Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 марта 2022 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2022 года № 27179
В соответствии с пунктом 2 статьи 177 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 марта 2022 года № 74
Правила отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 177 Экологического кодекса (далее – Кодекс) Республики Казахстан и определяют порядок отнесения категорий государственных служащих Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных органов к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль.

Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 10 наурыздағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 наурызда № 27179 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 177-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 10 наурыздағы
№ 74
Бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 177-бабының 2-тармағына, сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования, а также его территориальные органы;
2) государственный экологический контроль - деятельность уполномоченного органа в пределах его компетенции, направленная на обеспечение соблюдения физическими и юридическими лицами требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
Глава 2. Порядок отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль
3. Назначение и освобождение от должности должностных лиц, осуществляющих государственный экологический контроль, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).
4. Назначение граждан на государственные должности и освобождение от государственных должностей государственных служащих осуществляются должностным лицом (органом), имеющим такое право в соответствии с должностными полномочиями, либо иным должностным лицом (органом), которому делегированы эти полномочия в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона.
5. Должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, являются государственные экологические инспектора Комитета и его территориальных органов.
6. Государственным экологическим контролем является деятельность уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, направленная на обеспечение соблюдения физическим и юридическими лицами требований экологического законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, указанным в пункте 8 настоящих Правил, определяется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
8. К должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль относятся:
1) главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан, являющийся заместителем председателя Комитета;
2) заместитель Главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан, являющийся руководителем управления государственного экологического контроля Комитета;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары;
2) мемлекеттік экологиялық бақылау – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы экология заңнамасының, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының талаптарын өз құзыреті шегінде сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызмет.
2-тарау. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органныңмемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды жатқызу тәртібі
3. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды қызметке тағайындау және қызметтен босату "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Азаматтарды мемлекеттік лауазымдарға тағайындауды және мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік лауазымдардан босатуды лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес осындай құқығы бар лауазымды адам (орган) не өзіне осындай өкілеттіктер берілген өзге де лауазымды адам (орган) жүзеге асырылады, осы өкілеттіктер Заңның 30-бабындағы 1-тармағына сәйкес.
5. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар, Комитеттің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылады,.
6. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның Қазақстан Республикасы экология заңнамасының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметі мемлекеттік экологиялық бақылау болып табылады.
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын осы қағидалардың 8-тармағында көрсетілген лауазымды адамдарға жатқызу тәртібін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
8. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға мыналар жатады:
1) Комитет төрағасының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы;
2) Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының басшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары;

3) старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
руководителем управления государственного метролого-аналитического контроля;
главными экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
главными экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля,
4) государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета;
5) главные государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являются заместителями руководителей территориальных органов Комитета;
6) старшие государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
руководителем отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
руководителем отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета;
7) государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
главными специалистами отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
главными специалистами отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
Приложение к приказу
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 марта 2022 года № 74
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7467).
2. Пункт 2 Приказа Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 октября 2012 года № 304-Ө "Об утверждении Перечня должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), Правил ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, и Образцов форменной одежды (без погон) и внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категории государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющий государственный экологический контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 8079).

3) Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының басшысы;
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының бас сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының бас сарапшылары;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары, болып табылатын:
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының сарапшылары;
5) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын Комитеттің аумақтық органдары басшыларының орынбасарлары;
6) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің басшылары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің басшылары;
7) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары;
Бұйрыққа қосымша
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 марта 2022 года
№ 74
Күші жойылған кейбір бұрықтардың тізбесі
1. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-Ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7467 болып тіркелген).
2. "Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын және нысанды киім (погонсыз) үлгілерін бекіту туралы" және "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 қазандағы № 304-Ө бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8079 болып тіркелген).

3. Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 16 января 2014 года № 7-Ө "О внесении изменения в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-П "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 9165).
4. Пункт 1 Перечня приказов Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 731 "Об утверждении Перечня экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 12927).
5. Подпункт 1) пункта 1 Приказа Министра энергетики Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 38 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13435).
6. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 72 "О внесении изменения в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14923).

3. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-Ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 16 қаңтардағы № 7-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9165 болып тіркелген).
4. "Экологиялық жағынан қауіпті шаруашылық және өзге қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 731 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін бұйрықтары тізбесінің 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12927 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 38 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13435 болып тіркелген).
6. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 72 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14923 болып тіркелген).