О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве"
Приказ и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 января 2022 года № 8-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2022 года № 26664. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 227-нқ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.12.2022 № 227-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16073) следующие изменения:
подпункт 18) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"18) информация о текущих ценах – справочные издания подведомственных организаций уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, прайс-листы, коммерческие предложения производителей и (или) поставщиков;";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. В случае отсутствия цен на отдельные строительные материалы, изделия и конструкции с необходимыми техническими параметрами и характеристиками, принятыми в проекте, в сборниках сметных цен в текущем уровне, их стоимость следует определять в соответствии с утвержденными решениями заказчика по сметным ценам таких ресурсов. Сметная цена единицы измерения таких материальных ресурсов определяется с использованием информации о текущих ценах по наиболее экономичному варианту с учетом технических параметров и характеристик, принятых в проекте.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам материальных ресурсов предоставляются проектной организации в качестве исходных данных (в задании на проектирование либо в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела) и являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике материального ресурса не приводятся.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:

"Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 2022 жылғы 25 қаңтардағы № 8-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 қаңтарда № 26664 болып тіркелді. Күші жойылған - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 227-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 09.12.2022 № 227-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармақтың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) ағымдағы бағалар туралы ақпарат – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының анықтамалық басылымдары, өндірушілердің және (немесе) жеткізушілердің прайс-парақтары, коммерциялық ұсыныстары;";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалардың жинақтарында жобада қабылданған қажетті техникалық өлшемдермен және сипаттамалармен жекелеген құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған бағалардың болмауы жағдайында, олардың құнын осындай ресурстардың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдеріне сәйкес айқындау керек. Осындай материалдық ресурстардың өлшем бірлігінің сметалық бағасы жобада қабылданған техникалық өлшемдер мен сипаттамаларды ескере отырып, неғұрлым тиімді нұсқа бойынша ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, айқындалады.
Тапсырыс беруші бекіткен материалдық ресурстардың сметалық бағалары бойынша шешімдер жобалау ұйымына бастапқы деректер ретінде (жобалау тапсырмасында не сметалық бөлімді әзірлеу басталғанға дейін жобалау процессінде) ұсынылады және сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіз табылады сметалық құжаттамада материалдық ресурсты жеткізуші туралы мәліметтер келтірмейді.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"66. При отсутствии сметных цен в сборниках стоимость инженерного оборудования определяется на основе принятых и утвержденных решений заказчика по сметным ценам такого оборудования. Сметная цена такого инженерного оборудования определяется с использованием информации о текущих ценах по наиболее экономичному варианту с учетом технических параметров, качественных и эксплуатационных характеристик оборудования, принятых в проекте.
Утвержденные решения заказчика по сметным ценам инженерного оборудования, соответствующего по типу и марке проектным решениям, предоставляются проектной организации в качестве исходных данных (в задании на проектирование либо в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела) и являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике инженерного оборудования не приводятся.";
дополнить пунктом 67-1 в следующего содержания :
"67-1. При определении сметных цен оборудования, мебели и инвентаря, принятых в проекте и не учтенных сборниками сметных цен в текущем уровне, допускается использовать информацию о текущих ценах.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам оборудования, мебели и инвентаря являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщиках (производителях) не приводятся.";
дополнить пунктом 69-1 в следующего содержания :
"69-1. Информация о текущих ценах на материальные ресурсы, оборудование, мебель и инвентарь, не учтенные сборниками сметных цен в текущем уровне, должна содержать сведения об условиях поставок в терминах ИНКОТЕРМС (вид "франко"). Если такие условия не указаны, то считается, что цена дана полностью с учетом доставки таких материальных ресурсов, оборудования, мебели и инвентаря до объекта строительства. В этом случае транспортные расходы согласно пунктам 63 и 68 дополнительно не учитываются.
Информация о текущих ценах должна быть получена в период, не превышающий шесть месяцев до даты предоставления проекта (проектно-сметной документации) в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.";
в нормативных документах по ценообразованию в строительстве, утвержденных указанным приказом:
пункт 9.1 таблицы "Прочие работы и затраты, включаемые в Сметный расчет стоимости строительства" приложения 1 к Нормативному документу по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан изложить в следующей редакции:
"
9.1
Дополнительные затраты при производстве строительно-монтажных (ремонтно-строительных) работ, связанные с климатическими условиями температурной зоны стройки

"66. Жинақтарда сметалық бағалардың болмауы кезінде инженерлік жабдықтың құны осындай жабдықтың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің қабылданған және бекітілген шешімдері негізінде айқындалады. Осындай инженерлік жабдықтың сметалық бағасы жобада қабылданған жабдықтың техникалық өлшемдер, сапалы және пайдалану сипаттамаларды ескере отырып, неғұрлым тиімді нұсқа бойынша ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, айқындалады.
Жобалық шешімдердің типі мен маркасы бойынша сәйкес келетін инженерлік жабдықтың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдерін жобалау ұйымы шығыс деректері ретінде жобалау ұйымына ұсынады (жобалауға арналған тапсырмада немесе сметалық бөлімді әзірлеудің басталуына дейін жобалау процессінде) және сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіздеме болып табылады.
Сметалық құжаттамада инженерлік жабдықты жеткізуші туралы мәліметтер келтірілмейді.";
мынадай мазмұндағы 67-1-тармақпен толықтырылсын:
"67-1. Жобада қабылданған және ағымдағы деңгейде сметалық бағалардың жинақтарымен ескерілмеген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағасын айқындау кезінде ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалануға рұқсат етіледі.
Жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағалары бойынша тапсырыс бекітуші бекіткен шешімдер сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіздеме болып табылады.
Сметалық құжаттамада жеткізушілер (өндірушілер) туралы мәліметтер келтірілмейді.";
мынадай мазмұндағы 69-1-тармақпен толықтырылсын:
"69-1. Ағымдағы деңгейде сметалық бағалардың жинақтарымен ескерілмеген материалдық ресурстарға, жабдыққа, жиһазға және мүкәммалға арналған ағымдағы бағалар туралы ақпарат ИНКОТЕРМС ("франко" түрі) терминдерінде жеткізудің талаптары туралы мәліметтен тұруы тиіс. Егер, осындай талаптар көрсетілмесе, онда, баға құрылыс объектісіне дейін осындай материалдық ресурстарды, жабдықты, жиһазды және мүкәммалды жеткізуді ескере отырып, толық берілді деп саналады. Көрсетілген жағдайда 63 және 68-тармақтарға сәйкес көлік шығыстары ескерілмейді.
Ағымдағы бағалар туралы ақпарат кешенді ведомстводан тыс сараптаманы жүргізу үшін сараптама ұйымына жобаны (жобалау-сметалық құжаттамасын) ұсыну күніне дейін алты айдан аспайтын мерзімде алынуы тиіс.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарда:
Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа 1-қосымшаның "құрылыс құнының сметалық есебіне енгізілетін өзге де жұмыстар мен шығындар" деген кестенің 9.1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.1
Құрылыстың температуралық аймағының климаттық жағдайларына байланысты құрылыс-монтаждау (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар

Определяются в соответствии с общими положениями по применению элементных сметных норм на строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы (учитываются в графах 4 и 7).
;".
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета
по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Качаков

Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерге сәйкес айқындалады (4 және 7-бағандарда ескеріледі).
;".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұлымдық
даму министрлігі Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитеті төрағасының міндетін атқарушы
Б. Қашақов