Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (медицинской техники)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 сентября 2022 года № 796. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2022 года № 29611
В соответствии с подпунктом 144) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (медицинской техники).
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждена приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2022 года № 796
Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (медицинской техники)
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (медицинской техники) (далее – Инструкция) детализирует организацию эксплуатации медицинской техники Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. В Инструкции используются следующие основные понятия:
1) медицинская техника – аппараты, приборы, оборудование, комплексы, системы, применяемые отдельно или в сочетании между собой для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками, установленными производителем;
2) эксплуатация военного имущества (медицинской техники) – период жизненного цикла имущества, включающий комплекс мероприятий по планированию и вводу их в эксплуатацию, подготовке и использованию по назначению, техническому обслуживанию, ремонту, хранению, транспортировке, учету, передаче и контролю технического состояния;

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (медициналық техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 15 қыркүйектегі № 796 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қыркүйекте № 29611 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысы 15-тармағының 144) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (медициналық техниканы) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 796 Бұйрығымен
бекітілген
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (медициналық техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (медициналық техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медициналық техникасын пайдалануды ұйымдастыруды нақтылайды.
2. Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) медициналық техника – функционалдық мақсатына және өндіруші белгілеген пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке немесе өзара үйлесімділікте қолданылатын аппараттар, аспаптар, жабдық, кешендер, жүйелер;
2) әскери мүлікті (медициналық техниканы) пайдалану – оларды пайдалануға беру, дайындау, жоспарлау және мақсаты бойынша пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, сақтау, есепке алу, беру және техникалық жағдайды бақылау, тасымалдау жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтитын мүліктің пайдаланылу циклінің кезеңі;

3) техническое (сервисное) обслуживание медицинской техники –комплекс регламентированных нормативной и эксплуатационной документацией мероприятий и операций, в том числе дистанционно (в режиме онлайн, с использованием специализированных программ и оборудования, каналом передачи данных, идентифицированным баркодом или иным методом), по поддержанию и восстановлению исправности и работоспособности медицинского изделия при ее использовании по назначению;
4) категория военного имущества – условная учетная характеристика военного имущества, предназначенная для определения технического и качественного состояния военного имущества, в целях обеспечения правильной эксплуатации военного имущества, а также признания военного имущества требующим ремонта, не годным к использованию по прямому назначению, выслужившим гарантийные сроки хранения в запасах;
5) наработка – продолжительность работы или использования медицинского имущества, или объем работы медицинской техники;
6) межремонтный ресурс – наработка медицинской техники от начала эксплуатации до первого среднего ремонта или между последующими ремонтами;
7) исправность – состояние медицинской техники при котором соответствует всем требованиям, установленным соответствующей документацией;
8) работоспособность – состояние медицинской техники, при котором оно способно выполнять предназначенные ему функции, сохраняя значения заданных параметров;
9) довольствующая служба – структурное подразделение или государственное учреждение (далее – учреждение) ВС РК, осуществляющее обеспечение медицинским имуществом ВС РК в соответствии с возложенными на них функциями;
10) хранение медицинской техники – период эксплуатации, при котором оно не используется в определенном интервале времени, а постоянная боевая готовность его поддерживается за счет применения способов и средств защиты от воздействия неблагоприятных факторов внешней среды и выполнения комплекса организационно-технических мероприятий;
11) гарантийная наработка – наработка образца медицинской техники, до завершения которой изготовитель гарантирует соответствие образца требованиям эксплуатационной документации, при условии соблюдения норм и правил эксплуатации;
12) назначенный ресурс – наработка образца медицинской техники, при достижении которой эксплуатация должна быть прекращена независимо от состояния образца;
13) неснижаемый ресурс – минимально допустимый запас наработки, установленный для медицинской техники;

3) медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету –медициналық бұйымды мақсаты бойынша пайдалану кезінде оның ақаусыздығы мен жұмыс қабілеттілігін қолдау және қалпына келтіру бойынша нормативтік және пайдалану құжаттамасымен регламенттелген, оның ішінде қашықтықтан (мамандандырылған бағдарламалар мен жабдықтарды пайдалана отырып, онлайн режимінде, баркодпен немесе өзге де әдіспен сәйкестендірілген деректерді беру арнасымен) іс-шаралар мен операциялар кешені;
4) әскери мүлік санаты – әскери мүлікті дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету, сондай-ақ жөндеуді қажет ететін әскери мүлікті тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп тану мақсатында, қорда сақтаудың кепілді мерзімін өткерген әскери мүліктің техникалық және сапалық жай-күйін айқындауға арналған мүліктің шартты есептік сипаттамасы;
5) жұмыс атқарымы – медициналық мүліктің жұмыс істеу немесе пайдалану ұзақтығы немесе медициналық техниканың жұмыс көлемі;
6) жөндеуаралық ресурс – пайдалану басталғаннан бастап бірінші орташа жөндеуге дейінгі немесе кейінгі жөндеу арасындағы медициналық техниканың жұмыс атқарымы;
7) ақаусыздығы – тиісті құжаттамада белгіленген барлық талаптарға сәйкес келетін медициналық техниканың жай-күйі;
8) жұмыс қабілеттілігі – берілген параметрлердің мәнін тиісті құжаттамада белгіленген шектерде сақтай отырып, оған арналған функцияларды орындауға қабілетті медициналық мүліктің жай-күйі;
9) жабдықталым қызметі - Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін оған жүктелген функцияларға сәйкес медициналық техникамен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымдық бөлімшесі. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі жабдықталым қызметі Бас әскери-медициналық басқарма (бұдан әрі – БӘМБ) болып табылады;
10) медициналық техниканы сақтау – пайдалану кезеңі, бұл ретте ол белгілі бір уақыт аралығында пайдаланылмайды, ал оның тұрақты жауынгерлік әзірлігі сыртқы ортаның қолайсыз факторларының әсерінен қорғау тәсілдері мен құралдарын қолдану және ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар кешенін орындау есебінен сақталады;
11) кепілді жұмыс атқарымы – медициналық техника үлгісінің жұмыс атқарымы, ол аяқталғанға дейін жасаушы пайдалану нормалары мен қағидалары сақталған жағдайда үлгінің пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне кепілдік береді;
12) тағайындалған ресурс – медициналық техника үлгісінің жұмыс атқарымы, оған қол жеткізген кезде үлгінің жай-күйіне қарамастан пайдалану тоқтатылуға тиіс;
13) төмендетілмейтін ресурс – белгіленген медициналық техника үшін жұмыс атқарымының барынша аз жол берілетін қоры;

14) срок службы (технический ресурс) – прохождение медицинской техники периодов эксплуатации, а также комплекса операций по восстановлению исправности, работоспособности, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также эксплуатационной документацией, до наступления состояния медицинской техники, при котором его эксплуатация должна быть прекращена из-за неустранимых нарушений требований безопасности или снижения уровня исправности и работоспособности ниже допустимого;
15) ремонт медицинской техники – комплекс операций (работ) по восстановлению исправности, работоспособности, технического ресурса военного имущества или его составных частей, при котором устанавливаются следующие виды ремонта: текущий, средний, капитальный и регламентированный;
16) списание медицинской техники медицинских изделий – документальное оформление акта технического состояния и принятие решения о снятии их с учета.
3. Монтаж, ремонт, техническое и метрологическое обслуживание медицинской техники осуществляется физическими или юридическими лицами, имеющими право на выполнение работ в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
4. Ремонт медицинской техники осуществляется специалистами по ремонту медицинской техники военно-медицинских учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан и/или специалистами организаций (предприятий) по техническому обслуживанию и ремонту медицинской техники.
Глава 2. Планирование эксплуатации медицинской техники
5. Планирование эксплуатации медицинской техники осуществляется в военно-медицинских (медицинских) подразделениях.
Планирование эксплуатации медицинской техники включает планирование технического (сервисного) обслуживания, ремонта, монтажа, пусконаладочных работ, поверки (ремонта) средств измерения и средств измерения медицинского назначения.
6. При планировании разрабатываются:
1) план эксплуатации медицинской техники в военно-медицинских (медицинских) подразделениях разрабатывается по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) график технического (сервисного) обслуживания медицинской техники разрабатывается по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) заявка на проведение технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники в воинской части (учреждении) подается по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
7. В годовой план эксплуатации медицинских изделий включаются:
1) указания органа управления медицинской службы на выполнение производственного задания (работ);

14) қызмет мерзімі (техникалық ресурс) – медициналық техниканың пайдалану кезеңдерінен, сондай-ақ осы Нұсқаулықта, сондай-ақ пайдалану құжаттамасында көзделген ақаусыздықты, жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешенінен қауіпсіздік талаптарының жойылмайтын бұзылуынан немесе ақаусыздық пен жұмыс қабілеттілігі деңгейінің жол берілетін деңгейден төмендеуінен оны пайдалану тоқтатылуы тиіс медициналық мүліктің жай-күйі басталғанға дейін өтуі;
15) медициналық техниканы жөндеу – әскери мүліктің немесе оның құрамдас бөліктерінің ақаусыздығын, жұмыс қабілеттілігін, техникалық ресурсын қалпына келтіру жөніндегі операциялар (жұмыс) кешені, бұл ретте жөндеудің мынадай түрлері белгіленеді: ағымдағы, орташа, күрделі және регламенттелген;
16) медициналық бұйымдардың медициналық техникасын есептен шығару – техникалық жай-күй актісін құжаттамалық ресімдеу және оларды есептен шығару туралы шешім қабылдау.
3. Медициналық техниканы монтаждауды, жөндеуді, оларға техникалық және метрологиялық қызмет көрсетуді "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыстарды орындауға құқығы бар жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады.
4. Медициналық техниканы жөндеуді Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери-медициналық мекемелерінің медициналық техниканы жөндеу жөніндегі мамандары және/немесе медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі өзге де ұйымдардың (кәсіпорындардың) мамандары жүзеге асырады.
2-тарау. Медициналық техниканы пайдалануды жоспарлау
5. Медициналық техникаларды пайдалануды жоспарлау медициналық мекемелерде (бөлімшелерде) жүзеге асырылады.
Медициналық техниканы пайдалануды жоспарлау техникалық (сервистік) қызмет көрсетуді, жөндеуді, монтаждауды, іске қосу-жөндеу жұмыстарын, өлшеу құралдарын және медициналық мақсаттағы өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді (жөндеуді) жоспарлауды қамтиды.
6. Жоспарлау кезінде мыналар әзірленеді:
1) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде медициналық техниканы пайдалану жоспары осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді;
2) медициналық техникаларға техникалық (сервистік) қызмет көрсету кестесі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді;
3) әскери бөлімде (мекемеде) медициналық бұйымдарға техникалық (сервистік) қызмет көрсетуге және жөндеуге өтінім осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі;
7. Медициналық техникаларды пайдаланудың жылдық жоспарына кіретіндер:
1) медицина қызметі басқару органының өндірістік тапсырманы (жұмыстарды) орындауға нұсқаулары;

2) данные о наличии и техническом состоянии медицинской техники;
3) нормы времени на техническое (сервисное) обслуживание и ремонт медицинской техники;
4) данные о периодичности технического (сервисного) обслуживания медицинской техники;
5) сроки эксплуатации медицинской техники;
6) расчет потребности в техническом обслуживании медицинской техники неприкосновенного запаса;
7) данные о возможностях ремонтных подразделений по выполнению технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники;
8) расчет потребности в монтаже медицинской техники и проведении пусконаладочных работ;
9) проводимые организационно-технические мероприятия.
8. График технического (сервисного) обслуживания медицинской техники воинской части (учреждения) составляется на основании раздела годового плана эксплуатации медицинской техники (производственной деятельности мастерской) ведется по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
9. Заявка на проведение технического (сервисного) обслуживания и ремонта составляется:
1) воинскими частями (учреждениями), имеющими штатные ремонтные подразделения – на медицинские изделия, которые не обслужены (отремонтированы) собственными силами и средствами;
2) воинскими частями (учреждениями), не имеющими штатных ремонтных подразделений – на все медицинские техники, требующие технического (сервисного) обслуживания и ремонта.
10. Заявка на проведение технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники составляется в двух экземплярах. Один экземпляр заявки представляется воинскими частями (учреждениями) в медицинскую службу вида, рода войск (сил), региональное командование.
11. В медицинской службе вида, рода войск, регионального командования, медицинском учреждении центрального подчинения ежегодно до 1 декабря текущего года проводится анализ возможностей проведения технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники силами и средствами штатных и внештатных ремонтных подразделений.
На основании проведенного анализа определяется годовой объем работы ремонтным подразделениям, составляется график технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники, подчиненных воинских частей (учреждений) на планируемый год по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
12. На медицинскую технику, ремонт и обслуживание которых в медицинской службе вида, рода войск, регионального командования, медицинском учреждений центрального подчинения собственными ремонтными подразделениями не представляется возможным, составляется заявка согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, которая представляется в довольствующую службу. В заявку также включаются работы на производство монтажа и пусконаладочные работы, требующие привлечения специалистов ремонтной группы медицинской техники и представителей фирм-поставщиков.

2) медициналық техникалардың болуы және техникалық жай-күйі туралы деректер;
3) медициналық техникаларға техникалық (сервистік) қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған уақыт нормалары;
4) медициналық техникаларды техникалық (сервистік) қызмет көрсетудің кезеңділігі туралы деректер;
5) медициналық техникаларды пайдалану мерзімдері;
6) қол сұғылмайтын қордағы медициналық техникаларға техникалық қызмет көрсетуге қажеттіліктің есебі;
7) медициналық техникаларға техникалық (сервистік) қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау бойынша жөндеу бөлімшелерінің мүмкіндіктері туралы деректер;
8) медициналық техникаларды монтаждауға және іске қосу-реттеу жұмысын жүргізуге қажеттілікті есептеу;
9) жүргізілетін ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар болып табылады.
8. Әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық техникаларына техникалық (сервистік) қызмет көрсету кестесі медициналық бұйымдарды (шеберхананың өндірістік қызметін) пайдаланудың жылдық жоспарының бөлімі негізінде жасалады, осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
9. Техникалық (сервистік) қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізуге өтінімді:
1) штаттық жөндеу бөлімшелері бар әскери бөлімдер (мекемелер) – өз күшімен және құралдарымен қызмет көрсетілмеген (жөнделмеген) медициналық бұйымдарға;
2) штаттық жөндеу бөлімшелері жоқ әскери бөлімдер (мекемелер) – техникалық (сервистік) қызмет көрсетуді және жөндеуді талап ететін барлық медициналық бұйымдарға жасайды.
10. Медициналық бұйымдарға техникалық (сервистік) қызмет көрсету мен жөндеу жүргізуге өтінім екі данада жасалады. Өтінімнің бір данасын әскери бөлімдер (мекемелер) әскер (күш) түрінің, тегінің, өңірлік қолбасшылықтың медицина қызметіне ұсынады.
11. Әскер түрінің, тегінің, өңірлік қолбасшылықтың медицина қызметінде, орталық бағыныстағы медициналық мекемеде жыл сайын ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін штаттық және штаттан тыс жөндеу бөлімшелерінің күшімен және құралдарымен медициналық бұйымдарға техникалық (сервистік) қызмет көрсету және жөндеу жүргізу мүмкіндігіне талдау жүргізіледі.
Жүргізілген талдау негізінде жөндеу бөлімшелеріне жұмыстың жылдық көлемі айқындалады, осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспарланатын жылға бағынысты әскери бөлімдердің (мекемелердің) медициналық бұйымдарына техникалық (сервистік) қызмет көрсету және оларды жөндеу кестесі жасалады.
12. Әскер түрінің, тегінің, өңірлік қолбасшылықтың медицина қызметінде, орталық бағыныстағы медициналық мекемелерде дербес жөндеу бөлімшелерінің жөндеуі және қызмет көрсетуі мүмкін емес болатын медициналық бұйымдарға осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес өтінім жасалады, ол жабдықталым қызметіне ұсынылады. Сонымен қатар, өтінімге медициналық техниканы жөндеу тобының мамандарын және жеткізуші фирмалардың өкілдерін тартуды талап ететін монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізуге арналған жұмыстар енгізіледі.

13. В медицинской службе проводится анализ возможностей проведения технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники силами и средствами специалистами ремонтной группы медицинской техники.
14. Воинские части (учреждения) центрального подчинения, не имеющие ремонтных подразделений, указаниями начальника довольствующей службы закрепляются за специалистами ремонтной группы медицинской техники или заключает договор на техническое (сервисное) обслуживание (услуги).
Глава 3. Ввод в эксплуатацию медицинских изделий и передача в войсковую часть (медицинское учреждение)
15. При укомплектовании воинской части и медицинского учреждения принятые образцы медицинской техникой распределяются по подразделениям и вводятся в эксплуатацию. Заносятся в формуляры (паспорта) согласно по форме приложению 6 к настоящей Инструкции медицинских изделий.
16. Прием медицинского оборудования и/или отдельных комплектующих (далее – изделия) от поставщика (производителя) производится со складов воинских частей и учреждений на основании нарядов довольствующего органа ВС РК согласно заключенных договоров и в соответствии с Правилами организации финансовой и хозяйственной деятельности в Вооруженных Силах Республики Казахстан утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 июля 2017 года № 399 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15598) (далее – Правила) и завершается вводом в эксплуатацию, фиксирующим их техническую исправность.
17. Ввод в эксплуатацию медицинской техники организуется командиром (начальником) воинской части (учреждения) с привлечением должностных лиц подразделений, в которых предусматривается использование медицинской техники, а также инженерно-технического персонала.
Ввод в эксплуатацию медицинской техники включает: подготовку помещения (места), где она будет установлена, прием и проверку комплектности медицинской техники, изучение эксплуатационной и нормативно-технической документации, проведение монтажных и пусконаладочных работ, функциональное испытание (проверку работоспособности), проведение инструкторско-методических занятий с персоналом, эксплуатирующим медицинское технику, закрепление его за ответственным лицом.
Поступившая в воинскую часть (учреждение) медицинская техника вводится в эксплуатацию в максимально короткие сроки, но не позднее шести месяцев со дня поставки.
18. При приеме средства измерений воинской частью (учреждением) они подлежат поверке, если имеются сомнения в правильности показаний средств измерения.
В паспорте заносятся и скрепляются гербовой печатью данные о проведенном среднем и капитальном ремонтах и о продлении срока эксплуатации.

13. Медицина қызметінде медициналық техниканы жөндеу тобы мамандарының күшімен және құралдарымен медициналық бұйымдарға техникалық (сервистік) қызмет көрсету және жөндеу жүргізу мүмкіндігіне талдау жүргізіледі.
14. Жөндеу бөлімшелері жоқ орталық бағыныстағы әскери бөлімдер (мекемелер) жабдықталым қызметі бастығының нұсқауымен медициналық техниканы жөндеу тобының мамандарына бекітіліп беріледі немесе техникалық (сервистік) қызмет көрсетуге (қызмет көрсетуге) шарт жасалады.
3-тарау. Медициналық бұйымдарды пайдалануға енгізу және әскери бөлімге (медициналық мекемеге) беру
15. Әскери бөлім мен медициналық мекемені медициналық бұйымдармен жабдықтау кезінде қабылданған үлгілер бөлімшелер бойынша бөлінеді және пайдалануға енгізіледі. Медициналық бұйымдардың формулярларына (паспорттарына) осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
16. Жеткізушіден (өндірушіден) медициналық жабдықты және/немесе жекелеген жиынтықтауыштарды (бұдан әрі – бұйымдар) қабылдау жасалған шарттарға сәйкес және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 29 шілдедегі бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қаржы және шаруашылық қызметті ұйымдастыру қағидаларына сәйкес ҚР ҚК жабдықталым органының нарядтары негізінде әскери бөлімдер мен мекемелердің қоймаларынан жүргізіледі № 399 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15598 болып тіркелген) (бұдан әрі – және олардың техникалық ақаусыздығын тіркейтін пайдалануға берумен аяқталады.
17. Медициналық бұйымдарды пайдалануға енгізуді әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) медициналық бұйымдарды пайдалану көзделетін бөлімшелердің лауазымды адамдарын, сондай-ақ инженерлік-техникалық персоналды тарта отырып ұйымдастырады.
Медициналық бұйымдарды пайдалануға енгізу: орнатылатын үй-жайды (орынды) дайындауды, медициналық бұйымдарды қабылдауды және олардың жиынтықтылығын тексеруді, пайдалану және нормативтік-техникалық құжаттаманы зерделеуді, монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізуді, функционалдық сынауды (жұмыс қабілеттілігін тексеруді), медициналық бұйымды пайдаланатын персоналмен нұсқаулық-әдістемелік сабақтар өткізуді, оны жауапты адамға бекітіп беруді қамтиды.
Әскери бөлімге (мекемеге) келіп түскен медициналық бұйым барынша қысқа мерзімде, бірақ дайындаушы зауыт тиеп жөнелткен күннен бастап алты айдан кешіктірілмей пайдалануға енгізіледі.
18. Әскери бөлім (мекеме) өлшеу құралдарын қабылдаған кезде, егер өлшеу құралдары көрсеткіштерінің дұрыстығына күмән болса, олар тексеруге жатады.
Паспортқа жүргізілген орташа және күрделі жөндеу және пайдалану мерзімін ұзарту туралы деректер енгізіледі және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.

19. Результаты поверок средств измерений, испытаний средств защиты электросилового оборудования, технических освидетельствований объектов котлонадзора и электроустановок заносятся в паспорта и заверяются печатями (штампами) исполнителей.
Глава 4. Эксплуатация медицинской техники в различных климатических условиях
20. Сезонное обслуживание медицинской техники проводится два раза в год при подготовке к летнему или зимнему периодам эксплуатации в сроки, устанавливаемые вышестоящим командованием.
Планирование и организация работ в воинской части при проведении сезонного обслуживания медицинской техники организуется в соответствии с приказом командира части (руководителя учреждения).
21. Приказом командира воинской части (учреждения) разрабатывается:
1) перечень медицинской техники, подлежащей сезонному обслуживанию;
2) мероприятия о подготовке и проведении сезонного обслуживания медицинской техники;
3) план перевода на сезонный режим эксплуатации медицинской техники воинской части и подразделений.
С личным составом воинской части до начала работ по сезонному обслуживанию медицинской техники проводятся практические занятия по технологии сезонного технического (сервисного) обслуживания и особенностям зимней (летней) эксплуатации, соблюдению мер безопасности, предупреждению гибели и увечья военнослужащих, связанных с особенностями эксплуатации в летних (зимних) условиях.
22. Качество сезонного обслуживания техники в воинской части (учреждениях) проверяет комиссией, назначенная командиром воинской части (учреждения). По результатам проверки в воинской части (учреждении) издается приказ о готовности к эксплуатации медицинской техники и допуске личного состава к сезонной эксплуатации.
Глава 5. Техническое (сервисное) обслуживание медицинской техники
23. В процессе использования и хранения медицинской техники проводится ее техническое (сервисное) обслуживание. Перечень работ по техническому (сервисному) обслуживанию включает работы, определенные нормативной и эксплуатационной документацией.
24. Техническое обслуживание медицинской техники (ежедневное, очередное номерное, сезонное и регламентированное) проводится между очередными плановыми ремонтами военного имущества в объеме, в сроки и в условиях, определенными настоящей Инструкцией.
25. Техническое обслуживание медицинской техники проводится согласно технической документации.
Сроки эксплуатации медицинской техники устанавливаются заводом-изготовителем.
26. Техническое (сервисное) обслуживание медицинской техники, состоящих из нескольких составных частей и комплектующих элементов, проводится комплексно, а также совмещенное по месту и времени.

19. Өлшеу құралдарын салыстырып тексеру, электр қуаты жабдығын қорғау құралдарын сынау, қазандық қадағалау объектілері мен электр қондырғыларын техникалық куәландыру нәтижелері паспортқа енгізіледі және салыстырып тексерушілердің мөрлерімен (мөртаңбасымен) расталады.
4-тарау. Медициналық техникаларды әртүрлі климаттық жағдайда пайдалану
20. Медициналық техникаларға маусымдық қызмет көрсету жылына екі рет жоғары тұрған қолбасшылық белгілейтін мерзімде жазғы немесе қысқы пайдалану кезеңіне дайындау кезінде жүргізіледі.
Медициналық техникаға маусымдық қызмет көрсетуді жүргізу кезінде әскери бөлімдегі жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру бөлім командирінің (мекеме басшысының)бұйрығына сәйкес ұйымдастырылады.
21. Әскери бөлім (мекеме) командирінің бұйрығымен:
1) маусымдық қызмет көрсетуге жататын медициналық техниканың тізбесі;
2) медициналық техникаға маусымдық қызмет көрсетуді дайындау және өткізу туралы іс-шаралар;
3) әскери бөлім мен бөлімшелердің медициналық техникасын пайдаланудың маусымдық режиміне ауыстыру жоспары.
Әскери бөлімнің жеке құрамымен медициналық техникаға маусымдық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін маусымдық техникалық (сервистік) қызмет көрсету технологиясы және қысқы (жазғы) пайдалану ерекшеліктері, қауіпсіздік шараларын сақтау, жазғы (қысқы) жағдайларда пайдалану ерекшеліктерімен байланысты әскери қызметшілердің қаза табуы мен мертігуінің алдын алу бойынша практикалық сабақтар жүргізіледі.
22. Әскери бөлімде (мекемелерде) техникаға маусымдық қызмет көрсету сапасын әскери бөлім (мекеме) командирі тағайындаған комиссия тексереді. Тексеру нәтижесі бойынша әскери бөлімде (мекемеде) медициналық техникалардың пайдалануға дайын болуы және жеке құрамды маусымдық пайдалануға жіберу туралы бұйрық шығарылады.
5-тарау. Техникалық (сервистік) қызмет көрсетілетін медициналық техникалар
23. Медициналық техникаларды пайдалану мен сақтау процесінде оған техникалық (сервистік) қызмет көрсету жүргізіледі. Техникалық (сервистік) қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың тізбесі нормативтік және пайдалану құжаттамасында айқындалған жұмыстарды қамтиды.
24. Медициналық техникаларға техникалық қызмет көрсету (күнделікті, кезекті нөмірлік, маусымдық және регламенттелген) осы Нұсқаулықта айқындалған ауқымда, мерзімде және жағдайда әскери мүлікті кезекті жоспарлы жөндеу арасында жүргізіледі.
25. Медициналық техникаларға техникалық қызмет көрсету техникалық құжаттамаға сәйкес жүргізіледі.
Медициналық техниканы пайдалану мерзімін жасаушы зауыт белгілейді.
26. Бірнеше құрамдас бөліктен және жиынтықтаушы элементтен тұратын медициналық техникаларға техникалық (сервистік) қызмет көрсету кешенді, яғни орны мен уақыты бойынша біріктіріліп жүргізіледі.

27. Вид и периодичность технического (сервисного) обслуживания медицинской техники определяются периодичностью технического (сервисного) обслуживания его основной составной части. Под основной составной частью понимается составная часть, определяющая функциональное назначение образца медицинской техники.
28. При проведении технического (сервисного) обслуживания средств измерения медицинского назначения проводится их периодическая поверка. Перечень средств измерения и периодичность ее проведения определяется технической документацией.
29. Заявки на ремонт осуществляются согласно приложению 8 к настоящей Инструкции или акта-справки согласно приложению 9 к настоящей инструкции при работе на выезде.
Сдача медицинской техники в ремонт из медицинских подразделений штатному ремонтному подразделению воинской части (учреждения) производится па основании заявки на ремонт. Заявка на ремонт оформляется в двух экземплярах. Первый экземпляр заявки передается в ремонтное подразделение, а второй остается у сдатчика медицинской техники. Заявка одновременно является основанием па получение медицинской техники с ремонта.
30. После проведения технического обслуживания выездными ремонтными бригадами составляется акт-справка с указанием наименования и количества обслуженной (отремонтированной) медицинской техники, результатов технического обслуживания (ремонта), фактических трудозатрат, количества израсходованных материалов и запасных частей и принадлежностей. Акт-справка составляется в двух экземплярах и подписывается представителями воинской части (учреждения) и выездной ремонтной группы. Подпись представителя воинской части (учреждения) заверяется печатью.
При выполнении ремонтных работ составляется акт-справка, в которой указываются характер неисправности, трудозатраты, вид ремонтных работ, а также израсходованные запасные части и материалы. Акт-справка составляется в двух экземплярах за подписями представителей воинской части (учреждения) и ремонтного подразделения. Подписи заверяются печатью. Один экземпляр акта-справки остается в воинской части (учреждении), а другой передается в ремонтное подразделение.
Глава 6. Категорирование и ремонт медицинской техники
31. Для признания военного имущества не годным к использованию по прямому назначению или выслужившим гарантийные сроки хранения в запасах в Вооруженных Силах, военное имущество должно пройти периоды эксплуатации, а также комплекс операций по восстановлению исправности, работоспособности и технического ресурса. В эти периоды военному имуществу присваиваются определенные категории. Критерии категорирования военного имущества приведены по форме приложению 7 к настоящей Инструкции.
Для присвоения категории медицинской технике, приказом командира воинской части (руководителя государственного учреждения) назначается комиссия (далее – комиссия части), в состав которой включается один из заместителей командира части (председатель комиссии), начальник соответствующей службы или лицо, исполняющее его обязанности, а также начальник финансового органа.
Комиссия части в своей работе подвергает военное имущество всестороннему техническому осмотру, выявляет степень и причину износа, производит замеры и проверки, устанавливает дефекты, являющиеся основанием для изменения его категории, и возможность дальнейшего использования имущества по назначению, подтверждает состояние и комплектность подлежащего категорированию имущества.
При определении технического состояния медицинской техники комиссия части руководствуется настоящими Правилами, а также Инструкцией по эксплуатации установленным заводом-изготовителем.
Новая медицинская техника, поступившая в воинскую часть (учреждение), принимается комиссией части. В процессе приемки имущества комиссией части (учреждения) составляется акт технического состояния, в котором указывается дата выпуска, заводские номера самого имущества и его составляющих, комплектность, исправность, наработка (обкатка) медицинского имущества с момента его выпуска на заводе-изготовителе.

27. Медициналық техникалардға техникалық (сервистік) қызмет көрсету түрі мен кезеңділігі оның негізгі құрамдас бөлігіне техникалық (сервистік) қызмет көрсету кезеңділігімен айқындалады. Негізгі құрамдас бөлік деп медициналық бұйымдар үлгісінің функционалдық мақсатын айқындайтын құрамдас бөлік түсініледі.
28. Медициналық мақсаттағы өлшеу құралдарына техникалық (сервистік) қызмет көрсету кезінде оларды мерзімді тексеру жүргізіледі. Өлшеу құралдарының тізбесі және оны жүргізу мерзімділігі техникалық құжаттамамен айқындалады.
29. Жөндеуге өтінімдер осы нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес немесе осы нұсқаулықтың 9-қосымшасына сәйкес акт-анықтамамен шығу кезінде жүзеге асырылады.
Әскери бөлімнің (мекеменің) штаттық жөндеу бөлімшесіне медициналық бөлімшелерден медициналық техниканы жөндеуге тапсыру жөндеуге өтінім негізінде жүргізіледі. Жөндеуге өтінім екі данада ресімделеді. Өтінімнің бірінші данасы жөндеу бөлімшесіне беріледі, ал екіншісі медициналық техниканы тапсырушыда қалады. Өтінім бір уақытта медициналық техниканы жөндеуден алуға негіз болып табылады.
30. Техникалық қызмет көрсету жүргізілгеннен кейін көшпелі жөндеу бригадалары қызмет көрсетілген (жөнделген) медициналық техниканың атауы мен санын, техникалық қызмет көрсету (жөндеу) нәтижесін, нақты еңбек шығынын, жұмсалған материал мен қосалқы бөлшек пен керек-жарақ санын көрсете отырып, акт-анықтама жасайды. Акт-анықтама екі данада жасалады және оған әскери бөлімнің (мекеменің) және көшпелі жөндеу тобының өкілдері қол қояды. Әскери бөлім (мекеме) өкілінің қолтаңбасы мөрмен расталады.
Жөндеу жұмысын барып орындау кезінде жұмыс аяқталғаннан кейін акт-анықтама жасалады, онда ақаулық сипаты, еңбек шығыны, жөндеу жұмысының түрі, сондай-ақ жұмсалған қосалқы бөлшек пен материал көрсетіледі. Акт-анықтама әскери бөлім (мекеме) және жөндеу бөлімшесі өкілдерінің қолы қойылып, екі данада жасалады. Қолтаңба мөрмен расталады. Акт-анықтаманың бір данасы әскери бөлімде (мекемеде) қалады, ал екіншісі жөндеу бөлімшесіне беріледі.
6-тарау. Медициналық бұйымдарды санаттау және жөндеу
31. Әскери мүлікті тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз немесе Қарулы Күштерде қорда кепілді сақтау мерзімі өткен деп тану үшін әскери мүлік пайдалану кезеңінен, сондай-ақ ақаусыздықты, қолданыс қабілетін және техникалық ресурсты қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешенінен өтуге тиіс. Осы кезеңде әскери мүлікке белгілі бір санат беріледі. Әскери мүлікті санатқа бөлу өлшемшарты осы Нұсқаулыққа 7-қосымшада келтірілген.
Әскери мүлікке санат беру үшін әскери бөлім командирінің (мемлекеттік мекеме басшысының) бұйрығымен комиссия (бұдан әрі – бөлім комиссиясы) тағайындалады, оның құрамына бөлім командирі орынбасарларының бірі (комиссия төрағасы), тиісті қызмет бастығы немесе оның міндетін атқаратын адам, сондай-ақ қаржы органының бастығы енгізіледі.
Бөлім комиссиясы өз жұмысында әскери мүлікті жан-жақты техникалық қарап-тексеруден өткізеді, тозу дәрежесі мен себебін анықтайды, өлшеу мен тексеру жүргізеді, оның санатын өзгерту үшін негіз болып табылатын ақауды және мүлікті мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мүмкіндігін анықтайды, санатталуға тиіс мүліктің жай-күйі мен жиынтықтылығын растайды.
Медициналық техниканың техникалық жай-күйін анықтау кезінде бөлім комиссиясы осы Қағидаларды, сондай-ақ дайындаушы зауыт белгілеген пайдалану жөніндегі Нұсқаулықты басшылыққа алады.
Әскери бөлімге (мекемеге) келіп түскен жаңа медициналық мүлікті бөлім комиссиясы қабылдайды. Мүлікті қабылдау процесінде бөлім (мекеме) комиссиясы техникалық жай-күй актісін жасайды, онда шығарылған күні, мүліктің және оның құрамдасының зауыттық нөмірі, медициналық мүліктің жиынтықтылығы, ақаусыздығы, ол жасаушы зауытта шығарылған сәттен бастап атқарымы (сыналғаны) көрсетіледі.

32. При соответствии всех указанных параметров сопроводительным документам переданного имущества, ему присваивается первая категория.
33. После приемки комиссией части медицинское имущество ставится на учет воинской части (учреждения) и вводится в эксплуатацию (к применению) и/или ставится на хранение приказом командира части (руководителя учреждения). До ввода в эксплуатацию (к применению) использование имущества не допускается.
34. В соответствии с документацией завода-изготовителя, до ввода в эксплуатацию, осуществляется техническое (сервисное) обслуживание и обкатка медицинской техники.
35. Имущество эксплуатируется (хранение) в соответствии с правилами эксплуатации (хранения) установленными заводом-изготовителем.
В ходе эксплуатации (хранения) для поддержания исправности имущества производится его техническое обслуживание и текущий ремонт.
36. Существуют следующие виды ремонта медицинской техники: текущий ремонт, средний ремонт, капитальный ремонт и регламентированный ремонт.
37. Текущий ремонт выполняется для восстановления или обеспечения работоспособности (исправности) образца медицинского имущества и состоит в замене или восстановлении ограниченного количества отдельных сборочных единиц установленной номенклатуры. При текущем ремонте производится замена отдельно изношенных или поврежденных составных частей, детали, узлы, агрегаты, в том числе один основной агрегат, а также выполняются крепежные, регулировочные, сварочные и ремонтные работы.
38. Текущий ремонт, проводится силами специалистами ремонтной группы медицинской техники либо специалистами по ремонту медицинской техники в военно-медицинских частях и учреждениях.
Трудоемкость текущего ремонта зависит от характера неисправностей (повреждений) и ремонтной технологичности образца медицинского имущества. Текущий ремонт осуществляется, методом замены неисправного агрегата (части, узла, детали), его трудоемкость определяется в основном трудоемкостью замены неисправного агрегата (узла).
После выработки гарантийной наработки или истечения 50% гарантийного срока хранения медицинской техники, комиссия части переводит имущество во вторую категорию, о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения).
39. После истечения в процессе эксплуатации техники межремонтного ресурса до среднего ремонта, имущество подлежит среднему ремонту. Заключение о необходимости среднего ремонта оформляется комиссией части актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения), после чего имущество переводится в третью категорию. Утвержденное заключение с заявкой на истребование наряда на проведение среднего ремонта имущества направляется в соответствующую довольствующую службу.

32. Барлық көрсетілген параметрлер берілген мүліктің ілеспе құжаттарына сәйкес келген кезде оған бірінші санат беріледі.
33. Комиссия бөлімді қабылдағаннан кейін медициналық мүлік әскери бөлім (мекеме) есебіне қойылады және пайдалануға (қолдануға) беріледі және/немесе бөлім командирінің (мекеме басшысының) бұйрығымен сақтауға қойылады. Пайдалануға (қолдануға) берілгенге дейін мүлікті пайдалануға жол берілмейді.
34. Жасаушы зауыттың құжаттамасына сәйкес пайдалануға берілгенге дейін медициналық мүлікке техникалық (сервистік) қызмет көрсету және сынап көру жүзеге асырылады.
35. Мүлік дайындаушы зауыт белгілеген пайдалану (сақтау) қағидаларына сәйкес пайдаланылады (сақталады).
Пайдалану (сақтау) барысында мүлікті ақаусыз ұстау үшін оған техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізіледі.
36. Медициналық бұйымдарды мынадай жөндеу түрлері бар: ағымдағы жөндеу, орташа жөндеу, күрделі жөндеу және регламенттелген жөндеу.
37. Ағымдағы жөндеу медициналық мүлік үлгісін қалпына келтіру немесе қолданыс қабілетін (жарамдылығын) қамтамасыз ету үшін орындалады және белгіленген номенклатураның жеке құрастыру бірлігінің шектеулі санын ауыстырудан немесе қалпына келтіруден тұрады. Ағымдағы жөндеу кезінде жеке тозған немесе бұзылған құрамдас бөлік, бөлшек, торап, агрегат, оның ішінде негізгі бір агрегат ауыстырылады, сондай-ақ бекітпе, реттеу, дәнекерлеу және жөндеу жұмысы орындалады.
38. Ағымдағы жөндеуді медициналық техниканы жөндеу тобының мамандары немесе әскери-медициналық бөлімдер мен мекемелерде медициналық бұйымдарды жөндеу жөніндегі мамандар жүргізеді.
Ағымдағы жөндеудің еңбек сыйымдылығы ақау (зақымдану) сипатына және медициналық мүлік үлгісінің жөндеу технологиясына байланысты. Ағымдағы жөндеу ақаулы агрегатты (бөлікті, торапты, бөлшекті) ауыстыру әдісімен жүзеге асырылады, оның еңбек сыйымдылығы негізінен ақаулы агрегатты (торапты) ауыстыру еңбек сыйымдылығымен айқындалады.
Кепілді атқарым немесе медициналық мүлікті сақтаудың кепілді мерзімінің 50 %-ті аяқталғаннан кейін бөлім комиссиясы мүлікті екінші санатқа ауыстырады, ол туралы бұйым формулярында (паспортында) көрсетіледі және бөлім командирі (мекеме басшысы) бекітетін техникалық жай-күйі және сапалық жай-күйінің өзгеру актісімен расталады.
39. Мүлікті пайдалану процесінде орташа жөндеуге дейінгі жөндеуаралық ресурс аяқталғаннан кейін мүлік орташа жөнделуге тиіс. Орташа жөндеу қажеттілігі туралы қорытындыны бөлім командирі (мекеме басшысы) бекітетін техникалық жай-күйі және сапалық жай-күйінің өзгеруі актісімен бөлім комиссиясы ресімдейді, одан кейін мүлік үшінші санатқа ауыстырылады. Мүлікке орташа жөндеуге нарядты талап етуге өтініммен бірге бекітілген қорытынды тиісті жабдықталым қызметіне жіберіледі.

40. Третья категория присваивается медицинской технике у которой истек гарантийный срок хранения, после чего оно подлежит снятию с хранения и переводу на текущее обеспечение. Заключение о необходимости снятия с хранения и перевода на текущее обеспечение оформляется комиссией части, актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения). Утвержденное заключение с заявкой на снятие с хранения медицинской техники и перевода его на текущее обеспечение направляется в соответствующую довольствующую службу. Решением довольствующей службы, указанное медицинское имущество снимается с хранения и используется для обеспечения Вооруженных Сил.
41. Согласно Инструкции по применению медицинской техники установленной заводо-изготовителем, не допускается эксплуатация медицинского имущества после истечения гарантийных сроков. Дальнейшее хранение переводится в пятую категорию и признается выслужившим гарантийные сроки хранения в запасах.
42. Перевод медицинской техники в пятую категорию осуществляется комиссией части, о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения) или по его представлению руководителем довольствующей службы при соответствии требованиям, указанным в Инструкциях по применению медицинских изделий.
43. Средний ремонт выполняется для восстановления исправности (работоспособности) и частичного восстановления ресурса образца медицинского имущества с заменой или восстановлением ограниченной номенклатуры сборочных единиц и обязательным контролем технического состояния остальных незаменяемых или невосстанавливаемых сборочных единиц.
44. Средний ремонт заключается в частичной разборке образца медицинской техники, в замене или капитальном ремонте не менее двух, но не более половины основных агрегатов образца военного имущества, в проверке состояния и ремонте незаменяемых узлов (частей, деталей) и устранении всех обнаруженных неисправностей.
45. Средний ремонт выполняется силами специалистов ремонтной группы медицинской техники.
Трудоемкость среднего ремонта образца медицинской техники зависит от количества заменяемых и ремонтируемых агрегатов (частей, деталей, узлов).
В процессе эксплуатации военного имущества производится несколько средних ремонтов, сроки и порядок проведения которых устанавливаются Инструкциями по применению медицинской техники установленными заводом-изготовителем.

40. Сонымен қатар, үшінші санат кепілді сақтау мерзімі өткен медициналық мүлікке беріледі, одан кейін ол сақтаудан алынуға және ағымдағы қамтамасыз етуге ауыстырылуға тиіс. Сақтаудан алу және ағымдағы қамтамасыз етуге ауыстыру қажеттілігі туралы қорытындыны бөлім командирі (мекеме басшысы) бекітетін бөлім комиссиясы техникалық жай-күй және сапалық жай-күйдің өзгеруі актісімен ресімдейді. Медициналық мүлікті сақтаудан алуға және оны ағымдағы қамтамасыз етуге ауыстыруға өтініммен бірге бекітілген қорытынды тиісті жабдықталым қызметіне жіберіледі. Жабдықталым қызметінің шешімімен көрсетілген медициналық мүлік сақтаудан алынады және Қарулы Күштерді қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
41. Дайындаушы зауыт белгілеген медициналық техниканы қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес кепілдік мерзімі өткеннен кейін медициналық мүлікті пайдалануға жол берілмейді. Одан әрі сақтау бесінші санатқа ауыстырылады және запаста сақтаудың кепілді мерзімдері өткен деп танылады.
42. Медициналық техниканы бесінші санатқа ауыстыруды бөлім комиссиясы жүзеге асырады, ол туралы бұйымдардың формулярларында (паспорттарында) көрсетіледі және медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда көрсетілген талаптарға сәйкес келген кезде бөлім командирі (мекеме басшысы) немесе оның ұсынуы бойынша жабдықталым қызметінің басшысы бекітетін техникалық жай-күй және сапалық жай-күйдің өзгеруі актілерімен расталады.
43. Орташа жөндеу ақаусыздықты (қолданыс қабілетін) қалпына келтіру және құрастыру бірлігінің шектеулі номенклатурасын ауыстырумен немесе қалпына келтірумен және қалған ауыстырылмайтын немесе қалпына келтірілмейтін құрастыру бірлігінің техникалық жай-күйін міндетті түрде бақылаумен медициналық мүлік үлгісінің ресурсын ішінара қалпына келтіру үшін орындалады.
44. Орташа жөндеу медициналық мүлік үлгісін ішінара бөлшектеуді, әскери мүлік үлгісінің кемінде екі негізгі агрегатын, бірақ жартысынан көп емес ауыстыруды немесе күрделі жөндеуді, ауыстырылмайтын торап (бөлік, бөлшек) жай-күйін тексеруді және жөндеуді және барлық анықталған ақаулықты жоюды қамтиды.
45. Орташа жөндеу медициналық техниканың жөндеу тобы мамандарының күшімен орындалады.
Медициналық техника үлгісін орташа жөндеудің еңбек сыйымдылығы ауыстырылатын және жөнделетін агрегаттардың (бөліктердің, бөлшектердің, тораптардың) санына байланысты.
Әскери мүлікті пайдалану процесінде бірнеше орташа жөндеу жүргізіледі, оларды жүргізу мерзімдері мен тәртібі дайындаушы зауыт белгілеген медициналық техниканы қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда белгіленеді.

46. Медицинское подразделение воинской части (учреждения) центрального подчинения заявки на ремонт медицинской техники вместе с актами технического состояния представляют довольствующей службе.
После проведения среднего ремонта имущество принимается комиссией части и переводится во вторую категорию, о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения).
47. После истечения в процессе эксплуатации медицинского имущества межремонтного ресурса до капитального ремонта, имущество подлежит капитальному ремонту.
48. Капитальный ремонт выполняется для восстановления исправности и межремонтного ресурса образца или агрегата с заменой или восстановлением всех их сборочных единиц, включая и базовые. Значение межремонтного ресурса после капитального ремонта, устанавливается Инструкциями по применению медицинских изделий установленным заводом-изготовителем.
49. Заключение о необходимости капитального ремонта оформляется комиссией части актами технического состояния и изменения качественного состояния, после чего имущество переводится в четвертую категорию. Утвержденное заключение с заявкой на истребование наряда на проведение капитального ремонта имущества направляется в соответствующую довольствующую службу.
50. Капитальный ремонт заключается в полной разборке образца медицинского имущества, дефектации, замены или ремонт всех его составных частей.
51. Регламентированный ремонт предназначен для восстановления исправности и работоспособности медицинской техники, находящегося на длительном хранении. Регламентированный ремонт выполняется в объеме капитального ремонта этого же образца медицинской техники.
52. В процессе эксплуатации военного имущества производится несколько капитальных ремонтов, сроки и порядок проведения которых устанавливаются Инструкциями по применению медицинской техники установленным заводом-изготовителем.
53. Медицинское имущество, в процессе эксплуатации которого не предусмотрен средний и капитальный ремонт, в соответствии с критериями категорирования, изложенными в приложениях 9 к настоящей Инструкции, переводится в пятую категорию комиссией части (учреждения), о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения) или руководителем довольствующей службы по ходатайству командира части (руководителя учреждения).

46. Орталық бағыныстағы әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық бөлімшесі медициналық бұйымды жөндеуге арналған өтінімді техникалық жай-күй актісімен бірге жабдықталым қызметіне ұсынады.
Орташа жөндеу жүргізілгеннен кейін мүлікті бөлім комиссиясы қабылдайды және ол екінші санатқа ауыстырылады, ол туралы бұйым формулярында (паспортында) көрсетіледі және бөлім командирі (мекеме басшысы) бекітетін техникалық жай-күйі және сапалық жай-күйінің өзгеру актісімен расталады.
47. Медициналық мүлікті пайдалану процесінде күрделі жөндеуге дейінгі жөндеуаралық ресурс өткеннен кейін мүлік күрделі жөнделуге тиіс.
48. Күрделі жөндеу үлгінің немесе агрегаттың ақаусыздығын және жөндеу аралық ресурсын қалпына келтіру үшін олардың барлық құрастыру бірліктерін, негізгілерін қоса, ауыстыра немесе қалпына келтіре отырып орындалады. Күрделі жөндеуден кейінгі жөндеуаралық ресурстың мәні дайындаушы зауыт белгілеген медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтармен белгіленеді.
49. Күрделі жөндеу қажеттілігі туралы қорытындыны бөлім комиссиясы техникалық жай-күйі және сапалық жай-күйінің өзгеруі актісімен ресімдейді, одан кейін мүлік төртінші санатқа ауыстырылады. Мүлікті күрделі жөндеуге нарядты талап етуге өтініммен бірге бекітілген қорытынды тиісті жабдықталым қызметіне жіберіледі.
50. Күрделі жөндеу медициналық мүлік үлгісін толық бөлшектеуді, оның барлық құрамдас бөлігін ақайлыққа жатқызуды, ауыстыруды немесе жөндеуді қамтиды.
51. Регламенттелген жөндеу ұзақ сақтауда тұрған медициналық мүліктің ақаусыздығы мен қолданыс қабілетін қалпына келтіру үшін арналған. Регламенттелген жөндеу медициналық мүліктің осы үлгісін күрделі жөндеу ауқымында орындалады
52. Әскери мүлікті пайдалану процесінде бірнеше күрделі жөндеу жүргізіледі, оларды жүргізу мерзімдері мен тәртібі дайындаушы зауыт белгілеген медициналық техниканы қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда белгіленеді.
53. Пайдалану процесінде орташа және күрделі жөндеу көзделмеген медициналық мүлікті осы Нұсқаулыққа 9-қосымшада жазылған санаттарға жатқызу өлшемшартына сәйкес бөлім (мекеме) комиссиясы бесінші санатқа ауыстырады, ол туралы бұйым формулярында (паспортында) көрсетіледі және бөлім командирінің (мекеме басшысының) өтініші бойынша бөлім командирі (мекеме басшысы) немесе жабдықталым қызметінің басшысы бекітетін техникалық жай-күй және сапалық жай-күйінің өзгеру актісімен расталады.

54. После проведения капитального ремонта имущество принимается комиссией части по второй категории, о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актом приемки, утверждаемым командиром части (руководителем учреждения).
55. Медицинская техника, находящаяся на длительном хранении более 12-15 лет или эксплуатируемая с перерывами в течение этого же периода, но не выработавшая межремонтный ресурс до капитального ремонта, подлежит проверки технического состояния.
56. После выработки медицинской техники срока службы (технического ресурса) имущество переводится в пятую категорию и признается негодным к использованию по прямому назначению. Перевод военного имущества в пятую категорию осуществляется комиссией части (учреждения), о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром части (руководителем учреждения) или по его представлению руководителем довольствующей службы при соответствии требованиям, указанным в Инструкциях по применению медицинских изделий.
57. При преждевременном наступлении состояния медицинской техники, при котором ее эксплуатация должна быть прекращена в связи с неустранимыми нарушениями требований безопасности или снижения уровня исправности и работоспособности ниже допустимого, медицинское имущество переводится в пятую категорию комиссией довольствующей службы. Данная медицинская техника признается негодной к использованию по прямому назначению, о чем указывается в формулярах (паспортах) изделий и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми руководителем довольствующей службы.
58. Военное имущество, признанное негодным к использованию по прямому назначению или выслужившее гарантийные сроки хранения в запасах, подлежит передаче, реализации или утилизации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832 "Об утверждении Правил передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов".
При невозможности проведения ремонта медицинской техники силами и средствами ремонтного подразделения или ремонт экономически нецелесообразен, в ремонтном подразделении оформляется справка, о ее непригодности согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
Глава 7. Хранение подвижных медицинских установок

54. Күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін мүлікті бөлім комиссиясы екінші санат бойынша қабылдайды, ол туралы бұйымның формулярында (паспортында) көрсетіледі және бөлім командирі (мекеме басшысы) бекітетін қабылдау актісімен расталады.
55. 12-15 жылдан астам ұзақ сақтаудағы немесе осы кезең ішінде үзіліспен пайдаланылатын, бірақ күрделі жөндеуге дейін жөндеуаралық ресурсты игермеген медициналық техника техникалық жай-күйі тексерілуге жатады.
56. Медициналық техниканы әзірлегеннен кейін қызмет ету мерзімі (техникалық ресурс) бесінші санатқа ауыстырылады және тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылады. Әскери мүлікті бесінші санатқа ауыстыруды бөлімнің (мекеменің) комиссиясы жүзеге асырады, ол туралы бұйымдардың формулярларында (паспорттарында) көрсетіледі және медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда көрсетілген талаптарға сәйкес келген кезде бөлім командирі (мекеме басшысы) немесе оның ұсынуы бойынша жабдықталым қызметінің басшысы бекітетін техникалық жай-күй және сапалық жай-күйдің өзгеруі актілерімен расталады.
57. Қауіпсіздік талаптарының жойылмайтын бұзылуына немесе жарамдылығы мен жұмыс қабілеттілігі деңгейінің жол берілетін деңгейден төмендеуіне байланысты оны пайдалану тоқтатылуы тиіс медициналық техника жағдайы мерзімінен бұрын басталған кезде медициналық мүлікті жабдықталым қызметі комиссиясы бесінші санатқа ауыстырады. Осы медициналық техника тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылады, бұл туралы бұйымдардың формулярларында (паспорттарында) көрсетіледі және жабдықталым қызметінің басшысы бекітетін техникалық жай-күйі және сапалық жай-күйінің өзгеруі актілерімен расталады.
58. Тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған немесе қорда кепілді сақтау мерзімі өткен әскери мүлік "Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму және қайта өңдеу арқылы жою, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысына сәйкес берілуге, өткізілуге немесе кәдеге жаратылуға тиіс.
Медициналық техниканы жөндеу бөлімшесінің күшімен және құралдарымен жөндеу жүргізу мүмкін болмаған немесе жөндеу экономикалық тұрғыдан тиімсіз болған жағдайда, жөндеу бөлімшесінде осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес оның жарамсыздығы туралы анықтама ресімделеді.
7-тарау. Жылжымалы медициналық қондырғыларды сақтау

59. Подвижные медицинские установки, медицинская и санитарная техника хранится в сухих хранилищах (складах, гаражах).
Допускается при кратковременном хранении размещение медицинской и санитарной техники под навесами и на открытых площадках при условии надежной консервации.
Вся медицинская и санитарная техника, находящаяся на долговременном хранении (свыше трех месяцев), консервируется.
60. Пол, стены и крыша хранилищ (складов, гаражей) уплотняются. Окна в хранилищах (складах, гаражах) остекляются и приспосабливаются для открывания.
61. При хранении медицинской и санитарной техники на открытых площадках, шины колес автомобилей и прицепов для предохранения от воздействия солнечных лучей, укрывают чехлами, щитками, козырьками.
62. Площадки для хранения техники выбираются на территории, не затапливаемой водой на удалении от зданий и сооружений, которое обеспечивает пожарную безопасность. Площадки выбираются ровные, с незначительным уклон (до 3%), для стока воды, с твердым грунтом или покрытием. Выбранную площадку очищают и окапывают канавками для стока воды.
63. При всех условиях хранения медицинскую и санитарную технику на автомобилях или прицепах устанавливают на металлические или деревянные козлы (подставки). Колеса автомобилей и прицепов должны быть подняты от пола (грунта) на восемьдесят сантиметров, между рамой и осями ставят деревянные распорки, для разгрузки рессор.
64. Проветривание помещений производится в сухую и ясную погоду, когда влажность наружного воздуха ниже воздуха внутри помещений. Не допускается проветривание помещений во время дождя, тумана, при сильном ветре, несущем пыль и песок в этот период окна и двери должны быть закрыты.
65. Размеры хранилищ для ее осмотра, беспрепятственного въезда и выезда должны позволять свободное размещение медицинской и санитарной техники.
Приложение 1
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Утверждаю
__________________________________________
(должность,
__________________________________________
воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____"________________ 20___ года.
План эксплуатации медицинской техники
__________________________________________ на 20___ года.
(воинская часть (учреждение)
1. Техническое (сервисное) обслуживание и ремонт медицинской техники
Медицинская техника
По плану
Выполнено
Процент выполнения*
Примечание
Количество
Трудозатраты, человек
Количество
Трудозатраты, человек
2. Монтаж и пусконаладочные работы
Медицинская техника
По плану
Выполнено
Номер акта-справки
Количество
Трудозатраты, человек
Дата начала
Дата окончания
Трудозатраты, человек

59. Жылжымалы медициналық қондырғы, медициналық және санитариялық техника құрғақ қоймада (қоймада, гаражда) сақталады.
Қысқа мерзімді сақтау кезінде медициналық және санитариялық техниканы сенімді консервациялау шартымен шатыр астына және ашық алаңда орналастыруға жол беріледі.
Ұзақ уақыт сақтауда тұрған (үш айдан астам) барлық медициналық және санитариялық техника консервацияланады.
60. Қоймалардың (қоймалардың, гараждардың) едені, қабырғалары мен төбесі тығыздалады. Қоймалардағы (қоймалардағы, гараждардағы) терезелер жылтыратылған және ашуға бейімделген.
61. Медициналық және санитариялық техника ашық алаңда сақталған кезде автомобиль дөңгелегі мен тіркеме шиналары күн сәулесінің әсер етуінен қорғау үшін тыспен, қалқанмен, күнқағармен жабылады.
62. Техниканы сақтауға арналған алаң өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ғимарат пен құрылыстан алыс жерде су баспайтын аумақта таңдалады. Алаң тегіс, суды ағызуға арналған шамалы еңіс (3% дейін), топырағы қатты немесе жабыны бар жер таңдалады. Таңдалған алаң тазартылады және суды ағызу үшін ойықтар қазылады.
63. Барлық сақтау жағдайларында медициналық және санитариялық техниканы автомобильдерде немесе тіркемелерде металл немесе ағаш ешкілерге (тұғырықтарға) орнатады. Автомобильдер мен тіркемелердің дөңгелектері еденнен (топырақтан) сексен сантиметрге көтеріліп, рессорларды түсіру үшін рамалар мен осьтердің арасына ағаш тіреулер қойылуы тиіс.
64. Үй-жайларды желдету сыртқы ауаның ылғалдылығы үй-жай ішіндегі ауадан төмен болған кезде құрғақ және таза ауа райында жүргізіледі. Жаңбыр, тұман кезінде, қатты жел, шаң мен құм болған кезде үй-жайларды желдетуге жол берілмейді, осы кезеңде терезелер мен есіктер жабық болуы керек.
65. Сақтау орындарын тексеру, кедергісіз кіру және шығу үшін олардың көлемі Медициналық және санитариялық техниканы еркін орналастыруға мүмкіндік беруі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Үлгі
Бекітемін
_______________________________
(лауазымы,
_______________________________
әскери атағы, қолы, тегі)
20___ жылғы "___" ______________
20 __ жылға арналған _________________________________________ (әскери бөлім, мекеме) медициналық бұйымдарын пайдалану жоспары
1. Медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету және жөндеу
Медициналық техника
Жоспар бойынша
Орындалды
Орындалу проценті
Ескертпе
Саны
Еңбек шығыны, адам
Саны
Еңбек шығыны, адам
2. Монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстары
Медициналық техника
Жоспар бойынша
Орындалды
Орындау проценті
Ескертпе
Саны
Еңбек шығыны, адам
Басталған күні
Аяқталған күні
Еңбек шығыны, адам
Анықтама-акт нөмірі

3. Организационно-технические мероприятия
Мероприятие
Количество занятых человек
Время, необходимое для выполнения,
Исполнитель
по плану
фактически
Согласовано:
Начальники отделений
лечебного учреждения:
___________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия и инициалы
ответственного за эксплуатацию медицинской техники)
Примечание: План производственной деятельности разрабатывается в Центральной ремонтной мастерской медицинской техники и оборудования медицинских складов и в военных госпиталях. Выполнение плана исчисляется в процентах от размера трудозатрат.
Приложение 2
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Утверждаю
__________________________________________
(должность,
__________________________________________
воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____"________________ 20___ года.
График технического (сервисного) обслуживания медицинской техники на 20___ года.
в _______________________________________________________
(воинская часть (учреждение)
№ п/п
Медицинская техника
Заводской номер, год выпуска, год ввода в эксплуатцию
Периодичность проведения
Дата проведения и вид выполнения работы
Трудозатраты, человек
Примечание
Я н в а р ь
Ф е в р а л ь
М а р т
А п р е л ь
М а й
И ю н ь
И ю л ь
А в г у с т
С е н т я б р ь
О к т я б р ь
Н о я б р ь
Д е к а б р ь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Согласовано:
Начальники отделений
лечебного учреждения:
Начальник ремонтной мастерской
медицинской техники
(инженер по ремонту медицинской техники)
_______________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Примечание:
В графах 5 – 16 в числителе указывается планируемая дата проведения технического (сервисного) обслуживания, в знаменателе – фактическая дата проведения технического (сервисного) обслуживания и вид выполненной работы (ТО – техническое (сервисное) обслуживание, Р – ремонт).
Приложение 3
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Заявка на проведение технического (сервисного) обслуживания и ремонта
медицинской техники в воинской части (учреждении)
_______________________________________________ на 20___ года.
(воинская часть (учреждение)
№ п/п
Медицинская техника
Единица измерения
Количество
Требует
Примечание
технического (сервисного) обслуживания
ремонта
монтажа и пусконаладочных работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Командир (начальник)
воинской части (учреждения)
_____________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____"__________________ 20__ года.
Приложение 4
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Утверждаю
________________________________________
(должность,
________________________________________
воинское звание, подпись, фамилия инициалы)
"____"________________ 20___ года.
График технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники
____________________________________________________ на 20____ года.
(ремонтное подразделение)
№ п/п
Воинская часть (учреждение)
Медицинское изделие
Количество
Вид работы
Срок проведения работы
Трудозатраты, чел. -ч
Привлекаемые дополнительные силы и средства
Фактические сроки проведения работы, номер акта о ее выполнении
Начало
Окончание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Начальник
________________________
(ремонтное подразделение)
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"____"___________ 20___ года.
Приложение 5
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Утверждаю
__________________________________________
(должность,
__________________________________________
воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____"________________ 20___ года.
График технического (сервисного) обслуживания и ремонта медицинской техники, подчиненных воинских частей (учреждений) на планируемый год
Воинская часть (учреждение)
Медицинское изделие
Количество медицинских изделий, требующей
Срок выполнения работ
Ремонтное подразделение
Отметка о выполнении, номер акта
технического обслуживания
ремонта
монтажа
__________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
"____"________________ 20___ года.
Приложение 6
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Паспорт № ___________
на ______________________________________________________________
(полное наименование аппарата, прибора, установки)
________________________________________________________________
(тип, модель)
20___ года
Первая страница
Паспорт № ___________
на _______________________________________________________________
(полное наименование аппарата,
__________________________________________________________________
прибора, установки)
__________________________________________________________________
(тип, модель)
Завод-изготовитель: ________________________________________________
Заводской № ______________________________________________________
Год выпуска ______________________________________________________
Дата составления паспорта __________________________________________
Командир (начальник) воинской части (учреждения)
М.П. _____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"_____"_________________ 20__ года.
Вторая страница

3. Ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар
Іс-шара
Айналысудағы адамдардың саны
Орындау үшін қажетті уақыт, сағ.
Орындаушы
жоспар бойынша
іс жүзінде
Келісілді:
Емдеу мекемесі
бөлімшелерінің бастықтары: ________________________________________________
(медициналық техниканы пайдалануға жауаптының лауазымы,
әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
Ескертпе: Өндірістік жұмыс жоспары Орталық медициналық қоймалардың медициналық техникасы мен жабдығын жөндеу шеберханасында және әскери госпитальдарда әзірленеді. Жоспарды орындау еңбек шығыны көлемінің процентімен есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Үлгі
Бекітемін
_______________________________
(лауазымы,
_______________________________
әскери атағы, қолы, тегі)
20___ жылғы "___" ________________
20____ жылға арналған _________________________________________ (әскери бөлім, мекеме) медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету кестесі
Р/с №
Медициналық техника
Зауыттық нөмірі, шығарылған жылы, пайдалануға енгізілген жылы
Өткізу кезеңділігі
Жұмыстарды жүргізу күні және түрі
Еңбек шығыны, адам
Ескертпе
Қ а ң т а р
А қ п а н
Н а у р ы з
С ә у і р
М а м ы р
М а у с ы м
Ш і л д е
Т а м ы з
Қ ы р к ү й е к
Қ а з а н
Қ а р а ш а
Ж е л т о қ с а н
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Келісілді:
Емдеу мекемесінің
бөлімшелер бастықтары:
медициналық техниканы
жөндеу шеберханасының бастығы
(медициналық техниканы жөндеу жөніндегі инженер)
__________________________________________________
( әскери атағы, қолы, тегі)
Ескертпе: 5 – 16-бағандарда алымында жоспарланатын техникалық (сервистік) қызмет көрсету күні, бөлімінде – іс жүзінде техникалық (сервистік) қызмет көрсету күні және орындалған жұмыс түрі (ТҚ – техникалық (сервистік) қызмет көрсету, Ж – жөндеу) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Үлгі
20____ жылға арналған _________________________________________ (әскери бөлім, мекеме) әскери бөлімінде (мекемесінде) медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету жүргізуге өтінім
Р/с
Медициналық техника
Өлшем бірлігі
Саны
Талап етіледі
Ескертпе
техникалық қызмет көрсету
жөндеу
монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстары
1
2
3
4
5
6
7
8
Әскер бөлім (мекеме) командирі (бастығы)
_______________________________
әскери атағы, қолы, тегі)
20___ жылғы "___" ________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Бекітемін
________________________________
(лауазымы,
________________________________
әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
20 ____ жылғы "____" _______________
20 ____ жылға арналған ______________________________________________ (жөндеу бөлімшесі) медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету мен жөндеу кестесі
Р/с №
Әскери бөлім (мекеме)
Медициналық техника
Саны
Жұмыс түрі
Жұмысты жүргізу мерзімі
Еңбек шығындары, адам
Тартылатын қосымша күштер мен құралдар
Жұмысты іс жүзінде жүргізу мерзімі, оның орындалғаны туралы актінің нөмірі
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бастық _____________________
(жөндеу бөлімшесі)
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегі)
20 ____ жылғы "____" _______________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
Үлгі
Бекітемін
___________________________________________
(лауазымы,
___________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
20___ жылғы "___" ________________
Жоспарланған жылға арналған бағынысты әскери бөлімдердің (мекемелердің) медициналық бұйымына техникалық (сервистік) қызмет көрсету мен жөндеу кестесі
Әскери бөлім (мекеме)
Медициналық техника
Мыналарды талап ететін медициналық техника саны
Жұмысты орындау мерзімі
Жөндеу бөлімшесі
Орындалғаны туралы белгі, акт нөмірі
техникалық қызмет көрсетуді
жөндеуді
монтаждауды
________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
20___ жылғы "___" ________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Үлгі
_____________________________________________________________________
(аппараттың, аспаптың, қондырғының толық атауы)
____________________________________________________________ арналған
(типі, моделі)
№ _________ паспорт
20___ жылғы
Бірінші беті
_________________________________________________________________
(аппараттың, аспаптың,
_________________________________________________________________
қондырғының толық атауы) _________________________________________________________ арналған
(типі, моделі)
№ _________ паспорт
Жасаушы зауыт: ______________________________________________
Зауыт № ________________________________________________
Шығарылған жылы ____________________________________________
Паспорт жасалған күні _________________________________________
Әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы)
М.О. ______________________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
20__ жылғы "____" ______________________
Екінші бет

1. Техническая характеристика
1. Назначение_______________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Класс электробезопасности _________________________________________
3. Напряжение и частота питающей сети: _______________________________
_________________ В _______________________ Гц _____________________
___________________________________________________________________
4. Потребляемая мощность _______________________________________ В∙А
___________________________________________________________________
5. Рентгеновские трубки, кенотроны, радиолампы: _______________________
___________________________________________________________________
(тип и количество, размер)
___________________________________________________________________
размер)
___________________________________________________________________
6. Измерительные приборы: ___________________________________________
____________________________________________________________________
(тип, наименование, шкала и место установки)
7. Общая масса ____________________________________________ килограмм
8. Дополнительные данные: __________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Прилагаемая к паспорту техническая документация: ____________________
___________________________________________________________________
Третья страница
2. Сведения о движении и закреплении аппарата при эксплуатации
Сведения о движении аппарата при эксплуатации
Поступил
Должность, фамилия и подпись лица
Отправлен
Должность, фамилия и подпись лица
Откуда
Номер и дата приказа (наряда)
Куда
Номер и дата приказа (наряда)
Четвертая страница
3. Сведения о закреплении аппарата при эксплуатации
Должность
Фамилия лица, за эксплуатацию
Номер и дата приказа
Подпись
о назначении
об освобождении
Пятая – восьмая страница
4. Учет работы
Месяц
20___ года.
20___ года.
20___ года.
20___ года.
Наработка, ч
Подпись
Наработка, ч
Подпись
Наработка, ч
Подпись
Наработка, ч
Подпись
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого:
Девятая – одиннадцатая страница
5. Проверка и техническое (сервисное) обслуживание
Дата
Результаты проверки и проведения технического (сервисного) обслуживания. Выявленные неисправности и принятые меры по их устранению
Должность и подпись
Двенадцатая страница
6. Сведения о ремонте
Дата поступления в ремонт
Вид ремонта
Основные детали и узлы, замененные при ремонте
Дата окончания ремонта. Подпись лица, проводившего ремонт
Тринадцатая страница

1. Техникалық сипаттама
1. Арналуы ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Электр қауіпсіздік сыныбы ____________________________________________
3. Қоректену желісінің кернеуі мен жиілігі: ________________________________
_______________________ В _______________________ Гц __________________
_____________________________________________________________________
4. Тұтыну қуаты ___________________________________________________ В А
_____________________________________________________________________
5. Рентген түтіктері, кенотрондар, радиошамдар: ___________________________
_____________________________________________________________________
(типі мен саны,
_____________________________________________________________________
өлшемі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Өлшеу аспаптары: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(типі, атауы, шәкілі мен орнату орны)
7. Жалпы массасы ___________________________________________ килограмм
8. Қосымша деректер: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Паспортқа қоса берілетін техникалық құжаттама: ________________________
_____________________________________________________________________
Үшінші бет
2. Пайдалану кезіндегі аппараттың қозғалысы және бекітілуі туралы мәліметтер Пайдалану кезіндегі аппарат қозғалысы туралы мәліметтер
Келіп түсті
Лауазымы, тегі және қолы
Жіберілді
Лауазымы, тегі және қолы
Қайдан
Бұйрықтың (нарядтың) нөмірі мен күні
Қайда
Бұйрықтың (нарядтың) нөмірі мен күні
Төртінші бет
3. Пайдалану кезінде аппаратты бекіту туралы мәліметтер
Лауазымы
Адамның тегі
Бұйрықтың нөмірі мен күні
Қолы
Тағайындау туралы
Босату туралы
Бесінші – сегізінші бет
4. Жұмысты есепке алу
Ай
20__ жылғы
20__ жылғы
20__ жылғы
20__ жылғы
Ақарым, сағ.
Қолы
Атқарымы, сағ
Қолы
Атқарым, сағ
Қолы
Атқарым, сағ
Қолы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
Жиыны:
Тоғызыншы – он бірінші бет
5. Тексеру және техникалық (сервистік) қызмет көрсету
Күні
Тексеру және техникалық (сервистік) қызмет көрсету нәтижелері. Анықталған ақаулықтар және оларды жою жөнінде қабылданған іс-шаралар
Лауазымы және қолы
Он екінші бет
6. Жөндеу туралы мәліметтер
Жөндеуге келіп түскен күні
Жөндеу түрі
Жөндеу кезінде ауыстырылған негізгі бөлшектер мен тораптар
Жөндеуді аяқтау күні. Жөндеу жүргізген адамның қолы
Он үшінші бет

7. Перечень запасных частей, инструмента и принадлежностей
№ п/п
Наименование
Количество
Примечание
Четырнадцатая страница
8. Сведения о наличии драгоценных металлов
№ п/п
Драгоценный металл
Элемент, узел, блок
Количество элементов, узлов, блоков
Масса драгоценного металла в одном элементе, узле, блоке, г
Общая масса драгоценного металла, г
Итого:
__________________________________ золото
_________________________________ серебро
__________________________________ платина
__________________________________ металлы платиновой группы
__________________________________
Пятнадцатая - шестнадцатая страница
9. Особые отметки
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Семнадцатая страница
Пояснения по заполнению паспорта
1. Паспорт является документом, отражающим работу, техническое состояние и ремонт медицинского аппарата, прибора, установки.
2. Паспорт заполняется в воинской части (учреждении) на основании имеющейся технической документации (заводского паспорта, инструкции).
3. За правильное ведение и хранение паспорта отвечает должностное лицо, за которым закреплен образец медицинской техники. Паспорт хранится у начальника отделения (кабинета).
4. Записи в паспорте производятся чернилами, аккуратно и разборчиво, без подчисток и помарок. Исправления производятся зачеркиванием и должны быть оговорены и заверены.
5. Раздел 2 заполняется при поступлении аппарата, прибора, установки и при передаче его в другое подразделение. В последнем случае, а также при отправке образца медицинской техники в ремонт вместе с ним обязательно передается паспорт.
6. Время работы аппарата, прибора, установки вносится в паспорт ежемесячно персоналом, ответственным за его эксплуатацию,
7. Раздел 4 заполняется лицом, производящим проверку и техническое (сервисное) обслуживание аппарата, прибора, установки.
8. При ремонте аппарата, прибора, установки в мастерской (на заводе) раздел 5 заполняется инженером отдела технического контроля.
9. Раздел 6 заполняется на основании заводских комплектовочных ведомостей. При отсутствии ведомостей в раздел 6 записываются запасные части, инструмент и принадлежности, находящиеся в комплекте с аппаратом, прибором, установкой.

7. Қосалқы бөлшек, құрал мен керек-жарақ тізбесі
Р/с
Атауы
Саны
Ескертпе
Он төртінші бет
8. Қолда бар құнды металл туралы мәліметтер
Р/с
Құнды металл
Элемент, торап, блок
Элементтердің, тораптардың, блоктардың саны
Бір элементтегі, тораптағы, блоктағы құнды металдың салмағы, г
Құнды металдың жалпы салмағы, г
Жиыны:
_________________________________________ алтын
_________________________________________ күміс
_________________________________________ платина
_________________________________________ платина тобының металлдары
_________________________________________
Он бесінші – он алтыншы бет
9. Ерекше белгілер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Он жетінші бет
Паспортты толтыру бойынша түсініктеме
1. Паспорт медициналық апараттың, аспаптың, қондырғының жұмысын, техникалық жай-күйі мен жөнделуін көрсететін құжат болып табылады.
2. Паспорт әскери бөлімде (мекемеде) техникалық құжаттама (зауыт паспорты, нұсқаулықтар және т.б.) негізінде толтырылады.
3. Медициналық техника үлгісі бекітілген адам паспортты дұрыс жүргізу және сақтау үшін жауапты болады. Паспорт бөлімше (кабинет) бастығында сақталады.
4. Паспорттағы жазба сиямен, ұқыпты және анық, өшірусіз және түзетусіз жазылады. Түзетулер сызылып, түсіндірме беріліп және расталуға тиіс.
5. 2-бөлім аппарат, аспап, қондырғы келіп түскен және оны басқа бөлімшеге беру кезінде толтырылады. Соңғы жағдайда, сондай-ақ медициналық техниканың үлгісін жөндеуге жөнелту кезінде міндетті түрде онымен паспорты бірге жіберіледі.
6. Аппараттың, аспаптың, қондырғының жұмыс уақыты оны пайдалануға жауапты персонал ай сайын енгізеді.
7. 4-тарау аппаратқа, аспапқа, қондырғыға тексеру және техникалық қызмет көрсету жүргізген тұлғамен толтырылады.
8. Аппаратты, аспапты, қондырғыны шеберханада (зауытта) жөндеу кезінде 5-тарауды техникалық бақылау бөлімінің инженері толтырады.
9. 6-тарау зауыттық жабдықтау ведомосы негізінде толтырылады. Ведомостар болмаған жағдайда 6-тарауға аппаратпен, аспаппен, қондырғымен бірге жиынтықтағы қосалқы бөлшектер, құралдар мен керек-жарақтар жазылады.

10. В случае полного использования отведенных для записей листов в паспорт вшиваются вкладыши.
11. Паспорта регистрируются в книге регистрации учетных документов.
12. Паспорта заводятся и ведутся на медицинские аппараты, приборы, установки, 7 к настоящему приложению.
13. При списании аппарата, прибора, установки паспорт прилагается к акту технического состояния.
14. При утрате паспорта или если он пришел в негодность, заводится дубликат. Дубликаты паспортов подписываются командиром (начальником) воинской части (учреждения). Подпись скрепляется гербовой печатью.
Приложение 7
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Категорирование медицинской техники
Медицинская техника, оборудование и аппаратура
1-я
категория
2-я
категория
3-я
категория
4-я
категория
5-я
категория
Медицинские подвижные установки: автоперевязочные, лаборатории фармацевтические полевые, подвижные судебно-медицинские и патологоанатомические лаборатории), автомобильные лаборатории, полевые медицинские лаборатории, лаборатории войсковые медицинские, лаборатории медицинские подвижные, дезинфекционно-душевые установки, автомобильные рентгеновские установки, медицинские техники
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные.
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний ремонт, технически исправные.
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет.
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
Специальные средства медицинской эвакуации: автомобили санитарные, автобусы медицинской эвакуации, транспортеры гусеничные,
Подвижные стоматологические кабинеты, подвижные рентгенологические кабинеты.
Новые, с пробегом до 3000 км или сроком хранения до 5 лет, технически исправные.
С пробегом свыше 3000 км или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний или капитальный ремонт, технически исправные.
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет.
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
Дезинфекционно-душевые и стерилизационные установки на базе прицепов.
Рефрижераторы медицинские.
Новые, с пробегом до 3000 км или сроком хранения до 5 лет, технически исправные.
С пробегом свыше 3000 км или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные.
Не устанавливается*
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
Стационарное оборудование для стерилизации, для дезинфекции.
Аппараты и приборы для общей анестезии и интенсивной терапии.
Аппараты и приборы для травматологии и механотерапии.
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные.
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные.
Не устанавливается.
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
Стационарное оборудование и аппаратура для лучевой диагностики (рентген установки, КТ, ЯМРТ, УЗИ-аппаратура, переносные рентгеновские аппараты). Стационарное оборудование и аппаратура для функциональной диагностики.
Медицинские мебель и оборудование.
Оптические стекла и оправы.
Стационарное оборудование и аппаратура для стоматологии.
Аппараты и приборы для физиотерапии.
Аппараты, приборы и оборудование для аптек, медицинских складов.
Стационарные аппараты и приборы для общей анестезии и интенсивной терапии.
Аппараты и приборы для травматологии и механотерапии.
Стационарное оборудование и аппаратура для лабораторий.
Весоизмерительные приборы.
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные.
Бывшие в эксплуатации или прошедшие средний ремонт, технически исправные.
Не устанавливается.
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
Типовое оборудование, брезенты, тара медицинская, средства механизации. Санитарно-хозяйственное имущество инвентарное.
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные.
Бывшие в эксплуатации или прошедшие ремонт, технически исправные.
Не устанавливается.
Требующие среднего ремонта.
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно.
Подлежат списанию.
*Примечание:

10. Жазбаға арналған парақтарды толық пайдаланған жағдайда паспортқа қосымша бет тігіледі.
11. Паспорт есептегі құжаттарды тіркеу кітабына тіркеледі.
12. Паспорттар осы қосымшаға 7 медициналық аппараттарға, аспаптарға, қондырғыларға басталады және жүргізіледі.
13. Аппаратты, аспапты, қондырғыны есептен шығару кезінде паспорт техникалық жай-күй актісіне қоса беріледі.
14. Паспортты жоғалтқан кезде немесе егер ол жарамсыз күйге келгенде телнұсқа басталады. Паспорттың телнұсқасына әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) қолы қойылады. Қол елтаңбалық мөрмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
Медициналық мүлікті санаттау
Медициналық техника, жабдық пен аппаратура
1-санат
2-санат
3-санат
4-санат
5-санат
Медициналық жылжымалы қондырғылар: автотаңу, далалық фармацевтикалық зертхана, жылжымалы сот-медициналық паталогоанатомиялық зерхана, автомобиль зертханасы, далалық медициналық зертхана, әскери медициналық зертхана, медициналық жылжымалы зертхана, дезинфекциалық-душ қондырғылары, автомобиль рентген қондырғысы
Жаңа, пайдалануда болмаған, сақтау мерзімі 5 жылға дейін, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жаңа сақтау мерзімі 5 жылдан жоғары, сондай-ақ орташа жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 15 жылдан жоғары
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 20 жылдан жоғары
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
Медициналық эвакуациялау арнайы құралдары: санитариялық автомобиль, медициналық эвакуациялау автобусы, шынжыр табанды транспортер, жылжымалы стоматологиялық кабинет, жылжымалы рентгенологиялық кабинет
Жаңа, 3000 шақырымға дейін жүріп өткен немесе сақтау мерзімі 5 жылға дейінгі, техникалық ақаусыз
3000 шақырымнан астам жүріп өткен немесе сақтау мерзімі 5 жылдан астам, сондай-ақ орташа және күрделі жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 15 жылдан жоғары
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 20 жылдан жоғары
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
Тіркеме базасындағы дезинфекциалық-душ және стерилдеу қондырғыс. Медициналық рефрижератор.
Жаңа, 3000 шақырымға дейін жүріп өткен немесе сақтау мерзімі 5 жылға дейінгі, техникалық ақаусыз
3000 шақырымнан астам жүріп өткен немесе сақтау мерзімі 5 жылдан астам, сондай-ақ жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Белгіленбейді
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 20 жылдан жоғары
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
Стерилдеуге, дезинфекциялауға арналған стационарлық жабдық. Жалпы анестезия мен қарқынды терапияға арналған аппараттар мен аспаптар. Травматология мен механотерапияға арналған аппараттар мен аспаптар
Жаңа, пайдалануда болмаған, сақтау мерзімі 5 жылға дейін, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жаңа сақтау мерзімі 5 жылдан жоғары, сондай-ақ жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Белгіленбейді
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 20 жылдан жоғары
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
Сәулелі диагностикалауға арналған стационарлық жабдықтар мен аппаратура (КТ, ЯМРТ рентген қондырғысы, УЗИ-аппаратурасы, жылжымалы ренген аппараты). Функционалдық диагностикалауға арналған стационарлық жабдықтар мен аппаратура. Медициналық жиһаз бен жабдықтар. Оптикалық шынылар мен оправалар. Стоматологияға арналған стационарлық жабдықтар мен аппаратура. Физиотерапияға арналған аппараттар мен аспаптар. Дәріханалар, медициналық қоймаларға арналған аппараттар, аспаптар мен жабдықтар. Жалпы анестезия мен қарқынды терапияға арналған стационарлық аппараттар мен аспаптар. Травматология мен механотерапияға арналған аппараттар мен аспаптар. Зертханаға арналған стационарлық жабдықтар мен аппаратура. Салмақ өлшеу аспаптары
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе орташа жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Белгіленбейді
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа сақтау мерзімі 20 жылдан жоғары
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
Типтік жабдықтар, брезенттер, медициналық ыдыс, механикалық құралдар. Санитариялық-шаруашылық мүкәммал мүлкі
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Белгіленбейді
Орташа жөндеуді қажет ететін
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес. Есептен шығаруға жатады
*Ескертпе:

1. Категорирование стационарного оборудования, аппаратуры и приборов, предельный срок эксплуатации которых указан заводом-изготовителем в технических документах, производится через каждую 1/5 часть данного срока.
2. Категорирование стационарного оборудования, аппаратуры и приборов, предельный срок эксплуатации которых не указан заводом-изготовителем в технических документах, производится через каждые 12 месяцев.
3. Изменение стоимости медицинского имущества и техники при категорировании производится согласно требованиям действующих нормативных правовых актов.
4. На кузова прицепов – рефрижераторов, дезинфекционных и стерилизационных установок, стационарного медицинского оборудования и аппаратуры 3-я категория не устанавливается.
Приложение 8
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Заявка на ремонт медицинской техники
__________________________________________________________________
(наименование, заводской номер)
__________________________________________________________________
(медицинское подразделение)
"____"_______________ 20___ года.

1. Техникалық құжаттарда жасаушы зауыт шекті пайдалану мерзімін көрсететін стационарлық жабдықтарды, аппаратуралар мен аспаптарды санаттау осы мерзімнің әрбір 1/5 бөлігінен кейін жүргізіледі.
2. Техникалық құжаттарда жасаушы зауыт шекті пайдалану мерзімін көрсетпейтін стационарлық жабдықтарды, аппаратуралар мен аспаптарды санаттау әрбір 12 айдан кейін жүргізіледі.
3. Санаттау кезінде медициналық мүлік пен техниканың құнын өзгерту қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
4. Тіркеме-рефрижероторлар шанағына, дезинфекциялау және стерилдеу қондырғыларына, стационарлық медициналық жабдықтар мен аппаратураларға 3-санат белгіленбейді.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
Үлгі
Медициналық техниканы жөндеуге арналған өтінім _______________________________________________________________ (атауы, зауыттық нөмірі) _______________________________________________________________ (медициналық бөлімше)
20 ___ жылғы "____" ___________

1. Настоящей заявкой подтверждается количество и наименование запасных частей и расходных материалов, принадлежащих ремонтной мастерской и израсходованных при проведении ремонта.
№ п/п
Запасные части и расходные материалы
Тип (чертеж, номер)
Единица измерения
Количество
Наименование, заводской номер медицинского изделия
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Представители ремонтного подразделения
_______________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
_______________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
Медицинская техника ____________________________________________________
(наименование, тип, заводской номер)
нуждается в ремонте сторонними организациями (подлежит списанию).
Начальник ремонтного подразделения
_______________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
Медицинская техника в количестве ________________________________________
(количество прописью)
Выдал _________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, дата)
Принял ________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, дата)
Указания по заполнению заявки
1. Заявка предназначена для учета произведенных ремонтов медицинской техники в воинской части (учреждения). Она также служит для учета израсходованных запасных частей и расходных материалов.
2. В разделе 1 графы 1 – 7 заполняются в подразделении, сдающем медицинской техники в ремонт. В графе 4 записывается заводской номер или количество принятых единиц.
3. В таблице учета израсходованных материалов (раздел 2) в графе 6 указываются тип и заводской номер медицинской техники, на ремонт которой были израсходованы запасные части и расходные материалы.
4. При невозможности ремонта в воинской части (учреждения) заявка служит основанием для направления медицинской техники в ремонтные органы.
5. Заявки нумеруются, подшиваются и хранятся в ремонтном подразделении.
Приложение 9
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Форма
Акт – справка
"_____"____________20____года.
Составлена представителем ремонтной мастерской
__________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
___________________________________________________________________
и представителем ___________________________________________________
(наименование воинской части, учреждения,
___________________________________________________________________
воинское звание, фамилия и инициалы,)
в том, что в период с " ____ " _________________ 20 ___ года по " ____ "
__________ 20 ___ года проведено техническое (сервисное) обслуживание, ремонт
Медицинская техника, принадлежащих _________________________________
(воинская часть, учреждение)

1. Осы өтініммен жөндеу шеберханасына тиесілі және жөндеу жүргізу кезінде жұмсалған қосалқы бөлшектердің және шығыс материалдарының саны мен атауы расталады.
Р/с №
Қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдары
Типі (сызбасы, нөмірі)
Өлшем бірлігі
Саны
Медициналық бұйымның атауы, зауыттық нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны:
Жөндеу бөлімшесінің өкілі
___________________________
( әскери атағы, қолы, тегі)
________________________________________ медициналық бұйым
(атауы, типі, зауыттық нөмірі)
тараптар ұйымдарымен жөндеуді (есептен шығаруды) қажет етеді.
Жөндеу бөлімшесінің бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі)
саны ___________________________________ медициналық бұйым (саны жазумен)
Берген _________________________________________________________
( әскери атағы, қолы, тегі, күні)
Қабылдаған ____________________________________________________
( әскери атағы, қолы, тегі, күні)
Өтінімді толтыру бойынша нұсқаулар
1. Өтінім әскери бөлімде (мекемеде) медициналық бұйымға жүргізілген жөндеуді есепке алу үшін арналған. Ол сонымен жұмсалған қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарын есепке алу үшін қызмет етеді.
2. 1-бөлімдегі 1 – 7-бағандар медициналық бұйымдарды жөндеуге тапсыратын бөлімшеде толтырылады. 4-бағанада зауыттық нөмірі немесе қабылданған бірліктің саны жазылады.
3. Жұмсалған материалды есепке алу кестесінде (2-тарау) 6-бағанда қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдары жұмсалған медициналық бұйымның типі мен зауыттық нөмірі көрсетіледі.
4. Әскери бөлімде (мекемеде) жөндеу мүмкін болмаған жағдайда өтінім медициналық бұйымдарды жөндеу органдарына жіберу үшін негіз болып табылады.
5. Өтінімдер нөмірленеді, тігіледі және жөндеу бөлімшесінде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Үлгі
АНЫҚТАМА-АКТ 20 ____ жылғы "____" _______________
Жөндеу шеберханасының өкілі ______________________________________
(әскери атағы, тегі және инициалдары)
______________________________________________________________________
және _________________________________________________________________
(әскери бөлім, мекеме атауы,
_________________________________________________________________ өкілі
әскери атағы, тегі және инициалдары)
20___ жылғы "____" ______________ – 20 жылғы "___" ____________ кезеңінде
______________________________________________________________________
(әскери бөлім, мекеме)
_________________________________ тиесілі медициналық бұйымға техникалық (сервистік) қызмет көрсету, жөндеу жүргізілгені туралы жасады.

1. Техническое (сервисное) обслуживание медицинской техники
Медицинские изделия
Подлежало ТО
Обслужено
Признано пригодной к эксплуатации
Забраковано
Трудозатраты,
чел.-ч
Примечание
Итого обслужено ___________ единиц медицинской техники.
2. Ремонт медицинской техники
Медицинские изделия
Подлежало ремонту
Характер неисправности
Вид ремонта
Трудозатраты, чел.-ч
Отремонтировано
Количество неотремонтированных медицинских изделий
Примечание
Итого отремонтировано ______ единиц медицинской техники.
Настоящим актом – справкой подтверждается количество и наименование запасных частей и расходных материалов, принадлежащих ремонтной мастерской и израсходованных при проведении работ по техническому обслуживанию и ремонту медицинской техники.
Материальные средства
Тип (чертеж, номер)
Единица измерения
Количество
Примечание
Представитель
___________________________
(ремонтная организация)
___________________________
(должность, воинское звание,
___________________________
подпись, фамилия)
" ___ " _____________ 20 ___ года.
Представитель
___________________________
(воинская часть, учреждение)
___________________________
(должность, воинское звание,
___________________________
подпись, фамилия)
" ___ " _____________ 20 ___ года.
М. П.
Приложение 10
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(медицинского техника)
Командиру (начальнику) воинской части (учреждения)
_______________________________________________
Справка о непригодности медицинской техники
Медицинская техника, принадлежащее воинской части ___, признано непригодной к применению, как неудовлетворяющая предъявленным к ней техническим требованиям.
Медицинское изделие
Заводской номер
Причина непригодности
Указанное медицинское изделие подлежит _____________________________________
(изъятию _________________________________________________________________
из обращения и отправке в ремонт, списанию установленным порядком)
__________________________________________________________________________
Начальник ________________________________________________________________
(ремонтное подразделение)
__________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись фамилия и инициалы)
"____"________________ 20__ года

1. Медициналық техникаға техникалық (сервистік) қызмет көрсету
Медициналық техника
ТҚ тиесілі
Қызмет көрсетілді
Пайдалануға жарамды деп танылды
Жарамсыз деп танылды
Еңбек шығыны, адам, сағ.
Ескертпе
Жиыны _________ бірлік медициналық бұйымға қызмет көрсетілді.
2. Медициналық бұйымды жөндеу
Медицина-лық бұйым
Жөндеуге жатады
Ақаулық сипаты
Жөндеу түрі
Еңбек шығыны, адам, сағ
Жөнделді
Жөнделмеген медици-налық бұйым саны
Ескертпе
Жиын _________ бірлік медициналық техника жөнделді.
Осы анықтама-актімен жөндеу шеберханасына тиесілі және медициналық бұйымға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмысын жүргізу кезінде жұмсалған қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарының саны мен атауы расталады.
Материалдық құралдар
Типі (сызбасы, нөмірі)
Өлшем бірлігі
Саны
Ескертпе
Өкіл
____________________________
(жөндеу бөлімшесі)
____________________________
(лауазымы, әскери атағы,
____________________________
қолы, тегі)
20 ___ жылғы "____" _________
Өкіл
____________________________
(әскери бөлім, мекеме)
____________________________
(лауазымы, әскери атағы,
____________________________
қолы, тегі)
20 ___ жылғы "____" _________
М.О.
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (медициналық
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша
Үлгі
__________________________________________________
әскери бөлімінің (мекемесінің) командиріне (бастығына)
Медициналық бұйымның жарамсыздығы туралы анықтама
_______________________ әскери бөліміне тиесілі медициналық бұйым оған қойылған техникалық талаптарды қанағаттандырмағандықтан қолдануға жарамсыз деп танылды.
Медициналық бұйым
Зауыттық нөмірі
Жарамсыздық себебі
Көрсетілген медициналық бұйым _________________________________
(қолданылудан алынуға
___________________________________________________________________
және жөнделуге жіберілуге, белгіленген тәртіпте есептен шығарылуға)
____________________________________________________________ жатады.
Бастық _____________________
(жөндеу бөлімшесі)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
нициалдары)
20 __ жылғы "____" __________