Об утверждении Правил идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 августа 2022 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2022 года № 29040.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 18-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов.
2. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министр энергетики
Республики Казахстан
от 4 августа 2022 года № 257
Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-6) статьи 6 и пунктом 5 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон) и определяют порядок идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов.
2. Понятия, используемые в настоящих Правилах:

Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 4 тамыздағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 тамызда № 29040 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 18-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнай-газ-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 4 тамыздағы
№ 257 Бұйрығымен
бекітілген
Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18-6) тармақшасына және 29-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:

1) газонаполнительный пункт – инженерное сооружение, предназначенное для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в бытовые баллоны;
2) информационная система "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (далее – ЕГСУ) – информационная система уполномоченного органа в области углеводородов и добычи урана, предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации в сфере недропользования;
3) система учета бытовых баллонов – комплекс технических устройств и программного обеспечения, предназначенный для автоматизированного сбора, обработки, хранения и передачи информации об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах;
4) уникальный заводской номер бытового баллона – уникальный номер, размещенный на бытовом баллоне производителем данного бытового баллона;
5) уникальный код бытового баллона – уникальная неповторяемая последовательность символов, генерируемая ЕГСУ, однозначно идентифицирующая каждый налив сжиженного нефтяного газа в бытовой баллон;
6) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
7) информационная система уполномоченного органа – интегрированная информационная система "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан", предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации в сфере недропользования;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Требования к системам учета бытовых баллонов и порядок подтверждения их соответствия таким требованиям, основания и порядок признания систем учета бытовых баллонов не соответствующими установленным требованиям
3. Системы учета бытовых баллонов создаются, развиваются и функционируют в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и при условии выполнения следующих требований:
1) обеспечение учета бытовых баллонов по уникальному заводскому номеру бытового баллона;
2) находятся в промышленной эксплуатации;
3) интеграция с информационной системой уполномоченного органа;
4) соответствие Единым требованиям информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.

1) газ толтыру пункті – сұйытылған мұнай газын сақтауға, тұрмыстық баллондарға қотаруға және құюға арналған инженерлік құрылыс;
2) "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесi" ақпараттық жүйесi (бұдан әрi – ББМЖ) – жер қойнауын пайдалану саласындағы ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
3) тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесі – тұрмыстық баллондардың айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпаратты автоматты түрде жинауға, өңдеуге, сақтауға және беруге арналған техникалық құрылғылар мен бағдарламалық қамтылым кешені;
4) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі – осы тұрмыстық баллонды өндірушінің тұрмыстық баллонға қойған бірегей нөмірі;
5) тұрмыстық баллонның бірегей коды – сұйытылған мұнай газының тұрмыстық баллондарға әрбір құйылуын бірмәнді сәйкестендіретін, ББМЖ генерациялайтын символдардың қайталанбайтын бірегей тізбегі;
6) уәкілетті орган – газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі – жер қойнауын пайдалану саласындағы ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелеріне қойылатын талаптар және олардың осындай талаптарға сәйкестігін растау тәртібі, тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін белгіленген талаптарға сәйкес емес деп танудың негіздері мен тәртібі
3. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелері "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының 2-тармағына сәйкес және мынадай талаптарды сақтай отырып құрылады, дамиды және жұмыс істейді:
1) тұрмыстық баллондарды бірегей зауыттық нөмірі бойынша есепке алуды қамтамасыз ету;
2) өнеркәсіптік пайдалануда;
3) уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялау;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келу.

4. Наличие протоколов испытаний с положительными результатами испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности и наличие интеграции с информационной системой уполномоченного органа является основанием для подтверждения их соответствия установленным требованиям.
Проведение испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности осуществляется в соответствии с Правилами проведения испытаний объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры на соответствие требованиям информационной безопасности, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности в соответствии с подпунктом 5) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.04.2024 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Несоответствие условиям, предусмотренным пунктом 4 настоящих Правил, является основанием для признания систем учета бытовых баллонов не соответствующими установленным требованиям.
6. При отсутствии собственных систем учета бытовых баллонов, владельцы газонаполнительных пунктов используют информационную систему уполномоченного органа по идентификации и учета бытовых баллонов.
7. Внесение информации в информационную систему уполномоченного органа осуществляется через личный кабинет.
8. Доступ по внесению информации в информационную систему уполномоченного органа предоставляется местным исполнительным органам и владельцам газонаполнительных пунктов и осуществляется через личный кабинет путем регистрации в информационной системе уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок синхронизации систем учета бытовых баллонов с информационной системой уполномоченного органа
9. Владельцы газонаполнительных пунктов обязаны осуществлять идентификацию бытовых баллонов уникальным кодом, присваиваемым системами учета бытовых баллонов, и (или) товарным знаком владельца газонаполнительного пункта согласно подпункту 3) пункта 6 статьи 28 Закона.
10. Уникальный код содержит следующие данные:
1) наименование газонаполнительного пункта;
2) бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер владельца газонаполнительного пункта;
3) дата налива;
4) уникальный заводской номер бытового баллона;
5) количество налитого в бытовой баллон сжиженного нефтяного газа;
6) дата освидетельствования бытового баллона;
7) дата ремонта бытового баллона.

4. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижелері бар сынақтар хаттамаларының болуы және уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияның болуы олардың белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін негіз болып табылады.
Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бекітетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.04.2024 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмеу тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін белгіленген талаптарға сәйкес келмейді деп тану үшін негіз болып табылады.
6. Тұрмыстық баллондарды есепке алудың меншікті жүйелері болмаған кезде газ толтыру пункттерінің иелері тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және есепке алу жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесін пайдаланады.
7. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне ақпаратты енгізу жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне ақпаратты енгізу бойынша қолжетімділік жергілікті атқарушы органдарға және газ толтыру пункттерінің иелеріне беріледі және уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде тіркелу жолымен жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады.
3-тарау. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен синхрондау тәртібі
9. Газ толтыру пункттерінің иелері Заңның 28-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерімен берілген бірегей кодпен және (немесе) газ толтыру пункті иесінің тауар таңбасымен тұрмыстық баллондарды сәйкестендіруге міндетті.
10. Бірегей код мынадай деректерді қамтиды:
1) газ толтыру пунктінің атауы;
2) бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе газ толтыру пункті иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) құю күні;
4) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі;
5) тұрмыстық баллонға құйылған сұйытылған мұнай газының мөлшері;
6) тұрмыстық баллонды куәландыру күні;
7) тұрмыстық баллонды жөндеу күні.

11. Синхронизация систем учета бытовых баллонов с информационной системой уполномоченного органа обеспечивается путем интеграции систем учета бытовых баллонов с информационной системой уполномоченного органа.
12. Интеграция систем учета бытовых баллонов с информационной системой уполномоченного органа осуществляется исключительно через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16777) и Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
13. Электронные информационные ресурсы, интерфейс, техническая документация и другие сопутствующие документы систем учета бытовых баллонов, интегрируемых с информационной системой уполномоченного органа создаются и хранятся на казахском и русском языках в течение пяти лет.
14. Интеграция систем учета бытовых баллонов с информационной системой уполномоченного органа, при которой осуществляется передача персональных данных и (или) предоставляется доступ к персональным данным, проводится по согласованию с уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных.
Глава 4. Требования к бытовым баллонам и порядок их идентификации, условия, при которых бытовые баллоны учитываются в системе учета бытовых баллонов
15. К обороту и регистрации в системе учета бытовых баллонов допускаются бытовые баллоны, соответствующие Требованиям по безопасности объектов систем газоснабжения, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15986) (далее – Требования).
16. Бытовые баллоны учитываются в системе учета бытовых баллонов при соответствии Требованиям.
17. Проверка соответствия бытовых баллонов к Требованиям осуществляются владельцами газонаполнительных пунктов.
18. Учет бытовых баллонов ведется владельцами газонаполнительных пунктов в системе учета бытовых баллонов.
Глава 5. Порядок учета бытовых баллонов в системе учета бытовых баллонов
19. При первичной регистрации бытового баллона в системе учета бытовых баллонов владельцем газонаполнительного пункта вносятся следующие регистрационные данные:
1) уникальный заводской номер бытового баллона;
2) емкость бытового баллона;
3) дата производства бытового баллона;

11. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен синхрондау тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы қамтамасыз етіледі
12. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы ғана жүзеге асырылады.
13. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланатын электрондық ақпараттық ресурстары, интерфейсі, техникалық құжаттамасы және басқа да ілеспе құжаттары қазақ және орыс тілдерінде жасалады және бес жыл бойына сақталады.
14. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін дербес деректер берілетін және (немесе) дербес деректерге қолжетімділік қамтамасыз етілетін уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялау дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.
4-тарау. Тұрмыстық баллондарға қойылатын талаптар және оларды сәйкестендіру тәртібі, тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алу шарттары
15. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес келетін тұрмыстық баллондардың айналымына және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тіркеуге жол беріледі.
16. Тұрмыстық баллондар Талаптарға сәйкес келсе, тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде есепке алынады.
17. Тұрмыстық баллондардың Талаптарға сәйкестігін тексеруді газ толтыру пункттерінің иелері жүзеге асырады.
18. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алуды газ толтыру пункттерінің иелері жүргізеді.
5-тарау. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алу тәртібі
19. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллонды бастапқы тіркеу кезінде газ толтыру пунктінің иесі мынадай тіркеу деректерін енгізеді:
1) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі;
2) тұрмыстық баллонның сыйымдылығы;
3) тұрмыстық баллонның жасалған күні;

4) дата последнего ремонта и (или) поверки бытового баллона;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ответственного за ремонт и (или) поверку бытового баллона.
При отсутствии информации, указанной в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, владельцем газонаполнительного пункта производится поверка и (или) ремонт бытового баллона, о чем вносится соответствующая информация в систему учета бытовых баллонов.
20. При реализации бытового баллона владельцем газонаполнительного пункта вносятся в систему учета бытовых баллонов следующие сведения:
1) дата заполнения бытового баллона;
2) дата реализации бытового баллона;
3) индивидуальный идентификационный номер и место жительства лица, приобретающего бытовой баллон.
21. Формирование сведений о реализованных бытовых баллонах и объемах сжиженного нефтяного газа, реализованного в бытовых баллонах осуществляется в информационной системе уполномоченного органа.
Учет сведений ведется как в разрезе количества бытовых баллонов, реализованных владельцем газонаполнительного пункта, так и в разрезе объемов сжиженного нефтяного газа, реализованных через бытовые баллоны.
При этом учету не подлежат бытовые баллоны, реализованные одному или более лиц, зарегистрированных по одному адресу проживания, при общей массе реализованного сжиженного нефтяного газа таким лицам превышает 50 (пятьдесят) килограмм за календарный месяц.
Владелец газонаполнительного пункта осуществляет сбор сведений о лицах, осуществляющих приобретение бытовых баллонов, с учетом соблюдения требований, установленных Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
22. Информация по обороту бытовых баллонов в разрезе газонаполнительных пунктов и количества сжиженного нефтяного газа, реализованного посредством баллонов в газонаполнительных пунктах передается в информационную систему уполномоченного органа.
23. Владельцы газонаполнительных пунктов ежемесячно, в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы информацию об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах согласно приложению 1 к настоящим Правилам через информационную систему уполномоченного органа, подписанную ЭЦП.
24. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы ежемесячно, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет сводную информацию об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы в уполномоченный орган посредством информационной системы уполномоченного органа, подписанный ЭЦП согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

4) тұрмыстық баллонды соңғы жөндеу және (немесе) салыстырып тексеру күні;
5) тұрмыстық баллонды жөндеуге және (немесе) салыстырып тексеруге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген мәлiметтер болмаған жағдайда, газ толтыру пунктінің иесi тұрмыстық баллондарды салыстырып тексеруді және (немесе) жөндеуді жүзеге асырады, ол туралы тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесіне тиісті ақпарат енгізіледі.
20. Тұрмыстық баллонды сатудың кезінде газ толтыру пунктінің иесі тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесіне мынадай мәліметтерді енгізеді:
1) тұрмыстық баллонды толтыру күні;
2) тұрмыстық баллонды сату күні;
3) тұрмыстық баллонды сатып алған адамның жеке сәйкестендіру нөмірі және тұрғылықты жері.
21. Өткізілген тұрмыстық баллондар және тұрмыстық баллондарда өткізілген сұйытылған мұнай газының көлемі туралы мәліметтерді қалыптастыру уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
Газ толтыру пунктінің иесі сатқан тұрмыстық баллондар саны бойынша да, тұрмыстық баллондар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газының көлемі бойынша да мәлімет есепке алынады.
Бұл ретте, бір тұрғылықты жері бойынша тіркелген бір немесе бірнеше адамға сатылған тұрмыстық баллондар, мұндай адамдарға өткізілген сұйытылған мұнай газының жалпы массасы күнтізбелік ай үшін 50 (елу) килограмнан асатын болса, есепке алынбайды.
Газ толтыру пунктінің иесі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптардың сақталуын ескере отырып, тұрмыстық баллондарды сатып алатын тұлғалар туралы мәліметтерді жинайды.
22. Газ толтыру пункттері бөлінісіндегі тұрмыстық баллондардың айналымы және газ толтыру пункттерінде баллондар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
23. Газ толтыру пункттерінің иелері ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрмыстық баллондардың айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы ЭЦҚ-мен қол қойылған ақпарат жібереді.
24. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бөлінісіндегі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған тұрмыстық баллондарда өткізілетін тұрмыстық баллондардың айналымы және сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпаратты уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті органға ұсынады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.11.2024 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам идентификации
бытовых баллонов
и функционирования систем
учета бытовых баллонов
форма 1
Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.11.2024 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местный исполнительный орган области,
города республиканского значения, столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе:
www.egsu.energo.gov.kz.
Наименование административной формы: Информация об обороте
бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа,
реализуемого в бытовых баллонах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе: 1-ИОББ.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: 20__год _____ месяц.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора
административных данных на безвозмездной основе:
владельцы газонаполнительных пунктов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца,
следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) куда будут реализовываться бытовые баллоны
ФИО покупателя бытового баллона
ИИН/БИН покупателя бытового баллона
Адрес покупателя бытового баллона
Уникальный код бытового баллона
Объем бытового баллона (литры)
Уникальный заводской номер бытового баллона
Дата реализации бытового баллона
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель ______________________________ подпись, телефон
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация об обороте
бытовых баллонов и объемах
сжиженного нефтяного газа,
реализуемого в бытовых баллонах"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Информация об обороте бытовых баллонов и объемах
сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах"
(Индекс: 1-ИОББ, периодичность: месячная)
В форме административных данных "Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается наименование области, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) куда будут реализовываться бытовые баллоны согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 3 указывается фамилия имя отчество (при его наличии) покупателя бытового баллона;
в графе 4 указывается индивидуальный индификационный номер или бизнес индификационный номер покупателя бытового баллона;
в графе 5 указывается адрес покупателя бытового баллона;
в графе 6 указывается уникальный код бытового баллона;
в графе 7 указывается объем бытового баллона;
в графе 8 указывается уникальный заводской номер бытового баллона;
в графе 9 указывается дата реализации бытового баллона.
Приложение 2
к Правилам идентификации
бытовых баллонов
и функционирования систем
учета бытовых баллонов
форма 2
Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.11.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрмыстық баллондарды
cәйкестендіру және тұрмыстық
баллондарды есепке алу
жүйелерінің жұмыс істеу
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.11.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.egsu.energo.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ТБАА.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20___ жылғы_______________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: газ толтыру пункттерінің иелері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-інен (бесінен) кешіктірмейтін мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
Тұрмыстық баллонды өткізетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) елді мекен
Тұрмыстық баллонды сатып алушының ТАӘ
Тұрмыстық баллонды сатып алушының ЖСН
Тұрмыстық баллонды сатып алушының мекенжайы
Тұрмыстық баллонның бірегей коды
Тұрмыстық балон көлемі (литр)
Тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі
Тұрмыстық баллонды өткізу күні
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Атауы ________________________
Мекенжайы__________________
Телефон ________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________
Орындаушы____________________ ____________
қолы, телефон (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам__________________
қолы ___________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Тұрмыстық баллондар
айналымы және тұрмыстық
баллондарда өткізілетін
сұйытылған мұнай газының
көлемі туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (Индексі: 1-ТБАА, кезеңділігі: ай сайын)
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реттік нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес тұрмыстық баллонды өткізетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) елді мекені көрсетіледі;
3-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
4-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының мекенжайы көрсетіледі;
6-бағанда тұрмыстық баллонның бірегей коды көрсетіледі;
7-бағанда тұрмыстық балон көлемі көрсетіледі;
8-бағанда тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда тұрмыстық баллонды өткізу күні көрсетіледі.
Тұрмыстық баллондарды
сәйкестендіру және тұрмыстық
баллондарды есепке алу
жүйелерінің жұмыс
істеу қағидаларына
2-қосымша
2-нысан
Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.11.2024 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе:
www.egsu.energo.gov.kz.
Наименование административной формы: Сводная информация
об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа,
реализуемого в бытовых баллонах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: 2-СИОББ.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: 20__год _____ месяц.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора
административных данных на безвозмездной основе:
Местный исполнительный орган области,
города республиканского значения, столицы.
Срок представления формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно,
в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца,
следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование газонаполнительного пункта
Область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) реализации бытового баллона
Количество реализованных бытовых баллонов (штук)
Объем сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах (литры)
1.
2.
3.
4.
5.
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________________ подпись, телефон
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ подпись _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сводная информация
об обороте бытовых баллонов
и объемах сжиженного
нефтяного газа, реализуемого
в бытовых баллонах"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах
сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах"
(Индекс: 2-СИОББ, периодичность: месячная)
В форме административных данных "Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается наименование газонаполнительного пункта;
в графе 3 указывается область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) реализации бытового баллона согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 4 указывается количество реализованных бытовых баллонов;
в графе 5 указывается объем сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.11.2024 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.egsu.energo.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-ТБАЖА.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20___ жылғы_______________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-інен (он бесінен) кешіктірмейтін мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
Газ толтыру пунктінің атауы
Тұрмыстық баллонды өткізетінн облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала)
Өткізілген тұрмыстық баллон саны (дана)
Тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі (литр)
1.
2.
3.
4.
5.
Атауы ________________________
Мекенжайы____________________
Телефон ________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________
Орындаушы____________________ ____________ қолы, телефон
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам__________________
қолы ___________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Тұрмыстық баллондар
айналымы және тұрмыстық
баллондарда өткізілетін
сұйытылған мұнай газының
көлемі туралы жиынтық
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысанға қосымша
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат" әкімшілік деректернысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (Индексі: 1-ТБАЖА, кезеңділігі: ай сайын)
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реттік нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда газ толтыру пунктінің атауы көрсетіледі;
3-бағанда тұрмыстық баллонды өткізетін Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) көрсетіледі;
4-бағанда өткізілген тұрмыстық баллон саны көрсетіледі;
5-бағанда тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі көрсетіледі.