О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2022 года № 28597
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890) следующее изменение:
типовую форму плана развития субъектов рыбного хозяйства, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 июня 2022 года № 229
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года
№ 18-04/287
Типовая форма
План развития субъектов рыбного хозяйства
_____________________________________________ на 20 ___ - 20 ___ годы
(наименование субъекта рыбного хозяйства)
Наименование мероприятий
В том числе
по годам
Итого
Форма завершения
20__
20__
20__
При закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения промыслового рыболовства

"Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 маусымда № 28597 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
2022 жылғы 22 маусымдағы
№ 229 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 18-04/287 бұйрығына
2-қосымша
Үлгілік нысан
Балық шаруашылығы субьектілерін дамыту жоспары
_____________________________________________ 20 ___ - 20 ___ жж.
(балық шаруашылығы субьектілерінің атауы)
Іс-шаралар атауы
Оның ішінде жылдар бойынша
Жиыны
Аяқталу нысаны
20_
20_
20_
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін кәсіптік балық аулауды жүргізу үшін бекіту кезінде

1. Мероприятия по воспроизводству рыбных ресурсов и других водных животных*
1.1
Зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира**
(тысяч штук)
Договор купли-продажи, платежное поручение об оплате за рыбопосадочный материал, акты о зарыблении по видам
1.2
Проведение по рекомендации аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе:
1) выкос жесткой растительности (гектар);
2) проведение дноуглубительных работ (метров3);
3) спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
Отчет в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства о проделанной работе по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9203) с предоставлением подтверждающих документов (акты выполненных работ, платежное поручение об оплате)
1.3
Согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира проведение противозаморных мероприятий, в том числе бурение лунок в зимний период, прорубка майн (штук)
2. Мероприятия по техническому перевооружению добывающей и перерабатывающей базы
2.1
Объем переработанной рыбной продукции от выделенной квоты (за исключением водоемов местного значения)
(%)
Ветеринарный сертификат, договор купли-продажи на установленный объем
3. Мероприятия по регулированию рыболовства
3.1
Освоение выделенных квот изъятия рыб и других водных животных (100 %)
Платежное поручение об оплате за пользование животным миром
4. Мероприятия по охране рыбных ресурсов и
других водных животных и среды их обитания
4.1
Проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикации)
Статьи, эфирные справки
4.2
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
Акты выполненных работ
5. Научные работы
5.1
Проведение ежегодных исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование)
Договор с научными организациями, акты выполненных работ, платежное поручение об оплате
При закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
для ведения любительского (спортивного) рыболовства

1. Балық ресурстарының және басқа да су жануарларының өсімін молайту іс-шаралар*
1.1
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балық шабақтарын жіберу**
(мың дана)
Сатып алу-сату шарты, балық отырғызу материалы үшін ақы төленгені туралы төлем тапсырмасы, түрлері бойынша балық жіберу туралы актілері
1.2
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдары бойынша балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оның ішінде:
1) қатты өсімдіктерді шабу (гектар);
2) түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу (метр3);
3) бөлшектенген су айдындарынан балықтарды құтқару (дана)
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) нысан бойынша орындалған жұмыс туралы растаушы құжаттарды (орындалған жұмыстар актілері, төлем туралы тапсырма) ұсына отырып, Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына есеп беру
1.3
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар, оның ішінде қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, майналарды ою (дана)
2. Аулау және өңдеу базаларын техникалық қайта жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар
2.1
Бөлінген квотадан қайта өңделген балық өнімінің көлемі (жергілікті маңызы бар су айдындарын қоспағанда) (%)
Ветеринарлық сертификат, белгіленген көлемге сатып алу-сату шарты
3. Балық аулауды реттеу бойынша іс-шаралар
3.1
Балықтарды және басқа да су жануарларын алып коюға бөлінген квоталарды игеру (%)
Жануарлар дүниесін пайдалағаны үшін төлем тапсырмасы
4. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын және олардың мекендейтін ортасын қорғау жөніндегі іс-шаралар
4.1
Тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау (мақалалар, жарияланымдар саны)
Мақалалар, эфирлік анықтамалар
4.2
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін, және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана)
Орындалған жұмыстар актілері
5. Ғылыми жұмыстар
5.1
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының жай-күйіне жыл сайын зерттеу жүргізу
(биологиялық негіздеме)
Ғылыми ұйымдармен шарт, орындалған жұмыстар актілері, ақы төленгені туралы төлем тапсырмасы
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін әуесқойлық (спорттық) балық аулау жүргізу үшін бекіту кезінде

1. Мероприятия по воспроизводству рыбных ресурсов
и других водных животных*
1.1
Зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира**
(тысяч штук)
Договор купли-продажи, платежное поручение об оплате за рыбопосадочный материал, акты о зарыблении по видам
1.2
Проведение по рекомендации аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе:
1) выкос жесткой растительности (гектар);
2) спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
Отчет в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства о проделанной работе по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9203) с предоставлением подтверждающих документов (акты выполненных работ, платежное поручение об оплате)
1.3
Согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира проведение противозаморных мероприятий, в том числе бурение лунок в зимний период, прорубка майн (штук)
2. Мероприятия по охране рыбных ресурсов и
других водных животных и среды их обитания
2.1
Проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикации)
Статьи, эфирные справки
2.2
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
Акты выполненных работ
3. Рыбохозяйственные мероприятия
3.1
Наличие базы (лагеря) для приема и предоставления услуг гражданам, включая прокат инвентаря и выдачу путевок на любительское (спортивное) рыболовство (штук)
Договор, платежное поручение об оплате
4. Научные работы
4.1
Проведение ежегодных исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование);
Договор с научными организациями, акты выполненных работ, платежное поручение об оплате
При закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарного рыбоводного хозяйства
1
Ежегодное выращивание рыбы (тонн) ***:
- при переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) – в объеме, не ниже предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании;
- при закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков – в объеме, не ниже рекомендованных аккредитованной научной организацией
Документы подтверждающие приобретение рыбопосадочного материала и зарыбление водоема:
при наличии инкубационного цеха – копия подтверждающих документов на объект производства по искусственному воспроизводству рыбных ресурсов (сведения о собственнике (правообладателе) и справка о наличии недвижимого имущества для подтверждения наличия инкубационного цеха, рыбоводных прудов и (или) бассейнов);
при приобретении рыбопосадочного материала – договор купли-продажи, счета- фактуры;
справка о происхождении вылова.
При закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
для ведения садкового рыбоводного хозяйства
1
Ежегодное выращивание рыбы (тонн)***:
- в случае перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) – в объеме, не ниже предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании;
- в случае закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков – в объеме, не ниже рекомендованных аккредитованной научной организацией
Документы подтверждающие приобретение рыбопосадочного материала и зарыбление садков:
при наличии инкубационного цеха – копия подтверждающих документов на объект производства по искусственному воспроизводству рыбных ресурсов (сведения о собственнике (правообладателе) и справка о наличии недвижимого имущества для подтверждения наличия инкубационного цеха, рыбоводных прудов и (или) бассейнов);
при приобретении рыбопосадочного материала – договор купли-продажи, счета- фактуры;
справка о происхождении вылова.
При закреплении горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения промыслового рыболовства

1. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының өсімін молайту жөніндегі
іс-шаралар*
1.1
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балық шабақтарын жіберу **
Сатып алу-сату шарты, балық отырғызу материалы үшін ақы төленгені туралы төлем тапсырмасы, түрлері бойынша балық жіберу туралы актілері
1.2
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдары бойынша балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оның ішінде:
1) қатты өсімдіктерді шабу (гектар);
2) бөлшектенген су айдындарынан балықтарды құтқару (дана)
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) нысан бойынша орындалған жұмыс туралы растаушы құжаттарды (орындалған жұмыстар актілері, төлем туралы тапсырма) ұсына отырып, Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына есеп беру
1.3
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар, оның ішінде қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, майналарды ою (дана)
2. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын және олардың мекендейтін ортасын қорғау жөніндегі іс-шаралар
2.1
Тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау (мақалалар, жарияланымдар саны)
Мақалалар, эфирлік анықтамалар
2.3
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана)
Орындалған жұмыстар актілері
3. Балық шаруашылығы іс-шаралары
3.1
Әуесқойлық (спорттық) балық аулау құрал-саймандарын жалға беру және жолдама беруді қоса алғанда азаматтарды қабылдау және оларға қызметтер көрсетуге арналған базаның (лагердің) болуы
(дана)
Шарт, ақы төленгені туралы төлем тапсырмасы
4. Ғылыми жұмыстар
4.1
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының жай-күйіне жыл сайын зерттеу жүргізу
(биологиялық негіздеме)
Ғылыми ұйымдармен шарт, орындалған жұмыстар актілері, ақы төленгені туралы төлем тапсырмасы
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін бекіту кезінде
1
Жыл сайын балық өсіру (тонна)***:
– кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауысқан жағдайда – балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделгеннен төмен емес көлемде;
– балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп берген жағдайда – аккредиттелген ғылыми ұйым ұсынған көлемнен төмен емес.
Балық отырғызу материалын сатып алуды және су айдынын балықтандыруды растайтын құжаттар:
инкубациялық цех болған жағдайда – балық ресурстарын жасанды жолмен молайту жөніндегі өндіріс объектісіне растайтын құжаттардың көшірмесі (меншік иесі (құқық иеленуші) туралы мәліметтер және инкубациялық цехтың, балық өсіру тоғандарының және (немесе) бассейндердің болуын растау үшін жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы анықтама);
балық отырғызу материалын сатып алу кезінде – сатып алу-сату шарты, шот-фактуралар;
балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама.
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін бекіту кезінде
1
Жыл сайын балық өсіру (тонна)***:
– кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық шаруашылығын (акваөсіру) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырған жағдайда-балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделгеннен төмен емес көлемде;
– балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп берген жағдайда – аккредиттелген ғылыми ұйым ұсынған көлемнен төмен емес.
Балық отырғызу материалын сатып алуды және тор қоршаманы балықтандыруды растайтын құжаттар:
инкубациялық цех болған жағдайда – балық ресурстарын жасанды жолмен молайту жөніндегі өндіріс объектісіне растайтын құжаттардың көшірмесі (меншік иесі (құқық иеленуші) туралы мәліметтер және инкубациялық цехтың, балық өсіру тоғандарының және (немесе) бассейндердің болуын растау үшін жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы анықтама);
балық отырғызу материалын сатып алу кезінде – сатып алу-сату шарты, шот-фактуралар;
балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама.
Ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекіту кезінде

1. Мероприятия по техническому перевооружению добывающей и перерабатывающей базы
1.1
Объем переработанной продукции от выделенной квоты (%)
Ветеринарный сертификат, договор купли-продажи на установленный объем
2. Мероприятия по охране рыбных ресурсов и других водных животных и среды их обитания
2.1
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
Акты выполненных работ
3. Мероприятия, направленные на социально-экономическое развитие региона
3.1
Создание рабочих мест для граждан Республики Казахстан, проживающих в местных прибрежных районах (количество человек)
Трудовой договор
Примечание:
* – мероприятия по воспроизводству рыбных ресурсов проводятся согласно рекомендациям рыбохозяйственных научных организаций на всех водоемах, за исключением горько-соленых водоемов.
** – количество спасенной молоди рыб включаются в счет зарыбления при представлении актов выполненных работ с участием представителя межобластной бассейновой инспекции рыбного хозяйства.
*** – в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в ежегодные объемы выращивания рыбы могут вноситься изменения.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

1. Аулау және өңдеу базаларын техникалық қайта жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар
1.1
Бөлінген квотадан қайта өңделген өнім көлемі (%)
Ветеринарлық сертификат, белгіленген көлемге сатып алу-сату шарты
2. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын және олардың мекендейтін ортасын қорғау жөніндегі іс-шаралар
2.1
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана)
Орындалған жұмыстар актілері
3. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына бағытталған іс-шаралар
3.1
Жергілікті жағалау маңындағы аудандарда тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына жұмыс орындарын құру (адамдар саны)
Еңбек шарты
Ескертпе:
* – балық шаруашылығы ғылыми ұйымдарының ұсынымдарына сәйкес балық ресурстарының өсімін молайту бойынша іс-шаралар ащы-тұзды су айдындарынан басқа барлық су айдындарында жүргізіледі.
** – облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы өкілінің қатысуымен орындалған жұмыстар актілерін ұсынған кезде құтқарылған балық шабақтарының саны балықтандыру есебіне енгізіледі.
*** – бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, жыл сайынғы балық өсіру көлемдеріне өзгерістер енгізілуі мүмкін.
________________________________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)