О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 11 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2022 года № 29282
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 11 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19970) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 22) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункты 3), 4) пункта 1 исключить;
приложения 1, 2, 7, 8, 11, 12 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.

"Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 11 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 24 тамыздағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 тамызда № 29282 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19970 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 3), 4) -тармақшалары алынып тасталсын;
1, 2, 7, 8, 11, 12-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 -қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

1. Есепті кезең соңына түрлері бойынша қолда бар теміржол көлігінің жылжымалы құрамын көрсетіңіз (балансында теміржол көлігінің жылжымалы құрамы бар кәсіпорындар толтырады)
Укажите наличие подвижного состава железнодорожного транспорта по видам на конец отчетного периода (заполняют только предприятия, имеющие на балансе подвижной состав железнодорожного транспорта)
Жол коды Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Жыл соңына жылжымалы құрамның болуы, бірлік
Наличие подвижного состава на конец года, единиц
оның ішінде дайындаушы зауыттан шыққан кезден бастап пайдалануда болған мерзім бойынша, бірлік
в том числе по сроку эксплуатации с момента выпуска заводом-изготовителем, единиц
Жалпы қуаты, мың киловатт / Жалпы жолаушылар сыйымдылығы, орын /Жалпы жүккөтергіштік, мың тонна
Общая мощность, тысяч киловатт / Общая пассажировместимость, мест / Общая грузоподъемность, тысяч тонн

1. Есепті кезең соңына түрлері бойынша қолда бар теміржол көлігінің жылжымалы құрамын көрсетіңіз (балансында теміржол көлігінің жылжымалы құрамы бар кәсіпорындар толтырады)
Укажите наличие подвижного состава железнодорожного транспорта по видам на конец отчетного периода (заполняют только предприятия, имеющие на балансе подвижной состав железнодорожного транспорта)
Жол коды Код строки
Көрсеткіштің атауы Наименование показателя
Жыл соңына жылжымалы құрамның болуы, бірлік Наличие подвижного состава на конец года, единиц
оның ішінде дайындаушы зауыттан шыққан кезден бастап пайдалануда болған мерзім бойынша, бірлік
в том числе по сроку эксплуатации с момента выпуска заводом-изготовителем, единиц
Жалпы қуаты, мың киловатт / Жалпы жолаушылар сыйымдылығы, орын /Жалпы жүккөтергіштік, мың тонна
Общая мощность, тысяч киловатт / Общая пассажировместимость, мест / Общая грузоподъемность, тысяч тонн

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о подвижном составе железнодорожного транспорта и протяженности эксплуатационной длины железнодорожных линий" (индекс 1-ЖД, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используется следующее понятие:
железнодорожные пути – объекты недвижимого имущества (магистральные, станционные, подъездные пути), по которым осуществляется перемещение подвижного состава.
3. Учету подлежат следующие транспортные средства:
1) все железнодорожные транспортные средства, принадлежащие железнодорожному предприятию-поставщику услуг железнодорожного транспорта, а также взятые этим предприятием внаем и фактически находящиеся в его распоряжении, включая транспортные средства, которые ремонтируются, ожидают ремонта или хранятся в парке в рабочем или нерабочем состоянии, также транспортные средства других железнодорожных администраций, находящиеся в распоряжении системы, транспортные средства предприятия, временно находящиеся в порядке обычной эксплуатации за границей или находящиеся в сети железнодорожных предприятий;
2) товарные вагоны, принадлежащие предприятиям-потребителям услуг железнодорожного транспорта – товарные вагоны, не принадлежащие предприятию-поставщику услуг железнодорожного транспорта, но зарегистрированные и допущенные к перевозкам этим предприятием при соблюдении специальных условий, а также товарные вагоны, отданные этим предприятием внаем предприятиям-потребителям услуг железнодорожного транспорта и эксплуатируемые в качестве товарных вагонов, принадлежащих предприятиям-потребителям услуг железнодорожного транспорта.
Из статистической формы железнодорожным предприятием исключаются транспортные средства, которые не находятся в его распоряжении:
1) транспортные средства других железнодорожных администраций или железнодорожных предприятий, временно находящиеся на железнодорожных линиях данного железнодорожного предприятия в порядке обычной эксплуатации;
2) транспортные средства, которые отданы внаем или каким-либо образом переданные в распоряжение других железнодорожных предприятий;
3) транспортные средства, зарезервированные исключительно для технологических перевозок или предназначенные для продажи на слом или списание.
Показатели по наличию пассажирских, багажных и грузовых вагонов (в том числе по их видам) заполняются в целых числах, остальные показатели – с одним знаком после запятой.
4. Раздел 1 заполняют только предприятия, имеющие на балансе подвижной состав железнодорожного транспорта.
Железнодорожный подвижной состав распределяется на тяговые транспортные средства (локомотивы и автомотрисы) и буксируемые транспортные средства (пассажирские вагоны, прицепные вагоны моторвагонного поезда, багажные и товарные вагоны).
В строке 1 указывается наличие локомотивов.
К локомотивам относится железнодорожное транспортное средство, оборудованное первичным двигателем или только двигателем, используемое только для буксировки железнодорожных транспортных средств.

1. Осы Нұсқаулық "Теміржол көлігінің жылжымалы құрамы мен теміржол желісінің пайдалану ұзындығының қашықтығы туралы есеп" (индексі 1-ЖД, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтама пайдаланылады:
темiржолдар – жылжымалы құрамның жүруi жүзеге асырылатын жылжымайтын мүлiк объектiлерi (магистральдық, станциялық, кiрме жолдар).
3. Мынадай көлік құралдары есепке алуға жатады:
1) теміржол көлігі қызметтерін жеткізуші-теміржол көлігі кәсіпорындарына тиесілі барлық теміржол көлік құралдары, сондай-ақ жөндеудегі немесе жөндеу кезегінде тұрған немесе паркте жұмыс істейтін немесе жұмыс істемейтін жағдайында сақталған көлік құралдарын қоса, осы кәсіпорын жалдауға алған және оның іс жүзінде иелігінде болатын құралдар; сондай-ақ жүйе иелігінде болатын басқа теміржол әкімшіліктерінің көлік құралдары, шетелде қарапайым пайдалану тәртібінде уақытша болатын немесе теміржол кәсіпорындары желісіндегі кәсіпорынның көлік құралдары;
2) теміржол көлігі қызметтерін тұтынушы кәсіпорындарға тиесілі тауар вагондары – теміржол көлігі қызметтерін жеткізуші кәсіпорындарға тиесілі емес, бірақ тіркелген және осы кәсіпорындар арнайы шарттарды сақтағанда тасымалдауға жіберген тауар вагондары, сондай-ақ осы кәсіпорын теміржол көлігі қызметтерін тұтынушы қәсіпорындарға жалға берген және теміржол көлігі қызметтерін тұтынушы кәсіпорындарға тиесілі тауар вагондары ретінде пайдаланылатын вагондар.
Теміржол кәсіпорны статистикалық нысаннан оның иелігіндегі емес көлік құралдары алып тастайды:
1) осы теміржол кәсіпорындарының теміржол желілерінде қарапайым пайдалану тәртібінде уақытша болатын басқа теміржол әкімшіліктерінің немесе теміржол кәсіпорындарының көлік құралдары;
2) жалға берілген немесе қандай да бір жолмен басқа теміржол кәсіпорындарының иелігіне берілген көлік құралдары;
3) тек технологиялық тасымалдаулар үшін резервте тұрған немесе бұзу немесе есептен шығару үшін сатуға арналған көлік құралдары.
Жолаушылар, багаж және жүк вагондарының (оның ішінде олардың түрлері бойынша) қолда бары бойынша көрсеткіштер бүтін сандармен, қалған көрсеткіштер үтірден кейін бір белгімен толтырылады.
4. 1-бөлімді балансында теміржол көлігінің жылжымалы құрамы бар кәсіпорындар толтырады.
Теміржолдың жылжымалы құрамы тартатын көлік құралдары (локомотивтер және автомотристар) және сүйрейтін көлік құралдары (жолаушылар вагондары, тіркеме вагондар, моторвагонды пойыздар, жүк және тауар вагондары) болып бөлінеді.
1-жолда локомотивтердің қолда бары көрсетіледі.
Локомотивтерге бастапқы қозғалтқышпен және қозғалтқышпен немесе тек қозғалтқышпен жабдықталған және тек теміржол көлігінің құралдарын сүйреуге пайдаланылатын теміржол көлік құралы жатады.

В строке 1.1 указывается количество электровозов. В строке 1.2 – количество тепловозов.
К тепловозам относятся локомотивы, основным источником энергии которых является дизельный двигатель, независимо от типа установленной передачи.
Определение различных категорий локомотивов (электровозы, тепловозы) применяется с соответствующими изменениями к автомотрисам.
В учете механических транспортных средств каждая автомотриса в неразъемной секции учитывается отдельно, в учете пассажирских транспортных средств и грузовых транспортных средств каждый кузов, оборудованный для перевозки пассажиров или грузов, учитывается в качестве одной единицы.
Каждая секция двух-трехсекционного локомотива, работающая самостоятельно, принимается за физическую единицу.
Каждый локомотив и каждая единица моторвагонного подвижного состава приписываются к одной из железных дорог. Все локомотивы, приписанные к данной дороге, имеющие ее инициалы и состоящие на ее балансе, образуют инвентарный парк дороги.
К автомотрисам относится моторное железнодорожное транспортное средство, сконструированное для перевозки по железной дороге пассажиров или грузов.
В строке 2 графы 1 указывается количество автомотрис, включающих электрические, дизельные и прочие автомотрисы.
В строке 2.1 указываются электрические автомотрисы, в строке 2.2 – дизельные автомотрисы, в строке 2.3 – прочие автомотрисы.
К категории электровозов относятся локомотивы, снабженные энергетической установкой (дизельной или иной) для питания током электродвигателя, в случае, если ток невозможно получать от контактного провода или контактного рельса.
В строке 3 указывается количество пассажирских вагонов.
В строке 3 учет парка пассажирских вагонов ведется в физических единицах с подразделением по видам перевозок: для перевозок пассажиров и ручной клади, для перевозки почты, для перевозки багажа и грузобагажа, прочие (рестораны, лаборатории, служебные).
В зависимости от оборудования вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров, делятся на мягкие, мягкожесткие, жесткие, купейные, жесткие открытые, межобластные с местами для сидения. Вместимость пассажирского транспортного средства – число сидячих и спальных мест и разрешенное число мест для стоящих пассажиров в пассажирском транспортном средстве, когда оно используется по назначению.
Транспортные средства, имеющие одно или несколько купе для пассажиров, учитываются не в качестве багажных, а в качестве пассажирских вагонов.
В строке 3.1 указываются вагоны с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения, оборудованные общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции и кондиционирования воздуха, туалетами (с туалетной бумагой и мылом), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, индивидуальной радиоточкой, видео- и телеаппаратурой в купе, кнопкой вызова проводника, наличием душевой кабинки и бытового уголка (допускается одна кабинка на два купе), штор и занавесок, ковриков и ковровых дорожек в коридорах и купе, чайными принадлежностями и посудой, комплектами съемного инвентаря и имущества, не отличающего по цвету и рисунку, постельных принадлежностей (2 подушки, 1 одеяло, 1 покрывало, 1 матрац с чехлом), постельного белья (в перечень постельного белья входят: 2 простыни, 2 наволочки, 1 вафельное, 1 льняное или махровое полотенце) и вешалки для верхней одежды по две на каждое спальное место.

1.1-жолда электровоздар, 1.2-жолда тепловоздар саны көрсетіледі.
Тепловоздарға орнатылған берілістің түріне қарамастан негізінен дизельдік қозғалтқыштан қуат алатын локомотивтер жатады.
Локомотивтердің әртүрлі санаттарын (электровоздар, тепловоздар) анықтау автомотристарға тиісті өзгерістермен қолданылады. Механикалық көлік құралдары статистикасында әрбір автомотрис ажыратылмайтын секцияда жеке ескеріледі, жолаушылар көлік құралдары мен жүк көлік құралдары статистикасында жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшін жабдықталған әрбір шанақ бір бірлік ретінде ескеріледі.
Өздігінен жұмыс істейтін екі-үш секциялы локомотивтің әр секциясы физикалық бірлік ретінде қабылданады.
Моторвагонды жылжымалы құрамның әрбір локомотиві мен әрбір бірлігі теміржолдардың біріне тіркеледі. Аталған жолға тіркелген, оның аты-жөніне ие және оның балансында тұратын барлық локомотивтер жолдың мүліктік паркін құрайды.
Автомотристарға теміржолмен жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшін жабдықталған моторлы теміржол көлік құралы жатады.
1-бағанның 2-жолында электрлі, дизельді және өзге де автомотристарды қамтитын автомотристар саны көрсетіледі.
2.1-жолда электрлі автомотристар, 2.2-жолда дизельді автомотристар, 2.3-жолда өзге де автомотристар көрсетіледі.
Электровоздар санатына токты жалғайтын сымнан немесе жалғайтын рельстен алуға болмайтын жағдайда, электр қозғалтқышты токпен қоректендіруге арналған энергетикалық құрылғымен (дизельді немесе өзге) жабдықталған локомотивтер жатады.
1-бөлімнің 3-жолында жолаушылар вагондарының саны көрсетіледі.
3-жолда жолаушылар вагондарының қолда бары теміржолдардағы тіркелу депосы бойынша ескеріледі. Жолаушылар вагондары паркін есепке алу тасымалдау түрлері бойынша бөлімшемен нақты бірліктерде жүргізіледі: жолаушыларды және қол жүктерін тасымалдау үшін, почтаны тасымалдау үшін, багажды және жүк багажын тасымалдау үшін; өзгелері (мейрамханалар, зертханалар, қызметтік).
Жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар жабдықталуына байланысты жұмсақ, жұмсақ-қатты, қатты, купе, ашық қатты, отыруға арналған орындарымен облысаралық болып бөлінеді. Жолаушылар көлік құралының сыйымдылығы – мақсатқа сай пайдаланылған жағдайда жолаушылар көлік құралындағы отыратын және жататын орындар саны; түрегеп тұратын жолаушылар үшін рұқсат етілген орын саны.
Жолаушылар үшін бір немесе бірнеше купесі болатын көлік құралдары багаж ретінде емес, жолаушылар вагондары ретінде ескеріледі.
3.1-жолда жалпы және жеке электрлік жарықтандырумен, ауаны желдету және баптау жүйесімен, дәретханалармен (дәретхана қағазымен және сабынмен), ыстық және суық ауыз су резервуарымен, жеке радионүктемен, купеде бейне- және телеаппаратурамен, жолсерікті шақыру батырмасымен жабдықталған, себезгі кабинкасының және тұрмыстық бұрыштың (екі купеге бір кабинкадан болуы мүмкін), перделер мен шымылдықтардың, дәліздерде және купеде кілемдер мен алашалардың болуымен, шай керек-жарақтарымен және ыдыс-аяқпен, түсі мен суреті жағынан айырмашылығы жоқ, алынып-салынатын мүкәммал және мүлік жиынтықтарымен, төсек-орын керек-жарақтарымен (2 жастық, 1 көрпе, 1 жапқыш, 1 тысы бар матрац), төсек-жаймаларымен (2 ақ жайма, 2 жастықтың тысы, 1 вафельді, 1 зығыр немесе түкті орамал) және әрбір ұйықтайтын орынға сыртқы киімге арналған екі-екіден ілгіштермен жабдықталған, жұмсақ дивандары төменде орналастырылған, реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолары бар екі орынды купе вагондары көрсетіледі.

В строке 3.2 указываются вагоны с двухместными купе с местами для лежания с нижними или ярусным расположением мягких диванов, оборудованные общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции и кондиционирования воздуха, видео- и телеаппаратурой, туалетами (с туалетной бумагой и мылом), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, индивидуальной радиоточкой, наличием штор и занавесок, ковриков и ковровых дорожек в коридорах и купе, чайными принадлежностями и посудой, комплектами постельных принадлежностей: 2 подушки, одеяло, покрывало, матрац с чехлом, 2 простыни, 2 наволочки, 1 льняное или махровое полотенце и вешалки для верхней одежды по две на каждое спальное место.
В строке 3.3 указываются вагоны с четырехместными купе с жесткими местами для лежания, оборудованные общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции и кондиционирования воздуха, туалетами (с туалетной бумагой и мылом), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, индивидуальной радиоточкой, наличием штор и занавесок, ковриков и ковровых дорожек в коридорах и купе, чайными принадлежностями и посудой, комплектами постельных принадлежностей: 2 простыни, 1 наволочка, 1 вафельное, 1 льняное или махровое полотенце, 1 подушка, 1 одеяло, 1 матрац с чехлом и вешалки для верхней одежды по две на каждое спальное место.
В строке 3.4 указываются вагоны с жесткими местами для лежания, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами (с туалетной бумагой и мылом), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, наличием занавесок на окнах, чайными принадлежностями и посудой, комплектами постельных принадлежностей (1 подушка, 1 одеяло, 1 матрац с чехлом), постельного белья (2 простыни, 1 наволочка, 1 полотенце).
В строке 3.5 указываются вагоны с жесткими местами для сидения, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами (с туалетной бумагой и мылом), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, наличием занавесок на окнах, чайными принадлежностями и посудой.
В строке 3.6 указывается железнодорожный вагон, предназначенный для обеспечения горячим питанием пассажиров в пути следования.
В строке 3.7 указываются любые вагоны (железнодорожный вагон-салон, вагон-лаборатория, служебный), не включенные в СВ-вагоны, купейные двух и четырехместные, плацкартные, общие вагоны и вагоны-рестораны.
В строке 4 почтовые вагоны, принадлежащие железнодорожному предприятию, считаются багажными вагонами, если они не имеют купе для пассажиров.
В строке 5 в разделе 1 указывается количество грузовых вагонов, принадлежащих предприятиям-поставщикам услуг. Наличие грузовых вагонов определяется ежегодной инвентаризацией вагонов. По ее результатам определяется исходная величина наличия вагонов, от которой ведется текущий учет в последующий период.
В строке 5.1 к крытым вагонам относится товарный вагон, характеризуемый закрытой конструкцией (сплошные стенки до самого верха и крыша) и безопасностью, которую он обеспечивает перевозимым в нем грузам (возможность закрыть вагон на замок и опломбировать).

3.2-жолда жалпы және жеке электрлік жарықтандырумен, ауаны желдету және баптау жүйесімен, бейне- және телеаппаратурамен, дәретханалармен (дәретхана қағазымен және сабынмен), ыстық және суық ауыз су резервуарымен, жеке радионүктемен, перделер мен шымылдықтардың, дәліздерде және купеде кілемдер мен алашалардың болуымен, шай керек-жарақтарымен және ыдыс-аяқпен, 2 жастық, көрпе, жапқыш, тысы бар матрац, 2 ақ жайма, 2 жастықтың тысы, 1 зығыр немесе түкті орамал кіретін төсек-орын керек-жарақтары жинағымен және әрбір ұйықтайтын орынға екі-екіден сыртқы киімге арналған ілгіштермен жабдықталған, жатуға арналған төменгі орындары немесе ярусты орналасқан дивандары бар екі орынды купе вагоны көрсетіледі.
3.3-жолда жалпы және жеке электрлік жарықтандырумен, ауаны желдету және баптау жүйесімен, дәретханалармен (дәретхана қағазымен және сабынмен), ыстық және суық ауыз су резервуарымен, жеке радионүктемен, перделер мен шымылдықтардың, дәліздерде және купеде кілемдер мен алашалардың болуымен, шай керек-жарақтарымен және ыдыс-аяқпен, 2 ақ жайма, 1 жастықтың тысы, 1 вафельді, 1 зығыр немесе түкті орамал, 1 жастық, 1 көрпе, 1 тысы бар матрац кіретін төсек-орын керек-жарақтары жинағымен және әрбір ұйықтайтын орынға сыртқы киімге арналған екі-екіден ілгіштермен жабдықталған жатуға арналған қатты орындары бар төрт орынды купе вагондары көрсетіледі.
3.4-жолда жалпы электрлік жарықтандырумен, ауаны желдету жүйесімен, жалпы радионүктемен, дәретханалармен (дәретхана қағазымен және сабынмен), ыстық және суық ауыз су резервуарымен, терезелерде шымылдықтардың болуымен, шай керек-жарақтарымен және ыдыс-аяқпен, төсек-орын керек-жарақтарымен (жастық, көрпе, тысы бар матрац), төсек-жаймаларымен (2 ақ жайма, 1 жастықтың тысы, 1 орамал) жабдықталған жатуға арналған қатты орындары бар вагондар көрсетіледі.
3.5-жолда жалпы электрлік жарықтандырумен, ауаны желдету жүйесімен, жалпы радионүктемен, дәретханалармен (дәретхана қағазымен және сабынмен), ыстық және суық ауыз су резервуарымен, терезелерде шымылдықтардың болуымен, шай керек-жарақтарымен және ыдыс-аяқпен жабдықталған отыруға арналған қатты орындары бар вагондар көрсетіледі.
3.6-жолда жолаушыларды жол жүру кезінде ыстық тамақпен қамтамасыз етуге арналған теміржол вагондары көрсетіледі.
3.7-жолда СВ-вагондар, екі және төрт орынды купелер, плацкарт, жалпы вагондар және вагон-мейрамханалар анықтамасына жатпайтын кез келген вагондар (теміржол салон-вагондары, зертхана-вагондар, қызметтік) көрсетіледі.
4-жолында теміржол кәсіпорнының меншігіндегі почта вагондарында жолаушыларға арналған купесі болмаса, олар багаж вагондары болып саналады.
1-бөлімнің 5-жолында жеткізуші кәсіпорындарға тиесілі жүк вагондарының саны көрсетіледі. Жүк вагондарының қолда бары вагондарды жыл сайын түгендеу арқылы анықталады. Оның нәтижесі бойынша вагондардың қолда барының бастапқы шамасы анықталып, сол бойынша келесі кезеңдегі ағымдағы есепке алу жүргізіледі.
5.1-жолда жабылған вагондарға жабық құрылымымен (ең жоғарысына дейін жаппай қабырғалар және шатыр) және тасымалдайтын жүктерге қауіпсіздікті қамтамасыз етуімен (вагонды бекіткішпен жабу және пломбалап қоюға мүмкіндігі бар) сипатталатын тауар таситын вагон жатады.

В строке 5.2 к вагонам-платформам относится вагон без крыши и бортов или вагон без крыши с бортами высотой не более 60 сантиметров или опрокидывающаяся платформа обычного или специального типа.
В строке 5.3 к полувагонам относится вагон без крыши с неоткидными бортами высотой более 60 сантиметров.
В строке 6 отражаются грузовые вагоны, принадлежащие предприятиям-потребителям услуг железнодорожного транспорта, не принадлежащие данной дороге, но приписанные к ней предприятием-потребителем услуг железнодорожного транспорта. Данную строку заполняют все юридические лица, пользующиеся услугами в сфере железнодорожного транспорта, но основной вид деятельности которых не относится к кодам общего классификатора видов экономической деятельности 49.1 и 49.2 и не относящиеся к предприятиям-поставщикам услуг железнодорожного транспорта.
В графе 8 указывается общая мощность локомотивов и автомотрис в тысячах киловатт, общая пассажировместимость пассажирских вагонов, мест и общая грузоподъемность грузовых вагонов в тысячах тонн.
5. Разделы 2, 3 заполняют только предприятия, имеющие на балансе магистральные железнодорожные пути общего пользования.
В разделах 2 и 3 эксплуатационную длину железнодорожных линий определяют: двухпутных и многопутных участков – по кратчайшему пути, многопутных тупиковых линий, упирающихся в пассажирское здание, по наибольшему из главных ее путей, линии или ветки, примыкающей к другой линии; до оси ближайшего раздельного пункта с путевым развитием. Отрезок пути от места слияния двух линий (от стрелки примыкания) до оси этого пункта входит в эксплуатационную длину обеих линий, учитывается два раза. При наличии нескольких примыканий в направление к этому раздельному пункту такие отрезки пути учитываются в эксплуатационной длине несколько раз.
При определении эксплуатационной длины считают самостоятельными, а не в качестве вторых, третьих путей, выходы непосредственно из парков приема и отправления или формирования поездов, которые примыкают к главным путям на перегонах, ветки, являющиеся продолжением главных путей или соединяющие главные линии одной или нескольких дорог, когда они до окончательного отклонения в сторону идут на перегоне параллельно главным путям. Если же эти выходы, ветки и прочие пути следуют параллельно главному пути в пределах всего перегона от оси одной до оси другой станции и служат для пропуска поездов, то они учтены как вторые или третьи пути.
Эксплуатационная длина определяется только для главных путей.
В местах соприкосновения соседних дистанций пути (дорог, отделений дорог и других подразделений) эксплуатационную длину определяют от (или, до) установленных границ этих подразделений.
К электрифицированным линиям относятся линии с одним или несколькими электрифицированными главными путями, которые снабжены воздушным контактным рельсом, чтобы сделать возможной электрическую тягу.
Участки линий, прилегающие к станциям и электрифицированные лишь для того, чтобы было возможно маневрирование, и электрификация которых не продолжена до следующей станции считаются неэлектрифицированными линиями.
В настоящее время используется железнодорожная колея следующей ширины:

5.2-жолда вагон-платформаларға шатырсыз және борттарсыз немесе шатырсыз биіктігі 60 сантиметрден аспайтын борттары бар вагон, не болмаса кәдімгі не арнайы аударатын платформа түрі жатады.
5.3-жолда жартылай вагонға биіктігі 60 сантиметрден асатын, шалқаймайтын борттары бар шатырсыз вагон жатады.
6-жолында теміржол көлігі қызметтерін тұтынушы кәсіпорындарға жататын жүк вагондары, осы жолға жатпайтын, бірақ оған теміржол көлігі қызметін тұтынушы кәсіпорындар тіркеген жүк вагондары ескеріледі. Аталған жолды теміржол көлігі саласындағы қызметтерді пайдаланатын, бірақ қызметтерінің негізгі түрі экономикалық қызмет түрілерінің жалпы жіктеуішінің 49.1 және 49.2-кодтарына жатпайтын және теміржол көлігі қызметін жеткізуші кәсіпорындарға жатпайтын барлық заңды тұлғалар толтырады.
8-бағанында локомотивтер мен автомотристардың жалпы қуаты мың киловатта, жолаушылар вагондарының жалпы жолаушылар сыймдылығы орынмен және жүк вагондарының жалпы жүк көтергіштіктері мың тоннада көрсетіледі.
5. 2, 3-бөлімді балансында жалпы пайдаланымдағы теміржол магистралі бар кәсіпорындар толтырады.
2 және 3-бөлімдерде теміржол желілерінің пайдаланымдылық ұзындығын былай анықтайды: екіжолдық және көпжолдық учаскелерді – ең қысқа жол бойынша; жолаушылар ғимаратына тірелетін көпжолды тұйық желілерді – оның бас жолдарының ең көбі бойынша; басқа желіге шектесетін желілер немесе тармақтар – жалғасатын жолы бар жақын жеке пункт осіне дейін. Сонымен, екі желі қосылған орыннан бастап (яғни жанасу стрелкасынан) осы пункттің осіне дейінгі жол бөлігі екі желінің де пайдаланымдылық ұзындығына кіреді, яғни екі рет ескеріледі. Осы жеке пункт бағытында бірнеше жанасу болған жағдайда осындай жол бөліктері пайдаланымдылық ұзындықта бірнеше рет ескеріледі.
Пайдаланымдылық ұзындығын анықтау кезінде екі аралықтағы негізгі жолдарға жанасатын поездарды қабылдау және жөнелту немесе қалыптастыру парктерінен тікелей шығу, негізгі жолдардың жалғасы болып табылатын немесе шетке түпкілікті ауытқуына дейін екі аралықта негізгі жолдарға қосарлана жүретін бір немесе бірнеше жолдардың бас желілерін біріктіретін тармақтар екінші, үшінші және тағы басқа жол ретінде емес дербес деп саналады. Егер осы шығатын жолдар, тармақтар және өзге де жолдар барлық аралық шегінде станцияның бір осінен екінші осіне дейін негізгі жолға қосарлана жүрсе және поездарды жіберу үшін қызмет етсе, онда олар екінші немесе үшінші жолдар ретінде танылады.
Пайдаланымдылық ұзындық тек негізгі жолдар үшін анықталады.
Жолдың (жолдардың, жол бөлімшелерінің және басқа да бөлімшелердің) іргелес ара қашықтықтарының жанасу орнындарындағы пайдаланымдылық ұзындығын осы бөлімшелердің белгіленген шекарасынан бастап (немесе, дейін) анықтайды.
Электрлендірілген желілерге электр тарту күшін беретін әуе байланыс рельсімен жабдықталған бір немесе бірнеше электрлендірілген негізгі жолдары бар желілер жатады.
Станцияға іргелес жатқан және маневрлеуге мүмкіндік болуы үшін электрлендірілген және оларды электрлендіру келесі станцияға дейін жалғастырылмаған желі учаскелері электрлендірілмеген желілер болып саналады.
Қазіргі уақытта мынадай енді темір жол жолтабаны пайдаланылады:

нормальная колея 1,435 метров (далее – м);
широкая колея: 1,520 м, 1,524 м, 1,600 м, 1,668 м;
узкая колея: 0,60 м, 0,70 м, 0,75 м, 0,76 м, 0,785 м, 0,90 м, 1,00 м.
6. Все показатели заполняются с одним знаком после запятой.
7. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6459).
8. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
9. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1:
графа 1 = ∑ граф 2-7 для каждой строки;
строка 1 = ∑ строк 1.1 и 1.2 для каждой графы;
строка 2 = ∑ строк 2.1-2.3 для каждой графы;
строка 3 = ∑ строк 3.1-3.7 для каждой графы;
строка 5 = ∑ строк 5.1-5.6 для каждой графы;
строка 6 = ∑ строк 6.1-6.6 для каждой графы;
2) Раздел 2:
графа 1 = ∑ граф 2-3 по всем строкам;
строка 1 = строке 1.1 = строке 1.2 = строке 1.3 по всем графам;
графа 2 ≤ графе 1 для каждой строки;
графа 3 ≤ графе 1 для каждой строки;
строка 1.1 = ∑ строк 1.1.1-1.1.2 для каждой графы;
строка 1.2 = ∑ строк 1.2.1-1.2.3 для каждой графы;
строка 1.3 = ∑ строк 1.3.1-1.3.3 для каждой графы;
3) Раздел 3:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.17;
строка 2 = строка 2.1 + строка 2.2;
строка 2.1 = ∑ строк 2.1.1-2.1.4;
строка 3 = строка 3.1 + строка 3.2 + строка 3.3 + строка 3.4;
строка 3.1 = строка 3.1.1 + строка 3.1.2 + строка 3.1.3;
строка 3.2 = строка 3.2.1 + строка 3.2.2;
строка 3.3 = строка 3.3.1;
строка 3.4 = строка 3.4.1.
Приложение 3
к приказу Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 15
Приложение 7
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына
7-қосымша
Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындары көрсететін қызметтер туралы есеп
Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности
Индексі
Индекс
2-ТР (қосалқы қызмет)
2-ТР (вспомогательная деятельность)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Негізгі қызмет түрі – жүктерді қоймалау және қосалқы көлік қызметі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 52-кодына сәйкес), қызметкерлер санына қарамастан, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные подразделения, независимо от численности работников, с основным видом деятельности – складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 52)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

қалыпты жолтабан: 1,435 метр (бұдан әрі – м);
кең жолтабан: 1,520 м, 1,524 м, 1,600 м, 1,668 м;
тар жолтабан: 0,60 м, 0,70 м, 0,75 м, 0,76 м, 0,785 м, 0,90 м, 1,00 м.
6. Барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір белгімен толтырылады.
7. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
8. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
9. Ескертпе: Х – бұл айқындама толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-бөлім:
1-баған = 2-7-бағандар ∑ әрбір жол үшін;
1-жол = 1.1 және 1.2-жолдар ∑ әрбір баған үшін;
2-жол = 2.1-2.3-жолдар ∑ әрбір баған үшін;
3-жол = 3.1-3.7-жолдар ∑ әрбір баған үшін;
5-жол = 5.1-5.6-жолдар ∑ әрбір баған үшін;
6-жол = 6.1-6.6-жолдар ∑ әрбір баған үшін;
2) 2-бөлім:
1-баған = 2-3-бағандардың ∑ барлық жолдар үшін;
1-жол = 1.1-жол = 1.2-жол = 1.3-жол барлық бағандар бойынша;
2-баған ≤ 1-баған әрбір жол үшін;
3-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол үшін;
1.1-жол = 1.1.1-1.1.2-жолдардың ∑ әрбір баған үшін;
1.2-жол = 1.2.1-1.2.3-жолдардың ∑ әрбір баған үшін;
1.3-жол = 1.3.1-1.3.3-жолдардың ∑ әрбір баған үшін;
1-бағанның 1.4-жолы = 2-бағанның 1.4-жолы;
1.4 жол = 1.4.1-1.4.4-жолдардың ∑;
1-бағанның 1.4.1-жолы = 2-бағанның 1.4.1-жолы;
1-бағанның 1.4.2-жолы = 2-бағанның 1.4.2-жолы;
1-бағанның 1.4.3-жолы = 2-бағанның 1.4.3-жолы;
1-бағанның 1.4.4-жолы = 2-бағанның 1.4.4-жолы;
3) 3-бөлім: 1-жол = 1.1-1.17-жолдардың ∑;
2-жол = 2.1 жол + 2.2-жол;
2.1-жол = 2.1.1-2.1.4-жолдардың ∑;
3-жол = 3.1-жол + 3.2-жол + 3.3-жол + 3.4-жол;
3.1-жол = 3.1.1-жол + 3.1.2-жол + 3.1.3-жол;
3.2-жол = 3.2.1-жол + 3.2.2-жол;
3.3-жол = 3.3.1-жол;
3.4-жол = 3.4.1-жол.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 15 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
7-қосымша
Приложение 7 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "29" января 2020 года
№ 11
Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындары көрсететін қызметтер туралы есеп
Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности
Индексі
Индекс
2-ТР (қосалқы қызмет)
2-ТР (вспомогательная деятельность)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Негізгі қызмет түрі – жүктерді қоймалау және қосалқы көлік қызметі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 52-кодына сәйкес), қызметкерлер санына қарамастан, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные подразделения, независимо от численности работников, с основным видом деятельности – складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 52)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование_________________________________________________________________________
Адрес (респондента) ________________ ___________________________________________ _______
Телефоны (респонденттің) ____________________________ _________________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ _________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 4
к приказу Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 15
Приложение 8
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности"
(индекс 2-ТР (вспомогательная деятельность), периодичность годовая)

5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ______________________ Адрес (респондента) ____________________
_________________________________________ ___________________________
Телефоны (респонденттің) ____________________________ _____________________
Телефон (респондента)                   стационарлық             ұялы
стационарный             мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности ___________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 15 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
8-қосымша
"Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындары көрсететін қызметтер туралы есеп" (индексі 2-ТР (қосалқы қызмет), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности" (индекс 2-ТР (вспомогательная деятельность), периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. Статистические формы представляют структурные и обособленные подразделения юридических лиц по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическими лицами. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистические формы представляют юридические лица в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
3. Статистическую форму представляют респонденты с основным видом деятельности согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 52 "Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность".
Следующие классификаторы и справочник применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) Классификатор административно-территориальных объектов (КАТО);
2) Общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
3) Статистический справочник услуг (далее – СКУ).
Классификаторы и справочник размещены на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан www.stat.gov.kz в разделе "Классификаторы".
4. В разделе 2 указываются доходы от реализации услуг по хранению и услуг транспортных вспомогательных, которые рассчитываются на основе документов об объемах выполненных работ (услуг) по действующим тарифам в соответствии с заключенными договорами.
5. В строке 1 раздела 3 отражается информация по складам для хранения любых зерновых культур (пшеница, кукуруза, ячмень, рожь, овес, бобы, семена масличные).
В строке 2 указывается информация по складам для хранения сырой нефти, бензина, керосина, масел и смазок минеральных, мазута, дизельного топлива и прочих светлых и темных нефтепродуктов.
В графе 1 к местам единовременного хранения относятся склады открытого (открытые площадки для хранения любых товаров) и закрытого типа (склады, предназначенные для хранения определенных товаров, в том числе ограниченных в обороте и (или) требующих особых условий хранения).
В графе 2 указывается вместимость единовременного хранения складов в соответствии с проектной документацией. В отдельных случаях определяется расчетным путем, общая вместимость в тоннах единовременного хранения складов, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада на средний вес одного кубического метра продукции.
В графе 3 указывается среднегодовая заполняемость складов.

1. Осы Нұсқалық "Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындарының көрсететін қызметтері туралы есеп" (индексі 2-ТР (қосалқы қызмет), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Егер заңды тұлғалар құрылымдық және оқшауланған бөлiмшілеріне статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкiлеттiктер берсе, онда олар осы статистикалық нысанды өзінің орналасқан жері бойынша тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлiмшелердің ондай өкiлеттiктері болмаса, заңды тұлғалар өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлiмшелерi бөлінісінде олардың орналасқан жерін көрсете отырып, статистикалық нысанды тапсырады.
3. Статистикалық нысанды негізгі қызмет түрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 52 "Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі" кодына сәйкес болып табылатын респонденттер тапсырады.
Мынадай жіктеуіштер мен анықтамалық осы статистискалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) Əкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (ӘАОЖ);
2) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ);
3) Статистикалық қызмет көрсету анықтамалығы (бұдан әрі – КҚСЖ).
Жіктеуіштер мен анықтамалық Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының www.stat.gov.kz интернет-ресурсындағы "Жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған.
4. 2-бөлімде жасалған шарттарға сәйкес қолданыстағы тарифтер бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) көлемдері туралы құжаттар негізінде есептелетін сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді және қосалқы көлік қызметтерін өткізуден түскен табыстар көрсетіледі.
5. 3-бөлімнің 1-жолында кез келген дәнді дақылдарды (бидай, жүгері, арпа, қара бидай, сұлы, бұршақтар, майлы жемістер) сақтауға арналған қоймалар бойынша ақпарат көрсетіледі.
2-жолда шикі мұнай, бензин, керосин, майлар мен минералды жағармай, мазут, дизельді отын мен өзге де ақ және қара мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймалар бойынша ақпарат көрсетіледі.
1-бағанда біржолғы сақтау орындарына ашық (кез келген тауарларды сақтауға арналған ашық алаң) және жабық (белгілі бір тауарларды, оның ішінде айналымда шектелген және (немесе) сақтаудың ерекше шарттарын талап ететін тауарларды сақтауға арналған қоймалар) типтегі қоймалар жатады.
2-бағанда жобалық құжаттамаға сәйкес қоймалардың біржолғы сақтау сыйымдылығы көрсетіледі. Жекелеген жағдайларда есептеу арқылы анықталады, жалпы сыйымдылық қоймалардың біржолғы сақтау тоннасында, қойманың сақтау орнының пайдалы көлемін өнімнің бір текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
3-бағанда орташа жылдық толтыруыны көрсетіледі.

6. В разделе 4 к вторичному виду деятельности относится вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
К основному виду деятельности относится вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого предприятием.
В графе Б указываются наименования вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5-ти знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5-ти знаков.
7. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6459).
8. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
9. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
строка 1 =∑ строк по 6-ти знакам СКУ;
2) Раздел 4:
строка 1 = ∑ всех остальных строк.
Приложение 5
к приказу Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 15
Приложение 11
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына 11-қосымша
Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта по видам сообщений
Индексі
Индекс
2-көлік
2-транспорт
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 49-51-кодына сәйкес және ЭҚЖЖ сәйкес негізгі экономикалық қызмет түрі 52.23.2-кодына сәйкес) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49-51 и согласно коду ОКЭД с основным видом экономической деятельности 52.23.2), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

6. 4-бөлімде қайталама қызмет түріне негізгіден басқа, үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын қызмет түрі жатады.
Қызметтің негізгі түріне қосалқы құны кәсіпорын жүзеге асыратын қызметтің кез келген басқа түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі жатады.
Б бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қайталама түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында ЭҚЖЖ сәйкес саланың коды 5 таңбаға дейін көрсетіледі.
7. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналып бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларында белгіленген тәртіппен ұсынады.
8. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
9. Ескертпе: Х – осы позиция толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1-жол = КҚСЖ 6 таңбасы бойынша жолдардың ∑;
2) 4-бөлім:
1-жол = барлық қалған жолдардың ∑.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 15 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
11-қосымша
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от "29" января 2020 года
№ 11
Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта по видам сообщений
Индексі
Индекс
2-көлік
2-транспорт
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі ЭҚЖЖ) 49-51-кодына сәйкес және ЭҚЖЖ сәйкес негізгі экономикалық қызмет түрі 52.23.2-кодына сәйкес) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49-51 и согласно коду ОКЭД с основным видом экономической деятельности 52.23.2), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

8. Халықаралық қатынастар санын көрсетіңіз, бірлік (әуежайлар ғана толтырады)
Укажите число международных сообщений, единиц (заполняют только аэропорты)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Ұлттық әуе кемелері орындаған
Выполнено национальными воздушными судами
Шетелдік әуе кемелері орындаған
Выполнено иностранными воздушными судами
А
Б
1
2
1
Халықаралық қатынастар саны
Число международных сообщений
9. Әуежай арқылы жолаушылар және жүктер тасымалының көлемдерін көрсетіңіз (халықаралық және ішкі ұшуларды жүзеге асыратын әуежайлар ғана толтырады)
Укажите объемы перевозок грузов и пассажиров через аэропорт (заполняют только аэропорты, обеспечивающие выполнение международных и внутренних полетов)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Жолаушылардың саны, адам
Количество пассажиров, человек
Жүктердің көлемі (поштаны қоса) - барлығы, тонна
Объем грузов (включая почту) - всего, тонн
жөнелтілген
отправленные
қабылданған
принятые
тікелей транзит
прямой транзит
жөнелтілген
отправленные
қабылданған
принятые
А
Б
1
2
3
4
5
Тұрақты әуе тасымалдары
Регулярные авиаперевозки
Х
Х
Х
Х
Х
1
халықаралық
международные
2
ішкі
внутренние
Х
Тұрақты емес (чартерлік) әуе тасымалдары
Нерегулярные (чартерные) авиаперевозки
Х
Х
Х
Х
Х
3
халықаралық
международные
4
ішкі
внутренние
Х
10. Есепті жыл соңына кәсіпорынның балансында есепте тұрған (дара кәсіпкердің жеке меншігіндегі) теңіз кемелерінің қолда барын көрсетіңіз, бірлік (тек қана теңіз көлігі кәсіпорындары толтырады)
Укажите наличие морских судов, числящихся на балансе предприятия (находящихся в личной собственности индивидуального предпринимателя), на конец отчетного года, единиц (заполняют только предприятия морского транспорта)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы Наименование показателя
Өзі жүретін жүк кемелері
Грузовые самоходные суда
Өзі жүрмейтін жүк кемелері (баржалар)
Грузовые несамоходные суда (баржи)
Сүйрейтін кемелер Буксирные суда
Жолаушылар және жолаушы-жүк кемелері
Грузопассажирские и пассажирские суда
А
Б
1
2
3
4
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
1.1
құйып таситын
наливные
Х
Х
1.2
құрғақ жүкті таситын
сухогрузные
Х
Х
11. Есепті жыл соңына баланста есепте тұрған көлік құралдарының және бір жолмен есептегендегі жайылыңқы жолдың (желінің) ұзындығы көрсеткіштерін көрсетіңіз (тек қана автомобиль және қалалық электр көлігі кәсіпорындары толтырады)
Укажите число транспортных средств, числящихся на балансе и протяженность развернутого пути (линии) в однопутном исчислении на конец отчетного года (заполняют только предприятия автомобильного и городского электрического транспорта)
Жол коды Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Жүк автомобильдері
Грузовые автомобили
Автобустар Автобусы
Такси
Троллейбустар Троллейбусы
Трамвайлар Трамваи
Метрополитен
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Баланста есепте тұрған көлік құралдарының жалпы тізімдік саны, бірлік
Общее списочное число транспортных средств, числящихся на балансе, единиц
2
Бір жолмен есептегендегі жайылыңқы жолдың (желінің) ұзындығы, километр
Протяженность развернутого пути (линии) в однопутном исчислении, километров
Х
Х
Х

8. Халықаралық қатынастар санын көрсетіңіз, бірлік (әуежайлар ғана толтырады)
Укажите число международных сообщений, единиц (заполняют только аэропорты)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Ұлттық әуе кемелері орындаған
Выполнено национальными воздушными судами
Шетелдік әуе кемелері орындаған
Выполнено иностранными воздушными судами
А
Б
1
2
1
Халықаралық қатынастар саны
Число международных сообщений
9. Әуежай арқылы жолаушылар және жүктер тасымалының көлемдерін көрсетіңіз (халықаралық және ішкі ұшуларды жүзеге асыратын әуежайлар ғана толтырады)
Укажите объемы перевозок грузов и пассажиров через аэропорт (заполняют только аэропорты, обеспечивающие выполнение международных и внутренних полетов)
Жол коды Код строки
Көрсеткіштің атауы Наименование показателя
Жолаушылардың саны, адам
Количество пассажиров, человек
Жүктердің көлемі (поштаны қоса) - барлығы, тонна
Объем грузов (включая почту) - всего, тонн
жөнелтілген отправленные
қабылданған принятые
тікелей транзит прямой транзит
жөнелтілген отправленные
қабылданған принятые
А
Б
1
2
3
4
5
Тұрақты әуе тасымалдары Регулярные авиаперевозки
Х
Х
Х
Х
Х
1
халықаралық
международные
2
ішкі
внутренние
Х
Тұрақты емес (чартерлік) әуе тасымалдары
Нерегулярные (чартерные) авиаперевозки
Х
Х
Х
Х
Х
3
халықаралық
международные
4
ішкі
внутренние
Х
10. Есепті жыл соңына кәсіпорынның балансында есепте тұрған (дара кәсіпкердің жеке меншігіндегі) теңіз кемелерінің қолда барын көрсетіңіз, бірлік (тек қана теңіз көлігі кәсіпорындары толтырады)
Укажите наличие морских судов, числящихся на балансе предприятия (находящихся в личной собственности индивидуального предпринимателя), на конец отчетного года, единиц (заполняют только предприятия морского транспорта)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы Наименование показателя
Өзі жүретін жүк кемелері
Грузовые самоходные суда
Өзі жүрмейтін жүк кемелері (баржалар)
Грузовые несамоходные суда (баржи)
Сүйрейтін кемелер Буксирные суда
Жолаушылар және жолаушы-жүк кемелері
Грузопассажирские и пассажирские суда
А
Б
1
2
3
4
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
1.1
құйып таситын
наливные
Х
Х
1.2
құрғақ жүкті таситын
сухогрузные
Х
Х
11. Есепті жыл соңына баланста есепте тұрған көлік құралдарының және бір жолмен есептегендегі жайылыңқы жолдың (желінің) ұзындығы көрсеткіштерін көрсетіңіз (тек қана автомобиль және қалалық электр көлігі кәсіпорындары толтырады)
Укажите число транспортных средств, числящихся на балансе и протяженность развернутого пути (линии) в однопутном исчислении на конец отчетного года (заполняют только предприятия автомобильного и городского электрического транспорта)
Жол коды Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Жүк автомобильдері Грузовые автомобили
Автобустар Автобусы
Такси
Троллейбустар Троллейбусы
Трамвайлар Трамваи
Метрополитен
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Баланста есепте тұрған көлік құралдарының жалпы тізімдік саны, бірлік
Общее списочное число транспортных средств, числящихся на балансе, единиц
2
Бір жолмен есептегендегі жайылыңқы жолдың (желінің) ұзындығы, километр
Протяженность развернутого пути (линии) в однопутном исчислении, километров
Х
Х
Х

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта по видам сообщений" (индекс 2-транспорт, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) межрайонные (междугородные внутриобластные) – перевозки в пределах одной области, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных районах, или соединяющие населенные пункты с городами областного значения;
2) городские (сельские) – перевозки в пределах установленных границ населенного пункта;
3) пригородные – перевозки по маршрутам, соединяющим населенный пункт с пригородной зоной протяженностью до пятидесяти километров, измеряемых от установленных границ населенного пункта;
4) междугородные межобластные – перевозки, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных областях, или соединяющие населенные пункты с городами республиканского значения, столицей.
5) внутриреспубликанские – перевозки между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан;
6) международные – перевозки между Республикой Казахстан и иностранными государствами или транзитом через территорию Республики Казахстан.
3. Статистическая форма заполняется по следующим видам транспорта:
1) автомобильный транспорт;
2) железнодорожный транспорт;
3) воздушный транспорт;
4) внутренний водный транспорт;
5) морской транспорт;
6) трубопроводный транспорт.
3.1 Автомобильный транспорт.
Предприятия автомобильного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В строках 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 1 раздела 2 указывается количество всех перевезенных пассажиров, независимо от применяемого тарифа, а также пассажиров, пользующихся правом бесплатного проезда или проездными документами, оплачиваемыми предприятиями (организациями).
Количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется по количеству проданных билетов.
При безбилетной системе перевозок количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется дифференцированно, в зависимости от стоимости проезда, путем деления полученных доходов на применяемый тариф.
Количество пассажиров, перевезенных заказными автобусами, исчисляется:
1) в городском и пригородном сообщении (кроме туристско-экскурсионных автобусов) – делением пассажирооборота (расчетного) на среднее расстояние поездки пассажира в пригородном сообщении, если в хозяйстве таких данных нет, для расчета берется расстояние равное 15 километрам;

1. Осы Нұсқаулық "Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп" (индексі 2-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ауданаралық (облысішілік қалааралық) – әртүрлі аудандардағы елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе елді мекендерді облыстық маңызы бар қалалармен жалғастыратын, бір облыс шегіндегі тасымалдау;
2) қалалық (ауылдық) – елді мекеннің белгіленген шекарасының шегіндегі тасымалдау;
3) қала маңындағы – елді мекеннің белгіленген шекараларынан өлшенетін, ұзақтығы елу километрге дейінгі қала маңындағы аймақпен елді мекенді жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдау;
4) облысаралық қалааралық – әртүрлі облыстардағы елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе елді мекендерді республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен жалғастыратын тасымалдау болып бөлінеді;
5) республикаішілік – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасындағы тасымалдаулар болып бөлінеді;
6) халықаралық – Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдаулар.
3. Статистикалық нысан келесі көлік түрлері бойынша толтырылады:
1) автомобиль көлігі;
2) теміржол көлігі;
3) әуе көлігі;
4) ішкі су көлігі;
5) теңіз көлігі;
6) құбыржол көлігі.
3.1 Автомобиль көлігі.
Автомобиль көлігі кәсіпорындары 1,2,3,4,5 және 11-бөлімді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдарында қолданылатын тарифке, сондай-ақ тегін жол жүру құқығын немесе кәсіпорындар (ұйымдар) төлеген жол жүру құжаттарын пайдаланатын жолаушыларға қарамастан, барлық тасымалданған жолаушылар саны көрсетіледі.
Маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттер саны бойынша анықталады.
Тасымалдаудың билетсіз жүйесі кезінде маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны жол жүру құнына байланысты, алынған табысты қолданылатын тарифке бөлу арқылы сараланып анықталады.
Тапсырыстық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны былай есептеледі:
1) қалалық және қаламаңылық қатынаста (туристік-экскурсиялық автобустардан басқа) – жолаушылар айналымын (есептік) қала маңындағы қатынаста жолаушы сапарының орташа қашықтығына бөлу арқылы, егер шаруашылықта мұндай деректер болмаса, онда есептеу үшін 15 километрге тең қашықтық алынады;

2) во внутриреспубликанском и международном сообщениях, а также на туристско-экскурсионных автобусах во всех видах сообщения – принимается равным количеству пассажиров, указанному в путевом листе, но не более числа мест для сидения в автобусе.
Строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 1 раздела 2 определяются умножением платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в такси и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее число пассажиров в такси принимается равным двум пассажирам. Среднее расстояние перевозки пассажира в такси принимается равным среднему расстоянию перевозки пассажира автобусом в пригородном сообщении.
В строке 1.4.1 графы 1 раздела 2 перевозки платных пассажиров маршрутными автобусами определяются:
1) по количеству проданных билетов в автобусах с кондуктором;
2) делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов для поездки на маршрутном автобусе на утвержденный для данного города (маршрута) тариф;
3) при продаже месячных проездных билетов – умножением количества проданных билетов на расчетное количество поездок в месяц;
4) при применении автоматизированной системы контроля проезда по магнитным билетам или бесконтактным смарт-картам число перевезенных пассажиров определяется по данным этой системы.
Строки 1.4.3, 1.4.4 графы 1 раздела 2 включают перевозки граждан с платным проездом и пользующихся правом бесплатного проезда.
Количество пассажиров с платным проездом определяется на основании следующих документов:
1) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу разовых билетов на одну пассажиро-поездку с кондуктором количество перевезенных пассажиров принимается равным количеству проданных билетов;
2) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу абонементных талонов и разовых билетов на одну пассажиро-поездку без кондуктора количество перевезенных пассажиров определяется делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов на утвержденный для данного города единый тариф.
К внутриреспубликанским перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние более 50 километров.
К пригородным перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние до 50 километров включительно.
К городским перевозкам на автобусном, трамвайном, троллейбусном транспорте относятся перевозки, осуществляемые на маршрутах в пределах черты города (другого населенного пункта).
Количество перевезенных пассажиров определяется из расчета 50 поездок в месяц для всех категорий лиц.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.
Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
Строки 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 2 раздела 2 определяются умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки.
Строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 2 раздела 2 определяются умножением платного пробега такси на среднее число перевезенных пассажиров (равное двум пассажирам).
Строки 1.4.3, 1.4.4 графы 2 раздела 2 определяются умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки пассажира.
В строки 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 3 раздела 2 включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как отдельным гражданам, предприятиям и организациям), а также выручка от перевозок пассажиров заказными автобусами.
В строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 3 раздела 2 включается выручка, полученная от перевозок пассажиров такси (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону), а также доходы, поступившие по безналичному расчету от перевозки почты и периодической печати органами связи.
В строки 1.4.3, 1.4.4 графы 3 раздела 2 включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных документов (по отдельным гражданам, предприятиям и организациям).
В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров.
В строке 1 графы 1 раздела 3 включаются суммарные объемы перевезенных грузов, выполненные грузовыми автомобилями, пикапами и фургонами на шасси легковых автомобилей и автоприцепами. Учет перевезенных грузов осуществляется по моменту прибытия. Объем перевезенных грузов указывается по фактическому весу перевезенных грузов с учетом веса тары, веса контейнеров за каждую поездку (заезд).

2) республикаішілік және халықаралық қатынастарда, сондай-ақ қатынастың барлық түрлеріндегі туристік-экскурсиялық автобустарда – жол қағазында көрсетілген жолаушылар санына тең деп алынады, бірақ автобуста отыруға арналған орындар санынан артық емес.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдары автомобиль-километрдегі ақылы жүрген жолды таксидегі жолаушылардың орташа санына көбейтіп және нәтижесін жолаушыны тасымалдаудың орташа қашықтығына бөлумен анықталады. Таксидегі жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп алынады. Таксимен жолаушы тасымалдаудың орташа қашықтығы қала маңы қатынасындағы автобуспен жолаушыны тасымалдаудың орташа қашықтығына тең деп алынады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.4.1-жолында маршруттық автобустармен ақылы жол жүретін жолаушыларды тасымалдау:
1) кондукторы бар автобустарда сатылған билеттердің саны бойынша;
2) маршруттық автобуспен жол жүру үшін абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала (маршрут) үшін бекітілген тарифке бөлу арқылы;
3) айлық жол жүру билеттерін сатқан кезде – сатылған билеттер санын бір айдағы жол жүрудің есептік санына көбейту арқылы анықталады;
4) магниттік билеттер немесе байланыссыз смарт-карталар бойынша жол жүруді бақылаудың автоматтандырылған жүйесін қолдану кезінде тасымалданған жолаушылар саны осы жүйенің деректері бойынша айқындалады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдары ақылы жол жүретін азаматтарды және тегін жүру құқығын пайдаланатындарды тасымалдауды қамтыды.
Ақылы жол жүретін жолаушылар саны мына құжаттар негізінде анықталады:
1) кондукторымен бір жолаушы-сапарға белгіленген тариф бойынша бір жолғы билетті жеке азаматтарға сату кезінде, тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттердің санына тең деп алынады;
2) кондукторсыз бір жолаушы-сапарына белгіленген тариф бойынша абонементтік талондар мен біржолғы билеттерді жеке азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны абонементтік талондар мен біржолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала үшін бекітілген бірыңғай тарифке бөлу арқылы анықталады.
Республикаішілік тасымалдауға 50 километрден артық қашықтыққа қаланың (басқа елді мекеннің) шегінен тыс жерлерге жүзеге асыралатын тасымалдаулар жатады.
50 километрге дейінгіні қоса алғандағы қаланың (басқа елді мекеннің) шегінен тыс жерлерге жүзеге асырылатын тасымалдаушылар жатады.
Автобус, трамвай, троллейбус көлігімен қалалық тасымалдауға қала (басқа елді мекен) шегіндегі маршруттарда жүзеге асырылатын тасымалдаулар жатады.
Тасымалданған жолаушылар саны барлық санаттағы адамдар үшін бір айда 50 сапар есебінен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір айқындамасы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтудің қосындысымен анықталады.
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдары тасымалданған жолаушылар санын сапардың орташа қашықтығына көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдары таксидің ақылы жүрген жолын тасымалданған жолаушылардың орташа санына (екі жолаушыға тең) көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдары тасымалданған жолаушылар санын жолаушы сапарының орташа қашықтығына көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдарына жол жүру билеттерінің барлық түрлерін сатудан (жеке азаматтарға, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдарға да) түскен нақты түсімінің жалпы сомасы, сондай-ақ тапсырыстық автобустармен жолаушыларды тасымалдаудан түскен түсім қосылады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдарына таксимен жолаушыларды тасымалдаудан алынған түсім (таксиге телефон арқылы алдын ала тапсырыс беруден түсетін табыстарды ескерумен), сонымен қатар байланыс органдарының пошта мен мерзімдік басылымдарды тасымалдауынан қолма-қол ақшасыз есеп айыру бойынша түскен табыстар да қосылады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдарына жол жүру құжаттарының барлық түрін сатудан түскен нақты түсімнің жалпы сомасы (жеке азаматтар, кәсіпорындар мен ұйымдар бойынша) енгізіледі.
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға жолаушылар тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтер үшін дотациялар мен субсидиялар да қосылады.
3-бөлімнің 1-бағаны 1-жолына жүк автомобильдері, пикаптар, жеңіл автомобиль шассиіндегі фургондар және автотіркемелер орындаған, тасымалданған жүктің қосынды көлемдері қосылады. Тасымалданған жүктерді есепке алу келу мезеті бойынша жүзеге асырылады. Тасымалданған жүктер көлемі әрбір сапарға (кіруге) ыдыс салмағын, контейнерлер салмағын ескере отырып, тасымалданған жүктің нақты салмағы бойынша көрсетіледі.

Строка 1 графы 2 раздела 3 на автомобильном транспорте определяется умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние поездки с последующим суммированием произведений по всем поездкам. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Строка 1 графы 3 раздела 3 и строка 1 графы 9 раздела 4 учитываются на основе документов о количестве перевезенных грузов по действующим тарифам или по заключенным договорам.
В строке 1.1.1 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающих все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств, транзитом по территории Республики Казахстан.
Во всех строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
Строка 1.27 заполняется в соответствии с Перечнем опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11779).
В строке 1 графы 1 раздела 5 указываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (автобусные вокзалы и станции), услуг по эксплуатации автомобильных дорог, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В строке 2 графы 1 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем согласно заключенному договору аренды.
В строке 1 раздела 11 указывается число транспортных средств, находящихся на балансе предприятия, и определяется в соответствии с приказами организации о принятии (снятии) на (с) баланса, о постановке (снятии) на (с) учета лизингового подвижного состава, договорами о сдаче в аренду (или прекращении аренды). В данную строку не включаются транспортные средства, взятые в аренду.
В строке 2 раздела 11 указывается длина всех находящихся на балансе метрополитена, трамвайного (троллейбусного) хозяйства путей (линий) на конец отчетного года: пассажирских, грузовых, деповских, разъездов, узлов, поворотных колец и других путей.
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" – код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.

Автомобиль көлігінде 3-бөлімнің 2-бағанындағы 1-жол бойынша әрбір сапарға тасымалданған жүк салмағын (автотіркемелермен тасымалданған жүктерді қоса алғанда) жүріс қашықтығына көбейтіп, кейін барлық сапарлар бойынша көбейтіндісін қосындылаумен анықталады. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген.
3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы және 4-бөлімнің 9-бағаны 1-жолы қолданыстағы тарифтер немесе жасалған шарттар бойынша тасымалданған жүктер саны туралы құжаттар негізінде есептеледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.3-жолында Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді қабылдаушылар арасында транзитпен жүзеге асырылатын, тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының барлық жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
1.27-жол Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес толтырылады.
5-бөлімнің 1-бағаны 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүкті тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал қызметтері (автобус вокзалдары мен станциялары), автомобиль жолдарын пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтер, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамалары мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері) табыстары көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-бағаны 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыс көрсетіледі.
11-бөлімнің 1-жолында кәсіпорын балансында тұрған көлік құралдарының саны көрсетіледі және ұйымның балансқа қабылдау, (шығару) туралы, лизингтік жылжымалы құрамға есепке алу (шығару) туралы бұйрықтарына, жалға беру (немесе жалға алуды тоқтату) туралы шарттарына сәйкес айқындалады. Аталған жолға жалға алынған көлік құралдары қосылмайды.
11-бөлімнің 2-жолында есепті жылдың соңында метрополитен, трамвай (троллейбус) шаруашылығындағы барлық жолдар (желілер) балансында болатын ұзындығы: жолаушылар, жүк, деполық, разъездік, тораптық, айналма жолдар және басқа да жолдар көрсетіледі.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, негізгі қызмет түріне жатпайтын қосалқы қызмет түрлері көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында 5-таңбаға дейін ЭҚЖЖ сәйкес саланың коды көрсетіледі.

3.2 Железнодорожный транспорт.
Предприятия железнодорожного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В графе 1 раздела 2 указываются перевозки пассажиров по видам сообщений на железнодорожном транспорте, которые подразделяются на международные, внутриреспубликанские и пригородные.
Перевозка пассажиров включает сумму отправленных, транзитных и прибывших пассажиров, включая в пригородном сообщении. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот характеризует объем выполненной работы по перевозкам пассажиров отделения дороги, железной дороги и сети в пассажиро-километрах, исчисляемых умножением количества перевезенных пассажиров на расстояние перевозки, принятое к учету. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 раздела 2 доходы от перевозки пассажиров включают суммы провозной платы и различные доплаты за скорость, спальное место, проезд в купейном и мягком вагоне и прочие. В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров.
В графе 1 раздела 3 учитываются перевозки грузов на железнодорожном транспорте по прибытию. Отправкой считается отдельная партия груза, приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии, багажа, грузобагажа отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество перевезенных грузов в тоннах определяется исходя из массы, указанной в перевозочных документах, включая массу тары грузов, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. Количество перевезенных приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии в тоннах определяется исходя из массы тары каждого вагона.
В графе 2 раздела 3 указывается объем перевозочной работы по доставке грузов с учетом расстояния перевозки, который определяется как сумма произведений массы каждой отправки в тоннах на расстояние перевозки. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, при которых станция отправления находится на территории Республики Казахстан, а станция прибытия – на территории иностранного государства.
В строке 1.1.2 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, при которых станция отправления находится на территории иностранного государства, а станция прибытия – на территории Республики Казахстан.

3.2 Теміржол көлігі.
Теміржол көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5-бөлімдерді және 11-бөлімді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында жолаушыларды қатынас түрлері бойынша теміржол көлігімен тасымалдау көрсетіледі, олар халықаралық, республикаішілік және қала маңы болып бөлінеді.
Жолаушыларды тасымалдау жөнелтілген, транзиттік және келген, қала маңындағы қатынаста қоса алғанда тасымалданған жолаушылар сомасын қамтиды. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Бір бағытта екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары жолаушылар санын есепке алу объектісі болып табылады.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы жол бөлімшесінің, теміржолдың және тасымалданған жолаушылар санын есепке алынған тасымалдау қашықтығына көбейту арқылы есептелетін жолаушы-километрдегі желінің жолаушыларды тасымалдау бойынша орындалған жұмысының көлемін сипаттайды. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2-бөлімнің 3-бағанында жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға кірепұл сомасы және жылдамдыққа, жатын орынға, купелі және жұмсақ вагонда жол жүру және басқалары үшін әртүрлі қосымша төлемдер қосылады. Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға жолаушылар тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтерге дотациялар мен субсидиялар қосылады.
3-бөлімнің 1-бағанында теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау келуі бойынша есепке алынады. Жөнелту деп бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен рәсімделген жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондардағы жүктің, жолжүгінің, жүк-жолжүгінің жеке партиясын айтады. Тоннадағы тасымалданған жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып анықталады, оған жүк ыдысының, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса алғанда. Жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондардағы тасымалданған тоннадағы саны әрбір вагонның ыдыс салмағына сүйене отырып анықталады.
3-бөлімнің 2-бағанында тоннадағы әрбір жөнелтілім массасының тасымалдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде анықталатын тасымалдау қашықтығын ескерумен, жүктерді жеткізу бойынша тасымалдау жұмысының көлемі көрсетіледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің барлық бағандарында 1.1.1-жолында есепті кезеңде жеткізу станциясы Қазақстан Республикасының аумағында, ал жөнелту станциясы шетел мемлекетінің аумағында орналасқан экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарында 1.1.2-жолында жөнелту станциясы шетел мемлекетінің аумағында, ал жеткізу станциясы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, есепті кезеңде импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.

По строке 1.1.3 учитываются перевозки грузов, осуществляемые по территории Республики Казахстан, при которых станции отправления и назначения находятся за пределами Республики Казахстан, транзитом.
В графе 3 раздела 3 и в графе 9 раздела 4 доходы от грузовых перевозок складываются из провозной платы, платы за порожний пробег приватных (собственных) и арендованных вагонов, дополнительных сборов, расчетов за грузовые перевозки между железнодорожными администрациями. Доходы от перевозки багажа определяются по суммам провозной платы и дополнительных сборов, указанных в корешках багажных квитанций.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1.27 раздела 4 учитываются опасные грузы. К опасным грузам относятся перевозимые железнодорожным транспортом грузы согласно Рекомендациям по перевозке опасных грузов, разработанных Организацией Объединенных Наций (далее – ООН) (18-ое пересмотренное издание Нью-Йорк и Женева, 2013 год), содержащие перечень опасных грузов. Опасные грузы подразделяются на следующие классы:
Класс 1: Взрывчатые вещества и изделия;
Класс 2: Газы;
Класс 3: Легковоспламеняющиеся жидкости;
Класс 4: Легковоспламеняющиеся твердые вещества; вещества, способные к самовозгоранию; вещества, выделяющие легковоспламеняющиеся газы при соприкосновении с водой;
Класс 5: Окисляющие вещества и органические пироксиды;
Класс 6: Токсичные и инфекционные вещества;
Класс 7: Радиоактивные материалы;
Класс 8: Коррозионные вещества;
Класс 9: Прочие опасные вещества и изделия, включая вещества, опасные для окружающей среды.
Рекомендации по перевозке опасных грузов размещены на интернет-ресурсе ООН www.unece.org.
Кроме этого, в перечень опасных грузов включаются, принятые в Республике Казахстан виды опасных грузов.
В строке 1.28 графе 1 раздела 4 указываются перевозки грузов в контейнерах.
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (железнодорожные вокзалы и станции), услуг по эксплуатации железных дорог, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.

1.1.3-жол бойынша жөнелту және межелі станциялары Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан, транзитпен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүзеге асыратын жүк тасымалдаулар есепке алынады.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында жүктерді тасымалдаудан түскен табыстар кірепұлдан, жекеменшік (меншікті) және жалға алынған вагондардың бос жол жүру ақысынан, қосымша алымдардан, теміржол әкімшіліктері арасындағы жүк тасымалдау үшін есеп айырысудан құралады. Жолжүгін тасымалдаудан түскен табыстар кірепұл және жолжүгі түбіртектерінде көрсетілген қосымша алымдар сомасы бойынша анықталады.
4-бөлімнің Б бағанындағы жолдарда статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
4-бөлімнің 1.27-жолында қауіпті жүктер есепке алынады. Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі – БҰҰ) әзірлеген қауіпті жүктер тізбесін қамтитын Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ұсынымдарға (18-ші қайта қаралған басылым, Нью-Йорк және Женева, 2013 жыл) сәйкес теміржол көлігімен тасымалданатын жүктер қауіпті жүктерге жатады. Қауіпті жүктер келесі кластарға бөлінеді:
1 - класс: Жарылатын заттар мен бұйымдар;
2 - класс: Газдар;
3 - класс: Оңай тұтанатын сұйықтықтар;
4 - класс: Оңай тұтанатын қатты заттар; өздігінен жануға қабілетті заттар, су тигенде оңай тұтанатын газды бөліп шығаратын заттар;
5 - класс: Тотықтырғыш заттар мен органикалық пироксидтер;
6 - класс: Уландырғыш және жұқпалы заттар;
7 - класс: Радиоактивті материалдар;
8 - класс: Коррозиялық заттар;
9 - класс: Қоршаған орта үшін қауіпті заттарды қоса алғанда өзге де қауіпті заттар мен бұйымдар.
Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ұсынымдар БҰҰ–ның www.unece.org интернет-ресурсында орналастырылған.
Бұдан басқа қауіпті жүктер тізбесіне Қазақстан Республикасында қабылданған қауіпті жүктердің түрлері кіреді.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.28-жолында контейнердегі жүктерді тасымалдау көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал қызметтері (теміржол вокзалдары мен стансалары), теміржол жолдарын пайдалану қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтері);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері) табыстар ескеріледі.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.

3.3 Воздушный транспорт.
Предприятия воздушного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 и 11.
В графе 1 раздела 2 указывается количество перевезенных пассажиров на воздушном транспорте, рассчитывается как сумма числа всех пассажиров, перевезенных в отчетном периоде самолетами гражданской авиации. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот на воздушном транспорте определяется как сумма умножений числа перевезенных пассажиров на каждом участке полета на соответствующий участок эксплуатационного расстояния. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 разделов 2 и 3 указываются доходы, включающие поступления от пассажирских, почтовых и грузовых перевозок по международным воздушным линиям, линиям внутреннего сообщения.
В графе 1 раздела 3 указывается количество перевезенных грузов и рассчитывается как сумма веса всех грузов, почты и платного багажа, перевезенных в отчетном периоде самолетами.
В графе 2 раздела 3 грузооборот рассчитывается как сумма умножений количества тонн груза и почты, перевезенных на каждом участке полета на соответствующий участок эксплуатационного расстояния. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающий все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
По строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств, транзитом по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (аэропорты), услуг по эксплуатации взлетно-посадочной полосы, услуги, связанные с навигацией, услуги по регулированию использования воздушного пространства, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам, услуги, связанные с предупреждением и тушением пожаров на аэродромах);

3.3 Әуе көлігі.
Әуе көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында әуе көлігімен тасымалданған жолаушылар саны көрсетіледі, есепті кезеңде азаматтық авиация ұшақтарымен тасымалданған барлық жолаушылар санының жиынтығы ретінде есептеледі. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып саналады.
2-бөлімнің 2-бағанында әуе көлігіндегі жолаушылар айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жолаушылар санын осы учаскеге сәйкес пайдалану қашықтығына көбейтудің жиынтығы ретінде анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2, 3-бөлімдердің 3-бағанында халықаралық әуе желілері, ішкі қатынас желілері бойынша жолаушылар, пошта мен жүк тасымалынан түсімдерді қамтитын табыстар көрсетіледі.
3-бөлімнің 1-бағанында тасымалданған жүктер саны көрсетіледі және есепті кезеңде ұшақтармен тасымалданған барлық жүктер, пошта және ақылы жолжүк салмағының жиынтығы ретінде көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-бағанында жүк айналымы әр бір ұшу учаскесінде тасымалданған жүк пен пошта тоннасының санын пайдалану қашықтығының сәйкес учаскесіне көбейтіндісінің жиынтығы ретінде есептеледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында есепті кезеңге шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында есепті кезеңге басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал (әуежай) қызметтері), ұшу-қону жолақтарын пайдалану қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, әуе кеңістігін пайдалануды реттеу қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер, аэродромдарда өрттің алдын алу және сөндірумен байланысты қызметтер);

3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем согласно заключенному договору аренды.
В разделе 7 учитываются регулярные авиаперевозки (полеты), запланированные и выполняемые за вознаграждение в соответствии с официально опубликованным расписанием, или достаточно частые полеты, которые считаются систематически выполняемой серией полетов, а также забронированые места для полета.
К нерегулярным (чартерным) авиаперевозкам относятся и блок-чартерные перевозки (перевозки, при которых вся емкость воздушного судна зафрахтована для чартерных перевозок на основе полетов, указанных в расписании как регулярные, но осуществляемые как чартерные полеты по тем же самым или похожим маршрутам и расписаниям).
Для определения показателей перевозок используются данные, указанные в "Задании на полет" каждого рейса и в соответствующих сопроводительных перевозочных документах.
Сведения о перевозках с совместным использованием кодов, в рамках пульных соглашений, по принципу блок-чартерных перевозок, в рамках соглашений о блокировании мест, на условиях совместно обслуживаемых рейсов и перевозки на арендованных воздушных судах представляет авиаперевозчик, фактически выполняющий рейсы, то есть тот авиаперевозчик, в "Сертификат эксплуатанта" которого включены воздушные суда, на которых были выполнены указанные перевозки.
В строках 1 и 8 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма, полученная в результате умножения числа выполненных этапов полета на всех типах воздушных судов на протяженность соответствующего этапа соответственно по каждому виду перевозки.
В строках 2 и 9 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма отправлений воздушных судов из аэропортов на всех выполненных рейсах и типах воздушных судов по каждому виду перевозки.
В строках 3 и 10 граф 1 и 2 раздела 7 указывается общее количество часов нахождения воздушного судна в полете с момента начала движения его по взлетной полосе при взлете и до момента торможения и перехода на рулежную дорожку после завершения полета.
В строках 4 и 11 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений числа перевезенных пассажиров на каждом этапе полета на соответствующий этап расстояния по каждому виду перевозки.
В строках 5 и 12 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений, предлагаемых к продаже кресел на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки. При расчетах располагаемых кресло-километров (предельного пассажирооборота) не учитываются кресла, которые фактически не предоставляются для перевозки пассажиров из-за дополнительного топлива или другого груза.
В строках 6 и 13 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений перевезенных грузов на каждом этапе полета на соответствующий этап расстояния по каждому виду перевозки.
В строках 7 и 14 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений располагаемой коммерческой загрузки в тоннах на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки.
В графе 2 раздела 7 учитываются внутренние авиаперевозки, при выполнении которых пункт отправления, пункт назначения и все предусмотренные пункты остановок расположены на территории Республики Казахстан.
Все показатели, кроме показателя по отправлению воздушных судов, заполняются с одним знаком после запятой.

3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамалары мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтер) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыс көрсетіледі.
7-бөлімде ресми жарияланған кестеге сәйкес сыйақы үшін жоспарланған және орындалған тұрақты әуе тасымалдаулары (ұшулар), немесе ұшу сериясымен жүйелі орындалатын деп есептелетін жеткілікті жиі ұшулар, сондай-ақ ұшу үшін брондалған орындар есепке алынады.
Тұрақсыз (чартерлі) әуе тасымалдауларға блок-чартерлі тасымалдау да (кестеде тұрақты деп көрсетілген ұшулар негізінде чартерлік тасымалдаулар үшін әуе кемесінің барлық сыйымдылығы жалданған, бірақ сол немесе ұқсас маршруттар және кестелер бойынша чартерлік ұшу ретінде жүзеге асырылатын тасымалдау) жатады.
Тасымалдау көрсеткіштерін анықтау үшін ілеспе тасымалдау құжаттарына сәйкес және әрбір рейстің "Ұшуға тапсырмаларында" көрсетілген деректер пайдаланылады.
Кодтарды бірлесіп пайдаланумен, пульдік келісім шеңберінде, блок-чартерлі тасымалдау қағидаты бойынша, орындарды бұғаттау туралы келісім шеңберінде, бірлесіп қызмет көрсетілетін рейстер және жалға берілген әуе кемелерімен тасымалдаулар шартында тасымалдаулар туралы мәліметтерді рейстерді нақты орындайтын әуе тасымалдаушы, яғни "Пайдаланушының сертификатына" көрсетілген тасымалдаулар орындалған әуе кемелері қосылған әуе тасымалдаушысы ұсынады.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 1 және 8-жолдарында әуе кемелерінің барлық типтерінде ұшудың орындалған кезеңдерінің санын әрбір тасымалдау түрі бойынша сәйкесінше тиісті кезеңнің ұзақтығына көбейту нәтижесінде алынған сома көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 2 және 9-жолдарында барлық орындалған рейстерге әуежайлардан әуе кемелерін жөнелтулер саны мен әрбір тасымалдау түрі бойынша әуе кемелерінің типтерінің жиынтығы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 3 және 10-жолдарында әуе кемелерінің ұшу кезіндегі ұшу жолағы бойынша оның қозғалысы басталған сәттен бастап және тежеу сәті мен ұшу аяқталғаннан кейін рулдік жолақшаға көшуге дейін ұшуды болған сағаттарының жалпы саны көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 4 және 11-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тасымалданған жолаушылар санының әрбір тасымалдау түрі бойынша қашықтықтықтың тиісті кезеңіне көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 5 және 12-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне сатуға ұсынылған креслолардың әрбір тасымалдау түрі бойынша тиісті кезеңнің ұзақтығына көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі. Қолда бар кресло-километрлерді (шекті жолаушылар айналымын) есептеу кезінде қосымша отын немесе басқа да жүктер әсерінен жолаушыларды тасымалдау үшін берілмейтін креслолар есепке алынбайды.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 6 және 13-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тасымалданған жүктердің тасымалдаудың әрбір түрі бойынша қашықтықтың тиісті кезеңіне көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 7 және 14-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тоннамен жайғасқан коммерциялық жүктеменің тасымалдаудың әрбір түрі бойынша тиісті кезеңнің қашықтығына көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 2-бағанында орындалу барысында жөнелту пункті, межелі пункті және аялдамалардың барлық қарастырылған пункттері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан ішкі әуе тасымалдаулары ескеріледі.
Әуе кемелерін жөнелту бойынша көрсеткіштен басқа барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір санмен толтырылады.

Раздел 8 заполняется только аэропортами. В данном разделе заполняется в случае, если пункты отправления и (или) назначения находятся на территории Республики Казахстан.
Раздел 9 заполняется аэропортами, обеспечивающими выполнение международных и внутренних полетов. В данном разделе учитываются отправленные, принятые пассажиры и грузы, багаж, почта по регулярным и нерегулярным (чартерным) авиаперевозкам.
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.4 Внутренний водный транспорт.
Предприятия внутреннего водного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В графе 1 раздела 2 учитывается количество пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В перевозки пассажиров на внутреннем водном транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных), а также пассажиры, осуществляющие перевозки на паромах.
В графе 2 раздела 2 учитывается пассажирооборот по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем перемножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 разделов 2 и 3 учитываются доходы, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим видам тарифов.
В графе 1 разделов 3 и 4 учитываются перевозки грузов по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. В перевозках грузов учитываются также перевозки грузов на паромах.
В графе 2 раздела 3 учитывается грузооборот, определяемый путем перемножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки, а затем суммированием полученных результатов по всем отправкам. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 графы 1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указываются объемы перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающий все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
По строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом, по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечня видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1.27 графе 1 раздела 4 указывается перечень опасных грузов, согласно Правилам перевозки опасных грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11857).
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:

8-бөлімді әуежайлар ғана толтырады. Бұл бөлімді жөнелту және (немесе) межелі пункттері Қазақстан Республикасы аумағында болған жағдайда ғана толтырылады.
9-бөлімді халықаралық және ішкі ұшуларды жүзеге асыратын әуежайлар ғана толтырады. Бұл бөлімде жіберілген, қабылданған жолаушылар және жүктер, жолжүк, тұрақты және тұрақсыз (чартерлі) әуе тасымалдаулар бойынша пошта ескеріледі.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.4 Ішкі су көлігі.
Ішкі су көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында есепті кезеңде меншікті және жалға алған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны есепке алынады. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Жолаушылар санын есепке алу объектісі бір бағыттағы екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары болып табылады.
Жолаушыларды ішкі су көлігімен тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдікті жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен – әскери, экскурсиялық) ресімделген, барлық жөнелтілген жолаушылар, сонымен қатар пароммен тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушылар кіреді.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы әрбір сапар бойынша, жолаушылар саны мен әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен межелі пунктіге дейін жолаушылар санына және тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейту және алынған нәтижені жиынтықтау арқылы анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2 және 3-бөлімдердің 3-бағанында тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша тасымал құжаттары бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табыстар ескеріледі.
3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында жөнелту бойынша жүктерді тасымалдау есепке алынады. Бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен ресімделген жүктің жеке партиясы жөнелту деп есептеледі. Тоннадағы жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса анықталады. Жүк тасымалдауда, сондай-ақ пароммен жүк тасымалдау есепке алынады.
3-бөлімнің 2-бағанында тоннадағы жүкті жөнелту салмағын тасымалдау қашықтығына көбейтіп, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді жиынтықтау арқылы анықталатын жүк айналымы есепке алынады. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
1.27-жолда қауіпті жүктердің тізбесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 548 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11857 болып тіркелген) Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес толтырылады.
5-бөлімнің 1-бағаны 1-жолында:

1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (речные порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги, связанные с навигацией, деятельность маяков, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем, согласно заключенному договору аренды.
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.5 Морской транспорт.
Предприятия морского транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 10 и 11.
В графе 1 раздела 2 учитывается количество пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В перевозки пассажиров на морском транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных), а также пассажиры, осуществляющие перевозки на паромах.
В графе 2 раздела 2 учитываются пассажирооборот по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем переумножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 1 разделов 3 и 4 указывается перевозки грузов на морском транспорте, которые учитывается по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках.
В графе 2 раздела 3 указывается грузооборот морского транспорта, который рассчитывается путем умножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки в километрах с суммированием полученных результатов по всем отправлениям. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В графе 3 раздела 3 и графе 9 раздела 4 учитываются доходы, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов по действующим видам тарифов.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств, транзитом по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении 1 к статистической форме.
В строке 1.27 графе 1 раздела 4 указывается перечень опасных грузов, согласно Правилам перевозки опасных грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года №548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11857).
В строке 1.28 графе 1 раздела 4 указываются перевозки грузов в контейнерах.
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:

1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметінен (терминал қызметтері (өзен порттары, айлақтары), шлюздер, каналдар қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, маяктар қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер);
3) жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасы мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтер) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыстар көрсетіледі.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтер) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қосалқы қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.5 Теңіз көлігі.
Теңіз көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 10 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында есепті кезеңде меншікті және жалға алған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны есептеледі. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Жолаушылар санын есепке алу объектісі бір бағытта екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары болып табылады.
Жолаушыларды теңіз көлігімен тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдікті жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен – әскери, экскурсиялық және тағы басқалар) ресімделген барлық жөнелтілген жолаушылар, сонымен қатар пароммен тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушылар кіреді.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы әрбір сапар бойынша, жолаушылар саны мен әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен межелі пунктіге дейін жолаушылар санына және тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейту және алынған нәтижені жиынтықтау арқылы анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында жөнелтуі бойынша есепке алынатын теңіз көлігімен жүктерді тасымалдаулар көрсетіледі. Бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен рәсімделген жүктің жеке партиясы жөнелту деп есептеледі. Тоннадағы жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса анықталады.
3-бөлімнің 2-бағанында жөнелтілген жүктің тоннадағы салмағын тасымалданатын қашықтыққа көбейту жолымен, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді жиынтықтау арқылы анықталатын теңіз көлігіндегі жүк айналымы көрсетіледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша тасымал құжаттары бойынша жүктерді тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табыстар ескеріледі.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.27-жолында қауіпті жүктердің тізбесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 548 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11857 болып тіркелген) Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.28-жолында контейнердегі жүктерді тасымалдау көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында келесі:

1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (морские порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги, связанные с навигацией, деятельность маяков, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с экипажем согласно заключенному договору аренды.
В разделе 10 учитываются морские суда, состоящие на балансе и предназначенные для перевозки грузов (кроме грузопассажирских), багажа и почты, для рыбных и иных морских промыслов, добычи полезных ископаемых, производства буксирных, ледокольных и спасательных операций, а также для других хозяйственных, научных и культурных целей (включая суда смешанного река-море плавания).
В графе 1 раздела 10 учитываются самоходные суда, которые имеют силовую установку (двигатель) и двигателей (гребное колесо, гребной винт, водомет).
В графе 2 раздела 10 учитываются несамоходные грузовые суда, к которым относятся несамоходные баржи, предназначенные для буксировки или толкания, не имеющие самостоятельной двигательной установки; используются для перевозки сухогрузов и наливных грузов.
В графе 3 раздела 10 учитываются буксирные суда, к которым относятся тягачи и толкачи, буксиры, буксиры-толкачи, по своей конструкции приспособленные для буксировки или толкания несамоходных судов и плотов.
В графе 4 раздела 10 учитываются грузопассажирские и пассажирские суда. К грузопассажирским судам относятся суда, имеющие помещения для пассажиров и трюмы для перевозки грузов.
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.6 Трубопроводный транспорт.
Предприятия трубопроводного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 11.
В графе 1 разделов 3 и 4 указывается первоначальное отправление груза, принятого предприятиями трубопроводного транспорта, для доставки из районов добычи (производства) или из-за границы в пункты потребления (перевалочные базы, предприятия по переработке, газораспределительные станции, пункты налива в вагоны-цистерны, танкерные суда, автомобили-цистерны и тому подобное). Объем транспортировки грузов определяется в момент закачки груза в трубопровод по показаниям расходомеров и счетчиков. Перекачка природного газа учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 кубический метр = 0,8 килограмм или 1000 кубических метров газа = 0,8 тонн или 1 тонна = 1250 кубических метров.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем транспортированных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем транспортированных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3. раздела 3 указывается объем транспортированных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств, транзитом по территории Республики Казахстан.
Во всех строках графы 2 раздела 3 учитывается грузооборот, рассчитываемый как сумма умножений объемов перекачки нефти (газа) в тоннах на расстояние перекачки от входного коллектора головной насосной станции до входного коллектора завода, наливного пункта, нефтебазы, газораспределительной системы и тому подобное. Грузооборот определяется по всем трубопроводам в целом и в отдельности по нефтепроводам и газопроводам.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В графе 3 раздела 3 и графе 9 раздела 4 учитываются доходы от транспортирования нефти, которые определяются исходя из тарифов за перекачку, перевалку и налив данных грузов. На газопроводном транспорте доходы определяются путем умножения тарифа за транспортировку 1000 кубических метров газа на объем транспортировки.

1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аумақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал (теңіз порты, айлақтары), шлюздер, арналар қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, маяктар қызметтер, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтері);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасы мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын экипажымен қоса жалға бергеннен түскен табыс көрсетіледі.
10-бөлімде баланста тұрған және жүк (жүк-жолаушыдан басқа), жолжүгі және поштаны тасымалдауға арналған, балық және басқа теңіз кәсіпшілігіне, пайдалы қазбаларды алуға арналған, сүйреткіш, мұзжарғыш және құтқару операцияларын жүргізуге, сонымен қатар басқа да шаруашылық, ғылыми және мәдени мақсаттарға (аралас өзен-теңіз жүзу кемелерін қосқанда) арналған барлық теңіз кемелері есепке алынады.
10-бөлімнің 1-бағанында күш қондырғысы (қозғалтқышы) және қозғағышы (ескіш доңғалақ, ескіш винт, су айдағыш) бар өздігінен жүретін кемелер есепке алынады.
10-бөлімнің 2-бағанында өздігінен жүрмейтін баржалар, сүйреуге немесе итеруге арналған, дербес қозғалтқыш қондырғысы жоқ, құрғақ жүктерді және құйылатын жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын өздігінен жүрмейтін жүк кемелері есепке алынады.
10-бөлімнің 3-бағанында тартқыштар мен итергіштер, тіркеп сүйрегіштер, тіркеп сүйрегіш-итергіштер жататын, өзінің конструкциясы бойынша өздігінен жүрмейтін кемелер мен салдарды тіркеп сүйреуге немесе итеруге арналған тіркеп сүйрегіштер есепке алынады.
10-бөлімнің 4-бағанында жолаушылар және жолаушы-жүк кемелері есепке алынады. Жүк-жолаушылар кемелеріне жолаушыларға арналған үй-жайлар мен жүктерді тасымалдайтын трюмі бар кемелер жатады.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.6 Құбыржол көлігі.
Құбыржол көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 11-бөлімдерді толтырады.
3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында өндіру аудандарынан (өндіріс) немесе шет елдерден тұтыну пункттеріне (өткізу базалары, өңдеу кәсіпорындары, газ тарататын стансалар, вагон-цистерналарға, танкер кемелерге, автомобиль-цистерналарға құю пунктері және тағы да сол сияқты) жеткізу үшін құбыр көлігі кәсіпорындарының қабылданған жүкті бастапқы жөнелтуі көрсетіледі. Жүк тасымалдау көлемі жүкті құбырға айдау мезетінде шығын өлшеуіштер мен есептегіштердің көрсеткіштері бойынша анықталады. Табиғи газды қайта айдау көлем бірлігімен есепке алынады және мынадай қатынаста масса (салмақ) бірліктеріне аударылады: 1 текше метр = 0,8 килограммға немесе 1000 текше метр газ = 0,8 тоннаға немесе 1тонна = 1250 текше метрге.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-бағанындағы барлық жолдарда жүк айналымы тоннадағы мұнайды (газды) қайта айдау көлемдерін бас сорғы стансасына кіру коллекторынан зауыттың, құю пунктінің, мұнай базасының, газ тарату жүйесінің және тағы басқалардың кіру коллекторына дейін қайта айдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде есептеледі. Жүк айналымы барлық құбырлар бойынша тұтастай және мұнай құбырлары және газ құбырлары бойынша жеке анықталады.
4-бөлімнің Б бағаны жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында қайта айдау, қайта тиеу және осы жүктерді құюға тарифтерге сүйене отырып анықталатын, мұнайды тасымалдаудан түскен табыстар ескеріледі. Газ құбыры көлігінде табыстар 1000 текше метр газды тасымалдау бойынша тарифті тасымалдау көлеміне көбейту арқылы анықталады.

Раздел 5 заполняется в случае, если за отчетный период имелись доходы от вспомогательной транспортной деятельности.
В графах 1, 2, 3 и 4 раздела 6 учитывается протяженность магистральных трубопроводов, которая включает длину инженерного сооружения, состоящего из линейной части и сопряженных с ним наземных объектов, коммуникаций, телеуправления и связи, предназначенное для транспортировки нефти (газа) от мест добыч (переработки) до мест перевалки на другой вид транспорта, переработки или потребления.
В разделе 12 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 12 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
4. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
5. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
6. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
7. Арифметико–логический контроль:
1) Раздел 2:
строка 1 = ∑ строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 для каждой графы;
строка 1.1 = ∑ строк 1.1.1 и 1.1.2 для каждой графы;
строка 1.2 = ∑ строк 1.2.1 и 1.2.2 для каждой графы;
строка 1.2.1 = ∑ строк 1.2.1.1 и 1.2.1.2 для каждой графы;
строка 1.2.2 = ∑ строк 1.2.2.1 и 1.2.2.2 для каждой графы;
строка 1.3 = ∑ строк 1.3.1 и 1.3.2 для каждой графы;
строка 1.4 = ∑ строк 1.4.1-1.4.6 для каждой графы;
2) Раздел 3:
строка 1 = ∑ строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 для каждой графы;
строка 1.1 = ∑ строк 1.1.1, 1.1.2 и 1.1.3 для каждой графы;

5-бөлім егер есепті кезеңде қосалқы көлік қызметінен табыс болған жағдайда толтырылады.
6-бөлімнің 1, 2, 3 және 4-бағанындағы желілі бөліктен және онымен ұштасқан, мұнайды (газды) өндіру (қайта өңдеу) орнынан басқа көлік түріне қайта құю, қайта өңдеу немесе тұтыну орнына тасымалдауға арналған коммуникациялар, телебасқару және байланыстың жер үсті нысандарынан тұратын инженерлік құрылыс ұзындығын қамтитын магистральді құбыржол ұзындығы есепке алынады.
12-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын, қызметтің қосалқы түрі көрсетіледі.
12-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
4. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
5. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
6. Ескертпе: Х – бұл позиция толтыруға жатпайды.
7. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1-жол = 1.1.1 және 1.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2-жол = 1.2.1 және 1.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2.1-жол = 1.2.1.1 және 1.2.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2.2-жол = 1.2.2.1 және 1.2.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.3-жол = 1.3.1 және 1.3.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.4-жол = 1.4.1-1.4.6-жолдарының ∑;
2) 3-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1-жол = 1.1.1, 1.1.2 және 1.1.3-жолдарының ∑;

строка 1.1.1 ≥ строкам 1.1.1.1 и 1.1.1.2 для каждой графы;
строка 1.1.2 ≥ строкам 1.1.2.1 и 1.1.2.2 для каждой графы;
строка 1.2 = ∑ строк 1.2.1 и 1.2.2 для каждой графы;
3) Раздел 4:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.26 для каждой графы;
графа 1 = графам 2+6+7+8 для каждой строки;
графа 2 = ∑ граф 3-5 для каждой строки;
строка 1 ≥ строки 1.27 для каждой графы;
строка 1 ≥ строки 1.28 для каждой графы;
4) Раздел 6:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.17 для каждой графы;
5) Раздел 10:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2 для каждой графы;
6) Раздел 12:
строка 1 = ∑ всех остальных строк.
Приложение 1 к инструкции
по заполнению статистической
формы общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о работе транспорта"
(индекс 2-транспорт,
периодичность годовая)
Пример расчета пассажирооборота
Пассажирооборот определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.

әрбір баған үшін 1.1.1-жол ≥ 1.1.1.1 және 1.1.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1.2-жол ≥ 1.1.2.1 және 1.1.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2-жол = 1.2.1 және 1.2.2-жолдарының ∑;
3) 4-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1-1.26-жолдарының ∑;
әрбір жол үшін 1-баған = 2 + 6 + 7 + 8-бағандарының;
әрбір жол үшін 2-баған = 3-5-бағандарының ∑;
әрбір баған үшін 1-жол ≥ 1.27-жолынан;
әрбір баған үшін 1-жол ≥ 1.28-жолынан;
4) 6-бөлім: әрбір баған үшін 1-жол = 1-1.17-жолдарының ∑;
5) 10-бөлім: әр баған үшін 1-жол = 1.1-1.2-жолдарының ∑;
6) 12-бөлім: 1-жол = барлық қалған жолдардың ∑.
"Көліктің қатынас түрлері
бойынша жұмысы туралы есеп"
(индексі 2-көлік, кезеңділігі
жылдық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы
Жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір айқындамасы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтудің қосындысымен анықталады.

1 283
78
1 283*78=100 074
4
Караганда - Актобе
1 659
63
1 659*63=104 517
5
Атырау - Нур-Султан
2 031
74
2 031*74=150 294
Примечание: в расчете учитываются поездки с пассажирами.
Аналогично пассажирооборот рассчитывается по остальным видам транспорта.
Приложение 2 к инструкции
по заполнению статистической
формы общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о работе транспорта"
(индекс 2-транспорт,
периодичность годовая)
Пример расчета грузооборота
Грузоборот на автомобильном транспорте рассчитывается умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние поездки с последующим суммированием произведений по всем поездкам.
Например, за отчетный период предприятие осуществило 5 междугородных перевозок грузов (Таблица 2).
Грузооборот за отчетный месяц: Грузооборот = 138 312 + 116 280 + + 250 185 + 836 136 + 2 203 635 = 3 544 548 т-км (в расчете учитываются поездки с грузом).
Таблица 2
Наименование
маршрута
Расстояние, километр
Количество перевезенных грузов, тонн
Расчет грузоборота, тонна км
1
Алматы - Нур-Султан

1 283
78
1 283*78=100 074
4
Қарағанды - Ақтөбе
1 659
63
1 659*63=104 517
5
Атырау - Нұр-Сұлтан
2 031
74
2 031*74=150 294
Ескертпе: есептеу кезінде жолаушылармен сапар ескеріледі.
Қалған көлік түрлері бойынша жолаушылар айналымы осыған ұқсас есептеледі.
"Көліктің қатынас түрлері
бойынша жұмысы туралы есеп"
(индексі 2-көлік, кезеңділігі
жылдық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Жүк айналымын есептеу мысалы
Автомобиль көлігінде әрбір сапарға тасымалданған жүк салмағын (автотіркемелермен тасымалданған жүктерді қоса алғанда) жүріс қашықтығына көбейтіп, кейін барлық сапарлар бойынша көбейтіндісін қосындылаумен анықталады.
Мысалы, есепті кезеңге кәсіпорын 5 қалааралық жүк тасымалын жүзеге асырды (2-кесте).
Есепті айға жүк айналымы: жүк айналымы = 138 312 + 116 280 + 250 185 + 836 136 + 2 203 635 = 3 544 548 ж-км (есептеу кезінде жүкпен сапар ескеріледі).
2-кесте
Бағдар атауы
Арақашықтық, км
Тасымалданған жүк саны, тонна
Жүк айналымының есебі, ткм
1
Алматы - Нұр-Сұлтан