О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2022 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2022 года № 26610. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14624) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации статьи 118 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
ведомство – ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов;
инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – это вложения бюджетных средств в государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ – это финансовая отчетность администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений, представленная как финансовая отчетность единой организации;
консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета – это финансовая отчетность ведомства и администраторов республиканских бюджетных программ, представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии со статьей 120-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс);

"Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 19 қаңтардағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 қаңтарда № 26610 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14624 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 118-бабына сәйкес және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларында:
орыс тілінде көрсетілген бұйрықтың тақырыбының мәтіні өзгермейді, қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидалары";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі – бұл бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынған қаржылық есептілігі;
бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган – бюджетті атқару, бухгалтерлiк есепті, бюджеттік есепті және республикалық бюджеттiң атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орган;
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, бюджетті атқару, бухгалтерлiк есепті, бюджеттік есепті және жергілікті бюджеттiң атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті уәкілетті органдар (бұдан әрі – бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган);
ведомство – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджетті атқару және жергілікті бюджеттердің атқарылуына қызмет көрсету саласындағы функцияларды жүзеге асыратын ведомствосы;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар – бұл мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға, оның ішінде құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғаларға салынатын бюджет қаражатының салымдары;

консолидированная финансовая отчетность об исполнении областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы – это консолидированная финансовая отчетность областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии со статьей 120-2 Бюджетного кодекса;
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета – местные уполномоченные органы, финансируемые из местного бюджета, осуществляющие функции в сфере исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета (далее – уполномоченный орган по исполнению местного бюджета);
уполномоченный орган по исполнению бюджета – орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета;
элиминирование – исключение равных сумм по взаимным операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, или между государственными учреждениями подведомственными одному администратору бюджетных программ, между администраторами бюджетных программ, между администратором бюджетных программ и уполномоченным органом, ведущим бухгалтерский учет поступлений бюджета, также операций между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов.
Целью составления консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местного бюджетов является обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией о финансовом положении, результатах финансовой деятельности и изменениях финансового положения республиканского и местного бюджетов.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством информационной системы (далее – ИС) уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют полугодовую и годовую консолидированную финансовую отчетность ведомству, в установленные ведомством сроки. Срок годовой консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ устанавливается не позднее 8 февраля года, следующего за отчетным.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде посредством ИС в полном объеме форм.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік – бұл Бюджет кодексінің 120-2-бабына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік;
республикалық бюджетті атқару жөніндегі шоғырландырылған қаржылық есептілік – бұл Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 120-1 бабына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған ведомствоның және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігі;
элиминирлеу – бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері арасындағы немесе бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджет кірістерінің есебін жүргізетін уәкілетті орган арасында, өзара операциялар бойынша тең соманы, сондай-ақ жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы операцияларды алып тастау.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мақсаты мүдделі адамдарды қаржылық қызметтің нәтижелері мен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаржылық жағдайының өзгерістері, қаржылық жағдайы туралы толық және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдары нысандарының толық көлемінде электрондық түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы ұсынады. Есептің берілген күні оны АЖ арқылы тапсырған күн болып есептеледі.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ведомствода белгіленген мерзімдерде ведомствоға жартыжылдық және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігінің мерзімі есепті жылдан кейінгі жылдың 8 ақпанынан кешіктірілмей белгіленеді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi қағаз тасығышта беттерi нөмiрленiп және мазмұны көрсетiлiп, кiтапша түрiнде және нысандардың толық көлемінде электрондық түрде АЖ арқылы ұсынады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. В раскрытиях к консолидированной финансовой отчетности отражается следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011 и 110 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям (кроме финансовых инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора) на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 5 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора, доля участия государства в уставном капитале), отдельно по контролируемым и другим субъектам;
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;
информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению и перечисленных в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов согласно таблице 21 формы КФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 и 113 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
представляет сверку дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".

"31. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 010-жолы):
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 1-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы ақша қаражатының қалдығы туралы деректер.
"Қысқа және ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 011 және 110-жолдары):
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5- нысанының 2 және 5-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) және өзгерістері бойынша деректер;
квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне салынған ұзақ мерзімді инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы мен тұрғылықты жерлері, жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу үлесі) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша жеке ақпарат;
қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құны бойынша) кейіннен бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берілген қарыздардың құнсыздануының объективті және кейіпкер белгілерінің болуы;
есепті күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердің сипаты мен мөлшерлері;
"Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 21-кестесіне сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша кірістердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодына аударылған және бюджетке аударылған сома туралы ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1- нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы дебиторлық берешекті салыстыруды, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістерді талдау ұсынылады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерін көрсете отырып, күмәнді дебиторлық берешек бойынша есептен шығарылған үмітсіз борыштардың сомалары;
трансферттер мен субсидиялар бойынша берешек ақпарат туралы;
"Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешекті салыстыруды ұсынады.

По статье "Запасы" (строка 020 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 4 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 6, 7 и 9 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью с амортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
В случае отражения долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки, основание для ее проведения;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
Информация по активам, переданным в доверительное управление и по видам доходов и расходов от доверительного управления.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений согласно таблице 23 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".

"Қорлар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 020-жолы):
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 4-кестесіне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасын ұсынады;
қорларды бағалау әдістері;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөніндегі есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептері;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтіру себептері мен сомалары;
ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1 -нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 114, 116 және 118-жолдары):
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 6, 7 және 9-кестелеріне сәйкес түсімді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасын ұсыну қажет;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап құрылған резерв бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
толығымен амортизацияланған, бірақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзімді активтерді жалдаудың түрлері, мерзімі, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзімді активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетілген жағдайда:
қайта бағалау жүргізілген күні мен оны өткізу үшін негіздеме туралы;
тәуелсіз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзімді активтер объектісінің әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Сенімгерлік басқаруға берілген активтер бойынша және сенімгерлік басқарудан түскен кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша ақпарат.
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 23-кестесіне сәйкес "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектілердің шығындары мен оған күрделі салымдар бойынша ақпарат ұсынылады.

По статье "Биологические активы" (строка 117 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 8 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Нематериальные активы" (строка 118 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс").
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по обязательствам по договорам государственно-частного партнерства;
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 10 и 11 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов;
информация о кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
информация по векселям, в том числе о суммах начисленного вознаграждения по процентам к оплате.

"Биологиялық активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердің әрбір тобына сипаттама берілсін;
биологиялық активтердің әрбір тобының әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпарат;
іс жүзіндегі шығындар бойынша бағалау жағдайында түсімдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерістері түсіндірме жазбаның "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 8-кестесіне сәйкес көрсетілетін есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Материалдық емес активтер" бабы бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 118-жолы).
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 120-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Алынған немесе жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлері, шарттары және сомалары;
қаржылық міндеттемелердің жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құн бойынша) кейіннен бағалау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер жөніндегі ақпарат;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 10 және 11-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақыланатын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв жөнінде берешекті есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;
кредиторлық берешекті есептен шығару сомалары мен себептері;
активтерді жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
вексельдер бойынша, оның ішінде төлем пайыздары бойынша есептелген сыйақы сомалары туралы ақпарат;

По статье "Оценочные активы и оценочные обязательства" (строки 222 и 314 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных активов и условных обязательств.
По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статье "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;

"Бағалау активтері мен бағалау міндеттемелері" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау міндеттемелері жөнінде ақпарат;
есепті кезең ішінде бағалау міндеттемелерінің пайдаланылған сомалары;
шартты активтер мен шартты міндеттемелердің қысқаша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 221-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 315-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 223-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 411-жолы) қайта бағалау құны бойынша бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау жөнінде резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кірістер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша ("Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" ШҚЕ-2-нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар жөнінде ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтерді басқарудан түсетін кірістер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтерді басқарудан түсетін өзге кірістер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кірістер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – олардың әділ құнының өзгеруінен алынған кірістер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзімді активтер туралы;

прочим доходам согласно таблице 12 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие расходы" представляется информация согласно таблице 14 КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах.
По статье "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" согласно таблице 13 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" представляется информация о суммах начисленных доходов от налоговых поступлений в бюджет, основных факторов, влияющих на поступления в бюджет, и прочая информация по доходам от налоговых поступлений.
По статье "Поступление трансфертов в бюджет" представляется информация о суммах начисленных доходов по полученным трансфертам в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Неналоговые поступления" представляется информация о суммах начисленных доходов по неналоговым поступлениям, поступившим в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 137 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов и перечисленных таможенных пошлин перед государствами-членами Евразийского экономического союза согласно таблице 15 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные/полученные долгосрочные активы/запасы" представляется информация о безвозмездно переданных/полученных долгосрочных активах/запасах согласно таблице 16 и 16-1 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам и активам по прочим активам по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация о наличии концессионных активов и прочих активов, полученных в рамках договоров государственно-частного партнерства по видам основных средств согласно таблице 17 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям" представляется информация:
по видам доходов и расходов по взаимным операциям администратора бюджетных программ, согласно таблице 18 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию;

"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 12-кестесіне сәйкес басқа кірістер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 14-кестесіне сәйкес ақпарат ұсынылады:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – активтерді түгендеу барысында айқындалған активтердің құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер жөнінде;
өтеусіз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.
"Бюджетке түсетін салықтық кірістер" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 13-кестесіне сәйкес бюджетке салық түсімдерінен есептелген кірістердің сомалары, бюджетке түсетін түсімдерге әсер ететін негізгі факторлар туралы ақпарат және салық түсімдерінен түсетін кірістер бойынша өзге де ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке трансферттердің түсуі" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге алынған трансферттер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Салықтық емес түсімдер" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге түскен салықтық емес түсімдер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" деген бап бойынша ("Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" ШҚЕ-2-нысанының 137-жолы) "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 15-кестесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер алдындағы бұрын есептелген кірістерді және аударылған кеден баждарын түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.
"Өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 16 және 16-1-кестесіне сәйкес өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы ақпарат ұсынылады.
"Концессиялық активтер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша басқа активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 17-кестесіне сәйкес негізгі құралдардың түрлері бойынша концессиялық активтердің және мемлекеттік-жекеменшік серіктестік шарттары шеңберінде алынған өзге де активтердің болуы туралы ақпарат ұсынылады.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша мынадай:
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 18-кестесіне сәйкес элиминирленген операцияларды анықтау мақсатында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өзара операциялары бойынша кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша;

по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по статье 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)", в целях переноса в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета.
По статье Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" представляется информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 19 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.
По статье "Обязательства по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация об обязательствах по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по нефинансовым и финансовым обязательствам (по компенсации инвестиционных и операционных затрат, вознаграждениям и прочим обязательствам), предусмотренным договором, согласно таблице 20 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Годовая консолидированная финансовая отчетность государственного бюджета формируется ведомством по формам согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, на основании консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и консолидированной финансовой отчетности по местным бюджетам.";
приложения 5, 7, 8, 9 и 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2022 года № 53
Приложение 5
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности за период,
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-5
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета___________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству ____________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных
органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета.

бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне көшіру мақсатында "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" ШҚЕ-3-нысанының 017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" бабы бойынша көрсетілген сыртқы қарыз есебіне ақша қаражатының түсімдері бойынша ақпарат ұсынылады.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар бойынша ақпарат" бабы бойынша 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджеттің кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 19-кестесіне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша бюджетке аударылған сомалар туралы ақпарат.
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" ШҚЕ-5-нысанының 20-кестесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде шартта көзделген қаржылық емес және қаржылық міндеттемелер бойынша міндеттемелер (инвестициялық және операциялық шығындарды өтеу бойынша, сыйақылар және өзге де міндеттемелер бойынша) туралы ақпарат ұсынылады.
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Мемлекеттік бюджеттің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгін ведомство осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік пен жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілік негізінде қалыптастырады.";
5, 7, 8, 9 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 19 қаңтардағы
№ 53 бұйрығына
1 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi
атқару жөнiндегi жергілікті
уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау
қағидаларына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
20___жылғы "___" ___________ аяқталатын кезеңге арналған шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
Индексі: ШҚЕ - 5 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік деректер нысаны: www.minfin.gov.kz интернет–ресурсында орналастырылған
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдары үшiн ведомство белгiлейдi;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.

1. Общие сведения: положение администраторов бюджетных
программ/уполномоченных органов:
________________________________________________________________
количество подведомственных учреждений: __________________________
количество администраторов бюджетных программ: ___________________
количество уполномоченных органов: _______________________________
используемые нормативные правовые акты: __________________________
2. Раскрытия к финансовой отчетности.
Краткосрочные активы
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Таблица 1. Денежные средства и их эквиваленты
(строки 010 КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс")
Показатели
Код строки
Сальдо на начало года
Сальдо на конец отчетного периода
1
2
3
4
Денежные средства в кассе (1010)

1. Жалпы мәлiметтер.
бағдарламалар әкімшілері/уәкілетті органдардың қағидасы: _______
ведомстволық бағынысты мекемелер саны _________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері саны _______________________
уәкілетті органдар саны _______________________________________
пайдаланатын нормативтік құқықтық актілер _____________________
2. Қаржылық есептiлiкке ашылған мәлiметтер.
Қысқа мерзімді активтер
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
1-кесте. Ақшалай қаражат және олардың баламалары ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 010-жолы)
Көрсеткіштер
Жол коды
Жыл басындағы сальдо
Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо
1
2
3
4
Кассадағы ақша қаражаты (1010)

010
Поступило всего, в том числе
020
от операционной деятельности
021
от инвестиционной деятельности
022
х
х
х
х
Выбыло всего, в том числе
030
от операционной деятельности
031
от инвестиционной деятельности
032
Остаток на конец отчетного периода
040
Примечание: *денежные средства, поступившие не из республиканского (соответствующего местного) бюджета
Руководитель или лицо, замещающее его
_______ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
__________ ______________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пунктах 30 и 31 настоящих Правил.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2022 года № 53
Приложение 7
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ
и уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный бухгалтерский баланс
отчетный период на "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-7
Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
www.minfin.gov.kz
Кем представляется: уполномоченными органами по исполнению
соответствующего бюджета ________________________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу
по исполнению бюджета/ Правительство _____________________________
Срок представления:
уполномоченными органами по исполнению бюджета представляются в сроки,
установленные соответствующим органом по исполнению бюджета
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
№ примечания
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
5
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

010
Барлығы келіп түсті, оның ішінде
020
операциялық қызметтен
021
инвестициялық қызметтен
022
х
х
х
х
Барлығы шықты, оның ішінде
030
операциялық қызметтен
031
инвестициялық қызметтен
032
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
040
Ескертпе: * республикалық (тиісті жергілікті) бюджеттен алынбаған ақша қаражаты
Басшы немесе оның орнындағы адам _____ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшеге
басшылық ететін адам _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мөр орны ____ жылғы "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 30 және 31-тармағына сәйкес
нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 19 қаңтардағы
№ 53 бұйрығына 2 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi
атқару жөнiндегi жергілікті
уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
20___жылғы "___" ___________ есепті кезең Жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Индексі: ШҚЕ - 7 нысаны Кезеңділігі: жылдық
Әкімшілік деректер нысаны: www.minfin.gov.kz интернет–ресурсында орналастырылған
Кім ұсынады: ________________ тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады: __________бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті
органға/Үкіметке
Ұсыну мерзімі: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде
бюджетті атқару жөніндегі тиісті органдар ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
№ Ескерту
Жол коды
Есепті кезеңнің басында
Есепті кезеңнің аяғында
1
2
3
4
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары
1

311
Прочие долгосрочные обязательства
312
Итого долгосрочных обязательств
400
V. Чистые активы/капитал
22
Резервы
410
Накопленный финансовый результат
411
Итого чистые активы/капитал
500
БАЛАНС
Руководитель ведомства/уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицо,
замещающее его ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения или лицо, замещающее его
__________________________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2022 года № 53
Приложение 8
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ
и уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности за период,
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-8 Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
www.minfin.gov.kz
Кем представляется: уполномоченными органами по исполнению соответствующего
бюджета _______________________________________________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
бюджета/ Правительство _________________________________________________
Срок представления: уполномоченными органами по исполнению бюджета
представляются в сроки, установленные соответствующим органом по исполнению бюджета
Вид бюджета:
___________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
№ примечания
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
5
Доходы от необменных операций, в том числе:

311
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
312
Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны
400
V. Таза активтер/капитал
22
Резервтер
410
Жинақталған қаржылық нәтиже
411
Таза активтер/капитал жиыны
500
БАЛАНС
Ведомствоның/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның
орнындағы адам _______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оның орнындағы адам_______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 19 қаңтардағы
№ 53 бұйрығына 3 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi
атқару жөнiндегi жергілікті
уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
20___жылғы "___" ___________ аяқталатын кезең үшін қаржы қызметінің нәтижелері туралы жылдық шоғырландырылған есеп
Индексі: ШҚЕ - 8 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Әкімшілік деректер нысаны: www.minfin.gov.kz интернет–ресурсында орналастырылған
Кім ұсынады:
________________ тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады:
__________ бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/Үкіметке
Ұсыну мерзімі:
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде бюджетті атқару
жөніндегі тиісті органдар ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Ескерту №
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер, оның ішінде:

26.5
210
Курсовая разница
26.6
220
Прочие
27.7
230
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 – строки-200+/–210+/–220+/–230)
22
300
Руководитель ведомства/уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицо,
замещающее его __________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения или лицо, замещающее его
_________________________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2022 года № 53
Приложение 9
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ
и уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) за период заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-9
Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: уполномоченными органами по исполнению соответствующего бюджета _________________________________________________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
бюджета/ Правительство ___________________________________________________
Срок представления: уполномоченными органами по исполнению бюджета
представляются в сроки, установленные соответствующим органом по исполнению бюджета
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
№ примечания
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
5
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
27

26.5
210
Бағамдық айырма
26.6
220
Өзгелер
27.7
230
Есепті кезеңнің жиынтық қаржылық нәтижесі (100-жол – 200+/-210+/– 220+/–230-жолдар)
22
330
Ведомствоның/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның
орнындағы адам ____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оның орнындағы адам________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 19 қаңтардағы
№ 53 бұйрығына 4 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi
атқару жөнiндегi жергілікті
уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
20___жылғы "___" ___________ аяқталатын кезең үшін ақша қозғалысы туралы жылдық шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)
Индексі: ШҚЕ - 9 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Әкімшілік деректер нысаны: www.minfin.gov.kz интернет–ресурсында орналастырылған
Кім ұсынады:
________________ тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады:
__________ бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/Үкіметке
Ұсыну мерзімі:
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде бюджетті атқару
жөніндегі тиісті органдар ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
№ ескерту
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
5
І. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
27

Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 – строка 800)
30
900
Увеличение +/– уменьшение денежных средств (строка 300 +/– строка 600+/– строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
1
920
Денежные средства на конец периода
1
930
Руководитель ведомства/уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицо,
замещающее его ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения или лицо, замещающее его
__________________________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2022 года № 53
Приложение 10
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ
и уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала за период
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-10
Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: уполномоченными органами по исполнению соответствующего
бюджета _________________________________________________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
бюджета/ Правительство ___________________________________________________
Срок представления: уполномоченными органами по исполнению бюджета
представляются в сроки, установленные соответствующим органом по исполнению бюджета
Вид бюджета:
____________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
№ примечания
Код строки
Резервы
Накопленный финансовый результат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода
22

Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол – 800-жол)
30
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/– азаюы (300-жол +/– 600-жол +/– 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнің басындағы ақша қаражаты
1
920
Кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты
1
930
Ведомствоның/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның
орнындағы адам ___________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оның орнындағы адам________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 19 қаңтардағы
№ 53 бұйрығына 5 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi
атқару жөнiндегi жергілікті
уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
20___жылғы "___" ___________аяқталатын кезеңдегі таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы жылдық шоғырландырылған есеп
Индексі: ШҚЕ - 10 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Әкімшілік деректер нысаны: www.minfin.gov.kz интернет–ресурсында орналастырылған
Кім ұсынады:
________________ тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады:
__________ бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/Үкіметке
Ұсыну мерзімі:
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде бюджетті атқару
өніндегі тиісті органдар ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
№ ескерту
Жол коды
Резервтер
Жинақталға қаржылық нәтиже
Таза активтер дің / капитал дың барлығы
1
2
3
4
5
Есепті кезеңнің басындағы сальдо
22