Об утверждении Инструкции по оценке служебной деятельности специализированных организаций Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 сентября 2022 года № 809. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2022 года № 29805
В соответствии с подпунктом 168) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оценке служебной деятельности специализированных организаций Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № 218 "Об утверждении Инструкции по оценке служебной деятельности специализированных организаций Министерства обороны Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22573).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 20 сентября 2022 года № 809
Инструкция по оценке служебной деятельности специализированных организаций Министерства обороны Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по оценке служебной деятельности специализированных организаций Министерства обороны Республики Казахстан (далее – специализированные организаций) детализирует механизм проведения оценки служебной деятельности специализированных организаций.
2. Оценка служебной деятельности специализированных организаций включает в себя:

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарының қызметтік жұмысын бағалау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 20 қыркүйектегі № 809 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 қыркүйекте № 29805 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 168) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарының қызметтік жұмысын бағалау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарының қызметтік жұмысын бағалау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 218 бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22573 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 809 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарының қызметтік жұмысын бағалау жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарының (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдары) қызметтік жұмысын бағалау жөніндегі нұсқаулық мамандандырылған ұйымдарының қызметтік жұмысын бағалау механизімін нақтылайды.
Мамандандырылған ұйымдары қызметтік жұмысын бағалау:

1) состояние учебной работы;
2) качество подготовки военно-технических специалистов (далее – ВТС) и военнообученного резерва;
3) общая оценка специализированных организаций.
Глава 2. Оценка служебной деятельности
Параграф 1. Состояние учебной работы
3. Состояние учебной работы оценивается в учебном отделе специализированных организаций и оценивается по следующим показателям:
1) полнота, своевременность и качество разработки документов планирования и организации учебной работы;
2) уровень индивидуальной подготовленности преподавательского состава филиалов специализированных организаций;
3) качество проведения учебной работы;
4) качество подготовки ВТС и военнообученного резерва;
5) состояние учебной материально-технической базы филиалов специализированных организаций.
4. Полнота, своевременность и качество разработки документов планирования учебной работы устанавливаются на основе изучения разрабатываемых в учебном отделе управления специализированных организаций приказов, планирующих документов, установленных перечнем форм планирующих, учетных документов по организации учебного процесса специализированных организаций.
Организация учебного процесса оценивается по документам планирования, учета и в ходе учебных занятий. При этом изучается степень выполнения программы подготовки, структурно-логическая последовательность прохождения тем изучаемых предметов обучения, учебная нагрузка преподавательского состава и соответствие установленным нормам, организация и эффективность контроля учебных занятий руководством специализированных организаций.
Полнота, своевременность и качество разработки документов планирования и организации учебной работы оцениваются:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии, тематические планы по каждому предмету обучения соответствуют квалификационным требованиям, предъявляемым к выпускникам и программам подготовки ВТС и военнообученного резерва. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии, программа подготовки ВТС и военнообученного резерва соответствует квалификационным требованиям, предъявляемым к выпускникам и тематические планы по каждому предмету обучения соответствуют программе подготовки ВТС и военнообученного резерва. Отмечается выполнение запланированных мероприятий и достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий, или программа подготовки ВТС и военнообученного резерва не в полной мере соответствует квалификационным требованиям, предъявляемым к выпускникам, или тематические планы по предметам обучения не в полной мере соответствуют программе подготовки ВТС и военнообученного резерва. Несвоевременно и недостаточно эффективно осуществляется контроль за выполнением запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности или программа подготовки ВТС и военнообученного резерва не соответствует квалификационным требованиям, предъявляемым к выпускникам, или тематические планы по предметам обучения не соответствуют программе подготовки ВТС и военнообученного резерва. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач.

1) оқу жұмысының жай-күйін;
2) әскери-техникалық мамандарды (бұдан әрі – ӘТМ) және әскери оқытылған резервті даярлау сапасын;
3) мамандандырылған ұйымдарының жалпы бағалауды қамтиды.
2-тарау. Қызметтік жұмысты бағалау
1-параграф. Оқу жұмысының жай-күйі
3. Оқу жұмысының жай-күйі мамандандырылған ұйымдарының оқу бөлімінде бағаланады және мынадай көрсеткіштер бойынша бағаланады:
1) оқу жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру құжаттарын толық, уақтылы және сапалы әзірлеу;
2) мамандандырылған ұйымдарының оқытушылар құрамының жеке даярлық деңгейі;
3) оқу жұмысын жүргізу сапасы;
4) ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау сапасы;
5) мамандандырылған ұйымдарының оқу материалдық-техникалық базасының жай-күйі.
4. Оқу жұмысын жоспарлау құжаттарын толық, уақтылы және сапалы әзірлеу мамандандырылған ұйымдарының басқармасының оқу бөлімінде әзірленетін бұйрықтарды, мамандандырылған ұйымдарының оқу процесін ұйымдастыру жөніндегі жоспарлау, есепке алу құжаттары нысандарының тізбесінде белгіленген жоспарлау құжаттарын зерделеу негізінде белгіленеді.
Оқу процесін ұйымдастыру жоспарлау, есепке алу құжаттары бойынша және оқу сабақтары барысында бағаланады. Бұл ретте даярлау бағдарламасын орындау дәрежесі, оқытылатын оқу пәндері тақырыптарын өтудің құрылымдық-логикалық кезеңділігі, оқытушылар құрамының оқу жүктемесі және оның белгіленген нормаларға сәйкес келуі, мамандандырылған ұйымдарының басшылығының оқу сабақтарын бақылауды ұйымдастыруы және оның тиімділігі зерделенеді.
Оқу жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру құжаттарын толық, уақтылы және сапалы әзірлеу мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және бар, әрбір оқу пәні бойынша тақырыптық жоспарлар бітірушілерге қойылатын біліктілік талаптарына және ӘТМ және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламаларына сәйкес келеді. Жоспарланған тапсырмалар мен жұмысты талдаудың өзара сабақтастығы айқындалған. Жоспарланған іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және бар, ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бітірушілерге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді және әрбір оқу пәні бойынша тақырыптық жоспарлар ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасына сәйкес келеді. Жоспарланған іс-шараларды орындау және қойылған міндеттерге қол жеткізу байқалады;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шаралардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етпейді немесе ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бітірушілерге қойылатын біліктілік талаптарына толық ауқымда сәйкес келмейді немесе оқу пәндері бойынша тақырыптық жоспарлар ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасына толық ауқымда сәйкес келмейді. Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылау уақтылы және жеткілікті тиімді жүзеге асырылмайды;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы жұмысты ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасының болмауы немесе ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бітірушілерге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмейді немесе оқу пәндері бойынша тақырыптық жоспарлар ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасына сәйкес келмейді. Қойылған міндеттердің уақтылы және сапалы орындалуына бақылау жүзеге асырылмайды.

9. Общая оценка специализированных организаций за подготовленность преподавательского состава определяется на основании общих индивидуальных оценок, полученных каждым преподавателем, и выставляется:
"отлично" – если 90 % преподавателей по контрольным дисциплинам получили положительные оценки, из них 50 % "отлично";
"хорошо" – если не менее 80 % преподавателей получили положительные оценки, из них не менее 50% "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – если не менее 70% преподавателей по контрольным дисциплинам получили положительные оценки;
"неудовлетворительно" – если полученные результаты не отвечают требованиям на оценку "удовлетворительно".
10. Качество проведения учебной работы оценивается:
"отлично" – план-графики прохождения программы обучения, расписания учебных занятий и графики очередности обучения практическому вождению машин (работы на агрегатах) выполняются своевременно и качественно; обеспечена полная взаимная согласованность документов планирования и учета учебной работы, не менее 80% учебных занятий оценено на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – план-графики прохождения программы обучения, расписания учебных занятий и графики очередности обучения практическому вождению машин (работы на агрегатах) выполняются своевременно, а имеющиеся недостатки не оказывают влияния на качество подготовки специалистов, в целом, достигнута взаимная согласованность документов планирования и учета учебной работы; не менее 70 % учебных занятий оценено на "хорошо" и "удовлетворительно";
"удовлетворительно" – план-графики прохождения программы обучения, расписания учебных занятий и графики очередности обучения практическому вождению машин (работы на агрегатах) выполняются, но имеются срывы или нарушения сроков выполнения занятий, мероприятий и работ по погодным условиям (чрезмерный снежный покров и низкий температурный режим в зимний период или в распутицу в осенне-весенний период) или различным организационным и техническим причинам, которые в целом, не повлияли на качество подготовки специалистов; имеется взаимная согласованность документов планирования и учета учебной работы, при наличии некоторых ошибок и просчетов, которые не повлияли на качество подготовки специалистов, не менее 60 % учебных занятий оценено не ниже "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – не выполнены требования на оценку "удовлетворительно".
Параграф 2. Качество подготовки ВТС и военнообученного резерва
11. Качество подготовки ВТС и военнообученного резерва оценивается путем проведения с ними контрольных занятий (упражнений) и тестирования в целях установления уровня индивидуальной подготовленности обучаемых.

9. Оқытушылар құрамының даярлығы үшін мамандандырылған ұйымдарының жалпы бағалау әрбір оқытушы алған жалпы жеке бағалар негізінде айқындалады және мынадай болып қойылады:
"өте жақсы" – егер оқытушылардың 90%-і бақылау пәндері бойынша оң баға алса, олардың ішінде 50%-і "өте жақсы";
"жақсы" – егер оқытушылардың кемінде 80%-і оң баға алса, олардың ішінде 50%-і "өте жақсы" және "жақсы";
"қанағаттанарлық" – егер оқытушылардың кемінде 70%-і бақылау пәндері бойынша оң баға алса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер алынған нәтижелер "қанағаттанарлық" деген бағаның талаптарына жауап бермесе.
10. Оқу жұмысын жүргізу сапасы мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – оқу бағдарламаларын өту жоспар-графиктері, оқу сабақтарының кестелері және машиналарды практикалық жүргізуге үйрету (агрегаттарда жұмыс істеу) кезектілігі графиктері уақтылы және сапалы орындалады; жоспарлау және оқу жұмысын есепке алу құжаттары толық өзара келісілуі қамтамасыз етілген, оқу сабақтарының кемінде 80%-і "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған;
"жақсы" – оқу бағдарламаларын өту жоспар-графиктері, оқу сабақтарының кестелері және машиналарды практикалық жүргізуге үйрету (агрегаттарда жұмыс істеу) кезектілігі графиктері уақтылы орындалады, ал бар кемшіліктер мамандарды даярлау сапасына ықпал етпейді, жалпы жоспарлау және оқу жұмысын есепке алу құжаттары өзара келісілуіне қол жеткізілген, оқу сабақтарының кемінде 70%-і "жақсы" және "қанағаттанарлық" деп бағаланған;
"қанағаттанарлық" – оқу бағдарламаларын өту жоспар-графиктері, оқу сабақтарының кестелері және машиналарды практикалық жүргізуге үйрету (агрегаттарда жұмыс істеу) кезектілігі графиктері орындалады, бірақ ауа райы жағдайы (қыс кезеңіндегі қардың қалың болуы немесе күз-көктемгі ауыспалы кезеңдегі төмен температуралық режим) немесе әртүрлі ұйымдастыру және техникалық себептер бойынша сабақтарды, іс-шаралар мен жұмыстарды орындау мерзімдерін бұзу немесе бұзушылықтар бар, олар жалпы мамандарды даярлау сапасына әсер етпеген; кейбір қателіктер мен жаңылысулар бар болса да жоспарлау және оқу жұмысын есепке алу құжаттары өзара келісілген, олар мамандарды даярлау сапасына әскер етпейді, оқу сабақтарының кемінде 60%-і "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес бағаланған;
"қанағаттанарлықсыз" – талаптар "қанағаттанарлық" деген бағаға орындалмаған.
2-параграф. ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау сапасы
11. ӘТМ-ны және әскери оқытылған резервті даярлау сапасы білім алушылардың жеке даярлық деңгейін білім алушылармен теориялық және практикалық сабақтар өткізу барысында, сондай-ақ олармен бақылау сабақтарын (жаттығулар) өткізу және тестілеу арқылы бағаланады.

12. Оценка уровня индивидуальной подготовленности обучаемых включает оценку их теоретической и практической подготовленности по предметам программы обучения в объеме пройденного учебного материала.
13. Уровень индивидуальной подготовленности обучаемого оценивается:
"отлично" – если обучаемый по контрольным предметам обучения получил не менее 50 % оценок "отлично", а остальные – "хорошо" или "зачтено";
"хорошо" – если обучаемый по контрольным предметам обучения получил не менее 50 % оценок "отлично" и "хорошо", а остальные – "удовлетворительно";
"удовлетворительно" – если обучаемый по контрольным предметам обучения получил не менее 70 % положительных оценок;
"неудовлетворительно" – если не выполняются требования на оценку "удовлетворительно".
Параграф 3. Общая оценка специализированных организаций
14. Общая оценка за учебную работу специализированных организаций выставляется на:
"отлично" – если состояние планирования и организации учебной работы оценено на "отлично", уровень качества подготовки военно-технических специалистов и/или военно-обученного резерва оценен не ниже "хорошо";
"хорошо" – если состояние планирования и организации учебной работы оценено не ниже "хорошо", уровень качества подготовки военно-технических специалистов и/или военно-обученного резерва оценен не ниже "удовлетворительно";
"удовлетворительно" – если вышеуказанные критерии оценены положительно;
"неудовлетворительно" – если не выполнены требования на оценку "удовлетворительно".
15. Общая оценка деятельности складывается из оценок за все оцененные специализированные организаций и выставляется на:
"отлично" – если не менее 50% оцененных специализированных организаций оценены на "отлично", при условии, что состояние планирования и организации учебной работы оценено на "отлично";
"хорошо" – если не менее 50 % оцененных специализированных организаций оценены на "хорошо" и "отлично", при условии, что состояние планирования и организации учебной работы оценено на "хорошо";
"удовлетворительно" – если 70 % оцененных специализированных организаций получили положительные оценки, при условии, что состояние учебной работы оценено на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – если 30 % оцененных специализированных организаций оценены на "неудовлетворительно".
́

12. Білім алушылардың жеке даярлық деңгейін бағалау олардың өткен оқу материалы көлемінде оқу бағдарламасының пәндері бойынша теориялық және практикалық даярлығын бағалауды қамтиды.
13. Білім алушының жеке даярлық деңгейі мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – егер білім алушы бақылау оқу пәндері бойынша кемінде 50% "өте жақсы", ал қалғаны – "жақсы" немесе "тапсырды" деген баға алса;
"жақсы" – егер білім алушы бақылау оқу пәндері бойынша кемінде 50% "өте жақсы" және "жақсы", ал қалғаны – "қанағаттанарлық" деген баға алса;
"қанағаттанарлық" – егер білім алушы бақылау оқыту пәндері бойынша кемінде 70% оң баға алса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер қойылған талаптар "қанағаттанарлық" деген бағаға орындалмаса.
3-параграф. Мамандандырылған ұйымдарының жалпы бағалау
14. Мамандандырылған ұйымдарының оқу жұмысын жалпы бағалау мыналарға қойылады:
"өте жақсы" – егер оқу жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыружай-күйі "өте жақсы" деп бағаланса, әскери-техникалық мамандарды және/немесе әскери оқытылған резервті даярлау сапасының деңгейі "жақсы" деген бағадан төмен емес деп бағаланса;
"жақсы" – егер оқу жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру жай-күйі "жақсы" деген бағадан төмен емес деп бағаланса, әскери-техникалық мамандарды және/немесе әскери оқытылған резервті даярлау сапасының деңгейі "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес деп бағаланса;
"қанағаттанарлық" – егер тексерудің барлық өлшемшарты оң бағаланса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер қойылатын талаптар "қанағаттанарлық" деген бағаға орындалмаса.
15. Жалпы бағалау барлық бағаланған мамандандырылған ұйымдарының қойылған бағалардан құрылады және мынадай болып қойылады:
"өте жақсы" – егер бағаланған мамандандырылған ұйымдарының оқу жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру жай-күйі "өте жақсы" деп бағаланған кезде кемінде 50%-і "өте жақсы" деп бағаланса;
"жақсы" – егер бағаланған мамандандырылған ұйымдарының оқу жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру жай-күйі "жақсы" деп бағаланған кезде кемінде 50 %-і "жақсы" және "өте жақсы" деп бағаланса;
"қанағаттанарлық" – егер бағаланған мамандандырылған ұйымдарының оқу жұмысының жай-күйі "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде 70%-і оң баға алса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер бағаланған мамандандырылған ұйымдарының 30 %-і "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланса.