"Об утверждении Методики по ведению и актуализации информационной системы Статистический бизнес-регистр"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26397
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2), 4) и 15) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по ведению и актуализации информационной системы Статистический бизнес-регистр.
2. Департаменту статистических регистров и классификации совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту статистических регистров и классификации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом руководителя
от 31 декабря 2021 года № 50
Методика по ведению и актуализации информационной системы Статистический бизнес-регистр
Глава 1. Общие положения
1. Методика по ведению и актуализации информационной системы Статистический бизнес-регистр (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой и утвержденной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. В настоящей Методике используются следующие определения:
идентификационный номер – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, выраженный в виде последовательности цифровых символов, позволяющих произвести записи о сведениях, относящихся к определенному лицу, в национальных реестрах идентификационных номеров;
основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого хозяйствующим субъектом;
вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продукции (товаров и услуг) для третьих лиц.

"Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесін жүргізу және өзектілендіру жөніндегі әдістемені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26397 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 2), 4) және 15) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесін жүргізу және өзектілендіру жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық тіркелімдер және жіктелімдер департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық тіркелімдер және жіктелімдер департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
Басшысының
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 50 бұйрығына
қосымша
Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесін жүргізу және өзектілендіру жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесін жүргізу және өзектілендіру жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қалыптастырылатын және бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістемеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
сәйкестендiру нөмiрi – сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде белгiлi бiр тұлғаға қатысты мәлiметтер туралы жазбаны жүргiзуге мүмкiндiк беретiн сандық нышандар кезектiлiгi түрiнде көрсетiлген жеке сәйкестендiру нөмiрi немесе бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
негізгі қызмет түрі – қосылған құны шаруашылық жүргізуші субъекті жүзеге асыратын кез келген басқа қызмет түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі;
қосалқы қызмет түрі – негізгіден басқа үшінші тұлғалар үшін өнімді (тауарлар мен көрсетілетін қызметтер) өндіру мақсатында жүзеге асырылатын қызмет түрі.

Глава 2. Общие сведения об информационной системе Статистический бизнес-регистр
3. Информационная система Статистический бизнес-регистр (далее – ИС СБР) является неотъемлемой составной частью официальной статистики Республики Казахстан. По содержанию база данных ИС СБР представляет собой специальным образом организованный и систематизированный перечень правовых и статистических единиц. Являясь инструментом статистического учета, ИС СБР содержит краткую административную и экономическую информацию обо всех единицах, включенных в регистр. Структура и содержание ИС СБР определяются международными стандартами и рекомендациями в области статистики предприятий.
4. ИС СБР используется в соответствии с международными рекомендациями по следующим основным направлениям:
1) средство обнаружения и формирования статистических единиц;
2) инструмент подготовки и координации проведения общегосударственных статистических наблюдений;
3) источник информации для демографического анализа совокупности статистических единиц;
4) инструмент привлечения данных из административных источников;
5) инструмент распространения данных.
5. Целью взаимодействия с государственными базами данных является повышение эффективности привлечения административных источников для производства статистических данных и снижение нагрузки на респондентов.
6. ИС СБР включает центральный сервер с базами данных на республиканском уровне и удаленные рабочие места, расположенные:
в структурном подразделении по ведению статистических регистров Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро);
в управлениях регистров территориальных подразделений Бюро;
в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (далее – РГП ИВЦ).
В зависимости от выполняемых функций все рабочие места имеют определенный режим доступа к данным в ИС СБР.
Параграф 1. Единицы учета ИС СБР
7. ИС СБР включает в себя информацию о зарегистрированных на территории Республики Казахстан юридических лицах, его структурных подразделениях, а так же субъектах индивидуального предпринимательства (далее – субъекты). Учету в ИС СБР подлежат субъекты, прошедшие государственную или учетную регистрацию в соответствующих регистрирующих органах Республики Казахстан.
8. ИС СБР содержит основную административную информацию о правовых единицах и экономическую информацию о статистических единицах.

2-тарау. Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесі туралы жалпы мәліметтер
3. Статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СБТ АЖ) Қазақстан Республикасының ресми статистикасының ажырамас құрамдас бөлігі болып табылады. Мазмұны бойынша СБТ АЖ деректер қоры құқықтық және статистикалық бірліктердің арнайы ұйымдастырылған және жүйелендірілген тізбесі болып табылады. Статистикалық есепке алу құралы бола отырып, СБТ АЖ тіркелімге енгізілген барлық бірліктер туралы қысқаша әкімшілік және экономикалық ақпаратты қамтиды. СБТ АЖ құрылымы мен мазмұны кәсіпорындар статистикасы саласындағы халықаралық стандарттармен және ұсынымдармен айқындалады.
4. СБТ АЖ халықаралық ұсынымдарға сәйкес келесі негізгі бағыттар бойынша пайдаланылады:
1) статистикалық бірліктерді табу және қалыптастыру құралы;
2) жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізуді дайындау және үйлестіру құралы;
3) статистикалық бірліктер жиынтығын демографиялық талдау үшін ақпарат көзі;
4) әкімшілік көздерден деректерді тарту құралы;
5) деректерді тарату құралы.
5. Мемлекеттік деректер қорларымен өзара іс-қимылдың мақсаты статистикалық деректерді түзу үшін әкімшілік көздерді тартудың тиімділігін арттыру және респонденттерге жүктемені төмендету болып табылады.
6. СБТ АЖ республикалық деңгейде деректер қорларымен орталық серверді және:
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Бюро) статистикалық тіркелімдерді жүргізу бойынша құрылымдық бөлімшесінде;
Бюроның аумақтық бөлімшелерінің тіркелімдер басқармаларында;
"Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында (бұдан әрі – АЕО РМК) орналасқан қашықтағы жұмыс орындарын қамтиды.
Орындалатын функцияларға байланысты барлық жұмыс орындарында СБТ АЖ-дағы деректерге қол жетімділіктің белгілі бір режимі бар.
1-параграф. СБТ АЖ есепке алу бірліктері
7. СБТ АЖ Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлғалар, оның құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілері (бұдан әрі – субъектілер) туралы ақпаратты қамтиды. Қазақстан Республикасының тиісті тіркеуші органдарында мемлекеттік немесе есептік тіркеуден өткен субъектілер СБТ АЖ-да есепке алуға жатады.
8. СБТ АЖ құқықтық бірліктер туралы негізгі әкімшілік ақпаратты және статистикалық бірліктер туралы экономикалық ақпаратты қамтиды.

9. Правовая единица – это единица, наделенная юридическим статусом. К правовым единицам относятся: юридические лица со своими структурными подразделениями, существование которых признано законом, независимо от отдельных лиц или организаций, которые являются их собственниками или участниками; физические лица, официально зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей и отвечающие по своим обязательствам; индивидуальные предприниматели, официально зарегистрированные, осуществляющие свою деятельность в форме совместного предпринимательства.
10. Статистической единицей является абстрактная единица, созданная на основе правовой единицы для использования в статистических целях. В ИС СБР, согласно международным стандартам, для правовых единиц создаются следующие типы статистических единиц:
1) группа предприятий;
2) предприятие;
3) местная единица;
4) единица вида деятельности;
5) местная единица вида деятельности.
Статистическая единица "группа предприятий" (далее – ГП) - соответствует совокупности хозяйствующих субъектов, имеющих отношения, основанные на прямом или косвенном контроле одного хозяйствующего субъекта над другим (другими) посредством обладания контрольным пакетом акций (долей) в уставном капитале либо оказания решающего воздействия на принимаемые решения иными средствами.
Статистическая единица "предприятие" (далее – ПП) - наименьшая комбинация (то есть одна или несколько) правовых единиц, осуществляющих свою деятельность в одном или нескольких местах на коммерческой или некоммерческой основе.
Статистическая единица "местная единица" (далее – МЕ) - соответствует предприятию или части предприятия (цех, завод, мастерская, магазин, автозаправочная станция, кафе, шахта), расположенном вне места нахождения предприятия.
Статистическая единица "единица вида деятельности" (далее – ЕВД) - соответствует предприятию или его части, которая является относительно однородной по производственной (экономической) деятельности и независимой в отношении принятия решений по производственному процессу, о котором есть возможность получить значимые данные.
Статистическая единица "местная единица вида деятельности" (далее – МЕВД) - соответствует территориально обособленной части единицы вида деятельности, которая соответствует местной единице. Кроме того, под данным понятием используется термин "заведение" который соответствует МЕВД. У каждой ЕВД должна быть как минимум одна МЕВД. Следует иметь в виду, что общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) МЕВД всегда соответствует ОКЭД головной ЕВД.
Таким образом, определения статистических единиц базируются на трех основных критериях: правовом ПП, географическом МЕ, МЕВД и экономическом ЕВД.
Статистические единицы ПП и МЕ создаются в ИС СБР на республиканском уровне в автоматическом режиме, статистические единицы ГП создаются в ИС СБР на республиканском уровне по итогам соответствующего анализа. ЕВД и МЕВД в ИС СБР создаются на республиканском уровне на основе профилирования предприятий. Профилирование (профайлинг) – это метод анализа для формирования статистических единиц и определения их ОКЭД. ЕВД охватывает не менее 10% дохода или численности занятых на предприятии. На основе ЕВД создается одна или несколько МЕВД.

9. Құқықтық бірлік – заңды мәртебе берілген бірлік. Құқықтық бірліктерге мыналар жатады: қызмет етуі заңмен танылған, олардың меншік иесі немесе қатысушысы болып табылатын жекелеген адамдарға немесе ұйымдарға қарамастан, өздерінің құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар; дара кәсіпкер ретінде ресми тіркелген және өз міндеттемелері бойынша жауап беретін жеке тұлғалар; ресми тіркелген, өз қызметін бірлескен кәсіпкерлік нысанында жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер.
10. Статистикалық мақсатта пайдалану үшін құқықтық бірлік негізінде құрылған абстрактілі бірлік статистикалық бірлік болып табылады. Халықаралық стандарттарға сәйкес СБТ АЖ-да құқықтық бірліктер үшін статистикалық бірліктердің келесі типтері құрылады:
1) кәсіпорындар тобы;
2) кәсіпорын;
3) жергілікті бірлік;
4) қызмет түрінің бірлігі;
5) қызмет түрінің жергілікті бірлігі.
"Кәсіпорындар тобы" статистикалық бірлігі (бұдан әрі – КТ) – жарғылық капиталда акциялардың (үлестердің) бақылау пакетін иелену не қабылданатын шешімдерге басқа құралдар арқылы шешуші әсер ету арқылы бір шаруашылық жүргізуші субъектінің басқаға (басқаларға) тікелей немесе жанама бақылауына негізделген қатынастары бар шаруашылық жүргізуші субъектілердің жиынтығы сәйкес келеді.
"Кәсіпорын" статистикалық бірлігі (бұдан әрі – КО) – өзінің қызметін коммерциялық немесе коммерциялық емес негізде бір немесе бірнеше жерде жүзеге асыратын құқықтық бірліктердің ең аз комбинациясы (яғни бір немесе бірнеше).
"Жергілікті бірлік" статистикалық бірлігі (бұдан әрі – ЖБ) кәсіпорын орналасқан жерден тыс орналасқан кәсіпорынға немесе кәсіпорын бөлігіне (цех, зауыт, шеберхана, дүкен, автожанармай құю станциясы, кафе, шахта) сәйкес келеді.
"Қызмет түрінің бірлігі" статистикалық бірлігі (бұдан әрі – ҚТБ) – ол туралы маңызды деректер алуға мүмкіндігі бар өндірістік (экономикалық) қызметі бойынша салыстырмалы түрде біртекті және өндірістік үдеріс бойынша шешім қабылдауда тәуелсіз болып табылатын кәсіпорынға немесе оның бөлігіне сәйкес келеді.
"Қызмет түрінің жергілікті бірлігі" статистикалық бірлігі (бұдан әрі – ҚТЖБ) - жергілікті бірлікке сәйкес келетін қызмет түрі бірлігінің аумақтық оқшауланған бөлігіне сәйкес келеді. Сонымен бірге, бұл ұғыммен қатар ҚТЖБ-ға сәйкес келетін "мекеме" термині қолданылады. Әрбір ҚТБ-нің кем дегенде бір ҚТЖБ болуы тиіс. ҚТЖБ экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) үнемі бас ҚТБ-ның ЭҚЖЖ-іне сәйкес келетінін ескерген жөн.
Осылайша, статистикалық бірліктерді анықтау үш негізгі критерийге негізделеді: құқықтық КО, ЖБ, географиялық ҚТЖБ және экономикалық ҚТБ.
Статистикалық бірліктер КО және ЖБ СБТ АЖ-да республикалық деңгейде автоматты режимде құрылады, КТ статистикалық бірліктері тиісті талдау қорытындылары бойынша республикалық деңгейде СБТ АЖ-да құрылады. СБТ АЖ-да ҚТБ мен ҚТЖБ кәсіпорындарды бейіндеу негізінде республикалық деңгейде құрылады. Бейіндеу (профайлинг) – статистикалық бірліктерді қалыптастыру және олардың ЭҚЖЖ анықтау үшін талдау әдісі. ҚТБ кәсіпорынның табысының кемінде 10% немесе жұмыспен қамтылғандар санын қамтиды. ҚТБ негізінде бір немесе бірнеше ҚТЖБ құрылады.

11. Статистика предприятий основана на институциональном подходе. Вся деятельность каждой единицы относится на счет ее основного вида деятельности. При таком подходе ЕВД позволяет улучшать однородность итогов статистических наблюдений по видам деятельности. При этом ЕВД не создается на основе вспомогательной деятельности предприятий.
12. Рассматривая связи между правовыми и статистическими единицами, рекомендуется отметить:
юридической (правовой) основой статистической единицы ПП является всегда только одна правовая единица (юридическое лицо или индивидуальный предприниматель);
статистическая единица ПП связана с одной или несколькими правовыми единицами. Правовые единицы могут выступать в качестве соучредителей.
Параграф 2 Базы данных ИС СБР
13. В ИС СБР используется две базы данных:
1) транзакционная база ИС СБР – база Онлайн транзакшэн процессинг (далее – ОТП). База ОТП содержит последние фактические данные о правовых и статистических единицах. При этом по основным атрибутам ведется журнал истории обновлений, в котором сохраняются предшествующие значения атрибутов и события, которые привели к их изменению. ОТП служит для ввода и корректировки информации, а также для создания и анализа статистических единиц;
2) Хранилище срезов ИС СБР – база Онлайн аналитикал процессинг (далее – ОАП). База ОАП содержит информацию в виде срезов – данных о правовых и статистических единицах на определенный момент времени (на 1 и 18 число каждого месяца и года). ОАП служит для анализа динамических рядов, распространения данных, формирования бюллетеней, выборок, каталогов и различных таблиц.
Реальный срез – это усеченная копия базы данных ИС СБР, с определенным количеством классификационных атрибутов по правовым единицам, по состоянию на конец отчетного месяца (используется для формирования сводных таблиц на основе ИС СБР), формируется в последний день отчетного месяца.
Замороженный срез – это усеченная копия базы данных ИС СБР, с определенным количеством классификационных атрибутов по статистическим единицам, который формируется ежемесячно 17 числа отчетного (используется для формирования индивидуальных каталогов).
Параграф 3. Классификации, используемые в ИС СБР
14. Кодирование информации в ИС СБР осуществляется на основе системы классификации и кодирования.
15. В ИС СБР используются следующие стандартные классификации:
1) КАТО – Классификатор административно-территориальных объектов;
2) КРП – Классификатор размерности юридических лиц, филиалов и представительств, а также субъектов индивидуального предпринимательства по численности работников;

11. Кәсіпорындар статистикасы институционалдық тәсілге негізделген. Әрбір бірліктің барлық қызметі оның негізгі қызмет түрінің есебіне жатады. Мұндай тәсіл кезінде ҚТБ қызмет түрлері бойынша статистикалық байқаулар қорытындысының біртектілігін жақсартуға мүмкіндік береді. Бұл ретте, ҚТБ кәсіпорынның қосалқы қызметінің негізінде құрылмайды.
12. Құқықтық және статистикалық бірліктер арасындағы байланысты ескере отырып, мыналарды атап өту ұсынылады:
КО статистикалық бірлігінің заңдық (құқықтық) негізі әрқашан бір ғана құқықтық бірлік (заңды тұлға немесе дара кәсіпкер) болып табылады;
КО статистикалық бірлігі бір немесе бірнеше құқықтық бірлікпен байланысты. Құқықтық бірліктер құрылтайшылар ретінде әрекет ете алады.
2-параграф. СБТ АЖ деректер қоры
13. СБТ АЖ-да екі деректер қоры пайдаланылады:
1) СБТ АЖ транзакциялық қоры – Онлайн транзакшэн процессинг (бұдан әрі – ОТП) қоры. ОТП қоры құқықтық және статистикалық бірліктер туралы соңғы нақты деректерден тұрады. Бұл ретте негізгі атрибуттар бойынша жаңартулар тарихы журналы жүргізіледі, журналда олардың өзгеруіне алып келген атрибуттардың алдыңғы мәндері мен оқиғалары сақталады. ОТП ақпаратты енгізу және түзетуге, сондай-ақ статистикалық бірліктерді құруға және талдауға қызмет етеді;
2) СБТ АЖ кесінділерін сақтау қоймасы – Онлайн аналитикал процессинг (бұдан әрі – ОАП) қоры. ОАП қоры белгілі бір уақыт сәтіне арналған (әр айдың 1-ші және 18-ші күніне және жылдың) құқықтық және статистикалық бірліктер туралы деректер – кесінді түріндегі ақпараттан тұрады. ОАП серпінділік қатарларын талдауға, деректерді таратуға, бюллетеньдерді, іріктемелерді, каталогтарды және әртүрлі анықтамаларды қалыптастыруға қызмет етеді.
Нақты кесінді – есепті айдың соңындағы жағдай бойынша құқықтық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың белгілі бір саны бар СБТ АЖ деректер қорының ықшамдалған көшірмесі (СБТ АЖ негізінде жиынтық кестелерді қалыптастыру үшін қолданылады), есепті айдың соңғы күні қалыптастырылады.
Уақытша тоқтатылған кесінді – есепті айдың 17-ші күніндегі жағдай бойынша ай сайын қалыптастырылатын статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың белгілі бір саны бар СБТ АЖ деректер қорының ықшамдалған көшірмесі (жеке каталогтарды қалыптастыру үшін қолданылады).
3-параграф. СБТ АЖ-да пайдаланылатын жіктелімдер
14. СБТ АЖ-да ақпаратты кодтау жіктеу және кодтау жүйесі негізінде жүзеге асырылады.
15. СБТ АЖ-да мынадай стандартты жіктелімдер пайдаланылады:
1) ӘАОЖ – Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші;
2) КМЖ – Қызметкерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілерінің өлшемділігі жіктеуіші;

3) КПОП – Классификатор предприятий по объему производства
4) КФС – Классификатор форм и видов собственности;
5) КОПФ – Справочник организационно-правовых форм хозяйствования;
6) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности.
7) КСЭ – классификатор секторов экономики.
16. Для отражения степени экономической активности субъектов, содержащихся в ИС СБР, используются ситуационные коды (ССК – справочник ситуационных кодов), которые заполняются при регистрации субъекта и изменяются в процессе актуализации ИС СБР. Ситуационные коды присваиваются правовым и соответствующим им статистическим единицам в ИС СБР (ситуационные коды, используемые в ИС СБР, представлены в приложении 1 к настоящей Методике).
17. Информацией, характеризующей ситуационные коды, являются любые сведения, которые прямо или косвенно характеризуют экономическую активность субъектов в ИС СБР (заполненные респондентами статистические формы, сведения из административных баз данных, данные средств массовой информации, заявления респондентов).
18. Актуализация (пересмотр, обновление, подтверждение ранее присвоенных) ситуационных кодов единиц необходимо осуществлять в плановом порядке, по мере поступления информации, характеризующей ситуационные коды, а также по мере истечения срока, на который они присвоены.
При присвоении и актуализации ситуационных кодов проставляется системная дата и соответствующий источник актуализации. Если актуализация проводится в связи с истечением срока, на который присвоен код, то основанием изменения ситуационного кода выступает ИС СБР.
Изменения по ситуационному коду в ИС СБР у правовых и статистических единиц синхронизированы, так при изменении ситуационного кода по правовой единице изменение ситуационного кода по статистической единице производится автоматически.
По другим классификационным атрибутам (КРП, основной/вторичный ОКЭД, списочная численность) изменения у правовых и статистических единиц синхронизируется в том случае, если в ИС СБР у правовых единиц проставлен признак синхронизации.
Глава 3. Формирование каталогов обследуемых единиц на основе базы данных ИС СБР
Параграф 4. Виды каталогов
19. Для проведения статистических наблюдений на основе сведений в ИС СБР формируются два вида каталогов:
индивидуальный каталог – перечень обследуемых единиц с соответствующими классификационными атрибутами, предназначенный для проведения конкретного статистического наблюдения;
отраслевой каталог – перечень обследуемых единиц, предназначенный для учета изменений, обнаруженных работниками отраслевой статистики при работе со статистическими формами респондентов.

3) КӨКЖ – Кәсіпорындардың өндіріс көлемі бойынша жіктеуіші;
4) МНЖ – Меншік нысандары мен түрлерінің жіктеуіші;
5) ҰҚНЖ – Шаруашылық жүргізудің ұйымдық-құқықтық нысандарының жіктеуіші;
6) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
7) ЭСЖ – Экономика секторларының жіктеуіші.
16. СБТ АЖ-да қамтылған субъектілердің экономикалық белсенділігі дәрежесін көрсету үшін ахуалдық кодтар (ахуалдық кодтар анықтамалығы АКА) пайдаланылады, олар субъектіні тіркеу кезінде толтырылады және СБТ АЖ-ны өзектілендіру процесінде өзгереді. Ахуалдық кодтар СБТ АЖ-дағы (СБТ АЖ-да пайдаланылатын ахуалдық кодтар осы Әдістемеге 1-қосымшада ұсынылған) құқықтық және оларға сәйкес статистикалық бірліктерге беріледі.
17. Ахуалдық кодтарды сипаттайтын ақпаратқа СБТ АЖ-дағы субъектілердің экономикалық белсенділігін тікелей немесе жанама түрде сипаттайтын (респонденттер толтырған статистикалық нысандар, әкімшілік деректер қорының мәліметтері, БАҚ деректері, респонденттердің өтініштері) кез келген мәліметтер жатады.
18. Бірліктердің ахуалдық кодтарын өзектілендіруді (қайта қарау, жаңарту, бұрын берілгендерін растау) ахуалдық кодтарды сипаттайтын ақпараттың түсуіне қарай, сондай-ақ берілген мерзімінің аяқталуына қарай жоспарлы тәртіппен жүзеге асыру қажет.
Ахуалдық кодтарды беру және өзектілендіру кезінде жүйелік күні мен өзектілендірудің сәйкес көзі қойылады. Егер өзектілендіру код берілген мерзімнің аяқталуына байланысты жүргізілсе, онда ахуалдық кодты өзгертудің негіздемесі СБТ АЖ болып табылады.
СБТ АЖ-да құқықтық және статистикалық бірліктердің ахуалдық коды бойынша өзгерістер синхрондалған, осылайша құқықтық бірлік бойынша ахуалдық код өзгерген кезде статистикалық бірлік бойынша ахуалдық код автоматты түрде өзгертіледі.
Басқа жіктелімдік атрибуттар (КМЖ, негізгі/қосалқы ЭҚЖЖ, тізімдік саны) бойынша егер СБТ АЖ-да құқықтық бірліктерде синхрондау белгісі қойылған жағдайда, құқықтық және статистикалық бірліктердегі өзгерістер синхрондалады.
3-тарау. СБТ АЖ деректер қоры негізінде зерттелетін бірліктердің каталогтарын қалыптастыру
4-параграф. Каталогтар түрлері
19. СБТ АЖ-да мәліметтер негізінде статистикалық байқаулар жүргізу үшін каталогтардың екі түрі қалыптастырылады:
жеке каталог – нақты статистикалық байқау жүргізуге арналған тиісті жіктелімдік атрибуттары бар зерттелетін бірліктердің тізбесі;
салалық каталог – респонденттердің статистикалық нысандарымен жұмыс жасау кезінде салалық статистика қызметкерлері анықтаған өзгерістерді есепке алуға арналған зерттелетін бірліктер тізбесі.

20. Индивидуальный каталог предназначен для проведения конкретного статистического наблюдения и используется в системах по обработке статистических форм.
21. Основным назначением отраслевого каталога является учет изменений, обнаруженных при работе со статистическими формами респондентов (например, изменение вида деятельности, размерности и других классификационных и административных атрибутов).
Параграф 5. Формирование "Таблицы заказов на каталоги"
22. Таблица заказов на каталоги (далее – ТЗК) содержит в себе условия отбора единиц из ИС СБР, для проведения того или иного статистического наблюдения и формируется ежегодно до 10 декабря на следующий отчетный год структурным подразделением по ведению статистических регистров Бюро.
23. Ежегодно рассмотрение ТЗК проводится согласно графику рассмотрения ТЗК, который утверждается ежегодно в октябре, согласованного курирующим заместителем руководителя Бюро.
24. Структурное подразделение по ведению статистических регистров до рассмотрения ТЗК запрашивает замечания и предложения от территориальных подразделений и заявки от отраслевых структурных подразделений Бюро.
25. Замечания от территориальных подразделений и заявки отраслевых структурных подразделений Бюро, для рассмотрения и включения в ТЗК, направляются в структурное подразделение по ведению статистических регистров не позднее 15 октября соответствующего года.
26. При формировании заявок на каталоги обследуемых единиц отраслевые структурные подразделения ведомства Бюро формируют заявку, с указанием:
периодичности сбора статистической формы;
типов правовых и статистических единиц;
признака выборочного обследования;
классификационных признаков.
27. Формирование заявки в ТЗК осуществляется отраслевыми структурными подразделениями Бюро на основе методологии по тому или иному статистическому наблюдению.
28. При необходимости в течение отчетного года отраслевые структурные подразделения Бюро вносят изменения в ТЗК согласованные с заинтересованными структурными подразделениями.
Параграф 6. Формирование и работа с каталогами
29. Индивидуальные каталоги формируются на республиканском уровне на основе хранилища срезов ИС СБР, в автоматизированном режиме, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике. Ответственным за качество индивидуальных каталогов является структурное подразделение по ведению статистических регистров.
30. Индивидуальные каталоги формируются следующим образом:
каталоги годовой периодичности – по состоянию на 18 декабря отчетного периода (исключение составляют формы статистических наблюдений, специфика сбора которых осуществляется в другой период времени, например: 2-НК, 3-НК, 29-СХ);
каталоги полугодовой периодичности – по состоянию на 18 число последнего месяца отчетного полугодия;
каталоги квартальной периодичности – по состоянию на 18 число последнего месяца отчетного квартала;
каталоги месячной периодичности – по состоянию на 18 число отчетного месяца;

20. Жеке каталог нақты статистикалық байқау жүргізуге арналған және статистикалық нысандарды өңдеу жүйелерінде қолданылады.
21. Салалық каталогтың негізгі мақсаты респонденттердің статистикалық нысандарымен жұмыс істеу кезінде анықталған өзгерістерді есепке алу болып табылады (мысалы, қызмет түрінің, мөлшерлігінің және басқа да жіктелімдік және әкімшілік атрибуттарының өзгеруі).
5-параграф. "Каталогтарға тапсырыстар кестесін" қалыптастыру
22. Каталогтарға тапсырыстар кестесі (бұдан әрі – КТК) сол немесе өзге де статистикалық байқауды өткізу үшін СБТ АЖ-дан бірліктерді іріктеу шарттарын қамтиды және Бюроның статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі жыл сайын 10 желтоқсанға дейін келесі есепті жылға қалыптастырады.
23. КТК-ны жыл сайын қарастыру Бюро басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген, жыл сайын қазан айында бекітілетін КТК-ны қарау графигіне сәйкес жүргізіледі.
24. Статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімше КТК қарағанға дейін аумақтық бөлімшелерден ескертулер мен ұсыныстарды және Бюроның салалық құрылымдық бөлімшелерінен өтінімдерді сұратады.
25. Аумақтық бөлімшелердің ескертулері мен Бюроның салалық құрылымдық бөлімшелерінің өтінімдері қарау және КТК-ға енгізу үшін статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшеге тиісті жылдың 15 қазанынан кешіктірілмей жіберіледі.
26. Зерттелетін бірліктер каталогына өтінімдерді қалыптастыру кезінде Бюро ведомствосының салалық құрылымдық бөлімшелері:
статистикалық нысанды жинау кезеңділігі;
құқықтық және статистикалық бірліктердің типтері;
іріктемелі зерттеу белгісі;
жіктеу белгілерін көрсете отырып, өтінімді қалыптастырады.
27. КТК-да өтінімді қалыптастыруды Бюроның салалық құрылымдық бөлімшелері сол немесе өзге статистикалық байқау бойынша әдіснама негізінде жүзеге асырады.
28. Қажет болған жағдайда есепті жыл ішінде Бюроның салалық құрылымдық бөлімшелері КТК-ға мүдделі құрылымдық бөлімшелермен келісілген өзгерістер енгізеді.
6-параграф. Каталогтарды қалыптастыру және олармен жұмыс
29. Жеке каталогтар осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматтандырылған режимде СБТ АЖ кесінділер қоймасы негізінде республикалық деңгейде қалыптастырылады. Статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімше жеке каталогтардың сапасына жауапты болып табылады.
30. Жеке каталогтар төмендегідей құрылады:
жылдық кезеңділік каталогтары – есепті кезеңдегі 18 желтоқсандағы жағдай бойынша (жинау ерекшелігі басқа уақыт кезеңінде жүзеге асырылатын статистикалық байқаулардың нысандарын қоспағанда, мысалы: 2-НК, 3-НК, 29-СХ);
жартыжылдық кезеңділіктегі каталогтар – есепті жартыжылдықтың соңғы айының 18 күніндегі жағдай бойынша;
тоқсандық кезеңділік каталогтары – есепті тоқсанның соңғы айының 18 күніндегі жағдай бойынша;
айлық кезеңділік каталогтары – есепті айдың 18-ші күніндегі жағдай бойынша;

каталоги по статистическим формам цен месячной периодичности – по состоянию на 8 число отчетного месяца, квартальной – на 18 число последнего месяца отчетного квартала;
каталог по статистической форме 1-НП – из транзакционной базы ИС СБР на каждый отчетный год, путем добавления вновь созданных юридических лиц, филиалов и представительств, прошедших регистрацию в органах, осуществляющих регистрацию или в Международном финансовом центре "Астана".
31. В индивидуальный каталог включаются единицы со всеми ситуационными кодами, за исключением ситуационного кода "3". Допускается включение в индивидуальные каталоги путем дозаписи единиц с ситуационным кодом "3" в случае если в ТЗК имеется соответствующее условие. Структура индивидуального каталога представлена в приложении 3 к настоящей Методике.
В процессе работы с индивидуальными каталогами допускается добавление записей, если в ТЗК имеется соответствующее условие. Добавление записей (дозапись) – это процесс добавления записей в индивидуальный каталог, которые обнаружены после формирования индивидуальных каталогов. Добавление записей в индивидуальный каталог допускается в случае:
1) если респондент прошел регистрацию после того, как сформирован ежемесячный замороженный срез и хочет сдать за отчетный период статистическую форму (при этом дата регистрации должна быть не позднее последнего дня отчетного месяца);
2) если изменения по классификационным атрибутам вносятся в соответствии с пунктом 70 настоящей Методики после того, как сформирован ежемесячный срез (не позднее последнего дня отчетного месяца).
3) если записи не соответствуют условиям ТЗК, но которые необходимо учесть при проведении статистического наблюдения.
32. Все добавления статистических единиц без изменения атрибутов в индивидуальный каталог вносятся:
1) при отсутствии отчета от респондента – специалистами управления регистров территориальных подразделений (в соответствии с заявкой, представленной в приложении 4 к настоящей Методике);
2) при наличии отчета от респондента – специалистами отраслевых управлений территориальных подразделений, ответственных за обработку конкретного статистического наблюдения.
Список дозаписанных респондентов не переносится на следующий отчетный период. Удаление записей из индивидуального каталога предусмотрено только при наличии веских оснований и осуществляется структурным подразделением по ведению статистических регистров по письменному запросу отраслевого структурного подразделения Бюро.
33. Индивидуальные каталоги для обследований, проводимых согласно определенному списку, формируются структурным подразделением по ведению статистических регистров на основе списка представленного отраслевыми подразделениями Бюро (по статистике цен – на основе списка, представленного управлениями регистров территориальных подразделений).

бағалардың айлық кезеңділіктегі статистикалық нысандары бойынша каталогтар – есепті айдың 8 күніндегі, тоқсандық – есепті тоқсанның соңғы айының 18-күніндегі жағдай бойынша;
1-НП статистикалық нысаны бойынша каталог – тіркеуді жүзеге асыратын органдарда немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығында тіркеуден өткен жаңадан құрылған заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді қосу арқылы әрбір есепті жылға СБТ АЖ транзакциялық базасынан.
31. Жеке каталогқа "3" ахуалдық кодын қоспағанда, барлық ахуалдық кодтары бар бірліктер енгізіледі. Егер КТК-да тиісті шарт болған жағдайда, жеке каталогтарға "3" ахуалдық коды бар бірліктерді қосымша жазу жолымен қосуға жол беріледі. Жеке каталог құрылымы осы Әдістемеге 3-қосымшада ұсынылған.
Егер КТК-да тиісті шарт болған жағдайда, жеке каталогтармен жұмыс істеу процесінде, жазбаларды қосуға рұқсат етіледі. Жазбаларды қосу (қосымша жазу) – бұл жеке каталогтарды қалыптастырғаннан кейін табылған жазбаларды жеке каталогқа қосу процесі. Жазбаларды жеке каталогқа қосу:
1) егер респондент ай сайынғы уақытша тоқтатылған кесінді қалыптастырылғаннан кейін тіркеуден өтсе және есепті кезең үшін статистикалық нысанды тапсырғысы келген (бұл ретте тіркеу күні есепті айдың соңғы күнінен кеш емес болуы тиіс);
2) егер жіктелімдік атрибуттар бойынша өзгерістер ай сайынғы кесінді қалыптастырылғаннан кейін (есепті айдың соңғы күнінен кеш емес) осы Әдістеменің 70-тармағына сәйкес енгізілген;
3) егер жазбалар КТК шарттарына сәйкес келмесе, бірақ статистикалық байқау жүргізу кезінде ескеру қажет болған жағдайларда рұқсат етіледі.
32. Атрибуттарды өзгертпестен статистикалық бірліктердің барлық қосымшаларын жеке каталогқа:
1) респонденттен есеп болмаған кезде – аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасының мамандары (осы Әдістемеге 4-қосымшада ұсынылған өтінімге сәйкес);
2) респонденттен есеп болған кезде – аумақтық бөлімшелердің нақты статистикалық байқауды өңдеуге жауапты салалық басқармаларының мамандары енгізеді.
Қосымша жазылған респонденттердің тізімі келесі есепті кезеңге ауыстырылмайды. Жеке каталогтан жазбаларды жою дәлелді негіздер болған кезде ғана көзделген және Бюроның салалық құрылымдық бөлімшесінің жазбаша сұрау салуы бойынша статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
33. Белгілі бір тізімге сәйкес жүргізілетін зерттеулер үшін жеке каталогтарды статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімше Бюроның салалық бөлімшелері ұсынған тізім негізінде (баға статистикасы бойынша аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармалары ұсынған тізім негізінде) қалыптастырады.

В течение отчетного периода изменения в списки за отчетный период принимаются структурным подразделением по ведению статистических регистров за 3 дня до формирования каталогов в соответствии с заявкой, для включения (удаления) в индивидуальный каталог по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике. Списки по годовым каталогам направляются отраслевыми подразделениями не позднее 10 декабря.
Для форм статистики цен в процессе работы с индивидуальными каталогами управлением цен территориальных подразделений вносятся уточнения (добавление/удаление) в списки с учетом изменений актуализированного ИС СБР. Все уточнения направляются в структурное подразделение по ведению статистических регистров:
по формам месячной периодичности в течение января отчетного года до 31 января отчетного года;
по формам квартальной периодичности в течение марта-апреля отчетного года до 30 апреля отчетного года.
34. Отраслевой каталог отражает информацию по правовым и статистическим единицам в целом для отрасли статистики, со всеми ситуационными кодами, включая ситуационный код "3", и используется для работы непосредственно в транзакционной базе ИС СБР. Перечень отраслевых каталогов представлен в приложении 5 к настоящей Методике.
35. Координацию вопросов межотраслевого характера (обеспечение взаимодействия управления регистров с отраслевыми управлениями территориального подразделения и своевременная актуализация отраслевого каталога) осуществляют руководители территориального подразделения. В частности, решение вопросов об изменении основного кода ОКЭД или кода КРП статистических единиц в течение отчетного года.
36. Для ведения отраслевого каталога определяется ответственные специалисты управления регистров и отраслевого управления территориальных подразделений. Ответственный специалист за отраслевой каталог обеспечивает своевременную актуализацию отраслевого каталога и его правильное использование (перечень атрибутов доступных для корректировки в отраслевом каталоге указан в приложении 6 к настоящей Методике).
37. Ежедневно в процессе работы со статистическими формами респондентов контактная информация, а так же изменение атрибутов обследуемых единиц заносятся ответственным за отраслевой каталог специалистом непосредственно в ИС СБР через меню "отраслевые каталоги".
38. Управление регистров территориальных подразделений ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в ИС СБР.
Если Управление регистров территориальных подразделений подтверждает внесенные изменения в отраслевом каталоге, то в ИС СБР актуализируются только те атрибуты, по которым были изменения.

Есепті кезеңге тізімдерге өзгерістерді есепті кезең ішінде статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімше осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке каталогқа енгізу (жою) үшін өтінімге сәйкес каталогтарды қалыптастырудан 3 күн бұрын қабылдайды. Салалық бөлімшелер жылдық каталогтар бойынша тізімдерді 10 желтоқсаннан кешіктірмей жібереді.
Баға статистикасының нысандары үшін жеке каталогтармен жұмыс процесінде аумақтық бөлімшелердің баға басқармасы өзектілендірілген СБТ АЖ-ның өзгерістерін ескере отырып, тізімдерге нақтылаулар (қосу/алып тастау) енгізеді. Барлық нақтылаулар статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшеге жіберіледі:
айлық кезеңділіктегі нысандар бойынша есепті жылғы қаңтар ішінде есепті жылғы 31 қаңтарға дейін;
тоқсандық кезеңділіктегі нысандар бойынша есепті жылдың наурыз-сәуір айларының ішінде есепті жылдың 30 сәуіріне дейін.
34. Салалық каталог "3" ахуалдық кодын қоса алғанда, барлық ахуалдық кодтармен статистика саласы үшін тұтастай құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша ақпаратты көрсетеді және СБТ АЖ транзакциялық базасында тікелей жұмыс істеу үшін пайдаланылады. Салалық каталогтардың тізбесі осы Әдістемеге 5-қосымшада ұсынылған.
35. Салааралық сипаттағы мәселелерді үйлестіруді (тіркелімдер басқармасының аумақтық бөлімшенің салалық басқармаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету және салалық каталогты уақтылы өзектілендіру) аумақтық бөлімшенің басшылары жүзеге асырады. Атап айтқанда, есепті жыл ішінде ЭҚЖЖ негізгі кодын немесе статистикалық бірліктердің КМЖ кодын өзгерту туралы мәселелерді шешу.
36. Салалық каталогты жүргізу үшін аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасының және салалық басқарманың жауапты мамандары айқындалады. Салалық каталогқа жауапты маман салалық каталогты уақтылы өзектілендіруді және оны дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді (салалық каталогта түзету үшін қолжетімді атрибуттар тізбесі осы Әдістемеге 6-қосымшада көрсетілген).
37. Күн сайын респонденттердің статистикалық нысандарымен жұмыс процесінде байланыс ақпаратын, сондай-ақ зерттелетін бірліктердің атрибуттарын өзгертуді салалық каталогқа жауапты маман "салалық каталогтар" мәзірі арқылы СБТ АЖ-ға тікелей енгізеді.
38. Аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогта жүргізілген өзгерістерді бақылайды және талдайды және СБТ АЖ-ға өзгерістерді енгізуді растайды немесе қабылдамайды.
Егер аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы салалық каталогқа енгізілген өзгерістерді растаса, онда СБТ АЖ-да өзгерістер болған атрибуттар ғана өзектілендіріледі.

Глава 4. Актуализация ИС СБР
Параграф 7. Актуализация ИС СБР на основе данных компонентов Интегрированной информационной системы "е-Статистика"
39. Ежедневно на основании сведений, поступающих через "Кабинет респондента", в ИС СБР производится актуализация контактной информации (телефон, адрес электронной почты), основного или вторичного ОКЭД и списочной численности субъектов.
40. Контактные данные субъектов (телефон, адрес электронной почты) заносятся в ИС СБР в автоматическом режиме с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации. Сведения об изменении основного или вторичного ОКЭД, или изменения численности работников поступают в ИС СБР в виде электронных извещений. Специалисты управления регистров территориальных подразделений ежедневно рассматривают, поступающие извещения, и в течение трех рабочих дней со дня поступления извещения, подтверждают, либо отклоняют внесенные респондентом изменения.
Если респондент вносит изменения по основному или вторичному ОКЭД, и данные изменения носят долговременный характер (более 1 года), респонденту необходимо указать объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг за отработанный период по изменяемому ОКЭД. Изменения вносятся в оперативную базу ИС СБР, с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
41. При подтверждении и внесении в ИС СБР изменения основного ОКЭД, добавления вторичного ОКЭД производится автоматическая актуализация ситуационного кода правовых единиц по следующим условиям:
1) если у субъекта в ИС СБР стоит ситуационный код "0", "2", "4", то автоматически ситуационный код изменяется на "1", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
2) если у субъекта в ИС СБР стоит ситуационный код "6", "9", то автоматически никаких изменений по ситуационному коду не производится. При этом есть возможность, при необходимости, изменения ситуационного кода вручную.
При подтверждении и внесении в ИС СБР изменения по численности производится автоматическая актуализация ситуационного кода правовых единиц по следующим условиям:
1) если у субъекта в ИС СБР стоит ситуационный код "4", то автоматически ситуационный код изменяется на "1", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
2) если у субъекта в ИС СБР стоит ситуационный код "0", "1", "2", "6", "9", то автоматически никаких изменений по ситуационному коду не производится. При этом есть возможность, при необходимости, изменения ситуационного кода вручную.

4-тарау. СБТ АЖ өзектілендіру
7-параграф. "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінің компоненттері деректері негізінде СБТ АЖ өзектілендіру
39. Күн сайын "Респондент кабинеті" арқылы келіп түсетін мәліметтер негізінде СБТ АЖ-да байланыс ақпаратын (телефон, электрондық пошта мекенжайы), негізгі немесе қайталама ЭҚЖЖ және субъектілердің тізімдік санын өзектілендіру жүргізіледі.
40. Субъектілердің байланыс деректері (телефоны, электрондық пошта мекенжайы) СБТ АЖ-ға автоматты режимде жүйелік күнін және тиісті өзектілендіру көзін қоя отырып енгізіледі. Негізгі немесе қайталама ЭҚЖЖ-ның өзгеруі немесе қызметкерлер санының өзгеруі туралы мәліметтер СБТ АЖ-ға электрондық хабарлама түрінде келіп түседі. Аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасының мамандары күн сайын келіп түсетін хабарламаларды қарайды және хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде респондент енгізген өзгерістерді растайды не қабылдамайды.
Егер респондент негізгі немесе қайталама ЭҚЖЖ бойынша өзгерістер енгізсе және осы өзгерістер ұзақ мерзімді сипатта болса (1 жылдан астам), респондент өзгеретін ЭҚЖЖ бойынша жұмыс істеген кезеңде өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемін көрсетуі қажет. Өзгерістер СБТ АЖ жедел базасына жүйелік күн мен тиісті өзектілендіру көзі қойыла отырып енгізіледі.
41. Негізгі ЭҚЖЖ өзгерісін СБТ АЖ-да растау және енгізу, қайталама ЭҚЖЖ қосу кезінде құқықтық бірліктердің ахуалдық кодын автоматты түрде өзектілендіру мынадай шарттар бойынша жүргізіледі:
1) егер субъектіде СБТ АЖ-да "0", "2", "4" ахуалдық коды тұрса, онда жүйелік күн және тиісті өзектілендіру көзі қойыла отырып, ахуалдық код автоматты түрде "1"-ге өзгереді;
2) егер субъектіде СБТ АЖ-да "6", "9" ахуалдық коды тұрса, онда ахуалдық код бойынша автоматты түрде ешқандай өзгерістер жүргізілмейді. Бұл ретте, қажет болған жағдайда ахуалдық кодты қолмен өзгерту мүмкіндігі бар.
Сан бойынша өзгерісті СБТ АЖ-да растау және енгізу кезінде құқықтық бірліктердің ахуалдық кодын автоматты түрде өзектілендіру мынадай шарттар бойынша жүргізіледі:
1) егер субъектіде СБТ АЖ-да "4" ахуалдық коды тұрса, онда жүйелік күн мен тиісті өзектілендіру көзі қойыла отырып, ахуалдық код автоматты түрде "1" - ге өзгереді;
2) егер субъектіде СБТ АЖ-да "0", "1", "2", "6", "9" ахуалдық коды тұрса, онда ахуалдық код бойынша автоматты түрде ешқандай өзгерістер жүргізілмейді. Бұл ретте, қажет болған жағдайда ахуалдық кодты қолмен өзгерту мүмкіндігі бар.

42. По итогам сбора статистических форм в ИС СБР производится актуализация контактной информации (телефон, адрес электронной почты), ситуационного кода, основного или вторичного ОКЭД, списочной численности и экономических показателей субъектов.
Контактные данные субъектов (телефон, адрес электронной почты) вносятся в ИС СБР в автоматическом режиме, с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
Актуализация в ИС СБР ситуационного кода по итогам сбора статистических форм осуществляется в течение года как в автоматическом режиме (по ряду форм), так и специалистами отраслевого управления территориальных подразделений через отраслевой каталог.
При наличии в статистической форме показателей, характеризующих осуществление деятельности (объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) субъекта, актуализация ситуационного кода осуществляется по следующим условиям:
1) если в ИС СБР стоит ситуационный код "1" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой меньше 180 календарных дней, то изменения по ситуационному коду не производятся;
2) если в ИС СБР стоит ситуационный код "1" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой больше 180 календарных дней, то без изменения ситуационного кода, проставляется системная дата и соответствующий источник актуализации;
3) если в ИС СБР стоит ситуационный код "0", "2", "4", "6" ситуационный код изменяется на "1" с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
При отсутствии в статистической форме показателей, характеризующих осуществление деятельности (объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) субъекта или если субъектом было предоставлено уведомление об отсутствии деятельности, актуализация ситуационного кода осуществляется по следующим условиям:
1) если в ИС СБР стоит ситуационный код "0" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой меньше 24 месяцев, то изменений по ситуационному коду не производится;
2) если в ИС СБР стоит ситуационный код "0" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой больше 24 месяцев автоматически присваивается ситуационный код "2" с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
3) если в ИС СБР стоит ситуационный код "2" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой меньше 180 календарных дней, то изменения по ситуационному коду не производятся;
4) если в ИС СБР стоит ситуационный код "2" при этом дата актуализации по сравнению с системной датой больше 180 календарных дней, то без изменения ситуационного кода, проставляется системная дата и соответствующий источник актуализации;

42. Статистикалық нысандарды жинау қорытындылары бойынша СБТ АЖ-да байланыс ақпаратын (телефон, электрондық пошта мекенжайы), ахуалдық кодты, негізгі немесе қайталама ЭҚЖЖ, субъектілердің тізімдік саны мен экономикалық көрсеткіштерін өзектілендіру жүргізіледі.
Субъектілердің байланыс деректері (телефоны, электрондық пошта мекенжайы) СБТ АЖ-ға автоматты режимде жүйелік күнін және тиісті өзектілендіру көзін қойыла отырып енгізіледі.
Статистикалық нысандарды жинау қорытындылары бойынша ахуалдық кодты СБТ АЖ-да өзектілендіру жыл ішінде автоматты режимде де (бірқатар нысандар бойынша), сондай-ақ салалық каталог арқылы аумақтық бөлімшелердің салалық басқармасының мамандарымен де жүзеге асырылады.
Статистикалық нысанда субъектінің қызметін жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштер (өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі) болған кезде ахуалдық кодты өзектілендіру мынадай шарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) егер СБТ АЖ-да "1" ахуалдық коды тұрса, бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда күнтізбелік 180 күннен аз болса, онда ахуалдық код бойынша өзгерістер жүргізілмейді;
2) егер СБТ АЖ-да "1" ахуалдық коды тұрса, бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда күнтізбелік 180 күннен артық болса, онда ахуалдық кодты өзгертпей, жүйелік күн және өзектілендірудің тиісті көзі қойылады;
3) егер СБТ АЖ-да "0", "2", "4", "6" ахуалдық коды тұрса, ахуалдық код "1"-ге өзгертіліп, жүйелік күн және тиісті өзектілендіру көзі қойылады.
Статистикалық нысанда субъектінің қызметін жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштер (өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі) болмаған кезде немесе егер субъект қызметтің жоқ екені туралы хабарлама берген болса, ахуалдық кодты өзектілендіру мынадай шарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) егер СБТ АЖ-да "0" ахуалдық коды тұрса, бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда 24 айдан аз болса, онда ахуалдық код бойынша өзгерістер жүргізілмейді;
2) егер СБТ АЖ-да "0" ахуалдық коды тұрса бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда 24 айдан артық болса, жүйелік күн мен өзектілендірудің тиісті көзі қойыла отырып, автоматты түрде "2" ахуалдық коды беріледі;
3) егер СБТ АЖ-да "2" ахуалдық коды тұрса, бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда күнтізбелік 180 күннен аз болса, онда ахуалдық код бойынша өзгерістер жүргізілмейді;
4) егер СБТ АЖ-да "2" ахуалдық коды тұрса, бұл ретте өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда күнтізбелік 180 күннен артық болса, онда ахуалдық кодты өзгертпей жүйелік күн және өзектілендірудің тиісті көзі қойылады;

5) если в ИС СБР стоит ситуационный код "1", "4", то ситуационный код меняется на "2" с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
43. При ежемесячной актуализации в ИС СБР, через отраслевой каталог так же заносятся изменения адресной части (фактический адрес), сведений о контактном лице, а также изменения ОКЭД и КРП по правовым единицам (согласно пункту 66 настоящей Методики).
44. При ежегодной актуализации в отраслевом каталоге анализируется вся собранная информация об изменениях ОКЭД и КРП. В ИС СБР заносится информация, которая отражает реальные изменения ОКЭД и КРП по правовым и статистическим единицам.
45. Управление регистров территориальных подразделений ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в ИС СБР.
46. Ежемесячная актуализация по итогам сбора статистических форм осуществляется специалистами, ответственными за отраслевые каталоги до 15 числа после отчетного месяца, годовая актуализация – в течение декабря отчетного года.
47. Ежегодно на республиканском уровне, по итогам сбора годовых статистических форм в ИС СБР производится автоматическая актуализация экономических показателей субъектов (доход от реализации продукции, работ, услуг, стоимость краткосрочных и долгосрочных активов, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг).
Для актуализации экономических показателей в ИС СБР определяется перечень статистических форм, которые содержат соответствующую информацию. Перечень форм ежегодно пересматривается, из него исключаются отмененные формы и добавляются новые статистические формы, содержащие необходимые для актуализации ИС СБР экономические показатели.
48. Информация на основе сведений Информационной системы "Сельскохозяйственный статистический регистр" (далее – ИС СХР) анализируются специалистами отраслевых управлений территориальных подразделений и при необходимости вносятся в ИС СБР изменения ситуационного кода и основного ОКЭД крестьянских или фермерских хозяйств (далее – КФХ). Изменение сведений производится по следующим условиям:
1) если у КФХ в ИС СБР стоит ситуационный код = "0", "2", "4", а по данным ИС СХР по состоянию на 1 июля текущего года имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, либо по состоянию на 1 января текущего года, на 1 июля текущего года – сельскохозяйственные животные, то данному КФХ в ИС СБР изменяется ситуационный код на "1", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;

5) егер СБТ АЖ-да "1", "4" ахуалдық коды тұрса, онда жүйелік күн және тиісті өзектілендіру көзі қойыла отырып, ахуалдық код "2"-ге ауыстырылады.
43. Салалық каталог арқылы СБТ АЖ-да ай сайын өзектілендіру кезінде мекенжай бөлігінің (нақты мекенжайы), байланыс тұлғасы туралы мәліметтердің өзгерістері, сондай-ақ құқықтық бірліктер бойынша ЭҚЖЖ және КМЖ өзгерістері (осы Әдістеменің 66-тармағына сәйкес) осылай енгізіледі.
44. Салалық каталогта жыл сайын өзектілендіру кезінде ЭҚЖЖ және КМЖ өзгерістері туралы барлық жиналған ақпарат талданады. СБТ АЖ-ға құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша ЭҚЖЖ мен КМЖ нақты өзгерістерін көрсететін ақпарат енгізіледі.
45. Аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогта жүргізілген өзгерістерді бақылайды және талдайды және СБТ АЖ-ға өзгерістерді енгізуді растайды немесе қабылдамайды.
46. Статистикалық нысандарды жинау қорытындылары бойынша ай сайын өзектілендіруді салалық каталогтарға жауапты мамандар есепті айдан кейінгі 15-күнге дейін, жылдық өзектілендіруді есепті жылдың желтоқсан айы ішінде жүзеге асырады.
47. Жыл сайын республикалық деңгейде жылдық статистикалық нысандарды жинау қорытындылары бойынша СБТ АЖ-да субъектілердің экономикалық көрсеткіштерін (өнімді, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кіріс, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді активтердің құны, өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі) автоматты түрде өзектілендіру жүргізіледі.
СБТ АЖ-да экономикалық көрсеткіштерді өзектілендіру үшін тиісті ақпаратты қамтитын статистикалық нысандар тізбесі айқындалады. Нысандар тізбесі жыл сайын қайта қаралады, одан күші жойылған нысандар алынып тасталады және СБТ АЖ-ны өзектілендіру үшін қажетті экономикалық көрсеткіштерді қамтитын жаңа статистикалық нысандар қосылады.
48. "Ауыл шаруашылық статистикалық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – АШТ АЖ) мәліметтері негізінде ақпаратты аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларының мамандары талдайды және қажет болған жағдайда СБТ АЖ-ға шаруа немесе фермер қожалықтарының (бұдан әрі – ШФҚ) ахуалдық кодының және негізгі ЭҚЖЖ өзгерістерін енгізеді. Мәліметтерді өзгерту мынадай шарттар бойынша жүргізіледі:
1) егер ШФҚ-да СБТ АЖ-да = "0", "2", "4" ахуалдық коды тұрса, АШТ АЖ деректері бойынша ағымдағы жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдары болса, не ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ағымдағы жылғы 1 шілдеге ауыл шаруашылығы жануарлары болса, онда осы ШФҚ-ға СБТ АЖ-да жүйелік күн мен өзектілендірудің тиісті көзі қойыла отырып, ахуалдық код "1"-ге өзгертіледі;

2) если в ИС СБР стоит ситуационный код = "3" или "9", а по данным ИС СХР по состоянию на 1 июля текущего года имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, либо по состоянию на 1 января текущего года, на 1 июля текущего года - сельскохозяйственные животные, то возможно данному КФХ изменение в ИС СБР ситуационного кода на "1" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, отмена ликвидации, при отсутствии главы хозяйства возобновление деятельности членами хозяйства, либо представителями, имеющими право на наследство), с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
3) если у КФХ в ИС СБР основной ОКЭД не совпадает с данными ИС СХР, при этом по данным ИС СХР по состоянию на 1 июля текущего года имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, либо по состоянию на 1 января текущего года, на 1 июля текущего года - сельскохозяйственные животные, то данному КФХ в ИС СБР изменяется основной ОКЭД, с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.
Параграф 8. Актуализация ИС СБР на основе данных из административных источников
49. В рамках осуществления государственной регистрации юридических лиц, филиалов и представительств в ИС СБР ежедневно поступают электронные извещения о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, филиалов и представительств, а так же об индивидуальных предпринимателях в форме совместного предпринимательства (далее – ИПС). Сведения в извещении являются основанием для присвоения классификационных признаков правовых и статистических единиц. Органы государственной статистики на основании извещений в течение одного рабочего дня присваивают унифицированные идентификационные и другие системно-учетные коды, включают сведения о них в ИС СБР.
50. При регистрации филиалам и представительствам юридического лица Республики Казахстан автоматически присваиваются те же коды КОПФ и КФС, что и у головного юридического лица. Коды КСЭ, ОКЭД и КРП филиалов и представительств не всегда совпадают с КСЭ, ОКЭД и КРП головного юридического лица.
51. В рамках осуществления государственной регистрации индивидуальных предпринимателей (далее – ИП) ежедневно в онлайн режиме ИС СБР актуализируется сведениями об ИП, прошедших государственную регистрацию, снятых с учета, изменивших сведения и приостановивших деятельность.
52. Вся полученная информация заносится в ИС СБР в автоматическом режиме, по ИП, прошедшим государственную регистрацию, присваиваются унифицированные идентификационные и другие системно-учетные коды.

2) егер СБТ АЖ-да = "3" немесе "9" ахуалдық коды тұрса, ал АШТ АЖ деректері бойынша ағымдағы жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдары болса не ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ағымдағы жылғы 1 шілдеге ауыл шаруашылығы жануарлары болса, онда осы ШФҚ-ға СБТ АЖ-да ахуалдық кодын "1"-ге өзгертуі мүмкін (кодтың өзгеру себебі: ахуалдық кодының қатесі, таратудың күшін жою, шаруашылық басшысы болмаған кезде шаруашылық мүшелерінің немесе мұраға құқығы бар өкілдердің қызметті қайта бастауы), жүйелік күн және өзектілендірудің тиісті көзі қойылады.
3) егер ШФҚ-да СБТ АЖ-дағы негізгі ЭҚЖЖ АШТ АЖ деректерімен сәйкес келмесе, бұл ретте ағымдағы жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдары не ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, ағымдағы жылғы 1 шілдеге ауыл шаруашылығы жануарлары бар болса, онда осы ШФҚ-ға СБТ АЖ-да жүйелік күн мен өзектілендірудің тиісті көзі қойыла отырып, негізгі ЭҚЖЖ өзгертіледі.
8-параграф. Әкімшілік дереккөздерден алынған деректер негізінде СБТ АЖ өзектілендіру
49. Заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді мемлекеттік тіркеуді іске асыру шеңберінде СБТ АЖ-ға заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді, сондай-ақ бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлерді (бұдан әрі – БДК) тіркеу туралы электронды хабарламалар күн сайын келіп түседі. Хабарламадағы мәліметтер құқықтық және статистикалық бірліктердің жіктелімдік белгілерін беруге негіз болып табылады. Мемлекеттік статистика органдары хабарламалардың негізінде бір жұмыс күні ішінде бірегей сәйкестендіру және басқа да жүйелі-есептік кодтарды береді, ол туралы мәліметтерді СБТ-ға енгізеді.
50. Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының филиалдары мен өкілдіктерін тіркеу кезінде оларға басты заңды тұлғаның ҰҚНС және МНЖ кодтары автоматты түрде беріледі. Филиалдар мен өкілдіктердің ЭСЖ, ЭҚЖЖ және КМЖ кодтары негізгі заңды тұлғаның ЭСЖ, ЭҚЖЖ және КМЖ кодтарымен әрқашан сәйкес келе бермейді.
51. Дара кәсіпкерлерді (бұдан әрі – ДК) мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру шеңберінде күн сайын онлайн режимде СБТ АЖ мемлекеттік тіркеуден өткен, есептен шығарылған, мәліметтері өзгертілген және қызметін уақытша тоқтатқан ДК туралы мәліметтермен өзектілендіріледі.
52. Барлық алынған ақпарат автоматты режимде СБТ АЖ-ға енгізіледі, мемлекеттік тіркеуден өткен ДК бойынша бірегей сәйкестендіру және басқа да жүйелік-есептік кодтар беріледі.

53. При поступлении сведений о приостановлении деятельности, правовым единицам в ИС СБР автоматически присваивается ситуационный код "6", проставляется дата приостановления и возобновления деятельности, соответствующий источник актуализации. При поступлении сведений о продлении срока приостановления деятельности в ИС СБР ситуационный код остается без изменений, обновляются даты приостановления и возобновления. По истечении срока приостановления, правовой единице автоматически присваивается ситуационный код "2", обнуляются даты приостановления и возобновления. В случае поступления сведений о возобновлении деятельности до истечения срока приостановления, в ИС СБР правовой единице автоматически присваивается ситуационный код "1", обнуляются даты приостановления и возобновления.
54. В качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода субъектов ИС СБР используются данные публикуемые на интернет ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК) о налогоплательщиках, признанных бездействующими.
Ежемесячно информация анализируется специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений, и при необходимости изменения ситуационного кода вносятся в ИС СБР:
1) если в ИС СБР ситуационные коды = "0", "1", "2" (действующие), при этом дата актуализации ситуационного кода по сравнению с системной датой более 180 календарных дней не обновлялась, а по данным КГД МФ РК по единице стоит статус "бездействующий", то ситуационный код изменяется на "4" с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
2) если в ИС СБР ситуационный код = "4", а в данных КГД МФ РК по бездействующим единица отсутствует, то ситуационный код меняется на "1" или "2" с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации. Либо в случае, если по единице в течение 24 месяцев не было представлено ни одной статистической формы и одновременно из административных источников нет никакой информации об осуществлении деятельности, то сведения по ситуационному коду остаются без изменений;
3) если в ИС СБР ситуационный код = "4" и в данных КГД МФ РК по "бездействующим" единица присутствует, при этом дата актуализации более 1 года не обновлялась, то, без изменения ситуационного кода, проставляется системная дата и соответствующий источник актуализации.
55. Сведения о налогоплательщиках находящихся на стадии ликвидации, публикуемые на интернет ресурсе КГД МФ РК, используются в качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода субъектов в ИС СБР. На основе этих данных по субъектам в ИС СБР актуализируется ситуационный код на "9", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации.

53. Қызметті тоқтата тұру туралы мәліметтер түскен кезде СБТ АЖ-да құқықтық бірліктерге автоматты түрде "6" ахуалдық коды беріледі, қызметті тоқтата тұру және қайта бастау күні, тиісті өзектілендіру көзі қойылады. Қызметті тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы мәліметтер келіп түскен кезде СБТ АЖ-да ахуалдық код өзгеріссіз қалады, тоқтата тұру және қайта бастау күндері жаңартылады. Тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін құқықтық бірлікке "2" ахуалдық коды автоматты түрде беріледі, тоқтата тұру және қайта бастау күндері нөлге келтіріледі. Тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін қызметті қайта бастау туралы мәліметтер келіп түскен жағдайда, СБТ АЖ-да құқықтық бірлікке автоматты түрде "1" ахуалдық коды беріледі, тоқтата тұру және қайта бастау күні нөлге келтіріледі.
54. СБТ АЖ субъектілерінің ахуалдық кодын өзектілендіру үшін қосымша дереккөз ретінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ МКК) интернет ресурсында жарияланатын әрекетсіз деп танылған салық төлеушілер туралы деректер пайдаланылады.
Ай сайын тіркелімдер басқармасының мамандары аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп ақпаратты талдайды және қажет болған жағдайда ахуалдық кодтың өзгерістері СБТ АЖ-ға енгізіледі:
1) егер СБТ АЖ-да ахуалдық кодтар = "0", "1", "2" (жұмыс істеп тұрған), бұл ретте жүйелік күнмен салыстырғанда ахуалдық кодты өзектілендіру күні 180 күнтізбелік күннен астам жаңартылмаған, ал ҚР ҚМ МКК деректері бойынша бірлік бойынша "әрекетсіз" мәртебесі бар, онда ахуалдық код "4" - ке өзгертіліп, жүйелік күні және сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады;
2) егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "4", ал ҚР ҚМ МКК деректерінде әрекетсіз бойынша бірлік болмаса, онда ахуалдық код "1" немесе "2" - ге өзгертіледі, жүйелік күн мен сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады. Не егер бірлік бойынша 24 ай ішінде бірде-бір статистикалық нысан ұсынылмаған және бір мезгілде әкімшілік дереккөздерден қызметті жүзеге асыру туралы ешқандай ақпарат болмаған жағдайда, онда ахуалдық код бойынша мәліметтер өзгеріссіз қалады;
3) егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "4" және ҚР ҚМ МКК деректерінде "әрекетсіз" бойынша бірлік болса, бұл ретте өзектілендіру күні 1 жылдан астам жаңартылмаса, онда ахуалдық кодты өзгертпей жүйелік күн және сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады.
55. ҚР ҚМ МКК интернет ресурсында жарияланатын тарату сатысындағы салық төлеушілер туралы мәліметтер СБТ АЖ-да субъектілердің ахуалдық кодын өзектілендіру үшін қосымша көз ретінде пайдаланылады. Осы деректердің негізінде СБТ АЖ-да субъектілер бойынша ахуалдық код "9"-ға өзектілендіріледі, жүйелік күн және сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады.

56. Информация, полученная по другим приложениям из КГД МФ РК, так же анализируется специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений, и при необходимости вносятся изменения в ИС СБР.
57. Так же осуществляется актуализация ИС СБР по сведениям, поступившим из Базы данных "Административные данные" ИИС "е-Статистика", предоставленными административными источниками: Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – МТСЗН РК), Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – МЦРИАП РК), операторами связи.
58. Ежеквартально осуществляется актуализация ИС СБР на основе перечня субъектов, перечисливших обязательные пенсионные отчисления с указанием суммы отчисления и количества человек, за которых были произведены отчисления, полученного из МТСЗН РК. Полученные сведения используются в качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода и численности занятых. Сведения, полученные за 1 квартал отчетного года, используются для актуализации ситуационного кода, списочной численности и КРП, сведения, полученные за 2-4 кварталы отчетного года, используются для актуализации ситуационного кода.
59. Информация, полученная из МТСЗН РК, анализируется специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений и вносятся следующие изменения в ИС СБР:
1) если в ИС СБР ситуационный код = "0", "4", а по данным МТСЗН РК по субъекту за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в ИС СБР совпадает с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные), то данному субъекту проставляется ситуационный код в ИС СБР либо "1", либо "2", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
2) если в ИС СБР ситуационный код = "1" и по данным МТСЗН РК по субъекту за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в ИС СБР совпадает с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние, крупные), и если дата актуализации ситуационного кода по сравнению с системной датой не изменялась более года, то данному субъекту обновляется дата актуализации ситуационного кода, с проставлением соответствующего источника актуализации;
3) если в ИС СБР ситуационный код = "2", а по данным МТСЗН РК по субъекту за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные), то данной единице, если дата актуализации ситуационного кода по сравнению с системной датой не изменялась более года, обновляется дата актуализации ситуационного кода в ИС СБР, либо изменяется ситуационный код в ИС СБР на "1", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;

56. ҚР ҚМ МКК-дан алынған басқа қосымшалар бойынша ақпаратты аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп тіркелімдер басқармасының мамандары талдайды және қажет болған жағдайда СБТ АЖ-ға өзгерістер енгізеді.
57. Сондай-ақ, әкімшілік дереккөздер Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – ҚР Еңбекмині), Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – ҚР ЦДИАӨМ), байланыс операторлары ұсынатын "е-Статистика" ИАЖ-ның "Әкімшілік деректер" деректер қорынан келіп түскен мәліметтер бойынша СБТ АЖ-ны өзектілендіру жүзеге асырылады.
58. ҚР Еңбекминінен алынған аударым сомасы мен аударымдар жүргізілген адамдар санын көрсете отырып, міндетті зейнетақы аударымдарын аударған субъектілер тізбесі негізінде тоқсан сайын СБТ АЖ-ны өзектілендіру жүзеге асырылады. Алынған мәліметтер ахуалдық кодты және жұмыспен қамтылғандар санын өзектілендіру үшін қосымша дереккөз ретінде пайдаланылады. Есепті жылдың 1 тоқсанында алынған мәліметтер ахуалдық кодты, тізімдік санды және КМЖ өзектілендіру үшін қолданылады, есепті жылдың 2-4 тоқсанында алынған мәліметтер ахуалдық кодты өзектілендіру үшін пайдаланылады.
59. ҚР Еңбекминінен алынған ақпаратты тіркелімдер басқармасының мамандары аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп талдайды және СБТ АЖ-ға келесі өзгерістерді енгізеді:
1) егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "0", "4", ал ҚР Еңбекминінің деректері бойынша субъект бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілсе, бұл ретте СБТ АЖ-да жұмыс істейтіндердің саны ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санмен сәйкес келеді, онда осы субъектіге СБТ АЖ-да не "1", не "2" ахуалдық коды қойылып, жүйелік күн мен сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады;
2) Егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "1" және ҚР Еңбекминінің деректері бойынша субъект бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілсе, бұл ретте СБТ АЖ-да жұмыс істейтіндердің саны ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта, ірі класс бойынша) санмен сәйкес келеді және егер ахуалдық кодты өзектілендіру күні жүйелік күнмен салыстырғанда бір жылдан астам өзгермесе, онда осы субъектіге сәйкесінше өзектілендіру көзі қойыла отырып, ахуалдық кодты өзектілендіру күні жаңартылады;
3) егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "2", ал ҚР Еңбекминінің деректері бойынша субъект бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілсе, бұл ретте СБТ-да жұмыс істейтіндердің саны ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санмен сәйкес келеді, онда осы бірлікте, егер жүйелік күнмен салыстырғанда ахуалдық кодты өзектілендіру күні бір жылдан астам өзгермесе, СБТ АЖ-да ахуалдық кодты өзектілендіру күні жаңартылады, не СБТ АЖ-да ахуалдық код "1"-ге ауыстырылады, жүйелік күн мен сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады;

4) если в ИС СБР ситуационный код = "9", а по данным МТСЗН РК по субъекту за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в ИС СБР совпадает с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные), то данному субъекту проставляется в ИС СБР ситуационный код либо "1", либо "2" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, возобновление деятельности), либо ситуационный код остается без изменения.
60. Информация по численности занятых, полученная из МТСЗН РК анализируется специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений и при необходимости вносятся следующие изменения в ИС СБР:
1) если сведения о численности в ИС СБР не совпадают с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные) и субъект в ИС СБР имеет ситуационный код = "0", "4", то вносятся изменения по численности, затем по данному субъекту проставляется ситуационный код "1", либо "2", с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации;
2) если сведения о численности в ИС СБР не совпадают с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные) и субъект в ИС СБР имеет ситуационный код = "1", "2", то внесение изменений по численности производится в соответствии с пунктом 69 настоящей Методики;
3) если сведения о численности в ИС СБР не совпадают с численностью по МТСЗН РК (по классу малые, средние и крупные) и субъект в ИС СБР имеет ситуационный код = "9", то данной единице проставляется в ИС СБР ситуационный код либо "1", либо "2" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, возобновление деятельности) и вносятся изменения по численности, либо ситуационный код и численность остаются без изменения.
61. Сведения о лицензиях, выданных лицензиарами Республики Казахстан юридическим или физическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность, поступающие из МЦРИАП РК анализируются специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений и при необходимости вносятся изменения основного и вторичного ОКЭД в ИС СБР, с проставлением системной даты и соответствующего источника актуализации, через отраслевой каталог.
62. Контактные данные, полученные Бюро от операторов связи, анализируются специалистами управления регистров совместно с отраслевыми управлениями территориальных подразделений и при необходимости вносятся изменения в ИС СБР через отраслевой каталог.
Управление регистров территориальных подразделений ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в ИС СБР.

4) егер СБТ АЖ-да ахуалдық код = "9", ал ҚР Еңбекминінің деректері бойынша субъект бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілсе, бұл ретте СБТ АЖ-да жұмыс істейтіндердің саны ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санмен сәйкес келсе, онда осы субъектіге СБТ АЖ-да ахуалдық код немесе "1" немесе "2" (кодтың өзгеру себебі: ахуалдық код қатесі, қызметті қайта бастау) қойылады немесе ахуалдық код өзгеріссіз қалады.
60. ҚР Еңбекминінен алынған жұмыспен қамтылғандар саны бойынша ақпаратты тіркелімдер басқармасының мамандары аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп талдайды және қажет болған жағдайда СБТ АЖ-ға келесі өзгерістер енгізіледі:
1) егер СБТ АЖ-дағы сан туралы мәліметтер ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санға сәйкес келмесе және СБТ АЖ-дағы субъектінің ахуалдық коды = "0", "4" болса, онда сан бойынша өзгерістер енгізіледі, содан соң осы субъект бойынша ахуалдық код "1" немесе "2" қойылады, жүйелік күн мен сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады;
2) егер СБТ АЖ-дағы сан туралы мәліметтер ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санмен сәйкес келмесе және СБТ АЖ-дағы субъектінің ахуалдық коды = "1", "2" болса, онда сан бойынша өзгерістерді енгізу осы Әдістеменің 69-тармағына сәйкес жүргізіледі;
3) егер СБТ АЖ саны туралы мәліметтер ҚР Еңбекмині бойынша (шағын, орта және ірі класс бойынша) санмен сәйкес келмесе және СБТ АЖ-дағы субъектінің ахуалдық коды = "9" болса, онда осы бірлікке СБТ АЖ-да не "1", не "2" ахуалдық коды (кодтың өзгеру себебі: ахуалдық код қатесі, қызметті қайта бастау) қойылады және сан бойынша өзгерістер енгізіледі, не ахуалдық коды және сан өзгеріссіз қалады.
61. ҚР ЦДИАӨМ-нен келіп түсетін, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының лицензиарлары берген лицензиялар туралы мәліметтерді тіркелімдер басқармасының мамандары аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп талдайды және қажет болған жағдайда салалық каталог арқылы СБТ АЖ-ға негізгі және қосалқы ЭҚЖЖ өзгертулерді енгізеді, жүйелік күн мен сәйкесінше өзектілендіру көзі қойылады.
62. Бюро байланыс операторларынан алған байланыс деректерін тіркелімдер басқармасының мамандары аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларымен бірлесіп талдайды және қажет болған жағдайда салалық каталог арқылы СБТ АЖ-ға өзгерістер енгізеді.
Аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогта жүргізілген өзгерістерді бақылайды және талдайды және СБТ АЖ-ға өзгерістерді енгізуді растайды немесе қабылдамайды.

Параграф 9. Изменение классификационных атрибутов по единицам, содержащимся в ИС СБР в течение отчетного года
63. По правовым единицам изменение классификационных атрибутов производится по мере поступления соответствующей информации (сведения из административных источников, статистическая форма, уведомление респондента через "Кабинет респондента", письменное уведомление представителя субъекта). При этом происходит синхронизация классификационных атрибутов у правовых и статистических единиц в транзакционной базе ИС СБР.
64. Транзакционная база ИС СБР содержит последние фактические данные о правовых и статистических единицах, то есть любые изменения по правовым и статистическим единицам в транзакционной базе отражаются с момента внесения любых изменений, как по правовым, так и по статистическим единицам. В ИС СБР информация содержится также в виде срезов – данных о правовых и статистических единицах на определенный момент формирования соответствующего среза. В замороженном срезе информация о классификационных атрибутах по статистическим единицам остается неизменной в течение года и используется для формирования индивидуальных каталогов.
65. В замороженном срезе по статистическим единицам, согласно принципу стабильности в течение года не изменяются коды основного ОКЭД, КРП и КПОП (случаи изменения основных атрибутов – смотреть в пункте 69). Принцип "стабильности" должен сохраняться, так как в дальнейшем изменения повлекут за собой несоответствия между краткосрочными и годовыми статистическими данными. На другие классификационные атрибуты принцип "стабильности" не распространяется.
66. Изменения в течение года кодов основного ОКЭД, КРП и КПОП обследуемых единиц в замороженном срезе вносятся при наличии достаточных на это оснований.
Основания для изменения классификационных атрибутов в течение года у статистических единиц:
1) в случае если показатели (по объему производства, оказания услуг) влияют при формировании сводной статистической информации по району более чем на 1%, то в данном случае необходимо произвести изменение классификационных атрибутов по статистическим единицам в ИС СБР. Если же показатели влияют меньше чем на 1%, то изменять классификационные атрибуты не требуется;
2) если в ИС СБР при регистрации (перерегистрации) были ошибочно проставлены коды КРП, основного ОКЭД или КПОП, то в данном случае необходимо произвести изменения классификационных атрибутов по статистическим единицам.
67. В случае, если у отчитывающейся единицы произошли изменения основного ОКЭД, КРП, либо КПОП и данные изменения носят долговременный характер (более 1 года), необходимо определить код основного ОКЭД, КРП, либо КПОП и внести изменения по классификационным атрибутам в ИС СБР по правовой единице.
Для изменения классификационных атрибутов статистических единиц соответствующему отраслевому управлению территориальных подразделений необходимо оформить заявку, по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике, на рассмотрение изменения классификационных атрибутов в управление регистров территориальных подразделений. Решение об изменении классификационных атрибутов статистических единиц принимается управлением регистров совместно с заинтересованными отраслевыми управлениями территориальных подразделений. В случае принятия решения об изменении ОКЭД, КРП, либо КПОП статистических единиц, внесенные изменения управлением регистров территориальных подразделений подтверждаются в ИС СБР.
Управление регистров территориального подразделения формирует и направляет в структурное подразделение по ведению статистических регистров Бюро файл для актуализации очередного замороженного среза, не позднее последнего числа перед формированием среза. Внесение изменений в "замороженный срез" производится специалистами структурного подразделения по ведению статистических регистров Бюро в первый день после формирования очередного замороженного среза. После внесения изменений, замороженный срез утверждается и далее изменения в замороженный срез вноситься не должны (внесение изменений переносится в следующий "замороженный срез").

9-параграф. Есепті жыл ішінде СБТ АЖ-да қамтылған бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың өзгеруі
63. Құқықтық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгерту тиісті ақпараттың (әкімшілік дереккөздерден алынған мәліметтер, статистикалық нысан, респондентті "Респондент кабинеті" арқылы хабардар ету, субъект өкілін жазбаша хабардар ету) келіп түсуіне қарай жүргізіледі. Бұл ретте СБТ АЖ транзакциялық базасында құқықтық және статистикалық бірліктердегі жіктелімдік атрибуттары синхрондалады.
64. СБТ АЖ транзакциялық базасы құқықтық және статистикалық бірліктер туралы соңғы нақты деректерді қамтиды, яғни транзакциялық базадағы құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша кез келген өзгерістер құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша кез келген өзгерістер енгізілген сәттен бастап көрсетіледі. СБТ АЖ-да ақпарат кесінділер – тиісті кесіндіні қалыптастырудың белгілі бір сәтіндегі құқықтық және статистикалық бірліктер туралы деректер түрінде де қамтылған. Уақытша тоқтатылған кесіндіде статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттар туралы ақпарат жыл бойы өзгеріссіз қалады және жеке каталогтарды қалыптастыру үшін қолданылады.
65. Уақытша тоқтатылған кесіндіде статистикалық бірліктер бойынша тұрақтылық қағидатына сәйкес жыл ішінде негізгі ЭҚЖЖ, КМЖ және КӨКЖ кодтары өзгермейді (негізгі атрибуттардың өзгеру жағдайларын 69-тармақта қарау керек). "Тұрақтылық" қағидаты сақталуы тиіс, өйткені одан әрі өзгерістер қысқа мерзімді және жылдық статистикалық деректер арасындағы сәйкессіздіктерге әкеп соқтырады. Басқа жіктелімдік атрибуттар "тұрақтылық" қағидаты қолданылмайды.
66. Жыл ішінде уақытша тоқтатылған кесіндіде зерттелетін бірліктердің негізгі ЭҚЖЖ, КМЖ және КӨКЖ кодтарына өзгерістер бұған жеткілікті негіздер болған кезде енгізіледі.
Статистикалық бірліктерде жыл ішінде жіктелімдік атрибуттарды өзгерту үшін негіздер:
1) егер көрсеткіштер (өндіріс, қызмет көрсету көлемі бойынша) аудан бойынша жиынтық статистикалық ақпаратты қалыптастыру кезінде 1%-дан артық әсер етсе, онда бұл жағдайда СБТ АЖ-да статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгерту қажет. Егер көрсеткіштер 1%-дан аз әсер етсе, онда жіктелімдік атрибуттарды өзгерту қажет емес;
2) егер СБТ АЖ-да тіркеу (қайта тіркеу) кезінде КМЖ, негізгі ЭҚЖЖ немесе КӨКЖ кодтары қате қойылса, онда бұл жағдайда статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарға өзгерістер енгізу қажет.
67. Егер есеп беретін бірлікте негізгі ЭҚЖЖ, КМЖ, не КӨКЖ өзгерістері болған және осы өзгерістер ұзақ мерзімді (1 жылдан астам) сипатта болған жағдайда, негізгі ЭҚЖЖ, КМЖ, не КӨКЖ кодын айқындау және құқықтық бірлік бойынша СБТ АЖ-да жіктелімдік атрибуттар бойынша өзгерістер енгізу қажет.
Статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын өзгерту үшін аумақтық бөлімшелердің тиісті салалық басқармасы осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасына жіктелімдік атрибуттарды өзгертуді қарауға өтінім ресімдеуі қажет. Статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын өзгерту туралы шешімді аумақтық бөлімшелердің мүдделі салалық басқармаларымен бірлесіп, тіркелімдер басқармасы қабылдайды. Статистикалық бірліктердің ЭҚЖЖ, КМЖ не КӨКЖ өзгерту туралы шешім қабылданған жағдайда аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы енгізілген өзгерістерді СБТ АЖ-да растайды.
Аумақтық бөлімшенің тіркелімдер басқармасы кезекті уақытша тоқтатылған кесіндіні өзектілендіру үшін кесіндіні қалыптастыру алдындағы соңғы күннен кешіктірмей файл қалыптастырады және Бюроның статистикалық тіркелімдерді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесіне жібереді. "Уақытша тоқтатылған кесіндіге" өзгерістер енгізуді Бюроның статистикалық тіркелімдеріді жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің мамандары кезекті уақытша тоқтатылған кесінді қалыптастырылғаннан кейінгі бірінші күні жүргізеді. Өзгерістер енгізілгеннен кейін уақытша тоқтатылған кесінді бекітіледі және бұдан әрі уақытша тоқтатылған кесіндіге өзгерістер енгізілмеуі тиіс (өзгерістер енгізу келесі "уақытша тоқтатылған кесіндіге" ауыстырылады).

68. Если изменения классификационных атрибутов носят временный (сезонный) характер (менее 1 года), то вносить изменения в ИС СБР по правовым и статистическим единицам не требуется.
Параграф 10. Подготовка ИС СБР к очередному отчетному году
69. Актуализация ИС СБР на начало года проводится в декабре месяце отчетного года и в январе месяце следующего года с целью формирования генеральной совокупности обследуемых единиц на очередной отчетный год.
70. Согласно "принципу стабильности" изменения классификационных атрибутов (код основного ОКЭД и КРП) у статистических единиц в течение года не допускаются (случаи изменения смотреть в пункте 69), изменения производятся один раз на начало года.
71. Вся информация об изменении атрибутов обследуемых единиц заносится специалистом ответственным за отраслевой каталог в ИС СБР. Перед занесением информации в ИС СБР анализируется вся собранная информация об изменениях основного ОКЭД и КРП и в ИС СБР загружается информация, которая отражает реальные изменения основного ОКЭД и КРП.
72. Управление регистров территориальных подразделений ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в ИС СБР.
73. По завершению пересчета новых текущих значений основного ОКЭД и КРП формируются срезы за январь для получения пробных каталогов. Пробные каталоги передаются в отраслевые управления территориальных подразделений для экспертизы.
74. После экспертизы пробных каталогов в случае необходимости производится корректировка текущих значений атрибутов и повторное формирование срезов. При этом сначала происходит удаление предыдущих загруженных данных за январь месяц.
75. В течение января месяца пересчет текущих значений атрибутов производится один или несколько раз перед формированием среза.
Приложение 1
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Ситуационные коды, используемые в ИС СБР*
"0" - Вновь зарегистрированное (ситуационный код присваивается при первичной регистрации в ИС СБР на срок до двух лет). После представления первой статистической формы с показателями, характеризующими осуществление деятельности (например, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) или при наличии из административных источников информации об осуществлении деятельности данный ситуационный код изменяется на "1". В случае, если после первичной регистрации в течение 24 месяцев не было представлено ни одной статистической формы и одновременно данные субъекты находятся в перечне бездействующих налогоплательщиков, либо из административных источников тоже нет никакой информации об осуществлении деятельности, проставляется ситуационный код = "4".
"1" - Активное. Данный ситуационный код присваивается после сдачи первой статистической формы с показателями, характеризующими осуществление деятельности (например, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) или при наличии из административных источников информации об осуществлении деятельности. В дальнейшем может быть актуализирована дата проставления ситуационного кода, либо может быть изменение ситуационного кода в зависимости от информации, поступающей в органы статистики.
"2" - Временно приостановившее деятельность. Присваивается, в случае если субъекты временно приостановили деятельность (согласно Правилам представления респондентами первичных статистических данных) или предоставили уведомление об отсутствии деятельности.
"3" - Ликвидированное или снятое с учета. Присваивается на основе информации административных источников в случае официальной ликвидации.

68. Егер жіктелімдік атрибуттардың өзгерістері уақытша (маусымдық) сипатта болса (1 жылдан кем), онда құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша СБТ АЖ-ға өзгерістер енгізу талап етілмейді.
11-параграф. СБТ АЖ-ны кезекті есепті жылға дайындау
69. Жыл басына СБТ АЖ өзектілендіру кезекті есепті жылға зерттелетін бірліктердің бас жиынтығын қалыптастыру мақсатында есепті жылдың желтоқсан айында және келесі жылдың қаңтар айында жүргізіледі.
70. "Тұрақтылық қағидатына" сәйкес статистикалық бірліктерде жіктелімдік атрибуттардың (негізгі ЭҚЖЖ және КМЖ коды) өзгеруіне жыл ішінде жол берілмейді (өзгерістер жағдайларын 69-тармақта қарау керек), өзгерістер жыл басына бір рет жүргізіледі.
71. Зерттелетін бірліктер атрибуттарының өзгеруі туралы барлық ақпаратты СБТ АЖ-ға салалық каталогқа жауапты маман енгізеді. СБТ АЖ-ға ақпаратты енгізер алдында негізгі ЭҚЖЖ мен КМЖ өзгерістері туралы барлық жиналған ақпарат талданады және СБТ АЖ-ға негізгі ЭҚЖЖ мен КМЖ нақты өзгерістерін көрсететін ақпарат жүктеледі.
72. Аумақтық бөлімшелердің тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогта жүргізілген өзгерістерді бақылайды және талдайды және СБТ АЖ-ға өзгерістерді енгізуді растайды не қабылдамайды.
73. Негізгі ЭҚЖЖ мен КМЖ жаңа ағымдағы мәндерін қайта есептеу аяқталғаннан кейін сынақ каталогтарын алу үшін қаңтар айындағы кесінділер қалыптастырылады. Сынақ каталогтары сараптама үшін аумақтық бөлімшелердің салалық басқармаларына беріледі.
74. Сынақ каталогтарын сараптағаннан кейін қажет болған жағдайда атрибуттардың ағымдағы мәндерін түзету және кесінділерді қайта қалыптастыру жүргізіледі. Бұл жағдайда алдымен қаңтар айындағы алдыңғы жүктелген деректер жойылады.
75. Қаңтар айының ішінде атрибуттардың ағымдағы мәндерін қайта есептеу кесіндіні қалыптастыру алдында бір немесе бірнеше рет жүргізіледі.
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
СБТ АЖ-да пайдаланылатын ахуалдық кодтар*
"0" - Жаңадан тіркелгендер (бастапқы тіркеу кезінде ахуалдық код СБТ АЖ-да екі жылға дейінгі мерзімге беріледі). Қызметті жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштермен (мысалы, өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі) бірінші статистикалық нысанды ұсынғаннан кейін немесе әкімшілік дереккөздерден қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат болған кезде осы ахуалдық код "1"-ге өзгертіледі. Егер бастапқы тіркеуден кейін 24 ай ішінде бірде-бір статистикалық нысан ұсынылмаса және бір мезгілде осы субъектілер әрекетсіз салық төлеушілердің тізбесінде болса, не әкімшілік көздерден де қызметті жүзеге асыру туралы ешқандай ақпарат болмаса, ахуалдық код = "4"қойылады.
"1" - Белсенді. Осы ахуалдық код қызметті жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштермен (мысалы, өндірілген өнімнің, өткізілген тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі) бірінші статистикалық нысанды тапсырғаннан кейін немесе әкімшілік көздерден қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат болған кезде беріледі. Одан әрі ахуалдық кодты қою күні өзектілендірілуі мүмкін немесе статистика органдарына келіп түсетін ақпаратқа байланысты ахуалдық кодтың өзгеруі мүмкін.
"2" - Қызметін уақытша тоқтатқандар. Субъектілер қызметін уақытша тоқтатқан (Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларына сәйкес) немесе қызметтің жоқ екені туралы хабарлама ұсынған жағдайда беріледі.
"3" - Таратылғандар немесе есептен шығарылғандар. Ресми таратылған жағдайда әкімшілік дереккөздердің ақпараты негізінде беріледі.

"4" - Нет информации или бездействующий. Присваивается в случае, если по субъектам в течение 24 месяцев не было представлено ни одной статистической формы и одновременно данные субъекты находятся в перечне бездействующих налогоплательщиков, либо из административных источников нет никакой информации об осуществлении деятельности.
"6" - Приостановившее деятельность. Присваивается, в случае если субъект приостановил деятельность и информация о приостановлении опубликована на интернет-ресурсе КГД МФ РК (при возобновлении деятельности ситуационный код изменяется на "1").
"9" - В процессе ликвидации. Присваивается на основании информации, полученной от респондента или других административных источников (решение суда или данные КГД МФ РК).
Примечание*- зарегистрированные – включает все ситуационные коды кроме "3"
действующие – ситуационные коды "0", "1" и "2"
Приложение 2
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Таблица заказов на каталоги
Индекс статистической формы
Периодичность (г, п/г, кв, м, е)
Тип единиц
Признак индивидуального каталога*
Классификационные признаки учетных единиц1
Правовые
Статистические
ОКЭД (основной)
ОКЭД (вторичный)
КРП
ЮЛ, ФЛ, Стр.под. ЮЛ, ФЛ.ин.ЮЛ, ИП, ИПС, Стр.под.ИП (ИПС)
ПП, МЕ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Классификационные признаки учетных единиц1
Дата среза ИС СБР (17.ММ.2020-17.ММ.2021)
Дата формирования каталогов (01.ММ.2020-01.01.2021)
Дата формирования выборочной совокупности*
Дополнительные сведения
КСЭ
КОПФ
КФС
КПОП
Допускается дозапись, в том числе единиц с АКТ "3" (1-да, 0-нет)
Тип местности (1-городская местность, 2-сельская местность)
10
11
12
13
14
15
16
17

"4" - Ақпарат жоқ немесе әрекетсіз. Егер субъектілер бойынша 24 ай ішінде бірде-бір статистикалық нысан ұсынылмаған және бір мезгілде осы субъектілер әрекетсіз салық төлеушілердің тізбесінде болған не әкімшілік көздерден қызметті жүзеге асыру туралы ешқандай ақпарат болмаған жағдайда беріледі.
"6" - Қызметін уақытша тоқтатқандар. Субъект қызметін уақытша тоқтатқан және тоқтата тұру туралы ақпарат ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында жарияланған жағдайда беріледі (қызметті қайта бастаған кезде ахуалдық код "1"-ге өзгертіледі).
"9" - Таратылу үдерісінде. Респонденттен немесе басқа әкімшілік көздерден алынған ақпарат (сот шешімі немесе ҚР ҚМ МКК деректері) негізінде беріледі.
Ескертпе * - тіркелгендер - "3" - тен басқа барлық ахуалдық кодтарды қамтиды қолданыстағы – "0", "1" және "2" ахуалдық кодтар
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Каталогтарға тапсырыстар кестесі
Статистикалық нысан индексі
Кезеңділігі (ж, ж/ж, т, а, бж)
Бірліктер типі
Жеке каталогтың белгісі
Есепті бірліктердің сыныптамалық белгілері1
Құқықтық
Статистикалық
ЭҚЖЖ (негізгі)
ЭҚЖЖ (қосалқы)
КМС
ЗТ, ФЛ, ЗТ құр бөл, ШЕ ЗТ Фил, ДК, БДК, ДК (БДК) Құр бөл, ЖТ
КО, ЖБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Есепті бірліктердің сыныптамалық белгілері1
СБТ АЖ кесінді күні (17.АА. 2021-17.АА. 2022)
Каталогтарды қалыптастыру күні (01.АА. 2021-01.01. 2022)
Іріктемелі жиынтықты қалыптастыру күні*
Қосымша шарттар
ЭСЖ
ҰҚНЖ
МНЖ
КӨКЖ
Жазба қосуға жол беріледі, соның ішінде БЕЛ "3" бірліктерді де (1-иә, 0-жоқ)
Жергілікті жердің типі (1-қалалық жер, 2-ауылдық жер)
10
11
12
13
14
15
16
17

* - При проведении выборочного обследования в графе проставляется: цифра "1" - если обследование проводится выборочным методом; цифра "2" - если обследование проводится по определенному списку; цифра "3" - если каталог предназначен для ИС "Обработка".
Сокращения в таблице:
ИПС – субъект индивидуального предпринимательства в форме совместного предпринимательства;
АКТ – Ситуационный код;
ИП – субъект индивидуального предпринимательства в форме личного предпринимательства;
Стр.под.ИП (ИПС) – структурное подразделение субъектов индивидуального предпринимательства в форме личного (совместного) предпринимательства;
МЕ – статистическая единица "Местная единица";
ЮЛ – юридическое лицо;
Стр.под.ЮЛ – структурное подразделение юридического лица;
ПП – статистическая единица "Предприятие";
ФЛ – филиал;
ФЛ ин.ЮЛ – филиал иностранного юридического лица.
Приложение 3
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Структура индивидуального каталога
№ п/п
Наименование атрибутов
Характеристика атрибутов
1
BIN_IIN
Бизнес-идентификационный номер юридического лица / индивидуальный идентификационный номер
2
NAME
Для юридического лица – краткое наименование, для индивидуального предпринимателя - фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3
STATKOD
Код статистической единицы
4
TIP_PRAV
Тип правовой единицы
5
TIP_STAT
Тип статистической единицы
6
OKED
Код основного вида экономической деятельности
7
OKEDS
Коды вторичных видов экономической деятельности, разделенных запятыми
8
KRP
Классификатор размерности юридических лиц, филиалов и представительств, а также субъектов индивидуального предпринимательства по численности работников
9
AKT
Ситуационный код
10
DAT_AKT
Дата актуализации ситуационного кода
11
IST_AKT
Источник актуализации ситуационного кода
12
TE
Код территории
13
K
Тип местности
14
SEK
Код сектора экономики
15
KOPF
Код организационно-правовой формы
16
SKFS
Код формы и вида собственности
17
DAT_VKL
Дата включения в каталог
18
PRO
Признак включения единиц в выборку
19
TF
Время, затраченное на заполнение отчета
20
KPOP
Код классификатора предприятий по объему производства
22
DOHOD
Доход по объему производства
23
CHIS_S
Списочная численность
24
SUB_BIZN
Принадлежность к субъекту бизнеса
Приложение 4
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Форма
Заявка
Для включения (удаления) в список индивидуального каталога по форме
____________________________
индекс / период
по номеру каталога, согласно ТЗК _______________
TE
БИН/ИИН
Наименование
____________________________________________________________
(наименование структурного подразделения, должность)
________________ ____________ ______________________
(подпись) (дата) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________
(наименование структурного подразделения, должность)
________________ ____________ ______________________
(подпись) (дата) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Перечень отраслевых каталогов ИС СБР
№ п/п
Наименование отрасли
Коды ОКЭД
1
Статистика предприятий

* - Іріктемелі зерттеу жүргізу кезінде бағанада: "1" цифры - егер зерттеу іріктемелі әдіспен жүргізілсе; "2" цифры - егер зерттеу белгілі тізіммен жүргізілсе; "3" цифры - егер каталог "Өңдеу" АЖ-ға арналған болса қойылады.
Кестедегі қысқартулар:
БДК - Бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлік субъектісі;
БЕЛ – Ахуалдық код;
ДК - Жеке кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлік субъектісі;
ДК (БДҚ) құр. бөл. - Жеке (бірлескен) кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлік субъектілерінің құрылымдық бөлімшелері;
ЖБ - "Жергілікті бірлік" статистикалық бірлігі;
ЗТ - заңды тұлға;
ЗТ құр. бөл. - заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі;
КО - "Кәсіпорын" статистикалық бірлігі;
ФЛ – филиал;
ШЕ ЗТ Фил. - шет елдік заңды тұлғаның филиалы.
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Жеке каталогтың құрылымы
р/с №
Атрибуттар атауы
Атрибуттар сипаттамасы
1
BIN_IIN
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
2
NAME
Заңды тұлға үшін – қысқаша атауы, дара кәсіпкер үшін – тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
3
STATKOD
Статистикалық бірліктің коды
4
TIP_PRAV
Құқықтық бірліктің типі
5
TIP_STAT
Статистикалық бірліктің типі
6
OKED
Негізгі экономикалық қызмет түрінің коды
7
OKEDS
Үтірлермен бөлінген қосалқы экономикалық қызмет түрлерінің коды
8
KRP
Қызметкерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілерінің өлшемділігі жіктеуіші
9
AKT
Ахуалдық код
10
DAT_AKT
Ахуалдық кодты өзектілендіру күні
11
IST_AKT
Ахуалдық кодты өзектілендіру көзі
12
TE
Аумақ коды
13
K
Жергілікті жер типі
14
SEK
Экономика секторының коды
15
KOPF
Ұйымдық-құқықтық нысанның коды
16
SKFS
Меншік нысаны мен түрінің коды
17
DAT_VKL
Каталогқа қосу күні
18
PRO
Бірліктерді іріктемеге қосу белгісі
19
TF
Есепті толтыруға жұмсалған уақыт
20
KPOP
Кәсіпорындардың өндіріс көлемі бойынша жіктеуіш коды
22
DOHOD
Өндіріс көлемі бойынша табысы
23
CHIS_S
Тізімдік саны
24
SUB_BIZN
Бизнес субъектісіне тиістілігі
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
4-қосымша
Нысан
Өтінім
___________________ нысаны бойынша жеке каталог тізіміне қосу (жою) үшін индекс / кезең
КТК-ға сәйкес каталог нөмірі бойынша _______________
TE
БСН/ЖСН
Атауы
_________________________________________________________ (құрылымдық бөлімше атауы, лауазымы)
________________ ____________ ______________________ (қолы) (күні) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _________________________________________________________ (құрылымдық бөлімше атауы, лауазымы)
________________ ____________ ______________________ (қолы) (күні) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
5-қосымша
СБТ АЖ салалық каталогтар тізбесі
р/с №
Саланың атауы
ЭҚЖЖ кодтары
1
Кәсіпорындар статистикасы

86-88
Приложение 6
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Перечень атрибутов доступных для корректировки в отраслевом каталоге
№ п/п
Перечень атрибутов
1
Сведения о ситуационном коде
Ситуационный код
Дата актуализации ситуационного кода
2
Сведения об адресе
Код КАТО фактический
Почтовый индекс фактический
Тип улицы
Наименование улицы
№ дома
№ квартиры
РКА
№ телефона
e-mail
Не структурированный фактический адрес
3
Сведения о численности
Списочная численность
Фактическая численность
Списочная численность (без филиалов)
Фактическая численность (без филиалов)
4
Сведения об ОКЭД
Основной ОКЭД
Вторичные ОКЭДы
Приложение 7
к Методике по ведению и
актуализации информационной
системы Статистический
бизнес-регистр
Форма
Заявка
На изменение классификационных атрибутов по следующим единицам
БИН / ИИН
Статистический код
Наименование
Наименование изменяемого атрибута
Код существующий
Код предлагаемый
Руководитель ________________________________________________________
(наименование структурного подразделения)
________________ ____________ ________________________________________
(подпись) (дата) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласовано:
Заинтересованные
отраслевые управления_________________________________________________
(наименование)
________________ ____________ _______________________________________
(подпись) (дата) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (ответственный за ведение регистров)
________________ ____________ ______________________________________
(подпись) (дата) фамилия, имя, отчество (при его наличии)

86-88
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
6-қосымша
Салалық каталогта түзету үшін қолжетімді атрибуттар тізбесі
р/с №
Атрибуттар тізбесі
1
Ахуалдық код туралы мәліметтер
Ахуалдық код
Ахуалдық кодты өзектілендіру күні
2
Мекенжайы туралы мәліметтер
ӘАОЖ нақты коды
Нақты пошта индексі
Көше типі
Көше атауы
Үйдің №
Пәтердің №
МТК
Телефон №
e-mail
Құрылымдалмаған нақты мекенжай
3
Саны туралы мәліметтер
Тізімдік саны
Нақты саны
Тізімдік саны (филиалсыз)
Нақты саны (филиалсыз)
4
ЭҚЖЖ туралы мәліметтер
Негізгі ЭҚЖЖ
Қосалқы ЭҚЖЖ
Статистикалық бизнес-тіркелім
ақпараттық жүйесін жүргізу
және өзектілендіру
жөніндегі әдістемеге
7-қосымша
Нысан
Келесі бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгертуге Өтінім
БСН / ЖСН
Статистикалық код
Атауы
Өзгертілетін атрибут атауы
Қолданыстағы код
Ұсынылатын код
Басшы___________________________________________________ (құрылымдық бөлімше атауы) ________________ ____________ ______________________ (қолы) (күні) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Келісілді: Мүдделі салалық басқармалар___________________________ (атауы) ________________ ____________ ______________________ (қолы) (күні) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Басқарма басшысы (тіркелімдерді жүргізуге жауапты) ________________ ____________ ______________________ (қолы) (күні) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)