О внесении изменений и дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 382 "Об утверждении Правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2022 года № 29162
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 382 "Об утверждении Правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25801) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) санитарно-гигиенический узел (далее – СГУ) – благоустроенное отдельно стоящее стационарное или передвижное сооружение, расположенное на привлекательных для туристов территориях и (или) пути следования к ним вдоль автомобильных дорог, а также на особо охраняемых природных территориях или входящее в объект придорожного сервиса, предназначенное для санитарных и гигиенических процедур (благоустроенный туалет с наличием отдельных кабин для мужчин и женщин с доступом для инвалидов, оборудованных унитазами, раковинами, системами вентиляции, освещения и средствами личной гигиены);";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения субсидирования субъект предпринимательства по месту нахождения СГУ в течение календарного года представляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) заявку на субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание CГУ (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажной или электронной форме посредством почты либо нарочно с первого рабочего дня и до 1 декабря соответствующего календарного года.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) материалы фото- и видеофиксации заявленного СГУ и места его расположения.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия в течение десяти рабочих дней со дня поступления пакета документов рассматривает их на соответствие пункту 5 настоящих Правил и принимает одно из следующих решений:

"Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 382 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2022 жылғы 16 тамыздағы № 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 тамызда № 29162 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 382 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25801 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) санитариялық-гигиеналық торап (бұдан әрі – СГТ) – туристер үшін тартымды аумақтарда және (немесе) оларға баратын автомобиль жолдарының бойында, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орналасқан немесе жол бойындағы сервис объектісіне кіретін абаттандырылған жеке тұрған стационарлық немесе жылжымалы құрылыс (унитаздармен, раковиналармен, желдету, жарықтандыру жүйелерімен және жеке гигиена құралдарымен жабдықталған мүгедектерге қолжетімді ерлер мен әйелдерге арналған жеке кабиналары бар абаттандырылған дәретхана);";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Субсидиялауды алу үшін СГТ орналасқан жердегі кәсіпкерлік субъектісі күнтізбелік жыл ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – ЖАО) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялауға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) қағаз немесе электрондық нысанда пошта арқылы не қолма-қол тиісті күнтізбелік жылдың бірінші жұмыс күнінен бастап 1 желтоқсанына дейін ұсынады.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мәлімделген СГТ және оның орналасқан жерінің фото- және бейнетіркеу материалдары.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссия құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкестігін қарайды және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

1) о субсидировании субъекта предпринимательства, при соответствии пункту 5 настоящих Правил;
2) об отказе в субсидировании субъекта предпринимательства, при несоответствии пункту 5 настоящих Правил.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. На основании решения комиссии о субсидировании субъекта предпринимательства МИО включает его в проект перечня СГУ, по которым осуществляется субсидирование на их содержание (далее – проект) по форме согласно приложению 2 и в течение пяти рабочих дней направляет его на согласование в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган согласовывает проект в течение пяти рабочих дней со дня его поступления.
После согласования проекта МИО постановлением акимата утверждает перечень СГУ, по которым осуществляется субсидирование на их содержание (далее – перечень).
Утвержденный перечень действует до 31 декабря соответствующего календарного года.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. МИО осуществляет перечисление суммы субсидирования в размере 83 300 (восемьдесят три тысячи триста) тенге ежемесячно в течение срока субсидирования, указанного в перечне, на расчетный счет субъекта предпринимательства, СГУ которого входит в перечень, открытый в банке второго уровня, указанный в заявке, в срок до десятого числа следующего месяца.";
в приложении:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам субсидирования
части затрат субъектов
предпринимательства на
содержание санитарно-гигиенических
узлов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сведения о санитарно-гигиеническом узле:
описание _________________________
адрес местонахождения санитарно-гигиенического узла _______________
срок субсидирования ________________.";
дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

1) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келген кезде кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін субсидиялау туралы;
2) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келмеген кезде кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін субсидиялаудан бас тарту туралы.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Комиссияның кәсіпкерлік субъектісіне субсидиялау туралы шешімінің негізінде ЖАО оны күтіп-ұстауға субсидиялау жүзеге асырылатын СГТ тізбесінің жобасына (бұдан әрі – жоба) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізеді және бес жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органға келісуге жібереді.
Уәкілетті орган жобаны ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келіседі.
Жобаны келіскеннен кейін ЖАО әкімдік қаулысымен күтіп-ұстауға субсидиялау жүзеге асырылатын СГТ тізбесін (бұдан әрі – тізбе) бекітеді.
Бекітілген тізбе тиісті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанына дейін қолданылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ЖАО өтінімде көрсетілген екінші деңгейдегі банкте ашылған тізбеге кіретін, СГТ кіретін кәсіпкерлік субъектісінің есептік шотына ай сайын келесі айдың оныншы күніне дейінгі мерзімде 83 300 (сексен үш мың үш жүз) теңге мөлшерінде субсидиялау сомасын тізбеде көрсетілген субсидиялау мерзімі ішінде аударуды жүзеге асырады.";
қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкерлік субъектілерінің
санитариялық-гигиеналық
тораптарды күтіп-ұстауға
арналған шығындарының бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Санитарлық-гигиеналық торап туралы мәліметтер:
сипаттамасы _________________________
санитарлық-гигиеналық тораптың орналасқан мекен-жайы ____________
субсидиялау мерзімі ________________.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра культуры и спорта
Республики Казахстан
Н. Дауешов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу исполняющий
обязанности министра
от 16 августа 2022 года № 241
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части затрат субъектов
предпринимательства
на содержание санитарно-
гигиенических узлов
Форма
Перечень санитарно-гигиенических узлов, по которым осуществляется субсидирование на их содержание
Субъект предпринимательства (фамилия имя отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)
Месторасположение санитарно-гигиенических узлов (область, город/район (село), улица, дом)
Географические координаты санитарно-гигиенических узлов
Срок субсидирования*
Территориальная принадлежность санитарно-гигиенических узлов**
Дата ввода в эксплуатацию
Примечание:
*указывается период субсидирования в течение календарного года.
** территории расположения санитарно-гигиенического узла (привлекательные для туристов территории, вдоль автомобильных дорог на пути следования к привлекательным для туристов территориям, особо охраняемые природные территории, в составе объекта придорожного сервиса).

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
Н. Дауешов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
министрдің міндетін атқарушы
2022 жылғы 16 тамыздағы
№ 241 бұйрығына
қосымша
Кәсіпкерлік субъектілерінің
санитариялық-гигиеналық
тораптарды күтіп-ұстауға
арналған шығындарының бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Күтіп-ұстауға субсидиялау жүзеге асырылатын санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбесі
Кәсіпкерлік субъектісі (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/заңды тұлғаның атауы)
Санитарлық-гигиеналық тораптардың орналасуы (облыс, қала / аудан (ауыл), көше, үй)
Санитарлық-гигиеналық тораптардың географиялық координаттары
Субсидиялау мерзімі*
Санитариялық-гигиеналық тораптардың аумақтық тиесілігі**
Пайдалануға берілген күні
Ескертпе:
*күнтізбелік жыл ішіндегі субсидиялау кезеңі көрсетіледі.
** санитариялық-гигиеналық торап орналасқан аумақтар (туристер үшін тартымды аумақтар, туристер үшін тартымды аумақтарға баратын жолдағы автомобиль жолдарының бойында орналасқан, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жол бойындағы сервис объектісінің құрамында).