Об утверждении Правил обеспечения кандидата в космонавты, космонавта ежегодными профилактическими осмотрами, медицинским и санаторно-курортным лечением
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 80/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2022 года № 27038.
В соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения кандидата в космонавты, космонавта ежегодными профилактическими осмотрами, медицинским и санаторно-курортным лечением.
2. Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Управление Делами Президента
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 5 марта 2022 года № 80/НҚ
Правила обеспечения кандидата в космонавты, космонавта ежегодными профилактическими осмотрами, медицинскими санаторно-курортным лечением
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения кандидата в космонавты, космонавта ежегодными профилактическими осмотрами, медицинским и санаторно-курортным лечением (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности" и определяют порядок обеспечения кандидата в космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей (супруг, супруга) ежегодными профилактическими осмотрами, медицинским и санаторно-курортным лечением при условии их постоянного проживания на территории Республики Казахстан.

Ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің жыл сайынғы профилактикалық тексерілуін, медициналық және санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 80/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 наурызда № 27038 болып тіркелді
"Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің жыл сайынғы профилактикалық тексерілуін, медициналық және санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2022 жылғы 5 наурыздағы
№ 80/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің жыл сайынғы профилактикалық тексерілуін, медициналық және санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің жыл сайынғы профилактикалық тексерілуін, медициналық және санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің және оның бірге тұратын отбасы мүшелерін (жұбайы, зайыбы) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрған жағдайда профилактикалық тексерілуін, медициналық және санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) кандидат в космонавты Республики Казахстан (далее – кандидат в космонавты) – гражданин Республики Казахстан, прошедший предварительный отбор и направленный на подготовку для получения квалификации космонавта;
2) космонавт Республики Казахстан (далее – космонавт) – гражданин Республики Казахстан, прошедший подготовку, получивший документы о присвоении квалификации космонавта (космонавта-испытателя, космонавта-исследователя, инструктора-космонавта) и статуса космонавта;
Глава 2. Порядок обеспечения ежегодными профилактическими осмотрами кандидата в космонавты, космонавта
3. Ежегодный профилактический осмотр кандидатов в космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей (супруг, супруга) осуществляется в соответствии с перечнем, утвержденным Управлением Делами Президента Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Перечень) согласно пункту 1 статьи 142 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).
4. Уполномоченный орган в области космической деятельности (далее – Уполномоченный орган) ежегодно формирует перечень лиц, подлежащих к обеспечению профилактическими осмотрами.
5. Уполномоченный орган ежегодно до 31 декабря направляет перечень лиц, подлежащих к обеспечению профилактическими осмотрами, в Управление Делами Президента Республики Казахстан, уполномоченный и (или) территориальный орган в области здравоохранения по месту их жительства.
6. Ежегодно, не позднее 15 января, Уполномоченный орган направляет уведомление кандидатам в космонавты, космонавту и совместно проживающему члену их семьи (супруг, супруга) о необходимости прохождения ежегодного профилактического осмотра в медицинских организациях.
Глава 3. Порядок обеспечения медицинским лечением кандидата в космонавты, космонавта
7. Медицинское обеспечение кандидатов в космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей (супруг, супруга) осуществляется:
1) в соответствии с Перечнем;
2) в других медицинских организациях в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения по месту их жительства.
8. Военно-медицинское (медицинское) обеспечение кандидатов в космонавты, космонавтов и совместно проживающих членов их семей осуществляется согласно статей 139 Кодекса.
9. При возникновении необходимости перевода кандидата в космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей в медицинские организации, перевод осуществляется в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи, утвержденными согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының ғарышкерлігіне кандидат (бұдан әрi – ғарышкерлікке кандидат) – алдын ала iрiктеуден өткен және ғарышкер бiлiктiлiгiн алу үшiн даярлыққа жiберiлген Қазақстан Республикасының азаматы;
2) Қазақстан Республикасының ғарышкерi (бұдан әрi – ғарышкер) – даярлықтан өткен, ғарышкер (сынаушы ғарышкер, зерттеушi ғарышкер, нұсқаушы ғарышкер) бiлiктiлiгiнің және ғарышкер мәртебесiнің берілгені туралы құжаттар алған Қазақстан Республикасының азаматы;
2-тарау. Ғарышкерлікке кандидатты, ғарышкерді жыл сайынғы профилактикалық тексерілулермен қамтамасыз ету тәртібі
3. Ғарышкерлікке кандидаттардың, ғарышкердің және оның бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайы, зайыбы) жыл сайынғы профилактикалық тексерілуі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 142-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы бекіткен тізбеге (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) жыл сайын профилактикалық қарап-тексерумен қамтамасыз етілуге жататын адамдардың тізбесін қалыптастырады.
5. Уәкілетті орган жыл сайын 31 желтоқсанға дейін профилактикалық қарап-тексерумен қамтамасыз етілуге жататын адамдардың тізбесін Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасына, олардың тұрғылықты жері бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті және (немесе) аумақтық органға жібереді.
6. Жыл сайын 15 қаңтардан кешіктірмей Уәкілетті орган ғарышкерге және оның бірге тұратын отбасы мүшесіне (жұбайы, зайыбы) ғарышкерге жыл сайынғы профилактикалық тексерілуден өту мүмкіндігі туралы хабарлама жібереді.
3-тарау. Ғарышкерлікке кандидатты, ғарышкерді медициналық емдеумен қамтамасыз ету тәртібі
7. Ғарышкерлікке кандидаттарды, ғарышкерлерді және бірге тұратын отбасы мүшелерін (жұбайы, зайыбы) медициналық қамтамасыз ету:
1) Тізбеге сәйкес;
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы басқа да медициналық ұйымдарда олардың тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады.
8. Ғарышкерлікке кандидаттарды, ғарышкерлерді және олардың бірге тұратын отбасы мүшелерін әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету Кодекстің 139-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Ғарышкерлікке кандидатты, ғарышкерді және олардың бірге тұратын отбасы мүшелерін медицина ұйымдарына ауыстыру қажеттілігі туындаған кезде, ауыстыру Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес бекітілген Медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 4. Порядок обеспечения санаторно-курортным лечением кандидата в космонавты, космонавта
10. Санаторно-курортное лечение кандидатов в космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей (супруг, супруга) осуществляется:
1) в соответствии с Перечнем;
2) в других санаторно-курортных организациях по месту их жительства в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения и трудовым законодательством Республики Казахстан.
11. Медицинская реабилитация кандидатов космонавты, космонавта и совместно проживающих членов их семей осуществляется в соответствии с Правилами оказания медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21381).

4-тарау. Ғарышкерлікке кандидаттың, ғарышкердің санаторийлік-курорттық емделуін қамтамасыз ету тәртібі
10. Ғарышкерлікке кандидаттарды, ғарышкерлерді және бірге тұратын отбасы мүшелерін (жұбайы, зайыбы) санаторийлік-курорттық емдеу:
1) Тізбеге сәйкес жүзеге асырылады;
2) Тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы басқа да санаторийлік-курорттық ұйымдарда көрсетіледі.
11. Ғарышкерлікке кандидат, ғарышкер және олардың бірге тұратын отбасы мүшелері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) бекітілген Медициналық оңалту көрсету қағидаларына сәйкес медициналық оңалтуға жіберіледі.