О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 204. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2022 года № 28629
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24803) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества.";
Правила организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ә. Тамабек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 июня 2022 года № 204
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 октября 2021 года № 297
Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества

"Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 23 маусымдағы № 204 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 маусымда № 28629 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 23 маусымдағы
№ 204 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 15 қазандағы
№ 297 бұйрығымен
бекітілген
Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16-6) пункта 1 статьи 14 и пунктом 6 статьи 48 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс) и определяют порядок организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества (далее – веб-портал).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
2) кадастровая (оценочная) стоимость – расчетная стоимость земельного участка, применяемая при продаже государством земельного участка или права аренды на него, определяемая на основе базовых ставок платы за земельные участки, периодически уточняемых согласно официальной статистической информации об общем уровне инфляции и поправочным коэффициентам к ним;
3) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
4) организатор – единый оператор в сфере учета государственного имущества.
Глава 2. Порядок организации торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества
3. Выставление земельного участка на торги (аукционы) осуществляется двумя способами:
1) формирование и утверждение местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа (далее – продавец) перечня земельных участков, выставляемых на торги (аукционы);
2) поступление из геоинформационного сервиса (далее – геосервис) предложений о вынесении свободного земельного участка на торги (аукцион) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – предложение) от лиц, заинтересованных в получении земельных участков.
4. Подача предложения осуществляется в следующем порядке:
1) подача предложения в геосервисе;
2) внесение границ земельного участка, загрузка тематических данных по земельному участку в цифровой карте, если отсутствуют установленные законами Республики Казахстан ограничения и запреты;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 14-бабы 1-тармағының 16-6) тармақшасына және 48-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер учаскесі – Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
2) кадастрлық (бағалау) құн – мемлекет жер учаскесін немесе оны жалдау құқығын сатқан кезде қолданылатын, инфляцияның жалпы деңгейі туралы ресми статистикалық ақпаратқа және түзету коэффициенттеріне сәйкес кезең-кезеңімен нақтыланатын жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелері негізінде айқындалатын жер учаскесінің есептеу құны;
3) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
4) ұйымдастырушы – мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор.
2-тарау. Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру тәртібі
3. Жер учаскесін сауда-саттыққа (аукциондарға) шығару мынадай екі тәсілмен жүзеге асырылады:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – сатушы) сауда-саттыққа (аукциондарға) шығарылатын жер учаскелерінің тізбесін қалыптастыруы және бекітуі;
2) геоақпараттық сервистен (бұдан әрі – геосервис) жер учаскелерін алуға мүдделі тұлғалардан осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы ұсыныстардың (бұдан әрі – ұсыныс) келіп түсуі.
4. Ұсыныс беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) геосервисте ұсыныс беру;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулер мен тыйымдар болмаса, жер учаскесінің шекараларын енгізу, жер учаскесі бойынша тақырыптық деректерді цифрлық картада жүктеу;

3) подписание предложения.
5. Регистрация в геосервисе для подачи предложения осуществляется с указанием следующих данных:
1) для физических лиц: индивидуального идентификационного номера, фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера, полного наименования юридического лица, фамилии, имени и отчества (при его наличии) первого руководителя;
3) контактных данных (почтовый и электронный адреса, телефон).
6. При изменении данных, указанных в пункте 5 настоящих Правил, пользователь в течение 1 (одного) рабочего дня изменяет данные в геосервисе.
7. Пользователи геосервиса имеют возможность просматривать сведения о земельных участках в цифровой карте на любой стадии торгов (аукционов) и подавать предложение до принятия решения о вынесении участка на торги (аукцион).
8. При внесении границ земельного участка в геосервисе ему присваивается условный идентификационный номер. При случаях не выставления земельного участка на торги (аукцион) либо отсутствия спроса, условный идентификационный номер земельного участка аннулируется по истечении одного календарного года с момента его присвоения.
9. Продавец рассматривает поступившее предложение в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня поступления и принимает соответствующее решение.
В случае положительного решения о выставлении земельного участка на торги (аукцион) продавец размещает на веб-портале объявление о проведении торгов (аукциона) не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до проведения торгов (аукциона), которое содержит сведения, указанные в пункте 13 настоящих Правил.
При положительном или отрицательном решении о выставлении земельного участка на торги (аукцион) на электронный адрес пользователя, указанный в геосервисе, направляется электронное уведомление о размещении на веб-портале объявления о проведении торгов (аукциона) либо причинах отказа в принятии предложения.
10. До размещения на веб-портале объявления о проведении торгов (аукциона) продавец по каждому объекту торгов (аукциона) обеспечивает внесение на веб-портал электронных копий следующих документов:
1) акта об определении кадастровой (оценочной) стоимости объекта торгов (аукциона);
2) проекта договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
11. Продавец заключает договор на организацию и проведение электронных торгов (аукционов) по продаже объектов торгов (аукционов) с организатором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

3) ұсынысқа қол қою.
5. Ұсыныс беру үшін геосервисте тіркеу мынадай деректерді көрсете отырып жүзеге асырылады:
1) жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның толық атауы, бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
3) байланыс деректері (почталық және электрондық мекенжайлары, телефоны).
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, пайдаланушы 1 (бір) жұмыс күні ішінде геосервистегі деректерді өзгертеді.
7. Геосервисті пайдаланушылардың сауда-саттықтың (аукциондардың) кез келген сатысында цифрлық картадағы жер учаскелері туралы мәліметтерді қарауға және учаскені сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы шешім қабылданғанға дейін ұсыныс беруге мүмкіндігі бар.
8. Жер учаскесінің шекараларын геосервиске енгізген кезде оған шартты сәйкестендіру нөмірі беріледі. Жер учаскесі сауда-саттыққа (аукционға) ұсынылмаған не сұраныс болмаған жағдайларда, жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөмірі берілген кезден бастап күнтізбелік бір жыл өткеннен кейін оның күші жойылады.
9. Сатушы келіп түскен ұсынысты келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және тиісті шешім қабылдайды.
Жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы оң шешім қабылданған жағдайда, сатушы веб-порталда осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтитын, сауда-саттық (аукцион) өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарлама орналастырады.
Жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы оң немесе теріс шешім қабылданған жағдайда, пайдаланушының геосервисте көрсетілген электрондық мекенжайына веб-порталда сауда-саттық (аукцион) өткізу не ұсынысты қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарландыру орналастырылғаны туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
10. Сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы хабарлама веб-порталда жарияланғанға дейін сатушы әрбір сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша веб-порталға мынадай құжаттардың электрондық көшірмелерінің енгізілуін қамтамасыз етеді:
1) сауда-саттық (аукцион) объектісінің кадастрлық (бағалау) құнын анықтау туралы акт;
2) жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартының жобасы.
11. Сатушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастырушымен сауда-саттық (аукцион) объектілерін сату бойынша электрондық сауда-саттық (аукцион) ұйымдастыруға және өткізуге шарт жасасады.

12. Для организации торгов (аукциона) продавец на веб-портале размещает объявление о проведении торгов (аукциона) не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до проведения торгов (аукциона).
13. Объявление о проведении торгов (аукциона) содержит следующие сведения:
1) метод торгов (аукциона);
2) начальную и минимальную цену объекта торгов (аукциона);
3) месторасположение земельного участка, его площадь и целевое назначение;
4) вид отчуждаемого права (право собственности или право аренды земельного участка);
5) дату и время проведения торгов (аукциона) (устанавливаются не ранее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней и не более 90 (девяносто) календарных дней с даты размещения на веб-портале;
6) перечень всех обременений (ограничений) на земельный участок;
7) размер земельного налога или арендной платы;
8) перечень представляемых участником документов, прилагаемых к заявке на участие в торгах (аукционе) по продаже земельного участка (права аренды земельного участка) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка);
9) размер и порядок внесения гарантийного взноса, реквизиты организатора;
10) порядок оплаты цены продажи объекта торгов (аукциона) и аренды;
11) сроки приема заявок.
14. Для участия в торгах (аукционе) участник подает заявку на веб-портале и подписывает электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП).
15. При изменении данных, указанных в заявке, участник в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет изменения данных на веб-портале.
16. Регистрация заявок участников торгов (аукциона) производится со дня размещения объявления и заканчивается за пять минут до начала торгов (аукциона).
17. Заявка участника торгов (аукциона) содержит согласие участника с условиями торгов (аукциона).
18. Гарантийный взнос для участия в торгах (аукционе) составляет 15 (пятнадцать) % от минимальной цены объекта торгов (аукциона), но не менее 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей (далее – МРП) и не более 30 (тридцати) тысяч МРП.
19. Гарантийный взнос принимается организатором торгов (аукциона) и вносится на реквизиты организатора, указанные в объявлении о проведении торгов (аукциона).
20. В случае неполучения данных, указанных в заявке, в автоматическом режиме из государственных баз данных и информационных систем, участник вносит данные самостоятельно, а также прикрепляет к заявке подтверждающие документы.

12. Сауда-саттықты (аукционды) ұйымдастыру үшін сатушы веб-порталда сауда-саттықты (аукционды) өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарлама орналастырады.
13. Сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сауда-саттық (аукцион) әдісі;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы және ең төменгі бағасы;
3) жер учаскесінің орналасқан жері, оның алаңы және нысаналы мақсаты;
4) иеліктен шығарылатын құқық түрі (жер учаскесінің меншік құқығы немесе жалдау құқығы);
5) сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетін күні мен уақыты (веб-порталда жарияланған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен ерте емес және күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын уақытта белгіленеді);
6) жер учаскесіне барлық ауыртпалықтардың (шектеулердің) тізбесі;
7) жер салығының немесе жалдау ақысының мөлшері;
8) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін (жер учаскесін жалдау құқығын) сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға арналған өтінімге (бұдан әрі – өтінім) қоса берілетін, қатысушы ұсынатын құжаттардың тізбесі;
9) кепілдік жарнаның мөлшері мен енгізу тәртібі, ұйымдастырушының деректемелері;
10) сауда-саттық (аукцион) объектісін сату және жалдау бағасын төлеу тәртібі;
11) өтінімдерді қабылдау мерзімдері.
14. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін қатысушы веб-порталда өтінім береді және электрондық цифрлық қолтаңбасын (бұдан әрі – ЭЦҚ) қояды.
15. Өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қатысушы 1 (бір) жұмыс күні ішінде веб-порталда деректерді өзгертуді жүзеге асырады.
16. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысушылардың өтінімдерін тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады.
17. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысушының өтінімі қатысушының сауда-саттық (аукцион) шарттарымен келісімін қамтиды.
18. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін кепілдік жарна сауда-саттық (аукцион) объектісінің ең төменгі бағасының 15 (он бес) %-ын құрайды, бірақ 50 (елу) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) кем болмайды және 30 (отыз) мың АЕК-ден аспайды.
19. Кепілдік жарнаны сауда-саттықтың (аукционның) ұйымдастырушы қабылдайды және сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген ұйымдастырушының деректемелеріне енгізіледі.
20. Өтінімде көрсетілген деректер мемлекеттік дерекқорлар мен ақпараттық жүйелерден автоматты режимде алынбаған жағдайда, қатысушы деректерді өзі енгізеді, сондай-ақ өтінімге растаушы құжаттарды қоса тіркейді.

21. По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
22. Основаниями для отказа в принятии заявки являются:
1) несоблюдение участником условий, указанных в пункте 14 настоящих Правил, а также непоступление за пять минут до начала торгов (аукциона) гарантийного взноса, указанного в объявлении о проведении торгов (аукциона), на счет организатора;
2) если участник не соответствует абзацу третьему пункта 2 статьи 20 Земельного кодекса;
3) если участник состоит в соответствии со статьей 96-1 Земельного кодекса в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.
23. Участнику, заявка которого зарегистрирована и принята, веб-портал присваивает аукционный номер.
24. Гарантийный взнос покупателя торгов (аукциона) вносится для обеспечения заключения договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка на условиях, заявленных при участии в торгах (аукционе), в соответствии с протоколом о результатах торгов (аукциона).
25. Гарантийный взнос не возвращается в соответствии с пунктом 10 статьи 916 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
При наступлении случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта, гарантийный взнос перечисляется организатором в доход соответствующего бюджета.
Глава 3. Порядок проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества
26. Торги (аукцион) проводятся на условиях повышения или понижения цены.
27. Объект торгов (аукциона) на первые торги (аукцион) выставляется с применением условия повышения цены, условия торгов (аукциона) на втором и последующих торгах (аукционах) определяются продавцом.
28. Начальная цена определяется в зависимости от условия торгов (аукциона):
1) при торгах (аукционе) на повышение цены начальная цена равна минимальной цене;
2) при торгах (аукционе) на понижение цены начальная цена превышает минимальную цену в 100 (сто) раз.
29. Начальная цена при продаже земельного участка в частную собственность определяется не ниже кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, рассчитываемой в соответствии со статьей 10 Земельного кодекса.
Начальная цена при продаже права аренды земельного участка определяется дифференцированно в процентах от кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка за каждый год аренды земельного участка в зависимости от срока аренды:

21. Автоматты түрде тексеру нәтижелері бойынша веб-портал қатысушының веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
22. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) қатысушының осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттықтың (аукционның) басталуына бес минут қалғанға дейін ұйымдастырушының шотына сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның түспеуі;
2) қатысушының Жер кодексінің 20-бабы 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес келмеуі;
3) қатысушының Жер кодексінің 96-1-бабына сәйкес жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған адамдардың тізілімінде болуы.
23. Өтінімі тіркелген және қабылданған қатысушыға веб-портал аукциондық нөмір береді.
24. Сауда-саттық (аукцион) сатып алушысының кепілдік жарнасы сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттыққа (аукционға) қатысу кезінде мәлімделген талаптармен жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартын жасасуды қамтамасыз ету үшін енгізіледі.
25. Кепілдік жарна Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 916-бабының 10-тармағына сәйкес қайтарылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдай орын алған кезде ұйымдастырушы кепілдік жарнаны тиісті бюджеттің кірісіне аударады.
3-тарау. Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде өткізу тәртібі
26. Сауда-саттық (аукцион) бағаны көтеру немесе бағаны төмендету шартымен өткізіледі.
27. Сауда-саттық (аукцион) объектісі бірінші сауда-саттыққа (аукционға) бағаны көтеру шарты қолданыла отырып шығарылады, екінші және одан кейінгі сауда-саттықтағы (аукциондардағы) сауда-саттық (аукцион) шартын сатушы айқындайды.
28. Бастапқы баға сауда-саттық (аукцион) шартына байланысты анықталады:
1) бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы) кезінде бастапқы баға ең төменгі бағаға тең болады;
2) бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы) кезінде бастапқы баға ең төменгі бағадан 100 (жүз) есе асады.
29. Жер учаскесін жеке меншікке сату кезіндегі бастапқы баға Жер кодексінің 10-бабына сәйкес есептелетін жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнынан төмен болмай айқындалады.
Жер учаскесін жалдау құқығын сату кезіндегі бастапқы баға жалдау мерзіміне байланысты жер учаскесі жалданған әр жыл үшін жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнынан пайызбен сараланып былайша айқындалады:

1) до 10 лет включительно – 2 %;
2) от 11 до 30 лет – 20 % плюс 1,5 % за каждый год свыше 10 лет;
3) от 31 до 49 лет – 50 % плюс 1 % за каждый год свыше 30 лет.
30. Минимальная цена объекта на торгах (аукционах) устанавливается не ниже кадастровой (оценочной) стоимости при продаже земельного участка в частную собственность, а при продаже права аренды – не ниже суммы, устанавливаемой частью второй пункта 29 настоящих Правил.
31. Торги (аукцион) проводятся в аукционном зале и проходят со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан. Торги (аукцион) проводятся в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Нур-Султан, при этом торги (аукцион) начинаются не позднее 15:00 часов по времени города Нур-Султан.
32. Участнику, допущенному на торги (аукцион), представляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом.
Участники торгов (аукциона) на повышение цены в течение 1 (одного) часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, указывают свое ценовое предложение за объект торгов (аукциона), которое составляет не ниже начальной цены.
33. Участники торгов (аукциона) на понижение цены в течение 1 (одного) часа до начала торгов (аукциона) заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер.
34. Торги (аукцион) начинаются в указанное в объявлении о проведении торгов (аукциона) время.
35. Если на момент завершения торгов (аукциона) на повышение цены в 17:00 часов победитель торгов (аукциона) не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона), и торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися.
36. Если на момент завершения торгов (аукциона) на понижение цены в 17:00 часов победитель торгов (аукциона) не определен, то торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются несостоявшимися.
37. В случае, если на момент начала торгов (аукциона) в аукционном зале по объекту торгов (аукциона) зарегистрировались и находятся менее двух участников торгов (аукциона), то торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются несостоявшимися (за исключением третьих торгов (аукциона) (торгов (аукциона) на понижение цены), на котором допускается продажа объекта торгов (аукциона) единственному участнику).

1) 10 жылға (қоса алғанда) дейін – 2 %;
2) 11 жылдан 30 жылға дейін – 20 % + 10 жылдан асқан әр жыл үшін 1,5 %;
3) 31 жылдан 49 жылға дейін – 50 % + 30 жылдан асқан әр жыл үшін 1 %.
30. Сауда-саттықтағы (аукциондардағы) объектінің ең төменгі бағасы жер учаскесін жеке меншікке сату кезінде кадастрлық (бағалау) құнынан төмен емес сомада, ал жалдау құқығын сату кезінде осы Қағидалардың 29-тармағының екінші абзацында белгіленген сомадан төмен емес сомада белгіленеді.
31. Сауда-саттық (аукцион) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі мен жұма аралығында аукцион залында өтеді. Сауда-саттық (аукцион) Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі, бұл ретте сауда-саттық (аукцион) Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 15:00-ден кешіктірілмей басталады.
32. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға рұқсат етілген қатысушыға аукцион залына веб-портал берген аукцион нөмірі бойынша кіруге рұқсат етіледі.
Бағаны көтеру сауда-саттығына (аукционына) қатысушылар сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін 1 (бір) сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді, бастапқы бағадан төмен болмайтын сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін өзінің баға ұсынысын көрсетеді.
33. Бағаны төмендету сауда-саттығына (аукционына) қатысушылар сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін 1 (бір) сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді.
34. Сауда-саттық (аукцион) сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген уақытта басталады.
35. Егер бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы) аяқталатын сәтте сағат 17:00-де сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы айқындалмаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алуға ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады.
36. Егер бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы) аяқталатын сәтте сағат 17:00-де сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы айқындалмаса, онда бұл сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілмеген болып танылады.
37. Егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша аукцион залында екі қатысушыдан аз тіркелсе және болса, аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өтпеді деп танылады (сауда-саттық (аукцион) объектісін жалғыз қатысушыға сатуға жол берілетін үшінші сауда-саттықты (аукционды) (бағаны төмендету сауда-саттығын (аукционын) қоспағанда).

38. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере до 20000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 10 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
2) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 20000 до 50000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 7 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
3) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается в размере 5 %;
4) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 2,5 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
5) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 1 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
6) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 500000-кратного размера МРП и выше шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 0,5 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %.
39. Торги (аукцион) на повышение цены:
1) на момент начала торгов (аукциона) в аукционном зале отображаются ценовые предложения участников за объект торгов (аукциона), которые являются формой выражения их согласия приобрести объект торгов (аукциона) с соблюдением условий, и формируется текущая цена;
2) с момента начала торгов (аукциона) участнику предоставляется возможность увеличить максимальную текущую цену другого участника на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил;
3) если в течение 20 (двадцати) минут с начала торгов (аукциона) ни один из участников не увеличит максимальную текущую цену, то победителем признается участник, предложивший ее, а торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися;
4) если в течение 20 (двадцати) минут с начала торгов (аукциона) в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона) путем увеличения максимальной текущей цены другого участника на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил, то текущая цена увеличивается на установленный шаг;

38. Бағаның өзгеру қадамы былайша белгіленеді:
1) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 20000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 10% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 20000-нан 50000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 7% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді;
3) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 50000-нан 100000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы 5% мөлшерде белгіленеді;
4) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 100000-нан 250000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 2,5% мөлшерінде және бағаны төмендету сауда-саттығында (аукционында) 5% мөлшерінде белгіленеді;
5) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 250000-нан 500000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1% мөлшерінде және бағаны төмендету сауда-саттығында (аукционында) 5% мөлшерінде белгіленеді;
6) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 500000 еселенген АЕК мөлшерінен басталып, одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 0,5% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді.
39. Бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы):
1) сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте аукцион залында қатысушылардың сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін баға ұсыныстары бейнеленеді, олар шарттарды сақтай отырып, сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алуға келісім білдіру нысаны болып табылады және ағымдағы баға қалыптастырылады;
2) сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын ұлғайту мүмкіндігі беріледі;
3) егер сауда-саттық (аукцион) басталған кезден бастап 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ең жоғары ағымдағы бағаны көтермесе, онда оны ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады;
4) егер аукцион залында сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын ұлғайту жолымен сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растаса, онда ағымдағы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;

5) если в течение 20 (двадцати) минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона) путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона), а торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися.
40. В случае, если на момент начала торгов (аукциона) ценовые предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену за объект, и данная текущая цена не будет увеличена в течение 20 (двадцати минут), то победителем торгов (аукциона) среди данных участников признается участник, ценовое предложение которого было зарегистрировано в аукционном зале ранее других ценовых предложений участников, чьи предложения содержат одинаковую наивысшую цену.
41. Торги (аукцион) на понижение цены:
1) если в течение 5 (пяти) минут с начала торгов (аукциона) ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то начальная цена объекта торгов (аукциона) уменьшается на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил;
2) если в течение 5 (пяти) минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то последняя объявленная цена объекта торгов (аукциона) уменьшается с установленным шагом.
42. Победителем торгов (аукциона) на понижение цены признается участник, первый подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона) по объявленной цене, и торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися. Если цена объекта торгов (аукциона) достигла установленного минимального размера, и ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то торги (аукцион) признаются не состоявшимися.
В случаях, указанных в пунктах 36, 37 и части первой настоящего пункта Правил, продавцом подписывается акт о несостоявшихся торгах (аукционе), формируемый веб-порталом.
43. Победитель торгов (аукциона) уведомляется о результатах торгов (аукциона) по электронной почте.
44. При возникновении в ходе торгов (аукциона) технического сбоя, организатор фиксирует факт наличия технического сбоя и при его наличии на веб-портале уведомляет всех участников торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале.
При наличии технического сбоя компьютерного и (или) телекоммуникационного оборудования участника, торги (аукцион) продолжаются.
В случае наличия факта технического сбоя веб-портала, препятствующего проведению торгов (аукциона), организатор незамедлительно уведомляет об этом Национальный координационный центр информационной безопасности, продавца и организует продолжение торгов (аукциона) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня исправления организатором технического сбоя с предварительным уведомлением допущенных к участию в торгах (аукционе) участников о дате и времени продолжения данных торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале.

5) егер ағымдағы баға ұлғайтылғаннан кейін 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ағымдағы бағаны ұлғайту жолымен сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады.
40. Егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте екі және одан да көп қатысушының ұсыныстары объект үшін бірдей ең жоғары бағаны қамтыса және осы ағымдағы баға 20 (жиырма) минут ішінде ұлғайтылмайтын болса, баға ұсынысы аукцион залында ұсыныстары бірдей ең жоғары бағаны қамтитын басқа қатысушылардың баға ұсыныстарынан бұрын тіркелген қатысушы осы қатысушылардың арасында сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы болып танылады.
41. Бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы):
1) егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап 5 (бес) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы бағасы осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға төмендейді;
2) егер баға азайғаннан кейін 5 (бес) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісінің соңғы жарияланған бағасы белгіленген қадаммен төмендейді.
42. Жарияланған баға бойынша сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету сауда-саттығының (аукционының) жеңімпазы болып танылады және аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады. Егер сауда-саттық (аукцион) объектісінің бағасы белгіленген ең төменгі мөлшерге жетсе және қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) өткізілмеген болып танылады.
Қағидалардың 36, 37-тармақтарында және осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда сатушы веб-портал қалыптастыратын сауда-саттықтың (аукционның) өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
43. Сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы электрондық почта арқылы сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хабардар етіледі.
44. Сауда-саттық (аукцион) барысында техникалық іркіліс туындаған кезде ұйымдастырушы техникалық іркілістің болу фактісін тіркейді және ол болған кезде ақпаратты веб-порталда орналастыру арқылы сауда-саттыққа (аукционға) қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
Қатысушының компьютерлік және (немесе) телекоммуникациялық жабдығының техникалық ақауы болған жағдайда сауда-саттық (аукцион) жалғасады.
Сауда-саттықты (аукционды) өткізуге кедергі келтіретін веб-порталдың техникалық іркілуі фактісі болған жағдайда, ұйымдастырушы бұл туралы Ұлттық ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіру орталығын, сатушыны дереу хабардар етеді және сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға жіберілген қатысушыларды веб-порталда ақпарат орналастыру және веб-порталда көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы осы сауда-саттықты (аукционды) жалғастырудың күні мен уақыты туралы алдын ала хабардар ете отырып, ұйымдастырушы техникалық іркілісті түзеткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сауда-саттықты (аукционды) жалғастыруды ұйымдастырады.

45. Результаты торгов (аукциона) по каждому проданному объекту торгов (аукциона) оформляются протоколом о результатах торгов (аукциона), который подписывается на веб-портале продавцом и победителем с использованием ЭЦП в день проведения торгов (аукциона).
46. Протокол о результатах торгов (аукциона) является документом, фиксирующими результаты торгов (аукциона) и условия для подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка между победителем и продавцом.
47. Договор купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка заключается в электронном формате на веб-портале и подписывается продавцом и покупателем с использованием ЭЦП в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания протокола о результатах торгов (аукциона).
48. Расчеты по договору купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка производятся между продавцом и покупателем. При этом, покупатель производит перечисление платежей организатору в следующем порядке:
1) задаток (авансовый платеж) вносится в размере 50 (пятидесяти) % от цены продажи в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка. Гарантийный взнос зачисляется в счет причитающегося авансового платежа;
2) оставшаяся сумма вносится не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
49. В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах торгов (аукциона) либо договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка, продавцом подписывается акт об отмене результатов торгов (аукциона), формируемый на веб-портале, и данный объект торгов (аукциона) вновь выставляется на торги (аукцион) с условиями отмененных торгов (аукциона).
50. Цена продажи перечисляется организатором в доход соответствующего бюджета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения продавцом на веб-портале сведений об оплате победителем цены продажи объекта торгов (аукциона) по договору купли-продажи.
51. В случае неисполнения покупателем условий по оплате окончательного платежа в сроки, установленные подпунктом 2) пункта 48 настоящих Правил, покупатель в течение 10 (десяти) календарных дней оплачивает пеню (неустойку) за просроченный срок со дня, когда сумма за земельный участок должна была быть оплачена, до дня произведения оплаты.
52. Регистрация договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка в правовом кадастре производится в электронном виде в течение 3 (трех) рабочих дней с момента завершения расчетов по такому договору.

45. Әрбір сатылған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) нәтижелері сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған сатушы және жеңімпаз сауда-саттық (аукцион) өткізілген күні веб-порталда ЭЦҚ пайдалана отырып, қол қояды.
46. Сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттама сауда-саттық (аукцион) нәтижелерін және жеңімпаз бен сатушы арасындағы жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қоюға арналған талаптарды тіркейтін құжат болып табылады.
47. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты веб-порталда электрондық форматта жасалады және оған сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде сатушы мен сатып алушы ЭЦҚ пайдалана отырып, қол қояды.
48. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысу сатушы мен сатып алушы арасында жүргізіледі. Бұл ретте сатып алушы ұйымдастырушыға төлемдерді аударуды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) кепілақы (аванстық төлем) жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сату бағасының 50 (елу) %-ы мөлшерінде енгізіледі. Кепілдік жарна тиесілі аванстық төлем есебіне есептеледі;
2) қалған сома жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей енгізіледі.
49. Жеңімпаз сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға не жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда, сатушы веб-порталда қалыптастырылатын сауда-саттық (аукцион) нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі күші жойылған сауда-саттық (аукцион) талаптарымен сауда-саттыққа (аукционға) қайта шығарылады.
50. Ұйымдастырушы сату бағасын сатушы сатып алу-сату шарты бойынша сауда-саттық (аукцион) объектісінің сату бағасын жеңімпаздың төлегені туралы мәліметтерді веб-порталға енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті бюджеттің кірісіне аударады.
51. Егер сатып алушы соңғы төлемді жасау шарттарын осы Қағидалардың 48-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзімдерде орындамаса, онда сатып алушы күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жер учаскесі үшін төлем жасалған күнге дейін төленуі тиіс күннен бастап кешіктірілген мерзім үшін өсімпұл (тұрақсыздық айыбын) төлейді.
52. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартын құқықтық кадастрда тіркеу мұндай шарт бойынша есеп айырысу аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық түрде қамтамасыз етіледі.

53. Споры о признании результатов торгов (аукциона) недействительными рассматриваются в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения торгов (аукционов)
по продаже земельных участков
или права аренды земельных участков
в электронном виде на веб-портале
реестра государственного имущества
Форма
Предложение о вынесении свободного земельного участка на торги (аукцион)
В ______________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения,
столицы, района, города областного значения, аким города районного значения,
поселка, села, сельского округа)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть свободный участок, расположенный по адресу:
_________________________________________________________________________
(либо его описание с привязкой на местность)
_____________ на предмет его вынесения на торги (аукцион) по продаже земельного
участка или права аренды земельного участка.
Планируемое целевое использование земельного участка:
_________________________________________________________________________
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ____________________________________________________________;
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (в том числе иностранного
юридического лица, в случае его отсутствия БИН филиала (представительства))
_________________________________________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________________
_________________________________________________________________________;
адрес ____________________________________________________________________;
номер телефона ___________________________________________________________;
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________;
индивидуальный идентификационный номер _________________________________;
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________________;
кем выдано ______________________________________________________________;
дата выдачи ______________________________________________________________;
адрес ____________________________________________________________________;
номер телефона ___________________________________________________________;
Даю согласие на использование сведений, указанных в данном предложении, в том
числе, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных.
Подписано и отправлено пользователем в ___ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) _______________________
Дата и время подписания ЭЦП ______________________________________________
Уведомление о принятии заявки:
Данные из ЭЦП ___________________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ______________________________________________
Аукционный номер участника ______________________________________________
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения торгов (аукционов)
по продаже земельных участков
или права аренды земельных участков
в электронном виде на веб-портале
реестра государственного имущества
Форма
Заявка на участие в торгах (аукционе) по продаже земельного участка
(права аренды земельного участка)

53. Сауда-саттық (аукцион) нәтижелерін жарамсыз деп тану туралы даулар сот тәртібімен қаралады.
Жер учаскелерін немесе
жер учаскелерін жалдау
құқығын сату жөніндегі
сауда-саттықты (аукциондарды)
мемлекеттік мүлік тізілімінің
веб-порталында электрондық
түрде ұйымдастыру және
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы ұсыныс
(Кімге)____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық
маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың,
кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі)
кімнен ____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі )
______________ мекенжайы бойынша орналасқан (не оның жергілікті жерге байланысты сипаттамасы) бос учаскені жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) шығару тұрғысынан қарастыруды сұраймын.
Жер учаскесін жоспарланып отырған пайдалану мақсаты:
____________________________________________________________
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы ____________________________________________________________;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның, ол болмаған жағдайда филиалдың (өкілдіктің) БСН-сы) ______________;
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ___________________________;
мекенжайы _______________________________________________________;
телефон нөмірі ____________________________________________________;
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _____________________________________;
жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________;
жеке басты куәландыратын құжаты:
нөмірі ___________________________________________________________;
кім берді _________________________________________________________;
берілген күні _____________________________________________________;
мекенжайы _______________________________________________________;
телефон нөмірі ____________________________________________________
Аталған ұсыныста көрсетілген мәліметтерді, оның ішінде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Пайдаланушы 20__ жылғы "__" _________ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _______________________________________
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
ЭЦҚ-дан алынған деректер _______________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _______________________________________
Қатысушының аукциондық нөмірі _________________________________
Жер учаскелерін немесе
жер учаскелерін жалдау
құқығын сату жөніндегі
сауда-саттықты (аукциондарды)
мемлекеттік мүлік тізілімінің
веб-порталында электрондық
түрде ұйымдастыру және
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жер учаскесін (жер учаскесін жалдау құқығын) сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға арналған өтінім

1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении торгов (аукциона)
и ознакомившись с Правилами организации и проведения торгов (аукциона)
по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном
виде на веб-портале реестра государственного имущества, утвержденными приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов № 24803)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица)
желает принять участие в торге (аукционе), который состоится в ___часов "__" __
20__ года на веб-портале реестра государственного имущества (далее – веб-портал).
2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в торгах (аукционе), который
блокируется веб-порталом до определения результатов торгов (аукциона) по объекту
торгов (аукциона):
№ п/п
Наименование объекта торгов (аукциона)
Сумма гарантийного взноса
за объект торгов (аукциона), тенге
1
2
Итого
3. Я (мы) осведомлен (-ы), что не подлежат регистрации в качестве участника торгов (аукциона):
1) юридическое (физическое) лицо, которое не соответствует условиям к участникам
торга (аукциона), указанным в заявке о проведении торгов (аукционов) и не внесшее
за пять минут до начала торгов (аукциона) гарантийный взнос, указанный
в объявлении о проведении торгов (аукциона), на счет организатора;
2) лица, не соответствующие абзацу третьему пункта 2 статьи 20 Земельного кодекса
Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс);
3) лица, состоящие в соответствии с пунктом 4 статьи 96-1 Земельного кодекса
в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.
4. В случае, если я (мы) буду (-ем) определен (-ы) победителем (-ями) торгов
(аукциона), принимаю (-ем) на себя условия подписать протокол о результатах торгов
(аукциона) в день проведения торгов (аукциона) и подписать договор купли-продажи
земельного участка или права аренды земельного участка на веб-портале в течение
2 (двух) рабочих дней с даты подписания протокола о результатах торгов (аукциона).
5. Согласен (-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса
не возвращается в случае отказа подписать договор купли-продажи земельного
участка или права аренды земельного участка на условиях, заявленных при участии
в торгах (аукционе), в соответствии с протоколом о результатах торгов (аукциона).

1. Сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24803 болып тіркелген) Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларымен танысып,
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) 20 __жылғы "____" _______ сағат _____ өтетін сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін кепілдік жарнаны енгіздім (-дік), оны мынадай сауда-саттық (аукцион) объектілері бойынша сауда-саттық (аукцион) нәтижелері анықталғанға дейін веб-портал бұғаттайды:
Р/с №
Сауда-саттық (аукцион)
объектісінің атауы
Сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Мен (біз) мыналардың сауда-саттыққа (аукционға) қатысушы ретінде тіркелмейтіні туралы хабардармын (-мыз):
1) сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы өтінімде көрсетілген сауда-саттыққа (аукционға) қатысушыларға қойылатын шарттарға сәйкес келмейтін және сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаны ұйымдастырушының шотына сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін бес минут бұрын енгізбеген заңды (жеке) тұлға;
2) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 20-бабы 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес келмейтін тұлғалар;
3) Жер кодексінің 96-1-бабының 4-тармағына сәйкес жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізілімінде тұрған тұлғалар.
4. Егер мен (біз) сауда-саттықтың (аукционның) жеңімпазы (-дары) болып айқындалсам (-сақ), сауда-саттық (аукцион) өткізілген күні сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қою және сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-порталда жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қою шартын өзіме (-мізге) аламын (-мыз).
5. Мен (біз) сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға мәлімделген талаптармен жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартылған жағдайда, өзім (-міз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтындығымен келісемін (-міз).

6. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
наименование _________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _______________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя ________________________
адрес: ________________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код __________________________________
банковский идентификационный код _______________________________________
наименование банка _____________________________________________________
код бенефициара ________________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер ________________________________
паспортные данные ______________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ___________________________________
банковский идентификационный код ________________________________________
наименование банка ______________________________________________________
код бенефициара __________________________________________________________
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
а также хранение, выгрузку и использование персональных данных, содержащихся
в информационных системах государственных органов.
Подписано и отправлено участником в ___ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) _______________________
Дата и время подписания ЭЦП ______________________________________________
Уведомление о принятии заявки:
Данные из ЭЦП ___________________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП
Аукционный номер участника: ______________________________________________
(отображается в заявке после завершения торгов (аукциона)

6. Өзім (-міз) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлға үшін:
атауы _______________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы_____________________________________________________
телефон нөмірі ________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) _____________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
төлқұжат деректері ____________________________________________
мекенжайы ___________________________________________________
телефон нөмірі________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде қамтылған дербес деректерді сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Қатысушы 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
_________________________________________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ______________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Қатысушының аукциондық нөмірі: _____________________
(сауда-саттық (аукцион) аяқталған соң өтінімде көрсетіледі)