Об утверждении Правил организации и функционирования объектов информатизации в области науки
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 декабря 2021 года № 606. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2021 года № 26144. Утратил силу приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 19.08.2024 № 410.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 19.08.2024 № 410 (вводится в действие с 01.09.2024).
В соответствии с подпунктом 16-3) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и функционирования объектов информатизации в области науки.
2. Комитету науки Министерства образования и науки Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. министра Ш. Каринова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение
к приказу и.о. министра
Республики Казахстан
от 24 декабря 2021 года № 606
Правила организации и функционирования объектов информатизации в области науки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и функционирования объектов информатизации в области науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16-3) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке" и определяют порядок организации и функционирования объектов информатизации в области науки.
2. Автоматизация процессов между субъектами информатизации осуществляется путем создания и (или) развития объектов информатизации с учетом технических и функциональных характеристик по обеспечению информационной системы централизованного сбора.

Ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 606 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 желтоқсанда № 26144 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 19 тамыздағы № 410 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 19.08.2024 № 410 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 16-3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министірдің м.а. Ш. Каринова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық
даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министірдің
м.а.
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 606 бұйрығына
қосымша
Ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидалары
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 16-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Ақпараттандыру субъектілері арасындағы процестерді автоматтандыру орталықтандырылған алымның ақпараттық жүйесін қамтамасыз ету жөніндегі техникалық және функционалдық сипаттамаларды ескере отырып, ақпараттандыру объектілерін құру және (немесе) дамыту жолымен жүзеге асырылады.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты информатизации - государственные органы, физические и юридические лица, осуществляющие деятельность или вступающие в правоотношения в сфере науки и научно-технической деятельности;
2) Организатор информатизации в области науки – Акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы";
3) объекты информатизации - электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
4) информационная система централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в области науки (далее - ИС централизованного сбора) - это информационная платформа, собственником и (или) владельцем которой является Организатор информатизации в области науки.
Глава 2. Порядок организации и функционирования объектов информатизации в области науки
4. Организация и функционирование объектов информатизации осуществляются субъектами информатизации, через личный кабинет ИС централизованного сбора, согласно Закону Республики Казахстан "Об информатизации" (далее - Закон). Организатор информатизации в области науки (далее-Организатор) осуществляет организацию потоков данных в информационной среде по пяти направлениям:
1) информационному - обеспечение единого информационного пространства науки;
2) административному - информационное обеспечение управленческих решений на всех уровнях управления наукой;
3) оперативному - реализация систем сетевого мониторинга и администрирования, резервного хранения и обработки данных, организация системно-технического обслуживания;
4) технологическому - ресурсное обеспечение, структуризация подсистем в зависимости от текущих требований, формирование единого технологического комплекса и методик, использование инновационных технологий, оптимизация и технологический консалтинг;
5) результативному - мониторинг и оценка качества объектов научной и научно-технической деятельности посредством ИС централизованного сбора.
5. Доступ к объекту информатизации предоставляется субъектом информатизации, являющимся его собственником и (или) владельцем в соответствии с соглашением на право доступа, заключенным с субъектом информатизации.
6. Организация и функционирование объектов информатизации с субъектами информатизации осуществляется на постоянной основе, в электронной форме, в том числе с приложением электронных документов либо копий документов в электронной форме.

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру субъектілері – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы қызметті жүзеге асыратын немесе құқықтық қатынастарға түсетін мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар;
2) ғылым саласындағы ақпараттандыруды ұйымдастырушы - "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы;
3) ақпараттандыру объектілері - электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтылым, интернет-ресурс және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
4) ғылым саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - орталықтандырылған жинау АЖ) - меншік иесі және (немесе) иеленушісі ғылым саласындағы ақпараттандыруды ұйымдастырушы болып табылатын ақпараттық платформа.
2 - тарау. Ғылым саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу тәртібі
4. Ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыруды және олардың жұмыс істеуін ақпараттандыру субъектілері "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес орталықтандырылған алым АЖ-ның жеке кабинеті арқылы жүзеге асырады. Ғылым саласындағы ақпараттандыруды ұйымдастырушы (бұдан әрі - ұйымдастырушы) ақпараттық ортадағы деректер ағынын ұйымдастыруды бес бағыт бойынша жүзеге асырады:
1) ақпараттық - ғылымның бірыңғай ақпараттық кеңістігін қамтамасыз ету;
2) әкімшілік - ғылымды басқарудың барлық деңгейлерінде басқару шешімдерін ақпараттық қамтамасыз ету;
3) жедел - желілік мониторинг және әкімшілендіру, деректерді резервтік сақтау және өңдеу жүйелерін іске асыру, жедел-техникалық персоналдың техникалық байланысын ұйымдастыру;
4) технологиялық - ресурстық және кадрлық қамтамасыз ету, ағымдағы талаптарға байланысты кіші жүйелерді құрылымдау, бірыңғай технологиялық кешен мен әдістемелерді қалыптастыру, инновациялық технологияларды пайдалану, оңтайландыру және технологиялық консалтинг;
5) нәтижелі - орталықтандырылған жинақтау АЖ арқылы ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет объектілерінің сапасын мониторингтеу және бағалау.
5. Ақпараттандыру объектісіне қолжетімділікті ақпараттандыру субъектісімен жасалған қол жеткізу құқығына арналған келісімге сәйкес оның меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ақпараттандыру субъектісі береді.
6. Ақпараттандыру объектілерін ақпараттандыру субъектілерімен ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі тұрақты негізде, электрондық нысанда, оның ішінде электрондық құжаттарды не электрондық нысандағы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып жүзеге асырылады.

7. Функционирование ИС централизованного сбора осуществляется в существующих сетях и коммуникациях через единый шлюз доступа к Интернету и (или) единый шлюз "электронного правительства".
8. Технические и функциональные характеристики к объектам информатизации публикуются на официальном интернет - ресурсе Организатора, а также в ИС централизованного сбора.
9. Информация, предоставленная субъектами информатизации для интеграции с ИС централизованного сбора подписывается электронной цифровой подписью.
10. Обработка информации, содержащая персональные данные осуществляется субъектом информатизации, Организатором с учетом обеспечения требований законодательства Республики Казахстан в сферах информатизации и защите персональных данных.
11. Субъект информатизации, являющийся собственником и (или) владельцем объекта информатизации, обеспечивает передачу информации с объекта информатизации в ИС централизованного сбора.
12. Организатор предоставляет доступ к ИС централизованного сбора, а также осуществляет методологическое обеспечение функционирования и формирования электронных информационных ресурсов в области науки, а также централизованный сбор, анализ и хранение, обеспечение сохранности и конфиденциальности электронных информационных ресурсов, полученных из объектов информатизации путем:
1) заключения соглашений с субъектами информатизации, являющиеся собственниками и (или) владельцами объектов информатизации по интеграции с ИС централизованного сбора;
2) анализа объектов ИС централизованного сбора, хранения, обеспечения сохранности и конфиденциальности электронных информационных ресурсов, полученных от субъектов информатизации.
Размещение информации в ИС централизованного сбора осуществляется следующими способами:
1) через личный кабинет;
2) путем другого взаимодействия объектов информатизации с ИС централизованного сбора.
13. При размещении информации путем другого взаимодействия объектов информатизации с ИС централизованного сбора, субъект информатизации, являющийся собственником и (или) владельцем объекта информатизации, подает в ИС централизованного сбора заявку на регистрацию и интеграцию объекта информатизации (далее - Заявка).
14. Субъекты информатизации в заявке указывают свои функции (компетенции) в ИС централизованного сбора, путем выбора из справочника в ИС централизованного сбора.

7. Орталықтандырылған жинау АЖ-ның жұмыс істеуі қолданыстағы желілер мен коммуникацияларда Интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзі және (немесе) "электрондық үкіметтің" бірыңғай шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Ақпараттандыру объектілеріне техникалық және функционалдық сипаттамалар Ұйымдастырушының ресми интернет - ресурсында, сондай-ақ орталықтандырылған алым АЖ-да жарияланады.
9. Орталықтандырылған алымның АЖ-мен интеграциялау үшін ақпараттандыру субъектілері ұсынған ақпаратқа электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
10. Дербес деректерді қамтитын ақпаратты өңдеуді ақпараттандыру субъектісі, Ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырады.
11. Ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ақпараттандыру субъектісі ақпараттандыру объектісінен ақпаратты орталықтандырылған алым АЖ-ға беруді қамтамасыз етеді.
12. Ұйымдастырушы орталықтандырылған жинаудың АЖ-ға қол жеткізуге мүмкіндік береді, сондай-ақ ғылым саласындағы электрондық ақпараттық ресурстардың жұмыс істеуі мен қалыптасуын әдіснамалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерінен мынадай:
1) орталықтандырылған алым АЖ-мен интеграциялау бойынша ақпараттандыру объектілерінің меншік иелері және (немесе) иеленушілері болып табылатын ақпараттандыру субъектілерімен келісімдер жасасу;
2) ақпараттандыру субъектілерінен алынған электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинаудың, сақтаудың, олардың сақталуы мен құпиялылығын қамтамасыз етудің АЖ объектілерін талдау жолдарымен алынған электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауды, талдауды және сақтауды, сақталуы мен құпиялылығын қамтамасыз етуді жүзеге асырады
Орталықтандырылған жинау АЖ-да ақпаратты орналастыру мынадай тәсілдермен:
1) жеке кабинет арқылы;
2) ақпараттандыру объектілерінің орталықтандырылған жинаудың АЖ-мен басқа да өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.
13. Ақпараттандыру объектілерінің орталықтандырылған алым АЖ - мен басқа да өзара іс-қимылы арқылы ақпаратты орналастырған кезде ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ақпараттандыру субъектісі орталықтандырылған алым АЖ-ға ақпараттандыру объектісін тіркеуге және интеграциялауға өтінім (бұдан әрі-Өтінім) береді.
14. Ақпараттандыру субъектілері өтінімде анықтамалықтан орталықтандырылған жинау АЖ таңдау жолымен орталықтандырылған жинау АЖ-да өз функцияларын (құзыреттерін) көрсетеді.

15. Организатор в течение 5 рабочих дней рассматривает заявку и уведомляет субъекта информатизации, являющегося собственником и (или) владельцем объекта информатизации об одобрении или отказе в регистрации заявки посредством направления на электронный адрес, указанный в заявке.
16. При несоответствии информации приложениям 1,2 настоящих Правил, Организатор отказывает в регистрации заявки.
17. При одобрении заявки Организатор заключает соглашение на 5 лет с субъектом информатизации, являющимся собственником и (или) владельцем объекта информатизации, об интеграции объекта информатизации с ИС централизованного сбора и проводит тестирование объекта информатизации.
18. Интеграция объекта информатизации с ИС централизованного сбора осуществляется в соответствии с техническими и функциональными характеристиками, опубликованными на официальном интернет - ресурсе Организатора, а также в ИС централизованного сбора.
19. При интеграции объекта информатизации или ИС централизованного сбора с объектами информатизации "электронного правительства", интеграция осуществляется согласно требованиям пункта 1 статьи 43 Закона.
20. Организатор ведет реестр объектов информатизации в ИС централизованного сбора.
21. Исключение из реестра объектов информатизации Организатором осуществляется в следующих случаях:
1) вывода с эксплуатации объекта информатизации;
2) на основании заявления субъекта информатизации, являющегося собственником объекта информатизации.
22. Доступ к информации уполномоченному органу в области науки, в том числе для размещения информации в ИС централизованного сбора осуществляется через личный кабинет.
23. Доступ к информации в ИС централизованного сбора обеспечивается путем предоставления функциональных возможностей в личных кабинетах после прохождения процедуры регистрации и включения в реестр объектов информатизации.
24. Хранение информации в объектах информатизации и в ИС централизованного сбора обеспечивается субъектами информатизации и Организатором.
25. Субъекты информатизации осуществляют передачу информации Организатору с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации, обеспечения информационной безопасности и защиты персональных данных.
26. Для обеспечения надежности и безопасности функционирования объектов информатизации техническими средствами, которые используются для хранения, обработки и передачи информации, необходимо соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области информационной безопасности, в том числе в части обеспечения информационной безопасности Единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.

15. Ұйымдастырушы 5 жұмыс күні ішінде өтінімді қарайды және ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ақпараттандыру субъектісін өтінімде көрсетілген электрондық мекенжайға жіберу арқылы өтінімді тіркеуді мақұлдау немесе бас тарту туралы хабардар етеді.
16. Ақпарат осы Қағидалардың 1, 2-қосымшаларына сәйкес келмеген жағдайда Ұйымдастырушы өтінімді тіркеуден бас тартады.
17. Өтінім мақұлданған кезде Ұйымдастырушы ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ақпараттандыру субъектісімен ақпараттандыру объектісінің орталықтандырылған жинау АЖ-мен интеграциялануы туралы 5 жылға келісім жасасады және ақпараттандыру объектісіне тестілеу жүргізеді.
18. Ақпараттандыру объектісін орталықтандырылған алым АЖ-мен интеграциялау ұйымдастырушының ресми интернет - ресурсында, сондай-ақ орталықтандырылған алым АЖ-да жарияланған техникалық және функционалдық сипаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады.
19. Ақпараттандыру объектісін немесе орталықтандырылған алым АЖ "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау кезінде интеграция заңның 43-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Ұйымдастырушы орталықтандырылған алым АЖ-да ақпараттандыру объектілерінің тізілімін жүргізеді.
21.Ұйымдастырушы ақпараттандыру объектілерінің тізілімінен алып тастауды мынадай жағдайларда:
1) ақпараттандыру объектісін пайдаланудан шығару;
2) ақпараттандыру объектісінің меншік иесі болып табылатын ақпараттандыру субъектісінің өтініші негізінде жүзеге асырылады.
22. Ғылым саласындағы уәкілетті органға ақпаратқа, оның ішінде ақпаратты орталықтандырылған жинау АЖ-да орналастыру үшін қол жеткізу жеке кабинет арқылы жүзеге асырады.
23. Орталықтандырылған жинақтау АЖ-дағы ақпаратқа қол жеткізу тіркеу рәсімінен өткеннен кейін және ақпараттандыру объектілерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін жеке кабинеттерде функционалдық мүмкіндіктерді ұсыну арқылы қамтамасыз етіледі.
24. Ақпараттандыру объектілерінде және орталықтандырылған жинау АЖ-да ақпаратты сақтауды ақпараттандыру субъектілері және ұйымдастырушы қамтамасыз етеді.
25. Ақпараттандыру субъектілері Қазақстан Республикасының ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, ұйымдастырушыға ақпарат беруді жүзеге асырады.
26. Ақпараттандыру объектілерінің ақпаратты сақтау, өңдеу және беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдармен жұмыс істеуінің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарына, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігінде сәйкес келуі қажет.

27. Объекты информатизации обеспечиваются функцией приема и передачи заявлений от субъектов информатизации, путем интеграции с ИС централизованного сбора.
28. Субъект информатизации размещает информацию через личный кабинет в объекте информатизации и получает уведомление о подтверждении размещения информации с фиксированием даты поступления информации в ИС централизованного сбора.
29. Использование функционала в объектах информатизации осуществляется в соответствии с правами доступа, предоставленными субъектам информатизации.
30. Объекты информатизации обеспечиваются функционированием в непрерывном режиме.
31. Организатор и субъекты информатизации, являющиеся собственниками и (или) владельцами объектов информатизации обеспечивают:
1) бесперебойную круглосуточную работу объектов информатизации;
2) оперативное восстановление работоспособности объектов информатизации;
3) проведение мониторинга событий и текущего состояния ИС централизованного сбора и объектов информатизации.
Приложение 1
к Правилам организации и
функционирования
объектов информатизации
в области науки
Перечень документов, необходимых для регистрации заявки и интеграции объекта информатизации
1. Сопроводительное письмо (на казахском или русском языках).
2. Справка о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или документ, удостоверяющий личность (удостоверение/паспорт гражданина Республики Казахстан (для физических лиц).
3. Заявка на регистрацию и интеграцию объекта информатизации в ИС централизованного сбора на казахском и русском языках.
4. Документ, уполномочивающий заявителя владельцем (собственником) объекта информатизации.
5. Акт с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
6. Документ, подтверждающий создание собственного оперативного центра информационной безопасности и обеспечение его функционирования.
7. Договор совместных работ по информационной безопасности.
Приложение 2
к Правилам организации и
функционирования объектов
информатизации в области науки
Заявка на регистрацию/интеграцию объекта информатизации
1. Персональные данные заявителя - физического лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии);
Домашний адрес;
ИИН;
Контактные данные (мобильный телефон, электронная почта).
2. Персональные данные заявителя - юридического лица:
Наименование юридического лица;
БИН;
Юридический адрес;
Контактные данные (телефон, электронная почта);
Руководитель организации;
Краткое описание основных направлений деятельности.

27. Ақпараттандыру объектілері орталықтандырылған жинау АЖ-мен интеграциялау жолымен ақпараттандыру субъектілерінен өтініштерді қабылдау және беру функциясымен қамтамасыз етіледі.
28. Ақпараттандыру субъектісі ақпаратты ақпараттандыру объектісіндегі жеке кабинет арқылы орналастырады және ақпараттың орталықтандырылған алым АЖ-ға келіп түскен күнін белгілей отырып, ақпараттың орналастырылғанын растау туралы хабарлама алады.
29. Ақпараттандыру объектілерінде функционалды пайдалану ақпараттандыру субъектілеріне берілген қол жеткізу құқықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
30. Ақпараттандыру объектілері үздіксіз режимде жұмыс істеумен қамтамасыз етіледі.
31. Ақпараттандыру объектілерінің меншік иелері және (немесе) иеленушілері болып табылатын ұйымдастырушы мен ақпараттандыру субъектілері:
1) ақпараттандыру объектілерінің тәулік бойы үздіксіз жұмысын;
2) ақпараттандыру объектілерінің жұмыс қабілеттілігін жедел қалпына келтіру;
3) орталықтандырылған жинау АЖ және ақпараттандыру объектілерінің оқиғалары мен ағымдағы жай-күйіне мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ғылым саласындағы
ақпараттандыру
объектілерін ұйымдастыру
және олардың жұмыс
істеу қағидаларына
1- қосымша
Өтінімді тіркеу және ақпараттандыру объектісін интеграциялау үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Ілеспе хат (қазақ немесе орыс тілдерінде).
2. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуі туралы анықтама (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке тұлғаны куәландырылатын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі/төлқұжаты) (жеке тұлғалар үшін).
3. Ақпараттандыру объектісін орталықтандырылған жинақтау АЖ-да тіркеуге және интеграциялауға өтінім қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде.
4. Өтініш берушіні ақпараттандыру объектісінің иесі (меншік иесі) болып табылатынын растайтын құжат.
5. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сәйкестігіне өткізген сынақтар бойынша оң нәтижелі акт.
6. Ақпараттық қауіпсіздіктің меншікті жедел орталығын құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуді растайтын құжат.
7. Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бірлескен жұмыстар шарты.
Ғылым саласындағы
ақпараттандыру объектілерін
ұйымдастыру және
олардың жұмыс істеу
қағидаларына
2- қосымша
Ақпараттандыру объектісін тіркеуге/интеграциялауға ұсынатын өтінім
1. Өтініш берушінің жеке тұлғалар үшін дербес деректері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
Үйінің мекен-жайы;
ЖСН;
Байланыс деректері (мобильді телефон, электрондық пошта).
2. Өтініш берушінің заңды тұлғалар үшін дербес деректері:
Заңды тұлғаның атауы;
БСН;
Заңды мекен-жайы;
Байланыс деректер (телефон, электрондық пошта);
Ұйым басшысы;
Қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы.

3. Данные ответственного лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии);
Должность;
Контактные данные (телефон рабочий/сотовый, электронная почта).
4. Сведения об объекте информатизации
Наименование объекта информатизации
Общая характеристика об объекте информатизации
Перечень оказываемых услуг
Сведения о вводе в промышленную эксплуатацию
Сведения о проведении испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности
Договор совместных работ по информационной безопасности.
Руководитель организации-заявителя/ Ф.И.О. (при его наличии), заявителя
_____________________________
(подпись, дата)

3. Жауапты тұлғаның деректері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
Лауазымы;
Байланыс деректері (жұмыс/ұялы телефоны, электрондық пошта).
4. Ақпараттандыру объектісі туралы мәліметтер
Ақпараттандыру объектісінің атауы
Ақпараттандыру объектісі туралы жалпы сипаттама
Көрсетілетін қызметтер тізбесі
Өнеркәсіптік пайдалануға беру туралы мәліметтер
Қауіпсіздік талаптарының сәйкестігіне өткізген сынақтар туралы мәліметтер
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бірлескен жұмыстар шарты.
Ұйым басшысы-өтініш беруші/ Т.А.Ә. (бар болса), өтініш беруші
_____________________________
(қолы, күні)