О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровых документов и признании утратившим силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 18 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2022 года № 27073
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам внедрения цифровых документов (далее – Перечень).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 18 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18297).
3. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.

Цифрлық құжаттарды енгізу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 18 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 19 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 наурызда № 27073 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 4), 5) және 10) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының цифрлық құжаттарды енгізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 18 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18297 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Ж.Т. Қажымұратов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп (А.С. Касенов) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого и шестнадцатого пункта 1, абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего и двадцать четвертого пункта 2, а также пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления.
Председатель Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
Г. Пирматов
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением
от 28 февраля 2022 года № 19
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам внедрения цифровых документов
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 70 "Об утверждении Правил продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16922) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке) и определяют порядок продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Платежи по операциям, связанным с продажей и выкупом инвестиционных и (или) коллекционных монет юридическими лицами на сумму, установленную в пункте 9 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах), осуществляется в безналичной форме.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының он үшінші, он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтарын, 2-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтарын, сондай-ақ 3-тармағын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
Төрағасы
Г. Пирматов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ 19 Қаулысымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының цифрлық құжаттарды енгізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 70 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16922 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу тәртібін айқындайды.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғалардың инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Төлемдер туралы заң) 25-бабының 9-тармағында белгіленген сомаға сатуына және сатып алуына байланысты операциялар бойынша төлемдер қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.

10. В случае продажи и выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, филиал Национального Банка и (или) Центр Национального Банка осуществляют идентификацию физических, юридических лиц (их представителей), приобретающих или сдающих для выкупа инвестиционные и (или) коллекционные монеты, а также их проверку в соответствии с требованием подпункта 1-1) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
11. При выкупе инвестиционных и (или) коллекционных монет, а также при их продаже на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, физические, юридические лица (их представители):
1) заполняют заявления на продажу или выкуп инвестиционных и (или) коллекционных монет по формам согласно приложениям 1, 2 к Правилам (далее – Заявление) в 2 (двух) экземплярах, один из которых остается в филиале Национального Банка или Центре Национального Банка, а другой передается физическим, юридическим лицам (их представителям);
2) предоставляют в филиал Национального Банка или Центр Национального Банка оригинал документа, подтверждающего полномочие на приобретение или сдачу инвестиционных и (или) коллекционных монет для выкупа и (или) продажи (далее – документ, подтверждающий полномочие) от имени физического или юридического лица.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Идентификация физических, юридических лиц (их представителей) осуществляется путем сверки сведений, указанных в Заявлении и документе, подтверждающем полномочие (при представлении), с данными документов, удостоверяющих личность, либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) их личность, полученными посредством сервиса цифровых документов.
Также проводится визуальное сличение фотографии, размещенной на документе, удостоверяющем личность, либо в данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность, полученных посредством сервиса цифровых документов, с личностью предъявителя.
Требования, предусмотренные пунктами 10 и 11 Правил, не распространяются на банки второго уровня, Национальный оператор почты и организации, осуществляющие операции по инкассации банкнот, монет и ценностей.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Монетой, имеющей признаки подделки, признается монета, воспроизводящая внешний вид подлинной монеты, изготовленной из металла, не соответствующего содержанию драгоценного металла и пробе, определенных решениями органа Национального Банка, принимаемыми в соответствии с частью третьей статьи 15 Закона о Национальном Банке.
Монеты, имеющие признаки подделки, выявленные по результатам экспертизы, не возвращаются физическим, юридическим лицам (их представителям), сдавшим их для выкупа, и передаются филиалом Национального Банка и (или) Центром Национального Банка в правоохранительные органы. Сумма выкупа монет, имеющих признаки подделки, не рассчитывается и не выплачивается.";

10. Инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталар 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомаға сатылған және сатып алынған жағдайда Ұлттық Банктің филиалы және (немесе) Ұлттық Банктің Орталығы инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алатын немесе сатып алу үшін тапсыратын жеке, заңды тұлғаларды (олардың өкілдерін) сәйкестендіруді, сондай-ақ "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 18-бабының 2-тармағы 1-1) тармақшасының талабына сәйкес оларды тексеруді жүзеге асырады.
11. Инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомаға сатып алған, сондай-ақ оларды сатқан кезде жеке, заңды тұлғалар (олардың өкілдері):
1) Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатуға немесе сатып алуға арналған өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) 2 (екі) данада толтырады, оның біреуі Ұлттық Банктің филиалында немесе Ұлттық Банктің Орталығында қалады, ал екіншісі жеке, заңды тұлғаларға (олардың өкілдеріне) беріледі;
2) Ұлттық Банктің филиалына немесе Ұлттық Банктің Орталығына жеке немесе заңды тұлғаның атынан сатып алу және (немесе) сату үшін инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алуға немесе тапсыруға өкілеттігін растайтын құжаттың (бұдан әрі – өкілеттікті растайтын құжат) түпнұсқасын ұсынады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жеке, заңды тұлғаларды (олардың өкілдерін) сәйкестендіру Өтініште және өкілеттікті растайтын құжатта (ұсынылған кезде) көрсетілген мәліметтерді жеке басты куәландыратын құжаттардың деректерімен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, олардың жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен салыстырып тексеру арқылы жүзеге асырылады.
Сонымен қатар жеке басты куәландыратын құжатта не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, жеке басты растайтын (сәйкестендіретін) деректерде орналастырылған фотосуретті ұсынушының жеке басымен көзбен шолып салыстыру жүргізіледі.
Қағидалардың 10 және 11-тармақтарында көзделген талаптар екінші деңгейдегі банктерге, Ұлттық пошта операторына және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылмайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қолдан жасалу белгісі бар монета ретінде бағалы металдың Ұлттық Банк органының Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабының үшінші бөлігіне сәйкес қабылданған шешімдерінде айқындалған құрамы мен сынамасына сәйкес келмейтін түпнұсқа монетаның сыртқы түрін көрсететін монета танылады.
Сараптаманың нәтижелері бойынша анықталған қолдан жасалған белгілері бар монеталар оларды сатып алуға тапсырған жеке, заңды тұлғаларға (олардың өкілдеріне) қайтарылмайды және Ұлттық Банктің филиалы және (немесе) Ұлттық Банктің Орталығы оларды құқық қорғау органдарына береді. Қолдан жасалған белгілері бар монеталардың сатып алу сомасы есептелмейді және төленбейді.";

приложения 1, 2 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему Перечню некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам внедрения цифровых документов (далее – Перечень);
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 "Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) и определяют порядок осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты (далее – банк) и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

1, 2-қосымшалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының цифрлық құжаттарды енгізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1, 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында (бұдан әрі – банк) және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда (бұдан әрі – инкассаторлық ұйымдар) кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Кассовые операции по приему и выдаче наличных денег банк осуществляет после принятия мер по надлежащей проверке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Кассовый работник банка осуществляет следующие действия:
1) проводит визуальную идентификацию клиента, вносящего наличные деньги, с документом, удостоверяющим его личность, либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) личность клиента, полученными посредством сервиса цифровых документов;
2) принимает банкноты с полистным пересчетом, монеты с пересчетом по кружкам с проверкой на подлинность и платежность наличных денег в соответствии с пунктами 56 и 57 Правил;
3) проверяет наличие подписи клиента, при наличии подписи операционного работника, сверяет их с имеющимися образцами подписей;
4) сверяет соответствие суммы, указанной в приходном кассовом документе, с общей суммой фактически принятых наличных денег;
5) подписывает все экземпляры приходного кассового документа, проставляет штамп кассового работника банка на всех экземплярах приходного кассового документа;
6) выдает клиенту документ, подтверждающий проведение кассовой операции по приему наличных денег.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Кассовый работник банка осуществляет следующие действия:
1) проводит визуальную идентификацию клиента по данным документа, удостоверяющего личность, либо данным, подтверждающим (идентифицирующим) личность клиента, полученным посредством сервиса цифровых документов;
2) проверяет наличие подписи клиента, при наличии подписи операционного работника, сверяет их с имеющимися образцами подписей;
3) подготавливает сумму наличных денег, подлежащую выдаче;
4) пересчитывает подготовленные к выдаче наличные деньги в присутствии клиента, выдает клиенту наличные деньги;
5) подписывает все экземпляры расходного кассового документа и проставляет штамп кассового работника банка на всех экземплярах расходного кассового документа;
6) выдает клиенту документ, подтверждающий проведение кассовой операции по выдаче наличных денег.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Руководитель или дежурный инкассатор подразделения инкассации банка, инкассаторской организации ведут журнал для учета выданных и полученных документов и средств при осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 3 к Правилам.";

"7. Банк қолма-қол ақшаны қабылдау және беру бойынша кассалық операцияларды "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тиісті тексеру жөніндегі шараларды қабылдағаннан кейін жүзеге асырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Банктің касса қызметкері мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) қолма-қол ақшаны енгізетін клиентті оның жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен көзбен шолып сәйкестендіруді жүргізеді;
2) парақтап қайта саналған банкноттарды, бір-бірлеп қайта саналған монеталарды Қағидалардың 56 және 57-тармақтарына сәйкес қолма-қол ақшаның түпнұсқалығын және төлемділігін тексере отырып қабылдайды;
3) клиенттің қолының болуын тексереді, операциялық қызметкердің қолы болған жағдайда, оны қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;
4) кассалық кіріс құжатында көрсетілген соманың нақты қабылданған қолма-қол ақшаның жалпы сомасына сәйкес келуін салыстырып тексереді;
5) кассалық кіріс құжатының барлық данасына қол қояды, кассалық кіріс құжатының барлық данасына банктің касса қызметкерінің мөртабанын қояды;
6) клиентке қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша кассалық операцияның жүргізілгенін растайтын құжатты береді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Банктің касса қызметкері мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) клиентті жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер бойынша көзбен шолып сәйкестендіруді жүргізеді;
2) клиенттің қолының болуын тексереді, операциялық қызметкердің қолы болған жағдайда, оны қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;
3) берілуге тиіс қолма-қол ақша сомасын дайындайды;
4) беруге дайындалған қолма-қол ақшаны клиенттің қатысуымен қайта санайды, қолма-қол ақшаны клиентке береді;
5) кассалық шығыс құжатының барлық данасына қол қояды және банктің касса қызметкерінің мөртабанын кассалық шығыс құжатының барлық данасына қояды;
6) клиентке қолма-қол ақша беру бойынша кассалық операцияның жүргізілгенін растайтын құжатты береді.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассатор Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде берілген және алынған құжаттар мен қаражатты есепке алуға арналған журналды жүргізеді.";

приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299) следующие изменения:
в Правилах ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Ответственный исполнитель бухгалтерии филиала:
1) при выдаче банкнот и монет уполномоченному представителю юридического лица, имеющего банковский счет (банковские счета) в подразделении, ответственном за вспомогательный учет:
принимает чек;
сверяет указанную в чеке сумму с данными сводной ведомости;
проверяет правильность заполнения чека;
проверяет соответствие подписи уполномоченного представителя на чеке с имеющимися образцами подписей;
проверяет соответствие сведений о лице, указанном в чеке, с данными документа, удостоверяющего его личность либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) его личность, полученными посредством сервиса цифровых документов;
подписывает чек;
выдает уполномоченному представителю контрольную марку от чека для предъявления в кассу;
передает чек и сводную ведомость контролеру бухгалтерии филиала;
2) при выдаче банкнот и монет уполномоченному представителю юридического лица, государственного учреждения, имеющего банковский счет (банковские счета) в филиале Национального Банка, Центре Национального Банка и (или) в подразделении, ответственном за вспомогательный учет:
принимает чек;
проверяет правильность заполнения чека;
проверяет соответствие подписи уполномоченного представителя на чеке с имеющимися образцами подписей, оттиска печати государственного учреждения;
проверяет соответствие сведений, указанных в чеке, с данными документа, удостоверяющего личность уполномоченного представителя либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) его личность, полученными посредством сервиса цифровых документов;
подписывает чек;
выдает уполномоченному представителю контрольную марку от чека для предъявления в кассу;
передает чек контролеру бухгалтерии филиала.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

4-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21299 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу тәртібін айқындайды.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Филиал бухгалтериясының жауапты орындаушысы:
1) қосалқы есепке алуға жауапты бөлімшеде банк шоты (банк шоттары) бар заңды тұлғаның уәкілетті өкіліне банкноттар мен монеталарды беру кезінде:
чек қабылдайды;
чекте көрсетілген соманы жиынтық ведомостың деректерімен салыстырып тексереді;
чектің дұрыс толтырылуын тексереді;
чектегі уәкілетті өкіл қолының қолда бар қол қою үлгілеріне сәйкестігін тексереді;
чекте көрсетілген тұлға туралы мәліметтердің оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерімен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, оның жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен сәйкес келуін тексереді;
чекке қол қояды;
уәкілетті өкілге кассаға ұсыну үшін чектің бақылау маркасын береді;
чекті және жиынтық ведомості филиал бухгалтериясының бақылаушысына өткізеді;
2) Ұлттық Банктің филиалында, Ұлттық Банктің Орталығында және (немесе) қосалқы есепке алуға жауапты бөлімшеде банк шоты (банк шоттары) бар заңды тұлғаның, мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкіліне банкноттар мен монеталарды беру кезінде:
чекті қабылдайды;
чектің дұрыс толтырылуын тексереді;
чектегі уәкілетті өкіл қолының қолда бар қол қою үлгілеріне, мемлекеттің мекеменің мөр бедерінің сәйкестігін тексереді;
чекте көрсетілген мәліметтердің уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың деректерімен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, оның жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен сәйкес келуін тексереді;
чекке қол қояды;
уәкілетті өкілге кассаға ұсыну үшін чектің бақылау маркасын береді;
чекті филиал бухгалтериясының бақылаушысына өткізеді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"46. Кассовый работник расходной кассы при получении чека:
1) проверяет наличие и соответствие подписей ответственного исполнителя и контролера бухгалтерии филиала с имеющимися образцами подписей;
2) проверяет суммы, указанные в чеке цифрами и прописью, на их идентичность;
3) приглашает уполномоченного представителя по номеру чека и уточняет у него получаемую сумму;
4) проверяет наличие на чеке подписи уполномоченного представителя и осуществляет сверку сведений, содержащихся в чеке, с данными документа, удостоверяющего его личность, либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) его личность, полученными посредством сервиса цифровых документов;
5) подготавливает сумму банкнот и монет, подлежащую выдаче;
6) проверяет соответствие номера контрольной марки чека, предъявляемой в кассу, с указанным в чеке номером и приклеивает контрольную марку к чеку;
7) повторно пересчитывает подготовленные к выдаче банкноты и монеты в присутствии уполномоченного представителя;
8) выдает уполномоченному представителю банкноты, монеты и чек для проставления подписи о получении банкнот и монет;
9) подписывает чек.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Для получения платежных банкнот и монет в обмен на ранее принятые филиалом Национального Банка, Центром Национального Банка сомнительные банкноты и монеты физическое лицо (его уполномоченный представитель), уполномоченный представитель юридического лица, государственного учреждения представляет в филиал Национального Банка, Центр Национального Банка квитанцию о приеме банкнот и монет по форме согласно приложению 14 к Правилам, заявление-опись банкнот и монет, передаваемых на экспертизу, по форме согласно приложению 13 к Правилам, и документ, удостоверяющий его личность либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) его личность, полученные посредством сервиса цифровых документов, а также доверенность на уполномоченного представителя.
В случае утери квитанции о приеме на экспертизу банкнот и монет и (или) заявления-описи банкнот и монет, выдача платежных банкнот и монет осуществляется физическому лицу (его уполномоченному представителю), уполномоченному представителю юридического лица, государственного учреждения на основании заявления о выдаче банкнот и монет, документа, удостоверяющего личность, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность, полученных посредством сервиса цифровых документов, а также доверенности на уполномоченного представителя.".
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам внедрения
цифровых документов
Приложение 1
к Правилам продажи и выкупа
Национальным Банком
Республики Казахстан
банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Форма
Заявление физического лица на продажу или выкуп инвестиционных и (или) коллекционных монет
город _____ "___" ________ 20___ года
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо его представителя
по доверенности)
настоящим подтверждаю, что совершаю сделку от своего имени (от имени доверителя)
и за свой счет (за счет доверителя) и прошу
__________________________________________________________________________
(наименование филиала или Центра Национального Банка)
__________________________________________________________________________
по данным, указанным в таблице 1 (осуществить продажу или принять монету
(монеты) на выкуп) настоящего заявления, а также даю согласие:

"46. Шығыс кассаның касса қызметкері чекті алған кезде:
1) филиал бухгалтериясының жауапты орындаушысының және бақылаушысының қойылған қолдарының болуын және қолда бар қол қою үлгілеріне сәйкес келуін тексереді;
2) чектегі цифрлармен және жазумен көрсетілген сомалардың сәйкестігін тексереді;
3) уәкілетті өкілді чектің нөмірі бойынша шақырады және одан алынатын соманы нақтылайды;
4) чекте уәкілетті өкілдің қойылған қолы болуын және чектегі мәліметтердің оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерімен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, оның жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен сәйкес келуін тексереді;
5) берілуге тиіс банкноттар мен монеталар сомасын дайындайды;
6) чектің кассаға ұсынылатын бақылау маркасы нөмірінің чекте көрсетілген нөмірге сәйкес келуін тексереді және бақылау маркасын чекке желімдейді;
7) беруге дайындалған банкноттар мен монеталарды уәкілетті өкілдің қатысуымен қайта санайды;
8) уәкілетті өкілге банкноттарды, монеталарды және банкноттар мен монеталарды алғаны туралы қол қою үшін чекті береді;
9) чекке қол қояды.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Ұлттық Банктің филиалы, Ұлттық Банктің Орталығы бұрын қабылдаған күмәнді банкноттар мен монеталарға айырбастауға төлем банкноттарын және монеталарын алу үшін жеке тұлға (оның уәкілетті өкілі), заңды тұлғаның, мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілі Ұлттық Банктің филиалына, Ұлттық Банктің Орталығына Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды және монеталарды қабылдау туралы түбіртекті, Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамаға берілетін банкноттар мен монеталардың тізімдеме-өтінішін және оның жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, оның жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректерді, сондай-ақ уәкілетті өкілге берілген сенімхатты ұсынады.
Банкноттар мен монеталарды сараптамаға қабылдау туралы түбіртек және (немесе) банкноттар мен монеталардың тізімдеме-өтініші жоғалған жағдайда, төлем банкноттары мен монеталары жеке тұлғаға (оның уәкілетті өкіліне), заңды тұлғаның, мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкіліне банкноттар мен монеталарды беру туралы өтініш, жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер, сондай-ақ уәкілетті өкілге берілген сенімхат негізінде беріледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
цифрлық құжаттарды енгізу
мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары
мен монеталарын сату және
сатып алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатуға немесе сатып алуға арналған өтініші
_____қаласы                                                     20___ жылғы "___" ________
Мен,_____________________________________________________________,
(жеке тұлғаның не оның сенімхат бойынша өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
осымен өз атымнан (сенімгердің атынан) және өз есебімнен (сенімгердің есебінен) мәміле
жасайтынымды растаймын және
__________________________________________________________________________
(Ұлттық Банк филиалының немесе Орталығының атауы)
осы өтініштің 1-кестесінде көрсетілген деректер бойынша ____________________
(монетаны (монеталарды) сатуды немесе сатып алуға қабылдауды жүзеге асыруды)
сұраймын, сондай-ақ:

1) на проведение экспертизы разрушающим методом;
2) сбор, обработку и распространение моих персональных данных (персональных
данных доверителя) в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите";
3) на получение денег в безналичной форме и (или) на перевод денег на счет,
указанный в таблице 2 настоящего заявления, если выплата суммы за стоимость веса
химически чистого драгоценного металла в монете превысит 10 000 000
(десять миллионов) тенге, за вычетом суммы комиссии за перевод денег.
таблица 1
Наименование монеты
Вид монеты (инвестиционная или коллекционная)
Номинал в тенге (цифрами и прописью)
Количество, штук (цифрами и прописью)
Вид металла, указанный на монете
Вес в граммах (унциях), указанный на монете
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Всего
х
х
х
таблица 2
Требуемые сведения
о физическом лице, осуществляющем сделку
о представителе физического лица по доверенности
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата и место рождения
3
Гражданство
4
Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии)
5
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия
6
Адрес места жительства. Указывается адрес места регистрации или места пребывания (государство, область, район, населенный пункт (город, поселок, село), наименование улицы, проспекта, микрорайона, номер дома, номер квартиры (при их наличии))
7
Номер контактного телефона
8
Адрес электронной почты (при его наличии)
9
Номер счета, полное наименование банка
х
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (его представителя)
_________________________________________ ______________ (подпись)
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам внедрения
цифровых документов
Приложение 2
к Правилам продажи и выкупа
Национальным Банком
Республики Казахстан
банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Форма
Заявление юридического лица на продажу или выкуп инвестиционных и (или) коллекционных монет
город ______________ "___" ___________ 20___ года
_____________________________ в лице _________________________________,
(наименование юридического лица) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
представителя юридического лица) действующего (действующей) на основании
_____________________________________________________________________,
просит _______________________________________________________________
(наименование филиала или Центра Национального Банка)
______________________________________________________________________
по данным, указанным в таблице 1 (осуществить продажу или принять монету
(монеты) на выкуп) настоящего заявления, и дает согласие:

1) бұзу әдісімен сараптама жүргізуге;
2) менің дербес деректерімді (сенімгердің дербес деректерін) "Дербес деректер және оларды
қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жинауға, өңдеуге және таратуға;
3) егер монетада химиялық таза бағалы металл салмағының құны үшін төлеу сомасы ақша
аудару үшін комиссия сомасын шегере отырып 10000000 (он миллион) теңгеден асқан
жағдайда, ақшаны қолма-қол ақшасыз нысанда алуға және ақшаны осы өтініштің
2-кестесінде көрсетілген шотқа аударуға өз келісімімді беремін.
1-кесте
Монетаның атауы
Монетаның түрі (инвестициялық немесе коллекциялық)
Номиналы теңгемен (цифрмен және жазумен)
Саны, дана (цифрмен және жазумен)
Монетада көрсетілген металдың түрі
Монетада граммен (унциямен) көрсетілген салмағы
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Барлығы
х
х
х
2-кесте
Талап етілетін мәліметтер
мәміле жасайтын жеке тұлға туралы
жеке тұлғаның сенімхат бойынша өкілі
туралы
1
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2
Туған күні мен жері
3
Азаматтығы
4
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса)
5
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (ол бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі
6
Тұрғылықты жерінің мекенжайы. Тіркелген жерінің немесе келген жерінің мекенжайы (мемлекет, облыс, аудан, елді мекен (қала, кент, ауыл), көшенің, даңғылдың, шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі (олар бар болса)) көрсетіледі
7
Байланыс телефон нөмірі
8
Электрондық пошта мекенжайы (бар болса)
9
Шоттың нөмірі, банктің толық атауы
х
Жеке тұлғаның (оның өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________________________________ ______________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
цифрлық құжаттарды енгізу
мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен монеталарын
сату және сатып алу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Заңды тұлғаның инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатуға немесе сатып алуға арналған өтініші
_____қаласы                                                    20___ жылғы "___" ________
____________________________, ___________________________негізінде
(заңды тұлғаның атауы) (заңды тұлға өкілінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болса))
іс-қимыл жасайтын ____________________________________________ арқылы,
____________________________________________________________________
(Ұлттық Банк филиалының немесе Орталығының атауы)
осы өтініштің 1-кестесінде көрсетілген деректер бойынша
____________________________________________________________________
(монетаны (монеталарды) сатуды немесе сатып алуға қабылдауды жүзеге асыруды)
сұрайды, сондай-ақ:

1) на проведение экспертизы разрушающим методом;
2) сбор, обработку и распространение персональных данных представителя
юридического лица ________________________________ в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
таблица 1
Наименование монеты
Вид монеты (инвестиционная или коллекционная)
Номинал в тенге (цифрами и прописью)
Количество, штук (цифрами и прописью)
Вид металла, указанный на монете
Вес в граммах (унциях), указанный на монете
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Всего
х
х
х
таблица 2
Сведения о юридическом лице
1
Полное, сокращенное наименование (при его наличии),
организационно-правовая форма
2
Бизнес-идентификационный номер (при его наличии)
3
Дата выдачи справки о регистрации (перерегистрации)
юридического лица, наименование регистрирующего органа
4
Адрес местонахождения. Указывается юридический адрес
и фактический адрес (государство, область, район,
населенный пункт (город, поселок, село), наименование улицы, проспекта,
микрорайона, номер дома, номер квартиры, номер офиса (при наличии))
5
Номер контактного телефона
6
Адрес электронной почты (при наличии)
7
Номер счета, полное наименование банка
8
Данные об учредителях (участниках) (указывается наименование
учредителя (участника), если учредителем (участником) являются
физическое лицо или индивидуальный предприниматель, то указывается
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
таблица 3
Сведения о представителе юридического лица
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата и место рождения
3
Гражданство
4
Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии)
5
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии)
кем и когда выдан, срок действия
6
Адрес места жительства. Указывается адрес места регистрации или места
пребывания (государство, область, район, населенный пункт
(город, поселок, село), наименование улицы, проспекта, микрорайона,
номер дома, номер квартиры (при их наличии)
7
Номер контактного телефона
8
Адрес электронной почты (при его наличии)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя юридического лица
______________________________________ _________________ (подпись)
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам внедрения
цифровых документов
Приложение 4
к Правилам продажи и выкупа
Национальным Банком
Республики Казахстан
банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Форма
Заключение экспертизы инвестиционной и (или) коллекционной монеты из драгоценных металлов, принятой для выкупа № ______
город ________ "__" ________ 20___ года
_______________________________________________________________
(наименование филиала или Центра Национального Банка,
проводившего экспертизу инвестиционной и (или) коллекционной
монеты из драгоценного металла)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
или представителя юридического лица
Наименование юридического лица
Дата получения монеты
Дата проведения экспертизы
Характеристика монеты
Наименование монеты
Номинал (тенге)
Фактический вес монеты (грамм)
Целостность (да/нет)
Вес монеты (грамм)
Вид драгоценного металла
Проба основного драгоценного металла
Вес химически чистого драгоценного металла (грамм)
Заключение
Должность работника филиала Национального Банка
или Центра Национального Банка, осуществлявшего
экспертизу выкупаемой монеты
________________________ _____________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность работника филиала Национального Банка
или Центра Национального Банка, осуществлявшего
контроль за проведением экспертизы выкупаемой монеты
________________________ _____________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: в строках "Наименование монеты" и "Вес монеты", указываются наименование и вес инвестиционной и (или) коллекционной монеты соответствующие информации, определенной решениями органа Национального Банка, принимаемыми в соответствии с частью третьей статьи 15 Закона о Национальном Банке.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам внедрения
цифровых документов
Приложение 4
к Правилам осуществления
кассовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет
и ценностей в банках
второго уровня, филиалах
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
Национальном операторе почты
и юридических лицах,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Доверенность
Настоящая доверенность выдана ____________________________________________
(банк, осуществляющий инкассацию,
_________________________________________________________________________
банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) на получение от клиентов
опломбированных сумок с банкнотами, монетами и ценностями на территории
_________________________________________________________________________
(район, город, область) с обязательным предъявлением в каждом отдельном случае
удостоверения личности либо данных, подтверждающих (идентифицирующих)
личность инкассатора-сборщика, полученных посредством сервиса цифровых
документов, явочной карточки.
Подпись ___________________________________________________ удостоверяется.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Доверенность выдана сроком до "___" ____________ 20___ года
Руководитель банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей,
инкассаторской организации ____________________________________________.

1) бұзу әдісімен сараптама жүргізуге;
2) заңды тұлғаның өкілі ________________________________ дербес деректерін "Дербес
деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жинауға,
өңдеуге және таратуға келісімін береді.
1-кесте
Монетаның атауы
Монетаның түрі (инвестициялық немесе коллекциялық)
Номиналы теңгемен (цифрмен және жазумен)
Саны, дана (цифрмен және жазумен)
Монетада көрсетілген металдың түрі
Монетада граммен (унциямен) көрсетілген салмағы
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Барлығы
х
х
х
2-кесте
Заңды тұлға туралы мәліметтер
1
Толық, қысқарған атауы (ол бар болса), ұйымдық-құқықтық нысаны
2
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса)
3
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама берілген күні, тіркеуші органның атауы
4
Орналасқан жерінің мекенжайы. Заңды мекенжайы және нақты мекенжайы (мемлекет, облыс, аудан, елді мекен (қала, кент, ауыл), көшенің, даңғылдың, шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі, кеңсе нөмірі (бар болса)) көрсетіледі)
5
Байланыс телефон нөмірі
6
Электрондық пошта мекенжайы (бар болса)
7
Шоттың нөмірі, банктің толық атауы
8
Құрылтайшылар (қатысушылар) туралы деректер (құрылтайшының (қатысушының) атауы көрсетіледі, егер құрылтайшы (қатысушы) жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылса, онда тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіледі)
3-кесте
Заңды тұлғаның өкілі туралы мәліметтер
1
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2
Туған күні мен жері
3
Азаматтығы
4
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса)
5
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (ол бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі
6
Тұрғылықты жерінің мекенжайы. Тіркелген жерінің немесе келген жерінің мекенжайы (мемлекет, облыс, аудан, елді мекен (қала, кент, ауыл), көшенің, даңғылдың, шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі (олар бар болса)) көрсетіледі
7
Байланыс телефон нөмірі
8
Электрондық пошта мекенжайы (бар болса)
Заңды тұлға өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________ _________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
цифрлық құжаттарды енгізу
мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарын сату және
сатып алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ ______ сатып алу үшін қабылданған бағалы металдардан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сараптау қорытындысы
_____қаласы                                                    20___ жылғы "___" ________
_______________________________________________________________
(бағалы металдан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық
монеталарға сараптама жүргізген Ұлттық Банк /
филиалының немесе Орталығының атауы)
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Монетаны алу күні
Сараптама жүргізу күні
Монетаның сипаттамасы
Монетаның атауы
Номиналы (теңге)
Монетаның нақты салмағы (грамм)
Тұтастығы (иә/жоқ)
Монетаның салмағы (грамм)
Бағалы металдың түрі
Негізгі бағалы металдың сынамы
Химиялық таза бағалы металдың салмағы (грамм)
Қорытынды
Сатып алынатын монетаға сараптама
жүргізген Ұлттық Банктің филиалы
немесе Ұлттық Банктің Орталығы
қызметкерінің лауазымы ________________________ _____________ ___________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
Сатып алынатын монетаға сараптама
жүргізуге бақылау жасаған Ұлттық
Банктің филиалы немесе Ұлттық Банктің
Орталығы қызметкерінің лауазымы _____________________ _____________ ______________
(қолы) тегі, аты, әкесінің
аты (ол бар болса)
Ескертпе: "Монетаның атауы" және "Монетаның салмағы" жолдарында инвестициялық және (немесе) коллекциялық монетаның Ұлттық Банк органының Ұлттық Банкі туралы заңның 15-бабының үшінші бөлігіне сәйкес қабылданған шешімдерінде айқындалған ақпаратқа сәйкес келетін атауы және салмағы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
цифрлық құжаттарды енгізу
мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Екінші деңгейдегі банктерде,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктерінің
филиалдарында, Ұлттық пошта
операторында және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларда кассалық
операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сенімхат
Осы сенімхат ____________________________________________________
(банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды
____________________________________________________________________
инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы) клиенттерден
________________________________________________________
(аудан, қала, облыс)
аумағында әрбір жекелеген жағдайда жеке куәлігін не цифрлық құжаттар сервисі арқылы
алынған, жинақтаушы-инкассатордың жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректерді,
келу карточкасын міндетті түрде көрсете отырып, банкноттар, монеталар және құндылықтар
салынған пломбаланған сөмкелерді алуға берілді.
Қолы _________________________________________ куәландырылады.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы)
Сенімхат 20___ жылғы "___" ____________ дейінгі мерзімге берілді
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын
банктің, инкассаторлық ұйымның басшысы ______________________.