Об утверждении Методики расчета размера обязательных взносов, Правил и сроков уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 сентября 2022 года № 70. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2022 года № 29655.
В соответствии с пунктом 2 статьи 91 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Методику расчета размера обязательных взносов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 15 сентября 2022 года № 70
Методика расчета размера обязательных взносов
1. Методика расчета размера обязательных взносов (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и определяет методику расчета размера обязательных взносов страховыми организациями, имеющими лицензию на право осуществления страховой деятельности, входящими в Совет представителей страхового омбудсмана (далее – страховые организации).

Міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесін, Сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 15 қыркүйектегі № 70 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қыркүйекте № 29655 болып тіркелді
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 91-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 70 Қаулыға
1-қосымша
Міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесі
1. Осы Міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 91-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесіне кіретін, сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрі – сақтандыру ұйымдары) міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесін айқындайды.

2. Ставка обязательных взносов рассчитывается страховым омбудсманом ежегодно.
3. Размер взносов для страховых организаций определяется с учетом бюджета страхового омбудсмана на текущий финансовый год и коэффициентов согласно пункту 4 Методики.
4. Размер обязательного взноса страховой организации определяется согласно следующей формуле:
Сумма взноса страховой организации = К1* (M+R)+K2* N+К3*О
К1 = А/В
К2= A*c/C
К3=A*(0.2*e+f+2*g)/ (0.2*E+F+2*G)
А – сумма бюджета страхового омбудсмана;
В – количество страховых организаций;
c – количество жалоб на страховую организацию за предыдущий год;
C – общее количество жалоб на страховые организации за предыдущий год;
e – количество жалоб на страховую организацию за предыдущий год, поступающих в уполномоченный орган;
E – общее количество жалоб на страховые организации за предыдущий год, поступающих в уполномоченный орган;
f – количество примененных надзорных мер уполномоченного органа к страховой организации за последние 3 (три) года;
F – общее количество примененных уполномоченным органом надзорных мер к страховым организациям за последние 3 (три) года;
g – количество примененных санкций уполномоченного органа к страховой организации за последние 3 (три) года;
G – общее количество примененных санкций уполномоченного органа к страховым организациям за последние 3 (три) года;
M – коэффициент распределения бюджета страхового омбудсмана для покрытия постоянных расходов, который равен 55%;
N, О – коэффициенты распределения бюджета страхового омбудсмана для покрытия переменных расходов, которые равны 35% и 10%, соответственно;
R – коэффициент развития, определяет сумму взноса от страховой организации для развития офиса страхового омбудсмана и не превышает 20% от бюджета страхового омбудсмана.
5. Страховой омбудсман в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения бюджета страхового омбудсмана на текущий финансовый год согласно пункту 4 Методки рассчитывает размер обязательных взносов для страховых организаций на текущий финансовый год.
6. Страховой омбудсман выносит на утверждение Совету представителей страхового омбудсмана размер обязательных взносов для страховых организаций в течении 5 (пяти) рабочих дней со дня его расчета.
Приложение 2
к постановлению
Правила и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана
1. Настоящие Правила и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и определяют порядок и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями, имеющими лицензию на право осуществления страховой деятельности, входящими в Совет представителей страхового омбудсмана (далее – страховые организации).

2. Міндетті жарналардың мөлшерлемесін сақтандыру омбудсманы жыл сайын есептейді.
3. Сақтандыру ұйымдары үшін жарналардың мөлшері сақтандыру омбудсманының ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеті және Әдістеменің 4-тармағына сәйкес коэффициенттер ескеріле отырып айқындалады.
4. Сақтандыру ұйымының міндетті жарнасының мөлшері мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
Сақтандыру ұйымы жарнасының сомасы = К1*(M+R)+K2*N+К3*О
К1 = А/В
К2= A*c/C
К3=A*(0.2*e+f+2*g)/(0.2*E+F+2*G)
А – сақтандыру омбудсманы бюджетінің сомасы;
В – сақтандыру ұйымдарының саны;
c –сақтандыру ұйымына шағымдардың өткен жылғы саны;
C –сақтандыру ұйымдарына шағымдардың өткен жылғы жалпы саны;
e – сақтандыру ұйымына уәкілетті органға келіп түскен шағымдардың өткен жылғы саны;
E – сақтандыру ұйымдарына уәкілетті органға келіп түскен шағымдардың өткен жылғы жалпы саны;
f – уәкілетті орган сақтандыру ұйымына соңғы 3 (үш) жылда қолданған қадағалау шараларының саны;
F – уәкілетті орган сақтандыру ұйымдарына соңғы 3 (үш) жылда қолданған қадағалау шараларының жалпы саны;
g – уәкілетті орган сақтандыру ұйымына соңғы 3 (үш) жылда қолданған санкциялардың саны;
G – уәкілетті орган сақтандыру ұйымдарына соңғы 3 (үш) жылда қолданған санкциялардың жалпы саны;
M – тұрақты шығыстарды өтеу үшін сақтандыру омбудсманының бюджетін бөлу коэффициенті, ол 55%-ға тең;
N, О – ауыспалы шығыстарды өтеу үшін сақтандыру омбудсманының бюджетін бөлу коэффициенттері, олар тиісінше 35% және 10% -ға тең;
R – даму коэффициенті, сақтандыру омбудсманының офисін дамыту үшін сақтандыру ұйымынан төленетін жарна сомасын айқындайды және сақтандыру омбудсманы бюджетінің 20%-ын құрайды.
5. Сақтандыру омбудсманы ағымдағы қаржы жылына арналған сақтандыру омбудсманының бюджеті бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Әдістеменің 4-тармағына сәйкес сақтандыру ұйымдары үшін ағымдағы қаржы жылына арналған міндетті жарналардың мөлшерін есептейді.
6. Сақтандыру омбудсманы Сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесіне сақтандыру ұйымдары үшін міндетті жарналардың мөлшерін ол есептелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бекітуге енгізеді.
Қаулыға
2-қосымша
Сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу қағидалары мен мерзімдері
1. Осы Сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 91-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесіне кіретін, сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрі – сақтандыру ұйымдары) міндетті жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

2. Страховые организации ежемесячно не позднее пятого рабочего дня каждого месяца вносят обязательные взносы на счет Частного учреждения "Офис Страхового омбудсмана" (далее – Учреждение), открытый в банке второго уровня Республики Казахстан на основании выставленных счетов на оплату, направленные на финансирование деятельности страхового омбудсмана.
3. До утверждения Советом представителей страхового омбудсмана ставок обязательных взносов на текущий финансовый год страховая организация оплачивает взносы по ставкам, рассчитанным на предыдущий финансовый год.
4. После утверждения на текущий финансовый год размера обязательных взносов решением Совета представителей страхового омбудсмана:
1) в случае уменьшения размера обязательных взносов, страховой омбудсман с согласия страховой организации зачисляет излишне уплаченные страховой организацией суммы в счет уплаты будущих взносов или возвращает излишне уплаченные суммы страховой организации;
2) в случае увеличения размера обязательных взносов в результате их перерасчета, страховая организация уплачивает недостающие суммы на банковский счет Учреждения, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня доведения страховым омбудсманом до сведения страховой организации утвержденного размера обязательных взносов.

2. Сақтандыру ұйымдары ай сайын әр айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған "Сақтандыру омбудсманының офисі" жеке мекемесінің (бұдан әрі – Мекеме) шотына сақтандыру омбудсманының қызметін қаржыландыруға бағытталған ақы төлеуге берілген шоттардың негізінде міндетті жарналарды енгізеді.
3. Сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесі ағымдағы қаржы жылына арналған міндетті жарналардың мөлшерлемелерін бекіткенге дейін сақтандыру ұйымы жарналарды алдыңғы қаржы жылына есептелген мөлшерлемелер бойынша төлейді.
4. Сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесінің шешімімен ағымдағы қаржы жылына арналған міндетті жарналардың мөлшері бекітілгеннен кейін:
1) міндетті жарналардың мөлшері азайған жағдайда, сақтандыру омбудсманы сақтандыру ұйымының келісімімен сақтандыру ұйымы артық төлеген соманы болашақ жарналарды төлеу есебіне есептейді немесе артық төленген соманы сақтандыру ұйымына қайтарады;
2) міндетті жарналарды қайта есептеу нәтижесінде олардың мөлшері ұлғайған жағдайда, сақтандыру ұйымы жетіспейтін сомаларды сақтандыру омбудсманы сақтандыру ұйымына міндетті жарналардың бекітілген мөлшерін жеткізген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Мекеменің банк шотына төлейді.