О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2022 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2022 года № 29063.
ПРИКАЗЫВАЮ:
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 августа 2022 года № 655
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года № 97 "Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3503):
в Правилах учета лиц, состоящих под административным надзором, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Административный надзор является формой предупреждения рецидивной преступности, реализуется на основе соблюдения законности, гарантии прав и свобод граждан и осуществляется на основании постановления судьи органами внутренних дел как принудительная мера в виде установления наблюдения за поведением лиц, освобожденных из мест лишения свободы, которым установлены определенные законодательством ограничения в целях предупреждения правонарушений с их стороны.
Административный надзор устанавливается на срок от шести месяцев до трех лет, а в отношении лиц, отбывших наказание за уголовные правонарушения против половой неприкосновенности несовершеннолетних, – до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В случаях нарушении поднадзорным настоящих правил или объявленных ему ограничений, а равно совершения им правонарушений срок установленного административного надзора продлевается постановлением судьи по мотивированному представлению органов внутренних дел каждый раз на шесть месяцев, но не свыше двух лет, а в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения против половой неприкосновенности несовершеннолетних, каждый раз на один год. При этом срок продления административного надзора исчисляется с момента оглашения судьей постановления о продлении административного надзора.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (далее - Закон) органы внутренних дел проводят необходимые профилактические и оперативно-розыскные мероприятия в отношении поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 8 тамыздағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 9 тамызда № 29063 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 8 тамыздағы
№ 655 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы № 97 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3503 болып тіркелді):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік қадағалау рецидивті қылмыстың алдын алудың нысаны болып табылады, заңдылықты, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының кепілдіктерін сақтау негізінде іске асырылады және ішкі істер органдары бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тарапынан құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында олардың мінез-құлқын қадағалау түріндегі мәжбүрлеу шарасы ретінде заңнамада белгіленген шектеулерді сот қаулысы негізінде жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалау алты айдан үш жылға дейінгі мерзімге, ал кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшiн жазасын өтеген адамдарға қатысты – Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес сотталғандық мерзімі өтелгенге дейін белгіленеді.
Қадағалауға алынған адам осы қағидаларды немесе өзiне жарияланған шектеулердi бұзған, сол сияқты құқық бұзушылықтар жасаған жағдайларда, белгіленген әкімшілік қадағалау мерзiмi iшкi iстер органдарының дәлелді ұсынуы бойынша судьяның қаулысымен – әрбір кезде алты айға ұзартылады, бiрақ ол екi жылдан аспауы тиiс, ал кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға қатысты әрбір кезде бір жылға ұзартылады. Осыған байланысты әкімшілік қадағалауды ұзарту мерзімі судьяның әкімшілік қадағалауды ұзарту туралы қаулысы шыққан кезден бастап есептеледі.
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) ішкі істер органдары қадағалаушыларға және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарға қатысты қажетті профилактикалық және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Участковый инспектор, с момента получения постановления об установлении административного надзора по пункту в) статьи 2 Закона, в течение суток заполняет задание, для внесения в единую информационную систему "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на запрет выезда за пределы территории Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет начальнику местной полицейской службы области, города республиканского значения, столицы, для ввода в единую информационную систему "Беркут".
По прибытию к избранному месту жительства и постановки на учет поднадзорного, участковый инспектор предупреждает его о соблюдении правил регистрации по месту жительства и контролирует соблюдение им установленных судом ограничений, проверяет достоверность данных, указанных в направленной из мест лишения свободы информационно-поисковой карте (далее - ИПК-ЛЦ), докладывает начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) свои предложения об установлении ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона, заполняет на поднадзорного схему связи согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Информация об изменениях внешности (татуировки), места проживания, трудоустройстве поднадзорного заносится в листок коррекции и направляется в подразделения информационно-аналитического центра (далее - ИАЦ) в течение суток. Обо всех дальнейших изменениях поднадзорного ИАЦ также информируется листком коррекции.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Постановление об установлении поднадзорному ограничений подшивается в дело административного надзора.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В наблюдательное дело подшиваются документы и материалы, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15 Наблюдательное дело на подучетного, по истечению срока погашения или снятия судимости, прекращается.";
пункт 18 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В целях получения своевременной информации о совершении правонарушений лицами, подпадающими по признакам судимостей под действие Закона, участковый инспектор обязан периодически наблюдать за их поведением по месту жительства и работы, проверять по автоматизированным базам данных Министерства внутренних дел, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Результаты проверок отражаются в листе мероприятий согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Участковый инспектор оформляет дело административного надзора, которому приобщает все материалы наблюдательного дела.";
пункта 31 изложить в следующей редакции:

"7. Учаскелік инспектор Заңның 2-бабының в) тармағы бойынша әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулыны алған сәттен бастап тәулік ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге шығуға тыйым салуға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізу үшін тапсырма жоспарын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырады және "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті полиция қызметінің бастығына жолдайды.
Таңдаған тұрғылықты жеріне келгеннен және қадағалаудағыны есепке қойғаннан кейін учаскелік инспектор оған тұрғылықты жері бойынша тіркеу ережесін сақтау туралы ескертеді және олардың сот белгілеген шектеуді сақтауын бақылайды, бас бостандығынан айыру орындарынан жіберілген ақпараттық-іздеу картасында (бұдан әрі – Т-АІК) көрсетілген деректердің шынайылығын тексереді, Заңның 7-бабында көзделген шектеулерді орнату туралы өз ұсыныстарын ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды, қадағалаудағы адамға байланыс сызбасын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес толтырады.
Қадағаланушының сырт пішінінің өзгеруі (татуировкалар), тұрғылықты жерінің, жұмысқа орналасуының өзгеруі туралы ақпарат түзету парағына енгізіледі және ақпараттық-аналитикалық орталықтың бөлімшелеріне (бұдан әрі - ААО) бір тәулік ішінде жіберіледі. Сол сияқты қадағаланушыға байланысты барлық өзгерістер ААО түзету парағымен хабардар етіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қадағаланушыға шектеу орнату туралы қаулы әкімшілік қадағалау ісіне тігіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бақылау ісіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес құжаттар мен материалдар тігіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қадағаланушыға қадағалау ісі соттылығын өтеу мерзімінің өтуі немесе алып тасталуы бойынша тоқтатылады.";
18-тармақты алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдар құқық бұзушылық жасағандары туралы ақпаратты уақытылы алу мақсатында учаскелік инспектор олардың мінез-құлықтарын тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша, Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің автоматтандырылған дерекқорлары бойынша тексеруге міндетті. Тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес іс-шаралар парағында көрсетіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Учаскелік инспектор қадағалау ісінің барлық материалдары тігілетін әкімшілік қадағалау ісін ресімдейді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. В случае, когда в соответствии со статьей 16 Закона поднадзорному устанавливается обязанность в виде явки в участковый пункт полиции органа внутренних дел для регистрации, то такую регистрацию осуществляет участковый инспектор, о чем делается отметка в листе контроля согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Регистрация явок поднадзорных осуществляется согласно установленным ограничениям и используется для контроля за его проживанием по избранному месту жительства, а также в целях проведения бесед профилактического характера.
При этом установленное время явки не должно влиять на работу и учебу поднадзорных. Беседы с поднадзорным проводятся один раз в квартал, о чем делается отметка в листе контроля согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. По факту нарушения настоящих правил или установленных ограничений сотрудник органа внутренних принимает меры по привлечению поднадзорного к соответствующей ответственности.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. По приезду поднадзорного на территорию обслуживания другого органа внутренних дел уполномоченный сотрудник местной полицейской службы или участковый инспектор, на территории обслуживания, которого будет проживать данное лицо, вносит отметку в маршрутный лист, о прибытии и убытии поднадзорного, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.";
пункт 44 исключить;
приложение 1 к Правилам учета лиц, состоящих под административным надзором изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам учета лиц, состоящих под административным надзором изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 7 к Правилам учета лиц, состоящих под административным надзором изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 10 к Правилам учета лиц, состоящих под административным надзором изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложения 6, 11 и 12 к Правилам учета лиц, состоящих под административным надзором исключить.
2. В приказе исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9839):
в Правилах осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 исключить;
пункт 11 исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"31. Заңның 16-бабына сәйкес қадағалауға алынған адамға ішкі істер органының учаскелік полиция пунктіне тіркелу үшін келу түріндегі міндет белгіленген жағдайда, онда мұндай тіркеуді учаскелік инспектор жүзеге асырады, бұл туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бақылау парағында белгі қойылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қадағаланушылардың келуін тіркеу белгіленген шектеулерге сәйкес жүзеге асырылады және оның таңдап алған тұрғылықты жері бойынша тұруын бақылау үшін, сондай-ақ профилактикалық сипаттағы әңгімелер өткізу мақсатында пайдаланылады.
Бұл ретте белгіленген келу уақыты қадағаланушылардың жұмысы мен оқуына әсер етпеуі тиіс. Әңгіме қадағаланушылармен тоқсанына бір рет өткізіледі, ол туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бақылау парағына белгі қойылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Осы қағидаларды немесе белгіленген шектеулерді бұзу фактісі бойынша ішкі органның қызметкері қадағаланушыны тиісті жауапкершілікке тарту жөнінде шаралар қабылдайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қадағаланушы басқа ішкі істер органы қызмет көрсету аумағына келгеннен кейін жергілікті полиция қызметінің уәкілетті қызметкері немесе осы адам тұратын қызмет көрсету аумағындағы учаскелік инспектор қадағаланушының келгені және кеткені туралы бағыттық парағына белгі енгізеді, оларды ішкі істер органының мөрімен (мөртабанымен) растайды.";
44-тармақты алып тасталсын;
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидасына 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидасына 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидасына 7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидасына 10-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу қағидасына 6, 11 және 12-қосымшалары алып тасталсын.
2. "Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 19 қыркүйектігі № 622 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9839 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
8-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ алып тасталсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Регистрация явки условно-досрочно освобожденного лица в орган внутренних дел осуществляется в подразделении местной полицейской службы ГОРОВД либо в участковых пунктах полиции, о чем делается отметка в специальном листе контроля по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. По приезду условно-досрочно освобожденного лица на территорию обслуживания другого органа внутренних дел, сотрудник подразделения местной полицейской службы или УИП вносит отметки в маршрутный лист, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.";
приложение 1 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 7 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложения 2, 3 и 8 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания исключить.
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1096 "Об утверждении Правил организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13046):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 50) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 исключить.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Дело административного надзора № ____
____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) поднадзорного
____________________________________________________________________
адрес проживания
Административный надзор осуществляет участковый инспектор полиции
_____________________________________________________________
наименование органа полиции
_____________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Административный надзор установлен
"____" ______________ 20____год
Административный надзор прекращен
"____" ______________ 20____год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20____год
(печатается на внутренней стороне обложки дела административного надзора)
Перечень документов, находящихся в деле административного надзора

"28. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның ішкі істер органына келуін тіркеу ҚАІІО жергілікті полиция қызметі бөліністерінде не учаскелік полиция пункттерінде жүзеге асырылады, бұл туралы арнайы бақылау парағына осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгі қойылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам басқа ішкі істер органы қызмет көрсететін аумаққа келісімен, жергілікті полиция қызметі бөлінісінің қызметкері немесе УПИ оның бағыттық парағына тиісті белгілер қойып, оларды ішкі істер органының мөрімен (мөртаңбасымен) куәландырады.";
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 7-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 2, 3 және 8-қосымшалары алып тасталсын.
3. "Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1096 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13046 болып тіркелген):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ережесінің 15-тармағының 50) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
14-тармақ алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 1-қосымша
Әкімшілік қадағалауда
тұрған адамдарды есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік қадағалау ісі № ___
____________________________________________________________________
қадағаланушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Әкімшілік қадағалауды ___________________________________________
ішкі істер органының атауы
учаскелік полиция инспекторы _________________________________________
учаскелік полиция инспекторының атағы, тегі және аты-жөні
________________________ _____________________________ жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалау
20__жылғы "__" ___________ орнатылды.
Әкімшілік қадағалау
20__жылғы "__" ___________ тоқтатылды.
Іс 20__жылғы "___" _____________ дейін мұрағатта сақталсын.
(әкімшілік қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Әкімшілік қадағалау ісіне тігілетін құжаттардың тізбесі

1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы;
3. Схема связи поднадзорного;
4. Требование спец. проверки подучетного по данным КПСиСУ (обязательно
подшиваются копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения
информации в данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные
копии не подшиваются);
5. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости;
6. Материалы, послужившие основанием для установления административного
надзора по инициативе органов внутренних дел;
7. Копия представления об установлении административного надзора;
8. Постановление суда об установлении административного надзора;
9. Постановление суда об установлении ограничений поднадзорному;
10. Копии протоколов о нарушении правил административного надзора;
11. Постановление суда о привлечении поднадзорного к административной
ответственности;
12. Копии представлений о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
13. Постановление суда о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
14. Листок контроля за соблюдением поднадзорным правил административного
надзора и установленных ограничений;
15. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные
листки;
16. Копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы внутренних дел,
план-задания о внесении в ЕИС "Беркут";
17. Копия представления о прекращении административного надзора;
18. Постановление о прекращении административного надзора.
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
ЛИСТ МЕРОПРИЯТИЙ
за лицом, подпадающим по признакам судимостей под действие Закона
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка, регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к лицу, подпадающему по признакам судимостей под действие Закона
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Наблюдательное дело №
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, освобожденного из мест
__________________________________________________________________________
лишения свободы
___________________________________________________________________________
адрес проживания
Наблюдение осуществляет участковый инспектор полиции _________________
___________________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
__________________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Начато "___" ___________20___год
Окончено "___" ___________20___год
Дело хранить в архиве до "___" __________ 20____год
(печатается на внутренней стороне обложки наблюдательного дела)
Перечень документов, находящихся в наблюдательном деле:

1. Іске тігілген құжаттардың тізімдемесі;
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшірмесі;
3. Қадағаланушының байланыстар сызбасы;
4. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.);
5. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді көшірме);
6. Ішкі істер органдарының бастамасы бойынша әкімшілік қадағалауды орнату үшін негіз болған материалдар;
7. Әкімшілік қадағалау орнату туралы ұсынымхаттың көшірмесі;
8. Әкімшілік қадағалау орнату туралы соттың қаулысы;
9. Қадағаланушыға шектеулер орнату туралы соттың қаулысы;
10. Әкімшілік қадағалау қағидаларын бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері;
11. Қадағаланушыны әкімшілік жауапқа тарту туралы сот қаулысы;
21. Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы ұсынымхаттардың көшірмелері;
13. Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы сот қаулысы;
14. Қадағаланушылардың әкімшілік қадағалау ережелері мен белгіленген шектеулерді сақтауын бақылау парағы;
15. Бағыттық және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыттық және бақылау парақтары;
16. Ішкі істер органдарына жіберілетін хабарламалардың (түзету парақшаларының), "Бүркіт" БАЖ-ға енгізу туралы тапсырма-жоспардың көшірмелері;
17. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы ұсынымхаттың көшірмесі;
18. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулы.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымша
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 4-қосымша
Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды есепке алу іс-шаралар парағы
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні
және уақыты
тексеру / тіркеу
(дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру
нәтижелері
(үйінде
болды,
болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген
шектеулерді
бұзғаны үшін
Соттылық белгілері бойынша Заңның
қолданысына түсетін адамға қолданылған
шаралар
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 3-қосымша
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 7-қосымша
Қадағалау ісі № ___
____________________________________________________________________
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Қадағалауды ____________________________________________________
ішкі істер органының атауы,
учаскелік полиция инспекторы _________________________________________
атағы, тегі және аты-жөні жүзеге асырады.
20 __ жылғы "__" ___________ басталды
20 __ жылғы "__"___________ аяқталды
Іс 20__жылғы "__" __________ дейін мұрағатта сақталсын.
(қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Қадағалау ісіндегі құжаттардың тізбесі:

1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости;
3. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы;
4. Требование специальной проверки по данным КПСиСУ (обязательно подшиваются
копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения информации в
данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные копии не
подшиваются);
5. Схема связи лица, формально подпадающего под действие Закона;
6. Постановление суда о привлечении лица, подпадающего по признакам судимости
под действие Закона, к административной ответственности;
7. Копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы внутренних дел.
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 10
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
ЛИСТ КОНТРОЛЯ за соблюдением установленных ограничений в отношении поднадзорного (ой)
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок надзора:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к поднадзорному за нарушение установленных ограничений
Проверка
Регистрация
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
Контрольное дело № _________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) условно-досрочно освобожденного
_________________________________________________________________________
адрес проживания
Контроль осуществляет участковый инспектор полиции_______________________
________________________________________________________________________
наименование ГОР(У)ОП
________________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Дата заведения:
"____" ______________ 20___год
Дата окончания срока неотбытой части наказания:
"____" ______________ 20___ год
Дата перевода в категорию учета лиц, подпадающих под действие Закона об
административном надзоре:
"____" _______________20___год
Дата окончания ведения КД:
"____" _______________20___год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20___год
(печатается на внутренней стороне обложки учетно-наблюдательного
дела)
Перечень документов, находящихся в контрольном деле

1. Істегі құжаттардың тізімдемесі;
2. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді);
3. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтаманың көшірмесі;
4. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.);
5. Заңының ықпалына формальды түрде түсетін адамның байланыстар сызбасы;
6. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалардың көшірмелері;
7. Ішкі істер органдарына жіберілетін хабарламалардың (түзету парақшаларының) көшірмелері.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 4-қосымша
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 10-қосымша
Қадағаланушыға қатысты белгіленген шектеулердің сақталуын бақылау парағы
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
№ р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні және уақыты тексеру / тіркеу (дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру нәтижелері (үйінде болды, болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген шектеулерді бұзғаны үшін қадағаланушыға қолданылған шаралар
Тексеру
Тіркеу
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 5-қосымша
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 1-қосымша
Нысан
№_________бақылау ісі
____________________________________________________________________
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Бақылауды _____________________________________________________
ҚАПб(Б)-ның атауы
учаскелік полиция инспекторы_________________________________________
учаскелік полиция инспекторының атағы,
______________________________________________________ жүзеге асырады
тегі және аты-жөні
Басталған күні:
20___жылғы" "____" _________________
Жазаның өтелмеген бөлігі мерзімінің аяқталу күні:
20___ жылғы "____" __________________
Әкімшілік қадағалау туралы Заңның қолданысына түсетін адамдар санатына өткізу күні
20___жылғы "____" ________________
Бақылау ісін жүргізудің аяқталған күні:
20___ жылғы "____" ________________
Іс 20____ жылғы "____" _____________ дейін мұрағатта сақталсын.
(есепке алу-қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Бақылау ісіне тігілетін құжаттардың тізбесі

1. Опись документов, находящихся в деле.
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы.
3. Копия постановления суда об условно-досрочном освобождении.
4. Автобиография.
5. Объяснение о судимостях.
6. Схема связи условно-досрочно освобожденного.
7. Требование спец. проверки подучетного по данным УКПСиСУ (обязательно
подшиваются копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения
информации в данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные
копии не подшиваются).
8. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости.
9. Копия сообщения в суд об установлении обязанностей за условно-досрочно
освобожденным.
10. Постановление суда об установлении обязанностей.
11. Копии протоколов об административных правонарушениях и нарушениях
обязанностей, возложенных судом.
12. Постановления ГОР(У)ОП и суда о привлечении условно-досрочно-
освобожденного к ответственности за административные правонарушения и уклонение от
возложенных обязанностей (в т.ч. копии квитанций об уплате административных штрафов).
13. Листок контроля за соблюдением условно-досрочно освобожденным возложенных
на него судом обязанностей.
14. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные листки.
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
ЛИСТ КОНТРОЛЯ
за соблюдением установленных обязанностей условно-досрочно освобожденным
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к условно-досрочно освобожденному за нарушение установленных обязанностей
Проверка
Регистрация

1. Іске тігілген құжаттардың тізімдемесі.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшірмесі.
3. Шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы сот қаулысының көшірмесі.
4. Өмірбаяны.
5. Соттылығы туралы түсініктер.
6. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның байланыстар сызбасы.
7. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.).
8. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді көшірме).
9. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанға міндеттерді белгілеу туралы сотқа жолданған хабарламаның көшірмесі.
10. Міндеттерді белгілеу туралы соттың қаулысы.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық және сот жүктеген міндеттерді бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері.
12. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және жүктелген міндеттерді орындаудан жалтарған жағдайда әкімшілік жауапқа тарту туралы ҚАПб(Б) және соттың қаулылары (оның ішінде әкімшілік айыппұлдарды төлеу туралы түбіртек көшірмелері).
13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға сот белгілеген міндеттердің сақталуын бақылау парағы.
14. Бағыттық және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыттық және бақылау парақтары.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 6-қосымша
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 7-қосымша
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты белгіленген міндеттердің сақталуын бақылау парағы
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
№ р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні және уақыты тексеру / тіркеу (дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру нәтижелері (үйінде болды, болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген міндеттерді бұзғаны үшін мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған адамға қолданылған шаралар
Тексеру
Тіркеу