О внесении изменений и дополнений в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 20 сентября 2022 года № 337/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2022 года № 29863
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16654) следующие изменения и дополнения:
в Правилах регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
2) доменное имя – символьное (буквенно-цифровое) обозначение, сформированное в соответствии с правилами адресации Интернета, соответствующее определенному сетевому адресу и предназначенное для поименованного обращения к объекту Интернета;
3) система доменных имен (Domain Name System, далее – DNS) – распределенная база данных для получения информации о доменных именах. Содержит информацию о соответствии доменных имен и Internet Protocol (IP) адресов и работает в соответствии со стандартами Request for Comments (далее – RFC) - 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591;
4) регистрант доменных имен (далее – регистрант) – физическое или юридическое лицо, направившее регистратору доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета заявку регистранта для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющееся его владельцем на период регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета;
5) пространство казахстанского сегмента Интернета – совокупность интернет-ресурсов, размещаемых на аппаратно-программных комплексах, расположенных на территории Республики Казахстан;

"Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2022 жылғы 20 қыркүйектегі № 337/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қыркүйекте № 29863 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16654 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларында:
2 және 3 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық қауіпсiздiкті қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттық қауіпсiздiкті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) домендiк ат – Интернетті адрестеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған, белгiлi бiр желiлiк адреске сәйкес келетiн және Интернеттің объектiсiне атауландырып өтініш жасауға арналған символдық (әрiптiк-цифрлық) белгiлеме;
3) домендік аттар жүйесі (Domain Name System, бұдан әрі – DNS) – домендік аттар туралы ақпарат алу үшін бөлінген деректер қоры. Домендік аттарға және Internet Protocol (IP) мекенжайларына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды және 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591 Request for Comments стандарттарына (бұдан әрі – RFC) сәйкес жұмыс істейді;
4) домендік аттардың тіркелушісі (бұдан әрі – тіркелуші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркегішке Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу үшін өтінім жіберген және домендік аттарды Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде тіркеу кезеңінде оның иесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
5) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан аппараттық-бағдарламалық кешендерде орналастырылатын интернет-ресурстар жиынтығы;

6) администратор доменных имен в доменном пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – администратор) – некоммерческая общественная организация, определенная уполномоченным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации", осуществляющая развитие доменного пространства казахстанского сегмента Интернета;
7) доменное имя первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя первого уровня) – доменное имя. KZ и (или) .ҚАЗ, выделенное международной организацией ICANN для использования в интересах Республики Казахстан, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже корневого доменного имени и являющееся непосредственным прямым поддоменом корневого доменного имени (RFC-882);
8) доменное имя второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя второго уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени первого уровня и являющийся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени первого уровня (RFC-882);
9) реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – реестр) – централизованная совокупность баз данных всех зарегистрированных доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, содержащая все сведения о зарегистрированных доменных именах;
10) регистратура доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратура) – юридическое лицо, осуществляющее ведение реестра и поддерживающее стабильную работу казахстанского доменного имени первого уровня;
11) регистратор доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратор) – юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, аккредитованное администратором для оказания услуги по регистрации доменных имен, внесению в реестр информации о доменном имени, и его удалению, а также изменению сведений, вносимых в реестр обеспечению права регистранта по использованию доменного имени на основании соглашений с регистратурой и регистрантом (далее – услуга). Нерезиденты Республики Казахстан вправе получить аккредитацию администратора национальных доменных имен только при условии наличия аккредитации ICANN в качестве Регистратора;
12) доменное имя третьего уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя третьего уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени второго уровня и являющееся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени второго уровня (RFC-882);

6) Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігіндегі домендік аттардың әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігін дамытуды жүзеге асыратын "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті орган белгілеген коммерциялық емес қоғамдық ұйым;
7) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі бірінші деңгейлі домендiк ат (бұдан әрі – бірінші деңгейлі домендік ат) – .KZ және (немесе) .ҚАЗ, Қазақстан Республикасы мүддесінде пайдалану үшін ICANN халықаралық ұйымы бөлген, Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында негізгі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және негізгі домендік аттың (RFC-882) тікелей нақты ішкі домені болып табылатын домендік ат;
8) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі екінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – екінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында бірінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және бірінші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;
9) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – тіркелген домендік аттар туралы барлық мәліметтер қамтылған Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі барлық тіркелген домендік аттар дерекқорының орталықтандырылған жиынтығы;
10) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу орны (бұдан әрі – тіркеу орны) – тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын және бірінші деңгейлі қазақстандық домендік аттың тұрақты жұмысын жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркегіш (бұдан әрі – тіркегіш) – домендік аттарды тіркеу, тізіліміне домендік ат туралы ақпарат енгізу және оны жою, сондай-ақ тіркеу орны мен тіркеуші арасындағы келісімнің негізінде домендік аттарды тіркеушінің домендік атты пайдалану бойынша құқығын қамтамасыз ету тізіліміне енгізілетін мәліметтерді өзгерту бойынша қызметтерді көрсету үшін (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) әкімші аккредиттеген заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті. Қазақстан Республикасының бейрезиденті ICANN Тіркеушісі ретінде аккредитациясы болған жағдайда ғана ұлттық домендік атаулар әкімшісінің аккредитациясын алуға құқылы;
12) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі үшінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – үшінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында екінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және екініші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;

13) резервная копия интернет-ресурса – резервный набор данных интернет-ресурса, применяемый при выходе из строя основного интернет-ресурса;
14) корневое доменное имя – доменное имя, обозначаемое точкой ".", функционирующее в Интернете на основе RFC-882;
15) отечественный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный отечественным удостоверяющим центром;
16) заявка – обращение регистранта к регистратору, содержащее все сведения для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (продление срока действия регистрации), изменения ранее сообщенных сведений, передачи, трансфера либо отмены существующей регистрации доменного имени;
17) зарезервированные доменные имена – доменные имена для государственных нужд, соответствующие сокращенным наименованиям, установленных настоящими Правилами;
18) фишинг – совокупность методов, направленных на неправомерное получение учетных или конфиденциальных данных пользователя Интернета;
19) иностранный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный иностранным удостоверяющим центром;
20) DNS-сервер – специализированное программное обеспечение для обслуживания системы доменных имен, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется;
21) RFC – документ, определяющий технические и организационные условия функционирования Интернета и принимаемый общественными организациями Internet Engineering Task Force и Internet Engineering Steering Group;
22) WHOIS-сервер – специализированное программное обеспечение, предназначенное для получения сведений о зарегистрированных доменных именах, работающее в соответствии с RFC-3912, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется.
3. Для регистрации доменного имени регистрант предоставляет регистратору заявку регистранта по форме согласно приложению к настоящим Правилам с достоверной и полной информацией в электронном или бумажном виде (далее – заявка).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Регистрант информирует регистратора обо всех изменениях сведений о физическом лице или юридическом лице, указанных в соглашении, не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента таких изменений. Сведения о физическом лице, указанные в соглашении, являются конфиденциальными и могут быть выданы третьему лицу только в случаях и порядке, предусмотренных законодательством.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

13) интернет-ресурстың резервтік көшірмесі - негізгі интернет-ресурс істен шыққан кезде қолданылатын интернет-ресурс деректерінің резервтік жиынтығы;
14) негізгі домендік ат – Интернетте RFC-882 стандартының негізінде жұмыс істейтін, "." нүктесімен белгіленетін домендік ат;
15) отандық қауіпсіздік сертификаты – отандық куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
16) өтінім – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу (тіркеу мерзімін ұзарту) үшін барлық мәліметтерді, бұрын мәлімделген мәліметтерді өзгертуді, домендік атты беруді, тасымалдауды немесе қолданыстағы тіркелуінің күшін жоюды қамтитын тіркеушінің тіркегішке өтініші;
17) резервтелген домендік аттар – осы Қағидаларда белгіленген қысқартылған аттарға сәйкес келетін мемлекет мұқтажына арналған домендік аттар;
18) фишинг – Интернетті пайдаланушының есептік немесе құпия деректерін заңсыз алуға бағытталған әдістер жиынтығы;
19) шетелдік қауіпсіздік сертификаты – шетелдік куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
20) DNS-сервер – домендік аттар жүйесіне қызмет көрсетуге арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық;
21) RFC – Интернеттің жұмыс істеуінің техникалық және ұйымдастырушылық жағдайларын айқындайтын және Internet Engineering Task Force және Internet Engineering Steering Group қоғамдық ұйымдар қабылдайтын құжат;
22) WHOIS-сервер – RFC-3912-ге сәйкес жұмыс істейтін, тіркелген домендік аттар туралы мәліметтер алуға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық.
3. Домендік атты тіркеу үшін тіркелуші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық немесе қағаз түрінде дұрыс және толық ақпарат берілген тіркелуші өтінімін (бұдан әрі – өтінім) ұсынады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тіркелуші жеке тұлғаның барлық өзгерістері немесе келісімде көрсетілген заңды тұлға туралы мәліметтерді тіркеушіге осындай өзгерістер орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды. Келісімде көрсетілген жеке тұлға туралы мәліметтер құпия болып табылады және заңдарда көзделген жағдайлар мен тәртіп бойынша ғана үшінші тұлғаға берілуі мүмкін.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Регистратор в течение 3 (трех) рабочих дней с даты прекращения использования, указанной регистрантом в представленном уведомлении, производит удаление доменного имени из реестра и уведомляет регистранта о прекращении действия соглашения, а также о невозможности повторной регистрации удаленного доменного имени не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней.";
дополнить пунктами 14-1 и 14-2 следующего содержания:
"14-1. Доменное имя продлевается при наличии соглашения на продление доменного имени до его истечения срока действия между регистратором и регистрантом.
14-2. При истечении срока действия доменного имени регистрант продлевает в течение 30 (тридцати) календарных дней доменное имя согласно условию указанному в пункте 14-1 настоящих Правил.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Пользование доменным именем в пространстве казахстанского сегмента Интернета приостанавливается при:
1) выявлении недостоверных сведений о регистранте, указанных в заявке поданной регистрантом для регистрации доменного имени;
2) выявлении на интернет-ресурсе вредоносного программного обеспечения, создающего угрозу безопасному использованию Интернета;
3) наличии вступившего в законную силу решения суда о приостановлении использования доменного имени;
4) не устранении регистрантом инцидента информационной безопасности, о котором поступило оповещение от уполномоченного органа, либо от Национального координационного центра информационной безопасности;
5) отсутствии сертификата безопасности (отечественного или иностранного);
6) размещении интернет-ресурсов на аппаратно-программных комплексах вне территории Республики Казахстан;
7) наличии уведомления о выявлении на интернет-ресурсе фишинга, которое поступило от Оперативного центра информационной безопасности или Службы реагирования на инциденты информационной безопасности, отраслевого Оперативного центра информационной безопасности.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Регистратор, получив информацию от регистратуры, в течение 1 (одного) рабочего дня информирует регистранта о необходимости устранения допущенных нарушений в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления, если иной срок не установлен вступившим в законную силу решением суда.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"14. Тіркеуші ұсынылған хабарламада тіркелуші көрсеткен пайдалану тоқтатылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде домендік атауды тізілімнен алып тастауды жүргізеді және тіркелушіні Келісімнің қолданылуы тоқтатылғаны туралы, сондай-ақ қашықтағы домендік атауды қайта тіркеудің мүмкін еместігі туралы күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 14-1 және 14-2 тармақтармен толықтырылсын:
"14-1. Домендік ат тіркеуші мен тіркелуші арасында домендік атауды оның қолданылу мерзімі өткенге дейін ұзартуға келісім болған кезде ұзартылады.
14-2. Домендік аттың қолданылу мерзімі өткен кезде тіркелуші 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде осы Қағидалардың 14-1-тармағында көрсетілген шартқа сәйкес домендік атты ұзартады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Домендік атты Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде пайдалану:
1) тіркелуші домендік атты тіркеу үшін ұсынған өтінімде тіркелуші туралы дұрыс емес мәліметтер анықталған;
2) интернет-ресурста Интернетті қауіпсіз пайдалануға қатер төндіретін, зиянды бағдарламалық қамтылым анықталған;
3) домендік атты пайдалануды уақытша тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімі болған;
4) уәкілетті органнан немесе Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығынан ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғасы туралы хабарлама түскенде, оны тіркеуші жоймаған;
5) қауіпсіздік сертификаты (отандық немесе шетелдік) болмаған;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс аппараттық-бағдарламалық кешендерде интернет-ресурстар орналастырылған;
7) интернет-ресурста Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығынан немесе Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінен, салалық Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығынан келіп түскен фишингтің анықталғаны туралы хабарлама болған жағдайларда уақытша тоқтатылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Тіркеу орнынан хабарлама алғаннан кейін тіркеуші 1 (бір) жұмыс күні ішінде заңды күшіне енген сот шешімінде басқа мерзім белгіленбесе, хабарламаны алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жол берілген бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы тіркелушіні хабардар етеді.".
Қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра А. Оразбек
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Вице-министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 сентября 2022 года
№ 337/НҚ
Приложение
к Правилам регистрации,
пользования и распределения
доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
Форма
Регистратору
___________________________
(наименование регистратора)
Заявка регистранта
1. *Наименование доменного имени.
2. *Период регистрации доменного имени.
3. *Цель регистрации.
4. *Сведения о четырех контактах:
1) *регистрант;
2) административный контакт;
3) технический контакт;
4) финансовый контакт.
5. *Каждый контакт должен содержать следующие данные:
1) *фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН контактного лица (в случае, если контакт является физическим лицом);
2) *наименование организации, БИН (в случае, если контакт является юридическим лицом);
3) *почтовый адрес (включая город, область);
4) *почтовый индекс;
5) *двухбуквенный код страны;
6) *телефон;
7) факс;
8) *адрес электронной почты.
6. *Сведения о DNS-серверах:
1) *адрес первичного DNS-сервера;
2) *адрес вторичного DNS-сервера;
3) адреса дополнительных DNS-серверов;
4) *почтовый адрес (включая город, область) местонахождения серверного оборудования, на котором будет использоваться доменное имя.
7. Копия документов, подтверждающих регистрацию товарного знака на территории Республики Казахстан.
Достоверность предоставленной информации подтверждаю.
Подтверждаю свое согласие с текстом соглашения о регистрации, содержащее подробные условия оказания услуг по регистрации, опубликованное на интернет-ресурсе регистратора.
__________________________
(подпись регистранта/электронная цифровая подпись регистранта)
__________________________ (дата)
Примечание:
Сведения предоставляются регистрантом регистратору и хранятся в реестре в течение всего срока регистрации.
Пункты, отмеченные * являются обязательными к заполнению.
Все сведения предоставляются в латинской транскрипции.
В случае отсутствия сведений о техническом и финансовом контактах, их функции автоматически выполняет административный контакт.
В случае отсутствия сведений об административном контакте, его функции автоматически выполняет регистрант.
Обязательным условием к серверному оборудованию является его физическое место нахождения на территории Республики Казахстан.
При регистрации необходимо предоставлять копию документа, удостоверяющего личность (в случае, если регистрант является физическим лицом), свидетельство о регистрации или справку (в случае, если регистрант является юридическим лицом).

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. А. Оразбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
Вице-министрі
2022 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 337/НҚ бұйрығына
қосымша
Интернеттің қазақстандық
сегментінің кеңістігінде
домендік аттарды тіркеу,
пайдалану және бөлу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Тіркеушіге
_______________________
(тіркеушінің атауы)
Тіркелушінің өтінімі
1. *Домендік аттың атауы.
2. *Домендік атты тіркеу кезеңі.
3. *Тіркеу мақсаты.
4. *Төрт байланыс туралы мәліметтер:
1) *тіркелуші;
2) әкімшілік байланыс;
3) техникалық байланыс;
4) қаржылық байланыс.
5. *Әрбір байланыс мынадай деректерден тұруы қажет:
1) *байланыс тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН (егер байланыс жеке тұлға болса);
2) *ұйымның атауы, БСН (егер байланыс заңды тұлға болса);
3) *пошталық мекенжай (қаланы, облысты қосқанда);
4) *пошталық индекс;
5) *елдің екі әріптік коды;
6) *телефон;
7) факс;
8) *электрондық пошта мекенжайы.
6. *DNS-серверлер туралы мәліметтер:
1) *алғашқы DNS-сервердің мекенжайы;
2) *екінші DNS-сервердің мекенжайы;
3) қосымша DNS-серверлердің мекенжайлары;
4) *домендік ат пайдаланатын серверлік жабдық орналасқан жерінің пошталық мекенжайы (қаланы, облысты қосқанда).
7. Тауар белгісінің Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын.
Тіркеушінің интернет-ресурсында жарияланған домендік атты тіркеу бойынша қызмет көрсетудің толық шарттарын қамтитын домендік атты тіркеу туралы келісімнің мәтінімен келісетінімді растаймын.
___________________
(тіркелушінің қолы/тіркелушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы)
_________________
(күні)
Ескертпе:
Тіркелуші мәліметтерді тіркеушіге ұсынады және барлық тіркеу мерзімі ішінде тізілімде сақталады.
* белгіленген тармақтар толықтыруға міндетті болып табылады.
Барлық мәліметтер латын транскрипциясында беріледі.
Техникалық және қаржылық байланыстар туралы деректер болмаған жағдайда, олардың қызметін автоматты түрде әкімшілік байланыс орындайды.
Әкімшілік байланыс туралы деректер болмаған жағдайда, оның қызметін автоматты түрде тіркелуші орындайды.
Серверлік жабдыққа қойылатын міндетті талап – оның физикалық орналасқан жерінің Қазақстан Республикасының аумағы болуы.
Тіркеу кезінде жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі (егер тіркелуші жеке тұлға болса), тіркеу туралы куәлік немесе анықтама (егер тіркелуші заңды тұлға болса) ұсынылуы қажет.