О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2022 года № 29320
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10555) следующие изменения:
в Правилах и сроках разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики.";
в пункте 10:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) цели и приоритеты экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;
3) основные направления экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) прогноз бюджетных параметров на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного бюджета с учетом средств Национального Фонда Республики Казахстан, Фонда социального медицинского страхования, Государственного фонда социального страхования и Фонда компенсации потерпевшим (далее – Фонды), государственного и республиканского бюджетов, дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) соответствующего бюджета по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) тенденции и приоритеты социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. На первом этапе формируется проект прогноза социально-экономического развития страны путем разработки сценарного прогноза показателей социально-экономического развития и приоритетов социально-экономической политики Республики Казахстан:

"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 25 тамыздағы № 60 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 тамызда № 29320 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен Республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы ескеріле отырып, жылжымалы негізде бес жылдық кезеңге жыл сайын әзірленеді.";
10-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының мақсаттары мен басымдықтары;
3) бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының негізгі бағыттары;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және Жәбірленушілерге өтемақы қорының (бұдан әрі – Қорлар), мемлекеттік және республикалық бюджеттердің, тиісті бюджеттің тапшылығы (профициті) мен мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) қаражатын ескере отырып шоғырландырылған бюджеттің түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын, жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы;";
12-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері мен басымдықтары;";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бірінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын және әлеуметтік-экономикалық саясатының басымдықтарын әзірлеу арқылы елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жолбасы қалыптастырылады:

1) Фонды не позднее 10 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный государственный орган прогноз показателей и пояснительную записку по поступлениям и расходам (выплатам) средств на плановый период в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) центральные исполнительные и другие государственные органы не позднее 15 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию прогноз показателей и предложения к разделам прогноза социально-экономического развития республики в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает сценарный прогноз показателей социально-экономического развития на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
4) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;
5) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки проекта прогноза социально-экономического развития;
6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, формирует и не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе;

1) Қорлар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 наурызынан кешіктірмей, орталық мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, нысандарына және көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес жоспарлы кезеңге арналған көрсеткіштердің болжамын және қаражаттың түсімдері мен шығыстары (төлемдері) бойынша түсіндірме жазбаны ұсынады;
2) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсеткіштер болжамын және республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ұсыныстарды әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің бөлім құрылымына, нысандары мен тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдыңғы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей алдағы жоспарланған кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын әзірлейді және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің сценарийлік болжамын жолдайды;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясатының және төлем теңгерімі көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын жолдайды;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;

7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию после одобрения Республиканской бюджетной комиссии направляет Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета и в течение 3 (трех) рабочих дней публикует в средствах массовой информации проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе.
18. На втором этапе проводится уточнение прогноза показателей и актуализация разделов проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан:
1) Фонды в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей документа по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не позднее 10 июля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный государственный орган уточненный прогноз показателей (включая пояснительную записку по поступлениям и расходам средств на плановый период);
2) центральные исполнительные и другие государственные органы в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей документа по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не позднее 15 июля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный прогноз показателей и информацию к разделам прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
3) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 20 июля года, предшествующего планируемому периоду, уточняет сценарный прогноз показателей социально-экономического развития и направляет его в уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
4) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию уточненный сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;
5) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки прогноза социально-экономического развития;

7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жолдайды және 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
18. Екінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жобасының көрсеткіштер болжамын нақтылау және бөлімдерін өзектілендіру жүргізіліде:
1) Қорлар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 шілдесінен кешіктірмей, орталық мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша құжат бөлімдерінің құрылымына, нысандарына және көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес көрсеткіштердің нақтыланған болжамын (жоспарлы кезеңге арналған қаражат түсімдері мен шығыстары бойынша түсіндірме жазбаны қоса алғанда) ұсынады;
2) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар бөлімдердің құрылымына, құжаттардың нысандары мен көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдынғы жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға нақтыланған көрсеткіштер болжамын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ақпаратты ұсынады;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 шілдесінен кешіктірмей әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын нақтылайды және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясаты мен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;

6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, а также официальных отчетных данных за предшествующий планируемому периоду отчетный период, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует прогноз показателей социально-экономического развития на втором этапе;
7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, направляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на втором этапе;
8) проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан после одобрения Республиканской бюджетной комиссией в течение 3 (трех) рабочих дней вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан;
9) одобренный Правительством Республики Казахстан прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан одновременно с внесением Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан, публикуется в средствах массовой информации.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра национальной
экономики Республики Казахстан
Т. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 августа 2022 года № 60
Приложение 1
к Правилам и срокам
разработки прогноза
социально-экономического
развития
Форма 1

6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың, сондай-ақ жоспарланатын кезеңнің алдындағы есепті кезеңдегі ресми есептік деректердің негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын қалыптастырады;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жолдайды;
8) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізіледі;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бір мезгілде Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізуімен қатар бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 25 тамыздағы
№ 60 Бұйрыққа
1-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық
даму болжамын әзірлеу
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
1-нысан

1.1. Итоги развития экономики Республики Казахстан
1.1 Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
1.2 Текущая динамика развития экономики
1.3 Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
2.2. Основные направления экономической политики
2.1 Макроэкономическая стабильность
2.2 Развитие отраслей экономики
2.3 Бизнес-климат и конкуренция
2.4 Инвестиционная привлекательность
2.5 Цифровизация и инновация
2.6 Человеческий капитал
2.7 Система государственного управления
2.8 Региональное развитие
2.9 Экономическая интеграция
3.3. Прогноз социально-экономического развития
4.3.1 Сценарные условия развития
5.3.2 Перспективы развития экономики
6.3.3 Факторы экономического роста
7.4. Устойчивость государственных финансов
4.1 Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
4.1.1 Основные параметры государственного бюджета
4.1.2 Основные параметры консолидированного бюджета
4.1.3 Приоритеты расходов республиканского бюджета
4.1.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
4.2 Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
4. 5. Приложение. Прогнозные данные социально-экономического развития на пятилетний период, параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период.
Форма 2
Структура разделов Прогноза социально-экономического
развития области, города республиканского значения, столицы
1.1. Тенденции социально-экономического развития в предшествующие прогнозному периоду годы
1.1 Внешние и внутренние условия развития экономики
2.2. Основные приоритетные направления развития области, городов республиканского значения, столицы
3.3. Основные меры реализации экономической политики
3.1 Бюджетно-налоговая политика
3.2 Сдерживание уровня инфляции
3.3 Развитие отраслей экономики
промышленность
сельское хозяйство
туризм
строительство
транспорт
связь
торговля
3.4 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.5 Улучшение качества человеческого капитала
4.4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-экономического развития
5.5. Основные параметры местного бюджета на трехлетний период
5.1 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период
5.2 Межбюджетные отношения
5.3 Приоритеты расходов местного бюджета
5.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
5.5 Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики на трехлетний период
6.6. Прогнозы основных показателей социально-экономического развития (в разрезе районов, городов областного значения) на пятилетний период и параметров бюджета (в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков и сельских округов) на плановый период (в виде приложения)

1.1. Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
1.1 Елдің алдыңғы жылғы әлеуметтік-экономикалық дамуы
1.2 Экономиканың ағымдағы даму серпіні
1.3 Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
2.2. Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
2.1 Макроэкономикалық тұрақтылық
2.2 Экономиканың салаларын дамыту
2.3 Бизнес-климат және бәсекелестік
2.4 Инвестициялық тартымдылық
2.5 Цифрландыру және инновация
2.6 Адами капитал
2.7 Мемлекеттік басқару жүйесі
2.8 Өңірлік даму
2.9 Экономикалық интеграция
3.3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
4.3.1 Дамудың сценарийлік шарттары
5.3.2 Экономиканы дамыту перспективалары
6.3.3 Экономикалық өсу факторлары
7.4. Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
4.1 Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
4.1.1 Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
4.1.2 Шоғырландырылған бюджеттің негізгі праметрлері
4.1.3 Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
4.1.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
4.2 Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
4.5. Қосымша. Бес жылдық кезеңге арналған негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің, жоспарлы кезеңге арналған бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдары
2-нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрлымы
1.1. Болжамды кезеңнің алдындағы жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері
1.1 Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
2.2. Облысты, республикалық маңызы бар қалаларды, астананы дамытудың негізгі басым бағыттары
3.3. Экономикалық саясатты іске асырудың негізгі шаралары
3.1 Бюджет-салық саясаты
3.2 Инфляция деңгейін тежеу
3.3 Экономика салаларын дамыту
өнеркәсіп
ауыл шаруашылығы
туризм
құрылыс
көлік
байланыс
сауда
3.4 Бизнес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.5 Адами капиталдың сапасын жақсарту
4.4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5.5. Үш жылдық кезеңге арналған жергілікті бюджеттің негізгі параметрлері
5.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы
5.2 Бюджетаралық қатыныстар
5.3 Жергілікті бюджет шығыстарының басымдықтары
5.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
5.5 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары
6.6. Бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың (аудан, облыстық маңызы бар қалалар бөлінісіндегі) негізгі көрсеткіштерінің және жоспарлы кезеңге арналған (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер мен ауылдық округтер бөлінісінде) бюджет параметрлерінің (қосымша түрінде) болжамы

7.7. Перечень приоритетных местных бюджетных инвестиции (в виде приложения)
Приложение 3
к приказу И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 августа 2022 года № 60
Приложение 3
к Правилам и срокам
разработки прогноза
социально-экономического
развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
Форма 1

7.7. Жергілікті басым бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2022 жылғы 25 тамыздағы
№ 60 Бұйрыққа
3-қосымша
Әлеуметтік- экономикалық
даму болжамын әзірлеу
қағидалары мен мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі
1-нысан

1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
№ п/п
Наименование раздела
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
МНЭ
1.2
Текущая динамика развития экономики
МНЭ
1.3
Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
МНЭ
2.
Основные направления экономической политики
МНЭ, НБ, МИИР, МФ, МТИ, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МВД, МКС, МОН, МЗ, МТСЗН, АДГС, МИД, МЭГПР
2.1
Макроэкономическая стабильность
МНЭ, МЭ, МФ, МИИР, МСХ, НБ, АРРФР
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МТИ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
АРРФР, НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЭГПР, МТИ, МКС, МИОР, МЦРИАП, МОН, МЗ
Межбюджетные отношения
МНЭ
2.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МКС, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
2.3
Бизнес-климат и конкуренция
МНЭ, МИД
Улучшение инвестиционного климата
МНЭ, МИД, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИД, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ, АЗРК
2.4
Инвестиционная привлекательность
МИД, МНЭ
2.5
Цифровизация и инновация
МЦРИАП
2.6
Человеческий капитал
МНЭ, МОН, МЗ, МТСЗН, МВД
Образование
МОН
Здравоохранение
МЗ
Занятость
МТСЗН
Социальное обеспечение
МТСЗН
2.7
Система государственного управления
МНЭ, АДГС, МЦРИАП
Государственная служба
АДГС, МНЭ
Оказание государственных услуг
МЦРИАП, АДГС, ЦГО
2.8
Региональное развитие
МНЭ, МИИР, МЭ, МЭГПР, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ, МИИР, МЭГПР, МЭ
2.9
Экономическая интеграция
МТИ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МТИ
Международная интеграция
МТИ
3.
Прогноз социально-экономического развития
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МОН
3.1
Сценарные условия развития
МНЭ
3.2
Перспективы развития экономики
МНЭ
3.3
Факторы экономического роста
МНЭ
3.4
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МИД
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
3.5
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
добыча металлических руд
МИИР
металлургическая промышленность
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
другие
ЦГО
3.6
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
3.7
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
3.8
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МОН, МЗ, МФ
4.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
4.1
Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
МНЭ, МФ

1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с
Бөлімнің атауы Жауапты орындаушы
1 2 3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы жылғы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Экономиканың ағымдағы даму серпіні
ҰЭМ
1.3
Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
ҰЭМ
2.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
ҰЭМ, ҰБ, ИИДМ, Қаржымині, СИМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, МСМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІА, СІМ, ЭГТРМ
2.1
Макроэкономикалық тұрақтылық
ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰБ, ҚНРДА
Ақша-кредит саясаты, инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда
ҰБ, ҰЭМ, СИМ, АШМ, ЭМ
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҚНРДА, ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ЭГТРМ, СИМ, МСМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, БҒМ, ДСМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
2.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, МСМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
2.3
Бизнес-климат және бәсекелестік
ҰЭМ, СІМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ, БҚДА
2.4
Инвестициялық тартымдылық
СІМ, ҰЭМ
2.5
Цифрландыру және инновация
ЦДИАӨМ
2.6
Адами капитал
ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
БҒМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
2.7
Мемлекеттік басқару жүйесі
ҰЭМ, МҚІА, ЦДИАӨМ
мемлекеттік қызмет
МҚІА, ҰЭМ
мемлекеттік қызметтерді көрсету
ЦДИАӨМ, МҚІА, ОМО
2.8
Өңірлік даму
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, ЭГТРМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, ЭМ
2.9
Экономикалық интеграция
СИМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
СИМ
Халықаралық интеграция
СИМ
3.
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, БҒМ
3.1
Дамудың сценарийлік шарттары
ҰЭМ
3.2
Экономиканы дамыту перспективалары
ҰЭМ
3.3
Экономикалық өсу факторлары
ҰЭМ
3.4
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
3.5
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
металл кендерін өндіру
ИИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
басқалар
ОМО
3.6
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.7
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.8
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, Қаржымині
4.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині,
4.1
Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
ҰЭМ, Қаржымині

5. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере) формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли должны соответствовать политике, определенной документами Системы государственного планирования в Республике Казахстан, поручениями Главы государства, Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
В информации отражаются все концепции, национальные проекты и государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием задач, целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период, показателей результатов задач и достижения целевых показателей к концу планируемого периода.
В информации также отражаются приоритеты и основные направления политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых мер, проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При несоответствии приоритетов развития отрасли основным общенациональным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период отраслевые проекты не будут обеспечиваться финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов, показателей результатов задач по отрасли, определенных в документах Системы государственного планирования в Республике Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках излагается кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации в средствах массовой информации.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ГФСС
Государственный фонд социального страхования
АБП
администраторы бюджетных программ
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
ФСМС
Акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
куб. м
кубический метр
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
ЦГО
центральные государственные органы
ППС
паритет покупательской способности
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында айқындалған саясатқа сәйкес болуы тиіс.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған міндеттерді, нысаналы индикаторларды, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін және жоспарланатын кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, осы салада іске асырылатын барлық тұжырымдамалар, ұлттық жобалар мен мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын шараларды, жобаларды, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, жетекшілік ететін саладағы саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттары көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі жалпыұлттық басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген кезде салалық жобалар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейтін болады.
2. Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын, жетекшілік ететін саланың алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған болжамды даму көрсеткіштері Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған сала бойынша нысаналы индикаторларға, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге сәйкес келуі тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына әрбір болжамданатын көрсеткіштің алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша факторларды төмендеу мен өсу себептерін, іске асырылатын жобалар мен тапсырмалар көрсетілген жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат құжат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатындықтан қысқа, айқын және халыққа түсінікті жинақы тілде баяндалады.
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартылған сөздердің толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
ББӘ
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасынының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МӘСҚ
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандару қоры
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОМО
орталық мемлекеттік органдар
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, иновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі