10
Итого доходов
11
Расходы по выплаченным дивидендам пенсионным активам
12
Расходы от купли-продажи ценных бумаг
13
Расходы от переоценки
14
в том числе:
от изменения справедливой стоимости пенсионных активов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндеттерін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 17 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қаулыға
6-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА-ИПБ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушылар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Жыл басынан есепті күнге дейінгі кезең үшін
Есепті кезеңде
1
2
3
4
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
1
Зейнетақы жарналары
2
оның ішінде:
міндетті
2.1
міндетті кәсіптік
2.2
ерікті
2.3
Орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістер
3
Зейнетақы активтері бойынша сыйақы (купон және (немесе) дисконт) түріндегі кірістер
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша кірістер
5
Акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кірістер
6
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс (шығыс) (нетто)
7
Қайта бағалаудан кірістер (шығыстар) (нетто)
8
оның ішінде:
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың әділ құнының өзгеруінен
8.1
шетел валютасын қайта бағалаудан
8.2
қайта бағалаудан түскен басқа да кірістер
8.3
Басқа қаржы активтері бойынша сыйақы түріндегі кірістер
9
Басқа кірістер
10
Кірістер жиыны
11
Төленген дивидендтер бойынша зейнетақы активтері бойынша шығыстар
12
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
13
Қайта бағалаудан болған шығыстар
14
оның ішінде:
зейнетақы активтерінің әділ құнының өзгеруінен

14.1
от переоценки иностранной валюты
14.2
прочие расходы от переоценки
14.3
Расходы от купли-продажи иностранной валюты
15
Прочие расходы
16
Итого расходов
17
Невыясненные (ошибочно зачисленные) суммы
18
Возврат невыясненных (ошибочно) зачисленных сумм
19
Чистые пенсионные активы на конец периода
20
Изменения в чистых пенсионных активах
21
Наименование ____________________________________________
Адрес ____________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _____________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или
лицо, исполняющее его обязанности _________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет об изменениях
в чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах"
(индекс – Ф2ПА-УИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющими инвестиционным портфелем, осуществляющими доверительное управление пенсионными активами, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные за период с начала года по отчетную дату, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
8. В строках с 1 по 21 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).

14.1
шетел валютасын қайта бағалаудан
14.2
қайта бағалаудан болған өзге де шығыстар
14.3
Шетел валютасын сатып алу-сатудан болған шығыстар
15
Басқа шығыстар
16
Шығыстар жиыны
17
Анықталмаған (қате есептелген) сомалар
18
Анықталмаған (қате есептелген) сомаларды қайтару
19
Кезең соңындағы таза зейнетақы активтері
20
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
21
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы __________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ___________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Таза зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2НЗА-ИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушылар есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндеттерін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, жыл басынан бастап есепті күнге дейінгі кезең үшін деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
8. 1 - 21 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.

9. По строке 1 в графе 3 указываются данные по состоянию на 1 января соответствующего года, в графе 4 указываются данные по состоянию на первое число каждого отчетного месяца.
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.

9. 1-жол бойынша 3-бағанда тиісті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша деректер көрсетіледі, 4-бағанда әрбір есепті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша деректер көрсетіледі.
10. Қаржылық есептілік түрі: жеке.